ANTHONY HORDERNS’ FOR TEAS, TOYS, TOOLS AND TOGGERY.

NEWTOWN.

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- down; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.
Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.
Area-480 acres.
Number of assessments-6,000.
Assessed Value-£200,000.
Number of houses-5,700.
Miles of streets-26¾
Annual rental-£212,290.
Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,540,272 4s.
Council Chambers-Town Hall, King-street.
Office hours-Daily, 9 a. m. to 1 p. m., 2 to 4 p. m.; Saturdays, 9 a. m. to 12 noon.
Council meetings-Every alternate Tuesday.
MAYOR- Harold T. Morgan, J. P. ALDERMEN- Jas. Campbell Frederick Jones W. C. Clegg John Milne Hugh T. Macready F. Bamfield Nathaniel Lewis Wm. Rigg, J. P. W. L Smith Harold T. Morgan, J. P. Robert Elstub, J. P. Chas. H. Turtle TOWN CLERK- Archibald Mackintosh, J. P. G A. Kitt, Bookkeeper John Wilson, Assistant Clerk Francis Foot, Junior Clerk TREASURER- J. S. Donaldson AUDITOR- W. H. Cadogan OVERSEER OF WORKS- Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR John Watson Frederick Hoffman CHIEF BAILIFF- Nathan Sargant CARETAKER- Joseph Brown

Alb NEWTOWN. Ali 497

Albemarle Street-South side Bedford street to 6O Australia street Baltic street-Oxford street 54 Shaw Robert, “Wendover” 52 Askew George H. 48 Wilson Robert R. 46 Wilkinson W. 44 Carroll Mrs. Annie 42 Belmore Mrs. Katie 40 Banks Silas 38 Ward John Wellington street-Regent street 34 Williams Henney, butcher 32-30 Williams Henney 28 Hill Alfred P., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Binskin William H. 22 Bilston Mrs. Jane 20 Boswood Mrs. P. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Alexander Mrs. Barbara, grocer 14 Jeskie Gustave 12 White Oliver 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Scotland Mrs. A. 4 Gilligan John 2 Pearce William F. North side 113 Richardson Charles T., “Byerock” 111 Hopkins Mrs. Albert, “Burrowa” Artingstall Alfred 109 Burridge Charles, “Bundaberg” 107 Westall Charles W., “Bombala” 105 Green Charles H., “Beaulah” 103 Wotton John Arthur, “Beresford” 101 Gregory Frederick T., “Ben Lomond” 99 Guilfoyle Denis T, “Benalla” 97 Burgess Henry, “Belmont” 95 Still Frank, “Blenheim” 93 Harvey Mrs. Jane, “Glenferrie” 91 Geddes William F., “Batavia” Baltic street 69 McLachlan Andrew, “Abbotsford” Oxford street 67 Noakes Herbert 65 Troy John 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 MacAuliffe Arthur 59 Ardill George E., J. P. Wales Miss L., nurse 53 Martin Walter J. 49 Bridge Andrew J. 47 Thomas William Edwin Wellington street 45 Rogerson Mrs. S. A., grocer 25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotel-I. L. Veroli 19 Evans Mrs. 17 Atkinson William J. 13 Kelly James, “Moruya” 11 Johanson Edward J., “Araluen” Denison street 9 Walsh Miss Florence, draper & grocer 7 Baldick James 5 Baker Mrs. Lauretta, dressmaker 3 Jones Phillip L.

Albert Street-East side Bedford to Trade street 3 Pearce Zacheria 5 Watters Arthur E. 7 McDonald Murdoch 25 Fernon Frank J. 27 Grimshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 McDonald Joseph 39 Sheard Mrs. Emily 41 Rowley James West side 6 Mitchell Mrs. Clara O’Connor Michael
8 Shanahan Andrew G. 12 Boxwell John G. Alice lane

Alice Avenue-West side Off 175 Alice street 1 Fans William C. 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell Mrs. Mary 7 O’Hara Albert J. East side Gordon Alexander D., “Carlton” Tinker Bert, “Oatley” Brown Horace J., “Sutherland” Jamieson Henry C., “Penshurst” Crowfoot Frederick. “Como” Green Sydney A., “Clifton”

Alice Street-North side King street to Edgeware road 1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage” 11 Giles Frederick C. 13 Woolnough Mrs. Lucy 17 Leigh John A. 19 Bailey Mrs. Annie 21 Campbell Mrs. Mary A. Off-21½ Perrim William A. 23 Thackall John H. 25 Mavay Mrs. Mary A. 27 McArtney Edward Williams John 29 Flint William 31 Woodroff Mrs. Sarah A. 33 Poole Alfred, contractor Off-33 Richard E. H. & Sons, art metal workers 49 Tye Herbert H. 51 Danaher Mrs. Elizabeth 52 Windberg Henry F. 55 Grist Moses 57 Cremen Mrs E. 63 Clare Alfred 65 Williams Mrs. Lucy 67 Howard Thomas 69 Walters Carl Off-69½ Noyes Henry

WOOD AND COMPANY THE MOST EFFICIENT FUNERAL DIRECTORS IN THE CITY. (Head Office, 810-12 George
Street, SYDNEY. Tel. 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR WATCHES, CLOCKS AND JEWELLERY.


498 Ang NEWTOWN. Aus

Alice street continued- 71 Souter George F., “Linda Glenn” 73 Hanks Sidney J., “Grace Lynne” 81½ Orr Mrs. Agnes, “Floraville” 83 Dessaix Andrew S., “Glassnock” 87 Stewart Mrs. Jean, “Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson John Thomas, “Lewisville” Bryce Victor 97 McKay Thomas, “Ireneville” 101 Vonderlancken Mrs. Annie 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton Mrs. William, grocer 109 Briggs Robert R. 111 Cameron Alfred W. 113 Fletcher Miss Ethel M. 115 Deaman Thomas 117 Kilbut John 119 Moore Charles E. 121 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E. 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful, sen. Lush George P. 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss Alice 139 Noakes Mrs. Agnes, dressmaker 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H., mason 145 Ayre Joseph 147 Thornborough Arthur F. 149 Johnson Henry 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William, stonemason 157 Taylor Ernest C. 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Smethurst Edward, grocer 165 Fowler Robert 167 Denning Cecil H. 165 Allen Lancelot R. 169 Riley Thomas F. 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Shadlow Edward J: 179 Holland William H. A. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Dignam Michael S. South side 4 Meredith William T. 6 Lees Alexander 8 Griffin Thomas J. 10 Trenbath James H. 12 Smith Thomas W. 14 Burls Robert 16 Toomer John 18 Agnew Mrs. Mary 20 Hughes David M. C. 22 Evans Phillip H. 24 Scoot John 26 Hayes Mrs. Ellen 28 Simmons Joseph 30 Freestone Mrs. Catherine Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Hatley Mrs. Alexander 36 Blackhall George W. 38 Enfield Andrew G. 40 Sewell Frank C. 60 Konig F. and Co. Ltd. condiment manufacturers-J. P. McArthur, manag. direct. Tel 253, Newtown Cooper William G. 62 Peard Joseph H. 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 78 Whitlock Arthur 80 Maccallum Miss Jane 82 Dwyer James 84 Erskine Thomas 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Amelia 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglass Henry 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry J., “Edenia” 106 Ward Ernest 108 Appleby Mrs. Rosina 110 Dew John C. 112 Goodin Mrs. Sarah 114 Walker James 116 De Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Beattie Alexander 122 Murray Henry 126 Sarson William 132 Swinbourne Charles F. 134 Abrahams Henry 136 Colless Thomas B. 138 Keating John Andrew 140 Berkley Edwin T. 142 Pears Sidney Reed 144 Martin Francis Australian Colors Limited 166 Wynn Watkin William 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel Street-South side 7 Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Harrison William W. 8 Warner Arthur 10 Bullman Owen 12 Furey Joan 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Forbes John Williams John 26 McIntyre Archibald 28 Brown Wm. 30 Jones Arthur E. 32 McGlinn Hanley 34 Ouley Edward 36 Roberts James 38 Copeland James 40 Jones Henry W. 42 Baker Ernest A. 44 Coates John 46 Spear Henry F. 48 Cordingley Henry 50 Robb William 52 Price Josiah 54 Jensen Martin 56 Harris Keith W. W. 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 62 Beverstock Randolph 64 Barnard John 66 Walsh Samuel 68 Laycock George E. 70 Baikie James Gunn 72 Hitchen Joseph B. 72½ Lewis David H. Harold street 74 Williams Arthur 76 Wilson Thomas S. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 82 Vidler John, farrier 84 Grant Mrs. Margaret 86 Brown William J.
88 Ash?rd John 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Simpson Robert 94 Brown Albert G. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Williams James Iredale street 102 Stanley William P. Abel and Co. ‘s stables North side Newman street 1 Dewhurst James 3 Woods Harold E. 5 McDonald John E. 7 Stebbings Aubrey 9 Hogan John 11 Langran Frank 13 Bryant Edward 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 19 Heness Christopher R. 21 Noad William 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 29 Bergin Augustus A. 0. Richard Bros., art metal workers Brewer and Bell, furniture manufac. 49 Kingwell Charles H. 51 Lewis Benjamin 53 Stewart Mrs. Margaret J. Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick, “Gertrude Cottage” 105 Aylward William P., “Edith Cottage” 109 Lawson Robert J. 111 Roberts Adolph 113 McKee Julius J. 115 Hackett John King street

Augustus Street-North side 67 London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Miller Maurice 43 Holgate Harold J. 41 Petrucco G., Orenite pav. mftr (office) 39 Cooper Mrs. Sarah 37 Holder Mrs. Ellen J. 35 Simpson Walter E. 33 Peirce Mrs. Annie 25 Barber Mrs. Edith 23 James Edward R. 21 Rogers Walter H. 19 Paterson James A. 17 Spence John, boilermaker 15 Spence Austin 9 Wilson Mrs. Emma 7 Lawless Thomas A. 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Annie 22 Gleeson John 20 Fisher Mrs. 16 Russell David

Australia Street-East side Town Hall-King to Bishopsgate street Newtown Police Station-John Mac- Crimmon, sub-inspector, in charge Newtown Court House-W. Carson, J. P., C. P. S., Chamber Magistrate, Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; F. W. Kitching, J. P., Assistant C. P. S. District Registrar of births, marriages and deaths-David T. Bloomfield 1 Cook Henry

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. W. S.: SYDNEY. (Head Office. 816-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL SPORTING REQUISITES.


Ayl NEWTOWN. Bel 499

N. S. W. Fire Brigade Station-Arthur G. Reeves, Officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Michael O’Callaghan Lennox street 21-23 Dibble William, baker 27 Sedgwick Jaspar 29 Gildea Mrs. Annie 31 Basson Caleb 33 Parker Edward J. 35 Isles Charles 41 Meehan Mrs. Catherine 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., stables 47 Crozier G. F., painter 51 Westall C. W., bootmaker Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music Andrews Miss Annie 53-55 Andrews Ernest & Co., hearse builders and undertakers 57 Vaughan Edward J. Pentecostal Mission Hall 65 Fletcher James T. 67 Larkin William 69 Harding Mrs. Mary A. Gawen James 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret 85 Monaghan Ernest J. 87 Gray John 89 Pake John 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Goodin Mrs. Charlotte 119 Mitchell Henry, constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gibbens Martin J. 127 Johnson Charles, carrier 129 Campbell Samuel H. (for continuation see City Streets) West side Alton lane 2 Servants’ Home Registry Office Davies Mrs. Minnie 4 Paries Charles A. 6 House William 8 Haining Arthur C. 10 Halton Francis P. 12 O’Neill Bernard 14 Perriman David Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Helena Jhonson Walter, solicitor A. & E. Coy., jewellers & commission agents-Geo. A. Davey, manager 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Horsley William Cromwell H., solicitor 22 Robertson Allen 24-26 Bolton Mrs. Elizabeth boarding- house 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade -E. Bollwood, officer in charge 32 Hayes Mrs. A., nurse 34 Sercombe Henry 36 Edwards John W. 38 Thornborrow George, hairdresser 40 Barten Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada grocer Hoffman’s lane-Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Kindergarten Public School-Miss E. Tynan, headmistress Campbell’s lane 56 Bindon Arthur 58 Broughton A., fruiterer 60 Andrews A. George, undertaker Albemarle street 64 Newell Ernest H. 66 Wheatley Frederick W. 68 Stokes Richard 70 Austin Mrs. Sarah 72 Bradley Frederick Fitzroy lane 76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent John W. 80 Turner Mrs. Louisa 82 Ricketts Thomas 84 McKenzie Alexander 86 Williamson Albert J. 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 Crichton, Miss Jessie 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Crighton Mrs. Emma 100 White David 102 Blann Frederick T. 104 Anderson Robert A. 106 Muddle Mrs. Minnie 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker Bernard Mrs. Alice 110 Wall Charles W. 112 Street Mrs. Mary A. Barrington Laurence C. 114 Fitzgerald Michael, grocer Land’s lane 122 Chevell Thomas, galvanising works Bishopsgate street {For continuation see City Streets)

Aylesbury Street Off 31 Missenden road 3 Bonus William, tin merchant

Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 James – 4 Stewart Morton J. 6 Shakespeare William 8 Jones John A. J. 10 Brown Mrs. Elizabeth 12 Sproutt Edwin 14 Brown Norbert 16 Craig Thomas 18 Williams Charles 20 Wheeler Albert E. 22 Hull Thomas 24 Melville Thomas R. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Clune Edward 30 Machan Mrs. Caroline Short street

Baltic Street-East side 75 Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E. 3 Nickless Charles 5 Whitehead Mrs. Ellen 7 McIntyre William 9 Croker Thomas H. 11 Warwick Thomas H. 13 Askew James W. 15 Hickey Thomas C. 17 Pearce Miss Martha Campbell’s lane 19 Wallace Mrs. Elizabeth A. 21 Hearne William John Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School-sister Leonard, head teacher 41 Hughes John 43 Goudie Mrs. Anna 45 Lynch Mrs. Ellen
47 Wheeler William J. 49 Louis Mark Austin West side 30 Cook Silas K., “Curlew” 40 Halley Arthur C., “Kent House” 42 Miller William, “Harcourt” 48 Grainger Joseph 50 Grant William 52 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh, J. P., town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Bridge Theatre Denison street 15-17 Brown Mrs. Bridget, confectioner 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Stopps — 25 Wilson James A. 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 Cousins Enoch 31 Miller Chas. 33 De Mello John R. 35 Teague William Teague Mrs. Daisy, laundry Regent street 45 Wheatley and Stokes, bakers Wellington street St. Joseph’s Church (R. C. )-Very Rev. Archdeacon P. Murphy, D. D., P. P. St. Joseph’s School(R. C. )-The Chris- tian Brothers 65 Brown Alfred 67 Little John 69 Stewart Francis H. 71 Thompson John 73 Carr Thomas 75 Gannon Mrs. Flora Chard lane-Baltic street Elstob Mrs. Elizabeth, “Clarendon” Ternes Phillip C., “Myee” Albemarle street-Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Johnson Thomas 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 135 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 Batten Mrs. Jane 141 McCord William 143 Bradford Mrs. Jane 147 Ireson Richard E. 149 Weekley Harold 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph

Belmore Street-South side 5 London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Northey James C. 28 Webster Mrs. Emily S. Rogers Prank S. 26 Fortune Mrs. Mary E. 24 Pyne James W. 22 Lloyd Albert H. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. Taylor William H. 16 Louche Mrs. Hannah W. 14 Harris William B. 12 Frame Richard 10 Shaw William L. 8 Stephens William C.

WOOD AND COMPANY SUPPLY FLORAL TRIBUTES OF EVERY DESCRIPTION. SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ FOR MOTORISTS’ WANTS AND MOTOR GOODS.


500 Ben NEWTOWN. Bur

Belmore street continued- 6 Kiely Mrs. Margaret 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” Campbell W. 19 Bower Thomas K. 17 Schwer Charles F. 15 Brown Thomas G. 13 Cohen Harry 11 Sims Mrs. Mary 9 Furley James, J. P. Furley Miss E. H., teacher of music

Bennett Street-North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Green Patrick J. 6 Le Breton Alphonse 8 Hind Harry C. 10 Blackshaw Henry 12 Atkinson Charles 14 Riley Edward South side 1 Smith John T. 3 Shibnen John J. 5 Rowswell William 7 Ryan Daniel J. 9 Taylor Uel 11 Collins John D. 13 Souter Henry N. 15 Hamer Harry C. 17 Spice Herbert

Bishopsgate Street-South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. W. P. B. 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street-Regent st. -Wellington st. 6 Sheridan Michael Sheridan John J., teacher of music 8 Lucan — 8 Brame James J. 10 Murphy Sylvester 12 Scott Frederick W. 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P. (For North side see Camperdown)

Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Pearce Mrs. Lily 4 Hill Peter Hill A. C. W., solicitor 10 Sampson Charles 16 Best Wilburn, “The Towers” 18 Jones David 20 Viney Mrs. Emily Little Queen street 30 Davies William C. 32 Reid Mrs. Mary Small Ernest C. 34 Evans Alfred 36 Flint Harry J. 38 Harvey Mrs. Rose 40 Moore A. R., teacher of music 42 Miller Herbert W. 46 Mortimer Mrs Mary A. 48 Edwards Henry L. 56 Madden John, “Rosebank” North Newtown Practice School-P. Kennedy, M. A., principal 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Markham Thomas George 68 Sanchez Frank F. S. 70 Wall John Henry 72 Butcher Albert H. 74 Low Mrs. Rosa. “Antrim” 76 Johnston Mrs. Eliza, “Thelma” Elizabeth street 92 Snowdon Mrs. H. 96 Lawson Thomas 98 Palmer Charles R.
100 Hay James F. 102 Denton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. J. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Whittemore Charles R. (For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate 16 Scott Robert 18 Gordon Mrs. Annie 20 Raffelle Mrs. Esther, dressmaker 22 Selman Frank K. 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William 34 O’Neill John A. 36 Duncan James 38 Haddon Joseph, senr. 40 Oldfield John W., upholsterer 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Mrs. Eliza 48 McGrath Patrick West side 1 Murphy John Murphy Miss Mary, boardinghouse 3 Tebbutt William B. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Hart William J. 9 Farquhar William 11 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Wilson street Isaac John, “Tretower” Newell Benjamin Linthorpe street 31 Penberthy Mrs. F. W. 33 Watters Mrs. Nora 35 Jones Henry E. 37 McNaught Jas. M. 39 Aldridge Mrs. E. 41 Crowe Michael 43 Burke Arthur J. 45 Nelson James 47 Evans Arthur W. 49 Byrnes Thomas P. 51 Faulkner Robert J. 53 Managan John J. 55 Smithers H. Arthur 57 Boyle Thomas 59 Lewis John R. 61 Burley J.

