ANTHONY HORDERN’S FOR PLUMBER’S TOOLS AND BOXWOOD RULES

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, l2th December, 1862.

Area – 480 acres.
Number of houses – 4, 671,
Assessed Value – 152, 288.
Number of assessments – 5, 218.
Miles of streets22.
Annual rental – 166, 884.

Estimated Capital Value of all Rateable Properties – 2,825,750.

Council Chambers – Town Hall, King street

Office hours – Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR –

John Salmon, J.P.

ALDERMEN-

William Dolman, J.P.
Charles H. Ibbotson
Henry N. Howe
J.F. Smith, M.L.A.
Geo. F. Crozier
J.R. King
Robert Elstub
William Cox, J.P.
Frederick Jones, J.P.
John Salmon, J.P.
Wm. Rigg, J.P.
Harold T. Morgan

COUNCIL CLERK –

Archibald Mackintosh J.P.

JUNIOR CLERK –

Chas. C. King

TREASURER –

George B. Hall

AUDITORS –

W. H. Cadogan and Alfred H. Lockman

OVERSEER OF WORKS –

Robert S. Young

INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER –

Henry W. Swan

REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS –

A. C. Newman, Mary street

CHIEF BAILIFF –

Horace W. Loadsman


Alb NEWTOWN. AH 425

Albemarle Street – East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street – Oxford street 44 Lidbury Charles,”Wendover” 38 Binskin Henry, enginedriver Wellington street – Regent street 34 Howard and Williams, butchers 30 Williams Henney 28 Burridge Francis 26 Cummings James 24 Wattman Mrs. Mary 20 Hanley Mrs. H. 18 Smith J. F., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 12 Delponte Philip, fruiterer 10 Diamond G. 8 Kentwell G. 6 Moxon F. 2 Andrews Arthur George West side Baltic street 37 Dunn Rev. T. W.(Presb.) 29 Peter Mrs. S. P. Oxford street – Wellington street 25 Stammers Edward G., milk-vendor Regent street 23 McCarthy Joseph, baker 21 Carlisle Castle hotel-Andrew Levy 19 Collins William, tailor 17 Yard R, bootmaker 15 Hanley W., confectioner 13 Sutcliffe Mrs. Elizabeth Denison street 9 Barry Miss M., draper 7 Baldick James, blacksmith 5 Elliott Mrs. E., dressmaker 3 McGuire Mrs. E.

Albert Street – North side Bedford to Trade street Fishburn Arthur McGoldrick Peter 25 Kibby John 27 Williams Thomas 29 McIvor W., tailor 31 Cook Silas K, printer 33 White W. 35 Allen Mrs. 37 Thompson Alexander 41 Mossman Samuel Thomas South side 12 Chown William (Chown Bros, and Mulholland) Alice lane
Alice Street – North side King street to Edgeware road The Peacock Jam Co. – Edwards and Peacock, proprietors Watson L., “Clifton cottage” 11 Douglas George, boot manufacturer 1? Gaddes George W. 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J. Off-21 Gore J. 23 M’Garry John 25 Swenson Charles, painter 27 Logan Mrs. M. 39 Hicks G. F., engineer 31 Woodroffe Harry Von Hagen C. and Co., Ltd., bedding factory 33 Von Hagen John 49 Danaher David 51 Rollo George 53 White Mrs. E.

The First Funeral Reformers in Sydney.


Page 426

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building). SYDNEY.


426 Ang NEWTOWN. Aus

Alice street continued – 55 Herring Mrs. Charlotte 57 Cremen Timothy 63 Laughlin Thomas 65 Adams George T. 67 Armour David 69 Cooper Arthur, butcher Off-69-Cremin Christopher Souter Geo., contractor, “Lindaglen” Banks S. J., librarian Uni- versity, “Graceglen” 79 Webster William, “Floral Villa” 83 Austin G. S. “Glassnock” 87 Stuart Mrs. J. “Perth” 93 Younghusband S. J, “Cheshunt” 95 Bryce Victor G., “Steelhurst” 101 Murray Mrs. Elsie 103 Thompson George 105 Smith John W., coal agent Clara street 107 Felton William, grocer 109 Williams John 111 Jelly Henry W. 113 Henstridge William 115 Deaman Thomas, dray proprietor 117 Douglas Frederick 119 Walker Charles 121 Scott James 123 Elliott John 125 Deaman A. 127 Austin H. 129 Bell Thomas, stonemason 131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 137 Dallaway George 139 Watts E. A. 14l Vermish Mrs. Margaret 143 Cornwall H., mason 145 Parker Mrs. 147 Cox Samuel 149 Bush E. 151 Keogh Mrs. W. 153 Barker Percy 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 161 Vickery George 163 Vass Mrs. M., fruiterer Princes street South side 4 Revell Mrs. Arabella, fuel merchant 18 Poole Alfred, “The Grove” McIntosh I., “Avoca” 62 Deacon Edmund W., J.P., in- surance adjuster 64 Booker J. H. Evans, broker Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin Peter 78 Stuart Mrs. 80 Chater T. Dixon, architect 82 Coleman T. S. 84 Pease Arthur, blindmaker 86 Buckworth Mrs. Mary 88 Byron Mrs. H. E. 90 Lawson E. A. 92 Bennett Thos. A., mechanical engineer 94 Douglas Henry, carpenter 100 Graham Thomas “Hartley” 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Vidler John 110 Naylor Alfred 112 Flynn John Hawken street 113 Williams Thos. 120 Wynn William 126 Cooper John, van proprietor Brown Mrs. G., “Garnet” Lloyd Walter, “Sapphire” Davis Leonard, “Ruby” Pinnington Thos., “Pearl” Nielsen G., “Emerald” Mason John A., “Diamond” 166 Searle Mrs. T. J., music teacher 180 Burrows J. F., compositor 162 Webster Mrs. Margaret

Angel Street – East side Erskineville road to King street 4 Shakespeare James 6 Tyrrell A. 8 Firth William 10 Bullman Owen 12 Furey John 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 Hallam Mrs. William 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Knutsen Mrs. Fanny 30 O’Brien Martin 32 Brown William 34 Edwards James 36 Marden Charles 31 Lucas Charles 40 Craig Lindsay T. 42 Marden Henry 44 Bates George 46 Cyfer David 48 Dimmick Thomas 50 Dotson Mrs. Eliza 52 Fulljames Richard 54 Smith Thomas 56 Redmond Thomas 60 Barton Sidney 62 O’Connor James 64 Ritchie Edward 66 Andrew P. H. 68 Ouley Edward 70 Baikie James Gunn Harold street 74 Ritchie James 76 O’Shea Edward 78 Morgan James Munni street 84 Grant Mrs. 86 Sullivan Mrs. 88 Jope Herman 90 Turner Johnstone, carpenter 92 Stockham J. 94 Judd Tom J. 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson James Iredale street Abel and Co.’s stables West side Newman street 1 Stanton S. 3 Badcock E.F. 5 Triggs S., sign writer 7 Boyce John C. H. 9 Husband C. 13 Miller Fredk. 15 Jones E. A. 17 Sheffield Mrs. 19 Hughes John 21 Marshall R. 23 Mote Alf. 25 Russell Mrs. R., grocer Norfolk street 29 Redwin John, builder 49 Decalmer John, confectioner 51 Brown Thomas Lord J. 51a Industrial Hall St. John street Abbott Thomas, “Gertrude cottage” Bridge Charles, “Edith cottage”
Augustus Street-North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 48 Bourke D. A., printer 45 Peak Henry 43 Peak and Co., fuel merchants 39 Bruce Mrs. Jessie 35 Russell David 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Robert 23 Floyd Joseph 21 Blackhall George 19 Gough Robert 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Stuart Gordon 5 Rofe Mrs. M. J. 3 Jolly Mrs. J. 1 Peak W. South side 30 Simon J. D., school teacher 28 Weldon Mrs. Mary 26 Dean Mts. Frederick 22 Murray Mrs. 20 McBean Alex. J. 16 Thompson Thomas, miner

Australia Street – East side Town Hall-King to Bishopsgate street Bank of Australasia (branch)-G.B. Hall, manager Newtown Police Station-W. R. El- liott, inspector Newtown Courthouse-H. A. Ledger. J.P., acting C.P.S, Registrar Small Debts Court, agent for Curator of Intestate Estates and electoral registrar; H. Loadsman, bailiff 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-J. Graham, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 15 Courthouse hotel-Augusta A. Gwyn Lennox street 23 Willey Frank, fuel merchant 25 Willett A. Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Joyce James 31 Robinson John 33 Bryson Mrs. A 35 Walden Mrs. A., milk vendor 41 McNamara Thomas 43 Coghlan Mrs. 47 Crozier G. F., painter Andrews T. and Sons, undertakers and monumental masons-Tel. 155 N. 53 Dempsey Cornelius 57 Cousins Enoch Primitive Methodist Church 65 Greenwood Mrs. 67 Perry Edward 73 Gannon Frederick, solicitor 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins John, news agent 83 McLerie John, bootmaker 85 Garnett Blanchard, signwriter 87 Sutton Henry 89 Warlock George Federation road 117 Mitchell Henry 119 Upton Mrs. M. 123 Bagge C. N., fuel merchant West side Alton lane 2 Marshall W. and Son, house and land agents

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 6 New Canterbury Rd., P’sh’m. Tel 22 P’shm


Page 427

ANTHONY HORDERN’S FOR FORKS AND SPADES – GOWNS FOR LITTLE MAIDS


Ayl NEWTOWN Bli 427

4 Shirley James, hairdresser 6 Pobjoy J. W. 8 Carlyle Mrs. E., dressmaker 8 Lauder W. H., solicitor Smith H., bootmaker 12 Bohrsman Aubrey, dentist 14 Austin William J. Abigail J. W., solicitor 16 Kehoe J., constable Pettit William A., auctioneer and estate agent 18 Herbert, John G., solicitor 20 M’Donald Mrs. Susan 22 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Morris James, fireman 26 Allen Thomas 28 Collas F. 30 Baines Mrs. Mary 32 Martin Walter 34 Smith William 36 Dickinson Arthur 38 Delots George, tobacconist 40 Terras Mrs. E., dressmaker 42 Williams Edward, plumber 44 Green William T., fruiterer 46 Henwood Miss Ada, grocer Neustadt S., grocer Lennox street 48 Turner Mrs. G. Turner Walter H. Kent lane Public School – Miss Tynan, mis- tress Campbell’s lane 58 Phillips M. 60 Andrews George, undertaker Albemarle street 62 Whitehead and Co., van yard Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. 78 Nugent Mrs. J. 80 Rigby James, bricklayer 82 Bohrsmann John M., draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 86 Crundwell Ernest 88 Ibbotson Mrs. E. 92 West William S. 94 Sayers Charles 96 Askew William, van proprietor 98 Wallace J. 100 Hatchman George, com. traveller 102 Sutherland T. J. 104 Tideswell Percy 106 Bray Walter, carpenter 108 Guilfoyle William 110 Hopkins Thomas 112 Dunn Mrs. Emma 114 Atherton E. and Co., grocers Lands lane 122 Shaul G. and Co., carriers

Aylesbury Street Off Missenden road 1 Holly Jonathan, gardener 3 Hayes Albert, cordial manu- facturer 20 Colley John J.

Bailey Street – East side Enmore to Holt street 2 Hogan Edward, dealer 4 Wildman John R. 6 Watson Mrs. Lucy 8 MacIntosh Mrs. 10 Moon Mrs. Julia 12 Bushby K.
14 Markham James 16 Harold Michael 18 Norris Richard 20 Ambrose John 22 Fuller Herbert 24 Cann George, carpenter 26 Moran Mrs. Isabella 30 Machan H., carrier Short street

Baltic Street – North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Deacon William 5 Proudfoot J. 7 Philpot Thomas 17 Burkitt H. Campbell’s lane 19 Kimsley Mrs. Ann 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls School- Sister Mary Blandina, head teacher 39 Wren John 41 Cooper Matthew J. 43 Rutlidge Rupert 45 Thompson Charles South side 40 Cockerell Mrs. 42 Miller William, “Harcourt” 48 Mitchell David 50 Coleman Frank 52 Groves George, compositor 54 Crawford Joseph 56 Bray George

Bedford Street Town Hall-King to Kingston road Town Hall – A. Mackintosh J.P., council clerk; Henry W. Swan, caretaker and inspector of nuisances 1 Eyles J., news agent Lincoln Thomas, farrier 3 Steedman John, hairdresser 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Bros., coach builders Denison street 15-17 Pybus George, grocer and con- fectioner 19 Melville Alexander 21 Hart William H. 23 O’Connell Martin 25 Doyle Alfred 27 Jackson Mrs. Matthew, laundry 29 Hutchinson Mrs. 31 Widger Frank 33 Boswood Alfred, fruiterer 35 Mallen C. E. Regent street 45 Friedenreich Louis, baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)-Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)-The Christian Brothers 65 Beer Charles 67 Beer Frank 68 Cuddeford John 71 Letton William H., dentist 73 Deacon Alfred 75 Simpson John Chard lane-Baltic street-Albemarle street-Albert street 109 Rodda A. E. 111 Summerville Alfred 113 Silvester George 123 Murphy Daniel, surveyor
133 Nelson H. R. 135 Phillips J, 137 Crimston W. F. 141 Smith David 143 Liddell John, plumber 147 Rapp John, watchmaker 140 Reid William 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street-South side London to Phillip street 34 Buist Alfred, piano and organ manufacturer 30 Akeroyd A. H. 32 Gamble John 26 Weatherby Arthur 24 Meads Edward 22 Sinclair Thomas 20 Pike William, contractor 18 Whately Sidney H. 16 Leishe John H. 14 McDonough Michael 12 Moore William R. 10 Hanniman Charles 8 Reilly Matthew 6 Newton Mrs. H. M. 4 Bourke Mrs. 2 Atkinson Edward North side 21 Simpson Mrs. A.,”Jesmond” 19 Keating Mrs. L., “Louisaville” 17 Foster Charles E. 15 Brown Thomas 13 Gow Mrs. 9 Warner William

Bishopsgate Street-South side 12 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. 4 Hanshaw Mrs. M. Denison street-Regent street- Wellington street 6 Ewin William 8 Bowes D. 10 Naughton John 12 Brown Joseph 14 Barnett Mrs. E., midwife Jolly James (For North side, see Camperdown) Bligh Street-South side 1 King street to Missenden road 2 Sharp Mrs. A. O. 4 Hill Peter, contractor 10 Sampson Charles 14 Best William, “The Towers” Cocksedge Thomas Little Queen street 30 Dane Mrs. J. G., Free Kinder- garten, “Victoria lodge” 46 Cameron Peter 48 Maxted Sydney 56 Dunn Mrs. North Newtown Public School-Wm. Jones, head master 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Van Julian 68 Conway Andrew 74 Johnston James, “Antrim ” 92 Snowdon Mrs. H. 96 Coombe Mrs. 98 Foott Mrs. Teresa J., boarding house

Are now the Leaders in our time – Records prove it, Verified by Statistics.


Page 428

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building). SYDNEY.


