ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camperdown ; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters ; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area—480 acres. Number of houses-—5,270.
Number of assessments—5,494. Miles of streets—24.
Assessed Value—£185,105 10s. Annual rental—£201,217.

Estimated Capital Value of all Ratable Properties—£3,355,693.

Council Chambers—Town Hall, King-street.

Office hours—Daily, 9 a,m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR W. Edwards ALDERMEN J. H. Hitchcock Robert Elstub Charles H. Ibbotson W. Cox Henry N. Howe W. Edwards J. F Smith, J.P., M.L.A. John Salmon, J.P. James Abigail, J.P. Wm. Rigg, J.P. J. R. King Harold T. Morgan, J.P. COUNCIL CLERK Archibald Mackintosh, J.P. JUNIOR CLERK T. A. Tester TREASURER J S. Ranclaud AUDITORS W. Marshall and W. N. Bull OVERSEER OF WORKS Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES ASSISTANT INSPECTOR F. G. Tuck Robert Baird REGISTRAR OF BlRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS A. C. Newman, Mary street CHIEF BAILIFF Sargant Nathan CARETAKER Joseph Brown

432 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street—East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street—Oxford street 44 Lidbury Charles, ” Wendover” 38 Binskin Henry, enginedriver Wellington street—Regent street 34 Howard and Williams, butchers 30 Williams Henney 28 Pithers S. W. 26 Jones Mrs. A. 24 Wattman Mrs. Mary 22 Cronin Mrs. 20 Hanlon George 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 6 Gibson Thomas, bootmaker 4 Bailey Mrs. E. 2 Jones Mrs. West side Baltic street 69 McLauchlan Andrew 67 Paisley Arthur 65 Reidy John 63 Doherty John 61 Roberts William 59 Ardill G. E., “Albemarle” 53 Moon Thomas W. 51 Wren John 49 Simpson — 45 Rogerson F. E., grocer Oxford, street—Wellington street 25 Stammers Edward G., milk vendor Regent street 23 Leininger William, baker 21 Carlisle Castle hotel-Edward Brown 19 Collins William, tailor 17 Haydon Edward bootmaker Denison street 9 Walsh Miss E. J., draper 7 Baldick James, blacksmith 5 Mavay Charles 3 Fernon J. F., van proprietor

Albert Street—North side Bedford to Trade street 5 Williamson Samuel 7 Shaw Mrs. I. 25 Everett William 27 Ewin William 29 Jones John 31 Cook Silas K., printer 33 White W. 35 Stickings James 37 Bowers John 41 Resleure Phillip South side 12 Boxwell John 8 Host Charles 6 Smith William Alice lane

Alice Avenue Off Alice street

Alice Street—North side King street to Edgware road The 0. K. Jam Co.—Edwards and Peacock, proprietors 1 Watson L., ” Clifton Cottage” 11 Douglas George, boot manufacturer 17 Meredith William 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J.
Off—21 Gore J. 23 Weeks James 25 Morris Thomas 27 Logan Mrs. M. 29 Wilkinson W. J. 31 Woodroffe Harry 33 Brand Henry 49 Danaher David 55 Hoffman William 57 Cremen Mrs E. 63 Lucas George 65 Marshall C. E. 67 Armour David 69 Cooper Arthur, butcher 79 Souter Geo., contractor, “Lindaglen” 81 Tranmer James, “Graceglen” 83 Austin G. S., “Glassnock” 86 Webster Mrs. Eliza, “Floral Villa” 87 Stuart Mrs. J., ” Perth ” 93 Younghusband S. J., ” Cheshunt ” 95 Atkinson Thomas J., “Steelhurst” 101 Abbott Thomas 103 Roberts John 105 Taylor Alfred Clara street 107 Felton William, grocer 109 Shepherd Herbert 111 Cooper — 113 Stone George 115 Deaman Thomas, dray proprietor 119 Hamson — 121 Scott James S. 123 Elliott John 125 Williams Henry 127 Austin H. 129 Bell Mrs., Agnes

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W. : SYDNEY. (Head Office : 810-2 George
Street South.’Phone 726)

HAS FRONTAGES IN GEORGE, PITT & GOULBURN STREETS.


Ang NEWTOWN. Aus 433

131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 139 Coleman Joseph 141 Vermish Leopold 143 Cornwall H., mason 145 Clark A. E. 147 Howland James 149 Hartnett Joseph 151 Elliott Ira 153 Budd George 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Da Silva Louis 161 Roberts Mrs. Marian 163 Vass Mrs. Mary, confectioner 165 Baker Mrs. Annie 167 Railton Alfred 171 Brown James Alice avenue 175 Geyer F. C. E. 177 Watt James 179 Fellingham Richard 181 Rusfeldt Alfred W. 183 White Mrs. Caroline South side 4 Aubusson James 10 Atkinson Mrs. Matilda 12 Sinclair Henry 14 Sargent Mrs. Agnes 16 Toomer John 18 Marks Daniel 20 Sawkins Mrs. 24 Irwin Mrs. Mabel 28 Arundell Thomas 30 Edney John 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers 62 Beacon Edmund W., J.P., in- surance adjuster 64 Rutledge Rev W. W. (Methodist) Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin Mrs. Peter 78 Brooks Thomas 80 Hodgson William 82 Caunter George 86 Trollope Henry 88 Verdich Edward W. 90 Cragg Edwin 92 Bennett Thos. A., mechanical engineer 94 Douglas Henry, carpenter 100 Roberts H J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Vidler John 108 Anderson Peter 110 Taylor John 112 Goodwin Mrs. Sarah 114 Slatter Thomas 116 De-Saxe Mrs. Phoebe 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Revell A., coal yard 122 Wynn William 126 Sarson William 132 Jackson Albert, “Garnet” 134 Henstock Henry H. 140 McCloud Mrs. M., “Emerald” 144 Knox Joseph, “Amethyst” Metters F. and Co., stove and range manufacturers 160 Burrows J. F., compositor 162 Ramage Mrs. Elizabeth

Angel Street—East side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Muddle Mrs. Minnie 8 Cahill Patrick 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street
16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Williams Mrs. S. 26 M’Intyre Charles, carpenter 32 Fletcher Alfred 34 Ouley Edward 36 Brown William 38 Walsh Patrick 40 Jones Arthur E. 42 Kimber William C. 44 Dewhurst Alfred 46 Redwin Thomas 48 Dymock Thomas 50 Bradshaw Albert 52 Harding W. J. 54 Erby Mrs. Eliza 56 Duthie Joseph 58 Hetherington William 60 Tough William 62 O’Connor James 64 Perrim George 66 White James 68 Lawrence John 70 Baikie James Gunn 72 Quinlan Henry F. 72½ Sayers — Harold street 76 Cooper Joseph E. 78 Hunt Mrs. M. 80 Roberts William, carrier Munni street 84 Grant Mrs. Margaret 86 Atkinson Mrs. S. A. 88 Jope Herman 90 Anderson Miss Catherine E. 92 Stockham Anthony 94 Judd Tom J. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson Mrs. Margaret Iredale street Abel and Co.’s stables West side Newman street 1 Ackling Frederick 3 Strachan Wallace 5 Barnett William T. 7 O’Sullivan Eugene 9 Hogan John 13 Walker Watson 15 Jones Edwin A. 17 Noad Edward C. 19 Spedding John 21 Noad William 23 Mole Alf. 25 Evans William, grocer 29 Paul Mrs. C. Norfolk street 49 Blackburn Horace 53-55 Industrial Hal] St. John street 103 Davis Mrs. Sarah, “Gertrude Cottage” 105 Stone George B., “Edith Cottage” 111 Barclay James 113 King Henry 115 Field Henry King street

Augustus Street—North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Leonines Francis 45 Peak Henry 43 Murden John 39 Bruce Mrs. Jessie 35 Bussell David 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Mrs. A. J. 23 Hardman Richard 21 Blackhall George 19 Faulkner Samuel 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma
Swales — 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Taylor Mrs. Ann South side 30 Taylor Thomas 28 Buddee Henry 26 Dean Mrs. Frederick 22 Johnson James 20 Ible Joseph

Australia Street—East side Town Hall—King to Bishopsgate street Newtown Police Station—W. R. El- liott, inspector Newtown Court House — W. Carson, J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H A. Ledger, J.P., Assistant C.P.S., Electoral Registrar 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-J. Graham, officer in charge 5 Graham John 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel—Mrs. Charlotte Russell Lennox street 25 Willett Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Joyce James 31 Basson Caleb 33 Bryson Mrs. A. 35 Breese William 43 Cooper Percy E. 45 Cooper Mrs. Matilda 47 Crozier G. F., painter 51 ANDREWS T. AND SONS, Monumental Masons – Tel. 155 Newtown, and Railway street, Rookwood 51½ Rofe Charles H., grocer 53 Rudd William Watson C., dentist 57 Cousins Enoch Pentecostal Mission Hal) 65 Graham Mrs. B., confectioner 67 Larkin William 69 Boothman Mrs. Annie 73 Wade George 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins Mrs. Emily 83 McLerie John 85 Warren Henry, bootmaker 87 Clarke Edmund R. 89 Farrell Robert E. 91 Towse — 93 Smith Reginald Federation road 95 Shaul George, van proprietor 117 Mitchell Henry 119 Denton Mrs. Lucy 123 McPherson T., fuel merchant 125 Smith Louis, coachbuilder West side Alton lane 2 Marshall W. and Son, house and land agents Civil Ambulance & Transport Brigade 6 McEvoy James 8 Fitzpatrick Mrs. A., servants’ registry 8a Berby and Brown, solicitors (branch) 10 Newtown and Enmore Starr-Bowkett Building Society—A. J. Hancock, secretary 12 Bohrsmann Aubrey, dentist 14 Austin William J. Abigail J. W., solicitor 16 Norton Mrs. Mary 18 Herbert John G., solicitor 20 Miller Mrs. F. 22 Robertson Allen Cromwell H., solicitor

WOOD & COMPANY: SUPPLY FLORAL TRIBUTES OF EVERY DESCRIPTION. SYDNEY


ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM


434 Ayl NEWTOWN. Buc

Australia street continued— 24 Joyce James 26 Casey Mrs. P. B. 28 Collas F. 30 Chamberlain William 32 Martin Walter 34 Robinson Peter 36 Smith Angus 38 Prince Ernest, hairdresser 42 Smith Henry, bootmaker 44 Green William T., fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Banks William H., grocer Lennox street 48 Willey Frank, coal yard Kent lane Public School—Miss Tynan, mistress Campbell’s lane 56 Bryce Albert 58 Green William, greengrocer 60 Andrews George, undertaker 64 Armstrong William Albemarle street—Fitzroy lane 66 Masters James 68 Simpson — 72 Gibbens Martin 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Flanagan Daniel 82 Bohrsmann John M., draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 86 Crawford Ernest 88 Ibbitson Alfred 92 West William S. 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, van proprietor 98 Torr John 100 Morris Charles R. 102 Armer George 104 Roddan. Mrs. J. 106 Hayward Mrs. Nellie 108 Gawen James 110 Adams Mrs. Mary J. 114 Flaherty Mrs. Mary Lands lane

Aylesbury Street Off Missenden road 3 Holcombe G. R., cabinetmaker

Bailey Street—East side Enmore to Holt street 2 Boylan William 4 Hail Charles 6 Prudence William E. 8 Wright H. J. 10 Moon Mrs. Julia 12 Bayfield William H. 14 Campbell Robert 18 Wilson Mrs. K. 22 Nelson Samuel 26 Moran Mrs. Jane 30 Machan John T. Short street

Baltic Street—North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Keane Sydney 5 Gough Charles 7 Philpot Thomas, painter 17 Scragg Arthur Campbell’s lane 19 McDonald Miss Mary A. 21 Lawrence James Albemarle street St Joseph’s R. C. Girls’ School— Sister Aloysius, head teacher 39 Whiteman Stephen 41 Ruffles Arthur 43 Rutlidge Rupert 45 Croke Mrs. M. South side 30 Easterbrook Clifford
40 Cockerell Mrs. Emily 42 Miller William, “Harcourt” 48 Walker Thomas 50 Cole Thomas 52 Groves George, compositor 54 Jones William, quarryman 56 Good William H.

Bedford Street Town Hall—King to Kingston road Town Hall—A. Mackintosh J.P., coun- cil clerk; Frederick G, Tuck, in- spector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 O’Halloran M. C., news agent Lincoln Thomas, farrier 3 Johnson Frederick, tobacconist 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Bros, coachbuilders Denison street 15-17 Shaw Mrs. Jane, grocer 19 Melville Alexander 21 Allen Thomas 23 Street Albert Williams Thomas 25-27 Jackson Mrs. Matthew, laundry 29 Pearl Walter, artist 31 Southerland Lindsay 33 Low Mrs. S., confectioner 35 Symmonds Isaac J., bookseller Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)—The Christian Brothers 65 Price Frederick J. 67 Gibbins Martin 69 Lewison Mrs. 71 Atkinson William 73 Wynstanley Sydney 75 Simpson John Chard lane—Baltic street—Albemarle street—Albert street 109 Atkins William 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 131 Walch Daniel 135 Minty Charles W. 137 Davis Mrs. E. 139 McEvoy Francis W. 141 Carroll James 143 Bradford Mrs. Jane 147 Tyrrell Alfred J. 149 Goodwin William 151 Anstey J. J, builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street—South side London to Phillip street 34 Ponder Charles 32 Gamble John 30 Middleton John T. 26 Hill Rowland 24 Pryce N. C. W. 22 Hankin James 20 Pike William, contractor 18 Gaskill Miss M. A. 16 Louche John H. 14 Cameron Duncan 12 Davis John 10 Wright — 8 Griffiths William 6 Rapp William F. 4 Dowling William 2 Sinclair J. A. North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” 19 Weaver Richard, “Louisaville” 17 Dick J. L. 15 Brown Thomas G. 13 Maclardy William, printer 11 Clark Branard
Bishopsgate Street—South side 122 Australia to St, Mary’s street 2 Bendall H. 4 Hanshaw Mrs. M. Denison street—Regent street— Wellington street 6 McCoughtry Mountrose 10 Murphy Sylvester 12 Noble Thomas 14 Glenn Joseph 18 Lane Joseph P., laundry (For North side, see Camperdown)

Bligh Street—South side 1 King street to Missenden road 2 Mason Frederick T., teacher of music, “Culmer” Mason James V., “Culmer” 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 14 Best William, “The Towers” 16 Jones David 18 Gilbert Ernest 24 Cocksedge Thomas Little Queen street 30 McPherson Mrs. M., Free Kindergar- ten, “Victoria Lodge” 46 Brookman Mrs. Annie 48 Johnston Robert 56 Old Trenham North Newtown Public School—Wm. Jones, headmaster 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 74 Johnston James, “Antrim” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Hunt V., herbalist 98 Foott Mrs. Teresa J., boarding- house 100 Comber John 104 Goodwin W. S. 106 Hoy Mrs. B. 108 Bray Mrs. Jemima 110 Crocker H. J. 112 Oswald George J. (For North side, see Camperdown)

Brown Street—East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture warehouse 8 Salvation Army Barracks 12 Benjamin Albert S., “San Francisco” 16 Scott Robert 18 Forster John 20 Raffelle Mrs. Esther 22 Chew Mrs. Rose 24 Wright Samuel Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman John William 34 Grinton James 36 Gale James 38 Haddon Joseph, sen. 40 Edwards H. L. 42 Taylor Walter 44 Fisher Alfred D. 46 Little Henry 48 Glieson John West side 1 Murphy John 3 Bain Mrs. Mary 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Salmon John, plumber store 15 Lawson Ernest

Bucknell Street—East side 132 King to Wilson street—Yaralla street 6 Triggs Mrs. E. 8 Washington William W. 10 Phillips William 12 Gawthorpe Mrs. Elizabeth 14 Grocott M. A., engineer 16 O’Neill Patrick

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS Of N.S.W.; SYDNEY. (Head Office: 810-2 George Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL.


