ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- south by Erskineville and St. Peters; and on the west down; on the east by Redfern and Darlington; on the by Petersham and Marrickville. Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862, Area—480 acres. Number of houses—5,500. Number of assessments—5,740. Miles of streets—26|. Assessed Value—£193.160 10s. Annual rental—£212,390. Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,540,272 4s. Council Chambers—Town Hall, King-street. Office hours—Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 12 noon. Council meetings—Every alternate Tuesday. MAYOR— TREASURER— Harold T. Morgan, J.P. J S. Ranclaud AUDITOR ALDERMAN– W. H. Cadogan Jas. Campbell W. Cox, J.P. OVERSEER OP WORKS- W. C. Clegg W. Edwards Robert S. Young Charles H. Ibbotson John Salmon, J.P. Nathaniel Lewis Wm. Rigg, J.P. INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR J. F. Smith, J.P. Harold T. Morgan, J.P. John Watson Frederick Hoffman Robert Elstub, J.P. Chas. H. Turtle CHIEF BAILIFF– TOWN CLERK- Sargant Nathan Archibald Mackintosh, J.P. CARETAKER— John Wilson, Junior Clerk Joseph Brown


468 Alb NEWTOWN. Alb

Albemarle Street—South side Bedford street to 60 Australia street Baltic street—Oxford street 44 Lidbury Charles, ” Wendover” Wellington street—Regent street Klees Joseph T. 34 Williams Henney, butcher 32-30 Williams Henney 28 Hayden C., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Trickett John W. 22 Crone Mrs. Mary 20 Shemwell Edwin M. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 14 Jeskie Gustave 12 White Oliver 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Gibson Thomas, bootmaker 4 Morton Robert, bootmaker 2 Jones Mrs. Mary North side 113 Richardson Charles T., ” Byerock ” 111 Hopkins Mrs. Albert, ” Burrowa ” Artingstall Alfred 109 Sedgers Phillip, ” Bundaberg ” 107 Webb Percy R., ” Bombala ” 105 Mitchell Mrs, Clara, ” Beaulah”

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Alb NEWTOWN. Ang 469

103 Bird Henry, ” Beresford ” 101 Fishpool Harry, ” Ben Lomond ” 99 Mason Ernest, ” Benalla ” 97 Burgess Henry, ” Belmont ” 95 Tully Henry, ” Blenheim ” 93 Hearne J. William, ” Glenferrie ” 91 Geddes William F., ” Batavia ” Baltic street 69 McLauchlan Andrew Oxford street 67 Cunningham Chas. M. 65 Saunders Richard 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 MacAuliffe Arthur 59 Ardill George E., J.P. 51 Levy Isaac D. 49 Banks Silas 47 Salisbury Mrs. Janet Wellington street 45 Rogerson F. E., grocer 25 Macpherson Mrs. May, milk vendor Macpherson Thomas 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotel—John McLean 19 Murray John 17 McBurnie William, bootmaker 15 Shemwell Edwin M. V., ” Moruya ” 13 Johanson Edward J., ” Araluen ” Denison street 9 Walsh James and F., drapers 7 Baldick James, blacksmith 5 Bailey Mrs. Elizabeth 3 Fernon J. F., van proprietor Albert Street—North side Bedford to Trade street 3 Pearce Zacheria 7 McDonald Murdoch 27 Grirnshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 Happ Frank G. 39 Clarke Edmund 41 McEwan Mrs. Annie South side 12 Boxwell John 6 Smith William Alice lane Alice Avenue Off Alice street West side 1 Morris Horace C. 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell Mrs. Mary 7 Wilks Mrs. E. East side Jamieson Henry C., ” Carlton” Moore Charles E.,” Oatley” Brown Horace J., ” Sutherland ” Roach Edward, ” Penshurst” Knight George F., ” Como” Green Sydney A., ” Clifton ” Alice Street—North side King street to Edgware road The O. K. Jam Co.—G. B. Edwards, proprietor 1 Nossiter Thomas B., “Clifton Cottage” 11 Douglass George 17 Drinnan William A. 19 Bailey Mrs. Annie 21 Fraser Alexander Off—21½ Finlay John P. Finlay Roderick T. 23 Thackall John H. 25 Mavay Mrs. Mary A, 27 McArtney Edward Williams John 29 Flint William 31 Woodroff Harry 33 Poole Alfred Off—33 Richard E. H. & Sons, art metal workers 49 Danaher David Tye Herbert N. 51 Parks Cornelius J. F. 53 Windberg Henry F. 57 Cremen Mrs. E. 63 Clare Alfred 65 Sincock Mrs. Sarah 67 Armour David 69 Walters Carl 69½ Noyes Henry 71 Souter Geo., contractor, “Lindaglenn” 81 Hanks Sidney J., ” Grace Lynne ” 83 Austin G. S., ” Glassnock ” 87 Stewart Mrs. Jean, ” Perth ” 93 Younghusband S. J., ” Cheshunt ” 95 Atkinson Thomas J., ” Lewisville ” Bryce Victor 97 Stone William, ” Ireneville ” 101 Parker Thomas J. 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton William, grocer 109 Webster Robert 111 Cameron Alfred W. 113 McGlinn Mrs. Mary A. 115 Crocker George A. 117 Kilbut John 119 Burton Sydney T, 121 Stone Sidney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Johnson Mrs. Florence E. 129 Hampson Walter 131 Wannell Faithful Lush George P. 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss 139 Noakes Mrs. Agnes 141 Foot Mrs. Sarah A. 143 Cornwall H.. mason 145 Schmidt Christon 147 Thornborough Arthur F. 149 Cox Charles W. 151 Becker Ernest 153 Brooman George 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Bell Mrs. Agues, confectioner 165 Leigh John A. 167 Dobson Kingsmill 169 Stephenson Matthew 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Gibson John S. 179 Holland William H. A. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Everett George South side 4 Aubusson James E. 6 Lees Alexander 10 Taylor Lewis 12 McDonald Mrs. Ana 14 Perry Arthur 16 Toomer John 18 McDougall William W. 20 Hughes David M. C. 22 Johnson Mrs. Annie 24 Houston Eugene McIntyre 26 Miller John L. 28 Simmons Joseph 30 Wiles William J. Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Hatley Alexander 36 Ferry Patrick J, 38 Enfield Andrew G. 40 Vercoe Frederick 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers—J. W. Duesbury, propr. TeL 253, Newtown Cooper William G. 62 Peard William J. 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 78 Mitchell Frederick E. Singleton Louis B. 80 Maccallum Miss Jane 82 Russell Alfred 84 Erskine Thomas 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Pile Harry W. R. Falconer Mrs. Amelia 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglass Henry, carpenter 100 Roberts H J., ” Dalmeny ” 102 White William, ” Tarana ” 104 Thitchener Henry J., ” Edenia ” 106 Bastian Henry 108 Anderson Peter Anderson Percy, teacher of music 110 Collins Henry 112 Goodwin Mrs, Sarah 114 Mahony Michael 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Beattie Alexander 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Cuddington Alfred 134 Abrahams Henry 136 Johnson Frederick A. 138 Wallace Albert E. 140 Cuthill Alexander 143 Ives William H. 144 Hoffmann Herbert G. 160 Burrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs, Elizabeth Angel Street—South side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Harrison William W. 8 Brown Ernest 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Armstrong William 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Brown Wm. M. 30 Hample Augustive, painter 32 Fletcher Alfred Fletcher Mrs. Elizabeth, dressmaker 34 Ouley Edward 36 Lake Mrs. Louisa 38 Copeland James 40 Jones Arthur E. 48 Johnson John J. 44 Coates John 46 Kyle Mrs. Harriott E. 48 Campbell John 50 Robb William 52 Hampton Arthur H. 54 Lumtin William 56 Welsh William 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 62 Howland Albert 66 Walsh Samuel 68 Knowles George 70 Baikie James Gunn 72 Hitchen Joseph B, 72½ Lewis David H, Harold street

WOOD & C0MPANY: HAVE BRANCHES IN ALL SUBURBS. SYDNEY.

ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM.


470 Aug NEWTOWN. Bal

Angel street continued— 74 Sarson Harold L. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 82 Vidler John, farrier 84 Grant Mrs. Margaret 86 Brown William J. 88 Chaffey Henry 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Hull Thomas 94 Judd Tom J. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 George James Iredale street 102 Stanley William P. Abel and Co.’s stables North side Newman street 1 Harvey David J. 3 Woods Harold E. 5 Huntley Mrs. Winifred 7 Coombs Arthur E. 9 Hogan John 11 Goward Frederick G. 13 O’Brien Jeremiah M. 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 21 Noad William 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 27-47 Allen’s Model Homes—Office and workshops Kneebone Thomas 49 Walford John Walford Madam Pauline, clairvoyant 51 Denton Mrs. Maria 53 Stewart Mrs. Margaret J. Chisholm George McCoy David, jun. 55 Brown Thomas Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick ,” Gertrude Cottage” 105 Osborne Percival, ” Edith Cottage ” 109 Penn James 111 Roberts Adolph 113 McDougall Arthur H. 116 Field Henry King street Augustus Street—North side London to Churles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Fredericks Mrs. Florence A. 43 Crawley Francis 41 Petrucco G.,Orenite pav. mftr. (office) 39 Davies Wm. H. 37 Mayne Herbert 35 Dickman Arthur 33 Peirce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 James Edward R. 21 Rogers Walter H. 19 Murden Richard W. 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Ashley Charles S. 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Annie 22 Johnson James 30 Spence Austin 16 Russell David Australia Street—East side Town Hall—King to Bishopsgate street Newtown Police Station—John Mac- Crimmon, sub-inspector Newtown Court House — W. Carson, J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H A. Ledger, J.P., Assis- tant C.P.S., Electoral Registrar District Registrar of births, marriages and deaths—David T. Bloomfield 1 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station—Francis Howard,. officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel—Michael O’Callaghan Lennox street 25 Willett Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Kilkeary Martin F. 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Lane Edward 41 Kehoe James H. 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., stables 47 Crozier G. F., painter 51 Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood Rofe Miss J., teacher of music 53 Andrews Joseph, carpenter 57 Harding Mrs. Mary A. Pentecostal Mission Hall 65 Graham Mrs. Barbara Morton R.. bootmaker 67 Larkin William 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret 85 Boan John E. 87 Gray John 89 Panchen Thomas U. 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Bragg James W. 119 Mitchell Henry, constable 123 Hartley F. W., undertaker, branch office and stables 125 Gale Henry West side Alton lane 2 Servants’ Home Registry Office 4 Parkes Charles A. 6 Douglas George T. H. Frawlev J. B., solicitor 8 Haining Arthur C. 10 Hinson Robert Henry 12 Moore Mrs. Elizabeth 14 Austin William J. Austin Miss Minnie, teacher of music Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Helena Jhonson Walter, solicitor 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Horsley William 32 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Coles William 26 Bolton Mrs. Elizabeth 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade —L. G. Eyre, in charge 32 McLean Isabel May, nurse Pulver M. J., nurse 34 Wills Albert A. 36 Blake Mrs. Mary 38 Thornborough George, hairdresser 40 Barton Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Hoffman’s lane Johnstone Mrs. Lilian, grocer Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Public Sch’l—Miss E. Tynan, mistress Campbell’s lane 56-58 Williams James, fruiterer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 64 Matthews John H. 66 Masters James 68 Stainton Samuel B. 70 Molloy John 72 Bradney Frederick Fitzroy lane 76 Peirce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Frew Archibald Frew Miss Margaret 82 Bohrsmann John M. 84 McKenzie Alexander 86 Williamson Albert J. 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 White Malcolm 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Torr John 100 Turner George 102 Blann Frederick T. 104 Gallagher Mrs. Mary 106 Guilfoyle Denis 108 Brown Mrs. Eliza, dressmaker 110 Wall Charles W. 112 Adams Mrs. Mary J. 114 McNair Mrs. William, grocer Land’s lane 122 Chevell Thomas, galvanising works Aylesbury Street Off 31 Missenden road 3 Bonus William Bailey Street—East side Enmore to Holt street 2 Cunningham Mrs. Bridget 4 Rosevear Arthur S. 6 Wardell Montague 8 Bowman Walter S. 10 Bayfield William H. 12 Jones John A. 14 Slack Harold S. 16 Craig Thomas 18 Wilson Mrs. K., laundry 20 Hawkings Mrs. Maude, laundry 23 Nelson Samuel 24 Melville Thomas R. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Goodwin James 30 Machan Mrs. Caroline Short street Baltic Street—North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Lever John Ellis 5 Adams George 7 Mclntyre William 9 Croker Thomas H, 11 Lyons Henry F. 13 Askew James W. 15 Hickey Thomas C. 17 Pearce Mrs. Sarah Campbell’s lane 19 Cleary Mrs. Kate, boarding house 21 Laurence James: Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School—Sister Aloysius, head teacher 39 Martin Walter J. 41 Maclean John E. 43 Goudie Mrs. Anna 45 Lynch Mrs. Ellen 47 Forsyth Robert 49 Louis Mark Austin

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ENTRANCES IN GEORGE. PUT AND GOULBURN STREETS.


Bed NEWTOWN. Buc 471

South side 30 Cook Silas K., ” Curlew” 40 Wright Robert,” Kent House ” 42 Miller William, ” Harcourt ” 48 Grainger Joseph 50 Cole Thomas 62 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H. Bedford Street Town Hall—King to Kingston road Town Hall—A. Mackintosh J.P., town clerk; John Watson, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Good William H., hairdresser Lincoln Thomas, farrier Hippodrome—Edward J. Cole Denison street 15-17 Tatc Mrs. Annetta R., confectioner 19 Melville Alexander 21 Alien Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25 Wilson James A. 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 Cousins Enoch 31 Crome Alfred M. 33 Pearl Walter, artist Pearl Mrs. Rosa, dressmaker 35 Teague William, fruiterer Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)—The Chris- tian Brothers 65 Cheeseman Robert 67 McWhinnie William 69 Beecroft Albert H. 71 Cartwright Albert 73 Gleeson John 75 Gannon Mrs. Flora Chard lane—Baltic street—Albemarle street—Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 115 Gowanlock James 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 136 Welsh Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 McEvoy Francis M. 141 Webb Edward G. 143 Bradford Mrs. Jane 147 Brown Thomas 149 Wheatley Harold 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason Belmore Street—South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Payne Thomas 28 Webster Mrs. Emily S. 26 Dunn Thomas C. 24 Hogan William J. 23 Lloyd Albert H. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. 16 Louche Mrs, Hannah W. 12 Frame Richard 10 Shaw William L. 8 Stephens William C. 6 Davies Arthur 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., ” Jesmond ” 17 Dick J. L. 15 Brown Thomas G. 13 Binskin Arthur 11 Lloyd Henry, coachbuilder 9 Furley James, J.P. Furley Miss E. H., teacher of music Bennett Street—North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Kippax Richard 6 Le Breton Alphonse 8 Culshaw Richard 10 Blackshaw Henry 12 Coulcher Mrs. Elizabeth 14 Riley Edward South side 1 Smith John T. 3 Duncan George F. . 5 Lindsay Robert A. 7 Ryan Daniel J. 9 Moulder Charles R. H. 11 Collins John D. 13 Brier Victor J. 15 Hamer Harry C 17 Spice Herbert Bishopsgate Street–South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Baylis Albert 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street—Regent street—Wellington street 6 Peachey John 8 McCourt Mrs. Margaret 10 Murphy Sylvester 12 Noble Thomas 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P., laundry (For North side, see Camperdown) Bligh Street -South side 1 King street to Missenden road 2 Barlow” Wm. H., “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 16 Best William, ” The Towers ” 18 Jones David 20 Thompson George Little Queen street 30 Mills Ernest 36 Thomson Samuel E. 40 Quailey John D. 46 Farquhar William 48 Rose Mrs. Annie M. 56 Madden John, ” Rosebank ” North Newtown Public School—Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 64 Williams Mrs. James V. Williams Miss May, dressmaker 66 Flaherty John J. 68 Elliott Patrick 70 Alsop Mrs. Margaret 72 Butcher Albert H. 74 Low Herbert J., ” Antrim ” 76 Johnston Mrs. Eliza, ” Thelma ” 92 Snowdon Mrs. H. 96 White William 98 Palmer Charles R. 100 Hay James F. 102 Danton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Hendry Mrs. Mary E., boardinghouse (For North side, see Camperdown) Brown Street—East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate 16 Scott Robert 20 Raffelle Mrs. Esther, dressmaker 22 Selman Francis 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William, coach and carriage builder 34 O’Neill John A. 36 Duncan James 38 Haddon Joseph, senr. 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Henry 48 Gunner James West side 1 Murphy John 3 Murphy Miss Mary, boarding house Tebbutt William B. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Wilson street Isaac John, ” Tretower ” Linthorpe street 31 Wood Gerald B. 33 Watters Mrs. Nora 35 Irvine Robert L. 37 MeNaught Jas, M. 39 Head John W. 41 Lindsay George B. 43 Burke Arthur J. 45 Webber John E. V. 47 Crisp R. H. 49 Carmody Roger 51 Johnston James L. 53 Owen Raymond 55 Triggs S. A., painter Triggs Mrs, E. E., costumiere 57 Wright Thomas G. 59 McGrath Patrick Bucknell Street—East side 132 King to Wilson street— Yaralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Jefferies Henry E. 10 Mollet Arthur, insurance agent 12 Jenkins Mrs. Emma 14 Burns John A. 16 Jackson Edward Jackson Mrs. Emily L., nurse 18 Scaplehoru Mrs. Sarah 20 Beynierse John G. 24 Potter Robert 32 Northcote John 34 Ricketts Thomas 36 Fletcher Arthur P. 38 Dowling Joseph 40 Towner Henry 42 Coleman Joseph 44 Funnell Thomas M. 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William Walley George West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Davis Henry C. 6 Hill Charles, bootmaker 7 McGroder Robert 9 Hart Mrs. Mary 11 Loveridge Robert Hurley Mrs. Mary 13 Cummings John H. 15 Maguire Michael P. 17 Salveson Mrs. Harriott 19 Taylor Mrs. Clara 21 Waters Ernest E. 23 McGregor Thomas 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret, artist 31 Montgomery John 33 Carter Robert 36 Kennedy Patk.

