ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY, UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camper-
down; on the east by Redfern and Darlington; on
the south by Erskineville and St. Peters: and on
the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.
Area – 480 acres. Number of houses – 5,097.
Number of assessments -3,398 Miles of streets – 23.
Assessed Value178,564. Annual rental – 195,616.
Estimated Capital Value of all Rateable Properties – 3,310,446.
Council Chambers – Town Hall, King-street.
Office hours – Daily, 9 a.m. to 1 p.m. 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.
Council meetings – Every alternate Tuesday.
MAYOR – TREASURER –
John Salmon. J.P. J.S. Ranclaud

ALDERMEN – AUDITORS –
J. H. Hitchcock Robert Elstub W.H. Cadogan and H. Ralph
Charles H. Ibbotson John Archibald OVERSEER OF WORKS –
Henry N. Howe Frederick Jones, J.P. Robert S. Young
J. F. Smith, J.P., M.L.A. John Salmon, J.P. INSPECTOR OF NUISANCES
James Abigail. J. P. Wm. Rigg, J.P. F.G. Tuck
J. R. King Harold T. Morgan, J.P. REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS –
A.C. Newman, Mary street
COUNCIL CLERK – CHIEF BAILIFF –
Archibald Mackintosh, J.P, Sargant Nathan

JUNIOR CLERK – CARETAKER –
T. A. Tester Joseph Brown


426 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle street – East side
Bedford street to 80 Australia street
Baltic street—Oxford street
44 Lidbury Charles, “Wendover”
38 Binskin Henry, enginedriver
Wellington street-Regent street
34 Howard and Williams, butchers
30 Williams Henney
28 Pithers S. W.
26 Jones Mrs. A.
24 Wattman Mrs. Mary
22 Porter F.
20 Hanlon George
18 Smith W. L., butcher
Denison street
16 Dibble William, baker
6 Gibson Thomas, bootmaker
4 Bailey Mrs. E.
2 Martin Charles

West side
Baltic street
29 Ardill G. E.
Oxford street– Wellington street
25 Stammers Edward G., milk vendor
Regent street
23 Leininger William, baker
21 Carlisle Castle hotel–H. A.
Nightingale
19 Collins William, tailor
17 Haydon Edward bootmaker
15 Hanley W., confectioner
Denison street
9 Walsh Miss E. J., draper
7 Baldick James, blacksmith
5 Elliott Mrs. E., dressmaker
3 Fernon J. F., van proprietor

Albert Street-North side
Bedford to Trade street
5 Williamson Samuel
7 Sherlock William
25 Noble Thomas
27 Ewin William
29 McIvor W., tailor
31 Cook Silas K., printer
33 Whits W.
37 Bowers John
39 Wilson Thomas
41 Resleure Phillip

South side
12 Best Mrs. Eva A.
6 Smith William
Alice lane

Alice avenue
Off Alice street
1 Smith Albert C.
3 Mitchell Joseph
5 Jones Hector
7 Shaw Frederick

Alice Street-North side
King street to Edgeware road
The Peacock Jam Co.-Edwards and
Peacock, proprietors
Watson L., “Clifton Cottage”
11 Douglass George, boot manufacturer
17 Beaver Mrs. Alice
19 Prentice A. A.
21 Lewis W. J.
Off–21 Gore J.
23 Weeks James
25 Morris Thomas
27 Logan Mrs. M.

29 Smith John
31 Woodroffe Harry
33 Brand Henry
49 Danaher David
51 Norwack Julius
55 Hoffman William
57 Cremin Mrs. E.
63 Adams George T.
65 Payne Thomas
67 Armour David
69 Cooper Arthur, butcher
Off 69–Lucas George
Souter Geo., contractor, “Lindaglen”
Tranmer James, “Graceglen”
83 Austin G. S., “Glassnock”
85 Webster Mrs. Eliza, “Floral Villa”
87 Stuart Mrs. J., “Perth”
93 Younghusband S. J., “Cheshunt”
95 Atkinson Thomas J., “Stoelhurst”
103 Roberts John
Clara street
107 Felton William, grocer
109 Murphy Thomas
111 Jelly Henry W.
113 Vickery George
115 Deaman Thomas, dray proprietor
117 Douglas Frederick
119 Carney J. J.
121 Scott James
123 Elliott John
125 Osborne Thomas J.
127 Austin H.
129 Bell Thomas stonemason
131 Wannell Faithful
133 Babliniski Joseph
135 Evans C. H.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

EXPENSES LESSENED BY ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Ang NEWTOWN. Aus 427

137 Elliott —
139 Howarth Mrs. Mary
141 Vermish Leopold
143 Cornwall H.,mason
145 Parker Mrs. Sarah Ann
147 Cox Samuel
149 Reynolds Charles
151 Bennett Leslie
l55 Morton William, stonemason
157 Morton John, stonemason
159 Da Silva Louis
161 Bennett Charles
163 Vass Mrs. Mary. confectioner
165 Baker Mrs. Annie
167 Roberts Alfred E.
169 Sufrer George
171 Cubis Edwin
173 Graham Robert
Alice avenue
175 Geyer F. C. E.
177 Watt James
179 Fleming Mrs. Annie
181 Rusfeldt Alfred W.
183 Kyle William J.
South side
Aubusson James
10 Forsythe George
12 Sinclair Henry
14 Wilson Charles
16 Toomer John
18 McRoberts Charles E.
22 Higgins Miss Alice, dressmaker
24 Ferguson James
26 Bryce Frank F.
28 Rose Mark
30 Bryan Henry A.
60 Konig F. and Co., condiment manfu-
facturers
62 Deacon Edmund W., J.P., insurance
adjuster
64 Rutledge Rev W. W. (Methodist)
Pearl street
74 Kerr Richard, plasterer
76 Griffin Mrs. Peter
78 Sparkes John
80 Fearn George
82 Burne Alfred
82 Burne Miss E. K.
86 Trollope Henry
88 Verdich Edward W.
92 Bennett Thos. A, mechanical engineer
94 Douglas Henry, carpenter
100 Roberts H. J., “Dalmeny”
102 White William, “Tarana”
104 Thitchener Henry, “Edenia”
106 Vidler John
108 Anderson Peter
110 Taylor John
112 Goodwin Mrs. Sarah
114 Slatter Thomas
116 Bennett E. H. J.
118 Rodda Alfred
Hawken street
120 Revell A., coal yard
122 Wynn William
126 Sarson William
Jackson Albert, “Garnet”
McCloud Mrs. M., “Emerald”
Lee John A. “Diamond”
Knox Joseph. “Amethyst”
Metters F. and Co., stove and range
manufacturers
160 Burrows J. F., compositor
162 Phillips John
Angel Street–East side
Erskineville road to King street
4 Shakespeare James
6 Hayes Thomas
8 Norris Rodney
10 Bullman Owen
12 Furey John
14 Fremlin Mrs. M. L.
Newman street
16 Tehan Michael, dray proprietor
22 McGrath James
24 Williams Mrs. S.
26 McIntyre Charles, carpenter
30 Marden Charles
32 Overy John C.
34 Ouley Edward
36 Boyle George
38 Stone Henry
40 Brown William
42 Bertles Samuel
44 Dewhurst Alfred
46 Redwin Thomas
48 Dymock Thomas
50 Bradshaw Albert
52 Harding W. J.
54 Fletcher Alfred
56 Duthie Joseph
58 Kimber William
60 Tough William
62 O’Connor James
64 Kale Patrick
66 Andrew P. H.
68 Keller F., painter
70 Baikie James Gunn
72 James William
72½ Archibald William
Harold street
74 Hart Samuel
76 Dubbo Charles
78 Hunt Mrs. M.
80 Roberts William, carrier
Munni street
84 Grant Mrs. Margaret
86 Atkinson Mrs. $. A.
88 Jope Herman
90 Anderson Miss
92 Stockham Anthony
94 Judd Tom J.
96 Brown Frederick, carpenter
98 King Gieorge, taxidermist
100 Wilson James
Iredale street
102 Penman Henry
Abel and Co.’s stables
West side
Newman street
1 Tiernan Mrs. S. C.
5 Skardon William
O’Sullivan Eugene
9 Hogan John
11 Binder William
13 Walker Watson
15 Jones Edwin A.
17 Noad Edward C.
19 Sherar George W.
21 Noad William
23 Mole Alf
25 Evans William, grocer
Norfolk street
49 Blackburn Horace
51 Moult Mrs. M.
53-55 Industrial Hall
St. John street
Abbott Thomas, “Gertrude Cottage”
Chapman John, “Edith Cottage”
109 Barnden James
11l Barclay James
113 James Henry
115 Field Henry
King street
Augustus street–North side
London to Charles street
51 Hoskings Mrs. J.
49 Stewart Miss E.
45 Peak Henry
43 Murden John
39 Bruce Mrs. Jessie
37 Gilbert James
35 Russell David
33 Pierce Mrs. Annie
25 Wickham Mrs, A. J.
23 Hardman Richard
21 Blackhall George
19 Faulkner Samuel
17 Spence John, boilermaker
15 Spence John. sen.
9 Wilson Mrs. Emma
5 Rofe Mrs. M. J.
3 Jolly Mr*. J.
1 Taylor Mrs. Ann
South side
3O Taylor Thomas
28 Cadman Mrs. P.
26 Dean Mrs. Frederick
22 Johnson James
20 Ible Joseph
16 Thompson Thomas, miner
Australia Street-East side
Town HallKing to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)J. S.
Ranclaud. manager
Newtown Police StationW. R. El-
liott, inspector
Newtown Court House W. Carson,
J.P.,C.P.S.,Registrar of Small Debts
Court, Curator’s Agent of Intestate
Estates: H. A. Ledger, J.P., Assis-
tant C.P.S., Electoral Registrar
3 Cook Henry
Newtown Metropolitan Fire Brigade
Station-J. Graham,officer in charge
5 Graham John
7 Mackenzie Alexander, blacksmith
9 Kendall W. H., fish shop
15 Courthouse hotel– William Wait
Lennox street
25 Willett A. Jesse, carpenter
27 Sedgwick Jaspar
29 Joyce James
31 Basson Caleb
33 Bryson Mrs. A.
35 Breese William
43 Cooper Percy E.
45 Cooper Mrs. Matilda
47 Crozier G. F., painter

51 ANDREWS T. AND SONS,
Undertakers and Monumental
Masons- TeL 155 Newtown and
Railway st. Rookwood
53 Rudd William
53 Watson C., dentist
57 Cousins Enoch
Primitive Methodist Church
65 Graham Mrs. B,, confectioner
67 Larkin William
69 Boothman Mrs. Annie
73 Wade George
75 Jordan Mrs. Hannah
81 Givins John
83 McLerie John, bootmaker
85 Danks B.
87 Clarke Edmund F.
89 Ferry Frederick
91 Jones Mrs. E. H.
93 Smith Reginald
Federation road
95 Shaul George, van proprietor
117 Mitchell Henry
123 McPherson T., fuel merchant
125 Smith Louis, coachbuilder
West side
Alton lane
2 Marshall W. and Son, house and land
agents
Civil Ambulance & Transport Brigade
6 McCoy James
8 Fitzpatrick Mrs. A., servants’ registry
10 Hancock A. J.
Beeby E. A., solicitor
12 Bohrsmann Aubrey, dentist
14 Austin William J.
Abigail J. W., solicitor
16 Norton Mrs. Mary
18 Herbert John G., solicitor


WOOD & COMPANY: THIS DIRECTORY HAS AN ADVT. INDEX – LOOK WOOD & COMP’Y UP. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


428 Ayl NEWTOWN. Bro

Australia street continued—
20 Miller Mrs F.
22 Robertson Allen
Cromwell H., solicitor
24 Joyce James
26 Lance Frederick
28 Collas F.
20 Chamberlain William
32 Martin Walter
34 Robinson Peter
36 Smith Angus
38 Wood Archie hairdresser
42 Smith Henry, bootmaker
44 Green William T., fruiterer
46 Henwood Miss Ada, grocer
Banks William H., grocer
Lennox street
48 Willey Frank, coal yard
Kent lane
Public SchoolMiss Tynan, mistress-
Campbell’s lane
58 Withers John
58½ Green William, greengrocer
60 Andrews George, undertaker
Albemarle street
Fitzroy lane
76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school
78 Brooks Miss J.
Nugent Mrs. J.
80 Simpson Henry
82 Bohrsmann John M., draper
84 McKenzie Alexander, blacksmith
88 Ibbitson Alfred
86 Terry William H.
92 West William S.
94 Sayers Charles, van proprietor
96 Askew William, van proprietor
Torr John
100 Morris Charles R.
102 Crighton Charles
l04 Roddan Wrs. J.
106 Evans Walter
108 Dawen James
110 Warr C. W.
114 O’Neill Miss J., grocer
Lana’s lane

Aylesbury Street
Off Missenden road
3 Holcombe G. R. cabinet-maker
20 Colley John J.
Bailey Street-East side
Enmore to Holt street
6 Prudence William E.
8 Carey Robert
l0 Moon Mrs. Julia
12 Leider George
14 Campbell Robert
16 Eland William
18 Wilson Mrs. K.
20 Jory Christopher
22 White Henry
24 Jarvis James
26 Moran Mrs. Jane
30 Machan John T.
Short street

Baltic Street-North side
Bedford to St. Mary’s street
1 Goodhew W. H. E. collector
3 Keane Sydney
5 Whiley George
7 Philpot Thomas
17 Scragg Arthur
Campbell’s lane
19 Courtney Mrs. Susan
21 Lawrence James
Albemarle street
St. Joseph’s R. C. Girls’ SchoolSister
Aloysius, head teacher
39 Setchell Edward
41 Ruffles Arthur
43 Rutlidge Rupert
45 Croke Mrs. M.

South side
30 Phegan Francis
40 Cockerell Mrs
42 Miller William, “Harcourt”
48 Hayes John
52 Groves George, compositor
54 Jones William, quarryman
56 Bray George

Bedford Street
Town Hall-King to Kingston road
Town Hall-A. Mackintosh J.P., coun-
cil clerk; Frederick G. Tuck, in-
spector of nuisances; Joseph Brown,
caretaker
1 O’Halloran M. C., newsagent
Lincoln Thomas, farrier
3 Bonner J. E., tobacconist
5 Kemp Walter, bootmaker
7 Melville Bros., coachbuilders
Denison street
15-17 Hogg Mrs, Sarah, grocer
19 Melville Alexander
21 Allen Thomas
23 Street Albert
23 Williams Thomas
25 Jackson Mrs. M.
27 Everett J , plumber
29 Pearl Walter, artist
31 Southerland Lindsay
33 Barrett Roger
Regent street
45 Friedenreich Louis baker
Wellington street
St. Joseph’s Chapel (R.C.)Very Rev.
P. Slattery
St. Joseph’s School(R.C.)-The Chris-
tian Brothers
65 Price Frederick J.
67 Gibbins Martin
69 Lewison Mrs.
71 Letton William H., dentist
73 Lloyd Francis
75 Simpson John
Chard lane-Baltic streetAlbemarle
streetAlbert street
109 Moodie Arthur H.
1ll Parker Henry J.
113 Silvester George
131 Walch Daniel
133 Nielson Charles
135 Minty Charles W.
139 McEvoy Francis W.
141 Forrest Robert
143 Badford Mrs. Jane
147 Tyrrell Alfred J.
149 Fleury Joseph L.
151 Anstey J. J., builder
155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore StreetSouth side
London to Phillip street
34 Stratford Mrs. A.
32 Gamble John
33 Robinson Benjamin
28 Tallentire W.G.
26 Hill Rowland
24 Pryce N. C. W.
22 McDonald John
20 Pike William, contractor
18 Gaskill Miss M. A.
16 Louche John H.
14 Nutall Thomas
12 Moore William R.
10 Burke T. J.
8 Griffiths William
6 Rapp William F.
4 Hilder Edwin J.
2 Sinclair J. A.

North side
21 Simpson Mrs. A., “Jesmond”
19 Grant Mrs.E. B., “Louisaville”
17 Dick J. L.
15 Brown Thomas G.

13 Lane G. B.
11 Norwood Francis E,
9 Tilly A. L.

Bishopsgate StreetSouth side
122 Australia to St. Mary’s street
2 Bendhall H.
4 Hanshaw Mrs. M.
Denison streetRegent streetWellington
street
6 McCoughtry Mountrose
8 McArdell Terence
10 Murphy Sylvester
12 Yates William J
14 Glenn Joseph
16 Lane Mrs. A., laundress
(For North side,see Camperdown)
Bligh StreetSouth side
1 King street to Missenden road
2 Mason Frederick T., teacher of music,
“Culmer”
2 Mason James V., “Culmer”
4 Hill Peter
10 Sampson Charles
14 Best William, “The Towers”
Stokes Mrs. M.
Little Queen street
30 Simpson Mrs. H, Free Kindergarten,
“Victoria Lodge”
46 Pounds Henry
48 Johnston Robert
36 Old Trenham
North Newtown Public SchoolWm.
Jones, head master
60 Blanchard E. H.
62 Robinson Mrs. M.
66 Austin Alfred
68 Davis Frederick
74 Johnston James, “Antrim”
92 Snowdon Mrs. H.
96 Kent Joseph W.
98 Foott Mrs. Teresa J., boardinghouse
100 Comber John
102 Levy H. G.
104 Goodwin W. R.
106 Hoy Mrs. E.
108 Bray Mrs. Jemima
110 Crocker H. J.
112 Wainwright Mrs. Alice
(For North side, see Camperdown)
Brown Stree-East side
208 King street to railway
2 Clark Marcus and Co., Ltd., furniture
warehouse
8 Salvation Army Barracks
12 Benjamin Albert S., “San Francisco”
16 Scott Robert
18 Morgan Henry
20 Hills James H.
22 Chew Mrs. Rose
24 Fenton Arthur
Wilson street
28 Browne Hilton
30 Boothman William
34 Grinton James
86 Gale James
38 Haddon Joseph, sen.
40 Edwards H. L.
42 Walter Taylor
44 Thorpe William
46 Little Henry S.
48 Glieson John

West side
1 Murphy John
3 Garvan James
5 Bellemey R. T., chemist
7 Gatland Miss E.
9 Barber Alfred, painter
13 Salmon John, plumber store
15 Lawson Ernest


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

SAVINGS INCREASED BY ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES


Buc NEWTOWN. Cam 429

Bucknell Street–East side
132 King to Wilson street-Yaralla street
8 Jeffries Henry W.
6 Triggs Mrs. E.
10 Smith James T.
12 Robinson Mrs. Ellen
16 Lavet John B.
18 Scaplehorn Mrs. Sarah
20 Cochrane Thomas
22 Condran Michael
24 Acraman Joseph
26 Weinz August, fuel merchant
32 Northcote John, Saddler
34 Wiseman Frederick, carpenter
36 Lancashire Ernest
28 Dowling Joseph
40 Morrison James
42 Smith S.
44 Newton John, fireman
46 Alderman Edward
48 Swift William

West side
l Hawes George, brushmaker
3 Pile Henry
5 Hill Charles, bootmaker
7 Kelly James
9 Charman Charles
11 Bishop James
13 Triggs Sidney A.
15 Maguire Michael P.
17 Sutherland William
19 Harry William
21 Gossip Harold
23 Wright Mrs. S. J.
25 McGrath James
27 Morrow Percy
29 Mason Mrs. Emily
31 Montgomery John
33 Carter Robert
35 Stiffe Thomas
37 Townsend George H.
39 Lainson George
41 Nelson William
45 Dunn Mrs. Mary
47 Everingham J.
49 Weekes William
51 Cleland James
53 Monaghan Mrs. E.
55 Byron John
57 Davis Henry C.
59 Castle James

Burren streetWest side
Yaralla street to railway arch
Copeland Miss, “Yarraville”
Daly J. E. O.,stock and sharebroker
Daly E. Newton, “Twickenham”
Wilson street
Eyre Stephen. “Norfolk Villa”
Scholes William
Heiron Walter, billiard table manufac-
turer, “Woodbine”

East side
2 Hopkins W.
4 Robey L.
6 Cropley William, builder
8 Read George
10 Steele M. M.
10 Adlard Robert
16 Clarke J. W. R., J.P., “Chipley”
20 Crowley John W.
22 Heness Albert C.
24 O’Brien, Mortimer
28 Higgs Roderick
30 Walker F.J.
32 Gwynne Patrick
34 Lindsay Robert
36 Muston A.E.
38 Lee Frederick H.
44 Slade Harold
Macdonaldtown StationG. S. Hodg-
kinson, stationmaster

Cambridge Street–East side
Enmore road to Liberty street
Flaherty’s Livery Stables
15 Dixon Arthur, “Glenaire”
17 Farrell Michael, constable
33 Griffiths Percy, “St. Albans”
35 Colquhoun Arthur
37 Lewis J. F.
39 Williams H.J.
41 Walker George. “Glenelg”
45 Chin A. E., “Henley”
47 Gibson Mrs. Louisa “Ventnor”
49 Cunningham Wm., “Wyrallah”