Bur NEWTOWN. Cam 485

18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Collins Edward 22 Condran Michael 32 Northcote John, saddler 34 Farnham Arthur 36 Lancashire Ernest 38 Dowling Joseph 40 Morrison James 42 Smith Samuel 44 Newton John, fireman 46 Alger Frederick J. 48 Slowgrove Mrs. Mary West side 1 Smith J. Turvey 3 Davis Henry C. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Jamieson John 9 Charman Charles 13 Triggs Sidney A. 15 Maguire Michael P. 17 Sutherland William 19 Harry William 21 Smart Miss, dressmaker 25 Turner Johnstone 27 Bradstock Mrs. Louisa 29 Anderson John O. 31 Montgomery John 33 Carter Robert 35 Stiffe Thomas 37 Townsend George H. 39 Lainson Mrs. George 41 Nelson William 45 Dunn Mrs Mary 47 Everingham John 49 Gleeson Mrs. Bridget 51 Cleland James 53 Monaghan Mrs. E. 55 Byron John 57 Courtney William 59 Castle James

Burren Street—West side Yaralla street to railway arch Copeland Miss, “Yarraville” Daly J. E. O., stock and share- broker Daly E. Newton, “Twickenham” Wilson street Eyre Stephen, “Norfolk Villa” Martin Mrs. Elizabeth Heiron Walter, billiard table manufacturer, “Woodbine” East side 2 Williams Richard C. 4 Thompson John 6 Cropley William, builder 8 McDonald Mrs. Agnes 10 Skelton Frederick 12 Brisbane John 16 Clarke J. W. R., J.P., “Chipley” 18 Graham John R. 20 Hill Arthur D. 22 Heness Albert C. 24 Poole George 28 Higgs Roderick 30 Walker F. J. 32 Gwynne Patrick 34 Lindsay Robert 36 Muston A. E. 38 Lee Frederick H. 40 Macfarlane Malcolm 42 Jansen — 44 Slade Harold Macdonaldtown Station—G. S. Hodg- kinson, stationmaster

Cambridge Street—East side Enmore road to Liberty street Flaherty’s Livery Stables 15 Dixon Arthnr, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 33 Griffiths Percy “St. Albans” 35 Colquhoun Arthur 37 Lewis J. F. 39 Cameron Angus E.
41 Bowen Mrs. Mabel, “Glenelg” 43 Sandels William H. 45 Dew Henry, “Henley” 47 Gibson Mrs. Louisa, “Ventnor” 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side Baber J. J. Y., physician 18 Coupe William 20 Cass Mrs. K. 22 Carnow Mrs. Matilda, “Clifton” 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue Off 30 Camden street 1 Dawson John 4 Gillham James 5 Davis William

Camden Street—North side 469 King street to Edgeware road— Station street—College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 5 Gale John, “Clifton” 7 Garrard Charles, “St. Elmo” 9 Nichol Arthur L. 13 Biggs Arthnr 15 Sheals John, van proprietor 17 Wright Robert 19 Ible William, greengrocer 21 Lowndes Samuel 23 Monteith Mrs. Marian 27 Hooper Mrs. Jane 29 Nicholls John 33 Taaffe William 35 Carick Frederick Ferndale street 41 McTaggart Thomas 43 Studdert Charles A. 45 Pollitt George 47 Keyes William, watchmaker 49 Best Arthnr 51 Payne William 53 Assender J. J. 55 Poulton Frederick L. 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street 65 Brazier John 73 James Thomas C., carpenter 75 Lane Mrs. Ada 77 Hayes Mrs. Martha 79 Whitlock Arthur 81 Steer James 83 Cobb James J. 85 Bright Mrs. Julia 87 Logan Edward 89 Bye James H. Short street 91 Roberts Henry 93 Renshaw J. W. 95 Neal John T., J.P., accountant Edgeware road South side 2 Bruce Andrew 4 Shannon Thomas 6 Rosewarne Mrs. Peacock’s Jam Co., Ltd Camden avenue 30 Anderson Frank 32 Fletcher William, engineer 34 Sloss Thomas 36 Goodin William 38 Trenbath Henry 40 Tillman James 42 Woods John 44 Starmer Walter 46 Gemmell William, draughtsman 48 Alexander Robert 50 West Frederick A. 58 Dalton Edward 60 Stevenson Robert 62 Webb James 64 Noyes George 66 Schabel Fred. J. 68 Wakley John
70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 78 Malaquin Joseph 82 Leslie Thomas 84 Allison William 88 Dobbie David, “Kiama” 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Bell George 100 Reardon William T. 102 Senior Law 108 Bell Robert, cab proprietor Clara street 110 Loveday Thomas dealer 112 O’Brien James 114 Bush Edwin 118 Jones Mrs. Ada 120 Longstaff Richard 122 Shadlow — 124 Nelson John T. 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. 132½ Booth Hugh Off—132 Toogood John 140 White Edmond J. 142 Smith John 144 Smith E. Lucas 146 Witcher Thomas 148 Sutherland Alexander, carpenter 150 Wilson Frank E. 156 Eacot John I60 Hilton George 162 Gould Alfred W., carpenter Prince street 172 Seaberg John 174 Rein William 176 Christensen C. 178 Law William 180 Scott Mrs. Rachael

Campbell Street—North side 25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road 4 Shearsby Charles 6 Shattel Mrs. Rachael 8 Gallagher Mrs. 22 Barsley John 24 Livingstone George 26 Phillips Mrs. Emily 28 Byrne John Fowler and Toll, woodturners 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walker Everard Mayne 36 Outlaw Alfred 38 Hovandan Thomas 40 Rust Frederick W. 44 Newell John 48 Bridge John 50 Downey Robert 52 Smith Edward 54 Barlow William 56 Howell John W. 66 Meares Mrs. Thomas 70 Carney Thomas 78 Lilley Joseph 80 Whalley Charles 82 Findlayson John Little Queen street South side Missenden road 11 Cullen Charles 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Shepley Miss M. 25 Sparks John W. 27 Seary Thomas 29 Troy John 31 Hamill Henry 33 Seymour George 35 Cook Joseph J. 37 Haynes Miss J. 39 Meldrum Charles 41 Owen James B.

WOOD & COMPANY: TEACH THE EMBALMING PROCESS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS,


436 Cav NEWTOWN. Den

Campbell street continued— 43 McGilchrist A. Elizabeth street 45 Stokes Mrs. Mary 47 Cooper Mrs. Annie 49 Eviston Michael 51 Supple William 57 Schofield Alfred 59 Chapman Mrs. M. F. 61 Burke Mrs. M. A. 67 Dugdale David 69 Maloney Thomas, milk vendor 67 Stephenson William 79 Hodgkinson Thomas 81 Howland Albert 89 Young John 91 Young John, sen. 93 Brennan J. B. 95 Guinand Oscar 97 O’Rafferty Richard 99 Cannan Herbert A. 101 Millington Alfred 103 Kelley Charles 107 Butler Mrs. Annie 109 Raymond William 111 Ryan Thomas 113 Stevens W. B. 115 Williams John 117 Meldrum George Little Queen street 119 Barnsley William 123 Wyles Mrs. M. 125 Pierce Mrs. Annie

Cavendish Street—North side Cambridge to Liberty street Verrall A. and Co., blacksmiths and coachbuilders 31 Hosie W. H.. “Roslyn” 33 Henningham A. W. South side 2 Berry Mrs. M. 4 James Mrs. Ben. 6 Michelson Michael R, “Nowra” 24 McNaughton C., “Carlton Villa” 28 Maxted Sydney, “Monaro” 32 Cozen Percy Arthur 34 Mullins Elliot 36 Seward Henry (For continuation, see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Madden Mrs. Shorrocks Thomas 6 Chambers Richard 8 Aikman John 10 Curry T. W. 12 Thornley Francis 14 Smith James 16 Beach Richard 18 Hartley Barnard 20 Peake Mrs. Catherine

Charles Street—South side London to Phillip street 28 Beard Mrs. Mary 26 Rooney Patrick, H.M.C., “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 McIvor W., tailor 18 McClean Mrs. E, teacher of music 16 Strong Valentine, “Orotava” 14 Robson Mrs. H., “Arcadia” 10 Paton John. “Rialto” 8 Oldfield Arthur 6 Howes William 4 Stahl Oscar 2 Unsworth Henry J. North side 27 White Alfred 25 Hawken John 23 McCann James 21 Croft William
19 Tooby Mrs. Elizabeth 17 Clinton James L. 15 Irwin William 13 York Mrs. Anne 9 Taylor M. J. 7 England W. H. 5 Peak William 3 O’Rourke Charles D. 1 Johnston Mrs. M., grocer Augustus street

Church Street—East side King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte Crook J., dentist 3 Dight David H. 5 Clark Miss, school teacher 7 Messer Hugh, carter 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Wallis Ernest H. 23 Schrader John 25 Gibbes Charles 27 Ferrow Charles 31 Brooks Bertrand P. 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Palmer W. H. Victoria street 41 Broadley Thomas 43 Whiting Mrs. Catherine 45 Lindqvist August F. 47 Bowen John L. 49 Bartle Phillip 59 Walker H., signwriter Clark Marcus and Co, stables Prospect street 61 Howe H. N., builder 63 Ware Joseph, carpenter 65 Fenelly Edward 67 Lansley A. S. H. 69 Waters Edward E. 71 Roberts Alexander 73 Allen Mrs. Sarah 75 Wootton William J. 77 Baker William 79 Vidler Sidney 81 Brown Robert, stoker 83 Ninness Edward 85 Lansdown Alfred 87 Quinn Miss Annie 89 Comber Mrs. B., grocer 93 Haines John, cab proprietor 99 Robinson George H 101 Irwin Richard D. 103 Woollard Charles 105 Bates John 107 Cook Hazon 109 Holihan Mrs. Emily, grocer Raper street 111 Mercer Walter G. 113 Cheney Irine 115 Gunter — 117 Taylor Mrs. Marian 119 Mason George 121 Smith Mrs. F. West side Levy A. Lewis, surgeon Lennox street Baptist Church—Rev. J. S. Rapkins St. Stephen’s Church—Rev. Canon Taylor, incumbent Newtown Cemetery—T. Clarke, sexton

Clara Street—East side 205 Alice to Camden street 14 King Robert A. 12 Thomas Mrs. J. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Clark Henry
6 Tree William 4 Becker Ernest A. 2 Dalton Henry West side 3 Forrest Mrs. R. 11 Williams Thomas

College Street Camden to Holt street 39 Nathan Alfred 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway David Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William, J. 19 Pobjoy Joseph 17 Russell Mrs. Elizabeth 15 Kennedy William J. 11 Flint William 9 Pain Otto Margaret street 1 Green Thomas 3 Wilson Mrs. Julia

Commodore Street—East side Wells to Pearl street 48 Smith Walter 42 Bubb John, fitter 40 Goodhew Ernest 38 Baird John 34 Thomson Samuel 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Thomas C., sen. 18 Fleming George 16 Madden Alfred 12 Kerr John 10 Prior Henry 8 Sorrell Thomas E., ironmoulder 6 Heydon G. T., boilermaker 4 Wood William 2 Stubberfield Stephen 2a Speed Frederick West side 51 Brown Arthur 49 Neilson Robert 47 Lever John E. 45 Burton George S. 41 Stevens William 39 Cooper James 37 Hodge Frederick Onslow 35 Evans Lewis 33 Roberts Mrs. Evaline 31 Byleveld Arnold 27 Pearson Mrs. Emma 29 Brier — 25 Willis George Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Madaline Miss M., costumiere 19 Byrne William 17 Henderson Thomas 15 Firth John 13 Cheney Albert 11 Russell Joseph J. 5 Strickland William G. 3 Briese — 1 Pacey Charles

Crescent Street Enmore road to Station street Jeskie and Sons, modellers Laurence and Co., lime and cement merchants Milne James J.P., plumber and sanitary contractor Station street—Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Denison Street—East side Bedford to Bishopsgate street— Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Burt Thomas

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George Street South. ‘Phone 726)

ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY


Dic NEWTOWN. Edg 437

9 Weeks Thomas, contractor 15 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Thomas 19 Parker John F. 21 Rowen Daniel 23 Watts George 25 Bell George 27 Quinn John 29 Leonard Michael 31 Jinks Alfred 33 Skardon William 35 Woods Frederick 37 Cavillon Joseph, “Coonong” Francis lane—Lennox street—Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 45 Perkins Arthur, constable 47 Combellack Mrs. Mary M. Campbell lane Albemarle street—Fitzroy lane 49 Mrs. Elizabeth H. 51 Bacon Mrs. A. 53 Mitchell John 55 Turner Mrs. M. 57 Kilborn William 59 Clark Mrs. Annie 61 Cooper Frederick, van proprietor 69 Phillips Mrs. Maud 71 Peachey John, guard 73 Bedford Harry, bootmaker 75 Rawson Mrs. T. J. 79 Robertson Angus 81 Laycock George 83 Curran Charles 85 Grant Thomas 87 Pearce Z. 89 Deman Arthur 91 Austin John 93 Hincough John 97 Woods Frederick 101 Colley William Collier Oliver 103 Calder Frederick G. 105 Preston George 107 Gilby George, greengrocer 109 Lincoln James 111 Beattie David, butcher 113 Osborne Thomas 115 Reynolds Walter R. West side 2 Brennan John 6 Chaseling Mrs. M. A. 8 Mullavy Miss Annie 10 Murphy Thomas J. 12 Fay Matthew 14 Butler Mrs. Elizabeth 16 Murphy Thomas 18 Croker Thomas 20 Jones Charles 22 Day Walter 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 Denning Henry J. 28 Lannen Joseph, wheelwright 30 Mulquiny D. W. 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. Lennox street—Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark William 46 Griffin Samuel 48 Turner Albert H. 50 Lloyd Robt. 52 Wright Robert Campbell lane 54 Westwood Frederick Albemarle street 56 Alexander and Co., grocers 58 Barrington Frederick C. 60 O’Hara, Mrs. E. 62 Sullivan Mrs. Mary Fitzroy lane 64 Kelly George 68 Smith J. F., J.P., M.L.A. 70 Gawen James 72 Fallick Fred, ironmonger 76 Abbott Mrs. Alice 78 Frazer Daniel L. 82 Vaile Mrs. Mary 84 Viereck Rochus 86 Henning Conrent 88 O’Neill Michael 98 Barrington Frederick 100 Wells Wilfred 106 Waite Thomas 108 Hollis Harry 110 Gooch William A. 116 McIntyre Robert 118 Nann William J, 120 Abbott William 122 Caldwell Robert, grocer

Dickson Street—South side Off King street south 4 Morrison Edward 6 Coleman George 8 Mitchell Joseph 10 Bailey Mrs. Catherine 12 Bell John 14 Renshaw J. F., musician Swindon Thomas 16 Wallace Geo. 18 Edwards William 20 Smith John 22 Brady Thomas 24 Patterson James 28 Railton William, “Raglan” 30 Kelly Mrs. Dorothy, “Ruby” 32 McRoberts Charles E., “Woden” 34 Johnston Thomas M., “Thelma” 36 Goodsell Henry W., “Marita” 38 Jones Miss Cassie, “Eroha” 40 Quail J. S.. “Nespa” 42 Abbott Arthur, “Hastings” 44 Vaughan Joseph A., “Holmleigh” 46 Gartrell Richard F. 48 Carroll Patrick 50 Stanton Mrs. Z. 52 Robley Joseph H. 54 Butler Ernest 56 Needham Mrs. Ada 58 Weir David 62 Bryan Mrs. M. 64 Morgan Charles J. 68 McGregor Duncan 70 Bailey Cecil 72 Vidler Cecil 74 Elliott James 76 Carrick Alfred 78 Key William 80 Graham Colin 84 Widgery Edward North side 1 Gilbert Charles, blacksmith 3 Turner George 5 Le Breton Alphonse 7 Hull Frank 9 Dalton Michael J. 11 Bradley Herbert 13 Brown William, “Ellesmere” 15 Gentle J., “Moorebank” 17 Gentle Stanley, “Doris” 19 Robertson James M., “Clifton” 21 Stuart John, “Tarana” 23 Wilson Andrew, “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Harding Henry, “Ladysmith” 29 Smith Charles, “Mafeking” 31 Tasker Henry 33 Henderson Thomas, city missionary 41 Harrison William, “Mayville” 43 Wilkinson Walter 45 Pittendrigh Percy 47 Murray Thomas 49 Davis — 51 Griffiths Charles H. 53 Cubitt John 55 Masters Henry W.
57 Burne Ernest W. 59 Britton Samuel 61 Doherty Ernest 63 Stewart Samuel 65 Cunningham Robert 67 Hopkins Alfred E.

Don Street—South side Station to Reiby street 2 Armstrong George 4 Green W. J. 14 Adamson Thomas 16 Johnston Robert J. 18 Eadie Mrs. Margaret 20 Hartge Mrs. Clara 26 Healey Francis North side 1a Thompson Mrs. Catherine, “Wood- ville” 1b Abel William 1 Behringer Peter 3 Mulholland Joseph 5 Chamberlain John 7 Newell Mrs. Margaret 9 Dunn Henry 11 Heather Alfred

Edgeware Road—East side Enmore road to May street 10 Tuck Mrs. E. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Fairbrother Mrs. F. W. 20 Carter George H. 22 Davis Mrs. Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth.) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, “Paladin” Clarkson M. S., teacher of music 32 Hornby Charles, “Sutherland” 34 McKenzie S. E. 36 Tuck J. W. 38 Johnston William 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rozea R. T., dentist 42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid” 44 Fowler Frederick W., J.P., “Maudville” Cross lane 48 Taylor James, “Nelleville” 50 Heighington William J., “Stradilla” 52 Moriarty John 54 Allpress Mrs. Caroline L. 56 Grater Richard 58 Gibson William 60 Downey Edward 62 Taylor Mrs. Annie 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred 68 Brennan Arthur W. 70 Maude John 72 Hughes Mrs. Margaret 74 Day Mrs. Annie 78 Clarkson William J. 80 Lee John A. 82 Eldridge George 84 Johnston Ernest 88 Poole Henry 90 Jessop Hubert 92 Moodie Frederick 98 Wallace George 100 Whitehead James H. 102 Kerr Edward 104 Ryan John 106 Martin E. Sarah street—James street 142 Jarvis Thomas 146 Williams William J. 148 White W. P. 150 Orr Mrs. Elisabeth 152 Smith W. J., bootmaker 162 Hill Arthur Thomas 164 Enmore hotel—Sarah Deaton Camden street

WOOD & COMPANY: EMPLOY ONLY THE MOST COMPETENT ASSISTANTS. SYDNEY.


