ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS. HAYMARKET (ONLY), SYDNEY

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camperdown ; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area – 180 acres Number of assessments – 5,002
Number of houses – 4,283 Miles of streets – 22

Annual value – 147,961.

Council Chambers – Town Hall, King-street.

Office hours – Daily, 9 a.m. to 1 p.m, 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR William Cox, J.P. ALDERMEN James Ekin Robert Elstub Charles Ibbotson William Cox, J.P. Henry N. Howe Alfred McCann J. F. Smith John Salmon, J.P. James W. Abigail Wm. Rigg, J.P., M.L.A. J. R. King Harold T. Morgan COUNCIL CLERK Jesse Cowley ASSISTANT COUNCIL CLERK Percy E. W. Deacon TREASURER George B. Hall AUDITORS W. H. Goddard, J. P., and W. H. Cadogan OVERSEER OF WORKS Robert S. Young INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER Henry W. Swan REGISTRAR OP BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS A. C. Newman, Brown street CHIEF BAILIFF Horace W. Loadsman

376 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street-East side Bedford street to 60 Australia street Baltic street-Oxford street 44 Lidbury Charles, “Wendover” 38 Binskin Henry, engine driver Wellington street-Regent street 34 Howard and Williams, butchers 26 Miles John 24 Middleton James, carpenter 22 Phillips John, fruiterer 20 Hanlon Mrs. H. 18 Smith W. L., butcher Denison street 16 Crozier William, baker 14 Stevens James 12 Delponte Phillip, fruiterer 10 Jones Henry 8 King Frederick W. 4 Tagg George, carpenter 2 Palazzi Joseph P. West side Baltic street Thompson Miss, private school Oxford street 29 Anderson C., “Albemarle” Wellington street 25 Pike William, milk vendor Regent street 21 Carlisle hotel-E. Scanlon 19 Collins William, tailor 17 Gibson Thomas, bootmater 15 Cronin Michael, confectioner 13 Clarke Robert Denison street 9 Barry Miss M., storekeeper 7 Baldick James, blacksmith 5 Elliott Mrs. E. 3 McGuire Mrs. J.

Albert Street-North side Bedford to Trade street 27 Williams Thomas 29 Chesholm Mrs. 31 Cook Silas, printer 33 White W. 41 Mossman Thomas South side 6 Boyd Joseph 8 Salisbury Thomas 12 Lawrence James, lime merchant Alice lane

Alice Street-North side King street to Edgware road The Peacock Jam Co.-Edwards and Peacock, proprietors Watson L., “Clifton cottage” Douglas George 17 Gaddes George W. 19 Prentice A. A. 21 Lewis W. J. 23 Bruce Thomas 25 Trotter William R. 29 Harris Arthur 31 Beattie Alexander
33 Von Hagen John 49 Danaher David 61 Joyce Martin 53 White Mrs. E. 56 Kerr Richard, plasterer 57 Cremen Timothy 63 Laughlin Thomas 65 Paine Alfred 67 Armour David 69 Cremen Christopher 79 Webster William, “Floralvilla” 83 Austin G. S.. “Glassnock” 87 Stuart Mrs. W., “Perth” 93 Younghusband S. J., “Cheshunt” 95 Wisdom William S., “Steelhurst” 101 Lance Edward, painter 1 3 Blackburn F. 105 Smith John W., coal agent Clare street 107 Felton William, grocer 109 Douglas Frederick 111 Jelly Henry W. 113 Dawson William 115 Deaman Thomas, dray proprietor 121 Scott James 123 Deal Henry 125 Blaikie Thomas 127 Austin H. 129 Bell Thomas, stonemason 131 Wannell Faithful 133 Uren William

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. S., S’d’y (between Christ Church
and Savings Bank)

Page 377

ANTHONY HORDERN’S FOR EVERYTHING


Ang NEWTOWN. Aus 377

135 Vickery George W. 139 Leigh John, carpenter 143 Hagley Burdett 145 Waite George, builder 147 Harler John 149 Bush E. 151 Grose Joseph H 153 Barnes H. W. 155 Morton William, stonemason 157 Morton John, stonemason 159 Lincoln James 161 Vickery George 163 Jelly W. H., fruiterer Princes street South side 4 Green Charles, grocer 18 Hunter John, “The Grove” 56 Barnes Charles W., “Avoca” 62 Deacon Edmund W., J.P., insurance adjuster 64 Goodsell Ernest E.. Pearl street 74 Smith John 76 Griffin Peter 78 Thompson James John 86 Buckworth Mrs. 88 Byron James 94 Douglas Henry, carpenter 100 Jenks Thomas 102 White William, “Tarana” 104 Thitchener Henry, “Edenia” 106 McGarry Peter 108 Jones Richard 110 Traynor Robert Hawken street 118 Wynn William 126 Cooper John Campbell E. T., “Diamond” Tyrrell John, “Amethyst” Brooks William, “Emerald” Meddington James, “Pearl” Erickson Peter, “Ruby” Roberts John, “Sapphire” Russell George, “Garnet” Trescott and Co., opp beir brewery and confectionery works 162 Webster Mrs. Margaret

Angel Street—East side Erskineville road to King street 4 Adams W. C. 6 Day Walter 10 Bullman Owen 12 Furey Adam 14 Taylor Mrs. L. Newman street 16 Tehan Michael, dray proprietor 22 Hallam William 24 Heath Sydney W., carpenter 26 M’Intyre Charles, carpenter 28 Smith Benjamin 30 Bonner William 32 Greenwood Charles 34 Burton Charles A. 36 Hammell Dennis 38 O’Malley Michael 40 Walker James 42 Jones William, tinsmith 44 Dodds William H. 46 Mostrop Mrs. E. 48 Sennet James 50 Denison Edward, carpenter 52 Bodenhan Richard 54 Gluckstein John 56 Freckelton Henry 58 Pettigrew John 60 Bradford 3. W. 62 Cox William 64 Firth Thomas 66 Andrew P. H.
68 Compton Mrs J. E. 73 Beikie James Harold street 74 Walker James 76 Cottrell William 78 Moss William Munni street 84 Grant Mrs. 86 Scott Frederick 88 Aird George 90 Willoughby Henry 96 Brown Frederick, carpenter 98 King George, taxidermist 100 Ward Henry Iredale street West side Newman street 1 Watson John 3 Turner Aaron 5 Jones Edward 7 Mills William B. 9 Woolf Charles 11 Higginbotham Charles John 13 Carey John 15 Carson Mrs. E. 17 Gallaway George 21 Nettleship S. A. 25 Russell Mrs. R., grocer Norfolk street 29 Redwin John, builder 49 De Calmer John, grocer 51 Industrial Hall St. John street

Augustus Street—North side London to Charles street 51 Hoskings Mrs. J. 49 Bourke D. A., printer 43 Peake and Co., coal merchants 37 Morris Archibald 35 Seymour Walter 33 Pierce Mrs. A. 31 Wilmot and Morgan, contractors 25 Wickham Robert 23 Smith Alfred 21 Scollay William 19 Gough Robert 17 Spence John, boilermaker 15 Board Gregory 9 Lennon Henry 7 Doyle Ambrose 3 Jolly Mrs. J. 1 Taylor George, saddler South side 30 Cartwright Alfred B. 26 Dean Frederick, fettler 22 Barrett John 20 McKenzie Alexander 16 Thompson Thomas, miner

Australia Street—East side Town Hall—King to Bishopsgate. street Bank of Australasia (branch)—G. B. Hall, manager Newtown Police Station—W. R. El liott, sub-inspector Newtown Courthouse—F. P. Meares, J.P., C.P.S.. Registrar Small Debts Court, agent for Curator of Intestate Estates: W. S. Kelk, deposition clerk: H. Loadsman, bailiff Newtown Metropolitan Fire Brigade Station—John Graham, officer in charge Mackenzie Alexander, blacksmith 15 Court House hotel—Ernest H. Parey Lennox street 23 Willett William, fuel merchant 25 Willett Jesse carpenter
27 Mayley Mrs., dressmaker 29 Joyce James 31 James Samuel H. 33 Lee William 35 Butcher Walter J., printer 41 McNamara Thomas, sen. sergt. police 43 Barclay Mrs. H. 47 Crozier G. F., painter 51 ANDREWS T. AND SONS, Undertakers and Monumen- tal Masons—(See advertisment opposite name in Alphabetical) 53 Rofe Charles A. 57 Cousins Enoch Primitive Methodist Church—Rev. E. Masterman 65 Charlesworth Fred. 67 Perry Edward 69 Beach C., plasterer 73 Gannon F. Sydney, solicitor 75 Jordan William J. 81 Givins John 83 Bevis George, plasterer 87 Clarke Edmund 89 Worlock George 91 McLerie J., bootmaker 93 Mingay William, dairykeeper 99 Smith L. H. West side Alton lane 2 Hannan Albert, house and land agent 4 Shirley James, hairdresser 6 Abigail J. W., solicitor 10 Marshall and Son, estate agents 12 Cromwell H., solicitor 14 Nangle J., architect 16 Johanson Andreas 18 Perkins Thomas 20 Fraser William 22 Roberts Griffith, surgeon 24 Dodd George Henry, fireman 26 Herbert John G., solicitor 28 Jolly Henry 32 Martin Walter 34 Dawes Henry Thomas, fireman 36 Pettit William, estate agent 38 Marshall A. J., fruiterer 42 Williams E., tinsmith 44 Murray Mrs. M., confectioner 46 Burton Arthur, grocer Lennox road 48 Turner George, van proprietor Turner Alfred E., milk vendor Kent lane Public Kindergarten School—Miss Ranclaud, mistress Campbell’s lane 58 Ballard Abraham, blacksmith 60 Smith Henry, bootmaker Albemarle street 62 McGuire Mrs. J., ‘bus proprietor Fitzroy lane 76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 78 Brooks Miss J. 82 Bohrsmann Aubrey, dentist Bohrsmann John, draper 84 McKenzie Alexander, blacksmith 88 Ibbotson Mrs. E. 92 Kenney Alexander 94 Savers Charles 96 Wilton Henry, van proprietor 98 Hutchinson James 100 Simpson Henry 104 Casey Mrs. P. B. 106 Rowlandson Leslie 108 Askew William 110 Hopkins Thomas 112 Toohy Wm. 114 Ayling Horace, fruiterer Lands lane 120 Shaul James, carrier

All particulars ready, referring to all Cemeteries in and around Sydney.

