ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET(ONLY), SYDNEY

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON

.

BOUNDED on the north by municipality of Camper- south by Erskineville and St. Peters; and on the west down; on the east by Redfern and Darlington; on the by Petersham and Marrickville. Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862. Area—480 acres. Number of houses—4,549. Number of assessments—5007. Miles of streets—22. Assessed Annual Value—£145,309. Annual rental—£157,596. Estimated Capital Value of all Rateable Properties—£2,261,871. Council Chambers—Town Hall, King-street. Office hours—Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m. Council meetings—Every alternate Tuesday. MAYOR— TREASURER Chas. H. Ibbotson George B. Hall ALDERMEN— AUDITORS William Dolman Robert Elstub W. H. Cadogan and Alfred H Lockman Charles H. Ibbotson William Cox, J.P. OVERSEER OF WORKS Henry N. Howe Frederick Jones Robert S. Young J. P. Smith John Salmon, J.P. INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER Geo. F. Crozier Wm. Rigg, J.P., M.L.A. Henry W. Swan J. R. King Harold T. Morgan REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS COUNCIL CLERK— A.C. Newman, Mary Street Archibald Mackintosh CHIEF BAILIFF JUNIOR CLERK— Horace W. Loadsman Chas. C. King George B. Hall

404 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street—East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street—Oxford street 44 Lidbury Charles, ” Wendover ” 38 Binskin Henry, enginedriver Wellington street—Regent street 34 Howard and Williams, butchers 32 Williams Henry 30 Cnmmings James 28 Burridge Frank 24 Wattman Mrs. Mary 20 Hanlon Mrs. H. 18 Smnith W. L., butcher Denison street 16 Alexander Alec, baker 14 Stevens James 12 Delponte Philip, fruiterer 10 Diamond G. 8 King Frederick W. West side Baltic street 39 Dunn Rev. T. W. (Presb.) 29 Peter Mrs. S. P. Oxford street—Wellington street 25 Wood J. H., milk vendor Regent street 21 Carlisle Castle hotel—Mrs. Mary Corrie 19 Collins William, tailor 17 Gibson W. T. bootmaker 15 Hanley W. confectioner 13 Sutcliffe Mrs. Elizabeth Denison street 9 Barry Miss M., storekeeper 7 Baldick James, blacksmith 5 Elliott Mrs. E. 3 McGuire Mrs. E.

Albert Street—North side Bedford to Trade street 25 Kibby John 27 Williams Thomas 29 Cbesholm John 31 Cook Silas R., printer 33 White W. 35 Smith Robert, baker 37 Scott Joseph, plumber 39 Mears Martin, storekeeper 41 Mossman Thomas South side 8 Salisbury Mrs. J. 12 Chown William (Chown Bros, and Mulholland) Alice lane
Alice Street—North side King street to Edgware road Tbe Peacock Jam Co.—Edwards and Peacock, proprietors Watson L., “Clifton cottage” 11 Douglas George, boot manufacturer 17 Gaddes George W. 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J. Off—21 Gore J. 23 M-Garry John 25 Bennett F. E. 27 Logan Mrs. M. 39 Hicks G. F., engineer 31 Smith Charles 33 Von Hagen John 49 Danaber David 51 Joyce Michael 53 White Mrs. E. 55 Gilbert Mrs. E. 57 Cremen Timothy 63 Laughlin Thomas 65 Davis Mrs. 67 Armour David Off 69—Cremen Christopher Souter Geo., contractor, “Lindaglen” Hanks S. J., librarian University “Graceglen” 79 Webster William, “Floral villa”

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 76 Walker St., North Sydney. Tel. 9 N.S.


Page 405

ANTHONY HORDERN’S FOR NICE FITTING GLOVES AND CAGES FOR DOVES


Ang NEWTOWN. Aus 405

83 Austin G. S., “Glassnock ” 87 Stuart Mrs. W., “Perth” 93 Younghusband S. J., ” Cbeshunt” 95 Maze H. H.,estate agent,”Steelhurst” 101 Murray Mrs. 103 Hill Henry 105 Smith John W., coal agent Clare street 107 Felton William, grocer Vanheythuysen R. 111 Jelly Henry W. 113 Henstridge —. 115 Deaman Thomas, dray proprietor 121 Scott James 123 Deal Henry 125 Dodd Alf 127 Austin H. 129 Bell Thomas, stonemason 131 Wannell Faithful 133 Graham James, blacksmith 135 Vickery George W. 137 Robins Robert, tinsmith 139 Foley Mrs. M. 141 Vermish Mrs. 143 Cornwall H, mason 145 Waite Mrs. Ann 147 Trollope Henry, carpenter 140 Bush E. 151 Flynn John, brewer 153 Hampton T. 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Lincoln James 161 Vickery George 163 Jelly W. H., fruiterer Princess street South side 4 Green Charles, grocer 18 Hunter John, “The Grove” 56 Barnes Charles, ” Avoca” 62 Deacon Edmund W., J.P., insurance adjuster 64 Booker J. H. Evens, broker Pearl street 74 Kerr Richard, plasterer 76 Griffin Peter 78 Stokes Mrs. K. E. 80 Chater T. Dixon, architect 82 Coleman T. S. 84 Pease Arthur, blindmaker 86 Buckworth Mrs. 88 Byron Mrs. H. E. 90 Lawson E. A. 92 Bennett Thos. A., mechanical engineer 94 Douglas Henry, carpenter 100 Jenks Thomas 102 White William, ” Tarana ” 104 Thitchener Henry, ” Edenia” 106 Burling A. E. 108 Vincent Cbas., ironfounder 110 Traynor Robert 112 Cooper Arthur, butcher Cooper Mrs. J., dressmaker Hawken street 118 Williams Thos. 120 Wynn William 126 Cooper John Roberts John,” Sapphire ” Thompson Geo.,” Ruby ” Pinnington Tbos, ” Pearl” Tye A. F., ” Emerald” Deveril Mrs. E., ” Diamond” Kelly W. J., ” Amethyst” Trescott and Co., Opp Beir Brewery and Confectionery Works 160 Burrows J. F., compositor 162 Webster Mrs. Margaret

Angel street—East side Erskineville road to King street 6 Madden John 8 Day Walter
10 Bullman Owen 12 Furey Adam 14 Fremlin Mrs. M. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 Hallam William 24 Williams E., miner 26 M’lntyre Charles, carpenter 28 Husson Thos., butcher 30 Pryme Mrs. K. 32 Walker William 34 Bonenham Richard 36 Waters Mrs. P. 40 Weeks W. 42 Jones William, tinsmith 44 Lees Joseph 46 Bradshaw Thos. 48 Field H. W. 50 Dodson Mrs. E. 52 Turner Mrs. M. 54 King Alf., bricklayer 56 Dent Mrs. F. 58 Hudson Mrs. H. 62 O’Connors Jas. 64 Bowles A. 66 Andrew P. H. 68 Harrington Mrs. Kate 70 Baikie James Gnnn Harold street 74 Hodgkinson Mrs. M. 76 Alien Robert 78 Morgan John Munni street 84 Newman H. 86 Green C. A. 88 Aird George 90 Turner Johnstone, carpenter 94 Bradley Herbert 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 East Robert Iredale street West side Newman street 1 Turner Aaron 3 Yunger A. 5 Buchannan —. 7 Mills William 8. 9 Turner Thos. 13 Miller Fredk. 15 Jones & A. 17 Dallaway George 21 Gannon Alf., traveller 23 Mole All 25 Russell Mrs. R., grocer Norfolk street 29 Redwin John, builder 49 De Calmer John, grocer 51 Brown Thomas Lord J. 5la Industrial Hall St. John street Truegold T. W., “Edith cottage” Wisdom Edgar S.

Augustus Street—North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Bourke D. A., printer 47 Peake and Co., coal merchants 31 Woodward Bently, dentist 37 Gilbert Jas. T. 35 Horsley William, carpenter 33 Pierce Mrs. A. 25 Wickham Robert 23 Smith Alfred 21 Wells Alf., carpenter 19 Gough Robert
17 Spence John, boilermaker 9 Lennon Henry 7 Fernan Jeremiah 3 Jolly Mrs. J. 1 Fernan William, commercial traveller South side 30 Simon J. D., school teacher 28 Venables Thomas, carpenter 26 Dean Frederick, fettler 22 Groves William E. 20 McKenzie Alexander 16 Thompson Thomas, miner

Australia Street—East side Town Hall—King to Bishopsgate street Bank of Australasia (branch)—G. B. Hall, manager Newtown Police Station—W. R. El- liott, inspector Newtown Courthouse—F. P. Meares, J.P., C.P.S., Registrar Small Debts Court, agent for Curator of Intestate Estates; H. A. Ledger, J.P., assis- tant C.P.S, and electoral registrar; H. Loadsman, bailiff 3 Cook Thomas, plasterer Newtown Metropolitan Fire Brigade Station-J. Graham, officer in charge 7 Mackenzie Alexander, blacksmith 15 Courthouse hotel—John Connolly Lennox street 33 Willett William, fuel merchant 25 Willett Jesse, carpenter 27 Sedgwick Jaspar 39 Joyce James 33 Nicholls J., draper 35 Butcher Walter J., printer 41 McNamara Thomas 43 Barclay Mrs. H. 47 Crozier G. F., painter

ANDREWS T. & SONS

Undertakers and Monumen- tal Masons—Telephone 155 N.- (See advertisment opposite name in Alphabetical) 53 Hayes Mrs. A., ladies’ nurse 67 Cousins Enoch Primitive Methodist Church 65 Charlesworth Fred. 67 Perry Edward 69 Beech C., plasterer 75 Jordan Mrs. Hannah 81 Givins John, newsagent 83 McLerie John, bootmaker 85 White Mrs. 87 Westcott A. C. 89 Worlock George 91 Doherty Geo. 93 Mingay William, dairykeeper 117 Earls William, tea merchant 119 Upon Mrs. M. West side Alton lane 2 Marshall W. and Son, house and land agents 4 Shirley James, hairdresser 6 Abigail J. W., solicitor 8 10 Alien Thomas, lunch rooms 12 Bohrsmann Aubrey, dentist 14 Nangle J., architect 16 Johanson Mrs. Annie 18 Cromwell H., solicitor 22 Robertson Allen 24 Morris James, fireman 26 Herbert John G., solicitor


Complete Records kept with an up to date index.


Page 406

ANTHONY HORDERN & AND SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


406 Ayl NEWTOWN. Bro

Australia street continued— 28 Collas F. 30 Robinson Mrs. J. 32 Martin Walter 34 Gordon Geo. A., fireman 36 Pettit William, estate agent 38 Gates James, confectioner 40 Delots Geo., tobacconist 42 Williams E., ironworker 44 Brentnall Miss E. 46 Henwood Miss Ada, grocer Croker Mrs. E. R., confectioner Lennox road 48 Turner Mrs. M Turner Alfred E., milk vendor Kent lane Public Kindergarten School—Miss E. Ranclaud, mistress Campbell’s lane 58 Allam Mrs. C. 60 Smith Henry, bootmaker Albemarle street 62 McGuire Mrs. J., “bus proprietor Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. 80 Rigby James, bricklayer 82 Bohrsmann Aubrey, dentist Bohrsmann John, draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 88 Cromwell Ernest 88 Ibbotson Mrs. E. 92 Anderson A. 94 Sayers Charles 96 Askew William, van proprietor 98 Hutchinson James 100 Hatchman George, com. traveller 102 Wallace J., constable 104 Symons William 106 Bray Walter, carpenter 108 Tinsley John 110 Hopkins Thomas 112 Dunn Mrs. Emma 114 Yates E. S., grocer Lands lane 120 Shaul James, carrier

Aylesbury Street Off Missenden road 1 Holly Jonathan, gardener 3 Hayes Albert 20 Lynch Mrs.

Bailey Street—East aide Enmore to Holt street 2 Hogan Edward 4 Gluckston John 6 Watson Mrs. Lucy 8 Taylor William 12 Bushby E. 14 Markham James 16 Marden Charles 1 8 Tittley Joshua 20 Ambrose John 22 Blatchford Mrs. F., nurse 24 Cann George, carpenter 26 Moran Mrs. Jane 28 Byers Mrs. Florence 30 Machan H., carrier Short street

Baltic Street—North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W.H.E., collector 3 Deacon William
5 Yard Mrs. E. 7 Philpot Thomas 17 Burkitt H. Campbell’s lane 19 Gow F., boot manufacturer 21 Lawrence James Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School—Sister Mary Malachy, head teacher 39 Wren John 41 Mitchell David 43 Rutlidge Rupert 45 Greenland James, carpenter South side 30 Hyde George 40 Veron H. A. 42 Miller Wm., ” Harcourt ” 48 Simpson —. 50 Ewing W. 52 Groves George, compositor 54 Cunningham John, storeman 56 Bray George

Bedford Street Town Hall—King to Kingston road Town Hall—A. Mackintosh, council clerk; Henry W. Swan, caretaker and inspector of nuisances 1 Eyles J., newsagent Lincoln Thomas, farrier 3 Steedman John, hairdresser 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Hector, wheelwright Denison street 15-17 Power Mrs. M., confectioner 19 Melville Hector 21 McKenzie M., electric engineer 25 O’Brien E. 29 Scobie Andrew, fireman 33 Boswood Alfred, greengrocer 35 Mallen C. E. Regent street 45 Friedenreich L., baker Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s School (R.C.)—The Chris- tian Brothers 67 Townsend J. H. 69 Cuddeford John 71 Gordon James 73 Sewell John F. 75 Kunze Paul Chard lane—Baltic street—Albemarle street—Albert street 109 Taprell Arthur 111 Brown Henry, signwriter 113 Sylvester George 123 Murphy Daniel, surveyor 131 May Elizabeth 137 Crimston W. F. 139 Gray Mrs. M. A, E. 141 Ritchie Mrs. Jane 143 Liddell John, plumber 147 Rapp John, watchmaker 149 Woolnough Mrs. L. 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street—South side London to Phillip street 34 Stratford Mrs. G. 32 Slocombe A. E., commercial traveller 30 Paton Charles, engineer 28 Brown T. G, solicitor 26 Moloney Herbert
24 Collier Thos. 22 Sinclair—. 20 Pike William, contractor 18 Whitely Mrs. E. 16 Hall Frank 14 Joy Frederick 12 M’Donough Michael 8 Reilly Matthew 6 Baldwin George 4 Kneen William A., cutter 2 Burton Alf. E. North side 21 Simpson Mrs. A., ” Jesmond ” 19 Keating Mrs. L., ” Louisaville ” 17 Martin F. W. D. 15 Garbutt Albert 13 Tracey Patrick, constable 11 McLardy William 9 Boland Mrs. Mary

Bishopsgate Street–South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall H. 4 Hanshaw Mrs. M. Denison street—Regent street—Wellington street 6 Millard Mrs. S. 8 Gooch Thomas 10 Naughton John 12 Levy Henry, auctioneer 14 Barnett Mrs. E., midwife 16 Lane Joseph, halter maker (For North side see Camperdown)

Bligh Street—South side 1 King street to Missenden road 2 Sharp Mrs. A. O. 4 Hill Peter, contractor 10 Sampson Charles Litle Queen street 30 Dane Mrs. H. C., Free Kindergarten, “Victoria lodge” Latchmore Owen 48 Maxted Sydney 56 Lemcke E. H., pianotuner, “Rose Bank” North Newtown Public School—Wm. Jones, head master 60 Blanchard E. H. 62 Robinson Mrs. M. 66 Moon William 68 Spithill John 74 Johnson James 92 Snowdon Mrs. H. 96 Hermes A., music teacher 98 Foott William J. 100 Cox John 102 Phfllips John J. 104 Goodwin W. R. 106 Hoy Alfred 108 Platt Mrs. A, midwife 110 Colney W., printer 112 O’Neill Mrs. W. (For North side, see Camperdown)

Brown Street—East side 208 King street to railway 8 Salvation Army Barracks 12 Benjamin Albert S., “San Francisco ” 16 Scott Robert 18 Warren Henry, bootmaker 20 Sutherland William 24 Lamerton Edmund A., bricklayer Wilson street

W0OD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 238 Darling St., Balmain N. Tel 5 Balmain


Page 407

ANTHONY HORDERN’S FOR DISH COVERS AND PRESENTS FOR LOVERS


Buc NEWTOWN. Cam 407

28 Behringer Peter 30 Miller George 34 Grinton James 38 Haddon Joseph 40 Close John. Inspector Railways 42 Walker Mrs. C. P. 44 Plunkett G. W. 46 Jorden Simon, dealer 48 Garvan Denis A. West side 1 Lloyd Prank, publisher 3 Donaldson James O. 5 Bellemey R. T., chemist 7 Cook W. G. 9 Barber Alfred, painter 13 Thomson and Salmon, plumbers’ store 15 Stone Myer

Bucknell Street—East Side 132 King to Wilson street—Yarella street 2 Hornby William, fuel merchant 6 Triggs Mrs. E 8 Hughes Samuel W. Hughes R. L. 10 Mauldon George 12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 16 Whitfield Richard 18 Scaplehorn Joseph R., master mariner 20 Davis H. C. 22 Mercer Robert 24 Lucock B. 26 Witts Brothers, fuel merchants 32 Nortbcote John, saddler 34 Wiseman Frederick, carpenter 36 Lediard Richard, painter 38 Trusty George 40 Morrison James 42 Smith S. 44 Newton John, fireman 46 Thornton J. C., clerk of petty sessions 48 Bennett James, brewer West side 1 Hawes George, brushmaker 3 Hornby J. W. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Gilfellan John 9 Richardson Mrs. S. 11 Nelson William 13 Tolhurst Hubert S., dentist 15 Williamson Wallace 17 Dickinson W. J. 19 Fitrgerald Michael 21 Mackey W. G. 23 Wright Mrs. S. J. 25 Gibson Jas, plumber 27 Rossiter Edward. constable 29 Fletcher Michael, brassmoulder 31 Clarke J. W. R., bookseller 33 Ware Jonathan 35 Stiffe Thomas 37 Younger R. P. 39 Apted James 41 Charman Chas. 45 Jeffries Henry 47 Taylor Alfred 51 Cleland James 53 Irwin Samuel 55 Byrne M. 57 Hardcastle Alfred

