ANTHONY HORDERNS’ FOR STATION SUPPLIES.


NEWTOWN.

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- down; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area-180 acres. Number of assessments-5,787. Assessed Value-£193,160.10s. Number of houses-5,650. Miles of streets-26¾. Annual rental—£212,290.

Estimated Capital Value of all Ratable Properties-£3,540,272.4s.
Council Chambers-Town Hall, King-street.
Office hours—Daily, 9 a. m. to 1 p. m., 2 to 4 p. m.: Saturdays, 9 a. m. to 12 noon.
Council meetings-Every alternate Tuesday.

MAYOR— Harold T. Morgan, J. P. ALDERMEN- Jas. Campbell W. Cox, J. P. W. C. Clegg W. Edwards Charles H. Ibbotson F. Bamfield Nathaniel Lewis Wm. Rigg, J. P. W. L Smith Harold T. Morgan, J. P. Robert Elstub, J. P. Chas. H. Turtle TOWN CLERK- Archibald Mackintosh, J. P. A. W. Miller, Bookkeeper John Wilson, Junior Clerk TREASURER- J S. Donaldson AUDITOR- W. H. Cadogan OVERSEER OF WORKS- Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR John Watson Frederick Hoffman CHIEF BAILIFF- Nathan Sargant CARETAKER- Joseph Brown

470 Alb NEWTOWN. Alb

Albemarle Street-South side Bedford street to 60 Australia street Baltic street-Oxford street 54 Shaw Robert, “Wendover” 52 Jones Alfred W. 50 Bunn Percy 48 Wilson Robert R. 44 Carroll Mrs. Annie 42 Ryan James M. 40 Banks Silas 38 Klees Joseph T. Wellington street-Regent street 34 Williams Henney, butcher 32-30 Williams Henney 28 Hayden C., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Trickett John W. 22 Crone Mrs. Mary 20 Shemwell Edwin M. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Alexander Mrs. Barbara, grocer 14 Jeskie Gustave 12 White Oliver 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Morton Robert, bootmaker 4 Walsh William J. 2 Jones Mrs. Mary North side 113 Richardson Charles T., “Byerock” 111 Hopkins Mrs. Albert, “Burrowa” Artingstall Alfred 109 Ruddle Henry, “Bundaberg” 107 Maloney Joseph T., “Bombala” 105 Green Charles H., “Beaulah” 103 Bird Henry, “Beresford” 101 Fishpool Harry, “Ben Lomond” 99 Guilfoyle Denis V., “Beualla” 97 Burgess Henry, “Belmont” 95 Still Frank, “Blenheim” 93 Harvey Mrs. Jane., “Glenferrie” 91 Geddes William F., “Batavia” Baltic street 69 McLauchlan Andrew, “Abbotsford” Oxford street 67 Cunningham Chas. M. 65 Fuller Mrs. Marie 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 McAuliffe Arthur 59 Ardill George E., J. P. Wales Miss L, nurse 53 Sullivan Frederick C. 51 Levy Isaac D. 49 Gidley Claude A. 47 Salisbury Mrs. Janet Wellington street 45 Rogerson F. B, grocer 25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotel—John McLean 19 Murray Frederick 17 McLean William 13 Hey William, “Moruya” 11 Johanson Edward J., “Araluen” Denison street 9 Walsh James and F., drapers & grocers 7 Bnldick James, blacksmith B Baker Mrs. Lauretta, dressmaker S Jones Phillip L.

Albert Street—East side Bedford to Trade street S Pearce Zacheria 5 Watters Arthur E.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ – SPOT CASH MERCHANTS.


Ali NEWTOWN. Ang 471

7 McDonald Murdoch 27 Grimshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 Happ Frank G. 39 Clarke Edmund West side 6 Barrett John J. 8 Shanahan Andrew G. 12 Boxwell John Alice lane

Alice Avenue-West side Off Alice street 1 Fane William C. 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell Mrs. Mary 7 O’Hara Albert J. East side Whittemore Charles. “Carlton” Field William, “Oatley” Brown Horace J., “Sutherland” Jamieson Henry C., “Penshurst” Lambert Herbert, “Como” Green Sydney A., “Clifton”

Alice Street—North side King street to Edgeware road 1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage” 11 Douglas George 13 Woolnough Mrs. Lucy 15 Bywater Henry 17 Drinnan William A. 19 Bailey Mrs. Annie 21 Campbell Mrs. Mary A. Off-21½ Perrim William A. 23 Thackall John H. 25 Mavay Mrs. Mary A. 27 McArtney Edward Williams John 29 Flint William 31 Woodroff Mrs. Sarah A. 33 Poole Alfred, contractor Off-33 Richard E. H. & Sons, art metal workers 49 Tye Herbert N. 51 Hogarth Louis 53 Windberg Henry F. 55 Foster John 57 Cremen Mrs E. 63 Clare Alfred 65 Sincock Mrs. Sarah 67 Howard Thomas 69 Walters Carl 69½ Noyes Henry 71 Souter Ernest J., “Linda Glenn” 81 Hanks Sidney J., “Grace Lynne” 81&fraC12; Orr Mrs. Agnes, “Floraville” 83 Austin G. S., “Glassnock” 87 Stewart Mrs. Jean, “Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson Thomas J., “Lewisville” Bryce Victor 97 McKay Thomas, “Ireneville” 101 Vonderlancken Mrs. Annie 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton Mrs. William, grocer 109 Briggs Robert R. 111 Cameron Alfred W. 113 Atkinson Miss H. R., teacher of music Ely Vincent S. 115 Deaman Thomas 117 Kilbut John 119 Moore Charles E. 121 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E, 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful, sen. Lush George P.
133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss 139 Noakes Mrs. Agnes, dressmaker 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H., mason 145 Schmidt Christon 147 Thornborough Arthur F. 149 Cox Charles W. 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William, stonemason 157 Morton Mrs June 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Williams Mrs. C. E., confectioner 165 Allen Lancelot R. 169 Riley Thomas F. 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Gibson John S. 179 Holland William H. A. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Everett George South side 5 Meredith William T. 6 Lees Alexander 8 Griffin Thomas J. 10 Trenbath James H. 12 Lashmore William J. 14 Burls Robert 16 Toomer John 18 McDougall William W. 20 Hughes David M. C. 22 Ireland Arthur H. 24 Scott John 26 Haves Mrs. Ellen 28 Simmons Joseph 30 Wiles William J. Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Hatley Mrs. Alexander 36 Blackhall George W. 38 Enfield Andrew G. 40 Kieler Edmund V. 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers-J. W. Duesbury, propr. Tel. 253, Newtown Cooper William G. 62 Peard Joseph H. 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 80 Maccallum Miss Jane 82 Dwyer James 84 Erskine Thomas 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Amelia 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglass Henry 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry J., “Edenia” 106 Bastian Henry 108 Anderson Peter Anderson Percy, teacher of music 110 Dew John C. 112 Goodin Mrs. Sarah 114 McCormack Thomas J. 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Beattie Alexander 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Willett William 134 Abrahams Henry 136 Colless Thomas B. 138 Liels Mrs. Elizabeth 140 Berkley Edwin T. 142 Saddler John 144 Kerahler Frederick H. 160 Burrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel Street—South side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Harrison William W. 8 Warner Arthur 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Armstrong William 26 Budger William 28 Brown Wm. 30 Dewhurst James 32 McGlinn Hanley 34 Ouley Edward 36 Hetherington William 38 Copeland James 40 Jones Arthur E. 42 Easton William F. 44 Coates John 46 Rankin Charles 48 Cordingley Henry 50 Robb William 52 Kerr Frank 54 Jackson George A. 56 Welsh William 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 64 Barnard John 66 Walsh Samuel 68 Stynes Clement 70 Baikie James Gunn 72 Hitchen Joseph B. 72½ Lewis David H. Harold street 74 Williams Arthur 76 Wilson Thomas S. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 82 Vidler John, farrier 84 Grant Mrs. Margaret 86 Brown William J. 88 Ashard John 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Simpson Robert 94 Tomkins Henry W. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Williams James Iredale street 102 Stanley William P. Abel and Co. ‘s stables North side Newman street 1 Harvey David J. 3 Woods Harold E. 5 Roberts Charles E. 7 Stebbings Aubrey 9 Hogan John 11 Langran Frank 13 O’Brien Jeremiah M. 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 19 Doran Thomas 21 Noad William 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 29 Barm Mrs. Beatrice 49 Walford John Walford Madam Pauline, clairvoyant 51 Clements Mrs. Grace W. 53 Stewart Mrs. Margaret J.

WOOD AND COMPANY: HEAD OFFICES, 810-12 GEORGE STREET SOUTH – ‘PHONE 726. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR FURNITURE AND FAMILY DRAPERY.


472 Aug NEWTOWN. Bed

Angel street continued- Robinson George 55 Brown Thomas Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick, “Gertrude Cottage” 105 Hardy William, “Edith Cottage” 109 Penn James 111 Roberts Adolph 113 McDougall Arthur H. 115 Field Henry King street

Augustus Street-North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Fredericks Mrs. Florence A. 43 Holgate Harold J. 41 Petrucco G., Orenite pav. mftr. (office) 39 Davies Wm. H. 37 Holder Mrs. Ellen J. 35 Simpson Walter E. 33 Peirce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 James Edward R. 21 Rogers Walter H. 19 Murden Richard W. 17 Spence John, boilermaker 15 Spence Austin 9 Wilson Mrs. Emma 7 Lawless Thomas 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Annie 22 Johnson James 16 Russell David

Australia Street-East side Town Hall-King to Bishopsgate street Newtown Police Station—John Mac- Crimmon, sub-inspector Newtown Court House-W. Carson, J. P., C. P. S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; F. W. Kitching, J. P., Assistant C. P. S. District Registrar of births, marriages and deaths-David T. Bloomfield 1 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station – F. A. Tuck, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Michael O’Callaghan Lennox street 21-23 Dibble William, baker 25 Sandry Alfred J. 27 Sedgwick Jaspar 29 Gildea Mrs. Annie 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Isles Charles 41 Kehoe James H. 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., stables 47 Crozier G. F., painter 51 Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music 53 Andrews Ernest & Co., hearse builders and undertakers 57 Vaughan Edward J. Pentecostal Mission Hall 65 Fletcher James T. 67 Larkin William 69 Harding Walter J. 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret
85 Boan John E. 87 Gray John 89 Harper Joseph 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Gordon Mrs. Charlotte 119 Mitchell Henry, constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gale Henry West side Alton lane 2 Servants’ Home Registry Office Davies Mrs. Minnie 4 Parkes Charles A. 6 Douglas George T. H. Litchfield E. O., solicitor 8 Haining Arthur C. 10 Scaddlng Walter 12 Stanley Percy T. 14 Perriman David Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Helena Johnson Walter solicitor 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Horsey William Cromwell H., solicitor 22 Robertson Allen 24-26 Bolton Mrs. Elizabeth, boarding- house 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade -L. G. Eyre & E. Burnett, in charge 32 McLean Isabel May, nurse Pulver M. J., nurse 34 Sercombe Henry 36 Edwards John W. 38 Thornborough George, hairdresser 40 Barton Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Hoffman’s lane Johnstone Mrs. Lilian, grocer Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Public Sch’l-Miss E. Tynan, mistress Campbell’s lane 56-58 Williams James, fruiterer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 64 Partridge James W. 66 Baldwin William 68 Stainton Samuel B. 70 Roberts John E. 72 Bradney Frederick Fitzroy lane 76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent John W. 80 Morton Robert, bootmaker 82 Bohrsmann John M. 84 McKenzie Alexander 86 Williamson Albert J. 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 Millington J. 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Turner Mrs. Louisa 100 Barnett Mrs. Charlotte 102 Blann Frederick T. 104 Gallagher Mrs. Mary 106 Muddle Mrs. Minnie 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker 110 Wall Charles W. 112 Adams Mrs. Mary J. 114 McMillan James, grocer Land’s lane 122 Chevell Thomas, galvanising works Aylesbury Street Off 31 Missenden road 3 Bonus William

Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 Neal Thomas E. 4 Roseyear Arthur S. 6 Shakespeare William 8 Allen Bartholomew 10 Whiteoak Mrs. Elizabeth 12 Jones John A. 14 Owen Stanley P. 16 Craig Thomas 20 Wheeler Albert K. 22 Hull Thomas 24 Melville Thomas R. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Clune Edward 30 Machan Mrs. Caroline Shore street

Baltic Street-East side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Nickless Charles 5 Whitehead Mrs. Ellen 7 McIntyre William 9 Croker Thomas H. 11 Adams Henry 13 Askew James W. 15 Hickey Thomas C. 17 Pearce Miss Martha Campbell’s lane 19 Wallace Mrs. Elizabeth A. 21 Hearne J. William Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School-Sister Leonard, head teacher 39 Davies Roland P. 41 McKinley Herbert 43 Goudie Mrs. Anna 45 Lynch Mrs. Ellen 47 Phillips Robert G. 49 Louis Mark Austin West side 30 Cook Silas K., “Curlew” 40 Binskin Henry T., “Kent House” 42 Miller William, “Harcourt” 48 Grainger Joseph 50 Cole Thomas 52 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh, J. P., town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Hippodrome-Edward J. Cole Denison street 15-17 Brown Mrs. Bridget, confectioner 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25 Wilson James A. 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 Cousins Enoch 31 Munro Mrs. James Pearl Mrs. Rosa, dressmaker 35 Teague William Teague Mrs. Daisy, laundry Regent Street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Church (R. C. )-Very Rev. Archdeacon P. Murphy, D. D., P. P. St. Joseph’s School (R. C. )-The Chris- tian Brothers 65 Brown Alfred

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR TEAS, TOYS. TOOLS AND T0GGERY.


Bel NEWTOWN. Bur 473

67 Little John 69 Beecroft Albert H. 71 Thompson John 73 Cox William 75 Gannon Mrs. Flora Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Johnson Thomas 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 135 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 Vaughan John A. 143 Bradford Mrs Jane 147 ?eson Richard E. 149 Weekley Harold 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Ryan John J. 28 Webster Mrs. Emily S. 26 Allen – 24 Pyne James W. 22 Lloyd Albert H. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. 16 Louche Mrs. Hannah W. 14 Harris William H. 12 Frame Richard 10 Shaw William L. 8 Stephens William C. 6 Lambert Arthur 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” Campbell W. 19 Bower Thomas K. 17 Royle Mrs. Annie E. 15 Brown Thomas G. 13 Binskin Arthur 11 Bunn Thomas C. 9 Furley James, J. P. Furley Miss E. H., teacher of music

Bennett Street-North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Kippax Richard 6 Le Breton Alphonse 8 Culshaw Richard 10 Blackshaw Henry 12 Coulcher Mrs. Elizabeth 14 Riley Edward South side 1 Smith John T. 3 Duncan George F. 5 Lindsay Robert A. 7 Ryan Daniel J. 9 Mannelli Henry 11 Collins John D. 13 Brier Victor J. 15 Hamer Harry C. 17 Spice Herbert

Bishopsgate Street-South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Baylis Albert 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street-Regent street-Wellington street 6 Sheridan Michael Sheridan John J. 8 Brame James J. 10 Murphy Sylvester 12 Scott Frederick W. 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P. (For North side, see Camperdown)
Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Little G. Marsh, teacher of singing, “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 16 Best William, “The Towers” 18 Jones David 20 Viney Mrs. Emily Little Queen street 30 Goulder Edward R. 32 Reid Henry 34 Evans Alfred 36 Thomson Samuel E. 38 Pyemont Mrs. Harry 40 Qua?ley John D. 42 Vidler Sidney 48 Bevis Mrs. Emma Bloomfield David T. 56 Madden John, “Rosebank” North Newtown Public School-Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 64 Thirloway Luke 66 Holmes Henry 68 Long James 70 Cottier Henry W. 72 Butcher Albert H. 74 Low Herbert I., “Antrim” 76 Johnston Mrs. Eliza, “Thelma” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Lawson Thomas 98 Palmer Charles R. 100 Hay James F. 102 Danton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Condon John J. (For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate 16 Scott Robert 18 Gordon Mrs. Ann 20 Raffelle Mrs. Esther, dressmaker 22 Selman Frank K. 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William, coach and carriage builder 34 O’Neill John A. 36 Duncan James 38 Haddon Joseph, senr. 40 Oldfield John W., upholsterer 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Mrs. Eliza 48 McGrath Patrick West side 1 Murphy John Murphy Miss Mary, boarding house 3 Tebbutt William B. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Wilson street Isaac John, “Tretower” Newell Benjamin Linthorpe street 31 Wood Gerald B. 33 Watters Mrs. Nora 37 McNaught Jas. M. 39 Taylor George H. 41 Lindsay George B.
43 Burke Arthur J. 45 Webber John E. V. 47 Evans Arthur W. 49 Hannigan Daniel J. 51 Mitchell Edward 53 Managan John J. 55 Smithers H. Arthur 57 Kennedy William 59 Lewis John R. 61 Harvey William J.

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street—Yarralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Edwards Oscar 10 Mollet Arthur, insurance agent 12 Jenkins Mrs. Emma 14 Burns John A. 16 Eather John 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Beynierse John G. 22 Lifechild Thomas L. 24 O’Brien John 32 Northcote John Bennett John W. 34 Ricketts Thomas 36 Fletcher Arthur P. 38 Dowling Joseph 40 Blunt Robert W. 42 Coleman Joseph 44 James Mrs. Jessie 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William Walley George West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Davis Henry C. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Frazer Joseph J. 9 Hart Mrs. Mary 11 Loveridge Robert 13 Williams Mrs. Sarah 15 Maguire Michael P. 17 Salveson Mrs. Harriet 19 Taylor Mrs. Clara 21 Bourke Maurice 23 McGregor Thomas 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret, artist 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Moyle Arthur G. 37 Townsend George H. 39 Kennedy Patrick J. 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 O’Sullivan Wm. 49 Hunt Amhurst H. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Hedley James R. 57 Cliffe Edmund 59 Newton John

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Tillotson Mrs. Eliza, “Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers Ryan & Barrett, steam laundry Widdon John S. Eyre Stephen, “Norfolk Villa” Wilson street Glencross C. E., buggy top and cushion manufacturer Keyes Mrs. Ellen Smith Gilbert J. D., “Louiecot” Coleman Albert H. Henderson John Balmer George Hills John, builder and contractor Beril Mrs. Elizabeth, “The Laurels” 33 Barnes William S.

WOOD AND COMPANY: BRANCHES EVERYWHERE ALL CONNECTED BY TELEPHONE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR WATCHES, CLOCKS AND JEWELLERY.