WOOD & COMPANY: HAVE AGENCIES THROUGHOUT THE STATE AND COMMONWEALTH. SYDNEY

VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


472 Bur NEWTOWN. Cam

Bucknell street continued— 37 Townsend George H. 39 Lainson Mrs. Susan 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 O’Sullivan Wm. 49 Hunt Amhurst H. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 57 Craig Joseph 59 Newton John Burren Street—West side Yaralla street to railway arch Tillotson Mrs. Eliza, ” Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers Ryan & Barrett, steam laundry Widdon John S. Eyre Stephen. ” Norfolk Villa ” Wilson street Bryant John P., ” Manildra ” Smith Gilbert J. D., ” Louiecot ” Coleman Albert H. Unthank Charles H. Gray Misses Emily and S. Constance, private school Hills John, builder and contractor Sutcliffe Arthur Heffernan James Heness Albert C. Giddy James H. Hinds John W. Clark Miss Sara F. Scott Harry Flint Samuel Flint Mrs. Harriett, nurse Scrivener John G. Levy Samuel Copeland avenue East side Wilson street 2 Papworth George 4 Thompson John 6 Cropley William, builder 8 Bourne Edwin 10 Wileman Arthur 12 Brisbane John 16 Clarke J. W. R., J.P., “Chipley” 18 Clune Daniel 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Shaw Randolph C. 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert 33 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Muston A. E. 38 Skelton Frederick J. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradley Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station—William A. Cuneo, stationmaster Cambridge Street—East side Enmore road to Liberty street Osborne Norman, dentist, ” Moninga ” Tabrett Alice Newton, physician, ” Imvoola ” Tabrett Newton, dentist Jones’ livery stables Jones Walter 16 Dixon Arthur, ” Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Carroll Frank, “St. Albans” 35 Anderson Reginald 39 Moody Frederick W. 41 Kattenberger William, ” Loretto ” 43 Sandels William H., ” Glenelg ” 45 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 47 Sleeman Michael L. 49 Cunningham Wm., ” Wyrallah” West side Brace C. W., physician and surgeon, ” Alpha ” 14 Saber Emanuel 16 Creer Albert E. 18 Coupe William 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs. Matilda, ” Clifton ” 26 Stewart Alex. 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L. Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William Camden Street—North side 469 King street to Edgeware road—Station street—College street 1 Mulqueeney Sydney, ” Casula” 3 Livi Peter, “St. Ives ” 5 Gale John, ” Clifton ” 7 Gill Eugene W., ” St. Elmo ” 9 Carmody Mrs. Ena, dressmaker Carmody Edward J. 11 Knudson C. Norman Baseley Walter,” Waiora ” Brown Deverell S. W., ” Wainui ” 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Noyes Henry J. 19 Shorter William 21 Lownds Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Shaw Thomas 29 Heasey George E. 33 Taaffe William 35 Collins James Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 46 Keys Mrs. Annie 47 Somers Michael 49 Best Arthur 51 Erickson Mrs. Annie 53 Poulton Frederick L. 55 Bohlsen Henry O. 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 63 Elphinstone William 65 Parsons Benjamin W. 67 Winfield Mrs. Fanny 73 James Thomas C., carpenter 75 Lane Mrs. Ada 77 Wardell Mrs. Emily 79 Thurston James 81 Steer James 83 Whitlock Arthur 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Graham John R. Short street 91 Davis Mrs. Emma 93 Coleman Mrs. Jane 95 Freeborn Nesbitt S. Robinson William Robinson Miss Florence, laundry 97 Bodell William Edgeware road South side 2 Walker Roland H. 4 Jackson Mrs. Elisabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Cochran James Edward’s Jam Co., Ltd Camden avenue 30 Grady William 32 Warren Mrs. Elizabeth 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 Tillman James 42 Wood George 44 Starmer Walter, engineer 46 Gemell William, draughtsman 48 Findlay Alexander 50 Schabel Frederick J. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Webb James 64 Scanlon Mrs. E. M. 66 Bosch Thomas F. 68 Holmes George A. 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Ford Mrs. Marion 78 Coburn Joseph 82 Melleuish Richard J. 86 Cohen Arthur 88 Dobbie David, ” Kiama ” 90 Glanville George 92 Prosser Walter T. 96 Dessaix A., coach factory 98 Cook — 100 Reardon William T. 102 Browne James J. Smith F. T., bootmaker Greer T., house and land agent Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 O’Brien James 114 Bush Edwin 116 King Percy F. 118 Davis Mrs. Harriett 120 Longstaff Richard 122 Nelson John T. 124 Carson Alfred 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. Off—132½ Toogood John 134 Potter Percival A. 136 Williamson Joseph 138 Moulds John 140 Armstrong Mark 142 Wilson Charles J. 144 Armstrong William 146 Reid William 150 Boyan Frank P. 152 Sutherland Alexander, carpenter 154 Jarman Edward 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 Leathart Mrs. Louisa 162 Gould Alfred W., carpenter Alice avenue 172 Seaberg John 174 Rien William 176 Bastion Charles W. B. 178 McGuckin Edward 180 Scott Mrs. Rachael Campbell Street—North side 25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road 2 Byron Thomas cabinetmaker 4 Hodgkinson Samuel 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs Mary McKay Robert T. ” Carltonville ” 24 Livingstone George 26 Phillips Mrs. Emily Fowler Norman M. 28 Byrne John 28½ Fowler & Torr, deck chair manufac. 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Cogan Thomas 36 Tipping Mrs. Maud 38 Hovanden Thomas, frenchpolisher 40 Rust Frederick W. 44 Teefy John 48 Bridge John 50 Saunders Mrs. Alice 52 Taylor John G. 54 Lower Frederick 56 Howell John W. 66 Towns George 68 Wills James P.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Cav NEWTOWN. Com 473

70 Carney Thomas 78 Whalley Charles 80 Malcolm Henry 84 Trefusias Maurice W. 86 Davies David Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Campbell William H. 25 Brown Wm. A. 27 Hooper Mrs. Jane 29 Langley Ernest 31 Scully John 33 Carmichael Geo. H. 35 Cook Joseph J. 39 Shepherd William 41 Boyce Samuel J. 43 McGilchrist Mrs. Mary Elizabeth street 45 Mills John 47 Cooper Mrs. Annie 49 Winn John A, 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 Davies Henry M. 67 Gay Alfred H. 59 Porter Jas. C. R. 61 Burke Mrs. M. A. 63 O’Reilly Thomas 65 Paget Robert 67 Alien Albert 77 Stephenson Axel William 79 Nicol Mrs. Elizabeth 81 Gough Samuel 89 McNeil Robert J. 91 Osborne Louis 93 McNeill James 95 Guinand Oscar 97 O’Rafferty Richard 99 Riddel Harry 101 Smithers Geo. E. 103 McNeill Joseph H. 107 Finlayson John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 115 McDonald Clarence 117 Gildea Mrs. Annie Little Queen street 119 Barnsley William 121 Touhill Edward 123 Densley Charles E. Cavendish Street—North side Cambridge to Liberty street Cooney Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H., ” Roslyn ” 33 Ewing Joseph South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Clarke Rupert M. 8-10 McNaughton Henry, “Charlton Villa” 12 Little James, ” Monaro ” 32 Stevens William B. 34 Constable Archibald 36 Seward Henry Seward Mrs. Julia, dressmaker (For continuation see Petersham) Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Mrs. Clara Emma, grocer 4 Robertson Arthur 8 Alsop Walter E. 10 Curry T. W., masseur 12 Bower Mrs. Catherine 14 Belmore Mrs. Kathleen 16 O’Toole James 18 McNeill Hugh 20 Phillips Mrs. Elizabeth 22 Broadley Thomas, cab proprietor Anderson Isaac Charles Street—South side London to Phillip street 32 Wallace James 30 Gawen James 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, H.M.C., ” Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Lonsdale Frank E. 18 McIvor W., tailor 16 Travers Clarence F. M., ” Orotava ” 14 Van Heythuysen Gerard 10 Paton John, ” Rialto ” 6 Kelly Mrs. Martha O. 4 Flannagan Daniel L. 2 Pearec Thomas North side 27 Shaw John 25 Hawken John 23 McCann James 21 Simpson Walter E. 17 Swyny Mrs. Edith 15 Erwiu William 13 Tarran James, upholsterer 11 Morrissey Mrs. Nora 9 Brown Archibald 7 Price Edward T. 5 Peak William 3 Ible Joseph R. 1 Fernon Wm., custard powder manuf. Augustus street Church Street—East side 239 King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh, carter 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Fennelly Edward 23 Eveille Julian L. 25 Hammond Rev. R. B. S. (Eng.) 27 Fair William 31 Austin Mrs. Sarah 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Victoria street 41 Johnson John 43 Lanyon Frederick 45 Lindqvist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Deemer Frederick Clark Marcus and Co., stables 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe Mrs. J. M. Hookham Albert Edward 63 Ware Joseph 65 Taylor Thomas E. 67 Foster Miss Muriel, music teacher 69 Moore Stephen 71 Quinn John 73 Alien Mrs. Sarah 75 Asprey George N. 77 Baker William 79 Vidler Sidney 83 Turner Thomas 85 Taylor William 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George II. 101 Chew Charles H. 103 Woollard Charles 105 Watson James 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick Raper street 111 Cannon Thomas 113 Cheney Irine 115 Toule Mrs, Catherine 117 Slade George H., teacher of music 119 Musgrove Mrs. Elizabeth 121 Wootton Mrs. Bella West side Davis Reginald, physician & surgeon. ” Yarrandi ” Styles Bernard, physician and surgeon Lennox street Baptist Church—Rev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church—Rev. W. Leslie Langley, rector Newtown Cemetery—William J. Clarke, sexton Federation road 78 Candy Harry J. 80 Williams Reginald F. 82 Vaughan John A. 84 Burgess Alexander E. 86 Bent William 88 Quinlan Henry J. 90 Jones William A. 92 Bichsel William N. 100 Holihan Mrs. Emily, grocer Clara Street—East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Broughton Ernest A. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Gibby George 6 Gooding John J. 4 Tubbs Mrs. Grace 2 Harrington Edward West side 11 Tree William Off— Austen Hurben 3 Muntz Thomas C. 1 Evans Ernest E. College Street Camden to Holt street 41 Easton William F. 39 Nathan Alfred 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Marshall James 19 Browne Edward 17 Rapp Mrs. Mary 15 Kennedy William J. 11 Deacon Mrs. Emma 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M. Commodore Street—East side Wells to Pearl street 48 Kember William J. 42 Bubb John, fitter 40 Stiff George A. 38 Holland William 36 Temple Arthur 34 Ashlay Mrs. Emma 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Thomas C., senr. Biggs Thomas V. 18 Ogaard Mrs, Louisa 16 Madden Alfred 14 Janson Mrs. Clara 13 Kerr John 10 Shadlow Edward 8 Dee David 6 Rice William M. 4 Graham Harry W. 2 Fleming Mrs. Kate

WOOD & COMPANY: THE LEADING AND PRINCIPAL UNDERTAKERS. SYDNEY.

THE PICK OF THE WORLD’S CHOICEST COMMODITIES,


474 Cop NEWTOWN. Den

Commodore street continued— West side 61 Gadsby Henry, ” Coventry ” 59 Minns Edward T. Watkins James A. 55 Timmins Robert 53 Gemell William C. 51 Strong John 49 Rees John F. 47 Redwin Harry 45 Wardrobe Thomas 43 Cadell George L. Reid Claude L. 41 Stevens William 39a Cooper James 39 Stammers Edward G. 37 Breese Hugh G. 35 Evans Lewis Methven Dayid B. 33 Brier Rocco 31 Hofflick Arthur 27 Pearson Mrs. Emma 25 Mulquiny James J. 23 Mulquiny Mrs. K,, storekeeper 21 Smithyman Joseph C. 19 Charlwood Mrs, Emma 17 Cavanagh Thomas J. 15 Firth John 11 Shanahan Mrs. Mary 9 Russell Joseph J. 5 Strickland William G. 3 Robertson John 1 King Robert A. Copeland Avenue Watkin street to Burren street King Robert C., ” Blink Bonnie” Bates Samuel Off—Armstrong Francis, ” Yarraville ” Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie G. and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J.P., plumber and sani- tary contractor Station street—Gladstone street Newtown Railway Goods Station— Alfred Webb, goods clerk Darley Street—North side King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Ernest, carder 17 Totten George H. 12 Proctor Herbert 21 Hartley Stephen G. 23 Simpson Thomas 25 Bell Mrs. M. 27 Guthrie Thomas 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 33 Porteouss Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 45 Short John T., sen. 47 Jello Henry 53 Woolley William H. 55 Pettit Charles W. 57 Tracey John 59 Stables John 61 Hurst Frederick 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Winterbottom Charles T. 69 Astridge John 71 O’Neill Thomas 85 Roper David, bootmaker 87 Stalgis S. J., butcher John street 93 Leach George W. Leach George R., traveller Oswald William 99 Coley Albert 101 Smith Frank 103 Bond John 105 Rees John F. 107 Carroll Albert Y. 109 Lansdown Richard E. 111 Layt Ernest A. 113 Baldwin Thomas 115 Whatmore John J. 117 Culbert Arthur A. 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Briggs — 123 Turner Aaron 125 Gentle Walter 127 Holmes Thomas 129 Nowack Mrs. Annie 133 Palazzi Baptiste 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 141 McCready James E. 147 Fimister Mrs. Alice 161 Nelson Fred., ” Pine Grove ” The Crusoe Tea Co. 166 Blake John S. 167 Dege Herman 169 Hogan Michael J. 175 Lees John South side 8 Foster George 10 Pivott Edward 12 Baker William T. Clothier Alick 14 Chaffer Walter E. 16 Hewitt Allan A. 18 Pittaway Edward 22 Lenton Thomas 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William 34 McGraw Joseph W. 44 Carroll Michael 48 Kelso Mrs. Emily 58 Anderson David 54 Cox John 56 Mogan Mrs. Bridget 58 Cross Richard 60 Chapman W. A. T. 62 Rickert William J. 64 Hanson Mrs. A. E. 66 Barlow Jack 68 Scott George Handel Charles W. 74 Dysoa J. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rohan Michael 90 Ible Joseph R. 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Burling Alfred E. 106 Ward Mrs. Mary 112 Neal Henry 120 Sweeting Louis 122 Sorensen Neils 124 Davis P. 134 Palazzi Joseph P. 136 Harrison Aubrey T. 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George 142 McFarlane Charles D. 144 Trembath James H. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Haffner Leonard .” Malvern ” 166 Williams George, ” Mendip ” 160 Ghiggino Dominick 162 Knowles Samuel T. 172 Walshaw Alfred G, 174 Pedvin F. J. Denison Street—East side Bedford to Bishopsgate street—Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Parkes Robert T. C. 9 Pickin William, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Hinton John H. 21 Picaud Frank 23 Watts Mrs. Alice 25 Butter Mrs. Elizabeth 27 Byrne Edward 29 Bernard Henry J. 31 Hawkins Mrs. Louisa, grocer Hawkins John 33 Hadon John 35 Perry George H. 37 Weeks Mrs. Annie, ” Coonong ” Francis lane—Lennox street—Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Barrington Frederick C. 46 Perkins Arthur, constable 47 Crighton Charles M. Campbell lane—Albemarle st—Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Lynch Edward 53 Mitchell Dorcas 55 Thomas Mrs. Susan 57 Kilbom William 59 Thomas John 61 Cooper Frederick S. 69 Phillips Mrs. Maud 71 Gooch William A. 75 Franklin Joseph L. 77 Beer Mrs. Esther 79 Robertson Angus 81 Gough Arthur C. 83 Young Robert 85 Kimpton George 87 Brightman George S. 89 Unsworth James A. 91 Matthews William J. 93 Crockett Richard 95 Monk William J. 99 Fantom Edward 101 Tighe James 103 Corder Frederick G. Smith Mrs. Kate 105 Smethurst John E. 107 Smethurst Mrs. Rosamond,greengrocer 109 Templer Thomas 111 Muddle Henry S. West side 2 Brennan John 6 Dando Arthur 8 Chesterton Francis A. 10 Weirick Stanley 12 Fay Matthew 14 Winstanley Sydney M. 16 Murphy Edward J. 18 Croker Thomas 20 Matthews Charles H. 22 Day Walter 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 McCormack John P. 28 Lannen Joseph 30 Mulquiny D. W. 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street—Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 48 Turner Albert H. 50 Johnstone Mrs. 52 Perry Edward B. Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 56 Alexander A., grocer , Shemwell P. D. B. 58 Rogers Edward 60 Scott Mrs. 62 Walker James Fitzroy lane 64 Slater William 68 Smith J. F., J.P. 72 Fallick Fred, ironmonger