Burren Street—West side Wilson street to railway arch Copeland Henry, J.P., M.L.A., “Yarra- ville ”
Daly J. E. O., stock and sharebroker Daly E. Newton, ” Twickenham ” Wilson street East side 4 Lance Sydney C., clerk 6 Cropley William, builder 8 Dicksont Frank 10 West William Macdonaldtown Station—G. S. Hodg- kinson, stationmaster

Cambridge Street—East side Enmore road to Liberty street 15 Brown Stephen E., clerk 17 Farrell Michael, constable 89 Cunningham Wm., “Wyrallah” South side 18 Pierce H. W. 20 Cass Mrs.K. 22 Curnow William, editor SYDNEY MORNING HERALD,” Clifton ” 26 McDonough M. 28 O’Reilly Peter 30 White Richard

Camden Avenue Off Camden street 1 Donohue Thomas 9 Hutchens Andrew, bootmaker Palmer W. H., ” Casula ” Rudder H. H., “St Ives” Cameron Ewen,” Clifton ” Stevens W , ” St. Elmo ” Cunningham John, ” Carlton ”

Camden Street—North side 41 King street to Edgeware road—Station street—College street 13 Biggs Arthur 15 Sheals John 17 De Saxe — 19 Stocks F., fruiterer 21 Spear J. W., wholesale confectioner 21 Butson G. H., wholesale confectioner 23 Monteith Andrew 27-29 Nicol Andrew 31 Campbell J., farrier 33 Taaffe William 35 Chandler Richard, irondresser Ferndale street 43 Keeffe James, butcher 45 Cowan Percy 47 Keyes William, watchmaker 49 Best Arthur 51 Stuttle William G. 53 Assender J. J. 55 Poulton F. L., bricklayer 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street Dessaix Andrew, coachbuilder, ” Lily- vale” Derbridge Henry, ” Loftus ” Powell James, ” Linden ” Clark Mrs. Alice, ” Minto ” 71 James Thomas C., carpenter 73 Lane Mrs. Ada 77 O’Brien Mrs. L., teacher of music and French 79 Steer James 81 Piper John 83 Bright Philip 85 Alderson Mrs. Mary Short street
89 Brennan James 91 Osmond Mrs. Eliza 93 Neal John T., J.P., accountant Edgeware road South side 2 Shannon Thomas 6 Revell Mrs. A. H., fuel merchant Peacock’s Jam Factory Camden avenue 30 Searle Jas. 32 Fletcher William, engineer 34 James Philip 36 Gilfillan Ebenezer, woolclasser 38 Forbes J. 40 Burns John 42 Morelli Joseph C. 44 Beck Robert W. 46 Gemmell Williamson, draughtsman 50 Coate Richard H. 60 Robertson John 62 Carnes William, compositor 66 Chapple H. 68 Leigh John A., carpenter 70 McLaughlin J. 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Monteith Andrew, jun. 78 Payne Otto 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Hicks John, photographer 100 Elliott John 102 Dicketts Adolphus 108 Bell Mrs. E. Clara street 110 Roberts H. E., dealer 112 Johnson G. E., grocer 116 Fairless Mrs. Eliza 120 Robinson Alexander, watchman 126 Dircks Edwin 130 Rose Mrs. C. 132 Wicken John Off—132 Toogood John 134 Milton Joseph Samuel 136 Barrington George, grocer 138 Payne George, tailor 140 Barlow Mrs. Catherine 142 Dalby G., japanner 144 Oxley W. M. 148 Sutherland Alexander, carpenter 154 Flynn Mrs. Rachel 156 Granger John, commercial traveller 160 Coutie Mrs. J. 162 Gould Alfred W., carpenter 164 Clenbach John 166 Thomas G., saddler 168 Pratt Mrs. F. Prince street 176 Scott Richard, butcher

Campbell Street—East side 25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road 4 Newell John Joseph 6 Stokes Joseph 8 Walsh Mrs. Alice, confectioner 22 Slade Arthur 24 Taylor William 26 Phillips Arthur, woodturner 28 Torr Charles 30 McClymont Mrs. Annie Elizabeth street 32 Walker Mrs. E. F. 34 Walker Everard Mayne 36 Henkel Frank 38 Hovington Thomas 44 Perry Francis 48 McArdell Terence 50 Wootton William J. 52 Day Edmund

Prompt attention given to Calls—Day or Night


Page 408

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


408 Cav NEWTOWN. Com

Campbell street continued— 54 Neal Mrs. J. 56 Stanson Neil 66 Dwyer J. 68 Hart Thomas 70 Carney Mrs. E. 78 Clark Frank 80 Grant Alfred 82 McMillan James 82 Miller John Little Queen street West side Missenden road 13 Garside James 25 Gillbody James Hungerford Keneth 27 Singleton — 29 Wallace Mrs. F. 31 McGill Samuel 33 Gordon J. 35 May Mrs. M. A. 37 Butcher Samuel 41 McCutcheon Robert, tailor 43 McGilchrist A. Elizabeth street 47 Cooper E. 49 Stott John 51 Morris John 53 Faulkner Francis 55 Taylor Mrs. M. 57 Arendt Frederick 59 Von Muller Mrs. L. 61 Bailey George H. 63 Ramster Thomas 65 Henry G. S. 79 Hodgkinson Mrs. M. Simpson’s coach factory 93 Andrew Charles, hairdresser 95 Guinand Oscar 97 McAdams Fred 99 Acraman Joseph 101 Kathlin William 103 Hulme Samuel 105 Empson H., tutor 107 Raymond William 109 Tanks Alfred 113 Langley Mrs. P. 115 Williams Harry, plumber 117 Ede George William Little Queen street 125 May George

Cavendish Street—North side Cambridge to Liberty street 29 Brown Mrs. Annie 31 Hosie W. H.,” Roslyn ” 33 Henningham A. W. South side 2 Grant E. G. 4 Booty Charles John, “Strathmore ” 6 Sully Fredk. W., ” Howra ” 24 Rosenthall Maurice 26 Dawson Henry, solicitor, ” Monaro ” Cozen Percy Arthur Roberts Mrs. Jane 36 Bedford John M., contractor

(For continuation see Petersham) Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Starkey— 8 Robbie J. S. 10 Curry T. W. 12 Carman H.
14 Clark Mrs. 16 Bond Mrs. A. 18 Hartley Barnard 20 Wright Mrs. H. 22 Parker Carlisle, fuel merchant 26 McDonnell James, photographer

Charles Street—East side London to Phillip street 32 Nagle Mrs. G. 30 Walker George 28 Heslop Frederick 26 Rooney Patrick, H.M.C., ” Elmhurst ” 24 Todd Edwin 22 Mulholland Thos., ironworker 20 Williams T., tailor 18 McClean Mrs. E., teacher of music 10 Paton John, ” Rialto ” 8 Mortley Sydney 6 Robinson Joseph 4 Whitbread Joseph, saddler West side 27 Denham William B., coachpainter 23 McCann James 21 Harcombe A. G., clerk 19 Moymow Mrs. Sarah 17 Rogers Mrs. Annie 15 Newton Mrs. J. A. 13 York Mrs. Anne 11 McKinley Peter 9 Newgent Thomas 7 Gale —. 5 Boss William 3 Justelius M. Johnston L., grocer Augustus street

Church Street—East side King street to Camperdown boundary 1 Crook J., dentist 3 Garthside Robert, plumber 5 Clark Miss, schoolteacher 7 Messer Hugh, carter 9 Beattie Misses, dressmakers 11 Johnson A. 13 Harris Mrs. Emma 15 Crook John 17 Beckhouse Frank, plumber Mechanic street 21 Shaklow William 23 Hodsdon Arthur, milk vendor 25 Steward C., carpenter 33 Gormau Richard 37 Verco Richard 39 Macdougall Mrs. Mary Victoria street 41 Baldock George 43 Hammond Leonard 45 Johnston John 47 Ventner Miss M. 49 Bartle Philip 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe H. N., builder 63 Ware Joseph, carpenter 65 McQuillan Robert 67 Dixon Chas. 69 Bingham G. 71 Francis Mrs. J. 73 Haswell Thomas, carter 75 Lindquist A., carpenter 77 Street Albert J., plumber 79 Monk Jacob 81 Brown Robert, stoker 83 Niness Edward 85 Spain Mrs. L. 87 Flower Geo.
89 Comber Mrs. K., storekeeper 93 Haines John, cab proprietor 99 Gray R. M., saddler 101 Adamson William 103 Wollard Charles 105 Lock William 107 Robinson George, printer 109 Holihan Patrick Raper street 111 Cooper William 113 Nancarrow William 115 French George 117 Bailey Mrs. E. 119 Jones George 121 Forbes William West side Levy A. Lewis, surgeon Lennox street Baptist Church St. Stephen’s Church—Rev. Robert Taylor, incumbent Newtown Cemetery—T. Clarke, sexton

Clara Street—East side 105 Alice to Camden street 14 Adams G. T. 12 Thomas Noah 10 O’Dell Samuel R. 6 Dalton Henry, bricklayer 4 Kayess William, com. traveller 2 Martin A., carpet planner West side 1 Cowan S. 3 Forrest Mrs. R. 11 Leman A. J.

College Street Camden to Holt street 41 Saunders Fred. J., builder 39 Ventemen W. 37 Kelly William 35 West Grafton 33 Galloway David Kent street 29 McFarland Daniel 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William J. 19 Hill John 17 De Salvia Joseph 15 Kennedy William J. 11 Hatton Alfred, draper 9 Faulks A. Margaret street 3 Webber Mrs. S. 1 Henwood Charles, blacksmith

Commodore Street-East side Wells to Pearl street 48 King Charles, transit comr. 42 Bubb John, fitter 40 Miller Mrs. E. 38 Broughton Charles 36 Murray Clarence H. 34 Taylor John 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Amiel C. 20 Biggs Thomas C. Biggs Thomas Victor 18 JordenW. J. 16 Nolan H. D., jeweller 14 Ramsden John 12 Kerr John 10 Williams W.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, Weston Rd. & Evans St., Rozelle. Tel. 5 Bal.


Page 409

ANTHONY HORDERN’S FOR FLOUR SIFTERS AND BUGGY LIFTERS


Cre NEWTOWN. Edg 409

Sorrell Thomas E., ironmoulder 6 Heydon G. T., boilermaker 4 Arnott D. M. 2 Wood Walter West side 49 Willard Edward 47 Bamfield G. J. 45 Ryan D. J., bootmaker 43 Bragg Alexander, plumber 41 Smith Henry 39 Burton Sydney, leatherdresser 37 Hodge Frederick Onslow 35 Lever John E., plasterer 29 Moffat William 27 Purcell P. 25 Mulquiny James Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Maddley Miss Marion 19 Madden Alf 15 Bryant L, painter 13 Grant John 11 Harris Thomas 9 Barnes H. W. 5 Strickland William G. 3 Naylor Alf. 1 Goodall H. H.

Crescent Street Enmore road to Station street Jashkie and Tyler, modellers Laurence C., cement merchant Station street—Gladstone street Newtown Railway Goods Station— Alfred Webb, goods clerk

Denison Street—East side Bedford to Bishopsgate street—Alton lane 5 Trindall Mrs. A., dressmaker 7 Eden Charles 9 Weeks Thomas, contractor 15 Cooper George, marble mason 17 Lennord Michael 19 Sherman Mrs. A. 21 Lord Sydney A. 23 Bell Mrs. E. 25 Cannon Mrs. 27 Beard A 29 Arnold Henry 31 Butler T. E., clicker 33 Cobb James 34 Dabourn Geo, H. 37 Cavillon Joseph Francis lane—Lennox street—Kent lane 39 Stephenson H. W., enginedriver 41 Taylor Charles 43 Matheson A. E., slater 45 Inglis Alf., guard 47 Bowen James J. Campbell lane Albemarle street—Fitzroy lane 49 Wells W., painter 51 Wright Herbert, electrician 53 Owen Mrs. M. A. 57 Nelson Samuel 59 Kilborn William 61 Cooper Frederick, van proprietor 65 Francis William 69 Mitchell Mrs. M. 71 Peachey John, guard 75 Phillips Edgar 77 Thearle Alfred 79 Wyatt Horace J. 83 Scofield Mrs. M. 85 Williams Alfred 13
87 Thomas John 89 Fishburn Arthur 91 Green Victor, surveyor 93 Moltzen Christian 95 Bickerton Herbert 97 Corder F. G., stonemason 101 Barron John 103 Latimer Noble 105 Harder John, vanman 107 Gilby George, fruiterer 109 Beavis Mrs. 111 Beaty David, butcher 113 Cunningham Thomas 115 Kirby J. H., senior sergeant West side 2 Brennan John 6 Campbell Jacob 8 Fehon L. 10 Carrington —. 12 Faye Matthew 14 Collins J, 16 Nagle John 18 Dummett Alfred, stonemason 20 Rutlidge John 22 Craine Mrs. E. 24 Neal James, coachsmith 26 Lannen Joseph, wheelwright 28 Mulqueeney Thomas 30 Blaker Stephen 32 Butler Mrs. Mary 34 Neild Mrs. 36 Batter John Lennox street—Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Clark W. 48 Adams William M. 50 Hunter Joseph 52 Garden James Campbell lane 54 Egan Daniel Albemarle street 56 Alexander Alec, grocer 58 Barrington Frederick C. 60 McGoldrick Peter K. 62 Atkinson William Fitzroy lane 64 Heavey Andrew 68 Smith J. F., butcher 70 Kerr Andrew, engineer 72 Fallick John, ironmonger 74 Rainbird Alfred, stonemason 76 Read Albert, constable 78 Frazer Daniel L. 82 Vaile George E. 84 Ikin Henry 88 Maddigan Mrs. B. 96 Spenceley Mrs. M. A., ladies’ nurse 98 Smith George 100 Andrews James 104 Jones Charles 106 Brown C. 108 Gannon John 110 Wood Mrs. E. 116 Campbell John 118 Dubber James 120 Streeter A. W. 122 Pickerill Arthur, grocer

Dickson Street-South side Off King street south 6 Burridge John 8 Fisher Mrs. Jane 10 Wright Isaac 12 Elliot Robert 14 Swindon Thomas 16 Baily Mrs. Catherine 18 Edwards William 20 Lutton William, ironmoulder
North side 1 Gilbert Charles, blacksmith 3 Dobson Thomas, constable 7 Douglas J. R. 9 Thurkettle S. 11 Walker Geo. H., fruiterer 13 Eve John Gentle J., ” Moorebank ” Tasker Henry 41 Henderson Thomas, city missionary

Don Street—East side Station to Reiby street 3 Armstrong George 4 Elston George 14 Adamson Thomas 18 Brady Thomas 20 Delany Alfred 22 Hatte Joseph West side 1 King Mrs. Lydia 3 Pierce William, comm. traveller 5 Henssler William J. 7 Young William, plasterer 9 Crossman Frank 11 Burnham Anthony, cutter

Edgeware Road—East side Enmore road to Mary street 10 Baldick A., timber merchant 12 Houston William, ” Hinton ” 16 Wedlock William James 18 Farnsworth Robert, commission agent 20 Painter Mrs. E. H. 22 Davis Mrs. “St. Elmo” 24 Schenk Pastor George (Luth.) 26 Martin Thomas, ” Chandos ” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, ” Paladin ” 32 Hornby Charles ,tt Sutherland ” 34 McKenzie S. E. 36 Tuck J. W. 38 Johnston William 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” Rozea H. T., dentist 42 Paul Mrs. A. M., ” Glendruid ” 44 Fowler Frederick W., J.P., “Maudville” 46 Page Mrs. Elizabeth, ” Toowong ” Cross lane 48 Bullen James, ” Nelleville” 50 Rubie James,” Stradllla ” 56 Grater Charles 58 Stirling Richard 60 Downey Edward 62 Kelly John 66 Gillot Emile 70 Mercer Robert 72 Jacobson E. 74 Day William 76 Carnell Thomas, comm. traveller 78 Graham Mrs. Margaret 80 Harrison Mrs. 82 Shaw Harold 84 Young James 86 Teague William 98 Wallace George 100 O’Sullivan J. 102 Daly Mrs. H. E. 104 McLeod Mrs. 106 Martin E. 108 Coleman Mrs. C. Sarah street—James street 142 Robertson A. 146 Schwoebel George, dray proprietor Schwoebel G. W, dray proprietor 148 Menson B. J.