428 Bro NEWTOWN. Cam

Blight street continued- 100 Cox John 102 Phillips John T. 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Alfred 108 Platt Mrs. A., midwife 110 Crocker H. J. 112 Symons John E. (For North side see Camperdown)

Brown Street-East side 298 King street to railway 2 Clarke Marcus & Co. 8 Salvation Army Barracks 12 Benjamin Albert S., “San Francisco” 16 Scott Robert 18 Darke Solomon 20 Sutherland William 24 Lamerton Edmund A., bricklayer Wilson street 28 Brown Mrs. Hilton 30 Wood Henry A. 34 Grinton James 36 Lindsay George 40 Edwards H. L. 42 Walker Christopher P. 44 Morrison Walter 46 Jorden Simon, dealer 48 Garvan Denis A. West side 1 Roberts G, H,. medical prac- titioner 1 Cleary H. J., surgeon dentist 3 Donaldson James O. 5 Bellemey R. T, chemist 9 Barber Alfred, painter 15 Behringer Peter

Bucknell Street-East side 132 King to Wilson street- Yaralla street 2 Hornby William, fuel merchant 6 Triggs Mrs. E. 8 Hughes Samuel W. 10 Stanley Mrs. 12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 16 Bishop James 20 Davis H. C. 22 Miller Mrs. 24 Condran Michael 26 Witts Brothers, fuel merchants 32 Northcote John, saddler 34 Wiseman Frederick, carpenter 36 Mitchell Alexander F. 38 Outlaw Mrs. 40 Morrison James 42 Smith S. 44 Newton John, fireman 46 Hughes Mrs. C. 48 Swift William West side 1 Hawes George, brushmaker 3 Hornby J. W. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Gilfillan John 9 Chalmers A. C. 11 Nelson William 13 Boag Mrs. 15 Williamson Wallace 17 Dickinson W. J. 19 Fitzgerald Michael 23 Wright Mrs. S. J. 25 Gibson Jas., plumber 27 Rossiter Henry, engineer 39 Fletcher Michael, brassmoulder
31 Clarke J. W. R., J. P., bookseller 33 Ware Jonathan 35 Stiffe Thomas 37 Townsend George H. 39 Lainson George 41 Brown Henry 45 Fletcher Henry A. 47 Gard William 49 Lucock Herbert 51 Cleland James 53 Seach Mrs. 55 Byron Mrs. J. 57 O’Brien Mrs., dressmaker

Burren Street-West side Yaralla street to railway arch Copeland Henry, J. P., “Yarra- ville” Daly J. E. O., stock and share broker Daly E. Newton, “Twickenham” Wilson street Sellmer Robert, “Norfolk villa” Bowe Mrs. A. J. Heiron Walter, billiard-table manufacturer, “Woodbine” East side 2 Cranston David 4 Lance Sydney C., clerk 6 Cropley William, builder 8 Joyce A. 10 Heness Albert C. Collins Patrick 38 Slade Harold Macdonaldtown Station-G. S. Hodg- kinson, stationmaster

Cambridge Street-East side Enmore road to Liberty street 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 29 Cunningham Wm., “Wyrallah” Walker George. “Glenelg” Lyons Mrs. “Loretto” Jarrett Edward, “Ventnor” South side 18 Pierce H. W. 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow William, editor SYDNEY MORNING HERALD, “Clifton” 26 Villiers Mrs. 28 O’Reilly Peter 30 White Mm Richard

Camden Avenue Off Camden street 1 Muerling Thomas 3 Townsend John H. 5 Edwards Walter

Camden Street-North side 469 King street to Edgeware road- Station street-College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Burgess Edward A., “St. Ives” 5 Cameron Ewen, “Clifton” 7 Rook Arthur, “St. Elmo” 9 Wright R. P. 13 Biggs Arthur 15 Sheals John, van proprietor 17 Wright Robert 19 Thorburn Jack 21 Lowndes Mrs. 23 Monteith Andrew, sen. 29 Murray Alfred
31 Campbell J., farrier 33 Taaffe William 35 Chantler Richard, irondresser Ferndale street 43 Stocks Frank, grocer 45 Cowan Percy 47 Keyes William, watchmaker 49 Best Arthur 51 Payne William 53 Assender J. J. 55 Poulton Frederick L. 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street 59 Orr Samuel, “Como” 61 West Mrs., “Lilyvale” 63 Hyland James 65 Clark Mrs. Alice, “Minto” 67 Harris Roland, “Kelso” 69 Hayes William, “Leura” 71 James Thomas C., carpenter 73 Lane Mrs. Ada 75 Hurren William 17 Bond Frederick 79 Steer James 81 Piper John 83 Bright Philip 85 Perry John 87 Miles Michael Short street 89 Brennan James 93 Neal John T., J. P., accountant Edgeware road South side 2 Shannon Thomas 6 Cochran James Peacock’s Jam Factory Camden avenue 30 Searle Jas. 32 Fletcher William, engineer Fletcher Mrs. and Miss, dress- maker 34 James Philip 36 Gilfillan Ebenezer, woolclasser 38 Forbes J. 40 Barns John 43 Beck Mrs. R. W. 44 Allen F. L. 46 Gemmell William, draughtsman 50 Coate Richard H. 58 Dalton George 60 Chapple Henry 62 Carnes William, compositor 64 Taylor Mrs. M. J. 66 Schabel Fred. J. 68 Leigh John A., carpenter 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Monteith Andrew, jun. 78 Payne Otto 82 Harrison Sidney, “Avoca” 84 Dessaix Andrew, “Greta” 86 Bentham James “Dubbo” 88 Dobbie David, “Kiama” 90 Mainwaring Edward, “Bulli” 92 Kerslake William R., “Cobra” 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Last Christopher 100 Gendle Mrs. Ada 102 Dicketts Adolphus 108 Bell Robert, confectioner Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 Barrett Thomas 114 Relton William A. 116 Johnson F. 118 Cash Frederick

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers 5 & 7 Norton St, Leichhardt Tel. 40 P’sham


Page 429

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


430 Cla NEWTOWN. Dic

Clara street-East side 105 Alice to Camden street 14 Addison Alfred 12 Thomas Mrs. J. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Young Robert A. 6 Tree Mrs. 4 Kayess William, com. traveller 2 Dalton Henry West side 1 Cowan S. 3 Forrest Mrs. R. 11 King Robert A.

College Street Camden to Holt street 41 Saunders Fred J., builder 39 Ventemen W. 37 Wigley Thos. 35 West Grafton 33 Galway David Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William J. 19 Alston John 17 Di Silvia Joseph 15 Kennedy William J. 11 Tester Walter 9 Stapleton John J. Margaret street 3 Webber Mrs. G. 1 Henwood Charles, blacksmith

Commodore Street-East side Wells to Pearl street 48 King Charles 42 Bubb John, fitter 40 Calow R. M. 38 Care Mrs. A. Broughton Charles 36 Harrison Arthur 34 Taylor John 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Amiel C. Biggs Thomas C. Biggs Thomas Victor 18 Bingham George 16 Madden Alfred 14 Amos Oscar 12 Kerr John 10 Williams W. 8 Sorrell Thomas E., ironmoulder 6 Heydon G. T., boilermaker 4 Trollope Henry 2 Wood Walter West side 51 Hogan W. 49 Stone H. R. 47 Bamfield G. J. 45 Barton George S. 43 Bragg Alexander, plumber 41 Stevens William 39 Atkinson Robert 37 Hodge Frederick Onslow 35 Lever John E., plasterer 29 Jelly William 27 Patchett Mrs. Henrietta 25 Mulquiny James Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Maddley Miss Marion, dressmaker 19 Kelk Mrs. E. 17 Prior Henry 15 Walker Alfred
13 Griffiths Andrew J. 11 Bedford Arthur N. 9 Howard Edward W. 5 Strickland William G. 3 McGraw Joseph 1 Goodall H. H.

Crescent Street Enmore road to Station street 1 Jashkie Gustav, modeller Laurence and Co., lime and cement merchants Station street-Gladstone street Newtown Railway Goods Station- Alfred Webb, goods clerk

Denison Street-East side Bedford to Bishopsgate street- Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Eden Charles 9 Weeks Thomas, contractor 15 Fehon Luke 17 Crumpson John R. 21 Wright Robert 23 Bell Mrs. E. 25 Bell George 27 Beard A 29 Leonard Michael 31 Butler T. E., clicker 33 Cobb James 35 Hodge John 37 Dabourn George H., “Coonong” Francis lane-Lennox street- Kent lane 39 Stephenson H W. 41 Taylor Charles 43 Matheson A. E., slater 45 Perkins Arthur, constable 47 Bowen John J. Campbell lane Albemarle street-Fitzroy lane 49 Wells W., painter 51 Bacon Mrs. 53 Owen Charles 57 Rayment Charles 59 Kilborn Mrs. Lucy 61 Cooper Frederick, van proprietor 63 Emery F. C. 69 Mitchell Mrs. J. 71 Peachey John, guard 73 Bedford Arthur, bootmaker 75 Jenkins Thomas 77 Thearle Alfred 79 Wyatt Horace J. 81 Dummett Alfred 83 Scofield Mrs. M. 85 Grant Thomas 87 Thomas John 89 Stephenson Samuel 91 Green Victor, surveyor 93 Moltzen Christian 95 Thompson W. A. 97 Corder F. G., stonemason 99 Johnston Robert 101 Gallagher Joseph 103 German Richard 105 Harder John, vanman 107 Gilby George, greengrocer 111 Beattie David, butcher 113 Cunningham Thomas 115 Kirby J. H., senior sergeant West side 2 Brennan John 4 Chaseling M. A. 8 Morris John 10 Pleace James H.
12 Faye Matthew 14 Lane Mrs. Emily 16 Nagle John 18 Croker Thomas 22 Craine Mrs. E. 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 Lannen Joseph, wheelwright 28 Mulqueeney Thomas 30 Blaker Stephen 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. 36 Butler John Lennox street-Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark W. 46 Wan James 48 Gale Henry 50 Smailes G. W. 52 Garden James Campbell lane 54 Egan Daniel Albemarle street 56 Alexander Alec, grocer 58 Barrington Frederick C. 60 McKenzie Colin 62 Atkinson William Fitzroy lane 64 Heavey Andrew 68 Smith J. F., M. L. A., butcher 70 Kerr Andrew, engineer 72 Fallick Fred, ironmonger 76 Read Albert, constable 78 Frazer Daniel L. 80 Breeze William 82 Vaile George E. 84 Ikin Mrs. Henry 88 Breen Patrick Searle W, 100 Wells Wilfred 104 Dubber William 106 Simpson Daniel 108 Gannon John 110 Beech C., plasterer 116 Kelly James 118 Donnelly Patk. 122 Dickens and Kirchen, grocers

Dickson Street-South side Off King street south 6 Coleman George 8 Fisher Mrs. Jane 10 Wright Isaac Bell John 14 Swindon Thomas 16 Wallace Geo. 18 Edwards William 22 Pettendrigh Wm. 24 Truegold T. W. North side 1 Gilbert Charles, blacksmith a Trimmer William 5 Mitchell John 7 Meiklejohn Alexander 9 Cadman W. 11 Bradley Herbert 13 Eve John Gentle J., “Moorebank” Hygleston William J. Plucknett Samuel G., “Clifton” Higgison Thomas, “Tarana” Wilson Andrew, “Glenroy” Tasker Henry Montgomery Robert, “Kimberley” Harrington Geo., “Ladysmith” Leely Mrs. Elizabeth, “Mafeking” 41 Henderson Thomas, city missionary

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 68 Miller St. (next Federal Hotel). Tel 9 N. S.


Page 431

ANTHONY HORDERN’S FOR BISCUITS FOR DOGS – GRATES FOR LOGS


Don NEWTOWN. Eli 431

Don Street-East side Station to Reiby street 2 Armstrong George 4 Elston George 14 Adamson Thomas 18 Johnson T. 20 Walker Mrs. Mary J. 22 Hatte Joseph 24-26 Teasdale Robert West side 1 Mulholland J. 5 Patterson Mrs. Mary A. 7 Young William, plasterer 9 Walters Wm. 11 Burnham Anthony, cutter

Edgeware Road-East side Enmore road to Mary street Newtown Young Men’s Institute 10 Harris S. 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Farnsworth Robert, commission agent 20 Ward R. E. 22 Davis Mrs. Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, “Paladin” Clarkson M. S., teacher of music 32 Hornby Charles, “Sutherland” 34 McKenzie S. E. 36 Tuck J. W. 38 Johnston William 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rosea H. T., dentist 42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid” 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 White James, “Toowong” Cross lane 48 Bullen James, “Nelleville” 50 Heighnton William J., “Strad- illa” 52 Morris Alfred 54 Hannan Robert 56 Grater William 58 Taylor Thomas R. 60 Downey Edward 62 Kelly John 64 Goodrick Albert W. 66 Cropper George 68 Leece H. A. 70 Seery Wm. 72 Wolmer Walter 74 Day William 76 Dalyell Mrs. E. 78 Davidson Walter 80 Macdonald Sydney 82 Marshall Charles E. 84 Brown John 86 Bowne F. H. 88 Kendal John 98 Wallace George 100 Davidson George M. 102 Tuck Frederick G. 104 Bell Walter 106 Martin E. 108 Coleman Mrs. C. Sarah street-James street 142 Shorten Stephen 148 Haverd James 162 Hill Arthur Thomas 164 Enmore hotel-A. J. Deaton 166 Spilsted Arthur, confectioner Camden street 178 Brown William 180 Farrs W. 182 Gould Arthur 184 Smith G. Sutton
188 Williams J. A. 190 Gibb W. T. 192 Hill J. 194 Holland Wm. 196 Branch Jos. John 198 Rogers H. 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 214 Trevenna John C. 216 Barlow Arnold 218 Flavelle Arthur Jas. 220 Vickery George W. 222 Poole Alfred 234 Allen J. K. 226 Christian Mrs. Elizabeth 228 Newey William 230 Furley William 234 Richardson Hurtle 234 King Alexander 236 Chambers W. A. 238 White W. 240 Henderson Thomas 242 Cooke George 244 Penboss Peter 246 Burns William 248 Westcott W. H., fruiterer 250 Kelly William 252 Nolan James Laura street-Wells street 306 Wright William F. 320 Archibald J., contractor 322 Watt James 328 Goldsbrough W., fruiterer Maria street 330 Walshaw George, grocer 332 Robinson Frank 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds George, van proprietor 346 Pike Mrs. 348 Pratt Thomas Lord street-Railway crossing West side 5 Mayhew George, “Kingston villa” 9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh” 11 White Thomas, “Iris” 13 Spencer Walter, M. D. 19 Newton Edward, “Alnwick” 19 Newton Miss Ethel, teacher of music 19 Newton Miss Alice, surgeon 23 Holdsworth Miss Jane, “Ibrox” 25 Westley Herbert, “Rialto” 27 Sholl Mrs., “Oakville” 29 Madgwick W. M., “Birchfield” 31 Hawkins F., signwriter, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, “Waratah” 35 Cocker Adam, “Marlowe” 37 Liddell Andrew L., surveyor, “Alma” 39 Steer Colin, “Maydale” 41 Smith H. T., “Toronto villa” 43 Fairbrother Mrs., “Glenhaughton” 43 Collier Miss 45 Caldwell Miss M., “Egham” 47 Watson Mrs. E. F., “Ascot” 49 Campbell P. 51 Tubbs William 55 Russell O. 57 Clarkson William Henry 59 Anderson William 61 Potter P., electrician 63 Bevan George 65 Brown Hector 67 Child Thomas 69 King Frederick 71 Bolton Morris 73 Horne Mrs. 75 Smith William 77 Breer A. W. 79 Reynard John 81 Hopkins A. E. 83-85 Nickels Rickmer J., grocer Harrow road

Egan Street-East side King to Chalder street 1 Bradley Charles 3 Press Henry Victoria street 15 Wardell Sydney 19 Houghton James R. 23 Hornby James 25 Harrison Charles 27 Outlaw Alfred 29 Gilbody Mrs. 31 Dwyer Miss 33 George Adam 35 McCulloch Mrs. 39 Carleton John Prospect street 47 Cohen David 49 Smith George 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Rudd Alfred 55 Hall Richard 67 Raymond Henry 59 Owen Albert, hairdresser 61 Smith William 63 Attneave Christopher West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Hallam Mrs. 6 Barncastle William 8 Standen William John 10 Farren James 10½ Moon Sidney 20 Posner Mrs. Sarah 28 Routley Thomas Victoria street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Bain Mrs. Mary 28 Calvert Mrs. 30 Coomber Charles 38 Beach Richard 34 Stewart Mrs. Rose, laundry 36 Burden Mrs. 38 Dwyer John 40 Crighton Charles 42 Geekie William 44 Bowers John 46 North Mrs. Edward Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory- Rev. Canon Robert Taylor

Eliza Street-East side King to Lennox street 5 Newtown Workmen’s Institute-H. T. Macready, hon. sec. 7 Smythe P. P., surveyor 9 McGovern John 11 Teal Frederick J. 13 Menzies Andrew 17 Dawson A. J. 19 Veaney Miss M. West side Police Station Cook Henry, plasterer

Elizabeth Street King to Bligh street Prince of Wales hotel-Robt. N. Cowan Longdown street Newtown Corporation Yards

A much wanted need in Sydney is our Private Mortuary.