VISIT ANTHONY HORDERN’S NEW STORE,


488 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued— 166 Spilsted Arthur, confectioner 178 Brown William 182 Toner Frederick 184 Leary George 186 Hudson C. V. C. 188 Wilmot Frank 190 Branch Joseph J. 192 Hafner Leonard 194 Banister Joseph W. 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 214 Trevenna John C. 216 Richardson Thomas 218 Filewood James 220 Vickery George W., chimney sweep 222 Poole Frederick 224 Allen J. K. 226 Christian Mrs. Elizabeth 228 Newey Mrs. Jane 230 Jelly William H. 232 Christian William 234 Giffin Miss Florence 236 Northey Charles 238 Delfs Peter 240 Routley Frederick 242 Booth Sydney 244 Ramsay David 246 O’Maher Miss 248 Westcott W. H. 250 Vickery George E. 252 Lancett Daniel Laura street 292 Buxton James 294 Kelso Edward 296 Wither John 298 Thorburn John W. 302 Ross — 304 Clarke James Wells street 306 Wright William F. 320 Archibald J., contractor 322 Carroll James, coal depot 328 Quintall Charles Maria street 330 Walshaw George, grocer 332 Henderson Alexander 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds George, van proprietor 346 Gordon Donald 348 Pratt Thomas Lord street—Railway crossing Bartlett Henry, gatekeeper West side 1 Wilson and Co., house and est. agents 3 Mayhew G. & Co., painters & dec’tors 5 Freeman Harold, dentist 7 Mack Mrs. Mary 9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh” 11 Russell Joseph K., “Iris” 13 Kingsbury John, “Tara” 21 Spencer Walter, M.D., physic’n & surg. 23 Gardiner, Andrew 25 Westley Herbert W., J.P., “Rialto” 27 Smith John H., “Oakville” 31 Hawkins F., signwriter, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Turner James M., “Marlowe” 37 Woodham Arthur, “Alma” 39 Creagh William, “Maydale” 41 Smith H, T., “Toronto Villa” 43 Davis William 43½ Middleton W. W. 45 Caldwell Miss M., “Egham” 49 Flood William 51 Richards John 53 Miles Beaumont 55 Achenberg —, constable 57 Villiers Mrs. E. 59 Kelly Charles 61 Hunt Isaac 63 Randall Stanley 67 Menser Louis 69 McKillop George 71 Hutton James 73 Strange Mrs. Sarah A. 75 Smith William 77 Melville Mrs. C. 81 Coman Patrick 83-85 Hill Albert, grocer Harrow road

Egan Street—East side King to Chalder street 1 Gilbody James, carman 3 Mason Percy Victoria street 15 Savage James 19 Houghton James R. 23 Hornby James 25 Stewart Mrs. Rose, laundry 27 James William J. 29 North Thomas 31 Townshend Mrs. J. H. 33 Townshend Ernest 35 Taylor Miss H. 39 Watts Mrs. Amelia Prospect street 47 Cohen David 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Douglas Charles 55 Young James 55 Jackson Ambrose W. E. 59 Hughes Frederick 61 Dunning William R. 63 Coomber Charles West side 2 Daggar Mrs. M. 4 McAuliffe Timothy 6 Byrne Thomas E. 8 Sullivan — 10 Farren James 10½ Moon Sidney 20 O’Reilly Mrs Catherine Victoria street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Ninham William 28 Tebbutt William 30 Barlow Walter 32 Crotty Miss Alice 34 McCall John 36 Hughes Frederick J. 38 Dwyer John 42 Cousley Robert 44 Bowers Mrs. Mary A. 46 Hennessy James Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory— Rev. Canon Robert Taylor

Eliza Street—East side 321 King to Lennox street 3 Dickman A. 5 Newtown Workmen’s Institute—W. M. Anderson, hon. sec. 7 Smythe P. F., surveyor 9 Towner Henry A. 11 Hughes Jesse H. 13 Menzies James 15 Gerritt James W. 17 Lawler Mrs. Anastasia 19 Veaney Miss M. West side Police Station

Elizabeth Street King to Bligh street—Longdown street Australasian Sheep Dip Co., Ltd.— S. G. Barker, secretary Newtown Corporation Yards Smith Charles

Enmore Road—North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E., chemist and dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 7 Ashley Alfred, fruiterer
9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Burton Arthur Burton Miss E., costumiere 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Church George, land and estate agent 17 Lines Edward D., clothier 19 SUBURBAN INDEPENDENT news- paper—T. Preston, proprietor 19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. 21 Sargant Nathan, house & estate agent 23 Dobbie Mrs Blanche, grocer 25 Andrews T. J., undertaker 27 Rooke Thomas, locksmith 29 Howell John W., window blind maker 31 Jurd Miss E., dressmaker 33 Nagel L. and Co., photographers 35 Grimsley F., jeweller 37 Moore Mrs. Madeline, confectioner 39 Herrman Mrs. E., basket manu- fact’er 41 Gilbert James, fruiterer 43 Hocking and Veitch, fuel mer- chants Station street 47 Woods W. J., chemist 49 Seessle Mrs. A., newsagent 51 Mathieson William, fruiterer 53 Boggis Miss A., milliner 55 Maloney William, tobacconist 57 Hedger Thomas, butcher 61 Kearney Mrs. Doris 63 Linklater Miss Ida 65 George William 67 Kimpton George E. 69 Crome Mrs. L. H., registry office 71 Pickering Charles Percy 73 Paton Madame E., costumiere 75 Bevan Alfred Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115-117 Edwards W. J., bootmaker 119 Eldridge W. C. and Co., dyers 121 Waugh Joshua, laundry 123 Thwaites William W., smallgoods shop 125 Twigg W. L., dentist 127 Lowe Mrs. A. E., confectioner 129 Johnson and Co., small goods 131 Lawless Thomas, fruiterer 133 Anglin Francis J., J.P., tea, coffee and provision merchant 135 Parson Chas., oil and colour depot 137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st 139 Finlay Forest, bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Goldstein Samuel, tailor 149 Johnson William, bookseller 151 Finlay and Bevan, washing fluids 153 Caunter and Co., printers and publishers 155 Senn Mrs. M., costumiere 157a Crichton Mrs. M., costumiere 157 White A. G., furniture manu- facturer 159a Flemming Joseph, bootmaker 159 McDonald James, billiard hall 161 Bennetts Thomas, tailor 169 Love Mrs., milliner 165-169 Queen’s hotel—William Relf 171 Hampton E, butcher 173 Greenwood and Son, produce dealers 175 Craig Archibald, painter 177 Murray A., hairdresser 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Withers William, chemist 183 Weirick S., hairdresser 185 McNair A. R., greengrocer 187 McIlrath H., grocer 187a Cooper A. E., gramaphone depot 189 Harris John, bootmaker 181 Smith Mrs. Annie, confectioner

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL.


Ers NEWTOWN. For 439

193 Drury F. A., J.P., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Way W., pastrycook 197a Acme Photo. Studio Cambridge street 199 Enmore hotel—James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Spencer Percy, draper 205 Noke T., fruiterer 207 Seward H., provision merchant 209 Snelson T. M.. chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office—Edmund Chapman, postmaster Stanmore road South side 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Oddfellows’ Hall—Clayton A. E. 16 Ekin and Co., estate agents, agents for Commercial Union Assrnce. Co., Ltd Campbell James, architect 18 Symonds Lewis, furniture warehouse Victoria Hall 20 Thompson W., plumber Off—Walker George 22 Morris Morris 24 Davis Frederick L., dentist 26 Mills Henry 28 Law C. H., plumber 30-32 Symonds L., furniture dealer 34 Chadwick Mrs. M. J., confectioner 36 Marsden Fred., cooper Bailey street 40 Ible Joseph 44 Juleff Samuel, bootmaker Parlour H, van proprietor 50 Baines Mrs. Mary, grocer 50 Casey M. G., dentist Station street 52-64 Bohrsmann G. Hall, surgeon 56 Coleman George, house & estate agent 58 Mitchell J., sign writer 60 Turner C. W., fishmonger 62 Baldick George 64 Work J. L., dentist 66 Patton Mrs. Elizabeth, dining rooms 68 Cotton Mrs. Louisa, costumiere 70 Smith James, bootmaker 72 Thomson Thomas, locksmith 74 McGuire Mrs. Mary 76 Wilson Hill 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s Hall and Dispensary—A. C. Hardwick, dispenser 86 Gabriel Adolph G., dentist 88 Pemell James. J.P., “Stanmore House” Trindall R. B, physician and surgeon 132 Fielder Mrs. A. B. Fielder C. L. G. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon 138 Meek J. A., architect 144 Herman Charles, hairdresser 146 Hitchcock J. H., estate agent Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel—W. A. Swann 150 Peak H. and Co., wood and coal depot 152 Evans F. C., servants’ registry 154 Evans Herbert, confectioner 156 Knust William, furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer 160 Solomon Miss M., grocer 162 Palfrey F., butcher Marian street 164 Forsythe Joseph, grocer 166 Parr J. J., fruiterer 168 Walton H. P., poulterer 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Johnston William, fishmonger 174 Bryant Henry T., ham and beef shop 176 Eldridge Claude, dyer 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill George, confectioner 182 O’Brien C. J., tea dealer 184 Cohen E. D. and Co., drapers 186 Lums and Tien, grocers 190 E. S. & A. Bank, Limited—W. L. Carpenter, manager Metropolitan road 192 Bailey Robert L., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Dillon J., stationer 198 Calopades A,, fishmonger 200 D’Albora & Co., fruiterers 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and con- fectioner, E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Webb Edward, tailor 212 Trowbridge Mrs. E, confectioner 214 Larba-Lestier E. R. S., dentist Edgeware road 216 Greenwell and Co., painters, con- tractors and ironmongers 220 Butterfield T. A., painter 220a Goulding Edward, tailor 222 Thompson Miss A., costumiere 224 Irving John, hairdresser Francis street 230 Quirk & Benson, house and land agents 232 Abbott Henry, bootmaker Davies Arthur 234 Riedel Alfred 240 Hurley Mrs. M. Juliet street

Erskineville Road—North side King to Union street—Wilson street 2 Craven Benjamin Robinson J., dentist 4 Hamblin John, J.P. 6 Styles Stephen, mercer Hough Albert E. 8 Williams Edwin, architect, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J.P.,surgeon, “Woodbine” Linthorpe street 26 Moubray Seymour, constable 28 Robinson Miss 30 Moore Mrs. J. 32 Irving John South side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge—Angel street Hillard Reginald, fuel merchant Grant Henry, harness maker Fleay Mrs. Harriett A., “Gowrie House” Gowrie street Free Presbyterian Church White William, baker

Federation Road Australia street to Church street 1 Gainey Humphrey 2 McGowel James S. 3 Wilson Robert R. 4 Foy Charles J. DAY, SON and HARKIS, Boot Manufacturers

Ferndale Street—East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer and fuel merchant 40 Stephenson John H. 36 Harter James 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter
26 Taylor William 24 Coote Edward 22 Pain Edward 18 James Charles 16 Hanlon J. 14 Ralph Henry H. 12 Chapman George 10 McGuinness Mrs. P., grocer Kent street West side 61 Allen Charles E. 59 Benson Charles 57 Walker Henry 53 Cherry Arthur 51 Beechley Henry 49 Hobson John 47 Owen Mrs. M. A. 45 Cox Mrs. Jane 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Morris John W. 35 Wright Thomas 33 Smith Samuel, saddler 31 Porter James 29 Woods Frederick 25 Fry William 0. 21 Williams Henry 19 Johnson Robert 17 Miles John 15 Dellaway Mrs. Agnes 13 Madden George 11 Bird Alonzo 9 Mellor J. W. 7 Atkins Mrs. H. 5 Hall George 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street—East side King to Wilson street 2 Leseberg Mrs. Mary Ann 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville Mrs. Francis 16 Field Henry 32 Claggett Charles, fuel merchant 46 Johnston Miss B. 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Grant Charles 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 3 Fraser Mrs. Susan A., boarding house 5 Bawtree Mrs. Fanny 7 Fitzsimmons James 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue

Forbes Street—West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 25 Delfendahl Hugh 27 Downey Thomas, bootmaker 29 Campbell Mrs. Fanny 31 Huby Mrs. Jane 33 Pearce Thomas 37 Angel William 39 Hargraves Henry, J.P. 41 Dempsey Cornelius 43 Pollon Anthony 45 Hutchinson Alick 47 Sindel William 49 Harnett John 51 Page Walter 53 Bowie Miss M. E. 55 Tancred James 57 King James L. 59 Evans Mrs. Augusta I. 61 Lennon Mrs. Mary 63 Edmonds Sydney 65 Drans John (For east side, see Darlington and Redfern)

WOOD & COMPANY’S ASSISTANTS ARE THE MOST EXPERIENCED IN THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM


440 Fra NEWTOWN. Gow

Francis Street—West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Maigre Louis 6 Lee Francis, carpenter 7 Hamilton John, laundry 8 Suenson Elliott 13 Coleman Henry 14 Baldwin Jesse 15 Howard Alfred J. 16 Murden Richard 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whipmaker

Fulham Street—North side Simmons to Reiby street 41 Goldman — 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Beverly Robert 33 Nichols Alfred 31 Lamott Louis 29 Howard Andrew 27 Redman Henry 23 Dodds Michael 21 Braggs — 19 Patterson Thomas F. 17 Loughnan Walter 15 Foldi Andrea 13 Greer Robert 11 Buck Frederick 9 Frost Charles 7 Pogmore James 5 Lawn Mrs. Caroline 3 Baker — 1 Callon John South side 42 Carding Charles 40 Webb William 38 McCabe James 36 Barden Mrs. 34 Murphy Mrs. M., “Wexford House” 32 Smith —, sen. 30 Brooker Walter 28 Trusty Henry 26 Ashworth Edrick A. 24 Hayes William 22 Faulkener Arthur J. 20 Gartrell James H. 18 Eldridge Percy 16 Eldridge George 14 Miller Hugh 12 Gunning Arthur 10 Donald William, tinsmith 8 Darrah — 2 O’Connell Martin

George Street King street to White horse street St. George’s Hall Rough Mrs. Elizabeth, milliner Morrow D. T., architect Hincks S., billiard saloon McIntosh Alexander, caretaker 1 Anlezark Joseph 3 Pring Mrs. Helen 5 Boncastle William 7 Stratton Henry 11 Bartlett Mrs. Carrie 13 Burns Robert 15 Scanlon Edmund 17 McDonald George 19 Stephens William 21 Matcham J. 23 Sullivan Mrs. Mary 25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street—West side King street north to L’Avenue 31 Willey Charles 33 Keats Mrs. Julia 35 Whitford John 37 Land Harry S., accountant 39 Jeffreys Arthur 41 McDonald William, engineer
East side 2 Champley John 4 Devey W. 6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., costumiere 8 Donaldson James 10 Thomas Richard U. 12 Griffiths John 14 Sharpe’s L’Avenue Laundry

Gibbes Street—North side Off 22 White Horse street 2 Bryce Francis 4 Parkins Joseph 6 Phillips John 8 Healey John, printer 10 Kemp Walter, bootmaker 12 Jones Edwin 14 Day Henry 16 Everett George F. 18 Cohen Daniel J. 20 Green Sydney 22 Ferguson Alfred 24 Plummer Thomas 28 Proops Philip 32 Ryan Thomas 34 Dunbier Rowland South side 1 King Robert 5 Jackson Mrs. Elizabeth 7 Mullamphy Denis 9 Paine J. W. 9a Lippiatt Edward 11 Mullane Mrs. Catherine 13 Sampson William 13½ Daly John 15 Martin Walter 19 Green Thomas 25 Gill James

Gladstone Street—North side Crescent to Liberty street— Phillip street Federal Flour Mill—F. Crago, prop’t’r 5 Winslow John 7 Johnston Thomas 11 Jagleman —, bootmaker 13 Reynolds Arthur 15 Nottle George 17 Powell H. O. 19 Prager Henry 23 Lockyer Reginald 33 Diener Aloys, tailor 35 Teague William 43 Colley Mrs. Annie 45 Burchill — 47 Peisley William 49 Crockett Richard 51 Owen John 53 Hanks Thomas J. 55 Flack Frederick 57 Monaghan Mrs. M. McDonald D. C. 59 Patterson James 61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse 61 Black Archibald 63 Falconer John 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Gough Joseph 6 Kennedy Angus 8 McCole John 12 Spencer Arthur 26 Sprague William J. 28 Histon George Willmot and Morgan, contractors store 52 Smith Arthur W. 54 Spencer Albert E. 56 Murray George 58 Wally Felix 62 Delots George 64 Faulkner Frederick Reid William H., gardener
Goodsell Street—North side King to John street 1 Wainwright George, “Lee Mount” Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters 3 Oxslade Guy 5 Josequin — 7 Simpson Thomas 9 Ballentine John 11 Irving John H. 13 Clarke Stephen 15 Hu[g]hes Alick 17 Becker Julius 19 Barrett Alfred 21 McCaffrey James 23 Blackhall William South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Whiteman John 6 Burrows John 10 Pogson Edward 12 Smith Frank J. 14 Gore William 16 Egge Mrs. Paulina 18 Forrester William 20 Robertson Isaac 22 Cook —, tram conductor 24 Archibald William, builder 30 Irwin William 32 Harber Richard 34 Brennan James 36 Parker William 38 Fenn Henry 40 Lee Alfred 44 Ives George 46 McAlister John 48 Irvine Mrs. B. 50 Reid William 52 Weise George 54 Toogood William 56 Minor Alex. 58 King John 60 Willard Mrs. Olive 62 Patterson Robert 64 Evans John H. 66 Minor Alexander, jun. 68 Bessix Daniel 70 Loveridge George 72 Malley George 74 Rush William C. 76 Buckley Thomas J. 82 Pritchard Frederick J. 84 Davis Edward J, 86 Woodley Harry 90 Dyer George 92 Nash George 94 Crispo J. 96 Appleton Henry 100 Wickham John 102 Hebden Sydney 104 Poole Mrs. Selina 106 Gregory Jesse C. 108 Wiedemier Leonard John street

Gowrie Street—West side Erskineville road to Iredale street 1 Davis Mrs. H. 3 Brown Mrs. Mary J. 5 Everitt James B. 7 Harvey Mrs. Amelia 9 Wilson George 11 Hurley Stephen 13 Sheather Henry C. Newman street 17 Selwyn Alexander 19 Bolton Mrs. Mary E. 21 Howard Thomas 23 Brown Alexander 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Armstrong William

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

WHERE ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES ARE.


