1912

 

Sands Directory –
1912

ANTHONY HORDERNS’—ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


520
Alb
NEWTOWN.
Ali


NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- south by Erskineville and St. Peters ; and on the west down; on the east by Redfern and Darlington ; on the by Petersham and Marrickville. Proclaimed a Municipality,
12th December,
1862. Area—:480 acres. Number of houses—5,750. Number of assessments —7,000. Miles of streets—26½|. Assessed Value—£200.000. Annual rental—£212,290. Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,540,272
4s. Council Chambers—Town Hall, King-street. Office hours—Daily,
9 a.m. to1 p.m.,2 to4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to12 noon-

Council meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR— TREASURER— William Rigg J. S. Donaldson
ALDERMEN— AUDITOR— Camden Ward— Enmore Ward— W. H. Cadogan Thomas D. Cousins, J.P. Hugh T. Macready William Edwards Harold T. Morgan, J.P.
OVERSEER OF WORKS— William H. Lawler William Rigg Robert S. Young Kingston Ward— O’Connell Ward— Robert Elstub, J.P. Frank Bamfield
INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR William L Smith William Carnegie Clegg John Watson Frederick Hoffman Charles Henry Turtle Nathan Lewis
TOWN CLERK- CHIEF BAILIFF- Walter E. Salmon Nathan Sargant G A. Kitt, Bookkeeper John Wilson, Assistant Clerk CARETAKER— Francis Foot, Junior Clerk Joseph Brown


Albemarle Street—South side

Bedford street to
60 Australia street

54 Shaw Robert, ” Wendover ”
52 Sharp Norman W.
50 James —
48 Wilson Robert R.
46 Fuller Arthur
44 Carroll Mrs e
42 Savery Alfred
40 Banks Silas
38 Ward Jobn

Wellington street—Regent street

30-34 Williams Henney, butcher
28 Hill Alfred P., bootmaker
26 Jones Mrs. A.
24a Williams Henney, ” Bradford House”
24. Stephenson Harry W.
22 Bilston Mrs. Jane
20 Foster Henry
18 Smith W. L., butcher

Denison street

16 Alexander Mrs. Barbara, grocer and wine merchant
14 Jeskie Gustave
12 White Oliver
10 McLean Donald C.
8 Eade William H.
6 Lusted William E. S.
4 Gilligan John
2 Pike Richard Ingram North side 113 Richardson Charles T., ” Byerock ” 111 Hopkins Mrs. Albert, ” Burrowa ” Artingstall Alfred 109 Jackson John, ” Bundaberg ” 107 Westall Charles W., ” Bombala ” 105 Green Charles H., ” Beaulah ” 103 Punter William, ” Beresford ” 101 Gregory Frederick T., “Ben Lomond”
99 Guilfoyle Denis V, ” Benalla “

97 Burgess Henry, ” Belmont ”
95 Still Frank, ” Blenheim ”
93 Harvey Mrs. Jane, ” Glenferrie ”
91 Geddes William F., ” Batavia ”

Baltic street

69 Marshall William G, ” Abbotsford “

Oxford street

67 Noakes Herbert
65 Troy John
63 O’Halloran M. C., newsagent
61 MacAuliffe Arthur
59 Ardill George E., J.P.
53 Martin Walter J.
51 Louis George Edward
49 Bridge Andrew J.
47 Thomas William Edwin Wellington street
45 Rogerson Mrs. S. A., grocer
25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas
23 Leininger William, baker

Regent street

2

1 Carlisle Castle hotel
—I. L. Veroli
19 Evans Mrs. Louisa
17 Read W.
13 Kelly James, ” Moruya ”
11 Johanson Edward J., ” Araluen “

Denison street

9 Walsh Miss Florence, draper & grocer- <br>7 Baldick James
5 Frus William
3 Wright Lewis Albert Street—East side

109 Bedford to Trade street

3 Pearce Zachariah
5 Walters Arthur E. <br>7 McDonald Murdoch
25 Fernon Frank J.
27 Grimshaw William
29 Jones Mrs. Mary
31 Caton John

33 White William
35 Clark Mrs. Annie
37 McDonald Joseph
39 Kittle Thomas
41 Rowley James West side
6 Mitchell Mrs. Clara O’Connor Michael
8 Home William F.
12 Boxwell John G.

Alice lane
Alice Avenue—West side

Off
175 Alice street

1 Fane William C.
3 Tyrrell William
5 Tyrrell Mrs. Mary <br>7 O’Hara Albert J. East side Gordon Alexander D., ” Carlton ” Tinker Bert, ” Oatley ” Crowfoot Frederick, ” Sutherland ” Jamieson Henry C., ” Penshurst ” Forbes John, ” Como ” Green Sydney A., ” Clifton ” Alice Street—North side

King street to Edgware road

1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage”
11 Andersen and Petersen, cabinetmakers Andersen Otto M. Petersen Julius A.
13 Woolnough Mrs. Lucy
15 Kirby J.
17 Leigh John A.
19 Bailey Mrs. Annie
21 McArtney Edward K. Off—21½ Perrim William A.
23 Thackall John H.
25 Cartwright Leslie George
27 Holley John Richard
29 Flint William


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Ang
NEWTOWN.
Aug
521

31 Woodroff Mrs. Sarah A.
33 Garrard Henry M.
35 Smith Dudlev E.
37 Windberg Henry F.
33 Poole Alfred, contractor

Off—33
Richard E. H. & Sons, collapsible gate manufac. & art metal workers
49 Tye Herbert N.
51 Wenngren John Oscar
55 Bock Mrs, F.
57 Cremen Mrs E.
63 Clare Mrs. L.
65 Williams Mrs. Lucy
69 Walters Carl
57 Cremen Mrs E.
63 Clare Mrs. L.
65 Williams Mrs. Lucy
69 Walters Carl

Off–
69½ Noyes Henry
7 Souter George F., ” Linda Glenn ” <br>73 Hanks Sidney J., ” Grace Lynne”
81½ Orr Mrs. Agnes, ” Floravilie ”
83 Dessaix Andrew S., ” Glassnock ”
87 Stewart Mrs. Jean, ” Perth ”
93 Younghusband S. J., ” Cheshunt ”
95 Atkinson John Thomas, ” Lewisville ” Bryce Victor
97 Erskine Thomas, ” Ireneville ” 101 Wilson David 103 Roberts John 105 Taylor Alfred

Clara street
107 Felton Mrs. William, grocer 109 Briggs Robert R, 111 Cameron Alfred W. 113 Fletcher Miss Ethel M. 115 Deaman Thomas 117 Kilbut John 119 Moore Charles E. 131 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E. 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful, sen. Lush George P. 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss Alice 139 Steele — 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H. 145 Ford Mrs. Marian 147 Thornborough Arthur F. 149 Johnson Henry- 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William 157 Taylor Ernest C. 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Clarkson A. L., grocer 165 Fowler Robert 167 Miller Alick 169 Riley Thomas F. 171 Brown James 173 Cooper Arthur

Alice avenue
175 Chaseling Miss Alice 177 Shadlow Edward J. 179 Walker Benjamin A. 181 Riisfeldt Alfred W, 183 Dignam Michae1 S. South side
4 Meredith William T.
6 Flood Raymond St. John
8 Armstrong John G.
10 Trenbath James H.
12 Smith Thomas W.
14 Burls Robert
16 Toomer John
18 Souter James
20 Hughes David M. C.
22 Ellis Frederick
24 Scott John
26 Hayes Mrs. Ellen
28 Simmons Joseph
30 Freestone Mrs. Catherine
17

Walenore avenue

32 Crighton Mrs. Agnes
34 Hatley Alexander
36 Blackhall Goorge W.
38 McDonald William D.
40 Josephs Walter
60 Konig F. and Co. Ltd., condiment manufacturers— J. P. MaArthur, manag. direct. Tel
253, Newtown. Cooper William G.
62 Peard Joseph H.
64 Collier Rev. John W. (Methodist)

Pearl street
<br>74 Kerr Richard <br>76 Griffin James L. <br>78 Enfield Andrew Gr
80 Maccallum Miss Ja
82 Abbott George
84 Kinchington T. H.
86 Trollope Henry
88 Verdich Edward W
90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Ame
92 Isaacs George
94 Douglass Henry 100 Roberts H J., ” Dalmeny ” 102 Phillips Edware L., ” Tarana ” 104 Holcombe George R., ” Edenia ” 106 Ward Ernest 108 Appleby Mrs. Rosina 110 Dew John C. 112 Goodin Mrs. Sarah 114 Moyles Henry A. 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred

Hawken street
120 Beattie Alexander 122 Bourke Thomas A. 126 Sarson William 132 Swinbourne Charles F. 134 Hourigan Miss Anne 136 Colless Thomas B. 138 Barclay Mrs. Eva 140 Heaps Sydney 142 Boswell Mrs. Ellen 144 Richards — Australian Colors Limited, colors, paint and varnish manufacturers— Francis G. Gashler, managing director. ‘Phone<br>752 Newtown 160 Wynn Watkin William 162 Ramage Mrs. Elizabeth Angel Street—South side

7 Erskineville road to King street

4 Shakespeare James
6 Harrison William W.
8 Warner Arthur
10 Bullman Owen
12 Furey John
14 Fremlin Mrs. M. L.

Newman street

16 Tehan Michael, dray proprietor
22 McGrath James
24 Forbes John Williams John
26 McIntyre Archibald
28 Brown Wm.
30 Jones Arthur E.
32 McGlinn Hanley
34 Ouley Edward
36 Myers Charles
38 Copeland James
40 Garven James
42 Baker Ernest A.
44 Coates John
46 Kennedy Leslie Coleridge
48 Pettigrew Hugh
50 Robb William
52 Poolman John
54 Darrey Leopold
56 Fleeton George
58 O’Connor James
60 Bushell David H.
62 Lumtin William

64 Barnard John
66 Ketch —
68 Holden Henry <br>70 Baikie James Gunn <br>72 Hitchen Joseph B. <br>72½ Lewis David H.

Harold street
<br>74 Williams Alfred G., painter <br>76 Wilson Thomas; S. <br>78 Hunt Mrs. M.
80 Stewart William J.
82 Britt Arthur

Munni street

82a Vidler John, farrier
84 Grant Mrs. Margaret
86 Brown William J.
88 Ashard John
90 Anderson Miss Catherine E.
92 Simpson Robert
94 Brown Albert G.
96 Brown Frederick
98 King George, taxidermist 100 Smith Robert

Iredale street
102 Stanley William P. Abel and Co.’s stables North side

Newman street

1 Parsons William
3 Woods Harold E.
5 Cooper Albert <br>7 Stebbingg Aubrey
9 Hogan John
11 Langran Frank
13 Bryant Edward
15 Jones Edwin A.
17 Kimber William C.
19 Williams Charles
21 Noad William
23 Dewhurst Alfred
25 Evans William, grocer

Norfolk street

29 Bergin Augustus A. C. Richard Bros., art metal workers Brewer and Bell, furniture manufao,
49 Kingwell Charles H.
51 Southall Isaac
53 Redman — Industrial Hall Church of England Deaconess Depot

St. John street
103 Lee Frederick H.. ” Gertrude Cottage” 105 Finney William T., ” Edith Cottge ” 107 Meyers Ewen 109 Lawson Robert J. 111 Roberts Adolph 113 Wood George Percival 115 McKinley Stewart A.

King street
Augustus Street (Enmore) North side

57 London to Charles street

51 Hoskings Mrs. J.
49 Miller Maurice
43 Holgate Harold J.
41 Petrucco G., Orenite pav. mftr. (office)
39 Cooper Mrs. Sarah
37 Holder Mrs. Ellen J.
35 Simpson Walter E.
33 Peirce Mrs. Annie
25 Heal Robert L.
23 James Edward R.
21 Fagerlund John P.
19 Paterson James A.
17 Spence John, boilermaker
15 Spence Austin
9 Wilson Mrs. Emma , <br>7 Lawless Thomas A.
5 Rofe Mrs. M. J.
3 Jolly Mrs. J.
1 Fernon William J. South side
30 Taylor Thomas


WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLOURS HAVE BEEN WELL COMMENDED. SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


522
Aus
NEWTOWN.
Bed

Augustus street (Enmore) continued—

28 Buddee Henry
26 Dean Mrs. Annie Silver Robert
22 Blackman Alfred O.
20 Fisher Mrs. Mary
16 Russell David Australia Street—East side (

Town Hall)—321 King to Bishopsgate st
Newtown Police Station—John Mac Crimmon, sub-inspector, in charge Newtown Court House — W. Carson J.P., C.P.S., Chamber Magistrate Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; R. C. Atkinson. Assistant C.P.S. District Registrar of births, marriages and deaths—David T. Bloomfield
1 Cook Henry N.S.W. Fire Brigade Station—Arthur G. Reeves, officer in charge <br>7 Mackenzie Allen, butcher
9 Setchell E , ham and beef shop
15

Courthouse hotel—
Michael O’Callaghan

Lennox street

21-23 Dibble William, baker
25 Kendall W. H., fish shop
27 Sedgwick Jaspar
29 Gildea Mrs. Annie
31 Young George B.
33 Parker Edward J.
35 Isles Charles, carrier
41 Meehan Mrs. Catherine
43 McNamara Albert E.
45 Green Bros., stables
47 Crozier G. F., painter
51 Westall C. W., bootmaker Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music- Andrews Miss Annie Andrews Joseph Andrews John Carr Edmund A.
53-55 Andrews Ernest & Co., hearse builders and undertakers
57 Vaughan Edward J, Pentecostal Mission Hall
65 Fletcher James T.
67 Larkin William
69 Harding Mrs. Mary A. Gawen James <br>73 Morris Charles R. <br>75 Jordan Mrs. Hannah
81 Givins Mrs. Emily, newsagent
83 Gaudry Mrs. Margaret
85 Monaghan Ernest J.
87 Gray John
89 Pake John
91 Williams Frederick

Federation. road

93 Byron William J.
95 Shaul George, van proprietor 117 Goodin Mrs. Charlotte 119 Mitchell Henry. senr., constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gibbens Martin J. 127 Boyle George 139 Campbell Samuel H.

(For continuation see City Streets)
West side

Alton lane

2 Servants’ Home Registry Office Davies Mrs. Minnie
4 Parkes Charles A.
6 House William
8 Whitehouse Francis C.
10 Cameron —
12 Lucas Mrs Clemence
14 Perriman David

Abigail J. W., solicitor
16 McLean Mrs. Helena A. & E. Coy., jewellers & commission agents—Geo. A. Davey, manager
18 Herbert Mrs. Agnes M. Herbert Miss M., music teacher
20 Horsley Mrs. Annie Cromwell H., solicitor
22 Robertson Allen
24-26 Bolton Mrs. Elizabeth, boarding-house
28 Collas Frederick T.
30 Civil Ambulance & Transport Brigade —E. Boltwood, officer in charge
32 Hayes Mrs. A., nurse
34 Sercombe Henry
38 Edwards John W.
40 Barton Fred, ham and beef shop
42 Smith Henry, bootmaker
44 Rowen Daniel, fruiterer
46 Henwood Miss Ada, grocer

Hoffman’s lane—Lennox street

48 Willey Frank and Son, coal yard

Kent lane
Kindergarten Public School—Miss E Tynan, headmistress

Campbell’s lane

56 Bindon Arthur
58 Green William, fruiterer
60 Andrews A. George, undertaker

Albemarle street

64 Pope Walter
66 Wheatley Frederick W.
68 Fenton Harry <br>70 Hodgkinson John Anthony <br>72 Bradney Frederick

Fitzroy lane
<br>76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school <br>78 Brooks Miss J. Nugent John W.
80 Turner Mrs. Louisa
82 Ricketts Mrs. Thomas
84 McKenzie Alexander
86 Barrett John
88 Ibbitson Alfred, contractor
90 Mason William J.
92 Chambers Frederick V.
94 Sayers Charles, van proprietor
96 Askew William, van proprietor
98 Crighton Mrs. Emma 100 White David 102 Blann Frederick 104 Anderson Robert A. 106 Muddle Mrs. Minnie 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker Bernard Mrs. Alice 110 Wall Charles W. 112 Street Mrs. Mary A. 114 Fitzgerald Michael, grocer

Lana’s lane
122 Chevell Thomas, galvanising works

Bishopsgate street

(For continuation see City Streets)
Aylesbury Street

Off
31 Missenden road

3 Bonus William, tin merchant Bailey Street—East side

Enmore to Holt street

2 James Mrs. Elizabeth
4 Matthews James
6 Shakespeare William
8 Jones John A. J.
10 Brown Mrs, Elizabeth
12 Walker Robert
14 Luber Daniel
16 Craig Thomas
18 Wheeler Charles A.
20 Gribben John
22 Hall Thomas
24 Melville Thomas R. W.
26 Moran Mrs. Jane
28 Kruss Edward
30 Macnan Mrs. Caroline

Short street

Baltic Street—East side

75 Bedford to St. Mary’s street

1 Goodhew W. H. E.
3 Mullavy John
5 Whitehead Mrs. Ellen <br>7 McIntyre William
9 Armstrong Edward B.
11 Warwick Thomas H.
13 Foster William
15 Hickey Thomas C.
17 Pearce Miss Martha

Campbell’s lane

19 Wallace Mrs. Elizabeth A.
21 Hearne William John

Albemarle street
St. Joseph’s R. C. Girls’ School—Sister Raymond, head teacher
39 Musgrave John
41 Treacy Alfred J.
43 Taylor George J.
45 Lynch Mrs. Ellen
47 Wheeler William J.
49 Mullis William

West side

30 Cook Silas K., ” Curlew ”
42 Miller William, ” Harcourt ”
48 Grainger Joseph
50 Grant William
52 Groves George, compositor
54 Doran Alfred J.
56 Good William H. Bedford Street

Town Hall—King to Kingston road
Town Hall—Walter G. Salmon, town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker
1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Bridge Theatre Picture Show

Denison street

15-17 Morris Mrs. E. B., confectioner
19 Melville Alexander
21 Allen Thomas
23 Wallace Mrs. Catherine
25 Wilson James A.
27 Honnes Mrs. Isabella, laundry
29 Cousins Enoch
31 Miller Chas.
33 De Mello John R.
35 Teague William Teague Mrs. Daisy, laundry

Regent street

45 Wheatley and Stokes, bakers

Wellington street
St. Joseph’s Church (R.C.)—Very Rev. Archdeacon P Murphy, D.D., P.P. St. Joseph’s School (R.C.)—The Chris- tian Brothers
65 Thompson Frederick
67 Weatherall Malcolm W.
69 Porriotti Ernest A.
7 Porteous William <br>73 Earl Mrs. Elizabeth <br>75 Gannon Mrs. Flora

Chard lane—Baltic street

83 Elstob Mrs. Elizabeth, ” Clarendon ”
81 Ternes Phillip C., ” Myee “

Albemarle street—Albert street
109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Johnson Thomas 131 Gildard William
1 133 Tyrrell Alfred J. 135 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 Batten Mrs. Jane 141 McCord William 143 Bradford Mrs. Jane 147 Ireson Richard E. 149 Weekley Harold 151 Rust Frederick W. 155 Duggan Joseph


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

EVERYTHING FOR EVERYONE AT ANTHONY HORDERNS’.


Bel
NEWTOWN.
Bur
523

Belmore Street (Enmore) South side

5 London to Phillip street

34 Ponder Charles
32 Gamble John
30 Northey James C.
28 Webster Mrs. Emily S.
26 Forta Mrs. Mary E.
24 Birchall Mrs. Emily
22 Lloyd Albert H.
20 Pike William, contractor
18 Whately Mrs. E. Taylor William H.
16 Louche Mrs. Hannah W.
14 King Mrs. Elizabeth
12 Frame Richard
10 Shaw William L.
8 Stephens William C.
6 Kiely Mrs. Margaret
4 Holloway Mrs. Louisa
2 Morrison Mrs. Minnie North side
21 Todd Edwin, ” Jesmond ”
19 Phillips Arthur
17 Schwer Charles F. Schwer E,
15 Brown Thomas G.
13 Cohen Harry
11 Mowbray Seymour
9 Furley James, J P. Furley Miss E. H., teacher of music Bennett Street—North side

Off
37 Queen street

2 Spiers Richard
4 Green Patrick J.
6 Ryan Mrs. Margaret G.
8 Hind Harry C.
10 Blackshaw Henry
12 Atkirison Charles
14 Riley Edward South side
1 Smith John T.
3 Cohen Augustus
5 Rowswell William <br>7 Ryan Daniel J.
9 Taylor Uel
11 Collins John D.
13 Roberts Mrs. Annie M.
15 Hamer Harry C
17 Spice Herbert Bishopsgate Street—South side

122 Australia to St.Mary’s street

2 Knight —
4 Hanshaw Mrs. Minnie

Denison street-—Regent st.—-Wellington st.

6 Sheridan Michael Sheridan John J., teacher of music
8 S Lucan —
8 McSweeney Charles
10 Murphy Sylvester
12 Scott Frederick W.
14 Glenn Joseph
16 Lane Joseph P.

(For North side. see Camperdown}
Bligh Street -South side

1 King street to Missenden road

2 Pearce Mrs. Lily
4 Hill Peter Hill A. C. W., solicitor
10 Sampson Charles
16 Best William. ” The Towers ”
18 Jones David
20 Viney Mrs. Emily

Little Queen street

30 Dawes William C.
32 Reid Mrs. Mary Small Ernest C.
34 Willand Ellis John Hargraves John W. H.
36 Flint Harry J.
38 Harvey Mrs. Rose
40 Moore A. R., teacher of music

42 Deveau Stephen Mahy
46 Mortimer Mrs. Mary A.
48 Edwards Henry L.
56 Madden John, ” Rosebank ” North Newtown Practice School–P. Kennedy, M.A., principal
60 Blanchard E. H.
62 Robinson Mrs. M.
64 McDonnell Robert A.
66 Markham Thomas George
68 Hensbergh George A. <br>70 McDonald Alexander <br>72 Drinkwater George M. <br>74 University Women’s Society—Miss B. Atterton, B.A., secretary ; Miss L. Richardson, superintendent <br>76 Johnston Mrs. Eliza, ” Thelma ”

Elizabeth street

92 Snowdon Mrs. H.
96 Lawson Thomas
98 Foott Mrs. Treiza J. 100 Hay James F. 102 Denton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs, B. J. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Whittemore Charles R. (

For North side, see Camperdown)
Brown Street—East side

208 King street to railway

2 Clark Marcus & Co. Limited, drapers furniture dealers, ironmongery, crockery, etc.
8 Salvation Army Barracks
12 Whittle Mrs. Kate
16 Scott Robert
18 Gordon Mrs. Annie
20 Raffelle Mrs. Esther
22 Selman Frank K.
24 Hunt Robert C.

Wilson street

28 Hanna John
30 Boothman John William
34 O Neill John A.
36 White Thomas
38 Haddcn Joseph, senr.
40 Thorn John James
44 Laws John J.
46 Little Mrs. Eliza
48 McGrath Patrick West side Clark Marcus and Co., Ltd., drapers, furniture dealers, ironmongery, crockery, etc.
1 Murphy John Murphy Miss Mary, boardinghouse
3 Johnstone Mrs. Lilian, boarding es- tablishment
5 Bellemey R. T , chemist <br>7 Hart William J.
9 Young Mrs. A., boarding establishm’nt
11 Barber Alfred, painter
13 Warburton Richard, plumber Cordelia Motor Works—R. Triming- ton. manager Mills William E.. upholsterer
15 Solomon Abraham

Wilson street

12 Isaac John. ” Tretower ”
19 Newell Benjamin

Linthorpe street

31 Penberthy Mrs. F. W.
33 Hoffman Walter
35 Horner Edward
37 Fletcher Albert
39 Sanderson Mrs. Mary Fletcher Herbert E.
41 Garratt George N.
43 Burke Arthur J.
45 Nelson James
47 Ericson George
49 Fairall Arthur
51 Faulkner Robert J.

53 Managan John J.
55 Craddock William
57 Stewart Morton J.
59 Lewis John R.
61 Collins James T. Bucknell Street—East side

132 King to Wilson street—Yaralla street

6 Triggs Mrs. E.
8 Warn Richard C. B.
10 Mollet Arthur, insurance agent
12 Jenkins Mrs. Emma
14 Grocott Marcus A.
16 Reynierse John G.
18 Scaplehorn Mrs. Sarah
20 Wright Joseph E.
22 Lifechild Thomas L.
24 Crowley George
32 Northcote John
34 Ricketts Thomas
36 Morgan Edward J. W.
38 Dowling Joseph
40 Dewhurst James
42 Bramble Thomas C.
44 James Mrs. Jessie
46 Martin William H.
48 Hart Mrs. H., boardinghouse West side
1 Ayliffe Wm. T.
3 Wells Ernest
5 Hill Charles <br>7 Wren Mrs Cissie
9 Hart Mrs. Mary
11 Loveridge Robert
13 Thompson John
15 Triggs Sydney A.
17 Salveson Mrs Harriet
19 Robertson Mrs. Lizzie
21 Wiggins William V.
23 Lowe William F.
25 Turner Johnstone
27 Bradstock Mrs. Louisa
29 Frazer Mrs. Louisa
31 Montgomery John
33 Carter Robert
35 Davis Mrs. Caroline S.
37 Townsend George H.
39 Kennedy Patrick. J.
41 Budgon William
45 Dunn Mrs Mary
47 Owens William
49 Hunt Amhurst H.
51 Cleland James
53 Monaghan Mrs, E.
55 Houston Mrs. Annie
57 Sparks Frederick W.
59 Newton John Burren Street—West side

Yaralla street to railway arch
Tillotson Mrs. Eliza, ” Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers (factory) Lilywhite Laundry Co., Ltd.—Miss- M. Ross, manageress Gissing F. W., joinery factory Eyre Stephen ” Norfolk Villa “

Wilson street
158 Glencross C. E., buggy top and cushion manufacturer Barnes and Barker, mantelpiece makers 156 Bowes John G. 154 Vere Edward M. 152 Williams Charles R. 150 Henderson John 146 Henley Robert, ” Castlewood ” 132 Wallis Arthur W. 126 Brissett Joseph 124 Smithers Arthur H. G. 122 Verona Arnold 120 Wilson Edward 118 Vaughan Horace J. R. 114 Scott Harry 112 Funnell Walter A.


W00D AND COMPANY : SPECIAL RATES FOR CASH PAYMENTS. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


524
Cam
NEWTOWN.
Cam

Burren Street continued— 110 McKinley Ernest A. 108 Ostrol Isaac Copeland avenue East side Wilson street 111 Ward Robert 109 Thompson John 107 Papworth George 105 Harris William H. 103 Evans Charles 101 Brisbane John
99 Sigle William
97 White Leslie
95 Clissold George
93 Bateman Henry E.
91 Donovan John J.
89 Wicks John
87 Morrison James
85 Higgs Roderick
83 Wilson Robert Lyons Patrick
81 Townsend Arthur <br>79 Whalley George <br>77 Lee-Now Thomas <br>75 Markham Thomas <br>73 Macfarlane Malcolm
7 Bradley Samuel
69 Slade Harold Macdonaldtown Station—William A. Cuneo, stationmaster Cambridge Street (Enmore) East side
197 Enmore road to Liberty street
1 Myers Alfred
3 Goldsmith Arthur J,. ” Imvoola ” Goldsmith Mrs. Mary, costumiere Roberts Ovid
11 Sawyer S. A., veterinary surgeon
15 Robson Mrs. Mary
17 Broadley Patrick
33 Carroll Frank, “St. Albans”
35 Farlow Richard D., ” Covehithe ”
37 Madden Mrs. Mary A.
39 Glass Alexander R.
41 McNamara Walter
43 McKeachie Mrs. C. A., ” Glenelg ”
45 Osborne Norman
47 Fitzgerald Thomas
49 Cunningham Wm., ” Wyrallah” West side Bruce C. W., physician and surgeon, ” Alpha “
1
4 Saber Emanuel
16 Searle Miss Ida Caulfield Charles St. G.
18 Clench Mrs. Mary J., boarding estab- lishment
20 Cass Mrs. K.
22 Curnow Mrs Matilda, “Clifton”
26 Peake Mrs. Evlyn
28 O’Reilly Peter
30 Bray P. J. Camden Avenue Off
30 Camden street
1 Russell Mrs. Frances
2 Osborne Mrs, Louisa
3 Hayes Mrs. Florence
4 O’Neill Mrs. Mary A.
5 Davis William Camden Street—North side 469 King street to Edgeware road—Station street—College street
1 Mulqueeney Sydney, ” Casula”
3 Cadman Alfred, ” St. Ives ”
5 Dunstone Leonard H., ” Clifton ” <br>7 Gill Eugene W., ” St. Elmo ”
9 Dewhurst —
11 Knudson C, Norman Ford James F., ” Waiora ” Brooks Edgar J., ” Violet Cottage ” Askey Mrs. Emily
13 Montieth Matthew
15 Sheals John, van proprietor
17 Raby David
19 Shorter William, fruiterer
21 Lownds Mrs. Annie
23 Monteith Mrs. Marian Miller George R.
27 Shaw Thomas
29 Mercer William C.
31 (Of) Richards Austin
33 Taaffe William
35 Roberts Charles A. Ferndale street
41 McTaggart Thomas
43 Williams Alfred A.
45 Keys Mrs. Annie
47 Somers Michael
49 Best Arthur
51 Erickson Mrs. Annie
53 Poulton Frederick L. S5 Slack Henry
57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street
59 English James
61 Harmon Mrs. Minnie
63 Elphingtone William
65 Knowles James
67 Withers John
69 Hickson John
7 Gale Frederick <br>73 Marshall Archibald P. <br>75 Harding Barker O. <br>77 Wardell Mrs. Emily <br>79 Lane Mrs. Ada
81 Steer James
83 Wilson Mrs. Eleanor Falvey George
85 Bright Mrs. Julia
87 Shorrock Thomas
89 Graham John R. Short street
91 Alexander Mrs. Mary A.
93 Pauley Harold
95 Freeborn Nesbitt S. Off—
97 McDonald William Edgeware road South side
2 Bellette Christopher M.
4 Jackson Mrs. Elizabeth
6 Cochran James The Peacock Jam Co., Ltd Australasian Jam Co. O.K. Jam Co. Camden avenue.
30 Grady William
32 McIver Charles
34 Sloss Thomas
36 Goodin William
38 Kain Frank F.
40 King William K.
43 Wood George
44 Starmer Walter
46 Plembeck Frank
48 Ireland Arthur H. Stewart Harold M.
50 Schabel Frederick J.
58 Dalton Edward
60 Stevenson Robert
62 Tingle Thomas
64 Hamilton Miss Henrietta H. L. H.
66 Burton Sydney T.
68 Bowker Henry <br>70 McLaughlin John <br>72 Phillips David A., ironmoulder <br>74 Coleman Joseph <br>78 Sheard Hubert Phillips Harold K., ” Bellerive ” Cockburn Joseph, ” Balnagowan ”
82 Nies Henry J.
84 Traine Mrs. Mary
86 Bramwell Arthur
88 Dobbie David, ” Kiama”
90 McAnulty Michael T.
92 Davidson Alfred J.
98 Taylor Mrs. Anne 100 Luscombe Percival S. C. 102 Longstaff Richard 108 Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas dealer 112 King Percy F. 114 Bush Edwin 116 Fitzsimmons Frank 118 Davis Mrs. Harriett 120 Selwyn Frederick T. S. 122 Maloney Michael 124 King Charles D. 126 Dircks Edwin Off—
132a Forsyth Robert H. 132 Fuller William J. 134 James William 136 Kenny William P. 138 Moulds John Off–l38a Grant Edward 140 Kimpton George E. 142 Ibbett Joseph C. 142½ Thompson John 144 Armstrong William 146 Reid William 148 Kemsley Alfred 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander, sen. 154 Buckman William 156 Ollerenshaw William 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 Graham Michael J. 162 Gould Alfred W. Alice avenue 172 Seaberg John 174 Donovan Mrs. Sarah A. 176 Flaherty John 178 Taylor John 180 Scott Mrs. Rachel Campbell Street—North side
25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road
4 Loader Charles A.
6 Shattel Mrs. Rachael
8 Gallagher Mrs. Mary
10 Webb Sydney
12 Powell John E.
14 Wintle Leo
18 Wood Robert A.
20 Martin Mrs. T. J.
20a Ricketts Daniel
24 Livingstone George
26 Overton John
28 Tuffnell Mrs. Ellen
30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street
32 Walker Mrs. E. F.
34 Taylor Mrs. Annie
36 Tipping William
38 Brook Ernest H.
40 Smith Mrs. F.
44 Walters John M.
48 Bridge John
50 Dickson William
52 Taylor John G.
54 Lower Frederick
56 Howell John W.
68 Mares Thomas <br>70 Carney Thomas <br>78 Griffiths George
80 Brinkman Herbert G.
82 Rout Edward
84 Slehman William M.
86 Davies David Little Queen street
88 Campbell Mrs. Mary E. South side Missenden road
11 Edwards John W.
13 Moore Mrs. Elizabeth
15 Campbell William H.
25 Barker Albert S.
WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY


Cav
NEWTOWN.
Col
525

27 Webber Mrs. E.
29 Wintle Abraham J.
31 Scully John
33 Carmichael Geo. H.
35 Beacon James H.
37 Hynard Phillip R.
39 Brennan Edward
41 Rosa Edmund A. Ross James B.
43 Adams Miss Sarah

Elizabeth street

45 Mills John
47 Cooper Mrs. Annie
49 Brennan John A.
51 Patterson James
53 Aikman John S.
55 Crowley John E.
57 Gay Alfred E.
59 McGroder Robert
61 Burke Mrs. M. A.
63 Fitzpatrick Francis
65 Irving George
67 McCloskey Alfred H. C.
69 Beynon Francis D.
7 Carolan Lyall J. <br>73 Ellioit Ernest H. <br>75 Blain Joseph H. <br>77 Brame Charles S. <br>77a Stephenson Axel William <br>79 Smith Thomas
81 Cheney Albert
89 Backhouse Isaac
91 Piper William, curled hair manufac’r
93 Brame William Leo
95 Guinand Oscar, wood carver
97 O’Rafferty Richard
99 Riddel Harry 101 Bamford Arthur 103 Lovdee James 107 Scott John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Finlayson John 115 McDonald Clarence 117 Elliott Richard J. G.

Little Queen street
119 Pateman Ernest 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. 125 McSweaney Mrs. Ellen, dressmaker Cavendish Street (Enmore) North side

Cambridge to Liberty street
129 Cooney Edward, cab proprietor
31 Hosie W. H., ” Roslyn ”
33 Paton Mrs. Harriet South side
2 Cozens Percy Arthur
4 Savage Thomas
6 Pinbey John, ” Nowra ”
8 Evans Mrs. Esther, boarding estab.
10 Colquhoun Mrs, A., b’ding estab’ment
12 Brown Mrs. Lily, boarding estab’ment Brown Maurice
14 Doran Mrs Maria, boarding eatab’m’nt
16 Richardson Mrs. Elizabeth, boarding- house
18 Hardy Mrs. Alice A.
20 Stevens William B.
22 Coates Mrs. Hancrah
24 Banfield Samuel Durbridge William V.

(For continuation see Petersham.)
Chalder Street

73 Hordern to O’Connell street

2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer
4 Pocock Alfred
6 Teasdale Emanuel
8 Hamilton Robert
10 Carry T. W., masseur
12 Bowra Mrs. Catherine
14 Thomas Joseph
16 O’Toole James

18 Kirkpatrick William J.
20 Short Herbert A.
22 Broadley Thomas, cab proprietor
26 Unsworth S. J. Charles Street (Enmore)—South side

31 London to Phillip street

32 Dean Miss Jessie K.
30 Pearce Mrs. Florence
28 Beard Mrs. Mary
26 Rooney Patrick, ” Elmhurst”
24 Cash Samuel T.
22 Dunscombe E. B.
20 Lonsdale Frank R.
18 Mclvor W., tailor
16 Watts Ernest A., ” Orotava ”
14 Van Heythuysen Gerard
8 Host Charles
6 Gill Rupert Henry
4 Flannagan Daniel N.
2 Pearce Thomas North side
27 O’Leary Norbert A. O’Leaiy Miss M,, nurse
25 Schumach Harold M.
23 Batkin David A. 0.
21 Jackson Robert George
19 Youson Thomas Batkin Archibald
17 Field Alfred, estate agent
15 Mitchell Frederick E.
13 Tarran James, upholsterer
11 Mitchell William H.
9 Thirkettle Edgar <br>7 Symes John P.
5 Beer William
3 Jackson .lames
1 Fernon & Co., custard powder manu- facturers

Augustus street
Church Street—East side

239 King street to Camperdown boundary

1 Crook Mrs. Charlotte Crook J. H., dentist
3 Dight David H.
5 Ainsworth Mrs. Eliza <br>7 Messer Hugh
9 Harris George
11 Keegan Arthur
15 Matthews Charles H.
17 Beckhouse Frank

Mechanic street

21 Fairs William
23 Eveille Julian L.
25 Morcom Frederick E.
27 Norton Mrs. Katherine
29 Winslow John W.
31 Reynolds Mrs. F E.
33 Ellis Joseph J.
37 Crook John H.
39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Newtown Electric Co.—S. Elyard, elec- trical engineer

Victoria street

41 Johnson John
43 Lanyon Frederick
45 Menzies Rev. George (Bap.)
47 Bowen Mrs. Elizabeth M.
49 Daly John J.
51-53 Lloyd Henry, coachbuilder Clark Marcus and Co., bedding factory
59 Walker Leslie E., signwriter Walker Mrs. Florence

Prospect street

61 Bird James
61½ Howe Mrs. J. M.
63 Taylor William
65 Taylor Thomas E.
67 Howe Bert
69 Moore Stephen

7 Kyle David <br>73 Charles Mrs. Jane <br>75 Galvin Thomas <br>77 Baker William <br>79 Holland Mrs. Joseph
81 Ware Edward
83 Ware Leslie P.
85 Thomas Frederick C.
87 Quinn Miss Annie
89 Comber Mrs B.. grocer
93 Haines John, cab proprietor
99 Robinson George H 101 Chew Mrs. C. H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P J., plumber 109 Wordsworth Frederick

Raper street
111 Robinson Henry 113 Cheney Irvine 115 Toule Mrs. Catherine 117 McDermid Mrs. Amy 119 Sampson Charles 111 Lloyd Mrs. Ellen West side Stiles Bernard, physician and surgeon, ” Yarrandi “

Lennox street
Baptist Church—Rev George Menzies St. Stephen’s (C.of E.) Rectory—Rev. W. Leslie Langley, rector St. Stephen’s Church—Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery—William J. Clarke, sexton

Federation road
<br>78 Vine William C.
80 Rodgers Charles G.
82 Robinson Thomas W.
84 Hamill Reginald
86 Bone Ernest
88 Quinlan Henry J.
90 Newton Oswald A.
92 Hinds Charles 100 Holihan Mrs. Emily, grocer Clara Street—East side

105 Alice to Camden street

14 Coombes David C.
12 Green Mrs. Mary
10 Thomson Andrew
8 Jarvis Mrs. Mabel
6 Coleman Henry M.
4 Lean George
2 Bryant Samuel West side Off— Armstrong Mark
11 Tree William
9a O’Bree William M.
9 Taunton Mrs. H. Fleming John <br>7 Travis Arthur
5 Totten George H.
3 Muntz Thomas C.
1 Stephens Mrs. Charlotte College Street

Camden to Holt street

41 Blaski Mrs. Rachael
39 Nathan Alfred
37 Ryan Richard J. J.
35 West Grafton
33 Galway Mrs. Mary A.

Kent street

31 Millman Robert
29 Punch Henry P.
27 Pogsoii Mrs. E.
23 Rohan Patrick
19 Mort Joseph
17 Large Lionel E.
15 Richardson Frederick
11 Deacon Mrs. Emma
9 Pain Otto Herman Valentine

Margaret street

3 Tburgood Mrs. Louisa
1 Spring Charles M.


WOOD AND COMPANY: ANSWER CALLS AT ANY HOUR, DAY OR NIGHT- SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


526
Com
NEWTOWN.
Den

Commodore Street-East side

105 Wells to Little Commodore street

48 Redwin Harry
42 Bubb John, fitter
40 Stiff George A.
38 Vale Robert
36 Williams Albert E.
24 Swain Walter
22 Rowlison William J.
20 Treble Charles
18 Gidley William
16 McCorkindale Duncan
14 Janson Mrs. Clara
12 Kerr John
10 Williams Henry E.
8 Tickell John G.
6 Rice William M.
4 Graham Harry W.
2a Fleming Mrs. Kate
2 Hallet Charles West side
61 Gadsby Henry , ” Coventry ” Fowler Sidney
59 Watkins James A.
57 Collins Henry
55 Oates William John
53 Helger Thomas H.
51 Strong John
47 Brightwell Thomas W., sen.
45 Banks Edward
43 Johnson George J. L.
41 Stevens William
39 Brown Francis H.
39a Cooper James
37 Breese Hugh G.
35 Methven Dayid B.
33 Johnston Lenday
31 Keary Herbert
29 Dumas Frederick
27 Pearson Mrs. Emma
25 Mulquiny James J.

Laura street

23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Smithyman Joseph C.
19 Charlwood Mrs. Emma
17 Butler George Edward
15 Firth John
13 Moss Mrs. Maria
11 Shanahan Mrs. Mary
3 Russell Joseph J.
5 Strickland Mrs. Fanny
3 Cavanagh Thomas J.
1 King Robert A. Copeland Avenue

Watkin street to Barren
Bock Louis Henry, ” Blink Bonnie” Smedley James R. Bates Samuel Off— Armstrong Mrs. Elizb., ” Yarraville ” Crescent Street

Enmore road to Station street
Jeskie G., modeller Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J.P., plumber and sani tary contractor

Station street—Gladstone street
Newtown Railway Goods Station— Alfred Webb, goods clerk Darley Street—North side

597 King street to Edgeware road

1 Nelson F. A. R.
15 Schofield Ernest
17 Brooker John E.
19 Houghton James R.
21 Brooker James H.
23 Lambe James Cook
25 Stack Frederick C. Bell Mrs. Eliza
27 Worsley James T., carrier Briggs Samuel S., carrier
29 Cummings Michael, dray proprietor

31 Hanney Charles
33 Porteouss Philip
37 Nottle John
39 Cox Thomas
41 Smith Frederick
43 Farr Mrs. Mary A.
45 Short John T., sen.
47 Jello William
49 Devine Joseph
51 Shadler Herbert H.
53 Hurst William
55 Nicholls John C.
57 McIlroy Mrs. Christina
59 Stables John
61 Bell George
63 Geissler Ernest
65 Stewart James
67 Winterbottom Charles T.
69 Astridge John
7 Whitehall Theodore N.
85 Grinold William H., boardinghouse
87 Stalgis S. J., butcher

John street

99 Coley Albert 101 Daintry Thomas 103 Bond John 105 Rees John F. 107 George William R. 109 Lansdown Richard E. 111 Bradley Joseph 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Musto William 119 Pearce William 121 Charlton Ernest E. D. 123 Turner Aaron 125 Rowe John 127 Holmes Thomas E. 129 Nowack Mrs. Annie 133 Hook Francis J. Brown John 135 Moate G. E. 137 Macready James E. 139 Vivian John Thomas 141 Leatham Edmund 147 Finnister Mrs. Alice 149 Watson John 161 Nelson Fred., ” Pine Grove ” The Crusoe Tea Co. 185 Blake Alfred J. T. 167 Schofield Joseph J. 169 Hogan Michael J. 175 Schofield Isaac South side
4 McIlvain Samuel, plumber
6 Adam Alexander
8 Campbell James
10 McArthur James A.
12 Baker William T.
14 Beauchamp Henry G.
16 Hewitt Allan A.
18 Wright Thomas
22 Nicholson Frederick L,
26 Fitzgerald John, dray proprietor
30 Kirk David
32 Williams William R.
34 Gentle Walter J.
44 Carroll Michael J.
48 Pettit John, greengrocer Kelso Mrs. Emily
52 Gillroy Edward B.
54 Cox John
56 Mogan Mrs. Bridget
58 Scott George
60 Chapman W. A. T.
62 Rickert William J.
64 Scott Frederick W.
66 Carnell William O.
68 Bragg Richard <br>74 Empson William <br>76 Pell William <br>78 Thompson Walter S.
80 Rohan Michael

84 Gentle Charles, jun.
86 Hayman —
88 Deloy Adolph
90 Lohde Mrs. Grace
92 Ottery Miss Martha
96 Townsend Edward, grocer

John street

98 Mills Frank 100 Walker John 106 Ward Mrs. Mary 108 Cameron John D. 110 Baker Charles H. 112 Burling Arthur H. 114 Mood Alexander 116 Nicholls James, ” Melrose ” 120 Sweeting Louis 122 Wyatt Alfred John 124 Agnew James 134 Palazzi Joseph P. 136 Wood George 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George S. 142 Willsher Ernest H. 144 Johnson Charles J. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 152 Osborn George K. A., ” Malvern ” 154 Williams George ” Mendip ” 160 Keating John Andrew 162 Knowles Samuel T. 170 Pegg Arthur E. 172 Walshaw Alfred G. 174 Gibsoii George Denison Street—East side

15 Bedford to Bishopsgate street—Alton lane

5 Ryan John J. <br>7 Parkes Robert T.C.
9 Ball Percy
15 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker
17 Loveday Horace P.
19 Cassin Thomas H. R.
21 Faust Mrs. E.
23 Watts Mrs. Alice
25 Kay Mrs. M. A.
27 Byrne Edward
29 Byrne Mrs. Sarah
31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John
33 Chesterton Francis A.
35 Soutar Ernest J.
37 Weeks Mrs. Annie, “Coonong”

Francis lane — Lennox street–Kent lane

39 Bourke Mrs. Thereza.
41 Robertson James A
43 Barrington Frederick C.
45 Green —
47 Gaist Jacob Lane James

Campbell lane—Albemarle st.—Fitzroy lane

49 Broughton Mrs. Sarah
51 Lynch Edward
53 Mitchell Mrs. Maggie
55 Thomas Mrs. Susan
57 Kilborn William
59 Baker Frank
61 Cooper Frederick S.
69 Phillips Mrs. Maud <br>74 Robertson Angus <br>73 Williams Walter H. <br>75 Antonio Abate <br>77 Olive Frank <br>79 Yelds James A.
81 Gough Albert C.
83 Mills Wallace N.
85 Russell Mrs. Mary
87 Brightman George S.
89 Barrington Charles L.
91 O’Connell John
93 Cook Arthur
95 Monk William J.
97 Bowery John
99 Harper Harry 101 Wilkinson Arthur 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate

WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ENTRANCES IN GEORGE, PITT AND GOULBURN STREETS.


Dic
NEWTOWN.
Edg
527

105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond,greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. Muddle Mrs. Alice, fruiterer 113 Wotton Mrs. Belle 115 Rutherford Mrs. Lucy West side
2 Brennan John sewing machine mech.
6 Ball Mrs. Jane
8 Kohen James
10 Henschkel Carl L. F.
12 Winstanley Sydney J.
14 Cole Thomas
16 Murphy Edward J.
18 Cracknell Percy R.
20 Dowling Henry
22 Day Walter
24 McEvoy Richard J.
24 Eyre Leslie G.
26 McCormack John P.
28 Dillon Thomas
30 Mulquiny D. W. Mulquiny Thomas
34 Neal Alfred E.

Lennox street—Kent lane

42 Eveille L., van proprietor
44 Clark Mrs. Jessie
46 Armitage Joseph
48 Neville John
50 Johnstone Mrs. Mary
52 Perry Edward B.

Campbell lane

54 Ratcliffe Mrs. Mary

Albemarle street

55 Davidson Mrs. Mabel, fruiterer
58 Hyde John
60 Hudson William E.
62 Nicholls Mrs. Queenie

Fitzroy lane

64 Gibson Mrs. Mary
68 Neighbour Thomas E. <br>70 Clark Mrs. Annie <br>72 Fallick Fred <br>74 White Thomas <br>76 Holmes Thomas <br>78 Cooke William J.
80 Bates Mrs. Bridget
82 Vaile Mrs. Eliza A.
84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J.
86 Henning Conran
88 O’Halloran Thomas
96 Cooke Joseph
98 Cunningham Charles H. 100 Edwards Henry 102 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 106 Munday Charles Frederick 108 Kell Edward 110 Skardon G., bootmaker 112 Le Breton Alphonse 114 Abbott William 116 Potter Robert 118 Costleiow Andrew 120 Brown William Dickson Street-South side

Off
559 King street south

4 Bridge Charles
6 Standbury George H.
8 Ireland Edmund
10 Taylor Alfred G.
12 Boardman John W.
14 Renshaw J. F., musician
16 Cavanough Alex. S.
18 McInerney Mrs. Agnes
20 Stanton Mrs. Zillah
22 Brady Thomas
24 Barnett Francis H., ” Wildey ”
26 Woolley Mrs. Hettie
28 Curtin Mrs. Margaret
30 Kelly Mrs. Dorothy, ” Ruby ”
32 Selig Abraham, ” Woden “

34 McConechy Jas. D., ” Thelma ” Crosby Mrs. Julia L.
36 Elliott Mrs. Mary, nurse, ” Marita ”
38 Ayre John Charles, “Oroha”
40 Williams George
42 Cruden David
44 Carroll James
46 Hart Hector R.
48 Dale Charles
50 Thompson Francis
52 Thompson Henry D.
54 Milford William
56 English Thomas
58 Shinnick William E.
60 Jenning William A.
62 Myerson Isaac
64 Myers Henry
66 Fewkes William N.
68 Sullivan William G.
68 Jones John E. <br>70 Chesnev Chas. A., J.P. <br>72 Allmark William C. <br>74 Beers Mrs. Elizabeth <br>76 Carrick Alfred <br>78 Hodgson Frank
80 Holloway Stanley T.
82 Sutton Alfred
84 Trice Frank North side
1 Wood Thomas Jennings
3 McCullum John
5 Tomlin John <br>7 Irvine Mrs. Eliza
9 Dalton Michael J.
11 Anderson John B.
13 Brown William E., ” Ellesmere ”
15 Gentle Josiah, ” The Towers ”
17 Cox Frederick, ” Roslyn ”
19 Lynch William H., teacher of singing
21 Ashe John Thomas, ” Tarana ”
23 Wilson Andrew, ” Glenroy ”
25 Montgomery Robert. “Kimberley ”
27 Goodsell Henry W.
29 Smith Charles, ” Mafeking ”
31 Bridgement William
33 Bagot George W Mission Hall (C. of E.)
4
41 Dimond James P., “Ombersley”
43 Price Richard P.
45 Stynes Edgar D.
47 Gander George H.
49 Const Walter H.
51 Howker Herbert
53 Noakes David
55 Sparkes William
57 Britton Samuel
59 Leech Harry B.
61 Asher Moss
63 Strickland George
65 Jarrett George B.
67 Ramsbottom Percy D. Don Street—South side

47 Station to Reiby street

2 Beacom Mrs. Catherine
4 Button Thomas A.
6 Barnfield Joseph W.
8 McKern Stanley E.
10 Thorley Francis
12 Dunn John L.
14 Adamson Thomas T.
16 Henderson Thomas, city missionary
18 Campbell William
20 Wilson Frederick
22 Phelps Mrs. Margaret
24 Jenkins Percy H.
28 Swift George H. North side
1 Thomson William R.
3 Coughtrey Albert E., ” Woodville ”
5 Donaldson Walter J. <br>7 Robinson Alexander
9 Minett Thomas W.
11 Mitchell Mrs. Elisabeth

13 Gazey George W.
15 Heather Alfred Edgeware Road—East side

Enmore road to May street
Enmore Men’s Brotherhood Institute
10 Tuck Mrs. E. M.
12 Houston William, ” Hinton ”
16 Wedlock William James
18 Starkie Mrs. Elizabeth, nurse Starkie Edward W.
20 Ringholm Augustus
22 Davis Mrs Lucy, ” St. Elmo”
24 Schenk Rev. George (Lutheran
26 Martin Thomas, ” Chandos ” Martin Miss R. W., teacher of music
28 Willis Mrs. Emma
30 Clarkson M. S., teacher of music, ” Paladin ”
32 Layt William J.
34 McKenzie S. E.
36 Platten William F.
38 Tanner Herbert T.
40 Daley Mrs. Florence, ‘ Sherbrooke ”
42 Craig Mrs. Margaret, nurse, ” Glen- druid ” Craig Mrs. Eliza Carr Miss M., nurse Fawcett Miss E., nurse
44 Fowler Frederick W., J.P.,”Maudville”
46 Darling Mrs. Katherine

Cross lane

48 Ridley Matthew
50 Hanney Joseph C., ” Stradella ”
52 Spencer Henry John
54 Allpress Mrs. Caroline L.
56 Grater Richard
58 Maude John M.
60 Hughes Mrs. Margaret Lutton Miss Martha
62 Collins William W. T.
64 Taylor John G.
66 Burwood Alfred J.
68 Granger John <br>70 Cameron George <br>72 Rosen Leslie W. <br>74 McShane John <br>76 Hutchinson James <br>78 Kohler Charles
80 Hurford Sylvester Edgar
82 Clothier Alexander T.
84 Turner Thomas A.
86 Doull David F.
88 Benger John S.
90 Lennon William J.
92 Montgomery Samuel
94 Rostance Percy J.
98 Chard Archibald 100 Child William Henry 102 Evans Mrs. J. 104 Jackson Edward 106 Munroe Henry E. 108 Hooper James E.

Sarah street
112 Connery James 114 Player George B. 116 Fitness Herbert J. 118 Austin John A. 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph 128 Fletcher Leonard Moate Arthur E., ” Newcastle ” Cullen Samuel, ” Poverville “

James street
142 Bedford Harry, bootmaker 146 Miller Samuel E. 148 Kent Edward H. 150 Osborne Henry 152 Barden Mrs. Catherine 154 Hupton James 156 Evans Alfred 158 Campany Harry J.


WOOD AND COMPANY ARE THE RECOGNISED LEADERS IN THE TRACE. SYDNEY.

VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


528
Ega
NEWTOWN.
Enm

Edgeware road continued — 160 Freeman Mrs. Ada, grocer 162 Freeman Edwin J., small goods 164a Blythe Thomas 164

Enmore hotel—
Mrs. Sarah Deaton

Camden street
166 Spilsted Mrs Eliza M., grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Fitton Henry 184 Ryan William 186 Sheargold Alfred E. 188 Donohue James H. 190 Carmody John D. 192 Walker John F. 194 Henderson Alex. 196 Macpherson William 198 Tomlinson Ernest 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Duncanson John

Alice street
214 Booth Sydney 216 Christian Mrs. Elizabeth 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimneysweep 222 Piper Henry 224 Alien J. K. Kingsmill Joseph W. 226 Blomberg Max 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., senr., greengrocer 232 Peterson Thomas 234 Ible Joseph B. 236 Collins Henry 238 Andersen Mrs. Mary 240 Turbett Mrs. Annie 242 Ward Mrs. 244 Erwin Andrew 246 Martin Joseph 248 Jelly William H., junr. 250 Bryan William 252 Hanlon Walter H.

Laura street
St. Pius Presbytery — Rev. James Furlong, (R.C.) St. Pius Church—Rev. James Furlong (R.C.) and school — Sister Mary Xavier in charge 292 Broadhurst William W. 294 Brown John 296 Dineen Arthur E. 298 Bolitho Edward J. 300 Foss Mrs. 302 Pascoe Mrs. Sarah 304 Kingsland James

Wells street
306 Wallace George 320 Archibald J., builder and contractor 322 Spittle Daniel 328 Beer William J.

Darley street
330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas

Lord street—Railway crossing
Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers G. E., dentist Hinder Terence J. H,, dental surgeon
1 Wilson and Co., house and est. agents
5 Hiles John <br>7 Tuck Mrs. Jane Tuck William H.
9 Gilligan Thomas ” Kilmanagh ”
11 Henry S. S. com. traveller
13 Rozea Henry T., dentist, ” Tara ”
21 Harris S. Harry, physician and sur- geon
23 Gardiner Andrew, M.A. Gardiner Mrs. Alice

25 Westlev Herbert W., J.P., ” Rialto ”
27 Everett George F.
29 Woodham Reuben
31 Lainson Mrs Susan, ” Medic ”
33 Page Mrs. Elizabeth, ” Waratah ”
35 Ranford Mrs. Emily
37 Willis Arthur B
39 Shortland Charles J.
41 Archibald Mrs. Annie
43 Ashcroft Mrs. Grace
43½$ Rorke Thomas Rorke Mrs. Emma, dressmaker
45 Coyne Joseph T.
47 Stevens John
49 Flood William, engineer
51 Downey Edward J.
53 Perrett Harry
55 Howard Mrs. Georgina
57 Villiers Mrs. Elizabeth
59 Roberts Henry S.
61 Tymms William R.
63 Cannon Mrs. Annie
65 Dominish William
67 Huggett Frank
69 McKinnon Donald
7 Hatton James <br>73 Davidson Mrs. Jane, nurse <br>75 Smith William <br>77 Melville Mrs. C. <br>79 Ellis Oliver
81 Ray James
83-85 Hill Albert, grocer

Harrow road
Egan Street—East side

197 King to Chalder street

1 Holland Edward
3 Page Joseph
6 Cohen Henry, commission agent Victoria street
15 Williams Peter
19 Houghton James R.
23 Meade Miss F.
86 Herman William
27 Porteous William G.
29 Machan John
31 Bayliss Bert
33 Robinson Mrs. A. M.
35 Plant John H.
39 Watts Mrs. Amelia

Prospect street

47 Cohen David, metal merchant Baldock George
49 O’Toole Lawrence
51 Dolan Mrs. Charlotte Daunt Mrs. Lulienor
53 Deamer Mrs. Alice
55 Maish Charles F.
57 Sakey William J.
59 Mewburn Alfred
61 Miles Mrs. Jane
63 Cohen David West side
2 Daggar Mrs. M. Empson John
4 Headley Arthur E.
6 Sloan Robert E.
8 Stretton Francis
10 Farren James, dealer
12 Silver Serephine
14 Prior James
16 Goldsmith James V.
20 Anderson Edward Jansen Hans
22 Collins Mrs. Bridget

Victoria street

24 Agnew Matthew
26 Thorburn John
28 Field Mark H.
34 Davies Thomas
36 Dwyer John
38 Roberts Ernest A.
40 Winkworth William, bootmaker
42 Downes Albert

44 Vincent Francis C.
46 O’Sullivan Miss Ada
48 Marley Thomas

Prospect street

50 Ahearn Thomas A.
52 Killigrew John Bede
54 Barnes William H.
56 Deloy Adolph
58 Endacott Edward
60 Wiltshire Thomas Henry
63 Gardner Henry 0.
64 Cosgrove John
66 Hawkins Cecil J.
68 Reilly Albert Owen <br>70 Hyman Augustine <br>72 Milton Briarclan <br>74 Cooper Leonard

Chalder street
Eliza Street—East side

321 King to Lennox street

3 Josephson Albert
5 Newtown School of Arts— J. Harris, hon. sec. <br>7 Smyth Mrs, Sarah Rogers James N., evening school Rogers Robert C., electrician
9 Pascoe Thomas
11 Kegg Alexander A.
13 Hannan Henry
15 Douglas Henry
17 Coles Mrs. Mary
19 Scadding Walter
21 Nance John Tasman Motor Transport and Engineering Co., Ltd. (The) (Orange Grove;—H. R. Dickson, business manager ; P. A. Robinson, works manager West side Police Station Cook Henry Elizabeth Street 109

King to Bligh street—Longdown street
Fowler & Torr, deck chair manuf’ers.

Richard street
Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd.— S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Bloomer Thomas L., ” Maycott” Lees Maurice G. V.

Aylesbury street
Enmore Road—North side

King street to Stanmore road

1 Breraton William J., chem. & dentist
5 Eggleton A., cab proprietor Carlton cab and livery stables <br>7 Eggleton A., dealer
9 Cooper W. H., tailor
13 Windebank Mark, tailor and dyer
15 Church George, house & land agent Cousins Charles, bootmaker
17 Hutchins Alfred H., refreshm’t rooms
19 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos.
1,2,
3,4 &
5 —A. J. Hancock, secretary
21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent
23 Andrews Miss Stella, dressmaker Alsop Mrs. Margaret
25 Andrews T. J., undertaker
27 Rooke T., locksmith and fancy goods
29 Bamford Charles, window blind maker
31 Burton Miss Blanche, dressmaker
33 Nagel E., photographer
35 Dixon James, bootmaker
37 Gleeson William, confectioner Power Captain Edward H. L. L. D., auditor and accountant
39 Herrman Mrs. E., basket manafact’er
41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Ers
NEWTOWN.
Fed
529

43 Messer Jas.. fuel & produce merchant

Station street

47 Horne Percival C., chemist
49 Seessle Mrs. A., newsagent Seessle Frederick
51 Burrows & Co., printers
53 Morgan Herbert greengrocer Morgan Abednego
55 Starrat William C. W., plumber Starrat James T.
57 Counsell Alfred J., dentist
59 Swyny Mrs. Edith
63 George Edward A.
65 Keeley Andrew
67 Smyth John
69 Vaughan Daniel 0.
7 Ralph Mrs. Elizabeth <br>73 Stockman Paul <br>75 Hull William

Wilford street—Phillip street
115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios—C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers Burrows Mrs. S. 125 Brown Miss Violet florist 127 Purcell James A., confectioner 129 Russell Mrs Rose, smallgoods 131 Fox Charles J., fruiterer 133 Anglin Francis J., J.P., tea,coffee and provision merchant 135 Larkin Mrs. M. J., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E., bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Trefry Mrs. Emily, draper 149 Dexter Miss A. R., stationery 151 Williamson James, house and estate agent 153 Fraser Bros., printers 155-157 Turnock William, draper 159 Blake Percy G., draper O’Neill James, billiard hall 159t—Murray George, bootmaker 163 Kain Mrs, A., costumiere
1 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel—-Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 Jones Walter, livery stables 175 Delve William H., plumber 177 Morris Chris., hairdresser & tobaconist 179 Craig R, and A., grocers

London street
181 Newton A. J., chemist 183 Weine John, hairdresser 185 Picone Bros., greengrocers 187a Sharp John S., piano tuner 187 McIlrath’s Limited, grocers 189 Hopkins Benjamin, bootmaker 191 Bameke Miss C. M., confectioner 193 Drury F. A., J.P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook

Cambridge street
199

Enmore hotel
—James Fay 201 Gregory William M., tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H.. fruiterer 207 Price Mrs. A., milliner 209 Saelson T. M. chemist and druggist Cunningham Hubert S. 211 Spencer Percy, draper Post, Telegraph. Money Order Office and Government Savings Bank Agency Office— L M. J. Butler, postmaster and State Electoral Reg. Public Telephone

Stanmore road
South side Swinbourne G. C., boot importer
2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Manchester Unity Hall (Oddfellows) —Clayton A. E., caretaker

16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance Co., Ltd. Campbell James, architect
18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall
20 Thomson W.. plumber
22 Morris Morris
24 Mills Mrs. Annie, boarding estab’mt Mills Richard
26 Parnell Thomas A.
28 Law C. H., plumber
30 Farqnhar C. J., laundry
32 Budge Mrs. Alice, confectioner
34 Hunt John, grocer
36 Marsden Fred. & Son, coopers

Bailey street

38 Benjamin Mrs. D., glass and china rivetter
40 Ible Mrs. Mary Ann
42 Conradi Mrs. Mary
44 Mitchell Bros., signwriters
50 Pretto Frederick, diningrooms

Station street

52-54 Bohrsmann G. Hall, physic.& surg’n
58 Denning John, cabinetmaker
60 Blatchford Mrs. Kathleen. dealer BlatchforJ Leslie
62 Work J. L., dentist Reid Robert, surgeon dentist
66 Newtown and District Co-operative Society, Ltd —Herbert Weber, sec.
68 Johnson Charles, carrier <br>70 Freestone Mrs. Maud, confectioner Freestone George W. <br>72 Gregg’s Registry Office—Mrs. E. A Dicketts, proprietress Dicketts Adolphus <br>74 Williams Thomas<br>76 Thompson William C. <br>78 Thompson T., painter
80 Sinclair E. P., surgeon and physician

Reiby street

82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary—A. C. Hard- wick, dispenser Walters Frederick, caretaker
86 Gabriel Adolph G., dentist
88 Henry Mrs. S. R , ” Stanmore House” Trindall R. B , physician and surgeon ” Cronulla ” Enmore Theatre.—Picture Show 134 Williams J. farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 142 Humphries T. G., poulterer 144 Wilkinson Bros., printers and art metal workers 146 Goudin P. F., auctioneer and estate agent

Simmons street
148

Duke of Edinburgh hotel
—John Tierney 150-154 Evans & Co.. auctioneers, furni- ture brokers and carriers, etc. 156 Clarke and Co., furniture dealers Armstad James H. 158 Bennets Thomas, tailor 160 Craig Archibald, painter 162 Geddes Ray, butcher

Marian street
164 Liddell A. W., grocer 168 Kennedy Daniel, fruiterer 168 Stamper J. I., bootmaker 170 Simmons Mrs. Elizabeth, dressmaker 172 Jolinaton William A., fishmonger 174 Woodham Arthur, provision merchant 176 Eldridge C., dyer Eldridge Mrs. Mary 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J, confectioner Myhill George 182 Planters and Importers Tea Co.—C. J. O’Brien

184 Clarke and Co., furniture warehouse Ashwell — 186 Miller C. H., butcher 190 Roseby Lionel S., house, land and estate agent

Metropolitan road
192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell J. N. and Co., ironmongers 198 Hilton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer Dean Mrs. Alice 204 White Weeks, baker and confectioner —E. W. Holder, manager 208 Stanwix Miss Annie, milliner 208a Cash Samuel, butcher 210 Webb Edmund, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Ashwood’s Ltd. (Branch) Hoskins Mrs. Elizabeth

Edgeware road
E. S. & A. Bank, Limited (branch)— W. L. Carpenter, manager 224 Smith B. J., carrier Rennell Misses E. and M., dressmakers 226 Richmond Malcolm

Francis street
230 Randell Edward, house agent 230½ Flindt Frederick 232 Ward Bernard 234 Riedel Alfred Louis 238 Hawkins Frederick, house and land agent 242 Day J. E., brass founder

Juliet street
Erskineville Lane

Off
1 Union street

Duncan William Erskineville Road—East side

King to Union street—Wilson street
Lee Joseph
2 Robinson J., dentist
4 Hamblin John, J.P.
6 Kendall Herbert W., physician and surgeon, ” Welford ”
8 Williams Edwin, J.P., architect, ” Ardwick ” 10-12 Watson C. R., J.P.,surgeon, “Woodbine”

Linthorpe street

26 Robertson Miss May, school teacher
28 Geary Miss I., nurse Merz Mrs. R., nurse Merz Conrad
30 Morcom William J.
32 Hawkins Thomas West side
1 McClelland W. C.. physician & surgeon
9 Wilce’s Cordial Works. -G H. P. Con- nor, proprietor Andrews William J.
13 Baldick Mrs. E., ” Fern Villa ” Railway bridge—Angel street Weinz August, fuel merchant Newtown Victoria Pictures Garrard Robert T., ” Gowrie House “

Gowrie street
White William, baker (branch) Wood Charles B. Federation Road

91 Australia street to Church street

1 Cox William Henry
2 Bass Samuel
3 Beckinsale Thomas R.
4 Millington Josiah

Hopetoun street

5 Williams Miss Vera
6 Greenwood Charles <br>7 Humphries Thomas W.


WOOD & COMPANY: CHAPEL IS MUCH AVAILED OF
(Head Office and Mortuary Chapel,
810-2
George Street SYDNEY. Tel<br>726)

THE PICK OF THE WORLD’S CHOICEST COMMODITIES,


530
Fer
NEWTOWN.
Gib

Federation road continued—

8 Ferris James

Robert street
Martin B. J., pattern & model maker

DAY, SON and HARRIS.

Boot Manufacturers Northwood street
9 Price Rev. Ebenezer (Baptist) Ferndale Street—East side

Camden to Margaret street

42 Stocks F., grocer and fuel merchant
40 Moss Joseph
38 Phillips Mrs. Jane
36 Picken William
34 Malcolm Richard
32 Malcolm Hugh C.
30 Bateman William T.
28 Laird Walter
26 Brown George Grey
24 Blundell Ernest
22 Hoad John W.
20 Hutchinson Alexander N.
18 Eggleton William J.
16 Johnson Robert
14 Caunt Walter
12 Hutchinson Edward
10 McGuinness Mrs, Mary, grocer

Kent street
West side
61 Harrison William
59 Easton William
57 Pellow Mrs. Margaret
55 Bayley Albert
53 Erundell Mrs. Elizabeth
51 Farquhar Robert
49 Wood Joseph D.
47 Morrison Robert
45 Smith John 0.
43 Fredricksen Charles
41 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker
39 Franklin Alfred
37 Gartrell James H.
35 Streeter Alfred A.
33 Smith Samuel
31 Lee George
29 Marshall Henry R,
27 Holbeach Thomas
25 Stein Mrs. Kathleen
23 Oliver Charles J.
21 McDonald Mrs. Marion
19 Hintz Charles
17 Miles John
15 Lingard William
13 McDonald Mrs Isabel
11 Barnsley Mrs. Jane
9 Griffiths William J. <br>7 Oxley Henry T.
5 Bolton Herbert
3 Baker Mrs. Annie
1 Savage Thomas Fitzroy Street—East side

King to Wilson street

2 Champley Donald J.
4 Allan David
6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H.
10 Neville Mrs. Francis J.
16 Rogers Walter W.
18 Brown John W.
20 Keane John S.
22 Swinfield John
24 Doughty Leslie O.
32 Arundell Thomas
34 Townsend Adolphus W.
38 Weir David
40 Bradstock Arthur W.
42 Campion John E.
44 Craven Charles Elwell
46 Dart Mrs. Elizabeth, laundress
48 Woods Thomas, enginedriver
50 Grant Charles
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor

West side
1 Harris Mrs. Owen
3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse
5 Bray George A. <br>7 Ralph Henry
9 Russell George S.
11 Robinson Christopher, builder
13 Hundt A. H., Ltd., hat manufacturers

L’Avenue
Forbes Street—West side

King to Wilton street
Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s—Sister Mary Bernard, superioress
25 Delfendahl Hugh
27 Downey Thomas, painter & decorator
29 Mullin James
31 Ryan Lauchlan P.
33 Tye George H.
37 Angel Mrs. Sarah
39 Kean John Andrew
41 Richardson William
43 Cook James
45 Pollon Anthony Charles
47 Morris James W.
49 Harnett John
51 Raison Thomas H.
53 Bowie Miss M. E.
55 Hay Mrs. Christine
57 King Miss Ethel King Edgar R.
59 Haggett Mrs. Mary J.
61 Lennon Mrs. Mary
63 Gibson Sydney
65 Davies Bert L.
67 Stewart Alexander Stewart Miss S. E. C., teach of dancing

(For east side, see Darlington and Redfern)
Francis Street—West side

230 Enmore to Harrow road

4 Cunningham George
5 Meanwell Richard
6 Lee Francis <br>7 Carroll William
8 Lebar Mrs. Mary
9 Crawford John
10 Steel H. W., painter and signwriter
11 Lachmund Horace E.
12 May Francis
13 Osborne Mrs. Annie
14 Hill Robert T.
15 Burton Sydney C.
16 Sbadlow Charles L.
21 Goodin Thomas
24 Gilmour Robert C.
26 Hodgson Edmund, whipmaker Beckman Jesse
32 Dayment Arthur Rupert Woodhouse Arthur H.
33 Palmer Henry Charles
34 Strudwick William E. Fulham Street (Enmore) North side

70 Simmons to Reiby street

41 Goldrick Bernard L.
39 O’Neill John L.
35 Reynolds William, painter
33 Petersen Francis F.
31 Lamotte Louis
29 Wilson Herbert R.
27 Austin Edward T.
23 Kebblewhite Herbert L.
21 Howlett John
19 Jones Francis M.
17 Loveday John
15 Campbell James
13 Bedford Cecil F.
11 Organ Benjamin
9 Bourke William J. <br>7 Cotter Ernest B.
5 Harris Thomas
3 Burdus Charles W.
1 Adams Allan A.

South side
42 Donovan Roger B.
40 Baker Miss Annie
38 Matthews Gordon W. J. Matthews Jeffries D.
36 Henry George W.
34 Murphy Mrs. M.
32 Waring James
30 Bratton Frederick C.
28 Pascoe Joseph
26 Camps Francis Ellis
24 Day William G.
22 Quinn Hubert J.
20 Black Sim
18 Eldridge Percy
16 Eldridge George
14 Falconer Arthur J.
12 Robinson Harry E.
10 Donald William, tinsmith
8 Mitchell James
6 Rattigan Thomas W.
4 Featherstone Herbert
2 Hanrahan John George Street

352 King street to White Horse street
St. George’s Hall Woolley Thomas, billiard saloon Morrow and De-Putron, architects Brereton F., tailor Saunders Albert E. G., caretaker
1 Anlezark Joseph
3 Dumbrell Thomas R.
5 Boncastle William Ireson Miss N., dressmaker <br>7 Pocklington Francis
9 Letty John Wright Edward S.
11 Davis Ernest A.
13 Brown Henry
15 Winchester Charles H.
17 Hancock George W.
19 Jackson James S.
21 Robinson George
2
23 O’Sullivan Mrs. Minnie Gallagher Jeremiah
25 Sutherland Mrs. Maria Georgina Street—West side

96 King street north to L’Avenue

31 Willey Charles
33 Hurst Leonard C.
35 Whitford John, agent
37 Lands Mrs Henrietta
39 Mitchell William
41 McDonald William, engineer
43 Halpin Charles C.
45 Houston James W.
47 Sweeny Valentine A. East side
32 Champley Mrs. Annie
34 Devey William, printer
36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere
38 Mortimer James T.
40 Lockwood James Henry
42 Cameron Alexander C.
44 Stewart T. A., tea importer Gibbes Street—East side

Off
22 White Horse street

2 Baker R. G. S.
4 Dwyer John
6 Phillips John
8 Healey John
10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J.
12 Johnstone Robt.
14 Ferguson Duncan G.
16 Hamilton George F.
18 Stone Arthur H.
20 Lord George H.
22 Crammy Arthur A.
24 Moseley Harrington C.
26 Jones Alfred Alex.


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

AT ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Gla
NEWTOWN.
Gow
531

28 Smith Edmond
30 Slowgrove Thomas
32 Barnes James E.
34 Dunbier Rowland West side Hartley Alexander Lang Albert R. B. Crawley Albert L.
1 Crawford Walter M.
3 Lang Linden
5 Ferry Fred. 0. <br>7 Jones Ernest Albert
9 Bales Frederick S.
11 Murphy Alfred
13 Lansdell George H. Walford John T.
15 Cohen Mrs. H. A.
17 Weir William
21 Watchorne Robert F.
23 Ferguson Alfred J.
25 O’Keefe Michael J.
27 Carnell John A. J.
29 Clark John H. W.
31 Hegarty James M.
33 Elson William G.
35 Price Mrs Gladstone Street, (Enmore) North side

Crescent to Liberty street—Phillip street
Federal Flour Mill—F. Crago & Sons, Limited, proprietors

Phillip street

5 Jackson Robert <br>7 Dartnew James
11 Jagleman John H.
13 Fawley Francis W. B.
15 Nottle Mrs. G.
17 Williams Charles
19 Hammond Alfred
21 Jones William, sen., van proprietor
23 Buchanan William
25 Weston Richard C.
27 Andrews A. C. Walter
29 Gamgee George
31 Falvey Mrs. Sarah J.
33 Pfister Hermann
35 Gressier Francis A,
37 McBride Daniel M.
39 Mitchell William
41 Teasdale G., painter
43 Allan Robert
45 Ford Mrs. Mary A.
47 Burnett Harry
49 Nickless George
51 Lawless Frank
53 Mayhew Thomas W.
55 Jones James
57 Ingram Harold A.
59 Atkin Albert
61 Orknie Alexander J.
63 Falconer Frederick 0.
65 Ramsay Andrew South side
2 Barter Mrs. Alice, storekeeper
4 Crone Mrs. Mary A.
6 Kennedy Angus
8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse
12 Horne George Mathieson John, builder ( workshop ) Andrews T. J., undertaker (stables) Spence Austin, fuel merchant
26 Dale Harold E.
28 Histon George Willmot and Morgan,contractors, store
52 Osborne Mrs. Frances M.
54 Jackman Mrs. Jessie F.
56 Broughton Ernest A.
58 Gibbons Arthur F.
60 Smith Mrs. Essie
62 Doyle John
64 Braithwaite Clifton W. J. W.

Goodsell Street—North side

653 King to John street
Meyer Hermann W. H., station- master, St. Peters
1 Wainwright George, ” Lee Mount”
3 Brown James
5 Cowelly William H. <br>7 Gellatley Gordon
9 Tracey Ernest J.
11 Allmark James D.
13 Bovis Herbert W.
15 Wainwright George, jun.
19 Barrett Alfred
21 McCaffery James
23 Burling Henry
25 Law James
27 Cowland Charles A. V.
29 Kennedy Archibald J.
31 Wells George R.
33 Rogerson George B.
35 Francis George
37 Jolly George
39 Davis William J.
41 Bennett John W.
43 Perry Arthur H.
45 Brown Walter B.
47 Hollingsworth James S.
49 Patterson Mrs. H.
51 Byleveld Arnold H.
53 Gentle Henry T.
55 Pert William L.
57 Nicholson Joseph B.
59 Harman Richard H.
61 Ricketts Charles South side
2 Alien Mrs Ann
4 Bedford Arthur G., painter
6 Dalley Joseph
10 Deal Frederick W.
12 Shrimplin Walter G.
14 Risbey Leslie R.
16 Weaver Mrs. Jane
18 Shepherd William H.
20 Trim Charles A.
22 Walden Henry
24 Harber Richard
30 Irwin William H.
32 Tye William James
34 Thistleton Mrs. Walter
36 Parker William
38 Santer Frank
40 Lee Alfred
42 Meeve Mrs. Ellen
44 Ives George
46 McAlister John
48 Butler Owen R.
50 Badge William
52 Sorrenson Niels
54 Minor William H.
56 Minor Alex.
58 Bambury Sidney
60 Willard Mrs. Olive
62 Whitfield Martin
64 Crowe Peter F.
66 McCartney Eric S.
68 Hogg Harold H. H. <br>70 Loveridge George <br>72 Yates Clement O. <br>74 Cox William T. <br>76 Allardyce Robert <br>78 Neal Luck
80 Wainwright Arthur J.
82 Binskin Henry T., plumber
84 Hamilton Charles F.
86 Martin Edward
88 Babidge Henry G.
90 McCready William H.
92 Pomery Edmund H.
94 Binskin William F.
96 McReavie Samuel
98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Roche Denis F.

104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Carveth Herbert

John street
Gowrie Street—North side

Erskineville road to Iredale street

1 Luke Hector E. J.
3 Millott Victor R.
5 Jones Robert G. <br>7 Spicer Herbert
9 Earle Arthur
11 James Mrs. Adelaide
13 Crome Alfred
15 Gordon Isaac, greengrocer

Newman street

17 Frost Alfred J., bootmaker
19 Dean Joseph
21 Kruger Mrs. Mary A.
23 Hennessy Frank
25 Fullagar Charles S.
27 Hennessy Edwin
29 Mcllveen George W.
31 Hawkes Frank B.
33 Pettigrew John W.
35 Nicholls Thomas
37 Smith Alfred E.
39 Peterson Mrs. M.
41 McIlveen Arthur
43 Ross Ernest E
45 Hayes Herbert A.
47 Rootsey James Edward Woods Mrs. Mary, dressmaker
49 Brown George Radford James
51 Stevens William
53 Earles Charles V.
56 Strain Joseph J.
57 Beehag Gideon
59 Preston John
61 Laycock George E.
63 Hopkins Reginald
65 Ireson Samuel T.
67 White James
69 Rankin Mrs. Margaret
7 Talbot Michael J. <br>73 Roberts Charles <br>75 Ashard Ernest J. <br>77 Moate Alexander L. <br>79 Brooks Sydney
81 Dyinond Thomas G.
83 Hansen Neil, master mariner
85 McAlister James
87 Lamb Thomas G.
89 Cordingley Henry Brown Charles J. R.
91 Newman Kilner Henry
93 Wigley John F.
95 Harris Walter Sydney City Mission Hall No.

Munni street—Harold street

99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Miss Ada M. 111 Dumphy Elijah T. 113 Blake Archibald 115 Ledbrook Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. South side
2 Withers John
12 Walker Roland H.

Newman street

14 O’Connor Miss Mary, grocer
16 Cummins Edward J.
18 Macgraw George
20 Ewart Archibald
22 Rothsey Thomas
24 Frazer William T.
26 Stiff David Union lane
30 Humpage William F.


WOOD AND COMPANY TRANSACT THEIR BUSINESS HONESTLY, FAITHFULLY AND WELL.   SYDNEY.

AT ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Gla
NEWTOWN.
Gow
531

28 Smith Edmond
30 Slowgrove Thomas
32 Barnes James E.
34 Dunbier Rowland West side Hartley Alexander Lang Albert R. B. Crawley Albert L.
1 Crawford Walter M.
3 Lang Linden
5 Ferry Fred. 0. <br>7 Jones Ernest Albert
9 Bales Frederick S.
11 Murphy Alfred
13 Lansdell George H. Walford John T.
15 Cohen Mrs. H. A.
17 Weir William
21 Watchorne Robert F.
23 Ferguson Alfred J.
25 O’Keefe Michael J.
27 Carnell John A. J.
29 Clark John H. W.
31 Hegarty James M.
33 Elson William G.
35 Price Mrs Gladstone Street, (Enmore) North side

Crescent to Liberty street—Phillip street
Federal Flour Mill—F. Crago & Sons, Limited, proprietors

Phillip street

5 Jackson Robert <br>7 Dartnew James
11 Jagleman John H.
13 Fawley Francis W. B.
15 Nottle Mrs. G.
17 Williams Charles
19 Hammond Alfred
21 Jones William, sen., van proprietor
23 Buchanan William
25 Weston Richard C.
27 Andrews A. C. Walter
29 Gamgee George
31 Falvey Mrs. Sarah J.
33 Pfister Hermann
35 Gressier Francis A,
37 McBride Daniel M.
39 Mitchell William
41 Teasdale G., painter
43 Allan Robert
45 Ford Mrs. Mary A.
47 Burnett Harry
49 Nickless George
51 Lawless Frank
53 Mayhew Thomas W.
55 Jones James
57 Ingram Harold A.
59 Atkin Albert
61 Orknie Alexander J.
63 Falconer Frederick 0.
65 Ramsay Andrew South side
2 Barter Mrs. Alice, storekeeper
4 Crone Mrs. Mary A.
6 Kennedy Angus
8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse
12 Horne George Mathieson John, builder ( workshop ) Andrews T. J., undertaker (stables) Spence Austin, fuel merchant
26 Dale Harold E.
28 Histon George Willmot and Morgan,contractors, store
52 Osborne Mrs. Frances M.
54 Jackman Mrs. Jessie F.
56 Broughton Ernest A.
58 Gibbons Arthur F.
60 Smith Mrs. Essie
62 Doyle John
64 Braithwaite Clifton W. J. W.

Goodsell Street—North side

653 King to John street
Meyer Hermann W. H., station- master, St. Peters
1 Wainwright George, ” Lee Mount”
3 Brown James
5 Cowelly William H. <br>7 Gellatley Gordon
9 Tracey Ernest J.
11 Allmark James D.
13 Bovis Herbert W.
15 Wainwright George, jun.
19 Barrett Alfred
21 McCaffery James
23 Burling Henry
25 Law James
27 Cowland Charles A. V.
29 Kennedy Archibald J.
31 Wells George R.
33 Rogerson George B.
35 Francis George
37 Jolly George
39 Davis William J.
41 Bennett John W.
43 Perry Arthur H.
45 Brown Walter B.
47 Hollingsworth James S.
49 Patterson Mrs. H.
51 Byleveld Arnold H.
53 Gentle Henry T.
55 Pert William L.
57 Nicholson Joseph B.
59 Harman Richard H.
61 Ricketts Charles South side
2 Alien Mrs Ann
4 Bedford Arthur G., painter
6 Dalley Joseph
10 Deal Frederick W.
12 Shrimplin Walter G.
14 Risbey Leslie R.
16 Weaver Mrs. Jane
18 Shepherd William H.
20 Trim Charles A.
22 Walden Henry
24 Harber Richard
30 Irwin William H.
32 Tye William James
34 Thistleton Mrs. Walter
36 Parker William
38 Santer Frank
40 Lee Alfred
42 Meeve Mrs. Ellen
44 Ives George
46 McAlister John
48 Butler Owen R.
50 Badge William
52 Sorrenson Niels
54 Minor William H.
56 Minor Alex.
58 Bambury Sidney
60 Willard Mrs. Olive
62 Whitfield Martin
64 Crowe Peter F.
66 McCartney Eric S.
68 Hogg Harold H. H. <br>70 Loveridge George <br>72 Yates Clement O. <br>74 Cox William T. <br>76 Allardyce Robert <br>78 Neal Luck
80 Wainwright Arthur J.
82 Binskin Henry T., plumber
84 Hamilton Charles F.
86 Martin Edward
88 Babidge Henry G.
90 McCready William H.
92 Pomery Edmund H.
94 Binskin William F.
96 McReavie Samuel
98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Roche Denis F.