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


378 Ayl NEWTOWN. Buc

Aylesbury Street Off Missenden road 1 Holly Jonathan, gardener 3 Hayes Albert 20 Howe William

Bailey Street—East side Enmore to Holt street 4 Honan John 10 Harwood Septimus S, 12 Vermeesch Leopold 14 Pipe William 16 Barrie William 18 Buckley James 20 White Robert 22 Blatchford Mrs., nurse 24 Cann George, carpenter 26 Moran Mrs. Jane 28 Brown Mrs. K. Short street

Baltic Street—North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H. E., collector 3 Ross George 5 Cox Charles 7 Smith Joseph 17 Burkitt H. Campbell’s lane 19 Liddle Andrew 21 Riemenschneider Carl F. Albemarle street St. Joseph’s R. C. Girls’ School— Sister Mary Stephane, head teacher 39 Skelton Thomas 41 Mitchell David 43 Chaffer Paris South side 42 Miller Wm., “Harcourt” 48 Newman Charlds 50 Morris Francis 52 Groves George, compositor 54 Cunningham John, storeman

Bedford Street Town Hall—King to Kingston road Town Hall—Jesse Cowley, Council clerk ; Henry W. Swan, caretaker and inspector of nuisances 1 Eyles J., newsagent Lincoln Thomas, farrier 3 Steedman John, hairdresser 5 Kemp Walter, bootmaker 7 Melville Hector, wheelwright Denison street 15-17 McDonald Mrs., confectioner 19 Melville Hector 21 McKenzie M., electric engineer 23 De Plater Michael 25 Stringer William 27 Happ Mrs., grocer 29 Shannon Matthew 31 Radford James 33 Mullen Edward, stair builder 35 Adams Mrs. M. 45 Friedenreich L., baker Regent street—Wellington street St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s school (R.C.)—The Chris- tian Brothers 65 Dingwell James 69 Wilson Henry, painter 71 Spittle Samuel 73 Bush James, commercial traveller
75 Spargo Robert Chard lane—Baltic street—Albemarle street—Albert street 109 Hooker William, gas engineer 111 Brown Henry, signwriter 113 Sylvester George 123 Murphy Daniel, surveyor 131 May Elizabeth 137 Crimston W. F. 139 Vaughan Mrs. M. 141 Ritchie Mrs. Jane 143 Liddell John, plumber 147 Montgomery Alfred 149 Hogan Mrs. 151 Anstey J. J., builder 155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street—South side London to Phillip street 34 Stratford Mrs. G. 30 Clark Frederick, printer 28 Smith John 26 Malony Herbert 24 Allen John Thomas 20 Pike William, contractor 16 Davies H. M. C. 14 Joy Frederick 10 Goff A. 8 McDonough Michael 6 Baldwin George 2 Carter George North side 21 Simpson Mrs. A., “Jesmond” 19 Keating Mrs. L., “Louisaville” 17 Foster C. 15 Garbutt Albert 13 Caton Henry J. 11 McLardy William 9 Smailes George

Bishopsgate Street—South side 122 Australia to St. Mary’s street 2 Bendall Jesse 4 Hanshaw Mrs. Denison street—Regent street— Wellington street 6 Armstrong W. T. 8 Gibson Samuel, carpenter 10 Meyer H., clerk 12 Jolly James, stonemason 14 Kemp Walter 16 Lane Joseph, halter maker (For North side see Camperdown)

Bligh Street—South side 1 King street to Missenden road 2 Sharp Mrs. A. O. 4 Hill Peter, contractor 10 Sampson Charles Little Queen street 30 Rose Ernest, “Victoria lodge” 46 Hurley William 48 Cadell George Robert 56 Thruchly T. S., “Rose Bank” 60 Smith Samuel, fettler 62 Robinson Mrs. M. 66 Moon William 68 Maloney Vincent 70 Johnson James 96 Hermes A., music teacher 98 Foott William J. 100 Cox John 102 Dooley Joseph 104 Goodwin W. R.
106 Hoy Alfred 108 Platt Mrs., midwife 110 Cullan Mrs. H. 112 O’Neill Mrs. W. (For North side, see Camperdown)

Brown Street—East side 136 King street to railway Flatau John M., surgeon 8 Salvation Army barracks 12 Benjamin Albert, “San Francisco” 16 Scott Robert 18 Allen Edward 20 Romeo Lawrence 22 Hall Thomas Lamerton Edmund A., bricklayer Wilson street 28 Behringer Peter 34 Grinston James 36 Pike Phill 38 Haddon Joseph 40 Close John, Inspector Railways 42 Walker Mrs. C. P. 44 Kerswell H. 46 McLenaghan James 48 Garvan Denis A. West side 3 Donaldson James O. 5 Newman Alfred, district registrar 7 Cook W. G. 9 Barber Alfred, painter 13 Thomson and Salmon, plumbers 15 Stone Myer

Bucknell Street—East side 70 King to Wilson street—Yaralla street 2 Hornby William, fuel merchant 6 Triggs Mrs., boarding-house 8 Hughes Samuel 10 Wallace William 12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 16 Sparks Alfred 18 Scaplehorn Joseph R., master mariner 20 Reardon Patrick 22 Levers William 24 Cropley Edward 26 Witts Brothers, fuel merchants 32 Northcote John, saddler 34 Wiseman Frederick, carpenter 36 Pollock Alexander 40 Morrison James 42 Osborne T. J., printer 44 Newton John, fireman 46 Bennett James, brewer 48 Colenzo George West side 1 Hawes George, brushmaker 3 Marchant Thos. J. 5 Hill Charles, bootmaker 7 Gilfellan John 9 Richardson Mrs. S. 11 Lynn David 13 Thwaites Mrs. midwife Thwaites Joseph, chemist 15 Manton Alfred 17 Dickinson W. J. 19 Fitzgerald Michael 21 Duffy Walter J. 23 Moses H. J. 29 Chapman William 33 Eaton William 35 Stiffe Thomas 37 Clarke J. W. R., bookseller 39 Mitchell Thomas 41 Swain Mrs. E.

WOOD & COMPANY. undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables),
173 Elizabeth St, S’d’y Tel 1524

Page 379

ANTHONY HORDERN’S FOR IRON AND NAILS


Bur NEWTOWN. Cha 379

45 Pearson Francis 47 Maynell Mrs. J. 49 Primrose G. E. 51 Johnston Mrs. M. 53 Hayton Richard 57 Simpson William

Burren Street—West side Wilson street to Railway arch Copeland Henry J.P., M.L.A, “Yarra- ville” Daly J. B. O., “The Retreat” Daly E. Newton, “The Retreat” East side 2 Brown John 4 Steffeck Hubert 6 Cropley William, builder 8 Slee Herman, engineer Macdonaldtown Station—G. S. Hodg- kinson, stationmaster

Cambridge Street—East side Enmore road to Liberty street 15 Palmer George 17 Farrell Michael, constable 29 Cunningham Wm., “Wyrallah” South side 18 Nightingale James, carpenter 20 Cass Mrs. K. 22 Curnow William, editor SYDNEY MORNING HERALD, “Clifton” 26 Dixon Arthur 28 O’Reilly Peter 30 White Richard

Camden Avenue off Camden street 1 Bolt Frederick 2 Campbell Jacob, printer 3 Smith Samuel 5 Gibson William

