ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality. 12th December, 1862.

Area – 480 acres. Number of assessments – 5,218. Assessed Value – £152,288 Number of houses – 4,671. Miles of streets – 22. Annual rental – £166,884.

Estimated Capital Value of all Rateable Properties – £2,825,750.

Council Chambers – Town Hall, King street.

Office hours – Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9a.m. to 1p.m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR –

Harold T. Morgan, J.P.

ALDERMEN –

James Fallick, J.P., M.L.A.   Robert Elstub
Charles H. Ibbotson              John Archibald
Henry N. Howe                    Frederick Jones, J.P.
J. F. Smith, M.L.A.               John Salmon, J.P.
Jamas Abigail                        Wm. Rigg, J.P.
J. R. King                             Harold T. Morgan

COUNCIL CLERK –

Archibald Mackintosh, J.P.

JUNIOR CLERK –

T. A. Tester

TREASURER –

J. S. Ranclaud

AUDITORS –

W. H. Cadogan and W. Marshall

OVERSEER OF WORKS –

Robert S. Young

INSPECTOR OF NUISANCES –

G. E. Tuck

REGISTRAR OF BlRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS –

A. C. Newman, Mary street

CHIEF BAILIFF –

Sargant Nathan

CARETAKER –

Joseph Brown


424 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street – East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street – Oxford street 44 Lidbury Charles, “Wendover” 38 Binskin Henry, enginedriver Wellington street – Regent street 34 Howard and Williams, butchers 30 Williams Henney 28 Burridge Francis 26 Cummings James 24 Wattman Mrs. Mary 22 Murray Benjamin, bootmaker 20 Hanley Mrs. H. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 14 Malumby D. 12 Purser Thomas, fruiterer 8 Collins Alfred 6 Gibson Thomas, bootmaker 4 Bailey Mrs. E. 2 Richards William West side Baltic street 37 Dunn Rev. T. W. (Presb.) 29 Babies’ Home, G. E Ardill, director Oxford street – Wellington street 25 Stammers Edward G., milk vendor Regent street 23 Christie Robert, baker 21 Carlisle Castle hotel – P. J. O’Sullivan 19 Collins William, tailor 17 Yard R., bootmaker 15 Hanley W., confectioner 13 Sutcliffe Mrs. Elizabeth Denison street 9 Barry Miss M., draper 7 Baldick James, blacksmith 5 Elliott Mrs. E., dressmaker 3 McGuire Mrs. E.

Albert Street – North side Bedford to Trade street Price William H. Heffernan Richard 25 Noble Thomas 27 Wilson G. H. 29 McIvor W., tailor 31 Cook Silas K., printer 33 White W. 35 Allen Mrs. 37 Thompson Alexander 39 Wilson Thomas 41 Mossman Samuel Thomas South side 12 Chown William (Chown Bros. and Mulholland, Ltd.) 8 Minns Edward Clarkson Harry 6 Smith William Alice lane
Alice Street – North side King street to Edgeware road The Peacock Jam Co. – Edwards and Peacock, proprietors Watson L., “Clifton Cottage” 11 Douglas George, boot manufacturer 17 Norton Thomas 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J. Off-21 Gore J. 23 M’Garry John 25 Swenson Charles, painter 27 Logan Mrs. M. 29 Hicks G. F, engineer 31 Woodroffe Harry Von Hagen C. and Co., Ltd., bed- ding factory 33 Dickinson William J. 49 Danaher David 51 Rollo George 53 Morris T. 55 Williams W. F, 57 Cremen Mrs. E. 63 Laughlin Thomas 65 Adams George T. 67 Armour David 69 Cooper Arthur, butcher Off-69 Cremen Christopher Souter Geo., contractor, “Lindaglen” Tranmer James, “Graceglen” 79 Webster William, “Floral Villa” 83 Austin G. S, “Glassnock”

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 7 Norton St., Leichhardt. Tel 40 P’sham


Page 425

ANTHONY HORDERN’S FOR GUNS AND AMMUNITION.


Ang NEWTOWN. AUS 425

87 Stuart Mrs. J.,”Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Atkinson Thomas J., “Steelhurst” 101 Murray Mrs. Elsie 103 Roberts John 105 Smith John W., coal agent Clara street 107 Felton William, grocer 109 Williams Joan 111 Jelly Henry W. 113 Whitehead William 115 Deaman Thomas, dray proprietor 117 Douglas Frederick 119 Walker Charles 121 Scott James 123 Elliott John 125 Osborne Thomas J. 127 Austin H. 129 Bell Thomas, stonemason 131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 135 Evans C. H. 137 Dallaway George 139 Hall William J. 141 Vermish Leopold 143 Cornwall H., mason 145 Parker Mrs. 147 Cox Samuel 149 McEnernay Oscar 151 King Frederick 153 Barker Percy 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Atkinson Thomas 161 Vickery George 153 Hayes Mrs. G., confectioner Princes street South side Stenerwald John J. Boyle Alfred E. Anderson Harold W. Beveridge Mrs. M. J. Miles William Rose Mark Jagelman Joshua 4 Revell Arthur, fuel merchant 18 Poole Alfred, “The Grove” Leslie S.,”Avoca” 62 Deacon Edmond W., J.P., in- surance adjuster 64 Booker J. H. Evens, broker Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin Peter 78 Stuart Mrs. 82 Nightingale Henry 84 Pease Arthur, blindmaker 86 Wheeler Charles E. 88 O’Donohue John M. 92 Bennett Thos. A, mechanical engineer 94 Douglas Henry, carpenter 100 Graham Thomas, “Hartley” 108 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Vidler John 108 Anderson Peter 110 Taylor John 113 Goodwin William 114 Levenson William Hawken street 118 Rodda Alfred Eggleton Frederick 120 Wynn William 126 Cooper John, van proprietor Barlow Mrs. F, “Garnet” Lloyd Walter, “Sapphire” Taylor Henry, “Ruby” Pinnington Thos., “Pearl” McCloud Mrs. M, “Emerald” Mason John A., “Diamond” Farley Charles, “Amethyst” Metters F. and Co., stove and range manufacturers 160 Burrows J. F., compositor 162 Webster Mrs. Margaret

Angel Street-East side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Tyrrell A. 8 Firth William 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 42 Hallam Mrs. William 24 Williams Mrs. S. 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Perigo Mrs. E., costumier 30 O’Brien Martin 32 Brown William 34 Foster Thomas 36 Hill F. L. 38 Stone Henry 40 Craig Lindsay T. 42 Henrickson Olof 44 Bates George 46 Cyfer David 48 Dimmick Thomas 50 Dotson Mrs. Eliza 52 Fulljames Richard 54 Fletcher Alfred 56 Duthie Joseph 58 Kimber William 60 Jones Arthur E. 62 O’Connor James 64 Kale Patrick 66 Andrew P. H. 68 Ouley Edward 70 Baikie James Gunn Harold street 76 O’Shea Edward 78 Hunt Mrs. M. Munni street 84 Grant Mrs. 86 Brown Frederick 88 Jope Herman 90 Turner Johnstone, carpenter 92 Stockham Anthony 94 Judd Tom J. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson James Iredale street Abel and Co.’s stables West side Newman street 3 Badcock E. F. 5 Swinbourne C. 7 Moody Arthur Barker Clarence 9 Husband C. 11 Sullivan Mrs. B. 13 Miller Fredk. 15 Sheffield William 17 Sheffield Mrs. 19 Pittendrigh Samuel, tailor 21 Frost H. 23 Mole Alf. 25 Russell Mrs. R., grocer Norfolk street 29 Redwin John, builder 48 Marden Charles, greengrocer 51 Kentwell George 51a Industrial Hall St. John street Abbott Thomas, “Gertrude Cottage” Bridge Charles, “Edith Cottage” Cook Alfred McGrath Albert Field Henry King street
Augustas Street-North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Bourke D. A., printer 45 Peak Henry 43 Peak and Co., fuel merchants 39 Bruce Mrs. Jessie 37 Gilbert James 35 Russell David 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Robert 23 Floyd Joseph 21 Blackball George 19 Gough Robert 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Stuart Gordon 5 Rofe Mrs. M. J. S Jolly Mrs. J. 1 Fernon William J. South side 30 Simon J. D., school teacher 28 Weldon Mrs. Mary 26 Dean Mrs. Frederick 22 Heggie Charles 20 Me Joseph 16 Thompson Thomas, miner

Australia Street-East side Town Hall-King to Bishopsgate street Bank of Australasia (branch)-J. S. Ranclaud, manager Newtown Police Station-W. R. El- liott, inspector Newtown Court House-W. Carson, J.P., C.P.S., Registrar of Small Debts Court, Curator’s Agent of Intestate Estates; H. A. Ledger, J.P., Assistant C.P.S., Electoral Registar 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-J. Graham, officer in charge 1 Mackenzie Alexander, blacksmith 9 Kendall W. H., fish shop 15 Courthouse hotel-Walter Allison Lennox street 23 Willey Frank, fuel merchant 25 Willett A. Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Joyce James 31 Robinson John 33 Bryson Mrs. A. 35 Cook Edward 41 McNamara Thomas 43 Cooper Percy E. 47 Crozier G. F., painter Andrews T. and Sons, undertakers and monumental masons-Tel.155 N. 53 Rudd William 57 Cousins Enoch Primitive Methodist Church 65 Greenwood Mrs. 67 Perry Edward 69 Boothman James, coachbuilder 73 Bailey Henry W. 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins John, news agent 83 McLerie John, bootmaker 85 Easton Alfred 87 Reid Charles 89 Warlock George Federation road 95 Shaw George, van proprietor 117 Mitchell Henry 119 McAlpine Daniel 193 Bagge C. N., fuel merchant 126 Smith Louis, coachbuilder West side Alton lane 2 Marshall W. and Son, house and land agents

Daily communications received in highest terms of approval of our work


Page 426

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


426 Ayl NEWTOWN. Bli

Australia street continued- 4 Kiely J. J., solicitor 6 Pobjoy J. W. 8 Carlyle Mrs. E., dressmaker Lander W. H., solicitor 10 Larkin Edward 12 Bohrsmann Aubrey, dentist 14 Austin William J. Abigail J. W., solicitor 18 Robinson Peter Pettit William A., auctioneer and estate agent 18 Herbert John G., solicitor 20 Miller Mrs. F. 22 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Joyce James 26 Allen Thomas 24 Collas F. 30 Beattie Miss M., costumier 38 Martin Walter 34 Smith William 36 Dickinson Arthur 38 Delots George, hairdresser 40 Kerswell Mrs. F., confectioner 42 Smith Henry, bootmaker 44 Green William T., fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Banks William H., grocer Lennox street 18 Turner Walter H. Kent lane Public School-Miss Tynan, mistress Campbell’s lane 58 Phillips M. 58½ Green William, greengrocer 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 62 Whitehead and Co, van yard Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. Nugent Mrs. J. 80 Rigby James, bricklayer 82 Bohrsmann John M., draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 86 Terry William H. 88 Ibbotson Mrs. E. 92 West William S. 94 Sayers Charles 96 Askew William, van proprietor 98 Wallace J. 100 Hatchman George, com. traveller 102 Crighton Charles 104 Pedler Percy 109 Bray Walter, carpenter 108 Guilfoyle William 110 Watt Charles 112 Baxter N. 114 O’Neill J., grocer Land’s lane 122 Shaul G. and Co., carriers

Aylesbury Street Off Missenden, road 1 Holly Jonathan, gardener 3 Hayes Albert, cordial manufacturer 20 Colley John J.

Bailey Street-East side Enmore to Holt street 2 Hogan Edward, dealer 4 Wildman John R. 6 Watson Mrs. Lucy 8 Macintosh Mrs. 10 Moon Mrs. Julia 11 Bushby E. 16 Peacock William 18 Wilson Mrs. K. 20 Brown Mrs. K.
22 Hardie Thomas 24 Cann George, carpenter 26 Moran Mrs. Isabella 28 Waldron Albert 30 Machan Mrs. E. Short street

Baltic Street-North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Deacon William 5 Proudfoot Mrs. J. 7 Philpot Thomas 17 Burkitt H. Campbell’s lane 19 Gould Charles 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School- Sister Mary Blandina, head teacher 39 Setchell Edward 41 Cooper Matthew J. 43 Rutlidge Rupert 45 Croke Mrs. M. South, side 40 Cockerell Mrs. 42 Miller William, “Harcourt” 48 Mitchell David 50 Johnson Joseph 52 Groves George, compositor 54 Clifford Mrs. M., costumier 56 Bray George

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall-A. Mackintosh J.P., council clerk; Frederick G. Tuck, inspector of nuisances; Joseph Brown, caretaker 1 Eyles J., news agent Lincoln Thomas, farrier 3 Eggleton Alfred, tobacconist 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Bros., coachbuilders Denison street 15-17 Broderick Miss B, grocer 19 Melville Alexander 21 Throwden Mrs. A. 23 Forfar W. W. 25 Jackson Mrs. M. 29 Pearl Walter, artist 31 Lightfoot Mrs. S. 33 Dean John, fruiterer 36 Hewish Edward, H., tailor Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)-Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)-The Christian Brothers 65 Frice Frederick 67 Gibbins Martin 69 Cuddeford John 71 Letton William H., dentist 73 Byrne Thomas E. 75 Simpson John Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 109 Gray Leonard 111 Summerville Alfred 113 Silvester George 123 Murphy Daniel, surveyor 131 Walch Daniel 133 Wasson William T. 135 Thompson William 137 Crimston Mrs. E. 139 Fenton Lionel G. 141 Croft William 143 Liddell John, plumber
147 Richard* Mrs 149 Fleury Joseph L. 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Stratford Mrs. A. 32 Gamble John 30 Vaughan George 28 Robinson Benjamin 26 Saull Sidney 24 Pryce N. C. W. 22 Sinclair Thomas 20 Pike William, contractor 18 Whately Sidney H. 16 Louche John H. 14 Riley Matthew 12 Moore William R. 10 Porter Samuel 8 Kunze Paul 6 Smith Alfred J. 4 Grenwell Anthony 2 Atkinson Edward North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” 19 Keating Mrs, L., “Louisaville” 17 Foster Charles E. 15 Brown Thomas 13 Gow Robert T. 11 Trudgen Frederick 9 Gilbert Albert

Bishopsgate Street-South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. 4 Hanshaw Mrs. M. Denison street-Regent street- Wellington street 6 Ewin William 8 Bowes D. 10 Read Francis 13 Lewis Mark 14 Jones Charles 16 Lane Mrs. A., laundress (For North side, see Camperdown)

Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Sharp Mrs. A. O. 4 Hill Peter 10 Sampson Charles 14 Best William, “The Towers” Jenkins Albert Little Queen street 30 Simpson Mrs. H, Free Kindergarten, “Victoria Lodge” 46 Burke D’Arcy 56 Old Trenham North Newtown Public School-Wm. Jones, head master 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Austin Alfred 68 Conway Andrew 74 Johnston James, “Antrim” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Kent Thomas 98 Foott Mrs. Teresa J., boarding- house 100 Cox John 103 Phillips John T. 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Mrs. E. 108 Platt Mrs. A, midwife 110 Crocker H, J. 112 Rourke James (for North side, see Camperdown)

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 238 Darling St., Balmain N. Tel. 5 Balmain


Page 427

ANTHONY HORDERN’S FOR LUXURIES AT LOW PRICES.


Bro NEWTOWN. Cam 427

Brown Street-East side 208 King street to railway 2 Clark Marcus and Co. 8 Salvation Army Barracks 12 Benjamin Albert S., “San Francisco” 16 Scott Robert 18 Darke Solomon 22 Kingston George 24 Lamerton Edmund A., bricklayer Wilson street 38 Browne Hilton 30 Boothman William 34 Grinton James 36 Lindsay George 38 Haddon Joseph 40 Edwards H. L. 42 Walker Christopher P. 44 Morrison Walter 46 Little Henry S. 48 Garvan Denis A. West side 1 Cleary H. J, surgeon dentist 3 Young William 5 Bellemey R. T., chemist 7 Gatland Mrs. E. 9 Barber Alfred, painter

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street-Yaralla street 2 Hornby William, fuel merchant 6 Triggs Mrs. E. 8 Hughes Samuel W. Hughes R. L. 10 Stanley Frederick 12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 18 Bishop James 18 Scaplehorn Mrs. Sarah 10 Davis H. C. 22 Merrow Percy 24 Condran Michael 26 Weinz August, fuel merchant 32 Northcote John, saddler 34 Wiseman Frederick, carpenter 36 Mitchell Alexander F. 38 McInnes Finley 40 Morrison James 42 Smith S. 44 Newton John, fireman 46 Davis Thomas 48 Swift William West side 1 Hawes George, brushmaker 3 Walters John 5 Hill Charles, bootmaker 7 Gilfillan John 9 Charman Charles 11 Gibson James 13 Triggs Sidney A. Maguire Archibald P. 17 Sutherland William 19 Fitzgerald Michael 31 Alexander Sidney 23 Wright Mrs. S. J. 25 Outlaw William 27 Rowlands John 29 Fletcher Michael, brassmoulder 31 Montgomery John 33 Ware Jonathan 35 Stiffe Thomas 37 Townsend George H. 39 Lainson George 41 Nelson William 45 Fletcher Henry A. 47 Smith William J. 49 Weekes William 51 Cleland James 53 Monigan Mrs. E, 55 Byron John 57 O’Brien Mrs, dressmaker
Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Copeland Henry, J. P., “Yarraville” Daly J. E. O., stock and sharebroker Daly E. Newton, “Twickenham” Wilson street Eyre Stephen, “Norfolk Villa” Rowe Mrs. A. J. Heiron Walter, billiard table manufac- turer, “Woodbine” East side 2 North George 4 Lance Sydney C., clerk 6 Cropley William, builder 8 Pope John 10 Wiseman William A. 12 Steele Thomas 14 Street Albert J. 16 Clarke J. W. R., J. P., “Chipley” 18 Collins Patrick 30 McCormack Patrick W. 22 Heness Albert C. 24 Wilson J. 30 Chandler William J. 32 Lindsay Robert 38 Slade Harold Macdonaldtown Station-G. S. Hodg- kinson, stationmaster

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable Engisch William, “St. Albans” Smith James, “Covehithe” Ellis Tom, “Reigate” McDonald Andrew, “Glencoe” Ayres Edgar, “Henley” Edwards John, “Ventnor” 29 Cunningham Wm. “Glenelg” Lyons Mrs, “Loretto” South side 18 Bindon Mrs. S. 20 Cass Mrs. K. 28 Curnow William, editor SYDNEY MORNING HERALD, “Clifton” 26 Villiers Mrs. E. 28 O’Reilly Peter 30 Bray Mrs. L. L.

