VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- down: on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area-480 acres. Number of assessments5,740. Assessed Value193,160 10s. Number of houses-5,439. Miles of streets26¾. Annual rental212,290.

Estimated Capital Value of all Ratable Properties3,540,272 4s.

Council ChambersTown Hall, King street.

Office hoursDaily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 12 noon.

Council meetingsEvery alternate Tuesday.

MAYOR Harold T. Morgan, J.P. ALDERMEN J. H. Hitchcock Robert Elstub, J.P. Charles H. Ibbotson W. Cox, J.P. Nathaniel Lewis W. Edwards J. F. Smith, J.P. John Salmon, J.P. James Abigail, J.P. Wm. Rigg, J.P. J. R. King Harold T. Morgan, J.P. COUNCIL CLERK Archibald Mackintosh, J.P. John Wilson, Junior Clerk TREASURER J. S. Ranclaud AUDITOR George Christie, J.P. OVERSEER OF WORKS Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR F. G. Tuck George Chandler REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS A. O. Newman, Mary street CHIEF BAILIFF Sargant Nathan CARETAKER Joseph Brown

456 Alb NEWTOWN. Alb

Albemarle Street-East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street-Oxford street 44 Lidbury Charles, “Wendover” Wellington streetRegent street 34 Williams Henney, butcher 30 Williams Henney 28 Hayden C., bootmaker 26 Jones Mrs. A. 24 Trickett John W. 22 Cronin Mrs. Mary 20 Shemwell Edwin M. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 14 Jeskie Gustave 12 Reid Charles 10 Halliday Sidney O. 8 Eade William H. 6 Gibson Thomas, bootmaker 5 Skrimshire Mrs. Elizabeth 2 Jones Mrs. Mary West side Baltic street 69 McLauchlan Andrew Oxford street 67 Cunningham Chas. M. 65 Ireland Edmund 63 O’Halloran M. C., newsagent 61 McAuliffe Arthur

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W. : SYDNEY. (Head Office : 810-2 George
Street South.’Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES,


Alb NEWTOWN. Ang 457

59 Wallace Rev. R. J. (Pres.), “Albe- marle” 53 Piggott David J. 51 Levy Isaac D. 49 Banks Silas 47 Salisbury Mrs. Janet Wellington street 45 Rogerson F. E., grocer 25 Hayden Mrs. Annie, milk vendor 23 Leininger William, baker Regent street 21 Carlisle Castle hotelEdward Brown 19 Collins William, tailor 17 Taylor George Denison street 9 Walsh Misses E. J. and F., drapers 7 Baldick James, blacksmith 5 Bailey Mrs. Elizabeth 3 Fernon J. F., van proprietor

Albert StreetNorth side Bedford to Trade street Pearce Zacheria 7 McDonald Murdoch 25 Young Robert 27 Grimshaw William 29 Jones Mrs. Mary 31 Stickings James 33 White William 35 Clark Mrs. Annie 37 Bowers William 39 Clarke Edmund 41 Kenny William South side 12 Boxwell John 8 Wright Robert 6 Smith William Alice lane

Alice Avenue Off Alice street West side 1 Walker Albert 3 Weatherhead Oscar 5 Tyrrell William 7 Wilks Mrs. E. East side Lutton Rankin D., “Carlton” Moore Charles E., “Oatley” Gray Percival, “Penshurst” Leigh Mrs. Louise, “Como” Barry Mrs. Elizabeth, “Clifton”

Alice StreetNorth side King street to Edgeware road The O. K. Jam Co.G. B. Edwards, proprietor 1 Watson L., “Clifton Cottage” 11 Douglas George 17 Drinnan William A. 19 Prentice A. A. Off21 Watson John 23 Thackall John H. 25 Fraser Alexander 27 McArtney Edward 29 Flint William 31 Woodroffe Harry 33 Brand Henry 49 Danaher David 51 Hinchcliffe Frederick 53 Pickford George W. 55 Johnson John H., van proprietor 57 Cremen Mrs E. 65 Sincock Mrs. Sarah 67 Armour David 69 Walters Carl 69½ Noyes Henry 79 Souter Geo., contractor, “Lindaglen” 81 Hanks Sidney L, “Graceglen” 83 Austin G. S., “Glassnock” 87 Stuart Mrs. J., “Perth”
93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson Thomas J., “Steelhurst” Bryce Victor 97 Poulton Mrs. Marian 101 Abbott Thomas 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton William, grocer 109 Schofield Thomas 111 Cameron Alfred W. 113 Dyson Frank 115 Deaman Thomas, dray proprietor 117 Kilbut John 119 Andrews William, constable 121 Stone Sydney 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Fellingham Mrs. Emma 129 Hampson Waller 131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Ryan Miss 139 Noakes Mrs. Agnes 141 Vermish Leopold 143 Cornwall H., mason 145 Schmidt Chris 147 Hunt Charles 149 Cox Charles W. 151 Becker Ernest 153 O’Brien Richard 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Da Silva Louis 161 Cooper William G. 163 Bell Mrs. Agnes, confectioner 165 Greenbank Douglas M. 167 Wallace Albert E. 169 Stevenson Matthew 171 Brown James 173 Cooper Arthur Alice avenue 175 Chaseling Miss Alice 177 Wylie Miss Margaret A. 179 Fitzpatrick Philip H. 181 Rusfeldt Alfred W. 183 Hunting George F. South side 4 Aubusson James E. 10 Taylor Lewis 14 Hall Mrs. Helen 16 Toomer John 18 Liddell Andrew 20 Lee Mrs. Frances, nurse 22 Johnson Mrs. Annie 24 Plath Alfred 26 Boardman Joseph B. 28 Lashmore W. J. H. 30 Wyles William J. Walenore avenue 32 Crighton Mrs. Agnes 34 Cooper William 36 Ferry Patrick J. 38 Enfield Andrew G. 40 Vercoe Frederick 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers 62 Deacon Edmund W., J.P., insurance adjuster 64 Collier Rev. John W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin James L. 80 Hodgson William, music teacher 82 Russell Alfred 84 Brown William M. 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Smith Perey 92 Davies Mrs. Julia 94 Douglas Henry, carpenter 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Thomson E. S. 108 Anderson Peter 110 Collins Henry 112 Goodwin Mrs. Sarah 114 Mahony Michael 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Revell A. 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Bradley William. “Garnet” 136 Denning James 138 Dowdall William, “Pearl” Moore Arthur 142 Martin Frederick, “Diamond” 160 Barrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel StreetEast side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Barlow Walter Charles 8 Brown Ernest 10 Bullman Owen 12 Farey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Armstrong William 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Brown Wm. M. 30 Hample Augustive, painter 32 Fletcher Alfred 34 Ouley Edward 36 Fletcher J. H. 38 Copeland James 40 Jones Arthur E. 42 Hilder Rupert 44 Hull Thomas 46 Short Peroy E. 48 Campbell John 50 Robb William 52 Kirpin Simon 54 Pigram William G. 56 Welsh William 58 O’Connor James 60 Bushell David H. 62 Parkes John 64 Elliott Richard 66 Walsh Samuel 68 Parker Frederick 70 Baikie James Gunn 72 Coutts Alex. M. J. 72½ Brandon Edward Harold street 76 Sims Andrew 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 84 Grant Mrs. Margaret 86 Penn James 88 Armstrong Ebenezer 90 Anderson Miss Catherine E. 92 King Robert J. 94 Judd Tom J, 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson Mrs. Margaret Iredale street Abel and Co.’s stables West side Newman street 1 Graham James 3 Woods Harold E. 5 Elford Walter 7 Coombs Arthur E. 9 Husband George T. Hogan John 11 Leigh James 13 Walker Watson 15 Jones Edwin A. 17 Kimber William C. 19 Redwin Thomas 21 Noad William

WOOD & COMPANY: ARE THE RECOGNISED LEADERS IN THE TRADE. SYDNEY.


EVERYTHING FOR EVERYBODY AT ANTHONY HORDERNS’


458 Aug NEWTOWN. Bed

Angel street continued 23 Dewhurst Alfred 25 Evans William, grocer Norfolk street 27-47 Allen’s Model Homes, Office and workshops 49 Teagle Wm. H. 51 Thistlewaite Herbert 53 Miller Joseph 55 Brown Thomas Industrial Hall St. John street 103 Lee Frederick, “Gertrude Cottage” 105 Osborne Percival, “Edith Cottage” 111 Roberts Adolph 115 Field Henry King street

Augustus Street – North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Gohlke Otto A. F. 43 Thompson M., fuel merchant 39 Davies Wm. H. 37 Weatherby William 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 James Edward R. 21 Blackhall George 19 Murden Mrs. Bridget 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Crummy Arthur 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Spence Mrs. Mary South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Frederick 22 Johnson James 20 Ible Joseph 16 Russell David

Australia Street – East side Town Hall – King to Bishopsgate street Newtown Police Station-John Mac- Crimmon. sub-inspector Newtown Court House-W. Carson, J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H A. Ledger, J.P., Assis- tant C.P.S., Electoral Registrar 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-Francis Howard, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Michael O’Callaghan Lennox street 25 Willett Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Holroyd Arthur 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Lane Edward 41 Breese William 43 McNamara Albert E. 45 Green Bros., Stables 47 Crosier G. F., painter 51 Andrews T. and Sons, monumental masons; and Railway st., Rookwood 51 Rofe Miss J., teacher of music 53 Andrews Joseph 57 Cousins Enoch Pentecostal Mission Hall 65 Graham Mrs. Barbara 67 Larkin William 69 Boothman Mrs. Annie Ible Joseph R., milk vendor 73 Morris Charles R. 75 Jordan Mrs. Hannah.
81 Givins Mrs. Emily, newsagent 83 Gaudry Mrs. Margaret 86 Boan John E. 87 Gray John 89 Moore Mrs. M. 91 Forwood Charles Henry Federation road 93 Byron William J. 95 Shaul George, van proprietor 117 Bragg James W. 119 Mitchell Henry, constable 123 McPherson T., fuel merchant 125 Phillips G. West side Alton lane 2 Tarrant and Long, house & land agents 4 Lloyd Isaac 6 Douglas George T. H. 10 Hinson Robert Henry 12 Baldick Austin S., dentist 14 Austin William J. Austin Miss Minnie, teacher of music Abigail J. W., solicitor 16 McLean Mrs. Maria Lynatt Jhonson Walter, solicitor 18 Herbert John G., solicitor Herbert Miss M., music teacher 20 Stuart-Robertson R. J., M.L.A. 22 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Bolton Mrs. Elizabeth 28 Collas Frederick T. 30 Civil Ambulance & Transport Brigade L. G. Eyre, in charge 32 McLean Isabel May, nurse Pulver M. J., nurse 34 Parkes Charles 38 Prince Ernest, hairdresser 40 Barton Fred, ham and beef shop 42 Smith Henry, bootmaker 44 Rowen Daniel, fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Hoffman’s lane Rowan Mrs. M., grocer Lennox street 48 Willey Frank and Son, coal yard Kent lane Public Sch’1Miss E. Tynan, mistress Campbell’s lane 56-58 Caine Mrs. Hannah, greengrocer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 66 Masters James 68 Stainton Samuel B. 70 Molloy John 72 Bradney Frederick Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Alexander Sidney J. 82 Bohrsmann John M. 84 McKenzie Alexander 86 Eland Frank 88 Ibbitson Alfred, contractor 92 White Malcolm 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Torr John 100 Turner George 102 Barnett Mrs. Charlotte 104 Kempton George E. 106 Guilfoyle Denis 108 Brown Mrs. Eliza 110 Wall Charles W. 112 Adams Mrs. Mary J. 114 Flaherty Mrs. Mary, grocer Land’s lane 122 Chard Thomas

Aylesbury Street Off Missenden road 3 Grocock William 20 Bonus William
Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 Bullock Frederick W. 4 Ralph Albert 6 Prudence William B. 8 Cheeseman Robert 10 Moon Mrs. Julia 12 Campbell Robert 14 Hayfield William H. 16 Craig Thomas 18 Wilson Mrs. K. 20 Hawkings Mrs. Maude, laundry 22 Kelson Samuel, laundry 24 Melville Thomas B. W. 26 Moran Mrs. Jane 28 Lutton Robert 30 Machan John T. Short street

Baltic Street-North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Lever John Ellis 5 Adams George Campbell’s lane 19 Courtney William 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School-Sister Aloysius, head teacher 39 Whiteman Stephen 41 Henley Ernest 43 Keys Herbert 45 Lynch Mrs. Ellen 47 Forsyth Robert 49 Woolnough Mrs. Lucy South side 30 Cook Silas K. 40 Halley William A. 42 Miller William. “Harcourt” 48 Grainger Joseph 50 Cole Thomas 52 Groves George, compositor 54 Doran Alfred J. 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh J.P., coun- cil clerk; Frederick G. Tuck, in- spector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., newsagent Lincoln Thomas, farrier 3 Johnson Frederick, tobacconist 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Swift and Robertson, coachbuilders Denison street 15-17 Tuffnell Mrs, Ellen, grocer Tuffnell 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25 Wilson James A., laundry 27 Honnes Mrs. Isabella, laundry 29 McKellar Mrs. Martha 31 Graham Thomas 33 Pearl Walter, artist 35 Teague William, fruiterer Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)-Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)-The Chris- tian Brothers 65 Price Frederick J. 67 Lewisson Mrs Annie 69 McWhinnie William 71 Mottram Charles 73 Travis Mrs. Fanny Sly Mrs. Martha 75 Simpson John

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE WORLD’S COMMODITIES.


Bel NEWTOWN. Bur 459

Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 123 Lust A. B. 131 Gildard William 133 Minty Charles W. 135 Welch Daniel 137 Davis Mrs. E. 139 McEvoy Francis W. 141 Carroll James 143 Bradford Mrs. Jane 147 Brown Thomas 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Flodin Mrs. Hannah 28 Cochrane Mrs Susan 26 Dunn Thomas 0. 24 James William 22 Sparkes Charles R. 20 Pike William, contractor 18 Whately Mrs. E. 16 Louche John H 14 Curtis Arthur W. 12 Curran John 10 Payne Thomas 8 Stephens William C. 6 Graham Mrs Isabel 4 Holloway Mrs. Louisa 2 Morrison Mrs. Minnie North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” 19 De Witt Mrs. H. C., “Louisaville” 17 Dick J. L. 15 Brown Thomas G. 13 Binskin Arthur 11 Lloyd Henry, coachbuilder 9 Furley James, J. P. Furley Miss, teacher of music

Bennett Street-North side Off 37 Queen street 2 Spiers Richard 4 Kippax Richard 6 Collison Frederick 8 Knox Edward 10 Blackshaw Henry 14 Riley Edward South side 1 Ryan Daniel J. 3 Payne Mrs. May 5 Everingham Joshua 7 Brier Victor J. 9 Hamer Harry C. 11 Spice Herbert

Bishopsgate Street-South side 128 Australia to St. Mary’s street 2 Baylis Albert 4 Hanshaw Mrs. Minnie Denison street-Regent street-Wellington street 6 Peachey John 8 Reid William 10 Murphy Sylvester 12 Noble Thomas 14 Glenn Joseph 16 Lane Joseph P., laundry (for North side, See Camperdown)

Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Barlow Wm. H., “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 14 Best William, “The Towers”
16 Jones David 18 Thompson George Coleman Mrs. Elizabeth 24 Cocksedge Thomas Young John Little Queen street 30 Thruchly Thomas 46 Taylor Wm. Hunt 48 Johnston Robert 56 Old Trenham North Newtown Public School-Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard B. H. 62 Robinson Mrs. M. 64 Madden John 66 Fox David 68 Elliott Patrick 70 Brookes Geo. A. 72 Butcher Albert H. 74 Johnston Mrs. Eliza, “Antrim” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Bendall W. Hunt, herbalist 98 Palmer Charles R. 100 Hay James F. 102 Danton Mrs. Lucy 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. 1. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Hendry Mrs. Mary B. (For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Whittle Mrs. Kate, “San Francisco” 16 Scott Robert 20 Raffelle Mrs. Esther 22 Selman Francis 24 Hunt Robert C. Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William, coach and carriage builder 34 O’Neil John E. 36 Whiddon Robert 38 Haddon Joseph, senr. 40 Edwards H. L. 42 O’Neill John 44 Laws John J. 46 Little Henry 48 Cowan Richard West side 1 Murphy John 3 Bain Mrs. Mary 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Warburton Richard, plumber store 15 Solomon Abraham Linthorpe street 31 Wood Gerald B. 33 Watters Mrs. Nora 35 Irvine Robert L. 37 McNaught Jas. M. 39 Head John W. 41 Lindsay George B. 43 Burke Arthur J. 45 Johnson Mrs. Kate E. 47 Crisp R. H 49 Carmody Mrs. Martha 51 Johnson Jas. L. 53 Ross Sidney D. 55 Triggs S. A., painter Triggs Mrs. E. E., costumiere 57 Wright Thomas G. 59 McGrath Patrick 61 Irwin Mrs. Ada

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street-Yaralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Jefferies Henry E. 10 Mollet Arthur
12 Farrington Elijah 14 Grocott M. A., engineer 16 O’Brien Patrick 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Braithwaite Edward J. 22 Condran Michael 24 Male John 26 Kirwan Mrs. Clara Hildebrandt Charles 32 Northcote John 34 Potts Wallace 36 Croker Charles 38 Dowling Joseph 40 McGrigor Thomas 42 Coleman Joseph 44 Williams Thomas 46 Foott Mrs. Treiza 48 Markham William West side 1 Ayliffe Wm. T. 3 Davis Henry C. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Bennett Mrs. Eliza 11 Miller Mrs. Ethel R. S., boarding house 13 Cummings John H. 15 Maguire Michael P. 17 Chamberlain John 19 Nelson Chas. 21 Hart Mrs. Mary 23 Burns John A. 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Lockie De Carteret 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Kennedy Patk. 37 Townsend George H. 39 Lainson Mrs. Susan 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 O’Sullivan Wm. 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Hookham Albert E. 57 Craig Joseph 59 Newton John

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Heiron Walter, billiard table manufac- turer, “Woodbine” Heiron and Smith, billiard table manufacturers Widdon John S. Eyre Stephen “Norfolk Villa” Wilson street Bryant John P. Heness Charles W. Coleman Albert H. Ward Oscar F. Walsh Edward J. Hills John W., contractor Towner Henry Purvois Robert G. Gimbert William, painter New Charles E. Flint Samuel Downs Walter Levy Samuel Copeland avenue East side Wilson street 2 Phillips William 4 Thompson John 6 Cropley William, builder 8 Bourne Edwin 10 Skelton Frederick 12 Brisbane John 14 Nolan Mrs. Mary 16 Clarke J. W. R., J. P., “Chipley” 18 Clune Daniel 20 Hill Arthur D. 22 Harris Horatio, milk vendor 24 Houseago Wm. B. 26 Morrison James 28 Higgs Roderick 30 Wilson Robert

WOOD & COMPANY: TRANSACT THEIR BUSINESS HONESTLY, FAITHFULLY AND WELL. SYDNEY.


ANTHONY HORDERNS’ FOR AUSTRALIAN MANUFACTURES.