Camden Street—North side 41 King street to Edgeware road—Station street—College street 13 Biggs Arthur 15 Sheals John 17 Mitchell Mrs., nurse 19 Stocks F., fruiterer 23 Monteith Andrew 29 Nicol Andrew 33 Powell J. W. Ferndale street 43 Keeffe James 45 Cowan Percy 47 Keyes William, watchmaker 49 Burke Peter 51 Stuttle William G. 53 Assender J. J. 55 Poulton F. L., bricklayer 57 Shepherd John, storekeeper Simmons street 71 James Thomas C., carpenter 73 Lane Mrs. Ada 75 Carr John 77 Forsyth Miss G. F. 79 Steer James 81 Piper John 83 Bright Philip 85 Alderson George 87 Martin Patrick 89 Brennan James 91 George Mrs. M. Short street
93 Neal John T., J.P., accountant Edgeware road South side 2 Shannon Thomas 6 Revell Mrs. A. H., fuel merchant Peacock’s jam factory Camden avenue 30 Burke J. M. 32 Fletcher William, engineer 34 James Philip 36 Gilfillan Ebenezer, woolclasser 38 Forbes J. 40 Burns John 42 Morelli Joseph C. 44 Brown Arthur A. 46 Gemmell Williamson, draughtsman 50 James Joseph 60 Robertson John 62 Carnes William, compositor 64 O’Connor Daniel 66 Taaffe Mrs. M. A. 68 Hanks Sydney 70 McLaughlin J. 72 Phillips David A., ironmoulder 74 Monteith Andrew, jun. 78 Payne Otto 86 Hiland Mrs. M. 88 Roels Mrs. M. 90 Dwyer John 92 Orr Mrs. J. 94 Doyle Bartholomew 96 Doyle Thomas 98 Hicks John, photographer 100 Carrie Alexander C. 102 Dicketts Adolphus Clara street 110 Cooney Edward, cabman 112 Oberge Frederick 114 Ray George, constable 116 Fairless Mrs. Eliza 116½ Toogood John 118 Barlow Mrs. C. 120 Robinson Alexander, watchman 126 Dummett Mrs. Mary 130 Rose Mrs. W. 132 Wicken John 133 Milton Joseph Samuel 136 King Mrs. R. A. 138 Cox Richard 142 Dalby G., japanner 144 Boyd Henry 148 Sutherland Alexander, carpenter 154 Buckley John P. R. 156 Baker William 160 Coutie Mrs. J. 162 Gould Alfred W., carpenter 164 Clenbach John 166 Shore Mrs. Jane 168 Pratt Mrs. F. Prince street

Campbell Street—East side 25 O’Connell to Bligh street—Susan street—Missenden road 4 Newell John Joseph 8 Walsh Mrs. Alice, confectioner 22 Slade Arthur 24 Jones Mrs. F. 26 Phillips Arthur, woodturner 28 Torr Charles 30 McClymont William, carpenter Elizabeth street 34 Walker Edward 36 Trevenar William, bricklayer 38 Lavington Thomas 44 Snowden Mrs. H. 48 McArdell Terence 50 Wootton William J. 52 Day Edmond 54 Goodhew Henry, gardener
North Newtown Public School—Wm. Jones, headmaster 66 Hunter Frederick 68 Hart Thomas 70 Carney Mrs. E. 78 Clark Frank 80 Lycett Alfred 82 Magill Samuel Little Queen street 108 Armstrong William 114 Cocksedge T. S. West side Missenden road 13 Cowan John 25 Sleigh William 27 Moody Judah 29 Wallace Mrs. F. W. 31 Lee Eustace 33 Green Victor 35 Goodhew Robert 37 Seagrott Henry 39 Ahern Lawrence 41 Love Robert 43 Lawson Martin Elizabeth street 45 McLean Archibald 47 Clifford Edward 49 Stott John 51 Tyler Thomas 53 Dent Alfred 57 Taylor Henry 59 Raymond William 61 Bailey George H. 63 Lynch Joseph 65 Holland John 67 McClure Mrs. E. Maloney Thomas, dairykeeper 77 Willis Henry 79 Ritchie Robert 93 Bridger James 95 Guinand Oscar 97 Woodfield Joseph 99 Acraman Joseph 101 Aitchie William 103 McArdell Joseph 115 Williams Henry, plumber 117 Hayes Michael Little Queen street 119 Shannon John 125 Elliott William

Cavendish Street—North side Cambridge to Liberty street 31 Hosie William 33 Henningham W., compositor South side 4 Booty Charles John, “Strathmore” 6 Sully Fredk. W., “Howra” 24 Rosenthall Maurice 26 Dawson Henry, solicitor, “Monaro” Bardsley John E., com. traveller, “Sidmouth” McDonald A. B., dentist, “Elstowe” 36 Bagley Mrs. E.

Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Clara Emma, grocer 4 Fisher Mrs. Margaret 6 Richards Austin, plumber 8 Dick John, stationer 10 Curry T. W. 12 Neilson Charles 16 Meyn Frederick John 18 Hartley Barnard 20 Attneave Christopher 22 Parker Carlisle 26 McDonnell James, photographer

Country funerals Conducted.

Page 380

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


380 Cha NEWTOWN. Den

Charles Street—East side London to Phillip street 32 Nagle Robert 30 Walker George 28 Mulligan Thomas 26 Rooney Patrick, H.M.C., “Elmhurst” 24 Huxley Stanley 22 Palmer William 18 Mayo Thomas, jeweller 10 Paton John, “Rialto” 8 Mortley Sydney W. 6 Moore J. B. 4 Moffatt Mrs. H. 2 Gillman J. H. West side 27 Denham William B., coachpainter 25 Bertram David 23 McCann James 21 Harcombe A. G., clerk 17 Rogers Mrs. Annie 15 Newton Mrs. J. A. 13 York Mrs. Anne 11 McKinley Peter 9 Thomson John 7 Andrews Charles 5 Ross William 1 Smith J. H., grocer Augustus street

Church Street—East side King street to Camperdown boundary 1 Crook J., dentist 3 Garthside Robert, plumber 5 Clark Miss, school-teacher 7 Messer Henry, carter 13 Harris Mrs. Emma 15 Crook John 17 Atkinson Thomas, coachpainter Mechanic street 21 Jones Mrs. W. 23 Woods Frederick 27 Abrahams Phil. 29 Gooch Thomas 31 Wheatley Arthur 33 Longford George 37 Verco Richard 39 Greenwood William Victoria street 41 Baldock George 43 Hammond Leonard 45 Johnston John 47 Ventner Miss M. 59 Walker H., signwriter Prospect street 61 Howe H. N., builder 63 Tare Joseph, carpenter 65 McQuillan Robert 67 Gibbs John 69 Hendry William 71 Francis H. 73 Haswell Thomas, carter 77 Gough Patrick 79 Monk Jacob 81 Brown Robert, stoker 83 Niness Edward 85 Spain Mrs. L. 89 Comber P., cab proprietor 93 Haines John, cab proprietor 99 Kilkeary Martin, gardener 101 Cornell Frederick 103 Wollard Charles 105 Gray R. M., saddler 107 Robinson George, printer 109 Holihan Patrick Raper street 111 D’Arcy S., palmist 113 Bingham George 115 French George
119 Jones Alfred 121 Walker William H. West side Levy A. L., surgeon Lennox street Baptist Church—Rev. William Coller St. Stephen’s Church—Rev. Robert Taylor, incumbent Newtown Cemetery—T. Clarke, sexton

Clara Street—East side 105 Alice to Camden street 14 Cawood Charles, bootmaker 12 Thomas Noah 10 O’Dell Samuel R. 8 Barnes Denis 6 Dalton Henry, bricklayer 4 Kayess William, com. traveller West side 1 Murray Arthur 3 Forrest Mrs. R. 11 Madden Thomas

College Street Camden to Holt street 41 Saunders Fred. J., builder 39 Ranson R. F. 37 Kelly William 35 West Grafton 33 Galloway David Kent street 31 Hill John 29 Best Arthur 27 Pogson Mrs. E. 23 Wilson William J. 19 Millwin Robert 15 Hatton Alfred, draper 11 Carnell Robert J. Margaret street 3 Williams Thomas 1 Henwood Charles, blacksmith

Commodore Street—East side Wells to Pearl street 48 King Charles, transit comr. 42 Bubb John, fitter 40 McGarry John 38 Broughton Charles 36 Williams Henry, carpenter 34 Taylor John 24 Swain Walter, joiner 20 Biggs Amiel C.. fuel merchant 20 Biggs Thomas C. 18 Vincent Charles, ironfounder 16 Carr James 14 Herbert William 12 Moore Arthur 10 Dumar Mrs. Charlotte 8 Day Charles 6 Wilson George 4 James William West side 47 Bamfield G. J. 43 Summerhayes E., builder 41 Smith Henry, carter 39 Lever John E., plasterer 37 Hodge Frederick Onslow 35 Evans Lewis, carpenter 27 Prentice Alexander 25 Mulquiny James Laura street 23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper 21 Stubbs J. R, draughtsman
17 Haynes Charles 15 Bryant John, painter 11 Shanahan Edward 9 Bedford Arthur 5 Strickland William G. 1 Goodhall H. H.