West side
20 Cass Mrs. K.
22 Curnow Mrs. Matilda, “Clifton”
28 O’Reilly Peter
30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue
Off Camden Steet
1 Donohue Thomas
2 Mullins John
4 Gillham Mrs. M.
5 Davis William
7 Singleton Joseph

Camden Street-North side
469 King street to Edgeware roadStation
streetCollege street
1 Mulqueeney Sydney, “Casula”
3 Bent William, “St.Ives”
5 Smith Alexander, “Clifton”
7 Kershler William, “St. Elmo”
9 Wright R. P.
13 Biggs Arthur
15 Sheals John, van proprietor
17 Wright Robert
19 Handcock Albert, chair caner
21 Lowndes Samuel
23 Monteith Mrs. Marian
27 Chaffey Henry
29 Nicholls John
31 Richards Austin
Hunter Henry
33 Taaffe William
35 Carick Frederick
Ferndale street
41 Smith William J.
43 Whitwell Henry T.
45 Pollitt
47 Keyes William, watchmaker
49 Best Arthur
51 Payne William
53 Assender J. J.
55 Poulton Frederick L.
57 Shepherd John, storekeeper
Simmons street
59 Faulkner William, “Como”
63 Almeroth Arthur
65 Brazier John
69 Smith Thomas G. W.
73 James Thomas C., carpenter
75 Lane Mrs. Ada
77 Steer James
79 Whitlock Arthur
81 Paton Archibald
83 Eadie Mrs. Margaret
85 Bright Mrs. Julia
87 Knapman George
89 Bye James H.
Short street
91 Roberts Henry
96 Neal John T., J.P., accountant
Edgeware road
South side
2 Bruce Andrew
4 Shannon Tnomas
6 Rosewarne Mrs.
Peacock’s Jam Co., Ltd
Camden avenue
30 Anderson Frank
32 Fletcher William, engineer
34 Sloss Thomas

36 Goodin William
38 Keeble Henry
10 McIlwraith Mrs. Mary
42 Morris Robert
44 Starmer Walter
46 Gemmell William, draughtsman
50 Rowles James
58 Dalton Edward
60 Stevenson Robert
62 Hawkins Ernest S.
66 Schabel Fred. J.
68 Wakley John
70 McLaughlin John
72 Phillips David A., ironmoulder
74 Monteith Andrew, jun.
78 Payne Otto
82 Webb Thomas
88 Dobbie David, “Kiama”
94 Doyle Bartholomew
96 Doyle Thomas
98 Bell George
100 Reardon William T.
102 Senior L.
108 Bell Robert, cab proprietor
Clara street
110 Loveday Thomas, dealer
112 Ikin James E.
116 Rice William
118 McCaskie James T.
120 Robinson Alexander, watchman
122 Euston Neville
124 Nelson John T.
126 Dircks Edwin
130 Fuller William J.
132 Toogood John
134 Knutson
136 Lefroy Alfred
140 White Edmund J.
144 Carroll James
148 Sutherland Alexander, carpenter
156 Evans Mrs. Ellen
160 Hilton George
162 Gould Alfred W., carpenter
Prince street
172 Golding George E.
174 Rem William
178 Law William
180 Scott Mrs. Rachael

Campbell StreetNorth side
25 O’Connell to Bligh streetSusan
streetMissenden road
4 Shearsby Charles
6 Shattel Rachael Mrs.
8 Gallagher Mrs.
22 Barsley
24 Hendy James
26 Phillips Arthur, woodturner
28 Byrne John
28 Fowler and Toll, woodturners
30 McClymont Mrs. Annie
Elizabeth street
32 Walker Mrs. E. F.
34 Walker Everard Mayne
36 Harris William
38 Hovandan Thomas
40 Rust Frederick W.
44 Newell John
48 Gates Arthur
50 Cruickshank Richard
52 Smith Edward
54 Barlow William
56 Howell John W.
66 Smith William
68 Hart Mrs. T.
70 Carney Thomas
78 Lilley Joseph
80 Mahoney C. J.
82 Heydon Phillip
84 Simpson Mrs. H., free kindergarten
Little Queen street
South side
Missenden road
11 Cullen Charles


WOOD & COMPANY: EVERY BRANCH OF FUNERAL WORK DONE FOR THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


430 Cav NEWTOWN. Com

Campbell street continued—
13 Drewitt Mrs. Ann
15 Shepley Miss.M.
25 Andrews Thomas
27 Seary Thomas
29 Fronson George
31 Hamill Henry
33 Seymour George
35 Riley William
37 Haynes Miss J.
39 Sargent Nathan
41 Owen James B.
43 McGilchrist A.
Elizabeth street
45 Oldham J. S.
47 Cooper Mrs. Annie
49 Eviston Michael
54 Thorley Francis
53 Smith Frederick
55 Jenkins Alfred
59 Chapman F.
61 Burke Mrs. M.A.
65 Higgins Margaret
67 Dugdale David
77 Dillon Patrick
79 Hodgkinson Thomas
89 Barnsley Mrs. Jane
91 Barnsley John
93 Brennan J. B.
95 Guinand Oscar
97 O’Rafferty Richard
99 McNeill James
101 Millington Alfred
103 Densley Charles
107 Mullins Joseph
109 Raymond William
111: Bowditch W. E.
113 Langby Mrs. Georgina
115 Kirk William
117 Meldrum George
Little Queen street
119 Boyce Mrs. M.
121 Nicholson F. L.
123 Wyles Mrs. M.
125 Gleeson Mrs. Mary

Commonwealth StreetNorth side
Cambridge to Liberty street
Verrall A. and Co., blacksmiths and
coachbuilders
31 Hosie W. H. “Roslyn”
33 Henningham A. W.
South side
2 Berry Mrs. M.
6 Michelson Michael B., “Nowra”
24 McNaughton C., “Carlton Villa”
26 Maxted Sydney, “Monara”
32 Cozen Percy Arthur
34 Mullins Elliot
36 Bedford John M. contractor
(For continuation, see Petersham)
Chalder Street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Clara Emma, grocer
4 Gibson —
Shorrocks Thomas
6 Chambers Richard
8 Aikman John
10 Curry T. W.
12 Cunningham George
14 Smith James
16 Beach Richard
18 Hartley Barnard
20 Jenkins Arthur
22 Parker Carlisle, van proprietor
26 Bell Henry

Charles StreetSouth side
London to Phillip street
32 Nagle Mrs. G.
30 Lawler Mrs. R.
28 Beard Mrs. Mary
30 Walker George
28 Giesin Frederick W.

26 Rooney Patrick, H.M.C.,”Elmhurst”
24 Todd Edwin
22 Dunscombe E. B.
20 Hunter John
18 Mayo Mrs. Elizabeth
McClean Mrs. E., teacher of music
Strong Valentine, “Orotava”
Robson Mrs. H., “Arcadia”
10 Paton John. “Rialto”
9 Stirling Mrs. C.
4 Stahl Oscar
2 Unsworth Henry J.
North side
27 White Alfred
25 Lucas. Capel
23 McCann James
21 Croft William
l9 Moymow Mrs. Sarah
17 Dixson Henry
13 York Mrs. Anne
11 Jones Charles S.
7 England W. H..
5 Peak William
3 Bailey James J.
1 Johnston Mrs. M., grocer
Augustus street

Church StreetEast side
King street to Camperdown boundary
1 Crook Mrs. Charlotte
1 Crook J., dentist
3 Dight David H.
5 Clark Miss, school teacher
7 Messer Hugh, carter
9 Harris George
11 Keegan Arthur
13 Harris Mrs. Emma
15 Walker William H.
17 Beckhouse Frank, plumber
Mechanic street
21 Wallis Ernest H.
23 Schrader John
25 Gibbes Charles
27 Ferrow Charles
29 Warren Henry, bootmaker
31 Tracey .
33 Lowder Arthur E.
37 Crook John H.
39 Hughson Malcom
Victoria street
41 Broadley Thomas
43 Whiting Mrs. Catherine
45 Lindqvist August F.
47 Bowen John L.
48 Bartle Phillip
59 Walker H., signwriter
Clark Marcus and Co., stables
Prospect Street
61 Howe H. N., builder
63 Ware Joseph, carpenter
65 McQuillan Robert
67 Bretell A. D.
69 Waters Edward E.
71 Dearing Edward
73 Helson Charles
75 Dixon Charles
77 Baker William
79 Vidler Sidney
81 Brown Robert, stoker
83 Ninness Edward
85 Lansdown Alfred
87 Quinn Miss Annie
89 Comber Mrs. B., grocer
93 Haines John, cab proprietor
99 Robinson George H
101 Embula Mrs. Mary L.
103 Woollard Charles
105 Bates John
107 Robinson George, printer
109 Holihan Patrick
Raper street
111 Mercer Walter G.
113 Strickland Charles
115 Rowlands John T.

117 Taylor Mrs. Marian
119 Forbes William
121 Smith Mrs. F.
West side
Levy A. Lewis, surgeon
Lennox street
Baptist ChurchRev. H. Clark
St. Stephen’s ChurchRev. Canon
Taylor, incumbent
Newtown CemeteryT. Clarke, sexton

Clara StreetEast side
105 Alice to Camden street
14 King Robert A.
12 Thomas Mrs. J.
10 O’Dell Mrs. M. A.
8 Clark Henry
6 Tree William
4 Butler Ernest
2 Dalton Henry
West side
1 Cowan S.
3 Forrest Mrs. R.
11 Williams Thomas

College Street
Camden to Holt street
41 Russell Joseph K.
39 Cox Walter M.
37 Wrigley Thos.
35 West Grafton
33 Galway David
Kent street
31 Millman Robert
29 McFarland Daniel
27 POgson Mrs. E.
23 Wilson William J.
19 Flint William
17 O’Brien J. A.
15 Kennedy William J.
11 Tester Walter
9 Gilfillan Ebenezer
Margaret street
1 McRorie James

Commodore StreetEast side
Wells to Pearl street
48 Smith Walter
42 Bubb John, fitter
38 Colin Julian
36 Harrison Frederick
34 Thomson Samuel
24 Swain Walter, joiner
20 Biggs Thomas C.
18 Fleming George
16 Madden Alfred
14 Rash Samuel T.
12 Kerr John
10 Williams W.
8 Sorrell Thomas E,. ironmoulder
6 Heydon G. T., boilermaker
4 Thompson Charles E.
2 Revelle -.
West side
51 Parrimore .
49 Holmes Thomas
47 lever John E.
45 Burton George S.
43 Dyason .
41 Stevens William
39 Cooper James
37 Hodge Frederick Onslow
35 Evans Lewis
33 Goodhew Ernest
31 Byleveld Arnold
27 Pearson John
29 Anabel Spencer
25 Williams John
Laura street
23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Madaline Miss M., costumier
19 Cummings Charles
17 Prior Henry
15 Firth John
13 Cheney Irvine


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

MONEY BOXES FILLED FROM ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES


Cre NEWTOWN. Edg 431

11 Russell Joseph J.
9 Newland James
5 Strickland William G.
3 Dawes James
1 Earl Arthur

Crescent Street
Enmore road to Station street
Jashkie Gustav, modeller
Laurence and Co., lime and cement
merchants
Milne James J.P., plumber and sani-
tary contractor
Station street–Gladstone street
Newtown Railway Goods station—
Alfred Webb, goods clerk

Denison StreetEast side
Bedford to Bishopsgate street–Alton lane
5 Trindall Mrs. A., dressmaker
7 Baker Mrs. C.
9 Weeks Thomas contractor
15 Walker Mrs. S.
17 Cunningham Thomas
19 Parker John F.
21 Read Mrs. F., grocer
23 Watts George
25 Bell George
27 Byrne Thomas H.
29 Leonard Michael
31 Evans Thomas
33 Smith Carl
35 Hodge Frederick
37 Cavillon Joseph, “Coonong”
Francis lane–Lennox street–Kent lane
39 Stephenson H. W.
41 Taylor Charles
43 Jashkie Gustav
45 Perkins Arthur, constable
47 Garden James
Campbell lane
Albemarle street-Fitzroy lane
49 Wells W., painter
51 Bacon Mrs. A.
53 Westwood Frederick C.
55 Turner Mrs. M.
57 Kilborn William
50 Clark Mrs. Annie
61 Cooper Frederick, van proprietor
69 Mitchell Mrs. J.
71 Peachey John, guard
73 Bedford Harry, bootmaker
75 Birkitt Henry
77 Smithers-.
79 Wyatt Horace J.
81 Phillips Mrs. Maud
83 Martin Walter
85 Grant Thomas
87 Pearce Z.
89 Deman Arthur
91 Stole Henry
93 Hincough John
95 Bourke Walter J.
97 Campbell John
101 Colley William
Collier Oliver
105 Preston George,
107 Gilby George, greengrocer
109 Lincoln James
111 Beattie David, butcher
113 Salsbury Mrs., midwife
115 Reynolds Walter R.
West side
2 Brennan John
6 Chaseling Mrs. M. A.
8 Jarvis Edgar
10 Simmons Mrs. Mary
12 Fay Matthew
14 Hayes John
16 Nagle John
l8 Croker Thomas
20 Jones Charles
22 Craine Mrs. E.
24 Neal Mrs. Elizabeth

26 Denning Henry J.
28 Lannen Joseph, wheelwright
3O Mulquiny D. W.
32 Butler Mrs. Mary
34 Neal Alfred E.
36 Butler John
Lennox street–Kent lane
42 Eveille L., van proprietor
44 Clark W.
46 Griffin Samuel
48 Young James
50 Lloyd Robt.
52 Wright Robert
Campbell lane
54 Thearle Alfred
Albemarle street
56 Alexander Mrs. B., grocer
58 Barrington Frederick C.
60 Allen John
Fitzroy lane
64 Heavey Andrew
68 Smith J. F., J.P., M.L.A.
70 Gawen James
72 Fallick Fred, ironmonger
74 Comber John
74 Abbott Mrs. Alice
78 Frazer Daniel L.
80 Larter Alexander
82 Vaile Mrs. Mary
84 Viereck Roehus
86 Henning Conrent
88 0’Neill Michael
96 Pyne John
98 Gooch William A.
100 Wells Wilfred
104 Dubber William
106 Robertson Angus
108 Myers Mrs. Sarah
116 Kelly James
118 Lodge Henry J.
120 Abbott William
122 Caldwell Robert, grocer

Dickson Street-South side
Off King street south
4 Morrison Edward
6 Coleman George
8 Bell James
10 Bayles Mrs. E.
12 Bell John
14 Renshaw J. F., musician
14 Swindon Thomas
16 Wallace Geo.
18 Edwards William
20 Smith John
22 Brady Thomas
24 Patterson James
26 Bragg Edgar
28 Hoey Henry, “Raglan”
30 Wood Henry, “Ruby”
32 Hemming William, “Woden”
34 Patterson Joseph, “Thelma”
36 Robertson James, “Marita”
38 Rogers John, “Eroha”
40 Quail J. S., “Nespa”
42 Abbott Arthur, “Hastings”
44 Martin Joseph, “Holmleigh”
46 Flanagan Thomas
48 Dodds –
50 Robinson John
52 Robley Joseph H.
54 Ireland Mrs. Catherine
56 Needham Mrs. Ada
58 Weir David
60 Rees Mrs. Elizabeth
62 Bryan Mrs. M.
64 Morgan Charles J.
66 Cox J. F.
68 McGregor –
70 Bailey Cecil
72 Vidler Cecil
76 Cubitt –
78 Dwyer F. S.

80 Ledggard James H.
82 Thompson Oscar E.
84 Hayward Henry

North side
1 Gilbert Charles, blacksmith
3 Turner George
5 Le Breton Alphonse
7 Lawler Charles H.
9 Cranston D.
11 Bradley Herbert
13 Brown William
15 Gentle J., “Moorebank”
17 Gentle Stanley,” Doris”
19 Plucknett Samuel G., “Clifton”
21 Ross , “Tarana”
23 Wilson Andrew, “Glenroy”
25 Montgomery Robert, “Kimberley”
27 Peterson Walter, “Ladysmith”
29 Hull A. E., “Mafeking”
31 Tasker Henry
33 Henderson Thomas city missionary
41 Harvison William, “Mayville”
45 Pittendrigh Percy
47 Murray Thomas
49 Perry Harry
51 Salter T. J.
53 Barrister Joseph W.
55 Wilson –
57 Burne Ernest W.
59 Britton Samuel
61 Marshall Robert
63 Stewart Samuel
65 Cunningham Robert
67 Love Robert

Don Street–South side
Station to Reiby street
2 Armstrong George
4 Green W. J.
14 Adamson Thomas
16 Moate Alfred
l8 Johnson T.
20 Hartge Mrs. Clara
22 Hatte Joseph
24 Phelan William W.
North side
1 Douglass Henry
3 Mulholland J.
5 Chamberlain John
7 Newell Mrs. Margaret
9 Dunn Henry
11 Burnham Anthony, cutter

Edgeware RoadEast side
Enmore road to May street
Newtown Young Men’s Institute
10 Tuck Mrs. E. M.
12 Houston William, “Hinton”
l6 Wedlock William James
18 Fairbrother Mrs, F. W.
20 Appleton Henry M.
22 Davis Mrs. Lucy, “St. Elmo”
24 Schenk Pastor George (Luth.)
26 Martin Thomas, “Chandos”
28 Willis Mrs. Emma
30 Clarkson William, “Paladin”
Clarkson M. S., teacher of music
32 Hornby Charles, “Sutherland”
34 McKenzie S. E.
36 Tuck J. W.
38 Johnston William
40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke”
Rozea H. T., dentist
42 Paul Mrs. A. M.. “Glendruid”
44 Fowler Frederick W.,J.P.,”Maudville”
46 Page Mrs. Elizabeth, “Toowong”
Cross lane
48 Taylor James, “Nelleville”
50 Heighington William J., “Stradilla”
52 Jessep Eldred
54 Bindon Mrs. C. M.
60 Downey Edward
62 Waterworth, Mrs. P., nurse
64 Taylor John G.


WOOD & COMPANY: HORSES, CARRIAGES AND APPOINTMENTS BEST IN N.S.W. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


432 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued
66 Burwood Alfred
68 Svenson Elliott
70 Maude John
72 O’Rourke Charles D.
74 Day William
76 Banfield Samuel
78 Marriott George
80 Warbreck Christopher
82 Whittaker R. W.
84 Stoker Mrs. Christina
86 Holland William
88 McDonald Owen
90 Jessop Hubert
92 Moodie Frederick
98 Wallace George
100 Whitehead James H.
102 Kerr Edward
104 Ryan John
106 Martin E.
108 Henry E. W. J.
Sarah street-James street
142 Sheffield William
148 White W.P.
152 Newing Henry
l62 Hill Arthur Thomas
164 Enmore hotel-Sarah Deaton
Camden street
168 Spilsted Arthur, confectioner
178 Brown William
180 Beekman J.
182 Toner Frederick
184 Starkey H. J.
186 Hudson C. B. C.
188 Wilmot —
190 Marcer Charles
192 Gillham Joseph
194 Branch Joseph
196 Stanton William
204 Woodcock Charles, grocer
Alice street
214 Trevenna John C.
216 Richardsoon Thomas
218 Wensley Frederick
220 Vickery George W.
222 Poole Frederick
224 Allen J. K.
226 Christian Mrs. Elizabeth
228 Newey Mrs. E.
230 Jelly William H.
232 Le’Marchant, Mrs. Helen
234 King Alexander
236 Northey Charles
238 Delfs Peter
240 Routley Frederick
242 Scott R. J.
244 Jones Mrs. Mary
246 Sewell John F.
248 Westcott W. H.
250 Alexander Charles
252 Lancett Daniel
Laura street
292 Buxton James
294 Vest John
296 Wither John
298 Thorburn John W.
300 Calow Iven
302 Chambers Edward
304 Robinson Frank
Wells street
306 Wright William F.
320 Archibald J., contractor
322 Carroll James
328 Murray Charles
Maria street
330 Walshaw George, grocer
332 Henderson Alexander
336 Wannell George, plasterer
338 Reynolds George, van proprietor
346 Pearce John S.
348 Pratt Thomas
Lord street-Railway crossing
Bartlett Henry
West side
1 Wilson and Co.,house and est.agents
3 Mayhew G. & Co.,painters & dec’tors
5 Freeman Harold, dentist
9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh”
11 White Thomas “Iris”
13 Spencer Walter, M.D.,physic’n & surg.
23 Gardiner Andrew
25 Westley Herbert W., J.P., “Rialto”
27 Smith John H., “Oakville”
29 Madgwick W. M., “Birchfield”
31 Hawkins F., sign writer, “Medic”
33 Sprout Mrs., “Waratah”
35 Jentsch Stanley, “Marlowe”
37 Kelly Thomas C., “Alma”
39 Creagh William,” Maydale”
41 Smith H. T., “Toronto Villa”
43 Davis William
43½ Birkmyer Henry A.
45 Caldwell Miss M., “Egham”
47 Telfer Mrs. Annie
49 Flood William
51 Richards John
53 Hill Joseph
55 McBride Thomas
57 Clarkson William Henry
59 Kelly Charles
61 Potter P., electrician
67 Randall Stanley
71 Hutton James
73 Eckford Miss A.
75 Smith William
77 Melville Mrs. C.
79 Stokes
81 Spilsted Edward
83-85 Boardman J. W., grocer
Harrow road

Egan Street-East side
King to Chalder street
1 Gilbody James carman
3 Mason Percy
Victoria street
15 Savage James
19 Houghton James R.
23 Hornby James
25 Stewart Mrs. Arthur, laundry
27 James —
29 McCutcheon
31 Montgomery Daniel C.
33 Townshend Ernest
35 Taylor Miss R.
39 Watts Mrs. E.
Prospect street
47 Cohen David
51 Dolan Mrs. Charlotte
53 Berge Herbert S.
55 Minns Edward
57 Allen Ernest G.
59 Hughes Frederick
61 Schmidt William
63 Attneave Christopher
West side
2 Daggar Mrs. M.
4 Low –
6 Miller John
8 Sullivan –
10 Farren James
10½ Moon Sidney
20 Posner Mrs. Sarah
22 Hall Richard
Victoria street
24 Agnew Matthew, sergeant of police
26 Bain Mrs. Mary
28 Tebbutt William
30 Coomber Charles
32 Townshend Mrs. Hannah
34 Barnes James E.
36 Hughes Frederick J.
38 Dwyer John
40 Fairburn Thomas
42 King Albert
44 Bowers Mrs. Mary A.
46 North Thomas K.