474 Cam NEWTOWN. Cam

Burren street continued- 35 Heness Albert C. 37 Giddy James H. 39 Hallowes Neil A. 41 Jones Edmund J. 45 Scott Harry 47 Flint Samuel Flint Mrs. Harriett, nurse 49 McKinloy Ernest A. 51 Ostrol Isaac Copeland avenue East side Wilson street 2 Papworth George 4 Thompson John 8 Bourne Edwin 10 Wileman Arthur G. 12 Brisbane John 14 Wells Ernest 16 Clarke J. W., J. P., “Chipley” 18 Clissold George 20 Incoll John V. 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Wicks John 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert Lyons Patrick 32 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Muston A. E. 38 Louis George E. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradney Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-William A. Cuneo, station-master

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street Osborne Norman, dentist, “Moninga” 3 Tooby Mrs. Elizabeth, boarding-house, “Imvoola” Jones’ livery stables Jones Walter 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Carroll Frank, “St. Albans” 35 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 37 Doyle Benedict 39 Moody Frederick W. 41 Rigney William, “Loretto” 43 Sandels William H., “Glenelg” 45 Forsyth George 47 Fitzgerald Thomas 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Bruce C. W., physician and surgeon, “Alpha” 14 Saber Emanuel 16 Farquhar William 18 Rosengarten David 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs. Matilda, “Clifton” 26 Bailey William B. Scanlan Alban 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road-Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Cadman Alfred, “St. Ives” 5 Gale John, “Clifton” 7 Gill Eugene W., “St. Elmo” 9 Carmody Mrs. Ena, dressmaker
Carmody Edward J. 11 Knudson C. Norman Miethke Otto H., “Waiora” Brooks Edgar J., “Violet Cottage” Askey Mrs. Emily 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Noyes Henry J. 19 Shorter William, fruiterer 21 Lownds Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Shaw Thomas 29 Mercer William C. 33 Taaffe William 35 Sambook Charles Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Keys Mrs. Annie 47 Somers Michael 49 Best Arthur 51 Erickson Mrs. Annie 53 Poulton Frederick L. 55 Williamson Joseph 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 59 Hurst Leonard C. 61 Harmon Mrs. Minnie 63 Elphinstone William 65 Wither John 69 Selwyn Frederick 71 O’Hara Frederick C. 73 James Thomas C. 75 Lane Mrs. Ada 77 Wardell Mrs. Emily 79 Thurston James 81 Steer James 83 Wilson Charles J. 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Graham John R. Short street 91 Alexander Mrs. Mary A. 93 Coleman Mrs. Jane 95 Freeborn Nesbitt S. Robinson Miss Florence, laundry Edgeware road South side 2 Bellette Christopher M. 4 Jackson Mrs. Elizabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Cochran James The Peacock Jam Co., Ltd Australasian Jam Co. U. K. Jam Co. Camden avenue 30 Grady William 32 McIver Charles 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 Tillman James 42 Wood George 44 Starmer Walter, engineer 46 Plembeck Frank 48 Findlay Alexander 50 Schabel Frederick J. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Lane James D. Gaist Jacob V. 64 Gunns Walter 66 Burton Sydney T. 68 Bowker Henry 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., iron moulder 74 Ford Mrs. Marion 78 Cockburn Joseph 82 Nies Henry J. 84 Smatell George 86 Hall Henry W. 88 Dobbie David, “Kiama” 90 McDonald John E. 92 Prosser Walter T. 96 Dessaix A., coach factory 98 Cook Joseph 100 Reardon William T. 102 Browne James J. Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 King Percy F. 114 Bush Edwin 116 Fitzsimmons Frank 118 Davis Mrs. Harriett 120 Longstaff Richard 122 Nelson John T. 124 King Charles D. 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. 134 Potter Percival A. 136 Cummins John 138 Moulds John Off-138a Grant Edward 140 Armstrong Mark 142 Miller Harry H. 142a Viney Albert E. 144 Armstrong William 146 Reid William 148 Roberts Charles A. 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander 154 Jarman Edward 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 James William Scott George 162 Gould Alfred W. Alice avenue 172 Seaberg John 174 Rien William 176 Bastion Charles W. B. 178 Grant Albert E. 180 Scott Mrs. Rachael

Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 2 Byron Thomas, cabinetmaker 4 Hodgkinson Samuel 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs. Mary 24 Livingstone George 26 Moor Mrs. Elizabeth 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Warner Albert A. 36 Tipping Mrs. Maud 40 Rust Frederick W. 44 Walters John M. 48 Bridge John 50 Saunders Mrs. Alice 52 Taylor John G. 54 Lower Frederick 56 Howell John W. 66 Anderson George 68 Wade William E. 70 Carney Thomas 80 Brinkman Herbert G. 82 Rout Edward 84 Trefusias Maurice W. 86 Davies Mrs. Catherine Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Campbell William H. 23 Waters John 27 Webber Mrs. E. 29 Langley Ernest 31 Scully John 33 Carmichael Geo. H. 35 Cook Thomas R. 39 Shepherd William 41 O’Brien Thomas

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL SPORTING REQUISITES.


Cav NEWTOWN. Com 475

43 Adams Miss Elizabeth street 45 Mills John 47 Cooper Mrs. Annie 49 Townshend John H. 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 Crowley John E. 57 Gay Alfred E. 59 McGroder Robert 61 Burke Mrs. M. A. 63 Gunn Thomas 65 Cunneen Miss Florence 67 Burrows Mrs. Sarah 77 Stephenson Axel William 81 Cheney Albert 89 Backhouse Isaac 91 Piper William, brush maker, drafter and curled hair manufacturer 93 McNeill James 95 Guinand Oscar, wood carver 97 O’Rafferty Richard 99 Riddel Harry 101 Smithers Geo. E. 103 Lovdee James 107 Dunban James F. 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Finlayson John 115 McDonald Clarence 117 Elliott Richard J. G. Little Queen street 119 Barnsley William 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. 125 McSweeney Mrs. Ellen, dressmaker

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street 129 Cooney Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H., “Roslyn” 33 Paton Mrs Harriet South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Sleeman Louis 8 McNaughton Henry, “Charlton Villa” 10 Colquhoun Mrs. A., b’ding estab’ment 14 Doyle Henry J. 16 Newson Mrs. Jane C. 18 Hardy Mrs. Alice A. 20 Stevens William B. 22 Coates Mrs. Hanorah 24 Riemenschneider Reginald (for continuation see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer 4 Letty John 6 Patterson – 8 Hinckeldein Ernest 10 Curry T. W., masseur 12 Bower Mrs. Catherine 14 Belmore Mrs. Kathleen 16 O’Toole James 18 McNeill Hugh 20 Short Herbert A. 22 Broadley Thomas, cab proprietor 26 Anderson Isaac

Charles Street-South side London to Phillip street 32 Dean Miss Jessie K. 30 Gawen Mrs. Julia 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Lonsdale Frank K. 18 McIvor W., tailor 16 Watts Ernest A., “Orotava” 14 Van Heythuysen Gerard 8 Host Charles 4 Flannagan Daniel N. 2 Pearce Thomas
North side 27 O’Leary Norbert A. O’Leary M., nurse 25 Hawken John 23 McCann James 21 De Meur Arthur J. 19 Golding Henry 17 Swyny Mrs. Edith 15 Mitchell Frederick E. 13 Tarran James, upholsterer 11 Morrissey Mrs. Nora 9 Brown Archibald 7 Spence Arthur 5 Peak William 3 Jackson James 1 Fernon W. J., custard powder manuf. Augustus street

Church Street-East side 239 King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 17 Beckhouse Frank Mechanic street 21 Hammond Rev. R. B. S. (C. of E. ) 23 Eveille Julian L. 25 Houghton Ernest F. 27 Fairs William 29 Winslow John W. 31 Austin Mrs. Sarah 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Elyard Samuel, electrical engineer Victoria street 41 Johnson John 43 Lanyon Frederick 45 Lindqvist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Deemer Frederick Clark Marcus and Co., stables 59 Walker Leslie E. Walker Mrs. Florence Prospect street 61½ Howe Mrs. J. M. 61 Hookham Albert Edward 63 Taylor William 65 Taylor Thomas E. 67 Lord Francis 69 Moore Stephen 73 Allan Mrs. Sarah 75 Waters Ernest E. 77 Baker William 79 Holland Joseph 81 Ware Edward 83 Ware Leslie P. 85 Thomas Frederick C. 87 Quinn William J, 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George H 101 Chew Charles H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick Raper street 111 Cannon Thomas 113 Cheney Irine 115 Toule Mrs. Catherine 117 McDermid Mrs. Amy 119 Musgrove Mrs. Elizabeth 121 Walton Frank West side Davies Reginald, physician & surgeon, “Yarrandyo” Styles Bernard, physician and surgeon Lennox street
Baptist Church-Rev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church-Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery-William J. Clarke, sexton Federation road 78 Candy Harry J. 80 Bartlett Boston C. 82 Young Charles P. 84 Hanlon Herbert 86 Sayers Walter T. 88 Quinlan Henry J. 90 Fleeton George 92 Longstaff Thomas B. 100 Holihan Mrs. Emily, grocer

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Broughton Ernest A. 10 Lamey Henry M. 8 Smith Robert H. 6 Gooding John J. 4 Tubby Mrs. Grace 2 Bryant Samuel West side Off – Austen Hurben 11 Tree William 9a O’Bree William M. 9 McKay Angus N. 7 Watkinson Benjamin 5 Taylor Harold V. 3 Muntz Thomas C. 1 Parsons Benjamin

College Street Camden to Holt street 41 Blaski Mrs. Rachael 39 Nathan Alfred 37 Alexander Robert 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McGuckin Patrick J. 27 Pogson Mrs. E. 23 Rohan Patrick 19 Mort Joseph 13 Kennedy William J. 11 Deacon Mrs. Emma 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M. Douglas William L.

Commodore Street-East side 105 Wells to Little Commodore street 48 Kember William J. 42 Bubb John, fitter 40 Stiff George A. 38 Vale Robert 36 Wright Frank 34 Williams Ernest 24 Swain Walter 20 Cummins Thomas 18 Gidley William 16 Madden Alfred 14 Janson Mrs. Clara 12 Kerr John 10 Shadlow Edward 8 Dee David 6 Rice William M. 4 Graham Harry W. 2a Fleming Mrs. Kate 2 Wilson James M. West side 61 Gadsby Henry, “Coventry” 59 Watkins James A. 57 Collins Henry 55 Taylor John L. 53 Hedger Thomas H. 51 Strong John 49 Patterson Charles 47 Redwin Harry

WOOD AND COMPANY: LARGEST EXPERIENCE AND LARGEST PLANT ENSURE THE BEST WORK. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR MOTORISTS’ WANTS AND MOTOR GOODS.


476 Cop NEWTOWN. Den

Commodore street continued- 45 Whiteman John 43 Cadell George L. Reid Claude L. 41 Stevens William 39a Cooper James 39 Stammers Edward G. 37 Breese Hugh G. 35 Evans Lewis Methven David B. 33 Keary Herbert 31 Hofflick Arthur 29 Dumas Frederick 27 Pearson Mrs. Emma 25 Mulquiny James J. Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Smithyman Joseph C. 19 Charlwood Mrs. Emma 17 Cavanagh Thomas J. 15 Firth John 13 Bridge Andrew J. 11 Shanahan Mrs. Mary 9 Russell Joseph J. 5 Strickland Mrs. Fanny 3 Mason E. 1 King Robert A.

Copeland Avenue Watkin street to Burren street Smedley James R., “Blink Bonnie” Bates Samuel Off-Armstrong Francis, “Yarraville”

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie G. and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J. P., plumber and sani- tary contractor Station street-Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Darley Street-North side King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Ernest 17 McNaughton John D. 19 Chaplin James 23 Horgan Ernest H. 25 Stack Frederick O. Bell Mrs. Eliza 27 Thompson George N. Dummett Arthur 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 33 Porteouss Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Huber Maxmillan A. 43 Farr Mrs. Mary A. 45 Short John T., sen. 47 Jello William 49 Burgess Mrs. A. I. 51 McCorkingdale Duncan 53 Dalton William 55 Pettit Charles W. 57 McIlroy Mrs. Christina 59 Stables John 61 Winterbottom Charles T. 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Evans George 69 Astridge John 71 Whitehall Theodore N. 85 Garland Miss Frances H., fruiterer 87 Stalgis S. J., butcher John street 93 Leach George W., agent Leach George R., traveller Oswald William 99 Coley Albert 101 Smith Frank
103 Bond John 105 Rees John F. 107 Carroll Albert V. 109 Lansdown Richard E. 111 Ritchie Robert 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Musto William 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Dansborough David 123 Turner Aaron 127 Holmes Thomas 129 Nowack Mrs. Annie 133 Hook Francis J. 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 139 McCready James E. 141 Gentle Walter J. 147 Fimister Mrs. Alice 149 Watson John 161 Nelson Fred., “Pine Grove” The Crusoe Tea Co. 165 Blake Alfred J. T. 167 Dege Herman 169 Hogan Michael J. 175 Lees Mrs. Hettie South side 4 Nash Edward B. 6 Law Percy M. 8 Campbell James 10 Pivott Edward 12 Baker William T. 14 Beauchamp Henry G. 16 Hewitt Allan A. 18 Burrows Edward M. 22 Lenton Thomas 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William 34 Orr Robert D. 44 Carroll Michael 48 Kelso Mrs. Emily 52 Williams Thomas 54 Cox John 56 Mogan Mrs. Bridget 58 Cross Richard 60 Chapman W. A. T. 62 Rickert William J. 64 Hughes Alexander 68 Scott George Handel Charles W. 74 Dyson J. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rohan Michael 90 Ible Joseph R. 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Burling Alfred E. 106 Ward Mrs. Mary 112 Neal Henry 114 Lohde Gottlieb 120 Sweeting Louis 122 Sorensen Neils 124 Pascoe Joseph 134 Palazzi Joseph P. 136 Harrison Aubrey T. 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George 142 Green Mrs. Henry 144 Johnson Charles J. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Osborn George E. A., “Malvern” 156 Williams George. “Mendip” 160 Ghiggino Dominick 162 Knowles Samuel T. 170 Pegg Arthur E. 172 Walshaw Alfred G. 174 Pedvin F. J.

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street-Alton lane 7 Parkes Robert T. C.
9 Pickin William, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Simpson William 21 Ellis Miss Mary, dressmaker 23 Watts Mrs. Alice 27 Byrne Edward 29 Bernard Henry J. 31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John 33 Chesterton Francis A. 35 Perry George H. 37 Weeks Mrs. Annie, “Coonong” Francis lane-Lennox street-Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Barrington Frederick C. 45 Perkins Arthur, constable 47 Crighton Mrs. Emma Campbell lane-Albemarle st-Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Lynch Edward 53 Mitchell Dorcas 55 Thomas Mrs. Susan 57 Kilborn William 59 Thomas John 61 Cooper Frederick S. 69 Phillips Mrs. Maud 71 Graham Mrs. Barbara 75 Olive Frank 77 Reid Robert 79 Barclay Robert J. 81 Gough Arthur C. 83 Young Robert 85 Kimpton George 87 Brightman George S. 89 Unsworth James A. 91 Williams Francis 93 Crockett Richard 95 Monk William J. 97 Henderson Edward 99 Fantom Edward 101 Tighe James 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate 105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond, greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. 113 Galvin Thomas H. 115 Gosper Edwin West side 2 Brennan John, sewing machine mech. 6 Dando Arthur 8 Sakey William J. 10 Fletcher Samuel 12 Winstanley Sydney M. 14 Cole Thomas 16 Murphy Edward J. 18 Myers Ewen 20 Matthews Charles H. 22 Day Walter 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 McCormack John P. 28 Billon Thomas 30 Mulquiny D. W. Mulquiny Thomas 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 46 O’Grady Bernard J, 48 Turner Albert H. 50 Johnstone Mrs. Mary 52 Perry Edward B. Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 58 Hyde John 60 Hudson William E. 62 Walker James Fitzroy lane

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL ELECTRICAL SUPPLIES.


Dic NEWTOWN. Edg 477

64 Slater William 68 Smith J. F. 70 Boothman Mrs. Annie 72 Fallick Fred, ironmonger 74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Bannerman Mrs. Rose 80 Bates Robert 82 Vaile Mrs. Eliza A. 84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J. 86 Henning Conran 88 O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Grubb Robert J. 100 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 110 Skardon G., bootmaker 112 Wattman Wm. H. 114 Abbott William 116 Wright Lewis 118 Glasson Mrs. 120 Booker — 122 Lyons William, grocer

Dickson Street-South side Off 559 King street south 4 Bridge Charles 6 Ross William Arnold Henry J. 8 Ireland Edmund 10 Taylor Alfred G. 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician 16 Cavanough Alex. S. 18 Hincksman Harold E. 20 Nicholls Stephen 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Smith Joseph J., “Galashills” 28 Curtin Michael J. 30 Kelly Mrs. Dorothy, “Ruby” 32 McDonald John S., “Woden” 34 McConechy Jas. D., “Thelma” 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, “Marita” 38 Fielder Mrs. Hope, “Aroha” 40 Parry Sidney 42 Cruden David 44 Carroll James 46 McDermott John P. 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Thompson Frank 54 Milford William 56 English Thomas 58 Shinnick William E. 60 Thompson Henry D. 62 Myerson Isaac 64 Adams Thomas 66 Watson John S. 68 Jones John E. 70 Chesney Chas. A., J. P. 72 Allmark William C. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Tresidder William R. 80 Holloway Stanley T. 82 Hockey Pierrie 84 Trice Frank North side 1 Yates William 3 Sparks William 5 Birks Mrs. Margaret 7 Irvine James Neil 9 Dalton Michael J. 11 Drousfield William H. S. 13 Brown William E., “Ellesmere” 15 Gentle Josiah, J. P., “The Towers” 17 Gardiner David, “Roslyn” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, “Tarana” 23 Wilson Andrew, “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, “Mafeking”
31 Bridgement William 33 Henderson Thomas, city missionary Henderson Miss Carrie, teacher of music Mission Hall-Rev. George Middleton (C. of E. ), rector 41 Dimond James P., “Mayville” 43 Hunting George F. 45 Stynes Edgar D. 47 Gander George H. 49 Const Walter H. 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 O’Neill Harry 57 Britton Samuel 59 Leech Harry B. 61 Stewart Samuel 63 Strickland George 65 Jarrett George K, 67 Ramsbottom Percy D.