Har NEWTOWN. Hop 441

35 Smith George 37 McIlveen Arthur, tailor 39 Peterson Mrs. M. 41 Millard Alfred 43 Roberts Charles 45 Slade Sidney 47 Harper Magnus 49 McLachlan Alexander 51 Stevens William 53 Collis Vivian K. 55 Wright John 57 Slade George 59 Fitzpatrick Patrick 61 Stevens Robert 63 Hocking John 65 Hopkins Reginald 67 Murphy William 69 Lees Thomas 71 Turnbull Stanley 73 Thurgood Charles C. 75 Williams John 77 Heymann Ferdinand 79 Murphy John 81 Cover John 83 Hansen Neil, master mariner 85 Metcalf John W. 87 Shaddock Walter 89 Megson J. City Mission Hall Munni street—Harold street 99 Cromwell Geo. Nutt Arthur 101 Handel Henry J. 103 Hartley Mrs. M. 111 Layler Alf. 113 Armstrong Ebenez 115 Knight Edward 117 Haman Spencer 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Fewings Mrs. C. East side Newman street 2 Withers John 12 Boon Herbert 14 Allmark James, confectioner 16 Tarran James 18 Williams Albert H. 20 Tough Lawrence 22 Pettigrew John W. 24 Hennessy Edward 26 Muir Alex. 28 Eckersley Mrs. Clara Union lane 30 Rumpaige — 32 Williams Frederick 34 Brown George 36 Latimer Joseph 38 Dalley G. H. 40 Hutchinson William 42 Marden Charles H. 44 Smith Chelner A. 46 Barncastle Edmund D. 48 Andrews William 50 Whealey Mrs. Sarah 54 Johnstone Peter 56 Minnett T. W. 60 Bull Mrs. Sarah 62 Osborne Henry 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Hemmer Henry 72 Wolstenholme Albert 74 Mitchell Mrs. Margaret M. 76 Sheehan Patrick 78 Baldwin Mrs. 80 Thomas Frederick, signwriter 82 Ware Thomas W. 84 Lymer William H. 86 Box William 88 Harrington Mrs. K. Munni street—Harold street 94 Heriksen James 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Piper Henry 104 Daley Charles 108 Flahdin James 110 Knight Henry 114 Baldock William 116 Hayden Elias 118 Boot F. 120 Murphy Henry 122 Thistleton Mrs. C. 126 McDermott Francis 130 Wrather Mrs. Teresa 132 Woodford E. A. 134 Elliott Albert 136 Buckby John 138 Sloane Edward 140 Hamilton George

Harold Street—North side Union to Angel street 11 Drummond James 13 Tooker E. J., storekeeper Gowrie street 15 Pilkington Thomas T. 17 Fane William C. 19 Martin Patrick 21 Craven Mrs. Annie 23 King Robert L. 25 Boyd George 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rockliff Mrs. E., grocer South side 2 Hogden George E. 16 Reidy Maurice 18 Hennessy Mrs. Ada Gowrie street—Islington street 22 Goddard Mrs. John Taylor Reuben 24 Sallatt Mrs. M. 26 Suggate R. C. 28 Stone John H. 30 Cope Henry Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street Francis street 10 Gowan William 8 Jones John H. 4 Wardell Mrs. Emily 2 Phillips John

Hawken Street—East side Alice to Laura street 2a Howker Herbert 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Mrs. Hannah 8 Houston E. M. West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Turner Mrs. Jane 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Oldenshaw — 15 O’Grady Mrs. Margaret

Holmwood Street—South side King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Nield William 12 Ogden Peter 10 Carter Claud 20 Mariette Charles 22 O’Brien Mrs. Eliza 24 Brooks James 26 Hazlewood George 21 Bell Mrs. Annie 30 Lynch William H., teacher of singing 32 Tweeddale William 34 O’Donohoe John 36 Buckley Timothy 38 Warwick T. H. 40 Steadman Mrs. Marie 42 Ould Samuel
44 Harley Thomas G. 46 Healey Mrs. Mary 48 McHattie Mrs. Mary 52 Nowask Julius 54 Haig William 56 Pritchard Charles 58 Guy William H. 62 Pickering John 64 Gooley John 70 Nicholson George 72 Arnold Frederick 74 O’Brien Patrick 76 Banfield Henry North side 1 Haining T., “Leonore” 3 Maclean John 5 Turner Stephen 13 Glover Thomas, “Mouramba” 17 Dalziel J. F., “Waratah” 23 Hanks Sidney J. 21 Troy James M. 25 Reynolds Mrs. Anna 27 Liddell Andrew 29 Jones Ernest 33 Smith J. J. S. 35 Tranter William 37 Clancy John 39 Livingstone Arthur J. 41 Harrington John 45 Bullock Frederick W. 53 Tuck Frederick 57 Gentle Emanuel

Holdsworth Street—East side Witton street to railway line 2 Cruse Alfred 4 Cooper T., painter 6 Doran Joseph 8 Piper Augustus 10 Dickey Andrew A. 12 Graham Robert 14 Reid W. 16 Lockwood James 18 Bonamy Thomas, jun. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Badham Stanley 30 Craft William 32 Morgan Mrs. T. 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Caithness Mrs. Eliza 9 Crow John 11 Fisher Mrs. Isabella 13 James Matthew H. 15 Crow John, jun. 17 Jones Henry

Holt Street King to College street—Bailey street Station street Green Arthur, fuel merchant 4 O’Connell Michael John 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Thurgood Lewis

Hopetoun street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Young Michael P. 4 Fuller Aubrey 6 Bower Thomas 12 Ganter John 14 Evers John 18 King William 22 Ferguson William 24 Blane Charles 26 Phillips — 28 Snelling J. E. East side Steele Robert Cl[?]thier Alfred Davis John W., “Balcaskie”

WOOD & COMPANY, SOME OF OUR ASSISTANTS HAVE BEEN WITH US 20 YEARS. SYDNEY.


EVERYTHING AT ANTHONY HORDERN’S NEW STORE,


442 Hor NEWTOWN. Ken

Hopetoun street continued— Wallace John, “Balcarras” McKelly Miss M., “Kingswood” Givins John, “Luddenham”

Hordern Street—East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, sen. 3 Bohrsman Mrs. 5 Loveridge William Loveridge Robert 7 Duncan William Mechanic street 11 Dymond Thomas W. 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 17 Murphy Thomas 19 Bleyer Mrs. Henry 21 Haines Charles 21½ Hart Joseph 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Collins John, jun. 27 Davies Walter E. 29 Poulter Joseph, grocer Victoria street 31 Weeks W. J. E. 33 Phillips W., fireman 37 Taylor Thomas Edward 39 Lee Arthur J. 41 Miller — 43 Everett Stanfield 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Kilkeary Martin Prospect street 51 Fairburn Thomas 55 Dennek Frank 57 Martin Frank 59 Ewington Edward 61 Minns Alfred 63 Trengov John 65 Biemann Charles 67 Taylor Mrs. Sarah 69 Tonkin Charles 71 Thomas Rupert Chalder street 73 Horne James G. 75 Boland — 77 Bice Frank 79 Hoarey Martin 81 Francis George 83 Martin George 85 Denevan John 89 Martin Mrs. M. A. 91 Schuetrumpf Carl 93 Stone Thomas West side 2 Jones John, plasterer 4 Kerr C. 6 Seaton William 8 Campbell Valentine 10 Machan Joseph 12 Gibbens Joseph 14 Greenup Henry 16 Stanley Edmund 18 Frankish John R. 20 Broadley J., stables 22 Landsdown George Mechanic street 26 Clarke Frederick 28 Matthews William J. 30 Brooker Edward 32 Baker Mrs. Mary 34 Cox Mrs. Sarah 36 Minns Edward Victoria street 38 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Speed John 42 Charleswood James 44 Lanyon Frederick 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. 50 Poseny Mrs. Sarah 52 Drake Francis
54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchants Prospect street 66 Oliver William 68 George Alfred 70 Kelso John 72 Brenton William, shipwright 74 Waller James L. 76 Arnold Henry 78 Heard John 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Pearce James 84 Lewis — 86 Scott Herbert 88 Heggie Ferguson 90 Pegrum— 92 Allison Mrs. 94 Johnson Benjamin 98 Goodwin Joseph 100 Prentice Mrs. 104 Toohey Thomas 106 Halliwell William 108 Lane George T. 110 Blackburn Charles, grocer Raper street

Iredale Street—West side Union to Angel street 75 Hartley Walter 73 Johnson Henry W. 71 Mundy James H. 67 Large William 65 Davis Walter 63 Smith Charles 61 Gilbert Mrs. Mary 29 Mulquin Thomas 27 Morgan Frederick 25 Burridge Mrs. 23 Pritchard Thomas J. 21 Kearns Francis 19 Allen James, boot manufacturer 19 Allen Misses, teachers of dancing East side 2 Kirkwood Alexander 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Bennett Ernest 12 Eaton Mrs. Emma 14 Pinfold Mrs. Elizabeth 18 Souter Charles 20 McDonald Mrs. C. Gowrie street 26 Williams Robert, grocer 28 Melville Thomas 30 Jackson William 34 McKee Mrs. Mary 36 Allen Robert 38 Blanche George

Islington Street—(see Gowrie Street)

James Street—North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 6 Hansen Mrs. E. 14 Shubrook Mrs. T, van proprietress 16 Kelson James 18 Gatley William 22 Even Alphonse, dye works South side 1 Bennett Alfred J. 3 Lane George 5 Lawler Richard A. 9 Galway A., ironmoulder 11 Wildman John R. 13 Brown Alfred 15 Wild Robert 17 McGrath Michael 19 Smith Frank 21 Gatley Albert 23 Roach Mrs. Margaret
25 Wilkinson William. sen. 27 Gatley Mrs. S. C. 29 Stevenson William 31 Hickey James

John Street—East side May street to Wells street 1 Kircher August, storekeeper 5 McFadyn Frank 11 Williams Edward 13 Carnell William 15 Byrne Patrick 19 White Edgar Goodsell street John street railway crossing—James Trimble, gatekeeper Lord street—Maria street—Wells street West side Newtown Brick Works—S. Speare, proprietor; A. H. Collings manager Maria street 4 Moroney Charles

Juliett Street—East side Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 31 Hudson Arthur J. 36 Skepper Henry 34 Miller Thos., com. traveller 32 Riemenschneider Mrs. Fleurette, “Concord” 30 Fahey Richard 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Garven James 20 McNeil Alexander 18 Foster Thomas G. 16 Brabyn William (West side, see Marrickville)

Keig Street—South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 6 Sewell H. T. B. 12 Organ Benjamin 14 Chessell Mrs. 16 Everitt Edward 18 Montgomery Alfred J. 20 Hedge Richard 22 Shaw Edward 24 Beattie John 26 Clarkson Henry 28 Lockendge R. S. 30 Peters Jas. 32 Garrett Richard 34 Liddle James C. E. W. 36 Crowley John W. 38 Firth Edwin W. North side 9 Dorahy Hugh, “Norwood” 11 McGuckin John 13 Walker Mrs. Gertrude 15 Cox Albert 17 Amos — 17½ Kenehan Mrs. Ada 19 Mansell T. A. 21 Rath Leo J. 23 Callan Sydney 25 Clark Mrs. Martha 27 Melville Thomas 29 Lundy Geo. 31 Fernley — 33 Newell George R., painter

Kent Street—North side College to Ferndale street 1 Holmes William 3 Leech George 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 McCauley John 13 Hardy W. H. 19 Hunt Alfred

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Kin NEWTOWN. Kin 443

21 Adams Henry, carpenter 23 Parker Albert J. 25 Delaney Henry A. 27 Alexander Sydney 29 Krudson John V. 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C., musician 37 King — 39 Gibson John 41 Sellmer Henry 43 North George 45 Smith Frederick 47 Winter Miss Ruth 49 Cook Henry 51 Talbot Mrs. Mary E. 53 Thompson John 55 Hadley Preston 57 Huxtable Henry 59 Robinson Charles 61 Jory Christopher 63 Sparrow Walter A. South side 2 Biggs John, “Camdenhurst” 8 Howatt Donald, “Dione” 14 Lee George 16 Groves William E. 18 Stephens Charles H. 20 Wood William 24 Duggan Mrs. Margaret 26 Miller Richard 28 McKendry James C. 30 Goyen Frank 32 Woodhead Arthur 34 Beuley Mrs. Catherine 36 Rea Charles

King Street North—North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Wallis and Co., painters 7 Phillips James, bootmaker 9 Middleton F. W., auctioneer 11 Rogers James lla Short Frederick, dealer 13 Phillipson Joseph W., grainer 15 Williams Mrs. M. A., confectioner 15 Bar Mrs. Eva, laundress 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Jackson R., butcher 21 White Horse hotel—James Duffy 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Lohs Henry, upholsterer 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., grocer 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker Alfred T. 35 Peterson Edward F. 37 Slattery Mrs. Bridget 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Ashdown James, newsagent 47 Gordon Charles P., hairdresser 49 Davis Mrs. E., dealer 51 Austin Mrs. Sarah 53 Haxby John, bookseller 55 Newton Frank 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59 Brown John R., venetian blind factory 61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 65 Craber Henry, bookseller 67 Williams James H. 69 Brown J. R., venetian blind requisites 71 Hill Charles, bootmaker Richard E. H., art metal worker The Stephens Manufacturing Co. 73-75 Williams James H., skating rink and music hall 79 Smithers William, jun., locksmith 81 Upton Mrs., typewriter 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker
87 Macpherson Mrs. Mary, laundry 89 Dunsmure John, bootmaker 91 Porter Charles, whip manufacturer 93 Ramster Thomas, saddletree maker 93 Brennan Patrick., fuel merchant 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Rydge William H,, confectioner 103 Thomas Harold, bicycle works 105 Sarjeant James, pastrycook 107 Evans L., greengrocer Prince of Wales hotel — Katherine Whalan Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates W. H., hairdresser 115 Reardon Mrs. E., small goods 117 Everingham J. C., dentist 121 Cox William R. Cox The Misses, costumieres 129 Goldsmith Miss A., private school 131 Castle and Stuart, furniture w’house 133 Sharp Henry, confectioner 135 Wise George, general dealer 137 Miller Mrs. E., fruiterer 141 Warburton Richard, plumber 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel—Dick Collett 147 Miller C. H., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Lennon William J., newsagent 151a Ganter John, watchmaker 153 Witts Mrs. Fanny, fruiterer 153½ Donaldson Mrs. Alice, fishmonger 155 Warley C. H and S., grocers 157 Milton hotel— R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Pearce F. C., ham and beef shop 163 Atkinson Ernest, fruiterer 165 Booth John, fishmonger 167 Condon Brothers, butchers 169 Pneumatic Horse Collar Co. 171 Perry Fred., hairdresser & tobacconist 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Perfect Tea Co. — C. M. Fremlin manager 177 Lopes Felix, fruiterer 181 Dan Joseph, draper 183 Sleeman Morris, pawnbroker 185-189 Lewis Nat, draper 191 Trasey Arthur, furniture ware- house 193 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato Bartols, fruiterer Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and colourman 207 Beale and Co., Ltd., piano and sewing machine importers Grono J. 209 Perry & Co., newsagent & stationer 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 O’Halloran Miss A., dining rooms 215 Beach Madame Annie, herbalist 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel—James Pithers 223-227 Prince Henry, grocer and provision merchant 229 Bartlett Horatio, butcher 231 Dumbier John, fruiterer 233 Bailey Fredk. T, refreshment rooms 235 Broadley Bros., provision merchants 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Platton W. F., bookseller 247 Natoli and Costa, fruiterers 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —I Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner Scates Charles D. 253 Smith Miss S., refreshment rooms 255 Costa Nichola, fruiterer 257 Davis Joseph, butcher 259-261 Sweet Brothers, drapers 263 Goldsmith Frank, boot importer 265 Rigg Miss, milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent Gardiner Andrew Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Lee Joseph, fruiterer 285 Cricketers’ Arms hotel—Albt. Beaumont 287-289 Horton A. G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 299 Hatte C. G., Ltd., photo studio 299½ Hatte’s Arcade— Josephine Madam, palmist Smith J. H., wigmaker Pellow M., confectioner Newtown Printing Works—A. E. Johnston Maxwell A. B., dentist Duncan Miss, costumiere 301 McLachlan George, grocer 303 Batt Henry, butcher 305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Bryant Thomas 309 Sargent F. H., pastrycook 311 Simmons Mick, tobacconist — A. McCabe, manager 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 315 Lockman A. H., hatter and mercer 317 Dwyer John, boot importer 319 Green Brothers, grocers 321 Buckman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel—Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)—Walter H. Goddard, J.P., manager 327 Bank of Australasia—J. S. Ranclaud, manager South side Forbes street 2 Barden and Co., estate agents 6 Anderson William, fruiterer 8 Rumpf Mrs. A., galvanized ironworks 10 Morrison Mrs., milliner 12 Turtle and Son, fruiterers 18 Eastern Tea Co.—Harold Fox, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 O’Brien Biddela, confectioner 24 Stevens W. B., cycle works 26 Cole-Mrs. J. S., dressmaker 28 Roberts J., music warehouse 30 Lucock Bros., picture framers 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson W. M., artistic woodworker Fitzroy street 70 Phillips William, produce store Georgina street 94 Williams William, dealer 96 Wright William, produce merchant 102-104 Oldham Jabez, dealer 106 Callaghan William

WOOD & COMPANY: EVER REGARD EFFICIENCY WITH ECONOMY. SYDNEY.


