ANTHONY HORDERN’S FOR LINEN CUFFS AND ‘BROIDERED RUFFS

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north, by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters: and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area – 480 acres. Number of houses – 4,614.
Number of assessments – 5,105. Miles of streets – 22.

Assessed Value – 148,125.

Annual rental – 162,704.

Estimated Capital Value of all Rateable Properties – 2,748,673.

Council Chambers – Town Hall, King-street.

Office hours – Daily, 9 a. m. to 1 p. m., 2 to 4 p. m.; Saturdays, 9 a. m. to 1 p. m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR –

John Salmon, J. P.

ALDERMEN –

William Dolman
Charles H. Ibbotson
Henry N Howe
J. F Smith
Geo. F Crozier
J. R. King
Robert Elstub
William Cox. J. P.
Frederick Jones
John Salmon, J. P.
Wm. Rigg, J. P., M. L. A.
Harold T. Morgan

COUNCIL CLERK –

Archibald Mackintosh

JUNIOR CLERK –

Chas C King

TREASURER –

George B. Hall

AUDITORS –

W. H. Cadogan and Alfred H. Lockman

OVERSEER OF WORKS –

Robert S Young

INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER –

Henry W. Swan

REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS –

A. C. Newman, Mary street

CHIEF BAILIFF –

Horace W. Loadsman


Alb NEWTOWN. Ali 419

Albemarle Street – East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street – Oxford street 44 Lidbury Charles ” Wendover ” 38 Binskin Henry, engine-driver Wellington street – Regent street 34 Howard and Williams, butchers 30 Williams Henney 28 Burridge Francis 26 Cummings James 24 Wattman Mrs. Mary 20 Hanlon Mrs. H. 18 Smith W. H., butcher Denison street 16 Dibble William, baker 14 Stevens James 12 Delponte Philip, fruiterer 10 Diamond G. 8 Bowden Alfred 2 Andrews Arthur George West side Baltic street 39 Dunn Rev. T. W. (Presb.) 29 Peter Mrs. S. P. Oxford street – Wellington street 25 Stammers Edward G., milk-vendor Regent street 21 Carlisle Castle hotel – Mrs. Mary Hickey 19 Collins William, tailor 17 Gibson W. T, bootmaker 15 Hanley W., confectioner 13 Sutcliffe Mrs. Elizabeth Denison street 9 Barry Miss M., storekeeper 7 Baldick James, blacksmith 5 Elliott Mrs. E., dressmaker 3 McGuire Mrs. E.

Albert Street – North side Bedford to Trade street Fishburn Arthur McGoldrick Peter 25 Kibby John 27 Williams Thomas 29 Chisholm John 31 Cook Silas K, printer 33 White W. 35 Gates James 39 Wilson Thomas 41 Mossman Samuel Thomas South side 12 Chown William (Chown Bros. and Mulholland) Alice lane
Alice Street – North side King street to Edgeware road The Peacock Jam Co. – Edwards and Peacock, proprietors Watson L., “Clifton cottage” 11 Douglas George, boot manufacturer 1[?] Gaddes George W. 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J. Off – 21 Gore J. 23 M’Garry John 25 Swenson Charles, painter 27 Logan Mrs. M. 29 Hicks G. F., engineer 31 Woodroffe Harry 33 Von Hagen John 49 Danaher David 51 Joyce Michael 53 White Mrs. E. 55 Herring Mrs. Charlotte 57 Cremen Timothy 63 Laughlin Thomas 65 Ballard George 67 Armour David 69 Cooper Arthur, butcher Off – 69 Cremen Christopher Souter Geo., contractor, “Lindaglen” Hanks S. J., librarian University, “Graceglen”

Call and Inspect our Plant, not forgetting the Chars-a-Banc.


Page 420

ANTHONY HORDERN AND SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


420 Ang NEWTOWN. Aus

Alice street continued – 79 Webster William, ” Floral villa ” 83 Austin G. S., ” Glassnock ” 87 Stuart Mrs. J., “Perth” 93 Younghusband S. J., ” Cheshunt ” 95 Maze H. H., estate agent, ” Steel- hurst ” 101 Murray Mrs. Elsie 103 Thompson George 105 Smith John W., coal agent Clara street 107 Felton William, grocer 109 Williams John 111 Jelly Henry W. 113 Henstridge William 115 Deaman Thomas, dray proprietor 117 Douglas Frederick 119 Walter Joseph 121 Scott James 123 Elliott John 125 Dodd Alf 127 Austin H. 129 Bell Thomas, stonemason 131 Wannell Faithful 133 Babliniski Joseph 135 Roberts John 137 Dallaway George 143 Cornwall H., mason 145 Waite Mrs. Ann 147 Trollope Henry, carpenter 149 Bush E. 151 Murray Alfred 153 Barker Percy 155 Morton William, stonemason 157 Morton John. stonemason 159 Humphries Herbert 161 Vickery George Princes street South side 4 Revell Mrs. Arabella, fuel merchant 18 Poole Alfred, ” The Grove ” 62 Deacon Edmund W., J. P., Insurance adjuster 64 Booker J. H. Evans, broker Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffen Peter 78 Strachan James 80 Chater T. Dixon, architect 82 Coleman T. S. 84 Pease Arthur, bookbinder 86 Buckworth Mrs. Mary 88 Byron Mrs. H. E. 90 Lawson E. A. 92 Bennett Thos. A., mechanical eng- ineer 94 Douglas Henry, carpenter 100 Graham Thomas, “Hartley” 102 White William, ” Tarana ” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 Vidler John 108 Vincent Chas., ironfounder 110 Gilmour James Flynn John Hawken street 118 Williams Thos. 120 Wynn William 126 Cooper John Williams George, “Garnet” Watson William, “Sapphire” Pinnington Thos., “Pearl” White James, “Emerald” Cope William T., “Diamond” Trescott and Co., Opp Beir Brewery and Confectionery Works 160 Burrows J. F., compositor 162 Webster Mrs. Margaret Angel Street – East side Erskineville road to King street 4 Shakesphere James 6 Taylor Allen 8 Day Walter 10 Bullman Owen 12 Furey Adam 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 Hallam William 24 Paroz Frederick 26 McIntyre Charles, carpenter 28 Knutsen Mrs. Fanny 30 Graham John 32 Whiteside John 34 Bodenham Richard 36 Cummings Burns 38 Thompson John 40 Walker William T. 42 McGrath Patrick 44 Bates George 46 Kimber William 48 Field H. W. 50 Dotson Mrs. Eliza 52 Fulljames Richard 54 King Alf., bricklayer 56 Hair John C. 60 Cyfer David 62 O’Connor James 64 Paxton Mrs. Jane 66 Andrew P. H. 68 Deering Edward 70 Baikie James Gunn Harold street 74 Hodgkinson Mrs. M. 76 Merrifield William 78 Morgan James Munni street 84 Walker George H. 86 Chapman John 88 Jope Herman 90 Turner Johnstone, carpenter 92 Judd Tom J. 94 Stewart James 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Wilson James Iredale street Abel and Co. ‘s stables West side Newman street 1 Muir John M. 3 Younger Ralph 5 Noyce John C. H. 7 Colin Julius 9 Croall Arthur 11 Grimble Arthur 13 Miller Fredk. 15 Jones E. A. 17 Turner Frederick 19 Hughes John 21 Aldous Daniel 23 Mole Alf. 25 Russell Mrs. R., grocer Norfolk street 29 Redwin John, builder 49 De Calmer John, grocer 51 Brown Thomas Lord J. 51a Industrial Hall St. John street Abbott Thomas, “Gertrude cottage” Bridge Charles, “Edith cottage” Augustus Street – North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Bourke D. A., printer 45 Peak Henry 43 Peak and Co., fuel merchants 39 Bruce Mrs. Jessie 37 Gilbert Jas. T. 35 Horsley William, carpenter 33 Pierce Mrs. Annie 25 Wickham Robert 23 Flood Joseph 21 Wells Alf., carpenter 19 Gough Robert 17 Spence John, boilermaker 15 Spence John. sen. 9 Wilson Mrs. Emma 7 Fernon Frank 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernon William, commercial tra- veller South side 30 Simon J. D., school teacher 28 Weldon Mrs. Mary 26 Dean Frederick, fettler 22 Groves William E. 20 McKenzie Alexander 16 Thompson Thomas, miner

Australia Street – East side Town Hall – King to Bishopsgate street Bank of Australasia (branch) – G. B Hall, manager Newtown Police Station – W. R. Elliott, inspector Newtown Courthouse – F. P. Meares, J. P., C. P. S., Registrar Small Debts Court, agent for Curator of Intestate Estates; H A Ledger, J. P., assistant G. P. S, and electoral registrar; H. Loadsman, bailiff 3 Cook Henry Newtown Metropolitan Fire Brigade Sta- tion – J. Graham, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 15 Courthouse hotel – William Lyons Lennox street 23 Willett and Sandry, fuel merchants 25 Willett A. Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 29 Joyce James St Robinson John 33 Bryson Mrs. A. 35 Walden Mrs. A., milk vendor 41 McNamara Thomas 43 Barclay Mrs. H. 47 Crozier G. F., painter Andrews T. and Sons, undertakers and monumental masons – Tel. 155N. 53 Lakin Henry 57 Cousins Enoch Primitive Methodist. Church – Rev. W. Wilson 65 Charlesworth Fred 67 Perry Edward 69 Beech C., plasterer 73 Gannon Frederick, solicitor 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins John, newsagent 83 McLerie John, bootmaker 85 Garnett Blanchard, signwriter 87 Westcott A. C. 89 Warlock George 91 Doherty Geo. 93 Mingay William, dairykeeper 117 Mitchell Henry 119 Upon Mrs. M.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (next Savings Bank ). Tel. 726


Page 421

ANTHONY HORDERNS FOR GARDEN RAKES AND TOOTHSOME CAKES


Ayl NEWTOWN. Bli 421

West side Alton lane 2 Marshall W. and Son, house and land agent 4 Shirley James, hairdresser 6 Smith William, watchmaker Johnson Walter, solicitor 8 Carlyle Mrs. E., dressmaker 10 Allen Thomas Shipway and Berne, solicitors 12 Bohrsmann Aubrey, dentist 14 Austin William J. Abigail J. W., solicitor 16 Kehoe J., constable Pettit William A., auctioneer and estate agent 18 Herbert John G., solicitor 20 M’Donald Mrs. Susan 22 Robertson Allen Cromwell H., solicitor 24 Morris James, fireman 26 Raynor Henry C. 28 Collas F. 30 Baines Mrs. Mary 32 Martin Walter 34 Smith Frank Ing[n]is C. D., solicitor Niland W. M. solicitor 36 Dickinson Arthur 38 Delots George, tobacconist 40 Terras Mrs. K. dressmaker 42 Williams E., ironworker 44 Green William T., greengrocer 46 Henwood Miss Ada, grocer Gilmore Frederick, grocer Lennox street 48 Turner Mrs. G. Turner Walter H. Kent lane Public Kindergarten School – Miss E. Ranclaud, mistress Campbell’s lane 58 Trethowan Charles 60 Smith Henry, bootmaker Albemarle street 62 Whitehead and Co., van yard Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. 80 Rigby James, bricklayer 82 Bohrsmann John M., draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 86 Crundwell Ernest 88 Ibbotson Mrs. E. 92 West William S. 94 Sayers Charles 96 Askew William, van proprietor 94 Hansen Christian 100 Hatchman George, com. traveller 102 Wallace J., constable 104 Cook Thomas 106 Bray Walter, carpenter 108 Luckhurst Henry 110 Hopkins Thomas 112 Dunn Mrs. Emma 114 Wynne Mrs. E., grocer Lands lane 120 Shaul James, carrier

Aylesbury Street Off Missenden road 1 Holly Jonathan, gardener 3 Hayes Albert, cordial manufacturer 20 Lynch Mrs.

Bailey Street – East side
Enmore to Holt street 2 Hogan Edward, dealer 4 Andrews Thomas 6 Watson Mrs. Lucy 8 McDonald James 10 Moon Mrs. Julia 12 Bushby E. 14 Markham James 16 Marden Charles 18 Norris Richard 20 Ambrose John 22 Flynn Mrs. Rachael 24 Cann George, carpenter 26 Moran Mrs. Isabella 28 Byers Mrs. Florence 30 Machan H., carrier Short street

Baltic Street – North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. R, collector 3 Deacon William 5 Wilkins Frederick W. 7 Philpot Thomas 17 Burkitt H. Campbell’s lane 19 Gow F., boot manufacturer Gow Robert T., compositor 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School – Sister Mary Malachy, head teacher 39 Wren John 41 Cooper Matthew J. 43 Rutlidge Rupert 45 Thompson Charles South side 40 Veron Henry A. 42 Miller William, “Harcourt” 48 Mitchell David 50 Coleman Frank 52 Groves George, compositor 54 Ewans Mrs. Alice S. M. 56 Bray George

Bedford Street Town Hall – King to Kingston road Town Hall – A. Mackintosh, council clerk; Henry W. Swan, caretaker and inspector of nuisances 1 Eyles J, newsagent Lincoln Thomas, farrier 3 Steedman John, hairdresser 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Hector, wheelwright Denison street 15-17 Pybus George, grocer and con- fectioner 19 Kell William F. 21 McKenzie M., electric engineer 23 O’Connell Martin 25 Doyle Alfred 27 Jackson Matthew, laundry 29 Shevell William 31 Widger Frank 33 Boswood Alfred, greengrocer 35 Mallen C. E. Regent street 45 Friedenreich L., baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R. C. ) – Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R. C. ) – The Christian Brothers 65 Beer Charles 67 Beer Frank
69 Cuddeford John 71 Letton William H., dentist 73 Deacon Alfred 75 Farlow James Chard lane – Baltic street – Albe- marle street – Albert street 109 Tapsell Arthur 111 Parker Henry J. 113 Silvester George 123 Murphy Daniel, surveyor 137 Crimston W. F. 139 Gray Mrs. M. A. E. 141 Ritchie Mrs. Jane 143 Liddell John, plumber 147 Rapp John, watchmaker 149 Reid William 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street – South side London to Phillip street 34 Stratford Mrs. A. 32 Buist Alfred, piano and organ manu- facturer 30 Paton Charles, engineer 32 Gamble John 28 Masterton William 26 Moloney Herbert 24 McWilliam Matthew 22 Sinclair Thomas 20 Pike William, contractor 18 Whately Sidney H. 16 Hall Frank 14 McDonough Michael 12 James Walter 10 Hanniman Charles 8 Reilly Matthew 6 Newton Mrs. H. M. 4 Thompson James 2 Atkinson Edward North side 21 Simpson Mrs. A., ” Jesmond ” 19 Keating Mrs. L., “Louisaville” 17 Foster Charles E. 15 Tracey Patrick 13 Baron Dudley W. H. 11 McLardy William 9 Warner William

Bishopsgate Street – South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. 4 Hanshaw Mrs. M. Denison street – Regent street – Wellington street 6 Ewin William 8 Gooch Thomas 10 Naughton John 13 Brown Joseph 14 Barnett Mrs. E., midwife Jolly James 16 Lane Joseph, halter maker (for North side see Camperdown)

Bligh Street – South side 1 King street to Missenden road 2 Sharp Mrs. A, O. 4 Hill Peter, contractor 10 Sampson Charles Rest William, “The Towers” Cocksedge Thomas Little Queen street 30 Dane Mrs. J. G., Free Kindergarten, “Victoria lodge” 46 Cameron Peter 48 Maxted Sydney

We are Building more Chars-a-Banc.


Page 422

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


422 Bro NEWTOWN. Cam

Bligh street continued – 56 Lemcke E. H., piano tuner, “Ross Bank” North Newtown Public School – Wm. Jones, head master 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Van Julian 68 Crawford Joseph 74 Johnston James 92 Snowdon Mrs. H., “Antrim” 96 Hermes Mons. A., B. M., teacher of music 98 Foott Mrs. Teresa J., boarding house 100 Cox John 102 Phillips John T. 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Alfred 108 Platt Mrs. A., midwife 110 Pike Mrs. A. J. 112 Symons John E. (For North side, see Camperdown)

Brown Street – East side 208 King street to railway 2 Burke John M., “The Gardens” 8 Salvation Army Barracks 12 Benjamin Albert S., “San Francisco” 16 Scott Robert 18 Darke Solomon 20 Sutherland William 22 Taylor John, 24 Lamerton Edmund A., bricklayer Wilson street 28 Behringer Peter 30 Miller George 34 Grinton James 36 Pike Phil. 38 Haddon Joseph 40 Hamilton-Smith Libbis, “Rowallon” 42 Walter Christopher P. 44 Plunkett G. W. 46 Jorden Simon, dealer 48 Garvan Denis A. West side 1 Lloyd Frank, publisher 3 Donaldson James O. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Cook W. G., coachbuilder 9 Barber Alfred, painter 13 Thompson and Salmon, plumbers’ store 15 Evans James

Bucknell Street – East side 132 to Wilson street Yaralla street 2 Hornby William, fuel merchant 6 Triggs Mrs. E. 8 Hughes Samuel W. Hughes R. L. 10 Mauldon George 12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 16 Jones Charles 18 Scaplehorn Joseph R., master mariner 20 Davis H. C. 22 Rossiter Charles 24 Willings George 26 Witts Brothers, fuel merchants 32 Northcote John, saddler 34 Wiseman Frederic, carpenter 36 Mitchell Alexander F. 38 Bretnall Mrs. E. 40 Morrison James 42 Smith S. 44 Newton John, fireman 46 Moate George E. 48 Francis Arthur
West side 1 Hawes George, brushmaker 3 Hornby J. W. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Gilfillan John 9 Butler Stephen 11 Nelson William 13 Scott Joseph, plumber 15 Williamson Wallace 17 Dickinson W. J. 19 Fitzgerald Michael 21 Logan Edward 23 Wright Mrs. S. J. 25 Gibson Jas., plumber 27 Rossiter Henry, engineer 29 Fletcher Michae, brassmoulder 31 Clarke J. W. R., bookseller 33 Ware Jonathan 35 Stiffe Thomas 37 Townsend George H. 39 Apted James 41 Charman Chas. 45 Baker Claude 47 Taylor Alfred 49 Lucock Herbert 51 Cleland James 53 Mercer Robert 55 Byron Mrs. J. 57 Barnett Albert

