ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camperdown ; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters: and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area—480 acres. Number of houses—4,364.
Number of assessments—4,999. Miles of streets—22.
Assessed Annual Value—£146,074. Annual rental—£154,662.

Estimated Capital Value of all Rateable Properties—£2,299,017.

Council Chambers—Town Hall, King-street.

Office hours—Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m

Council meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR—
William Rigg, J.P., M.L.A.
ALDERMEN—
William Dolman Robert Elstub
Charles Ibbotson William Cox. J.P.
Henry N. Howe Frederick Jones
J. F. Smith John Salmon, J.P.
James W. Abigail Wm. Rigg, J.P., M.L.A.
J. R. King Harold T. Morgan
COUNCIL CLERK—
Jesse Cowley
JUNIOR CLERK—
Chas, C. King
TREASURER-
George B. Hall
AUDITORS—
W. H. Cadogan and Alfred H. Lockman
OVERSEER OF WORKS—
Robert S. Young
INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER—
Henry W. Swan
REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS—
A. C. Newman, Mary street
CHIEF BAILIFF—
Horace W. Loadsman

386 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street—East side
Bedford street to 60 Australia street

Baltic street—Oxford street
44 Lidbury Charles, “Wendover”
38 Binskin Henry, enginedriver
Wellington street—Regent street
34 Howard and Williams butchers
32 Williams Henry
30 Cummings James
26 Devitt John
24 Smith W.
22 Kunhuell A.
20 Hanlon Mrs. H.
18 Smith W. L., butcher

Denison street

16 Crozier William, baker
14 Stevens James
12 Delponte Phillip, fruiterer
10 Diamond G.
8 King Frederick W.
6 Jackson M.
4 Tagg George, carpenter

West side
Baltic street
Thompson Miss E., private school
Oxford street—Wellington street
25 Wood J. H., milk vendor
Regent street

21 Carlisle Castle hotel—George H.
Mason
19 Collins William, tailor
17 Gibson W. T., bootmaker
15 Hanley W., confectioner
13 Pocock G., chimneysweep
Denison street
9 Barry Miss M., storekeeper
7 Baldick James, blacksmith
6 Elliott Mrs, E.
3 McGuire Mrs. E.


Albert Street—North side
Bedford to Trade street
25 Kilby John
27 Williams Thomas
29 Chesholm John
31 Cook Silas R., printer
33 White W.
41 Mossman Thomas

South side

6 Boyd Joseph
8 Salisbury Mrs. J.
Alice lane


Alice Street—North side
King street to Edgeware road
The Peacock Jam Co.—Edwards and
Peacock, proprietors
Watson L., ” Clifton cottage”
Douglas George
17 Gaddes George W.
19 Prentice A. A.
21 Lewis W. J.
0ff—21 Gore J.
23 Bruce Thomas
25 Trotter William R.
27 Logan Mrs. M.
29 Hicks G. F., engineer
33 Von Hagen John
49 Danaher David
51 Joyce Martin
53 White Mrs. E.
55 Kerr Richard, plasterer
57 Cremen Timothy
63 Laughlin Thomas
65 Ogden Peter, engineer
67 Armour David
69 Cremen Christopher
Souter Geo., contractor,
“Lindaglen”
Hanks S. J., librarian
University, “Graceglen”
79 Webster William, ” Floral villa ”
83 Austin G. S., “Glassnock ”
87 Stuart Mrs. W., ” Perth”
93 Younghusband S. J., ” Cheshunt”
95 Wisdom William S., “Steelhurst”
103 Blackburn H.
105 Smith John W., coal agent
Clare street
107 Felton William, grocer

WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 810 Geo. St. S., Sydney, next Savings Bank. Tel 726


sands1899 Business Announcements


ANTHONY HORDERN’S FOR TRAPS, BATS, MATS AND HATS


Ang NEWTOWN. Aus 387

109 Grant Henry, bricklayer
111 Jelly Henry W.
113 Steel Edward, upholsterer
115 Deaman Thomas, dray proprietor
117 Phillips Edgar
121 Scott James
123 Deal Henry
125 Dodd Alf
127 Austin H.
129 Bell Thomas, stonemason
131 Wannell Faithful
133 Uren William
135 Vickery George W.
137 Goodhew F.
139 Leigh John, carpenter
141 Vermish Mrs.
143 Hagley Burdett
145 Waite Mrs, Ann
147 Thornton Mrs.
149 Bush E.
151 Grose Joseph H.
153 Hampton T.
155 Morton William, stonemason
157 Morton John, stonemason
159 Lincoln James
161 Vickery George
163 Jelly W. H., fruiterer
Princes street

South side
4 Green Charles, grocer
18 Hunter John, “The Grove”
56 Barnes Charles W., “Avoca”
62 Deacon Edmund W., J. P., insurance
adjuster
64 Rogers Adolphus, ironmonger
Pearl street
74 Smith John
76 Griffin Peter
78 Bowbell Peter
80 Broady Mrs. M.
86 Buckworth Mrs.
88 Byron Mrs H. E.
90 Lawson E. A.
94 Douglas Henry, carpenter
100 Jenks Thomas
102 White William, “Tarana”
104 Thitchener Henry, “Edenia”
106 Collings Mrs. Ada
108 Wilson David
110 Traynor Robert
112 Cooper Arthur, butcher
Cooper Mrs. J., dressmaker
Hawken street
118 Williams Thos.
120 Wynn William
126 Cooper John
Russell George, “Garnet”
Roberts John, “Sapphire”
Erickson Peter, “Ruby”
Pinnington Thos , “Pearl”
Borrows J. F., “Emerald”
Wren Mrs., “Diamond”
Tyrrell John,”Amethyst”
Trescott and Co., Opp Beir Brewery
and Confectionery Works
160 England Alf., ‘bus proprietor
162 Webster Mrs. Margaret


Angel Street—East side
Erskineville road to King street
4 Adams W. C.
8 Day Walter
10 Bullman Owen
12 Parey Adam
14 Fremlin Mrs. M. L.
Newman street
16 Tehan Michael, dray proprietor
22 Hallam Mrs. M.
24 Williams E., miner

26 M’Intyre Charles, carpenter
28 Jackson H. W., upholsterer
32 Walker William
34 Bonenham Richard
36 Barrett John
38 O’Malley Michael
40 Wilks W.
42 Jones William, tinsmith
46 Bradshaw Thos.
48 Sennett James
50 Dodson Mrs. E.
54 McKone Mrs. H. A.
60 Bradford G. W.
62 O’Connors Jas.
64 Sheedy Henry
66 Andrew P. H.
68 Compton Mrs J. E.
70 Baikie James Gunn
Harold street
74 Hodgkinson Mrs.
76 O’Neill Francis
78 Morgan John
Munni street
84 Grant Mrs. M.
86 Green C. A.
88 Aird George
92 Crundwell E., carpenter
96 Bradley Herbert
96 Brown Frederick, carpenter
98 King George, taxidermist
100 Wood Geo.
Iredale street

West side
Newman street
1 Turner Aaron
3 Laws Vincent
5 Jones Edward
7 Mills William E.
9 Turner Thos.
11 Higginbotham Charles John
13 Carey John
15 Greenland Jas.
17 Dallaway George
21 Gannon Alf., traveller
23 Whitelock Arthur
25 Russell Mrs. R., grocer
Norfolk street
29 Redwin John, builder
49 De Calmer John, grocer
51 Industrial Hall
St. John street
Truegold T. W., “Gertrude cottage”
East Robert, “Edith cottage”


Augustus Street—North side
London to Charles street
51 Hoskings Mrs. J.
49 Bourke D. A., printer
43 Peake and Co., coal merchants
39 Woodward Bently, dentist
37 Gilbert Jas. T.
35 Laurence —.
33 Pierce Mrs. A.
25 Wickham Robert
23 Smith Alfred
21 Wells Alf., carpenter
19 Gough Robert
15 Spence John, boilermaker
9 Lennon Henry
7 Wilburn Mrs. E.
3 Jolly Mrs. J.
1 Taylor George, saddler

South side
30 Simon J. D., school teacher
28 Byram Mrs. M.
26 Dean Frederick, fettler
22 Barrett Mrs. Jane
20 McKenzie Alexander
16 Thompson Thomas, miner

Australia Street—East side
Town Hall—King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)—G. B.
Hall, manager
Newtown Police Station—W. R. El-
liott, sub-inspector
Newtown Courthouse—F. P. Meares,
J.P., C.P.S., Registrar Small
Debts Court, agent for Curator
of Intestate Estates; H. A.
Ledger, J.P., assistant C.P.S,
and electoral registrar; W. S.
Kelk, deposition clerk; H.
Loadsman, bailiff
Newtown Metropolitan Fire Brigade
Station-J. Graham, officer
in charge
7 Mackenzie Alexander, blacksmith
15 Courthouse hotel—Ernest H. Farey
Lennox street
23 Willett William, fuel merchant
25 Willett Jesse, carpenter
27 Sedgwick Jaspar
29 Joyce James
31 James Samuel H.
33 Nicholls J., draper
35 Butcher Walter J., printer
41 McNamara Thomas
43 Barclay Mrs. H.
47 Crozier G. F., painter
ANDREWS T. & SONS
Undertakers and Monumen-
tal Masons
—Telephone 155 N.—
See advertisment opposite name in
Alphabetical)
53 Rofe Charles A.
57 Cousins Enoch
Primitive Methodist Church
65 Charlesworth Fred.
67 Perry Edward
69 Beech C., plasterer
73 Gannon F. Sydney, solicitor
75 Jordan Mrs. Hannah
81 Givins John, newsagent
83 Bevis George, plasterer
85 Hughes Mrs. M.
87 Carlyle D., bootmaker
89 Worlock George
91 McLerie J., bootmaker
93 Mingay William, dairykeeper
119 Upon Mrs. M.

West side
Alton lane
2 Marshall W. and Son, house and
land agents
4 Shirley James, hairdresser
6 Abigail J. W., solicitor
8 Cromwell H., solicitor
10 Blunden E. H., solicitor
12 Brown T. E.
14 Nangle J., architect
16 Johanson E. J.
18 Parkin Mrs. M.
22 Ringland Jas., sawyer
24 Dadd George Henry, fireman
26 Herbert John G., solicitor
28 Collas F.
30 Baines Mrs. M., dressmaker
32 Martin Walter
34 Dawes Henry Thomas, fireman
36 Pettit William, estate agent
38 Rainbird A., fruiterer
42 Williams E., ironworker
44 Brentnall Miss E.
46 Cartwright Miss P., grocer
Lennox road
48 Turner Mrs. E.
Turner Alfred E., milk vendor
Kent lane
Public Kindergarten School—Miss
Ranclaud, mistress
Campbell’s lane


Private Mortuary is fitted with all the latest accessories.

Page 388

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


388 Ayl NEWTOWN. Bro

Australia street continued—
58 Spargo B. J.
60 Smith Henry, bootmaker
Albemarle street
62 McGuire Mrs. J., ‘bus proprietor
Fitzroy lane
76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school
78 Brooks Miss J.
80 Rigby James, bricklayer
82 Bohrsmann Aubrey, dentist
Bohrsmann John, draper
84 McKenzie Alexander, blacksmith
88 Ibbotson Mrs. E.
92 Anderson A.
94 Sayers Charles
96 Wilton Henry, van proprietor
98 Hutchinson James
100 Simpson Henry
102 Wallace J., constable
104 Casey Mrs. P. B.
106 Rowlandson Leslie
110 Hopkins Thomas
112 Toohy Wm.
114 Ayling Horace, fruiterer
Lands lane
120 Shaul James, carrier

Aylesbury Street
Off Missenden road
1 Holly Jonathan, gardener
3 Hayes Albert
20 Howe William


Bailey Street—East side
Enmore to Holt street
2 Rigglesford Jas.
4 Honan John
6 Watson Mrs. Lucy
8 Davis Thos.
10 Griffiths S.
12 Bushby B.
18 Simms H.
20 Jackson Robert
22 Blatchford Mrs., nurse
24 Cann George, carpenter
26 Moran Mrs. Jane
28 Haffner L.
30 Machan H.
Short street


Baltic Street—North side
Bedford to St. Mary’s street
1 Goodhew W. H. E., collector
3 Byrne J.
5 Yard Mrs. B.
7 Westlake T. E.
17 Burkitt H.
Campbell’s lane
19 Gow F., boot manufacturer
21 Riemenschneider Carl F.
Albemarle street
St. Joseph’s R. C. Girls’ School—
Sister Mary Christome, head
teacher
41 Mitchell David
43 Rutlidge Rupert
45 Farrell W.

South side
40 Young E. J.
42 Miller Wm., “Harcourt”
48 Newman Charles
50 Ewing W.
52 Groves George, compositor
54 Cunningham John, storeman
56 Barrett Thos.

Bedford Street
Town Hall—King to Kingston road

Town Hall—Jesse Cowley, council
clerk; Henry W. Swan, caretaker
and inspector of nuisances
1 Eyles J., newsagent
Lincoln Thomas, farrier
3 Steedman John, hairdresser
5 Kemp Walter, bootmaker
7 Melville Hector, wheelwright
Denison street
15-17 Armstrong Mrs. H., confectioner
19 Melville Hector
21 McKenzie M., electric engineer
23 De Plater Michael
25 O’Brien E.
27 Waterworth Mrs. M., greengrocer
29 Townsend John H.
31 Thurle Alf.
33 Trindall Mrs. A., dressmaker
35 Mullen C. E.
Regent street
45 Friedereich L., baker
Wellington street
St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very
Rev. P. Slattery
St. Joseph’s School (R.C.)—The
Christian Brothers
65 Griffiths A.
67 Griffiths Harold
69 Cuddeford John
71 Wetherby A.
73 Marshall Mrs. Matilda
75 Kunze Paul
Chard lane—Baltic street—Albemarle
street—Albert street

109 Hooker William, gas engineer
111 Brown Henry, signwriter
113 Sylvester George
123 Murphy Daniel, surveyor
131 May Elizabeth
137 Crimston W. F.
139 Gray Mrs. M. A. E.
141 Ritchie Mrs. Jane
143 Liddell John, plumber
147 Montgomery Alfred
149 Shaw E. L., grocer
151 Anstey J. J., builder
155 Duggan Joseph, stonemason


Belmore Street—South side
London to Phillip street
34 Stratford Mrs. G.
32 Carmichael D.
30 Giles R. P.
28 Brown T G., solicitor
24 Collier Thos. compositor
22 Masterton William, accountant
Pike William, contractor
18 Whitely Mrs. E.
16 Davies H. M. C.
14 Joy Frederick
12 Jones Miss A« dressmaker
10 Thompson Edward, hatter
8 Reilly Matthew
6 Baldwin George
4 Griffiths Miss F., teacher of
music
2 Carter George

North side
21 Simpson Mrs. A., “Jesmond”
19 Keating Mrs. L., “Louisaville”
17 Foster C. E.
15 Garbutt Albert
13 Tracey Patrick, constable
11 McLardy William
9 Crawford William, dentist

Bishopsgate Street—South side
122 Australia to St. Mary’s street

2 Bendall H.
4 Hanshaw Mrs. M.
Denison street—Regent street—
Wellington street

8 Gibson Samuel, carpenter
12 Armstrong William, draper
14 Jolly James, stonemason
16 Lane Joseph, halter maker
(For North side see Camperdown)


Bligh Street—South side
1 King street to Missenden road
2 Sharp Mrs. A. O.
4 Hill Peter, contractor
10 Sampson Charles
Little Queen street
30 Dane Mrs. H. C., Free Kinder-
garten, “Victoria lodge”
Latchmore Owen
46 Hurley William
48 Maxted Sydney
56 Thruchly T. S., “Rose Bank”
North Newtown Public School—Wm,
Jones, head master
60 Weisner Mrs.
62 Robinson Mrs. M.
66 Moon William
68 Spithill John
74 Johnson James
92 Snowdon Mrs. H.
96 Hermes A., music teacher
98 Foott William J.
100 Cox John
102 Dooley Joseph
104 Goodwin W. R.
106 Hoy Alfred
108 Platt Mrs. A., midwife
110 Colney W., printer
112 O’Neill Mrs. W.
(For North side, see Camperdown)


Brown Street—East side
208 King street to railway
Flatau John M., surgeon
8 Salvation Army Barracks
12 Benjamin Albert S., “San
Francisco”
16 Scott Robert
18 Allen Edward
20 Sutherland William
22 Romeo Lawrence
24 Lamerton Edmund A., bricklayer
Wilson street
28 Behringer Peter
30 Scurrah T. B.
34 Grinton James
36 Tindell William
38 Haddon Joseph
40 Close John, Inspector Railways
42 Walker Mrs. O. P.
44 Plunkett G. W.
46 Jorden Simon, dealer
48 Garvan Denis A.

West side
1 Lloyd Frank, publisher
3 Donaldson James O.
5 Bellemey R. T., chemist
7 Cook W. G.
9 Barber Alfred, painter
13 Thomson and Salmon, plumbers
15 Stone Myer


WOOD & COMPANY, Hyde Park Livery Stables (Town Office &
Livery Stables)
,
178 Elizabeth St, S’d’y. Tel. 1524

Page 389

ANTHONY HORDERN’S FOR BRIDAL BONNETS AND BOOKS OF SONNETS


Buc NEWTOWN. Cam 389

Bucknell Street—East side
132 King to Wilson street—Yaralla
street

2 Hornby William, fuel merchant
6 Triggs Mrs. E., boarding-house
8 Hughes Samuel W.
10 Hughes R. L.
12 Morton Samuel
14 Grocott M. A., engineer
16 Street Albert, plumber
18 Scaplehorn Joseph R., master
mariner
22 Northcote Mrs. W.
24 Markham Jas.
26 Witts Brothers, fuel merchants
32 Northcote John, saddler
34 Wiseman Frederick, carpenter
36 Lediard Richard, painter
38 Mahood Geo.
40 Morrison James
42 Smith S.
44 Newton John, fireman
46 Thornton J. C., clerk of petty
sessions
48 Bennett James, brewer

West side
1 Hawes George, brushmaker
3 Hornby J. W.
5 Hill Charles, bootmaker
7 Gilfellan John
9 Richardson Mrs. S.
11 Percival Andrew
13 Thwaites Mrs., midwife
Thwaites Joseph, chemist
15 Williamson Wallace
17 Dickinson W. J.
19 Fitzgerald Michael
21 Shaw E. J.
23 Wright Mrs. S. J.
25 Gibson Jas., plumber
27 Rossitter Edward, constable
29 Chapman William
31 Clarke J. W. R., bookseller
33 Ware Jonathan
35 Stiffe Thomas
37 Locke William, butcher
39 Mitchell Thomas
41 Charman Chas
47 Meynell Mrs. J.
49 Riggs Thomas, confectioner
51 Johnston Mrs. M.
53 Hayton Richard
55 Byrne M.
57 Simpson William


Burren Street—West side
Wilson street to railway arch

Copeland Henry, J.P., M.L.A,
“Yarraville”
Daly J. E. O., stock and
sharebroker
Daly E. Newton, “Twickenham”
Wilson street

East side
2 Brown John Thomas
4 Green Mrs.
6 Cropley William, builder
10 Crowley Mrs.
Macdonaldtown Station—G. S. Hodg-
kinson, stationmaster


Cambridge Street—East side
Enmore road to Liberty street
15 Brown Stephen, clerk
17 Farrell Michael, constable
29 Cunningham Wm., “Wyrallah”

South side
18 Nightingale James, carpenter
20 Cass Mrs. K.