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street-Yaralla street 6 Triggs Mrs. B. 10 Mollet Arthur, insurance agent 12 Jenkins Mrs. Emma 14 Burns John A. 16 Eather John 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Beynierse John. G. 22 Litechild Thomas L. 24 Crowley George 32 Northcote John 34 Ricketts Thomas 36 Fletcher Arthur P. 38 Dowling Joseph 40 Overton John 42 Bramble Thomas C. 44 James Mrs. Jessie 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William Walley George
West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Wells Ernest 5 Hill Charles 7 Frazer Joseph J. 9 Hart Mrs. Mary 11 Loveridge Robert 13 Williams Mrs. Sarah 15 Triggs Sydney A. 17 Salvesen Mrs. Harriet 19 Robertson Mrs. Lizzie 21 Wiggins William V. 23 Clarke Charles 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret, artist 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Davis Henry C. 37 Townsend George H. 39 Kennedy Patrick J. 41 Coleman Mrs. Elizabeth 45 Dunn Mrs Mary 47 Owens William 49 Hunt Amhurst H. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Houston Mrs. Annie 57 Haines Job 59 Newton John

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Tillotson Mrs. Eliza, “Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers (factory) Lilywhite Laundry Co., Ltd. -Miss M. Ross, manageress Widdon John S. Eyre Stephen. “Norfolk Villa” Wilson street Glencross C. E., buggy top and cushion manufacturer Vere Edward M. Coleman Albert H. Henderson John Evans John C. Henley Robert 27 Wallis Arthur W. 33 Barnes William S. 35 Heness Albert C. 37 Giddy James H. 39 Furlong Frederick W. 41 Jones Edmund J. 45 Scott Harry 47 Funnell Walter A. 49 McKinley Ernest A. 51 Ostrol Isaac Copeland avenue East side Wilson street 2 Ward Robert 4 Thompson John 6 Papworth George 8 Harris William H. 10 Bruce William C. 12 Brisbane John 14 Single William 16 Salisbury Joseph 18 Clissold George 20 Bateman Henry E. 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Wicks John 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert Lyons Patrick 32 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Lee-Now Thomas 38 Louis George E. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradley Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-William A Cuneo, stationmaster

WOOD AND COMPANY; THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL ELECTRICAL SUPPLIES.


Cam NEWTOWN. Cam 501

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street 1 Shaw Alexander 3 Goldsmith Arthur J., “Imvoola” Goldsmith Mrs. Mary, costumiere 15 Chaffer Walter E. 17 Walters George 33 Carroll Frank, “St. Albans” 35 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 37 Madden Mrs. Mary A. 39 Moody Frederick W. 41 McNamara Walter 43 Sandels William H., “Glenelg” 45 Osborne Norman 47 Fitzgerald Thomas 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Bruce C. W., physician and surgeon, “Alpha” 14 Saber Emanuel 16 Searle Miss Ida Hall Rev. F. C. (C. of E. ) 18 Goldman Samuel 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs. Matilda, “Clifton” 26 Bailey William B. Scanlan Alban 28 O’Reilly Peter 30 Bray P. J.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road-Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Cadman Alfred, “St. Ives” 5 Dunstone Leonard H., “Clifton” 7 Gill Eugene W., “St. Elmo” 9 Coleman Joseph 11 Knudson C. Norman Ford James F., “Waiora” Brooke Edgar J., “Violet Cottage” Askey Mrs. Emily 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Longstaff Richard 19 Shorter William, fruiterer 21 Lownds Samuel 23 Monteith Mrs. Marian Miller George R. 27 Shaw Thomas 29 Mercer William C. 31 (Off) Richards Austin 33 Taaffe William 35 Raymond Frederick Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Keys Mrs. Annie 47 Somers Michael 49 Best Arthur 51 Erickson Mrs. Annie 53 Poulton Frederick L. 55 Williamson Joseph 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 59 English James 61 Harmon Mrs. Minnie 63 Elphinstone William 65 Fletcher Herbert 67 Hutchinson David 69 Hart Victor A. 71 Rainford William E. 73 James Thomas C. 75 Lane Mrs. Ada 77 Wardell Mrs. Emily 79 Thurston James 81 Steer James
83 Wilson Mrs. Eleanor Falvey George 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Graham John R. Short street 91 Alexander Mrs. Mary A. 93 Pauley Harold 95 Freeborn Nesbitt S. Off-97 Donald William Edgeware road South side 2 Bellette Christopher M. 4 Jackson Mrs. Elizabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Cochran James The Peacock Jam Co., Ltd Australasian Jam Co. O. K. Jam Co. Camden avenue 30 Grady William 32 McIver Charles 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 King William K. 42 Wood George 44 Starmer Walter 46 Plembeck Frank 48 Ireland Arthur H. Stewart Harold M. 50 Schabel Frederick J. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Smith Phillip O. 64 Parker Henry J. 66 Burton Sydney T. 68 Bowker Henry 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Ford Mrs. Marion Banting Arthur E., “Bellerive” Cockburn Joseph, “Balnagowan” 82 Nies Henry J. 84 Traine Mrs. Mary 86 Holmes Henry A. 88 Dobbie David, “Kiama” 90 McNulty Michael T. 92 Newhaus Tobias H. 96 Dessaix A., coach factory 98 Budgen William 100 McIntyre Donald C. 102 Carson Augustus W. 108 Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 King Percy F. 114 Bush Edwin 116 Fitzsimmons Frank 118 Davis Mrs. Harriett 120 Selwyn Frederick T. S. 122 Marshall Archibald 124 King Charles D. 126 Dircks Edwin Off-132a Joyce Henry J. 132 Fuller William J. 134 Potter Percival A. 136 Kenny William P. 138 Moulds John Off-138a Grant Edward 140 Kimpton George E. 142 Ibbett Joseph C. 142½ Greenhalgh Mrs. Caroline 144 Armstrong William 146 Reid William 148 Lawler – 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander, sen. 154 Jarman Edward 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 James William Scott George 162 Gould Alfred W. Alice avenue 172 Seaberg John 174 Steel Harold W. 176 Cranes Norman 178 Taylor John 180 Scott Mrs. Rachel

Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 4 Loader Charles A. 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs. Mary 10 Webb Sydney 12 Powell William 14 Wintle Abraham 16 Lightfoot James 18 Barry Mrs. Margaret 20 Martin Mrs. T. J. 20a Ricketts Daniel 24 Livingstone George 26 Moor Mrs. Elizabeth 28 Tuffnell Mrs. Ellen 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Condon James 36 Tipping Mrs. Maud 40 Rust Frederick W. 44 Walters John M. 48 Bridge John 50 Saunders Mrs. Alice 52 Taylor John G. 54 Lower Frederick 56 Howell John W. 66 McNeill James 68 Mares Thomas 70 Carney Thomas Griffiths George 80 Brinkman Herbert G. 82 Rout Edward 84 Trefusias Maurice W. 86 Davies Mrs. Catherine Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Campbell William H. 25 Barker Albert S. 27 Webber Mrs. E. 29 Langley Ernest 31 Scully John 33 Carmichael Geo. H. 35 Waters John L. 37 Shepherd William Brannan Edward 41 Ross Edmund A. 43 Adams Miss Elizabeth street 45 Mills John 47 Cooper Mrs. Annie 49 White Harry 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 Crowley John E. 57 Gay Alfred E. 59 McGroder Robert 61 Burke Mrs. M. A. 63 Fitzpatrick Francis 65 Townshend John H. 67 Smith Mrs. Lewis 69 Beynon Francis D. 71 Carolan Lyall J. 73 Elliott Ernest H. 75 Pearce Frederick 77 Thorncroft Mrs. Mary 77a Stephenson Axel William 79 Smith Thomas 81 Cheney Albert 89 Backhouse Isaac 91 Piper William, curled hair manufac’r 95 Guinand Oscar, wood carver

WOOD AND COMPANY: EMPLOY ONLY THE MOST COMPETENT ASSISTANTS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR LADIES’ KID AND FABRIC GLOVES.


502 Cav NEWTOWN. Com

Campbell street continued- 97 O’Rafferty Richard 99 Riddel Harry 101 Bamford Arthur 103 Lovdee James 107 Scott John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Findlayson John 115 McDonald Clarence 117 Elliott Richard J. G. Little Queen street 119 Warner William 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. 125 McSweeney Mrs. Ellen, dressmaker

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street 129 Cooney Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H. “Roslyn” 33 Paton Mrs. Harriet South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Sleeman Louis 8 Howard Charles, “Charlton Villa” 10 Colquhoun Mrs. A., b’ding estab’ment 12 Wilson William S. 16 Richardson Mrs. Elizabeth, boarding house 18 Hardy Mrs. Alice A. 20 Stevens William B. 22 Coates Mrs. Hanorah 24 Banfield Samuel (For continuation see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer 6 Larter Alexander 8 Hamilton Robert 10 Curry T. W., masseur 12 Bowra Mrs. Catherine 14 Gray Henry H. 16 O’Toole James 18 McNeill Hugh 20 Short Herbert A. 22 Broadley Thomas, cab proprietor 26 Gray Mrs. Easter

Charles Street-South side 31 London to Phillip street 32 Dean Miss, Jessie K. 30 Sizmur Henry 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Lonsdale Frank E. 18 McIvor W., tailor 16 Watts Ernest A., “Orotava” 14 Van Heythuysen Gerard 8 Host Charles 6 Gill Henry 4 Flannagan Daniel N. 2 Pearce Thomas North side 27 O’Leary Norbert A. O’Leary Miss M., nurse 25 Stockwell Paul 23 McCann James 21 De Meur Arthur J. 17 Field Alfred, estate agent Andrews Frederick 15 Mitchell Frederick E. 13 Tarran James, upholsterer 11 Mitchell William H. 9 Thirkettle Edgar 7 Barlow William. 5 Beer William 3 Jackson James 1 Fernon and Co., custard powder man- ufacturers. Augustus street
Church Street-East side 239 King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J. H., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Hanton Herbert, constable 17 Beckhouse Frank Mechanic street 21 Fairs William 23 Eveille Julian L. 25 Morris William, estate agent 27 Warner Albert 29 Winslow John W. 31 Reynolds Mrs. F. E. 33 Morcom Frederick 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Elyard Samuel, electrical engineer Victoria street 41 Johnson John 43 Lanyon Frederick 45 Lindquist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Daly John J. 51-53 Lloyd Henry, coach builder Clark Marcus and Co., bedding factory 59 Walker Leslie E. Walker Mrs. Florence Prospect street 61 Bird James 61½ Howe Mrs. J. M. 63 Taylor William 65 Taylor Thomas E. 67 Howe Bert 69 Moore Stephen 71 Kyle David 73 Charles Mrs. Jane 75 Waters Ernest E. 77 Baker William 79 Holland Mrs. Joseph 81 Ware Edward 83 Ware Leslie P. 85 Thomas Frederick C. 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George H 101 Chew Mrs. C. H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick Raper street 111 Robinson Henry 113 Cheney Irine 115 Toule Mrs. Catherine 117 McDermid Mrs. Amy 119 Sampson Charles 121 Walton Frank West side Stiles Bernard, physician and surgeon, “Yarrandi” Lennox street Baptist Church-Rev. George Menzies St. Stephen’s (C. of E. ) Rectory-Rev. W. Leslie Langley, rector St. Stephen’s Church-Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery-William J. Clarke, sexton Federation road 78 Vine William C. 80 Rodgers Charles G, 82 Young Charles P. 84 Hamill Reginald 86 Bone Ernest 88 Quinlan Henry J. 90 Perry George 92 Hinds Charles 100 Holihan Mrs. Emily, grocer

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Green Mrs. Mary 10 Thomson Andrew 8 Jarvis Henry W. 6 Coleman Henry M. 4 Lean George 2 Bryant Samuel West side Off-Armstrong Mark 11 Tree William 9a O’Bree William M. 9 Taunton Mrs. H. 7 Watkinson Benjamin 5 Taylor Harold V. 3 Muntz Thomas C. 1 Parsons Benjamin

College Street Camden to Holt street 41 Blaski Mrs. Rachael 39 Nathan Alfred 37 Ryan – 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McGuckin Patrick J. 27 Pogson Mrs. E. 23 Rohan Patrick 19 Mort Joseph 17 Nangle Misses 15 Kennedy William J. 11 Deacon Mrs. Emma 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M.

Commodore Street-East side 105 Wells to Little Commodore street 48 Redwin Harry 42 Bubb John, fitter 40 Stiff George A. 38 Tale Robert 36 Williams Albert E. 34 Whitehouse Frederick 24 Swain Walter 22 Rowlison William J. 20 Treble Charles 18 Gidley William 16 McCorkindale Duncan 14 Janson Mrs. Clara 12 Kerr John 10 Williams Henry E. 8 Tanner Frederick 6 Rice William M. 4 Graham Harry W. 2a Fleming Mrs. Kate 2 Wilson James M. West side 61 Gadsby Henry, “Coventry” 59 Watkins James A. 57 Collins Henry 55 Walker Frederick 53 Hedger Thomas H. 51 Strong John 49 Connelly Patrick 47 Fielder Mrs. John 45 Banks Edward 43 Johnson George J. L. 41 Stevens William 39 Brown Francis H. 39a Cooper James 37 Breese Hugh G. 35 Methven David B. 33 Hunter William J. 31 Keary Herbert 29 Dumas Frederick

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WHITE SEWING MACHINE.


Cop NEWTOWN. Den 503

27 Pearson Mrs. Emma 25 Mulquiny James J. Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Smithyman Joseph C. 19 Charlwood Mrs. Emma 17 Cavanagh Thomas J. 15 Firth John 13 Moss Mrs. Maria 11 Shanahan Mrs. Mary 9 Russell Joseph J. 5 Strickland Mrs. Fanny 3 Mason Ernest 1 King Robert A.

Copeland Avenue Watkin street to Burren street Richmond Mrs. Jane, “Blink Bonnie” Bates Samuel Off-Armstrong Mrs, Elizb., “Yarraville”

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie G., modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J. P., plumber and sani- tary contractor Station street-Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Darley Street-North side 597 King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Ernest 17 Keep Walter E. 19 Chaplin James 23 Horgan Ernest H. 25 Stack Frederick C. Bell Mrs. Eliza 27 O’Grady Henry 29 Cummings Michael, dray proprietor 31 Hanney Charles 33 Porteous Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Wearn William E. 43 Farr Mrs. Mary A. 45 Shore John T., sen. 47 Jello William 49 Devon — 51 Irving William H. S. 53 Dalton William 55 Bowman Henry 57 McIlroy Mrs. Christina 59 Stables John 61 Bell George 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Winterbottom Charles T. 69 Astridge John 71 Whitehall Theodore N. 87 Stalgis S. J., butcher John street 99 Coley Albert 101 Daintry Thomas 101 Smith Frank 103 Bond John 105 Rees John F. 107 Carroll Albert V. 109 Lansdown Richard E. 111 Bradley Joseph 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Musto William 119 Rayment Arthur F. 121 Charlton Ernest E. D. 123 Turner Aaron 125 Rowe John 127 Holmes Thomas E. 129 Nowack Mrs. Annie 133 Hook Francis J. 135 Moate G. E. 137 McCready James E.
139 Oberdorf Carl E. 141 Gentle Walter J. 147 Finister Mrs. Alice 149 Watson John 161 Nelson Fred., “Pine Grove” The Crusoe Tea Co. 165 Blake Alfred J. T. 167 Pettit Charles J. 169 Hogan Michael J. 175 Schofield Isaac South side 4 McIlvain Samuel 6 Adam Alexander 8 Campbell James 10 Pivott Edward 12 Baker William T. 14 Beauchamp Henry G. 16 Hewitt Allan A. ‘ 18 Wright Thomas 22 Nicholson Frederick L. 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William R. 34 Baggaley Thomas 44 Carroll Michael J. 48 Kelso Mrs. Emily 52 Gillroy Edward B. 54 Cox John 56 Mogan Mrs. Bridget 58 Scott George 60 Chapman W. A. T. 62 Rickert William J. 64 Scott Frederick W. 66 Carnell William 0. 68 Bragg Richard 74 Dyson Joseph 76 Pell William 78 Thompson Walter S. 80 Rohan Michael 90 Lohde Gottlieb 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Burling Alfred E. 106 Ward Mrs. Mary 108 Lewis William B. 110 Foster Albert 112 Queeney James J. 114 Mood Alexander 116 Nicholls James, “Melrose” 120 Sweeting Louis 122 Gurney Robert 124 Pascoe Joseph 134 Palazzi Joseph P. 136 Wood George 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George S. 142 Willsher Ernest H. 144 Johnson Charles J. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Osborn George E. A., “Malvern” 156 Williams George “Mendip” 160 Ghiggino Dominick 162 Knowles Samuel T. 170 Pegg Arthur E. 172 Walshaw Alfred G. 174 Gibson George

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street-Alton lane 5 Ryan John J. 7 Parkes Robert T. C. 9 Ball Percy 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Simpson William 21 Faust Mrs. E. 23 Watts Mrs. Alice 25 Kay Mrs. M. A. 27 Byrne Edward 29 Byrne Mrs. Sarah 31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John
33 Chesterton Francis A. 35 Soutar Ernest J. 37 Weeks Mrs. Annie. “Coonong” Francis lane-Lennox street-Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Barrington Frederick C. 45 Perkins Arthur, constable 47 Gaist Jacob Lane James Campbell lane-Albemarle st.-Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Lynch Edward 53 Mitchell Mrs. Maggie 55 Thomas Mrs. Susan 57 Kilborn William 59 Baker Frank 61 Cooper Frederick S. 69 Phillips Mrs. Maud 71 Graham Mrs. Barbara 73 Ross Thomas 75 Antonio Abate 77 Olive Frank 79 Yelds James A. 81 Gough Albert C. 83 Young Robert 85 Russell Mrs. Mary 87 Brightman George S. 89 Boyd Charles 91 Williams Francis 93 West William 95 Monk William J. 97 Bowery John 99 Harper Harry 101 Creamond Arthur 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate 105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond, greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. 113 Wootton Mrs. Belle 115 Gosper Edwin West side 2 Brennan John. sewing machine mech. 6 Ball Mrs. Jane 8 Kohen James 10 Henschkel Carl L. F. 12 Winstanley Sydney J. 14 Cole Thomas 16 Murphy Edward J. 18 Myers Ewen 20 Matthews Charles H. 22 Day Walter 24 Eyre Leslie G. 26 McCormack John P. 28 Dillon Thomas 30 Mulquiny D. W. Mulquiny Thomas 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 46 Armitage Joseph 48 Male John 50 Johnstone Mrs. Mary 52 Perry Edward B. Campbell lane 54 Ratcliffe Mrs. Mary Albemarle street 58 Hyde John 60 Hudson William E. 62 Weeding William Fitzroy lane 64 Frus William 68 Smith J. F. 70 Boothman Mrs Annie 72 Fallick Fred, ironmonger 74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Cooke William J. 80 Bates Robert

WOOD AND COMPANY’S ASSISTANTS ARE THE MOST EXPERIENCED IN THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR SAFETY RAZORS AND STROPS.


504 Dic NEWTOWN. Edg

Denison street continued- 82 Vaile Mrs. Eliza A. 84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J. 86 Henning Conran 88 O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Grubb Robert J. 100 Edwards Henry 102 Hankin George 104 McLintock Mrs. Mary 106 Trounce Edward 108 Kell Edward 110 Skardon G., bootmaker 112 Seap Henry 114 Abbott William 116 Wright Lewis 118 Glasson Mrs. 120 Brown William 122 Bohane Daniel, grocer

Dickson Street-South side Off 559 King street south 4 Bridge Charles 6 Boss William Arnold Henry J. 8 Ireland Edmund 10 Taylor Alfred G. 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician 16 Cavanough Alex. S. 18 Hineksman Harold E. 20 Nicholls Stephen 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Woolley Mrs. Hettie 28 Curtin Michael J. 30 Kelly Mrs. Dorothy, “Ruby” 32 Avery William H. D., “Woden” 34 McConechy Jas. D., “Thelma” Crosby Mrs. Julia L. 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, “Marita” 38 Shepherd Garnett H., “Aroha” 40 Williams — 42 Cruden David 44 Carroll James 46 Wunderlich John C. 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Thompson Henry D. 54 Milted William 56 English Thomas 58 Shinnick William E. 60 Meale Edward L. 62 Myerson Isaac 64 Myers Henry 66 Fewkes William N. 68 Jones John E. 70 Chesney Chas. A., J. P. 72 Allmark William C. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Hodgson Frank 80 Holloway Stanley T. 82 Charnock Joseph 84 Trice Frank North side 1 Wood Thomas Jennings 3 Pennington Herbert 5 Tomlin John 7 Irvine Mrs. Eliza 9 Dalton Michael J. 11 Anderson John B. 13 Brown William E, “Ellesmere” 15 Gentle Josiah, J. P., “The Towers” 17 Gardiner David, “Roslyn” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, “Tarana” 23 Wilson Andrew, “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, “Mafeking” 31 Bridgement William 33 Bagot George W.
Mission Hall 41 Dimond James P., “Mayville” 43 Dwyer Percy M. 45 Stynes Edgar D. 47 Gander George H. 49 Const Walter H. 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 Sparkes William 57 Britton Samuel 59 Leech Harry B. 61 Stewart Samuel 63 Strickland George 65 Jarrett George E. 67 Ramsbottom Percy D.