Prospect street
St.Stephen’s C. of E. RectoryRev.
Canon Robert Taylor
Eliza Street–East side
321 King to Lennox street
3 Dickman A.
5 Newtown Workmen’s Institute-W
M. Anderson, hon. sec.
7 Smythe P. F., surveyor
9 McGovern John
11 Hughes Jesse H.
13 Menzies James
15 Gerritt James W.
17 Hamilton-Browne Ernest
19 Veaney Miss M.
West side
Police Station
Elizabeth Street
King to Bligh street
Prince of Wales’ hotel-Katherine
Whalan
Longdown street
Australasian Sheep Dip Co., Ltd. (W
Todd. manager, and S. G. Barker,
secretary )
Newtown Corporation Yards
Smith Charles

Enmore Road-North side
King street to Stanmore road
1 Summerhayes E., chemist and dentist
5 Eggleton A., cab proprietor
Carlton Livery Stables
7 Ashley Alfred, fruiterer
9 Gregg Mrs. E. A., registry office
11 Burton Arthur
Burton Miss E., costumiere
13 Windebank Mark, tailor and dyer
15 Cousins Charles, bootmaker
Church George, land and estate agent
17 Stanborough Mrs. Joseph, dressmaker
19 SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r
-T. Preston, proprietor
19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent
21 Conyngham Mrs. M.
21 Sargant Nathan, house & estate agent
23 McGregor Neil, grocer
25 Andrews T. J., undertaker
27 Bungate Thomas, hairdresser
29 Howell John W.,window blind maker
31 Jurd Miss E., dressmaker
33 Nagel L. and Co., photographers
35 Grimsley F., jeweller
37 Hardisty, Mrs. M., confectioner
39 Herrman Mrs. E., basket manufacturer
41 Harding John, fruiterer
43 Hoching and Veitch, fuel merchants
Station street
47 Woods W. J., chemist
49 Seessle Mrs. A., newsagent
51 Graham George, fruiterer
57 Willcock and Hulyer, butcher
59 Mitchell Mrs. Agnes
61 Kearney Mrs. Doris
63 Hart Joseph
65 George William
67 Kimpton George E.
69 Crome Mrs. L. H., registry office
71 Pickering Charles Percy
73 Paton Madame E., costumiere
75 Bevan Alfred
Wilford street
85 Foster His Honor William J., Supreme
Court Judge, “Thurnby”
Foster T. C. J., barrister
Foster Arthur
Phillip street
115 Edwards W. J., bootmaker
117 Barrett and Holmes, printers
119 Branagan E. J., printer
121 Waugh Joshua, laundry
123 Thwaites William W., smallgoods shop
126 Hansen Carl L., dentist


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

PROPERTY BOUGHT FROM ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES


Ers NEWTOWN. Fit 433

127 Alexander Robert, confectioner
129 Parsons Charles, oil and colour store
131 Lawless Thomas, fruiterer
133 Johnson F. W., baker and confectioner
135 Nash G. W., dentist
137 Patrick H., hairdresser and tobacco’st
139 Newman R., bicycle works
141-145 Baldwin Bros., builders
147 Goldstein Samuel, tailor
119 Symonds I. J., general dealer
151 Finlay and Bevan, washing fluids
153 Caunter and Co., printers and
publishers
155 Senn Mrs. M., costumiere
157 White A. G., furniture manufacturer
159 McDonald James billiard hall
161 Walker Herbert, bootmaker
165 Peak H. and Co., wood and coal yard
Off-165 McKenzie J. B.
Off–165 Nathan Alfred
165½ Sprague William, fruiterer
167 Williams J., blacksmith
169 Queen’s hotel—Charles Foldi
171 Hampton Thomas, butcher
173 Greenwood and Son, produce dealers
175 Calopades A., fish shop
177 Murray A., hairdresser
179 Craig R. and A., grocers
London street
181 Withers William. chemist
183 Weirick S., hairdresser
185 Woollams Charles, greengrocer
187 McIlrath H., grocer
187 Bayliss Henry G., dentist
189 Harris John, bootmaker
191 Gregory W., confectioner
193 Drury F. A., J.P., watch maker
195 Chown Mrs. S., newsagent
Cambridge street
199 Enmore hotel-James Fay
201 Gregory William, tobacconist
203 Spencer Percy, draper
205 Noke T., fruiterer
207 Seward H., provision merchant
209 Snelson T. M., chemist and druggist
211 Spencer Percy, draper
Post Office-Edmund Chapman, post-
master
Stanmore road

South side
2 Gledhill W.,auctioneer and estate agent
Parker Henry, blacksmith
Oddfellows’ Hall–G. J. Cooper
16 Ekin and Co., estate agents,agents for
Commercial Union Assrnce. Co., Ltd.
Campbell James, architect
18 Symonds Lewis, furniture warehouse
Victoria Hall
20 Thompson W., plumber
22 Johnson William
Morris Morris
24 Chaim Samuel, dentist
26 McCarthy Mrs Rachael
28 Law C. H., plumber
30-32 Symonds L., furniture dealer
34 Chadwick William, confectioner
36 Marsden Fred., cooper
Bailey street
40 Ible Joseph
42 Hogan William, physician
Gorrick Critchett, physician
44 Juleff Samuel, bootmaker
Parlour H, van proprietor
48 Baines Mrs.
50 Purssell Frank, paperhanger
50 Casey M G., dentist
Station street
52-54 Bohrsmann G. Hall, surgeon
56 Coleman and Dennis, house and es-
tate agents
58 Mitchell J., signwriter
60 Nelson Mrs. Kate, laundry
62 Baldick George
64 Work J. L., dentist

66 Patton Mrs. Elizabeth, dining rooms
68 Crichton Mrs. M., costumiere
70 Smith James, bootmaker
72 Thomson Thomas, locksmith
74 Phillips John T.
76 Wilson Hill
78 Thompson T., painter
80 Sinclair E. P., surgeon
Reiby street
82-84 Newtown United Friendly
Society’s hall and dispensary-A. C.
Hard-wick, dispenser
86 Gabriel Adolph G., dentist
88 Pemell James, J.p., “Stanmore House”
Trindall R. B, physician and surgeon
132 Fielder Mrs. A. B.
132 Fielder C. L. G.
134 Sawyer S. A., veterinary surgeon
138 Meek J. A., architect
140 Woodham Miss J., dressmaker
142 Morris Percy, confectioner
144 Herman Charles, hairdresser
146 Hitchcock J. H., estate agent
Simmons street
148 Duke of Edinburgh hotel-W. A. Swann
152 Orr S. B., bicycle depot
154 Ross George, fancy goods shop
156 Knust William, furniture dealer
158 Blumenthal Miss N., dyer
160 Solomon Miss M., grocer
162 Palfrey F., butcher
Marion street
164 Forsythe Joseph, grocer
l66-68 Walton Henry B., fruiterer
170 Welsh Mrs. A., dyer
172 Macartney Herbert, fishmonger
174 Orman William, ham and beef shop
176 Eldridge Claude, dyer
178 McDonnell Leonard, picture frame
maker
McDonnell James
180 Tyler Joseph, confectioner
182 O’Brien C. J., tea dealer
184 Cohen and Co., drapers
186 Coulson and Co., grocers
190 E. S. & A. Bank, Limited-W. L. Car-
penter, manager
Metropolitan road
192 Bailey Robert L., provision store
194 Szarka John, fruiterer
196 Dillon J., stationer
198 Bush Walter and Co., grocers
200 D’Albora & Co., fruiterers
202 Bellamy William, boot store
204 White Weeks baker and confectioner
-E. W. Holder, manager
208 Cropper and Adams, butchers
210 Webb Edward, tailor
212 Trowbridge Robert, confectioner
214 Macdonald Alexander B., dentist
Edgeware road
216 Greenwell and Co., painters, con-
tractors and ironmongers
220 Horan Michael J., bootmaker
220a Clay William H., tailor
222 Thompson Miss A., costumiere
Clarke V. C., piano warehouse
Francis street
230 Quirk & Benson, house & land agents
232 Abbott Henry, bootmaker
232 Davies Arthur
234 Riedel Alfred
240 Hurley Mrs. M.
Juliet street

Erskineville Road-North side
King to Union street-Wilson street
2 Craven Benjamin
Robinson J., dentist
4 Hamblin John, J.P.
6 Styles Stephen, mercer
6 Hough Albert E.
8 Williams Edwin, architect.
“Ardwick”

10-12 Watson C. R., J.P.. surgeon,
“Wood-bine”
Linthorpe street
26 Moubray Seymour, constable
28 Robertson Thomas
30 Moore Mrs. J.
32 Irving John
South side
1 McClelland W. C., physician &
surgeon
9 Wilce W., cordial manufacturer
13 Baldick Mrs. E.
Railway bridge Angel street
Hilliard Reginald, fuel merchant
Grant Henry, harness maker
Newtown Bowling Club
Fleay Augustus T., “Gowrie House”
Gowrie street
Free Presbyterian Church
White William, baker

Federation Road
Australia street to Church st.
1 Gainey Humphrey
2 McGowel James S.
3 Rowe —
4 Lucas Robert C.
DAY, SON and HARRIS, Boot
Manufacturers

Ferndale Street-East side
Camden to Margaret street
42 Stocks F., fruiterer and fuel
merchant
40 Stephenson John H.
38 McAlister Matthew
36 O’Keefe Henry W.
34 Turner William
32 Malcolm Hugh C., engineer
30 Malcolm Richard
28 Laird Walter
26 Chesney C. A., J.P.
24 Coote Edward
22 Everitt Edward
20 Baxter Nicholas
18 James Charles
16 Hanlon J.
14 Ralph Henry H.
12 Underhill Henry
10 McGuinness Mrs. P., grocer
Kent street
West side
61 Allen Charles E.
59 Carpenter George
57 Walker Henry
55 Ninham William
53 Clarke George
51 Beechley Henry
49 Hobson John
17 Owen Mrs. M. A.
45 Cox Mrs. Jane
43 Fredricksen Charles, carpenter
41 Morris John W.
39 Holmes –
37 Smith John A.
33 Smith Samuel, saddler
31 Porter James
29 Woods Frederick
27 Steele Charles
25 Fox Mrs. Emily
23 Lahiff Thomas
21 Williams Henry
19 Johnson Robert
17 Miles John
15 Dellaway Mrs. Agnes
13 Dunk William E.
11 Bird Alonzo
9 Mellor J. W.
7 Atkins Mrs. H.
5 Hall George
3 Jackson Mrs. Mary
1 Savage Thomas

Fitzroy Street–East side
King to Wilson street
2 Leseberg Mrs. Mary Ann
4 A11en David, engineer


WOOD & COMPANY: CANNOT SAY EVERYTHING IN A LINE CONSULT INDEX TO ADVTS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY


434 For NEWTOWN. Goo

Fitzroy street continued
6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H., civil engineer
10 Neville Mrs. Francis
16 Flerd Henry
32 Claggett Charles, fuel merchant
46 Johnston–
48 Woods Thomas, enginedriver
50 Stokes Mrs. W. M., piano teacher
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
1 Baker Taunton F.
3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse
5 Tidyman Mrs. S. A.
7 Fitzsimmons James
9 Kerr William
11 Robinson Christopher. builder
L’Avenue Stables–John Thruchly
L’Avenue

Forbes Street–West side
King to Wilson street
Convent of Sisters of Mercy, Mount
St. Mary’s
27 Downey Thomas, bootmaker
29 Stuard W. C., chemist
31 Knight William H.
33 Pearce Thomas
37 Angel William
39 Hargraves Henry, J.P.
41 Dempsey Cornelius
45 Hutchinson Alick
47 Sinde William
49 Harnett John
51 Page Walter
53 Bowie Miss M. E.
55 Stephens David D.
57 King James L.
61 Lennon Mrs. Mary
63 Fulton Charles J.
65 McKivat John
(For east side, Darlington and Redfern)

Francis Street-West side
Enmore to Harrow road
4 Bramwell H. H.
5 Powditch C., bootmaker
6 Lee Francis, carpenter
7 Hamilton John, laundry
8 Scot Mrs. Margaret
l3 Coleman Henry
14 Maigre Louis
15 Howard Alfred J.
16 Williams,–
21 Goodin Thomas
26 Hodgson Edmund, whipmaker

Fulham Street–North side
Simmons to Reiby street
41 Pugh George M.
39 Dewsbury Mrs. Harriet
35 Williams John W.
33 Watson Joseph
31 Lamott Louis
29 Westerman Mrs. Agnes
27 Redman Henry
23 Shore George
21 McClure W. J.
19 Patterson Thomas F.
17 Lougnan Walter
15 Foldi Andrea
13 Avery William
9 Perry William
7 Hampel Gustave
5 Callon–
3 Black George H.
South side
42 Cording Charles
40 Beverley Robert
38 McCabe James
36 Healey Francis
34 Murphy Mrs. M.,” Wexford House”
32 Sauren Arthur
30 Akerman Mrs. A. M.
26 Ashworth Edrick A.

24 Rath Joseph
22 Faulkener Arthur J.
20 Gartrell James H.
18 Eldridge Percy
16 Eldridge George
14 Miller Hugh
12 Guaning Arthur
10 Donald William, tinsmith
2 O’Connell Martin

George Street
King street to White horse street
St. George’s Hall
Morrow D. T., architect
Hincks S., billiard saloon
McIntosh. Alexander, caretaker
McGarry & Co., estate agents
1 Allison William
5 Kennedy Arthur
7 Smith John
9 Helvy Mrs. Minnie
11 Bartlett Mrs. Carrie
13 Dick Mrs. L.
15 Martin–
17 Porter Edward
13 Stephens William
21 Matcham J.
23 Sullivan Mrs. Mary
25 Sutherland Mrs. Maria

Georgina Street-West side
King street north to L’Avenue
1 Willey Charles
3 Keats Mrs. Julia
5 Whitford John
7 Land Harry S., accountant
9 Jeffreys Arthur
11 McDonald William, engineer
East side
2 Champley John
4 Devey W.
6 Dixon Thomas builder
Dixon Mrs. T., costumiere
8 Donaldson James
10 Wallace Mrs. M.
12 Delfendahl Hugh
14 SHARPE’S
L’Avenue Laundry

Gibbes Street–North side
Off 22 White Horse street
2 Taylor Charles H.
4 Parkins Joseph
6 Beckett Henry, stevedore
8 Healey John, printer
10 Kemp Walter, bootmaker
12 Jackson Mrs L.
14 Day Henry
16 Shepherd Herbert
18 Cohen Daniel J.
20 Bagnall John W.
22 Ferguson Alfred
26 Davidson —
30 Ford Henry
32 Plummer Thomas W.
34 Dunbier Rowland

South side
5 Ackerman John
7 Mullamphy Denis
9 Paine J. W.
11 Mullane Mrs. Catherine
13 Sampson William
l3½ Daly John
15 Martin Walter
17 Baker John
19 Green Thomas
21 Worthington Arthur J.
23 White Miss Ida
25 Ferguson Archibald

Gladstone Street-North side
Crescent to Liberty street-
Phillip street

Federal Flour Mill-F. Crago, prop’t’r
3 McCormack George J.
7 Johnston Thomas
11 Puttock Walter
13 Spence Robert
15 Nottle George
17 Powell —
19 Prager Henry
21 Surman A., butcher
23 Lockyer Reginald
25 Flack Frederick
27 Smith Samuel
33 Diener Aloys, tailor
35 Burridge Charles
37 Roberts Frederick
39 Osborne William
41 Teasdale Geo., painter
43 Morris Percy
45 Forsythe Robert
47 Crawford Alfred E.
49 Villiers Mrs. E.
51 Owen John
53 Wyndow Mrs. E.
55 Johnson E.
57 Monaghan Mrs. M.
McDonald D. C.
59 Patterson James
61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse
61 Black Archibald
63 Falconer Mrs. J.
65 Richards George
South side
2 Barter Mrs. Alice, storekeeper
4 Gray Charles
6 Kennedy Angus
8 McCole John
12 Newton John
26 Moncur Lawrence
28 Baldwin Jesse
Willmot and Morgan,contractors
store
52 Scalamerea Dominic
54 Wilson George
56 Shaw Mrs. Isabel
58 McDonald Mrs. M.
60 Walters James
62 Dunning Alfred
64 Faulkner Frederick

Goodsell Street-North side
King to John street
1 Wainwright George, “Lee Mount”
Attwood Joseph, stationmaster, St.
Peters
9 Irving John
11 Hoad Walter S.
13 Clarke Stephen
15 Hale Ernest
17 Beckitt Julius
19 Burling Frederick
21 Reid Andrew
23 Humphries William
South side
2 Allen Mrs. Ann
6 Burrows John
10 Pogson Edward
12 Thompson Mrs. Elizabeth
14 Pogson David
16 Egge Mrs. Paulina
18 Forrester William
24-28 Archibald William, builder
30 Irwin William
32 Harber Richard
34 Sargent Robert
36 Parker William
38 Ellington Emil
40 Jones Samuel
42 Delacour Winter, plasterer
44 Ives George
46 McAlister John
48 Irvine Mrs. B.
50 Lee Alfred
52 Weise George


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

OLD AGE MADE COMFORTABLE PER ANTHONY HORDERNS FAMOUS LOW PRICES.


Gow NEWTOWN. Hol 435

54 Bayliss Evely
56 Minor Alex.
58 Fitzpatrick Robert
62 Patterson Robert
64 Shepherd William
66 Hackney John
68 Bessix Daniel
70 Kember William
72 Malley George
74 Rush William C.
76 Parker James
78 Lenton Thomas
80 Sommer Albert D.
82 Sheffield William
84 Cowland Mrs. M.E.
86 Woodley Harry
88 Cohen Jacob
90 Bauman Alfred
92 Hederson Robert
94 Crispo J.
96 Schofield John
98 Hodge Bass
100 Dyson Frank
102 Hebden Sydney
104 Poole Mrs. Selina
106 Gregory Jesse C.
108 Roberts Alexander
John street

Gowrie Street–West side
Erskineville road to Iredale street
1 Davis Mrs. H.
3 King Henry
5 Street Albert J.
7 Harvey Mrs.
9 Easby Charles
11 Jones E. A.
13 Smith John H.
Newman street
17 Selwyn Alexander
19 Little James E.
21 Howard Thomas
25 Masters William Henry
27 Sheppard James
29 MacDonald Alexander
31 Hawkes Frank
33 Armstrong William
35 Smith George
37 McIlveen Arthur, tailor
39 Peterson Mrs. M.
41 McIsaac Donald
43 Roberts Charles
45 Slade Sidney
47 Taylor Edward
49 Campbell Dugald
5l Langford John R.
53 Collis Vivian K.
55 Wright John
57 Williams John
59 Lovell Mrs. L.
61 Faulkner Mrs. F. J.
63 Hocking John
65 Hopkins Reginald
67 Latimer Joseph
69 Stewart Edward
71 Turnbull Stanley
73 Donald Andrew
77 Wolstenholme Albert
79 Reynolds William H.
81 Thomas F., sign writer
83 Hansen Neil, master mariner
85 Metcalf John W.
87 McNamara Michael
89 Megson J.
City Mission Hall
Munni street-Harold street
99 Cromwell Geo.
99 Nutt Arthur
101 Handel Henry J.
103 Hartley Mrs. M.
111 Layler Alf
113 Hamlin Walter
115 Blake Archibald
117 Smith Robert

119 Mellor Ernest
121 Thorburn Hugh
123 Fewings Mrs. C.
East side
Newman street
12 Wilson George
14 Gerard Emil
16 Tarran James
20 Tough Lawrence
22 Pettigrew John W.
24 Hennessy Edward
26 Muir Alex.
Union lane
30 White James
32 Williams Frederick
34 Brown George
36 Lynch James
38 Dalley G. H.
40 Hutchinson William
42 Steward James
44 Holden William
46 Lloyd Thomas
48 Andrews William
50 Croker F. J., builder
50 King Robert J.
54 Johnstone Peter
56 Minnett T. W.
58 McIlveen Arthur S.
60 Bull Mrs. Sarah
62 Osborne Henry
64 Hansford George
66 Kitchen A., house agent
68 Henry Archibald
70 Shaddock Walter A.
72 Coulter Charles
74 Mitchell Mrs. Margaret M.
76 Sheehan Patrick
78 Small Mrs. A.
80 Dewar George
82 McKinnon Donald
84 Lymer William H.
86 Box William
88 Harrington Mrs. K.
Munni street-Harold street
94 Henriksen James
100 Holsted Charles, fuel merchant
102 Moran James bootmaker
104 Daley Charles
106 Gibson William
l08 Knight Edward
110 Knight Henry
112 Mullen James
114 Baldock William
116 Hayden Elias
118 Boot F.
120 Murphy Henry
122 Thistleton Mrs. C.
124 Lester Mrs. Eleanor
126 McDermott Francis
128 Goldsworthy John
130 Wrather Mrs. Teresa
132 Woodford E. A.
134 Hunter George
136 Buckby John
138 Sloane Edward
140 Hedley P. J.

