EVERYTHING AT ANTHONY HORDERN’S NEW STORE,

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper south by Erskineville and St. Peters; and on the west
down ; on the east by Redfern and Darlington; on the by Petersham and Marrickville.
Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862
Area–480 acres. Number of houses—5,328.
Number of assessments—-5,494. Miles of streets—26&frac34.
Assessed Value—£185,105 10s. Annual rental—£206,373.
Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,442,081 10s.
Council Chambers—Town Hall, King-street.
Office hours—Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 12 noon.
Council meetings—Every alternate Tuesday.
MAYOR— TREASURER-
H. N. Howe J S. Ranclaud
ALDERMEN- AUDITORS—
J. H. Hitchcock Robert Elstub W.Marshall and W N. Bul1
Charles H. Ibbotson W. Cox OVERSEER OF WORKS—
Henry N.Howe W.Edwards Robert S. Young
J.F Smith, J.P., M.L.A. John Salmon, J.P. INSPECTOR OP NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR
James Abigail, J.P. Wm. Rigg, J.P. F. G. Tuck Robert Baird
J R King Harold T. Morgan, J.P. REGISTRAR OP BIRTHS. MARRIAGES, AND DEATHS—
A. C.Newman,Marystreet
COUNCIL CLERK— CHIEF BAILIFF—
Archibald Mackintosh, J.P. Sargant Nathan
JUNIOR CLERK— CARETAKER—
T. A. TesterJoseph Brown


442 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street—East side
Bedford street to 60 Australia street
Baltic street—Oxford street
44 Lidbury Charles, ” Wendover”
38 Binskin Henry, enginedriver
Wellington street—Regent street
34 Howard and Williams, butchers
30 Williams Henney
28 Hayden C., bootmaker
26 Jones Mrs. A.
24 Wattman Mrs. Mary
22 Cronin Mrs. Mary
20 Hanlon George
18 Smith W. L., butcher
Denison street
16 Dibble William, baker
14 Jeskie Gustave
12 Reid Cnarles
10 Ryan John Joseph
8 Eode William H.
6 Gibson Thomas, bootmaker
4 Bailey Mrs. E.
2 Jones Mrs. Mary
West side
Baltic street
69 McLauchlan Andrew
Oxford street
67 Cox William R.
65 Ireland Edmund
63 Diehl Mrs. Mary
61 McAuliffe Arthur
59 Wallace Rev. H. J. (Pres.), ” Albe-
marle “
51 Gilmore John C.
49 Banks Silas
47 Welch Henry
Wellington street
45 Rogerson F. E., grocer
25 Stammers Edward G., milk vendor
23 Leininger William, baker
Regent street
21 Carlisle Cattle hotel— Edward Brown
19 Collins William, tailor
17 Taylor George
Denison street
9 Walsh Miss E. J., draper
7 Baldick James, blacksmith
5 Mavay Mrs. Mary
3 Fernon J. F., van proprietor
Albert Street—North side
Bedford to Trade street
5 O’Donnell Patrick
7 McDonald Murdoch
25 Pakes John
27 Grimshaw William
29 Jones Mrs. Mary
31 Stickings James
33 White William
37 Bowers William
39 Clarke Edmund
41 Kenny William
South side
12 Boxwell John
8 Host Charles
6 Smith William
Alice lane

Alice Avenue
Off Alice street
West side
1 Walker Albert
3 Weatherhead Oscar
5 Tyrrell William
7 Wilks Mrs. E.

Alice Street—North side
King street to Edgeware road
The O. K. Jam Co.—G. B. Edwards,
proprietor
1 Watson L., “Clifton Cottage”
11 Douglas George
17 Roach Richard, van proprietor
19 Prentice A. A.
21 Poulter Mrs. Maria
0ff—21 Gore J.
23 Weeks James
25 Morris Thomas
27 McArtney Edward
29 Flint William
31 Woodroffe Harry
33 Brand Henry
49 Danaher David
51 Hinchcliffe Frederick
53 Pickford George W.
55 Johnson John, van proprietor
57 Cremen Mrs E.
63 Lucas George
65 Sincock Mrs.
McConachie John
67 Armour David
69 Hallett Frederick, constable
79 Souter Geo., contractor, ” Lindaglen”
81 Hanks Sidney J., ” Graceglen ”
83 Austin G. S., ” Glassnock ”
85 Smith Frank, ” Floral Villa ”
87 Stuart Mrs. J., “Perth”
93 Younghusband S. J., “Cheshunt”
95 Atkinson Thomas J., ” Steelhurst”
Bryce Victor
101 Abbott Thomas
103 Roberts John
105 Taylor Alfred
Clara street

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Ang NEWTOWN. Aus 443

107 Felton William, grocer
109 Schofiield Thomes
111 Harris Arthur S.
113 Fletcher Henry
115 Deaman Thomas, dray proprietor
121 Scott James S.
123 Elliott John
125 Williams Henry
127 Fellingham Mrs. Emma
129 Hampson Walter
131 Wannell Faithful
133 Babliniski Joseph
135 Evans C. H.
139 Green Charles
141 Vermish Leopold
143 Cornwall H., mason
145 Schmidt Chris
147 Bullet —
149 Rundle Philip
151 Jarman Edward
153 Budd George
155 Morton William, stonemason
157 Morton John, stonemason
159 Da Silva Louis
161 Cooper William G.
163 Bell Mrs. Agnes, confectioner
165 Dyson Frank
167 Crofts Samuel J.
169 Stevenson Matthew
171 Brown James
173 Woodley Mrs. Mary
Alice avenue
175 Geyer F. C. E.
177 Mansell Frederick McLeod William
181 Rusfeldt Alfred W.
183 White Mrs. Caroline

South side
4 Aubusson James
10 Baker Walter
12 Elliott Richard Pigrain William
14 Sargent Mrs. Agnes
16 Toomer John
18 Liddell —
26 Smith Charles
60 Konig F. and Co., condiment manu-
facturers
62 Deacon Edmund W., J.P., insurance
adjuster
64 Rutledge Rev W. W. (Methodist)
Pearl street
74 Kerr Richard, plasterer
76 Griffin James L.
80 Hodgson William
82 Caunter Hobart
Ogaard Carl
86 Trollope Henry
88 Verdich Edward W.
90 Cragg Edwin
92 Davies Mrs. Julia
94 Douglas Henry, carpenter
100 Roberts H. J., “Dalmeny ”
102 White William, ” Tarana ”
104 Thitchener Henry, “Edenia”
106 Vidler John 108 Anderson Peter
110 Taylor John
112 Goodwill Mrs. Sarah
114 Slatter Thomas
116 De-Saxe Mrs. Phoebe
118 Rodda Alfred
Hawken street
120 Revell A., coal yard
122 Wynn William
126 Sarson William
132 Bradley William, “Garnet”
134 Henstock Henry H.
138 Dowdall William, “Pearl”
Moore Arthur
140 Prince George, “Emerald”
Dennett John
142 Martin Frederick, “Diamond”

Metters F. and Co.. stove and range
manufacturers
160 Burrows J. F.. compositor
162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel Street—East side
Erskineville road to King street
4 Shakespeare James
6 Barlow Walter Charles
8 Cahill Patrick
10 Bullman Owen
12 Furey John
14 Fremlin Mrs. M. L.
Newman street
16 Tehan Michael, dray proprietor
22 McGrath James
24 Armstrong William
26 M’Intyre Charles, carpenter
28 Burton Stanley
32 Fletcher Alfred
34 Ouley Edward
36 Brown William
38 Walsh Patrick
40 Jones Arthur E.
42 Hull Thomas
44 Dewhurst Alfred
46 Marden Charles
48 Campbell John
50 Bradshaw Albert
52 Pitman Thomas
54 Willis George
56 Sonter Charles
58 O’Connor James
60 Bushel1 David H.
62 Parkes John
64 Wallace Samuel
66 White James
68 Birch William M.
70 Baikie James Gunn
72 Harris Walter
Harold street
76 Dingwall Charles
78 Hunt Mrs. M.
80 Roberts William, carrier
Munni street
84 Grant Mrs. Margaret
86 Atkinson Mrs. S. A.
88 Jope Herman
90 Anderson Miss Catherine E.
92 King Robert J.
94 Judd Tom J.
96 Brown Frederick, carpenter
98 King George, taxidermist
100 Wilson Mrs. Margaret
Iredale street
Abel and Co.’s stables
West side
Newman street
1 Barrett William
3 Strachan Wallace
5 Barnett William T.
7 Redwin Henry J.
9 Hogan John
11 Baird Andrew
13 Walker Watson
15 Jones Edwin A.
17 Kimber William C,
19 Redwin Thomas
21 Noad William
23 Mole Alf.
25 Evans William, grocer
29 Hansell Joseph, farrier
Norfolk street
49 O’Brien Henry M.
51 Williams George
58 Miller Joseph
55 Brown Thomas
Industrial Hall
St. John street
103 Lee Frederick, ” Gertrude Cottage”
105 Osborne Percival, ” Edith Cottage ”
109 Penn James
111 Barclay James, chiropodist

115 Field Henry
King street

Augustus Street—North side
London to Charles street
51 Hoskings Mrs. J.
49 Whiteman Stephen
43 Thompson M., fuel merchant
39 Waterworth Alick
37 Weatherby William
35 Stephens James
33 Pierce Mrs. Annie
25 Wickham Mrs. A. J.
23 Horne James S.
21 Blackhall George
19 Murden Mrs. Bridget
17 Spence John, boilermaker
15 Spence John. sen.
9 Wilson Mrs. Emma
7 Williams George
5 Rofe Mrs. M. J.
3 Jolly Mrs. J.
1 Martin James
South side
30 Taylor Thomas
28 Buddee Henry
26 Dean Mrs. Frederick
22 Johnson James
20 Ible Joseph
16 Russell David

Australia Street—East side
Town Hall—King to Bishopsgate street
Newtown Police Station— N. R. El-
liott, inspector
Newtown Court House—W. Carson,
J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts
Court, Curator’s Agent of Intestate
Estates; H A Ledger, J.P., Assis-
tant C.P.S., Electoral Registrar
3 Cook Henry
Newtowu Metropolitan Fire Brigade
Station—Francis Howard, officer in
charge
7 Mackenzie Alexander, blacksmith
9 Kendall W. H,, fish shop
15 Courthouse hotel—Michael O’Callaghan
Lennox street
25 Willett Jesse, carpenter
27 Sedgwick Jaspar
29 Joyce James
31 Basson Caleb
33 Bryson Mrs. A.
35 Lane Edward
41 Breese William
43 McNamara Albert E.
45 Green Bros., stables
47 Crozier G. F., painter
51 Andrews T. and Sons, monumental
masons; and Railway st., Rookwood
51½ Rofe Charles H., grocer
53 Rudd William
Watson C., dentist
57 Cousins Enoch
Pentecostal Mission Hall
65 Graham Mrs. B,
67 Larkin William
69 Boothman Mrs. Annie
Ible Joseph R., milk vendor
73 Wade George
75 Jordan Mrs, Hannah
81 Givins Mrs. Emily
83 McLerie John
85 Warren Henry, bootmaker
89 Farrell Mrs. Ellen
91 Towse Samuel
93 Smith Reginald
Federation road
95 Shaul George, van proprietor
117 Mitchell Henry
123 McPherson T., fuel merchant
125 Philiips James


WOOD & COMPANY: HORSES, CARRIAGES AND APPOINTMENTS—BEST IN N.S.W. SYDNEY.

TRAMS TO ALL PARTS EVERY FEW MINUTES


444 Ayl NEWTOWN. Bro

Australia street continued—
West side
Alton lane
2 Marshall W. and Son, house and land
agents
Morcom Frederick
12 Bohrsmann Aubrey, dentist
14 Austin William J.
Abigail J. W., solicitor
16 McLean Mrs.
Johnson Walter solicitor
18 Herbert John G., solicitor
20 Miller Mrs. F.
22 Robertson Allen
Cromwell H., solicitor
24 Mallard John
26 Casey Mrs. P. B.
28 Collas Frederick T.
30 Civil Ambulance & Transport Brigade
—L. G. Eyre, in charge
34 Parkes Charles
30 Elliott Samuel
38 Prince Ernest, hairdresser
40 Barton Fred, ham and beef shop
42 Smith Henry, bootmaker
44 Rowan Daniel, fruiterer
46 Henwood Miss Ada, grocer
Banks William H., grocer
Lennox street
48 Willey Frank, coal yard
Kent lane
Public School—Miss Tynan, mistress
Campbell’s lane
50-58 Ward Herbert C., greengrocer
60 Andrews George, undertaker
64 Moate Alfred
Albemarle street—Fitzroy lane
66 Masters James
68 Hockey Pierrie
70 Howe Mrs. Margaret
72 Braddey Frederick
76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school
78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J.
80 Alexander Sidney J.
82 Bohrsmann John M.
84 McKenzie Alexander
86 West Luke
88 Ibbitson Alfred
92 West William S.
94 Sayers Charles, van proprietor
96 Askew William, van proprietor
98 Torr John
100 Morris Charles R.
102 Tideswell Percy
104 Roddan Mrs. J.
106 Guilfoyle Denis
108 Brown Mrs. Eliza
110 Wall Charles W.
112 Adams Mrs. Mary J.
114 Flaherty Mrs. Mary, grocer
Lana’s lane

Aylesbury Street
Off Missenden road
3 Grocock William
20 Bonus William

Bailey Street—East side
Enmore to Holt street
6 Prudence William E.
8 Walker Benjamin
10 Moon Mrs. Julia
12 Bayfield William H.
14 Campbell Robert
16 Barnes James
18 Wilson Mrs. K.
22 Nelson Samuel
26 Moran Mrs. Jane
30 Machan John T.
Short street

Baltic Street—North side
Bedford to St. Mary’s street
1 Goodhew W. H. E., collector
3 Lever John Ellis

5 Adams George
7 Philpot Thomas, painter
17 Sutherland Lindsay
Campbell’s lane
19 Courtney William
21 Lawrence James
Albemarle street
St. Joseph’s R. C. Girls’ School—Sister
Aloysius, head teacher
39 Whiteman Stephen
43 Keys Herbert
45 Croke Mrs. M.
47 Forsyth Robert
49 Woolnough Mrs. Lucy
South side
30 Cook Silas K.
40 Halley William
42 Miller William, ” Harcourt”
48 Walker Thomas
50 Cole Thomas
52 Groves George, compositor
54 Jones William
56 Good William H.

Bedford Street
Town Hall—King to Kingston road
Town Hall—A. Mackintosh J.P., coun-
cil clerk ; Frederick G. Tuck, in-
spector of nuisances; Joseph Brown,
caretaker
1 O’Halloran M. C., news agent
Lincoln Thomas, farrier
3 Johnson Frederick, tobacconist
5 Kemp Walter, bootmaker
7 Melville Alex., coachbuilder
Denison street
15-17 Tuffnell Mrs. Ellen, grocer
19 Melville Alexander
21 Allen Thomas
23 Street Albert
Williams Thomas
25-27 Jackson Mrs. Matthew, laundry
29 Pearl Walter, artist
31 Graham Thomas
33 Cooper C., laundry
35 Teague William, fruiterer
Regent street
45 Friedenreich Louis, baker
Wellington street
St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very Rev.
P. Slattery
St. Joseph’s School (.R.C.)—The
Chris-tian Brothers
65 Price Frederick J.
67 Lewison Mrs.
69 County Edward
71 Hines Thomas
73 Wynstanley Sydney
75 Simpson John
Chard lane—Baltic street—Albemarle
street—Albert street
109 Atkins William
111 Parker Henry J.
113 Silvester George
133 Minty Charles W.
135 Welch Daniel
137 Davis Mrs E.
139 McEvoy Francis W.
141 Carroll James
143 Bradford Mrs. Jane
147 Tyrrell Alfred J.
149 Goodhew William
151 Anstey J. J., builder
155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street—South side
London to Phillip street
34 Ponder Charles
32 Gamble John
30 Flodin Mrs. Hannah
26 Hill Rowland
24 Pryce N. C. W.
22 Sparkes Charles R.
20 Pike William, contractor
18 Gaskill Mrs. Mary A.

16 Louche John H.
14 Fenton Arthur
12 Davis John
8 Stephens William
6 Best Miss Emma
4 Dowlng William
2 Grant Mrs. E. B.
North side
21 Simpson Mrs. A., ” Jesmond ”
13 De Witt H. C., artist, “Louisaville”
17 Dick J. L.
15 Brown Thomas G.
13 Cohen Moses
11 Lloyd Henry, coach builder
9 Furley James, J.P.
Furley Miss, teacher of music
Bennett street—off Queen street
Barraclough Miss C.

Bishopsgate Street—South side
122 Australia to St. Mary’s street
2 Baylis Albert
4 Hanshaw Mrs. M.
Denison street—Regent street—Wellington
street
6 McCoughtry Mountrose
8 Gallagher Mrs. Mary
10 Murphy Sylvester
12 Noble Thomas
14 Glenn Joseph
16 Lane Joseph P., laundry
(For North side, see Camperdown)
Bligh Street—South side
1 King street to Missenden road
2 Mason James V., ” Culmer ”
4 Hill Peter
10 Sampson Charles
14 Best William, ” The Towers”
16 Jones David
18 Wilson Robert
24 Cocksedge Thomas
Young John
Little Queen street
30 Thruchly Thomas
48 Johnston Robert
56 Old Trenham
North Newtown Public School—Wm.
Jones, headmaster
60 Blanchard E. H.
62 Robinson Mrs. M.
64 Taylor William H.
66 West William
70 Smith Robert
72 Pearce John
74 Johnston Mrs. Eliza, ” Antrim ”
92 Snowdon Mrs. H.
96 Bendall W. Hunt, herbalist
98 Foott Mrs. Teresa J.,boardinghouse
100 Brissett Osborne
102 Danton Mrs. Lucy
104 Goodwin W. R.
106 Hoy Mrs, E.
108 Bray Mrs. Jemima
110 Crocker H. J.
112 Knuth Albert
(For North side, see Camperdown)

Brown Street—East side
208 King, street to railway
2 Clark Marcus and Co., Ltd.,
furniture warehouse
8 Salvation Army Barracks
12 Whittle Mrs. Kate, “San Francisco”
16 Scott Robert
18 Forster John
20 Raffelle Mrs. Esther
22 Selman Francis
24 Piggott Charles Henry, J.P.
Wilson street
28 Browne Hilton
30 Boothman John William, coach and
carriage builder
34 Grinton James
36 Whiddon Robert


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

FROM ANTHONY HORDERN’S NEW STORE.


Buc NEWTOWN. Cam 445

38 Haddon Joseph, sen.
40 Edwards H. L.
42 O’Neill John
44 Fisher Alfred D.
46 Little Henry
48 Cowan Richard
West side
1 Murphy John
3 Bain Mrs. Mary
5 Bellemey R. T, chemist
7 Gatland Miss E.
9 Barber Alfred, painter
13 Salmon John, plumber store
15 Solomon Abraham

Bucknell Street—East side
132 King to Wilson street—Yaralla street
6 Triggs Mrs. E.
8 Washington William W.
10 Mitchell Henry
14 Grocott M. A., engineer
16 O’Brien Patrick
18 Scaplehorn Mrs. Sarah
20 Woods John
22 Condran Michael
24 Thomas Harold E.
26 O’Brien Henry
32 Northcote John
34 McEwan James, constable
36 Croker Charles
38 Dowling Joseph
40 Morrison James
42 Smith Samuel
44 Lindbert Seivert C.
46 Alger Frederick J.
48 Markham William
West side
1 Smith J. Turvey
3 Davis Henry C.
5 Hill Charles, bootmaker
7 Lee John L.
9 Charman Charles
13 Minogue John
15 Maguire Michael P.
17 Sutherland William
19 Hart Joseph
21 Hart Mrs. Mary
23 Burns John A.
25 Turner Johnstone
27 Bradstock Mrs. Louisa
29 Page Mrs. Thomas
31 Montgomery John
33 Carter Robert
35 Stiffe Thomas
37 Townsend George H.
39 Lainson Mrs. George
41 Nelson William
45 Dunn Mrs Mary
47 Beavis Samuel
49 Lochens Mrs. Mary
51 Cleland James
53 Monaghan Mrs. E.
55 Hookham Albert E.
57 Flaherty John, carrier
59 Newton John

Burren Street—West side
Yaralla street to railway arch
Abrahams Lew.
Bishop James, ” Yarraville “
Daly J. E. O., stock and sharebroker
Daly E. Newton, ” Twickenham “
Wilson street
Eyre Stephen ” Norfolk Villa “
Martin Mrs. Elizabeth
Heiron and Smith, billiard table
manufacturers
Heiron Walter, billiard table manufac-
turer, “Woodbine”
East side
1 Phillips William
3 Thompson John
6 Cropley William, builder
8 McDonald Mrs. Agnes
10 Skelton Frederick

12 Brisbane John
14 Hunt Reginald
16 Clarke J. W. R., J.P., “Chipley “
20 Hill Arthur D.
22 Harris Horatio
24 Poole George
28 Higgs Roderick
30 Horner Arthur
32 Gwynne Patrick
34 Lindsay Robert
36 Muston A. E.
40 Macfarlane Malcolm
42 Bradley Samuel
44 Slade Harold
Macdonaldtown Station – Harold
Nixon, stationmaster

Cambridge Street—East side
Enmore road to Liberty street
Jones’ Livery Stables
15 Dixon Arthur, ” Glenaire”
17 Farrell Michael, constable
33 Chard Frederick, “St. Albans”
35 Colquhoun Arthur
39 Moody Frederick M.
41 Parker Duncan, ” Loretto ”
43 Sandels William H., “Glenelg”
45 Weaver Miss Elizabeth, costumiere,
” Henley “
47 Gibson Mrs. Louisa, ” Ventnor”
49 Cunningham Wm., “Wyrallah”
West side
Baber J. J. Y., physician
18 Coupe William 20 Cass Mrs. K.
22 Curnow Mrs Matilda, “Clifton ”
26 Black George H.
28 O’Reilly Peter
30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue
Off 30 Camden street
1 Renshaw William
2 Osborne Mrs. Louisa
3 Hayes Mrs. Florence
4 Gillham James
5 Davis William

Camden Street—North side
469 King street to Edgeware road—Station
street—College street
1 Mulqueeney Sydney. “Casula”
3 Ferguson Archie, “St. Ives”
5 Gale John, “Clifton”
7 Phillips Charles, ” St. Elmo “
13 Monteith Matthew
15 Sheals John, van proprietor
17 Wright Robert
19 Coomby T., greengrocer
21 Lowndes Samuel
23 Monteith Mrs. Marian
27 Fox Mrs. Mary
29 Nicholls John
33 Taaffe William
35 Carick Frederick
Ferndale street
41 McTaggart Thomas
43 Studdert Charles A.
45 Mair Joseph
49 Best Arthur
51 Kelleher Mrs. Margaret
53 Assender J. J.
55 Poulton Frederick L.
57 Shepherd John, storekeeper
Simmons street
59 Cormack Patrick
61 Mathieson William
63 Elphinstone William
65 Coombes David C., painter
67 Doran Alfred
71 Muirhead Mrs. Mary
73 James Thomas C., carpenter
75 Lane Mrs. Ada
77 Hayes Mrs. Martha
79 Keating John A.