22 Curnow William, editor SYDNEY
MORNING HERALD,”Clifton”
26 McDonough M.
28 O’Reilly Peter
30 White Richard

Camden Avenue
Off Camden street

1 Fuller Herbert
3 Feakins Thos.
5 Fairfield William


Camden Street—North side
41 King street to Edgeware road—
Station street—College street

13 Biggs Arthur
15 Sheals John
17 Mitchell Mrs., nurse
19 Stocks P., fruiterer
21 Alcock Bendigo W. C.
23 Monteith Andrew
27 Nicol Andrew
31 Campbell J., farrier
33 Taaffe William
35 Cosgrove Mrs.
Ferndale street

43 Keeffe James, butcher
45 Cowan Percy
47 Keyes William, watchmaker
49 Burke Peter
51 Stuttle William G.
53 Assender J. J.
55 Poulton F. L., bricklayer
57 Shepherd John, storekeeper
Simmons street

71 James Thomas C., carpenter
73 Lane Mrs. Ada
75 Nowland Frank
77 O’Brien Mrs. L., teacher of
music and French
79 Steer James
81 Piper John
83 Bright Philip
85 Alderson George
Short street

89 Brennan James
91 George Mrs. M.
93 Neal John T., J.P., accountant

Edgeware road

South side
2 Shannon Thomas
6 Revell Mrs. A. H., fuel merchant
Peacock’s Jam Factory
Camden avenue
30 Searle Jas.
32 Fletcher William, engineer
34 James Philip
36 Gilfillan Ebenezer. woolclasser
38 Forbes J.
40 Bums John
42 Morelli Joseph C.
44 Ballard Mrs.
46 Gemmell Williamson, draughtsman
50 James Joseph E.
60 Robertson John
62 Carnes William, compositor
70 McLaughlin J.
72 Phillips David A., ironmoulder
74 Monteith Andrew, jun.
78 Payne Otto
86 Hiland Mrs. M.
88 Roels Mrs. M.
90 Dwyer John
92 Orr Mrs. J.
94 Doyle Bartholomew
96 Doyle Thomas

98 Hicks John, photographer
100 Elliott John
102 Dicketts Adolphus
108 Finley Mrs. Annie, grocer
Clara street

110 Cooney Edward, cabman
114 Liddell William, baker
116 Fairless Mrs. Eliza
118 Snow John, greengrocer
120 Robinson Alexander, watchman
126 Dummett Mrs. Mary
130 Rose Mrs. C.
132 Wicken John
134 Milton Joseph Samuel
140 Barlow Mrs. Catherine
142 Dalby G., japanner
144 Oxley W. M.
148 Sutherland Alexander, carpenter
154 Flynn MM. Rachel
156 Harwood Joseph
160 Coutie Mrs. J.
162 Gould Alfred W., carpenter
164 Clenbach John
166 Tempie Mrs.
168 Pratt Mrs. F.
Prince street

176 Scott Richard, butcher


Campbell Street—East side
25 O’Connell to Bligh street—Susan
street—Missenden road

4 Newell John Joseph
6 Stokes Joseph
8 Walsh Mrs. Alice, confectioner
22 Slade Arthur
24 Jones Mrs. E.
26 Phillips Arthur, woodturner
28 Torr Charles
30 McClymont Mrs. Annie
Elizabeth street

32 Walker Mrs. E. F.
34 Walker Everard Mayne
36 Trevenar William, bricklayer
38 Hovington Thomas
44 Ritchie W.
48 McArdell Terence
50 Wootton William J.
52 Day Edmund
54 Goodhew Henry, gardener
66 Planchenault Leon
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs. E.
78 Clark Frank
82 Miller John, miner
Little Queen street

West side
Missenden road

13 Garside James
25 McNeil —.
27 Seagreaves Henry, miner
29 Wallace Mrs. F.
31 McGill Samuel
33 Green Victor
35 Goodhew Robert
37 Batcher Samuel
39 Carruthers Jas. D.
41 Primrose Albert Edward
43 McGilchrist A.
Elizabeth street
45 Bishop G. V.
47 Cooper E.
49 Stott John
51 Cassell Mrs. Margaret
53 Dent Alfred
55 Leary William
57 Arendt Frederick
61 Bailey George H.
63 Barrett Charles
65 Henry G. S


A much wanted need in Sydney is our Private Mortuary.

Page 390

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


390 Cav NEWTOWN. Ore

Campbell street continued—

67 Carter Mrs. E. L., dressmaker
77 May George
79 Hodgkinson Mrs. M. A.
93 Williams Mrs. Elizabeth
95 Guinand Oscar
97 McAdams Fred
99 Acraman Joseph
101 Kathlin William
103 Hulme Samuel
105 Empson H., tailor
107 Raymond William
109 Langley Mrs. P.
113 Wellings Mrs. Elizabeth
115 Williams Harry, plumber
117 Gowen James
Little Queen street
119 Palmer Harry
123 Boyd Joseph
125 Marshall Thos.


Cavendish Street—North side
Cambridge to Liberty street

29 Brown Mrs. Annie
31 Hosie W. H., “Roslyn”
33 Henningham A. W., compositor

South side
2 Grant E. G.
4 Booty Charles John, “Strathmore”
6 Sully Fredk. W., “Howra”
24 Rosenthall Maurice
26 Dawson Henry, solicitor, “Monaro”
Bardsley John E., com. traveller,
“Sidmonth”
Roberts Mrs. Jane
(For continuation see Petersham)


Chalder Street
Hordern to O’Connell street

2 Lawther Clara Emma, grocer
4 Fisher Mrs. Margaret
6 Richards Austin, plumber
8 Dick John, stationer
10 Curry T. W.
12 Brown Jas.
14 Orchard R., jeweller
16 Bond Mrs. A.
18 Hartley Barnard
20 Wright Mrs. H.
22 Parker Carlisle, fuel merchant
26 McDonnell James, photographer


Charles Street—East side
London to Phillip street
32 Nagle Mrs. G.
30 Walker George
28 Mulligan Thomas
26 Rooney Patrick, H.M.C., “Elmhurst”
24 Todd Edwin
22 Mulholland Thos., ironworker
18 McClean Mrs. E., teacher of music
10 Paton John, “Rialto”
8 Mortley Sydney
6 Whately Geo., sorter. G.P.O
4 Moir Thos.

West side
27 Denham William B., coachpainter
23 McCann James
21 Harcombe A. G., clerk
19 Moymow Mrs. Sarah
17 Rogers Mrs. Annie
15 Newton Mrs. J. A.
13 York Mrs. Anne
11 McKinley Peter

9 Thomson John
7 Andrews Charles
5 Ross William
3 Whittley Mrs. F.
1 Smith J. H., grocer
Augustus street

Church Street—East side
King street to Camperdown boundary

1 Crook J., dentist
3 Garthside Robert, plumber
5 Clark Miss, school teacher
7 Messer Henry, carter
9 Morris W. O.
11 Johnson A.
13 Harris Mrs. Emma
15 Crook John
Mechanic street

21 Shaklow William
23 Bible E., tailor
27 Gibbs John
29 Gooch Thomas
31 Lakin H., coachtrimmer
33 Watkinson Mrs. E.
37 Verco Richard
39 Greenwood William
Victoria street
41 Baldock George
43 Hammond Leonard
45 Johnston John
47 Ventner Miss M.
59 Walker H., signwriter
Prospect street
61 Howe H. N., builder
63 Ware Joseph, carpenter
65 McQuillan Robert
67 Townsend —.
69 Bingham G.
71 Francis H.
73 Haswell Thomas, carter
75 Lindqbist A., carpenter
77 Hodgkinson Moses
79 Monk Jacob
81 Brown Robert, stoker
83 Niness Edward
85 Spam Mrs. L.
87 Flower Geo.
89 Comber P., cab proprietor
93 Haines John, cab proprietor
99 Kilkeary Martin, gardener
101 Cornell Frederick
103 Wollard Charles
105 Gray R. M., saddler
107 Robinson George, printer
109 Holihan Patrick
Raper street
111 Cooper William
113 Nancarrow William
115 French George
117 Bailey Mrs. E.
119 Jones George
121 Forbes William

West side
Levy A. L., surgeon
Lennox street
Baptist Church
St. Stephen’s Church—Rev. Robert
Taylor, incumbent
Newtown Cemetery—T. Clarke, sexton


Clara Street—East side
105 Alice to Camden street

14 Adams G. T.
12 Thomas Noah
10 O’Dell Samuel R.
8 Morris John A.

6 Dalton Henry, bricklayer
4 Kayess William, com. traveller
2 Martin A., carpet planner

West side
1 Cowan S.
3 Forrest Mrs. R.
11 Leman A. J.


College Street
Camden to Holt street

41 Saunders Fred. J., builder
39 Scott Joseph, plumber
37 Kelly Thomas William
35 West Grafton
33 Galloway David
Kent street
31 Hill John
29 Best Arthur
27 Pogson Mrs. E.
23 Wilson William J.
19 Millwin Robert
15 Kennedy William J.
11 Hatton Alfred, draper
9 Faulks A.
Margaret street
3 Williams Thomas
1 Henwood Charles, blacksmith


Commodore Street—East side
Wells to Pearl street
48 King Charles, transit comr.
42 Bubb John, fitter
40 McGarry John
38 Broughton Charles
36 Murray Clarence H.
34 Taylor John
24 Swain Walter, joiner
20 Biggs Amiel C.
20 Biggs Thomas C.
Biggs Thomas Victor
14 Ramsden John
12 Reynolds Mrs.
10 Dumar Mrs. Charlotte
4 Kelly James

West side
49 Bramwell Thomas
47 Bamfield G. J.
45 Fletcher Henry, gardener
43 Bragg Alexander, plumber
41 Smith Henry, carter
39 Burton Sydney, leather dresser
37 Hodge Frederick Onslow
35 Lever John E., plasterer
29 Naylor A.
27 Drummond James
25 Mulquiny James
Laura street
23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Watt James M.
19 Madden Alf
17 Haynes Charles
15 Bryant John, painter
13 Dixon Robert
11 Harris Thomas
9 Bedford Arthur
5 Strickland William G.
3 Day Charles, carpenter
1 Goodhall H. H.


Crescent Street
Enmore road to Station street

Jashkie and Tyler, modellers
Laurence C., cement merchant
Station street—Gladstone street
Newtown Railway Goods Station—
Alfred Webb, goods clerk


WOOD & COMPANY, Hyde Park Livery Stables (Town Office & Livery Stables), 150 Castlereagh St, S’d’y. Tel. 1524

Page 391

ANTHONY HORDERN’S FOR HOOKS FOR FISHES AND MOPS FOR DISHES


Den NEWTOWN. Edg 391

Denison Street—East side
Bedford to Bishopsgate street—
Alton Lane

5 Cross John
7 Eden Charles
9 Weeks Thomas, contractor
15 Cooper George, marble mason
17 Cobb J., grocer
19 Prince E.
21 Brandtmann W., tailor
23 Bell Mrs. E,
27 Beard A.
29 Arnold Henry
31 Butler T. E., clicker
37 Cavillon Joseph
Francis lane—Lennox street—Kent lane
39 Willett John, carpenter
41 Stephenson H. W., enginedriver
43 Matheson A. E., slater
45 Dickers William Hutton
47 Bowen James J.
Campbell lane
Albemarle street—Fitzroy lane

49 Wells W., painter
51 Wright Herbert, electrician
53 Owen Mrs, M. A.
Mills Mrs. C., ladies’ nurse
55 Poulton James
57 Nelson Samuel
59 Kilborn William
61 Cooper Frederick, van proprietor
63 Francis William
69 Mitchell Mrs. M.
71 Peachy John, guard
77 Boyett Alfred, painter
79 Wyatt Horace J.
81 Davis G., master mariner
83 Scofield Mrs. J.
85 Williams Alfred
87 Thomas John
89 Fishburn Arthur
91 Hardman Richard Joseph
93 Moltzen Christian
97 Koran P. J.
99 Maloney Thomas
103 Latimer Noble
105 Harder John, vanman
l07 Gilby George, fruiterer
109 Hayes Mrs. A.
111 Green Henry, butcher
113 Cunningham Thomas
115 Mackie Alexander, constable

West side
2 Brennan John
6 Campbell Jacob
8 Carruthers Francis
10 Perkins H.
12 Faye Matthews
14 Anderson Mrs. M.
16 Magle John
18 Dummett Alfred, stonemason
20 Drew Henry, constable
22 Craine Mrs. E.
24 Neal James, coachsmith
26 Lannen Joseph, wheelwright
28 Mulqueeney Thomas
30 Blaker Stephen
32 Butler Mrs. Mary
34 Erickson Charles
36 Butler John
Lennox street—Kent lane
42 Eveille L., van proprietor
44 Clark W.
46 McLean William A.
48 Lord S. A.
50 Hunter Joseph
52 Garden James
Campbell lane
54 Egan Daniel
Albemarle street
56 Alexander Alec, grocer

58 Barrington Frederick C.
60 Simpson Alexander
62 Atkinson William
Fitzroy lane
64 Woolmer Walter
68 Smith J. F., butcher
70 Kerr Andrew, engineer
72 Fallick John, ironmonger
74 Calaghan Patrick
76 Read Albert, constable
78 Frazer Daniel L.
82 Vaile George B.
84 Ikin Henry
88 Maddigan Mrs. B.
98 Smith Mrs. Louisa
100 Andrews James
104 Bray James R.
106 Nunn F.
108 Gannon John
110 Wood Mrs. E.
Campbell John
118 Dubber James
122 Pickerill Arthur, grocer

Dickson Street—South side
Off King street south
6 Burridge John
8 Fisher Mrs. Jane
10 Wright Isaac
12 Elliott Robert
14 Swindon Thomas
16 Dobson Thomas
18 Coleman George
20 Lutton William, ironmoulder

North side
1 Breninski Benjamin
3 Shaw E. J., engineer
5 Chalburn John
9 McClennan Frederick
11 Corry Mrs.
13 Eve John
Gentle J., “Moorebank”
Tanker Henry
41 Henderson Thomas, city missionary


Don Street—East side
Station to Reiby street

2 Teasdale Richard
4 Lane Charles, carpenter
14 Adamson Thomas
18 Brady Thomas
20 Delany Alfred
22 Hatte Joseph
26 McIntyre Robert

West side
1 Mellor Thomas, music teacher
3 Pierce William, commercial
traveller
5 Henssler William J.
7 Best Mrs. T.
9 Crossman Frank
11 Burnham Anthony, cutter


Edgeware Road—East side
Enmore road to Mary street

10 Baldick A., timber merchant
12 Houston William, “Hinton”
16 Wedlock William James
18 Farnsworth Robert, commission
agent
20 Painter Mrs. E. H.
22 Davis Mrs., “St. Elmo”
24 Schenk Pastor George (Luth.)
26 Martin Thomas, “Chandos”
28 Willis Mrs. Emma
30 Clarkson William, “Paladin”

32 Hornby Charles “Sutherland”
34 McKenzie S. E.
36 Ebbs William
38 Davies J. W.
40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke”
Rozea H. T., dentist
42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid”
44 Fowler Frederick W., “Maudville”
46 Page Mrs. Elizabeth, “Toowong”
Cross lane
48 Bullen James, “Nelleville”
50 Rubie James, “Stradilla”
52 Elston George, “Ellandwood”
54 Hill Mrs Ann, “Alverston”
56 Grater Charles
58 Connors Thos.
60 Baker Henry
62 Kelly John
64 Brewer William
66 Gillot Emmet
68 Barr Frank
70 O’Rourke Chas.
72 Jacobson E.
74 Day William
76 Rogers Mrs.
78 Graham Mrs. Margaret
80 Paterson Charles
82 Doherty Robt. J.
84 Young James
86 Teague William
88 Mimna John
98 Wallace George
100 Emanuel John
102 Packenham Frank, carpenter
104 Hanson H. Theodore
106 Martin E.
108 Coleman Mrs. C.
Sarah street—James street
142 Russell Oda
146 Schwoebel George, dray proprietor
Schwoebel G. W., dray proprietor
148 Conley P.
152 Turner Frederick
162 Messer Robert John
164 Enmore hotel—Elizabeth Jackson
166 Spilsted Arthur, greengrocer
Camden street
178 Brown William
204 Woodcock Charles, grocer
Alice street
214 Illingsworth Nelson
222 Ritchie F.
224 Allen J. K.
226 Christian Mrs.
228 Cordery Ernest
230 Furley William
232 Finney Frederick
234 Williams Leslie
238 Hacking Arthur
242 Sheridon Thomas
244 Collins Herbert
246 Robertshaw Widdup
248 Coleman Sydney
252 Anderson Alex.
Laura street—Wells street
306 Wright William F.
320 Williard A. H., contract carter
322 Aldrich Pelham, butcher
328 Lees John, butcher
Maria street
330 Walshaw George, grocer
336 Wannell George, plasterer
338 Reynolds W.
346 White Henry
348 Pratt Thomas
Lord street—Railway crossing

West side
9 Percival Mrs. L., “Kilmanagh”
11 White John. “Iris”
13 Spencer W., surgeon


Our latest introduction – the Private Mortuary – is a great success.