Camden Avenue Off Camden street 1 Donohoe Thomas 2 Martin James 3 Pearson Mrs. E. 4 Gillham Mrs. M.

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road- Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Burgess Edward A., “St. Ives” 5 Cameron Ewen, “Clifton” 7 Kershler William, “St. Elmo” 9 Wright R. P. 13 Biggs Arthur 15 Sheals John, van proprietor 17 Wright Robert 19 Thorburn Jack 21 Lowndes Mrs. 23 Monteith Andrew, sen. 27 Chaffey Henry 29 Nicholls John 31 Richards Austin Hunter Henry 33 Taaffe William 35 Chantler Richard, irondresser Ferndale street
41 Shinnack Arthur 43 Giles Henry G. 45 Cowan Percy 47 Keyes William, watchmaker 49 Best Arthur 51 Payne William 53 Assender J. J. 55 Poulton Frederick L. 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street 59 Woolmer Walter, “Como” 61 O’Brien Dennis T., “Lily vale” 65 Clark Mrs. Alice, “Minto” 67 Pole Robert, “Kelso” 69 Talbot Mrs. E, “Leura” 71 James Thomas C., carpenter 73 Lane Mrs. Ada 77 Carter James 79 Steer James 81 Piper John 83 Bright Philip 85 Brennan James 87 Evans James Short street 89 Thomson William C. 93 Neal John T., J. P., accountant Edgeware road South side 2 Catip Moses 4 Shannon Thomas 6 Cochran James Peacock’s Jam Factory Camden avenue 30 Searle Jas. 32 Fletcher William, engineer Fletcher Mrs. and Miss, dress- makers 34 Kerrigan Patrick 36 Gilfillan Ebenezer, woolclasser 38 Forbes John 40 Burns John 43 Beck Robert W. 44 Starmer Walter 46 Gemmell William, draughtsman 50 Alexander Robert 58 Dalton George 60 Stevenson Robert 62 Carnes William, compositor 64 Taylor Mrs. M. J. 66 Schabel Fred. J. 68 Mitchell Joseph 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Monteith Andrew, jun. 78 Payne Otto 82 Roberts Henry, “Avoca” 84 Dessaix Andrew, “Greta” 86 Bell George, “Dubbo” 88 Dobbie David, “Kiama” 90 Starkey Edward, “Bulli” 92 Fry William, “Cobra” 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Piper William 100 Reardon Mrs. 102 Dicketts Adolphus 108 Bell Robert, cab proprietor Donovan David, bootmaker Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 Fletcher Alfred 114 Relton William A. 116 Johnson Charles 118 Buckley Thomas 120 Robinson Alexander, watchman 122 Easton Neville 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. 132 Toogood John 134 Nancarrow Benjamin 138 Bertram Andrew 138 Payne George, tailor 142 Dalby G., japanner 144 Hoffman William

Memorial Cards & Speciality, printed as required. Send for Verse Pamphlet


Page 428

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


428 Cam NEWTOWN. Cla

Camden street continued- 146 Walsh William 148 Sutherland Alexander, carpenter 154 McCloud Alexander 160 Hilton George 162 Gould Alfred W., carpenter Prince street Walsh John Lynch John, “Cobar” Moran Christopher 174 West Charles, “Cooma” 176 Scott Richard

Campbell Street-East side 25 O’Connell to Bligh street-Susan street-Missenden road 4 Shearsby Charles 6 Stokes Joseph 22 Minns Alfred 24 Brooker Edward 26 Phillips Arthur, woodturner 28 Cantrill William 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walker Everard Mayne 36 Newell John 38 Hovangdan Thomas 44 Stead Mrs. B. 48 McArdell Terence 50 Wilton William J. 52 Boyle Mrs. 54 Goodhew Mrs. A. 56 Howell John W. 66 Innes Mrs. A. 68 Hart Mrs. T. 70 Carney Thomas 78 Clark Frank 80 Grant Alfred Merry Thomas L. 84 Simpson Mrs. H., school teacher Little Queen street West side Missenden road 11 Cullen Edward 13 Drewitt Mrs. Ann 15 Shipley Miss M. 25 Pitfield Alfred 27 Anderson Samuel 29 Wallace Robert 31 McGill Mrs. Annie 33 Gordon James 38 McCubbin Jack 37 McNeil James 39 Hommesby Horace 41 Litttejohn” Robert 43 McGilchrist A. Elizabeth street 45 Balnaves James 47 Cooper E. A. 49 Ashton Mrs. E. 51 Haynes Abraham 53 Smith Frederick 55 Smith Mrs. K. N. 57 Hungerford Henry W. 59 Chapman F. 61 Burke Mrs. M. A. 63 Rust Frederick 65 Egan Mrs. 67 Daly J. 77 Stevenson A. W. 79 Hodgkinson Thomas 85-89 Simpson’s coach factory 91 Barnsley John 83 Ward Patrick 96 Guinand Oscar 97 Rafferty Richard 99 Acraman Joseph 101 Cliffe Mrs. Louisa 103 Ward Thomas 105 Empson H., tailor 107 Raymond William
109 Tidyman Mrs. S., boardinghouse 113 Langby Mrs. B. H. 115 Williams Harry, plumber 117 Blundell George Little Queen street 119 Gordon Edward 121 Bell James 123 Lees G. 125 Gleeson Mrs. Mary

Cavendish Street-North side Cambridge to Liberty street Verrall A. and Co., blacksmiths and coachbuilders 29 Brown Mrs. Annie 31 Hosie W. H.. “Roslyn” 33 Henningham A. W. South side 2 Berry Mrs. M. Buckworth Mrs. M. 4 Booty Charles John, “Strathmore” 6 Michelson Michael B., “Nowra” 24 McNaughton C., “Carlton Villa” 26 Murtagh Patrick J., “Monaro” 32 Cozen Percy Arthur 34 Mullins Elliot 36 Bedford John M., contractor (For continuation, see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Taylor Mrs. 6 Shorrocks Thomas Hutchings James 8 Harvey James 10 Curry T. W. 12 Carman H. 14 Smith James 16 Cope Douglas A. 18 Hartley Barnard 20 Cole William 2S Parker Carlisle, van proprietor 28 McDonnell James photographer

Charles Street-East side London to Phillip street 32 Nagle Mrs. G. SO Walker George 28 Giesin Frederick W. 26 Rooney Patrick, H. M. C., “Elmhurst” 24 Todd Edwin 22 Dunscombe E. B. 20 Hunter John 18 Mayo Mrs. Elizabeth McClean Mrs. E, teacher of music Strong Valentine, “Orotava” Robson Mrs. H., “Arcadia” 10 Paton John, “Rialto” 8 Mortley Sydney 6 Ross William 4 McMahon James 2 Kellett Mrs. B. West side 27 Hebden Mrs. A. 23 McCann James 21 Hurcombe A. G., clerk 19 Moymow Mrs. Sarah 17 Tooby Charles 15 Finagan John P. 13 York Mrs. Anne 11 Eyles James 9 Bailey John 7 Gale William J. 5 Peak William 3 Justelius M. 1 Johnston Mrs. M, grocer Augustus street
Church Street—East side King street to Camperdown boundary 1 Crook J., dentist 3 Cullen Samuel 5 Clark Miss, school teacher 7 Messer Hugh, carter Harris George 11 Crowley John W. 13 Harris Mrs. Emma 15 Walker William H. 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Shaklow William 23 Cope William 25 Gibbes Charles 27 Mavey Charles 29 Cannon Thomas 31 Day Henry 33 Lowder Arthur E. 37 Crook John H. 39 Broadley Thomas Victoria street 43 Hammond Leonard 45 Lindquist August F. 47 Ventner Miss M. 49 Bartle Phillip 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe H. N., builder 63 Ware Joseph, carpenter 65 McQuillan Robert 67 Dixon Chas. 69 Waters Edward 71 Lynch Michael 73 Vidler Sidney 75 Baldock George 77 Baker William 79 Haswell Thomas, carrier 81 Brown Robert, stoker 83 Russell Mrs. M. A, 85 Webber Thomas 87 Unwin James 89 Comber Mrs. B., storekeeper 93 Haines John, cab proprietor 99 Gray R. M., saddler 101 Adamson William 103 Woollard Charles 105 Bates John 107 Robinson George, printer 109 Holihan Patrick Raper street 111 Cooper William 113 Mason Albert W. 115 Teasdale Thomas 117 Taylor Mrs. Ann 119 Forbes William West side Levy A. Lewis, surgeon Lennox street Baptist Church-Rev. H. Clark St. Stephen’s Church-Rev. Canon Taylor, incumbent Newtown Cemetery-T. Clarke, sexton

Clara Street-East side 105 Alice to Camden street 14 Addison Alfred 12 Thomas Mrs. J. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Young Robert A. 6 Tree William 4 Harrington Broughton Kellerman J. William 2 Dalton Henry West side 1 Cowan S. 3 Forrest Mrs. R. 11 King Robert A.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (next Savings Bank), Tel 726


Page 429

ANTHONY HORDERN’S FOR JEWELLERY AND NIC-NACS.


Col NEWTOWN. Edg 429

College Street Camden to Holt street 11 Russell Joseph K. 39 Poole Charles F. 37 Wrigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway David Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William J. 19 Coote Richard 17 Teague William 15 Kennedy William J. 11 Tester Walter 9 Stapleton John J. Margaret street 1 Baldwin John W.

Commodore Street-East side Wells to Pearl street 48 McIntosh Wilton 42 Bubb John, fitter 40 Calow R. M. 38 Care Mrs, A. Broughton Charles 36 Fairbairn Thomas 34 Davis Clement 24 Swam Walter, joiner 20 Biggs Thomas C. Biggs Thomas Victor 18 Bingham George 16 Madden Alfred 14 Walker William 12 Kerr John 10 Williams W. 8 Sorrell Thomas E., ironmoulder 6 Heydon G. T., boilermaker 4 Trollope Henry 2 Wood Walter West side 51 Hogan W. 49 Lea John 47 Bamfield G. J. 45 Burton George S. 43 Bragg Alexander, plumber 41 Stevens William 39 Atkinson Robert 87 Hodge Frederick Onslow 35 Lever John £., plasterer 29 Yeand William 27 Hardy John 25 Osborne Albert Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Madaline Miss M., costumier 19 Hayden Elias 17 Prior Henry 15 Walker Alfred 13 Cheney Irvine 11 Bedford Arthur N. 9 Howard Alfred 5 Strickland William G. 3 MacGraw Joseph 1 Goodall H. H.

Crescent Street Enmore road to Station street Jashkie Gustav, modeller Laurence and Co., lime and cement merchants Station street-Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street- Alton lane 6 Trindall Mrs. A., dressmaker 9 Weeks Thomas, contractor 15 Walker Mrs. S.
17 Cunningham Thomas 19 Nash Abraham 21 Wright Robert 23 Bell Mrs. E. 25 Bell George 27 Beard A. 29 Leonard Michael 31 Evans Thomas 33 McGuire Thomas 36 Hodge Frederick 37 Cavillon Joseph, “Coonong” Francis lane-Lennox street- Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Matheson A. E., slater 45 Perkins Arthur, constable 47 Bowen John J. Campbell lane Albemarle street-Fitzroy lane 49 Wells W., painter 51 Bacon Mrs. A. 53 Owen Charles 56 Jones Mrs. A. 57 Taylor John R. 59 Kilborn Mrs. Lucy 61 Cooper Frederick, van proprietor 69 Mitchell Mrs. J. 71 Peachey John, guard 73 Bedford Harry, bootmaker 75 Taylor John 77 Thearle Alfred 79 Wyatt Horace J. 81 Dummett Alfred 83 Scofield Mrs. M. 83 Grant Thomas 87 Pearce Z. 89 Stephenson Samuel 91 Burney Adam 93 Walsh Thomas 95 Barrington Ernest 97 Corder F. G., stonemason 99 Westwood Frederick 101 Williams Henry 103 Pople Alfred 105 Harder John, van proprietor 107 Gilby George, greengrocer 111 Beattie David, butcher 113 Martin William 115 Elder Henry J. West side 2 Brennan John 6 Chaseling M. A. 8 Morris Frederick 10 Straggens Frederick 12 Faye Matthew 14 Lane Mrs. Emily 16 Nagle John 18 Croker Thomas 20 Jones Charles 22 Craine Mrs. E. 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 Lannen Joseph, wheelwright 28 Mulqueeney Thomas 30 Blaker Stephen 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. 36 Butler John Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark W. 46 Wall James 48 Gale Henry 50 Souron Mark 52 Garden James Campbell lane 54 Egan Daniel Albemarle street 56 Alexander Alec, grocer 68 Barrington Frederick 0. 60 Johnson Mrs. S. 62 Atkinson William Fitzroy lane 64 Heavey Andrew 68 Smith J. F,, M. L. A. 70 Kerr Andrew, engineer 72 Fallick Fred, ironmonger 74 Gawen James 78 Read Albert, constable 78 Frazer Daniel L. 80 Breeze William 82 Vaile George E. 84 Viereck Rochus 86 Henning Conrent 88 Breen Patrick 96 Haars Phillip A. 98 Gooch William A. 100 Wells Wilfred 104 Dubber William 106 Pithers Silvester W. 108 Gannon John 110 Beech C., plasterer 116 Kelly James 118 Lodge Henry J. 120 Pacey Walter 122 Kirchen David, grocer

Dickson Street-South side Off King street south 6 Coleman George 8 Fisher Mrs. Jane 10 Mitchell Stephen Bell John 14 Swindon Thomas 16 Wallace Geo. 18 Edwards William 20 Tansley Ernest J. 22 Brady Thomas 24 Lawley Mrs. A. North side 1 Gilbert Charles, blacksmith 3 Trimmer William 5 Mitchell John 7 Meiklejohn Alexander 9 Cadman W. 11 Bradley Herbert 13 Eve John Gentle J., “Moorebank” Manton Alfred Plucknett Samuel G., “Clifton” Higgison Mrs. E. C., “Tarana” Wilson Andrew, “Glenroy” Tasker Henry Montgomery Robert, “Kimberley” Pettendrigh William “Ladysmith” Nealey Alfred “Mafeking” 41 Henderson Thomas, city missionary

Don street-East side Station to Reiby street 2 Armstrong George 14 Adamson Thomas 18 Johnson T. 20 Walker Mrs. Mary J. 22 Hatte Joseph 26 Phelan William W. West side 1 McNeal John J. Spendley Mrs. M. A., nurse 3 Mulholland J. 5 Patterson Mrs. Mary A. 7 Blacklaw Miss I. 9 Walters Wm. 11 Burnham Anthony, cutter

Edgeware Road-East side Enmore road to Mary street Newtown Young Men’s Institute 10 Tuck Mrs, E. M. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James

We possess the largest Funeral Plant in Australia.