460 Cam NEWTOWN. Cav

Burren street continued 32 Townsend Arthur 34 Simes C. J. T. 36 Muston A. E. 38 Abraham Chas. F. 40 Macfarlane Malcolm 42 Bradley Samuel 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-William A. Cuneo, stationmaster

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street Osborne Norman, dentist, “Moninga” Tebbutt William Jones’ Livery Stables 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Mark William, “St. Albans” 35 Anderson Reginald 37 Warren W. J. 39 Moody Frederick. 41 Evans Stanley H., “Loretto” 43 Sandels William H., “Glenelg” 45 Weaver Miss Elizabeth, costumiere 47 Gibson Mrs. Louisa, “Ventnor” 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Baber J. J. Y., physician 18 Coupe William 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow Mrs Matilda, “Clifton” 26 Stewart Alex. 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Klainbach Fred. 2 Osborne Mrs. Louisa 3 Hayes Mrs. Florence 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road-Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Woodley Mrs. Mary Ann, “St. Ives” 5 Gale John, “Clifton” 7 Barber Henry J., “St. Elmo” Hanrahan Mrs. Bridget, “Carlton” Baseley Walter, “Waiora” Brown Deverell S. W., “Wainui” 13 Monteith Matthew 15 Sheals John, van proprietor 17 Noyes Henry J. 19 Shorter William 21 Lowndes Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Shaw Thomas 29 Miller John 33 Taaffe William 35 Carick Frederick Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Mair Joseph 47 Keys Mrs. Annie 49 Best Arthur 51 Kelleher Mrs. Margaret 53 Assender J. J. 55 Poulton Frederick L. 57 Eastwood Mrs. Martha, storekeeper Simmons street 59 Bacon Charles E. 63 Elphinstone William 65 Parsons Benjamin W. 73 James Thomas C., carpenter 75 Lane Mrs. Ada 77 Hayes Mrs. Martha
79 Thurston James 81 Steer James 83 Whitelock Arthur 85 Bright Mrs. Julia 87 Shorrock Thomas 89 Poole Alfred Short street 91 Davis Mrs. Emma 93 Ollerenshaw Joseph 95 Freeborn Nesbitt S. Robinson William Edgeware road South side 4 Jackson Mrs. Elizabeth 6 Rosewarne Mrs. Mary Edward’s Jam Co., Ltd Camden avenue 30 Anderson Frank W. 32 Fletcher William, engineer 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Cox William 40 Tillman James 42 Woods John 44 Starmer Walter 46 Gemell William, draughtsman 48 Wright Richard P. 50 Peard William 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Webb James 66 Schabel Fred. J. 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Broughton Ernest 78 Coburn Joseph 82 Hassey George E. 88 Dobbie David, “Kiama” 92 Dean Chas. H. 96 Dessaix A., coach factory 98 Thompson Miss 100 Reardon William T. 102 Senior Law 108 Bell Robert, cab proprietor Smith F. T., bootmaker Clara street 110 Loveday Thomas dealer 112 O’Brien James 114 Bush Edwin 116 Smith Mrs. Lillian 118 Davis Mrs. Harriett 120 Longstaff Richard 122 Richardson Dick 124 Canon Alfred 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. Off132½ Toogood John 134 Cawley Mrs. Eliza 136 Thomas William 138 Moulds John 140 Armstrong Mark 142 Davies Arthur P. 146 Livet August, French laundry 148 Robinson Frank. 150 Sutherland Alexander, carpenter 154 Jarman Edward 156 Bell Thomas 158 Ible William, van prop’r and fuel yard 160 Hilton George 162 Goold Alfred W., carpenter Alice avenue 172 Seaberg John 174 Rein William 176 Sheargold Alfred E. 178 McGuckin Edward 180 Scott Mrs. Rachael

Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 2 Byron Thomas, cabinetmaker 4 Hodgkinson Samuel 6 Shattel Mrs. Rachael 18 Gallagher Mrs. Mary 24 Livingstone George
26 Phillips Mrs. Emily Fowler Norman M. 28 Byrne John 28½ Fowler Nor., and Torr, woodturners. 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walker Everard Mayne 38 Hovandan Thomas 40 Rust Frederick W. 44 Newell John 48 Bridge John 50 Johnson Mrs. Martha 52 Taylor John G. 54 Smyrk Charles A. 56 Howell John W. 66 Alien Geo. T. 68 Wills James P. 70 Carney Thomas 78 Whalley Charles Thruchly Thomas Little Queen street South side Missenden road 11 Barlow Jas. R. 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Castles Mrs. Mary 25 Brown Wm. A. 27 Shepherd Wm. H. Shepherd George 29 Langley Ernest 31 Meldrum Charles M. 33 Carmichael Geo. H. 35 Cook Joseph J. 37 Haynes Miss J. 39 Sheppard William 41 Boyce Samuel J. 43 McGilchrist A. Elizabeth street 45 Eviston Michael 47 Cooper Mrs. Annie 49 Matchett Wm. 51 Patterson James 53 Shaw Mrs. Jane 55 McGroder Robert 57 Fair William 59 Porter Jas. C. R. 61 Burke Mrs. M. A. 65 Hyland Reginald R. 67 Grant Bartholomew 77 Stephenson Axel William 79 Hodgkinson Thomas 81 Gough Samuel 89 McNeil Robert J. 95 Guinand Oscar 97 O’Rafferty Richard 99 Hayes Joseph 101 Smithers Geo. E. 103 Densley Charles 107 Finlayson John 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Stevens W. B. 115 McDonald Clarence 117 Stokes Mrs. Mary Little Queen street 119 Barnsley William 123 Wyles Mrs. M. 125 Munson Mrs. Frances

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street Coonhy Edward, cab proprietor 31 Hosie W. H., “Roslyn” 33 Henningham A. W. South side 2 Cozens Percy Arthur 4 Savage Thomas 6 Clarke Rupert M. 24 McNaughton Henry, “Charlton Villa” 32 Stevens William B. 34 Mullins Elliot 36 Seward Henry (For continuation see Petersham)

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office; 810-2 George Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE MAN ON THE LAND.


Cha NEWTOWN. Den 461

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Robertson Arthur 6 Andrews Mrs. F. A. Manson Thomas 8 Scanlan John 10 Corry T. W., masseur 12 Bower Mrs. Catherine 14 Marsh Chas. F. 16 O’Toole James 18 Brophey Joseph P. 20 Phillips Mrs. Elizabeth 22 Broadley Thomas, cab proprietor 26 Timmons Wm.

Charles Street-South side London to Phillip street 32 Kelly Mrs. Martha 30 Gawen James 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, H. M. C., “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 McClean Mrs. E. 18 McIvor W., tailor 16 Travers Clarence F. M., “Orotava” 14 Hackshall Frederick 10 Paton John, “Rialto” 8 Oldfield Arthur 4 Flannagan David K. 2 Pearce Thomas North side 27 Shaw John 25 Hawken John 23 McCann James 21 Fernon William J. 19 Tooby Mrs Elizabeth 17 Swyny Edith 15 Irwin William 13 Tarran James 11 Walker Mrs. Mary 9 Mitchell Mrs. 7 Woods Herbert 5 Peak Will am 3 Mellor John W. 1 Johnston Mrs. M., grocer Augustus street

Church Street-East side King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Ainsworth Mrs. Eliza 7 Messer Hugh, carter 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Fennelly Edward 23 Eveill Julian L. 25 Gibbes Charles 27 Gardiner Henry 29 Gunner Mrs. Jane 31 Chapman James 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Elyard Miss Emily, costumiere Elyard Mrs. Emma Victoria street 41 Foster Mrs. Charlotte 43 Lanyon Frederick 45 Lindqvist August F. 47 Bowen Mrs. Elizabeth M. 49 Smith Arthur 59 Walker H., signwriter Clark Marcus and Co., stables Prospect street 61 Howe Mrs. J. M. Hookham Albert Edward 63 Ware Joseph, carpenter 65 Taylor Thomas E.
67 Foster Miss Muriel, music teacher 69 Waters Edward B. 71 Roberts Alexander 73 Allen Mrs. Sarah 75 Asprey George N. 77 Baker William 79 Vidler Sidney 81 Brown Robert, stoker 83 Turner Thomas 85 Taylor William 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Hames John, cab proprietor 99 Robinson George H. 101 Chew Charles H. 103 Woollard Charles 105 Bates John 107 Goodwin P. J. 109 Wordsworth Frederick, grocer Raper street 111 Cannon Thomas 113 Cheney Irine 115 Gunter Edgar 117 Austin Cecil 119 Musgrove Mrs. Elizabeth 121 Outlaw James West side Davis Reginald, physician & surgeon Styles Bernard, physician and surgeon Lennox street Baptist ChurchRev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church Newtown Cemetery-William J. Clarke, sexton Federation road 78 Geddes William F. 80 Hayes Mrs. Catherine 82 Vaughan 84 Young John S. 86 Bent William 100 Holihan Mrs. Emily, grocer

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Coombes David C. 12 Broughton Ernest A. 10 O’Dell Mrs. M. A. 4 Thompson Percy W. 2 Harrington Edward West side 1 Jaggers Ashley H. 3 Forrest Mrs. R. 11 Tree William Off- -Austen Hurben

College Street Camden to Holt street 41 Easton William F. 39 Nathan Alfred 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway Mrs. Mary A. Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 19 Browne Edward 17 Nangle Mrs. Agnes 15 Kennedy William J. 11 Brown Mrs. Catherine 9 Pain Otto Margaret street 3 Green Edward 1 Spring Charles M.

Commodore Street-East side Wells to Pearl street 42 Bubb John, fitter 40 Payne Ambrose 38 Holland William 34 Svenson Charles 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Thomas C., senr. 18 Ogaard G. L.
16 Madden Alfred 14 Jansen Mrs. Clara 12 Kerr John 10 Prior Henry 8 Shadlow Edward 2 Fleming Mrs. Kate 2a Thompson William West side 61 Gadsby Henry, “Coventry” Lane Miss S., teacher of music 57 Wilson Edwin 55 Wordsworth John W. 53 Swinbourne Charles F. 51 Walker John 49 Bubb Percy 47 Redwin Harry 45 Whiteman John 43 Cadell George L. Reid Claude L. 41 Stevens William 39a Doherty Edwin C. 39 Cooper James 37 Breese Hugh G. 35 Evans Lewis 33 Brier Rocco 31 Byleveld Arnold 27 Pearson Mrs. Emma 28 Parkes Kenilworth 25 Smith Mrs. Charlotte Negus John Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Madaline Miss M., costumiere 19 Charlwood Mrs. Emma 17 Goodall Henry H. 15 Firth John 11 Shanahan Edward 9 Russell Joseph J. 5 Strickland William G. 3 Pacey Charles 1 King Robert A. Copeland Avenue Watkin street to Burren street Bingham George, “Blink Bonnie” Bates Samuel

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James, J. P., plumber and sani- tary contractor Station streetGladstone street Newtown Railway Goods Station Alfred Webb, goods clerk

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street-Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Gallard John 9 Pickin William, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Mrs. Ellen, dressmaker 19 Jones Thomas 21 Hinton John H. 23 Watts Mrs. Alice 25 Butler Mrs. Elizabeth 27 Burns Edward 29 Leonard Michael 31 Sullivan Mrs. Mary Bradford George 33 Minna Frederick 35 Kelly Frank B. 37 Weeks Thos., contractor, “Coonong” Francis lane-Lennox street-Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 45 Perkins Arthur, constable 47 Crighton Charles M. Campbell lane-Albemarle st-Fitzroy lane 49 Broughton Richard 51 Bacon Mrs. A. 53 Mitchell Dorcas 55 Thomas Mrs. Susan

WOOD & COMPANY: HAVE BRANCHES IN ALL SUBURBS, SYDNEY,


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


462 Dic NEWTOWN. Edg

Denison street continued 57 Kilborn William 59 Thomas John 61 Cooper Frederick S., van proprietor 69 Phillips Mrs. Maud 71 Gooch William A. 73 Bedford Harry, bootmaker 75 Hall Mrs Rebecca 77 Croft John 79 Robertson Angus 81 Gough Arthur C. 83 Lansdell George H. 85 Turner Walter 87 Brightman George S. 89 Walters Mrs. Blanche 91 Tyter Leo 95 Monk William J. 99 McDonald Alexander 101 Dawson Henry 103 Corder Frederick G. 105 Preston Mrs. Jane Davidson William H. 107 Smethurst Mrs. Rosamond, greengrocer 109 Brooks Bertrand 111 Muddle Henry S. 113 Walker James 115 Cook Mrs. Margaret West side 2 Brennan John 6 Chaseling Mrs. M. A. 8 Davies Bert L. 10 Gibbens Joseph W. 12 Fay Matthew 14 Beer Mrs. Amy 16 Murphy Edward J. 18 Croker Thomas 20 Jones Charles A. 22 Day Walter 24 Neil Mrs. Elizabeth 26 McCormack John P. 28 Lannen Joseph 30 Mulquiny D. W, 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark Mrs. Jessie 46 Byrne Frank A. 48 Turner Albert H. 50 Lloyd Robt. 52 Perry Frederick Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 56 Alexander A., grocer Shemwell P. D. B. 58 Barrington Frederick C. 60 Barrett Patrick 62 Fitzgerald John M. Fitzroy lane 64 West John 68 Smith J. F., J. P. 70 Wells Wilfred 72 Fallick Fred, ironmonger 74 White Thomas 76 Holmes Thomas 78 Bannerman Rose 80 Munro Mrs. Ann 82 Vaile Mrs. Elizabeth 84 Viereck Rochus 86 Wullf Henry 88 Crowe Mrs. K., grocer O’Halloran Thomas 96 Coote Joseph 98 Barrington Frederick 100 Rankin George 104 McLintock Mrs. Mary 110 Marshall Henry 112 Wattman Wm. H. 114 Ab[?]ott William 116 Wright Lewis 118 Gurney Walter 120 Thompson Burton 122 Lyons William, grocer Dickson Street-South side Off King street south 4 Bridge Charles 6 Coleman George 8 Mitchell Joseph 10 Jacobs Edward 12 Boardman John W. 14 Renshaw J. F., musician Swindon Thomas 16 Cavanough Alex. S. 18 Murphie Andrew J. D. 20 Smith John 22 Brady Thomas 24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker 26 Woolley Mrs. Ettie, “Galashills” 28 Murray Anderson, “Raglan” 30 Kelly Mrs. Dorothy, “Ruby” 34 McConechy Jas. D. “Thelma” 36 Elliott Mrs. Mary, nurse, “Marita” 38 Fielder Hope, “Eroha” 40 Farquhar John S. 44 Burrows Mrs. Sarah 48 Dale Charles 50 Stanton Mrs. Zillah 52 Hickey Austin 54 Milford William 56 Wright James 58 Barrett Arthur 60 Mobbs Thomas 62 Butler 64 Clarkson Mrs. Catherine 66 Watson John S. 68 Richard Frank 70 Chesney Chas. A., J. P. 72 Vidler Cecil B. 74 Beers Mrs. Elizabeth 76 Carrick Alfred 78 Garrard Chas. L. 80 Stevens Robert G. 82 Hookey Perie North side 1 Wilkins James H. 3 Sparks William 5 Brady John 7 Crawford Alfred E. 9 Dalton Michael J. 11 Clare Alfred 13 Brown William E, “Ellesmere” 15 Gentle Josiah, J. P., “The Towers” 17 Nield William, “Roslyn” 19 Lynch William H., teacher of singing 21 Stuart John, “Tarana” 23 Wilson Andrew. “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Goodsell Henry W. 29 Smith Charles, “Mafeking” 31 Bridgement William 33 Henderson Thomas, city missionary Mission Hall-Rev. George Middleton (C. of E. ), rector 41 Harrison William, “Mayville” 43 Wallace Robert 45 Jones Hector J. 47 Gander George 49 Davis Maurice 51 Howker Herbert 53 Noakes David 55 Masters Henry W. 57 Clifton Cyril V. 59 Britton Samuel 61 Doherty Ernest 63 Stewart Samuel 65 Fielding Robert S. 67 Hopkins Alfred E.

Don Street-South side Station to Reiby street 2 Beacom Mrs. Caroline 4 Green W. J. 6 Wylie William 8 Huxley Austin J. 10 Huxley Mrs. Elizabeth 12 Little James
14 Adamson Thomas 16 Johnston Robert J. 18 Donaldson Walter J. 20 Wilson Frederick 22 Phelps Mrs. Margaret 24 Garrick Thomas 26 Swift George H. North side 1 Bennett William 3 Thompson Mrs. Catherine, “Wood- ville” 5 Behringer Peter 7 Mulholland Joseph 9 Minett Thomas W. 11 Browne George H. 13 Dunn Henry 15 Heather Alfred

Edgeware Road-East side Enmore road to May street 10 Tuck Mrs. R. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 20 Parkinson Henry 22 Davis Mrs. Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, “Paladin” Clarkson M. S., teacher of music 32 Evans Alfred, “Sutherland” 34 McKenzie S. E. 36 Lloyd Frank 38 Hodgson Aubrey J. 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rozea H. T., dentist 42 Daley Mrs. Florence, “Glendruid” 44 Fowler Frederick W, J. P., “Maudville” 46 Atkinson Mrs. Florence Cross lane 48 Taylor James, “Nelleville” 50 Heighington William J., “Stradilla” 52 Hannan Mrs. Sarah 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Gibson William 60 Downey Edward 62 McLean John 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred J. 68 Granger John 70 Maude John 72 Hughes Mrs. Margaret 74 Day Mrs. Annie 76 Williams Thomas 78 Clarkson William J. 80 Turner Mrs. Mary 82 Dowling Henry 84 Johnston Ernest 90 Lennon William J. 92 Bendall Jesse 94 Flemming Joseph 98 Allen William 100 Manning Fredk. M. 102 Walters Arthur 104 Earle Wm. W. 106 Martin Thos. E. 108 Smith William Sarah street 112 Poole Henry Cullen Samuel 114 Heath Henry 116 Gailey William G. 118 Wood Linden T. 120 Muirhead Mrs. Margaret 122 Robinson Henry R. 124 Horspool Charles 126 Colepeper George 128 Webster Mrs. E. S. Rogers Miss Eva 130 Cullen Samuel James street 142 Mitchell Mrs. Minnie 146 Faulkner Samuel J. 148 Fahy Richard T.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George    Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Ega NEWTOWN. Enm 468