Page 392

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


392 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued—

19 Harrison Thomas, “Milton”
23 Holdsworth Mrs. P. R., “Ibrox”
25 Westley Herbert, “Rialto”
27 Evens Cuthbert G., “Oakville”
31 Humphries John, “Kent house”
33 Rozea Frank, “Waratah”
35 Terrett R. G., “Arthurville”
37 Jentsch E, F.,”Alma”
39 Searson E., “Maydale”
41 Smith H. T, “Toronto villa”
43 Schacht Theodore, “Glenhaughton”
45 Caldwell W. G., “Egham”
47 Price Mrs. E. A., “Ascot”
49 Campbell P.
53 Dilworth W.
55 Clubb William, plasterer
57 Clarkson William Henry
59 Kaiser Arthur
61 Potter P., electrician
63 Healy W. J.
65 Akerman Mrs. H.
67 McLaren Mrs. Annie
69 Burt Robert
71 Wakeham William, bootmaker
73 Dickson Margaret, storekeeper
75 Stevens A.
77 Wilson Joseph
81 Aspden F.
83 Scholl Adolphus, greengrocer

Harrow road


Egan Street—East side
King to Chalder street

1 Hansen Christian
3 Condren Miss Kate

Victoria street

15 Wardell Sydney
19 Blundell George
23 Hickson Edward
25 Fuller Mrs. M.
27 Woods Patrick
31 Field John
33 Stephenson George
37 Pobjoy J. W., carpenter
Pobjoy Mrs. Sarah, midwife
39 Carleton John
Prospect street

47 Cohen David
51 Dowling Mrs. D.
53 Rudd Alfred
Skrimshire A. H.
55 Hall Richard
57 Neilson Charles, cabinetmaker
59 Crompton Robert
61 Smith William
63 Attneave Christian

West side
2 Daggar Mrs, M.
4 Jones George, fitter
6 Mercer Mrs. Mary
8 Heggie Robert
10 Dunn W. J.
12 Hennessy James
20 Posner Mrs. Sarah
22 Fairlie David, electrician
Victoria street

24 Agnew Matthew, sergeant of police
26 Baynes Mrs. E.
30 Peirce James, carter
32 Beach Richard
34 Stewart Mrs. Rose
36 Wilson David, carpenter
38 Minns Edward
40 Crighton Charles
42 Lane Geo.
44 Bowers John

46 Riches Minnie
Prospect street

St. Stephen’s C. of E. Parsonage-
Rev. Canon Robert Taylor


Eliza Street—East side
King to Lennox street

3 Carey W.
5 Veron Henry A.
7 Garrick Joseph, chemist
9 Jones T., pointsman
11 Smythe P. F., surveyor
13 Tuck F. A.
15 May Charles, fireman
17 Lansdown Geo.
19 Veaney Miss M.

West side
Police Station
Cook Henry, plasterer


Elizabeth Street
King to Richard street
Prince of Wales hotel – Margaret
Moloney
Longdown street


Enmore Road—North side
King street to Stanmore road
1 Work J. L., chemist
5 Eggleton A., cab proprietor
Carlton Livery Stables
9 Gregg Mrs. E. A., registry office
11 Eggleton A.
13 Gledhill W., house and land agent
15 Cousins Charles, bootmaker
Church Geo., house and land agent
17 Stanborough Mrs. Joseph, dress-
maker
19 Co-operative Printing Works—H. S.
Miles, manager
SUBURBAN INDEPENDENT NEWSPAP’R
—T. Preston, proprietor
21 Cunningham Mrs. M.
21 Tost and Rohn, taxidermists
(branch)
23 Sutherland Mrs. M., dressmaker
Lawson Mrs. E.
25 Martin Christopher, venetian
blindmaker
27 Smale F. E., dressmaker
29 Jard Miss E., dressmaker
31 Carroll Mrs. M. C., grocer
33 Bass-Relief Photo Company
35 Grimsley F., jeweller
37 Paroz F., dealer
39 Brasier Mrs., basket shop
41 Hermann Mrs. G., teacher of
dancing
Newtown United Friendly Societies’
Dispensary—C. P. Finchan, manager
43 Packhurst E., fuel merchant
Station street

47 Browne L. and Co., fuel merchants
59 Roberts G. H.
61 Brown Mrs. S.
63 Johnson Mrs. A. C.
65 Pepper S.
67 West Miss Eliza
71 Vonmuller Victor
73 Wyatt W. J., cooper
75 Newell Mrs. W,, servants’ agency
Wilford street
85 Foster His Honor William J.,
Supreme Court Judge, “Thurnby”
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Foster R. W., analytical chemist
Foster A. W. J., surveyor
Phillip street

115 Edwards W. J., bootmaker
117 Caunter & Co., printers and
publishers
119 Pierce Mrs. W., dressmaker
121 Emond Mrs. E., artist
123 Brown H. J., tailor
125 Hansen Carl L., dentist
127-131 The City Coal Co.—F. G.
Smyth, manager
133 Johnson F. W., baker and con-
fectioner
135 Cawley Miss A., draper
137 Douglas Misses A. and L.,
dressmakers
139 Carroll James, bootmaker
147 Gouldstein Samuel, tailor
149 Collins Mrs. K., confectioner
151 Marchant Thos. J., glass and
china repairer
153 Eldridge Claude, dyer
155 Cotton Mrs. L. A., dressmaker
157 Mitchell John H., bicycle works
McDonald James, billiard hall
159a Stickley Misses, milliners
159 Gumpert and Son, auctioneers
and estate agents
165 Peak H. and Co., wood and coal
yard
167 Williams J., blacksmith
167½ Wilson John, estate agent
169 Queen’s hotel—Richard Sidey
171 Wearing E. A., butcher
173 Barden Charles, produce dealer
175 Chapman William E., fishmonger
177 Weine J., tobacconist
179 Craig R. and A., grocers
London street
181 Vickers Ernest W., chemist
Nash G. W., dentist
183 Boese L., tobacconist
187 Cole Jabez, grocer
189 Harris John, bootmaker
191 Wells Mrs. E., confectioner
193 Drury F. A., watchmaker
195 Rubie J., newsagent
197 Alexander Louis, photographer
Cambridge street
199 Enmore hotel—James Fay
201 Jones T., hairdresser
203 Wortley A. Charles, grocer
205 Heslop Miss F., milliner
207 Planters and Importers Tea Co.—
J. O. Bardsley, manager
209 Ayres S. H., chemist and
druggist
211 Spencer Percy, draper
Post Office—A. C. Atkinson,
postmaster
Stanmore road

South side
Kealman Bros., tea importers
Oddfellows’ Hall—R. Cheeseman
Ekin and Co., estate agents
Garden-Gardiner H., architect
Thompson and Co., plumbers
22 Morris Morris
Walker G. J., painter
24 Chaim Samuel, dentist
26 Marsden Fred
28 Law C. E., plumber
30 Symonds L., furniture dealer
32 Moody Miss J. J., dressmaker
34 Chadwick William, confectioner
36 Marsden F., cooper
Bailey street
38 Hallam F., newsagent
40 Ible Joseph
42 Hawkins Albert, machinist
44 Summerhayes E. A., dentist
46 Summerhayes Edward, wine shop
50 Blake Mrs. E., dressmaker
Station street
52 Parlour W. E., fruiterer
54 Mitchell J., signwriter
56 Delaney William J., silversmith
60 Rogers G. and H., plumbers


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 185 George St. West, Sydney ( next St.
Barnabas’ Church).
Tel. 632

Page 393

ANTHONY HORDERN’S FOR FIREPLACE SCREENS AND HARICOT BEANS


Ers NEWTOWN. Ful 393

62 Scurr Misses, dressmakers
64 Smith H.
66 Smith George, furniture dealer
68 McKay Andrew, undertaker
70 Smith James, bootmaker
74 Roake J., bicycle repairer
76 Butler W. F. estate agent
78 Thompson T, painter
80 Sinclair E. P., surgeon
Reiby street
88 Pemell James, “Stanmore house”
132 Fielder Mrs. A. B.
Brown M. J.
Simmons street
146 Duke of Edinburgh hotel—W. A.
Swan
152 White Miss L., dressmaker
154 Minty C. W., plumber
156 Knust William, furniture dealer
158 Smith H. J., fruiterer
162 Miller E. J., butcher
Marian street
164 Tait G., grocer
166 Slater George, draper
168 Smith T., bicycle builder
172 Evens S. J. ham and beef shop
174 Fitzpatrick Edward, boot and
shoe factory
178 Warren E. B. tobacconist
180 Myhill G., confectioner
188 Madsen M. D., greengrocer
184 Coulson and Co., grocers
186 Davis V. A., butcher
Metropolitan road
192 Western C., provision store
194 Cunningham W., fruiterer
196 Poole W. T., fancy store
198 Tozer M. A., ironmonger
200 Lyons Barney, fruiterer
202 Bellamy William, boot store
204 White Weeks, baker and confect-
ioner-E. W. Holder, manager
208 Cropper and Adams, butchers
210 Macdonald Alexander B., dentist
212 Riley Mrs. M., music seller
214 Madden William, bootmaker
216 Drew J., produce dealer
Edgeware road
226 Mayhew and Co., painters and
contractors
230 McCoy and Co., house and land
agents
Francis street
COFFILL AND CO.,
Undertakers—McCoy and Co., agents
232 Young Charles, carpenter
234 Duruz Mrs. E.
240 Harley Mrs. M.
Juliet street

Erskineville Road—North side
King to union street—Wilson street

2 Trindall R. B., physician and
surgeon
4 Hamblin John, grocer
6 Styles Stephen, mercer
8 Williams Edwin, “Ardwick”
10-12 Watson C. R., surgeon.
“Woodbine”
14 Dingwall Mrs. B. C.
Linthorpe street
26 Garvin Mrs. M. A.
28 Goodere Herbert, engineer
30 Brown Robert
32 Badham C. Stanley, engineer

South side
1 Jefferis J. Eddington, M.B, J.P.
surgeon
9 Wilce W., cordial manufacturer

13 Baldick Mrs. S.
Railway bridge—Angel street
Hillard Mrs. Jane, fuel merchant
Newtown Bowling Club
Fleay Augustus T., “Gowrie house”
Gowrie street
Free Presbyterian Church

Ferndale Street—East side
Camden to Margaret street

43 Keefe Jas., butcher
38 Bonfield Mrs. F.
36 Kench A.
34 Turner William
32 Malcolm Hugh C., engineer
30 Entwistle George
23 Field Henry William
26 Chesney C. A.
24 Coote Edward, painter
20 Finegan Mrs. M. A.
18 Key Thos.
16 Schultz William, carpenter
12 Davies Mrs.
10 Thelwell Mrs. Harriet, grocer
Kent street

West side
61 Carr John
59 Carr Jas.
57 Brown William
55 Douglas Jas.
53 Raynor Geo.
51 Smith Henry
49 Dawes William
47 Simpson R. Henry
45 Cox W. M., pastrycook
43 Humphreys Mrs. M.
41 Bartlett Henry
39 Scott John
37 Walton Thos,
35 Thorburn John
33 Smith Samuel, saddler
29 Burnell Mrs. Henry
27 Hammell D.
25 Daley Joseph
23 Atkinson Robt.
21 Dawson Mrs. M.
19 Myers F.
17 Mites John
15 Lynch Frank
13 Grant Alf.
11 Barwick James
9 Mellor J. W.
7 Moore Allen, carpenter
5 Dimply Mrs. M.
3 Edwards Thos.
1 Savage Thomas


Fitzroy Street—East side
King to Wilson street

2 Leseberg Mary Ann
4 Hattersley H. T.
6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H., civil engineer
10 Polfrey Mrs. A.
18 Field H.
32 Irving John
46 Cagget Chas.
48 Skires William
50 Hutchinson John, engineer
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor

West side

1 Harris O. J., carter
3 Fraser G. E.
5 Lindly William
7 Feargrieve John

9 Kerr William
11 Robinson Christopher, builder
L’Avenue Stables—M. Walsh
L’Avenue

Forbes Street—West side
King to William street

Higgins Bishop (R.C.), “Mount
Eagle”
Timoney Rev. Francis, inspector
of schools (R.C.)
27 Steward William C.
29 Cummings John, bootmaker
33 Downey T., bootmaker
37 Angel Mrs. S.
39 Hargraves Henry, J.P.
41 Castle J. J.
43 Hammell William
45 Hutchinson Alick
47 Lahoy Frank
49 Harnett John
51 Page Walter
53 Bowie Miss M. E.
55 Allen Mrs. Emma
57 King James L.
59 Childs Edward
61 Lennon Mrs. Mary
65 Hinchey D.
67 Cowie John, carpenter
For East side, see Darlington


Francis Street—West side
Enmore to Harrow road

4 Bramwell H. H.
5 Lewis Richard
6 Lee Francis, carpenter
7 Craig James H., bootmaker
8 Murray Jas.
13 Norrett Mrs. R.
14 Clarke Alexander
26 Kingsbury Joseph, J.P., surgeon


Fulham Street—North side
Simmons to Reiby street

41 Kent Henry
39 Dewsbury Mrs. Harriett
33 Allen E., painter
31 Stinson —, mariner
17 Hacking J. W., carpenter
15 Rutledge Howard
13 Rudd Joseph
11 Mannell Mrs. Ellen
9 Johnson Neils
7 Onley E. A.
5 Peak William
3 Henderson Thos.

South side
42 Litchfield Norman E.
40 Hodgkinson D.
38 McKay James
36 Metslow William
34 Murphy Mrs., M., “Wexford house”
Mulqueeny Sydney, letter carrier
32 Kinniewell George
30 Crockett Mrs. May
28 Westerman Mrs. Agnes
22 Adams Albert
20 Pearse Miss
18 Hutchinson Robert, hatter
16 Jarman James
14 Miller Hugh
12 Fox Charles, bricklayer
10 Donald William, tinsmith
8 Finge Geo.
2 Jenkin John


Funerals may be conducted (if required) from our Rooms (Head Office) at any time

Page 394

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


394 Geo NEWTOWN. Gow

George Street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
Morrow D. T., architect
Hincks S., billiard saloon
1 Swan C. E., engineer
3 Clark T. R.
5 Combellack. Mrs. M. A.
7 Davies David
11 Brennan J.
13 Nancarrow Mrs. L.
15 Agrati Jules
17 Owens Mrs. G.
19 Mullens John
21 McGrath William
23 Weeks Mrs. J.
25 Mosman Thomas, bookkeeper

Georgina Street—West side
King street north to L’Avenue

3 Keats Mrs. Julia
5 Whitford Joan
9 Jeffreys William
11 McDonald William, engineer

East side
2 Harpham Mrs. E.
4 Devey W.
6 Dixon Thomas, builder
Dixon Mrs. T., dressmaker
8 Chalmers Thomas
10 Child Alice
12 Closan Victor, Stanley Laundry
14 Sharp William, L’Avenue Laundry


Gibbes Street—North side
Off White Horse street
2 McBride James
4 Parkins Joseph
6 Beckett Henry, stevedore
8 Healey John, painter
10 Kemp Walter, bootmaker
12 Stevens William H.
14 Pringle George
16 Garratt a
18 Affleck Jas.
20 Peterson J. K., chemist
24 Carlonan R. F.
26 Whiteley Charles

South side
5 Wildman John
7 Mullamphy Denis
9 Paine J. W.
11 Johnson Chas.
13 Broadfoot D.
15 Colless T. B., “Somerville”
17 Sayce Mrs. F.
23 Overton John


Gladstone Street—North side
Crescent to Liberty street—
Phillip street

Federal Flour Mill—P. Crago, pro-
prietor
5 Little Henry
7 Eveson Francis
13 Olson Antonio
15 Nottle George
17 Rigby Robert
19 Scarlett Mrs. Eliza, confectioner
21 Malumby John, butcher
23 Gordon J. W.
25 Robinson Mrs. M.
27 Buckley W. J.
31 Hulbert Alfred
33 Diener Aloys, tailor
35 Pownceby T.

37 Villiers Mrs. Elizabeth
39 McDowell William
43 Manley Thos.
45 Cody John, carpenter
Wall Robert, carpenter, &c.
51 Teasdale G., painter
53 McCoy David, junior
55 Bray George, painter
57 Glynn Mrs. M.
59 Peaker Thos.
61 McKinnon Mrs. S.
63 Falconer John
65 Richards George

South side
2 Clarke Mrs. Margaret, grocer
4 Johnson T.
6 Leininger William
8 Murphy Edward
12 Newton John
28 Fernon Frank
Peak H. & Co., fuel merchants
52 Armstrong F., mailman
54 O’Connell Maurice, surveyor
56 McCrossen J.
58 Wentworth William, bootmaker
60 Dolan Domanick
62 Byrns John


Goodsell Street—North side
King to John street

1 Wainwright George, “Lee Mount”
Attwood Joseph, stationmaster,
St. Peters

South side
2 Allen Charles
4 Buckland W. J.
6 Kirk David
10 Bowen William
12 Astridge J. H.
14 Willett Mrs.
16 Egge Mrs. Paulina
18 Wainwright A.
24 Mellor T. W., electrician
30 White Thos.
32 Spear H. F.
34 Sargeant Mrs. Agnes
36 Price John, painter
38 Chamberlain J.
40 Allen C. H.
42 Russell Mrs. Emily
44 Ives George
46 Hoyle Austin, carpenter
48 Irvine Mrs. B.
50 Morrison William
52 Walton John
54 Somerville Arthur A.
56 Goldsborough Mrs. H.
58 Elstub Jas.
60 Willard Alfred
62 Dickenson Charles
64 Stansley Jas.
66 Barling Henry
68 Bessix Daniel
70 Hunt Francis
72 Malley Geo.
74 Lutton James
76 Petty Walter
78 Archibald W., builder
80 Vandam Harry
John street


Gowrie Street—West side
Erskineville road to Iredale street

1 Phillips S.
5 Spicer G. T.
7 Herbert Edward
9 Gannon P.

13 Busden Mrs. M., library and fancy
work
15 Green A. F., butcher
Newman street
Johnson D., storekeeper
19 Horsfield Mrs. M.
21 White Thomas J.
23 Moran Jas., bootmaker
25 Masters William Henry
27 Sheppard James
29 Johnson Mrs. E.
31 Hawkes Frank
33 Clark Frederick
35 McIlveen Arthur, jeweller
37 McIlveen Arthur, tailor
39 Peterson Charles
41 Henry Archibald
43 Brown T. E
47 Peterson T. A.
49 Ratcliffe Richard
53 Falconer Adolphus, plasterer
55 McDonald W.
59-61 Lovell Mrs. L.
69 Dunlop Mrs. J.
81 Wells Geo.
83 Hanson Neils, master mariner
85 Gates Jas., plumber
87 Holland Henry J.
89 Jones Hugh, plasterer
97 Stevens S. F., dealer
Yeldon Brothers, fuel merchants
Munni street—Harold street
99 Wiltshire Alfred
101 Handel Henry J.
103 Hartley William S.
111 Bradley Chas.
113 Jope Renard
115 Francis Albert
117 Preston W. A.
119 Lotze Frank
121 Thorburn Hugh
123 Miles Daniel

East side
Newman street
6 Fairbank Louis, merchant
20 McGregor Andrew
22 Houston E. M., carpenter
24 Boyland Frederick
26 Kain Joseph
28 Plant J.
30 Slade H.
32 Bryant Geo.
34 Lewis William
36 Keys Mrs. Annie
38 Johnson William
42 Hutchinson William
44 Dean Chas., fitter
46 Lloyd Thomas
48 Yeldon Archibald
50 Croker F. J., builder
54 Johnstone Peter
56 Wines Mrs. Isabel
58 Harding Thomas W.
60 Andrews William
62 Robinson W.
64 Ferrier Mrs. R. M.
66 Kitchen A., house agent
68 Cullen Joseph
70 Crawford John
72 Medcalf John
74 Gates Joseph
76 Bullock Charles
78 Laws William
80 Tyler Thos., carpenter
82 Fox Alfred
84 Lyner William H.
86 Fellingham R.
88 Reed Robert
Munni street—Harold street
94 Henrickson James
100 Holsted Charles, fuel merchant


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 6 New Canterbury Road, Petersham. Tel. 22 P’sham

Page 395

ANTHONY HORDERN’S FOR STONES & HONES & MILLS FOR GRINDING BONES


Har NEWTOWN. Hor 395

102 Dall William
104 Prentice Thomas
106 McKenzie Thomas
108 Hoad James
110 Belletti C.
114 Pierce Henry
116 Peelgrave Mrs. M. A.
118 Boot F.
124 Shaw A.
126 Gray A., painter
128 Goldsworth John
130 Wrather Mrs. A.
132 Buckley John
134 Downey William
136 Smith Joseph
138 Carr Henry, painter
140 Atkinson Mrs. S. A.