Don Street-South side Station to Reiby street. 2 Beacom Mrs. Catherine 4 Button Thomas 6 Dyer Eugene J. 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 12 Wittner David 14 Adamson Thomas 16 Johnston Robert J. 18 Campbell Thomas 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 Cartwright Alfred 26 Swift George H. North side 1 Stephenson Robert Dixon 3 Lane George B., “Woodville” 5 Donaldson Walter J. 7 Hough Mrs. Emily 9 Minett Thomas W. 11 Relf Mrs. Phoebe 13 Dunn Mrs. Maud 15 Heather Alfred

Edgeware Road-East side Enmore road to May street 10 Tuck Mrs. K. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Starkie Mrs. E. W., nurse 20 Ringholm Augustus 22 Davis Mrs Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” Martin Miss R. W., teacher of music 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson M. S., teacher of music, “Paladin” 32 Evans Alfred 34 McKenzie S. E. 36 Lloyd Henry 38 Hodgson Aubrey J. 40 Daley Mrs. Florence, “Sherbrooke” 42 Craig Mrs. Margaret, nurse, “Glen- druid” Craig Mrs. Eliza 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 Atkinson Mrs. Matilda Cross lane 48 Taylor James 50 Waldron Mrs. Henrietta, “Stradella” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Maude John M. 60 Hughes Mrs. Margaret 62 Collins William W. T. 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 St. Smith Lionel H. 72 West Mrs. Ellen 74 Day Mrs. Annie
76 Hutchinson James 78 Donohue Roland S. 80 Turner Mrs. Mary 82 Everingham Horace G. 84 Munro Henry E. 86 Jackson Albert 88 Benger John S. 90 Lennon William J. 92 Hobson Benjamin 94 Fleming Mrs. Annie 98 Shaw William H. H. 100 Reed Charles O. 102 Carr James T. 104 Earle Wm. W. 106 Martin Thos. E. 108 Hooper James E. Sarah street 112 Gilmore Robert C. 114 Dewhirst John S. 116 McCulley Cuthbert 118 Birrell Septimus 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph 128 Murray James Moate Arthur E., “Newcastle” Cullen Samuel, “Poverville” James street 142 Pogmore Samuel F., bootmaker 146 Williams William J. 148 McLoughlin Edward 150 Jackson Louis A. Jackson Miss Eleanor, music teacher 152 Barden Mrs. Catherine 154 Lewis Mrs. Evelyn 156 Kong Sing O. 158 Marion Eugene 160 Freeman Mrs. Ada, grocer Freeman Edwin J. 162 Hood James W. 164a Blythe Thomas 164 Enmore hotel—Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Mrs Eliza M., grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Brandon Walter H. 184 Ryan William 186 Macrae William 188 Thale Joseph T. 190 Carmody John D. 192 Stewart James 194 Henderson Alex. 196 Christian Mrs. Elizabeth 198 Walker John 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Alice street 214 Booth Sydney 216 Knight Sidney J. 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimneysweep 222 Piper Henry 224 Allen J. K. 226 Blomberg Mex. 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., greengrocer 232 Peterson Thomas 234 James Ernest A. 236 Millard William 238 Northey James C. 240 Keeley Jacob 242 Piper Robert T. 244 Irwin Andrew 246 O’Meagher Miss Letitie 248 Loveday Mrs. Mary Ann 250 Filewood James 253 Selby Mrs. Frances M. Laura street St. Pius Church-Rev. James Furlong (R. C. ) and school 292 Broadhurst William W. 294 Petchell Frank W.

WOOD AND COMPANY DO THE BEST FUNERAL WORK AT 10% LOWER RATES. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR LADIES’ KID AND FABRIC GLOVES.


478 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued- 296 Trigg Albert E. 298 Houston Eugene M. 300 Salter Mrs. Mary, dressmaker 302 Pascoe Mrs. Sarah 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J., contractor 322 Parker Carlisle H. Parker Mrs. Sarah, nurse Parker Miss V, teacher of music 328 Freckelton Henry Maria street 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street-Railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers and Vickers, dentists Tuck, H. A., dentist Davis Fred. L., J. P., dentist 1 Wilson and Co., house and est. agents 5 Freeman Harold, dentist Hiles John 7 Tuck Mrs. Jane Tuck William H. 9 Gilligan Thomas, “Kilmanagh” 11 Henry S. S., com. traveller Bidwell Mrs. Mary M. 13 Rozea Henry T., dentist, “Tara” 21 Spencer Walter, M. D., physic’n & surg. 23 Gardiner Andrew, M. A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J. P., “Rialto” 27 Branch Mrs Annie 29 Woodham Reuben 31 Lainson Mrs Susan, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Ranford Mrs. Emily Tynan Miss Nellie, school teacher 37 McGlasham James 39 Shortland Charles J. 41 Wilson William 43 Perrett Harry 43½ Rorke Thomas 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Stevens John 49 Flood William engineer 51 Downey Edward J. 53 Craig Robert F. 55 Howard Mrs. Georgina 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Roberts Henry S. 61 Davis Bert 63 Randall Stanley 65 Watts Mrs. Annie 67 Huggett Frank 69 Winey Ernest R. 71 Hatton James 73 Hurford Edgar 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Ray James 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road

Egan Street-East side 197 King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Martin William J. 5 Cohen Henry, livery stables Victoria street 15 Savage Mrs. Nora 19 Houghton James R. 25 Stewart Mrs. Rose 27 Fraser Mrs. Elizabeth 29 Machan John 31 Bayliss Bert 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H.
39 Watts Mrs. Amelia Prospect street 47 Cohen David, metal merchant Baldock George 49 Gibbons Joseph 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Robertson Arthur 55 Maish Charles F. 57 O’Toole Laurence 59 Culbert Arthur A. 61 Miles Mrs. Jane 63 Cohen David West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Lakin Harry 6 Chessman Henry 8 Seary Thomas 10 Farren James dealer 12 Saddington Thomas 14 Prior James 16 Jansen Henry 20 Anderson Edward 22 Collins Mrs. Bridget Victoria street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Townsend Mrs. J. H. Townsend Ernest 32 Pakes John Bogle J. J. 34 Davies Thomas 36 Dwyer John 38 Bond William H. 40 Winkworth William, bootmaker 42 Field Mrs. Elizabeth 44 Vincent Francis C. 46 O’Sullivan Miss Ada 48 Williams Thomas Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory-Rev. W. Leslie Langley, rector

Eliza Street-East side 321 King to Lennox street 3 Schofield Mrs. Annie, dressmaker Schofield Albert 5 Newtown Workmen’s Institute- J. Harris, hon. sec. 7 Smythe Mrs. Sarah Registry office Rogers James N., evening school 9 Crocker George 11 Kegg Alexander A. 13 Hannan Henry 15 Belson Horace 17 Coles Mrs. Mary West side Police Station

Elizabeth Street King to Bligh street-Longdown street Fowler & Torr, deck chair manuf’ers. Richard street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd. – S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Smith Mrs. Charles

Enmore Road-North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton cab and livery stables 7 McKenzie Mrs. Sarah, fruiterer 9 Cooper W. H., tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1, 2, 3 & 4- A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Dickson & Wood, land & estate agents 17 Lines Edward D., clothier Wayne –
Power Captain Edward H., LL. D., accountant and auditor 19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker Alsop Mrs. Margaret 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke T., locksmith and fancy goods 29 Howell John W., window blind maker 31 Burton Miss Blanche, dressmaker 33 Nagel E., photographer 35 Weal J. T., bootmaker Chater T. Dixon, architect 37 Kelly J., grocer 39 Herrman Mrs. E., basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward 43 Messer Jas., fuel & produce merchant Station street 47 Woods W. J. & Co., chemist Flood James 49 Seessle Mrs. A., newsagent 51 Burrows & Batson, printers 53 Gower Mrs. M., milliner 55 Starrat William C. W., plumber Starrat James T., police sergeant 57 Hansen Carl, dentist 59 Macready David M. 61 Letton W. H., dentist 63 George Edward A. 65 Keeley Andrew 67 McDonald Alexander J. Blundell Albert E. 69 Alexander Mrs. F. J., registry office Dunne Alfred 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Paton Madame E., costumiere Paton Miss B. L., teacher of music 75 Bevan Mrs. Mary Wilford street 85 Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios-C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers Hardy Mrs. Mary 125 Osborne Leo R., dentist 127 Langford Mrs. A., confectioner Langford Leonard C. 129 Breen Charles, smallgoods 131 Marshall James, fruiterer 133 Auglin Francis J., J. P., tea, coffee and provision merchant 135 Wright G. H., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E, bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Cresswell R., piano tuner and music depot 149 Dexter Miss A F., stationery 151 Colman & Williamson, house and estate agents 153 Fraser Bros., printers 155-157 Turnock William, draper 159 Bennetts Thomas, tailor Kent Harry, billiard hall 159a Innis William, bootmaker Kain Mrs. A., costumiere 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel-Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 White James, produce dealer 175 Delve William H., plumber 177 Morris Chris., hairdresser & tobacconist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdresser 185 Picone Bros., greengrocers 187a Mulligan Daniel A. 187 McIlrath Limited, grocers
WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George
Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR WHITE SEWING MACHINES.


Ers NEWTOWN. Fit 479

189 Chivers Thomas H., bootmaker 191 Bameke Miss C. M., confectioner 193 Drury F. A., J. P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H., fruiterer 207 Price Mrs. A., milliner 209 Snelson T. M., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office-L. M. J. Buckland, post- master Stanmore road South side Swinbourne G. C., boot importer 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Newtown Coffee Stall Oddfellows’ Hall-Clayton A. E. 16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance, Co., Ltd. Campbell James, architect 18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall 20 Thomson W., plumber 22 Morris Morris 24 Richardson Mrs. H., boarding estab. 26 Parnell Thomas A. 28 Law C. H., plumber 30 Ryan Mrs. Catherine, laundry 32 Sherack Miss Ethel, confectioner 34 Hunt John, greengrocer 36 Marsden Fred. & Son, coopers Bailey street 38 Sparrow Mrs. Mary, confectioner 40 Ible Mrs. Mary Ann 42 Waller James L. 44 Parlour Mrs. Jessie, fish shop Parlour R., van proprietor 50 Cotton Mrs. Louisa A., dining rooms Station street 52-54 Bohrsmann G. Hall, physic. & surg’n 56 Eagar H. A., house and land agent 58 Banfield E., cabinetmaker 60 Knapp R. G., printer 62 Taylor William Taylor Mrs. Mary, boarding estab. 64 Work J. L., dentist 66 Newtown Tramway Recreation Club -Capt. W. B. Doyle, manager 68 Tramway Recreation Dining Rooms- H. Jones, manager Green Mrs. Lily 70 Smith James, bootmaker and dealer 72 Gregg’s Registry Office-Mrs. E. A Dicketts, proprietress 74 Williams Miss Madeline 76 Thompson Miss Leah 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary-A. C. Hard- wick, dispenser Husband Miss Amelia, teach. of music Waiters Frederick 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Pemell Peter J., “Stanmore House” Trindall R. B, physician and surgeon 132 Fielder Mrs. A. B. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon Williams J., farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 142 Humphries T. G., poulterer 144 Tweddle D. G., plumber 146 Hitchcock & Goodin, auctioneers and estate agents Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-Wm. Wallace 150-152 Evans & Co., auctioneers, furni- ture brokers and carriers, etc. 154 Schwer E., plumber and patent sheet metal bath manufacturer 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer Hart John 160 Craig Archibald, painter 162 Francis W., butcher Marian street 164 Liddell A. W., grocer 166 Walton Frederick, fruiterer 168 Wilkinson J. J., stationer 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William, fishmonger 174 Saville Fred., provision merchant 176 Eldridge C., dyer Eldridge Mrs. “Mary 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner Myhill George 182 Planters and Importers Tea Co. -C. J. O’Brien 184 Clarke D., furniture warehouse 186 Miller C. H., butcher 190 Roseby Lional S. & Co., house, land and estate agents Metropolitan road 192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell J. N. and Co., ironmongers 198 Hilton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer 204 White Weeks, baker and confectioner -E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Webb Edmund, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Lang Mrs. Margaret Edgeware road E. S. & A. Bank, Limited-W. L. Car- penter, manager 226 Richmond Malcolm Francis street 230 Don nelly & Co., house and land agents 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Riedel Alfred 238 White William C., house, land and agent Juliet street

Erskineville Lane Off 1 Union street Duncan William

Erskineville Road-East side King to Union street-Wilson street Lee Joseph Lee Miss Lucy, teacher of singing 2 Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J. P. 6 Hinds John 8 Williams Edwin, architect. “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J. P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Robertson Miss May, school teacher 28 McGrath James 30 Edwards Henry L. 32 Wallis Mrs Eleanor, nurse West side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer Andrews William J. 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Weinz August, fuel merchant Fleay Miss Amy, “Gowrie House” Gowrie street White William, baker Wood Charles B.
Federation Road Australia street to Church street 1 Kyle David 2 Cullen William F. 3 Newell Ernest 4 Lorimer William K. Hopetoun street 5 Williams Miss Vera 6 Mauldon George F. 7 Ward Madam L., costumiere 8 Kidd Thomas H. Robert street DAY SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street 9 Price Rev. Ebenezer (Baptist)

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., grocer and fuel merchant 40 Moss Joseph 38 Phillips Mrs. Jane 36 Picken William 34 Malcolm Richard 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Bateman William T. 28 Laird Walter 26 Reed Thomas 24 Eaton George 22 Parr Arthur Gervis 20 Starling William J. 18 McDermott John 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Farrell A. 10 McGuinness Mrs. Mary, grocer Kent street West side 61 Green John 59 Furlong James 57 Wolf Leslie 55 Nelson Frank 53 Erundell Mrs. Elizabeth 51 Farquhar Robert 49 Wood Joseph D. 47 Williams Alfred A. 45 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Dessaix Andrew 39 Franklin Alfred 37 Bogg Francis 35 Streeter Alfred A. 33 Smith Samuel, saddler 31 Wilson John 29 Marshall Henry R. 27 Holbeach Thomas 25 Stein Mrs. Kathleen 23 Churchill Joseph 21 Chant Henry 19 Hintz Charles 17 Miles John 15 Lingard William 13 McDonald Mrs Isabel 11 Barnsley Mrs. Jane 9 Harvey George A. 7 Atkins Mrs. H. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Clune Daniel 4 Allan David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Bray Mrs. Elizabeth 18 Brown John W. 20 McEvoy James E. 22 Swinfield John 24 Foote James 32 Arundell Thomas 36 Garside James

WOOD AND COMPANY SPECIALISE ON EFFICIENCY, ECONOMY AND DECORUM. (Head Office. 810-12 George
Street, SYDNEY. Tel. 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR SAFETY RAZORS AND STROPS.


480 For NEWTOWN. Goo

Fitzroy street continued- 38 Weir David 40 Williams Percy 42 Campion John E. 44 Craven Charles E. 46 Johnston Miss B. 48 Woods Thomas, engine driver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Harris Mrs. Owen 3 Fraser Mrs. Susan A., boarding house 5 McSullea John 7 Ralph Henry 9 Freeman Thomas A. 11 Robinson Christopher, builder 13 Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue

Forbes Street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, painter & decorator 29 Mullin James 31 Miller Thomas 33 Campbell James T. 37 Angel Mrs. Sarah 39 Kean John Andrew 41 Little Mrs. Elizabeth 43 Pollon Anthony Charles 45 Parley James 47 Morris James W. 49 Harnett John 51 Stokes Mrs. Mary 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Mrs. Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 59 Walsh Mrs. Maria 61 Lennon Mrs. Mary 63 Graham Thomas 65 Brennan Albert 67 Stewart Alexander Stewart Miss C., teacher of dancing (For east side, see Darlington and Redfern)

Francis Street-West side 230 Enmore to Harrow road 4 Smith Henry W. 4 Meanwell Richard 6 Lee Francis 7 Fleming Walter 8 Lebur Mrs. Mary 9 Stoat Harold 10 Robinson – 11 Lackmund Horace E. 12 Patrick James 13 Brown John 14 Barnett Frank H. 15 Bennett Frederick E. 16 Casey Cornelius Power Mrs. D. 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whip maker Beekman Jesse

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Goldman Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Beverly Robert 33 Jarrett Mrs Jane 31 Lamotte Louis 29 Spicer Mrs. 27 McIntyre Alexander 23 Murray Henry 21 Chaffer Walter Edwin 19 Jones Francis M. 17 Tyrrell William 13 Fuller Mrs. Margaret 11 Bowers Arthur 9 Gregory Fred K. 7 Cavanagh Walter B.
5 Harris Thomas 3 Fenton Harry 1 Walker James South side 42 Cording Charles 40 Baker Miss 38 Beauchamp Percy 36 Henry George W. 34 Murphy Mrs. M. 32 Waring James 30 Bratton Frederick C. 28 Manuel Mrs. Frances 26 Ashworth Edrick A. 24 Day William G. 22 Donohoe John H. 20 Butterworth Arthur C. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 14 Barry Michael 12 Robinson Harry E. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 6 Rattigan Thomas W. 4 Featherstone Herbert 2 Hanrahan John

George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Woolley Thomas, billiard saloon Saunders Albert E. G., caretaker 1 Anlezark Joseph 3 Dumbrell Thomas R. 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Pryce William 11 Dalziel John 13 Miller Mrs. Amy 15 Winchester Charles H. 17 Staine? William H. 19 Jackson James S. 21 Goodin Alfred 23 Sullivan Mrs. Minnie Gallagher Jeremiah 25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street-West side 96 King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Ryan Walter 35 Whitford John, agent 37 Byrne Joseph C. 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere 38 Mortimer James T. 40 Thomas Richard U. 42 Fleming James 44 Stewart T. A., tea importer

Gibbes Street-East side Off 22 White Horse street 2 Baker R. G. S. 4 Dwyer John 6 Phillips John 8 Healey John 10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J. 12 Johnstone Robt. 14 Day Henry 16 Budge Mrs. Alice 24 Plummer Thomas 28 Beatus Mrs. Valtin 30 Steele Alexander 34 Dunbier Rowland West side Maguire Dennis Crawley Albert L. 1 Crawford Walter M. 3 Lang Linden
5 Ferry Fred. C. 7 Lang Henry T. 9 Foy Charles M. 11 Murphy Alfred 13 Knight William 15 Cohen Mrs. H. 17 Neillsen George 19 Mullane Mrs. Catherine 23 Ferguson Alfred J. 25 Clare Charles F. 27 Duffy Mrs. Annie 29 Williams Charles 31 Noad Edward C. 33 Elson William G. 35 Doran William H.

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street-Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago & Sons, Limited, proprietors 5 Beckett Thomas J. 7 Staff Arthur A. 11 Jagleman John H. 13 Fawley Francis W. B. 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles 19 Hammond Alfred 21 Jones William, sen., van proprietor 23 Buchanan William 25 Cotter Ernest B. 27 Jones Mrs Mary 29 Gamgee George 31 Andrews William J. 33 Bickley Arthur G. 35 Welsh James 37 McBride Daniel M. 39 Muldoon John J. Teasdale G., painter 43 Scott George A. 45 Jarvis Thomas 47 Thorley Francis 49 Nickless George 51 Groves William E. 53 Taplin Thomas N. 55 Lance Francis 57 Kelly Frank B. 59 Groves Frederick 61 Orknie Alexander J. 63 Falconer Frederick O. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Fox Miss Annie 6 Kennedy Angus 8 Graham James Graham Mrs. Maria T., nurse Mathieson John, builder (workshop) Spence Austin, fuel merchant 26 Myrden Richard, milk vendor 28 Histon George Willmot and Morgan. contractors, store 52 Thompson Mrs. G. 54 Gannon Thomas 56 Dale Harold E. 58 Smith George H. 60 Smith John 62 Cunningham Mrs. 64 Ratcliff Henry

Goodsell Street-North side 653 King to John street Meyer Hermann W. H., station- master, St. Peters 1 Wainwright George, “Lee Mount” 3 Bradwell Joseph H. 5 Colwell William H. 7 Gellatley Gordon, buggy hood maker 9 Tracey Ernest J. 11 Allmark James D. 13 Hayton Percy 15 Walton Hubert 17 Dwyer Richard P. 19 Barrett Alfred 21 McCaffery James

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George
Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ – STATIONERY, BOOKS AND TYPEWRITERS.