Consult the Telephone Guide for nearest Branch


Page 410

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS. HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


410 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued— 152 Turner Frederick 162 Messer Robert John 164 Enmore hotel—David Cassin 166 Spilsted Arthur, confectioner Camden street 178 Brown William 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 214 lllingsworth Nelson 216 Whittley Chas., butcher 218 Peters Mrs. M. A. 220 Drummond James, engineer 222 Ide Henry, traveller 224 Allen J. K. 226 Christian Mrs. 230 Furley William 234 Harwood Joseph 238 White W. 240 Strickson C. 244 Pitchett A.W. 246 Churchman Richard 248 Westcott W. H., fruiterer 252 Anderson Alex. Laura street— Wells street 306 Wright William F. 320 Williard A. H., contract carter 322 Watt James 338 Fallon B. Maria street 230 Walshaw George, grocer 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds W. 346 White Henry 348 Pratt Thomas Lord street—Railway crossing West side 9 Percival Mrs. L., ” Kilmanagh ” 11 White Thomas, ” Iris ” 13 Spencer W., surgeon 19 Harrison Thomas,” Milton ” 23 Holdsworth Mrs. P.R., ” Ibrox ” 25 Westley Herbert, ” Rialto” 27 Alexander Lewis, “Oakville ” 29 Madgwick W.M., ” Birchfield ” 31 Hawkms F., signwriter, ” Kent house ” 33 Rozea Frank, ” Waratah ” 37 Jentsch E. F., ” Alma” 39 Cantor S. H., ” Maydale ” 41 Smith H.T.,”Toronto villa” 43 Schaeht Theodore,-Qkabanghton” 45 CaHwell W. G., – Bgham 47 Drew Thomas Charles, com. traveller 49 Campbell P. 53 Dilworth W. 55 Clubb William, plasterer 57 Clarkson William Henry 59 West Mrs. 61 Potter P., electrician 63 Martin F. 65 Cornish W. T. 67 McLaren Mrs. Annie 71 Bolton Morris 73 Dickson Margaret, storekeeper 75 Akerman Mrs. H. 77 Hughes Miss E. 79 Hall Mrs. J. 81 Corrigan George, draper 83 Scholl Adolphus, greengrocer

Harrow road Egan Street—East side King to Chalder street 1 Thorburn John William 3 Condron Miss Kate Victoria street
15 Wardell Sydney 19 Blundell George 23 Press Henry 25 Fuller Mrs. M. 27 Duucan Mrs. 29 Burnett Henry 31 Jessup Charles 37 Pobjoy J. W., carpenter Pobjoy Mrs. Sarah, midwife 39 Carleton John Prospect street 47 Cohen David 51 Dowling Mrs. D. 53 Budd Alfred 55 Hall Bichard 57 Setchell Edwin 59 Owen Albert, hairdresser 61 Smith William 63 Attneave Christian West side 2 Daggar Mrs. M. 8 Heggie Robert 10 Dunn W. J. 20 Posner Mrs. Sarah 22 Fairlie David, electrician Victoria, street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Baynes Mrs.E. 28 Baker Claud 30 Coomber Charles 32 Beach Bichard 34 Stewart Mrs. Rose 36 Tittherton Mrs. C. 38 Dwyer John 4O Crighton Charles 42 Lane Geo. 44 Bowers John 46 Minus Edward J., plumber Prospect street St. Stephen’s C. of E. Rectory— Rev. Canon Robert Taylor

Eliza Street—east side King to Lennox street 3 Carey W. 5 Smith Charles 7 Smytbe P. J., surveyor 9 McGovern John 11 Frances George 13 Tuck F. A. 15 May Charles, fireman 17 Lansdown Geo. 19 Veaney Miss M. West side Police Station Cook Henry, plasterer

Elizabeth Street King to Richard street Prince of Wales hotel— Margaret Moloney Longdown street

Enmore Road—North side King street to Stanmore road 1 Bellemey C. J., chemist 5 Kggleton A., cab proprietor Carlton Livery Stables 9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Eggleton A. 13 Street and Frankland Wicker furnirure manufacturers 15 Cousins Charles, bootmaker Church Geo., house and land agent 17 Stanborough Mrs. Joseph, dress- maker
19 Co-operative Printing Works—R. S. Miles, manager SUBURBAN INDEPENDENT newspaper —T. Preston, proprietor 21 Conynghan Mrs. M., tobacconist 23 Lawson Mrs. K., confectioner 25 Martin Christopher, Venetian blind-maker 27 Fenton A., stamp importer 29 Jard Miss E., dressmaker 31 Carroll Mrs. M. J., grocer 33 Bas-Belief Photo Company 35 Grimaley P., jeweller 37 Paroz F., dealer 39 Brasier E., basketshop 41 Hermann Mrs. G., teacher of dancing Newtown United Friendly Societies’ Dispensary—C. P. Finchan,manager 43 Pankhurst E., fuel merchant Station street 47 Browne L. and Co., fuel merchants 59 Pepper Samuel 61 McCarthy Mrs. R. 63 Pratt Miss Annie Cheun Mrs. I. 67 Roberts Griffiths, surgeon 69 Job Mrs. W., registry office Job William, Boss Brand Manufac- turing Co. 71 Clifford G. 73 Fentou George, carpenter 76 Newell Mrs. W, servants’ agency Wilford street 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, ” Thurnby ” Foster T. C. J., barrister Foster E. P. Foster B. W., analytical chemist Foster A. W. J., surveyor Phiilip street 115 Edwards W. J., bootmaker 119 Paton Mrs. B., dressmaker 121 Emond Mrs. E., artist 123 Chaucer Mrs. S. S., confectioner 125 Hansen Carl L., dentist 127-131 The City Coal Co.—F. G. Smyth, manager 133 Johnson F. W., baker and con- fectioner 135 Cawley Miss A., draper 137 Sutherland Mrs. M., dressmaker 139 Mitchell J. M., bicycle works Davidson G. M., blacksmith 147 GouMstein Samuel, tailor 149 Williams Mrs. M., confectioner 151 Marcbant Thos. J., glass and china repairer 153 Caunter and Co., printers and publishers 155 Cotton Mrs. L. A., dressmaker 157 White A. G., furniture manu- facturer McDonald James, billiard hall 159a Stickley Misses, milliner 160 Gumpert and Son, auctioneers and estate agents 165 Peak H. and Co, wood and coal yard 167 WLOlamt J., blacksiaith 167½ Carroll James, bootmaker 169 Queen’s hotel—Richard Sidey 171 McCoy James, furniture dealer 173 Greenwood William, produce dealer 175 Chapman William E., fishmonger 177 Stephenaon William, tobacconist 179 Craig R. and A. grocers London street 181 Vickers Ernest W, chemist Nash G. W., dentist 183 Boese L., tobacconist 186 Lewis C., greengrocer 187 Cole A. J. and Co, grocers 189 Harris John, bootmaker 191 Gibson Ivie S., confectioner

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers Chatswood (right at
station
)
Telephone 55 Chatswood

Page 411

ANTHONY HORDERNS FOR LINEN CUFFS AND EMBROIDERED RUFFS


Ers NEWTOWN. Frs 411

193 Drury F. A., watchmaker 195 Rubie J., newsagent 197 Alexander Louis, photographer Cambridge street 199 Enmore hotel—-James Fay 201 Jones T., hairdresser 203-205 Wortley A. Charles, grocer 207 Planters’ and Importers’ Tea Co. —Miss A. Vonthieu, manager 209 Ayres S. H., chemist and druggist 211 Spencer Percy, draper Post Office—A. C. Atkinson, postmaster Stanmore road South side 2 Gledhill W., auctioneer & estate agent Oddfellows’ Hall—R. Cheeseman Ekin and Co., estate agents Garden-Gardiner H, architect Thompson W., plumber 82 Morris Morris Walker G. J., painter 24 Chaim Samuel, dentist 26 Clarke E. R. 28 Law C. E., plumber 30 Symonds L., furniture dealer 32 Tost H. and Co, taxidermists 34 Chadwick William, confectioner 36 Marsden F., cooper Bailey street 38 Hallam F., newsagent 40 Ible Joseph 42 Burton Miss H, 44-46 Harbridge Mrs. M., dressmaker 48-50 Bohemene Medical Co.—Edward I. Cole, proprietor Station street 52 Parlour W. E., fruiterer 54 Mitchell J., signwriter 56 Delaney William J., silversmith 60 Rogers G. and H., plumbers 62 Barnes Mrs. S., nurse 64 Smith H. 66 Harris Mrs. Annie, store 68 Allen Jas., bootmaker 70 Smith James, bootmaker 74 Roake Thomas, bicycle repairer 76 Caines Herbert, accountant 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 88 Pemell James, “Stanmore house ” 132 Fielder Mrs. A. B. Brown M. J. Baldick A. S., timber merchant Simmons street 146 Duke of Edinburgh hotel— W. A. Swan 152 White Miss L., dressmaker 154 Minty C. W., plumber 156 Knust William, furniture dealer 158 Lewis Mrs. Kate, dealer 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 Tait G., grocer 166 Slater George, draper 168 Smith T., bicycle builder 170 Jagelman Joseph, ironmonger 172 Walton Henry, fruiterer 176 Eldridge Claude, dyer 178 McKay Andrew, undertaker 180 Myhill G. confectioner 182 Madsen M. D., greengrocer 184 Coulson and Co., grocers 186 Davis V. A., butcher Metropolitan road 192 Western C., provision store 194 Scarka John, fruiterer 196 Dillon J., fancy store 198 Kerr R. E., draper 200 Lyons Barney, fruiterer 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and con- fectioner—E. W. Holder, manager 208 Cropper and Adams, butchers 210 Macdonald Alexander B., dentist Edgeware road 226 Mayhew and Co., painters and con- tractors Wilson and Co., estate agents Francis street 230 McCoy and Co., house and land agents

COFFILL AND CO.,

Undertakers—McCoy and Co., agents 232 Young Charles, carpenter 234 Duruz Mrs.E. 240 Hurley Mrs. M. Juliet street


Erskineville Road—North side King to Union street—Wilson street 2 Trindall R. B,, physician and surgeon 4 Hamblin John, grocer 6 Styles Stephen, mercer 8 Williams Edwin, architect, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., surgeon, “Woodbine” 14 Dingwall Mrs. B. C. Linthorpe street 26 Garvin Mrs. M. A. 28 Goodere Herbert, engineer 30 Dalrymple A. P. N., solicitor 32 Badham C. Stanley, engineer South side 1 Jefferis J. Eddington, M. B., J.P., surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. E. Railway bridge—Angel street Hillard Mrs. Jane, fuel merchant Newtown Bowling Club Fleay Augustus T., “Gowrie house” Gowrie street Free Presbyterian Church

Ferndale Street—East side Camden to Margaret street 42 Keefe Jas., butcher 38 Grono H., mining manager 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Entwistle George 28 Wmdebank Mark, tailor 26 Chesney C. A. 24 Coote Edward, painter 22 Laird Walter 20 Finegan Mrs. M. A. 18 Amos Oscar 16 Schultz William, carpenter 14 Gardner Albert, irondresser 12 Climpson William, saddler 10 McGuinness P., grocer Kent street West side 51 O’Grady Bernard 59 Carr Jas. 55 Douglas Jas. 53 Hawkin John, carpenter 51 Smith Henry 49 Dawes William 47 Gillman John 45 Cox W. M., pastrycook 43 Fredricksen Charles carpenter
41 Scott John 39 Eadie John 37 Walton Thomas 33 Smith Samuel, saddler 31 Fubbs William 29 Burnell Mrs. Henry 23 Lahiff Thomas 21 Dawson Mrs. M. 19 Baker William 17 Miles John 15 Lynch Frank 13 Grant Alf. 11 Barwick James 9 Mellor J. W. 5 Hall George 3 Jackson Mrs. J. 1 Savage Thomas

Fitzroy Street—East Side King to Wiston street 2 Leseberg Mary Ann 4 Allen David, engineer 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 10 Moss Charles 16 Field H. 32 Irving John 46 Cagget Chas. 48 Woods Thomas, enginedriver 50 Stokes Mrs. W. M., piano teacher 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Harris O. J., carter 3 Fraser G. E. 5 Conroy Thomas 7 Feargrieve John 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue Stables—T. H. Biggs L’Avenue

Forbes Street—West side King to William street 29 Stuard W. C., chemist 31 Downey W. T. 33 Downey T., bootmaker 37 Angel Mrs. S. 39 Hargraves Henry, J.P. 41 Castle J. J. 43 Hammell William 45 Hutchinson Alick 47 Messenger W. H. 48 Harnett John 51 Page Walter 53 Bowie Miss M. E. 55 Allen Mrs. Emma 57 King James L. 59 Childs Edward 61 Lennon Mrs. Mary 63 Wood H. 65 Barnett Walter 67 Cowie John, carpenter For far side, see Darlington

Francis Street—West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H, H. 5 Lewis Richard 6 Lee Francis, carpenter 7 Thompson John 8 Du Poat Louise 13 Lawson A. 14 Flood William 16 Powditch C., bootmaker 26 Kingsbury Joseph, J.P., surgeon

Our Principals are duly qualified Embalmers holding Diplomas.


Page 412

ANTHONY HORDERN & SONS. UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


412 Ful NEWTOWN. Gow

Fulham Street—North side Simmons to Reiby street 41 Kent Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriett 35 Miller Oscar, constable 33 Dalton Mrs. M. 31 Lamott Lewis 15 Rutledge Howard 13 Mayo Gustav 11 Finley Mrs. M. A. 9 Johnson Neils 7 Onley E. A. 5 Peak William 3 Howard A. 1 McGrath Mrs. J. South side 42 Barncastle Arthur 40 Barncastle Alfred 38 McKay James 36 Metslow William 34 Murphy Mrs. M., ” Wexford house” Mulqueeny Sydney, letter carrier 32 Kinniewell George 30 Garrett Samuel 22 Jones John 20 Pearse Miss 18 Hart Mrs. 16 Eldridge George 14 Miller Hugh 12 Anderson Edward 10 Donald William, tinsmith 2 McIntyre Andrew

George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Hincks S., billiard saloon 1 Combellack Henry 3 Cassel Alfred 5 Combellack Mrs. M. A. 7 Davis David 9 Agroti Jules 11 Bryson Robert 13 Smith Frederick 15 Gilliam John 17 Owens Mrs. G. 21 Pleace James H. 23 Matthouse Henry 25 Weeks Mrs. E. A.

Georgina Street—West Side King street north to L’Avenue 3 Keats Mrs. Julia 5 Whitford John 8½ Laud Harry 9 Jeffreys William 11 McDonald William, engineer East side 2 Harpham Mrs. E. 4 Devey W. 6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., dressmaker 8 Palfrey Francis, butcher 10 Child Mrs. Alice 12 Cloean Victor, Stanley Laundry 14 Sharp William, L’Avenue Laundry

Gibbes Street—Nortb side Off White Horse street 2 McBride James 4 Parkins Joseph 6 Beckett Henry, stevedore 8 Healey John, painter
10 Kemp Walter, bootmaker 12 Stevens William H. 14 Pringle George 16 Keating Richard 18 Affleck Jas. 20 Peterson J. K., chemist 22 McGrath Joseph 24 Carlonan R. F. 26 Thompson John 28 Arbuckle Mrs. Jessie 30 McGrath Patrick 34 Smith James South side 5 Wildman John 7 Mullamphy Denis 9 Paine J. W. 11 Mullane Michael 13 Tyrrell William 13½ Colless T. B, ” Somerville ” 15 Radford George 17 Plummer Thomas W., compositor 19 Holland Walter, carpenter 21 Ainsworth Mrs. Eliza 23 Overton John 25 Cruden W. H., plumber

Gladstone Street—North side Crescent to Liberty street— Phillip street Federal Flour Mill—F. Crago, proprietor 5 Bradford G. W. 7 Brogan James 13 Olson Antonio 15 Nottle George 19 Scarlett Miss A., confectioner 21 Malumby John, butcher 23 Hodson Thomas, bricklayer 27 Montgomery Mrs. Elizabeth 29 Floyd Joseph 31 Hulbert Alfred 33 Diener Aloys, tailor 37-39 McDowell William 41 Teasdale Geo., painter 45 Caplice John Wall Robert, carpenter, &c. 51 Johnston M. 55 James Arthur, carpenter 57 Miller Henry 59 Peaker Thos. 61 McKinnon Mrs. S., ladies’ nurse 63 Falconer Mrs. J. 65 Richards George South side 2 Reed Mrs. A., grocer 4 Johnson T. 6 King F. hairdresser 8 Murphy Edward 12 Newton John Moncur Lawrence 28 Crellon John Peak H. & Co., fuel merchants 52 Armstrong F., mailman 54 Healey W. J. 56 Lidbury Chas. 58 Wentworth William, bootmaker 60 Batton Mrs. Jane 62 Burns John

Goodsell Street-North side King to John street 1 Wainwright George, ” Lee Mount ” Attwood Joseph, stationmaster, St. Peters South side 2 Allen Mrs. Ann 4 Buckland W. J. 10 Bowen William
12 Clark Mrs. 14 Lee F. 16 Egge Mrs. Paulina 18 Wainwright A. 24 Archibald William, builder 32 Spear H. F. 34 Sargeant Mrs. Agnes 38 Chamberlain J. 40 Allen C. H. 42 Delacour Winter, plasterer 44 Ives George 46 McLean Geo., wheelwright 48 Irvine Mrs. B. 50 Morrison William 52 Dickinson Chas., patternmaker and carpenter 54 Laws Vincent John 56 Minor Alex. 60 Willard Alfred 62 Whitaker Samuel John 64 Stansley Jas. 66 Whitaker Thos. V. 68 Bessix Daniel 72 Malley Geo. 74 Lutton James 76 Petty Walter 78 Campbell Jas. 80 Blake —. John street