Burren Street – West side Yaralla street to railway arch Copeland Henry, J. P., “Yarraville” Daly J. E. O. stock and share broker Daly E. Newton, “Twickenham” Wilson Street Holt Joseph J., “Forfolk villa” Rowe Mrs. A. J. Heiron Walter, billiard-table manufac- turer, “Woodbine” East side 2 Sellars Frank 4 Lance Sydney C., clerk 6 Cropley William, builder 8 Rhodes William 10 West William Macdonaldtown Station – G. S. Hodg- kinson, stationmaster

Cambridge street – East side Enmore road to Liberty street 15 Dixon Arthur, “Glenaire” 17 Farrell Michael, constable 29 Cunningham Wm., “Wyrallah” South side 18 Pierce H. W. 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow William, editor SYDNEY MORNING HERALD, “Clifton” 26 Fanning Mrs. E. 28 O’Reilly Peter 38 White Richard

Camden Avenue Off Camden street 1 Donohue Thomas 2 Lee James 3 Townsend John H. 4 Clamback Frederick 5 Edwards Walter

Camden Street – North side 41 King street to Edgeware road – Sta- tion street – College street 1 Mulqueeney Sydney, “Casula” 3 Moore John J., “St Ives”
5 Cameron Ewen, “Clifton” 7 Stevens William, “St. Elmo’ 9 Johnston Andrew K., ” Carlton” 13 Biggs Arthur 15 Sheals John, van proprietor 17 Wright Robert 19 Stocks F., fruiterer 21 Brown Francis G. 23 Monteith Andrew, sen. 27 Firth William 29 Murray Alfred 31 Campbell J, farrier 33 Taaffe William 35 Chantler Richard, irondresser Ferndale street 43 Hedger Frank O., butcher 45 Cowan Percy 47 Keyes William, watchmaker 49 Best Arthur 51 Monghan Edward 53 Assender J. J.. 55 Poulton Frederick L. 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street 59 Orr Samuel, “Como” 61 Lee Eustace, “Loftus” 63 Woodrow Claude A., “Linden” 65 Clark Mrs. Alice, “Minto” 67 Evans Richard, “Kelso” 69 Feeney Michael, “Leura” 71 James Thomas C., carpenter 73 Lane Mrs. Ada 75 Hurren William 77 O’Brien Mrs. L., teacher of music and French 79 Steer James 81 Piper John 83 Bright Philip 85 Davidson Robert B 87 Alderson William Short street 89 Brennan James 93 Neal John T., J. P., accountant Edgeware road South side 2 Shannon Thomas 6 Cochran James Peacock’s Jam Factory Camden avenue 30 Searle Jas. 32 Fletcher William, engineer Fletcher Misses E. and A., dressmakers 34 James Philip 38 Gilfillan Ebenezer, woolclasser 38 Forbes J. 40 Burns John 42 Beck Robert W. 44 Yates Mrs. W. 46 Gemmell William, draughtsman 50 Coate Richard H. 58 Dalton George 60 Chapple Henry 62 Carnes William, compositor 64 Gilkerson John G. 66 Nicholls Mrs. Susanna 68 Leigh John A., carpenter 70 McLaughlin John 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Monteith Andrew, jun. 78 Payne Otto 82 Harrison Sidney, “Avoca” 84 Dessaix Andrew, “Greta” 86 Best Ernest “Dubbo” 88 Johnson J. A, “Kiama”

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers

(Town Office and Livery Stables)

173 Elizabeth St., S’d’y. Tel. 1524


Page 423

ANTHONY HORDERN’S FOR WRITING INKS AND ENAMELLED SINKS


Cam NEWTOWN. Chu 423

90 Mainwaring Edward, “Bulli” 92 Thompson William G., “Cobra” 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Last Christopher 100 Nugent Francis 102 Dicketts Adolphus 108 Bell Mrs. E., confectioner Clara street 110 Loveday Thomas, dealer 112 Barrett Thomas 114 Swift Frederick 120 Robinson Alexander, watchman 126 Dircks Edwin 130 Fuller William J. 132 Toogood John 134 Milton Joseph Samuel 136 Bunnington George 138 Payne George, tailor 140 Barlow Mrs. Catherine 142 Dalby G., japanner 144 Oxley W. M. 148 Sutherland Alexander, carpenter 156 Mullins Michael 160 Coutie Mrs. J. 162 Gould Alfred W., carpenter 164 Dougan John 166 Wright Thomas 168 Biddell Mrs. P., confectioner Prince street 172 Dess Edward, “Junee” 174 Wildman Charles, “Cobar” 176 Pike Richard, “Moree” 178 Volkman Henry,. “Cooma” 180 Scott Richard, butcher

Campbell Street – East side 25 O’Connell to Bligh street – Susan street – Missenden road 4 Newell John Joseph 6 Stokes Joseph 8 Evans Mrs. E., dressmaker 22 Slade Arthur 24 Byron William 26 Phillips Arthur, woodturner 28 Torr Charles 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walter Everard Mayne 36 Henkel Frank 38 Hovangdan Thomas 44 Wright William 48 McArdell Terence 50 Wootton William J. 52 Boyle Mrs. 54 Neal Mrs. J. 56 Howell John W. 66 Dwyer J. 68 Hart Thomas 70 Carney Mrs. E. 78 Clark Frank 80 Grant Alfred Merry Thomas L. 84 Miller John Little Queen street 106 Martin Charles West side Missenden road 11 Burton Charles 13 Garside James 15 Gillbody James 25 Lloyd Charles 27 Hankinson Halmond C. 29 Wallace Miss Susan 31 McGill Mrs. Annie 33 Gordon J. Lawler Altred 35 Johnston Alfred
37 O’Brien Martin 39 Islaub Frederick 41 Gillam John 43 Banks George Elizabeth street 45 Comans James 47 Cooper E. A. 49 Stott John 51 Haynes Abraham 53 Caine Mrs. Hannah 55 Mitchell Thomas 57 Gildart Richard 59 Taylor Peter 61 Austin T. 63 Sparkes William T. 55 Carolan Robert F. 77 Richards William 79 Hodgkinson Thomas 85-89 Simpson coach factory 93 Spike John 95 Guinand Oscar 97 Rafferty Richard 99 Acraman Joseph 101 Hatherly William 103 Hopkins Thomas 105 Empson H., tailor 107 Raymond William 109 Tunks Alfred 113 Langley Peter 115 Williams Harry, plumber 117 Hansen George Little Queen street 119 Smith Henry 121 Bell James 123 Minton John 125 Gleeson Mrs. Mary

Cavendish Street – North side Cambridge to Liberty street Verrall A. and Co., blacksmiths and coachbuilders 29 Brown Mrs. Annie 31 Hosie W. H., “Roslyn” 33 Henningham A. W. South side 2 Vickers Mrs. J. E. chemist 4 Booty Charles John, “Strathmore” 6 Dickinson Thomas, “Nowra” 24 Rosenthal Maurice 26 Murtagh Patrick J., “Monaro” Cozen Percy Arthur 36 Bedford John M., contractor (For continuation see Petersham)

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Starkey Arthur 6 Hatton Wesley 8 Trusty George, engineer 10 Cany T. W. 13 Cannan H. 14 Smith James 16 Harmer Henry 18 Hartley Barnard 20 Cole Thomas 22 Parker Carlisle, fuel merchant 26 McDonnell James, photographer

Charles Street – East side London to Phillip street 32 Nagle Mrs. G. 30 Walker George 28 Giesin Frederick W. 26 Rooney Patrick, H. M. C., “Elmhurst” 24 Todd Edwin
22 Mulholland Thos., ironworker 20 Williams T., tailor 18 Mayo Mrs. Elizabeth McClean Mrs. E, teacher of music Strong Valentine, ” Orotava ” Robson Mrs. G., ” Arcadia ” 10 Paton John, “Rialto” 8 Mortley Sydney 6 Ross William 4 McMahon James 2 Hardcastle Mrs. Lavinia West side 27 Denham William B., coachpainter 25 Sandoval Eugene 23 McCann James 21 Hurcombe A. G., clerk 19 Moymow Mrs. Sarah 17 Rogers Mrs. Annie 15 Newton Mrs. J. A. 13 York Mrs. Anne 11 Nunn Frederick, builder 9 Sewell William 7 Gale William J. 5 Reilly George A. 3 Justelius M. 1 Johnston Mrs. M., grocer Augustus street

Church Street – East side King street to Camperdown boundary 1 Crook J., dentist 3 Garthside Robert, plumber 5 Clark Miss, school teacher 7 Messer Hugo, carter Harris George 9 Beattie Misses, dressmakers 11 Moloney James 13 Harris Mrs. Emma 15 Crook John 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Shaklow William 23 Hodsdon Arthur, milk-vendor 25 Gibbes Charles 27 Mavey Charles 29 Cannon Thomas 31 Lowden Arthur 33 Ward James C. 37 Verco Richard 39 Macdougall Mrs. Mary Victoria street 41 Baldock George 43 Hammond Leonard 45 Johnston Mrs. Janet 47 Ventner Miss M. 49 Bartle Phillip 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe H. N., builder 63 Ware Joseph, carpenter 65 McQuillan Robert 67 Dixon Chas. 69 Prince William 71 Walters John 73 George Mrs. Alice 75 Lindquist A., carpenter 77 Street Albert J., plumber 79 Haswell Thomas, carrier 81 Brown Robert, stoker 83 Russell Mrs. M. A. 85 Spain Mrs. L. 87 Roebeck Frederick 89 Comber Mrs. K., storekeeper 93 Haines John, cab proprietor 99 Gray R. M., saddler 101 Adamson William

Our Business shows a steady increase in all Departments.


Page 424

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


424 Cla NEWTOWN. Dic

Church street continued – 103 Woollard Charles 105 Lock William 107 Robinson George, printer 109 Holihan Patrick Raper street 111 Cooper William 113 Denton Frederick C. J. 115 French George 117 Bailey Mrs. E. 119 Fairbrick James l21 Forbes William West side Levy A. Lewis, surgeon. Lennox street Baptist Church – Rev. J. E. Dennis St. Stephen’s Church – Rev. Robert Taylor, incumbent Newtown Cemetery – T. Clarke, sexton

Clara Street – East side 105 Alice to Camden street 14 Addison Alfred 12 Thomas Mrs. J. 10 O’Dell Mrs. M. A. 8 Haining Arthur 6 Perrigo Mrs. Evelyn 4 Kayess William, com. traveller 2 Dalton Henry West side 1 Cowan S. 3 Forrest Mrs. R. 11 King Robert A.

College Street Camden to Holt street 41 Saunders Fred J., builder 39 Ventemen W. 37 Kelly William 35 West Grafton 33 Galway David Kent street 31 Millman Robert 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William J. 19 Hill John 17 Di Salvia Joseph 15 Kennedy William J. 11 Tester Walter 9 Thornton Thomas J. Margaret street 3 Webber Mrs. G. 1 Henwood Charles, blacksmith

Commodore Street – East side Wells to Pearl street 48 King Charles 42 Bubb John, fitter 40 Mellor Thomas 38 Cave Mrs. A. Broughton Charles 36 Murray Clarence H. 34 Taylor John 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Amiel C. 20 Biggs Thomas C. Biggs Thomas Victor Morris Amiel B. 19 Bingham George 16 Ramsden John 14 Amos Oscar 12 Kerr Joan 10 Williams W. 8 Sorrell Thomas E., ironmoulder 6 Heydon G. T., boilermaker
4 Bedford Arthur 2 Wood Walter West side 49 Townsend Thomas 47 Bamfield G. J. 45 Barton George S. 43 Bragg Alexander, plumber 41 Stevens William 39 Atkinson Robert 37 Hodge Frederick Onslow 35 Lever John E., plasterer 29 Jelly William 27 Patchett Mrs. Henrietta 25 Mulquiny James Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Maddley Miss Marion, dressmaker 19 Madden Ernest A. 17 Prior Henry 15 Bryant I., painter 13 James Richard 11 Harris Thomas 9 Barnes H. W. 5 Strickland William G. 3 Naylor Alf. 1 Goodall H. H.

Crescent Street Enmore road to Station street Jashkie Gustav, modeller Laurence and Co., lime and cement merchants Station street – Gladstone street Newtown Railway Goods Station – Alfred Webb, goods clerk

Denison Street – East side Bedford to Bishopsgate street – Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Eden Charles 9 Weeks Thomas, contractor 15 Fehon Luke 17 Lowe James 19 Sherman Mrs. A. 21 Lord Sydney A. 23 Bell Mrs. E. 25 Bell George 27 Beard A. 29 Leonard Michael 31 Butler T. E., clicker 33 Cobb James 35 Birrell John 37 Dabourn George H., ” Coonong ” Francis lane – Lennox street – Kent lane 39 Stephenson H. W. 41 Taylor Charles 43 Matheson A. E., slater 45 Perkins Arthur, constable 47 Bowen John J. Campbell lane Albemarle street – Fitzroy lane 49 Wells W., painter 51 Wright Herbert, electrician 53 Owen Mrs. M. A. 57 Rayment Charles 59 Kilborn Mrs. Lucy 61 Cooper Frederick, van proprietor 69 Mitchell Mrs. J. 71 Peachey John, guard 73 Bedford Arthur, bootmaker 75 Phillips Edgar 77 Thearle Alfred 79 Wyatt Horace J. 81 Dummett Alfred 83 Scofield Mrs. M.
85 Grant Thomas 87 Thomas John 89 Stephenson Samuel 91 Green Victor, surveyor 93 Moltzen Christian 95 Williamson Henry 97 Corder F. G., stonemason 99 Johnston Robert 103 German Richard 105 Harder John, vanman 107 Gilby George, greengrocer 109 Beavis Mrs. J. 111 Dickens and Kirchen, butchers 113 Cunningham Thomas 115 Kirby J. H., senior sergeant West side 2 Brennan John 8 Scobie Andrew 10 Pleace James H. 12 Faye Matthew 14 Collins J. 16 Nagle John 18 Croker Thomas 20 Mears Frederick 22 Craine Mrs. E. 24 Neal Mrs. Elizabeth 26 Lannen Joseph, wheelwright 28 Mulqueeney Thomas 30 Blaker Stephen 32 Butler Mrs. Mary 34 Neal Alfred E. 36 Butler John Lennox street – Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark W. 46 Adam William M. and son, tailors 48 Gale Henry 50 Thorburn John W. 52 Garden James Campbell lane 54 Egan Daniel Albemarle street 56 Alexander Alec, grocer 58 Barrington Frederick C. 60 Johnston Mrs. M. 62 Atkinson William Fitzroy lane 64 Heavey Andrew 68 Smith J. F., butcher 70 Kerr Andrew, engineer 72 Fallick John, ironmonger 74 Meyer Frederick G. 76 Read Albert, constable 78 Frazer Daniel L. 82 Vaile George E. 84 Ikin Henry 88 Breen Patrick 96 Spenceley Mrs. M. A., ladies’ nurse 98 Smith George 100 Wells Wilfred 104 Dubber William 106 Barrett Thomas 108 Gannon John 110 Phillips Frederick 116 Kelly James 118 Dubber James 120 Anderson Arthur 122 Dickens and Kirchen, grocers

Dickson Street – South side Off King street south 6 Coleman George 9 Fisher Mrs. Jane 10 Wright Isaac 12 Elliott Robert 14 Swindon Thomas

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and Livery Stables) 148 & 150 Cas’le’gh St., S’d’y, Tel 1524

Page 425

ANTHONY HORDERN’S FOR PLUMBER’S TOOLS AND BOXWOOD RULES


Don NEWTOWN. Ega 425

16 Baily John 18 Edwards William 20 Lutton William, ironmoulder North side 1 Gilbert Charles, blacksmith 3 Moorehouse William 5 Lappan David 7 Meiklejohn Alexander 9 Thurkettle S. 11 Bradley Herbert 13 Eve John Gentle J., “Moorebank” Cooper Mrs. Bridget Heinghington William J. Plucknett Samuel G., ” Clifton ” Higgison Thomas, “Tarana” Wilson Andrew, “Glenroy” Tasker Henry 41 Henderson Thomas city missionary

Don Street – East side Station to Reiby street 2 Armstrong George 4 Elston George 14 Adamson Thomas 18 Maver Andrew 20 Walker Mrs. Mary J. 22 Hatte Joseph 24-26 Teasdale Robert West side 1 Boland Mrs. Millison 3 Pierce William, commercial traveller 5 Patterson Mrs. Mary A. 7 Young William, plasterer 9 Mulholland Joseph 11 Burnham Anthony, cutter