Crescent Street Enmore road to Phillip street Jashkie and Tyler, modellers Laurence C., cement merchant Station street—Gladstone street Newtown Railway Goods Station—W. Ritchie, goods clerk

Denison Street—East side Bedford to Bishopsgate street Alton lane 5 Mason F. J., tailor 7 Leebham William, wheelwright 9 Weeks Thomas, fuel merchant 15 Bethell Harry J. 17 Whiteman John, grocer 19 Prince E. 21 Brandtmann J., tailor 25 Bell George 29 Arnold Henry 31 Butler T. E., clicker 37 Cavillon Joseph Francis lane—Lennox street—Kent lane 39 Willett John, carpenter 41 Stephenson H. W., enginedriver 43 Abigail, E. R., B.A., tutor 45 Smith J. B. 47 Bowen James Campbell lane Albemarle street—Fitzroy street 49 Wells W., painter 51 Wright Herbert, electrician 53 Owen Mrs. M. A. 55 Knight Alfred William 57 Wheeler Charles 59 Kilborn Wiliam 61 Cooper Frederick, van proprietor 65 Francis William 71 Peachy John, guard 73 Ainsworth Mrs. E. 75 Cox C. W., engineer 79 Wyatt Horace J. 81 Davis G., master mariner 83 Scofield Mrs. J. 85 Williams Alfred 87 Thomas John 89 Fishburn Arthur 91 Hardman Richard Joseph 93 Moltzen Christian 95 Jackson Michael 99 Nagle John 101 Brock Thomas 103 Woolmer Walter 105 Harder John, vanman 107 Gilby George, fruiterer 109 Bendall Mathew H. 111 Green Henry, butcher 113 Cunningham Thomas 115 Mackie Alexander, constable West side 2 Brennan John 6 Young Robert 8 Carruthers Francis 10 Fredricksen Henry 12 Faye Matthew 14 Dixon Charles 16 Walker John Joseph 18 Dummett Alfred, stonemason 20 Drew Henry, constable 22 Craine James

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables),
150 Castlereagh St., S’d’y. Tel 1524

Page 381

ANTHONY HORDERN’S FOR COOKING UTENSILS


Dic NEWTOWN. Ega 381

24 Neal James, coachsmith 26 Lannen Joseph, wheelwright 28 Mulqueeney Thomas 30 Blaker Stephen 32 Butler Mrs, Mary 34 Erickson Charles 36 Butler John Lennox street—Kent lane 42 Eveille L., van proprietor 44 Peplow P., builder 46 McLean William A. 50 Hunter Joseph 52 Garden James Campbell lane 54 Egan Daniel Albemarle street 56 Alexander Alec, grocer 58 Barrington Frederick C. 60 Benson Alfred 62 Atkinson William Fitzroy lane 64 Smith William 68 Smith J. F., butcher 70 Gowan James 72 Fallick John, ironmonger 74 Calaghan Mrs. 76 Read Albert, constable 78 Frazer Daniel C. 82 Baile George E. 84 Ikin Henry 88 Maddigan Mrs. B. 98 Smith Mrs. Louisa 100 Woods Arthur J. 104 Bray James R. 106 Rowlands Edward 108 Cannan John 110 Lowden Matthew 120 Lakin Henry 122 Pickerell Arthur, grocer

Dickson Street—South side Off King street south 6 Burridge John 8 Fisher Mrs. Jane; 10 Ollis Rev. J. Poole 12 Elliott Robert 14 Swindon Thomas 16 Dobson Thomas 18 Coleman George 20 Lutton William, ironmoulder North side 1 Valenski Benjamin 5 Gilmour William J. 7 Dunlop Alexander, compositor 9 McClennan Frederick 11 Weir David 13 Eve John Gentle J. 41 Henderson Thomas, city missionary

Don Street—East side Station to Reiby street 2 Teasdale Richard 4 Phillips W. 14 Adamson Thomas 18 Brady Thomas 20 Delany Alfred 22 Hatton Joseph 26 McIntyre Robert West side 3 Pierce William, commercial traveller 5 Hensoler William J. 7 Best Mrs. T. 9 Crossman Frank 11 Burnham Anthony, cutter
Edgeware Road—East side Enmore road to Mary street 10 Baldick A., timber merchant 12 Houston William, “Hinton” 16 Wedlock William James 18 Weisberg Bernard 20 Painter Mrs. E. H. 22 Davis Mrs., “St. Elmo” 24 Schenck Pastor George (Luth.) 26 Martin Thomas, “Chandos” 28 Willis Mrs. Emma 30 Clarkson William, “Paladin” 32 Hornby Charles, “Sutherland” 34 McKenzie S. E. 38 Maskey Alfred 40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke” 42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid” 44 Fowler Frederick W., “Maudville” 46 Page Mrs. Cross lane 48 Taylor James, “Nellieville” 50 Hankton William J. Cooper John 52 Elston George. “Ellandwood” 56 Grater Charles 58 Bennett T. O. 60 Baker Henry 62 Kelly John 64 Brewer William 66 Johnson William 68 Barr Frank 70 Paul William 72 Handel Frederick 74 Day William 76 Bell William, accountant 78 Chapman Henry 80 Paterson Charles 82 Jones Arthur 84 Young James 88 Minna John Sarah street—James street 98 Wallaee George 100 Palmer W. H. 102 McIntosh Mrs. E. 106 Martin E. 108 Coleman Mrs. C. 146 Schwoebel George, dray proprietor 148 Feakins Thomas 150 Reid William 152 Turner Frederick 162 Messer Robert 164 Enmore hotel—Elizabeth Jackson Camden street 178 Brown William 204 Woodcock Charles, grocer Alice street 214 Dunthy Mrs. M. 216 Neil Mrs. H. 222 Furley William 224 Allen J. K. 226 Flynn Mrs. R. 234 Maher James 244 Hobson W. F. 250 Harkin John, bricklayer 252 Green Mrs. E. E. Laura street—Wells street 306 Wright William F. 320 Williard A. H., contract carter 322 Aldrich Pelham, butcher 328 Lees John, butcher Maria street 330 Walshaw George, grocer 336 Wannell George, plasterer 338 Reynolds W. 346 White Henry 348 Pratt Thomas Lord street—Railway crossing West side 9 Hobson Thomas, “Kilmanagh” 13 Spencer W., surgeon 19 Harrison Thomas, “Milton” 23 Holdsworth Mrs., “Ibrox” 25 Westley Herbert, “Rialto” 29 Williams William Henry 31 Bowden Alfred, “Kent house” 33 Rozea Frank, “Waratah” 37 Jentsch E. F., “Alma” 41 Smith H. T., “Toronto villa” 43 Bulien James, “Glenbaughton” 47 Price Mrs. E. A. 49 Cromwell Henry 53 Yates Mrs. A. 55 Clubb William, plasterer 57 Clarkson William Henry 59 Kaiser Arthur 61 Malcolm William 63 Aitken Mrs. I. 65 Akerman Mrs. S. 67 McLaren Mrs. Annie 69 Brown Mrs. Jessie 73 Dickson Margaret, storekeeper 77 Wilson Joseph 79 Kenney Albert 83 Scholl Adolphus, greengrocer Harrow road

Egan Street—East side King to Chalder street 1 Hansen Christian 3 O’Connor Patrick 15 Wardell Sydney 19 Blundell George 23 Fuller Herbert, butcher 25 Fuller Mrs. M. 27 May George 29 Gordon George 31 Field James 37 Pobjoy J. W., carpenter Pobjoy Mrs. Sarah, midwife 39 Carleton John Prospect street 47 Cohen David 51 Dowling Mrs. D. 53 Rudd Mrs. E. 55 Hall Richard 57 Otridge George 59 Crompton Robert 61 Smith William 63 Bevis Henry West side 2 Daggar Mrs. M. 4 Jones George, fitter 6 Mercer Mrs. Mary 8 Heggie Robert 10 Dunn W. J. 12 Hennessy James 14 Parker H. and Son, fuel merchants 20 Posner Mrs, Sarah 22 Fairlie David, electrician Victoria street 24 Agnew Matthew, sergeant of police 26 Baynes Mrs. E. 28 Murphy Thomas 30 Peirce James, carter 32 Beach Richard 34 Stewart Mrs. Rose 36 Wilson David, carpenter 38 Minns Edward 40 Crighton Charles 42 Brown Charles 44 Bowers John 46 Riches Minnie Prospect street St. Stephen’s C. of E. Parsonage— Rev. Robert Taylor

All funerals receive the personal attention of Principals.