Gowrie Street—West side Erskineville road to Iredale street 1 Phillips S. 3 Edwards Herbert 7 Walton J. W. 9 Gannon P. 11 Moore Jas. Newman street Hunt J. H. 21 White Thomas J. 23 Leigh John 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 Johnson Mrs. E. 31 Hawkes Frank 33 Clark Frederick 35 Pike Jas. H. 37 Mcllveen Arthur, tailor 39 Peterson Mrs. M. 41 Henry Archibald 43 Thomas S. R. 47 Wheeler Geo. 49 Ratcliffe Richard 51 Day Chas., carpenter 53 Falconer Adolphus, plasterer M McDonald W. 57 Hartman Carl 59-61 Lovell Mrs. L. 63 Potter Jos. 65 Kamish Geo. 67 Ritchie David 69 Dunlop Mrs. J. 71 Geeves Mrs. Elizabeth 73 Bowsher William 83 Hanson Neils, master mariner 85 Stewart J. 87 Adams W. C. 89 Yeldon A. Yeldon Brothers, fuel merchants 97 Maran Jas., bootmaker Munni street—Harold street 99 Cromwell Geo. 101 Handel Henry J. Handel Mrs, A. M., dressmaker 103 Hartley William S, 111 Layler Alf. 113 Jope Renard 115 Francia Albert 117 Preston W. A. 119 Lotze Frank 121 Thorburn Hugh 123 Mites Daniel

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers 810 Geo. St. South, Sydney

(next
Savings Bank)
Tel. 726

Page 413

ANTHONY HORDERN’S FOR GARDEN RAKES AND TOOTHSOME CAKES


Har NEWTOWN. Hor 413

East side Newman street 6 Fairbank Louis, merchant 14 Gerard Emile, greengrocer 16 Stanton John 20 McGregor Andrew 22 Houston E. M., carpenter 24 Cumbell Chas. 26 Muir Alex. 28 McKone Mrs. H. A. Union Lane 30 Slade H. 32 Bryant Geo. 34 Firth William 36 Keys Mrs. Annie 38 Dalley G. H, 42 Hutchinson William 44 Dean Chas., fitter 46 Lloyd Thomas 48 Andrews William 50 Croker F. J., builder 54 Johnstone Peter 56 Wines Mrs. Isabel 58 Harding Thomas W. 62 Robinson W. 64 Ferrier Mrs. R. M. 66 Kitchen A., house agent 68 Correy R. E., clerk 70 Crawford John 72 Medcalf John 74 Gates Joseph 76 Bullock Charles 80 Tyler Thos., carpenter 82 Field W. J. 84 Lyner William H. 86 Pollock —. 88 Johnson C. H. Munni street-Harold street 94 Henrickson James 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Moore William 104 Prentice Thomas 106 McKenzie Thomas 108 Hoad James 110 Fewings, Mrs. C. 112 Becker John, blacksmith 114 Hinson Robt. H. 116 Whealey Mrs. Sarah 118 Boot F. 120 Woodrough H. 122 Thistleton Mrs. C. 124 Simpson Richard, carpenter 128 Goldsworth John 130 Wrather Mrs. A. 132 Buckby John 134 Downey William 136 Smith Joseph 138 Carr Henry, painter 140 Atkinson Mrs. S. A.

Harold Street—North side Union to Angel street 13 Holland H. J., storekeeper Gowrie street 15 Willis W. C., carpenter 17 Frankwin Geo. 19 Martin Patrick 21 Brown Joseph 23 Bradfield Mrs. Ellen 25 Tyrrell H.A. 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rockliff Mrs. C., storekeeper South side 2 Newland W. J. 18 Atkinson George Gowrie street—Islington street 22 Goddard John, builder
24 Denmead Mrs. S. 26 Suggett R. C. 28 Walker J., painter 30 Cope Henry, van proprietor Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street— Francis street 10 Strachan James, chemist 8 Thompson Charles, engineer 6 Gowan William 4 Douglas George, coachtrimmer Hawken Street—East side Alice to Laura street 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Samuel, boilermaker 8 Wright Herbert West side 1 Miles William, fuel merchant 3 Pearson Mrs. E. 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Williams Henry, carpenter

Holmwood Street—South side King street to Pearl lane 2 Gearside —., coachbuilder 4 Randall Charles W,, compositor 6 Gawne Walter 8 Murray Mrs. Margaret Dalshell —., plumber 28 Haining T. 30 Gibson William, watchman 32 Keating Mrs E. M. 34 Neild William 36 Hollis John 38 Bell Edwin G., painter 40 Bridger A. G. L. 42 Ould Samuel 44 West J.F. 46 Farr Edward 48 Bush Henry, carpenter 52 Patterson Mrs. M. 54 Buckworth Frank 56 Stevenson Robert North side 1 Lannen William, ” Leonore ” 3 Turner Stephen

Holdsworth treet East side Wilson street to railway line 2 Cruse Alf 4 Cooper T., printer 6 Lynch Joseph P., draper 8 Hook Alfred 10 Williams J. F. 12 Veitch Mrs. E. J. 14 Young John, enginedriver 16 Havee Charles 18 James Matthew Henry 20 Sullivan Jeremiah 24 Dennis Joseph C. 26 Johnson Samuel 30 Craft William 32 Morgan Thomas 34 Reid Robert West side 1 Byrnes William 7 Clark Horace 9 Crowe John
11 Fisher Mrs A. 13 Wright J, 15 Gardiner C. H. 17 McDonald John

Holt Street King to College street— Bailey street Station street 2 Roberts G., surgeon 4 O’Connor Mrs, H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan Mrs. Ellen 10 Gabriel Adolph G., dentist 12 Herring A. E.

Hordern Street—East side 201 King street to Roper street 1 Colllns John, carrier 3 Keen Albert 5 Loveridge William 7 Duncan William Mechanic street 11 Hulbert Henry, cabinetmaker 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 17 Townsend Adolphus 21 Jones George, engineer 21½ Mansell T. A., coachbuilder 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Rich C. J. 27 Davis Ebenezer J. 29 Jackson Louis A., grocer Victoria street 31 Goldsmith Oliver, com. traveller 33 Phillips W,, ftreman 35 Pearson Francis C. 37 Taylor Thomas Edward 38 Hughes Jesse 41 Dunn Geo. 43 Parker Joseph 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Kilkeary Martin Prospect street 51 Wheatley Mrs. M. A. 55 Galvin S. B. 57 Cawston Frederick 59 Baldwin H. 61 Stores Mrs. M, A 63 Wooley William 65 Field John, cabinetmaker 67 Shirley Alfred 69 Finley Joseph, coachsmith Chalder street 73 Johnson B. 79 Blair Mrs. Amy 81 Sparkes Albert A. 83 Edwards Hubert 85 Hind Henry Charlton 87 Gerlach Emin 89 Heaton S. J. 91 Schuetrumpf Carl 93 Larkin W. J. 95 Adamson William, tramcar examiner West side 2 Jones John, plasterer 4 Pearce Harry, saddler 6 Daly John 10 Malone M. 12 Knapman H. 16 Pentham James 18 Whitehead Thomas Mechanic street 28 Bowman Thomas 30 Dickson Magnus, bootmaker

Agents in all the Principal Towns of New South Wales.


Page 414

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


414 Ire NEWTOWN. Kin

Hordern street continued— 32 Wilson Alec 34 Cowan Mrs. M. A. 36 Powell John Victoria street 38 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Hall Mrs. F. 42 Pouter James 44 Lanyon Frederick 46 Phelps Mrs. H., feather dyer 48 Richards Austin, plumber 50 Charlton Peter, constable 52 Holmes Tlios.. baker 54 Glynn Alexander, fitter 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchants Prospect street 72 Brenton William, shipwright 70 Hunt John, carpenter 74 Gavin John 78 Collett Walter 80 Vine Thomas 82 Pearce James 84 Downey J. 86 Drake Francis 88 Heggie Fergusson 90 Cheeseman George 92 Allison James 94 Cook Hazen 96 Taylor William D. 98 Gannon Michael Gannon Mrs. E., midwife 102 Baldock William 104 Kester William 106 Cunningham George 110 King Ezra, grocer Raper street

Iredale Street—North side Union to Angel street 75 Murphy William 73 Lynch James 69 Dwyer J. 67 Ash Alfred 65 Miller J. M. 63 Thomson John 61 Oxford John, carter 29 Mulquin Thomas 25 Fry George, blacksmith 23 Brightfield George 21 Swenson C. J., painter 19 Jenkins Edward, beltmaker South side 2 Boswell Thomas 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Morris William, engineer 12 Eaton Geo. 14 Penfold Mrs. Elizabeth 18 Turner George, saddler 20 Reedy Maurice Gowrie street 26 Wilson James, grocer 28 Spithill Edward 30 McEwin Chas. 34 Burton Sydney T. 36 Woodford E. E. 38 Frickelton Henry

Islington Street—(see Gowrie Street)
James Street—North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 8 Woodcock William, dray proprietor 14 Shuhrook Hubert T, van proprietor 16 Nelson James, dealer l8 Smith John South side 3 Pattison Mrs. Catherine 5 Lawler Richard A. 9 Gal way A., ironmonger 13 Mullins John 15 Craig Mrs. Janet 17 Hammell Denis 19 Astley Thomas 21 Gatley William 23 Roach Mrs. Margaret 25 Wilkinson William, sen. 27 Gatley Mrs. S. C. 31 Amor William, dealer

John Street—East side May street to Wells street 1 Williams Robert, storekeeper 5 Doull Lewis 9 Phillips J. W. 11 Musto William 13 Feeney Michael 15 Crimpston Alfred 17 Rayner Thomas Goldsborough Mrs. H. Goodsell street John street railway crossing— John Burrows, gatekeeper Lord street—Maria street Wells street West side Newtown Brick Works — Elias J. Harber, manager Stanley’s Stables Maria street Dodson William Kenny George

Juliet Street—East side Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 42 Clark Joseph Cutcliffe Mrs. M. J. Miller Thos., com. traveller Boyce George,” Concord ” Beaumont Miss Helen, ” Kenwyn ” 28 Murphy P. 26 Nutt Edwin S, compositor 24 Radley Kendrlck, bootcloser 22 Foldi Mrs. M. H., “Alexander villa ” 18 Russell Odo 14 Tusson Charles (West side see Marrickville)

Keig Street—South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 Brown William 6 Sewell H. T. B. 12 Healey Mrs. E. 14 Sibbltey Joseph 16 Fowler James R. 18 Flaherty John 22 Levin John, plumber 24 Copeland James, engineer
26 Jones F.W. 28 Hopkins Albert E. 30 Peters Jas. 32 Burgess Mrs. M. M. 36 Gray E. John, grocer 38 Hayes T. H. North side 9 Turtle E. 11 Gilmour James 13 Hamilton P. C. 15 Littlewood Tom, miller 17 Graham John, slater 17½ St. Julian John 19 Ritchie W. D. 21 Crofts S. J. 23 Flecknoe Mrs, M. 25 McQuade Andrew 29 Lundy Geo. 31 Kent Charles 33 Newell George R., painter

Kent Street—North side College to Ferndale street 1 Holmes Thomas 3 Davidson Mrs, Jane 5 Duncan Thomas E. 7 Cavanagh Joseph 9 Perigo W. G. 11 McCauley John 13 Murray Samuel 19 Slade James 21 Adams Henry, carpenter 23 Roberts Thomas 27 Green A. H. 29 Haverd James, blacksmith 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C., musician 35 Skelton Matthew 37 West William 39 Williams William 43 Sloss William 45 Tickle Frederick 47 Waldren Thomas 49 Hutchins George, tailor 53 Clarke W.S. 55 Underhill H. 57 O’Connell M. E. E. 59 Sarts Albert 61 Dutton W., draper 63 Churchill Joseph South side 2 Biggs John, ” Camdenhurst ” 8 Howat Donald, ” Dione ” 14 Lee George 16 Gardner William 18 Shierlow Joseph, carpenter 20 Wood ‘William 32 Williams Joseph 34 Benley Mrs. Catherine Gunns Walter

King Street North—North side Bligh street to railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon, ” Waratah ” 3 Mitchell E. H., compositor 5 Wissenden Marina 9 Genge Mrs. A. 11 Edsworthy E., surgeon-dentist 13 Bunton Mrs. H., confectioner 13½ Richardson John, bootmaker 15 Terrill William E., piano repairer 17 Canadell W, J., hairdresser 19 Cover John, butcher 21 White Horse hotel—Eliza Rogers 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Lohs Henry, upholsterer

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables)
173 Elizabeth St., S’d’y. Tel. 1524

Page 415

ANTHONY HORDERNS FOR WRITING INKS AND ENAMELLED SINKS


Kin NEWTOWN. Kin 415

27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., confectioner 31 Chinnery William, oyster saloon Little Queen street 33 Barker William 35 Peterson Edward F. 37 Marks Samuel, brewer 39 Walker Misses. dressmakers 41 Rutherford William 43 Hurley W. H., butcher 45 Bates W. H., newsagent 47 Spittle S., dealer 49 Davis James, dealer 51 Fortune Madame, palmist 53 Murray H. M., cycle manufacturer 55 Brown Mrs. Annsley, boarding-house 57 Pyke Mrs. J. Masterman Bros., produce dealers 57-61 Williams John H., coachbuilder 65 Ward Mrs., E. 67 Clegg J. G., J.P., insurance agent 71 Hill Charles, bootmaker 73 Simpson Sydney, coachbuilder 75 Devey W., printer and stationer 75 Devey W., printer and stationer 79 Howell William 81 Wyles Mrs. M. A. 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Witts W. D., produce dealer 89 Craig and Co., printers 93 Witts W. D., fuel merchants 99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Butler Stephen, confectioner 107 Cohen Isaac, dealer Prince of Wales hotel– Margaret Moloney Elizabeth street 111 McGilchrist W. and R. grocers 113 Barnes H. J., hairdresser 115 Comerford D. G., leather merchant 117 Newtown Bicycle Works — Hudson Bros. 121 McDonald Patrick, dray proprietor 129 Goldsmitb James, private school 131 Franks M., tailor 135 Paish F., dealer 137 Miller and Stanley, fruiterers 139 Whinton Mrs. H., tobacconist 141 Dorer Joseph, dealer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Marlborough hotel—Frank Smith 147 Stalgis S., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Holloway Mrs. E. A., confectioner 153 Russell William, fish shop 153½ Sanders George, greengrocer 155 Lums C. and Co., grocers 157 Milton hotel— R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Tomlinson W., ham and beef shop 163 Johnstone Alf, printer 165 Grey G., hairdresser 167 Hall Thomas, butcher 171 Perry Fred., hairdresser & tobacconist 173 Ellis W. J., boot importer O’Connell street 175 Lipton’s Tea Agency—C. M. Fremlin, manager 177 Rogers George, confectioner 179 Moses E., newsagent 181 Smith J. H., hairdresser 183 McEnery T. and Co., tea and coffee merchants 185 Davis A. F., jeweller 187 Glynn Robert, ham and beef shop 189 Noake T., greengrocer 191 Boness Henry, furniture mart 193 Gillispie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Stoylds John, greengrocer Egan street 199 Currie George, pastrycook 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kuesmari David, tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and colorman 207 Dunn B., tobacconist 209 Bennett F.E., tea and coffee merchant 211 Tomlin L. J. C., tailor 213 Medley T. R., provision dealer 215 Dunn H.G., herbalist 217 Hilliards G., tobacconist 219 Cohen Henry, pawnbroker Horden street 221 Shakespeare hotel—Henry Dunn 223 Hughson M., crockery dealer 225-227 Prince Henry, grocer and provision merchant 229 Broadley Brothers, provision dealers 231 Palfrey F., butcher 233 Conte and Son, fruiterers 235 Trounce Mrs. A., confectioner 237 Windebank Mark, tailor and dyer 239 Gooch Thomas, general dealer Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Pratt Geo., grocer 245 Patterson A. T., bookseller 247 Cohen aad Co., drapers 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —I. Levy, proprietor 251 Anderson Mrs. Emily, milliner 253 Johnson Robert, confectioner 255 Sincott—., fruiterer 257 Davis Joseph, butcher 259-261 Sweet Brothers, drapers 263 T Boot Company 265 Tamsett and Conroy, fruiterers 267 Snelling Mrs. R., fancy store Snelling J. E., jeweller 269 Bowers Thomas, tobacconist 271 Easterbrook C., confectioner 273 Geddes T. E., grocer 275 Werthoff Mrs. G., wine merchant 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Harris J. E., jeweller 285 Cricketers’ Arms hotel—Chas. Haughton 287-289 Horton A. G., boot store 291-293 Brennan Daniel, draper 297 Comino E. A., fishmonger 299 Cronshaw Alfred, tailor 301 Hartley F. W., undertaker 303 Crook C., watchmaker 305-309 Hunter John, boot palace 311 Simmons Mick, tobacconist — A. Pilcher, manager 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 315 Earnshaw Wm., confectioner 317 Lamaro D. and Co., fruiterers 319 Green Brothers, grocers 321 Neeves E. H., billiard rooms 323 Oxford hotel—Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd. (branch)—Walter H. Goddard, J.P., manager 327 Bank of Australasia—G. B. Hall, manager South side Forbes street 6-8 Rumpf Mrs. A., galvanised iron works 18 Turtle Mrs. Lydia, greengrocer 20 Middleton F. W., auctioneer, etc. Queen street 22 Vincent George, hairdresser 24 The Mapleden Cycle Works–C. M. Pacey, proprietor 26 Armstrong D., ham and beef shop 30 Roberts J., music warehouse 32 Castle J. and Sons, art metal works 36-42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson’s Upholstery Works Fitzroy street 70 Engisch George Georgina street 96 Buckland J. T., coachbuilder 98 Engisch George, advertising agent 100 Maitland William Barr William 108 McFarlane John, tinsmith 110 Dredge Mrs. E. 112 Meynell and Ord, estate agents 114 Taylor J., bedding manufacturer O’Brien Mrs.I., dressmaker 116 Cooke Thos. S., commission agent 118 Beale and Co., piano importers 120 Ogaard C. L., fruiterer 122 Lucock E., picture framemaker Murton W., watchmaker 124 Jones W. F., organ and pianotuner Jones Mrs. E. A., fancy goods depot 126 Juleff H., stoveworks 128 Coogan Mrs. H., hairdresser 130 Hamseu George, confectioner 132 Cohen John, dealer Bucknell street 134 Wilson Louis R., pawnbroker 136 Selig Jacob, pawnbroker 138 Smith F. T., bootmaker 140 Holborow L, hairdresser 144 Glencross Charles, coachbuilder 148 Day Miss E., stationery and music shop 160 Hall Mrs. H., dyer 152 Harris R., tobacconist 154 Atwell Mrs. E., confectioner 156 Robens A. T., saddler 158 Quinn G. and M., produce dealers 160 Lands George, pawnbroker 162 Drummond G., furniture dealer 164 Weeks James, undertaker 166 Munro W. S., ironmonger 168 Fleming A., bootmaker and saddler 170 Jeffreys W. and Son, chairmakers and upholsterers 172 Smith and Co., drapers Watkin street 174 The Rugby hotel—Henry Wm. Stokes 176 Miller F. C., photographer 178 Wood M. M., grocer Trahair James, bee goods and bicycles 184 Leathart Henry, confectioner 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Floyd Mrs. S. A., registry office 192 Dunk W. H., tailor 194 Wilson Charles, fruiterer 196 Phillips John T. and Co., produce merchants 198 NEWTOWN CHRONICLE and WEEKLY REVIEW— Suburban Newspaper Printing Co. 200 Stone H., fruiterer 202 Evens Misses, dressmakers 204 Atkinson Edward, manufacturing confectioner 206 Madden R., bootmaker Savage T. A., ironworker 208 Nelson M. C., grocer Brown street 210 Hillman Chas., confectioner 212 Murrell Brothers, tea merchants 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Lawson E., restaurant 218, 220, 222, 224, 226 Clark Marcus and Company, drapers, furniture dealers, ironmongers, crockery, etc. 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 240 Eastern Tea Company—Chas. Hoelter manager

Agencies in all the Colonies and Abroad.