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

AT ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Dic NEWTOWN. Edg 475

74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Bannerman Mrs. Rose 80 Munro Mrs. Ann 82 Vaile Mrs. Eliza A. 84 Viereck Rochus O’Connell Maurice J. 86 Henning Conran 88 O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Grubb Robert J. 100 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 112 Wattman Wm. H. 114 Abbott William 116 Wright Lewis 118 Lewis Edward 120 Thompson Burton 122 Lyons William, grocer Dickson Street—South side Off 559 King street south 4 Bridge Charles 6 Ross William Arnold Henry J. 8 Ireland Edmund 10 Jacobs Edward 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician 16 Cavanough Alex. S, 18 Hincksman Harold.E. 20 Nicolls Stephen 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Woolley Mrs. Ettie, ” Galashills ” 28 Wright James 30 Kelly Mrs. Dorothy, ” Ruby ” 32 McDonald John S., ” Woden ” 34 McConechy Jas. D., ” Thelma ” 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, ” Marita ” 38 Fielder Mrs. Hope, ” Aroha ” 40 Birks Mrs. Margaret 42 Cruden David 44 Carroll James 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Briggs Robert R. 54 Milford William 56 English Thomas 58 Shinnick William E. 60 Stynes Edgar D. 62 Myerson Isaac 64 Paisley Arthur W. 66 Watson John S. 68 Jones John E. 70 Chesney Chas. A., J.P. 72 Allmark William C. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Tresidder William R. 80 Holloway Stanley T. 82 Hookey Pierrie 84 Jacobs Henry North side 1 Yates William 3 Sparks William 5 Mobbs Mrs. Eliza 7 Irvine James Neil 9 Dalton Michael J. 11 Butler George E. 13 Brown William E , ” Ellesmere ” 15 Gentle Josiah, J.P., ” The Towers ” 17 Nield William, ” Roslyn ” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, ” Tarana ” 23 Wilson Andrew, ” Glenroy ” 25 Montgomery Robert, ” Kimberley ” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, ” Mafeklng ” 31 Bridgement William 33 Henderson Thomas, city missionary Henderson Miss Carrie, teacher of music Mission Hall—Rev. George Middleton (C. of E.), rector 41 Dimond James P., ” Mayville” 43 Hunting George F. 45 Olsson Edward 47 Gander George 49 Souter — 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 Masters Henry W. 57 Britton Samuel 59 Leech Harry B. 61 Stewart Samuel 63 Strickland George 65 Hasting Peer K. 67 Hopkins Alfred E. Don Street—South side Station to Reiby street 2 Beacom Mrs. Catherine 4 Green W. J. 6 Lang Mrs. Margaret 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 14 Adamson Thomas 16 Johnston Robert J. 18 Ramster Thomas 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 Garrick Thomas 26 Swift George H. North side 1 Stephens Dixon 3 Thompson Mrs. Catherine, “Wood- ville ” 6 Behringer Peter 7 Hough Mrs. Emily 9 Minett Thomas W. 13 Dunn Mrs. Maud 15 Heather Alfred Edgeware Road—East side Enmore road to May street 10 Tuck Mrs. E. M. 12 Houston William, ” Hinton ” 16 Wedlock William James 18 Broom Mrs. Kate 20 Clancy Christian J. 22 Davis Mrs Lucy, ” St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth.) 26 Martin Thomas, ” Chandos ” Martin Miss R. W., teacher of music 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, ” Paladin ” Clarkson M. S., teacher of music 32 Evans Alfred 34 McKenzie S. E. 36 Davis George W. 38 Hodgson Aubrey J. 40 Daley Mrs. Florence, ” Sherbrooke ” Rozea H. T., dentist 42 Behringer John W., ” Glendruid ” 44 Fowler Frederick W., J.P.,” Maudville ” 46 Atkinson Mrs. Matilda Cross lane 48 Taylor James 50 Heighington William J., ” Stradella ” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Maude John M. 60 Hughes Mrs. Margaret 62 Collins William W. T. 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 St. Smith Lionel H. 72 West Mrs, Ellen 74 Day Mrs. Annie 76 Williams Thomas 78 Clarkson William J. 80 Turner Mrs. Mary 82 Everingham Horace G. 84 Gough Richard J. 86 Jackson Albert 88 Benger John S. 90 Lennon William J. 92 Walley Harry 94 Flemming Joseph 98 Allan William 100 Trimmings Charles 102 Springthorpe William C. 104 Earle Wm. W. 106 Martin Thos. E. 108 Smith William Sarah street 112 Kennedy Angus 114 Browne Frederick A. 116 Gailey William G. 118 Birrell Septimus 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Milham Henry W. 126 Stokes Joseph Moate Arthur E., ” Newcastle ” Cullen Samuel, ” Poverville ” James street 142 Pogmore James, bootmaker 146 Schwoebel Mrs. Margaret 148 Plummer Walter E. 150 Jackson Louis A. Jackson Miss Eleanor, music teacher 152 Barden Mrs. Catherine 154 Walker John W. H. 156 Jarman Andrew W. 158 Earle Albert H. 160 Freeman Mrs. Ada, grocer Freeman Edwin J. 162 Hood James W. l64a Blythe Thomas 164 Enmore hotel—Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Mrs Eliza, grocer Spilsted Arthur 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Brandon Walter R. 184 Ryan William 186 Gidley William 188 Salter Mrs. Mary 193 Kunze Paul J. E. A. 192 Stewart James 194 Henderson Alex. 196 Christian Mrs. Elizabeth 198 Fortune Mrs. Mary E. 204 Woodcock Mrs. Fanny, grocer Alice street 214 Booth Sydney 216 Kieler Edward V. 218 James Charles E. 220 Vickery George W, chimney sweep 222 Piper Henry 224 Alien J. K. 226 Thompson John 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., greengrocer 234 Carmody John 236 Millard William 238 Northey James C. 240 Keeley Jacob 242 Cosgrove Mrs. Julia 244 Johnston James 246 O’Meagher Miss Letitie 248 McNamara Michael 250 Filewood James 252 Selby Mrs. Frances M. Laura street St. Pius Church (R.C.) and school- Very Rev. Dean Slattery 292 Dodd Thomas 294 Lloyd James R. 296 Trigg Albert E. 298 Adams David S, 300 Salter Thomas J. 302 Wilson George 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J,, contractor 322 Parker Carlisle H, Parker Miss V., teacher of music Maria street

WOOD & COMPANY: SYDNEY,  SUBURBS   AND  BURWOOD.   ARTHUR  C. J. WOOD, Principal

ANTHONY HORDERNS-‘-THE PEOPLE’S MARKET.


476 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued— 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Johnson John H. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street—Railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers A C., dentist Davis Fred L., dentist 1 Wilson and Co., house and est. agents 6 Freeman Harold, dentist Hiles John 7 Tuck Mrs. Jane Tuck William H. 9 Butler William, ” Kilmanagh ” 11 Craig Mrs. Eliza, ” Waratah ” 13 Kingsbury John, ” Tara ” Kingsbury Miss L., teacher of music Kingsbury Miss Valerie, teacher of elocution 21 Spencer Walter, M.D., physic’n & surg. 23 Gardiner Andrew, M,A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J.P., ” Rialto ” 27 Branch Mrs. Annie 29 Blackburn Mrs. Henry 31 Waldron Mrs. Henrietta ” Medic ” 33 Page Mrs. Elizabeth ” Waratah ” 35 Ranford Mrs. Emily Black Miss Beatrice 37 McGlasham James 39 Shortland Charles J. 41 Rozea Miss Edith 43 Lowe Mrs. Susannah 43½ Brown Robert W. 46 Caldwell Miss M., ” Egham ” 47 Stevens John 49 Flood William 51 Thomas Daniel H. 53 Downey Edward J. 55 Howard Mrs. Georgina 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Shapland Herbert 61 Davis Bert 63 Randall Stanley 65 Howard Leon H. 67 Huggett Frank 69 Bent Alfred 71 Hatton James 73 Hurford Edgar 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Swift Mrs. Mary 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road Egan Street—East Side King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Sampson Charles Victoria street 15 Savage James 19 Houghton James R. 25 Stewart Mrs. Rose 27 Fraser Mrs. Elizabeth 29 Machan George 31 Bayliss Bert 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H. 39 Watts Mrs. Amelia Prospect street 47 Cohen David, dealer Baldock George 49 Peckman Henry 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Robertson Arthur 5 55 Maish Charles F. 57 O’Toole Laurence 59 Hughes Jcsse 61 Miles Mrs. Jane 63 Cohen David West side 2 Daggar Mrs. M. 6 Palmer Mrs. Jane 8 Seary Thomas 10 Farren James, dealer 20 Andersen Edward 22 Collins Mrs. Bridget Victoria, street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Townsend Mrs. J. H. Townsend Ernest 30 Hartley Alfred B. 32 Parkes John 34 Davies Thomas 36 McCall John 40 Winkworth William, bootmaker 46 O’Sullivan Miss Louise 48 Williams Thomas Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory—Rev. W. Leslie Langley, rector; Rev. Henry M. Archdall Pearce, curate Eliza Street—East side 321 King to Lennox street 3 Elkins William 5 Newtown Workmen’s Institute— J. Harris, hon. sec. 7 Smythe Mrs. Sarah 9 Ackland Herbert 11 Nannelli Harry 13 Hannan Henry 15 Belson Horace 17 Coles Mrs. Mary West side Police Station Elizabeth Street King to Bligh street—Longdown street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd.— S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Smith Mrs. Charles Enmore Road—North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 7 Murphy Miss Blanche, fruiterer 9 Cooper W. H.. tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1 and 2— A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Dickson & Wood, land & estate agent 17 Lines Edward D., clothier Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker Kearney Mrs. D., teacher of music 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke Thomas, locksmith 29 Howell John W., window blind maker 31 Burton Miss Blanche, dressmaker 33 Nagel E,, photographers 35 Morrison Henry, bootmaker Chater T. Dixon, architect 37 Gwynne Patrick, grocer 39 Herman Mrs. E.,basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Sarah, tobacconist Brogan Edward 43 Messer Jas., fuel & produce merchant Station street 47 Woods W. J. & Co., chemist Prosser Thomas H. 49 Seessle Mrs. A., newsagent 51 Hodgson Wilfred J., artist and picture framer 53 Boggis Miss A., milliner 55 Starratt William C. W., plumber Starrat James T., police sergeant 57 Hansen Carl, dentist 59 Graham James Holbeck Thomas 61 Letten W. H., dentist 63 Locane Mrs. Mary 65 Spenceley Mrs. Mary A., nurse Powell Harry 67 McDonald Alexander J. Blundell Albert E. 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Paton Madame E., eostumiere 75 Bevan Mrs. Mary Wilford street 86 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, ” Thurnby ” Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 The Acme Studios—C. H. Drinkwater 121 Waugh Joshua, laundry 123 Eldridge W. C. and Co., dyers 125 Osborne Leo R., dentist 127 Langford Mrs. A., confectioner Langford Leonard C. 129 Johnson and Co., smallgoods 131 Marshall James, fruiterer 133 Anglin Francis J., J.P., tea, coffee and provision merchant 135 Wright G. H., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrison E , bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 149 Nicbolls Thomas, confectioner 151 Donaldson James, fish shop 153 Fraser Bros., printers 155 Crichton Mrs. M., costumiere 157 Turnock Mrs. Amy, dressmaker 159 Bennetts Thomas, tailor Kent Harry, billiard hall 159a Flemming Joseph, bootmaker 163 Price Mrs. A., milliner 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel—Peter Fountain 171 Jackson Richard, butcher 173 Lee Abraham, produce dealer 175 Delve William H., plumber 177 Cowley Owen, hairdresser & tobac’nist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdressers 185 Picone Bros., greengrocers 187 McIlrath Limited, grocers 187a Shanklin Miss Hannah, dressmaker 189 Harris John, bootmaker 191 Rose Mrs. Florence, confectioner 193 Drury F. A., J.P., watchmaker Roseby Lionel S., auctioneer, house, land and estate agent 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook Cambridge street 199 Enmore hotel—James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, mercery department 205 Ramsay H., fruiterer 207 Seward H., provision merchant 209 Snelson T, M,. chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office—Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side Swinbourne G. C., boot importer 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Newtown Coffee Stall Oddfellows’ Hall—Clayton A. E. 16 Ekin and Co., house, land and estate agents, agents for Commercial Union Assurance. Co., Ltd, Campbell James, architect

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—THE POPULAR STORE.


Ers NEWTOWN. For 477

18 Mont de Piete, auction rooms Victoria Hall 20 Thompson W., plumber Off—O’Longhlan Mrs. Emma 22 Morris Morris 24 Newson Mrs. Jane C., boarding estab. 26 Parnell Thomas A. 28 Law C. H., plumber 30 Ryan Mrs. Catherine, laundry 32 Sherack Miss Ethel, confectioner 34 Marsden Mrs. Lizzie, greengrocer 36 Marsden Fred. & Son, coopers Bailey street 38 Sparrow Mrs. Mary, confectioner 40 Ible Joseph 42 Waller James L. 44 Donaldson Mrs. Alice, fish shop Parlour H., van proprietor 50 Cotton Mrs. Louisa A., diningrooms Station street Hardy J. A., physician and surgeon 52-54 Bohrsmann G. Hall, physic.& surg’n 56 Eagar H. A., house and land agent 58 Ogden Bros., furniture manufacturers 62 Taylor William 64 Work J. L., dentist 66 Matthews Miss Edith, laundry 68 Pownceby Thomas, bookbinder 70 Smith James, bootmaker 72 Cregg Mrs E. A., servants’ registry 74 McGuire Mrs. Mary 76 Standen Alfred W. 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary—A. C. Hard- wick, dispenser Husband Miss Amelia, teach, of music Walters Frederick 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Pemell Peter J., ” Stanmore House ” Trindall R. B, physician and surgeon 132 Brown M. J. Fielder Mrs. A. B. Fielder C. L. G. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon Williams J.. farrier 138 Meek J. A., architect 140 Hintz Charles, locksmith 144 Tweddle D. G., plumber 146 Hitchcock J. H. & Co., auctioneers & estate agents Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel—Wm. Wallace 150 Thompson M., wood and coal depot 152 Evans Mrs. Jessie, furniture dealer 152 Evans F. C., carrier 154 Schwer E.. plumber 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer Hart John 160 Craig Archibald, ironmonger 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 McKee J. G., grocer 166 Walton Frederick, fruiterer 168 King J. G., poulterer 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William, fishmonger 174 Pilcher Archie, provision merchant 178 Eldridge Claude, dyer 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner Myhill George 182 O’Brien C. J., tea dealer 184 Federal Food and Vegetable Mart Solomon Mrs. G. 186 Maynard P. T., butcher 190 The Premier Boot Repairing Depot Clifford George Metropolitan road 192 Bird W. J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell R. J. and Co., ironmongers 198 Hilton George, boot importer 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot importer 204 White Weeks, baker and confectioner —E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Webb Edward, tailor 212 Laws Bros., hairdressers Laws Charles 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Edgeware road E. S. & A. Bank, Limited—W. L. Car- penter, manager 224 Ward Edward, tailor 226 Richmond Malcolm Francis street 230 Colman and Williamson, house and land agents 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Riedel Alfred Juliet street Erskineville Lane Off 1 Union street Duncan William Erskineville Road—East side King to Union street— Wilson street Lee Joseph Lee Miss Lucy, teacher of singing 2 Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J.P. 6 Stiles Bernard, physician & surgeon 8 Williams Edwin, architect. “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J.P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Robertson Miss May, school teacher 28 McGrath James 30 Edwards Henry L. 32 Wallis Mrs. Eleanor, nurse West side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer Andrews William J. 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge—Angel street Weinz August, fuel merchant Fleay Miss Amy, ” Gowrie House” Gowrie street White William, baker Federation Road Australia street to Church street 1 Steele A. H. H. 2 Millard Mrs. Elizabeth 3 Newell Ernest 4 Montgomery Samuel Hopetoun street 5 Williams Miss Vera 6 Smith Herbert O. 7 Forrest David Robert street DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street 9 Price Rev. Ebenezer (Baptist) Ferndale Street—East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer and fuel merchant 40 Moss Joseph 38 Phillips Mrs. Jane 36 Foot Cecil R. 34 Green John 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter 26 Reed Thomas 24 Bateman William T. 22 Spithill Herbert G. 20 Inwood Leslie 18 Young Joseph 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Farrell A. 10 McGuinness Mrs. Mary, grocer Kent street West side 61 Butler Martin 59 Curtis Arthur W. 55 Williams Walter 53 Erundell Mrs Elizabeth 51 Farquhar Robert 49 Hook Isaac 47 Owen Mrs. M. A. 45 Butterworth Mrs. Louisa, dressmaker 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Dessaix Andrew 39 Franklin Alfred 37 Bogg Francis 35 Streeter Alfred A. 33 Smith Samuel, saddler 31 Wilson John 29 Marshall Henry R. 27 Boland James 25 Stephenson Mrs. 23 Churchill Joseph 21 Bindon Mrs. Clara 19 Hintz Charles 17 Miles John 13 McDonald Mrs. Isabel 11 McInnerney Mrs. James 9 Smith Henry W. 7 Atkins Mrs. H. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas Fitzroy Street—East side King to Wilson street 2 Jamieson Robert G. 4 Allan David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Bay Mrs. Elizabeth 32 Arundell Thomas 38 Weir David 40 Williams Percy 42 Johnson Henry 44 Byrne Mrs. Elizabeth 46 Johnston Miss B, 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse 5 Hendry William Archer Phillip 7 Ralph Henry 9 Kerr James 11 Robinson Christopher, builder 13 Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue Forbes Street—West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, painter & decorator 29 Mullin James 31 Burridge Isaac John 33 Smith William 37 Angel Mrs. Sarah 39 Westlake Thomas E. 43 Pollon Anthony Charles 45 Farley James 47 Morris James W. 49 Harnett John 51 Stokes Mrs. Mary 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 59 Walsh Mrs. Maria 61 Lennon Mrs. Mary

WOOD & COMPANY’S FUNERAL  PARLORS  HAVE  BEEN  LARGELY  AVAILED  OF  SINCE  THEIR  INCEPTION.

ANTHONY HORDERNS’—BIGGEST STORE IN AUSTRALIA.


478 Fra NEWTOWN. Goo

Forbes street continued— 63 Graham Thomas 65 Brennan Albert 67 Stewart Alexander Stewart Miss C., teacher of dancing (For east side, see Darlington and Redfern) Francis Street—West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H, H. 5 Meanwell Richard 6 Lee Francis, carpenter 13 Watts Mrs. 14 Stocker Herbert 15 Younger William H. 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whipmaker Fulham Street—North side Simmons to Reiby street 41 Goldman Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Beverly Robert 33 Jarrett Mrs Jane 31 Lamotte Louis 29 Woods George 27 McIntyre Alexander 23 Murray Henry 21 Moyle Arthur G. 15 Fleteher Herbert G. 13 Puller Mrs. Margaret 11 Moore Charles 9 Smith Walter J. 7 Barry Michael 3 James Edward L. 1 Walker James South side 42 Cording Charles 43 Baker Mrs. 38 Beauchamp Percy 36 Confoy Thomas 34 Murphy Mrs. M. 32 Ackerman Mrs. Louisa 30 Organ Benjamin 28 Day William G. 26 Ashworth Edrick A. 24 House Henry 22 Donohoe John H. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 12 Keating John A. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 2 O’Connell Martin George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Higginbotham C. A. printer Souter George, billiard saloon Saunders Albert E. G., caretaker Brereton F., tailor 1 Anlezark Joseph 3 Pilling Mrs. A C., bod’ing establ’m’nt 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Lacey Charles 11 Hayes William Mauser Mrs. Emma, dressmaker Manser John E. 17 Ross James 19 Jackson James S. 21 Bartlett Boston C. 23 Sullivan Mrs. Minnie 25 Sutherland Mrs. Maria Georgina Street—West side King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Ryan Walter 35 Whitford John, agent 37 Tillott Mrs. Jane 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. Sarah, costumiere 38 Mortimer James T. 40 Thomas Richard U. 42 Elliott Robert Gibbes Street—North side Off 22 White Horse street 2 Hudson Frederick C. 4 Parkins .Joseph 6 Phillips John 8 Healey John 10 Hartge Mrs. Agnes, grocer Hartge Arthur J. 12 Johnstone Robt. 14 Day Henry 16 Davies Rowland P. 18 Bowker Henry 22 Ferguson Alfred 24 Plummer Thomas 26 Mitchell Chas. H. 28 Beatus Mrs. Paltin 30 Stebbings Aubrey G. 32 Sloane Edward 34 Dunbier Rowland West side Maguire Dennis Hogan Mrs. Michael J. Crawley Albert L. 1 Baker R. G. S. 3 Burke Francis M. 5 Ferry Fred. C. 7 Bird Edwin 11 Trent Frank 13 Hammond Mrs. Maud 15 Daly John J. 17 Ogilvie Misses Ogilvie James 19 Mullane Mrs. Catherine 21 Radford Geo. 23 Muddle Miss Minnie 25 Skelly Frederick J. 27 Duffy Mrs. Annie 29 Evens Mrs. Elizabeth 31 Noad Edward C. 33 Elson William G. 35 Doran William H. Gladstone Street—North side Crescent to Liberty street—Phillip street Federal Flour Mill—F. Crago & Sons, proprietors 3 Warden Joseph 7 Johnston Thomas 11 Jagleman John H. 13 Whiteman John 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles 19 Jones William C. 21 Jones William, sen., van proprietor 23 Buchanan William Lambkin George H. 27 Westerman Mrs. Agnes 29 Legg Mrs. Elizabeth 31 O’Connor Edward 33 Evans Alfred 35 Bateup James 37 Mans Victor 39 Halstead Mrs. Marie Teasdale G., painter 45 Alpine William 51 Groves William E. 53 McDermid Mrs. Amy 55 Lance Francis 57 Delly Frank B. 59 Patterson James 61 Orknie Alexander J. 63 Falconer Frederick 0. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Coyle Charles 6 Keene Charles E. 8 Graham James Graham Mrs.Maria T., nurse 12 Seabrook Charles Spence Austin, fuel merchant 26 Fagerlund John P. 28 Histon George Willmot and Morgan.contractors, store 52 Thompson George Taylor Henry C. 54 Townsend Mrs. Eve 58 Butler George 60 Smith John 62 Robertson James 64 Ratcliff Henry Goodsell Street—North side King to John street Meyer Hermann W. H., station- master. St. Peters 1 Wainwright George, ” Lee Mount” 3 Bradwell Joseph H. 5 Colwell William H. 7 Gellatley Gordon, buggyhood maker 9 Tracey Ernest J. 11 Allmark James D. 13 Puffett William R. 15 Walton Hubert 17 Becker Julius 19 Barrett Alfred 21 McCaffery James 23 Montgomery Hylton J. 25 Wheeler Charles 27 Cowland Charles A. V. 29 Law James 31 Jones Henry 33 Hughes Alick 35 Proud Thomas 37 Jolly George 39 Davis William J. 41 Hyndman Thomas J. 43 Perry Arthur H. 45 Ross John W. 47 Logan Gavin T. 49 Bennett John W. 51 Byleveld Arnold H. 53 Wagg Perce W. 55 Bull Arthur D. 57 Nicholson Joseph B. 59 Darum Mrs. Elizabeth, dressmaker Darum Miss Gretha, teacher of music 61 Gagan William R. South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Bedford Arthur G., painter 6 Dalley Joseph 10 Simpson Percy J. 12 Shrimplin Walter G. 14 Barker Miss Eliza 16 Egge Mrs. Paulina 18 Shepherd William H. 20 Mulligan Norman C. 22 Smythe Ernest 24 Hart Joseph 30 Irwin William 32 Harber Richard 34 Thistleton Mrs. Walter 36 Parker William 38 Smith Walter Scott 40 Lee Alfred 42 Harris Frederick G. Sherrington Mrs. Barbara 44 Ives George 46 McAlister John 48 Moody Mrs. Elizabeth 50 Badge Sydney 52 O’Dwyer Mrs. Emma 54 Toogood William 56 Minor Alex. 58 Waugh Benjamin T. 60 Willard Mrs. Olive 62 Guthrie Thomas 64 Hurley Stephen J. 66 Williams Josiah J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—AUSTRALIA’S MAMMOTH STORE.


