Sands Directory –
1912

ANTHONY HORDERNS’—ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


520
Alb
NEWTOWN.
Ali


NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- south by Erskineville and St. Peters ; and on the west down; on the east by Redfern and Darlington ; on the by Petersham and Marrickville. Proclaimed a Municipality,
12th December,
1862. Area—:480 acres. Number of houses—5,750. Number of assessments —7,000. Miles of streets—26½|. Assessed Value—£200.000. Annual rental—£212,290. Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,540,272
4s. Council Chambers—Town Hall, King-street. Office hours—Daily,
9 a.m. to1 p.m.,2 to4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to12 noon-

Council meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR— TREASURER— William Rigg J. S. Donaldson
ALDERMEN— AUDITOR— Camden Ward— Enmore Ward— W. H. Cadogan Thomas D. Cousins, J.P. Hugh T. Macready William Edwards Harold T. Morgan, J.P.
OVERSEER OF WORKS— William H. Lawler William Rigg Robert S. Young Kingston Ward— O’Connell Ward— Robert Elstub, J.P. Frank Bamfield
INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR William L Smith William Carnegie Clegg John Watson Frederick Hoffman Charles Henry Turtle Nathan Lewis
TOWN CLERK- CHIEF BAILIFF- Walter E. Salmon Nathan Sargant G A. Kitt, Bookkeeper John Wilson, Assistant Clerk CARETAKER— Francis Foot, Junior Clerk Joseph Brown


Albemarle Street—South side

Bedford street to
60 Australia street

54 Shaw Robert, ” Wendover ”
52 Sharp Norman W.
50 James —
48 Wilson Robert R.
46 Fuller Arthur
44 Carroll Mrs e
42 Savery Alfred
40 Banks Silas
38 Ward Jobn

Wellington street—Regent street

30-34 Williams Henney, butcher
28 Hill Alfred P., bootmaker
26 Jones Mrs. A.
24a Williams Henney, ” Bradford House”
24. Stephenson Harry W.
22 Bilston Mrs. Jane
20 Foster Henry
18 Smith W. L., butcher

Denison street

16 Alexander Mrs. Barbara, grocer and wine merchant
14 Jeskie Gustave
12 White Oliver
10 McLean Donald C.
8 Eade William H.
6 Lusted William E. S.
4 Gilligan John
2 Pike Richard Ingram North side 113 Richardson Charles T., ” Byerock ” 111 Hopkins Mrs. Albert, ” Burrowa ” Artingstall Alfred 109 Jackson John, ” Bundaberg ” 107 Westall Charles W., ” Bombala ” 105 Green Charles H., ” Beaulah ” 103 Punter William, ” Beresford ” 101 Gregory Frederick T., “Ben Lomond”
99 Guilfoyle Denis V, ” Benalla “

97 Burgess Henry, ” Belmont ”
95 Still Frank, ” Blenheim ”
93 Harvey Mrs. Jane, ” Glenferrie ”
91 Geddes William F., ” Batavia ”

Baltic street

69 Marshall William G, ” Abbotsford “

Oxford street

67 Noakes Herbert
65 Troy John
63 O’Halloran M. C., newsagent
61 MacAuliffe Arthur
59 Ardill George E., J.P.
53 Martin Walter J.
51 Louis George Edward
49 Bridge Andrew J.
47 Thomas William Edwin Wellington street
45 Rogerson Mrs. S. A., grocer
25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas
23 Leininger William, baker

Regent street

2

1 Carlisle Castle hotel
—I. L. Veroli
19 Evans Mrs. Louisa
17 Read W.
13 Kelly James, ” Moruya ”
11 Johanson Edward J., ” Araluen “

Denison street

9 Walsh Miss Florence, draper & grocer- <br>7 Baldick James
5 Frus William
3 Wright Lewis Albert Street—East side

109 Bedford to Trade street

3 Pearce Zachariah
5 Walters Arthur E. <br>7 McDonald Murdoch
25 Fernon Frank J.
27 Grimshaw William
29 Jones Mrs. Mary
31 Caton John

33 White William
35 Clark Mrs. Annie
37 McDonald Joseph
39 Kittle Thomas
41 Rowley James West side
6 Mitchell Mrs. Clara O’Connor Michael
8 Home William F.
12 Boxwell John G.

Alice lane
Alice Avenue—West side

Off
175 Alice street

1 Fane William C.
3 Tyrrell William
5 Tyrrell Mrs. Mary <br>7 O’Hara Albert J. East side Gordon Alexander D., ” Carlton ” Tinker Bert, ” Oatley ” Crowfoot Frederick, ” Sutherland ” Jamieson Henry C., ” Penshurst ” Forbes John, ” Como ” Green Sydney A., ” Clifton ” Alice Street—North side

King street to Edgware road

1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage”
11 Andersen and Petersen, cabinetmakers Andersen Otto M. Petersen Julius A.
13 Woolnough Mrs. Lucy
15 Kirby J.
17 Leigh John A.
19 Bailey Mrs. Annie
21 McArtney Edward K. Off—21½ Perrim William A.
23 Thackall John H.
25 Cartwright Leslie George
27 Holley John Richard
29 Flint William


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Ang
NEWTOWN.
Aug
521

31 Woodroff Mrs. Sarah A.
33 Garrard Henry M.
35 Smith Dudlev E.
37 Windberg Henry F.
33 Poole Alfred, contractor

Off—33
Richard E. H. & Sons, collapsible gate manufac. & art metal workers
49 Tye Herbert N.
51 Wenngren John Oscar
55 Bock Mrs, F.
57 Cremen Mrs E.
63 Clare Mrs. L.
65 Williams Mrs. Lucy
69 Walters Carl
57 Cremen Mrs E.
63 Clare Mrs. L.
65 Williams Mrs. Lucy
69 Walters Carl

Off–
69½ Noyes Henry
7 Souter George F., ” Linda Glenn ” <br>73 Hanks Sidney J., ” Grace Lynne”
81½ Orr Mrs. Agnes, ” Floravilie ”
83 Dessaix Andrew S., ” Glassnock ”
87 Stewart Mrs. Jean, ” Perth ”
93 Younghusband S. J., ” Cheshunt ”
95 Atkinson John Thomas, ” Lewisville ” Bryce Victor
97 Erskine Thomas, ” Ireneville ” 101 Wilson David 103 Roberts John 105 Taylor Alfred

Clara street
107 Felton Mrs. William, grocer 109 Briggs Robert R, 111 Cameron Alfred W. 113 Fletcher Miss Ethel M. 115 Deaman Thomas 117 Kilbut John 119 Moore Charles E. 131 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E. 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful, sen. Lush George P. 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss Alice 139 Steele — 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H. 145 Ford Mrs. Marian 147 Thornborough Arthur F. 149 Johnson Henry- 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William 157 Taylor Ernest C. 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Clarkson A. L., grocer 165 Fowler Robert 167 Miller Alick 169 Riley Thomas F. 171 Brown James 173 Cooper Arthur

Alice avenue
175 Chaseling Miss Alice 177 Shadlow Edward J. 179 Walker Benjamin A. 181 Riisfeldt Alfred W, 183 Dignam Michae1 S. South side
4 Meredith William T.
6 Flood Raymond St. John
8 Armstrong John G.
10 Trenbath James H.
12 Smith Thomas W.
14 Burls Robert
16 Toomer John
18 Souter James
20 Hughes David M. C.
22 Ellis Frederick
24 Scott John
26 Hayes Mrs. Ellen
28 Simmons Joseph
30 Freestone Mrs. Catherine
17

Walenore avenue

32 Crighton Mrs. Agnes
34 Hatley Alexander
36 Blackhall Goorge W.
38 McDonald William D.
40 Josephs Walter
60 Konig F. and Co. Ltd., condiment manufacturers— J. P. MaArthur, manag. direct. Tel
253, Newtown. Cooper William G.
62 Peard Joseph H.
64 Collier Rev. John W. (Methodist)

Pearl street
<br>74 Kerr Richard <br>76 Griffin James L. <br>78 Enfield Andrew Gr
80 Maccallum Miss Ja
82 Abbott George
84 Kinchington T. H.
86 Trollope Henry
88 Verdich Edward W
90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Ame
92 Isaacs George
94 Douglass Henry 100 Roberts H J., ” Dalmeny ” 102 Phillips Edware L., ” Tarana ” 104 Holcombe George R., ” Edenia ” 106 Ward Ernest 108 Appleby Mrs. Rosina 110 Dew John C. 112 Goodin Mrs. Sarah 114 Moyles Henry A. 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred

Hawken street
120 Beattie Alexander 122 Bourke Thomas A. 126 Sarson William 132 Swinbourne Charles F. 134 Hourigan Miss Anne 136 Colless Thomas B. 138 Barclay Mrs. Eva 140 Heaps Sydney 142 Boswell Mrs. Ellen 144 Richards — Australian Colors Limited, colors, paint and varnish manufacturers— Francis G. Gashler, managing director. ‘Phone<br>752 Newtown 160 Wynn Watkin William 162 Ramage Mrs. Elizabeth Angel Street—South side

7 Erskineville road to King street

4 Shakespeare James
6 Harrison William W.
8 Warner Arthur
10 Bullman Owen
12 Furey John
14 Fremlin Mrs. M. L.

Newman street

16 Tehan Michael, dray proprietor
22 McGrath James
24 Forbes John Williams John
26 McIntyre Archibald
28 Brown Wm.
30 Jones Arthur E.
32 McGlinn Hanley
34 Ouley Edward
36 Myers Charles
38 Copeland James
40 Garven James
42 Baker Ernest A.
44 Coates John
46 Kennedy Leslie Coleridge
48 Pettigrew Hugh
50 Robb William
52 Poolman John
54 Darrey Leopold
56 Fleeton George
58 O’Connor James
60 Bushell David H.
62 Lumtin William

64 Barnard John
66 Ketch —
68 Holden Henry <br>70 Baikie James Gunn <br>72 Hitchen Joseph B. <br>72½ Lewis David H.

Harold street
<br>74 Williams Alfred G., painter <br>76 Wilson Thomas; S. <br>78 Hunt Mrs. M.
80 Stewart William J.
82 Britt Arthur

Munni street

82a Vidler John, farrier
84 Grant Mrs. Margaret
86 Brown William J.
88 Ashard John
90 Anderson Miss Catherine E.
92 Simpson Robert
94 Brown Albert G.
96 Brown Frederick
98 King George, taxidermist 100 Smith Robert

Iredale street
102 Stanley William P. Abel and Co.’s stables North side

Newman street

1 Parsons William
3 Woods Harold E.
5 Cooper Albert <br>7 Stebbingg Aubrey
9 Hogan John
11 Langran Frank
13 Bryant Edward
15 Jones Edwin A.
17 Kimber William C.
19 Williams Charles
21 Noad William
23 Dewhurst Alfred
25 Evans William, grocer

Norfolk street

29 Bergin Augustus A. C. Richard Bros., art metal workers Brewer and Bell, furniture manufao,
49 Kingwell Charles H.
51 Southall Isaac
53 Redman — Industrial Hall Church of England Deaconess Depot

St. John street
103 Lee Frederick H.. ” Gertrude Cottage” 105 Finney William T., ” Edith Cottge ” 107 Meyers Ewen 109 Lawson Robert J. 111 Roberts Adolph 113 Wood George Percival 115 McKinley Stewart A.

King street
Augustus Street (Enmore) North side

57 London to Charles street

51 Hoskings Mrs. J.
49 Miller Maurice
43 Holgate Harold J.
41 Petrucco G., Orenite pav. mftr. (office)
39 Cooper Mrs. Sarah
37 Holder Mrs. Ellen J.
35 Simpson Walter E.
33 Peirce Mrs. Annie
25 Heal Robert L.
23 James Edward R.
21 Fagerlund John P.
19 Paterson James A.
17 Spence John, boilermaker
15 Spence Austin
9 Wilson Mrs. Emma , <br>7 Lawless Thomas A.
5 Rofe Mrs. M. J.
3 Jolly Mrs. J.
1 Fernon William J. South side
30 Taylor Thomas


WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLOURS HAVE BEEN WELL COMMENDED. SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


522
Aus
NEWTOWN.
Bed

Augustus street (Enmore) continued—

28 Buddee Henry
26 Dean Mrs. Annie Silver Robert
22 Blackman Alfred O.
20 Fisher Mrs. Mary
16 Russell David Australia Street—East side (

Town Hall)—321 King to Bishopsgate st
Newtown Police Station—John Mac Crimmon, sub-inspector, in charge Newtown Court House — W. Carson J.P., C.P.S., Chamber Magistrate Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; R. C. Atkinson. Assistant C.P.S. District Registrar of births, marriages and deaths—David T. Bloomfield
1 Cook Henry N.S.W. Fire Brigade Station—Arthur G. Reeves, officer in charge <br>7 Mackenzie Allen, butcher
9 Setchell E , ham and beef shop
15

Courthouse hotel—
Michael O’Callaghan

Lennox street

21-23 Dibble William, baker
25 Kendall W. H., fish shop
27 Sedgwick Jaspar
29 Gildea Mrs. Annie
31 Young George B.
33 Parker Edward J.
35 Isles Charles, carrier
41 Meehan Mrs. Catherine
43 McNamara Albert E.
45 Green Bros., stables
47 Crozier G. F., painter
51 Westall C. W., bootmaker Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music- Andrews Miss Annie Andrews Joseph Andrews John Carr Edmund A.
53-55 Andrews Ernest & Co., hearse builders and undertakers
57 Vaughan Edward J, Pentecostal Mission Hall
65 Fletcher James T.
67 Larkin William
69 Harding Mrs. Mary A. Gawen James <br>73 Morris Charles R. <br>75 Jordan Mrs. Hannah
81 Givins Mrs. Emily, newsagent
83 Gaudry Mrs. Margaret
85 Monaghan Ernest J.
87 Gray John
89 Pake John
91 Williams Frederick

Federation. road

93 Byron William J.
95 Shaul George, van proprietor 117 Goodin Mrs. Charlotte 119 Mitchell Henry. senr., constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gibbens Martin J. 127 Boyle George 139 Campbell Samuel H.

(For continuation see City Streets)
West side

Alton lane

2 Servants’ Home Registry Office Davies Mrs. Minnie
4 Parkes Charles A.
6 House William
8 Whitehouse Francis C.
10 Cameron —
12 Lucas Mrs Clemence
14 Perriman David

Abigail J. W., solicitor
16 McLean Mrs. Helena A. & E. Coy., jewellers & commission agents—Geo. A. Davey, manager
18 Herbert Mrs. Agnes M. Herbert Miss M., music teacher
20 Horsley Mrs. Annie Cromwell H., solicitor
22 Robertson Allen
24-26 Bolton Mrs. Elizabeth, boarding-house
28 Collas Frederick T.
30 Civil Ambulance & Transport Brigade —E. Boltwood, officer in charge
32 Hayes Mrs. A., nurse
34 Sercombe Henry
38 Edwards John W.
40 Barton Fred, ham and beef shop
42 Smith Henry, bootmaker
44 Rowen Daniel, fruiterer
46 Henwood Miss Ada, grocer

Hoffman’s lane—Lennox street

48 Willey Frank and Son, coal yard

Kent lane
Kindergarten Public School—Miss E Tynan, headmistress

Campbell’s lane

56 Bindon Arthur
58 Green William, fruiterer
60 Andrews A. George, undertaker

Albemarle street

64 Pope Walter
66 Wheatley Frederick W.
68 Fenton Harry <br>70 Hodgkinson John Anthony <br>72 Bradney Frederick

Fitzroy lane
<br>76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school <br>78 Brooks Miss J. Nugent John W.
80 Turner Mrs. Louisa
82 Ricketts Mrs. Thomas
84 McKenzie Alexander
86 Barrett John
88 Ibbitson Alfred, contractor
90 Mason William J.
92 Chambers Frederick V.
94 Sayers Charles, van proprietor
96 Askew William, van proprietor
98 Crighton Mrs. Emma 100 White David 102 Blann Frederick 104 Anderson Robert A. 106 Muddle Mrs. Minnie 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker Bernard Mrs. Alice 110 Wall Charles W. 112 Street Mrs. Mary A. 114 Fitzgerald Michael, grocer

Lana’s lane
122 Chevell Thomas, galvanising works

Bishopsgate street

(For continuation see City Streets)
Aylesbury Street

Off
31 Missenden road

3 Bonus William, tin merchant Bailey Street—East side

Enmore to Holt street

2 James Mrs. Elizabeth
4 Matthews James
6 Shakespeare William
8 Jones John A. J.
10 Brown Mrs, Elizabeth
12 Walker Robert
14 Luber Daniel
16 Craig Thomas
18 Wheeler Charles A.
20 Gribben John
22 Hall Thomas
24 Melville Thomas R. W.
26 Moran Mrs. Jane
28 Kruss Edward
30 Macnan Mrs. Caroline

Short street

Baltic Street—East side

75 Bedford to St. Mary’s street

1 Goodhew W. H. E.
3 Mullavy John
5 Whitehead Mrs. Ellen <br>7 McIntyre William
9 Armstrong Edward B.
11 Warwick Thomas H.
13 Foster William
15 Hickey Thomas C.
17 Pearce Miss Martha

Campbell’s lane

19 Wallace Mrs. Elizabeth A.
21 Hearne William John

Albemarle street
St. Joseph’s R. C. Girls’ School—Sister Raymond, head teacher
39 Musgrave John
41 Treacy Alfred J.
43 Taylor George J.
45 Lynch Mrs. Ellen
47 Wheeler William J.
49 Mullis William

West side

30 Cook Silas K., ” Curlew ”
42 Miller William, ” Harcourt ”
48 Grainger Joseph
50 Grant William
52 Groves George, compositor
54 Doran Alfred J.
56 Good William H. Bedford Street

Town Hall—King to Kingston road
Town Hall—Walter G. Salmon, town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker
1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Bridge Theatre Picture Show

Denison street

15-17 Morris Mrs. E. B., confectioner
19 Melville Alexander
21 Allen Thomas
23 Wallace Mrs. Catherine
25 Wilson James A.
27 Honnes Mrs. Isabella, laundry
29 Cousins Enoch
31 Miller Chas.
33 De Mello John R.
35 Teague William Teague Mrs. Daisy, laundry

Regent street

45 Wheatley and Stokes, bakers

Wellington street
St. Joseph’s Church (R.C.)—Very Rev. Archdeacon P Murphy, D.D., P.P. St. Joseph’s School (R.C.)—The Chris- tian Brothers
65 Thompson Frederick
67 Weatherall Malcolm W.
69 Porriotti Ernest A.
7 Porteous William <br>73 Earl Mrs. Elizabeth <br>75 Gannon Mrs. Flora

Chard lane—Baltic street

83 Elstob Mrs. Elizabeth, ” Clarendon ”
81 Ternes Phillip C., ” Myee “

Albemarle street—Albert street
109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Johnson Thomas 131 Gildard William
1 133 Tyrrell Alfred J. 135 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 Batten Mrs. Jane 141 McCord William 143 Bradford Mrs. Jane 147 Ireson Richard E. 149 Weekley Harold 151 Rust Frederick W. 155 Duggan Joseph


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

EVERYTHING FOR EVERYONE AT ANTHONY HORDERNS’.


Bel
NEWTOWN.
Bur
523

Belmore Street (Enmore) South side

5 London to Phillip street

34 Ponder Charles
32 Gamble John
30 Northey James C.
28 Webster Mrs. Emily S.
26 Forta Mrs. Mary E.
24 Birchall Mrs. Emily
22 Lloyd Albert H.
20 Pike William, contractor
18 Whately Mrs. E. Taylor William H.
16 Louche Mrs. Hannah W.
14 King Mrs. Elizabeth
12 Frame Richard
10 Shaw William L.
8 Stephens William C.
6 Kiely Mrs. Margaret
4 Holloway Mrs. Louisa
2 Morrison Mrs. Minnie North side
21 Todd Edwin, ” Jesmond ”
19 Phillips Arthur
17 Schwer Charles F. Schwer E,
15 Brown Thomas G.
13 Cohen Harry
11 Mowbray Seymour
9 Furley James, J P. Furley Miss E. H., teacher of music Bennett Street—North side

Off
37 Queen street

2 Spiers Richard
4 Green Patrick J.
6 Ryan Mrs. Margaret G.
8 Hind Harry C.
10 Blackshaw Henry
12 Atkirison Charles
14 Riley Edward South side
1 Smith John T.
3 Cohen Augustus
5 Rowswell William <br>7 Ryan Daniel J.
9 Taylor Uel
11 Collins John D.
13 Roberts Mrs. Annie M.
15 Hamer Harry C
17 Spice Herbert Bishopsgate Street—South side

122 Australia to St.Mary’s street

2 Knight —
4 Hanshaw Mrs. Minnie

Denison street-—Regent st.—-Wellington st.

6 Sheridan Michael Sheridan John J., teacher of music
8 S Lucan —
8 McSweeney Charles
10 Murphy Sylvester
12 Scott Frederick W.
14 Glenn Joseph
16 Lane Joseph P.

(For North side. see Camperdown}
Bligh Street -South side

1 King street to Missenden road

2 Pearce Mrs. Lily
4 Hill Peter Hill A. C. W., solicitor
10 Sampson Charles
16 Best William. ” The Towers ”
18 Jones David
20 Viney Mrs. Emily

Little Queen street

30 Dawes William C.
32 Reid Mrs. Mary Small Ernest C.
34 Willand Ellis John Hargraves John W. H.
36 Flint Harry J.
38 Harvey Mrs. Rose
40 Moore A. R., teacher of music

42 Deveau Stephen Mahy
46 Mortimer Mrs. Mary A.
48 Edwards Henry L.
56 Madden John, ” Rosebank ” North Newtown Practice School–P. Kennedy, M.A., principal
60 Blanchard E. H.
62 Robinson Mrs. M.
64 McDonnell Robert A.
66 Markham Thomas George
68 Hensbergh George A. <br>70 McDonald Alexander <br>72 Drinkwater George M. <br>74 University Women’s Society—Miss B. Atterton, B.A., secretary ; Miss L. Richardson, superintendent <br>76 Johnston Mrs. Eliza, ” Thelma ”

Elizabeth street

92 Snowdon Mrs. H.
96 Lawson Thomas
98 Foott Mrs. Treiza J. 100 Hay James F. 102 Denton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs, B. J. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Whittemore Charles R. (

For North side, see Camperdown)
Brown Street—East side

208 King street to railway

2 Clark Marcus & Co. Limited, drapers furniture dealers, ironmongery, crockery, etc.
8 Salvation Army Barracks
12 Whittle Mrs. Kate
16 Scott Robert
18 Gordon Mrs. Annie
20 Raffelle Mrs. Esther
22 Selman Frank K.
24 Hunt Robert C.

Wilson street

28 Hanna John
30 Boothman John William
34 O Neill John A.
36 White Thomas
38 Haddcn Joseph, senr.
40 Thorn John James
44 Laws John J.
46 Little Mrs. Eliza
48 McGrath Patrick West side Clark Marcus and Co., Ltd., drapers, furniture dealers, ironmongery, crockery, etc.
1 Murphy John Murphy Miss Mary, boardinghouse
3 Johnstone Mrs. Lilian, boarding es- tablishment
5 Bellemey R. T , chemist <br>7 Hart William J.
9 Young Mrs. A., boarding establishm’nt
11 Barber Alfred, painter
13 Warburton Richard, plumber Cordelia Motor Works—R. Triming- ton. manager Mills William E.. upholsterer
15 Solomon Abraham

Wilson street

12 Isaac John. ” Tretower ”
19 Newell Benjamin

Linthorpe street

31 Penberthy Mrs. F. W.
33 Hoffman Walter
35 Horner Edward
37 Fletcher Albert
39 Sanderson Mrs. Mary Fletcher Herbert E.
41 Garratt George N.
43 Burke Arthur J.
45 Nelson James
47 Ericson George
49 Fairall Arthur
51 Faulkner Robert J.

53 Managan John J.
55 Craddock William
57 Stewart Morton J.
59 Lewis John R.
61 Collins James T. Bucknell Street—East side

132 King to Wilson street—Yaralla street

6 Triggs Mrs. E.
8 Warn Richard C. B.
10 Mollet Arthur, insurance agent
12 Jenkins Mrs. Emma
14 Grocott Marcus A.
16 Reynierse John G.
18 Scaplehorn Mrs. Sarah
20 Wright Joseph E.
22 Lifechild Thomas L.
24 Crowley George
32 Northcote John
34 Ricketts Thomas
36 Morgan Edward J. W.
38 Dowling Joseph
40 Dewhurst James
42 Bramble Thomas C.
44 James Mrs. Jessie
46 Martin William H.
48 Hart Mrs. H., boardinghouse West side
1 Ayliffe Wm. T.
3 Wells Ernest
5 Hill Charles <br>7 Wren Mrs Cissie
9 Hart Mrs. Mary
11 Loveridge Robert
13 Thompson John
15 Triggs Sydney A.
17 Salveson Mrs Harriet
19 Robertson Mrs. Lizzie
21 Wiggins William V.
23 Lowe William F.
25 Turner Johnstone
27 Bradstock Mrs. Louisa
29 Frazer Mrs. Louisa
31 Montgomery John
33 Carter Robert
35 Davis Mrs. Caroline S.
37 Townsend George H.
39 Kennedy Patrick. J.
41 Budgon William
45 Dunn Mrs Mary
47 Owens William
49 Hunt Amhurst H.
51 Cleland James
53 Monaghan Mrs, E.
55 Houston Mrs. Annie
57 Sparks Frederick W.
59 Newton John Burren Street—West side

Yaralla street to railway arch
Tillotson Mrs. Eliza, ” Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers (factory) Lilywhite Laundry Co., Ltd.—Miss- M. Ross, manageress Gissing F. W., joinery factory Eyre Stephen ” Norfolk Villa “

Wilson street
158 Glencross C. E., buggy top and cushion manufacturer Barnes and Barker, mantelpiece makers 156 Bowes John G. 154 Vere Edward M. 152 Williams Charles R. 150 Henderson John 146 Henley Robert, ” Castlewood ” 132 Wallis Arthur W. 126 Brissett Joseph 124 Smithers Arthur H. G. 122 Verona Arnold 120 Wilson Edward 118 Vaughan Horace J. R. 114 Scott Harry 112 Funnell Walter A.