Edgeware Road – East side Enmore road to Mary street Newtown Young Men’s Institute 10 Baldick A., timber merchant 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Farnsworth Robert, commission agent 20 Painter Mrs. E. H. 22 Davis Mrs. Lucy, “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth. ) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, ” Paladin ” Clarkson M. S., teacher of music 32 Hornby Charles, ” Sutherland ” 34 McKenzie S. E. 36 Tuck J. W. 38 Johnston William 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rozea H. T., dentist 42 Paul Mrs, A. M., “Glendruid” 44 Fowler Frederick W., J. P., “Maudville” 46 White James, “Toowong” Cross lane 48 Bullen James, “Nelleville” 50 Bell David G., “Stradilla” 52 Bland William 54 Hannan Robert 56 Grater William 58 Taylor Thomas R. 60 Downey Edward 62 Kelly John 64 Goodrick Albert W. 66 Moffitt William 68 Honeyman Robert 70 Meyer Gustav 72 Wolmer Walter 74 Day William 76 Paton Robert, “Brighton” 78 Davidson Walter 80 Harrison William H, 82 Marshall Charles E.
84 Young James 86 Teague William 88 Mollison James 98 Wallace George 100 Davidson George M. 102 Tuck Frederick G. 104 Whiteside Francis 106 Martin E. 108 Coleman Mrs. C. Sarah street – James. street 142 Everitt James 116 Schwoebel George, dray proprietor 148 Anderson Mrs. Mary 150 Lockett Mrs. Annie 152 Turner Frederick 162 Messer Robert John 164 Enmore hotel – A. J. Deaton 166 Spilsted Arthur, confectioner Camden street 178 Brown William 180 Pitt Charles W. 182 Cowdroy Alfred 186 Harring Francis 188 Williams J. A. 190 Connorton John 192 Gannon Alfred 194 Cooper William E. 196 Marshall William 198 Branch Joseph J. 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 216 Henderson Samuel 218 Musgrove Mrs. Emily, laundry 220 Vickery George W. Pocock George, chimney sweep 222 Poole Alfred 224 Allen J. K. 226 Christian Mrs. Elizabeth 228 Newey William 230 Furley William 232 Richardson Hurtle 234 Prentice Thomas 233 Sawell John F. 238 White W. 240 Henderson Thomas 242 Cooke George 244 Chaseling Mrs, Caroline 246 Wheatley Henry 248 Westcott W. H., fruiterer 250 Kelly William 252 Pollock Robert Laura street – Wells street 306 Wright William F. 320 Williard A. H., contract carter 322 Watt James 328 Lees John Maria street 330 Walshaw George, grocer 332 Robinson Frank 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds George, van proprietor 346 Darnell Frederick 348 Pratt Thomas Lord street – Railway crossing West side 5 Mayhew George, “Fernleigh” 9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh” 11 White Thomas, ” Iris ” 13 Spencer Walter, M. D. 19 Newton Edward, ” Alnwick ” 19 Newton Miss Ethel, teacher of music 19 Newton Miss Alice, surgeon 23 Holdsworth Miss Jane, ” Ibrox ” 25 Westley Herbert, ” Rialto ” 27 Askham Charles, ” Oakville” 29 Madgwick W M., “Birchfield” 31 Hawkins F., signwriter, “Medic” 33 Page Mrs. Elizabeth, ” Waratah ” 35 Cocker Adam, ” Marlowe ” 37 Jentsch E. F., “Alma” 39 Steer Colin, ” Maydale ” 41 Smith H. T., “Toronto villa” 43 Schacht Theodore, ” Glenbaughton ” 45 Caldwell Miss M., ” Egham ” 47 Watson Mrs. E. F., “Ascot” 49 Campbell P. 51 Gowen James 53 Bateman George 55 Russell O. 57 Clarkson William Henry 59 Field Joseph 61 Potter P., electrician 63 Bevan George 65 Eldridge Henry 67 Child Thomas 69 King Frederick 71 Bolton Morris 73 Dickson Margaret, storekeeper 75 Smith William 77 Hughes Miss E. 79 McCoy James 81 Corrigan George, draper 83-85 Nickels Rickmer J., grocer Harrow road

Egan Street – East side King to Chalder street 1 Atkinson Ernest 3 Press Henry Victoria street 5-9 Conway James C., van proprietor and case maker 15 Wardell Sydney 19 Houghton James R. 23 Hodgkinson Alexander 25 Harrison Charles 27 Outlaw Alfred 29 Allen William 31 Jessup Charles 33 George Adam 35 Pobjoy Joseph W. Pobjoy Mrs. Sarah, midwife 39 Carleton John Prospect street 47 Cohen David 49 Smith George 51 Dolan Mrs. Charlotte 53 Rudd Alfred 55 Hall Richard 57 Setchell Edwin 59 Owen Albert, hairdresser 61 Smith William 63 Attneave Christopher West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Walburn Oliver C. 6 Barncastle William 8 Heggie Robert 10 Moon Sidney 14-18 Conway James C., glass merchant 20 Posner Mrs. Sarah 22 Fairlie David, electrician Victoria street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Bain Mrs. Mary 28 Monro Hugh 30 Coomber Charles 32 Beach Richard 34 Stewart Mrs. Rose, laundry 36 Kennedy James 38 Dwyer John 40 Crighton Charles 42 Geekie William 44 Bowers John 46 Minns Edward J., plumber Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory – Rev Canon Robert Taylor

The First Funeral Reformers in Sydney.


Page 426

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


426 Eli NEWTOWN. Ers

Eliza Street – East side King to Lennox street 3 Carey W. 5 Dickman Arthur 7 Smythe P. F., surveyor 9 McGovern John 11 Teal Frederick J, 13 Marshall Bertram A. S. 15 Fielding Robert, builder 17 Lansdown Geo. 19 Veaney Miss M. West side Police Station Cook Henry, plasterer

Elizabeth Street King to Bligh Street Prince of Wales hotel – Margaret Moloney Longdown street Newtown Corporation Yards Nicoll Alexander

Enmore Road – North side King street to Stanmore road 1 Bellemey C. J., chemist 5 Eggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Burton Arthur Burton Miss E., costumier 13 Windebank Mark, tailor and dyer 15 Cousins Charles, bootmaker Cousins Charles, land and estate agent 17 Stanborough Mrs. Joseph, dressmaker 19 Co-operative Printing Works – R. S. Miles, manager SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r – T. Preston, proprietor 21 Conyngham Mrs. M. Roberts Griffith, M. B.. surgeon 23 Lawson Mrs. E., confectioner 25 Martin Christopher, venetian blind- maker 27 Fenton A., stamp importer 29 Jard Miss E., dressmaker 31 Carroll Mrs, M. C., grocer 33 Bass-Relief Photo Company 35 Grimsley F., jeweller 37 Thompson K., hairdresser 39 Hextall Fred, basket manufacturer 41 Herrmann Mrs. G., teacher of dancing Newtown United Friendly Societies’ Dispensary – C. P. Finchan, manager 43 Panckhurst E., fuel merchant Station street 47 Browne L. and Co., fuel merchants 59 Pepper Samuel 61 McCarthy Mrs. Jane 63 Chenu Mrs. Isabella, artist Kearney Mrs. Pauline, teacher of music 85 Bourne Charles 67 Cobcroft Harvey 69 Job Mrs. W., registry office Job William. Boss Brand Manufac- turing Co. 71 Joy Frederick 73 Fenton George, carpenter 75 Newell Mrs. Margaret, servants’ agency Cheeseman Robert Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster E. P. Foster R. W., analytical chemist Foster A. W. J., surveyor Phillip street
115 Edwards W. J., bootmaker 117 Winkler & Co., tailors 119 Paton Mrs. E., dressmaker 121 Guy Joseph, bootmaker 123 Bush. J. Russell, artist 125 Hansen Carl L., dentist Anderson I., tailor 127-131 The City Coal Co. – F. G. Smyth, manager Frederiksen Peter, bootmaker 133 Johnson F. W., baker and confectioner 135 Cawley Miss A., draper 137 Cartwright Robert 139 Mitchell J. M., bicycle works Davidson G. M., blacksmith 147 Goldstein Samuel, tailor 149 Shirley Mrs, Eliza, confectioner 151 Marchant Thos. J., glass and china repairer 153 Caunter and Co., printers and pub- lishers 155 Cotton Mrs. L. A., dressmaker l57 White A. G., furniture manufacturer McDonald James, billiard hall 159 Gumpert and Son, auctioneers and estate agents 159a Nind & Co., tailors 165 Peak H. and Co., wood and coal yard Murden John, greengrocer 167 Williams J., blacksmith 167 Carroll James, bootmaker 169 Queen’s hotel – Richard Sidey 171 Smith Charles, butcher 173 Greenwood & Son. produce dealers 175 Chapman William E., fishmonger 177 Bubell Charles, tobacconist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Vickers & Vickers, surgeon dentists Vickers Altred C., surgeon dentist 181 Vickers Ernest W., chemist 183 Boese L., tobacconist 185 Lewis C., greengrocer 187 Cole A. J. and Co., grocers 189 Harris John, bootmaker 191 Gibson & Co., confectioners 193 Drury F. A., watchmaker 195 Rubie J., newsagent 197 Alexander Louis, photographer Cambridge street 199 Enmore hotel – James Fay 201 Jones T., hairdresser 203 Wortley A. Charles, grocer 207 Planters and Importers’ Tea Co. Cornelias J. O’Brien, proprietor 209 Ayres S. H., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office – Edmund Chapman, post- master Stanmore road South side 2 Gledhill W., auctioneer & estate agent Parker William, blacksmith Tyler W. A., modeller Oddfellows’ Hall – G. J. Cooper Ekin and Co., estate agents Gardiner-Garden H., architect Thompson W., plumber 22 Morris Morris Johnston Walter 24 Chaim Samuel, dentist 26 Clarke B, R. 28 Law C. H., plumber 30 Symonds L., furniture dealer 32 Tost H. and Co., taxidermists 34 Chadwick William, confectioner 36 Boothman A. & Co., coachbuilders Bailey street 38 Hallam F., newsagent 40 Ible Joseph 42 Nicol Mrs. Elizabeth Cheney Irvine & Co.. house and estate agents 48-50 Bohemian Medical Co. – Edward I. Cole, proprietor Station street 52 Parlour W. E., fruiterer 54 Mitchell J., sign writer 56 Hense William, locksmith 60 Rogers G. and H., plumbers 62 Barnes Mrs. S., nurse 64 Smith H. 66 Gunn Edward, storekeeper 68 Crichton Miss M., costumiere 70 Smith James, bootmaker 72 Roake Thomas, locksmith 74 Pollard Samuel 76 Phillips William H. 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 88 Pemell James, J. P., “Stanmore house” 132 Fielder Mrs. A. B. Brown M. J. Baldick A. S., timber merchant Simmons street 146 Duke of Edinburgh hotel – W. A. Swan 152 Stokes Edward, watchmaker 154 Minty C. W., plumber 156 Knust William, furniture dealer 158 Blumenthal Miss E., dyer 160 Morrison Walter, laundry 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 Tait G., grocer 166 Walton Henry B., fruiterer 168 King Frederick W., bicycle builder 170 Jagelman Joseph, ironmonger 172 Huenerbein and Denmar, piano tuners 174 Mead Herbert, ham and beef shop 176 Eldridge Claude, dyer 178 Warren Edgar B., hairdresser 180 Myhill G, confectioner 182 Madsen M. IX. greengrocer 184 Coulson and Co., grocers 186 Doyle Joseph, butcher Metropolitan road 192 Western C., provision store 194 Szarka John, fruiterer 196 Poole L. M., fancy repository 198 Kerr R. E., draper 200 Lyons Barney, fruiterer 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and confectioner – E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Slater Mrs., draper 212 Wootton Mrs, refreshment rooms 214 Macdonald Alexander B., dentist Edgeware road 226 Mayhew and Co., painters and con- tractors Wilson and Co., estate agents Francis street 230 McCoy and Co., house and land agents 232 Weiland Charles 234 Riedel Alfred 240 Hurley Mrs. M. Juliet street

Erskineville Road – North side King to Union street – Wilson street 2 Trindall R. B., J. P., physician and surgeon 4 Hamblin John, grocer 6 Styles Stephen, mercer 8 Williams Edwin, architect. “Ardwick”

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 6 New Canterbury Rd., P’sh’m. Tel 22 P’shm


Page 427

ANTHONY HORDERN’S FOR FORKS AND SPADES GOWNS FOR LITTLE MAIDS


Fer NEWTOWN. Gib 427

10-12 Watson G. R, surgeon, “Woodbine” 14 Dingwall Mrs. B. C. Linthorpe street 26 Garvin Percy E. 28 Goodere Herbert, engineer 30 Dalrymple A. P. N., solicitor 32 Badham C. Stanley, engineer South side 1 Jefferis J. Eddington, M. B., J. P., surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge – Angel street Hillard Mrs. Jane, fuel merchant Newtown Bowling Club Fleay Augustus T., “Gowrie house” Gowrie street Free Presbyterian Church

Ferndale Street East side Camden to Margaret street 42 Hedger Frank O., butcher 40 Morrison Thomas 38 Irwin Sydney 36 Boothman James 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Entwistle George 28 Laird Walter 26 Chesney C. A. 24 Coote Edward 22 Malcolm Richard 20 Finegan Mrs. M. A. 18 Moore Robert 16 Schultz William, carpenter 14 Gardner Albert, irondresser 12 Climpson William, saddler 10 McGuinness P., grocer Kent street West side 61 Jackson John O. 59 Hill Joseph 57 Walker Henry 55 Hanlon William 53 Grono Henry, mining manager 51 Smith Henry 49 May George 45 Cox W. M., pastrycook 43 Fredricksen Charles, carpenter 41 Scott John 39 Eadie John 37 Walton Thos. 35 Whyms James 33 Smith Samuel, saddler 31 Home William 29 Woods Frederick 27 Steele Charles 25 Traynor Mrs, Catherine 23 Lahiff Thomas 21 Scholl Adolph 19 Bissani Joseph 17 Miles John 15 McRoberts Oswald J. 13 Grant Alf. 11 Hunter Mrs. Margaret 9 Mellor J. W. 7 Clark James 5 Hall George 3 Jackson Mrs. Mary 1 Savage Thomas

Fitzroy Street – East side King to Wilson street 2 Leseberg Mary Ann 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Hereford George 16 Field H. 32 Irving John 46 Clagget Charles 48 Woods Thomas, engine driver 50 Stokes Mrs. W. M., piano teacher 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Briggs Miss Emma 3 Fraser Mrs. Susan A., boarding house 5 Conroy Thomas 7 Feargrieve John 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue Stables John Thruchly L’Avenue

Forbes Street – West side King to Wilson street 27 Downey Thomas, bootmaker 29 Stuard W. C., chemist 31 Lawn John 33 Evershed and Mitchell Misses, dressmakers 37 Angel William 39 Hargraves Henry, J. P. 41 Castle J. J. 43 Williams Alfred 45 Hutchinson Alick 47 Gammell James 49 Harnett John 51 Page Walter 53 Bowie Miss M. E. 55 Smith Ellis 57 King James L. 59 Childs Edward 61 Lennon Mrs. Mary 63 Walker Henry 65 Young John 67 Cowie John, carpenter For East side see Darlington

Francis Street – West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Gray Thomas 6 Lee Francis, carpenter 7 Hamilton John, laundry 8 Bank Walter 13 Murray Henry 14 Russell Mrs. R. 15 West Albert E. 16 Powditch C., bootmaker 26 Kingsbury Joseph, J. P., surgeon

Fulham Street – North side Simmons to Reiby street 41 Archer John W. 39 Dewsbury Mrs. Harriet 36 Miller Oscar, constable 33 Reynolds Charles 31 Lamott Louis 29 Alson Frederick 27 Corbett George W. 17 Turner Aaron 15 Bracher Frederick 13 Davis John H. 11 Russell David 9 Johnson Neils 7 Onley Edward 6 Peak William 3 Jamieson James
1 McGrath William South side 42 Barncastle Arthur 40 Barncastle Alfred 38 McCabe James 36 Metslow William 34 Murphy Mrs. M., “Wexford house” 34 Kinniewell George 32 Stephenson William 30 Ackerman Mrs. H. 28 Crease Charles 22 Jones John 20 Pearse Miss Elizabeth 18 Hart James 16 Eldridge George 14 Miller Hugh 12 Blanch James 10 Donald William, tinsmith 2 McIntyre Andrew

George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Hincks S., billiard saloon 1 Combellack Henry 3 Pollock Alexander 5 Combellack Mrs. M. A. 7 Davis David 9 Clayton George 11 Fletcher Alfred 13 Smith Frederick 15 Litttejohn Robert 17 Owens Mrs. G. 21 Cavanagh Joseph 21 Wild Robert 23 Johnson James 25 Weeks Mrs. E. A.

Georgina Street – West side King street north to L’Avenue 3 Keats Mrs. Julia 5 Whitford John 8 Land Harry S., accountant 9 Jeffreys William 11 McDonald William, engineer East side 2 Culbert Thomas 4 Devey W. 6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., costumiere 8 Flanagan Francis V. 10 Child Mrs. Alice 12 Closan Victor, Stanley Laundry 14 SHARP S., L’Avenue Laundry

Gibbes Street – North side Off 32 White Horse street 2 McBride James 4 Parkins Joseph 6 Beckett Henry, stevedore 8 Healey John, painter 10 Kemp Walter, bootmaker 13 Stevens William H. 14 Pringle George 16 Keating Richard 18 Harris Jesse J. 20 Smith Walter 22 Hudson James 24 Hutton William E. 26 Smith Alfred 30 Smith Edward 32 Plummer Thomas W. 34 Smyth Mrs. Mary A.

Are now the Leaders in our line. Records prove it, verified by Statistics.


