ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters: and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 13th December, 1862.

Area – 480 acres.
Number of assessments – 5, 338.
Assessed Value – 170, 974.
Number of houses – 1, 968.
Miles of streets – 23.
Annual rental – 186, 691.

Estimated Capital Value of all Rateable Properties – 3, 170, 556.

Council Chambers – Town Hall, King street.

Office hours – Daily, 9 a. m. to 1 p. m., 2 to 4 p. m.; Saturdays, 9 a. m. to 1 p. m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR-

John Salmond, J. P.

ALDERMEN

James Fallick, J. P., M. L. A.

Charles F Ibbotson

Henry N. Howe

J. F Smith, J. P., M. L. A.

James Abigail. J. P.

J. R. King

Robert Elstub

John Archibald

Frederick Jones, J. P.

John Salmon, J. P.

Wm. Rigg, J. P.

Harold T. Morgan, J. P.

COUNCIL CLERK

Archibald Mackintosh, J. P.

JUNIOR CLERK

T. A. Tester

TREASURER

J S. Ranclaud

AUDITORS

W. H. Cadogan and W. Marshall

OVERSEER OF WORKS

Robert S. Young

INSPECTOR OF NUISANCES

F. G. Tuck

REGISTRAR OP BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS

A. C. Newman, Mary street

CHIEF BAILIFF

Sargant Nathan

CARETAKER

Joseph Brown


414 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street-East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street-Oxford street 44 Lidbury Charles, “Wendover” 38 Binskin Henry, enginedriver Wellington street-Regent street 34 Howard and Williams, butchers 30 Williams Henney 28 Burridge Francis 26 Jones Mrs. A. 24 Wattman Mrs. Mary 22 Lloyd Robert 30 Hanlon George 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 6 Gibson Thomas, bootmaker 4 Bailey Mrs. E. 2 Booker Robert West side Baltic street 37 Dam Rev. T. W. (Presb. ) 29 Babies’ Home, G. E. Ardill director Oxford street-Wellington street 25 Stammers Edward G., milk vendor Regent street 23 Leininger William, baker 21 Carlisle Castle hotel-Henry C. Wortley 19 Collins William, tailor 17 Murray Charles, bootmaker 15 Hanley W., confectioner Denison street 9 Walsh Miss E. J., draper 7 Baldick James, blacksmith 5 Elliott Mrs. E., dressmaker 3 Fernon J. F., van proprietor
——–
Albert Street-North side Bedford to Trade street Poole George Heffernan Richard 25 Noble Thomas 27 Howell A. J. 29 McIvor W., tailor 31 Cook Silas K, printer 33 White W. 35 Lowry Patrick 37 Parkinson Alfred 39 Wilson Thomas 41 Ryan T. H. South side 12 Best Mrs. Eva A. 6 Smith William Alice lane
——–
Alice Street-North side King street to Edgeware road The Peacock Jam Co. – Edwards and Peacock, proprietors Watson L., “Clifton Cottage” 11 Douglas George, boot manufacturer 17 Brailey Ernest 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J. Off-21 Gore J. 23 Moon James 25 Morris Thomas 27 Logan Mrs. M. 29 Hicks G. F., engineer 31 Woodroffe Harry 33 Brand Henry 49 Danaher David
51 Norwack Julius 53 Stalgis S. 55 Hoffman William 57 Cremen Mrs. B. 63 Adams George T. 65 Perrow Mrs. C. M. 67 Armour David 69 Cooper Arthur, butcher Off 69-Cremen Christopher Souter Geo., contractor, “Lindaglen” Tranmer James, “Graceglen” 83 Austin G. S., “Glassnock” 87 Stuart Mrs. J., “Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson Thomas J., “Steelhurst” 95 Whitley Henry 101 Murray Mrs. Elsie 103 Roberts John 105 Revell A., fuel merchant Clara street 107 Felton William, grocer 109 Williams John 111 Jelly Henry W. 113 Vicery George 115 Deaman Thomas, dray proprietor 117 Douglas Frederick 121 Scott James 123 Elliott John 125 Osborne Thomas J. 127 Austin H. 129 Bell Thomas, stonemason 131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Collins Walter 139 Hall William J. 141 Vermish Leopold

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 415

SURCEASE OF SORROW IN ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Ang NEWTOWN. Aus 415

143 Cornwall H., mason 145 Parker Mrs. 147 Cox Samuel 149 McEnernay Oscar 151 Bennett Leslie 153 Barker Percy 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Da Silva Louis 161 Bennett Charles 163 Hayes Mrs. G., confectioner 165 Kuhn William 169 Meyer Gustave F. 171 Cubis Edwin 173 Graham Robert Alice avenue 175 Harvey Mrs. E. 177 Watt James 179 Brand Robert 183 Harmer Mrs. E. South side 4 Ogden Peter 18 McRoberts Charles E. 20 Sherer A. G. 22 Anderson Harold W. 24 Meredith William 28 Rose Mark 30 Wileman J., J. P., estate agent 60 Konig F. and Co., condiment manu- facturers 62 Deacon Edmund W., J. P., insurance adjuster 64 Booker J. H. Evens, broker Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin Peter 78 Stuart Mrs. 82 Bivine Alfred 84 Pountney Samuel 86 Wheeler Charles E. 88 O’Donohue John M. 92 Bennett Thos. A., mechanical engineer 94 Douglas Henry, carpenter 100 Roberts H. J., “Dalmeny” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Vidler John 108 Anderson Peter 110 Taylor John 112 Goodwin William 114 Ferguson James 116 Moore Albert 118 Rodda Alfred Hawken street 120 Cooper Jobs, van proprietor 122 Wynn William 126 Sarson William Barlow Mrs. F., “Garnet” Kelso John, “Sapphire” McKenzie David, “Ruby” Pinnington Thos., “Pearl” McCloud Mrs. M, “Emerald” Mason John A., “Diamond” Carney Joseph J., “Amethyst” Metters F. and Co., stove and range manufacturers 160 Burrows J. F., compositor 162 Patterson Mrs. M. A.
——–
Angel Street-East side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Tyrrell A. 8 Norris Rodney 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 McGrath James 24 Williams Mrs. S. 26 M’Intyre Charles, carpenter 30 O’Brien Martin 32 Brown William
34 Ouley Edward 36 Mulligan Edward 38 Stone Henry 40 Craig Lindsay T. 42 Piddington Edward 44 Dewhurst Alfred 46 Cyfer David 48 Dimmick Thomas 50 Dotson Mrs. Eliza 52 Fulljames Richard 54 Fletcher Alfred 56 Duthie Joseph 58 Kimber William 60 Jones Arthur E. 62 O’Connor James 64 Kale Patrick 66 Andrew P. H. 68 Walker Edward 70 Baikie James Gunn 72 Harper Alfred 72½ Archibald William Harold street 76 Downey Robert 78 Hunt Mrs. M. Munni street 84 Grant Mrs. Margaret 86 Atkinson Mrs. S. A. 88 Jope Herman 90 Browning John 92 Stockham Anthony 94 Judd Tom J. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson James Iredale street 102 McInerney Michael Abel and Co. ‘s stables West side Newman street 1 Redwin Thomas 3 Reid Cearles 5 Swinbourne C. 9 Hogan John 11 Reynolds W. H. J. 13 Swift George 15 Paterson Allan 17 Sheffield Mrs. 19 Collett George 21 Devine Edward 23 Mole Alf. 25 Russell Mrs. R., grocer Norfolk street 29 Redwin John, builder 49 Ri6e William M. 51 Mount Mrs. M. 53 Lord J. S. 55 Industrial Hall St. John street Abbott Thomas, “Gertrude Cottage” Bridge Charles, “Edith Cottage” 102 Kenny Mrs. M. 111 Cook Alfred 113 Farley Charles J. 115 Field Henry King street
——–
Augustus Street-North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Bourke D. A, printer 45 Peak Henry 43 Peak and Co, fuel merchants 43 Murden John 39 Bruce Mrs. Jessie 37 Gilbert James 35 Russell David 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Robert 23 Floyd Joseph 21 Blackhall George 19 Gough Robert 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Jolly Henry
5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Simon J. D., school teacher 28 Cadman Mrs. P. 26 Dean Mrs. Frederick 22 Dilworth William 20 Ible Joseph 16 Thompson Thomas, miner
——–
Australia Street-East side Town Hall-King to Bishopsgate street Bank of Australasia (branch)-J. S. Ranclaud, manager Newtown Police Station-W. R. El- liott, inspector Newtown Court House – W. Carson, J. P., C. P. S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H. A. Ledger, J. P., Assistant C. P. S., Electoral Register 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-J. Graham, officer in charge 5 Graham John 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-William Wait Lennox street 23 Willey Frank, fuel merchant 25 Willett A. Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Joyce James Fenelly Edward 33 Bryson Mrs. A. 35 Evans Mrs. Sarah 43 Cooper Percy E. 47 Crozier G. F., painter 51 Wellington W., bootmaker 51 ANDREWS T. AND SONS, Undertakers and Monumental Masons – Tel. 155 Newtown and Railway st, Rookwood 53 Rudd William 53 Watson C., dentist 57 Cousins Enoch Primitive Methodist Church 65 Graham Mrs. B., confectioner 67 Perry Edward 69 Dauis William D., coachbuilder 73 Wade George 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins John, 83 McLerie John, bootmaker 85 Jones W. R., 87 Weigand Adam 89 Binskin Leonard 91 Thornton George Federation road 95 Shaul George, van proprietor 117 Mitchell Henry 123 McPherson T., fuel merchant 125 Smith Louis, coachbuilder West side Alton lane 2 Marshall W. and Son, house and land agents Henry Phillip 4 Elyard Miss E., costumier 4 Shaw Herbert, solicitor 6 Chamberlain William 8 Carlyle Mrs. E., dressmaker Lander W. H., solicitor 10 Larkin Edward 12 Bohrsmann Aubrey, dentist 14 Austin William J. Abigail J. W., solicitor 16 Norton Thomas 18 Herbert John G., solicitor 20 Miller Mrs. F. 22 Robertson Allen

WOOD & COMPANY: CANNOT SAY EVERYTHING IN A LINE – CONSULT INDEX TO ADVTS. SYDNEY


Page 416

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


416 Ayl NEWTOWN. Buc

Australia street continued Cromwell H., solicitor 24 Joyce James 26 Allen Thomas 28 Collas F. 30 Beattie Miss M., costumier 32 Martin Walter 34 Robinson Peter 36 Smith Angus 38 Wood Herbert, hairdresser 40 Hodgson Mrs. M. T., confectioner 42 Smith Henry, bootmaker 44 Green William T., fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Banks William H., grocer Lennox street 48 Turner Walter H. Kent lane Public School-Miss Tynan, mistress Campbell’s lane 58 Lawrence F., house and estate agent 58½ Green William, greengrocer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Rigby James, bricklayer 82 Bohrsmann John M., draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 86 Terry William H. 92 West William S. 94 Sayers Charles, van proprietor 96 Askew William, Tan proprietor 98 Wallace J. 100 Morris Charles R. 102 Crighton Charles 104 Roddan Mrs. J. 106 Bray Walter, carpenter 108 Daley Mrs. Marie 110 Warr C. W. 112 Fisher William 114 O’Neill Miss J., grocer Land’s lane
——–
Aylesbury Street Off Missenden road 3 Hard F. E, cordial manufacturer 20 Colley John J.
——–
Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 Gill Mrs. A. 4 Wildman John R. 6 Ross James 8 Macintosh Mrs. 10 Devine Albert 12 Grainger John 14 Campbell Robert 16 Eland William 18 Wilson Mrs. K. 20 Wheeler Joseph 22 White Henry 24 Jarvis James 26 Moran Mrs. Jane 28 Devine Mrs. Sarah 30 Thomas John Short street
——–
Baltic Street-North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Deacon William 7 Philpot Thomas 17 Burkitt H. Campbell’s lane 19 Mason Mrs. Emily 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School- Sister Aloyisus, head teacher 39 Setchell Edward 41 Cooper Matthew J. 43 Rutlidge Rupert 45 Croke Mrs. M.
South side 30 Phegan Francis 40 Cockerell Mrs 42 Miller William, “Harcourt” 50 Stanton Alfred 52 Groves George, compositor 54 Jones William, quarryman 56 Bray George
——–
Bedford Street Town HallKing to Kingston road Town Hall – A. Mackintosh J. P., council clerk; Frederick G. Tuck, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 Achesou A., news agent Lincoln Thomas, farrier 3 Banner J. E., tobacconist 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Bros., coachbuilders Denison street 15-17 Broderick Miss B., grocer 19 Melville Alexander 21 Richards Peter 23 Street Albert 23 Williams Thomas 25 Jackson Mrs. M. 27 Bottom John T. 29 Pearl Walter, artist 31 Mitchell James 33 Barrett Roger 35 Annan John, grocer Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R. C. ) – Very Rev P. Slattery St. Joseph’s School (R. C. ) – The Christian Brothers 65 Beer Oharlns H. 67 Gibbins Martin 69 Low William 71 Letton William H., dentist 73 Byrne Thomas E. 75 Simpson John Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 131 Walch Daniel 133 Wasson William T. 137 Crimston Mrs. E. 139 Fenton Lionel G. 141 Croft William 143 Liddell John, plumber 147 Shaw Edward 149 Fleury Joseph L. 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason
——–
Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Stratford Mrs. A. 32 Gamble John 33 Robinson Benjamin 28 McIndoe John 26 Hill Rowland 24 Pryce N. C. W. 22 Sinclair Thomas 20 Pike William, contractor 18 Whately Sidney H. 16 Louche John H. 14 Nutall Thomas 12 Moore William R. 10 Burke T. J. 8 Morris Percy 4 Judson Sidney E. 2 Atkinson Edward North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” 19 Smith Alfred J., “Louisaville” 17 Dick J. L. 15 Brown Thomas G. 13 Gow Robert T. 11 McLardy William
9 Gilbert Albert
——–
Bishopsgate Street-South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. 4 Hanshaw Mrs. M. Denison street-Regent street- Wellington street 6 Ewin William 8 Dearing Edward 10 Read Francis 12 Lewis Mark 14 Kelly James 16 Lane Mrs. A., laundress (For North side, see Camperdown)
——–
Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Sharp Mrs. A. 0. 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 14 Best William, “The Towers” Stokes Mrs. M. Little Queen street 30 Simpson Mrs. H, Free Kindergarten, “Victoria Lodge” 46 Emanuel John 48 Johnston Robert 56 Old Trenham North Newtown Public SchoolWm. Jones, head master 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Austin Alfred 68 Deacon Alfred 74 Johnston James, “Antrim” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Kent Joseph W. 98 Foott Mrs. Teresa J., boardinghouse 100 Cox John 102 Levy H. G. 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. 108 Platt Mrs. A., midwife 110 Crocker H. J. 112 Bourke James (For North side, see Camperdown)
——–
Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co., Ltd. 8 Salvation Army Barracks 12 Benjamin Albert S., “San Francisco” 16 Scott Robert 18 Connell James E. 20 Darke Solomon 22 Chew Mrs. Rose 24 Norton Mrs. Mary Wilson street 28 Browne Hilton 30 Boothman William 34 Grinton James 36 Lindsay George 38 Haddon Joseph 40 Edwards H. L. 42 Taylir Walter 44 Morrison Walter 46 Little Henry S. West side 1 Murphy John 3 Garvan James 5 Bellemey R, T., chemist 7 Gatland Miss E. 9 Barber Alfred, painter 13 Salmon John, plumber store 15 Lawson Ernest
——–
Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street-Yaralla street 2 Hornby William, fuel merchant 6 Triggs Mrs. E. 8 Hughes Samuel W. Hughes R. L.

WOOD & COMPANY: the funeral directors of N. S. W.: (Head Office: 810 George Street South. ‘Phone 725) SYDNEY.