Page 432

ANTHONY HORDERN & SON’S, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


432 Enm NEWTOWN. Ers

Enmore Road-North side King street to Enmore road 1 Summerhayes E., chemist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Burton Arthur Burton Miss F., costumier 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Church Charles, land and estate agent 17 Stanborough Mrs. Joseph, dress- maker 19 Co-operative Printing Works-W. S. Ford SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r T Preston, proprietor 21 Barwick A., tailor 21½ Gore J. W., hairdresser 23 Lawson Mrs. E., confectioner 25 Steedman and Co., Venetian blind- maker 27 Fenton A., stamp dealer 31 Jard Miss E., dressmaker 33 Bass-Relief Photo Company 35 Grimsley F,. jeweller 37 Thompson K., hairdresser 39 Herman Fred, basket manufacturer 41 Newtown United Friendly Societies’ Dispensary 43 Panckhurst E., fuel merchant Station street 59 Pepper Samuel 61 McCarthy Mrs. Jane 63 Chenn Mrs. Isabella, artist Kearney Mrs. Pauline, teacher of music 65 Barker Mrs. 67 King Mrs. 69 Job Mrs. W., registry office Job William, Boss Brand Manufac- turing Co. 71 Clapton W. 73 O’Rourke F. 75 Sewell Mrs. Margaret Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge. “Thurnby” Foster T. C. J. barrister Foster E. P. Foster R. W., analytical chemist Foster A. W. J., surveyor Phillip street 115 Edwards W. J., bootmaker 117 Winkler & Co., tailors 119 Paton Mrs. E., dressmaker 121 Curtis and Johnson, fruiterers 123 Bush J. Russell, artist 125 Hansen Carl L., dentist 127 The City Coal Co. -F. W. Smyth, manager 127 Smyth F. G., confectioner 129 Anderson I., tailor 131 Frederiksen Peter, bootmaker 133 Johnson F. W., baker and con- fectioner 135 Cawley Miss A., draper 137 Cartwright Robert B., artist 139 Mitchell J. M., bicycle works Baldwin Bros., builders 147 Goldstein Samuel, tailor 149 Marchant Thos. J., glass and china repairer 151 Nind and Co., tailors 153 Caunter and Co., printers and publishers 155 Cotton Mrs. L. A., dressmaker 157 White A. G., furniture manu- facturer 159 Wright George and Co., auction- eers and estate agents McDonald James, billiard hall 159a White Chas., bootmaker 165 Peak H. and Co., wood and coal yard 167 Williams J., blacksmith l67½ Carroll James, bootmaker 169 Queen’s hotel 171 Smith Charles, butcher 173 Greenwood & Son. produce dealers 175 Chapman William E., fishmonger 177 Fawkner M. G., hairdresser 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Vickers E. W., surgeon dentist Vickers Alfred C., surgeon dentist 181 Harris S.. chemist 183 Weirick S., hairdresser 185 Lewis C., greengrocer 187 Cole A. J. and Co., grocers 187 Beeby Edwd. A., solicitor 189 Harris John, bootmaker 191 Gregory W., confectioner 193 Drury F. A., watchmaker 195 Rubie J., news agent 197 Alexander Louis, photographer Cambridge street 199 Enmore hotel-James Fay 201 Jones T., hairdresser 203 Wortley A. Charles, grocer 205 Noke T., fruiterer 207 Gill G. E. and Co., auctioneers and estate agents 209 Ayres S. H., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office-Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side 2 Gledhill W., auctioneer & estate agent Parker William, blacksmith Oddfellows’ Hall-G. J. Cooper 16 Ekin and Co., estate agents 18 Gardiner-Garden H, architect 18 Evans G. A., furniture dealer Victoria Hall 20 Thompson W., plumber 22 Morris Morris 24 Chaim Samuel, dentist 26 Clarke E. R. 28 Law C. H., plumber 30 Symonds L., furniture dealer 32 Pawley W. C., fruiterer 34 Chadwick William, confectioner 36 Marsden Fred cooper Bailey street 38 Hallam F., news agent 40 Ible Joseph 42 Nicol Mrs. Elizabeth 44 White Mrs. 44½ Cheney Irvine & Co., house and estate agents 46 Gray W. H., hairdresser 48-50 Baines Mrs., dressmaker Station street 52 Parlour W. B., fruiterer 54 Mitchell J., signwriter 56 Hills M. 60 Seymour H. T., carpenter 62 Barnes Mrs. S., nurse 64 Smith H. 66 Garven J., storekeeper 68 Crichton Miss M., costumiere 70 Smith James, bootmaker 72 Rooke Thomas, locksmith 74 Pollard Samuel 76 Phillips William H. 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 88 Pemell James, J. P., “Stanmore house” 132 Fielder Mrs. A. B. 134-136 Enmore Timber Co. -J. H. Hitchcock, manager 138 Meek J. A., architect 140-142 Johnston Mrs. J., confect- ioner and registry office 144 Stephenson Wm., hairdresser 146 Hitchcock J. H., estate agent Simmons street 148 Duke of Edinburgh hotel-W. A. Swan 152 Stokes Edward, watchmaker 154 Minty C. W., plumber 156 Knust William, furniture dealer 158 Blumenthal Miss N., dyer 160 Alcock T. H., laundry 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 Tait G., grocer 166 Walton Henry B., fruiterer 168 Gibson W. C., laundry 170 Jagelman Joseph, ironmonger 172 Huenerbein and Denmar, piano tuners 174 Millington Mrs. Elizabeth, ham and beef shop 176 Eldridge Claude, dyer 178 Newcombe Wm, picture frame maker 180 Myhill G. confectioner 182 O’Brien C. J., tea dealer 184 Cohen and Co., drapers 186 Coulson and Co., grocers 190 E. S. & A. Bank Limited-W. L. Carpenter, manager Metropolitan road 192 Western C., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Dillon J., stationer 200 Lyons Barney, fruiterer 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and confect- ioner-E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams butchers 210 Slater Mrs., draper 212 Wootton Mrs., refreshment rooms 214 Macdonald Alexander B., dentist Edgeware road 226 Mayhew and Co., painters, con- tractors and ironmongers Wilson J. and Co., estate agents Francis street 230 McCoy and Co., house and land agents 232 Weiland Charles 234 Riedel Alfred 240 Hurley Mrs M. Juliet street

Erskineville Road-North side King to Union street-Wilson street 2 Trindall R. B., J. P., physician and surgeon 4 Hamblin John, grocer 6 Styles Stephen, mercer 8 Williams Edwin, architect, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., surgeon, “Wood- bine” 14 Dingwall Mrs, B. C. Linthorpe street 26 Garvin Percy E. 28 Goodere Herbert, engineer 30 Dalrymple A. P. N., solicitor 32 Badham C. Stanley, engineer South side 1 McClelland W. C., medical prac- titioner 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge-Angel street Hillard Mrs. Jane, fuel merchant Newtown Bowling Club Fleay Augustus T., “Gowrie house” Gowrie street Free Presbyterian Church Christie R. and Co., bakers

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers. 47 Mount, St., North Sydney, Tel. 9 N. S.


Page 433

ANTHONY HORDERN’S FOR FASHIONABLE TIES-STOCKS AND DIES


Fer NEWTOWN. Gla 433

Ferndale Street-East side Camden to Margaret street 42 Stocks F., fruiterer 40 Connell Wm. M. 38 Teague William 36 O’Keefe Henry W. 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Malcolm Richard 28 Laird Walter 26 Cheney C. A. 24 Coote Edward 22 Entwistle George 20 Finegan Mrs. M. A. 18 James Charles 16 Schultz William, carpenter 14 Gardner Albert, irondresser 12 Hanlon J, 10 McGuinness Mrs. M., grocer Kent street West side Keys Mrs. 59 Climpson William 57 Walker Henry 55 Dugdale William 53 Grono Henry, mining manager 51 Smith Henry 49 Honan John 45 Cox W. M., pastrycook 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Scott John 39 Eadie John 37 Walton Thos. 35 Whyms James 33 Smith Samuel, saddler 31 Horne William 29 Woods Frederick 27 Steele Charles 25 Traynor Mrs. Catherine 23 Lahiff Thomas 21 Curtis John 19 Bissani Joseph 17 Miles John 15 Grant Alfred 13 Reynolds Mrs. 11 Skelton H. 9 Mellor J. W. 7 Atkins W. 5 Hall George 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Leseberg Mary Ana 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs, Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Hereford George 16 Field H. 32 Irving John 46 Barclay James 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Stokes Mrs. W. M., piano teacher 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side Woodward F. J. 3 Fraser Mrs. Susan A., boarding- house 5 Hay George H. 7 Feargrieve John 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue StablesJohn Thruchly L’Avenue
Forbes Street-West side King to Wilson street Convent of Sisters of Mercy, Mount St. Mary’s 27 Downey Thomas, bootmaker 29 Stuard W. C., chemist 31 Lawn John 33 Evershed and Mitchell Misses dressmakers 37 Angel William 39 Hargraves Henry, J. P. 41 Castle. J. J. 43 Williams Alfred 45 Hutchinson Alick 47 Gammell James 49 Harnett John 51 Page Walter 53 Bowie Miss M. E. 55 Smith Ellis 57 King James L. 59 Childs Edward 61 Lennon Mrs. Mary 63 Purcell John 65 Benson A. 67 Cowie John, carpenter (For East side, see Darlington)

Francis Street-West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Gray Thomas 6 Lee Francis, carpenter 7 Hamilton John, laundry 8 Bank Walter 13 Crawford Charles 14 Russell Mrs. R. Hallan W. 16 Powditch C., bootmaker 26 Kingsbury Joseph, J. P., surgeon

Fulham Street-North side Simmons to Reiby street 41 Archer John W. 39 Dewsbury Mrs. Harriet 35 Holmes Frederick 33 Reynolds Charles 31 Lamott Louis 29 Leigh John C. 27 Owen John 15 Bracher Frederick 13 Stone Frederick 11 Tritton W. C. 9 Johnson Neils 7 Hampton Miss 5 McQuillan Thomas 3 Dunlop John 1 Taylor John South side 40 Barncastle Alfred 38 McCabe James 36 Osborne Alfred 34 Murphy Mrs. M., “Wexford house” 32 Stephenson William 30 French Alfred 28 Crease Charles 22 Jones John 20 Pearse Miss Elizabeth 18 Roche Mrs. 16 Eldridge George 14 Miller Hugh 12 Blanch James 10 Donald William, tinsmith 3 McIntyre Andrew

George Street King street to White Horse street St. George’s Hall
Morrow D. T., architect Hincks S., billiard saloon 1 Korby John 3 Fitzgibbon Walter 5 Combellack Mrs. M. A. 7 Owen Mrs. 9 Clayton George 11 Fletcher Alfred 13 Smith Frederick 13 Litttejohn Robert 17 Owens Mrs. G. 19 Stevenson W. 21 Matcham J. 23 Sullivan Mrs. Ella 25 Weeks Mrs. E. A.

Georgina Street-West side King street north to L’Avenue 3 Keats Mrs. Julia 5 Whitford John 8½ Land Harry S., accountant 11 McDonald William, engineer East side 2 Culbert Thomas 4 Devey W. 6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., costumiere 8 Mutton George 10 Child Mrs. Alice 12 Closan Victor, Stanley Laundry 14 SHARP S., L’Avenue Laundry

Gibbes Street-North side off 22 White Horse street 2 McBride James 4 Parkins Joseph 6 Beckett Henry, stevedore 8 Healey John, painter 10 Kemp Walter, bootmaker 12 Stevens William H. 14 Pringle George 16 Keating Richard 18 Constable Mrs. 20 Smith Walter 22 Ferguson Alfred 24 Webb Mrs. K. M. 26 Russell Harry L. 28 Maconstra Mrs. M. 30 Smith Edward 32 Lipscombe John 32 Plummer Thomas W. 34 Smyth Mrs. Mary A. South side 5 Hargrave John 7 Mullamphy Denis 9 Paine J. W. 11 Mullane Mrs. Catherine 13 Radford George 13½ Colless T. B., “Somerville” 15 Neald James 17 Butler George E. 19 Holland Walter, carpenter 21 Walsh John E. 23 Overton John, insurance agent 25 Cruden W. H., plumber

Gladstone Street-North side Crescent to Liberty street- Phillip street Federal Flour Mill-F. Crago, proprietor 5 Bradford G. W., laundry

Our latest introduction – the Private Mortuary – is a great success.


Page 434

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


434 Goo NEWTOWN. Har

Gladstone street continued- 7 Shaw William J. 13 Carroll Thomas W. 15 Nottle George 17 Moore William 19 Wynn John A. 23 Mitchell James 25 McKenzie Arthur A. 29 Thorson N. 31 Hulbert Alfred 33 Diener Aloys, tailor 35 Patterson James 37 Adler Thomas J. 39 Davis Frederick 41 Teasdale Geo., painter 43 Lewis Augustus 45 Adams Ernest 47-49 Wall Robert, carpenter and joiner 51 Lidbury Charles 53 Morris Mrs. Annie 55 Lawler C. H. 57 Monaghan Mrs. M. 57 McDonald D. C. 59 McGeorge Andrew 61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse 63 Falconer Mrs. J. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Johnson T. 6 Kennedy Angus 8 Murphy Edward 12 Newton John Gough R., contractor Moncur Lawrence 28 Spence A. B. Willmot and Morgan, contract- ors’ store Peak H. & Co., fuel merchants 52 Fullergan Mrs. M. 54 Wilson George 56 Rogers John 58 Winkworth William, bootmaker 60 Slade James 62 Evitt E. T. 64 Field Henry

Goodsell Street-North side King to John street 1 Wainwright George, “Lee Mount” Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Reed William 6 Nowack Julius 10 Chappell Alfred 12 Clarke William 14 Lee F. 16 Egge Mrs. Paulina 18 Wainwright A. 24-28 Archibald William, builder 30 Irwin William 32 Speare Henry F. 34 Sargent Robert 36 Dawes Edward 38 Weeks William 40 Allen C. H. 42 Delacour Winter, plasterer 44 Ives George 46 Brodrick John 48 Irvine Mrs. B. 50 Lee Alfred 52 Weekes Mrs. Ann 54 McLean Mrs. Mary 56 Minor Alex.
58 Pountney Samuel 60 Willard Alfred 62 McCaffrey J. T. 64 Tansley James 66 Blake A. 68 Bessix Daniel 70 Elstab James 72 Malley George 74 Slater John 76 Ives William 78 Mulchreest H. W. Morrison John Cowland Mrs. M. E. John street

Gowrie Street-West side Erskineville road to Iredale street 1 Davis Mrs. 3 Lang Alfred 5 Slade Sidney 7 Purtill Edward 9 Wilson George 11 Jones E. A. 13 Purser Thomas 15 Jamieson W., butcher Newman street 19 Little James E. 21 Barnard Frederick 23 Whealy Joseph 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 Johnston Robert 81 Hawkes Frank 33 Clark Frederick 35 Baker William 37 McIlveen Arthur, tailor 39 Peterson Mrs. M. 41 Henry Archibald 43 Barrington James W. 45 Hayes Albert 49 Parker E. 51 Day Chas., carpenter 53 Falconer Adolphus, plasterer 55 Johnstone Thomas C. 57 Williams John 59-61 Lovell Mrs. L. 63 Potter Jos. 67 Humphries Mrs. M. 69 Behag Edward 71 McWilliams William 73 Bosher William G. 75 Ripper Charles 81 Thomas F., signwriter 83 Hansen Neil, master mariner 83 Cooper George 87 McNamara Michael Megson J., fuel merchant City Mission Hall Munni street-Harold street 99 Cromwell Geo. 101 Handel Henry J. Handel Miss A. M., dressmaker 111 Layler Alf. 113 Low William 115 Easby Charles 117 Oakes Samuel 119 Lotze Frank 121 Thorburn Hugh 123 Stumble Mark East side Newman street 14 Gerard Emile, greengrocer 16 Tarran James 18 Stewart George 20 Hall Ed.
22 Pettigrew Andrew 24 Bash William A. 26 Mair Alex. 28 Meredith Charles Union lane 32 Williams H. 34 Dinglade Alfred 36 Steward George 38 Dalley G. H. 40 Hutchinson William 44 Holden William 46 Lloyd Thomas 48 Andrews William 50 Croker F. J., builder 54 Johnstone Peter 56 Wines Mrs. Isabel 58 Gaw William 60 Bull Mrs. Sarah 62 Osborne Henry 64 Hansford George 66 Kitchen A., house agent 68 Russell George 70 Henwood M., teacher of piano 72 Medcalf John 74 Mitchell Mrs. Margaret M. 76 Bullock Charles 78 Davis Miss B., dressmaker 80 Yard Charlton Thomas 82 Field Mrs. Sarah 84 Lyner William H. 86 Box William 88 Harrington Mrs. Munni street-Harold street 94 Ash Alfred 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Baston Alfred 104 Daley Charles 106 McKenzie Thomas 108 Martin Alfred 110 Fewings, Mrs. C. 112 Parker Benjamin 114 Baldock John 116 Beech Andrew 118 Boot F. 122 Thistleton Mrs. C. 124 Francis Albert 126 Croft Samuel 128 Goldsworthy John 130 Wrather Mrs. Teresa 132 Woodford B. A. 134 Swivell Mrs. Elizabeth 136 Buckley John 138 Fern William 140 Atkinson Mrs. S. A.