150 Dyer Edward 152 Barden Mrs. Catherine 154 Roeder Charles 156 Jarman Andrew W. 158 Earle Albert H. 160 Edwards Harry 162 Haberley Charles 164a Long Hugh 164 Enmore hotel-Sarah Deaton Camden street 166 Spilsted Arthur, grocer 178 Brown William 180 Cameron Thomas 182 Toner Frederick 184 Ryan William 186 Everett Walter S. 188 Wilmot Frank 190 Branch Joseph J. 192 Humphries W. V. V. 194 Henderson Alex. 196 Gibson Samuel 198 West Mrs. Ellen 204 Woodcock Mrs. Charles, grocer Alice street 214 Tonkies Richard 216 Kieler Edward V. 218 James Charles E. 220 Vickery George W., chimney sweep 222 Harris William J. 224 Allen J. K. 226 Christian Mrs. Elizabeth 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H., greengrocer 232 Selwyn F. T. S. 234 Carmody John 236 Murphy Gladworth 238 Northey James 0. 240 Keeley Jacob 242 Wise Halley S. 244 Johnston James 246 O’Meagher Miss Letitie 248 Westcott W. H. 250 Filewood James 252 Selby Mrs. Laura street St. Pius Church (R. C. ) and school Rev. Dean Slattery 292 Dodd Thomas 294 Hatton Edward 296 Wither John 298 Adams David S. 300 Salter Thomas J. 302 Booth Walter J. 304 Kingsland James Wells street 306 Wallace George 320 Archibald J., contractor 322 Carroll James 328 Lansdowne Richard Maria street 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George 338 Anderson Lawrence A. 346 Edwards Joseph, dealer 348 Pratt Thomas Lord street Railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side Vickers A. G., dentist Vickers E. W., dentist 1 Wilson and Co., house and est. agents 5 Freeman Harold, dentist 7 Tack Mrs. Jane 9 Butler William, “Kilmanagh” 11 Craig Mrs. Eliza, “Waratah” 13 Kingsbury John, “Tara” Kingsbury Miss, teacher of music Kingsbury Miss Valerie, teacher of elocution 21 Spencer Walter, M. D. physic’n & surg. 23 Gardiner Andrew, M. A. Gardiner Mrs. Alice 25 Westley Herbert W., J. P., “Rialto” 29 Blackburn Henry 31 Blair Jas. E., “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Ranford Mrs. Emily 37 Leathart Mrs. Louisa 39 Creagh William, “Maydale” 43½ Moulton Walter J. 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Stevens John 49 Flood William 51 Thomas Daniel H. 53 Gole David 55 Howard Leon H. 57 Villiers Mrs. Elizabeth 59 Hapland Herbert 61 Johnson W. H. 63 Randall Stanley 65 Strong John C. 67 Coleman Henry 69 Bent Alfred 71 Hatton James 73 McGrath Michael 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 79 Ellis Oliver 81 Jackson William 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road

Egan Street-East side King to Chalder street 1 Holland Edward 3 Mason Percy Heggie Robert Hartley F. W., stables Victoria street 15 Savage James 19 Houghton James R. 23 Hornby James 25 Stewart Mrs. Rose, laundry 27 Wilton Thomas E. 29 Machan George 31 Smith G. W. 33 Robinson Mrs. A. M. 35 Plant John H. 39 Watts Mrs. Amelia Prospect street 47 Cohen David, dealer 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Murray Arthur J. 55 Palmer James J. 59 Hughes Jesse 61 Tipper Ernest A. 63 Coomber Charles West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Sullivan Daniel 4 Martin Mrs. Winifred 8 Seary Thomas 10 Farren James 10½ Beam George 12 Kilkeary Martin F, Victoria street 24 Agnew Matthew 26 Thorburn John 28 Townsend Mrs. J. H. Townsend Ernest 30 Paul Wm. C. 32 Hall Mrs. Sarah 34 Davis Thomas 36 McCall John 38 Dwyer John 40 Welch William J. 42 Cousley Robert 44 Bowers Miss Mary A. 48 Williams Thomas Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory-Rev. Lewis Ketchlee, curate

Eliza Street-East side 321 King to Lennox street 3 McSweeney Justin 5 Newtown Workmen’s Institute – J. Harris, hon. sec.
7 Smythe Mrs. Sarah 9 Fairs Arthur 11 Saunders Richard 13 Hannan Henry 15 Grimes Henry Wm. 17 Elliott Samuel 19 Veaney Miss M. West side Police Station

Elisabeth Street King to Bligh street-Longdown street Hiorns Harry, manufacturing chemist Australasian Sheep Dip Co., Ltd. S. G. Barker secretary Newtown Corporation Yards Smith Mrs. Charles

Enmore Road-North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E. A., chemist & dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 7 Wiggins Henry, fruiterer 9 Cooper W. H., tailor 11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Societies, Nos. 1 and 2 A. J. Hancock, secretary 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Sidaway, A. A., land and estate agent 17 Lines Edward D., clothier 19 SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r T. Preston, proprietor Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. Sargant Nathan, house & estate agent 23 Andrews Miss Stella, dressmaker 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke Thomas, locksmith 29 Howell John W., window blind maker 31 Jurd Miss E., dressmaker 33 Nagel L. and Co, photographers 35 Walker Frank, bootmaker 37 Gwynne Patrick, grocer 39 Herrman Mrs. E., basket manufact’er 41 Brogan Mrs. Edward, tobacconist 43 Messer James, fuel merchant Station street 47 Woods W., J., chemist 49 Seessle Mrs. A., newsagent 51 Hodgson Wilfred J., artist and picture framer 53 Boggis Miss A., milliner 55 Walker Mrs. Jessie, dressmaker 57 Hansen Carl, dentist 63 Locane Mrs. Mary 65 Gill Mrs. Jane 69 Crome Mrs. L. H., registry office 71 Ralph Mrs. Elizabeth 73 Paton Madame E., costumiere 75 Bevan Mrs. Marr Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 Eldridge W. C. and Co., dyers 121 Waugh Joshua, laundry 123 Church Geo. N., house and est. agent 125 Osborne Leo R., dentist 127 Bones Miss Laura, confectioner 129 Johnson and Co., smallgoods 131 Lawless Mrs. Elizabeth, fruiterer 133 Anglin Francis J., J. P., tea, coffee and provision merchant 135 Wright G. H., stationer 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Harrisson E, bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Goldstein Samuel, tailor 149 Finlay and Bevan, washing fluids

WOOD & COMPANY: HAVE AGENCIES THROUGHOUT THE STATE AND COMMONWEALTH. SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’THE SHOP FOR THE MASSES.


464 Enm NEWTOWN. Fit

Enmore road continued 151 Marchant T. J., china & glass riveter 153 Caunter and Co., printers and publishers 155 Crichton Mrs. M., costumiere 157 Turnock Mrs. Amy, dressmaker 159 Ben etts Thomas, tailor Kent Harry, billiard hall 159a Flemming Joseph, bootmaker 165 Amsberg Frederick, pawnbroker 165-169 Queen’s hotel-Fred Henlen 171 Hampton Thos., butcher 173 Greenwood and Son, produce dealers 177 Holloway Stan., hairdresser 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Newton A. J., chemist 183 Gray James, hairdressers 185 Picone Bros., greengrocers 187 McIlrath Limited, grocers 187a Redfern Herbert 189 Harris John, bootmaker 181 Rose Mrs. Florence, confectioner 193 Drury F. A.. J. P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook 197a The Acme Studios Henderson Drinkwater, proprietor Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, draper 205 Noke T., fruiterer 207 Seward H., provision merchant 209 Snelson T. M., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office-Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side Withers E. and Son, ironmongers 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Newtown Coffee Stall Oddfellows’ HallClayton A. E. 16 Ekin and Co., estate agents, agents for Commercial Union Assrnce. Co., Ltd. Campbell James, architect 18 Mont de Piete, furniture warehouse Victoria Hall 20 Thompson W., plumber OffWalker George 22 Morris Morris 24 Davis Frederick L., dentist 26 Mills Henry, teacher of dancing 28 Law C. H., plumber 30 Solomon Edwin, furniture dealer Solomon Jessie, dressmaker 34 Chadwick Mrs. M. J., greengrocer 36 Marsden Fred., cooper Bailey street 40 Ible Joseph 42 Upton John 44 Juleff Samuel, bootmaker Parlour H., van proprietor 50 Cotton Mrs. Louisa A., dining rooms Ogden Bros., furniture manufacturers Station street Evans Alfred, dentist 52-54 Bohrsmann G. Hall, surgeon 56 Eagar H. A., house and land agent 60 May George, fishmonger 62 Taylor William 64 Work J. L., dentist 68 Pownceby Thomas, bookbinder 70 Smith James, bootmaker 72 Gregg Mrs E. A., servants’ registry 74 McGuire Mrs. Mary 76 Trevelyan Cecil, music teacher 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary-A. C. Hard- wick, dispenser 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Pemell Peter J., “Stanmore House” Trindall R. B., physician and surgeon 132 Brown M. J. Fielder Mrs. A. B. Fielder C. L. G. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon 138 Meek J. A. architect 140 Hintz Charles, locksmith 144 Tweddle D. G., plumber 146 Hitchcock J. H. & Co., estate agents Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-W. A. Swann 150 Peak H. and Co., wood and coal depot 152 Evans Mrs. Jessie, furniture dealer 152 Evans F. C., carrier 154 Schwer and Delve, plumbers 156 Knust William K., furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer 160 Craig Archibald, ironmonger 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 McKee J. G., grocer 166 Walton Frederick, fruiterer 168 King J. G., poulterer 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William, fishmonger 174 Alcock John, provision merchant 176 Eldridge Claude, dyer 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill Mrs. J., confectioner 182 O’Brien C. J., tea dealer 184 Annells and Co., drapers 186 Maynard and Schell, butchers 190 The Premier Boot Repairing Depot Metropolitan road 192 Bailey Robert J., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Greenwell and Co., ironmongers 200 Giuffre Bros., fruiterers 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and confectioner E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Webb Edward, tailor 212 Laws Bros., hairdressers 214 Larba-Lestier E, R. S., dentist Edgeware road E. S. & A. Bank. Limited-W. L. Car- penter, manager 224 Ward Edward, tailor Francis street 230 Colman George, house and land agent 232 Herbert Mrs. Mary E., registry office 234 Riedel Alfred 240 Hurley Mrs. M. Juliet street

Erskineville Road-North side King to Union street-Wilson street 2 Craven Benjamin Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J. P. 6 Stiles Bernard, physician & surgeon Horan Albert E. 8 Williams Edwin, architect, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J. P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Moubray Seymour, constable 28 McGrath James 30 Moore Mrs. J. 32 Wallis Mrs. Eleanor, nurse South side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer 18 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Weinz August, fuel merchant Vintzentz John, plumber Fleay Miss Frederica, “Gowrie House” Gowrie street Free Presbyterian Church White William, baker
Federation Road Australia street to Church street 1 Steele A. H. H. 2 Millard Mrs. Elizabeth 3 Douglas John W. 4 Gilligan Ernest J., journalist 9 Dooley Joseph Hopetoun street-Roberts street DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers Northwood street

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer and fuel merchant 40 Taylor Thomas 38 Phillips Mrs. Jane 36 Harte James 34 Green John 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter 26 Lavender Walter R. 24 Love Solomon 22 Spicer Herbert G. 20 Alexander Jacob 18 Charles Frederick 16 Johnson Robert 14 Caunt Walter 12 Farrell A. 10 McGuinness Mrs. P., grocer Kent street West side 61 Allen Charles K. 59 Keys Miss Anne 57 Perkins George 55 Hurdle Charles H. 51 Farquhar Robert 49 Hook Isaac 47 Owen Mrs. M. A. 45 Cox Mrs. Jane 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Dessaix Andrew 39 Franklin Alfred 35 Streeter Alfred A. 33 smith Samuel, saddler 31 Wilson John 29 Nolan Joseph F. 27 Powell Henry C. 25 Worth Reginald 23 Churchill Joseph 21 Allardyce Robert 17 Miles John 15 Easson Alfred 13 Hartley William 11 Meagher Patrick 9 Rawson Mrs. M. T. 7 Atkins Mrs. H. 5 Bolton Herbert 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Adler Percy B. 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville Mrs. Francis J. 16 Seymour John 32 Arundell Thomas 38 Weir David 40 Williams Percy 42 Johnson Henry 46 Johnston Miss B. 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side Seymour John, fuel merchant 3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse 5 Kaphammer Mrs. Annie

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George    Street South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’THE SHOP FOR THE CLASSES.


For NEWTOWN. Goo 465

7 Realph Henry 9 Kerr James 11 Robinson Christopher, builder Hundt A. H., hat manufacturer L’Avenue

Forbes Street-West side King to Wilson street. Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, bootmaker 29 Mullin James 31 Burridge Isaac John 33 Smith William 37 Angel Mrs. Sarah 39 Farquhar William 41 Russell George T. 43 Pollon Anthony Charles 47 Mather Mrs. Hannah 49 Harnett John 51 Sheridan Patrick 53 Bowie Miss M. E. 55 Hay Robert 57 King Miss Ethel King Edgar R. 61 Lennon Mrs. Mary 63 Gale Fred 65 Brennan Walter 67 Stewart Alexander (For east side, see Darlington and Redfern)

Francis Street-West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Meanwell Richard 6 Lee Francis, carpenter 7 Hamilton John, laundry 8 Martin John 13 Taylor Mrs. M. J. 14 Millett Arthur G. 16 Dallaway Mrs. Agnes 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whipmaker

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Goldman Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Beverly Robert 31 Lamott Louis 29 Mottlee Henry L. 27 Rankin Thomas 23 Gilmore James 21 Wearne Thomas H. 19 Chad Thomas 17 Loughman Paul 11 Thomas Henry 9 Smith Walter J. 7 Barry Michael 5 Lawn Mrs. Caroline 3 Diessler Francis 1 Walker Mrs. Gertrude South side 42 Cording Charles 40 Judge Josiah 38 Beauchamp Percy 36 Baker Thomas 34 Murphy Mrs. M., “Wexford House” 32 Ackerman Mrs. Louisa 30 Hawkins Arthur 28 Nelson William 26 Ashworth Edrick A. 24 House Henry 22 Faulkener Arthur J. 20 Gartrell James H. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 14 Strachan Walter B. 12 Keating John A. 10 Donald William, tinsmith 8 Mitchell James 2 O’Connell Martin
George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Rough Elizabeth, Mrs. milliner Morrow D. T., architect Souter George, billiard saloon Jarvey Frank, caretaker Brereton F., tailor 1 Anlezark Joseph 3 Clifford J. W. estate agent 5 Boncastle William 7 Pocklington Francis 9 Lacey Charles 11 McKay Mrs. Lillie 13 Anderson Alex 15 Newton John 17 Nesbitt Hamilton 19 Jackson James S. 21 Bartlett Boston C. 23 Sullivan Mrs. Minnie 25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street-West side King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Keats Mrs. Julia 35 Whitford John 37 Land Harry S., accountant 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer East side 32 Champley John 34 Devey William, printer 36 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., costumiere 38 Stuart Charles W. 40 Thomas Richard U. 44 Sharpe’s L’Avenue Laundry

Gibbes Street-North side Off 22 White Horse street 2 Bryce Francis 4 Parking Joseph 6 Phillips John 8 Healey John 10 Kemp Walter, bootmaker 12 Johnson Robt. 14 Day Henry 16 Everett George F. 18 Shannon John 20 Newell Mrs. Margaret 22 Ferguson Alfred 24 Plummer Thomas 26 Mitchell Chas. H. 28 Lisle Mrs. Selina 30 Gibbs Mrs. Annie 32 MacKinnon Mrs. Mary 34 Dunbier Rowland South side Leslie Thomas Hogan Michael J. Devere-Damry Frank 1 Baker R. S. 3 Burke Francis M. 5 Ferry Fred. C. 7 Crawley Albert L. 9 Davis John W. 11 Harris Harry 13 Wootton William J. 15 Daly John J. 17 Ogilvie Misses Ogilvie James 19 Mullane Mrs. Catherine 21 Radford Geo. 23 Muddle Miss Minnie 25 Brooker Frederick W. 27 Duffy Mrs. Annie 29 Edwards Charles 31 Noad Edward C. 33 Elson William G. 35 Doran William H.

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street-Phillip street Federal Flour MillF. Crago & Sons, proprietors
5 Jones Henry Wm. 7 Johnston Thomas 11 Jagleman John H. 13 Garlan Edward 15 Nottle Mrs. G. 17 Williams Charles McArthur Mrs. Elizabeth 19 Carmel Nicholas 21 Jones William 23 Buchanan William 27 McLachlan Wm. 29 Donaldson Thomas 31 Moss Thomas 33 Diener Aloys 35 Bateup James 37 Brown Ernest 39 Cross Henry, builder 45 Gawthorpe Mrs. Elizabeth 47 Hollis Thomas 49 Tonkin Felix 51 Groves William E. 55 Lance Francis 57 Matthews William 59 Patterson James 61 Falconer John H. Falconer Percy E. 63 Falconer Frederick O. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Gough Joseph 6 Simpson Walter E. 8 Graham James Graham Mrs., nurse 26 Rogers Walter 28 Histon George Willmot and Morgan, contractors store 52 Thompson George Taylor Henry C. 54 Palmer George 56 Young Willoughby 60 Logan Walter 62 Knapman George

Goodsell Street-North side King to John street Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters 1 Wainwright George, “Lee Mount” 3 Jackson Wm. H. 5 Joughin Alfred E. 7 Gellatley Gordon, buggy hood maker 9 Law James 11 Cowland Charles 13 Eldridge Chas. 15 Hushes Alick 17 Becker Julius 19 Barrett Alfred 21 McCaffrey James South side 2 Allen Mrs Ann 4 Forbes Wm. O. 6 Dalley Joseph 10 Bridge Sidney 12 Braine Joseph 14 Lawton John 16 Egge Mrs. Paulina 18 Forrester William 20 Robertson Isaac 22 Johnson Fred. 24 McPhee Robert 30 Irwin William 32 Harber Richard 34 Brennan James 36 Parker William 38 Nason Michael C. 40 Lee Alfred 42 Nicholls Stephen 44 Ives George 46 McAlister John 48 Battle Arthur M. 50 Smith Otto 52 Taylor Henry C. 54 Toogood William 56 Minor Alex. 58 Shaddock Walter

WOOD & COMPANY: THE LEADING AND PRINCIPAL UNDERTAKERS. SYDNEY


ANTHONY HORDERNS’ FOR SHOPPING BY POST.