Page 430

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


430 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued- 18 Fairbrother Ferdinand 20 Alexander Louis 22 Davis Mrs. Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, “Paladin” Clarkson M. S., teacher of music 32 Hornby Charles, “Sutherland” 34 McKenzie S. E. 3« Tuck J. W. 38 Johnston William 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rozea H. T., dentist 42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid” 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 White James, “Toowong” Cross lane 48 Taylor James, “Nelleville” 50 Heighington William J., “Stradilla” 52 Pike David A. 54 Hannan Robert 56 Grater William 58 Taylor Thomas R. 60 Downey Edward 62 Watermouth J. 64 Taylor John G. 66 Moffat John 68 Prince Henry 70 Seary Mrs. M. 72 O’Rourke Charles D. 74 Day William 76 Paul William S. 80 Rogers Albert 82 Whittaker R. W. 84 McDonald Sidney 86 Bunt Gifford 88 Muirhead Albert E. 98 Wallace George 100 Scott — 102 Tuck Frederick G. 104 Leece H. S. 106 Martin E. 108 Coleman Mrs. C. Sarah street-James street 142 Connor Wesley 146 Scwobel Mrs. M. 148 Vian Leontine Haverd James 150 Hyland James 152 Hedley James R. 162 Hill Arthur Thomas 164 Enmore hotel-A. J. Deaton 166 Kerslake Mrs. M., confectioner Camden street 178 Brown William 180 Hockenburgh Ernest 182 Watson James 184 Perkins George 188 Wilcock William E. 190 Gibb W. T. 192 Clarkson J. W. 194 Branch Joseph 196 Holland William 198 Taylor Alfred 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 214 Trevenna John C. 216 Byleveld George 218 Wilson Herbert 220 Vickery George W. 222 Poole Alfred 224 Allen J. K. 226 Christian Mrs. Elizabeth 328 Newey Mrs. E. 230 Jelly William H. 232 Phillips E. R. 234 King Alexander 236 McPherson James 238 Riley John 240 Henderson Thomas 242 Patchett Mrs. H. 244 Penboss Henry 246 Sewell John F. 248 Westcott W. H. 250 Kelly James 252 Nolan James Laura street 292 Buxton James 294 White William G. 296 Dixon Henry J. 298 O’Connor William Wells street 306 Wright William F. 320 Archibald J., contractor 322 Watt James 328 Murray Charles Maria street 330 Walshaw George, grocer 332 Robinson Frank 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds George, van proprietor 346 Keene Mrs. 348 Pratt Thomas Lord street-Railway crossing West side 1 Mayhew George, “Kingston Villa” 3 Mack Mrs. C. 9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh” 11 White Thomas, “Iris” 13 Spencer Walter, M. D. 19 Newton Edward, “Alnwick” Newton Miss Ethel, teacher of music 33 Holdsworth Miss Jane, “Ibrox” 25 Westley Herbert, “Rialto” 27 Sholl Mrs., “Oakville” 29 Madgwick W. M., “Birchfield” 31 Hawkins F., signwriter, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Robinson James, “Marlowe” 37 Liddell Andrew L., surveyor, “Alma” 39 Creagh William, “Maydale” 41 Smith H. T., “Toronto Villa” 43 Collier Miss 43½ Howard Mrs. E. 46 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Whitehead John 49 Campbell P. 51 Westlake William J. 53 Hill William 57 Clarkson William Henry 59 Anderson William 61 Potter P., electrician 63 Bevan George 65 Moody William 67 Child Thomas 69 King Frederick 71 Hinde Henry 73 Horne Mrs. 75 Wilson John 77 Hornby Mrs. S. F. 79 Reynard John 81 Hopkins A. E. 83-85 Nickels Rickmer J., grocer Harrow road

Egan Street-East side King to Chalder street 1 Gilbody James, carman 3 Press Henry Victoria street 15 Wardell Sydney 19 Houghton James R. 23 Hornby James 25 Russell William 27 Ford Arthur 29 Hunter Charles W. 31 Montgomery Daniel C. 33 Dywer Miss 35 Taylor Miss R. 39 Watts Mrs. E. Prospect street 47 Cohen David 49 Smith George
51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Rudd Alfred 55 Hall Richard 57 Allen Ernest G. 59 Hutcheson Walter 61 Smith William 63 Attneave Christopher West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Locke William 6 Barncastle William 8 Clothier Alfred 10 Farren James 10½ Moon Sidney 20 Posner Mrs. Sarah 22 Hall Richard Victoria street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Bain Mrs. Mary 30 Coomber Charles 32 Beach Richard 34 Stewart Mrs. Rose, laundry 36 Townsend John 38 Dwyer John 40 Fairburn Thomas 42 Lewis Thomas 44 Bowers John 46 North Mrs. Edward Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory- Rev. Canon Robert Taylor

Eliza Street-East side 321 King to Lennox street 3 Price Thomas 5 Newtown Workmen’s Institute-W. M. Anderson, hon. sec. Dickman A, 7 Smythe P. F., surveyor 9 McGovern John 11 Teal Frederick J. 13 Menzies Andrew 15 Gerritt James W. 17 Dawson A. J. 19 Veaney Miss M. West side Police Station Smith Charles

Elizabeth Street King to Bligh street Prince of Wales’ hotel-Katherine Whalan Longdown street Newtown Corporation Yards

Enmore Road-North side King street to Stanmore road 1 Summerhayes E., chemist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Burton Arthur Burton Miss E., costumier 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cosins Charles, bootmaker Church George, land and estate agent 17 Stanborough Mrs. Joseph, dress- maker 19 SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r – T. Preston, proprietor 21 Conyngham Mrs, H. 21½ Brogan Edward, tobacconist 23 Lawson Mrs. E., confectioner 27 Fenton A., stamp dealer 29 Morris Thomas 31 Jurd Miss E., dressmaker 33 Bass-Relief Photo Company 35 Grimsley F., jeweller 37 Sims James, bird shop

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office & Livery Stables), 173 Elizabeth St, S’d’y. Tel. 1524


Page 431

ANTHONY HORDERN’S FOR TAILOR-MADE CLOTHES.


Ers NEWTOWN. Fer 431

39 Herrman Mrs. E., basket manu- facturer 41 Newtown United Friendly Soc- ieties’ Dispensary 43 Panckhurst E., fuel merchant Station street 59 Pepper Samuel 61 McCarthy Mrs. Jane 63 Kearney Mrs. D., teacher of music 65 Kilgannon James 67 King Mrs. Higgins Miss E., costumier 69 Crome Mrs. A. M., registry office 71 Clapton W. 73 Harris William H. 75 Newell Mrs. Margaret Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster R. W., analytical chemist Foster Arthur Phillip street 115 Edwards W. J., bootmaker 117 Don Arthur, china merchant 119 Paton Mrs. E., dressmaker 121 Caughey Joseph, fruiterer 123 Hoye William, smallgoods shop 125 Hansen Carl L., dentist 127 Burns A. H., fuel merchant 129 Anderson I., tailor 131 Frederiksen Peter, bootmaker 133 Johnson F. W., baker and con- fectioner 135 Cawley Miss A., draper 137 Cartwright Robert B. 139 Mitchell J. M., bicycle works Baldwin Bros., builders 147 Goldstein Samuel, tailor 149 Marchant Thos. J., glass and china repairer 151 Symonds I. J., general dealer 153 Caunter and Co., printers and publishers 155 Senn Mrs. M., costumier 157 White A. G., furniture manufac- turer 159 Weingartner William, hairdresser McDonald James, billiard hall 159a Cameron Allan, bootmaker 165 Peak H. and Co., wood and coal yard 167 Williams J., blacksmith 197 Peak H., fruiterer 167½ Merrick S., bootmaker 169 Queen’s hotel-Charles Foldi 171 Smith Charles, butcher 173 Greenwood and Son, produce dealers 175 Galop A., fish shop 177 Fawkner M. G., hairdresser 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Vickers E. W., surgeon dentist Vickers Alfred C., surgeon dentist Withers William, chemist 183 Weirick S., hairdresser 185 Travis George, greengrocer 187 Cole A. J. grocers 189 Harris John, bootmaker 191 Gregory W., confectioner 193 Drury F. A., watchmaker 195 Chown Edwin, news agent 197 Walter and Hayward, photo- graphers Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Pearson George, tobacconist 203 Still John, grocer 205 Noke T., fruiterer 207 Gill G. E. and Co., auctioneers and estate agents 209 Ayres S. H., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office-Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side 2 Gledhill W., auctioneer and estate agent Parker William, blacksmith Oddfellows’ Hall-G. J. Cooper 16 Ekin and Co., estate agents, agents for Commercial Union Assrnce. Co., Ltd. Gardiner-Garden H., architect Victoria Hall 20 Thompson W., plumber 23 Johnson William 24 Chaim Samuel, dentist 26 Clarke E. R. 28 Law C. H., plumber 30-32 Symonds L., furniture dealer 34 Chadwick William, confectioner 36 Marsden Fred, cooper Bailey street 38 Seessle Mrs. H., news agent 40 Ible Joseph 42 Nicol Mrs. Elizabeth Edwin John 44 White Mrs. 48-50 Baines Mrs. Station street 52 Parlour W. E., fruiterer 54 Mitchell J., sign writer 56 Silvester Edward J. 60 Butterworth Henry, carpenter 62 Baldick George 64 Work, J. L., dentist 66 Garven J., storekeeper 68 Crichton Miss M., costumier 70 Smith James, bootmaker 72 Rooke Thomas, locksmith 74 Pollard Samuel 76 Phillips William H. 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 88 Pemell James, J. P., “Stanmore House” 132 Fielder Mrs. A. B. 138 Meek J. A., architect 140 Co-operative Disinfectant Manu- facturing Co. – E. C. Hughes 146 Hitchcock J. H., estate agent Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-W. A. Swan 152 Stokes Edward, watchmaker Stokes A., engraver 156 Knust William, furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer 160 Evans Mrs. A., haberdasher 162 Palfrey F., butcher Marian street 164 Tait G., grocer 166 Walton Henry B., fruiterer 168 Roe Arthur, laundry 170 Welsh Mrs. A., dyer 172 Denmar and Co., piano warehouse 174 Horne W. C., ham and beef shop 176 Eldridge Claude, dyer 178 Newcombe Wm., pictureframe maker 180 Myhill G., confectioner 182 O’Brien C. J., tea dealer 184 Cohen and Co., drapers 186 Coulson and Co., grocers 190 E. S. & A. Bank, Limited-W. L. Carpenter, manager Metropolitan road 192 Western C., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Dillon J., stationer 198 Bush Walter, grocer 200 Wolfe Samuel, fruiterer 208 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and confect- ioner- E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Slater Mrs. L., draper 212 Blake Charles, refreshment rooms 214 Macdonald Alexander B., dentist Edgeware road 226 Mayhew and Co., painters, con- tractors and ironmongers Martin Miss M., confectioner Gilchrist Mrs. E., milliner Thompson Miss A., costumier Clarke V. B., piano warehouse Francis street 230 McCoy and Co., bouse and land agents 232 Abbott Henry, bootmaker James John E. 234 Riedel Alfred 240 Hurley Mrs. M. Juliet street

Erskineville Road-North side King to Union street-Wilson street 2 Trindall R. B., J. P., physician and surgeon 4 Hamblin John, grocer 6 Styles Stephen, mercer 8 Williams Edwin, architect, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., surgeon, “Woodbine” Linthorpe street 26 Garvin Percy E. 28 Badham Charles McLachlin Mrs. M. 30 Robinson Jesse Barker Charles 32 Dalrymple A. P. N., solicitor South side 1 McClelland W. C., medical practitioner 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Hillard Reginald, fuel merchant Newtown Bowling Club Fleay Augustus T., “Gowrie House” Gowrie street Free Presbyterian Church White William, baker

Federation Road Australia street to Church street 1 Gainey Humphrey 2 McGowel James S. 3 Salter Thomas J. 3 Simons Gabriel 4 Flint Hazell DAY, SON and HARRIS, Boot Manufacturers

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer 40 Connell Wm. M. 38 Hayes Thomas 36 O’Keefe Henry W. 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter 26 Chesney C. A., J. P. 24 Coote Edward 22 Entwistle George 20 Finegan Mrs. M. A. 18 James Charles 16 Schultz William, carpenter 14 Ralph Henry H. 12 Hanlon J. 10 McGuinness Mrs. P., grocer Kent street West side Keys Mrs. 59 Climpson William 67 Walker Henry 55 Matthews Alfred H. 63 Grono Henry, mining manager 61 Smith Henry 49 Honan John

Drags to carry 200 in one party.


Page 432

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS. HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


432 Fit NEWTOWN. Gla

Ferndale street continued- 47 Deal Mrs. 45 Parsons Samuel 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Scott John 39 Eadie John 37 Walton Thos. 35 Whyms James 33 Smith Samuel, saddler 31 Horne William 29 Woods Frederick 27 Steele Charles 25 Traynor Mrs. Catherine 23 Lahiff Thomas 21 Courtis J. E. 19 Bissani Joseph 17 Miles John 15 Grant Alfred 13 Reynolds Mrs. 11 Bird Mrs. 9 Mellor J. W. 7 Atkins Mrs. S. 5 Murray Alfred 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Leseberg Mary Ann 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Neville William 16 Field Henry 32 Irving John 46 Cleggett Charles, fuel merchant 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Stokes Mrs. W. M., piano teacher 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side Harris Mrs. C. E. 3 Fraser Mrs. Susan A., boarding- house 7 Andrews John 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue Stables-John Thruchly L’Avenue

Forbes Street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 27 Downey Thomas, bootmaker 29 Stuard W. C., chemist 31 Lawn John 33 Evershed and Mitchell Misses, dressmakers 37 Angel William 89 Hargraves Henry, J. P. 41 Castle J. J. 43 Williams Alfred 45 Hutchinson Alick 47 Gammell James 48 Harnett John 61 Page Walter 63 Bowie Miss M. E. 55 Smith Ellis 57 King James L. 59 Childs Edward 61 Lennon Mrs. Mary 65 Mason John 67 Cowie John, carpenter (For east side, see Darlington)

Francis Street-West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Gray Thomas 6 Lee Francis, carpenter
7 Hamilton John, laundry 8 Fubbs William A. 13 Thomas William 11 Russell Mrs. E. Gard William 15 Downing James 16 Powditch C., bootmaker 26 Hodgson Edmund, whipmaker

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Knight Williams J, 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Holmes Frederick 33 Reynolds Charles 31 Lamott Louis 29 Leigh John C. 27 Rodd Bertram 21 McMaster Angus 19 Gartnell James H. 17 Wheatley Mrs. M. 15 Shipley John 13 Stone Frederick 11 Tritton W. C. 9 Johnson Neils 7 Blair William 5 McQuillan Thomas 3 Henshaw Ernest 1 Scheen Harry South side 42 Everett John 38 McCabe James 36 Havard James 34 Murphy Mrs. M., “Wexford House” 32 Constable John 30 Akerman Henry 28 Crease Charles 22 Faulkener Thomas 20 Pearse Miss Elizabeth 18 Perry John 16 Eldridge George 14 Miller Hugh 12 Evans William 10 Donald William, tinsmith 8 Imbula Mrs. M. Mahoney Samuel 2 O’Connell Martin

George Street King street to White horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Hincks S., billiard saloon 1 Hayes Henry 3 Cobb James J. 5 Combellack Mrs. M. A. 7 Owen Mrs. E. 9 Cole Thomas H Masters Ernest 13 Rowswell Samuel 15 Little John W. 17 Owens Mrs. G. 19 Stevenson W. 21 Matcham J. 23 Sullivan Mrs. Ella 25 Weeks Mrs. E. A.

Georgina Street-West side King street north to L’Avenue 3 Keats Mrs. Julia 5 Whitford John 8½ Land Harry S., accountant 9 Jeffreys Arthur 11 McDonald William, engineer East side 3 Sharpe Emanuel, tailor 3 Culbert Thomas 4 Devey W.
6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., costumier 8 Donaldson James 10 Cooper James 12 Delfendaham Hugh SHARPE S., L’Avenue Laundry

Gibbes Street-North side Off 22 White Horse street 2 McBride James 4 Parkins Joseph 6 Beckett Henry, stevedore 8 Healey John, painter 10 Kemp Walter, bootmaker 12 Stevens William H. 14 Pringle George 16 Keating Richard 18 Pullen Frederick B. 20 Bagnall John W. 22 Ferguson Alfred 24 Francis Thomas W. 26 Russell Harry L. 28 McLaren Mrs. E. 30 Stretton Henry B. 32 Plummer Thomas W. 34 Smyth Mrs. Mary A. South side 5 Ackerman John 7 Mullamphy Denis 9 Paine J. W. 11 Mullane Mrs. Catherine 13 Radford George 13½ Colless T. B., “Somerville” 15 Martin Walter 17 Johnson Charles 19 Heaphy Martin 21 Walsh John E. 23 Lyons Thomas 25 Ferguson Archibald

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street- Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago, prop’t’r 5 Bradford G. W., laundry 7 Shaw William J. Fernow Francis J. 11 Puttock Walter 13 Carroll Hugh 15 Nottle George 17 Patterson James 19 French Henry 21 Anderson Henry 23 Mitchell James 25 McGrath George 27 Cheuw Mrs. R. 29 Packham Samuel 31 Hulbert Alfred 33 Diener Aloys, tailor 35 Dickie Douglas 37 Street Albert J. 39 Hanks Thomas J. 41 Teasdale Geo., painter 43 Perry Charles 45 Dear Joseph 51 Lidbury Charles 53 Morris Mrs. Annie 55 Lawler C. H. 57 Monaghan Mrs. M. McDonald D. C. 69 McGeorge Andrew 61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse 63 Falconer Mrs. J. 65 Richards George South side 3 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Johnson Thomas

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office & Livery Stable ), S’d’y. Tel. 1524


Page 433

ANTHONY HORDERN’S FOR STOVES AND LAMPS.