Gow NEWTOWN. Hol 479

68 Minor William 70 Loveridge George 74 Jex Robert F. 78 Regan James A. 80 Wainwright Arthur J. 82 Wickham John 84 Malley Benjamin 86 Morelli Henry A. 88 Wynne Richard 90 Pegg Arthur E. 92 Matheson Farquhar 96 O’Hara T. J. 98 Mason Robert 100 Edmond Thomas 102 Short John 104 Poole Mrs. Selina 106 Graham James L. 108 Barratt Alfred A. John street Gowrie Street—North side Erskineville road to Iredale street 1 Brown Eugene 5 Smith Samuel 7 Ball Percival J. 9 Wylie Mrs. Martha Dodson Mrs. Elizabeth 11 Fern Christopher 13 Rassmussen Oley 15 Stewart James, fruiterer Marsden Charles H. Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Lloyd William 21 Howard Thomas 23 Dalley Charles J. 25 Masters William Henry 27 Hennessy Edwin 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Pettigrew John W. 35 Smith Alfred 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 Mcllveen Arthur 43 Stewart James 45 Blakey William 47 Harper Magnus 49 Brown George Radford James 51 Stevens William 53 Smith Albert E. 55 Byrnes Edward 57 Robert Charles 59 Fitzpatrick Patrick 61 Brown Mrs. Katherine 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 White James 69 Ewan Mrs. Jane 71 Talbot Michael J. 73 Condren Michael J. 75 Davis William 77 Heymann Ferdinand 79 Brooks Sydney 81 Cover John 83 Hansen Neil, master mariner 85 McAlister James 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kliner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter City Mission Hall Munni street—Harold street 98 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs. M. 111 Layler Alf. 113 Blake Archibald 115 Knight Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. East side Newman street 2 Withers John 12 Shearer John 14 O’Connor Miss Mary, confectioner 16 Hyde John 18 Macgraw George 20 Williams. Cornelius 22 Howe Frederick Nunn 24 Rothsey Thomas 26 Osborne Sydney G. 28 Walker Arthur Union lane 30 Humpage William 32 Williams Frederick 34 Goodwin Herbert J. 36 Cooper Mrs. Fanny 38 Smythe John 40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund D. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Mackey James 64 Osmond Albert J. 56 Cadman Alfred E. 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Wright Mrs. Sophia 72 Pascoe John N. 74 Finch J. Henry 76 Kelly Joseph 78 Wright John 80 Thomas Frederick, signwriter 82 Stevens B., chair caner & upholsterer 84 Simpson Frederick C. 86 Morgan Frederick 88 Harrington Mrs. K. Munni street—Harold street 94 Lucas Harry T., grocer 94a Henriksen James 100 Holsted Charles, fuel merchant Holsted Mrs. Elizabeth, dealer 102 Miller John 104 Franklin Herbert 106 Street Thomas C. 108 Spear Henry F., jun. 110 Knight Henry 112 Walsh Miss Bridget 114 Scanes Samuel W. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Spear Henry F., sen. 122 Ashton Ashbury 124 Martin Charles 126 McDermott Francis 130 Wrather Herbert 132 Woodford Arthur E. 134 Hodges Ernest C. 136 Buckby John R. H. 138 Guy Robert F. 140 Kline Alfred Harold Street—East side Union to Angel street 11 Atkinson William 13 MacDonald John, storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Febbs William A. 19 Johnson Harry 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Whitfleld Robert 27 Millwood Frederick W. 29 Rockliff Mrs. E., grocer West side 2 Hogden George E. 16 Reedy Maurice 18 Innes Mrs. Ada Gowrie street—Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Lyons Mrs. Margaret 26 Stone John H. 28 Lockey John 3 30 Cope Henry Angel street Harrow Road Edgeware road to Juliet street—Francis st. 10 Booth Frank A. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 2 Cullen James F. Hawken Street—East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 10 De-Courcy Browne Percy A. 12 Platt Alfred 14 Brown Mrs. Maria West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Turner Mrs. Jane 6 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 15 De-Mello John 13 O’Grady Mrs. Margaret Herbert Street—East side Off 23 Linthorpe street 2 Redwin John 4 Bush John R. 6 Scrivener Percy 8 Hasler William 10 Davies John W. 12 Dean Edwin 14 Weeks Alfred West side 1 Davidson William A., ” Mansfield ” 3 Burrowes Edward M. 5 Alger Frederick J. 7 Wright Joseph P. 11 Jackson Solomon Holdsworth Street—East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Richardson Alfred G. 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Dickey Andrew A. 12 Graham Robert 14 Reid William 16 Lockwood James 18 Kearney Joseph P. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Crowe John, jun. 30 Craft William 32 Morton Mrs. Sarah 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 McCord William 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Stenberg Mortimer L. 15 Nickless Henry 17 Jones Henry Holmwood Street—South side 549 King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Gentle Stanley 10 Troy Michael J. 12 Mariette Charles 20 Clancy John T. 22 Williams A. A. 24 Brooks James 26 Kenney William J. 28 Bebb Mrs. Annie 30 Scarsbrick William

WOOD & COMPANY: BURWOOD  BRANCH,  BURWOOD  ROAD.    TEL. 27 B. BURWOOD.

ANTHONY HORDERNS’ FOR FASHION’S FAIREST FAVOURS.


480 Hol NEWTOWN. Jam

Holmwood street continued— 32 Tweeddale William 34 Dawson William R. 36 Buckley Timothy 38 Warwick T. H. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W. 44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Brown David 50 Dolph Sidney H. Roberts John 52 McRae Murdoch 54 Seach Mrs. Lucy 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 60 Lee William T. 62 McLure Willham G. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Ireland Frank 70 Thomas William J. 72 Arnold Frederick 74 Evans Ernest 7 76 Banfield Henry North side 1 Haining Thomas, ” Leonore ” 3 McLeod Arthur 5 Lord Joseph 9 McGuire John L., ” Taranaki ” 13 Glover Thomas, ” Mouramba ” 17 Dalziel J. F., ” Waratah ” 21 Cooling Thomas 23 Souter George A.,” Florence Glen ” 25 Davidson Charles 27 Nowlan John 29 Champley Donald J. 31 Langley William T. 33 Kelk William B. 35 Rudd Archibald 37 Hansen Victor 39 Williams Fred 41 Hanrahan David 43 Watson Mrs. Alice 45 Thomas John F. 47 Larsan Fritz 49 Griffin Thomas J. 53 Rogers Mrs Sophia ” Fernleigh ” 55 Bingham George 59 Gentle Emanuel 61 Cleary Edmond M. 63 Lane Frank R. 65 Brook Joseph 67 Perry Norman 69 Hickey Osterley J. 71 Elliott James Holt Street—South side King to College street—Bailey street Station street 2 Brennan Patrick 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Lawn Mrs. Caroline 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Astridge John H. 12 Aubusson Charles North side 1 Alexander Robert J. Hopetoun Street—West side Off 4 federation road to Camperdown boundary 4 Young Michael P. 6 Bower Thomas 8 McGregor James, builder 10 Ferrier Frederick W. 12 Bromley Richard 14 Crawford Joseph 16 Mitton Joseph 18 King William 26 Host Charles H. 22 Budge Joseph 24 Harris Albert H. A. 26 Drummond Andrew 28 Porter Mrs. Katherine 30 Borrott Robert Hunter —, nurse 32 Riley John K. 34 Bradstock Walter E. 36 Griffiths R. S. 38 Shaw Edward J. 40 Terry William H. East side Griffiths William, ” Luddenham ” Givins John. ” Kingswood ” Steele Robert Turtle Charles H., ” Pomona ” Wallace Mrs. Frances, ” Balcarras ” Watson Albert, ” Balcaskie ” Clothier Alfred Breen Edward Hordern Street—East side 201 King street, to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Garth Robert M. 5 Loveridge William 7 Henley Harry Mechanic street 11 Pearce Harry, van proprietor 13 Phillips Ebenezer R. 15 Dymond Thomas W. 17 Thorpe Geo. F. 19 Williamson Thomas 21 McGee Laurence, teacher of dancing 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Clarke Frederick 27 Boon Mrs. 29 Langlands Thomas, grocer Victoria street 31 Young John S. 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C, 37 Cox John 39 Holden Charles R. 41 Markham James 43 Everett Stanfleld 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Jones Mrs. Ann Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Brown Robert 57 Martin Frank 59 Sparkes Thomas W. 61 Stacey William B. 63 Clayton Alfred E. 65 Holland Miss Mary 67 Taylor Mrs Sarah 69 Meldrum Henry 71 Cross John N. Chalder street 73 Ring John E. 75 Coman Patrick J. 77 Rice Frank 79 Hoarey Martin 81 Blunt Edward P. J. 83 Martin George 85 Hardaker Arthur 87 Dick Mrs. Mary J. 89 Towers Harry F. 93 Cummings Patrick 95 Walker Mrs. Mary West side 2a Pass Albert J. Haines Charles, sewing machine repairer Raymond George 2 Jones John, plasterer 4 James Henry 6 Ferris Albert 8 Hare Charles 10 Machan Joseph 12 Porter Arthur 14 Fair Arthur 16 Ruddle Henry C. 18 Vallender Frank Mechanic street 20 Broadley J., stables 22 Landsdown George 26 Doherty Miss M., dressmaker 28 Hibbard Arthur R, 30 Neal Mrs. Elizabeth T. 32 Eather Charles 34 Barnett Mrs. Charlotte 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock Alfred 40 Cardiff Mrs. Margaret 42 Collins Edward 44 Parnham Arthur 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. 50 Southerland Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street 66 Sweet John 68 George Alfred 70 Grimson Leopold 72 Blenton William, shipwright 74 Wilson Alexander 76 Arnold Henry 78 McQuillan Thomas A. Madden George 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Peirce James 84 Hartley Mrs. Violet 86 Biemann Charles 88 Heggie Ferguson 90 Coleman Albert J. 92 Allison Mrs. Maria 94 Johnson Benjamin 96 Metzler Miss Edith 98 Hodge James 102 Schuetrumpf Carl, jun. 104 Toohey Thomas Phillips Ebenezer R. 108 Halliwell William 110 Reeves A. E., grocer Raper street Iredale Street—West side Angel to Union street 19 Mason Mrs. Emily 21 Turner Charles H. 23 Campbell Mrs. Isabella 25 Strauss Mrs. Sarah 27 Finnane Thomas J. 29 Payne Ambrose 59 Ledbrook Edward 61 McEwen Mrs. Charlotte 63 Sinclair Frances 65 Hogg Sydney 67 Hill James 69 Morgan John T. 71 Mundy James H. 78 Johnson Henry W. 75 Hamilton Robert East side 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Eaton Thomas Edward 10 Miller Mrs. Sophia 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John C. 18 Dunlop Mrs. Sarah 20 Howard Alfred T. Gowrie street 26 Edwards John R. H., grocer 28 Hockey Bert T. 30 Hogg Mrs. Sarah R. 34 McKee Mrs. Mary Islington Street—(see Gowrie- Street) James Street—North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Eldridge George 6 Villiers George F.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR ALL THINGS NEEDFUL AND NICE.


Joh NEWTOWN. Kin 481

14 Shubrook Mrs. Susan, van proprietress 16 Nelson James 18 Innes Thomas 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Bennett Alfred J. 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 Chene Emile 9 Snellgrove Samuel J. 11 Wildman John R. 13 Fox Oswald J. 15 Wild Robert 17 James William 19 Goldsmith Ernest H. 21 Passmore Mrs. Maude 23 Gatley William 25 Wilkinson Mrs. Louisa 27 Gatley Sydney J. R. 29 Constable Robert 31 Stevenson William John Street—East side May street to Wells street 1 Bradley Mrs. Edith storekeeper 3 Stansley Mrs. Georgina 5 Lahill Thomas 7 Field William T. 9 Pride Frederick A. 11 Parry Llewellyn E. D. 13 Evans Thomas J. 17 Cosgrove John Laff Alfred Goodsell street Sargeant Frederick Speare’s stables Lord street (now Darley street) Wells st. West side Newtown Brick Works—S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager John street railway crossing—James Trimble, gatekeeper Darley street 4 Moroney Charles Juliett Street—East side Harrow to Enmore road 46 Dellit Albert, ” Glen Alvon” 40 Hodgkinson Thomas 38 Hutton G. W. N., ” Gostwyck” Hutton E. W. 33 Edmond Mrs. Hannah 34 Miller Thos. 32 Cameron George, ” Concord ” 30 Perkins Frederick 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Garven James Bone Benjamin J. 18 White Mrs. Caroline 16 Davie Charles C. 14 Coleman Spencer ( West side, see Marrickville) Keig Street (now called. Rawson Street Kent Street—North side College to Ferndale street 1 Davis William F. 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 Pepper John E. 13 Hardy W. H. 19 Ager Arthur 21 Prentice Edward 23 Jones James G. 25 Walters Arthur 27 Skinner Mrs, Margaret 29 Knudson John V. 31 Nesbitt Mrs Jane 33 Matthews George B. 35 Poole Frederick C. 37 Keane Ernest 16 39 Neville Patrick 41 Hadley Preston 43 Lane Mrs. Eliza 45 Crouch Reuben H. 47 Burke Thomas-49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 Hallam Mrs. Christina 55 Selwyn Fdederick T. S. 57 Huxtable Henry 59 Parr Arthur G. 61 Smith Reginald 63 Josephson Albert South, side 2 Biggs Mrs. John, ” Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong.), ” Dione ” 14 Lee George 16 Dodds Michael 18 Stephens Charles H. 20 Nickless George 24 Mangnall Robert 26 Boarer Percy A. 28 Morrison Ernest 30 Finlayson James L. 32 James William R. 34 Beuley Mrs. Catherine Beuley Miss Margaret A., nurse 36 Rea Charles King Street North—North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig F. Brown, physician & surgeon, ” Waratah ” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 11 Rogers James, boardinghouse 13 Cohen Alfred, dealer 15 Levy S. H., draper 15a Peters James, confectioner 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Jackson A., butcher Blakeney M. J., blind maker 21 White Horse hotel — John Stuart Morrison 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell F., painter 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum C., grocer 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 35 Simm Mrs. Kate 37 Kapphamer John 39 Walker Misses, dressmakers Babalinski Mrs. Maggie 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson N., newsagent 47 Gordon Charles J., hairdresser 49 Davis Mrs. E., dealer 51 Dowling Mrs. Mary, boardinghouse 53 Haxby John, bookseller 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 65 Brooker Jas. H. 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry- 69 Brooker Mrs. Sarah 71 Hill Charles, bootmaker Ferris John 73-75 Williams James H., skating rink and music hall 75 Ruben C. A. and Co., house, land and estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Dunsmore Mrs. Bridget, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster Thomas, saddletree maker 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Sloane R. E., cycle manufacturer 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant Prince of Wales hotel—George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates W. H., hairdresser Ord Charles H., house, land and es- tate agent 115-117 Everingham J. C., dentist 121 Cox William R. Cox The Misses, costumieres Cox W. R. J., teacher of music 129 Goldsmith Miss A. 131 Castle and Stuart, furniture ware- house and upholsterers 135 Larba-Lestier E. R.S., dentist (branch) 135a Clifford and Co., estate agents 137 Miller Mrs. E., confectioner 139 Reynolds Richard, bootmaker 141 Sarjeant James, muffin baker 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel—Dick Collett 147 Miller C. H., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A., newsagent 15la Hartley F., watchmaker 153 Collins Alfred, fishmonger 153a Licciardi Anthony, fruiterer 155 Warley C. H. and S., grocers 157 Milton hotel— R. J. Elliott Stephen street 159 Short A. G., chemist 161 Benstead M rs. E., ham and beef shop 163 Coleman W. F., fruiterer 165 Booth John, fishmonger 167 Condon Brothers, butchers 168 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Montgomery A. J., hairdresser 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Perfect Tea Co.—C. M. Fremlin, mgr. 177 Taranto Bros., fruiterers 179-181 Lewis Nat, sample stores 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189.Lewis Nat. draper 191 Gillespie Mrs. Elizabeth, florist Mackins Arthur A. Frost Philip J. 193 Government Savings Bank N.S.W. 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers Wright H. J. 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and colorman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Booke Miss E., dining rooms 215 Fistel Jacob, confectioner 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel—John J. Barnsley 223 Prince Mrs. Henry, grocer & provision merchant 225-227 Dan Joe, lace shop 229 Collard E. J., butcher 231 Hickey Frank, hatter and mercer 233 Teague Patrick, refreshment rooms Bailey Frederick 235 Broadley Bros., provision merchants Broadley Joseph, jun. 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street

WOOD & COMPANY: NORTH SYDNEY BRANCH, MILLER ST., N.  SYDNEY Tel. 9 N.S. (WM.    LLOYD.
Local Manager)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WORLD’S COMMODITIES.