104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Carveth Herbert

John street
Gowrie Street—North side

Erskineville road to Iredale street

1 Luke Hector E. J.
3 Millott Victor R.
5 Jones Robert G. <br>7 Spicer Herbert
9 Earle Arthur
11 James Mrs. Adelaide
13 Crome Alfred
15 Gordon Isaac, greengrocer

Newman street

17 Frost Alfred J., bootmaker
19 Dean Joseph
21 Kruger Mrs. Mary A.
23 Hennessy Frank
25 Fullagar Charles S.
27 Hennessy Edwin
29 Mcllveen George W.
31 Hawkes Frank B.
33 Pettigrew John W.
35 Nicholls Thomas
37 Smith Alfred E.
39 Peterson Mrs. M.
41 McIlveen Arthur
43 Ross Ernest E
45 Hayes Herbert A.
47 Rootsey James Edward Woods Mrs. Mary, dressmaker
49 Brown George Radford James
51 Stevens William
53 Earles Charles V.
56 Strain Joseph J.
57 Beehag Gideon
59 Preston John
61 Laycock George E.
63 Hopkins Reginald
65 Ireson Samuel T.
67 White James
69 Rankin Mrs. Margaret
7 Talbot Michael J. <br>73 Roberts Charles <br>75 Ashard Ernest J. <br>77 Moate Alexander L. <br>79 Brooks Sydney
81 Dyinond Thomas G.
83 Hansen Neil, master mariner
85 McAlister James
87 Lamb Thomas G.
89 Cordingley Henry Brown Charles J. R.
91 Newman Kilner Henry
93 Wigley John F.
95 Harris Walter Sydney City Mission Hall No.

Munni street—Harold street

99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Miss Ada M. 111 Dumphy Elijah T. 113 Blake Archibald 115 Ledbrook Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. South side
2 Withers John
12 Walker Roland H.

Newman street

14 O’Connor Miss Mary, grocer
16 Cummins Edward J.
18 Macgraw George
20 Ewart Archibald
22 Rothsey Thomas
24 Frazer William T.
26 Stiff David Union lane
30 Humpage William F.


WOOD AND COMPANY TRANSACT THEIR BUSINESS HONESTLY, FAITHFULLY AND WELL.   SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’—–THE PEOPLE’S MARKET.


532
Har
NEWTOWN.
Hop

Gowrie street continued —

32 Williams Frederick
34 Goodwin Herbert J.
36 Swift George
38 Pool Frederick F.
40 Hutchinson William
42 White Mrs.P.
44 Warwick Samuel
46 Barncastle Edmund A.
48 Whealey Mrs. Sarah
50 Mackey James

Off—
Crocker Frank
54 Osmond Albert J.
56 Young Mrs. Mary A. Purnell Mrs. Mary A.
58 Jonn Mrs. Annie
60 Bull Mrs. Sarah
62 McIlveen Arthur S.
64 Hansford George
66 Henry Archibald
68 Hawkes Albert S. <br>70 Wright Mrs. Sophia <br>72 Pascoe John N. <br>74 Hockey Bert T. <br>76 Quinn Mrs. Helen <br>78 Beehag Joseph E.
80 Thomas Frederick, signwriter
82 Broadhead Herbert
84 Womsley Vivian O.
86 Breakspear Joseph W.
88 Harrington Mrs. K.

Munni street—Harold street

94 Henriksen Mrs. Esther, grocer Henriksen James
94a Stephenson George V. 100 Holsted Charles, fuel merchant Holsted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Wright William P. 104 Ware Thomas William 106 Chapman William D. 108 Dumphey Charles 110 Knight Edward J. 112 Bailey Albert Edward 114 Humphreys Charles 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury J.. basketmaker 124 Ryan Mrs. Ellen 126 McDermott Francis 128 Jordon Simeon 130 Woodford Arthur E. 132 Smith Joseph E. 134 Mitchell Charles L. 136 Buckby John R. H. 138 Barr Frederick S. 140 Kline Alfred Harold Street-East side

73 Union to Angel street

3 Woods —
5 Yeaman Francis <br>7 Chappall Mrs. Emily
9 Rath Leo J.
11 Burrows Richard
13 Fullagar Mrs. A. H.., storekeeper

Gowrie street

15 Hales John
17 Lawson Mrs. Mary
19 Haynes Mrs. Mary A.
21 Craven Mrs. Annie
23 King Robert L.
25 Corbett Francis J.
27 Martin —
29 Hatte Mrs. Margaret, grocer West side
2 Hogden George E.
16 Seale George W.
18 Henderson Alexander

Gowrie street—Islington street

22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben
24 Lyons Mrs. Margaret
26 Stone John H.

28 Davies Henry George
30 Cope Mrs. Rachel

Angel street
Harrow Road (Enmore)

85 Edgeware road to Juliet st.—Francis st.

10 Mitchell Albert E.
8 Jones John H.
6 Marr Geo. H.
4 Cash George
2 McKenna James F. Hawken Street—East side

118 Alice to Laura street

2a Brookes Alex.
2 Heptonstall Isaac
6 Fernley Mrs. Hannah
6a Houston E. M.
8 Houston Mrs. M.
10 Mullins John
12 Lewis L William
14 Clark John W West side
1 Miles William, fuel merchant Miles Mrs. Margaret, fruiterer
3 Verdich Edwin H.
5 Martin W. S., grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 O’Grady Mrs. Margaret
15 Keating James J. Herbert Street—East side

Off
23 Linthorpe street

2 Redwin Mrs.
4 Vaughn William A.
8 Elliott John M.
10 Rowland Albert H.
12 Beigley Neil
14 Marshall George
16 Ellis John
18 Boyd William D. West side
1 Goodwill Andrew W., ” Manafield ”
3 Cousins Ernest Charles
5 Comerford Thomas R. <br>7 Wright Joseph P.
9 Flynn Mrs. Jessie, ” Dorrigo ”
11 Dale Percy Charles, ” Sirus ” Holdsworth Street—East side

211 Wilson street to railway line

2 Creese Alfred
4 Richardson Alfred G.
6 Ellis Charles P.
8 Brown Henry J.
10 Hill Walter ”
12 Graham Robert
14 McDonald Ronald
16 Rae William
18 Kibby Ulysses G.
20 Sullivan Jeremiah, builder
24 Dennis Joseph G.
26 Anthony Mrs. M. Hanley Michael
30 Wane Richard A., ” Wycombe ”
30a Craft William, ‘ Wendower ”
32 Morgan Mrs. Sarah
34 Reid Robert

West side

1 Byrnes William <br>7 Proudfoot Mrs. Elizabeth
9 Crowe John
11 Dunn William H.
13 Maxwell Wallace Bruce
15 Acheson John C.
17 Jones Henry Holmwood Street—South side

549 King street to Pearl lane

2 Digby Samuel Henry
4 McDonnell Mrs. Anne
6 Gentle Stanley
10 Brennan Michael
12 Mariette Charles
20 Clancy John T.
22 Williams A. A., J.P.

24 Brooks James
26 Kenney William J.
28 Noakes James
30 Scarsbrick William
32 Tweeddale William
34 Clark Henry T.
36 Buckley Timothy
38 Weekes Charles
40 Bull Thomas
42 Foster Albert W.
44 Steadman Mrs. Marie
46 Healey Mrs. Margaret
48 Stone William
50 Dolph Sidney H.
52 McRae Murdoch
54 Seach Mrs. Lucy
56 Morrissey Mrs. Bridget
58 Richards Arthur Ernest
60 Hague Mrs Alice Dyson Joseph
62 Brown Frederick D.
64 Caiman James R.
66 Perry Frank
68 Baddock Leslie B. <br>70 Spear Henry F. <br>72 O’Grady Frederick <br>74 Evans Ernest <br>76 Bamfield Mrs. Janet

North side

1 Gale Henry, ” Leonore ”
3 McLeod Arthur
5 Turner Stephen F.
9 McGuire John L., ” Taranaki ”
13 Glover Thomas, ” Mouramba ”
17 Hazlewood Sidney
19 Porter Edward J., builder & c’tractor
23 Souter George A.,” Florence Glen ”
25 Davidson Charles
27 Cavanough Harold R.
29 Morrisey James
31 Langley William T.
33 Gaut Thomas W.
35 Markwell Samuel J.
37 Magee James B.
38 Williams Fred
41 Kenny Victor G.
43 Steer William James
45 May William J.
47 Sharp Henry
49 Robens Stephen O.
51 Warson Norman W.
53 Newson Percy W.
55 Bingham George
59 Gentle Emanuel
61 Cleary Edmond M.
63 Lane Frank R.
65 Bullen Frederick F.
67 Pettigrew Hugh McD.
69 Perrim William H.
7 Elliott James Holt Street—South side

411 King to College street—Bailey street

Station street

2 Brennan Patrick
4 Parker Mrs. Mary
6 Stritch William J.
8 Lander George
10 Astridge John H.
12 Aubusson Charles North side
1 Cook Henry Peter Hopetoun Street—West side

Off
4 Federation road to Camperdown

boundary

2 Mitchell Edward
4 Stephens Charles H«nry
6 Knight George F.
8 MoGregor James, builder
10 Garr James P., constable
12 Mauldon George
14 Crawford Joseph
16 Mitton Christopher Joseph
18 King William


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’—THE POPULAR STORE.


Hor
NEWTOWN.
Jul
533

20 Poffler J. C.
22 Clowry Francis J.
24 Harris Albert H. A.
26 Jenkins Alfred E.
28 McGrath Denis J.
30 Hammond Harold M.
32 Roy Emanuel J.
34 Percival Harry W.
36 Challiner Archibald
38 Harvey Claude Horace
40 Adler Carl Godfrey

East side

9 Bromley Richard, ” Luddenham ”
11 Givins John, ” Kingswood ”
17 Steele Robert
19 Turtle Charles H., ” Pomona ”
21 Wallace Mrs. Frances, ” Balcarras ”
23 Mitchell Afred J.
25 Crowne George J.
27 Acott John
29 Clothier Alfred
31 Breen Edward Hordern Street—East side

219 King street to Raper street

1 Collins John, senr,
3 Garth Robert M.
5 Loveridge Mrs. Agnes <br>7 O’Shea Matthew R. J.

Mechanic street

11 Barnsley William
13 Lancett Samuel D.
15 Freeman William H.
17 Thorpe Geo. F.
19 Williamson Thomas
21 McGee Laurence, teacher of dancing
21½ Henderson William
23 Calendar Thomas
25 Jones Arthur E.
27 Smith Frederick
29 Langlands Thomas, grocer

Victoria street

31 Dick James Grant Davies Mrs E.
33 Phillips W., fireman
35 Cole John C.
37 Creasey Lionel
29 Wood Arthur W.
41 Markham James
43 Agnew Daniel A.
45 Broadley Joseph
47 Jarvis Stephen
49 Crocker Henry E., bootmaker

Prospect street

51 Fairburn Thomas
55 Brown Robert
57 Sullivan Mrs. Grace
59 Gilmour John A.
61 Robb Mrs.
63 Illingworth Arthur W.
65 Hudson Theodore J.
67 Taylor Mrs. Sarah
69 Thompson Ernest O.

Chalder street
<br>73 Campbell James <br>75 Ireland William T. <br>77 Rice Frank <br>79 Kennedy James P.
83 Withers John T.
85 Hardaker Arthur
87 Antill John P.
89 Buckley James
91 Cornford Spencer
93 Cummings Patrick
95 Halstead Mrs. M. West side
2a Dymond William T.
2 Jones John
4 Martin Mrs. Winifred
6 Hitchens William H.
8 Atkin Harry Craven David
10 Machan Joseph
12 Edwards Henry

14 Chapman David
16 Seary Mrs. Ann
18 Fairs Arthur

Mechanic street

20 Broadley J., stables
22 Churchwood Charles W.
24 Johnson Charles,stables
26 White George F.
28 Cox William
30 Jones Thomas McGillivray Miss M. E.
32 Collins John
34 Carson Mrs. Minnie
36 Cox Mrs. Sarah

Victoria street

38 McNaught James M.
40 Cardiff Mrs. Margaret
42 Collins Edward
44 Boon Herbert E B.
46 Patterson Turnbull
48 Stockdale James A. Stockdale Mrs. Sarah, costumiere
50 Thompson Harold J., constable
52 Madden Mrs. Maria
54 Glynn Alexander
56 Fuller Benjamin J.
58 Slater John, fuel merchant

Prospect street

66 Osberg Charles F.
68 Grimson Leopold <br>70 Asprey George <br>72 Brenton William, shipwright <br>74 Dwyer Daniel <br>76 Arnold Henry Munroe Miss Florence, milliner <br>78 McQuillan Thomas A. Madden George
80 Tayior Mrs. Grace H., midwife
82 Robinson Benjamin
84 Hockey William
86 Biemann Charles H.
88 Walker John W. H.
90 Dunsmore Mrs. B.
92 Quinn John J.
94 Spring Albert G. E.
96 Rittson Thomas W.
98 Tye Ernest A. 100 Daly Jeremiah 102 Minch Thomas J. 104 O’Donoghue William 106 Ferguson Mrs. Ettie 108 Halliwell William 110 Timms John W., grocer

Raper street
Iredale Street—West side

100 Angel to Union street

19 Johnson. Henry F.
21 Hughes Alexander
23 Campbell Mrs. Isabella
25 Tonge Charles E.
27 Trembath William J.
29 Payne Ambrose
59 Hogg Sydney A. J.
61 Hartmire John J.
63 Cleary Joseph
65 Wilcox George
67 Polly Mrs. Elizabeth
69 Hall Walter J.
7 Cruden Reginald <br>76 Cradduck Walter <br>75 Lalor George E. East side
2 Cooper Mrs. Fanny
4 Eaton George M., wheelwright
6 Lewis Joseph
8 Eaton Thomas Edward
10 Eaton William D.
12 Eaton Mrs. Emma
14 Vermeesch John C.
18 Dunlop Mrs. Sarah Hathaway John
20 Gale William

Gowrie street

26 Clarke Miss Mary, grocer
28 Smith George H.
30 Riley Mrs Kate
32 Kelly John J.
34 Slater Charles A., laundry Slater Mrs. Mary
36 Haase Ernest A.
38 Goodsell Edward Islington Street—(see Gowrie Street) James Street (Enmore) North side

Edgeware road to King’s fence

2 Stevenson James
4 Eldtridge George
6 Bryant Walter N.
14 Shubrook Mrs. Susan
16 Nelson James
18 Legg Mrs Elizabeth
22 Even Alphonse, cleaning & dye works.
24 Even & Philibert, fancy leather manu- facturers South side
1 Mortimer William
3 Lawler Mrs. Anastasia
5 Lawler Richard A. <br>7 Gilbert John
9 Jones William
11 Connolly Peter J.
13 Lisle Mrs. Selina
15 Wild Robert
17 Hayward Robert
19 Bowman Thomas
21 Passmore Mrs. Maude
23 Gatley William
25 Wilkinson Mrs. Louisa
27 Gatley Sydney J. R.
29 Constable Robert John Street—East side

May street to Wells street

1 Lloyd Charles, storekeeper
3 Stansley Mrs. Georgina
5 Lahul Thomas <br>7 Smith John C.
9 Witchard Mrs. Catherine
11 Witchard Ernest
13 Linden Thomas
15 Maxwell Alexander
17 Daly James
19 Walker Edward T, Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables

Lord street—-Darley street— Wells street
West side Newtown Brick Works—- S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing—Joseph H. Healey, gatekeeper

Darley street
Burling Alfred E.. ” Dagma ” Mann Noah W., ” Helga ” Shannon John, ” Ralda ” Bolt Frederick, ” Thora “

Ackoli villas—

4 Pettit Charles J.
3 Taggart Joseph H.
2 Thomson Bert Allan
1 Page —
4 Garrard Henry M. Julliett Street (Enmore) East side

2 Harrow to Enmore road

52 Jane Miss E. A., boardinghouse
50 Reid Robert Jackson Johnsen James
48 Groveur George E., ” Gostwyck ”
46 Miller John F.
44 Miller Thomas
42 Cameron George, ” Concord ”
40 Scott Joseph


WOOD AND COMPANY HAVE BRANCHES IN ALL SUBURBS.   SYDNEY.

ANTHONY HQRDERNS’—BIGGEST STORE IN AUSTRALIA.


534
Kei
NEWTOWN.
Kin

Juliett street( Enmore } continued —

38 Napier William John Napier Mrs. Alice.Kindergarten school
36 Nutt Edwin S., compositor
34 Radley Kendrick
32 Livingstone Miss Grace
30 Bone Benjamin J.
28 Douglas Mrs. Wiihemina
26 Davie Charles C.
24 Plym Theodore
22 Hobday Arthur J.
20 Jardine John W.
18 Collins James
16 Hinds John. ” Thornloe ”
14 Bax Harold M.
12 Catts Mrs. Amy H.
10 Potter Mrs. Sarah
8 Paisley Frederick

( West side, see Marrickville)
Keig Street (now called Rawson Street) Kent Street -North side

31 College to Ferndale street

1 O’Flaherty Thomas A.
3 Craig Henry
5 Duncan Thomas E. <br>7 Galway J. D.
9 Perigo W. G.
11 Pepper John E.
13 Clark Samuel C.
17 Hardy V. H.
19 Binge William Henry
21 Cummings Robert R.
23 Candy Henry John
25 Monteith Hugh Hyslop
27 Skinner Mrs. Margaret
29 Tubby Ernest
31 Nesbitt Mrs Jane
33 Howard Alfred Thomas
35 Poole Frederick C.
37 Keane Ernest
39 Neville Patrick
41 Patterson Mrs. Margaret
43 Hadley Preston
45 Brown Harry
47 Allen Thomas S.
49 Cook Henry
51 Talbot Mrs. Mary E.
53 McNamara Michael
55 Harrington Edward
57 Huxtable Henry
59 Wheatley Harold J. H.
61 Smith Reginald
63 Gooding John J.

South side

2 Biggs Mrs. John, ” Camdenhurst ”
8 Wood William, ” Dione ”
14 Lee George
16 Trethowan Herbert J.
18 Moon Edward N.
20 French Frederick H.
24 Chant Henry
26 Boarer Percy O.
28 Waters James Ernest
30 Wright George E.
32 Williams Samuel
34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse
56 Rea Charles King Street North—North side

Bligh street to railway bridge

Bligh street

1 Craig F. Brown, physician & surgeon, ” Waratah ”
3 Mitchell E. H., compositor
5 Smith Frederick <br>7 Alexandre Joseph, laundry
9 Smith George William
11 Rogers James, boardinghouse
11a Pownceby Thomas, bookbinder
13 Lacy Samuel, bootmaker
15 Almond Miss Ada, confectioner

l5a Bayley Joseph. carpenter
17 Cansdell W. J., hairdresser
19 Maitland J. and Son, butchers Costin Henry
21

White Horse hotel
— John Stuart Morrison
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Purssell Sydney W., painter Purssell F.
27 Thomas Henry, bootmaker
29 Beazley Mansel, grocer
31 Brown Foster, oyster saloon

Little Queen street

33 Barker Alfred T.
35 Hammond George E.
37 Kapphamer John
39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie
43 Hurley W. H.. butcher
45 Robertson Mrs. N., newsagent
47 Gordon Charles J., hairdresser Gordon Charles P.
53 Stanborough J., bookseller
55 Newton Frank G.
57 Floyd Mrs. S. A., registry office
59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker
63 Moore Mrs. Elizabeth Moore Arthur
65 Northcote Mark
65a Russell Harry R., bookseller
67 Ducker Gregory F.
69 Turner Bros., bicycle manufacturers
7 Jagelman W. C., hairdresser <br>73 Turner Bros.—Skating Rink <br>75 Penglis and George, confectioners Rankin H. <br>79 Smithers Villiam, jun., locksmith
81 Lemon Miss Emma
83 Nelson Mrs. E., picture-frame works
85 West B. C., pianos and organs
87 Macpherson Mrs. Mary, laundry
89 Shaw Randolph C., bootmaker
91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster and Troy, saddletree makers
97 Condukes Harry P.. bottle exchange
99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Pack Walter, motor engineer 109

Prince of Wales hotel
—-George H. Fountain

Elizabeth street
111 McGilchrist W. and R., grocers 113-115-117 Everingham J. C., dentist Everingham Colin E. 119 Perfect Tea Co.—C. M. Fremlin. mgr. 119a Malouf A. Z., draper 121 End Harry, fruiterer 121½ Jones Joseph E., builder : Jones Mrs. Ann, teacher of painting 123 O’Donnell and Griffin, electrical engineers O’Donnell Frederick T. 123½ Campbell James, electroplater 125 Tyrell George, confectioner 127 Bates W. H., hairdresser Ord Chas. H., estate agent 129 Fossey J. W., tailor 131 Stuart Chas. W. and Son, furniture warehouse and upholsterers 133 Larba Lestier E.R.S,dentist 135 Colbourne Bros., furniture brokers 137 Miller Miss E., confectioner 139 Hogan and Co , photographers 141 Sorensen Mrs. Ann, fancy goods 143 Stone Alfred, grocer

Missenden road
145 Marlborough hotel—Leon A. Chessher 147 Hampton Thomas, butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A, newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Levi Sydney I., furniture dealer

153a Mirabeto Angelo, fruiterer 155 Warley C. H. and S., grocers 157

Milton hotel—
James Freeman

Stephen street
159 Short A. G., chemist 161 Malcolm Frank, small goods 163 Coleman W. F., fruiterer 165 Condon Brothers, butchers 167 Stewart Mrs. Mina, confectionery 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Jones Miss L., costumiere 173 Ellis W. J., bootmaker

O’Connell street
175 Ferry and Co.. merchant tailors 177 Taranto Bros., fruiterers 179 Taudy Albert W., confectioner 181 Bray S. P., pastrycook Beach Mrs. A. M. 183 Sleeinan .Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat. draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers

Egan street
199 Currie George, pastrycook 201 Smyth Mrs. A., milliner Smyth Alexander 203 Kussman David, merchant tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and colorman 20’7 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Corrick Arthur, pawnbroker 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker

Hordern street
221

Shakespeare hotel
-—John J. Barnsley 223 Kraushaar A.& sons, confectioners Sumption Arthur 225-227 Dan Joe, lace merchant 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer 233 Teague Patrick, refreshment rooms Sheehan Michael 235 Broadley & Co., grocers and provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse

Church street
241 Greenwood and Son, seed and produce merchants 213 Pratt Geo., grocer 245 Jackson Joseph, novelty stores 247 Molen David, milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms Ward Reuben 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259
261-263

SWEET BROS. LTD.

Universal Drapers. Telephones
104 and
546 Newtown 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas Marks A. A. & Co., tobacconists and hairdressers 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs, G., confectioner 277 Joseph Morris, pawnbroker & jeweller 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent

Mary street
281 Williams Thomas, pharmaceutical chemist and dentist 283 Lee Joseph, fruiterer


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’—AUSTRALIA’S MAMMOTH STORE.


Kin
NEWTOWN.
Kin
535

285

Cricketers’ Arms hotel
— Ernest W. McAulliffe 287-289 ” Horton’s ” boot importers ( F. Bamfield) 291 N.S.W. Bookstall Co. —A. C. Row- landson, proprietor Hull Archibald W. 293 Pattinson and Co.. Ltd.. chemists 295 Hatte Mrs. C. G., millinery departm’t 299½ Hatte’s Arcade,-— Arcade Picture Hall Newtown Printing Works—A, E. A. Johnston Smith John H.. wigmaker and orna- mental hair worker Crook Charles, watch maker Walker Watson, billiard room Commonwealth Forces. — Training area
343. Newtown Cuban Cigar Manufacturing Co.— H. Myers, manager 301-303 Hatte Mrs. C. G., clothing and mercery department 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Littlefair T. E. 309 Sargents Limited pastrycooks 311 Simmons Mick, Limited, tobacconists —N. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co., tailors 315 Locktman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V.. J.P., boot importer 319 Green Brothers, grocers and provision merchants 321 Bessell J. J., billiard rooms 323

Oxford hotel
—Samuel D. Richardson

Eliza street
325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)—William D. Evans, man- ager 327 Bank of Australasia (branch)—R. J. Donaldson, manager South side

Forbes street

2 Simes A, J., medal and badge manu- facturer
6 Moss Mrs. Sadie. fruiterer
8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks
10 Bain Mrs. A. and J., ham and beef
12 Turtle Mrs. L., fruiterer
14 Snudden Percy, hairdresser
16 Irwin & Dalziel, plumbers Dalziel James F.
16a Anderson Mrs Florence E., ham & beef
18 Eastern Tea Co.—Harold Fox, manager
20 Ellis Bros., grocers

Queen street

22 Pike Ebenezer, confectioner
24 Drummond George J., furniture dealer
28 Sander Mrs. Mary, costumiere
28 Roberts J., music warehouse
30 Davis Mrs. Ellen, second-hand shop
32-36 Castle J. and Sons, art metal works
38-42 Newtown Motor Works, motor engineers—P. Godfrey
48 Lawson W. M., artistic woodworker
64 Barden and Co., estate agents
66 Stephens Manufacturing Co. (The), juvenile clothing manufacturers
68 Reuben & Co., estate agents Devine J. <br>70 Hill Charles, bootmaker : Fitzroy street
94 Workman George, dealer in builders’ materials Georgina street
96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Dunshea Walter 108 Short William S. printer 110-112 Stevens W. B., engineer, cycle builder

114 Kean and Dive, electrical engineers Smith Thomas F, 116 Cohn J. J., furniture factory and upholsterer 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber
1 122 Grant N., clothier
1 124 Wills as & Co., boot manufacturers 126 Baker T., upholsterer 128 Jarman W., hairdresser 130 Gordon Mrs. Catherine, refreshment rooms 132 Walker A. and Co., grocers

Bucknell street
134 Selig Jacob Selig Mrs. Sarah R., pawnbroker 136 Selig Miss, dyer and cleaner 138 Scott Mrs. F’., restaurant Scott William 140 Geoffrey George, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 CopeLand Mrs. Clara, tobacconist 152 Hall J. G., dyer and cleaner 154 Scott George, tailor 156 The Sanic American Herbal Co.—W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Owen and Ihnen, hairdressers Owen John E. 162 Medler Mrs. E. J., ham and beef Mewse Miss D., milliner 164

BULL W. N.

Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel No.
9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist

Watkin street
174

The Rugby hotel
—John Durkin 176 Miller Frank C., photographer 178 Wilson Mrs. Clara, restaurant 180 Dunn John, tobacconist and hair dresser 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers Bulcock Thomas 188 Conomo P., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Slowgrove Richard, restaurant 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Miller Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE — Albert Holmes, proprietor 200 Lucock and Newman, picture frame makers Newman Ernest 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker

Brown street
210 Wright S., confectioner 212 Lane E. A., tailor 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Relma Studios—W. R. Smith 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 224 King Mrs. Jessie, refreshment rooms 224

Rutland chambers
— Hutchinson Miss E. J., costumiere Austral Hair Pad Co.—R. Williams Hudson Charles M., herbalist Triggs Mrs. E. E, children’s costu- miere

226 Hildamere Nursery Company—A. G. Gorham 228 Sim Mrs, Sarah A., ham and beef shop Sim Alfred J. 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller and optician 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Hinton R. Spencer 238 Nickless E. K., music store 240-242 Government Savings Bank of N.S.W. (branch)—G. B. Henderson, manager

Whately street
244 Hart William J , draper 246-248 Mcllrath’s Ltd., provision merch’s 250 Union Bank of Australia, Ltd.—H. D. Faunce, manager 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 Fife G. P., optician and specialist 256 Singer Sewing Machine Co.— Alex- ander Quigley, branch manager Ridley W. H . 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co.. furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— Chas, C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Cotter James P. 276 Wolf Mrs. Georgiana. boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers 280 Wehrle C., watchmaker Churchill Sydney E. Methodist Church—Rev. J. W, Collier, Rev. J. E. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant, ironmonger and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer

Erskineville road
Post, Telegraph and Money Order Office—F. J. Barnett, acting post and telegraph master 294-302 Brennan D., draper, clothier and ironmonger
3 304-306 Gordon R. H. and Co., Ltd., house furnishers 308 McKenzie J. R. & Co., fancy goods importers Bowden Scoyne 310 Savings Bank of N.S.W. (branch)— A. J. Leggo. accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store- 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel.
95 Newtown

Wilson street
316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, J.P., ironmonger 318½ Pritchard W. H., jeweller 320-322 Goldsmith Frank, boot importer 324 Bank hotel—Robert C. West Danglade Alfred, fish stall Tramway Signal Box Newtown Railway Station—J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds King Street South—East side

Railway bridge to Rochfort street
326

Town Hall hotel
—Mrs. E. L. Rogers 328 Jones Frederick, J.P., leather and grindery store 336 Ashwood’s Ltd.. grocers Newtown Markets—A. J. Macaulay, proprietor Condie John, butcher

Newman street


WOOD AND COMPANY HAVE AGENCIES THROUGHOUT THE STATE AND COMMONWEALTH. SYDNEY

ANTHONY HORDERNS’ FOR FASHION’S FAIREST FAVOURS.


536
Kin
NEWTOWN.
Kin

King street south continued — Newtown Technical College Evening Continuation school Superior Public School—J. J. Herlihy. headmaster

George street
352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Clowes Walter, confectioner 358 Buzacott N, J. and Co., property and estate agents 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G. W., dentist 364 Thomas Henry, furniture mart Congregational Church—Rev. Absalom i eans 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 382-384 Cemar Harry, furniture dealer 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Thiele’s Picture Show 396 Berry Michael, restaurant 308 Shaw Robert, coachbuilder Dunn Arthur, coachpainter 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker

Norfolk street
424 Skene Alexander 426 Eland William, artist and teacher of drawing and painting 428 Winton William H. 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Wallace Mrs.Elizabeth. laundry Newtown Stadium(The)Picture Palace 446 Lawler W. H., asphalter and carrier Mulcahy J., electrical engineer and contractor 450-452 Goldfinch George W., furniture dealer 454 Larkham Mrs. Mary, dyer

Off—

464 Boyd Robert T. 456 Hallon Herbert 456½ Money Mrs. A. H. 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Palace Dramatic Co. 482 Cobbett F. A., laundry 484 Begbie Alfred E,, fancy goods 486 Smith Mrs. A. T., confectioner 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve. estate agents Kitchen Arthur 492 Hunt William, crockery and glassware 494 Fenton J. R., draper Fenton Mrs. J.. artist 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., washing fluid manuf. 498a Thomson J. J., J. P., plumber 500 Grogan Mrs. Margaret, confectioner Grogan Daniel J. 500½| Thomas George, butcher 502 Mathews Miss H., confectioner 504 Goldsworthy John, cutler

St. John street
506 Edwards Henry, furniture dealer 506½ Millan Frederick 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph E., laundry 514 Abbott Mrs. Ruby, furniture dealer 516 Blenthen Mrs. Mary, cleaner and dyer 518 Andrew Miss V , dressmaker Andrew W. J. 520 Lees George, tailor 532 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 536 Hulbert Henry, cabinetmaker 528 Jurd Miss S.,dressmaker 530 Reynolds Richard, bootmaker 532 Charnock Mrs. Esther, tailoress 532a Reed Robert, bootmaker 432½
534 Murray H. H.. cycle works

Angel street

538 Davies J. H., monumental mason 540 McKay and Compton, joinery works. 542 Esplin and Willard, engineers 546 Wilson R. & Co., Ltd.. coachbuilders’ materials manufacturers 550 Chaffer P. E.. woodturner 554 Finch Henry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas 566 Thompson Richard, furrier

Union street
590 Wall Miss S. F., grocer 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Salter Mrs. M. E. 600 Radford George
602 Buxton George J. Godfrey George A. 606 Souter Charles 608 Whaley Chaarles E. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert and Gilbert, farriers

Rochfort street

(for continuation, see Erskineville)
West side 329 City Bank of Sydney ( branch)—J. A. Ross, J.P., manager 329a Swinbourne G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Gemmell Archibald S., pastrycook 335 Smarc Miss, milliner 337 McKay Thomas W., ham and beef shop 339 Matheson Alexander E., tobacconist 341 Kane Michael, confectioner 343 Smith W. H., fruiterer 345 Barnes William S., leather merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Rowland W. J., confectioner 353 Rundle Mrs. Hannah, draper Rundle John H. 355 Barnett G. Vern, dental surgeon 357 Patterson Miss Maria, restaurant 359 Taylor Rupert G. F., stationer and fancy goods 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Martin A. I., milliner 365 Browne, Hilton and Co., florists, seeds- men and plant merchants 367 Hagley Mrs. B., draper Hagley Burdett L. 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W., fruiterer 373 Hyndes George, confectioner 375 Beioley William H., ham and beef 377 Reynolds J. W., hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse

Short street
381 Davis James, butcher 383 Ward Bros., fish and oyster saloon 385 Foley E., confectioner 387

Sandringham hotel
—John A. Ken- nedy 391 Ashwood’s Ltd., grocers, &c. (branch) Howard Mrs. Florence B. 393 Francis Mrs. E., fruiterer Francis William 395 Aurisch Mrs. Jane, restaurant 397 Berkman W., pawnbroker & financier 399 Campbell W., hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch) 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No,
3 branch)—H. R. Green manager 409 Pattison S., W. and C., grocers

Holt street
411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnet J. Bass, tailor

413a Boyan H. T., hairdresser 415 Lennon Miss J., milliner 415a Foley Mrs. Elsie, confectioner 417 Holden C. R., music warehouse Holden Miss E., teacher of music 417a Garden Miss A., milliner 418 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon A., bootmaker Dixon James 421 Colemane A. W., sen., eucalyptus extract manufacturer 423 Nicholson Mrs. H. J., dealer Nicholson Henry J. 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H.. dealer Britt Henry 431 Davis Mrs. Esther 433 Stretton Mrs. Honor Buck William H. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Burton Charles A. Burton Miss F., teacher of music Lanyon C., plumber 441-45 Prentice 447 Burke T. E. Mrs. Henry, furniture dealer & Co., tea merchants Burke Thomas E. 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Davis Richard P., butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Brooks William D., hairdresser 457a Hobourn Mrs. Rhoda, fruiterer Hobourn Henry 459 Bell Mrs. Charlotte, fancy goods 461 Scurr G. H.. ironmonger 463 Hansell Mrs. Adelaide, pastrycook 465 Fenton Stan., picture framemaker 467 Womerah Wine Bar.—Jas. L. Quinn 469 Dallimore W., picture framemaker 471 Radford Edward, ham and beef shop 473 Ryan I. E., greengrocer 475 Preston J., grocer

Camden street
477 Bloom Emanuel, pawnbr. and jeweller Cox Alfred E. 479 Knight Mrs. Mary, ham & beef shop 481 Steele G. W., tobacconist 483 Patterson Tom, tailor 485 Hotel Victory— Denis Jones 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., newsagent 493-503 Ibbotson Chas. H.. coachbuilder 585-507 Phillips Albert., cabinetmaker 509 Harrison Miss E., dressmaker 511 Fleming James, furniture dealer 513 Graves William, butcher

Alice street
515 Wagner Mrs. Rebecca, boarding establishment 517 Davidson Mrs. E., confectioner 519 Owen Thomas, cutler 521 Eggleton Alfred 523 Karim Mrs. Violet 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Duff Mrs. Jane, confectioner 535a Bray Miss Celia, teacher of music Bray Miss P., costumiere 537 Schumacher Jack, bootmaker 539 Watson Richard, ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Beck Miss M., milliner 545-547 Davis P., fruiterer 549 Ashby W. J., butcher

Holmwood street
551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b Burling Frederick C., grocer


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL THINGS NEEDFUL AND NICE

.


Lau
NEWTOWN.
Len
537

551c Minns Edward J., sanitary engineer 551 Hudson A. J., chemist 551½ Elliott F. W. tailor 553 Apted James, tea merchant 553½ Weeks William J., ham & beef shop 555 Arnold W., draper 555a Swinbourne James, boot importer 557 Freedman Harris, dealer 657a Hayes J. E., butcher

Dickson street
559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, ironmonger 563 Houston E. M., junr., grocer 565 Wright Mrs. Florence, costumiere Wright William 567 Roseii Samuel, job drapery 569 Harris Roland W. F., hairdresser 571 Powditch Mrs. Rachel, dealer 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Smith Mrs. Sarah J.. confectioner 581 Rayment Bros., grocers

Wells street
583 Williamson John 585 Tattersall Mrs. Ellen

Wells lane
591 Monaghan Ernest, wheelwright 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Hayes J. E., butcher (branch.) Woodger James 597

Botany View hotel
—John R. Palmer

Darley street
605 Montgomery Thomas, oyster saloon 609 Shilling Jas., chaircaner and uphols’r 611 White Mrs. Annetta, tea rooms 613 Brett J., greengrocer 615 O’Brien Sydney, hairdresser 617 Mason Miss Maud, dressmaker Mason George H. 619 Battle Arthur M., draper and mercer 621 Burling Charles, grocer Willard Edward C. 623 Kenny Mrs. Bessie, fish shop 625 Perkins Mrs. Mary, confectioner 627 Parker A. B., newsagent 629 Blamey Mrs, Ellen, ham and beef shop 6381

United Australia hotel
—Ptk. Rodgers

Lord street
633 Kerrigan Charles, butcher

St. Peters railway bridge
Tramway Waiting Room 641 Harrison Ernest A., fruiterer 643 McNaughton Mrs. M., ham & beef shop McNaughton John D. 645 West Ernest, tobacconist 649 McDonnell W. P., hairdresser 651 Short William 653 Dugan John, saddler

Goodsell street
655 Hollis and Gallagher, farriers Reed C., bootmaker 665 Maisey Samuel R. 667 Shepherd George R. 669 Williams Alfred, hairdresser 671 Golding George, bootmaker 673 Hayes Mrs. Matilda, ham and beef 675 Deacon G., grocer 677 Sugerman S. R. and Co., stained glass and leaded Lights makers 679 Wallace William, butcher 681 Cohen Marks, fruiterer

May street
Laura Street—North side

33 Commodore street to Edgeware road

1 Bray John, grocer
3 Appleby Philip
5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. <br>7 Ryan Mrs. Emily
9 Painter George O.
11 Cullinan Michael T.
13 Snow Edward T.
15 McCool Charles

17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop)

Hawken street

19 Mossop John M., grocer
21 Lewis Mrs. Alice
25 Pain Henry
27 Polden Samuel H.
33 Pringle George
35 Nielsen Robert A.

Off
—Stone C. H.. builder (workshop)
37 Anderson Sydney D.
37½ Salter Thomas J.
39 Featherstone Mrs. Mary

Trescott terrace

41 Chapman Edward J.
43 Swan Mrs. Sarah A.
45 Hele Harold
47 Newton Alexander
49 Bruce Robert
51 James —
55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing
57 Hunter George
59 James John T.
61 Scott Frederick
63 Pittwood John
65 Raymond Albert
67 Goldsmith Henry J. Methodist Church

South side
Camdenville Public School—Edward I. Henry, headmaster
2 Penhall Christopher George
4 Manning Thomas K.
6 Incher Robert I.
8 Jamieson William C.
10 Hardy William J.
12 Beesley Percy S.
14 Croshaw George
16 Kinnear James M.
18 Bradley Charles E.
20 Dolan Arthur J.
22 Walton Frederick
24 Kerruish Robert H L’Avenue Park

Off Georgina street

1 Williams Miss E, boarding estab- lishment
2 Yates James
3 Campbell Mrs. Rose, boarding estab- lishment
4 Howe Mrs. Nellie, boarding establish- ment
5 Sherack William B.
6 Cameron Mrs. Elsie, boarding estab- lishment Cameron Malcolm <br>7-8 Oliver Mrs. M., boarding establish’nt
9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL.B., solicitor
10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt
11 Shaw Mrs. R. Shaw Mrs. Ann, boarding establish’nt
12 Arnold Mrs. Elizabeth, boarding es- tablishment
12a Lewis Nat
14 Stead Mrs. Eliza, boarding establishm’t
15 Harris Mrs. Sarah, boarding estab- lishment
16 Martin Miss Mary, boarding estab- lishment Lumb —
17 Doyle Mrs. Ellen, boardinghouse Reuben Charles
18 Randall Charles W. M.
19 Wilson Mrs. Mary J., boarding estab- ment
20-21 Ford & Toohey Misses, boarding establishment Williams A. R. Burne A. Howard E.
22
26 Curtis Richard, boardinghouse

Crow A rlam Turner Miss L., teacher of music Swan Miss Fanny Hore Raymond Norwood Mrs. Leamington Avenue

Holdsworth to Pine street

59 Grundy Richard
57 Gimbert Edmond B. J.
55 Blanchard Sydney E.
53 Osgood Robert A.
51 Christison W. Henry J.
49 Shipp Leslie Edwin
47 Ongley George D.
45 Gallagher Patrick
43 Douglass Robert M.
41 Giles James Richard
39 Burrell William
37 Strain James, builder & contractor
35 Mitchell James M.
33 McKenzie Daniel
31 Bourne F. J.
29 Furse Thomas W.
27 Heaver John
25 Mackenzie John
23 Barrett Patrick J.
21 Sanders William K.
19 Snape Charles E.
17 Gategood Mrs. Elizabeth
15 Weatherall Henry P.
13 Craddoek John V. C.
11 Barnes Charles, miller
9 Murray — <br>7 Brogden Arthur L.
5 Lahay Francis
3 Stewart Mrs. Margaret
1 Young John Lennox Street—North side

Bedford to Church street
St. Joseph’s Presbytery—Very Rev. Archdeacon Patrick Murphy. D.D., P.P. ; Rev D. O’Sullivan, curate

Wellington street
109 Hughson Malcolm, J.P. St. Enoch’s Presbyterian School Hall

Regent street

91 Bennett Arthur
89 Ferris Isaac
87 Walker Mrs. Mary
85 Holt Joseph J.
83 Foster John
81 Jones Phillip L. <br>79 Young Robert <br>77 Waterworth Alex.

Denison stree
t <br>75 Schmidt Mrs. Sarah <br>73 Mitchell Mrs.
7 Jackson Charles
69 Porteus Arthur
67 Shaw Edward
65 Saunders Richard
63 Bailey Miss S. A.

Australia street—Church stree
t South side

Wellington street
132 0’Loughlan Harry H., milk vendor 130 Davidson Samuel

Regent street
126 Reid John Stuart 124 Swift Mrs. Mary 122 Chesterton Samuel 120 Saunders Sydney 158 McEwan James A. 118 Hoffman Mrs. Bridget Wright George 114 Sharkey James 112 Brown Mrs. Emily Carroll John J. 110 Duggan James

Denison street
108 Smith Charles D. 106 Male John 104 Pass Albert


WOOD AND COMPANY: THE LEADING AND PRINCIPAL UNDERTAKERS.  SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WORLD’S COMMODITIES.


538
Lew
NEWTOWN.
Lon

Lennox street continued
Haines Charles McCabe James 102 Shaw James 100 Marks Daniel
98 Martin Abraham
96 Abrahams Henrv
94 Bye Charles C.
92 Picaud Francis W.
90 Henwood Arthur A,
88 Hinton John Henry
86 Sims Miss J.. confectioner

Australia street

Courthouse hotel
—Michl. O’Callaghan

Eliza street

84 Bessell John
82 Clingan Herbert W.
80 Hartge John <br>78 Whiteoak Thomas <br>76 Cooper Reginald T. S. <br>74 Littlewood Mrs. Emma <br>72 Vermeesch Jack E. <br>70 Grimes Henry W.
68 Hartge Charles H.
66 Cottier Henry W.
64 Everitt George J.
62 Dwyer Oscar T.
60 Dwyer James
58 Fisher Mrs. Dulcie
58 Wearn Edward E.
54 Conwell Geo. T.
52 Bungate Henry
50 Straney Francis
48 Robertson David
46 Powell Harry C.
44 Murray James T.
42 Johnson Charles
40 Walsh Francis T.
38 Larkin John P.

Mary street

28 Bedford Mrs. C. J.
26 Wiseman John, stables
24 Durrans Fred
22 McQuillan William G.
20 Marston Henry
18 Crockett Richard Sweet Bros. Ltd., bulk store
14 Baker John Thomas
12 Dee Henry
10 Harding Herbert C.
8 Salter Mrs. Mary
6 Williams William
4 Brown John
2 Charker George E.

Church street
Lewis Lane

Off
34 Regent street

Liberty Street (Stanmore) East side

40 Stanmore road to Trafalgar stree
t

Cavendish street

1 Stirling Mrs. Catherine
3 McDonald William
5 Howard John Henry McDonald Donald <br>7 Cahill John T.
9 Pease Arthur
11 Lyons Frederick W.
13 Robinson W. G.
15 Greenwood William. J.P.

Cambridge street

29 Cunningham William
31 Pearce Miss Elizabeth
33 Smith Mrs. Annie Green Mrs. F. J., grocer

London street

49 Diener Aloys
51 Williams William
53 Juleff Henry
55 Coggins George
57 Greaves Mrs. Caroline

Gladstone street

59 Witts George, storekeeper

61 Williams Laud Albert
63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs Susannah C., nurse
65 Whitaker H. E. Whitaker H. A.
67 Branch Joseph J.
69 Davis George E.
7 Coyle Miss Hannah

(For west side, see Petersham )

Linthorpe Street—North side

Off Erskineville road

2 Maloney Lawrence
4 Ryan William F.
6 Smith Mrs. A E.
8 Green Samuel T.
10 Vidler John, J.P.
12 Otridge George
14 Wormald G P.
16 Farquhar William
18 Porteus Edward
20 Wright Miss A. Burchart, music teacher
22 Hardge Anthony
24 Suttonberg Mrs. S.
26 Long Walter
28 Pearce Rev. Henry A (C. of E.)
30 Thompson Charles
32 Weatherby Charles
34 Rayward Richard
38 Pratt George
42 Taylor Walter
44 McKenna Joseph
46 Meyer John H. P.
48 Hendry William J.
50 Dyer Frank H.
52 Hyndes William M.
54 Turner William South side
1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne”
3 Donaldson James, ” Myola ” Hancock Charles W , ” Taranaki” Harris William H., ” Mozart “

Herbert street

23 Brown Mrs. C., grocer
25 Staff Charles G.
27 Templeton Mrs. Margaret
29 Marshall William McD.
31 Metcalfe John W.,” Milton ” Metcalfe Miss O., teacher of music Little Commodore Street

5 Pearl to Commodore street
South side
1 King William A.
2 Ayre Joseph
3 Dealtry Percival
4 Phair Robert T. North side Verdicli E. W., furniture manufacturer Little Queen street—West side

31 King to Bligh street

2 Edwards Thomas P.
4 Thomson Mrs. Janec
6 Stuart William Henry
8 Mason Alfred
10 Wade Wilifam
12 Denmark William
14 Flint George
16 Manson Mrs. Frances Manning James

Campbell street
East side
1 Heffernan Thomas
3 Barnsley William
5 Roose Herbert P. Butler Mrs. Elizabeth <br>7 Hawkshaw Herbert H.
9 Strauss Alfred
11 Cunningham George
13 Charles —

Campbell street

London Street (Enmore)

179 Enmore road to Liberty street
East side
1 Peak Henry
3 Holdsworth Miss Jane
5 Marlborougli Miss Mary Todd E., grocer

Belmore street
<br>7 Carroll James
9 Shcad Mrs. Emily
11 Armstrong Mrs. Theresa
13 Jackson Tliomas, builder
15 Fraser James
17 Harvey Robert
19 Harvey James
23 Browne Mrs. Elsa
27 Lloyd James M.
29 Rickford Harry
31 Russell H., grocer

Charles street

33 Ayres Edgar
35 Evars Miss Jane E.
37 Parkinson Mrs Alice L. Parkinson Miss J. E., music teacher
39 Findlay Alexander
41 Isherwood Mrs. Elizabeth Isherwood Miss L., music teacher
43 Goodhew Robert
45 Dobbie Mrs. Blanche
47 Cheadie W. B
49 Miller Frank
51 Frame Mrs. Jeanie, boardinghouse Frame James
53 Farrin Arthur J.
55 Munro Mrs. R.
57 York Mrs. Annie York E. A. C.
59 Noble Mrs. Mary A.
61 McKelvey Daniel
63 Boon Mrs. Emily
65 Johnston Robert Augustus street
67 Watts Edward
69 Sparrow Mrs. Mary
7 Hounsell Frederick G. <br>73 Lynch John <br>75 Downs Mrs. Mary J.

Liberty street
West side
2 Service John, physician and surgeon, ” Minnawarra ”
4 Fraser Misses C. and M.
6 Rover Charles Johnson Richard H. B.
8 Milne David
10 Flaherty Mrs. M. T. Flaherty S.. piano tuner
12 Pierce H. W., ” Emmaville”
14 Taylor William,”Essexville”
16 Weldon Nurse Mary, ” Montrose Villa”
18 Cizzio Ernest C., ” Beaudesaire ”
20 Travers Clarence F. M., ” Hazeldean ”
22 Walker W. J. Walker F. J.
24 Gough Mrs. M. A.
26 Bryant Mrs. Bridget
28 Saxon Harold W.
30 McMaster A. J.
32 Thorne Arthur
34 Gibson Misses J. and E.
36 Hickey John T.
38 Pascoe Claude, constable
40 Wyatt Andrew
48 Millais George
60 Blakemau Henry N., signwriter Longdown Street—North side

23 O’Connell street to Trocader
o
2 Cooper John H.
4 Bullock Henry E.
6 Johnson Mrs. Elizabeth
8 Gillham Thomas
10 Cook William

Susan street


WOOD & COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’ FOR AUSTRALIAN MANUFACTURES.


Lor
NEWTOWN.
Mar
539

12 Bayley James
14 Robson John
16 Coomber Charles H.

Missenden road

20 Campbell Mrs. Jane

Elizabeth street

40 Soith Antonio South side

Rose street-—Stephen street

3 Cheney Miss I. M.
5 Diessler Mrs. Jane <br>7 Maish Charles
9 Maunsell Richard St. George Missenden road—Elizabeth street
13 Probert James
15 Griffin Leslie G.
17 Porter James R. Lord Street—North side

631 King street to Edgeware road

3 McNamara John
5 Duffy William <br>7-9 Eldridge W. C. and Co., dyeing and cleaning works
11 Kirkwood Alexander, painter Clancy Harmer E. B.
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu.
23 Burley Frederick C.
27 Davis Richard E.
29 Lee Albert John
31 Gorman Reginald S.
33 Tandy P.
35 Smith Joseph
37 Robertson Isaac
37a Chappell Alfred E.
39 Smith John
41 Harris William
43 Sherringham Joseph G., constable
45 Withers Herbert
47 Lane Alfred G..
49 Rees Mrs. Catherine
51 Weine Ernest C.
57 Faulknor Walter, ” Poneke ”
67 Taylor Mrs. L. <br>77 Blackhall William
81 Walker Thomas
83 Starkey John
85 Gilbert Alfred
87 Guthrie Thomas
89 Hunter William
91 Douglas Alexander A., baker

John street

97 Lennon —
99 Armstrong Edward 101 Herman Phillip 103 Ward Sidney 105 Henderson Thomas 107 Hillman Harry 121 Pamphilon Edwin W. C. 123 Smith William J. 125 Watt Alexander 129 Poulter James 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Weller Joseph 147 Johnson Abraham G. 149 Heaphy Martin 151 Brace “Richard 157 Cunningham William 159 Porter John Stevens 161 Brown Mrs. Sarah J. 163 McClure John 165 Robinson J. George 167 Thomas Arthur James 175 Clayton George 177 Brown Ernest G. 179 Roughsedge Samuel South side St. Peters Railway Station—Hermann Meyer, stationmaster <br>72 Stuckey Arthur G. <br>74 Bradshaw Charles <br>78 Usher Robert

90 Sedgeman Frank
92 Hunter Mrs. Catherine
94 Boulton J. H.
98 Luckhurst Jesse 100 Heyne Miss Avice W. 102 Norton Joseph T.

John street — Edgeware road
Margaret Street—North side

College to Simmons street

1 Cooling Thomas
3 Hahn Henry William
5 Rose George <br>7 Samuels Mrs. Mary
9 Shearsby William E.
11 Jeffery William W.
13 Glendenning J. and Son. plasterers Glendenning James
15 Hewish Ernest G.
17 Vidler Isaac
19 Thompson Mrs. Flora
21 Brown Henry J. W.
23 Field Mrs. Sarah Field William J.
25 Thompson James
27 Knight Sydney
29 Scott —
31 Poulson Peter Woods Alfred J.

Reiby street

South side

2 Tester Walter, ” Clifton”
4 Kretchmer Frank, ” Ramsey ”
14 Harbidge John, ” Clifton Cottage ”
16 Breeze William
20 Dawson G., ” Garfield ”
22 Pocklington Mrs. J. S.
24 Wood Henry A.
26 Edwards Thomas
28 Cooper Geo.
30 Green A. H. Fowles J. S.
32 Cody Jas.
34 Nagel Percy R.
36 Carroll Edward
40 Lashmore William J.
42 Smith John H.
44 Ackland Walter
46 Price Frederick J.
48 Fewings Hector S.
50 Atkinson John
52 Wright William
56 Gardiner Mrs. Alice
58 Hoverton Mrs. Elizabeth
60 Constable Mrs. R., greengrocer
62 Hassett John J., grocer
64 Beckett Thomas J.
66 Palmer Wm. H. I.
68 Murphy William <br>70 Jones Mrs. Mary <br>72 Filan Miss Ellen, grocer Madden John Ferndale street <br>74 Walker James <br>76 Money Samuel F. <br>78 Insull William
80 Latimer William
82 Grenfell Sydney
81 McGuinness Henry, grocer

Simmons street
Maria St. (now called Darley St.) Marian Street (Enmore) East side
1

62 Enmore road to Sarah street

2 Furlong James
4 Anderson Mrs. Catherine
6 Hack Charles W.
8 Croft Mrs. Hannah C.
10 Hickey William, ” Buddawang ”
12 Cooke Edwin F.
14 Warne Frank
16 Molloy Thomas
18 Rich. George

20 Quinn William J.
22 Mutton Christopher Hodgson Joseph
24 Swinnerton James, ” Maxwella ”
26 Ware W. J., ” Avoca ”
28 Henry Mrs. Amelia
32 Blake Mrs. Jane
34 Baker William F.
36 Pye Walter Henry
40 Butt Charles B.
42 Crichmar Phillip, ” Gladstone ”
44 Bird John, ” Garfield ”
46 Knox James, constable
50 Piggott John, constable
52 Manning Miss Jane
54 O’Rourke Mrs., grocer
56 Norton Robert H.
58 Tougher James
60 Matheson John, builder
64 Quinn Herbert J.
66 Smith John <br>72 Knight Charles F. <br>74 Junes Ernest
1. <br>76 McMillan Walter K. <br>78 Farrell Joseph
80 White Thomas J.
82 Dawe William J.
84 Strachan Walter R.
86 Cleary William, ” Elsinor ”
88 Armstrong Robert E.
90 Mood Mrs. Margaret
92 Brown Henry
94 Egling Mrs. Isabella
96 Hamilton Mrs. Florence
98 C’rowe Arthur G. l00 Cummings Mrs 102 Watson Sydney C. R. West side
1 Downing George, fuel merchant
3 Williamson Thomas
5 McAtamney John, “Apsley House” <br>7 Grogan Dennis J.
9 Whately Sydney Herbert
11 Cavill Arthur F.
15 Curtis John
17 Walsh Daniel
19 Vincent George A.
21 Minett Franklin R.
23 Galvin George
25 Shepherd Thomas
27 Loughnan John
29 Clark John S.
31 Hockey Mrs. F. J. Hockey Miss A., milliner
31½ Newman Mrs. Caroline
33 Pye Mrs. Elizabeth, ” Merrivale ”
35 Vidler Sydney
37 Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting
37 Piper John
39 Wade Miss Jeanie
41 Shield David
43 McIntyre Alexander
45 Frederics George A.
47 Matthews Mrs. Christabel
49 Makin Henry
51 Fitzgerald Edward
53 Hague Mrs. Mary
55 Roberts Arthur
57 Warbrick William

Cross lane

59 Caunter Hobart
61 Horsley Lester
63 Alexander S.
65 McDonald Mrs. Annie, nurse
67 Caiman Mrs. J.
69 Callan Mrs. E.
7 Henderson John <br>73 Jones John M. <br>75 Wright Michael H. <br>77 Tiernan Harry <br>79 Meade Claude
81 Douglas Lancelot


WOOD AND COMPANY: SYDNEY, SUBURBS AND BURWOOD.  ARTHUR C. J. WOOD, PRINCIPAL.

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE MASSES.


540
Mar
NEWTOWN.
Mis

Marian street (Enmore ) continued

83 Apps Alexander
85 Smith Mrs. A i ice
87 Turnbull Henry
89 Prain Archibald J.
91 Northwood Frederick J.
93 Harding William
95 Douglas Arthur L.
97 Mood John W.
99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Payne Thomas 113 Willis Mrs. Ellen 115 Reynolds William 117 Hems John Hems Mrs. Sarah J., laundry Mary Street—East side

279 King to Lennox street

1 Russell Mrs. Marion
3 Glass Solomon
5 Dark Solomon
9 Thompson Charles Thompson George
11 Fransen Mrs. H.
13 O’Brien Mrs. Margaret
15 Cohen Henry
17 North William West side Empire Billiard Rooms—T. G. Chute
8 Ford Arthur R.
10 Berrell Mrs Isabella, dressmaker
12 Russell Mrs. Elizabeth B.
14 Flukes Sydney
16 Williams Francis J.
18 Wisemaii John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry May Street—North side

681 King street to Edgeware road

1 White Archibald
3 Sugerman Jacob
5 Anderson. William Pullen William <br>7 Poole Walter P.
9 Burling Charles, grocer
11 Hodgen James
13 Parlour George R., van proprietor
15 Woodger — Methodist Church—Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalfe
23 Metcalfe Rev. J. E.
27 Risby Mrs. Mary E.
29 Poulton Mrs. Margaret, grocer
31 Greentree Mrs. Elizabeth
33 Burrows John W.
35 Williams Edward
37 Hawkins George
39 Harper Joseph
41 Moore Ernest A.
43 Wilkie Allan D. Renner Frederick
45 Keating William J.
47 Hogan Thomas
49 Ross Frank
51 Buckland Edwin J.
53 Willard Robert, ” Fernteigh ”
55 Lewis Rice T.
57 Williamson Henry

John street

63 Clarkson William 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Bains John 113 Hawkins Richard J. 115 Walker George 117 Potts Charle P. 119 Potts William F.

(For south side, see St. Peters)

Mechanic Street—South side

17 Church to Egan street—Hordern st
Gray Bros., Ltd., coach works

Hordern street
Metropolitan Road (Enmore) East side

190 Enmore road to Sarah stree
t
2 Hustwick Walter Walker Miss Annie, costumiere Enmore Public School—Boys’ department, H. Buckland, head master ; girls. Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress
14 Emanuel Mrs, Mary, ”Heathcote”
16 Rowton Frederick, ” Marian ”
18 Walker Benjamin H., ‘ Westminster”
22 Bent Henry, “Peckham”
24 Young Mrs. Annie, ” Loreston”
26 Rosen Mrs. Lucy
28 Lannen Mrs. Elizabeth
30 Sharp Leonard
32 Mi?son Hamilton J.
34 Curnow Mrs. Alice
36 Ford George M.
38 Hoather Oliver E.
40 Dawson James W.
42 Catts James H.. M.H R., ” Scareliffe “

Cross lane

44 Weber Charles F.
46-48 Darke Lewis, boarding estab’ment Allwood Mrs. John Taylor Mrs. Susannah Turner Mrs. Louisa Plock Mrs. Catherine Anderson Miss Harriett
50 Wilson Hill C.
52 Dillon Mrs. Bridget
54 Gibson Frederick
56 Skinner Mrs. W.
58 Skinner David
60 Butler George
62 Broughton Thomas
64 Brown Mrs. M. J. Sims William
66 Gibbens Joseph
68 Giles Albert <br>70 Holmes William <br>72 Dobbin William F. <br>74 Gindeis Bertram P. <br>76 Browne Hilton T. T. <br>78 Oliver William
80 Smith P. J., painter
82 Richards Arthur W.
84 Baker James C.
86 Poulter Arthur H. J.
88 Coombes Owen W. T.
90 Collins Oliver J.
92 Roberts Alfred B.
94 Jenkin William A.
96 Simpson Fred O.
98 Conran Thomas F. 100 Smith William Henry West side
1 Marshall Mrs. Lucy, boarding estab.
3 Drew Joseph
5 Kirkpatrick Gordon <br>7 Bullen James, ” Glenhaughton ”
13 Levick Benjamin S., ” Milluriel ” Tabernacle—Rev. G. T. Walden, M.A. Madsen Martin D.
23 McKenzie Guildford C.
25 Eld Ernest, teacher of music
27 Knox Miss Marguerite, costumiere
31 Sindel Mrs. Marian
33 Scannell Michael
35 Williams William R.
37 Vickers George E., dentist
39 Richard Mrs. Floweran
41 Bates John B. H.
43 Simpson John
45 Jeffries William H.
47 Child Thomas

Cross lane

49 Weir J. Broomfield
51 Doherty Mrs. Louisa
53 Wallis James Henry
55 Sibley Joseph
57 Morton George J.
59 Ruddle Miss M. K.
61 Budge Joseph
63 Hall A. Gordon
65 Kunze Paul
67 Payten Mrs. Maud
69 Smith Alfred A., ” Eurimbla ”
7 Gallagher Mrs. Katherine <br>73 Wonnocott Mrs. Mary A. <br>75 Reynolds Albert E. B. <br>77 Wilson Mrs. A. J. <br>79 Hodgson Wilfred J., teacher painting
81 Milne William
83 Butcher Robert H., ” Carlisle ”
85 O’Toole Thomas
87 Lewis Clement J. K.
89 Hodgson Edmund J.
91 Blackmore Clarence E.
93 Stacey Percy C.
95 Johnson James J. L.
97 Scott Mrs. Catherine A,
99 Grey Frank H. 101 Mackay James Missenden Road—East side

143 King street north to boundary
<br>7 Kilpatrick Robert

Longdown street

9 Walsh Mrs. Sarah Alice
11 Mason William, farrier

Campbell street

13 Cowdrey Thomas
15 Madden Robert, bootmaker
17 Jones Mrs, Mary
19 Holmes James A.

Richard street

23 Baskerville John
27 Gilbert Leopold W.
29 Hansen Mrs. Mary
31 Goldsworthy Mrs Mary Goldsworthy Miss Alice, teacher music

Aylesbury street

33 Cleary Mrs. Margaret
35 Quill John Charles
37 Hodgkinson Samuel
39 Brissett Osborne J. A.

Bligh street
West side
2 McNeill Mrs. Sarah
4 Boyle Campbell
6 Cohen Mrs. Sarah
8 Lewis Mrs. Bessie

Longdown street

10 Carter James
12 Hodgkinson Thomas

Campbell street

14 Byrne J. W., dealer in old wares Weaver Mrs. Caroline
16 Morter James, bootmaker
18 Hewes Samuel, artificial flowermaker and florist
20-22 Browne John Marshall Alexander
24 Rambow John
28 Herbert Ernest W.
30 Platt Mrs. Alice, nurse
32 King Robert F.
34 Harford George
36 Henley Gideon
38 King Robert F., coachbuilder Hart H. C., blacksmith
40 Pringle William A. Turbet Mrs. Annie
42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper
44 Rapp Mrs. Mary
46 Byrnes P. & Co., undertakers (branch) Watkins Mrs. Ada St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress


WOOD & COMPANY,

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE CLASSES.


Mun
NEWTOWN.
O’Co
541

Munni Street—East side

91 Union to Angel street

1 Leeds Reginald la Little John L.
3 Brodie William R., constable
5 Hiil Mrs. Rose <br>7 Gurrin Frederick M.
9 Gurrin Brothers, fuel merchants and carriers
11 Williams William
17 Moulton Alfred J.

Gowrie street

19 Ripper Charles
21 Abel Robert
23 Bullock Charles
25 Smith William, watchmaker
27 Malenfant Mrs. Kate
29 Grant George H.
31 Lockridge Robert S.
31a Becker Joseph Coles Richard C.
33 King William
35 Robinson Mrs. Portia West side
2-4 Slinning Peter, fruiterer
6 Cook Henry C.
8 Keep Walter Ernest
10 Burns Richard G.
12 Smith Mrs. Mary
14 Levy Mrs. M. A.
16 Crow Alexander
18 Nicholls George F.
20 Saxon Stephen

Gowrie street

34 Stead G. W.
36 Meredith David
38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street) Newman Lane

Of
1 Gowrie street

23 Masters William H. Newman Street—East side

342 King street south to Union street

2-14 Yates James, fancy leather dresser
20 Jukes William E.
22 Brennan James
24 Heath Richard
26 Carman Rudolph
28 Webb Edward G.
30 East Thomas Osgood
32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee”
34 England William H.
36 Spellman Patrick J.
38 Pike Mrs. Isabella
40 Prince William A.
42 Woods Frederick
44 Cullen Albert John
46 Gibson Charles
48 Hollis Robert, M.L.A., J.P.
50 Frahair James, J.P.
52 Austin William T.
54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music
56 Johns ton James
58 Harrison Sidney
60 Paroz Fred
62 Bailey Louis James
64 Horrigan James
66 Whithan William C.
68 McNeill James F. <br>70 Tucker John G. Nebel Mrs. Emma L.

Angel street
<br>74 Coles William <br>76 Parker Tasman E. <br>78 Branston Charles
80 Rolin George
82 Thompson Robert Thompson William A.
84 Spinks James
86 Harding Miss. A. A.

Harding John J.
88 Flick Matthew H.

Gowrie street

90 Leonard Joseph, cabinet and toy maker
94 Walker Arthur W.
96 Little John
98 Cambourn Arthur E. 100 Goldthorpe William G. 102 Campbell John 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter

Union street
West side

White Horse street

1 Cortland Mrs. Mo!lie, grocer
3 Mills William E.
5 Mullanphy Mrs. Mary J. Kelleher Mrs. Margaret <br>7 Howarth A. M., ” Rotheram ”
9 Coleman Charles T.
11 Charlton Peter
13 Jones Frederick, J.P.
15 Deans Peter
17 MacGraw William
19 Lipscombe John
21 Purcell Mrs. Bridget
23 Johnson Robert A.
25 Brown Henry
27 Haddock Thomas
29 Beach Richard Hartley Barnard
31 Grounds Bert
33 Moorley Chas.
35 Hawkings William
37 Millington Herbert
39 McIntosh Harold S. C.
41 McGrath Miss Winifred
43 Dyer William A.
45 Kelly George
47 Stewart Alexander M.
49 Meenahan Sidney C.
51 Hereford Robert
53 Bullock Halbert Isaac
55 McEvoy Mrs. Emily
67 Turnbull Stanley
59 Hogan Thomas, storekeeper

Angel street

61 Melville Alexander
63 Tallentire Arthur J.
65 Potter George T.
67 Williams Harry
69 Knight William E.
7 Lowe William S. <br>73 Railway and Tramway and Citizens’ Clothing Club—C. Jones Jones Miss Catherine <br>75 Lloyd Thomas <br>77 Jestelius Mrs. Lydia

Gowrie street
<br>79 Graham Mrs. Margaret
81 McCormick Felix, bootmaker
83 Hunter Charles W.
85 Fletcher Frederick G.
87 Smith Edward
89 Walters Frederick

Union street
Norfolk Street

424 King to Angel street

1 O’Neill John J.
3 Williams John
5 Schweikert Albert E., farrier <br>7 Atkins James
9 Eggleton Mrs. P.

White Horse street

25 Davey Amos H.
27 Hetherington William
29 McMullen Michael
31 Sarson Harold L.
33 Mortimer Frederick
35 Northey Samuel
37 Smith Henry

Redwin street

North wood Street—West side

Off
9 Federation road to Camperdown

boundary

2 Raward Percy A.
4 Wilkinson William C. J.
6 Rolston Albert
8 Perry George Henry
10 Munro Alexander
12 Brown Percy
8.
14 Brame J. J. L.
16 Gibson Percy Edgar
18 Derbyshire George
22 Rawlings Benjamin East side
1 Niness Edward
3 Cheeseman George <br>7 Cook William
9 Neilan John Deery Mrs. Mary
11 Jenner Richard A., ” Clifton ” Aaron Joseph, ” Carlton ” Fawcett William H., ” Hamilton ”
23 Owen Mrs. M. A.
25 Bullow George O’Connell Street—East side
175 King to Raper street
1 Connors Mrs. Elizabeth M., boarding- house
3 Kinloch James L.

Victoria street

9 Cohen Mrs. Rachel 11 McLennan John 13 Eather Edward C. 17 Harrison Charles 19 Philp George 21 Abbott Charles H. 23 Jarman Ernest, carrier

Longdown street

29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A.

Campbell street

31 Deane William
33 Fox Charles J.
35 Thomson Thomas
37 Werrick Stanley
39 Mooney Miss M.
45 Shaw Mrs. Jane
47 Wallace —
49 Gunning —
51 Phillips Thomas
55 Tormey Walter
57 Wade Robert
59 Wheatley John H. F.
61 De Grace William
63 Anlezark Arthur
65 Allen —
67 Rutter Henry
69 Colling Thomas
7 Barrett Edmund <br>73 Gray Mrs. <br>75 Evans Edward <br>77 Wylie George <br>79 Bailey Frederick
81 Redwoood Edward
83 Ashmore Arthur E.
85 Briggs Albert C. H.
87 Cole Percy W. West side
3 Bourne George, signwriter
4 Cameron Mrs. Mary
6 Thompson Gabriel artificial flower manufacturer
10 Woolley J. H., fuel yard

Victoria street

12 Newtown District Ambulance and Transport Brigade — Henry Abrahams, superintendent
16a King Albert King Mrs. S. N.S.W. Railway and Tramway Recre- ation Club,Ltd.—John Aikman, sec. Clark William
20 Paley William


WOOD & COMPANY INITIATED ALL FUNERAL REFORMS.
(Head Office and Mortuary Chapel,
810-12
George Street,   SYDNEY.    Tel.<br>726         )

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE QUINTESSENCE OF QUALITY.


Pri
NEWTOWN.
Reg
543

19 Lock William
19a Hallen Mrs. Mary
21 Stock John
23 McGann Andrew W.
25 Bock Mrs. Marie <br>7 Chapple Henry E.
29 Appleton Henry C.
31 Craine William J.
33 O’Dell Mrs. Margaret Fubbs Joseph G.
35 Pogson John, clicker
37 Wickes John
39 Mansell Thomas Prince Street

Camden to Alice street
Prospect Street—North side

59 Church to O’Connell street

Hordern street

2 Evans Hy.
4 Minton John

Egan street

6 Selby Arthur
8 MacDonald John
10 Jensen Frederick
12 Phillips Henry N.
14 Greenhalgh Henry J. South side

Hordern street—Egan street

11 Rambert Mrs. Elizabeth
13 Scannell Daniel Queen Street—East side

King to Wilson street

22 Welland Mrs. Mary
24 Tomlinson Charles
28 Stokes Mrs. Mary A.
30 Blakenev M. J.
42 Chandler William H.
44 Say Henry
46 Webber Arthur
48 Hampton Mrs. Sarah
50 Hart Victor E.
58 Symes Mrs. Sarah
64 McGrath Mrs. Mary
66 O’Brien John
68 Smith J. Cecil

Wilson street
West side
1 Roberts J., piano tuner
3 Schadel Mrs. Teresa
5 Spring Jarnes, J.P.
9 Church of Eng. Deaconess Institution— Miss Maude Ashe, superintendent
15 Lawson Maxwell G.
17 Lawson Ernest A.
19 Madsen Hans F.. surveyor
21 Hunter James
23 Maddison Archibald
25 Sedgers Philip
27 Conway Mrs. Edward Wormleaton Ernest G. Whitehorn Alick J.
29 Rusfeldt Mrs. E Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music
33 Locke William
35 Scrivener John G.
37 Speed John Bennett street
39 Dickie John
41 Pnlham James, ” Boronia ”
49 Petersen Frederick F.
51 Bannerman William, laundry Randle Street—East side

189 Wilson street to Leamington avenue

2 Bishop James C.
4 Ward Alfred
6 Ferguson Samuel
8 Bressington David C.
10 Burton John
12 Cummings Thos. M.
14 Lannen Patrick
20 Miller Thomas

West side
1 Daly William
3 Scott Archibald, gasfitter
5 Sutherland James <br>7 Miles George E. Newell John J.
9 McClusky Mrs. Jane
11 Timbrell Frederick
13 Heathcote Richard
15 Hall Frank
17 Donoghue Robert P. Johnston Norman
19 Taylor Ernest

Leamington avenue
Raper Street—South side

109 Church to O’Connell street

Hordern street

1 Lane George
3 Holden James
5 Scott Robert <br>7 Poulter P. T. W.
9 Young Mrs. Fanny
11 Williams Mrs. Sarah
13 Soper Thomas N.
15 Maskell Henry C.
17 Herrmann Henry B.
19 Shuetrumpf Carl
21 Wilson John K.
23 Robinson Bernard
25 Clegg Robert North side
2 Warland Arthur M.
4 Cannon Thomas
6 Ryan John Henry
8 Langlands Jas., master mariner
16 Perrim George J.
18 Milling Mrs. M. A.
22 Culbert Richard
24 Johnson Mrs. Elizabeth
26 Tee Walter James
28 Glennon Thomas
30 Frost George
32 Robinson Frederick
38 Downer John
40 Copp Alfred
42 Sainty James H., engine fitter
44 Smith James
46 Phillips Mrs. Elizabeth
48 Costin Barry T.
50 Pringle Alfred
52 Hodge James Rawson Street—South side

Station to Reiby street

2 Clayton Alfred E., milk vendor
4 Townsend Mrs. Harriet Young Willoughby T.
6 Sewell H. T. B.
8 Forsaith Mrs Alfred
10 Menmuir William
12 Organ Benjamin
14 Eadie Mrs. Margaret
16 Jones William
18 Montgomery Alfred J.
20 Hodge Frederick
22 Nesbitt Hamilton
24 Beattie John
26 Attree Charles
28 May William, professor of music
30 Peters James
32 Fisher Herbert
34 Lane Arthur
36 Tuckwell Samuel C.
38 Banfield Frank B. North side
9 Blinkhorn Stanley G., ” Norwood ”
11 Buzacott the Hon. N. J., M.L.C., J.P.
13 Bourke Mrs. Ellen M.
15 Harrison Albert E.
17 Care Arthur B.
17a Landeman Mrs. Amy
19 Fotheringham George
21 Seery James P.

23 Widdowson E. A.
25 Clark Mrs. Martha
27 Blomgren Arthur
29 Lock Frederick
31 Ackland Herbert
33 Grounds Ernest
35 Newell George R. Redwin Street—North side

Off
37 Norfolk street

1 Collie Thomas
3 Sigworth John
5 Hurlstone Mrs. Eva D. <br>7 Churchman Mrs. Either
9 Dimond George
11 Goodwill James
13 Clamback Frederick
15 Hamilton —
17 Smith William John
19 White Mrs. Mary O. South side
16 Hammond John
18 Fenton’s store Regent Street—East side

35 Bedford to Bishopsgate street

1 Moore John W.
3 Palin William
5 Burnett Albert <br>7 Green James E.
9 Reed Mrs. M. C. Hargreaves G. N. E.
13 Nash Albert V.
15 Eyles William
17 Winstanley Mrs. Mary
19 Petersen Mrs. Mary A.
21 Clayton Alfred E., carrier
23 Holmes Mrs. Mary J.
25 Histon Maurice
27 Holmes Edwin J.
29 Austin William H.

Lennox street

37 Burton and Bennett, bellows maker

Kent lane

41 Garvan Edmund Forsyth Alexander
43 Howe Thomas
45 Abigail Mrs. M. A.

Albemarle street

Carlisle Castle hotel
—Italo L. Veroli
7 Elliott Joshua W. <br>79 McCarthy Joseph T.
81 Humphrey John
85 Robertson John
89 McDonald Miss Elizabeth, M. A.
91 Sheffield Mrs. Susannah
93 Baillie James, printer
95 Boyd —
97 Rush William
99 Osmond Thomas J. 101 Toby Ernest V 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter

Off
— Mitchell Thomas 111 Haas Phillip Henry 113 Neve Henry C. 115 Sutherland Lindsay A. 117 Cummings Martin 119 Smith Alfred J. 121 Dobson Kingsmill J. 123 Sailer August West side
2 Tonks Albert, greengrocer Selby Christopher F.
4 Mealey James
6 Morris Arthur S.
8 Edwards Oswald
10 Crummie Norman J.
12 Hardman Richard
14 Bulbert Phillip J.
16 Thomson Mrs. Elizabeth
18 Fuller Mrs. M.


WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE BEEN LARGELY AVAILED OF SINCE THEIR INCEPTION.

ANTHONY HORDERNS’ FOR EATABLES AND WEARABLES.


544
Rei
NEWTOWN.
Sim

Regent street continued

20 Fay Matthew
22 Pinfold William R.
24 Junes Alfred
26 Young Henry
28 Knight William Henry
30 Steel Alexander Balmain Electric Light and Power Supply Corporation Ltd. Sub-station

Bradley lane —Lennox street

44 Boyd Charles, milk vendor
46 Crosscomb John
48 Hordern Mrs. Ann
52 Allison Arthur W.

Albemarle street

66 Kent Cornelius
68 Cosgrove Mrs. Julia <br>70 Dixon Henry <br>72 Beer Mrs. Amy <br>74 Coote Thomas J. <br>76 Lincoln George <br>78 Muddle Cecil S. G.
80 Chandler William
82 Maroney Alfred D.
84 Newman Thomas
86 Croft John
88 Minehan Mrs. Valinda
90 Long Frederick
92 Baldock Edward
94 Staples John 100 Maish William J. 102 Turner John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108

Australian Native hotel
— Henry H. G. Burgess 110 Warner Mrs. M. 112 Cooper Mark 114 Friedewald Edward C. 116 Elstub Robert. J.P., contractor 120 Sullivan William J. Collingwood and Gates, stables Reiby street—East side

80 Enmore road to Margaret street

2 Ellerton Mrs. Ada
4 Lane Mrs. Elizabeth, midwife
6 Dias Albert
8 Poole Alfred
10 Golding Mrs. S. J.
12 Armstrong Mrs. S.
14 Johnson George M.
16 Hayward George
18 Parkyn Mrs. Lily
20 Cochrane William S
22 Peir W. G.

Don street

26 Cochrane John
28 Thomson Robert
30 Dehenham Albert C.
32 Varidel Frederick E.
34 Jackson James William
36 Lewis Edward
38 Byron Frederick G.
40 Snowden Robert W.
42 Howard Mrs. Annie
44 Scott Herbert B.
46 Wilson Alexander E.
48 Christie Robert Clark John
50 Mooney Richard
52 Cannan Mrs. Evlyn
54 Bell Henry F.
56 Tomkins Henry
58 Horne George H., grocer

Rawson street
Christ Church Mission Hall (Ch. of E.) (Emnore)
62 Bryant Walter E.
64 Smith Mrs. Bridget
66 Booth Walter Alex. West side

Gemmell’s lane

1 Stewart Charles J.
3 Hamill Mrs. Isabella, ” Potomac “

5 Slack Charles L.. ” Harbron ” <br>7 Law Mrs. Mary, ” Chicago ”
9 Miller William R., ” Calliope ”
11 Walsh Thomas
13 Hardy John R.
15 Blakely Thomas, “Yamba ” Hardy Charles
17 Johnson Leslie, ” Alloa ”
19 Cleary Mrs. Mary, ” Warwick ”

Pemell street

29 McCahon Mrs. Jane
33 Brier Rocco R.
35 A dams George F.
37 Clancy Harry de Burgh
39 Lea Frederick J.
41 Warden. Joseph

Sloane street

43 Luscombe Mrs. Isabella
45 Noyes Thomas H.
47 Brown Frederick W.
49 Leslie Mrs. Isabella
51 Sizmur Henry
53 Gray Richard
55 ffiggins Michael A.
57 Wyatt Horace J.

Fulham street
Richard Street—North side

19 Missenden road to North Newtown

school
Wright H. G., Ltd., clothing manu- facturers—A. H. Wright, manager Briggs & Hilder, model coachbuilders

Elizabeth street

20 Bird William
22 Hilder William T.
24 Foster John
26 Waugh Benjamin T.
28 Bardon George
30 Osborne Herbert
32 Stevenson Cleeve
34 Ely Thomas
36 Crouch Matthew
38 Holliday Norman W.
44 Mullin Percy
46 Everingham Leslie
48 Young Oliver R.
50 Connolly Oscar J. R.
52 Edwards Ernest F.
54 Mather Abe
56 Cooper George South side
1 Cole Frederick
3 Wilson Henry
5 Myer George <br>7 McKay Robert Timothy, builder
9 Troke Sidney G.
15 Tonks —
17 Ferris Albert
19 Meldrum Henry

Elizabeth street

35 Kennedy Albert G.
37 Holcombe George R.
39 Davis Mrs. Elizabeth F.
49 Saunders Alexander Robert Street—West side

Off Federation road to Camperdown

boundary

2 Ginger Charles
4 Patterson Joseph
6 Nelson Samuel
8 Thompson Mrs. J. T.
10 Wilkinson George H.
12 Parsons Benjamin W.
14 Tildesley Mrs. Harriett
16 Hibberd Herbert G.
18 O’Loughlin Mrs. D. M.
20 McNaughtt Melville T.
22 Weymouth Ernest
24 Riley Mrs. Margaret
26 Gostello Robert J.
28 Lister Henry
30 McGregor James S.

32 Barnett Lewis B.
34 Timms Reginald R.

(For continuation see city streets)
East side
1 Ryan Roger M.
3 Foxon Joseph
5 Olorenshaw Bernard <br>7 Stephens Herbert A.
9 Farr William A.
11 Jones Sidney E.
13 Middleton Wesley J.
15 Weldon Frank
17 Raynard John
19 Brooks William Henry
21 Smith Herbert O.
23 Satchell John S.
25 Keen William Thomas
27 Leary William
29 Woodham George
29a Firman John
31 Hayward Henry
33 Withers James B.
35 Wallace William

(For continuation, see city streets)
St. John Street—North side

Angel to King street

12 Simpson Samuel, fuel merchant and veterinary surgeon
6 Hardy Thomas South side
13 Hyles Arthur
11 Deveney Timothy
5 Osborne Percival A.
3 Koesters Alex.
1 Hamilton Henry St. Mary’s Street—West side

56 Trade to Bishopsgate street

2 Sawkins Mrs. Eliza J.
6 McLerie John
8 Mottram Charles
10 Robbins John
12 Webber Frederick W.

Stanley street

14 Wilson Charles St. Andrew
16 Wakely Matthew

(For continuation, see city streets)
East side
3 Robinson Charles F., ” Roseville “

(For continuation, see city streets)
Sarah Street—South side

108 Edgeware road to Simmons street

Marian street

10 Murray Edward
8 Favill Hastings
6 McGuckin Patrick J.
4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory and vinegar works

Simmons street
North side
1 Bracken Dennis J.

Metropolitan road

3 Barker John Short Street

Off
89 Camden street

1 Pringle Mrs. Florrie
2 Murphy Edward
3 Dempsey William
4 McInerney Thomas
5 Miller Mrs. Alice Simmons Street—East side

Enmore road to Camden st.—Pemell’s lane
Weirick S., builder (workshop)
12 Noake Rev. Reginald, B.A. (C. of E.) Hepper Henry W. ” Torquay ” Trevillion Henry D., ” Harolda ” Lillycrop Frederick, ” Inveresk ” Brown S, ” Invermay ”
16-18 Beegling D. H., physician and sur- geon, ” Yarrowa “

Pemell street

28 Hoskins Richard S., ” Lachlan “


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A HOUSEWIFE’S HARVEST.


Slo
NEWTOWN.
Sta
545

30 de Witt Henry C., ” Campaspe ” de Witt Mrs. Frances A., artist
32 Meagher Louis, ” Sussex ”
34 Dadswell Herbert E., ” Glen Iris ”
36 Beattie Mrs Bridget, ” Ormonde ”
38 Carson Francis A.
42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A.