Goo NEWTOWN. Hol 433

3 Kennedy Angus 8 McCole John 12 Newton John Gough R., contractor Moucur Lawrence 28 Spence A. B. Willmot and Morgan, contractors store Peak H, and Co., fuel merchants 52 Dyer John 58 McDonald Mrs. M. 60 Baldwin Thomas 62 Evitt B. T. 64 Field George

Goodsell Street-North side King to John street 1 Wainwright George, “Lee Mount” Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Reed William 6 Nowack Julius 10 Clarke William 12 Benjamin Henry 14 Lee Frederick 16 Egge Mrs. Paulina 18 Sellman Harrie J. 24-28 Archibald William, builder 30 Irwin William 32 Harber Richard 34 Sargent Robert 36 Vincent Thomas 38 Weeks William 40 Allen C. H. 42 Delacour Winter, plasterer 44 Ives George 46 McAlister John 48 Irvine Mrs. B. 60 Lee Alfred 52 Weise George 54 McLean Mrs. Mary 56 Minor Alex. 58 Pountney Samuel 60 Willard Alfred 64 Drane Joseph 66 Bullmer Emanuel 68 Bessix Daniel 70 Elstub James 72 Malley George 74 Kinnerk Thomas 76 Parker James 78 Mulchreest H. W. 80 Dunlop Henry 82 Morrison John 84 Cowland Mrs. M. E. 86 Woodley Harry 88 Brady Thomas John street Gowrie Street-West side Erskineville road to Iredale street 1 Davis Mrs. H. 3 Uebel Charles 5 Brooke Mrs. M. 7 Purtill Edward 9 Wilson George 11 Jones B. A. 13 King James 15 Reylin W., butcher 17 Slade Mrs., storekeeper Newman street 19 Little James E. 21 Barnard Frederick 23 Whealy Joseph 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 Johnston Mrs. E. 31 Hawkes Frank 33 Clark Frederick 35 Smith H.
37 McIlveen Arthur, tailor 39 Peterson Mrs. M. 41 Henry Archibald 43 Roberts Charles 45 Slade Sidney 47 Taylor Edward 49 Parker E. 51 Day Chas., carpenter 53 Collis Vivian K. 55 Denham Frederick 57 Williams John 59-61 Lovell. Mrs. L. 63 Potter Mrs. J. 65 Robinson Herbert 67 Humphries Mrs. M. 69 Northcote Henry 71 Sheehan Patrick 73 Parker Albert 75 Ripper Charles 81 Thomas F., signwriter 83 Hansen Neil, master mariner 85 Cooper George 87 McNamara Michael 89 Megson J. 91 Witts William, fuel merchant City Mission Hall Munni street-Harold street 99 Cromwell Geo. 101 Handel Henry J. Handel Miss A. M., dressmaker 103 Hartley Mrs. M. 111 Layler Alf. 113 Hamlin Walter 115 Easby Charles 119 Mellor Ernest 121 Thorburn Hugh 123 Stumble Mark East side Newman street 16 Tarran James 18 Austin Lewis 20 Harding Thomas 22 Pettigrew Andrew 24 Ritchie Mrs. H. 26 Muir Alex. 28 Meredith Charles Union lane 30 Danglade Alfred J. 32 Williams H. 34 Gee Charles W. 36 Steward George 38 Dalley G. H. 40 Hutchinson William 42 Woodroff Mrs. F. 44 Holden William 46 Lloyd Thomas 48 Andrews William 50 Croker F. J., builder 54 Johnstone Peter 56 Wines Mrs. Isabel 58 Gaw William 60 Bull Mrs. Sarah 62 Osborne Henry 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Russell George 70 Barr David 72 Medcalf John 74 Mitchell Mrs. Margaret M. 76 Bullock Charles 80 Dewar George 82 Field Mrs. Sarah 84 Lyner William H. 86 Box William 88 Harrington Mrs. Munni street-Harold street 94 Ryan Edward 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Moran James, bootmaker 104 Daley Charles 106 McKenzie Thomas 108 Lockendge Horace 110 Knight Henry 112 Wright Mrs S. 114 Baldock William 116 Fewings Mrs. C. 118 Boot F. 120 Williams John 122 Thistleton Mrs. C. 124 Lakin Henry 126 McDermott Francis 128 Goldsworthy John 130 Wrather Mrs. Teresa 132 Woodford E. A. 144 Blake Archibald 136 Buckley John I38 Courtney John 140 Atkinson Mrs. S. A.

Harold Street-North side Union to Angel street 11 Rice Joseph 13 Holland Mrs. A., storekeeper Gowrie street 15 Willis W. C., carpenter 17 Fane William C. 19 Martin Patrick 21 Craven Joseph 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rockliff Mrs. C., storekeeper South side 16 Crawford Walter 18 Barker George Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John 24 Sallatt Mrs. M. 26 Suggett R. C. 28 Dale Andrew 30 Cope Henry, van proprietor Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street Francis street 10 Gowan William 8 Jones John H. 6 McLeod Mrs. Amelia 4 Wallace George A. 2 Phillips John

Hawken Street-East side Alice to Laura street Howker Herbert 2 Heptonstall Mrs. S. 6 Fernley Samuel 8 Naylor Alfred West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Turner Mrs. E. 6 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Williams Henry, carpenter 15 O’Grady Mrs. Margaret

Holmwood Street-South side King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Gawne Walter 8 Green Henry Berry Augustus 10 Carter Claud 26 Dalziel J. F. Beattie J. 28 Haining T. 30 Lynch William, teacher of singing 32 Tweeddale William 34 Nield William 36 Buckley Timothy 38 Bell Mrs. M.

Agencies in all the States and Abroad.


Page 434

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


434 Hol NEWTOWN. Joh

Holmwood street continued- 40 Gesling William 42 Ould Samuel 44 Richards Emil 46 Farr William H. 48 Shepherd George 50 Dolph Sydney H. 52 Wright Herbert 54 Stuart John 56 Calow, Iram 60 Doyle James North side 1 Lannen William, “Leonore” 3 Turner Stephen Goldsmith Oliver, “Waratah” Hanks Sidney J.

Holdsworth Street-East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Cooper T., printer 6 Doran Joseph 8 Devenney Samuel 10 Monigan Thorne 12 Veitch Mrs. E. J. 14 Young John, enginedriver 16 Havee Charles 18 Bonamy Thomas, jun. 20 Sullivan Jeremiah, builder 94 Dennis Joseph G. 36 Thomson Mrs. E., music teacher 30 Craft William 32 Morgan Mrs. T. 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Smith Carl 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. A. 13 James Matthew H. 17 Jones Henry

Holt Street King to College street-Bailey street Station street Churchill Joseph, fuel merchant 2 Hartze Mrs. E. 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Gabriel Adolph G., dentist Gabriel W. C., dentist Ottridge George 12 Mason Ralf

Hopetoun street Off Federation road to Camperdown boundary 1 Gledhill Robert 2 Cafe Alfred 3 Ganter John Armstrong William J. Quinton Arthur “St. Elms”

Hordern Street-East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, carrier 3 Bungate Sinus 5 Loveridge William 7 Duncan William Mechanic street 11 Halbert Henry, cabinetmaker 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 17 Storm John F. 19 Stockdale James A. 21 Thornburn William J.
21½ Alger Frederick J. 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Otter G. F. 27 Davis Ebenezer J. 29 Poulter Joseph, grocer Victoria street 31 Plater Michael D. 33 Phillips W., fireman 35 Bracenberry Mrs. A. 37 Taylor Thomas Edward 39 Hughes Jesse 41 Minns E. J., plumber 43 Byrne Joseph C. 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Kilkeary Martin Prospect street 51 Crotty Mrs. M. A. 55 Wilson Alexander 57 Arnold Henry 59 Wooller William 61 Sutherboro Thomas H. 63 Fuller Mrs. Maggie 65 Thompson John 67 Shirley Alfred 69 Stone Alfred E. 71 Williams Adolphus 0. Chalder street 73 Thyne John 75 Scotland Mrs. J. 77 McCole William 79 Hickie Miss, dressmaker 81 Francis George 83 Proudfoot Peter 85 Hind Henry Charlton 87 Gerlach Emil 89 Samuels William 91 Schuetrumpf Carl 93 Gibbs William J. 95 Tuely Cornelius West side 2 Jones John, plasterer 4 Hunt Vera 6 Cording Charles 8 Campbell Valentine J. 10 Malone M. 12 Harris G. W. 14 Cockburn L. 16 Sutherland Donald 18 Whitehead Thomas 20 Broadly J., stables Mechanic street 28 Foster Mrs. 30 Cross John 32 Gardiner Albert A. 34 Cox Mrs. Sarah 36 Powell John Victoria street 36 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Hall Mrs. F. 42 Oxley Mrs. M. 44 Lanyon Frederick 46 Patterson Turnbull 48 Funnell Edwin 50 Charlton Peter, constable 52 Whitfield Robert 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchants Prospect street 70 Prendergast James 72 Brenton William, shipwright 76 Watson Arthur 78 Pauley James E. 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Pearce James 84 Gale Thomas 86 Drake Francis 88 Heggie Fergusson 90 Cheeseman George 92 Allison Mrs. 94 Cook Hazen 96 Webber Henry 98 Gannon Michael Gannon Mrs. E., midwife 100 Poulter James 102 Brown Edward 104 Toohey Thomas 106 Cunningham George 108 Oliver Mrs. L. 110 Kenehan Mrs, A., storekeeper Raper street

Iredale Street-West side Union to Angel street 75 Putsey Henry 73 Woolridge Arthur 71 Weteresby William 69 Wooldridge Edward 67 Large James 65 Hitchens William 63 Edgar Jack 61 Galway James 29 Mulquin Thomas 27 Mazlin Donald 25 England Alfred 23 Connell Alfred 21 Whealey Mrs. Sarah 19 Allen James Allen Misses, teachers of dancing East side 2 Boswell Thomas 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Morris William, engineer 12 Eaton Geo. 14 Pinfold Mrs. Elizabeth 18 Hoad Walter 20 Reedy Maurice, carrier Gowrie street 26 Williams Robert, grocer 28 Spithill Edward 30 Dagg Mrs. Minnie A. 34 Vincent Richard 36 Armstrong Ebenezer 38 Kruman Alexander

Islington Street-(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 6 Hansen Mrs. E. 14 Shubrook Mrs. T, van proprietress 16 Nelson James 18 Smith John South side 1 Small John 3 Lane George 5 Lawler Richard A. 9 Galway A., ironmoulder 11 Pocock James 13 Milham Francis 15 Wild Robert 17 Snellgrove Samuel 19 Grant Stephen 21 Gatley William 23 Reach Mrs. Margaret 25 Wilkinson William, sen. 27 Gatley Mrs. S. C. 29 Stevenson William 31 Amor William, dealer

John Street-East side May street to Wells street 1 Kircher August, storekeeper 3 Robinson Joseph 5 Burt Robert L.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 120 Weston Road, Rozelle. Tel. 268 Bal.


Page 435

ANTHONY HORDERN’S FOR HOUSEHOLD APPLIANCES.


Jul NEWTOWN. Kin 435

7 Pogson Edward 9 Wild Richard 11 Williams Edward 13 Brown Mrs. E. 15 Wright Mrs. J. 17 Hewitt James T. 19 Rayner Thomas 33 Potts Charles Goodsell street John street railway crossing-John Burrows, gatekeeper Lord street-Maria street- Wells street West side Newtown Brick Works-S. Speare, proprietor; A. H. Collings, manager Maria street Dodson William Kenny Crofton

Juliett Street-East side Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 42 Tripp Thomas 36 Skipper Henry 34 Miller Thos., com. traveller 32 Murray Mrs., “Concord” 30 Lewis David 28 Williams Edward 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Foldi Mrs. M. H., “Alexander Villa” 20 McNeil Alexander 18 Foster Thomas 16 Geddes W. G. 14 Teesson Charles A. (West side, see Marrickville)

Keig Street-South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 Brown William 6 Sewell H. T. B. 12 Healey Mrs. E. 14 Gilmore James 16 Fowler James R. 18 Flynn John 20 Price Alfred W. 22 Banks Mrs. E. 24 Rowlandson Leslie 26 McGregor Duncan 28 Brannan Henry 30 Peters Jas. 32 Wakley Miss B. 34 Liddle James C. B. W. 36 Barnett William 38 Chappell John North side 9 Dorahy Hugh, “Maryville” 11 Cornwell Andrew 13 Mansell Thomas 15 Webb Herbert 17 Quain Thomas 17½ Hanna Samuel 19 Gilmour James 21 Buckley John F. 23 Murray Milton 25 Ferguson Oscar 27 Ashworth Charles R. 29 Lundy Geo. 31 Nelson Neil 33 Newell George R., painter

Kent Street-North side College to Ferndale street 1 Holmes William 3 Leech George S Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 McCauley John 13 Hardy W. H.
19 Slade James 21 Adams Henry, carpenter 23 North George 27 Murphy William 29 Bast Robert 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C.. musician 35 Miller O. T. B. 37 Braby Frederick 39 Gibson John 41 Sellmer Henry 43 Collins John 45 Lyons Henry 47 Waldron Thomas 49 Perkins Clarence J. 51 Sloss Thomas 53 Rea Charles 55 Atkin Alfred 57 McColgan Thomas 59 Carr James 61 Holmes Harry 63 Sparrow Walter A. South side 2 Biggs John, “Camdenhurst” 8 Howatt Donald, “Dione” 14 Lee George 16 Whiting W. H. 18 Surenne Arthur 20 Wood William 22 Duggan Mrs. Margaret 32 Williams Joseph 34 Beuley Mrs. Catherine 36 Gunns Walter

King Street North-North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Carroll John 7 Star Photo Company 9 Middleton F. W., auctioneer Hi Supple William, confectioner 13½ Marshall and Co., dentists 15 Lilley Joseph, confectioner 15½ Householders’ Agency Co. 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Cover John, butcher 21 White Horse hotel-Eliza Rogers 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Lohs Henry, upholsterer 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., confectioner 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker William 35 Peterson Edward F. 37 Marks Samuel, brewer 37 New York Brewery Office-S. Marks 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Bates W. H., news agent 47 Gordon Charles J., hairdresser 49 Davis Mrs, E. dealer 51 Fortune Madame, palmist 53 Moody Mrs. J., dressmaker Smith Thomas A. 55 Brown Mrs. Annsley, boardinghouse 57 Pakes Vincent 59 Dallimore and Hesketh, produce mer- chant 61-63 Williams James H., coachbuilder 65 Ward Mrs. M., dressmaker 67 Clegg J. G., J. P., insurance agent 67 Clegg William O., B. A., LL. B., solicitor, branch office 69 Devey W., printer and stationer 71 Hill Charles, bootmaker 73-75 Simpson Sydney, coachbuilder 79 Stanborough David 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Brennan Miss M., laundry 89 Jeanes Isaac, second-hand cloth- ing dealer
91 Porter Charles, whip manufacturer Australian Riding Saddle-tree Co. 93 Brennan A., fuel merchant 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Branagan E. J., confectioner 103 Beet Walter, bicycle works 105-107 Oldham J. S, fruiterer Prince of Wales hotel-Katherine Whalan Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers. 113 Bates Edward, hairdresser 115 Comerford D. G., leather mer- chant 117 Everingham John C., dentist 121 Cox William R. 129 Goldsmith Miss A., private school 131 Holcombe Geo. R., furniture w’house 135 Wise George, general dealer 137 Miller Mrs. E., fruiterer 139 Russell John D., fancy goods 141 Dorer Joseph, dealer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-John R. Fraser 147 Clay I. D., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Holloway Mrs. E. A., confect- ioner 151a Harris Robert, watchmaker 153 Booth David, fish shop 153&grac12; Johnson William, fruiterer 155 Lums C. and Co., grocers 157 Milton hotel—R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Knight Alexander, ham and beef shop 163 Esdaile H., fish dealer 165 Dunn John, tobacconist 167 Deakin Bros., butchers Deakin James 169 Windebank Mark, tailor and dyer 171 Perry Fred., hairdresser & tob- acconist 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Perfect Tea Co. — C. M. Fremlin, manager 177 Lopes J. F., fruiterer 179 Gibson, Lincoln and Co., printers Johnston Alfred 181 Smith J. H., hairdresser McManus Mrs. M., dressmaker 183 McEnery T. and Co., tea and coffee merchants 185 Hardy Mrs., dressmaker Lewis M., draper 187 Dan Joseph, draper 189 King John, fruiterer 191 Tomlin E. and Co., furniture w’house 193 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Bartols Donate, fruiterer Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colourman 207 Beale and Co., Ltd., piano and sewing machine importers May George M. 209 Doherty John news agent and stationer 211 Brockenshire A. E., surgeon dentist 213 Graham Mrs. A. K., restaurant 215 Dunn H. G., herbalist 217 Hilliards G., tobacconist

Livery Department increasing Daily.