W00D AND COMPANY : SPECIAL RATES FOR CASH PAYMENTS. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


524
Cam
NEWTOWN.
Cam

Burren Street continued— 110 McKinley Ernest A. 108 Ostrol Isaac Copeland avenue East side Wilson street 111 Ward Robert 109 Thompson John 107 Papworth George 105 Harris William H. 103 Evans Charles 101 Brisbane John
99 Sigle William
97 White Leslie
95 Clissold George
93 Bateman Henry E.
91 Donovan John J.
89 Wicks John
87 Morrison James
85 Higgs Roderick
83 Wilson Robert Lyons Patrick
81 Townsend Arthur <br>79 Whalley George <br>77 Lee-Now Thomas <br>75 Markham Thomas <br>73 Macfarlane Malcolm
7 Bradley Samuel
69 Slade Harold Macdonaldtown Station—William A. Cuneo, stationmaster Cambridge Street (Enmore) East side
197 Enmore road to Liberty street
1 Myers Alfred
3 Goldsmith Arthur J,. ” Imvoola ” Goldsmith Mrs. Mary, costumiere Roberts Ovid
11 Sawyer S. A., veterinary surgeon
15 Robson Mrs. Mary
17 Broadley Patrick
33 Carroll Frank, “St. Albans”
35 Farlow Richard D., ” Covehithe ”
37 Madden Mrs. Mary A.
39 Glass Alexander R.
41 McNamara Walter
43 McKeachie Mrs. C. A., ” Glenelg ”
45 Osborne Norman
47 Fitzgerald Thomas
49 Cunningham Wm., ” Wyrallah” West side Bruce C. W., physician and surgeon, ” Alpha “
1
4 Saber Emanuel
16 Searle Miss Ida Caulfield Charles St. G.
18 Clench Mrs. Mary J., boarding estab- lishment
20 Cass Mrs. K.
22 Curnow Mrs Matilda, “Clifton”
26 Peake Mrs. Evlyn
28 O’Reilly Peter
30 Bray P. J. Camden Avenue Off
30 Camden street
1 Russell Mrs. Frances
2 Osborne Mrs, Louisa
3 Hayes Mrs. Florence
4 O’Neill Mrs. Mary A.
5 Davis William Camden Street—North side 469 King street to Edgeware road—Station street—College street
1 Mulqueeney Sydney, ” Casula”
3 Cadman Alfred, ” St. Ives ”
5 Dunstone Leonard H., ” Clifton ” <br>7 Gill Eugene W., ” St. Elmo ”
9 Dewhurst —
11 Knudson C, Norman Ford James F., ” Waiora ” Brooks Edgar J., ” Violet Cottage ” Askey Mrs. Emily
13 Montieth Matthew
15 Sheals John, van proprietor
17 Raby David
19 Shorter William, fruiterer
21 Lownds Mrs. Annie
23 Monteith Mrs. Marian Miller George R.
27 Shaw Thomas
29 Mercer William C.
31 (Of) Richards Austin
33 Taaffe William
35 Roberts Charles A. Ferndale street
41 McTaggart Thomas
43 Williams Alfred A.
45 Keys Mrs. Annie
47 Somers Michael
49 Best Arthur
51 Erickson Mrs. Annie
53 Poulton Frederick L. S5 Slack Henry
57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street
59 English James
61 Harmon Mrs. Minnie
63 Elphingtone William
65 Knowles James
67 Withers John
69 Hickson John
7 Gale Frederick <br>73 Marshall Archibald P. <br>75 Harding Barker O. <br>77 Wardell Mrs. Emily <br>79 Lane Mrs. Ada
81 Steer James
83 Wilson Mrs. Eleanor Falvey George
85 Bright Mrs. Julia
87 Shorrock Thomas
89 Graham John R. Short street
91 Alexander Mrs. Mary A.
93 Pauley Harold
95 Freeborn Nesbitt S. Off—
97 McDonald William Edgeware road South side
2 Bellette Christopher M.
4 Jackson Mrs. Elizabeth
6 Cochran James The Peacock Jam Co., Ltd Australasian Jam Co. O.K. Jam Co. Camden avenue.
30 Grady William
32 McIver Charles
34 Sloss Thomas
36 Goodin William
38 Kain Frank F.
40 King William K.
43 Wood George
44 Starmer Walter
46 Plembeck Frank
48 Ireland Arthur H. Stewart Harold M.
50 Schabel Frederick J.
58 Dalton Edward
60 Stevenson Robert
62 Tingle Thomas
64 Hamilton Miss Henrietta H. L. H.
66 Burton Sydney T.
68 Bowker Henry <br>70 McLaughlin John <br>72 Phillips David A., ironmoulder <br>74 Coleman Joseph <br>78 Sheard Hubert Phillips Harold K., ” Bellerive ” Cockburn Joseph, ” Balnagowan ”
82 Nies Henry J.
84 Traine Mrs. Mary
86 Bramwell Arthur
88 Dobbie David, ” Kiama”
90 McAnulty Michael T.
92 Davidson Alfred J.
98 Taylor Mrs. Anne 100 Luscombe Percival S. C. 102 Longstaff Richard 108 Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas dealer 112 King Percy F. 114 Bush Edwin 116 Fitzsimmons Frank 118 Davis Mrs. Harriett 120 Selwyn Frederick T. S. 122 Maloney Michael 124 King Charles D. 126 Dircks Edwin Off—
132a Forsyth Robert H. 132 Fuller William J. 134 James William 136 Kenny William P. 138 Moulds John Off–l38a Grant Edward 140 Kimpton George E. 142 Ibbett Joseph C. 142½ Thompson John 144 Armstrong William 146 Reid William 148 Kemsley Alfred 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander, sen. 154 Buckman William 156 Ollerenshaw William 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 Graham Michael J. 162 Gould Alfred W. Alice avenue 172 Seaberg John 174 Donovan Mrs. Sarah A. 176 Flaherty John 178 Taylor John 180 Scott Mrs. Rachel Campbell Street—North side
25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road
4 Loader Charles A.
6 Shattel Mrs. Rachael
8 Gallagher Mrs. Mary
10 Webb Sydney
12 Powell John E.
14 Wintle Leo
18 Wood Robert A.
20 Martin Mrs. T. J.
20a Ricketts Daniel
24 Livingstone George
26 Overton John
28 Tuffnell Mrs. Ellen
30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street
32 Walker Mrs. E. F.
34 Taylor Mrs. Annie
36 Tipping William
38 Brook Ernest H.
40 Smith Mrs. F.
44 Walters John M.
48 Bridge John
50 Dickson William
52 Taylor John G.
54 Lower Frederick
56 Howell John W.
68 Mares Thomas <br>70 Carney Thomas <br>78 Griffiths George
80 Brinkman Herbert G.
82 Rout Edward
84 Slehman William M.
86 Davies David Little Queen street
88 Campbell Mrs. Mary E. South side Missenden road
11 Edwards John W.
13 Moore Mrs. Elizabeth
15 Campbell William H.
25 Barker Albert S.
WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY


Cav
NEWTOWN.
Col
525

27 Webber Mrs. E.
29 Wintle Abraham J.
31 Scully John
33 Carmichael Geo. H.
35 Beacon James H.
37 Hynard Phillip R.
39 Brennan Edward
41 Rosa Edmund A. Ross James B.
43 Adams Miss Sarah

Elizabeth street

45 Mills John
47 Cooper Mrs. Annie
49 Brennan John A.
51 Patterson James
53 Aikman John S.
55 Crowley John E.
57 Gay Alfred E.
59 McGroder Robert
61 Burke Mrs. M. A.
63 Fitzpatrick Francis
65 Irving George
67 McCloskey Alfred H. C.
69 Beynon Francis D.
7 Carolan Lyall J. <br>73 Ellioit Ernest H. <br>75 Blain Joseph H. <br>77 Brame Charles S. <br>77a Stephenson Axel William <br>79 Smith Thomas
81 Cheney Albert
89 Backhouse Isaac
91 Piper William, curled hair manufac’r
93 Brame William Leo
95 Guinand Oscar, wood carver
97 O’Rafferty Richard
99 Riddel Harry 101 Bamford Arthur 103 Lovdee James 107 Scott John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Finlayson John 115 McDonald Clarence 117 Elliott Richard J. G.

Little Queen street
119 Pateman Ernest 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. 125 McSweaney Mrs. Ellen, dressmaker Cavendish Street (Enmore) North side

Cambridge to Liberty street
129 Cooney Edward, cab proprietor
31 Hosie W. H., ” Roslyn ”
33 Paton Mrs. Harriet South side
2 Cozens Percy Arthur
4 Savage Thomas
6 Pinbey John, ” Nowra ”
8 Evans Mrs. Esther, boarding estab.
10 Colquhoun Mrs, A., b’ding estab’ment
12 Brown Mrs. Lily, boarding estab’ment Brown Maurice
14 Doran Mrs Maria, boarding eatab’m’nt
16 Richardson Mrs. Elizabeth, boarding- house
18 Hardy Mrs. Alice A.
20 Stevens William B.
22 Coates Mrs. Hancrah
24 Banfield Samuel Durbridge William V.

(For continuation see Petersham.)
Chalder Street

73 Hordern to O’Connell street

2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer
4 Pocock Alfred
6 Teasdale Emanuel
8 Hamilton Robert
10 Carry T. W., masseur
12 Bowra Mrs. Catherine
14 Thomas Joseph
16 O’Toole James

18 Kirkpatrick William J.
20 Short Herbert A.
22 Broadley Thomas, cab proprietor
26 Unsworth S. J. Charles Street (Enmore)—South side

31 London to Phillip street

32 Dean Miss Jessie K.
30 Pearce Mrs. Florence
28 Beard Mrs. Mary
26 Rooney Patrick, ” Elmhurst”
24 Cash Samuel T.
22 Dunscombe E. B.
20 Lonsdale Frank R.
18 Mclvor W., tailor
16 Watts Ernest A., ” Orotava ”
14 Van Heythuysen Gerard
8 Host Charles
6 Gill Rupert Henry
4 Flannagan Daniel N.
2 Pearce Thomas North side
27 O’Leary Norbert A. O’Leaiy Miss M,, nurse
25 Schumach Harold M.
23 Batkin David A. 0.
21 Jackson Robert George
19 Youson Thomas Batkin Archibald
17 Field Alfred, estate agent
15 Mitchell Frederick E.
13 Tarran James, upholsterer
11 Mitchell William H.
9 Thirkettle Edgar <br>7 Symes John P.
5 Beer William
3 Jackson .lames
1 Fernon & Co., custard powder manu- facturers

Augustus street
Church Street—East side

239 King street to Camperdown boundary

1 Crook Mrs. Charlotte Crook J. H., dentist
3 Dight David H.
5 Ainsworth Mrs. Eliza <br>7 Messer Hugh
9 Harris George
11 Keegan Arthur
15 Matthews Charles H.
17 Beckhouse Frank

Mechanic street

21 Fairs William
23 Eveille Julian L.
25 Morcom Frederick E.
27 Norton Mrs. Katherine
29 Winslow John W.
31 Reynolds Mrs. F E.
33 Ellis Joseph J.
37 Crook John H.
39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Newtown Electric Co.—S. Elyard, elec- trical engineer

Victoria street

41 Johnson John
43 Lanyon Frederick
45 Menzies Rev. George (Bap.)
47 Bowen Mrs. Elizabeth M.
49 Daly John J.
51-53 Lloyd Henry, coachbuilder Clark Marcus and Co., bedding factory
59 Walker Leslie E., signwriter Walker Mrs. Florence

Prospect street

61 Bird James
61½ Howe Mrs. J. M.
63 Taylor William
65 Taylor Thomas E.
67 Howe Bert
69 Moore Stephen

7 Kyle David <br>73 Charles Mrs. Jane <br>75 Galvin Thomas <br>77 Baker William <br>79 Holland Mrs. Joseph
81 Ware Edward
83 Ware Leslie P.
85 Thomas Frederick C.
87 Quinn Miss Annie
89 Comber Mrs B.. grocer
93 Haines John, cab proprietor
99 Robinson George H 101 Chew Mrs. C. H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P J., plumber 109 Wordsworth Frederick

Raper street
111 Robinson Henry 113 Cheney Irvine 115 Toule Mrs. Catherine 117 McDermid Mrs. Amy 119 Sampson Charles 111 Lloyd Mrs. Ellen West side Stiles Bernard, physician and surgeon, ” Yarrandi “

Lennox street
Baptist Church—Rev George Menzies St. Stephen’s (C.of E.) Rectory—Rev. W. Leslie Langley, rector St. Stephen’s Church—Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery—William J. Clarke, sexton

Federation road
<br>78 Vine William C.
80 Rodgers Charles G.
82 Robinson Thomas W.
84 Hamill Reginald
86 Bone Ernest
88 Quinlan Henry J.
90 Newton Oswald A.
92 Hinds Charles 100 Holihan Mrs. Emily, grocer Clara Street—East side

105 Alice to Camden street

14 Coombes David C.
12 Green Mrs. Mary
10 Thomson Andrew
8 Jarvis Mrs. Mabel
6 Coleman Henry M.
4 Lean George
2 Bryant Samuel West side Off— Armstrong Mark
11 Tree William
9a O’Bree William M.
9 Taunton Mrs. H. Fleming John <br>7 Travis Arthur
5 Totten George H.
3 Muntz Thomas C.
1 Stephens Mrs. Charlotte College Street

Camden to Holt street

41 Blaski Mrs. Rachael
39 Nathan Alfred
37 Ryan Richard J. J.
35 West Grafton
33 Galway Mrs. Mary A.

Kent street

31 Millman Robert
29 Punch Henry P.
27 Pogsoii Mrs. E.
23 Rohan Patrick
19 Mort Joseph
17 Large Lionel E.
15 Richardson Frederick
11 Deacon Mrs. Emma
9 Pain Otto Herman Valentine

Margaret street

3 Tburgood Mrs. Louisa
1 Spring Charles M.


WOOD AND COMPANY: ANSWER CALLS AT ANY HOUR, DAY OR NIGHT- SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


526
Com
NEWTOWN.
Den

Commodore Street-East side

105 Wells to Little Commodore street

48 Redwin Harry
42 Bubb John, fitter
40 Stiff George A.
38 Vale Robert
36 Williams Albert E.
24 Swain Walter
22 Rowlison William J.
20 Treble Charles
18 Gidley William
16 McCorkindale Duncan
14 Janson Mrs. Clara
12 Kerr John
10 Williams Henry E.
8 Tickell John G.
6 Rice William M.
4 Graham Harry W.
2a Fleming Mrs. Kate
2 Hallet Charles West side
61 Gadsby Henry , ” Coventry ” Fowler Sidney
59 Watkins James A.
57 Collins Henry
55 Oates William John
53 Helger Thomas H.
51 Strong John
47 Brightwell Thomas W., sen.
45 Banks Edward
43 Johnson George J. L.
41 Stevens William
39 Brown Francis H.
39a Cooper James
37 Breese Hugh G.
35 Methven Dayid B.
33 Johnston Lenday
31 Keary Herbert
29 Dumas Frederick
27 Pearson Mrs. Emma
25 Mulquiny James J.

Laura street

23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Smithyman Joseph C.
19 Charlwood Mrs. Emma
17 Butler George Edward
15 Firth John
13 Moss Mrs. Maria
11 Shanahan Mrs. Mary
3 Russell Joseph J.
5 Strickland Mrs. Fanny
3 Cavanagh Thomas J.
1 King Robert A. Copeland Avenue

Watkin street to Barren
Bock Louis Henry, ” Blink Bonnie” Smedley James R. Bates Samuel Off— Armstrong Mrs. Elizb., ” Yarraville ” Crescent Street

Enmore road to Station street
Jeskie G., modeller Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J.P., plumber and sani tary contractor

Station street—Gladstone street
Newtown Railway Goods Station— Alfred Webb, goods clerk Darley Street—North side

597 King street to Edgeware road

1 Nelson F. A. R.
15 Schofield Ernest
17 Brooker John E.
19 Houghton James R.
21 Brooker James H.
23 Lambe James Cook
25 Stack Frederick C. Bell Mrs. Eliza
27 Worsley James T., carrier Briggs Samuel S., carrier
29 Cummings Michael, dray proprietor

31 Hanney Charles
33 Porteouss Philip
37 Nottle John
39 Cox Thomas
41 Smith Frederick
43 Farr Mrs. Mary A.
45 Short John T., sen.
47 Jello William
49 Devine Joseph
51 Shadler Herbert H.
53 Hurst William
55 Nicholls John C.
57 McIlroy Mrs. Christina
59 Stables John
61 Bell George
63 Geissler Ernest
65 Stewart James
67 Winterbottom Charles T.
69 Astridge John
7 Whitehall Theodore N.
85 Grinold William H., boardinghouse
87 Stalgis S. J., butcher

John street

99 Coley Albert 101 Daintry Thomas 103 Bond John 105 Rees John F. 107 George William R. 109 Lansdown Richard E. 111 Bradley Joseph 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Musto William 119 Pearce William 121 Charlton Ernest E. D. 123 Turner Aaron 125 Rowe John 127 Holmes Thomas E. 129 Nowack Mrs. Annie 133 Hook Francis J. Brown John 135 Moate G. E. 137 Macready James E. 139 Vivian John Thomas 141 Leatham Edmund 147 Finnister Mrs. Alice 149 Watson John 161 Nelson Fred., ” Pine Grove ” The Crusoe Tea Co. 185 Blake Alfred J. T. 167 Schofield Joseph J. 169 Hogan Michael J. 175 Schofield Isaac South side
4 McIlvain Samuel, plumber
6 Adam Alexander
8 Campbell James
10 McArthur James A.
12 Baker William T.
14 Beauchamp Henry G.
16 Hewitt Allan A.
18 Wright Thomas
22 Nicholson Frederick L,
26 Fitzgerald John, dray proprietor
30 Kirk David
32 Williams William R.
34 Gentle Walter J.
44 Carroll Michael J.
48 Pettit John, greengrocer Kelso Mrs. Emily
52 Gillroy Edward B.
54 Cox John
56 Mogan Mrs. Bridget
58 Scott George
60 Chapman W. A. T.
62 Rickert William J.
64 Scott Frederick W.
66 Carnell William O.
68 Bragg Richard <br>74 Empson William <br>76 Pell William <br>78 Thompson Walter S.
80 Rohan Michael

84 Gentle Charles, jun.
86 Hayman —
88 Deloy Adolph
90 Lohde Mrs. Grace
92 Ottery Miss Martha
96 Townsend Edward, grocer

John street

98 Mills Frank 100 Walker John 106 Ward Mrs. Mary 108 Cameron John D. 110 Baker Charles H. 112 Burling Arthur H. 114 Mood Alexander 116 Nicholls James, ” Melrose ” 120 Sweeting Louis 122 Wyatt Alfred John 124 Agnew James 134 Palazzi Joseph P. 136 Wood George 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George S. 142 Willsher Ernest H. 144 Johnson Charles J. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 152 Osborn George K. A., ” Malvern ” 154 Williams George ” Mendip ” 160 Keating John Andrew 162 Knowles Samuel T. 170 Pegg Arthur E. 172 Walshaw Alfred G. 174 Gibsoii George Denison Street—East side

15 Bedford to Bishopsgate street—Alton lane

5 Ryan John J. <br>7 Parkes Robert T.C.
9 Ball Percy
15 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker
17 Loveday Horace P.
19 Cassin Thomas H. R.
21 Faust Mrs. E.
23 Watts Mrs. Alice
25 Kay Mrs. M. A.
27 Byrne Edward
29 Byrne Mrs. Sarah
31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John
33 Chesterton Francis A.
35 Soutar Ernest J.
37 Weeks Mrs. Annie, “Coonong”

Francis lane — Lennox street–Kent lane

39 Bourke Mrs. Thereza.
41 Robertson James A
43 Barrington Frederick C.
45 Green —
47 Gaist Jacob Lane James

Campbell lane—Albemarle st.—Fitzroy lane

49 Broughton Mrs. Sarah
51 Lynch Edward
53 Mitchell Mrs. Maggie
55 Thomas Mrs. Susan
57 Kilborn William
59 Baker Frank
61 Cooper Frederick S.
69 Phillips Mrs. Maud <br>74 Robertson Angus <br>73 Williams Walter H. <br>75 Antonio Abate <br>77 Olive Frank <br>79 Yelds James A.
81 Gough Albert C.
83 Mills Wallace N.
85 Russell Mrs. Mary
87 Brightman George S.
89 Barrington Charles L.
91 O’Connell John
93 Cook Arthur
95 Monk William J.
97 Bowery John
99 Harper Harry 101 Wilkinson Arthur 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate

WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ENTRANCES IN GEORGE, PITT AND GOULBURN STREETS.


Dic
NEWTOWN.
Edg
527

105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond,greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. Muddle Mrs. Alice, fruiterer 113 Wotton Mrs. Belle 115 Rutherford Mrs. Lucy West side
2 Brennan John sewing machine mech.
6 Ball Mrs. Jane
8 Kohen James
10 Henschkel Carl L. F.
12 Winstanley Sydney J.
14 Cole Thomas
16 Murphy Edward J.
18 Cracknell Percy R.
20 Dowling Henry
22 Day Walter
24 McEvoy Richard J.
24 Eyre Leslie G.
26 McCormack John P.
28 Dillon Thomas
30 Mulquiny D. W. Mulquiny Thomas
34 Neal Alfred E.

Lennox street—Kent lane

42 Eveille L., van proprietor
44 Clark Mrs. Jessie
46 Armitage Joseph
48 Neville John
50 Johnstone Mrs. Mary
52 Perry Edward B.