Harold Street—North side
Union to Angel street
Gowrie street

15 Willis W. C., carpenter
17 Chambers William
19 Martin Patrick
21 Brown Joseph
23 Bradfield Mrs. Ellen
25 Tyrrell H. A.
27 Garde Mrs. Eliza
29 Rockliff Mrs. C., storekeeper

South side
3 Freckleton Henry
16 Dagg Mrs. M. A.
18 Gray Chas.
Gowrie street—Islington street

22 Goddard John, builder
24 Denmead Mrs. S.
26 Suggett R. C.
28 Walker J., painter
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow Road
Edgeware road to Juliet street—
Francis street

10 Strachan James
8 Thompson Charles, engineer
6 Gowan William
4 Douglas George, coachtrimmer
2 Gardiner D., engineer


Hawken Street—East side
Alice to Laura street
2 Heptonstall Isaac
6 Fernley Samuel, boilermaker
8 Wright Herbert

West side
1 Miles William
3 Pearson Mrs. E.
5 Minister George, grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 Williams Henry, carpenter
15 Riley Walter, plumber


Holmwood Street—South side
King street to Pearl lane

2 Hodgkinson Thomas
4 Randall Charles W., compositor
6 Gawne Walter
8 Murray Mrs. Margaret
28 Haining T.
30 Gibson William, watchman

32 Keating Mrs. E. M.
34 Neild William
36 Barling Frederick
38 Bell Edwin G., painter
40 Ferbrache S. A.
42 Ould Samuel
44 Seymour Albert
46 Farr Edward
48 O’Mara James
50 Howe Thomas
52 Bishop W. K.
54 Moffatt Mrs. Alice
56 Bingham John

North side
1 Lannen William, “Leonore”
3 Turner Stephen


Holdsworth Street—East side
Wilson street to railway line

2 Cruse Alf
4 Cooper T., printer
6 McMurtrie John
8 Hook Alfred
10 Williams J. F.
12 Veitch Mrs. E. J.
14 Murphy John
16 Havee Charles
18 Stokes William
20 Sullivan Jeremiah
24 Dennis Joseph C.
26 Johnson Samuel
30 Craft William
32 Morgan Thomas
34 Reid Robert

West side
7 Clark Horace
9 Crowe John
11 Fisher Mrs A.
13 Maguire B.
15 Pearson Mrs. J.
17 Samuels William


Holt Street
King to College street— Bailey
street
Station street

2 Daley Mrs. H. A.
4 O’Connor Mrs. H. M.
6 Dickie John, guard
8 Cullinan Mrs. Ellen
10 Gabriel Adolph G., dentist
12 Herring A. E.


Hordern Street—East side
201 King street to Raper street

1 Collins John
3 Keen Albert
5 Sparkes Mrs. E.
7 Duncan William
Mechanic street
11 Thelening Mrs. E.
13 Fishley Alfred
15 Burke J. W.
17 Townsend Adolphus
19 Hulbert Henry
21 Patterson Mrs. Mary
23 Calendar Thomas, stonemason
25 Gosling William John, carpenter
27 Davis Ebenezer
29 Jackson Louis A., grocer
Victoria street
31 Goldsmith Oliver, com. traveller
33 Phillips W., fireman

35 Pearson Francis C.
37 Taylor Thomas Edward
39 Hughes Jesse
4l Hunt John
43 Dunn Geo.
45 Broadley Joseph, blacksmith
47 Jarvis Stephen
49 Williams D.
Prospect street
51 Biddell Edward
55 Galvin S. B.
57 Cawston Frederick
59 Baldwin H.
61 Stores Mrs. M. A.
63 Hooper George
65 Ritchie Robert
67 Shirley Alfred
69 Barrington Frederick
71 Batten Mrs. Jane
Chalder street
73 Johnson B.
77 Griffiths Mark
79 Francis George, tinsmith
81 Wells W. A.
83 Gaal John
85 Hind Henry Charlton
87 Gerlach Emin
89 Heaton S. J.
91 Schuetrumpf Carl
93 Larkin W. J.
95 George Adam

West side
2 Jones John, plasterer
4 Pearce Harry, saddler
8 Copp Alf
10 Malone M.
12 Gavin John
14 Jackson George
16 Pentham James
18 Whitehead Thomas
22 Landsdown Geo.
26 Teasdell Francis
28 Bowman Thomas
Mechanic street
30 Dickson Magnus, bootmaker
32 Sadleir John
34 Parson W.
36 Powell John
Victoria street
38 Baldock Alfred, coachbuilder
40 Winters K.
42 Avery W. Montague
44 Lanyon Frederick
46 Phelps Mrs. H., feather dyer
48 Lock William
50 Charlton Peter, constable
52 Holmes Thos., baker
54 Glynn Alexander, fitter
56 Fuller Benjamin J.
58 Slater J. and Co., fuel merchants
Prospect street
70 Brenton William, shipwright
76 Pauley J. B.
78 Collett Walter
84 Downey J.
86 Godding Thomas
88 Heggie Fergusson
90 Cheeseman George
92 Allison James
94 Harris Geo.
96 Taylor William D.
98 Gannon Michael
100 Manson W. G.
102 Baldock William
104 Kester William
106 Cunningham George
108 Dredge Horace, engineer
110 Smith Mrs. M. A., grocer
Raper street


Drags to carry 100 in one party.

Page 396

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


396 Ire NEWTOWN. Kin

Iredale Street—North side
Union to Angel street

73 Lynch James
71 Quinn Patrick
67 Eyre Joseph
65 Miller J. M.
63 Thomson John
61 Oxford John, carter
29 Mulquin Thomas
27 Peek John M., masoa
25 Wooley Roland
23 Lewis John, tailor
21 Swenson C. J., paint r
19 Elliston F., carpenter

South side

2 Boswell Thomas
4 Eaton George M., wheelwright
6 Bartholomew Stephen
8 Baton Thomas Edward
10 Morris William, engineer
12 Eaton Geo.
14 Penfold Mrs, Elizabeth
18 Weir John
20 Reedy Maurice

Gowrie street

26 Wilson James, grocer
28 Spithill Edward
30 McEwin Chas.
34 Moody T.
36 Woodford E. E.
38 Noyes Henry


Islington Street—(see Gowrie
Street)


James Street—North side
Edgeware road to King’s fence

2 Stevenson James
4 Woodcock John, dray proprietor
6 Woodcock William, dray proprietor
14 Shubrook Hubert T, van proprietor
16 Nelson James, dealer

South side

1 Collins Jeremiah
3 Pattison Mrs. Catherine
5 Lawler Richard A.
9 Galway A., ironmonger
15 Craig Mrs. Janet
17 Harwood Geo.
19 Wilkinson William, jun.
21 Chandler Robert, contractor
23 Roach Mrs. Margaret
25 Wilkinson William, sen.
27 Gatley Mrs. S. C.
31 Amor William, dealer


John Street—East side
May street to Wells street

1 Tyler Frank G., storekeeper
3 Mannix Edward
5 Lysaght Thos.
7 Delacour Winter
9 Phillips J. W.
11 Sweetman J.
19 Everingham W. H.
John-street railway crossing—John
Burrows, gatekeeper

Goodsell street—Maria street
Wells street

West side
Newtown Brick Works—Elias J
Harber, manager
Stanley’s Stables

Maria street

Dodson William
Kenny George


Juliet Street—East side
Harrow to Enmore road

46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano”
42 Clark Joseph
Williams A. E., carpenter
Miller Thos., com. traveller
Todhunter H., “Concord”
28 Murphy P.
26 Nutt Edwin S., compositor
24 Radley Kendrick, bootcloser
22 Foldi Mrs. M. H., “Alexander
villa”
14 Brown David
Brown and Son, coopers

(West side see Marrickville)


Keig Street—South side
Station to Reiby street

2 Bently Richard, milk vendor
6 Sewell H. T. B.
14 Sibbley Joseph
16 Fowler James R.
18 Flaherty John
20 Hopkinson Arthur, weaver
22 Baker A.
24 Harris Thomas
26 Vanheythensen R.
28 Hopkins Albert B.
30 Peters Jas.
32 Burgess Mrs. M. M.
34 Bennett James
36 Ringholm A., contractor
38 Mason H. C., engineer

North side

9 Turtle E.
11 Constable Alfred
13 Hamilton P. C.
15 Webb Robert
17 Graham John, slater
17½ Burke R.
19 Ritchie W. D.
21 Crofts S. J.
23 Flecknoe Mrs. M.
25 McQuade Andrew
27 Vaughan W. H.
29 Lundy Geo.
31 Kent Charles
33 Newell George R., painter


Kent Street—North side
College to Ferndale street
1 Holmes Thomas
3 Davidson Mrs. Jane
5 Duncan Thomas E.
7 Cavanagh Joseph
9 Perigo W, G.
11 McCauley John
13 Trott John
19 Slade James
21 Adams Henry, carpenter
23 Westcott W. H.
25 Bush J.
27 Green A. H.
29 Brooker A.
31 Nesbitt Robert
33 Pisani C., musician
35 Skelton Matthew
37 West William

39 Williams William
41 Holland John
43 Sloss William
45 Huckstepp Edward
47 Cox Thos.
49 Pearl Walter, dealer
51 Crouch Sydney, fitter
53 Clarke W. S.
55 Climpson William, harnessmaker
57 Brown John
63 Churchill Joseph

South side
2 Biggs John, “Camdenhurst”
8 Howat Donald, “Dione”
14 Lee George
16 Gardner William
18 Logan P.
20 Wood William
34 Day John E., brassfinisher
Gunns Walter


King Street North—North side
Bligh street to railway bridge
Bligh street

1 Craig Gordon, physician and
surgeon, “Waratah”
3 Mitchell E. H., compositor
7 Walker W., grocer
9 Conroy Thos., clerk
11 Luraschi J. C.
15 Terrill William E., piano
repairer
Penman William, joiner
17 Cansdell W. J., hairdresser
19 Cover John, butcher
21 White Horse hotel—Edmund Rogers
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Wollf G., upholsterer
27 Thomas Henry, bootmaker
29 Meldrum H., confectioner
31 Chinnery William, oyster saloon
Little Queen street
33 Barker William
35 Peterson Edward F.
37 Marks Samuel
39 Walker Misses, dressmakers
41 Hook George
43 Hurley W. H., butcher
45 Bates W. H., newsagent
47 Rutherford William, fruiterer
49 Fisher Walter, painter
51 Fortune Madame, palmist
53 Murray H. M., cycle manufacturer
55 Brown Mrs. Annsley, boarding
house
57 Jennings Sidney C., com.
traveller
57-61 Williams John H., coachbuilder
67 Clegg J. G., J. P., insurance
agent
69 McCarthy Jas., grocer
71 Hill Charles, bootmaker
73 Simpson Sydney, coachbuilder
75 Devey W., printer and stationer
79 Howell William
81 Neilsen Andrew, tailor
83 Viney Mrs. E., dressmaker
85 Nelson C., pictureframe maker
87 Davidson R. B., confectioner
89 Craig and Co., printers
93 Witts Bros, fuel merchants
99 Hyndman and Craig, zinc founders
101 Dunn M. C., confectioner
103 Witts Bros., produce dealers
107 Cohen Isaac, dealer
Prince of Wales hotel—Margaret
Moloney
Elizabeth street
111 McGilchrist W. and B., grocers
113 Barnes H. J., tobacconist
115 Ellis William J., bootmaker
117 Newtown Bicycle Works — Hudson
Bros.
121 McDonald Patrick, dray proprietor


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 7 Norton Street, Leichhardt. Tel 40 Petersham

Page 397

ANTHONY HORDERN’S FOR NICE FITTING GLOVES AND CAGES FOR DOVES


Kin NEWTOWN. Kin 397

129 Goldsmith James, private school
131 Franks M., tailor
135 Cohn J. J., dealer
137 Miller and Stanley, fruiterers
139 Whinton Mrs. H., tobacconist
141 Dorer Joseph, dealer
143 Stone Alfred, grocer
Missenden road

145 Marlborough hotel—Frank Smith
147 Davis Herb., butcher
149 Maddocks G., hairdresser
151 Holloway Mrs. E. A., confect-
ioner
155 Patterson A. T., stationer and
bookseller
157 Milton hotel—R. J. Elliott
Stephen street

159 Stevens George, chemist
161 Tomlinson W., ham and beef shop
163 Fern Alfred, fish shop
167 Hall Thomas, butcher
169 Griffiths William, bootmaker
171 Perry Fred., hairdresser &
tobacconist
173 Corbett Thos., fruiterer
O’Connell street
175 Lipton’s Tea Agency—C. M.
Fremlin, manager
177 Kleid Maurice, confectioner
179 Williams W. C., newsagent
181 Haley C., hairdresser
183 McEnery T. and Co., tea and
coffee merchants
185 Smith J. W., jeweller
187 Levy Henry, furnitur mart
191 Boness Henry, furniture mart
193 Gillespie Mrs. Eliza, florist
195 Taylor Samuel, umbrella maker
197 Smith John, butcher
Egan street
199 Bentley Joseph, pastrycook
201 Wright Bros., bootmakers
203 Kussman David, tailor
205 Lane Charles J., J.P., oil
and color-man
207 Vickery P., stationer
209 Oxtoby Miss A., confectioner
211 Marshall A. J., book depot
Orchard R. B., watchmaker
213 Medley T. R, provision dealer
215 Dunn H. G., herbalist
217 Hilliards G., tobacconist
219 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
221 Shakespeare hotel—James England
223 Hughson M., crockery dealer
225-227 Prince Henry, grocer and
provision merchant
229 Broadley Brothers, provision
dealers
231 Palfrey F., butcher
233 Conte and Son, fruiterers
235 Trounce Mrs. A., confectioner
237 Windebank Mark, tailor and dyer
239 Gooch Thomas, genera! dealer
Church street
241 Greenwood and Son, seed
merchants
243 Pratt Geo., grocer
245 Patterson A. T., bookseller
247 Cohen and Cop, drapers
249 Newtown Tailoring and Clothing
Co.—C. Salon, proprietor
251 Anderson Mrs, Emily, milliner
253 Davis J., butcher
255 Kent Joseph, confectioner
257 Davis H., butcher
259-261 Sweet Brothers, drapers
263 T Boot Company
265 Zeplin A., music depot
267 Snelling Mrs. B., fancy store
Snelling J. E., jeweller
269 Bowers Thomas, tobacconist
271 Easterbrook C., confectioner
273 Geddes T. E., grocer
275 Westhoff Mrs. G., wine merchant

279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent
Mary street
281 Williams William, chemist and
dentist
283 Harris J. E., jeweller
285 Cricketers’ Arms hotel—Chas.
Haughton
287-289 Horton A. G., boot store
293 Brennan Daniel, draper
297 Comino E. A., fishmonger
299 Cronshaw Alfred, tailor
301 Hartley F. W., undertaker
303 Crook C., watchmaker
305-309 Hunter John, boot palace
311 Simmons Mick, tobacconist — A.
Pilcher, manager
313 Bailey Joseph, bam and beef shop
315 Earnshaw Wm., confectioner
317 Lamaro D. and Co.. fruiterers
319 Green Brothers, grocers
321 Neeves E. H., billiard rooms
323 Oxford hotel—Charles Marchant
Eliza street
325 Commercial Banking Company, Ltd.
(branch)—Walter H. Goddard,
J.P., manager
327 Bank of Australasia—G. B. Hall,
manager