Harold Street–North side
Union to Angel street
11 Fry Joseph
13 Trembath James H., storekeeper
Gowrie street
l5 Northcote Henry
17 Fane William C.
19 Martin Patrick
21 Craven Mrs. Annie
23 King Robert L.
25 Boyd George
27 Garde Mrs. Eliza
29 Rockliff Mrs. E., grocer
South side
2 Hogden George E.
16 Coogan Benjamin
18 Hennessy Mrs. Ada

Gowrie street-Islington street
22 Goddard Mrs. John
22 Taylor Reuben
24 Sallatt Mrs. M.
26 Suggett R. C.
28 Heriksen Olof
30 Cope Henry
Angel street

Harrow Road
Edgeware road to Juliet street
Francis street
10 Gowan William
8 Jones John H.
6 Dales Frank T.
4 Mongan Daniel
2 Phillips John
Hawken Street-East side
Alice to Laura street
Howker Herbert
2 Heptonstall Isaac
6 Fernley Mrs. Hannah
8 Houston E. M.

West side
1 Miles William, fuel merchant
3 Turner Mrs. E.
6 Minister George, grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 Williams Henry, carpenter
15 O’Grady Mrs. Margaret

Holmwood Street-South side
King street to Pearl lane
2 Randall Charles W., compositor
4 Thurkettle Samuel
6 Nield William
12 Daly John
10 Carter Claud
20 Hill Herbert
22 Beatty James P.
24 Brooks James
20 Hazlewod George
28 Brett Mrs. Fanny
30 Lynch William H.,teacher of singing
32 Tweeddale William
34 O’Donohoe John
36 Buckley Timothy
38 Warwick T. H.
42 Ould Samuel
44 Harley Thomas G.
46 Farr William H.
50 Dolph Sydney H.
52 Lemcke Charles
54Stuart John
56 Pritchard Charles
60 Doyle James
62 Gately John J.
6 Gooley John
70 Nicholson George
72 Davies Albert B.
74 Fisher Frederick
76 Banfield Henry

North side
1 Haining T., “Leonore”
3 Herbert Edward
5 Turner Stephen
Bevan Thomas, “Mouramba”
17 Dalziel J. F., “Waratah”
19 Hanks Sidney J.
Troy James M.
25 Wright H. J.
27 Liddell Andrew
29 Gilbert Ernest
31 Goodridge John
33 Smith J. J. S.
35 Trantel William
37 Clancy John
39 Billings James
41 Harrington John
43 Plant Francis J.
45 Goldsmith Oliver
53 Tuck Frederick


WOOD & COMPANY: FOR FULL PARTICULARS LOOK UP TRADES SECTION “UNDERTAKERS” SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY


436 Hol NEWTOWN. Joh

Holdsworth Street–East side
Wilson street to railway line
2 Creese Alfred
4 Cooper T., painter
6 Doran Joseph
8 Ward Patrick J.
10 Monaghan Thomas
12 Bringolf Purvis
16 Lockwood James
18 Bomamy Thomas, jun.
20 Sullivan Jeremiah, builder
24 Dennis Joseph G.
26 Badham Stanley
30 Craft William
32 Morgan Mrs. T.
34 Reid Robert

West side
1 Byrnes William
7 Caithness Mrs. Eliza
9 Crowe John
11 Fisher Mrs. Isabella
13 James Matthew H.
15 Ferguson Oswald
17 Jones Henry

Holt Street
King to College street-Bailey street
Station street
Green Arthur, fuel merchant
2 Blanchard Mrs. Elizabeth
4 O’Connell Michael John
6 Dickie John, guard
8 Cullinan Mrs. Ellen
10 Thurgood Lewis

Hopetoun street-West side
Off Federation road to Camperdown
boundary
6 Young Robert
10 Jackson J. R.
12 Ganter John
14 O’Farrell William
16 Finch J. H.
18 King William
20 Latham Arthur
22 Webber H. E.
24 Metz Robert
26 Young Mrs. Kathleen
28 Aulsbrook Thomas W.
East side
Steele Robert
Clothier Alfred
Parkinson Alfred “Balcaskle”
Wallace John, “Balcarras”
McKelly Miss M., “Kingswood”
Givius John, “Luddenham”

Hordern Street–East side
201 King street to Raper street
1 Collins John
3 Bohrsman Mrs.
5 Loveridge William
5 Loveridge Robert
7 Duncan William
Mechanic street
11 Dimond Thomas W.
l3 Fishley Alfred
15 Burke J. W.
17 Storm John F.
19 Bleyer Mrs. A.
21 Morton Mrs. Mary A.
21½ Kelsey –
23 Calendar Thomas, stonemason
25 Rosen Mrs. Lucy
27 Davies Walter E.
19 Poulter Joseph, grocer
Victoria street
31 Hunter David
33 Phillips W., fireman
35 Henry Mrs. Amelia
37 Taylor Thomas Edward
39 Simmons George
41 Miller –
43 Byrne Joseph C.

45 Broadley Joseph, blacksmith
47 Jarvis Stephen
49 Kilkeary Martin
Prospect street
51 Crotty Mrs. M. A,
54 Wilson Alexander
57 Martin Frank
59 Ewington Edward
61 Minns Alfred
63 Hennessy James
65 Brooks Herbert
67 Shirley Alfred
69 Jackson James
71 Thomas Rupert
Chalder street
73 Thyne John
75 Younger Mrs.
77 Rice Frank
79 Hoarey Martin
81 Francis George
83 Grady Mrs. Mary
85 Denovan John
87 Howard Mrs. Mary J.
89 G yley George
91 Schuetrumpf Carl
93 Stone Thomas
95 Donohoe Robert

West side
2 Jones John, plasterer
4 Marshall George
6 Seaton William
8 Gough George
10 Machin Joseph
12 Gibbons Joseph
14 Greenup Henry
16 Ruddel Henry
18 Pearce Henry
20 Broadley J., stables
22 Landsdown George
Mechanic street
26 Barker George
28 Haines Charles
30 Cross John
32 Wheeler Charles
34 Cox Mrs. Sarah
36 Minns Edward
Victoria street
38 Baldock Alfred, coachbuilder
40 Speed John
42 Charleswood James
44 Lanyon Frederick
46 Patterson Turnbull
48 Stockdale James A.
50 Charlton Peter, constable
52 Drake Francis
54 Glynn Alexander
56 Fuller Benjamin J.
58 Slater J. and Co., fuel merchants
Prospect street
66 Funnell Edward
68 George —
Smith Sydney
72 Brenton William, shipwright
74 Walter James L.
76 Arnold Henry
78 Heard John
80 Taylor Mrs. Grace H., midwife
82 Pearce James
84 Mason Albert
86 Cook Hazen
88 Heggie Ferguson
90 Cheeseman George
92 Allison Mrs.
94 Forster Thomas
96 Scott Herbert
98 Gannon Michael
Gannon Mrs. E., midwife
100 Martin William
102 Attwood Francis
104 Toohey Thomas
l08 Oliver Mrs. L.
110 Kenehan Mrs. A., grocer

Raper street
Iredale Street-West side
Union to Angel street
75 Hardy William
73 Scobie Andrew
71 Mundi —
69 Crossley Mrs. Mary
67 Large William
Davis Walter
63 Seal –
61 Sayer Arthur
29 Mulquin Thomas
27 Morgan Frederick
25 Edgar Frank
19 Allen James, boot manufacturer
19 Allen Misses, teachers of dancing
East side
2 Grimston Charles
4 Eaton George M., wheelwright
6 Bartholomew Stephen
8 Eaton Thomas Edward
10 Bennett Ernest
12 Eaton Mrs. Emma
14 Pinfold Mrs. Elizabeth
l8 Kirkwood Alexander, painter
20 Midgley Mrs. Margaret
Gowrie street
26 Williams Robert, grocer
28 Melville Thomas
30 Armstrong Ebenezer
34 McKee Mrs. Mary
36 Bowden Alfred
38 Blanche George

Islingtom Street-(see Gowrie
Street)
James Street–North side
Edgeware road to King’s fence
2 Stevenson James
4 Woodcock John, dray proprietor
6 Hanson Mrs. E.
14 Shubrook Mrs. T., van proprietress
16 Nelson James
18 Gatley William
22 Even Alphonse, dye works

South side
1 Bennett H.
3 Lane George
5 Lawler Richard A.
9 Galway A., ironmoulder
11 Wildman John R.
13 Passmore Mrs. Mary
15 Wild Robert
17 Cowan Mrs. Agnes
19 Bruce Mrs. E.
23 Roach Mrs. Margaret
25 Doyle–
25 Wilkinson William, sen.
27 Gatley Mrs. S. C.
29 Stevenson William
31 Brown Archibald
John StreetEast side
May street to Wells street
1 Kircher August, storekeeper
3 Robinson Joseph
5 McDonald Neil
9 Wild Richard
11 Williams Edward
13 Belfitt William
15 Byrne Patrick
17 Hewitt James T.
19 White Edgar
33 Potts Charles
Goodsell street
John street railway crossingJames
Trimble, gatekeeper
Lord street-Maria streetWells street
West side
Newtown Brick Works-S. Speare,
proprietor; A. H. Collings, manager
Maria street
Dodson William


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

THE FUTURE ASSURED BY MEANS OF ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Jul NEWT0WN. Kin 437

Juliett Street-East side
Harrow to Enmore road
46 Foldi Mrs. A. D,, “Villa Milano”
42 Matthews Jeffries
36 Skepper Henry
34 Miller Thos. com. traveller
32 Riemenschneider Mrs. Fleurette,
“Concord”
30 Fahey Richard
28 Williams John
26 Nutt Edwin S., compositor
24 Radley Kendrick, bootcloser
22 Williams Mrs. Rose
20 McNeil Alexander
18 Foster Thomas
16 Brabyn William
14 Baldwin John W.
(West side, see Marrickville)
Keig Street–South side
Station to Reiby street
2 Bently Richard milk vendor
4 Brown William
6 Sewell H. T. B.
12 Healey Mrs. E.
14 Chessell Mrs.
16 Fowler James R.
18 Rees John F.
20 Price Alfred W.
24 Shaw Edward
24 Beattie John
26 Miller
28 Lockeridge R. S.
30 Peters Jas.
32 Garrett Richard
34 Liddle James C. E. W.
36 Armstrong W.
38 Chappell John

North side
9 Dorahy Hugh, “Maryville”
11 Hincks Sydney
13 Walker Mrs. Gertrude
15 Hanks Thomas
17 Green Thomas
17½ Miller Samuel
19 Mansell T. A.
21 Garrard Charles L.
23 Murray Milton
25 Warr Edwin
27 Ashworth Charles R.
29 Lundy Geo.
31 Barnett William
33 Newell George R., painter

Kent Street–North side
College to Ferndale street
1 Holmes William
3 Leech George
5 Duncan Thomas E.
7 Galway J. D.
9 Perigo W. G.
11 McCauley John
l3 Hardy W. H.
l9 Graham Thomas
21 Adams Henry, carpenter
23 Parker Albert J.
25 Delaney Edward
27 Groves William
29 Leech Thomas
31 Nesbitt Robert
33 Pisani C., musician
35 McGuckin John
37 Wade Mrs. Mary
39 Gibson John
41 Sellmer Henry
43 North George
45 Johnson Thomas
47 Peek Harold G.
49 Deal Mrs. Emma
51 Talbot Mrs. Mary E.
53 Waterford John
55 Wrigglesworth Alfred
57 Huxtable Henry
59 Robinson Charles

61 Gibson William
63 Sparrow Walter A.
South side
2 Biggs John, “Camdenhurst”
8 Howatt Donald, “Dione”
14 Lee George
16 Whiting W. H.
18 Stephens Charles H.
20 Wood William
24 Duggan Mrs. Margaret
26 Uther S. H.
28 Wayne Charles
30 Skimin Richard
32 Woodhead Arthur
34 Beuley Mrs. Catherine
36 Rea Charles

King Street North–North side
Bligh street to railway bridge
Bligh street
1 Craig Gordon, physician and surgeon,
“Waratah”
3 Mitchell E. H., compositor
5 Wallis and Co., painters
7 Phillips James, bootmaker
9 Middleton F. W., auctioneer
11 Carroll John, cooperage
lla Short Frederick, dealer
13 Phillipson Joseph W., grainer
15 Williams Mrs. M.. A., confectioner
15 Neilson and Baker, estate and finan-
cial agents
17 Cansdell W. J., hairdresser
19 Cover John, butcher
21 White Horse hotel–Thomas Noonan
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Lohs Henry, upholsterer
27 Thomas Henry, bootmaker
29 Meldrum H., grocer
31 Chinnery William, oyster saloon
Little Queen street
33 Barker William
35 Peterson Edward F.
37 Marks Samuel, brewer
37 New York Brewery Office S. Marks
39 Walker Misses, dressmakers
41 Rutherford William
43 Hurley W. H., butcher
45 Ashdowne James newsagent
47 Gordon Charles P., hairdresser
49 Davis Mrs. E., dealer
51 Austin Mrs. Sarah
53 Moody Mrs. J., dressmaker
55 Newton Prank
57 Floyd Mrs. S. A., registry office
59 Blakeney and Sons. venetian blind
factory
61-63 Williams James H.. coachbuilder
and harness maker
67 Clegg Mrs. J. G.
67 Clegg William C., B.A., L.L.B.,
solicitor, branch office
69 Pickup Thomas, refreshment rooms
71 Hill Charles, bootmaker
73-75 Williams James H., skating rink
and music hall
77 Thomas Frederick and Co., sign
writers
79 Close Herbert
81 Upton Mrs., typewriter
83 Viney Mrs. E., dressmaker
85 Nelson C., pictureframe maker
87 Sprague Mrs. Sarah laundry
89 Dunsmure John, bootmaker
91 Porter Charles, whip manufacturer
93 Ramster Thomas, saddle tree maker
93 Brennan Patrick., fuel merchant
99 Hyndman and Craig, zinc founders
101 Rydge William H.,confectioner
103 Rooke Alfred E., bicycle works
105-107 Sarjeant James, pastrycook
Prince of Wales hotel
Katherine Whalan
Elizabeth street

111 McGilchrist W. and R., grocers
113 Bates, W. H. hairdresser
115 Comerford D. G., leather merchant
117 Everingham J C., dentist
121 Cox William R.
Cox The Misses, costumiers
129 Goldsmith Miss A., private school
131 Castle and Stuart, furniture w’house
133 Sharpe Henry, confectioner
135 Wise George, general dealer
137 Miller Mrs. E., fruiterer
139 Glase, Mrs. H., confectioner
141 Dorer Joseph, dealer
143 Stone Alfred grocer
Missenden road
145 Marlborough hotel– Dick Collett
147 Condor Brothers. butchers
149 Maddocks G., hairdresser
151 Cann George, news agent
151a Ganter John, watchmaker
153 Booth David, fish shop
153½ Donaldson Mrs. Alice, fruiterer
155 Warley C. H., and S., grocers
157 Milton hotel-R. J. Elliott
Stephen street
159 Stevens George, chemist
161 Pearce F. C., ham and beef shop
163 Atkinson Ernest, fruiterer
l65 Dunn John, tobacconist
167 Deakin Bros., butchers
Deakin James
169 Windebank Mark, tailor and dyer
l7l Perry Fred., hairdresser & tobac-
conist
173 Ellis W. J., bootmaker
O’Connell street
175 Perfect Tea Co. C. M. Fremlin,
manager
177 Lopes J. F., fruiterer
179 Gibson, Lincoln and Co., printers
181 Dan Joseph, draper
McManus Mrs. M., dressmaker
183 McEnery T. and Co., tea and coffee
merchants
Ralph Frederick
185-7 Lewis Nat, draper
189 McVie Thomas and Son
191 Trasey Arthur, furniture warehouse
l93 Gillespie Mrs. Eliza, florist
195 Taylor Samuel, umbrella maker
197 Donato, Bartols fruiterer
Egan street
199 Currie George, pastrycook
201 Wright Bros. bootmakers
203 Kussman David tailor
205 Lane Charles J.,J.P.,oil and
colorman
207 Beale and Co., Ltd., piano and
sewing machine importers
Grono J.
209 Doherty John, news agent & stationer
211 Brockenshire A. E., surgeon dentist
213 O’Halloran Miss A., dining rooms
215 Dunn H. G., herbalist
217 Hilliards G., tobacconist
219 Goldberg Maurice, pawnbroker
Hordern street
221 Shakespeare hotel-James Pithers
223-227 Prince Henry, grocer and
provision merchant
229 Bartlett Horatio, butcher
231 Dumbier John, fruiterer
233 Waring W. B., refreshment rooms
235 Broadley Bros., provision merchants
237–239 Hughson M., china and glass
warehouse
Church street
241 Greenwood and Son, seed merchants
243 Pratt Geo., grocer
245 Platton W. F., bookseller
247 O’Sullivan Edward E., confectioner
249 Newtown Tailoring and Clothing Co.
-I. Levy, proprietor
251 Anderson Mrs. Emily, milliner
Scates Charles D.