Page 428

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


428 Gla NEWTOWN. Har

Gibbes street continuedSouth side 5 Wildman John 7 Mullamphy Denis 9 Paine J. W. 11 Mullane Mrs. Catherine 13 Tyrrell William 13 Colless T. B. “Somerville” 15 Radford George 17 Butler George E. 19 Holland Walter, carpenter 21 Walsh John E. 23 Overton John, insurance agent 25 Cruden W. H., plumber

Gladstone Street – North side Crescent to Liberty street – Phillip street Federal Flour Mill – F. Crago, pro- prietor 5 Bradford G. W., laundry 7 Benson James 13 Moore William J. 15 Nottle George 17 Hyde George 19 Wynn John A. 23 Harvey George 25 Pentham James 29 Coulter James 31 Hulbert Alfred 33 Diener Aloys, tailor 35 Slack Charles 37 Crellan John 39 Trevitt Walter H. 41 Teasdale Geo., painter 43 Davis Edward 45 Evans Arthur E. 47-49 Wall Robert, carpenter and joiner 51 Lidbury Charles 53 Landes George 55 Paterson James 59 McGeorge Andrew 61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse 63 Falconer Mrs. J. 65 Richards George South side 2 Barter Mrs. Alice, storekeeper 4 Johnson T. 6 Kennedy Angus 8 Murphy Edward 12 Newton John Gough R., contractor Moncur Lawrence 28 Spence George Peak H. & Co., fuel merchants 52 Fullergan James 54 Wilson George 56 Rogers John 58 Winkworth William, bootmaker 60 Slade James 62 Jaggleman Walter 64 Grainger John

Goodsell Street – North side King to John street 1 Wainwright George, “Lee Mount” Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters South side 2 Allen Mrs. Ann 6 Nowack Julius 10 Chappell Alfred 13 Clarke William 14 Lee F. 16 Egge Mrs. Paulina 18 Wainwright A. 24-28 Archibald William, builder 30 Irwin William 32 Speare Henry F.
34 Sargent Robert 36 Lee Alfred 38 Weeks William 40 Allen C. H. 42 Delacour Winter, plasterer 44 Ives George 46 Brodrick John 48 Irvine Mrs. B. 50 McLean George 52 Dickinson Chas., patternmaker and carpenter 64 Laws Vincent John 56 Minor Alex. 58 Pountney Samuel 60 Willard Alfred 62 Francis William 64 Tansley James 66 Morrison John 68 Bessix Daniel 70 McAlister John S. 72 Malley George 74 Slater John 76 Ives William 78 McMahon Michael 80 Carmichael Robert John street

Gowrie Street – West side Erskineville road to Iredale street 1 Phillips Samne! 3 Lang Alfred 5 McIlveen Arthur S. 7 Stevens Arthur 9 Sharp John 13 Nelson Samuel Conoulty Thomas, butcher Newman street 17 Slade Charles, storekeeper 19 Little James E. 21 Barnard Frederick 23 Whealy Joseph 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 31 Hawkes Frank 33 Clark Frederick 35 Baker William 37 McIlveen Arthur, tailor 39 Peterson Mrs. M. 41 Henry Archibald 43 Thomas S. R. 45 Hailiff Joseph 47 Griffin Lionel H. 49 Pearce Jesse 51 Day Chas., carpenter 53 Falconer Adolphus, plasterer 55 Johnstone Thomas C. 57 Williams John 59-61 Lovell Mrs. L. 63 Potter Jos. 65 Kamist George 67 Humphries Mrs. M. 69 Behag Edward 71 McWilliams William 73 Bosher William G. 76 Ripper Charles 81 Harrington Mrs. Kate 83 Hansen Neil, master mariner 85 Cooper George 87 McNamara Michael 89 Yeldon A. Yeldon Brothers, fuel merchants 97 Moran Jas, bootmaker Munni street – Harold street 99 Cromwell Geo. 101 Handel Henry J. Handel Miss A. M., dressmaker 103 Hartley William S. 111 Layler Alf.
113 Lasker Henry 115 Ash Alfred 117 Thornton George 119 Lotze Frank 121 Thorburn Hugh 123 Smith Edward East side Newman street 6 Fairbank Louis, merchant 14 Gerard Emile, greengrocer 16 Hargraves John 18 Tarran James 20 Anning George 22 Watson John 24 Bush William A. 26 Muir Alex. 28 Meredith Charles Union lane 30 Slade H. 32 Sparrow Walter 34 Smyth Edwin 36 Keys Mrs. Annie 38 Dalley G. H. 40 Hutchinson William 42 Broadhurst William 44 Holden William 46 Lloyd Thomas 48 Andrews William 50 Croker F. J., builder 54 Johnstone Peter 56 Wines Mrs. Isabel 58 Gaw William 60 Bull Mrs. Sarah 62 Robinson W. 64 Ferrier Mrs. B. M. 66 Kitchen A., house agent 68 Russell George 70 Crawford John 72 Medcalf John 74 Mitchell Mrs. Margaret M. 76 Bullock Charles 78 Davis Solomon 80 Tyler Thos., carpenter 82 Field Mrs. Sarah 84 Lyner William H. 86 Box William 88 Anderson Arthur Munni street – Harold street 94 Henrickson James 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Smith Frederick 104 Sutton Harold 106 McKenzie Thomas 108 Hoad James 110 Fewings, Mrs. C. 112 Thorburn Herbert T. 114 William Frederick 116 Beech Andrew 118 Boot F. 120 Tripp Thomas 122 Thistleton Mrs. C. 124 Francis Albert 126 Ferguson Alfred 128 Goldsworthy John 130 Wrather Mrs. Teresa 132 Buckby John 134 Rocks William 136 Connell Alfred 138 Fern William 140 Atkinson Mrs. S. A.

Harold Street – North side Union to Angel street 13 Holland H. J., storekeeper Gowrie street 15 Willis W. C., carpenter 17 Fane William C. 19 Martin Patrick 21 Craven Joseph 23 Bradfield Mrs. Ellen

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 5 & 7 Norton St., Leichhardt. Tel. 40 P’sham


Page 429

ANTHONY HORDERN’S FOR PRETTY FANS AND ALL SORTS OF CANS


Bar NEWTOWN. Ire 429

25 Tyrrell H. A. 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rockliff Mrs, C., storekeeper South side 2 Hammell Dennis 16 Greenhalgh John 18 Ford Arthur Gowrie street to Islington street 22 Goddard John, builder 24 Denmead Mrs. S. 26 Suggett R. C. 28 Sullivan Mrs. Grace 39 Cope Henry, van proprietor Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street Francis street 10 Gowan William 8 Jones John H. 6 McLeod Mrs. Amelia 4 Daly Mrs. Harriet A. 2 Robertson David

Hawken Street – East side Alice to Laura street 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Samuel, boilermaker 8 Wright Herbert West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Pearson John 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Williams Henry, carpenter 15 O’Grady Mrs. Margaret

Holmwood Street – South side King street to Pearl lane 2 Randall Charles W., compositor 4 Dobson Thomas 6 Gawne Walter 8 Murray Mrs. Margaret Dalziel James, plumber 28 Haining T. 30 Lynch William, teacher of singing 32 Keating Mrs. E. M. 34 Nield William 36 Hollis John 38 Bell Edwin G., painter 40 Gosling William 42 Ould Samuel 44 Douglas John R. 46 Farr William H. 48 Gearside George, blacksmith 50 Dolph Sydney H. 52 Patterson Mrs. M. 54 Buckworth Frank 56 Stevenson Robert North side 1 Lannen William, “Leonore” 3 Turner Stephen

Holdsworth Street – East side Wilson street to railway line 2 Creese Alfred 4 Cooper T., printer 6 Doran Joseph 8 Hook Alfred 10 Williams J. F. 12 Veitch Mrs. E. J. 14 Young John, engine driver 16 Havee Charles 18 Bonamy Thomas, jun. 20 Sutherland Jeremiah, builder
24 Dennis Joseph G. 26 Johnson Samuel 30 Craft William 32 Morgan Thomas 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Mason Claude 9 Crowe John 11 Fisher Mrs. A. 13 James Matthew H. 15 Shead Albert 17 McDonald John

Holt Street King to College street – Bailey street Station street 2 Duff John 4 O’Connell Mrs. H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Gabriel Adolph G., dentist

Hordern Street – East side 201 King street to Raper street 1 Collins John, carrier 3 Keen Albert 5 Loveridge William 7 Duncan William Mechanic street 11 Hulbert Henry, cabinetmaker 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 17 Townsend Adolphus 19 Sparkes William H. 21 Jones George, engineer 21 Alger Frederick J. 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Smith Mrs. K. M. 27 Davis Ebenezer J. 29 Jackson Louis A., grocer Victoria street 31 Goldsmith Oliver, agent Victoria Insurance Co. 33 Phillips W., fireman 35 Babliniski Joseph F. 37 Taylor Thomas Edward 39 Hughes Jesse 41 Dunn Geo. 43 Arnold Henry 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Kilkeary Martin Prospect street 51 Sheldon Arthur F. 55 Yeardye Albert 57 Cawston Frederick 59 Baldwin H. 61 Stores Mrs. M. A. 63 Fuller Mrs. Maggie 65 Field John, cabinetmaker 67 Shirley Alfred 69 Gainey Humphrey 71 Taylor William Chalder street 73 Johnson Benjamin 75 Scotland Mrs. J. 77 McCole William 79 Bleyer Mrs. Amy 81 Francis George 83 Kirk William 85 Hind Henry Charlton 87 Gerlach Emil 89 Wailes William
91 Schuetrumpf Carl 93 Larkin W. J. 95 Wills James, bootmaker West side Brown Mrs. F., dressmaker 2 Jones John, plasterer 4 Pearce Harry, saddler 6 Daly John 8 Campbell Valentine J. 10 Malone M. 14 Lewis William 18 Whitehead Thomas 26 Todd Mrs. Elizabeth Mechanic street 28 Webb Mrs. Elizabeth 30 Cross John 30 Baileff Misses J. and A., dress- makers 32 Wilson Alec 34 Cowan Mrs. M. A. 36 Powell John Victoria street 38 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Hall Mrs. F. Fabris Signora, teacher of singing 42 Saxon Harold W. 44 Lanyon Frederick 46 Poulter James 48 Funnell Edwin 50 Charlton Peter, constable 52 Whitfield Robert 54 Glynn Alexander 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchants Prospect street 70 Hunt John, carpenter 72 Brenton William, shipwright 74 Gavin John 76 North Thomas 78 Pauley James A. 80 Taylor Mrs. Grace H., midwife 82 Pearce James 84 Thomson John 86 Drake Francis 88 Heggie Fergusson 90 Cheeseman George 92 Allison James 94 Cook Hazen 96 Taylor William D., plumber 98 Gannon Michael Gannon Mrs. E., midwife 100 Wainwright William 102 Baldock William 104 Kester William 106 Cunningham George 108 Oliver Mrs L. 110 King Ezra, grocer Raper street

Iredale Street – North side Union to Angel street 75 Jones William 73 Lynch James 71 Hollebone Augustus 69 Condon James 67 Austin Moffitt 65 Wenngren James 63 McKeon Mrs. Amelia 61 Oxford John, carter 29 Mulquinn Thomas 27 Deveney Timothy 25 Fry George, blacksmith 23 Henderson Sydney 21 Whealey Mrs. Sarah 19 Jenkins Edward, beltmaker

Private Mortuary is fitted with all the latest accessories.


Page 430

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


430 Isl NEWTOWN. Kin

Iredale street continuedSouth side 2 Boswell Thomas 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Morris William, engineer 12 Eaton Geo. 14 Penfold Mrs. Elizabeth 18 Hoad Thomas 20 Reedy Maurice, carrier Gowrie street 26 Williams Robert, grocer 28 Spithill Edward 30 Dagg Mrs. Minnie A. 34 Hacking Frank 36 Woodford Arthur E. 38 Kruman Alexander

Islington Street – (see Gowrie Street)

James Street – North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 6 Woodcock William, dray pro- prietor 14 Shubrook Hubert T, van pro- prietor 16 Nelson James 18 Smith John South side 1 Gatley Sydney 2 Pattison Mrs. Catherine 5 Lawler Richard A. 9 Galway A., ironmoulder 11 Alford Stephen 13 Watson William 15 Anderson James 17 Thomas Joseph 19 Grant Stephen 21 Gatley William 23 Roach Mrs. Margaret 25 Wilkinson William, sen. 27 Gatley Mrs. S. C. 31 Amor William, dealer

John Street – East side May street to Wells street 1 Kircher August, storekeeper 3 Robinson Joseph 5 Burt Robert L. 7 Shard Francis 9 Wild Richard 11 Musto William 13 Taylor Walter J. 15 Nelson George 17 Hewitt James T. 19 Rayner Thomas 33 Goldsborough Mrs. H. Goodsell street John street railway crossing – John Burrows, gatekeeper Lord street-Maria street- Wells street West side Newtown Brick Works – Elias J. Harber, manager Stanley’s Stables Maria street Dodson William Kenny Crofton
Juliet Street – East side Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 42 Campbell William C. Wilson Ernest Miller Thos., com. traveller Boyce George, ” Concord ” 30 Eld Ernest, teacher of music 28 Murphy P. 26 Nutt Edwin S., compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Foldi Mrs. M. H., “Alexander villa” 14 Teesson Charles A. ( West side see Marrickville)

Keig Street – South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 Brown William 6 Sewell H. T. B. 12 Healey Mrs. E. 14 Sibley Joseph 16 Fowler James R. 18 Flaherty John 20 Price Alfred W. 22 Irwin John, plumber 24 Rowlandson Leslie 26 Thompson Mrs. Jessie 28 Hawsley James 30 Peters Jas. 32 Burgess Mrs. M. M. 34 Liddle James C. E. W. 36 McGuire Austin 38 Fisher Robert North side 9 Dorahy Hugh, ” Maryville ” 11 Gilmour James 13 Hamilton P. C. 15 Littlewood Tom, miller 17 Graham John, slater 17 Hanna Samuel 19 Ritchie W. D. 21 Roach Thomas H. 23 Flecknoe Mrs. R. 25 McQuade Andrew 27 Neely James 29 Lundy Geo. 31 Kent Charles 33 Newell George R., painter

Kent Street – North side College to Ferndale street 1 Holmes William 3 Davidson Mrs. Jane 5 Duncan Thomas E. 7 Cavanagh Joseph 9 Perigo W. G. 11 McCauley John 13 Gate James 19 Slade James 21 Adams Henry, carpenter 23 Schweikert Albert 25 Whiting William H. 27 Green A. H. 29 Taylor W. F., teacher of music 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C., musician 35 Skelton Matthew 37 Williams William 39 Newall James, constable 41 Lyons Henry 43 Sloss William 45 Gibson John 47 Bruce Mrs. L. 49 Hutchins George, tailor 53 Clarke W. S. 55 Atkin Alfred
57 McColgan Thomas 59 Carr James 61 Allen William 63 Churchill Joseph South side 2 Biggs John, “Camdenhurst” 8 McPhail David, ” Dione ” 14 Lee George 16 Gardner William 18 Edwards George 20 Wood William 22 Duggan Mrs. Margaret 32 Williams Joseph 34 Benley Mrs. Catherine Gunns Walter

King Street North – North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and sur- geon, ” Waratah ” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Wissenden Marina 7 Patterson Mrs. W., tea importer 9 Gawthorpe Frederick 11 Edsworthy E., surgeon-dentist 13 Sanders Thomas, bootmaker 13 Marshall and Co, dentists Marshall William Kent Theodore, dentist 15 Ashton John, storekeeper 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Cover John, butcher 21 White Horse hotel – Eliza Rogers 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Lohs Henry, upholsterer 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., confectioner 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker William 35 Peterson Edward F. 37 Marks Samuel, brewer 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Bates W. H., newsagent 47 Gordon Charles P., hairdresser 49 Davis James, dealer 51 Fortune Madame, palmist 53 Moody Mrs. J. 53 Dawson Miss M., dressmaker 55 Brown Mrs. Annsley, boarding-house 57 Pakes Mrs. C. 59 McDermott & Co.. produce merchants 61-63 Williams John H., coachbuilder 65 Ward Mrs. E., dressmaker 67 Clegg J. G., J. P., insurance agent 69 Devey W., printer and stationer 71 Hill Charles, bootmaker 73-75 Simpson Sydney, coachbuilder 79 Howell William 81 Wyles Mrs. Margaret A. 83 Viney Mrs. B., dressmaker 85 Nelson C., picture-frame maker 87 Witts W. D., produce dealer 91 Porter Charles, whip manufacturer 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Branagan Miss A., confectioner 103 Smith James, laundry 105-107 Oldham J. S., fruiterer Prince of Wales hotel Margaret Moloney Elizabeth street 111 McGilchrist W, and R., grocers 113 Barnes H. J., hairdresser 115 Comerford D. G., leather merchant 117 Newtown Bicycle WorksSydney B. Orr

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 68 Miller St (next Federal Hotel). Tel. 9 N. S.


Page 431

ANTHONY HORDERN’S FOR BISCUITS FOR DOGS – GRATES FOR LOGS


Kin NEWTOWN. Kin 431

121 McDonald Patrick, dray proprietor 129 Goldsmith James, private school 131 Franks M., tailor 135 Wise George, general dealer 137 Miller and Stanley., fruiterers 139 Whinton Mrs, H., tobacconist 141 Dorer Joseph, dealer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotelFrank Smith 147 Stalgis S., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Hollowav Mrs. E. A., confectioner 151a Collins William, saddler 153 Russell William, fish shop 153 Johnson William, fruiterer 155 Lums C. and Co., grocers 157 Milton hotelR. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Knight Alexander, ham and beef shop 163 Stimpson Edwin, furniture dealer 165 Dunn John, tobacconist 167 Hall Thomas, butcher 169 Windebank Mark, tailor and dyer 171 Perry Fred., hairdresser & toba- cconist 173 McLean J. H. bootmaker O’Connell street 175 Lipton’s Tea AgencyC, M. Fremlin, manager 177 Rogers George, confectioner 179 Doodeward Abraham, fish shop 181 Smith J. H., hairdresser 183 McEnery T. and Co., tea and coffee merchants 185 Stewart William, confectioner 187 McInerney Michael, ham and beef shop 189 Bradley C. F., fruiterer 191 Boness Henry, furniture mart 193 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Stoyles John, greengrocer Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J. P., oil and colourman 207 Beale and Co., Ltd., piano and sewing machine importers May George M. 209 Cooper A. M., newsagent and sta- tioner 211 Brockenshire A. E., surgeon den- tist 213 Medley T. R., provision dealer 215 Dunn H. G., herbalist 217 Hilliards G., tobacconist 219 Goldberg Maurice, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotelJames Kearey 223 Hughson M,. crockery dealer 225-227 Prince Henry, grocer and provision merchant 229 Broadley Brothers, provision dealers 231 Bartlett and Watson, butchers 233 Conti and Son, fruiterers 235 Trounce Mrs. A., confectioner Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Patterson A. T, bookseller 247 Cohen and Co., drapers 249 Newtown Tailoring and Clothing Co, I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 King Mrs. J., refreshment rooms 255 Licciardi A., fruiterer 257 Davis Joseph, butcher 259-261 Sweet Brothers, drapers 263 T Boot Company 265 O’Donnell Mrs. E., milliner 267 Snelling Mrs. E. fancy store Snelling J. E, jeweller 269 Bowers Thomas, tobacconist 271 Easterbrook C., confectioner 273 Earnshaw Wm., confectioner 275 Westhoff Mrs. G. wine merchant 277 Paraskos D., fish and oyster saloon 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Harris J, F., jeweller 285 Cricketers’ Arms hotelChas. Hau- ghton 287-289 Horton A. G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 297 Comino E. A., fishmonger 299 Raynor H., tobacconist 301 Hartley F. W., undertaker 303 Crook C., watchmaker 305-309 Hunter John & Son. Ltd., boot importers 311 Simmons Mick, tobacconist A. Pilcher, manager 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 317 Lamaro D. and Co., fruiterer 319 Green Brothers grocers 321 Neeves E. H., billiard rooms 323 Oxford hotel-Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)Walter H. Goddard, J. P., manager 327 Bank of AustralasiaG. B. Hall. manager South side Forbes street 6-8 Rumpf Mrs. A., galvanized iron works 12 Turtle & Son, fruiterer 18 Eastern Tea Co., C. Hoelter, manager 20 Middleton F. W. & Co., auction- eers, &c. Queen street 22 Stanley Edward, hairdresser 24 The Maplesden Cycle WorksC. M. Pacey, proprietor 26 Armstrong D., ham and beef shop 28 Roberts J., music warehouse 30 Smith Henry, bootmaker 32 Castle J. and Sons, art metal works 36-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson’s Upholstery Works Fitzroy street 75 Engisch George, advertising con- tractor Georgina street 96 Buckland J. T., coachbuilder 98 Pocock L. S., chimney sweep 100 Maitland William Barr William 108 Craig & Co., printers and pub- lishers 110 Orr & Finch, bicycle manufac- turers 112 Meynell and Ord, estate agents Griffin William, painter and decorator 114 Taylor J., bedding manufacturer O’Brien Mrs. I., dressmaker 116 Shwartz Charles & Co.. cabinet- makers 120 Ogaard C. L., fruiterer 122 Lucock E., picture frame maker Merton W., watchmaker 124 James Wm., stationer and fancy goods 126 Juleff H., stoveworks 128 Gardener O., hairdresser 130 Lascelles E. D., confectioner 132 VitadatioJ. B. Redmore, agent Bucknell street 134 Selig Jacob, pawnbroker 136 Selig Mrs. Sarah, dyer and cleaner 138 Smith F. T., leather merchant 140 Holborow I., hairdresser 144 Kearey Bros., coachbuilders 148 Day Miss E., stationery and music shop 152 Evers & Killick, hairdressers 152 Hall J., dyer and cleaner 154 Watling Arthur, confectioner 156 Robens A. T., saddler 158 Sleeman Miss E., milliner 160 Drummond G. J., furniture dealer 162 Thomas & Co., booksellers 164 Weeks James, undertaker 166 Munro W. S., ironmonger 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Lawson E., restaurant Watkin street 174 The Rugby hotelHenry Wm. Stokes 176 Miller F. C., photographer 178 Wood M. M., grocer 180 Trahair James, bee goods and bicycles 182 South Miss Jessie, crockery importer 184 Leathart Henry, refreshment rooms 188 Phillips William, produce mer chant 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Floyd Mrs. S. A., registry office 192 Shepherd L., seed merchant 194 Flawith James, hairdresser Gillam George L., tobacconist 196 Johnson Harry, furniture dealer 198 NEWTOWN CHRONICLE. and WEEKLY REVIEW Suburban Newspaper Printing Co. 200 Sanders F. W., fancy goods re- pository 202 Evens Misses, dressmakers 204 Nelson M. C., grocer 206 Madden R., bootmaker Savage T. A., ironworker Brown street 210 Hillmann Chas., confectioner Watson C., surgeon dentist 212 Murrell Brothers, tea merchants 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216-226 Clark Marcus, & Co., drapers, furniture dealers, ironmongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 230 Cordner, Garnett & Pugh, furniture dealer 232 Still John, confectioner 234 Calnan J., hairdresser and hair- worker 236 Juleff and Son, stovemakers 238 Thomson and Salmon, plumbers and gasfitters 240 Pearce W., saddler 242 Tyndall H. J. and Co.. jewellers Whately street 244 Smith & Co., drapers 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Barrett W., fruiterer 254 Butson Mrs. G. H., confectioner 256 Singer Sewing Machine Co. J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper G. W., ironmonger 260 Pattinson & Co., Ltd., chemists 262 Lloyd & Co., tea merchants 264-266 Guille and Co., furniture ware- house 268 Bank of Sew South Wales (branch) J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Coxon and Co., music warehouse 276 Bannerman R. and Co., tailors 278 Gardiner R., boot importer 280 Wehrle C., watchmaker Wesleyan ChurchRev. H. W. T. Pin- combe, Rev. R. H. Rickard 284 Wesleyan School Hall 286 Quartley E., oil and colour mer- chant and contractor 288 Preston Sydney, confectioner 290 English, Scottish and Australian Bank, Ltd. Earnest Smith, manager Erskineville road Post OfficeJoseph E. Lee, post and telegraph master