Page 417

THE BEST OF EVERYTHING AT ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Bur NEWTOWN. Gam 417

12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 16 Lavvet John B. 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 20 Warren William 22 Condran Michael 24 Hunter David 26 Weinz August, fuel merchant 32 Northcote John, saddler 34 Wiseman Frederick, carpenter 36 Mitchell Alexander F. 38 McInnes Finley 40 Morrison James 42 Smith a 44 Newton John, fireman 46 Russell George 48 Swift William West side 1 Hawes George, brushmaker 3 Falconer Miss, dressmaker 5 Hill Charles, bootmaker 7 Gilfillan John 9 Charman Charles 11 Bishop James 13 Triggs Sidney A. 15 Maguire Michael P. 17 Sutherland William 19 Fitzgerald Michael 23 Wright Mrs. S. J. 25 Outlaw William 27 Williams Thomas 29 Barker Clarence 31 Montgomery John 33 Garter Robert 35 Stiffe Thomas 37 Townsend George H. 39 Lainson George 41 Nelson William 45 Fletcher Henry A. 47 Smith William J. 49 Weekes William 51 Cleland James 53 Monigan Mrs. E. 55 Byron John 57 Davis Henry 59 Castle James
——–
Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Copeland Henry, J. P., “Yarraville” Daly J. E. O., stock and sharebroker Daly E. Newton, “Twickenham” Wilson street Eyre Stephen, “Norfolk Villa” Heiron Walter, billiard table manufac- turer, “Woodbine” East side 2 North George 4 Robey L. 6 Cropley William, builder 8 Cashin Joseph 10 Steele M. M. 10 Adlard Robert 12 May Charles 14 Wilson Mrs. Emily 16 Clarke J. W. R., J. P., “Chipley” 18 Brisbane John 20 Horsby Lester 22 Heness Albert C. 24 Coombes Owen 28 Higgs Roderick 30 Snudden William 32 Gwynne Patrick 34 Lindsay Robert 36 Muston A. E. 38 Lee Frederick H. 44 Slade Harold Macdonaldtown Station-G. S. Hodg- kinson, stationmaster
——–
Cambridge Street-East side Enmore read to Liberty street 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 14
33 Griffiths Percy, “St. Albans” 35 Smith James, “Covehithe” 37 Noakes Vivian 39 Knowles Frank 41 Walker George, “Glenelg” 43 Lyons Mrs., “Loretto” 45 Ayres Edgar, “Henley” 47 Edwards John, “Ventnor” 49 Cunningham Wm., “Wyrallah” West side 18 Cohen Moses 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow William, “Clifton” 26 Villiers Mrs. E. 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.
——–
Camden Avenue Off Camden street 1 Donohue Thomas 2 Mullins John 4 Gillham Mrs. M. 5 Davis William
——–
Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road- Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Burgess Edward A., “St. Ives” 5 Cameron Ewen, “Clifton” 7 Kershler William, “St. Elmo” 9 Wright R. P. 13 Biggs Arthur 15 Sheals John, van proprietor 17 Wright Robert 19 Thorburn Jack 21 Lowndes Mrs. 23 Monteith Andrew, sen. 27 Chaffey Henry 29 Nicholls John 31 Richards Austin Hunter Henry 33 Taaffe William 35 Chantler Richard, irondresser Ferndale street 41 Shinnack Arthur 43 Murray Thomas 45 Guerin Joseph 47 Keyes William, watchmaker 49 Best Arthur 51 Payne William 53 Assender J. J. 55 Poulton Frederick L. 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street 59 Woolmer Walter, “Como” 61 Ranshaw William J. 65 Brazier John 69 Smith Thomas G. W. 71 Deacon Mrs. M. 73 James Thomas C., carpenter 75 Lane Mrs. Ada 77 Bentley Thomas 79 Chapman Thomas 81 Paton Archibald 83 Eadie Mrs. Margaret 85 Bright Mrs. Julia 87 Brennan James 89 Roberts Henry Short street 91 Grimston Alfred J. 95 Neal John T., J. P., accountant Edgeware road South side 2 Bruce Andrew 4 Shannon Thomas 6 Cochran James Peacock’s Jam Co., Ltd Camden avenue 30 Anderson Frank 32 Fletcher William, engineer 34 Noaks Herbert 36 Goodin William
38 Forbes John 40 Burns John 42 Johnson John 44 Starmer Walter 46 Gemmell William, draughtsman 50 Alexander Robert 62 Keane Sydney 58 Dalton George 60 Stevenson Robert 62 Murphy Henry 64 Cummings Charles 66 Schabel Fred. J. 68 Phillips Mrs. E. 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Monteith Andrew, jun. 78 Payne Otto 84 Dessaix Andrew, “Greta” 86 Bell George, “Dubbo” 88 Dobbie David, “Kiama” 90 Singleton Joseph, “Bulli” 92 Fry William, “Cobra” 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Frazer Alexander 100 Reardon Mrs. 102 Senior L. 108 Bell Robert, cab proprietor Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 Lewis John 114 Hogan J. W. 116 Potts Albert 118 McCaskie James T. 120 Robinson Alexander, watchman 122 Euston Neville 124 Nelson John T. 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. 132 Toogood John 134 McIntyre A. T. 136 Elphinstone William 138 Smith David 140 White Edmund J. 144 Brennan James, fuel merchant 146 Feakins Thomas 146 Wright William C. 148 Sutherland Alexander, carpenter 154 McCloud Alexander 156 Brown Archibald 160 Hilton George 162 Gould Alfred W., carpenter Prince street 172 Shadlow Edward J. 174 Harrison W. 178 Butler Thomas
——–
Campbell Street-North side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 4 Shearsby Charles 8 Stretton Henry B. 22 Minns Alfred 24 Brooker Edward 26 Phillips Arthur, woodturner 28 Byrne John 28 Fowler and Toll, woodturners 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walker Everard Mayne 36 George Adam 38 Hovangdan Thomas 44 Newell John 48 McArdell Terence 50 Wilton William J. 52 Boyle Mrs. 54 Sargent Nathan 56 Howell John W. 66 Conrad Gustave 68 Hart Mrs. T. 70 Carney Thomas 78 Lilley Joseph 80 Grant John 82 Heydon Phillip

WOOD & COMPANY: fifty years experience-nearly fifty thousand interments. SYDNEY.


Page 418

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


418 Cav NEWTOWN. Com

Campbell street continued 84 Simpson Mrs. H., school teacher Little Queen street South side Missenden road 11 Cullen Edward 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Shipley Miss M. 15 Mannell Mrs. E. 25 Pitfield Alfred 27 Wright James 29 Wing James 31 McGill Mrs. Annie 33 Gordon James 35 McCubbin Jack 37 Haynes Miss J. 39 Tornquish J. A. 41 Litttejohn Robert 43 McGilchrist A. Elizabeth street 45 Foss John 47 Cooper E. A. 49 Rayner George 51 Powditch Mrs. E. 53 Smith Frederick 55 Smith Mrs. K. N. 57 Phillips Walter 59 Chapman F. 61 Burke Mrs. M. A. 63 Bust Frederick 65 Egan Mrs. 79 Hodgkinson Thomas 89 Barnsley Mrs. Jane 91 Barnsley John 93 Ward Patrick 95 Guinand Oscar 97 Rafferty Richard 99 McNeill James 101 Millington Alfred 103 Densley Charles 107 Sparkes A., tailor 109 Raymond William 111 Tidyman Mrs. S., boardinghouse 113 Langby Mrs, B. H. 115 Monagle Mrs, Mary 117 Humphries Mrs. M. A. Little Queen street 119 Boyce Mrs. M. 123 Wyles Mrs. M. 125 Gleeson Mrs. Mary
——–
Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street Verrall A. and Co., blacksmiths and coachbuilders 29 Brown Mrs. Annie 29 Brown William, van proprietor 31 Hosie W. H., “Roslyn” 33 Henningham A. W. South side 2 Berry Mrs. M. Buckworth Mrs. M. 4 Booty Charles John, “Strathmore” 6 Michelson Michael B., “Nowra” 24 McNaughton C., “Carlton Villa” 26 Murtagh Patrick J, “Monaro” 32 Cozen Percy Arthur 34 Mullins Elliot 36 Bedford John M., contractor (For continuation see Petersham)
——–
Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Taylor Mrs. Shorrocks Thomas 6 Hutchings James 8 Harvey James 10 Curry T. W. 12 Cunningham George 14 Smith James 16 Beach Richard 18 Hartley Barnard 20 Jenkins Arthur 22 Parker Carlisle, van proprietor
26 Doherty D.
——–
Charles Street-South side London to Phillip street 32 Nagle Mrs. G. 30 Walker George 28 Giesin Frederick W. 26 Rooney Patrick, H. M. C, “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Hunter John 18 Mayo Mrs. Elizabeth McClean Mrs. E, teacher of music Strong Valentine, “Orotava” Robson Mrs. H., “Arcadia” 10 Paton John, “Rialto” 8 Mortley Sydney 6 Ross William 4 McMahon James 2 Porter Edward G., contractor North side 27 White Alfred 25 Riley Charles H. 23 McCann James 21 Hurcombe A. G., clerk 19 Moymow Mrs. Sarah 15 Finagan John P. 13 York Mrs. Anne 11 Eyles James 9 Hardman Richard 7 Gale William J. 5 Peak William 3 Bailey James J. 1 Johnston Mrs. M., grocer Augustus street
——–
Church Street-East side King street to Camperdown boundary 1 Crook Mrs. Charlotte 1 Crook J., dentist 3 Cullen Samuel 5 Clark Miss, school teacher 7 Messer Hugh, carter 9 Harris George 11 Keegan Arthur 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Wallis Ernest 23 Cope William 25 Gibber Charles 27 Mavey Charles 29 Warren Henry, bootmaker 31 Meers Charles 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Robinson George H. Victoria street 41 Broadley Thomas 43 Hammond Leonard 45 Lindqvist August F. 47 Bowen John L. 49 Bartle Phillip 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe H. N., builder 63 Ware Joseph, carpenter 65 McQuillan Robert 67 Bowman J. 69 Waters Edward E. 71 Lynch Michael 73 Helson Charles 75 Dixon Chas. 77 Baker William 79 Vidler Sidney 81 Brown Robert, stoker 83 Russell Mrs. M. A. 83 Ninness Edward 85 Edmonds Thomas 87 Forsythe George 89 Comber Mrs. B., storekeeper 93 Haines John, cab proprietor 99 Gray R. M., saddler 101 Adamson William 103 Woollard Charles 105 Bates John
107 Robinson George, printer 109 Holihan Patrick Raper street 111 Mason Albert E., jun. 113 Mason Albert E., sen. 115 Ganter Edgar 117 Taylor Mrs. Ann 119 Forbes William 121 Smith Mrs. F. West side Levy A. Lewis, surgeon Lennox street Baptist ChurchRev. H. Clark St. Stephen’s ChurchRev. Canon Taylor, incumbent Newtown CemeteryT. Clarke, sexton
——–
Clara StreetEast side 105 Alice to Camden street 14 King Robert A. 12 Thomas Mrs. J. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Clark Henry 6 Tree William 4 Mood John 2 Dalton Henry West side 1 Cowan S. 3 Forrest Mrs. R. 11 Williams Thomas
——–
College Street Camden to Holt street 41 Russell Joseph K. 39 Cox Walter M. 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway David Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William J. 19 Coote Richard 17 Davidson Robert 15 Kennedy William J. 11 Tester Walter 9 Gilfillan Ebenezer Margaret street 3 McGuckin John 1 Beehag James
——–
Commodore Street-East side Wells to Pearl street 48 Smith Walter 42 Bubb John, fitter 38 Colin Julian 36 Barker John 34 Davis Clement 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Thomas C. Biggs Thomas Victor 18 Fleming George 16 Madden Alfred 14 Walker William 12 Kerr John 10 Williams W. 8 Sorrell Thomas E., ironmoulder 6 Heydon G. T., boilermaker 4 Trollope Henry 2 Wood Walter West side 51 Goodhew Ernest 49 Holmes Thomas 47 Stewart Kenith 45 Barton George S. 43 Bragg Alexander, plumber 41 Stevens William 39 Cooper James 37 Hodge Frederick Onslow 35 Lever John E., plasterer 27 Pearson John

WOOD & COMPANY: the funeral directors of N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 419

THE SITUATION SAVED BY ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Cre NEWTOWN. Edg 419

25 Williams John Laura street 23 Mulquiny Mrs, K., storekeeper 21 Madaline Miss M., costumier 19 Turner George 17 Prior Henry 15 Firth John 13 Cheney Irvine 11 Russell Joseph J. 9 Howard Alfred 5 Strickland William G. 3 McGraw Joseph 1 Goodall H. H.
——–
Crescent Street Enmore road to Station street Jashkie Gustav, modeller Laurence and Co., lime and cement merchants Eilne James J. B., plumber and sani- tary contractor Station streetGladstone street Newtown Railway Goods Station Alfred Webb, goods clerk
——–
Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Fordham James 9 Weeks Thomas, contractor 13 Walker Mrs. S. 17 Cunningham Thomas 19 Nash Abraham 21 Marn Alexander 25 Bell George 27 Wheeler Robert 25 Leonard Michael 31 Evans Thomas 33 Smith Carl 35 Hodge Frederick 37 Cavillon Joseph, “Coonong” Francis lane-Lennox streetKent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Matheson A. E., slater 45 Perkins Arthur, constable 47 Garden James Campbell lane Albemarle streetFitzroy lane 49 Wells W., painter 51 Bacon Mrs. A. 53 Owen Charles 55 Hummel Frederick 57 Kilborn William 59 Westcott William 61 Cooper Frederick, van proprietor 69 Mitchell Mrs. J. 71 Peachey John, guard 73 Bedford Harry, bootmaker 75 Ree William 79 Wyatt Horace J. 81 Phillips Mrs. Maud 83 Hoppe Arthur 85 Grant Thomas 87 Pearce Z. 89 Stephenson Samuel 91 Stole Henry 93 Ainscough John 95 Lincoln James 97 Corder F. G., stonemason 99 Westwood Frederick 101 Colley William 103 Martin Llewellyn 105 Harder John, van proprietor 107 Gilby George, greengrocer 109 Fubbs William 111 Beattie David, butcher 113 Perry William 115 Reynolds Walter R. West side 2 Brennan John 6 Chaseling M. A. 8 Morris Frederick 10 Williams William A.
12 Faye Matthew 14 Knudson John 16 Nagle John 18 Croker Thomas 20 Jones Charles 22 Craine Mrs. E. 24 Neal Mrs. Elizabeth 28 Lannen Joseph, wheelwright 30 Mulquiny D. W. 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. 36 Butler John Lennox streetKent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark W. 46 Wall James 48 Cowdroy A, H. G., constable 50 Burton James H. 52 Wright Robert Campbell lane 54 Thearle Alfred Albemarle street 56 Alexander Mrs, B., grocer 58 Barrington Frederick C. 60 Larter Alexander 62 Atkinson William Fitzroy lane 64 Heavey Andrew 68 Smith J. F., J. P., M. L. A. 70 Gawen James 72 Fallick Fred, ironmonger 74 Mitchell Frederick 74 Trickett Mrs, dressmaker 78 Frazer Daniel L. 80 Breeze William 82 Vaile George E. 84 Viereck Rochus 86 Henning Conrent 84 Coomber John 88 O’Niel Michael 96 Haas Phillip H. 98 Gooch William A. 100 Wells Wilfred 104 Dubber William 106 Pithers Silvester W. 108 Lindley Harold 110 Beech C., plasterer 116 Grainger Joseph 118 Lodge Henry J. 120 Abbott William 122 Kirchen David, grocer
——–
Dickson StreetSouth side Off King street south 4 Morrison Edward 6 Coleman George 8 Fisher Mrs. Jane 10 Nicholls Stephen 12 Bell John 14 Henshaw J. F., musician 14 Swindon Thomas 16 Wallace Geo. 18 Edwards William 20 Smith John 22 Brady Thomas 24 Daum Christian 28 Cranston David, “Raglan” 30 Wood Henry, “Ruby” 32 Hodge James, “Woden” 34 Boyce David, “Thelma” 36 Robertson James, “Marita” 38 Rogers John, “Eroha” 40 Quail J. S., “Nespa” Maddocks William F. Abbott Arthur, “Verona cottage” Anderson August, “Alice” North side 1 Gilbert Charles, blacksmith 3 Howard George 5 Jackson Alexander 7 Vidler C. B. 9 Wilkinson William 11 Bradley Herbert 13 Eve John 15 Gentle J., “Moorebank” 17 Manton Alfred, “Doris”
19 Plucknett Samuel G., “Clifton” 21 Higgison Mrs. E. C., “Tarana” 23 Wilson Andrew, “Glenroy” 25 Montgomery Robert, “Kimberley” 27 Pettendrigh William “Ladysmith” Pittendrigh Miss, milliner, “Lady- smith” 29 Hull A. E., “Mafeking” 31 Tasker Henry 33 Henderson Thomas, city missionary 41 Blair James, “Mayville” 45 Pittendrigh Percy 47 Fisher Frederick 49 Perry Harry 51 Salter T. J. 53 Knowlson Thomas C. 57 Burne Ernest W. 52 Britton Samuel 61 Paisley Arthur 63 Edwards Arthur 65 Cunningham Robert 67 Oatley Joseph
——–
Don Streetsouth side Station to Reiby street 2 Armstrong George 4 Elston W. R. 14 Adamson Thomas 16 Fortune Joseph 18 Johnson T. 20 Hartge Mrs. Clara 22 Hatte Joseph 26 Phelan William W. North side 1 Douglass Henry 3 Mulholland J. 5 Chamberlain John 7 Newell Mrs. Margaret 9 Gibson James 11 Burnham Anthony, cutter
——–
Edgeware RoadEast side Enmore road to May street Newtown Young Men’s Institute 10 Tuck Mrs. E. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Fairbrother Ferdinand 20 Appleton Henry M. 22 Davis Mrs Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, “Paladin” Clarkson M. S., teacher of music 32 Hornby Charles, “Sutherland” 34 McKenzie S. E, 36 Tuck J. W. 38 Johnston William 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rozea H. T., dentist 42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid” 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 White James, “Toowong” Cross lane 48 Taylor James, “Nelleville” 50 Heighington William J., “Stradilla” 52 Harrington Alfred 54 Hannan Mrs. Sarah 56 Grater William 58 Taylor Thomas R. 60 Downey Edward 62 Waterworth Mrs, P., nurse 64 Taylor John G. 66 Burwood Alfred 68 Atwill Leonard W. 70 Seary Mrs. M, 72 O’Rourke Charles D. 74 Day William 76 Paul William S. 78 Thompson John 80 Warbreck Christopher

WOOD & COMPANY: the funeral directors of N. S. W. ‘Phone 726 SYDNEY.