Gow NEWTOWN. Haw 481

23 Burling Henry 25 Wheeler Charles 27 Cowland Charles A. V. 29 Law James 31 Jones Henry 33 Rogerson George B. Steele John E. P. 35 Wills George R. 37 Jolly George 39 Davis William J. 41 Irvine William G. 43 Perry Arthur H. 45 Brown Walter B. 47 Hollingsworth James S. 49 Patterson Walter 51 Byleveld Arnold H. 53 Gentle Henry T. 55 Pert William L. 57 Nicholson Joseph B. 59 Sainty John H. 61 Barford Thomas J. South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Bedford Arthur G., painter 6 Bailey Joseph 10 Simpson John Percy J. 12 Shrimplin Walter G. 14 York William J. 16 Bowley James H. 18 Shepherd William H. 20 Trim Charles A. 22 Kay William 24 Hart Joseph 30 Irwin William H. 32 Harber Richard 34 Thistleton Mrs. Walter 36 Parker William 38 Santer Frank 40 Lee Alfred 42 Harris Frederick G. Sherrington Mrs. Barbara 44 Ives George 46 McAlister John 48 Moody Mrs. Elizabeth 50 Badge Sydney 52 Moor Ernest A. 54 Minor William H. 56 Minor Alex. 58 Bambury Sidney 60 Willard Mrs. Olive 62 Guthrie Thomas 64 Risby Leslie J. R. 66 Babidge Henry G. 68 Donohoe Harry 70 Loveridge George 72 Davis Joshua 74 Jex Robert F. 78 Greenhalgh Albert J. 80 Wainwright Arthur J. 82 Binskin Henry T., plumber 84 Unsworth Walter 86 Martin Edward 88 Babidge Mrs. Martha 90 Pearce Frederick W. 94 Wilson George 96 McReavie Samuel 98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 103 Roche Denis F. 104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Barratt Alfred A. John street

Gowrie Street-North side Erskineville road to Iredale street 1 Davies Herbert H. 3 Sarsons Harold L. 5 Smith Samuel 7 Spicer Herbert 9 Wylie Mrs. Martha Dodson Mrs. Elizabeth 11 Walker Arthur W. 13 Stewart James 16
15 Murden Charles H., fruiterer Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Dean Joseph 21 Giddins Alick J. 23 George – 25 Ashley Mrs. Emma 27 Hennessy Edwin 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Pettigrew John W. 35 Smith Alfred 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 McIlveen Arthur 43 Carlson Otto 45 Guy Robert F. 47 Harper Magnus 49 Brown George Radford James 51 Stevens William 53 Smith Albert E. 55 Earles Charles V., upholsterer 57 Roberts Charles 59 Fitzpatrick Patrick 61 Taylor James J. 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 White James 69 Ewan Mrs. Jane 71 Talbot Michael J. 73 Talbot Frederick 75 Davis William 77 Moate Alexander L. 79 Brooks Sydney 81 Cover John 83 Hansen Neil, master mariner 85 McAlister James 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kilner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter City Mission Hall Munni street-Harold street 99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs. M. 111 Layler Alf. 113 Blake Archibald 115 Smith Robert 117 Hayman Spencer 110 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. East side 2 Withers John 12 Evans Edward William 14 O’Connor Miss Mary, grocer Newman street 16 Last Christopher J. 18 Macgraw George 22 Adler Frederick 24 Rothsey Thomas 26 Bergin Augustus A. C. 28 Shearer John Union lane 30 Humpage William F. 32 Williams Frederick 34 Goodwin Herbert J. 36 Bailey Louis J. 38 Smythe John 40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund A. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Mackey James 54 Osmond Albert J. 56 Longman Mrs. Mary Parnell Mrs. Mary A. 58 Smith Ernest 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Wright Mrs. Sophia 72 Pascoe John N. Moate A. C. L. 74 Hockey Bert T. 76 Quinn Mrs. Helen 78 Beehag Joseph E. 80 Thomas Frederick, sign-writer 82 Broadhead Herbert 84 Simpson Frederick C. 86 Morgan Frederick 88 Barrington Mrs. K. Munni street-Harold street 94 Henriksen Mrs. Esther Henriksen James 94a Smith Peter 100 Hoisted Charles, fuel merchant Hoisted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Thearle Alfred 104 Franklin Herbert 106 Street Thomas C. 108 Hogg Sidney A. J. 110 Knight Edward J. 112 Walsh Miss Bridget 114 Cox Henry G. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury, basket maker 124 Grounds James E. 126 McDermott Francis 128 Jordon Simeon 130 Woodford Arthur E. 132 Hamilton Peter 134 Horn Walter John 136 Buckby John R. H. 138 Barr Frederick S. 140 Kline Alfred

Harold Street-East side Union to Angel street 11 Moriarity Arthur 13 MacDonald John, storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Lawson Mrs. Mary 19 Stretton Mrs. Frances 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Corbett Francis J. 27 English James J. 29 Rockliff Mrs. E., grocer West side 2 Hogden George E. 16 Fitzgerald William E. 18 Henderson Alexander Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Lyons Mrs. Margaret 26 Stone John H. 28 Davis George 30 Cope Henry Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street-Francis st. 10 Mitchell Albert E. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 4 Smith Samuel 2 Cullen James F.

Hawken Street-East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 6a Houston E. M. 8 Green Thomas 10 De-Courey Browne Percy A. 12 Platt Alfred

WOOD AND COMPANY: OUR STRICT RULE – REVERENCE, CARE AND DECORUM. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FURNITURE STANDS IN ITS OWN CLASS.


482 Her NEWTOWN. Hor

Hawken street continued- 14 Brown Mrs. Maria West side 1 Miles William, fuel merchant Miles Mrs. Margaret, fruiterers 3 Turner Mrs. Jane 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 O’Grady Mrs. Margaret

Herbert Street-East side Off 23 Linthorpe street 2 Redwin John 4 Johnson Harry 6 Hickey John 8 Hasler William 10 Davies John W. 12 Pratt William T. 16 Phillips Albert B. 18 Goodwin Andrew W. West side 1 Davidson William A., “Manafield” 3 Dredge Henry 5 Alger Frederick J 7 Wright Joseph P. 9 Wagner Conrad 11 Smith George

Holdsworth Street-East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Richardson Alfred G. 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Perkins Frederick F. 12 Graham Robert 14 Anderson John Oscar 16 Lockwood James 18 Kearney Joseph P. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Hanks Thomas J. 30 Craft William 32 Morgan Mrs. Sarah 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 McCord William 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Hundt Herbert R. 15 Nickless Henry 17 Jones Henry

Holmwood Street-South side 549 Ring street to Pearl lane 2-4 Randall Charles W., compositor 6 Gentle Stanley 10 Brennan Michael 12 Mariette Charles 20 Clancy John T. 22 Williams A. A. 24 Brooks James 26 Kenney William J. 28 Bebb Mrs. Annie 30 Scarsbrick William 32 Tweeddale William 34 Johnson Edward 36 Buckley Timothy 38 Douglas James R. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W. 44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Stone William 50 Dolph Sidney H. 52 McRae Murdoch 54 Seach Mrs. Lucy 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 60 Cuthbert Mrs. M. S. Rossiter E. R. 62 Brown Frederick D. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Ireland Frank
70 Camp Reginald G. 72 Arnold Frederick 74 Evans Ernest 76 Banfield Henry North side Gale Henry, “Leonore” 3 McLeod Arthur 5 Turner Stephen F. 9 McGuire John L., “Taranaki” 13 Glover Thomas, “Mouramba” 19 Porter Edward J., builder & c’tractor 23 Souter George A., “Florence Glen” 25 Davidson Charles 27 Nowlan John 29 Champley Donald J. 31 Langley William T. 33 Jones James 35 Markwell Samuel J. 37 Hansen Victor 39 Williams Fred 41 Kenny Victor G. 43 Moor Frederick G. 47 Larsen Fritz 49 Robens Stephen O. 51 Bragg George 53 Cox Alfred E. G. 55 Bingham George 59 Gentle Emanuel 61 Cleary Edmond M. 63 Lane Frank R. 65 Brook Joseph 67 Perry Norman 69 Perry William H. 71 Elliott James

Holt Street-South side King to College street-Bailey street Station street 2 Brennan Patrick 4 O’Connell Mrs. H. M 6 Lawn Mrs. Caroline 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Astridge John H. 12 Aubusson Charles North side 1 Cook Peter

Hopetoun Street-West side Off 4 Federation road to Camperdown boundary 2 Turnbull John 4 Young Michael P. 6 Clyne Daniel M. 8 McGregor James, builder 10 Dunk William E. 12 Finch Jabez H. 14 Crawford Joseph 16 Mitton Christopher Joseph 18 King William 20 Bradstock Arthur W. 22 Hennessy Mrs. Margaret A. 24 Harris Albert H. A. 26 Norton Richard 28 Porter Mrs. Katherine 30 Partridge James W. 32 Riley John K. 34 Bradstock Walter E. 36 Challener Arthur 38 Roy Emanuel J. 40 Terry William H. East side Bromley Richard, “Luddenham” Givins John, “Kingswood” 17 Steele Robert 19 Turtle Charles H., “Pomona” 21 Wallace Mrs. Frances, “Balcarras” 23 Tait William, “Balcaskie” 29 Clothier Alfred 31 Breen Edward

Hordern Street-East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Garth Robert M. 5 Loveridge William
7 Burrows Thomas Mechanic street 11 Fletcher Henry 13 Phillips Ebenezer R. 15 Dymond Thomas W. 17 Thorpe Geo. F. 19 Williamson Thomas 21 McGee Laurence, teacher of dancing 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Clarke Frederick 27 Smith William 29 Langlands Thomas, grocer Victoria street 31 Young John S. 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C. 37 Panchen Thomas U. 41 Markham James 43 Everett Stanfield 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Crocker Henry E. Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Brown Robert 57 Sullivan Daniel 59 Sparkes Thomas W. 61 Moore Richard D. 63 George Alfred L. 65 Holland Miss Mary 67 Taylor Mrs. Sarah 69 Thompson Ernest 0. 71 Phillips Henry N. Chalder street 73 Ring John B. 75 Creasy Mrs. 77 Rice Frank 79 Hoarey Martin 81 Blunt Edward P. J. 83 Martin George 85 Hardaker Arthur 87 Burns George P. 89 Antill John T. 91 Lavette John 93 Cummings Patrick 95 Jarvis William West side 2a Pass Albert J. Haines Charles, sewing machine repairer 2 Jones John 4 O’Brien James 6 Shedden Alexander 8 Dixon George H. 10 Machan Joseph 12 Jeffries Sydney 14 Fairs Arthur 16 Barnes James E. 18 Curtis Cecil F. Mechanic street 20 Broadley J., stables 24 Clark Marcus & Co., Ltd., stables 26 Stanton Percy A. 28 Suderlond Emel 30 Sutherland Carl D. 32 Eather Charles 34 Carson Mrs. Minnie 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock Alfred 40 Cardiff Mrs. Margaret 42 Collins Edward 44 Parnham Arthur 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. Stockdale Mrs. Sarah, costumiere 50 Southeron Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head, Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES REIGN SUPREME.


Ire NEWTOWN. Kin 483

66 Thompson John 68 Grimson Leopold 70 Asprey George 72 Brenton William, shipwright 74 Dwyer Daniel 76 Arnold Henry Munroe Miss Florence, milliner 78 McQuillan Thomas A. Madden George 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Peirce James 84 Cross John Newton 86 Biemann Charles H. 88 Heggie Ferguson 90 Coleman Albert J. 92 Allison Mrs. Maria 94 Mullavy John 96 John Mrs. Annie 100 Sanstrom Carl 102 Strangman George R. 104 Killigrew John Bede 106 Ferguson Mrs. Ettie 108 Halliwell William 110 Reeves A. E., grocer Raper street

Iredale Street-West side Angel to Union street 19 Johnson Henry F. 21 Turner Charles H. 23 Campbell Mrs. Isabella 25 Eaton William D. 27 Joselyn Mrs. Maria 29 Payne Ambrose 59 Ledbrook Edward 61 McEwen Mrs. Charlotte 63 Roach Robert G. 65 Thomas John H. 67 Hill James 69 Brooker Edward 73 Harding Thomas P. 75 Lalor George E. East side 2 Cooper Mrs. Fanny 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Eaton Thomas Edward 10 Miller Mrs. Sophia 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John G. 18 Dunlop Mrs. Sarah Hathaway John 20 Howard Alfred T. Gowrie street 26 Edwards John R. H., grocer 34 Killingbach Mrs. Mary, laundry 36 Harris Mrs. Mary Bottrill John T. 38 Flynn John

Islington Street-(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Eldridge George 6 Villiers George F. 14 Shubrook Mrs. Susan, van proprietress 16 Nelson James 18 Innes Thomas 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Mortimer William 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 Chene Emile 9 Snellgrove Samuel J. 11 Wildman John R. 13 Lisle Mrs. Selina 15 WM Robert 17 Legg Mrs. 19 Bowman Thomas 21 Passmore Mrs. Maude 23 Gatley William
25 Wilkinson Mrs. Louisa 27 Gatley Sydney J. R. 29 Constable Robert 31 Stevenson William

John Street-East side May street to Wells street 1 Bradley Mrs. Edith, storekeeper 3 Stansley Mrs. Georgina 5 Lahill Thomas 9 Baldock John 11 Witchard Ernest 13 Linden Thomas 15 Carlson Victor E. 19 Harvey Roscoe Thomas Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables Lord street (now Darley street)-Wells st. West side Newtown Brick Works-S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing-James Trimble, gatekeeper Darley street 4 Holland William T.

Julliett Street-East side 2 Harrow to Enmore road 40 Reid Robert Jackson 38 Hutton G. W. N., “Gostwyck” Hutton W. E. Kibby Hugh G. 36 McCulley Joseph D. 34 Miller Thomas 32 Cameron George, “Concord” 30 Shead Mrs. Emily M. 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 20 Bone Benjamin J. 18 White Mrs. Caroline 16 Davie Charles C. 14 Barwell Joseph 12 Bailey Peter 10 Wilcox Arthur A. 8 Holden John ( West side, see Marrickville)

Keig Street (now called Rawson Street) Kent Street-North side 31 College to Ferndale street 1 Briggs Charles D. 3 Craig Henry 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 13 Pepper John E. 15 Sander Mrs. Mary, costumiere 17 Hardy W. H. 19 White Arthur G. 21 Cummings Robert R. 23 Eadie John 25 Walters Arthur 27 Skinner Mrs. Margaret 29 Knudson John V. 31 Nesbitt Mrs Jane 33 Matthews George B. 35 Poole Frederick C. 37 Keane Ernest 39 Neville Patrick 41 Patterson Mrs. Margaret 43 Hadley Preston 45 Crouch Reuben H. 47 Pitt Sydney H. 49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 McNamara Michael 55 Harrington Edward 57 Huxtable Henry 59 Whalley, Harold J. H. 61 Smith Reginald 63 Josephson Albert
South side 2 Biggs Mrs. John, “Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong. ), “Dione” 14 Lee George 16 Trethowan Herbert J. 18 Stephens Charles H. 20 Gapps Samuel J. 24 Mangnall Robert 26 Boarer Percy O. 28 Morrison Ernest 30 Wright George E. 32 Nies Joseph 34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse 36 Rea Charles

King Street North-North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig F. Brown, physician & surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 7 Alexandre Joseph, laundry 9 Dalrymple James 11 Rogers James, boardinghouse lla Pownceby Thomas, bookbinder 13 Lacy Samuel, bootmaker 15 Peters James, confectioner 15a Martin Mrs. Harriet, secondh’d shop 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Jackson William, butcher 21 White Horse hotel – John Stuart Morrison 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell Sydney W., painter 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Locke William, grocer 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 37 Kapphamer John 39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson N., newsagent 47 Gordon Charles J., hairdresser 53 Haxby John, bookseller 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 65 Jones Thomas Pryce 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry 69 Brooker Mrs. Sarah 71 Hill Charles, bootmaker Ferris John 73-75 Williams James H., skating rink and music hall 75 Reuben C. and Co., house, land and estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Sharp and Co., piano and organ depot Sharp Mrs. Mary 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Dunsmore Mrs. Bridget, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster Thomas, saddletree maker 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant 109 Prince of Wales hotel-George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates W. H., hairdresser Ord Charles H., house, land and es- tate agent

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS AND EMBALMERS OF N. S. W. ‘PHONE 726. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