A much-wanted need in Sydney is our Private Mortuary.


Page 432

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET ONLY), SYDNEY


432 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued– 294-308 Hatte C. G., draper and clo- thier 302 Hobson T, hatter and hosier 310 THORNE EDWARD, Tailor (Tel. 94, Newtown) 312 Lockman H. and Co., mercers and boot and shoe importers 314 Gardiner Mrs. A., bookseller and stationer Wilson street Vermeesch Mrs. J. C., hairdresser 316 Harris E. E. & Co., crockery mer- chants 318 Hodgson Mrs. M., fruiterer 320 Andrews T. J., undertaker 322 Bank hotel Cornelius Dempsey Newtown Railway StationJ. L. Morton, stationmaster Newtown electric tram sheds

King Street SouthEast side Railway bridge to Rochford street 324 Town Hall hotelRobert C. Rogers 328 Jones Frederick, J. P., leather and grindery store 330 Bailey Edward, clothier 332-334 Evans and Co., auctioneers 336 Roberts A. C., hairdresser Fairbank Lewis, machinist Newman street Newtown Technical College Public SchoolD. T. Wiley, head master; Miss K, Ryan, head mis- tress George street St. George’s Hall 354 Von Hagen C. and Co., Ltd., fur- nishing warehousemen 354 Silberberg J. S. and Co., general merchants 356 Mutual Life Association of Aust- ralasia (branch)F. J Bennett, manager 358 Pollard Mrs. E. Y., confectioner Congregational ChurchRev. J. T. Warlow Davies, M. A. 382 Edwards H. and Sons, produce mer- chants 382 Campbell W., hairdresser 384 Anderson Isaac, tailor 386 Milne W. Seager Chas. Walker W. Young Mrs. Catherine Paton Walter, confectioner 388 Paton Mrs. W., artificial flower maker 390 Longdon Thomas, locksmith 392 Andrews Ernest and Co., under- takers, carriage and show rooms 394 Lines E. D., dealer 396 King W. E. and Co., coachbuilders 408 Smith James, builder Norfolk street 424 Green Mrs. Margaret 426 Griffin Samuel, painter, “Clanssa” 428 Earls Miss T., dressmaker Earls John 430 Osborn John, dentist 432 Turner G. J., saddler 434 West Joseph, greengrocer 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter Lawler Mrs. L., confectioner 452 Scobie Andrew, confectioner 458-468 Abel & Co, Ltd., wholesale pastry cooks and confectioners 498 Aitken James, hairdresser 530 Mason Joseph 502 Jones Mrs. S. A., confectioner 504 Parnell Mrs. E., dressmaker St. John street 506 Fairbairn J., butcher
508 Vidler A. J., blacksmith 510 Vause B. and Co., plumbers 520 Biddles A. J., saddler 522 McKellar D. and Co., produce merchants 524 Aldrich George, bag merchant 526 Paris J. S. 528 Lance Charles 530 Reed R., bootmaker 532 Lance Bros., painters Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 560 Slater Alfred 568 Wainwright George, contractor 568 Gilbert C., blacksmith Union street 596 Griffiths Edward 598 Penman William 600 Troy Michael J. Jager Mrs. Martha 606 Cullinan Martin T. 608 Little James 610-612 McKechnie James, saddler 616 Schweikert G., farrier Rochford street West side 329 City Bank of SydneyJ. A. Ross, J. P., manager (branch) 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 335 Choy Charles, greengrocer 337 Horne W. C., provision merchant 339 Serbutt James, hairdresser 341 King Miss C. M., confectioner 343 Bryant William, fruiterer 345 Bryan and Vizzard, stationers 347 Renouf Mrs. N., confectioner 349 Levy H. J., furniture warehouse 351 Barrett Geo., fruiterer 353 Hutchinson J., china and glass store 355 Walker J. E., provision dealer 357 Kleid M., grocer 359 Southern J., draper 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson Brothers, chemists 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Ostrol Isaac, dealer 37l Truegold Thomas 373 Barnett G. V., J. P., dentist 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Mills Brothers, butchers 383 Owen Mrs. K, fishmonger 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotelE. J. Hughes 391 Davies J., grocer 393 Francis William, fruiterer 395 Berkman William, pawnbroker 401 Sellmer Henry, wine shop 403-405 Pattison J. J., grocer 407 Evans Mrs. Agnes, furniture dealer 409 Jackson Richard, butcher Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Anglin Francis J., J. P., grocer 415 Pincombe Rev. H. W. T. (Wes. ) 417 Gawen James, sailmaker 419 Clarke P. 421 West Charles, bird fancier Morris Thomas H., tobacconist Peelgrane Mrs. M. A., ham & beef shop Thomas Edward, provision merchant Portsmouth George, bootmaker 485 Davis Henry 487 Buck Mrs. H., draper 429 Roach Richard, van proprietor 431 Oxley Edward M. 433 Lanyon C., plumber 435 English Vincent, fruiterer 437 Campbell James, blacksmith 443 Grounds T., modeller 445 St. George H. S., surgeon and chemist 447 Timbrill Frederick, greengrocer 449 Moss Mrs. L., clothing manu- facturer 455 Scurr G. H., ironmonger 457 Souter William, tobacconist 459 Fenton Mrs. J., draper 461 Aldous William, wine shop 463 Thompson J. J., plumber 465 Moreton Mrs. F., milliner 467 Knight George, greengrocer 469 Preston J., grocer Camden street International hotelEmily Mason 473 Workman John, confectioner 475 Barlow T., hairdresser 477 Hawken John, jun., newsagent 479 Sir William Wallace hotel-John Starr 481 Scotton W. H., greengrocer 483 Schneider L., newsagent 489-495 Ibbotson Chas H., coachbuilder 499 Von Hagen and Co., Limited, timber merchants 503 Philpots Henry J., draper 505 Johnson Edgar, fruiterer 507 Belfast Butchering Company, butchers Alice street 509 Camdenville hotelJ. J. Kerrigan 511 Beehag R., greengrocer 513 McCoy James, furniture dealer 515 Agar Mrs. M. 517 McCauley Daniel, skin merchant 519 Wayland J. E., baker 521 Johnson G. D., grocer 527-529 Mundy J. H., fruiterer 531 Wilkinson J. H., butcher 533 Westwood Frederick, fruiterer 535 Phillips Arthur S., baker 537 Mundy J. H., ham and beet” shop Holmwood streetDickson street 575 Lingard Charles, fuel merchant Wells street 583 Williamson John 585 Justin John, coachbuilder 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Conoulty Thos., butcher 597 Botany View hotelOwen O’Brien Maria street 605 Montgomery Thos., oyster saloon 609 Reaman Ernest C., butcher 611 Brett J., greengrocer 613 Gearside Brothers, coachbuilders 619 Madden Thomas H., bootmaker 621 Burling Charles, grocer 623 Brown George, dealer 625 Brett Arthur, tobacconist 627 Kracht C., newsagent 629 Tattersell Joseph, ham and beef shop Lord street 631 United hotelPatrick Rodgers 633 Seech Charles, clerk 635 Pickering W. H. and Co., house and land agents 637 McKechnie Mrs. A. H. 637 Wedlock Geo. H. Illawarra railway bridge 639 Smith Sidney 641 Reed William 643 Knight Mrs. Catherine 645 James Mrs. A., confectioner 649 Howard Jesse 651 Short Mrs. Catherine, midwife 653 Reed Robert, confectioner Goodsell street 657 Wood and Co., plumbers

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers 47 Mount St, North Sydney. Tel. 9 N. S.


Page 433

ANTHONY HORDERN’S FOR FASHIONABLE TIESSTOCKS AND DIES


Lau NEWTOWN. Lin 433

665 Woodley Henry, brick manufacturer 667 Beattie John J. 669 Wood Herbert, hairdresser 671 Wills William, bootmaker 673 Arter R., fruiterer 675 Tophan George, bag merchant May street

Laura StreetNorth side Commodore street to Edgeware road 3 Dalton Charles 5 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Dennis J. 9 Maidment William G. 11 Pearson Thomas 13 Cook Harry 15 Barber George F. 17 Featherstone Gerald Hawken street 19 Mossop John M., grocer 21 Hancock George 23 Vincent Richard 25 Pain Henry 27 Erickson John 33 Ryan Michael, sen. 35 Smith W. H, ‘bus proprietor Hughes George H., “Silver Tower” Trescott terrace 1 Williams George 2 Bocchi Mrs. Alice 3 Horgan William J. 4 Rayman George, painter 5 Armstrong William 6 Hagley Burdett 7 Torr Laurie 8 Swinbourne Charles F. 9 Appleton Henry C. 10 Craddock Vaughan 59 Ninham William 61 Newland Frank 63 Hardie Mrs. Hester 65 Craven Joseph Wesleyan Church South side Camdenville Public SchoolArchibald McNaught, headmaster; Mrs. M. A. Ferrier, headmistress; Miss B. Dal- ziel, headmistress infants’ school

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Brock G. S. 2 Loughry E. A. 3 McLachlan Hugh 4 Nash Mrs. Annie, boardinghouse 5 Thruchly William 7 Thruchly Mrs. Arthur E. 8 Thruchly Mrs. Georgina Thruchly John 9 Thomas Joseph Hicks 10 Carter John 11 Davis Mrs. E. 12 Turner Miss Elizabeth Mary 13 Smith Mrs. Jennie 14 McMillan Miss Elizabeth 15 Peter Mrs. W. 16 Johnson Mrs. A. B. 17 Senhouse Mrs. Mary Ann, “Agrestis” 18 Goddard Edward 19 Debenham Mrs. Edith 20 Thruchly Thomas 21 Ford Miss Elizabeth 22 Kearney T. J., solicitor 23 Wood Mrs. H, boardinghouse Mackay Hon. Kenneth, M. L. C., “The Grove”
Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Say Daniel 57 Kennedy Alexander 56 Devenny Samuel 53 Robins C., machinist 51 Spratt James 49 Carroll John 47 Crombie Peter 45 Gallagher Patrick 43 Alexander Edward, carpenter 41 Glass George 39 Strain James 37 Loader James 35 Edwards Frederick 33 Giles J. 31 Bourne F. J. 29 Smith James 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 23 McMahon Timothy 21 Wilkins Edgar 19 Dodd James 17 Aldrenshaw William 15 McLean John 13 Dawson Albert E. 11 Burnes Charles, miller 9 McAuliffe T. 5 Lahey Francis 3 Wilson Robt. 1 Healey J. Francis

Lennox StreetNorth side Bedford to Church street St. Joseph’s PresbyteryRev. Dean Slattery Regent street 95 Prince Misses, private school 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Meek J. A., architect 87 Collis Walter 85 Symons William 83 Rusfeldt Mrs. Emma 81 Hutchins Mrs. Elizabeth 79 Rutledge Jas. 77 Watson John, brassfinisher Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Chanter Cyrus 71 Tanner J. 69 Bailey Miss S. A. 67 Post J. H., fuel merchant 71 Willett and Sandy, fuel merchants Australia street Church street South side 94 Flaherty Miss M. Regent street 84 Barrie William 82 Melville Adam 80 Green Archibald 78 Davies H. H., accountant 76 Garvan Edmund Denison street 68 Adamson William, van proprietor 66 Whatmongh Enoch 64 Szarka George 60 Berner George 58 McCormack John 56 Gilmore Frederick, grocer Australia street Courthouse hotelWilliam Lyons Eliza street 44 Lees Arthur 42 Cook Thomas H. 40 Lethbridge James 38 Straney Francis 36 Bowen John 34 Collier Oliver, saddler
32 Coombes Joseph, laundry 30 Wenburn Joseph, carpenter 28 Allen James 26 Adams Mrs. Francis Mary street 24 Stephenson T., “Asteria” 22 Bell George 20 Wright Henry 18 Williams Sidney 16 Carmichael William J. 14 Chatterton Charles 12 Montgomery Alfred J. 10 Hudson James, plasterer 8 Dee Henry, plumber 6 Rogers Mrs. A. 41/2 Combellack John 4 Mason Miss Kate 21/2 Neilson Charles A. 2 Hart Henry Church street

Lewis Lane Off 34 Regent street Harris Henry

Liberty StreetEast side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Andrews Frank 3 Thomas Mrs. C. E. 5 Jones Henry 7 Cahill John 11 Harriott The Misses, ladies’ school 13 Robinson W. G. Cambridge street 29 Cunningham William 31 Larcombe Miss M., surgical belt maker 33 Tye Mrs. M. Haughey John, grocer London street 49 Miller Oswald 51 Booth Mrs. Emma 53 Sainty James 55 Workman Walter 57 Carroll John Gladstone street 59 Chapman Misses S. and C., dress- makers 61 Barker William 63 Lennon Henry 65 Whitaker H. E., chemist 67 Salisbury Mrs. Janet 69 Harrison J. A., surveyor 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For West side, see Petersham)

Linthorpe StreetNorth side Off Erskineville road Farquhar William West Robert O. Smith Frederick Wellings Mrs. Elizabeth Young William Mellor Thomas, teacher of music 3 Lancaster George 4 Langley Mrs. J. 6 Ella Mrs. E., school teacher 8 Cadogan William 10 Harrison W. S., ironmonger Palmer Sidney A., ” Linthorpe ” South side 1 Clayton Peter, ” Kelbourne ” 3 Holdsworth J. B., ” Myola ”

Our latest introductionthe Private Mortuaryis a great success.