482 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued— 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Kinlock J. L., fancy goods 247 Crawford Miss Mabel, milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Ward Mrs. R. refreshment rooms 255 Costa Nicola, fruiterer 257 Ryan J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss A., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent Mary street 281 Williams Thomas, chemist and dentist 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel—Albt. Beaumont 287-289 ” Horton’s,” boot importers (F. Bamfield) 291-293 Brennan Daniel, draper & clothier 295 McLachlan Andrew, smallgoods 299½ Hatte’s Arcade— Hatte’s Arcade Studies—W. R. Smith, manager Newtown Printing Works—A. E. Johnston Fossey John W., tailor Crook Charles, watchmaker Gordon R. H. Co. Ltd., house furn’rs SUBURBAN INDEPENDENT News- paper—T. Preston, manager Bray Miss, milliner Walker Watson, billiard room 301 McLachlan Andrew, grocer 303 N.S.W. Bookstall Co.—A. C. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Horton E. Graham Mrs. Angus 309 Sargents Limited, pastrycooks Furness Herbert 311 Simmons Mick, tobacconist- — N. Mandelson, manager 313 Goldstein S. and Co.. tailors 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V., boot importer 319 Green Brothers, grocers 321 Buckman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel—Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)—Walter H. Goddard, J.P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia—J. S. Ranclaud, manager South side Forbes street 6 Snudden Percy, hairdresser 8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks 10 Anderson Florence, ham and beef 12 Turtle and Son, fruiterers 18 Eastern Tea Co.—Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Rattray Miss Ivy, registry office 24 Stevens W. B., cycle works 26 Troth Walter G., bootmaker 28 Roberts J., music warehouse 30 Pefeil Mrs Emily, dressmaker 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Hogden and Moate, fibrous works 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Co., estate agents 66 Stephens Manufacturing Co., the juvenile clothing manufacturers 68 Laver Miss A. M., costumiere Fitzroy street 94 Williams George, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce and fuel merchants 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Callaghan William 108 Craig and Co., printers 110 Stevens W. B., engineer, cycle, and trotting sulky builder 112 McArthur Miss A., stationer 114 Lane William, manufacturing chemist 116 McDonald John, furniture broker 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Juleff Henry, stoveworks 128 Jarman W., hairdresser 130 O’Malley Mrs. Louisa, refresh. rooms O’Malley John 132 Last J. F., dentist Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss Q., dyer and cleaner 138 Scott Mrs. Mary, restaurant 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Cook Walter R., tobacconist 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Baker Thos., upholsterer 156 The Sanic American Herbal Co.—W. H. Chapman 158 McVie T. A., grindery merchant 160 Holborow Isaac H., wholesale tobac’st 162 Drummond G. J.. furniture dealer 164 BULL W. N.
Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel. No. 9, Newtown 166 Drummond G. J., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel—George Allen 176 Miller Frank C., photographer 178 Tiley Mark, restaurant 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Trasey Mrs. Ellen, furniture dealer 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Miller Henry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE—Walter C. Macdougall & Co., proprietors 200 Newman Charles, picture frame maker 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Allen J. R., music store 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Lucock Edward, picture framer and crockery warehouse 218-222 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop
230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller 234 Fitzgerald Miss S., boot shop 236 McEnery and Co., tea importers Apted James 238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Poulden Bros., jewellers Whately street 244 Hart William J., draper 246-248 McIlraths Ltd., provision merch’s 250 Donnelly Miss Annie, restaurant 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 New York Teeth Association—G. P. Fife, manager 256 Singer Sewing Machine Co.—J. W. Hayward, branch manager Ridley W. H. 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 263 Lloyd and Co., tea merchants Hanlan Mrs. Hannah 264-266 Guille & Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., watchmaker, jeweller, & optician 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse Wade George 276 Wolf Mrs. Georgiana, boot shop 278 Gardiner and Co., boot importers— Herford Enoch 280 Wehrle C., watchmaker Methodist Church— Rev. J. W. Collier, Rev. J. F. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., hatter and mercer Erskineville road Post Office—Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-302 Hatte C. G., Ltd., drapers and clothiers 304 Comino Nicholas, fish & oyster saloon 306 Mackenzie Allen, butcher 308 Lockett T., dentist 310 Savings Bank of N.S.W. (branch)— A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor and Woollen Merchant. Tel. 95 Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Tom, ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320-322 Riley Bros., drapers and clothiers (branch shop) 324 Bank hotel—George A, Lilya Danglade Alfred, fish stall Newtown Railway Station—J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds King Street South—East side Railway bridge to Rochfort street 328 Town Hall hotel—Robert C. Rogers 328 Jones Frederick. J.P., leather and grindery store 330 Harvey and Co, grocers Newtown Markets—A. J. Macaulay proprietor Newman street Newtown Technical College Superior Public School—-D. T. Wiley, headmaster George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 356 Bearcroft C., confectioner 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR AUSTRALIAN MANUFACTURES.


Kin NEWTOWN. Kin 483

358a Smith J. H., wigmaker 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G. W., dentist Congregational Church 380 Edwards H. & Sons, produce merchants 384 Bradshaw Robert, general dealer 386½ Milne William Walker William Off— Harrison Bernard 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer and card- board box manufacturer 392 Schweikert Albert, farrier 394 Powditch Charles, bootmaker Powditch Mrs. Rachael. dealer 398 Newtown Carriage Works — Arthur Dunn, proprietor 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Brace Andrew, inventor 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher 430 Shaw James 432 Roach Richard, carrier 434 Roblot Leon, French laundry 444 Winton William H. 446 Lawler W. H., asphalter and carrier 450 Brown J. S. and Co., house, land, and estate agents 452 Woolf Frank, cycle works 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off—454 Boyd Robert T. North Frederick McGlinn Mrs. Mary A. 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Abel C. G., ” Essington ” 482 Murdoch S., laundry 484 Stritch William 486 Budge Miss H., refreshments Budge Mrs. A. 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve. estate agents 492 Burke Bros, and Griffin, tea and coffee merchants Burke T. E. 494 Smith Mrs. Sarah J., dressmaker Smith Thomas W. 496 Aitken J., hairdresser 498 Bevan Arthur J., refreshments 498a Erickson Mrs. Ada, dressmaker Erickson James 500a Hart and Son, batchers 602 Mathews Miss Sarah, confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506 Edwards Henry, furniture dealer 506a Miller Mrs. Catherine, dressmaker 508 Dibble Roland, baker 512 Lacoste Joseph A., laundry 514 Oliver W., jeweller 520 Jordan Mrs. Jane, greengrocer 522 Penman Wm., carpenter Pallier Alfred, bicycle works 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S.,dressmaker 530 Ryan T. H. and Co., house, land, and estate agents 532 Lance Arthur J., fish shop 532a Riches Mrs. Frances, dealer Riches Henry W. D. 532b Lance E. J.. refreshments 532c Reed Robert, bootmaker Angel street 534 Davies J. H., monumental mason 540 Monaghan and Perry, coachbuilders 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull T., coachbuilders’ materials manufactnrer 550 Chaffer P. E., wood turner 554 Finch Harry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquiu Thomas, watchman 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss A., dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Short Mrs. W., nurse 600 Mallett Jas. 602 Cox Frederick 606 Cullinan Martin T. 608 Whalan John 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G., farrier and vet- erinary surgeon Rochfort street (For continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney—J. A.Ross, J.P., manager (branch) 329a Swinboume G. C., boot importer 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond Mrs. Ann, confectioner 337 Smith R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Howard Miss C. A., confectioner 343 Smith W. H., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot and honey merchant 347 Grimm Miss M., stationer 349 Mansfield J. and Sons, furniture ware- housemen 351 Swinbourne Mrs. M. J., confectioner 353 Rundle J. H., draper 355 Barnett G. V., dentist 357 Chapman Harry, restaurant 359 Macready H., stationery & fancy goods McArthur Miss A. 361 Keesing B. H., pawnbroker Torpey James, constable 363 Sutherland R., chemist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Smith W. J., bootmaker 371 Smith Ernest W.. fruiterer 373 Nicholas Henry C. R., restaurant 375 Ward Bros., fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 381 Jackson Robert G.. butcher 383 Manser Edward, fruiterer , 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel—John A. Kennedy 391 Ashwood J. F., Ltd., grocers, etc. (branch) 393 Francis William, fruiterer 395 Church G., house, land, and estate agent Joseph Francis, herbalist 397 Berkman William, pawnbroker 399 Campbell W.. hairdresser 401 Womerah Wine Depot (branch)—J. H. Gartrell, manager 403 Duncan Miss D., costumiere 405 Huxley W. C., sports depot 407 Paragon Butchery (No. 3 branch)—H. R. Green, manager 409 Pattison S., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Burnett J. Bass, tailor 413a King Robert J., hairdresser 415 Lennon Miss, milliner 415a Kennedy P. fish shop 417 Aitken Mrs. C., fancy goods & stat’ner 417a Garden Miss A., milliner 419 Williams Mrs. Harriet L., dealer 419a Dixon James, bootmaker 421 Colemane A. W., sen., eucalyptus ex- tract manufacturer 423 Mills Mrs. Annie, confectioner 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., dealer Britt Henry 431 Davis Henry 433 Stretton Richard A. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 437 Graham Mrs. Elizabeth, nurse Graham George Gilbertson William H. 439 Lanyon C., plumber 441 Morgan Hugh, furniture dealer 443 Thompson Arthur, fuel merchant 447 Bloom Emanuel, pawnbroker 449 Grounds T., modeller St. George H., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 Hoggett Albert, hairdresser 459 Martin Patrick fish shop 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Reed Charles O., pastrycook 465 Fenton Stan., picture frame maker Fenton Mrs. J., artist 467 Womerah Wine Bar.—J. L. Quinn, manager 469 Dallimore W., picture framemaker 471 Radford Edward, ham and beef shop 478 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street International hotel—Leon Chessher 479 Supple Mrs. Isabel, ham & beef shop 481 Steele G. W., tobacconist 485 Hotel Victory.—C. Keane 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., news agent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Henderson Mrs. Rachael, fish shop 511 Thompson J. J., J.P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel—Dudley C. B. Wel- don 517 McKay C. F. L., confectioner 519 Owen Thomas, cutler 521 Eggleton Alfred 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 535 Davies L. confectioner 537 Tucker N., bootmaker 539 Watson R. D., ham and beef shop 541 Steele E. S., hairdresser 543 Wade Arthur W., furniture mart 545-547 Wyatt Andrew, fruiterer 549 Ashby W. J., butcher Holmwood street 551a Watt L. B., hairdresser & bookseller 551b Duffy M. J., fruiterer & house agent 551 Hudson A. J., chemist Elliott Fred, tailor 553 Haughton C., jeweller & stationer 553½ Somerville C. E., ham & beef shop 557 Greenhalgh Arthur, fruiterer 557a Hume George R., batcher Dickson street 559 Bell Mrs. Mary A., greengrocer 561 Rumsey Robert, paint store 565 Minns Edward J., sanitary engineer 571 Cavanaugh H. R., glass & crockery sh. 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Madden Mrs. Elizabeth, confectioner Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 583 Tattersall Mrs. Ellen

WOOD & COMPANY: IMPORTERS OF UNDERTAKERS’ SUPPLIES. COUNTRY ENQUIRIES INVITED.

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE MASSES.


484 Lau NEWTOWN. Lib

King street south continued— 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Miller W. H., butcher 597 Botany View hotel—William Pyne Darley street 605 Grounds W. T., oyster saloon 609 Shilling James, furniture shop 611 Brett J., greengrocer 617 St. Aubyn Mrs. R. M., dressmaker 619 Battle Arthur M., dealer 621 Burling Charles, grocer 623 Kenny Mrs. Bessie, fish shop 625 O’Brien Sidney, tobacconist 627 Kracht C., newsagent 629 Blamey Louis R., ham and beef shop 631 United Australia hotel—Ptk. Rodgers Lord street 633 Francis Albert E., fruiterer 635 Reed C., bootmaker Campling A. E., surgeon dentist St. Peters railway bridge 639a Poulton Arthur, stationer 641 Phillips S., fruiterer 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 665 Morrison Mrs. Eliza, costumiere 667 Shepherd George R. Barker Charles 0. 669 Wilkie James, hairdresser 673 Beston James, veterinary surgeon 675 Colonial Fur Co.(Francis Silverstone) furriers 679 Goldberg Leon, butcher 681 Cohen Marks, fruiterer May street Laura Street—North side Commodore street to Edgeware road 3 Francis Mrs. Mary J. 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Ryan Mrs. Emily 9 Wellington Thomas 11 Brooks Alick 13 Henley Joseph 15 McCool Charles 17 Simpson William A. Howlin W., builder (workshop) Hawken street 19 Mossop John M., grocer 26 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George 35 Nielsen Robert A. 37 Johnson Charles F. 37½ Worsley George A. 39 Featherstone Gerald, ” Silver Tower” Trescott terrace— 41 Chapman Edward J. 43 Swan Mrs. Sarah A. 45 Lockridge Robert S. 47 Newton Alexander 49 Berkley Edwin 51 Hagley Burdett 53 Size John T. 55 Mason Henry Mason Mrs. M. E., teacher of singing 57 Hunter George 61 Carey William T. 63 Perran Robert 65 Hatton Mrs. Mary 67 Jelly William H. Methodist Church South side Camdenville Public School—John Connolly, headmaster 2 Masters Charles E. 4 May Wm. 6 White Herbert, van proprietor 8 Jamieson William G. 10 Lewis Will B. 12 Sieven Edgar S. 14 Croshaw George 16 Fitz James Alfred 18 Wallace James 24 Fisher Walter L’Avenue Park Off Georgina street 1 Cocbrane Miss Jean, boarding es- tablishment 2 Yates James 3 Keating Mrs. Julia, boarding estab- lishment 4 Miers Mrs. M., boarding establish’nt 5 Wells E. F., boarding establishment 6 Cowie John, boarding establishment 8 Oliver Mrs. M., boarding establish’nt 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., LL.B., solicitor 10 Bain Mrs. Mary, boarding establish’nt 11 Hill Mrs. James 12 Miller Mrs. Ethel R. S., boarding es- tablishment 12a Lewis Nat 14 McMillan Miss Elizabeth, boarding establishment 15-16 Johnson Mrs. A. B., private board- ing establishment 17-18 Perry Alfred, boardinghouse 19 Hampton Arthur H. 20-21 Ford & Toohey Misses, boarding- house 22-23 Curtis Richard, boardinghouse Rapkins Rev. J. S. (Baptist) Crowe Alfred Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Shepherd William 55 Bressington David 53 Delauey Joseph 51 Christison Henry 49 Green Patrick J. 47 Tall Lewis A. H. 45 Gallagher Patrick 43 Grundy Richard 41 Wheeler William J. 39 Walker Arthur E. 37 Strain James, builder & contractor 35 Westman Raymond 35 Bishop Henry 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Bedford John 25 Mackenzie John 23 Brien Arthur Peaece Harry 21 Reardon Theodore 19 Soderlund Emel 17 Gategood Mrs. Elizabeth 15 Burling Arthur H. 13 Craddock John V. C. 11 Burnes.Charles, miller 9 Callaway Richard A. 7 Riedel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young John Lennox Street—North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery—Very Rev. Dean Slattery Wellington street 109 Hughson Malcolm Regent street 91 Beech Mrs. Annie M. Beech Syd., pattern & cabinet maker 89 Ferris Isaac 87 Collis Walter 86 Holt Joseph J. 83 Foster John 81 Meek J. A., architect 79 Jones Philip L. 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Combellack Mrs. Mary 71 Chadwick Mrs. Mary 69 Bailey Miss S. A. Australia street—Church street South side Wellington street 114 O’Loughlan Harry H. Regent street 110 Hallett Frederick 108 Baker Mrs. Annie 106 Osborne Mrs. Mary A. 104 Edwards John W. Marguerite Madame 102 Saunders Sydney 100 Hoffman Mrs. Bridget 98 Wright Frank C. 96 Sharkey James 94 Gawen James M. 94a Duggan James Denison street 92 Smith Charles D. 90 Ewing Henry 88 Denning James H. 86 Locane Mrs. Mary 84 Marks Daniel 82 Bowman Mrs. Mary 78 Davies Henry H. 76 McLean John A. 74 Henwood Arthur A. 72 Nance John T. 70 Johnstone Mrs. Lilian, grocer Australia street Courthouse hotel—Michl. O’Callaghan Eliza street 56 Ainsworth Arthur 54 Conwell Geo. T. 52 Teeple Oscar Vernon 50 Straney Francis 48 Linmark Henry 46 Powell Harry C. 44 Coombes Joseph 42 Johnson Charles 40 Phillips Samuel J. J. 38 Hermes Ernest Mary street Andrews Ernest and Co., wood turners 28-30 Wren Mrs. Cissie 24 Walsh Arthur E. 22 Maloney Mrs. B. 20 Sprague William H. 18 North William 16 Jessop Mrs. Margaret 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Cleland Henry 8 Markwell William 6 Chaffey Mrs. Elizabeth 4 Vaughan Mrs. Florence 2 Clarker George E. Church street Lewis Lane Off 34 Regent street Liberty Street—East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Pettitt James C. 7 Cahill John 9 Bryson J. A. 11 Lyons Frederick W. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William. J.P. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Smith Mrs. Annie Blakeman Mrs. Annie C, grocer London street 49 Diener Aloys 51 Beves George 53 Williams William J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—THE SHOP FOR THE CLASSES.