Don Street-South side 47 Station to Reiby street 2 Beacom Mrs. Catherine 4 Button Thomas 6 Lane William 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 12 Dunn John L. 14 Adamson Thomas T. 16 Henderson Thomas, city missionary 18 Campbell William 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 McIntyre Stephen E. 26 Swift George H. North side 1 Stephenson Robert Dixon 3 Cughtrey Albert E., “Woodville” 5 Donaldson Walter J. 7 Robinson Alexander 9 Minett Thomas W. 11 Mitchell Mrs. Elizabeth 13 Wilkes Bertram M. 15 Heather Alfred

Edgeware Road-East side Enmore road to May street Enmore Men’s Brotherhood Institute 10 Tuck Mrs. E. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Starkie Mrs. Elizabeth, nurse Starkie Edward W. 20 Ringholm Augustus 22 Davis Mrs Lucy, “St. Elmo” 24 Bryant Mrs. Lilian 26 Martin Thomas, “Chandos” Martin Miss R. W., teacher of music 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson M. S., teacher of music, “Paladin” 32 Layt William J. 34 McKenzie S. E. 36 Whately Sidney H. 40 Daley Mrs. Florence, “Sherbrooke” 42 Craig Mrs. Margaret, nurse. “Glen- druid” Craig Mrs. Eliza Carr Miss M., nurse Fawcett Miss E., nurse 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 Atkinson Mrs. Matilda Cross lane 48 Taylor James 50 Waldron Mrs. Henrietta, “Stradella” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Maude John M. 60 Hughes Mrs. Margaret Lutton Miss Martha 62 Collins William W. T. 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 Cameron George 72 Rosen Leslie W. 76 Hutchinson James 78 Donohue Roland S.
80 Turner Mrs. Mary 82 Clothier Alexander T. 84 Turner Thomas A. 86 Doull David F. 88 Benger John S. 90 Lennon William J. 92 Montgomery Samuel 94 Rankin Welliam D. 98 Shaw William H. H. 100 Goodhew William 102 Evans Mrs. J. 104 Jackson Edward 106 Martin Thos. E. 108 Hooper James E. Sarah street 112 Gilmore Robert C. 114 Dewhirst John S. 116 Fitness Herbert J. 118 Bruce Frank 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph 128 Austin John A. Moate Arthur E., “Newcastle” Cullen Samuel, “Poverville” James street 142 Bedford Harry, bootmaker 146 Turner Walter 148 Webber John E. V. 150 Younger Henry W. 152 Barden Mrs. Catherine 154 Lewis Mrs. Evelyn 156 Evans Alfred 158 Campany Harry J. 160 Freeman Mrs. Ada, grocer 162 Freeman Edwin J., small goods 164a Blythe Thomas 164 Enmore hotel-Mrs. Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Mrs Eliza M., grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Fitton Henry 186 Sheargold Alfred E. 188 Kieler Edmund Y. 190 Carmody John D. 192 Stewart James D. 194 Henderson Alex. 196 Christian Mrs. Elizabeth 198 Walker John F. 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Duncanson John Alice street 214 Booth Sydney 216 Walsh Sydney 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimneysweep 222 Piper Henry 224 Allen J. K. 226 Blomberg Mex. 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., senr., greengrocer 232 Peterson Thomas 234 Barrett Victor W. 236 Collins Henry 238 Anderson Mrs. Man- 240 Turbett -. 242 Ward -. 244 Erwin Andrew 248 Jelly William H., junr. 250 Williams Arthur 252 Selby Mrs. Frances M. Laura street St. Pius Church-Rev. James Furlong (R. C. ) and school – Sister Mary Xavier in charge 292 Broadhurst William W. 294 Petchell Frank W. 296 Adams David S. 298 Wyatt Thomas G. 300 Wyatt Daniel J.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’-STATIONERY, BOOKS AND TYPEWRITERS.


Ega NEWTOWN. Enm 505

302 Pascoe Mrs. Sarah 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J., builder and contractor 392 Parker Carlisle H. Parker Mrs. Sarah, nurse Parker Miss V., teacher of music 328 Taylor Mrs. Alice Darley street 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street-railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers G. E., dentist Hinder Terence J. H., dental surgeon 1 Wilson and Co., house and est. agents 5 Freeman Harold, dentist Hiles John 7 Tack Mrs. Jane Tuck William H. 9 Gilligan Thomas. “Kilmanagh” 11 Henry S. S., com. traveller Hackshall Frederick 13 Rozea Henry T., dentist, “Tara” 21 Harris S. Harry, physician and sur- geon 23 Gardiner Andrew, M. A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J. P., “Rialto” 27 Everett George F. 29 Woodham Reuben 31 Lainson Mrs Susan, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Ranford Mrs. Emily 37 Willis Arthur B. 39 Shortland Charles J. 41 Barry John H. 43 Cuthbert Charles M. 43½ Rorke Thomas Rorke Mrs. Emma, dressmaker 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Stevens John 49 Flood William, engineer 51 Downey Edward J. 53 Perrett Harry 55 Howard Mrs. Georgina 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Roberts Henry S. 61 Tymms William R. 63 Randall Stanley 65 Cannon Miss Annie 67 Huggett Frank 69 Nettleton Joseph J. 71 Hatton James 73 Hurford Edgar 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Ray James 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road

Egan Street-East side 197 King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Page Joseph 5 Cohen Henry, livery stables Victoria street 15 Storey Samuel J. 19 Houghton James R. 23 Meade Miss F. 25 Flood William 27 Fraser Mrs. Elizabeth 29 Machan John 31 Bayliss Bert 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H. 39 Watts Mrs. Amelia Prospect street
47 Cohen David, metal merchant Baldock George 49 O’Toole Lawrence 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Deemer Mrs. Alice Vernon Mrs Elizabeth 55 Maish Charles F. 57 Sakey William J. 59 Culbert Arthur A. 61 Miles Mrs. Jane 63 Cohen David West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Headley Arthur E. 6 Sloan Robert E. 8 Stretton Francis 10 Farren James, dealer 12 Dodge Robert Dodge George 14 Prior James 16 Goldsmith James V. 20 Anderson Edward Jansen Hans 22 Collins Mrs. Bridget Victoria street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Field Mark H. 30 Waters Joseph 32 Docker Alfred 34 Davies Thomas 36 Dwyer John 38 Robertson Ernest A. 40 Winkworth William, bootmaker 42 Downes Albert 44 Vincent Francis C. 46 O’Sullivan Miss Ada 48 Marley Thomas Prospect street

Eliza Street-East side 321 King to Lennox street 3 Josephson Albert 5 Newtown School of Arts-J. Harris, hon. sec. 7 Smyth Mrs. Sarah, registry office Rogers James N., evening school Rogers Robert C., electrician 9 Kennedy Leslie C. 11 Kegg Alexander A. 13 Hannan Henry 15 Douglas Henry 17 Coles Mrs. Mary 19 Scadding Walter 21 Nance John Tasman West side Police Station Cook Henry

Elizabeth Street King to Bligh street-Longdown street Fowler & Torr, deck chair manuf’ers. Richard street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd. – S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Kirkpatrick William Lees Maurice G. V. Aylesbury street

Enmore Road-North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton cab and livery stables 7 Eggleton A., dealer 9 Cooper W. H., tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1, 2, 3 & 4- A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Church George, house & land agent 15 Cousins Charles, bootmaker
17 Lines Edward D., clothier Power Captain Edward H., LL. D., accountant and auditor 19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker Alsop Mrs. Margaret 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke T., locksmith and fancy goods 29 Bamford Charles, window blind maker 31 Burton Miss Blanche, dressmaker 33 Nagel E., photographer 35 Dixon James, bootmaker 37 McKinnon Donald, confectioner 39 Herrman Mrs. E., basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward 43 Messer Jas., fuel & produce merchant Station street 47 Horne Percival C., chemist 49 Seessle Mrs. A., newsagent Seessle Frederick 51 Burrows & Batson, printers 53 Morgan Herbert & Albert, greengr’c’s Morgan Abednego 55 Starrat William C. W., plumber Starrat James T., police sergeant 57 Hansen Carl, dentist 59 Swyny Mrs. Edith 61 Letton W. H., dentist 63 George Edward A. 65 Keeley Andrew 67 Botsman Charles L 69 Alexander Mrs F. J., registry office. Dunne Alfred 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Benjamin Mrs. D., china & glass rivet’r 75 Bevan Mrs. Mary Wilford street-Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios-C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers Burrows Mrs. S. 125 Osborn Leo R., dentist 127 Stewart Mrs. M. A., confectioner Stewart Alexander 129 Sivieri Mrs Kathleen, smallgoods Dunne Thomas 131 Marshall James, fruiterer 133 Anglin Francis J., J. P., tea, coffee and provision merchant 135 Barr Joseph P., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E., bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Creswell R. A., piano tuner and music depot 149 Dexter Miss A. E., stationery 151 Colman & Williamson, house and estate agents Colman George 153 Fraser Bros., printers 155-157 Turnock William, draper 159 Bennetts Thomas, tailor O’Neill James, billiard hall 159a-Murray George, bootmaker 163 Kain Mrs. A., costumiere 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel-Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 Jones Walter, produce merchant and livery stables 175 Delve William H., plumber 177 Morris Chris., hairdresser & tobacconist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdresser 185 Picone Bros., greengrocers 187a Sharp John S., piano tuner 187 McIlrath’s Limited, grocers 189 Chivers Thomas H., bootmaker

WOOD AND COMPANY: SOME OF OUR ASSISTANTS HAVE BEEN WITH US OVER 20 YEARS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FURNITURE STANDS IN ITS OWN CLASS.


506 Ers NEWTOWN. Fer

Enmore road continued- 191 Bameke Miss C. M., confectioner 193 Drury F. A, J. P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H., fruiterer 207 Price Mrs. A., milliner 209 Snelson T. M. chemist and druggist Cunningham Hubert S. 211 Spencer Percy, draper Post and Telegraph Office-L. H. J. Butler, postmaster Public telephone Stanmore road South side Swinbourne G. C., boot importer 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Oddfellows’ Hall – Clayton A. E., caretaker 16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance Co., Ltd. Campbell James, architect 18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall 20 Thomson W., plumber 22 Morris Morris 24 Mills Mrs. Annie, boarding estab. Mills Richard 26 Parnell Thomas A. 28 Law C. H., plumber 30 Farquhar C. J., laundry 32 Budge Mrs. Alice, confectioner 34 Hunt John, greengrocer 36 Marsden Fred. & Son, coopers Bailey street 38 Craber Mrs. Sarah, confectioner 40 Ible Mrs. Mary Ann 42 Waller James L. 44 Mitchell Bros., signwriters 50 Cotton Mrs. Louisa A., dining-rooms and boardinghouse Cotton Joseph Station street 52-54 Bohrsmann G. Hall, physic. & surg’n 56 Eagar H. A., bouse and land agent 58 Denning C. H., cabinetmaker 60 Andrews Mrs. Lily, dressmaker 62 Taylor William Taylor Mrs Mary, boarding estab. 64 Work J. L., dentist Reid Robert, surgeon dentist 66 Newtown Tramway Recreation Club – William Clark, caretaker 68 Barfoot H. W., furniture dealer 70 Smith James, bootmaker and dealer 72 Gregg’s Registry Office-Mrs. E. A Dicketts, proprietress Dicketts Adolphus 74 Williams Thomas 76 Thompson Miss Joy 78 Thompson T, painter 80 Sinclair E. P., surgeon and physician Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary-A. C. Hard- wick, dispenser Husband Miss Amelia, teach, of music Walters Frederick, caretaker 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Henry Mrs. S. R., “Stanmore House” Trindall R. B., physician and surgeon Enmore Picture Co. 132 Fielder Mrs. A. B. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon Williams J. farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 142 Edwin Ernest, hairdresser 144 Humphries T. G., poulterer 146 Goodin P. F., auctioneer and estate agent Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-Wm. Wallace 150-152 Evans & Co., auctioneers, furni- ture brokers and carriers, etc. 154 Schwer E., plumber and patent sheet metal bath manufacturer 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer (branch) Hart John 160 Craig Archibald, painter 162 Geddes Ray, butcher Marian street 164 Liddell A. W., grocer 166 Kennedy Daniel, fruiterer 168 Stamper I. J., bootmaker 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William A., fishmonger 174 Woodham Arthur, provision merchant 176 Eldridge C., dyer Eldridge Mrs. Mary 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner Myhill George 182 Planters and Importers Tea Co. -C. J. O’Brien 184 Clarke and Co., furniture warehouse Ashwell – 186 Miller C. H., butcher 190 Roseby Lional S., house, land and estate agent Metropolitan road 192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell J. N. and Co.. ironmongers 198 Hinton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer Dean Mrs. Alice 204 White Weeks, baker and confectioner – E. W. Holder, manager 208 Stanwix Miss Annie, milliner 208a Spence William, butcher 210 Webb Edmond, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Lang Mrs. Margaret Edgeware road E. S. & A. Bank, Limited (branch)- W. L. Carpenter, manager 224 Smith E. J., carrier 226 Richmond Malcolm Francis street 230 Donnelly & Co., house and land agents 230½ Silver George H. 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Duruz Mrs. Ellen 238 Hawkins Frederick, house and land agent 242 Day J. E., brass founder Juliet street

Erskineville Lane Off 1 Union street Duncan William

Erskineville Road-East side King to Union street-Wilson street Lee Joseph 2 Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J. P. 6 Kendall Herbert W., physician and surgeon, “Welford” 8 Williams Edwin, J. P., architect. “Ardwick” 10-18 Watson C. R., J. P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Robertson Miss May, school teacher 28 McGrath James
30 Fenwick Mrs. Sarah 32 Wallis Mrs. Eleanor, nurse West side 1 McClelland W. G., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer Andrews William J. 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Weinz August, fuel merchant Melville Alexander. “Gowrie House” Gowrie street White William, baker (branch) Wood Charles B.

Federation Road Australia street to Church street 1 Stephens Charles H. 2 Horwood Frederick 3 Jenkins Alfred 4 Millington Josiah Hopetoun street 5 Williams Miss Vera 6 Beeks Allan W. 7 Ward Madam L., costumiere 8 Kidd Thomas H. Robert street Martin B. J., pattern & model maker DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street 9 Price Rev. Ebenezer (Baptist)

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., grocer and fuel merchant 40 Moss Joseph 38 Phillips Mrs. Jane 36 Picken William 34 Malcolm Richard 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Bateman William T. 28 Laird Walter 26 Brown George Grey 24 Blundell Ernest 20 Hutchinson Alexander N. 18 Eggleton William J. 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Hutchinson Edward 10 McGuinness Mrs. Mary, grocer Kent street West side 61 Harrison William 59 Easton William 57 Wolf Leslie 55 Oxley Henry 53 Erundell Mrs. Elizabeth 51 Farquhar Robert 49 Wood Joseph D. 47 Williams Alfred A. 45 Jerrrett Albert E. 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker 39 Franklin Alfred 37 Bogg Francis 35 Streeter Alfred A. 33 Smith Samuel, saddler 31 Lee George 29 Marshall Henry R. 27 Holbeach Thomas 25 St in Mrs. Kathleen 19 Hintz Charles 17 Miles John 15 Lingard William 13 McDonald Mrs. Isabel 11 Barnsley Mrs. Jane 9 Griffiths Mrs. Louisa 7 Stathopulos Mrs. C. Jamieson William J. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES REIGN SUPREME.


Fit NEWTOWN. Gla 507

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 4 Allan David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H. 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Strickland Charles H. 18 Brown John W. 20 McEvoy James E. 22 Swinfield John 24 Foote James 32 Arundell Thomas 38 Weir David 40 Bradstock Arthur W. 42 Campion John E. 44 Pepper Samuel 46 Bell Henry E. 48 Woods Thomas enginedriver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Harris Mrs. Owen 3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse 5 McSullea John 7 Ralph Henry 9 Russell George S. 11 Robinson Christopher, builder 13 Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue

Forbes street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s-Sister Mary Bernard, superioress 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, painter & decorator 29 Mullin James 31 Ryan Lauchlan P. 33 Tye George H. 37 Angel Mrs. Sarah 39 Kean John Andrew 41 Richardson William 43 Ascott Charles 45 Pollon Anthony Charles 47 Morris James W. 49 Harnett John 51 Bingham Joseph 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Mrs. Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 59 Haggett William E. 61 Lennon Mrs. Mary 63 Newton Ernest A. 65 Davies Bert L. 67 Stewart Alexander Stewart Miss C., teacher of dancing (For east side, see Darlington and Redfern)

Francis Street-West side 230 Enmore to Harrow road 4 Cunningham George 5 Meanwell Richard 6 Lee Francis 7 Carroll William 8 Lebur Mrs. Mary 9 Armstead James H. 10 Robinson David 11 Lackmund Horace E. 12 May Francis 13 Brown John 14 Hill Robert T. 15 Bennett Frederick E. 16 Shadlow Charles L. 21 Goodin Thomas 22 Graveur George E. 23 Keighley John 26 Hodgson Edmund, whipmaker Beckman Jesse

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Goldrick Bernard L. 39 Dewsbury Mrs. Harriet
35 Reynolds William 33 Petersen Francis F. 31 Lamotte Louis 29 Wilson Herbert E. 27 Downes Edward A. 23 Murray Henry 21 Howlett John 19 Jones Francis M. 17 Rees George M. 15 Campbell James 13 Bedford Cecil F. 11 Organ Benjamin 9 Bourke William J. 7 Cotter Ernest B. 5 Harris Thomas 3 White Mrs. Ellen 1 Adams Allan A. South side 42 Burdus Charles W. 40 Baker Miss Annie 38 Jackson Matthew 36 Henry George W. 34 Murphy Mrs. M. 32 Waring James 30 Bratten Frederick C. 28 Manuel Mrs. Frances 26 Ashworth Edrick A. 24 Day William G. 20 Butterworth Arthur C. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 14 Falconer Arthur J. 12 Robinson Harry E. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 6 Rattigan Thomas W. 4 Featherstone Herbert 2 Hanrahan John

George Street 352 King street to White Horse street St. George’s Hall Woolley Thomas, billiard saloon Morrow and De-Putron, architects Brereton F., tailor Saunders Albert E. G., caretaker 1 Anlezark Joseph 3 Dumbrell Thomas R. 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Letty John 11 Dalziel John 13 Brown Henry 15 Winchester Charles H. 17 Woolley Edward, J. A. 19 Jackson James S. 21 Robinson George 23 O’Sullivan Mrs. Minnie Gallagher Jeremiah 25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street-West side 96 King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Hurst Leonard C. 35 Whitford John, agent 37 Lands Mrs Henrietta 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere 38 Mortimer James T. 40 Thomas Richard U. 42 Cameron Alexander C. 44 Stewart T. A., tea importer

Gibbes Street-East side Off 23 White Horse street 2 Baker R. G. S. 4 Dwyer John 6 Phillips John 8 Healey John 10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J.
12 Johnstone Robt. 14 Day Henry 16 Hamilton George F. 18 Stone Arthur H. 22 Martin Mrs Mary 26 Wilson George C. 30 Perry Paul 32 Barnes James E. 34 Dunbier Rowland West side Hartley Alexander Lang Albert R. B. Crawley Albert L. 1 Crawford Walter M. 3 Lang Linden 5 Ferry Fred. C. 7 Jones Ernest Albert 9 Foy Charles James 11 Murphy Alfred 13 Knight William 15 Cohen Mrs. H. 17 Weir William 19 Mullane Mrs. Catherine 21 Kiddle Thomas 23 Ferguson Alfred J. 25 Buttle Ernest B. 27 Carnell John A. J. 29 Cook William J. J. 31 Hegarty James M. 33 Elson William G. 35 Doran William H.