South side
Forbes street
2 Pocock L. S., chimney sweep
6-8 Rumpf Mrs. A., galvanized iron
works
18 Turtle Mrs. Lydia, greengrocer
20 Sinclair A., produce merchant
Queen street
22 Davis James, dealer
24 The Maplesden Cycle Works and
Newtown Cycle Agency — C. M.
Pacey, manager
30 Roberts J., music warehouse
32 Castle J. and Sons, art metal
works
36-42 Baldick J., coachbuilder
48 Lawson’s Upholstery Works
Fitzroy street
72 Dunshae Walter, “Cambridge hall”
Georgina street
96 Buckland J. T., coachbuilder
98 Englisch George, advertising
agent
100 Maitland William
Barr William
108 Robinson John, fruiterer
110 Dredge J. R., engineer
112 Meynell and Ord, estate agents
114 Taylor J., bedding manufacturer
Malone Miss A., dressmaker
116 Dadel George, cabinetmaker
118 Beale and Co., piano importers
120 Ogaard C. L., fruiterer
122 Lucock E., picture frame maker
Murton W., watchmaker
124 Jones W. P., organ and piano-
tuner
Jones Mrs. E. A., fancy goods
depot
126 Juleff H., stove-works
128 Coogan F. J., hairdresser
130 Thomas Edward, confectioner
Watts Geo., jeweller
Bucknell street
134 Wilson Louis B., pawnbroker
136 Selig Jacob, pawnbroker
138 Smith P. T., bootmaker
140 Holborow J., hairdresser
144 Glencross Charles, coachbuilder
148 Day Miss E., stationery and
music shop
152 Lums C., grocer
154 Spratt Miss A., confectioner
156 Robens Thos., bootmaker and
saddler
160 Roberts Joseph, grocer
162 Drummond G., furniture dealer
164 Weeks James, undertaker
166 Munro W. S., ironmonger

163 Fleming A., bootmaker and
saddler
172 Smith Frederick, draper
Watkin street
174 The Rugby hotel-Henry Wm. Stokes
176 Miller F. C., photographer
180 Singer Sewing Machine Co.—James
Johnson, agent
182 Aldous William, wine shop
184 Emmerton and Greenhalgh, confec-
tioners
186 Foster Henry, fruiterer
188 Conomo A., fish and oyster saloon
190 Comerford D. G., leather and
grindery stores
192 Dunk W. E., tailor
194 Floyd Mrs, S. A., fruiterer
196 Phillips John T. and Co.,
produce merchants
198 NEWTOWN CHRONICLE and WEEKLY
REVIEW—Suburban Newspaper
Printing Co.
200 Roberts Mrs. M., fancy store
202 Evens Misses, dressmakers
204 Atkinson Edward, manufacturing
confectioner
206 Madden R., bootmaker
Savage T. A., ironworker
208 Bloomfield E. R. and Co.,
grocers
Brown street
210 Cameron A., confectioner
212 Murrell Brothers, tea merchants
214 Bennett J. T., hatter and mercer
216 Hartnett M., restaurant
218, 220, 222, 224, 226 Clark Marcus
and Company, drapers, furniture
dealers, ironmongers, crockery, etc.
228 Sim Alfred J., ham and beef shop
230 Eastern Tea Company — Chas.
Hoelter, manager
232 Wyatt A., confectioner
234 Calnan J., hairdresser and
hairworker
236 Juleff and Son, stovemakers
238 Thomson and Salmon, plumbers and
gasfitters
240 Pearce W., saddler
242 Tyndall H. J. and Co., jewellers
Whately street
244 Pattinson and Co., chemists and
druggists
246 Andrews Ernest and Co., under-
takers
248 Dunn John, hairdresser
250 Boots and Gommeson, undertakers
252 Barrett Bros., fruiterers
254 Lawson Miss N., confectioner
264-266 Guille and Co., furniture
warehouse
268 Bank of New South Wales (branch)
J. J. Graham, manager
270 Moulang J., jeweller
272 Ollerenshaw Bros., hatters and
mercers
274 Harrison J. and Co., music
warehouse
276 Bannerman R. and Co., tailors
278 Gardiner R, boot importer
280 Wehrle C., watchmaker
Wesleyan Church—Rev. W. Clarke;
Rev. W. H. Rogers
284 Wesleyan School Hall
286 Quartley E., oil and colour
merchant and contractor
288 Hittmann J. E., confectioner
290 English, Scottish and Australian
Bank, Ltd.—Edwd. McCausland,
manager
Erskineville road
Post Office—Joseph E. Lee, post
and telegraph master
294 Harrison T., ironmonger
296,298,300,304,306,308 Hatte C. G.
draper and clothier
302 Hobson T., hatter and hosier
310 Thorne Edward, tailor (tel 95,
Newtown)

Complete records kept with an up to date index

Page 398

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


398 Kin NEWTOWN. Lau

King street north continued-

312 Lockman H. and Co., mercers and
boot and shoe importers
Campbell J., architect
314 Gardiner Mrs. A., bookseller and
stationer
Wilson street

Vermeesch J. C., hairdresser
316 Wright W. G., restaurant
318 Meek William, butcher
320 Andrews T. J. undertaker
322 Bank hotel—Walter Newby Stehr
Parker H. J., farrier
Newtown Railway Station—J. L.
Morton, stationmaster
Newtown Tram Fuel Depot


King Street South—East side
Railway bridge to Rochfort street

324 Town Hall hotel—Robert C. Rogers
328 Jones Frederick, leather and
grindery store
330 Gore J. W., hairdresser
332-334 Vaiben and Co., auctioneers
Solomon M. V. and Co., Newtown
Markets
336 Phillips J. A., wardrobe dealer
Roberts A. C., hairdresser
Fairbank Lewis, machinist
Newman street
Newtown Technical College
Public School—D. T. Wiley, head
master: Miss K. Ryan, head
mistress
George street

St. George’s Hall
354 Von Hagen C. and Co., Ltd.,
furnishing warehousemen
354 Silberberg J. S. and Co.,
general merchants
356 Campbell W., hairdresser
358 Pollard Mrs. K. Y., confectioner
Congregational Church—Rev. J. T.
Warlow Davies, M.A.
382 Edwards H, and Sons, produce
merchants
Danglade Mrs. A., oyster saloon
384 Kean Miss A., confectioner
386%frac12; Milne W.
Huxley W.
Seager Chas.
Walker W,
388 Paton Mrs. W., artificial
flower maker
390 Longdon Thomas, locksmith
392 Andrews Ernest and Co., under-
takers, carriage and show rooms
394 Lines E. D., dealer
396 Griffiths R. J., boot manu-
facturer
King W. E. and Co., coach-
builders
408 Smith James, builder
Norfolk street
424 Green Mrs. Margaret
426 Griffin Samuel, painter,
“Claussa”
428 Earls Miss T., dressmaker
Earls John
430 Osborn John, dentist
444 Winton William H.
446 Lawler W., asphalter
Turner G. J., saddler
450 Davies Thomas, bootmaker
452 English Henry, dealer
454 Smith Mrs. E., artificial
flower maker
458, 460, 462, 464 and 466 Abel and
Co., Ltd., wholesale pastrycooks
and confectioners
498 Aitken James, hairdresser
500 Mullane Michael bootmaker
502 Crundwell George, confectioner
St. John street

506 Hampton Mrs. E. H., butcher
508 Coote F., farrier
Vause B. and Co., plumbers
520 Billett G., saddler
522 McKellar D. and Co., produce
merchants
526 Mulholland Joseph
528 Lance Mrs. Charlotte
530 Reed R., bootmaker
532 Lance Bros., painters
Angel street

538 Davies J. H., monumental mason
560 Willings J.
Canhan John, blacksmith
568 Gilbert C., blacksmith
Union street

596 Eve Miss Mary
598 Eve Thomas, wool merchant
600 St. George H. S., surgeon
606 Atkin H. J., carpenter
608 Little John
610-612 McKechnie James, saddler
616 Schweikert G., farrier
Rochfort street

West side
329 City Bank of Sydney—J. A. Ross,
manager
331 Morris H., tobacconist
333 Drummond George, confectioner
335 Kealman Bros., coffee importers
337 Horne W. C., provision merchant
339 Serbutt James, hairdresser
341 King Miss C. M., confectioner
343 McWhinnie S., fruiterer
345 Deacon W., stationer
347 Eldridge William C. and Co.,
dyers
Gill Bros., jewellers
349 Evans J., furniture warehouse
351 Barrett Geo., fruiterer
353 Hutchinson J., china and glass
store
355 Walker Brothers, provision
dealers
357 Collins W. W., grocer
359 Southern J., draper
361 Keesing B. H., pawnbroker
363 Olson Brothers, chemists
365 Hilton, Browne and Co.,
florists and seedsmen
367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
369 Fenton R. W., fruiterer
371 Overton J., confectioner
373 Barnett G. V., dentist
375 Peach J. A., crockery and
glassware
377 Tye Alfred, hairdresser
379 Macready Hugh, stationer
Short street
381 Mills Brothers, butchers
383 Xanthos Frank, fishmonger
385 Chislett G. E., boot importer
387 Sandringham hotel—E. J. Hughes
391 Dreaper G. W., ironmonger
393 Gray E. J., grocer
395 Brown John, boot and shoemaker
397 Berkman William, pawnbroker
401 Sellmer Henry, wine shop
403-405 Pattison J. J., grocer
407 Evans Mrs. Agnes, furniture
dealer
409 Jackson Richard, butcher
Holt street
411 Stonehill G. H., saddler
413 Anglin F. J., J.P., grocer
415 Clarke Rev. William (Wes.)
417 Gawen James, sailmaker
421 Lockyer Frederick
423 Hobe Henry
425 Davis Henry
427 Buck Mrs. H., draper
429 Roach Richard, van proprietor
431 Shaul Geo., van proprietor
433 Lanyon C., plumber
435 Portsmouth George, bootmaker
437 Campbell James, blacksmith

443 Grounds T., modeller
445 Wynter Brothers, grocers
447 Guille Wm., watchmaker
455 Scurr G. H., ironmonger
457 Souter William, tobacconist
459 Fenton Mrs. J., draper
467 Knight George, greengrocer
Camden street
469 Preston J., grocer
International hotel—John
Rutherford
473 Rofe E. C., ham and beef shop
475 Barlow T., hairdresser
479 Sir William Wallace hotel—Thomas
McGuire
481 Scotton W. H., greengrocer
483 Schneider L., newsagent
489 Ibbotson Charles H., coach-
builder
499 Von Hagen and Co., Limited,
timber merchants
503 Phillpots Mrs. Sarah M., draper
505 Wythes and Last, greengrocers
507 Belfast Butchering Company,
butchers
Alice street
509 Camdenville hotel—E. A. Barden
511 Beehag R., greengrocer
513 Bull W. and Co., musical
instrument importers
Bull W. D., teacher of music
515 Agar Mrs. M.
517 McCauley Daniel, skin merchant
519 Pountney S., baker
521 Johnson G. D., grocer
529 Mundy J. H., fruiterer
533 Phillips A. S., baker
Holmwood street—Dickson street
575 Atkin and Sons, fuel merchants
Wells street
583 Williamson John
585 Lloyd Robert, contractor
593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer
595 Conoulty Thos., butcher
597 Botany View hotel—Owen O’Brien
Maria street
601 Liebau C., ham and beef shop
605 Montgomery Thos., oyster saloon
609 Jarvis E., butcher
611 Brett J., greengrocer
613 Gearside Brothers, coach-
builders
617 Graham Mrs. J., ham and beef
shop
625 Peat Francis, tobacconist
627 Kracht C., newsagent
629 Hicks A. P., confectioner
631 Frankfort Park hotel—Elizabeth
Stephson
Lord street
633 Ismay James E., grocer
635 Power Henry, house and land
agent
637 McKechnie Mrs. A. H.
637 Wedlock Geo. H.
Illawarra railway bridge
639 Smith Sidney
641 Nowack Julius
645 Yerbury Thos., general store
649 Howard Jesse
651 Short Mrs. Catherine, midwife
653 Isbester D., fruiterer
Goodsell street
657 Juhrs M., tobacconist
665 Woodley Henry, brick manu-
facturer
667 Beattie John J.
669 Benjamin D., paper bag maker
671 Forbes S., saddler
673 Arter R. fruiterer
675 Tophan George, bag merchant
May street

Laura Street—North side
Commodore street to Edgeware road
3 McKenzie A.
5 Pawley Mrs. Elizabeth


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 76 Walker Street, North Sydney. Tel. 9. N. Sydney

Page 399

ANTHONY HORDERN’S FOR DISH COVERS AND PRESENTS FOR LOVERS


LA’v NEWTOWN. Lon 399

7 Vincent Charles
15 Williams John
17 Featherstone Gerald
Hawken street
19 Mossop John, general store
21 Hancock G.
27 Erickson John
33 Ryan Michael, sen.
35 Taylor W. H., ‘bus proprietor
Trescott F., “Silver Tower”
Trescott terrace—
1 Morrison John
2 Dowdall William
3 Chaseling Mrs. G.
4 Warren H. J.
5 Armstrong William
6 Poulton H. M.
7 Gibson F.
8 Whittaker Samuel
9 Prior Frederick
10 Whitaker Thos.
59 Bennett H.
61 Barnes D., bootmaker
63 Hacking Frank
65 Craven Joseph
Wesleyan Church

South side
Camdenville Public School—Archibald
McNaught, headmaster ; Miss Annie
Holster, headmistress ; Miss E. Dal
-yell, headmistress infants’ school


L’Avenue Park
Off Georgina street
1 Brock G. S.
2 Loughry E. A.
3 McLachlan Hugh
4 Nash Mrs. Annie
5 Thruchly William
7 Thruchly Mrs. A. E.
8 Thruchly Mrs. Georgina
Thruchly John
9 Thomas Joseph Hicks
10 Souter J. M.
12 Turner Miss Elizabeth Mary
13 Pickering Alfred
15 Gilmour Mrs. A.
16 Booth John
17 Roles J. P.
18 Goddard Edward
19 Singleton Mrs. Jane
20 Tidyman Mrs. Sarah
21 Ford Miss Elizabeth
Mackay Kenneth, M.P., “The Grove”


Leamington Avenue
Holdsworth to Pine street
59 Say Daniel
57 Hall Jas.
55 Devenny Samuel
53 Robins C., machinist
51 Spratt James
49 Carroll Mrs.
47 Cain Joseph
45 Gallagher Patrick
43 Alexander Edward, carpenter
37 Bagot J. H., com. traveller
35 Lannen P.
33 Giles J.
31 Wade A.
29 Smith James
27 Cramer J.
25 Mackenzie John
21 Ide Henry
19 Osborne D.
17 Mansfield John
15 Gibb William
13 Morgan D.

11 Burnes Chas., miller
9 McAuliffe T.
5 Miller Richard, fireman
3 Wilson Robt.
1 Young J.

Lennox Street—North side
Bedford to Church street
St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean
Slattery
Regent street
95 Prince Mrs. L.
91 Beech Samuel, patternmaker
89 Meek J. A., architect
87 Felton Mrs, E., teacher of music
85 McStay Joseph
83 Rusfeldt Mrs. Emma
81 Foster John
79 Rutledge Jas.
77 Watson John, brassfinisher
Denison street
75 Schmidt Mrs. Sarah
73 King Arthur
71 Tanner J.
69 Bailey Miss S. A.
67 Post J. H., fuel merchant
Australia street—Church street

South side
96 Levey Solomon, commercial
traveller
94 Flaherty Miss N.
Regent street
84 Barrie William
82 Moscrup Mrs. E
80 Green Archibald
78 Davies H. H., accountant
76 Garvan Edmund
Denison street
68 Green William, dealer
66 Whatmough Enoch
64 Szarka Mrs.
62 Cook Alf.
60 Phillips Edgar, bootmaker
56 Croker J., grocer
Australia street
Courthouse hotel—Ernest H. Farey
Eliza street
44 Roberts T. P., draper
40 Straney Frederick
38 Chessel George
36 Callender W.
34 Linmark Henry
32 Coombes Joseph, laundry
30 Wenburn Joseph, carpenter
28 Spencer Thos.
26 Adams Mrs. Francis
Mary street
24 Taylor J. B., “Asteria,” man-
ufacturers’ agent
22 Bell George
20 Wright Henry
18 Goor Thomas, pastrycook
16 Best F., accountant
14 Nelson William
12 Wickes W. H.
10 Hudson James, plasterer
8 Dee Henry, plumber
6 Rogers Mrs. A.
4½ Bethel George
4 Bartle Philip
2½ McLeod Dugald
2 Gocher Charles
Church street


Liberty Street—East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cavendish street

1 Howard Mrs. E. E.
3 Thomas Mrs. C. E.

5 Page R., clerk of works, Military
Department
7 Cahill John
9 Hockings H.
11 Harriott The Misses, ladies’
school
13 Robinson W. G.
Cambridge street
29 Cunningham William
31 Glasson Mrs. E.
33 Walkley Mrs. L.
Haughey John, grocer
London street
49 Miller Oswald
51 Griffiths Frederick H., accountant
53 Tyerman Mrs. Jane
55 Workman Walter
57 Carroll John
Gladstone street
59 Chapman Miss Sarah, dressmaker
61 Cronshaw Mrs. A.
63 Russell Thomas, engineer
65 Whitaker H. E., chemist
67 Knight J., piano-tuner
69 Harrison J, A., surveyor
71 Coyle Miss Hannah, school teacher
(For West side, see Petersham)

Linthorpe Street—North side
Off Erskineville road
2 Lancaster George
4 Langley Mrs. J.
6 Ella Mrs. E., school teacher
8 Quayle Mrs. M. A. H.
10 Harrison W. S., ironmonger
Friend Mrs., “Linthorpe”

South side
1 Clayton Peter, “Kelbourne”
3 Holdsworth J. B., “Myola”


Little Queen Street—East side
King to Bligh street-Campbell street
2 Jones J. H.
4 Wyles Mrs. M. A.
6 Thompson John
8 Rickard Chas.
10 Hagan Felix, bootmaker
12 Hunter Andrew
14 Thompson Alf.
16 McDonald Clarence
18 Ryan Michael
20 Riddle William

West side
3 Barnsley William
5 Fahy Thos.
7 Gordon James
11 Ford William
Jesson Mrs. Martha


London Street—East side
Enmore road to Liberty street
1 Barden Edwin
3 Chiplin Christopher, school
teacher
5 Marlborough Mrs. Cecilia, dress-
maker
Belmore street
7 Brown Lindsay
9 Pidcock S. B.
13 Fairfax Mrs. Annie, teacher
15 Saunders John
17 Harvey James
19 Richardson John, bootmaker
21 Peardon Alfred
23 Darcy John
25 Medcalf Mrs. H.


Prompt attention given to Calls — Day or Night.