81 Steer James
83 Whitelock Arthur
85 Bright Mrs. Julia
87 Shorrock Thomas
89 Poole Alfred
Short street
91 Davis Mrs. Emma
93 McGrath Michael
95 Neal John T., J.P., accountant
Edgeware road

South side
2 Mason Harry C.
4 Jackson Mrs. Elizabeth
6 Rosewarne Mrs.
Edward’s Jam Co., Ltd
Camden avenue
30 Anderson Frank
32 Fletcher William, engineer
34 Sloss Thomas
36 Goodin William
38 Trembath Henry
40 Tillman James
42 Woods John
44 Starmer Walter
46 Gemmell William, draughtsman
48 Alexander Robert
50 Nicoll Arthur L.
58 Dalton Edward
60 Stevenson Robert
62 Webb James
64 Noyes George
66 Schabel Fred. J.
68 McFarlane Mrs. Isabella
70 McLaughlin John
72 Phillips David A., ironmoulder
74 Broughton Ernest
78 Malaquin Joseph
88 Dobbie David, ” Kiama “
94 Stewart William
98 Bell George
100 Reardon William T.
102 Senior Law
108 Bell Robert, cab proprietor
Wellington William, bootmaker
Clara street
110 Loveday Thomas, dealer
112 O’Brien James
114 Bush Edwin
116 Wright Mrs. Sophie
118 Jones Mrs. Ada
120 Longstaff Richard
122 Shadlow Edward
124 Carson Alfred
126 Dircks Edwin
130 Fuller William J.
132½ Whitefield Isaac
Off—132 Toogood John
134 Cawley Mrs. Eliza
136 Rush James
138 Moulds John
142 Grant Arthur
146 Witcher Thomas
148 Robinson Frank
150 Sutherland Alexander, carpenter
154 Hancock Frank
156 bell Thomas
160 Hilton George
162 Gould Alfred W., carpenter
Prince street
172 Seaberg John
174 Rein William
176 Berg Oswald
178 Nelson Edward
180 Scott Mrs. Rachael

Campbell Street—North side
25 O’Connell to Bligh street—Susan
street—Missenden road
4 Bell Thomas
6 Shattel Mrs. Rachael
8 Gallagher Mrs. Mary
2 Barnsley John
Livingstone George
26 Phillips Mrs. Emily


WOOD & COMPANY: FOR FULL PARTICULARS LOOK UP TRADES SECTION “UNDERTAKERS.” SYDNEY.

THE FINEST SHOW IN THE WORLD


446 Cav NEWTOWN. Com

Campbell street continued—
28 Byrne John
28½ Fowler Nor., and Torr, woodturners
30 McClymont Mrs., Annie
Elizabeth street
32 Walker Mrs. E. F.
34 Walker Everard Mayne
36 Denton Mrs. Alfred
38 Hovandan Thomas
40 Bust Frederick W.
44 Newell John
48 Bridge John
50 Smith Frederick
56 Howell John W.
70 Carney Thomas
78 Whalley Charles
Bogle John J.
80 Corrigan Mrs. Agnes
82 Levi Beauford
Thruchly Thomas
Little Queen street

South side
Missenden road
13 Drewitt Mrs. Ann
15 Shepley Miss M.
25 Sparks John W.
27 Green Albert
29 Langley Ernest
31 Hamill Henry
33 Seymour George
35 Cook Joseph J.
37 Haynes Miss J.
39 Sheppard William
41 Ralph Albert J.
43 McGilchrist A.
Elizabeth street
45 Eviston Michael
47 Cooper Mrs. Annie
49 Reardoii Edward
51 Mills William J.
53 Shaw Mrs. Jane
55 McGroder Robert
57 Fair Leslie C.
59 Chapman Mrs. M. F.
61 Burke Mrs. M. A.
63 McCutcheon Robert
77 Stephenson William
79 Hodgkinson Thomas
81 Hodgkhison Samuel
89 Young Charles, bootmaker
93 Brennan J. B.
95 Guinand Oscar
97 O’Rafferty Richard
99 Caiman Herbert A.
101 Mullins Joseph
103 Densley Charles
107 Finlayson John
109 Raymond William
111 Ryan Thomas
113 Stevens W. B.
115 Guilfoyle Thomas
117 Meldrum George
Little Queen street
119 Barnsley William
121 McLoskey John
123 Wyles Mrs. M.
125 Pierce Mrs. Annie

Cavendish Street—North side
Cambridge to Liberty street
Coonhy Edward, cab proprietor
31 Hosie W. H.,” Roslyn ”
33 Henningham A. W.

South side
2 Cozens Percy Arthur
4 Hentsch Alfred
6 Clarke Rev. William (Meth.)
24 McNaughton C., “Carlton Villa”
26 Maxted Sydney, ” Monaro ”
32 Stevens William B.
34 Mullins Elliot
36 Seward Henry
(For continuation see Petersham)

Chalder Street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Clara Emma, grocer
4 Madden Mrs. Maria
8 Aikman John
10 Curry T. W.
12 McLean John
14 England William
16 O’Toole James
18 Hartley Barnard
20 Beach Richard
22 Broadley Thomas, cab proprietor
26 McDonald Alexander

Charles Street—South side
London to Phillip street
32 Kelly Mrs. Martha
30 Gawen James
28 Beard Mrs. Mary
26 Rooney Patrick, H.M.C.,
“Elmhurst”
24 Todd Edwin
22 Dunscombe E. B.
20 McClean Mrs. E , teacher of music
18 McIvor W., tailor
16 Strong Valentine, ” Orotava ”
14 Hackshall Frederick
10 Paton John. ” Rialto “
8 Oldfield Arthur
6 Howes William
4 Stahl Oscar
2 Unsworth Henry J.
North side
27 White Alfred
25 Hawken John
23 McCann James
21 Croft William
19 Tooby Mrs. Elizabeth
17 Lee John
15 Irwin William
11 Walker Mrs. Mary
9 Mitchell Mrs.
7 Woods Herbert
5 Peak William
3 0’Rourke Charles D.
1 Johnston Mrs. M., grocer
Augustus street

Church Street—East side
King street to Camperdoum boundary
1 Crook Mrs. Charlotte
Crook J., dentist
3 Dight David H.
5 Court Mrs. Margaret
7 Messer Hugh, carter
9 Harris George
11 Keegan Arthur
13 Harris Mrs. Emma
15 Walker William H.
17 Beckhouse Frank, plumber
Mechanic street
21 Moorey William
23 Schrader John
25 Gibbes Charles
27 Holmes Thomas
29 Gunner Mrs. Jane
31 Barnett Bert
33 Lowder Arthur E.
37 Crook John H.
39 Elyard Mrs. Emma, costumiere
Victoria street
41 Beames George
43 Lanyon Frederick
45 Lindqvist August F.
47 Bowen Mrs. Elizabeth M.
49 Smith Arthur
59 Walker H., signwriter
Clark Marcus and Co., stables
Prospect street
61 Howe H. N., builder
63 Ware Joseph, carpenter
65 Fenelly Edward
67 Lansley A. S. H.
69 Waters Edward E.
71 Roberts Alexander
73 Allen Mrs. Sarah

77 Baker William
79 Vidler Sidney
81 Brown Robert, stoker
83 Turner Thomas
85 Lees Joseph
87 Quinn Miss Annie
89 Comber Mrs. B.. grocer
93 Haines John, cab proprietor
99 Robinson George H.
101 Chew Charles H.
103 Woollard Charles
105 Bates John
107 Cook Hazon
109 Holiban Mrs. Emily, grocer
Raper street
111 Mercer Walter G.
113 Cheney Irine
115 Gunter Edgar
117 Austin Cecil
119 Mason Albert
121 Cosgrove John

West side
Davis Reginald, physician
& surgeon
Lennox street
Baptist Church—Rev. J. S. Rapkins
St. Stephen’s Church—Rev.
Canon Taylor, incumbent
Newtown Cemetery—William J.
Clarkey sexton
Federation road
86 O’Neill Louis
84 Young John S.
82 Neilson Frederick T.

Clara Street—East side
105 Alice to Camden street
14 King Robert A.
12 Whitney —
10 O’Dell Mrs. M. A.
8 Johnson William
6 Tree William
4 Tubbs Augustus
2 Harrington Edward

West side
1 Becker Ernest A.
3 Forrest Mrs. R.
11 Stone Sydney

College Street
Camden to Holt street
41 Goodall Henry
39 Nathan Alfred
37 Wrigley Thos.
35 West Grafton
33 Galway David
Kent street
31 Millman Robert
29 McFarland Daniel
27 Pogson Mrs. E.
23 Tighe James
19 Pobjoy Joseph
17 Nangle Miss Agnes
15 Kennedy William J.
9 Pain Otto
Margaret street
1 Green Thomas
3 Thurgood Lewis

Commodore Street—East side
Wells to Pearl street
48 Smith Walter
42 Bubb John, fitter
34 Thomson Samuel
24 Swain Walter, joiner
20 Biggs Thomas C., sen.
18 Fleming George
16 Madden Alfred
14 Box William
12 Kerr John
10 Prior Henry
8 Sorrell Thomas E., iromnoulder
6 Heydon G. T., boilermaker
2 Stubberfield Stephen
2a Thompson —


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

AT ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM.


Cre NEWTOWN. Edg 447

West side
51 Gadsby Henry,” Coventry “
Lane Miss S., teacher of music
53 Swinbourne Charles
51 Neilson Robert
49 Walker John
47 Thompson Richard
45 Wynne Richard
41 Stevens William
39 Cooper James
37 Breese Hugh G.
35 Evans Lewis
33 Barton Foster
31 Byleveld Arnold
27 Pearson Mrs. Emma
29 Brier Rocco
25 Smith Mrs. Charlotte
Negus John
Laura street
23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Madaline Miss M., costumiere
19 Charlwood Mrs. Emma
17 Henderson Thomas
15 Firth John
13 Cheney Albert
11 Shanahan Edward
9 Russell Joseph J.
5 Strickland William G.
3 Pacey Charles

Crescent Street
Enmore road to Station street
Jeskie and Sons, modellers
Laurence and Co., lime and cement
merchants
Milne James, J.P., plumber and san-
tary contractor
Station street—Gladstone street
Newtown Railway Goods Station—
Alfred Webb, goods clerk

Denison Street—East side
Bedford to Bishopsgate street—Alton lane
5 Trindall Mrs. A., dressmaker
7 Burt Thomas
9 Weeks Thomas, contractor
15 Walker Mrs. S.
17 Cunningham Thomas
19 Booth Hugh
21 Grout Mrs. Elizabeth, greengrocer
23 Watts George
25 Bell George
29 Leonard Michael
31 Collins Mrs. Bridget, grocer
33 Green James
35 Kelly Frank B.
37 Anderson John, ” Coonong”
Francis lane—Lennox street—Kent lane
39 Stephenson H. W.
41 Taylor Charles
43 Duggan James
45 Perkins Arthur, constable
47 Mason Henry A.
Campbell lane—Albemarle st—Fitzroy lane
51 Bacon Mrs. A.
53 Mitchell John
55 Turner Mrs. Emma
57 Kilborn William
59 Clark Mrs. Annie
61 Cooper Frederick, van proprietor
69 Phillips Mrs. Maud
71 Peachey John, guard
73 Bedford Harry, bootmaker
75 Gough Charles
77 Croft John
79 Robertson Angus
81 Gough Arthur C.
83 Curran Charles
87 Brightman George S.
89 Deaman Arthur
91 Searle Ernest A.
93 Ainscough John
99 Harper Mrs. Ann
101 Collier Oliver
103 Corder Frederick G.

105 Davidson William H.
107 Gilby George, greengrocer
109 Lincoln James
113 Hovenden Fred
115 Reynolds Walter R.

West side
2 Brennan John
6 Chaseling Mrs. M. A.
8 Mullavy Miss Annie
10 Hinton John H
12 Fay Matthew
14 Butler Mrs. Elizabeth
16 Murphy Edward J.
18 Croker Thomas
20 Jones Charles
22 Day Walter
24 Neal Mrs. Elizabeth
26 Denning Henry J.
28 Lannen Joseph
30 Mulquiny D. W.
32 Butler Mrs. Mary
34 Neal Alfred E.
Lennox street—Kent lane
42 Eveille L.. van proprietor
44 Clark William
46 Griffin Samuel
48 Turner Albert H.
50 Lloyd Robt.
52 Perry Frederick
Campbell lane
54 Westwood Frederick
Albemarle street
56 Alexander A., grocer
58 Barrington Frederick C.
60 O’Hara, Mrs. E.
62 Skrimshire Mrs. Elizabeth
Fitzroy lane
64 Kell Arthur
68 Smith J. F., J.P., M.L.A.
70 Gawen James
72 Fallick Fred, ironmonger
74 Campbell Mrs. Elizabeth
76 Grant Thomas
78 Frazer Daniel L.
80 Munro Mrs. James
82 Vaile Mrs. Elizabeth Quinn John
84 Viereck Rochus
83 Wullf Henry
88 O’Halloran Thomas
96 Collins Mrs.
98 Barrington Frederick
100 Wells Wilfred
104 McLintock Mrs. Mary
106 Walker James
108 Young Robert
110 Gooch William A.
112 Brown Isaac
114 Abbott William
116 Tyler Robert
118 Paine Alfred
122 Caldwell Robert, grocer

Dickson Street—South side
(Off King street south)
4 Bridge Charles
6 Coleman George
8 Mitchell Joseph
10 Bailey Mrs. Catherine
12 Boardman John W.
14 Renshaw J. P., musician
Swindon Thomas
16 Wallace Geo.
18 Edwards William
20 Smith John
22 Brady Thomas
24 Patterson Mrs. Mary, dressmaker
26 Wool ley Mrs. Ettie, ” Galashills ”
28 Murray Anderson, ” Raglan ”
30 Kelly Mrs. Dorothy, ” Ruby”
32 McRoberts Charles E.,” Woden ”
34 Johnston Thomas M., ” Thelma ”
36 Goodsell Henry W., ” Marita ”
38 Fielder Hope, ” Eroha ”

42 Bridgement William, ” Hastings “
46 Gartrell Richard J F.
48 Barton Garth
50 Stanton Mrs. Z.
52 Hickey Austin
54 Richards Mrs. Annie
56 Richards Frank
60 Mobbs Thomas
62 Rosa Samuel A., journalist
64 Caddell George L.
66 Almond Frederick
68 Randall Percy
70 Bailey Cecil
72 Vidler Cecil
74 Elliott James
76 Carrick Alfred
78 Ney William
80 Graham Colin
82 Russell Sydney
84 Widgery Edward
North side
1 Gilbert Charles, blacksmith
2 Harper Alfred
5 Le Breton Alphonse
7 Crawford Alfred E.
9 Dalton Michael J.
11 Clare Alfred
13 Brown William, ” Ellesmere ”
15 Gentle J., J.P., ” Moorebank ”
17 Gentle Stanley, ” Doris ”
19 Lynch William H., teacher of singing,
” Clifton “
21 Stuart John, ” Tarana ”
23 Wilson Andrew, ” Glenroy ”
25 Montgomery Robert, ” Kimberley ”
27 Patterson Walter, ” Ladysmith ”
29 Smith Charles, ” Mafekiiig ”
31 Tasker Henry
33 Henderson Thomas, city missionary
41 Harrison William, ” Mayville ”
43 Wallace Robert
45 Vaughan John
47 Murray Thomas
49 Davis Maurice
51 Howker Herbert
53 Noakes David
55 Masters Henry W.
57 Clifton Cyril V.
59 Britton Samuel
61 Doherty Ernest
63 Stewart Samuel
65 Fielding Robert S.
67 Hopkins Alfred E.

Don Street—South side
Station to Reiby street
2 Armstrong Thomas
4 Green W. J.
14 Adamson Thomas
16 Johnston Robert J.
18 Gibson John
20 Hartge Mrs. Clara
22 Brown William T.
24 Edwards Arthur
26 Healey Francis
North side
1a Thompson Mrs. Catherine, ” Wood-
ville “
1 Behringer Peter
3 Mulholland Joseph
5 Chamberlain John
7 Esplin Peter
9 Dunn Henry
11 Heather Alfred

Edgeware Road—East side
Enmore road to May street
10 Tuck Mrs. E. M.
12 Houston William, ” Hinton ”
16 Wedlock William James
18 Farebrother Mrs. F. W.
20 Parkins Henry
22 Davis Mrs Lucy, ” St. Elmo”
24 Schenk Pastor George (Luth.)
26 Martin Thomas, ” Chandos ”


WOOD & COMPANY: OUR FUNERAL PARLORS ARE AT 810-2 GEORGE ST. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM,


448 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued—
28 Willis Mrs. Emma
30 Clarkson William, ” Paladin “
Clarkson M. S., teacher of music
32 Hornby Charles, ” Sutherland”
34 McKenzie S. E.
36 Lloyd Frank
38 Ranford Mrs. Emily
40 Rozea Mrs. Emily, ” Sherbrooke “
Rozea H, T., dentist
42 Paul Mrs. A. M., ” Glendruid ”
44 Fowler Frederick W., J.P., “Maudville’
46 Silk John
Cross lane
48 Taylor James, ” Nelleville”
50 Heighington William J., ” Stradilla ”
52 Moriarty John
54 Allpress Mrs. Caroline L.
56 Grater Richard
58 Gibson William
60 Downey Edward
62 Taylor Mrs. Annie
64 Taylor John G.
66 Burwood Alfred
68 Walters James
70 Maude John
72 Hughes Mrs. Margaret
71 Day Mrs. Annie
76 Agassiz Cecil
78 Clarkson William J.
80 Lee John A.
82 Cooper Arthur
84 Johnston Ernest
86 Lockie De Cartret, artist
90 Lennon William
98 Wallace George
100 Evans Philip
102 Graves —
104 Ryan John
106 Martin E.
108 Smith William
Sarah street
112 Poole Henry
Cullen Samuel
James street
142 Hove Frederick
146 Williams William J.
148 WhiteW.P.
150 Gawthorpe Lewis
162 Hill Arthur Thomas
164 Enmore hotel—Sarah Deaton
Camden street
166 Spilsted Arthur, confectioner
178 Brown William
180 Garratt Charles
182 Toner Frederick
184 Upton John
186 Hudson C. V. C.
188 Wilmot Frank
190 Branch Joseph J.
192 Hafner Leonard
194 Lewis William B.
204 Woodcock Mrs. Charles, grocer
Alice street
214 Trevenna John C.
216 Hart Henry
218 Thompson Charles
220 Vickery George W., chimney sweep
222 Poole Frederick
224 Allen J. K.
226 Christian Mrs. Elizabeth
228 Newey Mrs. Jane
230 Jelly William H.
232 Christian William
234 Giffin Miss Florence
236 Northey Charles
238 Doherty Edwin
240 Biggs Thomas, jun.
242 Booth Sydney
244 Ramsay David
246 O’Maber Miss
248 Westcott W. H.
250 Filewood James
252 Souter Charles R.
Laura street
292 Buxton James
294 Kelso Edward
296 Wither John
298 Thorburn Jolm W.
300 Adam John
302 Ross Charles
304 Minns Reginald F.
Wells street
306 Wright William F.
320 Archibald J., contractor
322 Carroll James, coal depot
328 Lansdowne Richard
Maria street
330 Walshaw George, grocer
336 Wannell George, plasterer
338 Reynolds George, van proprietor
346 Gordon Donald
348 Pratt Thomas
Lord street—Railway crossing
Bartlett Henry, gatekeeper
West side
1 Wilson and Co., house and est. agents
5 Freeman Harold, dentist
7 Mack Mrs. Mary
9 Taylor Mrs., ” Kilmanagh ”
11 Russell Joseph K., ” Iris ”
13 Kingsbury John, ” Tara “
Kingsbury Miss, teacher of music
Kingsbury Miss Valerie, teacher of
elocution
21 Spencer Walter, M.D., physic’n & surg.
23 Gardiner Andrew
25 Westley Herbert W., J.P., ” Rialto ”
29 Blackburn Henry
31 Hawkins F., signwriter, “Medic”
33 Page Mrs. Elizabeth, ” Waratah ”
39 Creagh William, ” Maydale”
41 Smith H. T., ” Toronto Villa”
43 Davis William
43½ Middleton W. W.
45 Caldwell Miss M., ” Egham ”
47 Stevens John
49 Flood William
51 Thomas Daniel H.
53 Miles Beaumont
55 McLennon —
57 Drake James A.
59 Kelly Charles
63 Randall Stanley
67 Coleman Henry
69 Hawkins Charles
71 Hatton James
73 McKewon Thomas
75 Smith William
77 Melville Mrs. C.
79 Ellis Oliver
81 Jackson William
83-85 Hill Albert, grocer
Harrow road