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street-Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago & Sons, Limited, proprietors Phillip street 5 Jackson Robert 7 Dartnew James 11 Jagleman John H. 13 Pawley Francis W. B. 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles 19 Hammond Alfred 21 Jones William, sen., van proprietor 23 Buchanan William 25 Andrews William J. 27 Jones Mrs Mary 29 Gamgee George 33 Pfister Hermann 35 Walther Alfred H. 37 McBride Daniel M. 39 Watson Mrs Alice J. 41 Teasdale G., painter 43 Allan Robert 45 Jarvis Thomas 47 Burnett Harry 49 Nickless George 51 Lawless Frank 53 Taplin Thomas K. 55 Mayhew Thomas W. 57 Ingram Harold A. 59 Atkin Albert 61 Orknie Alexander J. 63 Falconer Frederick 0. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Sheargold Ernest W. 6 Kennedy Angus 8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse 12 Horne George Mathieson John, builder (workshop) Spence Austin, fuel merchant 26 Fagerland John P. 28 Histon George Willmot and Morgan, contractors, store 52 Osborne Arthur H. 54 Jackman Mrs. Jessie F. 56 Dale Harold E. 58 Gibbons Arthur F. 60 Smith John 62 Doyle John 64 Muldoon John J.

WOOD AND COMPANY’S 50 YEARS’ UNSULLIED REPUTATION IS A GUARANTEE FOR GOOD WORK.


ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


508 Goo NEWTOWN. Har

Goodsell Street-North side 653 King to John street Meyer Hermann W. H., station- master, St Peters 1 Wainwright George, “Lee Mount” 3 Brown James 5 Cowelly William H. 7 Gellatley Gordon, buggyhood maker 9 Tracey Ernest J. 11 Allmark James D. 13 Bovis Herbert W. 15 Stead Charles 17 Dwyer Richard P. 19 Barrett Alfred 21 McCaffery James 23 Burling Henry 25 Wheeler Charles 27 Cowland Charles A. V. 29 Kennedy Archibald J. 31 Purdy Richard 33 Rogerson George B. 35 Wills George R. 37 Jolly George 39 Davis William J. 41 Bennett John W. 43 Perry Arthur H. 45 Brown Walter B. 47 Hollingsworth James S. 49 Patterson Mrs. H. 51 Byleveld Arnold H, 53 Gentle Henry T. 55 Pert William L. 57 Nicholson Joseph B. 59 Harman Richard H. 61 Prowls Thomas South side 2 Allen Mrs Ann 4 Bedford Arthur G., painter 6 Dalley Joseph 10 Simpson John Percy J. 12 Shrimplin Walter G. 14 Risbey Leslie R. 16 Bowley James H. 18 Shepherd William H. 20 Trim Charles A. 22 Walden Henry 24 Harber Richard 30 Irwin William H. 32 Tye William James 34 Thistleton Mrs. Walter 36 Parker William 38 Santer Frank 40 Lee Alfred 42 Meede Mrs. Ellen 44 Ives George 46 McAlister John 48 Moody Mrs. Elizabeth 50 Badge Sydney 52 Sorrenson Niels 54 Minor William H. 56 Minor Alex. 58 Bambury Sidney 60 Willard Mrs. Olive 62 Owen Cadwalder 64 Crowe Peter F. 66 Colbert Henry W. 68 Hogg Harold A. U. 70 Loveridge George 72 Binskin William F. 74 Jex Robert F. 76 Allardyce Robert 78 Neal Luck 80 Wainwright Arthur J. 82 Binskin Henry T., plumber 84 Hamilton Charles F. 86 Martin Edward 88 Babidge Mrs. Martha 90 McCready William H. 92 Pomery Edmund H. 94 Lewis David M. 96 McReavie Samuel 98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Roche Denis F. 104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Carbeth Herbert John street

Gowrie Street-North side Erskineville road to Iredale street 1 Prince Thomas 3 Walsh Robert J. 5 Smith Samuel 7 Spicer Herbert 9 Earle Arthur 11 Walker Arthur W. 13 Stewart James 15 Kerr John, hairdresser Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Dean Joseph 21 Kruger Mrs. Mary A. 23 George James 25 Fullagar Charles S. 27 Hennessy Edwin 29 McIlveen George W. 31 Hawkes Frank B. 33 Pettigrew John W. 35 Nicholls Thomas 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 McIlveen Arthur 45 Hayes Herbert A. 47 Harper Magnus 49 Brown George Radford James 51 Stevens William 53 Earles Charles V., upholsterer 57 Bedding Thomas 59 Fitzpatrick Patrick 61 Banbury Leslie A. 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 White James 69 Rankin Charles 71 Talbot Michael J, 73 Roberts Charles 75 Davis William 77 Moate Alexander L. 79 Brooks Sydney 81 Dymond Thomas G. 83 Hansen Neil, master mariner 85 McAlister James 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kilner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter Sydney City Mission Hall No. 5 Munni street-Harold street 99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs M. 111 Dumphy Elijah T. 113 Blake Archibald 115 Smith Robert 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. South side 2 Withers John 12 Jones Robert G. Newman street 14 O’Connor Miss Mary, grocer 16 Cummins Edward J. 18 Macgraw George 22 Adler Frederick 24 Rothsey Thomas 28 Shearer John Union lane 30 Humpage William F. 32 Williams Frederick 34 Goodwin Herbert J. 36 Bailey Louis J. 38 Pool Frederick F.
40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund A. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Mackey James 54 Osmond Albert J. 56 Longman Mrs. Mary Purnell Mrs. Mary A. 58 Costello Norman 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 64 Hansford George 66 Henry Archibald 68 Hogan Peter J. 70 Wright Mrs. Sophia 72 Pascoe John N. 74 Hockey Bert T. 76 Quinn Mrs. Helen 78 Beehag Joseph E. 80 Thomas Frederick, signwriter 82 Broadhead Herbert 84 Womsley Vivian O. 86 Morgan Frederick 88 Harrington Mrs. K. Munni street-Harold street 91 Henriksen Mrs. Esther, grocer Henriksen James 94a Smith Peter 100 Holsted Charles, fuel merchant Holsted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Williams Mrs. Charlotte 104 Ware Thomas William 106 Chapman William D. 108 Hogg Sidney A. J. 110 Knight Edward J. 112 Maling William A. 114 Cox Henry G. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury, basketmaker 124 Grounds James E. 126 McDermott Francis 128 Jordon Simeon 130 Woodford Arthur E. 132 Smith Joseph E. 134 Mitchell Charles L. 136 Buckby John R. H. 138 Barr Frederick S. 140 Kline Alfred

Harold Street-East side Union to Angel street 11 Smith George 13 Parsons Mrs. E., storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Lawson Mrs. Mary 19 Haynes Mrs. Mary A. 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Corbett Francis J. 29 Rockliff Mrs. E., grocer West side 2 Hogden George E. 16 Macguire Mrs. Maud 18 Henderson Alexander Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Lyons Mrs. Margaret 26 Stone John H. 28 Davis George 30 Cope Henry Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street-Francis st. 10 Mitchell Albert E. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 4 Haffner Leonard 2 Cullen James F.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR POULTRY KEEPERS’ REQUISITES.


Haw NEWTOWN. Hor 509

Hawken Street-East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 6a Houston E. M. 8 Houston Mrs. M. 10 Mullins John 12 Platt Alfred 14 Clark John W. West side 1 Miles William, fuel merchant Miles Mrs. Margaret, fruiterers 3 Verdich Edwin H. 5 Minister Miss Eliza, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 O’Grady Mrs. Margaret 15 Prothero Herbert W.

Herbert Street-East side Off 23 Linthorpe street 2 McInerney Cecil 4 Hull Frederick A. 6 Hickey John 8 Hasler William 10 Dixon Middleton 12 Pratt William T. 14 Maloney Michael 16 Ellis John B. G. 18 Goodwin Andrew W. West side 1 Davidson William A., “Manafield” 3 Hull Archibald W. 5 Alger Frederick J. 7 Wright Joseph P. 9 Flynn Mrs. Jessie, “Dorrigo” 11 Glendenning William, “Sirus”

Holdsworth Street-East side 211 Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Richardson Alfred G. 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Perkins Frederick F. 12 Graham Robert 14 McDonald Ronald 16 Lockwood James 18 Kibby Ulysses G. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Smith John J. 30 Wane Richard A., “Wycombe” 30a Craft William, “Wendower” 32 Morgan Mrs. Sarah 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 McCord William 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Fisher Albert 15 Quigley William F. 17 Jones Henry

Holmwood Street-South side 549 King street to Pearl lane 2 Larsen Fritz G. 4 Huxtable A. George Huxtable Sidney J. 6 Gentle Stanley 10 Brennan Michael 12 Mariette Charles 20 Clancy John T. 22 Williams A. A. 24 Brooks James 26 Kenney William J. 28 Goldberg Leon 30 Scarsbrick William 32 Tweeddale William 34 Clark Henry T. 36 Buckley Timothy 38 Douglas James R. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W.
44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Stone William 50 Dolph Sidney H. 52 McRae Murdoch 54 Seach Mrs. Lucy 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 60 Leitch Matthew 62 Brown Frederick D. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Baddock Leslie B. 70 Ellercamp Reginald G. 72 Arnold Fred 74 Evans Ernest 76 Bamfield Mrs. Janet North side Gale Henry, “Leonore” 3 McLeod Arthur 5 Turner Stephen F. 9 McGuire John L., “Taranaki” 13 Glover Thomas, “Mouramba” 17 Hazlewood Sidney 19 Porter Edward J., builder & c’tractor 23 Souter George A., “Florence Glen” 25 Davidson Charles 27 Cavanough Harold R. 29 Champley Donald J. 31 Langley William T. 33 Gaut Thomas W, 35 Markwell Samuel J. 37 Jarman Ernest J. 39 Williams Fred 41 Kenny Victor G. 43 Moor Frederick G. 45 May William J. 47 Sharp Henry 49 Robens Stephen 0. 51 Warton Norman W. 53 Fullford Sidney A., J. P. 55 Bingham George 59 Gentle Emanuel 61 Cleary Edmond M. 63 Lane Frank R. 65 Mooney James R. 67 Pettigrew Hugh McD. 69 Perrim – 71 Elliott James

Holt Street-South side King to College street-Bailey street Station street 2 Brennan Patrick 4 O’Connell Mrs. H. M 6 Lawn Mrs. Caroline 8 Lander George 10 Astridge John H. 12 Aubusson Charles North side 1 Cook Peter

Hopetoun Street-West side Off 4 Federation road to Camperdown boundary 2 Mitchell Edward 4 Richards John E. G. 6 Knight George F. 8 McGregor James, builder 10 Harris – 12 Moulton – 14 Crawford Joseph 16 Mitton Christopher Joseph 18 King William 20 Poffler J. C. 22 Hennessy Mrs. Margaret A. 24 Harris Albert H. A. 26 Tait William 28 Goodridge George 30 Partridge Mrs. H. J. 32 Riley John K. 34 Bradstock Walter E. 36 Challiner Archibald 38 Francis Albert E. 40 Terry William H.
East side 9 Bromley Richard, “Luddenham” 11 Givins John, “Kingswood” 17 Steele Robert 19 Turtle Charles H., “Pomona” 21 Wallace Mrs. Frances, “Balcarras” 23 Acott John 29 Clothier Alfred 31 Breen Edward

Hordern Street-East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Garth Robert M. 5 Loveridge William 7 Fowler Mrs. Mary Mechanic street 11 Wren Mrs. John Sennett Miss Elizabeth 13 Lancett Samuel D. 15 Winters Herbert 17 Thorpe Geo. F. 19 Williamson Thomas 21 McGee Laurence, teacher of dancing 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Clarke Frederick 27 Smith Frederick 29 Langlands Thomas, grocer Victoria street 31 Williams Ray 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C. 37 Panchen Thomas (J. 39 Wood Arthur W. 41 Markham James 43 Barnes William H. 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Crocker Henry E., bootmaker Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Brown Robert 57 Sullivan Mrs. Grace 59 Skrimshire Mrs. Elizabeth 61 Robb Mrs. 63 Taylor George H. 65 Hudson Theodore J. 67 Taylor Mrs. Sarah 69 Thompson Ernest O. Chalder street 73 Walkom Alfred E, 75 Thornton John N. 77 Rice Frank 79 Kennedy James P. 81 Blunt Edward P. J. 83 Roy Emanuel J. 85 Hardaker Arthur 87 Antill John P. 89 Buckley James 91 Cornford Spencer 93 Cummings Patrick 95 Halstead Mrs. M. West side 2a Dymond William T. 2 Jones John 4 Martin Mrs. Winifred 6 Shedden Alexander 8 Cameron Mrs. Louisa Cameron John A. 10 Machan Joseph 12 Edwards Henry 14 Chapman David 16 Seary Mrs. Ann 18 Fain Arthur Mechanic street 20 Broadley J., stables 24 Johnson Charles, stables 26 Bush Arthur M. 28 Suderlond Emel 30 Jones Thomas McGillivray Miss M. E. 34 Carson Mrs. Minnie

WOOD AND COMPANY EVER REGARD EFFICIENCY WITH ECONOMY. SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ FOR TOP QUALITY AT BOTTOM PRICE.


510 Ire NEWTOWN. Kin

Hordern street continued- 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock Alfred 40 Cardiff Mrs. Margaret 42 Collins Edward 44 Boon Herbert E. B. 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. Stockdale Mrs. Sarah, costumiere 50 Southeron Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street 66 Thompson John 68 Grimson Leopold 70 Asprey George 72 Brenton William, shipwright 74 Dwyer Daniel 76 Arnold Henry Munroe Miss Florence, milliner 78 McQuillan Thomas A. Madden George 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife Miller Harry 82 Robinson Benjamin 84 Hockey William 86 Biemann Charles H. 88 Walker John W. H. 90 Dunsmore Mrs. B. 92 Quinn John J. 94 Mullavy John 96 Rittson Thomas W. 98 Tye Ernest A. 100 Sundstrom Gustaf 102 Minch Thomas J. 104 Killigrew John Bede 106 Ferguson Mrs. Ettie 108 Halliwell William 110 Green M., grocer Raper street

Iredale Street-West side Angel to Union street 19 Johnson Henry F. 21 Hughes Alexander 23 Campbell Mrs. Isabella 25 Eaton William D. 27 Joselyn Mrs. Maria 29 Payne Ambrose 59 Ledbrook Edward 61 Conroy Richard 63 Roach Robert G. 65 Thomas John H. 67 Hill James 69 Hall Walter J. 71 Cruden Reginald 73 Harding Thomas P. 75 Lalor George E. East side 2 Cooper Mrs. Fanny 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Eaton Thomas Edward 10 Miller Mrs. Sophia 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John C. 18 Dunlop Mrs. Sarah Hathaway John 20 Gale William Gowrie street 26 Clarke Miss Mary 28 Dick James G. 30 Riley Mrs Kate 34 Slater Charles A., laundry Slate Mrs. Mary 36 Haase Ernest A. 38 Sherman Robert J. Islington Street(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James
4 El •’ridge George 6 Villiers George F. 14 Shubrook Mrs. Susan, van proprietress 16 Nelson James 18 Legg Mrs Elizabeth 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Mortimer William 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 White Thomas 9 Snellgrove Samuel J. 11 Wildman John R. 13 Lisle Mrs. Selina 15 Wild Robert 17 Hayward Robert 19 Bowman Thomas 21 Passmore Mrs. Maude 23 Gatley William 25 Wilkinson Mrs. Louisa 27 Gatley Sydney J. R. 29 Constable Robert 31 Stevenson William

John Street-East side May street to Wells street 1 Lloyd Charles, storekeeper 3 Stansley Mrs. Georgina 5 Lahill Thomas 7 Smith John C. 9 Witchard Mrs. Catherine 11 Witchard Ernest 13 Linden Thomas 15 Carlson Victor E. 17 Daly James 19 Walker Edward T. Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables Lord street-Darley street-Wells street West side Newtown Brick Works-S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing-Joseph H. Healey, gatekeeper Darley street 4 Garrard Henry M.

Julliett Street-East side 2 Harrow to Enmore road 46 Jane Miss E. A. 40 Reid Robert Jackson 38 Barlow Mrs. Mary, “Gostwyck” 36 Miller John F. 34 Miller Thomas 32 Cameron George, “Concord” 30 Scott Joseph 28 Hill William 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick 22 Livingstone Miss Grace 20 Bone Benjamin J. 18 Vaughan Leslie 16 Davie Charles C. 14 Taylor David 10 Grant Mrs. Waite Miss Amelia 8 Collins James Swain Fredk. W., “Thornloe” Lillycrop Frederick Lilycrop William Catts Mrs. Amy Potter Mrs. Sarah Paisley Frederick (West side, see Marrickville) Keig Street (now called Rawson Street)

Kent Street-North side 31 College to Ferndale street 1 Abraham Menasshis 3 Craig Henry 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D.
9 Perigo W. G. 13 Pepper John E. 15 Sander Mrs. Mary, costumiere 17 Hardy W. H. 19 Roberts Mrs. Martha 21 Cummings Robert R. 23 Binge William H. 25 Waters Ernest 27 Skinner Mrs. Margaret 29 Tubby Ernest 31 Nesbitt Mrs Jane 33 Matthews George B. 35 Poole Frederick C. 37 Keane Ernest 39 Neville Patrick 41 Patterson Mrs. Margaret 43 Hadley Preston 45 Crouch Reuben H. 47 Allen Thomas S. 49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 McNamara Michael 55 Harrington Edward 57 Huxtable Henry 59 Wheatley Harold J. H. 61 Smith Reginald 63 Gooding John J. South side 2 Biggs Mrs. John “Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong. ), “Dione” 14 Lee George 16 Trethowan Herbert J. 18 Sullivan Arthur G. G. 20 McDonald Henry 24 Chant Henry 26 Boarer Percy 0. 28 Morrison Ernest 30 Wright George E. 32 Hodgkinson John A. 34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse 36 Rea Charles

King Street North-North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig F. Brown, physician & surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 7 Alexandre Joseph, laundry 9 Samuels Mrs. Mary 11 Rogers James, boardinghouse lla Pownceby Thomas, bookbinder 13 Lacy Samuel, bootmaker 15 Almond Miss Ada, confectioner 15a Bayley Joseph, carpenter 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Montgomery Robert, butcher 21 White Horse hotel – John Stuart Morrison 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell Sydney W., painter Purssell F. 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Beazley Mansel, grocer 31 Brown Foster, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 35 Hammond George E. 37 Kapphamer John 39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson Mrs. N., newsagent 47 Gordon Charles J., hairdresser 53 Stanborough J., bookseller 53 Haxby John 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 63 Moore Mrs. Elizabeth

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

EVERYTHING FOR EVERYONE AT ANTHONY HORDERNS’.