Page 420

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


420 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued 82 Whittaker R. W. 84 Dunn John L. 86 Holland William 88 Sing Arthur F. 90 Bryant John 92 Thompson Edward 94 Wallace George 100 Scott William 102 Tuck Frederick G. 104 Ryan John 106 Martin E. Sarah street-James street 142 Connor Wesley 146 Schwoebel Mrs. M. 148 Helley James R. 150 Hyland James 152 White William 162 Hill Arthur Thomas 164 Enmore hotelSarah Deaton Camden street 166 Kerslake Mrs. M., confectioner 178 Brown William 180 O’Brien D. T. 182 Toner Frederick 184 Starkey H. J. 186 Hodson C, B. C. 190 Moate William 192 Clarkson J. W. 194 Branch Joseph 196 Leigh John A., 198 Brown William 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 214 Trevenna John C. 216 Byleveld George 218 Smithard Edward 220 Vickery George W. 222 Poole Frederick 224 Allen J. K. 226 Christian Mrs. Elizabeth 228 Newey Mrs. E. 230 Jelly William H. 232 Liddy James 234 King Alexander 236 Northey Charles 238 Riley John 240 Henderson Thomas 242 Scott E. J. 244 Jones Mrs. Mary 246 Sewell John F. 248 Westcott W. H. 250 Kelly James 252 Nolan James Laura street 292 Buxton James 294 Bland Robert 296 Edwards Harry 298 Schofield Ernest 300 Pole R. C. 302 Robson Thomas 304 Robinson Frank Wells street 306 Wright William F. 320 Archibald J, contractor 322 Carroll James 328 Murray Charles Maria street 330 Walshaw George, grocer 332 Hendersen Alexander 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds George, van proprietor 346 Pearce John S. 348 Pratt Thomas Lord streetRailway crossing Bartlett Henry West side 1 Wilson and Co, house and estate agents 3 Mayhew G. & Co., painters & dec’tors 5 Freeman Harold, dentist 3 Mack Mrs. C. 9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh” 11 White Thomas, “Iris” 13 Spencer Walter, M. D., physic’n & surgeon 19 McIntosh Alfred 23 Holdsworth Miss Jane, “Ibrox” 25 Westley Herbert, W., J P., “Rialto” 27 Sholl Mrs., “Oakville” 29 Madgwick W. M., “Birchfield” 31 Hawkins F., signwriter, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Jentsch Stanley, “Marlowe” 37 Liddell Andrew L., surveyor, “Alma” 39 Creagh William, “Maydale” 41 Smith H. T., “Toronto Villa” 43 Davis William 43½ Collier Miss 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Banfield Samuel 49 Flood William 51 Westlake William J. 53 Hill Joseph 55 McBride Thomas 57 Clarkson William Henry 59 Anderson William 61 Potter P., electrician 63 Bevan George 65 Hodson T, Wilfred J. 67 Dilworth William 71 Hutton James 73 Eckford Miss A. 75 Smith William 77 Moriarty Walter 79 Reynard John 81 Hopkins A. E. 83 Merrick Samuel, bootmaker 85 Nickels Rickmer J., grocer 85 Rofe C. A. Harrow road
——–
Egan StreetEast side King to Chalder street 1 Gilbody James, carman 3 Mason Percy Victoria street 15 Wardell Sydney 19 Houghton James R. 23 Hornby James 25 Stewart Mrs. Arthur, laundry 27 Ford Arthur 29 Hughes Frederick J. 31 Montgomery Daniel J. 33 Dwyer John 35 Taylor Miss R. 39 Watts Mrs. E. Prospect street 47 Cohen David 51 Cola Mrs. Charlotte 53 Berge Herbert S. 55 Stewart John 57 Allen Ernest G. 59 Hutcheson Walter 61 Smith William 63 Attneave Christopher West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Hart Henry 6 Miller John 1 Sauvage James 10 Farren James 10½ Moon Sidney 20 Posner Mrs. Sarah 22 Hall Richard Victoria street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Bain Mrs. Mary 28 Tilberd William 30 Coomber Charles 32 Walsh Josph 34 Barnes James E. 36 Charlwood William J. 38 Dwyer John 40 Fairburn Thomas 42 White William 46 North Mrs. Edward Prospect street
St. Stephen’s C. of E. Rectory-Rev. Canon Robert Taylor
——–
Eliza StreetEast side 321 King to Lennox street 3 Price Thomas 5 Newtown Workmen’s InstituteW. M. Anderson, hon. sec. Dickman A. 7 Smythe P. F., surveyor 9 McGovern John 11 Teal Frederick J. 13 Menzies James 15 Gerritt James W. 17 Hamilton-Browne Ernest 19 Veaney Miss M. West side Police Station
——–
Elizabeth Street King to Bligh street Prince of Wales’ hotelKatherine Whalan Longdown street Australasian Sheep Dip Co., Ltd. (W. Todd, manager, and S. G. Barker, secretary Newtown Corporation Yards Smith Charles
——–
Enmore RoadNorth side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E., chemist and dentist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 7 Clayton Mrs. A., fruiterer 9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Burton Arthur Burton Miss E., costumier 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Church George, land and estate agent 17 Stanborough Mrs. Joseph, dressmaker 19 SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r T. Preston, proprietor 19 Pettit W. A., auct’eer and estate agent 21 Conyngham Mrs. M. 21 Taylor A., Wellesley, h. & estate agent 23 Lawson Mrs. E., confectioner 25 Westsands Mrs. Jade, butcher 27 Fenton A., stamp dealer 31 Jurd Miss E., dressmaker 33 Bass-Relief Photo Company 35 Grimsley F., jeweller 37 Hardisty, Mrs. H., confectioner 39 Herrman Mrs. E., basket manufacturer 41 Beehag Joseph, fruiterer 43 Hocking and Veitch, fuel merchants Station street 59 Adams William 61 McCarthy Mrs. Jane 63 Muirhead Albert 65 George William 67 King Mrs. Kelly Mrs. 69 Crome Mrs. L. H., registry office 71 Clapson William I. 71 Pickering Charles Percy 73 Weldon Mrs. Mary, nurse 75 Jaskie Gustav Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster Arthur Phillip street 115 Edwards W. J., bootmaker 117 Oswald George, ham and beef shop 119 Paton Mrs. E., dressmaker 121 Harwood Mrs. I., fruiterer 123 Thwaites William W., smallgoods shop 125 Hansen Carl L., dentist 133 Johnson F. W., baker and confectioner Johnson Arthur 135 Nash G. W., dentist

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 421

TRY A COURSE OF ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Ers NEWTOWN. Pit 421

137 Patrick H, hairdresser and tobacco’st 139 Newman R., bicycle works 141-145 Baldwin Bros., builders 147 Goldstein Samuel, tailor 149 Symonds I. J., general dealer 151 Martin John A., harnessmaker 153 Caunter and Co., printers and publishers 155 Senn Mrs. M., costumier 157 White A. G, furniture manufacturer 159 Hall, Reginald, hairdresser McDonald James, billiard hall 161 Walker Herbert, bootmaker 165 Peak H. and Co., wood and coal yard 165 Murden John, furniture 167 Williams J., blacksmith 169 Queen’s hotel-Charles Foldi 171 Hampton Thomas, batcher 173 Greenwood and Son, produce dealers 175 Caalopadeo A., fish shop 177 Murray A., hairdresser 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Withers William, chemist 183 Weirick S., hairdresser 185 Woollams Charles, greengrocer 187 Cole J. grocer Cole A J. 189 Harris John, bootmaker 191 Gregory W., confectioner 193 Drury F. A., watchmaker 195 Chown Mrs. S., news agent 197 Miller Leslie, photographer 197 Gill G. E, and Co., auct. & est. agents Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Gregory William, tobacconist 203 Wortley and Co., grocer 205 Noke T,, fruiterer 207 Seward H., provision merchant 209 Harris Alfred T., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office-Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker Henry, blacksmith Oddfellows’ Hall-G. J. Cooper 16 Ekin and Co., estate agents, agents for Commercial Union Assrnce. Co, Ltd. Gardiner-Garden H., architect 18 White Mrs. A., furniture warehouse Victoria Hall 20 Thompson W., plumber 22 Johnson William Morris Morris 24 Chaim Samuel, dentist 26 Clarke E. R. 28 Law C. H., plumber 30-32 Symonds L., furniture dealer 34 Chadwick William, confectioner 36 Marsden Fred, cooper Bailey street 38 Seessle Mrs. A., news agent 40 Ible Joseph 42 Nicol Mrs. Elizabeth 44 Inlefl Samuel, bootmaker Parlour H, van proprietor 48-56 Baines Mrs. 50 Allen F., tobacconist Station street 52-54 Bohrsmann G. Hall, surgeon 56 Coleman and Dennis, house and es- tate agents 58 Mitchell J., signwriter 60 Butterworth Henry, carpenter 62 Baldick George 64 Work, J. L., dentist 66 Patton Mrs. Elizabeth, dining rooms 68 Crichton Mrs. M., costumier 70 Smith John, dealer 72 Thompson Thomas, locksmith 74 Phillips John T. 76 Phillips William H. 78 Thompson T, painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 82-84 Newtown United Friendly Society’s hall and dispensary-A. C. Hard- wick, dispenser 86 Gabriel Adolph G., dentist 86 Gabriel W. C., dentist 86 Ottridge George 88 Pemell James, J. P., “Stanmore House” Trindall R. B., physician and surgeon 132 Fielder Mrs. A. B. 132 Fielder C. L. G. 134 Sawyer S. A., veterinary surgeon 138 Meek J. A., architect 140 Co-operative Disinfectant Manufac- turing Co. -E. C. Hughes 144 Herman Charles, hairdresser 146 Hitchcock J. H., estate agent Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-W. A. Swan 152 Orr S. B., bicycle depot 154 Ross George, fancy goods shop 156 Knust William, furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer 160 Solomon Miss D., grocer 162 Palfrey F., butcher Maria street 164 Levey M., grocer 166 Walton Henry B., fruiterer 168 Waugh J. R., laundry 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Priestley Edwin, fishmonger 176 Eldridge Claude, dyer 178 McDonnell Leonard, picture frame maker McDonnell James 180 Myhill G., confectioner 182 O’Brien C. J, tea dealer 184 Cohen and Co., drapers 186 Coulson and Co., grocers 190 E. S. & A. Bank, Limited-W. L, Car- penter, manager Metropolitan road 192 Bailey Robert L., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Dillon J., stationer 198 Bush Walter, grocer 200 Favalovo V., fruiterer 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and confectioner -E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Slater Mrs. L., draper 212 Blake Charles, refreshment rooms 214 Macdonald Alexander B., dentist Edgeware road 216 Greenwell and Co., painters, con- tractors and ironmongers 220 Hulbert Alfred, bootmaker Anderson Isaac, tailor 222 Thompson Miss A., costumier Clarke T. G., piano warehouse Francis street 230 Mullins J., house and land agents 232 Abbott Henry, bootmaker 32 Davies Arthur 234 Riedel Alfred 240 Harley Mrs. M. Juliet street

Erskineville Road-North side King to Union street-Wilson street 2 Wooll Mrs. M. L., boarding house 4 Hamblin John, J. P. 6 Styles Stephen, mercer 6 Hough Albert E. 8 Williams Edwin, architect, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., J. P., surgeon, “Wood- bine” Linthorpe street 26 Wilson William J. 26 Wilson Miss May, teacher of piano 28 Robertson Thomas 30 Moore Mrs. J. 32 Irving John
South side 1 McClelland W. C., physician & surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Hillard Reginald, fuel merchant Grant Henry, harness maker Newtown Bowling Club Fleay Augustus T., “Gowrie House” Gowrie street Free Presbyterian Church White William, baker

Federation Road Australia street to Church street 1 Gainey Humphrey 2 McGowel James S. 3 Colville James 4 Watson Walter DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer and fuel merchant 40 Stephenson John H. 38 McGee Albert 36 O’Keefe Henry W. 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter 26 Chesney C. A., J. P. 24 Coote Edward 20 Murray Alfred 18 James Charles 16 Hanlon J. 14 Ralph Henry H. 12 Underhill Henry 10 McGuiness Mrs. P., grocer Kent street West side 61 Souter Charles R. 59 Jones Mrs. L. 57 Walker Henry 55 Collins Mrs. Elizabeth 51 Smith Henry 49 Honan John 47 Owen Mrs. M. A. 45 Cox William 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Scott John 37 Walton Thos. 35 Whyms James 33 Smith Samuel, saddler 31 Horne William 29 Woods Frederick 27 Steele Charles 25 Thurgood Lewis 23 Lahiff Thomas 21 Brown Henry A. 19 Hogben S. B, 17 Miles John 15 Grant Alfred 13 Gibson George 11 Bird Alonzo 9 Mellor J. W. 7 Atkins Mrs. S. 5 Murray Alfred 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Leseberg Mary Ann 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville William 16 Field Henry 32 Claggett Charles, fuel merchant

WOOD & COMPANY: for full particulars look up trade section “UNDERTAKERS” SYDNEY.


Page 422

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


422 For NEWTOWN. Goo

Fitzroy street continued- 45 O’Brien Henry 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Stokes Mrs. W. M., piano teacher 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side Harris Mrs, C. E. 3 Fraser Mrs. Susan A., boardinghouse 5 Kelly J. C. H. 7 Fitzsimmons James 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue Stables-John Thruchly L’Avenue
——–
Forbes Street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 27 Downey Thomas, bootmaker 29 Stuard W. C., chemist 33 Evershed and Mitchell Misses, dress- makers 37 Angel William 39 Hargraves Henry, J. P. 45 Hutchinson Alick 47 Gammell James 49 Harnett John 51 Page Walter 53 Bowie Miss M. E. 55 Relton W. A. 57 King James L. 59 Childs Edward 61 Lennon Mrs. Mary 63 Purcell John 65 Mason John (For east side, see Darlington)
——–
Francis Street-West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Powditch C., bootmaker 6 Lee Francis, carpenter 7 Hamilton John, laundry 8 Ling Mrs. L. 13 Wall William 14 Maigre Louis 15 Lea Alfred William 16 Taylor Mrs. M. J. 21 Goodin Thomas 26 Hodgson Edmund, whipmaker
——–
Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Knight Williams J. 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Holmes Frederick 33 Reynolds Charles 31 Lamott Louis 29 Smith F. L. 27 Rodd Bertram 23 Campbell Albert E. 15 Askew Alfred 13 Sanson A. 11 Starkey Mrs. Susan 9 Johnson Neils 7 Hampel Gustave 5 Farmer George 3 Henshaw Ernest 1 Daniels William South side 42 Everett John 40 Lane Mrs. Eliza 38 McCabe James 36 Paterson Thomas F. 34 Murphy Mrs. M., “Wexford House” 32 Constable John 30 Akerman Henry 28 Crease Charles 22 Faulkener Arthur J. 20 Gartrell James H. 18 Perry John 16 Eldridge George 14 Miller Hugh
12 Evans Robert 10 Donald William, tinsmith 8 Imbula Mrs. M. Mahoney Samuel 2 O’Connell Martin
——–
George Street King street to White horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Smith A. E., tailor Hincks S., billiard saloon Sloane Edward, caretaker 1 Hayes Henry 3 Cobb James J. 5 Combellack Mrs. M. A. 7 Greenhalgh Thomas 9 Whiting Rowley 11 Lloyd William D. 13 Dick Mrs. L. 15 Andrews Henry M. 17 Walker Mrs. G. 19 Stephens William 21 Matcham J. 23 Sullivan Mrs. Mary 25 Weeks Mrs. E. A.
——–
Georgina Street—West side King street north to L’Avenue Willey Charles 3 Maxted Sydney 5 Whitford John 7 Land Harry S., accountant 9 Jeffreys Arthur 11 McDonald William, engineer East side 2 Champley John 4 Devey W. 6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., costumier 8 Donaldson James 10 Mallace Mrs. M. 12 Delfendaham Hugh 14 SHARPE S. L’Avenue Laundry
——–
Gibbes Street—North side Off 22 White Horse street 2 McBride James 4 Parkins Joseph 6 Beckett Henry, stevedore 8 Healey John, painter 10 Kemp Walter, bootmaker 12 Stevens William H. 14 Pringle George 16 Keating Richard 18 Pullen Frederick B. 20 Bagnall John W. 22 Ferguson Alfred 24 Gale George H. 26 Bussell H. L. 28 McLaren Mrs. E. 32 Hammer Thomas W. 34 Smyth Mrs. Mary A. South side 5 Ackerman John 7 Mullamphy Denis 9 Paine J. W. 11 Mullane Mrs. Catherine 13 Radford George 13½ Colless T. B., “Somerville” 15 Martin Walter 17 Johnson Charles 25 Ferguson Archibald
——–
Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street- Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago, propt’r 5 Bradford G. W., laundry 7 McBean Donald 11 Puttock Walter 13 Carroll Hugh 15 Nottle George 17 Stewart Gordon 19 Bracegirdle Herbert
21 Bailey William 23 Baldwin Jessi A. 25 Flack Frederick 27 Fletcher Henry 31 Morgan James 33 Diener Aloys, tailor 35 Paterson James 37 Street Albert J. 39 Hanks Thomas J. 41 Teasdale Geo., painter 43 McKillop W. 45 Ewan J. 47 Whitehead John 49 Walsh James 51 Lidbury Charles 53 Wyndow Mrs. E. 57 Monaghan Mrs. M. McDonald D. C. 59 McGeorge Andrew 61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse 61 Black Archibald 63 Falconer Mrs. J. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Shaw Mrs. Isabella 6 Kennedy Angus 8 McCole John 12 Newton John Gough R., contractor 26 Moncur Lawrence 28 Spence A. B. Willmot & Morgan, contractors store Peak H. and Co., fuel merchants 62 McGraw George 54 Wilson George 56 Rodgers John 58 McDonald Mrs. M. 60 Owen John 62 Evitt E. T. 64 Field George
——–
Goodsell Street-North side King to John street 1 Wainwright George, “Lee Mount” Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Reed William 6 Burrows John 10 Clear Thomas H. 12 Benjamin Henry 14 Lee Frederick 16 Egge Mrs. Paulina 18 Sellman Harrie J. 24-28 Archibald William, builder 30 Irwin William 32 Harber Richard 34 Sargent Robert 36 Vincent Thomas 38 Weeks William 40 Allen C. H. 42 Delacour Winter, plasterer 44 Ives George 46 McAlister John 48 Irvine Mrs. B. 50 Lee Alfred 52 Weise George 54 McLean Mrs. Mary 56 Minor Alex. 61 Fitzpatrick Robert 60 Willard Alfred 62 Kearns Francis 64 Shepherd William 66 Bullmer Emanuel 68 Bessix Daniel 70 Paddle William 72 Malley George 74 Dickson Daniel 76 Parker James 78 Mulchreest H. W. 80 Hammell James

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Office 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 423

HOUSEHOLD TREASURES – ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Gow NEWTOWN. Hol 423