Egan Street—East side
King to Chalder street
1 Holland Edward
3 Mason Percy
Heggie Robert
Hartley F. W., stables
Victoria street
15 Savage James
19 Houghton James R.
23 Hornby James
25 Stewart Mrs. Rose, laundry
27 James William J.
29 Machan George
31 Townshend Mrs. J. H.
33 Townshend Ernest
35 Taylor Miss R.
39 Watts Mrs. Amelia
Prospect street
47 Cohen David, dealer
51 Dolan Mrs Charlotte
53 Douglas Charles
55 Reed Clarence
Dickson Daniel

59 Hughes Jesse
61 Reid William
63 Coomber Charles

West side
2 Daggar Mrs. M.
4 Sullivan Daniel
4 Martin Mrs. Winifred
8 Seary Thomas
10 Farren James
10½ Moon Sidney
22 Hardy John, contractor
Victoria street
24 Agnew Matthew
26 O’Leary John
28 Stratton William Henry
30 Jones Charles
32 Jones Thomas
34 Davis Thomas
38 McCall John
38 Dwyer John
42 Cousley Robert
44 Bowers Mrs. Mary A.
46 Williams Thomas
Prospect street
St. Stephen’s (C. of E. Rectory
Rev. Canon Robert Taylor

Eliza Street—East side
321 King to Lennox street
3 Dickman A.
5 Newtown Workmen’s Institute–
Frank Flannagan, hon. sec.
7 Smythe Mrs. Sarah
9 Joyce James
Joyce Mrs. Greville, teacher of
music
11 Fairs Arthur
13 Hannan Henry
15 Menzies James
19 Veaney Miss M.
West side
Police Station

Elizabeth Street
King to Bligh street—Longdown street
Australasian Sheep Dip Co., Ltd.—
S. G. Barker, secretary
Newtown Corporation Yards
Smith Charles

Enmore Road—North side
King street to Stanmore road
1 Summerhayes E., chemist and dentist
5 Eggleton A., cab proprietor
Carlton Livery Stables
7 Bowater Miss, fruiterer
9 Gregg Mrs. E. A., registry office
11 Newtown and Enmore Starr-Bowkett
Building Societies, Nos. 1 and 2—
A. J. Hancock, secretary
13 Windebank Mark, tailor and dyer
15 Cousins Charles, bootmaker
Church George, land and estate agent
17 Lines Edward D., clothier
19 SUBURBAN INDEPENDENT
newspap’r —T. Preston, proprietor
19 Pettit W. A., auct’eer and estate
agent
21 Conyngham Mrs. M.
21 Sargant Nathan, house & estate agent
23 Dobbie Mrs Blanche, grocer
Slattery and Co., house & estate
agents
Slattery Patrick Francis, J.P.
25 Andrews T. J., undertaker
27 Rooke Thomas, locksmith
29 Howell John W., window blind maker
31 Jurd Miss E., dressmaker
33 Nagel L. and Co., photographers
35 Power Francis Lyon, jeweller
Power Edward Henry. LL.D.
37 Russell Mrs. M., confectioner
39 Herman Mrs.E., basket manufact’er
41 Ritchie A., hairdresser and
tobacconist
43 Messer James, fuel merchant
Station street
47 Woods W. J., chemist
49 Seessle Mrs. A., newsagent


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

HAS FRONTAGES IN GEORGE, PITT & GOULBURN STREETS.


Ers NEWTOWN. Fer 449

51 Hodgson Wilfred, artist anil picture
framer
53 Boggis Miss A., milliner
57 Osborne G. H., butcher
59 Moffatt Mrs. Alice, financier
61 Smith Robert
63 Kearney Mrs. Doris, teacher of music
65 Brown Mrs. Jane
67 Kimpton George E.
69 Crome Mrs. L. H., registry office
71 Ralph Mrs. Elizabeth
73 Paton Madame E., costumiere
75 Bevan Mrs. Mary
Wilford street
85 Foster His Honor William J., Supreme
Court Judge, “Thurnby”
Foster T. C. J., barrister
Foster Arthur
Phillip street
115-117 Edwards W. J., bootmaker
119 Eldridge W. C. and Co., dyers
121 Waugh Joshua, laundry
123 Thwaites William W., smallgoods
shop
125 Osborne and Osborne, dentists
127 Thompson Thomas, confectioner
129 Johnson and Co., small goods
131 Lawless Thomas, fruiterer
133 Anglin Francis J., J.P., tea, coffee
and provision merchant
135 Parson Chas., oil and colour depot
137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st
139 Finlay Forest, bicycle works
141-145 Baldwin Bros., builders
147 Goldstein Samuel, tailor
149 Finlay and Bevan, washing fluids
151 Oakey Charles, fish shop
153 Caunter and Co., printers and
publishers
155 Crichton Mrs. M., costumiere
157 White A. G., furniture manufacturer
159a Flemming Joseph, bootmaker
159 Gore Jack, hairdresser and
tobacconist
159 McDonald James, billiard hall
161 Bennetts Thomas, tailor
169 Love Mrs., milliner
165-169 Queen’s hotel—Kate Watts
171 Hampton E, butcher
173 Greenwood and Son, produce dealers
175 Craig Archibald, painter
177 Doherty John, hairdresser
179 Craig R. and A., grocers
London street
181 Newton A. J., chemist
183 Fawkner Bros., hairdressers
185 Ficone Bros., greengrocers
187 McIlrath H., grocer
187a Acme Photographic Studio
189 Harris John, bootmaker
191 Smith Mrs. Annie, confectioner
193 Drury F. A., J.P., watchmaker
195 Chown Mrs. S., news agent
197 Way W., pastrycook
197a Henderson L., teacher of music
Cambridge street
199 Enmore hotel—James Fay
201 Gregory William, tobacconist
203 Spencer Percy, draper
205 Noke T., fruiterer
207 Seward H., provision merchant
209 Snelson T. M., chemist and druggist
211 Spencer Percy, draper
Post Office—Edmund Chapman, post-
master
Stanmore road
South side
2 Gledhill W.,auctioneer and estate agent
Parker Henry, blacksmith
Oddfellows’ Hall—Clayton A. E.
16 Ekin and Co., estate agents, agents for
Commercial Union Assrnce. Co., Ltd.
Campbell James, architect
18 Symonds Lewis, furniture warehouse
Victoria Hall
20 Thompson W., plumber
Off— Walker George
22 Morris Morris
24 Davis Frederick L., dentist
26 Mills Henry, teacher of dancing
28 Law C. H., plumber
30-32 Symonds L., furniture dealer
34 Chadwick Mrs. M. J., confectioner
36 Marsden Fred., cooper
Bailey street
40 Ible Joseph
44 Juleff Samuel, bootmaker
Parlour H, van proprietor
50 Baines Mrs. Mary, grocer
Station street
Evans Alfred, dentist
52-54 Bohrsmann G. Hall, surgeon
58 Mitchell J., signwriter
60 Turner C. W., fishmonger
62 Taylor William
64 Work J. L., dentist
66 Patton Mrs. Elizabeth, dining rooms
68 Cotton Mrs. Louisa, costumiere
Colman G., estate agent
70 Smith James, bootmaker
72 Thomson Thomas, locksmith
74 McGuire Mrs. Mary
76 Wilson Hill
78 Thompson T., painter
80 Sinclair E. P., surgeon
Reiby street
82-84 Newtown United Friendly Society’s
Hall and Dispensary—A. C. Hard-
wick, dispenser
86 Gabriel Adolph G., dentist
88 Pemell Peter J., “Stanmore House”
Trindall R. B, physician and surgeon
132 Fielder Mrs. A. B.
Fielder C. L. G.
134 Sawyer S. A., veterinary surgeon
138 Meek J. A., architect
140 Hintz Charles, locksmith
142 Schwer Englebert, ironworker
144 Sargeant J., fish shop
146 Hitchcock J. H., estate agent
Simmons street
148 Duke of Edinburgh hotel—W. A.
Swann
150 Peak H. and Co., wood and coal depot
152 Evans F. C., servants’ registry
154 Evans Mrs. Jessie, furniture dealer
156 Knust William, furniture dealer
158 Blumenthal Miss N., dyer
160 Craig Archibald, ironmonger
162 Palfrey F., butcher
Marian street
164 Thornton H. R., grocer
166 Hamilton H. E,, fruiterer
168 King J. G., poulterer
170 Welsh Mrs. A., dyer
172 Johnston William, fishmonger
178 Eldridge Claude, dyer
178 McDonnell Leonard, picture frame
maker
McDonnell James
180 Myhill George, confectioner
182 O’Brien C. J., tea dealer
184 Cohen E. D. and Co., drapers
186 Maynard P. T., butcher
190 E. S. & A. Bank, Limited—W. L. Car-
penter, manager
Metropolitan road.
192 Bailey Robert L., provision store
194 Szarka John, fruiterer
196 Greenwell and Co., ironmongers .
198 Calopades A., fishmonger
200 Guiffe Bros., fruiterers
209 Bellamy William, boot store
204 White Weeks, baker and confectioner
—E. W. Holder, manager
208 Cropper and Adams, butchers
210 Webb Edward, tailor
212 Laws Bros., confectioners
214 Larba-Lestier E. R. S., dentist
Edgeware road
220a Frederiksen P., bootmaker
222 Thompson Miss A., costumiere
224 Delandre and Co., estate agents
Francis street
230 Dempsey & Welsh, bouse & land
agents
230½ Abbott Henry, bootmaker
232 Davies Arthur
234 Riedel Alfred
240 Hurley Mrs. M.
Juliet street

Erskineville Road—North side
King to Union street—Wilson street
2 Craven Benjamin
Robinson J., dentist
4 Hamblin John, J.P.
6 Styles Stephen, mercer
Hough Albert E.
8 Williams Edwin, architect.”Ardwick”
10-12 Watson C. R., J.P.,surgeon, “Wood-
bine”
Linthorpe street
26 Moubray Seymour, constable
28 Wallace Thomas George
30 Moore Mrs. J.
32 Robertson Miss May

South side
1 McClelland W. C., physician &
surgeon
9 Wilce W., cordial manufacturer
13 Baldick Mrs. E.
Railway bridge—Angel street
Weinz August, fuel merchant
Wintenz John, plumber
Grant Henry, harness maker
Fleay Mrs, Harriett A., “Gowrie
House “
Gowrie street
Free Presbyterian Church
White William, baker

Federation Road
Australia street to Church street
1 Gainey Humphrey
2 McGowen James S.
4 Shephard —
Hopetoun street—Roberts street

DAY, SON and HARRIS,

Boot Manufacturers
Northwood street
Ferndale Street—East side
Camden to Margaret street
42 Stocks F., fruiterer and fuel merchant
40 Stephenson John H.
38 McAlister Matthew
36 Harte James
34 Turner William
32 Malcolm Hugh C.. engineer
30 Malcolm Richard
28 Laird Walter
26 Lavender Walter R.
24 Love Solomon
20 Williamson James
18 James Charles
16 Arscott Ebenezer J.
14 Caunt Walter
12 Chapman Michael M.
10 McGuinness Mrs, P., grocer
Kent street
West side
61 Allen Charles E.
59 Chine Emil
55 Mason Mrs. Rose
53 Andrews Henry M.
51 Farquhar Robert
47 Owen Mrs. M. A.
45 Cox Mrs. Jane
43 Fredricksen Charles, carpenter
41 Morris John W.
39 Slattery Mrs. Emily
35 Wright Thomas
33 Smith Samuel, saddler
31 Wilson John
27 Stephenson Herbert T.
25 Fry William 0.
23 Mathieson James


WOOD & COMPANY: IMPORTERS AND DISTRIBUTORS OF ALL UNDERTAKERS’ SUPPLIES. SYDNEY

ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM,


450 Fit NEWTOWN. Goo

Ferndale street continued—
21 Smith Samuel
17 Miles John
15 Dellaway Mrs. Agnes
13 Churchill Joseph
11 Dewar Roderick
9 Mellor J. W.
7 Atkins Mrs. H.
3 Jackson Mrs. Mary
1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side
King to Wilson street
2 Leseberg Mrs. Mary Ann
4 Alien David, engineer
6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H., civil engineer
10 Neville Mrs. Francis
16 Seymour John
32 Arundell Thomas
36 Weir Henry
38 Baker John
40 Bent William
42 Rooke —
46 Johnston Miss B.
48 Woods Thomas, enginedriver
50 Grant Charles
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
Seymour John, fuel merchant
3 Fraser Mrs, Susan A., boardinghouse
5 Kaphammer Mrs. Annie
7 Fitzsimmons James
9 Kerr James
11 Robinson Christopher, builder
Hundt A. H., hat manufacturer
L’Avenue

Forbes Street—West side
King to Wilson street
Convent of Sisters of Mercy, Mount
St. Mary’s
25 Delfendahl Hugh
27 Downey Thomas, bootmaker
29 Mullin James
31 Burridge Isaac John
37 Angel William
39 Hargraves Henry, J.P.
41 Farquhar William
43 Pollon Anthony
45 Hutchinson Alick
49 Harnett John
51 Page Walter
53 Bowie Miss M. B.
55 Miller Mrs Ethel
57 King Miss Ethel
59 Markham Andrew
61 Lennon Mrs. Mary
63 Edmonds Sydney
65 Brown Mrs.
67 Stewart Alexander
(For east side, see Darlington and Redfern)

Francis Street—West side
Enmore to Harrow road
4 Bramwell H. H.
5 Ringwell Richard
6 Lee Francis, carpenter
7 Hamilton John, laundry
8 Martin John
13 Taylor Mrs. M. J.
14 Baldwin Jesse
15 Woods Harold
16 Baldwin Thomas
21 Goodin Thomas
26 Hodgson Edmund, whipmaker

Fulham Street—North side
Simmons to Reiby street
41 Goldman Henry
39 Dewsbury Mrs. Harriet
35 Beverly Robert
33 Hampton Arthur
31 Lamott Louis
29 Griffiths George
23 Gilmore James

21 Patterson Thomas F.
19 Garrard Charles
15 Lawler James
9 Greer Robert
7 Dunning William J.
5 Lawn Mrs. Caroline
3 Baker Mrs. Annie
1 Walker Mrs. Gertrude
South side
42 Cording Charles
40 Welsh William
38 Incher Ernest
36 Bellitt William
34 Murphy Mrs. M., “Wexford House”
32 Smith —, sen.
30 Constable Robert
28 Nelson William
26 Ashworth Edrick A.
24 Hayes William
22 Faulkener Arthur J.
20 Gartrell James H.
18 Eldridge Percy
16 Eldridge George
14 Miller Hugh
12 Callam John
10 Donald William, tinsmith
8 Mitchell James
2 O’Connell Martin

George Street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
Rough Mrs. Elizabeth, milliner
Morrow D. T., architect
Souter George, billiard saloon
Jarvey Frank, caretaker
1 Anlezark Joseph
3 Clifford J. W., estate agent
5 Boncastle William
7 Allen William
9 Lacey Charles
11 Bartlett Mrs. Carrie
13 Burns Robert
15 Dunn John
17 Stewart Gordon
19 Jackson James S.
21 Brooks Sidney
23 Sullivan Mrs. Minnie
25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street—West side
King street north to L’Avenue
31 Willey Charles
33 Keats Mrs. Julia
35 Whitford John
37 Land Harry S., accountant
39 Jeffreys Arthur
41 McDonald William, engineer
East side
32 Champley John
34 Devey William
36 Dixon Thomas, builder
Dixon Mrs. T., costumiere
38 Donaldson James
40 Thomas Richard U.
42 Jeffery Joseph
44 Sharpe’s L’Avenue Laundry

Gibbes Street—North side
Off 22 White Horse street
2 Bryce Francis
4 Parkins Joseph
6 Phillips John
8 Healey John
10 Kemp Walter, bootmaker
12 Bush James
14 Day Henry
16 Everett George F.
18 Cohen Daniel J.
20 Green Sydney
22 Ferguson Alfred
24 Plummer Thomas
26 Foran Lawrence
28 Proops Philip
34 Dunbier Rowland

South side
1 Erikson John
3 Burke Francis M.
5 Robson Stewart, constable
7 Crawley Albert L.
9 Lippiatt Edward
11 Bell Albert
13 Oates Edward
15 Lowe William
19 Mullane Mrs. Catherine
21 Howe George
23 Daly John
15 Martin Mrs. Lucy
17 Williams John
19 Doran William H.
21 Morris William
25 Mierendorff Charles

Gladstone Street—North side
Crescent to Liberty street—Phillip street
Federal Flour Mill—F. Crago & Sons,
proprietors
5 Jones Horatio
7 Johnston Thomas
11 Jagleman John H., bootmaker
13 Garland Edward
15 Nottle George
17 Powell H. O.
19 Prager Henry
21 Campbell Marcus
23 Buchanan William
25 Martin John
27 Jones Robert Garth Murray
29 Montgomery Daniel
31 Dixon Mrs. Martha
33 Diener Aloys
35 Blatch Ernest
43 Thompson George
45 Bray George
47 Tempest Robert
49 Crockett Richard
51 Groves William E.
53 Hanks Thomas J.
55 Lance Francis
57 McDonald D. C.
59 Patterson James
61 Owen John
63 Falconer Frederick
65 Richards George
South side
2 Barter Mrs. Alice, storekeeper
4 Gough Joseph Kennedy Angus
8 Graham James
12 Spencer Arthur
26 Rogers Walter
28 Histon George
Willmot and Morgan,contractors, store
54 Shaw Norman
56 Young Willoughby
58 Taylor John
60 Logan Walter
62 Knapman George
64 Ritchie Mrs. Adelina

Goodsell Street—North side
King to John street
1 Wainwright George, “Lee Mount”
Attwood Joseph, stationmaster, St.
Peters
3 Oxslade Guy
5 Joughin Alfred B.
7 Gellatley Gordon, buggyhood maker
9 Blackhall William
11 Cowland Charles
13 Clarke Stephen
15 Hughes Alick
17 Becker Julius
19 Barrett Alfred
21 McCaffrey James
23 Railton William
South side
2 Allen Mrs. Ann
4 Whiteman John


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Gow NEWTOWN. Hol 451

6 Burrows Mrs. John
10 Forrest William
12 Smith Frank J.
14 Benskin Alfred
16 Egge Mrs. Paulina
18 Forrester William
20 Robertson Isaac
22 Johnson Fred.
24 Archibald William, builder
30 Irwin William
32 Harber Richard
34 Brennan James
38 Parker William
38 Mullally William
40 Lee Alfred
42 Nicholls Stephen
44 Ives George
46 McAlister John
48 Battle —
50 Scarsbrick William
52 Kemister James
54 Toogood William
56 Minor Alex.
58 Shaddock Walter
60 Willard Mrs. Olive
62 Forbes Charles W.
64 Valentine John
66 Daintry Thomas
68 Minor William
70 Loveridge George
72 Malley George
74 Burling Henry
76 Shaw Charles
78 White Archibald
82 Wickham John
$6 Chapman Alexander
88 Masterman Robert
90 Forbes Peter J.
92 Tibbey Thomas H.
94 Drane Joseph
102 McMahon Michael
104 Poole Mrs. Selina
106 Doull David
108 Wiedemier Leonard
John street
Gowrie Street—West side