Kin NEWTOWN. Kin 511

Moore Arthur 65 Jones Thomas Pryce 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry 69 Brooker Mrs. Sarah 75 Reuben C. and Co., house, land and estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Nelson Mrs. E., picture-frame works 85 West B. C., pianos and organs 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Shaw Randolph C, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster and Troy, saddletree makers 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant 109 Prince of Wales hotel—George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113-115-117 Everingham -, dentist 119 Perfect Tea Co. – C. M. Fremlin, mgr. 119a Fenton Henry, boot importer 121 Ward Bros., fruiterers Ward P. J. 121½ Miller Bros., piano warehouse 123-123½ Levy S. H., draper 125 Tyrell George, confectioner 127 Bates W. H., hairdresser Ord Chas. H., estate agent 129 Fossey J. W., tailor 131 Stuart Chas. W. and Son, furniture warehouse and upholsterers 133 Larba Lestier E. R. S, dentist (branch) 135 Colbourne Bros., furniture brokers 137 Miller Miss E., confectioner 139 Hogan and Co, photographers 141 Sorensen Mrs. Ann, fancy goods 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-Leon A. Chessher 147 Hampton Thomas, butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A, newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Meedham Charles, fishmonger 153a Mirabeto Angelo, fruiterer 155 Warley C H and S., grocers 157 Milton hotel-R. A. Griffith Stephen street 159 Short A. G., chemist 161 Malcolm Frank, small goods 163 Coleman W. F., fruiterer 165 Condon Brothers, butchers 167 Smith Mrs. K., confectionery 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Jones Miss L., costumiere 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Ferry and Co., merchant tailors 177 Taranto Bros., fruiterers 179 McComiskey Sydney, small goods 181 Bray S. P., pastrycook Parnham A. J. 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat. draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist 193 Government Savings Bank of N. S. W. (branch)-G. B. Henderson, manager 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Carrie George, pastrycook 201 Smyth Mrs. A., milliner Smyth Alexander 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colorman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Hewes Samuel, florist 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-John J. Barnsley 223 Kraushaar A., confectioner 225-227 Dan Joe, lace merchant 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer 233 Teague Patrick, refreshment rooms Bailey Frederick 235 Broadley Bros., provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed and produce merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Jackson Joseph, novelty stores 247 Howes Miss M., milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. -I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms Ward Reuben 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Joseph Morris, pawnbroker & jeweller 279 Gardiner Mrs. Alice newsagent Mary street 281 Williams Thomas, pharmac’cal chem. 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel-Albt. Beaumont 287-289-201 “Horton’s, ” boot importers (F. Bamfield) 293 Pattinson and Co., Ltd,, chemists 295 Hatte Mrs C. G., millinery departm’t 299½ Hatte’s Arcade– Arcade Picture Hall Newtown Printing Works-A. E. A. Johnston SUBURBAN INDEPENDENT News- paper-A. E. A. Johnston, proprietor Crook Charles, watchmaker Walker Watson, billiard room 301 Hatte Mrs. C. G., clothing and mer- cery department 303 N. S. W. Bookstall Co. – A. C. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Littlefair T. E. 309 Sargents Limited pastrycooks Cook E. 311 Simmons Mick, Limited, tobacconists -K. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co., tailors 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V.. boot importer 319 Green Brothers’, grocers and provision merchants 321 Bessell J. J., billiard rooms 323 Oxford hotel-Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)-Walter H. Goddard, J. P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia-R. J. Donaldson, manager South side Forbes street 2 Davis S. A., cabinetmaker 6 Moss Henry, fruiterer 8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks 10 Bain Mrs. A. and J., ham and beef 12 Turtle Mrs. L., fruiterer 14 Snudden Percy, hairdresser 16 Irwin & Dalziel, plumbers Dalziel James F. 16a Anderson Mrs Florence E., ham & beef 18 Eastern Tea Co. – Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Ryan M. J., confectioner 24 Haydock Mrs. Celia A., restaurant 26 Meadows Mrs. Louisa, stationary 28 Roberts J., music warehouse 30 Davis Mrs Ellen, second-hand shop 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Newtown Motor Works, motor engineers – P. Godfrey 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Co., estate agents 66 Stephens Manufacturing Co. (The), juvenile clothing manufacturers 68 Lundin W. R (branch), engraver 70 Hill Charles, bootmaker 72 Ferguson St Greville, gene’l auctioneers Fitzroy street 94 Workman George, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 O’Callaghan William 108 Craig and Co., printers Reynard John 110-112 Stevens W. B., engineer, cycle, & trotting sulky builder 114 White A, G, cabinetmaker 116 Cohn J. J., furniture factory and upholsterer 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Baker T., upholsterer 128 Jarman W., hairdresser 130 Barnes Mrs. E. R., drapery Barnes B. G. 132 Walker A. and Co., grocers Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss, dyer and cleaner 138 Scott Mrs. F., restaurant Scott William 140 Geoffrey George, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Cook Walter R., tobacconist 152 Hall J., dyer and cleaner 156 The Sanic American Herbal Co. – W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Owen and Ihlen, hairdressers Owen John E. 162 Hennessy James, carpenter Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N. Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel. No. 9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel-George Allen 176 Miller Frank C., photographer 178 Lair Mrs. K., restaurant

WOOD AND COMPANY’S NEW FUNERAL PARLORS ARE UNIQUE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR READY-TO-WEAR CLOTHING.


512 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued- 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers Bulcock Thomas 188 Conomo P., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Pye Thomas, restaurant 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Milter Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE – Albert Holmes, proprietor 200 Lucock and Newman, picture frame makers Newman Ernest 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Allen J. R., music store 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Relma Studios 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 224 Earnshaw J. C., photographer 228 Sim Mrs. Sarah A., ham and beef shop Sim Alfred J. 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller and optician 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Apted James 238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Newtown District Ambulance Trans- port Brigade-Henry Abrahams in charge Whately street 244 Hart William J., draper 246-248 McIlrath’s Ltd., provision merch’s 250 Union Bank of Australia, Ltd. – H. D. Faunce, manager 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 Fife G. P. and A. G., opticians and specialists 256 Singer Sewing Machine Co. – J. W. Hayward, branch manager Ridley W. H. 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Martin Mrs. Isabella 276 Wolf Mrs. Georgiana, boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers— Herford Mrs. C. R. 280 Wehrle C., watchmaker Haberstroh P. Methodist Church-Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer Erskineville road Post Office-Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-302 Brennan D., draper, clothier and ironmonger 304-306 Gordon R. H. and Co. Ltd., house furnishers 306 Mackenzie Allen, butcher 308 Hindmarsh W., fancy goods 310 Savings Bank of N. S. W. (branch)- A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel. 95 Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, J. P., ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320-322 Riley Bros., Ltd., drapers and clothiers (branch shop) 324 Bank hotel-George A. Lilya Danglade Alfred, fish stall Tramway Signal Box Newtown Railway Station-J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel-Mrs. E. L. Rogers 328 Jones Frederick, J. P., leather and grindery store 336 Ashwood’s Ltd., grocers Newtown Markets-A. J. Macaulay, proprietor Newman street Newtown Technical College Superior Public School-D. T. Wiley, head master George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Harrison Miss M., milliner 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents 358a Smith J. H., wigmaker 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G. W., dentist 364 Thomas Henry, furniture mart Congregational Church – Rev. Absalom Deans 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 382-384 Cemar Harry, furniture dealer 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Thiele’s Picture Show 394 Powditch Charles, bootmaker 396 Berry and McClelland, restaurant 398 Phippen H., motor garage and motor engineer 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Torr Thomas W. 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher Mellor Miss L., teacher of piano 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Wallace Mrs. Elizabeth, laundry Newtown Stadium(The) Picture Show 444 Winton William H. 446 Lawler W. H., asphalter and carrier Woolf Frank, cycle works 450-452 Prentice H., furniture dealer 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off-454 Boyd Robert T. 456 North Frederick 456½ McGlinn Mrs. Mary A. 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Palace Picture Show 482 Cobbett F. A., laundry 484 Stritch William Wiles Reginald Miller Alexander 486 Grinold Mrs. Grace, confectioner Grinold William H. 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve, estate agents
492 Hunt William, crockery and glassware 494 Fenton J. R., draper Fenton Mrs. J., artist 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., washing fluid manuf. 498a Cooling Mrs. Louisa J., confectioner Cooling Thomas 500 Smith Mrs. Edith, milliner Smith Walter S. 500½ Palmer John T., butcher 502 Mathews Miss H., confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506-506½ Edwards Henry, furniture dealer 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph H., laundry 520 Lees George, tailor 522 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S., dressmaker 530 Murphy Jeremiah, dealer 532 Abbott Mrs. Ruby, dealer 632a Reed Robert, bootmaker 532½ Such Thomas, pawnbroker Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull T., coachbuilders’ materials manufacturer 550 Chaffer P. E., woodturner 554 Finch Henry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Salter Mrs. M. E. 600 Phillips George T. 602 Cox Frederick H. 606 Souter Charles 608 Whaley Charles E. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert and Gilbert, farriers Schweikert John G., veterinary surg’n Rochfort street (For continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney-J. A. Ross, J. P., manager (branch) 329a Swinbourne G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond Mrs. Mary, confectioner 335 Boggis Miss Gertrude, milliner 337 Smith R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Hale Mrs. A. B., confectioner Hate Boland B. 343 Smith W. H., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot and honey merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Boland W. J., confectioner Howe Miss Ada, dressmaker 353 Bundle Mrs. Hannah, draper Bundle John H. 355 Barnett G. Vern, dental surgeon 357 Rosenberg Isidore, restaurant 359 Taylor Rupert G. F., stationer and fancy goods 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Martin A. L, milliner 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE NEWEST MEN’S MERCERY.


Lau NEWTOWN. Lau 513

367 Hagley Mrs. B., draper Bagley Burdett L. 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W., fruiterer 373 Hyndes George, confectioner 375 McJenkins W. F., auction rooms 377 Reynolds J. W., hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 381 Davis James, butcher 383 Ward Bros., fish and oyster saloon 385 Briggs J. T., boot importer 387 Sandringham hotel-John A. Ken- nedy 391 Ashwood’s Ltd., grocers, &c. (branch) Walker Alfred 393 Francis Mrs. E., fruiterer Francis William 397 Berkman W., pawnbroker & financier 399 Campbell W., hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch)- Henry Bearpark, manager 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No. 3 branch)-H. R. Green manager 409 Pattison S., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnet J. Bass, tailor 413a Boyan H. T., hairdresser 415 Lennon Miss J., milliner 415a Foley Mrs. Elsie, confectioner 417 Holden C. R., music warehouse Holden Miss E., teacher of music 417a Garden Miss A., milliner 419 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon James, bootmaker 421 Colemane A. W,, sen., eucalyptus ex- tract manufacturer 423 Nicholson Mrs. H. J., dealer Nicholson Henry J. 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., dealer Britt Henry 431 Davis Mrs. Esther 433 Stretton Richard A. Buck William H. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Burton Charles A. Burton Miss F., teacher of music Lanyon C., plumber 441 Prentice Henry, furniture dealer 447 Burke and Griffin, tea merchants Burke Thomas E. 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Lamey and Brooks, hairdressers Lamey Henry M 457a Hobourn Mrs. Rhoda, fruiterer Hobourn Henry 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Ralstone Mrs. Nellie pastrycook Ralstone George A. 465 Fenton Stan., picture frame maker 467 Womerah Wine Bar. – Jas. L. Quinn 469 Dallimore W., picture frame maker 471 Radford Edward, ham and beef shop 473 Saville W. H., greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street 477 Bloom Emanuel, pawnbr. and jeweller Cox Alfred E. 479 Knight Mrs. Mary, ham & beef shop 481 Steele G. W., tobacconist 483 Patterson Tom, tailor 485 Hotel Victory-Denis Jones 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., newsagent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Hove Mrs. Julia, dressmaker 511 Thomson J. J., J. P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel-Dudley C. B. Wel- don 517 Davidson Mrs. E., confectioner 519 Owen Thomas, cutler 521 Eggleton Alfred 523 Karim Mrs. Violet 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Gamble Mrs. Mary confectioner 535a Bray Miss Celia, teacher of music Bray Miss P., costumiere 537 Hadwin Joseph, bootmaker 539 Watson Richard, ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Fleming M., furniture depot 545-547 Davis P., fruiterer 549 Ashby W. J., butcher Holmwood street 551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b Neal S. A., grocer 551c Minns Edward J., sanitary engineer 551 Hudson A. J., chemist 551½ Elliott F. W, tailor 553 Haughton C., jeweller & stationer 553½ Loader Mrs. R. E., ham & beef shop 555 Arnold W., draper 555a Swinbourne James, boot importer 557 Curtis David, dealer 557a Knox J. B, butcher Dickson street 559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, ironmonger 563 Houston E. M.. junr., grocer 565 Wright Mrs. Florence, costumiere Wright William 567 Beck R. W., J. P., estate agent Beck Mrs., milliner 569 Powditch Mrs. Rachel, dealer 571 Hopetoun Pottery Depot Agnew James 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Blake Mrs. Fanny, confectioner 581 Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 585 Tattersall Mrs. Ellen 591 Monaghan Ernest, wheelwright 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Miller W. H., butcher 597 Botany View hotel-William Pyne Darley street 601 Jackson Robert G., butcher 605 Grounds W. T., oyster saloon 609 Shilling Jas,, chaircaner and upholst’r 611 Goodenough F., safe maker 613 Brett J., greengrocer 615 O’Brien Sydney, hairdresser 617 Davey J., crockery and fancy goods Nash Mrs. M. 619 Battle Arthur M., draper and mercer 621 Burling Charles, grocer 623 Heany Mrs. Bessie, fish shop 625 Clench Mrs. Mary J., confectioner 627 Parker A. B., newsagent 629 Blamey Mrs. Ellen, ham and beef shop 631 United Australia hotel-Ptk. Rodgers Lord street 633 Kerrigan Charles, butcher 633a Richardson Mrs. Mary A., fish shop Richardson John 635 McDonnell W. P., hairdresser 635a Harris R. W. F., fruiterer 637 Campling A. E., surgeon dentist St. Peters railway bridge 639 Reed C., bootmaker 639a Chalking Miss F., stationer 641 Harrison Ernest A., fruiterer 643 McNaughton Mrs. M., ham & beef shop McNaughton John D. 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 655 Hollis and Gallagher, farriers Maisey Samuel R. 667 Shepherd George R. 669 Williams Alfred, hairdresser 671 Golding George, bootmaker 673 James Henry, draper 675 Deacon G., grocer 677 Sugerman S. R. and Co., stained glass and leaded lights makers 679 Davis Bros., butchers Davis H. G. Davis C. L. 681 Cohen Marks, fruiterer May street

Laura Street-North side Commodore street to Edgeware road 1 Bray John, grocer 3 Appleby Philip 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Ryan Mrs. Emily 9 Boswell Alexander 11 Cullinan Michael T. 13 Brooks Alick 15 McCool Charles Keating James J. 17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop) Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Lewis Mrs. Alice Mayby John 23 Field William 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George Brayshaw Robert V. 35 Nielsen Robert A. 37 Anderson Sydney D. 37½ Salter Thomas J. 39 Featherstone Mrs. Mary Trescott terrace- 41 Chapman Edward J. 43 Swan Mrs. Sarah A. 45 Hele Harold 47 Newton Alexander 49 Bruce Robert 51 Gimbert John J. 53 Barber Augustine 55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing 57 Hunter George 59 Jones H. 61 Carey William T. 63 Lloyd John 67 Maloney James Methodist Church South side Camdenville Public School-John Connolly, headmaster 2 Penhall Christopher George 4 Manning Thomas R. 6 Ible Joseph Robert 8 Jamieson William G. 10 Hardy William J. 12 Beesley Percy 8. 14 Croshaw George 16 Booth Walter J. 18 Bradley Charles E. 20 Dolan Arthur J. 22 Walton Frederick 24 Kerruish Robert H.

WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE MET A LONG-FELT WANT IN SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


514 L’Av NEWTOWN. Lit

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Cochrane Miss Jean, boarding es- tablishment 2 Yates James 3 Campbell Mrs. Rose, boarding estab- lishment 4 Howe Mrs. Nellie, boarding establish- ment 5 Sherack William B. 6 Cowie John, boarding establishment 8 Oliver Mrs. M. boarding establish’nt 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL. B., solicitor 10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt 11 Shaw Robert 12 Barr Mrs. Amy, boarding establish’nt 12a Lewis Nat 14 Stead Mrs. Eliza, boarding establish’nt 16 Hennessy Miss Grace, boarding estab- lishment Lumb – 17 Doyle Mrs. Ellen, boardinghouse Reuben Charles 18 Randall Charles 19 Wilson Mrs. Mary -, boarding estab- ment Philbert Victor 20-21 Ford & Toohey Misses, boarding establishment Williams A. R. Barry C. B. Burne A. 22 23 Curtis Richard, boardinghouse Crow Arlam Turner Miss L., teacher of music Swan Miss

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Cross Arthur G. 55 Beacon James H. 53 Reynolds Edward 51 Christison W. Henry J. 49 Bishop Henry 47 Tall Lewis A. H. 45 Gallagher Patrick 43 Douglass Robert M. 41 Horner Edward 39 Maude Edwin B. 37 Strain James, builder & contractor 35 Westman Raymond 33 Grundy Richard 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Bedford John 25 Mackenzie John 23 Brien Arthur Pearce Harry 21 McGeorge Charles 19 Snape Charles E. 17 Gategood Mrs. Elizabeth 15 Weatherall Henry P. 13 Craddock John T. C. 11 Barnes Charles, miller 9 McDowell William A. 7 Riedel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young Joan

Lennox Street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery-Very Rev. Archdeacon Patrick Murphy, D. D. P. P. Wellington street 109 Hughson Malcolm Regent street 91 Beech Mrs. H. M. 89 Ferris Isaac 87 Walker Mrs. Mary 85 Holt Joseph J. 83 Foster John
81 Meek J. A., architect 79 Picand Frank 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Mitchell Mrs. 71 Chadwick Mrs. Mary Jackson Charles 69 Porter — 67 Shaw Edward 65 Saunders Richard 63 Bailey Miss S. A. Australia street-Church street South side Wellington street 132 O’Loughlan Harry H. 130 Davidson Samuel Regent street 128 McEwan James A. 126 Denning James H. 124 Switt Mrs Mary 122 Chesterton Samuel 120 Saunders Sydney 118 Hoffman Mrs. Bridget 114 Sharkey James 112 Brown Mrs. Emily Carroll John J. 110 Duggan James Denison street 108 Smith Charles D. 106 Ewing Henry 104 Paso Albert Haines Charles McCabe James 102 Shaw James 100 Marks Daniel 98 Bye Charles C. 96 Rees David W. 94 Graham Francis T. 92 O’Neill Arthur 90 Henwood Arthur A. 88 Turner Samuel B. 86 Sims Miss J., confectioner Australia street Courthouse hotel-Michl. O’Callaghan Elisa street 84 James Charles B. 82 Clingan Herbert W. 80 Hartge John 78 Whiteoak Thomas 76 Cooper Reginald T. S. 74 Littlewood Mrs. Emma 72 Vermesch Jack E. 70 Grimes Henry W. 68 Hartge Charles H. 66 Cottier Henry W. 64 Everitt George J. 62 Dwyer Oscar T. 60 Butler William 58 Fisher Mrs. Dulcie 56 Murray James T. 54 Conwell Geo. T. 52 Bungate Henry 50 Straney Francis. 48 Robertson David 46 Powell Harry C. 44 Coombes Joseph 42 Johnson Charles 40 Walsh Francis T. 38 Larkin John P. Mary street 28 Bedford Mrs. C. J. 24 Durrans Fred 22 Maloney Mrs. B. 20 Shipway Richard 18 Crockett Richard 16 Jessop Mrs. Margaret 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Harding Herbert C. 8 Salter Mrs. Mary 6 Williams William 4 Fenton Henry 2 Charker George E. Church street Lewis Lane Off 34 Regent street

Liberty Street (Stanmore) East side 40 Stanmore road to Trafalgar street Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Pettitt James C. 7 Cahill John 9 Pease Arthur 11 Lyons Frederick W. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William. J. P. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Smith Mrs. Annie Blakeman Mrs. Annie C., grocer London street 49 Diener Aloys 51 Harley Mrs. Elizabeth 53 Juleff Henry 55 Coggins George 57 Greaves Mrs. Caroline Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 61 Williams Laud Albert 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs Susannah C., nurse 65 Whitaker H. E. Whitaker H. A. 67 Branch Joseph J. 69 Roberts Mrs. Mary 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)

Linthorpe Street-North side Off Erskineville Road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mrs. Catherine 6 Smith Mrs. A K. 8 Green Samuel T. 10 Vidler John 12 Otridge George 14 Wormald G. P. 18 Spears Mrs. Rose 20 Wright Miss A. Burchart, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Suttonberg Mrs. S. 26 Long Walter 28 Pearce Rev. Henry A. (C. of E. ) 30 Thompson Charles 32 Weatherby Charles 34 Rayward Richard 38 Pratt George 42 Taylor Walter 44 McKenna Joseph 46 Meyer John H. P. 48 Hendry William J. 50 Dyer Frank H. 52 Hyndes William M. 54 Turner William South side 1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Donaldson James, “Myola” Hancock Charles W, “Taranaki” Harris William H., “Mozart” Herbert street 23 Wolfe Mrs. Charlotte, grocer 27 Templeton Mrs. Margaret 29 Hinds John 31 Metcalfe John W., “Milton” Metcalfe Miss O., teacher of music

Little Commodore Street 5 Pearl to Commodore street South side 1 King William A. 4 Phair Robert T. North side Verdich E. W., furniture manufacturer

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL.