82 Sheffield William 84 Cowland Mrs. M. E. 88 Woodley Harry 86 Dines G. E., pianoforte tuner 92 Campbell Mrs. A, 94 Crispo J. John street
——–
Gowrie Street-West side Erskineville road to Iredale street 1 Davis Mrs. H. 3 Teasdale R. W. 5 Norton Mrs. E. 7 Teasdale Emanuel 11 Jones E. A. 13 Smith John H. 15 Reylin W., butcher Newman street 17 Slade Mrs., storekeeper 19 Little James E. 21 Howard Thomas 23 Ruddibeck Mrs. M. 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 MacDonald Alexander 31 Hawkes Frank 33 Armstrong William 35 Smith George 37 McIlveen Arthur, tailor 39 Peterson Mrs. M. 41 Mclsaac Donald 43 Roberts Charles 45 Slade Sidney 47 Taylor Edward 49 Parker E. 51 Smith Albert C. 53 Collis Vivian E. 55 Hodges Thomas W. 57 Williams John 59 Lovell Mrs. L. 61 McGillivray William 63 Potter Mrs. J. 65 Robinson Herbert 67 Humphries Mrs. M. 69 Stewart Edward 71 Sheehan Patrick 73 Chapman Henry 75 Simmonds George 77 Bown James 79 Crowder A. P. 81 Thomas F., signwriter 83 Hansen Neil, master mariner 85 Metcalf John W. 87 McNamara Michael 89 Megson J. City Mission Hall Munni street-Harold street 99 Cromwell Geo. 99 Nutt Arthur 101 Handel Henry J. 102 Hartley Mrs M. 111 Layler Alf. 113 Hamlin Walter 115 Crompton John 117 Sprague William J. 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Stumble Mark East side Newman street 14 Gerard Emil 16 Tarran James 18 McClusky Ernest 20 Williams Edward 22 Pettigrew John W. 26 Muir Alex. 28 Meredith Charles Union lane 30 Danglade Alfred J. 32 Williams Frederick 34 Wright John 36 Lynch James 38 Dalley G. H. 40 Hutchinson William 42 Woodroff Mrs. F.
44 Holden William 46 Lloyd Thomas 48 Andrews William 50 Croker F. J., builder 50 Walker Arthur 50 Mathews Charles 54 Johnstone Peter 56 Wines Mrs. Isabel 58 Gaw William 60 Bull Mrs. Sarah 62 Osborne Henry 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Henry Archibald 70 Shaddock Walter A. 72 Coulter Charles 74 Mitchell Mrs. Margaret M. 76 Hopkins Reginald 78 Small Mrs A. 80 Dewar George 82 Field Mrs. Sarah 84 Lymer William H. 86 Box William 88 Harrington Mrs. K. Munni street-Harold street 94 Ryan Edward 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Moran James, bootmaker 104 Daley Charles 106 Gibson William 108 McGrath Andrew 110 Knight Henry 112 Field John 144 Baldock William 116 Fewings Mrs. C. 118 Boot F. 120 Friedwald George 122 Thistleton Mrs. C. 124 Lakin Henry 126 McDermott Francis 128 Goldsworthy John 130 Wrather Mrs. Teresa 132 Woodford E. A. 134 Blake Archibald 136 Buckley John 138 Smith Charles 140 Hayman Spencer
——–
Harold Street-North side Union to Angel Street 11 Rice Joseph 13 Holland Mrs. A., storekeeper Gowrie street 15 Willis W. C., carpenter 17 Fane William C. 19 Martin Patrick 21 Craven Joseph 23 King Robert L. 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rockliff Mrs. C., storekeeper South side 2 Exton Luke 16 Coogan Benjamin 18 Sampson William Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John 22 Taylor Reuben 24 Sallatt Mrs. M. 26 Suggett R. C. 28 Hewikson Olof 30 Cope Henry, van proprietor Angel street
——–
Harrow Road Edgeware road to Juliet street Francis street 10 Gowan William 8 Jones John H. 6 Matthews Jeffrey 2 Phillips John
——–
Hawken Street-East side Alice to Laura street Howker Herbert 2 Heptonstall Mrs. S. 6 Fernley Samuel
8 Houston E. M. West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Turner Mrs. E. 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Williams Henry, carpenter 15 O’Grady Mrs. Margaret
——–
Holmwood Street-South side King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Nield William 10 Carter Claud 22 Beatty James P. 24 Brooks James 26 Gilmore William J. 28 Brett Mrs. J. J. 28 Calvert H. H. 30 Lynch William H., teacher of singing 32 Tweeddale William 34 Tillett William J. 36 Buckley Timothy 38 Warwick T. H. 40 Gosling William 42 Ould Samuel 44 Harley Thomas G. 46 Farr William H. 48 Goldsmith Oliver 50 Dolph Sydney H. 52 Clarke Charles 54 Stuart John 56 Calow, Iram 60 Doyle James North side 1 Haining T., “Leonore” 3 Boyce Robert 5 Turner Stephen 17 Dalziel J. F., “Waratah” 19 Hanks Sidney J. 25 Vaughan John 27 Donaldson John E. 29 Ross W. G. 31 White John A. 33 Kluth Birthold 35 Troy Michael J. 37 Clancy John 39 Crouch M. G. 41 Harrington John 43 Cleary George
——–
Holdsworth Street-East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Cooper T., printer 6 Doran Joseph 8 Devenney Samuel 10 Monigan Thomas 12 Veitch Mrs. B. J. 14 Young John, enginedriver 16 Lockwood James 18 Bonamy Thomas, jun. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Badham Stanley 30 Craft William 32 Morgan Mrs. T. 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Caithness Mrs. Eliza 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. A. 13 James Matthew H. 15 Lovell Frederick J. 17 Jones Henry
——–
Holt Street King to College street-Bailey street Station street Green Arthur, fuel merchant 2 Mackellar Mrs. E.

WOOD & COMPANY: read our advertisements carefully – they are worth it. SYDNEY.


Page 424

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


424 Hop NEWTOWN. Kei

Holt street continued- 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 12 Mason Ralf
——–
Hopetoun street—West side Off Federation road to Camperdown boundary 10 Jackson J. R. 12 Ganter John 14 Johnson William 16 Tinley C. L. 20 Latham Arthur 22 Smyth Richard 24 Metz Robert 26 Young Mrs. Kathleen 28 Quinton Arthur “St. Elms” East side Steele Robert Clothier Alfred
——–
Hordern Street—East side 201 King street to Raper street 1 Collins John 3 Forrest Mrs. A. 5 Loveridge William 5 Loveridge Robert 7 Duncan William Mechanic street 11 O’Sullivan Mrs. K. M. 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 17 Storm John F. 19 Bleyer Mrs. A. 21 Kerz Martin 21½ Lock William 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Rosen Mrs. Lucy 27 Davis Ebenezer J. 29 Poulter Joseph, grocer Victoria street 31 Paine Charles 33 Phillips W., fireman 35 McGuire Mrs. Emma 37 Taylor Thomas Edward 39 Howlands Edward Stacey William 41 Minns E. J., plumber 43 Byrne Joseph C. 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Kilkeary Martin Prospect street 51 Crotty Mrs. M. A. 55 Wilson Alexander 57 Martin Frank 59 Wooller William 61 Lutherboroow Thomas H. 63 Fuller Mrs. Maggie 65 Stone Alfred E. 67 Shirley Alfred 69 Jackson James 71 McNamara William Chalder street 73 Thyne John 75 Scotland Mrs. J. 77 Rice Frank 79 King Robert J. 81 Francis George 83 Hughes Jesse 89 Lang Thomas 91 Schuetrumpf Carl 93 McCulloch Donald R. West side 2 Jones John, plasterer 4 Woodworth Leonard 6 Mason Samuel 8 O’Connell Edward 10 Malone M. 12 Campbell Valentine J. 14 Shepherd Joseph 16 Townsend Mrs. Hannah 18 Whitehead Thomas 20 Broadley J., stables
Mechanic street 26 Penterpole Mrs. Susan 28 Watson James 30 Cross John 32 Gardiner Albert A. 34 Cox Mrs. Sarah 36 Powell John Victoria street 38 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Speed John 42 Craig Henry 44 Lanyon Frederick 46 Patterson Turnbull 48 Stockdale James A. 50 Charlton Peter, constable 52 Whitfield Robert 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchants Prospect street 70 Prendergast James 72 Brenton William, shipwright 74 Luckey Frederick 76 Arnold Henry 78 Pauley James E. 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Pearce James 84 Gale Thomas 86 Drake Francis 88 Heggie Fergusson 90 Cheeseman George 92 Allison Mrs. 94 Cook Hazen 96 Webber Henry 98 Gannon Michael Gannon Mrs. E., midwife 100 Simpson William 104 Toohey Thomas 106 O’Sullivan William 108 Oliver Mrs L. 110 Kenehan Mrs. A., storekeeper Raper street
——–
Iredale Street-West side Union to Angel street 75 Steele William 73 Summers Charles 71 Lance George 69 Clayton Charles 67 Large William 65 Edgar Jack 63 Lance Charles 61 Galway James 29 Mulquin Thomas 27 Morgan Frederick 25 Edgar Frank 23 Connell Alfred 21 Whealey Mrs. Sarah 19 Allen James, boot manufacturer 19 Allen Misses, teachers of dancing East side 2 Boswell Thomas 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Morris William, engineer 12 Eaton Geo. 14 Pinfold Mrs. Elizabeth 20 Jackson Robert Gowrie street 26 Williams Robert, grocer 28 Spithill Edward 30 Armstrong Ebenezer 34 Vincent Louis 36 Rasmussen Mrs. A. 38 Haffner Leonard
——–
Islington Street—(see Gowrie Street)
——–
James Street—North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 6 Hansen Mrs. E. 14 Shubrook Mrs. T, van proprietress 16 Nelson James
18 Smith John South side 1 Bennett H. A. 3 Lane George 5 Lawler Richard A. 9 Galway A., ironmoulder 11 Baker William 13 Churchill James 15 Wild Robert 17 York Edward 19 Grant Stephen 21 Gatley William 23 Roach Mrs. Margaret 25 Wilkinson William, sen. 27 Gatley Mrs. S. C. 29 Stevenson William 31 Amor William, dealer
——–
John Street—East side May street to Wells street 1 Kircher August, storekeeper 3 Robinson Joseph 5 Archer Mrs. A. 7 Pogson Edward 9 Wild Richard 11 Williams Edward 13 Cosgrove William 15 Dunlop Henry 17 Hewitt James T. 19 Rayner Thomas 33 Potts Charles Goodsell street John street railway crossing—John Trimble, gatekeeper Lord street-Maria street-Wells street West side Newtown Brick Works—S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager Maria street Dodson William Kenny Crofton
——–
Juliett Street-East side Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 42 Tripp Thomas 36 Skepper Henry 34 Miller Thos., com. traveller 32 Riemenschneider Mrs. Fleurette, “Concord” 30 Lewis David 28 Williams John 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 20 McNeil Alexander 18 Foster Thomas 16 Brabyn William 14 Baldwin John W. (West side, see Marrickville)
——–
Keig Street—South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 Brown William 6 Sewell H. T. B. 12 Healey Mrs. E. 14 Dodds Michael 16 Fowler James R. 18 Flynn John 20 Price Alfred W. 22 Avery William 24 Moloney Charles 26 McGrigor Duncan 28 Lockendge R. S. 30 Peters Jas. 32 Spratt Mrs. A. 34 Liddle James C. E. W. 36 Selby James F. 38 Chappell John North side 9 Dorahy Hugh, “Maryville” 11 Lindeman Mrs.

WOOD & COMPANY: the funeral directors of N. S. W.: SYDNEY (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 425

GOOD FRIENDS – ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Ken NEWTOWN. Kin 425

13 Gardner Alex. W. 15 Collyer Charles 17 Rogerson Francis 17½ Rowlandson Leslie 19 Mansell T. A. 21 Buckley John P. 23 Murray Milton 25 Ferguson Oscar 27 Ashworth Charles R. 29 Lundy Geo. 31 Barnett William 33 Newell George R., painter
——–
Kent Street—North side College to Ferndale street 1 Holmes William 3 Leech George 5 Duncan Thomas B. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 McCauley John 13 Hardy W. H. 19 Graham Thomas 21 Adams Henry, carpenter 23 Parker Albert J. 25 Davidson Edward 27 Groves William 29 Leech Thomas 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C., musician 35 Wayne Charles 37 Aldridge William 39 Gibson John 41 Sellmer Henry 43 North George 45 Lidbetter Arthur 47 Merlino Bartholomew 49 Murphy William 51 Roach Timothy 53 Young William 55 Atkin Alfred 57 Harriott Broughton 59 Robinson Charles 61 Lord Philip 63 Sparrow Walter A. South side 2 Biggs John, “Camdenhurst” 8 Howatt Donald. “Dione” 14 Lee George 16 Whiting W. H. 18 Surenne Arthur 20 Wood William 24 Duggan Mrs. Margaret 26 Uther S. H. 28 Davenport Conway 30 Williams Joseph 32 Sloss Thomas 34 Beuley Mrs. Catherine 36 Rea Charles
——–
King Street North—North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon. “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Carroll John 7 Morton Mrs. M., photographer 9 Middleton F. W., auctioneer 11 Richards Emil H. 13 Marshall W. H., house and land agent 15 Williams Mrs. M. A., confectioner 15 Newman and Daley, estate and finan- cial agents 17 Cansdell W. J, hairdresser 19 Cover John, butcher 21 White Horse hotel-Eliza Rogers 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Lohs Henry, upholsterer 29 Meldrum H. confectioner 31 Chinnery William, oyster saloon 35 Peterson Edward F. 37 Marks Samuel, brewer
37 New York Brewery Office—S. Marks 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Ashdowne James, newsagent 47 Gordon Charles P., hairdresser 49 Davis Mrs. E., dealer 51 Austin Mrs. Sarah 53 Moody Mrs. J., dressmaker 55 Brown Mrs. Annsley, boardinghouse 57 Floyd Mrs. S. A., registry office 59 Blakney and Sons, venetian blind factory 61-63 Williams James H., coachbuilder and harness maker 65 McLaren Mrs. A. 67 Clegg Mrs. J. G. 67 Clegg William C., B. A., LL. B., solicitor, branch office 69 McFadyan Mrs, A. refreshment rooms 71 Hill Charles, bootmaker 73 Patterson J. x., tailor 73-75 Williams James H., skating rink and music ball 79 Close Herbert 81 Upton Mrs., typewriter 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Brennan Miss M., laundry 89 Hobbs Mrs. E., second-hand furniture dealer 91 Porter Charles, whip manufacturer 02 Ramster Thomas, saddle tree maker 93 Brennan A., fuel merchant 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Branagan E. J., confectioner 103 Beet Walter, bicycle works 105-107 Oldham J. S, fruiterer Prince of Wales hotel-Katherine Whalan Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Bates, W. H. hairdresser 115 Comerford D. G., leather merchant 117 Everingham J C., dentist 121 Cox William R. Stonehill and Cox, costumiers 129 Goldsmith Miss A., private school 131 Holcombe Geo. R., furniture w’house 135 Wise George, general dealer 137 Miller Mrs. E., fruiterer 139 Waters Miss Rose, confectioner 141 Dorer Joseph, dealer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-Dick Collett 147 Wool Mrs. M. A., butcher 149 Maddocks G, hairdresser 151 Cann George, news agent 151a Grantor John, watchmaker 153 Booth David, fish shop 153½ King T., fruiterer 155 Lums C. and Co., grocers 157 Milton hotel-R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Pearce F. C., ham and beef shop 163 Esdaile H., fish dealer 165 Dunn John, tobacconist 167 Deakin Bros. butchers Deakin James 169 Windebank Mark, tailor and dyer 171 Perry Fred., hairdresser & tobacconist 173 Ellis W. J, bootmaker O’Connell street 175 Perfect Tea Co. – C. M. Fremlin, manager 177 Lopes J. F, fruiterer 179 Gibson, Lincoln and Co., printers Johnston Alfred 181 Smith J. H., hairdresser McManus Mrs. M., dressmaker 183 McEnery T. and Co., tea and coffee merchants Ralph Frederick 185 Boardman Mrs. J. Lewis N., draper 187 Dan Joseph, draper 189 King John, fruiterer 191 Tomlin E. and Co, furniture w’house 193 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Donato, Bartols fruiterer Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colorman 207 Beale and Co., Ltd., piano and sewing machine importers Grono J. 209 Doherty John, news agent & stationer 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 O’Halloran Miss A. 215 Dunn H. G., herbalist 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-James Pithers 223-227 Prince Henry, grocer and provision merchant 229 Bartlett Henry, butcher 231 McVie and Dunbier, fruiterers 233 Dunbier John, refreshment rooms 235 Broadley Bros., provision merchants 237-239 Hughson M., china and glass warehouse Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Platton W. F., bookseller 247 O’Sullivan Francis E., confectioner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. – I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner Scates Charles D. 253 Smith Miss S., refreshment rooms 255 Costa Nichola, fruiterer 257 Davis Joseph, butcher 259-261 Sweet Brothers, drapers 263 Goldman Harry, boot importer 265 Gorrick Mrs. E., milliner 267 Snelling J. E., jeweller and fancy store 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, news agent Gardiner Andrew Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 383 Harris J. E., jeweller 285 Cricketers’ Arms hotel-Chas. Haughton 287-289 Horton A. G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 297 Batt and Dodson, butchers 299 Brogan Ted, hairdresser and tobacconist 301 Andrews J. T., undertakers 305-309 Hunter John and Son, Ltd., boot importers Bryant Thomas 311 Simmons Mick, tobacconist – A. McCabe, manager 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 315-317 T Boot Company Flanaghan F. V. 319 Green Brothers, grocers 321 Brickman Albert, billiard rooms 323 Oxford hotel—Henry May Eliza street

WOOD & COMPANY: HEAD OFFICES 810 George Street South – ‘Phone 726. SYDNEY.