Page 436

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


436 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued- 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-James Pithers 223 Hughson M., crockery dealer 225-227 Prince Henry, grocer and provision merchant Church street 241 Greenwood and Son, seed mer- chants 343 Pratt Geo., grocer 245 Patterson A. T., bookseller 247 O’Sullivan Francis E., confect- ioner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. — I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs, Emily, milliner Scates Charles D. 253 Smith Miss S., refreshment rooms 255 Licciardi A., fruiterer 257 Davis Joseph, butcher 259-261 Sweet Brothers, drapers 263 Walkover Boot Company-A. Huggett, manager 265 Gorrick Mrs. E., milliner 267 Snelling E., fancy store Snelling J. F., jeweller 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, news agent Gardiner Andrew Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Harris J. E., jeweller 285 Cricketers’ Arms hotel-Chas. Haughton 287-289 Horton A. G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 297 Comino E. A., fishmonger 299 Allen and Bates, provision store 301 Hartley F. W., undertaker 303 Crook C., watchmaker 305-309 Hunter John and Son, Ltd., boot importers 311 Simmons Mick, tobacconist — S. B. Hudson, manager 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 315-317 T Boot Company 319 Green Brothers, grocers 321 Neeves B. H., billiard rooms 323 Oxford hotel-Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)-Walter H. Goddard, J. P., manager 327 Bank of Australasia-J. S. Ranclaud, manager South side Forbes street Ransford Mrs. A., fruiterer 2-10 Rumpf Mrs. A., galvanized iron works 12 Turtle and Son, fruiterers 18 Eastern Tea Co. -C. Hoelter, manager 20 Daum R. and Co., grocers Queen street 22 Greenwood Alfred, confectioner 24 The Maplesden Cycle Works-C. M. Pacey, proprietor 26 Turner Emile, ham and beef shop 28 Roberts J., music warehouse 30 Roff Mrs. C., sewing machine depot 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson W. M., artistic wood worker Lawson James Fitzroy street 70 Engisch Mrs. C., advertising con- tractor Georgina street 96 Weldon D., produce merchant Buckland John T., coachbuilder 98 Edwards B., bootmaker 102 Pocock L., chimney sweep 104 Maitland William Barr William 108 Craig and Co., printers 110 Orr C. S., bicycle manufacturer 112 Ord C. H., estate agent Ord P. L., tea dealer 114 Taylor J., bedding manufacturer Williams and Co., milliners 116 Samuels Mrs. K., boot shop 118 Robinson & Sons, mechanical engineers 120 Bertram and Clemens, plumbers 122 Lucock E., pictureframe maker 124 O’Connor Miss M., confectioner 126 Juleff Henry, stove works 128 Jarman W., hairdresser 130 Dorian Thomas, confectioner 132 Vitadatio – Miss McArthur agent Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Mrs. Q., dyer and cleaner 138 Smith Frederick T., leather merchant 140 Holborow Isaac, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Moore Harold, stationery 150 Gardiner C., hairdresser 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Snape H., confectioner 156 Harris Matthew, tailor 158 Goldberg Leon, fruiterer 160-162 Drummond G. J., furniture dealer 164 Bull W. N. and Co., undertakers and embalmers 166 Munro William S,, ironmonger 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Lawson E., restaurant Watkin street 174 The Rugby hotel-Archibald Laing 176 Miller Frank C., photographer 178 Cash and Co., drapers Chamberlain Mrs. E. 180 Finch and Co., bicycle depot 182 Scott N. H., tailor 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Phillips William, produce mer- chant 188 Comino A., fish and oyster saloon 190 Floyd Mrs. S. A., registry office 192 Oldham J. S., grocer 196 Bulcock Thomas Thomas and Co., booksellers 198 NEWTOWN CHRONICLE and WEEKLY REVIEW — Suburban Newspaper Printing Co., Walter C. McDougall, manager 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Cordner and Pugh, furniture warehousemen Brown street 210 Abel and Co., Limited, confect- ioners 212 Forrester Alexander, fancy warehouse 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216-226 Clark Marcus and Co., drapers, furniture dealers, ironmongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Jones T. and Co., chemists 232 Moss Edward, ladies’ clothing 234 Calnan J., hairdresser and house agent 236 Juleff and Son, stovemakers 238 Salmon John, J. P., plumber and gasfitter 240 Pearce W., saddler 242 Tyndall H. J. and Co., jewellers Whately street 244 Smith and Co., drapers 246-248 Carter J. and Sons, drapers 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Lindsay Thomas, fruiterer 254 Chambers R., confectioner 256 Singer Sewing Machine Co. -J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson and Co., Ltd., chemists 262 Lloyd and Co., tea merchants 264-266 Guille and Co.. furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)- J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Christie W., umbrella warehouse 276 Bannerman R. and Co., tailors 278 Gardiner R., boot importer Herford Enoch 280 Wehrle C., watchmaker Wesleyan Church-Rev. J. A. Nolan, Rev. J. W. Leadley 284 Wesleyan School Hall 286 Quartly E., oil and colour mer- chant and contractor 288 Moran and Woodyatt, confectioners 290 Benton P., draper Erskineville road Post Office—Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-308 Hatte C. G., draper and clothier 302 Hobson T., hatter and hosier 310 THORNE EDWARD, Tailor (Tel. 95, Newtown) 312 Lockman H. and Co., mercers and boot and shoe importers 314 Gardiner Mrs. A., bookseller and stationer Wilson street 314 Vermeesch Mrs. J. C., hairdresser 316 Catip Mrs. H., confectioner 318 Parsons George, fruiterer 320 Andrews T. J., undertaker 322 Bank hotel-George Lilya Newtown Railway Station-J. L. Morton, stationmaster Newtown electric tram sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochfort street 324 Town Hall hotel-Robert, C. Rogers 328 Jones Frederick. J. P., leather and grindery store 330 Gore J. W., hairdresser 332 Bailey Edward, clothier 334 Evans and Co., auctioneers 334½ Hammond. G., oyster saloon 336 Roberts A. C., hairdresser 336 Fairbank Lewis, machinist Newman street Newtown Technical College Public School-D. T. Wiley, head master; Miss K. Ryan, head mis- tress George street St. George’s Hall 354 Von Hagen C. and Co., Ltd., furnishing warehousemen 354 Silberberg J. S. and Co., general merchants 356 King F. W., cycle repairer 358 Smith E. M., confectioner Congregational Church-Rev. J. T, Warlow Davies, M. A. 382 Edwards H. and Sons, produce mer- chants Campbell W., hairdresser 384 Witton E. W., auctioneer 386½ Milne W. Bowman W. S. Walker W. 388 Paton Walter, confectioner Paton Mrs. W., artificial flower maker 390 Riddle William, locksmith Barker C., bootmaker

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 68 Miller St. (next Federal Hotel). Tel. 9 N. S.


Page 437

ANTHONY HORDERN’S FOR WIDOW’S WEEDS.


Lau NEWTOWN. L’Av 437

392 Andrews Ernest and Co., under- takers, carriage and show rooms 394 Lines E. D., clothier 396 Huber Max, restaurant 398 Bath Bros., coach builders 408 Smith James, builder Norfolk street 424 Green Mrs. Margaret 426 Eland William, artist 428 Earls Miss C., dressmaker Earls John 430 Osborn John, dentist 432 Spicer Henry, restaurant 434 Mitchell J. P., cabinetmaker 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter Dixon Mrs., confectioner 450 Oliver Walter, silversmith 452 Drinan Daniel, dealer 454 Long W. J., tobacconist 458-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastrycooks and confectioners 498 Aitken James, hairdresser 500 Beech Mrs. H. 502 Jones Mrs. S. A., confectioner 504 Parnell Mrs. T., dressmaker St. John street 506 Fairbairn J., butcher 508 Phillips A., baker 510 Vause B. and Co., plumbers 520 Smith Mrs. E., confectioner 522 Thomson James J., plumber 526 Paris J. S. 528 Jurd Miss S. 530 Reed R., bootmaker 532 Lance Bros., painters Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 546 Esplin and Willard, engineers 560 Slater Charles A. 562 Wainwright Arthur, contractor 568 Gilbert C., blacksmith Union street 596 Griffiths Edward 598 Short Mrs. W., nurse 600 McKeller Mrs. E. 606 Cullinan Martin T. 608 Little James 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert G., farrier Rochfort street West side 329 City Bank of Sydney-J. A. Ross, J. P., manager (branch) 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 335 Lock G. and Co., grocers 337 Bryant W., ham and beef shop 339 Serbutt James, hairdresser 341 Richardson A. E., confectioner 343 Treymane H., fruiterer 345 Hindson T., stationer 347 Trahair James, bicycle depot 349 Evans Fred., furniture warehouse 351 Barrett Geo., fruiterer 353 Hughson M., china and glass store Hutchinson J. 355 Barnett G. V., J. P., dentist 357 Davies Joseph, grocer 359 Southern J., draper 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson C. M., chemist and dentist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Ostrol Isaac, dealer 371 Hopkins M. G., fruiterer 373 Sweeney Mrs. A. F., confectioner 376 McBee James H., fish shop 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Mills Brothers butchers 383 Wright G. E., fruiterer 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel-Andw. Macaulay 391 McCook R. A., grocer 393 Francis William, fruiterer 395 Berkman William, pawnbroker 401 Reddell Otto, wine shop 403-405 Pattison J. J., grocer 409 Jackson Richard, butcher Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Anglin Francis J., J. P., grocer 415 Nolan Rev. J. A., Methodist 417 Gawen James, sailmaker 419 Clarke P. 421 Pardon George, net manufacturer 423a McGain J., tobacconist 425a Wynes Mrs. J., fish shop 427a Fernley M., confectioner 429a Portsmouth George, bootmaker 425 Davis Henry 427 Buck Mrs. H., draper Stretton Mrs. H. 429 Roach Richard, carrier 431 Fairbank Lewis 433 Lanyon C., plumber 435 Brown T., dealer 443 Grounds T., modeller 445 St. George H. S., surgeon and chemist 447 Callaway J., draper 453 Emley Mrs. E., milliner 455 Scurr G. H., ironmonger 457 Souter William, tobacconist 459 Fenton Mrs. J., draper 461 Aldous William, wine shop 463 Dallimore W., pictureframe maker 465 Bowden A. W., ham and beef shop 467 Knight Mrs. Mary, greengrocer 469 Preston J., grocer Camden street International hotel-Emily Mason 473 Hunt Samuel, ham and beef shop 475 Barlow Samuel, hairdresser 4T7 Knight Fred, fruiterer 479 Sir William Wallace hotel – Bridget Tracey 481 Scotton W. H., greengrocer 483 Schneider L., news agent 589-495 Ibbotson Chas. H., coach- builder 499 Von Hagen and Co., Limited, cabinet makers 503 Philpots Henry J., draper 505 Barlow T., hairdresser Burnett B., tailor 507 Smith John, butcher Alice street 509 Camdenville hotel-J. J. Kerrigan 511 Beehag R., greengrocer 513 Owen John, bootmaker 515 Agar Mrs. M. 617 McCauley Daniel 519 Wayland J. E., baker 521 Johnson G. D., grocer 527 Jones William, ham and beef shop 529 Steele William, hairdresser 531 Jackson Alexander, butcher 533-535 Johnson E. S., fruiterer 537 Mundy J. H., fruiterer Holmwood street—Dickson street 575 Lingard Charles, fuel merchant Wright T., bootmaker Wells street 583 Williamson John 585 Unsworth Jas. E., venetian blind mkr. 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Conoulty Thos., butcher 597 Botany View hotel-Owen O’Brien Maria street 601 Tattersall Mrs. E., bam and beef shop 605 Montgomery Thomas, oyster salon 609 Jarvis J., butcher 611 Brett J., greengrocer 615 Parker Bros., coachbuilders 617 Phillips George 619 Madden Thomas H., bootmaker 621 Burling Charles, grocer 623 Francis Albert, fruiterer 625 O’Brien Sidney, tobacconist 827 Kracht C., news agent 629 McNee William, ham and beef shop Lord street 831 Untied hotel-Patrick Rodgers 333 Richardson Robt., printer and statnr. Whitman John 635 Reed C., bootmaker Flint Samuel Illawarra railway bridge 639 Smith Sidney 641 Burrows John 643 Barnes Frederick, stationer 645 West Ernest, grocer 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Hughes James, confectioner Goodsell street 657 Dugan John, saddler 665 Dawes N. 667 Beattie John J. 669 Wood Herbert, hairdresser 671 Murphy and Son, plumbers 673 Ewer Mrs. M., confectioner 875 Topham George, bag merchant May street

Laura Street-North side Commodore street to Edgeware road 3 South Edward 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Dennis James F. 9 Maidment William G. 11 Pearson Thomas 13 Cook Harry 15 Roberts William 17 Fetherston Gerald Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Bryant Isaac 23 Alderson Mrs. K. 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Ryan Michael, sen. 35 Smith Charles Hansman Abraham, “Silver Tower” Trescott terrace— 1 Tilly William 2 Bocchi Mrs. Alice 3 Finch George 4 Rayman George, painter 5 Dawson G. A. 6 Hagley Burdett 8 Milnes Mrs., nurse 9 Riley Herbert 10 Craddock Vaughan 59 Drennan William 61 Harris William C. 63 Jones Louis 65 Pawley James Wesleyan Church South side Camdenville Public School—Archibald McNaught, headmaster; Miss Raves, headmistress; Miss E. Dalziel, head mistress infants’ school

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Brock George S. 2 Loughry E. A. 3 McLachlan Hugh 4 Millett Miss L., boardinghouse 5 Thruchly William

Interstate Business transacted


Page 438

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET ONLY), SYDNEY.


438 Lea NEWTOWN. Lon

L’Avenue park continued— 6 Fox Rev. E. 7 Thruchly Mrs. Arthur E. 8 Thruchly Mrs. Georgina Thruchly John 9 Thomas Joseph Hicks 10 Carter John 11 Davis Mrs. Ellen 12 Johnson Mrs. M. J. 13 McDermott Mrs. M. E. 14 McMillan Miss Elizabeth 15 Peter Mrs. W. 16 Johnson Mrs. A. B. 17 Perry Alfred 18 Goddard Edward 19 Gooch Thomas 21 Ford Miss Elizabeth 22 Howe Mrs. M. A. 23 Curties Francis Mackay Hon. Kenneth, C. B., M. L. C., “The Grove”

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Say Daniel 57 Kennedy Alexander 55 Moon David W. 53 Carroll James 51 Christison C. 49 James William 47 Jones Alfred 43 Gallagher Patrick 43 Alexander Edward, carpenter 41 Glass Ernest 39 Strain James 37 Loader James 35 Harmston Frederick E. 33 Giles J. 31 Bourne F. J. 29 Smith James 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 23 McMahon Timothy 21 Faregreaves John W Connor Hugh 17 Aldrenshaw William 15 Carolan Robert 13 Mongan Daniel 11 Burnes Charles, miller 9 Green Peter 5 Lahay Francis 3 Wilson Robt. 1 Healey J. Francis

Lennox Street-North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery – Rev. Dean Slattery Regent street 95 Macdonald Mrs. E. 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Meek J. A., architect 87 Collis Walter 85 Symons William 83 Foster John 81 Hutchins Mrs. Elizabeth 79 Rutledge Jas. 77 Everitt James Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Devlin Roland 71 Kell Arthur 69 Bailey Miss S. A. 67 Post J. H., fuel merchant 65 Willey F., fuel merchant Australia street—Church street South side 96 Simmons George 94 Flaherty Miss M. Regent street 84 Cooke Mrs. J.
82 Melville Adam 80 Houghey James 78 McDonald Patrick 76 Broom Mrs. K. 74 Steel Mrs. E. 72 Molloy William 70 Merrin George 68 Robson Mrs. S. 76 Garvan Edmund Denison street 66 Whatmough Enoch 64 Szarka George 62 Prince Ernest 60 Banner George 58 McCormack John 56 Neustadt S., grocer Australia street Courthouse hotel-Walter Allison Eliza street 44 McCall John 42 Howard James 40 Lethbridge James 38 Straney Francis 36 McLean John 34 Veale Thomas 32 Coombes Joseph, laundry 30 Wenburn Joseph, carpenter 28 Dunbier John 26 Adams Mrs. Francis Andrews Ernest and Co., under- takers’ requisites manufacturers Mary street 24 Stephenson T., “Asteria” 20 Wright Henry 18 Beckman Alfred 16 Shead Albert 14 North William 12 Montgomery Alfred J. 10 Hudson James plasterer 8 Dee Henry, plumber 6 Schade Jacob 4½ Combellack John 4 Mason Miss Kate 2½ Cameron George 2 Romeo Mrs. Jessie Church street

Lewis Lane Off 34 Regent street Macdonald Alexander

Liberty Street-East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Andrews Frank 3 Thomas Mrs. C. E. 5 Jones Henry 7 Cahill John 9 Pearce Miss J. E. 11 Harriott The Misses, ladies’ school 13 Robinson W. G. 15 Greenwood W. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Eve James 33 Hore John Haughey John, grocer London street 49 Miller Oswald 51 Strout Mrs. E. M. S. 53 Wingrove T. H. 55 Workman Walter 57 Carroll John Gladstone street 59 Chapman Misses S. and C., dress- makers 61 Holloway James 63 Meyer Frederick G. 65 Whitaker H. E., chemist 67 Salisbury Mrs. Janet 69 Harrison J. A., surveyor 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For west side, see Petersham)
Linthorpe Street—North side Off Erskineville road 2 McNamara Henry Maloney L. 6 Caven Benjamin Wellings Mrs. Elizabeth Young James Platten Miss Laura, music teacher Platten W. F, music teacher 2 Wormald G. P. 4 Langley Mrs. J. 6 Ella Mrs. E., school teacher 8 Cadogan William 10 Harrison W. S., J. P., ironmonger Palmer Arthur, “Linthorpe” South side 1 Clayton Peter, “Kelbourne” 3 Boland Mrs. M., “Myola”

Little Queen Street-West side King to Bligh street-Campbell street 2 Wilson David B. 4 Thompson Mrs. E. 6 Hodgkinson Samuel 8 Grant J. 10 Hagan Felix, bootmaker 12 Barnsley William 14 Thompson Alf. 16 McDonald Clarence 18 Riddle William 20 Ricketts William East side 1 Potter Edward 3 Bruce William 5 Kelly John 7 McClosky John 9 Sharpe Roland 11 Hardy Hugh 13 Dillon Patrick

London Street-East side Enmore road to Liberty street 1 McDougall Mrs. M. 3 Neilley William 5 Marlborough Mrs. Cecilia Belmore street 7 Brown Lindsay 9 Booth Mrs. Emma 11 Kennedy James 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 15 Saunders John Farrell William G., teacher of music 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Kennedy O. E. 23 Huxley Mrs. M. 25 Medcalf Mrs. H. 27 Kidd Miss E. 29 Richardson C. T. 31 Cullen James J., grocer Charles street 33 Rogers William J., librarian, School of Arts 35 Seymour Mrs. Annie 37 Robinson William 39 Pownceby Thomas, bookbinder 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 43 Palmer Mrs. William 45 Rozea Frank M. 47 Sprague Samuel 49 Miller Frank 51 Day John 53 Bennett John 55 Horsley Frederick 57 Thompson Mrs. Frederick 59 Breadley James 61 Nickless Charles Johnson Walter, teacher of dancing and music 63 James Henry L.