466 Gow NEWTOWN. Hol

Goodsell street continued 60 Willard Mrs. Olive 62 Forbes Charles W. 64 Harley Stephen J. 66 Williams Alfred H. 68 Minor William 70 Loveridge George 72 Malley George 74 Jex Robert F. 76 Williams Alfred 78 Connell James H. 80 Sorrenson Neil 82 Wickham John 84 Tibbey Thomas H. 86 Chapman Alexander 88 Wynne Richard 90 Pegg Arthur E. 92 Dawes Edward S. 94 Graham James L. 96 O’Hara T. J. 100 Morelli Heny A. 102 Owen Leslie 104 Poole Mrs. Selina 106 McDermott J. P., music teacher 108 Barratt Alfred A. John street

Gowrie Street-West side Erskineville road to Iredale street 1 Brown Eugene 3 Ball Percy J. 5 Smith Samuel 7 Teasdale Emanuel 9 Wylie Mrs. Martha 11 Wiggan Mrs. Frances 13 Byrnes Edward E. Newman street 17 Frost Alfred J., bootmaker 19 Melleuish Joseph 21 Howard Thomas 23 Blyth Thomas 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Jackson William Thomas 37 Dillon Mrs. Michael 39 Peterson Mrs. M. 41 McIlveen Arthur 43 Redman Harry 45 Blakey William 47 Harper Magnus 49 Marden Chas. H. 51 Stevens William 53 Smith Albert B. 55 Byrnes Edward 57 Roberts Charles 59 Fitzpatrick Patrick 61 Stevens Robert 63 Hopkins Reginald 65 Paterson James 67 Street Thomas C. 69 Evans Mrs. Jane 71 Talbot Michael J. 75 Davis William 77 Heymann Ferdinand 79 Brooks Sidney 81 Cover John 83 Hansen Neil, master mariner 85 Kennedy Alfred 87 Lamb Thomas G. 89 Edwards William 91 Newman Kliner Henry 93 Wigley John F. 95 Harris Walter City Mission Hall Munni street-Harold street 99 Tattler Robert 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs M. 111 Layler Alf. 113 Blake Archibald 115 Knight Edward 117 Hayman Spencer 119 Mellor Ernest
121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. Horton Alfred Ernest East side Newman street 2 Withers John 12 Prentice Edward 14 O’Connor Miss Mary, confectioner 16 Ridding Benjamin 18 Hyde John 20 Rothsey Thomas 22 Pettigrew John W. 24 Hennessy Edward 26 Muir Alex. 28 Walker Arthur Union lane 30 Humpage William 32 Williams Frederick 34 Brown George 34 Radford James 36 Cooper Mrs. Fanny 38 Dalley G. H. 40 Hutchinson William 42 White Mrs. P. 44 Warwick Samuel 46 Barncastle Edmund D. 48 Whealey Mrs. Sarah 50 Andrews William 54 Johnstone Peter Osmond Albert J. 58 Mortenson Olof 60 Bull Mrs. Sarah 62 Willetts Charles 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Wright Mrs. Sophia 72 Bishop Mrs. M. J. 74 Finch J. Henry 76 Boon Mrs Emily 78 Baldwin Mrs. Annie 80 Thomas Frederick, signwriter 82 Swanson Henry 84 Lymer William H. 86 Palmer Edward 88 Harrington Mrs. K. Munni street-Harold street 94 Henriksen James, confectioner 94a Downes Frederick 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Miller John 104 Moore Charles 106 Jones Thomas 109 Franklin Herbert 110 Knight Henry 118 Walsh Miss Bridget 114 Stopp Geo. W. 116 Baldock William 118 Boot Frank 120 Brown Mrs. Honora 122 Ashton Ashbury 124 Watson Mrs. Mary 126 McDermott Francis 128 Holmes George 130 Wrather Mrs. Teresa 132 Woodford Arthur E. 134 Elliott Albert E. 136 Buckby John R. H. 138 Stevens Herbert C. 140 Kline Alfred

Harold Street-North side Union to Angel street 11 Lawrence John 13 MacDonald John, storekeeper Gowrie street 15 Hales John 17 Young Robert 19 Martin Patrick 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Perry Paul 29 Rockliff Mrs. E., grocer South side 2 Hogden George E.
16 Reidy Maurice 18 Innies Mrs. Ada Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Sallat Mrs. M. 26 Cuff William 28 Stone John H. 30 Cope Henry Angel street

Harrow Hoad Edgeware road to Juliet street-Francis st. 10 Phillips E. R. Kunze Paul J. 8 Jones John H. 6 Marr Geo. H. 4 Wardell Mrs. Emily 2 Woods Frederick

Hawken Street-East side Alice to Laura street 2a Brookes Alex. 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 8 Houston E. M. West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Turner Mrs. Jane 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 De-Mello John 15 O’Grady Mrs. Margaret

Herbert Street-West side Off 3 Linthorpe street 2 Redwin John 4 Taylor Walter 6 Mulquiny James J. 8 Chalder Donald 10 Davies John W. East side 3 Burrowes Edward M. 5 Alger Frederick J. 7 Sullivan Harry W. 9 Stockwell J. 11 Maskell James

Holmwood Street-South side King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Gentle Stanley 12 Troy Michael J. 10 Carter Claud 20 Mariette Charles 24 Brooks James 26 Hazlewood George 28 Bebb Mrs. Annie 30 Brown Captain Charles F. 32 Tweeddale William 34 West Ernest J. 36 Buckley Timothy 38 Warwick T. H. 40 Bull Thomas 42 Foster Albert W. 44 Steadman Mrs. Marie 46 Healey Mrs. Margaret 48 Brown David 50 Dolph Sidney H. 52 McRae Murdoch 54 Seach David 56 Morrissey Mrs. Bridget 58 Guy William H. 62 Pickering John D. 64 Gooley John 66 Perry Frank 68 Ireland Frank 70 Morris Reginald H. 72 Arnold Frederick 74 Fennell Thomas 76 Banfield Henry

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY, (Head Office: 810-2 George Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR THE QUINTESSENCE OF QUALITY.


Hol NEWTOWN. Jam 467

North side 1 Haining Thomas, “Leonore” 3 McLeod Arthur 5 Turner Stephen 9 McGuire John L., “Taranaki” 13 Glover Thomas, “Mouramba” 17 Dalziel J. F., “Waratah” 21 Watt Alexander 23 Souter George A., “Florence Glen” 25 Marshall Robert T. 27 Gould Henry 29 Rogers Maurice 31 Langley William T. 33 Kelk William B. 37 Clancy John 39 Williams Fred 41 Harding Beaumont 43 Scarsbrick William 45 Lundy George, van proprietor 47 Larsan Fritz 49 Hill Philip 51 Lees Alexander 53 Rogers Mrs Sophia, “Fernleigh” 55 Tuck Frederick 57 Gentle Emanuel

Holdsworth Street-East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Harrington Martin 6 Ellis Charles P. 8 Brown Henry J. 10 Dickey Andrew A. 12 Graham Robert 14 Reid William 16 Lockwood James 18 Sayle William 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Crowe John 30 Craft William 32 Mitchell William 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Hunt Reginald 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 Craven Charles E. 15 Campion William. 17 Jones Henry

Holt Street King to College street-Bailey street Station street 2 Sealy Alfred T. 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Macready David 12 Orr Mrs. Agnes

Hopetoun Street-West side Off federation road to Camperdown boundary 4 Young Michael P. 6 Bower Thomas 8 McGregor James, builder 12 Bro[?]ley Richard 14 Crawford Joseph 16 Mitton Joseph 18 King William 20 Webber Alfred 22 Badge Joseph 24 Blane Charles 26 Newing Charles 28 Hodges Edward J. 32 Brown Richard 34 Dalton Mrs. Elizabeth 36 Griffiths R. S. 38 Shaw Edward J. 40 Kell Arthur East side Breen Edward Clothier Alfred
Watson Albert, “Balcaskie” Wallace Mrs. Frances, “Balcarras” Steele Robert Griffiths William, “Luddenham” Givins John, “Kingswood”

Hordern Street-East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, senr. 3 Bohrsman Mrs. Elizabeth 5 Loveridge William 7 Henley Harry Mechanic street 11 Wilson Alexander 13 Watkinson Mrs. Eliza 15 Dymond Thomas W. 17 Thorpe Geo. F. 19 Slater William 21 Sneddon Robert 21½ Henderson William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 McGee Laurence, teacher of dancing 27 Clarke Frederick 29 Langland Thomas, grocer Victoria street 31 Garth Robert 33 Phillips W., fireman 35 Cole John C. 37 Cox John 39 Rudd Frederick W. 41 Markham James 43 Everett Stanfield 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Scott Herbert Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Jones Mrs. Ann 57 Martin Frank 59 Sparkes Thomas W. 63 Clayton Alfred E. 65 Holland Miss Mary 67 Taylor Mrs. Sarah 71 Barnes James Chalder street 73 Ring John E. 75 Crocker Henry 77 Rice Frank 79 Hoarey Martin 81 Francis George 83 Martin George 85 Hardaker Arthur 87 Nathaniel John 89 Hartley Bernard 91 Schuetrumpf Carl 93 O’Leary John 95 Lacoste Joseph West side 2a Martin Walter Pass Albert J. 2 Jones John, plasterer 4 James William 6 Brightfield Arthur 8 Hare Charles 10 Machan Joseph 12 Hampson William 14 Raddle George 16 Stanley Edmond 18 Pearce Henry 20 Broadley J., stables 22 Landsdown George Mechanic street 26 Raynor George 28 Matthews William J. 30 Neal Mrs. Elizabeth T. 32 Heather Charles 34 Kilkeary Martin 36 Cox Mrs. Sarah Victoria street 38 Baldock George P. 40 Montgomery Daniel 42 Collins Edward 44 Farnham Arthur 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A.
50 Sotherland Edward 52 Madden Mrs. Maria 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater John, fuel merchant Prospect street 66 Sweet John 68 George Alfred 70 Grimson Leopold 72 Brenton William, shipwright 74 Crotty Timothy 76 Arnold Henry 78 Heard John 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Pearce James 84 Ryan James 86 Biemann diaries 88 Heggie Ferguson 90 Coleman Albert J. 92 Allison Mrs. Maria 94 Johnson Benjamin 96 Metzler Miss Edith 98 Callender William 100 Sloane Edward 102 Schuetrumpf Carl, jun. 104 Toohey Thomas 106 Healey George 108 Halliwell William 110 Blackburn Charles, grocer Raper street

Iredale Street-West side Union to Angel street 75 Hamilton Robert 73 Johnson Henry W. 71 Mundy James H. 69 Temple Arthur 67 Smith Robert 65 Hart Henry 63 Sinclair Frances 61 McEwen Mrs. Charlotte 59 Ledbrook Edward 27 Morgan Frederick 25 Dickson Mrs. Emily 23 Hickman John 21 Kearns Francis 19 Haffner Leonard East side 2 Kirkwood Robert Alexander Kirkwood Alexander, painter 4 Eaton George M., wheelwright 6 Lewis Joseph 8 Baton Thomas Edward 10 May Charles A. 12 Eaton Mrs. Emma 14 Vermeesch John O. 18 Dunlop Miss Sarah 20 Howard Alfred T. Gowrie street 26 Edwards John R. H., grocer 28 Fielder John 30 Ratcliffe William 34 McKee Mrs. Mary 36 Jonson Mrs. A. C. Clarke George E.

Islington Street-(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Eldridge George 6 Villiers George F, 14 Shubrook Mrs. T., van proprietress 16 Nelson James 18 Passmore Mrs. Maude. 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Bennett Alfred J. 3 Lawler Mrs. Anastasia 5 Lawler Richard A. 7 Chene Emile Dehayr George

WOOD & COMPANY: SYDNEY, SUBURBS & BURWOOD. ARTHUR C. J. WOOD, Principal.


ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


468 Joh NEWTOWN. Kin

James street continued 11 Wildman John R. 13 Main Vert 15 Wild Robert 19 Potter T. 21 Gatley William 23 Roach Mrs. Margaret 25 Wilkinson William, senr. 27 Gatley Mrs. S. C. 29 Stevenson William 31 Constable Robert

John Street-East side May street to Wells street 1 Brandon Lionel, storekeeper 11 Guthrie Thomas 13 Smith John 19 Booth Henry Goodsell street John street railway crossing-James Trimble, gatekeeper Wolf Leslie C. Speare’s stables Lord street-Maria street-Wells street West side Newtown Brick Works S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager Maria street 4 Moroney Charles

Juliett Street-East side Harrow to Enmore road 46 Dellit Albert, “Glen Alvon” 40 Prince George, “Saraville” 38 Hatton G. W. N., “Gostwyck” Hatton H. W. 36 Skepper Henry 34 Miller Thos., com. traveller 32 Woollams Charles, “Concord” 30 Fahy Richard 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Garven James 18 White Mrs. Caroline 16 Davie Charles C. 14 Coleman Spencer (West side, see Marrickville)

Keig Street-South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 Eadie Mrs. Margaret 6 Sewell H. T. B. 8 Campbell William A. 10 Buzacott N. J 12 Organ Benjamin 14 Chessell Mrs. 16 Lightfoot Richard J. Heuschkell Carl 18 Montgomery Alfred J. 20 Hodge Richard 22 Drew Reginald H. 24 Beattie John 26 Stacker John 28 Langford Alfred 30 Peters James 32 Johnson Walter S. 34 Willis Ernest 38 Faust George F. North side 9 Dorahy Hugh, “Norwood” 11 Olorenshaw Miss Florence 13 Carrie James 15 Walter James L, 17 Bartlett Thomas S. 17a Bourke Maurice 19 Souter Chas. 21 Smith John H. 23 Mills William 25 Clark Mrs. Martha 27 Bolton Frank
Bolton Mrs. F., dressmaker 29 Ringholm Augustus 31 Simeson William 33 Newell George R., painter 35 Short Walter S.

Kent Street-North side College to Ferndale street 1 Templeton Henry T. 3 Leech George 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 Pepper John E. 13 Hardy W. H. 21 Adams Henry, carpenter 23 Parker Albert J. 25 Henwood Arthur 27 Skinner Mrs. Margaret 29 Knudson John V. 31 Nesbitt Mrs Robert 33 Barber William, paperhanger 35 Williams George 37 Keane Ernest 39 Neville Patrick 41 Hadley Preston 43 Lane Mrs Eliza 45 Crouch Reuben H. 47 Harvey Richard 49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 Power William 55 Becker Carl F. 57 Huxtable Henry 59 Robinson Charles 61 Smith Reginald 63 Pollett George South side 2 Biggs Mrs. John, “Camdenhurst” 8 Patison Rev. W. L. (Cong. ), “Dione” 14 Lee George 16 Gill B. W. 18 Stephens Charles H. 20 Wood William 24 McKaig Mrs. Mary 26 O’Neil James 28 Denmeade Wm. J. 30 Goyen Frank J. 32 Purkiss Roland 34 Beuley Mrs. Catherine 36 Rea Charles

King Street North-North side Bligh street to railway Bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon. “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Smith Frederick 7 Blakeney and Sons, blind makers 9 Middleton F. W. 11 Rogers James, boardinghouse lla Starrat W., plumber 13 Younie Mrs. Dulcie, dressmaker 15 Levy S. H., draper 15a Jackson Wm., ham and beef shop 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Stone T., butcher 21 White Horse hotel-Mrs. Isabella Duffy 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Purssell F., painter 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., grocer 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 35 Harrison R. C., bootmaker 37 Slattery Mrs. Bridget 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Robertson N., newsagent 47 Gordon Charles P., hairdresser 49 Davis Mrs. E., dealer
51 Dowling Mrs. Mary, boardinghouse 53 Haxby John, bookseller 55 Newton Frank G. 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59-61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 63 Tye Harry 65 Brooker Jas. H. 65a Russell Harry R., bookseller 67 Simpson Henry 69 Williams J. R., saddler Pickup Thomas 71 Hill Charles, bootmaker Richard E. H., art metal worker The Stephens Manufacturing Co. 73-75 Williams James H., skating rink and music hall 75 Ruben Charles A., estate agent 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Lennon Miss Emma 83 Viney Mrs. E., dressmaker 83a Ord Chas. H., estate agent 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Dunsmure John, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer Ramster Thomas, saddletree maker 97 Atkinson Ernest, bottle exchange 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H., confectioner 103 Thomas Harold, bicycle works 105-107 Brennan Patrick., fuel merchant Prince of Wales hotel-George H. Fountain Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates W. H., hairdresser 115-117 Everingham J. C., dentist 121 Cox William R. Cox The Misses, costumieres 129 Goldsmith Miss A. 131 Castle and Stuart, furniture w’house 135 Alexander A. and Co., toy manufrs. 135a Clifford and Sands, estate agents 137 Miller Mrs. E., confectioner 139 Sarjeant James, pastrycook 141 Warburton Richard, plumber 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-Dick Collett 147 Miller C. H., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Stacy M. A., newsagent 151a Hartley F., watchmaker 153 Collins Alfred, fishmonger 153a Licciardi Anthony, fruiterer 155 Warley C. H and S., grocers 157 Milton hotel-R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Pearce F. C., ham and beef shop 163 Atkinson Ernest, fruiterer 165 Booth John, fishmonger 167 Condon Brothers, butchers 169 Walker Miss Mary, fancy goods 171 Perry Fred., hairdresser & tobacconist 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Perfect Tea Co. C. M. Fremlin, mgr. 177 Taranto Bros., fruiterers 181 Dan Joseph, draper 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat, draper 191 Trasey Arthur, furniture warehouse 193 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bros, fruiterers Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P. oil and colorman 207 Styles Miss, milliner 209 Crofts C. Ryder, newsagent & stat’nr 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Booke Miss E., dining rooms 215 Fistel Jacob, confectioner

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. Head Office: 810-2 George Street    South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Kin NEWTOWN. Kin 469

217 Billiards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-James Pithers 223-227 Prince Henry, grocer and provision merchant 229 Collard E. J., butcher 231 Dan Joseph, lace shop 233 Teague Patrick, refreshment rooms 235 Broadley Bros., provision merchants 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Kinlock J. L., fancy goods 247 Natoli and Costa, fruiterers 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner Scates Charles D. 253 Ward and White, refreshment rooms 255 Costa Nicola, fruiterer 257 B van J. P., butcher 259-261 Sweet Brothers Ltd., drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss, milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C,, confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice newsagent Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel-Albt. Beaumont 287-289 Horton A. G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 295 McLachlan Andrew, smallgoods 259½ Hatte’s Arcade Hatte’s Arcade StudiesW. R. Smith, manager Newtown Printing WorksA. E. Johnston Fossey John W., tailor American Amusement Parlour Crook Charles, watchmaker Gordon R. H. Co. Ltd., house furn’rs Allan Miss, dressmaker Bray Miss, milliner Walker Watson, billiard room Duncan Miss, costumiere 301 McLachlan Andrew, grocer 303 N. S. W. Bookstall Co. A. G. Rowland- son, proprietor 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Bryant Thomas Graham Mrs. Angus 309 Sargents Limited, pastrycooks 311 Simmons Mick, tobacconist A. McCabe, manager 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Flanagan F. V., boot importer 319 Green Brothers, grocers 321 Buckman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel-Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)Walter H. Goddard, J. P., manager Evans William D. 327 Bank of Australasia-J. S. Ranclaud, manager South side Forbes street 2 Wilson Jas., tailor 6 Snudden Percy, hairdresser 8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks 10 Anderson Florence ham and beef 12 Turtle and Son, fruiterers 18 Eastern Tea Co. Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Rattray Miss Ivy 24 Stevens W. B., cycle works 26 Cole Mrs. J. S., dressmaker 28 Roberts J., music warehouse 30 Lucock Edward, picture framer 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson W. M., artistic woodworker 64 Barden and Robinson, estate agents Fitzroy street 94 Bauchop William, dealer Georgina street 96 Wright Wm. & Sons, produce merchts 102-104 Oldham Jabez S., dealer 106 Callaghan William 108 Craig and Co., printers 110 Orr C. S., bicycle manufacturer 112 The Australasian LaundryJoseph O’Hara, manager 114 Last J. F., dentist 116 Brewer and Bell, furniture manufrs. 118 Ladegast Ernest, organ builder 120 Bertram David, plumber 122 Grant N., clothier 124 Wills Jas. & Co., boot manufacturers 126 Juleff Henry, stove works 128 Jarman W., hairdresser 130 Houston Mrs. Laura, fruiterer Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss Q., dyer and cleaner 140 Empson Harry, tailor 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Ward Bros., fish shop 150 Broadhead A. F., hairdresser 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Baker Thos., Upholsterer 156 The Sanic American Herbal Co. W. H. Chapman 158 McVie T. A., bootmaker 160 Holborow Isaac H., wholesale tobac’st 162 Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N. Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable. Tel No. 9, Newtown 166 Drummond G. H., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel-Archibald Laing 176 Miller Frank C., photographer 178 Tiley Mark, restaurant 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Allen J. R., music and phonographer 194 Reiniers Nicholas, confectioner 196 Kempthorne O. I., auctioneer 198 NEWTOWN CHRONICLE and MAR- RICKVILLE WEEKLY REVIEW, Suburban Newspaper Printing Co. Walter G. Macdougall & Co., pro- prietors 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Wright S., confectioner 212 Ives Mrs. F., milliner 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Byrne Andrew, crockery warehouse 218-226 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Molen David, milliner 232 Harris J. E., jeweller 234 Fitzgerald Miss S., milliner 236 McEnery and Co., tea importers 238 Nickless E. K., music store 240 Pearce W., saddler 242 Pouldon Bros, jewellers Whately street 244 Occidental Furniture Co. C. F. Reid, manager 246-248 McIlrath’s Ltd., provision merch’s 250 Donnelly Miss Annie, restaurant 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 234 New York Teeth AssociationG. P. Fife, manager 256 Singer Sewing Machine Co. J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants 264-266 Guille & Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch) Chas. C. Robinson, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse 276 Butler Reginald, dentist 278 Gardiner and Co., boot importers- Herford Enoch 280 Wehrle C., watchmaker Methodist Church-Rev. J. W. Collier, Rev. J. F. Metcalf 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Shaw Frederick, tobacconist 290 Hobson T., draper Erskineville road Post OfficeJoseph E. Lee, post and telegraph master 294-308 Hatte C. G., Ltd., drapers and clothiers 310 Savings Bank of N, S. W. (branch) A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor. Tel. 95, Newtown Wilson street 316 Vermeesch Jack, hairdresser 318 Cousins Thomas, ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320 McKenzie A., butcher 322 Lloyd I. J, oyster saloon 324 Bank hotel-George A. Lilya Newtown Railway Station-J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel-Robert C. Rogers 328 Jones Frederick. J. P., leather and grindery store 330 Harvey and Co, grocers Newtown Markets-A. J. Macaulay proprietor Newman street Newtown Technical College Public School-D. T. Wiley, head master George street 352 Turtle E. A., estate agent St. George’s Hall 358 Buzacott N. J. and Co., property and estate agents 358a Smith J. H., wigmaker

WOOD & COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE BEEN LARGELY AVAILED OF SINCE THEIR INCEPTION.