Sloane street

46 Armstrong George
48 Chamberlain Bert
50 O’Connell Christopher.” Blairgowrie ”
52 Tomlins Herbert James, ” Thelma ”
54 Fenning Henry, ” St. Elmo ”
56 McCarthy Mrs. Annie, ” Chelsea ”
58 McGregor George, ” Wallsend ”
60 Matthew George
64 Camp Mrs. Rosetta Press Miss Emily S. Smith Thomas W., fuel yard

Fulham street
<br>70 Foley David <br>74 Armstrong Ebenezer Appleby Samuel J. <br>76 Kain Miss Sarah

Margaret street

88 Szarka George, grocer Hogan Edward
90 Cooling Albert P.
92 Matthewson Alfred
94 Matthewson William
98 O’Brien Mrs. Mary
98 Vickerman Michael D. 100 Cranston Edmond T. 102 Davey William
1 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Lawton Allen E. 110 Greer David 112 Miller Henry 114 Staples Andrew 116 Andrews Charles 118 Jackson Thomas H. 120 Hennessy John 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 126 Martz Franklin 128 Trounce Edward W. 130 Yeardye Albert W. 132 Robertson James A. 134 Thistlethwaite William J. 136 Roberts Frederick 138 Talbot Frederick West side
1 Seller Frederick C.
3 Field Jeremiah
5 Barry William <br>7 May Alfred
9 McLeod Dugald
11 Martin Mrs. Lucy Moon Mrs. Julia
13 Spicer James W.
15 Chappell James
17 Toohey Roger J.
19 Lees Archibald
21 Eldridge Mrs. Elizabeth
23 Elger Frederick John
25 Bagnell Henry B.
27 Glover David A.
29 Gibson John S.
31 Marsden Fred
33 Stephenson Matthew
35 Worsnop E. T.
37 Gaskill Mrs. M. A.
39 Miller Gilbert
41 Commonwealth Military Forces Area Office, Enmore, No.
34A
43 Gower Frank
45 McCabe James
47 Hicks Mrs. Margaret
49 Combellack Mrs. Mary Ann Matthews William J.
51 Nettleship Misses B. R., E. H., and H.
53 Ellis Ethelbert J.

55 Plummer Walter E.
57 Moon David W.
59 Fraser Mrs. Jessie
61 Pocklington Charles J.
63 Bowen Ernest G.
65 Milligan Mrs. Sarah
67 Toogood Mrs. Ellen
69 Varley William G.
7 Bedford Edward P. <br>73 McDonald Neil <br>75 Pearson Robert J. <br>77 McSherry John <br>79 Clark Mrs. C., milk vendor Clark John
81 Gibson James
83 Macguire Michael P.
85 Clark William S.
87 Gallagher P. E.
89 Madden Mrs. Ellen L.
91 Slingo Joseph R.
93 Kellar Arthur C. Lawes Arthur H.

Sarah street

95 Rattigan Mrs. P. F.
99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Barnett William C. 105 Woolley Joseph 107 Watkins Mrs. Susan 109 Harvey Arthur 111 Bedford Bernard B. 113 Lawler Jamea G., cleaner and presser 115 Artlett Arthur 117 Stevenson William, junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Ramsay Thomas 127 Marquand Nicholas B. 129 Mathers Leslie C. W. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Lathain Philip 135 Younger Ralph 137 Taylor Harold V. 139 Barley Harry 141 Talbot Alfred Sloane Street—North side

Simmons to Reiby street

19 Machin George E. J.
17 Ryan —
15 Morelli Edward G.
13 McMahon —
11 Rath Arthur
9 Booth Charles B. <br>7 Dunne Robert
6 Connery John
3 Trimmington Mrs. E.
1 Mills Alfred South side Wall R. and Sons, builders
10-14 Angus and Son. coach factory Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital -G. E. Ardill, J.P., director Stanmore Road

Enmore road to Liberty street

2 Dunbar Mrs. Rebecca
4 Loennies Francis
6-8 Gibb George A. (J.P. for N.S.W. and Queensland), estate agent Christ Church, Enmore (C. of E.)— Rev. R. H. Noble, curate
40 Johnson Frederick W., baker Owen Mrs. G. D.

(For continuation, see Marrickwille and

Petersham)
Station. Street—East side

Railway to Camden street
Watmough Mrs. Elizabeth Hayes Charles W.

Newtown Pastime Club

Enmore road

26 Murphy Edward
28 Butson Mrs. M., boardinghouse
30 Smith Thomas. ” Austinville ”
32 Hardy James A., physician & surgeon
34 Young R. S., J.P., overseer Council works
36 Wright William
38-40 Marsden Fred. & Son, coopers
42 Ryan Mrs. J.
44 Montgomery Mrs. Ellen
46 Branigan Mrs. Margaret, boarding establishment
48 Thistleton Miss Emily, boarding establishment
50 Devine John
52 Bolton Mrs. Clara
54 Jay G. B.
56 Evans Mrs Elizabeth
58 Wells William, painter
60 McKern Mrs. S. A.
62 Bell George
64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music
66 Dickson Magnus, bootmaker
68 Upton John <br>70 Eden Charles <br>72 Bungate Linus <br>74 Selwood Albert J. <br>78 Irwin John Edward <br>78 Firth William Firth Robert
80 Linegar William

Holt street

82 Green E., fuel merchant
84 Roach Edward
86 Green Mrs. M.
88 Minty William A.
90 Gentle J. J.
92 Moon Edward
94 Gillespie John
96 Trass Charles H.
98 Clark William 100 Morgan Frederick 102 Barry Michael 106 Sutton Miss H., private school 120 Orr James J. 122 Davis William F. 124 Craigen James 126 Souter Arthur 128 Walker Mrs. Mary A. 130 Lock Charles 132 Nutt David C. 134 Dunning Walter Thistleton Mrs. Catherine 136 Wilson William E. 138 Urquhart George H. 140 Jackson Daniel H. 142 Bottrell Mrs. Mary A., dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Campbell John J. 148 Young William 150 Wilkes Bertram M. 152 Harrington John W. 154 Hunt William 156 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants

Enmore road
Gawne Walter and Sons, builders
31 Gawne Walter, sen., builder, ” Reiby House ” Reibey Hall
43 Stuttle William George
45 Shanahan Andrew G. Don street
47 Loydstrom Mrs. Jane, boardinghouse
49 Healey Mrs. H.
51 Moloney Joseph
53 Wilks Mrs. Emma
55 Heighway Mrs. Sarah
57 Powell Thomas


WOOD AND COMPANY: BURWOOD BRANCH, BURWOOD ROAD. TEL.
27 B. BURWOOD.

ANTHONY HORDERNS’ FOR BENEFICIAL BUSINESS.


546
Ste
NEWTOWN.
Wal

Station street continued —

59 Isenhood Frederick W.
61 Bannerman Mrs. Mary
63 Brown Edward
65 Bradford Mrs. Mildred Cuddyford Mrs. Maud
67 Smith George H. T.

Rawson street—Holt street

81 Birnie Mrs. Lucy
83 Greenow Alfred E.
85 Levi Myers
87 Chessell Mrs. Grace
89 Butler Albert
91 Mahony Misses E. C. and M. A.
93 Jones Henry M.
95 Simpson Frederick Charles
97 King Patrick J.
99 White Victor 101 Humphreys William G. 103 Thistleton Charles E. 105 Chesworth John 107 Bird Frank E. 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 113 Berry Joseph 115 Thwaites Mrs. Ida 117 Thompson Frederick G. 119 Esplin Peter 121 Miller Arthur S. 123 Armfield Frederick S. 125 Walker John 127 Cahill Thomas 129 Hill James Joseph 131 Gannon Joseph N. 133 Dyson Henry 135 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James Stephen Street

Off
159 King street

Susan Street—East side

Longdown street to Camperdown boundary

Campbell street

13 Standen Mrs. C.
15 Mills Mrs. C. V.
17 Cairns Alfred W.
19 Dunn Mrs. E.
21 Hutchings Edward West side

Campbell street

8 Stevens William G.
10 Sparks William T.
12 Herbert John, wheelwright
16 Bruce William
20 Challenger John G.
22 Perram Alfred
26 Crisp Joseph
28 Davidson Harry D.
32 Guan Arthur
38 Cummings Mrs. Patrick Brennan Miss Annie
40 Bowa Con, dealer
50 Montgomery John
52 Lockley Joseph H.
54 Parker Benjamin
56 Griffiths William H.
58 Craig Alexander

(For continuation, see Camperdown)
Trade Street—South side

Railway avenue to St. Mary’s street

26 Bradley Mrs. Annie
24 Corcoran Patrick
22 Craig Mrs. Ellen
20 Garn John
18 Egleton William
16 Lang Percy J.
14 Weekley William, engineer
12 Southeron Edward
10 Jones William C.
8 Marsden Thomas J.
6 Lynch Patrick J., ” Franklyn “

4 Gordon Alexander C., ” Idalia ”

Albert street

2 Lowry Patrick North side
45 Hewish George, ” Kilmeston ”
37 Cadell Robert J.
35 Knowles Edward J.
33 Sommerville Alfred
31 Lake James
29 Smith John
27 Simpson William
23 Stephenson John B. Stepbenson Miss Lily, music teacher
21 Kershler Alfred E.
19 Gaudry Roland
17 Hogan Mrs.
15 Dibble David
13 Williamson Samuel
11 Atkinson Joseph E. Shirley William St. Stephen’s Church of England and Mission Hall Trafalgar Street

62 Phillip street to Liberty street

1 Bugler Thomas
2 Feldwick George
3 Cleland Henry
4 Wich Arthur
5 Wilson John
6 Pearson Mrs. Fanny <br>7 Smith Miss Mary
8 Potts Thomas
9 Williams Henry
11 Milne John
12 Brassington Frank
13 Leonard James
14 Hovenden Thomas
15 Hall Frank
16 Shelarn Mrs.
17-18 Sydney Art Mantel Works — J. Lightfoot, manager
19-20-21 Hunter John and Son, Ltd., boot manufacturers (No.
2 factory)
25 Milsom Alonzo J. H.
26 Adamson William
27 Craig Alexander S.
28 Hawkshaw Arthur H.
29 Birmingham Charles L.
30 Lennon J. B. Union Street—North side

Erskineville road to King street south

Erskineville lane

1 Moate William H.
3 Nesbitt Miss Eleanor
5 Keggen Mrs. Annie

Newman street
<br>7 Diggerman Simon, cleaner & pressser
9 Jackson Mrs.
11 McMahon James
13 Church James
15 Wilson George M.
17 Godden William E.
19 Grono Mrs. Elsie
21 Crandell William J.

Union lane

23 Simmons Charles
25 Morgan Frederick
27 Green William J.
29 Harris Mrs. Elizabeth
31 Clingan Mrs. Ruth
31½ Sutton George W.
33 Mattingly William J.
35 Eadie Charles
37 Redwin William F.
39 Evans William F.
41 Wright Mrs. Jeanett
43 Slater Clarence
45 Paterson John
47 James Reginald H.
49 Heckman William A.
51 Newcombe William
53 Jarvis Thomas E.
55 Bell Thomas A.

57 Eggleton Frederick C.
63 Beehag Spencer
65 Cook T. J.. carpenter
67 Eggleton James M.
69 Smith Mrs. Emma
7 Lance George <br>73 Tremleth W. G., grocer

Harold street
<br>75 Child Mrs. Mary, grocer Potter George E. <br>77 Bennett John <br>79 Creig George, dealer
81 Huber Mrs. Louisa J.
83 Kinlyside John W.
85 Eyles Arthur
87 Pritchard Thomas, junr.
89 Loader Alfred G. Ryan John

Munni street

91a Haverd James
93 Ross Mrs. Eliza
95 Duke Edwin F.
97 Nicholls Stephen
99 Moxham Charles T. 101 Morris William 103 Smedley Albert 105 Hackett John 107 Dugan Anthony C. 109 Anderson Mrs. Emma 111 Henstridge William 113 O’Malley Martin 115 Smith George 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Healey Thomas 127 Koben Stanley H. 129 Duffy Alban 131 Lucas Alfred C. 133 Hutton Mrs. Lucy 139 McNamara Arthur H. 141 Cassidy Thomas 143 Gryce Thomas 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Sheelah Anthony 151 Smith William A. 153 Reynolds Albert Sylvester 155 Hudson Percy F. 157 Sewell Joseph St.Clair Hannon John L. 159 Baldwin William H. 161 Patterson Richard 163 Wilson Colin 165 Clarke Frank 169 Purse John 171 Galloway James 173 Weatherby William J. 176

Union hotel
—Mrs. Annie E. Herbert

Knight street

(For east side, see Erskineville)
Victoria Street—North side

39 Church to Stephen street
Hordern street—Egan street
2 Mundy James H. Robert Taylor Memorial Hall

O’Connell street
South side

Hordern street—Egan street

1 Woolley J. H., fuel merchant Walenore Avenue—East side

Off
30 Alice street

1 Hayes John
3 Newell Frank Clifford
5 Jope Reinhold <br>7 Meape Charles
9 Scott Harold W.
10 Masters Charles E. West side
2 Petrucco Alfonso
4 Giles Charles J.
6 Potter Miss Martha
8 Poole Sydney P. C.


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A SURETY OF SATISFACTION.


Wat
NEWTOWN.
Wel
547

10 Banks William H.
12 Emmett William J.
14 Taylor John
16 Chown William H., junr. Watkin Street—East side

172 King street to railway

2 Pearsall Sidney C. Bull W. N., private mortuary
4 Stead Luke, bootmaker Little William
6 Hurley Mrs. Mary
8 Wilson Mrs. Margaret
10 Forward William H.
12 Hoad Walter S.
14 Gillard Alfred E. A.
16 William Henry
18 Frazer John W., com. traveller
20 Wellington Mrs. M. A.
22 Weeks Mrs. E. A.
24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music
26 Sutherland Carl
28 Elliott Patrick
30 Swain Mrs. Elizabeth
32 Edge Mrs. Lydia J.
34 White Tyrone
36 Kent Mrs. Charlotte
38 Pollock Adam
40 Bartlett Mrs. Carrie
42 Smith Mrs. Elizabeth
44 Tween Mrs. Maria
46 Davies James
48 Dodman Arthur

Wilson street

56 Thruchly William
58 Phelan William W.
60 Pepper Samuel
62 Rutter William
64 King Mrs. Amelia
66 Furley Ebenezer, J.P., journalist
68 Skinner Alexander <br>70 Watson David <br>72 Godden George E. West side
1 Stewart William
3 Williams Mrs. Hannah
5 Chambers Richard <br>7 Forster John W.
9 Robinson Mrs. Emily
11 Baylis Joseph E.
13 Child William H.
15 McCormick Thomas J.
17 Walsh John J.
19 McCardell John
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Kelligrew Mrs. James
27 Duffy Mrs. Annie
29 Bubb Mrs. Annie
31 Bowman John
33 Frazer Daniel L.
35 Ikin Mrs. Emily
37 Madden Mrs. Annie
39 Plummer Mrs. Mary
41 Higlett Mrs. Mary
43 Huthnance Samuel
45 Milsted Mrs. Hannah B.
47 Oxley Mrs. Clara
49 Humphries Mrs. Elizabeth J. Wilson street
51 Dunn Mrs. Eliza
53 Jeffreys Mrs. M.
55 Russell Joseph Kemp
61 Longmuir William D.
67 Woodcock John Kerr Edward
69 Holmes Mrs. Esther Dunn Mrs A.
7-73 States Felt Hat Co., hat manufac- turers—E. F. Coolahan <br>75 Solomon David J. <br>77 Bringolf Mrs. Rachel <br>79 Rangley John
81 Marshall James

83 Hudson Charles M.
85 Goldberg Leon
87 Cuneo William A.
89 Cook James Cook Richard T. Wellington Street—East side

45 Bedford to Bishopsgate street

1 McIntosh James C., builder
3 Wellington Hall
5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. <br>7 Stuart Hugh
9 Turner Mrs Isabella
11 Byrne John J.
13 Browning Henry
15 Crimmins William E.

Hoffman’s lane

17 Le Brant William Presbyterian Ch’ch—Rev. C. E. James

Lennox street

21 Hancock Harold S.
23 Searle William G.

Kent lane

25 Godfrey William
27 Young Mrs. Jane Fowler Mrs. Lizzie
29 Bedding William T.
31 Hopkins Mrs. Jane
33 Maples Alfred W.
35 Kippax Richard

CamplelI lane

37 Everist George
39 Roper William A.
41 Stuart-Robertson R. J., M.L.A.. J.P.
43 Prince Thomas, agent Wood Linden Tolmash

Albemarle street

45 Rogerson Miss F. E., store

Fitzroy lane

51 McCall John
55-57 Wotton George J., fencer
59 Wotton John
61 Richings John
63 Hobert Samuel
67 Fryirs James H.
69 Kell Arthur
7 Kell William F. <br>73 Cullen Michael <br>75 Barrett Mrs. Kate, fruiterer <br>77 Dyer Frank <br>79 Olney Walter H.
81 Waugh Allen
83 Donohoe Michael
85 Williams James A.
87 Thompson Edward W.
93 Crawley Mrs. C, Land’s lane
95 McAlister Joseph
97 Kielly Mortimer P.
99 Hehblewhite Duncan E. 101 Roberts James West side

Bedford street

16 Ferrier Frederick W. Scanlan Edmund
18 Hockey Albert
20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse
22 Wall William 0.
24 Butler William Butler Mrs. Annie, boarding estab- lishment
26 Musgrove Mrs. Elizabeth

Lennox street—Kent lane

32 Curran John Paul
34 Chapman Mrs. Margaret, blouse manu- facturer Chapman William H.

Albemarle street

42 Bedford John
44 Sim William A.
46 Grainger Allan J.
48 Hayes John J.
50 Wheeler Charles
52 Graham Francis T.

54 Robinson Herbert J.
56 Gleesoii Mrs. Bridget
58 Stynes Clement
60 Johnson William
62 Cowling’ George
67 Fryirs James H.
64 Moyes John M.
66 McDonald John A.

Young lane
68 Cochran Mrs. Mary B., storekeeper Cochran John D. 68a Elyard Raleigh W. 70 Fryirs Torn 72 McCarthy George 74 Purves George 76 Troy — 78 Hall James, bootmaker 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fairbank Lewis 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Higgins John T. 90 Garland William E. 92 Chantler Mrs Anne 94 Turner Mrs. Mary Jane 96 Shirt Walter A. 98 Harris Mrs. Annie Wells Lane

Off
585 King street south

Gellatley Gordon, buggy hood and motor car top builder Wells Street—North side

581 King street to Edgeware, road

1 Barrett William
3 Hamilton A. A., ” Manfred ”
5 Chater Henry Edward <br>7 Fletcher Frederick
9 Newman Ernest M.
11 Smith John James
13 May James
15 Tye Frederick
17 Hartley Walter
19 McKinley William T.
21 Hogg John Henry
23 Erickson William
25 Horgan William J.
27 Hinds Frederick
29 Davis John
31 Penn James
33 Simpson Mrs. Ellen
35 Stewart Mrs. Susan
37 Thomas Alfred O.
39 Holland William T.
41 Nimmo Thomas
43 Gibbs Walter J.
43a Mundy John H.
45 Minter Henry J.
47 Duckworth Edward
49 Guthrie Allan
51 Rasmussen Oley
53 Catford Charles
55 Skinner Walter F.
57 Ives William
57a Hayton Richard L.
59 Garrard Charles L.
59a Simpson Thomas
61 Cooper Walter L.
63 Young Mrs. Eliizabeth
65 Reynolds William
67 Taylor Samuel
69 Fenton Richard H.
7 Williams Mrs. Annie Quested Charles G. <br>73 Chippindale John <br>73a Tatham Oscar J. <br>75 Scanlon Mrs. Elizabeth M. <br>77 Rogan Phillip A. <br>79 Lees George F.
81 Acland Robert, W., grocer

Pearl lane

85 Gledhill Frederick
87 Torr Percy W.

Pearl street


WOOD AND COMPANY: NORTH SYDNEY BRANCH, MILLER ST., N. SYDNEY. Tel.
9 N.S.
( WM  LLOYD   
Local Manager)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A LOT FOR A LITTLE


548
Wha
NEWTOWN.
Wil

Wells street continued—

89 Eldershaw Archibald
91 Brophy James
93 Alderman James
95 Campbell William
97 Chapman George
99 Pettit John, fruiterer Morris George 103 McCormick Felix, bootmaker 105 West Albert

Commodore street
123 Henry Edward I., schoolmaster 125 Curror George. ” Kelvin Grove ” 127 Pitty Walter J., ” Allandale ” 129 McIntosh John, ” Bertdale ” 131 Appleton James T., ” Clariceville ” 131a Blake John S., ” Josephville ” 133 Perrabo William J., ” Graceleigh ” 133a Scanlan Edmond W. L. 135 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder South side
2 Williamson Charles
4 Drane Joseph
6 Shorten Mrs. Frances
10 Willard Alfred H.
12 Collins James
14 Tansley Ernest J.
18 Spencer John, dentist
20 Darby Alfred E.
22 Lovett Cecil F.
24 Eggleton William R.
26 Cox William, J.P.,” West Lynne ”
28 Saunders Joseph E.
28a Mansell Edward E.
30 Black Peter
30a Lisson Reginald L.
32 McKinley Herbert
34 Cuddeford Miss Margaret
36 Morris David
38 Keily Thomas
40 Langford Bert A.
42 Histon John P.
44 Lisson Mrs. Ellen S.
48 Sparkes Walter J.
50 Watson John
56 Lappan David
58 Gillings Joseph
60 Taylor Horace Henry
62 Martin Thomas
64 Shoveller William
66 Hannaford Victor <br>70 Murray Anderson <br>72 Summers Edward <br>74 Sandry Alfred <br>76 Eldershaw Mrs. Frances <br>78 Steele Edward A.
80 Kelly John
82 Townsend Edward

John street

90 Murray John
92 Saldern John T.
94 Jarvis John H.
96 Guihen Michael
98 Wood M. H. Albert 100 Hagin Percy Alfred 102 Nancarrow Stephen H. 104 Davey George H., ” The Priory ” 106 Barton Garth P. 108 Humphry Henry R. 112 March William J. 118 Gooding John 120 Waters Ernest Edward 122 Hesslon William J. 124 Arthur Frank 142 Taylor Tom Taylor Mrs Matilda, dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 Wright Percival E. 148 Wright Mrs. Jane 152 Walker S. M. 154 Fernley Thomas 156 Smith George W.

Whately Street

Off
242 King street north

2 Sholl George
4 Edgecombe Mrs. Dorothy
6 Saw Joseph
8 Quinn John
10 McDonald Mrs. Mary
12 Hattenborough Mrs. May
14 Hutton George H.
16 Ryan Mrs. Kate
18 Viney Albert E.
20 Sargeant Mrs. Isabel Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants Whitehorse Street—South side

Newman to Norfolk street

2 Weekes Miss Charlotte
4 Reilly Misses S. R. and E. R.
6 Newland Alfred A.
8 Hunter Henry
10 Maskelyne Thomas
12 Emerson Mrs. Hannah
14 Foster Hiram
16 Larsen Mrs. Mary A.
18 Williamson Magnus
20 Cassidy Mrs. Annie
22 Clarke Henry William

Gibbes street
North side

George street

1 Burke Francis M.
3 Lancashire Ernest
5 Buttery James Wilford Street—North side

Station street to Enmore road
James Mrs. Grace Farrow Mrs. Grace Ible Miss May James Walter Ible William McDonald and Eklund, ice manufacts.

Enmore road
South side
2 Schnabel David H.
4 Collins Michael D.
6 Walsh Henry
8 Watson William
10 Wishart John J.
12 Lee William
14 Robins Edwin G.
16 Ross Robert
18 McKenzie William
20 McDonald Alexander J.
22 Stewart James B.
24 Pritchard William H.
26 Barclay James
28 Cunningham Mrs. Blanche L.
30 Edge Frank
32 Morris Thomas H.
34 Abbott Mrs. Lena
36 Cullen William F.
38 Angel Ernest Charles
40 Hinder Oswald R.
42 Campbell Robert
44 Steer Mrs. Matilda
46 Mulhall Miss T., boardinghouse Wilson Street—North side

314 King to Forbes st.—Erskineville road

16 Aredell John
18-20 Williams William H., saddler
22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery
36 Wheatley Henry
38 Haswell Thomas Haswell Mrs. Jane, nurse
40 Grimes Mrs. Flora A.
40a Eagleson William J.
42 Garrigan Joseph
44 Herbert Alfred J., constable
46 McConnachie John L.
48 Blackett James C.

50 Webber Alfred W.
60 Steele William
62 Creamer Mrs. Laura
64 Hornby Mrs. Jane
66 Nowland Frank
68 Dobbie Mrs. Agnes <br>70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants <br>76 Ferguson George
80 Brady Mrs. B., grocer

Brown street

82 Dixon Richard J.
84 Griffith Miss Mary
86 Troy Mrs. Ellen
88 Whinton Mrs. Ellen
90 Rodrick Mrs. Eliza
92 Harding Henry
94 McNamara Denis
96 Bardsley Joseph W.
98 Patrick A. W., photo. enameller and button badge manufacturer Patrick Alfred E. 100 Cording Mrs. Mary 102 Newman John H. 104 Debenham George R. 106 Murray Mrs. Matilda

Watkin street
110 Osborne Alfred E. 112 Conrick William K. 114 Roche James 116 Monk Edward T. 118 Porter Mrs. Theresa E. 120 Rieck Herr A., music teacher

Bucknell street
122 Dwyer Miss Hannah Holmes William J. 124 Pinkerton William 126 Warwick Walter 128 Taylor Alfred G. 130 Dodds Edward 132 Land William

Burren street
138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Henderson James 142 Crowe John B. 144 Chapman Miss Lucy 146 Davies Griffith C. 148-50 Mount Eagle Tinplate Metal Works —A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Nannelli Harry 162 Goldfinch Harry 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Arcadia Theatre Picture Show

Fitzroy street
186 O’Brien William 188 O’Brien Jeremiah M. 190 Robertson Miss Jean, confectioner 192 Garrick Mrs. Mary H. 194 Thompson James A. 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Flack William F. 202 Pressent Arthur 206 Rowe William 208 Bond James

Queen street
212 Deane Herbert 214 Penman James 216 Stokes Frederick J. 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side
1 Ogden R. and B., timber merchants
3 Eagar Sydney, estate agent Thorne E., tailor (workrooms) Brennan’s stables

Erskineville road

17 Beer Mrs. Esther
19 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
23 Carpenter Joseph


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’ THE ECONOMIST’S DELIGHT.


Alf
NEWTOWN.
Alf
549

25 Davidson Edward
27 Aubrey William C.
29 Williams George
31 Sharpe Emanuel
33 Herliliy Mrs. Margaret
35 Cory Henry C.
37 Tollfree Joseph R.
39 Ambrose Mrs. Mary
41 Bremner John
43 Cooper George
45 Houslar William
47 Reynolds Harry.
49-51 Wheatley Henry, ladder manuft’er
53 Godding Charles J.
55 Ellis Miss M., dressmaker
59 Mills Claude
61 Chalker Frederick
63 Swindells Samuel
65 Gimbert William, carpenter
69 Paish and Sauderson, caterers Glase William J. Latter Day Saints’ Church
7 Oddfellows’ Hall <br>73 Campbell Mrs. Margaret <br>75 Clare Charles F. <br>77 Marie Madam C. <br>79 Crockett William
81 Grace’s Resilient Wheel Co.—J. O’Reilly, manager

Brown street

85 Forster R. C. H., physician, ” Firenze ”
89 Mackin Montagu S.
91 Warburton Richard
93 Harker Henry J.
95 O’Reilly William
97 Sparkes U., Joseph
99 Holmes Alfred 101 Andrews John 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 106 Henninges Henry, baker

Watkin street
107 Davie Alexander H.

109 Phillips George H. 111 Green Horace E. F. 113 Roberts John E. 115 Austin Mrs. Sarah 117 Butson William H. 119 Eadie John 121 O’Leary James 123 Graham Cyril L. 125 Crome John 127 Hunt John

Burren street
143 Reardon Edward Rook Miss May, dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Lew Samuel 153 Landers S. H. 155 Dickson John 157 Maclean John 159 Kent William, stovemaker 161 McKinnon B., teacher of dancing 163 Duke Mrs. Ellen, store

Pine street
165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Boy. Alexander 183 Young William 185 Kemp Mrs. Agnes 187 Rhodes Benjamin, grocer

Randle street
139 Mather Joseph 191 Harris Thomas, fruiterer 193 Warburton Edwin T. 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Browne Albert, butcher 203-207 Hill Walter, fuel merchant

209 Fletcher Samuel

Holdsworth street
213 White Walter Kirk 215 Serbutt James 217 Sheridan Mrs. Nora 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, ” Hawthorn ” 225 Glendenning William 227 Sims Mrs. Fanny

(For continuation, see Redfern)
Yaralla Street—South side

Off
1 Bucknell street

Banks Reginald, fuel merchant Templeton George, ” Dewerstone ” Haydon Mrs. Emily A., ” Mewstone ” Eather John C., ” Eddystone ”
1 Comber John
2 Blundell Albert E. S.
5 Lansley Henry <br>7 Gallaher Dominic G.
9 Thorncroft William
11 Walsh Samuel
13 Kerr Frank G.
15 Matthews L.
17 Everingham Thomas C.
19 McDonald William A. North side
2 Dwyer James
4 Mullis Mrs. Rose
6 Funnell Thomas
8 McLennan George
10 Taylor Thomas
12 Ross Mrs. M. A.
14 Jeffreys John, upholsterer
16 Castle Mrs. Isabell
18 Miller Leslie
20 Austin Frank S. Boylan W, sanitary contractor
22 Burton Patrick J.


WOOD AND COMPANY: IMPORTERS OF UNDERTAKERS’ SUPPLIES. COUNTRY ENQUIRIES INVITED.



NORTH BOTANY FOLLOWED

1911

ANTHONY HORDERNS’ FOR TEAS, TOYS, TOOLS AND TOGGERY.

NEWTOWN.

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- down; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.
Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.
Area-480 acres.
Number of assessments-6,000.
Assessed Value-£200,000.
Number of houses-5,700.
Miles of streets-26¾
Annual rental-£212,290.
Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,540,272 4s.
Council Chambers-Town Hall, King-street.
Office hours-Daily, 9 a. m. to 1 p. m., 2 to 4 p. m.; Saturdays, 9 a. m. to 12 noon.
Council meetings-Every alternate Tuesday.
MAYOR- Harold T. Morgan, J. P. ALDERMEN- Jas. Campbell Frederick Jones W. C. Clegg John Milne Hugh T. Macready F. Bamfield Nathaniel Lewis Wm. Rigg, J. P. W. L Smith Harold T. Morgan, J. P. Robert Elstub, J. P. Chas. H. Turtle TOWN CLERK- Archibald Mackintosh, J. P. G A. Kitt, Bookkeeper John Wilson, Assistant Clerk Francis Foot, Junior Clerk TREASURER- J. S. Donaldson AUDITOR- W. H. Cadogan OVERSEER OF WORKS- Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR John Watson Frederick Hoffman CHIEF BAILIFF- Nathan Sargant CARETAKER- Joseph Brown

Alb NEWTOWN. Ali 497

Albemarle Street-South side Bedford street to 6O Australia street Baltic street-Oxford street 54 Shaw Robert, “Wendover” 52 Askew George H. 48 Wilson Robert R. 46 Wilkinson W. 44 Carroll Mrs. Annie 42 Belmore Mrs. Katie 40 Banks Silas 38 Ward John Wellington street-Regent street 34 Williams Henney, butcher 32-30 Williams Henney 28 Hill Alfred P., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Binskin William H. 22 Bilston Mrs. Jane 20 Boswood Mrs. P. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Alexander Mrs. Barbara, grocer 14 Jeskie Gustave 12 White Oliver 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Scotland Mrs. A. 4 Gilligan John 2 Pearce William F. North side 113 Richardson Charles T., “Byerock” 111 Hopkins Mrs. Albert, “Burrowa” Artingstall Alfred 109 Burridge Charles, “Bundaberg” 107 Westall Charles W., “Bombala” 105 Green Charles H., “Beaulah” 103 Wotton John Arthur, “Beresford” 101 Gregory Frederick T., “Ben Lomond” 99 Guilfoyle Denis T, “Benalla” 97 Burgess Henry, “Belmont” 95 Still Frank, “Blenheim” 93 Harvey Mrs. Jane, “Glenferrie” 91 Geddes William F., “Batavia” Baltic street 69 McLachlan Andrew, “Abbotsford” Oxford street 67 Noakes Herbert 65 Troy John 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 MacAuliffe Arthur 59 Ardill George E., J. P. Wales Miss L., nurse 53 Martin Walter J. 49 Bridge Andrew J. 47 Thomas William Edwin Wellington street 45 Rogerson Mrs. S. A., grocer 25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotel-I. L. Veroli 19 Evans Mrs. 17 Atkinson William J. 13 Kelly James, “Moruya” 11 Johanson Edward J., “Araluen” Denison street 9 Walsh Miss Florence, draper & grocer 7 Baldick James 5 Baker Mrs. Lauretta, dressmaker 3 Jones Phillip L.

Albert Street-East side Bedford to Trade street 3 Pearce Zacheria 5 Watters Arthur E. 7 McDonald Murdoch 25 Fernon Frank J. 27 Grimshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 McDonald Joseph 39 Sheard Mrs. Emily 41 Rowley James West side 6 Mitchell Mrs. Clara O’Connor Michael
8 Shanahan Andrew G. 12 Boxwell John G. Alice lane

Alice Avenue-West side Off 175 Alice street 1 Fans William C. 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell Mrs. Mary 7 O’Hara Albert J. East side Gordon Alexander D., “Carlton” Tinker Bert, “Oatley” Brown Horace J., “Sutherland” Jamieson Henry C., “Penshurst” Crowfoot Frederick. “Como” Green Sydney A., “Clifton”

Alice Street-North side King street to Edgeware road 1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage” 11 Giles Frederick C. 13 Woolnough Mrs. Lucy 17 Leigh John A. 19 Bailey Mrs. Annie 21 Campbell Mrs. Mary A. Off-21½ Perrim William A. 23 Thackall John H. 25 Mavay Mrs. Mary A. 27 McArtney Edward Williams John 29 Flint William 31 Woodroff Mrs. Sarah A. 33 Poole Alfred, contractor Off-33 Richard E. H. & Sons, art metal workers 49 Tye Herbert H. 51 Danaher Mrs. Elizabeth 52 Windberg Henry F. 55 Grist Moses 57 Cremen Mrs E. 63 Clare Alfred 65 Williams Mrs. Lucy 67 Howard Thomas 69 Walters Carl Off-69½ Noyes Henry

WOOD AND COMPANY THE MOST EFFICIENT FUNERAL DIRECTORS IN THE CITY. (Head Office, 810-12 George
Street, SYDNEY. Tel. 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR WATCHES, CLOCKS AND JEWELLERY.


498 Ang NEWTOWN. Aus

Alice street continued- 71 Souter George F., “Linda Glenn” 73 Hanks Sidney J., “Grace Lynne” 81½ Orr Mrs. Agnes, “Floraville” 83 Dessaix Andrew S., “Glassnock” 87 Stewart Mrs. Jean, “Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson John Thomas, “Lewisville” Bryce Victor 97 McKay Thomas, “Ireneville” 101 Vonderlancken Mrs. Annie 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton Mrs. William, grocer 109 Briggs Robert R. 111 Cameron Alfred W. 113 Fletcher Miss Ethel M. 115 Deaman Thomas 117 Kilbut John 119 Moore Charles E. 121 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E. 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful, sen. Lush George P. 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss Alice 139 Noakes Mrs. Agnes, dressmaker 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H., mason 145 Ayre Joseph 147 Thornborough Arthur F. 149 Johnson Henry 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William, stonemason 157 Taylor Ernest C. 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Smethurst Edward, grocer 165 Fowler Robert 167 Denning Cecil H. 165 Allen Lancelot R. 169 Riley Thomas F. 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Shadlow Edward J: 179 Holland William H. A. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Dignam Michael S. South side 4 Meredith William T. 6 Lees Alexander 8 Griffin Thomas J. 10 Trenbath James H. 12 Smith Thomas W. 14 Burls Robert 16 Toomer John 18 Agnew Mrs. Mary 20 Hughes David M. C. 22 Evans Phillip H. 24 Scoot John 26 Hayes Mrs. Ellen 28 Simmons Joseph 30 Freestone Mrs. Catherine Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Hatley Mrs. Alexander 36 Blackhall George W. 38 Enfield Andrew G. 40 Sewell Frank C. 60 Konig F. and Co. Ltd. condiment manufacturers-J. P. McArthur, manag. direct. Tel 253, Newtown Cooper William G. 62 Peard Joseph H. 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 78 Whitlock Arthur 80 Maccallum Miss Jane 82 Dwyer James 84 Erskine Thomas 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Amelia 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglass Henry 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry J., “Edenia” 106 Ward Ernest 108 Appleby Mrs. Rosina 110 Dew John C. 112 Goodin Mrs. Sarah 114 Walker James 116 De Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Beattie Alexander 122 Murray Henry 126 Sarson William 132 Swinbourne Charles F. 134 Abrahams Henry 136 Colless Thomas B. 138 Keating John Andrew 140 Berkley Edwin T. 142 Pears Sidney Reed 144 Martin Francis Australian Colors Limited 166 Wynn Watkin William 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel Street-South side 7 Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Harrison William W. 8 Warner Arthur 10 Bullman Owen 12 Furey Joan 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Forbes John Williams John 26 McIntyre Archibald 28 Brown Wm. 30 Jones Arthur E. 32 McGlinn Hanley 34 Ouley Edward 36 Roberts James 38 Copeland James 40 Jones Henry W. 42 Baker Ernest A. 44 Coates John 46 Spear Henry F. 48 Cordingley Henry 50 Robb William 52 Price Josiah 54 Jensen Martin 56 Harris Keith W. W. 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 62 Beverstock Randolph 64 Barnard John 66 Walsh Samuel 68 Laycock George E. 70 Baikie James Gunn 72 Hitchen Joseph B. 72½ Lewis David H. Harold street 74 Williams Arthur 76 Wilson Thomas S. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 82 Vidler John, farrier 84 Grant Mrs. Margaret 86 Brown William J.
88 Ash?rd John 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Simpson Robert 94 Brown Albert G. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Williams James Iredale street 102 Stanley William P. Abel and Co. ‘s stables North side Newman street 1 Dewhurst James 3 Woods Harold E. 5 McDonald John E. 7 Stebbings Aubrey 9 Hogan John 11 Langran Frank 13 Bryant Edward 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 19 Heness Christopher R. 21 Noad William 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 29 Bergin Augustus A. 0. Richard Bros., art metal workers Brewer and Bell, furniture manufac. 49 Kingwell Charles H. 51 Lewis Benjamin 53 Stewart Mrs. Margaret J. Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick, “Gertrude Cottage” 105 Aylward William P., “Edith Cottage” 109 Lawson Robert J. 111 Roberts Adolph 113 McKee Julius J. 115 Hackett John King street

Augustus Street-North side 67 London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Miller Maurice 43 Holgate Harold J. 41 Petrucco G., Orenite pav. mftr (office) 39 Cooper Mrs. Sarah 37 Holder Mrs. Ellen J. 35 Simpson Walter E. 33 Peirce Mrs. Annie 25 Barber Mrs. Edith 23 James Edward R. 21 Rogers Walter H. 19 Paterson James A. 17 Spence John, boilermaker 15 Spence Austin 9 Wilson Mrs. Emma 7 Lawless Thomas A. 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Annie 22 Gleeson John 20 Fisher Mrs. 16 Russell David

Australia Street-East side Town Hall-King to Bishopsgate street Newtown Police Station-John Mac- Crimmon, sub-inspector, in charge Newtown Court House-W. Carson, J. P., C. P. S., Chamber Magistrate, Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; F. W. Kitching, J. P., Assistant C. P. S. District Registrar of births, marriages and deaths-David T. Bloomfield 1 Cook Henry

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. W. S.: SYDNEY. (Head Office. 816-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL SPORTING REQUISITES.


Ayl NEWTOWN. Bel 499

N. S. W. Fire Brigade Station-Arthur G. Reeves, Officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Michael O’Callaghan Lennox street 21-23 Dibble William, baker 27 Sedgwick Jaspar 29 Gildea Mrs. Annie 31 Basson Caleb 33 Parker Edward J. 35 Isles Charles 41 Meehan Mrs. Catherine 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., stables 47 Crozier G. F., painter 51 Westall C. W., bootmaker Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music Andrews Miss Annie 53-55 Andrews Ernest & Co., hearse builders and undertakers 57 Vaughan Edward J. Pentecostal Mission Hall 65 Fletcher James T. 67 Larkin William 69 Harding Mrs. Mary A. Gawen James 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret 85 Monaghan Ernest J. 87 Gray John 89 Pake John 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Goodin Mrs. Charlotte 119 Mitchell Henry, constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gibbens Martin J. 127 Johnson Charles, carrier 129 Campbell Samuel H. (for continuation see City Streets) West side Alton lane 2 Servants’ Home Registry Office Davies Mrs. Minnie 4 Paries Charles A. 6 House William 8 Haining Arthur C. 10 Halton Francis P. 12 O’Neill Bernard 14 Perriman David Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Helena Jhonson Walter, solicitor A. & E. Coy., jewellers & commission agents-Geo. A. Davey, manager 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Horsley William Cromwell H., solicitor 22 Robertson Allen 24-26 Bolton Mrs. Elizabeth boarding- house 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade -E. Bollwood, officer in charge 32 Hayes Mrs. A., nurse 34 Sercombe Henry 36 Edwards John W. 38 Thornborrow George, hairdresser 40 Barten Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada grocer Hoffman’s lane-Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Kindergarten Public School-Miss E. Tynan, headmistress Campbell’s lane 56 Bindon Arthur 58 Broughton A., fruiterer 60 Andrews A. George, undertaker Albemarle street 64 Newell Ernest H. 66 Wheatley Frederick W. 68 Stokes Richard 70 Austin Mrs. Sarah 72 Bradley Frederick Fitzroy lane 76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent John W. 80 Turner Mrs. Louisa 82 Ricketts Thomas 84 McKenzie Alexander 86 Williamson Albert J. 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 Crichton, Miss Jessie 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Crighton Mrs. Emma 100 White David 102 Blann Frederick T. 104 Anderson Robert A. 106 Muddle Mrs. Minnie 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker Bernard Mrs. Alice 110 Wall Charles W. 112 Street Mrs. Mary A. Barrington Laurence C. 114 Fitzgerald Michael, grocer Land’s lane 122 Chevell Thomas, galvanising works Bishopsgate street {For continuation see City Streets)

Aylesbury Street Off 31 Missenden road 3 Bonus William, tin merchant

Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 James – 4 Stewart Morton J. 6 Shakespeare William 8 Jones John A. J. 10 Brown Mrs. Elizabeth 12 Sproutt Edwin 14 Brown Norbert 16 Craig Thomas 18 Williams Charles 20 Wheeler Albert E. 22 Hull Thomas 24 Melville Thomas R. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Clune Edward 30 Machan Mrs. Caroline Short street

Baltic Street-East side 75 Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E. 3 Nickless Charles 5 Whitehead Mrs. Ellen 7 McIntyre William 9 Croker Thomas H. 11 Warwick Thomas H. 13 Askew James W. 15 Hickey Thomas C. 17 Pearce Miss Martha Campbell’s lane 19 Wallace Mrs. Elizabeth A. 21 Hearne William John Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School-sister Leonard, head teacher 41 Hughes John 43 Goudie Mrs. Anna 45 Lynch Mrs. Ellen
47 Wheeler William J. 49 Louis Mark Austin West side 30 Cook Silas K., “Curlew” 40 Halley Arthur C., “Kent House” 42 Miller William, “Harcourt” 48 Grainger Joseph 50 Grant William 52 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh, J. P., town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Bridge Theatre Denison street 15-17 Brown Mrs. Bridget, confectioner 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Stopps — 25 Wilson James A. 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 Cousins Enoch 31 Miller Chas. 33 De Mello John R. 35 Teague William Teague Mrs. Daisy, laundry Regent street 45 Wheatley and Stokes, bakers Wellington street St. Joseph’s Church (R. C. )-Very Rev. Archdeacon P. Murphy, D. D., P. P. St. Joseph’s School(R. C. )-The Chris- tian Brothers 65 Brown Alfred 67 Little John 69 Stewart Francis H. 71 Thompson John 73 Carr Thomas 75 Gannon Mrs. Flora Chard lane-Baltic street Elstob Mrs. Elizabeth, “Clarendon” Ternes Phillip C., “Myee” Albemarle street-Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Johnson Thomas 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 135 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 Batten Mrs. Jane 141 McCord William 143 Bradford Mrs. Jane 147 Ireson Richard E. 149 Weekley Harold 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph

Belmore Street-South side 5 London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Northey James C. 28 Webster Mrs. Emily S. Rogers Prank S. 26 Fortune Mrs. Mary E. 24 Pyne James W. 22 Lloyd Albert H. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. Taylor William H. 16 Louche Mrs. Hannah W. 14 Harris William B. 12 Frame Richard 10 Shaw William L. 8 Stephens William C.

WOOD AND COMPANY SUPPLY FLORAL TRIBUTES OF EVERY DESCRIPTION. SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ FOR MOTORISTS’ WANTS AND MOTOR GOODS.


500 Ben NEWTOWN. Bur

Belmore street continued- 6 Kiely Mrs. Margaret 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” Campbell W. 19 Bower Thomas K. 17 Schwer Charles F. 15 Brown Thomas G. 13 Cohen Harry 11 Sims Mrs. Mary 9 Furley James, J. P. Furley Miss E. H., teacher of music

Bennett Street-North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Green Patrick J. 6 Le Breton Alphonse 8 Hind Harry C. 10 Blackshaw Henry 12 Atkinson Charles 14 Riley Edward South side 1 Smith John T. 3 Shibnen John J. 5 Rowswell William 7 Ryan Daniel J. 9 Taylor Uel 11 Collins John D. 13 Souter Henry N. 15 Hamer Harry C. 17 Spice Herbert

Bishopsgate Street-South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. W. P. B. 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street-Regent st. -Wellington st. 6 Sheridan Michael Sheridan John J., teacher of music 8 Lucan — 8 Brame James J. 10 Murphy Sylvester 12 Scott Frederick W. 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P. (For North side see Camperdown)

Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Pearce Mrs. Lily 4 Hill Peter Hill A. C. W., solicitor 10 Sampson Charles 16 Best Wilburn, “The Towers” 18 Jones David 20 Viney Mrs. Emily Little Queen street 30 Davies William C. 32 Reid Mrs. Mary Small Ernest C. 34 Evans Alfred 36 Flint Harry J. 38 Harvey Mrs. Rose 40 Moore A. R., teacher of music 42 Miller Herbert W. 46 Mortimer Mrs Mary A. 48 Edwards Henry L. 56 Madden John, “Rosebank” North Newtown Practice School-P. Kennedy, M. A., principal 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Markham Thomas George 68 Sanchez Frank F. S. 70 Wall John Henry 72 Butcher Albert H. 74 Low Mrs. Rosa. “Antrim” 76 Johnston Mrs. Eliza, “Thelma” Elizabeth street 92 Snowdon Mrs. H. 96 Lawson Thomas 98 Palmer Charles R.
100 Hay James F. 102 Denton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. J. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Whittemore Charles R. (For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate 16 Scott Robert 18 Gordon Mrs. Annie 20 Raffelle Mrs. Esther, dressmaker 22 Selman Frank K. 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William 34 O’Neill John A. 36 Duncan James 38 Haddon Joseph, senr. 40 Oldfield John W., upholsterer 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Mrs. Eliza 48 McGrath Patrick West side 1 Murphy John Murphy Miss Mary, boardinghouse 3 Tebbutt William B. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Hart William J. 9 Farquhar William 11 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Wilson street Isaac John, “Tretower” Newell Benjamin Linthorpe street 31 Penberthy Mrs. F. W. 33 Watters Mrs. Nora 35 Jones Henry E. 37 McNaught Jas. M. 39 Aldridge Mrs. E. 41 Crowe Michael 43 Burke Arthur J. 45 Nelson James 47 Evans Arthur W. 49 Byrnes Thomas P. 51 Faulkner Robert J. 53 Managan John J. 55 Smithers H. Arthur 57 Boyle Thomas 59 Lewis John R. 61 Burley J.

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street-Yaralla street 6 Triggs Mrs. B. 10 Mollet Arthur, insurance agent 12 Jenkins Mrs. Emma 14 Burns John A. 16 Eather John 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Beynierse John. G. 22 Litechild Thomas L. 24 Crowley George 32 Northcote John 34 Ricketts Thomas 36 Fletcher Arthur P. 38 Dowling Joseph 40 Overton John 42 Bramble Thomas C. 44 James Mrs. Jessie 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William Walley George
West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Wells Ernest 5 Hill Charles 7 Frazer Joseph J. 9 Hart Mrs. Mary 11 Loveridge Robert 13 Williams Mrs. Sarah 15 Triggs Sydney A. 17 Salvesen Mrs. Harriet 19 Robertson Mrs. Lizzie 21 Wiggins William V. 23 Clarke Charles 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret, artist 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Davis Henry C. 37 Townsend George H. 39 Kennedy Patrick J. 41 Coleman Mrs. Elizabeth 45 Dunn Mrs Mary 47 Owens William 49 Hunt Amhurst H. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Houston Mrs. Annie 57 Haines Job 59 Newton John

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Tillotson Mrs. Eliza, “Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers (factory) Lilywhite Laundry Co., Ltd. -Miss M. Ross, manageress Widdon John S. Eyre Stephen. “Norfolk Villa” Wilson street Glencross C. E., buggy top and cushion manufacturer Vere Edward M. Coleman Albert H. Henderson John Evans John C. Henley Robert 27 Wallis Arthur W. 33 Barnes William S. 35 Heness Albert C. 37 Giddy James H. 39 Furlong Frederick W. 41 Jones Edmund J. 45 Scott Harry 47 Funnell Walter A. 49 McKinley Ernest A. 51 Ostrol Isaac Copeland avenue East side Wilson street 2 Ward Robert 4 Thompson John 6 Papworth George 8 Harris William H. 10 Bruce William C. 12 Brisbane John 14 Single William 16 Salisbury Joseph 18 Clissold George 20 Bateman Henry E. 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Wicks John 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert Lyons Patrick 32 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Lee-Now Thomas 38 Louis George E. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradley Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-William A Cuneo, stationmaster

WOOD AND COMPANY; THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL ELECTRICAL SUPPLIES.


Cam NEWTOWN. Cam 501

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street 1 Shaw Alexander 3 Goldsmith Arthur J., “Imvoola” Goldsmith Mrs. Mary, costumiere 15 Chaffer Walter E. 17 Walters George 33 Carroll Frank, “St. Albans” 35 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 37 Madden Mrs. Mary A. 39 Moody Frederick W. 41 McNamara Walter 43 Sandels William H., “Glenelg” 45 Osborne Norman 47 Fitzgerald Thomas 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Bruce C. W., physician and surgeon, “Alpha” 14 Saber Emanuel 16 Searle Miss Ida Hall Rev. F. C. (C. of E. ) 18 Goldman Samuel 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs. Matilda, “Clifton” 26 Bailey William B. Scanlan Alban 28 O’Reilly Peter 30 Bray P. J.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road-Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Cadman Alfred, “St. Ives” 5 Dunstone Leonard H., “Clifton” 7 Gill Eugene W., “St. Elmo” 9 Coleman Joseph 11 Knudson C. Norman Ford James F., “Waiora” Brooke Edgar J., “Violet Cottage” Askey Mrs. Emily 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Longstaff Richard 19 Shorter William, fruiterer 21 Lownds Samuel 23 Monteith Mrs. Marian Miller George R. 27 Shaw Thomas 29 Mercer William C. 31 (Off) Richards Austin 33 Taaffe William 35 Raymond Frederick Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Keys Mrs. Annie 47 Somers Michael 49 Best Arthur 51 Erickson Mrs. Annie 53 Poulton Frederick L. 55 Williamson Joseph 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 59 English James 61 Harmon Mrs. Minnie 63 Elphinstone William 65 Fletcher Herbert 67 Hutchinson David 69 Hart Victor A. 71 Rainford William E. 73 James Thomas C. 75 Lane Mrs. Ada 77 Wardell Mrs. Emily 79 Thurston James 81 Steer James
83 Wilson Mrs. Eleanor Falvey George 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Graham John R. Short street 91 Alexander Mrs. Mary A. 93 Pauley Harold 95 Freeborn Nesbitt S. Off-97 Donald William Edgeware road South side 2 Bellette Christopher M. 4 Jackson Mrs. Elizabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Cochran James The Peacock Jam Co., Ltd Australasian Jam Co. O. K. Jam Co. Camden avenue 30 Grady William 32 McIver Charles 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 King William K. 42 Wood George 44 Starmer Walter 46 Plembeck Frank 48 Ireland Arthur H. Stewart Harold M. 50 Schabel Frederick J. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Smith Phillip O. 64 Parker Henry J. 66 Burton Sydney T. 68 Bowker Henry 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Ford Mrs. Marion Banting Arthur E., “Bellerive” Cockburn Joseph, “Balnagowan” 82 Nies Henry J. 84 Traine Mrs. Mary 86 Holmes Henry A. 88 Dobbie David, “Kiama” 90 McNulty Michael T. 92 Newhaus Tobias H. 96 Dessaix A., coach factory 98 Budgen William 100 McIntyre Donald C. 102 Carson Augustus W. 108 Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 King Percy F. 114 Bush Edwin 116 Fitzsimmons Frank 118 Davis Mrs. Harriett 120 Selwyn Frederick T. S. 122 Marshall Archibald 124 King Charles D. 126 Dircks Edwin Off-132a Joyce Henry J. 132 Fuller William J. 134 Potter Percival A. 136 Kenny William P. 138 Moulds John Off-138a Grant Edward 140 Kimpton George E. 142 Ibbett Joseph C. 142½ Greenhalgh Mrs. Caroline 144 Armstrong William 146 Reid William 148 Lawler – 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander, sen. 154 Jarman Edward 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 James William Scott George 162 Gould Alfred W. Alice avenue 172 Seaberg John 174 Steel Harold W. 176 Cranes Norman 178 Taylor John 180 Scott Mrs. Rachel

Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 4 Loader Charles A. 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs. Mary 10 Webb Sydney 12 Powell William 14 Wintle Abraham 16 Lightfoot James 18 Barry Mrs. Margaret 20 Martin Mrs. T. J. 20a Ricketts Daniel 24 Livingstone George 26 Moor Mrs. Elizabeth 28 Tuffnell Mrs. Ellen 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Condon James 36 Tipping Mrs. Maud 40 Rust Frederick W. 44 Walters John M. 48 Bridge John 50 Saunders Mrs. Alice 52 Taylor John G. 54 Lower Frederick 56 Howell John W. 66 McNeill James 68 Mares Thomas 70 Carney Thomas Griffiths George 80 Brinkman Herbert G. 82 Rout Edward 84 Trefusias Maurice W. 86 Davies Mrs. Catherine Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Campbell William H. 25 Barker Albert S. 27 Webber Mrs. E. 29 Langley Ernest 31 Scully John 33 Carmichael Geo. H. 35 Waters John L. 37 Shepherd William Brannan Edward 41 Ross Edmund A. 43 Adams Miss Elizabeth street 45 Mills John 47 Cooper Mrs. Annie 49 White Harry 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 Crowley John E. 57 Gay Alfred E. 59 McGroder Robert 61 Burke Mrs. M. A. 63 Fitzpatrick Francis 65 Townshend John H. 67 Smith Mrs. Lewis 69 Beynon Francis D. 71 Carolan Lyall J. 73 Elliott Ernest H. 75 Pearce Frederick 77 Thorncroft Mrs. Mary 77a Stephenson Axel William 79 Smith Thomas 81 Cheney Albert 89 Backhouse Isaac 91 Piper William, curled hair manufac’r 95 Guinand Oscar, wood carver

WOOD AND COMPANY: EMPLOY ONLY THE MOST COMPETENT ASSISTANTS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR LADIES’ KID AND FABRIC GLOVES.


502 Cav NEWTOWN. Com

Campbell street continued- 97 O’Rafferty Richard 99 Riddel Harry 101 Bamford Arthur 103 Lovdee James 107 Scott John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Findlayson John 115 McDonald Clarence 117 Elliott Richard J. G. Little Queen street 119 Warner William 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. 125 McSweeney Mrs. Ellen, dressmaker

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street 129 Cooney Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H. “Roslyn” 33 Paton Mrs. Harriet South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Sleeman Louis 8 Howard Charles, “Charlton Villa” 10 Colquhoun Mrs. A., b’ding estab’ment 12 Wilson William S. 16 Richardson Mrs. Elizabeth, boarding house 18 Hardy Mrs. Alice A. 20 Stevens William B. 22 Coates Mrs. Hanorah 24 Banfield Samuel (For continuation see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer 6 Larter Alexander 8 Hamilton Robert 10 Curry T. W., masseur 12 Bowra Mrs. Catherine 14 Gray Henry H. 16 O’Toole James 18 McNeill Hugh 20 Short Herbert A. 22 Broadley Thomas, cab proprietor 26 Gray Mrs. Easter

Charles Street-South side 31 London to Phillip street 32 Dean Miss, Jessie K. 30 Sizmur Henry 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Lonsdale Frank E. 18 McIvor W., tailor 16 Watts Ernest A., “Orotava” 14 Van Heythuysen Gerard 8 Host Charles 6 Gill Henry 4 Flannagan Daniel N. 2 Pearce Thomas North side 27 O’Leary Norbert A. O’Leary Miss M., nurse 25 Stockwell Paul 23 McCann James 21 De Meur Arthur J. 17 Field Alfred, estate agent Andrews Frederick 15 Mitchell Frederick E. 13 Tarran James, upholsterer 11 Mitchell William H. 9 Thirkettle Edgar 7 Barlow William. 5 Beer William 3 Jackson James 1 Fernon and Co., custard powder man- ufacturers. Augustus street
Church Street-East side 239 King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J. H., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Hanton Herbert, constable 17 Beckhouse Frank Mechanic street 21 Fairs William 23 Eveille Julian L. 25 Morris William, estate agent 27 Warner Albert 29 Winslow John W. 31 Reynolds Mrs. F. E. 33 Morcom Frederick 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Elyard Samuel, electrical engineer Victoria street 41 Johnson John 43 Lanyon Frederick 45 Lindquist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Daly John J. 51-53 Lloyd Henry, coach builder Clark Marcus and Co., bedding factory 59 Walker Leslie E. Walker Mrs. Florence Prospect street 61 Bird James 61½ Howe Mrs. J. M. 63 Taylor William 65 Taylor Thomas E. 67 Howe Bert 69 Moore Stephen 71 Kyle David 73 Charles Mrs. Jane 75 Waters Ernest E. 77 Baker William 79 Holland Mrs. Joseph 81 Ware Edward 83 Ware Leslie P. 85 Thomas Frederick C. 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George H 101 Chew Mrs. C. H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick Raper street 111 Robinson Henry 113 Cheney Irine 115 Toule Mrs. Catherine 117 McDermid Mrs. Amy 119 Sampson Charles 121 Walton Frank West side Stiles Bernard, physician and surgeon, “Yarrandi” Lennox street Baptist Church-Rev. George Menzies St. Stephen’s (C. of E. ) Rectory-Rev. W. Leslie Langley, rector St. Stephen’s Church-Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery-William J. Clarke, sexton Federation road 78 Vine William C. 80 Rodgers Charles G, 82 Young Charles P. 84 Hamill Reginald 86 Bone Ernest 88 Quinlan Henry J. 90 Perry George 92 Hinds Charles 100 Holihan Mrs. Emily, grocer

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Green Mrs. Mary 10 Thomson Andrew 8 Jarvis Henry W. 6 Coleman Henry M. 4 Lean George 2 Bryant Samuel West side Off-Armstrong Mark 11 Tree William 9a O’Bree William M. 9 Taunton Mrs. H. 7 Watkinson Benjamin 5 Taylor Harold V. 3 Muntz Thomas C. 1 Parsons Benjamin

College Street Camden to Holt street 41 Blaski Mrs. Rachael 39 Nathan Alfred 37 Ryan – 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McGuckin Patrick J. 27 Pogson Mrs. E. 23 Rohan Patrick 19 Mort Joseph 17 Nangle Misses 15 Kennedy William J. 11 Deacon Mrs. Emma 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M.

Commodore Street-East side 105 Wells to Little Commodore street 48 Redwin Harry 42 Bubb John, fitter 40 Stiff George A. 38 Tale Robert 36 Williams Albert E. 34 Whitehouse Frederick 24 Swain Walter 22 Rowlison William J. 20 Treble Charles 18 Gidley William 16 McCorkindale Duncan 14 Janson Mrs. Clara 12 Kerr John 10 Williams Henry E. 8 Tanner Frederick 6 Rice William M. 4 Graham Harry W. 2a Fleming Mrs. Kate 2 Wilson James M. West side 61 Gadsby Henry, “Coventry” 59 Watkins James A. 57 Collins Henry 55 Walker Frederick 53 Hedger Thomas H. 51 Strong John 49 Connelly Patrick 47 Fielder Mrs. John 45 Banks Edward 43 Johnson George J. L. 41 Stevens William 39 Brown Francis H. 39a Cooper James 37 Breese Hugh G. 35 Methven David B. 33 Hunter William J. 31 Keary Herbert 29 Dumas Frederick

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WHITE SEWING MACHINE.


Cop NEWTOWN. Den 503

27 Pearson Mrs. Emma 25 Mulquiny James J. Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Smithyman Joseph C. 19 Charlwood Mrs. Emma 17 Cavanagh Thomas J. 15 Firth John 13 Moss Mrs. Maria 11 Shanahan Mrs. Mary 9 Russell Joseph J. 5 Strickland Mrs. Fanny 3 Mason Ernest 1 King Robert A.

Copeland Avenue Watkin street to Burren street Richmond Mrs. Jane, “Blink Bonnie” Bates Samuel Off-Armstrong Mrs, Elizb., “Yarraville”

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie G., modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J. P., plumber and sani- tary contractor Station street-Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Darley Street-North side 597 King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Ernest 17 Keep Walter E. 19 Chaplin James 23 Horgan Ernest H. 25 Stack Frederick C. Bell Mrs. Eliza 27 O’Grady Henry 29 Cummings Michael, dray proprietor 31 Hanney Charles 33 Porteous Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Wearn William E. 43 Farr Mrs. Mary A. 45 Shore John T., sen. 47 Jello William 49 Devon — 51 Irving William H. S. 53 Dalton William 55 Bowman Henry 57 McIlroy Mrs. Christina 59 Stables John 61 Bell George 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Winterbottom Charles T. 69 Astridge John 71 Whitehall Theodore N. 87 Stalgis S. J., butcher John street 99 Coley Albert 101 Daintry Thomas 101 Smith Frank 103 Bond John 105 Rees John F. 107 Carroll Albert V. 109 Lansdown Richard E. 111 Bradley Joseph 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Musto William 119 Rayment Arthur F. 121 Charlton Ernest E. D. 123 Turner Aaron 125 Rowe John 127 Holmes Thomas E. 129 Nowack Mrs. Annie 133 Hook Francis J. 135 Moate G. E. 137 McCready James E.
139 Oberdorf Carl E. 141 Gentle Walter J. 147 Finister Mrs. Alice 149 Watson John 161 Nelson Fred., “Pine Grove” The Crusoe Tea Co. 165 Blake Alfred J. T. 167 Pettit Charles J. 169 Hogan Michael J. 175 Schofield Isaac South side 4 McIlvain Samuel 6 Adam Alexander 8 Campbell James 10 Pivott Edward 12 Baker William T. 14 Beauchamp Henry G. 16 Hewitt Allan A. ‘ 18 Wright Thomas 22 Nicholson Frederick L. 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William R. 34 Baggaley Thomas 44 Carroll Michael J. 48 Kelso Mrs. Emily 52 Gillroy Edward B. 54 Cox John 56 Mogan Mrs. Bridget 58 Scott George 60 Chapman W. A. T. 62 Rickert William J. 64 Scott Frederick W. 66 Carnell William 0. 68 Bragg Richard 74 Dyson Joseph 76 Pell William 78 Thompson Walter S. 80 Rohan Michael 90 Lohde Gottlieb 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Burling Alfred E. 106 Ward Mrs. Mary 108 Lewis William B. 110 Foster Albert 112 Queeney James J. 114 Mood Alexander 116 Nicholls James, “Melrose” 120 Sweeting Louis 122 Gurney Robert 124 Pascoe Joseph 134 Palazzi Joseph P. 136 Wood George 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George S. 142 Willsher Ernest H. 144 Johnson Charles J. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Osborn George E. A., “Malvern” 156 Williams George “Mendip” 160 Ghiggino Dominick 162 Knowles Samuel T. 170 Pegg Arthur E. 172 Walshaw Alfred G. 174 Gibson George

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street-Alton lane 5 Ryan John J. 7 Parkes Robert T. C. 9 Ball Percy 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Simpson William 21 Faust Mrs. E. 23 Watts Mrs. Alice 25 Kay Mrs. M. A. 27 Byrne Edward 29 Byrne Mrs. Sarah 31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John
33 Chesterton Francis A. 35 Soutar Ernest J. 37 Weeks Mrs. Annie. “Coonong” Francis lane-Lennox street-Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Barrington Frederick C. 45 Perkins Arthur, constable 47 Gaist Jacob Lane James Campbell lane-Albemarle st.-Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Lynch Edward 53 Mitchell Mrs. Maggie 55 Thomas Mrs. Susan 57 Kilborn William 59 Baker Frank 61 Cooper Frederick S. 69 Phillips Mrs. Maud 71 Graham Mrs. Barbara 73 Ross Thomas 75 Antonio Abate 77 Olive Frank 79 Yelds James A. 81 Gough Albert C. 83 Young Robert 85 Russell Mrs. Mary 87 Brightman George S. 89 Boyd Charles 91 Williams Francis 93 West William 95 Monk William J. 97 Bowery John 99 Harper Harry 101 Creamond Arthur 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate 105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond, greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. 113 Wootton Mrs. Belle 115 Gosper Edwin West side 2 Brennan John. sewing machine mech. 6 Ball Mrs. Jane 8 Kohen James 10 Henschkel Carl L. F. 12 Winstanley Sydney J. 14 Cole Thomas 16 Murphy Edward J. 18 Myers Ewen 20 Matthews Charles H. 22 Day Walter 24 Eyre Leslie G. 26 McCormack John P. 28 Dillon Thomas 30 Mulquiny D. W. Mulquiny Thomas 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 46 Armitage Joseph 48 Male John 50 Johnstone Mrs. Mary 52 Perry Edward B. Campbell lane 54 Ratcliffe Mrs. Mary Albemarle street 58 Hyde John 60 Hudson William E. 62 Weeding William Fitzroy lane 64 Frus William 68 Smith J. F. 70 Boothman Mrs Annie 72 Fallick Fred, ironmonger 74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Cooke William J. 80 Bates Robert

WOOD AND COMPANY’S ASSISTANTS ARE THE MOST EXPERIENCED IN THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR SAFETY RAZORS AND STROPS.


504 Dic NEWTOWN. Edg

Denison street continued- 82 Vaile Mrs. Eliza A. 84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J. 86 Henning Conran 88 O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Grubb Robert J. 100 Edwards Henry 102 Hankin George 104 McLintock Mrs. Mary 106 Trounce Edward 108 Kell Edward 110 Skardon G., bootmaker 112 Seap Henry 114 Abbott William 116 Wright Lewis 118 Glasson Mrs. 120 Brown William 122 Bohane Daniel, grocer

Dickson Street-South side Off 559 King street south 4 Bridge Charles 6 Boss William Arnold Henry J. 8 Ireland Edmund 10 Taylor Alfred G. 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician 16 Cavanough Alex. S. 18 Hineksman Harold E. 20 Nicholls Stephen 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Woolley Mrs. Hettie 28 Curtin Michael J. 30 Kelly Mrs. Dorothy, “Ruby” 32 Avery William H. D., “Woden” 34 McConechy Jas. D., “Thelma” Crosby Mrs. Julia L. 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, “Marita” 38 Shepherd Garnett H., “Aroha” 40 Williams — 42 Cruden David 44 Carroll James 46 Wunderlich John C. 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Thompson Henry D. 54 Milted William 56 English Thomas 58 Shinnick William E. 60 Meale Edward L. 62 Myerson Isaac 64 Myers Henry 66 Fewkes William N. 68 Jones John E. 70 Chesney Chas. A., J. P. 72 Allmark William C. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Hodgson Frank 80 Holloway Stanley T. 82 Charnock Joseph 84 Trice Frank North side 1 Wood Thomas Jennings 3 Pennington Herbert 5 Tomlin John 7 Irvine Mrs. Eliza 9 Dalton Michael J. 11 Anderson John B. 13 Brown William E, “Ellesmere” 15 Gentle Josiah, J. P., “The Towers” 17 Gardiner David, “Roslyn” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, “Tarana” 23 Wilson Andrew, “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, “Mafeking” 31 Bridgement William 33 Bagot George W.
Mission Hall 41 Dimond James P., “Mayville” 43 Dwyer Percy M. 45 Stynes Edgar D. 47 Gander George H. 49 Const Walter H. 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 Sparkes William 57 Britton Samuel 59 Leech Harry B. 61 Stewart Samuel 63 Strickland George 65 Jarrett George E. 67 Ramsbottom Percy D.

Don Street-South side 47 Station to Reiby street 2 Beacom Mrs. Catherine 4 Button Thomas 6 Lane William 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 12 Dunn John L. 14 Adamson Thomas T. 16 Henderson Thomas, city missionary 18 Campbell William 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 McIntyre Stephen E. 26 Swift George H. North side 1 Stephenson Robert Dixon 3 Cughtrey Albert E., “Woodville” 5 Donaldson Walter J. 7 Robinson Alexander 9 Minett Thomas W. 11 Mitchell Mrs. Elizabeth 13 Wilkes Bertram M. 15 Heather Alfred

Edgeware Road-East side Enmore road to May street Enmore Men’s Brotherhood Institute 10 Tuck Mrs. E. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Starkie Mrs. Elizabeth, nurse Starkie Edward W. 20 Ringholm Augustus 22 Davis Mrs Lucy, “St. Elmo” 24 Bryant Mrs. Lilian 26 Martin Thomas, “Chandos” Martin Miss R. W., teacher of music 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson M. S., teacher of music, “Paladin” 32 Layt William J. 34 McKenzie S. E. 36 Whately Sidney H. 40 Daley Mrs. Florence, “Sherbrooke” 42 Craig Mrs. Margaret, nurse. “Glen- druid” Craig Mrs. Eliza Carr Miss M., nurse Fawcett Miss E., nurse 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 Atkinson Mrs. Matilda Cross lane 48 Taylor James 50 Waldron Mrs. Henrietta, “Stradella” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Maude John M. 60 Hughes Mrs. Margaret Lutton Miss Martha 62 Collins William W. T. 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 Cameron George 72 Rosen Leslie W. 76 Hutchinson James 78 Donohue Roland S.
80 Turner Mrs. Mary 82 Clothier Alexander T. 84 Turner Thomas A. 86 Doull David F. 88 Benger John S. 90 Lennon William J. 92 Montgomery Samuel 94 Rankin Welliam D. 98 Shaw William H. H. 100 Goodhew William 102 Evans Mrs. J. 104 Jackson Edward 106 Martin Thos. E. 108 Hooper James E. Sarah street 112 Gilmore Robert C. 114 Dewhirst John S. 116 Fitness Herbert J. 118 Bruce Frank 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph 128 Austin John A. Moate Arthur E., “Newcastle” Cullen Samuel, “Poverville” James street 142 Bedford Harry, bootmaker 146 Turner Walter 148 Webber John E. V. 150 Younger Henry W. 152 Barden Mrs. Catherine 154 Lewis Mrs. Evelyn 156 Evans Alfred 158 Campany Harry J. 160 Freeman Mrs. Ada, grocer 162 Freeman Edwin J., small goods 164a Blythe Thomas 164 Enmore hotel-Mrs. Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Mrs Eliza M., grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Fitton Henry 186 Sheargold Alfred E. 188 Kieler Edmund Y. 190 Carmody John D. 192 Stewart James D. 194 Henderson Alex. 196 Christian Mrs. Elizabeth 198 Walker John F. 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Duncanson John Alice street 214 Booth Sydney 216 Walsh Sydney 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimneysweep 222 Piper Henry 224 Allen J. K. 226 Blomberg Mex. 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., senr., greengrocer 232 Peterson Thomas 234 Barrett Victor W. 236 Collins Henry 238 Anderson Mrs. Man- 240 Turbett -. 242 Ward -. 244 Erwin Andrew 248 Jelly William H., junr. 250 Williams Arthur 252 Selby Mrs. Frances M. Laura street St. Pius Church-Rev. James Furlong (R. C. ) and school – Sister Mary Xavier in charge 292 Broadhurst William W. 294 Petchell Frank W. 296 Adams David S. 298 Wyatt Thomas G. 300 Wyatt Daniel J.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’-STATIONERY, BOOKS AND TYPEWRITERS.


Ega NEWTOWN. Enm 505

302 Pascoe Mrs. Sarah 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J., builder and contractor 392 Parker Carlisle H. Parker Mrs. Sarah, nurse Parker Miss V., teacher of music 328 Taylor Mrs. Alice Darley street 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street-railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers G. E., dentist Hinder Terence J. H., dental surgeon 1 Wilson and Co., house and est. agents 5 Freeman Harold, dentist Hiles John 7 Tack Mrs. Jane Tuck William H. 9 Gilligan Thomas. “Kilmanagh” 11 Henry S. S., com. traveller Hackshall Frederick 13 Rozea Henry T., dentist, “Tara” 21 Harris S. Harry, physician and sur- geon 23 Gardiner Andrew, M. A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J. P., “Rialto” 27 Everett George F. 29 Woodham Reuben 31 Lainson Mrs Susan, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Ranford Mrs. Emily 37 Willis Arthur B. 39 Shortland Charles J. 41 Barry John H. 43 Cuthbert Charles M. 43½ Rorke Thomas Rorke Mrs. Emma, dressmaker 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Stevens John 49 Flood William, engineer 51 Downey Edward J. 53 Perrett Harry 55 Howard Mrs. Georgina 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Roberts Henry S. 61 Tymms William R. 63 Randall Stanley 65 Cannon Miss Annie 67 Huggett Frank 69 Nettleton Joseph J. 71 Hatton James 73 Hurford Edgar 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Ray James 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road

Egan Street-East side 197 King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Page Joseph 5 Cohen Henry, livery stables Victoria street 15 Storey Samuel J. 19 Houghton James R. 23 Meade Miss F. 25 Flood William 27 Fraser Mrs. Elizabeth 29 Machan John 31 Bayliss Bert 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H. 39 Watts Mrs. Amelia Prospect street
47 Cohen David, metal merchant Baldock George 49 O’Toole Lawrence 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Deemer Mrs. Alice Vernon Mrs Elizabeth 55 Maish Charles F. 57 Sakey William J. 59 Culbert Arthur A. 61 Miles Mrs. Jane 63 Cohen David West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Headley Arthur E. 6 Sloan Robert E. 8 Stretton Francis 10 Farren James, dealer 12 Dodge Robert Dodge George 14 Prior James 16 Goldsmith James V. 20 Anderson Edward Jansen Hans 22 Collins Mrs. Bridget Victoria street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Field Mark H. 30 Waters Joseph 32 Docker Alfred 34 Davies Thomas 36 Dwyer John 38 Robertson Ernest A. 40 Winkworth William, bootmaker 42 Downes Albert 44 Vincent Francis C. 46 O’Sullivan Miss Ada 48 Marley Thomas Prospect street

Eliza Street-East side 321 King to Lennox street 3 Josephson Albert 5 Newtown School of Arts-J. Harris, hon. sec. 7 Smyth Mrs. Sarah, registry office Rogers James N., evening school Rogers Robert C., electrician 9 Kennedy Leslie C. 11 Kegg Alexander A. 13 Hannan Henry 15 Douglas Henry 17 Coles Mrs. Mary 19 Scadding Walter 21 Nance John Tasman West side Police Station Cook Henry

Elizabeth Street King to Bligh street-Longdown street Fowler & Torr, deck chair manuf’ers. Richard street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd. – S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Kirkpatrick William Lees Maurice G. V. Aylesbury street

Enmore Road-North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton cab and livery stables 7 Eggleton A., dealer 9 Cooper W. H., tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1, 2, 3 & 4- A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Church George, house & land agent 15 Cousins Charles, bootmaker
17 Lines Edward D., clothier Power Captain Edward H., LL. D., accountant and auditor 19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker Alsop Mrs. Margaret 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke T., locksmith and fancy goods 29 Bamford Charles, window blind maker 31 Burton Miss Blanche, dressmaker 33 Nagel E., photographer 35 Dixon James, bootmaker 37 McKinnon Donald, confectioner 39 Herrman Mrs. E., basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward 43 Messer Jas., fuel & produce merchant Station street 47 Horne Percival C., chemist 49 Seessle Mrs. A., newsagent Seessle Frederick 51 Burrows & Batson, printers 53 Morgan Herbert & Albert, greengr’c’s Morgan Abednego 55 Starrat William C. W., plumber Starrat James T., police sergeant 57 Hansen Carl, dentist 59 Swyny Mrs. Edith 61 Letton W. H., dentist 63 George Edward A. 65 Keeley Andrew 67 Botsman Charles L 69 Alexander Mrs F. J., registry office. Dunne Alfred 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Benjamin Mrs. D., china & glass rivet’r 75 Bevan Mrs. Mary Wilford street-Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios-C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers Burrows Mrs. S. 125 Osborn Leo R., dentist 127 Stewart Mrs. M. A., confectioner Stewart Alexander 129 Sivieri Mrs Kathleen, smallgoods Dunne Thomas 131 Marshall James, fruiterer 133 Anglin Francis J., J. P., tea, coffee and provision merchant 135 Barr Joseph P., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E., bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Creswell R. A., piano tuner and music depot 149 Dexter Miss A. E., stationery 151 Colman & Williamson, house and estate agents Colman George 153 Fraser Bros., printers 155-157 Turnock William, draper 159 Bennetts Thomas, tailor O’Neill James, billiard hall 159a-Murray George, bootmaker 163 Kain Mrs. A., costumiere 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel-Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 Jones Walter, produce merchant and livery stables 175 Delve William H., plumber 177 Morris Chris., hairdresser & tobacconist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdresser 185 Picone Bros., greengrocers 187a Sharp John S., piano tuner 187 McIlrath’s Limited, grocers 189 Chivers Thomas H., bootmaker

WOOD AND COMPANY: SOME OF OUR ASSISTANTS HAVE BEEN WITH US OVER 20 YEARS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FURNITURE STANDS IN ITS OWN CLASS.


506 Ers NEWTOWN. Fer

Enmore road continued- 191 Bameke Miss C. M., confectioner 193 Drury F. A, J. P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H., fruiterer 207 Price Mrs. A., milliner 209 Snelson T. M. chemist and druggist Cunningham Hubert S. 211 Spencer Percy, draper Post and Telegraph Office-L. H. J. Butler, postmaster Public telephone Stanmore road South side Swinbourne G. C., boot importer 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Oddfellows’ Hall – Clayton A. E., caretaker 16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance Co., Ltd. Campbell James, architect 18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall 20 Thomson W., plumber 22 Morris Morris 24 Mills Mrs. Annie, boarding estab. Mills Richard 26 Parnell Thomas A. 28 Law C. H., plumber 30 Farquhar C. J., laundry 32 Budge Mrs. Alice, confectioner 34 Hunt John, greengrocer 36 Marsden Fred. & Son, coopers Bailey street 38 Craber Mrs. Sarah, confectioner 40 Ible Mrs. Mary Ann 42 Waller James L. 44 Mitchell Bros., signwriters 50 Cotton Mrs. Louisa A., dining-rooms and boardinghouse Cotton Joseph Station street 52-54 Bohrsmann G. Hall, physic. & surg’n 56 Eagar H. A., bouse and land agent 58 Denning C. H., cabinetmaker 60 Andrews Mrs. Lily, dressmaker 62 Taylor William Taylor Mrs Mary, boarding estab. 64 Work J. L., dentist Reid Robert, surgeon dentist 66 Newtown Tramway Recreation Club – William Clark, caretaker 68 Barfoot H. W., furniture dealer 70 Smith James, bootmaker and dealer 72 Gregg’s Registry Office-Mrs. E. A Dicketts, proprietress Dicketts Adolphus 74 Williams Thomas 76 Thompson Miss Joy 78 Thompson T, painter 80 Sinclair E. P., surgeon and physician Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary-A. C. Hard- wick, dispenser Husband Miss Amelia, teach, of music Walters Frederick, caretaker 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Henry Mrs. S. R., “Stanmore House” Trindall R. B., physician and surgeon Enmore Picture Co. 132 Fielder Mrs. A. B. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon Williams J. farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 142 Edwin Ernest, hairdresser 144 Humphries T. G., poulterer 146 Goodin P. F., auctioneer and estate agent Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-Wm. Wallace 150-152 Evans & Co., auctioneers, furni- ture brokers and carriers, etc. 154 Schwer E., plumber and patent sheet metal bath manufacturer 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer (branch) Hart John 160 Craig Archibald, painter 162 Geddes Ray, butcher Marian street 164 Liddell A. W., grocer 166 Kennedy Daniel, fruiterer 168 Stamper I. J., bootmaker 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William A., fishmonger 174 Woodham Arthur, provision merchant 176 Eldridge C., dyer Eldridge Mrs. Mary 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner Myhill George 182 Planters and Importers Tea Co. -C. J. O’Brien 184 Clarke and Co., furniture warehouse Ashwell – 186 Miller C. H., butcher 190 Roseby Lional S., house, land and estate agent Metropolitan road 192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell J. N. and Co.. ironmongers 198 Hinton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer Dean Mrs. Alice 204 White Weeks, baker and confectioner – E. W. Holder, manager 208 Stanwix Miss Annie, milliner 208a Spence William, butcher 210 Webb Edmond, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Lang Mrs. Margaret Edgeware road E. S. & A. Bank, Limited (branch)- W. L. Carpenter, manager 224 Smith E. J., carrier 226 Richmond Malcolm Francis street 230 Donnelly & Co., house and land agents 230½ Silver George H. 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Duruz Mrs. Ellen 238 Hawkins Frederick, house and land agent 242 Day J. E., brass founder Juliet street

Erskineville Lane Off 1 Union street Duncan William

Erskineville Road-East side King to Union street-Wilson street Lee Joseph 2 Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J. P. 6 Kendall Herbert W., physician and surgeon, “Welford” 8 Williams Edwin, J. P., architect. “Ardwick” 10-18 Watson C. R., J. P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Robertson Miss May, school teacher 28 McGrath James
30 Fenwick Mrs. Sarah 32 Wallis Mrs. Eleanor, nurse West side 1 McClelland W. G., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer Andrews William J. 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Weinz August, fuel merchant Melville Alexander. “Gowrie House” Gowrie street White William, baker (branch) Wood Charles B.

Federation Road Australia street to Church street 1 Stephens Charles H. 2 Horwood Frederick 3 Jenkins Alfred 4 Millington Josiah Hopetoun street 5 Williams Miss Vera 6 Beeks Allan W. 7 Ward Madam L., costumiere 8 Kidd Thomas H. Robert street Martin B. J., pattern & model maker DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street 9 Price Rev. Ebenezer (Baptist)

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., grocer and fuel merchant 40 Moss Joseph 38 Phillips Mrs. Jane 36 Picken William 34 Malcolm Richard 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Bateman William T. 28 Laird Walter 26 Brown George Grey 24 Blundell Ernest 20 Hutchinson Alexander N. 18 Eggleton William J. 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Hutchinson Edward 10 McGuinness Mrs. Mary, grocer Kent street West side 61 Harrison William 59 Easton William 57 Wolf Leslie 55 Oxley Henry 53 Erundell Mrs. Elizabeth 51 Farquhar Robert 49 Wood Joseph D. 47 Williams Alfred A. 45 Jerrrett Albert E. 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker 39 Franklin Alfred 37 Bogg Francis 35 Streeter Alfred A. 33 Smith Samuel, saddler 31 Lee George 29 Marshall Henry R. 27 Holbeach Thomas 25 St in Mrs. Kathleen 19 Hintz Charles 17 Miles John 15 Lingard William 13 McDonald Mrs. Isabel 11 Barnsley Mrs. Jane 9 Griffiths Mrs. Louisa 7 Stathopulos Mrs. C. Jamieson William J. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES REIGN SUPREME.