Page 434

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


434 Lit NEWTOWN. Mar

Little Queen StreetEast side King to Bligh streetCampbell street 2 Wilson Edward 4 Thompson Mrs. E. 6 Hodgkinson Samuel 8 Grant J. 10 Hagan Felix, bootmaker 12 Bruce William 14 Thompson Alf. 16 McDonald Clarence 18 Riddle William 20 Lyons Edward West side 1 Potter Edward 3 Riley James 5 Kelly John 7 McClosky John 9 Cliff Mrs. Louisa 11 Garnett Mrs. J. 13 Barnsley William

London StreetEast side Enmore road to Liberty street 1 Alexander Louis, photographer 3 Chiplin Christopher, school tea- cher 5 Marlborough Mrs. Cecilia Belmore street 7 Brown Lindsay 9 Scurr Miss E., dressmaker 11 Kennedy James 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 15 Saunders John Farrell William G., teacher of music 17 Harvey James 19 Wakeham William, bootmaker 21 Freeman John 23 Crone Alfred 25 Medcalf Mrs. H. 27 Kidd Miss E. 29 Carman Edwin 31 Cullen James J., grocer Charles street 33 Rogers William J., librarian. School of Arts 35 Seymour Mrs. Annie 37 Robinson William 39 Pownceby Thomas, bookbinder 41 Isherwood Mrs. Elizabeth 43 Palmer William 45 Rozea Frank M. 47 Michaelson Michael 49 Miller Frank 51 Day John, brassfounder 53 Bennett John 55 Wilburn Miss E. W., private school 57 Thompson Frederick 59 Breadley James 61 Nickless Charles Johnson Walter, teacher of dancing and music 63 Verco Frederick W. H. 65 Curran John P. Augustus street 67 Peters Cecil, ” Strathmore ” 69 Hackshall William 71 Marlo J. Douglas 73 Thwaites Joseph West side 2 Davis Thomas, ” Minnawarra ” 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Riley Mrs. Christina, “Madeley” 10 Flaherty Martin, cab proprietor 12 Brown J. S., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville” Evans Lawson, clerk
16 Ellis George O., “Montrose villa” 18 Momsen A. M., clothier 20 Gates Arthur, ” Hazeldene ” 22 Walker W. J. Walker F. J. 40 Nangle James, F. I. A., architect 48 Glasson Mrs. M. A, 50 Haughey John, grocer

Longdown StreetNorth side O’Connell street to Trocadero 2 Reynolds William 4 Squires James 6 Holmes James A. 8 Dixon Henry J. 10 Coleman Joseph 18 McCulloch Donald R. Susan streetMissenden road 20 Finnigan John Elizabeth street 40 Carr Henry South side Rose street 3 St. Stephen’s SchoolMrs. C. Smee. head mistress Stephen street 5 Maish Charles, butcher 7 Otridge Geo. 9 Tagg George Missenden roadElizabeth street 15 Younger David 17 Conway Edward 19 Maloney Thomas

Lord StreetNorth side King street to Edgeware road 7 Jones Arthur, painter 9 Duffy William 11 Williard Mrs. C. 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk Off21 Perry Benjamin 33 Goodsell J. A., barrowmaker 31 Burling Henry, ‘bus proprietor 33 Tandy P. 35 Smith Joseph 39 Smith John 41 Harris William 47 Pearson Francis C. 49 Reece Mrs. Kate, laundry 67 Taylor Mrs. L. 77 Ashwood Mrs. E. 81 Warner Arthur, engineer 83 Bradshaw Charles 85 Scrogings Fredk., joiner 87 Harper A., joiner 89 Chatto Herbert 91 Douglas Jas., ” Apsley ” John street 97 Patterson Thomas F. 99 Church Frank 101 Hall Frederick 103 Dye John 105 Snudden Frank 107 Hoy Mrs. M. 121 Snudden William 123 Wright William C. 125 Gorsuch Albert 127 Talbott William 129 Lewis Clement 181 Farrell Mrs. Mary 139 Naylor Thos. 147 Button Charles 149 Wheeler Joseph 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 Marsden Mrs. A. 161 Brown F. H.
163 Alderson Mrs. E. 165 Robinson George 169 Smith Chas. 173 Roels Mrs. Mary 175 Clayton George 177 Boots Edgar 179 Wicken John South side 2 Barford James, ” Kelvin ” 4 Dent Edward, ” Renfrey ” St. Peters Railway StationJoseph Attwood, stationmaster 62 Robertson Angus 64 Fallon John H. 66 Wooldridge Charles 68 McAleer James 70 Bebb John 72 Haigh W., Woolbroker 74 Milson William 78 Maher Joseph Terence 88 Thompson Richard, blacksmith 90 Cooper A. J. P. 92 Cooper J. and Co., general store 94 Boulton. J. H. 100 Bennett John H. 102 McDonald Mrs. M.

Margaret StreetNorth side College to Simmons street 1 Shaw George 3 Hebden Percival 5 Murray Samuel 7 Osborne Thomas, printer 9 Shearsby William 11 Riley John L., oven builder 13 Earle William 19 Moorley Henry 21 Williamson David, carpenter 23 Dunn Mrs. A. 25 Hoffmann H. G., clerk 27 Malley Frank, draper 29 Graham Miss M., teacher of music 31 Welsh William Reiby street South side 2 Hopkins Albert, “Clifton” 4 Kretchmer Frank, “Ramsey” 14 Furlong George, “Clifton cottage” 16 Martin W. 20 Dawson G., ” Garfield ” 22 Pocklington Mrs, J. S. 24 Mitchell Joseph 26 Poole Mrs. Margaret 28 Cooper Geo. 30 Pocklington F. H. 32 Cody Jas. 34 Noble Thomas, moulder 36 Cassel Alfred 42 Munro John 44 Wicks Mrs. Jane 46 Nicholls Chas., plumber 48 Hunt Mrs. T. 50 Atkinson John 52 Ottaino John 54 Treffary Mrs. A. 56 Gardiner Thomas 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Rynn Miss M., grocer 64 Stubbs John 66 Palmer Wm. 70 Tawson Mrs. Margaret Simmons street 72 Mundelius Conrad, butcher Ferndale street

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 238 Darling St, Balmain N. Tel. 5 Balmain


Page 435

ANTHONY HORDERN’S FOR NAPKIN HOLDERS AND PAPER FOLDERS


Mar NEWTOWN. May 435

74 Bolton Herbert 76 Barkwill John 78 Insull William 80 Latimer William 84 Russell F., grocer

Maria StreetNorth side King street to Edgeware road 15 Schofield Isaac, spinner 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummings M., fuel merchant 31 Moffat William 39 Ferguson William 41 Martin Mrs, M., dairykeeper 43 Pritchard Thomas 45 Johnson William 47 Farr Mrs. Mary Ann 53 Bunker William 55 McKenzie William 57 Gibson E. C., carrier 59 Martin Jas. 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Thorpe John 69 Gentle Henry 71 Alcock Charles John street 93 Leach George 99 Stuart Mrs. Annie 101 Gooding John 103 Humphrey Henry R. 105 Malley Benjamin 107 Savage Richard, bootmaker 109 Hewson Mrs. Mary 111 Frekelton Henry 113 Fubbs William 115 Piper H. J. 117 Moroney James 119 Thompson Francis, bricklayer 121 Barnes Dennis 127 Schofield Aaron 129 Mogan Mrs. Emma 135 Mitchell Mrs. Helen 137 Lancett Samuel D. 147 Fimister[?] John 149 Elliott Ira 161 Nelson Fred., “Pine Grove” 165-167 Blake John 169 Matthews James 171 Thompson Alexander 175 Wilson Jas. 177 Whiteman John South side 2 Holley John 12 Fairbank Louis, machine agent 16 Parker Joseph 18 Ryder Richard 22 Nottle John 26 Heywood Mrs. Diana 30 Daley James 32 Williams Robert 34 Astridge John 48 Kelso James, grocer 52 Murphy Bartholomew, van proprietor 54 Cummings Charles 56 Petty Walter 58 Blackhall William 60 Fellingham Richard 60 Holman George 62 Sherblade Michael 64 Ottery Mrs. Francis 66 Short John T. 68 Osborne Alfred 74 England A. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan Michael 90 Bice William 93 Darley Joseph 96 Townsend Edward, ‘bus proprietor John street
106 Ward Mrs. Mary 112 Rickert W. J. 114 Sweeting Louis 120 Carrick Martin, blacksmith 122 McGovern Mrs. Hannah 124 Neild Henry 138 Harrison William 140 Osborne George 144 Livingstone Arthur 146 Mongovan Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Smith J. W. 172 Walshaw Alfred G.

Marian StreetEast side Enmore road to Sarah street 2 Rickards Samuel 4 Williams Mrs. S. 6 King Arthur F. 8 Croft F., music teacher 10 Warren John “Castleton” 12 Smedley Albert 14 Warne Frank 16 Knight W. J. 18 Ryan John 20 Sullivan Mrs. A. 22 Hague Mrs. E. 24 Allen Maxwell 26 Morris J. P., “Avoca” 28 Wholohan Mrs., Annie 32 Jones T. 34 Yeo James 40 Bennett John, “Lisgar” 42 Hosie Stanley, “Gladstone” 44 Bird John, “Garfield” 46 Wigg Charles 48 Heffernan Richard F. 50 Piggott John, constable 52 Cunningham John 54 Donnelly James 58 Groser William G. 58 Pearce Edward 60 Matheson John, builder 64 Dickson J. 66 Tolley Walter 72 Kermond Charles, “Bendemere” 74 Traubert Gustav 76 Warren Thomas 78 Hopkins Alfred J. 80 Lawson Albert 82 Kendall John, “Roseville” 84 Rogers H. H.. “Bellerma” 86 King Herbert, “Elsinore” 88 Dunn William, “Stanford” 90 Glendenning James 92 Munson Nathan 94 Egling Mrs. Isabella 96 Rollo Mrs. S. J. 98 Cumming Mrs., midwife 100 Abbott Charles E. 102 Ward James West side 3 Barden Mrs. C. 5 Pyne William, “Apsley house” 7 Miller Edwin, butcher 9 Clinton Henry 11 Jones Joseph W. 15 Dobbin W, F. 15 Burwood Alfred 17 Welsh Daniel, stoker 19 Roberts Charles 21 Wood Mrs. Betty 33 Jenner R. B., “Merrivale” 35 Baddeley Mrs. Clara 37 May J. H. 39 Wilkinson Mrs. Caroline 41 Marks Thomas 43 Sutherland Mrs. L., dressmaker 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H.
49 Gore John 51 Emerson Mrs. J. E., nurse 53 McIntosh William 55 Mason F. W., journalist 57 Cowley Isaac John Cross lane 59 Tailby Mrs. Elizabeth 61 Garrard G. I. 63 Alexander S. 65 McLauchlan John 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 7l Downing James 73 Bray J. 75 Scott Mrs. S. 77 Johanson E. J. 79 Page Mrs. M., laundry 81 Douglas Thomas 83 Newman Thomas 85 Metcalfe Jotham 87 Billson Harry, constable 89 Hounsell F. G. 91 Northwood Frederick J. 93 Bennett Jesse C. 95 Stephens Mrs. Janet 97 Riley Mrs, Jane 99 Reardon J. E. 101 Clark Mrs. Martha 103 Shore George 105 Campbell Charles 107 Purser David 109 Stanley John, tanner Stanley Mrs. Florence, midwife 111 Colley J. J. 113 Catto Patrick 115 Scott Mrs. Mary 117 Payne William

Mary StreetEast side King to Lennox street 1 Russell Joseph J. Russell Mrs. Marion, midwife 3 Herbert Edwin 5 Andersen Mrs. Mary Off7 Griffiths Frank 7 Smith Walter 9 Johnstone Alfred 11 Cronshaw A., tailor 13 Shaw Mrs. M. A. 15 Cohen Henry 17 Andrews Ernest and Co., embalmers and undertakers West side 8 Williams David 10 Stainton Samuel 12 Jones Misses M. and E, costumieres 14 Newman Alfred district registrar 16 Huxley Stanley 18 Wiseman John H.

May StreetNorth side King street to Edgeware road 1 Burling Charles, grocer 3 Hodgen James, letter carrier 5 Hancock Albert, upholsterer 7 Hartley John Primitive Methodist ChurchRev. J W. Leadley 9 Leadley Rev. J. W. (Prim. Meth. ) 11 Rawlings James, poundkeeper 17 Smith Mrs. J., grocer 19 Butler Thomas 21 Colson C. F., painter 23 Lloyd W. J., saddler 25 Hawkins George 27 Cox Thomas 29 Hogan Thomas 31 Chisnall Edward

Funerals may be conducted (if required) from our Rooms (Head Office) at any time


Page 436

ANTHONY HORDERN & sons. UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


436 Mec NEWTOWN. New

May street continued– 33 Hawkins Jesse 35 Simpson William 37 Elstub J. T. 41 Boot Luther 43 Wine Annist 45 Dummett Mrs. Harriet 47 Williams Henry John street Harber Elias J., manager Newtown brickworks 69 Clarkson Willman, enginedriver Newtown Brickworks Elias J. Harber, manager. Tel, 150 Newt’wn 105 Brown Charles 107 Loudoun David 109 Bains John 111 Martin Joseph 113 Martin George T. 115 McCurley Joseph 117 Keating William 119 Matthews W. P. (for south side see St. Peters)

Mechanic Street-North side Church to Egan street Hordern street 1 Medcalf Bromley 6 Richardson William South side Whitehead’s Parcel Delivery stables Hordern street

Metropolitan Road-East side Enmore road to Sarah street Enmore Public SchoolBoys’ depart- ment, John Cusack, head master; girls, Miss Annie Chappell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School-C. Chiplin head master 14 Emanuel Lewis 16 Mann Mrs. Mary “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Todd Thomas, “Waterton” 26 Child Sidney 28 Reynolds Percy W. 30 Morton James L., “Niagara house” 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Doherty Dominick 38 Wallace Robert, mariner 40 Dawson James W. 42 Cooke H., accountant, “Scarcliffe” Cross lane 44 Baldick Ernest A., timber merchant 46 Dalyell James M., mine manager 48 Fisher A. L. 50 Boggis Ernest 52 Harrison William 54 Pittman Alfred 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Condon Mrs. J. 62 Turner Mrs. L. 64 Goodin Thomas 66 Gibbens Joseph 68 Campbell Alfred 70 Crawshaw William 72 Bingham Richard H. 74 Bruce Chas. 76 Paine Alfred 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter
82 Blake Mrs. Jane 84 Kennedy Mrs. Mary 86 Helvey Mrs. M. West side 3 Drew Joseph, produce merchant 5 White J. S. 7 Johnson R. J., “Nanima” 13 Levick Benjamin S., “Milluriel” Tabernacle-G. T. Walden 35 Craig Archibald 25 McEwan Robert 27 Priestley Harry, “Clarence” 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 37 Jolly John, clerk 39 Harkis Thomas, commercial traveller 41 Baldwin George C. 45 Carter Geo. 45 Letton George, engineer 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Hodgson Edmund, whip manufacturer 53 Webster William Quinn John 55 Gatland Mrs. Emma 57 Makin Henry, upholsterer 59 Ruddle Miss M. E. 61 Howe Mrs. M. L. 63 Burke Frederick J. 65 Berrick George E. 67 Basser N. 69 Weaver Eustace, compositor 71 Grey Albert 73 Brooks Ralph, “Manolo” 75 Cunningham John 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Box Samuel 81 Tillott Job, carpenter 83 Close Harry, “Carlisle” 85 Haining James Lawson 87 Smith Charles 89 Spring William, wireworker 91 Snath Alexander 93 Laird Charles P. 95 Davey Richard, baker 97 Archibald John 99 Pocklington Charles 101 Dilworth H. W., lithographer

Missenden Road-East side King street north to boundary 7 Kilpatrick William Longdown street Walsh Mrs. Alice Melville J., farrier Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Bonus William 17 Meynell William 19 Cooke Thomas S., business agent Richard street 23 Baskerville John Aylesbury street 33 Cleary Michel, baker 35 Holbrow Isaac 37 Morris John 39 Dennis John Bligh street West side 2 King John R. 4 Brown Henry J. 6 Burgess Josiah A. 8 Golby Mrs. A, dressmaker Longdown street 10 Willett John 12 Hutzog William, baker 14 Conway E. & E., fuel merchants 16 Conway J. C., bottle merchant
18 Sparks J. P., boilermaker 20 Browne John 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Schryver Mrs. H. 30 Boardman Samuel 32 Hind William 34 King Robert F. 36 Atkinson Thos. 38 Grosvenor James 40 Walsh E., van proprietor 42 Kidd John, storekeeper 44 Rapp Jacob 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street-North side Union to Angel street 3 Boland Patrick 5 Mooney A. 7 Gurrin Frederick, baker 17 Wilson Patrick Gowrie street 21 Hansford Albion 23 Cor Wilfred 25 Murphy Henry 27 Mallengfant John P. 29 Hill George 31 Becker Joseph, stonemason 33 Moon E. 35 Robinson Frank South side 2 Manners J., storekeeper 6 White Thomas J. 8 Bell John 10 Nickels Alfred, wheelwright 12 Hill Henry 16 Connidy Michael 18 Smith Henry J. 20 Tubby William Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Fenley John A. 38 King Frederick W.

Nelson Street (now called Little Queen Street)

Newman Street-North side 236 King street south to Union street 2-14 Yates James, fancy leather dresser Lacey Albert E. 22 Hawken John 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Hayes Arthur 30 Brown Walter W. 32 Gledhill Walter, estate agent, “Tarlee” 34 Catford Charles E. 36 White David 38 Pike Alonzo J. 40 Olive Alfred T. 42 Cole Thomas A. 44 Began G. H. 46 MacGraw William 48 Hollis Robert 50 Conran Thos. F., constable 52 East Robert 54 Hudson Enos 56 McNamara John 58 Hansell Thomas A. 60 Humphries James

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers 683 Darling St., Rozelle (near Weston Rd. ) Tel 5 Bal.