Campbell lane

54 Ratcliffe Mrs. Mary

Albemarle street

55 Davidson Mrs. Mabel, fruiterer
58 Hyde John
60 Hudson William E.
62 Nicholls Mrs. Queenie

Fitzroy lane

64 Gibson Mrs. Mary
68 Neighbour Thomas E. <br>70 Clark Mrs. Annie <br>72 Fallick Fred <br>74 White Thomas <br>76 Holmes Thomas <br>78 Cooke William J.
80 Bates Mrs. Bridget
82 Vaile Mrs. Eliza A.
84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J.
86 Henning Conran
88 O’Halloran Thomas
96 Cooke Joseph
98 Cunningham Charles H. 100 Edwards Henry 102 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 106 Munday Charles Frederick 108 Kell Edward 110 Skardon G., bootmaker 112 Le Breton Alphonse 114 Abbott William 116 Potter Robert 118 Costleiow Andrew 120 Brown William Dickson Street-South side

Off
559 King street south

4 Bridge Charles
6 Standbury George H.
8 Ireland Edmund
10 Taylor Alfred G.
12 Boardman John W.
14 Renshaw J. F., musician
16 Cavanough Alex. S.
18 McInerney Mrs. Agnes
20 Stanton Mrs. Zillah
22 Brady Thomas
24 Barnett Francis H., ” Wildey ”
26 Woolley Mrs. Hettie
28 Curtin Mrs. Margaret
30 Kelly Mrs. Dorothy, ” Ruby ”
32 Selig Abraham, ” Woden “

34 McConechy Jas. D., ” Thelma ” Crosby Mrs. Julia L.
36 Elliott Mrs. Mary, nurse, ” Marita ”
38 Ayre John Charles, “Oroha”
40 Williams George
42 Cruden David
44 Carroll James
46 Hart Hector R.
48 Dale Charles
50 Thompson Francis
52 Thompson Henry D.
54 Milford William
56 English Thomas
58 Shinnick William E.
60 Jenning William A.
62 Myerson Isaac
64 Myers Henry
66 Fewkes William N.
68 Sullivan William G.
68 Jones John E. <br>70 Chesnev Chas. A., J.P. <br>72 Allmark William C. <br>74 Beers Mrs. Elizabeth <br>76 Carrick Alfred <br>78 Hodgson Frank
80 Holloway Stanley T.
82 Sutton Alfred
84 Trice Frank North side
1 Wood Thomas Jennings
3 McCullum John
5 Tomlin John <br>7 Irvine Mrs. Eliza
9 Dalton Michael J.
11 Anderson John B.
13 Brown William E., ” Ellesmere ”
15 Gentle Josiah, ” The Towers ”
17 Cox Frederick, ” Roslyn ”
19 Lynch William H., teacher of singing
21 Ashe John Thomas, ” Tarana ”
23 Wilson Andrew, ” Glenroy ”
25 Montgomery Robert. “Kimberley ”
27 Goodsell Henry W.
29 Smith Charles, ” Mafeking ”
31 Bridgement William
33 Bagot George W Mission Hall (C. of E.)
4
41 Dimond James P., “Ombersley”
43 Price Richard P.
45 Stynes Edgar D.
47 Gander George H.
49 Const Walter H.
51 Howker Herbert
53 Noakes David
55 Sparkes William
57 Britton Samuel
59 Leech Harry B.
61 Asher Moss
63 Strickland George
65 Jarrett George B.
67 Ramsbottom Percy D. Don Street—South side

47 Station to Reiby street

2 Beacom Mrs. Catherine
4 Button Thomas A.
6 Barnfield Joseph W.
8 McKern Stanley E.
10 Thorley Francis
12 Dunn John L.
14 Adamson Thomas T.
16 Henderson Thomas, city missionary
18 Campbell William
20 Wilson Frederick
22 Phelps Mrs. Margaret
24 Jenkins Percy H.
28 Swift George H. North side
1 Thomson William R.
3 Coughtrey Albert E., ” Woodville ”
5 Donaldson Walter J. <br>7 Robinson Alexander
9 Minett Thomas W.
11 Mitchell Mrs. Elisabeth

13 Gazey George W.
15 Heather Alfred Edgeware Road—East side

Enmore road to May street
Enmore Men’s Brotherhood Institute
10 Tuck Mrs. E. M.
12 Houston William, ” Hinton ”
16 Wedlock William James
18 Starkie Mrs. Elizabeth, nurse Starkie Edward W.
20 Ringholm Augustus
22 Davis Mrs Lucy, ” St. Elmo”
24 Schenk Rev. George (Lutheran
26 Martin Thomas, ” Chandos ” Martin Miss R. W., teacher of music
28 Willis Mrs. Emma
30 Clarkson M. S., teacher of music, ” Paladin ”
32 Layt William J.
34 McKenzie S. E.
36 Platten William F.
38 Tanner Herbert T.
40 Daley Mrs. Florence, ‘ Sherbrooke ”
42 Craig Mrs. Margaret, nurse, ” Glen- druid ” Craig Mrs. Eliza Carr Miss M., nurse Fawcett Miss E., nurse
44 Fowler Frederick W., J.P.,”Maudville”
46 Darling Mrs. Katherine

Cross lane

48 Ridley Matthew
50 Hanney Joseph C., ” Stradella ”
52 Spencer Henry John
54 Allpress Mrs. Caroline L.
56 Grater Richard
58 Maude John M.
60 Hughes Mrs. Margaret Lutton Miss Martha
62 Collins William W. T.
64 Taylor John G.
66 Burwood Alfred J.
68 Granger John <br>70 Cameron George <br>72 Rosen Leslie W. <br>74 McShane John <br>76 Hutchinson James <br>78 Kohler Charles
80 Hurford Sylvester Edgar
82 Clothier Alexander T.
84 Turner Thomas A.
86 Doull David F.
88 Benger John S.
90 Lennon William J.
92 Montgomery Samuel
94 Rostance Percy J.
98 Chard Archibald 100 Child William Henry 102 Evans Mrs. J. 104 Jackson Edward 106 Munroe Henry E. 108 Hooper James E.

Sarah street
112 Connery James 114 Player George B. 116 Fitness Herbert J. 118 Austin John A. 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph 128 Fletcher Leonard Moate Arthur E., ” Newcastle ” Cullen Samuel, ” Poverville “

James street
142 Bedford Harry, bootmaker 146 Miller Samuel E. 148 Kent Edward H. 150 Osborne Henry 152 Barden Mrs. Catherine 154 Hupton James 156 Evans Alfred 158 Campany Harry J.


WOOD AND COMPANY ARE THE RECOGNISED LEADERS IN THE TRACE. SYDNEY.

VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


528
Ega
NEWTOWN.
Enm

Edgeware road continued — 160 Freeman Mrs. Ada, grocer 162 Freeman Edwin J., small goods 164a Blythe Thomas 164

Enmore hotel—
Mrs. Sarah Deaton

Camden street
166 Spilsted Mrs Eliza M., grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Fitton Henry 184 Ryan William 186 Sheargold Alfred E. 188 Donohue James H. 190 Carmody John D. 192 Walker John F. 194 Henderson Alex. 196 Macpherson William 198 Tomlinson Ernest 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Duncanson John

Alice street
214 Booth Sydney 216 Christian Mrs. Elizabeth 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimneysweep 222 Piper Henry 224 Alien J. K. Kingsmill Joseph W. 226 Blomberg Max 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., senr., greengrocer 232 Peterson Thomas 234 Ible Joseph B. 236 Collins Henry 238 Andersen Mrs. Mary 240 Turbett Mrs. Annie 242 Ward Mrs. 244 Erwin Andrew 246 Martin Joseph 248 Jelly William H., junr. 250 Bryan William 252 Hanlon Walter H.

Laura street
St. Pius Presbytery — Rev. James Furlong, (R.C.) St. Pius Church—Rev. James Furlong (R.C.) and school — Sister Mary Xavier in charge 292 Broadhurst William W. 294 Brown John 296 Dineen Arthur E. 298 Bolitho Edward J. 300 Foss Mrs. 302 Pascoe Mrs. Sarah 304 Kingsland James

Wells street
306 Wallace George 320 Archibald J., builder and contractor 322 Spittle Daniel 328 Beer William J.

Darley street
330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas

Lord street—Railway crossing
Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers G. E., dentist Hinder Terence J. H,, dental surgeon
1 Wilson and Co., house and est. agents
5 Hiles John <br>7 Tuck Mrs. Jane Tuck William H.
9 Gilligan Thomas ” Kilmanagh ”
11 Henry S. S. com. traveller
13 Rozea Henry T., dentist, ” Tara ”
21 Harris S. Harry, physician and sur- geon
23 Gardiner Andrew, M.A. Gardiner Mrs. Alice

25 Westlev Herbert W., J.P., ” Rialto ”
27 Everett George F.
29 Woodham Reuben
31 Lainson Mrs Susan, ” Medic ”
33 Page Mrs. Elizabeth, ” Waratah ”
35 Ranford Mrs. Emily
37 Willis Arthur B
39 Shortland Charles J.
41 Archibald Mrs. Annie
43 Ashcroft Mrs. Grace
43½$ Rorke Thomas Rorke Mrs. Emma, dressmaker
45 Coyne Joseph T.
47 Stevens John
49 Flood William, engineer
51 Downey Edward J.
53 Perrett Harry
55 Howard Mrs. Georgina
57 Villiers Mrs. Elizabeth
59 Roberts Henry S.
61 Tymms William R.
63 Cannon Mrs. Annie
65 Dominish William
67 Huggett Frank
69 McKinnon Donald
7 Hatton James <br>73 Davidson Mrs. Jane, nurse <br>75 Smith William <br>77 Melville Mrs. C. <br>79 Ellis Oliver
81 Ray James
83-85 Hill Albert, grocer

Harrow road
Egan Street—East side

197 King to Chalder street

1 Holland Edward
3 Page Joseph
6 Cohen Henry, commission agent Victoria street
15 Williams Peter
19 Houghton James R.
23 Meade Miss F.
86 Herman William
27 Porteous William G.
29 Machan John
31 Bayliss Bert
33 Robinson Mrs. A. M.
35 Plant John H.
39 Watts Mrs. Amelia

Prospect street

47 Cohen David, metal merchant Baldock George
49 O’Toole Lawrence
51 Dolan Mrs. Charlotte Daunt Mrs. Lulienor
53 Deamer Mrs. Alice
55 Maish Charles F.
57 Sakey William J.
59 Mewburn Alfred
61 Miles Mrs. Jane
63 Cohen David West side
2 Daggar Mrs. M. Empson John
4 Headley Arthur E.
6 Sloan Robert E.
8 Stretton Francis
10 Farren James, dealer
12 Silver Serephine
14 Prior James
16 Goldsmith James V.
20 Anderson Edward Jansen Hans
22 Collins Mrs. Bridget

Victoria street

24 Agnew Matthew
26 Thorburn John
28 Field Mark H.
34 Davies Thomas
36 Dwyer John
38 Roberts Ernest A.
40 Winkworth William, bootmaker
42 Downes Albert

44 Vincent Francis C.
46 O’Sullivan Miss Ada
48 Marley Thomas

Prospect street

50 Ahearn Thomas A.
52 Killigrew John Bede
54 Barnes William H.
56 Deloy Adolph
58 Endacott Edward
60 Wiltshire Thomas Henry
63 Gardner Henry 0.
64 Cosgrove John
66 Hawkins Cecil J.
68 Reilly Albert Owen <br>70 Hyman Augustine <br>72 Milton Briarclan <br>74 Cooper Leonard

Chalder street
Eliza Street—East side

321 King to Lennox street

3 Josephson Albert
5 Newtown School of Arts— J. Harris, hon. sec. <br>7 Smyth Mrs, Sarah Rogers James N., evening school Rogers Robert C., electrician
9 Pascoe Thomas
11 Kegg Alexander A.
13 Hannan Henry
15 Douglas Henry
17 Coles Mrs. Mary
19 Scadding Walter
21 Nance John Tasman Motor Transport and Engineering Co., Ltd. (The) (Orange Grove;—H. R. Dickson, business manager ; P. A. Robinson, works manager West side Police Station Cook Henry Elizabeth Street 109

King to Bligh street—Longdown street
Fowler & Torr, deck chair manuf’ers.

Richard street
Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd.— S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Bloomer Thomas L., ” Maycott” Lees Maurice G. V.

Aylesbury street
Enmore Road—North side

King street to Stanmore road

1 Breraton William J., chem. & dentist
5 Eggleton A., cab proprietor Carlton cab and livery stables <br>7 Eggleton A., dealer
9 Cooper W. H., tailor
13 Windebank Mark, tailor and dyer
15 Church George, house & land agent Cousins Charles, bootmaker
17 Hutchins Alfred H., refreshm’t rooms
19 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos.
1,2,
3,4 &
5 —A. J. Hancock, secretary
21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent
23 Andrews Miss Stella, dressmaker Alsop Mrs. Margaret
25 Andrews T. J., undertaker
27 Rooke T., locksmith and fancy goods
29 Bamford Charles, window blind maker
31 Burton Miss Blanche, dressmaker
33 Nagel E., photographer
35 Dixon James, bootmaker
37 Gleeson William, confectioner Power Captain Edward H. L. L. D., auditor and accountant
39 Herrman Mrs. E., basket manafact’er
41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Ers
NEWTOWN.
Fed
529

43 Messer Jas.. fuel & produce merchant

Station street

47 Horne Percival C., chemist
49 Seessle Mrs. A., newsagent Seessle Frederick
51 Burrows & Co., printers
53 Morgan Herbert greengrocer Morgan Abednego
55 Starrat William C. W., plumber Starrat James T.
57 Counsell Alfred J., dentist
59 Swyny Mrs. Edith
63 George Edward A.
65 Keeley Andrew
67 Smyth John
69 Vaughan Daniel 0.
7 Ralph Mrs. Elizabeth <br>73 Stockman Paul <br>75 Hull William

Wilford street—Phillip street
115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios—C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers Burrows Mrs. S. 125 Brown Miss Violet florist 127 Purcell James A., confectioner 129 Russell Mrs Rose, smallgoods 131 Fox Charles J., fruiterer 133 Anglin Francis J., J.P., tea,coffee and provision merchant 135 Larkin Mrs. M. J., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E., bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Trefry Mrs. Emily, draper 149 Dexter Miss A. R., stationery 151 Williamson James, house and estate agent 153 Fraser Bros., printers 155-157 Turnock William, draper 159 Blake Percy G., draper O’Neill James, billiard hall 159t—Murray George, bootmaker 163 Kain Mrs, A., costumiere
1 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel—-Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 Jones Walter, livery stables 175 Delve William H., plumber 177 Morris Chris., hairdresser & tobaconist 179 Craig R, and A., grocers

London street
181 Newton A. J., chemist 183 Weine John, hairdresser 185 Picone Bros., greengrocers 187a Sharp John S., piano tuner 187 McIlrath’s Limited, grocers 189 Hopkins Benjamin, bootmaker 191 Bameke Miss C. M., confectioner 193 Drury F. A., J.P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook

Cambridge street
199

Enmore hotel
—James Fay 201 Gregory William M., tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H.. fruiterer 207 Price Mrs. A., milliner 209 Saelson T. M. chemist and druggist Cunningham Hubert S. 211 Spencer Percy, draper Post, Telegraph. Money Order Office and Government Savings Bank Agency Office— L M. J. Butler, postmaster and State Electoral Reg. Public Telephone

Stanmore road
South side Swinbourne G. C., boot importer
2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Manchester Unity Hall (Oddfellows) —Clayton A. E., caretaker

16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance Co., Ltd. Campbell James, architect
18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall
20 Thomson W.. plumber
22 Morris Morris
24 Mills Mrs. Annie, boarding estab’mt Mills Richard
26 Parnell Thomas A.
28 Law C. H., plumber
30 Farqnhar C. J., laundry
32 Budge Mrs. Alice, confectioner
34 Hunt John, grocer
36 Marsden Fred. & Son, coopers

Bailey street

38 Benjamin Mrs. D., glass and china rivetter
40 Ible Mrs. Mary Ann
42 Conradi Mrs. Mary
44 Mitchell Bros., signwriters
50 Pretto Frederick, diningrooms

Station street

52-54 Bohrsmann G. Hall, physic.& surg’n
58 Denning John, cabinetmaker
60 Blatchford Mrs. Kathleen. dealer BlatchforJ Leslie
62 Work J. L., dentist Reid Robert, surgeon dentist
66 Newtown and District Co-operative Society, Ltd —Herbert Weber, sec.
68 Johnson Charles, carrier <br>70 Freestone Mrs. Maud, confectioner Freestone George W. <br>72 Gregg’s Registry Office—Mrs. E. A Dicketts, proprietress Dicketts Adolphus <br>74 Williams Thomas<br>76 Thompson William C. <br>78 Thompson T., painter
80 Sinclair E. P., surgeon and physician

Reiby street

82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary—A. C. Hard- wick, dispenser Walters Frederick, caretaker
86 Gabriel Adolph G., dentist
88 Henry Mrs. S. R , ” Stanmore House” Trindall R. B , physician and surgeon ” Cronulla ” Enmore Theatre.—Picture Show 134 Williams J. farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 142 Humphries T. G., poulterer 144 Wilkinson Bros., printers and art metal workers 146 Goudin P. F., auctioneer and estate agent

Simmons street
148

Duke of Edinburgh hotel
—John Tierney 150-154 Evans & Co.. auctioneers, furni- ture brokers and carriers, etc. 156 Clarke and Co., furniture dealers Armstad James H. 158 Bennets Thomas, tailor 160 Craig Archibald, painter 162 Geddes Ray, butcher

Marian street
164 Liddell A. W., grocer 168 Kennedy Daniel, fruiterer 168 Stamper J. I., bootmaker 170 Simmons Mrs. Elizabeth, dressmaker 172 Jolinaton William A., fishmonger 174 Woodham Arthur, provision merchant 176 Eldridge C., dyer Eldridge Mrs. Mary 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J, confectioner Myhill George 182 Planters and Importers Tea Co.—C. J. O’Brien

184 Clarke and Co., furniture warehouse Ashwell — 186 Miller C. H., butcher 190 Roseby Lionel S., house, land and estate agent

Metropolitan road
192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell J. N. and Co., ironmongers 198 Hilton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer Dean Mrs. Alice 204 White Weeks, baker and confectioner —E. W. Holder, manager 208 Stanwix Miss Annie, milliner 208a Cash Samuel, butcher 210 Webb Edmund, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Ashwood’s Ltd. (Branch) Hoskins Mrs. Elizabeth

Edgeware road
E. S. & A. Bank, Limited (branch)— W. L. Carpenter, manager 224 Smith B. J., carrier Rennell Misses E. and M., dressmakers 226 Richmond Malcolm

Francis street
230 Randell Edward, house agent 230½ Flindt Frederick 232 Ward Bernard 234 Riedel Alfred Louis 238 Hawkins Frederick, house and land agent 242 Day J. E., brass founder

Juliet street
Erskineville Lane

Off
1 Union street

Duncan William Erskineville Road—East side

King to Union street—Wilson street
Lee Joseph
2 Robinson J., dentist
4 Hamblin John, J.P.
6 Kendall Herbert W., physician and surgeon, ” Welford ”
8 Williams Edwin, J.P., architect, ” Ardwick ” 10-12 Watson C. R., J.P.,surgeon, “Woodbine”

Linthorpe street

26 Robertson Miss May, school teacher
28 Geary Miss I., nurse Merz Mrs. R., nurse Merz Conrad
30 Morcom William J.
32 Hawkins Thomas West side
1 McClelland W. C.. physician & surgeon
9 Wilce’s Cordial Works. -G H. P. Con- nor, proprietor Andrews William J.
13 Baldick Mrs. E., ” Fern Villa ” Railway bridge—Angel street Weinz August, fuel merchant Newtown Victoria Pictures Garrard Robert T., ” Gowrie House “

Gowrie street
White William, baker (branch) Wood Charles B. Federation Road

91 Australia street to Church street

1 Cox William Henry
2 Bass Samuel
3 Beckinsale Thomas R.
4 Millington Josiah

Hopetoun street

5 Williams Miss Vera
6 Greenwood Charles <br>7 Humphries Thomas W.


WOOD & COMPANY: CHAPEL IS MUCH AVAILED OF
(Head Office and Mortuary Chapel,
810-2
George Street SYDNEY. Tel<br>726)

THE PICK OF THE WORLD’S CHOICEST COMMODITIES,


530
Fer
NEWTOWN.
Gib

Federation road continued—

8 Ferris James

Robert street
Martin B. J., pattern & model maker

DAY, SON and HARRIS.

Boot Manufacturers Northwood street
9 Price Rev. Ebenezer (Baptist) Ferndale Street—East side

Camden to Margaret street

42 Stocks F., grocer and fuel merchant
40 Moss Joseph
38 Phillips Mrs. Jane
36 Picken William
34 Malcolm Richard
32 Malcolm Hugh C.
30 Bateman William T.
28 Laird Walter
26 Brown George Grey
24 Blundell Ernest
22 Hoad John W.
20 Hutchinson Alexander N.
18 Eggleton William J.
16 Johnson Robert
14 Caunt Walter
12 Hutchinson Edward
10 McGuinness Mrs, Mary, grocer

Kent street
West side
61 Harrison William
59 Easton William
57 Pellow Mrs. Margaret
55 Bayley Albert
53 Erundell Mrs. Elizabeth
51 Farquhar Robert
49 Wood Joseph D.
47 Morrison Robert
45 Smith John 0.
43 Fredricksen Charles
41 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker
39 Franklin Alfred
37 Gartrell James H.
35 Streeter Alfred A.
33 Smith Samuel
31 Lee George
29 Marshall Henry R,
27 Holbeach Thomas
25 Stein Mrs. Kathleen
23 Oliver Charles J.
21 McDonald Mrs. Marion
19 Hintz Charles
17 Miles John
15 Lingard William
13 McDonald Mrs Isabel
11 Barnsley Mrs. Jane
9 Griffiths William J. <br>7 Oxley Henry T.
5 Bolton Herbert
3 Baker Mrs. Annie
1 Savage Thomas Fitzroy Street—East side

King to Wilson street

2 Champley Donald J.
4 Allan David
6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H.
10 Neville Mrs. Francis J.
16 Rogers Walter W.
18 Brown John W.
20 Keane John S.
22 Swinfield John
24 Doughty Leslie O.
32 Arundell Thomas
34 Townsend Adolphus W.
38 Weir David
40 Bradstock Arthur W.
42 Campion John E.
44 Craven Charles Elwell
46 Dart Mrs. Elizabeth, laundress
48 Woods Thomas, enginedriver
50 Grant Charles
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor

West side
1 Harris Mrs. Owen
3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse
5 Bray George A. <br>7 Ralph Henry
9 Russell George S.
11 Robinson Christopher, builder
13 Hundt A. H., Ltd., hat manufacturers

L’Avenue
Forbes Street—West side

King to Wilton street
Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s—Sister Mary Bernard, superioress
25 Delfendahl Hugh
27 Downey Thomas, painter & decorator
29 Mullin James
31 Ryan Lauchlan P.
33 Tye George H.
37 Angel Mrs. Sarah
39 Kean John Andrew
41 Richardson William
43 Cook James
45 Pollon Anthony Charles
47 Morris James W.
49 Harnett John
51 Raison Thomas H.
53 Bowie Miss M. E.
55 Hay Mrs. Christine
57 King Miss Ethel King Edgar R.
59 Haggett Mrs. Mary J.
61 Lennon Mrs. Mary
63 Gibson Sydney
65 Davies Bert L.
67 Stewart Alexander Stewart Miss S. E. C., teach of dancing

(For east side, see Darlington and Redfern)
Francis Street—West side

230 Enmore to Harrow road

4 Cunningham George
5 Meanwell Richard
6 Lee Francis <br>7 Carroll William
8 Lebar Mrs. Mary
9 Crawford John
10 Steel H. W., painter and signwriter
11 Lachmund Horace E.
12 May Francis
13 Osborne Mrs. Annie
14 Hill Robert T.
15 Burton Sydney C.
16 Sbadlow Charles L.
21 Goodin Thomas
24 Gilmour Robert C.
26 Hodgson Edmund, whipmaker Beckman Jesse
32 Dayment Arthur Rupert Woodhouse Arthur H.
33 Palmer Henry Charles
34 Strudwick William E. Fulham Street (Enmore) North side

70 Simmons to Reiby street

41 Goldrick Bernard L.
39 O’Neill John L.
35 Reynolds William, painter
33 Petersen Francis F.
31 Lamotte Louis
29 Wilson Herbert R.
27 Austin Edward T.
23 Kebblewhite Herbert L.
21 Howlett John
19 Jones Francis M.
17 Loveday John
15 Campbell James
13 Bedford Cecil F.
11 Organ Benjamin
9 Bourke William J. <br>7 Cotter Ernest B.
5 Harris Thomas
3 Burdus Charles W.
1 Adams Allan A.

South side
42 Donovan Roger B.
40 Baker Miss Annie
38 Matthews Gordon W. J. Matthews Jeffries D.
36 Henry George W.
34 Murphy Mrs. M.
32 Waring James
30 Bratton Frederick C.
28 Pascoe Joseph
26 Camps Francis Ellis
24 Day William G.
22 Quinn Hubert J.
20 Black Sim
18 Eldridge Percy
16 Eldridge George
14 Falconer Arthur J.
12 Robinson Harry E.
10 Donald William, tinsmith
8 Mitchell James
6 Rattigan Thomas W.
4 Featherstone Herbert
2 Hanrahan John George Street

352 King street to White Horse street
St. George’s Hall Woolley Thomas, billiard saloon Morrow and De-Putron, architects Brereton F., tailor Saunders Albert E. G., caretaker
1 Anlezark Joseph
3 Dumbrell Thomas R.
5 Boncastle William Ireson Miss N., dressmaker <br>7 Pocklington Francis
9 Letty John Wright Edward S.
11 Davis Ernest A.
13 Brown Henry
15 Winchester Charles H.
17 Hancock George W.
19 Jackson James S.
21 Robinson George
2
23 O’Sullivan Mrs. Minnie Gallagher Jeremiah
25 Sutherland Mrs. Maria Georgina Street—West side

96 King street north to L’Avenue

31 Willey Charles
33 Hurst Leonard C.
35 Whitford John, agent
37 Lands Mrs Henrietta
39 Mitchell William
41 McDonald William, engineer
43 Halpin Charles C.
45 Houston James W.
47 Sweeny Valentine A. East side
32 Champley Mrs. Annie
34 Devey William, printer
36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere
38 Mortimer James T.
40 Lockwood James Henry
42 Cameron Alexander C.
44 Stewart T. A., tea importer Gibbes Street—East side

Off
22 White Horse street

2 Baker R. G. S.
4 Dwyer John
6 Phillips John
8 Healey John
10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J.
12 Johnstone Robt.
14 Ferguson Duncan G.
16 Hamilton George F.
18 Stone Arthur H.
20 Lord George H.
22 Crammy Arthur A.
24 Moseley Harrington C.
26 Jones Alfred Alex.