Page 416

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


416 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued— 232 Wyatt A., confectioner 234 Calnan J., hairdresser and hairworker 236 Juleff and Son, stovemakers 258 Thomson and Salmon, plumbers and gasfitters 240 Pearce W., saddler 242 Tyndall H. J. and Co, jewellers Whately street 244 Pattinson and Co., chemists and druggists 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Barrett W., fruiterer 254 Lawson Miss M., confectioner 256 Singer Sewing Machine Co.—J. W. Hayward, branch manager 258 Dreaper G. W, ironmonger 260-262 Holland and Co, drapers 264-266 Guille and Co., furniture warehouse 268 Bank of New South Wales (branch)— J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw C., hatter and mercer 274 Coxon and Co., music warehouse 276 Bannerman R. and Co., tailors 278 Gardiner R., boot importer 280 Wehrle C., watchmaker Wesleyan Church—Rev. H. W. T. Pincombe. Rev. R. H. Richard 284 Wesleyan School Hall 286 Quartley E., oil and colour merchant and contractor 288 Roberts F., confectioner 290 English, Scottish and Australian Bank, Ltd.—Ernest Smith, manager Erskineville road Post Office—Joseph E. Lee, post and telegraph master 294, 296, 298, 300, 304, 306, 308- Hatte C.G., draper and clothier 302 Hobson T., hatter and hosier 310 Thorne Edward, tailor (Tel 95, Newtown) 312 Lockman H. and C0., mercers and boot and shoe importers Campbell J.. architect 314 Gardiner Mrs. A., bookseller and stationer Wilson street Vermeesch J. C., hairdresser 316 Harris E. E. & Co., crockery merchants 318 Davis Joseph (branch), butcher 320 Andrews T. J. undertaker 322 Bank hotel—Charles W. Edwards Parker H. J., farrier Newtown Railway Station—J. L. Morton, stationmaster Newtown Tram Fuel Depot

King Street South—East side Railway bridge to Rochfort street 324 Town Hall hotel—Robert C. Rogers 328 Jones Frederick, J.P., leather and grindery store 320 Bailey Edward, clothier 332-334 Evans and Co, auctioneers 336 Roberts A. C., hairdresser Fairbank Lewis, machinist Newman street Newtown Technical College Public School—-D. T. Wiley, head master; Miss K. Ryan, head mistress George street St. George’s Hall 354 Von Hagen C. and Co., Ltd., furnishing warehouseman
354 Silberberg J. S. and Co., general merchants 356 Mutual Life Association of Aust- ralasia (branch)—Robt. L. Hunter, manager 358 Pollard Mrs. E. Y., confectioner Congregational Church—Rev. J. T Warlow Davies, M.A. 382 Edwards H. and Sons, produce mer- chants 382 Campbell W., hairdresser 384 Nicholls Jas. L., tailor 3 386½ Milne W. Seager Chas. Walker W. 388 Paton Mrs. W., artificial flower maker 390 Longdon Thomas, locksmith 392 Andrews Ernest and Co., under- takers carriage and show rooms 394 Lines E. D., dealer 396 King W. E. and Co., coachbuilders 408 Smith James, builder Norfolk street 424 Green Mrs. Margaret 426 Griffin Samuel, painter, “Claussa” 428 Earls Miss T., dressmaker Earls John 430 Osborn John, dentist 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter Turner G. J., saddler 450 Smith Walter, confectioner 452 Rnssell Mrs. W. J., dressmaker 454 Morton F., tobacconist 458 460, 462, 464 466 and 488 Abel and Co., Ltd., wholesale pastry- cooks and confectioners 498 Aitken James, hairdresser 500 Stubberfield S., bootmaker 502 Jones Mrs. S. A., confectioner 504 Parnell Mrs. E., dressmaker St. John street 506 Fairbairn J., butcher 508 Vause B. and Co., plumbers 522 McKellar D. and Co., produce merchants 524 Aldrick George, bag merchant 526 Paris J. S. 528 Lance Mrs. Charlotte 530 Reed R., bootmaker 532 Lance Bros., painters Angel street 538 Davies J. H., monumental mason 560 Greenham Mrs. E. Canham John, blacksmith 568 Gilbert C., blacksmith Union street 596 Eve Miss Mary 598 Eve Thomas, wool merchant 606 Atkin H. J.. carpenter 608 Little James 610-612 McKechnie James, saddler 618 Schweikert G., farrier Rochfort street West side 329 City Bank of Sydney–J. A. Ross, J.P., manager (branch) 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 335 Kealman Bros., coffee importers 337 Horne W. C., provision merchant 339 Serbutt James, hairdresser 341 King Miss C. M., confectioner 343 Bryant William, fruiterer 345 Moses E. A., stationer 347 Kimmins J., bootmaker Marsden and Moses, bicycle builders 349 Levy H. J., furniture warehouse 351 Barrett Geo., fruiterer 353 Hutchinson J., china and glass store 355 Walker J. E., provision dealer 357 Kleid M., grocer 359 Southern J., draper 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson Brothers, chemists 365 Browne, Hilton and Co., florists and seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Donnely Vincent, fruiterer 371 Overton J., confectioner 373 Barnett G. V., dentist 375 Ostrol J., dealer 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Mills Brothers, butchers 383 Doyle M., fishmonger 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel—E. J. Hughes 391 Davies J., grocer 395 Connley and Malavey, fancy goods shop 397 Berkman William, pawnbroker 401 Sellmer Henry, wine shop 403-405 Pattison J. J., grocer 407 Evans Mrs. Agnes, furniture dealer 409 Jackson Richard, butcher Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 415 Pincombe Rev. H. W. T. (Wes.) 417 Gawen James, sailmaker 419 Clarke P. 421 Lockyer John 423 Cole Mrs. N. 425 Davis Henry 427 Buck Mrs. H., draper 429 Roach Richard, van proprietor 433 Lanyon C., plumber 435 Portsmouth George, bootmaker 437 Campbell James, blacksmith 443 Grounds T., modeller 445 St. George H. S., surgeon and chemist 447 Guille Wm.. watchmaker 455 Scurr G. H.. ironmonger 457 Sonter William, tobacconist 459 Penton Mrs. J., draper 461 Aldous William, wine shop 463 Thompson J. J , plumber 465 Anglin F. J., J.P., grocer 467 Knight George, greengrocer 469 Preston J., grocer . Camden street International hotel—Emily Mason 473 Hampton Mrs. E. H., ham & beef shop 474 Barlow T., hairdresser 479 Sir William Wallace hotel— Michael D. Spruhan 481 Scotton W. H., greengrocer 483 Schneider L., newsagent 489-495 Ibbotson Chas H., coach- builder 499 Von Hagen and Co., Limited, timber merchants 503 Philpots Mrs. Sarah M., draper 505 Dibben Fred., greengrocer 507 Belfast Butchering Company, butchers Alice street 506 Camdenville hotel— Isabella McCauley 511 Beehag R., greengrocer 513 Craber Henry, bookshop 515 Agar Mrs. M. 517 McCauley Daniel, skin merchant 519 Pountney S., baker 521 Johnson G. D., grocer 527-529 Mundy J. H., fruiterer 531 Ashton Charles, fruiterer 533 Phillips A. S., baker Holmwood street—Dickson street 575 Atkin B., fuel merchant Innis A., bootmaker Wells street 583 Williamson John 585 Lloyd Robert, contractor 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer

 

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables)
148 & 150 Cas’le’gh St., S’d’y. Tel.1524

Page 417

ANTHONY HORDERN’S FOR PLUMBER’S TOOLS AND BOXWOOD RULES


Kin NEWTOWN. Lin 417

595 Conoulty Thos., butcher 597 Botany View hotel—Owen O’Brien Maria street 601 Tattersall Joseph, ham and beef shop 605 Montgomery Thos., oyster saloon 609 Jarvis E., butcher 611 Brett J., greengrocer 613 Gearside Brothers, coachbuilders 619 Newell C. J., ham and beef shop 621 Burling Charles, grocer 625 Brett Arthur, tobacconist 627 Kracht C., newsagent Lord street 631 United hotel—Patrick Rodgers 635 Power Henry, house and land agent 637 McKechnie Mrs. A. H 637 Wedlock Geo. H, Illawarra railway bridge 639 Smith Sidney 641 Reed William 645 James Mrs. A., confectioner 649 Howard Jesse 651 Short Mrs. Catherine. midwife 653 Reed Robert, confectioner Goodsell street 665 Woodley Henry, brick manufacturer 667 Beattie John J. 671 Wills William, bootmaker 673 Arter R. fruiterer 675 Tophan George, bag merchant May street

Laura Street—North side Commodore street to Edgeware road 3 Bedford Arthnr 9 Pawley Mrs. Elizabeth Pawley M. T. B. R. 7 Dennis J. 9 Burton George S., carpenter 11 Jones Henry 13 Townsend J. 15 Williams John 17 Featherstone Gerald Hawken street 19 Mossop John, general store 21 Hancock G. 23 Vincent Lewis 25 Pain Harry 27 Erickson John 33 Ryan Michael, sen. 35 Dalziel J. Trescott F., ” Silver Tower ” Trescott street— 1 Morrison John 4 Rayman George, painter 5 Armstrong William 6 Williams Leslie, saddler 7 Gibson F. 9 Prior Frederick 10 Craddoek Vaughan 59 Humphries Mrs. M. 63 Forrester E. 65 Craven Joseph Wesleyan Church South side Camdenville Public School—Archibald McNaught,headmaster, Perrier Mrs. M. A.,headmistress : Miss E. Dalziel,headmistress infants’ school

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Brock G.S. 2 Loughry E. A. 3 McLachlan Hugh 4 Nash Mrs. Annie
5 Thruchly William 6 Rowe Mrs. A. 7 Thruchly Mrs. A. E. 8 Thruchly Mrs. Georgina Thruchly John 9 Thomas Joseph Hicks 10 Souter J. M. 11 Davis Mrs. E. 12 Turner Miss Elizabeth Mary 13 Pickering Alfred 15 Gilmour Mrs. A. 16 Ralph Mrs. E. 17 Senhouse Mrs. Mary Ann, ” Agrestis ” 18 Goddard Edward 19 Bayley Mrs. Marshall 21 Ford Miss Elizabeth 22 Kearney T. J., solicitor 23 Wood Mrs. H., boardinghouse Mackay Hon. Kenneth, M.L.C., ” The Grove ”

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Say Daniel 57 Hall Jas. 55 Devenny Samuel 53 Robins C., machinist 51 Spratt James 49 Carroll Mrs. 47 Cain Joseph 53 Gallagher Patrick 43 Alexander Edward, carpenter 41 Smallman Robert 39 Strain James 37 Bourke Richard 35 Lannen P. 33 Giles J. 31 Bourne F. J. 29 Smith James 27 Walker Arthur 25 Mackenzie John 21 Dartnell Ernest 19 Dodd James 17 Carroll James 13 Morgan D. 11 Burnes Chas., miller 9 McAuliffe T. 5 Lahey Francis 3 Wilson Robt. 1 Lattermer George

Lennox Street—North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean Slattery Regent street 95 Prince Misses, private school 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Meek J. A., architect 87 Greig James 85 McStay Joseph 83 Rusfeldt Mrs. Emma 81 Foster John 79 Rutledge Jas. 77 Watson John, brassflnisher Denison street 75 Schmidt Mrs. Sarah 73 Gledhill Walter, estate agent 71 Tanner J. 69 Bailey Miss S. A, 67 Post J. H., fuel merchant Australia street—Church street South side 96 Levey Solomon, comm. traveller 94 Flaherty Miss N. Regent street 84 Barrie William 82 Melville Adam 80 Green Archibald
78 Davies H. H., accountant 76 Garvan Edmund Denison street 68 Green William, fruiterer 66 Whatmough Enoch 62 Prince E. 58 Young Robert 56 Croker Mrs. E. R.. confectioner Australia street Courthouse hotel—John Connolly Eliza street 44 Roberts T. P., draper 40 Beehag Spencer W. 36 Davis Thomas, bootmaker 34 Collier Oliver, saddler 32 Coombes Joseph, laundry 30 Wenburn Joseph, carpenter 28 Shead Albert, baker 6 Adams Mrs. Francis Mary street 24 Stephenson T., “Asteria” 22 Bell George 20 Wright Henry 18 Bible Edward 16 Armstrong A. E. 14 Chatterton —. 12 Wickes W. H. 10 Hudson James, plasterer 8 Dee Henry, plumber 6 Rogers Mrs. A. 4½ Bethel George 4 Mason Miss Kate 2½ McLeod Dugald 2 Roebuck Frederick Church street

Liberty Street—East side Stanmore road to Trafalgar terrace Cavendish street 1 Lukey Mrs. A. F. 3 Thomas Mrs. C. E. 5 Jones Henry 7 Cahill John 9 Hockings H. 11 Harriott The Misses, ladies’ school 13 Robinson W. G, Cambridge street 29 Cunningham William 31 Glasson Mrs. E. 33 Tye Mrs. M. Hanghey John, grocer London street 49 Miller Oswald 51 Booth Samuel 53 Tyerman Mrs. Jane 55 Workman Walter 57 Carroll John Gladstone street 59 Chapman Miss Sarah, dressmaker 61 Cronshaw Mrs. A. 63 Russell Thomas, engineer 65 Whitaker H. E., chemist 69 Hanrison J. A., surveyor 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For West side, see Petersham)

Linthorpe Street—North side Off Erskineville road 2 Lancaster George 4 Langley Mrs. J. 6 Ella Mrs. E., school teacher 8 Cadogan William 10 Harrison W. S., ironmonger Friend Mrs. 0., ” Linthorpe ” South side 1 Clayton Peter, ” Kelbourne ” 3 Holdsworth J. B, ” Myola ”

The simplest Funeral conducted



Page 418

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


418 Lit NEWTOWN. Mar

Little Queen Street—East side King to Bligh street—Campbell street 2 Delano George 4 Thompson Mrs. E. 6 Roberts Mrs. A. 8 Grant J. 10 Hagau Felix, bootmaker 12 Hunter Andrew 14 Thompson Alf. 16 McDonald Clarence 18 Ryan Michael 20 Riddle William West side 3 Potter E. 6 Kelly John 7 Croskie J. L. 11 Austin A. Barnsley William

London Street—East side Enmore road to Liberty street 1 Barden Edwin 3 Chiplin Christopher, school teacher 5 Marlborough Mrs. Cecilia, dressmaker Belmore street 7 Brown Lindsay 9 Scurr Miss E., dressmaker 11 Kennedy Mrs. M. A. 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 15 Saunders John 17 Harvey James 19 Richardson John, bootmaker 21 Wakeham William 23 Martin James 25 Medcalf Mrs. H. 27 Kidd Miss E. 29 Carman Edwin 31 Cullen M., grocer Charles street 33 Rogers William J., librarian, School of Arts 35 Seymour Mrs. Annie 39 Pownceby Thomas, bookbinder 41 Glasheen Miss M. 43 Palmer William 45 Radley Joseph 47 Michaelson Michael 49 Miller Frank 51 Sampson Henry 53 Bennett John 55 Wilburn Miss E. W., private school 57 Thompson Frederick 59 Weldon Mrs. Mary, midwife 61 Isherwood Mrs. E. 65 Brown William, accountant Augustus street 67 Graham P. S., clerk, “Strathmore” 69 Litchfield Norman 71 Marlo J. Douglas 73 Thwaites Joseph West side 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Riley Mrs. Christina, “Madeley” 10 Flaherty Martin, cab proprietor 12 Brown J. S., “Emmaville” 14 Evans Alfred, “Essexville ” Evans Robert Evans Lawson, clerk 16 Ellis George O., ” Montrose Villa ” 18 Momsen A. M., clothier 20 Gates Arthur, “Hazeldene” 22 Walker W. J. Walker F. J. 24 Victorsen Miss Rose L., private school
40 Thatcher George 48 Glasson Mrs. M. A. 50 Haughey John, grocer