Page 437

ANTHONY HORDERNS FOR TEA COSIES AND FLORAL POSIES


Nor NEWTOWN. Pea 437

62 Duffell Thomas, constable 64 Hourigan James 66 Gibson Frederick J. 68 Osmns John 70 Bates Samuel Angel street 74 Asztalos George 76 Verdau Gustave 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. Kate 84 Spinks James 86 Bolton Mrs. Elizabeth 88 Davies Mrs. Hannah Spicer Thomas Gowrie street 90 Williams Philip C., storekeeper 94 Starkie William 96 Morsehead Frederick 98 Taylor William 100 Plunkett Thomas 102 Osborne Harry 104 Souter Thomas 106 Nisbet Peter Union street South side White Horse street 1 Milne James contractor 3 O’Day Thomas H. 5 Baker Mrs. Ann 7 Howarth D. B., “Rotheram” 9 Tingate John, hatter 11 Hardge Anthony 13 Jones Frederick 13 Yates James, leather dresser 17 Douglass Henry, coachbuilder 19 English Henry 21 Lymer Aaron 23 Baxter James 25 Larsen Fritz builder 27 Metzler H. L., upholsterer 29 Cooper W. H., tailor 31 Grounds Bert 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Howarth D. B. and Son, steel foundry 45 Hogan Daniel 47 Beale F, T. 49 Metzler William A. 51 Hereford Robert, “Hereford” 53 Knight William 55 Cole William 57 Firth Robert 59 Hogan Thomas, storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Flood Henry 65 Monagan James 67 Matt Charles 69 Fitzgerald Edward 71 Clair Alf 73 Hough Edwin 75 Braine N., painter 77 O’Sullivan Jeremiah Gowrie street 79 Davis Beda 83 Kinsella Samuel 85 Thompson Nathaniel 87 Smith Edward, bootmaker 89 Dooley R. J. Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Willis Geo.
3 Bland William, artist 5 Milne John 7 Langley James 9 Eggleton William S., brickmaker White Horse street 25 Plant John H., carpenter 27 Ventura Mrs. A. 29 Templeton Daniel 31 Eaton Mrs. J. 33 Mair Joseph 35 James H. Geo. 37 Caldwell Fergus, commercial tra- veller

O’Connell Street-East side King to Raper street 1 Burling Charles F. 7 Jenkins Arthur, bricklayer Victoria street 9 Cohen Louis dealer 11 Smith John 13 Griffiths John, dealer 15 Thorpe G. F. 17 Taylor John, fitter 19 Taylor Mrs. Sarah 21 Abbott Charles H. 23 Keetch Samuel, miner Longdown street 29 Bates Mrs. Eliza Campbell street 31 Wilson Mrs. Constantia 33 Cansdell Mrs. M. A. 35 McGrath Mrs. M. 37 Temple John 39 Mooney Miss M. 45 Red Michael A., enginedriver 47 O’Neill John 49 Barron James 51 Dillon John 53 Bourke Walter 55 Black William 57 Scanlon Patrick 59 Sainty Mrs. Sarah 61 Dunsmore John 63 Turner Thomas 85 Smith Edward 67 Mollett Pierce 69 O’Neill Michael 71 Warland Arthur 73 Turner William, plumber 75 Emmett William 70 Hoyer Otto 79 Connors James 81 Gawthorpe Ernest 83 Mills Herbert 85 Proudfoot Peter 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary, dressmaker 10 Jessup George 12 McFadden D. 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16-18 Davis John H., pawnbroker 20 Banks Mrs. Georgina 26 Bentley Clarence 28 Harbidge John 30 Kneeling James Dwyer Mrs. May, “Arno lodge” Prospect street 40 Turner Mary, grocer Thomson Oscar E., “Argyle” Stapleton John, “Stanley” 46 Druett Mrs. Anne 48 Robb William 50 Harrison John 64 Whiteoak Thomas
56 Madden Francis 58 Stewart J. B. Chalder street 60 Sullivan James 62 Cooper Henry 70 Burnett John 72 Crook Chas. 76 Frankland Alfred 78 Morgan C. R., printer 80 Miles Charles Raper street 82 Sullivan Mrs. Margaret 84 McIntyre James

Oxford Street-North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street-Kent lane 1 Dumbrell Henry 3 Mimna John B., solicitor 5 Harper John B., constable Campbell laneAlbemarle street 27 Powell David 31 Hancock Charles W. 33 Deaman Arthur 35 Brown R. A. 37 Dyer Mrs. Harriet 39 Emanuel Joseph, fuel merchant 41 Turtle Charles, sen., produce mer- chant 43 Harvey Sydney, painter Land’s lane 45 Russell John 47 Cassidy James 49 Hood Samuel South side 2 Young Mrs. Annie 18 Whitehead Percy 20 Edwards H. L. 22 Goldsmid George 24 Ollivier Wilby M., mine owner Albemarle street St. Bede’s Convent and High School – Sisters of the Good Samaritan 36 Grieve R. H. 40 Ross Geo., canvasser

Pearl Street-East side Alice to Wells street 2 Appleton Henry M., “Urilla” 8 Kingsford John Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred, “Essex house” 22 Pawley James 24 Latimer Noble, dressmaker 26 Anderson Frederick 28 Holding Mrs. Mary 38 Sharp Joseph 40 Almeroth Arthur, engineer 42 Nicholson J. G. 46 Kyle James 48 Parker Mrs. C. 50 Crichton Peter 52 Chapman Henry, builder 54 Courtney Edmond 56 Hampson Walter West side 1 Russell John, painter 3 Dawes Alf. 5 Verdich Edward W., cabinetmaker Commodore street 15 Boyan Joseph 17 Wolf William 19 Edwards William, Junr Edwards W., senr., brick manu- facturer

Drags to carry 150 in one party.


Page 438

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET ONLY), SYDNEY


438 Pem NEWTOWN. Reg

Pearl street continued– 38 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Joseph 37 Cremen Frederick 38 Pollard J. H. 45 Courtney Thomas 47 Moss George 49 Hope Mrs. J. 51 Quigley H. F., grocer

Pemell Street-South side Simmons to Reiby street 1 Turtle Ernest A. 4 Stead William 5 Millington Robert 6 Traubert Gustav

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Potter Henry, “Bon Accord” West side 2 Pearce Miss L. 4 Cowie Alex., licensed drainer 6 Mackintosh Arch., council clerk 8 Moss Mrs. M. A. 10 Westoff Henry, jeweller 12 Nickless Osmond U. 12 Leigh Ralph, conveyancer Belmore street 14 Fairbairn George 16 Pearce Thomas 18 Macdonald Robert, broker 20 Cran Mrs. Martha 22 Harris Thomas commercial tra- veller 24 Garden Allen J. 26 Renouf Charles N. 28 Forsyth Francis, builder 32 Gatherer James 34 Black Mrs. M. J. Charles street 38 Rogers Eugene 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Rapp James A. 44 Stapleton John J. 46 Mears Mrs. E. 48 Barter Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer Olson Anton 52 Walshe John W, hotel broker 54 Carroll James 56 O’Sullivan Daniel, “Roseville” 58 Young John, shipwright 60 Gough Charles 62 Mills Mrs. C., ladies’ nurse Dowse Mrs. Laura, ladies’ nurse

Pine Street-East side Wilson street to Railway 2 Teape George 4 Clarke Archibald H. 6 McLaughlin John 8 Byrne Joseph C. 10 Knights Charles 12 Rowell John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Morris Joseph 18 Higgs R. D. 20 Manton Alf. 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Evans William, master mariner 3 Ireland George S. 5 Mole Leonard
7 Fox James 8 Stokes W. J. 11 Cornwell J. W. 13 Chandler William 21 Howard Mrs, J. 23 Hughes Mrs. S., teacher of music 25 Sparkes W. 27 Donoghue Francis 29 Mason Albert, sawyer 31 Cramer Ernest 33 Wood John W. 35 Pogson John, clicker 37 Lane Nathaniel 39 Williamson Thomas

Prince Street Camden to Alice street 2 Smith John 4 Roach John 6 Jones George

Prospect Street-North side Church to O’Connell street Hordern, street 2 Busch Thomas 4 Warrell Edward Egan street Henderson Arthur S., “Emily” Buckland John T., “Elsie” Bacon Mrs. A., “St. Elmo” Edmonds Thomas, “St. Clair” South side Hordern street-Egan street 11 Rambert William

Queen Street-East side King to Wilson street 22 Welland Thomas, butcher 24 Devine John 28 Simpson John 28 King Chas. 30 Wallace James, “Kent house” Burridge Isaac J. 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Coomber John 48 Erundell Mrs. Elizabeth, registry office 50 Ord Charles 58 Scott Mrs. M. E. 64 Bonfield James 66 Rankin John 68 Jeater Percy J. Wilson street West side 1 Roberts J., piano-tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J. P. 7 Craig William 9 Hodgson Mrs. M., nurse 19 Madson Hans F., surveyor 21 Holtermann H. A., merchant 23 Hamilton William 25 Willis Henry 27 Pigeon James 29 Dickison Charles, accountant 31 Peterson Frederick F.

Randle Street-East side Wilson street to Leamington avenue 2 Hall James 4 Walton Robert C. 6 Harvey William John 8 Tripp Arthur, fireman 10 Fairbairn Joseph 12 Cummins Thos. M. 14 Lannen Patrick 20 Barnes Walter, woodturner
West side 1 Dodd Fenwick S., engineer 3 Scott Archibald, plumber 5 Marshall James, boilermaker 7 Byrnes Patrick 9 McClosky Mrs. Jane 11 Plummer Edwin John 13 Miller T. 15 Bingham John D. Leamington avenue

Raper Street-South side Church to O’Connell street Hordern street 1 McLean Mrs. Helena 3 Williams Mrs. Lydia 5 Charlton Alfred 7 Phillips Mrs. E. 9 Smith John 11 Marston A. R. D. 13 Small A. W. 15 North William, carpenter 17 Woolley Thomas 19 Adams Alfred 21 Griffin Thomas, sen. North side 2 Warland Arthur M. 4 Aldrich R. 6 Sparkes Albert A. 8 Langlands Jas., master mariner 16 Allen Chas. 18 Murray Arthur J., painter 22 Hunter George W. 24 Finlay Mrs. Margaret 26 Waugh Joseph 28 O’Keefe John, plasterer 30 McGlashan William J., grocer 32 Buckley John 38 Lawler John 40 Poulter Thomas 42 Sainty James H., engine fitter 44 Wright Mrs. Harriet 46 Robinson Benjamin 50 Griffin Thomas, jun. 52 Cohen Sydney

Redwin Street-South side Off Norfolk street 1 Hummel Frederick 3 Orangeshaw Joseph W. 5 Elliott James 7 Turner Thomas 9 Jones Frederick 11 Selwyn Alexander S. 13 Cody Thos. 15 Robinson John 17 Redwin Thos, bricklayer 19 Young Charles J., bootmaker North side 16 Redwin Henry 18 Forsyth Alexander

Regent Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Webb Herbert 3 Schabel F. J., plumber 5 Hoffmann Mrs. B.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, Bay Street, Rockdale.


Page 439

ANTHONY HORDERN’S FOR FLOWERS & FEATHERSBOOTS FOR ALL WEATHERS


Rei NEWTOWN. Sim 439

7 Viereck R., baker 9 Dyer Frank, engineer 13 Minor Herbert 15 Eyles William 17 Winstanley Mrs. M. 19 Richmond John., builder 21 Johnstone H. W. 23 Henry A, E., draper 25 Histon Maurice 27 Lock Richard 29 Maguire M. P., upholsterer Lennox street 37 Beech S., joiner Off39 Forsyth Alexander, coachpainter Forsyth. James, tinsmith 43 Greenup William 45 Abigail James, J. P. Albemarle street Carlisle Castle hotel-Mary Corrie 71 Hinks Walter George 81 Bell William 85 Robertson John 89 Waters Edward, traveller Lucas James 91 Booth Hugh 93 Baillie James 95 McKenzie Alexander 97 Donnelley Thomas 99 Schwaner Henry 101 Brown Henry, carpenter 103 Southeron Mrs. Harriet 105 Haines Christopher, cab pro- prietor l07 Whitworth John, carrier 111 Farquhar John 113 Jones William 115 Tobin Mrs. Jane 117 Walker Mrs. Ellen 119 Boyan William 121 Goward William, bootmaker 123 Rogers Herbert West side 2 Hoffman F., storekeeper 4 Brown Mrs. Jane 6 Trickett John, draper 8 Kirkham Ernest 10 Bell Thomas B. 12 Bingham Chas. 14 Dollar Walter 16 Ware William J. 18 Read Francis 20 Francis William 22 Penfold William R. 24 McElroy Edward 26 Gordon Mrs. Harriet 28 Gould William 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendors 46 Gillespie John 48 Sly J. W., stonemason 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 66 Little John 68 Cummings P. 70 Dixon Henry 72 Hincks Mrs. Ann 74 Mills William H. 76 Lincoln George 78 Osmond Thomas 80 Eldridge Claude A. C. 82 Gillighan J. 84 Lasslett F. A. W. 86 Andrews Charles 90 Laycock Edward 92 Everett Mrs. Eliza 94 Roddan Miss J., private school 100 Wheeler A. T., plasterer 102 Smith Mrs. E. 104 Hudson Mrs. Lizzie 106-108 Australian Native hotel -Patrick McCarry 110 Smith Stuart 112 Grennan Patrick 114 Park E. 116 Elstub Robert, contractor 122 Walker A. George

Reiby Street-East side Enmore road to Margaret street 2 Martin Christopher 4 Lockman A. U. 6 Boyd William 8 Brown John W. 10 Golding Mrs. S. J. 12 Adams Thos. E. 14 Ainsworth Mrs. Eliza 16 Evans George, engineer 18 Riese Louis 20 Green William J. 22 Peir W. G. Don street 26 Sales Mrs. Mary 28 McDomeney Edward 30 Shaw William 32 Benson Edward, clerk 34 Beattie John 36 Falconer Arthur 38 Carter Henry 40 Sykes William 42 Joseph Louis 44 Howard James 46 Adams George 48 McWhinnie Samuel 50 Barnett William T. 52 Sellmer Robert 54 Sayce George 56 Skinner Arthur 58 Faulkner E., grocer Keig street Christ Church Parish Hall (Enmore) Rector Rev. C. C. Dunstan 62 Watt Charles 64 Richards W. J. H., “Handhu” 66 Ringholm Augustus, contractor West side 29 Wilson Mrs. Mary J. 31 Mackay Robert 33 Stone Mrs. E. J. 35 Beechus Mrs. M. J. 37 Barncastle William 39 Allen Thomas, ironmoulder 41 Chapman F., painter Sloane street 49 Pogmore James, bootmaker 51 Collins James T 53 Huxtable Henry 55 Brown William 57 Payne Thomas Fulham street

Richard Street-North side Missenden road to North Newtown school Hayes Albert, hop beer factory Elizabeth street 36 Tagg Joseph 46 Boyd Joseph 50 Klees Thomas South side 1 Pakes Frederick
3 Shattel Mrs. R. 5 Pentecost Henry 17 McKay Timothy, builder 19 Troke Sydney George 21 Seagrott Henry 23 Paul Frank 25 McGilchrist Archibald Elisabeth street 39 Davis Mrs Elizabeth 49 Davis Ernest A.

St. John Street-North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant Shilling James, upholsterer 6 Lucan Septimus 4 Noyes Henry South side 13 Jones Samuel H. 11 Hansford A. R. 5 Auckstepp Edward 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street-North side Trade to Bishopsgate street 2 Lieninger William, baker 6 Mellowes William Price 8 Lincoln Charles 10 Lincoln Thomas 12 Webber Frederick W. Stanley street 14 Taylor Mrs. M. J., nurse 16 Newnham John, carpenter (For continuation, see Camperdown) South side Fallick & Nunn, builders

Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marion street 10 Murray Edward 8 Hambley William 6 Clancy W. G. 4 Hardman Brothers, biscuit factory 2 Hardman Richard Hardman Robert Simmons street North side 1 Lane Geo., painter. “Carlton”

Short Street Off Camden street 1 Williams Henry 2 Rogers Mrs. E. 4 Davidson Arthur J. 5 Crimston Alfred

Simmons Street-East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S., “Yarrowa” 48 Jones John H. 64 Wall Robert contractor Sloane street 68 Curry James, senior constable 72 Camp Mrs. W. 76 Fox Edward Fulham street 82 Grant Thomas

Complete Records kept with an up-to-date index.


Page 440

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


440 Slo NEWTOWN. Ste

Simmons street continued– 84 Roberts Henry, fuel merchant 86 Kain Miss S. Margaret street 88 Szarka George, grocer 90 Holton Edward 92 Holmes Frederick, painter 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Organ B. 100 George Sydney 102 Poole William 104 Neale Mrs. Eliza 106 Forrester Ernest 108 Reilly John P. 110 Parkinson William 112 Underhill Barry 114 Rea Charles 116 Love Robert 118 Honan John 120 Westley Mrs. Isabella 122 Kearney Thomas 124 Wright Alfred 126 Foster Mrs. W. J. 128 Bailey Samuel 130 Middleton Joseph 132 James George 134 Watson John 136 White Peter 138 Osborne Mrs. Jane E. West side 1 Hay William, currier 3 Leary William, saddle-tree maker 3 Ramster Thomas 7 Bray Mrs. A. A. 9 Quayle Philip 11 Martin Mrs. L. E. 13 Spicer James W. 15 Lees Mrs. Clara 17 Brooks Sydney J. 19 Lees Archibald 21 Eldridge George 23 Plunkett H. J., “Ivanhoe” 25 Goodman Walter 27 McKenzie George 29 Davis Walter G. Greenwood Sydney 31 Gray George 33 Hill Mrs. M. 35 Staples Mrs. Euphonia 37 McLean William 39 Neville W. 41 Watts Albert N., “Wendouree” 43 Marr George 45 Happ Andrew, wheelwright 53 Goodwin Philip 53 Carter Mrs. E. L., dressmaker 57 Clarke W. M. 59 Besford Frederick 65 Weston Cornelias J. 67 Findley Mrs. M. A. 69 Mulhall Miss T., dyer and cleaner 71 McDougall George A. 73 Cox Charles J. 75 Reynolds William 7 McSharry John 9 Scholl Rosina, boardinghouse 3 Newling Isaac 5 Wakeley William 7 Gallagher P. E. 9 Madden William Sarah street 95 Rattigan P. F. 99 Everett John 101 Everett George, confectioner 101 Adler Charles 105 Latham Philip 107 Percy Henry 117 Stevenson William, butcher 119 Shaw Thomas 121 Snow John, greengrocer 123 Featherstone Gerald 127 Murphy William 129 Perigo Rowle 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Lacey Charles 137 Roberts Charles 139 Leddy James 141 Peters Mrs. M.