484 Kin NEWTOWN. Kin

King st. north continued- 116-117 Everingham -, dentist 118 Perfect Tea Co. -C. M. Fremlin, mgr. 121½ Miller Bros., piano warehouse 123 Levy S. H, draper 123½ Josie Mrs. Emily, milliner 131 Castle and Stuart, furniture ware- house and upholsterers 133 Larba-Lestier E. R. S. dentist(branch) 135 Gelb W., furniture broker 137 Miller Mrs. E., confectioner 139 Sarjeant James, muffin baker 141 Cavhlo Adelind, fruiterer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-Leon A. Chessher 147 Wortley H., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A., newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Ferguson R., fishmonger 153a McGrigor Thomas, fruiterer 155 Warley C. H and S., grocers 157 Milton hotel-R. J. Elliott Stephen street 159 Short A. G., chemist 163 Coleman W. F., fruiterer 167 Condon Brothers, butchers 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Montgomery A. J., hairdresser 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Ferry and Co., merchant tailors 177 Taranto Bros., fruiterers 179 Abrahams Lew, job lines 181 Bray S. P., pastrycook Munday John 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat, draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist 193 Government Savings Bank N. S. W. – G. B. Henderson, manager 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers Wright H. J. 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colourman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Kirgan Mrs, Emily, dining rooms Kirgan James 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-John J. Barnsley Kraushaar A., confectioner 225-227 Dan Joe, lace shop 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer Hart W. J. 233 Teague Patrick, refreshment rooms Bailey Frederick 235 Broadley Bros., provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed and produce merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Kinloch J. L., fancy goods 247 Hatte’s Arcade Studios – W. R. Smith Crow Miss Maud E., milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. – I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms Ward Reuben 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice newsagent Mary street 281 Williams Thomas, pharmac’cal chem. 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel – Albt. Beaumont 287-289-291 “Horton’s,” boot importers (F. Bamfield) 293 Heriot A. S., chemist and optician 295 Hatte Mrs. C. G., millinery departm’t 299½ Hatte’s Arcade- 9 Cole and Howling, auctioneers Newtown Printing Works – A. E. Johnston Fossey John W., tailor Crook Charles, watchmaker 5-6 Gordon R. H. Co. Ltd., house furn’rs SUBURBAN INDEPENDENT News- paper – T. Preston, manager Walker Watson, billiard room Beckett -, N. Z. Poster Co. 301 Hatte Mrs. C. G., clothing and mer- cery department 303 N. S. W. Bookstall Co. – A. C. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Horton E. Graham Mrs. Angus 309 Sargents Limited, pastrycooks Furness Herbert 311 Simmons Mick, tobacconist — N. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co.. tailors 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V., boot importer 319 Green Brothers, grocers and provision merchants 321 Buckman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel – Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch) – Walter H. Goddard, J. P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia – R. J. Donaldson, manager South side Forbes street 6 Selway Mrs. M., fruiterer 8 Rumpf Mrs. A., galvanised ironworks 10 Bain Mrs. A. and J., ham and beef 12 Turtle and Son, fruiterers 14 Snudden Percy, hairdresser 16 Irwin & Dalziel, plumbers Dalziel James F. 16a Anderson Mrs. Florence E., ham & beef 18 Eastern Tea Co. – Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Blackford Mrs. Elizabeth, confectioner 26 Craig, Mrs. Ann, greengrocer 28 Roberts J., music warehouse 30 Davis Mrs. Ellen, second-hand shop 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Hogden and Moate, fibrous works 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Co., estate agents 66 Stephens Manufacturing Co., the juvenile clothing manufacturers 68 Laver Miss A. M., costumiere 70 Moore Mrs. Mary, laundry 72 Ferguson & Greville, gene’l auctioneers Fitzroy street 94 Workman George, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Callaghan William 108 Craig and Co., printers 110 Stevens W. B., engineer, cycle, and trotting sulky builder 114 Pooley Mrs. Ellen, confectioner 116 Cohn J. J., furniture factory and upholsterer 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Juleff Henry, stove works 128 Jarman W., hairdresser 130 Gwynne Patrick, grocer Rowe S., furniture warehouse Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss, dyer and cleaner 138 Scott Mrs. Mary, restaurant 140 Geoffrey George, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Cook Walter R., tobacconist 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Baker Thos., upholsterer 156 The Sanic American Herbal Co. – W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Brown Miss Violet, florist Barnard and Perigo, hairdressers 162 Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N. Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel. No. 9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel – George Allen 176 Miller Frank C., photographer 178 Tiley Mark, restaurant 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Collins Mrs. Bella, milliner 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Miller Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE – Albert Holmes, proprietor 200 Newman Charles, picture frame maker 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Allen J. R., music store 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Lucock Edward, picture framer and crockery warehouse 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller and optician 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Apted James

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


Kin NEWTOWN. Kin 485

238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Poulden Bros, jewellers Whately street 244 Hart William J., draper 246-248 McIlrath 8 Ltd., provision merch’s 250 Mills Mrs. Annie, restaurant 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 New York Teeth Association – G. P. Fife, manager 256 Singer Sewing Machine Co. – J. W. Hayward, branch manager Ridley W. H. 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co.. furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)- Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Wade George 276 Wolf Mrs. Georgiana boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers- Herford Mrs. C. R. 280 Wehrle C., watchmaker Haberstroh P. Methodist Church – Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer Erskineville road Post Office – Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-302 Brennan D., draper, clothier and ironmonger 304 Comino Nicholas, fish & oyster saloon 306 Mackenzie Allen, butcher 308 Fitzpatrick E. W., chemist 310 Savings Bank of N. S. W. (branch)- A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel. 95 Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320-322 Riley Bros., drapers and clothiers (branch shop) 324 Bank hotel – George A. Lilya Danglade Alfred, fish stall Newtown Railway Station – J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel – Mrs. E. L. Rogers 328 Jones Frederick. J. P., leather and grindery store 336 Harvey and Co., grocers Newtown Markets – A. J. Macaulay, proprietor Newman street Newtown Technical College Superior Public School – D. T. Wiley, head master George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Parnell Mrs. L., confectioner 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents 358a Smith J. H., wigmaker 360 Smith Alfred, tailor
362 Nash G. W., dentist 364 Thomas Henry, furniture mart Congregational Church-Rev. Absalom Deans 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 382-384 Cemar Harry, furniture dealer 386½ Milne William Walker William Off– Harrison Bernard 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Schweikert Albert, farrier 392 Powditch Charles, bootmaker 394 Powditch Mrs. Rachael, dealer 396 Rosenberg Isodore, restaurant 398 Newtown Carriage Works — Arthur Dunn, proprietor 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Bruce Andrew, inventor 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher Mellor Miss L., teacher of piano 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Wallace Mrs. Elizabeth, laundry 444 Winton William H. 446 Lawler W. H., asphalter and carrier Woolf Frank, cycle works 450-452 Holden C. R., music warehouse 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off-464 Boyd Robert T. North Frederick McGlinn Mrs. Mary A. 158-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Abel C. G., “Essington” 482 Cobbett F. A., laundry 484 Stritch William 486 Cox Miss Martha, confectioner 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve estate agents 492 Burke Bros, and Griffin, tea and coffee merchants Burke T. E. 494 Fenton J. R., draper Fenton Mrs, J., artist 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., washing fluid manuf. 498a Erickson Mrs. Ada, dressmaker Erickson James 500 Edwards Henry, furniture mart 500a Hart and Son, butchers 502 Mathews Miss Sarah, confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506 Edwards Henry, furniture dealer 506a Reardon Mrs. Ellen, draper 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph A., laundry 514 Oliver W., jeweller 520 Kempton George 522 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S., dressmaker Novitas Importing and Manufacturing Co., records, &c. 532 Appleton & Co., plumbers Murphy Michael 532a Reed Robert, bootmaker 532b Such Thomas, pawnbroker Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 540 Monaghan Ernest, coachbuilder 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull T., coachbuilders’ materials manufacturer 550 Chaffer T. E., wood turner 554 Finch Harry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas, watchman 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Matthews & Sons, painters & contr’s. Matthews James 600 Phillips George T. 602 Cox Frederick 606 Cullinan Martin T., bootmaker 608 Whaley Charles E. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G., farrier and vet- erinary surgeon Rochfort street (For continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney – J. A. Ross, J. P., manager ( branch) 329a Swinbourne G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond Mrs. Mary, confectioner 335 Boggis Miss Gertrude, milliner 337 Smith R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Hale Mrs. A. B., confectioner Hale Roland R. 343 Smith W. H., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot and honey merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Swinbourne Mrs. M. J., confectioner Swinbourne Algernon G. Howe Miss Ada, dressmaker 353 Rundle J. H., draper 355 Barnett G. Vern, dental surgeon 357 Anderson Mrs. Cecilia, restaurant 359 Bull E. T., stationery & fancy goods 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Cressell Alfred, chemist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. E. and B. L., drapers 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W., fruiterer 373 Darun Mrs. Elizabeth, confectioner Bull Arthur D. 375 Green George Edward, fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 381 Greaves William, butcher Thomas George 383 Ward Bros., fish and oyster saloon 385 Briggs J. T., boot importer 887 Sandringham hotel – John A. Ken- nedy 391 Ashwood J. F., Ltd., grocers, etc. (branch) 393 Francis Mrs. E., fruiterer 395 Church G., house, land and estate agent Craber Harry, music shop 397 Berkman W., pawnbroker & financier 399 Campbell W., hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch) – J. H. Gartrell, manager 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No. 3 branch) – H. R. Green manager 409 Pattison’s., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnett J. Bass, tailor 413a King Robert J., hairdresser

WOOD AND COMPANY: OUR LIVERY STABLES – LOOK UP “TRADES – LIVERY,” SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


486 Lau NEWTOWN. Lea

King st. south continued- 415 Lennon Miss A., milliner 415a Davidson Miss Annie, confectioner 417 Aitken Mrs. C., fancy goods & stationer 417a Garden Miss A., milliner 419 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon James, bootmaker 421 Colemane A. W., sen., eucalyptus ex- tract manufacturer 423 Nicholson Mrs. H. J., dealer 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., dealer Britt Henry 431 Davis Henry 433 Stretton Richard A. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Lanyon C., plumber 441 Morgan Hugh, furniture dealer 447 Bloom Emanuel, pawnbroker 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Hoggett Albert, hairdresser 457a Cranes Norman 459 Hill John, furniture dealer 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Hutton and Lawson, pastrycooks 465 Fenton Stan., picture frame maker 467 Womerah Wine Bar. – J. L. Quinn 469 Dallimore W., picture frame maker 471 Radford Edward, ham and beef shop 473 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street 479 Watt Mrs I., draper 481 Steele G. W., tobacconist 483 Patterson Tom, tailor 485 Hotel Victory – Denis Jones 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., news agent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Davison S. F., fish shop 511 Thompson J. J., J. P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel – Dudley C. B. Wel- don 517 Ranclaud Mrs. F., confectioner 519 Owen Thomas, cutler Owen Mrs. Mary A., dealer 521 Eggleton Alfred 523 Morgan Abednego Pfoeffer Robert 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Gamble Mrs. Mary confectioner 535a Bray Miss Celia, teacher of music Bray Miss P., costumiere 537 Tucker N., bootmaker 539 Watson Richard, ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Nettleton & Elliott, boot man’fters 545-547 Wyatt Andrew, fruiterer 549 Ashby W. J., butcher Holmwood street 551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b McDonald W. D., grocer 551c Minns Edward J., sanitary engineer 551 Hudson A. J., chemist 551½ Elliott Fred, tailor 553 Haughton C., jeweller & stationer 553½ McCormick Mrs. I., ham & beef shop 555 Arnold W., draper 555a Minns Edward T., grocer 557a Knox J. B. butcher Dickson street 559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, paint store 663 Houston E. M., junr., grocer 567 Beck R. W., J. P., estate agent Beck Mrs., milliner 569 Wooller J. M., fruiterer 571 Hopetoun pottery depot Agnew James 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Eames R. G., confectioner 581 Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 585 Tattersall Mrs. Ellen 591 McGee J. T, coachbuilder 593 Thurlow Mrs. Marr, greengrocer 595 Milter W. H., butcher 597 Botany View hotel – William Pyne Darley street 601 Jackson Robert G., butcher 605 Grounds W. T., oyster saloon 609 Shilling James, furniture shop 613 Brett J., greengrocer 615 O’Brien Sydney, hairdresser 617 Evans Miss Susan, dressmaker 619 Battle Arthur M., draper and mercer 621 Burling Charles, grocer 623 Kenny Mrs. Bessie, fish shop 625 Clench Mrs. Mary J., confectioner 627 Kracht C., newsagent 629 Blamey Louis R., ham and beef shop 631 United Australia hotel – Ptk. Rodgers Lord street Co-operative Butchering Co., butchers 635 McDonnell W. P., hairdresser 635a Harris and Burton, fruiterers 637 Campling A. E., surgeon dentist St. Peters railway bridge 639 Reed C., bootmaker 639a Roberts Mrs. R., stationer Roberts Richard 641 Harrison Ernest A., fruiterer 643 Nowlan Mrs. Margaret, pastry Nowlan Thomas Stark Leslie 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 665 Maisey Samuel R. 667 Shepherd George R. Barker Charles O. 669 Wilkie James, hairdresser 671 Rowe Clara, ham and beef Rowe Charles 675 Warren E., fruit merchant 677 Sugerman S. R. and Co., stained glass and leaded lights makers 679 Goldberg L., butcher 681 Cohen Marks, fruiterer May street

Laura Street – North side Commodore street to Edgeware road 1 Kelson Charles, fruiterer 3 Francis Mrs. Mary J. 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Ryan Mrs. Emily 9 Boswell Alexander 11 Brooks Alick 13 Walker Edwin 15 McCool Charles 17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop) Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Fowler Albert J. 23 Askham Charles 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George
35 Nielsen Robert A. 37 Bower Lorenzo G. 37½ Salter Thomas J. 39 Featherstone Gerald, “Silver Tower”, builder Trescott terrace- 41 Chapman Edward J. 43 Swan Mrs. Sarah A. 45 Arnold John 47 Newton Alexander 49 Pollett David C. 51 Walker John G. 53 Size John T. 55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing 57 Hunter George 59 Hutchins James O. 61 Darey William T. 63 Darke Henry G. 65 Hatton Mrs. Mary 67 Jelly William H. Methodist Church South side Camdenville Public School – John Connolly, headmaster 2 Penhall Christopher George 4 May Wm. 6 White Herbert, van proprietor 8 Jamieson William C. 12 Hardy William J. 14 Croshaw George 16 Lane Francis J. 18 Bradley Charles E. 20 Briggs Thomas 22 Royce Alfred T. 24 Kerruish Robert H.

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Cochrane Miss Jean, boarding es- tablishment 2 Yates James 3 Rea Mrs. Bertha, boarding establish- ment Kea Joint 4 Howe Mrs. Nellie, boarding establish- ment 6 Cowie John, boarding establishment 8 Oliver Mrs, M., boarding establish’nt 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL. B., solicitor 10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt 11 Hill Mrs. James 12 Donovan Mrs. Margaret, boarding es- tablishment 12a Lewis Nat 14 McMillan Miss Elizabeth, boarding establishment 15-16 Dye Mrs. W. E. 17 Perry Alfred, boardinghouse 19 Herring Miss L. B. 20-21 Ford & Toohey Misses, boarding establishment 22-23 Curtis Richard, boarding-house Crow Arlam

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Shepherd William 56 Bressington David 53 Wane Richard A. 51 Christison Henry 49 Green Patrick J. 47 Tall Lewis A. H. 45 Gallagher Patrick 43 Grundy Richard 41 Wheeler William J. 39 Walker Arthur E. 37 Strain James, builder & contractor 36 Westman Raymond Bishop Henry 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Bedford John

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Len NEWTOWN. Lon 487

25 Mackenzie John 23 Brien Arthur Peaece Harry 21 McGeorge Charles 19 Snape Charles E. 17 Gategood Mrs. Elizabeth 15 Dennis Walter 13 Craddock John V. C. 11 Barnes Charles, miller 9 Adams William 7 Riedel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young John

Lennox Street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery-Very Rev. Archdeacon Patrick Murphy, D. D. P. P. Wellington street 109 Hughson Malcolm Regent street 91 Beech Mrs. H. M. 89 Ferris Isaac 87 Walker Mrs. Mary 85 Holt Joseph J. 83 Foster John 81 Meek J. A., architect 79 Picaud Frank 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Mitchell Mrs. 71 Chadwick Mrs. Mary 69 Goodridge John 67 Shaw Edward 65 Saunders Richard 63 Bailey Miss S. A. Australia street-Church street South side Wellington street 132 O’Loughlan Harry H. 130 Davidson Samuel Regent street 128 Hallett Frederick 126 Denning James H. 124 Swift Mrs. Mary 122 Chesterton Samuel 120 Saunders Sydney 118 Hoffman Mrs. Bridget 116 Wright Frank C. 114 Sharkey James 112 Duggan James 110 Gawen James M. Denison street 108 Smith Charles D. 106 Ewing Henry 104 Mullis Mrs. Rose 102 Locane Mrs. Mary 100 Marks Daniel 98 Bowman Mrs. Mary 96 Rees David W. 94 Graham Francis T. 92 O’Neill Arthur 90 Henwood Arthur A. 88 Nance John T. 86 Johnstone Mrs. Lilian, grocer Australia street Courthouse hotel-Michl. O’Callaghan Eliza street 84 Thomas William B. 80 Challis Albert E. 78 Whiteoak Thomas 74 Baggaley Harry 70 Dermody William B. 68 Hartge Charles H. 66 Russell Frederick C. 64 Everitt George J. 62 Bailey Norman 60 Butler William 58 Walker William H., constable 54 Conwell Geo. T. 52 Bungate Henry
50 Straney Francis 48 Matthews William 46 Powell Harry C. 44 Coombes Joseph 42 Johnson Charles 40 Russ George 38 Green Albert F. Mary street 28-39 Bedford Mrs. C. J. 24 Walsh Arthur E. 22 Maloney Mrs. B. 18 North William 16 Jessop Mrs. Margaret 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Cleland Henry 8 Salter Mrs. Mary 6 Chaffey Mrs. Elizabeth 4 Fenton Henry 2 Charker George E. Church street

Lewis Lane Off 34 Regent street

Liberty Street-East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Pettitt James C. 7 Cahill John 9 Bryson J. A. 11 Lyons Frederick W. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William. J. P. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Smith Mrs. Annie Blakeman Mrs. Annie C., grocer London street 49 Diener Aloys 51 Beves George 53 Trafford Walter 55 Coggins George 57 Greaves Mrs. Caroline Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs Susannah C., nurse 65 Whitaker H. E. Whitaker H. A. 67 Branch Joseph J. 69 Roberts Mrs. Mary 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)

Linthorpe Street-North side Off Erskineville road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mrs. Catherine 6 Smith Mrs. A K. 8 Green Samuel T. 10 Vidler John 12 Oaten Reuben 14 Wormald G. P. 16 Langley Miss Lily 18 Ellis John 20 Wright Miss A. Burchardt, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Wilson Robert 26 Long Walter 28 Pearce Rev. Henry A. (C. of E. ) 30 Coleman Charles 32 Weatherby Charles 34 Rayward Richard 38 Webster Mrs. Margaret 42 Taylor Walter 44 McKenna Joseph 46 Meyer John H. P. 48 Hendry William J. 50 Dyer Frank H. 52 Hyndes William M. 54 Oldfield Mrs. Mary Jane
South side 1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Donaldson James, “Myola” Hancock Charles W, “Taranaki” Herbert street 23 Wolfe Mrs. Charlotte, grocer 27 Templelon Mrs. Margaret 29 Hinds John 31 Metcalfe John W., “Milton” Metcalfe Miss O., teacher of music Little Commodore Street 1 Pomery Edmond H. 2 Mason Mrs. Emma 3 Shirt Arthur J. 4 Phair Robert T. Verdict E. W., furniture manufacturer

Little Queen Street-West side King to Bligh street 2 Tye George H. 4 Thomson Mrs. C. 6 Anderson Henry M. 8 Emmett John 10 Parker Arthur F. 12 Denmark William 14 Flint George 16 Munson Mrs. Frances 18 Wood John 20 Newell George Campbell street East side 1 Cook George 3 Stone Arthur 5 Brown Edward P. 7 Giddens Thomas A. 9 Marshall Thomas H. R. 11 McLoskey Mrs. Louisa 13 Tickner Henry Campbell street 15 University Settlement Club

London Street-East side 179 Enmore road to Liberty street 1 Yeo James Edward 3 Holdsworth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Carroll James 9 Mayne Thomas 11 Br?adley James L. Broadley Miss L. L., teacher of music and private school Heslop-Hunter Miss J., teacher of singing 13 Jackson Thomas, builder 15 Fraser James 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Frederics George A. 23 Weeks Thomas E. 25 Thomas James 27 McGoogan John G. 29 Griffin Wilfred O, 31 Cummings Mrs. Mary, grocer Charles street 33 Peake Mrs. Catherine 35 Evans Miss Jane K. 37 Parkinson Mrs. Alice L. 39 Hack Mrs. Eleanor M. 41 Isherwood Mrs. Elisabeth Isherwood Miss L., music teacher 43 Trefry Thomas H. 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadle W. B. 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Chivers Mrs. Caroline 55 Munro Mrs. R. 57 York Mrs. Annie York E. A. C. 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Baldick George J. 63 Boon Mrs. Emily Augustus street

WOOD AND COMPANY: EVERY BRANCH OF FUNERAL WORK DONE FOR THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ – 0NLY UNIVERSAL PROVIDERS,


488 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued- 67 Lannen Richard 69 Cohen Harry 71 Hounsell Frederick G. 73 Clune Michael T. 75 Edgar Mrs. W., “Pretoria” West side 2 Lucas Frank, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles Johnson Richard H. B. 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Mrs. Fanny L., “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Weldon Nurse Mary, “Montrose Villa” 18 Davis Mrs. Katie, boarding establish- ment Davis Arthur E. 20 Peak Henry Murden John, “Hazeldean” 22 Walker W. J. Walker F. J. 24 Gough Mrs. M. A. 26 Bryant Mrs. Bridget 28 Wenholz Mrs. Emily 30 McMaster A. J. 32 Miller Maurice 34 Gibson Misses J. and E. 36 Be? Edward 38 Pascoe Claude 40 Wyatt Andrew 48 Millais George 50 Blakeman Henry N., sign writer

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Bell William 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Gillham Thomas 10 Lancaster Charles Susan street 14 Robson John 16 Coomber Charles H. Missenden road 20 Campbell Mrs. Jane Elizabeth street 40 Maloney Michael South side Rose street-Stephen street 5 Diessler Francis 7 Maish Charles 9 Maunsell Richard St. George Missenden road-Elizabeth street 13 Wolfe Gelb 17 Porter James R.