Page 426

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


426 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued– 325 Commercial Banking Company, Ltd (branch)—Walter H. Goddard, J. P. manager 327 Bank of Australasia-J. S. Ranclaud manager South side Forbes street 2 Byrant Henry T, ham and beef shop 2-10 Rumpf Mrs. A., galvanised iron works 12 Turtle and Son, fruiterers 18 Eastern Tea Co.-C. Hoelter, manager 20 Burrows Richard, grocer Queen street 22 Breen Miss N., confectioner 24 The Maplesden Cycle Works—C. M Pacey, proprietor 26 Peard Mrs. M., jam manufacturer 28 Roberts J., music warehouse 30 Roff Ernest, sewing machine depot 32-36 Castle J, and Sons, art metal works 38-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson W. M., artistic wood worker Lawson James Fitzroy street 70 Engisch Mrs. C, advertising con- tractor Georgina street 96 Weldon D., produce merchant 102 Carroll John, cooper 104 Walters John 108 Craig and Co, printers 110 Orr C. S., bicycle manufacturer 112 Ord C. H., estate agent Ord P. L., tea dealer 114 Burke Miss M., dressmaker 116 Burke Daniel, upholsterer 118 Robinson & Sons, mechanical engineers 120 Bertram David, plumbers 122 Lucock E., pictureframe maker 124 O’Connor Miss M., confectioner 126 Juleff Henry, stoveworks 128 Jarman W., hairdresser 130 Gallard Mrs. A. 132 Vitadatio—Miss McArthur, agent Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Miss Q, dyer and cleaner 138 Smith Frederick T., leather merchant 140 Holborow Isaac, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Bowers William, ham and beef shop 150 Gardiner C., hairdresser 152 Hall J, dyer and cleaner 154 Egan Mrs. M. L., confectioner 156 Pascoe W. & Co., herbalists 158 Owen R. H., fruiterer 160 Hopkins Abbott & Co., furniture dealers 162 Drummond G. J., furniture dealer 164 BULL W. N., Undertaker, Embalmer, Carriage Proprietor, and Livery Stable (tel. No. 9, Newtown) 166 Munro William S., ironmonger 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Lawson E., restaurant Watkin street 174 The Rugby hotel-Archibald Laing 176 Miller Frank C., photographer 178 Cheshall & Co., grocers 180 Finch Harry, bicycle depot 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Phillips William, Produce merchant 188 Comino A., [?] and oyster saloon 190 Dight D. F., grocer 194 Russell Mrs. C., confectioner 196 Bulcock Thomas Thomas and Co, booksellers 198 NEWTOWN CHRONICLE and WEEKLY REVIEW — Suburban Newspaper Printing Co., Walter C. McDougall, manager 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Hartley F. W., undertaker Brown street 210 Abel and Co., Limited confectioners 212 Nelson A. P. G., fancy warehouse 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216-226 Clark Marcus and Co., limited, drapers, furniture dealers, iron- mongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Wood W. J. and Co., chemists 232 Moss Edward, ladies’ clothing 234 Calnan J, hairdresser and house agent 236 Juleff and Son, stovemakers 238 Salmon John, J. P., plumber and gas fitter 240 Pearce W., saddler 242 Tyndall H. J. and Co., jewellers Whately street 244 Catip H., refreshment rooms 246-248 Carter J. and Sons, drapers 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Solomon Joseph, mercer and hatter 254 Chambers R., confectioner 256 Singer Sewing Machine Co.-J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd, chemists 260 Grossman C. S. 262 Lloyd and Co., tea merchants 264-266 Guille and Co., furniture ware house 268 Bank of New South Wales (branch)- J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse 276 Bannerman R., tailor 278 Gardiner and Co., boot importers Herford Enoch 280 Wehrle C., watchmaker Wesleyan Church-Rev. J. A. Nolan, Rev. J. W. Leadley 284 Wesleyan School Hall 286 Quartly E., oil and colour mer- chant and contractor 288 Harrington Mrs. M., confectioner 290 Benton P., draper Erskineville road Post Office-Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-308 Hatte C. G., draper and clothier 310 THORNE EDWARD, Tailor (Tel 95, Newtown) 312 Lockman H. and Co., mercers and boot and shoe importers 314 Gardiner Mrs. A., bookseller and stationer Wilson street 316 Vermeesch Mrs. J. C., hairdresser 318 Hobson Thomas, hatter and hosier 320 Parsons George, fruiterer 322 Comino C. A., oyster saloon 324 Bank hotel-George Lilya Newtown Railway Station-J. L. Morton, stationmaster Newtown electric tram sheds
——–
King Street South—East side Railway bridge to Rochfort street 326 Town Hall hotel-Robert C. Rogers 328 Jones Frederick, J. P., leather and grindery store 330 Gore J. W., hairdresser 332 Evans and Co., auctioneers 334 Taylor Joseph, oyster saloon 340 Roberts A. C., hairdresser
342 Fairbank Lewis, machinist Newman street Newtown Technical College Public School—D. T. Wiley, head master; Miss K. Ryan, head mis- tress George street St. George’s Hall 354 Clifford and Co., confectioners and fruiterers 356 Richardson R. R., printer 358 Pellow Miss M., confectioner Congregational Church—Rev. J. T. Warlow Davies, M. A. 382 Edwards H. and Sons, produce merchants Campbell W., hairdresser 384 Witton E. W., auctioneer 386½ Milne W. Bowman Montague 388 Hall John, confectioner Paton Mrs, W., artificial flower maker 390 Sargeant James, pastry cook Barker O., bootmaker 392 Andrews Ernest and Co., under- takers, carriage and show rooms 394-396 Huber Max, restaurant 398 Rath Bros., coach builders 408 Smith James, builder Brown J., picture frame maker Norfolk street 424 Witton Miss Alice 426 Eland William, artist 428 Earls Miss C., dressmaker Earls John 430 Osborn John, dentist 432 Grounds W. T., refreshment rooms 434 Smith William, watchmaker 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter Pellow Miss M., confectioner 450 Oliver Walter, silversmith 452 Drinan Daniel, dealer 454 Allen Thomas, bootmaker 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastry-cooks and confectioners Abel C. B. 498 Aitken James, hairdresser 500 Roach Richard 602 Jones Mrs. S. A., confectioner 504 Parnell Mrs. T., dressmaker St. John street 508 Bailey Frederick, baker 510 Vause F. and Co., plumbers 520 McCoy James, secondhand dealer 522 Penman William 524 Gibbins Mrs. M., dressmaker 526 Paris J. 8. 528 Jard Miss S. 530 Reed R., bootmaker 532 Lance Bros., painters Angel street 534 Davies J. H., monumental mason 540 Troy M. J., produce merchant 542 Esplin and Willard, engineers 546 Mundy J. H., general dealer 554 Slater Alfred 566-562 Wainwright Arthur, contractor 564 Gilbert C., blacksmith. Union street 596 Griffiths Edward 598 Short Mrs. W., nurse 600 Morrissey Mrs. B. 606 Cullinan Martin T. 608 Little James 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert John G., farrier Rochfort street West side 329 City Bank of Sydney-J. A. Ross, J. P., manager (branch)

WOOD & COMPANY: The Funeral Directors of N. S. W.: SYDNEY. (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 427

SAVERS OF SOVS. – ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Lau NEWTOWN. Len 427

331 Moms H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 335 Lock G. and Co., grocers 337 Bryant W., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Head Mrs. A. E., confectioner 343 Orman W., fruiterer 345 Trahair James, bicycle depot 317 Grimm Miss M., stationer 349 Swinbourne G. C., boot importer 351 Barrett Geo., fruiterer 353 Hughson M., china and glass store Hutchinson J. 355 Barnett G. V., J. P., dentist 357 Bond John, hairdresser & confect- ioner 359 Dowling William, draper 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson C. M., chemist and dentist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Mulquiny J. J., bootmaker 371 Hammett D. and Co., grocers 373 Morrison Mrs, Jane, confectioner 375 Leigh and Bates, fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Mills Brothers, butchers 383 Keene Charles E., fruiterer 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel-Andw. Macaulay 391 McCook R. A., grocer 393 Francis William, fruiterer 395 Berkman William, pawnbroker 399 Pattison J. J., boot importer 401 Reddell Otto, wine shop 403-405 Evans Mrs. J. J., secondhand dealer 407 Jackson Richard, butcher 409 Pattison S., W. and C., grocers Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Anglin Francis J., J. P., grocer 415 Nolan Rev, J. A., Methodist 417 McGuire Mrs. M. B. 419 Clarke P. 421 Coleman and Sons, eucalyptus depot 423 Burnet Bass, tailor 425 Maine Robert A., fish shop 427 Oliver Mrs. M., confectioner 429 Portsmouth George, bootmaker 431 Davis Henry 433 Streeton Mrs. H., draper 435 Barncastle William S. 437 Halbert Henry 439 Lanyon C., plumber 441 Rooke Thomas, locksmith 443 Herman Herbert, fuel merchant 449 Grounds T., modeller 451 St. George H. S., surgeon and chemist 453 Vanbreda E. S., draper 459 Emley Mrs. E., milliner 461 Scurr G. H., ironmonger 463 Souter William, tobacconist 465 Fenton Mrs. J., artist 467 Aldous William, wine shop 469 Dallimore W., pictureframe maker 471 Bowden A. W., ham and beef shop 473 Knight Mrs. Mary, greengrocer 475 Preston J., grocer Camden street International hotel-Emily Mason 479 Hunt Samuel, ham and beef shop 481 Barlow Samuel, hairdresser 483 Beck Mrs. R. W, milliner 485 Sir William Wallace hotel-Charles J. Folbigg 489 Scotton W. H., greengrocer 491 Schneider L, newsagent 493-503 Ibbotson Chas. H., coachbuilder 505-507 Von Hagen and Co., Limited, cabinetmakers Jones James, hairdresser 609 Philpots Henry J., draper 511 Thompson J. J., J. P., plumber 513 Smith John, butcher Alice street 515 Camdenville hotel-J. J. Kerrigan 517 Beehag Mrs. S., greengrocer 519 Owen Thomas, bootmaker 521 Agar Mrs. M. 523-529 McCauley Daniel 531 Wayland J. E., baker 533 Johnson G. D., grocer 539 Jones William, Lam and beef shop 541 Steele William, hairdresser 543 Jackson Alexander, butcher 545-547 Johnson E. S., fruiterer 549 Mundy J. H., fruiterer Holmwood street-Dickson street 575 Lingard Charles, fuel merchant Wright T., bootmaker Wells street 583 Williamson John 585 Unsworth Jas. E., venetian blind mkr. 591 Morse and Co., coachbuilders 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Conoulty Thos., butcher 597 Botany View hotel-Owen O’Brien Maria street 601 Burling Charles, butcher 605 Montgomery Thomas, oyster saloon 609 Willis W. H., bootmaker 611 Brett J., greengrocer 615 Parker Bros., coachbuilders 617 Gibb Mrs. M. L., dressmaker 619 Madden Thomas H., bootmaker 621 Burling Charles, grocer 623 Goldberg Leon, fruiterer 625 O’Brien Sidney, tobacconist 627 Kracht C., news agent 629 Benstead Mrs. E. ham and beef shop Lord street 631 United hotel-Patrick Rodgers 633 Francis Albert E., fruiterer 635 Reed C., bootmaker 637 Davies Alfred, physician Illawarra railway bridge 639 Chappel William 641 Williams John 643 Poulton Mrs. H., stationer 645 West Ernest, grocer 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Margan L. A. J., confectioner Goodsell street 657 Dugan John, saddler 665 Dawes N. 667 Beattie John J. 669 Wilkey James, hairdresser 671 Murphy and Son, plumbers 673 Arter Mrs. M. confectioner 675 Topham George, bag merchant 679 Bywater Miss May, draper 681 Goldberg Leon, fruiterer May street
——–
Laura Street-North side Commodore street to Edgeware road 3 South Edward 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Dennis Thomas J. 9 Maidment William G. 11 Pearson Thomas 13 Cook Harry 15 Crawford Ernest W. 17 Fetherston Gerald Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Bryant Isaac 23 Alderson Mrs. K. 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Ryan Michael, sen. 35 Smith Charles Hansman Abraham, “Silver Tower”
Trescott terrace- 1 Bowditcb Walter E. 2 Bocchi Mrs. Alice 3 Finch George 4 Rayman George, painter 5 Rousehill William 6 Hagley Burdett 7 Negus C. P. 8 McGrath Joseph E. 9 Riley Herbert 10 Craddock Vaughan 59 Brennan William 61 Dyer S. 63 Dallaway George 65 Pawley James Wesleyan Church South side Camdenville Public School-Archibald McNaught, headmaster; Miss Raves, headmistress; Miss E. Dalziel, head- mistress infants’ school
——–
L’Avenue Park Off Georgina street 1 Millett Miss L. 2 Loughry E. A. 3 McLachlan Hugh 5 Thruchly William 6 James Rev. A. S. C. (Presbyterian) 7 Thruchly Mrs. Arthur E. 8 Thruchly Mrs. Georgina Thruchly John 9 Thomas Joseph Hicks 10 Carter John 11 Grifflin Lionel 12 Johnson Mrs. M. J. 13 McDermott Mrs. M. E. 14 McMillan Miss Elizabeth 15 Henry J. S. S. 16 Johnson Mrs. A. B. 17 Perry Alfred 18 Goddard Edward 19 Gooch Thomas 20 Lindsay James 21 Ford Miss Elizabeth 23 Curties Francis Thorne Charles “The Grove”
——–
Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Brogden Arthur 57 Wicks John 55 Moon David W., J. P. 53 Carroll James 51 Christison C. 49 Gorman Charles 47 Jones Alfred 45 Gallagher Patrick 43 Alexander Edward, carpenter 41 Glass Ernest 39 Strain James 37 Loader James 35 Clark George 33 Giles J. 31 Bourne F. J. 29 Smith James 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 23 McMahon Timothy 21 Faregreaves John 19 Connor Hugh 17 Aldrenshaw William 15 Carolan Robert 13 Macnamara Francis 11 Burnes Charles, miller 9 Ford Edward 5 Lahay Francis 3 Wilson Robt. 1 Healey J. Francis
——–
Lennox Street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery-Rev. Dean Slattery

WOOD & COMPANY: Town Offices and Livery Stables, 173 Elizabeth Street – ‘Phone 1524 SYDNEY.


Page 428

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


428 Lew NEWTOWN. Lor

Lennox street continued- 109 Macdonald Miss E. Regent street 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Miller Mrs. E. R. S. 87 Collis Walter 85 Symons William 83 Foster John 81 Hutchins Mrs. Elizabeth 79 Rutledge Jas, 77 Everitt James Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Devlin Roland 71 Kell Arthur 69 Bailey Miss S A. 67 Post J. F., fuel merchant 65 Willey F., fuel merchant Australia street-Church street South side Regent street 114 Morris Mrs. Anne 112 Flaherty Miss M. 102 West Henry 100 Melville Adam 98 Houghey James Denison street 96 Garvan Edmund 94 Dunbar Roderick M. 92 Graham John 90 Bradstock Sydney 86 White Miss Ida 84 Merlin George 80 Whatmough Enoch 78 Cook Thomas H. 76 McDonald Patrick 74 Fehon Luke 72 McCormack John 70 Banks William H. Australia street Courthouse hotel-William Wait Eliza street 56 McCall John 54 Poulter Jamas 59 Ager Arthur 50 Straney Francis 48 McLean John 46 Veale John 44 Coombes Joseph, laundry 42 Stinson Charles 40 Hueschkel Carl 38 Barrington Laurence Mary street Andrews Ernest and Co., undertakers requisites manufacturers 30 Stephenson T., “Asteria” 24 Colley Mrs. A. 22 Beckmann Alfred 20 Brown Edward 18 North William 16 Montgomery Alfred J. 14 Hudson James, plasterer 12 Dee Henry, plumber 10 Brackenbury Mrs. A. H. 8 Combellack John 6 Mason Miss Kate 4 Geninazzi Edward 2 Romeo Mrs. Jessie Church street
——–
Lewis Lane Off 34 Regent street
——–
Liberty Street—East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Andrews Frank 3 Thomas Mrs. C. E. 5 Jones Henry 7 Cahill John 9 Pearce Miss J. E. 13 Robinson W. G. 15 Greenwood W. Cambridge street 29 Cunningham William
31 Eve James 33 Hore John Haughey John, grocer London street 49 King Mrs. Sarah 49 Shoebridge G. E. 51 Strout Mrs. E. M. S. 53 Wingrove T. H. 55 Workman Walter 57 Carroll John Gladstone street 59 Norton Mrs. A, storekeeper 61 Holloway Mrs. Louisa 63 Meyer Frederick G. 65 Whitaker H. E., chemist 67 Salisbury Mrs. Janet 69 Pepper John 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)
——–
Linthorpe Street—North side Off Erskineville road 4 Maloney L. 6 Craven Benjamin 8 Wellings Mrs. Elizabeth 10 Miller Ralph 12 Barker Mrs. Sarah A. 14 Wormald G. P. 16 Langley Miss Lily 18 Ella Mrs. E., school teacher 20 Cadogan William 22 Harrison W. S., J. P., ironmonger Ermels Nursing Home (Miss Gould, matron), “Linthorpe” South side 1 Clayton Peter, “Kelbourne” 3 Robinson Henry, traveller, “Myola”
——–
Little Queen Street—West side King to Bligh street—Campbell street 2 Wilson David B. 4 Thompson Mrs. E. 6 Hodgkinson Samuel 8 Grant J. 10 Hagan Felix, bootmaker 12 Barnsley William 14 Good William C. 16 McDonald Clarence 18 Lindon Francis 20 Meldrum George East side 1 Potter Edward 3 Bruce William 5 Kelly John 7 McClosky John 9 Redwin Thomas 11 Hardy Hugh 13 Dillon Patrick
——–
London Street—East side Enmore road to Liberty street 1 McDougall Mrs. M. 3 Neilley William 5 Marlborough Mrs. Cecilia 5 Todd E., grocer Belmore street 7 Brown Lindsay 9 Booth Mrs. Emma 11 Kennedy James 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 15 Saunders John 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Ninham William 23 Williams John 25 Medcalf Mrs. H. 27 Kidd Miss E. 29 Richardson C. T. 31 Cullen Michael, grocer Charles street 33 Rogers William J., librarian, School of Arts 35 Seymour Mrs. Annie 37 Robinson William 39 Pownceby Thomas, bookbinder
41 Isherwood Mrs. Elizabeth 43 Palmer Mrs. William 45 Gardiner George 47 Sprague Samuel 49 Miller Frank 51 Whitney George 53 Bennett John 55 Horsley William H. 57 Dodd Mrs. Elizabeth 59 Breadley James 61 Nickless Charles 63 Bindon Miss L. 65 Curran John P. Augustus street 67 Sturdy Miss Louisa M. 69 Beard Mrs. Mary 71 Bennett Capt. C. K. 73 Nesbitt William Payne-Scott Cyril H, “Pretoria” West side 2 Davis Thomas, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 10 Flaherty Mrs. M. T., cab proprietor 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Shand James, “Montrose Villa” 18 Momsen A. M., clothier 20 Gates Mrs. A., “Hazeldene” 22 Walker W. J. Walker F. J. 24 Douglas Joseph 26 Irving John 28 Reddall T. A., J. P. 30 Clarke G., “Surrey” 32 Poole Peter C, “Roseville” 34 Hurburgh William, “Arcadia” 36 Davie Robert, “Gordon Cottage” 38 Flanagan Patrick J., “Mayville” 40 Richards Louis 48 Glasson Mrs. M. A. 50 Haughey John, grocer
——–
Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Denovan John 4 Green William 6 Holmes James A. 8 James William 8 Slater W. S. 10 Coleman Joseph 12 Bennett William 14 Sparkes Frederick W. 16 Culbert Thomas Susan street-Missenden road 20 Finnigan John Elizabeth street 40 McFarland James South side Rose street 3 St. Stephen’s School-Miss E. Benson, mistress, Stephen street 7 Maish Charles 9 Carter James Missenden road-Elisabeth street 13 Wise George 15 Conway Edward 17 Maloney Thomas
——–
Lord Street-North side King street to Edgeware road 5 Turner Frederick 7 Hart W. H. 9 Duffy William 11 Willard Alfred C. 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk Off—21 Perry Benjamin 23 Goodsell J. A., barrowmaker 31 Burling Henry