1 Dudley William H.
3 Crossling Mrs. Mary
5 Everitt James B.
7 Harvey Mrs. Amelia
9 Silvester Charles
11 Hurley Stephen
13 Byrnes Edward E.
15 Jackson Robert
Newman street
17 Frost Albert, bootmaker
19 Keeley Alfred
21 Howard Thomas
23 Smith William J.
25 Masters William Henry
27 Sheppard James
29 MacDonald Alexander
31 Hawkes Frank
33 Jackson William Thomas
35 Smith George
37 Cannan Frederick W.
Lillington Charles H.
39 Peterson Mrs. M.
41 McIlveen Arthur
43 Roberts Charles
45 Poole Frederick
47 Harper Magnus
49 McIlveen Arthur Stanley
51 Stevens William
53 Smith Albert E.
55 Beehag Joseph
57 Murphy William
59 Fitzpatrick Patrick
61 Stevens Robert
63 Bradshaw Thomas
65 Hopkins Reginald
67 Street Thomas C.
69 Selwyn Alexander
71 Lees Thomas
73 Thurgood Charles C.
75 Davis William
77 Heymann Ferdinand
79 Murphy John
81 Cover John
83 Hansen Neil, master mariner
85 Metcalfe John W.
87 Street Albert John
89 Megson Joseph
City Mission Hall
Munni street—Harold street
39 Cromwell Geo.
Nutt Arthur
101 Handel Henry J.
103 Hartley Mrs. M.
111 Layler Alf.
113 Armstrong Ebenezer
115 Knight Edward
117 Hayman Spencer
119 Mellor Ernest
121 Thorburn Hugh
123 Fewings Mrs. C.
Horton Alfred Ernest
East side
Newman street
2 Withers John
12 Turnbull Stanley B.
14 Allmark James, confectioner
16 Lans Walter
18 McMullen Michael
20 Walters Charles W., grocer
22 Pettigrew John W.
24 Hennessy Edward
26 Muir Alex.
21 Walker Arthur
Union lane
30 Humpage William
32 Williams Frederick
34 Brown George
36 Cooper Mrs. Fanny
38 Dalley G. H.
40 Hutchinson William
42 Saddington Thomas
44 Warwick Samuel
46 Barncastle Edmund D.
48 Whealey Mrs. Sarah
50 Andrews William
54 Johnstone Peter
56 Minett T. W.
58 Mortenson Olof
60 Bull Mrs. Sarah
62 Willetts Charles
64 Hansford George
66 Kitchen A., house agent
68 Henry Archibald
70 Plant John H.
72 Hales Owen
76 Boon Mrs. Emily
78 Baldwin Mrs. Annie
80 Thomas Frederick, signwriter
82 Byrnes John Joseph
84 Lymer William H.
86 Rawson Joseph
88 Harrington Mrs.K,
Munni street—Harold street
94 Henriksen James, confectioner
100 Holsted Charles, fuel merchant
102 Piper Henry
104 Moore Charles
106 Jones Thomas
108 Pond Alfred
110 Knight Henry
112 Reed Thomas
114 Blake Archibald
116 Baldock William
113 Boot Frank
120 Murphy Henry
122 Ashton Ashbury
126 McDermott Francis
130 Wrather Mrs. Teresa
132 Woodford Arthur E.
134 Elliott Albert
136 Buckby John
138 Bell Mrs.
Harold Street-North side
Union to Angel street
11 Lawrence John
13 Love Walter T., storekeeper
Gowrie street
17 Fane William C.
19 Martin Patrick
21 Craven Mrs. Annie
23 King Robert L.
25 Perry Paul
27 Garde Mrs. Eliza
29 Rockliff Mrs. E., grocer
South side
2 Hogden George E.
16 Reidy Maurice
18 Innies Mrs. Ada
Gowrie street—Islington street
22 Goddard Mrs. John
Taylor Reuben
24 Sallat Mrs. M.
26 Cuff William
28 Stone John H.
30 Cope Henry
Angel street
Harrow Road
Edgeware road to Juliet street
Francis street
10 Knox Joseph
8 Jones John H.
4 Wardell Mrs. Emily
2 Woods Frederick
Hawken Street—East side
Alice to Laura street
2a Brookes Mrs.
2 Heptonstall Isaac
6 Fernley Mrs. Hannah
8 Houston E. M.
West side
1 Miles William, fuel merchant
3 Turner Mrs. Jane
5 Minister George, grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 De-Mello John
15 O’Grady Mrs. Margaret
Holmwood Street—South side
King street to Pearl lane
2 Randall Charles W., compositor
4 Thurkettle Samuel
6 Nield William
12 Troy Michael J.
10 Carter Claud
20 Mariette Charles
22 Barnes Leonard
24 Brooks James
26 Hazlewood George
28 Bebb Mrs. Annie
30 Brown Captain Charles F.
32 Tweeddale William
34 Clark William H.
36 Buckley Timothy
38 Warwick T. H.
40 Bull Thomas
42 Chaseling Mrs. Elizabeth
44 Steadman Mrs. Marie
46 Healey Mrs. Margaret
48 Brown David
50 Dolph Sidney H.
52 McRae Murdoch
54 Seach David
56 Cameron James
58 Guy William H.
60 O’Neill Eugene J.
62 Pickering John
64 Gooley John
66 Edmonds Mrs. Naomi
68 Ireland Frank
70 Nicholson George
72 Arnold Frederick
74 Gray Percival
76 Banfield Henry

WOOD & COMPANY: SUPPLY FLORAL TRIBUTES OF EVERY DESCRIPTION. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN & SONS,


452 Hol NEWTOWN. Jam

Holmwood street continued —
North side
1 Haining T., “Leonore”
3 Giffin Arthur
5 Turner Stephen
13 Glover Thomas, ” Mouramba ”
17 Dalziel J. F., ” Waratah ”
21 Watt Alexander
23 Braye Miss C., teacher of music
27 Gould Henry
31 Langley William T.
35 Tranter William
37 Clancy John
41 Harrington John
45 Lundy George, van proprietor
47 Foster Albert
49 Hill Philip
51 Lees Alexander
53 Little James
55 Tuck Frederick
57 Gentle Emanuel

Holdsworth Street—East side
Wilson street to railway line
2 Creese Alfred
4 Ward Patrick
6 Doran Joseph
8 Piper Augustas
10 Dickey Andrew A.
12 Graham Robert
14 Reid William
16 Lockwood James
18 Page Richard
20 Sullivan Jeremiah, builder
24 Dennis Joseph G.
26 Badham Stanley
30 Craft William
32 Morgan Mrs. T.
34 Reid Robert
West side
1 Byrnes William
9 Crowe John
11 Fisher Mrs. Isabella
13 Crowe John. Jun.
15 Campion William
17 Jones Henry

Holt Street
King to Cottage street—Bailey street
Station street
Green Arthur, fuel merchant
2 Wilson Charles
4 O’Connell Michael John
6 Dickie John, guard
8 Cullinan Mrs. Ellen
10 Macready David
12 Orr Mrs. Agnes

Hopetoun Street—West side
Off federation road to Camperdown
boundary
2 Flanagan Daniel
4 Young Michael P.
6 Bower Thomas
8 McGregor James, builder
10 McLure Robert
12 Ganter John
14 Wiley John
16 Mitton Joseph
18 King William
20 Triggs Sidney A., signwriter
22 Ferguson William
24 Blane Charles
26 Bartle Philip
28 Shankelton William D.
32 Darbon Leonard
34 Griffiths William
36 Berry Mowbray
38 Shaw Edward J.
40 Champley George
East side
Breen Edward
Clothier Alfred
Davis John W., “Balcaskie “
Wallace Mrs. Frances, ” Balcarras ”
Steele Robert

McKelly Miss M., ” Kingswood”
Givins John, ” Luddenham “

Hordern Street—East side
201 King street to Raper street
1 Collins John, sen.
3 Bohrsman Mrs. Elizabeth
5 Loveridge William Loveridge Robert
7 Duncan William
Mechanic street
13 Bleyer Mrs, Annie
15 Dymond Thomas W.
17 Clarke Frederick
19 Murphy Thomas
21 McIntyre Mrs. Agnes
21½ Edge Thomas
23 Calendar Thomas, stonemason
25 Collins John.jun.
27 Davies Walter E.
29 Langland Thomas, grocer
Victoria street
31 MeGee Lawrence, teacher of dancing
33 Phillips W., fireman
35 Williams Anselm
37 Taylor Thomas Edward
39 Brophy Joseph P.
41 Markham James
43 Everett Stanfield
45 Broadley Joseph, blacksmith
47 Jarvis Stephen
49 Scott Herbert
Prospect street
51 Fairburn Thomas
55 Turner George
57 Martin Frank
59 Pincham Charles
61 Fonville Belmont
63 Ralph Henry H.
65 Biemann Charles
67 Taylor Mrs. Sarah
69 Crowe Charles
71 Auckland Mrs. Annie
Chalder street
73 Burton Arthur
75 Crocker Henry
77 Rice Frank
79 Hourey Martin
81 Francis George
83 Martin George
85 Hardaker Arthur
87 Nathaniel John
89 Baldock George
91 Schuetrumpf Carl
93 Stone Thomas
West side
2a Williams James
2 Jones John, plasterer
4 Kerr William
6 Seaton William
8 Campbell Valentine
10 Machan Joseph
12 Monies Edward J.
14 Greenup Henry
16 Stanley Edmund
18 Frankish John R
20 Broadley J., stables
22 Landsdown George
Mechanic street
26 Raynor George
28 Matthews William J.
30 Brooker Edward
32 Heather Charles
34 Kilkeary Martin
36 Cox Mrs. Sarah
Victoria street
38 Baldock Alfred, coacbbuilder
40 Hubbard Frederick
42 Wootten William J.
44 Charleswood James
46 Patterson Turnbull
48 Stockdale James A.
50 Poseny Mrs. Sarah
54 Glynn Alexander

56 Fuller Benjamin J.
58 Slater John, fuel merchant
Prospect street
66 Oliver William
68 George Alfred
70 Crowe John
72 Brenton William, shipwright
74 Crotty Timothy
76 Arnold Henry
78 Heard John
80 Taylor Mrs. Grace H., midwife
82 Pearce James
84 Cook George
86 Roberts Frank
88 Heggie Ferguson
90 Coleman Albert J.
92 Allison Mrs. Maria
94 Johnson Benjamin
96 Hoger James
98 Goodwill Joseph
100 Granville Michael
102 Schuetrumpf Carl, jun.
104 Toohey Thomas
106 Poulter James
108 Halliwell William
110 Blackburn Charles, grocer
Raper street

Iredale Street—West side
Union to Angel street
75 Hamilton Robert
78 Johnson Henry W.
71 Mundy James H.
69 Temple Arthur
67 Pettigrew Hugh
65 Bollard James
63 Pemberton Mrs. Annie
61 Kilgannon Martin
29 Mulquin Thomas
27 Morgan Frederick
25 Burridge Mrs.
23 Pritchard Thomas J.
21 Kearns Francis
19 Allen James, boot manufacturer
19 Allen Misses, teachers of dancing
East side
2 Kirkwood Alexander
4 Eaton George M., wheelwright
6 Lewis Joseph
8 Eaton Thomas Edward
10 Fleming Sydney
12 Eaton Mrs. Emma
14 Pinfold Mrs. Elizabeth
18 Delprado Francis
20 Howe Alfred
Gowrie street
26 Clifford Mrs. Maud, grocer
28 Melville Thomas
34 McKee Mrs. Mary
36 Carven Edward D.
28 Marchant Thomas

Islington Street—(see Gowrie
Street)

James Street—North side
Edgeware road to King’s fence
2 Stevenson James
4 Eldridge George
6 Villiers George F.
14 Shubrook Mrs. T., van proprietress
16 Kelson James
18 Passmore Mrs. Maude
22 Even Alphonse, dye works
South side
1 Bennett Alfred J.
3 Lawler Mrs. Anastasia
5 Lawler Richard A.
9 Galway A., ironmoulder
11 Wiidman John R.
13 Main Bert
15 Wild Robert
17 Ryan Lachlan P.
21 Gatley Albert
23 Roach Mrs. Margaret


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


Joh NEWTOWN. Kin 453

25 Wilkinson William, sen.
27 Gatley Mrs. S. C.
29 Stevenson William
31 Hickey James

John Street—East side
May street to Wells street
1 Kircher August, storekeeper
3 Rapp Joseph
5 Forbes William O.
7 Fitzgerald Alfred
9 Whatmore Mrs. Julia
11 Williams Edward
13 Smith John
Goodsell street
John street railway crossing—James
Trimble, gatekeeper
Lord street—Maria street—Wells street
West side
Newtown Brick Works—S. Speare,
proprietor; A. H.Collings, manager
Maria street
4 Moroney Charles

Juliett Street—East side
Harrow to Enmore road
46 Dellit Albert, “Villa Milano”
42 Wall Roden,” Gostwyck “
36 Skepper Henry
34 Miller Thos., com. traveller
32 Riemenschneider Mrs. Fleurette, “Con-
cord”
30 Fahey Richard
28 Williams John
26 Nutt Edwin S., compositor
24 Radley Kendrick, bootcloser
22 Garven James
20 McNeil Alexander
18 Foster Thomas G.
17 Woollmans Charles
14 Coleman Spencer
(West side, see Marrickville)

Keig Street—South side
Station to Reiby street
2 Bently Richard, milk vendor
4 Eadie Mrs. Margaret
6 Sewell H. T. B.
12 Organ Benjamin
14 Chessell Mrs.
16 Lightfoot Richard
Heuschkell Carl
18 Montgomery Alfred J.
20 Hodge Richard
22 Drew Reginald H.
24 Beattie John
26 Clarkson Henry
28 Langford Alfred
30 Peters Jas.
32 Johnson Walter S.
34 Liddle James C. E. W.
36 Pocklington Charles
38 Firth Edwin W.
North side
9 Dorahy Hugh, “Norwood”
11 McGuckin John
13 Thorn Mrs. Ellen
15 Cox Walter
17 Amess William
21 Rath Leo J.
23 Walmsley Thomas H.
25 Clark Mrs. Martha
27 Jones Leonard L.
23 Frost Charles
31 Simeson William
33 Newell George R., painter

Kent Street—North side
College to Ferndale street
1 Holmes William
3 Leech George
5 Duncan Thomas E.
7 Galway J. D.
9 Perigo W. G.
11 McCauley John
13 Hardy W. H.

19 Abbott Arthur
21 Adams Henry, carpenter
23 Parker Albert J.
25 Henwood Arthur
27 Watkins James R.
29 Knudson John V.
31 Nesbitt Robert
35 Smith Reginald
37 Keane Ernest
39 Neville Patrick
41 Sellmer Henry
43 Lane Mrs. Eliza
45 Smith Frederick
47 Harvey Richard
49 Cook Henry
51 Talbot Mrs. Mary E.
53 Power William
55 Hadley Preston
57 Huxtable Henry
59 Robinson Charles
61 Jory Christopher
63 Pollett George
South side
2 Biggs John, ” Camdenhurst”
8 Patison Rev. W. L. (Cong.), ” Dione ”
14 Lee George
16 Fennings Henry
18 Stephens Charles H.
20 Wood William
24 McKaig Mrs. Mary
26 Hart Henry
28 McKendry James C.
30 Goyen Frank
32 Woodhead Arthur
34 Beuley Mrs. Catherine
36 Rea Charles

King Street North—North side
Bligh street to railway bridge
Bligh street
1 Craig Gordon, physician and surgeon,
“Waratah”
3 Mitchell E. H., compositor
5 Smith Frederick
7 Blakney and Sons, blindmakers
9 Middleton F. W.
11 Rogers James
11a Short Frederick, dealer
15 Williams Mrs. M. A., confectioner
17 Cansdell W. J., hairdresser
19 Stone T., butcher
21 White Horse hotel — Mrs. Isabella
Duffy
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Downes Clara, dealer
27 Thomas Henry, bootmaker
29 Meldrum H., grocer
31 Chinnery William, oyster saloon
Little Queen street
33 Barker Alfred T.
35 Peterson Edward F.
37 Slattery Mrs. Bridget
39 Walker Misses, dressmakers
41 Rutherford William
43 Hurley W. H., butcher
45 Robertson N., newsagent
47 Gordon Charles P., hairdresser
49 Davis Mrs. E., dealer
51 Austin Mrs. Sarah
53 Haxby John, bookseller
55 Newton Frank
57 Floyd Mrs. S. A., registry office
59 Frederiksen P.. bootmaker
61-63 Williams James H., coach builder
and harness maker
65 Craber Henry, bookseller
67 Simpson Henry
69 Williams J. R., saddler
71 Hill Charles, bootmaker
Richard E. H., art metal worker
The Stephens Manufacturing Co.
73-75 Williams James H., skating rink
and music hall
75 Canty J. M., estate agent

79 Smithers William, jun., locksmith
81 Upton Mrs., typewriter
83 Viney Mrs. E., dressmaker
85 Nelson C., pictureframe maker
87 Macpherson Mrs. Mary, laundry
89 Dunsmore John, bootmaker
91 Porter Charles, whip manufacturer
Ramster Thomas, saddletree maker
93 Brennan Patrick., fuel merchant
99 Hyndman and Craig, zinc founders
101 Rydge William H., confectioner
103 Thomas Harold, bicycle works
105 Martin Miss E., fancy goods
107 Evans L., greengrocer
Prince of Wales hotel — Katherine
Whalan
Elizabeth street
111 McGilchrist W. and R., grocers
113 Bates W. H., hairdresser
115 Flood Mrs. C., small goods
117 Everingham J. C., dentist
121 Cox William R.
Cox The Misses, costumieres
129 Goldsmith Miss A., private school
131 Castle and Stuart, furniture w’honse
133 Sharp Henry, fruiterer
135 Wise George, general dealer
137 Miller Mrs. E., confectioner
141 Warburton Richard, plumber
143 Stone Alfred, grocer
Missenden road
145 Marlborough hotel—Dick Collett
147 Miller C. H., butcher
149 Maddocks G., hairdresser
151 Wood James, newsagent
151a Hartley F., watchmaker
153 Licciardi Anthony, fruiterer
153½ Donaldson Mrs. Alice, fishmonger
155 Warley C.H and S., grocers
157 Milton hotel—R. J. Elliott
Stephen street
159 Stevens George, chemist
161 Pearce F. C., ham and beef shop
163 Atkinson Ernest, fruiterer
165 Booth John, fishmonger
167 Condon Brothers, butchers
169 Goldberg Leon, fruiterer
171 Perry Fred., hairdresser & tobacconist
173 Ellis W. J., bootmaker
O’Connell street
175 Perfect Tea Co.—C. M. Fremlin, mgr.
177 Saranto Bros., fruiterers
181 Dan Joseph, draper
183 Sleeman Morris, pawnbroker
185-189 Lewis Nat, draper
191 Trasey Arthur, furniture warehouse
193 Gillespie Mrs. Eliza, florist
195 Taylor Samuel, umbrella maker
197 Donato Bartols, fruiterer
Egan street
189 Currie George, pastrycook
201 Wright Bros., bootmakers
203 Kussman David, tailor
205 Lane Charles J.,J.P., oil and colorman
207 Beale and Co., Ltd., piano manufact’rs
Grono J.
209 Perry & Co., newsagents & stationers
211 Brockenshire A. E., surgeon dentist
213 Booke Miss E., dining rooms
215 Beach Madame Annie, herbalist
217 Hilliards G., tobacconist
219 Goldberg Maurice, pawnbroker
Hordern street
221 Shakespeare hotel—James Pithers
223-227 Prince Henry, grocer and provision
merchant
229 Collard E. J., butcher
231 Dumbier John, fruiterer
233 Teague Patrick, refreshment rooms
235 Broadley Bros., provision merchants
237-239 Hughson M., china and glass
warehouse
Church street

WOOD & COMPANY: TEACH THE EMBALMING PROCESS. SYDNEY.