Page 382

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


382 Eli NEWTOWN. Fer

Eliza Street—East side King to Lennox street 3 Gibbons William 5 Veron Henry A. 7 Garrick Joseph, chemist 9 Osgood James 11 Dee William 15 May Charles, fireman 17 Bartels Henry 19 Veaney Miss M. West side Police Station Cook Henry, plasterer

Elizabeth Street King to Richard street Prince of Wales hotel—Compton Walker Longdown street

Enmore Road—North side King street to Stanmore road 1 Work J. L., chemist 5 Eggleton William, cab proprietor 9 Gregg Mrs. E. A., registry office 11 Tasker Oliver, butcher 13 Gledhill W., house and land agent 15 Cousins Charles, bootmaker Lindsay S. J. C., house and land agent 17 Stanborough Mrs. Joseph, dressmaker 19 Co-operative Printing Works— R. S. Miles, manager SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r —T. Preston, proprietor 25 Martin Christopher, venetian blind- maker 27 Davis Mrs. E., confectioner 29 Jard Miss E., dressmaker 31 Carroll Mrs. M. C., grocer 35 Grimsley P., jeweller 37 Paroz F., dealer 39 Brennan J., tobacconist 41 Hermann Mrs. G., teacher of dancing Newtown United Friendly Societies’ Dispensary—C. P. Finchan, manager 43 Pankhurst R., fuel merchant Station street 47 Browne L. and Co., fuel merchants 59 Mullar Victor V. 63 Baines Mrs., dressmaker 65 Byram Mrs. M. 67 West Miss Eliza 69 Spencer James, plumber 71 James Frederick Wilford street 75 Newell Mrs. W., servants’ agency 85 Foster His Honor William J., Supreme Court Judge, “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster E. P., judge’s associate Foster R. W. Phillip street 115 Edwards W. J., bootmaker 117 Caunter & Co., printers and publishers 119 Pierce Mrs. W., dressmaker 121 Emond Mrs., artist 123 Brown H. J., tailor 125 Hansen Carl L., dentist 127 The City Coal Co.—F. G. Smyth, manager 129 Cotton Joseph, bootmaker 131 Phillips Thomas, estate agent 133 Johnson F. W., baker and confectioner 135 Cawley Miss A., draper 137 Grace Mrs. Sophia, dressmaker
139 Carroll James, bootmaker 147 Gouldstein Samuel, tailor 149 Barry Vincent, foreign stamp dealer 151 Downing George, fishmonger 153 Eldridge Claude, dyer 135 Cotton Mrs. L. A., dressmaker 157 Farley Frederick, millinery 159a Stickley Misses, milliners 159 Gumpers and Son, auctioneers McDonald James, billiard hall 165 Peak H. and Co., wood and coal yard 167 Williams J., blacksmith 169 Queen’s hotel—Richard Sidey 167½ Wilson John, estate agent 171 Home George, butcher 173 Barden Charles, produce dealer 175 Chapman William E., fishmonger 177 Barden Edwin, tobacconist 179 Craig R. and A., grocers London street 181 Vickers Ernest, chemist Nash T. W., dentist 183 Boese L., tobacconist 185 Harris J., bootmaker 187 Cole Jabez, grocer 189 Alexander Louis, photographer 191 Wells Mrs., confectioner 193 Drury F. A., watchmaker 195 Rubie J., newsagent 197 House Thomas, butcher Cambridge street 199 Enmore hotel—James Fay 201 Jones T., hairdresser 203 Wortley A, Charles, grocer 205 Heslop A. J., fruiterer 207 Heslop Misses F. and L., milliners 209 Ayres S. H., chemist and druggist Macdonald A. B., surgeon dentist 211 Spencer Percy, draper Post Office—A. C. Atkinson, postmaster Stanmore road South side Kealman Bros., tea importers Oddfellows’ Hall—T. Wright 22 Morris Morris 24 Chaim Samuel, dentist 26 Marsden Fred 28 Law C. H., plumber 30 Symonds L., furniture dealer 32 Finley Miss A., dealer 34 Chadwick William, confectioner 36 Marsden P., cooper Bailey street 38 Hallam F., newsagent 42 Hawkins Albert, machinist 46 Summerhayes Edward 50 Blake Mrs., dressmaker Station street 52 Parlour W. E., fruiterer 54 Mitchell J., signwriter 56 Delaney William J., silversmith 60 Rogers G. and H., plumbers 62 Scurr Misses, dressmakers 64 Smith H. 68 Thompson William, plumber 70 Smith James, bootmaker 74 Jeanes Isaac, general dealer 76 Curling Henry, artist 78 Thompson T., painter 80 Sinclair E. P., surgeon Reiby street 88 Pemell James, “Stanmore house” 132 Hobson H., surgeon dentist Simmons street 146 Duke of Edinburgh hotel—W. A. Swan 152 White Miss, dressmaker 154 Jacobsen Mrs., confectioner 156 Knust William, furniture dealer 158 Rowe W. E., fruiterer 162 Miller E. J., butcher Marian street 164 Tait G., grocer 166 Meeking S., furniture dealer 168 Harris H., dealer 170 Huff Mrs. S., confectioner 172 Slater L., draper 174 French J., boot factory 176 Winkler J. F., tailor 178 Nolan J., grocer 180 Myhill G., confectioner 182 Madsen M. D. 184 Coulson and Co., grocers 186 Davis V. A., butcher Metropolitan road 192 Western C., provision store 194 Cunningham W., fruiterer 196 Poole W. T., fancy store 198 Tozer M A., ironmonger 200 Lyons Barney, fruiterer 202 Bellamy William, boot store 204 White Weeks, baker and confectioner 208 Davis Edmond, butcher 210 Macdonald Alexander B., dentist 212 Martin Amos, refreshments 214 Madden William, bootmaker 216 Drew J., produce dealer Edgeware road-Francis street 226 Mayhew and Co., painters and con- tractors 230 McCoy and Co., house and and agents 232 Young Charles, carpenter 234 Duruz Mrs. E 240 Hurley Mrs, M. Juliet street

Erskineville Road—East side King to Union street—Wilson street 2 Trindall R. B., physician and surgeon 4 Hamblin John, grocer 6 Styles Stephen, mercer 8 Williams Edwin, “Ardwick” 10-12 Watson C. R., surgeon 14 Parr Mrs. Linthorpe street 26 Garvin Mrs. M. A. 28 Goodere Herbert, engineer 30 Badham Charles S. West side 1 Jefferis J. Eddington, M.B., J.P., surgeon 9 Wilce W., cordial manufacturer 13 Baldick Mrs. S. Railway bridge—Angel street Hillard Charles, fuel merchant Newtown Bowling Club — Andrew Murray, J.P., president Fleay Augustus T., “Gowrie house” Gowrie street Free Presbyterian Church—J. Davis, minister

Ferndale Street—East side Camden to Margaret street 38 Burnett Carmi 36 Peterson George 34 Turner William 32 Malcolm Hugh C., engineer 30 Engtwhistle George 28 Brightfield Arthur 26 Chesney C. A. 24 Henderson John 22 Skinner Arthur 20 Robinson James 18 Dives James 16 Schultz William, carpenter 14 Baker T. 12 Crouch William 10 Thilwell Mrs. Harriet, grocer

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st West. Sydney. Tel. 632.

Page 383

ANTHONY HORDERN’S FOR WATCHES AND CLOCKS


Pit NEWTOWN. Goo 383

West side 59 James Edward 57 Brown William 55 McKee John 53 Chard Mrs. Sarah 51 Smith Henry 49 Dawes William 47 Simpson R. Henry 45 Cox W. M., pastrycook 43 Brown Robert 41 Bartlett Henry 33 Smith Samuel, saddler 31 Poole Mrs. Annie 29 Burnell Henry 27 Smith Charles 21 Ward Arthur 15 Miles John 11 Barwick James 7 Grant Alfred 1 Savage Thomas

Fitzroy Street-East side King to Wilson street 2 Leseberg Mary 4 Wilson Mrs. Elizabeth 6 Baker Mrs. Matilda 8 Broad E. J. H., civil engineer 18 Field H. 16 Moran John 32 Irving John 46 Elston J. W., builder 48 Webb Issor W. 50 Hutchinson John, engineer 52 Cosgrove Patrick, cab proprietor West side 1 Harris 0. J., carter 3 Percival Andrew 5 Lindly William 7 Feargrieve John 9 Kerr William 11 Robinson Christopher, builder L’Avenue stables—M. Walsh L’Avenue

Forbes Street—West side King to William street Higgins Bishop (R.C.), “Mount Eagle” Timoney Rev. Francis, inspector of schools (R.C.) Baugh Rev. Patrick (R.C.) 27 Steward William C. 29 Cummings John, bootmaker 33 Downey T., bootmaker 37 Angel Mrs. S. 39 Hargraves Henry, J.P. 41 Morris Alfred 43 Hutchinson Alick 47 Lahoy Frank 49 Harnett John 51 Page Walter 53 Bowie Miss M. E. 55 Childs Edward 57 King James L. 61 Lennon Mrs. Mary 65 Carlyle David 67 Cowie John, carpenter For East side, see Darlington

Francis Street—West side Enmore to Harrow road 4 Bramwell H. H. 5 Bentley James 6 Lee Francis, carpenter 7 Craig James H., bootmaker 8 Norris William 13 Larkin, Mrs. E. M.
14 Clarke Alexander 15 Lucas James 16 Graham Thomas, painter 24 Murphy Bartholomew, cabman 26 Kingsbury Joseph, J.P., surgeon

Fulham Street—North side Simmons to Reiby street Kent Henry 39 Dewsbury Mrs. Harriett 35 MacGregor Louis 33 Crawford Mrs. Mary 31 McGrath John 15 Rutledge Howard 11 Mannell W. E. F., tailor 9 Johnson Neils 3 Waterson Mrs. Janet South Side 42 Webb Mrs. Elizabeth 40 Crisp Joseph 38 McKay James 36 Lemcke Albert 34 Murphy Mrs., “Wexford house” Mulqueeny Sydney, letter carrier 32 Kinniewell George 30 Crockett Mrs. Mary 28 Westerman Mrs. Agnes 20 Gordon John William 18 Hutchinson Robert, hatter 16 Jarman James 14 Miller Hugh 12 Fox Charles, bricklayer 10 Donald William, tinsmith 8 Lord Sidney, tailor 2 Sullivan Peter