TRAMS TO ALL PARTS EVERY FEW MINUTES


444 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued— 108 Craig and Co., printers 110 Orr C. S., bicycle manufacturer 112 Ord C. H., estate agent Ord P. L., tea dealer 112 Hartley Frank, watchmaker 116 Empson H., tailor 118 O’Neill James 120 Bertram David, plumber 122 Swift Frederick J., glass stainer 124 Jarman Bros., boot manufacturers 126 Juleff Henry, stove works 128 Jarman W., hairdresser 130 Horsey James, fruiterer 132 Vitadatio—Miss McArthur, agent Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss Q., dyer and cleaner 138 Smith Frederick T., leather merchant 140 Holborow Isaac, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Moody J. J., tailor 150 Gardiner C., hairdresser 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Huxley William, cricketing depot 156 The Elliott American Herbal Co. 158 Foley and Cox Misses, dressmakers 160 Hopkins, Abbott & Co., furniture dealers 162 Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N., Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable (tel No. 9, Newtown) 166 Drummond G. H., furniture shop 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Pascoe W., herbalist Watkin street 174 The Rugby hotel—Archibald Laing 176 Miller Frank C., photographer 178 Lawson E., restaurant 180 Dunn John, tobacconist 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Thomas and Co., booksellers 188 Conomo A, fish and oyster saloon 190 Hunt L. and Sons, grocers 192 Lums and Tien, grocers 194 McPhair Mrs. Emma, confectioner 196 Clark Marcus & Co., Ltd., piano depot 198 NEWTOWN CHRONICLE and MAR- RICKVILLE WEEKLY REVIEW — Suburban Newspaper Printing Co., Walter C. Macdougall & Co., proprietors 202 Kelly J., tailor 204 Kelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Lewis J. A.,confectioner 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216-226 Clark Marcus and Co., Limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Giveaway D. F., clothier 232 Harris J. E., jeweller 234 Calnan J., hairdresser and house agent 236 McEnery and Co., tea importers 240 Pearce W., saddler 242 Pouldon Bros, jewellers Whately street 244 Catip H., refreshment rooms 246-248 Carter J. and Sons, drapers 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Solomon Joseph, mercer and batter 256 Singer Sewing Machine Co. – J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants 264-266 Guille & Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse 276 Bannerman R., tailor 278 Gardiner and Co., boot importers— Herford Enoch 280 Wehrle C., watchmaker Methodist Church—Rev. W. Woolls Rutledge, Rev. E, Fox 284 Methodist School Hall 286 Quartly E., oil and colour merchant and contractor 288 Brogan Edward, tobacconist 290 Hobson T., draper Erskineville road Post Office—Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-308 Hatte C. G., Ltd., draper and clothier 310 Savings Bank of N.S.W. (branch)– A. J. Leggo, accountant 312 Newtown Leather and Grindery Store 314 THORNE EDWARD, Tailor (Tel. 95, Newtown) Wilson street 316 Vermeesch Mrs. J. C., hairdresser 318 Cousins Thomas, ironmonger 318a Pritchard W. H., jeweller 320 Picone and Defina, fruiterers 322 Comino C. A., oyster saloon 324 Bank hotel—George Lilya Newtown Railway Station—J. L. Morton, stationmaster Newtown Electric Tram Sheds

King Street South—East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel—Robert C. Rogers 328 Jones Frederick. J. P., leather and grindery store 330 Gore J. W., hairdresser 332 Norriss and Blacket, auctioneers 334 Fenton Mrs. Jane, milliner Markets The 340 Ryan T. H., house agent 342 Roberts Alfred C., hairdresser Newman street Newtown Technical College Public School—D. T. Wiley, head master; Miss K. Ryan, head mistress George street St. George’s Hall Hollis and Dawson, estate agents 352 Fraser Miss M. S., confectioner 354 Clifford and Co., estate agents 356 Richardson R. R., printer 358a Bettman E., watchmaker 358 Elyard Miss Emily dressmaker 360 Smith Alfred, tailor 364 Griffin Timothy, restaurant Congregational Church—Rev. J. T. Warlow Davies, M.A. 382 Edwards H. and Sons, produce merchants Easby Charles, bookseller 384 Witton E. W., dealer 386½ Mime W. 388 Paton Mrs. W., artificial flower maker 390 Fairbank Lewis, machinist Barker C., bootmaker 394 Norris and Co., auctioneers Powditch Charles, bootmaker 396 Johnson T. R., restaurant 398 Rath Bros., coachbuilders 408 Smith James, builder Brown J., picture frame maker Norfolk street
426 Eland William, artist 428 Mellor Thomas 430 Graham Mrs., midwife 434 Hanke G. 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry cooks, confectioners and bakers Abel C. B. 482 Murdoch S., laundry 484 Hayes Miss Amy, dressmaker 486 Woodward Bentley. dentist 488 Wilton Miss E., dealer 490 Kitchen and Eve. estate agents 492 Parnell Mrs. T. H., dressmaker 494 Danglade Alfred, fishmonger 496 Aitken J., hairdresser 498 Eckford Frederick 500 Roach Richard 502 Jones Mrs. S. A., confectioner 504 Goldsworthy John, cutler St. John street 506 Moss J., bootmaker 506a Knapp Mrs. F., dressmaker 508 Bailey Frederick, baker 520 Jordan Simon, greengrocer 522 Penman William 524 Oliver W., jeweller 526 Hulbert Henry 528 Jurd Miss S. 530 Lance Arthur, fishmonger 532 Edwin J., refreshment rooms 532a Roby Mrs., dealer 532b Lance A. J., bootmaker 532c Brand T., herbalist Angel street 534 Davies J. H., monumental mason 540 Troy M. J., produce merchant 542 Esplin and Willard, engineers 546 Mundy J. H., general dealer 546a Jones William, furniture dealer 554 Slater Alfred 556-562 Wainwright George, contractor 564 Gilbert C., blacksmith Union street 590 McMahon Mrs. B. grocer Talty James 592 Miggins Miss, dressmaker 594 Melly R. M., hairdresser 596 Ferguson James 598 Short Mrs W., nurse 600 Morrissey Mrs. B. 606 Cullinan Martin T. 608 Press Henry 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G., farrier Rochfort street (For continuation see Erskineville) West side 329 City Bank of Sydney—J. A. Ross, J.P., manager (branch) 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 335 Lock G. and Co., grocers 337 Bryant W., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Head Mrs. A. E., confectioner 343 Maynard Henry, fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot 347 Grimm Miss M., stationer 349 Swinbourne G. C., boot importer 351 Barrett Geo., fruiterer 353 Hughson M., china and glass store Hutchinson J. 355 Barnett G. V., J.P., dentist 357 Perkins C. J. & Co., booksellers 359 Mate R. E. and Co, drapers 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson A. H., chemist and dentist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Mulquiny J. J., bootmaker

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

FROM ANTHONY HORDERN’S NEW STORE.


Lau NEWTOWN. Len 445

371 Hammett D. and Co., grocers 373 Blyth Miss Lizzie, confectioner 375 Ward Bros,, fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Schofield Ernest, butcher. 383 Manser Edward, fruiterer 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel—Andw. Macauley 391 McCook R. A., grocer 393 Francis William, fruiterer 395 Berkman William, pawnbroker 397 Connolly Mrs. J., confectioner 399 Campbell W., hairdresser 401 Reddel Otto, wine shop 403-405 Lees J., fruiterer 407 Jackson Richard, butcher 409 Pattison S., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Thompson Samuel, grocer 415 Lennon Miss, milliner 117 Federal Tea Co. 417a Robinson P., crockery store 419 Garden Miss, milliner 419a Gramophone Depot—F. Waddington 419b Dixon James, bootmaker 421 Colemane and Sons, eucalyptus depot 423 Burnet Bass, tailor 425 Grounds W. T., fish shop 431 Davis Henry 433 Stretton Richard, draper 433a Buck H., draper 435 Laity Mrs. Elizabeth 439 Lanyon C., plumber 441 Morgan Hugh, furniture dealer 443 Witts William, fuel merchant 447 Bloom Emanuel, pawnbroker 449 Grounds T., modeller 451 St. George H., chemist 453 Parnell Herbert, clothier 455 Hafer H., watchmaker 457 Morris and Son, bootmakers 457a Souter William C., tobacconist 459 Blake A. and Co., grocers 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Lee G. T., greengrocer 465 Fenton Mrs. J., artist 467 Aldous Mrs. Lyna, wine shop 469 Dallimore W., picture frame maker 471 Alcock John, ham and beef shop 473 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street International hotel—Emily Mason 479 Nisbet J., ham and beef shop 481 Barlow Samuel, hairdresser 483 Beck Mrs. R. W., milliner Beck R. W., estate agent 485 Sir William Wallace hotel—Ralph Mason 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L., news agent 493-503 Ibbotson Chas. H., coach- builder 503½ Wright T., bootmaker 505-507 Larsen Fritz G., cabinet- makers 509 Southern John, jun., draper 511 Thomson J. J., J.P., plumber 513 Savage R. R., grocer Alice street 515 Camdenville hotel—J. J. Kerrigan 517 Frankland A. W., greengrocer 519 Owen Thomas, dealer 521 Agar Mrs. M. 523-529 Bussell Henry L. 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 539 Wilson Jas., ham and beef shop 541 Steele William, hairdresser 543 Jackson Alexander, butcher 545-547 Wyatt Andrew, fruiterer 549 Mundy J. H., fruiterer Holmwood street—Dickson street 555-57 Ball George A., grocer and produce agent 559 Lyttle James, fruiterer 561 Borland A., refreshment rooms 563 Hunter George, tobacconist 567 Rudkin Mrs., fruiterer 569 Ferguson Mrs., stationer 571 Hammett D. and Co., grocers 573 Hudson A. J., chemist 575 Lingard Charles, fuel merchant Wells street 577 Ackerley Mrs. K., confectioner 579 Rayment Bros., grocers 583 Williamson John 585 Unsworth Jas. E., venetian blind maker 59l Morse and Co., coachbuilders 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Jackson Alick, butcher 597 Botany View hotel—Owen O’Brien Maria street 601 Miller William H., butcher 605 Montgomery Thomas, oyster saloon 609 Shilling James, furniture shop 611 Brett J., greengrocer 617 St. Aubyn Mrs. R. M., dressmaker 619 Madden Thomas H., bootmaker 621 Burling Charles, grocer 623 Dawes E. S., fish shop 625 O’Brien Sidney, tobacconist 627 Kracht C., newsagent 629 Blamey Louis R., ham and beef shop Lord street 631 United hotel—Patrick Rodgers 633 Francis Albert E., fruiterer 635 Reed C., bootmaker 637 Davies Alfred, physician Illawarra railway bridge 639 Loughrin John 641 Dugan John, saddler 643 Poulton Arthur, stationer 645 West Ernest, tobacconist 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Morgan L. A. J., confectioner 657 Pearce W., bootmaker Goodsell street 665 Dawes N. 667 Beattie John J. 669 Wilkey James, hairdresser 673 Mobbs Mrs. Jane, greengrocer 679 Bywater Miss May, draper 681 Goldberg Leon, fruiterer May street

Laura Street—North side Commodore street to Edgeware road 3 South Edward 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Shaw James 9 Vincent Louis 11 Fowler Albert J. 13 Cook Harry 15 Mackool Mrs. 17 Howlin William Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Bryant Isaac 23 Bourke Thomas J. 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Pringle George 35 Harper Alfred 37 Featherstone Gerald, “Silver Tower” Trescott terrace— 41 White John 43 Pegg Arthur 45 Pile Henry 47 Weatherhead Henry A. 49 Rice William 51 Hagley Burdett 53 Young Mrs. Catherine 55 Worrell Ernest
57 Riley Herbert 61 Newman Thomas 63 Purss Peter 65 Austin Mrs. A. Methodist Church South side Camdenville Public School—John Connolly,headmaster; Miss O’Neill, headmistress; Miss E. Dalzell, head-mistress infants’ school 2 Gayley George 4 Melville Frank 6 White Herbert 8 Meyer Gustav 10 Faulknor Walter 12 Russell Sydney 14 Croshaw George 16 Attenborough Martin 18 Mills — 20 Johnson Henry 22 Breen John

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Thruchly John Thruchly Mrs. Georgina 3 McLachlan Hugh 5 Thruchly William 6 Clegg William C., solicitor 7 Thruchly Mrs. Arthur E. 9 Davies Reginald, physician 10 Carter John 11 Laffin E. A. 12 Cullen Miss Kathleen 14 McMillan Miss Elizabeth 15-16 Johnson Mrs. A. B. 17 Perry Alfred 18 Goddard Edward 20-21 Ford Miss Elizabeth 22-23 Curties Richard Laffin William, “The Grove”

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Tulley John 55 Williams Percy, accountant 53 Carroll James 51 Mulchay Edward 49 Diehl Mrs. Mary 47 Saldern John 45 Gallagher Patrick 43 Kennedy Thomas 41 Campion John 39 Strain James 37 McLaren James 35 Clark George 33 Giles J. 31 Bourne F. J. 29 Furse Thomas W. 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 23 Hull Edward 21 Loder — 19 Connor Hugh 17 Aldrenshaw William 15 Mijch Frederick 13 Craddock John V. C. 11 Burnes Charles, miller 9 Barrett Thomas 7 Reidel George 5 Lahay Francis 1 Young John

Lennox Street—North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean Slattery 109 Love Herbert Regent street 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Ferris Isaac 87 Collis Walter 85 Symons William 83 Foster John

WOOD & COMPANY’S NEW HEAD OFFICE PREMISES ARE WORTH VISITING. SYDNEY.


THE FINEST SHOW IN THE WORLD


446 Lew NEWTOWN. Lor

Lennox street continued— 81 Mack J. A., architect 79 Rutledge Jas. 77 Henwood Mrs. Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Devlin Roland 71 Fisher — 69 Bailey Miss S. A. 67 Post J. F., fuel merchant Australia street—Church street South side Regent street 114 Moorey William 112 Flaherty Miss M. 106 Fletcher Albert 104 Holey John 102 Dunbar Roderick M. 100 Moore Thomas G. 98 Green Robert T. Denison street 96 Setchell Edwin 94 Swift Mrs. Mary 92a Fears Arthur 88 Hull James 86 Holland William 80 Hunter John M. 78 Cook Thomas H. 76 Munro Hugh 74 Reed Charles O. 72 Rowswell William 70 Banks William H., grocer Australia street Courthouse hotel—William Wait Eliza street 56 Brightman George 54 Poulter James 52 McCormick John 50 Straney Francis 48 McLean Mrs. John 46 Wild William 44 Coombes Joseph, laundry 42 Hermes Ernest 40 Barton Miss Annie 38 Barrington Laurence Mary street 30 Cheeseman Robert 24 Montgomery Daniel 22 Beckman Alfred 20 Neat Alexander 18 North William 16 Cambellack John 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Cornish Patrick 6 Bush John 4 Star Joseph 2 Hales John Church street

Lewis Lane Off 34 Regent street

Liberty Street-East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Stirling Mrs. 3 Thomas Mrs. C. E. 5 Tynan Mrs. Margaret 7 Cahill John 9 Webster Mrs. William 13 Robinson W. G. 15 Greenwood W. Cambridge street 31 Eve James 33 Hore John Howarth Mrs. Isabel, grocer London street 49 King Mrs. Sarah 51 Howard Mrs. G. 53 Wingrove T. H. 55 de Witt H. C., artist 57 Howarth Mrs. Gladstone street
59 Somerville Thomas, storekeeper 61 Holloway Mrs. Louisa 63 Meyer Frederick G. 65 Whitaker H. E., chemist 67 Salisbury Mrs. Janet 69 Foli Mrs. 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)

Linthorpe Street—North side Off Erskineville road 2 Ryan Mrs. Catherine Evans E. E., dentist 4 Maloney Lawrence 6 Hatley Alexander 8 Wellings Mrs. Elizabeth 10 Miller Ralph 12 Oakden Reuben 14 Wormald G. P. 16 Langley Miss Lily 18 Ella Mrs. E., school teacher 20 Tuckerman Percy 22 Hardge Anthony Ermelo Nursing Home (Miss Gould matron) South side 1 Gommesen Jos.,engineer, “Kelbourne” 3 Ryan Miss Kate, “Myola”

Little Commodore Street 1 Penn James 2 Biggs Thomas 3 Finlay Henry T. 4 Avis Arthur T.

Little Queen Street—West side King to Bligh street—Campbell street 2 Wilson David B. 4 Thompson Mrs. E. 6 Robinson Mrs. Hannah 8 McDonald Clarence 10 Hagan Felix, bootmaker 12 Surgon Mrs. 14 Good William C. 16 Chapman George A. 20 Foster Henry East side 1 Potter Edward 3 Hodgkinson Samuel 5 Cortis James 7 McClosky John 9 Dillon Patrick 11 Lusted William 13 O’Brien —

London Street—East side Enmore road to Liberty street 1 Gabriel Charles L. 3 Holdsworth Miss Jane 5 Marlborough Mrs. Cecilia Todd E., grocer Belmore street 7 Brown Lindsay 9 Dod Mrs. E. 11 Breadley James 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 15 Saunders John 17 Harvey Robert 19 Harvey James 23 Fletcher James 25 Duncan Alexander J. 27 Fisk Mrs. 29 Richardson C. T. 31 Boyle Richard, grocer Charles street 33 Purser David 35 Weldon Mrs., midwife 37 Davoren Miss May 39 Pownceby Thomas, bookbinder 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 43 Shinnick Arthur E. 45 Cohen Moses 47 Cheadle W. B. 49 Miller Frank 51 Whitney George
53 Bennett John 55 Horsley William H. 59 Hackshall Frederick 61 Nickless Charles 63 Robinson William 65 Curran John P. Augustus street 67 Hunter William A. 69 Day Mrs. Amelia 71 Rofe C. A. 75 Payne-Scott Cyril H., “Pretoria” West side 2 Maxted H. E., “Minnawarra” 4 Framer Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Parkinson – – 10 Flaherty Mrs. M. T., cab pro- prietress 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Lucas Frank, “Montrose Villa” 18 Veitch Mrs. Eliza J. 20 Gates Mrs. A., “Hazeldene” 22 Walker W. J. Walker F. J. 24 Dunn Henry L. 26 Lucas Alfred 28 Reddall T. A., J.P. 30 Burbank A. E., dentist, “Surrey” 32 Markhaw A. W., “Roseville” 34 Hurburgh William, “Arcadia” 36 Berco Frederick, “Gordon Cottage” 40 Richards Louis 48 Ferguson Robert J. 50 Tilly Arthur

Longdown Street—North side 0’Connell street to Trocadero 4 Wilson George 6 Holmes Tames A. 8 McCarthy Joseph T. 10 Lancaster Charles 12 Sharpe Emanuel 14 Robson John 16 Woodham William Susan street—Missenden road 20 Bourne James Elizabeth street 40 Maloney Thomas South side Rose street 3 St. Stephen’s School—Miss E. Benson, mistress Stephen street 5 McShine Mrs. Alice 7 Maish Charles 9 Carter James Missenden road—Elizabeth street 13 Wise George 15 Marshall Thomas 17 Maloney Thomas, sen.