WOOD & COMPANY, Undertaken & Embalmers, Victoria Avenue, Chatswood. Tel. 65 C’wood.


Page 439

ANTHONY HORDERN’S FOR PRETTY RIBBONS.


Lon NEWTOWN. Mar 439

65 Gurran John F. Augustus street 67 Dawson Frank, “Strathmore” 69 Van-Heythuysen Robert 71 Bennett Capt. C. R. 73 Varley-Warden, Henry Payne-Scott Cyril H, “Pretoria” West side 2 Davis Thomas, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Bourke Joseph, “Madeley” 10 Flaherty Martin, cab proprietor 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Shand James., “Montrose Villa” 18 Momsen A. M., clothier 20 Gates Arthur, “Hazeldene” 21 Walker W. J. Walker F. J. Irving John Robinson Frank Shepherd Lindsay, “Surrey” Hanneman Frank, “Roseville” Cunningham Robert, “Arcadia” Davie Robert, “Gordon Cottage” Flanagan Patrick J., “Mayville” 40 Blestowe Mrs. W. 48 Glasson Mrs. M. A. 50 Haughey John, grocer

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Reynolds William 4 Hannah Edward 6 Holmes James A. 8 James William 10 Coleman Joseph 18 McCulloch Donald R, Susan street—Missenden road 20 Finnigan John Elizabeth street 40 McFarland James South side Rose street 3 St. Stephen’s School-Mrs. C. Smee, head mistress Stephen street 5 Tween Mrs. M. 7 Maish Charles 9 Carter James Missenden road—Elisabeth street 13 Wise George 15 Conway Edward 17 Maloney Thomas

Lord Street-North side King street to Edgeware road 1 Hart W. H. 9 Duffy William 11 Willard Mrs. C, 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk Off-21 Perry Benjamin 23 Goodsell J. A., barrow maker 31 Burling Henry 33 Tandy F. 35 Smith Joseph 37 Paterson Arthur A. 37a Hayes John C. 39 Smith John 41 Harris William 47 Pearson Francis C. 49 Reece Mrs. Kate, laundry 67 Taylor Mrs. L. 77 Ashwood Mrs. E. 81 Baily John 83 Smith Henry
85 Rhodes Henry 87 Harper A., joiner 89 Watts Ernest A. 91 Douglas Jas., baker John street 97 Walker Thomas 99 Simpson George 101 Hoad Junes 103 Dye John 105 White John 107 Bracher Frederick 121 Cook John 123 Ramsden John 125 Townsend Thomas W. 127 Talbott William 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 139 Naylor Thos, 147 Button Charles 149 Connelly Mrs. B. 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 Whitley John 161 Brown F. H. 163 Ebsworth John 165 Robinson George 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Wicken John South side 2 Spacey Samuel, “Kelvin” St. Peters Railway Station-Joseph Attwood, stationmaster 62 Fallon John H. 64 Mason Mrs. A. 66 McKinnon Mrs. M. 68 Gilbert Frank 70 Bebb John 72 Haigh W., woolbroker 74 Milson William 76 Moorehouse Charles S. 78 Maher Joseph Terence 88 Thompson Richard, blacksmith 90 Hibberd George 92 Sinnotte Walter R., storekeeper 94 Boulton J. H. 98 Walker Thomas 100 Bennett John H. 102 McDonald Mrs. M.

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Meade Peter 3 McColgan Thomas 5 Murray Samuel 7 McRorie James 9 Shearsby William 11 Watson John 13 Earle William 19 Pocklington Harry 21 Williamson David, carpenter 23 Dunn Mrs. A. 25 Size John 27 O’Malley Frank 29 Graham Miss M., teacher of music 31 Welsh William Reiby street South side 2 Hopkins Albert, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Furlong George, “Clifton Cottage” 16 Martin W. 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Roach Thomas H. 26 Poole Mrs. Margaret 28 Cooper Geo. 30 Green Mrs. Amy 32 Cody Jas. 34 Churchill Joseph 36 Cassel Alfred
42 Munro John 44 Pearce Arthur N. 48 Grinham Arthur 48 Hunt Mrs. T. 50 Atkinson John 52 Ottaino John 54 Smith Joseph 56 Gardiner Mrs. Thomas 58 Collins Mrs. 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Rynn Miss M., grocer 64 Gleeson John 66 Palmer Wm. 68 Smith Alfred E. 70 Treffary Mrs. A. Simmons street 72 Mundelius Conrad, butcher Ferndale street 74 Bolton Herbert 78 Harrold Michael 78 Insull William 80 Latimer William 82 Stone James F. 84 Russell F., grocer

Maria Street-North side King street to Edgeware road 15 Schofield Isaac, spinner 17 Harrington John 19 Brown James 21 Turner Albert H. 23 Murray Archibald 25 McCaffery James 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummings Joseph 31 Hanney Charles 37 Nottle John 39 Box Thomas 41 Martin Mrs. M., 43 Farr Mrs M. A. 45 Johnson William 47 Pritchard Thomas 53 Bunker William 55 Cochrane W. J. 57 Tracey John 59 Gillroy Edward B. 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Thorpe John 69 Gentle Henry 71 Alcock Charles 85 Negus Cecil P. 87 Cover Peter John street 93 Leach George 99 Keep Thos. W. 101 Gooding John 103 Bassett Thomas 105 Ricketts H. C. 107 Savage Richard, bootmaker 109 Hewson Mrs. Mary 111 Meyer Gustav 113 Street Thos. 115 Piper H. J. 117 Sargeant Henry 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Rice William 127 Neal Henry 129 Mogan Mrs, Emma 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 147 Fimister John 149 Elliott Ira 161 Nelson Fred., “Pine Grove” 165 Blake John 167 Bergmann William A. 169 Hogan Michael 176 Lees John South side 2 Holley John 12 Poole Alfred 16 Hanson Miss 18 Ryder Richard

Country Funerals Conducted


Page 440

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


440 Mar NEWTOWN. Met

Maria street continued- 22 Ash John J. 26 Heywood Mrs. Diana 30 Kirk David 32 Williams Robert 34 Astridge John 48 Kelso James, grocer 52 Murphy Bartholomew, van proprietor 54 Cummings Charles 56 Petty Walter 58 McGrath Edward 60 Fellingham Richard 62 Sherblade Michael 64 Ottery Mrs. Francis 66 Short John T. 68 Currow Mrs. A, 74 Harrison Frederick C. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan Michael 90 England Alfred 92 Dalley Joseph 96 Townsend Edward, grocer John street 106 Ward Mrs. Mary 112 Rickert W. J. 114 Burling Henry 120 Stuckensmidt Frederick 122 McGovern Mrs. Hannah 124 Sweeting Louis 136 Harrison William 138 Dumverell Arthur 140 Osborne George 144 Livingstone Arthur 146 Mongovan Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Grimble Arthur H. 172 Walshaw Alfred G.

Marian Street-East side Enmore rood to Sarah street 2 Thompson Mrs. E. A, 4 Partridge Edgar 6 Palfrey Francis 8 Croft F., music teacher 10 Warren John, “Castleton” 12 McNeil D. 14 Warne Frank 16 Knight W. J. 18 Byron Mrs. C. 20 De Myers Herbert 22 Hague Mrs. M. 24 Farquhar William 26 Ware W. J., “Avoca” 28 Vaughan Thomas 32 Jones T. 34 Yeo James 36 Jesse Mrs. A. M. 40 Daniels William H. 42 Hosie Stanley. “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Liddey James 48 Gerster Emil 50 Piggott John, constable 52 Albury Francis 54 Kelly Henry 56 Harvey James 58 Pearce Edward 60 Matheson John, builder 64 Dickson J. 66 Tolley Wharton 72 Smith William 74 Atkins G. 76 Tyerman Mrs. J. 78 Hopkins Alfred J. 80 Mulford Edward 82 Stockwell Waddington, “Roseville” 84 Budd Charles J. 86 Page Mrs. J., “Elsinore” 88 Purser David, “Stanford” 90 Glendenning James 92 Munson Nathan 94 Egling Mrs. Isabella
96 Rollo Mrs. S. J. 98 Cumming Mrs., midwife 100 Sandoval Eugene 102 De Meur Arthur West side 3 Barden Mrs. C. 5 Pyne William, “Apsley House” 7 Sattler Mrs. M. 9 Clinton Henry 11 Edwards Henry J. 13 Dobbin W. F. 15 Burwood Alfred 17 Walsh Daniel 19 Barr Richard J. 21 Hunter Francis 33 Jenner R. B., “Merrivale” 35 Baddeley Mrs. Clara 37 Wales George 39 Wilkinson Mrs. Caroline 41 Marks Thomas 43 Irwin John 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 51 Solomon Mrs. M. V. 53 McIntosh William 55 Rayner George 57 Cowley Isaac John Cross lane 59 Tailby Mrs. Elizabeth 61 Sutherland Mrs., dressmaker 63 Alexander S. 65 McLauchlan John 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 71 York Charles 73 Meale Alfred 75 Sherlock W. 77 Johanson E. J. 79 Crawford Charles 81 Douglas Thomas 83 Newman Thomas 85 Metcalfe Jotham 87 Judson Henry 89 Hare Alexander 91 Northwood Frederick J. 93 Hounsell F. G. 95 Stephens Mrs. Janet 97 Slack Charles 99 Reardon J. E. 101 Campbell Albert 103 Shore George 105 Hodgson A. J. 107 Bilson George H. 109 Stanley John, tanner Stanley Mrs. Florence, midwife 111 Gumier Arthur 113 Higley T. 115 Robinson Charles 117 Kelson Mrs. E.

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs. Marion, midwife 3 Moran John 5 Parker H. J. Off-Corby Alfred W. 7 Lindsay James 9 Johnstone Alfred 11 Cronshaw A., tailor 13 Shaw Mrs. M. A. 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., embalmers and undertakers West side 8 Andrews G. M. 10 Stainton Samuel 12 Jones Misses M. and E., costumiers 14 Newman Alfred, district registrar 16 Huxley Stanley 18 Wiseman John H.
May Street—North side King street to Edgeware road Shaw Robert Arter Mrs. M. Thompson Oscar Hynes William 1 Burling Charles, grocer 3 Hodgen James, letter carrier 5 Hancock Albert, upholsterer 7 Watson Alexander Primitive Methodist Church-Rev. J. W. Leadley 9 Leadley Rev. J. W. (Prim. Meth.) 11 Rawlings James, poundkeeper 17 Smith Mrs. J., grocer 19 Hawkins William 21 Colson C. F., painter 23 Middlemiss Ernest 25 Hawkins George 27 Francis Alfred 29 White Charles 31 Vincent William 33 Hawkins Jesse 35 Hogan Thomas 37 Boot Luther 39 Chisnall Edward 43 Wine Annist 45 Dummett Miss Harriet 47 Williamson Henry John street Cavanough Curtis, “Bridgewater” 69 Clarkson William, enginedriver 105 Blackhall William 107 Phelps James 109 Rigg Robert 111 Simpson James 113 Potts William 115 Matthews W. P. 117 Keating William 119 Williams Henry (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street Hordern street Whitehead’s Parcel Delivery stables Hordern street

Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’ depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss McDonnell, head mis- tress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-M. Blair, head master 14 Emanuel Louis 16 Moore Mrs. Eliza., private school, “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Rubie J, J., “Loriston” 26 Child Sidney 28 Gibb A. 30 Morton James L., “Niagara House” 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Doherty J. 38 Roberts Thomas W. 40 Dawson James W. 42 Cooke H., accountant, “Scarcliffe” Cross lane 44 Hurst George 46 Payne T. 48 Fisher A. L. 50 Garden Allen J. 52 Harrison William 54 Pittman Alfred 56 Skinner William 58 Skinner David

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 47 Mount St, North Sydney, Tel. 9 N. S.


Page 441

ANTHONY HORDERN’S FOR FASHIONS UP TO DATE.


Mis NEWTOWN. Nor 441

60 Condon Mrs. J. 62 Bland R. 64 Goodin Thomas 66 Gibbens Joseph 68 Campbell Alfred 70 Ware Francis 72 Bingham Richard H. 74 Constable John 76 Paine Alfred 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Blake Mrs. Jane 84 Kennedy Mrs. Mary 86 Helvey Mrs, M. West side 1 Vickers Mrs. J. E. 3 Drew Joseph 5 White J. S. 7 Bullen Frederick, “Nanima” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle—G. T. Walden 23 Craig Archibald 25 Cropper J. 27 Priestley Harry, “Clarence” 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 37 Jolly John, clerk 39 Blackburn Henry 41 Baldwin George C. 43 Harkis Thomas 45 Letton George, engineer 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Gray George 53 Webster William Quinn John 55 Board Mrs. M. A. 57 Makin Henry, upholsterer 59 Ruddle Miss M. E. 61 Howe Mrs. M. L. 63 Burke Frederick J. 65 Berrick George B. 67 Close Henry 69 Mead Herbert, “Eurimbla” 71 Dunn John 73 Brooks Ralph, “Manolo” 75 Cunningham John 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Carson W., police sergeant 81 Tillott Job, carpenter 83 Lindsay Malcolm, “Carlisle” 85 Carrey William A. 87 Smith Charles 89 Spring William, wireworker 91 Smith Alexander 93 Daws J. 95 Trenbath W. H. 97 Scott Mrs. 99 Souter Charles 101 Bishop George

Missenden Road-East side King street north to boundary 7 Kilpatrick William Longdown street Walsh Mrs. Alice Thompson James, plumber Melville J., farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Bonus William 17 Bergman Adolphus W. 19 Evans William, van proprietor Richard street 23 Baskerville John Aylesbury street 33 Cleary Michel, baker 35 Leslie John 37 Troke Sidney G. 39 Dennis John Bligh street
West Side 2 King John R. 4 Brown Henry J. 6 Dymond Thomas W. 8 Robson John Longdown street 10 Willett John 12 Hutzog William, baker 14 Conway E, and E., fuel merchants 16 Conway J. C., London Cordial Factory 18 Whinton Mrs. H. 20 Browne John 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Schryver Mrs. H. 30 Boardman Samuel 32 King Robert F. 34 Townsend Adolphus 36 Hughes Mrs. Jean 38 Grosvenor James 40 Walsh B., van proprietor 42 Kidd John, storekeeper 44 Rapp Mrs. J. 46 Cohen Henry St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street-North side Union to Angel street 3 Boland Patrick 5 Mooney A. 7 Gurrin Frederick Gurrin Brothers, fuel merchants 11 Holland George 17 Tattler Robert Gowrie street 21 Hansford Albion 23 Williams A. 25 Murphy Henry 27 Mallengfant John F. 29 Hill George 31 Becker W., bootmaker 33 Moon Edward 35 Robinson Frank South side 2 Miller John, storekeeper 6 White Thomas J. 8 Nancarrow Mrs. L. 10 Nickels Alfred, wheelwright 12 Ryan William 14 Leary Mrs. M. 16 Conneady Michael 20 Tabby William Gowrie street 34 Stead G. W, blacksmith 36 Lucan S. 38 King Frederick W.

Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Street-North side 336 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 20 Lacey Albert B. 22 Hawken John 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Tierman William 30 Brown Walter W. 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 36 White David, 38 Pike Alonzo J. 40 Lowe James 42 Cole Thomas A. 44 Regan G. H, 46 MacGraw William 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Conran Thos. F., constable 52 Tracey Ernest 54 Bruchhauser Henry
56 Clarke William 58 Pascoe John 60 Parroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Hourigan James 66 Gibson Frederick J. 68 Osmus John 70 Bates Samuel Angel street 74 Asztalos Joseph 76 Orth Geo. E. 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. Kate 84 Spinks James 86 Greer Robert 88 Spicer Thomas Gowrie street 90 Williams Philip 94 Starkie William 98 Williams T. 100 Slade Mrs. C. 102 Roberts W. 104 Sharp John 106 Nesbet Peter Union street South side White horse street 1 Hunter E., stationer 5 Baker Miss Ann 7 Howarth A. M., “Rotheram” 9 Tingate John, hatter 11 Hardge Anthony 13 Jones Frederick 15 Yates James, leather dresser 17 Douglass Henry, coachbuilder 19 Lipscombe J. 21 Buckley Wm. 23 Baxter Mrs. J. 25 Larsen Fritz, builder 27 Metzler H. L., upholsterer 29 Cooper W. H., tailor 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Howarth D. B. and Son, steel foundry 45 Moore Mrs. J. 47 Beale F. T. 49 Cross James 51 Hereford Robert, “Hereford” 53 Knight William 55 Cole William 57 Firth Robert 59 Hogan Thomas storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Jackson Robert 65 Harris G. 67 Matt Charles 69 Fitzgerald Edward 71 Clair Alf 73 Hough Edwin 75 Scloss William 77 Hearne Richard Bolton Mrs. R. E. Gowrie street 79 Jackson James 81 McCormick P., bootmaker 83 Kinsela Samuel 85 Thompson Nathaniel 87 Smith Edward 89 Dooley R. J. Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Willis Geo. 3 Sharp W, tutor 5 Butler George £. 7 Langley James 9 Eggleton Mrs. P. White horse street

Cedar, Oak and Leaden Coffins at Shortest Notice


Page 442

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY). SYDNEY.