Harold Street-North side Union to Angel street 13 Holland H. J., storekeeper Gowrie street 15 Willis W. G, carpenter 17 Fane William C. 13 Martin Patrick 21 Craven Joseph 23 Bradfield Mrs. Ellen 25 Evans Richard 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rocklift Mrs. C., storekeeper South side 16 Greenhalgh John 18 Ford Arthur Gowrie street-Islington street 22 Goddard Mrs. John 24 Denmead Mrs. S. 26 Suggett R. C. 28 Dale Andrew 30 Cope Henry, van proprietor Angel street

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 238 Darling St, Balmain N. Tel. 5 Balmain


Page 435

ANTHONY HORDERN’S FOR NAPKIN HOLDERS AND PAPER FOLDERS


Har NEWTOWN. Ire 435

Harrow Road Edgeware road to Juliet street Francis street 10 Gowan William 8 Jones John H. 6 McLeod Mrs. Amelia 4 Daly Mrs. Harriet A. 2 Phillips John

Hawken Street-East side Alice to Laura street Barclay William 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Samuel, boilermaker 8 Wright Herbert West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Pearson John 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Williams Henry, carpenter 15 O’Grady Mrs. Margaret

Holmwood Street-South side King, street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Thurkettle Samuel 6 Gawne Walter 8 Carter J. Berry Augustus 26 Dalziel J. F. Beattie J. ft Haining T. 30 Lynch William, teacher of singing 32 Tweeddale William 34 Nield William 36 Buckley Timothy 38 Bell Mrs. M. 40 Gosling William 42 Ould Samuel 44 Richards E. H 46 Farr William H. 48 Gearside George, blacksmith 50 Dolph Sydney H. 52 Carrick Frederick Stuart John 56 Stevenson Robert North side 1 Lannen William, “Leonore” 3 Turner Stephen

Holdsworth Street-East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Cooper T., printer 6 Doran Joseph 8 Hook Alfred 10 Williams J. F. 12 Veitch Mrs. E. J. 14 Young John, enginedriver 16 Havee Charles 18 Bonamy Thomas, jun. 20 Sullivan Jeremiah, builder 24 Dennis Joseph G. 26 Thomson Mrs. E., music teacher 30 Craft William 32 Morgan Thomas 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Clare Mrs. Charles 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. A.
13 James Matthew H. 15 Row Mrs. Susan McDonald Mrs. John

Holt Street King to College street-Bailey street Station street Churchill Joseph, fuel merchant 2 Evans Miss C. 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Gabriel Adolph G., dentist Gabriel W. C., dentist

Hordern Street-East side 307 King street to Raper street 1 Collins John, carrier 3 Keen Albert 5 Loveridge William 7 Duncan William Mechanic street 11 Hulbert Henry, cabinetmaker 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 17 Cain Adolf 19 Sparkes William H. 21 Jones George, engineer 21½ Alger Frederick J. 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Otter G. F. 27 Davis Ebenezer J. 29 Puttnam Mrs. H., grocer Victoria street 31 Goldsmith Oliver, agent Victoria Insurance Co. 33 Phillips W., fireman 35 Babliniski Joseph F. 37 Taylor Thomas Edward 39 Hughes Jessie 41 Minns E. J., plumber 43 Byrne Joseph C 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Kilkeary Martin Prospect street 51 Collins John 55 Arnold Henry 57 Cawston Frederick 59 Baldwin H. 61 Stores Mrs. M. A. 63 Fuller Mrs. Maggie 65 Field John, cabinetmaker 67 Shirley Alfred 69 Gainey Humphrey 71 Poulter James Chalder street 73 Johnson Benjamin 76 Scotland Mrs. J. 77 McCole William 79 Hickie Miss, dressmaker 81 Francis George 83 Proudfoot Peter 85 Hind Henry Charlton 87 Gerlach Emil 89 Wailes William 91 Schuetrumpf Carl 93 Larkin W. J. 95 Pascoe John West side Brown Mrs. F., dressmaker 2 Jones John, plasterer 4 Hunt Vera 6 Foster John 8 Campbell Valentine J. 10 Malone M. 12 Harris G. W.
14 Cockburn L. 16 Sutherland John 18 Whitehead Thomas 20 Broadly J., stables 26 Told Mrs. Elizabeth Mechanic street 28 Webb Mrs. Elizabeth 30 Cross John 32 Wilson Alec 34 Cox Mrs. Sarah 36 Powell John Victoria street 38 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Hall Mrs. F. 42 Saxon Harold W. 44 Lanyon Frederick 46 Patterson Turnbull 48 Funnell Edwin 50 Charlton Peter, constable 52 Whitfield Robert 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchant Prospect street 70 Hunt John, carpenter 72 Brenton William, shipwright 74 Mulligan Mrs. C., dressmaker 76 Moon Sydney 78 Pauley James E. 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Pearce James 84 Gale Thomas 86 Drake Francis 88 Heggie Fergusson 90 Cheeseman George 92 Allison Mrs. 94 Cook Hazen 96 Taylor William D., plumber 98 Gannon Michael Gannon Mrs. E., midwife 100 Wainwright William 102 Burnett J. 104 Kester William 106 Cunningham George 108 Oliver Mrs L. 110 Fitzgerald Miss M., grocer Raper street

Iredale Street-West side Union to Angel street 75 Jones William 73 Lynch James 71 Hollebone Augustus 69 Wooldridge Edward 67 Large James 65 Wenngren James 63 Gordon George 61 Oxford John, carter 29 Mulquin Thomas 27 Mazlin Donald 25 Tripp Thomas 23 Connell Alfred 21 Whealey Mrs. Sarah 19 Allen James Allen Misses, teachers of dancing East side 2 Boswell Thomas 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Morris William, engineer 12 Eaton Geo. 14 Penfold Mrs. Elizabeth

Funerals may be conducted (if required) from our Rooms (Head Office) at any time.


Page 436

ANTHONY HORDERN & S0NS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


436 Isl NEWTOWN. Kin

Iredale street continued- 18 Hoad Thomas 20 Reedy Maurice, carrier Gowrie street 26 Williams Robert, grocer 28 Spithill Edward 30 Dagg Mrs. Minnie A. 34 Pittendridge Samuel 36 Armstrong Ebenezer 38 Kruman Alexander

Islington Street-(see Gowrie Street)

James Street-North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 6 Turner F. 14 Shubrook Hubert T., van pro- prietor 16 Nelson James 18 Smith John South side 1 Gatley Sydney 3 Pattison Mrs. Catherine 5 Lawler Richard A. 9 Galway A., ironmoulder 11 Prentice W. 13 Bundy William 15 Clothier Charles 17 Wilen Carl 19 Grant Stephen 21 Gatley William 23 Roach Mrs. Margaret 25 Wilkinson William, sen. 27 Gatley Mrs. S. C. 31 Amor William, dealer

John Street-East side May street to Wells street 1 Kircher August, storekeeper 3 Robinson Joseph 5 Burt Robert L. 7 Pogson Edward 9 Wild Richard 11 Williams Edward 13 Brown Mrs. E. 15 Wright Mrs. J. 17 Hewitt James T. 19 Rayner Thomas 33 Goldsborough Mrs. H. Goodsell street John street railway crossing-John Burrows, gatekeeper Lord street-Maria street- Wells street West side Newtown Brick Works-S. Speare, proprietor; H. Green, J. P., manager Maria street Dodson William Kenny Crofton

Juliett Street-East side Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 42 Andrews Harold 36 Wilson Ernest 36 Joseph William 34 Miller Thos., com. traveller 32 Murray Mrs., “Concord” 30 Eld Ernest, teacher of music
28 Williams William 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Foldi Mrs. M. H., “Alexander villa” 20 McNeil Alexander 18 Hibbert Sydney 16 Geddes W. G. 14 Teesson Charles A. (West side see Marrickville)

King Street-South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 Brown William 6 Sewell H. T. B. 12 Healey Mrs. E. 14 Evans Mrs. B. 16 Fowler James B. 18 Flaherty John 20 Price Alfred W. 22 Banks Mrs. E. 24 Rowlandson Leslie 26 Stead Alfred 88 Howell S. 30 Peters Jas. 52 Wakley Miss E. 34 Liddle James C. E. W. 36 Smyth Charles 38 Chappell John North side 9 Dorahy Hugh, “Maryville” 11 Plummer George 13 Fletcher Samuel 15 Webb William 17 Graham John, slater 17½ Hanna Samuel 19 Gilmour James 21 Buckley John P. 23 Murray Milton 25 McQuade Andrew 27 Ashworth Charles R. 29 Lundy Geo. 31 Kent Charles 33 Newell George R., painter

Kent Street-North side College to Ferndale street 1 Holmes William 3 Davidson Mrs. Jane 5 Duncan Thomas E. 7 Galway J. D. 9 Perigo W. G. 11 McCauley John 13 Hardy W. H. 19 Slade James 21 Adams Henry, carpenter 23 Beattie Alexander 27 Waldron Mrs. H 29 East Robert 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C., musician 35 Miller O. T. B. 37 Braby Frederick 39 Gibson John 41 Seiman Henry 43 Sloss William 45 Lyons Henry 47 Bruce Mrs. L. 49 Perkins Clarence J. 51 Sloss Thomas 53 Clarke W. S. 55 Atkin Alfred 57 McColgan Thomas 59 Carr James 61 Holmes Harry 63 Churchill Joseph
South side 2 Biggs. John, “Camdenhurst” 8 McPhail David, “Dione” 14 Lee George 16 Whiting W. H. 18 Surenne Arthur 20 Wood William 22 Duggan Mrs. Margaret 32 Williams Joseph 34 Bentley Mrs. Catherine 36 Gunns Walter

King Street North-North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Carroll John 7 Star Photo Company 9 Middleton F. W., auctioneer 11 Edworthy E., surgeon-dentist 13½ Marshall and Co., dentists Marshall William Kent Theodore, dentist 15 Lilley Joseph, confectioner 15½ Householders’ Agency Co. 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Cover John, butcher 21 White Horse hotel-Eliza Rogers 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Lohs Henry, upholsterer 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., confectioner 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker William 35 Peterson Edward F. 37 Marks Samuel, brewer 37 New York Brewery Office-S. Marks 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Bates W. H., news agent 47 Gordon Charles J., hairdresser 49 Davis Mrs. E. dealer 51 Fortune Madame, palmist 53 Moody Mrs. J., dressmaker 55 Brown Mrs. Annsley, boarding-house 57 Pakes Mrs. C. 59 Weldon D., produce merchant 61-63 Williams James H., coachbuilder 65 Ward Mrs. M., dressmaker 67 Clegg J. G., J. P., insurance agent 67 Clegg William C., B. A., LL. B., solicitor, branch office 69 Devey W., printer and stationer 71 Hill Charles, bootmaker 73-75 Simpson Sydney, coachbuilder 79 Wright William 81 Wyles Mrs. Margaret A. 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., picture frame maker 87 Claggett Chas., produce merchant 89 Jeanes Isaac, second-hand clothing dealer 91 Porter Charles, whip manufacturer 91 Australian Riding Saddle-tree Co. 93 Brennan A., fuel merchant 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Branagan E. J., confectioner 105-107 Oldham J. S, fruiterer Prince of Wales hotel-R. N. Cowan Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R., grocers 113 Barnes H. J., hairdresser 115 Comerford D. G., leather merchant 117 Newtown Bicycle Works-Sydney B. Orr

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 683 Darling St., Rozelle (Near Weston Road) Tel. 5 Bal


Page 437

ANTHONY HORDERN’S FOR TEA COSIES AND FLORAL POSIES


Kin NEWTOWN. Kin 437

129 Goldsmith Miss A., private school 131 Franks M., tailor 133 Pease R,, bedstead maker 135 Wise George, general dealer 137 Miller and Stanley, fruiterers 139 Whinton Mrs. H., tobacconist 141 Dorer Joseph, dealer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel-John R. Fraser 147 Stalgis S., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Holloway Mrs. E. A., confectioner 151a Harris Robert, watchmaker 153 Booth David, fish shop 153½ Johnson William, fruiterer 155 Lums C. and Co., grocers 157 Milton hotel-R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Knight Alexander, ham and beef shop 163 Esdaile H., fish dealer 165 Dunn John, tobacconist 167 Hall Thomas, butcher 169 Windebank Mark, tailor and dyer 171 Perry Fred., hairdresser & to- bacconist 173 Ellis W. J., bootmaker O’Connell street 175 Lipton’s Tea Agency-C. M. Fremlin, manager 177 Balding H., confectioner 179 Gibson, Lincoln and Co., printers 179 Johnston Alfred 181 Smith J. H., hairdresser 181 McManus Mrs, M., dressmaker 183 McEnery T. and Co., tea and coffee merchants 185 Throwden Miss, dining-rooms 187 King James, draper 189 Bradley C. F., fruiterer 191 Levy H. G. and Co., furniture mart 193 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Stoyles John, greengrocer Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and color-man 207 Beale and Co., Ltd., piano and sewing machine importers May George M. 209 Cooper A. M., newsagent and stationer 211 Brockenshire A. K, surgeon dentist 213 Medley T. R., provision dealer 215 Dunn H. G., herbalist 217 Hilliards G., tobacconist 211 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel-James Pithers 223 Hughson M., crockery dealer 225-227 Prince Henry, grocer and provision merchant 229 Broadley Brothers, provision dealers 231 Bartlett and Watson, butchers 233 Conti and Son, fruiterers 235 Dunbier Mrs. C., confectioner 239a Anderson Christian, shooting gallery 239 Wearne James W., stationer and hair dresser Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Patterson A. T., bookseller 247 Roberts A., confectioner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. – I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Smith Miss S., refreshment rooms 255 Licciardi A., fruiterer 257 Davis Joseph, butcher 259-261 Sweet Brothers, drapers 263 T Boot Company 265 Gorrick Mrs., milliner 267 Snelling K, fancy store Snelling J. E., Jeweller 269 Bowers Thomas, hairdresser 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G., confectioner 277 Lamaro D., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, news agent Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Harris J. E, jeweller 285 Cricketers Arms hotel-Chas. Haughton 287-289 Horton A, G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 297 Comino E. A., fishmonger 299 Clark G. A, provision store 301 Hartley F. W., undertaker 303 Crook C., watchmaker 305-309 Hunter John & Son, Ltd., boot importers 311 Simmons Mick, tobacconist-Sydney T. Hudson, manager 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 315-317 T Boot Company 319 Green Brothers, grocers 321 Neeves E. H., billiard rooms 323 Oxford hotel-Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)-Walter H. Goddard, J. P., manager 327 Bank of Australasia-G. B. Hall manager South side Forbes street Lindsay G., fruiterer 2-10 Rumpf Mrs. A., galvanized iron works 12 Turtle & Son. fruiterers 18 Eastern Tea Co. -C. Hoelter, manager 20 Daunt R. and Co., grocers Queen street 22 Auerbach G., dealer 24 The Maplesden Cycle Works-C. M. Pacey, proprietor 26 Armstrong D., ham and beef shop 28 Roberts J., music warehouse 30 Douglas Mrs., draper 32-36 Castle J. and Sons, art metal works 38-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson James, cabinet maker Fitzroy street 70 Engisch William, advertising contractor 70 Engisch Mrs. George 96 Vidler J., farrier Georgina street 96 Buckland John T., coachbuilder 98 Edwards B., bootmaker 100 Maitland William Barr William 108 Craig & Co., printers and pub- lishers 110 Orr & Finch, bicycle manufac- turers 112 Ord C. H., estate agent Ord P. L., tea dealer 114 Taylor J., bedding manufacturer Mason and Cameron, dressmakers 116 Shwartz Charles & Co., cabinet- makers 118 Robinson & Sons, mechanical engineers 120 Bertram D., plumber 122 Lucock E., picture-frame maker 124 Morris Robert, confectioner 126 Juleff Henry stoveworks 128 Jarman W., hairdresser 130 Plumridge M. C., confectioner 152 Vitadatio-Miss McArthur agent Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Mrs. Sarah, dyer and cleaner 138 Smith Frederick T., leather merchant 140 Holborow Isaac, hairdresser 144 Dwyer William, coachbuilder 148 Day Miss E., stationery and music shop 150 Gardiner A., hairdresser 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Rowe E. A., fruiterer 156 Macpherson Ewan, agent 158 Fenton A., draper 160-162 Drummond G. J., furniture dealer 164 Weeks James, undertaker 168 Munro William S., ironmonger 168 Fleming Arthur, bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Lawson E., restaurant Watkin street 174 The Rugby hotel-Archibald Laing 176 Miller Frank C., photographer 180 Trahair James, bee goods and bicycles 182 Tonkin Mrs. J. C., crockery importer 184 Leathart Henry, refreshment rooms 186 Phillips William, produce merchant 188 Comino A., fish and oyster saloon 190 Floyd Mrs. S. A., registry office 192 Oldham J. S., grocer 194 McNamara E., hairdresser 196 Thomas and Co., booksellers 198 NEWTOWN CHRONICLE and WEEKLY REVIEW – Suburban Newspaper Printing Co., Walter C. McDougall, manager 200 Bulcock Thomas, music dealer 202 Kelly J., tailor 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker 208 Cordner and Pugh, furniture warehousemen Brown street 210 Abel and Co., Limited, con- fectioners 212 Murrell Brothers tea merchants 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216-226 Clark Marcus & Co. drapers, furniture dealers, ironmongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Jones T. and Co., chemists 232 Barnett and Co., furniture dealers 234 Calnan J., hairdresser and house agent 236 Juleff and Son. stovemakers 238 Salmon John. J. P., plumber and gasfitter 240 Pearce W, saddler 242 Tyndall H. J. and Co., jewellers Whately street 244 Smith & Co., drapers 246-248 Carter J. and Sous, drapers 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Lindsay Thomas, fruiterer 254 Chambers R., confectioner 256 Singer Sewing Machine Co. -J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper. G. W., ironmonger 260 Pattinson & Co., Ltd. chemists 262 Lloyd & Co., tea merchants 264-266 Guille and Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch) – J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Coxon and Co., music warehouse 276 Bannerman R. and Co., tailors 278 Gardiner -, boot importer 280 Wehrle C., watchmaker

Drags to carry 150 in one party.