Longdown Street—North side O’Connell street to Trocadero 2 Kingsbury Mrs. M. 4 Squires James 6 Holmes James A. 8 Dunn John 10 Coleman Mrs. J. 18 Gawthorpe Frederick Susan street—Missenden road 20 Finnigan John Elizabeth street South side Rose street 3 St. Stephen’s School—Mrs. C. Smee, headmistress Stephen street 5 Maish Charles, butcher 7 Otridge Geo. Missenden road—Elizabeth street 15 Holbrow Mrs. E. 17 Maloney Thomas

Lord Street—North side King street to Edgeware road 7 Jones Arthur, painter 9 Duffy William 11 Williard Mrs. C. 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 23 Goodsell J. A., barrowmaker 31 Barling Henry, ‘bus proprietor 33 Tandy P. 35 Pittaway Mrs. Harriett 37 Boots Edgar 39 Smith John 41 Harris William 47 Davey George H. 49 Rees Mrs. K. 67 Taylor Mrs. L. 77 Ashwood Mrs. 81 Warner Arthur, engineer 83 Martin J. 85 Scrogings Fredk., joiner 87 Harper A., joiner 89 Chatte Herbert 91 Douglas Jas. ” Apsley” John street 99 Church Frank 101 McWhinnie Samuel 103 Gray Edward 105 Gibney James 121 Brooks Luke plasterer 123 Richardson Hurtle 125 Gorsuch Albert 127 Talbott William 129 Lewis Clement 131 Farrell Mrs. Mary 139 Naylor Thos. 147 Button F 149 Ahmelmann C. H. 151 Lovern William John 157 Cunningham William 159 Alderson Mrs. 161 Brown F. H. 169 Smith Chas. 171 Barnett Mrs. E. 173 Darcy James 175 Clayton George South side St. Peter’s Railway Station-Joseph Attwood, stationmaster
62 Burnes Geo. 64 Fallon John H. 66 Brice W. A. A., basketmaker 68 Thorpe Mrs. Mary 70 Bebb John 72 Haigh W., woolbroker 74 Short Ebenezer, printer 78 Maher Joseph Terence 88 Thompson Richard, blacksmith 90 Cooper A. J. P. 92 Cooper J. and Co., general store 94 Boulton J. H. 100 Montgomery 9. T. 102 McDonald Mrs. M.

Margaret Street—North side College to Simmons street 1 Stephens Mrs. J. 3 Hebden Percival 7 Osborne Thomas, printer 9 Sbearby William 11 Riley John L., ovenbuilder 13 Earle William 19 Moorley Henry 21 Williamson David, carpenter 23 Dunn Mrs. E. 25 Hoffmann H. G., clerk 27 Malley Frank, draper 29 Graham Miss M., teacher of music 31 Welsh William, fitter Reiby street South side 14 Furlong George, “Clifton cottage’ 16 Martin W. 20 Dawson G., ” Garfield ” 22 Pocklington Mrs. J. S. 24 Mitchell Henry 26 Edwards Thomas 28 Cooper Geo. 30 Pocklington F. H. 32 Cody Jas. 34 Noble Thomas, moulder 36 Lenonnies Francis 42 Munro John 44 Ressthornne Mrs. E. 46 Nicholls Chas., plumber 48 Hunt Mrs. M. 50 Atkinson John 52 Ottaino John 54 Treffary Mrs. A. 56 Gardiner Thomas 60 Constable Mrs. R., greengrocer 62 Ryan Miss M., grocer 64 Stubbs John 66 Palmer Wm. 68 Edwards George 70 Neal Mrs. Eliza Simmons street 72 Mandelius Conrad, butcher Ferndale street 74 Bolton Herbert 76 Duggan Dennis 78 Insull William 80 Latimer William 82 Millais G. E., clerk 84 Russell P., grocer

Maria Street-North side King street to Edgeware road 15 Schofield Isaac, spinner 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cnmmins M., fuel merchant 31 Hanney C. W. 39 Bailey A. C., letter carrier 41 Martin Mrs. M, dairykeeper 43 Pritchard Thomas 45 Johnson J.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 6 New Canterbury Rd.,P’sh’m. Tel. 22 P’sh’m


Page 419

ANTHONY HORDERN’S FOR FORKS AND SPADES—GOWNS FOR LITTLE MAIDS


Mar NEWTOWN. Mec 419

47 Farr Mrs. 53 Bunker William 55 Ferne Edward 57 Gibson E. C., painter 59 Martin Jas. 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Thorpe John 69 Williams R. 71 Fitzpatrick George John street 93 Leach George 99 Stuart Mrs. Annie 101 Gooding John 103 Humphrey Henry R. 105 Wright L. 107 Savage Richard, bootmaker 109 Hewson Mrs. Mary 111 Collins Jas. 113 Palmer W. H. 115 Piper H. J. 119 Thompson Francis, bricklayer 127 Schofield Aaron 129 Smith Edwin 135 Mitchell Mrs. Helen 137 Laucett S. D. 147 Florister Jobn 149 Porter William, whipmaker 16l Nelson Fred., ” Pine Grove ” 165-167 Blake John 171 Mogan James 175 Wilson Jas. 177 Keaton Mrs. S. South side 2 Holley John 12 Burridge Isaac 16 Hansen Mrs. J., general store 18 Ryder Richard 22 Nottle John 26 Heywood Mrs. A. 30 Date? James 32 Walsh W. H. 34 Astridge John 48 Kelso James, grocer 52 Poole Alfred 54 Baker John 56 Baker William 58 Alcock Charles 60 Fellingham Richard 60 Holman George 62 Shirley William 64 Ottery Mrs. Francis 66 Short T. 68 Nelson H. 74 England A. 76 Pell William 78 Thompson Walter 80 Rowan Michael 92 Adams Joseph 96 Townsend Edward, ‘bus proprietor John street 106 Ward Mrs. Mary 112 Rickert W. J. 120 Carrick Martin, blacksmith 122 Newman Mrs. Hannah 124 Neild Henry 138 Harrison William 140 Osborne George 144 Livingstone Arthur 146 Mongovan Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Smith J. W. 172 Walshaw Alfred G.

Marian Street-East side Enmore road to Sarah street 2 Bradford Mrs. 4 Withern Edward 6 King Arthnr F. 12 Smedley Albert
14 Warne Frank 16 Knight W. J. 18 Ryan John 20 Sullivan Mrs. A. 22 Hague Mrs. E. 24 Allen Mrs. Fanny 26 Morris J. P., ” Avoca ” 28 Cohen Mrs. A. 32 Jones T. 34 Yeo James 42 Hosie Stanley, ” Gladstone ” 44 Mitchell Frederick, com. traveller, “Garfield” 46 Von Der Heyde F. J. 48 Wigg Charles 50 Piggott John, constable 52 George H., artist 54 Scott William 56 Lane John 58 Pearce Edward 60 Matheson John, builder 64 Dickson J. 66 Toltey Walter 72 Sutton A.E., artist Caunter Mrs. C. 74 Craggs W. Robt. 76 Warren Thomas 78 Hopkins Alfred J. 80 Lawson Albert 82 Kendal John Rogers H. H., ” Bellerma ” Carter Sydney, ” Elsinore ” 88 Von Heyman E., teacher of piano 90 Green William J. 92 Taylor T. R., painter 94 Everitt James, plumber 96 Rollo Mrs. S. J. 98 Cumming Mrs, midwife 100 Lowe Albert 102 Ward James West side 3 Barden Charles 5 Pyne William 7 Miller Edwin, butcher 9 Clinton Henry 13 Dobbin W. Flack 15 Craig A. E. 17 Welsh Daniel, stoker 19 Drew Henry, senior constable 21 Mnlhall Mrs. T., laundress 33 Jenner R. B., ” Merrivale” 35 Blair Mrs. E. 37 May J. H. 39 Wilkinson Mrs. Caroline 41 Marks Thomas 43 Harbridge Mrs. M. A., dressmaker 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Gore John 51 Emmison Mrs. J. E. 53 McIntosh William 56 Duff John 57 Cowley Isaac John Cross lane 59 Tailby Mrs. Elizabeth 61 Garrard G. L. 63 Alexander S. 65 Walshe J. E. 67 Cannan Mrs. J. 69 Callan Mrs. E. 73 Bray J. 75 Scott Mrs. S. 77 Johanson E. J. 79 Page Mrs. M. 81 Douglas Thomas 83 Newman Thomas 85 Metcalfe Jotham 87 Billson Harry, constable 89 Hounsell F. G. 91 Northwood F. J. 95 McGeorge Andrew 97 Hocking J. W., carpenter 99 Reardon J. E. 101 Clark Mrs. Martha 103 Shaw George 105 Purser David 107 Carrick W. F. 109 Stanley John, tanner Stanley Mrs. Florence, midwife 111 Colley J. J. 113 Pain William 115 Foran Michael 117 Barron Mrs. E.

Mary Street—East side King to Lennox street 1 Russell Joseph J. Russell Mrs. Marion, midwife 3 Herbert — 5 Shakspere James 7 Smith Walter 9 Anning Mrs. Annie 11 Tagg George, carpenter 13 Shaw Mrs. M. A. 15 Wilson Sydney Albert, ironmonger 17 Andrews Ernest, embalmer and undertaker West side 8 Wildman Charles 12 Waters Alexander 14 Newman Alfred, district registrar 16 Huxley Stanley 18 Wiseman John H.

May Street—North side King street to Edgeware road 1 Burling Charles, grocer 3 Hodgen James, letter carrier 6 Dent Edward 7 West Charles Primitive Methodist Church—Rev. P. S. Young 9 Young Rev. P. S. 11 Rawlings James, poundkeeper 17 Smith Mrs. J., grocer 19 Jackson Robert 21 Colson C. F., painter 23 Lloyd W. J., saddler 25 Hawkins George 29 Hogan Thomas 31 Milson William 33 Hawkins Jesse 35 Simpson William 37 Elstub J. T. 45 Dummett Mrs. Harriet 47 Williamson Henry John street Harber Elias J., manager Newtown brickworks 69 Clarkson William, enginedriver Newtown Brickworks — Elias J. Harber, manager. Tel., 150 Newt’wn 105 Brown Charles 107 Loudoun David 109 Bains John 111 Martin Joseph 113 Martin George T. 115 Doherty Robert 117 Keating William 119 Matthews W. P. (For south side, see St. Peters)

Mechanic Street–North side Church to Egan street Hordern street 6 Richardson William South side Whitehead’s Parcel Delivery Stables Hordern street

We possess the largest Funeral Plant in Australia


Page 420

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET(ONLY), SYDNEY


420 Met NEWTOWN. New

Metropolitan Road—East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School—Boys’ depart- ment, John Cusack, head master; girls, Miss Annie Chappell, head mistress; infants, Mrs. T. Crozier, mistress Evening Public School—C. Chiplin, headmaster 4 Emanuel Lewis 16 Mann Mrs. Mary, ” Marion ” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., ” Belinda ” 24 Todd Mrs. T., ” Waterton ” 26 Child Sidney 28 Dalyell Mrs. E. 30 Hannan Robert 32 Price Miss V. 34 Curnow F. W. 36 Doherty Dominick 38 Wallace Robert, mariner 40 Dawson Mrs. Jane 43 Cooke H., accountant. ” Sear- cliffe ” Cross lane 44 Baldick Ernest A., timber merchant 46 Hunter C. 48 Fisher A.L. 5O Livingston John Barnes Mrs. S., nurse 58 McLaughlin John 54 Paine Alfred, constable 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Braid John 62 Turner Mrs. L. 64 Goodin Thomas 66 Gibbens Joseph 68 Campbell Mm & T. 70 Crawshaw William 72 Bingham Richard H. 74 Bruce Chas. 76 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Blake Mrs.. Jane 84 Kennedy Mrs. Mary 86 Helvey Mrs. M. West side 3 Drew Joseph, produce merchant 5 White J. S. 7 Johnson R. J., ” Nanima ” 13 Ward R. E. St. Heaps Christopher Tabernacle—G. T. Walden 23 Bell Miss Adelaide 25 Eld Mrs. H, 27 Harrison William, ” Clarence ” 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 37 Jolly John, clerk 39 Harks Thomas, comm. traveller 41 Hamilton A. C. Hamilton W. 43 Carter Geo. 45 Letton George, engineer 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Hodgson Edward, whip manufact- urer 53 Webster William Quinn John 55 Gatland Mrs. Emma 57 Makin Henry. upholsterer 59 Ruddle Miss M. E. 61 Howe Mrs. M. L. 63 Burke Frederick J. 65 Brown J. W. 67 Basmer N. 69 Weaver Eustace, compositor 73 Brooks Ralph,” Manolo ” 75 McCaldon John, engineer 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Williamson Robert 81 Tillott Job, carpenter 83 Lindsay John M., “Carlisle” 85 Haining James L. coachpainter 87 Smith Charles 89 Spring William, wireworker 91 Smith Alexander 92 Wicks Mrs. Jane 95 Davey Richard, baker 97 Archibald John 99 Wells Mrs. Eleanor 101 Dilworth H. W., lithographer

Missenden Road—East side King street north to boundary 1 Melville J., farrier 7 Kilpatrick William Longdown street Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Bonus William 17 Wilson Frank 19 Buckland John T., coachbuilder Richard street 28 Baskerville John Aylesbury street 33 Cleary Michael, baker 37 Penticoat Henry 39 Evens H., laundry Bligh street West side 8 Golby Mrs. A, dressmaker Longdown street 10 Willett John 12 Hutzog William, baker 16 Conway J. C., bottle merchant 18 Sparks J. P., boilermaker 20 Browne John 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Schryver Mrs. H. 30 Boardman Samuel 32 Hind William 34 King A. F. 36 Atkinson Thos. 38 Grosvenor James 40 Walsh E., van proprietor 42 Richards Mrs. E., storekeeper 44 Rapp Jacob 46 Cohen Henry, livery stables St. Stephen’s Private Day School Miss R. O’Flanagan, mistress

Munni Street—North side Union to Angel street 3 Boland Patrick 5 Mooney A. 7 Gurrin Frederick, baker 11 Verdech Edward 17 Ryan John Gowrie street 21 Hansford Albion 23 Young Alfred A. 28 Murphy Henry 27 Mallingford John F. 31 Becker Joseph, stonemason 33 Moon R. 35 Robinson Frank South aide 2 Manners J., storekeeper 6 Burrows Henry, bootmaker 8 Bell John 10 Nickels Alfred, wheelwright 14 Watson John 18 Connidy Michael
20 Tubby William Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 36 Heffernan Richard 38 Jones H., dealer

Nelson Street (now called Little Queen Street) Newman Street—North side 236 King street south to Union street 2 Yates James, fancy leather dresser 20 Baton W. John, wheelwright 22 Giblett Geo., butcher 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Hayes Arthur 30 Brown Walter W. 32 Doyle J., bootmaker 34 Smith Miss M. A. 36 White David 38 Pike Alonzo J. 40 Olive Alfred T. 42 Cole B. 44 Regan G. H. 46 Conran Thos. F., constable 50 Hollis Robert 52 Nettleship Mrs. S. A. 54 Macgraw William 56 McNamara John 58 Carey John, printer 60 Stumbles Samuel 64 Horigan James 66 Crawford John, traveller 68 Osmus John 70 Bates Samuel Angel street 74 Asztalos Mrs. Jane 76 Verdau Mrs. L. 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. Kate 84 Spinks James 86 Spicer G. T. 88 Da vies Mrs. Hannah Gowrie street 90 Williams Philip C., storekeeper 94 Starkie William 96 Horn William, carpenter 102 Hay Mrs. Ellen 104 Ehrmann George, baker 106 Nisbet Peter Union street South side White Horse street 1 Milne James, plumber 3 Hyass Edward 5 Baker W. T. 7 Howarth D. B., “Rotheram” 9 Tingate John, hatter 11 Hardge Anthony 13 Jones Frederick 15 Yates James, leather dresser 17 Douglass Henry, coachbuilder 19 English Henry 21 Mason Henry, fitter 23 Baxter James 25 Larsen Fritz, builder 27 Metzler H. L., upholsterer 29 Cooper W H., tailor 31 Grounds Mrs. E. 33 Moorley Chas. 35 Hawkings William 37 Millington Herbert 39 Howarth D. B. and Son, steel foundry 45 Hogan Daniel 47 Beale F. T.