Page 400

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


400 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued—
27 Kidd Miss E.
29 McCoy Jas.
31 Cullen M., grocer
Charles street
33 Rogers William J., librarian,
School of Arts
35 Seymour Mrs. Annie
37 Kennedy Jas.
39 Boggis Edward, draper
41 Glasheen Miss M.
43 Palmer William
45 Radley Joseph
47 Michaelson Michael
49 Miller Prank
51 Sampson Henry
53 Bennett John
55 Day Mrs. Amelia
57 Thompson Frederick
59 Weldon Mrs. Mary, midwife
61 Isherwood Mrs. E.
63 Paynescott Hubert. M.D.
Augustus street
67 Graham P. S., clerk, “Strathmore”
69 Watson T. H.
71 Marlo J. Douglas
73 Larkins Nicholas, superintendent
of police

West side
4 Fraser Misses C. and M.
6 Royer Charles
8 Riley Mrs. Christina, “Madeley”
10 Flaherty Martin, cab proprietor
12 Craven H. A., merchant,
“Emmaville”
14 Evans Alfred, “Essexville”
Evans Robert
Evans Lawson, clerk
16 Ellis George O., “Montrose villa”
18 Momsen A. M., clothier
20 Gates Arthur, “Hazeldene”
22 Walker W. J.
Walker F. J.
24 Victorsen Miss Rose L., private
school
40 Thatcher George
48 Glasson Mrs. M. A.
50 Haughey John, grocer


Longdown Street—North side
O’Connell street to Trocadero

2 Kingsbury Mrs. M.
4 Squires James
8 Dunn John
18 Gawthorpe Frederick
Susan street—Missenden road
20 Finnigan John
Elisabeth street
40 Law Alfred, drainer

South side
Rose street
3 Smee W., head master St.
Stephen’s Grammar School
Stephen street
5 Maish Charles, butcher
9 Harris Lawrence
11 Parkins John
Missenden road—Elizabeth street
13 Hodgkinson Alic.
15 Wursthorn A.
17 Maloney Thomas


Lord Street—North side
King street to Edgeware road

7 Jones Arthur, painter
9 Heaps Henry

11 Williard Mrs. C.
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu, clerk
23 Goodsell J. A., barrowmaker
31 Burling Henry, ‘bus proprietor
33 Tandy P.
35 Pittaway Mrs. Harriett
37 Boots Edgar
39 Smith John
41 Harris William
47 Davey George H.
49 Rees Mrs. K.
67 Taylor Thomas, bootmaker
77 Ashwood Mrs
81 Warner Arthur, engineer
83 Martin J.
85 Collis Chas.
87 Barling Alf. Ernest
89 Wood Walter
John street
91 Douglas Jas., “Apsley”
97 Goodwin John
99 Ahmelmann C. H.
101 Lovering Philip H.
103 Robb W. Easton
105 Gibney James
121 Penn A. H.
123 Richardson Hurtle
125 Gorsuch Albert
127 Townsend Thos. W.
129 Naylor Thomas
131 Farrell Mrs. Mary
139 Sweeting Lewis
147 Button F.
149 Filewood Jas.
151 Lovern William John
157 Cunningham William
159 Fern William
161 Brown F. H.
163 Horgan Charles
165 Robinson George
169 Smith Chas.
171 Compton Henry
173 Dowling William
175 Clayton George

South side
2 Ismay J. E.
4 Schofield Harry
St. Peter’s Railway Station—
Joseph Attwood, stationmaster
63 Burnes Geo.
64 Kirk William J.
66 King Jas.
72 Baker John
78 Maher Joseph Terence
88 Thompson Richard, blacksmith
90 Cooper A. J. P.
92 Cooper J. and Co., general store
94 Boulton J. H.
100 Montgomery 6. T.
Leech Jas. E.
102 Naldrett F.


Margaret Street—North side
College to Simmons street
7 Coleman T. S.
9 Chater T. D.
11 Riley John L., oven-builder
13 Earle William
19 Moorley Henry
21 Williamson David, carpenter
23 Goldthorpe James, tailor
25 Hoffmann H. G., clerk
31 Welsh William, fitter
Reiby street

South side
14 Talbot Geo., Bootmaker, “Clifton
cottage”
16 Martin W.
20 Dawson G., “Garfield”

22 Pocklington Mrs. J. S.
24 Whittle Mrs. Phillis
26 Wright George
28 Bryant William
30 Cooper Geo.
32 Cody Jas.
34 Noble Thomas, moulder
36 Cosgrove Michael
42 Munro John
44 Ressthorne Mrs. E.
46 Smithers Oliver
48 Nicholls Chas., plumber
50 Atkinson John
52 Ottaino John
54 Fox Geo.
56 Gardiner Thomas
60 Constable Mrs. R., greengrocer
62 Ryan Miss M., grocer
64 Stubbs John
66 Palmer Wm.
68 Anglin Thos.
70 Pearce Edward
Simmons street
72 Smith Charles, butcher
Ferndale street
74 Bolton Herbert
78 Insull William
80 Latimer William
82 Millais G. E., clerk
84 Russell F., grocer

Maria Street—North side
King street to Edgeware road

15 Schofield Isaac, spinner
27 Guthrie Thomas, carter
29 Cummins M., fuel merchant
31 Hanney C. W.
39 Bailey A. C., letter carrier
41 Martin Mrs. M., dairykeeper
43 Pritchard Thomas
45 Johnson J.
47 Farr Mrs.
53 Bunker William
55 Thorpe C.
57 Gibson E. C., painter
59 Schroder C.
61 Worrill Thomas, bootmaker
63 Thorpe John
69 Williams R.
71 Fitzpatrick George
85 Lancet S. D., pastrycook
87 Trollope Henry, butcher
John street
93 Leach George
99 McPike William
101 Gooding John
103 Humphrey Henry R.
107 Savage Richard, bootmaker
109 Baker W.
111 Collins Jas.
113 Simmerman Richard
115 Axford Joel
119 Thompson —.
127 Schofield Aaron
129 Clarke James
135 Mitchell Mrs. Helen
137 Dunn William
147 Evans John
161 Nelson Fred., “Pine Grove”
165-167 Blake John
169 Heron Richard
171 Mogan James
175 Wilson Jas.
177 Keaton Mrs. S.

South side
2 Holley John
12 Burridge Isaac
16 Hansen Mrs. J.
18 Ryder Richard
22 Nottle John


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 238 Darling Street, Balmain N. Tel 5 Balmain

Page 401

ANTHONY HORDERN’S FOR FLOUR SIFTERS AND BUGGY LIFTERS


Mar NEWTOWN. Met 401

26 Heywood Mrs. A.
30 Daley James
48 Kelso James, grocer
52 Poole Alfred
56 Seott J.
58 Hamilton Robert
62 Shirley William
64 Ottery Mrs. Francis
66 Short T.
68 Nelson H.
74 England A.
76 Pell William
78 Thompson Walter
80 Rowan Michael
96 Townsend Edward, ‘bus propietor
John street
106 Whear John
112 Rickert W. J.
114 Connell Alfred
120 Carrick Martin, blacksmith
122 Sinclair William
138 Harrison William
140 Osborne George
144 Livingstone_Arthur
146 Mongovan Patrick
160 Ghiggino Dominick
162 Smith J. W.
172 Walshaw Alfred G.

Marian Street—East side
Enmore road to Sarah street
2 Tye Mrs. M.
4 Withers Edward
6 Cox Richard
8 Croft F., music teacher
10 Perry John
12 Smedley Albert
14 Warne Frank
16 Knight W. J.
18 Ryan John
20 MacDonald Mrs. M. B.
22 Hague John
24 Allen Mrs. Fanny
26 Morris J. P., “Gordon,”
28 Wholhan Mrs. Annie
32 Cohen Mrs. F., “Hazeldean”
34 Yeo James
40 Duff John, “Lisgar”
42 Hosie Stanley, “Gladstone”
44 Lukey Mrs. A. F., “Garfield”
46 Young Thomas, chemist
48 Weidner Edwin
50 Piggott John, constable
52 George H., artist
54 Davis George Edward
56 Hurdis John, builder
58 Downey Edward, bootmaker
60 Matheson John, builder
64 Dickson J.
66 Tolley Walter
72 Sutton A. E., artist
Caunter Mrs. C.
74 Smyth George, financial agent
76 Sheather S. G., draper
78 Hopkins Alfred J.
80 Lawson Albert
82 Kendal John
Kirby Henry, senior-sargeant of
police, “Bellerma”
Tarter Sydney, “Elsinore”
88 Glendenning James
90 Green William J.
92 Taylor T. R., painter
94 Hayden George
96 Rollo Mrs. S. J.
98 Cumming Mrs., midwife
100 Lowe Mrs. F.
102 Ward James

West side
3 Barden Charles
5 Pyne William
13

7 Miller Edwin, butcher
9 Clinton Henry
13 Lemcke Miss, costumier
15 Craig A. B.
17 Welsh Daniel, stoker
19 Brown Samuel, journalist
21 Mullhall Mrs. T., laundress
33 Jenner R. B., “Merrivale”
35 Hawkins F.
37 May J. H.
39 Wilkinson Mrs. Caroline
41 Barnes Mrs. S., nurse
43 McEwan Robert
45 Rix Alfred John
47 Hill Mrs. H.
49 Gore John
51 Day T. J., “La Prix”
53 McIntosh William
55 Duff John
57 Cowley Isaac John
Cross lane
59 Bowers J.
61 Garrard G. I.
63 Alexander S.
65 Walshe Mrs. J. E.
67 Cannan Mrs. J.
69 Callan Mrs. E.
71 Millington J. F., journalist
73 Bray J.
75 Scott Mrs.
77 Dutton W. R.
79 Page Mrs.
81 Lockridge I.
83 Liston Albert J.
85 Metcalfe Jotham
87 Billson Harry, constable
89 Anderson A.
91 Northwood F. J.
93 Hounsell F. G.
95 McGeorge Andrew
97 Rien William C.
99 Reardon J. E.
101 Clark Mrs. Martha
105 Billett Nathaniel
107 Carrick W. F.
109 Stanley John, tanner
Stanley Mrs. Florence, midwife
111 Colley J. J.
117 Wildman C.

Mary Street—East side
King to Lennox street

1 Russell Joseph
Russell Mrs. Marion, midwife
3 Shakspere James
5 Price William
7 Smith Walter
9 Spear J. W., pastrycook
11 Green Frank W.
13 Shaw Mrs. M. A.
15 Gardiner Mrs. Mary
17 Andrews Ernest, embalmer and
undertaker

West side
8 Ryan William
10 Carter G. H., bookbinder
12 Waters Alexander
14 Newman Alfred, district registrar
16 Huxley Stanley
18 Wiseman John H.


May Street—North side
King street to Edgeware road
1 Burling Charles, grocer
3 Hodgen James, letter carrier
5 Dent Edward
7 West Charles
Primitive Methodist Church—Rev.
P. S. Young
9 Young Rev. P. S.

11 Rawlings James, poundkeeper
17 Smith Mrs. J., grocer
19 Piper H. J.
21 Colson C. F., painter
23 Lloyd W. J., saddler
25 Hawkins George
27 Brice William Henry
29 Hogan Thomas
31 Harber Elias J., manager Newtown
Brickworks
33 Hawkins Jesse
35 Brett William
37 Lindsay Ernest
45 Dummett Mrs. Harriet
47 Williamson Henry
John street
69 Clarkson William, enginedriver
Newtown Brickworks—Elias J.
Harber, manager. Tel., 150 Newt’wn
105 Brown Mrs. C.
107 Loudoun David
109 Bains John
111 Martin Joseph
113 Martin George T.
115 Milsom William
117 Keating William
119 Matthews W. P.
(For south side, see St. Peters)

Mechanic Street—North side
Church to Egan street
Hordern street

6 Richardson William

South side
Whitehead’s Parcel Delivery Stables
Hordern street


Metropolitan Road—East side
Enmore road to Sarah street
Enmore Public School—Boys’ depart-
ment, John Cusack, head master;
girls Miss Annie Chappell, head
mistress; infants, Mrs. T.
Crozier, mistress
Evening Public School—C. Chiplin,
head master
4 Blair Mrs. E., “Heathcote”
16 Mann Mrs. Mary, “Marion”
18 Bent Cornelius
Bent Henry
22 Wallis J, H., “Belinda”
24 Todd Mrs. T., “Waterton”
26 Child Sidney
28 Dalyell Mrs. E.
30 Hannan Robert
32 Price Miss V.
34 Curnow F, W.
36 Doherty Dominick
38 Wallace Robert, mariner
40 Dawson Mrs. Jane
42 Cooke H., accountant.
“Scarcliffe”
Cross lane
44 Baldick Ernest A., timber
merchant
46 Emerson Mrs. M.
48 Fisher A. L.
50 Clark her. Richard (C. of E.)
52 McLaughlin John
54 Paine Alfred, constable
56 Skinner William
58 Skinner David
60 Braid John
62 Turner Mrs. L.
64 Goodin Thomas
66 Gibbens Joseph
68 Campbell Mrs. E. T.
70 Crawshaw William
72 Bingham Richard H.
74 Bruce Chas.


Consult the Telephone Guide for nearest Branch.

Page 402

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


402 Mis NEWTOWN. Nor

Metropolitan road continued—

78 Oliver William
80 Smith P. J., painter
82 Blake Mrs. Jane
84 Kennedy Mrs. Mary
86 Helvey Mrs. M.

West side
3 Jones H. M., clerk
5 White J. S.
7 Johnson R. J., “Nanima”
13 Ward R. E.
St. Heaps Christopher
Tabernacle—G. T. Walden
23 Bell Miss Adelaide
25 Eld Mrs. H.
27 Harrison William, “Clarence”
31 Sindel Mrs. Marion
33 Scannell Michael
37 Jolly John, clerk
39 Harks Thomas, commercial
traveller
41 Hamilton A. C.
Hamilton W.
43 Price Mrs. M,
45 Letton George, engineer
47 Child Thomas, printer
Cross lane
49 Weir J. B.
51 Hodgson Edward, whip manufacturer
53 Webster William
55 Gatland Mrs. Emma
57 Ford Geo., commercial traveller
59 Ruddle Miss M. E.
61 Howe Mrs. M. L.
63 Burke Frederick J.
65 Clark—.
67 Gilmour Henry
69 Weaver Eustace, carpenter
71 Johnson William
73 Brooks Ralph, “Manolo”
75 McCaldon John, engineer
77 Wilson Mrs. A. J.
79 Williamson —.
81 Tillott Job, carpenter
83 Lindsay John M., “Carlisle”
85 Haining James L., coachpainter
87 Smith Charles
89 Bayley Miss E.
91 Smith Alexander
93 Wicks Mrs. Jane
95 Davey Richard, baker
97 Archibald John
99 Cahn John
101 Daniels W., carpenter


Missenden Road—East side
King street north to boundary

1 Melville J., farrier
7 Kilpatrick William
Longdown street
9 Brown Henry J., carpenter
Campbell street
13 Ryan Mrs. C.
15 Teer James, fishmonger
17 Bonus William
19 Buckland John T., coachbuilder
Richard street
23 Baskerville John
Aylesbury street
33 Cleary Thos., carpenter
35 Scotney Mrs. L.
37 Banton William
39 Evens H., laundry
Bligh street

West side
2 King John
8 Golby Mrs. A., dressmaker
Longdown street

10 Barrett James
12 Hutzog William, baker
16 Conway J. C., bottle merchant
18 Sparks J. P., boilermaker
20 Blackford Mrs. E.
Browne John
24 Peterson Antoine, van proprietor
28 Schryver Mrs. H.
30 Boardman Samuel
32 Hind William
34 King A. F.
36 Atkinson Thos.
38 Grosvenor James
40 Walsh E., van proprietor
42 Walsh E. J., jun., storekeeper
44 Rapp Jacob
46 Cohen Henry, livery stables
St. Stephen’s Private Day School-
Miss E. O’Flanagan, mistress

Munni Street—North side
Union to Angel street
3 Boland Patrick
5 Mooney A.
7 Gurrin Frederick
11 Verdech Edward
17 Ryan John
Gowrie street
21 Hansford Albion
23 Young Alfred A.
25 Murphy Henry
27 Mallingford John F.
29 Penn James
31 Becker Joseph, stonemason
33 Moon E.
35 Robinson Frank

South side
2 Jones Mrs. W., storekeeper
6 Burrows Henry, bootmaker
8 Bell John
10 Nickels Alfred, wheelwright
14 Watson John
16 Conden Mrs. Annie
18 Barden Mrs. E.
20 Tubby William
34 Stead G. W., blacksmith
Gowrie street
38 Jones A., dealer


Nelson Street (now called Little
Queen Street)


Newman Street—North side
236 King street south to Union street
2 Yates James, fancy leather dresser
20 Eaton W. John, wheelwright
22 Yates James
24 Heath Richard
26 Burke John
28 Combellack Henry
32 Brown Walter W.
34 Smith Miss M. A.
36 White David
38 Pike Alonzo
40 Olive Alfred T.
42 Cole B.
44 O’Neil William
46 Conran Thos. F., constable
50 Hollis Robert
52 Nettleship Mrs. S. A.
54 Macgraw William
56 McNamara John
58 Kellar Otto
60 Alger F. J.
62 Fernon W. J.
64 Horigan James
66 Palmer J.

68 Osmus John
70 Bates Samuel
Angel street
74 Asztalos Mrs. Jane
76 Verdau Mrs. L.
78 Moore Edward
80 Bolin George
82 Thompson Mrs. C.
84 Spinks James
86 Goodsell T. A.
88 Davies Mrs. Hannah
Gowrie street
90 Williams Philip C., storekeeper
94 Starkie William
96 Woodhouse John
98 Keggen Thomas
100 Bosher William G.
102 Powell W. B.
104 Bond William
106 Nisbet Peter
Union street

South side
White Horse street
1 Milne James, plumber
3 Hvass Edward
5 Baker W. T.
7 Howarth D. B., “Rotheram”
9 Geddes William, com. traveller
11 Hardge Anthony
13 Jones Frederick
15 Tingate John, hatter
17 Long Robert
19 Dennison Arthur E.
21 Sansom Aulbert
23 Baxter James
25 Cassel Alf, compositor
27 Metzler H. L., upholsterer
29 Cooper W. H., tailor
31 Grounds B.
33 Moorley Chas.
35 Owen Mrs. S.
37 Millington Herbert
39 Howarth D. B. and Son, steel
foundry
45 Hogan Daniel
47 Yates Thos., constable
51 Hereford Robert, “Hereford”
53 Knight William
55 Beale F. T.
57 Firth William
59 Holden W. H., storekeeper
Angel street
61 Whitham Mrs. S. A., grocer
63 Flood Mrs.
65 Dodd William
67 Marshall Mrs. E.
69 Lacey Albert E.
71 Clair Alf
73 Hough Edward
75 Braine H., painter
77 O’Sullivan Jeremiah
Gowrie street
79 Davies Mrs.
83 Archer J. W., baker
85 Doran Henry
87 Smith Edward, bootmaker
89 Cottell F. J.
Union street


Norfolk Street
King to Angel street
1 Willis Geo.
3 Macnamara H. B., draper
5 Milne John
7 Langley James
9 Eggleton William S., brickmaker
White Horse street
27 Ventura Mrs. A.
31 Wood Wallace
33 Blackett Joseph
35 Wilde Robert
37 Spence Geo.