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

AT ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Gla
NEWTOWN.
Gow
531

28 Smith Edmond
30 Slowgrove Thomas
32 Barnes James E.
34 Dunbier Rowland West side Hartley Alexander Lang Albert R. B. Crawley Albert L.
1 Crawford Walter M.
3 Lang Linden
5 Ferry Fred. 0. <br>7 Jones Ernest Albert
9 Bales Frederick S.
11 Murphy Alfred
13 Lansdell George H. Walford John T.
15 Cohen Mrs. H. A.
17 Weir William
21 Watchorne Robert F.
23 Ferguson Alfred J.
25 O’Keefe Michael J.
27 Carnell John A. J.
29 Clark John H. W.
31 Hegarty James M.
33 Elson William G.
35 Price Mrs Gladstone Street, (Enmore) North side

Crescent to Liberty street—Phillip street
Federal Flour Mill—F. Crago & Sons, Limited, proprietors

Phillip street

5 Jackson Robert <br>7 Dartnew James
11 Jagleman John H.
13 Fawley Francis W. B.
15 Nottle Mrs. G.
17 Williams Charles
19 Hammond Alfred
21 Jones William, sen., van proprietor
23 Buchanan William
25 Weston Richard C.
27 Andrews A. C. Walter
29 Gamgee George
31 Falvey Mrs. Sarah J.
33 Pfister Hermann
35 Gressier Francis A,
37 McBride Daniel M.
39 Mitchell William
41 Teasdale G., painter
43 Allan Robert
45 Ford Mrs. Mary A.
47 Burnett Harry
49 Nickless George
51 Lawless Frank
53 Mayhew Thomas W.
55 Jones James
57 Ingram Harold A.
59 Atkin Albert
61 Orknie Alexander J.
63 Falconer Frederick 0.
65 Ramsay Andrew South side
2 Barter Mrs. Alice, storekeeper
4 Crone Mrs. Mary A.
6 Kennedy Angus
8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse
12 Horne George Mathieson John, builder ( workshop ) Andrews T. J., undertaker (stables) Spence Austin, fuel merchant
26 Dale Harold E.
28 Histon George Willmot and Morgan,contractors, store
52 Osborne Mrs. Frances M.
54 Jackman Mrs. Jessie F.
56 Broughton Ernest A.
58 Gibbons Arthur F.
60 Smith Mrs. Essie
62 Doyle John
64 Braithwaite Clifton W. J. W.

Goodsell Street—North side

653 King to John street
Meyer Hermann W. H., station- master, St. Peters
1 Wainwright George, ” Lee Mount”
3 Brown James
5 Cowelly William H. <br>7 Gellatley Gordon
9 Tracey Ernest J.
11 Allmark James D.
13 Bovis Herbert W.
15 Wainwright George, jun.
19 Barrett Alfred
21 McCaffery James
23 Burling Henry
25 Law James
27 Cowland Charles A. V.
29 Kennedy Archibald J.
31 Wells George R.
33 Rogerson George B.
35 Francis George
37 Jolly George
39 Davis William J.
41 Bennett John W.
43 Perry Arthur H.
45 Brown Walter B.
47 Hollingsworth James S.
49 Patterson Mrs. H.
51 Byleveld Arnold H.
53 Gentle Henry T.
55 Pert William L.
57 Nicholson Joseph B.
59 Harman Richard H.
61 Ricketts Charles South side
2 Alien Mrs Ann
4 Bedford Arthur G., painter
6 Dalley Joseph
10 Deal Frederick W.
12 Shrimplin Walter G.
14 Risbey Leslie R.
16 Weaver Mrs. Jane
18 Shepherd William H.
20 Trim Charles A.
22 Walden Henry
24 Harber Richard
30 Irwin William H.
32 Tye William James
34 Thistleton Mrs. Walter
36 Parker William
38 Santer Frank
40 Lee Alfred
42 Meeve Mrs. Ellen
44 Ives George
46 McAlister John
48 Butler Owen R.
50 Badge William
52 Sorrenson Niels
54 Minor William H.
56 Minor Alex.
58 Bambury Sidney
60 Willard Mrs. Olive
62 Whitfield Martin
64 Crowe Peter F.
66 McCartney Eric S.
68 Hogg Harold H. H. <br>70 Loveridge George <br>72 Yates Clement O. <br>74 Cox William T. <br>76 Allardyce Robert <br>78 Neal Luck
80 Wainwright Arthur J.
82 Binskin Henry T., plumber
84 Hamilton Charles F.
86 Martin Edward
88 Babidge Henry G.
90 McCready William H.
92 Pomery Edmund H.
94 Binskin William F.
96 McReavie Samuel
98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Roche Denis F.

104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Carveth Herbert

John street
Gowrie Street—North side

Erskineville road to Iredale street

1 Luke Hector E. J.
3 Millott Victor R.
5 Jones Robert G. <br>7 Spicer Herbert
9 Earle Arthur
11 James Mrs. Adelaide
13 Crome Alfred
15 Gordon Isaac, greengrocer

Newman street

17 Frost Alfred J., bootmaker
19 Dean Joseph
21 Kruger Mrs. Mary A.
23 Hennessy Frank
25 Fullagar Charles S.
27 Hennessy Edwin
29 Mcllveen George W.
31 Hawkes Frank B.
33 Pettigrew John W.
35 Nicholls Thomas
37 Smith Alfred E.
39 Peterson Mrs. M.
41 McIlveen Arthur
43 Ross Ernest E
45 Hayes Herbert A.
47 Rootsey James Edward Woods Mrs. Mary, dressmaker
49 Brown George Radford James
51 Stevens William
53 Earles Charles V.
56 Strain Joseph J.
57 Beehag Gideon
59 Preston John
61 Laycock George E.
63 Hopkins Reginald
65 Ireson Samuel T.
67 White James
69 Rankin Mrs. Margaret
7 Talbot Michael J. <br>73 Roberts Charles <br>75 Ashard Ernest J. <br>77 Moate Alexander L. <br>79 Brooks Sydney
81 Dyinond Thomas G.
83 Hansen Neil, master mariner
85 McAlister James
87 Lamb Thomas G.
89 Cordingley Henry Brown Charles J. R.
91 Newman Kilner Henry
93 Wigley John F.
95 Harris Walter Sydney City Mission Hall No.

Munni street—Harold street

99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Miss Ada M. 111 Dumphy Elijah T. 113 Blake Archibald 115 Ledbrook Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. South side
2 Withers John
12 Walker Roland H.

Newman street

14 O’Connor Miss Mary, grocer
16 Cummins Edward J.
18 Macgraw George
20 Ewart Archibald
22 Rothsey Thomas
24 Frazer William T.
26 Stiff David Union lane
30 Humpage William F.


WOOD AND COMPANY TRANSACT THEIR BUSINESS HONESTLY, FAITHFULLY AND WELL.   SYDNEY.

AT ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Gla
NEWTOWN.
Gow
531

28 Smith Edmond
30 Slowgrove Thomas
32 Barnes James E.
34 Dunbier Rowland West side Hartley Alexander Lang Albert R. B. Crawley Albert L.
1 Crawford Walter M.
3 Lang Linden
5 Ferry Fred. 0. <br>7 Jones Ernest Albert
9 Bales Frederick S.
11 Murphy Alfred
13 Lansdell George H. Walford John T.
15 Cohen Mrs. H. A.
17 Weir William
21 Watchorne Robert F.
23 Ferguson Alfred J.
25 O’Keefe Michael J.
27 Carnell John A. J.
29 Clark John H. W.
31 Hegarty James M.
33 Elson William G.
35 Price Mrs Gladstone Street, (Enmore) North side

Crescent to Liberty street—Phillip street
Federal Flour Mill—F. Crago & Sons, Limited, proprietors

Phillip street

5 Jackson Robert <br>7 Dartnew James
11 Jagleman John H.
13 Fawley Francis W. B.
15 Nottle Mrs. G.
17 Williams Charles
19 Hammond Alfred
21 Jones William, sen., van proprietor
23 Buchanan William
25 Weston Richard C.
27 Andrews A. C. Walter
29 Gamgee George
31 Falvey Mrs. Sarah J.
33 Pfister Hermann
35 Gressier Francis A,
37 McBride Daniel M.
39 Mitchell William
41 Teasdale G., painter
43 Allan Robert
45 Ford Mrs. Mary A.
47 Burnett Harry
49 Nickless George
51 Lawless Frank
53 Mayhew Thomas W.
55 Jones James
57 Ingram Harold A.
59 Atkin Albert
61 Orknie Alexander J.
63 Falconer Frederick 0.
65 Ramsay Andrew South side
2 Barter Mrs. Alice, storekeeper
4 Crone Mrs. Mary A.
6 Kennedy Angus
8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse
12 Horne George Mathieson John, builder ( workshop ) Andrews T. J., undertaker (stables) Spence Austin, fuel merchant
26 Dale Harold E.
28 Histon George Willmot and Morgan,contractors, store
52 Osborne Mrs. Frances M.
54 Jackman Mrs. Jessie F.
56 Broughton Ernest A.
58 Gibbons Arthur F.
60 Smith Mrs. Essie
62 Doyle John
64 Braithwaite Clifton W. J. W.

Goodsell Street—North side

653 King to John street
Meyer Hermann W. H., station- master, St. Peters
1 Wainwright George, ” Lee Mount”
3 Brown James
5 Cowelly William H. <br>7 Gellatley Gordon
9 Tracey Ernest J.
11 Allmark James D.
13 Bovis Herbert W.
15 Wainwright George, jun.
19 Barrett Alfred
21 McCaffery James
23 Burling Henry
25 Law James
27 Cowland Charles A. V.
29 Kennedy Archibald J.
31 Wells George R.
33 Rogerson George B.
35 Francis George
37 Jolly George
39 Davis William J.
41 Bennett John W.
43 Perry Arthur H.
45 Brown Walter B.
47 Hollingsworth James S.
49 Patterson Mrs. H.
51 Byleveld Arnold H.
53 Gentle Henry T.
55 Pert William L.
57 Nicholson Joseph B.
59 Harman Richard H.
61 Ricketts Charles South side
2 Alien Mrs Ann
4 Bedford Arthur G., painter
6 Dalley Joseph
10 Deal Frederick W.
12 Shrimplin Walter G.
14 Risbey Leslie R.
16 Weaver Mrs. Jane
18 Shepherd William H.
20 Trim Charles A.
22 Walden Henry
24 Harber Richard
30 Irwin William H.
32 Tye William James
34 Thistleton Mrs. Walter
36 Parker William
38 Santer Frank
40 Lee Alfred
42 Meeve Mrs. Ellen
44 Ives George
46 McAlister John
48 Butler Owen R.
50 Badge William
52 Sorrenson Niels
54 Minor William H.
56 Minor Alex.
58 Bambury Sidney
60 Willard Mrs. Olive
62 Whitfield Martin
64 Crowe Peter F.
66 McCartney Eric S.
68 Hogg Harold H. H. <br>70 Loveridge George <br>72 Yates Clement O. <br>74 Cox William T. <br>76 Allardyce Robert <br>78 Neal Luck
80 Wainwright Arthur J.
82 Binskin Henry T., plumber
84 Hamilton Charles F.
86 Martin Edward
88 Babidge Henry G.
90 McCready William H.
92 Pomery Edmund H.
94 Binskin William F.
96 McReavie Samuel
98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Roche Denis F.

104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Carveth Herbert

John street
Gowrie Street—North side

Erskineville road to Iredale street

1 Luke Hector E. J.
3 Millott Victor R.
5 Jones Robert G. <br>7 Spicer Herbert
9 Earle Arthur
11 James Mrs. Adelaide
13 Crome Alfred
15 Gordon Isaac, greengrocer

Newman street

17 Frost Alfred J., bootmaker
19 Dean Joseph
21 Kruger Mrs. Mary A.
23 Hennessy Frank
25 Fullagar Charles S.
27 Hennessy Edwin
29 Mcllveen George W.
31 Hawkes Frank B.
33 Pettigrew John W.
35 Nicholls Thomas
37 Smith Alfred E.
39 Peterson Mrs. M.
41 McIlveen Arthur
43 Ross Ernest E
45 Hayes Herbert A.
47 Rootsey James Edward Woods Mrs. Mary, dressmaker
49 Brown George Radford James
51 Stevens William
53 Earles Charles V.
56 Strain Joseph J.
57 Beehag Gideon
59 Preston John
61 Laycock George E.
63 Hopkins Reginald
65 Ireson Samuel T.
67 White James
69 Rankin Mrs. Margaret
7 Talbot Michael J. <br>73 Roberts Charles <br>75 Ashard Ernest J. <br>77 Moate Alexander L. <br>79 Brooks Sydney
81 Dyinond Thomas G.
83 Hansen Neil, master mariner
85 McAlister James
87 Lamb Thomas G.
89 Cordingley Henry Brown Charles J. R.
91 Newman Kilner Henry
93 Wigley John F.
95 Harris Walter Sydney City Mission Hall No.

Munni street—Harold street

99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Miss Ada M. 111 Dumphy Elijah T. 113 Blake Archibald 115 Ledbrook Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. South side
2 Withers John
12 Walker Roland H.

Newman street

14 O’Connor Miss Mary, grocer
16 Cummins Edward J.
18 Macgraw George
20 Ewart Archibald
22 Rothsey Thomas
24 Frazer William T.
26 Stiff David Union lane
30 Humpage William F.


WOOD AND COMPANY TRANSACT THEIR BUSINESS HONESTLY, FAITHFULLY AND WELL.   SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’—–THE PEOPLE’S MARKET.


532
Har
NEWTOWN.
Hop

Gowrie street continued —

32 Williams Frederick
34 Goodwin Herbert J.
36 Swift George
38 Pool Frederick F.
40 Hutchinson William
42 White Mrs.P.
44 Warwick Samuel
46 Barncastle Edmund A.
48 Whealey Mrs. Sarah
50 Mackey James

Off—
Crocker Frank
54 Osmond Albert J.
56 Young Mrs. Mary A. Purnell Mrs. Mary A.
58 Jonn Mrs. Annie
60 Bull Mrs. Sarah
62 McIlveen Arthur S.
64 Hansford George
66 Henry Archibald
68 Hawkes Albert S. <br>70 Wright Mrs. Sophia <br>72 Pascoe John N. <br>74 Hockey Bert T. <br>76 Quinn Mrs. Helen <br>78 Beehag Joseph E.
80 Thomas Frederick, signwriter
82 Broadhead Herbert
84 Womsley Vivian O.
86 Breakspear Joseph W.
88 Harrington Mrs. K.

Munni street—Harold street

94 Henriksen Mrs. Esther, grocer Henriksen James
94a Stephenson George V. 100 Holsted Charles, fuel merchant Holsted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Wright William P. 104 Ware Thomas William 106 Chapman William D. 108 Dumphey Charles 110 Knight Edward J. 112 Bailey Albert Edward 114 Humphreys Charles 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury J.. basketmaker 124 Ryan Mrs. Ellen 126 McDermott Francis 128 Jordon Simeon 130 Woodford Arthur E. 132 Smith Joseph E. 134 Mitchell Charles L. 136 Buckby John R. H. 138 Barr Frederick S. 140 Kline Alfred Harold Street-East side

73 Union to Angel street

3 Woods —
5 Yeaman Francis <br>7 Chappall Mrs. Emily
9 Rath Leo J.
11 Burrows Richard
13 Fullagar Mrs. A. H.., storekeeper

Gowrie street

15 Hales John
17 Lawson Mrs. Mary
19 Haynes Mrs. Mary A.
21 Craven Mrs. Annie
23 King Robert L.
25 Corbett Francis J.
27 Martin —
29 Hatte Mrs. Margaret, grocer West side
2 Hogden George E.
16 Seale George W.
18 Henderson Alexander

Gowrie street—Islington street

22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben
24 Lyons Mrs. Margaret
26 Stone John H.

28 Davies Henry George
30 Cope Mrs. Rachel

Angel street
Harrow Road (Enmore)

85 Edgeware road to Juliet st.—Francis st.

10 Mitchell Albert E.
8 Jones John H.
6 Marr Geo. H.
4 Cash George
2 McKenna James F. Hawken Street—East side

118 Alice to Laura street

2a Brookes Alex.
2 Heptonstall Isaac
6 Fernley Mrs. Hannah
6a Houston E. M.
8 Houston Mrs. M.
10 Mullins John
12 Lewis L William
14 Clark John W West side
1 Miles William, fuel merchant Miles Mrs. Margaret, fruiterer
3 Verdich Edwin H.
5 Martin W. S., grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 O’Grady Mrs. Margaret
15 Keating James J. Herbert Street—East side

Off
23 Linthorpe street

2 Redwin Mrs.
4 Vaughn William A.
8 Elliott John M.
10 Rowland Albert H.
12 Beigley Neil
14 Marshall George
16 Ellis John
18 Boyd William D. West side
1 Goodwill Andrew W., ” Manafield ”
3 Cousins Ernest Charles
5 Comerford Thomas R. <br>7 Wright Joseph P.
9 Flynn Mrs. Jessie, ” Dorrigo ”
11 Dale Percy Charles, ” Sirus ” Holdsworth Street—East side

211 Wilson street to railway line

2 Creese Alfred
4 Richardson Alfred G.
6 Ellis Charles P.
8 Brown Henry J.
10 Hill Walter ”
12 Graham Robert
14 McDonald Ronald
16 Rae William
18 Kibby Ulysses G.
20 Sullivan Jeremiah, builder
24 Dennis Joseph G.
26 Anthony Mrs. M. Hanley Michael
30 Wane Richard A., ” Wycombe ”
30a Craft William, ‘ Wendower ”
32 Morgan Mrs. Sarah
34 Reid Robert

West side

1 Byrnes William <br>7 Proudfoot Mrs. Elizabeth
9 Crowe John
11 Dunn William H.
13 Maxwell Wallace Bruce
15 Acheson John C.
17 Jones Henry Holmwood Street—South side

549 King street to Pearl lane

2 Digby Samuel Henry
4 McDonnell Mrs. Anne
6 Gentle Stanley
10 Brennan Michael
12 Mariette Charles
20 Clancy John T.
22 Williams A. A., J.P.

24 Brooks James
26 Kenney William J.
28 Noakes James
30 Scarsbrick William
32 Tweeddale William
34 Clark Henry T.
36 Buckley Timothy
38 Weekes Charles
40 Bull Thomas
42 Foster Albert W.
44 Steadman Mrs. Marie
46 Healey Mrs. Margaret
48 Stone William
50 Dolph Sidney H.
52 McRae Murdoch
54 Seach Mrs. Lucy
56 Morrissey Mrs. Bridget
58 Richards Arthur Ernest
60 Hague Mrs Alice Dyson Joseph
62 Brown Frederick D.
64 Caiman James R.
66 Perry Frank
68 Baddock Leslie B. <br>70 Spear Henry F. <br>72 O’Grady Frederick <br>74 Evans Ernest <br>76 Bamfield Mrs. Janet

North side

1 Gale Henry, ” Leonore ”
3 McLeod Arthur
5 Turner Stephen F.
9 McGuire John L., ” Taranaki ”
13 Glover Thomas, ” Mouramba ”
17 Hazlewood Sidney
19 Porter Edward J., builder & c’tractor
23 Souter George A.,” Florence Glen ”
25 Davidson Charles
27 Cavanough Harold R.
29 Morrisey James
31 Langley William T.
33 Gaut Thomas W.
35 Markwell Samuel J.
37 Magee James B.
38 Williams Fred
41 Kenny Victor G.
43 Steer William James
45 May William J.
47 Sharp Henry
49 Robens Stephen O.
51 Warson Norman W.
53 Newson Percy W.
55 Bingham George
59 Gentle Emanuel
61 Cleary Edmond M.
63 Lane Frank R.
65 Bullen Frederick F.
67 Pettigrew Hugh McD.
69 Perrim William H.
7 Elliott James Holt Street—South side

411 King to College street—Bailey street

Station street

2 Brennan Patrick
4 Parker Mrs. Mary
6 Stritch William J.
8 Lander George
10 Astridge John H.
12 Aubusson Charles North side
1 Cook Henry Peter Hopetoun Street—West side

Off
4 Federation road to Camperdown

boundary

2 Mitchell Edward
4 Stephens Charles H«nry
6 Knight George F.
8 MoGregor James, builder
10 Garr James P., constable
12 Mauldon George
14 Crawford Joseph
16 Mitton Christopher Joseph
18 King William


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’—THE POPULAR STORE.


Hor
NEWTOWN.
Jul
533

20 Poffler J. C.
22 Clowry Francis J.
24 Harris Albert H. A.
26 Jenkins Alfred E.
28 McGrath Denis J.
30 Hammond Harold M.
32 Roy Emanuel J.
34 Percival Harry W.
36 Challiner Archibald
38 Harvey Claude Horace
40 Adler Carl Godfrey

East side

9 Bromley Richard, ” Luddenham ”
11 Givins John, ” Kingswood ”
17 Steele Robert
19 Turtle Charles H., ” Pomona ”
21 Wallace Mrs. Frances, ” Balcarras ”
23 Mitchell Afred J.
25 Crowne George J.
27 Acott John
29 Clothier Alfred
31 Breen Edward Hordern Street—East side

219 King street to Raper street

1 Collins John, senr,
3 Garth Robert M.
5 Loveridge Mrs. Agnes <br>7 O’Shea Matthew R. J.

Mechanic street

11 Barnsley William
13 Lancett Samuel D.
15 Freeman William H.
17 Thorpe Geo. F.
19 Williamson Thomas
21 McGee Laurence, teacher of dancing
21½ Henderson William
23 Calendar Thomas
25 Jones Arthur E.
27 Smith Frederick
29 Langlands Thomas, grocer

Victoria street

31 Dick James Grant Davies Mrs E.
33 Phillips W., fireman
35 Cole John C.
37 Creasey Lionel
29 Wood Arthur W.
41 Markham James
43 Agnew Daniel A.
45 Broadley Joseph
47 Jarvis Stephen
49 Crocker Henry E., bootmaker

Prospect street

51 Fairburn Thomas
55 Brown Robert
57 Sullivan Mrs. Grace
59 Gilmour John A.
61 Robb Mrs.
63 Illingworth Arthur W.
65 Hudson Theodore J.
67 Taylor Mrs. Sarah
69 Thompson Ernest O.

Chalder street
<br>73 Campbell James <br>75 Ireland William T. <br>77 Rice Frank <br>79 Kennedy James P.
83 Withers John T.
85 Hardaker Arthur
87 Antill John P.
89 Buckley James
91 Cornford Spencer
93 Cummings Patrick
95 Halstead Mrs. M. West side
2a Dymond William T.
2 Jones John
4 Martin Mrs. Winifred
6 Hitchens William H.
8 Atkin Harry Craven David
10 Machan Joseph
12 Edwards Henry

14 Chapman David
16 Seary Mrs. Ann
18 Fairs Arthur

Mechanic street

20 Broadley J., stables
22 Churchwood Charles W.
24 Johnson Charles,stables
26 White George F.
28 Cox William
30 Jones Thomas McGillivray Miss M. E.
32 Collins John
34 Carson Mrs. Minnie
36 Cox Mrs. Sarah

Victoria street

38 McNaught James M.
40 Cardiff Mrs. Margaret
42 Collins Edward
44 Boon Herbert E B.
46 Patterson Turnbull
48 Stockdale James A. Stockdale Mrs. Sarah, costumiere
50 Thompson Harold J., constable
52 Madden Mrs. Maria
54 Glynn Alexander
56 Fuller Benjamin J.
58 Slater John, fuel merchant

Prospect street

66 Osberg Charles F.
68 Grimson Leopold <br>70 Asprey George <br>72 Brenton William, shipwright <br>74 Dwyer Daniel <br>76 Arnold Henry Munroe Miss Florence, milliner <br>78 McQuillan Thomas A. Madden George
80 Tayior Mrs. Grace H., midwife
82 Robinson Benjamin
84 Hockey William
86 Biemann Charles H.
88 Walker John W. H.
90 Dunsmore Mrs. B.
92 Quinn John J.
94 Spring Albert G. E.
96 Rittson Thomas W.
98 Tye Ernest A. 100 Daly Jeremiah 102 Minch Thomas J. 104 O’Donoghue William 106 Ferguson Mrs. Ettie 108 Halliwell William 110 Timms John W., grocer

Raper street
Iredale Street—West side

100 Angel to Union street

19 Johnson. Henry F.
21 Hughes Alexander
23 Campbell Mrs. Isabella
25 Tonge Charles E.
27 Trembath William J.
29 Payne Ambrose
59 Hogg Sydney A. J.
61 Hartmire John J.
63 Cleary Joseph
65 Wilcox George
67 Polly Mrs. Elizabeth
69 Hall Walter J.
7 Cruden Reginald <br>76 Cradduck Walter <br>75 Lalor George E. East side
2 Cooper Mrs. Fanny
4 Eaton George M., wheelwright
6 Lewis Joseph
8 Eaton Thomas Edward
10 Eaton William D.
12 Eaton Mrs. Emma
14 Vermeesch John C.
18 Dunlop Mrs. Sarah Hathaway John
20 Gale William

Gowrie street

26 Clarke Miss Mary, grocer
28 Smith George H.
30 Riley Mrs Kate
32 Kelly John J.
34 Slater Charles A., laundry Slater Mrs. Mary
36 Haase Ernest A.
38 Goodsell Edward Islington Street—(see Gowrie Street) James Street (Enmore) North side

Edgeware road to King’s fence

2 Stevenson James
4 Eldtridge George
6 Bryant Walter N.
14 Shubrook Mrs. Susan
16 Nelson James
18 Legg Mrs Elizabeth
22 Even Alphonse, cleaning & dye works.
24 Even & Philibert, fancy leather manu- facturers South side
1 Mortimer William
3 Lawler Mrs. Anastasia
5 Lawler Richard A. <br>7 Gilbert John
9 Jones William
11 Connolly Peter J.
13 Lisle Mrs. Selina
15 Wild Robert
17 Hayward Robert
19 Bowman Thomas
21 Passmore Mrs. Maude
23 Gatley William
25 Wilkinson Mrs. Louisa
27 Gatley Sydney J. R.
29 Constable Robert John Street—East side

May street to Wells street

1 Lloyd Charles, storekeeper
3 Stansley Mrs. Georgina
5 Lahul Thomas <br>7 Smith John C.
9 Witchard Mrs. Catherine
11 Witchard Ernest
13 Linden Thomas
15 Maxwell Alexander
17 Daly James
19 Walker Edward T, Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables

Lord street—-Darley street— Wells street
West side Newtown Brick Works—- S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing—Joseph H. Healey, gatekeeper

Darley street
Burling Alfred E.. ” Dagma ” Mann Noah W., ” Helga ” Shannon John, ” Ralda ” Bolt Frederick, ” Thora “

Ackoli villas—

4 Pettit Charles J.
3 Taggart Joseph H.
2 Thomson Bert Allan
1 Page —
4 Garrard Henry M. Julliett Street (Enmore) East side

2 Harrow to Enmore road

52 Jane Miss E. A., boardinghouse
50 Reid Robert Jackson Johnsen James
48 Groveur George E., ” Gostwyck ”
46 Miller John F.
44 Miller Thomas
42 Cameron George, ” Concord ”
40 Scott Joseph


WOOD AND COMPANY HAVE BRANCHES IN ALL SUBURBS.   SYDNEY.