Sloane Street-North side Simmons to Reiby street 19 Brew Mrs. Rosina 17 Morrissey William 15 Campbell John 13 Wilkinson Thomas 11 Facey William 9 Booth Charles B. 7 Streeter Alfred Dawson Albert 5 Healy Mrs. E. 3 Fotheringham James 1 Rowlands William E., clerk South side Angus and Son, coach factory

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Stickley Miss Harriett, ladies’ school 4 Anthony Edward, currier 6 Hockings H., wine & spirit mer- chant Christ ChurchRev. C. C. Dunstan 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrick- ville and Petersham)

Station Street-East side Railway to Camden street 3 Somerset hotelMrs. Eliza Burkitt 4 Murray Mrs. Margaret, boarding- house Newtown Cold Storage Ice WorksS. J. Heaton, manager Enmore road 20-22 Bohemian Medical Company 26 Ray George W. 28 Boxwell John G. 30 Smith Thomas, “Austinville” 32 Bohrsmann G. Hall, surgeon Kilgour H. M., dentist 34 Young Robt. S., overseer, Council Works 42 Ryan John 44 Rogers Henry 46 Francis A. E. 48 Dean Edward 50 Butler Albert 52 Louran Mrs. Jane 54 Jay G. B., draper 56 Loydstrom Charles H. 58 Duffy W. J. 60 McKern Frederick 62 Taylor George, com. agent 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Blake Mrs. E., dressmaker 68 Morrison Alexander 70 Dixon Henry 72 Dixon Mrs. Isabella 74 Sotheren George R. 76 Newman D. H. 78 Fitzpatrick Richard Holt street Churchill Joseph, fuel merchant 90 Wilson Mrs. Catherine, laundry 92 Green Charles A. 94 Dalwood Mrs. Mary
96 Tallentire W. G. 98 Walsh Joseph 100 Wellesley C., commercial traveller 102 Campbell Jacob 106 Sutton Miss H., private school 120 Messent Richard 122 McGrath Mrs. 124 Bond Frederick 126 French Arthur 128 Barnett Frank 130 Peard William 132 Henry John 134 Cousins Thomas 136 Gosnell Herbert W. W. 138 Downey John 140 Hutchinson James 142 Kerlee Walter 144 Long James 146 Sindel Arthur, draper 148 Reynolds Arthur 150 Cranch Mrs. R. S. 152 Fletcher Edmund 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Enmore road Marsden F., cooperage 31 Bruce Alexander, J. P., chief in- spector of stock, “Reiby house” 43 Mellor Thos., music teacher 45 King Mrs. Lyd’s, boardinghouse Donn street 47 Blair Mrs. E., teacher of dancing 49 Teasdale Richard 51 Jarman Andrew W. 53 Kevin Charles 55 Heighway J. F. 57 Alexander Robert 59 Webb Mrs. E. G. 61 Wilkinson Frank 63 Leslie Samuel 65 Walker Watson Wilson W., builder, “Wilona” Keig streetHolt street 81 Lane Chas., carpenter 83 Goer Thos. W. 95 Green J. 87 Glover D. 89 Smith Albert T. 91 Mahony Mrs. Elizabeth 93 Mayes John H., surveyor 95 Chamberlain John 97 Marshall Mrs. K 99 Croft John 101 Shepherd Herbert 103 Winders Thomas 105 Chiffey W. H. 107 Groves F. 109 Ford H. W. 111 Coutts Hubert K. 113 Morris A. 115 Reynolds Joseph 117 O’Reilly E. W., constable 119 Mars John 121 Eldershaw Thomas W. 113 Caunter John Hobart 125 Dowling Albert E. 127 Cahill Thomas 129 Richardson Charles F. 131 Morelli Mrs. R. 133 Dyson Henry 135 Walker Mrs. Martha 137 McCorquodale Malcolm 139 Burns Robert 141 Mellshimer Edwin

Stephen Street 141 King to Campbell street St. Stephen’s SchoolMrs. O. Smee head mistress

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (next Savings Bank). Tel. 726


Page 441

ANTHONY HORDERN’S FOR COTTON STUFFS


Sus NEWTOWN. Wat 441

Susan Street-East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Bland Mrs. Hannah 15 Bennett Henry 17 Day Harry 19 Dunn Mrs. E. 21 Allen William West side Campbell street 8 Scanell Daniel 10 Holland Mrs. M. 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 20 Newcombe W. H. 22 Tween Mrs. Maria 26 Berry Jas. 28 McCluskey Alfred 32 Montgomery Ellen 38 Cummings Patrick 54 Poppenhagen F 56 Fry Richard 58 Lamey Henry (for continuation, see Camperdown)

Trade Street-East side Railway line to St. Mary’s street 22 Skelton Thos. 20 Lock C. 18 Healey William J. 16 Garn John 14 Lynch Richard 12 Dolan D., blacksmith 10 Weekley William, engineer 8 Whittle Mrs. Kate 6 Wise Reginald Cooper Arthur, “Franklyn” Shaw E. L., grocer, “Idalia” 4 Martin James 2 Lowry Patrick Albert street West side 45 Meyer H., “Kilmeston” 37 Penfold Arthur W. 35 Harris Joseph 33 Gilbert Robert 31 Hilaire John A. 29 Hoare William 27 Simpson William 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. L 19 Mossman William 17 Yates Thomas 15 O’Connor Cecil 13 Bradley George 11 Boss and Sons, bakers 1 McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House Rev Canon Taylor

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 Finlay Forrest 2 Gould Mrs. Elizabeth 3 Potts Thomas 4 Spence Robert 5 Lander Arthur J. 6 Williams Henry 7 Smith William 8 Brown Henry H. 9 Leishman William, stonecutter 12 Miller Harry 13 Proudfoot Mrs. Elizabeth E. 14 Wade Charles 15 Woolnough Mrs. L. 16 Weatherby Charles 17 Smith Kemp, boot factory 19 Gow Bros., boot factory
29 Birmingham Charles L. 30 Morrison William

Union Street-West side Erskineville road to King street south Tarran Francis, “Glenrushen” Keggen Thomas, carpenter, “Glenvala” Jones Hector, “Glenchass” Newman street 1 Walters Frederick, grocer 7 Thomas Frederick 9 Blatchford Richard 11 Adams William C. 13 Fletcher Frederick G. 15 Spence George 17 Angelo Mrs. J. A., dressmaker 19 Moss John Union lane 21 Simmons Charles, carpenter and joiner 23 Duesbury George, engineer 25 Goodsell H. W., “Fairleigh” 27 Harris Thomas 29 Telfer Alexander 31 Scott F. W., accountant 31½ Clingan William 33 Sutton George W., engineer 33 O’Malley John 37 Quigley Terence 39 Smith Roland J. 41 Parker Edward 43 Slater Mrs. M. 45 Donohoe Michael 47 Petersen George Doll Andrew 49 Heckman William A. 51 Madigan John, coachpainter 53 Hayes John 55 Nancarrow Mrs. Lydia 57 Eggleton Frederick, cab pro- prietor 63 McKinnon Donald, grocer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Beehag Gideon 71 De Saxe George 73 Howe James, grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 Crawford Walter 79 Buist Albert 83 Booth John 85 Hatmann Carl 87 Cavanough Richard 89 Barrett William, miller Munni street 91 Cartwright John 93 Friedewald George 95 Smith George Thomas 97 Bennett Mrs. Minnie 99 Simpson Mrs. Marian 101 Lasslett Frederick R. 103 Bint William 105 Creig Mrs. Janet 107 Ross Charles 109 Dessaix Peter H. 113 Heiden Frederick 115 Hewett Jas., bag merchant 121 Elliott Robert 123 Dubois Herbert A. 125 Schwebel George 127 Pearce Joseph W. 129 Reed Robert 131 Hutton Joseph 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Ashbury Edgar 141 Le Froy James 143 James George 146 Thompson Mrs. C. 147 Marsh Wm. J., hotel broker
149 Ward Arthur 151 Long John 153 Braine Alfred, painter 155 Morelli Henry 169 Garwell Mrs. Mary 171 Eggleton Mark 175 Union innHenry C. Wortley Knight street (For East side see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street-Egan street 2 Hoad Mrs. Harriet Cohen and Co., bottle mer- chants O’Connell street South side Hordern street-Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant 3 Newtown Bottle ExchangeJ. C. Conway, manager

Watkin Street-East side 172 King street to railway 2 Jackson Mrs. E., midwife 4 Stead Luke, bootmaker 6 Hunt Wm., dealer 8 Worrill Jos., machinist 14 Smith Mrs. Julia, midwife 16 Richards Mrs. Catherine, boardinghouse 18 Frazer John W., com. traveller 20 Black George 22 Farebrother Mrs. A. F. 24 Griffiths Mrs. Mary A. 26 Tabrett John F. 28 Roberts Misses A. and E., teachers of singing and dancing 30 Swain Mrs. E. 32 Tuck Mrs. E. M. 34 Ray Daniel 36 Hartge Mrs. Clara 38 McKay Alfred H. 40 Winter James, signwriter 42 Robson Thomas 44 Richmond Malcolm, builder 46 Chudleigh John 48 Howarth W. Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Jenner Robert H. 58 Kaiser Sigismund 60 Williams E. A., carpenter 62 Clark Rev. Henry (Baptist), “Stirling” 64 Walker George Henley Robert 66 Booth William 68 Bennett Frank 70 Watson D., clerk of works 72 Taylor Richard West side 1 McConnell James 3 Higgins John 5 Carter Mrs. Augusta 7 Ferguson Oswald 9 Baylis Joseph E. 13 Baylis Bowman B. 11 Scrievener E. J., tailor Baylis Bert, boardinghouse 15 Jacob George 17 Hayes Mrs. Annie, midwife 19 Harding F. R. 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Wolstenholme Mrs. J., teacher of music 27 Dibble George

Prompt attention given to Calls – Day or Night.


Page 442

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


442 Wel NEWTOWN. Wil

Watkin street continued- 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Tilbrook Thomas 33 Goodsell Ernest 35 Iken Mrs. Emily 37 Gran Mrs. Elizabeth, boarding- house 39 Davis E. J., engineer 41 Bailey John C. Gaw Ernest 43 Thornborrow George 45 Hannigan G. W. P. 47 Cardwell Thomas 49 Lownds Samuel, coachbuilder Wilson street 51 Scurr William J. 53 Jeffereys Mrs. E. 55 Wood Fred E., solicitor 61 Crowe John, fruiterer 67 Furley E, J. P., journalist 69 Outram William 73 Duhigg Mrs. M., dressmaker 75 Whitfield Richard 77 Anderson James H. 79 Ralph Mrs. E. 81 Champley John J. 83 Harrison George C. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Wollard Frederick 89 Woods Mrs. F.

Wellington Street-East side Bedford to Bishopsgate street 1 Walker John 3 Macnamara Miss L., private school 5 Barker Henry, plumber 7 Barlow William 9 Davidson Samuel 11 Byrne John J. 13 Le Brant William, carpenter 15 Allan Mrs. Sarah 17 Nesbitt William B. Presbyterian Church Rev. T. W. Dunn Lennox street 21 Prince Mrs. L. 23 Osmond Albert Kent lane 25 Baker Ernest 27 Thomas Thomas 37 Everist George L. 39 Heaton Samuel J. 41 Jeffreys Henry 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Esling Mrs. Jane, storekeeper 49 Chaffer P. E., ivory turner Fitzroy lane 51 Rogerson Mrs. Sarah Johnson Samuel 55 Collins Alfred 57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas 61 Bolton Mrs. S. A. 63 Macken P. J., dray proprietor 67 Grimshaw Mrs. H. 69 Chantler Mrs. C. 71 Coveney Mrs. S. 76 Stewart James 77 Dyer Sydney Herbert 79 Lincoln Junes 81 Waugh A. 83 McIntosh Jas. C. 85 Brown Isaac 87 Thompson William 93 Rickard Albert
Lands lane 95 Matchett Mrs. E. 97 Haling Thomas 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Bedford street 16 Friedenreich L., baker 18 Goslett W. B. 20 Taylor Joseph, boardinghouse 22 Wall William C. 24 Sergeant Mrs. Mary 26 Wareham W. J. Lennox street 28 Slattery Very Rev. Dean Kent lane 32 Stonier William 34 Stonier Miss A., “Wellesley college” Albemarle street 48 Graham James 66 Sullivan John Young lane 68 Dyer Francis, postman 70 Gifford Henry 72 McCarthy George 74 Lewry Mrs. M. A. 76 Baker W. G. 78 Fryirs Thomas 80 Egan Miss E., storekeeper 82 Kirk James 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Henry, painter 88 Payne Thomas 90 Agate Frederick C. 92 Turtle Arthur James 94 Green Thomas 96 Lazarus Joseph 98 Elliott Samuel

Wells Street-North side King street to Edgeware road 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 9 Young Charles J. 11 Murray Thomas 13 Bailey Alfred C. 15 Tye F. 17 Burgmann William A. 19 Sorrell George B. 21 Ellis Miss M., dressmaker 23 Howe Thomas 31 Burton Chas., carpenter 33 Dalton Arthur James 35 Holt George 87 Goodsell T. 47 Duckworth Edward 49 Cashman William 51 Flanagan Thos. 53 Burling Alfred 55 Lawler Mrs. Alice D., midwife 81 Phillips George, van proprietor 83 Mills John, brickmaker 85 Brunt William, packer 87 Fitzgerald John Pearl street 89 Eldershaw Archibald 91 Tunnicliffe Robert 93 Thomas Alfred 95 Bowman Thomas 97 Morris George 99 Brownlea Thos. Commodore street McNaught Archibald, schoolmaster 139 Wilson J. M., builder South side 2 Fenn James, “Hygeia”
4 Grant Mrs. Margaret, “Daphne” 6 Cowland Mrs. E. 18 Phegan Frank, “Gladstone House” 30 Cox William, J. P., “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Foster John 40 Brown James 48 Sparkes Walter J. 50 Brannick Joseph 56 Sieben Peter 58 Nelson George 60 Barrett Jack 62 Martin Thomas 64 Becker Arthur 66 Watt Albert 68-70 Tye Arthur F. 72 Byrne D. J. 74 Wardrough Robert 76 Eldershaw Francis John street 90 Dunnion Thomas 104 Davey George H., “The Priory” 106 Doyle James, brickmaker 112 Fenning Mrs. Teresa 118 Taylor W. Hampton, ‘bus pro- prietor Stanley W. P.. ‘bus proprietor 152 Walker S. M.

Whately Street Off 168 King street north 2 Spooner James 4 White James 6 Hogg Mrs. Sarah 8 King William 10 White Mrs. Harriet 12 Roderick M. 14 Woodroff Arthur 16 Smith Samuel 18 Ward William 20 Slattery Cornelius Webber Alfred W., wheel manufac- turer and wheelwrights’ timber merchant

Whitehorse Street-East side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 Lalor Robert 10 Riley Joseph 12 Fawkner T. J., diver 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. Mary A. Riley Mrs. Agnes, grocer 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Hugh 22 Hammond Mrs. M. A., grocer Gibbes street 26 Hunt William, “Keynsham” West side George street 5 Glover Albert 3 McIntyre Alexander Chuck Joseph Arthur

Wilford Street-South side Enmore road to Station street James Mrs. Grace North side Guille B. E., auctioneer Driscoll James

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers Town Office and Livery Stables) 178 Elizabeth St., S’d’y. Tel. 1524


Page 443

ANTHONY HORDERN’S FOR WOOLLEN FABRICS


Wil NEWTOWN. Yar 443

Wilson Street-North side King to Forbes street Erskineville road 16 Morris Richard l8-20 Williams and Edwards, saddlers 22-24 Gommesen J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 28 Everingham Joshua Boots and Gommeson, stables 36 Cleary Mrs. K., electrical and surgical belt maker 38 Back Mrs. C. 40 James Richard 42 Callaghan James 44 Anderson William F. 46 Danevon John 48 Lee Sidney 50 Webber H, J. 92 Bull T. and Co., sawmills Chaffer p. E., ivory turner 60 Summers Henry 62 Walford John T. 64 Davis Miss Teiney 66 Wilson Mrs. Maud 68 Wilson William 70-72 Greenwood and Sons, produce merchants 80 Wendt Charles, grocer Brown street 82 Midgley Mrs. E. 84 Griffiths Mrs. E. 86 Phillips Thomas, bootmaker 88 Ballard Charles 90 Adamson George 92 Gleeson Cornelius 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Da Silva R. A. 100 Hill Joshua, butcher 102 Fletcher Thomas 104 Davison Frederick 106 Murray Mrs. M, Watkin street 114 Andrews Mrs. C. 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr, music teacher Bucknell street 132 Land William, plasterer Burren street 138 Glencross C. & Sons, carriage builders 140 Stretton Mrs. L. 142 Schachtel Louis 144 Eyre Stephen 146 Sherwood Edward 150 Mackay Hon. J. Kenneth, M. L. C. Fitzroy street 136 Wildman A. E., commercial traveller 188-190 Pimm John, grocer Frazer Robert, laundry 202 Summerhayes E., draughtsman 210 Jarman James, grocer Queen street 212 Dean Herbert 214 Black John 216 Beer James 218 Ball Arthur 220 Olson L. J. South side Baldick E. A., timber merchant Campbell James, architect Hatte C. G., general office Erskineville road 17 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Eves Mrs. M. 25 Button Richard 27 Golding Mrs. Ann 29 Wormald George 31 Gommesen Joseph, engineer 33 Murphy Mrs. V. J. 35 Gordon Edward S. 37 Gorman Richard 39 Ambrose John 41 Elliott John 43 Johnstone Alfred 45 Wright Thomas, house, land and estate agent 47 Van Dam H., district super- intendent, Standard Life Association 53 West George 55 Lowe William 59 Nicoll George, compositor 61 Conradi Samuel 63 Wyatt Andrew 65 Jesson William 69 Paish Frederick 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheately H, carpenter Standen Misses A. & L., private school 75 Browne Hilton, jun. 77 Marie Madam C. 79 Stokes Edward, coachpainter 81 Sutton Alexander Brown street 85 Molesworth Edmund W., M. L. A., Custom House agent, “Atherstone” 93 Moor James, draper 95 Baker William F. 97 Hawkins Albert, engineer Hawkins Mrs. A., surgical bandage maker 99 King David S. 101 Evers John 103 Hannigan Miss M. 105 Henninges Henry, baker Watkin street 107 Oliver Edward 109 Williams Henry 111 Scrivener Claudius 113 Middlehurst George 115 Vipan Edward 117 Lutton William, ironfounder 119 Mathews S. 121 Clark C. M. Burren street 143 Helsby Thomas Charles 145 Blundell Alfred 147 Reid William 149 Ashe Horace 151 Franks Herman, com. agent 157 Kent William, stovemaker 159 Pearce W., fuel and produce merchant 161 Parker R., coachbuilder 163 Shaw Mrs. R. K., grocer Pine street 165 Murray A. 167 Lavett John B. 117 Evans Thomas W. 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 187 Jeater William, grocer Randle street 189 Helsby Thomas 191 Waltho Miss Mary, storekeeper 193 Logan George 195 Davidson Frank, enginedriver 201 Hill David, butcher and fuel merchant Holdsworth street 213 Dennis Simon 215 Mongan Daniel 219 Lee John E. 221 Ross Donald 223 Miller Andrew 227 Croal Mrs. Christian 229 Beat Mrs. M., private school (For continuation, see Redfern>

Yaralla Street-South side Off Bucknell street Hornby William, fuel merchant 1 Johnson Charles 3 Tattler Robert 5 Lock William 7 Andrews William H. 9 Jackson Reginald P. 11 Mitchell George 13 Hornibrook Mrs. Ann North side 2 Lynch Joseph 4 Finch Henry 6 Tidyman Mrs. Sarah 8 Lumsdon Alfred 10 Reynolds Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Draper Mrs. M. 18 Bryan John 20 Goldsmith J. V. 22 Burton P. J.

Consult the Telephone Guide for nearest Branch


End of Newtown Entry