Page 438

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarkey and Exhibition Building) SYDNEY.


438 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued– Wesleyan Church-Rev. J. A. Nolan Rev. R. H. Rickard 284 Wesleyan School Hall 286 Quartly E., oil and colour mer- chant and contractor 288 Hanson Miss C., confectioner 290 Benton P., draper Erskineville road Post Office-Joseph E. Lee, post and telegraph master 294-308 Hatte C. G., draper and clothier 302 Hobson T., hatter and hosier 310 THORNE EDWARD, Tailor (Tel. 95, Newtown) 312 Lockman H. and Co., mercers and boot and shoe importers 314 Gardiner Mrs. A., bookseller and stationer Wilson street Vermeesch Miss J. C., hairdresser 316 Rogers Mrs. E., confectioner 318 Parsons George, fruiterer 320 Andrews T. J., undertaker 322 Bank hotel-George Lilya Newtown Railway Station-J. L. Morton, stationmaster Newtown electric tram sheds

King Street South-East side Railway bridge to Rochford street 324 Town Hall hotel-Robert C. Rogers 328 Jones Frederick. J. P., leather and grindery store 330 Bailey Edward, clothier 332-334 Evans and Co., auctioneers 334½ Witchard George, oyster lessee 336 Roberts A. C, hairdresser 336 Fairbank Lewis, machinist Newman street Newtown Technical College Public School-D. T. Wiley, head master: Miss K. Ryan, head mis- tress George street St. George’s Hall Phelan S. F., shorthand teacher 354 Von Hagen C. and Co., Ltd., furnishing warehousemen 354 Silberberg J. S. and Co., general merchants 356 King F. W., cycle repairer 358 Huxley William, confectioner Congregational Church-Rev. J. T. Warlow Davies, M. A. 382 Edwards H. and Sons, produce mer- chants 382 Campbell W., hairdresser 384 Witton E. W, auctioneer 386½ Milne W. Bowman W. S. Walker W. Young Mrs. Catherine Paton Walter, confectioner 388 Paton Mrs, W., artificial flower maker 390 Longdon Thomas, locksmith Barker C., bootmaker 392 Andrews Ernest and Co., under- takers, carriage and show rooms 394 Lines E. D., clothier 386 Starmer W., boarding house 398 King W. E. and Co., coachbuilders 408 Smith James, builder Norfolk street 424 Green Mrs. Margaret
426 Eland William, artist 428 Earls Miss C., dressmaker Earls John 430 Osborn John, dentist 432 Peach Mrs. Frank, dressmaker 434 Mitchell J. P., cabinetmaker 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter Lawler Mrs. L., confectioner 450 Oliver Walter, silversmith 452 Langford J. R., tailor 454 Drinan Daniel, dealer 438-468 Abel & Co., Ltd., wholesale pastrycooks and confectioners 498 Aitken James, hairdresser 300 Mason Henry C. 502 Jones Mrs. S. A., confectioner 504 Parnell Mrs. E., dressmaker St. John street 506 Fairbairn J., butcher 508 Phillips A., baker 310 Vause B. and Co., plumbers 522 Thomson James J., plumber 526 Paris J. S. 528 Jurd Miss S. 530 Reed R., bootmaker 532 Lance Bros., painters Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 546 Esplin and Willard, engineers 560 Slater Alfred 562 Wainwright George, contractor 568 Gilbert C., blacksmith Union street 596 Griffiths Edward 598 Penman William Short Mrs, W., nurse 600 Troy Michael J. 606 Cullinan Martin T. 608 Little James 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert G., farrier Rochfort street West side 329 City Bank of Sydney-J. A. Ross, J. P., manager (branch) 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 337 Horne W. C., provision merchant 339 Serbutt James, hairdresser 341 Richardson A. E., confectioner 343 Bryant B., fruiterer 345 Bryan and Vizzard, stationers 347 Bullivant Morris, confectioner 349 Solomon E. V., furniture ware- house 351 Barrett Geo., fruiterer 353 Hughson M., china and glass store Hutchinson J. 355 Barnett G. V., J. P., dentist 357 Kleid M., grocer 359 Southern J., draper 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson C. M., chemist 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Ostrol Isaac, dealer 371 Bursill and Hale, milliners 373 Haddow Mrs. E., confectioner 375 Read D., fishmonger 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Mills Brothers, butchers 383 Roberts A. E., ham and beef shop 385 Chislett G. K., boot importer 387 Sandringham hotel-E. J. Hughes 391 Davies J., grocer 393 Francis William, fruiterer 395 Berkman William, pawnbroker 401 Reddell Otto, wine shop 403-405 Pattison J. J., grocer 409 Jackson Richard, butcher Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Anglin Francis J., J. P., grocer 415 Pincombe Rev. H. W. T. (Wes. ) 417 Gawen James, sailmaker 410 Clarke P. 421 West Charles, bird fancier Morris Thomas H., tobacconist Wynes Mrs. J., fish shop Platt Mrs. E., confectioner Portsmouth George, bootmaker 125 Davis Henry 427 Buck Mrs. H., draper 429 Roach Richard, carrier 431 Oxley Edward M. 433 Lanyon C., plumber 435 Brown T., dealer 437 Campbell James, blacksmith 443 Grounds T., modeller 445 St. George H. S., surgeon and chemist 447 Cohen I., dealer 449 Moss Mrs. L., clothing manu- facturer 455 Scurr G. H., ironmonger 457 Souter William, tobacconist 459 Fenton Mrs. J., draper 461 Aldous William, wineshop 465 Dalton E. J., provision store 467 Knight Mrs. Mary, greengrocer 469 Preston J., grocer Camden street International hotel-Emily Mason 473 Boxshall Mrs. Annie, ham and beef shop 475 Barlow T., hairdresser 477 Garside J, furniture shop 479 Sir William Wallace hotel-Bridget Tracey 481 Scotton W. H., greengrocer 483 Schneider L., news agent 489-495 Ibbotson Chas H., coach- builder 499 Von Hagen and Co., Limited, cabinetmakers 499 McGarry Peter 503 Philpots Henry J., draper 505 James Henry, furniture shop 507 Hampton E., butcher Alice street 109 Camdenville hotel-J. J. Kerrigan all Beehag R., greengrocer 513 McCoy James, furniture dealer 515 Agar Mrs. M. 517 McCauley Daniel, skin merchant 519 Wayland J. E., baker 521 Johnson G. D., grocer 527 Jones William, ham and beef shop 529 Steele William, hairdresser 531 Jackson Alexander, butcher 533 Westwood Frederick, fruiterer 535 Hill Philip, baker 537 Mundy J. H., fruiterer Holmwood street-Dickson street 575 Lingard Charles, fuel merchant 575 Brereton D., bootmaker Wells street 583 Williamson John 585 Childs Mrs, nurse 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Conoulty Thos., butcher 597 Botany View hotel-Owen O’Brien Maria street 601 Tattersell Mrs. E., ham and beef shop 605 Montgomery Thos., oyster saloon 609 Jarvis J., butcher 611 Brett J., greengrocer 615 McIntyre A., mechanical engineer 619 Madden Thomas H., bootmaker 621 Burling Charles, grocer 623 Sherar Geo. W., watchmaker 625 O’Brien Sidney, tobacconist

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, Bay Street, Rockdale.


Page 439

ANTHONY HORDERN’S FOR FLOWERS & FEATHERS – BOOTS FOR ALL WEATHERS


Lau NEWTOWN. Lin 439

627 Kracht C., newsagent 629 Lott Henry, confectioner Lord street 631 United hotel-Patrick Rodgers 635 Reed C., bootmaker Flint Samuel Illawarra railway bridge 639 Smith Sidney 645 James Mrs. A., confectioner 649 Howard Jesse 651 Short William 653 Hughes James, confectioner Goodsell street 657 Dugan John, saddler 665 Dawes N. 667 Beattie John J. 669 Wood Herbert, hairdresser 671 Murphy and Pearson, plumbers 673 Arter R., fruiterer 675 Topham George, bag merchant May street

Laura Street-North side Commodore street to Edgeware road 3 Dalton Charles 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Dennis J. 9 Maidment William G. 11 Pearson Thomas 13 Cook Harry 13 Carrey W. A. 17 Featherstone Gerald Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Bryant Isaac 23 Vincent Richard 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Ryan Michael, sen. 35 Smith Charles Mimna J. B., solicitor, “Silver Tower” Trescott terrace– 1 Crane Peter 2 Bocchi Mrs. Alice 3 Moroney Mrs. C. 4 Rayman George, painter 5 Dawson G. A. 6 Hagley Burdett 7 Torr Laurie 10 Craddock Vaughan 59 Drennan William 61 Nowland Frank 63 Silvester E. J. 65 Hardie Mrs. Hester Wesleyan Church South side Camdenville Public School-Archibald McNaught, headmaster; Mrs. M. A. Perrier, headmistress; Miss E. Dal- ziel, headmistress infants’ school

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Mackellar H. A. 2 Loughry E. A. 3 McLachlan Hugh 4 Millett Miss L., boardinghouse 5 Thruchly William 6 Willis Arthur 7 Thruchly Mrs. Arthur E. 8 Thruchly Mrs. Georgina Thruchly John 9 Thomas Joseph Hicks 10 Carter John
11 Davis Mrs. Ellen 14 McMillan Miss Elizabeth 15 Peter Mrs. W. 16 Johnson Mrs. A. B. 18 Goddard Edward 19 Gooch Thomas 21 Ford Miss Elizabeth Mackay Hon. Kenneth. C. B., M. L. C., “The Grove”

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Say Daniel 57 Kennedy Alexander 55 Devenny Samuel 53 Carroll Charles 49 Welsh Edward 47 Jones Alfred 45 Gallagher Patrick 43 Alexander Edward, carpenter 41 Glass George 39 Strain James 37 Loader James 35 Kearton Mrs. C. 33 Giles J. 31 Bourne F. J. 29 Smith James 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 23 McMahon Timothy 21 Wilkins Edgar 19 Dodd James 17 Aldrenshaw William 15 Carolan Robert 13 Dawson Albert E. 11 Burnes Charles, miller 9 Green Peter 5 Lahay Francis 3 Wilson Robt. 1 Healey J. Francis Lennox Street-North side Bedford to Church street St Joseph’s Presbytery-Rev. Dean Slattery Regent street 95 Osmond Albert 95 Lansdown George 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Meek J. A., architect 87 Collis Walter 85 Symons William 83 Foster John 81 Hutchins Mrs. Elizabeth 79 Rutledge Jas. 77 Coward John Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Devlin Roland 71 Gennis Mrs. E. 69 Bailey Miss S. A. 67 Post J. H., fuel merchant 65 Willey F., fuel merchant Australia street-church street South side 96 Warren E. B. 94 Flaherty Miss M. Regent street 84 Barrie William 82 Melville Adam 78 Gellatley Gordon 76 Garvan Edmund Denison street 68 Northcote Henry
66 Whatmough Enoch 64 Szarka George 60 Berner George 58 McCormack John 56 Neustadt S., grocer Australia street Courthouse hotel-Daniel Anderson Eliza street 44 Lees Arthur 42 Cook Thomas H. 40 Lethbridge James 38 Straney Francis 36 Kaalund Martin 34 Shead Albert 32 Coombes Joseph, laundry 30 Wenburn Joseph, carpenter 26 Adams Mrs. Francis Mary street 24 Stephenson T., “Asteria” 22 Bell George 20 Wright Henry 18 Beckman Alfred 16 Colin Julius 14 Chatterton Charles 12 Montgomery Alfred J. 10 Hudson James, plasterer 8 Dee Henry. plumber 6 Wearne Mrs. Walter 4½ Combellack John 4 Mason Miss Kate 2 Romeo Lawrence Church street Lewis Lane Off 34 Regent street Macdonald Alexander

Liberty Street-East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Andrews Frank 3 Thomas Mrs. C. E. 5 Jones Henry 7 Cahill John 9 Gow F. 11 Harriott The Misses, ladies’ school 13 Robinson W. G. Cambridge street 29 Cunningham William 33 Hore John Haughey John, grocer London street 49 Miller Oswald 51 Strout Mrs. E. M. S. 53 Wingrove T. H. 55 Workman Walter 57 Carroll John Gladstone street 59 Chapman Misses S. and C., dressmakers 61 Holloway James 63 Plunkett G. W. 65 Whitaker H. E., chemist 67 Salisbury Mrs. Janet 69 Harrison J. A., surveyor 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For West side, see Petersham)

Linthorpe Street-North side Off Erskineville road Farquhar William Maloney L. Smith Frederick Wellings Mrs. Elizabeth Young James Platten Miss Laura, music teacher

Complete Records kept, with an up-to-date index


Page 440

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


440 Lit NEWTOWN. Mar

Linthorpe street continued- Platten W. F, music teacher 2 Wormald G. P. 4 Langley Mrs. J. 6 Ella Mrs. E., school teacher 8 Cadogan William 10 Harrison W. S., J. P., ironmonger Palmer Sidney A., “Linthorpe” South side 1 Clayton Peter. “Kelbourne” 3 Ralph Henry, “Myola”

Little Queen Street-West side King to Bligh street-Campbell street 2 Wilson Edward 4 Thompson Mrs. E. 6 Hodgkinson Samuel 8 Grant J. 10 Hagan Felix, bootmaker 12 Bruce William 14 Thompson Alf. 16 McDonald Clarence 18 Riddle William 20 Barnsley William East side 1 Potter Edward 3 Riley James 5 Kelly John 7 McClosky John 9 Sharpe Roland 11 Hardy Hugh 13 Dillon Patrick

London Street-East side Enmore road to Liberty street 1 McDougall Mrs, M. 3 Chiplin Christopher, school teacher 5 Marlborough Mrs. Cecilia Belmore street 7 Brown Lindsay 9 Booth Mrs. Emma 11 Kennedy James 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 15 Saunders John Farrell William G., teacher of music 17 Harvey Robert 19 Harvey James 21 Kennedy O. E. 23 Crone Alfred 25 Medcalf Mrs. H. 27 Kidd Miss E. 29 Richardson C. T. 31 Cullen James J., grocer Charles street 33 Rogers William J., librarian, school of Arts 35 Seymour Mrs. Annie 37 Robinson William 39 Pownceby Thomas, bookbinder 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 43 Palmer Mrs. William 45 Rozea Frank M. 47 Sprague Samuel 48 Miller Frank 51 Bay John 53 Bennett John 55 Wilburn Miss E. W., private school 57 Thompson Mrs. Frederick 59 Breadley James 61 Nickless Charles Johnson Walter, teacher of dancing and music 63 Verco Frederick W. H.
65 Curran John P. Augustus street 67 Dawson Frank. “Strathmore” 69 Hackshall Frederick 71 Bennett Capt. C. R. 73 Thwaites Joseph Marks George, “Pretoria” West side 2 Davis Thomas, “Minnawarra” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Lloyd Frank “Madeley” 10 Flaherty Martin, cab proprietor 12 Pierce H. W., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville” Evans Lawson, clerk 16 Brown J. S., “Montrose villa” 18 Momsen A. M., clothier 20 Gates Arthur, “Hazeldene” 22 Walker W. J. Walker F. J. Meares John, “Roseville” Kennedy William. “Arcadia” Davie Robert, “Gordon Cottage” Vaughan George. “Mayville” 40 Smith T., Fenwick 48 Glasson Mrs. M. A. 50 Haughey John, grocer

Longdown Street-North side O’Connell street to Trocadero 2 Reynolds William 4 Taylor William 6 Holmes James A. 8 Whalley George 10 Coleman Joseph 18 McCulloch Donald R. Susan street-Missenden road 20 Finnigan John Elizabeth street 40 McFarland James South side Rose street 3 St. Stephen’s School-Mrs. C. Smee, headmistress Stephen street 5 Maish Charles, butcher 7 Otridge Geo. 9 Tagg George Missenden road-Elizabeth street 13 Wise George 15 Conway Edward 17 Maloney Thomas

Lord Street-North side King street to Edgeware road 7 Hart W. H. 9 Duffy William 11 Willard Mrs. C. 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk Off-21 Perry Benjamin 23 Goodsell J. A., barrow-maker 31 Burling Henry 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 37 Burnet John 37a Hayes John C. 39 Smith John 41 Harris William 47 Pearson Francis C. 49 Reece Mrs, Kate, laundry 67 Taylor Mrs. L. 77 Ashwood Mrs. E. 81 Baily John 83 Smith Henry 85 Rhodes Henry 87 Harper A., joiner
89 Chatto Herbert 91 Douglas Jas., “Apsley” John street 97 Alderson R. H. 99 Simpson George 101 Hall Frederick 103 Dye John 107 Spilsted Arthur 121 Timms Robert 123 Ramsden William 125 Gorsuch Albert 127 Talbott William 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 139 Naylor Thos. 147 Button Charles 149 Walker Thomas 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 Webb James C. 161 Brown F. H. 163 Bratby Thomas P. 185 Robinson George 169 Smith Chas. 171 Kent John 173 Roels Mrs. Mary 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Wicken John South side 2 Spacey Samuel, “Kelvin” 4 Dent Edward, “Renfrey” St. Peters Railway Station-Joseph Attwood, stationmaster 62 Robertson Angus 64 Fallon John H. 66 McClements J. 68 McAleer James 70 Bebb John 72 Haigh W., woolbroker 74 Milson William 78 Maher Joseph Terence 88 Thompson Richard, blacksmith 90 Cooper A. J. P. 92 Cooper J. and Co., general store 94 Boulton J. H. 100 Bennett John H. 102 McDonald Mrs. M.