Lord Street-North side King street to Edgeware road 5 Turner Frederick 7 Wooldridge Charles 9 Duffy William 11 Kirkwood Alexander 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 23 Burley Frederick C. 27 Hookey William E. 29 Lee Albert John 31 Burrows Mrs. J. C. 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Robertson Isaac 37a Webber Ernest A. 39 Smith John 41 Harris William 43 Sherringham Joseph G., constable 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred 49 Rees Mrs. Catherine, laundress 57 Faulknor Walter, plumber, “Poneke” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackhall William
81 Walker Thomas 83 Wood William J. 85 Bennett Percy 87 Russell Henry 89 Hunter William 91 Saul J. D., baker John street 97 Boyle Hector 99 Griffin Thomas M. 101 Gibbons Arthur F. 103 Ward Sidney 105 Henderson Thomas 107 Hillman Harry 121 Bingham Isaac 123 Scott Frederick 125 Watt Alexander 127 Byrne Mrs. Mary A. 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Royston Elijah 147 Neill Luckie 149 Heaphy Martin 151 Lovers William John 157 Cunningham William 159 Davies David 161 Brown Mrs. Sarah 163 Davies Richard E. 165 Robinson J. George 167 Lavender — 175 Clayton George 177 Booker Alfred G. 179 Cairns Thomas F. South side 2 Lasbury Thomas, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station-Hermann Meyer, station master 62 Kerr Stanley 64 Player John 66 Calmund William 68 Donoghue John 70 Hurley Stephen J. 72 Walker Edward T. 74 Bradshaw Charles 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Hunter — 90 Gray Jamas E. 92 Hunter Mrs. Catherine 94 Boulton J. H. 98 Scott James 100 Bennett John H. Forbes Walter L. 102 Norton Joseph T.

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Keating John A. 3 McColgan Thomas 5 Rose George 7 Abbott George 9 Shearsby William E. 11 Griffin Mrs. Emily 13 Glendenning J. and Son, plasterers Glendenning James 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Brown Henry J. W. 23 Field Mrs. Sarah Field William J. 25 Brown Horace W. 27 Pilling Robert E. 29 Graham Miss M., teacher of music McArthur Miss Minerva 31 Freestone George W. Reiby street South side 2 Tester Walter, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Pettitt Mrs Eliz. E., “Clifton Cottage” 16 Breeze William 20 Dawson G., “Garfield”
22 Pocklington Mrs. J. & 24 Roach Thomas H. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo, 30 Green A. H. Fowles J. S. 32 Cody Jas. 34 Nagel Percy R. 36 Carroll Edward 40 White Peter 44 Warden Joseph 46 Price Frederick J. 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Gray Percival A. 54 Cartwright Edward 56 Gardiner Mrs. Alice 58 Myers Charles 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Hassett John J., grocer 64 Gleeson John T. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Allan Mrs. Christina 70 Matthews Gordon W. J, Filan Mrs. Ellen, grocer 72 Madden John Ferndale street 74 Griffin Edward C. 76 Buckley Matthew J. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Pope – 84 McGuinness Henry, grocer Simmons street Maria St. (now called Darley St.)

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Barden Stanley F. 6 Hayes Mrs. Annie E. 8 Croft Mrs. Hannah C. 10 Green Mrs. Jane E., “Buddawang” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Butt Charles B. 18 Lucas Mrs. Marie 20 Wilson H. K. 22 Mutton Christopher Mutton Miss Emeline, dressmaker 24 Wilson Mrs. M. J., “Maxwella” 26 Ware W. J.. “Avoca” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Blake Mrs. Jane 34 Baker William F. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Attwells William F. 42 Kelly Thomas E., “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Knoxe James 48 Webb A. Lytton 50 Piggott John, constable 54 Curby Sydney 56 Pearce Mrs. Annie 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Size James 66 Slouck Charles J. 72 White James N. 74 Jones Ernest I. 76 McMillan Walter K. 78 Hodgson Clement H. 80 White Thomas J. 82 Dawe William J., “Roseville” 84 Strachan Walter R. 86 Cleary William, “Elsinor” 88 Stephens Mrs Janet 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brawn Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Paterson Alfred 98 Anderson Stephen 100 Gearside Mrs. Annie 102 Stacker William G.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street    South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Mar NEWTOWN. Met 489

West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 5 McAtamney John. “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Flatten W. P., “Willan” 9 Flatten Mrs., teacher of singing Flatten Miss Laura E., teacher of music 11 Jones S. E. 13 Younger Henry W. 15 Morton George J. 17 Walsh Daniel 19 Vincent George A. 21 Minett Franklin B. 23 Rofe Charles A. 25 Robey John B. 27 Loughnan John 29 Clark John S. 31 Callow Robert 31½ Kelly Thomas E. 33 Pye James Henry, “Merrivale” 35 Walker Hercules B. 37 Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting 37 Piper John 39 Wade Mrs. Jeanie 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Walshaw James E. E. 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Fitzgerald Edward 53 Hague Mrs. Mary 55 Roberts Arthur 57 Warbrick William Cross lane 59 Stephen Henry G. 61 Dyer Herbert J. 63 Alexander S. 65 McDonald Mrs. Annie 67 Cadman Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Woodham A. 73 Jones John M, 75 Baker William E. 77 Fletcher John 79 Sims Herbert C. 81 Douglas Lancelot 83 Mood John 85 Taplin Henry 87 Turnbull Henry 89 Prain Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Douglas Arthur L. 97 Richards Charles F. 99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Millham Edward 113 James Mrs. Sophia 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Mrs. Marion, midwife 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boarding house 9 Thompson Charles Thompson George 11 Poffler John C. 13 Culbert Thomas 15 Cohen Henry West side Empire Billiard Rooms-T. G. Chute 8 Ford Arthur R. Morriss W., estate agent 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker
12 Russell Mrs. Elizabeth B. 14 Morriss W., estate agent Morriss Mrs. Mary, servants’ registry 16 Forrester Mrs. May, b’ding estab’ment 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry

May Street-North side 681 King street to Edgeware road 1 White Archibald 3 Sugerman Jacob 5 Anderson William Pullen William 7 Parkinson Alfred 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 McKnight William 15 Carnell William O. 23 Metcalfe Rev. J. E. Methodist Church-Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalfe 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Poulton Mrs. Margaret, grocer Poulton Arthur J. 31 Williams Alfred 33 Burrows John W. 35 Williams Edward 37 Hawkins George 39 Doyle Mrs. Emily 41 Swanson Thomas 43 James Henry, carrier 45 Talbot Mrs. Margaret 47 Hogan Thomas 49 Ross Frank 51 Buckland Edwin J. 53 Weine Ernest, “Fernleigh” 55 Lewis Rice T. 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Baines John 113 Williams Edward 115 Walker George 117 Keating William 119 Potts William F. (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street-Hordern street Gray Bros., Ltd., coach works Hordern street

Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-H. Parkinson, headmaster. 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Rowton Frederick, “Marion” 18 Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Vickers George E., “Loriston” Jeffrey Miss Lily, nurse 26 Rosen Mrs. Lucy Rosen Eric C, 28 Lannen Mrs. William 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Smith Mrs. R. A. 38 Hoather Oliver E. 40 Dawson James W. 42 Catts James H., M. H. R., “Scarcliffe” Cross lane 44 Weber Charles F. 46-48 Darke Lewis, boarding estab’ment Allwood Mrs. John
Marshall Mrs. James Lane Arthur Lane Miss Alice Taylor Mrs. Susannah Benson Charles 50 Swift Joseph 52 Lloyd Mrs. Camilla 54 Weir John King 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Butler George 62 Vincent George 64 Brown Mrs. M. J. 66 Gibbons Joseph 68 Hunt Reginald E. 70 Holmes William McNamara Mrs. Lilian 72 Dobbin William F, 74 Garven James 76 Willis Frederick G. 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Richards Arthur W. 86 Elvy Mrs. Mary 88 Metz Mrs. Fransesca 90 Engel Edward A. 92 Roberts Alick 94 Shurey James 96 Lockrey Joseph H. Wells George 98 Conran Thomas F. 100 Walker William E. West side 1 Ellerton Mrs. Ada 3 Drew Joseph 5 White J. S. 7 Bullen James, “Glenhaughton” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle – G. T. Walden Madsen Martin D. 23 Johnston Robert 25 Eld Ernest, teacher of music 27 Bailey Mrs. Alice 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Clancy Christian J. 39 Richard Mrs. Floweran 41 Bates John E. H. 43 Simpson John 45 Hockey Albert E. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. Broomfield 51 Doherty Mrs. Louisa 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 55 Sibley Joseph 57 Cropper John 59 Ruddle Miss M. E. 61 Budge Joseph 63 Burke Frederick J. 65 Gee William 67 Bacon John 69 Smith Alfred A., “Eurimbla” 71 Kirkpatrick Gordon 73 Pierce Francis A., “Manola” Davidson Mrs. Jane, nurse 75 Reynolds Albert E. B. 77 Wilson Mrs, A. J. 79 Hodgson Wilfred J., teacher painting 81 Tillott Mrs. Jane, confectioner Tillott Miss Ella, teacher of music 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 O’Toole Thomas 87 Butcher Robert H. 89 Beer William E. 91 Blackmore Clarence E. 93 Everitt Walter S. 95 Craig Arthur D. 97 Scott Mrs. Catherine A. 99 Chalmers Mrs. Jessie 101 Scott Harold J. E.

WOOD AND COMPANY: HORSES, CARRIAGES AND APPOINTMENTS – BEST IN N. S. W., SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES,


490 Mis NEWTOWN. O’Co

Missenden Road-East side King street North to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 11 Mason William, farrier Campbell street 13 Tuffnell Mrs. Ellen, boarding house 15 Hennessy James, carpenter 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James A. Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Wynwood H. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Mrs Mary Goldsworthy Miss Alice, teacher music Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Quill John Charles 37 Hamilton Mrs. Henrietta H. 39 Osborne Brissett J. A. Bligh street West side 2 King John R. 4 Boyle Campbell 6 Sharp Mrs. Agnes Longdown street 10 Carter James 12 Hodgkinson Thomas Campbell street 14 Smithard William, bootmaker McKinnon E H., fruiterer 16 Byrne William, furniture dealer Weaver Mrs. Catherine 18 Hewes Samuel, artificial flower maker 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Henley Gideon 38 King Robert F., coach builder 40 Pringle William A. 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Byrnes P. & Co, undertakers (branch) St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street-East side Union to Angel street 1 Scott Archibald la Burns Richard 3 Fenton Lionel G. 5 Ricardson Edward C. 7 Gurrin Frederick 9 Gurrin Brothers, fuel merchants and carriers 11 Littlejohn Albert, drayman 17 Woodcock Michael Gowrie street 19 Ripper Charles 21 Spear Henry F. 23 Bullock Charles 25 Smith William, watchmaker 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Grant George H. 31 Lockridge Robert S. 31a Becker Joseph 33 King Frederick 35 Robinson Mrs. Portia West side 2-4 Slinning Peter, fruiterer 6 Cook Henry C. 8 Yeates Henry M. 10 Franklin Mrs Annie, nurse Franklin Amos A. 12 Laws W. C. 14 Levy Mrs. M. 16 Crow Alexander
18 Nicholls George F. 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Jones Thomas W. 38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Lane Off Gowrie street 23 Masters William H.

Newman Street-East side 348 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Brennan James 22 Lynch Thomas J. 24 Heath Richard 26 Carman Rudolph 28 Webb Edward G. 30 Wood William 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Troy John 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Prince William A. 42 Woods Frederick 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Stuart Mrs. C. 52 Beal F. T. 54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music 56 Johnston James 58 Harrison Sidney 60 Paroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Horrigan James 66 Lowe William S. 68 O’Brien Morton 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Teffy John 76 Griffin Alfred 78 Branston Charles 80 Bolin George 82 Thompson Robert 84 Spinks James 86 Harding Mrs. A. A. 88 Green John Gowrie street 90 Reilly Mrs. J., grocer 94 Starkie William 96 Little John 98 Robins Edwin G. 100 Williams William 102 Campbell John 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street West side White Horse street 1 O’Brien Mrs. Frances C., grocer O’Brien Patrick 3 Mills William E. 5 Mullanphy Mrs. Mary J. Kelleher Mrs. Margaret 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Tingate John G., hatter 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J. P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J. 21 Walker Watson 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Haddock Thomas 29 Beach Richard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert
39 Hill Thomas, sash-weight foundry Snow White Washing Machine Maftr. 45 Coles William 47 Stewart Alexander M. 49 Coutts Alexander G. M. 51 Hereford Robert 53 Bullock Halbert Isaac 55 McEvoy Mrs. Emily 57 Turnbull Stanley 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Poole Arthur H. 65 Parker Frederick 67 Williams Harry 69 Worrall George 71 Floyd Mrs. Annie 73 Hough Ed., estate agent, sec. Tram- way Clothing Club 75 Lloyd Thomas 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 79 Graham John 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Stuckey Henry J. 85 Fletcher Frederick G. 87 Smith Edward 89 Waiters Frederick Union street

Norfolk Street 424 King to Angel street 1 O’Neill John J. 3 Gilmore Joseph 5 Williams John 7 Atkins James 9 Eggleton Mrs. P. McIlreen George White Horse street 25 McLeod Alexander 27 O’Neill John L. 29 McMullen Michael 31 Davey Amos H. 33 Smythe William 35 Smith Mrs. Susan 37 McBride James Redwin street

Northwood Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Wintle Abraham J. 4 Mercer Alfred T. 6 Rolston Albert Alderman James 8 Costello James 10 Mercer Walter G. 12 Gaudry Rowland 14 Gibson Samuel 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 22 Rawlings Benjamin East side 1 Niness Edward 3 Cheeseman George 5 Cannon Mas. M. J. 5 Armfield Frederick S. 9 Deery Edward P. 11 Coulter Graham C., “Clifton” 13 Aaron Joseph, “Carlton” 15 Fawcett William, “Hamilton”

O’Connell Street-East side King to Raper street Victoria street 9 Cohen Mrs. Rachel 11 Hawkshaw Herbert 13 Eather Edward C. 15 Joy John J. 17 Jackson Albert J. 19 Philp George 21 Abbott Charles H, 23 Davis Henry Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 81012 George
Street South. ‘Phone 726)

EVERYTHING FOR EVERYBODY AT ANTHONY HORDERNS’.


Oxf NEWTOWN. Phi 491

Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Vine William 38 Haswell Thomas O. 35 Thomson Thomas 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., engine-driver 47 Meirendorff O. 49 Shipton Charles A. 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W., vet. surgeon 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 Wheatley John H. F. 61 Webb 63 McEwan Alexander J., constable 65 Mitchell Charles H. 67 Rutter Henry 69 Collins Thomas 71 Grosvenor Richard 73 Powell William 75 Brown John 77 Wiley George 79 Bailey Frederick 81 Bourke Walter 83 Chesterton Oswald 85 Bullough Samuel 87 Drew William West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 6 Goodwin Joseph, plumber 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street Lloyd Mrs. Ellen 16a King William 16 Smith John C. 20 Pryce William H 22 Burton Arthur H. 24 Harbidge John 28 Harrison Charles 30 Doyle Dennis Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 Warner Mrs. Matilda 46 McLennan John 48 Myer Charles 50 West William S. 54 Whiteoak Mrs Catherine 56 Hitchens Mrs. Janet R. 58 Smith Charles H. Chalder street 60 Wilson John K. 62 Walker John W. H. 64 Fraser David 66 Fisher Charles 70 Green William R. 72 Crook Chas. 74 Ryan William 78 Ovenden George A. 80 Blamires Titus S. Raper street 82 Connors Mrs. Elizabeth 84 Douglas Charles H.