WOOD & COMPANY: The Funeral Directors of N. S. W.: SYDNEY. (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone726)


Page 429

LOWEST IN THE LAND – ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Mar NEWTOWN Mar 429

33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Paterson Arthur A. 37a Hayes John C. 39 Smith John 41 Harris William 47 Pearson Francis C. 49 Reece Mrs. Kate, laundry 67 Taylor Mrs, L. 77 Ashwood Mrs. E. 81 Warner Arthur 83 Smith Henry 85 Bayliss Edward 87 McKenzie Murdoe 89 Watts Ernest A. 91 Douglas Jas., baker John street Phelps Percy 99 Bramston George A. 101 Hoad James 103 Dye John 105 White John 107 Bracher Frederick 121 Cook John 123 Hartley John 125 Townsend Thomas W. 127 Talbott William 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 139 Naylor Thos. 147 Button Charles 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 Butler James 161 Brown F. H. 183 Robinson Mrs. Mary 165 Robinson George 175 Clayton George 177 Boots Eagar 179 Nash William South side 2 Spacey Samuel, “Kelvin” 4 Dent Mrs. Mary St. Peters Railway Station—Joseph Attwood, stationmaster 62 Fallon John H. 64 Jackson -. 66 McKinnon Mrs. M. 68 Mason Mrs. A. 70 Bebb John 72 Haigh W., woolbroker 74 Milson William 78 Maher Joseph Terence 80 Moorehouse Charles S. 88 Thompson Richard, blacksmith 90 Keene Thomas 92 Skinner Arthur 94 Boulton J. H. 98 Walker Thomas 100 Bennett John H. 102 McDonald Mrs. M. 192 Forbes W. L.
——–
Margaret Street—North side College to Simmons street 1 Davidson R. V. 3 McColgan Thomas 5 Murray Samuel 7 McRorie James 9 Shearsby William 11 Watson John 13 Earle William 21 Williamson Mrs. E. R. 23 Dunn Mrs. A. 25 Size John 27 O’Malley Frank 29 Graham Miss M., teacher of music 31 Welsh William Reiby street South side 2 Hopkins Albert, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Furlong George, “Clifton Cottage”
16 Martin W. 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs, J. S. 24 Roach Thomas H. 26 Poole Mrs. Margaret 28 Cooper Geo. 30 Green Mrs. A. H. 32 Cody Jas. 34 Erickson William 36 Cassel Alfred 40 McGowen Charles 42 Munro John 44 Pearce Arthur N. 46 Grinham Arthur 48 Hunt Mrs. T. 50 Atkinson John 52 Ottaino John 54 Smith John J. S. 56 Gardiner Mrs. Thomas 58 Collins Mrs. 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Rynn Miss M., grocer 64 Gleeson John 66 Palmer Wm, 68 Smith Alfred E. 70 Menser L. Simmons street 72 Mundelius Conrad, butcher Ferndale street 74 Bolton Herbert 76 Harrold Michael 78 Insull William 80 Latimer William 82 Stone James F. 84 Russell F., grocer
——–
Maria Street—North side King street to Edgeware road 15 Schofield Isaac, spinner 17 Edwards W. J. 19 Brown James 23 Murray Archibald 25 Edwards William 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummings Michael 31 Hanney Charles 37 Nottle John 39 Cox Thomas 41 Martin Mrs. M. 43 Farr Mrs. M. A. 45 Johnson William 47 Pritchard Thomas 53 Thomson O. B. 55 Keep Walter 57 Tracey John 59 O’Brien Albert T. 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Geissler Ernest 69 Gentle Henry 71 Alcock Charles 87 Cover Peter 87 Stalgis S., butcher John street 93 Leach George 99 Keep Thos. W. 101 Gooding John 103 Cadman Alfred 105 Laycock John 107 Miller Charles 109 Hewson Mrs. Mary 111 Fitzgerald John 113 Street Thos. 115 Piper H. J. 117 Sargeant Henry 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Bunker William 127 Neal Henry 129 Mogan Mrs. Emma 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 147 Finnister John 149 Elliott Ira 161 Nelson Fred, “Pine Grove” 165 Blake John 167 Bergmann William A. 169 Hogan Michael J.
175 Lees John South side 2 Holley John 12 Poole Alfred 16 Hanson Mrs. Maria 18 Ryder Richard 22 Sellin Henry 26 Heywood Mrs. Diana 30 Kirk David 32 Williams Robert 34 Astridge John 44 Carroll Michael 48 Kelso James 52 Gilroy Edward 54 Meichel John Alexander 56 Petty Waiter 58 Lawton Thomas 60 Fellingham Richard 62 Sherblade Michael 64 Ottery Mrs. Francis 66 Short John T. 68 Currow Mrs. A. 74 Harrison Frederick C. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan Michael 90 Barling Henry 92 Dalley Joseph 96 Townsend Edward, grocer John street 106 Ward Mrs. Mary 112 Rickert W. J. 120 Stuckensmidt Frederick 122 McGovern Mrs. Hannah 124 Sweeting Louis 136 Harrison William 138 Dumverell Arthur 140 Osborne George 144 Livingstone Arthur 146 Mongovan Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Grimble Arthur H. 172 Walshaw Alfred G.
——–
Marian Street—East side Enmore road to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A. 4 Partridge Edgar 6 Palfrey Francis 8 Croft F., music teacher 10 Warren John, “Castleton” 12 McNeil D. 14 Warne Frank 16 Stokes William 18 Byron Mrs. C. 20 De Myers Herbert 22 Richards Edwin. M. L. A. 24 Taylor W. F., teacher of music 26 Ware W. J.. “Avoca” 28 Nightingale H. A. 32 Jones T. 34 Yeo James 36 Jesse Henry 40 Hungerford Henry W. 42 Hosie Stanley, “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 48 Dickson Magnus 50 Piggott John, constable 52 Albury Francis 54 Haylittle P. A. 56 Harvey James 58 Pearce Edward 60 Matheson John, builder 64 Dickson J. 66 Tolley Wharton 72 Merrin Charles 74 Nicholson Mrs. Anne 76 Tyerman Mrs. J. 78 Hopkins Alfred J. 80 Hanna Samuel 82 Stockwell Waddington, “Roseville” 84 Carter George 86 Kough John, “Elsinor”

WOOD & COMPANY: BRANCHES EVERYWHERE-ALL CONNECTED BY TELEPHONE. SYDNEY.


Page 430

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


430 Mar NEWTOWN. Mis

Maria street continued- 88 Hill Mrs. M., “Stanford” 90 Glendenning James 92 McGuckin Edward 94 Egling Mrs. Isabella 96 Rollo Mrs. S. J. 98 Cumming Mrs., midwife 100 Sandoval Eugene 102 De Meur Arthur West side 3 Barden Mrs. C. 5 Howe William, “Apsley House” 7 Sattler Mrs. M. 9 Clinton Henry 11 Galiop Joseph 13 Dobbin W. F. 15 English Frank 17 Walsh Daniel 19 Everingham C., dentist 21 Green John 33 Jenner R. B., “Merrivale” 35 Baddeley Mrs. Clara 37 Wales George 39 Wilkinson Mrs. Caroline 41 Marks Thomas 43 Irwin John 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Gore John 51 Hurst George 55 Wigfull Joshua 57 Cowley Isaac John Cross lane 59 Tailby Mrs. Elizabeth 61 Sutherland Mrs., dressmaker 63 Alexander S. 65 McLauchlan John 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 York Charles 73 Meale Alfred 75 Sherlock W. 77 Johanson E. J. 79 Crawford Charles 81 Douglas Thomas 83 Pedler P. C. S. 85 Metcalfe Jotham 87 Judson Henry 89 Parton William 91 Northwood Frederick J. 93 Hounsell F. G. 95 Stephens Mrs. Janet 97 Slack Charles 99 Reardon J. E. 101 Hogs Mrs. S. R. 103 Kennedy Mrs. Mary 105 James H. G. 107 Gibb William T. 109 Stanley John, tanner Stanley Mrs. Florence, midwife 111 Gunner Arthur 113 Lawler Mrs. A. 115 Reynolds William 117 Empson John
——–
Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs. Marion, midwife 3 Kirk William 5 Parker H. J. Off- Webber Thomas 7 Robinson Jesse, dentist 9 Johnstone Alfred 11 Cronshaw A., tailor 13 Shaw Mrs. M. A. 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., embalmers and undertakers West side Empire billiard rooms 8 Andrews G. M. 10 Stainton Samuel
12 Jones Misses M. and E., costumiers 14 Newman Alfred, district registrar 16 Huxley Stanley 18 Wiseman John H.
——–
May Street—North side King street to Edgeware road 1 Thomas Frederick 3 Stretton Charles H. 5 Sargeant J. 7 Burnes Harold L. 9 Burling Charles, grocer 11 Hodgen James, letter carrier 13 Hancock Albert, upholsterer 15 Watson Alexander 23 Primitive Methodist Church—Rev. J. W. Leadley 25 Leadley Rev. J. W. (Prim. Meth. ) 27 Rawlings James, poundkeeper 29 Blyth Mrs. L., grocer 31 Hawkins William 33 Colson C. F., painter 35 Middlemiss Ernest 37 Hawkins George 39 Francis Alfred 41 Duke John 43 Vincent Charles William 45 Hawkins Jesse 47 Hogan Thomas 49 Boot Luther 51 Chisnall Edward 53 Weino Ernest, “Fernleigh” 55 Dummett Miss Harriet 57 Williamson Henry John street 63 Clarkson William, engineer 69 Walker George 105 Blackhall William 107 Phelps James 109 Rigg Robert 111 Simpson James 113 Potts William 115 Matthews W. P. 117 Keating William 119 Williams Henry (For south side, see St. Peters)
——–
Mechanic Street-South side Church to Egan street Hordern street Whitehead’s Parcel Delivery stables Hordern street
——–
Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master: girls, Miss McDonnell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-M. Blair, head master 14 Emanuel Mrs. Mary 16 Moore Mrs. Eliza., private school, “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Rubie J. J., “Loriston” 26 Rex Mrs. W. 28 Lannen William 30 Morton James L., “Niagara House” 32 Price Miss T. 34 Carnow Mrs. Alice 36 Doherty Mrs. Louisa 38 Roberts Thomas W. 40 Dawson James W. 42 Cooke H., accountant. “Searcliffe” Cross lane 44 Dyson Mrs. Bridget 46 Payne Francis 48 Fisher A. L. 50 Benson Miss Emily 52 Harrison William 54 Pittman Alfred 56 Skinner William
58 Skinner David 60 Condon Mrs, J. 62 Strathain William J. 64 Wallace George H. 66 Gibbens Joseph 68 Wright William 70 Willett Joseph 72 Bingham Richard H. 74 Camp James 76 Paine Alfred 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Blake Mrs. Jane 84 Helvey Mrs. M. West side 1 Vickers A. E., dental surgeon Vickers E. W., dental surgeon 3 Drew Joseph 5 White J. S. 7 Bullen James, “Nanima” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle-G. T. Walden 23 Craig Archibald 25 Cropper J. 27 Hodgson Aubrey J. 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 35 Williams William R. 37 Jolly John, clerk 39 Blackburn Henry 41 Baldwin George C. 43 Harkis Thomas 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Gray George 53 Webster William Quinn John 57 Makin Henry, upholsterer 59 Ruddle Miss M. E. 61 Howe Mrs. M. L. 63 Burke Frederick J. 65 Berrick George E. 67 Close Henry 69 Mead Herbert, “Eurimbla” 71 Verco Frederick 73 Brooks Ralph, “Manolo” 75 Cunningham John 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Carson W, police sergeant 81 Tillott Job, carpenter 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 Carrey William A. 87 Kirby Patrick J. 89 Spring William, wireworker 91 Smith Alexander 93 Watson Daniel 95 Trenbath W. H. 97 Scott Mrs. 99 Sirkitt Edgar 101 Const Walter
——–
Missenden Road—East side King street north to boundary 7 Kilpatrick William Longdown street Walsh Mrs. Alice Melville J., farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Watkinson William 17 Copp Alfred 19 Bonus William Richard street 23 Baskerville John Aylesbury street 33 Cleary Michel, baker 35 Leslie John 37 Troke Sidney G. 39 Dennett John Bligh street West side 2 King John R. 4 Brown Henry J.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 431

RIGHT THROUGH THE HOUSE – ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Mun NEWTOWN. O’Co 431

6 Dymond Thomas W. 8 Robson John Longdown street 10 Willett John 12 Hutzog William, baker 14-16 London Cordial Factory, J. C. Conway, manager 18 Harris Albert E. 20 Browne John 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Schryver Mrs. H. 30 Boardman Samuel 32 King Robert F. 34 Moroney Timothy 36 Court Mrs. Margaret 38 Grosvenor James 40 Walsh E., van proprietor 42 Willis Charles, storekeeper 44 Rapp Mrs. J. 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress
——–
Munni Street—North side Union to Angel street 3 Boland Patrick 5 Mooney A. 7 Gurrin Frederick Gurrin Brothers, fuel merchants 11 Holland George 17 Tattler Robert Gowrie street 21 Grimson Charles 23 William^ A. 25 Bullock Charles 27 Mallengfant John F. 27½ McGregor William 29 “Hill George 31 Becker W., bootmaker 33 Moon Edward 35 Robinson Frank South side 2 Burgess George, grocer 4 Clarke George 6 Fairbank Joseph, bootmaker Fairbank Mrs. A. 8 Nancarrow Mrs. L. 10 Nickels Alfred, wheelwright 12 Hogden George 14 Levy Mrs. M. 16 Conneady Michael 18 England William 20 Tubby William Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Lucan S. 38 King Frederick W.
——–
Nelson Street (now called Little Queen Street)
——–
Newman Street—North side 342 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Lacey Albert E. 22 Hawken John 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Meller Frederick 30 Brown Walter W. 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Lafuira Mrs. 36 Waite David 38 Pike Alonzo J. 40 Lowe James 42 Cote Thomas A. 44 Biggs Amiel C. 46 Small Alfred 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Conran Thos. F., constable 52 Tracey Ernest 54 Bruchhauser Henry 56 MacGraw William 60 Parroz Fred 62 Duffell Thomas, constable
64 Hourigan James 66 Gibson Frederick J. 68 Osmus John 70 Bates Samuel Angel street 74 Asztalos Joseph 76 Firth William 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. Kate 84 Spinks James 88 Spicer Thomas Gowrie street 90 Williams Philip 94 Starkie William 96 Roberts Tom P. 98 Newman Killner 100 Webster George 102 Wilson George 104 Brewer William 106 Nesbet Peter Union street South side White hone street 1 Reed William fuel mchnt. & confect’er 3 Campbell William 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Tingate John, hatter 11 Hardge Anthony 13 Jones Frederick, J. P. 15 Yates James, leather dresser 17 MacGraw William 19 Lipscombe J. 21 Carman R. H. 23 Baxter Mrs. J. 25 Larsen Fritz, builder 27 Metzler H. L., upholsterer 29 Cooper W. H., tailor 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Howarth D. B. and Son. steel foundry 45 Hogan Mrs. M. 47 Williams Henry 49 Beale F. T. 51 Hereford Robert, “Hereford” 53 Knight William 55 Cole William 57 Firth Robert 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Turnock William 65 Hines H. E. 67 Matt Charles 69 Christie Robert 71 Clair Alf 73 Hough Edwin 77 Hearne Richard Bolton Mrs. R. E. Gowrie street 79 Davis Mrs. Bada 81 McCormick P., bootmaker 83 Kinsela Samuel 85 Thompson Nathaniel 87 Smith Edward 89 Dooley R. J. Union street
——–
Norfolk Street King to Angel street 1 Huggett Frank 3 Willis Geo. 5 Butler George E. 7 Langley James 9 Eggleton Mrs. P. White horse street 25 Murphy Edward J. 27 Ventura Mrs. A. 29 Barrett Jack 31 Sullivan Thomas 33 Ferry Frederick
35 Staples John 37 Bourke Peter
——–
Northwood Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Roberts Mrs. M. A., “Purim” 6 Taylor David, “Merawa” 8 Union James, “Charlton” 10 McColgan Thomas “St. Elms” 12 Tilly William, “St. Kilda” Gibson Samuel Gibson James K. Derbyshire George Rawlings Charles East side Neilan William Geddes William F., “Clifton” Shearer Robert A., “Carlton”
——–
O’Connell Street-East side King to Roper street 1 Cohn J. J., upholsterer 7 Baldock George F. Victoria street 9 Cohen Louis, dealer 11 Smith John 15 Thorp E. G. F. 17 Taylor John, fitter 19 Taylor Mrs. Sarah 21 Abbott Charles H. 23 Hart Henry Longdown street 29 Reynolds Mrs. Eliza Campbell street 31 Stevenson Frederick 33 Cansdell Mrs. M. A. 35 McGrath Mrs. M. 37 Branagan Edward 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Marshall Thomas 49 Pritchard Jabez 51 Phillips Thomas 53 Trevener James W. 55 Kidd Frederick 57 Oldham Jabez 59 Lavender William 61 Dunsmore John 63 Kellermann William 65 Johnston William 67 Moss M. A. 71 Grosvenor Richard 73 Whiting Mrs. Catherine 75 Johnston Miss 79 Miles C. H. 81 Prentiss Edward 83 Warner Mrs. F. 85 Watson John 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary, dressmaker 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 Davis John H., pawnbroker 18 Bell George 20 Johnston Walter A. 22 Menser Elias 24 Biffin Mrs. A. 26 Pearce Mrs. Louisa 28 Chapman Thomas 30 Harbidge Mrs. J. Prospect street 40 Foot Mrs. M. A., grocer 42 Dixon Richard 44 Nesbet Henry 46 Healy Thomas 50 Sparks William 54 Whiteoak Thomas 56 Markham James 58 Stewart J. B. Chalder street 60 Allen Mrs. A. 62 Davis Charles

WOOD & COMPANY: FIFTY YEARS EXPERIENCE – NEARLY FIFTY THOUSAND INTERMENTS. SYDNEY.