442 Nor NEWTOWN.

Norfolk street continued— 25 Gordon Albert R. 27 Ventura Mrs. A. 29 Barrett Jack 33 Ryan John 35 Staples John 37 Caldwell Fergus, commercial traveller

Northwood Street Off Federation road to Camperdown boundary Sellers Mrs. P. Goodfellow Thomas Percival John Berrill Thomas Keeyan Arthur Gibson Samuel Gibson James E. Derbyshire George Rawlings Charles East side Coppinger Daniel

O’Connell Street-East side King to Roper street 1 Cohn J. J., upholsterer 7 Jenkins Arthur, bricklayer Victoria street 9 Cohen Louis, dealer 11 Smith John 13 Edwards William 15 Thorpe G. F. 17 Taylor John, fitter 19 Taylor Mrs. Sarah 21 Abbott Charles H. 23 Keetch Samuel, miner Longdown street 29 Field John Campbell street 31 Hogben S. B., jeweller 33 Cansdell Mrs. M. A. 35 McGrath Mrs. M. 37 Temple John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Hildebrandt Charles 49 Lawton William 51 Peterson F. H. 53 Bourke Walter 55 Kidd Frederick 57 Hart Henry 59 Johnston Alfred 61 Dunsmore John 63 Kellermann William 65 Johnston William 67 Sheerer Robert 69 Mills Herbert 71 Kelsey Thomas W. 73 Grosvenor Richard 75 Cash Samuel 77 Strickland Charles 79 Miles 0. H. 81 Prentiss Thomas 83 Warner Mrs. F. 85 Watson John 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary, dressmaker 10 Jessup George 12 Gibson Charles 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16-18 Davis John H., pawnbroker 20 Bell George 20½ MacGowan Sidney 22 Menser Elias 24 Jones Mrs. S. 26 Maloney Vincent 28 Lane George
30 Harbidge Mrs. J. Prospect street 40 Turner Mary, grocer 42 Ewington J. 44 Richards J. 46 Crawford J. 48 Shevill Thomas 50 Sparks William 54 Whiteoak Thomas 56 Markham James 58 Stewart J. B. Chalder street 60 Farrell Robert 62 Smith Frederick R. 70 Mayne Thomas 72 Crook Chas. 74 Morgan Charles R. 76 Frankland Alfred 78 Waugh William, Jun. 80 Waugh William Raper street 82 Conners Jas. Jos. 84 McIntyre James

Oxford Street-North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Everitt George 3 Welter Alfred 5 Holt Jos. James Campbell lane-Albemarle street 27 Powell David 31 Ingall T. 33 Deaman Arthur 35 Brown R. A. 37 Thompson Thomas 39 Emanuel Joseph 41 Turtle Charles, sen., produce merchant 43 Harvey Sydney, painter Land’s lane 45 German Richard 47 Cassidy James 49 Hood Samuel South side 2 Young Mrs. Annie 18 Benson Miss E., private school 20 Sims John 22 Behringer Peter 24 Ollivier Wilby M., mine owner Albemarle street St. Bede’s Convent and High School -Sisters of the Good Samaritan 36 Boxwell John 40 Bressington Wm.

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Appleton Henry M., “Urilla” 4 Parnell Herbert 6 Stewart G. Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred, “Essex House” 22 Dalton Charles 24 Latimer Noble, bootmaker 26 Hode Mrs. A. 28 Holding Mrs. Mary 38 Sharp Joseph 40 Almeroth Arthur, engineer 42 Nicholson J. G. 46 Kyle James 48 Parker Mrs. C. 50 Hoy Mrs. B. 52 Chapman Henry, builder 54 Kimber William 56 Hampson Walter West side 1 Russell Mrs. J. 3 Buckman Albert Brown William
5 Verdich Edward W., cabinetmaker Commodore street 15 Boyan Joseph 17 Wolf William 19 Edwards William, jun. 21 Edwards W., sen., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Joseph 37 Edwards James 39 Pollard J. H. 45 Courtney Thomas 47 Latimer J. 49 Grimley W. 51 Mills Frank, grocer

Pemell Street-South side Simmons to Reiby street Herald A. Henry Arthur Cox J. W. Lemcke E. H., piano tuner Millington R. W. Ewing G. Fortune Jos. Hegarty Alfred Cohen S. Young Walter P., “Scarboro” Miles James Starkey James D. Wilkinson C. H. Cannon James Cochrane John North side Meyer J. F. Smith Edward Green Jonathan Edwards Jos., “Caroline Cottage Turtle E. A., “Maryville”

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Potter Henry, “Bon Accord” West side 2 Pearce Miss L. 4 Henwood Charles 6 Mackintosh Arch., J. P., council clerk 8 Britain Mrs. I. 10 Bartlett John 12 Nickless Osmond U. Belmore street 14 Fairbairn George 16 Pearce Thomas 18 Macdonald Robert, broker 20 Cran Mrs. Martha 22 Harris Thomas, commercial traveller 24 Stahl Oscar 26 Renouf Charles N. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pearce John 34 Dick John Charles street 38 Rogers Eugene 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Rapp James A. 44 Sutherland Wm. F. 46 Mears Mrs. E. 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer 52 Walshe John W., hotel broker 54 Carroll James 56 O’Sullivan Daniel, “Roseville” 58 Young John, shipwright 60 Gough Charles 62 McDonough M.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 6 New Canterbury Rd., Psh’m. Tel. 22 P’shm


Page 443

ANTHONY HORDERN’S FOR PURE BEDDING.


Pin NEWTOWN. Reg 443

Pine Street-East side Wilson street to Railway 2 Teape George 4 Kerton Charles 6 McLaughlin John 8 Little Edward H. 10 Knights Charles 12 Rowell John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Sparks William B. 18 Higgs R. D. 20 Scrivener E. J., merchant tailor 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Evans William, master mariner 3 Ireland George S. 5 Westall Robert 7 Fox James 9 Ego Phillip 11 Hopkins Thomas 13 Cook Mrs. S. 21 Chudleigh Edward 23 Hughes Mrs. S. 35 Lawler William G. 27 Donoghue Francis 29 Mason Albert, sawyer 31 Craven Charles E. 33 Field Ernest 35 Pogson John, clicker 37 Lane Nathaniel 39 Williamson Thomas

Prince Street Camden to Alice street

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Warrell Edward Egan street Edmonds Thomas, “St. Elmo” Brandon Mrs. E., “St. Clair” South side Hordern street-Egan street 11 Rambert William 13 Dwyer Mrs. M.

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. T. 24 Tomlison Charles 26 Simpson John 28 King Chas. 30 Montgomery Mrs. S., “Kent House” 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Savage James 48 Reardon Edwin 50 Matthews William 58 Riley P. W. 64 Bonfield James 66 Whealy John 68 Ware Edward Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J. P. 7 Craig William 9 Hodgson Mrs. M., nurse 19 Madson Hans F., surveyor 21 Holtermann H. A., merchant 23 Mackenzie Alexander 25 Willis Henry 27 Pigeon James 29 Rusfeldt E. 31 Peterson Frederick F.
Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Hall James 4 Walton Robert C. 6 Ferguson Samuel 8 Harvey William John 10 Wright Samuel 12 Cummins Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Woolley W. 3 Scott Alexander, plumber 5 Morris Thomas 7 Lenehan Michael 9 McClusky Mrs. Jane 11 Jaques Charles 13 Miller Thomas 15 Bingham John D. 17 Wellings Mrs. E. 19 Maxted Sidney Leamington avenue

Raper Street-South side Church to O’Connell street Hordern street 1 Speed John 3 Gould Mrs. E. 5 Scott John 7 Hyams George 9 Charlton Alfred Waters Edward 11 Phillips Mrs. E. 13 Smith John 15 Scott Joseph Adams Alfred John 17 Woolley Thomas 19 Hodge Bass 21 Scully John North side 2 Warland Arthur M. 4 Burnett Lewis 6 Aldrich R. 8 Langlands Jas., master mariner 16 Allen Chas. 18 Murray Arthur J., painter 22 Barwick Arthur, tailor 24 Howard Mrs. J. 28 Brown John 30 Downer John 32 Hannon Patrick 38 Atkinson E. 40 Poulter Thomas 42 Sainty James H., engine fitter 44 Sainty James, sen. 46 Robinson Benjamin 48 Smith Mrs. A. 50 Griffin Thomas, jun. 52 Cohen Sidney

Redwin Street-South side Off Norfolk street 3 Wilson Robert 5 Perril George 7 Turner Mrs. M. J. 9 Redwin Thomas 11 Cody Henry 13 Smith William 15 Heaps Mrs. J. 17 Redwin Thos., bricklayer 19 Young Charles J., bootmaker North side 16 Redwin Henry

Regent Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Liddle Alexander 3 Day Walter
5 Hoffmann Mrs. B. 7 Shepherd Edwin 9 Dyer Frank, engineer 13 Minor Albert 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. M. 19 Richmond John, builder 21 Johnstone H. W. 23 Giffin Miss F. 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel 29 Simpson William Lennox street 37 Beech S., joiner Off-39 Molleson James 43 Russell J. 45 Abigail James, J. P. Albemarle street Carlisle Castle hotel-Patrick O’Sullivan 71 Givins John 79 Owen John T. 81 Roddan Mrs. 85 Robertson John 89 Booth Hugh 91 Crawley Mrs. 93 Baillie James 95 Sly Mrs. M. 97 Donnelley Thomas 99 Schwaner Henry 101 Brown Henry, carpenter 103 Southeron Mrs. Harriet 105 Haines Christopher, cab pro- prietor 107 Barker John 109 Bushell T. 111 Carberry Peter J. 113 Bolton Henry 115 Tobin Mrs. Jane 117 Walker Mrs. Ellen 119 Wilson John 121 Goward William 123 Riley Charles West side 2 Hoffman F., storekeeper 4 Priestley Z. A. 6 Trickett John, draper 8 Hodgson Thomas 10 Dies Albert 12 Pocklington Charles 14 Dollar Walter 16 Harvey Thomas 18 Cleary Thomas 20 Morris Archibald 22 Pinfold William R. 24 Cheshire Donald 26 Barncastle J. 28 McElvoy Michael 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Gillespie John 48 Moran Patrick 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 66 Muddle Mrs. M. 68 Cummings P. 70 Dixon Henry 72 Hincks Mrs. Ann 74 Mills William H. 76 Lincoln George 78 Ruddle Henry C. 80 Jonson Benj. 82 Westcott W. 84 Barratt Wm. 86 Gately M. 90 Strong Thomas 92 Everett Mrs. Eliza 94 Barrington Frederick 100 Jones Philip 102 McMinn James 104 Sandford Horace 106-108 Australian Native hotel– Patrick McGarry 110 Cook Thomas

Funerals arranged and furnished completely.


Page 444

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


444 Rei NEWTOWN. Sim

Regent street continued— 112 Knight John A. 114 Elliott Samuel 118 Elstub Robert, J. P., contractor 122 Walker A. George

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Lockman A. H. 6 Bulcock Thomas 8 Poole H. 10 Golding Mrs. S. J. 14 Glover David 16 Evans George, engineer 18 Riese Louis 20 Green William J. 22 Peir W. G. Don street 26 Sales Mrs. Mary 28 McDougall William SO Shaw William 32 Benson Edward, clerk 34 Wright William 36 Ray Percy 38 Dodds H. 40 Hughes William 42 Conlon Edward 44 Chapman F., painter 46 Adams George 48 Beattie John 50 Barnett William T. 52 Donohan John 54 Marshall Mrs. 56 Skinner Mrs. S. 58 Faulkner E., grocer Keig street Christ Church Parish Hall(Enmore) 62 Watt diaries Brogan Edw. 66 Ringholm Augustus, contractor West side Marshall James W. Moor James Blair James Farthing George Howard William Vaughan John Bott Edwin 29 Wilson Mrs. Mary J. 31 Woodman Mrs. 33 Stone Mrs. E. J. 35 Bacchus W. H. 37 Simpson Thos. 39 Blow G. 41 Erickson William Sloane street 43 Collins James 45 Gilbert Sidney J. 47 Stone Henry 49 Pogmore James, bootmaker 51 Station Charles 53 Huxtable Henry 5 Nevin Eugene 57 Payne Thomas Fulham street

Richard Street-North side Missenden road to North Newtown school Hayes Albert, hop beer factory Elisabeth street 36 Tagg Joseph 46 Boyd Joseph 50 Klees Thomas South side 1 Brooks Wm. 3 Shattel Mrs. R. 5 Pentecost Henry
17 McKay Timothy, builder 19 Watkinson Mrs. E. 21 Wilson Henry 23 Harvey George A. Elisabeth street 39 Davis Mrs. Elizabeth 49 Davis Ernest A.

Roberts Street-West side Off Federation road to Camperdown boundary 2 Barnes T. 4 Morris J. 6 Hayward Henry B. 8 Lacy Samuel 10 Baldwin Lionel 12 White Frederick 14 White Harry 16 Mutton Frederick 18 Murphy John 20 Mainwaring Alfred G. 22 Brebner Peter 24 Perkins Albert B. 26 Davis Mrs. T. 28 Jones Mrs. A. 30 Sugden T. 32 Naughton J. J. 34 Ward J. 36 Crowne G. J. 40 Engest Ernest East side Walden Mrs. A., “Avercoon” Irving Richard Oliver William E. Lawson Frank, “Glenrigue” Lancaster Robert, “Timaru” Boris Herbert, “Viola” Chapman Robert, “Perth”

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant 6 Mackay Thomas 4 Noyes Henry South side 13 Steer Jamas 11 Hansford Julian Shilling James, upholsterer 5 Auckstepp Edward 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Lieninger William, baker 6 Everett, William J. 8 Lincoln Charles 10 Lincoln Thomas 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Taylor Mrs. M. J., nurse 16 Newnham John, carpenter South side Fallick and Nunn, builders (For continuation, see Camperdown) Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Clifford John M. 6 Cleary William 4 Hardman Brothers, Limited, biscuit factory 2 Hardman Richard, J. P. Simmons street
North side 1 Wriglesworth Alfred, “Carlton”

Short Street Off Camden street 1 Williams Henry 2 Whiting T. 3 Ford Frederick 4 Ross John 5 Dunlop Mrs. S.

Simmons Street-East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S., “Yarrowa” Wilkinson John, “Lachlan” Carroll J. G., “Campaspe” West E., “Sussex” Dadswell Herbert B., “Glen Iris” Kirby John M., “Ormonde” 48 Jones John H. 54 Wall Robert contractor 56 Hall Mrs. S. 58 Oram Thomas 60 Meek John, “Blairgowrie” 64 Woodruff Arthur 66 Amos Oscar G. Sloane street 68 Curry James, senior constable 72 Camp Mrs. W. Fulham street 82 Landes George N. 84 Smith Thomas F. 86 Kain Miss S. Margaret street 88 Szarka George, grocer 90 Kable William 92 Montague James 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Kilpatrick William H. 100 Smith Wm. A. 102 Daley Henry J. 104 Patterson E. J. 106 George Henry 108 Martin P. 110 Arnott David 112 Miller Henry 114 Barnes Denis 116 Full George 118 Cox W. 120 Westley Mrs. Isabella 122 Kearney Thomas 124 Wright Alfred 126 Grono Mathias 128 Lofts Alfred 130 Lloyd Mrs. J. W. 132 James George 134 Sullivan Francis 136 White Peter 138 Wright T., bootmaker West side 1 Hay William, currier 3 Leary William, saddle-tree maker 5 Morris George H. 7 Grant Thomas 9 McLeod C. 11 Graham Thomas 13 Spicer James W. 15 Lees Mrs. Clara 17 Brooks Sydney J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge George 23 Plunkett H. J., “Ivanhoe” 25 Edwards M. G. 27 McKenzie George 29 Greenwood Sydney 31 Hilton James 33 Crookes John 35 Morton William 37 Sandy George 39 Miller Gilbert

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 7 Norton St, Leichhardt. Tel. 40 P’sham


Page 445

ANTHONY HORDERN’S FOR A SALVE FOR EVERY SORE.


Slo NEWTOWN. Tra 445

41 Combellack Henry, ironmoulder 43 Bains John 45 Happ Andrew, wheelwright 47 Hicks William 49 Chater Thomas D. 51 Nettleship Misses E. and R. 53 Watson William 55 Doyle T. 57 Organ Benjamin 59 Camp James T. 65 Weston Cornelius J. 67 Anderson Henry 69 Crighton Peter 71 Cowdroy Herbert 73 Cox Charles J. 75 Sellar Joseph A. 77 McSherry John 79 Williams William 81 McDonough John 83 Newling Isaac 85 Clark William S. 87 Gallagher P. B. 89 Madden William 91 McGechan James 93 Knolls Frank Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Anderson Edward 101 Everett George, confectioner 103 Adler Charles 105 Latham Philip 107 Craven George 117 Stevenson William, butcher 119 Davidson Frederick 121 Caughey William, greengrocer 123 Fetherstone Gerald 125 Kelly Patrick J 127 Solomons Henry 129 Turner A. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Younger J. 137 Dunton Charles 139 Gordon Thomas 141 McIntyre Mrs. E.