Lin NEWTOWN. Lor 485

55 Holden William 57 Carroll John Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 61 Taylor Edgar 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs. Susannah C., nurse 65 Whitaker H. E. Whitaker H. A. 67 Branch Joseph J. 69 Roberts Mrs. Mary 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham) Linthorpe Street—North side Off Erskineville road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mrs. Catherine 6 Donaldson James 8 Green Samuel T. 10 Vidler John 12 Oaten Reuben 14 Wormald G. P. 16 Langley Miss Lily 18 Dyball Miss Harriet 20 Wright Miss A. Burchardt, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Wilson Robert 26 Long Walter 28 Barton Mrs. Laura 30 Craven Charles E. 32 Smith James 34 Rayward Richard 38 Webster Mrs. Margaret 42 Taylor Walter 44 McKenna Joseph 46 Meyer John H. P. 48 Goddard Walter 50 Dyer Frank H. 52 Hyndes William M. 54 Hatte Mrs. G. South side 1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Nester Herbert Herbert street 23 Wolfe Mrs. Charlotte, grocer 25 Goldstein Samuel 27 Templeton Mrs. Margaret 29 Liddell Andrew R., surveyor 31 Metcalfe John W., ” Milton ” Metcalfe Miss O., teacher of music Little Commodore Street 1 Henwood James H. 2 Mason Mrs. Minnie 3 Mood Thomas 4 Phair Robert T. Little Queen Street—West side King to Bligh street—Campbell street 2 Tye George H. 4 Thomson Mrs. E. 6 Andcrson Henry M. 8 Emmett John 10 McSweeney Mrs. Ellen, dressmaker Denmark William 14 Good William C. 16 Munson Mrs. Frances 18 McDougall Mrs. E. 20 Newell George East side 1 Potter Edward 3 Stone Arthur 5 McKee Alexander 7 Backhouse Isaac 9 Marshall Thomas H. R. 11 McCloskie Mrs. Louisa 13 Bowman Mrs. Abbie London Street—East side Enmore road to Liberty street 1 Yeo James Edward 3 Holds worth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Carroll James 9 Mayne Thomas 11 Breadley James L. Breadley Miss L. L., teacher of music and private school Heslop-Hunter Miss J., teacher of singing 13 Jackson Thomas, builder 15 Marshall Andrew 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Hamilton Mrs. Florence 23 Madsen William W. 25 Martin Henry 27 Satchell John S. 29 Evans Llewellyn T. 31 Cummings Mrs. Mary, grocer Charles street 33 Peake Mrs. Catherine 35 Evans Miss Jane E. 37 Parkinson Mrs. Alice L. 39 Hack Mrs. Eleanor M. 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 41 Isherwood Miss L., music teacher 43 Trefy Thomas H. 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadle W. B. 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Chivers Mrs. Caroline 55 Beck R. W., com. agent 57 York Mrs. Annie 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Baldick George J. 65 Curran John P. Augustus street 67 Lannen Richard 69 Gough Mrs. Martha 71 Thompson Wilfred C. 73 Clune Michael T. 75 Edgar Mrs. W., ” Pretoria ” West side 2 Lucas Frank,” Minnawarra ” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles Johnson Richard H. B. 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, ” Essexville ” Evans Lawson, clerk 16 Weldon Nurse Mary, ” Montrose Villa ‘ 20 Peak Henry Murden John, ” Hazeldean ” 23 Walker W. J. Walker F. J. 24 Dunn Henry L. 26 Bryant Mrs. Bridget 28 Wenholz Mrs. Emily 30 McMaster A. J. 32 Evans Lancelot B., “Roseville ” 34 Lane Mrs. Susan, ” Arcadia ” 36 Dadswell Oscar R. 38 Pascoe Claude 40 Howard Mrs. Agnes 48 Shaw John 50 Blakeman Henry Longdown Street—North side 0’Connell street to Trocadero 2 Staff James W. Bell William 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Alien Stuart C. 10 Lancaster Charles Susan street 12 Berge Herbert S. 14 Robson John 16 Coomber Charles H. Missenden road 20 Bourne James Elizabeth street 40 Maloney Michael South side Rose street 3 St. Stephen’s School—Miss I. Chenney, mistress Stephen street 5 Diessler Francis 7 Maish Charles 9 Maunsell Richard St. George 13 Kennedy James Missenden road—Elizabeth street 15 Ashard John 17 McDowall Charles Lord Street—North side King street to Edgeware road 6 Turner Frederick 7 Wooldridge Charles 9 Duffy William 11 Kirkwood Alexander 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 23 Burley Frederick C. 27 Hockey William E. 29 Forbes Charles 31 Burrows Mrs. T. A, 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Robertson Isaac 37a Webber Ernest A. 39 Smith John 41 Harris William 43 Sherringham Joseph G., constable 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred 49 Reece Mrs. Kate, laundry Faulknor Walter, plumber, ” Poneke ” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackball William 81 Walker Thomas 83 Wills George R. 85 Harris William J. 87 Russell Henry 89 Farquhar Robert J. 91 Saul J. D., baker John street 97 Ashe Colin 99 Griffin Thomas M. 103 Jamieson Alfred 105 Henderson Thomas 107 Wolfe Leslie C. 121 Jackson Alexander 123 Scott Frederick 125 Watt Alexander 127 Talbot Alfred 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Royston Elijah 147 Neill Luckie 149 Heaphy Martin 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 O’Brien Henry M. 161 Brown Mrs. Sarah 163 Davis Richard E. 165 Robinson J. George Dawson Joshua P. 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Renshaw William South side 2 Lasbury Thomas, ” Kelvin ” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station—Hermann Meyer, stationmaster 62 Taylor Miss L. 64 King James H. 68 Donoghue John 72 Walker Edward T. 74 Delacore Winter 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Acheson Andrew 90 West Frederick

WOOD & COMPANY’S: PRINCIPLES, EFFICIENCY & ECONOMY. Head Office, 810-2 George St. (next Christ
Church)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


486 Mar NEWTOWN. May

Lord street continued— 92 Hunter Mrs. Catherine 94 Boulton J. H. 96 Drummond Joseph E. 100 Bennett John H. 102 Neat Edwin Margaret Street—North side College to Simmons street 1 Mason R. 3 McColgan Thomas 5 Rose George 9 Shearsby William E, 11 Griffin Mrs. Emily 13 Glendenning J. and Son, plasterers Glendenning James 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Brown Henry J. W. 23 Field Mrs. Sarah 25 Pilling Robert E. 27 Nagel Percy R. 29 Graham Miss M., teacher of music 3l Freestone George W. Reiby street South side 2 Tester Walter, ” Clifton” 4 Kretchmer Frank, ” Ramsey ” 14 Furlong George, “Clifton Cottage ” 16 Breeze William 20 Dawson G., ” Garfield ” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Roach Thomas H. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Green A. H. 32 Cody Jas. 34 Pogmore James W. 36 Carroll Edward 40 White Peter 42 Anderson Herman A. 46 Price Frederick J. 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Meale Edward L. 54 Cartwright Edward 56 Gardiner Mrs. Alice 58 Myers Charles 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Romeo Mrs. Jessie 64 Gleeson John T. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Langley James 70 Matthews Gordon W. J. Filan Mrs. Ellen, grocer 72 Madden John Ferndale street 74 Williams Mrs. 76 Richards Mrs. Jane E. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Thornman Mrs. Emily 84 McGuinness Henry, grocer Simmons street Maria St. (now called Darley St.) Marian Street—East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Barden Stanley F. 6 Hayes Mrs. Annie E. 8 Croft F., music teacher 10 Green Mrs. Jane E., ” Buddawang ” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Butt Charles B. 18 Lucas Mrs. Marie 20 Wilson H. K. 22 Mutton Christopher Mutton Miss Emeline, dressmaker 24 Robinson Henry, ” Maxwella ” 26 Ware W. J.,” Avoca ” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Blake Mrs. Jane 34 Baker William F. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Fellingham Mrs. Emma 42 Kelly Thomas E., ” Gladstone ” 44 Bird John, ” Garfield ” 46 Knox James 48 Webb A. L. 50 Piggott John, constable 52 Turbett Mrs. Annie 54 Clifford John M. 56 Pearce Mrs. Annie 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Size James 66 Slouck Charles J. 72 Shaw Mrs. Isabella 74 Hounsell Frederick G. 76 McMillan Walter K. 78 Glover David A. 80 White Thomas J. 82 Dawe William J., ” Roseville ” 84 Strachan Walter B. 86 Olsen Mrs. J., ” Elsinor ” 88 Mason Mrs. Rose 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brown Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Mansell Edward E. 98 Murphy Charles W. 100 Gearside Mrs. Annie 102 Baird John Sampson West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 6 McAtamney John. “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Platten W. F., ” Willan ” 9 Platten Mrs., teacher of singing Platten Miss Laura E., teacher of music 11 Wright William 13 Ellis John 15 Pitton Harry 17 Walsh Daniel 19 Vincent George A. 21 Gamp James T. 23 Coseir Miss Lilla 25 Robey John R. 27 Robinson William 29 Clark John S. 31 Mitz Mrs. Franscesca 31½ Gibson George 33 Phelps Henry T., ” Merrivale” 35 Rosen Mrs. Lucy Piper Miss Bella, teacher of drawing and painting 37 Piper John 39 Wade Mrs. Jeanie 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Fitzgerald Edward 53 Hague Mrs. Mary 55 Roberts Arthur 57 Warbriok William Cross lane 59 Stephen Henry G. 61 Laughnan John 63 Alexander S. 65 Hughes Mrs. Amy 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Woodham A. 73 Dawes James 75 McCormack John L. Eldridge Charles W. F. 77 Fletcher John 79 Sims Herbert C. 81 Douglas Lancelot 83 Mood John 85 Taplin Henry 87 Turnbull Henry 89 Praia Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Stephens Mrs. Janet 97 Richards Charles F. 99 Hartley William J. 101 Gallagher Daniel 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 111 Millham Edward 113 James Mrs. Sophia 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry Mary Street—East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs. Marion, midwife 3 Garraway Thomas 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boardingbouse 9 Thompson Charles Thompson George 11 Poffler John C. 13 Culbert Thomas 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., hearse builders and undertakers West side Empire Billiard Rooms—T. G. Chute 8 Ford Arthur R. Morris W., estate agent 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker 12 Russell Mrs. Elizabeth 14 Morris W., estate agent Morris Mrs. Mary, servants’ registry 16 Bowman John 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry May Street—North side King street to Edgeware road 1 White Archibald 5 Anderson William 7 Parkinson Alfred 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 McKnight William 15 Carnell William O. 23 Methodist Church- Rev. J. W. Collier, Rev. J. E. Metcalfe Metcalfe Rev. J. E. 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Babbldge Rosina, grocer 31 Williams Alfred 33 Van William 35 Williams Edward 37 Hawkins George 39 Reed Charles 41 Swanson Thomas 43 James Henry, draper 45 Talbot Mrs. Margaret 47 Hogan Thomas 49 Ross Frank 51 Austin William A. 53 Meade Herbert E., ” Fernleigh ” 55 Lewis Rice T. 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 77 Walker George 105 Cheeseman John 107 Sainty Robert 109 Southgate Charles 111 Baines John 113 Williams Edward 115 Kimester James G. 117 Keating William 119 Potts William (For south side, see St. Peters)

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR SHOPPING BY POST.


Mec NEWTOWN. New 487

Mechanic Street—South side Church to Egan street—Horden street Whitehead’s Parcel Delivery Stables Hordern street Metropolitan Road—East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School—Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School—H. Parkinson, headmaster 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Rowton Frederick, ” Marion ” 18 Bent Henry 22 Wallis J. H., ” Belinda ” 24 Vickers George E., ” Loriston ” 28 Miller Ernest P. 28 Lannen Mrs. William 30 Grant Thomas, ” Niagara House ” 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Doherty Mrs. Louisa 38 Roberts Mrs. Emily 40 Dawson James W. 42 Catts James H., M.H.R.,”Scarcliffe ” Cross lane 44 Weber Charles F. 46 Allwood Mrs. John Marshall Mrs. James Lane Arthur Lane Miss Alice Taylor Mrs. Susannah Benson Charles 48 Ellerton Mrs. Ada 50 Darke Lewis 52 Lloyd Mrs. Camilla 54 Pattison Charles H. 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Cornish William C. 62 Bryson Albert 64 Brown Mrs. M. J. 66 Gibbens Joseph 68 Hunt Reginald E. 70 Willett Joseph 72 Lemcke Mrs. Ann 74 Garven James 76 Conran Thomas F. 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Maher Mrs. E. 84 O’Toole Thomas 86 Elvy Mrs. Mary West side 1 Vickers A. C., J.P., dental surgeon 3 Drew Joseph 5 White J. S. . 7 Bullen James, ” Glenhaughton ” 13 Levick Benjamin S., ” Milluriel ” Tabernacle—G. T. Walden Marsden Martin D. 23 Johnston Robert 25 Eld Ernest, teacher of music 27 Lee Abraham 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William B. 37 Jolly John, clerk 39 Richard Mrs. Floweran 41 Burls Robert 43 Budd Charles J. 45 Hockey Albert E. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. B. 51 Gray George 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 57 Cropper John 59 Ruddle Miss M. E. 61 Earle William 63 Burke Frederick J. 65 Graham Miss E., music teacher Graham John 67 Bacon John 69 Smith Alfred A., ” Eurimbla ” 71 Kirkpatrick Gordon 73 Ringholm Aug., contractor,” Manola ” 75 Reynolds Albert E. B. 77 Wilson Mrs. A. J. 81 Martin John H. 83 Lindsay Malcolm, ” Carlisle ” 87 Butcher Robert H. 89 Rosengarten David Goldman Samuel 91 Watt Alexander 93 Everitt Walter S. 95 Lewis Ernest 97 Scott Mrs. Catherine A. 98 Baker Hamilton 101 Burser William C. Missenden Road—East side King street north to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 11 Mason William, farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Hennessy James, carpenter 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Wynwood H. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Mrs. Mary Goldsworthy Miss Alice, teacher music Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Grainger Mrs. Jane 37 Reed William 39 Osborne Brissett J. A. Bligh street West side 2 King John R. Longdown street 10 Carter James Mack Thomas 12 Hodgkinson Thomas Campell street 14 Smithard William, bootmaker 18 Hewes Samuel, artificial flower maker 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Henley Gideon 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School— Miss E. O’Flanagan, mistress Munni Street—East side Union to Angel street 1 Francis David 1a Burns Richard 3 Walden Henry 7 Gurrin Frederick 9 Gurrin Brothers, fuel merchants 11 Littlejohn Albert, drayman 17 Smith George Gowrie street 21 Ripper Charles 23 Bullock Charles 25 Smith William, watchmaker 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Shinner Alfred 31 Jones Thomas W. 31a Becker Joseph 33 King Frederick 35 Robinson Mrs. Portia West side 24 Slinning Peter, fruiterer 6 Pickering Edward 8 Bell John 10 Franklin Mrs, Annie, nurse Franklin Amos A. 12 Tomkins Henry W. 14 Levy Mrs. M. 16 Keily Mrs. Elizabeth 18 Nicholls George F. 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Lucan S. 38 Bell George Nelson Street (now called Little Queen Street) Newman Lane Off Gowrie street 23 Dudley William H. Newman Street—East side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Brennan James 22 Bray Miss Celia, music teacher 24 Heath Richard 26 Carman Rudolph 28 Leonard Charles 30 Wood William 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Troy John 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Prince William A. 42 Woods Frederick 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M.L.A., J.P. 50 Stuart Mrs. C. 52 Beal F. T. 54 Henwood Montague Henwood Mrs. Ellen, teacher of music 56 Johnston James 58 Harrison Sid 60 Paroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Harrigan James 66 Lowe William S. 68 O’Brien Morton 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Brown Mrs. Myra Brown Walter W. 76 McCarthy Cornelius 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Carey Mrs. Isabella 84 Spinks James 86 Gibbons Martin 88 Green John Gowrie street 90 Eason Alfred 94 Starkie William 96 Little John 98 Robins Edwin G. 100 Stuckey Henry J. 102 Hunter Charles W. 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street West side White Horse street 1 McDonald Mrs. Susan, grocer McDonald Benjamin 3 Mills William E. 5 Mullanphy Mrs. Mary J. 7 Howarth A. M., ” Rotheram ” 9 Tingate John G., hatter 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J.P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J.

WOOD & COMPANY’S MORTUARY CHAPEL, THE ONLY ONE IN AUSTRALASIA. IS NOW IN DAILY USE.

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE QUINTESSENCE OF QUALITY.


488 Nor NEWTOWN. Pea

Newman street continued— 21 Walker Watson 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Haddock Thomas 29 Beach Richard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Hill Thomas, sash-weight foundry Snow White Washing Machine Maftr. 45 Jackson Mrs. Nancy 47 Haddock Frank H. J. 49 Coutts Alexander G. M. 51 Hereford Robert 53 Bullock Halbert Isaac 55 McElroy Michael 57 Turnbull Stanley 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 67 Williams Harry 69 Quinn Mrs. Ellen 71 Green Robert 73 Hough Ed., sec. Tramway Cloth. Club 75 Lloyd Thomas 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Fleteher Frederick G. 85 Ross Thomas 87 Smith Edward 89 Walters Frederick Union street Norfolk Street King to Angel street 1 O’Neill John J. 5 Williams John 7 Green Thomas 9 Eggleton Mrs. P. White Horse street 25 McLeod Alexander 27 O’Nelll John 29 McMullen Michael 31 Davey Amos H. 33 Hansell Joseph J. 35 Smith Mrs. Susan 37 McGrath Mrs. Annie Redwin street Northwood Street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Barnes William S. 4 Mercer Alfred 6 Johnstone George H. A. 8 Costello James 10 Mercer William, ” St. Elms ” 12 Gaudry Rowland 14 Gibson Samuel 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 22 King John East side 1 Ninness Edward 3 Cheeseman George 5 Guinery Mrs. Bridget 7 Deery Edward P. 9 Neilen William 11 Donohue R, ” Clifton ” 13 McLean John, ” Carlton ” 15 Fawcett William, ” Hamilton ” O’Connell Street—East side King to Roper street 1 Cohn J. J., upholsterer 7 Young Alfred Victoria street 9 Cohen Mrs. Louis, dealer 11 Hawkshaw Herbert 13 Thomas Mrs. Frederick C. 15 Chapell Mrs. Emily 17 Jackson Albert J. 19 Philp George 21 Abbott Charles H. 23 Keetch Mrs. Annie Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Vine William 35 Thomson Thomas 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Astley Mrs. Mary A. 49 Shipton Charles A. 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W., vet. surgeon 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 Snelling Robert 61 Davies Thomas G. 63 Fraser James 65 Hinton John H. 67 Rutter Henry 69 Burns Oscar D. 71 Grosvenor Richard 73 Ritchie William H. 75 Jackson William J. 77 Foley John 79 Bailey Frederick 81 Bourke Walter 83 Richards Mrs. Annie 85 O’Brien James 87 Drew William West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street Lloyd Mrs. Ellen 16a King William 18 Smith John C. 20 Pryce William H. 22 Burton Arthur H. 24 Harbidge John 26 Salter Mrs. Mary 28 Harrison Charles 30 Doyle Dennis Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 Warner Mrs. Matilda 46 McLennan John 48 Myer Charles 50 West Mrs 54 Whiteoak Mrs Catherine 56 Walker Edwin 58 Smith Charles H. Chalder street 60 Hone Charles 62 Gleeson Mrs. Bridget 64 Clugston John A. 66 Fisher Charles 70 Green William R. 72 Crook Chas. 74 Robinson John G. 78 Orrock Ernest W. 80 Burgess Charles H. Raper street 82 Conners Mrs. Elizabeth 84 Douglas Charles H. Oxford Street—East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street—Kent lane 1 Pratt Mrs. Julia E. 3 Donnolly Steele 5 Wellings Mrs. Elizabeth Albemarle street 7a Logan Walter 9 Young Robert 13 Apps Allck 15 Edwards Henry R. 17 McGlinn John F. 21 Judge George J. 23 Porter Robert Campbell lane 27 Wade George S. 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Andrews William Constable 43 Royle William R. 43a Barrett Richard, fruiterer Land’s lane 45 German Richard 47 Green Mrs. Elizabeth, fruiterer Green William T. – 49 Hood Mrs. Margaret West side 2 Young Mrs. Annie 18 Bonnette Albert H. Carter William 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street 26 St. Bede’s Convent and High School— Sisters of the Good Samaritan 36 Holland George E. A. 40 Veaney Misses D. and M. 48 Cleary William 50 Earle Mrs. Hannah Langton W., dis. sup. Standard Life Ass., Ltd. 52 Hayes James 54 Brain Robert G. 56 Sayers Charles H. 56a Wakely Matthew 58 Fallick Henry 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer Pearl Street—East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, ” Urilla ” 4 Buckman Albert Pearl lane 18 Paull Herbert S.., engineer 20 Quy Mrs. Fred, ” Essex House ” 22 Barker William 24 Anderson Mrs. Mary 26 Janson Alfred 28 Stahl John H. 30 Curran James R. 32 Ross Sidney 34 Clifton Cyril Y. 36 Fitch Henry C. 38 Sharp Joseph 40 Ryan Michael J. 44 Harper Alfred 46 Hoy Robert 48 Parker Mrs. C. 50 Felgate Mrs. Alice 52 Seymour George 54 Daintry Thomas 56 Nicholson George West side 1 Lewis Rice 3 Alexander David 5 Willis William C. Commodore street 7 Taylor David 9 Br adhead Arthur F. 11 Brennan John 13 Hayes Joseph 15 Boyan Joseph 17 Weber Herbert 19 Edwards William, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs, E. 37 Thomas Evan 39 Grover Arthur E, 45 Courtney Thomas 47 Dalton Charles P. 49 Burns James 51 Hobe Mrs. Julia, grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Hannabel Arthur J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR EATABLES AND WEARABLES.