Lit NEWTOWN. Mar 515

Little Queen street-West side King to Bligh street 2 Edwards -. 4 Thomson Mrs. C. 6 Burrows Thomas Fitzgerald James 8 Hawkshaw Herbert H. 10 Wade William 12 Denmark William 14 Flint George 16 Manson Mrs. Frances 20 Newell George Campbell street East side 1 Heffernan Thomas 3 Barnsley William 5 Taylor Joseph J. 7 Rees Arthur E. 11 McLoskey Mrs. Louisa Campbell street 15 University Settlement Club Richardson Miss Laura, nurse

London Street-East side 179 Enmore road to Liberty street 1 Peak Henry 3 Holdsworth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Carroll James 9 Shead Mrs. Emily 11 Armstrong Mrs. Theresa 13 Jackson Thomas, builder 15 Fraser James Supple Joseph 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Frederics George A. 23 Browne Mrs. Elsa 25 Beckingham Charles 27 Finley Edric 29 Rickford Harry 31 Russell H., grocer Charles street 33 Ayres Edgar 35 Evans Miss Jane E. 37 Parkinson Mrs. Alice L. Parkinson Miss J. E., music teacher 39 Find ay Alexander 41 Isherwood Mrs. Elizabeth Isherwood Miss L., music teacher 43 Trefry Thomas H. 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadie W. B 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Chivers Mrs. Caroline 55 Munro Mrs. R. 57 York Mrs. Annie York E. A. C. 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Baldick George J. 63 Boon Mrs. Emily 65 Johnson Robert Augustus street 69 Sparrow Mrs, Mary 71 Hounsell Frederick G. 73 Clune Michael T. West side 2 Lucas Frank, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles Johnson Richard H. B. 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. Flaherty S., piano tuner 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Hungerford Mrs. H. H., “Essexville” 16 Weldon Nurse Mary, “Montrose Villa” 20 Carroll Mrs. Annie, “Hazeldean” 22 Walker W. J. Walker F. J.
24 Gough Mrs. M. A. 26 Bryant Mrs. Bridget 28 Wenholz Mrs. Emily 30 McMaster A. J. 32 Thorne Arthur 34 Gibson Misses J. and K. 36 Langford Leonard 38 Pascoe Claude, constable 40 Wyatt Andrew 48 Millais George 50 Blakeman Henry N., signwriter

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Henry John E. 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Gillham Thomas 10 Lancaster Charles Susan street 12 Bayley James 14 Robson John 16 Coomber Charles H. Missenden road 20 Campbell Mrs. Jane Elizabeth street 40 Soith Antonio South side Rose street-Stephen street 3 Cheney Miss I. M. 5 Diessler Francis 7 Maish Charles 9 Maunsell Richard St. George Missenden road-Elizabeth street 13 Hunter Mrs. M. A. 15 Griffin Leslie G. 17 Porter James R.

Lord Street-North side 631 King street to Edgeware road 3 Turner Frederick W. 5 Duffy William 7-9 Eldridge W. C. and Co., dyeing and cleaning works 11 Kirkwood Alexander, painter and decorator 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu 23 Burley Frederick C. 27 Davis Richard E. 29 Lee Albert John 31 Burrows Mrs. J. C. 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Robertson Isaac 37a Williams Thomas 39 Smith John 41 Harris William 43 Sherringham Joseph G., constable 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred G. 49 Rees Mrs. Catherine 51 Weine Ernest 0. 57 Faulknor Walter, “Poneke” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackhall — 81 Walker Thomas 83 Becker William 85 Cummins Edward J. 87 Guthrie Thomas 89 Hunter William 91 Douglas Alexander A., baker John street 97 Boyle Hector 99 Barnes Edward 101 Herman Phillip 103 Ward Sidney 105 Henderson Thomas 107 Hillman Harry 121 Bingham Mrs. Emma 123 Pamphilon Edwin W. C. 125 Watt Alexander 127 Byrne Mrs. Mary A. 129 Lewis Clement J. 131 Farrell Mrs. Mary
137 Naylor Thos. 139 Weller Joseph 147 Johnson Abraham G. 149 Heaphy Martin 151 Lovern Mts. Mary Jane 157 Cunningham William 159 Davies David 161 Brown Mrs. Sarah 163 Bisset John Scott 165 Robinson J. George 167 Slade Mrs. Charlotte 175 Clayton George 177 Booker Alfred G. 179 York Thomas South side 2 Lasbury Thomas, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station-Hermann Meyer, stationmaster 62 Grogan William 64 Wright John 66 Kalmund William 68 Donoghue John 70 Hurley Stephen J. 72 Stuckey Arthur G. 74 Bradshaw Charles 78 Maher Joseph Terence 80 Mann Walter 88 MacFarlane John 90 Usher Robert 92 Hunter Mrs. Catherine 94 Boulton J. H. 98 Scott James 100 Bennett John H. Forbes Walter L. 102 Norton Joseph T. John street-Edgeware road

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Buckman Albert 3 McColgan Thomas 5 Rose George 7 Abbott George 9 Shearsby William E. 11 Halliday Mrs. Jessie 13 Glendenning J. and Son, plasterers Glendenning James 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Brown Henry J. W. 23 Field Mrs. Sarah Field William J. 25 Thompson James 27 Knight Sydney 29 Samuel Arthur B. 31 Freestone George W. Reiby street South side 2 Tester Walter, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Harbidge John, “Clifton Cottage” 16 Breeze William 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Wood Henry A. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Green A. H. Fowles J. S. 32 Cody Jas. 34 Nagel Percy R. 36 Carroll Edward 40 White Peter 42 Smith John H. 44 Ackland Walter 46 Price Frederick J. 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Wright William 54 Scott Herbert 56 Gardiner Mrs. Alice 58 McKellar Mrs. Elizabeth

WOOD AND COMPANY CONDUCT THEIR BUSINESS ON LINES WHICH INSPIRE PUBLIC CONFIDENCE.


ANTHONY HORDERNS’ – ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


516 Mar NEWTOWN. Met

Margaret street continued- 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Hassett John J., grocer 64 Beckett Thomas J. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Bond Frederick 70 Matthews Gordon W. J Filan Mrs. Ellen, grocer Madden John Ferndale street 74 Walker James 76 Money Samuel F. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Beioley William 84 McGuinness Henry, grocer Simmons street

Maria St. (now called Darley St.)

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Furlong James 4 Barden Stanley F. 6 Hack Charles W. 8 Croft Mrs. Hannah C. 10 Wilson Mrs. H. N., “Buddawang” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Molloy Thomas 18 Rich George 20 Molloy Thomas A. 22 Mutton Christopher Hodgson Joseph 24 Swinnerton James, “Maxwella” 26 Ware W. J., “Avoca” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Blake Mrs. Jane 34 Baker William F. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Butt Charles B. 42 Crichmar Phillip, “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Knox James, constable 48 Webb A. Lytton 50 Piggott John, constable 52 Manning Miss Jane 54 Garratt Joseph H. 56 King Robert J. 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Size John 66 Smith John 72 Seach Charles A. 74 Jones Ernest I. 76 McMillan Walter K. 78 Hodgson Clement H. 80 White Thomas J. 82 Cave William J. 84 Strachan Walter R. 86 Cleary William, “Elsinor” 88 Stephens Mrs Janet 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brown Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Hamilton Mrs. Florence 98 Greenhalgh Albert J. 100 Gearside Mrs. Annie 102 Watson Sydney C. R. West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 5 McAtamney John, “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Platten W. F., “Willau” 9 Platten Mrs., teacher of singing Platten Miss Laura E., teacher of music 11 Cavill Arthur F. 13 Krausmann Nathan 15 Curtis John 17 Walsh Daniel 19 Vincent George A. 21 Minett Franklin R.
23 Galvin George 25 Hanley Michael D. 27 Loughnan John 29 Clark John S. 31 Hockey Mrs. F. J. Hockey Miss A., milliner 31½ Newman Charles 33 Pye James Henry, “Merrivale” 35 Vidler Sydney 37 Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting 37 Piper John 39 Wade Mrs. Jeanie 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Walshaw James, E. E. 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Fitzgerald Edward 53 Hague Mrs. Mary 55 Roberts Arthur 57 Warbrick William Cross lane 59 Caunter Hobart Caunter Archibald 61 Anderson Jens 63 Alexander S. 65 McDonald Mrs. Annie, nurse 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Henderson John 73 Jones John M. 75 Stanley Percy T. 77 Tiernan Harry 79 Sims Herbert C. 81 Douglas Lancelot 83 Apps Alexander 85 Smith Mrs. Alice 87 Turnbull Henry 89 Prain Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Douglas Arthur L. 97 Mood John W. 99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Paton William D. 113 Willis Mrs. Ellen 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Mrs. Marion 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boardinghouse 9 Thompson Charles Thompson George 11 Fransen Mrs. H. 13 O’Brien Mrs. Margaret 15 Cohen Henry 17 North William West side Empire Billiard Rooms-T. G. Chute 8 Ford Arthur R. 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker 12 Bussell Mrs. Elizabeth B. 14 Flukes Sydney 16 Forrester Mrs. May, boarding estab’mt 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry

May Street-North side 681 King street to Edgeware road 1 White Archibald 3 Sugerman Jacob 5 Anderson William Pullen William 7 Gilbert Alfred 9 Burling Charles, grocer
11 Hodgen James 13 Parlour George R., milk vendor 15 Moore William A. Methodist Church-Rev. J. W. Collier Rev. J. B. Metcalfe 23 Metcalfe Rev. J. E. 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Poulton Mrs. Margaret, grocer 31 Greentree Mrs. Elizabeth 33 Barrows John W. 35 Williams Edward 37 Hawkins George 2[3]9 Halover Joseph A. 41 Moore Ernest A. 43 Beston James 45 Talbot Mrs. Margaret 47 Hogan Thomas 49 Ross Frank 51 Buckland Edwin J. 53 Fraser Thomas W., “Fernleigh” 55 Lewis Rice T. 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Bains John 113 Williams Edward 115 Walker George 117 Keating William 119 Potts William F. (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street-Hordern street Gray Bros., Ltd., coach works Hordern street

Metropolitan Road-East side 190 Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-H. Parkinson, headmaster 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Rowton Frederick, “Marian” 18 Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Moran Rev. J. F. (C. of E. ), “Loreston” 26 Rosen Mrs. Lucy 28 Lannen Mrs. Elizabeth 30 Sharp Leonard 32 Milson Hamilton J. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Smith George H. 38 Hoather Oliver E. 40 Dawson James W. 42 Catts James H., M. H. R., “Scarcliffe” Cross lane 44 Weber Charles F. 46-48 Darke Lewis, boarding estab’ment Allwood Mrs. John Marshall Mrs. James Lane Miss Alice Taylor Mrs. Susannah Turner Mrs. Louisa Plock Mrs. Catherine 50 Wilson Hill C. 52 Francis Mrs. Mary J. 54 Gibson Frederick 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Butler George 62 Broughton Thomas 64 Brown Mrs. M. J. Sims William 66 Gibbens Joseph 68 Anderson John 70 Holmes William 72 Dobbin William F. 74 Garven James 76 Willis Frederick G.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-812 George Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Mis NEWTOWN. New 517

78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Richards Arthur W. 84 Baker James C. 86 Nicholls Edward 88 Metz Mrs. Fransesca 90 Collins Oliver. J. 92 Roberts Alfred E. 94 Shurey James 96 Simpson Fred O. 98 Conran Thomas F. 100 Sieben Edgar S. West side 1 Marshall Mrs. Lucy, boarding estab. 3 Drew Joseph 5 Kirkpatrick Gordon 7 Bullen James, “Glenhaughton” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle-Rev. G. T. Walden, M. A. Madsen Martin D. 23 Knight Charles F. 25 Eld Ernest, teacher of music 27 Knox Miss Marguerite, costumiere 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Vickers George E., dentist Jeffrey Miss Lily, nurse 39 Richard Mrs. Floweran 41 Bates John E. H. 43 Simpson John 45 Hockey Albert E. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. Broomfield 51 Doherty Mrs. Louisa 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 55 Sibley Joseph 57 Matthews Mrs. Christabel 59 Raddle Miss M. E. 61 Budge Joseph 63 Kunze Paul 65 Gallagher Mrs. Katherine 67 Prince George 69 Smith Alfred A., “Eurimbla” 71 Hodgson Aubrey J. 73 Wonnocott Mrs. Mary A. Shinnick Arthur E. 75 Reynolds Albert E. B. 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Hodgson Wilfred J., teacher painting 81 Milne William 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 O’Toole Thomas 87 Butcher Robert H. 89 Hodgson Edmund J. 91 Blackmore Clarence E. 93 Debenham George R. 95 Craig Arthur D. 97 Scott Mrs. Catherine A. 99 Grey Frank H. 101 Scott Harold J. E.

Missenden Road-East side King street to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 11 Mason William, farrier Campbell street 13 Menzies Rev. George (Bapt. ) 15 Roper Thomas, bootmaker 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James A. Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Leopold W. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Mrs Mary, Goldsworthy Miss Alice, teacher of music Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Quill John Charles 17
37 Hodgkinson Samuel 39 Osborne Brissett J. A. Bligh street West side 2 Green W. R. 4 Boyle Campbell 6 Knight William H. 8 Nestor Edward Longdown street 10 Carter James 12 Hodgkinson Thomas Campbell street 14 Byrne J. W., dealer in old wares Weaver Mrs. Catherine 16 Madden Robert, bootmaker 18 Hewes Samuel, artificial flower maker and florist 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Henley Gideon 38 King Robert F., coachbuilder Hart H. C,, coachsmith 40 Pringle William A. 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Byrnes P. & Co, undertakers (branch) St. Stephen’s Private Day School- Miss B. O’Flanagan, mistress

Munni Street-East side 91 Union to Angel street 1 Lycett Herbert la Little John L. 3 Parker William Hyde 5 Richardson Edward C. 7 Gurrin Frederick 9 Gurrin Brothers, fuel merchants and carriers 11 Litttejohn Albert, drayman 17 Williams William Gowrie street 19 Ripper Charles 21 Abel Robert 23 Bullock Charles 25 Smith William, watchmaker 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Grant George H. 31 Lockridge Robert S. 31a Becker Joseph Coles Richard C. 33 King William 35 Robinson Mrs. Portia West side 2-4 Slinning Peter, fruiterer 6 Cook Henry C. 8 Yeates Henry M. 10 Barns Richard G. 12 Laws W. C. 14 Levy Mrs. M. 16 Crow Alexander 18 Nicholls George F. 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W. 36 Meredith David 38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Lane Off Gowrie street 23 Masters William H.

Newman Street-East Side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Jukes William E. 22 Brennan James 24 Heath Richard 26 Carman Rudolph
28 Webb Edward G. 30 Wood William 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 England William H. 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Prince William A. 42 Woods Frederick 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Stuart Mrs. C. 52 East Thomas Wall Mrs. Sarah 54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music 56 Johnston James 58 Harrison Sidney 60 Paroz Fred 62 Starr Thomas 64 Horrigan James 66 Whitton William C. 68 McNeill James F. 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Coles William 76 Parker Tasman E. 78 Branston Charles 80 Bolin George 82 Thompson Robert Thompson William A. 84 Spinks James 86 Harding Mrs. A. A. Gowrie street 90 Leonard Joseph 94 Starkie William 96 Little John 98 Dickson Robert 100 Goldthorpe William G. 102 Campbell John 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street West side White Horse street 1 O’Brien Mrs. Frances C., grocer O’Brien Patrick 3 Mills William E. 5 Mullanphy Mrs. Mary J. Kelleher Mrs. Margaret 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Coleman Charles T. 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J. P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J. 21 Walker Watson 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Haddock Thomas 29 Beach Richard Hartley Barnard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 45 Jonn Thomas 47 Stewart Alexander M. 49 North John J. 51 Hereford Robert 53 Bullock Halbert Isaac 55 McEvoy Mrs. Emily 57 Turnbull Stanley 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Slatter H. J., grocer 63 Tallentire Arthur J. 65 Hammond Mrs. 67 Williams Harry 69 Sanders William T. 71 Lowe William S. 75 Lloyd Thomas

WOOD AND COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE BEEN WELL COMMENDED. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES,


518 Nor NEWTOWN. Pea

Newman street continued- 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 79 Graham John 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Hunter Charles W. 85 Fletcher Frederick G. 87 Smith Edward 89 Walters Frederick Union street

Norfolk Street 424 King to Angel street 1 O’Neill John J. 3 Williams John 5 Schweikert Albert E., farrier 7 Atkins James 9 Eggleton Mrs. P. Beehag Gideon White Horse street 25 Davey Amos H. 27 O’Neill John L. 29 McMullen Michael 31 Sarson Harold L. 33 Mortimer Frederick 35 Smith Mrs. Susan Matthews Herbert B. R. Redwin street

Northwood Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Raward Percy A. 4 Austin Cecil P. 6 Rolston Albert Alderman James 8 Dutton Vincent 10 Brown Percy S. 12 Mewburn Alfred 14 Brame J. J. L Brame Charles S. 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 22 Rawlings Benjamin East side 1 Niness Edward 3 Cheeseman George 5 Thallon Frederick J. 7 Longstaff Thomas B. 9 Neilan John 11 Martin John, “Clifton” 13 Aaron Joseph, “Carlton” 15 Fawcett William H., “Hamilton” 23 Owen Mrs. M. A. 25 Bullow George

O’Connell Street-East side King to Raper street 1 Connors Mrs. Elizabeth, boardinghouse 3 Kinlock James L. Victoria street 9 Cohen Mrs. Rachel 11 McLennan John 13 Eather Edward C. 15 Joy John J. 17 Harrison Charles 19 Philp George 21 Abbott Charles H. 23 Drew William H. Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Davison John 33 Hennessy James L. 35 Thomson Thomas 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 47 Meirendorff C. 49 Werrick Stanley 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W., vet. surgeon 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 Wheatley John H. F.
61 De Grace William 63 Anlezark Arthur 65 Mitchell Charles H. 67 Rutter Henry 69 Collins Thomas 71 Barrett Edmund 73 Powell William 75 Brown William 77 Wylie George 79 Bailey Frederick 81 Redwood Edward 87 Landragin Arthur D. West side 2 Bourne George, signwriter 4 Cameron Mrs. Mary 6 Johnson and Thompson, artificial flower manufacturers 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 Lloyd Mrs. Ellen 16a King Albert King Mrs. S. 20 Pryce William H. 22 Davison James 24 Stewart Mrs. Rosetta 26 Mason Percy 28 Hucks John 30 Jensen Frederick C. Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 McCarthy William H. 46 Finnan James 48 Myer Charles 50 West William S. 54 Whiteoak Mrs Catherine 56 Hitchens Mrs. Janet R. 58 Smith Charles H. Chalder street 60 Beverley Robert 62 Incoll John 64 Strangman George 66 Fisher Charles 70 Croumbie-Brown Alex. 72 Crook Chas. 74 Fitzgerald William M. 76 Thomas Harold 78 Etherden George H. 80 Blamires Titus S. Raper street 82 Atkinson George 84 Douglas Charles H.