WOOD & COMPANY: READ OUR ADVERTISEMENTS CAREFULLY–THEY ARE WORTH IT. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


438 Kin NEWTOWN. JOB

King street continued-
253 Smith Miss S. refreshment rooms
255 Costa Nichola fruiterer
257 Davis Joseph, butcher
259-261 Sweet Brothers, drapers
263 Goldman Harry, boot importer
265 Gorrick Mrs. E., milliner
267 Snelling J. E., jeweller and fancy
store
269 Bowers Thomas, hairdresser
271 Easterbrook C., confectioner
273 Earnshaw Wm., confectioner
275 Westhoff Mrs. G., confectioner
277 Lamaro D., fruiterer
279 Gardiner Mrs. Alice news agent
Gardiner Andrew
Mary street
28l Williams William, chemist and dentist
283 Harris J. E., jeweller
285 Cricketers’ Arms hotel–Chas.
Haughton
287-289 Horton A, G., boot store
291-293 Brennan Daniel, draper
299 Brogan Ted, hairdresser and tobacco-
nist
299½ Hatte’s Arcade
Bailey Frederick pastrycook
Tremain Ernest fancy goods
Easterbrook C., confectioner
Hunt L. and Son. ham and beef shop
Duncan Miss costumier
Bayliss C. S., nurseryman
301 McLachlan George, grocer
303 Batt Henry, butcher
305-307 Hunter John and Son, Ltd., boot
importer
Bryant Thomas
311 Simmons Mick, tobacconist – A.
McCabe, manager
313 Bailey Joseph, ham and beef shop
315-317 Dwyer John, boot importer
Tierney Thomas L.
319 Green Brothers, grocers
32l Brickman Albert, billiard rooms
323 Oxford hotel—Henry May
Eliza street
325 Commercial Banking Company, Ltd.
(branch)-Walter H. Goddard J.P.,
manager
327 Bank of Australasia-J. S. Ranclaud,
manager
South side
Forbes street
2 Bureau A., ham and beef shop
8 Rumpf Mrs. A., galvanised ironworks
6 Anderson William,fruiterer
10 Cornock W. R., corsetier
12 Turtle and Son, fruiterer
18 Eastern Tea Co.–C. Hoelter, manager
20 Burrows Richard, grocer
Queen street
22 O’Brien Biddela, confectioner
24 Stevens W. B., cycle works
26 Cold Mrs. J. S., dressmaker
28 Roberts J., music warehouse
30 Lucock Bros., picture framers
32-36B Castle J. and Sons, art metal
works
38-42 Baldick J., coachbuilder
48 Lawson W. M., artistic wood worker
Fitzroy street
70 Phillips William, produce store
Georgina street
96 Waldon D., produce merchant
102-104 Oldham Jabez, dealer
106 Callaghan William
108 Craig and Co., printers
110 Orr C. S., bicycle manufacturer
112 Ord C. H., estate agent
Ord P. L., tea dealer
112 Hartley Frank, watchmaker
114 Kaphammer Mrs. Annie, furniture
shop
116 Empson H., tailor
118 0’Neill James, tea importer
120 Bertram David, plumber
122 Anderson Miss, dressmaker
124 Coombe A. G., confectioner
126 Juleff Henry, stoveworks
128 Jarmar W., hairdresser
130 Horsey James fruiterer
132 VitadatioMiss McArthur, agent
Bucknell street
134 Selig Jacob, pawnbroker
136 Selig Miss Q., dyer and cleaner
138 Smith Frederick T., leather merchant
140 Holborow Isaac, hairdresser
144 Dwyer William, coachbuilder
l48 Robinson Mrs. E., confectioner
150 Gardiner C., hairdresser
152 Hall J., dyer and cleaner
154 Myhill George, confectioner
156 Pascoe W. & Co., herbalists
158 Reay Mrs. Kate, dressmaker
160 Hopkins, Abbott & Co., furniture
dealers
162 Drummond G. J., furniture dealer
164 BULL W. N., Undertaker, Embalmer, Carriage
Proprietor, and Livery Stable (tel.
No, 9, Newtown)
166 Drummond G. H., furniture shop
168 Fleming A., bootmaker and saddler
170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and
upholsterers
172 Lawson E., restaurant
Watkin street
174 The Rugby hotel-Archibald Laing
176 Miller Frank C., photographer
178 Radford Mrs. E.
180 Finch Harry, bicycle depot
182 Scott N. H., tailor
184 Leathart Henry, refreshment rooms
186 Hill J. A., crockery shop
188 Calopedis Peter, fish and oyster
saloon
190 Cleary H., dentist
192 Sums, Shing and Co., grocers
194 Cameron Miss Nellie, confectioner
196 Bulcock Thomas
Thomas and Co., booksellers
198 NEWTOWN CHRONICLE and MAR-
RICKVILLE WEEKLY REVIEW —
Suburban Newspaper Printing Co.,
Walter C. McDougall, manager
202 Kelly J., tailor
204 Nelson M. C., grocer
206 Madden R., bootmaker
208 Hartley F. W., undertaker
Brown street
210 Wright Mrs. Bessie, confectioner
212 Nelson A. P. G., fancy warehouse
214 Bennett J. T., hatter and mercer
216-226 Clark Marcus and Co., limited,
drapers, furniture dealers, iron-
mongers, crockery, etc.
228 Sim Alfred J., ham and beef shop
230 Woods W. J. and Co., chemists
232 Moss Edward, ladies’ clothing
234 Calnan J., hairdresser and house
agent
236 Jeleff and Son, stovemakers
238 Salmon John, J.P., plumber and gas-
fitter
240 Pearce W., saddler
242 Phillips J., jeweller
Whately street
244 Catip H., refreshment rooms
246-248 Cartr J. and Sons, drapers
250 Boots and Gommeson, undertakers
252 Solomon Joseph, mercer and hatter
254 Baker R. and H., confectioners
256 Singer Sewing Machine Co.-J. W.
Hayward, branch manager
258 Dreaper G. W., ironmonger
260 Pattinson and Co., Ltd., chemists
262 Lloyd and Co., tea merchants
264-266 Guille and Co., furniture ware-
house
268 Bank of New South Wales (branch)-
J. J. Graham, manager
270 Moulong J., jeweller
272 Ollerenshaw C., hatter and mercer
274 Christie W., umbrella warehouse
276 Bannerman R., tailor
278 Gardiner and Co., boot importers-
Herford Enoch
280 Wehrle C., watchmaker
Methodist Church-Rev. W. Woolls
Rutledge, Rev. E. Fox
284 Methodist School Hall
286 Quartly E., oil and colour merchant
and contractor
288 Harrington Mrs. M., confectioner
290 Hobson T., draper
Erskineville road
Post Office-Joseph E. Lee, post and
telegraph master
294-308 Hatte C. G., draper and clothier

310 THORNE EDWARD , Tailor (Tel.
95, Newtown)
312 Lockman H. and Co., mercers and
boot and shoe importers
314 Gardiner Mrs. A., bookseller and sta-
tioner
Wilson street
316 Vermeesch Mrs. J. C., hairdresser
318 Cousins Thomas, ironmonger
318a Pritchard W. H., jeweller
320 Parsons George, fruiterer
322 Comino C. A., oyster saloon
324 Bank hotel-George Lilya
Newtown Railway StationJ. L.
Morton, stationmaster
Newtown electric tram sheds

King Street SouthEast side
Railway bridge to Rochfort street
326 Town Hall hotel–Robert C. Rogers
328 Jones Frederick, J.P., leather and
grindery store
330 Gore J. W., hairdresser
332 Evans and Co., auctioneers
334 Stewart Miss Ethel, confectioner
Markets The
Newman street
Newtown Technical College
Public School-D. T. Wiley, head
master; Miss K. Ryan, head mis-
tress
George street
St. George’s Hall
McGarry H. and Co., estate agents
Hollis Robert, confectioner
354 Clifford and Co., estate agents
356 Richardson R. R., printer
358 Elyard Miss Emily, dressmaker
360 Smith Alfred, tailor
364 Walton Mrs., poulterer
Congregational Church-Rev. J. T.
Warlow Davies, M.A.
382 Edwards H. and Sons, produce mer-
chants
Campbell W., hairdresser
384 Witton E. W., dealer
386½ Milne W.
Bowman Montague
Paton Mrs, W., artificial flower
maker
390 Fairbank Lewis, machinist
Barker C., bootmaker
394 Quinn Thomas, tailor
394 Ballier Alfred,hairdresser
394 Huber Max
396 McKenzie Edward, restaurant
398 Rath Bros., coach builders
408 Smith James, builder
Brown J., picture frame maker
Norfolk street
424 Witton Miss Emily
426 Eland William, artist
428 Earls Miss C., dressmaker
Earls John


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

LUXURIES POSSIBLE THROUGH ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES


Lau NEWT0WN. L’av 439

430 Lester Herbert
432 Grounds W. T., refreshment rooms
444 Winton William H.,
446 Lawler W., asphalter
Brooks Miss Lilian, confectioner
450 Oliver Walter, silversmith
452 Drinan Daniel, dealer
454 Murdoch S., laundry
458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale
pastrycooks, confectioners and bakers
Abel C. B.
498 Aitken James, hairdresser
500 Roach Richard
502 Jones Mrs. S. A., confectioner
504 Parnell Mrs. T., dressmaker
St. John street
506 James James, ham and beef shop
506a Knapp Mrs. F., dressmaker
508 Bailey Frederick, baker
520 Jordan Simon, secondhand dealer
522 Penman William
524 Gibbins Mrs. M., dressmaker
526 Buckworth Miss A. H.
528 Jurd Miss S.
530 Reed R., bootmaker
532 Lance Bros., painters
532a Booth James, secondhand dealer
Angel street
534 Davies J. H., monumental mason
540 Troy M. J., produce merchant
542 Esplin and Willard, engineers
546 Mundy J. H.,general dealer
554 Slater Alfred
556-562 Wainwright George, contractor
564 Gilbert C., blacksmith
Union street
596 Griffiths Edward
598 Short Mrs. W., nurse
600 Morrissey Mrs. B.
606 Cullinan Martin T.
608 Press Henry
610-612 McKechnie James, saddler
616 Schweikert John G., farmer
Rochfort street
(For continuation see Erskineville)
West side
329 City Bank of Sydney J. A. Ross, J.P.,
manager(branch)
331 Morris H., tobacconist
333 Drummond George, confectioner
335 Lock G. and Co., grocers
337 Bryant W., ham and beef shop
339 Serbutt James, hairdresser
341 Head Mrs. A. E., confectioner
343 Maynard Henry, fruiterer
345 Trahair James, bicycle depot
347 Grimm Miss M., stationer
349 Swinbourne G. C., boot importer
351 Barrett Geo., fruiterer
353 Hughson M., china and glass store
Hutchinson J.
355 Barnett G. V., J.P., dentist
357 Perkins C. J. & Co., booksellers
359 Dowling William, draper
36l Keesing B. H., pawnbroker
363 Olson A. H., chemist and dentist
363 Browne, Hilton and Co., florists
and seedsmen
367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
369 Mulquiny J. J., bootmaker
371 Hammett D. and Co., grocers
373 Allsopp William, confectioner
375 Leigh and Bates, fish shop
377 Tye Alfred, hairdresser
379 Macready Hugh, stationer
Short street
381 Schofield Ernest, butcher.
383 Mancer Edward, fruiterer
385 Chislett G. E., boot importer
387 Sandringham hotel—Andw. Macaulay
39l McCook R. A., grocer
393 Francis William, fruiterer
395 Berkman William, pawnbroker
397 Walker William, confectioner
399 Hyslop Robert C., boot importer
401 Reddell Otto, wine shop
407 Jackson Richard, butcher
409 Pattison S. W. and C., grocers
Holt street
411 Stonehill G. H., saddler
413 Pearce & Co., grocers
417 McGuire Mrs. M. B.
421 Coleman and Sons, eucalyptus depot
423 Burnet Bass, tailor
425 Grounds W. T., fish shop
427 Oliver Mrs. M., confectioner
429 Portsmouth George, bootmaker
431 Davis Henry
433 Streeton Richard, draper
435 Laffy Mrs. Elizabeth
437 Hulbert Henry
439 Lanyon C., plumber
44l Morgan Hugh, furniture dealer
443 Herman Herbert, fuel merchant
449 Grounds T., modeller
451 St. George H. S., chemist
453 Star Mrs. Mary, refreshments
455 Talty Patrick, draper
457 Souter Mrs. Emily, fancy goods
457a Souter William C., tobacconist
459 Goodall Henry, confectioner
461 Scurr G. H., ironmonger
463 Penberthy John N., second hand
dealer
465 Fenton Mrs. J., artist
467 Aldous William, wine shop
469 Dallimore W., pictureframe maker
471 Alcock John, ham and beef shop
473 Knight Mrs. Mary, greengrocer
475 Preston J., grocer
Camden street
International hotel-Emily Mason
479 Ellis William, ham and beef shop
481 Barlow Samuel, hairdresser
483 Beck Mrs. R. W., milliner
Beck R. W., estate agent
485 Sir William Wallace hotel-Ralph
Mason
489 Scotton W. H., greengrocer
491 Schneider L., news agent
493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder
505-507 Larsen Fritz G., cabinetmakers
509 Southern John, jun., draper
511 Thompson J. J., J.P., plumber
513 Carswell & Barcroft, butchers
Alice street
515 Camdenville hotel-J. J. Kerrigan
517 Currie Mrs. Susan, greengrocer
519 Owen Thomas dealer
521 Agar Mrs. M.
523-529 Bussell Henry L.
531 Wayland J. E., baker
533 Johnson G. D., grocer
539 Jones William, ham and beef shop
541 Steele William, hairdresser
543 Jackson Alexander, butcher
545-547 Wyatt Andrew, fruiterer
549 Mundy J. H., fruiterer
Holmwood street-Dickson street
559 Lyttle James, fruiterer
571 Ralston J. H., grocer
573 Hudson A. J., chemist
575 Lingard Charles fuel merchant
Wells street
583 Williamson John
585 Unsworth Jas. E., venetian blind
maker.
591 Morse and Co., coachbuilders
598 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer
595 Jackson Alick, butcher
597 Botany View hotel-Owen O’Brien
Maria street
601 Burling Charles, butcher
605 Montgomery Thomas, oyster saloon
609 Hansford James, furniture shop
611 Brett J., greengrocer
617 St. Aubyn Mrs. R. M., dressmaker
619 Madden Thomas H., bootmaker
621 Burling Charles, grocer
623 Parkinson James, fish shop
625 O’Brien Sidney, tobacconist
627 Kracht C., news agent
629 Blamey Louis R., ham and beef shop
Lord street
631 United hotelPatrick Rodgers
633 Francis Albert E., fruiterer
635 Reed C., bootmaker
637 Davies Alfred, physician
Illawarra railway bridge
639 Loughrin John
641 Dugan John, saddler
643 Poulton Mrs. M., stationer
645 West Ernest, tobacconist
649 Howard Jesse
651 Short William
653 Margan L. A. J., confectioner
Goodsell street
665 Dawes N.
667 Beattie John, J.
669 Wilkey James, hairdresser
671 Murphy and Son, plumbers
673 Henderson Mrs. H., confectioner
675 Kessler Samuel, draper
677 Kelk William
679 Bywater Miss May, draper
681 Goldberg Leon, fruiterer
May street
Laura Street—North side
Commodore street to Edgeware road
3 South Edward
5 Pawley Mrs. Elizabeth
Pawley M. T. B. R.
7 Chatto Herbert
9 Vincent Louis
11 Fowler, Albert J.
13 Cook Harry
15 Jarvis Thomas
17 Fetherston Gerald
Hawken street
19 Mossop John M., grocer
21 Bryant Isaac
S3 Morris Mrs. Annie
25 Pain Henry
27 Erickson John
33 Pringle George
35 Harper Alfred
Hansman Abraham, “Silver Tower”
Trescott terrace
2 Bocchi Mrs. Alice
6 Hagley Burdett
7 Negus C. P.
8 Worrell Ernest
9 Riley Herbert
10 Jake Henry
59 Woods –
61 Henderson Thomas,
63 Purss Peter
65 Pawley James
Wesleyan Church
South side
Camdenville Public School-John
Connolly, headmaster; Miss O’Neill,
headmistress; Miss E. Dalzell head-
mistress Infants’ school
6 Clarkson –
S Meyer Gustav
10 Faulknor Walter
12 Wilkinson W. J.
18 Neilson Robert
20 Johnson Henry
22 Anderson James
24 Shadlow Edward

L’Avenue Park
Off Georgina street
1 Millett Miss L.
2 Miller Mrs. Ethel
3 McLachlan Hugh
4 Stewart D. H.. music teacher
5 Thruchly William
6 Boyne George


WOOD & COMPANY: OUR FUNERAL PARLORS ARE AT 810-2 GEORGE ST. SYDNEY


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY


440 Lea NEWTOWN. Lon

L’Avenue Park continued–
7 Thruchly Mrs. Arthur E.
8 Thruchly Mrs. Georgina
Thruchly John
9 Davies Reginald physician
10 Carter John
11 Griffin Lionel
12 Cullen Miss Kathleen
14 McMillan Miss Elizabeth
15 Henry J. S. S.
16 Johnson Mrs. A. B.
17 Perry Alfred
18 Goddard Edward
19 Gooch Thomas
20-21 Ford Miss Elizabeth
23 Curties Francis
Laffin William “The Grove”

Leamington Avenue
Holdsworth to Pine street
59 Brogden Arthur
57 Tulley John
55 Hankinson Charles
53 Carroll James
51 Mulchay Edward
49 Gorman Charles
47 Saldern John
45 Gallagher Patrick
43 Kennedy Thomas
41 Waugh William, jun.
39 Strain James
37 Waugh William, sen.
35 Clark George
33 Giles J.
31 Bourne F. J.
22 Furse Thomas W.
27 Walker Arthur
25 Mackenzie John
23 McMahon Timothy
21 Goodman John
19 Connor Hugh
17 Aldrenshaw William
15 Carolan Robert
13 Craddock John V. C.
11 Burnes Charles, miller
9 Ford Edward
Reidel —
5 Lahay Francis
3 Wilson Robt.
1 Young John

Lennox Street–North side
Bedford to Church street
St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean
Slattery
109 Macdonald Miss E.
Regent street
91 Beech Samuel patternmaker
89 Ferris Isaac 87 Collis Walter
85 Symons William
83 Foster John
81 Hutchins Mrs. Elizabeth
79 Rutledge Jas.
77 Farrow —
Denison street
75 Schmidt Mrs. Sarah
73 Devlin Roland
71 Kell Arthur
69 Bailey Miss S. A.
67 Post J. F., fuel merchant
Australia street–Church street

South side
Regent street
114 Morris Mrs. Anne
112 Flaherty Miss M.
102 Dunbar Roderick M.
100 O’Brien John J.
98 Penrose Arthur W.
Denison street
96 Garvan Edmund
94 White Alexander D.
92 Riley Matthew
90 Bradstock Sydney

88 Hull James
86 Adcock W.H.
84 Merrin George
82 Haddock Thomas
80 Henwood Montague
78 Cook Thomas H.
76 Adams Albert
72 Rowswell William
70 Banks William H., grocer
Australia street
Courthouse hotel–William Wait
Eliza street
56 Wood William
54 Poulter James
52 James Leonard
50 Straney Francis
48 McClean John
46 Johnson Henry W.
44 Coombes Joseph, laundry
42 Corcoran Mrs. Mary J.
40 Hueschkel Carl
38 Barrington Laurence
Mary street
30 Cheeseman Robert
24 Andrews Henry M.
22 Beckman Alfred
20 Brown Edward
l8 North William
16 Havenstein Gustavus
14 Hudson James plasterer
12 Dee Henry, plumber
10 Brackenbury Mrs. A. H.
8 Combellack John
2 Hales John
Church street

Lewis Lane
Off 34 Regent street

Liberty Street–East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cavendish street
1 Andrews Frank
3 Thomas Mrs. C. E.
5 Tynan Mrs. Margaret
7 Cahill John
11 Knight J. E.
13 Robinson W. G.
15 Greenwood W.
Cambridge street
29 Cunningham Willliam
31 Eve James
33 Hore John
Haughey John, grocer
London street
49 King Mrs.Sarah
51 Wilson James S.
53 Wingrove T. H.
55 Warner William
57 Carroll John
Gladstone street
59 Somerville Thomas, storekeeper
61 Holloway Mrs. Louisa
63 Meyer Frederick G.
65 Whitaker H. E., chemist
67 Salisbury Mrs. Janet
71 Coyle Miss Hannah, school teacher
(For west side, see Petersham)

Linthorpe Street–North side
Off Erskineville road
2 Farquhar William
Evans E. E., dentist
4 Maloney L.
8 Wellings Mrs. Elizabeth
10 Miller Ralph
12 Oakden Reuben
14 Wormald G.F.
16 Langley Miss Lily
18 Ella Mrs. E.,school teacher
20 Roberts William
22 Harrison W. S., J. P., ironmonger
Ermelo Nursing Home (Miss Gould
matron)

South side
1 Clayton Peter, “Kelbourne”
3 Ryan Miss Kate, “Myola”
Little Queen Street–West side
King to Bligh street-Campbell street
2 Wilson David B.
4 Thompson Mrs. E.
6 Robinson Mrs. Hannah
8 Grant J.
10 Hagan Felix, bootmaker
14 Good William C.
16 Brabant Mrs.
18 Boyle Mrs. Louisa
20 Foster Henry
East side
1 Potter Edward
3 Hodgkinson Samuel
5 Cortis James
7 McClosky John
9 Johnson Peter
11 Muney Mrs. Florence
13 Burnsby William

London Street-East side
Enmore road to Liberty street
1 McDougall Mrs. M.
3 Holdsworth Miss Jane
5 Marlborough Mrs. Cecilia
5 Todd E., grocer
Belmore street
7 Brown Lindsay
9 Dod Mrs. E.
11 Kennedy James
13 Fairfax Mrs. Annie, teacher
15 Saunders John
17 Harvey Robert
19 Harvey James
21 Hughes –.
25 Medcalf Mrs. H.
27 Kidd Miss E.
29 Richardson C. T.
31 Cullen Michael, grocer
Charles street
33 Gabriel Charles L.
35 Seymour Mrs. Annie
37 Davoren Miss May
39 Pownceby Thomas, bookbinder
41 Isherwood Mrs. Elizabeth
43 Gilbert Mrs.
45 Bowden Mrs. Mary
47 Sprague Samuel
49 Miller Frank
51 Whitney George
53 Bennett John
55 Horsley William H.
57 Waldron Mrs. H.
59 Breadley James
61 Nickless Charles
63 Robinson William
65 Curran John P.
Augustus street
67 Sinnett John
69 Day Mrs. Amelia
71 Rofe C. A.
73 Mason Mrs. Louisa
Payne-Scott Cyril H., “Pretoria”

West side
2 Chisholm John “Minnawarra”
4 Fraser Misses C. and M.
6 Royer Charles
8 Bartlett Henry
10 Flaherty Mrs. M. T., cab proprietor
12 Pierce H. W., “Emmaville”
14 Evans Alfred “Essexville”
Evans Lawson, clerk
16 Christie Hugh “Montrose Villa”
18 Weldon Mrs., midwife
20 Gates Mrs. A., “Hazeldene”
22 Walker W. J.
Walker F.J.
24 Dunn Henry L.
26 Hardy Ernest


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

DISASTER AVOIDED BY MEANS OF ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Lon NEWTOWN. Mar 441

28 Reddall T. A., J.P.
30 Burbank T. E., dentist. “Surrey”
32 Poole Peter C., “Roseville”
34 Hurburgh William, “Arcadia”
36 Townsend -.,”Gordon Cottage”
38 Pascoe Claude, “Mayville”
40 Richards Louis
48 Glasson Mrs. M. A.
50 Haughey John, grocer

Longdown Street-North side
O’Connell street to Trocadero
2 Mackey John
6 Holmes James A.
8 McCarthy Joseph T.
10 Walker John
12 Sharpe Emanuel
14 Robson John
16 Culbert Thomas
Susan street-Missenden road
20 Small W. M
Elizabeth street
40 Maloney Thomas
South side
Rose street
3 St. Stephen’s School-Miss E. Benson,
Mistress
Stephen street
5 Nugenti John
7 Maish Charles
9 Carter James
Missenden road-Elizabeth street
13 Wise George
15 Marshall Thomas
Lord Street–North side
King street to Edgeware road
5 Turner Frederick
7 Hart W. H.
9 Duffy William
11 Willard Alfred C.
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu, clerk
Off-21 Perry Benjamin
23 Goodsell J. A., barrowmaker
31 Burling Henry
33 Tandy P.
35 Smith Joseph
37 Howard George
37a Hayes John C.
39 Smith John
41 Harris William
47 Vincent George
49 Reece Mrs. Kate, laundry
67 Taylor Mrs. L.
77 Ashwood Mrs. E.
81 Warner Arthur
83 Graham James
85 Drummond Joseph
87 Butler Mrs. Margaret
89 Hood John
91 Douglas Jas., baker
John street
97 Beakhall Henry W.
99 Bramston George A.
10l Hoad James
103 Dye John
105 Clarke Sydney R.
107 Heggie Charles
121 Richards Herbert
123 Scott Frederick
125 Williams Richard
127 Longman Mrs. Mary
129 Lewis Clement
131 Farrell Mrs. Mary
139 Naylor Thos.
147 Button Charles
149 Ryan Andrew T.
151 Lovern William John
157 Cunningham William
150 Neale George
161 Brown F. H.
165 Robinson George
175 Clayton George

177 Boots Edgar
South side
2 Spacey Samuel, “Kelvin”
4 Dent Mrs. Mary
St. Peters Railway StationJoseph
Atwood, stationmaster
62 Fallon John H.
64 Hamilton William J.
66 McKinnon Mrs. M.
68 Mason Joseph H.
70 Williams William
72 Haigh W., woolbroker
78 Maher Joseph Terence
80 Moorehouse Charles S.
88 Thompson Richard, blacksmith
90 Keene Thomas
92 Madgwick Joseph H.
94 Boulton J. H.
98 Walker Thomas
100 Bennett John H.
102 McDonald Mrs. M.
104 Forbes W. L.