ANTHONY HQRDERNS’—BIGGEST STORE IN AUSTRALIA.


534
Kei
NEWTOWN.
Kin

Juliett street( Enmore } continued —

38 Napier William John Napier Mrs. Alice.Kindergarten school
36 Nutt Edwin S., compositor
34 Radley Kendrick
32 Livingstone Miss Grace
30 Bone Benjamin J.
28 Douglas Mrs. Wiihemina
26 Davie Charles C.
24 Plym Theodore
22 Hobday Arthur J.
20 Jardine John W.
18 Collins James
16 Hinds John. ” Thornloe ”
14 Bax Harold M.
12 Catts Mrs. Amy H.
10 Potter Mrs. Sarah
8 Paisley Frederick

( West side, see Marrickville)
Keig Street (now called Rawson Street) Kent Street -North side

31 College to Ferndale street

1 O’Flaherty Thomas A.
3 Craig Henry
5 Duncan Thomas E. <br>7 Galway J. D.
9 Perigo W. G.
11 Pepper John E.
13 Clark Samuel C.
17 Hardy V. H.
19 Binge William Henry
21 Cummings Robert R.
23 Candy Henry John
25 Monteith Hugh Hyslop
27 Skinner Mrs. Margaret
29 Tubby Ernest
31 Nesbitt Mrs Jane
33 Howard Alfred Thomas
35 Poole Frederick C.
37 Keane Ernest
39 Neville Patrick
41 Patterson Mrs. Margaret
43 Hadley Preston
45 Brown Harry
47 Allen Thomas S.
49 Cook Henry
51 Talbot Mrs. Mary E.
53 McNamara Michael
55 Harrington Edward
57 Huxtable Henry
59 Wheatley Harold J. H.
61 Smith Reginald
63 Gooding John J.

South side

2 Biggs Mrs. John, ” Camdenhurst ”
8 Wood William, ” Dione ”
14 Lee George
16 Trethowan Herbert J.
18 Moon Edward N.
20 French Frederick H.
24 Chant Henry
26 Boarer Percy O.
28 Waters James Ernest
30 Wright George E.
32 Williams Samuel
34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse
56 Rea Charles King Street North—North side

Bligh street to railway bridge

Bligh street

1 Craig F. Brown, physician & surgeon, ” Waratah ”
3 Mitchell E. H., compositor
5 Smith Frederick <br>7 Alexandre Joseph, laundry
9 Smith George William
11 Rogers James, boardinghouse
11a Pownceby Thomas, bookbinder
13 Lacy Samuel, bootmaker
15 Almond Miss Ada, confectioner

l5a Bayley Joseph. carpenter
17 Cansdell W. J., hairdresser
19 Maitland J. and Son, butchers Costin Henry
21

White Horse hotel
— John Stuart Morrison
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Purssell Sydney W., painter Purssell F.
27 Thomas Henry, bootmaker
29 Beazley Mansel, grocer
31 Brown Foster, oyster saloon

Little Queen street

33 Barker Alfred T.
35 Hammond George E.
37 Kapphamer John
39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie
43 Hurley W. H.. butcher
45 Robertson Mrs. N., newsagent
47 Gordon Charles J., hairdresser Gordon Charles P.
53 Stanborough J., bookseller
55 Newton Frank G.
57 Floyd Mrs. S. A., registry office
59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker
63 Moore Mrs. Elizabeth Moore Arthur
65 Northcote Mark
65a Russell Harry R., bookseller
67 Ducker Gregory F.
69 Turner Bros., bicycle manufacturers
7 Jagelman W. C., hairdresser <br>73 Turner Bros.—Skating Rink <br>75 Penglis and George, confectioners Rankin H. <br>79 Smithers Villiam, jun., locksmith
81 Lemon Miss Emma
83 Nelson Mrs. E., picture-frame works
85 West B. C., pianos and organs
87 Macpherson Mrs. Mary, laundry
89 Shaw Randolph C., bootmaker
91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster and Troy, saddletree makers
97 Condukes Harry P.. bottle exchange
99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Pack Walter, motor engineer 109

Prince of Wales hotel
—-George H. Fountain

Elizabeth street
111 McGilchrist W. and R., grocers 113-115-117 Everingham J. C., dentist Everingham Colin E. 119 Perfect Tea Co.—C. M. Fremlin. mgr. 119a Malouf A. Z., draper 121 End Harry, fruiterer 121½ Jones Joseph E., builder : Jones Mrs. Ann, teacher of painting 123 O’Donnell and Griffin, electrical engineers O’Donnell Frederick T. 123½ Campbell James, electroplater 125 Tyrell George, confectioner 127 Bates W. H., hairdresser Ord Chas. H., estate agent 129 Fossey J. W., tailor 131 Stuart Chas. W. and Son, furniture warehouse and upholsterers 133 Larba Lestier E.R.S,dentist 135 Colbourne Bros., furniture brokers 137 Miller Miss E., confectioner 139 Hogan and Co , photographers 141 Sorensen Mrs. Ann, fancy goods 143 Stone Alfred, grocer

Missenden road
145 Marlborough hotel—Leon A. Chessher 147 Hampton Thomas, butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A, newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Levi Sydney I., furniture dealer

153a Mirabeto Angelo, fruiterer 155 Warley C. H. and S., grocers 157

Milton hotel—
James Freeman

Stephen street
159 Short A. G., chemist 161 Malcolm Frank, small goods 163 Coleman W. F., fruiterer 165 Condon Brothers, butchers 167 Stewart Mrs. Mina, confectionery 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Jones Miss L., costumiere 173 Ellis W. J., bootmaker

O’Connell street
175 Ferry and Co.. merchant tailors 177 Taranto Bros., fruiterers 179 Taudy Albert W., confectioner 181 Bray S. P., pastrycook Beach Mrs. A. M. 183 Sleeinan .Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat. draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers

Egan street
199 Currie George, pastrycook 201 Smyth Mrs. A., milliner Smyth Alexander 203 Kussman David, merchant tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and colorman 20’7 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Corrick Arthur, pawnbroker 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker

Hordern street
221

Shakespeare hotel
-—John J. Barnsley 223 Kraushaar A.& sons, confectioners Sumption Arthur 225-227 Dan Joe, lace merchant 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer 233 Teague Patrick, refreshment rooms Sheehan Michael 235 Broadley & Co., grocers and provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse

Church street
241 Greenwood and Son, seed and produce merchants 213 Pratt Geo., grocer 245 Jackson Joseph, novelty stores 247 Molen David, milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms Ward Reuben 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259
261-263

SWEET BROS. LTD.

Universal Drapers. Telephones
104 and
546 Newtown 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas Marks A. A. & Co., tobacconists and hairdressers 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs, G., confectioner 277 Joseph Morris, pawnbroker & jeweller 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent

Mary street
281 Williams Thomas, pharmaceutical chemist and dentist 283 Lee Joseph, fruiterer


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office:810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’—AUSTRALIA’S MAMMOTH STORE.


Kin
NEWTOWN.
Kin
535

285

Cricketers’ Arms hotel
— Ernest W. McAulliffe 287-289 ” Horton’s ” boot importers ( F. Bamfield) 291 N.S.W. Bookstall Co. —A. C. Row- landson, proprietor Hull Archibald W. 293 Pattinson and Co.. Ltd.. chemists 295 Hatte Mrs. C. G., millinery departm’t 299½ Hatte’s Arcade,-— Arcade Picture Hall Newtown Printing Works—A, E. A. Johnston Smith John H.. wigmaker and orna- mental hair worker Crook Charles, watch maker Walker Watson, billiard room Commonwealth Forces. — Training area
343. Newtown Cuban Cigar Manufacturing Co.— H. Myers, manager 301-303 Hatte Mrs. C. G., clothing and mercery department 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Littlefair T. E. 309 Sargents Limited pastrycooks 311 Simmons Mick, Limited, tobacconists —N. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co., tailors 315 Locktman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V.. J.P., boot importer 319 Green Brothers, grocers and provision merchants 321 Bessell J. J., billiard rooms 323

Oxford hotel
—Samuel D. Richardson

Eliza street
325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)—William D. Evans, man- ager 327 Bank of Australasia (branch)—R. J. Donaldson, manager South side

Forbes street

2 Simes A, J., medal and badge manu- facturer
6 Moss Mrs. Sadie. fruiterer
8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks
10 Bain Mrs. A. and J., ham and beef
12 Turtle Mrs. L., fruiterer
14 Snudden Percy, hairdresser
16 Irwin & Dalziel, plumbers Dalziel James F.
16a Anderson Mrs Florence E., ham & beef
18 Eastern Tea Co.—Harold Fox, manager
20 Ellis Bros., grocers

Queen street

22 Pike Ebenezer, confectioner
24 Drummond George J., furniture dealer
28 Sander Mrs. Mary, costumiere
28 Roberts J., music warehouse
30 Davis Mrs. Ellen, second-hand shop
32-36 Castle J. and Sons, art metal works
38-42 Newtown Motor Works, motor engineers—P. Godfrey
48 Lawson W. M., artistic woodworker
64 Barden and Co., estate agents
66 Stephens Manufacturing Co. (The), juvenile clothing manufacturers
68 Reuben & Co., estate agents Devine J. <br>70 Hill Charles, bootmaker : Fitzroy street
94 Workman George, dealer in builders’ materials Georgina street
96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Dunshea Walter 108 Short William S. printer 110-112 Stevens W. B., engineer, cycle builder

114 Kean and Dive, electrical engineers Smith Thomas F, 116 Cohn J. J., furniture factory and upholsterer 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber
1 122 Grant N., clothier
1 124 Wills as & Co., boot manufacturers 126 Baker T., upholsterer 128 Jarman W., hairdresser 130 Gordon Mrs. Catherine, refreshment rooms 132 Walker A. and Co., grocers

Bucknell street
134 Selig Jacob Selig Mrs. Sarah R., pawnbroker 136 Selig Miss, dyer and cleaner 138 Scott Mrs. F’., restaurant Scott William 140 Geoffrey George, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 CopeLand Mrs. Clara, tobacconist 152 Hall J. G., dyer and cleaner 154 Scott George, tailor 156 The Sanic American Herbal Co.—W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Owen and Ihnen, hairdressers Owen John E. 162 Medler Mrs. E. J., ham and beef Mewse Miss D., milliner 164

BULL W. N.

Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel No.
9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist

Watkin street
174

The Rugby hotel
—John Durkin 176 Miller Frank C., photographer 178 Wilson Mrs. Clara, restaurant 180 Dunn John, tobacconist and hair dresser 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers Bulcock Thomas 188 Conomo P., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Slowgrove Richard, restaurant 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Miller Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE — Albert Holmes, proprietor 200 Lucock and Newman, picture frame makers Newman Ernest 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker

Brown street
210 Wright S., confectioner 212 Lane E. A., tailor 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Relma Studios—W. R. Smith 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 224 King Mrs. Jessie, refreshment rooms 224

Rutland chambers
— Hutchinson Miss E. J., costumiere Austral Hair Pad Co.—R. Williams Hudson Charles M., herbalist Triggs Mrs. E. E, children’s costu- miere

226 Hildamere Nursery Company—A. G. Gorham 228 Sim Mrs, Sarah A., ham and beef shop Sim Alfred J. 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller and optician 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Hinton R. Spencer 238 Nickless E. K., music store 240-242 Government Savings Bank of N.S.W. (branch)—G. B. Henderson, manager

Whately street
244 Hart William J , draper 246-248 Mcllrath’s Ltd., provision merch’s 250 Union Bank of Australia, Ltd.—H. D. Faunce, manager 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 Fife G. P., optician and specialist 256 Singer Sewing Machine Co.— Alex- ander Quigley, branch manager Ridley W. H . 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co.. furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— Chas, C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Cotter James P. 276 Wolf Mrs. Georgiana. boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers 280 Wehrle C., watchmaker Churchill Sydney E. Methodist Church—Rev. J. W, Collier, Rev. J. E. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant, ironmonger and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer

Erskineville road
Post, Telegraph and Money Order Office—F. J. Barnett, acting post and telegraph master 294-302 Brennan D., draper, clothier and ironmonger
3 304-306 Gordon R. H. and Co., Ltd., house furnishers 308 McKenzie J. R. & Co., fancy goods importers Bowden Scoyne 310 Savings Bank of N.S.W. (branch)— A. J. Leggo. accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store- 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel.
95 Newtown

Wilson street
316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, J.P., ironmonger 318½ Pritchard W. H., jeweller 320-322 Goldsmith Frank, boot importer 324 Bank hotel—Robert C. West Danglade Alfred, fish stall Tramway Signal Box Newtown Railway Station—J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds King Street South—East side

Railway bridge to Rochfort street
326

Town Hall hotel
—Mrs. E. L. Rogers 328 Jones Frederick, J.P., leather and grindery store 336 Ashwood’s Ltd.. grocers Newtown Markets—A. J. Macaulay, proprietor Condie John, butcher

Newman street


WOOD AND COMPANY HAVE AGENCIES THROUGHOUT THE STATE AND COMMONWEALTH. SYDNEY

ANTHONY HORDERNS’ FOR FASHION’S FAIREST FAVOURS.


536
Kin
NEWTOWN.
Kin

King street south continued — Newtown Technical College Evening Continuation school Superior Public School—J. J. Herlihy. headmaster

George street
352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Clowes Walter, confectioner 358 Buzacott N, J. and Co., property and estate agents 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G. W., dentist 364 Thomas Henry, furniture mart Congregational Church—Rev. Absalom i eans 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 382-384 Cemar Harry, furniture dealer 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Thiele’s Picture Show 396 Berry Michael, restaurant 308 Shaw Robert, coachbuilder Dunn Arthur, coachpainter 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker

Norfolk street
424 Skene Alexander 426 Eland William, artist and teacher of drawing and painting 428 Winton William H. 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Wallace Mrs.Elizabeth. laundry Newtown Stadium(The)Picture Palace 446 Lawler W. H., asphalter and carrier Mulcahy J., electrical engineer and contractor 450-452 Goldfinch George W., furniture dealer 454 Larkham Mrs. Mary, dyer

Off—

464 Boyd Robert T. 456 Hallon Herbert 456½ Money Mrs. A. H. 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Palace Dramatic Co. 482 Cobbett F. A., laundry 484 Begbie Alfred E,, fancy goods 486 Smith Mrs. A. T., confectioner 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve. estate agents Kitchen Arthur 492 Hunt William, crockery and glassware 494 Fenton J. R., draper Fenton Mrs. J.. artist 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., washing fluid manuf. 498a Thomson J. J., J. P., plumber 500 Grogan Mrs. Margaret, confectioner Grogan Daniel J. 500½| Thomas George, butcher 502 Mathews Miss H., confectioner 504 Goldsworthy John, cutler

St. John street
506 Edwards Henry, furniture dealer 506½ Millan Frederick 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph E., laundry 514 Abbott Mrs. Ruby, furniture dealer 516 Blenthen Mrs. Mary, cleaner and dyer 518 Andrew Miss V , dressmaker Andrew W. J. 520 Lees George, tailor 532 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 536 Hulbert Henry, cabinetmaker 528 Jurd Miss S.,dressmaker 530 Reynolds Richard, bootmaker 532 Charnock Mrs. Esther, tailoress 532a Reed Robert, bootmaker 432½
534 Murray H. H.. cycle works

Angel street

538 Davies J. H., monumental mason 540 McKay and Compton, joinery works. 542 Esplin and Willard, engineers 546 Wilson R. & Co., Ltd.. coachbuilders’ materials manufacturers 550 Chaffer P. E.. woodturner 554 Finch Henry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas 566 Thompson Richard, furrier

Union street
590 Wall Miss S. F., grocer 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Salter Mrs. M. E. 600 Radford George
602 Buxton George J. Godfrey George A. 606 Souter Charles 608 Whaley Chaarles E. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert and Gilbert, farriers

Rochfort street

(for continuation, see Erskineville)
West side 329 City Bank of Sydney ( branch)—J. A. Ross, J.P., manager 329a Swinbourne G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Gemmell Archibald S., pastrycook 335 Smarc Miss, milliner 337 McKay Thomas W., ham and beef shop 339 Matheson Alexander E., tobacconist 341 Kane Michael, confectioner 343 Smith W. H., fruiterer 345 Barnes William S., leather merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Rowland W. J., confectioner 353 Rundle Mrs. Hannah, draper Rundle John H. 355 Barnett G. Vern, dental surgeon 357 Patterson Miss Maria, restaurant 359 Taylor Rupert G. F., stationer and fancy goods 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Martin A. I., milliner 365 Browne, Hilton and Co., florists, seeds- men and plant merchants 367 Hagley Mrs. B., draper Hagley Burdett L. 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W., fruiterer 373 Hyndes George, confectioner 375 Beioley William H., ham and beef 377 Reynolds J. W., hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse

Short street
381 Davis James, butcher 383 Ward Bros., fish and oyster saloon 385 Foley E., confectioner 387

Sandringham hotel
—John A. Ken- nedy 391 Ashwood’s Ltd., grocers, &c. (branch) Howard Mrs. Florence B. 393 Francis Mrs. E., fruiterer Francis William 395 Aurisch Mrs. Jane, restaurant 397 Berkman W., pawnbroker & financier 399 Campbell W., hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch) 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No,
3 branch)—H. R. Green manager 409 Pattison S., W. and C., grocers

Holt street
411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnet J. Bass, tailor

413a Boyan H. T., hairdresser 415 Lennon Miss J., milliner 415a Foley Mrs. Elsie, confectioner 417 Holden C. R., music warehouse Holden Miss E., teacher of music 417a Garden Miss A., milliner 418 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon A., bootmaker Dixon James 421 Colemane A. W., sen., eucalyptus extract manufacturer 423 Nicholson Mrs. H. J., dealer Nicholson Henry J. 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H.. dealer Britt Henry 431 Davis Mrs. Esther 433 Stretton Mrs. Honor Buck William H. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Burton Charles A. Burton Miss F., teacher of music Lanyon C., plumber 441-45 Prentice 447 Burke T. E. Mrs. Henry, furniture dealer & Co., tea merchants Burke Thomas E. 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Davis Richard P., butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Brooks William D., hairdresser 457a Hobourn Mrs. Rhoda, fruiterer Hobourn Henry 459 Bell Mrs. Charlotte, fancy goods 461 Scurr G. H.. ironmonger 463 Hansell Mrs. Adelaide, pastrycook 465 Fenton Stan., picture framemaker 467 Womerah Wine Bar.—Jas. L. Quinn 469 Dallimore W., picture framemaker 471 Radford Edward, ham and beef shop 473 Ryan I. E., greengrocer 475 Preston J., grocer

Camden street
477 Bloom Emanuel, pawnbr. and jeweller Cox Alfred E. 479 Knight Mrs. Mary, ham & beef shop 481 Steele G. W., tobacconist 483 Patterson Tom, tailor 485 Hotel Victory— Denis Jones 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., newsagent 493-503 Ibbotson Chas. H.. coachbuilder 585-507 Phillips Albert., cabinetmaker 509 Harrison Miss E., dressmaker 511 Fleming James, furniture dealer 513 Graves William, butcher

Alice street
515 Wagner Mrs. Rebecca, boarding establishment 517 Davidson Mrs. E., confectioner 519 Owen Thomas, cutler 521 Eggleton Alfred 523 Karim Mrs. Violet 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Duff Mrs. Jane, confectioner 535a Bray Miss Celia, teacher of music Bray Miss P., costumiere 537 Schumacher Jack, bootmaker 539 Watson Richard, ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Beck Miss M., milliner 545-547 Davis P., fruiterer 549 Ashby W. J., butcher

Holmwood street
551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b Burling Frederick C., grocer


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL THINGS NEEDFUL AND NICE

.


Lau
NEWTOWN.
Len
537

551c Minns Edward J., sanitary engineer 551 Hudson A. J., chemist 551½ Elliott F. W. tailor 553 Apted James, tea merchant 553½ Weeks William J., ham & beef shop 555 Arnold W., draper 555a Swinbourne James, boot importer 557 Freedman Harris, dealer 657a Hayes J. E., butcher

Dickson street
559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, ironmonger 563 Houston E. M., junr., grocer 565 Wright Mrs. Florence, costumiere Wright William 567 Roseii Samuel, job drapery 569 Harris Roland W. F., hairdresser 571 Powditch Mrs. Rachel, dealer 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Smith Mrs. Sarah J.. confectioner 581 Rayment Bros., grocers

Wells street
583 Williamson John 585 Tattersall Mrs. Ellen

Wells lane
591 Monaghan Ernest, wheelwright 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Hayes J. E., butcher (branch.) Woodger James 597

Botany View hotel
—John R. Palmer

Darley street
605 Montgomery Thomas, oyster saloon 609 Shilling Jas., chaircaner and uphols’r 611 White Mrs. Annetta, tea rooms 613 Brett J., greengrocer 615 O’Brien Sydney, hairdresser 617 Mason Miss Maud, dressmaker Mason George H. 619 Battle Arthur M., draper and mercer 621 Burling Charles, grocer Willard Edward C. 623 Kenny Mrs. Bessie, fish shop 625 Perkins Mrs. Mary, confectioner 627 Parker A. B., newsagent 629 Blamey Mrs, Ellen, ham and beef shop 6381

United Australia hotel
—Ptk. Rodgers

Lord street
633 Kerrigan Charles, butcher

St. Peters railway bridge
Tramway Waiting Room 641 Harrison Ernest A., fruiterer 643 McNaughton Mrs. M., ham & beef shop McNaughton John D. 645 West Ernest, tobacconist 649 McDonnell W. P., hairdresser 651 Short William 653 Dugan John, saddler

Goodsell street
655 Hollis and Gallagher, farriers Reed C., bootmaker 665 Maisey Samuel R. 667 Shepherd George R. 669 Williams Alfred, hairdresser 671 Golding George, bootmaker 673 Hayes Mrs. Matilda, ham and beef 675 Deacon G., grocer 677 Sugerman S. R. and Co., stained glass and leaded Lights makers 679 Wallace William, butcher 681 Cohen Marks, fruiterer

May street
Laura Street—North side

33 Commodore street to Edgeware road

1 Bray John, grocer
3 Appleby Philip
5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. <br>7 Ryan Mrs. Emily
9 Painter George O.
11 Cullinan Michael T.
13 Snow Edward T.
15 McCool Charles

17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop)

Hawken street

19 Mossop John M., grocer
21 Lewis Mrs. Alice
25 Pain Henry
27 Polden Samuel H.
33 Pringle George
35 Nielsen Robert A.

Off
—Stone C. H.. builder (workshop)
37 Anderson Sydney D.
37½ Salter Thomas J.
39 Featherstone Mrs. Mary

Trescott terrace

41 Chapman Edward J.
43 Swan Mrs. Sarah A.
45 Hele Harold
47 Newton Alexander
49 Bruce Robert
51 James —
55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing
57 Hunter George
59 James John T.
61 Scott Frederick
63 Pittwood John
65 Raymond Albert
67 Goldsmith Henry J. Methodist Church

South side
Camdenville Public School—Edward I. Henry, headmaster
2 Penhall Christopher George
4 Manning Thomas K.
6 Incher Robert I.
8 Jamieson William C.
10 Hardy William J.
12 Beesley Percy S.
14 Croshaw George
16 Kinnear James M.
18 Bradley Charles E.
20 Dolan Arthur J.
22 Walton Frederick
24 Kerruish Robert H L’Avenue Park

Off Georgina street

1 Williams Miss E, boarding estab- lishment
2 Yates James
3 Campbell Mrs. Rose, boarding estab- lishment
4 Howe Mrs. Nellie, boarding establish- ment
5 Sherack William B.
6 Cameron Mrs. Elsie, boarding estab- lishment Cameron Malcolm <br>7-8 Oliver Mrs. M., boarding establish’nt
9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL.B., solicitor
10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt
11 Shaw Mrs. R. Shaw Mrs. Ann, boarding establish’nt
12 Arnold Mrs. Elizabeth, boarding es- tablishment
12a Lewis Nat
14 Stead Mrs. Eliza, boarding establishm’t
15 Harris Mrs. Sarah, boarding estab- lishment
16 Martin Miss Mary, boarding estab- lishment Lumb —
17 Doyle Mrs. Ellen, boardinghouse Reuben Charles
18 Randall Charles W. M.
19 Wilson Mrs. Mary J., boarding estab- ment
20-21 Ford & Toohey Misses, boarding establishment Williams A. R. Burne A. Howard E.
22
26 Curtis Richard, boardinghouse

Crow A rlam Turner Miss L., teacher of music Swan Miss Fanny Hore Raymond Norwood Mrs. Leamington Avenue

Holdsworth to Pine street

59 Grundy Richard
57 Gimbert Edmond B. J.
55 Blanchard Sydney E.
53 Osgood Robert A.
51 Christison W. Henry J.
49 Shipp Leslie Edwin
47 Ongley George D.
45 Gallagher Patrick
43 Douglass Robert M.
41 Giles James Richard
39 Burrell William
37 Strain James, builder & contractor
35 Mitchell James M.
33 McKenzie Daniel
31 Bourne F. J.
29 Furse Thomas W.
27 Heaver John
25 Mackenzie John
23 Barrett Patrick J.
21 Sanders William K.
19 Snape Charles E.
17 Gategood Mrs. Elizabeth
15 Weatherall Henry P.
13 Craddoek John V. C.
11 Barnes Charles, miller
9 Murray — <br>7 Brogden Arthur L.
5 Lahay Francis
3 Stewart Mrs. Margaret
1 Young John Lennox Street—North side

Bedford to Church street
St. Joseph’s Presbytery—Very Rev. Archdeacon Patrick Murphy. D.D., P.P. ; Rev D. O’Sullivan, curate

Wellington street
109 Hughson Malcolm, J.P. St. Enoch’s Presbyterian School Hall

Regent street

91 Bennett Arthur
89 Ferris Isaac
87 Walker Mrs. Mary
85 Holt Joseph J.
83 Foster John
81 Jones Phillip L. <br>79 Young Robert <br>77 Waterworth Alex.