George Street King street to White Horse street St. George’s Hall Morrow D. T., architect Hincks S., billiard saloon 1 Bishop James 5 Combellack, Mrs. M. A. 7 Williams Elijah 9 Nelly Thomas 11 Wilkins George 13 Rowan Alfred G. 15 Keene Mrs. Susan 17 Bryant George 19 Sutherland Sinclair J. 21 McGrath William 23 Weeks John, clerk 25 Mosman Thomas, bookkeeper

Georgina Street—West side Off 36 King street north 3 Keats Mrs. Julia 5 Whitford John 9 Jeffreys William 11 McDonald William, engineer East side 2 Harpham Thomas 4 Devey W. 6 Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., dressmaker 8 Chalmers Thomas 10 Child Alice 12 Millard Mrs. Jane, Stanley laundry 14 Sharp William, laundry

Gibbes Street—North side White Horse to Angel street 2 McBride James, bricklayer 4 Parkins Joseph 6 Beckett Henry, stevedore
10 Gardiner J. 12 Stevens William H. 14 Pringle George 16 Johnson Charles 18 Campbell William 22 Wharton Henry 24 Jagelman Joshua 26 Whiteley Charles 28 Hiscox Robert M. 30 Agratti J. 32 Affleck James 34 Fenton Arthur South side 5 Wildman John 7 Mullamphy Denis 15 Nolan H. D. 17 Gibson James 21 Phillips John Moffatt Mrs. W. R. 23 Overton John 25 Harris Ernest

Gladstone Street—North side Crescent to Liberty street—Phillip street Federal Flour Mill—F. Crago, pro- prietor 7 Nelson George 13 Lee Stephen, greengrocer 13a Olson Anton O. 15 Norton George 17 Rigby Robert 19 Scarlett Mrs. Eliza, confectioner 21 Malumby John, butcher 23 Shannon John 25 Palmer William 27 Howard W. 29 Sheridan T. 31 Hulbert Alfred 33 Diener Aloys, tailor 35 Pownceby Th. 37 Villiers George 39 McDowell William 43 Cody John, carpenter 45 Hanks George 51 Teasdale G., painter 55 Bray George, painter 59 McDermott Denis 63 Falconer John 65 Richards George South side 2 Clarke Mrs. Margaret, grocer 4 Johnson T. 6 Andrews Charles Moncur Lawrence 8 Lee Stephen Peak and Co., fuel merchants 12 Eveson Francis 56 Hardwood Septimus 52 Nugent Alfred 60 Dolan Domanick 63 Andrews W. A., signwriter

Goodsell Street—North side King to John street 1 Wainwright George, “Lee Mount” South side 2 Allen Charles 4 Cremar Mrs. Elizabeth 6 Kirk David 10 Bowen T. 14 Reed W. 18 Wainwright A. 24 Miller T. 32 Spear H. 34 Sargeant Mrs. Agnes

All kinds of Vehicles on Hire, Brakes and Carry-alls, &c, &c.

Page 384

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


384 Gow NEWTOWN. Hol

Goodsell street continued— 38 Chamberlain J. 40 Allen C. H. 42 Bussell Mrs. Emily 48 Irvine Mrs. B. 50 [E]lstub J. T. 52 Walton John 54 Somerville Arthur A. 56 Goldsbrough Mrs. H. 58 Scarvell George 60 Willard Alfred 62 Dickenson Charles 66 Isbester David 68 Bessix Daniel 72 Riley Joseph 74 Astridge J. H. 76 Keogh J. B. 78 Archibald W. 80 Mullhall Miss John street

Gowrie Street—North side Erskineville road to Iredale street 1 Phillips S. 5 Clemesha A., tailor 7 Herbert Henry 9 Percy Harry 11 Aspinall E. G, 13 Pilkington Thomas T. 15 Hickey Mrs., butcher Newman street 19 Holmes J. 21 White Thomas J. 23 Dowell Benjamin 25 Masters William Henry 27 Sheppard James 29 Beal Frederick 31 Hawkes Frank 33 Clark Frederick 37 McIlveen Arthur, tailor 39 Peterson Charles 41 Henry Archibald 43 Brown P. E 45 Peterson T. A. 47 Smith Charles 49 Ratcliffe Richard 51 Wall William, engineer 53 Falconer Adolphus, plasterer 55 McDonald W. 57 Brock Henry 59-61 Lovell Mrs. L. 63 Hamilton Robert 65 Rowswell William T. 67 Fuige George 69 Dunlop Mrs. J. 71 Kirk Mrs. A. 73 Falcon Charles 75 Wilshire Henry 79 Yeldon Brothers, fuel merchants 81 Fellows Daniel 83 Hanson Neils, master mariner 85 Miller Frank 87 Holland Henry J. 89 Jones Hugh, plasterer Munni street 99 Wiltshire Alfred 101 Handel Henry J. 103 Hartley William S. 111 Beehag Spencer W., bus proprietor 113 Jope Renard 115 Dagg Mary Ann 117 Preston W. A. 119 Smith Edwin 121 Thorburn Hugh 123 Miles Daniel South side Newman street
16 Petty John 18 Allen Mrs. Anne 20 McGregor Andrew 24 Boyland Frederick 26 Kain Joseph 28 Giblett George 30 Slade H. 32 McEwan Mrs. C. 34 Rose Mrs. Louisa 36 Benjamin Henry 38 Lawler Mrs. A. 40 Eyers Charles 42 Hutchinson William 44 Jenkins J. T., cabinetmaker 46 Lloyd Thomas 48 Yeldon Archibald 50 Croker F. J., builder 54 Johnstone Peter 56 Wines Mrs. Isabel 58 Harding Thomas W. 60 Coote Frederick 62 Andrews William 64 Ferrier Mrs. R. M. 66 Kitchen A., houseagent 68 Yeldon A. 70 Crawford John 72 Skehan Daniel 74 Brown Benedict 76 Bullock Charles 78 Reed Robert 80 Gibson William 82 Fox Alfred 84 Lyner William H. 86 Fellingham R. 88 Henrickson James Sloan John 100 Holsted Charles, fuel merchant 102 Dall William 104 Prentice Thomas 106 McKenzie Thomas 108 Hoad James 110 Key John 112 McGrath Albert 114 Robinson W. 116 Peelgrave Mrs. M. A. 118 Boot F. 120 Rayner Thomas 122 Kirk Mrs. Ann E. 124 Solomon Philip 126 Gray A., painter 128 Goldsworth John 130 Walker William 132 Buckley John 134 Downey William 136 Smith Joseph 138 Gibson William 140 Atkinson Mrs. Annie

Harold Street—East side Union to Angel street 13 Reed William, grocer Gowrie street 15 Willis W. C., carpenter 17 Steele James 21 Bolin Mrs. Catherine 23 Bradfield Mrs. Ellen 27 Garde Mrs. Eliza 29 Rockliff Mrs. C., storekeeper West side 2 Saunders William, carpenter Gowrie street—Islington street 18 Painter Hugh William 22 Goddard John, builder 24 Denmead Mrs. S. 26 Suggett R. C. 28 Walker J., painter 30 Cope Henry, van proprietor
Angel street

Harrow Road Edgeware road to Juliet street—Francis street 10 Strachan James 8 Thompson Charles, engineer 6 Malim Arthur, stonemason 4 Douglas George, coach trimmer

Hawken Street—East side Alice to Laura street 2 Heptonstall Isaac 6 Fernley Samuel, boilermaker 8 Wright Herbert West side 1 Miles William 3 Pearson Mrs. E. 5 Minister George, grocer 9 Ryan William, van proprietor 13 Templeton William 15 McCarthy Bartholomew

Holmwood Street—East side King street to Pearl lane 2 Hodgkinson Thomas 4 Randall Charles W., compositor 6 Gawne Walter 8 Murray Mrs. Margaret 28 Haining T. 30 Gibson William, watchman 32 Keating Mrs. E. M. 34 Neild William 36 Smyth George 38 Bell Edwin G., painter 40 Ferbrache S. A. 42 Ould Samuel 44 Seymour Albert 46 Farr Edward 48 Curtis Albert 50 Howe Thomas 52 Bishop W. K. 54 Rose T. J. 56 Bingham John North side 1 Lannen William, “Leonore” 3 Turner Stephen

Holdsworth Street—East side Wilson street to Railway line 4 Cooper Frank 6 McMurtrie John 8 Hook Alfred 12 Sotheren G. R. 14 Murphy John 16 Havee Charles 18 Stokes William 20 Sullivan Jeremiah 24 Dennis Joseph C. 26 Johnson Samuel 30 Craft William 32 Morgan Thomas 34 Reid Robert West side 9 Crowe John 11 Fisher Mrs A. 13 Maguire B. 15 McIntosh James 17 Samuels William

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo, St. S., S’d’y (between Christ Church
and Savings Bank).
Tel. 726

Page 385

ANTHONY HORDERN’S FOR HATS AND CAPS.