Fit NEWTOWN. Gla 507

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 4 Allan David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H. 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Strickland Charles H. 18 Brown John W. 20 McEvoy James E. 22 Swinfield John 24 Foote James 32 Arundell Thomas 38 Weir David 40 Bradstock Arthur W. 42 Campion John E. 44 Pepper Samuel 46 Bell Henry E. 48 Woods Thomas enginedriver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Harris Mrs. Owen 3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse 5 McSullea John 7 Ralph Henry 9 Russell George S. 11 Robinson Christopher, builder 13 Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue

Forbes street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s-Sister Mary Bernard, superioress 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, painter & decorator 29 Mullin James 31 Ryan Lauchlan P. 33 Tye George H. 37 Angel Mrs. Sarah 39 Kean John Andrew 41 Richardson William 43 Ascott Charles 45 Pollon Anthony Charles 47 Morris James W. 49 Harnett John 51 Bingham Joseph 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Mrs. Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 59 Haggett William E. 61 Lennon Mrs. Mary 63 Newton Ernest A. 65 Davies Bert L. 67 Stewart Alexander Stewart Miss C., teacher of dancing (For east side, see Darlington and Redfern)

Francis Street-West side 230 Enmore to Harrow road 4 Cunningham George 5 Meanwell Richard 6 Lee Francis 7 Carroll William 8 Lebur Mrs. Mary 9 Armstead James H. 10 Robinson David 11 Lackmund Horace E. 12 May Francis 13 Brown John 14 Hill Robert T. 15 Bennett Frederick E. 16 Shadlow Charles L. 21 Goodin Thomas 22 Graveur George E. 23 Keighley John 26 Hodgson Edmund, whipmaker Beckman Jesse

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Goldrick Bernard L. 39 Dewsbury Mrs. Harriet
35 Reynolds William 33 Petersen Francis F. 31 Lamotte Louis 29 Wilson Herbert E. 27 Downes Edward A. 23 Murray Henry 21 Howlett John 19 Jones Francis M. 17 Rees George M. 15 Campbell James 13 Bedford Cecil F. 11 Organ Benjamin 9 Bourke William J. 7 Cotter Ernest B. 5 Harris Thomas 3 White Mrs. Ellen 1 Adams Allan A. South side 42 Burdus Charles W. 40 Baker Miss Annie 38 Jackson Matthew 36 Henry George W. 34 Murphy Mrs. M. 32 Waring James 30 Bratten Frederick C. 28 Manuel Mrs. Frances 26 Ashworth Edrick A. 24 Day William G. 20 Butterworth Arthur C. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 14 Falconer Arthur J. 12 Robinson Harry E. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 6 Rattigan Thomas W. 4 Featherstone Herbert 2 Hanrahan John

George Street 352 King street to White Horse street St. George’s Hall Woolley Thomas, billiard saloon Morrow and De-Putron, architects Brereton F., tailor Saunders Albert E. G., caretaker 1 Anlezark Joseph 3 Dumbrell Thomas R. 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Letty John 11 Dalziel John 13 Brown Henry 15 Winchester Charles H. 17 Woolley Edward, J. A. 19 Jackson James S. 21 Robinson George 23 O’Sullivan Mrs. Minnie Gallagher Jeremiah 25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street-West side 96 King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Hurst Leonard C. 35 Whitford John, agent 37 Lands Mrs Henrietta 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere 38 Mortimer James T. 40 Thomas Richard U. 42 Cameron Alexander C. 44 Stewart T. A., tea importer

Gibbes Street-East side Off 23 White Horse street 2 Baker R. G. S. 4 Dwyer John 6 Phillips John 8 Healey John 10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J.
12 Johnstone Robt. 14 Day Henry 16 Hamilton George F. 18 Stone Arthur H. 22 Martin Mrs Mary 26 Wilson George C. 30 Perry Paul 32 Barnes James E. 34 Dunbier Rowland West side Hartley Alexander Lang Albert R. B. Crawley Albert L. 1 Crawford Walter M. 3 Lang Linden 5 Ferry Fred. C. 7 Jones Ernest Albert 9 Foy Charles James 11 Murphy Alfred 13 Knight William 15 Cohen Mrs. H. 17 Weir William 19 Mullane Mrs. Catherine 21 Kiddle Thomas 23 Ferguson Alfred J. 25 Buttle Ernest B. 27 Carnell John A. J. 29 Cook William J. J. 31 Hegarty James M. 33 Elson William G. 35 Doran William H.

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street-Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago & Sons, Limited, proprietors Phillip street 5 Jackson Robert 7 Dartnew James 11 Jagleman John H. 13 Pawley Francis W. B. 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles 19 Hammond Alfred 21 Jones William, sen., van proprietor 23 Buchanan William 25 Andrews William J. 27 Jones Mrs Mary 29 Gamgee George 33 Pfister Hermann 35 Walther Alfred H. 37 McBride Daniel M. 39 Watson Mrs Alice J. 41 Teasdale G., painter 43 Allan Robert 45 Jarvis Thomas 47 Burnett Harry 49 Nickless George 51 Lawless Frank 53 Taplin Thomas K. 55 Mayhew Thomas W. 57 Ingram Harold A. 59 Atkin Albert 61 Orknie Alexander J. 63 Falconer Frederick 0. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Sheargold Ernest W. 6 Kennedy Angus 8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse 12 Horne George Mathieson John, builder (workshop) Spence Austin, fuel merchant 26 Fagerland John P. 28 Histon George Willmot and Morgan, contractors, store 52 Osborne Arthur H. 54 Jackman Mrs. Jessie F. 56 Dale Harold E. 58 Gibbons Arthur F. 60 Smith John 62 Doyle John 64 Muldoon John J.

WOOD AND COMPANY’S 50 YEARS’ UNSULLIED REPUTATION IS A GUARANTEE FOR GOOD WORK.


ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


508 Goo NEWTOWN. Har

Goodsell Street-North side 653 King to John street Meyer Hermann W. H., station- master, St Peters 1 Wainwright George, “Lee Mount” 3 Brown James 5 Cowelly William H. 7 Gellatley Gordon, buggyhood maker 9 Tracey Ernest J. 11 Allmark James D. 13 Bovis Herbert W. 15 Stead Charles 17 Dwyer Richard P. 19 Barrett Alfred 21 McCaffery James 23 Burling Henry 25 Wheeler Charles 27 Cowland Charles A. V. 29 Kennedy Archibald J. 31 Purdy Richard 33 Rogerson George B. 35 Wills George R. 37 Jolly George 39 Davis William J. 41 Bennett John W. 43 Perry Arthur H. 45 Brown Walter B. 47 Hollingsworth James S. 49 Patterson Mrs. H. 51 Byleveld Arnold H, 53 Gentle Henry T. 55 Pert William L. 57 Nicholson Joseph B. 59 Harman Richard H. 61 Prowls Thomas South side 2 Allen Mrs Ann 4 Bedford Arthur G., painter 6 Dalley Joseph 10 Simpson John Percy J. 12 Shrimplin Walter G. 14 Risbey Leslie R. 16 Bowley James H. 18 Shepherd William H. 20 Trim Charles A. 22 Walden Henry 24 Harber Richard 30 Irwin William H. 32 Tye William James 34 Thistleton Mrs. Walter 36 Parker William 38 Santer Frank 40 Lee Alfred 42 Meede Mrs. Ellen 44 Ives George 46 McAlister John 48 Moody Mrs. Elizabeth 50 Badge Sydney 52 Sorrenson Niels 54 Minor William H. 56 Minor Alex. 58 Bambury Sidney 60 Willard Mrs. Olive 62 Owen Cadwalder 64 Crowe Peter F. 66 Colbert Henry W. 68 Hogg Harold A. U. 70 Loveridge George 72 Binskin William F. 74 Jex Robert F. 76 Allardyce Robert 78 Neal Luck 80 Wainwright Arthur J. 82 Binskin Henry T., plumber 84 Hamilton Charles F. 86 Martin Edward 88 Babidge Mrs. Martha 90 McCready William H. 92 Pomery Edmund H. 94 Lewis David M. 96 McReavie Samuel 98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Roche Denis F. 104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Carbeth Herbert John street

Gowrie Street-North side Erskineville road to Iredale street 1 Prince Thomas 3 Walsh Robert J. 5 Smith Samuel 7 Spicer Herbert 9 Earle Arthur 11 Walker Arthur W. 13 Stewart James 15 Kerr John, hairdresser Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Dean Joseph 21 Kruger Mrs. Mary A. 23 George James 25 Fullagar Charles S. 27 Hennessy Edwin 29 McIlveen George W. 31 Hawkes Frank B. 33 Pettigrew John W. 35 Nicholls Thomas 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 McIlveen Arthur 45 Hayes Herbert A. 47 Harper Magnus 49 Brown George Radford James 51 Stevens William 53 Earles Charles V., upholsterer 57 Bedding Thomas 59 Fitzpatrick Patrick 61 Banbury Leslie A. 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 White James 69 Rankin Charles 71 Talbot Michael J, 73 Roberts Charles 75 Davis William 77 Moate Alexander L. 79 Brooks Sydney 81 Dymond Thomas G. 83 Hansen Neil, master mariner 85 McAlister James 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kilner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter Sydney City Mission Hall No. 5 Munni street-Harold street 99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs M. 111 Dumphy Elijah T. 113 Blake Archibald 115 Smith Robert 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. South side 2 Withers John 12 Jones Robert G. Newman street 14 O’Connor Miss Mary, grocer 16 Cummins Edward J. 18 Macgraw George 22 Adler Frederick 24 Rothsey Thomas 28 Shearer John Union lane 30 Humpage William F. 32 Williams Frederick 34 Goodwin Herbert J. 36 Bailey Louis J. 38 Pool Frederick F.
40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund A. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Mackey James 54 Osmond Albert J. 56 Longman Mrs. Mary Purnell Mrs. Mary A. 58 Costello Norman 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 64 Hansford George 66 Henry Archibald 68 Hogan Peter J. 70 Wright Mrs. Sophia 72 Pascoe John N. 74 Hockey Bert T. 76 Quinn Mrs. Helen 78 Beehag Joseph E. 80 Thomas Frederick, signwriter 82 Broadhead Herbert 84 Womsley Vivian O. 86 Morgan Frederick 88 Harrington Mrs. K. Munni street-Harold street 91 Henriksen Mrs. Esther, grocer Henriksen James 94a Smith Peter 100 Holsted Charles, fuel merchant Holsted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Williams Mrs. Charlotte 104 Ware Thomas William 106 Chapman William D. 108 Hogg Sidney A. J. 110 Knight Edward J. 112 Maling William A. 114 Cox Henry G. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury, basketmaker 124 Grounds James E. 126 McDermott Francis 128 Jordon Simeon 130 Woodford Arthur E. 132 Smith Joseph E. 134 Mitchell Charles L. 136 Buckby John R. H. 138 Barr Frederick S. 140 Kline Alfred

Harold Street-East side Union to Angel street 11 Smith George 13 Parsons Mrs. E., storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Lawson Mrs. Mary 19 Haynes Mrs. Mary A. 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Corbett Francis J. 29 Rockliff Mrs. E., grocer West side 2 Hogden George E. 16 Macguire Mrs. Maud 18 Henderson Alexander Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Lyons Mrs. Margaret 26 Stone John H. 28 Davis George 30 Cope Henry Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street-Francis st. 10 Mitchell Albert E. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 4 Haffner Leonard 2 Cullen James F.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR POULTRY KEEPERS’ REQUISITES.


Haw NEWTOWN. Hor 509

Hawken Street-East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 6a Houston E. M. 8 Houston Mrs. M. 10 Mullins John 12 Platt Alfred 14 Clark John W. West side 1 Miles William, fuel merchant Miles Mrs. Margaret, fruiterers 3 Verdich Edwin H. 5 Minister Miss Eliza, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 O’Grady Mrs. Margaret 15 Prothero Herbert W.

Herbert Street-East side Off 23 Linthorpe street 2 McInerney Cecil 4 Hull Frederick A. 6 Hickey John 8 Hasler William 10 Dixon Middleton 12 Pratt William T. 14 Maloney Michael 16 Ellis John B. G. 18 Goodwin Andrew W. West side 1 Davidson William A., “Manafield” 3 Hull Archibald W. 5 Alger Frederick J. 7 Wright Joseph P. 9 Flynn Mrs. Jessie, “Dorrigo” 11 Glendenning William, “Sirus”

Holdsworth Street-East side 211 Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Richardson Alfred G. 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Perkins Frederick F. 12 Graham Robert 14 McDonald Ronald 16 Lockwood James 18 Kibby Ulysses G. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Smith John J. 30 Wane Richard A., “Wycombe” 30a Craft William, “Wendower” 32 Morgan Mrs. Sarah 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 McCord William 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Fisher Albert 15 Quigley William F. 17 Jones Henry

Holmwood Street-South side 549 King street to Pearl lane 2 Larsen Fritz G. 4 Huxtable A. George Huxtable Sidney J. 6 Gentle Stanley 10 Brennan Michael 12 Mariette Charles 20 Clancy John T. 22 Williams A. A. 24 Brooks James 26 Kenney William J. 28 Goldberg Leon 30 Scarsbrick William 32 Tweeddale William 34 Clark Henry T. 36 Buckley Timothy 38 Douglas James R. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W.
44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Stone William 50 Dolph Sidney H. 52 McRae Murdoch 54 Seach Mrs. Lucy 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 60 Leitch Matthew 62 Brown Frederick D. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Baddock Leslie B. 70 Ellercamp Reginald G. 72 Arnold Fred 74 Evans Ernest 76 Bamfield Mrs. Janet North side Gale Henry, “Leonore” 3 McLeod Arthur 5 Turner Stephen F. 9 McGuire John L., “Taranaki” 13 Glover Thomas, “Mouramba” 17 Hazlewood Sidney 19 Porter Edward J., builder & c’tractor 23 Souter George A., “Florence Glen” 25 Davidson Charles 27 Cavanough Harold R. 29 Champley Donald J. 31 Langley William T. 33 Gaut Thomas W, 35 Markwell Samuel J. 37 Jarman Ernest J. 39 Williams Fred 41 Kenny Victor G. 43 Moor Frederick G. 45 May William J. 47 Sharp Henry 49 Robens Stephen 0. 51 Warton Norman W. 53 Fullford Sidney A., J. P. 55 Bingham George 59 Gentle Emanuel 61 Cleary Edmond M. 63 Lane Frank R. 65 Mooney James R. 67 Pettigrew Hugh McD. 69 Perrim – 71 Elliott James

Holt Street-South side King to College street-Bailey street Station street 2 Brennan Patrick 4 O’Connell Mrs. H. M 6 Lawn Mrs. Caroline 8 Lander George 10 Astridge John H. 12 Aubusson Charles North side 1 Cook Peter

Hopetoun Street-West side Off 4 Federation road to Camperdown boundary 2 Mitchell Edward 4 Richards John E. G. 6 Knight George F. 8 McGregor James, builder 10 Harris – 12 Moulton – 14 Crawford Joseph 16 Mitton Christopher Joseph 18 King William 20 Poffler J. C. 22 Hennessy Mrs. Margaret A. 24 Harris Albert H. A. 26 Tait William 28 Goodridge George 30 Partridge Mrs. H. J. 32 Riley John K. 34 Bradstock Walter E. 36 Challiner Archibald 38 Francis Albert E. 40 Terry William H.
East side 9 Bromley Richard, “Luddenham” 11 Givins John, “Kingswood” 17 Steele Robert 19 Turtle Charles H., “Pomona” 21 Wallace Mrs. Frances, “Balcarras” 23 Acott John 29 Clothier Alfred 31 Breen Edward

Hordern Street-East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Garth Robert M. 5 Loveridge William 7 Fowler Mrs. Mary Mechanic street 11 Wren Mrs. John Sennett Miss Elizabeth 13 Lancett Samuel D. 15 Winters Herbert 17 Thorpe Geo. F. 19 Williamson Thomas 21 McGee Laurence, teacher of dancing 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Clarke Frederick 27 Smith Frederick 29 Langlands Thomas, grocer Victoria street 31 Williams Ray 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C. 37 Panchen Thomas (J. 39 Wood Arthur W. 41 Markham James 43 Barnes William H. 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Crocker Henry E., bootmaker Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Brown Robert 57 Sullivan Mrs. Grace 59 Skrimshire Mrs. Elizabeth 61 Robb Mrs. 63 Taylor George H. 65 Hudson Theodore J. 67 Taylor Mrs. Sarah 69 Thompson Ernest O. Chalder street 73 Walkom Alfred E, 75 Thornton John N. 77 Rice Frank 79 Kennedy James P. 81 Blunt Edward P. J. 83 Roy Emanuel J. 85 Hardaker Arthur 87 Antill John P. 89 Buckley James 91 Cornford Spencer 93 Cummings Patrick 95 Halstead Mrs. M. West side 2a Dymond William T. 2 Jones John 4 Martin Mrs. Winifred 6 Shedden Alexander 8 Cameron Mrs. Louisa Cameron John A. 10 Machan Joseph 12 Edwards Henry 14 Chapman David 16 Seary Mrs. Ann 18 Fain Arthur Mechanic street 20 Broadley J., stables 24 Johnson Charles, stables 26 Bush Arthur M. 28 Suderlond Emel 30 Jones Thomas McGillivray Miss M. E. 34 Carson Mrs. Minnie

WOOD AND COMPANY EVER REGARD EFFICIENCY WITH ECONOMY. SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ FOR TOP QUALITY AT BOTTOM PRICE.


510 Ire NEWTOWN. Kin

Hordern street continued- 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock Alfred 40 Cardiff Mrs. Margaret 42 Collins Edward 44 Boon Herbert E. B. 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. Stockdale Mrs. Sarah, costumiere 50 Southeron Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street 66 Thompson John 68 Grimson Leopold 70 Asprey George 72 Brenton William, shipwright 74 Dwyer Daniel 76 Arnold Henry Munroe Miss Florence, milliner 78 McQuillan Thomas A. Madden George 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife Miller Harry 82 Robinson Benjamin 84 Hockey William 86 Biemann Charles H. 88 Walker John W. H. 90 Dunsmore Mrs. B. 92 Quinn John J. 94 Mullavy John 96 Rittson Thomas W. 98 Tye Ernest A. 100 Sundstrom Gustaf 102 Minch Thomas J. 104 Killigrew John Bede 106 Ferguson Mrs. Ettie 108 Halliwell William 110 Green M., grocer Raper street

Iredale Street-West side Angel to Union street 19 Johnson Henry F. 21 Hughes Alexander 23 Campbell Mrs. Isabella 25 Eaton William D. 27 Joselyn Mrs. Maria 29 Payne Ambrose 59 Ledbrook Edward 61 Conroy Richard 63 Roach Robert G. 65 Thomas John H. 67 Hill James 69 Hall Walter J. 71 Cruden Reginald 73 Harding Thomas P. 75 Lalor George E. East side 2 Cooper Mrs. Fanny 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Eaton Thomas Edward 10 Miller Mrs. Sophia 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John C. 18 Dunlop Mrs. Sarah Hathaway John 20 Gale William Gowrie street 26 Clarke Miss Mary 28 Dick James G. 30 Riley Mrs Kate 34 Slater Charles A., laundry Slate Mrs. Mary 36 Haase Ernest A. 38 Sherman Robert J. Islington Street(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James
4 El •’ridge George 6 Villiers George F. 14 Shubrook Mrs. Susan, van proprietress 16 Nelson James 18 Legg Mrs Elizabeth 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Mortimer William 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 White Thomas 9 Snellgrove Samuel J. 11 Wildman John R. 13 Lisle Mrs. Selina 15 Wild Robert 17 Hayward Robert 19 Bowman Thomas 21 Passmore Mrs. Maude 23 Gatley William 25 Wilkinson Mrs. Louisa 27 Gatley Sydney J. R. 29 Constable Robert 31 Stevenson William

John Street-East side May street to Wells street 1 Lloyd Charles, storekeeper 3 Stansley Mrs. Georgina 5 Lahill Thomas 7 Smith John C. 9 Witchard Mrs. Catherine 11 Witchard Ernest 13 Linden Thomas 15 Carlson Victor E. 17 Daly James 19 Walker Edward T. Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables Lord street-Darley street-Wells street West side Newtown Brick Works-S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing-Joseph H. Healey, gatekeeper Darley street 4 Garrard Henry M.

Julliett Street-East side 2 Harrow to Enmore road 46 Jane Miss E. A. 40 Reid Robert Jackson 38 Barlow Mrs. Mary, “Gostwyck” 36 Miller John F. 34 Miller Thomas 32 Cameron George, “Concord” 30 Scott Joseph 28 Hill William 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick 22 Livingstone Miss Grace 20 Bone Benjamin J. 18 Vaughan Leslie 16 Davie Charles C. 14 Taylor David 10 Grant Mrs. Waite Miss Amelia 8 Collins James Swain Fredk. W., “Thornloe” Lillycrop Frederick Lilycrop William Catts Mrs. Amy Potter Mrs. Sarah Paisley Frederick (West side, see Marrickville) Keig Street (now called Rawson Street)

Kent Street-North side 31 College to Ferndale street 1 Abraham Menasshis 3 Craig Henry 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D.
9 Perigo W. G. 13 Pepper John E. 15 Sander Mrs. Mary, costumiere 17 Hardy W. H. 19 Roberts Mrs. Martha 21 Cummings Robert R. 23 Binge William H. 25 Waters Ernest 27 Skinner Mrs. Margaret 29 Tubby Ernest 31 Nesbitt Mrs Jane 33 Matthews George B. 35 Poole Frederick C. 37 Keane Ernest 39 Neville Patrick 41 Patterson Mrs. Margaret 43 Hadley Preston 45 Crouch Reuben H. 47 Allen Thomas S. 49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 McNamara Michael 55 Harrington Edward 57 Huxtable Henry 59 Wheatley Harold J. H. 61 Smith Reginald 63 Gooding John J. South side 2 Biggs Mrs. John “Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong. ), “Dione” 14 Lee George 16 Trethowan Herbert J. 18 Sullivan Arthur G. G. 20 McDonald Henry 24 Chant Henry 26 Boarer Percy 0. 28 Morrison Ernest 30 Wright George E. 32 Hodgkinson John A. 34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse 36 Rea Charles

King Street North-North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig F. Brown, physician & surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 7 Alexandre Joseph, laundry 9 Samuels Mrs. Mary 11 Rogers James, boardinghouse lla Pownceby Thomas, bookbinder 13 Lacy Samuel, bootmaker 15 Almond Miss Ada, confectioner 15a Bayley Joseph, carpenter 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Montgomery Robert, butcher 21 White Horse hotel – John Stuart Morrison 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell Sydney W., painter Purssell F. 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Beazley Mansel, grocer 31 Brown Foster, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 35 Hammond George E. 37 Kapphamer John 39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson Mrs. N., newsagent 47 Gordon Charles J., hairdresser 53 Stanborough J., bookseller 53 Haxby John 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 63 Moore Mrs. Elizabeth

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

EVERYTHING FOR EVERYONE AT ANTHONY HORDERNS’.


Kin NEWTOWN. Kin 511

Moore Arthur 65 Jones Thomas Pryce 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry 69 Brooker Mrs. Sarah 75 Reuben C. and Co., house, land and estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Nelson Mrs. E., picture-frame works 85 West B. C., pianos and organs 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Shaw Randolph C, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster and Troy, saddletree makers 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant 109 Prince of Wales hotel—George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113-115-117 Everingham -, dentist 119 Perfect Tea Co. – C. M. Fremlin, mgr. 119a Fenton Henry, boot importer 121 Ward Bros., fruiterers Ward P. J. 121½ Miller Bros., piano warehouse 123-123½ Levy S. H., draper 125 Tyrell George, confectioner 127 Bates W. H., hairdresser Ord Chas. H., estate agent 129 Fossey J. W., tailor 131 Stuart Chas. W. and Son, furniture warehouse and upholsterers 133 Larba Lestier E. R. S, dentist (branch) 135 Colbourne Bros., furniture brokers 137 Miller Miss E., confectioner 139 Hogan and Co, photographers 141 Sorensen Mrs. Ann, fancy goods 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-Leon A. Chessher 147 Hampton Thomas, butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A, newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Meedham Charles, fishmonger 153a Mirabeto Angelo, fruiterer 155 Warley C H and S., grocers 157 Milton hotel-R. A. Griffith Stephen street 159 Short A. G., chemist 161 Malcolm Frank, small goods 163 Coleman W. F., fruiterer 165 Condon Brothers, butchers 167 Smith Mrs. K., confectionery 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Jones Miss L., costumiere 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Ferry and Co., merchant tailors 177 Taranto Bros., fruiterers 179 McComiskey Sydney, small goods 181 Bray S. P., pastrycook Parnham A. J. 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat. draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist 193 Government Savings Bank of N. S. W. (branch)-G. B. Henderson, manager 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Carrie George, pastrycook 201 Smyth Mrs. A., milliner Smyth Alexander 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colorman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Hewes Samuel, florist 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-John J. Barnsley 223 Kraushaar A., confectioner 225-227 Dan Joe, lace merchant 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer 233 Teague Patrick, refreshment rooms Bailey Frederick 235 Broadley Bros., provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed and produce merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Jackson Joseph, novelty stores 247 Howes Miss M., milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. -I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms Ward Reuben 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Joseph Morris, pawnbroker & jeweller 279 Gardiner Mrs. Alice newsagent Mary street 281 Williams Thomas, pharmac’cal chem. 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel-Albt. Beaumont 287-289-201 “Horton’s, ” boot importers (F. Bamfield) 293 Pattinson and Co., Ltd,, chemists 295 Hatte Mrs C. G., millinery departm’t 299½ Hatte’s Arcade– Arcade Picture Hall Newtown Printing Works-A. E. A. Johnston SUBURBAN INDEPENDENT News- paper-A. E. A. Johnston, proprietor Crook Charles, watchmaker Walker Watson, billiard room 301 Hatte Mrs. C. G., clothing and mer- cery department 303 N. S. W. Bookstall Co. – A. C. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Littlefair T. E. 309 Sargents Limited pastrycooks Cook E. 311 Simmons Mick, Limited, tobacconists -K. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co., tailors 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V.. boot importer 319 Green Brothers’, grocers and provision merchants 321 Bessell J. J., billiard rooms 323 Oxford hotel-Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)-Walter H. Goddard, J. P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia-R. J. Donaldson, manager South side Forbes street 2 Davis S. A., cabinetmaker 6 Moss Henry, fruiterer 8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks 10 Bain Mrs. A. and J., ham and beef 12 Turtle Mrs. L., fruiterer 14 Snudden Percy, hairdresser 16 Irwin & Dalziel, plumbers Dalziel James F. 16a Anderson Mrs Florence E., ham & beef 18 Eastern Tea Co. – Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Ryan M. J., confectioner 24 Haydock Mrs. Celia A., restaurant 26 Meadows Mrs. Louisa, stationary 28 Roberts J., music warehouse 30 Davis Mrs Ellen, second-hand shop 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Newtown Motor Works, motor engineers – P. Godfrey 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Co., estate agents 66 Stephens Manufacturing Co. (The), juvenile clothing manufacturers 68 Lundin W. R (branch), engraver 70 Hill Charles, bootmaker 72 Ferguson St Greville, gene’l auctioneers Fitzroy street 94 Workman George, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 O’Callaghan William 108 Craig and Co., printers Reynard John 110-112 Stevens W. B., engineer, cycle, & trotting sulky builder 114 White A, G, cabinetmaker 116 Cohn J. J., furniture factory and upholsterer 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Baker T., upholsterer 128 Jarman W., hairdresser 130 Barnes Mrs. E. R., drapery Barnes B. G. 132 Walker A. and Co., grocers Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss, dyer and cleaner 138 Scott Mrs. F., restaurant Scott William 140 Geoffrey George, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Cook Walter R., tobacconist 152 Hall J., dyer and cleaner 156 The Sanic American Herbal Co. – W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Owen and Ihlen, hairdressers Owen John E. 162 Hennessy James, carpenter Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N. Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel. No. 9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel-George Allen 176 Miller Frank C., photographer 178 Lair Mrs. K., restaurant

WOOD AND COMPANY’S NEW FUNERAL PARLORS ARE UNIQUE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR READY-TO-WEAR CLOTHING.


512 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued- 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers Bulcock Thomas 188 Conomo P., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Pye Thomas, restaurant 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Milter Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE – Albert Holmes, proprietor 200 Lucock and Newman, picture frame makers Newman Ernest 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Allen J. R., music store 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Relma Studios 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 224 Earnshaw J. C., photographer 228 Sim Mrs. Sarah A., ham and beef shop Sim Alfred J. 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller and optician 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Apted James 238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Newtown District Ambulance Trans- port Brigade-Henry Abrahams in charge Whately street 244 Hart William J., draper 246-248 McIlrath’s Ltd., provision merch’s 250 Union Bank of Australia, Ltd. – H. D. Faunce, manager 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 Fife G. P. and A. G., opticians and specialists 256 Singer Sewing Machine Co. – J. W. Hayward, branch manager Ridley W. H. 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Martin Mrs. Isabella 276 Wolf Mrs. Georgiana, boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers— Herford Mrs. C. R. 280 Wehrle C., watchmaker Haberstroh P. Methodist Church-Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer Erskineville road Post Office-Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-302 Brennan D., draper, clothier and ironmonger 304-306 Gordon R. H. and Co. Ltd., house furnishers 306 Mackenzie Allen, butcher 308 Hindmarsh W., fancy goods 310 Savings Bank of N. S. W. (branch)- A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel. 95 Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, J. P., ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320-322 Riley Bros., Ltd., drapers and clothiers (branch shop) 324 Bank hotel-George A. Lilya Danglade Alfred, fish stall Tramway Signal Box Newtown Railway Station-J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel-Mrs. E. L. Rogers 328 Jones Frederick, J. P., leather and grindery store 336 Ashwood’s Ltd., grocers Newtown Markets-A. J. Macaulay, proprietor Newman street Newtown Technical College Superior Public School-D. T. Wiley, head master George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Harrison Miss M., milliner 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents 358a Smith J. H., wigmaker 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G. W., dentist 364 Thomas Henry, furniture mart Congregational Church – Rev. Absalom Deans 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 382-384 Cemar Harry, furniture dealer 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Thiele’s Picture Show 394 Powditch Charles, bootmaker 396 Berry and McClelland, restaurant 398 Phippen H., motor garage and motor engineer 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Torr Thomas W. 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher Mellor Miss L., teacher of piano 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Wallace Mrs. Elizabeth, laundry Newtown Stadium(The) Picture Show 444 Winton William H. 446 Lawler W. H., asphalter and carrier Woolf Frank, cycle works 450-452 Prentice H., furniture dealer 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off-454 Boyd Robert T. 456 North Frederick 456½ McGlinn Mrs. Mary A. 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Palace Picture Show 482 Cobbett F. A., laundry 484 Stritch William Wiles Reginald Miller Alexander 486 Grinold Mrs. Grace, confectioner Grinold William H. 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve, estate agents
492 Hunt William, crockery and glassware 494 Fenton J. R., draper Fenton Mrs. J., artist 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., washing fluid manuf. 498a Cooling Mrs. Louisa J., confectioner Cooling Thomas 500 Smith Mrs. Edith, milliner Smith Walter S. 500½ Palmer John T., butcher 502 Mathews Miss H., confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506-506½ Edwards Henry, furniture dealer 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph H., laundry 520 Lees George, tailor 522 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S., dressmaker 530 Murphy Jeremiah, dealer 532 Abbott Mrs. Ruby, dealer 632a Reed Robert, bootmaker 532½ Such Thomas, pawnbroker Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull T., coachbuilders’ materials manufacturer 550 Chaffer P. E., woodturner 554 Finch Henry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Salter Mrs. M. E. 600 Phillips George T. 602 Cox Frederick H. 606 Souter Charles 608 Whaley Charles E. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert and Gilbert, farriers Schweikert John G., veterinary surg’n Rochfort street (For continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney-J. A. Ross, J. P., manager (branch) 329a Swinbourne G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond Mrs. Mary, confectioner 335 Boggis Miss Gertrude, milliner 337 Smith R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Hale Mrs. A. B., confectioner Hate Boland B. 343 Smith W. H., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot and honey merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Boland W. J., confectioner Howe Miss Ada, dressmaker 353 Bundle Mrs. Hannah, draper Bundle John H. 355 Barnett G. Vern, dental surgeon 357 Rosenberg Isidore, restaurant 359 Taylor Rupert G. F., stationer and fancy goods 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Martin A. L, milliner 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE NEWEST MEN’S MERCERY.


Lau NEWTOWN. Lau 513

367 Hagley Mrs. B., draper Bagley Burdett L. 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W., fruiterer 373 Hyndes George, confectioner 375 McJenkins W. F., auction rooms 377 Reynolds J. W., hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 381 Davis James, butcher 383 Ward Bros., fish and oyster saloon 385 Briggs J. T., boot importer 387 Sandringham hotel-John A. Ken- nedy 391 Ashwood’s Ltd., grocers, &c. (branch) Walker Alfred 393 Francis Mrs. E., fruiterer Francis William 397 Berkman W., pawnbroker & financier 399 Campbell W., hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch)- Henry Bearpark, manager 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No. 3 branch)-H. R. Green manager 409 Pattison S., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnet J. Bass, tailor 413a Boyan H. T., hairdresser 415 Lennon Miss J., milliner 415a Foley Mrs. Elsie, confectioner 417 Holden C. R., music warehouse Holden Miss E., teacher of music 417a Garden Miss A., milliner 419 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon James, bootmaker 421 Colemane A. W,, sen., eucalyptus ex- tract manufacturer 423 Nicholson Mrs. H. J., dealer Nicholson Henry J. 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., dealer Britt Henry 431 Davis Mrs. Esther 433 Stretton Richard A. Buck William H. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Burton Charles A. Burton Miss F., teacher of music Lanyon C., plumber 441 Prentice Henry, furniture dealer 447 Burke and Griffin, tea merchants Burke Thomas E. 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Lamey and Brooks, hairdressers Lamey Henry M 457a Hobourn Mrs. Rhoda, fruiterer Hobourn Henry 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Ralstone Mrs. Nellie pastrycook Ralstone George A. 465 Fenton Stan., picture frame maker 467 Womerah Wine Bar. – Jas. L. Quinn 469 Dallimore W., picture frame maker 471 Radford Edward, ham and beef shop 473 Saville W. H., greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street 477 Bloom Emanuel, pawnbr. and jeweller Cox Alfred E. 479 Knight Mrs. Mary, ham & beef shop 481 Steele G. W., tobacconist 483 Patterson Tom, tailor 485 Hotel Victory-Denis Jones 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., newsagent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Hove Mrs. Julia, dressmaker 511 Thomson J. J., J. P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel-Dudley C. B. Wel- don 517 Davidson Mrs. E., confectioner 519 Owen Thomas, cutler 521 Eggleton Alfred 523 Karim Mrs. Violet 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Gamble Mrs. Mary confectioner 535a Bray Miss Celia, teacher of music Bray Miss P., costumiere 537 Hadwin Joseph, bootmaker 539 Watson Richard, ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Fleming M., furniture depot 545-547 Davis P., fruiterer 549 Ashby W. J., butcher Holmwood street 551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b Neal S. A., grocer 551c Minns Edward J., sanitary engineer 551 Hudson A. J., chemist 551½ Elliott F. W, tailor 553 Haughton C., jeweller & stationer 553½ Loader Mrs. R. E., ham & beef shop 555 Arnold W., draper 555a Swinbourne James, boot importer 557 Curtis David, dealer 557a Knox J. B, butcher Dickson street 559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, ironmonger 563 Houston E. M.. junr., grocer 565 Wright Mrs. Florence, costumiere Wright William 567 Beck R. W., J. P., estate agent Beck Mrs., milliner 569 Powditch Mrs. Rachel, dealer 571 Hopetoun Pottery Depot Agnew James 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Blake Mrs. Fanny, confectioner 581 Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 585 Tattersall Mrs. Ellen 591 Monaghan Ernest, wheelwright 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Miller W. H., butcher 597 Botany View hotel-William Pyne Darley street 601 Jackson Robert G., butcher 605 Grounds W. T., oyster saloon 609 Shilling Jas,, chaircaner and upholst’r 611 Goodenough F., safe maker 613 Brett J., greengrocer 615 O’Brien Sydney, hairdresser 617 Davey J., crockery and fancy goods Nash Mrs. M. 619 Battle Arthur M., draper and mercer 621 Burling Charles, grocer 623 Heany Mrs. Bessie, fish shop 625 Clench Mrs. Mary J., confectioner 627 Parker A. B., newsagent 629 Blamey Mrs. Ellen, ham and beef shop 631 United Australia hotel-Ptk. Rodgers Lord street 633 Kerrigan Charles, butcher 633a Richardson Mrs. Mary A., fish shop Richardson John 635 McDonnell W. P., hairdresser 635a Harris R. W. F., fruiterer 637 Campling A. E., surgeon dentist St. Peters railway bridge 639 Reed C., bootmaker 639a Chalking Miss F., stationer 641 Harrison Ernest A., fruiterer 643 McNaughton Mrs. M., ham & beef shop McNaughton John D. 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 655 Hollis and Gallagher, farriers Maisey Samuel R. 667 Shepherd George R. 669 Williams Alfred, hairdresser 671 Golding George, bootmaker 673 James Henry, draper 675 Deacon G., grocer 677 Sugerman S. R. and Co., stained glass and leaded lights makers 679 Davis Bros., butchers Davis H. G. Davis C. L. 681 Cohen Marks, fruiterer May street

Laura Street-North side Commodore street to Edgeware road 1 Bray John, grocer 3 Appleby Philip 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Ryan Mrs. Emily 9 Boswell Alexander 11 Cullinan Michael T. 13 Brooks Alick 15 McCool Charles Keating James J. 17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop) Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Lewis Mrs. Alice Mayby John 23 Field William 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George Brayshaw Robert V. 35 Nielsen Robert A. 37 Anderson Sydney D. 37½ Salter Thomas J. 39 Featherstone Mrs. Mary Trescott terrace- 41 Chapman Edward J. 43 Swan Mrs. Sarah A. 45 Hele Harold 47 Newton Alexander 49 Bruce Robert 51 Gimbert John J. 53 Barber Augustine 55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing 57 Hunter George 59 Jones H. 61 Carey William T. 63 Lloyd John 67 Maloney James Methodist Church South side Camdenville Public School-John Connolly, headmaster 2 Penhall Christopher George 4 Manning Thomas R. 6 Ible Joseph Robert 8 Jamieson William G. 10 Hardy William J. 12 Beesley Percy 8. 14 Croshaw George 16 Booth Walter J. 18 Bradley Charles E. 20 Dolan Arthur J. 22 Walton Frederick 24 Kerruish Robert H.

WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE MET A LONG-FELT WANT IN SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


514 L’Av NEWTOWN. Lit

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Cochrane Miss Jean, boarding es- tablishment 2 Yates James 3 Campbell Mrs. Rose, boarding estab- lishment 4 Howe Mrs. Nellie, boarding establish- ment 5 Sherack William B. 6 Cowie John, boarding establishment 8 Oliver Mrs. M. boarding establish’nt 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL. B., solicitor 10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt 11 Shaw Robert 12 Barr Mrs. Amy, boarding establish’nt 12a Lewis Nat 14 Stead Mrs. Eliza, boarding establish’nt 16 Hennessy Miss Grace, boarding estab- lishment Lumb – 17 Doyle Mrs. Ellen, boardinghouse Reuben Charles 18 Randall Charles 19 Wilson Mrs. Mary -, boarding estab- ment Philbert Victor 20-21 Ford & Toohey Misses, boarding establishment Williams A. R. Barry C. B. Burne A. 22 23 Curtis Richard, boardinghouse Crow Arlam Turner Miss L., teacher of music Swan Miss

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Cross Arthur G. 55 Beacon James H. 53 Reynolds Edward 51 Christison W. Henry J. 49 Bishop Henry 47 Tall Lewis A. H. 45 Gallagher Patrick 43 Douglass Robert M. 41 Horner Edward 39 Maude Edwin B. 37 Strain James, builder & contractor 35 Westman Raymond 33 Grundy Richard 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Bedford John 25 Mackenzie John 23 Brien Arthur Pearce Harry 21 McGeorge Charles 19 Snape Charles E. 17 Gategood Mrs. Elizabeth 15 Weatherall Henry P. 13 Craddock John T. C. 11 Barnes Charles, miller 9 McDowell William A. 7 Riedel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young Joan

Lennox Street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery-Very Rev. Archdeacon Patrick Murphy, D. D. P. P. Wellington street 109 Hughson Malcolm Regent street 91 Beech Mrs. H. M. 89 Ferris Isaac 87 Walker Mrs. Mary 85 Holt Joseph J. 83 Foster John
81 Meek J. A., architect 79 Picand Frank 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Mitchell Mrs. 71 Chadwick Mrs. Mary Jackson Charles 69 Porter — 67 Shaw Edward 65 Saunders Richard 63 Bailey Miss S. A. Australia street-Church street South side Wellington street 132 O’Loughlan Harry H. 130 Davidson Samuel Regent street 128 McEwan James A. 126 Denning James H. 124 Switt Mrs Mary 122 Chesterton Samuel 120 Saunders Sydney 118 Hoffman Mrs. Bridget 114 Sharkey James 112 Brown Mrs. Emily Carroll John J. 110 Duggan James Denison street 108 Smith Charles D. 106 Ewing Henry 104 Paso Albert Haines Charles McCabe James 102 Shaw James 100 Marks Daniel 98 Bye Charles C. 96 Rees David W. 94 Graham Francis T. 92 O’Neill Arthur 90 Henwood Arthur A. 88 Turner Samuel B. 86 Sims Miss J., confectioner Australia street Courthouse hotel-Michl. O’Callaghan Elisa street 84 James Charles B. 82 Clingan Herbert W. 80 Hartge John 78 Whiteoak Thomas 76 Cooper Reginald T. S. 74 Littlewood Mrs. Emma 72 Vermesch Jack E. 70 Grimes Henry W. 68 Hartge Charles H. 66 Cottier Henry W. 64 Everitt George J. 62 Dwyer Oscar T. 60 Butler William 58 Fisher Mrs. Dulcie 56 Murray James T. 54 Conwell Geo. T. 52 Bungate Henry 50 Straney Francis. 48 Robertson David 46 Powell Harry C. 44 Coombes Joseph 42 Johnson Charles 40 Walsh Francis T. 38 Larkin John P. Mary street 28 Bedford Mrs. C. J. 24 Durrans Fred 22 Maloney Mrs. B. 20 Shipway Richard 18 Crockett Richard 16 Jessop Mrs. Margaret 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Harding Herbert C. 8 Salter Mrs. Mary 6 Williams William 4 Fenton Henry 2 Charker George E. Church street Lewis Lane Off 34 Regent street

Liberty Street (Stanmore) East side 40 Stanmore road to Trafalgar street Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Pettitt James C. 7 Cahill John 9 Pease Arthur 11 Lyons Frederick W. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William. J. P. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Smith Mrs. Annie Blakeman Mrs. Annie C., grocer London street 49 Diener Aloys 51 Harley Mrs. Elizabeth 53 Juleff Henry 55 Coggins George 57 Greaves Mrs. Caroline Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 61 Williams Laud Albert 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs Susannah C., nurse 65 Whitaker H. E. Whitaker H. A. 67 Branch Joseph J. 69 Roberts Mrs. Mary 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)

Linthorpe Street-North side Off Erskineville Road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mrs. Catherine 6 Smith Mrs. A K. 8 Green Samuel T. 10 Vidler John 12 Otridge George 14 Wormald G. P. 18 Spears Mrs. Rose 20 Wright Miss A. Burchart, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Suttonberg Mrs. S. 26 Long Walter 28 Pearce Rev. Henry A. (C. of E. ) 30 Thompson Charles 32 Weatherby Charles 34 Rayward Richard 38 Pratt George 42 Taylor Walter 44 McKenna Joseph 46 Meyer John H. P. 48 Hendry William J. 50 Dyer Frank H. 52 Hyndes William M. 54 Turner William South side 1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Donaldson James, “Myola” Hancock Charles W, “Taranaki” Harris William H., “Mozart” Herbert street 23 Wolfe Mrs. Charlotte, grocer 27 Templeton Mrs. Margaret 29 Hinds John 31 Metcalfe John W., “Milton” Metcalfe Miss O., teacher of music

Little Commodore Street 5 Pearl to Commodore street South side 1 King William A. 4 Phair Robert T. North side Verdich E. W., furniture manufacturer

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL.


Lit NEWTOWN. Mar 515

Little Queen street-West side King to Bligh street 2 Edwards -. 4 Thomson Mrs. C. 6 Burrows Thomas Fitzgerald James 8 Hawkshaw Herbert H. 10 Wade William 12 Denmark William 14 Flint George 16 Manson Mrs. Frances 20 Newell George Campbell street East side 1 Heffernan Thomas 3 Barnsley William 5 Taylor Joseph J. 7 Rees Arthur E. 11 McLoskey Mrs. Louisa Campbell street 15 University Settlement Club Richardson Miss Laura, nurse

London Street-East side 179 Enmore road to Liberty street 1 Peak Henry 3 Holdsworth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Carroll James 9 Shead Mrs. Emily 11 Armstrong Mrs. Theresa 13 Jackson Thomas, builder 15 Fraser James Supple Joseph 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Frederics George A. 23 Browne Mrs. Elsa 25 Beckingham Charles 27 Finley Edric 29 Rickford Harry 31 Russell H., grocer Charles street 33 Ayres Edgar 35 Evans Miss Jane E. 37 Parkinson Mrs. Alice L. Parkinson Miss J. E., music teacher 39 Find ay Alexander 41 Isherwood Mrs. Elizabeth Isherwood Miss L., music teacher 43 Trefry Thomas H. 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadie W. B 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Chivers Mrs. Caroline 55 Munro Mrs. R. 57 York Mrs. Annie York E. A. C. 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Baldick George J. 63 Boon Mrs. Emily 65 Johnson Robert Augustus street 69 Sparrow Mrs, Mary 71 Hounsell Frederick G. 73 Clune Michael T. West side 2 Lucas Frank, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles Johnson Richard H. B. 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. Flaherty S., piano tuner 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Hungerford Mrs. H. H., “Essexville” 16 Weldon Nurse Mary, “Montrose Villa” 20 Carroll Mrs. Annie, “Hazeldean” 22 Walker W. J. Walker F. J.
24 Gough Mrs. M. A. 26 Bryant Mrs. Bridget 28 Wenholz Mrs. Emily 30 McMaster A. J. 32 Thorne Arthur 34 Gibson Misses J. and K. 36 Langford Leonard 38 Pascoe Claude, constable 40 Wyatt Andrew 48 Millais George 50 Blakeman Henry N., signwriter

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Henry John E. 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Gillham Thomas 10 Lancaster Charles Susan street 12 Bayley James 14 Robson John 16 Coomber Charles H. Missenden road 20 Campbell Mrs. Jane Elizabeth street 40 Soith Antonio South side Rose street-Stephen street 3 Cheney Miss I. M. 5 Diessler Francis 7 Maish Charles 9 Maunsell Richard St. George Missenden road-Elizabeth street 13 Hunter Mrs. M. A. 15 Griffin Leslie G. 17 Porter James R.

Lord Street-North side 631 King street to Edgeware road 3 Turner Frederick W. 5 Duffy William 7-9 Eldridge W. C. and Co., dyeing and cleaning works 11 Kirkwood Alexander, painter and decorator 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu 23 Burley Frederick C. 27 Davis Richard E. 29 Lee Albert John 31 Burrows Mrs. J. C. 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Robertson Isaac 37a Williams Thomas 39 Smith John 41 Harris William 43 Sherringham Joseph G., constable 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred G. 49 Rees Mrs. Catherine 51 Weine Ernest 0. 57 Faulknor Walter, “Poneke” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackhall — 81 Walker Thomas 83 Becker William 85 Cummins Edward J. 87 Guthrie Thomas 89 Hunter William 91 Douglas Alexander A., baker John street 97 Boyle Hector 99 Barnes Edward 101 Herman Phillip 103 Ward Sidney 105 Henderson Thomas 107 Hillman Harry 121 Bingham Mrs. Emma 123 Pamphilon Edwin W. C. 125 Watt Alexander 127 Byrne Mrs. Mary A. 129 Lewis Clement J. 131 Farrell Mrs. Mary
137 Naylor Thos. 139 Weller Joseph 147 Johnson Abraham G. 149 Heaphy Martin 151 Lovern Mts. Mary Jane 157 Cunningham William 159 Davies David 161 Brown Mrs. Sarah 163 Bisset John Scott 165 Robinson J. George 167 Slade Mrs. Charlotte 175 Clayton George 177 Booker Alfred G. 179 York Thomas South side 2 Lasbury Thomas, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station-Hermann Meyer, stationmaster 62 Grogan William 64 Wright John 66 Kalmund William 68 Donoghue John 70 Hurley Stephen J. 72 Stuckey Arthur G. 74 Bradshaw Charles 78 Maher Joseph Terence 80 Mann Walter 88 MacFarlane John 90 Usher Robert 92 Hunter Mrs. Catherine 94 Boulton J. H. 98 Scott James 100 Bennett John H. Forbes Walter L. 102 Norton Joseph T. John street-Edgeware road

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Buckman Albert 3 McColgan Thomas 5 Rose George 7 Abbott George 9 Shearsby William E. 11 Halliday Mrs. Jessie 13 Glendenning J. and Son, plasterers Glendenning James 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Brown Henry J. W. 23 Field Mrs. Sarah Field William J. 25 Thompson James 27 Knight Sydney 29 Samuel Arthur B. 31 Freestone George W. Reiby street South side 2 Tester Walter, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Harbidge John, “Clifton Cottage” 16 Breeze William 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Wood Henry A. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Green A. H. Fowles J. S. 32 Cody Jas. 34 Nagel Percy R. 36 Carroll Edward 40 White Peter 42 Smith John H. 44 Ackland Walter 46 Price Frederick J. 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Wright William 54 Scott Herbert 56 Gardiner Mrs. Alice 58 McKellar Mrs. Elizabeth

WOOD AND COMPANY CONDUCT THEIR BUSINESS ON LINES WHICH INSPIRE PUBLIC CONFIDENCE.


ANTHONY HORDERNS’ – ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


516 Mar NEWTOWN. Met

Margaret street continued- 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Hassett John J., grocer 64 Beckett Thomas J. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Bond Frederick 70 Matthews Gordon W. J Filan Mrs. Ellen, grocer Madden John Ferndale street 74 Walker James 76 Money Samuel F. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Beioley William 84 McGuinness Henry, grocer Simmons street

Maria St. (now called Darley St.)

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Furlong James 4 Barden Stanley F. 6 Hack Charles W. 8 Croft Mrs. Hannah C. 10 Wilson Mrs. H. N., “Buddawang” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Molloy Thomas 18 Rich George 20 Molloy Thomas A. 22 Mutton Christopher Hodgson Joseph 24 Swinnerton James, “Maxwella” 26 Ware W. J., “Avoca” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Blake Mrs. Jane 34 Baker William F. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Butt Charles B. 42 Crichmar Phillip, “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Knox James, constable 48 Webb A. Lytton 50 Piggott John, constable 52 Manning Miss Jane 54 Garratt Joseph H. 56 King Robert J. 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Size John 66 Smith John 72 Seach Charles A. 74 Jones Ernest I. 76 McMillan Walter K. 78 Hodgson Clement H. 80 White Thomas J. 82 Cave William J. 84 Strachan Walter R. 86 Cleary William, “Elsinor” 88 Stephens Mrs Janet 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brown Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Hamilton Mrs. Florence 98 Greenhalgh Albert J. 100 Gearside Mrs. Annie 102 Watson Sydney C. R. West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 5 McAtamney John, “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Platten W. F., “Willau” 9 Platten Mrs., teacher of singing Platten Miss Laura E., teacher of music 11 Cavill Arthur F. 13 Krausmann Nathan 15 Curtis John 17 Walsh Daniel 19 Vincent George A. 21 Minett Franklin R.
23 Galvin George 25 Hanley Michael D. 27 Loughnan John 29 Clark John S. 31 Hockey Mrs. F. J. Hockey Miss A., milliner 31½ Newman Charles 33 Pye James Henry, “Merrivale” 35 Vidler Sydney 37 Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting 37 Piper John 39 Wade Mrs. Jeanie 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Walshaw James, E. E. 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Fitzgerald Edward 53 Hague Mrs. Mary 55 Roberts Arthur 57 Warbrick William Cross lane 59 Caunter Hobart Caunter Archibald 61 Anderson Jens 63 Alexander S. 65 McDonald Mrs. Annie, nurse 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Henderson John 73 Jones John M. 75 Stanley Percy T. 77 Tiernan Harry 79 Sims Herbert C. 81 Douglas Lancelot 83 Apps Alexander 85 Smith Mrs. Alice 87 Turnbull Henry 89 Prain Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Douglas Arthur L. 97 Mood John W. 99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Paton William D. 113 Willis Mrs. Ellen 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Mrs. Marion 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boardinghouse 9 Thompson Charles Thompson George 11 Fransen Mrs. H. 13 O’Brien Mrs. Margaret 15 Cohen Henry 17 North William West side Empire Billiard Rooms-T. G. Chute 8 Ford Arthur R. 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker 12 Bussell Mrs. Elizabeth B. 14 Flukes Sydney 16 Forrester Mrs. May, boarding estab’mt 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry

May Street-North side 681 King street to Edgeware road 1 White Archibald 3 Sugerman Jacob 5 Anderson William Pullen William 7 Gilbert Alfred 9 Burling Charles, grocer
11 Hodgen James 13 Parlour George R., milk vendor 15 Moore William A. Methodist Church-Rev. J. W. Collier Rev. J. B. Metcalfe 23 Metcalfe Rev. J. E. 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Poulton Mrs. Margaret, grocer 31 Greentree Mrs. Elizabeth 33 Barrows John W. 35 Williams Edward 37 Hawkins George 2[3]9 Halover Joseph A. 41 Moore Ernest A. 43 Beston James 45 Talbot Mrs. Margaret 47 Hogan Thomas 49 Ross Frank 51 Buckland Edwin J. 53 Fraser Thomas W., “Fernleigh” 55 Lewis Rice T. 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Bains John 113 Williams Edward 115 Walker George 117 Keating William 119 Potts William F. (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street-Hordern street Gray Bros., Ltd., coach works Hordern street

Metropolitan Road-East side 190 Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-H. Parkinson, headmaster 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Rowton Frederick, “Marian” 18 Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Moran Rev. J. F. (C. of E. ), “Loreston” 26 Rosen Mrs. Lucy 28 Lannen Mrs. Elizabeth 30 Sharp Leonard 32 Milson Hamilton J. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Smith George H. 38 Hoather Oliver E. 40 Dawson James W. 42 Catts James H., M. H. R., “Scarcliffe” Cross lane 44 Weber Charles F. 46-48 Darke Lewis, boarding estab’ment Allwood Mrs. John Marshall Mrs. James Lane Miss Alice Taylor Mrs. Susannah Turner Mrs. Louisa Plock Mrs. Catherine 50 Wilson Hill C. 52 Francis Mrs. Mary J. 54 Gibson Frederick 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Butler George 62 Broughton Thomas 64 Brown Mrs. M. J. Sims William 66 Gibbens Joseph 68 Anderson John 70 Holmes William 72 Dobbin William F. 74 Garven James 76 Willis Frederick G.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-812 George Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Mis NEWTOWN. New 517

78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Richards Arthur W. 84 Baker James C. 86 Nicholls Edward 88 Metz Mrs. Fransesca 90 Collins Oliver. J. 92 Roberts Alfred E. 94 Shurey James 96 Simpson Fred O. 98 Conran Thomas F. 100 Sieben Edgar S. West side 1 Marshall Mrs. Lucy, boarding estab. 3 Drew Joseph 5 Kirkpatrick Gordon 7 Bullen James, “Glenhaughton” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle-Rev. G. T. Walden, M. A. Madsen Martin D. 23 Knight Charles F. 25 Eld Ernest, teacher of music 27 Knox Miss Marguerite, costumiere 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Vickers George E., dentist Jeffrey Miss Lily, nurse 39 Richard Mrs. Floweran 41 Bates John E. H. 43 Simpson John 45 Hockey Albert E. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. Broomfield 51 Doherty Mrs. Louisa 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 55 Sibley Joseph 57 Matthews Mrs. Christabel 59 Raddle Miss M. E. 61 Budge Joseph 63 Kunze Paul 65 Gallagher Mrs. Katherine 67 Prince George 69 Smith Alfred A., “Eurimbla” 71 Hodgson Aubrey J. 73 Wonnocott Mrs. Mary A. Shinnick Arthur E. 75 Reynolds Albert E. B. 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Hodgson Wilfred J., teacher painting 81 Milne William 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 O’Toole Thomas 87 Butcher Robert H. 89 Hodgson Edmund J. 91 Blackmore Clarence E. 93 Debenham George R. 95 Craig Arthur D. 97 Scott Mrs. Catherine A. 99 Grey Frank H. 101 Scott Harold J. E.

Missenden Road-East side King street to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 11 Mason William, farrier Campbell street 13 Menzies Rev. George (Bapt. ) 15 Roper Thomas, bootmaker 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James A. Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Leopold W. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Mrs Mary, Goldsworthy Miss Alice, teacher of music Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Quill John Charles 17
37 Hodgkinson Samuel 39 Osborne Brissett J. A. Bligh street West side 2 Green W. R. 4 Boyle Campbell 6 Knight William H. 8 Nestor Edward Longdown street 10 Carter James 12 Hodgkinson Thomas Campbell street 14 Byrne J. W., dealer in old wares Weaver Mrs. Catherine 16 Madden Robert, bootmaker 18 Hewes Samuel, artificial flower maker and florist 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Henley Gideon 38 King Robert F., coachbuilder Hart H. C,, coachsmith 40 Pringle William A. 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Byrnes P. & Co, undertakers (branch) St. Stephen’s Private Day School- Miss B. O’Flanagan, mistress

Munni Street-East side 91 Union to Angel street 1 Lycett Herbert la Little John L. 3 Parker William Hyde 5 Richardson Edward C. 7 Gurrin Frederick 9 Gurrin Brothers, fuel merchants and carriers 11 Litttejohn Albert, drayman 17 Williams William Gowrie street 19 Ripper Charles 21 Abel Robert 23 Bullock Charles 25 Smith William, watchmaker 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Grant George H. 31 Lockridge Robert S. 31a Becker Joseph Coles Richard C. 33 King William 35 Robinson Mrs. Portia West side 2-4 Slinning Peter, fruiterer 6 Cook Henry C. 8 Yeates Henry M. 10 Barns Richard G. 12 Laws W. C. 14 Levy Mrs. M. 16 Crow Alexander 18 Nicholls George F. 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W. 36 Meredith David 38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Lane Off Gowrie street 23 Masters William H.

Newman Street-East Side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Jukes William E. 22 Brennan James 24 Heath Richard 26 Carman Rudolph
28 Webb Edward G. 30 Wood William 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 England William H. 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Prince William A. 42 Woods Frederick 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Stuart Mrs. C. 52 East Thomas Wall Mrs. Sarah 54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music 56 Johnston James 58 Harrison Sidney 60 Paroz Fred 62 Starr Thomas 64 Horrigan James 66 Whitton William C. 68 McNeill James F. 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Coles William 76 Parker Tasman E. 78 Branston Charles 80 Bolin George 82 Thompson Robert Thompson William A. 84 Spinks James 86 Harding Mrs. A. A. Gowrie street 90 Leonard Joseph 94 Starkie William 96 Little John 98 Dickson Robert 100 Goldthorpe William G. 102 Campbell John 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street West side White Horse street 1 O’Brien Mrs. Frances C., grocer O’Brien Patrick 3 Mills William E. 5 Mullanphy Mrs. Mary J. Kelleher Mrs. Margaret 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Coleman Charles T. 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J. P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J. 21 Walker Watson 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Haddock Thomas 29 Beach Richard Hartley Barnard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 45 Jonn Thomas 47 Stewart Alexander M. 49 North John J. 51 Hereford Robert 53 Bullock Halbert Isaac 55 McEvoy Mrs. Emily 57 Turnbull Stanley 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Slatter H. J., grocer 63 Tallentire Arthur J. 65 Hammond Mrs. 67 Williams Harry 69 Sanders William T. 71 Lowe William S. 75 Lloyd Thomas

WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE BEEN WELL COMMENDED. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES,


518 Nor NEWTOWN. Pea

Newman street continued- 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 79 Graham John 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Hunter Charles W. 85 Fletcher Frederick G. 87 Smith Edward 89 Walters Frederick Union street

Norfolk Street 424 King to Angel street 1 O’Neill John J. 3 Williams John 5 Schweikert Albert E., farrier 7 Atkins James 9 Eggleton Mrs. P. Beehag Gideon White Horse street 25 Davey Amos H. 27 O’Neill John L. 29 McMullen Michael 31 Sarson Harold L. 33 Mortimer Frederick 35 Smith Mrs. Susan Matthews Herbert B. R. Redwin street

Northwood Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Raward Percy A. 4 Austin Cecil P. 6 Rolston Albert Alderman James 8 Dutton Vincent 10 Brown Percy S. 12 Mewburn Alfred 14 Brame J. J. L Brame Charles S. 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 22 Rawlings Benjamin East side 1 Niness Edward 3 Cheeseman George 5 Thallon Frederick J. 7 Longstaff Thomas B. 9 Neilan John 11 Martin John, “Clifton” 13 Aaron Joseph, “Carlton” 15 Fawcett William H., “Hamilton” 23 Owen Mrs. M. A. 25 Bullow George

O’Connell Street-East side King to Raper street 1 Connors Mrs. Elizabeth, boardinghouse 3 Kinlock James L. Victoria street 9 Cohen Mrs. Rachel 11 McLennan John 13 Eather Edward C. 15 Joy John J. 17 Harrison Charles 19 Philp George 21 Abbott Charles H. 23 Drew William H. Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Davison John 33 Hennessy James L. 35 Thomson Thomas 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 47 Meirendorff C. 49 Werrick Stanley 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W., vet. surgeon 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 Wheatley John H. F.
61 De Grace William 63 Anlezark Arthur 65 Mitchell Charles H. 67 Rutter Henry 69 Collins Thomas 71 Barrett Edmund 73 Powell William 75 Brown William 77 Wylie George 79 Bailey Frederick 81 Redwood Edward 87 Landragin Arthur D. West side 2 Bourne George, signwriter 4 Cameron Mrs. Mary 6 Johnson and Thompson, artificial flower manufacturers 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 Lloyd Mrs. Ellen 16a King Albert King Mrs. S. 20 Pryce William H. 22 Davison James 24 Stewart Mrs. Rosetta 26 Mason Percy 28 Hucks John 30 Jensen Frederick C. Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 McCarthy William H. 46 Finnan James 48 Myer Charles 50 West William S. 54 Whiteoak Mrs Catherine 56 Hitchens Mrs. Janet R. 58 Smith Charles H. Chalder street 60 Beverley Robert 62 Incoll John 64 Strangman George 66 Fisher Charles 70 Croumbie-Brown Alex. 72 Crook Chas. 74 Fitzgerald William M. 76 Thomas Harold 78 Etherden George H. 80 Blamires Titus S. Raper street 82 Atkinson George 84 Douglas Charles H.

Oxford Street-East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Davis Arthur A. 3 Donnelly Steele 5 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist Albemarle street 7 Dorn Mrs. Rachael 7a Logan Walter 9 Irvine Mrs. Ethel 11 Barbier Gilbert G. 13 Frankish William 15 Gearing Gregory 17 Clack James C. 19 Grenfell J. H. 21 Hermanson Elias 23 Porter Robert Campbell lane 27 Spring Arthur 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Andrews William 4la Walsh Mrs. 43 Barrett Mrs. Kate, fruiterer Land’s lane 45 German Richard 47 Green Mrs. Elizabeth, fruiterer
Green William T. 49 Hood Mrs. Margaret West side 2 Young Mrs. Annie 18 Binskin Henry 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street 26 St. Bede’s Convent and High School – Sisters of the Good Samaritan 36 Andrews John 40 Veaney Misses D. and M. 42 Lannen Joseph. “The Piers” 46 Lannen Mrs. Ada 48 Blunt Robert W. 50 Earle Mrs. Hannah Langton W., dis. sup. Colonial Mutual Life Ass. Society Limited 52 Hayes James 54 Page Harold 56 Daly Harry 56a Wakely Matthew 58 Carter William 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer 64 Smith William Richardson William

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Neal Robert N. 8 Davis Mrs. Mary A. Davis Miss Linda, ladies’ hairdresser Pearl lane 10 Johnston John A. 12 Nowlan John 14 Davis Plosteok 16 Don James S. 18 Paull Herbert S., engineer 20 Quy Mrs. Fred, “Essex House” 22 Paull W. E. James Heath Harry 22a Allen Thomas W. 24 Woods Richard 26 Selig Abraham 28 Stahl John H. 30 Brown William 32 Parker Mrs. Mary 34 Bradd Frederick E. 36 Lock William H. 38 Sharp Joseph 40 Childs Thomas 42 Shaw Charles H. 44 Daley Charles 46 Hockey Pierrie 48 Russell C. P. 50 Seymour George 52 McClellan John 54 Gledhill Frederick 56 Nicholson George West side 1 Lewis Rice 3 Alexander David 5 Willis William C. Commodore street 7 Doherty Ernest 9 Broadhead Arthur F. 11 Brennan John 13 Hayes Michael J. 15 Johnson Edward 17 Weber Herbert 19 Edwards William Charles, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs. E. 37 Thomas Evan 39 Grover Arthur E. 45 Courtney Thomas 47 Griffin Thomas 49 McDonald Alexander 51 Scobie S. H., grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Annabel Arthur J.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

EVERYTHING FOR EVERYBODY AT ANTHONY HORDERNS’.


Pem NEWTOWN. Raw 519

Pemell’s Lane Simmons to Reiby street

Pemell Street-South side 18 Simmons to Reiby street 38 Bennett Alfred J. 36 Gray James T., “Surrey Cottage” 34 Keogh Herbert W., “Fernleigh” 32 Ferrier Leslie A. Wilson Mrs. Julia 30 Herman Albert V., “Madaline” 28 Upton John 26 Cole William H. 24 Stone Frederick. “Hopetoun” 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 McDonald Mrs Marion. “Rothsay” 18 Blair Mrs. K, “Nubia” 16 Rowsell William J., “Langley” 14 Confoy Thomas J., “Scarboro” 12 Moran Albert Ignatius, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Avis Arthur T., “Milano” 6 Cunningham Cecil, “Irene” 4 Norman Charles, “Sylvia” 2 Garden J. W., grocer North side 19 Orme C. Alvin. “Victory” 17 Meyer Mrs. J. F., “Phoenix” 15 Noble Thomas. “Bognor” 13 Lamrock Samuel, “Rosemoor” 11 Tory Robert 9 Edwards Jos., “Caroline Villa” 5-7 Hubbard S., bottle and case merct. 3 Olsan Mrs. Katrina 1 English John P., “Dania”

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron Charles Bowron William, fuel merchant West side 2 Reilly Mrs. Bridget 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Nolan Miss M. 10 Lee Mrs. Alice 12 Farrell Michael, senior constable Belmore street 14 Gray Richard M. 16 Turner John 18 Hellemann William T. C. 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Brady John G. 26 Payne James K. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pryce Norman C. W. 34 Pittendrigh Samuel W. Charles street 38 Faulkne Samuel, greengrocer 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Hayes Mrs. Honora, dressmaker 44 Brown Archibald 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Crick E. A., storekeeper 52 Dearing Edward 54 Paris John S. Broughton and Harris, photographers 56 North Reginald J. 58 Spence Arthur E. 60 Johnstone William 62 Wort William H.

Pine Street-East side 163 Wilson street to railway 2 Evans George 4 Dawson Edward G. 6 McLoughlin John 8 Payne Herbert Q. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, enginedriver
16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss A., teacher of music 20 Colshaw Richard 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 McInerney John J. 3 George William 5 Berry John J. 7 Fox James 9 Wilkinson John 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan Mrs. Mary J. 17 Platt John 19 Lock William 19a White Tyrone 21 Stock John 23 McGann Andrew W. 25 Bock Mrs. Marie 27 Chapple Henry E. 29 Mason Albert, sawyer Gray Herbert D. 31 Craine William J. 33 O’Dell Mrs. Margaret 35 Pogson John, clicker 37 Wortley Henry C. 39 Mansell Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Minton John Egan street 6 Selby Arthur 8 MacDonald John 10 Smith Thomas W. 12 McCluskie Hugh H. 14 Greenhalgh Henry J. South side Hordern street-Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Scannell Daniel

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlinson Charles 26 O’Neill Mrs. Mary A. 28 Stokes Mrs. Mary A. 30 Blakeney M. J. 42 Hill Walter 44 Say Henry 46 Webber Arthur 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Hart Victor E. 58 Symes Mrs. Sarah 64 McGrath Mrs. 68 Preston Mrs Theresa Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Mrs. Teresa 5 Spring James, J. P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution- Miss Maude Ashe, superintendent 15 Lawson Maxwell G. 17 Lawson Ernest A. 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A. 23 Maddison Archibald 25 Sedgers Philip 27 Conway Mrs. Edward Wormleaton Ernest G. 29 Rusfeldt Mrs. E Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music 33 Locke William 35 Scrivener John G.
37 Speed John Bennett street 39 Dickie John 41 Pulham James, “Boronia” 49 Petersen Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Bishop James C. 4 Crowe Arthur G. 6 Ferguson Samuel 8 Bressington David C. 10 Burton John 12 Cummings Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Miller Thomas West side 1 Daly William 3 Scott Archibald, gasfitter 5 Sutherland James 7 Miles George E. Newell John J. 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Heathcote Richard 15 Hall Frank 17 Thompson Mrs. Jane 19 Taylor Ernest Leamington avenue

Raper Street-South side 109 Church to O’Connell street Hordern street 1 Robinson Thomas D. 3 Holden James 5 Scot Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs. Fanny 11 Corben Edward 13 Kirgan James 15 Maskell Henry C. 17 Herrmann Henry B. 19 Schuetrumpf Carl 21 Wilson John K. 23 Robinson Bernard 25 Clegg Robert North side 2 Warland Arthur M. 4 Gannon Thomas 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Perrim George J. 18 Maling Mrs. M. A. 22 Culbert Richard 24 Johnson Mrs. Elizabeth 26 Gale Charles 28 McInnes A. V. S. G. 30 Frost George 32 Morrison Alfred 38 Downer John 40 Copp Alfred 42 Sainty James H., engine fitter 44 Smith James 46 Phillips Mrs. Elizabeth 48 Costin Barry T. 50 Reilly Jack 52 Tottem George H.

Rawson Street-South side Station to Reiby street 2 Clayton Alfred E., milk vendor 4 Townsend Mrs. Harriet Young Willoughby T. 6 Sewell H. T. B. 8 Forsaith Mrs. Alfred 10 Keen William T. 12 Organ Benjamin 14 Eadie Mrs. Margaret 16 Jones William 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Frederick 22 Nesbitt Hamilton 24 Beattie John 26 Kain Frank F. 28 Langford Alfred

WOOD AND COMPANY: SPECIAL RATES FOR CASH PAYMENTS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


520 Red NEWTOWN. Rob

Rawson street continued- 30 Peters James 32 Fisher Herbert 34 Lane Arthur 36 Tuckwell Samuel C. 38 Smith Thomas North side 9 Dorahy Hugh, “Norwood” 11 Buzacott The Hon. N. J., M. L. C., J. P. 13 Bourke Mrs. Ellen M. 15 Martin Mrs. Jessie 17 Care Arthur B. 17a—McDonald George 19 Cooper George R. 21 Lemcke Mrs. Ann 23 Widowson E. A 25 Clark Mrs. Martha 27 Bennett Wilfred 29 Murphy William 31 Ackland Herbert 33 Rose George 35 Sewell George R., painter

Redwin Street-North side Off 37 Norfolk street 1 Collie Alexander 3 Sigworth John 5 Hurlstone Mrs. Eva D. 9 Dimond George 11 Goodwin James 13 Ryan Robert 15 Tite Frederick 17 Connolly Peter 19 Curry William South side 16 Fullagar Arthur J. 18 Fenton’s store

Regent Street-East side 35 Bedford to Bishopsgate street 1 Hall E. J., private inquiry office 3 Edgar Frederick W. 7 Green James E. 9 Reed Mrs. M. C. Hargreaves G. H. E. 13 Nash Albert W. 15 gyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Peterson Victor 21 Weekes William 23 Nutt Arthur E. 25 Histon Maurice 27 Holmes Edwin J. 29 Austin William H. Lennox street 37 Beech S., patten & cabinet maker Kent lane 39 Johnson Robert A. 41 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail Mrs. M. A. Albemarle street Carlisle Castle hotel-Italo L. Veroli 71 Elliott Joshua W. 79 Sutherland Thomas J. 81 McLean Donald 85 Robertson John 89 McDonald Miss Elizabeth, M. A. 91 Sheffield Mrs. Susannah 93 Baillie James, printer 95 Simmons Mrs. Mary 97 Ruddle George E. 99 Osmond Thomas J. 101 Toby Ernest V. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Neve Henry C. 115 Sutherland Lindsay A. 117 McQuillan William G. 119 Smith Alfred J.
121 Dobson Kingsmill J. 123 Sailer August West side 2 Marr Jack, bootmaker 4 Mealey James 6 Morris Arthur S. 8 Edwards Oswald 10 Selby Christopher 12 Hardman Richard 14 Austin Sydney 16 Thomson Mrs. Elizabeth 18 Fuller Mrs. M. 20 Fay Matthew 22 Pinfold William R. 24 Jones Alfred 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Steel Alexander Lennox street 44 Alexander Charles R. 46 Stephen Robert W. 48 Hordern Mrs. Ann 52 Allison Arthur W. Albemarle street 66 Cowling George 68 Cosgrove Mrs. Julia 70 Dixon Henry 72 Beer Mrs Amy 74 Haddock A. J. J. B. 76 Lincoln George 78 Roberts Tom P. 80 Chandler William 82 Williams Walter H. 84 Newman Thomas 86 Croft John 88 Minehan Mrs. Valinda 90 Long Frederick 94 Staples John 100 Maish William J. 102 Tamer John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel – Henry H. G. Burgess 110 Warner Mrs. M. 112 Patterson Thomas A. 114 Friedewald Edward C. 116 Elstub Robert. J. P., contractor 122 Vernon William H., carrier

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Lane Mrs. Elizabeth, midwife 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Armstrong Mrs. S. 14 Johnson George M. 16 Hayward George 18 Emery Miss Matilda 20 Cochrane William S. 22 Peir W. G. Don street 26 Everitt Mrs. Frances 28 Thomson Robert 30 Cochrane John 32 Thompson Hugh 34 Lord Mrs. Ada 36 Jerrotte Nicholas 38 Ryan M. J. 40 Snowden Robert W. 42 Howard Mrs. Annie 44 Scott Herbert B. 46 Gibson George 48 Christie Robert Clark John 50 Mooney Richard 52 Hinton Henry Wearn William E. 54 Bell Henry F. 56 Tomkins Henry 58 Horne George H., grocer Rawson street Christ Church Mission Hall (Enmore)
62 Butler George E. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Stewart Charles J. 3 Hamill Mrs. Isabella, “Potomac” 5 Slack Charles L., “Harbron” 7 Genders Bertram, “Chicago” 9 Hanney Joseph C., “Calliope” 11 Blake Isadore M. 13 Hardy John R. 15 Blakely Thomas, “Yamba” 17 Johnson Leslie, “Allen” 19 Cleary Mrs. Mary, “Warwick” Pemell street 29 McCahon Mrs. Jane 33 Brier Rocco R. 35 Kinnear James M. 37 Clancy Harry de Burgh 39 Lea Frederick J. 41 Walton George Sloane street 43 Luscombe Mrs. Isabella 45 Freeman Albert 47 Healey Frank 49 Leslie Mrs. Isabella 51 Maloney Joseph 53 Polden Samuel H. 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace. J. Fulham street

Richard Street-North side Missenden rd. to North Newtown school Wright H. G., Ltd., clothing manu- facturers-A. H. Wright, manager Cole Edward, coach builder Elizabeth street 20 Fernando Mrs. Emily 22 Hilder William T. 24 Foster John 26 Waugh Benjamin T. 28 Bardon George 30 Yeaman F. A. 32 Stevenson Cleeve 34 Ely Thomas 36 Cronch Matthew 38 Holliday Norman W. 44 Mullin Percy 46 Cooper Thomas 48 Young Oliver R. 50 Connolly Oscar J. R. 52 Shepherd Sydney 54 Mather Abe 56 Calthorpe L. H. F. South side 1 Cole Frederick 3 Wilson Henry 5 Allison Charles F. 7 McKay Robert Timothy, builder 9 Troke Sidney G. 15 Lockhart Ninian A. 17 Ferris Albert 19 Meldrum Henry Elizabeth street 35 Murphy Frederick J. 37 Holcombe George R. 39 Davis Hugh D. 49 Saunders Alexander

Robert Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Ferris James 4 Patterson Joseph 6 Nelson Samuel 8 Hurst Richard F. 10 Wilkinson George H. 12 Rosevear Arthur S. 14 Tildestey Mrs. Harriett 16 Hibberd Herbert G. 18 Cullen William F. 20 McNaught Melville T. 24 Riley Mrs. Margaret

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


St. J NEWTOWN. Sta 521

26 Costello Robert J. 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Morris Arthur W. C. 36 Crowne G. J. East side 1 Martin B. J. 3 Foxon Joseph 5 Olorenshaw Bernard 7 Stephens Herbert A. 9 Farr William A 11 Jones Sidney E. 13 Middleton Wesley J. 15 Sayers Walter T. 17 Morgan Evan 19 Medina Benjamin 21 Smith Herbert O. 23 Satchell John S. 25 O’Donnell Mrs. Clara 27 Leary William 29 Woodham George 29a Sirman John 31 Hayward Henry 33 Withers James E. 35 Wallace William

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson Samuel, fuel merchant and veterinary surgeon 6 Hardy Thomas South side 13 Hill — 11 Deveney Timothy 5 Osborne Percival A. 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Sawkins Mrs. Eliza J. 6 McLerie John 8 Mottram Charles 10 Griffiths John 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles St. Andrew 16 Powell David East side 3 Binskin Edward C., “Roseville” (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side 108 Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory and vinegar works Simmons street North side 1 Bracken Dennis J. Metropolitan road 3 Barker John

Short Street Off 89 Camden street 1 Pringle Mrs. Florrie 2 Murphy Edward 3 Medcalf Mrs. Elizabeth 4 McInerney Thomas 5 Saddington Thomas

Simmons Street-East side Enmore road to Camden st. – Pemell’s lane Weirick S., builder (workshop) 12 Rea Miss Celia Hepper Henry W., “Torquay” Trevillion Henry D., “Harolda” Davey Herbert E., “Inveresk” Brown S., “Invermay” 16-18 Beegling D. H., physician and sur- geon, “Yarrowa” Pemell street
28 Hoskins Richard S., “Lachlan” 30 de Witt Henry C., “Campaspe” de Witt Mrs. Frances A., artist 32 Meagher Louis, “Sussex” 34 Dadswell Herbert E., “Glen Iris” 36 Beattie Mrs. Bridget, “Ormonde” 38 Carson Francis A. 42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A. Sloane street 46 Armstrong George 48 Chamberlain Bert 50 O’Connell Christopher, “Blairgowrie” 52 Leary Albert E., “Thelma” 54 Fenning Henry, “St. Elmo” 56 McCarthy Mrs. Annie, “Chelsea” 58 Harding Beaumont C., “Wallsend” 60 Winthrop Robert 64 Camp Mrs. Rosetta Press Miss Emily S. Smith Thomas W., fuel yard Fulham street 70 Foley David 74 Armstrong Ebenezer Appleby Samuel J. 76 Kain Miss Sarah Margaret street 88 Szarka George, grocer Hogan Edward 90 McDermott Samuel J. 92 Matthewson Alfred 94 Matthewson William 96 Lawler James G., cleaner & presser 100 Cranston Edmond T. 102 Campbell Alfred J. 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Connell Edmond 110 Greer David 112 Miller Henry 114 Talbot Frederick 116 Andrews Charles 118 Jackson Thomas H. 120 Gartrell James H. 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 126 Martz Franklin 128 Rose Henry J. 130 Yeardye Albert W. 132 Robertson James A. 134 Thistlethwaite William J. 136 Roberts Frederick 138 Wells Edward J. West side 1 Seller Frederick C. 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 May Alfred 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Chappell James 17 Toohey Rover J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge George W. 23 Elger Frederick John 25 Bagnell Henry B. 31 Glover David A. 29 Gibson John S. 31 Marsden Fred 33 Stephenson Matthew 35 Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs M. A. 39 Miller Gilbert 41 Davies Roland P. 43 Gower Frank 45 McCabe James 47 Hicks Mrs. Margaret 49 Combellack Mrs. Mary Ann Matthews William J. 51 Nettleship Misses E. H. and H. 53 Ellis Ethelbert J. 55 Plummer Walter E. 57 Moon David W. 59 Fraser Mrs. Jessie 61 Pocklington Charles J. 63 Bowen Ernest G. 65 Milligan Mrs. Sarah 67 Toogood Mrs. Ellen 69 Dowling Henry 71 Carter Mrs. Catherine E. 73 Brown Robert W. 75 Pearson Robert J. 77 McSherry John 79 Clark Mrs. C., milk vendor Clark John 81 Gibson James 83 Macguire Michael P. 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Bedford Edward P. 93 Kellar Arthur C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Gatley Mrs. Sarah 105 Woolley Joseph 107 Brackenridge William 109 Toomer Frank 113 Finn James 115 Artlett Arthur 117 Stevenson William, junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Christy James 127 Marquand Nicholas B. 129 Mathers Leslie C. W. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Latham Philip 135 Younger Ralph 137 Bushby Herbert 139 Wells Charles W. 141 Talbot Alfred

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Machin George E. J. 17 Walton William 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Rath Arthur 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 5 Connery John 3 Trimmington Mrs. E. 1 Mills Alfred South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son, coach factory

Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital – G. E. Ardill, J. P., director

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca 4 Loennies Francis 6-8 Gibb George A. (J. P. for Queens- land), estate agent Christ Church-Rev. Reginald Noake, B. A., rector 40 Johnson Frederick W., baker Owen Mrs. G. D. (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works – McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 16 Gleeson John T.

WOOD AND COMPANY: ANSWER CALLS AT ANY HOUR, DAY OR NIGHT. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM.