ANTHONY HORDERNS’ FOR EATABLES AND WEARABLES


470 Kin NEWTOWN. Kin

King street south continued 360 Smith Alfred, tailor 362 Nash G W., dentist 364 Chapman H., restaurant Congregational Church-Rev. — 380 Edwards H. & Sons, produce merchants Off Harrison Bernard 384 Bradshaw Robert, general dealer 386½ Milne William Walker William 388 Fairbank Lewis, machinist 390 Richardson R. R., printer 392 Schweikert Albert, farrier 394 Powditch Charles, bootmaker Powditch Mrs. Rachael, dealer 396 Williams Mrs. H. L., restaurant 398 Newtown Carriage WorksArthur Dunn, proprietor 408 Smith James, builder Brown James, picture frame maker Norfolk street 424 Bruce Andrew, boardinghouse 426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas, music teacher 430 Graham Mrs, midwife 432 Roach Richard, carrier 434 Lemoine E., French laundry 444 Winton William H. 446 Lawler. W. H., asphalter and carrier 454 Waddell Mrs. Ena, milliner Off454 Boyd Robert T. North Frederick 458-468 Abel & Co, Ltd., wholesale pastry- cooks and bakers Abel C. G., “Essington” 482 Murdoch S., laundry 484 Stritch William 486 Budge Miss H., refreshments Budge Mrs. A. 488 Cook Hazen, printer 490 Kitchen and Eve estate agents 492 Parnell Mrs T. H., dressmaker 494 Sandner Madame, medical herbalist 496 Aitken J. hairdresser 498 Leman Mrs., Minnie, lady outfitter 498a Scanlon Mrs. E. M., draper 500 Chieffi A., fruiterer 500a White David, butcher 502 Mathews Miss Sarah, confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506 Moss J., bootmaker 506a Knapp Mrs, F., dressmaker 508 Bibbie Roland, baker 512 Bilson J., restaurant Bilson George 514 Oliver W., jeweller 520 Jordan Mrs. Jane, greengrocer 522 Penman Wm., carpenter 524 Garnett Mrs. Isabella, dressmaker Burton Miss Blanche Garnett B., signwriter 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S., dressmaker 530 Ryan T. H., house agent 532 Lance Arthur J., fish shop 532a Rolley Mrs. Francis, dealer 532b Lance E. J., refreshments 532c Reed Robert, bootmaker Angel street 534 Davies J. H., monumental masons 540 Troy M. J., produce merchants 542 Esplin and Willard, engineers 546 Bull & Co., wood benders 550 Chaffer F. E., wood turner 554 Finch Harry 556-562 Wainwright George, general dealer 564 Mulquin Thomas, watchman 566 Thompson Richard, farrier Union street 590 Talty Mrs. Julia, grocer Talty P. J. 592 Miggins Miss, dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James Ferguson Miss L., costumiere 598 Short Mrs W., nurse 600 Mallett Jas. 602 Cox Frederic 606 Cullinan Martin T. 608 Press Henry R. 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G.. farrier Rochfort street (for continuation, see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney-J. A Ross, J. P., manager (branch) Withers E. & Son, ironmongers 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 337 South R. J., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Howard Miss C. A., confectioner 343 Maynard Henry, fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot 347 Grimm Miss M., stationer 349 Swinbourne G. C., boot importer 351 Gillham & Fife, confectioners 353 Hughson M., china and glass store Hutchinson J. 355 Barnett G. V., J. P., dentist 357 Perkins G. J. & Co, booksellers 359 Macready H., stationery & fancy goods McArthur Miss A. 361 Keesing R. H., pawnbroker 363 Olson A. H, chemist and dentist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Bagley Mm Elizabeth, draper 369 Smith Ernest W., fruiterer 371 Learmouth Mrs. E., ham and beef shop 373 Nicholas Henry C. R., restaurant 375 Ward Bros., fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, furniture warehouse Short street 38l Jackson Robert G., butcher 383 Manser Edward, fruiterer 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel-Mrs. Mary Higgins 391 McDonald W., grocer 393 Francis William, fruiterer 395 Huxley Wm. C., cricket depot 397 Berkman William, pawnbroker 399 Campbell W., hairdresser 40l Reddel Otto, wine shop 407 Jackson Albert, butcher 409 Pattison S. W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 415 Lennon Miss, milliner 4l5a Culgin Allan, fruiterer 417 Aitken Mrs., fancy goods & stationer 417a Garden Miss, milliner 419 Page Henry, confectioner 419a Dixon James, bootmaker 421 Lenthen Mrs. Leah, dressmaker 423 Burnet Bass, tailor 425 Grounds W. T., fish shop 427 Drinan D., clothier 429 Britt Wm. H., fruiterer 431 Davis Henry 433 Stretton Richard A. Southern John, junr., draper 435 Laffy Mrs. Elizabeth 439 Lanyon C., plumber 441 Morgan Hugh, furniture dealer 443 Witts William, fuel merchant 447 Bloom Emanuel, pawnbroker 449 Grounds T., modeller St. George Dr., physician and surgeon 451 St. George H., chemist 453 Schofield Ernest, butcher 455 Hafer H., watchmaker 457 James Chas., tobacconist 457a Morrissey T., tailor 459 Axel Leon, clothier 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Piggott William, greengrocer 465 Fenton Stan, picture frame maker Fenton Mrs. J., artist 467 Morton Geo., wine shop 469 Dallimore W., picture frame maker 471 Radfood Edward, ham and beef shop 473 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street International hotel-Leon Chessher 479 Cohen Mark 481 Jones James E., hairdresser 483 Beck Mrs. R. W., milliner Beck R. W., estate agent 485 Sir William Wallace hotel-Thomas Grant 489 Scotton W. R, greengrocer 491 Schneider L., news agent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker 509 Pascoe Miss E., milliner 511 Thomson J. J., J. P., plumber 513 Lane J. T., draper Alice street 515 Camdenville hotel-Dudley C. B. Wel- don 517 Dobbs Thos., greengrocer 519 Owen Thomas, dealer 521 Agar Mrs. M. 523-529 Bussell Henry L. 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 539 Watson R. D., ham and beef shop 541 Steele William, hairdresser 543 Watson James, bookseller 545-547 Wyatt Andrew, fruiterer 549 Noakes James, butcher Holmwood street Barnes and Co., drapers Tucker Norman, bootmaker Hudson A. J., chemist Elliott Fred, tailor Haughton Christopher, jeweller and stationer 553a Erickson James M., confectioner 557 Greenhalgh Arthur, fruiterer Hume George R., butcher Dickson street 559 Bell John, greengrocer 561 Borland Andrew, refreshment rooms 563 Ramsey Robert, paint store 565 Minns Edward J., sanitary engineer 567 Magnus Miss, draper 569 Hoffmann Mrs. Maria, stationer 571 Kiely Cornelius, grocer 573 Turner M. and S., drapers 575 Lingard Charles, fuel merchant 579 Madden Mrs. Elizabeth, confectioner Rayment Bros., grocers Wells street 583 Williamson John 585 Tattersall Joseph 591 Morse and Co., coachbuilders 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Miller W. H., butcher 597 Botany View hotel-Owen O’Brien Maria street 605 Montgomery Thomas, oyster saloon 609 Shilling James, furniture shop 611 Brett J., greengrocer 617 St. Aubyn Mrs, E. H., dressmaker 619 Ska[?]don George, bootmaker 621 Burling Charles, grocer 623 Kenny Thomas, fish shop 625 O’Brien Sidney, tobacconist 627 Kracht C., newsagent 629 Blamey Louis R., ham and beef shop 631 United hotel-Patrick Rodgers Lord street

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George Street   South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR A HOUSEWIFE’S HARVEST.


Lau NEWTOWN. Lin 471

633 Francis Albert E., fruiterer 635 Reed C., bootmaker 637 Beston James, veterinary surgeon Illawarra railway bridge 639 Campling A. E., surgeon dentist 643 Poulton Arthur, stationer 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Dugan John, saddler Goodsell street 665 Dawes N. 667 Beattie John J. 669 Wilkie James, hairdresser 671 Saporiti Robt., confectioner 673 Brown Thomas, fish shop 675 Silverstone Frances, furrier 679 Goldberg Leon, butcher 681 Goldberg Leon, fruiterer May street

Laura Street-North side Commodore street to Edgeware road 3 Dalton Charles F. 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Bryant Isaac 9 Briscoe Henry H. 11 Booth Sidney 13 Windberg Henry F. 15 McCool Charles 17 Simpson William A. Hawken street 19 Mossop John M., grocer 23 Fowler Albert J. 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George 35 Pile Henry 37 Wallace Herbert B. 39 Worsley George A. 39a Featherstone Gerald, “Silver Tower” Trescott terrace- 41 Chapman Edward J. 43 Sloan S. A. 45 Redden Henry 47 Newton Alexander 51 Hagley Burdett 53 Size John T. 55 Mason Henry 57 Riley Herbert 61-63 Pawley James 65 Hatton Mrs. Mary 67 Cosgrove Mrs. Julia Methodist Church South side Camdenville Public School-John Connolly, headmaster 2 Gaylev George 4 May Wm. 6 White Herbert, van proprietor 8 Wood George 10 Lewis Will B. 12 Wilson Robert 14 Croshaw George 16 Warren Francis 18 Louttit John L. 20 Everingham Horace G., postman

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Donaldson Mrs. Alice, boarding es- tablishment. 2 Yates James 3 Keating Mrs. Julia 4 Day Mrs. Phoebe, boarding establish’nt 5 Thruchly William 6 Hatte Charles G. 7 Thruchly Mrs. Winifred 8 Oliver Mrs. Mary 9 Clegg Mrs. E. C. Clegg William C., L. L. B., solicitor 10 Hughes T. F. 11 Baldick E. A. 12 Chesterman Edward
12a Lewis Nat 14 McMillan Miss Elizabeth 15-16 Johnson Mrs. A. B., private board- ing establishment 17 Perry Alfred, boardinghouse 19 Pugh John Pugh Miss L., costumiere 20-21 Ford Miss Elizabeth, board’ghouse 22 23 Curtis Richard, boardinghouse

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Elliott Robert 53 Delaney 51 Green Robert 49 Hull Edward James 47 Saldern John 45 Gallagher Patrick 43 Fraser David W. 41 Campion John 39 Walker Arthur E. 37 Strain James 35 Westman Raymond 33 Giles John 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 23 James Samuel D. 21 McCord William 19 Bedford John 17 Wood Thomas 15 Sharp Charles B, 13 Craddock John V. C. 11 Burnes Charles, miller 9 Callaway Richard A. 7 Reidel George 5 Lahay Francis 3 Barden Herbert 1 Young John

Lennox street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery-Rev. Dean Slattery Wellington street 109 Hughson Malcolm, Regent street 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Ferris Isaac 87 Collis Walter 85 Hunt William H. 83 Foster John 81 Meek J. A., architect 79 Jones Philip L. 77 Waterworth Alex. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Combellack Mrs. Mary 71 Graham John 69 Bailey Miss S. A, Australia street-Church street South side Wellington street 114 Crundwell George 112 Cleary Wm. Regent street 110 Hallett Frederick 108 Baker Mrs. Annie 104 Hurley John Marguerite Madam 102 Sparks Mrs. Elizabeth 100 Hoffman Mrs. Bridget 98 Wright Frank C. 96 Sharkey James 94 Courtney Mrs. Susan 94a Duggan James Denison street 92 Smith Charles D. 90 Ewing Henry 88 Stritch Wm. 86 Holland William 84 Marks Daniel
82 Bowman Mrs. Mary 80 Hunter John M, 78 Cook Thomas H. 76 Haining Arthur C. 74 Reed Charles O. 72 Ferris James 70 Rowan Mrs. Muriel, grocer Australia street Courthouse hotel-Michl. O’Callachan Eliza street 56 Nance John T. 54 Conwell Geo. T. 52 McCormick Peter 50 Straney Francis 48 Whittaker Arthur H. 46 Poulter William J. 44 Coombes Joseph, laundry 42 Johnson Charles 40 Phillips Samuel J. J. 38 Hermes Ernest Mary street Andrews Ernest and Co., wood turners 28-30 Wren Mrs. Cissie 22 Maloney Michael L. Maloney Mrs. B. 20 Chaffey Henry 18 North William 16 Davis John T. 14 Hodson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Cleland Henry 8 White Thomas G. 6 Price Mrs, A., dressmaker 4 Vaughan Mrs. Florence 2 Watson James Church street

Lewis Lane Off 34 Regent street

Liberty Street-East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Stirling Mrs. Catherine 3 McDonald William 5 Tynan Mrs. Margaret 7 Cahill John 9 Bryson J. A. 11 Haffenden-Smith Mrs. W. E., music teacher Haffenden-Smith W. E. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood William Cambridge street 29 Cunningham William 31 Pearce Miss Elizabeth 33 Chesher Donald Blakeman Mrs. Annie C., grocer London street 49 Payne-Scott Mrs. A. King Mrs. Sarah 51 Coulcher Mrs. Elizabeth 53 Wilson James W. 55 Holden William 57 Carroll John Gladstone street 59 Somerville Thomas, storekeeper 61 Taylor Edgar 63 Meyer Frederick G. Meyer Mrs nurse 65 Whitaker H. E. 67 Williams Mrs. Mary 69 Newall William H. 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)

Linthorpe Street-North side off Erskineville road 2 Maloney Lawrence 4 Ryan Mm. Catherine 6 Hatley Alexander 8 Dybell Miss Linda 10 Vidler John 12 Oakden Reuben 14 Wormald G. P.

WOOD & COMPANY: BURWOOD ROAD. TEL 27 B. BURWOOD.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


472 Lit NEWTOWN. Mar

Linthorpe street continued 16 Langley Miss Lily 18 Hallam Mrs. Annie 20 Wright Miss A. Burchardt, music teacher 22 Hardge Anthony 24 Wilson Robert 26 Long Walter 28 Tween Mrs. Maria 32 Smith James 34 Rayward Richard 38 Webster Mrs. Margaret 46 Miller Tracey 48 Bailey Mrs. Martha 50 Hopkins Mrs. Alice 52 Hyndes William M. 54 Knott Page William South side 1 Gommeson Jos., engineer, “Kelbourne” 3 Ryan Miss Kate, “Myola” Herbert street Metcalfe John W., “Milton”

Little Commodore Street 1 Uebel Charles A. 2 Mason Mrs. Minnie 3 Finlay Henry T. 4 Boyan Francis

Little Queen Street-West side King to Bligh street-Campbell street 2 Ryan John T. 4 Thompson Mrs. EL 6 Keegan John 8 Emmett John 10 McSweeney Mrs. Ellen 14 Good William C. 16 Anderson Henry 18 McDougall Mrs. E. 20 Newell George East side 1 Potter Edward 3 Moen James C. 5 Lusted William 9 Riley James 13 O’Brien James

London Street-East side Enmore road to Liberty street 1 Yeo James Edward 3 Holdsworth Miss Jane 5 Marlborough Miss Mary Todd E., grocer Belmore street 7 Unsworth J. E. 9 M yne Thomas 11 Breadley James L. Breadley Miss L. L., teacher of music 13 Jackson Thomas, builder 15 Gross Mrs. Dora 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Merrin Charles 23 Turner Samuel 25 Fenton Lionel 27 Bates Robert T. 29 Hogan William J. 31 Cody John, grocer Charles street 35 Peake Mrs. Catherine 37 Parkinson Mrs. Alice L. 39 Trefy Thomas 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 41 Isherwood Miss L., music teacher 43 Waldron Mrs. Henrietta 45 Dobbie Mrs. Blanche 47 Cheadle W. B. 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Kleem Henry 55 Donellan William 57 York Mrs. Annie 59 Noble Mrs. Mary A. 61 Marshall Andrew 63 Robinson William
65 Curran John P. Augustus street 67 Shinnick Arthur E. 69 George Edward A. 71 Thompson Wilfred C. 73 Clune Michael T. 75 Edgar Mrs. W., “Pretoria” West side 2 Lucas Frank, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Milne David 10 Flaherty Mrs. M. T. 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Weldon Nurse Mary, “Montrose Villa” 18 Donaldson John M. 20 Peak Henry Murden John, “Hazeldene” 22 Walker W. J. Walker F. J. 24 Dunn Henry L. 26 Phelan Samuel 28 Wenholz Mrs. Emily 30 Burbank A. E., dentist. “Surrey” 32 Neill Arthur, “Roseville” 34 Lane Mrs. Susan, “Arcadia” 36 Boulton Mrs. Celia 38 Pascoe Claude 40 Richards Louis 48 Ferguson Robert J. 50 Blakeman Henry

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero. 2 Dickman Arthur 4 Preston Edgar 6 Johnson Mrs. Elizabeth 8 Allen William 10 Lancaster Charles Susan street 12 Trope Sidney Q. 14 Robson John 16 Armstrong Francis Missenden road 20 Bourne James Elisabeth street 40 Maloney Thomas South side Rose street 3 St. Stephen’s SchoolMiss E. Benson, mistress Stephen street 5 Mason Albert 7 Maish Charles 9 Carter James Missenden road-Elizabeth street 13 Johnson Rowland 15 Winn John A. 17 Morcom Frederick

Lord Street-North side King street to Edgeware road 5 Tamer Frederick 7 Wooldridge Charles 9 Duffy William 11 Cunningham William 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 0ff-21 Perry Benjamin 23 Goodsell J. A., barrowmaker 27 Forbes Charles 29 Scott James 31 Burrows Mrs. T. A. 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Johnston Mrs. Ellen 37a Daintry Thomas 39 Smith John 41 Harris William 43 Daggar Sidney R. 45 Withers Herbert 47 Lane Alfred 49 Reece Mrs. Kate, laundry
Faulknor Walter, plumber, “Poneke” 67 Taylor Mrs. L. 77 Blackhall William 81 Walker Thomas 83 Golby Mrs. Jane 85 Cummings Thomas 87 Russell Henry 89 Farquhar Robert J. 91 Saul J. D., baker John street 97 Scott Thomas 99 Wilson William 101 Coulthart Mrs. M. 103 Jamieson Alfred 105 Henderson Thomas 121 Hansen Victor F. 123 Scott Frederick 125 Norman William 127 Friedlieb Mrs. Allen 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 137 Naylor Thos. 139 Royston Elijah 147 Neill Luckie 149 Heaphy Martin 151 Lovern William John 157 Morgan Edward 159 O’Brien Henry M. 161 Brown Mrs. Sarah 163 Burling Alfred 165 Robinson J. George 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Osborn Frederick South side 2 Spacey Samuel, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station-Joseph Attwood, stationmaster 62 Humphries Herbert 64 Lloyd Victor N. H. 66 McKinnon Miss Jessie 68 Summerhayes Walter 70 Waugh Ben. 72a Phillips George 72 Delacore Winter 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Acheson Andrew 90 Cheeseman Henry 92 George William 94 Boulton J. H. 96 Drummond Joseph E. 100 Bennett John H. 102 McDonald Mrs. M.