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, Weston Rd. & Evans St, Rozelle. Tel 5 Balmain

Page 403

ANTHONY HORDERN’S FOR LINEN CUFFS AND ‘BROIDERED RUFFS


O’Co NEWTOWN. Pro 408

O’Connell Street—East side
King to Roper street

1 Hovenden W. H., painter
7 Jenkins Arthur, bricklayer
Victoria street
9 Cohen Louis, dealer
11 Smith John
13 Griffiths John, dealer
15 Keetch Samuel
17 Taylor John, fitter
19 Scannell D.
21 Abbott Charles H.
23 Loveridge William, stonemason
Longdown street
29 Holmes James Alfred, painter
Campbell street
31 Wilson Mrs. Constantia
33 Cansdell Mrs. M. A.
35 McGrath Mrs. M.
37 Temple John
39 Mooney Miss M.
45 Reid Michael A., enginedriver
47 Ievers Mrs. M.
49 Donnivan John
51 Dillon John
55 Jackson Richard
57 Scanlon Patrick
61 Dunsmore John
63 Mooney Thomas
65 Cadden Frank
67 Mollett Pierce
69 O’Neill Michael
71 Young Jas.
75 Lane W. H., bootmaker
77 Frazer James
79 Connors Mrs. Elizabeth
81 Conroy Thomas
83 Moran Morris
85 Day Henry
87 Spencer William, painter

West side
2 Bourne George
4 Cameron Mrs. Mary, dressmaker
10 Barnsley A. Hartley
12 Fern Edward, dealer
14 Woolley J. H., fuel yard

Victoria street
16 Houghton J. R., fruiterer
18 Boage Jas.
20 Banks Mrs. Georgina
24 Jones Thomas
26 Taylor James
28 Harbidge John
30 Appleton Edgar
32 Reeve Mrs. Elizabeth

Prospect street

40 Turner Mary, grocer
44 Newman Charles
46 Spithill John
Spithill Mathew
50 Redman John
54 Whiteoak Thomas
56 Crighton Mrs. M.
58 Stewart J. B.

Chalder street

60 Bell W. H., butcher
62 Miles Chas.
70 Tamplin Jas. M.
72 Crook Chas.
74 Shaw E. V.
76 Heavey Andrew
78 Dillon John
80 Russell Archibald

Raper street

82 Sullivan Mrs. Margaret
84 McIntyre James

Oxford Street—North side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street—Kent lane

1 Grundy George
3 Pease Arthur
5 Harper John B., constable

Campbell lane—Albemarle street

Hall R. T.
31 Reid William
33 Robinson Mrs. M.
35 Brown R. A.
37 Dyer Mrs. Harriet
39 Emanuel Joseph, fuel merchant
41 Turtle Charles, sen., greengrocer
43 Harvey Sydney, painter

Land’s lane.

45 Russell John
47 Cassidy James
49 Julius Frederick, bootmaker

South side
2 Young Mrs. Annie
18 Whitehead Percy
20 Edwards H. L.
22 Murphy Mrs. E.
24 Mack Mrs. Ellen

Albemarle street

St. Bede’s Convent and High School-
Sisters of the Good Samaritan
36 Grieve R. H.
40 Ross Geo., canvasser


Pearl Street—East side
Alice to Wells street

2 Ekin John, “Urilla”
Pearl lane
18 Paull S. H., engineer
20 Quy Fred, “Essex house”
22 Eldershaw Archie, engineer
24 Dalton Charles F.
26 Walker D.
28 Holding Mrs. Mary
38 Sharp Joseph
40 Almeroth Arthur, engineer
42 Nicholson J. G.
46 Kyle James
48 Parker Mrs. C.
50 Anker Herbert
54 Wright John

West side
1 Russell John, painter
3 Dawes Alf.
5 Grant Thomas, coachpainter
Commodore street
15 Boyan Joseph
17 Wolf William
19 Martin J.
Edwards W., brick manufacturer
33 Jarman Stephen, stonemason
35 Smith Thomas
37 Jones Henry
39 Pollard J. H.
43 Quinn Mrs. Ellen
45 Courtney Thomas
47 Munro Alex.
49 Hoyer Henry
51 Quigley H. F., grocer


Phillip Street—East side
Enmore road to railway line
Gladstone street

Potter Henry, “Bon Accord”

West side
2 Pearce Miss L.
4 Cowie Alex., licensed drainer
6 Britain W. W., bookkeeper
8 Moss Mrs. M. A.
10 Westoff Henry, jeweller
12 Osmond U. Nickless
Belmore street
14 Fairbairn George
16 Pearce Thomas
18 Macdonald Robert, broker
20 Cran Mrs. Martha
22 Edwards A. G., constable
24 Garden Allen J.
26 Hagley F., telegraph operator
28 Forsyth Francis, builder
32 Black Henry, contractor
34 Degner C., baker
Charles street
38 Rogers Eugene
40 Macnamara Mrs. M. A.
42 Travers William
44 Dowse Mrs. Laura
46 Andrews A. C. W., signwriter
48 Clarke Mrs. M. A., storekeeper
Gladstone street
50 Lee S., grocer
52 Walsh H. E., commission agent
54 Degenhardt John, baker
56 Bruce Mrs. A., “Roseville”
58 Young John, shipwright
60 Bishop Mrs. M., storekeeper


Pine Street—East side
Wilson street to Railway
2 Heness A. C., bricklayer
4 Clarke Archibald H.
6 McLaughlin John
8 Stafford John, enginedriver
10 Bradley A. E.
12 Rowell John
14 Gordon Alexander, enginedriver
16 Tyrrell George
18 Higgs R. D.
20 Tipper Mrs. Margaret
22 Loader James
Leamington avenue

West side
1 Evans William, master mariner
3 Herald E. R.
5 Levy A. H.
7 Fox James
9 Knight Chas.
11 Cornwell J. W.
13 Pollock Adam, blacksmith
21 Howard Mrs. J.
23 Hughes Mrs. S.
29 Mason Albert, sawyer
31 Osborne George
35 Pogson John, clicker
37 Lane Nathaniel
39 Williamson Thomas


Prince Street
Camden to Alice street
2 Smith Frederick
4 Robertson Angus
6 Shepherd James


Prospect Street—North side
Church to O’Connell street—Hordern
street

Eyre William
2 Husband George
4 Smith George
Egan street


Our Principals are duly qualified Embalmers holding Diplomas.

Page 404

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


404 Que NEWTOWN. Rei

Prospect street continued—
6 Johnson Benjamin
8 Varah Mrs. F.
10 Moore Mrs. E.

South side
Hordern street—Egan street
Heffernan Richard, “Arno lodge”
13 Reeve Mrs. E., “Arno lodge”
11 Lambert William


Queen Street—East side
King to Wilson street

22 Welland Thomas, butcher
24 Dibble George
26 Simpson John
28 King Chas.
30 Moses George
42 Webber Arthur
44 Say Henry
46 Hardy John
48 Gallagher Joseph
50 Tibbey John A.
58 Scott William 0.
64 Bonfield James
66 Williams William
68 Weston C. J., accountant
Wilson street

West side
1 Roberts J., piano-tuner
3 Schadel Joseph
5 Spring James, J.P.
7 Craig William
9 Lawson Jas., J.P., cabinetmaker
19 Madson Hans F., surveyor
21 Newell Robert
23 Donlon Mrs. H.
25 Willis Henry
27 Nicholson Henry, reporter
29 Heaney John
31 Rosewarne William


Randle Street—East side
Wilson street to Leamington avenue

2 Jones Ambrose
4 Walton Robert C.
6 Harvey William John
8 Tripp Arthur, fireman
10 Plucknett George
12 Stainton Francis
20 Barnes Walter, woodturner

West side
1 Sutherland William
3 Scott Archibald, plumber
5 Marshall James, boilermaker
7 Byrnes Patrick
9 Barnard I.
11 Plummer Edwin John
13 Miller T.
15 Hall Francis
Leamington avenue


Raper Street—South side
Church to O’Connell street
Hordern street

1 Thompson R. E., vanman
3 Williams Joseph, tinsmith
5 Tarrant James, upholsterer
7 Phillips Mrs. S.
11 Bibalinski Joseph
13 Small A. W.
15 North William, carpenter

17 Woolley Thomas
19 Marshall William, tailor
21 Leary D.

North side
2 Warland Arthur
4 Lee H. B.
6 Sparkes Arthur
8 Langlands Jas., master mariner
16 Murray A. J., painter
18 Phillips Mrs. L.
22 Fry Richard, baker
26 Waugh Joseph
28 McGlashan Mrs. Frances, grocer
30 Downer John
38 White Mrs. M. A.
40 Poulter Thomas
42 Wonnocott W. T.
44 Sainty James, lamplighter
46 Moule G. E., bricklayer
48 Cocks William
50 Jessop Mrs. M.
52 Stephenson A. W.
54 Griffin Thomas


Redwin Street
Off Norfolk street
1 Hamilton Robert
3 Doherty George
5 Fubbs William
7 Turner Thomas
9 Riddle William
11 Leslie W.
13 Watson John
15 Mutton Walter
17 Redwin Thos., bricklayer
19 Chapman Frederick, painter


Regent Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Lawson Henry
3 Schabell F. J., plumber
5 Hoffmann Mrs. B.
7 Viereck R., baker
9 Dyer Frank, fireman
13 Crawford Mrs. Jane
15 Cummins Mrs. B.
17 Winstanley Mrs. M.
19 Richmond John, builder
21 Johnstone H. W.
23 Stainton John
27 Lock Richard
29 Fraser Alexander, dentist
37 Beech S., joiner
Off— 39 Forsyth Alexander,
coachpainter
Forsyth James, tinsmith
Lennox street
43 Greenup William
45 Abigail James, J.F.
Albemarle street
Carlisle Castle hotel—Geo. Hy.
Mason
71 Hinks Walter
79 Bray W.
81 Lucas Jas., carpenter
85 Robertson John
89 Waters Edward, traveller
Wood Thomas, plumber
91 Scanlan E.
93 Baillie James, printer
95 Wilson Henry
97 Nutland Edward
99 Schwaner Henry
101 Brown Henry, carpenter
103 Williams Henry
105 Haines Christopher, cab
proprietor
107 Whitworth John, carrier
109 Pithers Charles R.
Off— Dubber William

111 Farquhar John
113 Kell William F.
115 Tobin Mrs. Jane
119 Boyne William
121 Harbott Archibald, confectioner

West side
2 Hoffman F., storekeeper
4 Henry A. B.
6 Ronald Archibald
8 Cromwell Henry, solicitor
10 Read Francis
12 Cox John
14 Mack Alf
16 McDonald Murdoch
20 Schwarzel Christian
22 Penfold William R.
24 McElroy Edward
26 Griffiths James, ironworker
28 Eyles William
30 Harris Mrs. Ann
Lennox street
44 Pike William, milk vendor
46 Gillespie John
48 Sly J. W., stonemason
52 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
68 Cummings P.
70 Dixon Henry
72 Burton Geo.
74 Simpson James E.
76 Lincoln George
78 Nutson Mrs. F.
80 Smith William, commission agent
82 Gillighan J.
84 Lasslett F. A. W.
86 Tester Walter, joiner
90 Hubbard Frederick
92 Everitt Mrs. Eliza
94 Roddan Miss J., private school
100 Brown I.
102 Burgess Henry
104 Gorman Richard
106-108 Australian Native hotel—
Patrick McGarry
110 Mitchell Mrs. E.
112 Grennan Patrick
114 Park E.
116 Elstub Robert, contractor
122 Walker A. George


Reiby Street—East side
Enmore road to Margaret street

2 Staples Mrs.
4 Lockman A. H.
6 Tait James
8 Greatrex Chas.
10 Golding Mrs. S. J.
12 Adams Thos. E.
14 Stokes Alf.
16 Evans George, engineer
18 Riese Louis
20 Dadswell Charles F., com.
traveller
22 Peir W. G.
Don street
26 Saunders Sydney
28 Andrews W. E.
30 Shaw William
32 Benson Edward, clerk
34 Jones Fred
36 Webberley Mrs. Lillie
38 Bolton Jas.
40 Brown Mrs. S., nurse
42 Slade Jas.
44 Howard James
46 Cullinan M., bootmaker
48 Pearson Mrs. C
50 Board Gregory
52 Hopkinson Arthur


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 88 and 90 Hunter Street, Sydney. Telephone 33

Page 405

ANTHONY HORDERN’S FOR GARDEN RAKES AND TOOTHSOME CAKES


Ric NEWTOWN. Sta 405

54 Simpson William
56 Hamilton H., painter
58 Faulkner E., grocer
Keig street

West side

29 Whitfield R. J.
31 Russell Samuel
33 Stone Mrs. E. J.
35 Brown John W.
37 Saull William
39 Holmes F., painter

Sloane street

51 Barrett Ed.
53 Goodin Phillip
55 Perrier Mrs. A.

Fulham street


Richard Street—North side
Missenden road to North Newtown
school

Hayes Albert, hop beer factory

Elizabeth street

36 Tagg Joseph
46 Troke Sydney George
50 Klees Thomas

South side
1 Adams Albert
3 Shattel Mrs. R.
5 Boothman John, coachbuilder
17 McKay Timothy, builder
19 Webb Thomas
21 Brown J. R.
23 Burke Walter
25 Jones David
Elizabeth street
39 Davis Mrs Elizabeth
49 Davis Ernest A.


St. John Street—North side
Angel to King street

12 Simpson G., fuel merchant
Hansford A. R., upholsterer
6 Lucan Septimus
4 Kester William

South side
13 Deveney T.
11 Hansford A. R.
5 Grono Henri
3 Chapple Henry


St. Mary’s Street
Trade to Bishopsgate street

2 McMurrich F., baker
6 Mellowes William Price
8 Lincoln Charles
10 Lincoln Thomas
12 Mason John
Stanley street
14 Taylor Mrs. M. J., nurse
16 Newnham John, carpenter
(for continuation, see Camperdown)


Sarah Street—South side
Edgeware road to Simmons street
Marion street

10 Grinham Thomas
8 McSherry John
6 McDermott Dennis
4 Hardman Brothers, biscuit factory

2 Hardman Richard
Hardman Robert
Simmons street

North side

1 Lane Geo., painter, “Carlton”


Short Street
Off Camden street

1 Healey Joseph
2 Rogers Mrs. E.
3 Ritchie Robert
4 Harris Andrew
5 Scanlan P.


Simmons Street—East side
Enmore road to Camden street

12 Rea Alexander, professor of music
Henry Mrs. S., “Yarrowa”
48 Jones John H.
54 Wall Robert contractor
Sloane street
68 Curry James, constable
72 Camp Mrs. R. A.
76 Richardson John, bootmaker
Fulham street
82 Sands William John, com.
traveller
86 Kain Mrs. S.
Margaret street
88 Szarka George, grocer
90 Baldwin Mrs. Harriet
92 French Alf.
94 Mattheson William
96 Doorey William, painter
98 Organ B.
100 Davenant Mrs. Kate
102 Stretton C.
104 Skinner George
106 Denman Mrs.
108 Scott Mrs. Emma
110 Crease Charles
112 Stephens Mrs. Janet
116 Cummings George
120 Westley Mrs. Isabella
122 Richardson George
124 Wright Alfred
126 Foster Mrs. Francis
128 Haverd James
130 Douglas Frederick
132 James George
134 Lovedale Thomas
138 White Peter

West side
1 Smith Frank, draper
3 Hay William, currier
7 McDonald Mrs. S.
9 Healey Thomas
11 Martin Mrs. L. E.
13 Spicer James W., printer
15 Szarka John, painter
17 Brooks Sydney J.
21 Eldridge George
23 Plunkett H. J., “Ivanhoe”
25 Goodman Walter
27 McKenzie George
29 Scott John, clerk
31 Gray George
33 Hill Mrs. M.
35 Erwin William
37 McLean William
39 Neville W.
41 Watts Albert N., “Wendouree”
43 Fenton George
45 Happ Andrew, wheelwright
53 Lodge J.
55 Hughes Mrs. Annie
57 Clarke W. M.

59 Besford Frederick
65 Scott J.
67 Davidson W. H.
69 Hurren William
71 McDouglas George A.
73 Eaton Stanley
75 Daniels Walter
77 Tralm Lorenz
79 Porter Edward G,
81 Lawler Henry
83 Newling Mrs. I.
85 Lemicke Albert
87 Gallagher P. E.
89 Madden William
Sarah street
95 Rattigan P. F., bootmaker
99 Everett John
101 Everett George, confectioner
103 Adler Charles
105 Latham Philip
107 Brown William
117 Stevenson William, butcher
119 Royster L.
121 Hudson E., confectioner
123 Fetherstone Gerald
127 Joy James
129 Saunders T.
131 Colley Mrs. Lucy
133 Harford John
135 Peplow Mrs. Frances
139 Wold John
141 Aitken Robert

Sloane Street—North side
Simmons to Reiby street
19 Spring Mrs. Mary
17 Morrissey William
15 Smith Benjamin, engineer
11 Tost Henry, taxidermist
9 Booth Charles B.
7 Becchos Mrs. M. J.
5 Healy Mrs. E.
3 Maver Andrew
1 Rowlands William E., clerk

South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore Road
Enmore road to Liberty street

2 Stickley Miss Harriett, ladies’
school
6 Shepherd Lindsay
Christ Church—Rev. C. C. Dunstan
40 Johnson Frederick W., baker

(For continuation, see Marrickville
and Petersham)


Station Street—East side
Railway to Holt street

2 Somerset hotel—Edward Alting
4 Scott David, boarding-house
8 Warwick Hall
Newtown Cold Storage Ice Works—S.
J. Heaton, manager
Enmore road
24 Brown Jas., picture frame maker
26 Ray George W.
28 Boxwell John Q.
30 Henry Mrs. A.
32 Goslett William B.
34 Young Robt. S., overseer,
Council Works
42 Ryan John
44 Rogers Henry
46 Francis A. E.
48 Dean Edward


Agents in all the Principal Towns in New South Wales

Page 406

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


406 Ste NEWTOWN. Uni

Station street continued—

50 Butler Albert
52 Louran Mrs. Jane
60 McKern Frederick
62 Taylor George, com. agent
64 Stewart Miss, teacher of music
66 Wright James
68 Hart Peter P.
70 Hartley John, signalman
74 Southern Geo.
76 Whittle Jas.
78 Fitzpatrick Richard
Holt street
90 Morgan Mrs. H., laundry
92 Carmichael John
94 Dalwood Mrs. Mary
96 Tallentire W. G.
98 Walsh Joseph
100 Wellesley C., tailor
102 Brown William T.
106 Sutton Miss H., private school
120 Messent Richard
122 McGrath Mrs.
124 Bond Frederick
126 Kretchmer Francis
128 Barnett Frank
130 Burke J, J.
132 McLoughlin D.
134 Cousins Thomas
136 Saxby E.
138 Pondester Francis
140 Hutchinson James
144 Ross Thomas, glass bottle
manufacturer
146 Weaver Mrs. A. M.
152 Fletcher Edmund
154 Hurst William
156 Fogarty Patrick

West side
Browne L. and Co., fuel merchants
Enmore road
Rudd H. M., coach factory
31 Bruce Alexander, J.P. chief
inspector of stock, “Reiby house”
43 Phillips William
45 Wood Mrs. E.