Denison stree
t <br>75 Schmidt Mrs. Sarah <br>73 Mitchell Mrs.
7 Jackson Charles
69 Porteus Arthur
67 Shaw Edward
65 Saunders Richard
63 Bailey Miss S. A.

Australia street—Church stree
t South side

Wellington street
132 0’Loughlan Harry H., milk vendor 130 Davidson Samuel

Regent street
126 Reid John Stuart 124 Swift Mrs. Mary 122 Chesterton Samuel 120 Saunders Sydney 158 McEwan James A. 118 Hoffman Mrs. Bridget Wright George 114 Sharkey James 112 Brown Mrs. Emily Carroll John J. 110 Duggan James

Denison street
108 Smith Charles D. 106 Male John 104 Pass Albert


WOOD AND COMPANY: THE LEADING AND PRINCIPAL UNDERTAKERS.  SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WORLD’S COMMODITIES.


538
Lew
NEWTOWN.
Lon

Lennox street continued
Haines Charles McCabe James 102 Shaw James 100 Marks Daniel
98 Martin Abraham
96 Abrahams Henrv
94 Bye Charles C.
92 Picaud Francis W.
90 Henwood Arthur A,
88 Hinton John Henry
86 Sims Miss J.. confectioner

Australia street

Courthouse hotel
—Michl. O’Callaghan

Eliza street

84 Bessell John
82 Clingan Herbert W.
80 Hartge John <br>78 Whiteoak Thomas <br>76 Cooper Reginald T. S. <br>74 Littlewood Mrs. Emma <br>72 Vermeesch Jack E. <br>70 Grimes Henry W.
68 Hartge Charles H.
66 Cottier Henry W.
64 Everitt George J.
62 Dwyer Oscar T.
60 Dwyer James
58 Fisher Mrs. Dulcie
58 Wearn Edward E.
54 Conwell Geo. T.
52 Bungate Henry
50 Straney Francis
48 Robertson David
46 Powell Harry C.
44 Murray James T.
42 Johnson Charles
40 Walsh Francis T.
38 Larkin John P.

Mary street

28 Bedford Mrs. C. J.
26 Wiseman John, stables
24 Durrans Fred
22 McQuillan William G.
20 Marston Henry
18 Crockett Richard Sweet Bros. Ltd., bulk store
14 Baker John Thomas
12 Dee Henry
10 Harding Herbert C.
8 Salter Mrs. Mary
6 Williams William
4 Brown John
2 Charker George E.

Church street
Lewis Lane

Off
34 Regent street

Liberty Street (Stanmore) East side

40 Stanmore road to Trafalgar stree
t

Cavendish street

1 Stirling Mrs. Catherine
3 McDonald William
5 Howard John Henry McDonald Donald <br>7 Cahill John T.
9 Pease Arthur
11 Lyons Frederick W.
13 Robinson W. G.
15 Greenwood William. J.P.

Cambridge street

29 Cunningham William
31 Pearce Miss Elizabeth
33 Smith Mrs. Annie Green Mrs. F. J., grocer

London street

49 Diener Aloys
51 Williams William
53 Juleff Henry
55 Coggins George
57 Greaves Mrs. Caroline

Gladstone street

59 Witts George, storekeeper

61 Williams Laud Albert
63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs Susannah C., nurse
65 Whitaker H. E. Whitaker H. A.
67 Branch Joseph J.
69 Davis George E.
7 Coyle Miss Hannah

(For west side, see Petersham )

Linthorpe Street—North side

Off Erskineville road

2 Maloney Lawrence
4 Ryan William F.
6 Smith Mrs. A E.
8 Green Samuel T.
10 Vidler John, J.P.
12 Otridge George
14 Wormald G P.
16 Farquhar William
18 Porteus Edward
20 Wright Miss A. Burchart, music teacher
22 Hardge Anthony
24 Suttonberg Mrs. S.
26 Long Walter
28 Pearce Rev. Henry A (C. of E.)
30 Thompson Charles
32 Weatherby Charles
34 Rayward Richard
38 Pratt George
42 Taylor Walter
44 McKenna Joseph
46 Meyer John H. P.
48 Hendry William J.
50 Dyer Frank H.
52 Hyndes William M.
54 Turner William South side
1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne”
3 Donaldson James, ” Myola ” Hancock Charles W , ” Taranaki” Harris William H., ” Mozart “

Herbert street

23 Brown Mrs. C., grocer
25 Staff Charles G.
27 Templeton Mrs. Margaret
29 Marshall William McD.
31 Metcalfe John W.,” Milton ” Metcalfe Miss O., teacher of music Little Commodore Street

5 Pearl to Commodore street
South side
1 King William A.
2 Ayre Joseph
3 Dealtry Percival
4 Phair Robert T. North side Verdicli E. W., furniture manufacturer Little Queen street—West side

31 King to Bligh street

2 Edwards Thomas P.
4 Thomson Mrs. Janec
6 Stuart William Henry
8 Mason Alfred
10 Wade Wilifam
12 Denmark William
14 Flint George
16 Manson Mrs. Frances Manning James

Campbell street
East side
1 Heffernan Thomas
3 Barnsley William
5 Roose Herbert P. Butler Mrs. Elizabeth <br>7 Hawkshaw Herbert H.
9 Strauss Alfred
11 Cunningham George
13 Charles —

Campbell street

London Street (Enmore)

179 Enmore road to Liberty street
East side
1 Peak Henry
3 Holdsworth Miss Jane
5 Marlborougli Miss Mary Todd E., grocer

Belmore street
<br>7 Carroll James
9 Shcad Mrs. Emily
11 Armstrong Mrs. Theresa
13 Jackson Tliomas, builder
15 Fraser James
17 Harvey Robert
19 Harvey James
23 Browne Mrs. Elsa
27 Lloyd James M.
29 Rickford Harry
31 Russell H., grocer

Charles street

33 Ayres Edgar
35 Evars Miss Jane E.
37 Parkinson Mrs Alice L. Parkinson Miss J. E., music teacher
39 Findlay Alexander
41 Isherwood Mrs. Elizabeth Isherwood Miss L., music teacher
43 Goodhew Robert
45 Dobbie Mrs. Blanche
47 Cheadie W. B
49 Miller Frank
51 Frame Mrs. Jeanie, boardinghouse Frame James
53 Farrin Arthur J.
55 Munro Mrs. R.
57 York Mrs. Annie York E. A. C.
59 Noble Mrs. Mary A.
61 McKelvey Daniel
63 Boon Mrs. Emily
65 Johnston Robert Augustus street
67 Watts Edward
69 Sparrow Mrs. Mary
7 Hounsell Frederick G. <br>73 Lynch John <br>75 Downs Mrs. Mary J.

Liberty street
West side
2 Service John, physician and surgeon, ” Minnawarra ”
4 Fraser Misses C. and M.
6 Rover Charles Johnson Richard H. B.
8 Milne David
10 Flaherty Mrs. M. T. Flaherty S.. piano tuner
12 Pierce H. W., ” Emmaville”
14 Taylor William,”Essexville”
16 Weldon Nurse Mary, ” Montrose Villa”
18 Cizzio Ernest C., ” Beaudesaire ”
20 Travers Clarence F. M., ” Hazeldean ”
22 Walker W. J. Walker F. J.
24 Gough Mrs. M. A.
26 Bryant Mrs. Bridget
28 Saxon Harold W.
30 McMaster A. J.
32 Thorne Arthur
34 Gibson Misses J. and E.
36 Hickey John T.
38 Pascoe Claude, constable
40 Wyatt Andrew
48 Millais George
60 Blakemau Henry N., signwriter Longdown Street—North side

23 O’Connell street to Trocader
o
2 Cooper John H.
4 Bullock Henry E.
6 Johnson Mrs. Elizabeth
8 Gillham Thomas
10 Cook William

Susan street


WOOD & COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-12 George
Street South. ‘Phone<br>726 )

ANTHONY HORDERNS’ FOR AUSTRALIAN MANUFACTURES.


Lor
NEWTOWN.
Mar
539

12 Bayley James
14 Robson John
16 Coomber Charles H.

Missenden road

20 Campbell Mrs. Jane

Elizabeth street

40 Soith Antonio South side

Rose street-—Stephen street

3 Cheney Miss I. M.
5 Diessler Mrs. Jane <br>7 Maish Charles
9 Maunsell Richard St. George Missenden road—Elizabeth street
13 Probert James
15 Griffin Leslie G.
17 Porter James R. Lord Street—North side

631 King street to Edgeware road

3 McNamara John
5 Duffy William <br>7-9 Eldridge W. C. and Co., dyeing and cleaning works
11 Kirkwood Alexander, painter Clancy Harmer E. B.
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu.
23 Burley Frederick C.
27 Davis Richard E.
29 Lee Albert John
31 Gorman Reginald S.
33 Tandy P.
35 Smith Joseph
37 Robertson Isaac
37a Chappell Alfred E.
39 Smith John
41 Harris William
43 Sherringham Joseph G., constable
45 Withers Herbert
47 Lane Alfred G..
49 Rees Mrs. Catherine
51 Weine Ernest C.
57 Faulknor Walter, ” Poneke ”
67 Taylor Mrs. L. <br>77 Blackhall William
81 Walker Thomas
83 Starkey John
85 Gilbert Alfred
87 Guthrie Thomas
89 Hunter William
91 Douglas Alexander A., baker

John street

97 Lennon —
99 Armstrong Edward 101 Herman Phillip 103 Ward Sidney 105 Henderson Thomas 107 Hillman Harry 121 Pamphilon Edwin W. C. 123 Smith William J. 125 Watt Alexander 129 Poulter James 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Weller Joseph 147 Johnson Abraham G. 149 Heaphy Martin 151 Brace “Richard 157 Cunningham William 159 Porter John Stevens 161 Brown Mrs. Sarah J. 163 McClure John 165 Robinson J. George 167 Thomas Arthur James 175 Clayton George 177 Brown Ernest G. 179 Roughsedge Samuel South side St. Peters Railway Station—Hermann Meyer, stationmaster <br>72 Stuckey Arthur G. <br>74 Bradshaw Charles <br>78 Usher Robert

90 Sedgeman Frank
92 Hunter Mrs. Catherine
94 Boulton J. H.
98 Luckhurst Jesse 100 Heyne Miss Avice W. 102 Norton Joseph T.

John street — Edgeware road
Margaret Street—North side

College to Simmons street

1 Cooling Thomas
3 Hahn Henry William
5 Rose George <br>7 Samuels Mrs. Mary
9 Shearsby William E.
11 Jeffery William W.
13 Glendenning J. and Son. plasterers Glendenning James
15 Hewish Ernest G.
17 Vidler Isaac
19 Thompson Mrs. Flora
21 Brown Henry J. W.
23 Field Mrs. Sarah Field William J.
25 Thompson James
27 Knight Sydney
29 Scott —
31 Poulson Peter Woods Alfred J.

Reiby street

South side

2 Tester Walter, ” Clifton”
4 Kretchmer Frank, ” Ramsey ”
14 Harbidge John, ” Clifton Cottage ”
16 Breeze William
20 Dawson G., ” Garfield ”
22 Pocklington Mrs. J. S.
24 Wood Henry A.
26 Edwards Thomas
28 Cooper Geo.
30 Green A. H. Fowles J. S.
32 Cody Jas.
34 Nagel Percy R.
36 Carroll Edward
40 Lashmore William J.
42 Smith John H.
44 Ackland Walter
46 Price Frederick J.
48 Fewings Hector S.
50 Atkinson John
52 Wright William
56 Gardiner Mrs. Alice
58 Hoverton Mrs. Elizabeth
60 Constable Mrs. R., greengrocer
62 Hassett John J., grocer
64 Beckett Thomas J.
66 Palmer Wm. H. I.
68 Murphy William <br>70 Jones Mrs. Mary <br>72 Filan Miss Ellen, grocer Madden John Ferndale street <br>74 Walker James <br>76 Money Samuel F. <br>78 Insull William
80 Latimer William
82 Grenfell Sydney
81 McGuinness Henry, grocer

Simmons street
Maria St. (now called Darley St.) Marian Street (Enmore) East side
1

62 Enmore road to Sarah street

2 Furlong James
4 Anderson Mrs. Catherine
6 Hack Charles W.
8 Croft Mrs. Hannah C.
10 Hickey William, ” Buddawang ”
12 Cooke Edwin F.
14 Warne Frank
16 Molloy Thomas
18 Rich. George

20 Quinn William J.
22 Mutton Christopher Hodgson Joseph
24 Swinnerton James, ” Maxwella ”
26 Ware W. J., ” Avoca ”
28 Henry Mrs. Amelia
32 Blake Mrs. Jane
34 Baker William F.
36 Pye Walter Henry
40 Butt Charles B.
42 Crichmar Phillip, ” Gladstone ”
44 Bird John, ” Garfield ”
46 Knox James, constable
50 Piggott John, constable
52 Manning Miss Jane
54 O’Rourke Mrs., grocer
56 Norton Robert H.
58 Tougher James
60 Matheson John, builder
64 Quinn Herbert J.
66 Smith John <br>72 Knight Charles F. <br>74 Junes Ernest
1. <br>76 McMillan Walter K. <br>78 Farrell Joseph
80 White Thomas J.
82 Dawe William J.
84 Strachan Walter R.
86 Cleary William, ” Elsinor ”
88 Armstrong Robert E.
90 Mood Mrs. Margaret
92 Brown Henry
94 Egling Mrs. Isabella
96 Hamilton Mrs. Florence
98 C’rowe Arthur G. l00 Cummings Mrs 102 Watson Sydney C. R. West side
1 Downing George, fuel merchant
3 Williamson Thomas
5 McAtamney John, “Apsley House” <br>7 Grogan Dennis J.
9 Whately Sydney Herbert
11 Cavill Arthur F.
15 Curtis John
17 Walsh Daniel
19 Vincent George A.
21 Minett Franklin R.
23 Galvin George
25 Shepherd Thomas
27 Loughnan John
29 Clark John S.
31 Hockey Mrs. F. J. Hockey Miss A., milliner
31½ Newman Mrs. Caroline
33 Pye Mrs. Elizabeth, ” Merrivale ”
35 Vidler Sydney
37 Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting
37 Piper John
39 Wade Miss Jeanie
41 Shield David
43 McIntyre Alexander
45 Frederics George A.
47 Matthews Mrs. Christabel
49 Makin Henry
51 Fitzgerald Edward
53 Hague Mrs. Mary
55 Roberts Arthur
57 Warbrick William

Cross lane

59 Caunter Hobart
61 Horsley Lester
63 Alexander S.
65 McDonald Mrs. Annie, nurse
67 Caiman Mrs. J.
69 Callan Mrs. E.
7 Henderson John <br>73 Jones John M. <br>75 Wright Michael H. <br>77 Tiernan Harry <br>79 Meade Claude
81 Douglas Lancelot


WOOD AND COMPANY: SYDNEY, SUBURBS AND BURWOOD.  ARTHUR C. J. WOOD, PRINCIPAL.

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE MASSES.


540
Mar
NEWTOWN.
Mis

Marian street (Enmore ) continued

83 Apps Alexander
85 Smith Mrs. A i ice
87 Turnbull Henry
89 Prain Archibald J.
91 Northwood Frederick J.
93 Harding William
95 Douglas Arthur L.
97 Mood John W.
99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Payne Thomas 113 Willis Mrs. Ellen 115 Reynolds William 117 Hems John Hems Mrs. Sarah J., laundry Mary Street—East side

279 King to Lennox street

1 Russell Mrs. Marion
3 Glass Solomon
5 Dark Solomon
9 Thompson Charles Thompson George
11 Fransen Mrs. H.
13 O’Brien Mrs. Margaret
15 Cohen Henry
17 North William West side Empire Billiard Rooms—T. G. Chute
8 Ford Arthur R.
10 Berrell Mrs Isabella, dressmaker
12 Russell Mrs. Elizabeth B.
14 Flukes Sydney
16 Williams Francis J.
18 Wisemaii John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry May Street—North side

681 King street to Edgeware road

1 White Archibald
3 Sugerman Jacob
5 Anderson. William Pullen William <br>7 Poole Walter P.
9 Burling Charles, grocer
11 Hodgen James
13 Parlour George R., van proprietor
15 Woodger — Methodist Church—Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalfe
23 Metcalfe Rev. J. E.
27 Risby Mrs. Mary E.
29 Poulton Mrs. Margaret, grocer
31 Greentree Mrs. Elizabeth
33 Burrows John W.
35 Williams Edward
37 Hawkins George
39 Harper Joseph
41 Moore Ernest A.
43 Wilkie Allan D. Renner Frederick
45 Keating William J.
47 Hogan Thomas
49 Ross Frank
51 Buckland Edwin J.
53 Willard Robert, ” Fernteigh ”
55 Lewis Rice T.
57 Williamson Henry

John street

63 Clarkson William 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Bains John 113 Hawkins Richard J. 115 Walker George 117 Potts Charle P. 119 Potts William F.

(For south side, see St. Peters)

Mechanic Street—South side

17 Church to Egan street—Hordern st
Gray Bros., Ltd., coach works

Hordern street
Metropolitan Road (Enmore) East side

190 Enmore road to Sarah stree
t
2 Hustwick Walter Walker Miss Annie, costumiere Enmore Public School—Boys’ department, H. Buckland, head master ; girls. Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress
14 Emanuel Mrs, Mary, ”Heathcote”
16 Rowton Frederick, ” Marian ”
18 Walker Benjamin H., ‘ Westminster”
22 Bent Henry, “Peckham”
24 Young Mrs. Annie, ” Loreston”
26 Rosen Mrs. Lucy
28 Lannen Mrs. Elizabeth
30 Sharp Leonard
32 Mi?son Hamilton J.
34 Curnow Mrs. Alice
36 Ford George M.
38 Hoather Oliver E.
40 Dawson James W.
42 Catts James H.. M.H R., ” Scareliffe “

Cross lane

44 Weber Charles F.
46-48 Darke Lewis, boarding estab’ment Allwood Mrs. John Taylor Mrs. Susannah Turner Mrs. Louisa Plock Mrs. Catherine Anderson Miss Harriett
50 Wilson Hill C.
52 Dillon Mrs. Bridget
54 Gibson Frederick
56 Skinner Mrs. W.
58 Skinner David
60 Butler George
62 Broughton Thomas
64 Brown Mrs. M. J. Sims William
66 Gibbens Joseph
68 Giles Albert <br>70 Holmes William <br>72 Dobbin William F. <br>74 Gindeis Bertram P. <br>76 Browne Hilton T. T. <br>78 Oliver William
80 Smith P. J., painter
82 Richards Arthur W.
84 Baker James C.
86 Poulter Arthur H. J.
88 Coombes Owen W. T.
90 Collins Oliver J.
92 Roberts Alfred B.
94 Jenkin William A.
96 Simpson Fred O.
98 Conran Thomas F. 100 Smith William Henry West side
1 Marshall Mrs. Lucy, boarding estab.
3 Drew Joseph
5 Kirkpatrick Gordon <br>7 Bullen James, ” Glenhaughton ”
13 Levick Benjamin S., ” Milluriel ” Tabernacle—Rev. G. T. Walden, M.A. Madsen Martin D.
23 McKenzie Guildford C.
25 Eld Ernest, teacher of music
27 Knox Miss Marguerite, costumiere
31 Sindel Mrs. Marian
33 Scannell Michael
35 Williams William R.
37 Vickers George E., dentist
39 Richard Mrs. Floweran
41 Bates John B. H.
43 Simpson John
45 Jeffries William H.
47 Child Thomas

Cross lane

49 Weir J. Broomfield
51 Doherty Mrs. Louisa
53 Wallis James Henry
55 Sibley Joseph
57 Morton George J.
59 Ruddle Miss M. K.
61 Budge Joseph
63 Hall A. Gordon
65 Kunze Paul
67 Payten Mrs. Maud
69 Smith Alfred A., ” Eurimbla ”
7 Gallagher Mrs. Katherine <br>73 Wonnocott Mrs. Mary A. <br>75 Reynolds Albert E. B. <br>77 Wilson Mrs. A. J. <br>79 Hodgson Wilfred J., teacher painting
81 Milne William
83 Butcher Robert H., ” Carlisle ”
85 O’Toole Thomas
87 Lewis Clement J. K.
89 Hodgson Edmund J.
91 Blackmore Clarence E.
93 Stacey Percy C.
95 Johnson James J. L.
97 Scott Mrs. Catherine A,
99 Grey Frank H. 101 Mackay James Missenden Road—East side

143 King street north to boundary
<br>7 Kilpatrick Robert

Longdown street

9 Walsh Mrs. Sarah Alice
11 Mason William, farrier

Campbell street

13 Cowdrey Thomas
15 Madden Robert, bootmaker
17 Jones Mrs, Mary
19 Holmes James A.

Richard street

23 Baskerville John
27 Gilbert Leopold W.
29 Hansen Mrs. Mary
31 Goldsworthy Mrs Mary Goldsworthy Miss Alice, teacher music

Aylesbury street

33 Cleary Mrs. Margaret
35 Quill John Charles
37 Hodgkinson Samuel
39 Brissett Osborne J. A.

Bligh street
West side
2 McNeill Mrs. Sarah
4 Boyle Campbell
6 Cohen Mrs. Sarah
8 Lewis Mrs. Bessie

Longdown street

10 Carter James
12 Hodgkinson Thomas

Campbell street

14 Byrne J. W., dealer in old wares Weaver Mrs. Caroline
16 Morter James, bootmaker
18 Hewes Samuel, artificial flowermaker and florist
20-22 Browne John Marshall Alexander
24 Rambow John
28 Herbert Ernest W.
30 Platt Mrs. Alice, nurse
32 King Robert F.
34 Harford George
36 Henley Gideon
38 King Robert F., coachbuilder Hart H. C., blacksmith
40 Pringle William A. Turbet Mrs. Annie
42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper
44 Rapp Mrs. Mary
46 Byrnes P. & Co., undertakers (branch) Watkins Mrs. Ada St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress


WOOD & COMPANY,

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE CLASSES.


Mun
NEWTOWN.
O’Co
541

Munni Street—East side

91 Union to Angel street

1 Leeds Reginald la Little John L.
3 Brodie William R., constable
5 Hiil Mrs. Rose <br>7 Gurrin Frederick M.
9 Gurrin Brothers, fuel merchants and carriers
11 Williams William
17 Moulton Alfred J.