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Casey Miss Josephine 3 McColgan Thomas 5 Rose George 7 Fane William C. 9 Shearsby William 11 Griffin Mrs. Emily 13 Grant Thomas 15 Everitt John 17 Vidler Isaac 19 Thompson Mrs. Flora 21 Hunt Mrs. Ellen 23 Field Mrs. Sarah 25 Rath Arthur 27 Painter Joseph 29 Graham Miss M., teacher of music 31 Moran William Reiby street South side 2 Tester Walter, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Furlong George, “Clifton Cottage” 16 Glendenning James 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Roach Thomas H.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office: 810-2 George    Street South. ‘Phone 726)

NEW PALACE EMPORIUM, BRICKFIELD HILL, SYDNEY.


Har NEWTOWN. Mar 478

26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Green A. H. 32 Cody Jas. 34 Pogmore James W. 36 Carroll Edward 40 White Peter 42 Romeo Miss Jessie O. 44 Cartwright Leslie G. 46 Bracegirdle Herbert 48 Fewings Hector S. 50 Atkinson John 52 Booth William 54 Cartwright Edward 56 Gardiner Mrs. Alice 58 Myers Charles 60 Constable Mrs. R, greengrocer 62 Nisbet Mrs. Caroline, grocer 64 Gleeson John T. 66 Palmer Wm. H. I. 68 Morris Arthur 70 Matthews Gordon W. J. Simmons street 72 Hadden John Ferndale street 76 King Mrs. M. 78 Insull William 80 Latimer William 82 Piper Henry 84 McGuinness Henry, grocer

Maria Street-North side King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Isaac, spinner 17 Totten George H. 19 Barker Charles 21 Barry Patrick 23 Simpson Thomas 25 Bell Mrs. M. 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 33 Porteouss Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Martin Mrs. M. 43 Farr Mrs. M. A. 45 Lewis Bice Thomas 53 Woolley William H. 55 Pettit Charles W. 57 Tracey John 59 Stables John 61 Hurst Frederick 63 Geissler Ernest 65 Stewart James 67 Winterbottom Charles T. 69 Astridge John 71 O’Neil Thomas 85 Roper David, bootmaker Stalgis S., butcher John street 93 Leach George W. 95 Oswald William 99 Coley Albert 101 Smith Frank 103 Cadman Alfred 105 Downs Albert 107 Delf Peter 109 Talbot Mrs. F. 111 Cheney Albert 113 Bamfield Robert 115 Bayley Albert 117 Chesterton Francis A. 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Bunker William 123 Turner Aaron 125 Gentle Walter 127 Holmes Thomas 129 Nowack Mrs. Annie 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 141 McCready James E. 143 Neilson Robert
147 Fimister Mrs. John 149 Sweeting Louis 161 Nelson Fred., “Pine Grove” The Crusoe Tea Co. 165 Bergmann William A. 167 Dege Herman 169 Hogan Michael J. 175 Lees John South side 2 Holley John 8 Foster George 10 Pivott Edward 12 Richards William J. H. 14 Hanson Mrs. Maria 16 Chaffer Walter E. 18 Scott George 22 Lenton Thomas 26 Fitzgerald John 30 Kirk David 32 Williams William 34 McGraw Joseph W. 44 Carroll Michael 48 Kelso Mrs. Emily 54 Westhardy Mrs. Annie 56 Mogan Mrs. Bridget 60 Chapman W. A. T. 62 Harper William G. 64 Hanson Mrs. A. E. 66 Short John T. 68 McInerney James 74 Risby Leslie 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan George 90 Gildey John 92 Ottery Miss Martha 96 Townsend Edward, grocer John street 98 Mills Frank 100 Hinder Herbert 106 Ward Mrs. Mary 112 Neal Henry 114 Ashley Mrs. Emma 120 Stuckenschmidt Frederick 122 Sorensen Jens 124 Davis P. 134 Palazzi Joseph P. 136 Harrison Aubrey J. 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George 142 Walker James 144 Trembath James H. 146 Mungoven Patrick, van proprietor 154 Heath Archibald A., “Malvern” 156 Burke Arnold W., “Mendip” 160 Ghiggino Dominick 162 Barlow John 172 Walshaw Alfred G. 174 Pedvin F. J.

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Barden Stanley F. 6 Nichols Miss Susan 8 Croft F., music teacher 10 Warren John, “Buddawang” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Corner William 18 Lucas James 20 Wilson H. K. 22 Mutton Christopher Mutton Miss, dressmaker 24 Robinson Henry, “Maxwella” 26 Ware W. J., “Avoca” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Jones Thomas 34 Gibb William T. 36 Healey Mrs. Harriett 40 Henry Sydney 42 Davaren Miss May, “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Knox James
48 Webb A. L. 50 Piggott John, constable 54 Vincent George 56 Pearce Edward 58 Tougher James 60 Matheson John, builder 64 Hooper James 66 Slouch Charles J. 74 Hounsell Frederick G. 76 McMillan Walter K. 78 Glover David A. 80 White Thomas J. 82 Dawe William J., “Roseville” 84 Henry Arthur E. 86 Olsen Mrs. J., “Elsinor” 90 Mood Mrs. Margaret 92 Brown Henry 94 Egling Mrs. Isabella 96 Mandell Edward E. 98 Cumming Mrs. Margaret, midwife 100 Gearside Mrs. Annie 102 Baird John Sampson West side 1 Downing George, fuel merchant 3 Williamson Thomas 5 McAtamney John, “Apsley House” 7 Stephenson John H. 9 Platten Mrs., teacher of singing Platten Miss Laura E., teacher of music 11 Wright William 13 Ellis John 15 Hill Roland 17 Walsh Daniel 19 Lloyd Mrs. C. 21 Camp James T. Coseir Miss Lilla Crawford Andrew Edward Hampson Charles 33 Slack Mrs. Charles L., “Merrivale” 35 Rosen Mrs. Lucy 37 Piper John 39 Wilkinson Mrs. Caroline Horsfield Miss, dressmaker 41 Shield David 43 McIntyre Alexander 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Sheehan Miss, nurse 53 Hague Mrs. Mary 57 Warbrick William Cross lane 59 Stephen Henry G. 61 Laughnan John 63 Alexander S. 65 Hughes Mrs. Amy 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Woodham A. 73 Dawes James 75 Hoather Oliver 77 Fletcher John 79 Green Henry 81 Douglas Lancelot 83 Mood John 85 Taplin Henry 87 Turnbull Henry 89 Prain Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Harding William 95 Stephens Mrs. Janet 97 Richards Charles F, 99 Foss John 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Simpson Alfred 107 Russell Thomas S. 109 Stanley John 113 Cannon Mrs. Harriett 115 Reynolds William 117 Hems John, laundry

WOOD & COMPANY: NORTH SYDNEY BRANCH, MILLER ST., N. SYDNEY, Tel. 9 N.S. (WM. LLOYD. Local Manager.)


ANTHONY HORDERNS’ FOR A SURETY OF SATISFACTION,


474 Har NEWTOWN. New

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs. Marion, midwife 3 Garraway Thomas 5 Dark Solomon 7 Smith Miss Susan, boardinghouse 9 Piggott Charles H., J. P. 11 Cronshaw A., tailor 13 Culbert Thomas 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., hearse builders and undertakers West side Empire Billiard Rooms-T. G. Chute 8 Ford Arthur R. Morris W., estate agent 10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker 12 Russell Mrs Elizabeth 14 Newman Alfred, district registrar 16 Bowman John 18 Wiseman John H. Wiseman Mrs. H., servants’ registry

May Street-North side King street to Edgeware road 1 White Archibald 3 Scott Henry 5 Anderson William 7 Parkinson Alfred 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 McKnight William 15 Carnell William O. 23 Methodist ChurchRev. J. E. Metcalfe 27 Risby Mrs. Mary E. 29 Babbidge Rosina, grocer 31 Shirley William 33 Tan William 35 Williams Edward 37 Hawkins George 39 Reed Charles 41 Swanson Thomas 43 James Henry, van proprietor 45 Farquharson Mrs. Jane 47 Hogan Thomas 49 Brookes Thomas 51 Austin William A. 53 Jackson Arthur B., “Fernleigh” 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 77 Walker George 105 Cheeseman John 107 Sainty John 109 Southgate Thomas 111 Baines John 113 Potts William 115 Matthews W. P. 117 Keating William 119 Williams Edward (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street-Hordern street Whitehead’s Parcel Delivery Stables Hordern street

Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, headmaster; girls, Miss McDonnell, headmistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-H. Parkinson, headmaster 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Moore Mrs. Eliza, private school, “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Vickers George E., “Loriston” Tuckwell Miss E., nurse 26 Wildman Charles
28 Lannen William 30 Morton James L., “Niagara House” 32 Price Miss V. 34 Carnow Mrs. Alice 36 Doherty Mrs. Louisa 38 Roberts Mrs. Emily 40 Dawson James W. 42 Cooke H., accountant, “Scarcliffe” Cross lane 44 Lowe Mrs. Susan 47 Darke Lewis 48 Ellerton Mrs. Ada 54 Pattison Charles H. 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Cornish William C. 62 Bryson Albert 64 Brown Mrs. M. J. 66 Gibbens Joseph 70 Willett Joseph. 72 Lemcke Mrs. Ann 76 Conran Thomas F. 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Blake Mrs. Jane 84 O’Toole Thomas 86 Elvy Mrs. Mary West side 1 Vickers A. C., dental surgeon Vickers E. W., dental surgeon 3 Drew Joseph 5 White J. S. 7 Bullen James, “Nanima” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” TabernacleG. T. Walden 25 Juchau Percy 27 O’Rielly Mrs. Catherine 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Jolly John, clerk 39 Richard Mrs. Floweran 41 Burls Robert 43 Budd Charles J. 45 Fry William P. 47 Child Thomas Cross lane 49 Weir J. B. 51 Gray George 53 Webster Mrs. Isabella Quinn John 55 Kenehan Mrs. Ada 57 Cropper John 59 Raddle Miss M. E. 61 Earle William 63 Burke Frederick J. 65 Graham Miss E., music teacher Graham John 67 Bacon John 69 Smith Alfred A., “Eurimbla” 71 Kirkpatrick Gordon 73 Saint-Smith Lionel, “Manola” 75 Reynolds Albert B. B. 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Younger William 81 Tillott Job, carpenter 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 Finnigan John 87 Browne Hamilton. G. 89 Spring William, wireworker 91 Smith Alexander 93 Everitt Walter S, 95 Atcock Henry 97 Scott Mrs. Catherine A. 99 Harris William J. 101 Edmunds Thomas

Missenden Road-East side King street north to boundary 7 Kilpatrick Robert Longdown street 9 Walsh Mrs. Sarah Alice 9a Belpitt Charles J., bootmaker 11 Melville J., farrier
Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Moody Mrs. Elizabeth, confectioner 17 Jones Mrs. Mary 19 Holmes James Richard street 23 Baskerville John 27 Gilbert Wynwood H. 29 Hansen Mrs. Mary 31 Goldsworthy Josiah Aylesbury street 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Barker Mrs. Ellen 37 Heany Richard Bligh street 39 Osborne Brissett J. A. West side 2 King John R. 6 Harris William 8 Bolton Mrs. Elizabeth Longdown street 10 Jackson Mrs. Emily, nurse 12 Ricketts Thomas Campell street 14 Hall J. G., dyer 16 Hewes Samuel 18 Ridley John A. 20-22 Browne John Marshall Alexander 24 Rambow John 28 Brown Albert 30 Platt Mrs. Alice, nurse 32 King Robert F. 34 Harford George 36 Corben Harold E. 38 Evans Reuben 40 Hughes Mrs. Agnes 42 Willis Mrs. Altemira, storekeeper 44 Rapp Mrs. Mary 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street-North side Union to Angel street 1 Phelps Percy la Hamilton Thomas 3 Pepper John 5 Callender James 7 Gurrin Frederick Gurrin Brothers, fuel merchants 11 Johnson George 17 Smith George Gowrie street 21 Ripper Charles 23 Bullock Charles 25 Smith William 27 Malenfant Mrs. Kate 29 Fletcher George E. 31 Gibson William 31a Becker Joseph 33 Moon Edward 35 Robinson Mrs. Portia South side 4 Smith Mrs. Mary 6 Hammond 10 Axmann Herman 12 Gray Charles 14 Levy Mrs. M. 16 Conneady Michael 18 Davis William 20 Saxon Stephen Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Lucan S. 38 King Frederick W.

Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Lane Off Gowrie street 23 Dudley William H. 97 Pulham James

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY (Head Office: 810-2 George Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’ FOR BENEFICIAL BUSINESS.


New NEWTOWN. Oxf 475

Newman Street-North side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Brennan Jesses 22 Bray Miss Celia, music teacher 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Carson Daniel 30 Fenwick Mrs. Sarah 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Lafuira Mrs. Elizabeth 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Connolly John 42 Benham William P. 44 Cullen Albert John 46 Gibson Charles 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Stuart Mrs. C. 52 Beal F. T. 54 Henwood Montague 56 Coles William H. 58 Harrison Sid 60 Paroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Hourigan James 66 Lowe William S. 68 Osmus John 70 Brown Arthur J. Angel street 74 Brown Mrs. Myra 76 Maxwell Thomas 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Carey Mrs. Isabella 84 Spinks James 86 Gibbons Martin 88 Green John Gowrie street 90 Williams Philip 94 Starkie William 96 Little John 98 Robins Edwin G. 100 Wormald Henry J. 102 Duncan William 104 Humphreys Mrs. Martha 106 Nisbet Peter Union street South side White Horse street 1 Owen Mrs. Susan, confectioner 5 Baker Miss Annie 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Tingate John G., hatter 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J. P. 15 Deans Peter 17 MacGraw William 19 Lipscombe J. 21 Carman R. H. 23 Baxter Mrs. Eliza 25 Brown Henry 27 Prendergast James 29 Beach Richard 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Hill Thomas, sash-weight foundry 47 Williams Henry 53 Bullock Halbert Isac 55 Turnbull Stanley 57 Heines Nicholas 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Coles Mrs. Mary 65 Laycock George C. 67 Williams Harry 69 Quinn Mrs. Ellen 71 Green Robert 73 Hough Ed., sec. Tramway Cloth. Club 75 Lloyd Thomas 77 Jestelius Mrs. Lydia Gowrie street 79 Hall William 81 McCormick Felix, bootmaker 83 Hogarth Louis 85 Ross Thomas 87 Smith Edward 89 Walters Frederick Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Johnston Alfred 3 Willis Geo. 5 Williams John 7 Langley James 9 Eggleton Mrs. P. White Horse street 25 McLeod Alexander 27 O’Neill John 29 McMullen Michael 31 Davey Amos H. 35 Smith Mrs. Susan 37 White Sidney Redwin street

Northwood Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Barnes William S. 4 Mercer Alfred 6 Bridgeman Frederick, “Merawa” 8 Howard William, “Charlton” 10 Mercer William, “St. Elms” 12 Gaudry Rowland 14 Gibson Samuel 16 Gibson Percy Edgar 18 Derbyshire George 20 King John East side Ninness Edward Cheeseman George Neilen William Donohue R., “Clifton” McLean John, “Carlton” Fawcett William, “Hamilton”

O’Connell Street-East side King to Roper street 1 Cohn J. J., upholsterer 7 Young Alfred Victoria street 9 Cohen Mrs. Louis, dealer 11 Hawkshaw Herbert 13 Thomas Mrs. Frederick C. 15 Chapell Mrs. Emily 17 Jackson Albert J. 19 Philps George 21 Abbott Charles H. 23 Meredith George Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Cansdale Mrs. M. A. Campbell street 31 Teale Mrs. Lydia 33 Sellars Matthews 35 Thomson Matthews 37 McLennan John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Astley Mrs. Mary A. 49 Shipton Charles A. 51 Phillips Thomas 53 Trevenar James W. 55 Tormey Walter 57 Wade Robert 59 McEwen A. J. 61 Smith William J. 63 O’Toole Lawrence 65 Hynard Thomas J. 67 Rutter Henry 69 Baldwin Thomas 71 Grosvenor Richard 73 Fraser Mrs. Elizabeth 75 Whitaker J.
77 Foley John 79 Hall Mrs. Mary 81 Bourke Walter 83 Richards Mrs. Annie 85 Pratt William 87 Leonard Mrs. Margaret West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 Smith W. J., bootmaker 16a King Albert 18 Smith John C. 20 Duff Collin 22 Burton Arthur H. 24 Harbidge John 26 Salter Mrs. Mary 28 Harrison Charles 30 Doyle Dennis Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 McKay Henry A. 46 Munro Wallace 48 McLennan John 50 Spithill Herbert G. 54 Whiteoak Thomas 56 Walker Edwin 58 Ellis Miss M., dressmaker Chalder street 60 Engel Alexander 62 Robinson Bernard 64 Manning William 66 Fisher Charles 70 Green Thomas 72 Crook Chas. 74 Whiting William 76 Hilt James 78 Sayers Charles Henry 80 Burns Oscar Raper street 82 Conners Mrs. Elizabeth 84 Douglas Charles H.