Lord Street—North side King street to Edgeware road 5 Turner Frederick 7 Hart W. H. 9 Duffy William 11 Willard Alfred C. 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk Off—21 Perry Benjamin 23 Goodsell J. A., barrowmaker 31 Burling Henry 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Johnston Mrs. Ellen 39 Smith John 41 Harris William 49 Reece Mrs. Kate, laundry 67 Taylor Mrs. L. 77 Ashwood Mrs. E. 81 Walker Thomas 83 Graham James 87 Russell Henry

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

AT ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM.


Mar NEWTOWN, Mar 447

89 Hood John 91 Saul J. D., baker John street 97 Huntley Percival H. 99 Ingram Frederick 101 Potts Charles 103 Dye John 107 Amor William 121 Richards Herbert 123 Scott Frederick 125 Williams Edward 127 Friedlieb Mrs. Allen 129 White — 131 Farrell Mrs. Mary 139 Naylor Thos. 147 Button Charles 149 Dummett Stephen 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 Lyons Ernest 161 Brown F. H. 165 Robinson George 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Porteous Charles E. South side 2 Spacey Samuel, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station—Joseph Attwood, stationmaster 62 Barnsley Mrs. E. 64 Hamilton William J. 66 McKinnon Mrs. M. 68 Wilson Henry 70 Waugh Ben. 72 Delacore Winter 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Thompson A. 90 Fisher William 92 George William 94 Boulton J. H. 96 Drummond Joseph E. 98 Walker Thomas 100 Bennett John H. 102 McDonald Mrs. M.

Margaret Street—North side College to Simmons street 1 Casey Miss Josephine 3 McColgan Thomas 5 Murray Samuel 7 Cook William 9 Shearsby William 11 Richardson William T. 13 Grant Thomas 19 Thompson Mrs. Flora 21 Terry W. H. 23 Dunn Mrs. A. 25 Size John 27 Painter Joseph 29 Graham Miss M., teacher of music 31 McGuckin Edward Reiby street South side 2 Tester Walter, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Furlong George, “Clifton Cottage” 16 Hutton George W. 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Roach Thomas H. 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Green A. H. 32 Cody Jas. 34 Moffatt John 36 Cassel Alfred 40 McGowen Charles 42 Munro John 44 Kelly Henry R. 46 Wilson Percy 48 Woods Henry 50 Atkinson John
52 Pocklington Charles 54 Cartwright Edward 56 Gardiner Mrs. Thomas 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Bassett Phillip, grocer 64 Gleeson John 66 Palmer Wm. 68 Harrold Michael 70 Slouck Charles Simmons street 72 Mundelius Conrad, butcher Ferndale street 74 Bolton Herbert 76 Moy John 78 Insull William 80 Latimer William 82 Paton Archibald 84 Russell F., grocer

Maria Street—North side King street to Edgeware road 1 Nelson F. A. R. 15 Schofield Isaac, spinner 17 Poole — 19 Barker Charles 21 Stevens Richard M. 23 McGraw Joseph W. 25 Miller William 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 33 Porteouss Philip 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Martin Mrs. M. 43 Farr Mrs. M. A. 45 Johnson William 47 Iverson Mrs. Ivy 53 Woolley William H. 55 Iliffe Thomas 57 Tracey John 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Geissler Ernest 69 Gentle Henry 71 O’Neil Thomas 87 Drinnan William, greengrocer 87 Stalgis S., butcher John street 93 Leach George 93 Parker Cornelius 101 Morgan Janes 103 Cadman Alfred 105 Cox William H. 107 Clyne Alfred 109 Hewson Mrs. Mary 111 Fitzgerald John 113 Crane Joseph 115 Clark Alexander 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Bunker William 123 Turner Aaron 125 Pivott Edward 127 Holmes Thomas 129 Matthews Miss Sarah 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 147 Fimister Mrs. John 161 Nelson Fred., “Pine Grove” 165 Dege Herman 167 Bergmann William A. 169 Hogan Michael J. 175 Lees John South side 2 Holley John 12 Poole Alfred 16 Hanson Mrs. Maria 18 Ryder Richard 20 Conlin Edward 22 Lenton Thomas 26 Heywood Mrs. Diana 30 Kirk David 32 Williams Robert 34 Astridge John 44 Carroll Michael
48 Kelso Mrs. Emily 52 Hancock Herbert, chaircaner 54 Howard George 56 Petty Walter 58 Cooper Thomas 60 Chapman W. A. T. 62 Haydittle Percy 64 Harrison Mrs. Elizabeth 66 Short John T. 68 Currow Mrs. A, 74 Alcock Charles 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan George 92 Owtrey Mrs. 96 Townsend Edward, grocer John street 106 Ward Mrs. Mary 112 Neal Henry 114 Edgar John G. 118 Blackhall William 120 Stuckonschmidt Frederick 122 Bushaw John 124 Sweeting Louis 134 Palazzi Joseph P. 136 Harrison Aubrey J. 138 Dumbrell Arthur 140 Osborne George 142 Pickering William 144 Lewis Clement, jun. 146 Mungoven Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Trenbath Sydney J. 172 Walshaw Alfred G.

Marian Street—East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Cartwright Robert 6 Palfrey Francis 8 Croft F., music teacher 10 Warren John, “Castleton” 12 Paine Thomas 14 Warne Frank 16 Curtin Daniel 18 Lucas James 20 Mossman Mrs. Ellen 22 Donaldson John M. 26 Ware W. J., “Avoca” 28 Henry Mrs. Amelia 32 Jones Thomas 34 Gibb — 36 Chiplin Mrs. 40 Henry Sydney 42 Hosie Stanley. “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 48 Knox James 50 Piggott John, constable 52 Kirkham Mrs. 54 Rooney James 56 Harvey James 58 Pearce Edward 60 Matheson John, builder 64 Slack Charles 66 Tolley Wharton 72 McLeod Hugh 74 Nicholson Mrs. Anne 76 Vickers George E. 78 Glover David A. 80 Gibson James 82 Tollfree Joseph R., “Roseville” 84 Henry Arthur E. 86 Olson Mrs. J., “Elsinor” 88 Wade Mrs. Mary, “Stanford” 90 Wolfe Samuel 92 Brown Henry 94 Egling Mrs. “Isabella” 96 West Henry 98 Cumming Mrs., midwife 100 Osborne Alfred 102 Egan John West side 3 Barden Mrs. C. 5 Dalton Charles, “Apsley House”

WOOD & COMPANY’S NEW FUNERAL PARLORS ARE UNIQUE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM,


448 Mar NEWTOWN. Mis

Marian street continued— 7 Lloyd Henry 9 Clinton Mrs. Sarah J. 11 Waterworks Alexander 13 Dobbin W. F. 15 Irwin John E. 17 Walsh Daniel 19 Lloyd Mrs. C. 21 Andrews Mrs. Alice 33 Jenner R. B., “Merrivale” 35 Green Mrs. E. J. 37 Piper John 39 Horsfield Miss, dressmaker 41 Hacks Thomas 43 McIntyre Alexander 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Makin Henry 51 Roberts S. J. 53 Hague Mrs. M. 55 Camp James T. 57 Warbrick William Cross lane 59 Tailby Mrs. Elizabeth 61 Laughnan John 63 Alexander S. 65 McLauchlan John 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 Jolly William J. 73 Meale Alfred 75 Ryan John 77 Johanson E. J. 79 Langley Alfred 81 Douglas Lancelot 83 Wolfe James 85 Williams George 87 Turnbull Henry 89 Praine Archibald J. 91 Northwood Frederick J. 93 Hounsell F. G. 95 Stephens Mrs. Janet 97 Fox Mrs. 99 Reardon J. E. 101 Hodgson Wilfred 103 Kennedy Mrs. Mary 105 Tye Charles 109 Stanley John, tanner 111 Soutter Thomas Stanley Mrs. Florence, midwife 115 Reynolds William 117 Hems John

Mary Street—East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs. Marion, midwife Brown William H. 5 Dark Solomon 7 Phegan Frank 9 Cohen Mrs. Catherine 0ff—Tyler Robert 11 Cronshaw A., tailor 13 Culbert Thomas 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., embalmers and undertakers West side Empire Billiard Rooms—Chute T. G. 8 Baker William H 10 Berrell Patrick 12 Dawe George 14 Newman Alfred, district registrar 16 Huxley Stanley 18 Wiseman John H., servants’ registry

May Street—North side King street to Edgeware road 3 Hackett George 5 Sargeant J. 7 Forbes Charles 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 McKnight William 15 Cranfield Alfred
23 Methodist Church—Rev. E. Fox 25 Fox Rev. E. (Methodist) 27 Rawlings James, poundkeeper 29 Paterson William, grocer 31 Shirley William 33 Hollis Robert 35 Hunter George 37 Hawkins George 39 Milchrist Harry 41 Swanson Thomas 43 James Henry 45 Hawkins Jesse 47 Hogan Thomas 49 Boot Luther 51 Chisnell Edward 53 Weine Ernest, “Fernleigh” 55 Fitzpatrick Robert 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 77 Walker George 105 Cheeseman John 107 Sainty John 109 Rigg Robert 111 Baines John 113 Potts William 115 Matthews W. P. 117 Keating William 119 Williams Edward (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street—South side Church to Egan street—Hordern street Whitehead’s Parcel Delivery Stables Hordern street

Metropolitan Road—East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School—Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mis- tress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School—J. T. Jenkins, headmaster 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Moore Mrs. Eliza., private school, “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Rubie J. J., “Loriston” 26 Whitaker Reginald 28 Lannen William 30 Morton James L., “Niagara House” 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Doherty Mrs. Louisa 38 Roberts Thomas W. 40 Dawson James W. 42 Cooke H., accountant. “Scarcliffe” Cross lane 44 Dyson Mrs. Bridget 46 Payne Francis 48 Crichton Mrs. 50 Coscier Mrs. Lillian 52 Vine Thomas 54 Pittman Alfred 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Mason William 64 McCormack John 66 Gibbens Joseph 68 Hewson Mrs. Jane 70 Willett Joseph 72 Ward Reuben 74 Van Heythuysen, Richard J. 76 Conran Thomas F. 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Blake Mrs. Jane 84 Eldy Mrs. Mary 86 Baker James N. West side
1 Vickers A. C., dental surgeon Vickers E. W., dental surgeon 3 Drew Joseph 5 White J. S. 7 Bullen James. “Nanima” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle—G. T. Walden 23 Mutton Mrs. Mary 25 Cropper J. 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Jolly John, clerk 39 Blackburn Henry 41 Burls Robert 43 Bungate Limus 45 Goldberg Maurice 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Gray George 53 Webster William Quinn John 55 Westhoff Henry 57 Solomon D. J. 59 Ruddle Miss M. E. 61 Earle William 63 Burke Frederick J. 65 Prince George 67 Close Henry 69 Mead Herbert, “Eurimbla” 71 Kirkpatrick Gordon 73 Brooks Ralph, “Manolo” 75 Pearson George 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Ryan J. G. 81 Tillott Job, carpenter 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 Carrey William A. 87 Kirby Patrick J. 89 Spring William, wireworker 91 Smith Alexander 93 Watson Daniel 97 Scott Mrs. Catherine A. 99 Slattery Cornelius 101 Johnston William

Missenden Road—East side King street north to boundary 7 Kilpatrick William Longdown street 9a Belpitt Charles J., bootmaker 9 Walsh Mrs. Alice 11 Melville J., farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Murchison Mrs. E., grocer 19 Cann George Richard street 23 Baskerville John Aylesbury street 27 Gilbert Wynwood H. 29 Edge Thomas 31 Goldsworthy Josiah 33 Cleary Thomas, carpenter 35 Darcey Joseph 37 Troke Sidney G. 39 Dennett John Bligh street West side 2 King John R. 4 Brown Henry J. 6 Chalker Alfred 8 Carlyle Mrs. Ellen Longdown street 10 McCulloch D. R. 12 Herzog William, baker 14-16 London Cordial Factory—J. C. Conway, manager 18 Jackson Edward 20 Browne John 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Brown Albert 30 Platt William 32 King Robert F.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

HAS FRONTAGES IN GEORGE, PITT & GOULBURN STREETS.


Mun NEWTOWN. O’Co 449

34 Harford George 36 Flynn Theodore 38 Grosvenor James 40 Walsh E., van proprietor 42 Willis Charles, storekeeper 44 Rapp Mrs. J. 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street—North side Union to Angel street 1 Johnston George 1a Stanborough David 3 Pepper John 5 Callender James 7 Gurrin Frederick Gurrin Brothers, fuel merchants 11 Eggleton James 17 Tattler Robert Gowrie street 21 Ripper Charles 23 Hawkinson Charles 25 Bullock Charles 27 Mallengfant John F. 27½ Hulbert Alfred 31 Becker W., bootmaker 33 Moon Edward 35 Robinson Frank South side 6 Callandar William 8 Stewart Kenneth 10 Nickels Alfred, wheelwright 12 Hogden John T. 14 Levy Mrs, M. 16 Conneady Michael 18 Hamlin William 20 Milne William Gowrie street 34 Stead G. W, blacksmith 36 Lucan S. 38 King Frederick W. Nelson Street (now called Little Queen Street) Newman Lane Off Gowrie street 23 Webb Mrs. Elizabeth 97 Little John Newman Street—North side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Greenwood James 22 Brett Frederick 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Meller Frederick 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Lafuira Mrs. 36 White David 38 Pike Mrs. Isabella 40 Frost Victor 42 Gordon Edward 48 Hollis Robert, M.L.A., J.P. 50 Stuart Mrs. C. 52 Beal F. T. 54 Dixon George 56 MacGraw William 58 Harrison Sid 60 Paroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Hourigan James 66 Lowe William S. 68 Osmus John 70 Bates Samuel Angel street 74 Brown Mrs. Myra 76 Firth William 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. Kate 84 Spinks James 86 Clark John D. 88 McIsaac Donald 15
Gowrie street 90 Williams Philip 94 Starkie William 96 Ireland Arthur 98 Newman Killner 100 Perry Paul 102 Andrews Henry 104 Humphries Mrs. Martha 106 Nesbet Peter Union street South side White Horse street 1 Ellis Mrs. Clara, confectioner 3 Campbell William 5 Baker Mrs. Annie 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Tingate John, hatter 11 Charlton Peter 13 Jones Frederick, J.P. 15 Yates James, leather dresser 17 MacGraw William 19 Harcombe J. 21 Carman R. H. 23 Baxter Mts. J. 25 Larsen Fritz, builder 27 Metzler H. L., upholsterer 29 Cooper W. H., tailor 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Dixon George, steel foundry 45 Hogan Mrs. M. 47 Williams Henry 49 Fennings Henry 51 Hereford Robert, “Hereford” 53 Knight William 55 Cole William 57 Firth Robert 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Biddles Albert 67 Kelly Robert 69 Young Robert 71 Clair Alf 73 Hough Edwin, plumber 75 Lloyd Thomas 77 Bryant John Gowrie street 79 Noyes Henry 81 McCormick P., bootmaker 83 Hogarth Louis 85 Martin Chrisworth 87 Smith Edward 89 Dooley R. J. Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Campbell — 3 Willis Geo. 5 Lakin Henry 7 Langley James 9 Eggleton Mrs. P. White Horse street 27 O’Neill John 29 Barrett Jack 31 Ager Arthur 33 Llewellyn John F. 35 Hornery George 37 Ferry Frederick

Northwood Street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Barnes William S. 4 Shemell Edwin 6 Taylor David, “Merawa” 8 Unwin James, “Charlton” 10 McColgan Thomas, “St Elms” 12 Gaudry Rowland 14 Gibson Samuel 16 Gibson James E. 18 Derbyshire George
20 Rawlings Charles East side Neilan William Geddes William F., “Clifton” Shearer Robert A., “Carlton” Faucett William, “Hamilton” Cheeseman George

O’Connell Street—East side King to Roper street 1 Cohn J. J., upholsterer 7 Watkinson Mrs. Eliza Victoria street 9 Cohen Louis Mrs., dealer 11 Ross James 13 Thomas Frederick C. 15 Thorp B. G. F. 17 Biffin Henry, constable 19 Baldock George 21 Abbott Charles H. 23 Holland Edward Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Campbell street 31 Stevenson Frederick 33 Cansdell Mrs. M. A. 35 McGrath Mrs. M. 37 Langley Ernest 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Astley Mrs. Mary A. 49 Smith William 51 Phillips Thomas 53 Trevener James W. 55 Kellerman William 57 Saunders Alexander 59 Clerke Robert 61 Powell Henry 63 Coman Daniel 65 Hynard Thomas 67 Floyd Mrs. Annie 69 Bruggy John 71 Grosvenor Richard 73 Green Robert A. 75 Grant John 77 Foley John 79 Miles C. H. 81 Bourke George 83 Webb Sydney 85 Griffiths Albert 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 William J., bootmaker 16a King Albert 18 Smith John C. 20 Murray Arthur J. 22 Shield David 24 Baldock George 26 Hurdle Charles H. 28 Dickson Daniel 30 Harbidge John Prospect street 40 Birks Mrs. M. A., grocer 42 Kerz Martin 44 Minns Edward 46 Smith George W. 48 Crighton Charles 50 Sparks William T. 54 Whiteoak Thomas 56 Markham James 58 Taylor William Chalder street 60 Spicer Frank 62 Kelly James 70 Green Thomas 72 Crook Chas. 78 Thomas John 80 Patrick Joseph Raper street 82 Conners Jas. Jos. 84 McIntyre Mrs. Jane

WOOD & COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE MET A LONG-FELT WANT IN SYDNEY.