Margaret Street-North side
College to Simmons street
1 Casey Miss Josephine
3 McColgan Thomas
5 Murray Samuel
7 Taylor Joseph
9 Shearsby William
11 Watson John
13 Grant Thomas
21 Terry —
23 Dunn Mrs. A.
25 Size John
27 Painter Joseph
29 Graham Miss M., teacher of music
31 McGuckin Edward
Reiby street

South side
2 Hopkins Albert, “Clifton”
4 Kretchmer Frank, “Ramsey”
14 Furlong George, “Clifton Cottage”
16 Mason H. C.
l6 Martin W.
20 Dawson G., “Garfield”
22 Pocklington Mrs. J. S.
24 Roach Thomas H.
26 Poole Mrs. Margaret
28 Cooper Geo.
30 Green A. H.
32 Cody Jas.
34 Moffatt John
36 Cassel Alfred
40 McGowen Charles
42 Munro John
44 Treffary Mrs. Amelia
46 Grinham Arthur
48 Curran Charles
50 Atkinson John
52 Murphy William
54 Cartwright Edward
56 Gardiner Mrs. Thomas
60 Constable Mrs. R., greengrocer
62 Ryan Miss M., grocer
64 Gleeson John
66 Palmer Wm.
68 Spence E. A.
70 Menser L.
Simmons street
72 Mundelius Conrad, butcher
Ferndale street
74 Bolton Herbert
76 Harrold Michael
78 Insull William
80 Latimer William
82 Stone James F.
84 Russell F., grocer

Maria Street–North side
King street to Edgeware road
15 Schofield Isaac, spinner
17 Edwards W. J.
l9 Brown James

21 Rappeneker Oliver J.
23 Murray Archibald
25 Tame Albert E.
27 Guthrie Thomas carter
29 Cummings Michael
31 Hanney Charles
33 Porteouss Philip
37 Nottle John
39 Cox Thomas
41 Martin Mrs. M.
43 Farr Mrs. M. A.
45 Johnson William
47 Pritchard Thomas
53 Woolley William H.
55 Iliffe Thomas
57 Tracey John
59 Ackling Frederick
61 Worrill Thomas, bootmaker
63 Gleissler Ernest
69 Gentle Henry
71 O’Neil Thomas
87 Cover Peter
87 Stalgis S., butcher
John street
93 Leach George
99 Keep Thomas W.
101 Keep Walter
103 Cadman Alfred
105 Cox William H.
107 Miller Charles
109 Hewson Mrs. Mary
111 Fitzgerald John
113 Godden George
115 Clark Alexander
117 Berg Frank
119 Thompson Francis, bricklayer
121 Bunker William
127 Neal Henry
129 Mogan Mrs. Emma
135 Moate G. E.
137 Lancett Samuel D.
147 Fimister John
149 Naldrett –
161 Nelson Fred., “Pine Grove”
165 Dege Herman
167 Bergmann William A.
169 Hogan Michael J.
175 Lees John
South side
2 Holley John
12 Poole Alfred
16 Hanson Mrs. Maria
18 Ryder Richard
22 Sellin Henry. carrier
26 Heywood Mrs. Diana
30 Kirk David
32 Williams Robert
34 Astridge John
44 Carroll Michael
48 Kelso Mrs. Emily
52 Gilroy Edward
54 Meiklejohn Alexander
56 Petty Walter
58 Fletcher Thomas A.
60 Fellingham Richard
62 Wright Mrs.
64 Harrison Mrs. Elizabeth
66 Short John T.
68 Currow Mrs. A.
74 Alcook Charles
76 Pell William
78 Thompson Walter
80 Rowan Michael
90 Evans Edward
92 Godden Ernest
96 Townsend Edward, grocer
John street
106 Ward Mrs. Mary
118 Blackhall William
Stuckenschmidt Alexander
Froy John
124 Sweeting Louis
134 Palazzi Joseph F.

WOOD & COMPANY: IMPORTERS AND DISTRIBUTORS OF ALL UNDERTAKERS’ SUPPLIES. SYDNEY


ANTHONY HORDERN & SONS ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


442 Mar NEWTOWN. Met

Maria street continued
136 Harrison William
138 Dumbrell Arthur
140 Osborne George
144 Livingstone Arthur
146 Mungoven Patrick
160 Ghiggino Dominick
162 Grimble Arthur H.
172 Walshaw Alfred G.

Marian StreetEast side
Enmore road to Sarah street
2 Thompson Mrs, E. A.
4 Partridge Edgar
6 Palfrey Francis
8 Croft F., music teacher
10 Warren John, “Castleton”
12 Paine Thomas
14 Warne Frank
16 Curtin Daniel
l8 Green Mrs. E. J.
20 Mossman Mrs. Ellen
22 Richards Edwin, M.L.A.
24 Taylor W. F., teacher of music
26 Ware W. J., “Avoca”
28 Caines Herbert
32 Jones T.
34 Yeo James
36 Vickers Mrs.Janet
40 Lloyd Henry
42 Hosie Stanley. “Gladstone”
44 Bird John, “Garfield”
46 Scholl Mrs. Rose
48 Knox James
50 Piggott John, constable
52 Kirkham Mrs.
54 Kelso John
56 Harvey James
58 Pearce Edward
60 Matheson John, builder
64 Slack Charles
66 Tolley Wharton
72 Rea Albert
74 Nicholson Mrs. Anne
76 Vickers George E.
78 Glover David A.
80 Gibson James
82 Sproats Obediah “Roseville”
84 Carter George
86 Larkin Henry “Elsinor”
88 Corby Arthur “Stanford”
90 Glendenning James
92 Snellgrover Samuel
94 Egling Mrs. Isabella
96 Cornwell
98 Cumming Mrs., midwife
100 Sandoval Eugene
102 Egan John
West side
3 Barden Mrs. C.
5 Howe William, “Apsley House”
7 Sattler Mrs. M.
9 Clinton Mrs. Sarah J.
13 Dobbin W. F.
15 English Frank
17 Walsh Daniel
19 Lloyd Mrs. C.
21 Green John
33 Jenner R. B., “Merrivale”
35 Baddeley Mrs. Clara
37 Piper John
39 Wilkinson Mrs. Caroline
41 Marks Thomas
43 Irwin John
45 Rix Alfred John
47 Hill Mrs. H.
49 Makin
51 Shinnick Arthur
53 Doyle Richard
55 Camp James T.
57 Warbrick William
Cross Lane
59 Tailby Mrs. Elizabeth
61 Sutherland Mrs., dressmaker

63 Alexander S.
65 McLauchlan John
67 Cannan Mrs. J.
69 Callan Mrs. E.
71 Judson Harry
73 Meale Alfred
75 Shumack John
77 Johanson E. J.
79 Larkin William H.
81 Douglas Thomas
83 Brown Charles
85 Metcalfe Jotham
87 Turnbull Henry
89 Demeur Arthur
91 Northwood Frederick J.
93 Hounsell F. G.
95 Stephens Mrs. Janet
97 James George H.
99 Reardon J. E.
101 Hodgson Wilfred
103 Kennedy Mrs. Mary
105 Bayley Miss
107 Gibb William T.
109 Stanley John. tanner
Stanley Mrs. Florence, midwife
l13 Shaw —
115 Reynolds William
117 Hems John

Mary Street-East side
King to Lennox street
1 Russell Reuben
Russell Mrs. Marion, midwife
5 Dark Solomon
Off–Tyler Robert
11 Cronshaw A., tailor
13 Shaw Mrs. M. A.
15 Cohen Henry
17 Andrews Ernest and Co., embalmers
and undertakers

West side
Empire billiard rooms, Chute
Thomas G.
8 Baker William H.
10 Murphy Thomas
12 Jones Misses M. and E.,costumieres
14 Newman Alfred, district registrar
16 Huxley Stanley
18 Wiseman John H.

May Street-North side
King street to Edgeware road
1 Thomas Frederick
3 Edwards Arthur R.
5 Sargeant J.
7 Burnes Harold L.
9 Burling Charles, grocer
11 Hodgen James, letter carrier
13 McKnight-
15 Watson Alexander
23 Methodist ChurchRev. E. Fox
25 Fox Rev. E.(Methodist)
27 Rawlings James, poundkeeper
29 Brown G. T., grocer
31 Shirley William
33 Colson C. F., painter
35 Brady Thomas
37 Hawkins George
39 Milchrist Harry
41 Swanson Thomas
43 James Henry
45 Hawkins Jesse
47 Hogan Thomas
49 Boot Luther
51 Chisnell Edward
53 Waine Ernest, “Fernleigh”
55 Evitt Edward T.
57 Williamson Henry
John street
63 Clarkson William, engineer
69 Walker George
105 Cheeseman John
107 Sainty John
109 Rigg Robert

111 Baines John
113 Potts William
115 Matthews W. P.
117 Keating William
l19 William Henry
(For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side
Church to Egan street
Hordern street
Whitehead’s Parcel Delivery stables
Hordern street

Metropolitan Road-East side
Enmore road to Sarah street
Enmore Public SchoolBoys’ depart-
ment, H. Buckland, head master;
girls, Miss McDonald head mistress;
infants, Mrs. T. Crozier, mistress
Evening Public School-M. Blair,head
master
14 Emanuel Mrs, Mary
16 Moore Mrs. Eliza., private school,
“Marion”
18 Bent Cornelius
Bent Henry
22 Wallis J.H., “Belinda”
24 Rubie J. J., “Loriston”
26 Rex Mrs. W.
28 Lannell William
30 Morton James L., “Niagara House”
32 Price Miss V.
34 Curnow Mrs. Alice
36 Doherty Mrs. Louisa
38 Roberts Thomas W.
40 Dawson James W.
42 Cooke H., accountant. “Searcliffe”
Cross lane
44 Dyson Mrs. Bridget
46 Payne Francis
48 Dowling George T.
50 Heydon Mrs. B. A.
52 Harrison William
54 Pittman Alfred
56 Skinner William
58 Skinner David
62 Moncur Mrs. Martha
64 Wallace George H.
66 Gibbens Joseph
70 Willett Joseph
72 McIntosh Alfred
74 Van Heythursen, Richard J.
76 Paine Alfred
78 Oliver William
80 Smith P. J., painter
82 Blake Mrs. Jane
86 Baker James N.
West side
1 Vickers A. C., dental surgeon
Vickers E. W., dental surgeon
3 Drew Joseph
5 White J. S.
7 Bullen James, “Nanima”
13 Levick Benjamin S.,” Milluriel”
Tabernacle-G. T. Walden
23 Craig Archibald
25 Cropper J.
27 Hodgson Aubrey J.
31 Sindel Mrs. Marion
33 Scannell Michael
35 Williams William R.
37 Jolly John, clerk
39 Blackburn Henry
41 Baldwin George C.
43 Morton Thomas
45 Goldberg Maurice
47 Child Thomas, printer
Cross lane
49 Weir J. B.
51 Gray George
53 Webster William
Quinn John
55 Bertram Benjamin
57 Solomon D. J.


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

FINANCIAL PARADISE SPRINGS FROM ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Mis NEWTOWN. O’Co 443

59 Ruddle Miss M. E.
61 Earle William
63 Burke Frederick J.
65 Prince George
67 Close Henry
69 Mead Herbert, “Eurimbla”
71 Brown Richard
73 Brooks Ralph, “Manolo”
75 Pearson George
77 Wilson Mrs. A. J.
79 Carson W., police sergeant
81 Tillott Job, carpenter
83 Lindsay Malcolm, “Carlisle”
85 Carrey William A.
87 Kirby Patrick J.
89 Spring William, wireworker
91 Smith Alexander
93 Watson Daniel
95 Trenbath W. H.
97 Scott Mrs.
99 Sirkitt Edgar
101 Mossley Clifford

Missenden Road–East side
King street north to boundary
7 Kilpatrick William
Langdown street
Walsh Mrs. Alice
Melville J., farrier
Campbell street
13 Ryan Mrs. C.
13-17 Murchison Mrs. E., grocer
19 Cann George
Richard street
23 Baskerville John
Aylesbury street
33 Cleary Thomas baker
35 Darcey Joseph
37 Troke Sidney G.
39 Dennett John
Bligh street
West side
2 King John R.
4 Brown Henry J.
6 Chalker Alfred
8 Carlyle Mrs. Ellen
Longdown street
10 McCulloch D. R.
12 Herzog William, baker
l4-16 London Cordial Factory, J. C. Con-
way. manager
18 Malone Mrs. Margaret
20 Browne John
24 Peterson Antoine, van proprietor
28 Schryver Mrs. H.
30 Platt William
32 King Robert F.
34 Harford George
36 Flynn Theodore
38 Grosvenor James
40 Walsh E., van proprietor
42 Willis Charles, storekeeper
44 Rapp Mrs. J.
46 Cohen Henry, livery stables
St. Stephen’s Private Day School
Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni StreetNorth side
Union to Angel street
1 Jones Alexander
la Holland Edward
3 Pepper John
5 Callender James
7 Gurrin Frederick
Gurrin Brothers, fuel merchants
11 Holland George
17 Tattler Robert
Gowrie street
21 Quinn John J.
23 Tracey Ernest
25 Bullock Charles
27 Mallengfant John F.
27½ Hulbert Alfred
29 Hill George

31 Becker W., bootmaker
33 Moon Edward
35 Robinson Frank
South side
2 Burgess George, grocer
4 Davis John
6 Hampton Mrs. M. A.
8 Gray Charles
10 Nickels Alfred, wheelwright
12 Hodgen John T.
14 Levy Mrs. M.
16 Conneady Michael
20 Tubby William
Gowrie street
34 Stead G. W., blacksmith
36 Lucan S.
38 King Frederick W.

Nelson Street (now called Little
Queen Street)

Newman StreetNorth side
342 King street south to Union street
2-l4 Yates James fancy leather dresser
20 Roberts John E.
22 Hardge John E.
24 Heath Richard
26 Burke John
28 Meller Frederick
30 Bridge Charles
32 Gledhill Walter, estate agent,
“Tarlee”
34 Lafuira Mrs.
36 White David
38 Pike Mrs. Isabella
40 Stuart Richard
42 Cole Thomas A.
44 Biggs Amiel C.
46 Worsley George
48 Hollis Robert, M.L.A., J.P.
50 Conran Thos. F., constable
52 Beal F. T.
54 Vercoe –
56 McGraw William
58 Harrison Sid
60 Paroz Fred
62 Duffell Thomas, constable
64 Hourigan James
66 Lowe William S.
68 Osmus John
70 Bates Samuel
Angel street
74 Brown Mrs. Kate
76 Firth William
78 Moore Edward
80 Bolin George
82 Thompson Mrs. Kate
84 Spinks James
86 O’Hogarth Louis
88 Charker Albert
Gowrie street
90 Williams Philip
94 Starkie William
96 Roberts Tom P.
98 Newman Killner
1OO Sullivan Mrs. Mary
102 Murphy Edward J.
104 Brewer William
106 Nesbet Peter
Union street

South side
White horse street
1 McLoughlin Mrs. S., confectioner
3 Campbell William
5 Baker Mrs. Annie
7 Howarth A. M., “Rotheram”
9 Tingate John, hatter
11 Hardge Anthony
13 Jones Frederick, J.P.
15 Yates James, leather dresser
17 MacGraw William
19 Lipscombe J.
21 Carman R. H.
23 Baxter Mrs. J.
25 Larsen Fritz, builder

27 Metzler H. L., upholsterer
29 Cooper W. H., tailor
31 Grounds Bert
33 Moorley Chas.
35 Hawkings William
37 Millington Herbert
39 Howarth D. B. and Son, steel foundry
45 Hogan Mrs. M.
47 William Henry
49 Reid Charles F.
51 Hereford Robert “Hereford”
53 Knight William
55 Cole William
57 Firth Robert
59 Hogan Thomas, storekeeper
Angel street
61 Witham W. C., grocer
63 Tougher James
65 Ayton Thomas
67 Matt Charles
69 Lind Frank
71 Clair Alf
73 Hough Edwin
75 Lawler William G.
77 Hearne Richard
Gowrie street
79 Davis Mrs. Bada
81 McCormick P., bootmaker
83 Kinsela Samuel
85 Thompson Nathaniel
87 Smith Edward
89 Dooley R. J.
Union street

Norfolk Street
King to Angel street
1 Parr Walter
3 Willis Geo.
5 Butler George E.
7 Langley James
9 Eggleton Mrs. P.
White horse street
27 Lake Miss Nellie
29 Barrett Jack
31 Murray Mrs. Anne
33 Clarke Joseph.
36 Staples John
37 Ferry Frederick

Northwood Street-West side
Off Federation road to Camperdown
boundary
6 Taylor David, “Merawa”
8 Unwin James, “Charlton”
10 McColgan Thomas, “St. Elms”
14 Gibson Samuel
16 Gibson James E.
18 Derbyshire George
20 Rawlings Charles
East side
Neilan William
Geddes William F., “Clifton”
Shearer Robert A., “Carlton”
Faucett William, “Hamilton”

O’Connell Street-East side
King to Roper street
1 Cohn J. J., upholsterer
7 Davison James
Victoria street
9 Cohen Louis, dealer
11 Ross James
13 Thomas Frederick C.
15 Thorp E. G. F.
17 Biffin Henry, constable
19 Taylor Mrs. Sarah
21 Abbott Charles H.
Longdown street
29 Reynolds Mrs. Eliza
Campbell street
31 Stevenson Frederick
33 Cansdell Mrs. M. A.
35 McGrath Mrs. M.
37 Campbell William W.
39 Mooney Miss M.


WOOD & COMPANY: SUPPLY FLORAL TRIBUTES OF EVERY DESCRIPTION. SYDNEY.