Oxford Street-North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Low Herbert, journalist 3 Tucker James 5 Holt Jos. James Albemarle street 7 Williamson Mrs. D. 7a Halvorson Mrs. R. 9 Collins John 11 Campbell Robert 13 Grant William R. 15 White Oliver 17 McGlinn John F. 19 Sheehy Mrs. Alice Campbell lane 27 Wade George S. 31 Ingle William H. 33 Ainscough John 35 Brown R. A. 37 Thompson William 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Smart George H. 43 Robinson George F. 43a Barrett Richard Lands lane 45 German Richard 47 Cassidy Mrs. Annie 49 Hood Mrs. Margaret South side 2 Young Mrs. Annie 20 Richardson William T. 22 Martin Walter 24 Hartge Charles Albemarle street St. Bede’s Convent and High School Sisters of the Good Samaritan 36 Pratt George 40 Louis Mark 48 Levien Alfred

WOOD & COMPANY: IMPORTERS OF UNDERTAKERS’ SUPPLIES. COUNTRY ENQUIRIES INVITED


VISIT ANTHONY HORDERNS’ NEW PALACE EMPORIUM,


476 Pea NEWTOWN. Bap

Oxford street continued 50 Earl Mrs. Hannah 52 Hayes James 54 Bratten Frederick C. 56 Smith Alfred E. 56a Rigney Mrs. Catherine 58 Fallick Henry 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Buckman Albert 8 Dyson Joe Pearl lane 18 Paull Herbert S., engineer 20 Quy Fred Mrs. “Essex House” 22 Stanley Peter 24 Anderson Mrs. Mary 26 Gilbert John 38 Sharp Joseph 40 Ryan Michael J. 42 Hoy Mrs. R. 44 Harper Alfred 46 Wilmot David 48 Parker Mrs. C. 50 Steele Fred D. 52 Seymour George 54 Shooter Ira 56 Nicholson George West side 1 Daley Henry 3 Alexander David 5 Willis William G. Commodore street 7 Wood Ernest W. 9 Cromack Alfred E. 11 Brennan John 13 Hayes Joseph 15 Boyan Joseph 19 Edwards William, jun. 31 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E, 35 Ayre Mrs. E. 37 Thomas Evan 45 Courtney Thomas 47 Felgate Mrs. Alice 49 Ryan Michael 51 Freeman Mrs. Fanny, grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Hannabel Arthur J.

Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 38 Fennelly William 36 Gray James T., “Waratah” 34 Wheeler Charles E., “Fernleigh” 32 Wilson Mrs. Julian, “Mocomo” 30 Millington Mrs. E., “Madaline” 28 Patterson Thomas 26 Hanks Thomas J., “Westeley” Fennen Harry 24 Prentice Charles R., “Hopetoun” 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 Perry Miss Hannah, “Rothsay” 18 Blair Mrs. K., “Nubia” 16 Rowsell William J., “Langley” 14 Young Walter P., “Scarboro” 12 Symons Frederick, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Hamill Henry G., “Milano” 6 Cunningham Cecil, “Irene” 4 Emelhainz Joseph, “Sylvia” 2 Wendt C., grocer North side 19 Armstrong William, “Victory” 17 Meyer J. F., “Phoenix” 15 Smith Henry. “Bognor” 13 Board Alfred H., “Rose Moor” 11 Tory Robert 8 Edwards Jos., “Caroline Cottage” 5-7 Hubbard S., general dealer 3 Sandoval Eugene Sandoval Miss E., kindergarten 1 Hurburgh Percy. “Dania”
Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Bowron William, fuel merchant West side 2 Miller Mrs. Hugh 4 Henwood Mrs. Louisa 6 McGeorge Andrew 8 Norris Richard B. 10 Lee Mrs. Alice 12 Croft William Belmore street 14 Westoff Henry 16 Rooke Arthur 18 Hellemann W. P. C., organ tuner 20 Cran Mrs. Martha 22 Thornley Albert E. 24 Branie Mrs. Teresa 26 Stubley John T. 28 Forsyth Francis, builder 22 Pryce Norman C. W. 34 Cooper Matthew J. Charles street 38 Marsden Frederick 40 Macnamara Mrs. M. A, 42 Stocker Godfrey 44 Downey Thomas J. 46 Mears Mrs. Eliza 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer 52 Robey John R, 54 Paris John S. 56 Curtis Cecil 58 Johnson Alexander J. 62 Riley Mrs. Bridget

Pine Street-East side Wilson street to railway 2 Devine Frederick W. 4 Daly William Shaw William 6 McLoughlin John 8 Hebden Robert H. 10 Knights Charles 12 Jones Thomas 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Rowell John 18 Baker William Chambers Miss, teacher of music 20 Scrivener Claudius Alfred 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Oliver William E. 3 Samuels Harry 5 Buchanan James Britten Henry B. 7 Fox James 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan John 17 Alderson James W. 19 Lock William 19a Wright Robert 21 Renehan Michael 23 Shaw Edward 25 Dorsett M. 27 Chapple Henry E. 29 Mason Albert, sawyer 31 Wicks John 33 Stone Edward T. 35 Pogson John, clicker 37 Thompson George 39 Mansell Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Minton John Egan street
8 Plummer Mrs. Mary 10 Aikman John S. 12 Heslop Mark 14 Hogg Mrs. Rosetta South side Hordern street-Egan street 11 Rambert Mrs. Elizabeth 13 Bower Frederick

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlison Charles 26 Simpson John 28 Jones Albert E. 30 Cramer Ernest, “Kent House” 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Flaherty John J. 48 Hampton Mrs. Sarah 50 Pitman John 58 Byrnes Mrs. Sarah 64 Fletcher Mrs. Louisa 66 Whealy John 68 Bressington David J. Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J. P. 7 Da Silva Robert A. 9 Church of Eng. Deaconess Institution 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Osgood Robert A. 23 McLoskey John 25 Willis Henry, bootmaker 27 Conway Edward 29 Rusfeldt Mrs. E, teacher of music 37 Speed John Bennett street 49 Peterson Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Pierce Mrs. Catherine 4 Cavanagh John 6 Ferguson Samuel 8 Tulley John J. 10 Burton John 12 Cummins Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Devine Mrs. Catherine 3 Scott Archibald, plumber 5 Elliott John 9 McClusky Mrs. Jane 11 Timbrell Frederick 13 Miller Thomas 15 Hall Frank 17 Hampton C. Leonard Mrs. Maria 19 Finkernagel William Leamington avenue

Raper Street-South side Church to O’Connell street-Hordern street 1 Crawford Charles 3 O’Sullivan Francis 5 Scot Robert 7 Poulter P. T. W. 9 Young Mrs. Fanny 13 Montgomery George 15 Hannon Patrick 17 Herrmann Henry B. 19 Adams Alfred John 21 Woolley Edward Thomas 23 Hodge James 25 Scully John North side 2 Warland Arthur M. 4 North Thomas 6 Ryan John Henry 8 Langlands Jas., master mariner 16 Allen Chas.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY, (Head Office: 810-2 George Street    South. ‘Phone 726)

THE HOME OF ANTHONY HORDERNS’ FAMOUS LOW PRICES.


Red NEWTOWN. Rob 477

18 Kenny Charles 22 Miles Mrs. Sarah 24 Batton Mrs. Jane 26 Griffin John 28 Kaalund Holger 30 England William 32 Robinson Arthur J. 38 Downer John 40 Parks Frederick 42 Sainty James H., engine fitter 44 Cook James 46 Robinson Benjamin 48 Ricketts Alfred 50 Jarves Edward 52 Anderson Augustus

Redwin Street-South side Off Norfolk street 1 Hoye Fred Sigworth John 5 Goodman Herbert J. 7 McNeil John 9 Sullivan Mrs. Grace 11 Goodwin James 13 Wright Mrs. Elizabeth 17 Robinson John G. 19 Baylis Bowman B. North side 18 Fenton’s store

Regent Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Beattie William J. 3 Liddell Alexander 5 Wales Miss 7 Scroggins Elijah 9 Reed Mrs. M. C. 13 Linden Thomas 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. Mary 19 Lane William 21 Weekes William 23 Fetton Henry 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel 29 Webb Edward Lennox street 37 Beech S., patternmaker Kent lane Off39 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Thomas 45 Abigail James, J. P. Albemarle street Carlisle Castle hotel-Edward Brown 71 Elliott Joshua W. 79 Batman Miss Amelia 81 McLean Donald 85 Robertson John 91 Wallace Mrs. Elizabeth Ann 93 Baillie James 95 Simmons Mrs. Mary 97 Baxter MM. Madeline 101 Cherrie Mrs. 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam, coach painter 111 Kapp John 113 Oliver George 115 Sutherland Lindsay A. 117 Munro John 119 Tritton Alfred 121 Vaughan Henry 123 Croft Samuel James West side 2 Robertson James, storekeeper 4 Bell Albert T. 6 Zillman Rev. Dr. 8 Murray Thomas A. 10 Rowland Albert A. 12 Kelly Mrs. Hellen 14 Gifford James 16 Thomson Mrs. Elizabeth
18 Green Thomas 20 Teefy John 22 Pinfold William R. 24 Donohoe John 26 Young Henry 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Winstanley Sidney Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Binskin William H. 48 Hordern Mrs. Ann 52 Quinton Arthur R. Albemarle street 66 Maish William J. 68 Cummings Patrick 70 Dixon Henry 74 Mills William 76 Lincoln George 78 Dummett Stephen 80 Chandler William 82 Cartwright Alfred 84 Newman Thomas 88 Long Frederick 90 Grono Mrs. Emma, dressmaker 92 Ohma Thor 94 Bundy John 100 Lansley Albert 102 Osmond Thomas J. 104 Dubber Miss Lizzie 106-108 Australian Native hotel-Henry H. G. Burgess 110 Scott John 112 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist 114 Alexander Mrs. L. 116 Elstub Robert, J. P., contractor 122 Boys Edward Alfred

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Herford Enoch 6 Dias Albert 8 Poole Alfred 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Andrews Frederick Ernest 16 McNair William 18 Joyce-Greville Mrs. R., music teacher Newell Mrs. Margaret 20 Heaney Mrs. Mary 22 Peir W. G. Don street 26 Fox Miss Annie 28 Thomson Robert 30 Shaw William 32 Gates Mrs. H. 34 Thomson Mrs. M. 36 Cameron David 40 Calnan J., hairdresser 42 Howard Mrs. Annie 46 Gibson George 48 Irvine Mrs. Ethel 50 Johnson Ben 54 Bell Henry F. 56 Bonnyman William 58 Faulkner E., grocer Keig street Christ Church Parish Hall (Enmore) 62 King Robert C. 64 Smith Mrs. Bridget 66 Booth Walter Alex. West side 1 Marshall James W. 3 Hamill Mrs. Isabella, “Alswere” 5 Woodhill James, “Harbron” 7 Greer Albert E., “Chicago” 9 Shambler Joseph L., “Calliope” 11 Johnson Charles F. 13 Rosher Edward A. 15 Laing John M., “Yamba” 17 Johnson Leslie, “Alloa” 19 Cleary Mrs. Mary, “Warwick” Pemell street 29 Andrews Henry
31 Stone William 33 Stone Frederick 35 Salter Mrs. Emma 37 Hawkiws Mrs. A. 41 Campbell William Sloane street 43 Garratt Percy R. 45 Ferguson Archibald 47 Albott George 49 Greer Robert 51 Wood Stephen I. 53 Larter Alexander 55 Higgins Michael A. 57 Wyatt Horace J. Fulham street

Richard Street-North side Missenden rd. to North Newtown school Elizabeth street 20 Garrity Burn 22 Gleeson John J. 24 Thompson John J. 26 Barrett George 28 Saunders Alexander 30 Teaman F. A. 32 Costello Norman 34 Butler George 36 Roberta Ernest 38 Foley Hugh M. 44 Sone Arthur 48 Boyd Joseph South side 1 Brooks William 3 Wilson Henry 5 Taylor Robert 7 9 McKay Robert Timothy, builder 11 Bottrill J. T. 13 Reid Mrs. Johanna T. 15 Griffiths George 17 Green George H. Elizabeth street 37 Holcombe George R. 39 Davis Mrs Elizabeth 49 Davis Ernest A.

Robert Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Gay Alfred E. 4 Hardy Hezekiah 6 Kevin Edward A. 8 Kay John 10 Deemer William A. 12 Lloyd Frederick 14 Tidesley Mrs. Harriett 16 Greenaway Thomas 18 Weale John J. 22 Stone Herbert E. 24 Riley Mrs. Margaret 26 Terry William Henry 28 Lister Henry 30 McGregor James S. 32 Barnett Lewis B. 34 Marshall Percy 36 Crowne Q. J. East side 1 Martin James 3 Foxon Joseph 7 Anderson Edward C. 9 Farr William 13 Blann Frederick 15 Sira Mrs. Margaret 17 Selby A. Ernest 19 Hughes John 21 Leary Herbert S. 23 Bingham Ernest 25 Field Leslie G. 27 Leary William 29 Woodham George 31a Waters Solomon 31 Haywood Henry 33 Withers James E. 35 Lofts William 37 Vaughan George H.

WOOD & COMPANY’S PRINCIPLES, EFFICIENCY & ECONOMY. Head Office, 810-2 George St. (next Christ Church)


ANTHONY HORDERNS’ FOR A LOT FOR A LITTLE.


478 St. J NEWTOWN. Sta

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant 6 Mackay Thomas South side 15 O’Sullivan Mrs. Grace 13 Steer James 11 Goodman James 9 Goodman Herbert J. 7 McNeil John 5 Sigsworth John 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Philpott Thomas 6 McLerie John 8 Lincoln Charles 10 Winkworth William 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson Charles S. 16 Newnham Robert South side Fallick and Nunn, builders 3 Pittendrigh Percival, “Roseville” (for continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Favill Hastings 6 Haybittle Percy A. 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory Simmons street North side 3 Bonfield Charles 1 Ramage Mrs. Maud

Short Street Off Camden street 1 Stanley Mrs. Selina 2 Dove Thomas 3 Griffin L G. 4 Marquand M. B. 5 Williams Walter

Simmons Street-East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music 18 Belgling D. H., physician and sur- geon, “Yarrowa” Pemell street Worsley Mrs. Jessie, “Lachlan” Carter Ernest, “Campaspe” Meagher Louis, “Sussex” Dadswell Herbert E., “Glen Iris” Mackney Edward, “Ormonde” 38 Walker John 42 Bourke Mrs. Emily, “Altona” Sloane street 46 Dumble John 48 Wharton Algernon 50 Cairns William. “Blairgowrie” 52 Blakeney Thomas. “Thelma” 54 Melville Thomas, “St. Elmo” 56 Osborne Leo, “Chelsea” 58 Amos Oscar G., “Wallsend” 60 Larkin William H. 64 Camp Mrs., “Rosetta” Fulham street 70 Leigh Rath, conveyancer Margaret street 74 Zions Louis 76 Kain Miss Sarah 88 Szarka George, grocer 90 Kable William 92 Cardwell Alfred 94 Mattheson William 96 Davis Joseph R.
98 Jarrett Mrs. J. A. 100 Daniels James 102 Griffiths Thomas William 104 Patterson E J. 108 Crowley George 110 Heaton Valentine 112 Miller Henry 114 Bagot George W. 116 Andrews Charles 118 Steel Henry 120 McDermott John 122 Kearney Thomas 124 Brown James 126 Burnett Louis 128 Wilson Herbert J. 130 King P. F. 132 Winslow John W. 134 Barnes Edward 136 Collins William T. 138 Rasmussen Rasmussen West side 1 Percival Andrew 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 Patrick Samuel 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Lawson Thomas W. 17 Toohey Roger J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge Mrs. Georgina 23 Green Henry L. 25 Bagnell Henry B. 27 Stewart Charles J. 29 Gordon Arthur 31 Hopkins Alfred J. 33 Moate Cecilia 35 McKenzie Kenneth Worsnop E. T. 37 Gaskill Mrs M. A. 39 Miller Gilbert 41 Kelly J. C. H. 43 Reardon Mrs. Ellen, costumiere 45 McCabe James 47 Hicks William 49 Chater Thomas D. 51 Nettleship Misses E. and H. 53 Bush John J. 55 McLachlan Alfred 57 Size John 61 Drake James A. 63 Dark Claud 67 Brown Archibald 69 Howard Mrs Margaret 71 Langford Lionel 73 Fennen Henry A. 75 Ralph Mrs. P. 77 McSherry John 79 Gibson James 81 McDonough John 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Richards John 93 Rosin Eric C. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Boland Herbert 101 Everett George, confectioner 103 Gatley Albert 105 Latham Philip 107 Macpherson John A. 109 Toomer Frank 111 Sarson Harold T. 113 Ricketts Frederick A. 115 McDonald Mrs. Annie 117 Stevenson William, butcher 119 Paterson Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Fetherstone Mrs. Maria 127 Cusack George E. 129 Scott Herbert 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Younger Ralph 137 Treble Edward Thornton 139 West Luke 141 Tye Albert Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Davis J. W. 15 Morelli Edward 13 Bourke Thomas 11 Boyle Campbell 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 5 Mills Alfred 3 Cluff George 1 Rowlands William E., clerk South side Wall H. and Sons, builders 10-14 Angus and Son, coach factory

Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Woman’s Hospital -G. E. Ardill, J. P., director

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Dunbar Mrs. Rebecca Newton Leonard, masseur 4 Watts Ernest 6 Stickley Miss Alice, “Chelmsford”, private school Tennis courtW. H. Bullock, caretaker Christ ChurchRev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel-Edward Robert Davis Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Cotton Mrs. Louisa, dining rooms 24 Mitchell J., signwriter 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Gardiner Mrs. Jessie 34 Young R. S., overseer Council Works Coleman Joseph 36 Grimble Arthur 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs. Ellen 46 Townsend Albert 48 Dean Mrs. Edward 50 Yeardye Albert 54 Jay G. B., draper 56 Loydstrom Mrs. C. 58 Write William, painter 60 McKern Frederick 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Walker Watson 74 Clissold George Hunter Miss E T., nurse 76 Irwin Edward John 80 Brennan Michael Holt street 90 Gentle J. J. 94 Gillespie Miss E., music teacher 96 Bourke John 98 Boylan William 100 Tallentire Walter 102 Campbell Jacob 106 Sutton Miss H., private school 120 McCarthy Mrs, Jane 122 Steer William 124 Craigen James 126 French Arthur 128 Barnett Frank

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George Street    South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS – THE ECONOMIST’S DELIGHT.