VISIT ANTHONY HORDERN’S NEW STORE,


454 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued—
241 Greenwood and Son. seed merchants
243 Pratt Geo., grocer
245 Platton W. F., bookseller
247 Natoli and Costa, fruiterers
249 Newtown Tailoring and Clothing Co.
—I. Levy, proprietor
251 Anderson Mrs. Emily, milliner
Scates Charles D.
253 Ward and White, refreshment rooms
255 Costa Nichola, fruiterer
257 Davis Joseph, butcher
259-261 Sweet Brothers, drapers
263 Goldsmith Frank, boot importer
265 Rigg Miss, milliner
267 Snelling J. E, jeweller and fancy store
269 Bowers Thomas, hairdresser
271 Easterbrook C., confectioner
273 Earnshaw Wm.. confectioner
275 Westhoff Mrs. G., confectioner
277 Lamaro D., fruiterer
279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent
Mary street
281 Williams William, chemist and dentist
283 Lee Joseph, fruiterer
285 Cricketers’ Arms hotel—Albt.
Beaumont
287-289 Herton A. G_ boot store
291-293 Brennan Daniel, draper
299 Hatte C. G., Ltd., photo studio
299½ Hatte’s Arcade—
Marie Madam, palmist
Smith J. H., wigmaker
Woodhill Albert, confectioner
Newtown Printing Works—A. E.
Johnston
Central Phonographic Co.
Fossey John W., tailor
Baker Mrs. E., music store
Hatte C. G., Ltd., furniture warehouse
Calman J., wigmaker
Bray Miss, milliner
Delley C., refreshments
Watson Walter, billiard room
Coucom Miss F., dressmaker
The Excelsior Clothing Co.—Miss K
McRae
Duncan Miss, costumiere
301 McLachlan George, grocer
303 Batt Henry, butcher
305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot
importers
Bryant Thomas
Graham Angus
309 Sargent F, H.. pastrycook
311 Simmons Mick, tobacconist — A.
McCabe, manager
313 Bailey Joseph, ham and beef shop
315 Lockman A. H., hatter and mercer
317 Flanagan F. V., boot importer
319 Green Brothers, grocers
321 Buckman Albert, billiard rooms
323 Oxford hotel—Henry May
Eliza street
325 Commercial Banking Company, Ltd.
(branch)—Walter H. Goddard, J.P.,
manager Evans William D.
327 Bank of Australasia—J. S. Ranclaud,
manager
South side
Forbes street
2 Barden and Co.. estate agents
6 Snudgen Percy, hairdresser and
tobacconist
8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks
10 Anderson Florence, ham and beef
12 Turtle and Son, fruiterers
18 Eastern Tea Co.—Harold Fox,
manager
20 Burrows Richard, grocer
Queen street
22 McGrigor Maud, confectioner
24 Stevens W. B., cycle works
26 Cole Mrs. J. S., dressmaker
28 Roberts J., music warehouse
30 Lucock Bros., picture framers
32-36 Castle J. and Sons, art metal works
38-42 Baldick J..coachbuilder
48 Lawson W. M., artistic woodworker
Fitzroy street
70 Phillips William, produce store
Georgina street
94 Williams William, dealer
96 Wright William, produce merchant
102-104 Oldham Jabez. dealer
106 Callaghan William
108 Craig and Co., printers
110 Orr C. S., bicycle manufacturer
112 Ord C. H., estate agent
Ord P. L., tea dealer
Hartley Frank watchmaker
114 McManus J. J. F., dentist
116 Empson H.. tailor
120 Bertram David, plumber
122 Grant N.. clothier
124 Jarman Bros., boot manufacturers
126 Juleff Henry, stoveworks
128 Jarman W., hairdresser
130 Horsey James, fruiterer
132 Vitadatio—Miss McArthur, agent
Bucknell street
134 Selig Jacob, pawnbroker
136 Selig Miss Q., dyer and cleaner
138 Peterson C. M., bootmaker
140 Holborow Isaac, hairdresser
144 Dwyer William, coachbuilder
148 Hill Rowland, fruiterer
150 Gardiner C., hairdresser
152 Hall J., dyer and cleaner
154 Strumillo F.. music store
156 The Elliott American Herbal Co.
158 McVie T. A., bootmaker
160 Wright Jas. W.. wholesale tobacconist
162 Drummond G. J., furniture dealer
164 BULL W. N.,
Undertaker, Embalmer, Carriage
Proprietor, and Livery Stable. Tel
No. 9, Newtown
166 Drummond G. H., furniture shop
168 Fleming A., bootmaker and saddler
170 Jeffreys W. and son, chairmakers and
upholsterers
172 Pascoe W., herbalist
Watkin street
174 The Rugby hotel—Archibald Laing
176 Miller Frank C., photographer
178 Tiley Mark, restaurant
180 Dunn John, tobacconist
182 Scott N. H., tailor
184 Leathart Henry, refreshment rooms
186 Thomas and Co., booksellers
188 Conomo A., fish and oyster saloon
190 Hunt L. and Sons, grocers
192 Solomon M. and Sons, tailors
194 McPhair Mrs. Emma, confectioner
196 Clark Marcus & Co., Ltd., piano
depot
198 NEWTOWN CHRONICLE and
Marrkiville Weekly Review
Suburban Newspaper Printing Co.,
Walter C. Macdougall & Co., pro-
prietors
202 Kelly J., tailor
204 Nelson M. C., grocer
206 Madden R., bootmaker
208 Hartley F. W., undertaker
Brown street
210 Wright S., confectioner
212 Anglin K., grocer
214 Bennett J. T., hatter and mercer
216-226 Clark Marcus and Co.. Limited,
drapers, furniture dealers, iron-
mongers, crockery, etc.
228 Sim Alfred J., ham and beef shop
230 Abrahams and Molen, milliners
232 Harris J. E., jeweller
234 Fitzgerald Miss S., milliner
236 McEnery and Co., tea importers
238 Nickless E. K., music store
240 Pearce W., saddler
242 Pouldon Bros., jewellers
Whately street
244 Guille and Co., furniture warehouse
246-248 Pfeiffer R. C., draper
250 Boots and Gommeson, undertakers
252 Solomon Joseph, mercer and hatter
254 Bretterah J , restaurant
256 Singer Sewing Machine Co.—J. W.
Hayward, branch manager
258 Dreaper G. W.. ironmonger
260 Pattinson and Co., Ltd., chemists
262 Lloyd and Co., tea merchants
264-266 Guille & Co.. furniture
warehouse
268 Bank of New South Wales (branch)
J. J. Graham, manager
270 Moulang J., jeweller
272 Ollerenshaw C., hatter and mercer
274 Christie W., umbrella warehouse
276 Bannerman R., tailor
278 Gardiner and Co., boot importers—
Herford Enoch
280 Wehrle C., watchmaker
Methodist Church—Rev. W. Woolls
Rutledge, Rev. E. Fox
284 Methodist School Hall
286 Quartly E., oil and colour merchant
and contractor
288 Brogan Edward, tobacconist
290 Hobson T., draper
Erskineville road
Post Office—Joseph E. Lee, post and
telegraph master
294-308 Hatte C. G., Ltd., draper and
clothier
310 Savings Bank of N.S.W. (branch)—
A. J. Leggo, accountant
312 Newtown Leather and Grindery
Store
314 THORNE EDWARD, Tailor. Tel.
95, Newtown
Wilson street
316 Vermeesch Jack, hairdresser
318 Cousins Thomas, ironmonger
318a Pritchard W H., jeweller
320 Picone Bros., fruiterers
322 Comino C. A , oyster saloon
324 Bank hotel—George Lilya
Newtown Railway Station—J. L.
Morton, stationmaster
Newtown Electric Tram Sheds

King Street South—East side
Railway bridge to Rochfort street
326 Town Hall hotel—Robert C. Rogers
328 Jones Frederick. J.P., leather and
grindery store
330 Clifford and Co., estate agents
332 Norriss A. and Co., auctioneers
334 Fenton Mrs. Jane, milliner
Markets The
340 Sarjeant James, refreshments
342 Roberts Alfred C., hairdresser
Newman street
Newtown Technical College
Public School—D. T. Wiley, head
master; Miss K. Ryan, head mistress;
Infants’ School, Mrs. M Diekson
George street
St. George’s Hall
356 Richardson R.R., printer
358 Buzacott N. J. and Co.. property and
estate agents
358a Langmand J., watchmaker
360 Smith Alfred, tailor
362 Fieldhouse E. W., dentist
364 Huber Mrs. Louisa, restaurant
Congregational Church—Rev. J. T.
Warlow Davies, M.A..
382 Edwards H. and Sous, produce mer-
chants
Off—Harrison Bernard
384 Bradshaw Robert, general dealer


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Lau NEWTOWN. Lau 455

386½ Milne William
Walker William
388 Paton Mrs. W., artificial flower maker
390 Fairbank Lewis, machinist
Barker C., bootmaker
392 Schweikert Albert, farrier
394 Powditch Charles, bootmaker
396 Williams Mrs. A. L., restaurant
398 Rath Bros., coachbuilders
408 Smith James, builder
Norfolk street
424 Bruce Andrew
426 Eland William, artist
428 Mellor Thomas, music teacher
430 Graham Mrs., midwife
432 Letton W. H., dentist
444 Winton William H.
446 Lawler W., asphalter
450 Finn and Co., estate agents
458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale
pastry-cooks and bakers
Abel C. B., ” Essington ”
482 Murdoch S., laundry
Murdock J., house agent
484 Hayes Miss Amy, dressmaker
486 Budge Miss H., refreshments
488 Wilson William E., fruiterer
490 Kitchen and Eve estate agents
492 Parnell Mrs T. H.. dressmaker
494 Danglade Alfred, fishmonger
496 Aitken J., hairdresser
502 Mathers Sarah, confectioner
504 Goldsworthy John, cutler
St. John street
506 Moss J.. bootmaker
506a Knapp Mrs. F., dressmaker
508 Witts and Dibble, bakers
510 Oliver W., jeweller
520 Jordan Mrs. Jane
524 McLoughlin Mrs, dressmaker
526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S.
530 Ryan T. D., house agent
532 Lance Arthur, fish shop
532a Roby Mrs, dealer
532b Lance E .J., refreshments
532c Reed Robert, bootmaker
Angel street
534 Davies J. H., monumental mason
540 Troy M. J., produce merchant
542 Esplin and Willard, engineers
546 Bull and Co., wood benders
550 Chaffer F. E., wood turner
554 Slater Alfred
556-562 Wainwright George, general
dealer
564 Gilbert C., blacksmith
Union street
590 McMahon Mrs. B., grocer
Talty James
592 Miggins Miss, dressmaker
594 Melly R. M., hairdresser
596 Ferguson James
598 Short Mrs. W., nurse
600 Morrissey Mrs. B.
606 Cullinan Martin T.
608 Press Henry
610-612 McKechnie James, saddler
616 Schweikert John G.. farrier
Rochfort street
(For continuation, see Erskineville)

West side
329 City Bank of Sydney—
J. A. Ross, J.P., manager (branch)
331 Morris H., tobacconist
333 Drummond George, confectioner
335 Lock G. and Co., grocers
337 Smith R., ham and beef shop
339 Serbutt James, hairdresser
341 Palmer Mrs. L. M., confectioner
343 Maynard Henry, fruiterer
345 Trahair James, bicycle depot
347 Grimm Miss M., stationer
349 Swinbourne G. C., boot importer

351 Tiplady E., confectioner
353 Hughson M., china and glass store
Hutchinson J.
355 Barnett G. V., J.P., dentist
357 Perkins C. J. & Co., booksellers
359 Macready H., stationery & fancy goods
361 Keesing B. H., pawnbroker
363 Olson A. H.. chemist and dentist
365 Browne, Hilton and Co., florists and
seedsmen
367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
369 Malquiny J. J., bootmaker
371 Kevin Edward A., grocer
373 Fraser Rena, confectioner
375 Ward Bros., fish shop
377 Tye Alfred, hairdresser
379 Macready Hugh, furniture warehouse
Short street
381 Jackson Ernest, butcher
383 Manser Edward, fruiterer
385 Chislett G. E., boot importer
387 Sandringham hotel—John Higgins
391 McDonald W., grocer
393 Francis William, fruiterer
395 Berkman William, pawnbroker
399 Campbell W., hairdresser
401 Reddel Otto, wine shop
403-405 Lees J., fruiterer
407 Jackson Albert, butcher
409 Pattison S., W. and C., growers
Holt street
411 Stonehill G. H., saddler
413 Curtis M.. grocer
415 Lennon Miss, milliner
417 Sheen A., hairdresser
417a Aitken Mrs., fancy goods & stationer
419 Garden Miss, milliner
419a Rothery Mrs, S., ham and beef shop
419b Dixon James, bootmaker
423 Burnet Bass, tailor
425 Grounds W. T., fish shop
427 Drinan D., clothier
429 United Australian Tea Company
431 Davis Henry
433 Burton H. L., general dealer
435 Laffy Mrs. Elizabeth
437 Phillips William H.
439 Lanyon C., plumber
441 Morgan Hugh, furniture dealer
443 Witts William, fuel merchant
447 Bloom Emanuel, pawnbroker
449 Grounds T., modeller
St. George Dr., physician and surgeon
451 St. George H., chemist
453 Schofield Ernest, butcher
455 Hafer H., watchmaker
457 Cooper J.. fish shop
457a Souter William C., tobacconist
459 Hughes Mrs., milliner
461 Scurr G. H., ironmonger
483 Johnson M., greengrocer
465 Fenton Mrs. J.. artist
467 Aldous Mrs. Lyna, wine shop
469 Dallimore W., picture frame maker
471 Alcock John, ham and beef shop
473 Knight Mrs. Mary, greengrocer
475 Preston J., grocer
Camden street
International hotel—Leon Chessher
479 Irwin Mrs. A., ham and beef shop
481 Barlow Samuel, hairdresser
483 Beck Mrs. R. W., milliner
Beck R. W., estate agent
485 Sir William Wallace hotel—Ralph
Mason
489 Scotton W. H., greengrocer
491 Schneider L., news agent
493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder
503½ Wright T., bootmaker
505-507 Larsen Fritz G., cabinetmaker
509 Southern John, jun., draper
511 Thomson J. J., J.P., plumber
513 Savage R. R., grocer
Alice street
515 Camdenville hotel—J. J. Kerrigan
517 Franklarid A. W., greengrocer
519 Owen Thomas, dealer
521 Agar Mrs. M.
523-529 Bussell Henry L.
531 Wayland J. E., baker
533 Johnson G. D., grocer
539 Watson R. D., ham and beef shop
541 Steele William, hairdresser
545-547 Wyatt Andrew, fruiterer
549 Jackson Alick, butcher
Holmwood street
Tucker Norman, bootmaker
Hudson A. J., chemist
Elliott Fred, tailor
555-57 Ball George A., grocer and produce
agent
Hume George R., butcher
Dickson street
559 Bell Jomes, greengrocer
561 Borland A., refreshment rooms
563 Rumsey Robert, paint store
565 Minns Edward J., sanitary engineer
567 Magnus Miss, draper
569 Finlay Clara, stationer
571 Castle W. and Co., grocers
575 Lingard Charles, fuel merchant
Wells street
577 Ackerley Mrs. K., confectioner
579 Rayment Bros., grocers
583 Williamson John
585 Tattersall Joseph
591 Morse and Co., coachbnilders
593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer
595 Jackson Alick, butcher
597 Botany View hotel—Owen O’Brien
Maria street
601 Miller William H., butcher
605 Montgomery Thomas, oyster saloon
609 Shilling James, furniture shop
611 Brett J., greengrocer
617 St. Aubyn Mrs. R. M., dressmaker
619 Madden Thomas H., bootmaker
621 Burling Charles, grocer
623 Kenny Thomas, fish shop
625 O’Brien Sidney, tobacconist
627 Kracht C., newsagent
629 Blamey Louis R., ham and beef shop
Lord street
631 United hotel— Patrick Rodgers
633 Francis Albert E., fruiterer
635 Reed C., bootmaker
637 Beston James, veterinary surgeon,
Illawarra railway bridge
639 Dalley Joseph
643 Poulton Arthur, stationer
645 West Ernest, tobacconist
649 Howard Jesse
651 Short William
653 Dugan John, saddler
Goodsell street
661 Wainwright C., general dealer
665 Dawes N.
667 Beattie John J.
669 Wilkie James, hairdresser
675 Stuckey Alf., hairdresser
679 Hayes W.. butcher
681 Goldberg Leon, fruiterer
May street

Laura Street—North side
Commodore street to Edgeware road
5 Pawley Mrs. Elizabeth
Pawley M. T. B. R.
7 Craven —
11 Bell Edward
13 Oxley James
15 Mackool Mrs.
17 Simpson William
Hawken street
19 Mossop John M., grocer
21 Brier Joseph
23 Fowler Albert J.
25 Pain Henry


WOOD & COMPANY: EMPLOY ONLY THE MOST COMPETENT ASSISTANTS. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM,


456 L’Av NEWTOWN. Lon

Laura street continued—
27 Erickson John
33 Pringle George
35 Pile Henry
39 Worsley George
39a Featherstone Gerald, ” Silver Tower”
Trescott terrace—
41 Bubb Henry
43 Pegg Arthur
49 Bice William
51 Hagley Burdett
53 Chambers Charles
55 Eland Frank
57 Riley Herbert
59 Weston Percy W.
61-63 Pawley James
65 Hatton Mrs.
Mary Methodist Church
South side
Camdenville Public School—John
Connolly, headmaster; Miss O’Neill,
headmistress; Miss E. Dalzell, head-
mistress infants’ school
2 Gayley George
4 Melville Frank
6 White Herbert, van proprietor
10 Andrews William
12 Wilson Robert
14 Croshaw George
16 Warren Francis
18 Mills —
20 Stockham Anthony
22 Dalton Charles F.

L’Avenue Park
Off Georgina street
1 Thruchly John
Thruchly Mrs. Georgina
2 Martin William
3 Keating Mrs. Julia
5 Thruchly William
6 Olegg William C., solicitor
7 Thruchly Mrs. Arthur E.
8 Olliver Mrs. Mary
12 Cullen Miss Kathleen
14 McMillan Miss Elizabeth
15-16 Johnson Mrs. A. B.
17 Perry Alfred
18 Goddard Edward
20-21 Ford Miss Elizabeth
22 23 Curtis Richard

Leamington Avenue
Holdsworth to Pine street
59 Brogden Arthur
57 Elliott Robert
55 Williams Percy, accountant
53 Carroll Mrs. James
51 Purvis Robert
49 Hull Edward James
47 Saldern John
45 Gallagher Patrick
43 Kennedy Thomas
41 Campion John
39 Olorenshaw William
37 Strain James
35 Westman Raymond
33 Giles J.
31 Bourne F. J.
29 Furse Thomas W.
27 Walker Arthur
25 Mackenzie John
23 James Samuel D.
21 Loader James Richard
19 Brown Henry
17 Wood Thomas
15 Sharp Charles B.
13 Craddock John V. C.
11 Burnes Charles, miller
9 Callaway Richard A.
7 Reidel George
5 Lahay Francis
3 Connor Hugh
1 Young John

Lennox Street—North side
Bedford to Church street
St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean
Slattery
Wellington street
109 Hughson Malcolm
Regent street
91 Beech Samuel, patternmaker
89 Ferris Isaac
87 Collis Walter
85 Symons William
83 Foster John
81 Mack J. A., architect
79 Rutledge John
77 Henwood Mrs., teacher of music
Denison street
75 Schmidt Mrs. Sarah
73 Combellack Mrs. Mary
71 Fisher Thomas
69 Bailey Miss S. A.
67 Post J. F., fuel merchant
Australia street—Church street
South side
Wellington street
114 Ward John, carrier
112 Flaherty Miss M.
Regent street
106 Fairbairii Joseph H.
104 Hurley John
Marguerite Madam
102 Hoffman Mrs. Bridget
100 Moore Thomas G.
98 Green Robert T.
96 Mottram Charles
94 Courtney Mrs. Susan
94a Swift Mrs. Mary
Denison street
92a Smith Charles D.
90 Ewing Henry
88 Rowswell William
86 Holland William
84 Marks Daniel
82 Bowman Frederick
80 Hunter John M.
78 Cook Thomas H.
76 Humby Alfred
74 Reed Charles O.
72 Ferris James
70 Banks William H., grocer
Australia street
Courthouse hotel—Charlotte Russell
Eliza street
56 Hooper Mrs. Jane
54 Sullivan Mrs. Mary
52 McCormick Peter
50 Straney Francis
48 McWhinnie William
46 Polker William
44 Coombes Joseph, laundry
42 Johnson Charles
40 Whiting Oliver W.
38 Hermes Ernest
Mary street
Andrews Ernest and Co., wood turners
30 Cheeseman Robert
24 Butler James, contractor
22 Beckman Alfred
20 Chaffey Henry
18 North William
16 Bulmer Emanuel
14 Hudson James, plasterer
12 Dee Henry, plumber
8 Oswald George
4 Samuels Mrs. Winifred
2 Watson James
Church street

Lewis Lane
Off 34 Regent street

Liberty Street—East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cavendish street
1 Stirling Mrs. Catherine

3 McDonald William
5 Tynan Mrs. Margaret
7 Cahill John
11 Banfield Mrs. Blanche
13 Robinson W. G,
15 Greenwood W.
Cambridge street
31 Pearce Miss Elizabeth
33 Chester Donald
Newcomb Robert, grocer
London street
49 King Mrs. Sarah
53 Wilson James W.
57 Howarth Mrs.
Gladstone street
59 Somerville Thomas, storekeeper
61 Holloway Mrs. Louisa
63 Meyer Frederick G.
65 Whitaker H. E.
67 Salisbury Mrs. Janet
69 Wenholz Mrs. Emily
71 Coyle Miss Hannah, school teacher
(For west side, see Petersham}
Linthorpe Street—North side
Off Erskineville road
2 Maloney Lawrence
4 Ryan Mrs. Catherine
6 Hatley Alexander
8 Dybell Miss Linda
10 McNamara Mrs. Elizabeth
12 Oakden Reuben
14 Wormald G. P.
16 Langley Miss Lily
18 Ella Mrs. E., school teacher
20 Hudson William H., estate agent
22 Hardge Anthony
Webster Mrs William, ” Killara ”
South side
1 Gommesen Jos., engineer, “Kelbourne”
3 Ryan Miss Kate,” Myola”
Little Commodore Street
1 Wade Edgar
2 Mason Mrs. Minnie
3 Finlay Henry T.
4 Boyan Francis

Little Queen Street—West side
King to Bligh street—Campbell street
2 Barnsley Mrs. Jane
4 Thompson Mrs. E.
8 McDonald Clarence
10 Hagan Felix, bootmaker
14 Good William C.
16 Chapman George A.
18 Smithers George
East side
1 Potter Edward
5 Cortis James
7 Cain Francis
9 Dillon Patrick
11 Lusted William
13 O’Brien James
London Street—East side
Enmore road to Liberty street
1 Yeo James Edward
3 Holdsworth Miss Jane
5 Marlborough Mrs.Cecilia
Todd E., grocer
Belmore street
9 Mayne Thomas
11 Breadley James
Breadley Miss L., teacher of music-
13 Jackson Thomas, builder
15 Gross Mrs. Dora
17 Harvey Robert
19 Harvey James
21 Stewart Hugh H.
23 Fletchor James
25 Duncan Alexander J.
27 Dunn Thomas C.
29 Richardson C. T.
31 Cody John, grocer
Charles street


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

WHERE ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES ARE.