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Shaw George 3 Hebden Percival 5 Murray Samuel 7 Osborne Thomas, printer 9 Shearsby William 11 Riley John L., oven-builder 13 Earle William 19 Moorley Henry 21 Williamson David, carpenter 23 Dunn Mrs. A. 25 Hoffmann H. G., clerk 27 Malley Frank, draper 29 Graham Miss M., teacher of music 31 Welsh William Reiby street South side 2 Hopkins Albert, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Furlong George, “Clifton cottage” 16 Martin W. 20 Dawson G., “Garfield” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Mitchell Joseph 26 Poole Mrs. Margaret 28 Cooper Geo.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (next Savings Bank). Tel. 726


Page 441

ANTHONY HORDERN’S FOR COTTON STUFFS


Mar NEWTOWN. Mar 441

30 Green Mrs. Amy 32 Cody Jas. 34 Noble Thomas, moulder 36 Cassel Alfred 42 Munro John 14 Pearce Arthur N. 46 Nicholls Chas., plumber 48 Hunt Mrs. T. 50 Atkinson John 52 Ottaino Joan 54 Treffary Mrs. A. 56 Gardiner Mrs Thomas 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Rynn Miss M., grocer 64 Gleeson John 66 Palmer Wm. 68 Kabert George 70 Daniels William B. Simmons street 72 Mundelius Conrad, buteher Ferndale street 74 Bolton Herbert 78 Barkwill John 78 Insull William 80 Latimer William 82 Green Richard 84 Russell F., grocer

Maria Street-North side King street to Edgeware road 15 Schofield Isaac, spinner 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummings M., fuel merchant 31 Hanney Charles 39 Ferguson William 41 Martin Mrs. M., dairykeeper 43 Pritchard Thomas 45 Johnson William 47 Farr Mrs. Mary Ann 53 Bunker William 55 Cochrane W. J. 57 Tracey John 59 Martin Jas. 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Thorpe John 69 Gentle Henry 71 Alcock, Charles 85 Walmsley Wm., baker John street 93 Leach George 99 Keep Thos., W. 101 Gooding John 103 Humphrey Henry R. 105 Ricketts H. C. 107 Savage Richard, bootmaker 109 Hewson Mrs. Mary 113 Street Thos. 115 Piper H. J. 117 Moroney James 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Whiteman John 127 Neal Henry 129 Mogan Mrs. Emma 135 Moate G. E. 137 Lancett Samuel D. 147 Fimister John 149 Elliott Ira 161 Nelson Fred., “Pine Grove” 165 Blake John 167 Bergmann William A. 169 Hogan Michael J. 115 Lees John South side 2 Holley John 12 Poole William 16 Hanson Miss 18 Ryder Richard 22 Nottle John 26 Heywood Mrs. Diana 32 Williams Robert
34 Astridge John 48 Kelso James, grocer 52 Murphy Bartholomew, van. pro- prietor 54 Cummings Charles 56 Petty Walter 58 Watt Alex. 60 Fellingham Richard 60 Holman George 62 Sherblade Michael 64 Ottery Mrs. Mrs. Francis 66 Short John T. 68 Schofield Ernest 74 England A. 78 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan Michael 90 Marshall W. 92 Dalley Joseph 96 Townsend Edward, grocer John street 106 Want Mrs. Mary 112 Rickert W. J. 114 Burling Henry 120 Carrick Martin, blacksmith 122 McGovern Mrs. Hannah 124 Sweeting Louis 138 Dumverell Arthur 140 Osborne George 144 Livingstone Arthur 146 Mongovan Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Grimble Arthur H. 173 Walshaw Alfred G.

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Rickards Samuel 4 Fernon W. J. 6 Palfrey Francis 8 Croft F., music teacher 10 Warren John, “Castleton” 12 Taylor W. F., teacher of music 14 Warne Frank 16 Knight W. J. 18 Ryan John 20 Sullivan Mrs. A. 32 Hague Mrs. E. 24 Crawford William 26 Ware W. J., “Avoca” 28 Wholohan Mrs. Annie 32 Jones T. 34 Yeo James 36 Jesse Mrs. A. M. 40 Hull Arthur, “Lisgar” 42 Hosie Stanley. “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Liddey James 48 Kent Henry 50 Piggott John, constable 52 Cunningham John 54 Pocock George 56 Harvey James 58 Pearce Edward 60 Matheson John, builder 64 Dickson J. 68 Tolley Wharton 72 Penfold A. W., “Bendemere” 74 Traubert Gustav 76 Tyerman Mrs. J. 78 Hopkins Alfred J. 80 Lawson Albert 82 Stockwell Waddington, “Roseville” 84 Billson G. H., “Bellerma” 86 King Herbert, “Elsinore” 88 Purser David, “Stanford” 90 Glendenning James 92 Manson Nathan 94 Egling Mrs. Isabella 96 Rollo Mrs, S. J. 98 Cumming Mrs., midwife 100 Sandoval Eugene
102 Crichton Peter West side 3 Barden Mrs. C. 5 Pyne William, “Apsley house” 9 Clinton Henry 11 Jones Joseph W. 13 Dobbin W. F. 15 Burwood Alfred 17 Welsh Daniel, stoker 19 Roberts Charles 21 Wood Mrs. Betty 33 Jenner R. B., “Merrivale” 35 Baddeley Mrs. Clara 37 May J. H. 39 Wilkinson Mrs. Caroline 41 Marks Thomas 43 Irwin John 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Gore John 51 Boland Mrs. M. 53 McIntosh William 55 Mason F. W., journalist 57 Cowley Isaac John Cross lane 59 Tailby Mrs. Elizabeth 61 Sutherland Mrs., dressmaker 63 Alexander S. 65 McLauchlan John 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs E. 71 York Charles 73 Meale Alfred 75 Sherlock W. 77 Johanson E. J. 79 Gustus Peter 81 Douglas Thomas 83 Newman Thomas 85 Metcalfe Jotham 87 Jackson William 89 Hare Alexander 91 Northwood Frederick J. 93 Hounsell F. G. 95 Stephens Mrs. Janet 97 Riley Mrs. Jane 99 Reardon J. E. 101 Wallace A. C. 103 Shore George 105 Campbell Charles 107 Sinclair Hamilton 109 Stanley John, tanner Stanley Mrs. Florence, midwife 111 Monaghan Edward 113 Catto Patrick 115 Scott Mrs. Mary 117 Payne William

Mary Street-East side King to Lennox street 1 Russell Reuben Russell Mrs, Marion, midwife 3 Herbert Edwin 5 Andersen Mrs. Mary Off-7 Parker H. J. 7 Smith Walter 9 Johnstone Alfred 11 Cronshaw A., tailor 13 Shaw Mrs. M. A. 16 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., embalmers and undertakers West side 8 Andrews G. M. 10 Stainton Samuel li Jones Misses M. and E., costumieres 14 Newman Alfred, district registrar 16 Huxley Stanley 18 Wiseman John H.

Prompt attention given to Calls – Day or Night.


Page 442

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


442 May NEWTOWN. New

May Street-North side King street to Edgeware road 1 Burling Charles, grocer 3 Hodgen James, letter carrier 5 Hancock Albert, upholsterer 1 Watson Alexander Primitive Methodist Church-Rev. J. W. Leadley 9 Leadley Rev. J. W. (prim. Meth. ) 11 Rawlings James, poundkeeper 17 Smith Mrs, J., grocer 19 McDonald John 21 Colson C. F., painter 23 Brown Mrs. C. 25 Hawkins George 27 Francis A. 29 Hogan Thomas 31 Vincent William 33 Hawkins Jesse 35 Weeks Charles 37 Boot Luther 39 Chisnall John 43 Wine Annist 45 Dummett Miss Harriet 47 Williamson Henry John street Green Henry J. P., “Bridgewater” 69 Clarkson William, enginedriver 105 Blackhall William 107 Phelps James 109 Bains John 111 Potts Charles 113 Dew Alexander 115 Matthews W. P. 117 Keating William 119 Williams Henry (For south side see. St. Peters)

Mechanic Street-South side Church to Egan street Hordern street Whitehead’s Parcel Delivery stables Hordern street

Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School-Boys’depart- ment, H. Buckland, head master; girls, Miss R. McGlynn, head mis- tress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-C. Chiplin, head master 14 Emanuel Louis 16 Moore Mrs. Eliza, private school, “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 84 Rubie J. J., “Loriston” 26 Child Sidney 38 Gibb A. 30 Morton James L, “Niagara house” 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 38 Watson William 40 Dawson James W. 42 Cooke H., accountant. “Scarcliffe” Cross lane 44 Hurst George 46 Dalyell James M., mine manager 48 Fisher A. L. 50 Boggis Ernest 52 Harrison William 54 Pittman Alfred
56 Skinner William 58 Skinner David 60 Condon Mrs. J. 62 Bland R. 64 Goodin Thomas 66 Gibbens Joseph 68 Campbell Alfred 70 Marshall C. 72 Bingham Richard H. 74 Bruce Chas. 76 Paine Alfred 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Blake Mrs. Jane 84 Kennedy Mrs. Mary 86 Helvey Mrs. M. West side 1 Gayfer Stanley 3 Drew Joseph, produce merchant 5 White J. S. 7 Evans Mrs., “Nanima” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle – G. T. Walden 23 Craig Archibald 25 Cropper J. 27 Priestley Harry, “Clarence” 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 37 Jolly John, clerk 39 Harkis Thomas, commercial traveller 41 Baldwin George C. 43 Carter Geo. 45 Letton George, engineer 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Hodgson Edmund, whip manu- facturer 53 Webster William Quinn John 55 Board Mrs. 57 Makin Henry, upholsterer 59 Ruddle Miss M. E. 61 Howe Mrs. M. L. 63 Burke Frederick J. 65 Berrick George E. 67 Whittaker Reginald W. 69 Hanson W. 71 Moor James 73 Brooks Ralph, “Manolo” 75 Cunningham John 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Carson W., police sergeant 81 Tillott Job, carpenter 83 Close Harry, “Carlisle” 85 Haining James Lawson 87 Smith Charles 88 Spring William, wireworker 91 Smith Alexander 93 Daws J. 95 Trenbath W. H. 97 Scott Mrs. 99 Pocklington Charles

Missenden Road-East side King street north to boundary 7 Kilpatrick William Longdown street Walsh Mrs. Alice Melville J, farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Bonus William 17 Maynell William 19 Cooke Thomas S., business agent Richard street
2 Baskerville John Aylesbury street 33 Cleary Michel, baker 35 Leslie T. 37 Morris John 39 Dennis John Bligh street West side 2 King John R. 4 Brown Henry J. 6 Burgess Josiah A. 8 Golby Mrs. A., dressmaker Longdown street 10 Willett John 12 Hutzog William, baker 14 Conway E. & E., fuel merchants 10 Conway J. C., bottle merchant 18 Sparks J. P., boilermaker 20 Browne John 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Schryver Mrs. H. 30 Boardman Samuel 32 King Robert F. 34 Townsend A. 36 Peters Mrs. R. 38 Grosvenor James 40 Walsh E., van proprietor 42 Kidd John, storekeeper 44 Rapp Mrs. J. 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School- Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street-North side Union to Angel street 3 Boland Patrick 5 Mooney A. 7 Gurrin Frederick, baker 17 Gatlow W. Gowrie street 21 Hansford Albion 23 Williams A. 25 Murphy Henry 27 Mallengfant John F. 29 Hill George 31 Becker Joseph, stonemason 33 Moon E. 35 Robinson Frank South side 2 Manners J., storekeeper S White Thomas J. 8 Pegg Miss 10 Nickels Alfred, wheelwright 12 Eland Frank 16 Levey Mrs. L. 18 Smith Henry J. 20 Tubby William Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Lucan S. 38 King Frederick W.

Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Street-North side 236 King street s’th to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser 18 Slade Mrs. C. 20 Lacey Albert E. 22 Hawken John 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Croft John

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and Livery Stables), 173 Elizabeth St., S’d’y’y. Tel 1524


Page 442

ANTHONY HORDERN’S FOR WOOLLEN FABRICS


Nor NEWTOWN. Pea 443

3O Brown Walter W. 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 36 White David 38 Pike Alonzo J. 42 Cole Thomas A. 44 Regan G. H. 46 MacGraw William 48 Hollis Robert, M. L. A., J. P. 50 Conran Thos, F., constable 52 Tracey Ernest 54 Bruchhauser Henry 56 McNamara John 58 Chambers W. A. 60 Parroz Fred 62 Duffell Thomas, constable 64 Hourigan James 66 Gibson Frederick J. 68 Osmus John 70 Bates Samuel Angel street 74 Asztalos George 76 Orth Geo. E. 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. Kate 84 Spinks James 86 Bolton Mrs. Elizabeth 88 Spicer Thomas Gowrie street 90 Williams Philip C., storekeeper 94 Starkie William 96 Morsehead Frederick 98 Goold Mrs. E. 100 Nesbit Miss E. 102 Robert W. 104 Ryan Michael 106 Nesbet Peter Union street South side White Horse street 1 Milne James, J. P., contractor 3 Tardyman Mrs. 5 Baker Mrs. Ann 7 Howarth D. B.,. “Rotheram” 9 Tingate John, hatter 11 Hardge Anthony 13 Jones Frederick 13 Yates James, leather dresser 17 Douglass Henry, coachbuilder 19 English Henry 21 Buckley Wm. 23 Baxter James 25 Larsen Fritz, builder 27 Metzler H. L., upholsterer 29 Cooper W. H., tailor 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Howarth D. B. and Son, steel foundry 45 Pilcher A. 47 Beale F. T. 49 Walker Mrs. M. A. 51 Hereford Robert, “Hereford” 53 Knight William 55 Cole William 57 Firth Robert 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Flood Henry 65 Harris G. 67 Matt Charles 69 Fitzgerald Edward 71 Clair Alf 73 Hough Edwin 75 Braine N., painter 77 O’Sullivan Jeremiah Gowrie street 79 Jackson James 81 Ball Mrs. 85 Thompson Nathaniel 87 Smith Edward, bootmaker 89 Dooley R. J. Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Willis Geo. 3 Sharp W, tutor 5 Milne John 7 Langley James 9 Eggleton William S., brickmaker White Horse street 25 Plant John H., carpenter 27 Ventura Mrs. A. 31 Eaton Mrs, J. 35 Staples John 37 Caldwell Fergus, commercial traveller

O’Connell Street-East side King to Raper street 1 Colin J. J., upholsterer 7 Jenkins Arthur, bricklayer Victoria street 9 Cohen Louis, dealer 11 Smith John 15 Thorpe G. F. 17 Taylor John, fitter 19 Taylor Mrs. Sarah 21 Abbott Charles H. 23 Keetch Samuel, miner Longdown street 29 Bates Mrs. Eliza Campbell street 31 Wilson Mrs. Constantia 33 Cansdell Mrs. M. A. 35 McGrath Mrs. M. 37 Temple John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Maxwell Jos 49 Barron James 51 Petersen F. H. 53 Bourke Walter 55 Black William 57 Scanlon Patrick 59 Campbell Mrs. 61 Dunsmore John 63 Wolstenholme A. 65 Smith Edward 67 Mollett Pierce 69 Mills Herbert 71 Warland Arthur 73 Turner William, plumber 73 Waugh Wm. 77 Richards Austin 79 Miles O. H. 81 Gawthorpe Ernest 83 Warner Mrs. F. 85 Watson John 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary, dressmaker 10 Jessup George 12 McFadden D. 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16-18 Davis John H., pawnbroker 20 Banks Mrs. Georgina 24 Rock Wm. 26 Smith James 28 Nelson S.
30 Harbidge Mrs. J. Prospect street 40 Turner Mary, grocer Thomson Oscar E. Dixon R., “Argyle” 46 Crawford J. 48 Collins Jeremiah 50 Sparks William 54 Whiteoak Thomas 56 Spicer J. 58 Stewart J. B. Chalder street 60 Hart Mrs. 62 Ardille Mrs. Ann 70 Burnett John 72 Crook Chas. 76 Frankland Alfred 78 Morgan C. R., printer SO Harris Mrs. Raper street 82 Conners Jas. Jos. 84 McIntyre James

Oxford Street-North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Dumbrell Henry 5 holt Jos. James Campbell lane-Albemarle street 27 Powell David 31 Gibson George 33 Deaman Arthur 35 Brown R. A. 37 Thompson Thomas 39 Emanuel Joseph, fuel merchant 41 Turtle Charles sen., produce merchant 43 Harvey Sydney, painter Land’s lane 45 Russell John 47 Cassidy James 49 Hood Samuel South side 2 Young Mrs Annie 18 Whitehead Percy 20 Fegan John L., M. L. A. 20 Weeks George 22 Goldsmid George 24 Ollivier Wilby M., mine owner Albemarle street St. Bede’s Convent and High School- Sisters of the Good Samaritan 36 Boxwell John 40 Bressington Wm.