Oxford Street-East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Davis Arthur A. 3 Donnelly Steele 5 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist Albemarle street 7 Dorn Mrs. Rachael 7a Logan Walter 9 Irvine Mrs. Ethel 11 Barbier Gilbert G. 13 Frankish William 15 Gearing Gregory 17 Clack James C. 19 Grenfell J. H. 21 Hermanson Elias 23 Porter Robert Campbell lane 27 Spring Arthur 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Andrews William 4la Walsh Mrs. 43 Barrett Mrs. Kate, fruiterer Land’s lane 45 German Richard 47 Green Mrs. Elizabeth, fruiterer
Green William T. 49 Hood Mrs. Margaret West side 2 Young Mrs. Annie 18 Binskin Henry 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street 26 St. Bede’s Convent and High School – Sisters of the Good Samaritan 36 Andrews John 40 Veaney Misses D. and M. 42 Lannen Joseph. “The Piers” 46 Lannen Mrs. Ada 48 Blunt Robert W. 50 Earle Mrs. Hannah Langton W., dis. sup. Colonial Mutual Life Ass. Society Limited 52 Hayes James 54 Page Harold 56 Daly Harry 56a Wakely Matthew 58 Carter William 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer 64 Smith William Richardson William

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Neal Robert N. 8 Davis Mrs. Mary A. Davis Miss Linda, ladies’ hairdresser Pearl lane 10 Johnston John A. 12 Nowlan John 14 Davis Plosteok 16 Don James S. 18 Paull Herbert S., engineer 20 Quy Mrs. Fred, “Essex House” 22 Paull W. E. James Heath Harry 22a Allen Thomas W. 24 Woods Richard 26 Selig Abraham 28 Stahl John H. 30 Brown William 32 Parker Mrs. Mary 34 Bradd Frederick E. 36 Lock William H. 38 Sharp Joseph 40 Childs Thomas 42 Shaw Charles H. 44 Daley Charles 46 Hockey Pierrie 48 Russell C. P. 50 Seymour George 52 McClellan John 54 Gledhill Frederick 56 Nicholson George West side 1 Lewis Rice 3 Alexander David 5 Willis William C. Commodore street 7 Doherty Ernest 9 Broadhead Arthur F. 11 Brennan John 13 Hayes Michael J. 15 Johnson Edward 17 Weber Herbert 19 Edwards William Charles, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs. E. 37 Thomas Evan 39 Grover Arthur E. 45 Courtney Thomas 47 Griffin Thomas 49 McDonald Alexander 51 Scobie S. H., grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Annabel Arthur J.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

EVERYTHING FOR EVERYBODY AT ANTHONY HORDERNS’.


Pem NEWTOWN. Raw 519

Pemell’s Lane Simmons to Reiby street

Pemell Street-South side 18 Simmons to Reiby street 38 Bennett Alfred J. 36 Gray James T., “Surrey Cottage” 34 Keogh Herbert W., “Fernleigh” 32 Ferrier Leslie A. Wilson Mrs. Julia 30 Herman Albert V., “Madaline” 28 Upton John 26 Cole William H. 24 Stone Frederick. “Hopetoun” 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 McDonald Mrs Marion. “Rothsay” 18 Blair Mrs. K, “Nubia” 16 Rowsell William J., “Langley” 14 Confoy Thomas J., “Scarboro” 12 Moran Albert Ignatius, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Avis Arthur T., “Milano” 6 Cunningham Cecil, “Irene” 4 Norman Charles, “Sylvia” 2 Garden J. W., grocer North side 19 Orme C. Alvin. “Victory” 17 Meyer Mrs. J. F., “Phoenix” 15 Noble Thomas. “Bognor” 13 Lamrock Samuel, “Rosemoor” 11 Tory Robert 9 Edwards Jos., “Caroline Villa” 5-7 Hubbard S., bottle and case merct. 3 Olsan Mrs. Katrina 1 English John P., “Dania”

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron Charles Bowron William, fuel merchant West side 2 Reilly Mrs. Bridget 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Nolan Miss M. 10 Lee Mrs. Alice 12 Farrell Michael, senior constable Belmore street 14 Gray Richard M. 16 Turner John 18 Hellemann William T. C. 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Brady John G. 26 Payne James K. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pryce Norman C. W. 34 Pittendrigh Samuel W. Charles street 38 Faulkne Samuel, greengrocer 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Hayes Mrs. Honora, dressmaker 44 Brown Archibald 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Crick E. A., storekeeper 52 Dearing Edward 54 Paris John S. Broughton and Harris, photographers 56 North Reginald J. 58 Spence Arthur E. 60 Johnstone William 62 Wort William H.

Pine Street-East side 163 Wilson street to railway 2 Evans George 4 Dawson Edward G. 6 McLoughlin John 8 Payne Herbert Q. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, enginedriver
16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss A., teacher of music 20 Colshaw Richard 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 McInerney John J. 3 George William 5 Berry John J. 7 Fox James 9 Wilkinson John 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan Mrs. Mary J. 17 Platt John 19 Lock William 19a White Tyrone 21 Stock John 23 McGann Andrew W. 25 Bock Mrs. Marie 27 Chapple Henry E. 29 Mason Albert, sawyer Gray Herbert D. 31 Craine William J. 33 O’Dell Mrs. Margaret 35 Pogson John, clicker 37 Wortley Henry C. 39 Mansell Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Minton John Egan street 6 Selby Arthur 8 MacDonald John 10 Smith Thomas W. 12 McCluskie Hugh H. 14 Greenhalgh Henry J. South side Hordern street-Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Scannell Daniel

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlinson Charles 26 O’Neill Mrs. Mary A. 28 Stokes Mrs. Mary A. 30 Blakeney M. J. 42 Hill Walter 44 Say Henry 46 Webber Arthur 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Hart Victor E. 58 Symes Mrs. Sarah 64 McGrath Mrs. 68 Preston Mrs Theresa Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Mrs. Teresa 5 Spring James, J. P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution- Miss Maude Ashe, superintendent 15 Lawson Maxwell G. 17 Lawson Ernest A. 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A. 23 Maddison Archibald 25 Sedgers Philip 27 Conway Mrs. Edward Wormleaton Ernest G. 29 Rusfeldt Mrs. E Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music 33 Locke William 35 Scrivener John G.
37 Speed John Bennett street 39 Dickie John 41 Pulham James, “Boronia” 49 Petersen Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Bishop James C. 4 Crowe Arthur G. 6 Ferguson Samuel 8 Bressington David C. 10 Burton John 12 Cummings Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Miller Thomas West side 1 Daly William 3 Scott Archibald, gasfitter 5 Sutherland James 7 Miles George E. Newell John J. 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Heathcote Richard 15 Hall Frank 17 Thompson Mrs. Jane 19 Taylor Ernest Leamington avenue

Raper Street-South side 109 Church to O’Connell street Hordern street 1 Robinson Thomas D. 3 Holden James 5 Scot Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs. Fanny 11 Corben Edward 13 Kirgan James 15 Maskell Henry C. 17 Herrmann Henry B. 19 Schuetrumpf Carl 21 Wilson John K. 23 Robinson Bernard 25 Clegg Robert North side 2 Warland Arthur M. 4 Gannon Thomas 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Perrim George J. 18 Maling Mrs. M. A. 22 Culbert Richard 24 Johnson Mrs. Elizabeth 26 Gale Charles 28 McInnes A. V. S. G. 30 Frost George 32 Morrison Alfred 38 Downer John 40 Copp Alfred 42 Sainty James H., engine fitter 44 Smith James 46 Phillips Mrs. Elizabeth 48 Costin Barry T. 50 Reilly Jack 52 Tottem George H.

Rawson Street-South side Station to Reiby street 2 Clayton Alfred E., milk vendor 4 Townsend Mrs. Harriet Young Willoughby T. 6 Sewell H. T. B. 8 Forsaith Mrs. Alfred 10 Keen William T. 12 Organ Benjamin 14 Eadie Mrs. Margaret 16 Jones William 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Frederick 22 Nesbitt Hamilton 24 Beattie John 26 Kain Frank F. 28 Langford Alfred

WOOD AND COMPANY: SPECIAL RATES FOR CASH PAYMENTS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


520 Red NEWTOWN. Rob

Rawson street continued- 30 Peters James 32 Fisher Herbert 34 Lane Arthur 36 Tuckwell Samuel C. 38 Smith Thomas North side 9 Dorahy Hugh, “Norwood” 11 Buzacott The Hon. N. J., M. L. C., J. P. 13 Bourke Mrs. Ellen M. 15 Martin Mrs. Jessie 17 Care Arthur B. 17a—McDonald George 19 Cooper George R. 21 Lemcke Mrs. Ann 23 Widowson E. A 25 Clark Mrs. Martha 27 Bennett Wilfred 29 Murphy William 31 Ackland Herbert 33 Rose George 35 Sewell George R., painter

Redwin Street-North side Off 37 Norfolk street 1 Collie Alexander 3 Sigworth John 5 Hurlstone Mrs. Eva D. 9 Dimond George 11 Goodwin James 13 Ryan Robert 15 Tite Frederick 17 Connolly Peter 19 Curry William South side 16 Fullagar Arthur J. 18 Fenton’s store

Regent Street-East side 35 Bedford to Bishopsgate street 1 Hall E. J., private inquiry office 3 Edgar Frederick W. 7 Green James E. 9 Reed Mrs. M. C. Hargreaves G. H. E. 13 Nash Albert W. 15 gyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Peterson Victor 21 Weekes William 23 Nutt Arthur E. 25 Histon Maurice 27 Holmes Edwin J. 29 Austin William H. Lennox street 37 Beech S., patten & cabinet maker Kent lane 39 Johnson Robert A. 41 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail Mrs. M. A. Albemarle street Carlisle Castle hotel-Italo L. Veroli 71 Elliott Joshua W. 79 Sutherland Thomas J. 81 McLean Donald 85 Robertson John 89 McDonald Miss Elizabeth, M. A. 91 Sheffield Mrs. Susannah 93 Baillie James, printer 95 Simmons Mrs. Mary 97 Ruddle George E. 99 Osmond Thomas J. 101 Toby Ernest V. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Neve Henry C. 115 Sutherland Lindsay A. 117 McQuillan William G. 119 Smith Alfred J.
121 Dobson Kingsmill J. 123 Sailer August West side 2 Marr Jack, bootmaker 4 Mealey James 6 Morris Arthur S. 8 Edwards Oswald 10 Selby Christopher 12 Hardman Richard 14 Austin Sydney 16 Thomson Mrs. Elizabeth 18 Fuller Mrs. M. 20 Fay Matthew 22 Pinfold William R. 24 Jones Alfred 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Steel Alexander Lennox street 44 Alexander Charles R. 46 Stephen Robert W. 48 Hordern Mrs. Ann 52 Allison Arthur W. Albemarle street 66 Cowling George 68 Cosgrove Mrs. Julia 70 Dixon Henry 72 Beer Mrs Amy 74 Haddock A. J. J. B. 76 Lincoln George 78 Roberts Tom P. 80 Chandler William 82 Williams Walter H. 84 Newman Thomas 86 Croft John 88 Minehan Mrs. Valinda 90 Long Frederick 94 Staples John 100 Maish William J. 102 Tamer John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel – Henry H. G. Burgess 110 Warner Mrs. M. 112 Patterson Thomas A. 114 Friedewald Edward C. 116 Elstub Robert. J. P., contractor 122 Vernon William H., carrier

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Lane Mrs. Elizabeth, midwife 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Armstrong Mrs. S. 14 Johnson George M. 16 Hayward George 18 Emery Miss Matilda 20 Cochrane William S. 22 Peir W. G. Don street 26 Everitt Mrs. Frances 28 Thomson Robert 30 Cochrane John 32 Thompson Hugh 34 Lord Mrs. Ada 36 Jerrotte Nicholas 38 Ryan M. J. 40 Snowden Robert W. 42 Howard Mrs. Annie 44 Scott Herbert B. 46 Gibson George 48 Christie Robert Clark John 50 Mooney Richard 52 Hinton Henry Wearn William E. 54 Bell Henry F. 56 Tomkins Henry 58 Horne George H., grocer Rawson street Christ Church Mission Hall (Enmore)
62 Butler George E. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Stewart Charles J. 3 Hamill Mrs. Isabella, “Potomac” 5 Slack Charles L., “Harbron” 7 Genders Bertram, “Chicago” 9 Hanney Joseph C., “Calliope” 11 Blake Isadore M. 13 Hardy John R. 15 Blakely Thomas, “Yamba” 17 Johnson Leslie, “Allen” 19 Cleary Mrs. Mary, “Warwick” Pemell street 29 McCahon Mrs. Jane 33 Brier Rocco R. 35 Kinnear James M. 37 Clancy Harry de Burgh 39 Lea Frederick J. 41 Walton George Sloane street 43 Luscombe Mrs. Isabella 45 Freeman Albert 47 Healey Frank 49 Leslie Mrs. Isabella 51 Maloney Joseph 53 Polden Samuel H. 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace. J. Fulham street

Richard Street-North side Missenden rd. to North Newtown school Wright H. G., Ltd., clothing manu- facturers-A. H. Wright, manager Cole Edward, coach builder Elizabeth street 20 Fernando Mrs. Emily 22 Hilder William T. 24 Foster John 26 Waugh Benjamin T. 28 Bardon George 30 Yeaman F. A. 32 Stevenson Cleeve 34 Ely Thomas 36 Cronch Matthew 38 Holliday Norman W. 44 Mullin Percy 46 Cooper Thomas 48 Young Oliver R. 50 Connolly Oscar J. R. 52 Shepherd Sydney 54 Mather Abe 56 Calthorpe L. H. F. South side 1 Cole Frederick 3 Wilson Henry 5 Allison Charles F. 7 McKay Robert Timothy, builder 9 Troke Sidney G. 15 Lockhart Ninian A. 17 Ferris Albert 19 Meldrum Henry Elizabeth street 35 Murphy Frederick J. 37 Holcombe George R. 39 Davis Hugh D. 49 Saunders Alexander

Robert Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Ferris James 4 Patterson Joseph 6 Nelson Samuel 8 Hurst Richard F. 10 Wilkinson George H. 12 Rosevear Arthur S. 14 Tildestey Mrs. Harriett 16 Hibberd Herbert G. 18 Cullen William F. 20 McNaught Melville T. 24 Riley Mrs. Margaret

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


St. J NEWTOWN. Sta 521

26 Costello Robert J. 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Morris Arthur W. C. 36 Crowne G. J. East side 1 Martin B. J. 3 Foxon Joseph 5 Olorenshaw Bernard 7 Stephens Herbert A. 9 Farr William A 11 Jones Sidney E. 13 Middleton Wesley J. 15 Sayers Walter T. 17 Morgan Evan 19 Medina Benjamin 21 Smith Herbert O. 23 Satchell John S. 25 O’Donnell Mrs. Clara 27 Leary William 29 Woodham George 29a Sirman John 31 Hayward Henry 33 Withers James E. 35 Wallace William

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson Samuel, fuel merchant and veterinary surgeon 6 Hardy Thomas South side 13 Hill — 11 Deveney Timothy 5 Osborne Percival A. 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Sawkins Mrs. Eliza J. 6 McLerie John 8 Mottram Charles 10 Griffiths John 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles St. Andrew 16 Powell David East side 3 Binskin Edward C., “Roseville” (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side 108 Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory and vinegar works Simmons street North side 1 Bracken Dennis J. Metropolitan road 3 Barker John

Short Street Off 89 Camden street 1 Pringle Mrs. Florrie 2 Murphy Edward 3 Medcalf Mrs. Elizabeth 4 McInerney Thomas 5 Saddington Thomas

Simmons Street-East side Enmore road to Camden st. – Pemell’s lane Weirick S., builder (workshop) 12 Rea Miss Celia Hepper Henry W., “Torquay” Trevillion Henry D., “Harolda” Davey Herbert E., “Inveresk” Brown S., “Invermay” 16-18 Beegling D. H., physician and sur- geon, “Yarrowa” Pemell street
28 Hoskins Richard S., “Lachlan” 30 de Witt Henry C., “Campaspe” de Witt Mrs. Frances A., artist 32 Meagher Louis, “Sussex” 34 Dadswell Herbert E., “Glen Iris” 36 Beattie Mrs. Bridget, “Ormonde” 38 Carson Francis A. 42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A. Sloane street 46 Armstrong George 48 Chamberlain Bert 50 O’Connell Christopher, “Blairgowrie” 52 Leary Albert E., “Thelma” 54 Fenning Henry, “St. Elmo” 56 McCarthy Mrs. Annie, “Chelsea” 58 Harding Beaumont C., “Wallsend” 60 Winthrop Robert 64 Camp Mrs. Rosetta Press Miss Emily S. Smith Thomas W., fuel yard Fulham street 70 Foley David 74 Armstrong Ebenezer Appleby Samuel J. 76 Kain Miss Sarah Margaret street 88 Szarka George, grocer Hogan Edward 90 McDermott Samuel J. 92 Matthewson Alfred 94 Matthewson William 96 Lawler James G., cleaner & presser 100 Cranston Edmond T. 102 Campbell Alfred J. 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Connell Edmond 110 Greer David 112 Miller Henry 114 Talbot Frederick 116 Andrews Charles 118 Jackson Thomas H. 120 Gartrell James H. 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 126 Martz Franklin 128 Rose Henry J. 130 Yeardye Albert W. 132 Robertson James A. 134 Thistlethwaite William J. 136 Roberts Frederick 138 Wells Edward J. West side 1 Seller Frederick C. 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 May Alfred 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Chappell James 17 Toohey Rover J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge George W. 23 Elger Frederick John 25 Bagnell Henry B. 31 Glover David A. 29 Gibson John S. 31 Marsden Fred 33 Stephenson Matthew 35 Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs M. A. 39 Miller Gilbert 41 Davies Roland P. 43 Gower Frank 45 McCabe James 47 Hicks Mrs. Margaret 49 Combellack Mrs. Mary Ann Matthews William J. 51 Nettleship Misses E. H. and H. 53 Ellis Ethelbert J. 55 Plummer Walter E. 57 Moon David W. 59 Fraser Mrs. Jessie 61 Pocklington Charles J. 63 Bowen Ernest G. 65 Milligan Mrs. Sarah 67 Toogood Mrs. Ellen 69 Dowling Henry 71 Carter Mrs. Catherine E. 73 Brown Robert W. 75 Pearson Robert J. 77 McSherry John 79 Clark Mrs. C., milk vendor Clark John 81 Gibson James 83 Macguire Michael P. 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Bedford Edward P. 93 Kellar Arthur C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Gatley Mrs. Sarah 105 Woolley Joseph 107 Brackenridge William 109 Toomer Frank 113 Finn James 115 Artlett Arthur 117 Stevenson William, junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Christy James 127 Marquand Nicholas B. 129 Mathers Leslie C. W. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Latham Philip 135 Younger Ralph 137 Bushby Herbert 139 Wells Charles W. 141 Talbot Alfred

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Machin George E. J. 17 Walton William 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Rath Arthur 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 5 Connery John 3 Trimmington Mrs. E. 1 Mills Alfred South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son, coach factory

Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital – G. E. Ardill, J. P., director

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca 4 Loennies Francis 6-8 Gibb George A. (J. P. for Queens- land), estate agent Christ Church-Rev. Reginald Noake, B. A., rector 40 Johnson Frederick W., baker Owen Mrs. G. D. (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works – McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 16 Gleeson John T.

WOOD AND COMPANY: ANSWER CALLS AT ANY HOUR, DAY OR NIGHT. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM.