Page 432

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


432 Oxf NEWTOWN. Ran

O’Connell street continued- 72 Crook Chas. 74 Morgan Charles R 76 Kidd William 78 Waugh William, jun. 80 Waugh William Raper street 82 Conners Jas. Jos. 84 McIntyre James
——–
Oxford Street-North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Pobjoy J. W. 5 Holt Jos. James Campbell lane-Albemarle street 27 Farquhar William 31 Ingall T. 33 Lyo s Henry 35 Brown R. A. 37 Thompson Thomas 39 Emanuel Joseph 41 Turtle Charles, sen., produce merchant 43 Harvey Sydney, painter Land’s lane 45 German Richard 49 Hood Samuel South side 2 Young Mrs. Annie 18 Hendrick Claud 20 Christian Robert 22 Behringer Peter 24 Ollivier Wilby M., mine owner Albemarle street St. Bede’s Convent and High School- Sisters of the Good Samaritan 36 Sotheron George R. 36 Richardson Edward A. 40 Bressington Wm. 52 Hayes James 58 Fallick James 60 Nunn Henry 62 Clark William, grocer 64 Brown Isaac Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Wolfe William, “Urilla” 4 Parnell Herbert 6 Hore Alfred Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred, “Essex House” 22 Dalton Charles 24 Latimer Noble, bootmaker 26 Wright Joshua 28 Holding Mrs. Mary 38 Sharp Joseph 40 Almeroth Arthur, engineer 42 Hoy Mrs. R. 44 Nicholson J. G. Kyle James 46 Roberts William 48 Parker Mrs. C. 50 Heath S. R. 52 Chapman Henry, builder 54 Kimber William 56 Hampson Walter West side 1 Russell Mrs. J. 3 Buckman Albert Brown William 5 Verdich Edward W., cabinetmaker Commodore street 7 O’Niell E. J. 9 Sheehan Mrs. Margaret 11 Brennan John 15 Boyan Joseph 17 Budd C. J. 19 Edwards William, jun. 21 Edwards W., sen., brick manu- facturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Mrs. 37 Thomas Evan
45 Courtney Thomas 47 Black G. H. 49 Pawley Mrs. Emily 51 Brewer William, confectioner
——–
Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 38 Herald A. 36 Butler Victor, “Waratah” 34 Payne Thomas, “Fernleigh” 32 Goodwin F. J., “Mocomo” 30 Howlin William, “Madaline” 28 Millington R. W. 26 Beacom Mrs. C., “Westelley” 22 Ricketts W. J., “Clifton” 20 Von Muller Mrs., “Rothsay” 18 Blair Mrs. K., “Nubia” 16 Appleton Henry, “Langley” 14 Young Walter P., “Scarboro” 12 Miles James, “Edna” 10 Starkey James D., “Tyne” 8 Wilkinson C. H.. “Milano” 6 Cannon James, “Irene” 4 Cochrane John, “Sylvia” 2 Wendt C., grocer North side 19 Lloyd Frank. “Victory” 17 Meyer J. P., “Phoenix” 15 Green Jonathan “Bognor” 13 Noakes Miss A., “Rose Moor” 9 Edwards Jos., “Caroline Cottage” 5-7 Hubbard S., “Leamington” 3 Turtle E. A., “Maryville” 1 Devril Miss M., “Dania”
——–
Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Potter Henry, “Bon Accord” West side 2 Pearce Miss L. 4 Henwood Charles 6 Mackintosh Arch., J. P., council clerk 8 Britain Mrs. I. 10 O’Hara Michael 12 Nickless Osmond U. Belmore street 14 Fairbairn George 16 Pearce Thomas 18 Macdonald Robert, broker 20 Cran Mrs. Martha 22 Harris Thomas, commercial traveller 24 Haworth F. 26 Renouf Charles N. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pearce John 34 Billson George H. Charles street 38 Rogers Eugene 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Rapp James A. 44 Shevill William 46 Mears Mrs. E. 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer 52 Walshe Mrs. O. M. 54 Carroll James 56 O’Sullivan Daniel, “Roseville” 58 Young John, shipwright 60 Small Theodore 62 McDonough M.
——–
Pine Street-East side Wilson street to Railway 2 Teape George 4 Kerton Charles 6 McLaughlin John 8 Ford Arthur B. 10 Knights Charles 12 Rowell John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Sparks William B. 18 Tiernan Miss Mary 20 Scrivener E. J., merchant tailor 22 Maguire Bernard
Leamington avenue West side 1 Oliver W. E. 3 Ireland George S. 5 Westall Robert 7 Fox James 9 Plunkett G. W. 11 Hopkins Thomas 13 Cook Mrs. S. 21 Taylor William 23 Hughes Mrs. S. 25 Richardson Alfred 27 Moore R. A. 29 Mason Albert, sawyer 31 Craven Charles E. 33 Field Ernest 35 Pogson John, clicker 37 Lane Nathaniel 39 Williamson Thomas
——–
Prince Street Camden to Alice street
——–
Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Worrall Luke Egan street 6 Cheeseman Robert 8 Ryers Henry B. 10 Lawn Mrs. C. 12 Green Thomas South side Hordern street—Egan street 11 Rambert William 13 Dwyer Mrs. M.
——–
Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. T. 24 Tomlison Charles 26 Simpson John 28 Anderson John O. 30 Montgomery Mrs. E., “Kent House” 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Maroney James D. 58 Riley P. W. 64 Bonfield James 66 Whealy John 68 O’Brien John Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J. P. 7 Craig William 9 Hodgson Mrs. M., nurse 19 Madsen Hans F., surveyor 21 Gander George 23 Brennan James 25 Willis Henry 27 Pigeon James 29 Rusfeldt E. 31 Peterson Frederick F.
——–
Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Hall James 4 Walton Robert C. 6 Ferguson Samuel 8 Harvey William John 10 Mathews William 12 Cummins Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Woolley W. 3 Scott Alexander, plumber 5 Gellatly Gordon 9 McClusky Mrs. Jane 11 Huthnance Samuel

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY. (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 433

BUY EVERYTHING AT ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Rob NEWTOWN. Rap 433

13 Miller Thomas 15 Hall Frank 17 Markham William 19 Baker William 19 Chambers Miss, teacher of piano- forte Leamington avenue
——–
Raper Street-South side Church to O’Connell street Hordern street 1 Speed John 3 Gould Mrs. E. 5 Scott John 7 Campbell William H. 9 Charlton Alfred Waters Edward 11 Phillips Mrs. E. 13 Savage Mrs., nurse Maclean R. H. 15 Scott Joseph 17 Strickland Charles 19 Adams Alfred John 21 Woolley Thomas 23 Hodge Bass 25 Scully John North side 2 Warland Arthur M. 4 Yeardye Albert 6 Masters Charles E. 8 Langlands Jas., master mariner 16 Allen Chas. 18 Murray Arthur J., painter 22 Martin Charles 24 Batton Mrs. Jane 26 Gluxtion John 28 Brown John 30 Downer John 32 Hannon Patrick 38 Atkinson E. 40 Poulter Thomas 42 Sainty James H., engine fitter 44 Sainty James sen, 46 Robinson Benjamin 48 Griffin Samuel 50 Griffin Thomas, jun. 52 Anderson Augustus
——–
Redwin Street-South side Off Norfolk street 1 Redwin Henry 3 Wilson Robert 5 Perril George 7 Eldridge Albert 9 Birrell David 11 Goodwin Herbert 15 West Luke 17 Redwin Thomas, bricklayer 19 Heans Mrs. J. North side 16 Redwin Henry 18 Cadwell William 18 Tarman Thomas
——–
Regent Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Liddle Alexander 3 Day Walter 5 O’Gorman Frederick 7 Moore Thomas 9 Stickings James 13 Gregory Mrs. Elizabeth 13 McKay Mrs. E. 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. M. 19 Hemmer Henry 21 Johnstone H. W. 23 Matehews William J. 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel Lennox street 37 Beech S., joiner Off—39 Molleson James 43 Boswood Alfred G. 45 Abigail James, J. P. Albemarle street
Carlisle Castle hotel-Henry Worthy 71 Givins John 79 Owen John T. 81 Wallace John S. 85 Robertson John 89 Booth Hugh 91 Mitchell David 93 Baillie James 95 Smith Mrs. Louisa 97 Donnelley Thomas 99 Schwaner Henry 101 Brown Henry, carpenter 103 May John 105 Haines Christopher, cab pro- prietor 107 Adams Mrs. M. J. 109 Elliott Joseph L. 113 Green William 115 Tobin Mrs. Jane 117 Walker Mrs. Ellen 119 Wilson John 121 Vaughan Henry 123 Greentree Alfred West side 2 Davis Mrs. Mary, storekeeper 4 Welsh Henry 6 Trickett John, draper 8 Grossler Joseph A. 10 Rubin Mrs., nurse 12 Keely James A. 14 Dollar Walter 16 Harvey Thomas 18 Cleary Thomas 20 Osborne Albert 22 Pinfold William R. 24 Cheshire Donald 26 Barncastle J. 28 Dunn Mrs. Margaret 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Gillespie John 48 Adams Joseph 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 66 Curtis John 68 Cummings P. 70 Dixon Henry 72 Hincks Mrs. Ann 74 Mills William H. 76 Lincoln George 78 Johnson John B. 80 Jonson Benj. 82 Osmond Thomas J. 84 Barratt Wm. 86 Shaw Edward 92 Everett Mrs. Eliza 94 Barrington Frederick 100 Smith Jeppe 102 Jones William 104 Sandford Horace 106-108 Australian Native hotel– Patrick McCarry 110 Cook Thomas 112 Knight John A., teacher of painting Knight H. C., pianist 114 White Mrs. Catherine 116 Elstub Robert, J. P., con- tractor 122 Williams T., carrier
——–
Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Lockman A. H., J. P. 6 Bulcock Thomas 8 Poole H. 10 Golding Mrs. S. J. 12 Powell David 14 Orr Sydney 16 Leslie Samne! 18 Riese Louis 20 Green William J. 22 Peir W. G. Don street
26 Fox Mrs. Emily 28 Biddles A. J. 30 Shaw William 32 Benson Edward, clerk 34 Perry Francis 36 Strong Thomas 38 Bushaw John 40 Chapman William 42 Conlon Edward 44 Chapman F., painter 46 Smith William 48 Beattie John 50 Barnett William T. 52 Donohan John 54 Marshall Mrs. Elizabeth 56 Skinner Mrs. S. 58 Faulkner E., grocer Keig street Christ Church Parish Hall(Enmore) 62 Parr Wallace 64 O’Neill Arthur 66 Ringholm Augustus, contractor West side 1 Marshall James W. 3 Moor James, “Alsmere” 5 Ferguson Robert, “Harbron” 7 Moody Frederick. “Chicago” 9 Davies Mrs. E. H., “Calliope” 11 Ramsay Mrs. F. A. 11 Ramsay Miss L., nurse 13 Green Robert, “Mansfield” 15 Naughton J. J., “Yamba” 17 Green Mrs. M., “Alloa” 19 Gawrie William, “Warwick” Pemell street 29 Adams George 31 Cummings Frank 33 Stone Mrs. E. J. 35 Bacchus W. H. 37 East Robert 39 Cook Edward 41 Chessell Mrs. Grace Sloane street 43 Dias Albert 45 Marr George H. 47 Lums Charles 49 Pogmore James, bootmaker 51 Statton Charles 53 Huxtable Henry 55 Nevin Eugene 57 Slee Herman N. Fulham street
——–
Richard Street-North side Missenden road to North Newtown school Hard F. E., hop beer factory Elizabeth street 20 Hamilton Joseph 22 Byrne C. E. 24 Dredge Horace 26 Pollen John 36 Tagg Joseph 48 Boyd Joseph 50 Klees Thomas South side 1 Brooks Wm. 3 Shattel Mrs. R. 5 Pentecost Henry 7-9 McKay Timothy, builder 11-13 Osmond Albert 15 Wilson Henry 17 Graham Mrs. J. 19 Tronson K. Elisabeth street 39 Davis Mrs. Elizabeth 49 Davis Ernest A.
——–
Roberts Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Barnes T. 4 Barford John 6 Hardy Hezekiah 8 Rath Joseph

WOOD & COMPANY; LARGEST EXPERIENCE & LARGEST PLANT ENSURE THE BEST WORK. SYDNEY.


Page 434

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


434 Sai NEWTOWN. Sta

Roberts street continued— l0 Baldwin Lionel 12 Nielson Robert 14 White Harry 18 Murphy John 20 Veitch John 22 Aulsebrookk Thomas 24 Riley William 26 Davis Mrs. T. 28 Stidwill Charles 30 Buckley James 32 Blane Charles 34 Ward H. 36 Crowne G. J. East side 1 Pitt George W. 7 Blann Frederick 9 Lancaster Robert, “Timaru” ll Lawson Frank 13 Coady Michael 15 Caunter A. H. 19 Rowe Charles 21 Leary Herbert S. 25 Gainsford Albert E. 27 Howe Henry E. 31 Hilder W. J. 33 Basson Caleb
——–
St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant 6 Mackay Thomas 4 Noyes Henry 8 Shilling James, upholsterer South side 13 Steer James 11 Shilling James, upholsterer 5 Auckstepp Edward 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry
——–
St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Smith Robert 6 Everett William J. 8 Lincoln Charles 10 Lincoln Thomas 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Taylor Mrs. M. J., nurse 16 Newnham John, carpenter South side Fallick and Nunn, builders (For continuation, see Camperdown)
——–
Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 10 Grinham Thomas 8 Clifford John M. 6 Cleary William 4 Hardman Brothers. Limited, biscuit factory 2 Hardman Roger B. Simmons street North side 1 Chrimes Edward, “Carlton”
——–
Short Street Off Camden street 1 Williams Henry 2 Hollingshead John 3 Briely Mrs. 4 Turner Mrs. M. J.
——–
Simmons Street-East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs, S, “Yarrowa” Westacott Samuel, “Lachlan” Booth William, “Sussex”
Dadswell Herbert K, “Glen Iris” Paterson Mrs. A. M. 38 Jones John H. 42 Bourke Mrs. Emily, “Altona” Sloane street 46 Hall Mrs. S. 48 Oram Thomas 50 Blake Richard, “Blairgowrie” 52 Campbell Miss Amy, “Thelma” 54 Kinnear Ayton, “St. Elmo” 56 Woodruff Arthur. “Chelsea” 58 Amos Oscar G., “Wallsend” 60 Curry James, senior constable 64 Camp Mrs. W. Fulham street 70 Leigh Rath, conveyancer Margaret street 88 Szarka George, grocer 90 Kable William 92 Lee John 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Kilpatrick William H. 100 Smith Wm. A. 103 Shannon Mrs E. 104 Patterson E. J. 106 George Henry 108 Martin P. 110 Dobbin John 112 Miller Henry 114 Barnes Denis 116 Burwood William 118 Carmichael Harold 120 Kelly Patrick J. 122 Kearney Thomas 126 Grono Mathias 128 Trethary Mrs. E. 130 Lloyd Mrs. J. W. 132 James George 134 Sullivan Francis 136 White Peter 138 Wright T., bootmaker West side 1 Greenwood Sydney 3 Leary William, saddle-tree maker 5 Morris George H. 7 Grant Thomas 9 McLeod Dugald 11 Martin Mrs. Lucy 13 Spicer James W. 15 Lees Mrs. Clara 17 Brooks Sydney J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge George 23 Plunkett H. J., “Ivanhoe” 25 Edwards M. G. 27 Mitchell William H. 29 Henry Arthur H. 31 Hilton James 33 Wilmott George 35 Morton William 37 McKellar Mrs. E. 39 Miller Gilbert 41 Pearson Joseph 43 Bains John 45 Howard James 47 Hicks William 49 Chater Thomas D. 51 Nettleship Misses E. and R. 53 Watson William 55 Doyle M. E. 57 Organ Benjamin 59 Edwards Berry 65 Weston Cornelius J. 67 Finlay Mathew J. 69 Crighton Peter 71 May C. W. 73 Cox Charles J. 75 Sellar Joseph A. 77 McSherry John 79 Williams William 81 McDonough John 83 Newling Isaac 85 Clark William S. 87 Gallagher P. E. 89 Madden William 91 McGechan James Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Souron M. 101 Everett George, confectioner 103 Adler Charles 105 Latham Philip 107 Macpherson John A. 117 Stevenson William, butcher 119 Barnsley Robert 121 Caughey William, greengrocer 123 Fetherstone Gerald 125 Thorn Joseph 127 Solomons Henry 129 Turner A. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Younger J. 137 Dunton Charles 139 Gordon Thomas 141 Hughes William
——–
Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Davis J. W. 15 Lewis Richard W. 11 Boyle Campbell 9 Booth Charles B. 7 Streeter Alfred 5 Healy Mrs. E. 3 Collins James T. 1 Rowlands William E., clerk South side Wall R. and Sons, builders 10-14 Angus and Son, coach factory
——–
Stanley Street Off St. Mary street Home Training School and Lying in Hospital -G. E. Ardill, director
——–
Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Stickley Miss Harriett, ladies’ school 4 Tye Cyrus 6 Hockings H., wine & spirit merchant Christ Church—Rev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (for continuation, see Marrickville and Petersham)
——–
Station Street-East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel—Michael Lyons 4 Taylor Mrs. L., boardinghouse Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works, McDonald and Eklund, proprietors Enmore road 20 Rogers B., dealer 26 Murphy Edward 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 34 Young Robt. S., overseer, Council Works 36 Patterson Joseah J. 42 Ryan Mrs. J. 44 Buckley Mrs. Ellen 46 Francis A. E. 48 Dean Edward 50 Price Mrs. Caroline 52 Lines Edward D. 54 Jay G. B., draper 56 Loydstrom Mrs. C. 58 Dunne Mrs. A. H. 60 McKern Frederick 62 Casey Mrs. R. 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Cordings Charles Minns Edward 68 Casey Miss J. A. 70 Eden Charles 72 Armstrong Andrew 74 Lennon John