Lon NEWTOWN. Mar 457

33 Harris John
35 Weldon Mrs., midwife
37 Bindon Miss L.
39 Pownceby Thomas, bookbinder
41 Isherwood Mrs. Elizabeth
43 Shinnick Arthur E.
45 Slack Charles L.
47 Cheadle W. B.
49 Miller Frank
51 Whitney George
53 Wilkinson Ernest
55 Justelius Mrs. Lydia
57 Miles Mrs. Jane
59 Hughes John
63 Robinson William
65 Curran John P.
Augustus street
67 Veitch Mrs. Ellen, boardinghouse
69 Day Mrs. Amelia
71 Thompson Wilfred C.
5 Edgar Mrs. W., ” Pretoria ”
West side
2 Earle Albert.”Minnawarra”
4 Fraser Misses C. and M.
6 Royer Charles
8 Milne David
10 Flaherty Mrs. M. T.
12 Pierce H. W., “Emmaville”
14 Evans Alfred, ” Essexville”
Evans Lawson, clerk
16 Lucas Frank, ” Montrose Villa ”
18 Donaldson John M
20 Gibson Charles, “Hazeldene”
22 Walker W. J. Walker F. J.
24 Dunn Henry L.
26 Lucas Alfred
28 Reddall T. A., J.P.
30 Burbank A. E.. dentist. ” Surrey ”
32 Neill Arthur, ” Roseville ”
34 Lane Mrs. Susan, ” Arcadia ”
36 Vercoe Frederick, “Gordon Cottage”
40 Richards Louis
48 Ferguson Robert J,
50 Newcomb Robert

Longdown Street—North side
O’Connell street to Trocadero
2 Robertson Arthur
4 Norton Mrs. Mary
6 Holmes James A.
8 McCarthy Joseph T.
10 Lancaster Charles
Susan street
12 Sharpe Emanuel
14 Robson John
16 Armstrong Francis
Missenden road
20 Bourne James
Elizabeth street
40 Maloney Thomas

South side
Rose street
3 St. Stephen’s School—Miss E. Benson,
mistress
Stephen street
5 Doyle Mrs, Emily
7 Maish Charles
9 Carter James
Missenden road—Elizabeth street
13 Johnson Rowland

Lord Street—North side
King street to Edgeware road
5 Turner Frederick
7 Hart W. H.
9 Duffy William
11 Cnnningham William
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu, clerk
Off—21 Perry Benjamin
23 Goodsell J. A., barrowmaker
31 Burling Henry
33 Tandy P.

35 Smith Joseph
37 Johnstoii Mrs. Ellen
37a Lane Alfred
39 Smith John
41 Harris William
47 Ainsworth Mrs. Eliza
49 Reece Mrs. Kate, laundry
Faulknor Walter, plumber, “Poneke”
67 Taylor Mrs. L.
77 Pitty Walter J.
81 Walker Thomas
83 Sales Henry
85 Holmes William
87 Russell Henry
89 Farquhar Robert J,
91 Saul J. D., baker
John street
97 Huntley Percival E.
99 Wilson William
101 Edwards Edward
103 Dye John
105 Hart Henry
107 Nash George W.
121 Richards Herbert
123 Scott Frederick
125 Williams Edward
127 Friedlieb Mrs. Allen
129 Lewis Clement
131 Farrell Mrs. Mary
139 Naylor Thos.
139a Royston Elijah
147 Scott George
149 Dummett Stephen
151 Lovern William John
157 Graham James
159 Hewish Albert
161 Brown Mrs. Sarah
163 Burling Alfred
165 Robinson George
175 Clayton George
177 Boots Edgar
179 Kingsland James
South side
2 Spacey Samuel, ” Kelvin “
4 Dent Mrs. Mary
St. Peters Railway Station—Joseph
Attwood, stationmaster
62 Fowler Mrs. Harriet
64 Neill Luckie
66 McKinnon Mrs. M.
68 Smith Benjamin
70 Waugh Ben.
72a Stead Mrs. Annie
72 Delacore Winter
78 Maher Joseph Terence
80 Moorehouse Charles S.
88 Acheson Andrew
90 Fisher William
92 George William
94 Boulton J. H.
96 Drummond Joseph E.
100 Bennett John H.
102 McDonald Mrs. M.

Margaret Street—North side
College to Simmons street
1 Casey Miss Josephine
3 McColgan Thomas
5 Murray Samuel
7 Haybittle Percy
9 Shearsby William
11 Richardson William T.
13 Grant Thomas
19 Thompson Mrs. Flora
21 Terry W. H.
23 Pogmore James, sen.
25 Rath Arthur
27 Painter Joseph
29 Graham Miss M., teacher of music
51 McKillop Robert
Reiby street
South side
2 Tester Walter, ” Clifton”
4 Kretchmer Frank, ” Ramsey ”

14 Furlong George, “Clifton Cottage “
16 Hutton George W.
20 Dawson G., ” Garfield “
22 Pocklington Mrs. J. S.
24 Roach Thomas H.
26 Edwards Thomas
28 Cooper Geo.
30 Green A. H.
32 Cody Jas.
34 Pogmore James W.
36 Carroll Edward
40 McGowen Charles
42 Romes Mrs. Jessie
44 Cartwright Leslie G.
46 Bracegirdle Herbert
48 Beckmann Edward
50 Atkinson John
62 Mercer Alfred
54 Cartwright Edward
56 Gardiner Mrs. Thomas
58 Pascoe Thomas
60 Constable Mrs. R., greengrocer
62 Nisbet Mrs. Caroline, grocer
64 Gleeson John
66 Palmer Wm.
68 Morris Arthur
70 Slouck Charles
Simmons street
72 Mundelius Conrad, butcher
Ferndale street
74 Bolton Herbert
76 Barrett William
78 Insull William
80 Latimer William
84 McGuinness Henry, grocer

Maria Street—North side
King street to Edgeware road
1 Nelson F. A. R.
15 Scbofield Isaac, spinner
17 Poole John
19 Barker Charles
21 Stevens Richard M.
23 McGraw Joseph W.
25 Miller William
27 Guthrie Thomas, carter
29 Cummings Michael
31 Hanney Charles
33 Porteouss Philip
37 Nottle John
39 Cox Thomas
41 Martin Mrs. M.
43 Farr Mrs. M. A.
45 Davis Walter
47 White Thomas
53 Woolley William H.
55 Coburn Alfred
57 Tracey John
59 Stables John
61 Worrill Thomas
63 Geissler Ernest
69 Gentle Henry
71 O’Neil Thomas
87 Drinnan William, greengrocer
Stalgis S., butcher
John street
93 Leach George
99 Coley Albert
101 Egan William H.
103 Cadman Alfred
105 Cox William H.
109 Hewson Mrs. Mary
111 Lee Joseph
115 Mason Henry
119 Thompson Francis, bricklayer
121 Bunker William
123 Turner Aaron
125 Gentle Walter
127 Holmes Thomas
129 Nowack Mrs. Annie
135 Moate G. E.
137 Lancett Samuel D.
147 Fimister Mrs. John
161 Nelson Fred., ” Pine Grove ”


WOOD & COMPANY’S ASSISTANTS ARE THE MOST EXPERIENCED IN THE TRADE. SYDNEY.

EVERYTHING AT ANTHONY HORDERN’S NEW STORE,


458 Mar NEWTOWN. Met

Maria street continued—
165 Dege Herman
167 Bergmann William A.
169 Hogan Michael J.
175 Lees John

South side
2 Holley John
8 Foster George
10 Pivott Edward
12 Green Robert T.
14 Hanson Mrs. Maria
16 Chaffer Walter E.
18 Ryder Richard
22 Lenton Thomas
26 Fitzgerald John
30 Kirk David
32 Williams Robert
34 Astridge John
44 Carroll Michael
48 Kelso Mrs. Emily
52 Hancock Herbert, chaircaner
54 Maskiell Charles
56 Mogan Mrs. Bridget
58 Clarke Mrs. Jane
60 Chapman V. A. T.
64 Hanson Mrs. A. E.
66 Short John T.
68 Daggar Sidney
74 Bridge John S.
76 Pell William
78 Thompson Walter
80 Rowan George
92 Ottery Mrs. Frances
96 Townsend Edward, grocer
John street
106 Ward Mrs. Mary
112 Neal Henry
114 Edgar John G.
120 Stuckenschmidt Frederick
122 Sorensen Jens
124 Sweeting Louis
134 Palazzi Joseph P.
136 Harrison Aubrey
138 Dumbrell Arthur
140 Osborne George
142 White John
144 Vaughan Edward
146 Mungoven Patrick, van proprietor
154 Heath Archibald A., “Malvern”
156 Hilt Thomas P., •’ Mendip”
160 Ghiggino Dominick
162 Blake Alfred
172 Walshaw Alfred G.

Marian Street—East side
Enmore road to Sarah street
2 Thompson Mrs. E. A.
4 Barden Stanley F.
6 Palfrey Francis
8 Croft F., music teacher
10 Warren John, ” Buddawang”
12 Paine Thomas
14 Warne Frank
16 Corner William
18 Lucas James
20 Demeur Arthur
24 Robinson Henry, ” Maxwella ”
26 Ware W. J., ” Avoca ”
28 Henry Mrs. Amelia
32 Jones Thomas
34 Gibb —
36 Fleming Mrs.
40 Henry Sydnev
42 Ackermann John, ” Gladstone ”
44 Bird John, ” Garfield ”
48 Knox James
48a Vincent George
50 Piggott John, constable
52 Kirkham Mrs.
54 Phelps Henry
56 Pearce Edward
58 White Thomas W.
60 Matheson John, builder
64 Wellington William

66 Rooney James
72 McLeod Hugh
74 Hounsell Frederick G.
76 James William
78 Glover David A.
80 Gibson James
82 Tollfree Joseph R., “Roseville”
84 Henry Arthur E.
86 Olson Mrs. J., ” Elsinor ”
88 Wade Mrs. Mary, ” Stanford ”
90 Mood Mrs. Margaret
92 Brown Henry
94 Egling Mrs. Isabella
96 Stewert Arthur E.
98 Cumming Mrs., midwife
100 Egan John
102 Sanderville —
West side
3 Williamson Thomas
5 Mitchell—, constable, “Apsley House”
7 Peak Henry
Murden John
9 Platten Mrs., teacher of singing
11 Wright William
13 Dobbin W. F.
15 Irwin John E.
17 Walsh Daniel
19 Lloyd Mrs. C.
21 Andrews Mrs. Alice
33 Jenner R. B., ” Merrivale”
35 Green Mrs. E. J.
37 Piper John
Wilkinson Mrs. Caroline
39 Horsfield Miss, dressmaker
41 Marks Thomas
43 McIntyre Alexander
45 Rix Alfred John
47 Hill Mrs. H.
49 Makin Henry
51 Roberts S. J.
53 Hague Mrs. M.
55 Camp James T.
57 Warbrick William
Cross lane
59 Stephen Henry G.
61 Laughnan John
63 Alexander S.
65 Vine Thomas
67 Cannan Mrs. J.
69 Callan Mrs. E.
71 McCormack John
73 Meale Alfred
75 Hoether Wilson
77 Wolfe James
79 Green Henry
81 Douglas Lancelot
83 Moffat Gordon
85 Williams George
87 Turnbull Henry
89 Praine Archibald J.
91 Northwood Frederick J.
93 Lewis Mrs. Elizabeth
95 Stephens Mrs. Janet
97 Boyd George
99 Reardon J. E.
101 Woodham Arthur
103 Kennedy Mrs. Mary
107 Muller Andrew
109 Stanley John
111 Brown Alick
113 Mood John
115 Reynolds William
117 Hems John

Mary Street—East side
King to Lennox street
1 Russell Reuben
Russell Mrs. Marion, midwife
3 Lee Samuel Joseph
5 Dark Solomon
7 Phegan Frank
9 Conroy Michael
11 Cronshaw A., tailor
13 Culbert Thomas

15 Cohen Henry
17 Andrews Ernest and Co., embalmers
and undertakers
West side
Empire Billiard Rooms—Edw. Burke
8 Baker William H
10 Berrell Mrs. Isabella, dressmaker
12 Russell Mrs. Elizabeth
14 Newman Alfred, district registrar
16 Fox Mrs. Edith, boardinghouse
18 Wiseman John H., servants’ registry

May Street—North side
King street to Edgeware road
1 Timms Ernest
3 Rudd Joseph D.
5 Turner Ella
7 Parkinson Alfred
9 Burling Charles, grocer
11 Hodgen James, letter carrier
13 McKnight William
15 Riley John
23 Methodist Church—Rev. E. Fox
23 Fox Rev. E. (Methodist)
27 Rawlings James, poundkeeper
29 Babbidge Rosina, grocer
31 Shirley William
33 Van William
35 Risbey Leslie
37 Hawkins George
39 Milchrist Harry
41 Swanson Thomas
43 James Henry, van proprietor
45 Hawkins Jesse
47 Hogan Thomas
49 Brookes Thomas
61 Chisnell Edward
53 Jackson Arthur B., ” Fernleigh ”
55 Fitzpatrick Robert
57 Williamson Henry
John street
63 Clarkson William, engineer
77 Walker George
105 Cheeseman John
107 Sainty John
109 Southgate Thomas
111 Baines John
113 Potts William
115 Matthews W. P.
117 Keating William
119 Williams Edward
(For south side, see St. Peters)

Mechanic Street—South side
Church to Egan street—Hordern street
Whitehead’s Parcel Delivery Stables
Hordern street

Metropolitan Road—East side
Enmore road to Sarah street
Enmore Public School—Boys’ depart-
ment, H. Buckland, head master;
girls, Miss McDonnell, head mistress;
infants, Mrs. T. Crozier, mistress
Evening Public School—H. Parkinson,
headmaster
14 Emanuel Mrs, Mary
16 Moore Mrs. Eliza, private school,
“Marion”
18 Bent Cornelius Bent Henry
23 Wallis J. H., ” Belinda “
24 Vickers George E., ” Loriston “
26 Whitaker Reginald
28 Lannen William
30 Morton James L., “Niagara House “
32 Price Miss V.
34 Curnow Mrs. Alice
36 Doherty Mrs. Louisa
38 Roberts Mrs. Emily
40 Dawson James W.
48 Cooke H., accountant, “Searcliffe”
Cross lane
44 Lowe Mrs. Susan
46 Low Mrs. Alice


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Mis NEWTOWN. Nor 459

48 Ellerton Mrs. Ada
50 Ooscier Mrs. Lillian
52 Sheehan Mrs. B., nurse
54 Kippax Richard
56 Skinner William
58 Skinner David
60 Cornish William C.
62 Bryson Albert
64 Brown Frederick
66 Gibbens Joseph
68 Mewson Mrs. Jane
70 Willett Joseph
74 Van Heythuysen Richard J.
76 Conran Thomas F.
78 Oliver William
80 Smith P. J., painter
82 Blake Mrs. Jane
84 Eldy Mrs. Mary
86 Baker James N.
West side
1 Vickers A. C., dental surgeon
Vickers E. W., dental surgeon
3 Drew Joseph
5 White J. S.
7 Bullen James, ” Nanima ”
13 Levick Benjamin S., ” Milluriel “
Tabernacle—G. T. Walden
23 Mutton Mrs. Mary
25 Carroll Frederick
27 McNeill Mrs. Sarah
31 Sindel Mrs. Marion
33 Scannell Michael
35 Williams William R.
37 Jolly John, clerk
39 Penhall George
41 Burls Robert
43 Liddell Mrs. Mary
45 Goldberg Maurice
47 Child Thomas
Cross lane
49 Weir J. B.
51 Gray George
53 Webster William
Quinn John
55 Kenehan Mrs. Ada
57 Cropper John
59 Raddle Miss M. E.
61 Earle William
63 Burke Frederick J.
65 Robinson Francis
67 Close Henry
69 Smith Alfred A., “Eurimbla”
71 Kirkpatrick Gordon
73 Adams George ” Manolo “
76 Barton Mrs. Catherine
77 Wilson Mrs. A. J.
79 O’Brien Ernest E.
81 Tillctt Job, carpenter
83 Lindsay Malcolm, ” Carlisle ”
85 Finnigan John
87 Rowe Robert A.
89 Spring William, wireworker
91 Smith Alexander
93 Eldridge Charles
95 Atcock Henry
97 Scott Mrs. Catherine A.
101 Wallace Charles

Missenden Road—East side
King street north to boundary
Longdown street
9a Belpitt Charles J., bootmaker
9 Walsh Mrs. Alice
11 Melville J., farrier
Campbell street
13 Ryan Mrs. C.
17 Nolan Mrs. Mary
19 Dennek Frank
Richard street
23 Baskerville John
27 Gilbert Wynwood H.
29 Bostock Joseph
31 Goldsworthy Josiah
Aylesbury street

33 Cleary Thomas, carpenter
35 Darcey Joseph
37 Troke Sidney G.
Bligh street
West side
2 King John R.
4 Brown Henry J.
8 Carlyle Mrs. Ellen
Longdown street
10 Jackson Mrs., nurse
12 Herzog William, baker
14-16 Weaver Miss Nellie, confectioner
18 Ridley John A.
20-22 Browne John
24 Scurrah Thomas B., van proprietor
28 Brown Albert 30 Platt William
32 King Robert F.
34 Harford George
36 Lilley Joseph T.
38 Grosvenor James
40 Walsh E., van proprietor
42 Willis Charles, storekeeper
44 Rapp Mrs. J.
46 Cohen Henry, livery stables
St. Stephen’s Private Day School-
Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street—North side
Union to Angel street
1 Souter Ernest J.
1a Walker David B.
3 Pepper John
5 Callender James
7 Gurrin Frederick
Gurrin Brothers, fuel merchants
11 Eggleton James
17 Tattler Robert
Gowrie street
21 Ripper Charles
23 Bullock Charles
25 Smith William
27 Malenfant Jean F.
29 Perabo John
31 Gibson William
Becker Joseph
33 Moon Edward
35 Robinson Frank
South side
4 Dillon Thomas, confectioner
6 Callander William
8 Stewart Mrs. Susan
10 Axmann Ernest
12 Hogden John T.
14 Levy Mrs. M.
16 Conneady Michael
18 Smythe Frederick
20 Hamlin William
Gowrie street
34 Stead G. W., blacksmith
36 Lucan S.
38 King Frederick W.
Nelson Street (now called Little
Queen Street)

Newman Lane
Of Gowrie street
23 Webb Mrs. Elizabeth
97 Pulham James
Newman Street—North side
342 King street south to Union street
2-14 Yates James, fancy leather dresser
20 Greenwood James
24 Heath Richard
26 Burke John
30 Dixon George Alfred, ironfounder
32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee”
34 Lafuira Mrs. Elizabeth
36 White David
38 Pike Mrs. Isabella
40 Connolly John
42 Benham William P.
44 Cullen Albert John
46 Hartley Frederick

48 Hollis Robert, M.L.A., J.P.
50 Stuart Mrs. C.
52 Beal F. T.
56 Bennett James
58 Harrison Sid
60 Paroz Fred
62 Duffell Thomas, constable
64 Hourigan James
66 Lowe William S
68 Osmus John
70 Bates Samuel
Angel street
74 Brown Mrs. Myra
76 Johnstone Robert
78 Moore Edward
80 Bolin George
82 Carey Mrs. Isabella
84 Spinks James
86 Gibbous Martin
88 McIsaac Donald
Gowrie street
90 Williams Philip
94 Starkie William
96 Edwards William J.
98 Newman Killner
100 Little John
102 Michaelis Martin
104 Humphreys Mrs. Martha
106 Nisbet Peter
Union street
South side
White Horse street
1 Leary Mrs. Emily, confectioner
3 Utley Nathan
6 Baker Miss Annie
7 Howarth A. M., ” Rotheram “
9 Tingate John, hatter
11 Charlton Peter
13 Jones Frederick, J.P.
15 Yates James, leather dresser
17 MacGraw William
19 Lipscombe J.
21 Carman R. H.
23 Baxter Mrs. Eliza
25 Larsen Fritz, builder
27 Metzler H. L., upholsterer
29 Cooper W. H. 31 Grounds Bert
33 Moorley Chas. 35 Hawkings William
37 Millington Herbert
39 Dixon George, steel foundry
45 Hogan Mrs. M.
47 Dodds Michael
51 Hereford Robert, ” Hereford ”
53 Trevelyan Cecil, teacher of music
55 Cole William
57 Wheeler William J.
59 Hogan Thomas, storekeeper
Angel street
61 Whitham W. C., grocer
63 Biddles Albert
65 Heany Richard Henry
67 Williams Harry
69 Parsons Sydney
71 Gregory Jesse
73 Hough Edwin, plumber
75 Lloyd Thomas
77 Paine John W.
Gowrie street
79 Hall William
81 McCormick P., bootmaker
83 Hogarth Louis
85 Ross Thomas
87 Smith Edward
89 Dooley R. J.
Union street
Norfolk Street
King to Angel street
1 Campbell William
3 Willis Geo.
5 Williams John
7 Langley James
9 Eggleton Mrs. P.

WOOD & COMPANY: SOME OF OUR ASSISTANTS HAVE BEEN WITH US 20 YEARS. SYDNEY.