Hol NEWTOWN. Ken 385

Holt Street King to College street—Bailey street Station street 4 O’Connor Mrs. H. M. 6 Dickie John, guard 8 Cullinan M. 10 Gabriel Adolph 12 Macarthur Miss Minerva Graham Miss M., music teacher

Hordern Street—East side 201 King street to Raper street 1 Collins John 3 Keen Albert 7 Duncan William Mechanic street 11 Woods Mrs. Eliza 13 Fishley Alfred 15 Burke J. W. 19 Richards Mrs. 21 Patterson Mrs. Mary 23 Calendar Thomas, stonemason 25 Gosling William John, carpenter 27 Davis Ebenezer 29 Jackson Louis A., grocer Victoria street 31 Goldsmith Oliver, com. traveller 33 Phillips W., fireman 35 Miller Oscar, constable 37 Taylor Thomas Edward 39 Hughes Jesse 41 Boyd Charles, accountant 43 Byrne Joseph C. 45 Broadley Joseph, blacksmith 47 Jarvis Stephen 49 Robinson Peter Prospect street 51 Biddell Edward 55 Galvin S. B. 57 Cawston Frederick 61 Stores Mrs M. A. 63 Day Henry 67 Shirley Alfred 69 Barrington Frederick 71 Madden Robert Chalder street 73 Hodgkinson Alec 75 Taylor William Duncan, plumber 77 Griffiths Mark 79 Francis George, tinsmith 83 Gaal John 85 Hind Henry Charlton 87 Gerlach Emin 89 Heaton S. J. 91 Schuetrumpf Carl 93 O’Connor Herbert 95 Thompson R. K. West side Austin James B., laundry 2 Jones John, plasterer 4 Gavin John 6 Brown J. W. 8 Deemer Frederick 12 Pearce Harry, saddler 14 Thearle Alfred 16 Pentham James 18 Whitehead Thomas 28 Pakes Frederick Mechanic street 30 Dickson Magnus, bootmaker 32 Sadleir John 34 Powell Charles Victoria street 38 Baldock Alfred, coachbuilder 40 Winters R. 42 Smythe Frank, dyer 44 Lanyon Frederick 46 Phelps Mrs. H., feather dyer
48 Lock William 50 Charlton Peter, constable 52 Smale F. E. 54 Maloney Mrs. Margaret 56 Fuller Benjamin J. 58 Slater J. and Co., fuel merchants Prospect street 70 Curtis Mrs. E. 72 Brenton William, shipwright 74 Anderson Christopher 76 Loise Alfred 78 Rhodin Hugh, painter 80 Taylor Mrs. Grace H., nurse 82 Blainey John 84 Baker Claude 86 Godding Thomas 88 Heggie Fergusson 90 Cheeseman George 92 Allison James 96 Dunn John 98 Gannon Michael 100 Munson W. G. 102 Baldock William 104 Kester William 106 Cunningham George 108 Williams George 110 Smith C., grocer Roper street

Iredale Street—North side Union to Angel street 73 Lynch James 69 Raynor Thomas, butcher 65 Miller J. M. 63 Thomson John 61 Oxford John, carter 29 Mulquin Thomas 27 Morgan James 25 Murphy Henry 19 Penman William South side 2 Boswell Thomas 4 Eaton George M., wheelwright 6 Bartholomew Stephen 8 Eaton Thomas Edward 10 Morris William, engineer 14 Penfold Mrs. Elizabeth 18 Weir John 20 Reedy Maurice 26 Wilson James, grocer 28 Spithill Edward 30 Nolan Martin Gowrie street 34 Moody T. 36 Woodford E. E. 38 Noyes Henry

Islington Street(see Gowrie Street)

James Street—North side Edgeware road to King’s fence 2 Stevenson James 4 Woodcock John, dray proprietor 6 Woodcock William, dray proprietor 14 Shubrook Hubert T, vanproprietor 16 Nelson James, dealer South side 1 Collins Jeremiah 3 Pattison Mrs. Catharine 5 Lawler Richard A. 9 Galway A., ironmonger 13 Murphy John 15 Craig Mrs, Janet 19 Wilkinson William
21 Chandler Robert 23 Roach Mrs. Margaret 27 Gatley Mrs. S. C. 31 Amor William, dealer

John Street—East side May street to Wells street 1 Wallace John, storekeeper 5 Delacour Winter 11 Dudgeon E. J. 13 Hopwood Herbert 15 Hill Henry 19 Everingham W. H. Brunning John John street railway crossing — John Burrows, gatekeeper Goodsell street—Maria street— Wells street West side Newtown Brick Works—Jos. Charles- worth, manager Souter’s stables Maria street Dodson William Kenny George

Juliet Street Harrow to Enmore road 46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano” 42 Clark Joseph 28 Erwin William 26 Nutt Edwin, compositor 24 Radley Kendrick, bootcloser 22 Foldi Mrs. M. H., “Alexander villa” 18 Young H. 14 Brown David Brown and Son, coopers

Keig Street—South side Station to Reiby street 2 Bently Richard, milk vendor 4 King Mrs. Ellen 6 Sewell H. T. B. 16 Fowler James R. 18 Flaherty Edward 20 Harding Frederick 22 Constable Alfred 26 Harris Thomas 28 Hopkins Albert E. 32 Rien William 34 Bennett James 36 Bruce Charles 38 Power William North side 11 East Thomas 13 Cunningham E. 19 Ashton Joseph 21 Friend A. W. 23 Dunbarton Charles 25 Martin Walter 29 Simpson Herbert 31 Kent Charles 33 Newell George R., painter

Kent Street—North side College to Ferndale street 1 Holmes Thomas 3 Davidson Mrs. Jane 5 Duncan Thomas E. 7 Cavanagh Joseph 9 Croft Mrs. Ada 11 Johnson Alfred Charles 13 Trott John

Memorial Cards a Speciality, printed as required. Send for Verse Pamphlet

Page 386

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


386 Kin NEWTOWN. Kin

Kent street continued— 19 Slade James 21 Adams Henry, carpenter 23 Westcott W. H. 25 Greene Charles A. 27 Greene A. H. 29 Morrison John 31 Nesbitt Robert 33 Pisani C., musician 35 Skelton Matthew 37 West William 39 Williams William 41 Holland John 43 Sloss William 45 Weir Thomas, pastrycook 47 Thirkettle Charles 51 Crouch Sydney, fitter 53 Clarke W. S. 55 Sainsbury Frank 57 Daley Joseph 59 Swivel William 63 Churchill Joseph South side 2 Biggs John, “Camdenhurst” Howat Donald, “Dione” 14 Lee George 16 Borthwick Colin 18 Logan P. 20 Wood William 24 Malone Miss Ann 32 East Robert 34 Day John E., brassfinisher