ANTHONY HORDERN’S NEW PALACE EMPORIUM


450 Oxf NEWTOWN. Ran

Oxford Street—North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street—Kent lane 1 Hughson Malcolm 3 Tucker James 5 Holt Jos. James 7 McMillan Walter 7a Walker Watson 9 Collins John 11 Murden George 13 Bernie Miss Margaret 17 North Charles F. 19 Sheehy Mrs. Alice 21 Houston Robert 23 Allman J. T. Campbell lane—Albemarle street 27 Coleman William 31 Ingle William H. 33 Lyons Henry 35 Brown B. A. 37 Meslin Joseph 39 Emanuel Joseph, grocer 41 Mood Mrs. Margaret 43 Harvey Sydney, painter Land’s lane 45 German Richard 47 Cassidy James G. 49 Hood Samuel South side 2 Young Mrs. Annie 18 Vider Louis 20 Christian Robert 22 Flanagan F. B. 24 Robinson Henry W. Albemarle street St. Bede’s Convent and High School— Sisters of the Good Samaritan 36 Pratt George 40 Louis Mark 52 Hayes James 54 Power Charles 56 Murray M. R. 56a Kennedy Patrick 58 Fallick James 60 Thompson Edward 62 Knox William, grocer 64 Ambrosoli Francis

Pearl Street—East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Buckman Albert 8 Dyson Joseph Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred Mrs, “Essex House” 24 Latimer Noble, bootmaker 26 Gilbert John 28 Foster William A. 38 Sharp Joseph 40 Davidson Robert 42 Hoy Mrs. R. 44 Patterson Charles 46 Roberts William 48 Parker Mrs. C. 50 B ett Arthur 52 Fletcher Arthur 54 Cornell Frederick 56 Croucher Harold West side 1 Stead Mrs. Annie 3 Chew Walter 5 Willis William C. Commodore street 7 Ireland Frank 9 Carroll Redmond 11 Brennan John 13 Hayes — 15 Boyan Joseph 17 Turner Johnstone 19 Edwards William, jun. 31 Edwards W., sen., brick manu- facturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs. E.
37 Thomas Evan 39 Thompson Richard 45 Courtney Thomas 49 Ryan Michael 51 Sheard Miss Annette, grocer 53 Brewer Mrs. M. 55 Hannabel Arthur J.

Pemell Street—South side Simmons to Reiby street 38 Fennelly William 36 Butler Victor, “Waratah” 34 Gray James T., “Fernleigh” 32 Story Robert, “Mocomo” 30 Millington Robert W., “Madaline” 28 Neville William 26 Beacons Mrs. C., “Westelley” 24 Walker — 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 Carmichael John, “Rothsay” 18 Blair Mrs. K., “Nubia” 16 Rowsell William J., “Langley” 14 Young Walter P., “Scarboro” 12 Quine Mrs. Harriet, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Heffermann — “Milano” 6 Long J. L., “Irene” 4 Emelhaing Joseph, “Sylvia” 2 Wendt C., grocer North side 19 Phillips J. T., “Victory” 17 Meyer J. F., “Phoenix” 15 Smith Henry, “Bognor” 13 Noakes Miss A., “Rose Moor” 11 Creer A. E. 9 Edwards Jos., “Caroline Cottage” 5-7 Hubbard S., “Leamington” 1 Sparke Charles R., “Dania”

Phillip Street—East side Enmore road to railway line Gladstone street West side 2 Pearce Miss L. 4 Henwood Mrs. Louisa 6 George Andrew 8 Mitchell F. E., constable 10 O’Hara Michael 12 Nickless Osmond U. Belmore street 14 Fairbairn George 18 Hellemann C. C. G., music teacher Hellemann W. P. C., organ tuner 20 Cran Mrs. Martha 22 Cran William 24 Graham John 26 Herman Mrs. Albert 28 Forsyth Francis, builder 32 Cooper Matthew J. 34 Donelan William Charles street 38 Rogers Mrs. Eugene 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 O’Sullivan Daniel 44 Downey Thomas J. 46 Mears Mrs. E. 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer 52 Robey John R. 54 Prendergast James 56 King Frederick 58 Young John, shipwright 60 Brooke James W. 62 Riley Mrs. Bridget

Pine Street—East side Wilson street to Railway 2 Teape George 8 Beaseley Thomas 10 Knights Charles 12 Rowell John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Sparks William B. 18 Baker William
20 Scrivener E. J., merchant tailor 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Oliver W. E. 3 Cavanagh John 5 Foy — 7 Fox James 9 Plunkett G. W. 11 Hopkins Mrs. Mary 13 Chicken Thomas 15 Lonergan John 17 Winter- 19 Lock William 19a McTamney John 21 Wilson Robert 23 Hughes Mrs. S. 25 Gellately Gordon 27 Robson Thomas 29 Mason Albert, sawyer 31 Craven Charles E. 33 Wicks John 35 Pogson John, clicker 37 Thompson George 39 Williamson Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street—North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Worrall Luke Egan street Gossage Frederick 8 Smith James 10 Tidswell Percy 12 Forsyth George J. 14 Brynan Mrs. Mary South side Hordern street—Egan street 11 Rambert William

Queen Street—East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. Mary 24 Tomlison Charles 28 Keenan Robert C. 30 Cramer Ernest, “Kent House” 42 Webber Arthur 44 Say Henry 48 Kuhl William 50 Macgregor Thomas 58 Blackmore A. R. 64 Hutchins Richard 66 Whealy John 68 Kingston Walter Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J.P. 7 Craig William 9 Church of England Deaconess Institution 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Holland G. A. E. 25 Willis Henry 27 Conway Edward 29 Rusfeldt E. 49 Peterson Frederick F.

Randle Street—East side Wilson street to Leamington avenue 2 Williams Alfred 4 Walton Robert 0. 6 Ferguson Samuel 8 Class Ernest 10 Fairbairn Joseph H. 12 Cummins Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Jordan Frederick

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W. : SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL


Bap NEWTOWN. Rob 451

3 Scott Archibald, plumber 5 Elliott John 9 McClusky Mrs, Jane 11 Cockerill Henry 13 Miller Thomas 15 Hall Frank 17 Markham William 19 Siviter Mrs. S. Leamington avenue

Raper Street—South side Church to O’Connell street Hordern street 1 Wright Henry 3 Gould Mrs. E. 5 Scott John 7 Elyard Mrs. Emma 9 Charlton Alfred 11 Phillips Mrs. E. 13 Parker Edward J. 15 Hannon Patrick 17 Hedley Arthur 19 Adams Alfred John 21 Woolley Thomas, sen. 23 Woolley Edward T. 25 Scully John North side 2 Warland Arthur M. 4 Evitt William 6 Masters Charles E. 8 Langlands Jas., master mariner 16 Alton Chas. 18 Jones Mrs. Mary 22 Miles Mrs. Sarah 24 Batton Mrs. Jane 26 Griffin John 28 Pakes Frederick 30 Downer John 36 Smith Charles 40 Poulter Thomas 42 Sainty James H., engine fitter 44 Sainty James, sen. 46 Robinson Benjamin 48 Griffin Samuel 52 Anderson Augustus

Redwin Street—South side Off Norfolk street 1 Watson — 3 Kennedy Henry 5 Cooper Mrs. Fanny 7 McNeil John 9 Sullivan Mrs. Grace 11 Goodwin James 13 Redwin John 15 Shepherd Herbert 17 Redwin Thomas, bricklayer 19 Redwin H. J. North side 16 Olsen George 18 Redwin John, builder’s shop

Regent Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Liddle Alexander 3 Bowman Montague 5 Wales Miss 9 Reed Mrs. M. C. 13 Scott John 15 Eyles William 17 Winstanley Sydney M. 19 Whiley George 23 Henschkel Carl 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel Lennox street 37 Beech S., joiner Off—39 Garvan Edmund Forsyth Alexander 43 Howe Edward 45 Abigail James, J.P. Albemarle street Carlisle Castle hotel—Edward Brown 71 Brown John O. 79 Threlfo Herbert
81 Meredith George 85 Robertson John 81 Wallace John S. 9l Mitchell David 93 Baillie James 95 Watson — 97 Baxter Mrs. Madeline 99 Schwaner Henry 101 Maish William 103 German Arthur 105 Haines Christopher, cab p’prietor 107 McQuillan Robert 109 Melville Adam 111 Bowes James, postman 113 Reid William 115 Ruddle Henry 117 Goldrick Bernard 119 Crisp H. G. 121 Vaughan Henry 123 Robinson Alexander West side 2 Hendre William, storekeeper 4 Wigley John F. 6 Trickett John, draper 8 Hoad James 10 Rowland Albert A. 12 Platt Alfred 14 Guthrie Robert 16 Ratcliffe Henry 20 Lane William 22 Pinfold William R. 24 Carter John 26 Marr George 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Gillespie John 48 Hordern Mrs. Ann 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 66 McKay Joseph 68 Cummings P. 70 Dixon Henry 72 Ferris James 74 Mills William H. 76 Lincoln George 80 Chandler William 84 McAdam Mrs. Mary 86 Waterworth Mrs. P., midwife 90 Porter Edward 92 Everett Mrs. Eliza 94 Barrington Frederick 100 Short Mrs. Margaret 102 Robinson Alexander 104 McCaskie James T. 106-108 Australian Native hotel— Patrick McCarry 110 Smith John 112 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist 114 Boon Mrs. 116 Elstub Robert. J.P., contractor 122 King Oswald J.

Reiby Street—East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Herford Enoch 6 Dias Albert 8 Poole H. 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Andrews Nurse Cora 18 Riese Louis 20 Heaney Mrs. Mary 22 Peir W. G. Don street 26 Cooper William G. 28 Carney John 30 Shaw William 32 Fox Mrs. Emily 34 Swift George 36 Young Richard
38 McPherson John E. 40 Scroggins Elijah 42 Howard Andrew 44 Mills Alfred 46 Gibson George 48 Irvine Mrs. Ethel 50 Taylor George 52 Keane Ernest 54 Smith William 56 Skinner Mrs. S. 58 Faulkner E., grocer Keig street Christ Church Parish Hall (Enmore) 62 Incher Ernest 64 Barnett Thomas S. 66 Ringholm Augustus, contractor West side 1 Marshall James W. 5 Woodhill James, “Harbron” 7 Brentnall Mrs. E. A., “Chicago” 9 Duhigg Mrs. Mary, “Calliope” 11 Ramsay Mrs. F. A. Ramsay Miss L., nurse 15 Laing John M., “Yamba” 17 Johnson Leslie, “Alloa” 19 Williamson Edward. “Warwick” Pemell street 29 Adams George 31 Smith William B. 33 Stone Frederick 35 Bacchus W. H. 37 Moulds John 39 Mullens George Sloane street 43 Torpy James 45 Humphries Walter 47 Watson Mortimer 49 Pogmore James, bootmaker 51 Boland Patrick 53 Wright George E. 55 Nevin Eugene 57 Wyatt Horace J. Fulham street

Richard Street—North side Missenden rd. to North Newtown school Elisabeth street 20 Parkins — 22 Jarman Edward 24 Thompson John J. 26 Crocker George 36 Tagg Joseph 48 Boyd Joseph 50 Klees Thomas South side 1 Brooks Wm. 3 Patterson Thomas 5 Friis Mrs. Ella 7-9 McKay Timothy, builder 11-13 Osmond Albert 15 Wilson Henry 17 Beatty John” 19 Miller Alfred Elisabeth street 39 Davis Mrs, Elizabeth 49 Davis Ernest A.

Roberts Street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 4 Heath John 6 Hardy Hezekiah 8 Kay John 12 Edwards William 14 Ware George 16 Kell John 18 Branthwaite Joseph 20 Hoakemeister Alexander 22 Farris Charles 24 Riley William 26 Carter Arthur S. 28 Guerin Joseph 32 Barnett L. 34 Marshall Percy 36 Crowne G. J.

WOOD & COMPANY’S FUNERAL PARLORS HAVE BEEN WELL COMMENDED. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS,


452 St. J NEWTOWN. Sta

Roberts street continuedEast side 1 Martin James 5 Lawson Frank 7 Randall Frederick 9 Hickey George, “Timaru” 11 Tildesley Mrs. 13 Blann Frederick 15 Maitland — 17 Selby Ernest 19 Hughes John 21 Leary Herbert S. 23 Johnson Alexander 25 Leary William 25a Lockie Horace R. 27 Howe Henry E. 31 Haywood Henry 33 Brown Mrs. Frances

St. John Street—North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant 6 Mackay Thomas South Side 13 Steer James 11 Holley Mrs. Mary 5 Auckstepp Edward 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street—North side Trade to Bishopsgate street 2 Smith Robert 6 Havenstein Charles 8 Lincoln Charles 10 Fleming William 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Wilson W. 16 Newnham Charles, carpenter South side Fallick and Nunn, builders 3 Welch Henry F. (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street—South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Clifford John M. 6 Baxter Nicholas 4 Hardman Bros., Ltd., biscuit factory 2 Hardman Roger B. Simmons street North side 3 Bonfield Charles

Short Street Off Camden street 2 Innes Tom 3 Elliott John 4 Perry William 5 Price Leo

Simmons Street—East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S, “Yarrowa” Simmons Mrs. Sarah, “Lachlan” Wheeler Charles E., “Campaspe” Meagher Louis, “Sussex” Dadswell Herbert H., “Glen Iris” Paterson Mrs. A. M., “Ormonde” 38 Jones John H. 42 Bourke Mrs. Emily, “Altona” Sloane street 46 Hall Mrs. S. 48 Dowrey Richard J. 50 Harriott Broughton, “Blairgowrie” 52 Hewitt James, “Thelma” 54 Fennin Henry, “St. Elmo” 56 Green J. E., “Chelsea” 58 Amos Oscar G., “Wallsend” 60 Carry James, police sergeant 64 Camp Mrs. W. Fulham street
70 Leigh Rath, conveyancer Margaret street 74 Wilton George 76 Kain Miss Sarah 88 Szarka George, grocer 90 Kable William 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Cranston Edmund 100 Doran W. H. 102 Stewart William 104 Patterson E. J. 106 George Henry 108 Martin Duncan 110 Bell George 112 Miner Henry 114 Barnes Denis 116 Barrows William 120 Riddell Robert 122 Kearney Thomas 124 Patchett Mrs. H. 126 Burnett Louis 128 Manahan Cornelias 130 Thom Joseph 132 James George 134 Sullivan Francis West side 1 Percival Andrew 3 Field Jeremiah 5 Barry William 7 Patrick Samuel 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Lees Mrs. Clara 17 Nell Herbert 19 Lees Archibald 21 Eldridge Mrs. Georgina 23 Flemming Mrs. Annie, “Ivanhoe” 25 Edwards M. G. 27 Mitchell Mrs. William H. 29 Gordon Arthur 31 Hopkins Alfred J. 33 Wilmott George 35 Morton Thomas 37 Crawford John 39 Miller Gilbert 41 Pearson Joseph 43 Morns Edward 47 Hicks William 49 Chater Thomas D. 51 Nettleship Misses E. and H. 53 Clarke George 55 Madden Henry 57 Hall John 59 Down Percy 65 Tougher James B. 67 Edwards Walter 69 Smithard Edward 71 Hoather Oliver 73 Romes Mrs. Jessie 75 Hamilton-Browne Ernest 77 McSherry John 79 Shakspeare William 81 McDonough John 83 Webb A. L. 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden Mrs. Ellen L. 91 Anderson Alexander 93 Withers James E. Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Everett John 101 Everett George, confectioner 103 Adler Charles 105 Latham Philip 107 Macpherson John A. 109 Russell George 111 Cooper Colin 113 Ricketts Frederick A. 115 Mitchell Albert H. 117 Stevenson William, butcher 119 Shaw Thomas 121 Caughey William, greengrocer 123 Fetherstone Mrs. Maria 125 Barry Michael 127 Walker — 129 Scott Herbert 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Younger Ralph 137 Scroggins Frederick 139 Woodgate James 141 Green John

Sloane Street—North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Davis J. W. 15 Dingwall Charles 11 Boyle Campbell 9 Booth Charles B. 7 Dunne Robert 5 Smillie James 3 Rees — 1 Rowlands William E., clerk South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son, coach factory

Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and South Sydney Woman’s Hospital—G. E. Ardill, director

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Heilbut C. J. 4 Chown Edwin 6 Evers Mrs. Emily Christ Church—Rev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick. W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street—East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel 4 Taylor Mrs. L., boardinghouse Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works— McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Septon Hall—Mrs. Baines, pro- prietress 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Pittendrigh William 34 Young R. S., overseer Council Works 36 Trimble Arthur 42 Ryan Mrs. J. 44 Montgomery Mrs. Ellen 46 Francis A. E. 48 Dean Mrs. Edward 50 Yeardye Albert 52 Gates Joseph 54 Jay G. B., draper 56 Loydstrom Mrs. C. 58 Crawley George 60 McKern Frederick 62 Davies Henry J. 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Dickson Magnus 68 Newling Mrs. Amelia 70 Eden Charles 72 Armstrong Andrew 74 Yeo James E. 76 Halley — 78 Fitzpatrick Richard 80 Lisle Mrs. Selina Holt street 90 Glendenning James 92 Sutherland — 94 Lemcke W., teacher of music 96 Bourke John 98 Walsh Joseph