Wood & Company, Undertakers, & Embalmers, 7 Norton St., Leichhardt Tel. 40 Petersham


Page 421

ANTHONY HORDERN’S FOR PRETTY FANS, AND ALL SORTS OF CANS


Nor NEWTOWN. Phi 421

49 Lacey Albert, constable 51 Hereford Robert, ” Hereford ” 53 Knight William 55 Cole William 57 Firth Robert 59 Holden W. H., storekeeper Angel street 61 Whitham W. C., grocer 63 Flood Mrs. Elizabeth 67 Matt Charles 69 Cook Joseph 71 Clair Alf 73 Hough Edwin 75 Braine H., painter 77 O’Sullivan Jeremiah Gowrie street 79 Davies Richard 83 Archer J. W., baker 85 Doran Henry 87 Smith Edward, bootmaker 89 Dooley R. J., stonemason Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Willis Geo. 3 Eland William, artist 5 Milne John 7 Langley James 9 Eggleton William S., brickmaker White Horse street 25 Plant John H., carpenter 27 Ventura Mrs. A. 31 Heaton Mrs. J. 35 Wilde Robert 37 Caldwell Robert, comm. traveller

O’Connell Street—East side King to Raper street 1 Calenso John F. 7 Jenkins Arthur, bricklayer Victoria street 9 Cohen Louis, dealer 11 Smith John 13 Griffiths John, dealer 15 Thorpe G. F. 17 Taytor John, fitter 19 Scannell D. 21 Abbott Charles H. 23 Keetch Samuel, miner Longdown street 29 Bates Mrs. Eliza Campbell street 31 Wilson Mrs. Constantia 33 Cansdell Mrs. M. A. 35 McGrath Mrs. M. 37 Temple John 39 Mooney Miss M. 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Bloomfield H. M. 49 Barron James 51 Dillon John 53 Bourke Walter 55 Shaw Edwin 57 Scanlon Patrick 69 Noble William 61 Dunsmore John 63 Garry James 65 Cadden Frank 67 Mollett Pierce 69 O’Neill Michael 71 Warland Arthur 73 Turner William, plumber 75 Lane W. H., bootmaker 77 Cahall Walter 79 Connors Mrs. Elizabeth 81 Conroy Thomas
83 McCluskey Alfred 85 Day Henry 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary, dressmaker 10 Jessup George 12 McFadden D. 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 Houghton J. R., fruiterer 18 Boage as. 20 Banks Mrs. Georgina 24 Jones Thomas 26 Taylor James 28 Harbidge John 30 Appleton Edgar Prospect street 40 Turner Mary, grocer Mitchell Alic, ” Argyle” Jones Mrs. Ann. ” Stanley 44 Newman Charles 46 Spithill John Spithill Mathew 50 Redman John 54 Whiteoak Thomas 56 Hanson Henry 58 Stewart J. B. Chalder street 60 Watson Mrs. Emily 62 Miles Chas. 70 Knight Alexander 72 Crook Chas. 74 McGuiness Mrs. M. E. 76 Frankland Alfred 78 Morgan C. R., printer 80 Russell Archibald Raper street 82 Sullivan Mrs. Margaret 84 Mclntyre James

Oxford Street—North side Bedford to Bishopsgate street Lennox street—-Kent lane 1 Grundy George 3 May Stephen H., conveyancer 5 Harper John B., constable Campbell lane—Albemarle street 27 Powell.David 31 Hancock Charles W. 33 Deaman Arthur 35 Brown R. A. 37 Dyer Mrs. Harriet 39 Emanuel Joseph, fuel merchant 41 Turtle Charles, sen., greengrocer 43 Harvey Sydney, painter Land’s lane 45 Russell John 47 Cassidy James South side 2 Young Mrs. Annie 18 Whitehead Percy 20 Edwards H. L. 22 Murphy Mrs. E. 24 Reeve Manoah, draper Reeve Miss A., teacher of music Albemarle street St. Bede’s Convent and High School- Sisters of the Good Samaritan 36 Grieve R. H. 40 Ross Geo., canvasser
Pearl Streat—East side Alice to Wells street 2 Ekin John,” Urilla ” 8 May John S., contractor Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred, ” Essex house ” 22 Eldershaw Archie, engineer 24 Dalton Charles F. 26 Filewood James, tinsmith 28 Holding Mrs. Mary 38 Sharp Joseph 40 Almeroth Arthur, engineer 42 Nicholson J. G. 46 Kyle James 48 Parker Mrs. C. 50 Anker Herbert 52 Chapman Henry, builder 54 Wright John West side 1 Russell John, painter 3 Dawes Alf 5 Grant Thomas, coachpainter Commodore street 15 Boyan Joseph 17 Wolf William Edwards W., brick manufacturer 33 Jarman Mrs. E. 35 Ayre Joseph 39 Pollard J. H. 45 Courtney Thomas 47 Moescroft Mrs. 49 Eyre Henry 51 Quigley H. F., grocer

Phillip Street-East side Enmore road to railway line Gladstone street Kilner F., fuel merchant Potter Henry, ” Bon Accord ” West side 2 Pearce Miss L. 4 Cowie Alex, licensed drainer 6 Mackintosh Arch., council clerk 8 Moss Mrs. M. A. 10 Westoff Henry, jeweller 12 Nickless Osmond U. Belmore street 14 Fairbairn George 16 Pearce Thomas 18 Macdonald Robert, broker 20 Cran Mrs. Martha 22 Harris Thomas, comm. traveller 24 Garden Alien J. 26 Hagley F., telegraph operator 28 Forsyth Francis, builder 34 Boyd Mrs. E. J. Charles street 38 Rogers Eugene 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Isaac J. 44 Stapleton John J. 46 Myers Mrs. 48 Reed Mrs. Alice, storekeeper Gladstone street 50 Sporsen Axel, grocer 52 Walsh H. E., commission agent 54 Carroll James 56 Bruce Mrs. A., ” Roseville ” 58 Young John, shipwright 60 Gough Charles 62 Mills Mrs. C., ladies’ nurse Dowse Mrs. Laura, ladies nurse

Our Livery work is done with special Vehicles


Page 422

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


Pin 422 NEWTOWN. Reg

Pine Street—East side Wilson street to Railway 2 Heness A. C, bricklayer 4 Clarke Archibald H. 6 McLaughlin John 8 Stafford John, enginedriver 10 Bradley A. E. 12 Rowell John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Morris Joseph 18 Higgs R. D. 20 Manton Alf. 22 Maguire Bernard Leamington avenue West side 1 Evans William, master mariner 3 Herald E. R. 5 Mote Leonard 7 Fox James 9 Stokes W. J. 11 Cornwell J. W. 13 Pollock Adam, blacksmith 21 Howard Mrs. J. 23 Hughes Mrs. S. 25 Sparkes W. 27 Riley W. 29 Mason Albert, sawyer 31 Osborne George Woods John 35 Pogson John, clicker 37 Lane Nathaniel 39 Williamson Thomas

Prince Street Camden to Alice street 2 Templeton Henry, dealer 6 Snow John H., greengrocer

Prospect Street-North side Church to O’Connell street—Hordern street 2 Jones James Henry 4 Smith George Egan street Kain Frederick, ” Elsie ” Henry Mrs. A., “St. Elmo” South side Hordern street—Egan street 11 Lambert William

Queen Street—East side King to Wilson street 22 Welland Thomas, butcher 24 Dibble George 26 Simpson John 28 King Chas. 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Coomber John 48 Gallagher Joseph 50 Gendle Mrs. Ada 58 Scott William C. 64 Bonfield James 68 Dunn John Wilson street West side 1 Roberts J., pianotuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J.P. 7 Craig William 9 Hodgson Mrs. M., nurse
19 Madson Hans F., surveyor 21 Newell Robert 23 Ewing Jas. 25 Goodwin Mrs. N. 27 Nicholson Henry, reporter 29 Dickison Charles, accountant 31 Rosewarne William

Randle Street—East side Wilson street to Leamington avenue 2 Plucknett Geo., commercial traveller 4 Walton Robert C. 6 Harvey William John 8 Tripp Arthur, fireman 10 Fairbaim Joseph 12 Cummins Thos. M. 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Dodd Fenwick S., engineer 3 Scott Archibald, plumber 5 Marshal! James, boilermaker 7 Byrnes Patrick 9 McClosky Mrs. Jane 11 Plummer Edwin John 13 Miller T. 15 Bingham John D.

Leamington avenue Raper Street—South side Church to O’Connell street Hordern street 1 Thompson R. K., vanman 3 Williams Mrs. Lydia 5 Just H.C. 7 Phillips Mrs. S. 9 MacCulloch D. R, 11 Bibalinski Joseph 13 Small A. W. 15 North William, carpenter 17 Woolley Thomas 19 Marshall William, tailor 21 McGlashan Arthur North side 2 Warland Arthur M. 4 Aldrich R. 6 Denton F. C. J. 8 Langlands Jas., master mariner 16 Allen Chas. 18 Murray Arthur J., painter 22 Supple William 24 Langdon Thomas 26 Waugh Joseph 28 O’Keefe John, plasterer 30 Downer John 32 Olds J. T., blacksmith 38 McGlashan Mrs. F., grocer 40 Poulter Thomas 42 Sainty James H., engine fitter 44 Dobbie Robert 46 Moat G. E., bricklayer 48 Cocks William 50 Pakes Frederick 52 Cohen Sydney 54 Griffin Thomas

Redwin Street Off Norfolk street 1 Cowan Mrs. 3 Shaw Joseph 5 Browne John, draper 7 Turner Thomas 9 Riddle William 11 Bray John 13 Cody Thos.
15 Digby Mrs. E. 17 Redwin Thos., bricklayer 19 Hacking Frank

Regent Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Cowan Richard 3 Schabell F. J., plumber 5 Hoffmann Mrs. B. 7 Viereck R., baker 9 Dyer Frank, fireman 13 Norris — 15 Cummins Mrs. B. 17 Winstanley Mrs. M. 19 Richmond John, builder 21 Johnstone H. W. 23 Henry A. E., draper 25 Histon Maurice 27 Lock Richard 29 Maguire M. P., upholsterer Lennox street 37 Beech S., joiner Off—39 Forsyth Alexander, coachpainter Forsyth James, tinsmith 43 Greenup William 45 Abigail James, J.P. Albemarle street Carlisle Castle hotel— Mary Corrie 71 Hinks Walter George 79 Walsh Edward 81 Small James 85 Robertson John 89 Waters Edward, traveller Lucas James 95 Wilson Henry 97 Breen A. 99 Schwaner Henry 101 Brown Henry, carpenter 105 Haines Christopher, cab pro- prietor 107 Whitworth John, carrier 109 Pithers Charles R. Off—-Dubber William 111 Farquhar John 113 Kell William F. 115 Tobin Mrs. Jane 117 Cullinan Michael 119 Boyne William 121 Goward William, bootmaker West side 2 Hoffman F., storekeeper 4 Gattley — 6 Trickett John, draper 8 Clarke A. J. 10 Mallon Lewis 12 Bingham Chas. 14 Sproule Albert, draper 16 McDonald Murdoch 18 Read Francis 20 Schwarzel Christian 22 Penfold William R. 24 McElroy Edward 26 Gordon Angus 28 Eyles William 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Pike William F. and Co., milk vendor 46 Gillespie John 48 Sly J. W., stonemason 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 68 Cummings P. 70 Dlxon Henry 72 Hincks Mrs. Ann 74 Ragling Mrs. 76 Lincoln George 80 Smith William, commission agent 82 Gillighan J.. 84 Lasslett F. A. W.



Wood & COMPANY, Undertakers & Embalmers 76 Walker St., North Sydney. Tel. 9 N. S.


Page 423

ANTHONY HORDERN’S FOR BISCUITS FOR DOGS—GRATES FOR LOGS



Rei NEWTOWN. Sim 423

86 Tester Walter, joiner 90 Hubbard Frederick 92 Everitt Mrs. Elisa 94 Roddan Miss J., private school 100 Wheeler A. T, plasterer 102 Burgess Henry 104 Hudson Mrs. 106-108 Australian Native hotel— Patrick McCarry 110 Mitchell Mrs. E. 112 Grennan Patrick 114 Park E. 116 Elstub Robert, contractor 122 Walker A. George

Reiby Street—East side Enmore road to Margaret street 2 Staples Mrs. Euphonia 4 Lockman A. H. 6 Taylor Mrs. M, J. 8 Greenwood Sydney 10 Golding Mrs. S. J. 12 Adams Thos. E. 14 Stokes Alf. 16 Evans George, engineer 18 Riese Louis 20 Green Mrs. M. J. 22 Peir W. G. Don street 26 Sales Mrs. May 28 Saunders Sydney 30 Shaw William 32 Benson Edward, clerk 36 Wilkinson William 38 Brodigan Mrs. M. 40 Brown Mrs. S., nurse 42 Slade Jas. 44 Howard James 46 Newman Mrs. E. 50 Barnett William T. 52 Sellmer Robert 54 Hayes John 56 Skinner Arthur 58 Faulkner E., grocer Keig street Christ Church Parish Hall (Enmore)— Rector. Rev. C. C. Dunstan Jenkins J. T., cabinetmaker Richards W. J. H.,” Handhu” Ringholm Augustus, contractor West side 29 Wilson James 33 Stone Mrs. E. J. 35 Beechus Mrs. M. J. 39 Allen Thomas, ironmoulder 41 Chapman F., painter Sloane street 51 Barrett Ed. 52 Goodin Philip 55 Barden Mrs. 57 Churchill James Fulham street

Richard Street—North side Missenden road to North Newtown school Hayes Albert, hop beer factory Elizaabeth street 36 Tagg Joseph 46 Boyd Charles 50 Klees Thomas South side 3 Scattel Mrs. R. 5 Boothman John, coachbuilder
17 McKay Timotby, builder 19 Troke Sydney George 21 Johnson William 23 Seagrott Mrs. E. 25 Sharp Mrs. I. Elizabeth street 39 Davis Mrs. Elizabeth 49 Davis Ernest A.

St. John Street—North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant Hansford J., upholsterer 6 Lucan Septimus 4 Noyes Henry South side 13 Lawler C. Henry 11 Hansford A. R. 5 Auckstepp Edward 3 Koesters Alex. 1 Hamilton Henry

St. Mary’s Street Trade to Bithopsgate street 2 Lieninger William, baker 6 Mellowes William Price 8 Lincoln Charles 10 Lincoln Thomas 12 Cosgrove Michael, baker Stanley street 14 Taylor Mrs. M. J., nurse 16 Newnham John, carpenter (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street-South side Edgeware road to Simmons street Marion street 10 Murray Edward 8 Nolley Charles 6 Clancy W. G. 4 Hardman Brothers, biscuit factory 2 Hardman Richard Hardman Robert Simmons street North side 1 Lane Geo., painter, ” Carlton ”

Short Street Off Camden street 1 Williams Henry 2 Rogers Mrs. E. 3 Stevenson J.

Simmons Street—East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S., ” Yarrowa ” 48 Jones John H. 54 Wall Robert, contractor Sloane street 68 Curry James, senior constable 72 Camp Mrs. R. A. 76 Richardson John, bootmaker Fulham street 82 Graham Thomas Sainty A. and J., fuel merchants
86 Kain Miss S. Margaret street 88 Szarka George, grocer 90 Baldwin Mrs. Harriet 92 Holmes Frederick, painter 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Organ B. 100 Davenant Mrs. Kate 102 Delley Joseph 104 Smith Samuel, plasterer 108 Smith William 110 Lee 8. 112 McQuillan Thomas, coachbuilder 114 Rea Charles 116 Knight Launcelot 118 Honan John 120 Westley Mrs. Isabella 122 Church James, carpenter 124 Wright Alfred 126 Foster Mrs. Francis 126 Bailey Samuel 132 James George 134 Lovedale Thomas 136 White Peter West side 1 Hay William, currier 3 Leary William, saddle-tree maker 7 Bray Mrs. A. A. 9 Quayle Philip 11 Martin Mrs. L. E. 13 Spicer James W. 15 Marsden F., cooper 17 Brooks Sydney J. 21 Eldridge George 23 Plunkett H. J., ” Ivanhoe ” 25 Goodman Walter 27 McKenzie George 29 Scott John, clerk 31 Gray George 33 Hill Mrs. M. 35 Blinman Mrs. E. 37 McLean William 39 Neville W. 41 Watts Albert N., ” Wendouree ” 45 Happ Andrew, wheelwright 53 Lodge J. 55 Carter Mrs. E. L., dressmaker 57 Ciarke W. M. 59 Besford Frederick 65 Walker Charles 67 Davidson W. H. 69 Hurren William 71 McDouglas George A. 73 Cox J. 75 Daniels Walter 77 Tralm Lorenz 79 Porter Edward G. 81 Davidson Robert 83 Newling Mrs. I. 85 Lemicke Albert 87 Gallagher P. E. 89 Madden William Sarah street 95 Rattigan P. F., bootmaker 99 Everett John 101 Everett George, confectioner 108 Adler Charles 105 Latham Philip 107 Percy Henry 117 Stevenson William, butcher 119 Shaw Thomas 123 Fetherstone Gerald 125 Kenny Charles 127 Northcott William 129 Cook Charles 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Blanch Richard 137 Street Thomas 139 Bragg F. E

Funeral Vehicles used exclusively for that branch of business.