WOOD & COMPANY: The Funeral Directors of N. S. W.: SYDNEY. (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 435

VALUE AND ECONOMY IN ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Ste NEWTOWN. Uni 435

76 Newman D. H. 78 Fitzpatrick Richard 80 Richardson William Holt street Green Arthur, fuel merchant 92 Green Horace F. 94 Dalwood Mrs. Mary 96 Bourke John 98 Walsh Joseph, 100 Wellesley C.. commercial traveller 102 Campbell Jacob 106 Sutton Miss H., private school 120 Messent Richard 122 Kember Francis 124 Phillips Jack 126 French Arthur 128 Barnett Frank 130 Gray Frank 132 Henry Mrs. John 134 Mood John 136 Clarkson Harry 138 Dodds Mrs. Margaret 140 Richardson Charles F. 144 Long James 146 Woods Frederick 148 Young William 150 Phillips James 152 Fletcher Edmund 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Tune H., bottle merchant Enmore road 41 Gawne Walter, “Reiby House” 43 Kearney Mrs. D., musician 45 King Mrs. Lydia, boardinghouse Donn street 47 Blair Mrs. E., teacher of dancing 49 Teasdale Richard 51 Jarman Andrew W. 53 Cooper George J. 55 Heighway J. F. 57 Harris William H. 59 Fry William C. 61 Foster W. A. 63 Gates Bertie, teacher of music 65 Walker Watson 67 Boland Alfred H. Keig street-Holt street 81 Kelly Henry 83 Roberts William 85 Barker Charles O. 87 Goer Thomas 89 Butler Albert 91 Mahony Miss E. K. 95 Baxter Nicholas 97 Bradhurst William W. 99 Wilmott F. W. 101 Shepherd Herbert 103 Howard Mrs. M. J. 105 Powell Mrs. M. 107 Groves F. 109 Ford H. W. 111 Taylor Alfred 113 Brown William 113 Hincks S. 115 Reynolds Joseph 117 O’Reilly E. W., constable 119 Mars John 121 Eldershaw Thomas W. 123 Searle T. J. 125 McKay A., undertaker 127 Cahill Thomas 129 Waldron Mrs. H. 131 Morgan James 133 Dyson Henry 135 Walker Mrs. Martha 137 Whiley George 139 Burns Robert 141 Mellshimer Edwin
——–
Stephen Street 141 King to Campbell street
St. Stephen’s School—Miss E. Benson, head mistress
——–
Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Standen Mrs. C. 15 Peterson Peter 17 Laverack John 19 Dunn Mrs. E. 21 Maloney P. West side Campbell street 8 Scanell Daniel 10 Holland Mrs. M. 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 20 King William 22 Glen Mrs. Clara 26 Tancred Thomas 28 Packer Robert 32 Henderson Alfred 38 Cummings Patrick 54 Poppenhagen Mrs. F. 56 Poulson James 58 Lamey Henry (For continuation see Camperdown)
——–
Trade Street-East side Railway line to St. Mary’s street 26 Gendle Mrs. Ada 24 Lock C. 22 Healey William J. 20 Garn John 18 Lynch Richard 16 N ye Thomas 14 Weekley William, engineer 12 Whittle Mrs. Kate 10 Mosman George 8 Martin James 6 Bridge Charles, “Franklyn” 4 Jackson Arthur, “Idalia” Albert street 2 Lawler Thomas West side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Kenny Thomas 35 Harris Joseph 33 Sommerville Alfred 31 Hilaire John A. 29 Hore W. J. 27 Simpson William 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. L 19 Mossman William 17 Yates Thomas 15 O’Connor Mrs. C. 13 Bradley George 11 Webber Mrs. T. 1 McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House — Rev. Canon Taylor
——–
Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Finlay Forrest 2 Barrie William 3 Potts Thomas 4 Spence Robert 5 Griffin Samuel 6 King Frederick 7 Smith Mrs. Maria 8 Middleton R. J. 9 Prince George 11 Milne John 12 Rickards Walter 13 Weatherhead Frederick 14 Thomas Rupert 15 Woolnough Mrs. L. 16 Weatherby Charles 19 Gow Bros., boot factory 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.
Union Street-West side Erskineville road to King street south 1 Tarran Francis, “Glenrushen” 3 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 5 Frost Victor, “Glenchass” 5 Frost James, “Glenchass” Newman street 7 Walters Frederick, grocer 9 Slade Arthur 11 Blatchford Richard 13 Adams William C. 15 Bell Henry F. 17 Forbes William 19 Angelo Mrs. J. A., dressmaker 21 Shary John Union lane 23 Simmons Charles, carpenter and joiner 25 Field Mrs. Susan 27 Goodsell Henry W. 27 Harris Mrs. T. ” 31 Scott F. W., accountant 31½ Clingan William 33 Sutton George W., engineer 35 Smith Rowland J. 37 Grinrod Charles 39 Greenaway Thomas 41 Wright John 43 Slater Mrs. M. 45 Wallace George 47 Lamb Thomas G. 49 Heckman William A. 51 Madigan John, coachpainter 53 Vears Edgar 55 Morgan F. T. 57 Eggleton F. C. 63 McKinnon Donald, grocer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Wolstenholme Albert 71 De Saxe Mrs. G. 73 Wallace George E., grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 Hodgkinson Walter 79 Reade Maurice 81 Dickson John A. 83 Baker W. G. 85 Whitfield Frank 87 York Thomas 89 Barrett William, miller Munni street 91 Haverd James 93 Connolly Thomas 97 Hyndes W. N. 99 Gill James 101 Morris William 103 Griffiths Charles 105 Ross Charles 109 Pakes F. 111 Hunter Mrs. 113 Hodgkinson Mrs. M. 115 Hewett Jas. 121 Elliott Robert 123 Dubois Herbert A. 125 McGregor Mrs. Eliza 127 Wright W. 131 Lucas Alfred 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Szarka John 141 Le Froy Mrs. J. 143 Maher John 145 Patterson Thomas 147 Marsh Wm. J. 149 Milne William 151 Timmins W. E. 153 McEwen James 155 Morelli Henry 169 Garwell Mrs. Mary 169 Purss John 171 Eggleton Mark 173 Scanlon Mrs E. M. 175 Union inn—Claude E. Levan Knight street (For east side, see Erskineville)

WOOD & COMPANY: DO THE BEST FUNERAL WORK AT MOST REASONABLE PRICES. SYDNEY.


Page 436

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


436 Vic NEWTOWN. Wel

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Walsh Vincent Cohen and Co., bottle merchants O’Connell street South side Hordern street-Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 King Bros., coachbuilders
——–
Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Jackson Mrs. E., midwife 2 Watson C., dentist 4 Stead Luke, bootmaker 6 Hunt William 8 Worrill Jos., machinist 10 Davies H. G. 12 Van Dam Henry 14 Smith Mrs. Julia, midwife 16 Richards Mrs. Catherine, boardinghouse 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington William J. 22 Ellis John 26 Tagg George 28 Da Silva Robert A. 30 Swain Mrs. E. 32 Wolstenholm Joseph, teacher of pianoforte 34 Tween Mrs. Maria 36 Andrews Mrs. H. 36 Andrews Miss C., nurse 38 Walker Frederick 40 Terry Albert 42 Maher Mrs. S. 44 Pigott Charles 46 Richmond Malcolm 48 Esther Mrs. Eliza Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Jenner Robert H. 58 Crowe Mrs. W. 60 Harrison George C. 62 Clark Rev. Henry (Baptist), “Stirling” 64 Walker George Henley Robert 66 Booth William 68 Hooper Mrs. Jane 70 Watson D., clerk of works 72 Taylor Richard West side 1 Wood S. R. 3 Quinn Miss A. 5 Carter Mrs. Augusta 7 Bertram L. B., conveyancer and solicitor 9 Baylis Joseph E. 11 Robinson Mrs. Alice 13 Baylis Bowman B. 15 Pugh G. M. 17 Dempsey Cornelias 19 Harding F. R. 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew J. 27 Dibble George 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Simmons John H. 33 Goodsell Ernest 35 Iken Mrs. Emily 37 Wood Henry A. 39 Davis E. J., engineer 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Thornborrow George 45 Hannigan G. W. P. 47 Shaw Thomas 49 Winter Thomas Wilson street 51 Scurr William J. 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Wood Fred E., solicitor 61 Bucknell Mrs F. M.
67 Furley E., J. P., journalist 69 Gawthorpe Frederick 73 Duhigg Mrs. M., dressmaker 75 Dunn Mrs. E. 77 Agassiz Cecil 79 Fayle E. G. 81 Johnston Albert 83 Riches Henry C. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Meage Peter 89 Widgery Edward G. 89 Widgery Mrs. J., nurse
——–
Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 McIntosh James C., builder 3 Flinn Mrs. E, private school 5 Durham David 7 Gough Charles 11 Byrne John J. 13 Weller Alfred 15 Gough Arthur 17 Le Brant William, carpenter Presbyterian Church— Rev. T. W. Dunn Lennox street 21 McDonnell Miss B. 23 Low Herbert Kent lane 25 Godfrey William 27 Thomas Thomas 37 Everist George L. 39 Heaton Samuel J. 41 Halley Alexander 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss, storekeeper 49 Chaffer P. E., ivory turner Fitzroy lane 51 Johnson Samuel 53 Binskin Edward 55-57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas Colling A. W. 61 Marland John H. 63 Macken P. J., dray proprietor 67 Grimshaw Mrs H. 69 Chantler Mrs. C. 71 Kell William C. 73-75 Stewart James 77 Chandler William 79 Morcom Frederick 81 Waugh A. 83 Goudie Mrs. Anna 85 Simmons Joseph 87 Thompson William 93 Jocelyn Daniel Land’s lane 97 Maling Thomas 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Bedford street 16 Friedenreich L., baker 18 Goslett W. B. 20 Taylor Mrs. A. N., boardinghouse 22 Wall William C. 24 Sergeant Mrs. Mary 26 Stonier William Lennox street 28 Slattery Very Rev. Dean Kent Lane 32-34 Stonier Miss A., “Wellesley College” Albemarle street 48 Dubber James 66 Sullivan John Young lane 68 Dyer Francis, postman 70 Fryirs Thomas 72 McCarthy George 74 Roach John 76 Kenny Thomas 78 Marshall John 80 Egan Miss E., storekeeper 82 McDonald W. J.
84 Denham John, carpenter 86 Wilson Henry, painter 88 Payne Thomas 90 Turtle Arthur James 92 German H. A. 94 Bagot George W. 96 Lazarus Joseph 98 Rooney James
——–
Wells Street—North side King street to Edgeware road 1 Barrett William 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 9 Young Charles J. 11 Murray Mrs. 13 Sorrell George 15 Tye F. 17 Rowlands Frederick 19 Pascoe Thomas 21 Sullivan Michael 23 Howe Thomas 25 Horgal William J. 27 Lee Henry 29 Tansley Joseph E. 31 Ives Herbert 33 Burton Charles, carpenter 35 Lance Albert 37 Bedford Arthur 39 Hayden Elias 41 Nimmo Thomas 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. W. 51 Flanagan Thomas 53 Catford Charles 55 Banks Walter J. 75 Moxham John 77 Smith Charles 79 Arnott David M. 81 Cannon Adam N., grocer 83 Guild Thomas 85 Brunt William, packer 87 Hoad John Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Neal Stewart 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Morris George 99 Fletcher Thomas A. 105 West Albert Commodore street McNaught Archibald, school- master Woodcock William 139 Wilson J. M., builder South side 2 Fenn James, “Hygeia” 4 Gehringer R., “Daphne” 6 Shorten S. 10 Willard Alfred H. 18 Pilcher Archie, “Gladstone House” 30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Wormald Albert E. 40 Worall George 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Lappan David 58 Enfield Andrew 60 Ferrow Charles W. 62 Martin Thomas 64 Becker Julius 66 Morrison John 68-70 Tye Arthur F. 72 Ray Percy 74 Brett Arthur 76 Eldershaw Mrs. Francis John street 90 Dunnion Thomas 104 Davey George H., “The Priory” 106 Borland Andrew 108 Humphry Henry R. 112 Fenning Mrs. Teresa 118 Buckworth Mrs. A. H.

WOOD & COMPANY: THE FUNERAL DIRECTORS OF N. S. W.: SYDNEY, (Head Offices: 810 George Street South. ‘Phone 726)


Page 437

EXPENSES LESSENED BY ANTHONY HORDERN’S FAMOUS LOW PRICES.


Wha NEWTOWN. Yar 437

120 Chappel Henry 122 Beattie Alexander 124 Dawes J. 148 Baily John 152 Walker S. M.
——–
Whately Street Off 242 King street north 2 White Mrs, Harriet 4 White Thomas 6 Townsend George 8 Firman Herbert W, 10 Leonard William 12 Wylie Benjamin 14 Morgan Henry 16 Norris Charles 18 Smith Louis 20 Slattery Cornegus Webber Alfred W., wheel manufac- turer and wheelwrights’ timber merchant
——–
Whitehorse Street-East side Newman to Norfolk street 2 Proudfoot Mrs. E. 4 Weekes Francis farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 Brooks Sydney 12 Griffiths Thomas 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. 18 Riley Mrs. Agnes, grocer 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Hugh 22 Taylor John Gibbes street 26 Hunt William, “Keynsham” West side George street 5 Wardell Montague 3 Gilligan John Chuck Joseph Arthur
——–
Wilford Street-South side Enmore road to Station street James Mrs. Grace North side 2 Whealey S. 4 Woodfield Walter 6 Morrison Mrs. F. 8 Smith Harry 10 Poole Henry 12 Pettit Charles H. 20 Patterson James 24 Flynn William 26 Long John Leslie 28 Bergan Bertie 30 Scrogings Frederick 32 Grant James 34 Jones Charles 36 Whitley James 38 O’Neil Arthur 40 Wren John 42 Driscoll James 44 Aspden Frank 46 Mulhall Miss T W. laundress
——–
Wilson Street-North side King to Forbes street Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams and Edwards, saddlers 22-28 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery Boots and Gommeson, stables 36 Cleary Mrs. K., electrical and surgical belt maker 38 Hack O. J. 40 Chaulker Frederick 42 Callaghan James 44 McDonald A. J. 46 Richards Mrs. C. 48 Keeley William
50 Webber H. J. 52 Bull T., sawmills Chaffer P. E., ivory turner 60 Summers Henry 62 Eggleton John 64 Watters Walter 66 McIntosh James 68 Dobie John 70-72 Greenwood and Sons, produce merchants 80 Daley Thomas Brown street 82 Midgley Mrs. M. 84 Griffiths Mrs. E. 86 Kennedy Charles 88 Knight Samuel 90 Adamson George 92 Clelland Henry 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Davis Mr. Ellen 100 Hill Joshua, butcher 102 Fletcher Mrs. H. 104 Townsend Adolphus 106 Murray Mrs. M. Watkin street 110 Osborne Alfred E. 112 Meyer Henry 114 O’Brien William 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William, plasterer Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Stretton Mrs. L. 144 Pickering Albert 146 Bloore Herbert 150 Thorne Charles, boarding house Fitzroy street 186 Liber Thomas 188 Pimm John 192 Mitchell Mrs. Clara 202 Thruchly Thomas S. 210 Jarman James, baker Queen street 212 Dean Herbert 214 Black John 216 Beer James 218 Ball Henry 220 Olson L. J. South side Baldick E. A., timber merchant Crook C., watchmaker and jeweller Campbell James, architect Hatte C. G., Erskineville road 17 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Havenstein A. 25 Sutton William 27 Forbes John 31 Gommesen Joseph, engineer 33 Nathaniel John 35 George E. A. 37 Vass Mrs. Isabel, teacher of music 39 Ambrose John 41 Elliott John 43 Pepper Samuel 45 Stapleton J. J. 47 Reynolds Harry 53 Reed William 55 Gale James 59 Nicoll George, compositor 61 Prince Ernest 63 Wyatt Andrew 65 Jesson William 69 Paish Frederick 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheatley H., carpenter Standen Miss, private school 75 Williams Arthur J. 77 Marie Madam C. 79 Gimbert William 81 Jones Mrs. Mary 83 Toomey John Brown street 85 Molesworth Edmund W., Custom house agent, “Atherstone” 93 Naylor Edwin P. 95 Baker William F. 97 Hawkins Albert, engineer Hawkins Mrs. A., surgical bandage maker 99 Shead Albert 101 Golby Mrs., dressmaker 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Lonergan Mrs. M. J. 109 Graham James 111 Goode Mrs. Elizabeth 113 King Mrs. W. 117 Lutton William, ironfounder 119 Mathews S. 121 Burton Herbert Burren street 143 Helsby Thomas Charles 145 Alderman Edward 147 Reid William 149 Ashe Horace 151 Richards Ilbert 159 Kent William, stovemaker 161 Owen Richard 163 Parker R. E. Pine street 165 Landers Samuel 167 Tremain Alfred 167 Anderson Edward H. 177 Evans Thomas W. 179 Barncastle John 181 Dodman Arthur 187 Rhodes Benjamin, grocer Randle street 189 Stewart H. D., teacher of music 191 Carter Albert, grocer Coates Mrs. D. 193 Logan George 195 Davidson Frank, enginedriver 201 Hill David, general dealer 209 Helsvy Thomas Holdsworth street 213 Dennis Simon 215 Cowie John 219 Lee John E. 221 Ross Mrs. T 223 Miller Andrew 225 O’Brien Mrs I., costumier 227 Croal Mrs. Christian 229 Gray Miss E. C., private school Webb William (for continuation, see Redfern)
——–
Yaralla Street-South side Off Bucknell street Hornby William, fuel merchant 1 Johnson Charles 3 Garton Samuel 5 Lock William 7 Buckhan John A. 9 Alger Frederick J. 11 Conroy Michael 13 Hornibrook Mrs. Ann North side 2 Dwyer T. 4 Finch Jabas Henry 6 Stanley Frederick 8 Maulden George 10 McDonald David 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Draper Mrs. M. 18 Bryan John 20 Goldsmith J. V. 22 Burton P. J.

WOOD & COMPANY: CANNOT TELL YOU EVERYTHING IN A LINE-CONSULT “INDEX TO ADVTS. ” SYDNEY.


END OF NEWTOWN ENTRY