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY


Ste NEWTOWN. Vic 453

100 Tallentire Walter 102 Campbell Jacob 106 Sutton Miss H., private school 120 McCarthy Mrs. Jane 122 Hart Henry 124 Craigen James 126 French Arthur 128 Barnett Frank 130 Clelland Henry 132 Healey Thomas 134 Cousins Thomas 136 Organ Benjamin 138 Dodds Mrs. Margaret 140 Eggo John 142 Drinkwater C. H. J. 144 Dew Sydney 146 Courtney Mrs. Susan 148 Young William 150 Phillips Mrs. Jane 152 Fletcher Edmund 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Enmore road Reiby Hall 31 Gawne Walter, builder, “Reiby House” 43 Paris John 45 Chapman William Donn street 47 Blair Mrs. E., teacher of dancing 49 Teasdale Richard 51 Jarman Andrew W. 53 Cooper George J. 55 Heighway J. F. 57 Pittendrigh Samuel W. 61 Russell Thomas S. 65 Green Ammon 67 Beatty Mrs. B. Keig street—Holt street 81 Murphy M., plumber 83 Edwards Reginald G. 87 Green Mrs. M. 89 Butler Albert 91 Mahony Miss E. C. 93 Jones Henry M. 95 Farrier — 97 Cleary William 99 Leslie Thomas 101 Dunk William 103 Scudder William 105 Sheard Abraham 107 Crow Richard 109 Ford H. W. 111 Messer James 113 Burns Joint A. 115 Trehearne Mrs. Minnie 117 O’Reilly E. W., constable 119 Mars John 121 Eldershaw Thomas W. 123 Searle T. J. 125 McKay A., undertaker 127 Cahill Thomas 129 Dessaix Andrew 131 Morelli Joseph 133 Dyson Henry 135 Walker Mrs. Martha 139 Lee Sydney 141 Mellshimer Edwin

Stephen Street Off 159 King street St. Stephen’s School—Miss E. Benson, headmistress

Susan Street—East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 17 Bruce William 19 Dunn Mrs. E. 21 Maloney James
West side Campbell street 8 Scanell Daniel 10 Hunt William 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 28 Thornton Mrs. Ann 32 North Thomas 38 Cummings Mrs. Patrick 52 Collier Wallace 64 Bradley Thomas 56 Martin James 58 Ragan Charles 58a Prentice Henry (For continuation see Camperdown)

Trade Street—East side Railway line to St. Mary’s street 26 Huthwaite Mrs. Frances 24 Lock C. 22 Healey William J. 20 Garn John 18 Egleton William 16 Wotton — 14 Weekley William, engineer 12 Whittle Mrs. Kate 10 McDonald George 8 Martin James Albert street 2 Lowry Patrick 4 Morton Mrs. Ellen, “Idalia” 6 McGrath Arthur, “Franklyn” West side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Smith John Tyler 35 Harris Joseph 33 Summerville Alfred 31 Hilaire John A. 29 Grange G. E. 27 Simpson William 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. L. 19 Mossman Thomas 17 Yates Thomas 15 O’Connor Mrs. C. 13 Bradley George 11 Atkinson Joseph E. 1 McEwan Mrs. Annie St. Stephen’s Mission House—Rev. Canon Taylor

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Pegrum Samuel 3 Potts Thomas 4 Finnane Thomas 5 Cleary William 6 George Lionel 7 Smith Mrs. Maria 8 Middleton R. J. 9 Williams Henry 11 Milne John 12 Jones Charles 13 Ryan Mrs. Catherine 14 Ritchie John 15 Woolnough Mrs. L. 16 Weatherby Charles 19 Gow Bros., boot factory 25 Flanagan Patrick 26 Anderson S. J. 27 Halloran Michael 28 Osborne William 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street—West side Erskineville road to King street south 1 Tarran Francis, “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Keegan Mrs. “Glenchass” Newman street 7 Walters Frederick, grocer 9 Slade Arthur 11 Blatchford Richard 13 Adams William C.
15 Bell Henry F. 19 Angelo Mrs. J. A., dressmaker 21 Brown William Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Warwick Samuel 27 Howard Mrs. 29 Harris Mrs. T. 31 Years Edgar 31½ Clingan William 33 Austin William 35 Delaney Arthur 37 Farley John 39 Smith John R. 41 Wright John 43 Slater Mrs. Clarence 45 Adams Richard 47 Lamb Thomas G. 49 Heckman William A. 51 Paterson Mrs. M. 53 Griffiths William H. 55 Morgan F. T. 57 Eggleton F. C. 63 Beehag Spencer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Smith Mrs. Emma 71 Behagg Gideon 73 Wallis George E., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 Keeley Joseph 79 Lawson Andrew 81 Whitfield Frank 89a Mayno George, grocer 91a Holland Edward Munni street 91 Abbott —. 93 Leahey James 95 McKeown James 97 Duke Edward 101 Morris William 103 James James 105 Hincock Wallace 107 Farrell George 111 Henstridge William 113 Harvey George A. 115 Hewett Jas. 121 Elliott Robert 123 Dubois Herbert A. 125 McGregor Mrs. Eliza 127 Wright W. 129 Foster George 0. 131 Lucas Alfred 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Proudfoot Mrs. Elizabeth 141 McGrath William 143 Pearce William 145 Wills William H. 147 Marsh Wm. J. 149 Hedley James R. 151 Timmins W. E. 153 McEwen Mrs. Charlotte 155 Morelli Henry 169 Purss John 171 Dagg William R. 173 Scanlon Mrs. E. M. 175 Union inn—Herbert Allan Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street—North side Church to Stephen street Hordern street—Egan street 2 Slater William S. Cohen and Co., bottle collectors O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 King Robert F., coachbuilder King Robert C., blacksmith

WOOD & COMPANY: SPECIAL RATES FOR CASH PAYMENTS. SYDNEY.


VISIT ANTHONY HORDERN’S NEW STORE.


454 Wat NEWTOWN. Wel

Watkin Street—East side 172 King street to railway 2 Macnamara William Watson C., dentist 4 Stead Luke, bootmaker 6 Hunt William 8 Worrill Jos., machinist 10 Davies H. G. 12 Van Dam Henry 14 Smith Mrs. Julia, midwife 16 Matheson A. E. 18 Frazer John W, com. traveller 20 Wellington William J. 22 Weeks Mrs. E. A. 24 Richards Mrs. C. 26 Sattler Mrs. Mary 28 Da Silva Robert A. 30 Martin William E. 32 Wolstenholme Joseph, teacher of pianoforte 34 Tween Mrs. Maria 36 McEncroe John 38 Pollock Adam 40 Green Harold 42 Maher Mrs. E. J. 44 Ward Mrs. Charlotte 46 Richmond Malcolm 48 Eather Mrs. Eliza Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Jenner Robert H. 58 Tighe James 60 Harrison George C. 62 King Mrs. Amelia 64 Henley Robert 66 Booth William 70 Watson D. 72 Taylor Richard West side 1 Lorking Mrs. S. 2 Hunt Albert 5 Carter Miss Emmeline 7 Kelsey Thomas W. 13 O’Neill John 15 Griffin Lionel 17 Holt George 19 Reid Alick 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew J. 27 McCardell John 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Veal John 33 Lloyd Frank 35 Ikin Mrs. Emily 37 Jenkins Alfred 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Huthnance Samuel 45 Hannigan G. W. P. 47 Reid George 49 Wild Richard Wilson street 51 Dunn Mrs. Eliza 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Wood Fred E., solicitor 61 Bucknell Mrs. F. M. 67 Furley E., J.P., journalist 69 Brown William Y. 73 Cowie John 75 Spicer Henry 77 Kelley George 79 Fayle E.G. 81 Hastings T. J. 83 Riches Henry C. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Meade Peter 89 Hudson Charles, teacher of music

Wellington Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C, builder 5 Durham Miss Jemima 11 Byrne John J. 13 O’Hara Mrs. Emily
15 Gough Arthur 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church—Rev. R. J. Wallace Lennox street 21 De Bang Herman 23 Brown Edwin Kent lane 25 Godfrey William 27 Thomas Thomas 37 Everist George L. 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 49 Prince William Fitzroy lane 51 Jenkins John W. 53 Binskin Edward 55-57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas Colling A. W. 61 Marland John H. 63 Macken P. J., dray proprietor 67 Grimshaw Mrs. H. 69 Green William T. 71 Kell William C. 73-75 Sandiford Horace 77 Green James E. 79 Langley Thomas 81 Waugh A. 83 Donohoe Michael 85 Simmons Mrs. Lottie 87 Thompson William 93 Crawley Mrs. C. Land’s lane 95 Patterson Allan 97 Maling Thomas 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Bedford street 16 Donohoe John 18 Goslett W, B. 20 Taylor Mrs. A. N., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Sergeant Mrs. Mary 26 McRae Murdoch Lennox street—Kent lane 32-34 Miles Miss Mildred, “Wellesley College” Albemarle street 42 Ashworth Francis L. 44 Szarka John 46 Fishburn Arthur 48 Burling Charles 50 Banfield Samuel 52 Dale Charles 54 Forward William 56 Jarvis James 58 Saunders Sydney 62 Ellis Edward Young lane 66 Jackson Mrs. Florence 68 Dyer Francis, postman 70 Fryirs Thomas 72 McCarthy George 74 Simmonds George 76 Horan Mrs. Ellen 78 Marshall John 80 Egan Miss E., storekeeper 82 McDonald W. J. 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Mrs. Mary 88 Johnson Samuel J. 90 Yates William 92 Chantler Mrs. Anne 94 Bagot George W. 96 O’Toole James 98 Walsh John

Wells Street—North side King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward
7 Lewis Joseph 9 Salsbury Mrs. Mary 11 Murray Mrs. Georgina 13 Ross William 15 Tye F. 17 Rowlands Frederick 19 Desmond George 21 Ryan Isidore 23 Quinn Mrs. Mary 25 Horgal William J. 27 Reed William 29 Salter Thomas J. 31 Saunders Joseph 33 Burton Charles, carpenter 35 Brander William 37 Bedford Arthur 39 Gander Mrs. Lydia 41 Nimmo Thomas 43 Allen William 43a Avery William 45 Bell Edward 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. W. 53 Catford Charles 55 Jacobs Edward 57 Ives William 57a Simpson Alfred 59 Bradbury Henry 59a Winning Wilfred R. 61 Morrison John 63 Brown Becford 65 Reynolds William H. 67 Cooper Walter 69 Toovey Frederick 71 Williams Mrs. Annie 73 Hills James 73a McIntosh John A. 75 Streeter Alfred 77 Doyle Mrs. E. L. 79 Lees George F. 81 Cannon Adam N., grocer 83 Child Thomas 85 Brunt William, packer 87 Stalgis James Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Cosgrove Mrs. Judith 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Morris George 99 Morris Mrs. Elizabeth 101 Fowler George, constable 105 West Albert Commodore street 123 Connolly John 125 Amos Thomas 135 Woodcock William 139 Wilson J. M., builder South side 2 Ramsey Robert, “Hygeia” 4 Bourke Edward, “Daphne” 6 Shorten S. 10 Willard Alfred H. 12 Murray Archibald G. 18 Kent Charles W., “Gladstone House” 20 Crossley Mrs. Maud 22 Stock John 24 Tansley Ernest P. 30 Cox William, J.P., “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Smith Philip 40 Gategood — 42 McInnes Finlay 44 Swinbourne Charles F. 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Bell James 58 Enfield Andrew 60 Lenton Joseph 62 Martin Thomas 64 Hammond W. 68 Houghton James R. 70 Smith Andrew 72 McNamara Michael

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

ON THE HISTORIC SLOPE OF BRICKFIELD HILL.


Wha NEWTOWN. Yar 455

74 Congdon Lewis 76 Eldershaw Mrs. Francis 78 Steel Edward A. John street 90 Dunnion Thomas 104 Davey George H., “The Priory” 106 Chambers Edward 108 Humphry Henry R 112 Marsh William J. 118 Gooding John 120 Chappel Henry 122 Beattie Alexander 124 Campbell, Archibald 142 Abel Arthur 144 Maidment William G. 146 McMahon — 148 Hodgson Mrs. John 152 Walker S. M.

Whately Street Off 242 King street north 6 Axmaff Herbert 8 Black Thomas 10 Hoffer Mrs. 12 Wylie Mrs. Benjamin 14 Ford Edward 16 Smith John P. 20 Bott Mrs. Jessie Webber Alfred W., wheel manufac- turer and wheelwrights’ timber merchant

Whitehorse Street—East side Newman to Norfolk street 2 Gunner James 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 Hunter Henry 10 Power George 12 Tubby William 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Riley Mrs. Agnes, grocer Williamson Magnus 20 Cassidy Mrs. Annie 22 Taylor John Gibbes street 26 Hunt William, “Keynsham” West side George street 5 Webber Mrs. 3 Symons Frederick Cullen Samuel

Wilford Street—North side Enmore road to Station street James Mrs. Grace South side 2 Cochrane Mrs. Robert J. 4 Avery George 6 Morrison Mrs. F. 8 Watson William 10 McRae Mrs. 12 Vere George 14 Buckley John 16 Dunning Alfred 18 Osborne William E. 20 McNeill James 22 Stewart James B. 24 Wolfe Alfred 26 Ross Robert 28 Thomas Mark 30 Robins — 32 Fitton Henry 34 Abbott Mrs. John 36 Jones Arthur 38 Maddock Charles 40 Carolan Robert 42 Devril Mrs. Elizabeth 44 Hall Mrs. Janet 46 Mulhall Miss T., laundress

Wilson Street—North side King to Forbes street—Erskineville road 16 Morris Richard
18-20 Williams and Edwards, saddlers 22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery Boots and Gommeson, stables 36 Cleary Mrs. K., electrical and surgical belt maker 38 Back C. J. 40 Iggleson William 42 Callaghan Joseph 44 Taylor Joseph A. 46 Chaulker Frederick 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber H. J. 52 Bull T., sawmills Chaffer P. E., ivory turner 62 Whiting Rowland 64 Ashton Isaac 66 Nowland Frank 68 Dobie John 70-72 Greenwood and Sons, produce merchants Brown street 82 Dixon Richard J. 84 Griffith Mrs. Mary 88 Whinton Mrs. Ellen 90 Adamson George 92 Marcom William 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Davis Mrs. Ellen 100 Hill Mrs. Emma 102 Fletcher Mrs. H. 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. Matilda Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Prothero George 114 O’Brien William 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Stretton Mrs. L. 146 Gerard Emil Fitzroy street 186 O’Brien William 188 Pimm John 192 Gray Miss Cecilia 190 Shaw R. C., bootmaker 202 Thruchly Thomas S. 210 Jarman James, baker Queen street 212 Dean Herbert 218 Gleeson Phillip 220 Davies Herbert South side 1 Baldick E. A., timber merchant Crook C., watchmaker and jeweller 3 Eagar and Co., estate agents Hatte C. G., stables Erskineville road 17 Waddups Richard 19 Williams Anselm 21 Endicott James, cab proprietor 23 Wilson Robert 25 Sutton William 27 Forbes John 29 Luscombe Mrs. Isabel 31 Funnell Edwin 33 Nathaniel John 35 George E. A. 37 Vass Mrs. Isabel 39 Ambrose John 41 Bremner John 43 Pepper Samuel 45 Holmes Mrs. E. T. 47 Reynolds Harry 53 Branie Mrs. T. 55 Blanchard Mrs. Elizabeth 59 Nicoll George, compositor 65 Salmon John 69 Paish Frederick Latter Day Saints (church) 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheatley H., carpenter 75 Williams Arthur J. 77 Marie Madam C. 79 Fowler James A. 81 Stanley Mrs. Selina Brown street 85 Molesworth Edmund W., Custom- house agent, “Atherstone” 93 Walsh Thomas 95 Baker William F. 97 Bellamy Cyril J. 99 Holmes Alfred 101 Kennedy — 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 109 Gove John B. 111 Stanborough Joseph 113 Baker Raymond 115 Carter Mrs. C. 117 Turner George 119 Mathews S. 121 Cashman James F. Burren street 143 Helsby Thomas Charles 145 Hart Mrs. Mary 147 Power John 149 Ashe Horace 151 Thornborrow George 153 Landers S. 155 Flint Samuel 157 Hornby Mrs. Frances 159 Kent William, stovemaker 161 Owen Richard Albert 163 Parker R. E., confectioner Pine street 165 Bloomfield Mrs. Eliza 167 Tremain Alfred Anderson William 177 McDowell William 179 Barncastle John 181 Dodman Arthur 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Bishop James 191 Coote Frederick, grocer 193 Bloore Herbert 195 Davidson Frank, enginedriver 197-199 Gissing Frederick W., glass merchant, painter, and contractor 201 Hill David, general dealer 209 Helsvy Thomas Holdsworth street 213 Dennis Simon 215 Mitchell Richard 219 Lee John E. 221 Ross Mrs. T. 223 Miller Andrew 225 Horner Henry 227 Sims Mrs. Fanny 229 Webb William (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street—South side Off Bucknell street Keats William, fuel merchant Pidgeon James, “Eddystone” Kennedy P. J., “Mewstone” Jenkinson Robert, “Deverstone” 3 Purssell Frank 5 Lansley Henry 9 Crichton David 11 Simms William W. 13 Hornibrook Mrs. Ann North side 2 Dwyer James 4 Finch Henry 6 Johnson Charles 8 Lock William 10 Barr William 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Cleary — 18 McCarthy Mrs. Agnes 20 Goldsmith J. V. 22 Burton P. J.

WOOD & COMPANY: ANSWER CALLS AT ANY HOUR, DAY OR NIGHT. SYDNEY.