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Morrissey William 15 Lewis Richard W. 13 Young George 11 Boyle Campbell 9 Booth Charles B. 7 Streeter Alfred 5 Healy Mrs. E. 3 Taylor Alfred James 1 Rowlands William E., clerk South side 10-14 Angus and Son, coach factory

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Stickley Miss Harriett, ladies’ school 4 White Mrs. E. 6 Hockings H., wine & spirit mer- chant Christ Church-Rev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel-Michael Lyons 4 Murray Mrs. Margaret, boarding- house Newtown Pastime Club Newtown Cold Storage Ice Works- McDonald and Eklund, proprietors Enmore road
20 Baines Mrs., dressmaker 26 Murphy Edvard 28 Barker Mrs. S., boardinghouse 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Bohrsmann G. Hall, surgeon 34 Young Robt. S., overseer, Council Works 42 Ryan Mrs. J. 44 Graham John 46 Francis A. E. 48 Dean Edward 50 Price Mrs. Caroline 52 Smith Richard 54 Jay G. B., draper 56 Loydstrom Mrs. C. 58 O’Sullivan Mrs. A. 60 McKern Frederick 62 Norton Thomas 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Todd Walter 68 Morrison Alexander 70 Eden Charles 72 Stout Mrs. M. A., dressmaker 74 Sotheren George R. 76 Newman D. H. 78 Fitzpatrick Richard 80 Nevill Herbert Grono Mrs. A., midwife Holt street Churchill Joseph, fuel merchant 90 Lane Charles 92 Green Horace F. 94 Dalwood Mrs. Mary 96 Tallentire W. G. 98 Walsh Joseph 100 Wellesley C., commercial trav- eller 102 Campbell Jacob 106 Sutton Miss H., private school 120 Messent Richard 124 Glencross Sidney 126 French Arthur 128 Barnett Frank 130 Peard William 132 Henry Mrs. John 134 Mood John 136 Dempsey Roger R. 138 Downey John 140 Richardson Charles F. 142 Gala James 144 Long James 146 McKay A., undertaker 148 Reynolds Arthur 150 Collins Patrick J. 152 Fletcher Edmund 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Enmore road 31 Bruce Alexander, J. P., chief inspector of stock, “Reiby House” 43 Walker W. 45 King Mrs. Lydia, boardinghouse Donn street 47 Blair Mrs. E., teacher of dancing 49 Twiss John 51 Jarman Andrew W. 53 Smith Mrs. K. 55 Heighway J. F. 57 Field Albert E. 59 Buckley Mrs. E. 61 Foster W. A. 63 Gates Bertie, teacher of music 65 Walker Watson Wilson W., builder, “Wilona” Keig street-Holt street 81 Osborn Richard Bray Charles 83 Small H. 85 Sinclair Mrs. J. 87 Goer Thomas 89 Butler Albert 91 Mahony Mrs. Elizabeth 93 Mayes John H., surveyor 95 Chamberlain John 97 Heeley Edward 99 Moyes John 101 Shepherd Herbert 103 Winders Thomas 105 Hopper Arthur 107 Groves F. 109 Ford H. W. 111 Tornquist Arthur 113 Ogden Peter 115 Reynolds Joseph 117 O’Reilly E. W., constable 119 Mars John 121 Eldershaw Thomas W. 123 Searle T. J. 125 Dowling Albert E. 127 Cahill Thomas 129 Waldron Mrs. H. 131 Francis Edward A. 133 Dyson Henry 135 Walker Mrs. Martha 137 McCorquodale Malcolm 139 Burns Robert 141 Mellshimer Edwin

Stephen Street 141 King to Campbell street St. Stephen’s School-Mrs. C. Smee, head mistress

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Bland Mrs. Hannah 15 Peterson Peter 17 Cochrane William 19 Dunn Mrs. E. 21 Maloney P. West side Campbell street 8 Scanell Daniel 10 Holland Mrs. M. 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 20 Rickert Mrs. E. 22 Tanks T. 26 Gavin Mrs. M. A. 28 Packer Robert 32 Carlisle S. E. 38 Cummings Patrick 54 Poppenhagen F. 56 Fry Richard 58 Lamey Henry (For continuation see Camperdown)

Trade Street-East side Railway line to St. Mary’s street 22 Skelton Thos. 20 Lock C. 18 Healey William J. 16 Gam John 14 Lynch Richard 12 Nye Thomas 10 Weekley William, engineer 8 Whittle Mrs. Kate 6 Mosman George 4 Martin James 2 Lowry Patrick Bridge Charles, “Franklyn” Jackson Arthur, “Idalia” Albert street West side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Kenny Thomas 35 Harris Joseph 33 Dibble David 31 Hilaire John A. 29 Gish William 27 Simpson William

Landaus and Open Carriages always ready.


Page 446

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


446 Tra NEWTOWN. Wel

Trade street continued- 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. L 19 Mossman William 17 Yates Thomas 15 O’Connor Mrs. C. 13 Bradley George 11 Webber Mrs. T. 1 McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House-Rev. Canon Taylor

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Finlay Forrest 2 Pritchard George 3 Potts Thomas 4 Spence Robert 5 Harris Albert E. 6 Williams Henry 7 Smith William 8 Brown Henry H. 9 Leishman William, stonecutter 12 Lew David 13 Spence George 14 Solomons Philip J. 15 Woolnough Mrs. L. 16 Weatherby Charles 17 Boyle and Abbott, meat preservers 19 Gow Bros., boot factory 29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-West side Erskineville road to King street south Tarran Francis, “Glenrushen” 2 Nesbitt Miss E., “Glenvala” 3 Woodward Thomas, “Glenchass” Newman street 5 Walters Frederick, grocer 7 Slade Arthur 9 Blatchford Richard 11 Adams William C, 13 Bell Henry F. 15 Forbes William 17 Angelo Mrs. J. A., dressmaker 19 Holder Gustav Union lane 21 Simmons Charles, carpenter and joiner 23 Duesbury George, engineer 25 Goodsell Henry W. 27 Harris Mrs. T. 29 Tetter Alexander 31 Scott F. W., accountant 31½ Clingan William 33 Sutton George W., engineer 35 Smith Rowland J. 37 Quigley Terence 39 King William 41 Wright John 43 Slater Mrs. M. 45 Donohoe Michael 47 Petersen George 49 Heckman William A. 51 Madigan John, coachpainter 53 Hayes John 55 Morgan F. T. 57 Beehag William S. 63 McKinnon Donald, grocer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Beehag Gideon 71 De Saxe Mrs. G. 73 Williams David, grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 Walford John T. 79 Reade Maurice 81 Coffey Sydney 83 Booth John 85 Henstridge William
87 Hogden George 89 Barrett William, miller Munni street 91 Cartwright John 93 Friedewald George 96 Smith George Thomas 97 Bennett Mrs. Minnie 99 Gill James 101 Morris William 103 Mitchell Thomas 105 Ross Charles 107 Smith Phillip 109 Pakes F. 111 Buckley William 113 Hodgkinson Walter 115 Hewett Jas., bag merchant 121 Elliott Robert 123 Dubois Herbert A. 125 McGregor William 127 Wright W. 129 Taylor Samuel 131 Lucas Alfred 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Ashbury Edgar 141 Le Froy James 143 Maher John 145 Patterson Thomas 147 Marsh Wm. J. 149 Milne William 151 Purss John 153 McEwan James 155 Morelli Henry 169 Garwell Mrs. Mary 171 Eggleton Mark 175 Union inn-Susan Hammond Knight street (For east side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Hoad George Cohen and Co., bottle merchants O’Connell street South side Hordern street-Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 King Bros., coachbuilders

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Jackson Mrs. E., midwife 2 Watson C., dentist 4 Stead Luke, bootmaker 6 Hunt William 8 Worrill Jos., machinist 14 Smith Mrs. Julia, midwife 16 Richards Mrs. Catherine, boardinghouse 18 Frazer John W., com. traveller 20 Wellington William J. 22 Grace Simeon 24 Bock Lorenz 26 Tagg George 28 Sipple John 30 Swain Mrs. E. 32 Wolstenholm Joseph 34 O’Sullivan William 36 Andrews Mrs. E. 38 McKay Alfred H. 40 Geen Thomas 42 Lee Sidney 44 Pigott Charles 46 Richmond Malcolm 48 Howarth W. Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Jenner Robert H. 58 Crowe Mrs. W. 62 Clark Rev. Henry (Baptist), “Stirling” 64 Walker George Henley Robert
66 Booth William 68 Jolly Frank 70 Watson D., clerk of works 72 Taylor Richard West side 1 McDonnell Mrs, J. 3 Graydon John 5 Carter Mrs. Augusta 7 Bertram L., conveyancer 9 Baylis Joseph E. 11 Quinn Miss A. 13 Baylis Bowman B. 15 Jacob George 17 Dempsey Cornelius 19 Harding F. R. 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Kelligrew J. 27 Dibble George 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Mayne Benjamin 33 Goodsell Ernest 35 Iken Mrs. Emily 39 Davis E. J., engineer 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Thornborrow George 45 Hannigan G. W. P. 47 Shaw Thomas 49 Winter Thomas Wilson street 51 Scurr William J. 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Wood Fred E., solicitor 61 Bucknell Mrs F. M. 67 Furley E., J. P., journalist 69 Gawthorpe Frederick 73 Duhigg Mrs. M., dressmaker 75 Dunn Mrs. E. 77 Harrison George C. 79 Woods Mrs. Fanny 81 Champley John J. 83 Riches Henry C. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Dwyer James 89 Wells William

Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Walker John 3 Small Miss A., private school 5 Barker Henry, plumber 7 Wareham Thomas 9 James William 0. 11 Byrne John J. 13 Le Brant William, carpenter 15 Stickings James 17 Nesbitt William Adams T. B. Presbyterian Church-Rev. T. W. Dunn Lennox street 21 McDonnell Miss B. 23 Low Herbert Kent lane 27 Thomas Thomas 37 Everist George L. 39 Heaton Samuel J. 41 Hatley Alexander 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss, storekeeper 49 Chaffer P. E., ivory turner Fitzroy lane 51 Johnson Samuel 53 Binskin Edward 55 Collins Thomas 57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas 61 Marland John H. 63 Macken P. J., dray proprietor 67 Grimshaw Mrs. H. 69 Chantler Mrs. C. 71 Kell William C.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 238 Darling St, Balmain N. Tel, 5 Balmain.


Page 447

ANTHONY HORDERN’S FOR PRETTY FANS AND ALL SORTS OF CANS.


Wel NEWTOWN. Wil 447

73 Stewart James 77 Dyer Sydney Herbert 79 Brown Isaac 81 Waugh A. 83 McIntosh James C. 85 Brown Sidney W. 87 Thompson William 93 Rickard Albert Land’s lane 95 Matchett Mrs. E. 97 Maling Thomas 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Bedford street 16 Friedenreich L., baker 18 Goslett W. B. 20 Taylor Joseph, boardinghouse 22 Wall William 0. 24 Sergeant Mrs. Mary 26 Stonier William Lennox street 28 Slattery Very Rev. Dean Kent lane 32-34 Stonier Miss A., “Wellesley College” Albemarle street 48 Dubber James 66 Sullivan John Young lane 68 Dyer Francis, postman 70 Gifford Henry 72 McCarthy George 74 Roach John 76 Baker W. G. 78 Fryirs Thomas 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Kirk James 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Henry, painter 88 Payne Thomas 92 Turtle Arthur James 94 Bagot George W. 96 Lazarus Joseph 98 Morris Charles

Wells Street-North side King street to Edgeware road 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 9 Young Charles J. 11 Murray Thomas 13 Sorrell George 15 Tye F. 17 Forster Henry 19 Pascoe Thomas 21 Sullivan Michael 23 Howe Thomas 31 Burton Charles, carpenter 33 Stone Edward 35 Neal Stewart 37 Lappan David 39 Nimmo Thomas 47 Duckworth Edward 49 Cashman Mrs. W. 51 Flanagan Thomas 53 Catford Charles 55 Banks Walter J. 75 Crawshaw W. 77 Child Thomas 79 O’Connor William 81 Cannon Adam N., grocer 85 Brunt William, packer 87 Bromley Thomas Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Tunnicliffe Robert 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Morris George Commodore street McNaught Archibald, schoolmaster Woodcock William
119 Wilson J. M., builder South side 2 Penn James, “Hygeia” 4 Gehringer R., “Daphne” 6 Shorter S. 10 Willard Alfred H. 18 Teasdale Richard, “Gladstone House” 30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs, J. M. 36 Morris David 38 Foster John 40 Buckingham Arthur 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Sieben Peter 58 Petty Frederick 60 Ferrow Charles W. 62 Martin Thomas 64 Becker Julius 66 Cullen William 68-70 Tye Arthur F. 72 Fletcher Arthur 74 Brett Arthur 76 Eldershaw Mrs. Francis John street 90 Dunnion Thomas 104 Davey George H,, “The Priory” 106 Borland Andrew 108 Humphry Henry R. 112 Fenning Mrs. Teresa 118 Buckworth Mrs. A. H. 118 Murphy H., ‘bus proprietor 120 Chappel Henry 122 Beattie Alexander 124 Dawes J. 148 Stone Henry E. 152 Walker S. M.

Whately Street Off 242 King street north 2 White Mrs. Harriet 4 White Thomas 6 Cowley T. 8 Firman Herbert W. 10 Calloway William 12 Roderick Manuel 14 Sims George 16 Smith Samuel 18 Packer Thomas 20 Garrett T. Webber Alfred W., wheel manufac- turer and wheelwrights’ timber merchant

Whitehorse Street-East side Newman to Norfolk street 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 Minton John 10 Vese George 12 Griffiths Thomas 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. Riley Mrs. Agnes, grocer 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Hugh 22 Walsh Patrick Gibbes street 26 Hunt William, “Keynsham” West side George street 5 Wardell J. 7 Chapman John Chuck Joseph Arthur

Wilford Street-South side Enmore road to Station street James Mrs. Grace North side Aspden Frank Driscoll James
Mulhall Miss T. W. laundress

Wilson Street-North side King to Forbes street Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams and Edwards, saddles 22-28 Gommesen J. and Co., eng- ineers and importers of dairy machinery Boots and Gommeson, stables 36 Cleary Mrs. K., electrical and surgical belt maker 38 Hack J. 40 Richards Peter J. 42 Callaghan James 44 Anderson William F. 46 Richards Mrs. C. 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber H. J. 52 Bull T., sawmills Chaffer P. E., ivory turner 60 Summers Henry 62 Eggleton John 64 Millington T. 66 Taylor William 68 Dobie John 70-72 Greenwood and Sons, produce merchants 76 Murphy Thomas 80 Wendt Charles, grocer Brown street 82 Midgley Mrs. M. 84 Griffiths Mrs. E. 86 Phillips Thomas 90 Adamson George 92 Gleeson Cornelias 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Da Silva R. A. 100 Hill Joshua, butcher 102 Fletcher Thomas 104 Harrison Lambert 106 Murray Mrs. M. Watkin street 110 Cole Aaron 112 Meyer Henry 114 O’Brien William 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr A., music teacher Bucknell street 132 Land William, plasterer Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Stretton Mrs. L. 142 Schachtel Louis 144 Ryan Mrs. C. 146 Bloore Herbert 150 Mackay Hon. J. Kenneth, C. B., M. L. C. Fitzroy street 186 Liber Thomas 188-190 Pimm John, grocer 202 Tutchley Thomas 210 Jarman James, baker Queen street 212 Dean Herbert 214 Black John 216 Beer James 218 Ball Henry 220 Olson L. J. South side Baldick E. A., timber merchant Campbell James, architect Hatte C. G., general office Erskineville road 17 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Jackson William

Letters and Telegrams receive prompt attention.


Page 448

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


448 Alf NORTH BOTANY. Bax

Wilson street continued— 25 Sutton William 27 Forbes John 29 Murphy John 31 Gommesen Joseph, engineer 33 Griffin Mrs. Kate 35 Gordon Edward S. 37 Vass Mrs. Isabel, teacher of music 39 Ambrose John 41 Elliott John 43 Duncan William R. 45 Jenks Henry 47 Reynolds Harry 55 Denevan John 59 Nicoll George, compositor 61 Firman Mrs. G. 63 Wyatt Andrew 65 Jesson William 69 Paish Frederick 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheatley H., carpenter Flynn Mrs. E., private school 75 Chivers Henry 77 Marie Madam C. 79 Orr Sidney 81 Jones Mrs. Mary Brown street 85 Molesworth Edmund W., Custom house agent, “Atherstone” 93 Taylor J. 95 Baker William F. 97 Hawkins Albert, engineer Hawkins Mrs. A., surgical bandage maker 99 Tyrrell Mrs. William 101 Root A. 103 O’Flannigan Miss E., teacher of music 106 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Lonergan Mrs. M. J. 111 Goode Mrs. Elizabeth 113 King Mrs W. 115 Burrows John 117 Lutton William, ironfounder 119 Mathews S 121 Graham John Burren street 143 Helsby Thomas Charles 145 Blundell Alfred 147 Reid William 149 Ashe Horace 151 Jarvis Thomas 159 Kent William, stovemaker 161 Owen Richard 163 Parker R. E. Pine street 165 Howard Mrs. J. 167 Lavett John B. 177 Evans Thomas W. 179 Barncastle John 181 Dodman Arthur 187 Harmston M. D., grocer Randle street 189 Stewart Mrs. D., teacher of music 191 Stewart David, grocer Coates Mrs. D. 193 Landers Samuel 195 Davidson Frank, enginedriver 201 Hill David, general dealer Holdsworth street 209 Helsvy Thomas 213 Dennis Simon 215 Mitchell Mrs. J. 219 Lee John E. 221 Ross Mrs. T. 223 Miller Andrew 225 Denman James 227 Croal Mrs. Christian 229 Gray Miss E. C., private school Webb William (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side Off Bucknell street Hornby William, fuel merchant 1 Johnson Charles 3 Garton Samuel 5 Lock William 7 Buckham John A. 9 Harris O. G. 11 Dwyer T. 13 Hornibrook Mrs. Ann North side 2 Lynch Joseph 4 Finch Henry 6 Sparks Mrs. E. 8 Mauldon George 10 Broadley Joseph 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Draper Mrs. M. 18 Bryan John 20 Goldsmith J. 7. 22 Burton P. J.

NORTH BOTANY FOLLOWS.