522 Ste NEWTOWN. Uni

Station street continued- 28 Butson Mrs. M., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Hardy James A., physician & surgeon 34 Young R. S., J. P., overseer Council works 36 Wright William 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs. Ellen 46 Branigan Mrs. Margaret, boarding establishment 48 Thistleton Miss Emily, boarding establishment 50 Devine John 52 Bolton Mrs. Clara 54 Jay G. B. 56 Evans Mrs. Elizabeth 58 Wells William, painter 60 McKern Mrs. S. A. 62 Bell George 64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E. T., nurse 76 Irwin John Edward 78 Firth William Firth Robert 80 Walker R. H. Holt street 82 Green E., fuel merchant 84 Roach Edward 86 Green Mrs. M. 88 Anderson Mrs. Catherine 90 Gentle J. J. 92 Moon Edward 94 Gillespie John 96 Trass Charles H. 98 Astles Hugh 100 Gray Joseph 102 Barry Michael 106 Sutton Miss H., private school 120 Orr James J. 122 Davis William F. 124 Craigen James 126 Campbell Mrs. Amelia, dressmaker Campbell Robert 128 Walker Mrs. Mary A. 130 Lock Charles 132 Nutt David C. 134 Dunning Walter Thistleton Mrs. Catherine 136 Jope Max H. 138 Urquhart George H. 140 Jackson Daniel H. 142 Bottrell Mrs. Mary, A., dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Campbell John J. 148 Young William 150 Petrie Frederick W. 152 Harrington John W. 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants Enmore road Gawne Walter and Sons, builders 31 Gawne Walter, sen., builder, “Reiby House” Reibey Hall 43 Berringer Peter 45 Chapman William Don street 47 Loydstrom Mrs. Jane 49 Palmer John T. 51 Miller Hugh G. 53 Wilks Mrs. Emma 55 Heighway Mrs. Sarah 57 Powell Thomas 59 Isenhood Frederick W. 61 Bannerman Mrs. Mary 63 Brown Edward 65 Bradford Mrs. Mildred Cuddyford Mrs. Maud 67 Barnett Frank H. Rawson street—Holt street 81 Birnie Mrs. Lucy 83 Greenow Alfred E. 85 Levi Myers 87 Chessell Mrs. Grace 89 Butler Albert 91 Mahony Misses E. C. and M. A. 93 Jones Henry M. 95 Warwick Walter 97 Lashmore William J. 99 White Victor 101 Humphreys William G. 103 Thistleton Charles E. 105 Chesworth John 107 Bird Frank B. 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 113 Berry Joseph 115 Thwaites Mrs. Ida 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Hill John Rowland McNeill Hector 125 Hughes Mrs. Amy 127 Cahill Thomas 129 Joseph James 131 Cannon Joseph N. 133 Dyson Henry 135 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James

Stephen Street Off 159 King street

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Greenup Sydney 17 Cairns Alfred W. 19 Dunn Mrs. E. 21 Jones Hubert West side Campbell street 8 Stevens William G. 10 Sparks William T. 12 Herbert John, wheelwright 16 Brace William, bootmaker 20 Mills Mrs. Annie 22 Gray Richard 26 Kennedy Albert G. 28 Davidson Harry D. 32 Keetch Mrs. Annie 38 Cummings Mrs. Patrick Brennan Miss Annie 50 Montgomery John 52 Lockrey Joseph H. 54 Parker Benjamin 56 Ford Henry G. 58 Craig Alexander (For continuation, see Camperdown)

Trade Street-South side Railway avenue to St. Mary’s street 26 Bradley Mrs. Annie 24 Corcoran Patrick 22 Craig Mrs. Ellen 20 Garn John 18 Egleton William 16 Lang Percy J. 14 Weekley William, engineer 12 Hunt Reginald 10 Jones William C. 8 Marsden Thomas J. 6 Lynch Patrick J., “Franklyn” 4 Savery Alfred B., “Idalia” Albert street 2 Lowry Patrick
North side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Ryan Mrs. A. 35 Knowles Edward J. 33 Sommerville Alfred 31 Close Herbert 29 Smith John 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Alfred E. 19 Gaudry Roland 17 Kippax Richard 15 Dibble David 13 Williamson Samuel 11 Atkinson Joseph E. Shirley William St. Stephen’s Mission Hall

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Bugler Thomas 2 Feldwick George 3 Cleland Henry 4 Wich Arthur 5 Faulkner John 6 Pearson Mrs. Fanny 7 Smith Miss Mary 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Brassington Frank 13 Hogg Mrs S. R. 14 Hovenden Thomas 15 Hall Frank 16 Tudor Alfred 17-18 Spool A., condiment factory 19-20 McDonald A., Ltd., boot manu- facturers 25 Milsom Alonzo J. H. 26 O’Dea Ernest 27 Joyce Oscar 28 Tyrrell Alfred 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-North side Erskineville road to King street south Erskineville lane 1 Moate William H., “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss Eleanor, “Glenvala” 5 Bower Lorenzo G., “Glenchass” Newman street 7 Taylor George C. Harris Miss A., confectioner 9 Jackson Mrs. 11 McMahon James 13 Church James 15 Wilson George M. 17 Godden William E. 19 Grono Mrs. Elsie 21 Crandell William J. Union lane 23 Simmons Charles 25 Morgan Frederick 27 Green William J. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Clingan Mrs. Ruth 31½ Sutton George W. 33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin William F. 39 Little James E. 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Clarence 45 Madsen William W. 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Jarvis Thomas E. 55 Bell Thomas A. 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ENTRANCES IN GEORGE, PITT AND GOULBURN STREETS.


Vic NEWTOWN. Wel 523

69 Smith Mrs. Emma 71 Lance George 73 Tremleth W. G., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, grocer 77 Bennett John 79 Packer Thomas 81 Smith John 83 Kinlyside John W. 85 Brady Bernard 87 Pritchard Thomas, junr. 89 Loader Alfred G. Munni street 91a Haverd James 93 Ross Mrs. Eliza 95 Duke Edwin F. 97 Moxham Charles T. 99 Francis David 101 Morris William 103 Smedley Albert 105 Smith Alfred 107 Dugan Anthony C. 109 Anderson Mrs. Emma 111 Heustridge William 113 Grogin William 115 Smith George 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Healey Thomas 127 Kohen Stanley H. 129 Duffy Alban 131 Lucas Alfred C. 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Deane William 141 Harvey Henry 143 Gryce Bert 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Sbeelah Anthony. 151 Smith William A. 153 Sylvester Reynolds 155 Hudson Percy F. 157 Sewell Joseph St. Clair Hannon John L. 159 Thomson McBain 163 Wilson Colin 165 Purcell Mrs. Clara 169 Purss John 171 Galloway James 173 Weatherby William J. 175 Union hotel-Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Mundy James H. Robert Taylor Memorial Hall O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant

Walenore Avenue-East side Off 30 Alice street 1 Hayes John 3 fuller Fritz 5 Jope Reinhold 7 Waldren Marcus C. 9 Scott Harold W. 11 Masters Charles E. West side 2 Petrucco Alfonso 4 Giles Charles J. 6 Potter Miss Martha 8 Hartt Cecil L. 10 Banks William H. 12 Emmett William J. 14 Taylor John 16 Chown William H., junr.

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Macnamara William
Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker 6 O’Brien Thomas 8 Wilson Mrs. Margaret 10 Forward William H. 12 Hoad Walter S. 14 Gillard Alfred E. A. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington Mrs. M. A. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music 26 Mallan Mrs. Martha E. 28 Elliott Patrick 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Edge Mrs. Lydia J. 34 Walters Mrs. Mary 36 Kent Mrs. Charlotte 38 Pollock Adam 40 Bartlett Mrs. Carrie 42 Smith Mrs. Elizabeth 44 Tween Mrs. Maria 46 Hinds John 48 Dodman Arthur Wilson street 56 Thruchly William 58 Phelan William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 Harris Albert B. 64 King Mrs. Amelia 66 Furley Ebenezer, J. P., journalist 68 Walker David Skinner Alexander 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Miles Charles H. 5 Chambers Richard 7 Forster John W. 9 McKay Henry A. 11 Baylis Joseph E. 13 Musgrove Mrs. Elizabeth Kellett Henry D. 15 McCormick Thomas J. 17 Walsh John J. 19 McCardell John 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew Mrs. James 27 Duffy Mrs. Annie 29 Bubb Mrs. Annie 31 Bowman John 33 Frazer Daniel L. 35 Ikin Mrs. Emily 37 Madden Mrs. Annie 39 Plummer Mrs. Mary 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Fletcher Mrs. Harriet 47 Oxley Mrs. Clara 49 Davidson Mrs. E. Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp 61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 69 Holmes Mrs. Esther 71 States Felt Hat Co. (Clarke and Stafford), hat manufacturers 73 Bringolf Mrs. Rachel 75 Solomon David J. 77 Tully James 79 Hudson Charles M. 81 Marshall James 83 Riches Henry C. 85 Jenner Robert H. 87 Cuneo William A. 89 Lee Sidney Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder 3 Wellington Hall 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Turner Mrs Isabella 11 Byrne John J. 13 Browning Henry 15 Crimmins William E. Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church-Rev. C. E. James Lennox street 21 Hancock Harold S. 23 Searle William G. Kent lane 25 Godfrey William 27 Young Mrs. Jane Fowler Mrs. Lizzie Campbell lane 37 Everist George 39 Roper William A. 41 Stuart-Robertson R. J., M. L. A. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss F. E., store 49 Prince William Fitzroy lane 51 McCall John 53 Hume Charles W. 55-57 Wotton George J., fencer 59 Wotton John 61 Richings John 63 Robert Samuel 67 Grimshaw Mrs H. 69 Kell Arthur 71 Kell William F. 73 Cullen Michael 75 Richardson W., fish shop 77 Dyer Frank 79 Olney Walter H. 81 Waugh Alien 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 McAlister Joseph 97 Woodger James O. 99 Howe Henry E. 101 Roberts James West side Bedford street 16 Ferrier Frederick W. 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse 22 Wall William 0. 24 Butler William 26 Lowe William F. Lennox street-Kent lane 32-34 Cle ry Mrs. Kate Albemarle street 42 Burniston George B. 44 Sim William A. 46 Grainger Allan J. 48 Hayes John J. 50 Wheeler Charles 52 Martin Abraham 54 Robinson Herbert J. 56 Gleeson Mrs. Bridget 58 Powers William H. Blake Mrs. F. A. 60 Johnson William 62 Stynes Clement 64 Moyes John M. 66 McDonald John A. Young lane 68 Manners Mrs. storekeeper Manners James W. 68a Condren Michael 70 Fryirs Tom

WOOD AND COMPANY ARE THE RECOGNISED LEADERS IN THE TRADE. SYDNEY.


VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


524 Wel NEWTOWN. Wil

Wellington street continued- 72 McCarthy George 74 Purves George 76 Fryis James H. 78 Hall James, bootmaker 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fairbank Lewis 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Higgins John T. 90 Garland William E. 92 Chantler Mrs Anne 94 Turner Mrs. Mary Jane 96 Shirt Walter A. 98 Harris Mrs. Annie

Wells Street-North side 581 King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Jones John F. 7 Graber William Newman Ernest M. 11 Newson Percy W. 13 May James 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 McKinley William T. 21 Hogg John Henry 23 Collins James 25 Horgan William J. 27 Hinds Frederick 29 Davis John 31 Penn James 33 Simpson Mrs. Ellen 35 Stewart Mrs. Susan 37 Thomas Alfred O. 39 Holland William T. 41 Nimmo Thomas 43a Mundy John H. 45 Minter Henry J. 47 Duckworth Edward 49 Guthrie Allan 51 Rasmussen Oley 53 Catford Charles 55 Skinner Walter F. 57 Ives William 57a Hayton Richard L. 59 Garrard Charles I. 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Young Mrs. Elizabeth 65 Reynolds William 67 Hughes William M. 69 Fenton Richard H. 71 Williams Mrs. Annie Quested Charles G. 73 Chippendale John 73a Tatham — 75 Scanlon Mrs. Elizabeth M. 77 Rogan Phillip A. 79 Lees George P. 81 Acland Robert W., grocer Pearl lane 85 Brunt William, packer 87 Torr Percy W. Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Brophy James 93 Wright Frank 95 Campbell William 97 Chapman George 99 Pettit John, fruiterer Morris George 103 McCormick Felix, bootmaker 105 West Albert Commodore street 123 Connolly John, schoolmaster 125 Corror George 127 Pitty Walter J., “Allandale” 129 McIntosh John, “Bertdale” 131 Appleton James T., “Clariceville” 131a Bate John S., “Josephville” 133 Perrabo William J., “Graceleigh”
133a Scanlan Edmond W. L. 136 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder South side 2 Sutton Alfred 4 Drane Joseph 6 Shorten Mrs. Frances 10 Willard Alfred H. 12 Johnston Mrs. Ellen 14 Tansley Ernest P., “Tansley” 18 Spencer John, dentist 20 Darby Alfred E. 22 Lovett Cecil F. 24 Ricketts William G. E. 26 Cox William, J. P., “West Lynne” 28 Saunders Joseph E. 28a Mansell — 30 Black Peter 30a Lisson Reginald L. 32 McKinley — 36 Morris David 38 Robertson William W. 40 Fantom Edward 44 Lisson Mrs. Ellen S. 48 Sparkes Walter J. 50 Watson John 56 Lappan David 58 Brooker James H. 60 Cronean Thomas S. 62 Martin Thomas 64 Brooker John 66 Hough ton James R. 70 Murray Anderson 72 Bummers Edward 74 Layt Alfred E. 76 Eldershaw Mrs. Frances 78 Steele Edward A. 80 Kelly John 82 White John John street 90 Murray John 92 Saldern John T. 94 Jarvis John H. 96 Moore Milton 98 Wood M. H. Albert 100 Emanuel Simon 102 Nancarrow Stephen H. 104 Davey George H., “The Priory” 106 Barton Garth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Ricketts Henry C. 122 Hogarth Louis A. 124 Arthur Frank 142 Taylor Tom Taylor Mrs. Matilda dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 McGarvey Robert 148 Wright Percival E. 152 Walker S. M. 154 Bramwell Arthur 156 Whyte Oswald T.

Whately Street Off 242 King street north 2 Sholl George 4 Whitehead Harry 10 McDonald Mrs. Mary 12 Kimpton Alfred 14 Blanch George 16 Wilson William 18 Lewis John 20 Sargeant Mrs. Isabel Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants

Whitehorse Street-South side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis 6 Newland Alfred A. 8 Hunter Henry
10 Mitchell Mrs. Elizabeth 12 Emerson Stephen W. 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clarke Henry William Gibbes street North side George street 1 Griffin Lionel 3 Lancashire Ernest 5 Buttery James

Wilford Street-North side Station street to Enmore road James Mrs. Grace Farrow Mrs. Grace Ible Miss May James Walter Ible William Fortescue Alfred G. South side 2 Schnabel David H. 4 Fitzgerald John 6 Walsh Henry 8 Watson William 10 Lamothe Louis A. 12 Lee William 14 Robins Edwin G. 16 Ross Robert 18 McKenzie William 20 MacDonald Alexander J. 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Penningham Miss Blanche 30 Edge Frank 32 Morris Thomas H. 34 Abbott Mrs. John 36 Daley Mrs. Margaret 38 Cox William 40 Hewish Albert E. 42 Doyle John J. 44 Steer Mrs. Matilda 46 Mulhall Miss T., boardinghouse

Wilson Street-North side King to Forbes street-Erskineville road 16 Aredell John 18-20 Williams William H., saddler 22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 Wheatley Henry 38 Haswell Thomas 40 Ibbotson Albert E., builder 40a Eagleson William J. 42 Carrigan Joseph 44 Herbert Alfred J., constable 46 Jackman Mrs. Jessie 48 Blackett James C. 50 Webber Alfred W. 52 Jeskie Bros. & Co., fibrous plaster ceiling manufacturers 60 Steele William 62 McEachern Archibald Hornby Mrs. Jane 66 Nowland Frank 68 Dobbie Mrs. Agnes 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George 80 Brady Mrs. B., grocer Brady Jeremiah Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Miss Mary 86 Weaver Mrs. Jane 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Watkinson Mrs. Eliza 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W. 98 Borland Mrs. C. M. 100 Cording Mrs. Mary

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Yar NEWTOWN. Yar 525

102 Smith Thomas R. 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Stormont Robert 114 Byrne Mrs. Matilda 116 Monk Edward T. 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Henderson James 142 Crowe John B. 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Bryant Isaac 148-50 Mount Eagle Tin plate Metal Works A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William 162 Burton Frederick W. 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Arcadia Amusements Ltd. – pict. show Fitzroy street 186 O’Brien William 188 O’Brien Jeremiah M. 190 Robertson Miss Jean, confectioner 192 Berwick George 194 Thompson James A. 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Needham William 202 Present Arthur 206 Llewellyn Mrs. Jane 208 Bond James Queen street 212 Deane Herbert 214 Denman James 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Ogden Bros., timber merchants 3 Eagar Sydney, estate agent Thorne E. tailor (workrooms) Brennan’s stables Erskineville road 17 Stein John 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Carpenter Joseph 25 Williams John F. 27 Aubrey William C. 29 Williams George 31 Sharpe Emanuel 33 Herleighy Mrs. Mary 35 Cory Henry C. 37 Tollfree Joseph R. 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Houslar William 47 Reynolds Harry 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 53 Crome Charles 55 Ellis Miss M., dressmaker 59 Mills Claude 61 Chalker Frederick 63 Swindells Samuel 65 Gimbert William, carpenter 69 Paish Frederick Latter Day Saints’ Church 71 Oddfellows’ Hall 73 Campbell Mrs. Margaret 75 Eigenbrod Mrs. Ellen 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Bray Mrs. Elizabeth 81 Boothman John W., coachbuilder Brown street 85 Forster R. C. H., physician, “Firenze” 89 Pickering William 91 Warburton Richard 93 Price William 95 O’Reilly William 97 Walker Benjamin A. 99 Holmes Alfred 101 Rickards Mrs. C. L, 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Davie Alexander H. 109 Philips George H. 111 Hannan John L. 113 Roberts John E. 115 Forsyth George 117 Batson William H. 119 Buxton Claude G. 121 O’Leary James 123 Moss Victor E. 125 Ketteridge Bernard 127 Ward Alfred Glencross C. E., billiard Saloon Burren street 143 Reardon Edward Rook Miss May. dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Levy Samuel 153 Landers a H. 155 Munro George S. 157 Maclean John 159 Kent William, stovemaker 161 McKinnon B., teacher of dancing 163 Cox Henry E., store Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 183 Dorsett — 185 Bailey Mrs Martha 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Mather Joseph 191 Aynsley Mrs. Ethel, fruiterer Aynsley Richard 193 Smith James 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill Mrs. Emma L., general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Fitzsimmons Joseph Holdsworth street 213 White Walter Kirk 215 Whiddon John 217 Sheridan Mrs. Nora 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, “Hawthorn” 225 Harford John C. 227 Sims Mrs. Fanny (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side Off Bucknell street Banks Reginald, fuel merchant Templeton George, “Dewerstone” Haydon Mrs., “Mewstone” Sargeant Harry, “Eddystone” 1 Comber John 3 Toohey Michael 5 Lansley Henry 7 Gallaher Dominic G. 9 Hall Henry W. 11 Prior — 13 Kerr Frank G. 15 Young Mrs. Ellen 17 Everingham Thomas C. 19 Lees Maurice G. North side 2 Dwyer James 4 Mullis Mrs. Rose 6 Funnell Thomas 8 McLennan George 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Smith Henry 18 Miller Leslie 20 Reid — Boylan W., sanitary contractor 22 Barton Patrick J.

Newtown Entry Ends


WOOD AND COMPANY’S CHAPEL IS MUCH AVAILED OF. (Head Office and Mortuary Chapel, 810-12 George Street, SYDNEY. Tel. 726)

1910

ANTHONY HORDERNS’ FOR STATION SUPPLIES.


NEWTOWN.

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- down; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area-180 acres. Number of assessments-5,787. Assessed Value-£193,160.10s. Number of houses-5,650. Miles of streets-26¾. Annual rental—£212,290.

Estimated Capital Value of all Ratable Properties-£3,540,272.4s.
Council Chambers-Town Hall, King-street.
Office hours—Daily, 9 a. m. to 1 p. m., 2 to 4 p. m.: Saturdays, 9 a. m. to 12 noon.
Council meetings-Every alternate Tuesday.

MAYOR— Harold T. Morgan, J. P. ALDERMEN- Jas. Campbell W. Cox, J. P. W. C. Clegg W. Edwards Charles H. Ibbotson F. Bamfield Nathaniel Lewis Wm. Rigg, J. P. W. L Smith Harold T. Morgan, J. P. Robert Elstub, J. P. Chas. H. Turtle TOWN CLERK- Archibald Mackintosh, J. P. A. W. Miller, Bookkeeper John Wilson, Junior Clerk TREASURER- J S. Donaldson AUDITOR- W. H. Cadogan OVERSEER OF WORKS- Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR John Watson Frederick Hoffman CHIEF BAILIFF- Nathan Sargant CARETAKER- Joseph Brown

470 Alb NEWTOWN. Alb

Albemarle Street-South side Bedford street to 60 Australia street Baltic street-Oxford street 54 Shaw Robert, “Wendover” 52 Jones Alfred W. 50 Bunn Percy 48 Wilson Robert R. 44 Carroll Mrs. Annie 42 Ryan James M. 40 Banks Silas 38 Klees Joseph T. Wellington street-Regent street 34 Williams Henney, butcher 32-30 Williams Henney 28 Hayden C., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Trickett John W. 22 Crone Mrs. Mary 20 Shemwell Edwin M. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Alexander Mrs. Barbara, grocer 14 Jeskie Gustave 12 White Oliver 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Morton Robert, bootmaker 4 Walsh William J. 2 Jones Mrs. Mary North side 113 Richardson Charles T., “Byerock” 111 Hopkins Mrs. Albert, “Burrowa” Artingstall Alfred 109 Ruddle Henry, “Bundaberg” 107 Maloney Joseph T., “Bombala” 105 Green Charles H., “Beaulah” 103 Bird Henry, “Beresford” 101 Fishpool Harry, “Ben Lomond” 99 Guilfoyle Denis V., “Beualla” 97 Burgess Henry, “Belmont” 95 Still Frank, “Blenheim” 93 Harvey Mrs. Jane., “Glenferrie” 91 Geddes William F., “Batavia” Baltic street 69 McLauchlan Andrew, “Abbotsford” Oxford street 67 Cunningham Chas. M. 65 Fuller Mrs. Marie 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 McAuliffe Arthur 59 Ardill George E., J. P. Wales Miss L, nurse 53 Sullivan Frederick C. 51 Levy Isaac D. 49 Gidley Claude A. 47 Salisbury Mrs. Janet Wellington street 45 Rogerson F. B, grocer 25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotel—John McLean 19 Murray Frederick 17 McLean William 13 Hey William, “Moruya” 11 Johanson Edward J., “Araluen” Denison street 9 Walsh James and F., drapers & grocers 7 Bnldick James, blacksmith B Baker Mrs. Lauretta, dressmaker S Jones Phillip L.

Albert Street—East side Bedford to Trade street S Pearce Zacheria 5 Watters Arthur E.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ – SPOT CASH MERCHANTS.


Ali NEWTOWN. Ang 471

7 McDonald Murdoch 27 Grimshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 Happ Frank G. 39 Clarke Edmund West side 6 Barrett John J. 8 Shanahan Andrew G. 12 Boxwell John Alice lane

Alice Avenue-West side Off Alice street 1 Fane William C. 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell Mrs. Mary 7 O’Hara Albert J. East side Whittemore Charles. “Carlton” Field William, “Oatley” Brown Horace J., “Sutherland” Jamieson Henry C., “Penshurst” Lambert Herbert, “Como” Green Sydney A., “Clifton”

Alice Street—North side King street to Edgeware road 1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage” 11 Douglas George 13 Woolnough Mrs. Lucy 15 Bywater Henry 17 Drinnan William A. 19 Bailey Mrs. Annie 21 Campbell Mrs. Mary A. Off-21½ Perrim William A. 23 Thackall John H. 25 Mavay Mrs. Mary A. 27 McArtney Edward Williams John 29 Flint William 31 Woodroff Mrs. Sarah A. 33 Poole Alfred, contractor Off-33 Richard E. H. & Sons, art metal workers 49 Tye Herbert N. 51 Hogarth Louis 53 Windberg Henry F. 55 Foster John 57 Cremen Mrs E. 63 Clare Alfred 65 Sincock Mrs. Sarah 67 Howard Thomas 69 Walters Carl 69½ Noyes Henry 71 Souter Ernest J., “Linda Glenn” 81 Hanks Sidney J., “Grace Lynne” 81&fraC12; Orr Mrs. Agnes, “Floraville” 83 Austin G. S., “Glassnock” 87 Stewart Mrs. Jean, “Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson Thomas J., “Lewisville” Bryce Victor 97 McKay Thomas, “Ireneville” 101 Vonderlancken Mrs. Annie 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton Mrs. William, grocer 109 Briggs Robert R. 111 Cameron Alfred W. 113 Atkinson Miss H. R., teacher of music Ely Vincent S. 115 Deaman Thomas 117 Kilbut John 119 Moore Charles E. 121 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E, 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful, sen. Lush George P.
133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss 139 Noakes Mrs. Agnes, dressmaker 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H., mason 145 Schmidt Christon 147 Thornborough Arthur F. 149 Cox Charles W. 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William, stonemason 157 Morton Mrs June 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Williams Mrs. C. E., confectioner 165 Allen Lancelot R. 169 Riley Thomas F. 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Gibson John S. 179 Holland William H. A. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Everett George South side 5 Meredith William T. 6 Lees Alexander 8 Griffin Thomas J. 10 Trenbath James H. 12 Lashmore William J. 14 Burls Robert 16 Toomer John 18 McDougall William W. 20 Hughes David M. C. 22 Ireland Arthur H. 24 Scott John 26 Haves Mrs. Ellen 28 Simmons Joseph 30 Wiles William J. Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Hatley Mrs. Alexander 36 Blackhall George W. 38 Enfield Andrew G. 40 Kieler Edmund V. 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers-J. W. Duesbury, propr. Tel. 253, Newtown Cooper William G. 62 Peard Joseph H. 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 80 Maccallum Miss Jane 82 Dwyer James 84 Erskine Thomas 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Amelia 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglass Henry 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry J., “Edenia” 106 Bastian Henry 108 Anderson Peter Anderson Percy, teacher of music 110 Dew John C. 112 Goodin Mrs. Sarah 114 McCormack Thomas J. 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Beattie Alexander 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Willett William 134 Abrahams Henry 136 Colless Thomas B. 138 Liels Mrs. Elizabeth 140 Berkley Edwin T. 142 Saddler John 144 Kerahler Frederick H. 160 Burrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel Street—South side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Harrison William W. 8 Warner Arthur 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Armstrong William 26 Budger William 28 Brown Wm. 30 Dewhurst James 32 McGlinn Hanley 34 Ouley Edward 36 Hetherington William 38 Copeland James 40 Jones Arthur E. 42 Easton William F. 44 Coates John 46 Rankin Charles 48 Cordingley Henry 50 Robb William 52 Kerr Frank 54 Jackson George A. 56 Welsh William 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 64 Barnard John 66 Walsh Samuel 68 Stynes Clement 70 Baikie James Gunn 72 Hitchen Joseph B. 72½ Lewis David H. Harold street 74 Williams Arthur 76 Wilson Thomas S. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 82 Vidler John, farrier 84 Grant Mrs. Margaret 86 Brown William J. 88 Ashard John 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Simpson Robert 94 Tomkins Henry W. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Williams James Iredale street 102 Stanley William P. Abel and Co. ‘s stables North side Newman street 1 Harvey David J. 3 Woods Harold E. 5 Roberts Charles E. 7 Stebbings Aubrey 9 Hogan John 11 Langran Frank 13 O’Brien Jeremiah M. 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 19 Doran Thomas 21 Noad William 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 29 Barm Mrs. Beatrice 49 Walford John Walford Madam Pauline, clairvoyant 51 Clements Mrs. Grace W. 53 Stewart Mrs. Margaret J.

WOOD AND COMPANY: HEAD OFFICES, 810-12 GEORGE STREET SOUTH – ‘PHONE 726. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR FURNITURE AND FAMILY DRAPERY.


472 Aug NEWTOWN. Bed

Angel street continued- Robinson George 55 Brown Thomas Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick, “Gertrude Cottage” 105 Hardy William, “Edith Cottage” 109 Penn James 111 Roberts Adolph 113 McDougall Arthur H. 115 Field Henry King street

Augustus Street-North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Fredericks Mrs. Florence A. 43 Holgate Harold J. 41 Petrucco G., Orenite pav. mftr. (office) 39 Davies Wm. H. 37 Holder Mrs. Ellen J. 35 Simpson Walter E. 33 Peirce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 James Edward R. 21 Rogers Walter H. 19 Murden Richard W. 17 Spence John, boilermaker 15 Spence Austin 9 Wilson Mrs. Emma 7 Lawless Thomas 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Annie 22 Johnson James 16 Russell David

Australia Street-East side Town Hall-King to Bishopsgate street Newtown Police Station—John Mac- Crimmon, sub-inspector Newtown Court House-W. Carson, J. P., C. P. S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; F. W. Kitching, J. P., Assistant C. P. S. District Registrar of births, marriages and deaths-David T. Bloomfield 1 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station – F. A. Tuck, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Michael O’Callaghan Lennox street 21-23 Dibble William, baker 25 Sandry Alfred J. 27 Sedgwick Jaspar 29 Gildea Mrs. Annie 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Isles Charles 41 Kehoe James H. 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., stables 47 Crozier G. F., painter 51 Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music 53 Andrews Ernest & Co., hearse builders and undertakers 57 Vaughan Edward J. Pentecostal Mission Hall 65 Fletcher James T. 67 Larkin William 69 Harding Walter J. 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret
85 Boan John E. 87 Gray John 89 Harper Joseph 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Gordon Mrs. Charlotte 119 Mitchell Henry, constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gale Henry West side Alton lane 2 Servants’ Home Registry Office Davies Mrs. Minnie 4 Parkes Charles A. 6 Douglas George T. H. Litchfield E. O., solicitor 8 Haining Arthur C. 10 Scaddlng Walter 12 Stanley Percy T. 14 Perriman David Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Helena Johnson Walter solicitor 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Horsey William Cromwell H., solicitor 22 Robertson Allen 24-26 Bolton Mrs. Elizabeth, boarding- house 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade -L. G. Eyre & E. Burnett, in charge 32 McLean Isabel May, nurse Pulver M. J., nurse 34 Sercombe Henry 36 Edwards John W. 38 Thornborough George, hairdresser 40 Barton Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Hoffman’s lane Johnstone Mrs. Lilian, grocer Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Public Sch’l-Miss E. Tynan, mistress Campbell’s lane 56-58 Williams James, fruiterer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 64 Partridge James W. 66 Baldwin William 68 Stainton Samuel B. 70 Roberts John E. 72 Bradney Frederick Fitzroy lane 76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent John W. 80 Morton Robert, bootmaker 82 Bohrsmann John M. 84 McKenzie Alexander 86 Williamson Albert J. 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 Millington J. 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Turner Mrs. Louisa 100 Barnett Mrs. Charlotte 102 Blann Frederick T. 104 Gallagher Mrs. Mary 106 Muddle Mrs. Minnie 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker 110 Wall Charles W. 112 Adams Mrs. Mary J. 114 McMillan James, grocer Land’s lane 122 Chevell Thomas, galvanising works Aylesbury Street Off 31 Missenden road 3 Bonus William

Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 Neal Thomas E. 4 Roseyear Arthur S. 6 Shakespeare William 8 Allen Bartholomew 10 Whiteoak Mrs. Elizabeth 12 Jones John A. 14 Owen Stanley P. 16 Craig Thomas 20 Wheeler Albert K. 22 Hull Thomas 24 Melville Thomas R. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Clune Edward 30 Machan Mrs. Caroline Shore street

Baltic Street-East side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Nickless Charles 5 Whitehead Mrs. Ellen 7 McIntyre William 9 Croker Thomas H. 11 Adams Henry 13 Askew James W. 15 Hickey Thomas C. 17 Pearce Miss Martha Campbell’s lane 19 Wallace Mrs. Elizabeth A. 21 Hearne J. William Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School-Sister Leonard, head teacher 39 Davies Roland P. 41 McKinley Herbert 43 Goudie Mrs. Anna 45 Lynch Mrs. Ellen 47 Phillips Robert G. 49 Louis Mark Austin West side 30 Cook Silas K., “Curlew” 40 Binskin Henry T., “Kent House” 42 Miller William, “Harcourt” 48 Grainger Joseph 50 Cole Thomas 52 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh, J. P., town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Hippodrome-Edward J. Cole Denison street 15-17 Brown Mrs. Bridget, confectioner 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25 Wilson James A. 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 Cousins Enoch 31 Munro Mrs. James Pearl Mrs. Rosa, dressmaker 35 Teague William Teague Mrs. Daisy, laundry Regent Street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Church (R. C. )-Very Rev. Archdeacon P. Murphy, D. D., P. P. St. Joseph’s School (R. C. )-The Chris- tian Brothers 65 Brown Alfred

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR TEAS, TOYS. TOOLS AND T0GGERY.


Bel NEWTOWN. Bur 473

67 Little John 69 Beecroft Albert H. 71 Thompson John 73 Cox William 75 Gannon Mrs. Flora Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Johnson Thomas 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 135 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 Vaughan John A. 143 Bradford Mrs Jane 147 ?eson Richard E. 149 Weekley Harold 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Ryan John J. 28 Webster Mrs. Emily S. 26 Allen – 24 Pyne James W. 22 Lloyd Albert H. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. 16 Louche Mrs. Hannah W. 14 Harris William H. 12 Frame Richard 10 Shaw William L. 8 Stephens William C. 6 Lambert Arthur 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” Campbell W. 19 Bower Thomas K. 17 Royle Mrs. Annie E. 15 Brown Thomas G. 13 Binskin Arthur 11 Bunn Thomas C. 9 Furley James, J. P. Furley Miss E. H., teacher of music

Bennett Street-North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Kippax Richard 6 Le Breton Alphonse 8 Culshaw Richard 10 Blackshaw Henry 12 Coulcher Mrs. Elizabeth 14 Riley Edward South side 1 Smith John T. 3 Duncan George F. 5 Lindsay Robert A. 7 Ryan Daniel J. 9 Mannelli Henry 11 Collins John D. 13 Brier Victor J. 15 Hamer Harry C. 17 Spice Herbert

Bishopsgate Street-South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Baylis Albert 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street-Regent street-Wellington street 6 Sheridan Michael Sheridan John J. 8 Brame James J. 10 Murphy Sylvester 12 Scott Frederick W. 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P. (For North side, see Camperdown)
Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Little G. Marsh, teacher of singing, “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 16 Best William, “The Towers” 18 Jones David 20 Viney Mrs. Emily Little Queen street 30 Goulder Edward R. 32 Reid Henry 34 Evans Alfred 36 Thomson Samuel E. 38 Pyemont Mrs. Harry 40 Qua?ley John D. 42 Vidler Sidney 48 Bevis Mrs. Emma Bloomfield David T. 56 Madden John, “Rosebank” North Newtown Public School-Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 64 Thirloway Luke 66 Holmes Henry 68 Long James 70 Cottier Henry W. 72 Butcher Albert H. 74 Low Herbert I., “Antrim” 76 Johnston Mrs. Eliza, “Thelma” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Lawson Thomas 98 Palmer Charles R. 100 Hay James F. 102 Danton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Condon John J. (For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate 16 Scott Robert 18 Gordon Mrs. Ann 20 Raffelle Mrs. Esther, dressmaker 22 Selman Frank K. 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William, coach and carriage builder 34 O’Neill John A. 36 Duncan James 38 Haddon Joseph, senr. 40 Oldfield John W., upholsterer 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Mrs. Eliza 48 McGrath Patrick West side 1 Murphy John Murphy Miss Mary, boarding house 3 Tebbutt William B. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Wilson street Isaac John, “Tretower” Newell Benjamin Linthorpe street 31 Wood Gerald B. 33 Watters Mrs. Nora 37 McNaught Jas. M. 39 Taylor George H. 41 Lindsay George B.
43 Burke Arthur J. 45 Webber John E. V. 47 Evans Arthur W. 49 Hannigan Daniel J. 51 Mitchell Edward 53 Managan John J. 55 Smithers H. Arthur 57 Kennedy William 59 Lewis John R. 61 Harvey William J.

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street—Yarralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Edwards Oscar 10 Mollet Arthur, insurance agent 12 Jenkins Mrs. Emma 14 Burns John A. 16 Eather John 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Beynierse John G. 22 Lifechild Thomas L. 24 O’Brien John 32 Northcote John Bennett John W. 34 Ricketts Thomas 36 Fletcher Arthur P. 38 Dowling Joseph 40 Blunt Robert W. 42 Coleman Joseph 44 James Mrs. Jessie 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William Walley George West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Davis Henry C. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Frazer Joseph J. 9 Hart Mrs. Mary 11 Loveridge Robert 13 Williams Mrs. Sarah 15 Maguire Michael P. 17 Salveson Mrs. Harriet 19 Taylor Mrs. Clara 21 Bourke Maurice 23 McGregor Thomas 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret, artist 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Moyle Arthur G. 37 Townsend George H. 39 Kennedy Patrick J. 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 O’Sullivan Wm. 49 Hunt Amhurst H. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Hedley James R. 57 Cliffe Edmund 59 Newton John

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Tillotson Mrs. Eliza, “Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers Ryan & Barrett, steam laundry Widdon John S. Eyre Stephen, “Norfolk Villa” Wilson street Glencross C. E., buggy top and cushion manufacturer Keyes Mrs. Ellen Smith Gilbert J. D., “Louiecot” Coleman Albert H. Henderson John Balmer George Hills John, builder and contractor Beril Mrs. Elizabeth, “The Laurels” 33 Barnes William S.

WOOD AND COMPANY: BRANCHES EVERYWHERE ALL CONNECTED BY TELEPHONE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR WATCHES, CLOCKS AND JEWELLERY.


474 Cam NEWTOWN. Cam

Burren street continued- 35 Heness Albert C. 37 Giddy James H. 39 Hallowes Neil A. 41 Jones Edmund J. 45 Scott Harry 47 Flint Samuel Flint Mrs. Harriett, nurse 49 McKinloy Ernest A. 51 Ostrol Isaac Copeland avenue East side Wilson street 2 Papworth George 4 Thompson John 8 Bourne Edwin 10 Wileman Arthur G. 12 Brisbane John 14 Wells Ernest 16 Clarke J. W., J. P., “Chipley” 18 Clissold George 20 Incoll John V. 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Wicks John 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert Lyons Patrick 32 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Muston A. E. 38 Louis George E. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradney Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-William A. Cuneo, station-master

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street Osborne Norman, dentist, “Moninga” 3 Tooby Mrs. Elizabeth, boarding-house, “Imvoola” Jones’ livery stables Jones Walter 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Carroll Frank, “St. Albans” 35 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 37 Doyle Benedict 39 Moody Frederick W. 41 Rigney William, “Loretto” 43 Sandels William H., “Glenelg” 45 Forsyth George 47 Fitzgerald Thomas 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Bruce C. W., physician and surgeon, “Alpha” 14 Saber Emanuel 16 Farquhar William 18 Rosengarten David 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs. Matilda, “Clifton” 26 Bailey William B. Scanlan Alban 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road-Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Cadman Alfred, “St. Ives” 5 Gale John, “Clifton” 7 Gill Eugene W., “St. Elmo” 9 Carmody Mrs. Ena, dressmaker
Carmody Edward J. 11 Knudson C. Norman Miethke Otto H., “Waiora” Brooks Edgar J., “Violet Cottage” Askey Mrs. Emily 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Noyes Henry J. 19 Shorter William, fruiterer 21 Lownds Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Shaw Thomas 29 Mercer William C. 33 Taaffe William 35 Sambook Charles Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Keys Mrs. Annie 47 Somers Michael 49 Best Arthur 51 Erickson Mrs. Annie 53 Poulton Frederick L. 55 Williamson Joseph 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 59 Hurst Leonard C. 61 Harmon Mrs. Minnie 63 Elphinstone William 65 Wither John 69 Selwyn Frederick 71 O’Hara Frederick C. 73 James Thomas C. 75 Lane Mrs. Ada 77 Wardell Mrs. Emily 79 Thurston James 81 Steer James 83 Wilson Charles J. 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Graham John R. Short street 91 Alexander Mrs. Mary A. 93 Coleman Mrs. Jane 95 Freeborn Nesbitt S. Robinson Miss Florence, laundry Edgeware road South side 2 Bellette Christopher M. 4 Jackson Mrs. Elizabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Cochran James The Peacock Jam Co., Ltd Australasian Jam Co. U. K. Jam Co. Camden avenue 30 Grady William 32 McIver Charles 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 Tillman James 42 Wood George 44 Starmer Walter, engineer 46 Plembeck Frank 48 Findlay Alexander 50 Schabel Frederick J. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Lane James D. Gaist Jacob V. 64 Gunns Walter 66 Burton Sydney T. 68 Bowker Henry 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., iron moulder 74 Ford Mrs. Marion 78 Cockburn Joseph 82 Nies Henry J. 84 Smatell George 86 Hall Henry W. 88 Dobbie David, “Kiama” 90 McDonald John E. 92 Prosser Walter T. 96 Dessaix A., coach factory 98 Cook Joseph 100 Reardon William T. 102 Browne James J. Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 King Percy F. 114 Bush Edwin 116 Fitzsimmons Frank 118 Davis Mrs. Harriett 120 Longstaff Richard 122 Nelson John T. 124 King Charles D. 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. 134 Potter Percival A. 136 Cummins John 138 Moulds John Off-138a Grant Edward 140 Armstrong Mark 142 Miller Harry H. 142a Viney Albert E. 144 Armstrong William 146 Reid William 148 Roberts Charles A. 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander 154 Jarman Edward 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 James William Scott George 162 Gould Alfred W. Alice avenue 172 Seaberg John 174 Rien William 176 Bastion Charles W. B. 178 Grant Albert E. 180 Scott Mrs. Rachael

Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 2 Byron Thomas, cabinetmaker 4 Hodgkinson Samuel 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs. Mary 24 Livingstone George 26 Moor Mrs. Elizabeth 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Warner Albert A. 36 Tipping Mrs. Maud 40 Rust Frederick W. 44 Walters John M. 48 Bridge John 50 Saunders Mrs. Alice 52 Taylor John G. 54 Lower Frederick 56 Howell John W. 66 Anderson George 68 Wade William E. 70 Carney Thomas 80 Brinkman Herbert G. 82 Rout Edward 84 Trefusias Maurice W. 86 Davies Mrs. Catherine Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Campbell William H. 23 Waters John 27 Webber Mrs. E. 29 Langley Ernest 31 Scully John 33 Carmichael Geo. H. 35 Cook Thomas R. 39 Shepherd William 41 O’Brien Thomas

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL SPORTING REQUISITES.


Cav NEWTOWN. Com 475

43 Adams Miss Elizabeth street 45 Mills John 47 Cooper Mrs. Annie 49 Townshend John H. 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 Crowley John E. 57 Gay Alfred E. 59 McGroder Robert 61 Burke Mrs. M. A. 63 Gunn Thomas 65 Cunneen Miss Florence 67 Burrows Mrs. Sarah 77 Stephenson Axel William 81 Cheney Albert 89 Backhouse Isaac 91 Piper William, brush maker, drafter and curled hair manufacturer 93 McNeill James 95 Guinand Oscar, wood carver 97 O’Rafferty Richard 99 Riddel Harry 101 Smithers Geo. E. 103 Lovdee James 107 Dunban James F. 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Finlayson John 115 McDonald Clarence 117 Elliott Richard J. G. Little Queen street 119 Barnsley William 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. 125 McSweeney Mrs. Ellen, dressmaker

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street 129 Cooney Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H., “Roslyn” 33 Paton Mrs Harriet South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Sleeman Louis 8 McNaughton Henry, “Charlton Villa” 10 Colquhoun Mrs. A., b’ding estab’ment 14 Doyle Henry J. 16 Newson Mrs. Jane C. 18 Hardy Mrs. Alice A. 20 Stevens William B. 22 Coates Mrs. Hanorah 24 Riemenschneider Reginald (for continuation see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer 4 Letty John 6 Patterson – 8 Hinckeldein Ernest 10 Curry T. W., masseur 12 Bower Mrs. Catherine 14 Belmore Mrs. Kathleen 16 O’Toole James 18 McNeill Hugh 20 Short Herbert A. 22 Broadley Thomas, cab proprietor 26 Anderson Isaac

Charles Street-South side London to Phillip street 32 Dean Miss Jessie K. 30 Gawen Mrs. Julia 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Lonsdale Frank K. 18 McIvor W., tailor 16 Watts Ernest A., “Orotava” 14 Van Heythuysen Gerard 8 Host Charles 4 Flannagan Daniel N. 2 Pearce Thomas
North side 27 O’Leary Norbert A. O’Leary M., nurse 25 Hawken John 23 McCann James 21 De Meur Arthur J. 19 Golding Henry 17 Swyny Mrs. Edith 15 Mitchell Frederick E. 13 Tarran James, upholsterer 11 Morrissey Mrs. Nora 9 Brown Archibald 7 Spence Arthur 5 Peak William 3 Jackson James 1 Fernon W. J., custard powder manuf. Augustus street

Church Street-East side 239 King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 17 Beckhouse Frank Mechanic street 21 Hammond Rev. R. B. S. (C. of E. ) 23 Eveille Julian L. 25 Houghton Ernest F. 27 Fairs William 29 Winslow John W. 31 Austin Mrs. Sarah 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Elyard Samuel, electrical engineer Victoria street 41 Johnson John 43 Lanyon Frederick 45 Lindqvist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Deemer Frederick Clark Marcus and Co., stables 59 Walker Leslie E. Walker Mrs. Florence Prospect street 61½ Howe Mrs. J. M. 61 Hookham Albert Edward 63 Taylor William 65 Taylor Thomas E. 67 Lord Francis 69 Moore Stephen 73 Allan Mrs. Sarah 75 Waters Ernest E. 77 Baker William 79 Holland Joseph 81 Ware Edward 83 Ware Leslie P. 85 Thomas Frederick C. 87 Quinn William J, 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George H 101 Chew Charles H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick Raper street 111 Cannon Thomas 113 Cheney Irine 115 Toule Mrs. Catherine 117 McDermid Mrs. Amy 119 Musgrove Mrs. Elizabeth 121 Walton Frank West side Davies Reginald, physician & surgeon, “Yarrandyo” Styles Bernard, physician and surgeon Lennox street
Baptist Church-Rev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church-Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery-William J. Clarke, sexton Federation road 78 Candy Harry J. 80 Bartlett Boston C. 82 Young Charles P. 84 Hanlon Herbert 86 Sayers Walter T. 88 Quinlan Henry J. 90 Fleeton George 92 Longstaff Thomas B. 100 Holihan Mrs. Emily, grocer

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Broughton Ernest A. 10 Lamey Henry M. 8 Smith Robert H. 6 Gooding John J. 4 Tubby Mrs. Grace 2 Bryant Samuel West side Off – Austen Hurben 11 Tree William 9a O’Bree William M. 9 McKay Angus N. 7 Watkinson Benjamin 5 Taylor Harold V. 3 Muntz Thomas C. 1 Parsons Benjamin

College Street Camden to Holt street 41 Blaski Mrs. Rachael 39 Nathan Alfred 37 Alexander Robert 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McGuckin Patrick J. 27 Pogson Mrs. E. 23 Rohan Patrick 19 Mort Joseph 13 Kennedy William J. 11 Deacon Mrs. Emma 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M. Douglas William L.

Commodore Street-East side 105 Wells to Little Commodore street 48 Kember William J. 42 Bubb John, fitter 40 Stiff George A. 38 Vale Robert 36 Wright Frank 34 Williams Ernest 24 Swain Walter 20 Cummins Thomas 18 Gidley William 16 Madden Alfred 14 Janson Mrs. Clara 12 Kerr John 10 Shadlow Edward 8 Dee David 6 Rice William M. 4 Graham Harry W. 2a Fleming Mrs. Kate 2 Wilson James M. West side 61 Gadsby Henry, “Coventry” 59 Watkins James A. 57 Collins Henry 55 Taylor John L. 53 Hedger Thomas H. 51 Strong John 49 Patterson Charles 47 Redwin Harry

WOOD AND COMPANY: LARGEST EXPERIENCE AND LARGEST PLANT ENSURE THE BEST WORK. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR MOTORISTS’ WANTS AND MOTOR GOODS.


476 Cop NEWTOWN. Den

Commodore street continued- 45 Whiteman John 43 Cadell George L. Reid Claude L. 41 Stevens William 39a Cooper James 39 Stammers Edward G. 37 Breese Hugh G. 35 Evans Lewis Methven David B. 33 Keary Herbert 31 Hofflick Arthur 29 Dumas Frederick 27 Pearson Mrs. Emma 25 Mulquiny James J. Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Smithyman Joseph C. 19 Charlwood Mrs. Emma 17 Cavanagh Thomas J. 15 Firth John 13 Bridge Andrew J. 11 Shanahan Mrs. Mary 9 Russell Joseph J. 5 Strickland Mrs. Fanny 3 Mason E. 1 King Robert A.

Copeland Avenue Watkin street to Burren street Smedley James R., “Blink Bonnie” Bates Samuel Off-Armstrong Francis, “Yarraville”

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie G. and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J. P., plumber and sani- tary contractor Station street-Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Darley Street-North side King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Ernest 17 McNaughton John D. 19 Chaplin James 23 Horgan Ernest H. 25 Stack Frederick O. Bell Mrs. Eliza 27 Thompson George N. Dummett Arthur 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 33 Porteouss Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Huber Maxmillan A. 43 Farr Mrs. Mary A. 45 Short John T., sen. 47 Jello William 49 Burgess Mrs. A. I. 51 McCorkingdale Duncan 53 Dalton William 55 Pettit Charles W. 57 McIlroy Mrs. Christina 59 Stables John 61 Winterbottom Charles T. 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Evans George 69 Astridge John 71 Whitehall Theodore N. 85 Garland Miss Frances H., fruiterer 87 Stalgis S. J., butcher John street 93 Leach George W., agent Leach George R., traveller Oswald William 99 Coley Albert 101 Smith Frank
103 Bond John 105 Rees John F. 107 Carroll Albert V. 109 Lansdown Richard E. 111 Ritchie Robert 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Musto William 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Dansborough David 123 Turner Aaron 127 Holmes Thomas 129 Nowack Mrs. Annie 133 Hook Francis J. 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 139 McCready James E. 141 Gentle Walter J. 147 Fimister Mrs. Alice 149 Watson John 161 Nelson Fred., “Pine Grove” The Crusoe Tea Co. 165 Blake Alfred J. T. 167 Dege Herman 169 Hogan Michael J. 175 Lees Mrs. Hettie South side 4 Nash Edward B. 6 Law Percy M. 8 Campbell James 10 Pivott Edward 12 Baker William T. 14 Beauchamp Henry G. 16 Hewitt Allan A. 18 Burrows Edward M. 22 Lenton Thomas 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William 34 Orr Robert D. 44 Carroll Michael 48 Kelso Mrs. Emily 52 Williams Thomas 54 Cox John 56 Mogan Mrs. Bridget 58 Cross Richard 60 Chapman W. A. T. 62 Rickert William J. 64 Hughes Alexander 68 Scott George Handel Charles W. 74 Dyson J. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rohan Michael 90 Ible Joseph R. 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Burling Alfred E. 106 Ward Mrs. Mary 112 Neal Henry 114 Lohde Gottlieb 120 Sweeting Louis 122 Sorensen Neils 124 Pascoe Joseph 134 Palazzi Joseph P. 136 Harrison Aubrey T. 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George 142 Green Mrs. Henry 144 Johnson Charles J. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Osborn George E. A., “Malvern” 156 Williams George. “Mendip” 160 Ghiggino Dominick 162 Knowles Samuel T. 170 Pegg Arthur E. 172 Walshaw Alfred G. 174 Pedvin F. J.

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street-Alton lane 7 Parkes Robert T. C.
9 Pickin William, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Simpson William 21 Ellis Miss Mary, dressmaker 23 Watts Mrs. Alice 27 Byrne Edward 29 Bernard Henry J. 31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John 33 Chesterton Francis A. 35 Perry George H. 37 Weeks Mrs. Annie, “Coonong” Francis lane-Lennox street-Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Barrington Frederick C. 45 Perkins Arthur, constable 47 Crighton Mrs. Emma Campbell lane-Albemarle st-Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Lynch Edward 53 Mitchell Dorcas 55 Thomas Mrs. Susan 57 Kilborn William 59 Thomas John 61 Cooper Frederick S. 69 Phillips Mrs. Maud 71 Graham Mrs. Barbara 75 Olive Frank 77 Reid Robert 79 Barclay Robert J. 81 Gough Arthur C. 83 Young Robert 85 Kimpton George 87 Brightman George S. 89 Unsworth James A. 91 Williams Francis 93 Crockett Richard 95 Monk William J. 97 Henderson Edward 99 Fantom Edward 101 Tighe James 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate 105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond, greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. 113 Galvin Thomas H. 115 Gosper Edwin West side 2 Brennan John, sewing machine mech. 6 Dando Arthur 8 Sakey William J. 10 Fletcher Samuel 12 Winstanley Sydney M. 14 Cole Thomas 16 Murphy Edward J. 18 Myers Ewen 20 Matthews Charles H. 22 Day Walter 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 McCormack John P. 28 Billon Thomas 30 Mulquiny D. W. Mulquiny Thomas 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 46 O’Grady Bernard J, 48 Turner Albert H. 50 Johnstone Mrs. Mary 52 Perry Edward B. Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 58 Hyde John 60 Hudson William E. 62 Walker James Fitzroy lane

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL ELECTRICAL SUPPLIES.


Dic NEWTOWN. Edg 477

64 Slater William 68 Smith J. F. 70 Boothman Mrs. Annie 72 Fallick Fred, ironmonger 74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Bannerman Mrs. Rose 80 Bates Robert 82 Vaile Mrs. Eliza A. 84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J. 86 Henning Conran 88 O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Grubb Robert J. 100 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 110 Skardon G., bootmaker 112 Wattman Wm. H. 114 Abbott William 116 Wright Lewis 118 Glasson Mrs. 120 Booker — 122 Lyons William, grocer

Dickson Street-South side Off 559 King street south 4 Bridge Charles 6 Ross William Arnold Henry J. 8 Ireland Edmund 10 Taylor Alfred G. 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician 16 Cavanough Alex. S. 18 Hincksman Harold E. 20 Nicholls Stephen 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Smith Joseph J., “Galashills” 28 Curtin Michael J. 30 Kelly Mrs. Dorothy, “Ruby” 32 McDonald John S., “Woden” 34 McConechy Jas. D., “Thelma” 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, “Marita” 38 Fielder Mrs. Hope, “Aroha” 40 Parry Sidney 42 Cruden David 44 Carroll James 46 McDermott John P. 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Thompson Frank 54 Milford William 56 English Thomas 58 Shinnick William E. 60 Thompson Henry D. 62 Myerson Isaac 64 Adams Thomas 66 Watson John S. 68 Jones John E. 70 Chesney Chas. A., J. P. 72 Allmark William C. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Tresidder William R. 80 Holloway Stanley T. 82 Hockey Pierrie 84 Trice Frank North side 1 Yates William 3 Sparks William 5 Birks Mrs. Margaret 7 Irvine James Neil 9 Dalton Michael J. 11 Drousfield William H. S. 13 Brown William E., “Ellesmere” 15 Gentle Josiah, J. P., “The Towers” 17 Gardiner David, “Roslyn” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, “Tarana” 23 Wilson Andrew, “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, “Mafeking”
31 Bridgement William 33 Henderson Thomas, city missionary Henderson Miss Carrie, teacher of music Mission Hall-Rev. George Middleton (C. of E. ), rector 41 Dimond James P., “Mayville” 43 Hunting George F. 45 Stynes Edgar D. 47 Gander George H. 49 Const Walter H. 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 O’Neill Harry 57 Britton Samuel 59 Leech Harry B. 61 Stewart Samuel 63 Strickland George 65 Jarrett George K, 67 Ramsbottom Percy D.

Don Street-South side Station to Reiby street. 2 Beacom Mrs. Catherine 4 Button Thomas 6 Dyer Eugene J. 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 12 Wittner David 14 Adamson Thomas 16 Johnston Robert J. 18 Campbell Thomas 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 Cartwright Alfred 26 Swift George H. North side 1 Stephenson Robert Dixon 3 Lane George B., “Woodville” 5 Donaldson Walter J. 7 Hough Mrs. Emily 9 Minett Thomas W. 11 Relf Mrs. Phoebe 13 Dunn Mrs. Maud 15 Heather Alfred

Edgeware Road-East side Enmore road to May street 10 Tuck Mrs. K. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Starkie Mrs. E. W., nurse 20 Ringholm Augustus 22 Davis Mrs Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” Martin Miss R. W., teacher of music 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson M. S., teacher of music, “Paladin” 32 Evans Alfred 34 McKenzie S. E. 36 Lloyd Henry 38 Hodgson Aubrey J. 40 Daley Mrs. Florence, “Sherbrooke” 42 Craig Mrs. Margaret, nurse, “Glen- druid” Craig Mrs. Eliza 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 Atkinson Mrs. Matilda Cross lane 48 Taylor James 50 Waldron Mrs. Henrietta, “Stradella” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Maude John M. 60 Hughes Mrs. Margaret 62 Collins William W. T. 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 St. Smith Lionel H. 72 West Mrs. Ellen 74 Day Mrs. Annie
76 Hutchinson James 78 Donohue Roland S. 80 Turner Mrs. Mary 82 Everingham Horace G. 84 Munro Henry E. 86 Jackson Albert 88 Benger John S. 90 Lennon William J. 92 Hobson Benjamin 94 Fleming Mrs. Annie 98 Shaw William H. H. 100 Reed Charles O. 102 Carr James T. 104 Earle Wm. W. 106 Martin Thos. E. 108 Hooper James E. Sarah street 112 Gilmore Robert C. 114 Dewhirst John S. 116 McCulley Cuthbert 118 Birrell Septimus 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph 128 Murray James Moate Arthur E., “Newcastle” Cullen Samuel, “Poverville” James street 142 Pogmore Samuel F., bootmaker 146 Williams William J. 148 McLoughlin Edward 150 Jackson Louis A. Jackson Miss Eleanor, music teacher 152 Barden Mrs. Catherine 154 Lewis Mrs. Evelyn 156 Kong Sing O. 158 Marion Eugene 160 Freeman Mrs. Ada, grocer Freeman Edwin J. 162 Hood James W. 164a Blythe Thomas 164 Enmore hotel—Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Mrs Eliza M., grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Brandon Walter H. 184 Ryan William 186 Macrae William 188 Thale Joseph T. 190 Carmody John D. 192 Stewart James 194 Henderson Alex. 196 Christian Mrs. Elizabeth 198 Walker John 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Alice street 214 Booth Sydney 216 Knight Sidney J. 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimneysweep 222 Piper Henry 224 Allen J. K. 226 Blomberg Mex. 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., greengrocer 232 Peterson Thomas 234 James Ernest A. 236 Millard William 238 Northey James C. 240 Keeley Jacob 242 Piper Robert T. 244 Irwin Andrew 246 O’Meagher Miss Letitie 248 Loveday Mrs. Mary Ann 250 Filewood James 253 Selby Mrs. Frances M. Laura street St. Pius Church-Rev. James Furlong (R. C. ) and school 292 Broadhurst William W. 294 Petchell Frank W.

WOOD AND COMPANY DO THE BEST FUNERAL WORK AT 10% LOWER RATES. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR LADIES’ KID AND FABRIC GLOVES.


478 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued- 296 Trigg Albert E. 298 Houston Eugene M. 300 Salter Mrs. Mary, dressmaker 302 Pascoe Mrs. Sarah 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J., contractor 322 Parker Carlisle H. Parker Mrs. Sarah, nurse Parker Miss V, teacher of music 328 Freckelton Henry Maria street 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street-Railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers and Vickers, dentists Tuck, H. A., dentist Davis Fred. L., J. P., dentist 1 Wilson and Co., house and est. agents 5 Freeman Harold, dentist Hiles John 7 Tuck Mrs. Jane Tuck William H. 9 Gilligan Thomas, “Kilmanagh” 11 Henry S. S., com. traveller Bidwell Mrs. Mary M. 13 Rozea Henry T., dentist, “Tara” 21 Spencer Walter, M. D., physic’n & surg. 23 Gardiner Andrew, M. A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J. P., “Rialto” 27 Branch Mrs Annie 29 Woodham Reuben 31 Lainson Mrs Susan, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Ranford Mrs. Emily Tynan Miss Nellie, school teacher 37 McGlasham James 39 Shortland Charles J. 41 Wilson William 43 Perrett Harry 43½ Rorke Thomas 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Stevens John 49 Flood William engineer 51 Downey Edward J. 53 Craig Robert F. 55 Howard Mrs. Georgina 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Roberts Henry S. 61 Davis Bert 63 Randall Stanley 65 Watts Mrs. Annie 67 Huggett Frank 69 Winey Ernest R. 71 Hatton James 73 Hurford Edgar 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Ray James 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road

Egan Street-East side 197 King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Martin William J. 5 Cohen Henry, livery stables Victoria street 15 Savage Mrs. Nora 19 Houghton James R. 25 Stewart Mrs. Rose 27 Fraser Mrs. Elizabeth 29 Machan John 31 Bayliss Bert 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H.
39 Watts Mrs. Amelia Prospect street 47 Cohen David, metal merchant Baldock George 49 Gibbons Joseph 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Robertson Arthur 55 Maish Charles F. 57 O’Toole Laurence 59 Culbert Arthur A. 61 Miles Mrs. Jane 63 Cohen David West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Lakin Harry 6 Chessman Henry 8 Seary Thomas 10 Farren James dealer 12 Saddington Thomas 14 Prior James 16 Jansen Henry 20 Anderson Edward 22 Collins Mrs. Bridget Victoria street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Townsend Mrs. J. H. Townsend Ernest 32 Pakes John Bogle J. J. 34 Davies Thomas 36 Dwyer John 38 Bond William H. 40 Winkworth William, bootmaker 42 Field Mrs. Elizabeth 44 Vincent Francis C. 46 O’Sullivan Miss Ada 48 Williams Thomas Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory-Rev. W. Leslie Langley, rector

Eliza Street-East side 321 King to Lennox street 3 Schofield Mrs. Annie, dressmaker Schofield Albert 5 Newtown Workmen’s Institute- J. Harris, hon. sec. 7 Smythe Mrs. Sarah Registry office Rogers James N., evening school 9 Crocker George 11 Kegg Alexander A. 13 Hannan Henry 15 Belson Horace 17 Coles Mrs. Mary West side Police Station

Elizabeth Street King to Bligh street-Longdown street Fowler & Torr, deck chair manuf’ers. Richard street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd. – S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Smith Mrs. Charles

Enmore Road-North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton cab and livery stables 7 McKenzie Mrs. Sarah, fruiterer 9 Cooper W. H., tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1, 2, 3 & 4- A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Dickson & Wood, land & estate agents 17 Lines Edward D., clothier Wayne –
Power Captain Edward H., LL. D., accountant and auditor 19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker Alsop Mrs. Margaret 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke T., locksmith and fancy goods 29 Howell John W., window blind maker 31 Burton Miss Blanche, dressmaker 33 Nagel E., photographer 35 Weal J. T., bootmaker Chater T. Dixon, architect 37 Kelly J., grocer 39 Herrman Mrs. E., basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward 43 Messer Jas., fuel & produce merchant Station street 47 Woods W. J. & Co., chemist Flood James 49 Seessle Mrs. A., newsagent 51 Burrows & Batson, printers 53 Gower Mrs. M., milliner 55 Starrat William C. W., plumber Starrat James T., police sergeant 57 Hansen Carl, dentist 59 Macready David M. 61 Letton W. H., dentist 63 George Edward A. 65 Keeley Andrew 67 McDonald Alexander J. Blundell Albert E. 69 Alexander Mrs. F. J., registry office Dunne Alfred 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Paton Madame E., costumiere Paton Miss B. L., teacher of music 75 Bevan Mrs. Mary Wilford street 85 Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios-C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers Hardy Mrs. Mary 125 Osborne Leo R., dentist 127 Langford Mrs. A., confectioner Langford Leonard C. 129 Breen Charles, smallgoods 131 Marshall James, fruiterer 133 Auglin Francis J., J. P., tea, coffee and provision merchant 135 Wright G. H., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E, bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Cresswell R., piano tuner and music depot 149 Dexter Miss A F., stationery 151 Colman & Williamson, house and estate agents 153 Fraser Bros., printers 155-157 Turnock William, draper 159 Bennetts Thomas, tailor Kent Harry, billiard hall 159a Innis William, bootmaker Kain Mrs. A., costumiere 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel-Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 White James, produce dealer 175 Delve William H., plumber 177 Morris Chris., hairdresser & tobacconist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdresser 185 Picone Bros., greengrocers 187a Mulligan Daniel A. 187 McIlrath Limited, grocers
WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George
Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR WHITE SEWING MACHINES.


Ers NEWTOWN. Fit 479

189 Chivers Thomas H., bootmaker 191 Bameke Miss C. M., confectioner 193 Drury F. A., J. P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H., fruiterer 207 Price Mrs. A., milliner 209 Snelson T. M., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office-L. M. J. Buckland, post- master Stanmore road South side Swinbourne G. C., boot importer 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Newtown Coffee Stall Oddfellows’ Hall-Clayton A. E. 16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance, Co., Ltd. Campbell James, architect 18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall 20 Thomson W., plumber 22 Morris Morris 24 Richardson Mrs. H., boarding estab. 26 Parnell Thomas A. 28 Law C. H., plumber 30 Ryan Mrs. Catherine, laundry 32 Sherack Miss Ethel, confectioner 34 Hunt John, greengrocer 36 Marsden Fred. & Son, coopers Bailey street 38 Sparrow Mrs. Mary, confectioner 40 Ible Mrs. Mary Ann 42 Waller James L. 44 Parlour Mrs. Jessie, fish shop Parlour R., van proprietor 50 Cotton Mrs. Louisa A., dining rooms Station street 52-54 Bohrsmann G. Hall, physic. & surg’n 56 Eagar H. A., house and land agent 58 Banfield E., cabinetmaker 60 Knapp R. G., printer 62 Taylor William Taylor Mrs. Mary, boarding estab. 64 Work J. L., dentist 66 Newtown Tramway Recreation Club -Capt. W. B. Doyle, manager 68 Tramway Recreation Dining Rooms- H. Jones, manager Green Mrs. Lily 70 Smith James, bootmaker and dealer 72 Gregg’s Registry Office-Mrs. E. A Dicketts, proprietress 74 Williams Miss Madeline 76 Thompson Miss Leah 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary-A. C. Hard- wick, dispenser Husband Miss Amelia, teach. of music Waiters Frederick 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Pemell Peter J., “Stanmore House” Trindall R. B, physician and surgeon 132 Fielder Mrs. A. B. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon Williams J., farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 142 Humphries T. G., poulterer 144 Tweddle D. G., plumber 146 Hitchcock & Goodin, auctioneers and estate agents Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-Wm. Wallace 150-152 Evans & Co., auctioneers, furni- ture brokers and carriers, etc. 154 Schwer E., plumber and patent sheet metal bath manufacturer 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer Hart John 160 Craig Archibald, painter 162 Francis W., butcher Marian street 164 Liddell A. W., grocer 166 Walton Frederick, fruiterer 168 Wilkinson J. J., stationer 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William, fishmonger 174 Saville Fred., provision merchant 176 Eldridge C., dyer Eldridge Mrs. “Mary 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner Myhill George 182 Planters and Importers Tea Co. -C. J. O’Brien 184 Clarke D., furniture warehouse 186 Miller C. H., butcher 190 Roseby Lional S. & Co., house, land and estate agents Metropolitan road 192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell J. N. and Co., ironmongers 198 Hilton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer 204 White Weeks, baker and confectioner -E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Webb Edmund, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Lang Mrs. Margaret Edgeware road E. S. & A. Bank, Limited-W. L. Car- penter, manager 226 Richmond Malcolm Francis street 230 Don nelly & Co., house and land agents 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Riedel Alfred 238 White William C., house, land and agent Juliet street

Erskineville Lane Off 1 Union street Duncan William

Erskineville Road-East side King to Union street-Wilson street Lee Joseph Lee Miss Lucy, teacher of singing 2 Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J. P. 6 Hinds John 8 Williams Edwin, architect. “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J. P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Robertson Miss May, school teacher 28 McGrath James 30 Edwards Henry L. 32 Wallis Mrs Eleanor, nurse West side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer Andrews William J. 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Weinz August, fuel merchant Fleay Miss Amy, “Gowrie House” Gowrie street White William, baker Wood Charles B.
Federation Road Australia street to Church street 1 Kyle David 2 Cullen William F. 3 Newell Ernest 4 Lorimer William K. Hopetoun street 5 Williams Miss Vera 6 Mauldon George F. 7 Ward Madam L., costumiere 8 Kidd Thomas H. Robert street DAY SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street 9 Price Rev. Ebenezer (Baptist)

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., grocer and fuel merchant 40 Moss Joseph 38 Phillips Mrs. Jane 36 Picken William 34 Malcolm Richard 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Bateman William T. 28 Laird Walter 26 Reed Thomas 24 Eaton George 22 Parr Arthur Gervis 20 Starling William J. 18 McDermott John 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Farrell A. 10 McGuinness Mrs. Mary, grocer Kent street West side 61 Green John 59 Furlong James 57 Wolf Leslie 55 Nelson Frank 53 Erundell Mrs. Elizabeth 51 Farquhar Robert 49 Wood Joseph D. 47 Williams Alfred A. 45 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Dessaix Andrew 39 Franklin Alfred 37 Bogg Francis 35 Streeter Alfred A. 33 Smith Samuel, saddler 31 Wilson John 29 Marshall Henry R. 27 Holbeach Thomas 25 Stein Mrs. Kathleen 23 Churchill Joseph 21 Chant Henry 19 Hintz Charles 17 Miles John 15 Lingard William 13 McDonald Mrs Isabel 11 Barnsley Mrs. Jane 9 Harvey George A. 7 Atkins Mrs. H. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Clune Daniel 4 Allan David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Bray Mrs. Elizabeth 18 Brown John W. 20 McEvoy James E. 22 Swinfield John 24 Foote James 32 Arundell Thomas 36 Garside James

WOOD AND COMPANY SPECIALISE ON EFFICIENCY, ECONOMY AND DECORUM. (Head Office. 810-12 George
Street, SYDNEY. Tel. 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR SAFETY RAZORS AND STROPS.


480 For NEWTOWN. Goo

Fitzroy street continued- 38 Weir David 40 Williams Percy 42 Campion John E. 44 Craven Charles E. 46 Johnston Miss B. 48 Woods Thomas, engine driver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Harris Mrs. Owen 3 Fraser Mrs. Susan A., boarding house 5 McSullea John 7 Ralph Henry 9 Freeman Thomas A. 11 Robinson Christopher, builder 13 Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue

Forbes Street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, painter & decorator 29 Mullin James 31 Miller Thomas 33 Campbell James T. 37 Angel Mrs. Sarah 39 Kean John Andrew 41 Little Mrs. Elizabeth 43 Pollon Anthony Charles 45 Parley James 47 Morris James W. 49 Harnett John 51 Stokes Mrs. Mary 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Mrs. Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 59 Walsh Mrs. Maria 61 Lennon Mrs. Mary 63 Graham Thomas 65 Brennan Albert 67 Stewart Alexander Stewart Miss C., teacher of dancing (For east side, see Darlington and Redfern)

Francis Street-West side 230 Enmore to Harrow road 4 Smith Henry W. 4 Meanwell Richard 6 Lee Francis 7 Fleming Walter 8 Lebur Mrs. Mary 9 Stoat Harold 10 Robinson – 11 Lackmund Horace E. 12 Patrick James 13 Brown John 14 Barnett Frank H. 15 Bennett Frederick E. 16 Casey Cornelius Power Mrs. D. 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whip maker Beekman Jesse

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Goldman Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Beverly Robert 33 Jarrett Mrs Jane 31 Lamotte Louis 29 Spicer Mrs. 27 McIntyre Alexander 23 Murray Henry 21 Chaffer Walter Edwin 19 Jones Francis M. 17 Tyrrell William 13 Fuller Mrs. Margaret 11 Bowers Arthur 9 Gregory Fred K. 7 Cavanagh Walter B.
5 Harris Thomas 3 Fenton Harry 1 Walker James South side 42 Cording Charles 40 Baker Miss 38 Beauchamp Percy 36 Henry George W. 34 Murphy Mrs. M. 32 Waring James 30 Bratton Frederick C. 28 Manuel Mrs. Frances 26 Ashworth Edrick A. 24 Day William G. 22 Donohoe John H. 20 Butterworth Arthur C. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 14 Barry Michael 12 Robinson Harry E. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 6 Rattigan Thomas W. 4 Featherstone Herbert 2 Hanrahan John

George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Woolley Thomas, billiard saloon Saunders Albert E. G., caretaker 1 Anlezark Joseph 3 Dumbrell Thomas R. 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Pryce William 11 Dalziel John 13 Miller Mrs. Amy 15 Winchester Charles H. 17 Staine? William H. 19 Jackson James S. 21 Goodin Alfred 23 Sullivan Mrs. Minnie Gallagher Jeremiah 25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street-West side 96 King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Ryan Walter 35 Whitford John, agent 37 Byrne Joseph C. 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere 38 Mortimer James T. 40 Thomas Richard U. 42 Fleming James 44 Stewart T. A., tea importer

Gibbes Street-East side Off 22 White Horse street 2 Baker R. G. S. 4 Dwyer John 6 Phillips John 8 Healey John 10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J. 12 Johnstone Robt. 14 Day Henry 16 Budge Mrs. Alice 24 Plummer Thomas 28 Beatus Mrs. Valtin 30 Steele Alexander 34 Dunbier Rowland West side Maguire Dennis Crawley Albert L. 1 Crawford Walter M. 3 Lang Linden
5 Ferry Fred. C. 7 Lang Henry T. 9 Foy Charles M. 11 Murphy Alfred 13 Knight William 15 Cohen Mrs. H. 17 Neillsen George 19 Mullane Mrs. Catherine 23 Ferguson Alfred J. 25 Clare Charles F. 27 Duffy Mrs. Annie 29 Williams Charles 31 Noad Edward C. 33 Elson William G. 35 Doran William H.

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street-Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago & Sons, Limited, proprietors 5 Beckett Thomas J. 7 Staff Arthur A. 11 Jagleman John H. 13 Fawley Francis W. B. 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles 19 Hammond Alfred 21 Jones William, sen., van proprietor 23 Buchanan William 25 Cotter Ernest B. 27 Jones Mrs Mary 29 Gamgee George 31 Andrews William J. 33 Bickley Arthur G. 35 Welsh James 37 McBride Daniel M. 39 Muldoon John J. Teasdale G., painter 43 Scott George A. 45 Jarvis Thomas 47 Thorley Francis 49 Nickless George 51 Groves William E. 53 Taplin Thomas N. 55 Lance Francis 57 Kelly Frank B. 59 Groves Frederick 61 Orknie Alexander J. 63 Falconer Frederick O. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Fox Miss Annie 6 Kennedy Angus 8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse Mathieson John, builder (workshop) Spence Austin, fuel merchant 26 Myrden Richard, milk vendor 28 Histon George Willmot and Morgan. contractors, store 52 Thompson Mrs. G. 54 Gannon Thomas 56 Dale Harold E. 58 Smith George H. 60 Smith John 62 Cunningham Mrs. 64 Ratcliff Henry

Goodsell Street-North side 653 King to John street Meyer Hermann W. H., station- master, St. Peters 1 Wainwright George, “Lee Mount” 3 Bradwell Joseph H. 5 Colwell William H. 7 Gellatley Gordon, buggy hood maker 9 Tracey Ernest J. 11 Allmark James D. 13 Hayton Percy 15 Walton Hubert 17 Dwyer Richard P. 19 Barrett Alfred 21 McCaffery James

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George
Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ – STATIONERY, BOOKS AND TYPEWRITERS.


Gow NEWTOWN. Haw 481

23 Burling Henry 25 Wheeler Charles 27 Cowland Charles A. V. 29 Law James 31 Jones Henry 33 Rogerson George B. Steele John E. P. 35 Wills George R. 37 Jolly George 39 Davis William J. 41 Irvine William G. 43 Perry Arthur H. 45 Brown Walter B. 47 Hollingsworth James S. 49 Patterson Walter 51 Byleveld Arnold H. 53 Gentle Henry T. 55 Pert William L. 57 Nicholson Joseph B. 59 Sainty John H. 61 Barford Thomas J. South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Bedford Arthur G., painter 6 Bailey Joseph 10 Simpson John Percy J. 12 Shrimplin Walter G. 14 York William J. 16 Bowley James H. 18 Shepherd William H. 20 Trim Charles A. 22 Kay William 24 Hart Joseph 30 Irwin William H. 32 Harber Richard 34 Thistleton Mrs. Walter 36 Parker William 38 Santer Frank 40 Lee Alfred 42 Harris Frederick G. Sherrington Mrs. Barbara 44 Ives George 46 McAlister John 48 Moody Mrs. Elizabeth 50 Badge Sydney 52 Moor Ernest A. 54 Minor William H. 56 Minor Alex. 58 Bambury Sidney 60 Willard Mrs. Olive 62 Guthrie Thomas 64 Risby Leslie J. R. 66 Babidge Henry G. 68 Donohoe Harry 70 Loveridge George 72 Davis Joshua 74 Jex Robert F. 78 Greenhalgh Albert J. 80 Wainwright Arthur J. 82 Binskin Henry T., plumber 84 Unsworth Walter 86 Martin Edward 88 Babidge Mrs. Martha 90 Pearce Frederick W. 94 Wilson George 96 McReavie Samuel 98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 103 Roche Denis F. 104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Barratt Alfred A. John street

Gowrie Street-North side Erskineville road to Iredale street 1 Davies Herbert H. 3 Sarsons Harold L. 5 Smith Samuel 7 Spicer Herbert 9 Wylie Mrs. Martha Dodson Mrs. Elizabeth 11 Walker Arthur W. 13 Stewart James 16
15 Murden Charles H., fruiterer Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Dean Joseph 21 Giddins Alick J. 23 George – 25 Ashley Mrs. Emma 27 Hennessy Edwin 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Pettigrew John W. 35 Smith Alfred 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 McIlveen Arthur 43 Carlson Otto 45 Guy Robert F. 47 Harper Magnus 49 Brown George Radford James 51 Stevens William 53 Smith Albert E. 55 Earles Charles V., upholsterer 57 Roberts Charles 59 Fitzpatrick Patrick 61 Taylor James J. 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 White James 69 Ewan Mrs. Jane 71 Talbot Michael J. 73 Talbot Frederick 75 Davis William 77 Moate Alexander L. 79 Brooks Sydney 81 Cover John 83 Hansen Neil, master mariner 85 McAlister James 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kilner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter City Mission Hall Munni street-Harold street 99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs. M. 111 Layler Alf. 113 Blake Archibald 115 Smith Robert 117 Hayman Spencer 110 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. East side 2 Withers John 12 Evans Edward William 14 O’Connor Miss Mary, grocer Newman street 16 Last Christopher J. 18 Macgraw George 22 Adler Frederick 24 Rothsey Thomas 26 Bergin Augustus A. C. 28 Shearer John Union lane 30 Humpage William F. 32 Williams Frederick 34 Goodwin Herbert J. 36 Bailey Louis J. 38 Smythe John 40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund A. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Mackey James 54 Osmond Albert J. 56 Longman Mrs. Mary Parnell Mrs. Mary A. 58 Smith Ernest 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Wright Mrs. Sophia 72 Pascoe John N. Moate A. C. L. 74 Hockey Bert T. 76 Quinn Mrs. Helen 78 Beehag Joseph E. 80 Thomas Frederick, sign-writer 82 Broadhead Herbert 84 Simpson Frederick C. 86 Morgan Frederick 88 Barrington Mrs. K. Munni street-Harold street 94 Henriksen Mrs. Esther Henriksen James 94a Smith Peter 100 Hoisted Charles, fuel merchant Hoisted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Thearle Alfred 104 Franklin Herbert 106 Street Thomas C. 108 Hogg Sidney A. J. 110 Knight Edward J. 112 Walsh Miss Bridget 114 Cox Henry G. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury, basket maker 124 Grounds James E. 126 McDermott Francis 128 Jordon Simeon 130 Woodford Arthur E. 132 Hamilton Peter 134 Horn Walter John 136 Buckby John R. H. 138 Barr Frederick S. 140 Kline Alfred

Harold Street-East side Union to Angel street 11 Moriarity Arthur 13 MacDonald John, storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Lawson Mrs. Mary 19 Stretton Mrs. Frances 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Corbett Francis J. 27 English James J. 29 Rockliff Mrs. E., grocer West side 2 Hogden George E. 16 Fitzgerald William E. 18 Henderson Alexander Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Lyons Mrs. Margaret 26 Stone John H. 28 Davis George 30 Cope Henry Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street-Francis st. 10 Mitchell Albert E. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 4 Smith Samuel 2 Cullen James F.

Hawken Street-East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 6a Houston E. M. 8 Green Thomas 10 De-Courey Browne Percy A. 12 Platt Alfred

WOOD AND COMPANY: OUR STRICT RULE – REVERENCE, CARE AND DECORUM. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FURNITURE STANDS IN ITS OWN CLASS.


482 Her NEWTOWN. Hor

Hawken street continued- 14 Brown Mrs. Maria West side 1 Miles William, fuel merchant Miles Mrs. Margaret, fruiterers 3 Turner Mrs. Jane 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 O’Grady Mrs. Margaret

Herbert Street-East side Off 23 Linthorpe street 2 Redwin John 4 Johnson Harry 6 Hickey John 8 Hasler William 10 Davies John W. 12 Pratt William T. 16 Phillips Albert B. 18 Goodwin Andrew W. West side 1 Davidson William A., “Manafield” 3 Dredge Henry 5 Alger Frederick J 7 Wright Joseph P. 9 Wagner Conrad 11 Smith George

Holdsworth Street-East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Richardson Alfred G. 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Perkins Frederick F. 12 Graham Robert 14 Anderson John Oscar 16 Lockwood James 18 Kearney Joseph P. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Hanks Thomas J. 30 Craft William 32 Morgan Mrs. Sarah 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 McCord William 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Hundt Herbert R. 15 Nickless Henry 17 Jones Henry

Holmwood Street-South side 549 Ring street to Pearl lane 2-4 Randall Charles W., compositor 6 Gentle Stanley 10 Brennan Michael 12 Mariette Charles 20 Clancy John T. 22 Williams A. A. 24 Brooks James 26 Kenney William J. 28 Bebb Mrs. Annie 30 Scarsbrick William 32 Tweeddale William 34 Johnson Edward 36 Buckley Timothy 38 Douglas James R. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W. 44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Stone William 50 Dolph Sidney H. 52 McRae Murdoch 54 Seach Mrs. Lucy 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 60 Cuthbert Mrs. M. S. Rossiter E. R. 62 Brown Frederick D. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Ireland Frank
70 Camp Reginald G. 72 Arnold Frederick 74 Evans Ernest 76 Banfield Henry North side Gale Henry, “Leonore” 3 McLeod Arthur 5 Turner Stephen F. 9 McGuire John L., “Taranaki” 13 Glover Thomas, “Mouramba” 19 Porter Edward J., builder & c’tractor 23 Souter George A., “Florence Glen” 25 Davidson Charles 27 Nowlan John 29 Champley Donald J. 31 Langley William T. 33 Jones James 35 Markwell Samuel J. 37 Hansen Victor 39 Williams Fred 41 Kenny Victor G. 43 Moor Frederick G. 47 Larsen Fritz 49 Robens Stephen O. 51 Bragg George 53 Cox Alfred E. G. 55 Bingham George 59 Gentle Emanuel 61 Cleary Edmond M. 63 Lane Frank R. 65 Brook Joseph 67 Perry Norman 69 Perry William H. 71 Elliott James

Holt Street-South side King to College street-Bailey street Station street 2 Brennan Patrick 4 O’Connell Mrs. H. M 6 Lawn Mrs. Caroline 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Astridge John H. 12 Aubusson Charles North side 1 Cook Peter

Hopetoun Street-West side Off 4 Federation road to Camperdown boundary 2 Turnbull John 4 Young Michael P. 6 Clyne Daniel M. 8 McGregor James, builder 10 Dunk William E. 12 Finch Jabez H. 14 Crawford Joseph 16 Mitton Christopher Joseph 18 King William 20 Bradstock Arthur W. 22 Hennessy Mrs. Margaret A. 24 Harris Albert H. A. 26 Norton Richard 28 Porter Mrs. Katherine 30 Partridge James W. 32 Riley John K. 34 Bradstock Walter E. 36 Challener Arthur 38 Roy Emanuel J. 40 Terry William H. East side Bromley Richard, “Luddenham” Givins John, “Kingswood” 17 Steele Robert 19 Turtle Charles H., “Pomona” 21 Wallace Mrs. Frances, “Balcarras” 23 Tait William, “Balcaskie” 29 Clothier Alfred 31 Breen Edward

Hordern Street-East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Garth Robert M. 5 Loveridge William
7 Burrows Thomas Mechanic street 11 Fletcher Henry 13 Phillips Ebenezer R. 15 Dymond Thomas W. 17 Thorpe Geo. F. 19 Williamson Thomas 21 McGee Laurence, teacher of dancing 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Clarke Frederick 27 Smith William 29 Langlands Thomas, grocer Victoria street 31 Young John S. 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C. 37 Panchen Thomas U. 41 Markham James 43 Everett Stanfield 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Crocker Henry E. Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Brown Robert 57 Sullivan Daniel 59 Sparkes Thomas W. 61 Moore Richard D. 63 George Alfred L. 65 Holland Miss Mary 67 Taylor Mrs. Sarah 69 Thompson Ernest 0. 71 Phillips Henry N. Chalder street 73 Ring John B. 75 Creasy Mrs. 77 Rice Frank 79 Hoarey Martin 81 Blunt Edward P. J. 83 Martin George 85 Hardaker Arthur 87 Burns George P. 89 Antill John T. 91 Lavette John 93 Cummings Patrick 95 Jarvis William West side 2a Pass Albert J. Haines Charles, sewing machine repairer 2 Jones John 4 O’Brien James 6 Shedden Alexander 8 Dixon George H. 10 Machan Joseph 12 Jeffries Sydney 14 Fairs Arthur 16 Barnes James E. 18 Curtis Cecil F. Mechanic street 20 Broadley J., stables 24 Clark Marcus & Co., Ltd., stables 26 Stanton Percy A. 28 Suderlond Emel 30 Sutherland Carl D. 32 Eather Charles 34 Carson Mrs. Minnie 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock Alfred 40 Cardiff Mrs. Margaret 42 Collins Edward 44 Parnham Arthur 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. Stockdale Mrs. Sarah, costumiere 50 Southeron Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head, Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES REIGN SUPREME.