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Appleton Henry M., “Urilla” 4 Paull E. 8 Cowling George Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred, “Essex house” 22 Pawley James 24 Latimer Noble, bootmaker 26 Cullen Wm. 28 Holding Mrs. Mary 38 Sharp Joseph 40 Almeroth Arthur, engineer 42 Nicholson J. G. 46 Kyle James 48 Parker Mrs. C. 50 Hoy Mrs. R. 52 Chapman Henry, builder 54 Bullock W. 56 Hampson Walter

Consult the Telephone Guide for nearest Branch.


Page 444

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


144 Pem NEWTOWN. Red

Pearl street continued— West side 1 Russell Mrs. J. 3 Buckman Albert 5 Verdich Edward W., cabinetmaker Commodore street 15 Boyan Joseph 17 Wolf William 19 Edwards William, Junr 21 Edwards W., senr., brick manu- facturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Joseph 37 Edwards James 39 Pollard J. H. 45 Courtney Thomas 47 Latimer J. 49 Grimley W. 51 Townsend T., grocer

Pemell Street-South side Simmons to Reiby street Herald A. Bruce J. A, Cox J. W. Lemcke E. H., piano tuner Millington R. W. Mainwaring Geo., H. Gate Jim Fortune Jos. Hegarty Alfred Oram Thomas Wilkinson C. H. Letton W. R. North side Meyer J. F., “Victory” Edwards Jos., “Caroline cottage” Turtle E. A., “Maryville”

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Potter Henry, “Bon Accord” West side 2 Pearce Miss L. 4 Benson Miss 6 Mackintosh Arch., J. P., council clerk 8 Moss Mrs. M. A. 10 Bartlett John 12 Nickless Osmond U. Belmore street 14 Fairbairn George 16 Pearce Thomas 18 Macdonald Robert, broker 20 Cran Mrs. Martha 22 Harris Thomas commercial traveller 24 Garden Allen J 26 Renouf Charles N. 28 Forsyth Francis, builder 32 Pearce John 34 Butler William Charles street 38 Rogers Eugene 40 Macnamara Mrs, M. A. 42 Rapp James A. 44 Sutherland Wm. F. 46 Mears Mrs. E. 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer 52 Walshe John W., hotel broker 54 Carroll James 56 O’Sullivan Daniel, “Roseville” 58 Young John, shipwright
60 Gough Charles 62 McDonough M.

Pine Street-East side Wilson street to Railway 2 Teape George 4 King F. 6 McLaughlin John 8 Davis Mrs. A. 10 Knights Charles 12 Rowell John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Morris Joseph 18 Higgs R. I). 20t Scrivener E. J., merchant tailor 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Evans William, master mariner 3 Ireland George S. 5 Mole Leonard 7 Fox James 9 Stokes W. J. 11 Hopkins Thomas 15 Willis K. 21 Chudleigh Edward 23 Hughes Mrs. S. 27 Donoghue Francis 29 Mason Albert, sawyer 31 Cramer Ernest 33 Field Ernest 35 Pogson John, clicker 37 Lane Nathaniel 39 Williamson Thomas

Prince Street Camden to Alice street 2 Dougan J.

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern street 2 Evans Hy. 4 Warrell Edward Egan street Buckland John T., “Emily” Thompson C, “Elsie” Edmonds Thomas, “St. Elmo” Brandon Mrs. E., “St. Clair” South side Hordern street-Egan street 11 Rambert William

Queen Street—East side King to Wilson street 22 Welland Mrs. T. 24 Devine John 26 Simpson John 28 King Chas. 30 Montgomery Mrs. S., “Kent house” 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Savage James 48 Reardon Edwin 50 Burgess J. 58 Riley P. W. 64 Bonfield James 66 Dessaix P. 68 Jeater Percy J. Wilson street West side 1 Roberts J., piano-tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J. P. 7 Craig William 9 Hodgson Mrs. M., nurse 19 Madson Hans F., surveyor
21 Holtermann H. A., merchant 23 Quigley Daniel 25 Willis Henry 21 Pigeon James 29 Rusfeldt E. 31 Peterson Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Hall James 4 Walton Robert C. 6 Tremaine Alfred 8 Harvey William John 10 Wright Samuel 12 Cummins Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Andrews C. 1 Woolley W. 3 Scott Archibald, plumber 5 Marshall James, boilermaker 7 Lenehan M. A. 9 McClosky Mrs. Jane 11 Plummer Edwin John 13 Miller T. 15 Bingham John D. Leamington avenue

Raper Street-South side Church to O’Connell street Hordern street 1 McLean Mrs. Helena 3 Williams Mrs. Lydia 5 Charlton Alfred 7 Phillips Mrs. E. 9 Smith John 11 Marston A R. D. 13 Robinson G. 15 Adams A. J. 17 Woolley Thomas 19 Adams Alfred 21 Scully John North side 2 Warland Arthur M. 4 Whitley J. 6 Aldrich R. 8 Langlands Jas., master mariner 16 Allen Chas. 18 Murray Arthur J., painter 22 Hunter George W. 26 Waugh Joseph 28 O’Keefe John, plasterer 30 Downer John 32 Hannon Patrick 38 Atkinson E. 40 Poulter Thomas 42 Sainty James H., engine fitter 44 Sainty James senr. 46 Robinson Benjamin 50 Griffin Thomas, jun. 52 Taylor F.

Redwin Street-South side Off Norfolk street 1 Dudley Guilford 3 Wilson Robert, 5 Manning Peter 7 Turner Thomas 9 McPherson F. 11 Cody Henry 13 Cody Thos. 15 Heath Mrs. Jane 17 Redwin Thos., bricklayer 19 Young Charles J., bootmaker

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and Livery Stables) 148 & 150 Cas’le’gh St., S’d’y. Tel. 1524


Page 445

ANTHONY HORDERN’S FOR WEDDING TROUSSEAUX


Reg NEWTOWN. Sim 445

North side 16 Redwin Henry 18 Smith T.

Regent Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Ryan J. 3 Day Walter 5 Hoffmann Mrs. B. 7 Viereck R., baker 9 Dyer Frank, engineer 13 Minor Albert 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. M. 19 Richmond John, builder 21 Johnstone H. W. 23 Henry A. E., draper 25 Histon Maurice 27 Davidson Samuel 29 Maguire M. P., upholsterer Lennox street 37 Beech S., joiner Off-39 Forsyth Alexander, coach- painter 43 Greenup William 45 Abigail James, J. P. Albemarle street Carlisle Castle hotel-Andrew Levy 71 Hincks Walter George 81 Roddan Mrs. 85 Robertson John 89 Booth Hugh 91 Crawley Mrs. 93 Baillie James 97 Donnelley Thomas 99 Schwaner Henry 101 Brown Henry, carpenter 103 Southeron Mrs. Harriet 105 Haines. Christopher, cab pro- prietor 107 Whitworth John, carrier 111 Carberry Peter J. 113 Bolton Henry 115 Tobin Mrs. Jane 117 Walker Mrs. Ellen 121 Goward William, bootmaker West side 2 Hoffman F., storekeeper 4 Fernes H. A. 6 Trickett John, draper 8 Hodgson Thomas 10 Hewish Ed. H. 12 Bingham Chas. 14 Dollar Walter 16 Harvey Thomas 20 Light John A. 22 Penfold William R. 24 Cheshire Donald 28 Gould William 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Gillespie John 48 Sly J. W., stonemason 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 66 Little John 68 Cummings P. 70 Dixon Henry 72 Hincks Mrs. Ann 74 Mills William H. 76 Lincoln George 78 Kulmar S. E 80 Jonson Benj. 82 Westcott W. 84 Barratt Wm.
86 Gately M. 90 McCole John 92 Everett Mrs. Eliza 100 Wheeler A. T., plasterer 102 Burgess Mrs 104 Lenehan Miss Agnes 106-108 Australian Native hotel- Patrick McCarry 110 Forster Wm. 112 McGoldrick Peter 114 Elliott Samuel 116 Elstub Robert, J. P., contractor 122 Walker A. George

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Rigg George 4 Lockman A. H. 6 Robinson B. 8 Poole H. 10 Golding Mrs. S. J. 12 Adams Thos. E. 16 Evans George, engineer 18 Riese Locus 20 Green William J. 22 Peir W. G. Don street 26 Sales Mrs. Mary 28 Taylor James 30 Shaw William 32 Benson Edward, clerk 34 Beattie John 36 Falconer Arthur 38 Dodds M 40 Mulhall T. 42 Joseph Louis 44 Chapman F., painter 46 Adams George 48 McWhinnie Samuel 50 Barnett William T. 52 Dunn R. 54 Smith F. 56 Skinner Arthur 58 Faulkner B., grocer Keig street Christ Church Parish Hall (Enmore)- Rector Rev. C. C. Dunstan 62 Watt Charles 64 Brogan Edw. 66 Ringholm Augustus, contractor West side 29 Wilson Mrs. Mary J. 31 Woodman Mrs. 33 Stone Mrs. E. J. 35 Bacchus W. H. 37 Simpson Thos. Sloane street 43 Robertson J. S. 45 Night W. J. 47 Stone Henry 49 Pogmore James, bootmaker 51 Collins James T. 53 Huxtable Henry 55 Neville T. 57 Payne Thomas Fulham street

Richard Street-North side Missenden road to North Newtown school Hayes Albert, hop beer factory Elizabeth street 36 Tagg Joseph 46 Boyd Joseph 60 Klees Thomas South side
1 Brooks Wm. 3 Shattel Mrs. R. 5 Pentecost Henry 17 McKay Timothy, builder 19 Troke Sydney George 21 Soole Henry 25 Muddle Mrs. Elizabeth street 39 Davis Mrs Elizabeth 49 Davis Ernest A.

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant 6 Mackay W. 4 Noyes Henry South side 13 Steer James 11 Hansford A. R. 11 Shilling James, upholsterer 5 Auckstepp Edward 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Lieninger William, baker 6 Mellowes William Price 8 Lincoln Charles 10 Lincoln Thomas 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Taylor Mrs. M. J., nurse 16 Newnham John, carpenter (For continuation, see Camperdown) South side Fallick & Nunn, builders

Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marian street 10 Murray Edward 8 Clifford John M. 6 Clancy W. G. 4 Hardman Brothers, Limited, biscuit factory 2 Hardman Richard, J. P. Hardman Robert, physician and surgeon Simmons street North side 1 Lane Geo., painter, “Carlton”

Short Street Off Camden street 1 Williams Henry 2 Rogers Mrs. E. 3 Martin Mrs. O. 5 Crimston Alfred

Simmons Street-East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S,, “Yarrowa” Carroll J. G.. “Campaspe” 48 Jones John H. 54 Wall Robert, contractor Sloane street 68 Curry James, senior constable 72 Camp Mrs. W. Fulham street

Our Principals are duly qualified Embalmers, holding Diplomas.


Page 446

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building), SYDNEY.


446 Slo NEWTOWN.

Simmons street continued— 82 Grant Thomas 84 Griffiths H. A. 86 Kain Miss S. Margaret street 88 Szarka George, grocer 90 Smith F. 92 Teasdale Thomas 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Gilbert Mrs. 100 Smith Wm. A. 102 Grey Alex. J. 104 Patterson E. J. 106 George W. 108 Reilly John P. 112 Miller J. 114 Barnes Denis 116 McDonald Miss 118 Cox W. 120 Westley Mrs. Isabella 132 Kearney Thomas 124 Wright Alfred 128 Foster Mrs. W. J. 128 Brown Jos. 130 Boothman John 132 James George 134 Sullivan Francis 136 White Peter 138 Wright T., bootmaker West side 1 Hay William, currier 3 Leary William, saddle-tree maker 5 Crooks John 7 Bray Mrs. A. A. 9 McLeod C. 11 Martin Mrs. L. E. 13 Spicer James W. 15 Lees Mrs. Clara 17 Brooks Sydney J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge George 23 Plunkett H. J., “Ivanhoe” 25 Goodman Walter 27 McKenzie George 29 Greenwood Sydney 31 Gray George 33 Hill Mrs. M. 35 Warren Thomas 37 McLean William 39 Neville W. 41 Combellack Henry, ironmoulder 45 Happ Andrew, wheelwright 53 Goodwin Mrs. Philip 55 Doyle E. L. 57 Organ Benjamin 59 Beresford F. H. 65 Weston Cornelius J. 67 Anderson Henry 69 Griffiths George 21 McDougall George A. 73 Cox Charles J. 75 Austin P. 77 McSharry John 79 Williams William 81 Thurston Miss, costumiere 83 Newling Isaac 85 Ray Mrs. 87 Gallagher P. E. 89 Madden William Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Everett John 101 Everett George, confectioner 103 Adler Charles 105 Latham Philip 107 Percy Henry 117 Stevenson William, butcher 119 Rodd Herbert 121 Snow John, greengrocer 123 Fetherstone Gerald 125 Anderson Isaac 127 Murphy William 129 Turner A. 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Younger J. 137 Roberts Charles 139 McKay Robert 141 Johnson Arthur

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 18 Brew Mrs. Rosina 17 Morrissey William 15 Lewis Richard W. 13 Wilkinson Thomas 9 Booth Charles B. 7 Streeter Alfred 5 Healy Mrs. E. 3 Taylor Alfred James 1 Rowlands William E., clerk South side 10-14 Angus and Son, coach factory