Ste NEWTOWN. Wal 479

130 Lock Charles 132 Healey Thomas 134 Dunning Walter 134 Thistleton Mrs. Catherine 136 Briggs Samuel 138 Dodds Mrs. Margaret 140 Sainty Charles W. 142 Bottrell Mrs. Mary, dressmaker 144 McGuckin John 146 Parabo William J. 148 Young William 150 Phillips Mrs. Jane 152 Harrington John W. 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Enmore road 31 Gawne Walter, builder, “Reiby House” Reiby Hall 43 Armstrong George 45 Chapman William Donn street 47 Blair Mrs. E., teacher of dancing 49 Teasdale Richard 51 Coveny Mrs. Jane 53 Green Thomas 55 Heighway Mrs. Sarah 65 Bradford Mrs. Mildred 67 Beatty Mrs. B. Keig street-Holt street 81 M’Donald Alexander 83 Bussell William 85 Graham John R. 87 Green Mrs. M. 89 Butler Albert 91 Mahony Hiss E. C. 93 Jones Henry M. 95 Ball Mrs. Jane 97 Hannaway James 99 Roberts Tom 101 McKenzie Hugh B. 103 Dayhew Samuel A. 105 Bull Edward 107 Crow Alexander 109 Ford H. W. 111 Sutton Georg R. 113 Andrews Alfred R. 115 Thwaites Walter W. 119 Esplin Peter 121 Eldershaw Thomas W. 123 Stephenson William 125 McKay A., undertaker 127 Cahill Thomas 131 Mumford Rudolph 133 Dyson Henry 137 Armstrong Mrs. Sadie 139 Vass Mrs. Alice T. 141 Mellshimer Edwin

Stephen Street Off 159 King street St. Stephen’s School-Miss E. Benson, headmistress

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 19 Dunn Mrs. E. 21 Malone James West side Campbell street 8 Scanell Daniel 10 Doyle Mrs. Emily 12 Herbert John, wheelwright 16 Bruce William 20 Finn William Peter 22 Hardy George 26 Hawkesworth Alfred 28 Webb Sidney 32 North Mrs. Caroline 38 Cummings Mrs. Patrick
50 Montgomery John 52 Sheringham George 52 Bromley W. B. 56 Copp Alfred Phillips Mrs. Florence 58 Ragan Charles (For continuation, see Camperdown)

Trade Street-East side Railway avenue to St. Mary’s street 26 Huthwaite Mrs. Frances 24 Corcoran Mrs. Mary 22 Bradley Mrs. Annie 20 Garn John 18 Eagleton William 16 Wotton Ernest 14 Weekley William, engineer 12 Mulligan John 10 Jones William 0. 8 Marsden Thomas J. Albert street 2 Lowry Patrick 4 Morton Mrs. Ellen, “Idalia” 6 Johnston Fred., Excelsior laundry, “Franklyn” West side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Ryan John 33 Sommerville Alfred 31 Hilaire John A. 27 Simpson William 23 Stephenson John B. Stephenson Miss Lily, music teacher 21 Kershler Mrs. L. 19 Mossman Thomas 17 Bullock 13 Williamson Samuel 11 Atkinson Joseph E. 1 Baird Mrs. Emma St. Stephen’s Mission House

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Danslow Fred. S. 2 Patchett Mrs. H. 4 Wich Arthur 5 Cleary William 6 Fenton Lionel George 7 Smith Mrs. Maria 8 Potts Thomas 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Wright Mrs. Minnie 13 Cuthbert Reginald 15 Turner William 25 Fenton Arthur 26 Wearne Hector 27 Halloran Michael 28 Hermann Albert 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-West side Erskineville road to King street south 1 Scanlan Edmund, “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Ferrier F., constable, “Glenchass” Newman street 7 Colemane A. W., senr., manufacturer of eucalyptus 9 Slade Arthur 11 McMahon James 13 Adams William C. 15 Meyer Charles F. 17 Wright George E. 19 Daniels William 21 Conyngham George M. Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Morgan Frederick 27 Handel Henry B. 29 Harris Mrs. Elizabeth 31 Vears Edgar 31½ Sutton George W.
33 Mattingly William J. 35 Eadie Charles 37 Redwin Albert J. 39 Stevens Mrs. 41 Wright Mrs. Jeanett 43 Slater Mrs. Clarence 45 Lingard William 47 James Reginald H. 49 Heckman William A. 51 Newcombe William 53 Chippindale John 55 Williams John A. 57 Eggleton Frederick C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Eggleton James M. 69 Smith Mrs. Emma 71 Beehag Gideon 73 Wallis George E., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 White Arthur 79 Lawson Mrs. Mary 81 Whitfield Frank 83 Kinlyside John W. 87 Woods Mrs. Sarah Boland Andrew 89a Barrett William 91a Johnson Sidney A. Munni street 9la Havert James 93 Power Maurice 95 Kirgan James 97 Duke Edward 99 McNee William 101 Morris William 103 Purdue Mrs. Mary 105 Ryan Mrs. Mary 107 Fallon Mrs. Mary 109 Young Mrs. Elizabeth 111 Henstridge William 113 Miller Mrs. Sophia 115 Lang Michael 121 Proops Phillip 121a West John 123 Dubois Herbert A. 125 Geurin William 127 Todd Henry 129 Walker David B. 131 Lucas Alfred 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Poole Frederick 141 Williams Thomas 143 Pearce William 145 Thorncroft George 147 Meade Peter 149 Anderson Mrs. Annie 151 Holland Mrs. S. J. 153 Carroll Denis 155 Kneebone Thomas 169 Purss John 171 Galloway James 173 Scanlon Mrs. E. M. 175 Union inn-Allan Herbert Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street College James 2 Horton F. O’Connell street South side Hordern streetEgan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 King Robert F., coachbuilder

Walenore Avenue Off Alice street East side Hayes John Miller Fritz Jope Reinhold

WOOD & COMPANY’S MORTUARY CHAPEL, THE ONLY ONE IN AUSTRALIA, IS NOW IN DAILY USE.


ANTHONY HORDERNS’ IT ISN’T A SHOP, IT’S AN INSTITUTION.


480 Wat NEWTOWN. Wel

Walenore avenue continued Waldren Marcus C. Cole William H. Brady Alexander J. West side McCulley Cuthbert Robinson Alexander Hughes David M. C. McDougall William W. Boulton Charles H. Marshall Patrick A.

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Macnamara William Bull W. N., private mortuary 4 Stead Luke, bootmaker 6 Golding Mrs. Ellen 8 Worrill Jos., machinist 10 Watson Charles, dentist 12 Van Dam Henry 14 Mallam Thomas 16 Toohey Mrs. Cathleen 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington William J. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Little Edwin 26 Richardson Mrs. E., board’ng estab. 28 Fitzsimmons Mrs. Ann 30 Swain Mrs. Elizabeth 32 Wolstenholme Joseph, teacher of pianoforte 34 Marden Mrs. Isabella 36 Hull James S. 38 Pollock Adam 40 Dunne Mrs. Annie 42 Poole George L. 44 Maher Mrs. Esther 46 Richmond Malcolm 48 Eather Mrs. Eliza Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Oerditch Paul 58 Munn William W. 60 Pepper Mrs Elizabeth 62 King Mrs. Amelia 64 Henley Robert 66 Furley Ebenezer, J. P., journalist 68 Walker David 70 Watson David 72 Taylor Richard West side 1 McConachie John 3 Gillard Alfred E. A. 5 Chambers Richard 7 Kelsey Thomas W. 9 Scotland Mrs. Agnes Webber Henry 11 Baylis Joseph E. 15 Anderson John Oscar 17 Holt George 19 Templeton Mrs. Margaret 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew J. 27 McCardell John McCardell Miss Nellie, teacher of music 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Barnett Miss L. 33 Wilkinson Mrs. J. H. 35 Ikin Mrs. Emily 37 Jenkins Alfred 39 Coulter Edward 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Hannigan G. W. P. 47 Reid George 49 Wild Richard Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Russell Joseph Kemp
61 Longmuir William D. 67 Woodcock John Kerr Edward 69 Whiteman Stephen 73 Cowie John 75 Fraser Daniel 77 Hickey Edward Moloney Thomas 79 Phelan William W. 81 Walker James Paynter Henry 83 Riches Henry C. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Caneo William A.

Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street McIntosh James C., builder 3 Wellington Hall 5 Durham Mrs. Jemima Browning William A. 7 Stuart Hugh 9 Shenton Mrs. Mary, nurse 11 Byrne John J. 13 Nelson George 15 Reid William Hoffman’s lane 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church-Rev. R. J. Wallace Lennox street 21 Jinks Alfred 23 Clarke W. T. Kent lane 25 Godfrey William 27 Trewhella Mrs. Alice 37 Everist George 39 Pilcher Archie, boarding house 41 Phillips John 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 49 Prince William Fitzroy lane 51 Banfield Samuel 53 Belfitt William H. 55-57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas Wootton John 61 Marland John H. 63 Warner William 67 Grimshaw Mrs H. 69 Green William T. 71 Kell William F. 73-75 Cullen Michael 77 Wheeler William J. 79 Bonamy Ernest 81 Waugh A. 83 Donohoe Michael 85 Williams James A. 87 Thompson Edward W. 93 Crawley Mrs. C. Lands lane 95 McAlister Joseph 97 Howe Henry E. 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Bedford street 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. A. N., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Sergeant Mrs. Mary 26 Lowe William F. Lennox street-Kent lane 32-34 Binskin Henry T. Albemarle street 44 Luscombe F. W. 46 Luscombe Mrs. Isabella 48 Hayes Mrs. Alice 50 Adler Charles 52 Davies Isaac 54 Forward William H. 58 Wright Thomas 60 Johnson William
62 Ellis Edward 64 Pithers Sylvester 66 Jackson Mrs. Florence Young lane 68 Dyer Francis, confectionery 70 Fryirs Thomas 72 McCarthy George 74 Simmonds George 76 Ratcliffe Mrs. Mary 78 Marshall John 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Goodman William J. 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Franklin Leslie 90 Yates William John 92 Chantler Mrs. Anne 94 Hogan William P. 96 Sayers Walter 98 Harris Mrs. Emily

Wells Street-North side King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 7 Torpey James, constable 9 Williams George M. 13 Ross William 15 Tye Frederick 17 Hartley Walter 19 Williams Albert 21 Timmins Robert 23 White James 25 Horgan William J. 27 Parker Thomas 29 Grosvenor Cecil H. 31 Saunders Joseph 33 Burton Charles, carpenter 35 Stewart Mrs. Susan 39 Bedford Arthur 41 Nimmo Thomas 43 Chislett Arthur 43a Smith Walter S. 45 Bonamy Ernest 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. W. 51 Lane James 53 Catford Charles 55 Bunker Christopher 57 Ives William 57a Simpson Alfred 59 Warren Alfred E. 59a Simpson Thomas 61 Cooper Walter L. 63 Moss Charles 65 Reynolds William 67 Chappell Alfred 69 Fenton Richard H. 71 Williams Mrs. Annie 73 Hills James 73a McIntosh John A. 75 Cooper Charles G., laundry 77 Osborne Henry, builder 79 Lees George F. 81 Reynolds Miss M., grocer Fitzgerald Patrick 83 Child Thomas B. 85 Brunt William, packer 87 Stalgis James Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 McNamara Michael 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Morris George 99 Morris Mrs. Elizabeth, fruiterer 101 Fowler George, bootmaker 105 West Albert Commodore street 123 Connolly John 125 Curror George 135 Woodcock William 139 Wilson J. M., builder

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY, (Head Office: 810-2 George Street     South. ‘Phone 726)

ANTHONY HORDERNS’A PARADISE OF ECONOMY.


Wha NEWTOWN. Wil 481

South side 2 Deacon William T. 4 Simpson Frederick C., “Daphne” 6 Shorten Stephen 10 Willard Alfred H. 12 Murray Archibald G. 14 Tansley Ernest P., “Tansley” 18 Spencer John, dentist 20 Humphreys Frederick J. 22 Mason John 30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Nolan James 40 Brown William T. 42 Histon John 44 Lancashire Henry B. 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Lappan David 58 Rogerson George 60 Hayton Richard 62 Martin Thomas 64 Booker John 68 Houghton James R. 70 Elliott James 72 Bell George 74 Masters Charles E. 76 Eldershaw Mrs. Francis 78 Steel Edward A. John street 90 Dunnion Thomas 104 Davey George H., “The Priory” 106 Barton Gurth P. 108 Humphry Henry R. 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Smith Henry R. 122 Beattie Alexander 124 Crawford George C. 142 Cooling Thomas 144 Giffin Arthur 146 McGarvey Robert 148 Blake Alfred 152 Walker S. M. 154 Williams Lloyd 156 Oswald T.

Whately Street Off 242 King street north 2 Ford Edward 4 Hind Mrs. Mary 6 Sherlock Frederick G. 8 Butty Mrs. Margaret 12 Grey James Edward 14 Eckford Miss Emily 16 Twyman 20 Holt Mrs. Jessie Webber Bros., wheel manufacturers, and wheelwrights’ timber merchants

Whitehorse Street-East side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred A., carpenter 8 Hunter Henry 10 Hart Joseph 12 Tubby William 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Riley Mrs. Agnes, grocer Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Clark Henry William Gibbes street West side George street 5 Buttery James 3 Lancashire Ernest Cowham John 1 Conroy Michael A.

Wilford Street-North side Enmore road to Station street James Mrs. Grace 16.
South side 2 Dymond Thomas 4 Carter Mrs. Catherine 6 Morrison Mrs. F. 8 Watson William 10 Spicer George T. 12 Lee William 14 Ross Robert 16 Bingham Percy 18 Muscutt Edward 20 McKenzie William 22 Stewart James B. 24 Pritchard William H. 26 Barclay James 28 Watsford G. 30 Cowan Samuel H. 32 Sedgwick John B. 34 Abbott Mrs. John 36 Macnamara Miss Elizabeth 38 Kulmar Stanley Ernest 40 Halstead Mrs. M. 42 Devril Mrs. Elizabeth 44 McDonald George 46 Mulhall Miss T., laundress

Wilson Street-North side King to Forbes street-Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams H., saddler 22-28 Gommeson J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 36 McCoy James McCoy David 38 Hack C. J. 40 Ibbotson Albert E. 40a Eagleson W. A. 42 Callaghan Joseph 44 Herbert Alfred 46 Pleace Mrs. Caroline 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber Mrs. Mary 52 Webber Bros., sawmills 60 Jackson James W. 64 May George 66 Nowland Frank 68 Dobbie John 70-72 Greenwood and Sons, produce mer- chants 76 Ferguson George 78 Swindells Samuel, provision merchant Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Mrs. Mary 86 Kelly James 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Adamson George 92 Morcom William 94 McNamara Denis 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Lawson Ernest Alexander 100 Hill Mrs. Emma 102 Milsted Mrs. Hannah B. 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Prothero George E. 114 O’Brien Mrs. Isabella, dressmaker 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Stretton Mrs. L. 142 Lakin Ernest W. 144 Chapman Mrs. Catherine 146 Gerard Emil Mount Eagle Tinplate Metal Works- A. Rumpf, proprietor 158 Murray Charles J. 160 Rae William Fitzroy street 186 O’Brien William
188 Pimm Mrs. Elizabeth 190 Shaw R. C., bootmaker Heathcote Richard Brown Norman A. Armer George Condon James Neilson Neil 192 Gray Miss Cecilia, private school 210 Jarman James, baker Queen street 212 Dean Herbert 214 Porteouss James A. 216 O’Brien John 218 Gleeson Phillip 220 O’Brien James South side 1 Smith J. G., timber merchant 3 Eagar and Co., estate agents Eagar S. E. Thorne E., tailor Hatte C. G., stables Erskineville road 19 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Spencer Arthur E. 27 Haswell Thomas 31 Eade Henry 33 Lee Sidney 35 Bartlett Mrs. Carrie 37 Tollfree Josph R. 39 Ambrose John 41 Bremner John 43 Cooper George 45 Holmes Mrs. E. T. 47 Reynolds Harry 49-51 Wheatley Henry, ladder manuf’t’er 55 Edgar George 59 Nicoll George, compositor 61 Chalker Frederick 63 Saunders Sydney M. 65 Salmon John 69 Paish Frederick, caretaker Latter Day Saints (church) 71 Oddfellows’ Hall 75 Mulchin P. J. 77 Marie Honore Marie Madam C. 79 Atkinson Charles 81 Hammond Henry Brown street 85 Molesworth Edmund W., Custom- house agent, “Atherstone” 93 Utley Mrs. E. J. 95 Baker William F. 97 Hatte Joseph 99 Holmes Alfred 101 Williams John James 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Lester Mrs. Ellen 109 Gove John B. 111 McPherson James 115 McCord William 117 Manns Mrs. Esther 119 Abernethy Thomas 121 Leonard Miss R., music teacher 123 Klas Jacob 125 Klas Samuel 127 Tayler John Burren street 143 Reardon Edward 145 Donovan John 147 Powell John 149 Ashe Horace 151 Thornborrow George 153 Landers S. H. 155 Snape Charles E. 157 Hundt Herbert R. 159 Kent William, stovemaker 161 Owen Richard Albert King Mrs. Amelia, confectioner

WOOD & COMPANY RECEIVE DAILY ORAL AND WRITTEN APPROVAL OF THEIR MORTUARY CHAPEL


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS,


482 Alf NORTH BOTANY. Blu

Wilson street continued 163 Parker R. E. Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Dodman Arthur 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 191 Steele Ernest, hairdresser Bishop James 193 Bloore Herbert 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass mer- chant, painter, and contractor 201 Hill David, general dealer Hill Walter, fuel merchant 209 Sanderson James A. Holdsworth street 213 Horner Arthur 215 Mitchell Richard 219 Dignam Joseph F. 221 Ross Mrs. Teresa 223 Hiffe Thomas, “Hawthorn” 225 Gillespie Robert H. 227 Sims Mrs. Fanny 229 Webb William (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side Off Bucknell, street Wilks J., fuel merchant Power Alfred, “Deverstone” Hall John, “Mewstone” Fletcher Percival A., “Eddystone”
1 Comber John 3 Leslie Mrs. Isabella 5 Lansley Henry 11 (Jaunt Thomas W. 13 Norton Mrs. Mary C. Stewart Thomas A., tea merchant North side 2 Dwyer James 4 Minogue John 6 Holland George 8 Lock William 10 Taylor Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Cleary Edmond 18 Miller Leslie 20 Goldsmith J. V. 22 Burton P. J.



NORTH BOTANY.

Divided into three Wards-North, Central, and South.

BOUNDARIES On the north by Gardener’s road; south. Botany Dams; east, Randwick; west, Shea’s Creek and Cook’s River

Gazetted a Municipality-29th March, 1888.

Miles of streets-30.
Assessed value-26,340.
Area-4 square miles.
Number of houses-1,125.
Approximate rates-1,380.
Population-5,099.

Council meets alternate Tuesdays, 8.

Council Chambers-Botany road.

Office hours: Tuesday, Wednesday and Friday, 10 a. m. to 1 p. m.; Monday and Wednesday, 7. 30 p. m. to 9 p. m.

MAYOR-A. King ALDERMEN G. Moss John Gooda S L. Courtney F. J. Chipman James Coward, J. P. A. Laycock, J. P. A. King C. Munger James Thornton, J. P. COUNCIL CLERK, TREASURER, LIBRARIAN AND INSPECTOR OF NUISANCES A. W. Sparks, J. P.

Alfred Street-East side Off Park road to King street Brennan Thomas Brown William Morgan John Wring Milton Sands David Jackson Walter Wright Daniel Shuttleworth Herbert C. Cook Joseph Gallagher John Hollingshed street Roach George Riley William Porter Edmund Anderson Charles Robinson Alfred J. Davies John Benn Thomas Hinchy John O’Rourke James Benn John Robson William Ring Emanuel M. McCook Robert A. Carter John, coachbuilder Walker Thomas Olsen Anton Olof, builder West side Miatt Joseph, glassmoulder Robinson Alfred E. Coulson Jesse Tolson Robert J. McGregor William Hollingshed street Rees Thomas, grocer Bell Bertie Bryant Horace Murray Thomas King Thomas Cass Roland J. Cavanough Harold R. Hardacre Walter Hellback George Courtenay Lionel Thomas Lever Alfred A. Roberts William Lenton Alfred

Amelia Street-North side Off Old Botany road McDonald Edward Anderson John Williams Charles South side Wraight Mrs. Sarah Keynton George

Baxter Road-North side Botany to Old Botany road Edgar James Pilley Joseph Vaughan Henry W. Douglas George Moores Timothy Wiggins William Cook James Poole Joseph Poole George Puckeridge James Rigby Mrs. Puckeridge Herbert Hipkiss William
South side Lahane James

Beresford Street-East side Off Park road Birdsall Brothers, leather dressers Crouch Frank West side Moss George Clingan James

Berry Street-West side Gardener’s road to Want street Devenney Alexander Grennell Edward, storekeeper Mahon Miss Bridget Vass Charles Searle Thomas Rickards Frederick Blackwell John East side Corrick Henry Whiting David Carroll Mrs. Elizabeth Wolstencroft Joshua Andersen Captain Peter

Blucher Street-East side King street to Park road Denison Frederick Denison Mrs. Emily Watkins John W. Watkins George Keary William Smith Edward Butler Joseph Johnson Mrs. Annie, storekeeper

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George Street     South. ‘Phone 726)