Gowrie street

19 Ripper Charles
21 Abel Robert
23 Bullock Charles
25 Smith William, watchmaker
27 Malenfant Mrs. Kate
29 Grant George H.
31 Lockridge Robert S.
31a Becker Joseph Coles Richard C.
33 King William
35 Robinson Mrs. Portia West side
2-4 Slinning Peter, fruiterer
6 Cook Henry C.
8 Keep Walter Ernest
10 Burns Richard G.
12 Smith Mrs. Mary
14 Levy Mrs. M. A.
16 Crow Alexander
18 Nicholls George F.
20 Saxon Stephen

Gowrie street

34 Stead G. W.
36 Meredith David
38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street) Newman Lane

Of
1 Gowrie street

23 Masters William H. Newman Street—East side

342 King street south to Union street

2-14 Yates James, fancy leather dresser
20 Jukes William E.
22 Brennan James
24 Heath Richard
26 Carman Rudolph
28 Webb Edward G.
30 East Thomas Osgood
32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee”
34 England William H.
36 Spellman Patrick J.
38 Pike Mrs. Isabella
40 Prince William A.
42 Woods Frederick
44 Cullen Albert John
46 Gibson Charles
48 Hollis Robert, M.L.A., J.P.
50 Frahair James, J.P.
52 Austin William T.
54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music
56 Johns ton James
58 Harrison Sidney
60 Paroz Fred
62 Bailey Louis James
64 Horrigan James
66 Whithan William C.
68 McNeill James F. <br>70 Tucker John G. Nebel Mrs. Emma L.

Angel street
<br>74 Coles William <br>76 Parker Tasman E. <br>78 Branston Charles
80 Rolin George
82 Thompson Robert Thompson William A.
84 Spinks James
86 Harding Miss. A. A.

Harding John J.
88 Flick Matthew H.

Gowrie street

90 Leonard Joseph, cabinet and toy maker
94 Walker Arthur W.
96 Little John
98 Cambourn Arthur E. 100 Goldthorpe William G. 102 Campbell John 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter

Union street
West side

White Horse street

1 Cortland Mrs. Mo!lie, grocer
3 Mills William E.
5 Mullanphy Mrs. Mary J. Kelleher Mrs. Margaret <br>7 Howarth A. M., ” Rotheram ”
9 Coleman Charles T.
11 Charlton Peter
13 Jones Frederick, J.P.
15 Deans Peter
17 MacGraw William
19 Lipscombe John
21 Purcell Mrs. Bridget
23 Johnson Robert A.
25 Brown Henry
27 Haddock Thomas
29 Beach Richard Hartley Barnard
31 Grounds Bert
33 Moorley Chas.
35 Hawkings William
37 Millington Herbert
39 McIntosh Harold S. C.
41 McGrath Miss Winifred
43 Dyer William A.
45 Kelly George
47 Stewart Alexander M.
49 Meenahan Sidney C.
51 Hereford Robert
53 Bullock Halbert Isaac
55 McEvoy Mrs. Emily
67 Turnbull Stanley
59 Hogan Thomas, storekeeper

Angel street

61 Melville Alexander
63 Tallentire Arthur J.
65 Potter George T.
67 Williams Harry
69 Knight William E.
7 Lowe William S. <br>73 Railway and Tramway and Citizens’ Clothing Club—C. Jones Jones Miss Catherine <br>75 Lloyd Thomas <br>77 Jestelius Mrs. Lydia

Gowrie street
<br>79 Graham Mrs. Margaret
81 McCormick Felix, bootmaker
83 Hunter Charles W.
85 Fletcher Frederick G.
87 Smith Edward
89 Walters Frederick

Union street
Norfolk Street

424 King to Angel street

1 O’Neill John J.
3 Williams John
5 Schweikert Albert E., farrier <br>7 Atkins James
9 Eggleton Mrs. P.

White Horse street

25 Davey Amos H.
27 Hetherington William
29 McMullen Michael
31 Sarson Harold L.
33 Mortimer Frederick
35 Northey Samuel
37 Smith Henry

Redwin street

North wood Street—West side

Off
9 Federation road to Camperdown

boundary

2 Raward Percy A.
4 Wilkinson William C. J.
6 Rolston Albert
8 Perry George Henry
10 Munro Alexander
12 Brown Percy
8.
14 Brame J. J. L.
16 Gibson Percy Edgar
18 Derbyshire George
22 Rawlings Benjamin East side
1 Niness Edward
3 Cheeseman George <br>7 Cook William
9 Neilan John Deery Mrs. Mary
11 Jenner Richard A., ” Clifton ” Aaron Joseph, ” Carlton ” Fawcett William H., ” Hamilton ”
23 Owen Mrs. M. A.
25 Bullow George O’Connell Street—East side
175 King to Raper street
1 Connors Mrs. Elizabeth M., boarding- house
3 Kinloch James L.

Victoria street

9 Cohen Mrs. Rachel 11 McLennan John 13 Eather Edward C. 17 Harrison Charles 19 Philp George 21 Abbott Charles H. 23 Jarman Ernest, carrier

Longdown street

29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A.

Campbell street

31 Deane William
33 Fox Charles J.
35 Thomson Thomas
37 Werrick Stanley
39 Mooney Miss M.
45 Shaw Mrs. Jane
47 Wallace —
49 Gunning —
51 Phillips Thomas
55 Tormey Walter
57 Wade Robert
59 Wheatley John H. F.
61 De Grace William
63 Anlezark Arthur
65 Allen —
67 Rutter Henry
69 Colling Thomas
7 Barrett Edmund <br>73 Gray Mrs. <br>75 Evans Edward <br>77 Wylie George <br>79 Bailey Frederick
81 Redwoood Edward
83 Ashmore Arthur E.
85 Briggs Albert C. H.
87 Cole Percy W. West side
3 Bourne George, signwriter
4 Cameron Mrs. Mary
6 Thompson Gabriel artificial flower manufacturer
10 Woolley J. H., fuel yard

Victoria street

12 Newtown District Ambulance and Transport Brigade — Henry Abrahams, superintendent
16a King Albert King Mrs. S. N.S.W. Railway and Tramway Recre- ation Club,Ltd.—John Aikman, sec. Clark William
20 Paley William


WOOD & COMPANY INITIATED ALL FUNERAL REFORMS.
(Head Office and Mortuary Chapel,
810-12
George Street,   SYDNEY.    Tel.<br>726         )

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE QUINTESSENCE OF QUALITY.


Pri
NEWTOWN.
Reg
543

19 Lock William
19a Hallen Mrs. Mary
21 Stock John
23 McGann Andrew W.
25 Bock Mrs. Marie <br>7 Chapple Henry E.
29 Appleton Henry C.
31 Craine William J.
33 O’Dell Mrs. Margaret Fubbs Joseph G.
35 Pogson John, clicker
37 Wickes John
39 Mansell Thomas Prince Street

Camden to Alice street
Prospect Street—North side

59 Church to O’Connell street

Hordern street

2 Evans Hy.
4 Minton John

Egan street

6 Selby Arthur
8 MacDonald John
10 Jensen Frederick
12 Phillips Henry N.
14 Greenhalgh Henry J. South side

Hordern street—Egan street

11 Rambert Mrs. Elizabeth
13 Scannell Daniel Queen Street—East side

King to Wilson street

22 Welland Mrs. Mary
24 Tomlinson Charles
28 Stokes Mrs. Mary A.
30 Blakenev M. J.
42 Chandler William H.
44 Say Henry
46 Webber Arthur
48 Hampton Mrs. Sarah
50 Hart Victor E.
58 Symes Mrs. Sarah
64 McGrath Mrs. Mary
66 O’Brien John
68 Smith J. Cecil

Wilson street
West side
1 Roberts J., piano tuner
3 Schadel Mrs. Teresa
5 Spring Jarnes, J.P.
9 Church of Eng. Deaconess Institution— Miss Maude Ashe, superintendent
15 Lawson Maxwell G.
17 Lawson Ernest A.
19 Madsen Hans F.. surveyor
21 Hunter James
23 Maddison Archibald
25 Sedgers Philip
27 Conway Mrs. Edward Wormleaton Ernest G. Whitehorn Alick J.
29 Rusfeldt Mrs. E Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music
33 Locke William
35 Scrivener John G.
37 Speed John Bennett street
39 Dickie John
41 Pnlham James, ” Boronia ”
49 Petersen Frederick F.
51 Bannerman William, laundry Randle Street—East side

189 Wilson street to Leamington avenue

2 Bishop James C.
4 Ward Alfred
6 Ferguson Samuel
8 Bressington David C.
10 Burton John
12 Cummings Thos. M.
14 Lannen Patrick
20 Miller Thomas

West side
1 Daly William
3 Scott Archibald, gasfitter
5 Sutherland James <br>7 Miles George E. Newell John J.
9 McClusky Mrs. Jane
11 Timbrell Frederick
13 Heathcote Richard
15 Hall Frank
17 Donoghue Robert P. Johnston Norman
19 Taylor Ernest

Leamington avenue
Raper Street—South side

109 Church to O’Connell street

Hordern street

1 Lane George
3 Holden James
5 Scott Robert <br>7 Poulter P. T. W.
9 Young Mrs. Fanny
11 Williams Mrs. Sarah
13 Soper Thomas N.
15 Maskell Henry C.
17 Herrmann Henry B.
19 Shuetrumpf Carl
21 Wilson John K.
23 Robinson Bernard
25 Clegg Robert North side
2 Warland Arthur M.
4 Cannon Thomas
6 Ryan John Henry
8 Langlands Jas., master mariner
16 Perrim George J.
18 Milling Mrs. M. A.
22 Culbert Richard
24 Johnson Mrs. Elizabeth
26 Tee Walter James
28 Glennon Thomas
30 Frost George
32 Robinson Frederick
38 Downer John
40 Copp Alfred
42 Sainty James H., engine fitter
44 Smith James
46 Phillips Mrs. Elizabeth
48 Costin Barry T.
50 Pringle Alfred
52 Hodge James Rawson Street—South side

Station to Reiby street

2 Clayton Alfred E., milk vendor
4 Townsend Mrs. Harriet Young Willoughby T.
6 Sewell H. T. B.
8 Forsaith Mrs Alfred
10 Menmuir William
12 Organ Benjamin
14 Eadie Mrs. Margaret
16 Jones William
18 Montgomery Alfred J.
20 Hodge Frederick
22 Nesbitt Hamilton
24 Beattie John
26 Attree Charles
28 May William, professor of music
30 Peters James
32 Fisher Herbert
34 Lane Arthur
36 Tuckwell Samuel C.
38 Banfield Frank B. North side
9 Blinkhorn Stanley G., ” Norwood ”
11 Buzacott the Hon. N. J., M.L.C., J.P.
13 Bourke Mrs. Ellen M.
15 Harrison Albert E.
17 Care Arthur B.
17a Landeman Mrs. Amy
19 Fotheringham George
21 Seery James P.

23 Widdowson E. A.
25 Clark Mrs. Martha
27 Blomgren Arthur
29 Lock Frederick
31 Ackland Herbert
33 Grounds Ernest
35 Newell George R. Redwin Street—North side

Off
37 Norfolk street

1 Collie Thomas
3 Sigworth John
5 Hurlstone Mrs. Eva D. <br>7 Churchman Mrs. Either
9 Dimond George
11 Goodwill James
13 Clamback Frederick
15 Hamilton —
17 Smith William John
19 White Mrs. Mary O. South side
16 Hammond John
18 Fenton’s store Regent Street—East side

35 Bedford to Bishopsgate street

1 Moore John W.
3 Palin William
5 Burnett Albert <br>7 Green James E.
9 Reed Mrs. M. C. Hargreaves G. N. E.
13 Nash Albert V.
15 Eyles William
17 Winstanley Mrs. Mary
19 Petersen Mrs. Mary A.
21 Clayton Alfred E., carrier
23 Holmes Mrs. Mary J.
25 Histon Maurice
27 Holmes Edwin J.
29 Austin William H.

Lennox street

37 Burton and Bennett, bellows maker

Kent lane

41 Garvan Edmund Forsyth Alexander
43 Howe Thomas
45 Abigail Mrs. M. A.

Albemarle street

Carlisle Castle hotel
—Italo L. Veroli
7 Elliott Joshua W. <br>79 McCarthy Joseph T.
81 Humphrey John
85 Robertson John
89 McDonald Miss Elizabeth, M. A.
91 Sheffield Mrs. Susannah
93 Baillie James, printer
95 Boyd —
97 Rush William
99 Osmond Thomas J. 101 Toby Ernest V 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter

Off
— Mitchell Thomas 111 Haas Phillip Henry 113 Neve Henry C. 115 Sutherland Lindsay A. 117 Cummings Martin 119 Smith Alfred J. 121 Dobson Kingsmill J. 123 Sailer August West side
2 Tonks Albert, greengrocer Selby Christopher F.
4 Mealey James
6 Morris Arthur S.
8 Edwards Oswald
10 Crummie Norman J.
12 Hardman Richard
14 Bulbert Phillip J.
16 Thomson Mrs. Elizabeth
18 Fuller Mrs. M.


WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE BEEN LARGELY AVAILED OF SINCE THEIR INCEPTION.

ANTHONY HORDERNS’ FOR EATABLES AND WEARABLES.


544
Rei
NEWTOWN.
Sim

Regent street continued

20 Fay Matthew
22 Pinfold William R.
24 Junes Alfred
26 Young Henry
28 Knight William Henry
30 Steel Alexander Balmain Electric Light and Power Supply Corporation Ltd. Sub-station

Bradley lane —Lennox street

44 Boyd Charles, milk vendor
46 Crosscomb John
48 Hordern Mrs. Ann
52 Allison Arthur W.

Albemarle street

66 Kent Cornelius
68 Cosgrove Mrs. Julia <br>70 Dixon Henry <br>72 Beer Mrs. Amy <br>74 Coote Thomas J. <br>76 Lincoln George <br>78 Muddle Cecil S. G.
80 Chandler William
82 Maroney Alfred D.
84 Newman Thomas
86 Croft John
88 Minehan Mrs. Valinda
90 Long Frederick
92 Baldock Edward
94 Staples John 100 Maish William J. 102 Turner John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108

Australian Native hotel
— Henry H. G. Burgess 110 Warner Mrs. M. 112 Cooper Mark 114 Friedewald Edward C. 116 Elstub Robert. J.P., contractor 120 Sullivan William J. Collingwood and Gates, stables Reiby street—East side

80 Enmore road to Margaret street

2 Ellerton Mrs. Ada
4 Lane Mrs. Elizabeth, midwife
6 Dias Albert
8 Poole Alfred
10 Golding Mrs. S. J.
12 Armstrong Mrs. S.
14 Johnson George M.
16 Hayward George
18 Parkyn Mrs. Lily
20 Cochrane William S
22 Peir W. G.

Don street

26 Cochrane John
28 Thomson Robert
30 Dehenham Albert C.
32 Varidel Frederick E.
34 Jackson James William
36 Lewis Edward
38 Byron Frederick G.
40 Snowden Robert W.
42 Howard Mrs. Annie
44 Scott Herbert B.
46 Wilson Alexander E.
48 Christie Robert Clark John
50 Mooney Richard
52 Cannan Mrs. Evlyn
54 Bell Henry F.
56 Tomkins Henry
58 Horne George H., grocer

Rawson street
Christ Church Mission Hall (Ch. of E.) (Emnore)
62 Bryant Walter E.
64 Smith Mrs. Bridget
66 Booth Walter Alex. West side

Gemmell’s lane

1 Stewart Charles J.
3 Hamill Mrs. Isabella, ” Potomac “

5 Slack Charles L.. ” Harbron ” <br>7 Law Mrs. Mary, ” Chicago ”
9 Miller William R., ” Calliope ”
11 Walsh Thomas
13 Hardy John R.
15 Blakely Thomas, “Yamba ” Hardy Charles
17 Johnson Leslie, ” Alloa ”
19 Cleary Mrs. Mary, ” Warwick ”

Pemell street

29 McCahon Mrs. Jane
33 Brier Rocco R.
35 A dams George F.
37 Clancy Harry de Burgh
39 Lea Frederick J.
41 Warden. Joseph

Sloane street

43 Luscombe Mrs. Isabella
45 Noyes Thomas H.
47 Brown Frederick W.
49 Leslie Mrs. Isabella
51 Sizmur Henry
53 Gray Richard
55 ffiggins Michael A.
57 Wyatt Horace J.

Fulham street
Richard Street—North side

19 Missenden road to North Newtown

school
Wright H. G., Ltd., clothing manu- facturers—A. H. Wright, manager Briggs & Hilder, model coachbuilders

Elizabeth street

20 Bird William
22 Hilder William T.
24 Foster John
26 Waugh Benjamin T.
28 Bardon George
30 Osborne Herbert
32 Stevenson Cleeve
34 Ely Thomas
36 Crouch Matthew
38 Holliday Norman W.
44 Mullin Percy
46 Everingham Leslie
48 Young Oliver R.
50 Connolly Oscar J. R.
52 Edwards Ernest F.
54 Mather Abe
56 Cooper George South side
1 Cole Frederick
3 Wilson Henry
5 Myer George <br>7 McKay Robert Timothy, builder
9 Troke Sidney G.
15 Tonks —
17 Ferris Albert
19 Meldrum Henry

Elizabeth street

35 Kennedy Albert G.
37 Holcombe George R.
39 Davis Mrs. Elizabeth F.
49 Saunders Alexander Robert Street—West side

Off Federation road to Camperdown

boundary

2 Ginger Charles
4 Patterson Joseph
6 Nelson Samuel
8 Thompson Mrs. J. T.
10 Wilkinson George H.
12 Parsons Benjamin W.
14 Tildesley Mrs. Harriett
16 Hibberd Herbert G.
18 O’Loughlin Mrs. D. M.
20 McNaughtt Melville T.
22 Weymouth Ernest
24 Riley Mrs. Margaret
26 Gostello Robert J.
28 Lister Henry
30 McGregor James S.

32 Barnett Lewis B.
34 Timms Reginald R.

(For continuation see city streets)
East side
1 Ryan Roger M.
3 Foxon Joseph
5 Olorenshaw Bernard <br>7 Stephens Herbert A.
9 Farr William A.
11 Jones Sidney E.
13 Middleton Wesley J.
15 Weldon Frank
17 Raynard John
19 Brooks William Henry
21 Smith Herbert O.
23 Satchell John S.
25 Keen William Thomas
27 Leary William
29 Woodham George
29a Firman John
31 Hayward Henry
33 Withers James B.
35 Wallace William

(For continuation, see city streets)
St. John Street—North side

Angel to King street

12 Simpson Samuel, fuel merchant and veterinary surgeon
6 Hardy Thomas South side
13 Hyles Arthur
11 Deveney Timothy
5 Osborne Percival A.
3 Koesters Alex.
1 Hamilton Henry St. Mary’s Street—West side

56 Trade to Bishopsgate street

2 Sawkins Mrs. Eliza J.
6 McLerie John
8 Mottram Charles
10 Robbins John
12 Webber Frederick W.

Stanley street

14 Wilson Charles St. Andrew
16 Wakely Matthew

(For continuation, see city streets)
East side
3 Robinson Charles F., ” Roseville “

(For continuation, see city streets)
Sarah Street—South side

108 Edgeware road to Simmons street

Marian street

10 Murray Edward
8 Favill Hastings
6 McGuckin Patrick J.
4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory and vinegar works

Simmons street
North side
1 Bracken Dennis J.

Metropolitan road

3 Barker John Short Street

Off
89 Camden street

1 Pringle Mrs. Florrie
2 Murphy Edward
3 Dempsey William
4 McInerney Thomas
5 Miller Mrs. Alice Simmons Street—East side

Enmore road to Camden st.—Pemell’s lane
Weirick S., builder (workshop)
12 Noake Rev. Reginald, B.A. (C. of E.) Hepper Henry W. ” Torquay ” Trevillion Henry D., ” Harolda ” Lillycrop Frederick, ” Inveresk ” Brown S, ” Invermay ”
16-18 Beegling D. H., physician and sur- geon, ” Yarrowa “

Pemell street

28 Hoskins Richard S., ” Lachlan “


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A HOUSEWIFE’S HARVEST.


Slo
NEWTOWN.
Sta
545

30 de Witt Henry C., ” Campaspe ” de Witt Mrs. Frances A., artist
32 Meagher Louis, ” Sussex ”
34 Dadswell Herbert E., ” Glen Iris ”
36 Beattie Mrs Bridget, ” Ormonde ”
38 Carson Francis A.
42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A.

Sloane street

46 Armstrong George
48 Chamberlain Bert
50 O’Connell Christopher.” Blairgowrie ”
52 Tomlins Herbert James, ” Thelma ”
54 Fenning Henry, ” St. Elmo ”
56 McCarthy Mrs. Annie, ” Chelsea ”
58 McGregor George, ” Wallsend ”
60 Matthew George
64 Camp Mrs. Rosetta Press Miss Emily S. Smith Thomas W., fuel yard

Fulham street
<br>70 Foley David <br>74 Armstrong Ebenezer Appleby Samuel J. <br>76 Kain Miss Sarah

Margaret street

88 Szarka George, grocer Hogan Edward
90 Cooling Albert P.
92 Matthewson Alfred
94 Matthewson William
98 O’Brien Mrs. Mary
98 Vickerman Michael D. 100 Cranston Edmond T. 102 Davey William
1 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Lawton Allen E. 110 Greer David 112 Miller Henry 114 Staples Andrew 116 Andrews Charles 118 Jackson Thomas H. 120 Hennessy John 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 126 Martz Franklin 128 Trounce Edward W. 130 Yeardye Albert W. 132 Robertson James A. 134 Thistlethwaite William J. 136 Roberts Frederick 138 Talbot Frederick West side
1 Seller Frederick C.
3 Field Jeremiah
5 Barry William <br>7 May Alfred
9 McLeod Dugald
11 Martin Mrs. Lucy Moon Mrs. Julia
13 Spicer James W.
15 Chappell James
17 Toohey Roger J.
19 Lees Archibald
21 Eldridge Mrs. Elizabeth
23 Elger Frederick John
25 Bagnell Henry B.
27 Glover David A.
29 Gibson John S.
31 Marsden Fred
33 Stephenson Matthew
35 Worsnop E. T.
37 Gaskill Mrs. M. A.
39 Miller Gilbert
41 Commonwealth Military Forces Area Office, Enmore, No.
34A
43 Gower Frank
45 McCabe James
47 Hicks Mrs. Margaret
49 Combellack Mrs. Mary Ann Matthews William J.
51 Nettleship Misses B. R., E. H., and H.
53 Ellis Ethelbert J.

55 Plummer Walter E.
57 Moon David W.
59 Fraser Mrs. Jessie
61 Pocklington Charles J.
63 Bowen Ernest G.
65 Milligan Mrs. Sarah
67 Toogood Mrs. Ellen
69 Varley William G.
7 Bedford Edward P. <br>73 McDonald Neil <br>75 Pearson Robert J. <br>77 McSherry John <br>79 Clark Mrs. C., milk vendor Clark John
81 Gibson James
83 Macguire Michael P.
85 Clark William S.
87 Gallagher P. E.
89 Madden Mrs. Ellen L.
91 Slingo Joseph R.
93 Kellar Arthur C. Lawes Arthur H.

Sarah street

95 Rattigan Mrs. P. F.
99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Barnett William C. 105 Woolley Joseph 107 Watkins Mrs. Susan 109 Harvey Arthur 111 Bedford Bernard B. 113 Lawler Jamea G., cleaner and presser 115 Artlett Arthur 117 Stevenson William, junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Ramsay Thomas 127 Marquand Nicholas B. 129 Mathers Leslie C. W. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Lathain Philip 135 Younger Ralph 137 Taylor Harold V. 139 Barley Harry 141 Talbot Alfred Sloane Street—North side

Simmons to Reiby street

19 Machin George E. J.
17 Ryan —
15 Morelli Edward G.
13 McMahon —
11 Rath Arthur
9 Booth Charles B. <br>7 Dunne Robert
6 Connery John
3 Trimmington Mrs. E.
1 Mills Alfred South side Wall R. and Sons, builders
10-14 Angus and Son. coach factory Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital -G. E. Ardill, J.P., director Stanmore Road

Enmore road to Liberty street

2 Dunbar Mrs. Rebecca
4 Loennies Francis
6-8 Gibb George A. (J.P. for N.S.W. and Queensland), estate agent Christ Church, Enmore (C. of E.)— Rev. R. H. Noble, curate
40 Johnson Frederick W., baker Owen Mrs. G. D.

(For continuation, see Marrickwille and

Petersham)
Station. Street—East side

Railway to Camden street
Watmough Mrs. Elizabeth Hayes Charles W.