Page 424

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS. HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


424 Slo NEWTOWN. Uni

Sloane Street—North side Simmons to Reiby street 17 Morrissey William 15 Smith Benjamin, engineer Brown William 9 Booth Charles B. 7 Streeter Alfred 5 Healy Mrs. E. 3 Maver Andrew 1 Rowlands William E., clerk South side Angus and Son, coach factory

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Stickley Miss Harriett, ladies’ school 4 Anthony Edward, carrier 6 Hill Mrs. Ann Christ Church—Rev. C. C. Dunston 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street—East side Railway to Camden street 2 Somerset hotel—Mrs. Elizabeth Selff 4 Murray Mrs. Margaret, boarding- house Newtown Cold Storage Ice Works—S. J. Heaton, manager Enmore road 34 Brown Jas., picture frame maker 26 Ray George W. 28 Boxwell John G. 32 Bohrsmann G. Hall, surgeon 34 Young Robt. S., overseer, Council Works 42 Ryan John 44 Rogers Henry 46 Francis A. E. 48 Dean Edward 50 Butler Albert 52 Louran Mrs. Jane 54 Jay G. B., draper 56 Midgley Mrs. M. 58 Duffy W. J. 60 McKern Frederick 62 Taylor George, com. agent 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Blake Mrs.R., dressmaker 68 Branie Joseph 70 Hartley John 74 Southern Geo. 76 Child William 78 Fitzpatrick Richard Holt street Churchill Joseph, fuel merchant 90 McKay Henry, laundry 92 Cartwright Robert 94 Dalwood Mrs. Mary 96 Tallentire W. G. 98 Walsh Joseph 100 Wellesley C., tailor 102 Cohen B. S. 106 Sutton Miss H., private school 120 Messent Richard 122 McGrath Mrs. 124 Bond Frederick 126 Kretchmer Francis 128 Barnett Frank 130 Burke J. M. 134 Cousins Thomas 136 Hagley Burdett, draper 138 James William 140 Hutchinson James 144 Long James 146 Sindel Arthur, draper
148 McIntyre Mrs. Jane 150 Hawkins Mrs. Beaty 152 Fletcher Edmund 154 Hunt William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Enmore road Marsden F., cooperage 31 Bruce Alexander, J.P., chief inspector of stock, “Reiby house” 43 Mellor Thos., music teacher 45 Burnes J. C. Donn street 47 Clarke Mrs. M., teacher of music 49 Teasdale Richard 51 Jarman Andrew W. 53 Mack Alfred 55 Heighway J. F. 67 Burling William 59 Webb Mrs. E. G. 61 Mulholland Joseph 63 Leslie Samuel 65 Bell William Wilson W, builder, ” Wilona ” Keig street—Holt street 81 Lane Chas., carpenter 83 Goer Thos. W. 85 Green J. 87 Glover D. 89 Cannan R. E. 91 Mahony Mrs. Elizabeth 93 Mayes John H., surveyor 35 Gilmore William James 97 Marshall Mrs. E. 99 Taylor Alfred 103 Craig C. 105 Chiffey W. H. 107 Groves F. 109 Ford H. W. 111 Ross Mrs. J., artist 113 Morris A. 115 Chessel Geo. 117 O’Reilly E. W., constable 119 Mars John 121 Eldershaw—. 123 Caunter John Hobart 125 Dowling Albert E. 127 Cahill Thomas 129 Norrie E. P. 131 Morelli Mrs. E. 135 Walker Mrs. Martha 137 McCorquodale Malcom 139 Burns Robert 141 Mellshimer Edwin

Stephen Street 141 King to Campbell street St. Stephen’s School—Mrs. C. Smee’ head mistress

Susan Street—East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Bland Mrs. Ellen 15 Barlow William John, tailor 17 Lowder Arthur 19 Dunn Mrs. E. 21 Simmons Geo. West side Campbell street 8 Oliver Geo, master mariner 10 Holland Mrs. M. 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 20 Newcombe W. H.
22 Tween Mrs. Maria 26 Berry Jas. 28 Halloran Thomas 32 Montgomery Ellen 38 Cummings Patrick 54 Poppenhagen F. 56 Fry Richard 58 Lamey Henry (For continuation, see Camperdown)

Trade Street—East side Railway line to St. Mary’s street 22 Skelton Thos. 20 Lock C. 18 Andrews William H. 16 Garn John 14 Lynch Richard 12 Dolan D., blacksmith 10 Weekly William, engineer 8 Whittle Mrs. Kate Murphy Mrs. V. J., ” Franklyn” Shaw E. L., grocer, ” Idalia” 4 Martin James 2 Clifford Geo., bootmaker Albert street West side Meyer H., ” Kilmeston ” 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. L. 19 Mossman —. 17 Yates Thomas 15 O’Connor Cecil 13 Bradley George 11 Boss Joseph, baker 1 McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House— Rev. Canon Taylor

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 2 Gould Mrs. Elizabeth 3 Potts Thomas 5 Landor A. J. 7 Smith Mrs. M. 8 Clark Joseph 9 Leishman William, stonecutter 12 Dixon Arthur, mariner 13 Jennings John 14 Townsend Albert 15 Fox James 16 Weatherby Charles Smith Kemp, boot factory 19 Gow Bros., boot factory 20 Niness Stephen, boot factory 29 French Arthur, builder 30 Morrison William

Union Street—West side Erskineville road to King street south Tarrin — ” Glenrushen ” Kiggan Thomas, carpenter, “Glen- vala” Jones Hector, ” Glenchass ” Newman street 1 Walters Frederick, grocer 7 Thomas Frederick 9 Blatchford Richard 11 Nancarrow Mrs. 18 Sheehan Patrick 17 Angelo Mrs. J. A., dressmaker 19 Green H. Union Iane 21 Simmons Charles, carpenter and joiner 23 Duesbury George, engineer 25 Goodsell H. W., ” Fairleigh ”

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 288 Darling St., Balmain N. Tel. 5 Balmain


Page 425

ANTHONY HORDERN’S FOR FASHIONABLE TIES—STOCKS AND DIES


Vic NEWTOWN. Wel 425

27 Harris Thomas 29 Ross Stewart 31 Soott F. W., accountant 31½ Clingan William 33 Sutton George W., engineer 37 Joyce A. 39 Frost Victor 41 Wells W. H., painter 43 Slater Mrs. M. 45 Donohoe Michael 47 Bailey I. 49 Heckman William A. 51 Madigan John, coachpainter 53 Lewis W. 55 Wilson William 57 Eggleton Frederick, cab pro- prietor 63 McKinnon Donald, grocer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Beehag Gideon 71 Morley Luke 73 Kennedy John, grocer Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 81 Watson Mrs. E. 83 White William, bootmaker 85 Woodward Andrew 89 Barrett William, miller Munni street 91 Cartwright John 93 Friedewald George 95 Smith George Frederick 97 Bennett Mrs. Minnie 99 Gough—. Lasslett Frederick R. 105 Gibson W. 111 Grant Mrs. Mary 113 Swan John 115 Hewett Jas., bag merchant 121 West John F, builder 123 Dubois Herbert A. 125 Ferguson F. 127 Connell J.. 129 Reed Robert 131 Hatton Joseph 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Hoad W. 141 Le Froy James 143 Eggleton Geo. 145 Crosby George 147 Marsh Wm. J., hotel broker 149 Ward Arthur 151 Long John 153 Moran John 155 Dagg Mrs. M. A. 169 Garwell Mrs. Mary 171 Allen Mrs. A. 173 Brady Edward 175 Union inn—Henry C. Wortley Knight street (For East side, see Erskineville)

Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street—Egan street 2 Hoad Mrs. Harriet O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woottey J. H., fuel merchant 3 Newtown Bottle Exchange-J. C. Conway, manager

Watkin Street – East sidee 172 King street to railway 2 Jackson Mrs.E., midwife 4 Stead Luke, bootmaker
6 Hunt Wm., dealer 8 Worrill Jos., machinist 14 Smith Mrs.Julia, midwife 16 Blumenthal Mrs. D. 18 Frazer John W., com. traveller 20 Smith John, tinsmith 22 Farebrother Mrs. A. F. 34 Mills Henry 26 Wotton W. J.. draper 38 Roberts Mrs. M. 30 Swain Mrs. E. 32 Tuck Mrs. E. M. 34 Ray Daniel 36 Hartge Mrs. Clara 38 Herford Geo. 40 Winter James, signwriter 42 Robson Thomas 46 Richmond Malcolm, builder 48 Howarth W. Wilson street 52 Leonard Mrs. F. 56 Smith Geo., commercial traveller 58 Kaiser Sigismund 60 Williams E. A., carpenter 62 McKellar Mrs. E. 38 Booth William 70 Watson D., clerk of works 72 Taylor Richard West side 1 Richards Joseph 3 Higgins John 5 Carter Mrs. Augusta 7 Haroldson Miss E. 9 Baylis Joseph E. Baylis Bowman B. 11 Chapman Mrs. Fanny 13 Riggs B. M. 15 Jacob George 17 Trahair James 19 Harding F. R. 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Wolstenholme Mrs. J., teacher of music 27 Everingham Joseph, baker 29 Cockerton A. W., photographer 31 Greenhalgh Sydney 33 Litchfield E. O., solicitor 35 Iken Mrs. Emily 37 Jeater Frederick 39 Davis E. J., engineer 41 Andrews Mrs. L. 43 Stephens Mrs. Annie 45 Hannigan G. W. P. 47 Harvey Geo. A., painter 49 Lownds Samuel, coachbuilder Wilson street 51 Scurr Mrs. Mary 53 Jeffreys Mrs. 55 Wood Fred R., solicitor 61 Rutter Mrs. F. W. 67 Furley E., journalist 69 Farquir William, railway inspector 73 Duhigg Mrs. M,, dressmaker 75 Lorking Stanley, warehouseman 77 Taylor H. 79 Ollivier W. Morton 81 Wellings Mrs. Elizabeth 83 Ralph Mrs E. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Woollard Mrs. M. 89 Ellis J., ironmoulder

Welllngton Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Walker John 3 Macnamara Miss L., private school 5 Barker Henry, plumber 7 Cain Mrs. 9 Davidson Samuel 11 Byrne John J.
13 Le Brant William, carpenter 17 Humphries Mrs. H. Presbyterian Church Lennox street 21 Prince Mrs. L. 23 Osmond Albert 25 Baker Ernest 27 Thomas Thomas 37 Everist George 39 Loadsman Horace 41 Jeffries Henry 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Esling Mrs. Jane, storekeeper 49 Chaffer P. E., ivoryturner Fitzroy lane 51 Rogerson Mrs. Sarah 55 Addison Mrs. M. 57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas 61 Bolton Mrs.S. A. 63 Macken P. J., dray proprietor 67 Grimshaw Mrs. H. 69 Chantler Christopher, saddler 71 Coveney Mrs. S. 73 Stewart James 77 Dyer Sydney Herbert 79 Moffatt John 81 Waugh A. 83 McIntosh Jas. C. 85 Hardman Richard J. 87 Thompson William 93 Richards Thos. Lane 95 Matchett Mrs. E. 97 Maling Thomas 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Lennox street 16 Friedenreich L., baker 18 Goslett W. B. 20 Chudleigh John 22 Ward W. C. 24 Sarjent Mrs. 26 Wareham W. J. 28 Slattery the Very Rev, Dean 32 Stonier William 34 Stonier Miss A., ” Wellesley college ” Albemarle street 48 Barrett Thomas, contractor 66 Sullivan John Young lane 68 Dyer Francis, postman 70 Gifford Henry 72 McCarthy George 74 MacGowan Sydney 76 Baker W. J. 78 Fryer Thomas 80 Egan Miss E, storekeeper 82 Kellett Mrs. B. 84 Denham John, carpenter 86 Wilson Henry, painter 88 Payne Thomas 90 Power John 92 Turtle Arthur James 94 Denning James, painter 98 Greenup William

Wells Street—North side King street to Edgeware road 3 Hamilton A. A., ” Manfred ” 5 Chater Edward 11 Murray Thomas 13 Wardrough —. 15 Tye F. 17 Cadman Jas. 19 Tansley E.

Our Drivers are picked men, steady and courteous.


Page 426

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


426 Wha NEWTOWN. Wil

Wells street continued— 21 Elliott J. W. 23 Howe Thomas 31 Barton Chas., carpenter 33 Dalton Arthur James 35 Holt George 37 Goodsell T. 47 Duckworth Edward 49 Innis William, bootmaker 51 Flanagan Thos. Stockhome T. 55 Lawler Mrs. A., midwife 81 Bailey John, baker 83 Mills John, brickmaker 85 Brunt William, packer Pearl street 93 Thomas Alfred 97 Morris George Brownlea Thos. Commodore street McNaught Archibald, schoolmaster 139 Wilson J. W., builder South side 2 Brooks W. H, bottlemaker, “Hygeia” 6 Cowland Mrs. E. 18 Salvation Army Rescue Home 30 Cox William, J.P., ” West Lynne ” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Harper Thomas 40 Brown James 48 Sparkes Walter J. 50 Carroll William 56 Cooper Mrs. 58 Lappan David 60 Barratt John 62 Martin Thomas M Brooks William 66 Nicol Richard 72 Byrne D. J. 74 Walters William 76 Eldershaw Thomas John street 90 Whiteman John, carpenter 104 Sheridan H. A., ” The Priory ” 106 Doyle James, brickmaker 112 Hewitt James Thomas 118 Taylor W. Hampton, ‘bus pro prietor 152 Walter S. M.

Whately Street Off 168 King street north 2 Spooner James 6 Hogg Mrs. Sarah 8 Mood Charles 10 White Mrs. Harriet 12 Roderick E. 14 Woodrough Arthur 16 White Tom painter 18 Grimshaw Robt.

Whitehorse Street—East side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Wcekes Francis, farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 George Mrs. Mary 10 Riley Joseph 12 Fawkner T. J., diver 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. P. 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Hugh 22 Brooke Thomas, grocer Gibbes street 26 Hunt William, ” Keynsham ”
West side George street 5 Quinn Patrick 3 Cannell Walter Chuck Joseph Arthur

Wllford Street—North side Enmore road to Station street Spencer James James Mrs. Grace South side Guille E. E., auctioneer

Wilson Street-North side King to Forbes street Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams and Edwards, saddlers 22-24 Gommesen J., and Co., engineers and importers of dairy machinery 28 Cheeseman Robert, painter 36 Cleary Mrs. K., electrical and surgical belt maker 38 Hack Mrs. C. 40 Keats Robert 42 Webb Herbert 44 Anderson Mrs. 46 Warren John 48 Herring William 50 Webber H. J. 52 Bull T. and Co., sawmills Chaffer P. E., iroryturner 60 Summers Henry 62 McCauley H. 64 Pearl Walter 66 Ireson Richard 68 Williams —. 70, 72, 74 Greenwood and Son, produce merchants’ store 76 Thornborrow Geo., coachtrimmer Brown street 82 Webb R. F. 84 Griffiths Mrs. E. 86 Phillips Thomas, bootmaker 88 Bourne Charltes 90 Moylan Mrs. Margaret 92 Gleeson Cornelius 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Da Silva R. A. 100 Hill Joshua, butcher 102 Fletcher Thomas 1104 Mason Ralph 106 Murray Mrs. M. Watkin street 114 Troy Charles 116 Monk Edward 118 Porter Arthur C. 120 Rieck Herr, music teacher Bucknell street 132 Land William, plasterer Burren street 140 Stretton Mrs. L. 150 Mackay Hon. Kenneth, M.L.C. Fitzroy street 186 Wildman A. E., comm. traveller 188-190 Pimm John, grocer Gibson C., laundry 202 Summerhayes E., draughtsman 210 Peterson F. F., baker Queen street 212 Dean Herbert 214 Bonamy T. F. 216 Beef James
218 Ball Mrs. Jane 220 Olson L. J. South side Baldick Bros., timber yard Erskineville road 17 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Eves Mrs. M. 27 Golding Mrs. A. 29 Wormald George 31 Gommesen Joseph, engineer 33 Henry Mrs. A. 35 Gordon Edward S. 37 Packer Robert 39 Ambrose John 43 Stokes Edward, coachpainter 45 Wright Thomas 47 Van Dam H., agent Standard Life Association 53 Walker William 55 Townsend Geo. H., painter 59 Nicoll George, compositor 61 Andrew Mrs. E. 63 Gaw Mrs. S. 65 Jesson William 69 Kleese George 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheately H., carpenter Standen Misses A. & L., private school 75 Brown Hilton 77 Marie Madam C. 79 Marsden Joseph 81 Traunce E., W. Brown street 85 Molesworth Edmund W., M.L.A., Custom House agent, ” Atherstone ” 93 Moor James, draper 95 Baker William F. 97 Hawkins Albert, engineer 101 Asborne Thomas J., printer 103 Flannigan Miss M. 105 Hennings Henry, baker Watkin street 107 Crichton Miss M., costumier 109 Hayton Richard, wood tamer 111 Hayword William 113 Middlehurst George 115 Vipan Edward 117 Lutton William, ironfounder 119 Mathews S. 121 Clark C. M, Burren street 143 Helsby Thomas Charles 147 Reid William 149 Ashe Horace 151 Franks Herman, com. agent 157 Kent William, stovemaker 159-161 Parker R., coachbuilder 163 Jackson Alexander, batcher Pine street 165 Murray A. 167 Milne David 177 Evans Thomas W. 179 Barncastle John 181 Boyd Alexander 187 Jeatcr William, grocer Randle street 189 Holsby Thomas 191 Coote Fred. 195 Davidson Frank, enginedriver 201 Hill David, butcher and fuel merchant Holdsworth street 213 Dennis Simon 215 Mitchell Richard 219 Black John 221 Ross Donald 223 Miller Andrew

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, Weston Rd. & Evans St.,Rozelle. Tel. 5 Bal.


Page 427

ANTHONY HORDERN’S FOR NAPKIN AND PAPER FOLDERS


Alf NEWTOWN. Bot 427

227 Croal Mrs. Christian 229 Best Mrs. M., private school (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street—South side Off Bucknell street 1 Johnson Charles 3 Finch Harry
5 Blackman Mrs. M. 7 Coogan Thomas 9 Wilson John, engineer 11 Mitchell George 13 Hornibrook Mrs. Ann North side 2 Lynch Joseph 4 Pinch Henry 8 Lumsden Alfred 10 Reynolds Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Draper Mrs. M. 18 Bryan John 20 Goldsmith J. V. 22 Burton P. J.

Cedar, Oak and Leaden Coffins at Shortest Notice




End of Newtown Entry