Pem NEWTOWN. Raw 489

Pemell’s Lane Simmons to Reiby street Mitchell Josiah, signwriter & painter (workshop) Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 38 Hanks Thomas J. 36 Gray James T., ” Waratah ” 34 Wheeler Charles E., ” Fernleigh ” 32 Wilson Mrs. Julian 30 Prentice Charles R., ” Madaline ” 28 Upton John 26 Neal Robert N. 24 Wildman Charles, ” Hopetoun ” 22 Ricketts W. J., ” Clifton ” 20 Hermann Albert V., ” Rothsay ” 18 Blair Mrs. K., ” Nubia ” 16 Rowsell William J., ” Langley ” 14 Ryan Mrs. Margaret, ” Scarboro ” 12 Moran Albert Ignatius, ” Edna ” 10 Starkey James D., ” Tyne ” 8 Johnson George, ” Milano ” 6 Cunningham Cecil, ” Irene ” 4 Emelhainz Joseph, ” Sylvia ” 2 Wendt C., grocer North side 19 Armstrong William, ” Victory ” 17 Meyer J. F., ” Phoenix ” 15 Chapman Percy, ” Bognor ” 13 Scard Alfred H., ” Rose Moor ” 11 Tory Robert 9 Edwards Jos., ” Caroline Villa ” 5-7 Hubbard S., bottle merchant 3 Hutchinson Alexander 1 English John P., ” Dania ” Phillip Street—East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron William, fuel merchant West side 2 Miller Mrs. Hugh 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Norris Richard B. 10 Lee Mrs. Alice 12 Croft William Belmore street 14 Gray Richard M. 16 Rooke Arthur 18 Hellemann William T. C. 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Branie Mrs. Teresa 26 Stubley John T. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pryce Norman C. W. 34 Cooper Matthew J. Charles street 38 Faulkner Samuel 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Coombs Arthur G. 44 Boman Charles 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Deacon George 52 Baynton Edwin W. 54 Paris John S. 56 North Reginald J. 60 Brown Mrs. Geraldine 62 White Hugh H. Pine Street—East side Wilson street to railway 2 Devine George E. 4 Daly William 6 McLoughlin John 8 Hobden Robert H. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss, teacher of music 20 Scrivener Claudius Alfred 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Oliver William E. 3 Dorsett Alfred J. 5 Buchanan James Britten Henry B. 7 Fox James 9 Jones John 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan John 17 Alderson James W. 19 Lock William 19a White Tyrone 23 Wheeler Leopold B. 25 Westhall Arthur 27 Chapple Henry E. 29 Mason Albert, sawyer 31 Craine William J. 33 Stone Edward T. 35 Pogson John, clicker 37 Finneran Miss Winifred 39 Mansell Thomas Prince Street Camden to Alice street Prospect Street—North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Minton John Egan street 6 Mason Percy 8 Dalzell William 10 Aikman John S. 12 Wright Walter 14 Llewellyn John F. South side Hordern street—Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Scannell Daniel Queen Street—East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlinson Charles 28 Power Mrs. Kate 42 Hill Walter 44 Say Henry 46 Webber Arthur 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Pittman John 58 Symes Mrs. Sarah 66 Whealy Mrs. Ann 68 Heydon Phillip Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J.P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution— Miss Maude Ashe, superintendant 15 Lawson Maxwell G. 17 Lawson Ernest A. 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A. 25 Willis Henry, bootmaker 27 Conway Edward 29 Rusfeldt Mrs. E, Rusfeldt Miss Priscilla, teacher of music 33 Callander William 37 Speed John Bennett street 39 Dickie John 41 Pulham James, ” Boronia ” 49 Petersen Frederick F. Randle Street—East side Wilson street to Leamington avenue 2 Bishop James C. 4 Cavanagh John 6 Ferguson Samuel 8 Tully John J. 10 Burton John 12 Cummings Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Mrs. Matilda, woodturner West side 1 Devine Mrs. Catherine 3 Scott Archibald, gasfitter 5 Sutherland James 7 Miles George E. Newell John J. 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Miller Thomas 15 Donaldson Walter J. 17 Sayle William 19 Finkernagel William Leamington avenue Raper Street—South side Church to O’Connell street—Hordern street 1 Blascost Joseph 3 Engel Alexander 5 Scott. Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs, Fanny 11 Corben Edward 13 Montgomery George 15 Hannon Patrick 17 Herrmann Henry B. 19 Adams Alfred John 21 Hedley Arthur 25 Younie James North side 2 Warland Arthur M. 4 Kaalund Holger 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Wilton Alfred van proprietor 18 Jarman Ernest J. 22 Murray Mrs. Emily 24 Batton Mrs. Jane 26 Elliott Ernest H. 28 McKinnon William C. 30 Frost George 32 Robinson Arthur J. 38 Downer John 40 Pakes Frederick 42 Sainty James H., engine fitter 44 Kopps Alfred McPhillipa Mrs. Florence 46 Jones John B. 48 Brophey Joseph P. Rawson Street—South side Station to Reiby street 2 Jackson William T., milk vendor 4 Townsend Mrs. Harriet 6 Sewell H. T. B. 8 Campbell William A. 10 Buzacott The Hon. N. J., M.L.C., J.P. 12 Organ Benjamin 14 Eadie Mrs. Margaret 16 Jones William 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Frederick 22 Cooper George R. 24 Beattie John 26 Kain Frank F. 28 Langford Alfred 30 Peters James 32 Goswell Edward E. 34 Nickols Robert 36 Tuckwell Samuel C. 38 Faust George F. North side 9 Dorahy Hugh, ” Norwood ” 11 Curry James Constable 13 Bourke Mrs. Ellen M. 15 Gibbens Matthew Harrison B. 17 Care Arthur B. 17a Bourke Maurice 19 McGuckin John

WOOD & COMPANY RECEIVE DAILY ORAL AND WRITTEN APPROVAL OF THEIR MORTUARY CHAPEL

ANTHONY HORDERNS’ FOR A HOUSEWIFE’S HARVEST.


490 Bed NEWTOWN. Rob

Rawson street continued— 21 Smith John H. 23 Adams Alban A. 25 Clark Mrs. Martha Clark Sydney 27 Macready David 29 Falconer Arthur J. 31 Bratton Frederick C. 33 Cunningham Jack W. 35 Newell George R., painter Redwin Street—North side Off Norfolk street 1 Hoye Fred 3 Sigworth John 5 Bellion George 7 Hicks Mrs. Mary A. 9 Sullivan Mrs. Grace 11 Goodwin James 13 Wright Mrs. Elizabeth 15 Bergin Augustus C. South side 18 Fenton’s store Regent Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Baldwin Mrs. Elizabeth, dressmaker 3 McEwan Alexander J. 5 Cooper Mrs. Agnes 7 Scroggings Elijah 9 Reed Mrs. M. C. 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Lane William 21 Weekes William 23 Nutt Arthur E. 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel 29 Austin William H. Lennox street 37 Beech S., pattern & cabinetmaker Kent lane Off—39 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail Arthur C. Albemarle street Carlisle Castle hotel—John McLean 71 Elliott Joshua W. 79 Batman Miss Amelia 81 McLean Donald 85 Robertson John 89 McDonald Miss Elizabeth M. A. 91 Wallace Mrs. Elizabeth Ann 93 Baillie James 95 Simmons Mrs. Mary 97 Baxter Mrs. Madeline 99 Turner Walter 101 Toby Ernest V. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Oliver George 115 Sutherland Lindsay A. 117 Munro John, van proprietor 119 Kell Arthur 121 Vernon Percy W. 123 Croft Samuel James West side 2 Seeger Louis, storekeeper 4 Mealey James 6 Morris Arthur S. 8 Murray Thomas A. 10 Rowland Albert A. 12 Hardman Richard 14 Gifford James 16 Thomson Mrs. Elizabeth 18 Green Thomas 20 Ruddle George E. 22 Pinfold William R. 24 Piggott Charles H. 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Thompson William Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Binskin William H. 48 Hordern Mrs. Ann 52 Quinton Arthur R. Albemarle street 66 Atkinson William J. 68 Maish William J. 70 Dixon Henry 72 Beer Mrs. Amy 74 Pithers Silvester W. 76 Lincoln George 78 Roberts Tom P. 80 Chandler William 82 Kohen James 84 Newman Thomas 86 Croft Jotm 88 Ward Albert G. 90 Long Frederick 92 Osmond Thomas J. 94 Bundy John 100 Horcom Mrs. Mary 102 Turner John T. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel — Henry H. G. Burgess 110 Scott John 112 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist 114 Alexander Mrs. L. 116 Elstub Robert, J.P., contractor 122 Vernon William H. Reiby Street—East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Herford Enoch 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Andrews Frederick Ernest 16 Forsaith Alfred 18 Newell Mrs. Sarah 20 Heaney Mrs. Mary 22 Peir W. G. Don street 26 Everitt Edward 28 Thomson Robert 30 Hiddle Livingstone 34 Thomson Mrs, M. 36 Lille Mrs. Lena 40 Snowden Robert W. 42 Howard Mrs. Annie 44 Scott Herbert B. 46 Gibson George 48 Christie Robert Clark John 50 Mooney Richard 52 Roberts Frederick 54 Bell Henry F. 56 Griffiths George 58 Horne George H., grocer Rawson street Christ Church Parish Hall (Enmore) 62 Lockeridge Allan S. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Stewart Charles J. 3 Hamill Mrs. Isabella,” Alswere ” 5 Slack Charles L., ” Harbron ” 7 Smith Henry A., ” Chicago ” Joyce Oscar 9 O’Connor Mrs. Ellen, ” Calliope ” 11 Hook Francis J. 13 Reuben Charles A. 15 Blakely Thomas, “Yamba ” 17 Johnson Leslie, ” Alloa ” 19 Cleary Mrs. Mary, ” Warwick ” Pemell street 29 Andrews Henry 31 Stone William 33 Stone Frederick 35 Garland William E. 37 Clancy Mrs. Alice N. 39 Tite Frederick Sloane street 43 Luscombe Mrs. Isabella 45 Ferguson Archibald 47 Albott George 49 Morris Andrew J. 51 Maloney Joseph 53 Polden Samuel H. 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace J. Fulham street Richard Street—North side Missenden rd. to North Newtown school Elizabeth street 20 Kean Frank 22 Beattie James W. 24 Hurlston Henry W. 26 Thompson George N. 28 Saunders Alexander 30 Yeaman F. A. 32 Fonville Belmont 34 Strickland Charles 36 Roberts Ernest 38 Mitchell James 44 Arge Mrs. Isabella 46 Wright James J. 48 Stepson William 50 Coleman Arthur 62 Bridge Andrew J. 64 Fisher Herbert 56 Blackwall Miss Jeannie South side 1 Brooks William 3 Wilson Henry 5 Taylor Robert 7-9 McKay Robert Timothy, builder 11 Troke Sidney G. 15 Montgomery Ernest J. 17 Manning Mrs. Annie 19 Hamilton John Elizabeth street 37 Holcombe George R. 39 Davis Mrs, Elizabeth Robert Street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Ferris James 4 Patterson Joseph 8 Kay John 10 Montgomery Samuel 12 Lloyd Frederick 14 Tidesley Mrs. Harriett 16 Poulter James 18 Weale John J. 22 Johnston Francis J. Brown Ernest 24 Riley Mrs. Margaret 26 Aldrich Robert J. T. 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Ford John M. 36 Crowne G. J. East side 1 Martin James 3 Foxon Joseph 5 Lawson Frank 7 Stephens Herbert A. 11 Nash Mrs. Florence 13 Middleton Wesley J. 15 Smith Frederick H. 14 Lord Frank 19 Douglas Herbert 21 Leary Herbert S. 23 Ware Leslie 25 Field Leslie L, 27 Leary William 29 Woodham George 31a Waters Solomon, painter & decorator

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A SURETY OF SATISFACTION.


St. J NEWTOWN. Sta 491

31 Hayward Henry 33 Withers James E. 35 Lofts William 37 Vaughan George H. St. John Street—North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant Simpson Samuel, veterinary surgeon 6 Mackay Thomas South side 13 Price William 11 Deveney Timothy 5 Gordon John C. 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry St. Mary’s Street—North side Trade to Bishopsgate street 2 Philpott Thomas 6 McLerie John 8 Lincoln Charles 10 Griffiths John 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles St. Andrew 16 Newnham Robert East side Fallick and Co., builders 3 Pittendrigh Percival, ” Roseville ” (For continuation, see Camperdown) Sarah Street—South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory Simmons street North side 1 Bracken Dennis J. 3 Bonfield Charles Short Street Off Camden street 1 Stanley Mrs. Selina 2 Baker Frederick E. 3 Redmond Bernard E. 4 Marquand M. B. 5 Williams Walter Simmons Street—East side Enmore road to Camden st,—Pemell’s lane 12 Rea Alexander, professor of music Rea Miss Celia, private school 18 Belgling D. H., physician and sur- geon, ” Yarrowa ” Pemell street 28 Worsley Mrs. Jessie, ” Lachlan ” 30 Carter Ernest, ” Campaspe” 32 Meagher Louis, ” Sussex ” 34 Dadswell Herbert E., ” Glen Iris ” 36 Mackney Edward, ” Ormonde ” 38 Lee Isaac A. 42 Peelgrane Ernest W., horse dealer Peelgrane Mrs. Mary A. Sloane street 46 Dumble John 48 Chamberlain Bert 50 Cairns William, ” Blairgowrie ” 52 Blakeney Thomas, ” Thelma ” 54 Wilmott Darcy, ” St. Elmo ” 56 Osborne Leo, ” Chelsea ” 58 Harding Beaumont C., ” Wallsend ” 60 Relf Mrs. Phoebe 64 Camp Mrs., ” Rosetta ” Press Miss Emily S. Fulham street 70 Leigh Rath, conveyancer 74 Lakin Harry F 78 Kain Miss Sarah Margaret street 88 Szarka George, grocer Hogan Edward 90 Roberta Mrs. Annie 92 Kellman Augustus F. J. 94 Mattheson William 96 Lawler James G., cleaner & presser 98 Allardyce Robert 100 Cranston Edmond T. 102 Griffiths Thomas William 104 Paterson E. J., painter 106 Griffin Arthur 108 Hulbert Alfred C. 110 Walsh Harry 112 Miller Henry 114 Bagot George W. 116 Andrews Charles 118 Liudsay Robert 120 McDermott John 122 Lakin Ernest W. 124 Brown James 126 Burnett Louis 128 Wilson Herbert J. 130 Yeardye Albert W. 134 Horton Frank 136 Clarke George 131 Brown John West side 1 Percival Andrew 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 May Alfred 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Pearson James 17 Toohey Roger J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge Mrs. Georgina 23 Tallentire Walter G. 25 Bagnell Henry B. 27 Mitchell Mrs. Elizabeth 29 Walker Mrs. James 31 Armfield Frederick S. 33 Walker John D. 35 Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs. M. A. 39 Miller Gilbert 41 Rossiter Arthur E. 43 Kelly Mrs. Helen, costumiere 45 McCabe James 47 Hicks Mrs. Margaret 51 Nettleship Misses E. and H. Johnson Mrs. Sarah J. 53 De Veliias Leon, teacher of music 55 Ingall Mrs. Fanny 57 Moon David W. 61 Drake James A. 63 Dark Claude 65 Milligan Mrs, Sarah 67 Moon Edward N. 69 Crowley George 71 Carter Mrs. Catherine E. 73 Fennen Henry A. 75 Saul David 77 McSherry John 79 Grant Thomas 81 Gibson James 83 Lands Mrs. Henrietta 85 Clark Willlam S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Richards John 93 Kellar Arthur C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everitt George, confectioner 103 Gatley Albert 05 Latham Philip 107 Brackenridge William 109 Toomer Frank 111 Cook David 113 Ricketts Frederick A. 115 McDonald Mrs. Annie 117 Stevenson William, junr., butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Lancett Daniel 125 Christy James 127 Woods Frederick C. 129 Scott Herbert 131 Colley Mrs. Lucy 133 Potter Oswald S. 135 Younger Ralph 137 Stanner Thomas 139 Rawlinson James 141 Dora Mrs, Rachael Sloane Street—North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Davis J. W. 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Boyle Campbell 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 6 Mills Alfred 3 Armstrong Ebenezer Appleby Samuel J. 1 Walker Benjamin South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son. coach factory Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Women’s Hospital -G. E. Ardill, J.P., director Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca Newton Leonard, massuer 4 Watts Ernest 6-8 Gibb George A., estate agent, ” Chelmsford ” Tennis court—Nicholas Larkin, junr., caretaker Christ Church—Rev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham) Station Street—East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel—Edward Robert Davis Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works— McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, ” Austinville ‘ 32 Webb William 34 Young R. S., J.P., overseer Council works 36 Grimble Arthur 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs, Ellen 46 McKenney Miss Alice, boarding establishment 48 Dean Mrs. Edward, boarding estab- lishment 52 Bolton Mrs. Clara 54 Jay G. B., draper 56 Evans Mrs. Elizabeth 58 Wells William, painter 60 McKern Frederick 62 Bell George 64 Stewart Miss Rebecca, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E. T., nurse 76 Irwin Edward John 7 78 Firth William 80 Brennan Michael Holt street

WOOD & COMPANY: ALL BRANCHES CONNECTED BY TELEPHONE.