Ire NEWTOWN. Kin 483

66 Thompson John 68 Grimson Leopold 70 Asprey George 72 Brenton William, shipwright 74 Dwyer Daniel 76 Arnold Henry Munroe Miss Florence, milliner 78 McQuillan Thomas A. Madden George 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Peirce James 84 Cross John Newton 86 Biemann Charles H. 88 Heggie Ferguson 90 Coleman Albert J. 92 Allison Mrs. Maria 94 Mullavy John 96 John Mrs. Annie 100 Sanstrom Carl 102 Strangman George R. 104 Killigrew John Bede 106 Ferguson Mrs. Ettie 108 Halliwell William 110 Reeves A. E., grocer Raper street

Iredale Street-West side Angel to Union street 19 Johnson Henry F. 21 Turner Charles H. 23 Campbell Mrs. Isabella 25 Eaton William D. 27 Joselyn Mrs. Maria 29 Payne Ambrose 59 Ledbrook Edward 61 McEwen Mrs. Charlotte 63 Roach Robert G. 65 Thomas John H. 67 Hill James 69 Brooker Edward 73 Harding Thomas P. 75 Lalor George E. East side 2 Cooper Mrs. Fanny 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Eaton Thomas Edward 10 Miller Mrs. Sophia 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John G. 18 Dunlop Mrs. Sarah Hathaway John 20 Howard Alfred T. Gowrie street 26 Edwards John R. H., grocer 34 Killingbach Mrs. Mary, laundry 36 Harris Mrs. Mary Bottrill John T. 38 Flynn John

Islington Street-(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Eldridge George 6 Villiers George F. 14 Shubrook Mrs. Susan, van proprietress 16 Nelson James 18 Innes Thomas 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Mortimer William 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 Chene Emile 9 Snellgrove Samuel J. 11 Wildman John R. 13 Lisle Mrs. Selina 15 WM Robert 17 Legg Mrs. 19 Bowman Thomas 21 Passmore Mrs. Maude 23 Gatley William
25 Wilkinson Mrs. Louisa 27 Gatley Sydney J. R. 29 Constable Robert 31 Stevenson William

John Street-East side May street to Wells street 1 Bradley Mrs. Edith, storekeeper 3 Stansley Mrs. Georgina 5 Lahill Thomas 9 Baldock John 11 Witchard Ernest 13 Linden Thomas 15 Carlson Victor E. 19 Harvey Roscoe Thomas Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables Lord street (now Darley street)-Wells st. West side Newtown Brick Works-S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing-James Trimble, gatekeeper Darley street 4 Holland William T.

Julliett Street-East side 2 Harrow to Enmore road 40 Reid Robert Jackson 38 Hutton G. W. N., “Gostwyck” Hutton W. E. Kibby Hugh G. 36 McCulley Joseph D. 34 Miller Thomas 32 Cameron George, “Concord” 30 Shead Mrs. Emily M. 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 20 Bone Benjamin J. 18 White Mrs. Caroline 16 Davie Charles C. 14 Barwell Joseph 12 Bailey Peter 10 Wilcox Arthur A. 8 Holden John ( West side, see Marrickville)

Keig Street (now called Rawson Street) Kent Street-North side 31 College to Ferndale street 1 Briggs Charles D. 3 Craig Henry 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 13 Pepper John E. 15 Sander Mrs. Mary, costumiere 17 Hardy W. H. 19 White Arthur G. 21 Cummings Robert R. 23 Eadie John 25 Walters Arthur 27 Skinner Mrs. Margaret 29 Knudson John V. 31 Nesbitt Mrs Jane 33 Matthews George B. 35 Poole Frederick C. 37 Keane Ernest 39 Neville Patrick 41 Patterson Mrs. Margaret 43 Hadley Preston 45 Crouch Reuben H. 47 Pitt Sydney H. 49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 McNamara Michael 55 Harrington Edward 57 Huxtable Henry 59 Whalley, Harold J. H. 61 Smith Reginald 63 Josephson Albert
South side 2 Biggs Mrs. John, “Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong. ), “Dione” 14 Lee George 16 Trethowan Herbert J. 18 Stephens Charles H. 20 Gapps Samuel J. 24 Mangnall Robert 26 Boarer Percy O. 28 Morrison Ernest 30 Wright George E. 32 Nies Joseph 34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse 36 Rea Charles

King Street North-North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig F. Brown, physician & surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 7 Alexandre Joseph, laundry 9 Dalrymple James 11 Rogers James, boardinghouse lla Pownceby Thomas, bookbinder 13 Lacy Samuel, bootmaker 15 Peters James, confectioner 15a Martin Mrs. Harriet, secondh’d shop 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Jackson William, butcher 21 White Horse hotel – John Stuart Morrison 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell Sydney W., painter 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Locke William, grocer 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 37 Kapphamer John 39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson N., newsagent 47 Gordon Charles J., hairdresser 53 Haxby John, bookseller 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 65 Jones Thomas Pryce 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry 69 Brooker Mrs. Sarah 71 Hill Charles, bootmaker Ferris John 73-75 Williams James H., skating rink and music hall 75 Reuben C. and Co., house, land and estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Sharp and Co., piano and organ depot Sharp Mrs. Mary 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Dunsmore Mrs. Bridget, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster Thomas, saddletree maker 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant 109 Prince of Wales hotel-George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates W. H., hairdresser Ord Charles H., house, land and es- tate agent

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS AND EMBALMERS OF N. S. W. ‘PHONE 726. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


484 Kin NEWTOWN. Kin

King st. north continued- 116-117 Everingham -, dentist 118 Perfect Tea Co. -C. M. Fremlin, mgr. 121½ Miller Bros., piano warehouse 123 Levy S. H, draper 123½ Josie Mrs. Emily, milliner 131 Castle and Stuart, furniture ware- house and upholsterers 133 Larba-Lestier E. R. S. dentist(branch) 135 Gelb W., furniture broker 137 Miller Mrs. E., confectioner 139 Sarjeant James, muffin baker 141 Cavhlo Adelind, fruiterer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-Leon A. Chessher 147 Wortley H., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A., newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Ferguson R., fishmonger 153a McGrigor Thomas, fruiterer 155 Warley C. H and S., grocers 157 Milton hotel-R. J. Elliott Stephen street 159 Short A. G., chemist 163 Coleman W. F., fruiterer 167 Condon Brothers, butchers 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Montgomery A. J., hairdresser 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Ferry and Co., merchant tailors 177 Taranto Bros., fruiterers 179 Abrahams Lew, job lines 181 Bray S. P., pastrycook Munday John 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat, draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist 193 Government Savings Bank N. S. W. – G. B. Henderson, manager 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers Wright H. J. 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colourman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Kirgan Mrs, Emily, dining rooms Kirgan James 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-John J. Barnsley Kraushaar A., confectioner 225-227 Dan Joe, lace shop 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer Hart W. J. 233 Teague Patrick, refreshment rooms Bailey Frederick 235 Broadley Bros., provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed and produce merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Kinloch J. L., fancy goods 247 Hatte’s Arcade Studios – W. R. Smith Crow Miss Maud E., milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. – I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms Ward Reuben 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice newsagent Mary street 281 Williams Thomas, pharmac’cal chem. 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel – Albt. Beaumont 287-289-291 “Horton’s,” boot importers (F. Bamfield) 293 Heriot A. S., chemist and optician 295 Hatte Mrs. C. G., millinery departm’t 299½ Hatte’s Arcade- 9 Cole and Howling, auctioneers Newtown Printing Works – A. E. Johnston Fossey John W., tailor Crook Charles, watchmaker 5-6 Gordon R. H. Co. Ltd., house furn’rs SUBURBAN INDEPENDENT News- paper – T. Preston, manager Walker Watson, billiard room Beckett -, N. Z. Poster Co. 301 Hatte Mrs. C. G., clothing and mer- cery department 303 N. S. W. Bookstall Co. – A. C. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Horton E. Graham Mrs. Angus 309 Sargents Limited, pastrycooks Furness Herbert 311 Simmons Mick, tobacconist — N. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co.. tailors 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V., boot importer 319 Green Brothers, grocers and provision merchants 321 Buckman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel – Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch) – Walter H. Goddard, J. P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia – R. J. Donaldson, manager South side Forbes street 6 Selway Mrs. M., fruiterer 8 Rumpf Mrs. A., galvanised ironworks 10 Bain Mrs. A. and J., ham and beef 12 Turtle and Son, fruiterers 14 Snudden Percy, hairdresser 16 Irwin & Dalziel, plumbers Dalziel James F. 16a Anderson Mrs. Florence E., ham & beef 18 Eastern Tea Co. – Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Blackford Mrs. Elizabeth, confectioner 26 Craig, Mrs. Ann, greengrocer 28 Roberts J., music warehouse 30 Davis Mrs. Ellen, second-hand shop 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Hogden and Moate, fibrous works 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Co., estate agents 66 Stephens Manufacturing Co., the juvenile clothing manufacturers 68 Laver Miss A. M., costumiere 70 Moore Mrs. Mary, laundry 72 Ferguson & Greville, gene’l auctioneers Fitzroy street 94 Workman George, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Callaghan William 108 Craig and Co., printers 110 Stevens W. B., engineer, cycle, and trotting sulky builder 114 Pooley Mrs. Ellen, confectioner 116 Cohn J. J., furniture factory and upholsterer 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Juleff Henry, stove works 128 Jarman W., hairdresser 130 Gwynne Patrick, grocer Rowe S., furniture warehouse Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss, dyer and cleaner 138 Scott Mrs. Mary, restaurant 140 Geoffrey George, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Cook Walter R., tobacconist 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Baker Thos., upholsterer 156 The Sanic American Herbal Co. – W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Brown Miss Violet, florist Barnard and Perigo, hairdressers 162 Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N. Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel. No. 9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel – George Allen 176 Miller Frank C., photographer 178 Tiley Mark, restaurant 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Collins Mrs. Bella, milliner 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Miller Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE – Albert Holmes, proprietor 200 Newman Charles, picture frame maker 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Allen J. R., music store 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Lucock Edward, picture framer and crockery warehouse 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller and optician 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Apted James

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


Kin NEWTOWN. Kin 485

238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Poulden Bros, jewellers Whately street 244 Hart William J., draper 246-248 McIlrath 8 Ltd., provision merch’s 250 Mills Mrs. Annie, restaurant 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 New York Teeth Association – G. P. Fife, manager 256 Singer Sewing Machine Co. – J. W. Hayward, branch manager Ridley W. H. 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co.. furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)- Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Wade George 276 Wolf Mrs. Georgiana boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers- Herford Mrs. C. R. 280 Wehrle C., watchmaker Haberstroh P. Methodist Church – Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer Erskineville road Post Office – Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-302 Brennan D., draper, clothier and ironmonger 304 Comino Nicholas, fish & oyster saloon 306 Mackenzie Allen, butcher 308 Fitzpatrick E. W., chemist 310 Savings Bank of N. S. W. (branch)- A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel. 95 Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320-322 Riley Bros., drapers and clothiers (branch shop) 324 Bank hotel – George A. Lilya Danglade Alfred, fish stall Newtown Railway Station – J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel – Mrs. E. L. Rogers 328 Jones Frederick. J. P., leather and grindery store 336 Harvey and Co., grocers Newtown Markets – A. J. Macaulay, proprietor Newman street Newtown Technical College Superior Public School – D. T. Wiley, head master George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Parnell Mrs. L., confectioner 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents 358a Smith J. H., wigmaker 360 Smith Alfred, tailor
362 Nash G. W., dentist 364 Thomas Henry, furniture mart Congregational Church-Rev. Absalom Deans 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 382-384 Cemar Harry, furniture dealer 386½ Milne William Walker William Off– Harrison Bernard 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Schweikert Albert, farrier 392 Powditch Charles, bootmaker 394 Powditch Mrs. Rachael, dealer 396 Rosenberg Isodore, restaurant 398 Newtown Carriage Works — Arthur Dunn, proprietor 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Bruce Andrew, inventor 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher Mellor Miss L., teacher of piano 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Wallace Mrs. Elizabeth, laundry 444 Winton William H. 446 Lawler W. H., asphalter and carrier Woolf Frank, cycle works 450-452 Holden C. R., music warehouse 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off-464 Boyd Robert T. North Frederick McGlinn Mrs. Mary A. 158-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Abel C. G., “Essington” 482 Cobbett F. A., laundry 484 Stritch William 486 Cox Miss Martha, confectioner 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve estate agents 492 Burke Bros, and Griffin, tea and coffee merchants Burke T. E. 494 Fenton J. R., draper Fenton Mrs, J., artist 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., washing fluid manuf. 498a Erickson Mrs. Ada, dressmaker Erickson James 500 Edwards Henry, furniture mart 500a Hart and Son, butchers 502 Mathews Miss Sarah, confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506 Edwards Henry, furniture dealer 506a Reardon Mrs. Ellen, draper 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph A., laundry 514 Oliver W., jeweller 520 Kempton George 522 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S., dressmaker Novitas Importing and Manufacturing Co., records, &c. 532 Appleton & Co., plumbers Murphy Michael 532a Reed Robert, bootmaker 532b Such Thomas, pawnbroker Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 540 Monaghan Ernest, coachbuilder 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull T., coachbuilders’ materials manufacturer 550 Chaffer T. E., wood turner 554 Finch Harry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas, watchman 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Matthews & Sons, painters & contr’s. Matthews James 600 Phillips George T. 602 Cox Frederick 606 Cullinan Martin T., bootmaker 608 Whaley Charles E. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G., farrier and vet- erinary surgeon Rochfort street (For continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney – J. A. Ross, J. P., manager ( branch) 329a Swinbourne G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond Mrs. Mary, confectioner 335 Boggis Miss Gertrude, milliner 337 Smith R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Hale Mrs. A. B., confectioner Hale Roland R. 343 Smith W. H., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot and honey merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Swinbourne Mrs. M. J., confectioner Swinbourne Algernon G. Howe Miss Ada, dressmaker 353 Rundle J. H., draper 355 Barnett G. Vern, dental surgeon 357 Anderson Mrs. Cecilia, restaurant 359 Bull E. T., stationery & fancy goods 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Cressell Alfred, chemist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. E. and B. L., drapers 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W., fruiterer 373 Darun Mrs. Elizabeth, confectioner Bull Arthur D. 375 Green George Edward, fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 381 Greaves William, butcher Thomas George 383 Ward Bros., fish and oyster saloon 385 Briggs J. T., boot importer 887 Sandringham hotel – John A. Ken- nedy 391 Ashwood J. F., Ltd., grocers, etc. (branch) 393 Francis Mrs. E., fruiterer 395 Church G., house, land and estate agent Craber Harry, music shop 397 Berkman W., pawnbroker & financier 399 Campbell W., hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch) – J. H. Gartrell, manager 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No. 3 branch) – H. R. Green manager 409 Pattison’s., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnett J. Bass, tailor 413a King Robert J., hairdresser

WOOD AND COMPANY: OUR LIVERY STABLES – LOOK UP “TRADES – LIVERY,” SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


486 Lau NEWTOWN. Lea

King st. south continued- 415 Lennon Miss A., milliner 415a Davidson Miss Annie, confectioner 417 Aitken Mrs. C., fancy goods & stationer 417a Garden Miss A., milliner 419 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon James, bootmaker 421 Colemane A. W., sen., eucalyptus ex- tract manufacturer 423 Nicholson Mrs. H. J., dealer 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., dealer Britt Henry 431 Davis Henry 433 Stretton Richard A. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Lanyon C., plumber 441 Morgan Hugh, furniture dealer 447 Bloom Emanuel, pawnbroker 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Hoggett Albert, hairdresser 457a Cranes Norman 459 Hill John, furniture dealer 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Hutton and Lawson, pastrycooks 465 Fenton Stan., picture frame maker 467 Womerah Wine Bar. – J. L. Quinn 469 Dallimore W., picture frame maker 471 Radford Edward, ham and beef shop 473 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street 479 Watt Mrs I., draper 481 Steele G. W., tobacconist 483 Patterson Tom, tailor 485 Hotel Victory – Denis Jones 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., news agent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Davison S. F., fish shop 511 Thompson J. J., J. P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel – Dudley C. B. Wel- don 517 Ranclaud Mrs. F., confectioner 519 Owen Thomas, cutler Owen Mrs. Mary A., dealer 521 Eggleton Alfred 523 Morgan Abednego Pfoeffer Robert 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Gamble Mrs. Mary confectioner 535a Bray Miss Celia, teacher of music Bray Miss P., costumiere 537 Tucker N., bootmaker 539 Watson Richard, ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Nettleton & Elliott, boot man’fters 545-547 Wyatt Andrew, fruiterer 549 Ashby W. J., butcher Holmwood street 551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b McDonald W. D., grocer 551c Minns Edward J., sanitary engineer 551 Hudson A. J., chemist 551½ Elliott Fred, tailor 553 Haughton C., jeweller & stationer 553½ McCormick Mrs. I., ham & beef shop 555 Arnold W., draper 555a Minns Edward T., grocer 557a Knox J. B. butcher Dickson street 559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, paint store 663 Houston E. M., junr., grocer 567 Beck R. W., J. P., estate agent Beck Mrs., milliner 569 Wooller J. M., fruiterer 571 Hopetoun pottery depot Agnew James 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Eames R. G., confectioner 581 Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 585 Tattersall Mrs. Ellen 591 McGee J. T, coachbuilder 593 Thurlow Mrs. Marr, greengrocer 595 Milter W. H., butcher 597 Botany View hotel – William Pyne Darley street 601 Jackson Robert G., butcher 605 Grounds W. T., oyster saloon 609 Shilling James, furniture shop 613 Brett J., greengrocer 615 O’Brien Sydney, hairdresser 617 Evans Miss Susan, dressmaker 619 Battle Arthur M., draper and mercer 621 Burling Charles, grocer 623 Kenny Mrs. Bessie, fish shop 625 Clench Mrs. Mary J., confectioner 627 Kracht C., newsagent 629 Blamey Louis R., ham and beef shop 631 United Australia hotel – Ptk. Rodgers Lord street Co-operative Butchering Co., butchers 635 McDonnell W. P., hairdresser 635a Harris and Burton, fruiterers 637 Campling A. E., surgeon dentist St. Peters railway bridge 639 Reed C., bootmaker 639a Roberts Mrs. R., stationer Roberts Richard 641 Harrison Ernest A., fruiterer 643 Nowlan Mrs. Margaret, pastry Nowlan Thomas Stark Leslie 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 665 Maisey Samuel R. 667 Shepherd George R. Barker Charles O. 669 Wilkie James, hairdresser 671 Rowe Clara, ham and beef Rowe Charles 675 Warren E., fruit merchant 677 Sugerman S. R. and Co., stained glass and leaded lights makers 679 Goldberg L., butcher 681 Cohen Marks, fruiterer May street

Laura Street – North side Commodore street to Edgeware road 1 Kelson Charles, fruiterer 3 Francis Mrs. Mary J. 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Ryan Mrs. Emily 9 Boswell Alexander 11 Brooks Alick 13 Walker Edwin 15 McCool Charles 17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop) Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Fowler Albert J. 23 Askham Charles 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George
35 Nielsen Robert A. 37 Bower Lorenzo G. 37½ Salter Thomas J. 39 Featherstone Gerald, “Silver Tower”, builder Trescott terrace- 41 Chapman Edward J. 43 Swan Mrs. Sarah A. 45 Arnold John 47 Newton Alexander 49 Pollett David C. 51 Walker John G. 53 Size John T. 55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing 57 Hunter George 59 Hutchins James O. 61 Darey William T. 63 Darke Henry G. 65 Hatton Mrs. Mary 67 Jelly William H. Methodist Church South side Camdenville Public School – John Connolly, headmaster 2 Penhall Christopher George 4 May Wm. 6 White Herbert, van proprietor 8 Jamieson William C. 12 Hardy William J. 14 Croshaw George 16 Lane Francis J. 18 Bradley Charles E. 20 Briggs Thomas 22 Royce Alfred T. 24 Kerruish Robert H.

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Cochrane Miss Jean, boarding es- tablishment 2 Yates James 3 Rea Mrs. Bertha, boarding establish- ment Kea Joint 4 Howe Mrs. Nellie, boarding establish- ment 6 Cowie John, boarding establishment 8 Oliver Mrs, M., boarding establish’nt 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL. B., solicitor 10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt 11 Hill Mrs. James 12 Donovan Mrs. Margaret, boarding es- tablishment 12a Lewis Nat 14 McMillan Miss Elizabeth, boarding establishment 15-16 Dye Mrs. W. E. 17 Perry Alfred, boardinghouse 19 Herring Miss L. B. 20-21 Ford & Toohey Misses, boarding establishment 22-23 Curtis Richard, boarding-house Crow Arlam

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Shepherd William 56 Bressington David 53 Wane Richard A. 51 Christison Henry 49 Green Patrick J. 47 Tall Lewis A. H. 45 Gallagher Patrick 43 Grundy Richard 41 Wheeler William J. 39 Walker Arthur E. 37 Strain James, builder & contractor 36 Westman Raymond Bishop Henry 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Bedford John

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Len NEWTOWN. Lon 487

25 Mackenzie John 23 Brien Arthur Peaece Harry 21 McGeorge Charles 19 Snape Charles E. 17 Gategood Mrs. Elizabeth 15 Dennis Walter 13 Craddock John V. C. 11 Barnes Charles, miller 9 Adams William 7 Riedel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young John

Lennox Street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery-Very Rev. Archdeacon Patrick Murphy, D. D. P. P. Wellington street 109 Hughson Malcolm Regent street 91 Beech Mrs. H. M. 89 Ferris Isaac 87 Walker Mrs. Mary 85 Holt Joseph J. 83 Foster John 81 Meek J. A., architect 79 Picaud Frank 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Mitchell Mrs. 71 Chadwick Mrs. Mary 69 Goodridge John 67 Shaw Edward 65 Saunders Richard 63 Bailey Miss S. A. Australia street-Church street South side Wellington street 132 O’Loughlan Harry H. 130 Davidson Samuel Regent street 128 Hallett Frederick 126 Denning James H. 124 Swift Mrs. Mary 122 Chesterton Samuel 120 Saunders Sydney 118 Hoffman Mrs. Bridget 116 Wright Frank C. 114 Sharkey James 112 Duggan James 110 Gawen James M. Denison street 108 Smith Charles D. 106 Ewing Henry 104 Mullis Mrs. Rose 102 Locane Mrs. Mary 100 Marks Daniel 98 Bowman Mrs. Mary 96 Rees David W. 94 Graham Francis T. 92 O’Neill Arthur 90 Henwood Arthur A. 88 Nance John T. 86 Johnstone Mrs. Lilian, grocer Australia street Courthouse hotel-Michl. O’Callaghan Eliza street 84 Thomas William B. 80 Challis Albert E. 78 Whiteoak Thomas 74 Baggaley Harry 70 Dermody William B. 68 Hartge Charles H. 66 Russell Frederick C. 64 Everitt George J. 62 Bailey Norman 60 Butler William 58 Walker William H., constable 54 Conwell Geo. T. 52 Bungate Henry
50 Straney Francis 48 Matthews William 46 Powell Harry C. 44 Coombes Joseph 42 Johnson Charles 40 Russ George 38 Green Albert F. Mary street 28-39 Bedford Mrs. C. J. 24 Walsh Arthur E. 22 Maloney Mrs. B. 18 North William 16 Jessop Mrs. Margaret 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Cleland Henry 8 Salter Mrs. Mary 6 Chaffey Mrs. Elizabeth 4 Fenton Henry 2 Charker George E. Church street

Lewis Lane Off 34 Regent street

Liberty Street-East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Pettitt James C. 7 Cahill John 9 Bryson J. A. 11 Lyons Frederick W. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William. J. P. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Smith Mrs. Annie Blakeman Mrs. Annie C., grocer London street 49 Diener Aloys 51 Beves George 53 Trafford Walter 55 Coggins George 57 Greaves Mrs. Caroline Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs Susannah C., nurse 65 Whitaker H. E. Whitaker H. A. 67 Branch Joseph J. 69 Roberts Mrs. Mary 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)

Linthorpe Street-North side Off Erskineville road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mrs. Catherine 6 Smith Mrs. A K. 8 Green Samuel T. 10 Vidler John 12 Oaten Reuben 14 Wormald G. P. 16 Langley Miss Lily 18 Ellis John 20 Wright Miss A. Burchardt, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Wilson Robert 26 Long Walter 28 Pearce Rev. Henry A. (C. of E. ) 30 Coleman Charles 32 Weatherby Charles 34 Rayward Richard 38 Webster Mrs. Margaret 42 Taylor Walter 44 McKenna Joseph 46 Meyer John H. P. 48 Hendry William J. 50 Dyer Frank H. 52 Hyndes William M. 54 Oldfield Mrs. Mary Jane
South side 1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Donaldson James, “Myola” Hancock Charles W, “Taranaki” Herbert street 23 Wolfe Mrs. Charlotte, grocer 27 Templelon Mrs. Margaret 29 Hinds John 31 Metcalfe John W., “Milton” Metcalfe Miss O., teacher of music Little Commodore Street 1 Pomery Edmond H. 2 Mason Mrs. Emma 3 Shirt Arthur J. 4 Phair Robert T. Verdict E. W., furniture manufacturer

Little Queen Street-West side King to Bligh street 2 Tye George H. 4 Thomson Mrs. C. 6 Anderson Henry M. 8 Emmett John 10 Parker Arthur F. 12 Denmark William 14 Flint George 16 Munson Mrs. Frances 18 Wood John 20 Newell George Campbell street East side 1 Cook George 3 Stone Arthur 5 Brown Edward P. 7 Giddens Thomas A. 9 Marshall Thomas H. R. 11 McLoskey Mrs. Louisa 13 Tickner Henry Campbell street 15 University Settlement Club

London Street-East side 179 Enmore road to Liberty street 1 Yeo James Edward 3 Holdsworth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Carroll James 9 Mayne Thomas 11 Br?adley James L. Broadley Miss L. L., teacher of music and private school Heslop-Hunter Miss J., teacher of singing 13 Jackson Thomas, builder 15 Fraser James 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Frederics George A. 23 Weeks Thomas E. 25 Thomas James 27 McGoogan John G. 29 Griffin Wilfred O, 31 Cummings Mrs. Mary, grocer Charles street 33 Peake Mrs. Catherine 35 Evans Miss Jane K. 37 Parkinson Mrs. Alice L. 39 Hack Mrs. Eleanor M. 41 Isherwood Mrs. Elisabeth Isherwood Miss L., music teacher 43 Trefry Thomas H. 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadle W. B. 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Chivers Mrs. Caroline 55 Munro Mrs. R. 57 York Mrs. Annie York E. A. C. 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Baldick George J. 63 Boon Mrs. Emily Augustus street

WOOD AND COMPANY: EVERY BRANCH OF FUNERAL WORK DONE FOR THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ – 0NLY UNIVERSAL PROVIDERS,


488 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued- 67 Lannen Richard 69 Cohen Harry 71 Hounsell Frederick G. 73 Clune Michael T. 75 Edgar Mrs. W., “Pretoria” West side 2 Lucas Frank, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles Johnson Richard H. B. 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Mrs. Fanny L., “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Weldon Nurse Mary, “Montrose Villa” 18 Davis Mrs. Katie, boarding establish- ment Davis Arthur E. 20 Peak Henry Murden John, “Hazeldean” 22 Walker W. J. Walker F. J. 24 Gough Mrs. M. A. 26 Bryant Mrs. Bridget 28 Wenholz Mrs. Emily 30 McMaster A. J. 32 Miller Maurice 34 Gibson Misses J. and E. 36 Be? Edward 38 Pascoe Claude 40 Wyatt Andrew 48 Millais George 50 Blakeman Henry N., sign writer

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Bell William 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Gillham Thomas 10 Lancaster Charles Susan street 14 Robson John 16 Coomber Charles H. Missenden road 20 Campbell Mrs. Jane Elizabeth street 40 Maloney Michael South side Rose street-Stephen street 5 Diessler Francis 7 Maish Charles 9 Maunsell Richard St. George Missenden road-Elizabeth street 13 Wolfe Gelb 17 Porter James R.

Lord Street-North side King street to Edgeware road 5 Turner Frederick 7 Wooldridge Charles 9 Duffy William 11 Kirkwood Alexander 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 23 Burley Frederick C. 27 Hookey William E. 29 Lee Albert John 31 Burrows Mrs. J. C. 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Robertson Isaac 37a Webber Ernest A. 39 Smith John 41 Harris William 43 Sherringham Joseph G., constable 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred 49 Rees Mrs. Catherine, laundress 57 Faulknor Walter, plumber, “Poneke” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackhall William
81 Walker Thomas 83 Wood William J. 85 Bennett Percy 87 Russell Henry 89 Hunter William 91 Saul J. D., baker John street 97 Boyle Hector 99 Griffin Thomas M. 101 Gibbons Arthur F. 103 Ward Sidney 105 Henderson Thomas 107 Hillman Harry 121 Bingham Isaac 123 Scott Frederick 125 Watt Alexander 127 Byrne Mrs. Mary A. 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Royston Elijah 147 Neill Luckie 149 Heaphy Martin 151 Lovers William John 157 Cunningham William 159 Davies David 161 Brown Mrs. Sarah 163 Davies Richard E. 165 Robinson J. George 167 Lavender — 175 Clayton George 177 Booker Alfred G. 179 Cairns Thomas F. South side 2 Lasbury Thomas, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station-Hermann Meyer, station master 62 Kerr Stanley 64 Player John 66 Calmund William 68 Donoghue John 70 Hurley Stephen J. 72 Walker Edward T. 74 Bradshaw Charles 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Hunter — 90 Gray Jamas E. 92 Hunter Mrs. Catherine 94 Boulton J. H. 98 Scott James 100 Bennett John H. Forbes Walter L. 102 Norton Joseph T.

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Keating John A. 3 McColgan Thomas 5 Rose George 7 Abbott George 9 Shearsby William E. 11 Griffin Mrs. Emily 13 Glendenning J. and Son, plasterers Glendenning James 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Brown Henry J. W. 23 Field Mrs. Sarah Field William J. 25 Brown Horace W. 27 Pilling Robert E. 29 Graham Miss M., teacher of music McArthur Miss Minerva 31 Freestone George W. Reiby street South side 2 Tester Walter, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Pettitt Mrs Eliz. E., “Clifton Cottage” 16 Breeze William 20 Dawson G., “Garfield”
22 Pocklington Mrs. J. & 24 Roach Thomas H. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo, 30 Green A. H. Fowles J. S. 32 Cody Jas. 34 Nagel Percy R. 36 Carroll Edward 40 White Peter 44 Warden Joseph 46 Price Frederick J. 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Gray Percival A. 54 Cartwright Edward 56 Gardiner Mrs. Alice 58 Myers Charles 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Hassett John J., grocer 64 Gleeson John T. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Allan Mrs. Christina 70 Matthews Gordon W. J, Filan Mrs. Ellen, grocer 72 Madden John Ferndale street 74 Griffin Edward C. 76 Buckley Matthew J. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Pope – 84 McGuinness Henry, grocer Simmons street Maria St. (now called Darley St.)

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Barden Stanley F. 6 Hayes Mrs. Annie E. 8 Croft Mrs. Hannah C. 10 Green Mrs. Jane E., “Buddawang” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Butt Charles B. 18 Lucas Mrs. Marie 20 Wilson H. K. 22 Mutton Christopher Mutton Miss Emeline, dressmaker 24 Wilson Mrs. M. J., “Maxwella” 26 Ware W. J.. “Avoca” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Blake Mrs. Jane 34 Baker William F. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Attwells William F. 42 Kelly Thomas E., “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Knoxe James 48 Webb A. Lytton 50 Piggott John, constable 54 Curby Sydney 56 Pearce Mrs. Annie 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Size James 66 Slouck Charles J. 72 White James N. 74 Jones Ernest I. 76 McMillan Walter K. 78 Hodgson Clement H. 80 White Thomas J. 82 Dawe William J., “Roseville” 84 Strachan Walter R. 86 Cleary William, “Elsinor” 88 Stephens Mrs Janet 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brawn Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Paterson Alfred 98 Anderson Stephen 100 Gearside Mrs. Annie 102 Stacker William G.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street    South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Mar NEWTOWN. Met 489

West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 5 McAtamney John. “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Flatten W. P., “Willan” 9 Flatten Mrs., teacher of singing Flatten Miss Laura E., teacher of music 11 Jones S. E. 13 Younger Henry W. 15 Morton George J. 17 Walsh Daniel 19 Vincent George A. 21 Minett Franklin B. 23 Rofe Charles A. 25 Robey John B. 27 Loughnan John 29 Clark John S. 31 Callow Robert 31½ Kelly Thomas E. 33 Pye James Henry, “Merrivale” 35 Walker Hercules B. 37 Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting 37 Piper John 39 Wade Mrs. Jeanie 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Walshaw James E. E. 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Fitzgerald Edward 53 Hague Mrs. Mary 55 Roberts Arthur 57 Warbrick William Cross lane 59 Stephen Henry G. 61 Dyer Herbert J. 63 Alexander S. 65 McDonald Mrs. Annie 67 Cadman Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Woodham A. 73 Jones John M, 75 Baker William E. 77 Fletcher John 79 Sims Herbert C. 81 Douglas Lancelot 83 Mood John 85 Taplin Henry 87 Turnbull Henry 89 Prain Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Douglas Arthur L. 97 Richards Charles F. 99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Millham Edward 113 James Mrs. Sophia 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Mrs. Marion, midwife 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boarding house 9 Thompson Charles Thompson George 11 Poffler John C. 13 Culbert Thomas 15 Cohen Henry West side Empire Billiard Rooms-T. G. Chute 8 Ford Arthur R. Morriss W., estate agent 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker
12 Russell Mrs. Elizabeth B. 14 Morriss W., estate agent Morriss Mrs. Mary, servants’ registry 16 Forrester Mrs. May, b’ding estab’ment 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry

May Street-North side 681 King street to Edgeware road 1 White Archibald 3 Sugerman Jacob 5 Anderson William Pullen William 7 Parkinson Alfred 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 McKnight William 15 Carnell William O. 23 Metcalfe Rev. J. E. Methodist Church-Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalfe 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Poulton Mrs. Margaret, grocer Poulton Arthur J. 31 Williams Alfred 33 Burrows John W. 35 Williams Edward 37 Hawkins George 39 Doyle Mrs. Emily 41 Swanson Thomas 43 James Henry, carrier 45 Talbot Mrs. Margaret 47 Hogan Thomas 49 Ross Frank 51 Buckland Edwin J. 53 Weine Ernest, “Fernleigh” 55 Lewis Rice T. 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Baines John 113 Williams Edward 115 Walker George 117 Keating William 119 Potts William F. (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street-Hordern street Gray Bros., Ltd., coach works Hordern street

Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-H. Parkinson, headmaster. 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Rowton Frederick, “Marion” 18 Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Vickers George E., “Loriston” Jeffrey Miss Lily, nurse 26 Rosen Mrs. Lucy Rosen Eric C, 28 Lannen Mrs. William 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Smith Mrs. R. A. 38 Hoather Oliver E. 40 Dawson James W. 42 Catts James H., M. H. R., “Scarcliffe” Cross lane 44 Weber Charles F. 46-48 Darke Lewis, boarding estab’ment Allwood Mrs. John
Marshall Mrs. James Lane Arthur Lane Miss Alice Taylor Mrs. Susannah Benson Charles 50 Swift Joseph 52 Lloyd Mrs. Camilla 54 Weir John King 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Butler George 62 Vincent George 64 Brown Mrs. M. J. 66 Gibbons Joseph 68 Hunt Reginald E. 70 Holmes William McNamara Mrs. Lilian 72 Dobbin William F, 74 Garven James 76 Willis Frederick G. 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Richards Arthur W. 86 Elvy Mrs. Mary 88 Metz Mrs. Fransesca 90 Engel Edward A. 92 Roberts Alick 94 Shurey James 96 Lockrey Joseph H. Wells George 98 Conran Thomas F. 100 Walker William E. West side 1 Ellerton Mrs. Ada 3 Drew Joseph 5 White J. S. 7 Bullen James, “Glenhaughton” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle – G. T. Walden Madsen Martin D. 23 Johnston Robert 25 Eld Ernest, teacher of music 27 Bailey Mrs. Alice 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Clancy Christian J. 39 Richard Mrs. Floweran 41 Bates John E. H. 43 Simpson John 45 Hockey Albert E. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. Broomfield 51 Doherty Mrs. Louisa 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 55 Sibley Joseph 57 Cropper John 59 Ruddle Miss M. E. 61 Budge Joseph 63 Burke Frederick J. 65 Gee William 67 Bacon John 69 Smith Alfred A., “Eurimbla” 71 Kirkpatrick Gordon 73 Pierce Francis A., “Manola” Davidson Mrs. Jane, nurse 75 Reynolds Albert E. B. 77 Wilson Mrs, A. J. 79 Hodgson Wilfred J., teacher painting 81 Tillott Mrs. Jane, confectioner Tillott Miss Ella, teacher of music 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 O’Toole Thomas 87 Butcher Robert H. 89 Beer William E. 91 Blackmore Clarence E. 93 Everitt Walter S. 95 Craig Arthur D. 97 Scott Mrs. Catherine A. 99 Chalmers Mrs. Jessie 101 Scott Harold J. E.

WOOD AND COMPANY: HORSES, CARRIAGES AND APPOINTMENTS – BEST IN N. S. W., SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES,


490 Mis NEWTOWN. O’Co

Missenden Road-East side King street North to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 11 Mason William, farrier Campbell street 13 Tuffnell Mrs. Ellen, boarding house 15 Hennessy James, carpenter 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James A. Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Wynwood H. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Mrs Mary Goldsworthy Miss Alice, teacher music Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Quill John Charles 37 Hamilton Mrs. Henrietta H. 39 Osborne Brissett J. A. Bligh street West side 2 King John R. 4 Boyle Campbell 6 Sharp Mrs. Agnes Longdown street 10 Carter James 12 Hodgkinson Thomas Campbell street 14 Smithard William, bootmaker McKinnon E H., fruiterer 16 Byrne William, furniture dealer Weaver Mrs. Catherine 18 Hewes Samuel, artificial flower maker 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Henley Gideon 38 King Robert F., coach builder 40 Pringle William A. 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Byrnes P. & Co, undertakers (branch) St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street-East side Union to Angel street 1 Scott Archibald la Burns Richard 3 Fenton Lionel G. 5 Ricardson Edward C. 7 Gurrin Frederick 9 Gurrin Brothers, fuel merchants and carriers 11 Littlejohn Albert, drayman 17 Woodcock Michael Gowrie street 19 Ripper Charles 21 Spear Henry F. 23 Bullock Charles 25 Smith William, watchmaker 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Grant George H. 31 Lockridge Robert S. 31a Becker Joseph 33 King Frederick 35 Robinson Mrs. Portia West side 2-4 Slinning Peter, fruiterer 6 Cook Henry C. 8 Yeates Henry M. 10 Franklin Mrs Annie, nurse Franklin Amos A. 12 Laws W. C. 14 Levy Mrs. M. 16 Crow Alexander
18 Nicholls George F. 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Jones Thomas W. 38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Lane Off Gowrie street 23 Masters William H.

Newman Street-East side 348 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Brennan James 22 Lynch Thomas J. 24 Heath Richard 26 Carman Rudolph 28 Webb Edward G. 30 Wood William 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Troy John 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Prince William A. 42 Woods Frederick 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Stuart Mrs. C. 52 Beal F. T. 54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music 56 Johnston James 58 Harrison Sidney 60 Paroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Horrigan James 66 Lowe William S. 68 O’Brien Morton 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Teffy John 76 Griffin Alfred 78 Branston Charles 80 Bolin George 82 Thompson Robert 84 Spinks James 86 Harding Mrs. A. A. 88 Green John Gowrie street 90 Reilly Mrs. J., grocer 94 Starkie William 96 Little John 98 Robins Edwin G. 100 Williams William 102 Campbell John 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street West side White Horse street 1 O’Brien Mrs. Frances C., grocer O’Brien Patrick 3 Mills William E. 5 Mullanphy Mrs. Mary J. Kelleher Mrs. Margaret 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Tingate John G., hatter 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J. P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J. 21 Walker Watson 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Haddock Thomas 29 Beach Richard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert
39 Hill Thomas, sash-weight foundry Snow White Washing Machine Maftr. 45 Coles William 47 Stewart Alexander M. 49 Coutts Alexander G. M. 51 Hereford Robert 53 Bullock Halbert Isaac 55 McEvoy Mrs. Emily 57 Turnbull Stanley 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Poole Arthur H. 65 Parker Frederick 67 Williams Harry 69 Worrall George 71 Floyd Mrs. Annie 73 Hough Ed., estate agent, sec. Tram- way Clothing Club 75 Lloyd Thomas 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 79 Graham John 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Stuckey Henry J. 85 Fletcher Frederick G. 87 Smith Edward 89 Waiters Frederick Union street

Norfolk Street 424 King to Angel street 1 O’Neill John J. 3 Gilmore Joseph 5 Williams John 7 Atkins James 9 Eggleton Mrs. P. McIlreen George White Horse street 25 McLeod Alexander 27 O’Neill John L. 29 McMullen Michael 31 Davey Amos H. 33 Smythe William 35 Smith Mrs. Susan 37 McBride James Redwin street

Northwood Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Wintle Abraham J. 4 Mercer Alfred T. 6 Rolston Albert Alderman James 8 Costello James 10 Mercer Walter G. 12 Gaudry Rowland 14 Gibson Samuel 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 22 Rawlings Benjamin East side 1 Niness Edward 3 Cheeseman George 5 Cannon Mas. M. J. 5 Armfield Frederick S. 9 Deery Edward P. 11 Coulter Graham C., “Clifton” 13 Aaron Joseph, “Carlton” 15 Fawcett William, “Hamilton”

O’Connell Street-East side King to Raper street Victoria street 9 Cohen Mrs. Rachel 11 Hawkshaw Herbert 13 Eather Edward C. 15 Joy John J. 17 Jackson Albert J. 19 Philp George 21 Abbott Charles H, 23 Davis Henry Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 81012 George
Street South. ‘Phone 726)

EVERYTHING FOR EVERYBODY AT ANTHONY HORDERNS’.


Oxf NEWTOWN. Phi 491

Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Vine William 38 Haswell Thomas O. 35 Thomson Thomas 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., engine-driver 47 Meirendorff O. 49 Shipton Charles A. 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W., vet. surgeon 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 Wheatley John H. F. 61 Webb 63 McEwan Alexander J., constable 65 Mitchell Charles H. 67 Rutter Henry 69 Collins Thomas 71 Grosvenor Richard 73 Powell William 75 Brown John 77 Wiley George 79 Bailey Frederick 81 Bourke Walter 83 Chesterton Oswald 85 Bullough Samuel 87 Drew William West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 6 Goodwin Joseph, plumber 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street Lloyd Mrs. Ellen 16a King William 16 Smith John C. 20 Pryce William H 22 Burton Arthur H. 24 Harbidge John 28 Harrison Charles 30 Doyle Dennis Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 Warner Mrs. Matilda 46 McLennan John 48 Myer Charles 50 West William S. 54 Whiteoak Mrs Catherine 56 Hitchens Mrs. Janet R. 58 Smith Charles H. Chalder street 60 Wilson John K. 62 Walker John W. H. 64 Fraser David 66 Fisher Charles 70 Green William R. 72 Crook Chas. 74 Ryan William 78 Ovenden George A. 80 Blamires Titus S. Raper street 82 Connors Mrs. Elizabeth 84 Douglas Charles H.

Oxford Street-East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Bedford Edward Pedder 3 Donnolly Steele 5 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist Albemarle street 7 Julieff John M. 7a Logan Walter 9 Young Robert 11 Rath Arthur 13 Apps Alex. 15 Edwards Henry R. 17 Hampton Arthur B. 19 Grenfell J. H. 21 Hermanson Elias
23 Porter Robert Campbell lane 27 Spring Arthur 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Andrews William 41a Royle William R. 43 Barrett Mrs. Kate, fruiterer Land’s lane 45 German Richard 47 Green Mrs. Elizabeth, fruiterer Green William T. 49 Hood Mrs. Margaret West side 2 Young Mrs. Annie 18 Bonnette Albert H. 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street 26 St. Bede’s Convent and High School- Sisters of the Good Samaritan 36 Holland George E. A. 40 Veaney Misses D. and M. 42 Lannen Joseph. “The Piers” 48 Hammall Anthony 50 Earle Mrs. Hannah Langton W., dis. sup. Colonial Mutual Life Ass. Society Limited 52 Hayes James 54 Page Harold 56 Savers Charles H. 56a Wakely Matthew 58 Carter William 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Buckman Albert 8 Davis Mrs. Mary A. Davis Miss Linda, ladies’ hairdresser Pearl lane 10 Johnston John A. 12 Anderson John C. 16 Don James S. 18 Paull Herbert S., engineer 20 Quy Mrs. Fred, “Essex House” 22 Paul James W. E. 24 Anderson Mrs. Mary 26 Schwoebel Mrs. Margaret 28 Stahl John H. 30 Curran James R. 32 Burgess Alexander E. 34 Bradd Frederick E. 38 Sharp Joseph 40 Fraser Thomas W. 42 Shaw Charles H. 44 Daley Charles 46 Bennett John W. 48 Parker Mrs. C. 50 Felgate Mrs. Alice 52 Harris William J. 54 Gledhill Frederick 56 Nicholson George West side 1 Lewis Rice 3 Alexander David 5 Willis William C. Commodore street 7 Doherty Ernest 9 Broadhead Arthur F. 11 Brennan John 13 Hayes Michael J. 15 Boyan Joseph 17 Weber Herbert 19 Edwards William Charles, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs. E.
37 Thomas Evan 39 Grover Arthur E. 45 Courtney Thomas 47 Dalton Charles F. 49 Smith William J. 51 Lloyd Francis, grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Hannabel Arthur J.

Pemell’s Lane Simmons to Reiby street Mitchell Bros., sign-writers & painters (workshop) Moon Edward S.

Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 38 Bennett Alfred J. 36 Gray James T., “Surrey Cottage” 34 Wheeler Mrs. Mary, “Fernleigh” 32 Ferrier Leslie A. 30 Herman Albert V., “Madaline” 28 Upton John 26 Neal Robert N. 24 Stone Frederick, “Hopetoun” 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 Frazer James, “Rothsay” 18 Blair Mrs. K., “Nubia” 16 Rowsell William J., “Langley” 14 Confoy Thomas J., “Scarboro” 12 Moran Albert Ignatius, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Newton James. “Milano” 6 Cunningham Cecil, “Irene” 4 Brown – “Sylvia” 2 Wendt C., grocer North side 19 Orme C. Alvin, “Victory” 17 Meyer Mrs. J. F., “Phoenix” 15 Noble Thomas, “Bognor” 13 Scard Alfred H., “Rose Moor” 11 Tory Robert 9 Edwards Jos., “Caroline Villa” 5-7 Hubbard S., bottle and case merct. 3 Olsan Mrs. Katrina 1 English John P., “Dania”

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron William, fuel merchant West side 2 Reilly Mrs. Bridget 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Berry Joseph 10 Lee Mrs. Alice 12 Croft William Belmore street 14 Gray Richard M. 16 Turner John 18 Hellemann William T. C. 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Brady John G. 26 Stubley John T. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pryce Norman C. W. 34 Pittendrigh Samuel W. Charles street 38 Faulkner Samuel, greengrocer 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Hayes Mrs. Honora, dressmaker 44 Cavanough Harold R. 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Crick E. A., storekeeper 52 Baynton Edwin W. 54 Paris John S. Harris Fred., photographer 56 Norta Reginald J. 58 Fitton Henry 60 Fernley Richard 62 White Hugh H.

WOOD AND COMPANY: FOR FULL PARTICULARS LOOK UP TRADES SECTION “UNDERTAKERS.” SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


492 Pin NEWTOWN. Keg

Pine Street-East side Wilson street to railway 2 Evans George 4 Dawson Edward C. 6 McLoughlin John 8 Hobden Robert H. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, engine-driver 16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss, teacher of music 20 Scrivener Claudius Alfred 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 McInerney John J. 3 Dorsett Alfred J. 5 Buchanan James Britten Henry B. 7 Fox James 9 Binnie William 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan Mrs. Mary J. 17 Alderson James W. 19 Lock William 19a White Tyrone 21 Stock John 23 McGann Andrew W. 25 Bock Mrs. Marie 27 Chappie Henry K. 29 Mason Albert, sawyer Gray Herbert D. 31 Craine William J. 33 O’Dell Mrs. Margaret 35 Pogson John, clicker 37 Lomax Augustus R. 39 Mansell Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Hinton John Egan street 6 Mason Percy 8 Osborne Sydney G. 10 Aikman John S. 12 Wright Walter 14 Townsend Mrs. Marie South side Hordern street-Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Scannell Daniel

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlinson Charles 28 Stokes Mrs. Mary A. 30 Blakeney M. J. 42 Hill Walter 44 Say Henry 46 Webber Arthur 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Pittman John 58 Symes Mrs. Sarah 64 Lundbeck Albert F. 68 Heydon Phillip Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Mrs. Teresa 5 Spring James, J. P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution- Miss Maude Ashe, superintendent 15 Lawson Maxwell G. 17 Lawson Ernest A. 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A.
25 Sedgers Philip 27 Conway Edward 29 Rusfeldt Mrs. E Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music 33 Callander William 35 Scrivener John G. 37 Speed John Bennett street 39 Dickie John 41 Fulham James, “Boronia” 49 Petersen Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Bishop James C. 4 Cavanagh John 6 Ferguson Samuel 8 Tully John J. 10 Burton John 12 Cummings Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Mrs. Matilda West side 1 Daly William 3 Scott Archibald, gas-fitter 5 Sutherland James 7 Miles George E. Newell John J. 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Heathcote Richard 15 Donaldson Walter J. 17 Sayle William 19 Taylor – Leamington avenue

Raper Street-South side 109 Church to O’Connell street Hordern street 1 Lane George 2 Gibbs Mrs. Annie 5 Scott Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs. Fanny 11 Corben Edward 13 Montgomery George 15 Bowman Mrs. Abbie 17 Hermann Henry B. 19 Shuetrumpf Carl 21 Hedley Arthur 23 Brown Alexander C. North side 2 Warland Arthur M. 4 Kaalund Holger 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Wilton Alfred 18 Jarman Ernest J. 22 Culbert Richard 24 Batton Mrs. Jane 26 Blain Joseph H. 28 Savieri Pilaide 30 Frost George 32 Taylor William E. 38 Downer John 40 Pakes Frederick 42 Sainty James H., engine fitter 44 Copp Alfred McPhillips Mrs. Florence 46 Phillips Mrs. Elizabeth 48 Costin Barry T. 50 Cavender William J. 52 Tottem George H.

Rawson Street-South side Station to Reiby street 2 Clayton Alfred E., milk vendor 4 Townsend Mrs. Harriet Young Willoughby T. 6 Sewell H. T. B. 8 Farrant Phillip E. 10 Lemcke Mrs. Ana 12 Organ Benjamin 14 Eadie Mrs. Margaret
16 Jones William 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Frederick 22 Cooper George R. 24 Beattie John 26 Kain Frank F. 28 Langford Alfred 30 Peters James 32 Spicer Mrs. Lucy 34 Roberts Alfred E. 36 Tuckwell Samuel C. 38 Faust George F. North side 9 Dorahy Hugh, “Norwood” 11 Buzacott The Hon. N. J., M. L. C., J. P. 13 Bourke Mr*. Ellen M. 15 Pearson Mrs. Kate 17 Care Arthur B. 17a Barry John H. 19 McGuckin John 21 Smith John H. 23 Adams Alban A. 25 Clark Mrs. Martha 27 Emery Mrs. Margaret 29 Falconer Arthur J. 31 Hughes Mrs. Ann 33 Rose George 35 Newell George R., painter

Redwin Street-North side Off Norfolk street 1 Collie Alexander 3 Sigworth John 5 Putland George 7 Sherlock Frederick L. 9 Dimond George 11 Goodwin James 13 Wright Mrs. Elizabeth 15 Hogg Harold 17 Hoye Frederick 19 Bellion George South side 16 Clark Thomas 18 Fenton’s store

Regent Street-East side 35 Bedford to Bishopsgate street 1 Hall E. J., private inquiry office 3 Wibel Leo 5 Green George H. 7 Lord Mrs. Ada 9 Reed Mrs. M. C. Hogg William E. 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Lane William 21 Weekes William 23 Nutt Arthur E. 25 Histon Maurice 27 Holmes Edwin J. 29 Austin William H. Lennox street 37 Beech S., pattern & cabinetmaker Kent lane 41 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail Mrs. M. A. Albemarle street Carlisle Castle hotel-John McLean 71 Elliott Joshua W. 79 Batman Miss Amelia 81 McLean Donald 85 Robertson John 89 McDonald Miss Elizabeth M. A. 91 Maish William J. 93 Baillie James 95 Simmons Mrs. Mary 97 Ruddle George E. 99 Osmond Thomas J. 101 Toby Ernest V. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Rei NEWTOWN. Sim 493

109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Neve Henry C. 115 Sutherland Lindsay A. 117 Munro John, van proprietor 119 Kell Arthur 121 Dobson Kingsmill J. 123 Hayes George West side 2 Carter Ernest V., storekeeper 4 Mealey James 6 Morris Arthur S. 8 Selby Christopher 10 Rowland Albert A. 12 Hardman Richard 14 Marsden Daniel A. 16 Thomson Mrs. Elizabeth 18 Green Thomas 20 Pay Matthew 22 Pinfold William R. 24 McCall John 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Westlake Arthur H. Lennox street 44 N. S. W. Fresh Food and Ice Co., Ltd., milk vendors 46 Binskin William H. 48 Hordern Mrs. Ann Weaver Mrs. Jane 52 Quinton Arthur R. Albemarle street 66 Atkinson William J. 68 Cosgrove Mrs. Julia 70 Dixon Henry 72 Beer Mrs. Amy 74 Pithers Silvester W. 76 Lincoln George 78 Roberts Tom P. 80 Chandler William 82 Green – 84 Newman Thomas 86 Croft John 88 Ward Albert G. 90 Cornwell Frederick 92 McDonald Ronald 94 Staples John 100 Morcom Mrs Mary 102 Turner John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel-Henry H. G. Burgess 110 Oliver George 114 Alexander Mrs. Elizabeth 116 Elstub Robert, J. P., contractor 122 Vernon William H.

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Stewart Mrs. Evlyne 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Johnson George M. 18 Newell Arthur R. 20 Cochrane William S. 22 Peir W. G. Don street 26 Everitt Mrs. Frances 28 Thomson Robert 30 Cochrane John 32 Simpson Claude B. 34 Hall Mrs. William 36 Boardman Leslie 38 Ryan M. J. 40 Snowden Robert W. 42 Howard Mrs. Annie 44 Scott Herbert B. 46 Gibson George 48 Christie Robert Clark John 50 Mooney Richard
52 Clark Robert A. 54 Bell Henry F. 58 Horne George H., grocer Rawson street Christ Church Mission Hall (Enmore) 62 Lockeridge Allan S. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Stewart Charles J. 3 Hamill Mrs. Isabella. “Potomac” 5 Slack Charles L., “Harbron” 7 Smith Henry A., “Chicago” Joyce Oscar 9 Hanney Joseph C., “Calliope” 11 Ross Frederick M. 13 Wilmott Darey 15 Blakely Thomas, “Yamba” 17 Johnson Leslie, “Alloa” 19 Cleary Mrs. Mary, “Warwick” Pemell street 29 McCahon Mrs. Jane 31 Ball Mrs. Jane 33 Brier Rocco R. 37 Clancy Harry de Burgh 39 Lea Frederick J. 41 Nesbitt Hamilton Sloane street 43 Luscombe Mrs. Isabella 45 Ferguson Archibald 47 Healey Frank 49 Morris Andrew J. 51 Maloney Joseph 53 Polden Samuel H. 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace J. Fulham street

Richard Street-North side Missenden rd. to North Newtown school Wright H. G., clothing manufacturer- A. H. Wright, manager Cole Edward, coach builder Elisabeth street 20 Ross Edmond A. 22 Payne William P. 24 Manning Mrs. Annie 26 Waugh Benjamin T. 28 Saunders Alexander 30 Yeaman F. A. 32 Stevenson Cleeve 34 Strickland Charles 36 Roberts Ernest 38 Holliday Norman W. 44 Mitchell Samuel 46 Lovedale – 48 Young Oliver R. 50 Halstead Mrs. Thomas 52 McRae Herbert 56 Blackwall Miss Jeannie South side 1 Cole Frederick 3 Wilson Henry 5 Allison Charles F. 7-9 McKay Robert Timothy, builder 11 Troke Sidney G. 15 Tegart Mrs. M. A. 19 Meldrum Henry Elizabeth street 37 Holcombe George R. 39 Davis Hugh

Robert Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Ferris James 4 Patterson Joseph 6 Nelson Samuel 8 Hurst Richard F. 10 Montgomery Samuel 12 Suttonberg Barron 14 Tildesley Mrs. Harriett 16 Poulter James 18 Weale John J.
20 Johnston Francis J. 22 Brown Ernest 24 Riley Mrs. Margaret 26 Costello Robert J. 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Morris Arthur W. C. 36 Crowne G. J. East side 1 Martin James 3 Foxon Joseph 5 Olorenshaw Bernard 7 Stephens Herbert A. 9 Farr William A. 11 Booker Alfred 13 Middleton Wesley J. 15 Smith Frederick H. 17 Morgan Evan 21 smith Herbert O. 23 Satchell John S. 25 Field Leslie L, 27 Leary William 29 Woodham George 29a Sirman John 31 Hayward Henry 33 Withers James E. 35 Wallace William 37 Ford John M.

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson Samuel, fuel merchant and veterinary surgeon 6 Cooling Thomas South side 13 Page Joseph 11 Deveney Timothy 5 Osborne Percival A. 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Sawkins Mrs. Eliza J. 6 McLerie John 8 Mottram Charles 10 Griffiths John 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles St. Andrew 16 Newnham Robert East side Fallick and Co., builders 3 Binskin Edward C., “Roseville” (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory and vinegar works Simmons street North side 1 Bracken Dennis J. Metropolitan road 3 Bonfield Charles

Short Street Off Camden street 1 Downes Mrs. Harriet 2 Baker Frederick E. 3 Goodin Philip H. 4 Marquand M. B. 5 Grant Arthur

Simmons Street-East side Enmore road to Camden st.-Pemell’s lane 12 Rea Miss Celia, private school Hepper Henry W., “Torquay” Trevillion Henry D., “Harolda” O’Connor Matthew D., “Inveresk” Brown S., “Invermay”

WOOD AND COMPANY; OUR FUNERAL PARLORS ARE AT 810-12 GEORGE STREET. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


494 Slo NEWTOWN. Sta

Simmons street continued- 16-18 Beegling D. H., physician and sur- geon, “Yarrowa” Pemell street 28 Worsley Mrs. Jessie, “Lachlan” 30 Carter Ernest, “Campaspe” 32 Meagher Louis, “Sussex” 34 Dadswell Herbert E., “Glen Iris” 36 Harley Martin, “Ormonde” 38 Carson Francis A. 42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A. Sloane street 46 Armstrong George 48 Chamberlain Bert 50 O’Connell Christopher, “Blairgowrie” 52 Giles William J., “Thelma” 54 Fenning Henry, “St. Elmo” 56 Osborne Leo, “Chelsea” 58 Harding Beaumont C., “Wallsend” 60 Ewin James 64 Camp Mrs. Rosetta Press Miss Emily S. Witts William, fuel yard Fulham street 70 Leigh Rath, conveyancer 74 Armstrong Ebenezer 76 Kain Miss Sarah Margaret street 88 Szarka George, grocer Hogan Edward 90 Sloane Edward 92 Perry Paul 94 Mattheson William 96 Lawler James G., cleaner & presser 98 Erickson T. William R. 100 Cranston Edmond T. 102 Griffiths Thomas William 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Hulbert Alfred C. 110 Walsh Harry 112 Miller Henry 114 Bagot George W. 116 Andrews Charles 118 Jackson Thomas H. 120 Miller William 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 128 Dorn Mrs. Rachael 130 Yeardye Albert W. 132 Robertson James A. 134 Winfield Mrs. Fanny Winfield Walter 136 Roberts Frederick 138 Westerman Mrs. Agnes West side 1 Seller Frederick C. 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 May Alfred 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Anderson Mrs. David 17 Toohey Roger J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge MM. Georgina 23 Tallentire Walter G. 25 Bagnell Henry B. 27 Glover David A. 29 Walker Mrs. James 31 Marsden Fred 33 Stephenson Matthew 35 Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs. M. A. 39 Miller Gilbert 41 Fraser Mrs. Jessie 43 Breen John 45 McCabe James 47 Hicks Mrs. Margaret 49 Bellick Mrs. Mary Ann Matthews William J. 51 Nettleship Misses E. and H. Johnson Mrs. Sarah J. 53 Coggins George 55 Ingall Mrs. Fanny 57 Moon Mrs. 61 Drake James A. 63 Dark Claude 65 Milligan Mrs. Sarah 67 Toogood John 69 Dowling Henry 71 Carter Mrs. Catherine E. 73 Ridley William 75 Walters Allen 77 McSherry John 79 Meek John H., milk vendor 81 Gibson James 83 Lands Mrs. Henrietta 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Thompson William H. 93 Kellar Arthur C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Gatley Albert 107 Brackenridge William 109 Toomer Frank 111 Cook David 113 Deeman – 115 Hartley Arthur 117 Stevenson William, Junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Christy James 127 Woods Frederick C. 129 Mathers Leslie C. W. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Latham Philip 135 Younger Ralph 137 Stanner Thomas 139 Negus John 141 Talbot Alfred

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Machin George E. J. 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Jack Andrew 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 5 Mills Alfred 3 Trimmings Charles 1 Walker Benjamin South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son. coach factory

Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital-G. E. Ardill, J. P., director

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca Newton Leonard, massuer 4 Loennies Francis 6-8 Gibb George A., estate agent Tennis court-H. M. Larkins, sec’tary Christ Church-Rev. Reginald Noake, B. A., rector 40 Johnson Frederick W., baker Owen Mrs. G. D, (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works- McDonald and Eklund, proprietors Enmore road
20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Webb William 34 Young R. S., J. P., overseer Council works 36 Wright William 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs. Ellen 46 McKenney Miss Alice, boarding establishment 48 Thistleton Miss Emily, boarding establishment 50 Devine John 52 Bolton Mrs. Clara 54 Jay G. B., draper 56 Evans Mrs. Elizabeth 58 Wells William, painter 60 McKern Mrs. S. A. 62 Bell George 64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E. T., nurse 76 Irwin John Edward 78 Firth William Firth Robert 80 Walker R. H. Holt street 82 Green E., fuel merchant 84 Roach Edward 86 Green Mrs. M. 88 Harvey Robert T. 90 Gentle J. J. 92 Moon Edward 94 Gillespie John 96 Johnson Walter T. 98 Fortescne Mrs. Emily 100 Bryant Isaac 102 Campbell John J. 106 Sutton Miss A., private school 120 McCarthy Mrs. Jane 122 Orr James J. 124 Craigen James 126 Campbell Mrs. Amelia, dressmaker Campbell Robert 128 Walker Mrs. Mary A. 130 Lock Charles 132 Nutt David C. 134 Dunning Walter 134 Thistleton Mrs. Catherine 136 Joye Max H. 138 Dodds Edward 140 Hunt William 142 Bottrell Mrs. Mary, dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Parabo William J. 148 Young William 150 Brown Edward 152 Harrington John W. 154 Hurst William 158 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants Enmore road 31 Gawne Walter, builder, “Reiby House” Reibey Hall 43 Berringer Peter 45 Chapman William Don street 47 Loydstrom Mrs. Jane 49 Hardy James A., physician and surg. 51 Miller Hugh G. 53 Wilks Mrs. Emma 55 Heighway Mrs. Sarah 57 Powell Thomas 59 Isenhood Frederick W. 61 King Edwin J. 63 Austin William A.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ENTRANCES IN GEORGE, PITT AND GOULBURN STREETS.


Ste NEWTOWN. Wat 495

65 Bradford Mrs. Mildred 67 Barnett Frank H. Rawson street-Holt street 81 Davidson Edward 83 Greenow Alfred E. 85 Levi Myers 87 Chessell Mrs. Grace 89 Butler Albert 91 Mahony Misses E. C. and M. A. 93 Jones Henry M. 95 Martin Walter J. 97 Ewen Albert H. 99 White Victor 101 Humphreys William G. 103 Chesworth John 105 Dayhew Samuel A. 107 Byrnes Frederick C. 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 113 Andrews Alfred R. 115 Thwaites Mrs. Ida 117 Jarman Andrew W. 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Barry Mrs. Elizabeth A. 125 Hughes John 127 Cahill Thomas 129 Simpson Thomas 131 Gannon Joseph N. 133 Dyson Henry 135 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James

Stephen Street Off 159 King street

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 17 Cairns Alfred W. 19 Dunn Mrs. E. 21 Dodge Mrs. Norah West side Campbell street 8 Stevens William G. 10 Mason Joseph 12 Herbert John, wheelwright 16 Bruce William 20 Mills Mrs. Annie 22 Hardy George 26 Dunn Oliver J. 28 Robinson Bernard A. 32 Keetch Mrs. Annie 38 Cummings Mrs. Patrick Brennan Miss Annie 50 Montgomery John 52 Stormon Bartholomew 54 Parker Benjamin 56 Foley Hugh M. 58 Read Francis (For continuation, see Camperdown)

Trade Street-South side Railway avenue to St. Mary’s street 26 Bradley Mrs. Annie 24 Corcoran Patrick 22 Craig Mrs. Ellen 20 Garn John 18 Egleton William 16 Anderson William M. 14 Weekley William, engineer 12 Sutherland Thomas J. 10 Jones William C. 8 Marsden Thomas J. 6 Lynch Patrick J., “Franklyn” 4 Savery Alfred B., “Idalia” Albert street 2 Lowry Patrick North side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Ryan John
35 Knowles Edward J. 33 Sommerville Alfred 31 Close Herbert 29 Smith John 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Mrs. L. 19 Agnew Mrs. Mary 17 McCullum John J. 15 Cobb Mrs James J. 13 Williamson Samuel 11 Atkinson Joseph E. Spear Mrs. Emma Baird Mrs. Emma St. Stephen’s Mission Hall

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Bugler Thomas, painter 2 Feldwick George 3 McNee William 4 Wich Arthur 5 Faulkner John 6 Pearson Mrs. Fanny 7 Smith Mrs. Maria 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Wright Mrs. Mary 13 Bedford Oswald T. 14 Hovanden Thomas 15 Turner William 16 Tudor Alfred 17-18 Schwer E., patent bath manu- facturer (workshops) 19-20 McDonald A., Ltd., boot manu- facturers 23 Milsom Alonzo J. H. 26 Watson Ernest H. F. 27 Atkin Albert 28 Brant Jonathan 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-North side Erskineville road to King street south Erskineville lane 1 Scanlan Edmund, “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Cromack Alfred “Glenchass” Newman street 7 Nelson Samuel, laundry 9 Slade Arthur 11 McMahon James 13 Church James 15 Keenan Robert 17 Bell Mrs. Margaret 19 Grono Jonathan 21 Boon Herbert E. B. Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Morgan Frederick 27 Green William J. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Years Edgar 31½ Sutton George W. 33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin Albert J. Weakley Mrs. Julia 39 Blackwell John 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Clarence 45 Marsden William W. 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Jarvis Thomas E. 55 Bell Thomas A. 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M. 69 Smith Mrs. Emma
71 Beehag Gideon 73 Wallis Mrs. C. A., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary Potter George E., grocer 77 Dingwall Charles 79 Brown Mrs. Elizabeth 81 Martin Francis M. 83 Kinlyside John W. 85 Bannon Charles G. 87 Pritchard Thomas, Junr. 89 Barrett Mrs. Mary Lawson James 91 Powell Christopher Munni street 91a Haverd James 93 Ramsey Walter 95 Duke Edwin F. 97 Moxham Charles T. 99 Francis David 101 Morris William 103 Smedley Albert 105 Smith Alfred 107 St. Clare David R. 109 Young Mrs. Elizabeth 111 Henstridge William 113 Godkin Anthony L. 115 Smith George 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Healey Thomas 127 Kohen Stanley H. 129 Duffy Alban 131 Lucas Alfred C. 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Blair Mrs. Maria Blair Mrs. Susan 141 Newton Harry E. 143 Grice Thomas 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Anderson Mrs. Annie 151 Smith William A. 153 Teasdale Emanuel T. 155 Hudson Percy F. 169 Purss John 171 Galloway James 173 Weatherby William J. 175 Union hotel-Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Fitzgerald William M. Robert. Taylor Memorial Hall O’Connell street South side Hordern street-Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant

Walenore Avenue-East side Off 30 Alice street 1 Hayes John 3 Muller Fritz 5 Jope Reinhold 7 Waldron Marcus C. 9 Scott Harold W. 11 Webb Walter R. West side 4 Roffey Walter G. 6 Rhodes Arthur 8 Mackie John 10 Banks William H. 12 Pogson Charles 14 Taylor John 16 Marcer George E.

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Macnamara William Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker

WOOD AND COMPANY: IMPORTERS AND DISTRIBUTORS OF ALL UNDERTAKERS’ SUPPLIES. SYDNEY.


VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


496 Wel NEWTOWN. Wel

Watkin street continued- 6 Golding Mrs. Ellen 8 Wilson Mrs. Margaret 10 Rudd William 12 Hoad Walter S. 14 Gillard Alfred E. A. 16 Matheson Alexander E. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington Mrs. M. A. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music 26 Mallan Mrs. Martha E. 28 Elliott Patrick 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Edge Mrs. Lydia J. 34 Dow Mrs. Eleanor, private school 36 Utley Mrs. Emily J. 38 Pollock Adam 40 Bartlett Mrs. Carrie 42 Smith Mrs. Elizabeth 44 Tween Mrs. Maria 46 Moulang Joseph Moulang Miss, artist in hair 48 Dodman Arthur Wilson street 56 Thruchly William 58 Phelan William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 King Mrs. Amelia 64 Henley Robert, herbalist 66 Furley Ebenezer, J. P., journalist 68 Walker David Skinner Alexander 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Miles Charles A. 5 Chambers Richard 7 McKay Henry A. 11 Baylis Joseph E. 13 O’Keefe Mrs. Margaret McDonald Miss Almeria. dressmaker 17 Plummer Mrs. Mary, boarding house 19 McCardell John McCardell Miss Nellie, teacher of music 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Triggs Sidney A. 27 Fenwick Mrs. Sarah 29 Bubb Mrs. Annie 31 Wallace Frank 33 Frazer Daniel L, 35 Ikin Mrs. Emily 37 Madden Mrs. Annie 39 Coulter Mrs. Martha A. 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Fletcher Mrs. Harriet 47 Oxley Mrs. Clara 49 Brown Mrs. Catherine Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp 61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 73 Bringolf Mrs. Rachel 75 Solomon David J. 77 Tully James 79 Hudson Charles M. 81 Marshall James 83 Riches Henry C. 85 Jenner Robert H. Verdich Paul J. 87 Cuneo William A. 89 Lee Sidney

Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder
3 Wellington Hall 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Martin Charles 11 Byrne John J. 13 O’Brien John J. 15 Crimmins William E. Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Ch’ch-Rev, C. E. James Lennox street 21 O’Keefe Michael J. 23 Searle William G. Kent lane 25 Godfrey William 27 Young Mrs. Jane Coleman Miss Nellie Fowler Mrs. Lizzie Campbell lane 37 Everist George 39 Gilliver Mrs. Elizabeth, costumier Gilliver Henry J. 41 Stuart-Robertson R. J., M. L. A. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss F. E., store 49 Prince William Fitzroy lane 51 Banfield Samuel 53 Belfitt William H. 55-57 Wotton George J., fencer 59 Colling Thomas Wootton John 61 Ritchings John 63 Hobert Samuel 67 Grimshaw Mrs H. 69 Green William T. 71 Kell William F. 73-75 Cullen Michael 77 Dyer Frank 79 Ryan Richard J, J. 81 Waugh Allen 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 McAlister Joseph 97 Woodger James O. 99 Howe Henry E. 101 Roberts James West side Bedford street 16 Ferrier Frederick W. 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Mitchell Mrs. Clara O’Connor Michael 26 Lowe William F. Lennox street-Kent lane 32-34 Cleary Mrs. Kate 34a Johnson A. W., artificial flower man’r Albemarle street 42 Spence John F. 44 Luscombe F. W. 46 Hayes Wallace V. 48 Hayes John J. 50 Fuller Thomas 52 Grant William 54 Forward William H. 56 Gleeson Mrs. Bridget 58 Craig Alick Plummer George 60 Johnson William 62 Ellis Edward 64 Dacker Isaac 66 Byrne Mrs. Beatrice Young lane 68 Dyer Francis 70 Fryirs Tom 72 McCarthy George 74 Purves George 76 Ratcliffe Mrs. Mary 78 Marshall Joseph 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fryirs James H., gasfitter 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Higgins John T. 90 Beer Mrs. Esther 92 Chantler Mrs. Anne 98 Harris Mrs Annie

Wells Street-North side 581 King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 7 Dumbrell Albert H. 9 Howard Mrs. Florence 11 Newson Percy W. 13 May James 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 McKinley William T. 21 Hogg Henry 23 Collins James 25 Horgan William J. 27 Adams David S. 29 Lightfoot James 31 Saunders Joseph 33 Shepherd George A. 35 Stewart Mrs. Susan 37 Roger James A. 39 Smith Walter Scott 41 Nimmo Thomas 43 Gibb Walter J. 43a Mundy John H. 45 Skinner Mrs. Sarah 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. Mary 51 Arundell George T. 53 Catford Charles 55 Papworth John R. A. 67 Ives William 57a Williams John C. 59 Garrard Sebastian 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Coombes Robert J. 65 Reynolds William 67 Hughes William M. 69 Fenton Richard H. 71 Williams Mrs. Annie 73 Chippindale John 73a Wilson Colin 75 Scanlon Mrs. Elizabeth M. 77 Osborne Henry, builder 79 Lees George F. 81 Acland Robert W. Pearl lane 83 Child Thomas B., 85 Brunt William, packer 87 Torr Percy W. Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Sainty John H. 93 Thomas Alfred 95 Campbell William 97 Chapman George 99 Morris Mrs. Elizabeth, fruiterer Morris George 103 McCormick Felix, bootmaker 105 West Albert 123 Connolly John, schoolmaster 125 Curror George 127 Pitty Walter J., “Annandale” 129 McIntosh John, “Bertdale” 131 Appleton James, “Claricevilie” 131a Sieven Edgar S.. “Josephville” 133 Gibson George, “Graceleigh” 135 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Wha NEWTOWN. Wil 497

South side 2 Sutton Alfred 4 Drane Joseph 6 Shorten Mrs. Frances 10 Willard Alfred H. 12 Seymour George 14 Tansley Ernest P., “Tansley” 18 Spencer John, dentist 20 Smith John 22 Lovett Cecil F. 24 Maxwell Albert P. 30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Miss Margaret 36 Morris David 38 Crocker Charles J. 40 Williams Albert H. 42 Histon John 44 Hayton Richard 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Lappan David 58 Brooker James H. 60 Roberts Thomas 62 Martin Thomas 64 Brooker John 66 Houghton James R. 70 Murray Anderson 74 Marchant Thomas J., china and glass rivetter 76 Eldershaw Mrs. Prances 78 Steele Edward A. 80 Rogers Charles 82 White John John street 90 Murray John 92 Saldern John T. 94 Jarvis John H. 96 Moore Milton 98 Wood M. H. Albert 102 Nancarrow Stephen H. 104 Davey George H., “The Priory” 106 Barton Garth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Sherwood William 122 Stiffe John Leopold William B. 124 Crawford George C. 142 Taylor Tom Taylor Mrs Matilda, dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 McGarvey Robert 148 Wright Percival E. 152 Walker S. M. 154 Irwin Charles 156 Whyte Oswald T.

Whately Street Off 242 King street north 2 Sholl George 4 Whitehead Harry 6 Jackman Mrs. Jessie 8 Smith George 10 Brown Alexander 14 Hartley Alfred 16 Holmes George 18 Lewis – 20 Holt Mrs. Jessie Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants

Whitehorse Street-South side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred A., carpenter 8 Hunter Henry 10 Mitchell Mrs. Elizabeth 12 Tabby Alfred 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clarke Henry William Gibbes street
North side George street 1 Griffin Lionel 3 Lancashire Ernest 5 Battery James

Wilford Street-North side Station street to Enmore road James Mrs. Grace Farrow Mrs. Grace Ible Miss May South side 2 Dymond Thomas 4 Fitzgerald John 6 Walsh Henry 8 Watson William 10 Forrester William J. 12 Lee William 14 Lee Mrs. Mary 16 Ross Robert 18 McKenzie William 20 Heuitt William 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Freeman Mrs. Fanny 30 Edge Frank 32 Morris Thomas H. 34 Abbott Mrs. John 36 Forsaith Alfred 38 Craig Thomas 40 Stewart Arthur E. 42 Doyle John J. 44 Steer Mrs. Matilda 46 Mulhall Miss T., boardinghouse

Wilson Street-North side King to Forbes street-Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams William H., saddler 22-28 Gommensen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 Williams Charles B. 38 Haswell Thomas 40 Ibbotson Albert E., builder 40a Eagleson William J. 42 Carrigan Joseph 44 Herbert Alfred J., constable 46 Pleace Mrs. Caroline 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber Alfred W. 52 Jeskie Bros. & Co., fibrous plaster ceiling manufacturers 60 Steele William 62 Wood William 64 Shepherd George Hornby Mrs. Jane 66 Newland Frank 68 Dobbie John 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George Brady Mrs. B., grocer Brady Jeremiah Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Miss Mary 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Watkinson Mrs. Eliza 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W. 98 Hill Mrs. Emma 100 Doyle M. Horatio 102 Bailey Mrs. Fanny 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Halley William A. 114 Byrne Mrs. Matilda 116 Monk Edward T. 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street
132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Thompson Harold L. 142 Crowe John B. 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Gerard Emil 148-50 Mount Eagle Tin-plate Metal Works -A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William 162 Russell George S. 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Fitzroy street 186 O’Brien William 188 Davis Sidney S. T. 190 Robertson Miss Jean, confectioner 192 Souter Henry N. 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Bailey Mrs. Martha 202 Payne Herbert G. 206 Llewellyn Mrs. Jane 208 Bond James Queen street 212 Penman James 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Smith J. G., timber merchant 3 Eagar and Co., estate agents Eagar S. E. Thorne E., tailor (workrooms) Brennan’s stables Erskineville road 17 Stein John 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 McKenzie Duncan 25 Williams John F. 27 Aubrey William C. 29 Williams George 31 Sharpe Emanuel 33 Herleighy Mrs. Mary 35 Cory Henry O. 37 Tollfree Joseph R. 39 Ambrose John 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Holmes Mrs. Esther M. 47 Reynolds Barry. 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 53 Rae William B. 55 Morris Arthur 59 Mills Claude 61 Chalker Frederick 63 Swindells Samuel 65 Gimbert William, carpenter 69 Paish Frederick Latter Day Saints’ Church 71 Oddfellows’ Hall 73 McKellar Mrs. Elizabeth 75 Eigenbrod Mrs. Ellen 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Jones Thomas 81 Boothman John W., coachbuilder Brown street 85 Forster R. C. H., physician, “Firenze” 93 Pickering William 95 Colless Joseph 97 McLaren Daniel J. 99 Holmes Alfred 101 Williams John James 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Davie Alexander H. 109 Gove John B. 111 Hannan John L. 113 Hart Henry

WOOD AND COMPANY THE MOST EFFICIENT FUNERAL DIRECTORS IN THE CITY. Head Office, 810-12 George
Street, SYDNEY. Tel. 726)

THE PICK OF THE WORLD’S CHOICEST COMMODITIES,


498 Alf NORTH BOTANY. Bax

Wilson street continued- 115 Ryan Patrick 117 Wood Henry A. 119 Simpson John 121 Jeffrey James 123 Klas Jacob 125 Betteridge Bernard 127 Smith Henry J. Burren street 143 Reardon Edward Book Miss May, dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Levy Samuel 153 Landers S. H. 155 Rummans Herbert H. 157 Chinchen Henry W. 159 Kent William, stovemaker 161 Toohey Michael 163 Smith Daniel J., bootmaker Parker R. E, Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 183 Daley Harry 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Mather Joseph 191 Aynsley Mrs. Ethel, fruiterer Aynsley Richard 193 Smith James 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W, glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill David, general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Boorman Thomas F. Holdsworth street 213 Horner Arthur 215 Whiddon John 217 Sheridan Mrs. Nora 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, “Hawthorn” 225 Harford John C. 227 Sims Mrs. Fanny (For continuation, see Redfern) Yaralla Street-South side Off Bucknell street Wilks J., fuel merchant Templeton George, “Dewerstone” Maudsley James, “Mewstone” Atkinson Ernest G. H., “Eddystone” 1 Comber John 3 Lewis Hubert N. 5 Lansley Henry 9 Gray Richard 11 Gordon Mrs. Violet 13 Devine Mrs. Catherine Devine Martin J. 15 Young Mrs. Ellen 17 Todd James 19 Goldsmith James V. North side 2 Dwyer James 4 Minogue John 6 Funnell Thomas 8 Locke William 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Press Ivor H. 18 Miller Leslie 20 Holl John 22 Burton Patrick J.