Oxford Street-East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Bedford Edward Pedder 3 Donnolly Steele 5 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist Albemarle street 7 Julieff John M. 7a Logan Walter 9 Young Robert 11 Rath Arthur 13 Apps Alex. 15 Edwards Henry R. 17 Hampton Arthur B. 19 Grenfell J. H. 21 Hermanson Elias
23 Porter Robert Campbell lane 27 Spring Arthur 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Andrews William 41a Royle William R. 43 Barrett Mrs. Kate, fruiterer Land’s lane 45 German Richard 47 Green Mrs. Elizabeth, fruiterer Green William T. 49 Hood Mrs. Margaret West side 2 Young Mrs. Annie 18 Bonnette Albert H. 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street 26 St. Bede’s Convent and High School- Sisters of the Good Samaritan 36 Holland George E. A. 40 Veaney Misses D. and M. 42 Lannen Joseph. “The Piers” 48 Hammall Anthony 50 Earle Mrs. Hannah Langton W., dis. sup. Colonial Mutual Life Ass. Society Limited 52 Hayes James 54 Page Harold 56 Savers Charles H. 56a Wakely Matthew 58 Carter William 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Buckman Albert 8 Davis Mrs. Mary A. Davis Miss Linda, ladies’ hairdresser Pearl lane 10 Johnston John A. 12 Anderson John C. 16 Don James S. 18 Paull Herbert S., engineer 20 Quy Mrs. Fred, “Essex House” 22 Paul James W. E. 24 Anderson Mrs. Mary 26 Schwoebel Mrs. Margaret 28 Stahl John H. 30 Curran James R. 32 Burgess Alexander E. 34 Bradd Frederick E. 38 Sharp Joseph 40 Fraser Thomas W. 42 Shaw Charles H. 44 Daley Charles 46 Bennett John W. 48 Parker Mrs. C. 50 Felgate Mrs. Alice 52 Harris William J. 54 Gledhill Frederick 56 Nicholson George West side 1 Lewis Rice 3 Alexander David 5 Willis William C. Commodore street 7 Doherty Ernest 9 Broadhead Arthur F. 11 Brennan John 13 Hayes Michael J. 15 Boyan Joseph 17 Weber Herbert 19 Edwards William Charles, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs. E.
37 Thomas Evan 39 Grover Arthur E. 45 Courtney Thomas 47 Dalton Charles F. 49 Smith William J. 51 Lloyd Francis, grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Hannabel Arthur J.

Pemell’s Lane Simmons to Reiby street Mitchell Bros., sign-writers & painters (workshop) Moon Edward S.

Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 38 Bennett Alfred J. 36 Gray James T., “Surrey Cottage” 34 Wheeler Mrs. Mary, “Fernleigh” 32 Ferrier Leslie A. 30 Herman Albert V., “Madaline” 28 Upton John 26 Neal Robert N. 24 Stone Frederick, “Hopetoun” 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 Frazer James, “Rothsay” 18 Blair Mrs. K., “Nubia” 16 Rowsell William J., “Langley” 14 Confoy Thomas J., “Scarboro” 12 Moran Albert Ignatius, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Newton James. “Milano” 6 Cunningham Cecil, “Irene” 4 Brown – “Sylvia” 2 Wendt C., grocer North side 19 Orme C. Alvin, “Victory” 17 Meyer Mrs. J. F., “Phoenix” 15 Noble Thomas, “Bognor” 13 Scard Alfred H., “Rose Moor” 11 Tory Robert 9 Edwards Jos., “Caroline Villa” 5-7 Hubbard S., bottle and case merct. 3 Olsan Mrs. Katrina 1 English John P., “Dania”

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron William, fuel merchant West side 2 Reilly Mrs. Bridget 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Berry Joseph 10 Lee Mrs. Alice 12 Croft William Belmore street 14 Gray Richard M. 16 Turner John 18 Hellemann William T. C. 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Brady John G. 26 Stubley John T. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pryce Norman C. W. 34 Pittendrigh Samuel W. Charles street 38 Faulkner Samuel, greengrocer 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Hayes Mrs. Honora, dressmaker 44 Cavanough Harold R. 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Crick E. A., storekeeper 52 Baynton Edwin W. 54 Paris John S. Harris Fred., photographer 56 Norta Reginald J. 58 Fitton Henry 60 Fernley Richard 62 White Hugh H.

WOOD AND COMPANY: FOR FULL PARTICULARS LOOK UP TRADES SECTION “UNDERTAKERS.” SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


492 Pin NEWTOWN. Keg

Pine Street-East side Wilson street to railway 2 Evans George 4 Dawson Edward C. 6 McLoughlin John 8 Hobden Robert H. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, engine-driver 16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss, teacher of music 20 Scrivener Claudius Alfred 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 McInerney John J. 3 Dorsett Alfred J. 5 Buchanan James Britten Henry B. 7 Fox James 9 Binnie William 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan Mrs. Mary J. 17 Alderson James W. 19 Lock William 19a White Tyrone 21 Stock John 23 McGann Andrew W. 25 Bock Mrs. Marie 27 Chappie Henry K. 29 Mason Albert, sawyer Gray Herbert D. 31 Craine William J. 33 O’Dell Mrs. Margaret 35 Pogson John, clicker 37 Lomax Augustus R. 39 Mansell Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Hinton John Egan street 6 Mason Percy 8 Osborne Sydney G. 10 Aikman John S. 12 Wright Walter 14 Townsend Mrs. Marie South side Hordern street-Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Scannell Daniel

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlinson Charles 28 Stokes Mrs. Mary A. 30 Blakeney M. J. 42 Hill Walter 44 Say Henry 46 Webber Arthur 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Pittman John 58 Symes Mrs. Sarah 64 Lundbeck Albert F. 68 Heydon Phillip Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Mrs. Teresa 5 Spring James, J. P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution- Miss Maude Ashe, superintendent 15 Lawson Maxwell G. 17 Lawson Ernest A. 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A.
25 Sedgers Philip 27 Conway Edward 29 Rusfeldt Mrs. E Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music 33 Callander William 35 Scrivener John G. 37 Speed John Bennett street 39 Dickie John 41 Fulham James, “Boronia” 49 Petersen Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Bishop James C. 4 Cavanagh John 6 Ferguson Samuel 8 Tully John J. 10 Burton John 12 Cummings Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Mrs. Matilda West side 1 Daly William 3 Scott Archibald, gas-fitter 5 Sutherland James 7 Miles George E. Newell John J. 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Heathcote Richard 15 Donaldson Walter J. 17 Sayle William 19 Taylor – Leamington avenue

Raper Street-South side 109 Church to O’Connell street Hordern street 1 Lane George 2 Gibbs Mrs. Annie 5 Scott Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs. Fanny 11 Corben Edward 13 Montgomery George 15 Bowman Mrs. Abbie 17 Hermann Henry B. 19 Shuetrumpf Carl 21 Hedley Arthur 23 Brown Alexander C. North side 2 Warland Arthur M. 4 Kaalund Holger 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Wilton Alfred 18 Jarman Ernest J. 22 Culbert Richard 24 Batton Mrs. Jane 26 Blain Joseph H. 28 Savieri Pilaide 30 Frost George 32 Taylor William E. 38 Downer John 40 Pakes Frederick 42 Sainty James H., engine fitter 44 Copp Alfred McPhillips Mrs. Florence 46 Phillips Mrs. Elizabeth 48 Costin Barry T. 50 Cavender William J. 52 Tottem George H.

Rawson Street-South side Station to Reiby street 2 Clayton Alfred E., milk vendor 4 Townsend Mrs. Harriet Young Willoughby T. 6 Sewell H. T. B. 8 Farrant Phillip E. 10 Lemcke Mrs. Ana 12 Organ Benjamin 14 Eadie Mrs. Margaret
16 Jones William 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Frederick 22 Cooper George R. 24 Beattie John 26 Kain Frank F. 28 Langford Alfred 30 Peters James 32 Spicer Mrs. Lucy 34 Roberts Alfred E. 36 Tuckwell Samuel C. 38 Faust George F. North side 9 Dorahy Hugh, “Norwood” 11 Buzacott The Hon. N. J., M. L. C., J. P. 13 Bourke Mr*. Ellen M. 15 Pearson Mrs. Kate 17 Care Arthur B. 17a Barry John H. 19 McGuckin John 21 Smith John H. 23 Adams Alban A. 25 Clark Mrs. Martha 27 Emery Mrs. Margaret 29 Falconer Arthur J. 31 Hughes Mrs. Ann 33 Rose George 35 Newell George R., painter

Redwin Street-North side Off Norfolk street 1 Collie Alexander 3 Sigworth John 5 Putland George 7 Sherlock Frederick L. 9 Dimond George 11 Goodwin James 13 Wright Mrs. Elizabeth 15 Hogg Harold 17 Hoye Frederick 19 Bellion George South side 16 Clark Thomas 18 Fenton’s store

Regent Street-East side 35 Bedford to Bishopsgate street 1 Hall E. J., private inquiry office 3 Wibel Leo 5 Green George H. 7 Lord Mrs. Ada 9 Reed Mrs. M. C. Hogg William E. 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Lane William 21 Weekes William 23 Nutt Arthur E. 25 Histon Maurice 27 Holmes Edwin J. 29 Austin William H. Lennox street 37 Beech S., pattern & cabinetmaker Kent lane 41 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail Mrs. M. A. Albemarle street Carlisle Castle hotel-John McLean 71 Elliott Joshua W. 79 Batman Miss Amelia 81 McLean Donald 85 Robertson John 89 McDonald Miss Elizabeth M. A. 91 Maish William J. 93 Baillie James 95 Simmons Mrs. Mary 97 Ruddle George E. 99 Osmond Thomas J. 101 Toby Ernest V. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George
Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Rei NEWTOWN. Sim 493

109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Neve Henry C. 115 Sutherland Lindsay A. 117 Munro John, van proprietor 119 Kell Arthur 121 Dobson Kingsmill J. 123 Hayes George West side 2 Carter Ernest V., storekeeper 4 Mealey James 6 Morris Arthur S. 8 Selby Christopher 10 Rowland Albert A. 12 Hardman Richard 14 Marsden Daniel A. 16 Thomson Mrs. Elizabeth 18 Green Thomas 20 Pay Matthew 22 Pinfold William R. 24 McCall John 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Westlake Arthur H. Lennox street 44 N. S. W. Fresh Food and Ice Co., Ltd., milk vendors 46 Binskin William H. 48 Hordern Mrs. Ann Weaver Mrs. Jane 52 Quinton Arthur R. Albemarle street 66 Atkinson William J. 68 Cosgrove Mrs. Julia 70 Dixon Henry 72 Beer Mrs. Amy 74 Pithers Silvester W. 76 Lincoln George 78 Roberts Tom P. 80 Chandler William 82 Green – 84 Newman Thomas 86 Croft John 88 Ward Albert G. 90 Cornwell Frederick 92 McDonald Ronald 94 Staples John 100 Morcom Mrs Mary 102 Turner John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel-Henry H. G. Burgess 110 Oliver George 114 Alexander Mrs. Elizabeth 116 Elstub Robert, J. P., contractor 122 Vernon William H.

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Stewart Mrs. Evlyne 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Johnson George M. 18 Newell Arthur R. 20 Cochrane William S. 22 Peir W. G. Don street 26 Everitt Mrs. Frances 28 Thomson Robert 30 Cochrane John 32 Simpson Claude B. 34 Hall Mrs. William 36 Boardman Leslie 38 Ryan M. J. 40 Snowden Robert W. 42 Howard Mrs. Annie 44 Scott Herbert B. 46 Gibson George 48 Christie Robert Clark John 50 Mooney Richard
52 Clark Robert A. 54 Bell Henry F. 58 Horne George H., grocer Rawson street Christ Church Mission Hall (Enmore) 62 Lockeridge Allan S. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Stewart Charles J. 3 Hamill Mrs. Isabella. “Potomac” 5 Slack Charles L., “Harbron” 7 Smith Henry A., “Chicago” Joyce Oscar 9 Hanney Joseph C., “Calliope” 11 Ross Frederick M. 13 Wilmott Darey 15 Blakely Thomas, “Yamba” 17 Johnson Leslie, “Alloa” 19 Cleary Mrs. Mary, “Warwick” Pemell street 29 McCahon Mrs. Jane 31 Ball Mrs. Jane 33 Brier Rocco R. 37 Clancy Harry de Burgh 39 Lea Frederick J. 41 Nesbitt Hamilton Sloane street 43 Luscombe Mrs. Isabella 45 Ferguson Archibald 47 Healey Frank 49 Morris Andrew J. 51 Maloney Joseph 53 Polden Samuel H. 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace J. Fulham street

Richard Street-North side Missenden rd. to North Newtown school Wright H. G., clothing manufacturer- A. H. Wright, manager Cole Edward, coach builder Elisabeth street 20 Ross Edmond A. 22 Payne William P. 24 Manning Mrs. Annie 26 Waugh Benjamin T. 28 Saunders Alexander 30 Yeaman F. A. 32 Stevenson Cleeve 34 Strickland Charles 36 Roberts Ernest 38 Holliday Norman W. 44 Mitchell Samuel 46 Lovedale – 48 Young Oliver R. 50 Halstead Mrs. Thomas 52 McRae Herbert 56 Blackwall Miss Jeannie South side 1 Cole Frederick 3 Wilson Henry 5 Allison Charles F. 7-9 McKay Robert Timothy, builder 11 Troke Sidney G. 15 Tegart Mrs. M. A. 19 Meldrum Henry Elizabeth street 37 Holcombe George R. 39 Davis Hugh

Robert Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Ferris James 4 Patterson Joseph 6 Nelson Samuel 8 Hurst Richard F. 10 Montgomery Samuel 12 Suttonberg Barron 14 Tildesley Mrs. Harriett 16 Poulter James 18 Weale John J.
20 Johnston Francis J. 22 Brown Ernest 24 Riley Mrs. Margaret 26 Costello Robert J. 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Morris Arthur W. C. 36 Crowne G. J. East side 1 Martin James 3 Foxon Joseph 5 Olorenshaw Bernard 7 Stephens Herbert A. 9 Farr William A. 11 Booker Alfred 13 Middleton Wesley J. 15 Smith Frederick H. 17 Morgan Evan 21 smith Herbert O. 23 Satchell John S. 25 Field Leslie L, 27 Leary William 29 Woodham George 29a Sirman John 31 Hayward Henry 33 Withers James E. 35 Wallace William 37 Ford John M.

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson Samuel, fuel merchant and veterinary surgeon 6 Cooling Thomas South side 13 Page Joseph 11 Deveney Timothy 5 Osborne Percival A. 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Sawkins Mrs. Eliza J. 6 McLerie John 8 Mottram Charles 10 Griffiths John 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles St. Andrew 16 Newnham Robert East side Fallick and Co., builders 3 Binskin Edward C., “Roseville” (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory and vinegar works Simmons street North side 1 Bracken Dennis J. Metropolitan road 3 Bonfield Charles

Short Street Off Camden street 1 Downes Mrs. Harriet 2 Baker Frederick E. 3 Goodin Philip H. 4 Marquand M. B. 5 Grant Arthur

Simmons Street-East side Enmore road to Camden st.-Pemell’s lane 12 Rea Miss Celia, private school Hepper Henry W., “Torquay” Trevillion Henry D., “Harolda” O’Connor Matthew D., “Inveresk” Brown S., “Invermay”

WOOD AND COMPANY; OUR FUNERAL PARLORS ARE AT 810-12 GEORGE STREET. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


494 Slo NEWTOWN. Sta

Simmons street continued- 16-18 Beegling D. H., physician and sur- geon, “Yarrowa” Pemell street 28 Worsley Mrs. Jessie, “Lachlan” 30 Carter Ernest, “Campaspe” 32 Meagher Louis, “Sussex” 34 Dadswell Herbert E., “Glen Iris” 36 Harley Martin, “Ormonde” 38 Carson Francis A. 42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A. Sloane street 46 Armstrong George 48 Chamberlain Bert 50 O’Connell Christopher, “Blairgowrie” 52 Giles William J., “Thelma” 54 Fenning Henry, “St. Elmo” 56 Osborne Leo, “Chelsea” 58 Harding Beaumont C., “Wallsend” 60 Ewin James 64 Camp Mrs. Rosetta Press Miss Emily S. Witts William, fuel yard Fulham street 70 Leigh Rath, conveyancer 74 Armstrong Ebenezer 76 Kain Miss Sarah Margaret street 88 Szarka George, grocer Hogan Edward 90 Sloane Edward 92 Perry Paul 94 Mattheson William 96 Lawler James G., cleaner & presser 98 Erickson T. William R. 100 Cranston Edmond T. 102 Griffiths Thomas William 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Hulbert Alfred C. 110 Walsh Harry 112 Miller Henry 114 Bagot George W. 116 Andrews Charles 118 Jackson Thomas H. 120 Miller William 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 128 Dorn Mrs. Rachael 130 Yeardye Albert W. 132 Robertson James A. 134 Winfield Mrs. Fanny Winfield Walter 136 Roberts Frederick 138 Westerman Mrs. Agnes West side 1 Seller Frederick C. 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 May Alfred 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Anderson Mrs. David 17 Toohey Roger J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge MM. Georgina 23 Tallentire Walter G. 25 Bagnell Henry B. 27 Glover David A. 29 Walker Mrs. James 31 Marsden Fred 33 Stephenson Matthew 35 Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs. M. A. 39 Miller Gilbert 41 Fraser Mrs. Jessie 43 Breen John 45 McCabe James 47 Hicks Mrs. Margaret 49 Bellick Mrs. Mary Ann Matthews William J. 51 Nettleship Misses E. and H. Johnson Mrs. Sarah J. 53 Coggins George 55 Ingall Mrs. Fanny 57 Moon Mrs. 61 Drake James A. 63 Dark Claude 65 Milligan Mrs. Sarah 67 Toogood John 69 Dowling Henry 71 Carter Mrs. Catherine E. 73 Ridley William 75 Walters Allen 77 McSherry John 79 Meek John H., milk vendor 81 Gibson James 83 Lands Mrs. Henrietta 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Thompson William H. 93 Kellar Arthur C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Gatley Albert 107 Brackenridge William 109 Toomer Frank 111 Cook David 113 Deeman – 115 Hartley Arthur 117 Stevenson William, Junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Christy James 127 Woods Frederick C. 129 Mathers Leslie C. W. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Latham Philip 135 Younger Ralph 137 Stanner Thomas 139 Negus John 141 Talbot Alfred

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Machin George E. J. 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Jack Andrew 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 5 Mills Alfred 3 Trimmings Charles 1 Walker Benjamin South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son. coach factory

Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital-G. E. Ardill, J. P., director

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca Newton Leonard, massuer 4 Loennies Francis 6-8 Gibb George A., estate agent Tennis court-H. M. Larkins, sec’tary Christ Church-Rev. Reginald Noake, B. A., rector 40 Johnson Frederick W., baker Owen Mrs. G. D, (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works- McDonald and Eklund, proprietors Enmore road
20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Webb William 34 Young R. S., J. P., overseer Council works 36 Wright William 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs. Ellen 46 McKenney Miss Alice, boarding establishment 48 Thistleton Miss Emily, boarding establishment 50 Devine John 52 Bolton Mrs. Clara 54 Jay G. B., draper 56 Evans Mrs. Elizabeth 58 Wells William, painter 60 McKern Mrs. S. A. 62 Bell George 64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E. T., nurse 76 Irwin John Edward 78 Firth William Firth Robert 80 Walker R. H. Holt street 82 Green E., fuel merchant 84 Roach Edward 86 Green Mrs. M. 88 Harvey Robert T. 90 Gentle J. J. 92 Moon Edward 94 Gillespie John 96 Johnson Walter T. 98 Fortescne Mrs. Emily 100 Bryant Isaac 102 Campbell John J. 106 Sutton Miss A., private school 120 McCarthy Mrs. Jane 122 Orr James J. 124 Craigen James 126 Campbell Mrs. Amelia, dressmaker Campbell Robert 128 Walker Mrs. Mary A. 130 Lock Charles 132 Nutt David C. 134 Dunning Walter 134 Thistleton Mrs. Catherine 136 Joye Max H. 138 Dodds Edward 140 Hunt William 142 Bottrell Mrs. Mary, dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Parabo William J. 148 Young William 150 Brown Edward 152 Harrington John W. 154 Hurst William 158 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants Enmore road 31 Gawne Walter, builder, “Reiby House” Reibey Hall 43 Berringer Peter 45 Chapman William Don street 47 Loydstrom Mrs. Jane 49 Hardy James A., physician and surg. 51 Miller Hugh G. 53 Wilks Mrs. Emma 55 Heighway Mrs. Sarah 57 Powell Thomas 59 Isenhood Frederick W. 61 King Edwin J. 63 Austin William A.