522 Ste NEWTOWN. Uni

Station street continued- 28 Butson Mrs. M., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Hardy James A., physician & surgeon 34 Young R. S., J. P., overseer Council works 36 Wright William 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs. Ellen 46 Branigan Mrs. Margaret, boarding establishment 48 Thistleton Miss Emily, boarding establishment 50 Devine John 52 Bolton Mrs. Clara 54 Jay G. B. 56 Evans Mrs. Elizabeth 58 Wells William, painter 60 McKern Mrs. S. A. 62 Bell George 64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E. T., nurse 76 Irwin John Edward 78 Firth William Firth Robert 80 Walker R. H. Holt street 82 Green E., fuel merchant 84 Roach Edward 86 Green Mrs. M. 88 Anderson Mrs. Catherine 90 Gentle J. J. 92 Moon Edward 94 Gillespie John 96 Trass Charles H. 98 Astles Hugh 100 Gray Joseph 102 Barry Michael 106 Sutton Miss H., private school 120 Orr James J. 122 Davis William F. 124 Craigen James 126 Campbell Mrs. Amelia, dressmaker Campbell Robert 128 Walker Mrs. Mary A. 130 Lock Charles 132 Nutt David C. 134 Dunning Walter Thistleton Mrs. Catherine 136 Jope Max H. 138 Urquhart George H. 140 Jackson Daniel H. 142 Bottrell Mrs. Mary, A., dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Campbell John J. 148 Young William 150 Petrie Frederick W. 152 Harrington John W. 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants Enmore road Gawne Walter and Sons, builders 31 Gawne Walter, sen., builder, “Reiby House” Reibey Hall 43 Berringer Peter 45 Chapman William Don street 47 Loydstrom Mrs. Jane 49 Palmer John T. 51 Miller Hugh G. 53 Wilks Mrs. Emma 55 Heighway Mrs. Sarah 57 Powell Thomas 59 Isenhood Frederick W. 61 Bannerman Mrs. Mary 63 Brown Edward 65 Bradford Mrs. Mildred Cuddyford Mrs. Maud 67 Barnett Frank H. Rawson street—Holt street 81 Birnie Mrs. Lucy 83 Greenow Alfred E. 85 Levi Myers 87 Chessell Mrs. Grace 89 Butler Albert 91 Mahony Misses E. C. and M. A. 93 Jones Henry M. 95 Warwick Walter 97 Lashmore William J. 99 White Victor 101 Humphreys William G. 103 Thistleton Charles E. 105 Chesworth John 107 Bird Frank B. 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 113 Berry Joseph 115 Thwaites Mrs. Ida 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Hill John Rowland McNeill Hector 125 Hughes Mrs. Amy 127 Cahill Thomas 129 Joseph James 131 Cannon Joseph N. 133 Dyson Henry 135 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James

Stephen Street Off 159 King street

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Greenup Sydney 17 Cairns Alfred W. 19 Dunn Mrs. E. 21 Jones Hubert West side Campbell street 8 Stevens William G. 10 Sparks William T. 12 Herbert John, wheelwright 16 Brace William, bootmaker 20 Mills Mrs. Annie 22 Gray Richard 26 Kennedy Albert G. 28 Davidson Harry D. 32 Keetch Mrs. Annie 38 Cummings Mrs. Patrick Brennan Miss Annie 50 Montgomery John 52 Lockrey Joseph H. 54 Parker Benjamin 56 Ford Henry G. 58 Craig Alexander (For continuation, see Camperdown)

Trade Street-South side Railway avenue to St. Mary’s street 26 Bradley Mrs. Annie 24 Corcoran Patrick 22 Craig Mrs. Ellen 20 Garn John 18 Egleton William 16 Lang Percy J. 14 Weekley William, engineer 12 Hunt Reginald 10 Jones William C. 8 Marsden Thomas J. 6 Lynch Patrick J., “Franklyn” 4 Savery Alfred B., “Idalia” Albert street 2 Lowry Patrick
North side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Ryan Mrs. A. 35 Knowles Edward J. 33 Sommerville Alfred 31 Close Herbert 29 Smith John 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Alfred E. 19 Gaudry Roland 17 Kippax Richard 15 Dibble David 13 Williamson Samuel 11 Atkinson Joseph E. Shirley William St. Stephen’s Mission Hall

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Bugler Thomas 2 Feldwick George 3 Cleland Henry 4 Wich Arthur 5 Faulkner John 6 Pearson Mrs. Fanny 7 Smith Miss Mary 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Brassington Frank 13 Hogg Mrs S. R. 14 Hovenden Thomas 15 Hall Frank 16 Tudor Alfred 17-18 Spool A., condiment factory 19-20 McDonald A., Ltd., boot manu- facturers 25 Milsom Alonzo J. H. 26 O’Dea Ernest 27 Joyce Oscar 28 Tyrrell Alfred 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-North side Erskineville road to King street south Erskineville lane 1 Moate William H., “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss Eleanor, “Glenvala” 5 Bower Lorenzo G., “Glenchass” Newman street 7 Taylor George C. Harris Miss A., confectioner 9 Jackson Mrs. 11 McMahon James 13 Church James 15 Wilson George M. 17 Godden William E. 19 Grono Mrs. Elsie 21 Crandell William J. Union lane 23 Simmons Charles 25 Morgan Frederick 27 Green William J. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Clingan Mrs. Ruth 31½ Sutton George W. 33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin William F. 39 Little James E. 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Clarence 45 Madsen William W. 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Jarvis Thomas E. 55 Bell Thomas A. 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ENTRANCES IN GEORGE, PITT AND GOULBURN STREETS.


Vic NEWTOWN. Wel 523

69 Smith Mrs. Emma 71 Lance George 73 Tremleth W. G., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, grocer 77 Bennett John 79 Packer Thomas 81 Smith John 83 Kinlyside John W. 85 Brady Bernard 87 Pritchard Thomas, junr. 89 Loader Alfred G. Munni street 91a Haverd James 93 Ross Mrs. Eliza 95 Duke Edwin F. 97 Moxham Charles T. 99 Francis David 101 Morris William 103 Smedley Albert 105 Smith Alfred 107 Dugan Anthony C. 109 Anderson Mrs. Emma 111 Heustridge William 113 Grogin William 115 Smith George 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Healey Thomas 127 Kohen Stanley H. 129 Duffy Alban 131 Lucas Alfred C. 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Deane William 141 Harvey Henry 143 Gryce Bert 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Sbeelah Anthony. 151 Smith William A. 153 Sylvester Reynolds 155 Hudson Percy F. 157 Sewell Joseph St. Clair Hannon John L. 159 Thomson McBain 163 Wilson Colin 165 Purcell Mrs. Clara 169 Purss John 171 Galloway James 173 Weatherby William J. 175 Union hotel-Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Mundy James H. Robert Taylor Memorial Hall O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant

Walenore Avenue-East side Off 30 Alice street 1 Hayes John 3 fuller Fritz 5 Jope Reinhold 7 Waldren Marcus C. 9 Scott Harold W. 11 Masters Charles E. West side 2 Petrucco Alfonso 4 Giles Charles J. 6 Potter Miss Martha 8 Hartt Cecil L. 10 Banks William H. 12 Emmett William J. 14 Taylor John 16 Chown William H., junr.

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Macnamara William
Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker 6 O’Brien Thomas 8 Wilson Mrs. Margaret 10 Forward William H. 12 Hoad Walter S. 14 Gillard Alfred E. A. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington Mrs. M. A. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music 26 Mallan Mrs. Martha E. 28 Elliott Patrick 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Edge Mrs. Lydia J. 34 Walters Mrs. Mary 36 Kent Mrs. Charlotte 38 Pollock Adam 40 Bartlett Mrs. Carrie 42 Smith Mrs. Elizabeth 44 Tween Mrs. Maria 46 Hinds John 48 Dodman Arthur Wilson street 56 Thruchly William 58 Phelan William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 Harris Albert B. 64 King Mrs. Amelia 66 Furley Ebenezer, J. P., journalist 68 Walker David Skinner Alexander 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Miles Charles H. 5 Chambers Richard 7 Forster John W. 9 McKay Henry A. 11 Baylis Joseph E. 13 Musgrove Mrs. Elizabeth Kellett Henry D. 15 McCormick Thomas J. 17 Walsh John J. 19 McCardell John 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew Mrs. James 27 Duffy Mrs. Annie 29 Bubb Mrs. Annie 31 Bowman John 33 Frazer Daniel L. 35 Ikin Mrs. Emily 37 Madden Mrs. Annie 39 Plummer Mrs. Mary 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Fletcher Mrs. Harriet 47 Oxley Mrs. Clara 49 Davidson Mrs. E. Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp 61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 69 Holmes Mrs. Esther 71 States Felt Hat Co. (Clarke and Stafford), hat manufacturers 73 Bringolf Mrs. Rachel 75 Solomon David J. 77 Tully James 79 Hudson Charles M. 81 Marshall James 83 Riches Henry C. 85 Jenner Robert H. 87 Cuneo William A. 89 Lee Sidney Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder 3 Wellington Hall 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Turner Mrs Isabella 11 Byrne John J. 13 Browning Henry 15 Crimmins William E. Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church-Rev. C. E. James Lennox street 21 Hancock Harold S. 23 Searle William G. Kent lane 25 Godfrey William 27 Young Mrs. Jane Fowler Mrs. Lizzie Campbell lane 37 Everist George 39 Roper William A. 41 Stuart-Robertson R. J., M. L. A. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss F. E., store 49 Prince William Fitzroy lane 51 McCall John 53 Hume Charles W. 55-57 Wotton George J., fencer 59 Wotton John 61 Richings John 63 Robert Samuel 67 Grimshaw Mrs H. 69 Kell Arthur 71 Kell William F. 73 Cullen Michael 75 Richardson W., fish shop 77 Dyer Frank 79 Olney Walter H. 81 Waugh Alien 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 McAlister Joseph 97 Woodger James O. 99 Howe Henry E. 101 Roberts James West side Bedford street 16 Ferrier Frederick W. 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse 22 Wall William 0. 24 Butler William 26 Lowe William F. Lennox street-Kent lane 32-34 Cle ry Mrs. Kate Albemarle street 42 Burniston George B. 44 Sim William A. 46 Grainger Allan J. 48 Hayes John J. 50 Wheeler Charles 52 Martin Abraham 54 Robinson Herbert J. 56 Gleeson Mrs. Bridget 58 Powers William H. Blake Mrs. F. A. 60 Johnson William 62 Stynes Clement 64 Moyes John M. 66 McDonald John A. Young lane 68 Manners Mrs. storekeeper Manners James W. 68a Condren Michael 70 Fryirs Tom

WOOD AND COMPANY ARE THE RECOGNISED LEADERS IN THE TRADE. SYDNEY.


VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


524 Wel NEWTOWN. Wil

Wellington street continued- 72 McCarthy George 74 Purves George 76 Fryis James H. 78 Hall James, bootmaker 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fairbank Lewis 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Higgins John T. 90 Garland William E. 92 Chantler Mrs Anne 94 Turner Mrs. Mary Jane 96 Shirt Walter A. 98 Harris Mrs. Annie

Wells Street-North side 581 King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Jones John F. 7 Graber William Newman Ernest M. 11 Newson Percy W. 13 May James 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 McKinley William T. 21 Hogg John Henry 23 Collins James 25 Horgan William J. 27 Hinds Frederick 29 Davis John 31 Penn James 33 Simpson Mrs. Ellen 35 Stewart Mrs. Susan 37 Thomas Alfred O. 39 Holland William T. 41 Nimmo Thomas 43a Mundy John H. 45 Minter Henry J. 47 Duckworth Edward 49 Guthrie Allan 51 Rasmussen Oley 53 Catford Charles 55 Skinner Walter F. 57 Ives William 57a Hayton Richard L. 59 Garrard Charles I. 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Young Mrs. Elizabeth 65 Reynolds William 67 Hughes William M. 69 Fenton Richard H. 71 Williams Mrs. Annie Quested Charles G. 73 Chippendale John 73a Tatham — 75 Scanlon Mrs. Elizabeth M. 77 Rogan Phillip A. 79 Lees George P. 81 Acland Robert W., grocer Pearl lane 85 Brunt William, packer 87 Torr Percy W. Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Brophy James 93 Wright Frank 95 Campbell William 97 Chapman George 99 Pettit John, fruiterer Morris George 103 McCormick Felix, bootmaker 105 West Albert Commodore street 123 Connolly John, schoolmaster 125 Corror George 127 Pitty Walter J., “Allandale” 129 McIntosh John, “Bertdale” 131 Appleton James T., “Clariceville” 131a Bate John S., “Josephville” 133 Perrabo William J., “Graceleigh”
133a Scanlan Edmond W. L. 136 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder South side 2 Sutton Alfred 4 Drane Joseph 6 Shorten Mrs. Frances 10 Willard Alfred H. 12 Johnston Mrs. Ellen 14 Tansley Ernest P., “Tansley” 18 Spencer John, dentist 20 Darby Alfred E. 22 Lovett Cecil F. 24 Ricketts William G. E. 26 Cox William, J. P., “West Lynne” 28 Saunders Joseph E. 28a Mansell — 30 Black Peter 30a Lisson Reginald L. 32 McKinley — 36 Morris David 38 Robertson William W. 40 Fantom Edward 44 Lisson Mrs. Ellen S. 48 Sparkes Walter J. 50 Watson John 56 Lappan David 58 Brooker James H. 60 Cronean Thomas S. 62 Martin Thomas 64 Brooker John 66 Hough ton James R. 70 Murray Anderson 72 Bummers Edward 74 Layt Alfred E. 76 Eldershaw Mrs. Frances 78 Steele Edward A. 80 Kelly John 82 White John John street 90 Murray John 92 Saldern John T. 94 Jarvis John H. 96 Moore Milton 98 Wood M. H. Albert 100 Emanuel Simon 102 Nancarrow Stephen H. 104 Davey George H., “The Priory” 106 Barton Garth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Ricketts Henry C. 122 Hogarth Louis A. 124 Arthur Frank 142 Taylor Tom Taylor Mrs. Matilda dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 McGarvey Robert 148 Wright Percival E. 152 Walker S. M. 154 Bramwell Arthur 156 Whyte Oswald T.

Whately Street Off 242 King street north 2 Sholl George 4 Whitehead Harry 10 McDonald Mrs. Mary 12 Kimpton Alfred 14 Blanch George 16 Wilson William 18 Lewis John 20 Sargeant Mrs. Isabel Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants

Whitehorse Street-South side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis 6 Newland Alfred A. 8 Hunter Henry
10 Mitchell Mrs. Elizabeth 12 Emerson Stephen W. 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clarke Henry William Gibbes street North side George street 1 Griffin Lionel 3 Lancashire Ernest 5 Buttery James

Wilford Street-North side Station street to Enmore road James Mrs. Grace Farrow Mrs. Grace Ible Miss May James Walter Ible William Fortescue Alfred G. South side 2 Schnabel David H. 4 Fitzgerald John 6 Walsh Henry 8 Watson William 10 Lamothe Louis A. 12 Lee William 14 Robins Edwin G. 16 Ross Robert 18 McKenzie William 20 MacDonald Alexander J. 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Penningham Miss Blanche 30 Edge Frank 32 Morris Thomas H. 34 Abbott Mrs. John 36 Daley Mrs. Margaret 38 Cox William 40 Hewish Albert E. 42 Doyle John J. 44 Steer Mrs. Matilda 46 Mulhall Miss T., boardinghouse

Wilson Street-North side King to Forbes street-Erskineville road 16 Aredell John 18-20 Williams William H., saddler 22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 Wheatley Henry 38 Haswell Thomas 40 Ibbotson Albert E., builder 40a Eagleson William J. 42 Carrigan Joseph 44 Herbert Alfred J., constable 46 Jackman Mrs. Jessie 48 Blackett James C. 50 Webber Alfred W. 52 Jeskie Bros. & Co., fibrous plaster ceiling manufacturers 60 Steele William 62 McEachern Archibald Hornby Mrs. Jane 66 Nowland Frank 68 Dobbie Mrs. Agnes 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George 80 Brady Mrs. B., grocer Brady Jeremiah Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Miss Mary 86 Weaver Mrs. Jane 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Watkinson Mrs. Eliza 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W. 98 Borland Mrs. C. M. 100 Cording Mrs. Mary

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Yar NEWTOWN. Yar 525

102 Smith Thomas R. 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Stormont Robert 114 Byrne Mrs. Matilda 116 Monk Edward T. 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Henderson James 142 Crowe John B. 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Bryant Isaac 148-50 Mount Eagle Tin plate Metal Works A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William 162 Burton Frederick W. 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Arcadia Amusements Ltd. – pict. show Fitzroy street 186 O’Brien William 188 O’Brien Jeremiah M. 190 Robertson Miss Jean, confectioner 192 Berwick George 194 Thompson James A. 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Needham William 202 Present Arthur 206 Llewellyn Mrs. Jane 208 Bond James Queen street 212 Deane Herbert 214 Denman James 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Ogden Bros., timber merchants 3 Eagar Sydney, estate agent Thorne E. tailor (workrooms) Brennan’s stables Erskineville road 17 Stein John 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Carpenter Joseph 25 Williams John F. 27 Aubrey William C. 29 Williams George 31 Sharpe Emanuel 33 Herleighy Mrs. Mary 35 Cory Henry C. 37 Tollfree Joseph R. 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Houslar William 47 Reynolds Harry 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 53 Crome Charles 55 Ellis Miss M., dressmaker 59 Mills Claude 61 Chalker Frederick 63 Swindells Samuel 65 Gimbert William, carpenter 69 Paish Frederick Latter Day Saints’ Church 71 Oddfellows’ Hall 73 Campbell Mrs. Margaret 75 Eigenbrod Mrs. Ellen 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Bray Mrs. Elizabeth 81 Boothman John W., coachbuilder Brown street 85 Forster R. C. H., physician, “Firenze” 89 Pickering William 91 Warburton Richard 93 Price William 95 O’Reilly William 97 Walker Benjamin A. 99 Holmes Alfred 101 Rickards Mrs. C. L, 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Davie Alexander H. 109 Philips George H. 111 Hannan John L. 113 Roberts John E. 115 Forsyth George 117 Batson William H. 119 Buxton Claude G. 121 O’Leary James 123 Moss Victor E. 125 Ketteridge Bernard 127 Ward Alfred Glencross C. E., billiard Saloon Burren street 143 Reardon Edward Rook Miss May. dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Levy Samuel 153 Landers a H. 155 Munro George S. 157 Maclean John 159 Kent William, stovemaker 161 McKinnon B., teacher of dancing 163 Cox Henry E., store Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 183 Dorsett — 185 Bailey Mrs Martha 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Mather Joseph 191 Aynsley Mrs. Ethel, fruiterer Aynsley Richard 193 Smith James 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill Mrs. Emma L., general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Fitzsimmons Joseph Holdsworth street 213 White Walter Kirk 215 Whiddon John 217 Sheridan Mrs. Nora 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, “Hawthorn” 225 Harford John C. 227 Sims Mrs. Fanny (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side Off Bucknell street Banks Reginald, fuel merchant Templeton George, “Dewerstone” Haydon Mrs., “Mewstone” Sargeant Harry, “Eddystone” 1 Comber John 3 Toohey Michael 5 Lansley Henry 7 Gallaher Dominic G. 9 Hall Henry W. 11 Prior — 13 Kerr Frank G. 15 Young Mrs. Ellen 17 Everingham Thomas C. 19 Lees Maurice G. North side 2 Dwyer James 4 Mullis Mrs. Rose 6 Funnell Thomas 8 McLennan George 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Smith Henry 18 Miller Leslie 20 Reid — Boylan W., sanitary contractor 22 Barton Patrick J.

Newtown Entry Ends


WOOD AND COMPANY’S CHAPEL IS MUCH AVAILED OF. (Head Office and Mortuary Chapel, 810-12 George Street, SYDNEY. Tel. 726)