END OF NEWTOWN ENTRY


NORTH BOTANY


WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

1909

ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- south by Erskineville and St. Peters; and on the west down; on the east by Redfern and Darlington; on the by Petersham and Marrickville. Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862, Area—480 acres. Number of houses—5,500. Number of assessments—5,740. Miles of streets—26|. Assessed Value—£193.160 10s. Annual rental—£212,390. Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,540,272 4s. Council Chambers—Town Hall, King-street. Office hours—Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 12 noon. Council meetings—Every alternate Tuesday. MAYOR— TREASURER— Harold T. Morgan, J.P. J S. Ranclaud AUDITOR ALDERMAN– W. H. Cadogan Jas. Campbell W. Cox, J.P. OVERSEER OP WORKS- W. C. Clegg W. Edwards Robert S. Young Charles H. Ibbotson John Salmon, J.P. Nathaniel Lewis Wm. Rigg, J.P. INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR J. F. Smith, J.P. Harold T. Morgan, J.P. John Watson Frederick Hoffman Robert Elstub, J.P. Chas. H. Turtle CHIEF BAILIFF– TOWN CLERK- Sargant Nathan Archibald Mackintosh, J.P. CARETAKER— John Wilson, Junior Clerk Joseph Brown


468 Alb NEWTOWN. Alb

Albemarle Street—South side Bedford street to 60 Australia street Baltic street—Oxford street 44 Lidbury Charles, ” Wendover” Wellington street—Regent street Klees Joseph T. 34 Williams Henney, butcher 32-30 Williams Henney 28 Hayden C., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Trickett John W. 22 Crone Mrs. Mary 20 Shemwell Edwin M. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 14 Jeskie Gustave 12 White Oliver 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Gibson Thomas, bootmaker 4 Morton Robert, bootmaker 2 Jones Mrs. Mary North side 113 Richardson Charles T., ” Byerock ” 111 Hopkins Mrs. Albert, ” Burrowa ” Artingstall Alfred 109 Sedgers Phillip, ” Bundaberg ” 107 Webb Percy R., ” Bombala ” 105 Mitchell Mrs, Clara, ” Beaulah”

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Alb NEWTOWN. Ang 469

103 Bird Henry, ” Beresford ” 101 Fishpool Harry, ” Ben Lomond ” 99 Mason Ernest, ” Benalla ” 97 Burgess Henry, ” Belmont ” 95 Tully Henry, ” Blenheim ” 93 Hearne J. William, ” Glenferrie ” 91 Geddes William F., ” Batavia ” Baltic street 69 McLauchlan Andrew Oxford street 67 Cunningham Chas. M. 65 Saunders Richard 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 MacAuliffe Arthur 59 Ardill George E., J.P. 51 Levy Isaac D. 49 Banks Silas 47 Salisbury Mrs. Janet Wellington street 45 Rogerson F. E., grocer 25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotel—John McLean 19 Murray John 17 McBurnie William, bootmaker 15 Shemwell Edwin M. V., ” Moruya ” 13 Johanson Edward J., ” Araluen ” Denison street 9 Walsh James and F., drapers 7 Baldick James, blacksmith 5 Bailey Mrs. Elizabeth 3 Fernon J. F., van proprietor Albert Street—North side Bedford to Trade street 3 Pearce Zacheria 7 McDonald Murdoch 27 Grirnshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 Happ Frank G. 39 Clarke Edmund 41 McEwan Mrs. Annie South side 12 Boxwell John 6 Smith William Alice lane Alice Avenue Off Alice street West side 1 Morris Horace C. 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell Mrs. Mary 7 Wilks Mrs. E. East side Jamieson Henry C., ” Carlton” Moore Charles E.,” Oatley” Brown Horace J., ” Sutherland ” Roach Edward, ” Penshurst” Knight George F., ” Como” Green Sydney A., ” Clifton ” Alice Street—North side King street to Edgware road The O. K. Jam Co.—G. B. Edwards, proprietor 1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage” 11 Douglass George 17 Drinnan William A. 19 Bailey Mrs. Annie 21 Fraser Alexander Off—21½ Finlay John P. Finlay Roderick T. 23 Thackall John H. 25 Mavay Mrs. Mary A, 27 McArtney Edward Williams John 29 Flint William 31 Woodroff Harry 33 Poole Alfred Off—33 Richard E. H. & Sons, art metal workers 49 Danaher David Tye Herbert N. 51 Parks Cornelius J. F. 53 Windberg Henry F. 57 Cremen Mrs. E. 63 Clare Alfred 65 Sincock Mrs. Sarah 67 Armour David 69 Walters Carl 69½ Noyes Henry 71 Souter Geo., contractor, “Lindaglenn” 81 Hanks Sidney J., ” Grace Lynne ” 83 Austin G. S., ” Glassnock ” 87 Stewart Mrs. Jean, ” Perth ” 93 Younghusband S. J., ” Cheshunt ” 95 Atkinson Thomas J., ” Lewisville ” Bryce Victor 97 Stone William, ” Ireneville ” 101 Parker Thomas J. 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton William, grocer 109 Webster Robert 111 Cameron Alfred W. 113 McGlinn Mrs. Mary A. 115 Crocker George A. 117 Kilbut John 119 Burton Sydney T, 121 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E. 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful Lush George P. 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss 139 Noakes Mrs. Agnes 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H.. mason 145 Schmidt Christon 147 Thornborough Arthur F. 149 Cox Charles W. 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Bell Mrs. Agues, confectioner 165 Leigh John A. 167 Dobson Kingsmill 169 Stephenson Matthew 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Gibson John S. 179 Holland William H. A. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Everett George South side 4 Aubusson James E. 6 Lees Alexander 10 Taylor Lewis 12 McDonald Mrs. Ana 14 Perry Arthur 16 Toomer John 18 McDougall William W. 20 Hughes David M. C. 22 Johnson Mrs. Annie 24 Houston Eugene McIntyre 26 Miller John L. 28 Simmons Joseph 30 Wiles William J. Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Hatley Alexander 36 Ferry Patrick J, 38 Enfield Andrew G. 40 Vercoe Frederick 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers—J. W. Duesbury, propr. TeL 253, Newtown Cooper William G. 62 Peard William J. 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 78 Mitchell Frederick E. Singleton Louis B. 80 Maccallum Miss Jane 82 Russell Alfred 84 Erskine Thomas 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Amelia 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglass Henry, carpenter 100 Roberts H J., ” Dalmeny ” 102 White William, ” Tarana ” 104 Thitchener Henry J., ” Edenia ” 106 Bastian Henry 108 Anderson Peter Anderson Percy, teacher of music 110 Collins Henry 112 Goodwin Mrs, Sarah 114 Mahony Michael 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Beattie Alexander 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Cuddington Alfred 134 Abrahams Henry 136 Johnson Frederick A. 138 Wallace Albert E. 140 Cuthill Alexander 143 Ives William H. 144 Hoffmann Herbert G. 160 Burrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs, Elizabeth Angel Street—South side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Harrison William W. 8 Brown Ernest 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Armstrong William 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Brown Wm. M. 30 Hample Augustive, painter 32 Fletcher Alfred Fletcher Mrs. Elizabeth, dressmaker 34 Ouley Edward 36 Lake Mrs. Louisa 38 Copeland James 40 Jones Arthur E. 48 Johnson John J. 44 Coates John 46 Kyle Mrs. Harriott E. 48 Campbell John 50 Robb William 52 Hampton Arthur H. 54 Lumtin William 56 Welsh William 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 62 Howland Albert 66 Walsh Samuel 68 Knowles George 70 Baikie James Gunn 72 Hitchen Joseph B, 72½ Lewis David H, Harold street

WOOD & C0MPANY: HAVE BRANCHES IN ALL SUBURBS. SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM.


470 Aug NEWTOWN. Bal

Angel street continued— 74 Sarson Harold L. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 82 Vidler John, farrier 84 Grant Mrs. Margaret 86 Brown William J. 88 Chaffey Henry 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Hull Thomas 94 Judd Tom J. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 George James Iredale street 102 Stanley William P. Abel and Co.’s stables North side Newman street 1 Harvey David J. 3 Woods Harold E. 5 Huntley Mrs. Winifred 7 Coombs Arthur E. 9 Hogan John 11 Goward Frederick G. 13 O’Brien Jeremiah M. 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 21 Noad William 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 27-47 Allen’s Model Homes—Office and workshops Kneebone Thomas 49 Walford John Walford Madam Pauline, clairvoyant 51 Denton Mrs. Maria 53 Stewart Mrs. Margaret J. Chisholm George McCoy David, jun. 55 Brown Thomas Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick ,” Gertrude Cottage” 105 Osborne Percival, ” Edith Cottage ” 109 Penn James 111 Roberts Adolph 113 McDougall Arthur H. 116 Field Henry King street Augustus Street—North side London to Churles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Fredericks Mrs. Florence A. 43 Crawley Francis 41 Petrucco G.,Orenite pav. mftr. (office) 39 Davies Wm. H. 37 Mayne Herbert 35 Dickman Arthur 33 Peirce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 James Edward R. 21 Rogers Walter H. 19 Murden Richard W. 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Ashley Charles S. 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Annie 22 Johnson James 30 Spence Austin 16 Russell David Australia Street—East side Town Hall—King to Bishopsgate street Newtown Police Station—John Mac- Crimmon, sub-inspector Newtown Court House — W. Carson, J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H A. Ledger, J.P., Assis- tant C.P.S., Electoral Registrar District Registrar of births, marriages and deaths—David T. Bloomfield 1 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station—Francis Howard,. officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel—Michael O’Callaghan Lennox street 25 Willett Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Kilkeary Martin F. 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Lane Edward 41 Kehoe James H. 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., stables 47 Crozier G. F., painter 51 Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music 53 Andrews Joseph, carpenter 57 Harding Mrs. Mary A. Pentecostal Mission Hall 65 Graham Mrs. Barbara Morton R.. bootmaker 67 Larkin William 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret 85 Boan John E. 87 Gray John 89 Panchen Thomas U. 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Bragg James W. 119 Mitchell Henry, constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gale Henry West side Alton lane 2 Servants’ Home Registry Office 4 Parkes Charles A. 6 Douglas George T. H. Frawlev J. B., solicitor 8 Haining Arthur C. 10 Hinson Robert Henry 12 Moore Mrs. Elizabeth 14 Austin William J. Austin Miss Minnie, teacher of music Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Helena Jhonson Walter, solicitor 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Horsley William 32 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Coles William 26 Bolton Mrs. Elizabeth 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade —L. G. Eyre, in charge 32 McLean Isabel May, nurse Pulver M. J., nurse 34 Wills Albert A. 36 Blake Mrs. Mary 38 Thornborough George, hairdresser 40 Barton Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Hoffman’s lane Johnstone Mrs. Lilian, grocer Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Public Sch’l—Miss E. Tynan, mistress Campbell’s lane 56-58 Williams James, fruiterer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 64 Matthews John H. 66 Masters James 68 Stainton Samuel B. 70 Molloy John 72 Bradney Frederick Fitzroy lane 76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Frew Archibald Frew Miss Margaret 82 Bohrsmann John M. 84 McKenzie Alexander 86 Williamson Albert J. 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 White Malcolm 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Torr John 100 Turner George 102 Blann Frederick T. 104 Gallagher Mrs. Mary 106 Guilfoyle Denis 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker 110 Wall Charles W. 112 Adams Mrs. Mary J. 114 McNair Mrs. William, grocer Land’s lane 122 Chevell Thomas, galvanising works Aylesbury Street Off 31 Missenden road 3 Bonus William Bailey Street—East side Enmore to Holt street 2 Cunningham Mrs. Bridget 4 Rosevear Arthur S. 6 Wardell Montague 8 Bowman Walter S. 10 Bayfield William H. 12 Jones John A. 14 Slack Harold S. 16 Craig Thomas 18 Wilson Mrs. K., laundry 20 Hawkings Mrs. Maude, laundry 23 Nelson Samuel 24 Melville Thomas R. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Goodwin James 30 Machan Mrs. Caroline Short street Baltic Street—North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Lever John Ellis 5 Adams George 7 Mclntyre William 9 Croker Thomas H, 11 Lyons Henry F. 13 Askew James W. 15 Hickey Thomas C. 17 Pearce Mrs. Sarah Campbell’s lane 19 Cleary Mrs. Kate, boarding house 21 Laurence James: Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School—Sister Aloysius, head teacher 39 Martin Walter J. 41 Maclean John E. 43 Goudie Mrs. Anna 45 Lynch Mrs. Ellen 47 Forsyth Robert 49 Louis Mark Austin

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ENTRANCES IN GEORGE. PUT AND GOULBURN STREETS.


Bed NEWTOWN. Buc 471

South side 30 Cook Silas K., ” Curlew” 40 Wright Robert,” Kent House ” 42 Miller William, ” Harcourt ” 48 Grainger Joseph 50 Cole Thomas 62 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H. Bedford Street Town Hall—King to Kingston road Town Hall—A. Mackintosh J.P., town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Hippodrome—Edward J. Cole Denison street 15-17 Tatc Mrs. Annetta R., confectioner 19 Melville Alexander 21 Alien Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25 Wilson James A. 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 Cousins Enoch 31 Crome Alfred M. 33 Pearl Walter, artist Pearl Mrs. Rosa, dressmaker 35 Teague William, fruiterer Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)—The Chris- tian Brothers 65 Cheeseman Robert 67 McWhinnie William 69 Beecroft Albert H. 71 Cartwright Albert 73 Gleeson John 75 Gannon Mrs. Flora Chard lane—Baltic street—Albemarle street—Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Gowanlock James 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 136 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 McEvoy Francis M. 141 Webb Edward G. 143 Bradford Mrs. Jane 147 Brown Thomas 149 Wheatley Harold 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason Belmore Street—South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Payne Thomas 28 Webster Mrs. Emily S. 26 Dunn Thomas C. 24 Hogan William J. 23 Lloyd Albert H. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. 16 Louche Mrs, Hannah W. 12 Frame Richard 10 Shaw William L. 8 Stephens William C. 6 Davies Arthur 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., ” Jesmond ” 17 Dick J. L. 15 Brown Thomas G. 13 Binskin Arthur 11 Lloyd Henry, coachbuilder 9 Furley James, J.P. Furley Miss E. H., teacher of music Bennett Street—North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Kippax Richard 6 Le Breton Alphonse 8 Culshaw Richard 10 Blackshaw Henry 12 Coulcher Mrs. Elizabeth 14 Riley Edward South side 1 Smith John T. 3 Duncan George F. . 5 Lindsay Robert A. 7 Ryan Daniel J. 9 Moulder Charles R. H. 11 Collins John D. 13 Brier Victor J. 15 Hamer Harry C 17 Spice Herbert Bishopsgate Street–South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Baylis Albert 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street—Regent street—Wellington street 6 Peachey John 8 McCourt Mrs. Margaret 10 Murphy Sylvester 12 Noble Thomas 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P., laundry (For North side, see Camperdown) Bligh Street -South side 1 King street to Missenden road 2 Barlow” Wm. H., “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 16 Best William, ” The Towers ” 18 Jones David 20 Thompson George Little Queen street 30 Mills Ernest 36 Thomson Samuel E. 40 Quailey John D. 46 Farquhar William 48 Rose Mrs. Annie M. 56 Madden John, ” Rosebank ” North Newtown Public School—Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 64 Williams Mrs. James V. Williams Miss May, dressmaker 66 Flaherty John J. 68 Elliott Patrick 70 Alsop Mrs. Margaret 72 Butcher Albert H. 74 Low Herbert J., ” Antrim ” 76 Johnston Mrs. Eliza, ” Thelma ” 92 Snowdon Mrs. H. 96 White William 98 Palmer Charles R. 100 Hay James F. 102 Danton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Hendry Mrs. Mary E., boardinghouse (For North side, see Camperdown) Brown Street—East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate 16 Scott Robert 20 Raffelle Mrs. Esther, dressmaker 22 Selman Francis 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William, coach and carriage builder 34 O’Neill John A. 36 Duncan James 38 Haddon Joseph, senr. 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Henry 48 Gunner James West side 1 Murphy John 3 Murphy Miss Mary, boarding house Tebbutt William B. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Wilson street Isaac John, ” Tretower ” Linthorpe street 31 Wood Gerald B. 33 Watters Mrs. Nora 35 Irvine Robert L. 37 MeNaught Jas, M. 39 Head John W. 41 Lindsay George B. 43 Burke Arthur J. 45 Webber John E. V. 47 Crisp R. H. 49 Carmody Roger 51 Johnston James L. 53 Owen Raymond 55 Triggs S. A., painter Triggs Mrs, E. E., costumiere 57 Wright Thomas G. 59 McGrath Patrick Bucknell Street—East side 132 King to Wilson street— Yaralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Jefferies Henry E. 10 Mollet Arthur, insurance agent 12 Jenkins Mrs. Emma 14 Burns John A. 16 Jackson Edward Jackson Mrs. Emily L., nurse 18 Scaplehoru Mrs. Sarah 20 Beynierse John G. 24 Potter Robert 32 Northcote John 34 Ricketts Thomas 36 Fletcher Arthur P. 38 Dowling Joseph 40 Towner Henry 42 Coleman Joseph 44 Funnell Thomas M. 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William Walley George West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Davis Henry C. 6 Hill Charles, bootmaker 7 McGroder Robert 9 Hart Mrs. Mary 11 Loveridge Robert Hurley Mrs. Mary 13 Cummings John H. 15 Maguire Michael P. 17 Salveson Mrs. Harriott 19 Taylor Mrs. Clara 21 Waters Ernest E. 23 McGregor Thomas 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret, artist 31 Montgomery John 33 Carter Robert 36 Kennedy Patk.

WOOD & COMPANY: HAVE AGENCIES THROUGHOUT THE STATE AND COMMONWEALTH. SYDNEY

VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


472 Bur NEWTOWN. Cam

Bucknell street continued— 37 Townsend George H. 39 Lainson Mrs. Susan 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 O’Sullivan Wm. 49 Hunt Amhurst H. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 57 Craig Joseph 59 Newton John Burren Street—West side Yaralla street to railway arch Tillotson Mrs. Eliza, ” Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers Ryan & Barrett, steam laundry Widdon John S. Eyre Stephen. ” Norfolk Villa ” Wilson street Bryant John P., ” Manildra ” Smith Gilbert J. D., ” Louiecot ” Coleman Albert H. Unthank Charles H. Gray Misses Emily and S. Constance, private school Hills John, builder and contractor Sutcliffe Arthur Heffernan James Heness Albert C. Giddy James H. Hinds John W. Clark Miss Sara F. Scott Harry Flint Samuel Flint Mrs. Harriett, nurse Scrivener John G. Levy Samuel Copeland avenue East side Wilson street 2 Papworth George 4 Thompson John 6 Cropley William, builder 8 Bourne Edwin 10 Wileman Arthur 12 Brisbane John 16 Clarke J. W. R., J.P., “Chipley” 18 Clune Daniel 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Shaw Randolph C. 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert 33 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Muston A. E. 38 Skelton Frederick J. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradley Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station—William A. Cuneo, stationmaster Cambridge Street—East side Enmore road to Liberty street Osborne Norman, dentist, ” Moninga ” Tabrett Alice Newton, physician, ” Imvoola ” Tabrett Newton, dentist Jones’ livery stables Jones Walter 16 Dixon Arthur, ” Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Carroll Frank, “St. Albans” 35 Anderson Reginald 39 Moody Frederick W. 41 Kattenberger William, ” Loretto ” 43 Sandels William H., ” Glenelg ” 45 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 47 Sleeman Michael L. 49 Cunningham Wm., ” Wyrallah” West side Brace C. W., physician and surgeon, ” Alpha ” 14 Saber Emanuel 16 Creer Albert E. 18 Coupe William 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs. Matilda, ” Clifton ” 26 Stewart Alex. 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L. Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William Camden Street—North side 469 King street to Edgeware road—Station street—College street 1 Mulqueeney Sydney, ” Casula” 3 Livi Peter, “St. Ives ” 5 Gale John, ” Clifton ” 7 Gill Eugene W., ” St. Elmo ” 9 Carmody Mrs. Ena, dressmaker Carmody Edward J. 11 Knudson C. Norman Baseley Walter,” Waiora ” Brown Deverell S. W., ” Wainui ” 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Noyes Henry J. 19 Shorter William 21 Lownds Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Shaw Thomas 29 Heasey George E. 33 Taaffe William 35 Collins James Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 46 Keys Mrs. Annie 47 Somers Michael 49 Best Arthur 51 Erickson Mrs. Annie 53 Poulton Frederick L. 55 Bohlsen Henry O. 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 63 Elphinstone William 65 Parsons Benjamin W. 67 Winfield Mrs. Fanny 73 James Thomas C., carpenter 75 Lane Mrs. Ada 77 Wardell Mrs. Emily 79 Thurston James 81 Steer James 83 Whitlock Arthur 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Graham John R. Short street 91 Davis Mrs. Emma 93 Coleman Mrs. Jane 95 Freeborn Nesbitt S. Robinson William Robinson Miss Florence, laundry 97 Bodell William Edgeware road South side 2 Walker Roland H. 4 Jackson Mrs. Elisabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Cochran James Edward’s Jam Co., Ltd Camden avenue 30 Grady William 32 Warren Mrs. Elizabeth 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 Tillman James 42 Wood George 44 Starmer Walter, engineer 46 Gemell William, draughtsman 48 Findlay Alexander 50 Schabel Frederick J. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Webb James 64 Scanlon Mrs. E. M. 66 Bosch Thomas F. 68 Holmes George A. 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Ford Mrs. Marion 78 Coburn Joseph 82 Melleuish Richard J. 86 Cohen Arthur 88 Dobbie David, ” Kiama ” 90 Glanville George 92 Prosser Walter T. 96 Dessaix A., coach factory 98 Cook — 100 Reardon William T. 102 Browne James J. Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 O’Brien James 114 Bush Edwin 116 King Percy F. 118 Davis Mrs. Harriett 120 Longstaff Richard 122 Nelson John T. 124 Carson Alfred 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. Off—132½ Toogood John 134 Potter Percival A. 136 Williamson Joseph 138 Moulds John 140 Armstrong Mark 142 Wilson Charles J. 144 Armstrong William 146 Reid William 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander, carpenter 154 Jarman Edward 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 Leathart Mrs. Louisa 162 Gould Alfred W., carpenter Alice avenue 172 Seaberg John 174 Rien William 176 Bastion Charles W. B. 178 McGuckin Edward 180 Scott Mrs. Rachael Campbell Street—North side 25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road 2 Byron Thomas cabinetmaker 4 Hodgkinson Samuel 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs Mary McKay Robert T. ” Carltonville ” 24 Livingstone George 26 Phillips Mrs. Emily Fowler Norman M. 28 Byrne John 28½ Fowler & Torr, deck chair manufac. 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Cogan Thomas 36 Tipping Mrs. Maud 38 Hovanden Thomas, frenchpolisher 40 Rust Frederick W. 44 Teefy John 48 Bridge John 50 Saunders Mrs. Alice 52 Taylor John G. 54 Lower Frederick 56 Howell John W. 66 Towns George 68 Wills James P.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Cav NEWTOWN. Com 473

70 Carney Thomas 78 Whalley Charles 80 Malcolm Henry 84 Trefusias Maurice W. 86 Davies David Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Campbell William H. 25 Brown Wm. A. 27 Hooper Mrs. Jane 29 Langley Ernest 31 Scully John 33 Carmichael Geo. H. 35 Cook Joseph J. 39 Shepherd William 41 Boyce Samuel J. 43 McGilchrist Mrs. Mary Elizabeth street 45 Mills John 47 Cooper Mrs. Annie 49 Winn John A, 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 Davies Henry M. 67 Gay Alfred H. 59 Porter Jas. C. R. 61 Burke Mrs. M. A. 63 O’Reilly Thomas 65 Paget Robert 67 Alien Albert 77 Stephenson Axel William 79 Nicol Mrs. Elizabeth 81 Gough Samuel 89 McNeil Robert J. 91 Osborne Louis 93 McNeill James 95 Guinand Oscar 97 O’Rafferty Richard 99 Riddel Harry 101 Smithers Geo. E. 103 McNeill Joseph H. 107 Finlayson John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 115 McDonald Clarence 117 Gildea Mrs. Annie Little Queen street 119 Barnsley William 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. Cavendish Street—North side Cambridge to Liberty street Cooney Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H., ” Roslyn ” 33 Ewing Joseph South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Clarke Rupert M. 8-10 McNaughton Henry, “Charlton Villa” 12 Little James, ” Monaro ” 32 Stevens William B. 34 Constable Archibald 36 Seward Henry Seward Mrs. Julia, dressmaker (For continuation see Petersham) Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer 4 Robertson Arthur 8 Alsop Walter E. 10 Curry T. W., masseur 12 Bower Mrs. Catherine 14 Belmore Mrs. Kathleen 16 O’Toole James 18 McNeill Hugh 20 Phillips Mrs. Elizabeth 22 Broadley Thomas, cab proprietor Anderson Isaac Charles Street—South side London to Phillip street 32 Wallace James 30 Gawen James 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, H.M.C., ” Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Lonsdale Frank E. 18 McIvor W., tailor 16 Travers Clarence F. M., ” Orotava ” 14 Van Heythuysen Gerard 10 Paton John, ” Rialto ” 6 Kelly Mrs. Martha O. 4 Flannagan Daniel L. 2 Pearec Thomas North side 27 Shaw John 25 Hawken John 23 McCann James 21 Simpson Walter E. 17 Swyny Mrs. Edith 15 Erwiu William 13 Tarran James, upholsterer 11 Morrissey Mrs. Nora 9 Brown Archibald 7 Price Edward T. 5 Peak William 3 Ible Joseph R. 1 Fernon Wm., custard powder manuf. Augustus street Church Street—East side 239 King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh, carter 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Fennelly Edward 23 Eveille Julian L. 25 Hammond Rev. R. B. S. (Eng.) 27 Fair William 31 Austin Mrs. Sarah 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Victoria street 41 Johnson John 43 Lanyon Frederick 45 Lindqvist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Deemer Frederick Clark Marcus and Co., stables 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe Mrs. J. M. Hookham Albert Edward 63 Ware Joseph 65 Taylor Thomas E. 67 Foster Miss Muriel, music teacher 69 Moore Stephen 71 Quinn John 73 Alien Mrs. Sarah 75 Asprey George N. 77 Baker William 79 Vidler Sidney 83 Turner Thomas 85 Taylor William 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George II. 101 Chew Charles H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick Raper street 111 Cannon Thomas 113 Cheney Irine 115 Toule Mrs, Catherine 117 Slade George H., teacher of music 119 Musgrove Mrs. Elizabeth 121 Wootton Mrs. Bella West side Davis Reginald, physician & surgeon. ” Yarrandi ” Styles Bernard, physician and surgeon Lennox street Baptist Church—Rev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church—Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery—William J. Clarke, sexton Federation road 78 Candy Harry J. 80 Williams Reginald F. 82 Vaughan John A. 84 Burgess Alexander E. 86 Bent William 88 Quinlan Henry J. 90 Jones William A. 92 Bichsel William N. 100 Holihan Mrs. Emily, grocer Clara Street—East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Broughton Ernest A. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Gibby George 6 Gooding John J. 4 Tubbs Mrs. Grace 2 Harrington Edward West side 11 Tree William Off— Austen Hurben 3 Muntz Thomas C. 1 Evans Ernest E. College Street Camden to Holt street 41 Easton William F. 39 Nathan Alfred 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Marshall James 19 Browne Edward 17 Rapp Mrs. Mary 15 Kennedy William J. 11 Deacon Mrs. Emma 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M. Commodore Street—East side Wells to Pearl street 48 Kember William J. 42 Bubb John, fitter 40 Stiff George A. 38 Holland William 36 Temple Arthur 34 Ashlay Mrs. Emma 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Thomas C., senr. Biggs Thomas V. 18 Ogaard Mrs, Louisa 16 Madden Alfred 14 Janson Mrs. Clara 13 Kerr John 10 Shadlow Edward 8 Dee David 6 Rice William M. 4 Graham Harry W. 2 Fleming Mrs. Kate

WOOD & COMPANY: THE LEADING AND PRINCIPAL UNDERTAKERS. SYDNEY.

THE PICK OF THE WORLD’S CHOICEST COMMODITIES,


474 Cop NEWTOWN. Den

Commodore street continued— West side 61 Gadsby Henry, ” Coventry ” 59 Minns Edward T. Watkins James A. 55 Timmins Robert 53 Gemell William C. 51 Strong John 49 Rees John F. 47 Redwin Harry 45 Wardrobe Thomas 43 Cadell George L. Reid Claude L. 41 Stevens William 39a Cooper James 39 Stammers Edward G. 37 Breese Hugh G. 35 Evans Lewis Methven Dayid B. 33 Brier Rocco 31 Hofflick Arthur 27 Pearson Mrs. Emma 25 Mulquiny James J. 23 Mulquiny Mrs. K,, storekeeper 21 Smithyman Joseph C. 19 Charlwood Mrs, Emma 17 Cavanagh Thomas J. 15 Firth John 11 Shanahan Mrs. Mary 9 Russell Joseph J. 5 Strickland William G. 3 Robertson John 1 King Robert A. Copeland Avenue Watkin street to Burren street King Robert C., ” Blink Bonnie” Bates Samuel Off—Armstrong Francis, ” Yarraville ” Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie G. and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J.P., plumber and sani- tary contractor Station street—Gladstone street Newtown Railway Goods Station— Alfred Webb, goods clerk Darley Street—North side King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Ernest, carder 17 Totten George H. 12 Proctor Herbert 21 Hartley Stephen G. 23 Simpson Thomas 25 Bell Mrs. M. 27 Guthrie Thomas 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 33 Porteouss Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 45 Short John T., sen. 47 Jello Henry 53 Woolley William H. 55 Pettit Charles W. 57 Tracey John 59 Stables John 61 Hurst Frederick 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Winterbottom Charles T. 69 Astridge John 71 O’Neill Thomas 85 Roper David, bootmaker 87 Stalgis S. J., butcher John street 93 Leach George W. Leach George R., traveller Oswald William 99 Coley Albert 101 Smith Frank 103 Bond John 105 Rees John F. 107 Carroll Albert Y. 109 Lansdown Richard E. 111 Layt Ernest A. 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Culbert Arthur A. 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Briggs — 123 Turner Aaron 125 Gentle Walter 127 Holmes Thomas 129 Nowack Mrs. Annie 133 Palazzi Baptiste 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 141 McCready James E. 147 Fimister Mrs. Alice 161 Nelson Fred., ” Pine Grove ” The Crusoe Tea Co. 166 Blake John S. 167 Dege Herman 169 Hogan Michael J. 175 Lees John South side 8 Foster George 10 Pivott Edward 12 Baker William T. Clothier Alick 14 Chaffer Walter E. 16 Hewitt Allan A. 18 Pittaway Edward 22 Lenton Thomas 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William 34 McGraw Joseph W. 44 Carroll Michael 48 Kelso Mrs. Emily 58 Anderson David 54 Cox John 56 Mogan Mrs. Bridget 58 Cross Richard 60 Chapman W. A. T. 62 Rickert William J. 64 Hanson Mrs. A. E. 66 Barlow Jack 68 Scott George Handel Charles W. 74 Dysoa J. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rohan Michael 90 Ible Joseph R. 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Burling Alfred E. 106 Ward Mrs. Mary 112 Neal Henry 120 Sweeting Louis 122 Sorensen Neils 124 Davis P. 134 Palazzi Joseph P. 136 Harrison Aubrey T. 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George 142 McFarlane Charles D. 144 Trembath James H. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Haffner Leonard .” Malvern ” 166 Williams George, ” Mendip ” 160 Ghiggino Dominick 162 Knowles Samuel T. 172 Walshaw Alfred G, 174 Pedvin F. J. Denison Street—East side Bedford to Bishopsgate street—Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Parkes Robert T. C. 9 Pickin William, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Hinton John H. 21 Picaud Frank 23 Watts Mrs. Alice 25 Butter Mrs. Elizabeth 27 Byrne Edward 29 Bernard Henry J. 31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John 33 Hadon John 35 Perry George H. 37 Weeks Mrs. Annie, ” Coonong ” Francis lane—Lennox street—Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Barrington Frederick C. 46 Perkins Arthur, constable 47 Crighton Charles M. Campbell lane—Albemarle st—Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Lynch Edward 53 Mitchell Dorcas 55 Thomas Mrs. Susan 57 Kilbom William 59 Thomas John 61 Cooper Frederick S. 69 Phillips Mrs. Maud 71 Gooch William A. 75 Franklin Joseph L. 77 Beer Mrs. Esther 79 Robertson Angus 81 Gough Arthur C. 83 Young Robert 85 Kimpton George 87 Brightman George S. 89 Unsworth James A. 91 Matthews William J. 93 Crockett Richard 95 Monk William J. 99 Fantom Edward 101 Tighe James 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate 105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond,greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. West side 2 Brennan John 6 Dando Arthur 8 Chesterton Francis A. 10 Weirick Stanley 12 Fay Matthew 14 Winstanley Sydney M. 16 Murphy Edward J. 18 Croker Thomas 20 Matthews Charles H. 22 Day Walter 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 McCormack John P. 28 Lannen Joseph 30 Mulquiny D. W. 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street—Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 48 Turner Albert H. 50 Johnstone Mrs. 52 Perry Edward B. Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 56 Alexander A., grocer , Shemwell P. D. B. 58 Rogers Edward 60 Scott Mrs. 62 Walker James Fitzroy lane 64 Slater William 68 Smith J. F., J.P. 72 Fallick Fred, ironmonger

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

AT ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Dic NEWTOWN. Edg 475

74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Bannerman Mrs. Rose 80 Munro Mrs. Ann 82 Vaile Mrs. Eliza A. 84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J. 86 Henning Conran 88 O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Grubb Robert J. 100 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 112 Wattman Wm. H. 114 Abbott William 116 Wright Lewis 118 Lewis Edward 120 Thompson Burton 122 Lyons William, grocer Dickson Street—South side Off 559 King street south 4 Bridge Charles 6 Ross William Arnold Henry J. 8 Ireland Edmund 10 Jacobs Edward 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician 16 Cavanough Alex. S, 18 Hincksman Harold.E. 20 Nicolls Stephen 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Woolley Mrs. Ettie, ” Galashills ” 28 Wright James 30 Kelly Mrs. Dorothy, ” Ruby ” 32 McDonald John S., ” Woden ” 34 McConechy Jas. D., ” Thelma ” 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, ” Marita ” 38 Fielder Mrs. Hope, ” Aroha ” 40 Birks Mrs. Margaret 42 Cruden David 44 Carroll James 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Briggs Robert R. 54 Milford William 56 English Thomas 58 Shinnick William E. 60 Stynes Edgar D. 62 Myerson Isaac 64 Paisley Arthur W. 66 Watson John S. 68 Jones John E. 70 Chesney Chas. A., J.P. 72 Allmark William C. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Tresidder William R. 80 Holloway Stanley T. 82 Hookey Pierrie 84 Jacobs Henry North side 1 Yates William 3 Sparks William 5 Mobbs Mrs. Eliza 7 Irvine James Neil 9 Dalton Michael J. 11 Butler George E. 13 Brown William E , ” Ellesmere ” 15 Gentle Josiah, J.P., ” The Towers ” 17 Nield William, ” Roslyn ” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, ” Tarana ” 23 Wilson Andrew, ” Glenroy ” 25 Montgomery Robert, ” Kimberley ” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, ” Mafeklng ” 31 Bridgement William 33 Henderson Thomas, city missionary Henderson Miss Carrie, teacher of music Mission Hall—Rev. George Middleton (C. of E.), rector 41 Dimond James P., ” Mayville” 43 Hunting George F. 45 Olsson Edward 47 Gander George 49 Souter — 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 Masters Henry W. 57 Britton Samuel 59 Leech Harry B. 61 Stewart Samuel 63 Strickland George 65 Hasting Peer K. 67 Hopkins Alfred E. Don Street—South side Station to Reiby street 2 Beacom Mrs. Catherine 4 Green W. J. 6 Lang Mrs. Margaret 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 14 Adamson Thomas 16 Johnston Robert J. 18 Ramster Thomas 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 Garrick Thomas 26 Swift George H. North side 1 Stephens Dixon 3 Thompson Mrs. Catherine, “Wood- ville ” 6 Behringer Peter 7 Hough Mrs. Emily 9 Minett Thomas W. 13 Dunn Mrs. Maud 15 Heather Alfred Edgeware Road—East side Enmore road to May street 10 Tuck Mrs. E. M. 12 Houston William, ” Hinton ” 16 Wedlock William James 18 Broom Mrs. Kate 20 Clancy Christian J. 22 Davis Mrs Lucy, ” St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth.) 26 Martin Thomas, ” Chandos ” Martin Miss R. W., teacher of music 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, ” Paladin ” Clarkson M. S., teacher of music 32 Evans Alfred 34 McKenzie S. E. 36 Davis George W. 38 Hodgson Aubrey J. 40 Daley Mrs. Florence, ” Sherbrooke ” Rozea H. T., dentist 42 Behringer John W., ” Glendruid ” 44 Fowler Frederick W., J.P.,” Maudville ” 46 Atkinson Mrs. Matilda Cross lane 48 Taylor James 50 Heighington William J., ” Stradella ” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Maude John M. 60 Hughes Mrs. Margaret 62 Collins William W. T. 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 St. Smith Lionel H. 72 West Mrs, Ellen 74 Day Mrs. Annie 76 Williams Thomas 78 Clarkson William J. 80 Turner Mrs. Mary 82 Everingham Horace G. 84 Gough Richard J. 86 Jackson Albert 88 Benger John S. 90 Lennon William J. 92 Walley Harry 94 Flemming Joseph 98 Allan William 100 Trimmings Charles 102 Springthorpe William C. 104 Earle Wm. W. 106 Martin Thos. E. 108 Smith William Sarah street 112 Kennedy Angus 114 Browne Frederick A. 116 Gailey William G. 118 Birrell Septimus 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph Moate Arthur E., ” Newcastle ” Cullen Samuel, ” Poverville ” James street 142 Pogmore James, bootmaker 146 Schwoebel Mrs. Margaret 148 Plummer Walter E. 150 Jackson Louis A. Jackson Miss Eleanor, music teacher 152 Barden Mrs. Catherine 154 Walker John W. H. 156 Jarman Andrew W. 158 Earle Albert H. 160 Freeman Mrs. Ada, grocer Freeman Edwin J. 162 Hood James W. l64a Blythe Thomas 164 Enmore hotel—Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Mrs Eliza, grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Brandon Walter R. 184 Ryan William 186 Gidley William 188 Salter Mrs. Mary 193 Kunze Paul J. E. A. 192 Stewart James 194 Henderson Alex. 196 Christian Mrs. Elizabeth 198 Fortune Mrs. Mary E. 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Alice street 214 Booth Sydney 216 Kieler Edward V. 218 James Charles E. 220 Vickery George W, chimney sweep 222 Piper Henry 224 Alien J. K. 226 Thompson John 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., greengrocer 234 Carmody John 236 Millard William 238 Northey James C. 240 Keeley Jacob 242 Cosgrove Mrs. Julia 244 Johnston James 246 O’Meagher Miss Letitie 248 McNamara Michael 250 Filewood James 252 Selby Mrs. Frances M. Laura street St. Pius Church (R.C.) and school- Very Rev. Dean Slattery 292 Dodd Thomas 294 Lloyd James R. 296 Trigg Albert E. 298 Adams David S, 300 Salter Thomas J. 302 Wilson George 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J,, contractor 322 Parker Carlisle H, Parker Miss V., teacher of music Maria street

WOOD & COMPANY: SYDNEY,  SUBURBS   AND  BURWOOD.   ARTHUR  C. J. WOOD, Principal

ANTHONY HORDERNS-‘-THE PEOPLE’S MARKET.


476 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued— 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street—Railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers A C., dentist Davis Fred L., dentist 1 Wilson and Co., house and est. agents 6 Freeman Harold, dentist Hiles John 7 Tuck Mrs. Jane Tuck William H. 9 Butler William, ” Kilmanagh ” 11 Craig Mrs. Eliza, ” Waratah ” 13 Kingsbury John, ” Tara ” Kingsbury Miss L., teacher of music Kingsbury Miss Valerie, teacher of elocution 21 Spencer Walter, M.D., physic’n & surg. 23 Gardiner Andrew, M,A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J.P., ” Rialto ” 27 Branch Mrs. Annie 29 Blackburn Mrs. Henry 31 Waldron Mrs. Henrietta ” Medic ” 33 Page Mrs. Elizabeth ” Waratah ” 35 Ranford Mrs. Emily Black Miss Beatrice 37 McGlasham James 39 Shortland Charles J. 41 Rozea Miss Edith 43 Lowe Mrs. Susannah 43½ Brown Robert W. 46 Caldwell Miss M., ” Egham ” 47 Stevens John 49 Flood William 51 Thomas Daniel H. 53 Downey Edward J. 55 Howard Mrs. Georgina 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Shapland Herbert 61 Davis Bert 63 Randall Stanley 65 Howard Leon H. 67 Huggett Frank 69 Bent Alfred 71 Hatton James 73 Hurford Edgar 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Swift Mrs. Mary 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road Egan Street—East Side King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Sampson Charles Victoria street 15 Savage James 19 Houghton James R. 25 Stewart Mrs. Rose 27 Fraser Mrs. Elizabeth 29 Machan George 31 Bayliss Bert 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H. 39 Watts Mrs. Amelia Prospect street 47 Cohen David, dealer Baldock George 49 Peckman Henry 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Robertson Arthur 5 55 Maish Charles F. 57 O’Toole Laurence 59 Hughes Jcsse 61 Miles Mrs. Jane 63 Cohen David West side 2 Daggar Mrs. M. 6 Palmer Mrs. Jane 8 Seary Thomas 10 Farren James, dealer 20 Andersen Edward 22 Collins Mrs. Bridget Victoria, street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Townsend Mrs. J. H. Townsend Ernest 30 Hartley Alfred B. 32 Parkes John 34 Davies Thomas 36 McCall John 40 Winkworth William, bootmaker 46 O’Sullivan Miss Louise 48 Williams Thomas Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory—Rev. W. Leslie Langley, rector; Rev. Henry M. Archdall Pearce, curate Eliza Street—East side 321 King to Lennox street 3 Elkins William 5 Newtown Workmen’s Institute— J. Harris, hon. sec. 7 Smythe Mrs. Sarah 9 Ackland Herbert 11 Nannelli Harry 13 Hannan Henry 15 Belson Horace 17 Coles Mrs. Mary West side Police Station Elizabeth Street King to Bligh street—Longdown street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd.— S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Smith Mrs. Charles Enmore Road—North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 7 Murphy Miss Blanche, fruiterer 9 Cooper W. H.. tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1 and 2— A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Dickson & Wood, land & estate agent 17 Lines Edward D., clothier Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker Kearney Mrs. D., teacher of music 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke Thomas, locksmith 29 Howell John W., window blind maker 31 Burton Miss Blanche, dressmaker 33 Nagel E,, photographers 35 Morrison Henry, bootmaker Chater T. Dixon, architect 37 Gwynne Patrick, grocer 39 Herman Mrs. E.,basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward 43 Messer Jas., fuel & produce merchant Station street 47 Woods W. J. & Co., chemist Prosser Thomas H. 49 Seessle Mrs. A., newsagent 51 Hodgson Wilfred J., artist and picture framer 53 Boggis Miss A., milliner 55 Starratt William C. W., plumber Starrat James T., police sergeant 57 Hansen Carl, dentist 59 Graham James Holbeck Thomas 61 Letten W. H., dentist 63 Locane Mrs. Mary 65 Spenceley Mrs. Mary A., nurse Powell Harry 67 McDonald Alexander J. Blundell Albert E. 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Paton Madame E., eostumiere 75 Bevan Mrs. Mary Wilford street 86 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, ” Thurnby ” Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios—C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers 125 Osborne Leo R., dentist 127 Langford Mrs. A., confectioner Langford Leonard C. 129 Johnson and Co., smallgoods 131 Marshall James, fruiterer 133 Anglin Francis J., J.P., tea, coffee and provision merchant 135 Wright G. H., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E , bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 149 Nicbolls Thomas, confectioner 151 Donaldson James, fish shop 153 Fraser Bros., printers 155 Crichton Mrs. M., costumiere 157 Turnock Mrs. Amy, dressmaker 159 Bennetts Thomas, tailor Kent Harry, billiard hall 159a Flemming Joseph, bootmaker 163 Price Mrs. A., milliner 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel—Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 Lee Abraham, produce dealer 175 Delve William H., plumber 177 Cowley Owen, hairdresser & tobac’nist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdressers 185 Picone Bros., greengrocers 187 McIlrath Limited, grocers 187a Shanklin Miss Hannah, dressmaker 189 Harris John, bootmaker 191 Rose Mrs. Florence, confectioner 193 Drury F. A., J.P., watchmaker Roseby Lionel S., auctioneer, house, land and estate agent 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook Cambridge street 199 Enmore hotel—James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H., fruiterer 207 Seward H., provision merchant 209 Snelson T, M,. chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office—Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side Swinbourne G. C., boot importer 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Newtown Coffee Stall Oddfellows’ Hall—Clayton A. E. 16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance. Co., Ltd, Campbell James, architect

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—THE POPULAR STORE.


Ers NEWTOWN. For 477

18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall 20 Thompson W., plumber Off—O’Longhlan Mrs. Emma 22 Morris Morris 24 Newson Mrs. Jane C., boarding estab. 26 Parnell Thomas A. 28 Law C. H., plumber 30 Ryan Mrs. Catherine, laundry 32 Sherack Miss Ethel, confectioner 34 Marsden Mrs. Lizzie, greengrocer 36 Marsden Fred. & Son, coopers Bailey street 38 Sparrow Mrs. Mary, confectioner 40 Ible Joseph 42 Waller James L. 44 Donaldson Mrs. Alice, fish shop Parlour H., van proprietor 50 Cotton Mrs. Louisa A., diningrooms Station street Hardy J. A., physician and surgeon 52-54 Bohrsmann G. Hall, physic.& surg’n 56 Eagar H. A., house and land agent 58 Ogden Bros., furniture manufacturers 62 Taylor William 64 Work J. L., dentist 66 Matthews Miss Edith, laundry 68 Pownceby Thomas, bookbinder 70 Smith James, bootmaker 72 Cregg Mrs E. A., servants’ registry 74 McGuire Mrs. Mary 76 Standen Alfred W. 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary—A. C. Hard- wick, dispenser Husband Miss Amelia, teach, of music Walters Frederick 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Pemell Peter J., ” Stanmore House ” Trindall R. B, physician and surgeon 132 Brown M. J. Fielder Mrs. A. B. Fielder C. L. G. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon Williams J.. farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 144 Tweddle D. G., plumber 146 Hitchcock J. H. & Co., auctioneers & estate agents Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel—Wm. Wallace 150 Thompson M., wood and coal depot 152 Evans Mrs. Jessie, furniture dealer 152 Evans F. C., carrier 154 Schwer E.. plumber 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer Hart John 160 Craig Archibald, ironmonger 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 McKee J. G., grocer 166 Walton Frederick, fruiterer 168 King J. G., poulterer 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William, fishmonger 174 Pilcher Archie, provision merchant 178 Eldridge Claude, dyer 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner Myhill George 182 O’Brien C. J., tea dealer 184 Federal Food and Vegetable Mart Solomon Mrs. G. 186 Maynard P. T., butcher 190 The Premier Boot Repairing Depot Clifford George Metropolitan road 192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell R. J. and Co., ironmongers 198 Hilton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer 204 White Weeks, baker and confectioner —E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Webb Edward, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Edgeware road E. S. & A. Bank, Limited—W. L. Car- penter, manager 224 Ward Edward, tailor 226 Richmond Malcolm Francis street 230 Colman and Williamson, house and land agents 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Riedel Alfred Juliet street Erskineville Lane Off 1 Union street Duncan William Erskineville Road—East side King to Union street— Wilson street Lee Joseph Lee Miss Lucy, teacher of singing 2 Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J.P. 6 Stiles Bernard, physician & surgeon 8 Williams Edwin, architect. “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J.P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Robertson Miss May, school teacher 28 McGrath James 30 Edwards Henry L. 32 Wallis Mrs. Eleanor, nurse West side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer Andrews William J. 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge—Angel street Weinz August, fuel merchant Fleay Miss Amy, ” Gowrie House” Gowrie street White William, baker Federation Road Australia street to Church street 1 Steele A. H. H. 2 Millard Mrs. Elizabeth 3 Newell Ernest 4 Montgomery Samuel Hopetoun street 5 Williams Miss Vera 6 Smith Herbert O. 7 Forrest David Robert street DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street 9 Price Rev. Ebenezer (Baptist) Ferndale Street—East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer and fuel merchant 40 Moss Joseph 38 Phillips Mrs. Jane 36 Foot Cecil R. 34 Green John 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter 26 Reed Thomas 24 Bateman William T. 22 Spithill Herbert G. 20 Inwood Leslie 18 Young Joseph 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Farrell A. 10 McGuinness Mrs. Mary, grocer Kent street West side 61 Butler Martin 59 Curtis Arthur W. 55 Williams Walter 53 Erundell Mrs Elizabeth 51 Farquhar Robert 49 Hook Isaac 47 Owen Mrs. M. A. 45 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Dessaix Andrew 39 Franklin Alfred 37 Bogg Francis 35 Streeter Alfred A. 33 Smith Samuel, saddler 31 Wilson John 29 Marshall Henry R. 27 Boland James 25 Stephenson Mrs. 23 Churchill Joseph 21 Bindon Mrs. Clara 19 Hintz Charles 17 Miles John 13 McDonald Mrs. Isabel 11 McInnerney Mrs. James 9 Smith Henry W. 7 Atkins Mrs. H. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas Fitzroy Street—East side King to Wilson street 2 Jamieson Robert G. 4 Allan David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Bay Mrs. Elizabeth 32 Arundell Thomas 38 Weir David 40 Williams Percy 42 Johnson Henry 44 Byrne Mrs. Elizabeth 46 Johnston Miss B, 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse 5 Hendry William Archer Phillip 7 Ralph Henry 9 Kerr James 11 Robinson Christopher, builder 13 Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue Forbes Street—West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, painter & decorator 29 Mullin James 31 Burridge Isaac John 33 Smith William 37 Angel Mrs. Sarah 39 Westlake Thomas E. 43 Pollon Anthony Charles 45 Farley James 47 Morris James W. 49 Harnett John 51 Stokes Mrs. Mary 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 59 Walsh Mrs. Maria 61 Lennon Mrs. Mary

WOOD & COMPANY’S FUNERAL  PARLORS  HAVE  BEEN  LARGELY  AVAILED  OF  SINCE  THEIR  INCEPTION.

ANTHONY HORDERNS’—BIGGEST STORE IN AUSTRALIA.


478 Fra NEWTOWN. Goo

Forbes street continued— 63 Graham Thomas 65 Brennan Albert 67 Stewart Alexander Stewart Miss C., teacher of dancing (For east side, see Darlington and Redfern) Francis Street—West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H, H. 5 Meanwell Richard 6 Lee Francis, carpenter 13 Watts Mrs. 14 Stocker Herbert 15 Younger William H. 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whipmaker Fulham Street—North side Simmons to Reiby street 41 Goldman Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Beverly Robert 33 Jarrett Mrs Jane 31 Lamotte Louis 29 Woods George 27 McIntyre Alexander 23 Murray Henry 21 Moyle Arthur G. 15 Fleteher Herbert G. 13 Puller Mrs. Margaret 11 Moore Charles 9 Smith Walter J. 7 Barry Michael 3 James Edward L. 1 Walker James South side 42 Cording Charles 43 Baker Mrs. 38 Beauchamp Percy 36 Confoy Thomas 34 Murphy Mrs. M. 32 Ackerman Mrs. Louisa 30 Organ Benjamin 28 Day William G. 26 Ashworth Edrick A. 24 House Henry 22 Donohoe John H. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 12 Keating John A. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 2 O’Connell Martin George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Higginbotham C. A. printer Souter George, billiard saloon Saunders Albert E. G., caretaker Brereton F., tailor 1 Anlezark Joseph 3 Pilling Mrs. A C., bod’ing establ’m’nt 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Lacey Charles 11 Hayes William Mauser Mrs. Emma, dressmaker Manser John E. 17 Ross James 19 Jackson James S. 21 Bartlett Boston C. 23 Sullivan Mrs. Minnie 25 Sutherland Mrs. Maria Georgina Street—West side King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Ryan Walter 35 Whitford John, agent 37 Tillott Mrs. Jane 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere 38 Mortimer James T. 40 Thomas Richard U. 42 Elliott Robert Gibbes Street—North side Off 22 White Horse street 2 Hudson Frederick C. 4 Parkins .Joseph 6 Phillips John 8 Healey John 10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J. 12 Johnstone Robt. 14 Day Henry 16 Davies Rowland P. 18 Bowker Henry 22 Ferguson Alfred 24 Plummer Thomas 26 Mitchell Chas. H. 28 Beatus Mrs. Paltin 30 Stebbings Aubrey G. 32 Sloane Edward 34 Dunbier Rowland West side Maguire Dennis Hogan Mrs. Michael J. Crawley Albert L. 1 Baker R. G. S. 3 Burke Francis M. 5 Ferry Fred. C. 7 Bird Edwin 11 Trent Frank 13 Hammond Mrs. Maud 15 Daly John J. 17 Ogilvie Misses Ogilvie James 19 Mullane Mrs. Catherine 21 Radford Geo. 23 Muddle Miss Minnie 25 Skelly Frederick J. 27 Duffy Mrs. Annie 29 Evens Mrs. Elizabeth 31 Noad Edward C. 33 Elson William G. 35 Doran William H. Gladstone Street—North side Crescent to Liberty street—Phillip street Federal Flour Mill—F. Crago & Sons, proprietors 3 Warden Joseph 7 Johnston Thomas 11 Jagleman John H. 13 Whiteman John 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles 19 Jones William C. 21 Jones William, sen., van proprietor 23 Buchanan William Lambkin George H. 27 Westerman Mrs. Agnes 29 Legg Mrs. Elizabeth 31 O’Connor Edward 33 Evans Alfred 35 Bateup James 37 Mans Victor 39 Halstead Mrs. Marie Teasdale G., painter 45 Alpine William 51 Groves William E. 53 McDermid Mrs. Amy 55 Lance Francis 57 Delly Frank B. 59 Patterson James 61 Orknie Alexander J. 63 Falconer Frederick 0. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Coyle Charles 6 Keene Charles E. 8 Graham James Graham Mrs.Maria T., nurse 12 Seabrook Charles Spence Austin, fuel merchant 26 Fagerlund John P. 28 Histon George Willmot and Morgan.contractors, store 52 Thompson George Taylor Henry C. 54 Townsend Mrs. Eve 58 Butler George 60 Smith John 62 Robertson James 64 Ratcliff Henry Goodsell Street—North side King to John street Meyer Hermann W. H., station- master. St. Peters 1 Wainwright George, ” Lee Mount” 3 Bradwell Joseph H. 5 Colwell William H. 7 Gellatley Gordon, buggyhood maker 9 Tracey Ernest J. 11 Allmark James D. 13 Puffett William R. 15 Walton Hubert 17 Becker Julius 19 Barrett Alfred 21 McCaffery James 23 Montgomery Hylton J. 25 Wheeler Charles 27 Cowland Charles A. V. 29 Law James 31 Jones Henry 33 Hughes Alick 35 Proud Thomas 37 Jolly George 39 Davis William J. 41 Hyndman Thomas J. 43 Perry Arthur H. 45 Ross John W. 47 Logan Gavin T. 49 Bennett John W. 51 Byleveld Arnold H. 53 Wagg Perce W. 55 Bull Arthur D. 57 Nicholson Joseph B. 59 Darum Mrs. Elizabeth, dressmaker Darum Miss Gretha, teacher of music 61 Gagan William R. South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Bedford Arthur G., painter 6 Dalley Joseph 10 Simpson Percy J. 12 Shrimplin Walter G. 14 Barker Miss Eliza 16 Egge Mrs. Paulina 18 Shepherd William H. 20 Mulligan Norman C. 22 Smythe Ernest 24 Hart Joseph 30 Irwin William 32 Harber Richard 34 Thistleton Mrs. Walter 36 Parker William 38 Smith Walter Scott 40 Lee Alfred 42 Harris Frederick G. Sherrington Mrs. Barbara 44 Ives George 46 McAlister John 48 Moody Mrs. Elizabeth 50 Badge Sydney 52 O’Dwyer Mrs. Emma 54 Toogood William 56 Minor Alex. 58 Waugh Benjamin T. 60 Willard Mrs. Olive 62 Guthrie Thomas 64 Hurley Stephen J. 66 Williams Josiah J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—AUSTRALIA’S MAMMOTH STORE.


Gow NEWTOWN. Hol 479

68 Minor William 70 Loveridge George 74 Jex Robert F. 78 Regan James A. 80 Wainwright Arthur J. 82 Wickham John 84 Malley Benjamin 86 Morelli Henry A. 88 Wynne Richard 90 Pegg Arthur E. 92 Matheson Farquhar 96 O’Hara T. J. 98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Short John 104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Barratt Alfred A. John street Gowrie Street—North side Erskineville road to Iredale street 1 Brown Eugene 5 Smith Samuel 7 Ball Percival J. 9 Wylie Mrs. Martha Dodson Mrs. Elizabeth 11 Fern Christopher 13 Rassmussen Oley 15 Stewart James, fruiterer Marsden Charles H. Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Lloyd William 21 Howard Thomas 23 Dalley Charles J. 25 Masters William Henry 27 Hennessy Edwin 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Pettigrew John W. 35 Smith Alfred 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 Mcllveen Arthur 43 Stewart James 45 Blakey William 47 Harper Magnus 49 Brown George Radford James 51 Stevens William 53 Smith Albert E. 55 Byrnes Edward 57 Robert Charles 59 Fitzpatrick Patrick 61 Brown Mrs. Katherine 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 White James 69 Ewan Mrs. Jane 71 Talbot Michael J. 73 Condren Michael J. 75 Davis William 77 Heymann Ferdinand 79 Brooks Sydney 81 Cover John 83 Hansen Neil, master mariner 85 McAlister James 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kliner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter City Mission Hall Munni street—Harold street 98 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs. M. 111 Layler Alf. 113 Blake Archibald 115 Knight Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. East side Newman street 2 Withers John 12 Shearer John 14 O’Connor Miss Mary, confectioner 16 Hyde John 18 Macgraw George 20 Williams. Cornelius 22 Howe Frederick Nunn 24 Rothsey Thomas 26 Osborne Sydney G. 28 Walker Arthur Union lane 30 Humpage William 32 Williams Frederick 34 Goodwin Herbert J. 36 Cooper Mrs. Fanny 38 Smythe John 40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund D. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Mackey James 64 Osmond Albert J. 56 Cadman Alfred E. 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Wright Mrs. Sophia 72 Pascoe John N. 74 Finch J. Henry 76 Kelly Joseph 78 Wright John 80 Thomas Frederick, signwriter 82 Stevens B., chair caner & upholsterer 84 Simpson Frederick C. 86 Morgan Frederick 88 Harrington Mrs. K. Munni street—Harold street 94 Lucas Harry T., grocer 94a Henriksen James 100 Holsted Charles, fuel merchant Holsted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Miller John 104 Franklin Herbert 106 Street Thomas C. 108 Spear Henry F., jun. 110 Knight Henry 112 Walsh Miss Bridget 114 Scanes Samuel W. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury 124 Martin Charles 126 McDermott Francis 130 Wrather Herbert 132 Woodford Arthur E. 134 Hodges Ernest C. 136 Buckby John R. H. 138 Guy Robert F. 140 Kline Alfred Harold Street—East side Union to Angel street 11 Atkinson William 13 MacDonald John, storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Febbs William A. 19 Johnson Harry 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Whitfleld Robert 27 Millwood Frederick W. 29 Rockliff Mrs. E., grocer West side 2 Hogden George E. 16 Reedy Maurice 18 Innes Mrs. Ada Gowrie street—Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Lyons Mrs. Margaret 26 Stone John H. 28 Lockey John 3 30 Cope Henry Angel street Harrow Road Edgeware road to Juliet street—Francis st. 10 Booth Frank A. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 2 Cullen James F. Hawken Street—East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 10 De-Courcy Browne Percy A. 12 Platt Alfred 14 Brown Mrs. Maria West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Turner Mrs. Jane 6 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 15 De-Mello John 13 O’Grady Mrs. Margaret Herbert Street—East side Off 23 Linthorpe street 2 Redwin John 4 Bush John R. 6 Scrivener Percy 8 Hasler William 10 Davies John W. 12 Dean Edwin 14 Weeks Alfred West side 1 Davidson William A., ” Mansfield ” 3 Burrowes Edward M. 5 Alger Frederick J. 7 Wright Joseph P. 11 Jackson Solomon Holdsworth Street—East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Richardson Alfred G. 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Dickey Andrew A. 12 Graham Robert 14 Reid William 16 Lockwood James 18 Kearney Joseph P. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Crowe John, jun. 30 Craft William 32 Morton Mrs. Sarah 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 McCord William 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Stenberg Mortimer L. 15 Nickless Henry 17 Jones Henry Holmwood Street—South side 549 King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Gentle Stanley 10 Troy Michael J. 12 Mariette Charles 20 Clancy John T. 22 Williams A. A. 24 Brooks James 26 Kenney William J. 28 Bebb Mrs. Annie 30 Scarsbrick William

WOOD & COMPANY: BURWOOD  BRANCH,  BURWOOD  ROAD.    TEL. 27 B. BURWOOD.

ANTHONY HORDERNS’ FOR FASHION’S FAIREST FAVOURS.


480 Hol NEWTOWN. Jam

Holmwood street continued— 32 Tweeddale William 34 Dawson William R. 36 Buckley Timothy 38 Warwick T. H. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W. 44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Brown David 50 Dolph Sidney H. Roberts John 52 McRae Murdoch 54 Seach Mrs. Lucy 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 60 Lee William T. 62 McLure Willham G. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Ireland Frank 70 Thomas William J. 72 Arnold Frederick 74 Evans Ernest 7 76 Banfield Henry North side 1 Haining Thomas, ” Leonore ” 3 McLeod Arthur 5 Lord Joseph 9 McGuire John L., ” Taranaki ” 13 Glover Thomas, ” Mouramba ” 17 Dalziel J. F., ” Waratah ” 21 Cooling Thomas 23 Souter George A.,” Florence Glen ” 25 Davidson Charles 27 Nowlan John 29 Champley Donald J. 31 Langley William T. 33 Kelk William B. 35 Rudd Archibald 37 Hansen Victor 39 Williams Fred 41 Hanrahan David 43 Watson Mrs. Alice 45 Thomas John F. 47 Larsan Fritz 49 Griffin Thomas J. 53 Rogers Mrs Sophia ” Fernleigh ” 55 Bingham George 59 Gentle Emanuel 61 Cleary Edmond M. 63 Lane Frank R. 65 Brook Joseph 67 Perry Norman 69 Hickey Osterley J. 71 Elliott James Holt Street—South side King to College street—Bailey street Station street 2 Brennan Patrick 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Lawn Mrs. Caroline 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Astridge John H. 12 Aubusson Charles North side 1 Alexander Robert J. Hopetoun Street—West side Off 4 federation road to Camperdown boundary 4 Young Michael P. 6 Bower Thomas 8 McGregor James, builder 10 Ferrier Frederick W. 12 Bromley Richard 14 Crawford Joseph 16 Mitton Joseph 18 King William 26 Host Charles H. 22 Budge Joseph 24 Harris Albert H. A. 26 Drummond Andrew 28 Porter Mrs. Katherine 30 Borrott Robert Hunter —, nurse 32 Riley John K. 34 Bradstock Walter E. 36 Griffiths R. S. 38 Shaw Edward J. 40 Terry William H. East side Griffiths William, ” Luddenham ” Givins John. ” Kingswood ” Steele Robert Turtle Charles H., ” Pomona ” Wallace Mrs. Frances, ” Balcarras ” Watson Albert, ” Balcaskie ” Clothier Alfred Breen Edward Hordern Street—East side 201 King street, to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Garth Robert M. 5 Loveridge William 7 Henley Harry Mechanic street 11 Pearce Harry, van proprietor 13 Phillips Ebenezer R. 15 Dymond Thomas W. 17 Thorpe Geo. F. 19 Williamson Thomas 21 McGee Laurence, teacher of dancing 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Clarke Frederick 27 Boon Mrs. 29 Langlands Thomas, grocer Victoria street 31 Young John S. 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C, 37 Cox John 39 Holden Charles R. 41 Markham James 43 Everett Stanfleld 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Jones Mrs. Ann Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Brown Robert 57 Martin Frank 59 Sparkes Thomas W. 61 Stacey William B. 63 Clayton Alfred E. 65 Holland Miss Mary 67 Taylor Mrs Sarah 69 Meldrum Henry 71 Cross John N. Chalder street 73 Ring John E. 75 Coman Patrick J. 77 Rice Frank 79 Hoarey Martin 81 Blunt Edward P. J. 83 Martin George 85 Hardaker Arthur 87 Dick Mrs. Mary J. 89 Towers Harry F. 93 Cummings Patrick 95 Walker Mrs. Mary West side 2a Pass Albert J. Haines Charles, sewing machine repairer Raymond George 2 Jones John, plasterer 4 James Henry 6 Ferris Albert 8 Hare Charles 10 Machan Joseph 12 Porter Arthur 14 Fair Arthur 16 Ruddle Henry C. 18 Vallender Frank Mechanic street 20 Broadley J., stables 22 Landsdown George 26 Doherty Miss M., dressmaker 28 Hibbard Arthur R, 30 Neal Mrs. Elizabeth T. 32 Eather Charles 34 Barnett Mrs. Charlotte 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock Alfred 40 Cardiff Mrs. Margaret 42 Collins Edward 44 Parnham Arthur 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. 50 Southerland Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street 66 Sweet John 68 George Alfred 70 Grimson Leopold 72 Blenton William, shipwright 74 Wilson Alexander 76 Arnold Henry 78 McQuillan Thomas A. Madden George 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Peirce James 84 Hartley Mrs. Violet 86 Biemann Charles 88 Heggie Ferguson 90 Coleman Albert J. 92 Allison Mrs. Maria 94 Johnson Benjamin 96 Metzler Miss Edith 98 Hodge James 102 Schuetrumpf Carl, jun. 104 Toohey Thomas Phillips Ebenezer R. 108 Halliwell William 110 Reeves A. E., grocer Raper street Iredale Street—West side Angel to Union street 19 Mason Mrs. Emily 21 Turner Charles H. 23 Campbell Mrs. Isabella 25 Strauss Mrs. Sarah 27 Finnane Thomas J. 29 Payne Ambrose 59 Ledbrook Edward 61 McEwen Mrs. Charlotte 63 Sinclair Frances 65 Hogg Sydney 67 Hill James 69 Morgan John T. 71 Mundy James H. 78 Johnson Henry W. 75 Hamilton Robert East side 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Eaton Thomas Edward 10 Miller Mrs. Sophia 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John C. 18 Dunlop Mrs. Sarah 20 Howard Alfred T. Gowrie street 26 Edwards John R. H., grocer 28 Hockey Bert T. 30 Hogg Mrs. Sarah R. 34 McKee Mrs. Mary Islington Street—(see Gowrie- Street) James Street—North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Eldridge George 6 Villiers George F.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL THINGS NEEDFUL AND NICE.


Joh NEWTOWN. Kin 481

14 Shubrook Mrs. Susan, van proprietress 16 Nelson James 18 Innes Thomas 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Bennett Alfred J. 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 Chene Emile 9 Snellgrove Samuel J. 11 Wildman John R. 13 Fox Oswald J. 15 Wild Robert 17 James William 19 Goldsmith Ernest H. 21 Passmore Mrs. Maude 23 Gatley William 25 Wilkinson Mrs. Louisa 27 Gatley Sydney J. R. 29 Constable Robert 31 Stevenson William John Street—East side May street to Wells street 1 Bradley Mrs. Edith storekeeper 3 Stansley Mrs. Georgina 5 Lahill Thomas 7 Field William T. 9 Pride Frederick A. 11 Parry Llewellyn E. D. 13 Evans Thomas J. 17 Cosgrove John Laff Alfred Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables Lord street (now Darley street) Wells st. West side Newtown Brick Works—S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing—James Trimble, gatekeeper Darley street 4 Moroney Charles Juliett Street—East side Harrow to Enmore road 46 Dellit Albert, ” Glen Alvon” 40 Hodgkinson Thomas 38 Hutton G. W. N., ” Gostwyck” Hutton E. W. 33 Edmond Mrs. Hannah 34 Miller Thos. 32 Cameron George, ” Concord ” 30 Perkins Frederick 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Garven James Bone Benjamin J. 18 White Mrs. Caroline 16 Davie Charles C. 14 Coleman Spencer ( West side, see Marrickville) Keig Street (now called. Rawson Street Kent Street—North side College to Ferndale street 1 Davis William F. 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 Pepper John E. 13 Hardy W. H. 19 Ager Arthur 21 Prentice Edward 23 Jones James G. 25 Walters Arthur 27 Skinner Mrs, Margaret 29 Knudson John V. 31 Nesbitt Mrs Jane 33 Matthews George B. 35 Poole Frederick C. 37 Keane Ernest 16 39 Neville Patrick 41 Hadley Preston 43 Lane Mrs. Eliza 45 Crouch Reuben H. 47 Burke Thomas-49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 Hallam Mrs. Christina 55 Selwyn Fdederick T. S. 57 Huxtable Henry 59 Parr Arthur G. 61 Smith Reginald 63 Josephson Albert South, side 2 Biggs Mrs. John, ” Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong.), ” Dione ” 14 Lee George 16 Dodds Michael 18 Stephens Charles H. 20 Nickless George 24 Mangnall Robert 26 Boarer Percy A. 28 Morrison Ernest 30 Finlayson James L. 32 James William R. 34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse 36 Rea Charles King Street North—North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig F. Brown, physician & surgeon, ” Waratah ” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 11 Rogers James, boardinghouse 13 Cohen Alfred, dealer 15 Levy S. H., draper 15a Peters James, confectioner 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Jackson A., butcher Blakeney M. J., blind maker 21 White Horse hotel — John Stuart Morrison 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell F., painter 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum C., grocer 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 35 Simm Mrs. Kate 37 Kapphamer John 39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson N., newsagent 47 Gordon Charles J., hairdresser 49 Davis Mrs. E., dealer 51 Dowling Mrs. Mary, boardinghouse 53 Haxby John, bookseller 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 65 Brooker Jas. H. 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry- 69 Brooker Mrs. Sarah 71 Hill Charles, bootmaker Ferris John 73-75 Williams James H., skating rink and music hall 75 Ruben C. A. and Co., house, land and estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Dunsmore Mrs. Bridget, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster Thomas, saddletree maker 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant Prince of Wales hotel—George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates W. H., hairdresser Ord Charles H., house, land and es- tate agent 115-117 Everingham J. C., dentist 121 Cox William R. Cox The Misses, costumieres Cox W. R. J., teacher of music 129 Goldsmith Miss A. 131 Castle and Stuart, furniture ware- house and upholsterers 135 Larba-Lestier E. R.S., dentist (branch) 135a Clifford and Co., estate agents 137 Miller Mrs. E., confectioner 139 Reynolds Richard, bootmaker 141 Sarjeant James, muffin baker 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel—Dick Collett 147 Miller C. H., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A., newsagent 15la Hartley F., watchmaker 153 Collins Alfred, fishmonger 153a Licciardi Anthony, fruiterer 155 Warley C. H. and S., grocers 157 Milton hotel— R. J. Elliott Stephen street 159 Short A. G., chemist 161 Benstead M rs. E., ham and beef shop 163 Coleman W. F., fruiterer 165 Booth John, fishmonger 167 Condon Brothers, butchers 168 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Montgomery A. J., hairdresser 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Perfect Tea Co.—C. M. Fremlin, mgr. 177 Taranto Bros., fruiterers 179-181 Lewis Nat, sample stores 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189.Lewis Nat. draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist Mackins Arthur A. Frost Philip J. 193 Government Savings Bank N.S.W. 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers Wright H. J. 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and colorman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Booke Miss E., dining rooms 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel—John J. Barnsley 223 Prince Mrs. Henry, grocer & provision merchant 225-227 Dan Joe, lace shop 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer 233 Teague Patrick, refreshment rooms Bailey Frederick 235 Broadley Bros., provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street

WOOD & COMPANY: NORTH SYDNEY BRANCH, MILLER ST., N.  SYDNEY Tel. 9 N.S. (WM.    LLOYD.
Local Manager)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WORLD’S COMMODITIES.


482 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued— 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Kinlock J. L., fancy goods 247 Crawford Miss Mabel, milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent Mary street 281 Williams Thomas, chemist and dentist 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel—Albt. Beaumont 287-289 ” Horton’s,” boot importers (F. Bamfield) 291-293 Brennan Daniel, draper & clothier 295 McLachlan Andrew, smallgoods 299½ Hatte’s Arcade— Hatte’s Arcade Studies—W. R. Smith, manager Newtown Printing Works—A. E. Johnston Fossey John W., tailor Crook Charles, watchmaker Gordon R. H. Co. Ltd., house furn’rs SUBURBAN INDEPENDENT News- paper—T. Preston, manager Bray Miss, milliner Walker Watson, billiard room 301 McLachlan Andrew, grocer 303 N.S.W. Bookstall Co.—A. C. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Horton E. Graham Mrs. Angus 309 Sargents Limited, pastrycooks Furness Herbert 311 Simmons Mick, tobacconist- — N. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co.. tailors 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V., boot importer 319 Green Brothers, grocers 321 Buckman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel—Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)—Walter H. Goddard, J.P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia—J. S. Ranclaud, manager South side Forbes street 6 Snudden Percy, hairdresser 8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks 10 Anderson Florence, ham and beef 12 Turtle and Son, fruiterers 18 Eastern Tea Co.—Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Rattray Miss Ivy, registry office 24 Stevens W. B., cycle works 26 Troth Walter G., bootmaker 28 Roberts J., music warehouse 30 Pefeil Mrs Emily, dressmaker 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Hogden and Moate, fibrous works 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Co., estate agents 66 Stephens Manufacturing Co., the juvenile clothing manufacturers 68 Laver Miss A. M., costumiere Fitzroy street 94 Williams George, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Callaghan William 108 Craig and Co., printers 110 Stevens W. B., engineer, cycle, and trotting sulky builder 112 McArthur Miss A., stationer 114 Lane William, manufacturing chemist 116 McDonald John, furniture broker 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Juleff Henry, stoveworks 128 Jarman W., hairdresser 130 O’Malley Mrs. Louisa, refresh. rooms O’Malley John 132 Last J. F., dentist Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss Q., dyer and cleaner 138 Scott Mrs. Mary, restaurant 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Cook Walter R., tobacconist 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Baker Thos., upholsterer 156 The Sanic American Herbal Co.—W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Holborow Isaac H., wholesale tobac’st 162 Drummond G. J.. furniture dealer 164 BULL W. N.
Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel. No. 9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel—George Allen 176 Miller Frank C., photographer 178 Tiley Mark, restaurant 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Trasey Mrs. Ellen, furniture dealer 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Miller Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE—Walter C. Macdougall & Co., proprietors 200 Newman Charles, picture frame maker 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Allen J. R., music store 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Lucock Edward, picture framer and crockery warehouse 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop
230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Apted James 238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Poulden Bros., jewellers Whately street 244 Hart William J., draper 246-248 McIlraths Ltd., provision merch’s 250 Donnelly Miss Annie, restaurant 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 New York Teeth Association—G. P. Fife, manager 256 Singer Sewing Machine Co.—J. W. Hayward, branch manager Ridley W. H. 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 263 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Wade George 276 Wolf Mrs. Georgiana, boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers— Herford Enoch 280 Wehrle C., watchmaker Methodist Church— Rev. J. W. Collier, Rev. J. F. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer Erskineville road Post Office—Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-302 Hatte C. G., Ltd., drapers and clothiers 304 Comino Nicholas, fish & oyster saloon 306 Mackenzie Allen, butcher 308 Lockett T., dentist 310 Savings Bank of N.S.W. (branch)— A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel. 95 Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320-322 Riley Bros., drapers and clothiers (branch shop) 324 Bank hotel—George A, Lilya Danglade Alfred, fish stall Newtown Railway Station—J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds King Street South—East side Railway bridge to Rochfort street 328 Town Hall hotel—Robert C. Rogers 328 Jones Frederick. J.P., leather and grindery store 330 Harvey and Co, grocers Newtown Markets—A. J. Macaulay proprietor Newman street Newtown Technical College Superior Public School—-D. T. Wiley, headmaster George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Bearcroft C., confectioner 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR AUSTRALIAN MANUFACTURES.


Kin NEWTOWN. Kin 483

358a Smith J. H., wigmaker 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G. W., dentist Congregational Church 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 384 Bradshaw Robert, general dealer 386½ Milne William Walker William Off— Harrison Bernard 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Schweikert Albert, farrier 394 Powditch Charles, bootmaker Powditch Mrs. Rachael. dealer 398 Newtown Carriage Works — Arthur Dunn, proprietor 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Brace Andrew, inventor 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Roblot Leon, French laundry 444 Winton William H. 446 Lawler W. H., asphalter and carrier 450 Brown J. S. and Co., house, land, and estate agents 452 Woolf Frank, cycle works 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off—454 Boyd Robert T. North Frederick McGlinn Mrs. Mary A. 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Abel C. G., ” Essington ” 482 Murdoch S., laundry 484 Stritch William 486 Budge Miss H., refreshments Budge Mrs. A. 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve. estate agents 492 Burke Bros, and Griffin, tea and coffee merchants Burke T. E. 494 Smith Mrs. Sarah J., dressmaker Smith Thomas W. 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., refreshments 498a Erickson Mrs. Ada, dressmaker Erickson James 500a Hart and Son, batchers 602 Mathews Miss Sarah, confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506 Edwards Henry, furniture dealer 506a Miller Mrs. Catherine, dressmaker 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph A., laundry 514 Oliver W., jeweller 520 Jordan Mrs. Jane, greengrocer 522 Penman Wm., carpenter Pallier Alfred, bicycle works 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S.,dressmaker 530 Ryan T. H. and Co., house, land, and estate agents 532 Lance Arthur J., fish shop 532a Riches Mrs. Frances, dealer Riches Henry W. D. 532b Lance E. J.. refreshments 532c Reed Robert, bootmaker Angel street 534 Davies J. H., monumental mason 540 Monaghan and Perry, coachbuilders 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull T., coachbuilders’ materials manufactnrer 550 Chaffer P. E., wood turner 554 Finch Harry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquiu Thomas, watchman 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Short Mrs. W., nurse 600 Mallett Jas. 602 Cox Frederick 606 Cullinan Martin T. 608 Whalan John 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G., farrier and vet- erinary surgeon Rochfort street (For continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney—J. A.Ross, J.P., manager (branch) 329a Swinboume G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond Mrs. Ann, confectioner 337 Smith R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Howard Miss C. A., confectioner 343 Smith W. H., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot and honey merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Swinbourne Mrs. M. J., confectioner 353 Rundle J. H., draper 355 Barnett G. V., dentist 357 Chapman Harry, restaurant 359 Macready H., stationery & fancy goods McArthur Miss A. 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Sutherland R., chemist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W.. fruiterer 373 Nicholas Henry C. R., restaurant 375 Ward Bros., fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 381 Jackson Robert G.. butcher 383 Manser Edward, fruiterer , 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel—John A. Kennedy 391 Ashwood J. F., Ltd., grocers, etc. (branch) 393 Francis William, fruiterer 395 Church G., house, land, and estate agent Joseph Francis, herbalist 397 Berkman William, pawnbroker 399 Campbell W.. hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch)—J. H. Gartrell, manager 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No. 3 branch)—H. R. Green, manager 409 Pattison S., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnett J. Bass, tailor 413a King Robert J., hairdresser 415 Lennon Miss, milliner 415a Kennedy P. fish shop 417 Aitken Mrs. C., fancy goods & stat’ner 417a Garden Miss A., milliner 419 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon James, bootmaker 421 Colemane A. W., sen., eucalyptus ex- tract manufacturer 423 Mills Mrs. Annie, confectioner 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., dealer Britt Henry 431 Davis Henry 433 Stretton Richard A. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Lanyon C., plumber 441 Morgan Hugh, furniture dealer 443 Thompson Arthur, fuel merchant 447 Bloom Emanuel, pawnbroker 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Hoggett Albert, hairdresser 459 Martin Patrick fish shop 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Reed Charles O., pastrycook 465 Fenton Stan., picture frame maker Fenton Mrs. J., artist 467 Womerah Wine Bar.—J. L. Quinn, manager 469 Dallimore W., picture framemaker 471 Radford Edward, ham and beef shop 478 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street International hotel—Leon Chessher 479 Supple Mrs. Isabel, ham & beef shop 481 Steele G. W., tobacconist 485 Hotel Victory.—C. Keane 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., news agent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Henderson Mrs. Rachael, fish shop 511 Thompson J. J., J.P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel—Dudley C. B. Wel- don 517 McKay C. F. L., confectioner 519 Owen Thomas, cutler 521 Eggleton Alfred 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Davies L. confectioner 537 Tucker N., bootmaker 539 Watson R. D., ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Wade Arthur W., furniture mart 545-547 Wyatt Andrew, fruiterer 549 Ashby W. J., butcher Holmwood street 551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b Duffy M. J., fruiterer & house agent 551 Hudson A. J., chemist Elliott Fred, tailor 553 Haughton C., jeweller & stationer 553½ Somerville C. E., ham & beef shop 557 Greenhalgh Arthur, fruiterer 557a Hume George R., batcher Dickson street 559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, paint store 565 Minns Edward J., sanitary engineer 571 Cavanaugh H. R., glass & crockery sh. 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Madden Mrs. Elizabeth, confectioner Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 583 Tattersall Mrs. Ellen

WOOD & COMPANY: IMPORTERS OF UNDERTAKERS’ SUPPLIES. COUNTRY ENQUIRIES INVITED.

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE MASSES.


484 Lau NEWTOWN. Lib

King street south continued— 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Miller W. H., butcher 597 Botany View hotel—William Pyne Darley street 605 Grounds W. T., oyster saloon 609 Shilling James, furniture shop 611 Brett J., greengrocer 617 St. Aubyn Mrs. R. M., dressmaker 619 Battle Arthur M., dealer 621 Burling Charles, grocer 623 Kenny Mrs. Bessie, fish shop 625 O’Brien Sidney, tobacconist 627 Kracht C., newsagent 629 Blamey Louis R., ham and beef shop 631 United Australia hotel—Ptk. Rodgers Lord street 633 Francis Albert E., fruiterer 635 Reed C., bootmaker Campling A. E., surgeon dentist St. Peters railway bridge 639a Poulton Arthur, stationer 641 Phillips S., fruiterer 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 665 Morrison Mrs. Eliza, costumiere 667 Shepherd George R. Barker Charles 0. 669 Wilkie James, hairdresser 673 Beston James, veterinary surgeon 675 Colonial Fur Co.(Francis Silverstone) furriers 679 Goldberg Leon, butcher 681 Cohen Marks, fruiterer May street Laura Street—North side Commodore street to Edgeware road 3 Francis Mrs. Mary J. 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Ryan Mrs. Emily 9 Wellington Thomas 11 Brooks Alick 13 Henley Joseph 15 McCool Charles 17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop) Hawken street 19 Mossop John M., grocer 26 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George 35 Nielsen Robert A. 37 Johnson Charles F. 37½ Worsley George A. 39 Featherstone Gerald, ” Silver Tower” Trescott terrace— 41 Chapman Edward J. 43 Swan Mrs. Sarah A. 45 Lockridge Robert S. 47 Newton Alexander 49 Berkley Edwin 51 Hagley Burdett 53 Size John T. 55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing 57 Hunter George 61 Carey William T. 63 Perran Robert 65 Hatton Mrs. Mary 67 Jelly William H. Methodist Church South side Camdenville Public School—John Connolly, headmaster 2 Masters Charles E. 4 May Wm. 6 White Herbert, van proprietor 8 Jamieson William G. 10 Lewis Will B. 12 Sieven Edgar S. 14 Croshaw George 16 Fitz James Alfred 18 Wallace James 24 Fisher Walter L’Avenue Park Off Georgina street 1 Cocbrane Miss Jean, boarding es- tablishment 2 Yates James 3 Keating Mrs. Julia, boarding estab- lishment 4 Miers Mrs. M., boarding establish’nt 5 Wells E. F., boarding establishment 6 Cowie John, boarding establishment 8 Oliver Mrs. M., boarding establish’nt 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL.B., solicitor 10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt 11 Hill Mrs. James 12 Miller Mrs. Ethel R. S., boarding es- tablishment 12a Lewis Nat 14 McMillan Miss Elizabeth, boarding establishment 15-16 Johnson Mrs. A. B., private board- ing establishment 17-18 Perry Alfred, boardinghouse 19 Hampton Arthur H. 20-21 Ford & Toohey Misses, boarding- house 22-23 Curtis Richard, boardinghouse Rapkins Rev. J. S. (Baptist) Crowe Alfred Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Shepherd William 55 Bressington David 53 Delauey Joseph 51 Christison Henry 49 Green Patrick J. 47 Tall Lewis A. H. 45 Gallagher Patrick 43 Grundy Richard 41 Wheeler William J. 39 Walker Arthur E. 37 Strain James, builder & contractor 35 Westman Raymond 35 Bishop Henry 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Bedford John 25 Mackenzie John 23 Brien Arthur Peaece Harry 21 Reardon Theodore 19 Soderlund Emel 17 Gategood Mrs. Elizabeth 15 Burling Arthur H. 13 Craddock John V. C. 11 Burnes.Charles, miller 9 Callaway Richard A. 7 Riedel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young John Lennox Street—North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery—Very Rev. Dean Slattery Wellington street 109 Hughson Malcolm Regent street 91 Beech Mrs. Annie M. Beech Syd., pattern & cabinet maker 89 Ferris Isaac 87 Collis Walter 86 Holt Joseph J. 83 Foster John 81 Meek J. A., architect 79 Jones Philip L. 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Combellack Mrs. Mary 71 Chadwick Mrs. Mary 69 Bailey Miss S. A. Australia street—Church street South side Wellington street 114 O’Loughlan Harry H. Regent street 110 Hallett Frederick 108 Baker Mrs. Annie 106 Osborne Mrs. Mary A. 104 Edwards John W. Marguerite Madame 102 Saunders Sydney 100 Hoffman Mrs. Bridget 98 Wright Frank C. 96 Sharkey James 94 Gawen James M. 94a Duggan James Denison street 92 Smith Charles D. 90 Ewing Henry 88 Denning James H. 86 Locane Mrs. Mary 84 Marks Daniel 82 Bowman Mrs. Mary 78 Davies Henry H. 76 McLean John A. 74 Henwood Arthur A. 72 Nance John T. 70 Johnstone Mrs. Lilian, grocer Australia street Courthouse hotel—Michl. O’Callaghan Eliza street 56 Ainsworth Arthur 54 Conwell Geo. T. 52 Teeple Oscar Vernon 50 Straney Francis 48 Linmark Henry 46 Powell Harry C. 44 Coombes Joseph 42 Johnson Charles 40 Phillips Samuel J. J. 38 Hermes Ernest Mary street Andrews Ernest and Co., wood turners 28-30 Wren Mrs. Cissie 24 Walsh Arthur E. 22 Maloney Mrs. B. 20 Sprague William H. 18 North William 16 Jessop Mrs. Margaret 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Cleland Henry 8 Markwell William 6 Chaffey Mrs. Elizabeth 4 Vaughan Mrs. Florence 2 Clarker George E. Church street Lewis Lane Off 34 Regent street Liberty Street—East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Pettitt James C. 7 Cahill John 9 Bryson J. A. 11 Lyons Frederick W. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William. J.P. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Smith Mrs. Annie Blakeman Mrs. Annie C, grocer London street 49 Diener Aloys 51 Beves George 53 Williams William J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE CLASSES.