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Stickley Miss Harriett, ladies’ school 6 Hockings H., wine & spirit merchant Christ Church-Rev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (for continuation, see Marrick- ville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel-Michael Lyons 4 Murray Mrs. Margaret, boarding- house Newtown Cold Storage Ice Works- S. J. Heaton, manager Enmore road 20 Baines Mrs., dressmaker 26 Ray George W. 28 Court Mrs. Margaret 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Bohrsmann G. Hall, surgeon Kilgour H. M., dentist 34 Young Robt. S., overseer, Council Works 42 Ryan John 44 Rogers Henry 46 Francis A. E. 48 Dean Edward 50 Price Mrs. Catherine 52 Louran Mrs. Jane 34 Jay G. B., draper 56 Loydstrom Charles H. 58 Duffy W. J. 80 McKern Frederick 62 Gordon Mrs. H. 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Blake Mrs. E., dressmaker 68 Morrison Alexander 70 Burridge John 72 Delahunty Joseph 74 Sotheren George R. 76 Newman D. H. 78 Fitzpatrick Richard Holt street Churchill Joseph, fuel merchant 90 Lane Charles 92 Green Charles A. 94 Dalwood Mrs. Mary 96 Tallentire W. G. 98 Walsh Joseph 100 Wellesley C., commercial trav- eller
102 Campbell Jacob 106 Sutton Miss H., private school 120 Messent Richard 122 Field Henry 124 McGrath Albert E. 126 French Arthur 128 Barnett Frank 130 Peard William 132 Henry Mrs. John 134 Cousins Thomas 136 Wenholz Mrs. Emily 138 Downey John 140 Cranch Mrs. R. 142 Kerlee Walter 144 Long James 146 McKay A., undertaker 148 Reynolds Arthur 150 Clark William 152 Fletcher Edmund 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel mer- chants Enmore road 31 Bruce Alexander, J. P., chief inspectorof stock, “Reiby house” 48 Walker W. 45 King Mrs. Lydia, boardinghouse Donn street 47 Blair Mrs. E., teacher of dancing 49 Wilson Mrs. C., laundry 51 Jarman Andrew W. 53 Kevin Charles 55 Heighway J. F. 57 Selff Mrs. Elizabeth 59 Webb Mrs. E. G. 61 Foster W. A. 63 Leslie Samuel 65 Walker Watson Wilson W., builder, “Wilona” Keig street-Holt street 81 Lane Chas., carpenter 83 Pain Albert 85 Green J. 87 Goer Thomas 89 Butler Albert 91 Mahony Mrs. Elizabeth 93 Mayes John H., surveyor 95 Chamberlain John 97 Everitt James 99 Moyes John 101 Shepherd Herbert 103 Winders Thomas 105 Bones George C. 107 Groves F. 109 Ford H. W. 111 Coutts Hubert K. 113 Ogden Peter 115 Reynolds Joseph 117 O’Reilly E. W., constable 119 Mars John 121 Eldershaw Thomas W. 123 Caunter John Hobart 125 Dowling Albert E. 127 Cahill Thomas 129 Richardson Charles F. 131 Francis Edward A. 133 Dyson Henry 135 Walker Mrs. Martha 137 McCorquodale Malcolm 139 Burns Robert 141 Mellshimer Edwin

Stephen Street 141 King to Campbell street St. Stephen’s School-Mrs. C. Smee, head mistress

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 6 New Canterbury Rd., P’sh’m. Tel 22 P’shm


Page 447

ANTHONY HORDERN’S FOR MOURNING APPAREL


Sus NEWTOWN. Wat 447

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Bland Mrs. Hannah 15 Peterson Peter 17 Day Harry 19 Dunn Mrs. E. 21 Maloney P. West side Campbell street 8 Scannell Daniel 10 Holland Mrs. M. 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 20 Rickert S. A. 22 Tween Mrs. Maria 26 Gamley Mrs. F. 28 McCluskey Alfred 32 Carlisle S. E. 38 Cummings Patrick 54 Poppenhagen F 56 Fry Richard 58 Lamey Henry (for continuation, set Camperdown)

Trade Street-East side Railway line to St. Mary’s street 22 Skelton Thos. 20 Lock C. 18 Healey William J. 16 Garn John 14 Lynch Richard 12 Dolan D., blacksmith 10 Weekley William, engineer 8 Whittle Mrs. Kate 6 Williams C. Cooper Arthur, “Franklyn” Shaw E, L., grocer, “Idalia” 4 Martin James 2 Lowry Patrick Albert street West side 45 Hewish George, “Kilmeston” 37 Gibins John 35 Harris, Joseph 33 Gilbert Robert 31 Hilaire John A. 29 Grip William 27 Simpson William 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. L. 19 Mossman William 17 Yates Thomas 15 O’Connor Cecil 13 Bradley George 11 Webber Mrs. T. 1 McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House- Rev. Canon Taylor

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Finlay Forrest S Weeks William 3 Potts Thomas 4 Spence Robert 5 Lander Arthur J. 6 Williams Henry 7 Smith William 8 Brown Henry H. 9 Leishman William, stonecutter 12 Lees David 14 Godfrey James 15 Woolnough Mrs. L. 16 Weatherby Charles 17 Smith Kemp, boot factory 19 Gow Bros., boot factory
29 Birmingham Charles L. 30 Lennon J. B.

Union Street-West side Erskineville road to King street south Tarran Francis, “Glenrushen” Keggen Thomas, carpenter, “Glenvala” Jones Hector, “Glenchass” Newman street 1 Walters Frederick, grocer 7 Metcalfe James 9 Blatchford Richard 11 Adams William C. 13 Wagner George 15 Spence George 17 Angelo Mrs. J. A., dressmaker 19 Mulder Gustav Union lane 21 Simmons Charles, carpenter and joiner 23 Duesbury George, engineer 25 Smith Alfred 27 Harris Thomas 29 Telfer Alexander 31 Scott F. W., accountant 31½ Clingan William 33 Sutton George W., engineer 35 Kaiser A. 37 Quigley Terence 39 Smith Roland J. 41 Kenny Mrs. W. 43 Slater Mrs. M. 45 Donohoe Michael 47 Petersen George Doll Andrew 49 Heckman William A. 51 Madigan John, coachpainter 53 Hayes John 55 Morgan F. T. 57 Eggleton Frederick, cab pro- prietor 63 McKinnon Donald, grocer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Beehag Gideon 71 De Saxe George 73 Coolahan Stephen, grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 Crawford Walter 81 Coffey Sydney 83 Booth John 85 Gordon Ernest 87 Campbell John 89 Barrett William, miller Munni street 91 Cartwright John 93 Friedewald George 95 Smith George Thomas 97 Bennett Mrs. Minnie 99 Simpson Mrs. Marian 101 Morris William 103 Mitchell Thomas 105 Ross Charles 109 Fakes F. 111 Cooper G, 113 Williams F. 115 Hewett Jas., bag merchant 121 Elliott Robert 123 Dubois Herbert A. 125 McGregor William 127 Wright W. 129 Reed Robert 131 Hutton Joseph 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Ashbury Edgar 141 Le Froy James 143 Barratt John 145 Thompson Mrs. C. 147 Marsh Wm. J., hotel broker
149 Milne William 151 Long John 153 McEwen James 155 Morelli Henry 189 Garwell Mrs. Mary 171 Eggleton Mark 176 Union inn-Susan Hammond Knight street (For East side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street—Egan street 2 Hoad Mrs. Harriet Cohen and Co., bottle merchants O’Connell street South side Hordern street-Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 Newtown Bottle Exchange—J. O Conway, manager

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Jackson Mrs. E., midwife 2 Watson C., dentist 4 Stead Luke, bootmaker 6 Hunt Wm., dealer 8 Worrill Jos., machinist 14 Smith Mrs. Julia, midwife 16 Richards Mrs. Catherine, board- inghouse 18 Frazer John W., com. traveller 20 Walker W. 22 Robson Thomas 24 Griffiths Mrs. Mary A. 26 Oliver W. E. 28 Davies H. E. 30 Swain Mrs. B. 32 Tuck Mrs. E. M. 34 O’Sullivan William 36 Hartge Mrs. Clara 38 McKay Alfred H. 40 Winter James, signwriter 42 Green Thomas 44 Pigott Charles 46 Chudleigh John 48 Howarth W. Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Jenner Robert H. 58 Kaiser Mrs. Sigismund 60 Ray Daniel 62 Clark Rev. Henry (Baptist), “Stirling” 64 Walker George Henley Robert 66 Booth William 68 Jolly Frank 70 Watson D., clerk of works 72 Taylor Richard West side 1 McConnell James 3 Martz Hermann 5 Carter Mrs. Augusta 7 Bertram L., conveyancer 9 Baylis Joseph E. 11 Simmonds George 13 Baylis Bowman B. 15 Jacob George 17 Hayes Mrs. Annie, midwife 19 Harding F. R. 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Wolstenholme Mrs. J., teacher of music 27 Dibble George 29 Cockerton Mrs, Charlotte

Agents in all the Principal Towns of New South Wales.


Page448

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS (Haymarket and Exhibition Building) SYDNEY.


448 Wel NEWTOWN. Wil

Watkin street continued— 31 Renshaw Samuel 33 Goodsell Ernest 35 Iken Mrs. Emily 37 Ferguson Oswald 39 Davis E. J, engineer 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Thornborrow George 45 Hannigan G. W. P. 47 Cardwell Thomas 49 Dee Percival B. Wilson street 51 Scurr William J. 53 Jeffreys Mrs. M. 55 Wood Fred E., solicitor 61 Bucknell Mrs F. M. 67 Furley K. J. P., journalist 69 Gawthorpe Frederick 73 Duhigg Mrs. M., dressmaker 75 Crowe Mrs. W. 77 Harrison George C. 79 Woods Mrs. Fanny 81 Champley John J. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Dwyer James 89 Favell Hastings

Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Walker John 3 Macnamara Miss L., private school 5 Barker Henry, plumber 7 Wareham Thomas 9 James Mrs. G. 11 Byrne John J. 13 Le Brant William, carpenter 15 Pocklington Frank 17 Adams T. B. Presbyterian Church — Rev. T. W. Dunn Lennox street 23 Osmond Albert 23 Huxley C. Kent lane 25 Phegan F. 27 Thomas Thomas 37 Everist George L. 39 Heaton Samuel J. 41 Jeffreys Henry 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Rogerson Miss, storekeeper 49 Chaffer P. E., ivory turner Fitzroy lane 51 Johnson Samuel 53 Binskin Edward 55 Collins Alfred 57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas 61 Marland Mrs. P. 63 Macken P. J., dray proprietor 67 Grimshaw Mrs. H. 69 Chantler Mrs. C. 71 Kell William C. 73 Stewart James 77 Dyer Sydney Herbert 79 Brown Isaac 81 Waugh A. 83 McIntosh Jas. C. 87 Thompson William 93 Rickard Albert Lands lane 95 Matchett Mrs. E. 97 Maling Thomas 99 Mewkill William 101 Bragg James
West side Bedford street 16 Friedenreich L., baker 18 Goslett W. B. 20 Taylor Joseph, boardinghouse 22 Wall William C. 24 Sergeant Mrs. Mary 26 Wareham W. J. Lennox street 28 Slattery Very Rev. Dean Kent lane 32-34 Stonier Miss A., “Wellesley college” Albemarle street 48 Dubber James 66 Sullivan John Young lane 68 Dyer Francis, postman 70 Gifford Henry 72 McCarthy George 74 Roach John 76 Baker W. G. 78 Fryirs Thomas 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Kirk James 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Henry, painter 88 Payne Thomas 92 Turtle Arthur James 94 Green Thomas 96 Lazarus Joseph 98 Elliott Samuel

Wells Street-North side King street to Edgeware road 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 9 Young Charles J. 11 Murray Thomas 13 Sorrell George 15 Tye F. 17 Tinsley E. 19 Grady Mrs. P. 21 Ellis Miss M., dressmaker 23 Howe Thomas 31 Burton Chas., carpenter 33 Cox Thomas 35 Holt George 37 Lappan David 47 Duckworth Edward 49 Cashman William 51 Flanagan Thos. 53 Catford Charles 55 Lawler Mrs. Alice D., midwife 75 Crawshaw W. 77 Child Thomas 79 O’Connor William 81 Cannon Adam N., grocer 83 Mills John, brickmaker 85 Brunt William, packer 87 Bromley Thomas Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Tunnicliffe Robert 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Morris George Commodore street McNaught Archibald, schoolmaster Woodcock William 139 Wilson J. M., builder South side 2 Fenn James, “Hygeia” 4 Gehringer R., “Daphne” 6 Shorter S. 10 Willard Alfred H. 18 Teasdale Richard, “Gladstone House”
30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Foster John 40 Brown James 48 Sparkes Walter J. 50 Vranick Joseph 56 Sieben Peter 68 Petty F. 60 Blake Alfred 62 Martin Thomas 64 Becker Julius 66 Becker Adolf 68-70 Tye Arthur F. 79 Fletcher Arthur 74 Brett Arthur 76 Eldershaw Mrs. Francis John street 90 Dunnion Thomas 104 Davey George H., “The Priory” 106 Borland Andrew 112 Fenning Mrs. Teresa 118 Moffatt Mrs. J. Stanley W. P., ‘bus proprietor 162 Walker S. M.

Whately Street Off 168 King street north 2 White Mrs. Harriet 4 White James 10 Kirk Mrs. J. W. 12 Roderick M. 16 Smith Samuel 20 Slattery Cornelius Webber Alfred W., wheel manufac- turer and wheelwrights’ timber merchant

Whitehorse Street-East side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 Jaske Gustav 10 Daws John 12 Griffiths Thomas 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. Riley Mrs. Agnes, grocer 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Hugh 22 Morgan James Gibbes street 26 Hunt William, “Keynsham” West side George street 5 Wardell J. Chuck Joseph Arthur

Wilford Street-South side Enmore road to Marion street James Mrs. Grace North side Aspden Frank Driscoll James

Wilson Street-North side King to Forbes street Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams and Edwards, saddlers 22-28 Gommeson J. and Co., engineers and importers of dairy machinery

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 5 & 7 Norton St., Leichhardt. Tel. 40 P’sham


Page 449

ANTHONY HORDERN’S FOR BRIDAL BONNETS


Wil NEWTOWN. Yar 449

Boots and Gommeson, stables 36 Cleary Mrs. K., electrical and surgical belt maker 38 Hack Mrs. C. 40 Moore Henry J. 42 Callaghan James 44 Anderson William F. 46 Wylie C. 48 Herring Mrs. Charlotte 50 Webber H. J. 52 Bull T. and Co., sawmills Chaffer P. E., ivory-turner 60 Summers Henry 62 Eggleton John 66 Wilson Mrs. Maud 68 Dobie John 70-72 Greenwood and Sons, produce merchants 80 Wendt Charles, grocer Brown street 82 Midgley Mrs. M. 84 Griffiths Mrs. E 86 Phillips Thomas, bootmaker 88 Carter James 90 Adamson George 92 Gleeson Cornelius 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Da Silva R. A. 100 Hill Joshua, batcher 102 Fletcher Thomas 104 Harrison Lambert 106 Murray Mrs. M. Watkin street 110 Cole Aaron 112 Myers J. 114 Andrews Mrs. C. 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr, music teacher Bucknell street 132 Land William, plasterer Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Stretton Mrs. L. 142 Schachtel Louis 144 Eyre Stephen 146 Sherwood Edward 150 Mackay Hon. J. Kenneth, C. B., M. L. C. Fitzroy street 186 Wildman A. E., commercial traveller 188-190 Pimm John, grocer 202 Summerhayes E., draughtsman 210 Jarman James, grocer Queen street 212 Dean Herbert 214 Black John 216 Beer James 220 Olson L. J. South side Baldick E. A., timber merchant Campbell James, architect Hatte C. G., general office Erskineville road 17 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Fernes Mrs. J. 25 Sutton William 27 Lock Richard 29 Lee Sydney 31 Gommesen Joseph, engineer 33 Griffin Mrs. Kate 35 Gordon Edward S. 37 Vass Mrs. Isabel 39 Ambrose John 41 Elliott John 43 Johnstone Alfred 45 Wright M. W. 47 Van Dam H., district super- intendent Standard Life Association 33 West George 55 Danevon John 59 Nicoll George, compositor 61 Firman Mrs. G. 63 Wyatt Andrew 65 Jesson William 69 Paish Frederick 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheatley H., carpenter Standen Misses A. & L., private school 75 Browne Hilton, jun. 77 Marie Madam C. 79 Stokes Edward, coachpainter 81 Jones Mrs. Mary Brown street 85 Molesworth Edmund W., Custom House agent, “Atherstone” 93 Moor James, draper 95 Baker William F. 97 Hawkins Albert, engineer Hawkins Mrs. A., surgical bandage maker 99 Tyrrell Mrs. William 101 Root A. 103 Flannigan Miss M. 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Smith F. W. 109 Williams Henry 111 Goode Mrs. Elizabeth 113 Middlehurst George 115 Vipan Edward 117 Lutton William, ironfounder 119 Mathews S. 121 Richmond Malcolm Burren street 143 Helsby Thomas Charles 145 Blundell Alfred 147 Reid William 149 Ashe Horace 151 Franks Herman, com. agent 159 Kent William, stovemaker 163 Parker R. E, grocer Pine street 167 Lavett John B. 177 Evans Thomas W. 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 187 Jeater William, grocer Randle street 189 Helsby Thomas 161 Coates Mrs. D. 193 Landers S. 195 Davidson Frank, enginedriver 201 Hill David, butcher and fuel merchant Holdsworth street 213 Dennis Simon 215 Mitchell J. 219 Lee John E. 221 Ross Donald 223 Miller Andrew 227 Croal Mrs. Christian 229 Best Mrs. M., private school (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side Off Bucknell street Hornby William, fuel merchant 1 Johnson Charles 3 Turner James 5 Lock William 7 Buckhan John A. [check] 9 Harris O. G. 11 Mitchell George 13 Hornibrook Mrs. Ann North side 2 Lynch Joseph 4 Finch Henry 6 Maulden George 8 Lumsdon Alfred 10 Broadley Joseph 13 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Draper Mrs. M. 18 Bryan John 20 Goldsmith J. V. 22 Burton P. J.

Agencies in all the Colonies and Abroad.