ANTHONYY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


444 Oxf NEWTOWN. Pin

O’Connell street continued
45 Reid Michael A., enginedriver
47 Jones William R.
51 PhillipsT Thomas
53 Trevener James W.
55 Kidd Frederick
57 Wooller William G.
59 Clerke Robert
61 Spicer Frank
63 Kellermann William
65 White John
67 Strickland Charles
69 Saunders Alexander
71 Grosvenor Richard
73 Floyd Mrs. Annie
75 Baird John S.
77 Neil William
79 Miles C. H.
81 Casburn Robert F.
83 Sedman John
85 Smith James
87 Spencer William, painter

West side
2 Bourne George
4 Cameron Mrs. Mary
14 Woolley J. H., fuel yard
Victoria street
16 Smith H., dealer
16a Shroll George
18 Bell George
22 Shield David
24 Baldock George
26 Hill James
28 Dickson Daniel
30 Harbidge John
Prospect street
40 foot Mrs. M. A., grocer
42 Kerz Martin
44 Pryme Mrs. S.
46 Collins Mrs. W.
48 Spicer Henry
50 Sparks William
54 Whiteoak Thomas
56 Markham James
58 Stewart J. B.
Chalder street
60 Brown John D.
62 Kelly James
70 Bruce Mrs. Isabel
72 Crook Chas.
74 Barrett Lewis
76 Dunlop Mrs. Sarah
78 Foley Michael
80 Read William
Raper street
82 Conners Jas. Jos.
84 McIntyre James

Oxford Street-North side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox streetKent lane
l Pobjoy J. W.
3 Tucker James
5 Holt Jos. James
7 Sheehy Mrs. Alice
7a Szarka John
9 Collins John
11 Fanning —
15 Prince William
17 Davidson William
19 Rath Arthur
21 Garner William G.
23 Coulter William
Campbell laneAlbemarle street
27 Coleman William
31 Ingall T.
33 Lyons Henry
35 Brown R. A.
37 Thompson Thomas
39 Emanuel Joseph, grocer
41 Turtle Charles, sen. produce
merchant
43 Harvey Sydney, painter
Land’s lane

45 German Richard
47 Cassidy James G.
49 Hood Samuel
South side
2 Young Mrs. Annie
l8 Vider Louis
20 Christian Robert
22 Flanagan F. W.
24 Robinson Henry W.
Albemarle street
St. Bede’s Convent and High School–
Sisters of the Good Samaritan
36 Sotheron George R.
36 Richardson Edward A.
40 Bressington Wm.
52 Hayes James
44 McGrath Arthur
56 Leigh Mrs. Louisa
56a Kennedy Patrick
58 Fallick James
60 Thompson Edward
62 Mitchell J. C., grocer
64 Ambrosoli Francis

Pearl StreetEast side
Alice to Wells street
2 Wolfe William, “Urilla”
4 Parnell Herbert
Pearl lane
18 Paull S. H., engineer
20 Quy Fred, “Essex House”
22 Dalton Charles
24 Latimer Noble, bootmaker
26 Williams George
38 Sharp Joseph
40 Davidson Robert
42 Hoy Mrs. R.
44 Nicholson J. G.
46 Roberts William
48 Parker Mrs. C.
50 Brett Arthur
52 Fletcher Arthur
54 Cornell Frederick
56 Hampson Walter
West side
1 Bagge Christian N.
3 Buckman Albert
Brown William
5 Willis William C.
Commodore street
9 Sheehan Mrs. Margaret
11 Brennan John
13 Dale Herbert P.
15 Boyan Joseph
17 Turner Johnstone
19 Edwards William, jun.
21 Edwards W., sen. brick manufacturer
33 Jarman Mrs. E.
35 Ayre Mrs.
37 Thomas Evan
39 Deacon William
45 Courtney Thomas
47 Hobe Mrs. Julia
49 Pawley Mrs. Emily
51 Brewer Mrs. Mary, grocer
55 Hannabel Arthur J.

Pemell StreetSouth side
Simmons to Reiby street
38 Fennelly William
36 Butler Victor, “Waratah”
34 Davis-., “Fernleigh”
32 Turner Albert H., “Mocomo”
30 Howlin William, “Madaline”
28 Smith William
26 Beacom Mrs. C., “Westelley”
24 Creer A. E. *
22 Ricketts W. J., “Clifton”
20 Carmichael John, “Rothsay”
18 Blair Mrs. K., “Nubia”
16 Rowsell William J., “Langley”
14 Young Walter P., “Scarboro”
12 Quine Mrs. Harriet,” Edna”
10 Starkey James D., “Tyne”

8 Randall Frederick, “Milano”
6 Long J. L.,” Irene”
4 Emelhaing Joseph, “Sylvia”
8 Wendt C., grocer
North side
19 Lloyd Frank, “Victory”
17 Meyer J. F, “Phoenix”
15 Smith Henry, “Bognor”
13 Noakes Miss A., “Rose Moor”
11 Tory Robert
9 Edwards Jos., “Caroline Cottage”
5-7 Hubbard S., “Leamington”
3 Murray Thomas. “Maryville”
1 Sparke Charles R., “Dania”

Phillip StreetEast side
Enmore road to railway line
Gladstone street
Orr S. W., “Bon Accord”
Stallwood H., fuel yard
West side
2 Pearce Miss L.
4 Henwood Charles
6 George Andrew
7 Mitchell F. E., constable
10 O’Hara Michael
12 Nickless Osmond U.
Belmore street
14 Fairbairn George
16 Pearce Thomas
18 Hellemann C. C. G., music teacher
Hellemann W. P. C., organ tuner
20 Cran Mrs. Martha
22 Harris Thomas, commercial traveller
24 Graham John
26 Woolley William
28 Forsyth Francis, builder
32 Cooper Matthew J.
34 Billson George H.
Charles street
38 Rogers Eugene
40 Macnamara Mrs. M. A.
42 Rapp James A.
44 Donelan William
46 Mears Mrs. E.
48 Barter Mrs. Alice, storekeeper
Gladstone street
50 Sporsen Axel, grocer
52 Walshe Mrs. C. M.
54 Carroll James
56 O’Sullivan Daniel, “Roseville”
58 Young John, shipwright
60 Brooke James W.
62 McDonough M.

Pine StreetEast side
Wilson street to Railway
2 Teape George
8 Beaseley Thomas
10 Knights Charles
12 Rowell John
14 Gordon Alexander, enginedriver
16 Sparks William B.
18 Baker William
20 Scrivener E. J., merchant tailor
22 Maquire Bernard
Leamington avenue

West side
1 Oliver W. E.
3 Ireland George S.
5 Hart Mrs. Mary
1 Fox James
9 Plunkett G. W.
13 Chicken Thomas
15 Wilton James A.
17 Andersen John O.
19 Lock William
21 Wilson Robert
23 Hughes Mrs. S.
25 Gellately Gordon
27 Robson Thomas
29 Mason Albert, sawyer
31 Craven Charles E.
33 Wicks John


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

HOUSEKEEPING MADE EASY BY ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES

.


Pri NEWTOWN. Rei 445

35 Pogson John, clicker
37 Harris Albert E.
39 Connor Patrick

Prince Street
Camden to Alice street

Prospect Street-North side
Church to O’Connell street
Hordern street
2 Evans Hy.
4 Worrall Luke
Egan street
6 O’Brien Francis J.
8 Wood Sydney A.
10 Tidswell Percy
12 Woodham Reuben
14 Thornton Mrs. Anne
South side
Hordern street-Egan street
11 Rambert William
13 Dwyer Mrs. M.

Queen Street-East side
King to Wilson street
22 Welland Mrs. Mary
24 Tomlison Charles
26 Thomas Alfred
28 Keenan Robert C.
30 Cramer Ernest, “Kent House”
42 Webber Arthur
44 Say Henry
46 Ashton –
48 Kuhl William
50 Austin James
58 Seidl Louis
64 Hutchins Richard
66 Whealy John
68 Kingston Walter
Wilson street

West side
1 Roberts J., piano tuner
3 Schadel Joseph
5 Spring James J.P.
7 Craig William
9 Church of England Deaconess Institu-
tion
19 Madsen Hans F., surveyor
21 Gander George
23 Pearson Frederick, jun.
25 Willis Henry
27 Conway Edward
29 Rusfeldt E.
31 Peterson Frederick F.

Randle street-East side
Wilson street to Leamington avenue
2 Loader James J.
4 Walton Robert C.
6 Ferguson Samuel
8 Glass Ernest
10 Fairbairn Joseph H.
12 Cummins Thos. M.
14 Lannen Patrick
20 Barnes Walter, woodturner
West side
1 Powell Thomas
3 Scott Archibald, plumber
5 Horner Charles H.
9 McClusky Mrs. Jane
11 Huthnance Samuel
13 Miller Thomas
15 Hall Frank
17 Markham William
19 Siviter Mrs. S.
Leamington avenue

Raper Street-South side
Church to O’Connell street
Hordern street
3 Gould Mrs. E.
5 Scott John
7 Elyard Mrs. Emma
9 Charlton Alfred
Waters Edward

11 Phillips Mrs. E.
13 Parker Edward J.
15 Hannon Patrick
l7 Hedley Arthur
19 Adams Alfred John
21 Woolley Thomas, sen.
23 Woolley Edward T.
25 Scully John
North side
2 Warland Arthur M.
4 Evitt William
6 Masters Charles E.
8 Langlands Jas., master mariner
16 Allen Chas.
l8 Murray Arthur J., painter
22 Martin Charles
24 Batton Mrs. Jane
26 Griffin John
28 Harrington John
SO Downer John
32 Wood William P.
38 Smith Charles
40 Poulter Thomas
42 Sainty James H., engine fitter
44 Sainty James, sen.
46 Robinson Benjamin
48 Griffin Samuel
50 Peak, Mrs.
52 Anderson Augustus

Redwin Street-South side
Off Norfolk street
1 McLeay Mrs. Jessie
3 Wilson Robert
5 Briggs William
7 McNeil John
9 Sullivan Mrs. Grace
11 Goodwin James
13 Redwin John
15 Preston
17 Redwin Thomas, bricklayer
19 Redwin H. J.
North side
16 Redwin Henry
18 Redwin John, builder’s shop

Regent Street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Liddle Alexander
3 Day Walter
7 Taylor Hugh
9 Scott Edward A.
13 Gregory Mrs. Elizabeth
13 McKay Mrs. E.
15 Eyles William
17 Winstanley Sydney M.
19 Hemmer Henry
21 Johnstone H. W.
23 Matthews William J.
25 Histon Maurice
27 Davidson Samuel
29 Hopkins George
Lennox street
37 Beech S., joiner
Off-39 Watson William
Forsyth Alexander
43 Davies David
45 Abigail James, J.P.
Albemarle street
Carlisle Castle hotelHarry A.
Nightingale
71 Daffy Thomas
79 Bottsell Mrs. J.
81 Wallace John N.
85 Robertson John
89 Johnson Arthur
91 Mitchell David
93 Baillie James
97 Donnelley Thomas
99 Schwaner Henry
101 Brown Henry, carpenter
103 German –
105 Haines Christopher, cab proprietor
109 Quine William E.

Bower James, postman
113 Green William
117 Rickards Walter
119 Wilson John
121 Vaughan Henry
123 Robinson Alexander
West side
2 Davis Mrs. Mary, storekeeper
4 Wigley John F.
6 Trickett John, draper
8 Grossler Joseph A.
10 Rowland Albert A.
12 Keely James A.
14 Larter Mrs. Emma
16 Stephens –
18 Cleary Thomas
20 Bayliss Edward
22 Pinfold William R.
24 Cheshire Donald
26 Barncastle J.
28 Dunn Mrs. Margaret
30 Harris Mrs. Ann
Lennox street
44 Pike William F. and Co., milk vendors
46 Gillespie John
48 Adams Joseph
52 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
66 Prentice Edward A.
68 Cummings P.
70 Dixon Henry
72 Walters George
74 Mills William H.
76 Lincoln George
78 Summer Charles
80 Chandler William
82 Reid Arthur
84 Barratt Wm.
86 McCormack John
90 Maish William J.
92 Everett Mrs. Eliza
94 Barrington Frederick
100 Smith Jeppe
102 Jones William
104 Thompson William
106-108 Australian Native hotel
Patrick McCarry
110 Smith John
112 Knight John A., teacher of painting
Knight H. C., pianist
114 Stiggins James
116 Elstub Robert, J.P., contractor
122 Williams T., carrier

Reiby Street-East side
Enmore road to Margaret street
2 Rigg George
4 Herford Enoch
6 Bulcock Thomas
8 Poole H.
10 Golding Mrs. S. J.
12 Powell David
14 Andrews Nurse Cora
16 Leslie Samuel
18 Riese Louis
20 Heaney Mrs. Mary
22 Peir W. G.
Don street
26 Chapman F.
28 Riddell A. J.
30 Shaw William
32 Fox Mrs. Emily
34 Swift George
36 Unwin A. J.
38 Walker Edmund
40 Chapman William
42 Conlon Edward
44 Mills Alfred
46 Smith William
48 Sellar Joseph
50 Hicken John
52 Donohan John
54 Wilcox Richard C.
56 Skinner Mrs. S.


WOOD & COMPANY: TEACH THE EMBALMING PROCESS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


446 Ric NEWTOWN. Sim

Reiby street continued-
58 Faulkner E., grocer
Keig street
Christ Church Parish Hall (Enmore)
62 Incher Ernest
64 Bartlett Thomas S.
66 Ringholm Augustus, contractor

1 Marshall James W.
3 Moor James, “Alsmere”
5 Woodhil1 James, “Harbron”
7 Moody Frederick, “Chicago”
9 Duhigg Mrs. Mary, “Calliope”
11 Ramsay Mrs. F. A.
11 Ramsay Miss L., nurse
13 Blundell Herbert, “Mansfield”
15 Tilly Mrs. Charlotte, “Yamba”
17 Green Mrs. M., “Alloa”
19 Gawne Robert, “Warwick”
Pemell street
29 Adams George
31 Smith William B.
33 Stone Mrs. E. J.
35 Bacchus W. H.
37 Collins James P.
41 Smith David
Sloane street
43 Dias Albert
45 Marr George. H.
49 Reynallt Mat. H., bootmaker
51 Stratton Charles
53 Ewing James
55 Nevin Eugene
57 Newey Henry
Fulham street

Richard Street-North side
Missenden road to North Newtown
school
Elizabeth street
20 Howard William
22 Jarman Edward
24 Dredge Horace
26 Pollen John
36 Tagg Joseph
48 Boyd Joseph
50 Klees Thomas
South side
1 Brooks Wm.
5 Waters Mrs. Emma
7-9 McKay Timothy, builder
11-13 Osmond Albert
15 Wilson Henry
17 O’Farrell Joseph
19 Miller Alfred
Elizabeth street
37 Chester Ernest, “Park View”
39 Davis Mrs. Elizabeth
49 Davis Ernest A.

Roberts Street-West side
Off Federation road to Camperdown
boundary
2 Gray James P.
4 Watson Ernest
6 Hardy Hezekiah
8 Kay John
10 Murray Charles
12 Edwards –
14 Ware George
16 Gallop Joseph
18 Cullen John
29 Schofield Orlando
22 Wiese Frank
24 Riley William
26 Carter Arthus S.
28 Guerin Joseph
30 Barry William
32 Blane Charles
34 Marshall Percy
36 Crowne G. J.
East side
5 Lawson Frank
7 Chapman Robert

9 Hickey George, “Timaru”
11 Hughes John
15 Blann Frederick
15 Caunter A. H.
19 Rowe Charles
21 Leary Herbert S.
25 Leary William
27 Howe Henry E.
31 Hayes Mss Sarah
33 Huntsman John

St. John. Street-North side
Angel to King street
12 Simpson G., fuel merchant
6 Mackay Thomas
South side
13 Steer James
11 Holley Mrs. Mary
5 Auckstepp Edward
3 Koesters Alex.
1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side
Trade to Bishopsgate street
2 Smith Robert
5 Everett, William J.
8 Lincoln Charles
10 Lincoln Thomas
12 Webber Frederick W.
Stanley street
14 Wilson W.
16 Newnham John, carpenter
South side
Fallick and Nunn, builders
3 Welch Henry F.
(For continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side
Edgeware road to Simmons street
Marian street
10 Murray Edward
8 Clifford John M.
6 Cleary William
4 Hardman Brothers, Limited, biscuit
factory
2 Hardman Roger B.
Simmons street

Short Street
Off Camden street
2 Collins Arthur
3 Dunn George
4 Anderson Andrew
5 Turner James

Simmons Street-East side
Enmore road to Camden street
12 Rea Alexander, professor of music
Henry Mrs. S., “Yarrowa”
Cobb James J., “Lachlan”
Wheeler Charles E., “Campaspe”
Meagher Louis, “Sussex”
Dadswell Herbert E., “Glen Iris”
Paterson Mrs. A. M., “Ormonde”
38 Jones John H.
42 Bourke Mrs. Emily, “Altona”
Sloane street
46 Hall Mrs. S.
48 Dowrey Richard J.
50 Harriott Broughton, “Blairgowrie”
52 Hewitt James, “Thelma”
54 Cocks Harold S., “St Elmo”
56 Green J. E., “Chelsea”
58 Amos Oscar G., Walsend”
60 Curry James, senior constable
64 Camp Mrs. W.
Fulham street
70 Leigh Rath, conveyancer
Margaret street
74 Cornish William T., carrier
76 Kain Miss Sarah
88 Szarka George, grocer
90 Kable William
92 Baldwin Thomas
94 Mattheson William
96 Doorey William, painter

98 Cranston Edmund
100 Saville Mrs.
104 Patterson E. J.
106 George Henry
108 Martin Duncan
110 O’Toole James
112 Miller Henry
114 Barnes Denis
116 Burrows William
118 Slouck Charles
120 Kelly Patrick J.
122 Kearney Thomas
124 Piliski Mark
128 Biggs Thomas
128 Manahan Cornelius
130 Thom Joseph
132 James George
134 Sullivan Francis
138 White Peter

West side
1 Murray George
3 Wardell Mrs. Sydney
5 Barnes William
7 Patrick Samuel
9 McLeod Dugald
11 Martin Mrs. Lucy
13 Spicer James W.
15 Lees Mrs. Clara
17 Nell Herbert
19 Lees Archibald
21 Eldridge Mrs Georgina
23 Plunkett H. J., “Ivanhoe”
25 Edwards M. G.
27 Mitchell Mrs. William H.
29 Gordon –
31 Green Mrs. Alice
33 Wilmott George
35 Morton Mrs. Emily
37 McKellar Mrs. E.
39 Miller Gilbert
41 Pearson Joseph
43 Moriarty Mrs. Mary
45 Howard James
47 Hicks William
49 Chater Thomas D.
51 Nettleship Misses E. and R.
53 Streeter Alfred
55 Pearce Mrs. Helina
57 Organ Benjamin
59 Edwards Berry
65 Weston Cornelius J.
67 Edwards Walter
69 Eagling Mrs. Anne
71 May C. W.
75 Hart Henry
77 McSherry John
79 Williams William
81 McDonough John
83 Newling Mrs. Amelia
85 Clark William S.
87 Gallagher P. E.
89 Madden William
91 McGechan James
93 Watson Mortimer W.
Sarah street
95 Rattigan P. F.
99 Everett John
101 Everett George, confectioner
103 Adler Charles
105 Latham Philip
107 Macpherson John A.
109 Jennings Sydney J.
1ll Clayton George W.
115 Mitchell Albert H.
117 Stevenson William, butcher
119 Brown Peter
121 Brennan John, greengrocer
123 Fetherstone Mrs. Maria
125 O’Brien Denis
127 Solomons Henry
129 Tamer A.
131 Colley Mrs. Lucy
133 Harford John


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

PROSPERITY PROMOTERS–ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Slo NEWTOWN. Uni 447

135 Younger J.
137 Dunton Charles
139 Longstaff Richard
141 Hughes William

Sloane StreetNorth side
Simmons to Reiby street
19 Brew Mrs. Rosina
17 Davis J. W.
15 Lewis Richard W.
11 Boyle Campbell
9 Booth Charles B.
7 Finlay John
5 Taylor George
3 Hollingshaw William
1 Rowlands William E., clerk
South side
Wall R. and Sons, builders
10-14 Angus and Son, coach factory

Stanley Street
Off St. Mary street
Home Training School and South
Sydney Woman’s Hospital—G. E.
Ardill, director

Stanmore Road
Enmore road to Liberty street
2 Heilbut C.J.
4 Tye Cyrus
6 Evers MrS. Emily
Christ ChurchRev. C. C. Dunstan
40 Johnson Frederick W., baker
(For continuation, see Marrickville and
Petersham)

Station StreetEast side
Railway to Camden street
2 Somerset hotelMichael Lyons
4 Taylor Mrs. L., boardinghouse
Newtown Pastime Club
Newtown Cold Storage Ice Works-
McDonald and Eklund, proprietors
Enmore road
20 Septon Hall-Mrs. Barnes, pro-
prietress
26 Murphy Edward
28 Barker Mrs, S., boardinghouse
30 Smith Thomas. “Austinville”
32 Pittendrigh William
34 Young Robt. S., overseer, Council
Works
36 Nepveur Anacharsis H.
42 Ryan Mrs. J.
44 Montgomery Mrs. Ellen
46 Francis A.E.
48 Dean Edward
50 Yearde Albert
52 Gates Joseph
54 Jay G. B., draper
56 Loydstrom Mrs. C.
58 Dunne Mrs. A. H.
60 McKern Frederick
62 Davies Henry J.
64 Stewart Miss, teacher of music
66 Dickson Magnus
68 McAldine Daniel
70 Eden Charles
72 Armstrong Andrew
74 Welsh William
76 Graham George
78 Fitzpatrick Richard
80 Lisle Mrs. Selina
Holt street
90 Thompson Richard C.
Green Arthur, fuel merchant
92 Green Horace F.
94 Dalwood Mrs. Mary
96 Bourke John
98 Walsh Joseph
100 Wellesley C., commercial traveller
102 Campbell Jacob
106 Sutton Miss H., private school
120 Messent Richd., builder and
contractor
122 Dodds Michael
124 Craigen James