Lin NEWTOWN. Lor 485

55 Holden William 57 Carroll John Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 61 Taylor Edgar 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs. Susannah C., nurse 65 Whitaker H. E. Whitaker H. A. 67 Branch Joseph J. 69 Roberts Mrs. Mary 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham) Linthorpe Street—North side Off Erskineville road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mrs. Catherine 6 Donaldson James 8 Green Samuel T. 10 Vidler John 12 Oaten Reuben 14 Wormald G. P. 16 Langley Miss Lily 18 Dyball Miss Harriet 20 Wright Miss A. Burchardt, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Wilson Robert 26 Long Walter 28 Barton Mrs. Laura 30 Craven Charles E. 32 Smith James 34 Rayward Richard 38 Webster Mrs. Margaret 42 Taylor Walter 44 McKenna Joseph 46 Meyer John H. P. 48 Goddard Walter 50 Dyer Frank H. 52 Hyndes William M. 54 Hatte Mrs. G. South side 1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Nester Herbert Herbert street 23 Wolfe Mrs. Charlotte, grocer 25 Goldstein Samuel 27 Templeton Mrs. Margaret 29 Liddell Andrew R., surveyor 31 Metcalfe John W., ” Milton ” Metcalfe Miss O., teacher of music Little Commodore Street 1 Henwood James H. 2 Mason Mrs. Minnie 3 Mood Thomas 4 Phair Robert T. Little Queen Street—West side King to Bligh street—Campbell street 2 Tye George H. 4 Thomson Mrs. E. 6 Andcrson Henry M. 8 Emmett John 10 McSweeney Mrs. Ellen, dressmaker Denmark William 14 Good William C. 16 Munson Mrs. Frances 18 McDougall Mrs. E. 20 Newell George East side 1 Potter Edward 3 Stone Arthur 5 McKee Alexander 7 Backhouse Isaac 9 Marshall Thomas H. R. 11 McCloskie Mrs. Louisa 13 Bowman Mrs. Abbie London Street—East side Enmore road to Liberty street 1 Yeo James Edward 3 Holds worth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Carroll James 9 Mayne Thomas 11 Breadley James L. Breadley Miss L. L., teacher of music and private school Heslop-Hunter Miss J., teacher of singing 13 Jackson Thomas, builder 15 Marshall Andrew 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Hamilton Mrs. Florence 23 Madsen William W. 25 Martin Henry 27 Satchell John S. 29 Evans Llewellyn T. 31 Cummings Mrs. Mary, grocer Charles street 33 Peake Mrs. Catherine 35 Evans Miss Jane E. 37 Parkinson Mrs. Alice L. 39 Hack Mrs. Eleanor M. 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 41 Isherwood Miss L., music teacher 43 Trefy Thomas H. 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadle W. B. 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Chivers Mrs. Caroline 55 Beck R. W., com. agent 57 York Mrs. Annie 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Baldick George J. 65 Curran John P. Augustus street 67 Lannen Richard 69 Gough Mrs. Martha 71 Thompson Wilfred C. 73 Clune Michael T. 75 Edgar Mrs. W., ” Pretoria ” West side 2 Lucas Frank,” Minnawarra ” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles Johnson Richard H. B. 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, ” Essexville ” Evans Lawson, clerk 16 Weldon Nurse Mary, ” Montrose Villa ‘ 20 Peak Henry Murden John, ” Hazeldean ” 23 Walker W. J. Walker F. J. 24 Dunn Henry L. 26 Bryant Mrs. Bridget 28 Wenholz Mrs. Emily 30 McMaster A. J. 32 Evans Lancelot B., “Roseville ” 34 Lane Mrs. Susan, ” Arcadia ” 36 Dadswell Oscar R. 38 Pascoe Claude 40 Howard Mrs. Agnes 48 Shaw John 50 Blakeman Henry Longdown Street—North side 0’Connell street to Trocadero 2 Staff James W. Bell William 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Alien Stuart C. 10 Lancaster Charles Susan street 12 Berge Herbert S. 14 Robson John 16 Coomber Charles H. Missenden road 20 Bourne James Elizabeth street 40 Maloney Michael South side Rose street 3 St. Stephen’s School—Miss I. Chenney, mistress Stephen street 5 Diessler Francis 7 Maish Charles 9 Maunsell Richard St. George 13 Kennedy James Missenden road—Elizabeth street 15 Ashard John 17 McDowall Charles Lord Street—North side King street to Edgeware road 6 Turner Frederick 7 Wooldridge Charles 9 Duffy William 11 Kirkwood Alexander 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 23 Burley Frederick C. 27 Hockey William E. 29 Forbes Charles 31 Burrows Mrs. T. A, 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Robertson Isaac 37a Webber Ernest A. 39 Smith John 41 Harris William 43 Sherringham Joseph G., constable 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred 49 Reece Mrs. Kate, laundry Faulknor Walter, plumber, ” Poneke ” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackball William 81 Walker Thomas 83 Wills George R. 85 Harris William J. 87 Russell Henry 89 Farquhar Robert J. 91 Saul J. D., baker John street 97 Ashe Colin 99 Griffin Thomas M. 103 Jamieson Alfred 105 Henderson Thomas 107 Wolfe Leslie C. 121 Jackson Alexander 123 Scott Frederick 125 Watt Alexander 127 Talbot Alfred 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Royston Elijah 147 Neill Luckie 149 Heaphy Martin 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 O’Brien Henry M. 161 Brown Mrs. Sarah 163 Davis Richard E. 165 Robinson J. George Dawson Joshua P. 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Renshaw William South side 2 Lasbury Thomas, ” Kelvin ” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station—Hermann Meyer, stationmaster 62 Taylor Miss L. 64 King James H. 68 Donoghue John 72 Walker Edward T. 74 Delacore Winter 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Acheson Andrew 90 West Frederick

WOOD & COMPANY’S: PRINCIPLES, EFFICIENCY & ECONOMY. Head Office, 810-2 George St. (next Christ
Church)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


486 Mar NEWTOWN. May

Lord street continued— 92 Hunter Mrs. Catherine 94 Boulton J. H. 96 Drummond Joseph E. 100 Bennett John H. 102 Neat Edwin Margaret Street—North side College to Simmons street 1 Mason R. 3 McColgan Thomas 5 Rose George 9 Shearsby William E, 11 Griffin Mrs. Emily 13 Glendenning J. and Son, plasterers Glendenning James 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Brown Henry J. W. 23 Field Mrs. Sarah 25 Pilling Robert E. 27 Nagel Percy R. 29 Graham Miss M., teacher of music 3l Freestone George W. Reiby street South side 2 Tester Walter, ” Clifton” 4 Kretchmer Frank, ” Ramsey ” 14 Furlong George, “Clifton Cottage ” 16 Breeze William 20 Dawson G., ” Garfield ” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Roach Thomas H. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Green A. H. 32 Cody Jas. 34 Pogmore James W. 36 Carroll Edward 40 White Peter 42 Anderson Herman A. 46 Price Frederick J. 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Meale Edward L. 54 Cartwright Edward 56 Gardiner Mrs. Alice 58 Myers Charles 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Romeo Mrs. Jessie 64 Gleeson John T. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Langley James 70 Matthews Gordon W. J. Filan Mrs. Ellen, grocer 72 Madden John Ferndale street 74 Williams Mrs. 76 Richards Mrs. Jane E. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Thornman Mrs. Emily 84 McGuinness Henry, grocer Simmons street Maria St. (now called Darley St.) Marian Street—East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Barden Stanley F. 6 Hayes Mrs. Annie E. 8 Croft F., music teacher 10 Green Mrs. Jane E., ” Buddawang ” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Butt Charles B. 18 Lucas Mrs. Marie 20 Wilson H. K. 22 Mutton Christopher Mutton Miss Emeline, dressmaker 24 Robinson Henry, ” Maxwella ” 26 Ware W. J.,” Avoca ” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Blake Mrs. Jane 34 Baker William F. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Fellingham Mrs. Emma 42 Kelly Thomas E., ” Gladstone ” 44 Bird John, ” Garfield ” 46 Knox James 48 Webb A. L. 50 Piggott John, constable 52 Turbett Mrs. Annie 54 Clifford John M. 56 Pearce Mrs. Annie 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Size James 66 Slouck Charles J. 72 Shaw Mrs. Isabella 74 Hounsell Frederick G. 76 McMillan Walter K. 78 Glover David A. 80 White Thomas J. 82 Dawe William J., ” Roseville ” 84 Strachan Walter B. 86 Olsen Mrs. J., ” Elsinor ” 88 Mason Mrs. Rose 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brown Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Mansell Edward E. 98 Murphy Charles W. 100 Gearside Mrs. Annie 102 Baird John Sampson West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 6 McAtamney John. “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Platten W. F., ” Willan ” 9 Platten Mrs., teacher of singing Platten Miss Laura E., teacher of music 11 Wright William 13 Ellis John 15 Pitton Harry 17 Walsh Daniel 19 Vincent George A. 21 Gamp James T. 23 Coseir Miss Lilla 25 Robey John R. 27 Robinson William 29 Clark John S. 31 Mitz Mrs. Franscesca 31½ Gibson George 33 Phelps Henry T., ” Merrivale” 35 Rosen Mrs. Lucy Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting 37 Piper John 39 Wade Mrs. Jeanie 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Fitzgerald Edward 53 Hague Mrs. Mary 55 Roberts Arthur 57 Warbriok William Cross lane 59 Stephen Henry G. 61 Laughnan John 63 Alexander S. 65 Hughes Mrs. Amy 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Woodham A. 73 Dawes James 75 McCormack John L. Eldridge Charles W. F. 77 Fletcher John 79 Sims Herbert C. 81 Douglas Lancelot 83 Mood John 85 Taplin Henry 87 Turnbull Henry 89 Praia Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Stephens Mrs. Janet 97 Richards Charles F. 99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Millham Edward 113 James Mrs. Sophia 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry Mary Street—East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs. Marion, midwife 3 Garraway Thomas 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boardingbouse 9 Thompson Charles Thompson George 11 Poffler John C. 13 Culbert Thomas 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., hearse builders and undertakers West side Empire Billiard Rooms—T. G. Chute 8 Ford Arthur R. Morris W., estate agent 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker 12 Russell Mrs. Elizabeth 14 Morris W., estate agent Morris Mrs. Mary, servants’ registry 16 Bowman John 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry May Street—North side King street to Edgeware road 1 White Archibald 5 Anderson William 7 Parkinson Alfred 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 McKnight William 15 Carnell William O. 23 Methodist Church- Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalfe Metcalfe Rev. J. E. 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Babbldge Rosina, grocer 31 Williams Alfred 33 Van William 35 Williams Edward 37 Hawkins George 39 Reed Charles 41 Swanson Thomas 43 James Henry, draper 45 Talbot Mrs. Margaret 47 Hogan Thomas 49 Ross Frank 51 Austin William A. 53 Meade Herbert E., ” Fernleigh ” 55 Lewis Rice T. 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 77 Walker George 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Baines John 113 Williams Edward 115 Kimester James G. 117 Keating William 119 Potts William (For south side, see St. Peters)

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR SHOPPING BY POST.


Mec NEWTOWN. New 487

Mechanic Street—South side Church to Egan street—Horden street Whitehead’s Parcel Delivery Stables Hordern street Metropolitan Road—East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School—Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School—H. Parkinson, headmaster 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Rowton Frederick, ” Marion ” 18 Bent Henry 22 Wallis J. H., ” Belinda ” 24 Vickers George E., ” Loriston ” 28 Miller Ernest P. 28 Lannen Mrs. William 30 Grant Thomas, ” Niagara House ” 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Doherty Mrs. Louisa 38 Roberts Mrs. Emily 40 Dawson James W. 42 Catts James H., M.H.R.,”Scarcliffe ” Cross lane 44 Weber Charles F. 46 Allwood Mrs. John Marshall Mrs. James Lane Arthur Lane Miss Alice Taylor Mrs. Susannah Benson Charles 48 Ellerton Mrs. Ada 50 Darke Lewis 52 Lloyd Mrs. Camilla 54 Pattison Charles H. 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Cornish William C. 62 Bryson Albert 64 Brown Mrs. M. J. 66 Gibbens Joseph 68 Hunt Reginald E. 70 Willett Joseph 72 Lemcke Mrs. Ann 74 Garven James 76 Conran Thomas F. 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Maher Mrs. E. 84 O’Toole Thomas 86 Elvy Mrs. Mary West side 1 Vickers A. C., J.P., dental surgeon 3 Drew Joseph 5 White J. S. . 7 Bullen James, ” Glenhaughton ” 13 Levick Benjamin S., ” Milluriel ” Tabernacle—G. T. Walden Marsden Martin D. 23 Johnston Robert 25 Eld Ernest, teacher of music 27 Lee Abraham 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William B. 37 Jolly John, clerk 39 Richard Mrs. Floweran 41 Burls Robert 43 Budd Charles J. 45 Hockey Albert E. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. B. 51 Gray George 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 57 Cropper John 59 Ruddle Miss M. E. 61 Earle William 63 Burke Frederick J. 65 Graham Miss E., music teacher Graham John 67 Bacon John 69 Smith Alfred A., ” Eurimbla ” 71 Kirkpatrick Gordon 73 Ringholm Aug., contractor,” Manola ” 75 Reynolds Albert E. B. 77 Wilson Mrs. A. J. 81 Martin John H. 83 Lindsay Malcolm, ” Carlisle ” 87 Butcher Robert H. 89 Rosengarten David Goldman Samuel 91 Watt Alexander 93 Everitt Walter S. 95 Lewis Ernest 97 Scott Mrs. Catherine A. 98 Baker Hamilton 101 Burser William C. Missenden Road—East side King street north to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 11 Mason William, farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Hennessy James, carpenter 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Wynwood H. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Mrs. Mary Goldsworthy Miss Alice, teacher music Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Grainger Mrs. Jane 37 Reed William 39 Osborne Brissett J. A. Bligh street West side 2 King John R. Longdown street 10 Carter James Mack Thomas 12 Hodgkinson Thomas Campell street 14 Smithard William, bootmaker 18 Hewes Samuel, artificial flower maker 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Henley Gideon 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School— Miss E. O’Flanagan, mistress Munni Street—East side Union to Angel street 1 Francis David 1a Burns Richard 3 Walden Henry 7 Gurrin Frederick 9 Gurrin Brothers, fuel merchants 11 Littlejohn Albert, drayman 17 Smith George Gowrie street 21 Ripper Charles 23 Bullock Charles 25 Smith William, watchmaker 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Shinner Alfred 31 Jones Thomas W. 31a Becker Joseph 33 King Frederick 35 Robinson Mrs. Portia West side 24 Slinning Peter, fruiterer 6 Pickering Edward 8 Bell John 10 Franklin Mrs, Annie, nurse Franklin Amos A. 12 Tomkins Henry W. 14 Levy Mrs. M. 16 Keily Mrs. Elizabeth 18 Nicholls George F. 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Lucan S. 38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street) Newman Lane Off Gowrie street 23 Dudley William H. Newman Street—East side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Brennan James 22 Bray Miss Celia, music teacher 24 Heath Richard 26 Carman Rudolph 28 Leonard Charles 30 Wood William 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Troy John 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Prince William A. 42 Woods Frederick 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M.L.A., J.P. 50 Stuart Mrs. C. 52 Beal F. T. 54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music 56 Johnston James 58 Harrison Sid 60 Paroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Harrigan James 66 Lowe William S. 68 O’Brien Morton 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Brown Mrs. Myra Brown Walter W. 76 McCarthy Cornelius 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Carey Mrs. Isabella 84 Spinks James 86 Gibbons Martin 88 Green John Gowrie street 90 Eason Alfred 94 Starkie William 96 Little John 98 Robins Edwin G. 100 Stuckey Henry J. 102 Hunter Charles W. 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street West side White Horse street 1 McDonald Mrs. Susan, grocer McDonald Benjamin 3 Mills William E. 5 Mullanphy Mrs. Mary J. 7 Howarth A. M., ” Rotheram ” 9 Tingate John G., hatter 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J.P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J.

WOOD & COMPANY’S MORTUARY CHAPEL, THE ONLY ONE IN AUSTRALASIA. IS NOW IN DAILY USE.

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE QUINTESSENCE OF QUALITY.


488 Nor NEWTOWN. Pea

Newman street continued— 21 Walker Watson 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Haddock Thomas 29 Beach Richard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Hill Thomas, sash-weight foundry Snow White Washing Machine Maftr. 45 Jackson Mrs. Nancy 47 Haddock Frank H. J. 49 Coutts Alexander G. M. 51 Hereford Robert 53 Bullock Halbert Isaac 55 McElroy Michael 57 Turnbull Stanley 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 67 Williams Harry 69 Quinn Mrs. Ellen 71 Green Robert 73 Hough Ed., sec. Tramway Cloth. Club 75 Lloyd Thomas 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Fleteher Frederick G. 85 Ross Thomas 87 Smith Edward 89 Walters Frederick Union street Norfolk Street King to Angel street 1 O’Neill John J. 5 Williams John 7 Green Thomas 9 Eggleton Mrs. P. White Horse street 25 McLeod Alexander 27 O’Nelll John 29 McMullen Michael 31 Davey Amos H. 33 Hansell Joseph J. 35 Smith Mrs. Susan 37 McGrath Mrs. Annie Redwin street Northwood Street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Barnes William S. 4 Mercer Alfred 6 Johnstone George H. A. 8 Costello James 10 Mercer William, ” St. Elms ” 12 Gaudry Rowland 14 Gibson Samuel 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 22 King John East side 1 Ninness Edward 3 Cheeseman George 5 Guinery Mrs. Bridget 7 Deery Edward P. 9 Neilen William 11 Donohue R, ” Clifton ” 13 McLean John, ” Carlton ” 15 Fawcett William, ” Hamilton ” O’Connell Street—East side King to Roper street 1 Cohn J. J., upholsterer 7 Young Alfred Victoria street 9 Cohen Mrs. Louis, dealer 11 Hawkshaw Herbert 13 Thomas Mrs. Frederick C. 15 Chapell Mrs. Emily 17 Jackson Albert J. 19 Philp George 21 Abbott Charles H. 23 Keetch Mrs. Annie Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Vine William 35 Thomson Thomas 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Astley Mrs. Mary A. 49 Shipton Charles A. 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W., vet. surgeon 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 Snelling Robert 61 Davies Thomas G. 63 Fraser James 65 Hinton John H. 67 Rutter Henry 69 Burns Oscar D. 71 Grosvenor Richard 73 Ritchie William H. 75 Jackson William J. 77 Foley John 79 Bailey Frederick 81 Bourke Walter 83 Richards Mrs. Annie 85 O’Brien James 87 Drew William West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street Lloyd Mrs. Ellen 16a King William 18 Smith John C. 20 Pryce William H. 22 Burton Arthur H. 24 Harbidge John 26 Salter Mrs. Mary 28 Harrison Charles 30 Doyle Dennis Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 Warner Mrs. Matilda 46 McLennan John 48 Myer Charles 50 West Mrs 54 Whiteoak Mrs Catherine 56 Walker Edwin 58 Smith Charles H. Chalder street 60 Hone Charles 62 Gleeson Mrs. Bridget 64 Clugston John A. 66 Fisher Charles 70 Green William R. 72 Crook Chas. 74 Robinson John G. 78 Orrock Ernest W. 80 Burgess Charles H. Raper street 82 Conners Mrs. Elizabeth 84 Douglas Charles H. Oxford Street—East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street—Kent lane 1 Pratt Mrs. Julia E. 3 Donnolly Steele 5 Wellings Mrs. Elizabeth Albemarle street 7a Logan Walter 9 Young Robert 13 Apps Allck 15 Edwards Henry R. 17 McGlinn John F. 21 Judge George J. 23 Porter Robert Campbell lane 27 Wade George S. 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Andrews William Constable 43 Royle William R. 43a Barrett Richard, fruiterer Land’s lane 45 German Richard 47 Green Mrs. Elizabeth, fruiterer Green William T. – 49 Hood Mrs. Margaret West side 2 Young Mrs. Annie 18 Bonnette Albert H. Carter William 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street 26 St. Bede’s Convent and High School— Sisters of the Good Samaritan 36 Holland George E. A. 40 Veaney Misses D. and M. 48 Cleary William 50 Earle Mrs. Hannah Langton W., dis. sup. Standard Life Ass., Ltd. 52 Hayes James 54 Brain Robert G. 56 Sayers Charles H. 56a Wakely Matthew 58 Fallick Henry 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer Pearl Street—East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, ” Urilla ” 4 Buckman Albert Pearl lane 18 Paull Herbert S.., engineer 20 Quy Mrs. Fred, ” Essex House ” 22 Barker William 24 Anderson Mrs. Mary 26 Janson Alfred 28 Stahl John H. 30 Curran James R. 32 Ross Sidney 34 Clifton Cyril Y. 36 Fitch Henry C. 38 Sharp Joseph 40 Ryan Michael J. 44 Harper Alfred 46 Hoy Robert 48 Parker Mrs. C. 50 Felgate Mrs. Alice 52 Seymour George 54 Daintry Thomas 56 Nicholson George West side 1 Lewis Rice 3 Alexander David 5 Willis William C. Commodore street 7 Taylor David 9 Br adhead Arthur F. 11 Brennan John 13 Hayes Joseph 15 Boyan Joseph 17 Weber Herbert 19 Edwards William, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs, E. 37 Thomas Evan 39 Grover Arthur E, 45 Courtney Thomas 47 Dalton Charles P. 49 Burns James 51 Hobe Mrs. Julia, grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Hannabel Arthur J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR EATABLES AND WEARABLES.


Pem NEWTOWN. Raw 489

Pemell’s Lane Simmons to Reiby street Mitchell Josiah, signwriter & painter (workshop) Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 38 Hanks Thomas J. 36 Gray James T., ” Waratah ” 34 Wheeler Charles E., ” Fernleigh ” 32 Wilson Mrs. Julian 30 Prentice Charles R., ” Madaline ” 28 Upton John 26 Neal Robert N. 24 Wildman Charles, ” Hopetoun ” 22 Ricketts W. J., ” Clifton ” 20 Hermann Albert V., ” Rothsay ” 18 Blair Mrs. K., ” Nubia ” 16 Rowsell William J., ” Langley ” 14 Ryan Mrs. Margaret, ” Scarboro ” 12 Moran Albert Ignatius, ” Edna ” 10 Starkey James D., ” Tyne ” 8 Johnson George, ” Milano ” 6 Cunningham Cecil, ” Irene ” 4 Emelhainz Joseph, ” Sylvia ” 2 Wendt C., grocer North side 19 Armstrong William, ” Victory ” 17 Meyer J. F., ” Phoenix ” 15 Chapman Percy, ” Bognor ” 13 Scard Alfred H., ” Rose Moor ” 11 Tory Robert 9 Edwards Jos., ” Caroline Villa ” 5-7 Hubbard S., bottle merchant 3 Hutchinson Alexander 1 English John P., ” Dania ” Phillip Street—East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron William, fuel merchant West side 2 Miller Mrs. Hugh 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Norris Richard B. 10 Lee Mrs. Alice 12 Croft William Belmore street 14 Gray Richard M. 16 Rooke Arthur 18 Hellemann William T. C. 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Branie Mrs. Teresa 26 Stubley John T. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pryce Norman C. W. 34 Cooper Matthew J. Charles street 38 Faulkner Samuel 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Coombs Arthur G. 44 Boman Charles 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Deacon George 52 Baynton Edwin W. 54 Paris John S. 56 North Reginald J. 60 Brown Mrs. Geraldine 62 White Hugh H. Pine Street—East side Wilson street to railway 2 Devine George E. 4 Daly William 6 McLoughlin John 8 Hobden Robert H. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss, teacher of music 20 Scrivener Claudius Alfred 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Oliver William E. 3 Dorsett Alfred J. 5 Buchanan James Britten Henry B. 7 Fox James 9 Jones John 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan John 17 Alderson James W. 19 Lock William 19a White Tyrone 23 Wheeler Leopold B. 25 Westhall Arthur 27 Chapple Henry E. 29 Mason Albert, sawyer 31 Craine William J. 33 Stone Edward T. 35 Pogson John, clicker 37 Finneran Miss Winifred 39 Mansell Thomas Prince Street Camden to Alice street Prospect Street—North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Minton John Egan street 6 Mason Percy 8 Dalzell William 10 Aikman John S. 12 Wright Walter 14 Llewellyn John F. South side Hordern street—Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Scannell Daniel Queen Street—East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlinson Charles 28 Power Mrs. Kate 42 Hill Walter 44 Say Henry 46 Webber Arthur 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Pittman John 58 Symes Mrs. Sarah 66 Whealy Mrs. Ann 68 Heydon Phillip Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J.P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution— Miss Maude Ashe, superintendant 15 Lawson Maxwell G. 17 Lawson Ernest A. 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A. 25 Willis Henry, bootmaker 27 Conway Edward 29 Rusfeldt Mrs. E, Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music 33 Callander William 37 Speed John Bennett street 39 Dickie John 41 Pulham James, ” Boronia ” 49 Petersen Frederick F. Randle Street—East side Wilson street to Leamington avenue 2 Bishop James C. 4 Cavanagh John 6 Ferguson Samuel 8 Tully John J. 10 Burton John 12 Cummings Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Mrs. Matilda, woodturner West side 1 Devine Mrs. Catherine 3 Scott Archibald, gasfitter 5 Sutherland James 7 Miles George E. Newell John J. 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Miller Thomas 15 Donaldson Walter J. 17 Sayle William 19 Finkernagel William Leamington avenue Raper Street—South side Church to O’Connell street—Hordern street 1 Blascost Joseph 3 Engel Alexander 5 Scott. Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs, Fanny 11 Corben Edward 13 Montgomery George 15 Hannon Patrick 17 Herrmann Henry B. 19 Adams Alfred John 21 Hedley Arthur 25 Younie James North side 2 Warland Arthur M. 4 Kaalund Holger 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Wilton Alfred van proprietor 18 Jarman Ernest J. 22 Murray Mrs. Emily 24 Batton Mrs. Jane 26 Elliott Ernest H. 28 McKinnon William C. 30 Frost George 32 Robinson Arthur J. 38 Downer John 40 Pakes Frederick 42 Sainty James H., engine fitter 44 Kopps Alfred McPhillipa Mrs. Florence 46 Jones John B. 48 Brophey Joseph P. Rawson Street—South side Station to Reiby street 2 Jackson William T., milk vendor 4 Townsend Mrs. Harriet 6 Sewell H. T. B. 8 Campbell William A. 10 Buzacott The Hon. N. J., M.L.C., J.P. 12 Organ Benjamin 14 Eadie Mrs. Margaret 16 Jones William 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Frederick 22 Cooper George R. 24 Beattie John 26 Kain Frank F. 28 Langford Alfred 30 Peters James 32 Goswell Edward E. 34 Nickols Robert 36 Tuckwell Samuel C. 38 Faust George F. North side 9 Dorahy Hugh, ” Norwood ” 11 Curry James Constable 13 Bourke Mrs. Ellen M. 15 Gibbens Matthew Harrison B. 17 Care Arthur B. 17a Bourke Maurice 19 McGuckin John

WOOD & COMPANY RECEIVE DAILY ORAL AND WRITTEN APPROVAL OF THEIR MORTUARY CHAPEL

ANTHONY HORDERNS’ FOR A HOUSEWIFE’S HARVEST.


490 Bed NEWTOWN. Rob

Rawson street continued— 21 Smith John H. 23 Adams Alban A. 25 Clark Mrs. Martha Clark Sydney 27 Macready David 29 Falconer Arthur J. 31 Bratton Frederick C. 33 Cunningham Jack W. 35 Newell George R., painter Redwin Street—North side Off Norfolk street 1 Hoye Fred 3 Sigworth John 5 Bellion George 7 Hicks Mrs. Mary A. 9 Sullivan Mrs. Grace 11 Goodwin James 13 Wright Mrs. Elizabeth 15 Bergin Augustus C. South side 18 Fenton’s store Regent Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Baldwin Mrs. Elizabeth, dressmaker 3 McEwan Alexander J. 5 Cooper Mrs. Agnes 7 Scroggings Elijah 9 Reed Mrs. M. C. 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Lane William 21 Weekes William 23 Nutt Arthur E. 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel 29 Austin William H. Lennox street 37 Beech S., pattern & cabinetmaker Kent lane Off—39 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail Arthur C. Albemarle street Carlisle Castle hotel—John McLean 71 Elliott Joshua W. 79 Batman Miss Amelia 81 McLean Donald 85 Robertson John 89 McDonald Miss Elizabeth M. A. 91 Wallace Mrs. Elizabeth Ann 93 Baillie James 95 Simmons Mrs. Mary 97 Baxter Mrs. Madeline 99 Turner Walter 101 Toby Ernest V. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Oliver George 115 Sutherland Lindsay A. 117 Munro John, van proprietor 119 Kell Arthur 121 Vernon Percy W. 123 Croft Samuel James West side 2 Seeger Louis, storekeeper 4 Mealey James 6 Morris Arthur S. 8 Murray Thomas A. 10 Rowland Albert A. 12 Hardman Richard 14 Gifford James 16 Thomson Mrs. Elizabeth 18 Green Thomas 20 Ruddle George E. 22 Pinfold William R. 24 Piggott Charles H. 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Thompson William Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Binskin William H. 48 Hordern Mrs. Ann 52 Quinton Arthur R. Albemarle street 66 Atkinson William J. 68 Maish William J. 70 Dixon Henry 72 Beer Mrs. Amy 74 Pithers Silvester W. 76 Lincoln George 78 Roberts Tom P. 80 Chandler William 82 Kohen James 84 Newman Thomas 86 Croft Jotm 88 Ward Albert G. 90 Long Frederick 92 Osmond Thomas J. 94 Bundy John 100 Horcom Mrs. Mary 102 Turner John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel — Henry H. G. Burgess 110 Scott John 112 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist 114 Alexander Mrs. L. 116 Elstub Robert, J.P., contractor 122 Vernon William H. Reiby Street—East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Herford Enoch 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Andrews Frederick Ernest 16 Forsaith Alfred 18 Newell Mrs. Sarah 20 Heaney Mrs. Mary 22 Peir W. G. Don street 26 Everitt Edward 28 Thomson Robert 30 Hiddle Livingstone 34 Thomson Mrs, M. 36 Lille Mrs. Lena 40 Snowden Robert W. 42 Howard Mrs. Annie 44 Scott Herbert B. 46 Gibson George 48 Christie Robert Clark John 50 Mooney Richard 52 Roberts Frederick 54 Bell Henry F. 56 Griffiths George 58 Horne George H., grocer Rawson street Christ Church Parish Hall (Enmore) 62 Lockeridge Allan S. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Stewart Charles J. 3 Hamill Mrs. Isabella,” Alswere ” 5 Slack Charles L., ” Harbron ” 7 Smith Henry A., ” Chicago ” Joyce Oscar 9 O’Connor Mrs. Ellen, ” Calliope ” 11 Hook Francis J. 13 Reuben Charles A. 15 Blakely Thomas, “Yamba ” 17 Johnson Leslie, ” Alloa ” 19 Cleary Mrs. Mary, ” Warwick ” Pemell street 29 Andrews Henry 31 Stone William 33 Stone Frederick 35 Garland William E. 37 Clancy Mrs. Alice N. 39 Tite Frederick Sloane street 43 Luscombe Mrs. Isabella 45 Ferguson Archibald 47 Albott George 49 Morris Andrew J. 51 Maloney Joseph 53 Polden Samuel H. 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace J. Fulham street Richard Street—North side Missenden rd. to North Newtown school Elizabeth street 20 Kean Frank 22 Beattie James W. 24 Hurlston Henry W. 26 Thompson George N. 28 Saunders Alexander 30 Yeaman F. A. 32 Fonville Belmont 34 Strickland Charles 36 Roberts Ernest 38 Mitchell James 44 Arge Mrs. Isabella 46 Wright James J. 48 Stepson William 50 Coleman Arthur 62 Bridge Andrew J. 64 Fisher Herbert 56 Blackwall Miss Jeannie South side 1 Brooks William 3 Wilson Henry 5 Taylor Robert 7-9 McKay Robert Timothy, builder 11 Troke Sidney G. 15 Montgomery Ernest J. 17 Manning Mrs. Annie 19 Hamilton John Elizabeth street 37 Holcombe George R. 39 Davis Mrs, Elizabeth Robert Street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Ferris James 4 Patterson Joseph 8 Kay John 10 Montgomery Samuel 12 Lloyd Frederick 14 Tidesley Mrs. Harriett 16 Poulter James 18 Weale John J. 22 Johnston Francis J. Brown Ernest 24 Riley Mrs. Margaret 26 Aldrich Robert J. T. 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Ford John M. 36 Crowne G. J. East side 1 Martin James 3 Foxon Joseph 5 Lawson Frank 7 Stephens Herbert A. 11 Nash Mrs. Florence 13 Middleton Wesley J. 15 Smith Frederick H. 14 Lord Frank 19 Douglas Herbert 21 Leary Herbert S. 23 Ware Leslie 25 Field Leslie L, 27 Leary William 29 Woodham George 31a Waters Solomon, painter & decorator

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A SURETY OF SATISFACTION.


St. J NEWTOWN. Sta 491

31 Hayward Henry 33 Withers James E. 35 Lofts William 37 Vaughan George H. St. John Street—North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant Simpson Samuel, veterinary surgeon 6 Mackay Thomas South side 13 Price William 11 Deveney Timothy 5 Gordon John C. 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry St. Mary’s Street—North side Trade to Bishopsgate street 2 Philpott Thomas 6 McLerie John 8 Lincoln Charles 10 Griffiths John 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles St. Andrew 16 Newnham Robert East side Fallick and Co., builders 3 Pittendrigh Percival, ” Roseville ” (For continuation, see Camperdown) Sarah Street—South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory Simmons street North side 1 Bracken Dennis J. 3 Bonfield Charles Short Street Off Camden street 1 Stanley Mrs. Selina 2 Baker Frederick E. 3 Redmond Bernard E. 4 Marquand M. B. 5 Williams Walter Simmons Street—East side Enmore road to Camden st,—Pemell’s lane 12 Rea Alexander, professor of music Rea Miss Celia, private school 18 Belgling D. H., physician and sur- geon, ” Yarrowa ” Pemell street 28 Worsley Mrs. Jessie, ” Lachlan ” 30 Carter Ernest, ” Campaspe” 32 Meagher Louis, ” Sussex ” 34 Dadswell Herbert E., ” Glen Iris ” 36 Mackney Edward, ” Ormonde ” 38 Lee Isaac A. 42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A. Sloane street 46 Dumble John 48 Chamberlain Bert 50 Cairns William, ” Blairgowrie ” 52 Blakeney Thomas, ” Thelma ” 54 Wilmott Darcy, ” St. Elmo ” 56 Osborne Leo, ” Chelsea ” 58 Harding Beaumont C., ” Wallsend ” 60 Relf Mrs. Phoebe 64 Camp Mrs., ” Rosetta ” Press Miss Emily S. Fulham street 70 Leigh Rath, conveyancer 74 Lakin Harry F 78 Kain Miss Sarah Margaret street 88 Szarka George, grocer Hogan Edward 90 Roberta Mrs. Annie 92 Kellman Augustus F. J. 94 Mattheson William 96 Lawler James G., cleaner & presser 98 Allardyce Robert 100 Cranston Edmond T. 102 Griffiths Thomas William 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Hulbert Alfred C. 110 Walsh Harry 112 Miller Henry 114 Bagot George W. 116 Andrews Charles 118 Liudsay Robert 120 McDermott John 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 126 Burnett Louis 128 Wilson Herbert J. 130 Yeardye Albert W. 134 Horton Frank 136 Clarke George 131 Brown John West side 1 Percival Andrew 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 May Alfred 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Pearson James 17 Toohey Roger J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge Mrs. Georgina 23 Tallentire Walter G. 25 Bagnell Henry B. 27 Mitchell Mrs. Elizabeth 29 Walker Mrs. James 31 Armfield Frederick S. 33 Walker John D. 35 Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs. M. A. 39 Miller Gilbert 41 Rossiter Arthur E. 43 Kelly Mrs. Helen, costumiere 45 McCabe James 47 Hicks Mrs. Margaret 51 Nettleship Misses E. and H. Johnson Mrs. Sarah J. 53 De Veliias Leon, teacher of music 55 Ingall Mrs. Fanny 57 Moon David W. 61 Drake James A. 63 Dark Claude 65 Milligan Mrs, Sarah 67 Moon Edward N. 69 Crowley George 71 Carter Mrs. Catherine E. 73 Fennen Henry A. 75 Saul David 77 McSherry John 79 Grant Thomas 81 Gibson James 83 Lands Mrs. Henrietta 85 Clark Willlam S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Richards John 93 Kellar Arthur C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Gatley Albert 05 Latham Philip 107 Brackenridge William 109 Toomer Frank 111 Cook David 113 Ricketts Frederick A. 115 McDonald Mrs. Annie 117 Stevenson William, junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Christy James 127 Woods Frederick C. 129 Scott Herbert 131 Colley Mrs. Lucy 133 Potter Oswald S. 135 Younger Ralph 137 Stanner Thomas 139 Rawlinson James 141 Dora Mrs, Rachael Sloane Street—North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Davis J. W. 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Boyle Campbell 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 6 Mills Alfred 3 Armstrong Ebenezer Appleby Samuel J. 1 Walker Benjamin South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son. coach factory Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital -G. E. Ardill, J.P., director Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca Newton Leonard, massuer 4 Watts Ernest 6-8 Gibb George A., estate agent, ” Chelmsford ” Tennis court—Nicholas Larkin, junr., caretaker Christ Church—Rev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham) Station Street—East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel—Edward Robert Davis Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works— McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, ” Austinville ‘ 32 Webb William 34 Young R. S., J.P., overseer Council works 36 Grimble Arthur 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs, Ellen 46 McKenney Miss Alice, boarding establishment 48 Dean Mrs. Edward, boarding estab- lishment 52 Bolton Mrs. Clara 54 Jay G. B., draper 56 Evans Mrs. Elizabeth 58 Wells William, painter 60 McKern Frederick 62 Bell George 64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E. T., nurse 76 Irwin Edward John 7 78 Firth William 80 Brennan Michael Holt street

WOOD & COMPANY: ALL BRANCHES CONNECTED BY TELEPHONE.

ANTHONY HORDERNS’ FOR BENEFICIAL BUSINESS.


492 Ste NEWTOWN. Uni

Station street continued— 90 Gentle J. J. 92 Moon Edward 94 Gillespie John 96 Bourke John 98 Boylan William 102 Campbell John J. 106 Sutton Miss H., private school 120 McCarthy Mrs. Jane 122 Reynolds Albert 134 Craigen James 126 French Arthur 128 Campbell Mrs, Amelia, dressmaker Campbell Robert 130 Lock Charles 132 Healey Thomas 134 Dunning Walter 134 Thistleton Mrs. Catherine 136 Brlggs Samuel 138 Dodds Edward 140 Lewis Edward 142 Bottrell Mrs. Mary, dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Parabo William J. 148 Young William 150 Clark George H. 152 Harrington John W. 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants Enmore road 31 Gawne Walter, builder, “Reiby House” Reibey Hall 43 Armstrong George 45 Chapman William Don street 47 Loydstrom Mrs. Jane 49 Hardy James A., physician and surg. 51 Brown John W. 53 Wilks Mrs. Emma 55 Heighway Mrs. Sarah 57 Powell Thomas 59 Isenhood Frederick W. 61 King Edwin J. 63 Sauuders Mrs. May 65 Bradford Mrs. Mildred 67 Barnett Frank H. Rawson street—Holt street 81 Birnie Peter 83 Mort Joseph 85 Levi Myers 87 Green Mrs. M. 89 Butler Albert 91 Mahony Misses E. C. and M. A, 93 Jones Henry M. 97 Ewen Albert H. 99 White Victor 101 McKenzie Hugh B. 103 Chesworth John 105 Dayhew Samuel A. 107 Crow Alexander 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 118 Andrews Alfred R: 116 Thwaites Walter W. 117 Giles William J. 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Barry Mrs. Elizabeth A. 125 Martin Percy L. 127 Cahlll Thomas 129 Lowe George E. 131 Gannon Joseph N. 133 Dyson Henry 136 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James Stephen Street Off 169 King street St. Stephen’s School—Miss E. Benson, headmistress Susan Street—East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 17 Back Mrs. Sarah 19 Dunn Mrs. E. 21 Malone James West side Campbell street 8 Feek James E. 10 Barnes James E. 12 Herbert John, wheelwright 16 Bruce William 20 Dodge Mrs. Norah 22 Hardy George 26 Hawkesworth Alfred 28 Webb Sidney 33 North Mrs. Caroline, nurse 38 Cuminings Mrs Patrick 50 Montgomery John 52 Stormon Bartholomew Parker Benjamin 56 Foley Hugh M. 58 Stanley Isaac (For continuation, see Camperdown) Trade Street—South side Railway avenue to St. Mary’s street 24 Corcoran Mrs. Mary 22 Bradley Mrs. Annie 20 Garn John 18 Egleton William 16 Nye Ernest 14 Weekley William, engineer 12 Mulligan John 10 Jones William C. 8 Marsden Thomas J. 6 Ebbs Mrs. Jeanetta, ” Franklyn ” 4 Morton Mrs. Ellen, ” Idalia ” 2 Lowry Patrick Albert street North side 45 Hewish George, ” Kilmeston ” 37 Ryan John 35 Knowles Edward J. 33 Sommerville Alfred 31 Hilaire John A. 29 Harrison Albert E. 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Mrs. L 19 Mossmau Thomas 17 McCullum John J. 15 Clarke William M. 13 Williamson Samuel 11 Atkiuson Joseph E. St. Stephen’s Mission Hall Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Danslow Fred. S. 2 Patchett Mrs. H. 3 Reilly Mrs. Bridget 4 Wich Arthur 6 Fenton Lionel George 7 Smith Mrs. Maria 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Wright Mrs. Mary 13 Hall Edward J. 14 Harding Herbert C. 15 Turner William 16 Deane Joseph N. 17-18 Austral Blow Pipe Co. (The) 19-20 McDonald A., Ltd., boot manu- facturers 25 Milsom Alonzo J. H. 26 McCormack Mrs, Isabella 27 Atkin Albert 28 Groves Frederick 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B. Union Street—North side Erskineville road to King street south Erskineville lane 1 Scanlan Edmund, ” Glenrushen ” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Cromack Alfred ” Glenchass ” Newman street Howard Mrs. Bessie, grocer Smith Alfred H. S. 9 Blade Arthur 11 McMahon James 13 Church James 15 Keenan Robert 21 Boon Herbert E. B. Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Morgan Frederick 27 Handel Henry B. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Years Edgar 31½ Sutton George W. 33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin Albert J. 39 Blackball John 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Mrs. Clarence 45 Lingard William 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Jarvis Thomas E, 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M. 69 Smith Mrs. Emma 71 Beehag Gideon 73 Wallis George E., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary Potter George E., grocer 77 Godkin Anthony L. 79 Lawson Mrs. Mary 81 Whitfield Frank 83 Kinlyside John W. 85 Andrews William 87 Pritchard Thomas 89 Barrett Mrs. Mary 91 Powell Christopher Munni street 91a Haverd James 93 Nolan Joseph F. 95 Kirgan James 97 Moxham Charles T. 99 McNee William 101 Morris William 103 Purdue Mrs. Mary 105 Putsey Henry E. 107 Fallon Mrs. Mary 109 Young Mrs. Elizabeth 111 Henstridge William 113 Scanlon James 115 West John 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Connelly Patrick 127 Kohen Stanley H. 129 Kirby Ernest R. 131 Lucas Alfred 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Connelly Peter 141 Newton Harry E. 143 Grace Thomas 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Anderson Mrs. Annie 151 Holland Mrs. S, J. 153 Teasdale Emanuel T. 155 Hudson Percy F. 169 Purss John 171 Galloway James 173 Weatherby William J,

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A LOT FOR A LITTLE

.


Vic NEWTOWN. Wel 493

175 Union Hotel—Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville) Victoria Street—North side Church to Stephen street Hordern street—Egan street 2 Beames George J. St. Stephen’s Parish Hall O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 King Robert F., coachbuilder Walenore Avenue Off 30 Alice street East side 1 Hayes John 3 Miller Fritz 5 Jope Reinhold 7 Waldren Marcus C. 9 Cole William H. 11 Hinds William J. West side 2 McCulley Cuthbert 4 Roffey Walter G. 6 Cole Herbert 8 Patterson Thomas F., tailer 10 Hendry William J. 12 Pogson Charles 14 Taylor John 16 Marcer George E. Watkin Street—East side 172 King street to railway 2 Macnamara William Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker 6 Golding Mrs. Ellen 8 Wilson Mrs. Margaret 10 Rudd William 12 Van Dam Henry 14 Mallam Thomas 16 Matheson Alexander E. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington William J. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music 26 Domars Mrs. Elizabeth Waters Mrs. Blanche 28 Smith William 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Edge Mrs. Lydia J. 36 Utley Mrs. Emily J. 38 Pollock Adam 40 Bartlett Mrs. Carrie 42 Smith Mrs. Elizabeth 44 Smith Ernest A. 46 Moulang Joseph 48 Eather Mrs. Eliza Wilson street 56 Thruchly William 58 Phelan William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 King Mrs. Amelia 64 Henley Robert 66 Furley Ebenezer, J.P., journalist 68 Walker David 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Gillard Alfred E. A. 5 Chambers Richard 7 McKay Henry A. 9 Scotland Mrs. Agnes Webber Henry 11 Baylis Joseph E. 13 Button John McDonald Miss Almeria, dressmaker 15 Anderson John Oscar 17 Plummer Mrs. Mary, boarding house 19 McCardell John McCardell Miss Nellie, teacher of music 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew Mrs. Annie Fenwick Mrs. Sarah 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Wallace Frank 33 Wilkinson Mrs. J. H. 35 Ikin Mrs. Emily 37 Madden Mrs. Annie 39 Coulter Mrs. Martha A. 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Millsted Mrs. Hannah 47 Williams John F. 49 Reid George Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp 61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 69 Fullerton John 73 Bringolf Mrs. Rachel 75 Frazer Daniel 77 Fully James 79 Hudson Charles M. 81 Walker James Paynter Henry 83 Riches Henry C. 85 Jenner Robert H. Verdich Paul J. 87 Cuneo William A. 89 Lee Sidney Wellington Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder 3 Wellington Hull 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Shenton Mrs. Mary, nurse 11 Byrne John J. 13 O’Brien John J. 15 Crimmins William E. Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church Lennox street 21 Jinks Alfred 23 Searle William G. Kent lane 25 Godfrey William 27 Young Mrs. Jane Sandoval Mrs. Annie Coleman Miss Nellie Fowler Mrs. Lizzie Campbell lane 37 Everist George 39 Smith John Hardy Alfred 41 Stuart-Robertson R. J., M.L.A. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 49 Prince William Fitzroy lane 51 Banfield Samuel 53 Belfitt William H. 55-57 Wotton George J., fencer 59 Colling Thomas Wootton John 61 Marland John H. 63 Hobert Samuel 67 Grimshaw Mrs H. 69 Green William T, 71 Kell William F. 73-75 Cullen Michael 77 Wilson Charles 79 Bonamy Ernest 81 Waugh A. 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 McAlister Joseph 97 McKellar Mrs Elizabeth 99 Howe Henry E. 101 Bragg James West side Bedford street 16 O’Keefe Mrs. Hilda, boarding house 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Glaszion Mrs. Winifred 26 Lowe William F. Lennox street—Kent lane 32-34 Binskin Henry T. Albemarle street 44 Luscombe F. W. 48 Hayes Mrs, Alice 50 Adler Charles 52 Davies Isaac 54 Forward William H. 68 Sawkins Mrs. Eliza 62 Ellis Edward 64 Dacker Isaac Young lane 68 Dyer Francis, confectionery 70 Fryirs Tom 72 McCarthy George 74 Bellshaw Mrs. Isabella 76 Ratcliffe Mrs. Mary 78 Marshall Joseph 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fryirs James H., gasfitter 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Franklin Leslie 90 Yates William John 92 Chantler Mrs. Anne 94 Dennis Walter 98 Harris Mrs. Emily Wells Street—North side King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., ” Manfred ” 5 Chater Edward 7 O’Bree William M. 9 Howard Mrs. Florence 11 Wood Thomas 13 May James 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 Williams Albert 21 Wright William C. 23 Kember William J. 25 Horgan William J. 27 Edwards Argyle D. 29 Lightfoot James 31 Saunders Joseph 33 Shepherd George A. 35 Stewart Mrs. Susan 37 Roger James A. 41 Nimmo Thomas 43 Thwaite Horace J. 43a Upton William R. 45 Skinner Mrs. Sarah 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. Mary 51 Arundell George T. 53 Catford Charles 55 Bunker Christopher 57 Ives William 57a Williams John C. 59 Garrard Charles L. 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Coombes Robert J. 65 Reynolds William 67 Chappell Alfred 69 Fenton Richard H.

WOOD & COMPANY SUPPLY REQUISITES 20% CHEAPER THAN WHOLESALE HOUSES. DIRECT IMPORTERS.

ANTHONY HORDERNS’—THE ECONOMIST’S DELIGHT.


494 Wha NEWTOWN. Wil

Wells street continued— 71 Williams Mrs. Annie 73 Hills James 73a Wilson Colin 75 Corby Mrs. Elizabeth 77 Osborne Henry, builder 79 Lees George F. 81 Miller Mrs. Edith, grocer Miller Tracey 83 Child Thomas B., 85 Brunt William, packer 87 Torr Percy W. Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Wright Frank 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Chapman George 99 Morris Mrs. Elizabeth, fruiterer 101 Morris George Smith Alfred, bootmaker 105 West Albert Commodore street 123 Connolly John 125 Curror George 127 Pitty Walter J., ” Annandale ” Mclntosh John, ” Bestdale ” Appleton James, ” Clariceville ” 135 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder South side 3 Deacon William T. 4 Drane Joseph 6 Shorten Mrs. Frances 10 Willard Alfred H. 12 Murray Archibald G. 14 Tansley Ernest P., ‘ Tansley ” 18 Spencer John, dentist 22 Mason John 24 Olliffe Frederick 30 Cox William, J.P., ” West Lynne ” 34 Cuddeford Miss Margaret 36 Morris David 38 Nolan James 40 Parish James M. 42 Histon John 44 Moore Milton 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Lappan David 58 Thomas Charles G. 60 Hayton Richard 62 Martin Thomas 64 Brooker John 66 Houghton James R. 70 Murray Anderson 72 Bell George 74 Marchant Thomas J. 76 Eldershaw Mrs. Francis 78 Steele Edward A. 80 Croucher Harold 82 Dunn Mrs. Mary John street 90 Murray John 104 Davey George H., ” The Priory ” 106 Barton Gurth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Shaddock Walter A. 122 Stiffe John 124 Crawford George C. 142 Taylor Tom Taylor Mrs Matilda, dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 McGarvey Robert 148 Blake Alfred 152 Walker S. M. 154 Williams Lloyd 156 Whyte Oswald T. Whately Street Off 242 King street north 2 Stanton George 4 Hind Mrs. Mary 6 Russell Mrs. Ruth 1 Ryan John 10 Garvey Frank 12 Thomas Mrs Mary 14 Redwin Henry 16 Twyman John 18 Chambers Joseph 20 Holt Mrs. Jessie Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants Whitehorse Street—South side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred A., carpenter 8 Hunter Henry 10 Mitchell Mrs. Elizabeth 12 Tubby Alfred 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clark Henry William Gibbes street North side George street 6 Buttery James 3 Lancashire Ernest 1 Conroy Michael A. Conroy Mrs. M. A., teacher of music Wllford Street—North side Enmore road to Station street James Mrs. Grace South side 2 Dymond Thomas 4 Bragg Frederick E. 6 Morrison Mrs. F. 8 Watson William 10 Spicer George T. 12 Lee William 14 Ross Robert 16 Bingham Percy 11 Vere Edward 20 McKenzie William 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Wilton William 30 Burnet John 32 Sedgwiok John B. 34 Abbott Mrs. John 38 Craig Thomas 42 Steer Mrs. James 44 McDonald George 46 Mulhall Miss T., laundry Wilson Street—North side King to Forbes street—Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams William H., saddler 22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 Wheatley John, painter & decorator 38 Haswell Thomas 40 Ibbotson Albert E. 40a Eagleson William J. 42 Carrigan Joseph 44 Herbert Alfred J. 46 Pleace Mrs. Caroline 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber Alfred W. 52 Webber Bros., sawmills 60 Jackman James W. 62 Adams Miss Sarah 64 Shepherd George 66 Nowland Frank 68 Dobbie John 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Miss Mary 86 Wortley Henry C, 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Dooley Robert J. 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Hill Mrs. Emma 100 Doyle M. Horatio 102 Renehan Michael 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Halley William A. 114 O’Brien Mrs. Isabella, dressmaker 116 Monk Edward T. 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Hill Mrs. Florrie 142 Lonergan John 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Gerard Emil 148-50 Mount Eagle Tinplate Metal Works —A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William 162 Russell George S. 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Fitzroy street 186 O’Brien William 188 Pimm Mrs. Elizabeth 190 Shaw R. C., bootmaker 192 Jobling George 194 Heathcote Richard 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Condon James 202 Kelly James C. H. 206 Matthews Chas. A., music teacher 208 Astles Hugh 210 Jarman James, baker Queen street 212 Deane Herbert 214 Porteouss James A. 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Smith J. G., timber merchant 3 Eagar and Co., estate agents Eagar S. E. Thorne E., tailor workrooms Hatte C. G., stables Erskineville road 17 Burrows Mrs Sarah 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Spencer Arthur E. 25 Jack Arthur N. 27 Hamilton Mrs. Laura 29 Williams George 31 Eade Henry 33 Lee Sidney 36 Dealing Edward 37 Tollfree Joseph R. 39 Ambrose John 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Holmes Mrs. Esther M. 47 Reynolds Harry. 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 53 Keeley Andrew 55 Edgar George 59 Mills Claude 61 Chalker Frederick 63 Swindells Samuel 65 Salmon John 69 Paish Frederick

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—IT ISN’T A SHOP, IT’S AN INSTITUTION.


Alf NORTH BOTANY. Ame 495

Latter Day Saints (church) 71 Oddfellows’ Hall 73 Gimbert William 75 Jones Thomas 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Atkinson Charles Boothman John W., coachbuilder Brown street 85 Forster R. C. H., physician, ” Firenze ” 93 Watson Sydney R. 95 Collins Joseph 97 Haid James 99 Holmes Alfred 101 Williams John James 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Brown Charles 109 Gove John B. 111 Hannan John L. 113 Cochrane Mrs. A. M. 115 O’Brien Patrick 117 Johnson Mrs. Martha 119 Simpson John 121 McLean George 123 Klas Jacob 125 Betteridge Bernard 127 Smith Henry J. Burren street 143 Reardon Edward Rook Miss May, dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Butter William 153 Landers S. H. 155 Snape Charles E. 157 Chinchen Henry W. 159 Kent William, stovemaker 163 Robertson Miss Jean, confectioner Parker R. E. Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Dodman Arthur 183 Smith Mrs. Elizabeth J. 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Mather Joseph 191 Campion William, painter Campion Mrs. William, fruiterer 193 Smith James 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill David, general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Aynsley Richard Holdsworth street 213 Horner Arthur 215 Whiddon John 217 Freeman Mrs. Lucy, boarding house 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, ” Hawthorn ” 225 Harford John C. 227 Sims Mrs. Fanny (For continuation, see Redfern) Yaralla Street—South side Off Bucknell street Wilks J., fuel merchant Templeton George, ” Dewerstone ” Maudsley James, ” Mewstone ” Atkinson Ernest G. H., ” Eddystone ” 1 Comber John 3 Downes Albert 5 Lansley Henry 7 Smith Henry 9 Gray Richard 11 Stuart Charles W. 13 Wickes John 15 Young Mrs. Ellen 17 Bennett Mrs. Eliza 19 Goldsmith James Y. North side 2 Dwyer James 4 Minogue John 6 Leslie Mrs. Isabella 8 Locke William 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 18 Miller Leslie Ickenbord Mrs. Eunice 22 Burton Patrick J.

WOOD & COMPANY INTRODUCED EVERY FUNERAL REFORM. HEAD OFFICE: 810-2 GEORGE ST., SYDNEY.

NORTH BOTANY. FOLLOWED

1908

VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- down: on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area-480 acres. Number of assessments5,740. Assessed Value193,160 10s. Number of houses-5,439. Miles of streets26¾. Annual rental212,290.

Estimated Capital Value of all Ratable Properties3,540,272 4s.

Council ChambersTown Hall, King street.

Office hoursDaily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 12 noon.

Council meetingsEvery alternate Tuesday.

MAYOR Harold T. Morgan, J.P. ALDERMEN J. H. Hitchcock Robert Elstub, J.P. Charles H. Ibbotson W. Cox, J.P. Nathaniel Lewis W. Edwards J. F. Smith, J.P. John Salmon, J.P. James Abigail, J.P. Wm. Rigg, J.P. J. R. King Harold T. Morgan, J.P. COUNCIL CLERK Archibald Mackintosh, J.P. John Wilson, Junior Clerk TREASURER J. S. Ranclaud AUDITOR George Christie, J.P. OVERSEER OF WORKS Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR F. G. Tuck George Chandler REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS A. O. Newman, Mary street CHIEF BAILIFF Sargant Nathan CARETAKER Joseph Brown

456 Alb NEWTOWN. Alb

Albemarle Street-East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street-Oxford street 44 Lidbury Charles, “Wendover” Wellington streetRegent street 34 Williams Henney, butcher 30 Williams Henney 28 Hayden C., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Trickett John W. 22 Cronin Mrs. Mary 20 Shemwell Edwin M. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 14 Jeskie Gustave 12 Reid Charles 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Gibson Thomas, bootmaker 5 Skrimshire Mrs. Elizabeth 2 Jones Mrs. Mary West side Baltic street 69 McLauchlan Andrew Oxford street 67 Cunningham Chas. M. 65 Ireland Edmund 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 McAuliffe Arthur

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W. : SYDNEY. (Head Office : 810-2 George
Street South.’Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES,


Alb NEWTOWN. Ang 457

59 Wallace Rev. R. J. (Pres.), “Albe- marle” 53 Piggott David J. 51 Levy Isaac D. 49 Banks Silas 47 Salisbury Mrs. Janet Wellington street 45 Rogerson F. E., grocer 25 Hayden Mrs. Annie, milk vendor 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotelEdward Brown 19 Collins William, tailor 17 Taylor George Denison street 9 Walsh Misses E. J. and F., drapers 7 Baldick James, blacksmith 5 Bailey Mrs. Elizabeth 3 Fernon J. F., van proprietor

Albert StreetNorth side Bedford to Trade street Pearce Zacheria 7 McDonald Murdoch 25 Young Robert 27 Grimshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 Bowers William 39 Clarke Edmund 41 Kenny William South side 12 Boxwell John 8 Wright Robert 6 Smith William Alice lane

Alice Avenue Off Alice street West side 1 Walker Albert 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell William 7 Wilks Mrs. E. East side Lutton Rankin D., “Carlton” Moore Charles E., “Oatley” Gray Percival, “Penshurst” Leigh Mrs. Louise, “Como” Barry Mrs. Elizabeth, “Clifton”

Alice StreetNorth side King street to Edgeware road The O. K. Jam Co.G. B. Edwards, proprietor 1 Watson L., “Clifton Cottage” 11 Douglas George 17 Drinnan William A. 19 Prentice A. A. Off21 Watson John 23 Thackall John H. 25 Fraser Alexander 27 McArtney Edward 29 Flint William 31 Woodroffe Harry 33 Brand Henry 49 Danaher David 51 Hinchcliffe Frederick 53 Pickford George W. 55 Johnson John H., van proprietor 57 Cremen Mrs E. 65 Sincock Mrs. Sarah 67 Armour David 69 Walters Carl 69½ Noyes Henry 79 Souter Geo., contractor, “Lindaglen” 81 Hanks Sidney L, “Graceglen” 83 Austin G. S., “Glassnock” 87 Stuart Mrs. J., “Perth”
93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson Thomas J., “Steelhurst” Bryce Victor 97 Poulton Mrs. Marian 101 Abbott Thomas 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton William, grocer 109 Schofield Thomas 111 Cameron Alfred W. 113 Dyson Frank 115 Deaman Thomas, dray proprietor 117 Kilbut John 119 Andrews William, constable 121 Stone Sydney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Fellingham Mrs. Emma 129 Hampson Waller 131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss 139 Noakes Mrs. Agnes 141 Vermish Leopold 143 Cornwall H., mason 145 Schmidt Chris 147 Hunt Charles 149 Cox Charles W. 151 Becker Ernest 153 O’Brien Richard 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Bell Mrs. Agnes, confectioner 165 Greenbank Douglas M. 167 Wallace Albert E. 169 Stevenson Matthew 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Wylie Miss Margaret A. 179 Fitzpatrick Philip H. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Hunting George F. South side 4 Aubusson James E. 10 Taylor Lewis 14 Hall Mrs. Helen 16 Toomer John 18 Liddell Andrew 20 Lee Mrs. Frances, nurse 22 Johnson Mrs. Annie 24 Plath Alfred 26 Boardman Joseph B. 28 Lashmore W. J. H. 30 Wyles William J. Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Cooper William 36 Ferry Patrick J. 38 Enfield Andrew G. 40 Vercoe Frederick 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers 62 Deacon Edmund W., J.P., insurance adjuster 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 80 Hodgson William, music teacher 82 Russell Alfred 84 Brown William M. 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Smith Perey 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglas Henry, carpenter 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Thomson E. S. 108 Anderson Peter 110 Collins Henry 112 Goodwin Mrs. Sarah 114 Mahony Michael 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Revell A. 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Bradley William. “Garnet” 136 Denning James 138 Dowdall William, “Pearl” Moore Arthur 142 Martin Frederick, “Diamond” 160 Barrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel StreetEast side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Barlow Walter Charles 8 Brown Ernest 10 Bullman Owen 12 Farey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Armstrong William 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Brown Wm. M. 30 Hample Augustive, painter 32 Fletcher Alfred 34 Ouley Edward 36 Fletcher J. H. 38 Copeland James 40 Jones Arthur E. 42 Hilder Rupert 44 Hull Thomas 46 Short Peroy E. 48 Campbell John 50 Robb William 52 Kirpin Simon 54 Pigram William G. 56 Welsh William 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 62 Parkes John 64 Elliott Richard 66 Walsh Samuel 68 Parker Frederick 70 Baikie James Gunn 72 Coutts Alex. M. J. 72½ Brandon Edward Harold street 76 Sims Andrew 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 84 Grant Mrs. Margaret 86 Penn James 88 Armstrong Ebenezer 90 Anderson Miss Catherine E. 92 King Robert J. 94 Judd Tom J, 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson Mrs. Margaret Iredale street Abel and Co.’s stables West side Newman street 1 Graham James 3 Woods Harold E. 5 Elford Walter 7 Coombs Arthur E. 9 Husband George T. Hogan John 11 Leigh James 13 Walker Watson 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 19 Redwin Thomas 21 Noad William

WOOD & COMPANY: ARE THE RECOGNISED LEADERS IN THE TRADE. SYDNEY.


EVERYTHING FOR EVERYBODY AT ANTHONY HORDERNS’


458 Aug NEWTOWN. Bed

Angel street continued 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 27-47 Allen’s Model Homes, Office and workshops 49 Teagle Wm. H. 51 Thistlewaite Herbert 53 Miller Joseph 55 Brown Thomas Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick, “Gertrude Cottage” 105 Osborne Percival, “Edith Cottage” 111 Roberts Adolph 115 Field Henry King street

Augustus Street – North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Gohlke Otto A. F. 43 Thompson M., fuel merchant 39 Davies Wm. H. 37 Weatherby William 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 James Edward R. 21 Blackhall George 19 Murden Mrs. Bridget 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Crummy Arthur 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Spence Mrs. Mary South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Frederick 22 Johnson James 20 Ible Joseph 16 Russell David

Australia Street – East side Town Hall – King to Bishopsgate street Newtown Police Station-John Mac- Crimmon. sub-inspector Newtown Court House-W. Carson, J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H A. Ledger, J.P., Assis- tant C.P.S., Electoral Registrar 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-Francis Howard, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Michael O’Callaghan Lennox street 25 Willett Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Holroyd Arthur 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Lane Edward 41 Breese William 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., Stables 47 Crosier G. F., painter 51 Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood 51 Rofe Miss J., teacher of music 53 Andrews Joseph 57 Cousins Enoch Pentecostal Mission Hall 65 Graham Mrs. Barbara 67 Larkin William 69 Boothman Mrs. Annie Ible Joseph R., milk vendor 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah.
81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret 86 Boan John E. 87 Gray John 89 Moore Mrs. M. 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Bragg James W. 119 Mitchell Henry, constable 123 McPherson T., fuel merchant 125 Phillips G. West side Alton lane 2 Tarrant and Long, house & land agents 4 Lloyd Isaac 6 Douglas George T. H. 10 Hinson Robert Henry 12 Baldick Austin S., dentist 14 Austin William J. Austin Miss Minnie, teacher of music Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Maria Lynatt Jhonson Walter, solicitor 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Stuart-Robertson R. J., M.L.A. 22 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Bolton Mrs. Elizabeth 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade L. G. Eyre, in charge 32 McLean Isabel May, nurse Pulver M. J., nurse 34 Parkes Charles 38 Prince Ernest, hairdresser 40 Barton Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Hoffman’s lane Rowan Mrs. M., grocer Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Public Sch’1Miss E. Tynan, mistress Campbell’s lane 56-58 Caine Mrs. Hannah, greengrocer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 66 Masters James 68 Stainton Samuel B. 70 Molloy John 72 Bradney Frederick Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Alexander Sidney J. 82 Bohrsmann John M. 84 McKenzie Alexander 86 Eland Frank 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 White Malcolm 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Torr John 100 Turner George 102 Barnett Mrs. Charlotte 104 Kempton George E. 106 Guilfoyle Denis 108 Brown Mrs. Eliza 110 Wall Charles W. 112 Adams Mrs. Mary J. 114 Flaherty Mrs. Mary, grocer Land’s lane 122 Chard Thomas

Aylesbury Street Off Missenden road 3 Grocock William 20 Bonus William
Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 Bullock Frederick W. 4 Ralph Albert 6 Prudence William B. 8 Cheeseman Robert 10 Moon Mrs. Julia 12 Campbell Robert 14 Hayfield William H. 16 Craig Thomas 18 Wilson Mrs. K. 20 Hawkings Mrs. Maude, laundry 22 Kelson Samuel, laundry 24 Melville Thomas B. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Lutton Robert 30 Machan John T. Short street

Baltic Street-North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Lever John Ellis 5 Adams George Campbell’s lane 19 Courtney William 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School-Sister Aloysius, head teacher 39 Whiteman Stephen 41 Henley Ernest 43 Keys Herbert 45 Lynch Mrs. Ellen 47 Forsyth Robert 49 Woolnough Mrs. Lucy South side 30 Cook Silas K. 40 Halley William A. 42 Miller William. “Harcourt” 48 Grainger Joseph 50 Cole Thomas 52 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh J.P., coun- cil clerk; Frederick G. Tuck, in- spector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Lincoln Thomas, farrier 3 Johnson Frederick, tobacconist 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Swift and Robertson, coachbuilders Denison street 15-17 Tuffnell Mrs, Ellen, grocer Tuffnell 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25 Wilson James A., laundry 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 McKellar Mrs. Martha 31 Graham Thomas 33 Pearl Walter, artist 35 Teague William, fruiterer Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)-Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)-The Chris- tian Brothers 65 Price Frederick J. 67 Lewisson Mrs Annie 69 McWhinnie William 71 Mottram Charles 73 Travis Mrs. Fanny Sly Mrs. Martha 75 Simpson John

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WORLD’S COMMODITIES.


Bel NEWTOWN. Bur 459

Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 123 Lust A. B. 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 135 Welch Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 McEvoy Francis W. 141 Carroll James 143 Bradford Mrs. Jane 147 Brown Thomas 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Flodin Mrs. Hannah 28 Cochrane Mrs Susan 26 Dunn Thomas 0. 24 James William 22 Sparkes Charles R. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. 16 Louche John H 14 Curtis Arthur W. 12 Curran John 10 Payne Thomas 8 Stephens William C. 6 Graham Mrs Isabel 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” 19 De Witt Mrs. H. C., “Louisaville” 17 Dick J. L. 15 Brown Thomas G. 13 Binskin Arthur 11 Lloyd Henry, coachbuilder 9 Furley James, J. P. Furley Miss, teacher of music

Bennett Street-North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Kippax Richard 6 Collison Frederick 8 Knox Edward 10 Blackshaw Henry 14 Riley Edward South side 1 Ryan Daniel J. 3 Payne Mrs. May 5 Everingham Joshua 7 Brier Victor J. 9 Hamer Harry C. 11 Spice Herbert

Bishopsgate Street-South side 128 Australia to St. Mary’s street 2 Baylis Albert 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street-Regent street-Wellington street 6 Peachey John 8 Reid William 10 Murphy Sylvester 12 Noble Thomas 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P., laundry (for North side, See Camperdown)

Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Barlow Wm. H., “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 14 Best William, “The Towers”
16 Jones David 18 Thompson George Coleman Mrs. Elizabeth 24 Cocksedge Thomas Young John Little Queen street 30 Thruchly Thomas 46 Taylor Wm. Hunt 48 Johnston Robert 56 Old Trenham North Newtown Public School-Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard B. H. 62 Robinson Mrs. M. 64 Madden John 66 Fox David 68 Elliott Patrick 70 Brookes Geo. A. 72 Butcher Albert H. 74 Johnston Mrs. Eliza, “Antrim” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Bendall W. Hunt, herbalist 98 Palmer Charles R. 100 Hay James F. 102 Danton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. 1. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Hendry Mrs. Mary B. (For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate, “San Francisco” 16 Scott Robert 20 Raffelle Mrs. Esther 22 Selman Francis 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William, coach and carriage builder 34 O’Neil John E. 36 Whiddon Robert 38 Haddon Joseph, senr. 40 Edwards H. L. 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Henry 48 Cowan Richard West side 1 Murphy John 3 Bain Mrs. Mary 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Linthorpe street 31 Wood Gerald B. 33 Watters Mrs. Nora 35 Irvine Robert L. 37 McNaught Jas. M. 39 Head John W. 41 Lindsay George B. 43 Burke Arthur J. 45 Johnson Mrs. Kate E. 47 Crisp R. H 49 Carmody Mrs. Martha 51 Johnson Jas. L. 53 Ross Sidney D. 55 Triggs S. A., painter Triggs Mrs. E. E., costumiere 57 Wright Thomas G. 59 McGrath Patrick 61 Irwin Mrs. Ada

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street-Yaralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Jefferies Henry E. 10 Mollet Arthur
12 Farrington Elijah 14 Grocott M. A., engineer 16 O’Brien Patrick 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Braithwaite Edward J. 22 Condran Michael 24 Male John 26 Kirwan Mrs. Clara Hildebrandt Charles 32 Northcote John 34 Potts Wallace 36 Croker Charles 38 Dowling Joseph 40 McGrigor Thomas 42 Coleman Joseph 44 Williams Thomas 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Davis Henry C. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Bennett Mrs. Eliza 11 Miller Mrs. Ethel R. S., boarding house 13 Cummings John H. 15 Maguire Michael P. 17 Chamberlain John 19 Nelson Chas. 21 Hart Mrs. Mary 23 Burns John A. 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Kennedy Patk. 37 Townsend George H. 39 Lainson Mrs. Susan 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 O’Sullivan Wm. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Hookham Albert E. 57 Craig Joseph 59 Newton John

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Heiron Walter, billiard table manufac- turer, “Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers Widdon John S. Eyre Stephen “Norfolk Villa” Wilson street Bryant John P. Heness Charles W. Coleman Albert H. Ward Oscar F. Walsh Edward J. Hills John W., contractor Towner Henry Purvois Robert G. Gimbert William, painter New Charles E. Flint Samuel Downs Walter Levy Samuel Copeland avenue East side Wilson street 2 Phillips William 4 Thompson John 6 Cropley William, builder 8 Bourne Edwin 10 Skelton Frederick 12 Brisbane John 14 Nolan Mrs. Mary 16 Clarke J. W. R., J. P., “Chipley” 18 Clune Daniel 20 Hill Arthur D. 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Houseago Wm. B. 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert

WOOD & COMPANY: TRANSACT THEIR BUSINESS HONESTLY, FAITHFULLY AND WELL. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR AUSTRALIAN MANUFACTURES.


460 Cam NEWTOWN. Cav

Burren street continued 32 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Muston A. E. 38 Abraham Chas. F. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradley Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-William A. Cuneo, stationmaster

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street Osborne Norman, dentist, “Moninga” Tebbutt William Jones’ Livery Stables 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Mark William, “St. Albans” 35 Anderson Reginald 37 Warren W. J. 39 Moody Frederick. 41 Evans Stanley H., “Loretto” 43 Sandels William H., “Glenelg” 45 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 47 Gibson Mrs. Louisa, “Ventnor” 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Baber J. J. Y., physician 18 Coupe William 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs Matilda, “Clifton” 26 Stewart Alex. 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road-Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Woodley Mrs. Mary Ann, “St. Ives” 5 Gale John, “Clifton” 7 Barber Henry J., “St. Elmo” Hanrahan Mrs. Bridget, “Carlton” Baseley Walter, “Waiora” Brown Deverell S. W., “Wainui” 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Noyes Henry J. 19 Shorter William 21 Lowndes Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Shaw Thomas 29 Miller John 33 Taaffe William 35 Carick Frederick Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Mair Joseph 47 Keys Mrs. Annie 49 Best Arthur 51 Kelleher Mrs. Margaret 53 Assender J. J. 55 Poulton Frederick L. 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 59 Bacon Charles E. 63 Elphinstone William 65 Parsons Benjamin W. 73 James Thomas C., carpenter 75 Lane Mrs. Ada 77 Hayes Mrs. Martha
79 Thurston James 81 Steer James 83 Whitelock Arthur 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Poole Alfred Short street 91 Davis Mrs. Emma 93 Ollerenshaw Joseph 95 Freeborn Nesbitt S. Robinson William Edgeware road South side 4 Jackson Mrs. Elizabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Edward’s Jam Co., Ltd Camden avenue 30 Anderson Frank W. 32 Fletcher William, engineer 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 Tillman James 42 Woods John 44 Starmer Walter 46 Gemell William, draughtsman 48 Wright Richard P. 50 Peard William 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Webb James 66 Schabel Fred. J. 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Broughton Ernest 78 Coburn Joseph 82 Hassey George E. 88 Dobbie David, “Kiama” 92 Dean Chas. H. 96 Dessaix A., coach factory 98 Thompson Miss 100 Reardon William T. 102 Senior Law 108 Bell Robert, cab proprietor Smith F. T., bootmaker Clara street 110 Loveday Thomas dealer 112 O’Brien James 114 Bush Edwin 116 Smith Mrs. Lillian 118 Davis Mrs. Harriett 120 Longstaff Richard 122 Richardson Dick 124 Canon Alfred 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. Off132½ Toogood John 134 Cawley Mrs. Eliza 136 Thomas William 138 Moulds John 140 Armstrong Mark 142 Davies Arthur P. 146 Livet August, French laundry 148 Robinson Frank. 150 Sutherland Alexander, carpenter 154 Jarman Edward 156 Bell Thomas 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 Hilton George 162 Goold Alfred W., carpenter Alice avenue 172 Seaberg John 174 Rein William 176 Sheargold Alfred E. 178 McGuckin Edward 180 Scott Mrs. Rachael

Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 2 Byron Thomas, cabinetmaker 4 Hodgkinson Samuel 6 Shattel Mrs. Rachael 18 Gallagher Mrs. Mary 24 Livingstone George
26 Phillips Mrs. Emily Fowler Norman M. 28 Byrne John 28½ Fowler Nor., and Torr, woodturners. 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walker Everard Mayne 38 Hovandan Thomas 40 Rust Frederick W. 44 Newell John 48 Bridge John 50 Johnson Mrs. Martha 52 Taylor John G. 54 Smyrk Charles A. 56 Howell John W. 66 Alien Geo. T. 68 Wills James P. 70 Carney Thomas 78 Whalley Charles Thruchly Thomas Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Castles Mrs. Mary 25 Brown Wm. A. 27 Shepherd Wm. H. Shepherd George 29 Langley Ernest 31 Meldrum Charles M. 33 Carmichael Geo. H. 35 Cook Joseph J. 37 Haynes Miss J. 39 Sheppard William 41 Boyce Samuel J. 43 McGilchrist A. Elizabeth street 45 Eviston Michael 47 Cooper Mrs. Annie 49 Matchett Wm. 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 McGroder Robert 57 Fair William 59 Porter Jas. C. R. 61 Burke Mrs. M. A. 65 Hyland Reginald R. 67 Grant Bartholomew 77 Stephenson Axel William 79 Hodgkinson Thomas 81 Gough Samuel 89 McNeil Robert J. 95 Guinand Oscar 97 O’Rafferty Richard 99 Hayes Joseph 101 Smithers Geo. E. 103 Densley Charles 107 Finlayson John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Stevens W. B. 115 McDonald Clarence 117 Stokes Mrs. Mary Little Queen street 119 Barnsley William 123 Wyles Mrs. M. 125 Munson Mrs. Frances

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street Coonhy Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H., “Roslyn” 33 Henningham A. W. South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Clarke Rupert M. 24 McNaughton Henry, “Charlton Villa” 32 Stevens William B. 34 Mullins Elliot 36 Seward Henry (For continuation see Petersham)

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office; 810-2 George Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


Cha NEWTOWN. Den 461

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Robertson Arthur 6 Andrews Mrs. F. A. Manson Thomas 8 Scanlan John 10 Corry T. W., masseur 12 Bower Mrs. Catherine 14 Marsh Chas. F. 16 O’Toole James 18 Brophey Joseph P. 20 Phillips Mrs. Elizabeth 22 Broadley Thomas, cab proprietor 26 Timmons Wm.

Charles Street-South side London to Phillip street 32 Kelly Mrs. Martha 30 Gawen James 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, H. M. C., “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 McClean Mrs. E. 18 McIvor W., tailor 16 Travers Clarence F. M., “Orotava” 14 Hackshall Frederick 10 Paton John, “Rialto” 8 Oldfield Arthur 4 Flannagan David K. 2 Pearce Thomas North side 27 Shaw John 25 Hawken John 23 McCann James 21 Fernon William J. 19 Tooby Mrs Elizabeth 17 Swyny Edith 15 Irwin William 13 Tarran James 11 Walker Mrs. Mary 9 Mitchell Mrs. 7 Woods Herbert 5 Peak Will am 3 Mellor John W. 1 Johnston Mrs. M., grocer Augustus street

Church Street-East side King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh, carter 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Fennelly Edward 23 Eveill Julian L. 25 Gibbes Charles 27 Gardiner Henry 29 Gunner Mrs. Jane 31 Chapman James 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Victoria street 41 Foster Mrs. Charlotte 43 Lanyon Frederick 45 Lindqvist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Smith Arthur 59 Walker H., signwriter Clark Marcus and Co., stables Prospect street 61 Howe Mrs. J. M. Hookham Albert Edward 63 Ware Joseph, carpenter 65 Taylor Thomas E.
67 Foster Miss Muriel, music teacher 69 Waters Edward B. 71 Roberts Alexander 73 Allen Mrs. Sarah 75 Asprey George N. 77 Baker William 79 Vidler Sidney 81 Brown Robert, stoker 83 Turner Thomas 85 Taylor William 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Hames John, cab proprietor 99 Robinson George H. 101 Chew Charles H. 103 Woollard Charles 105 Bates John 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick, grocer Raper street 111 Cannon Thomas 113 Cheney Irine 115 Gunter Edgar 117 Austin Cecil 119 Musgrove Mrs. Elizabeth 121 Outlaw James West side Davis Reginald, physician & surgeon Styles Bernard, physician and surgeon Lennox street Baptist ChurchRev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church Newtown Cemetery-William J. Clarke, sexton Federation road 78 Geddes William F. 80 Hayes Mrs. Catherine 82 Vaughan 84 Young John S. 86 Bent William 100 Holihan Mrs. Emily, grocer

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Broughton Ernest A. 10 O’Dell Mrs. M. A. 4 Thompson Percy W. 2 Harrington Edward West side 1 Jaggers Ashley H. 3 Forrest Mrs. R. 11 Tree William Off- -Austen Hurben

College Street Camden to Holt street 41 Easton William F. 39 Nathan Alfred 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 19 Browne Edward 17 Nangle Mrs. Agnes 15 Kennedy William J. 11 Brown Mrs. Catherine 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M.

Commodore Street-East side Wells to Pearl street 42 Bubb John, fitter 40 Payne Ambrose 38 Holland William 34 Svenson Charles 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Thomas C., senr. 18 Ogaard G. L.
16 Madden Alfred 14 Jansen Mrs. Clara 12 Kerr John 10 Prior Henry 8 Shadlow Edward 2 Fleming Mrs. Kate 2a Thompson William West side 61 Gadsby Henry, “Coventry” Lane Miss S., teacher of music 57 Wilson Edwin 55 Wordsworth John W. 53 Swinbourne Charles F. 51 Walker John 49 Bubb Percy 47 Redwin Harry 45 Whiteman John 43 Cadell George L. Reid Claude L. 41 Stevens William 39a Doherty Edwin C. 39 Cooper James 37 Breese Hugh G. 35 Evans Lewis 33 Brier Rocco 31 Byleveld Arnold 27 Pearson Mrs. Emma 28 Parkes Kenilworth 25 Smith Mrs. Charlotte Negus John Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Madaline Miss M., costumiere 19 Charlwood Mrs. Emma 17 Goodall Henry H. 15 Firth John 11 Shanahan Edward 9 Russell Joseph J. 5 Strickland William G. 3 Pacey Charles 1 King Robert A. Copeland Avenue Watkin street to Burren street Bingham George, “Blink Bonnie” Bates Samuel

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J. P., plumber and sani- tary contractor Station streetGladstone street Newtown Railway Goods Station Alfred Webb, goods clerk

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street-Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Gallard John 9 Pickin William, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Jones Thomas 21 Hinton John H. 23 Watts Mrs. Alice 25 Butler Mrs. Elizabeth 27 Burns Edward 29 Leonard Michael 31 Sullivan Mrs. Mary Bradford George 33 Minna Frederick 35 Kelly Frank B. 37 Weeks Thos., contractor, “Coonong” Francis lane-Lennox street-Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 45 Perkins Arthur, constable 47 Crighton Charles M. Campbell lane-Albemarle st-Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Bacon Mrs. A. 53 Mitchell Dorcas 55 Thomas Mrs. Susan

WOOD & COMPANY: HAVE BRANCHES IN ALL SUBURBS, SYDNEY,


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


462 Dic NEWTOWN. Edg

Denison street continued 57 Kilborn William 59 Thomas John 61 Cooper Frederick S., van proprietor 69 Phillips Mrs. Maud 71 Gooch William A. 73 Bedford Harry, bootmaker 75 Hall Mrs Rebecca 77 Croft John 79 Robertson Angus 81 Gough Arthur C. 83 Lansdell George H. 85 Turner Walter 87 Brightman George S. 89 Walters Mrs. Blanche 91 Tyter Leo 95 Monk William J. 99 McDonald Alexander 101 Dawson Henry 103 Corder Frederick G. 105 Preston Mrs. Jane Davidson William H. 107 Smethurst Mrs. Rosamond, greengrocer 109 Brooks Bertrand 111 Muddle Henry S. 113 Walker James 115 Cook Mrs. Margaret West side 2 Brennan John 6 Chaseling Mrs. M. A. 8 Davies Bert L. 10 Gibbens Joseph W. 12 Fay Matthew 14 Beer Mrs. Amy 16 Murphy Edward J. 18 Croker Thomas 20 Jones Charles A. 22 Day Walter 24 Neil Mrs. Elizabeth 26 McCormack John P. 28 Lannen Joseph 30 Mulquiny D. W, 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 46 Byrne Frank A. 48 Turner Albert H. 50 Lloyd Robt. 52 Perry Frederick Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 56 Alexander A., grocer Shemwell P. D. B. 58 Barrin