TRAMS TO ALL PARTS EVERY FEW MINUTES


460 Nor NEWTOWN. Phi

Norfolk street continued—
White Horse street
25 McLeod Alexander
27 O’Neill John
29 Ager Arthur
33 McCoy James
35 Hansen Victor
37 Ferry Frederick
Redwin street
Northwood Street—West side
Off Federation road to Camperdown
boundary
2 Barnes William S.
4 Shemell Edwin
6 Taylor David, ” Merawa ”
8 Howard William, ” Charlton ”
10 Gracie James, ” St. Elms ”
12 Gaudry Rowland
14 Gibson Samuel
16 Gibson James E.
18 Derbyshire George
20 Rawlings Charles
East side
Ninness Edward
Neilan William
Geddes William F., ” Clifton ”
Ryan John, ” Carlton ”
Faucett William, ” Hamilton ”
Cheeseman George

O’Connell Street—East side
King to Roper street
1 Cohn J. J., upholsterer
7 Watkinson Mrs. Eliza
Victoria street
9 Cohen Mrs. Louis, dealer
11 Currin William
13 Thomas Frederick C.
15 Thorp E. G. F.
17 Biffin Henry, constable
21 Abbott Charles H.
23 Meredith George
Longdown street
29 Reynolds Mrs. Eliza
Campbell street
31 Stevenson Frederick
33 Cansdell Mrs. M. A.
35 McGrath Mrs. M.
37 Bruggy Mrs. Eliza
39 Mooney Miss M.
45 Reid Michael A., enginedriver
47 Astley Mrs. Mary A.
49 Smith William
51 Phillips Thomas
53 Trevenar James W.
55 Kellerman William
57 Saunders Alexander
59 Tormey Walter
61 Shipton Charles
63 Wade Robert
65 Hynard Thomas
67 Rutter Henry
71 Grosvenor Richard
73 Haymet Louis
75 Stevens Alfred
77 Foley John
79 Miles 0. H.
81 Bourke George
83 Gaudry Mrs. Margaret
85 Pratt Ezra
87 Spencer William, painter
West side
3 Bourne George
4 Cameron Mrs. Mary
14 Woolley J. H., fuel yard
Victoria street
16 Smith W. J., bootmaker
16a King Albert
18 Smith John C.
20 Grogan Denis
22 Shield David
24 Murray Arthur J.
26 Bradford George
28 Milne William

30 Harbidge John
Prospect street
40 Birks Mrs. M. A., grocer
42 Kerz Martin
44 Minns Edward
46 Taylor William
48 Crighton Charles
50 Sparks William T.
54 Whiteoak Thomas
56 Sullivan Mrs. Charlotte
58 Slattery William
Chalder street
60 Bedford Arthur
62 Spicer Frank
70 Green Thomas
72 Crook Chas.
74 Hornery George
76 Hilt James
78 Sayers Charles Henry
80 Bowra William
Raper street
82 Connors Mrs. Elizabeth
84 Snellgrove Samuel

Oxford Street—North side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street—Kent lane
1 Low Herbert, journalist
3 Tucker James
5 Holt Jos. James
Albemarle street
Byron William
7a Hill Mrs. Louisa
9 Collins John
11 Campbell Robert
19 Sheehy Mrs. Alice
21 Houston Robert
23 Reid William
Campbell lane
31 Ingle William H.
33 Lyons Henry
35 Brown R. A.
37 Thompson William
39 Emanuel Joseph, grocer
41 McCaskie James T.
43 Saunders Sidney
Land’s lane
45 German Richard
47 Cassidy James G.
49 Hood Mrs. Margaret
South side
2 Young Mrs. Annie
13 Christian Robert
22 Martin Walter
24 Biddle William
Albemarle street
St. Bede’s Convent and High School-
Sisters of the Good Samaritan
36 Pratt George
40 Louis Mark
52 Hayes James
54 Hackett Joseph
66 Crowley John
56a Kennedy Patrick
58 Fallick Henry
60 Thompson Edward
62 Knox William, grocer
64 Ambrosoli Francis

Pearl Street—East Side
Alice to Wells street
2 Wolfe William, ” Urilla “
4 Buckman Albert
8 Dyson Joe
Pearl lane
18 Paull S. H., engineer
20 Quy Fred Mrs., ” Essex House ”
22 Perry Benjamin
24 Latimer Noble, bootmaker
26 Gilbert John
38 Sharp Joseph
40 Ryan Michael J.
42 Hoy Mrs. R.
44 Patterson Charles
46 Roberts Charles

48 Parker Mrs. C.
50 Steele Fred D.
52 Seymour George
54 Shooter Ira
56 Croucher Harold
West side
1 Bryant Irwin
3 Alexander David
5 Willis William C.
Commodore street
7 Judge Joseph
9 McKone John
11 Brennan John
13 Hayes Joseph
15 Boyan Joseph
17 Swan Mrs. S. A.
19 Edwards William, jun.
31 Edwards W., sen., brick manufacturer
33 Jarman Mrs. E.
35 Ayre Mrs. E.
37 Thomas Evan
39 Fitzjohn Samuel
45 Courtney Thomas
47 Felgate Mrs. Alice
49 Ryan Michael
51 Sheard Miss Annette, grocer
53 Brewer Mrs. M.
55 Hannabel Arthur J.
Pemell Street-South side
Simmons to Reiby street
38 Fennelly William
36 Gray James T., ” Waratah ”
34 Wheeler Charles E., ” Fernleigh ”
32 Simmons Mrs. Sarah, ” Mocomo ”
30 Millington Mrs. E., ” Madaline ”
28 Pepper Samuel
26 Down Percy, ” Westeley “
Fennen Harry
24 Dawson John, ” Hopetoun ”
22 Ricketts W. J., ” Clifton ”
20 Carmichael John, ” Rothsay ”
18 Blair Mrs. K., ” Nubia ”
16 Rowsell William J., ” Langley ”
14 Young Walter P., ” Scarboro ”
12 Symons Frederick, ” Edna ”
10 Starkey James D., ” Tyne ”
8 Heffernan Richard, ” Milano ”
6 Walker John, ” Irene ”
4 Emelhaing Joseph, ” Sylvia ”
2 Wendt C., grocer
North side
19 Armstrong William, ” Victory ”
17 Meyer J. F., ” Phoenix ”
15 Smith Henry. ” Bognor ”
13 Noakes Miss A., ” Rose Moor ”
11 Tory Robert
9 Edwards Jos., ” Caroline Cottage”
5-7 Hubbard S., gen. dealer, ” Leaming-
ton “
3 Ramsay Mrs. F. A., nurse
1 Hurburgh Percy, ” Dania ‘

Phillip Street—East side
Enmore road to railway line
Gladstone street
Cochrane Mrs. Susan
Brown William, fuel merchant
West side
4 Henwood Mrs. Louisa
6 McGeorge Andrew
8 Norris Richard B.
12 Nickless Osmond U.
Belmore street
14 Fairbairn George
16 Westhoff Henry
18 Hellemann C, C. G., music teacher
Hellemann W. P. C., organ tuner
20 Cran Mrs. Martha
22 Cran William
24 Kennedy Miss Isabella
26 Austin Frederick
28 Forsyth Francis, builder
32 Adams Herbert
34 Cooper Matthew J.
Charles street

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

FROM ANTHONY HORDERN’S NEW STORE.


Pin NEWTOWN. Reg 461

38 Marsden Frederick
40 Macnamara Mrs. M. A.
42 Paton Archibald
44 Downey Thomas J.
46 Mears Mrs. E.
48 Barter Mrs. Alice, storekeeper
Gladstone street
50 Sporsen Axel, grocer
52 Robey John R.
56 Walsh John
58 North Reginald
62 Riley Mrs. Bridget
Pine Street—East side
Wilson street to railway
2 Teape George
4 Buchanan James Britten Henry B.
6 McLoughlin John
8 Beaseley Thomas
10 Knights Charles
12 Rowell John
14 Gordon Alexander, enginedriver
16 Sparks William B.
18 Baker William
Chambers Miss, teacher of music
20 Scrivener Claudius Alfred
22 Maguire Bernard
Leamington avenue
West side
1 Oliver William E.
3 Mahnke Miss Teresa
5 Fahy James
7 Fox James
9 McAtamney John
11 Hopkins Mrs. Mary
13 Chicken Thomas
15 Lonergan John
17 Winter Mrs. Mary
19 Lock William
19a Wright Robert
21 Shumacker John
23 Wilson Robert
25 Bellinger John
27 Chapple Henry E.
29 Mason Albert, sawyer
31 Wicks John
33 Craven Charles E.
35 Pogson John, clicker
37 Thompson George
Prince Street
Camden to Alice street

Prospect Street—North side
Church to O’Connell street
Hordern street
2 Evans Hy.
4 Minton John
Egan street
6 Cole John C.
8 Hummer Mrs. Mary
10 Anson Mrs. Sarah
12 Leslie Mrs. Isabella
14 Brynan Mrs. Mary
South side
Hordern street—Egan street
11 Rambert William
13 Barton Miss Emma, costumiere
Queen Street—East side
King to Wilson street
22 Welland Mrs. Mary
24 Tomlison Charles
26 Cooper Joseph E.
Osborne Mrs. Mary
28 Keenan Robert C.
30 Cramer Ernest, ” Kent House”
42 Webber Arthur
44 Say Henry
58 Blackwood Arthur R.
64 Hutchins Richard 6
66 Whealy John
68 Bressington David J.
Wilson street
West side
1 Roberts J., piano tuner

3 Schadel Joseph
6 Spring James, J.P.
7 Craig William
9 Church of Eng. Deaconess Institution
19 Madsen Hans F., surveyor
21 Holland G. A. E.
25 Willis Henry
27 Conway Edward
29 Rusfeldt Mrs. E., teacher of music
37 Speed John
49 Peterson Frederick F.

Randle Street—East side

4 Cavanagh John
6 Ferguson Samuel
8 Tulley John
10 Burton John
12 Cummins Thos. M.
14 Lannen Patrick
20 Barnes Walter, woodturner
West side
1 Clinton Herbeet
3 Scott Archibald, plumber
5 Elliott John
7 Page Mrs. Margaret
9 McClusky Mrs. Jane
11 Timbrell Frederick
13 Miller Thomas
15 Hall Frank
19 Finkernagel William
Leamington avenue

Raper Street—South side
Church to O’Connell street—Hordern street
1 Crawford Charles
3 O’Sullivan Francis
5 Scott. Robert
9 Charlton Alfred
11 Phillips Mrs. E.
13 Montgomery George
15 Hannon Patrick
17 Hedley Arthur
19 Adams Alfred John
21 Woolley Edward Thomas
23 White James
25 Scully John
North side
2 Warland Arthur M.
4 Evitt William
6 Masters Charles E.
8 Langlands Jas., master mariner
16 Allen Chas.
18 Jones Mrs. Mary
22 Miles Mrs. Sarah
24 Batton Mrs. Jane
26 Griffin John
30 Phillips Henry
32 Meyer Gustave
38 Downer John
40 Poulter Thomas
42 Sainty James H., engine fitter
44 Cook James
46 Robinson Benjamin
48 Griffin Samuel Sainty James
52 Anderson Augustus

Redwin Street—South side
Off Norfolk street
1 Watson Frederick
3 Smith George J.
Sigworth John
5 Goodman Bert
7 McNeil John
9 Sullivan Mrs. Grace
11 Goodwin James
13 Redwin John
15 Gibson Charles
17 Young Mrs Mary
19 Williams Robert
North side
16 Olsen George
18 Redwin John, builder’s shop

Regent Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Bowman Montague 3 laddie Alexander
5 Wales Miss
7 Clerke Robert
9 Reed Mrs, M. C.
13 Scott John
15 Eyles William
17 Winstanley Mrs. Mary
19 Whiley George
21 Weekes William
23 O’Sullivan Daniel
25 Histon Maurice
27 Davidson Samuel
29 Webb Edward
Lennox street
37 Beech S., joiner
Off— 39 Garvan Edmund
Forsyth Alexander
43 Howe Thomas
45 Abigail James, J.P.
Albemarle street
Carlisle Castle hotel—Edward Brown
71 Brown John O.
79 Batman Miss Amelia
81 McLean Donald
85 Robertson John
87 Wallace John N.
91 Mitchell David
93 Baillie James
94 Simmons Mrs. Mary
97 Baxter Mrs. Madeline
99 Dubin James
101 Laycock George
103 German Arthur
105 Haines Christopher, cab proprietor
107 McQuillan Robert
109 Melville Adam, coach painter
111 Kapp John
113 Oliver George
115 Ruddle Henry
117 Tritton Alfred
119 Crisp H. G.
121 Vaughan Henry
West Side
2 Halliwell Abraham, storekeeper
4 Levien Alfred
6 Trickett John, draper
8 Hoad James
10 Rowland Albert A.
12 Platt Alfred
16 Brookes William
18 Green Thomas
20 Lane William
22 Pinfold William R.
24 Donohoe John
26 Marr George
28 Dunn Mrs. Margaret
30 Harris Mrs. Ann
Lennox street
44 Pike William F. and Co., milk vendors
46 Gillespie John
48 Hordern Mrs. Ann
52 Quinton Arthur R.
Albemarle street
66 Martin Miss
68 Cummings Patrick
70 Dixon Henry
74 Mills William
76 Lincoln George
78 Reynolds Alfred
80 Chandler William
82 Clements George
84 Newman Thomas
86 Waterworth Mrs, P., midwife
McCormick John
90 Porter Edward
92 Everett Mrs. Eliza
94 Peterson Anthony, van proprietor
100 Short Mrs. Margaret
102 Osmond Thomas J.
104 Dubbie Miss Lizzie

WOOD & COMPANY: EVER REGARD EFFICIENCY WITH ECONOMY. SYDNEY.

THE FINEST SHOW IN THE WORLD


462 Rei NBWTOWN. Sim

Regent street continued—
106-108 Australian Native hotel—Theodore
Burgess
110 Kentwell George
112 Knight John A., teacher of painting
Knight H. C., pianist
114 Corkhill William
116 Elstub Robert, J.P., contractor
122 Lloyd Francis, contractor
Reiby Street—East side
Enmore road to Margaret street
2 Rigg George
4 Herford Enoch
6 Dias Albert
8 Poole Alfred
10 Golding Mrs. S. J.
12 Powell David
14 Andrews Nurse Cora
16 Horsely William
18 Newell Mrs. Margaret
20 Heaney Mrs. Mary
22 Peir W. G.
Don street
26 Pox Mrs. Emily
30 Shaw William
32 Lefroy Alfred
34 Swift George
36 Everitt Edward
40 Scroggius Elijah
42 Howard Andrew
44 Mills Alfred
46 Gibson George
48 Irvine Mrs. Ethel
52 Smith David
56 Woods Stephen
58 Faulkner E., grocer
Keig street
Christ Church Parish Hall (Enmore)
62 Peard William
66 Ringholm Augustus, contractor

West side
1 Marshall James W.
3 Hamill Mrs. Isabella, ” Alswere “
6 Woodhill James, ” Harbron “
7 Creer Albert E., ” Chicago ”
9 Weirick Sydney, ” Calliope “
11 Arnell Charles R.
13 Kingsborough John
15 Laing John M., ” Yamba “
17 Johnson Leslie, ” Alloa “
19 Cleary Mrs. Mary, ‘ Warwick “
Pemell street
29 Smith William
31 Woodman Mrs. Emma
33 Stone Frederick
35 Bacchus W. H.
39 Mullens John
41 Campbell William
Sloane street
43 Garratt Percy R.
45 Humphries Walter
47 Castner David
49 Smith William, bootmaker
51 Boland Patrick
53 Wright George E.
55 Nevin Eugene
57 Wyatt Horace J.
Fulham street

Richard Street—North side
Missenden rd. to North Newtown school
Elizabeth street
20 Wayne Charles
22 Parkins John
24 Thompnoii John J.
26 Crocker George
48 Boyd Joseph
50 Klees Thomas
South side
1 Brooks Wm.
3 Patterson Thomas
5 Murchison William
7 9 McKay Timothy, builder

11-13 Osmond Albert
15 Wilson Henry
17 Kelly James
19 Miller Mrs. Clara
Elizabeth street
37 Holcombe George R.
39 Davis Mrs. Elizabeth
49 Davis Ernest A.

Roberts Street—West side
Off Federation road to Camperdown
boundary
Armer George
4 Hardy Hezekiah
6 Heath John
8 Kay John
10 Deemer William A.
18 Ford John M.
14 Ware George
16 Harwood Alfred
18 Weale John J.
22 Harris Charles
24 Riley Mrs Margaret
26 Jamieson Walter
28 Guerin Joseph
30 Sheard Hubert
32 Barnett Lewis B.
34 Marshall Percy
36 Crowne G. J.
East side
1 Martin James
5 Lawson Frank
11 Tildesley Mrs. Harriet
13 Blann Frederick
15 Maitland James S.
17 Selby Ernest
19 Hughes John
21 Leary Herbert S.
28 Wilson Sidney
25 Lockie Horace R.
27 Leary William
29 Howe Henry E.
31a Murray Alexander
31 Haywood Henry
33 Brown Mrs. Frances

St. John Street—North side
Angel to King street
12 Simpson G., fuel merchant
6 Mackay Thomas
South side
13 Steer James
11 Derney Timothy
5 Gordon John
3 Koesters Alex.
1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street—North side
Trade to Bishopsgate street
8 Lincoln Charles
10 Bead William
12 Webber Frederick W.
McLean Miss I. J., nurse
Pulver M. J,, nurse
Byrne James
Stanley street
14 Wilson Charles S.
16 Newnham Charles, carpenter
South side
Fallick and Nunn, builders
3 Pittendrigh Percival, ” Roseville ”
(For continuation, see Camperdown)

Sarah Street—South side
Edgeware road to Simmons street
Marian street
10 Murray Edward
8 Clifford John M.
6 Baxter Nicholas
4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory
Simmons street
North side
3 Bonfield Charles

Short Street
Off Camden street
1 Rieman John
2 Davis Robert
3 Gossage Joseph
5 Lewis Mrs. Annie

Simmons Street—East side
Enmore road to Camden street
12 Rea Alexander, professor of music
18 Boyd James ” Yarrowa “
Pemell street
Worsley Mrs. Jessie, ” Lachlan ”
Carter Ernest, ” Campaspe ”
Meagher Louis, ” Sussex ”
Dadswell Herbert E., ” Glen Iris “
Mackney Edward, ” Ormonde ”
38 Hardy James
42 Bourke Mrs. Emily, ” Altona ”
Sloane street
43 Hall Mrs. S.
48 Wharton Algernon
50 McDonald Mrs. Margaret, “Blair-gowrie “
52 Berkley Edwin. ” Thelma “
54 Scard Alfred, ” St. Elmo “
56 Stevenson William,” Chelsea “
58 Amos Oscar G., ” Wallsend “
60 Curry James, police sergeant
64 Camp Mrs. W.
Fulham street
70 Leigh Rath, conveyancer
Margaret street
74 Cotter Thomas E.
76 Kain Miss Sarah
88 Szarka George, grocer
90 Kable William
94 Mattheson William
96 Sheeny Harry
98 Barry Michael
100 Daniels James
104 Patterson E. J.
106 Stanborough David
110 Heaton Valentine
112 Miller Henry
114 Bagot George W.
116 Burrows William
Steel Henry
120 Riddell Robert
122 Kearney Thomas
124 Brown James
126 Burnett Louis
128 Kilpatrick William
130 Streeter Alfred
132 Winslow John W,
136 Smith Henry
138 Hommel Mrs. Mary
West side
1 Percival Andrew
3 Field Jeremiah
5 Barry William
7 Patrick Samuel
9 McLeod Dugald
11 Martin Mrs. Lucy
13 Spicer James W,
15 Lees Mrs. Clara
17 Toohey Roger J,
19 Lees Archibald
21 Eldridge Mrs. Georgina
23 Lock Charles, ” Ivanhoe ”
25 Edwards Mrs. Georgina
27 Mitohell Mrs. William H.
29 Gordon Arthur
31 Hopkins Alfred J.
33 Wilmott George
35 Morton Thomas
37 Warner William
39 Miller Gilbert
41 Pearson Joseph
43 Vaughan Mrs. Janet, costumiere
45 McCabe James
47 Hicks William
49 Chater Thomas D.
51 Nettleship Misses E. and H.


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

AT ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM.