ANTHONY HORDERNS’ FOR BENEFICIAL BUSINESS.


492 Ste NEWTOWN. Uni

Station street continued— 90 Gentle J. J. 92 Moon Edward 94 Gillespie John 96 Bourke John 98 Boylan William 102 Campbell John J. 106 Sutton Miss H., private school 120 McCarthy Mrs. Jane 122 Reynolds Albert 134 Craigen James 126 French Arthur 128 Campbell Mrs, Amelia, dressmaker Campbell Robert 130 Lock Charles 132 Healey Thomas 134 Dunning Walter 134 Thistleton Mrs. Catherine 136 Brlggs Samuel 138 Dodds Edward 140 Lewis Edward 142 Bottrell Mrs. Mary, dressmaker 144 Seeley Alfred 146 Parabo William J. 148 Young William 150 Clark George H. 152 Harrington John W. 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne and Co., fuel merchants Enmore road 31 Gawne Walter, builder, “Reiby House” Reibey Hall 43 Armstrong George 45 Chapman William Don street 47 Loydstrom Mrs. Jane 49 Hardy James A., physician and surg. 51 Brown John W. 53 Wilks Mrs. Emma 55 Heighway Mrs. Sarah 57 Powell Thomas 59 Isenhood Frederick W. 61 King Edwin J. 63 Sauuders Mrs. May 65 Bradford Mrs. Mildred 67 Barnett Frank H. Rawson street—Holt street 81 Birnie Peter 83 Mort Joseph 85 Levi Myers 87 Green Mrs. M. 89 Butler Albert 91 Mahony Misses E. C. and M. A, 93 Jones Henry M. 97 Ewen Albert H. 99 White Victor 101 McKenzie Hugh B. 103 Chesworth John 105 Dayhew Samuel A. 107 Crow Alexander 109 Ford H. W., tea dealer 111 O’Hea Michael 118 Andrews Alfred R: 116 Thwaites Walter W. 117 Giles William J. 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Barry Mrs. Elizabeth A. 125 Martin Percy L. 127 Cahlll Thomas 129 Lowe George E. 131 Gannon Joseph N. 133 Dyson Henry 136 Wolstenholme Albert E. 137 Chambers James A. 139 Vass Mrs. Alice 141 Criss James Stephen Street Off 169 King street St. Stephen’s School—Miss E. Benson, headmistress Susan Street—East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 17 Back Mrs. Sarah 19 Dunn Mrs. E. 21 Malone James West side Campbell street 8 Feek James E. 10 Barnes James E. 12 Herbert John, wheelwright 16 Bruce William 20 Dodge Mrs. Norah 22 Hardy George 26 Hawkesworth Alfred 28 Webb Sidney 33 North Mrs. Caroline, nurse 38 Cuminings Mrs Patrick 50 Montgomery John 52 Stormon Bartholomew Parker Benjamin 56 Foley Hugh M. 58 Stanley Isaac (For continuation, see Camperdown) Trade Street—South side Railway avenue to St. Mary’s street 24 Corcoran Mrs. Mary 22 Bradley Mrs. Annie 20 Garn John 18 Egleton William 16 Nye Ernest 14 Weekley William, engineer 12 Mulligan John 10 Jones William C. 8 Marsden Thomas J. 6 Ebbs Mrs. Jeanetta, ” Franklyn ” 4 Morton Mrs. Ellen, ” Idalia ” 2 Lowry Patrick Albert street North side 45 Hewish George, ” Kilmeston ” 37 Ryan John 35 Knowles Edward J. 33 Sommerville Alfred 31 Hilaire John A. 29 Harrison Albert E. 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Mrs. L 19 Mossmau Thomas 17 McCullum John J. 15 Clarke William M. 13 Williamson Samuel 11 Atkiuson Joseph E. St. Stephen’s Mission Hall Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Danslow Fred. S. 2 Patchett Mrs. H. 3 Reilly Mrs. Bridget 4 Wich Arthur 6 Fenton Lionel George 7 Smith Mrs. Maria 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Wright Mrs. Mary 13 Hall Edward J. 14 Harding Herbert C. 15 Turner William 16 Deane Joseph N. 17-18 Austral Blow Pipe Co. (The) 19-20 McDonald A., Ltd., boot manu- facturers 25 Milsom Alonzo J. H. 26 McCormack Mrs, Isabella 27 Atkin Albert 28 Groves Frederick 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B. Union Street—North side Erskineville road to King street south Erskineville lane 1 Scanlan Edmund, ” Glenrushen ” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Cromack Alfred ” Glenchass ” Newman street Howard Mrs. Bessie, grocer Smith Alfred H. S. 9 Blade Arthur 11 McMahon James 13 Church James 15 Keenan Robert 21 Boon Herbert E. B. Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Morgan Frederick 27 Handel Henry B. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Years Edgar 31½ Sutton George W. 33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin Albert J. 39 Blackball John 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Mrs. Clarence 45 Lingard William 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Jarvis Thomas E, 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M. 69 Smith Mrs. Emma 71 Beehag Gideon 73 Wallis George E., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary Potter George E., grocer 77 Godkin Anthony L. 79 Lawson Mrs. Mary 81 Whitfield Frank 83 Kinlyside John W. 85 Andrews William 87 Pritchard Thomas 89 Barrett Mrs. Mary 91 Powell Christopher Munni street 91a Haverd James 93 Nolan Joseph F. 95 Kirgan James 97 Moxham Charles T. 99 McNee William 101 Morris William 103 Purdue Mrs. Mary 105 Putsey Henry E. 107 Fallon Mrs. Mary 109 Young Mrs. Elizabeth 111 Henstridge William 113 Scanlon James 115 West John 121 Proops Phillip 123 Dubois Herbert A. 125 Connelly Patrick 127 Kohen Stanley H. 129 Kirby Ernest R. 131 Lucas Alfred 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Connelly Peter 141 Newton Harry E. 143 Grace Thomas 145 Wright Thomas 147 Meade Peter 149 Anderson Mrs. Annie 151 Holland Mrs. S, J. 153 Teasdale Emanuel T. 155 Hudson Percy F. 169 Purss John 171 Galloway James 173 Weatherby William J,

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A LOT FOR A LITTLE

.


Vic NEWTOWN. Wel 493

175 Union Hotel—Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville) Victoria Street—North side Church to Stephen street Hordern street—Egan street 2 Beames George J. St. Stephen’s Parish Hall O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 King Robert F., coachbuilder Walenore Avenue Off 30 Alice street East side 1 Hayes John 3 Miller Fritz 5 Jope Reinhold 7 Waldren Marcus C. 9 Cole William H. 11 Hinds William J. West side 2 McCulley Cuthbert 4 Roffey Walter G. 6 Cole Herbert 8 Patterson Thomas F., tailer 10 Hendry William J. 12 Pogson Charles 14 Taylor John 16 Marcer George E. Watkin Street—East side 172 King street to railway 2 Macnamara William Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker 6 Golding Mrs. Ellen 8 Wilson Mrs. Margaret 10 Rudd William 12 Van Dam Henry 14 Mallam Thomas 16 Matheson Alexander E. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington William J. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin Little Melville J. H., teacher of music 26 Domars Mrs. Elizabeth Waters Mrs. Blanche 28 Smith William 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Edge Mrs. Lydia J. 36 Utley Mrs. Emily J. 38 Pollock Adam 40 Bartlett Mrs. Carrie 42 Smith Mrs. Elizabeth 44 Smith Ernest A. 46 Moulang Joseph 48 Eather Mrs. Eliza Wilson street 56 Thruchly William 58 Phelan William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 King Mrs. Amelia 64 Henley Robert 66 Furley Ebenezer, J.P., journalist 68 Walker David 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Gillard Alfred E. A. 5 Chambers Richard 7 McKay Henry A. 9 Scotland Mrs. Agnes Webber Henry 11 Baylis Joseph E. 13 Button John McDonald Miss Almeria, dressmaker 15 Anderson John Oscar 17 Plummer Mrs. Mary, boarding house 19 McCardell John McCardell Miss Nellie, teacher of music 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew Mrs. Annie Fenwick Mrs. Sarah 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Wallace Frank 33 Wilkinson Mrs. J. H. 35 Ikin Mrs. Emily 37 Madden Mrs. Annie 39 Coulter Mrs. Martha A. 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Millsted Mrs. Hannah 47 Williams John F. 49 Reid George Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp 61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 69 Fullerton John 73 Bringolf Mrs. Rachel 75 Frazer Daniel 77 Fully James 79 Hudson Charles M. 81 Walker James Paynter Henry 83 Riches Henry C. 85 Jenner Robert H. Verdich Paul J. 87 Cuneo William A. 89 Lee Sidney Wellington Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder 3 Wellington Hull 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Shenton Mrs. Mary, nurse 11 Byrne John J. 13 O’Brien John J. 15 Crimmins William E. Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church Lennox street 21 Jinks Alfred 23 Searle William G. Kent lane 25 Godfrey William 27 Young Mrs. Jane Sandoval Mrs. Annie Coleman Miss Nellie Fowler Mrs. Lizzie Campbell lane 37 Everist George 39 Smith John Hardy Alfred 41 Stuart-Robertson R. J., M.L.A. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 49 Prince William Fitzroy lane 51 Banfield Samuel 53 Belfitt William H. 55-57 Wotton George J., fencer 59 Colling Thomas Wootton John 61 Marland John H. 63 Hobert Samuel 67 Grimshaw Mrs H. 69 Green William T, 71 Kell William F. 73-75 Cullen Michael 77 Wilson Charles 79 Bonamy Ernest 81 Waugh A. 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 McAlister Joseph 97 McKellar Mrs Elizabeth 99 Howe Henry E. 101 Bragg James West side Bedford street 16 O’Keefe Mrs. Hilda, boarding house 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. Sarah M., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Glaszion Mrs. Winifred 26 Lowe William F. Lennox street—Kent lane 32-34 Binskin Henry T. Albemarle street 44 Luscombe F. W. 48 Hayes Mrs, Alice 50 Adler Charles 52 Davies Isaac 54 Forward William H. 68 Sawkins Mrs. Eliza 62 Ellis Edward 64 Dacker Isaac Young lane 68 Dyer Francis, confectionery 70 Fryirs Tom 72 McCarthy George 74 Bellshaw Mrs. Isabella 76 Ratcliffe Mrs. Mary 78 Marshall Joseph 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Fryirs James H., gasfitter 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Franklin Leslie 90 Yates William John 92 Chantler Mrs. Anne 94 Dennis Walter 98 Harris Mrs. Emily Wells Street—North side King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., ” Manfred ” 5 Chater Edward 7 O’Bree William M. 9 Howard Mrs. Florence 11 Wood Thomas 13 May James 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 Williams Albert 21 Wright William C. 23 Kember William J. 25 Horgan William J. 27 Edwards Argyle D. 29 Lightfoot James 31 Saunders Joseph 33 Shepherd George A. 35 Stewart Mrs. Susan 37 Roger James A. 41 Nimmo Thomas 43 Thwaite Horace J. 43a Upton William R. 45 Skinner Mrs. Sarah 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. Mary 51 Arundell George T. 53 Catford Charles 55 Bunker Christopher 57 Ives William 57a Williams John C. 59 Garrard Charles L. 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Coombes Robert J. 65 Reynolds William 67 Chappell Alfred 69 Fenton Richard H.

WOOD & COMPANY SUPPLY REQUISITES 20% CHEAPER THAN WHOLESALE HOUSES. DIRECT IMPORTERS.

ANTHONY HORDERNS’—THE ECONOMIST’S DELIGHT.


494 Wha NEWTOWN. Wil

Wells street continued— 71 Williams Mrs. Annie 73 Hills James 73a Wilson Colin 75 Corby Mrs. Elizabeth 77 Osborne Henry, builder 79 Lees George F. 81 Miller Mrs. Edith, grocer Miller Tracey 83 Child Thomas B., 85 Brunt William, packer 87 Torr Percy W. Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Wright Frank 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Chapman George 99 Morris Mrs. Elizabeth, fruiterer 101 Morris George Smith Alfred, bootmaker 105 West Albert Commodore street 123 Connolly John 125 Curror George 127 Pitty Walter J., ” Annandale ” Mclntosh John, ” Bestdale ” Appleton James, ” Clariceville ” 135 Woodcock William, contractor 139 Wilson J. M., builder South side 3 Deacon William T. 4 Drane Joseph 6 Shorten Mrs. Frances 10 Willard Alfred H. 12 Murray Archibald G. 14 Tansley Ernest P., ‘ Tansley ” 18 Spencer John, dentist 22 Mason John 24 Olliffe Frederick 30 Cox William, J.P., ” West Lynne ” 34 Cuddeford Miss Margaret 36 Morris David 38 Nolan James 40 Parish James M. 42 Histon John 44 Moore Milton 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Lappan David 58 Thomas Charles G. 60 Hayton Richard 62 Martin Thomas 64 Brooker John 66 Houghton James R. 70 Murray Anderson 72 Bell George 74 Marchant Thomas J. 76 Eldershaw Mrs. Francis 78 Steele Edward A. 80 Croucher Harold 82 Dunn Mrs. Mary John street 90 Murray John 104 Davey George H., ” The Priory ” 106 Barton Gurth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Shaddock Walter A. 122 Stiffe John 124 Crawford George C. 142 Taylor Tom Taylor Mrs Matilda, dressmaker 144 McGuinness Alfred 146 McGarvey Robert 148 Blake Alfred 152 Walker S. M. 154 Williams Lloyd 156 Whyte Oswald T. Whately Street Off 242 King street north 2 Stanton George 4 Hind Mrs. Mary 6 Russell Mrs. Ruth 1 Ryan John 10 Garvey Frank 12 Thomas Mrs Mary 14 Redwin Henry 16 Twyman John 18 Chambers Joseph 20 Holt Mrs. Jessie Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants Whitehorse Street—South side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred A., carpenter 8 Hunter Henry 10 Mitchell Mrs. Elizabeth 12 Tubby Alfred 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clark Henry William Gibbes street North side George street 6 Buttery James 3 Lancashire Ernest 1 Conroy Michael A. Conroy Mrs. M. A., teacher of music Wllford Street—North side Enmore road to Station street James Mrs. Grace South side 2 Dymond Thomas 4 Bragg Frederick E. 6 Morrison Mrs. F. 8 Watson William 10 Spicer George T. 12 Lee William 14 Ross Robert 16 Bingham Percy 11 Vere Edward 20 McKenzie William 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Wilton William 30 Burnet John 32 Sedgwiok John B. 34 Abbott Mrs. John 38 Craig Thomas 42 Steer Mrs. James 44 McDonald George 46 Mulhall Miss T., laundry Wilson Street—North side King to Forbes street—Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams William H., saddler 22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 Wheatley John, painter & decorator 38 Haswell Thomas 40 Ibbotson Albert E. 40a Eagleson William J. 42 Carrigan Joseph 44 Herbert Alfred J. 46 Pleace Mrs. Caroline 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber Alfred W. 52 Webber Bros., sawmills 60 Jackman James W. 62 Adams Miss Sarah 64 Shepherd George 66 Nowland Frank 68 Dobbie John 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Miss Mary 86 Wortley Henry C, 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Dooley Robert J. 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Hill Mrs. Emma 100 Doyle M. Horatio 102 Renehan Michael 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Halley William A. 114 O’Brien Mrs. Isabella, dressmaker 116 Monk Edward T. 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Hill Mrs. Florrie 142 Lonergan John 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Gerard Emil 148-50 Mount Eagle Tinplate Metal Works —A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William 162 Russell George S. 164 Keats William E., contractor 166 Keats Mrs. Julia Fitzroy street 186 O’Brien William 188 Pimm Mrs. Elizabeth 190 Shaw R. C., bootmaker 192 Jobling George 194 Heathcote Richard 196 Brown Norman A. 198 Armer George 200 Condon James 202 Kelly James C. H. 206 Matthews Chas. A., music teacher 208 Astles Hugh 210 Jarman James, baker Queen street 212 Deane Herbert 214 Porteouss James A. 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Smith J. G., timber merchant 3 Eagar and Co., estate agents Eagar S. E. Thorne E., tailor workrooms Hatte C. G., stables Erskineville road 17 Burrows Mrs Sarah 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Spencer Arthur E. 25 Jack Arthur N. 27 Hamilton Mrs. Laura 29 Williams George 31 Eade Henry 33 Lee Sidney 36 Dealing Edward 37 Tollfree Joseph R. 39 Ambrose John 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Holmes Mrs. Esther M. 47 Reynolds Harry. 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 53 Keeley Andrew 55 Edgar George 59 Mills Claude 61 Chalker Frederick 63 Swindells Samuel 65 Salmon John 69 Paish Frederick

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’—IT ISN’T A SHOP, IT’S AN INSTITUTION.


Alf NORTH BOTANY. Ame 495

Latter Day Saints (church) 71 Oddfellows’ Hall 73 Gimbert William 75 Jones Thomas 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Atkinson Charles Boothman John W., coachbuilder Brown street 85 Forster R. C. H., physician, ” Firenze ” 93 Watson Sydney R. 95 Collins Joseph 97 Haid James 99 Holmes Alfred 101 Williams John James 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Brown Charles 109 Gove John B. 111 Hannan John L. 113 Cochrane Mrs. A. M. 115 O’Brien Patrick 117 Johnson Mrs. Martha 119 Simpson John 121 McLean George 123 Klas Jacob 125 Betteridge Bernard 127 Smith Henry J. Burren street 143 Reardon Edward Rook Miss May, dressmaker 145 Denovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Butter William 153 Landers S. H. 155 Snape Charles E. 157 Chinchen Henry W. 159 Kent William, stovemaker 163 Robertson Miss Jean, confectioner Parker R. E. Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Dodman Arthur 183 Smith Mrs. Elizabeth J. 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Mather Joseph 191 Campion William, painter Campion Mrs. William, fruiterer 193 Smith James 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill David, general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Aynsley Richard Holdsworth street 213 Horner Arthur 215 Whiddon John 217 Freeman Mrs. Lucy, boarding house 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Stiffe Thomas, ” Hawthorn ” 225 Harford John C. 227 Sims Mrs. Fanny (For continuation, see Redfern) Yaralla Street—South side Off Bucknell street Wilks J., fuel merchant Templeton George, ” Dewerstone ” Maudsley James, ” Mewstone ” Atkinson Ernest G. H., ” Eddystone ” 1 Comber John 3 Downes Albert 5 Lansley Henry 7 Smith Henry 9 Gray Richard 11 Stuart Charles W. 13 Wickes John 15 Young Mrs. Ellen 17 Bennett Mrs. Eliza 19 Goldsmith James Y. North side 2 Dwyer James 4 Minogue John 6 Leslie Mrs. Isabella 8 Locke William 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 18 Miller Leslie Ickenbord Mrs. Eunice 22 Burton Patrick J.

WOOD & COMPANY INTRODUCED EVERY FUNERAL REFORM. HEAD OFFICE: 810-2 GEORGE ST., SYDNEY.

NORTH BOTANY. FOLLOWED