Newtown Pastime Club

Enmore road

26 Murphy Edward
28 Butson Mrs. M., boardinghouse
30 Smith Thomas. ” Austinville ”
32 Hardy James A., physician & surgeon
34 Young R. S., J.P., overseer Council works
36 Wright William
38-40 Marsden Fred. & Son, coopers
42 Ryan Mrs. J.
44 Montgomery Mrs. Ellen
46 Branigan Mrs. Margaret, boarding establishment
48 Thistleton Miss Emily, boarding establishment
50 Devine John
52 Bolton Mrs. Clara
54 Jay G. B.
56 Evans Mrs Elizabeth
58 Wells William, painter
60 McKern Mrs. S. A.
62 Bell George
64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music
66 Dickson Magnus, bootmaker
68 Upton John <br>70 Eden Charles <br>72 Bungate Linus <br>74 Selwood Albert J. <br>78 Irwin John Edward <br>78 Firth William Firth Robert
80 Linegar William

Holt street

82 Green E., fuel merchant
84 Roach Edward
86 Green Mrs. M.
88 Minty William A.
90 Gentle J. J.
92 Moon Edward
94 Gillespie John
96 Trass Charles H.
98 Clark William 100 Morgan Frederick 102 Barry Michael 106 Sutton Miss H., private school 120 Orr James J. 122 Davis William F. 124 Craigen James 126 Souter Arthur 128 Walker Mrs. Mary A. 130 Lock Charles 132 Nutt David C. 134 Dunning Walter Thistleton Mrs. Catherine 136 Wilson William E. 138 Urquhart George H. 140 Jackson Daniel H. 142 Bottrell Mrs. Mary A., dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Campbell John J. 148 Young William 150 Wilkes Bertram M. 152 Harrington John W. 154 Hunt William 156 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants

Enmore road
Gawne Walter and Sons, builders
31 Gawne Walter, sen., builder, ” Reiby House ” Reibey Hall
43 Stuttle William George
45 Shanahan Andrew G. Don street
47 Loydstrom Mrs. Jane, boardinghouse
49 Healey Mrs. H.
51 Moloney Joseph
53 Wilks Mrs. Emma
55 Heighway Mrs. Sarah
57 Powell Thomas


WOOD AND COMPANY: BURWOOD BRANCH, BURWOOD ROAD. TEL.
27 B. BURWOOD.

ANTHONY HORDERNS’ FOR BENEFICIAL BUSINESS.


546
Ste
NEWTOWN.
Wal

Station street continued —

59 Isenhood Frederick W.
61 Bannerman Mrs. Mary
63 Brown Edward
65 Bradford Mrs. Mildred Cuddyford Mrs. Maud
67 Smith George H. T.

Rawson street—Holt street

81 Birnie Mrs. Lucy
83 Greenow Alfred E.
85 Levi Myers
87 Chessell Mrs. Grace
89 Butler Albert
91 Mahony Misses E. C. and M. A.
93 Jones Henry M.
95 Simpson Frederick Charles
97 King Patrick J.
99 White Victor 101 Humphreys William G. 103 Thistleton Charles E. 105 Chesworth John 107 Bird Frank E. 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 113 Berry Joseph 115 Thwaites Mrs. Ida 117 Thompson Frederick G. 119 Esplin Peter 121 Miller Arthur S. 123 Armfield Frederick S. 125 Walker John 127 Cahill Thomas 129 Hill James Joseph 131 Gannon Joseph N. 133 Dyson Henry 135 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James Stephen Street

Off
159 King street

Susan Street—East side

Longdown street to Camperdown boundary

Campbell street

13 Standen Mrs. C.
15 Mills Mrs. C. V.
17 Cairns Alfred W.
19 Dunn Mrs. E.
21 Hutchings Edward West side

Campbell street

8 Stevens William G.
10 Sparks William T.
12 Herbert John, wheelwright
16 Bruce William
20 Challenger John G.
22 Perram Alfred
26 Crisp Joseph
28 Davidson Harry D.
32 Guan Arthur
38 Cummings Mrs. Patrick Brennan Miss Annie
40 Bowa Con, dealer
50 Montgomery John
52 Lockley Joseph H.
54 Parker Benjamin
56 Griffiths William H.
58 Craig Alexander

(For continuation, see Camperdown)
Trade Street—South side

Railway avenue to St. Mary’s street

26 Bradley Mrs. Annie
24 Corcoran Patrick
22 Craig Mrs. Ellen
20 Garn John
18 Egleton William
16 Lang Percy J.
14 Weekley William, engineer
12 Southeron Edward
10 Jones William C.
8 Marsden Thomas J.
6 Lynch Patrick J., ” Franklyn “

4 Gordon Alexander C., ” Idalia ”

Albert street

2 Lowry Patrick North side
45 Hewish George, ” Kilmeston ”
37 Cadell Robert J.
35 Knowles Edward J.
33 Sommerville Alfred
31 Lake James
29 Smith John
27 Simpson William
23 Stephenson John B. Stepbenson Miss Lily, music teacher
21 Kershler Alfred E.
19 Gaudry Roland
17 Hogan Mrs.
15 Dibble David
13 Williamson Samuel
11 Atkinson Joseph E. Shirley William St. Stephen’s Church of England and Mission Hall Trafalgar Street

62 Phillip street to Liberty street

1 Bugler Thomas
2 Feldwick George
3 Cleland Henry
4 Wich Arthur
5 Wilson John
6 Pearson Mrs. Fanny <br>7 Smith Miss Mary
8 Potts Thomas
9 Williams Henry
11 Milne John
12 Brassington Frank
13 Leonard James
14 Hovenden Thomas
15 Hall Frank
16 Shelarn Mrs.
17-18 Sydney Art Mantel Works — J. Lightfoot, manager
19-20-21 Hunter John and Son, Ltd., boot manufacturers (No.
2 factory)
25 Milsom Alonzo J. H.
26 Adamson William
27 Craig Alexander S.
28 Hawkshaw Arthur H.
29 Birmingham Charles L.
30 Lennon J. B. Union Street—North side

Erskineville road to King street south

Erskineville lane

1 Moate William H.
3 Nesbitt Miss Eleanor
5 Keggen Mrs. Annie

Newman street
<br>7 Diggerman Simon, cleaner & pressser
9 Jackson Mrs.
11 McMahon James
13 Church James
15 Wilson George M.
17 Godden William E.
19 Grono Mrs. Elsie
21 Crandell William J.

Union lane

23 Simmons Charles
25 Morgan Frederick
27 Green William J.
29 Harris Mrs. Elizabeth
31 Clingan Mrs. Ruth
31½ Sutton George W.
33 Mattingly William J.
35 Eadie Charles
37 Redwin William F.
39 Evans William F.
41 Wright Mrs. Jeanett
43 Slater Clarence
45 Paterson John
47 James Reginald H.
49 Heckman William A.
51 Newcombe William
53 Jarvis Thomas E.
55 Bell Thomas A.

57 Eggleton Frederick C.
63 Beehag Spencer
65 Cook T. J.. carpenter
67 Eggleton James M.
69 Smith Mrs. Emma
7 Lance George <br>73 Tremleth W. G., grocer

Harold street
<br>75 Child Mrs. Mary, grocer Potter George E. <br>77 Bennett John <br>79 Creig George, dealer
81 Huber Mrs. Louisa J.
83 Kinlyside John W.
85 Eyles Arthur
87 Pritchard Thomas, junr.
89 Loader Alfred G. Ryan John

Munni street

91a Haverd James
93 Ross Mrs. Eliza
95 Duke Edwin F.
97 Nicholls Stephen
99 Moxham Charles T. 101 Morris William 103 Smedley Albert 105 Hackett John 107 Dugan Anthony C. 109 Anderson Mrs. Emma 111 Henstridge William 113 O’Malley Martin 115 Smith George 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Healey Thomas 127 Koben Stanley H. 129 Duffy Alban 131 Lucas Alfred C. 133 Hutton Mrs. Lucy 139 McNamara Arthur H. 141 Cassidy Thomas 143 Gryce Thomas 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Sheelah Anthony 151 Smith William A. 153 Reynolds Albert Sylvester 155 Hudson Percy F. 157 Sewell Joseph St.Clair Hannon John L. 159 Baldwin William H. 161 Patterson Richard 163 Wilson Colin 165 Clarke Frank 169 Purse John 171 Galloway James 173 Weatherby William J. 176

Union hotel
—Mrs. Annie E. Herbert

Knight street

(For east side, see Erskineville)
Victoria Street—North side

39 Church to Stephen street
Hordern street—Egan street
2 Mundy James H. Robert Taylor Memorial Hall

O’Connell street
South side

Hordern street—Egan street

1 Woolley J. H., fuel merchant Walenore Avenue—East side

Off
30 Alice street

1 Hayes John
3 Newell Frank Clifford
5 Jope Reinhold <br>7 Meape Charles
9 Scott Harold W.
10 Masters Charles E. West side
2 Petrucco Alfonso
4 Giles Charles J.
6 Potter Miss Martha
8 Poole Sydney P. C.


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A SURETY OF SATISFACTION.


Wat
NEWTOWN.
Wel
547

10 Banks William H.
12 Emmett William J.
14 Taylor John
16 Chown William H., junr. Watkin Street—East side

172 King street to railway

2 Pearsall Sidney C. Bull W. N., private mortuary
4 Stead Luke, bootmaker Little William
6 Hurley Mrs. Mary
8 Wilson Mrs. Margaret
10 Forward William H.
12 Hoad Walter S.
14 Gillard Alfred E. A.
16 William Henry
18 Frazer John W., com. traveller
20 Wellington Mrs. M. A.
22 Weeks Mrs. E. A.
24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music
26 Sutherland Carl
28 Elliott Patrick
30 Swain Mrs. Elizabeth
32 Edge Mrs. Lydia J.
34 White Tyrone
36 Kent Mrs. Charlotte
38 Pollock Adam
40 Bartlett Mrs. Carrie
42 Smith Mrs. Elizabeth
44 Tween Mrs. Maria
46 Davies James
48 Dodman Arthur

Wilson street

56 Thruchly William
58 Phelan William W.
60 Pepper Samuel
62 Rutter William
64 King Mrs. Amelia
66 Furley Ebenezer, J.P., journalist
68 Skinner Alexander <br>70 Watson David <br>72 Godden George E. West side
1 Stewart William
3 Williams Mrs. Hannah
5 Chambers Richard <br>7 Forster John W.
9 Robinson Mrs. Emily
11 Baylis Joseph E.
13 Child William H.
15 McCormick Thomas J.
17 Walsh John J.
19 McCardell John
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Kelligrew Mrs. James
27 Duffy Mrs. Annie
29 Bubb Mrs. Annie
31 Bowman John
33 Frazer Daniel L.
35 Ikin Mrs. Emily
37 Madden Mrs. Annie
39 Plummer Mrs. Mary
41 Higlett Mrs. Mary
43 Huthnance Samuel
45 Milsted Mrs. Hannah B.
47 Oxley Mrs. Clara
49 Humphries Mrs. Elizabeth J. Wilson street
51 Dunn Mrs. Eliza
53 Jeffreys Mrs. M.
55 Russell Joseph Kemp
61 Longmuir William D.
67 Woodcock John Kerr Edward
69 Holmes Mrs. Esther Dunn Mrs A.
7-73 States Felt Hat Co., hat manufac- turers—E. F. Coolahan <br>75 Solomon David J. <br>77 Bringolf Mrs. Rachel <br>79 Rangley John
81 Marshall James

83 Hudson Charles M.
85 Goldberg Leon
87 Cuneo William A.
89 Cook James Cook Richard T. Wellington Street—East side

45 Bedford to Bishopsgate street

1 McIntosh James C., builder
3 Wellington Hall
5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. <br>7 Stuart Hugh
9 Turner Mrs Isabella
11 Byrne John J.
13 Browning Henry
15 Crimmins William E.

Hoffman’s lane

17 Le Brant William Presbyterian Ch’ch—Rev. C. E. James

Lennox street

21 Hancock Harold S.
23 Searle William G.

Kent lane

25 Godfrey William
27 Young Mrs. Jane Fowler Mrs. Lizzie
29 Bedding William T.
31 Hopkins Mrs. Jane
33 Maples Alfred W.
35 Kippax Richard

CamplelI lane

37 Everist George
39 Roper William A.
41 Stuart-Robertson R. J., M.L.A.. J.P.
43 Prince Thomas, agent Wood Linden Tolmash

Albemarle street

45 Rogerson Miss F. E., store

Fitzroy lane

51 McCall John
55-57 Wotton George J., fencer
59 Wotton John
61 Richings John
63 Hobert Samuel
67 Fryirs James H.
69 Kell Arthur
7 Kell William F. <br>73 Cullen Michael <br>75 Barrett Mrs. Kate, fruiterer <br>77 Dyer Frank <br>79 Olney Walter H.
81 Waugh Allen
83 Donohoe Michael
85 Williams James A.
87 Thompson Edward W.
93 Crawley Mrs. C, Land’s lane
95 McAlister Joseph
97 Kielly Mortimer P.
99 Hehblewhite Duncan E. 101 Roberts James West side

Bedford street

16 Ferrier Frederick W. Scanlan Edmund
18 Hockey Albert
20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse
22 Wall William 0.
24 Butler William Butler Mrs. Annie, boarding estab- lishment
26 Musgrove Mrs. Elizabeth

Lennox street—Kent lane

32 Curran John Paul
34 Chapman Mrs. Margaret, blouse manu- facturer Chapman William H.

Albemarle street

42 Bedford John
44 Sim William A.
46 Grainger Allan J.
48 Hayes John J.
50 Wheeler Charles
52 Graham Francis T.

54 Robinson Herbert J.
56 Gleesoii Mrs. Bridget
58 Stynes Clement
60 Johnson William
62 Cowling’ George
67 Fryirs James H.
64 Moyes John M.
66 McDonald John A.

Young lane
68 Cochran Mrs. Mary B., storekeeper Cochran John D. 68a Elyard Raleigh W. 70 Fryirs Torn 72 McCarthy George 74 Purves George 76 Troy — 78 Hall James, bootmaker 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fairbank Lewis 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Higgins John T. 90 Garland William E. 92 Chantler Mrs Anne 94 Turner Mrs. Mary Jane 96 Shirt Walter A. 98 Harris Mrs. Annie Wells Lane

Off
585 King street south

Gellatley Gordon, buggy hood and motor car top builder Wells Street—North side

581 King street to Edgeware, road

1 Barrett William
3 Hamilton A. A., ” Manfred ”
5 Chater Henry Edward <br>7 Fletcher Frederick
9 Newman Ernest M.
11 Smith John James
13 May James
15 Tye Frederick
17 Hartley Walter
19 McKinley William T.
21 Hogg John Henry
23 Erickson William
25 Horgan William J.
27 Hinds Frederick
29 Davis John
31 Penn James
33 Simpson Mrs. Ellen
35 Stewart Mrs. Susan
37 Thomas Alfred O.
39 Holland William T.
41 Nimmo Thomas
43 Gibbs Walter J.
43a Mundy John H.
45 Minter Henry J.
47 Duckworth Edward
49 Guthrie Allan
51 Rasmussen Oley
53 Catford Charles
55 Skinner Walter F.
57 Ives William
57a Hayton Richard L.
59 Garrard Charles L.
59a Simpson Thomas
61 Cooper Walter L.
63 Young Mrs. Eliizabeth
65 Reynolds William
67 Taylor Samuel
69 Fenton Richard H.
7 Williams Mrs. Annie Quested Charles G. <br>73 Chippindale John <br>73a Tatham Oscar J. <br>75 Scanlon Mrs. Elizabeth M. <br>77 Rogan Phillip A. <br>79 Lees George F.
81 Acland Robert, W., grocer

Pearl lane

85 Gledhill Frederick
87 Torr Percy W.

Pearl street


WOOD AND COMPANY: NORTH SYDNEY BRANCH, MILLER ST., N. SYDNEY. Tel.
9 N.S.
( WM  LLOYD   
Local Manager)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A LOT FOR A LITTLE


548
Wha
NEWTOWN.
Wil

Wells street continued—

89 Eldershaw Archibald
91 Brophy James
93 Alderman James
95 Campbell William
97 Chapman George
99 Pettit John, fruiterer Morris George 103 McCormick Felix, bootmaker 105 West Albert

Commodore street
123 Henry Edward I., schoolmaster 125 Curror George. ” Kelvin Grove ” 127 Pitty Walter J., ” Allandale ” 129 McIntosh John, ” Bertdale ” 131 Appleton James T., ” Clariceville ” 131a Blake John S., ” Josephville ” 133 Perrabo William J., ” Graceleigh ” 133a Scanlan Edmond W. L. 135 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder South side
2 Williamson Charles
4 Drane Joseph
6 Shorten Mrs. Frances
10 Willard Alfred H.
12 Collins James
14 Tansley Ernest J.
18 Spencer John, dentist
20 Darby Alfred E.
22 Lovett Cecil F.
24 Eggleton William R.
26 Cox William, J.P.,” West Lynne ”
28 Saunders Joseph E.
28a Mansell Edward E.
30 Black Peter
30a Lisson Reginald L.
32 McKinley Herbert
34 Cuddeford Miss Margaret
36 Morris David
38 Keily Thomas
40 Langford Bert A.
42 Histon John P.
44 Lisson Mrs. Ellen S.
48 Sparkes Walter J.
50 Watson John
56 Lappan David
58 Gillings Joseph
60 Taylor Horace Henry
62 Martin Thomas
64 Shoveller William
66 Hannaford Victor <br>70 Murray Anderson <br>72 Summers Edward <br>74 Sandry Alfred <br>76 Eldershaw Mrs. Frances <br>78 Steele Edward A.
80 Kelly John
82 Townsend Edward

John street

90 Murray John
92 Saldern John T.
94 Jarvis John H.
96 Guihen Michael
98 Wood M. H. Albert 100 Hagin Percy Alfred 102 Nancarrow Stephen H. 104 Davey George H., ” The Priory ” 106 Barton Garth P. 108 Humphry Henry R. 112 March William J. 118 Gooding John 120 Waters Ernest Edward 122 Hesslon William J. 124 Arthur Frank 142 Taylor Tom Taylor Mrs Matilda, dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 Wright Percival E. 148 Wright Mrs. Jane 152 Walker S. M. 154 Fernley Thomas 156 Smith George W.

Whately Street

Off
242 King street north

2 Sholl George
4 Edgecombe Mrs. Dorothy
6 Saw Joseph
8 Quinn John
10 McDonald Mrs. Mary
12 Hattenborough Mrs. May
14 Hutton George H.
16 Ryan Mrs. Kate
18 Viney Albert E.
20 Sargeant Mrs. Isabel Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants Whitehorse Street—South side

Newman to Norfolk street

2 Weekes Miss Charlotte
4 Reilly Misses S. R. and E. R.
6 Newland Alfred A.
8 Hunter Henry
10 Maskelyne Thomas
12 Emerson Mrs. Hannah
14 Foster Hiram
16 Larsen Mrs. Mary A.
18 Williamson Magnus
20 Cassidy Mrs. Annie
22 Clarke Henry William

Gibbes street
North side

George street

1 Burke Francis M.
3 Lancashire Ernest
5 Buttery James Wilford Street—North side

Station street to Enmore road
James Mrs. Grace Farrow Mrs. Grace Ible Miss May James Walter Ible William McDonald and Eklund, ice manufacts.

Enmore road
South side
2 Schnabel David H.
4 Collins Michael D.
6 Walsh Henry
8 Watson William
10 Wishart John J.
12 Lee William
14 Robins Edwin G.
16 Ross Robert
18 McKenzie William
20 McDonald Alexander J.
22 Stewart James B.
24 Pritchard William H.
26 Barclay James
28 Cunningham Mrs. Blanche L.
30 Edge Frank
32 Morris Thomas H.
34 Abbott Mrs. Lena
36 Cullen William F.
38 Angel Ernest Charles
40 Hinder Oswald R.
42 Campbell Robert
44 Steer Mrs. Matilda
46 Mulhall Miss T., boardinghouse Wilson Street—North side

314 King to Forbes st.—Erskineville road

16 Aredell John
18-20 Williams William H., saddler
22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery
36 Wheatley Henry
38 Haswell Thomas Haswell Mrs. Jane, nurse
40 Grimes Mrs. Flora A.
40a Eagleson William J.
42 Garrigan Joseph
44 Herbert Alfred J., constable
46 McConnachie John L.
48 Blackett James C.

50 Webber Alfred W.
60 Steele William
62 Creamer Mrs. Laura
64 Hornby Mrs. Jane
66 Nowland Frank
68 Dobbie Mrs. Agnes <br>70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants <br>76 Ferguson George
80 Brady Mrs. B., grocer

Brown street

82 Dixon Richard J.
84 Griffith Miss Mary
86 Troy Mrs. Ellen
88 Whinton Mrs. Ellen
90 Rodrick Mrs. Eliza
92 Harding Henry
94 McNamara Denis
96 Bardsley Joseph W.
98 Patrick A. W., photo. enameller and button badge manufacturer Patrick Alfred E. 100 Cording Mrs. Mary 102 Newman John H. 104 Debenham George R. 106 Murray Mrs. Matilda

Watkin street
110 Osborne Alfred E. 112 Conrick William K. 114 Roche James 116 Monk Edward T. 118 Porter Mrs. Theresa E. 120 Rieck Herr A., music teacher

Bucknell street
122 Dwyer Miss Hannah Holmes William J. 124 Pinkerton William 126 Warwick Walter 128 Taylor Alfred G. 130 Dodds Edward 132 Land William

Burren street
138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Henderson James 142 Crowe John B. 144 Chapman Miss Lucy 146 Davies Griffith C. 148-50 Mount Eagle Tinplate Metal Works —A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Nannelli Harry 162 Goldfinch Harry 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Arcadia Theatre Picture Show

Fitzroy street
186 O’Brien William 188 O’Brien Jeremiah M. 190 Robertson Miss Jean, confectioner 192 Garrick Mrs. Mary H. 194 Thompson James A. 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Flack William F. 202 Pressent Arthur 206 Rowe William 208 Bond James

Queen street
212 Deane Herbert 214 Penman James 216 Stokes Frederick J. 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side
1 Ogden R. and B., timber merchants
3 Eagar Sydney, estate agent Thorne E., tailor (workrooms) Brennan’s stables

Erskineville road

17 Beer Mrs. Esther
19 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
23 Carpenter Joseph


WOOD AND COMPANY:

THE
FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY.

(Head Office,
810-2 George
Street South. ‘Phone<br>726)

ANTHONY HORDERNS’ THE ECONOMIST’S DELIGHT.


Alf
NEWTOWN.
Alf
549

25 Davidson Edward
27 Aubrey William C.
29 Williams George
31 Sharpe Emanuel
33 Herliliy Mrs. Margaret
35 Cory Henry C.
37 Tollfree Joseph R.
39 Ambrose Mrs. Mary
41 Bremner John
43 Cooper George
45 Houslar William
47 Reynolds Harry.
49-51 Wheatley Henry, ladder manuft’er
53 Godding Charles J.
55 Ellis Miss M., dressmaker
59 Mills Claude
61 Chalker Frederick
63 Swindells Samuel
65 Gimbert William, carpenter
69 Paish and Sauderson, caterers Glase William J. Latter Day Saints’ Church
7 Oddfellows’ Hall <br>73 Campbell Mrs. Margaret <br>75 Clare Charles F. <br>77 Marie Madam C. <br>79 Crockett William
81 Grace’s Resilient Wheel Co.—J. O’Reilly, manager

Brown street

85 Forster R. C. H., physician, ” Firenze ”
89 Mackin Montagu S.
91 Warburton Richard
93 Harker Henry J.
95 O’Reilly William
97 Sparkes U., Joseph
99 Holmes Alfred 101 Andrews John 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 106 Henninges Henry, baker

Watkin street
107 Davie Alexander H.

109 Phillips George H. 111 Green Horace E. F. 113 Roberts John E. 115 Austin Mrs. Sarah 117 Butson William H. 119 Eadie John 121 O’Leary James 123 Graham Cyril L. 125 Crome John 127 Hunt John

Burren street
143 Reardon Edward Rook Miss May, dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Lew Samuel 153 Landers S. H. 155 Dickson John 157 Maclean John 159 Kent William, stovemaker 161 McKinnon B., teacher of dancing 163 Duke Mrs. Ellen, store

Pine street
165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Boy. Alexander 183 Young William 185 Kemp Mrs. Agnes 187 Rhodes Benjamin, grocer

Randle street
139 Mather Joseph 191 Harris Thomas, fruiterer 193 Warburton Edwin T. 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Browne Albert, butcher 203-207 Hill Walter, fuel merchant

209 Fletcher Samuel

Holdsworth street
213 White Walter Kirk 215 Serbutt James 217 Sheridan Mrs. Nora 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, ” Hawthorn ” 225 Glendenning William 227 Sims Mrs. Fanny

(For continuation, see Redfern)
Yaralla Street—South side

Off
1 Bucknell street

Banks Reginald, fuel merchant Templeton George, ” Dewerstone ” Haydon Mrs. Emily A., ” Mewstone ” Eather John C., ” Eddystone ”
1 Comber John
2 Blundell Albert E. S.
5 Lansley Henry <br>7 Gallaher Dominic G.
9 Thorncroft William
11 Walsh Samuel
13 Kerr Frank G.
15 Matthews L.
17 Everingham Thomas C.
19 McDonald William A. North side
2 Dwyer James
4 Mullis Mrs. Rose
6 Funnell Thomas
8 McLennan George
10 Taylor Thomas
12 Ross Mrs. M. A.
14 Jeffreys John, upholsterer
16 Castle Mrs. Isabell
18 Miller Leslie
20 Austin Frank S. Boylan W, sanitary contractor
22 Burton Patrick J.


WOOD AND COMPANY: IMPORTERS OF UNDERTAKERS’ SUPPLIES. COUNTRY ENQUIRIES INVITED.



NORTH BOTANY FOLLOWED