Slo NEWTOWN. Tra 463

53 Bush John J.
57 Hall Jolm
59 Sykes —
65 Tougher James B.
67 Brown Archibald
69 Smithard Edward
71 Blakeney Thomas
73 Rumble Walter J.
75 Hamilton-Browne Ernest
77 McSherry John
79 Clack Charles
81 McDonough John
83 Siviter Mrs.
85 Clark William S.
87 Gallagher P. E.
89 Madden Mrs. Ellen L.
91 Richards John
93 Withers James E.
Sarah street
95 Rattigan P. F.
99 Everett John
101 Everett George, confectioner
103 Adler Charles
105 Latham Philip
107 Macpherson John A.
109 Matthews John H.
111 Richards Charles F.
113 Ricketts Frederick A.
115 Mitchell Albert H.
117 Allen James, butcher
119 Shaw Thomis
121 Caughey William, greengrocer
123 Fetherstone Mrs, Maria
127 Walker James
129 Scott Herbert
131 Colley Mrs. Lucy
133 Harford John
135 Younger Ralph
137 Scroggins Frederick
141 Green John

Sloane Street—North side
Simmons to Reiby street
19 Brew Mrs. Rosina
17 Davis J. W.
15 Morelli Edward
13 Bourke Thomas
11 Boyle Campbell
9 Booth Charles B.
7 Dunne Robert
5 Ward Septimus
3 Rees John F.
1 Rowlands William E., clerk

South side
Wall R. and Sons, builders
10-14 Angus and Son, coach factory

Stanley Street
Off St. Mary street
Home -Training School and South
Sydney Woman’s Hospital–G. E.
Ardill, director

Stanmore Road
Enmore road to Liberty street
Christ Church—Rev. C. C. Dunstan
40 Johnson Frederick W., baker
(For continuation, see Marrickville and
Petersham)

Station Street—East side
Railway to Camden street
2 Somerset hotel—Catherine Lyons
4 Taylor Mrs. L., boardinghouse
Newtown Pastime Club
Newtown Cold Storage Ice Works—
McDonald and Eklund, proprietors
Enmore road
20 Septon Hall—Mrs. Baines, proprietress
26 Murphy Edward
28 Barker Mrs. S., boardinghouse
30 Smith Thomas, ” Austinville ”
32 Pittendrigh Miss L., costumiere
34 Young R. S., overseer Council Works
Coleman Joseph

36 Grimble Arthur
42 Ryan Mrs. J.
44 Montgomery Mrs. Ellen
48 Dean Mrs. Edward
50 Yeardye Albert
54 Jay G. B., draper
56 Loydstrom Mrs. C.
58 Wells William
60 McKern Frederick
64 Stewart Miss, teacher of music
66 Dickson Magnus
68 Newling Mrs. Amelia
70 Eden Charles
72 Walker Watson
74 Clissold George
76 Todd Henry
80 Brennan Michael
Holt street
90 Glendenning James
92 Lisle Mrs. Selina
94 Lemcke W., teacher of music
96 Bourke John
98 Boylan William
100 Tallentire Walter
102 Campbell Jacob
106 Sutton Miss H., private school
120 McCarthy Mrs. Jane
122 Steer William
124 Craigen James
126 French Arthur
128 Barnett Frank
130 Mansell Thomas
132 Healey Thomas
134 Thistleton Mrs. Catherine
136 Wildman Charles
138 Dodds Mrs. Margaret
140 Sainty Charles W.
142 Bottrell Mrs. Mary
144 Dew Sydney
146 Wearne Charles
148 Young William
150 Phillips Mrs. Jane
162 Fletcher Edmund
154 Hurst William
156 Fogarty Patrick

West side
Browne L. and Co., fuel merchants
Enmore road
Reiby Hall
31 Gawne Walter, builder, “Reiby House”
43 Armstrong George
45 Chapman William
Donn street
47 Blair Mrs. E., teacher of dancing
49 Teasdale Richard
51 Jarman Andrew W.
55 Heighway Mrs. Sarah
57 Pittendrigh Samuel W.
61 Russell Thomas S.
67 Beatty Mrs. B.
Keig street—Holt street
81 Birnie Peter
83 Russell William
85 Graham John R.
87 Green Mrs. M.
89 Butler Albert
91 Mahony Miss E. C.
93 Jones Henry M.
97 Hannaway James
99 Roberts Tom
101 Dunk William
103 Bull Edward
107 Crow Alexander
109 Ford H. W.
111 Messer James
113 Andrews Alfred R.
117 O’Reilly E. W., constable
121 Eldershaw Thomas W.
123 Searle T. J.
125 McKay A., undertaker
127 Cahill Thomas
129 Dessaix Andrew
131 Mumford Rodolph

133 Dyson Henry
135 Siebert Adolpbus E.
137 Abbott William
139 Lee Sydney
141 Mellshimer Edwin

Stephen Street
Off 159 King street
St. Stephen’s School—Miss E. Benson,
headmistress

Susan Street—East side
Longdown street to Camperdown boundary
Campbell street
13 Standen Mrs. C.
15 Peterson Peter
17 Brace William
19 Dunn Mrs. E.
21 Maloney James
West side
Campbell street
8 Scanell Daniel
12 Herbert John, wheelwright
16 Guinery Arthur
20 Smith William
26 Scurrah Ernest
28 Webb Sidney
32 North Thomas
38 Cummings Mrs. Patrick
50 Montgomery John
52 Collier Wallace
54 Brown Charles
58 Ragan Charles
(For continuation see Camperdown)

Trade Street—East side
Railway line to St. Mary’s street
26 Huthwaite Mrs. Frances
24 Corcoran Mrs. Mary
22 Bradley James
20 Gam John
18 Egleton William
16 Wotton Ernest
14 Weekley William, engineer
12 Mulligan John
10 McDonald Joseph
8 Alderson Mrs. Kate
Albert street
2 Lowry Patrick
4 Morton Mrs. Ellen, ” Idalia “
6 McGrath Arthur, ” Franklyn “
West side
45 Hewish George, ” Kilmeston ”
37 Ryan John
33 Sommerville Alfred
31 Hilaire John A.
29 Grange G. E.
27 Simpson William
23 Stephenson John B.
21 Kershler Mrs. L
19 Mossman Thomas
17 Turpin Mrs. Lucy
15 Yates Thomas
13 Williamson Samuel
11 Atkinson Joseph B.
1 McEwan Mrs. Annie
St. Stephen’s Mission House — Rev.
Canon Taylor
Trafalgar Street
Phillip street to Liberty street
1 Pegrum Samuel
3 Potts Thomas
4 Tartan James
5 Cleary William
6 Fenton Lionel George
7 Smith Mrs. Maria
9 Williams Henry
11 Milne John
12 Field William J.
14 Ritchie John
15 Turner —
16 Colley Mrs. Annie
17-18 Kinnear David, tea merchant
19 Gow Bros., boot factory
25 Flanagan Patrick


WOOD & COMPANY’S NEW HEAD OFFICE PREMISES ARE WORTH VISITING. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM


464 Uni NEWTOWN. Wel

Trafalgar street continued—
26 Thornley Albert E.
27 Halloran Michael
28 Hermann Albert
29 Birmingham Charles L.
30 Lennon J. B.

Union Street-West side
Erskineville road to King street south
1 Tarran Francis, ” Glenrushen “
3 Nesbitt Miss E., ” Glenvala”
5 Ferrier F.. constable, ” Glenchass “
Newman street
7 Walters Frederick, grocer
9 Slade Arthur
11 McMahon James
13 Adams William C.
16 Bell Henry F.
17 Daffy James
19 Angelo Mrs. J. A., dressmaker
21 Brown William
Union lane
23 Simmons Charles, carpenter and joiner
25 Morgan Frederick
29 Harris Mrs. Elizabeth
31 Years Edgar
31½ Austin William
33 Clingan William
35 Eadie Charles
37 Redwin Albert J.
39 Smith John H.
43 Slater Mrs. Clarence
47 Lamb Thomas G.
49 Heckman William A.
51 Newcombe William
63 Griffiths William H.
55 Butler William
57 Eggleton Frederick C.
63 Beehag Spencer
65 Cook T. J., carpenter
67 Matthews William
69 Smith Mrs. Emma
71 Beehag Gideon
73 Wallis George E., grocer
Harold street
75 Child Mrs. Mary, storekeeper
77 Sparkes Edward
79 Lawson Mrs. Mary
81 Whitfleld Frank
83 Kinlyside John
83 Savage Henry
87 Doorey Mart
89a Barrett William
91a Johnson Sidney A.
Munni street
91 Abbott James
93 Leahey James
95 Kirgan James
97 Duke Edward
99 McNee William
101 Morris William
103 James James
105 Heathcote James
107 Fallon Mrs. Mary
109 Young Mrs. Elizabeth
111 Henstridge William
113 Miller Mrs. Sophia
115 Williamson Charles
123 Dubois Herbert A.
125 McGregor Mrs. Eliza
127 Sullivan James
129 Witts William
131 Lucas Alfred
133 Hutton Mrs. Lucy
141 Williams Thomas
143 Pearce William
147 Marsh Wm. J.
151 Gaffey Mrs. Sarah
153 Carroll Denis
155 Hudson Percy
169 Purss John
171 Dagg William R.
173 Scanlon Mrs. E. M.
175 Union inn—Allan Herbert

Knight street
(For east side, see Erskineville)
Victoria Street—North side
Church to Stephen street
Hordern street—Egan street
2 Slater William S.
O’Connell street
South side
Hordern street—Egan street
1 Woolley J. H., fuel merchant
3 King Robert F., coachbullder
Watkin Street—East side
172 King street to railway
2 Macnamara William Watson C., dentist
Bull W. N., private mortuary
4 Stead Luke, bootmaker
6 Hunt William
8 Worrill Jos., machinist
10 Ashley Alfred
12 Van Dam Henry
14 Mallam Thomas
16 Matheson A. E.
18 Frazer John W., com. traveller
20 Wellington William J.
22 Weeks Mrs. E. A.
24 Richards Mrs. C.
26 Sattler Mrs. Mary
28 Da Silva Robert A.
30 Swain Mrs. Elizabeth
32 Wolstenholme Joseph, teacher of
pianoforte
34 Tween Mrs. Maria
36 Hull James S.
38 Pollock Adam
40 Dunne Mrs. Annie
42 Hughes John
44 Maher Mrs. Esther
46 Richmond Malcolm
48 Eather Mrs. Eliza
Wilson street
52 Leonard Mrs. F.
56 Jenner Robert H.
60 Robertson John
62 King Mrs. Amelia
64 Henley Robert
66 Furley Ebenezer, J.P., journalist
70 Watson D.
72 Taylor Richard
West side
1 Kennedy James, constable
5 Chambers Richard
7 Kelsey Thomas W.
9 Scotland Mrs. Agnes
Webber Henry
15 Anderson John Oscar
17 Holt George
19 Reid Alick
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Kelligrew J.
27 McCardell John
McCardell Miss Nellie, teacher of
music
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Lawrison Ralph
35 Ikin Mrs. Emily
37 Jenkins Alfred
39 Smith Miss Susan
41 Bailey John C.
Gaw Ernest
43 Huthnance Samuel
45 Hannigan G. W. P.
47 Reid George
49 Wild Richard
Wilson street
51 Dunn Mrs. Eliza
53 Jeffreys Mrs. M.
55 Wood Fred E., solicitor
61 Bucknell Mrs. F. M.
67 Kerr Edward
69 Mongan Edward
73 Cowie John
75 Martz Mrs. Frances
77 Harman James
79 Taylor Walter
81 Walker James Paynter Henry
83 Riches Henry C,
85 Sutherland Mrs. A.
87 Meade Peter
89 Ashdown James

Wellington Street-Bast side
Bedford to Bishopsgate street
McIntosh James C., builder
3 Wellington Hall
5 Durham Mrs. Jemima
Browning William A.
7 Orme Joseph D.
11 Byrne John J.
13 Nelson George
15 O’Hara Mrs. Emily
17 Le Brant William, carpenter
Presbyterian Church—Rev. R. J.
Wallace
Lennox street
21 Jinks Alfred
23 Phelan James E.
Kent lane
25 Godfrey William
37 Everist George
39 Pilcher Archie, boarding house
41 Phillips John
43 Prince Thomas, agent
Albemarle street
49 Prince William
Fitzroy lane
53 Binskin William H.
55-57 Wotton J., fencer
59 Colling Thomas
Wootton John
61 Marland John H.
65 Macken P. J., dray proprietor
67 Grimshaw Mrs. H.
69 Green William T.
71 Kell William
73-75 Collan Michael
79 Langdon Thomas
81 Waugh A.
83 Donohoe Michael
85 Richings John
87 Thompson Edward W.
93 Crawley Mrs. C.
Land’s lane
95 McAlister Joseph
97 Sparrow William
99 Mewkill William
101 Bragg James
West side
Bedford street
16 Thompson Richard, carrier
18 Goslett W. B.
20 Taylor Mrs. A. N., boardinghouse
22 Wall William C.
24 Sergeant Mrs. Mary
Lennox street—Kent lane
32-34 Miles Miss Mildred, ” Wellesley Col-
lege”
Albemarle street
42 Mason Ernest
44 Bryant John
46 Weymough Harold
48 Burling Charles
50 Banfield Samuel
52 Dale Charles
54 Forward William
56 Jarvis Jaines
60 Johnson William
62 Ellis Edward
64 Pithers Sylvester
Young lane
66 Jackson Mrs. Florence
68 Dyer Francis, postman
70 Fryirs Thomas
72 McCarthy George
74 Simmonds George
76 Horan Mrs. Ellen


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

HAS FRONTAGES IN GEORGE, PITT & GOULBURN STREETS.


Wel NEWTOWN. Wil 465

78 Marshall John
80 Egan Miss E., storekeeper
82 Walker Edwin
84 Denham John, carpenter
86 Wilson Mrs. Mary
88 Murray Henry
90 Yates William
92 Chantler Mrs. Anne
94 Hogan William

Wells Street—North side
King street to Edgeware road
1 Barrett William
3 Hamilton A. A., ” Manfred “
5 Chater Edward
7 Torpey James, constable
9 Vincent Lewis
11 Murray Mrs. Georgina
Renshaw J. F., teacher of music
13 Ross William
15 Tye F.
17 Hartley Walter
19 Williams Albert
23 Anderson William
25 Horgal William J.
27 Reed William
29 King Harry
31 Saunders Joseph
33 Burton Charles, carpenter
35 Brander Mrs William, dressmaker
37 Bedford Arthur
39 Gander Mrs. Lydia
41 Nimmo Thomas
43 Chislett Arthur
45 Bonamy Ernest
47 Duckworth Edward
49 Cashman Mrs. W.
51 Hamon Thomas
53 Catford Charles
55 Jacobs Edward
57 Ives William
57a Simpson Alfred
59 Morelli Samuel
59a Simpson Thomas
61 Hardy Alfred
63 Brown Becford
65 Bales Thomas
67 Cooper Walter
69 Toovey Frederick
71 Williams Mrs. Annie
73 Hills James
73a Mclntosh John A.
75 Woodgate James
77 Osborne Henry, builder
79 Lees George F.
81 Reynolds Miss M., grocer
83 Child Thomas
85 Brunt William, packer
87 Stalgis James
Pearl street
89 Eldershaw Archibald
91 Cosgrove Mrs. Judith
93 Thomas Alfred
95 Bowman Thomas
97 Morris George
99 Morris Mrs. Elizabeth
101 Fowler George, bootmaker
105 West Albert
Commodore street
123 Connolly John
125 Curror George
135 Woodcock William
139 Wilson J. M., builder
South side
4 Bourke Edward, ” Daphne”
6 Shorten S.
10 Willard Alfred H.
12 Murray Archibald G.
14 Haddy James C.
18 Kent Charles W., ” Gladstone House “
20 Humphreys Frederick J.
22 Stock John
24 Tansley Ernest P.
30 Cox William, J.P., ” West Lynne ”

34 Cuddeford Mrs. J. M.
36 Morris David
38 Smith Philip
40 Gategood Mrs. Elizabeth
42 McInnes Finlay
44 Lancashire Henry
48 Sparkes Walter J.
50 Vranick Joseph
56 Lappan David
58 Enfield Andrew
60 Newton Mrs. Jessie
62 Martin Thomas
64 Brooker John
68 Houghton James R.
70 Smith Andrew
72 McNamara Michael
74 Thomas —
76 Eldershaw Mrs. Francis
78 Steel Edward A.
John street
90 Dunnion Thomas
104 Davey George H., ” The Priory ”
106 Chambers Edward
108 Humphry Henry R.
112 Marsh William J,
118 Gooding John
120 Murphie Andrew D.
122 Beattie Alexander
124 Reynolds Charles J.
142 Abel Arthur
144 Watts Ernest A.
146 McGarvey Robert
148 Hodgson Mrs. John
152 Walker S. M.
154 Williams Lloyd
156 Richardson Robert

Whately Street
Off 242 King street north
2 Jackman James W.
4 McInerney Thomas
6 Wilson George
8 Batty Mrs.
10 Tibbles Charles
12 Wylie Mrs. Benjamin
14 Ford Edward
16 Jones Thomas
20 Holt Mrs. Jessie
Webber Bros., wheel manufacturers,
and wheelwrights’ timber merchants

Whitehorse Street—East side
Newman to Norfolk street
4 Weekes Francis, farrier
6 Newland Alfred, carpenter
8 Hunter Henry
10 Power George
12 Tubby William
14 Foster Hiram
16 Larsen Mrs. Mary A.
18 Riley Mrs. Agnes, grocer
Williamson Magnus
20 Cassidy Mrs. Annie
22 Clark William
Gibbes street
26 Hunt William, ” Keynsham “

West side
George street
5 Farrell Sidney
3 Lancaster Ernest Cowham John
1 Bennett Mrs. Eliza
Wilford Street—North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace
South side
2 Wren John
4 Carter Mrs. Catherine
6 Morrison Mrs. F.
8 Watson William
10 Spicer George T.
12 Lee William
14 Ross Robert

16 D’Arcy James
18 Vere George
20 McKenzie William
22 Stewart James B.
24 Pritchard William H.
26 Marsden Thomas
28 Thomas Mark
30 Cowan Samuel H.
32 Fitton Henry
34 Abbott Mrs. John
36 Byrne Thomas E.
38 Kulmar Stanley
40 Carolan Robert
42 Devril Mrs. Elizabeth
44 McDonald —
46 Mulhall Miss T., laundress
Wilson Street—North side
King to Forbes street—Erskineville road
16 Morris Richard
18-20 Williams H., saddler
22-28 Gommesen J. and Co., engineers
and importers of dairy machinery
Boots and Gommeson, stables
36 Cleary Mrs. K., electrical and
surgical belt maker
38 Hack 0. J.
42 Callaghan Joseph
44 Taylor Joseph A.
48 Herring Mrs. Charlotte
50 Webber Mrs. Mary
52 Webber Bros., sawmills
62 Kelly Patrick
66 Nowland Frank
68 Dobbie John
70-72 Greenwood and Sons, produce mer-
chants
76 Belfield William
78 Swindells & Press, provision
merchants
Brown street
82 Dixon Richard J.
84 Griffith Mrs. Mary
86 Pearce Thomas
88 Whinton Mrs. Ellen
90 Adamson George
92 Morcom William
94 McNamara Denis
96 Bardsley Joseph W., tinsmith
98 Lawson Ernest Alexander
100 Hill Mrs. Emma
102 Fletcher Mrs. H.
104 Townsend Adolphus
106 Murray Mrs. Matilda
Watkin street
110 Osborne Alfred E.
112 Prothero George
114 O’Brien William
116 Monk Edward
118 Porter Arthur C.
120 Rieck Herr A., music teacher
Poulsen Herr, teacher of music
Bucknell street
132 Land William
Burren street
138 Glencross C. & Sons, carriage
builders
140 Stretton Mrs. L.
142 Lakin Ernest W.
144 Chapman Mrs. Catherine
144 Gerard Emil
158 Bellemy Cyril
160 Rae William
Fitzroy street
186 O’Brien William
188 Pimm John
190 Shaw R. C., bootmaker
192 Gray Miss Cecilia, private school
210 Jarman James, baker
Queen street
212 Dean Herbert
216 Mackay Alexander
218 Gleeson Phillip
220 Kelly James
South side
1 Baldick E. A., timber merchant
Crook C., watchmaker and jeweller

WOOD & COMPANY’S NEW FUNERAL PARLORS ARE UNIQUE. SYDNEY.

ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM


466 Wil NEWTOWN. Yar

Wilson street continued—
3 Eagar and Co., estate agents
Eagar S. E.
Hatte C. G., stables
Erskineville road
17 Griffiths Mrs. Louisa
19 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
23 Wilson Robert
25 Sutton William
27 Williams Alfred
29 Luscombe Mrs Isabel
31 Funnell Edwin
35 George E. A.
37 Vass Mrs. Isabel
39 Ambrose John
41 Bremner John
43 Cooper George
45 Holmes Mrs. E. T.
47 Reynolds Harry
53 Branie Mrs. T.
55 Blanchard Mrs. Elizabeth
59 Nicoll George, compositor
61 Chalker Frederick
63 Pleace Mrs. Caroline
65 Salmon John
69 Paish Frederick, caretaker
Latter Day Saints (church)
71 Oddfellows’ Hall
73 Wheatley H., carpenter
75 Rogers Mrs. Marian
77 Marie Madam C.
79 Atkinson Charles
81 Gore William
Brown street
85 Molesworth Edmund W., Custom-
house agent, ” Atherstone ”
93 Walsh Thomas
95 Baker William F.
97 Hatte Joseph
99 Holmes Alfred
101 Williams John James
103 O’Flannigan Miss E., teacher of
music
105 Henninges Henry, baker
Watkin street
107 Lester Mrs. Ellen
109 Gove John B.
111 McPherson James
113 Hammett Daniel
115 McMillan Walter M.
117 Castles Mrs. Mary
121 Cashman James F.
Burren street
143 Helsby Thomas Charles
145 Denovan John
147 Power John
149 Ashe Horace
151 Thornborrow George
153 Landers S. H.
155 Lintteld Daniel
157 Simpson Waiter
159 Kent William, stovemaker
161 Owen Richard Albert
King Mrs. Mary, confectioner
163 Parker R. E.
Pine street
165 Bloomfield Mrs. Eliza
167 Tremain Alfred
Anderson William
177 McDowell William
179 Barncastle John
181 Dodman Arthur
187 Rhodes Benjamin, grocer
Randle street
189 McDonald Mrs. Amy
191 Coote Frederick, hairdresser
193 Bloore Herbert
195 Davidson Frank, enginedriver
197-199 Gissing Frederick W., glass
merchant, painter, and contractor
201 Hill David, general dealer
Hill Walter, fuel merchant
Holdsworth street
213 Dennis Simon
215 Mitchell Richard
217 Kiefer Philip
219 Hornby Mrs. Frances
221 Ross Mrs. T.
223 Miller Mrs. Mary
227 Sims Mrs. Fanny
229 Webb William
(For continuation, see Redfern)

Yaralla Street—South side
Off Bucknell street
Wilks J., fuel merchant
Kennedy P. J., ” Mewstone ”
Chappell Charles, ” Deverstone “
1 Comber John
3 Purssell Frank
5 Lansley Henry
7 Power Alfred
9 Fletcher Percival
13 Hornibrook Mrs. Ann
Stewart Thomas A., tea merchant
North side
2 Dwyer James
4 Finch Henry
6 Johnson Charles
8 Lock William
12 Ross Mrs. M. A.
14 Jeffreys John, upholsterer
16 Cleary Edmond
18 Miller Leslie
20 Goldsmith J. V.
22 Burton P. J.


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)