126 French Arthur
128 Barnett Frank
130 Cellard Harry
132 Healey Thomas
134 Cousins Thomas
136 Clarkson Harry
138 Dodds Mrs. Margaret
140 Eggo John
142 Molloy John
144 Ritchie John
146 Hamilton Alexander
148 Young William
150 Phillips Mrs. Jane
152 Fletcher Edmund
154 Hurst William
156 Fogarty Patrick

West side
Browne L. and Co., fuel merchants
Enmore road
Reiby Hall
31 Gawne Walter, builder, “Reiby House”
43 Paris John
45 Chapman William
Donn street
47 Blair Mrs. E., teacher of dancing
49 Teasdale Richard
51 Jarman Andrew W.
53 Cooper George J.
55 Heighway J. F.
57 Pittendrigh Samuel W.
59 Fry William C.
61 Foster W. A.
63 Malone John
65 Walker Watson
67 Beatty Mrs
Keig street-Holt street
81 Reynolds Mrs. Annie
83 Coosey Miss Mary
85 Craig Charles H.
87 Davis Thomas
89 Butler Albert
91 Mahony Miss E. C.
93 Jones Henry M.
95 Richardson –
97 Broadhurst William W.
99 McCole William
101 Shepherd Herbert
103 Elliott Mrs. Elizabeth.
105 Brennan Thomas
109 Ford H. W.
1ll Taylor Alfred
113 Burns John A.
115 Reynolds Joseph
117 O’Reilly E. W., constable
119 Mars John
121 Eldershaw Thomas W.
123 Searle T. J.
125 McKay A., undertaker
127 Cahill Thomas
129 Dessaix Andrew
131 Morelli Joseph
133 Dyson Henry
135 Walker Mrs. Martha
137 Noyes Harry
139 Burns Robert
141 Mellshimer Edwin

Stephen Street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s School-Miss E. Benson,
head mistress

Susan Street-East side
Longdown street to Camperdown boundary
Campbell street
13 Standen Mrs. C.
15 Peterson Peter
17 Bruce William
19 Dunn Mrs. E.
21 Maloney James
West side
Campbell street
8 Scanell Daniel
12 Herbert John, wheelwright
16 Guinery Arthur

20 Lewis Herbert
22 Glen Mrs. Clara
26 Slattery Cornelius
28 Hollis Henry
32 Henderson Alfred
38 Cummings Patrick
54 Greenwood –
56 Broughton Ernest
58 Ragan Charles
(For continuation see Camperdown)

Trade Street-East side
Railway line to St. Mary’s street
26 Huthwaite Mrs. Frances
24 Lock C.
22 Healey William J.
20 Garn John
18 Lynch Richard
16 Nye Thomas
14 Weekley William, engineer
12 Whittle Mrs. Kate
8 Martin James
Albert street
2 Lowry Patrick
4 Merton Mrs. Ellen, “Idalia”
6 Sparke George, “Franklyn”

West side
45 Hewish George, “Kilmeston”
37 Smith John Tyler
35 Harris Joseph
33 Sommerville Alfred
31 Hilaire John A.
29 Grange G. E.
27 Simpson William
23 Stephenson John B.
21 Kershler Mrs. L.
19 Mossman William
17 Yates Thomas
15 O’Connor Mrs. C.
13 Bradley George
11 Atkinson Joseph E.
1 McEwan Mrs. Annie
St. Stephen’s Mission House- Rev.
Canon Taylor

Trafalgar Street
Phillip street to Liberty street
1 Finlay Forrest
2 Walker George
3 Potts Thomas
4 Stretton H. B
6 George Lionel
7 Smith Mrs. Maria
8 Middleton R. J.
9 Williams Henry
11 Milne John
12 Johnson Mrs.
13 Ryan T. H., house agent
14 Flanagan Patrick
15 Woolnough Mrs. L.
16 Weatherby Charles
19 Gow Bros., boot factory
25 Widgery Edward D.
27 Deveril Mrs. E.
28 McCleod Arthur
29 Birmingham Charles L.
30 Lennon J. B.

Union Street-West side
Erskineville road to King street south
1 Tarran Francis, “Glenrushen”
3 Nesbitt Miss E., “Glenvala”
5 Frost Victor, “Glenchass”
5 Frost James, “Glenchass”
Newman street
7 Walters Frederick, grocer
9 Slade Arthur
11 Blatchford Richard
13 Adams William C.
15 Bell Henry F.
17 Forbes William
19 Angelo Mrs. J. A., dressmaker
21 Sharp John
Union lane


WOOD & COMPANY: EMPLOY ONLY THE MOST COMPETENT ASSISTANTS. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY


448 Vic NEWTOWN. Wel

Union street continued-
23 Simmons Charles, carpenter and joiner
25 Warwick Samuel
27 Goodsell Henry W.
29 Harris Mrs. T.
31 Vears Edward
31½ Clingan William
33 Creaney James
35 Ferris John
37 Farley John
39 Smith John R.
41 Wright John
43 Slater Mrs. M.
45 Adams Richard
47 Lamb Thomas G.
49 Heckman William A.
51 Paterson Mrs. M.
53 Lawrence Martin J.
55 Morgan F. T.
57 Eggleton F. C.
63 Beehag Gideon
65 Cook T. J., carpenter
67 Ashton Ashbury
69 Smith Mrs. Emma
71 De Saxe Mrs.G.
73 Wallace George E., grocer
Harold street
75 Child Mrs. Mary, storekeeper
79 Reade Maurice
83 Baker W. G.
85 Whitfield Frank
87 York Thomas
89 Barrett William, miller
Munni street
91 Mason John W.
97 Hyndes W. N.
99 Myers Mrs. Hannah
101 Morris William
103 Miller John
105 Eadie Charles
Leahey James M.
109 Brown George
111 Henstridge William
Harvey William
115 Hewett Jas.
121 Elliott Robert
123 Dubois Herbert A.
125 McGregor Mrs. Eliza
127 Wright W.
129 Lance George W.
131 Lucas Alfred
133 Hutton Mrs. Lucy
139 Reid George
143 Pearce William
l45 Wills William H.
147 Marsh Wm. J.
149 Milne William
151 Timmins W. E.
153 McEwen James
158 Morelli Henry
169 Garwell Mrs. Mary
169 Purss John
171 Eggleton Mark
173 Scanlon Mrs. E. M.
175 Union inn-Claude E. Levan
Knight street
(For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side
Church to Stephen street
Hordern street-Egan street
2 Slater William S.
Cohen and Co., bottle collectors
O’Connell street
South side
Hordern streetEgan street
1 Woolley J. H., fuel merchant
3 King Bros., coachbuilders

Watkin Street-East side
172 King street to railway
2 Jackson Mrs. E., midwife
2 Watson C., dentist
4 Stead Luke, bootmaker

6 Hunt William
8 Worrill Jos., machinist
10 Davies H. G.
12 Van Dam Henry
14 Smith Mrs. Julia, midwife
16 Matheson A. E.
18 Fraser John W., com. traveller
20 Wellington William J.
22 Weeks Mrs. E. A.
24 Richards Mrs. C.
26 Wainwright Mrs. Alice
28 Da Silva Robert A.
30 Swain Mrs. E.
32 Wolstenholme Joseph, teacher of
pianoforte
34 Tween Mrs. Maria
36 Williams Thomas
38 Green James
40 Terry Albert
42 Maher Mrs. E. J.
44 Spicer John
46 Richmond Malcolm
48 Esther Mrs. Eliza
Wilson street
52 Leonard Mrs. F.
56 Jenner Robert H.
58 Richard Emil
60 Harrison George C.
64 Henley Robert
66 Booth William
70 Watson D., clerk of works
72 Taylor Richard
West side
1 Lorking Mrs. S.
3 McHogue James
5 Carter Mrs. Augusta
7 Bertram L. B., conveyancer and so-
licitor
3 Townsend Ernest
11 Robinson Mrs. Alice
13 O’Neill John
15 Pugh G. M.
17 Holt J.
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Kelligrew J.
27 McCardell John
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Simmons John H.
33 Lloyd Frank.
35 Ikin Mrs. Emily
37 Wood Henry A.
39 Davis E. J., engineer
41 Bailey John C.
Gaw Ernest
43 Thornborrow George
45 Hannigan G. W. P.
47 Shaw Thomas
49 Spilline Thomas
Wilson street
51 Scarr William J.
53 Jeffreys Mrs. M.
55 Wood Fred E., solicitor
61 Bucknell Mrs. F. M.
67 Furley E., J.P., journalist
69 Gawthorpe Frederick
73 Dawson John W.
75 Dunn Mrs. E.
77 Kelley George
79 Fayle E. G.
81 Hastings T. J.
83 Riches Henry C.
85 Sutherland Mrs. A.
87 Meade Peter
89 Hudson Charles, teacher of music

Wellington Street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 McIntosh James C., builder
5 Durham David
7 Gough Charles
9 Lavers Henry
11 Byrne John J.
13 O’Hara Mrs. Emily
15 Gough Arthur

17 Le Brant William carpenter
Presbyterian Church
Lennox street
21 McDonnell Miss B.
23 Low Herbert
Kent lane
25 Godfrey William
27 Thomas Thomas
37 Everist George L.
39 Heaton Samuel J.
41 Reed Mrs. M.
43 Prince Thomas, agent
Albemarle street
45 Rogerson Miss, storekeeper
49 Chaffer P. E., ivoryturner
Fitzroy lane
51 Jenkins John W.
53 Binskin Edward
55-57 Wotton J., fencer
59 Colling Thomas
Colling A. W.
61 Marland John H.
63 Macken P. J., dray proprietor
67 Grimshaw Mrs. H.
69 Chantler Mrs. C.
71 Kell William C.
73 Sandiford Horace
77 Brine Mrs. Mary
79 Leddy James
81 Waugh A.
83 Young Robert
85 Simmons Mrs. Lottie
87 Thompson William
93 Crawley Mrs. C.
Land’s lane
95 Patterson Allan
97 Maling Thomas
99 Mewkill William
101 Bragg James
West side
Bedford street
16 Friedenreich L., baker
18 Goslett W. B.
20 Taylor Mrs. A. N. boardinghouse
22 Wall William C.
24 Sergeant Mrs. Mary
26 Stonier William
Lennox street
28 Slattery Very Rev. Dean
Kent lane
32-34 Stonier Miss A.,”Wellesley
College”
Albemarle street
62 Fleming William
64 Garner William G.
Young lane
68 Dyer Francis, postman
70 Fryirs Thomas
72 McCarthy George
74 Roach John
76 Horan Mrs. Ellen
78 Marshall John
80 Egan Miss E., storekeeper
82 McDonald W. J.
84 Denham John, carpenter
86 Wilson Mrs. Mary
88 Johnson Samuel J.
90 Yates William
92 Taylor George J.
94 Bagot George W.
98 Crocker Charles

Wells Street-North side
King street to Edgeware road
1 Barrett William
3 Hamilton A. A., “Manfred”
5 Chater Edward
1 Edwards Arthur
9 Young Charles J.
11 Murray Mrs.
13 Stewart Kenneth
15 Tye F.
17 Rowlands Frederick
19 Pascoe Thomas
21 Ryan Isidore


WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office:810-2 George
Street South. ‘Phone 726)

POCKET FILLERSANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Wha NEWTOWN. Wil 449

23 Howe Thomas
25 Horgal William J.
27 Lee Henry
29 Quinn Mrs. Ellen
31 Adams James
33 Barton Charles, carpenter
35 Lance Albert
37 Bedford Arthur
29 Levi Myer
41 Nimmo Thomas
43a Stock John. H.
45 Pardon George W.
47 Duckworth Edward
49 Cashman Mrs. W.
51 Woodruff Herbert J.
53 Catford Charles
55 Bailey Harry W.
57 Ives William
57a Simpson Alfred
59 Brown Frederick E. C.
59a Winning Wilfred R.
61 Morrison John
63 Moore James
65 Brown Arthur
69 Toovey Frederick
71 Evans George
73 Jacobs Edward
73a McIntosh John A.
77 Bullock Frederick W.
79 Arnott David M.
81 Cannon Adam N., grocer
83 Child Thomas
85 Brunt William, packer
87 Stalgis James
Pearl street
89 Eldershaw Archibald
91 Cosgrove Mrs. Judith
93 Thomas Alfred
95 Bowman Thomas
97-99 Morris George
105 West Albert
Commodore street
123 Connolly John
125 Amos Thomas
135 Woodcock William
139 Wilson J. M., builder

South side
2 Adelide William, “Hygeia”
4 Bourke Richard, “Daphne”
6 Shorten S.
10 Willard Alfred H.
18 Thorne Charles, “Gladstone House”
20 Ives Sydney
22 O’Dea John H.
24 Evans David
30 Cox William, J.P., “West Lynne”
34 Cuddeford Mrs. J. M.
36 Morris David
38 Wormald Albert E.
40 Worall George
42 Brice Frank
44 Swinbourne Charles F.
48 Sparks Walter J.
50 Vranick Joseph
56 Lappan David
58 Enfield Andrew
62 Martin Thomas
64 Spence-
68 Houghton James R.
70 Thomas Oscar B.
72 Doherty –
74 Stroud Alfred T.
76 Eldershaw Mrs. Francis
John street
90 Dunnion Thomas
104 Davey George H., “The Priory”
106 Borland Andrew
108 Humphry Henry R.
112 Fenning Mrs. Teresa
118 Gooding John
120 Chappel Henry
122 Beattie Alexander
124 Dawes Edward S.
15

142 Abel Arthur
144 Maidment William G.
146 Fox Montague
148 Hodgson-.
l52 Walker S. M.

Whately Street
Off 242 King street north
2 White Mrs. Harriet
4 White Thomas
10 Winslow John
12 Wylie Benjamin
14 Ford Edward
16 Griffiths Albert
18 Smith Louis
Webber Alfred W., wheel manufac-
turer and wheelwrights’ timber mer-
chant

Whitehorse Street-East side
Newman to Norfolk street
2 Proudfoot Mrs. E.
4 Weekes Francis, farrier
6 Newland Alfred, carpenter
8 Hunter Henry
14 Foster Hiram
16 Larsen Mrs. Mary A.
18 Riley Mrs. Agnes, grocer
18 Williamson Magnus
20 Cassidy Hugh
22 Taylor John
Gibbes street
26 Hunt William, “Keynsham”
West side
George street
5 Martin Sid
3 Symons Frederick
Cullen William

Wilford Street-North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace
South side
2 Cochrane Robert J.
4 Woodfield Walter
6 Morrison Mrs. F.
8 Rooney James
10 McQuade Mrs.
12 Pettit Mrs. C. H.
14 Buckley John
16 King P. J.
18 Long Thomas
20 Wibel Leo
22 Taylor John S.
24 Hallen William
26 Wildman, Charles
21 Vere George
30 Scrogings Frederick
34 Abbott John
36 Whitley James
42 Wren Mrs. S.
44 Hall Mrs. Janet
46 Mulhall Miss T. W., laundress

Wilson Street-North side
King to Forbes street
Erskineville road
16 Morris Richard
18-20 Williams and Edwards, saddlers
22-28 Gommesen J. and Co., engineers
and importers of dairy machinery
Boots and Gommeson, stables
36 Cleary Mrs. K.,electrical and
surgical belt maker
38 Hack C. J.
40 Iggleson William
42 Callaghan Joseph
44 McDonald A. J.
46 Chaulker Frederick
48 Powell John
50 Webber H.J.
52 Bull T., sawmills
Chaffer P. E., ivoryturner
60 Summers Henry
62 Whiting Rowland

64 Grey Miss Louisa
66 McIntosh James
68 Dobie John
7l-72 Greenwood and Sons, produce mer-
chants
78 Harris Rowland
😯 Daley Thomas
Brown street
82 Dixon Richard J.
90 Adamson George
94 McNamara David
96 Bardsley Joseph W., tinsmith
98 Davis Mrs. Ellen
100 Hill Mrs. Emma
102 Fletcher Mrs. H.
104 Townsend Adolphus
106 Murray Mrs. Matilda
Watkin street
ll0 Osborne Alfred E.
112 Meyer Henry
114 O’Brien William
116 Monk Edward
118 Porter Arthur C.
120 Rieck Herr A., music teacher
Bucknell street
132 Land William
Burren street
138 Glencross C. & Sons, carriage
builders
140 Stretton Mrs. L.
144 Ireland Frank
143 Murray John
Fitzroy street
186 Liber Thomas
188 Pimm John
192 Mitchell Mrs. Clara
190 Shaw R. C., bootmaker
202 Thruchly Thomas S.
210 Jarman James, baker
Queen street
212 Dean Herbert
214 Cohen Lawrence
216 Beer James
218 Gleeson Phillip
220 Hopwood Joseph

South side
Baldick E. A., timber merchant
Crook C., watchmaker and jeweller
Hatte C. G., stables
Erskineville road
17 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
23 Cook Mrs. Isabella
25 Sutton William
27 Forbes John
29 Butt Charles
31 Gommesen Joseph, engineer
33 Nathaniel John
35 George E. A.
37 Vass Mrs. Isabel
39 Ambrose John
41 Elliott John
43 Pepper Samuel
45 Stapleton J. J.
47 Reynolds Harry
53 Lilley Alfred T.
55 Pinch William
59 Nicoll George, compositor
61 Prince Ernest
63 Woods Frederick
65 Williams Thomas
69 Paish Frederick
Latter Day Saints (church)
71 Oddfellows’ Hall
73 Wheatley H., carpenter
Burton Miss, private school
75 Williams Arthur J.
77 Marie Madam C.
79 Fowler James A.
81 Mulchin Patrick
Brown street
85 Molesworth Edmund W., Custom
house agent, “Atherstone”


WOOD & COMPANY’S ASSISTANTS ARE THE MOST EXPERIENCED IN THE TRADE. SYDNEY.


ANTHONY HORDERN & SONS, ONLY UNIVERSAL PROVIDERS, SYDNEY.


450 Wil NEWTOWN. Yar

Wilson street continued-
93 Naylor Edwin P.
95 Baker William F.
97 Burton Herbert
99 Holmes Alfred
101 Golby Mrs., dressmaker
103 O’Flannigan Miss E., teacher of music
105 Henninges Henry, baker
Watkin street
107 Lonergan Mrs. M. J.
111 Hodden Mrs. Annie
113 King Mrs. W.
115 Finnigan John
117 Lutton William, ironfounder
119 Mathews S.
121 Goold Mrs. Alice
Burren street

143 Helsby Thomas Charles
145 Finkinagle —
147 Reid William
149 Ashe Horace
151 Langley —
153 Landers S.
155 Bloore Herbert
159 Kent William, stovemaker
l61 Owen Richard Albert

163 Parker R. E., confectioner
Pine street
165 Bloomfield Mrs. Eliza
167 Tremain Alfred
167 Anderson Edward H.
177 McDowell William
179 Barncastle John
181 Dodman Arthur
187 Rhodes Benjamin, grocer
Randle street
189 Grant Charles
19l Carter Albert, grocer
Coote Mrs. F.
193 Logan George
195 Davidson Frank, enginedriver
197-99 Gissing Bros., glass merchants,
painters, and contractors
201 Hill David, general dealer
209 Helsvy Thomas
Holdsworth street
213 Dennis Simon
215 Cowie John
219 Lee John E.
221 Ross Mrs. T.
223 Miller Andrew
225 O’Brien Mrs. L., costumiere
227 Sims Mrs. Fanny
229 Gray Miss E. C., private school
Webb William
(For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side
Off Bucknell street
Hornby William, fuel merchant
Jenkinson Robert, “Deverstone”
1 Gendle Mrs. Ada
3 Garton Samuel
5 Lock William
Gleeson John, “Meastone”
9 Alger Frederick J.
11 Benson Alfred
13 Hornibrook Mrs. Ann
North side
2 Dwyer T.
4 Whinton Mrs. Ellen
6 Johnson Charles
8 Farrell Mrs. Elizabeth
10 Barr William
12 Ross Mrs. M. A.
14 Jeffreys John, upholsterer
18 Draper Mrs. M.
18 Bryan John
20 Goldsmith J. V.
22 Burton P. J.


WOOD & COMPANY:THE FUNERAL DIRECTORS OF N.S.W.: SYDNEY. (Head Office: 810-2 George
Street South. ‘Phone 726)