Donn street
47 Clarke Mrs. M., teacher of music
49 Boland Mrs. Mary
51 Jarman Andrew W.
55 Heighway J. F.
57 Burling William
59 Webb Mrs. E. G.
61 Watts H. A., clerk
63 Dolph Sydney H.
65 Walker Watson
Wilson W., builder, “Wilona”

Keig street—Holt street

81 Blenman Miss E.
83 Lougheed Frederick
85 Walker Joseph
87 Hanna Samuel
89 Glover D.
91 Mahony Mrs. Elizabeth
93 Mayes John H., surveyor
95 Gilmore William James
97 Knudson John
99 Deaman Arthur
101 Irwin John
103 Britton B.
105 Fernside Chas.
107 Groves F.
109 Ford H. W.
111 Ross Mrs. J., artist
113 Batten William, clerk
115 McKay Andrew, contractor
117 James William
119 Mars John
121 Ide Henry
123 Engelbert George

125 Dowling Albert
127 Cahill Thomas
129 Norrie E. P.
131 Morelli Joseph
133 McKee John
135 Walker Mrs. Martha
137 Thompson J. J., plumber
139 Burns Robert
141 Mellshimer Edwin

Stephen Street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s Grammar School—
William Smee, head master


Susan Street—East side
Longdown street to Camperdown
boundary
Campbell street

13 Bland Mrs. Ellen
15 Lynch Thos.
17 Parker Joseph
19 Dunn Mrs. E.
1 Pocklington Herbert F.

West side
Campbell street

8 Oliver Geo.
10 Holland Mrs. M.
12 Herbert John, wheelwright
16 Guinery Arthur
20 Jones Chas.
22 Tween Mrs. Maria
26 Berry Jas.
28 Batter Mrs. M. J.
32 Montgomery Ellen
38 Cummings Patrick
54 Poppenhagen F.
56 Conway Andrew, carpenter
58 Lamey Henry

(For continuation, see Camperdown)

Trade Street—East side
Railway line to St. Mary’s street
22 Skelton Thos.
20 Lock C.
18 Keeble H.
16 Garn John
4 Lynch Richard
12 Fimister John R., jun,
10 Weekly William, engineer
8 Whittle Mrs. Kate
6 Morris F.
4 Martin James
2 Skehan D.
Albert street

West side
Meyer H., “Kilmeston”
23 Stephenson John B.
21 Kershler Mrs. W.
19 Hardcastle Alfred, “Loco”
17 Yates Thomas
13 Bradley George
11 Quine H. S., baker
1 McEwan William, machinist
St. Stephen’s Mission House— Rev
Canon Taylor


Trafalgar Street
Phillips street to Liberty street
2 Gould Mrs. Elizabeth
3 Payne Geo., tailor
4 Cummings T. M.
5 Landor A. J.
7 Smith Mrs. M.

8 Clark Joseph
9 Leishman William, stonecutter
12 Dixon Arthur, mariner
13 Jennings John
14 Nugent Geo., plumber
15 Townsend Malichi
Smith Kemp, boot factory
16 Weatherby Charles
19 Gow Bros., boot factory
20 Niness Stephen, boot factory
29 Hawkins Ernest
30 Morrison William

Union Street—West side
Erskineville road to King street
south
Newman street

1 Walter Frederick, grocer
7 Thomas Frederick
9 Frost Jas.
13 Hogan Henry, carpenter
15 O’Brien Edwin
17 Angelo Mrs. J. A., dressmaker
19 Cuthbertson A. W.
Union lane
21 Simmons Charles, carpenter and
joiner
23 Duesbury George, engineer
25 Goodsell H. W., “Fairleigh”
27 Harris Thomas
29 Ross Stewart
31 Scott F. W., accountant
31½ Clingan William
33 Sutton George W., engineer
35 Wylee John, engineer
39 Pettigrew John
43 Slater Mrs. M.
47 Maling Thomas
49 Heckman William A.
51 Madigan John, coachpainter
53 Watkins J. R.
55 Wilson William
57 Eggleton Frederick, cab proprietor
63 McKinnon Donald, grocer
65 Cook T. J., carpenter
67 Ashton Ashbury
Ashton Mrs. M., midwife
69 Beehag Gideon
71 Morley Lake
73 Anglin Francis J., grocer
Kilkery Mrs. Sarah
Harold street

75 Child Mrs. Mary, storekeeper
77 Green Thos.
79 Braine A. J.
85 Holt Mrs. Jessie
87 Kirk Mrs. A.
89 Barrett William, miller
Munni street
91 Gibbes Mrs. M.
93 Friedwald George
95 Smith George Frederick
97 Hill W. C.
99 Eggleton J. M.
Lasslett Frederick R.
105 Gibson W.
107 Cosgrove William
111 Grant Mrs. Mary
113 Swan John
121 West John F, builder
123 Dubois Herbert A.
127 Weir D., commn. agent
131 Newland W. J., wireworker
133 Hutton Mrs. Lucy
141 Le Froy James
145 Crosby George
147 Maish Wm. J., hotel broker
149 Ward Arthur
151 Long John
155 Geeves Mrs. E.
169 Garwell Mrs. Mary


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, Chatswood (at Railway Station)

Page 407

ANTHONY HORDERN’S FOR WRITING INKS AND ENAMELLED SINKS


Vic NEWTOWN. Wha 407

171 Whaley Mrs. Sarah
173 Fitton Henry
175 Union inn—Henry C. Wortley
Knight street
(For East side, see Erskineville)


Victoria Street—North side
Church to Stephen street
Hordern street—Egan street

2 Hoad Mrs. Harriet
0’Connell street

South side
Hordern street—Egan street

1 Woolley J. H., fuel merchant
Newtown Bottle Exchange—J. C.
Conway, manager


Watkin Street—East side
172 King street to railway

2 Landes George, pawnbroker
4 Stead Luke, bootmaker
6 Hunt Wm., dealer
8 Worrill Jos., machinist
14 Smith Julia, midwife
16 Blumenthal Mrs. D.
18 Frazer John W., com. traveller
20 Smith John, tinsmith
22 Leslie Samuel, com. traveller
24 Boyde Chas., accountant
26 Phillips John T.
28 Starling Mrs. E.
30 Swain Mrs. E.
Williams W. C., printer
32 Tuck Mrs. E. M.
34 Mills Henry
36 Hartge Mrs. Clara
40 Winter James, signwriter
42 Robson Thomas
46 Richmond Malcolm, builder
48 Goold Chas.
Wilson street

52 Leonard Mrs. F.
56 King Mrs. L.
58 Herford George, tram conductor
60 Fallick Mrs. S.
62 McKellar Mrs. E.
64 Henley Robert
66 Booth William
70 Watson D., clerk of works
72 Taylor Richard

West side
1 Richards Joseph
3 Higgins John
5 Carter Mrs. Augusta
7 Gendle Mrs. A.
9 Baylis Joseph E.
Baylis Bowman B.
Evans R. M., engineer
11 Chapman Mrs. Fanny
13 Myers Mrs.
15 Jacob George
17 Trahair James
19 Harding F. R.
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Killigrew James, tailor
27 Wills David
29 Cockerton A. W., photographer
31 Lyons A. E.
33 Litchfield E. O., solicitor
35 Iken Mrs. Emily
37 Jeater Frederick
39 Davis E. J., engineer
41 Andrews Mrs. L.
43 Thornborrow Geo.
45 Hannigan G. W. P.
47 Watson William

49 Lownds Samuel, coachbuilder
Wilson street
51 Scurr W. J., builder
53 Jeffreys Mrs.
55 Wood Fred E., solicitor
61 Ratter Mrs. F. W.
67 Furley E., journalist
69 Farquir William, railway ins-
pector
73 Duhigg Mrs. M., dressmaker
75 Lorking Stanley, warehouseman
77 Taylor H.
79 Higgison Thomas
81 Farebrother Mrs. A. F.
83 Ralph Mrs E.
85 Sutherland Mrs. A.
87 Woollard Mrs. M.

Wellington Street—East side
Bedford to Bishopgate street
1 Conroy J.
5 Livingstone John
7 Cain Mrs.
9 Davidson Samuel
11 Byrne John J.
13 Jones J., traveller
17 Dunn Rev. T. W. (Pres.)
Presbyterian Church
Lennox street
21 Prince Mrs. L.
23 Osmond Albert
25 Askew William, vanman
27 Thomas Thomas
37 Everist George
39 Loadsman Horace
41 Gall Andrew
43 Prince Thomas, agent
Albemarle street
45 Esling Miss Bertha, storekeeper
49 Chaffer P. E., ivory-turner
Fitzroy lane
51 Rogerson Mrs. Sarah
55 Addison Mrs. M.
57 Wotton J., fencer
59 Colling Thomas, van proprietor
61 Bolton Mrs. S. A.
63 Macken P. J., dray proprietor
67 Grimshaw Mrs. H.
69 Chantler Christopher, saddler
71 Coveney Mrs. S.
73 Stewart James
77 Dyer Sydney Herbert
79 Moffatt John
81 Waugh A.
83 McIntosh Jas. C.
85 Leonard Michael
87 Thompson William
93 Bryson Robert
95 Matchett Mrs. E.
97 Fieldhouse Geo.
99 Mewkill William
101 Bragg James

West side
Lennox street
16 Friedenreich L.
18 Miller Mrs. R.
20 Chudleigh John
22 Macdonald R., constable
24 Sarjent Mrs.
26 Cole Thomas
28 Slattery the Very Rev. Dean
32 Stonier William
34 Stonier Miss A., “Wellesley
college”
Albemarle street
48 Barrett Thomas, contractor
66 Sullivan John
Young lane
68 Dyer Francis, postman
70 Gifford Henry
72 Pickup Mrs.S.

76 Baker W. J.
78 Fryer Thomas
82 Kellett Mrs. B.
84 Denham John, carpenter
88 Payne Thomas
90 Campbell William
92 Turtle Arthur James
96 McKee John, plasterer
98 Rickard Miss I.

Wells Street—North side
King street to Edgeware road
3 Hamilton A. A., “Manfred”
5 Chater Edward
9 Edwards William
11 Murray Thomas
13 Lappan David
15 Tye F.
17 Cadman Jas.
19 Gilbert Charles
21 Elliott J. W.
23 Loughrin Peter
31 Burton Chas., carpenter
33 Dalton Arthur James
35 Holt George
37 Brown W. R.
47 Duckworth Edward
49 Jamieson Alfred
51 Flanagan Thos.
53 Dobson Robert
55 Sims W.
83 Mills John, brickmaker
85 Brunt William, packer
87 Rowledge George
Pearl street
93 Thomas Alfred
97 Morris George
Brier Joseph, gardener
Commodore street
McNaught Archibald, schoolmaster
139 Wilson J. W., builder

South side
2 Brooks W. H., bottlemaker,
“Hygeia”
4 Goodsir Mrs. E.
6 Holland Harry, tuck-pointer
18 Salvation Army Rescue Home
30 Cox William, J.P., “West Lynne”
34 Cuddeford Mrs. J. M.
36 Morris David
38 Harper Thomas
40 Brown James
48 Dalziel James, plumber
50 Carroll Mrs. Jane
56 Sieben Peter
58 Lee Walter
60 Barratt John
62 Martin Thomas
64 Goodfellow John
66 Nicol Richard
72 Byrne D. J.
74 Walters William
76 Eldershaw Thomas
John street
90 Moon Herbert
104 Sheridan H. A., “The Priory”
106 Doyle James, brickmaker
112 Hewitt James Thomas
118 Chambers James, dealer
152 Walker S. M.


Whately Street
Off 168 King street north
2 Dobbie John, stonemason
4 Spooner James
6 Hogg Mrs. Sarah
8 Pinto Joseph
10 White Mrs. Harriet
12 Roderick E.
16 White Tom, painter


Agencies in all the Colonies an Abroad.

Page 408

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS. HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


408 Whi NEWTOWN. Yar

Whitehorse Street—East side
Newman to Norfolk street

2 Weekes Miss Charlotte
4 Weekes Francis, farrier
6 Newland Alfred, carpenter
8 Dixon Charles
10 Riley Joseph
12 Fawkner T. J., diver
14 Foster Hiram
16 Larsen Mrs. P.
18 Williamson Magnus
20 Cassidy Hugh
22 Brooke Thomas, grocer
Gibbes street
26 Hunt William, “Keynsham”

West side
George street
3 Vipen Edward
Chuck Joseph Arthur


Wilford Street—North side
Enmore road to Station street
Spencer James
James Mrs. Grace

South side
Guille E. E., auctioneer
Earnshaw Mrs. H.


Wilson Street—North side
King to Forbes street
Erskineville road

16 Morris Richard
18-20 Williams and Edwards, saddlers
22-24 Gommesen J. and Co., engineers
and importers of dairy machinery
28 Austin James, carpenter
36 Cleary Mrs. K.
38 Hack Mrs. E.
40 Keats Robert
42 Webb Herbert
44 Anderson Mrs.
46 Warden John
48 Herring Mrs. H.
50 Webber H. J.
52 Bull T. and Co., sawmills
Chaffer P. E., ivory-turner
60 Summers Henry
62 Cheeseman Robert, painter
64 Scurrah George
66 Ireson Richard
68 Barron James, coachsmith
70, 72, 74 Greenwood and Son, produce
merchants’ store
76 Byrne J. C., letter carrier
Brown street
84 Griffiths Mrs. E
86 Phillips Thomas, bootmaker
88 Bourne Charles
90 Moylan Mrs. Margaret

92 Gleeson Cornelius
94 McNamara David
96 Bardsley Joseph W., tinsmith
98 Da Silva R. A.
100 Hill Joshua, butcher
102 Fletcher Thomas
104 Mason Ralph
106 Walker John, confectioner
Watkin street
114 Troy Charles
116 Monk Edward
118 Porter Arthur
120 Rieck Herr, music teacher
Bucknell street
132 Land William, plasterer
Burren street
140 Stretton Mrs. L.
150 Mackay Kenneth, M.L.A.
Fitzroy street
186 Thrash John
188-190 Pimm John, grocer
210 Petersan F. F., baker
Queen street
212 Dean Herbert
214 Bonamy T. F.
216 Beer James
218 Ball Mrs. Jane
220 Webb Wm. C., engineer

South side
Baldick Bros., timber yard
Erskineville road
17 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
27 Golding Mrs. A.
29 Pitts William
31 Gommesen Joseph, engineer
33 Dilworth James
35 Gordon Edward H.
37 Waddell D. Ross
39 Ambrose John
41 Elliott John
43 Stokes Edward, coachpainter
45 Wright Thomas
47 Sutcliffe H. S.
53 Moss Charles
55 Faulkner Mrs. M.
59 Nicoll George, compositor
61 Lovett John
63 Gaw Mrs. S.
65 Jesson William
69 Kleese George
71 Oddfellows’ Hall
73 Wheately H., carpenter
Toms Miss Maud, private school
75 Broadbent J. E.
77 Marie Madam C.
79 Engisch G. P.
81 Traunce E. W.
Brown street
85 Molesworth Edmund W., M.L.A.,
Custom House agent, “Atherstone”
93 Green John
95 Baker William F.

97 Barncastle Alfred
99 Christie A. C., railway guard
101 Asborne Thomas J., printer
103 Flannigan Miss M.
105 Hennings Henry, baker
Watkin street
111 Smith Charles
115 Butler Charles
117 Lutton William, ironfounder
121 Clark C. M.
Burren street
143 Helsby Thomas
145 Finch Henry
147 Reid William
149 Ashe Rev. T. E., B.A. (C. of E.)
151 Franks Herman, com. agent
157 Kent William, stovemaker
161 Adamson Walter
163 Best Mrs. M., private school
Pine street
165 Murray A.
167 Milne David
177 Evans Thomas W.
179 Barncastle John
181 Boyd Alexander
187 Jeater William, grocer
Randle street
189 Manton A. F.
191 Coote Fred., confectioner
195 Davidson Frank, enginedriver
201 Hill David, butcher and fuel
merchant
Holdsworth street
213 Dennis Samuel
215 Mitchell Richard
219 Black John
221 Ross Donald
223 Miller Andrew
227 Croal Mrs. Christian

(For continuation, see Redfern)


Yaralla Street—South side
Off Bucknell street
1 Johnson Charles
3 Finch Harry
5 Goldsmith James V.
7 Coogan Thomas
9 Wilson John, engineer
11 Mitchell George
13 Hornibrook Mrs. Ann
North side
2 Lynch James
4 Funnel F.
6 Coles Charles
8 Lumsden Alfred
10 Reynolds Thomas
12 Ross Mrs. M. A.
14 Jeffreys John, upholsterer
18 Bryan John
20 Coleman Joseph
22 Burton P. J.


WOOD & COMPANY, Funeral Directors, 810 Geo. St. S., Sydney, next Savings Bank, Tel. 726