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office, 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

ENTRANCES IN GEORGE, PITT AND GOULBURN STREETS.


Ste NEWTOWN. Wat 495

65 Bradford Mrs. Mildred 67 Barnett Frank H. Rawson street-Holt street 81 Davidson Edward 83 Greenow Alfred E. 85 Levi Myers 87 Chessell Mrs. Grace 89 Butler Albert 91 Mahony Misses E. C. and M. A. 93 Jones Henry M. 95 Martin Walter J. 97 Ewen Albert H. 99 White Victor 101 Humphreys William G. 103 Chesworth John 105 Dayhew Samuel A. 107 Byrnes Frederick C. 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 113 Andrews Alfred R. 115 Thwaites Mrs. Ida 117 Jarman Andrew W. 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Barry Mrs. Elizabeth A. 125 Hughes John 127 Cahill Thomas 129 Simpson Thomas 131 Gannon Joseph N. 133 Dyson Henry 135 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James

Stephen Street Off 159 King street

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 17 Cairns Alfred W. 19 Dunn Mrs. E. 21 Dodge Mrs. Norah West side Campbell street 8 Stevens William G. 10 Mason Joseph 12 Herbert John, wheelwright 16 Bruce William 20 Mills Mrs. Annie 22 Hardy George 26 Dunn Oliver J. 28 Robinson Bernard A. 32 Keetch Mrs. Annie 38 Cummings Mrs. Patrick Brennan Miss Annie 50 Montgomery John 52 Stormon Bartholomew 54 Parker Benjamin 56 Foley Hugh M. 58 Read Francis (For continuation, see Camperdown)

Trade Street-South side Railway avenue to St. Mary’s street 26 Bradley Mrs. Annie 24 Corcoran Patrick 22 Craig Mrs. Ellen 20 Garn John 18 Egleton William 16 Anderson William M. 14 Weekley William, engineer 12 Sutherland Thomas J. 10 Jones William C. 8 Marsden Thomas J. 6 Lynch Patrick J., “Franklyn” 4 Savery Alfred B., “Idalia” Albert street 2 Lowry Patrick North side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Ryan John
35 Knowles Edward J. 33 Sommerville Alfred 31 Close Herbert 29 Smith John 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Mrs. L. 19 Agnew Mrs. Mary 17 McCullum John J. 15 Cobb Mrs James J. 13 Williamson Samuel 11 Atkinson Joseph E. Spear Mrs. Emma Baird Mrs. Emma St. Stephen’s Mission Hall

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Bugler Thomas, painter 2 Feldwick George 3 McNee William 4 Wich Arthur 5 Faulkner John 6 Pearson Mrs. Fanny 7 Smith Mrs. Maria 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Wright Mrs. Mary 13 Bedford Oswald T. 14 Hovanden Thomas 15 Turner William 16 Tudor Alfred 17-18 Schwer E., patent bath manu- facturer (workshops) 19-20 McDonald A., Ltd., boot manu- facturers 23 Milsom Alonzo J. H. 26 Watson Ernest H. F. 27 Atkin Albert 28 Brant Jonathan 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-North side Erskineville road to King street south Erskineville lane 1 Scanlan Edmund, “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Cromack Alfred “Glenchass” Newman street 7 Nelson Samuel, laundry 9 Slade Arthur 11 McMahon James 13 Church James 15 Keenan Robert 17 Bell Mrs. Margaret 19 Grono Jonathan 21 Boon Herbert E. B. Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Morgan Frederick 27 Green William J. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Years Edgar 31½ Sutton George W. 33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin Albert J. Weakley Mrs. Julia 39 Blackwell John 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Clarence 45 Marsden William W. 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Jarvis Thomas E. 55 Bell Thomas A. 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M. 69 Smith Mrs. Emma
71 Beehag Gideon 73 Wallis Mrs. C. A., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary Potter George E., grocer 77 Dingwall Charles 79 Brown Mrs. Elizabeth 81 Martin Francis M. 83 Kinlyside John W. 85 Bannon Charles G. 87 Pritchard Thomas, Junr. 89 Barrett Mrs. Mary Lawson James 91 Powell Christopher Munni street 91a Haverd James 93 Ramsey Walter 95 Duke Edwin F. 97 Moxham Charles T. 99 Francis David 101 Morris William 103 Smedley Albert 105 Smith Alfred 107 St. Clare David R. 109 Young Mrs. Elizabeth 111 Henstridge William 113 Godkin Anthony L. 115 Smith George 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Healey Thomas 127 Kohen Stanley H. 129 Duffy Alban 131 Lucas Alfred C. 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Blair Mrs. Maria Blair Mrs. Susan 141 Newton Harry E. 143 Grice Thomas 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Anderson Mrs. Annie 151 Smith William A. 153 Teasdale Emanuel T. 155 Hudson Percy F. 169 Purss John 171 Galloway James 173 Weatherby William J. 175 Union hotel-Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Fitzgerald William M. Robert. Taylor Memorial Hall O’Connell street South side Hordern street-Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant

Walenore Avenue-East side Off 30 Alice street 1 Hayes John 3 Muller Fritz 5 Jope Reinhold 7 Waldron Marcus C. 9 Scott Harold W. 11 Webb Walter R. West side 4 Roffey Walter G. 6 Rhodes Arthur 8 Mackie John 10 Banks William H. 12 Pogson Charles 14 Taylor John 16 Marcer George E.

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Macnamara William Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker

WOOD AND COMPANY: IMPORTERS AND DISTRIBUTORS OF ALL UNDERTAKERS’ SUPPLIES. SYDNEY.


VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


496 Wel NEWTOWN. Wel

Watkin street continued- 6 Golding Mrs. Ellen 8 Wilson Mrs. Margaret 10 Rudd William 12 Hoad Walter S. 14 Gillard Alfred E. A. 16 Matheson Alexander E. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington Mrs. M. A. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music 26 Mallan Mrs. Martha E. 28 Elliott Patrick 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Edge Mrs. Lydia J. 34 Dow Mrs. Eleanor, private school 36 Utley Mrs. Emily J. 38 Pollock Adam 40 Bartlett Mrs. Carrie 42 Smith Mrs. Elizabeth 44 Tween Mrs. Maria 46 Moulang Joseph Moulang Miss, artist in hair 48 Dodman Arthur Wilson street 56 Thruchly William 58 Phelan William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 King Mrs. Amelia 64 Henley Robert, herbalist 66 Furley Ebenezer, J. P., journalist 68 Walker David Skinner Alexander 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Miles Charles A. 5 Chambers Richard 7 McKay Henry A. 11 Baylis Joseph E. 13 O’Keefe Mrs. Margaret McDonald Miss Almeria. dressmaker 17 Plummer Mrs. Mary, boarding house 19 McCardell John McCardell Miss Nellie, teacher of music 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Triggs Sidney A. 27 Fenwick Mrs. Sarah 29 Bubb Mrs. Annie 31 Wallace Frank 33 Frazer Daniel L, 35 Ikin Mrs. Emily 37 Madden Mrs. Annie 39 Coulter Mrs. Martha A. 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Fletcher Mrs. Harriet 47 Oxley Mrs. Clara 49 Brown Mrs. Catherine Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp 61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 73 Bringolf Mrs. Rachel 75 Solomon David J. 77 Tully James 79 Hudson Charles M. 81 Marshall James 83 Riches Henry C. 85 Jenner Robert H. Verdich Paul J. 87 Cuneo William A. 89 Lee Sidney

Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder
3 Wellington Hall 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Martin Charles 11 Byrne John J. 13 O’Brien John J. 15 Crimmins William E. Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Ch’ch-Rev, C. E. James Lennox street 21 O’Keefe Michael J. 23 Searle William G. Kent lane 25 Godfrey William 27 Young Mrs. Jane Coleman Miss Nellie Fowler Mrs. Lizzie Campbell lane 37 Everist George 39 Gilliver Mrs. Elizabeth, costumier Gilliver Henry J. 41 Stuart-Robertson R. J., M. L. A. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss F. E., store 49 Prince William Fitzroy lane 51 Banfield Samuel 53 Belfitt William H. 55-57 Wotton George J., fencer 59 Colling Thomas Wootton John 61 Ritchings John 63 Hobert Samuel 67 Grimshaw Mrs H. 69 Green William T. 71 Kell William F. 73-75 Cullen Michael 77 Dyer Frank 79 Ryan Richard J, J. 81 Waugh Allen 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 McAlister Joseph 97 Woodger James O. 99 Howe Henry E. 101 Roberts James West side Bedford street 16 Ferrier Frederick W. 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Mitchell Mrs. Clara O’Connor Michael 26 Lowe William F. Lennox street-Kent lane 32-34 Cleary Mrs. Kate 34a Johnson A. W., artificial flower man’r Albemarle street 42 Spence John F. 44 Luscombe F. W. 46 Hayes Wallace V. 48 Hayes John J. 50 Fuller Thomas 52 Grant William 54 Forward William H. 56 Gleeson Mrs. Bridget 58 Craig Alick Plummer George 60 Johnson William 62 Ellis Edward 64 Dacker Isaac 66 Byrne Mrs. Beatrice Young lane 68 Dyer Francis 70 Fryirs Tom 72 McCarthy George 74 Purves George 76 Ratcliffe Mrs. Mary 78 Marshall Joseph 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fryirs James H., gasfitter 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Higgins John T. 90 Beer Mrs. Esther 92 Chantler Mrs. Anne 98 Harris Mrs Annie

Wells Street-North side 581 King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 7 Dumbrell Albert H. 9 Howard Mrs. Florence 11 Newson Percy W. 13 May James 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 McKinley William T. 21 Hogg Henry 23 Collins James 25 Horgan William J. 27 Adams David S. 29 Lightfoot James 31 Saunders Joseph 33 Shepherd George A. 35 Stewart Mrs. Susan 37 Roger James A. 39 Smith Walter Scott 41 Nimmo Thomas 43 Gibb Walter J. 43a Mundy John H. 45 Skinner Mrs. Sarah 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. Mary 51 Arundell George T. 53 Catford Charles 55 Papworth John R. A. 67 Ives William 57a Williams John C. 59 Garrard Sebastian 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Coombes Robert J. 65 Reynolds William 67 Hughes William M. 69 Fenton Richard H. 71 Williams Mrs. Annie 73 Chippindale John 73a Wilson Colin 75 Scanlon Mrs. Elizabeth M. 77 Osborne Henry, builder 79 Lees George F. 81 Acland Robert W. Pearl lane 83 Child Thomas B., 85 Brunt William, packer 87 Torr Percy W. Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Sainty John H. 93 Thomas Alfred 95 Campbell William 97 Chapman George 99 Morris Mrs. Elizabeth, fruiterer Morris George 103 McCormick Felix, bootmaker 105 West Albert 123 Connolly John, schoolmaster 125 Curror George 127 Pitty Walter J., “Annandale” 129 McIntosh John, “Bertdale” 131 Appleton James, “Claricevilie” 131a Sieven Edgar S.. “Josephville” 133 Gibson George, “Graceleigh” 135 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder

WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George Street South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Wha NEWTOWN. Wil 497

South side 2 Sutton Alfred 4 Drane Joseph 6 Shorten Mrs. Frances 10 Willard Alfred H. 12 Seymour George 14 Tansley Ernest P., “Tansley” 18 Spencer John, dentist 20 Smith John 22 Lovett Cecil F. 24 Maxwell Albert P. 30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Miss Margaret 36 Morris David 38 Crocker Charles J. 40 Williams Albert H. 42 Histon John 44 Hayton Richard 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Lappan David 58 Brooker James H. 60 Roberts Thomas 62 Martin Thomas 64 Brooker John 66 Houghton James R. 70 Murray Anderson 74 Marchant Thomas J., china and glass rivetter 76 Eldershaw Mrs. Prances 78 Steele Edward A. 80 Rogers Charles 82 White John John street 90 Murray John 92 Saldern John T. 94 Jarvis John H. 96 Moore Milton 98 Wood M. H. Albert 102 Nancarrow Stephen H. 104 Davey George H., “The Priory” 106 Barton Garth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Sherwood William 122 Stiffe John Leopold William B. 124 Crawford George C. 142 Taylor Tom Taylor Mrs Matilda, dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 McGarvey Robert 148 Wright Percival E. 152 Walker S. M. 154 Irwin Charles 156 Whyte Oswald T.

Whately Street Off 242 King street north 2 Sholl George 4 Whitehead Harry 6 Jackman Mrs. Jessie 8 Smith George 10 Brown Alexander 14 Hartley Alfred 16 Holmes George 18 Lewis – 20 Holt Mrs. Jessie Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants

Whitehorse Street-South side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred A., carpenter 8 Hunter Henry 10 Mitchell Mrs. Elizabeth 12 Tabby Alfred 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clarke Henry William Gibbes street
North side George street 1 Griffin Lionel 3 Lancashire Ernest 5 Battery James

Wilford Street-North side Station street to Enmore road James Mrs. Grace Farrow Mrs. Grace Ible Miss May South side 2 Dymond Thomas 4 Fitzgerald John 6 Walsh Henry 8 Watson William 10 Forrester William J. 12 Lee William 14 Lee Mrs. Mary 16 Ross Robert 18 McKenzie William 20 Heuitt William 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Freeman Mrs. Fanny 30 Edge Frank 32 Morris Thomas H. 34 Abbott Mrs. John 36 Forsaith Alfred 38 Craig Thomas 40 Stewart Arthur E. 42 Doyle John J. 44 Steer Mrs. Matilda 46 Mulhall Miss T., boardinghouse

Wilson Street-North side King to Forbes street-Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams William H., saddler 22-28 Gommensen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 Williams Charles B. 38 Haswell Thomas 40 Ibbotson Albert E., builder 40a Eagleson William J. 42 Carrigan Joseph 44 Herbert Alfred J., constable 46 Pleace Mrs. Caroline 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber Alfred W. 52 Jeskie Bros. & Co., fibrous plaster ceiling manufacturers 60 Steele William 62 Wood William 64 Shepherd George Hornby Mrs. Jane 66 Newland Frank 68 Dobbie John 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George Brady Mrs. B., grocer Brady Jeremiah Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Miss Mary 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Watkinson Mrs. Eliza 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W. 98 Hill Mrs. Emma 100 Doyle M. Horatio 102 Bailey Mrs. Fanny 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Halley William A. 114 Byrne Mrs. Matilda 116 Monk Edward T. 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street
132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Thompson Harold L. 142 Crowe John B. 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Gerard Emil 148-50 Mount Eagle Tin-plate Metal Works -A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William 162 Russell George S. 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Fitzroy street 186 O’Brien William 188 Davis Sidney S. T. 190 Robertson Miss Jean, confectioner 192 Souter Henry N. 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Bailey Mrs. Martha 202 Payne Herbert G. 206 Llewellyn Mrs. Jane 208 Bond James Queen street 212 Penman James 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Smith J. G., timber merchant 3 Eagar and Co., estate agents Eagar S. E. Thorne E., tailor (workrooms) Brennan’s stables Erskineville road 17 Stein John 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 McKenzie Duncan 25 Williams John F. 27 Aubrey William C. 29 Williams George 31 Sharpe Emanuel 33 Herleighy Mrs. Mary 35 Cory Henry O. 37 Tollfree Joseph R. 39 Ambrose John 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Holmes Mrs. Esther M. 47 Reynolds Barry. 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 53 Rae William B. 55 Morris Arthur 59 Mills Claude 61 Chalker Frederick 63 Swindells Samuel 65 Gimbert William, carpenter 69 Paish Frederick Latter Day Saints’ Church 71 Oddfellows’ Hall 73 McKellar Mrs. Elizabeth 75 Eigenbrod Mrs. Ellen 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Jones Thomas 81 Boothman John W., coachbuilder Brown street 85 Forster R. C. H., physician, “Firenze” 93 Pickering William 95 Colless Joseph 97 McLaren Daniel J. 99 Holmes Alfred 101 Williams John James 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Davie Alexander H. 109 Gove John B. 111 Hannan John L. 113 Hart Henry

WOOD AND COMPANY THE MOST EFFICIENT FUNERAL DIRECTORS IN THE CITY. Head Office, 810-12 George
Street, SYDNEY. Tel. 726)

THE PICK OF THE WORLD’S CHOICEST COMMODITIES,


498 Alf NORTH BOTANY. Bax

Wilson street continued- 115 Ryan Patrick 117 Wood Henry A. 119 Simpson John 121 Jeffrey James 123 Klas Jacob 125 Betteridge Bernard 127 Smith Henry J. Burren street 143 Reardon Edward Book Miss May, dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Levy Samuel 153 Landers S. H. 155 Rummans Herbert H. 157 Chinchen Henry W. 159 Kent William, stovemaker 161 Toohey Michael 163 Smith Daniel J., bootmaker Parker R. E, Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 183 Daley Harry 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Mather Joseph 191 Aynsley Mrs. Ethel, fruiterer Aynsley Richard 193 Smith James 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W, glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill David, general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Boorman Thomas F. Holdsworth street 213 Horner Arthur 215 Whiddon John 217 Sheridan Mrs. Nora 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, “Hawthorn” 225 Harford John C. 227 Sims Mrs. Fanny (For continuation, see Redfern) Yaralla Street-South side Off Bucknell street Wilks J., fuel merchant Templeton George, “Dewerstone” Maudsley James, “Mewstone” Atkinson Ernest G. H., “Eddystone” 1 Comber John 3 Lewis Hubert N. 5 Lansley Henry 9 Gray Richard 11 Gordon Mrs. Violet 13 Devine Mrs. Catherine Devine Martin J. 15 Young Mrs. Ellen 17 Todd James 19 Goldsmith James V. North side 2 Dwyer James 4 Minogue John 6 Funnell Thomas 8 Locke William 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Press Ivor H. 18 Miller Leslie 20 Holl John 22 Burton Patrick J.

END OF NEWTOWN ENTRY


NORTH BOTANY


WOOD AND COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office. 810-12 George Street South. ‘Phone 726)