King Street North—North side Bligh street to Railway bridge Bligh street 1 Craig Gordon, physician and surgeon, “Waratah” 3 Mitchell E. H., compositor 5 McClean Mrs., dressmaker 7 Pacey C. J., painter and signwriter 9 Smith Louis 13 Hough Mrs. M., fruiterer 15 Terrill William E., piano repairer Marriott Frank, watchmaker Bates W. H., newsagent 17 Cansdell W. J., hairdresser 19 Cover John, butcher 21 White Horse hotel—Edmund Rogers 23 Ranalli G., lock and gunsmith 25 Wollf G., upholsterer 27 Thomas Henry, bootmaker 29 Meldrum H., confectioner Little Queen street 33 Barker William 35 Peterson Edward P. 37 Marks Samuel 39 Walker Misses, dressmakers 41 Rutherford W. H., clairvoyant 45 Hurley W. H., butcher 47 Hudson Brothers, cycle depot 49 Fisher Walter, painter 51 Fortune Madame, palmist 53 Weston Frank, chemist 55 Brown R. B., boarding-house 57 Jennings Sidney C., com. traveller 57-61 Williams John H., coachbuilder 65a Torr Brothers, woodturners 67 Clegg J. G., insurance agent 69 Featherstone S. V., dentist 71 Hill Charles, bootmaker 73 Simpson Sydney, coachbuilder 75 Devey W., printer and stationer 79 Howell William 81 Neilsen Andrew, tailor 83 Viney Mrs. E., dressmaker 85 Nelson C., pictureframe maker 87 Ward Mrs. Matilda, dressmaker 89 Craig and Co., printers 93 Witts William, fuel merchant
99 Hyndman and Craig, zinc founders 101 Riggs Thomas, confectioner 103 Connery Miss Mary, dressmaker Prince of Wales hotel—C. Walker Elizabeth street 107 Cohen Isaac, dealer 111 Buckland John T., coachbuilder 113 Ross George D., tobacconist 115 Ellis William J , bootmaker 117 Elite Cycle Works, Turtill and Coolderny, proprietors 121 McDonald Patrick, dray proprietor 129 Goldsmith James, private school 131 N.S.W. Clothing Association 135 Paish F., dealer 137 Miller and Stanley, fruiterers 139 Whinton Mrs., tobacconist 141 Dorer Joseph, dealer 143 Stone Alfred, grocer Missenden road 145 Daniel Lambert hotel—John King 147 Davis Herb., butcher 149 Maddocks G., hairdresser 151 Buckham John, fruiterer 153 Robens Thomas, leather and grindery warehouse 155 Patterson A. T., stationer and bookseller 157 Milton hotel-R. J. Elliott Stephen street 159 Stevens George, chemist 161 Tomlinson W., ham and beef shop 163 Chapman Alfred, fruiterer 165 Martin C., pictureframe maker 167 Hall Thomas, butcher 169 Tobias Michael, storekeeper 171 Terrill Bros., hairdressers and tobacconists O’Connell street 175 Lipton’s Tea Agency—C. M. Tremlin, manager 177 Kleid Maurice, confectioner 179 Millard William, newsagent 181 Holey C., hairdresser 183 McInery T. and Co., tea and coffee merchants 187 Judd C. A., watchmaker 189 Nobbs John, confectioner 191 Boness Henry, furniture mart 93 Gillespie Mrs. Eliza, florist 195 Taylor Samuel, umbrella maker 197 Pike G., butcher Egan street 199 Beesley W., fruiterer 201 Wright Bros., bootmakers 203 Kussman David, tailor 205 Lane Charles J., J.P., oil and color-man 207 Medley Thomas, provision merchant 209 Oxtoby Miss A., confectioner 211 Sargeant James, pastrycook 213 Windebank Mark, tailor and dyer 215 Dunn H. G., herbalist 217 Hilliards G., tobacconist 219 Cohen Henry, pawnbroker Hordern street 221 Shakespeare hotel—James England 223 Hughson M., crockery dealer 225-227 Prince Henry, provision store 229 Broadley Brothers, provision dealers 231 Tasker Oliver, butcher 235 Trounce Mrs. A., confectioner 237 [D]errick Mr . Alice, florist 239 Gooch Thomas, general dealer Church street 241 Greenwood and Son, seed merchants 243 Warwick Joseph, grocer 245 Patterson A. T., bookseller 247-251 Anderson Mrs. Emily, milliner 249 Newtown Tailoring and Clothing Co. —G. A. Turner, manager 257 Davis J., butcher 259-363 Sweet Brothers, drapers 263 Bowers Thomas, hairdresser 265 Broadley W., provision merchant 267 Snelling Mrs. E., fancy store Snelling J. E., jeweller 269 Bowers Thomas, tobacconist 271 Easterbrook C., confectioner 273 Geddes T. E., grocer 275 Westhoff Mrs. G., wine merchant 277 Hyndman Miss M. J., fruiterer 279 Gardiner Mrs. Alice, newsagent Mary street 281 Williams William, chemist and dentist 283 Harris J. E., jeweller 285 Cricketers’ Arms hotel—Chas. Haughton 287 Horton A. G., boot store 289 Cooper H. R., grocer 291 Brennan Daniel, draper 297 Comino E. A., fishmonger 299 Cronshaw Alfred, tailor 301 Hartley F. W., undertaker 305 Crook C., watchmaker 305-309 Hunter John, boot palace 311 Asher Henry, tobacconist 313 Bailey Joseph, ham and beef shop 315 Earnshaw Wm., confectioner 317 Licciardi and Co., fruiterers 319 Green Brothers, grocers 321 Neeves E. H., billiard rooms 323 Oxford hotel—Henry May Eliza street 325 Commercial Banking Company, Ltd, (branch)—Walter H, Goddard, J.P., manager 327 Bank of Australasia—G. B. Hall, manager South side Forbes street 2 American Carriage Factory—L.Smith, manager 6-8 Rumpf Mrs. A., galvanized iron works 18 Turtle Mrs. Lydia, greengrocer 20 Palmer Joseph, produce merchant Queen street 22 George Miss L., dressmaker 24 The Newtown Cycling Agency—Pacey and May, managers 26 Knuble John H., dealer 28 Robens Thomas, saddler 30 Roberts J., music warehouse 32 Castle J. and Sons, art metal works 42 Baldick J., coachbuilder 48 Lawson’s upholstery works 62 Marks S., New York Brewery Fitzroy street 70 Engisch George, advertising agent, “Cambridge hall” Georgina street 96 Buckland J. T., coachbuilder 98 Pocock L. S., chimney sweep 100 Maitland William 108 McGilchrist W. and R., grocers 110 Dredge J. R., engineer 112 Burke Mrs. E., fruiterer Burke Miss, dressmaker 114 Taylor J., bedding manufacturer Spittle and Co., estate agents 116 Dadel George, cabinetmaker 118 Beale and Co., piano importers 120 Ogaard C. L., fruiterer 122 Lucock E., picture frame maker Bothamley F., watchmaker Andrews Arthur, artist 124 Jones W. F., organ and piano tuner Jones Mrs. E. A., fancy goods depot 126 Juleff H., stone works 128 Coogan F. J., hairdresser 130 Ringland J. J., confectioner 132 Collins and Co., dyers and cleaners Bucknell street

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables)
173 Elizabeth St, S’d’y. Tel 1524

Page 387

ANTHONY HORDERN’S FOR CHILDREN’S DRESSES


Kin NEWTOWN. Kin 387

134 Wilson Louis R., pawnbroker 136 Selig Jacob, pawnbroker 138 Smith F. T., bootmaker 140 Warren E. B., hairdresser 144 Glencross Charles, coachbuilder 148 Sutherland James, tobacconist 150 Hall Harriet, dyer 152 Munro W. S., ironmonger 154 Spratt Miss A., confectioner 156 Fleming A., bootmaker and saddler 158 Lawson Mrs. Elizabeth, confectioner 160 Roberts Joseph, grocer 162 Drummond G. and Co., furniture dealers 164 Weeks James, undertaker 166 White A. M. M. F., furniture dealer 168 Mitchell J. H., dyer 170 Jeffreys and Son, upholsterers 172 Smith Frederick, draper Watkin street 174 The Rugby hotel—William Cordingly 176 Miller F. C., photographer 178 Singer Sewing Machine Co.—Archie Brown, agent 184 Emmerton and Greenhalgh, confec- tioners 186 Lewis Charles, fruiterer 188 Conomo A., fish and oyster saloon 190 Comerford D. G., leather and grindery stores 192 Dunk W. H., tailor 194 Floyd James, fruiterer 196 Phillips John T. and Co., produce merchants 198 NEWTOWN CHRONICLE — Suburban Newspaper Printing Co. 200 Roberts George, fancy store 202 Atkinson Edward, manufacturing con- fectioner 204 Madden R., bootmaker Savage T. A., ironworker 206 Caster John, ham and beef shop 208 Evans Miss J., costumier Brown street 212 Murrell Brothers, tea merchants 214 Bennett J. T., hatter and mercer 216 Lawson E., restaurant 218-222 Clark Marcus, draper 224-226 The T Boot Company 228 Sim Alfred J., ham and beef shop 232 Wyatt A., confectioner 234 Calnan J., hairdresser and hairworker 236 Juleff and Son, stovemakers 238 Thomson and Salmon, plumbers and gasfitters 240 Pearce W., saddler 242 SANSOM and BARLOW, Tailors — A good fit and workman- ship guaranteed Whately street 244 Pattinson and Co., chemists and druggists 246 Andrews Ernest and Co., undertakers 248 Wickham Fred hairdresser 250 Boots and Gommeson, undertakers 252 Basser Nathan, draper 254 Quain Miss K., milliner 258 Barrett Brothers, fruiterers 260-262 Guille and Co., furniture ware- house 264 Gardiner Chas. Hy., bootmaker 266 Mariott Miss J., music seller 268 Bank of New South Wales (branch)— J. J. Graham, manager 270 Moulang J., jeweller 272 Ollerenshaw Bros., hatters and mercers 274 Harrison J. and Co., music warehouse 276 Bannerman R. and Co, tailors 278 Munhy J. H., fruiterer 280 Ganter Lucas, watchmaker and jeweller Wesleyan Church—Rev. W. Clarke; Rev. W. H. Rogers Wesleyan School Hall 286 Quartley E., contractor 288 Hittmann J. E., confectioner 290 English, Scottish and Australian Bank, Ltd.—Edwd. McCausland, manager Erskineville road Post Office—Joseph E. Lee, post and telegraph master 294 Harrison T., ironmonger 296-298-300-304-306-308 Hatte C. G., draper and clothier 302 Hobson T., hatter and hosier 10 Thorne Edward, tailor 312 Lockman H. and Co., boot and shoe importers Campbell J., architect 314 Gardiner Mrs. A., bookseller and stationer Wilson street Vermeesch H, C., hairdresser 316 Ekin and Co., estate agents Garden H. G., architect 318 Meek William, butcher 320 Andrews T. J. undertaker 322 Bank hotel—A. Hambridge Parker H. J., farrier Newtown Railway Station—Alfred Levien, station master Newtown tram fuel depot

King Street South—East side Railway bridge to Rochfort street 324 Town Hall hotel—Robert C. Rogers 328 Jones Frederick, leather and grindery store 330 Gore J. W., hairdresser 332-4 Evans J. L. and Co., auctioneers Solomon M. V. and Co., Newtown markets 336 Phillips J. A., wardrobe dealer Roberts A. C., hairdresser Fairbank Lewis, machinist Newman street Newtown Technical College Public School—D. T. Wiley, head master; Miss K. Ryan, head mis- tress George street St. George’s hall 334 Von Hagen C. and Co., Ltd., furnishing warehousemen 354 Silberberg J. and C., general merchants 356 Young A. A., hairdresser 358 Pollard Mrs. K. Y., confectioner Congregational Church—Rev. J. T. Warlow Davies, M.A. 380 Edwards H. and Sons, produce mer- chants 384 Riley W., confectioner 386½ Milne W. Bryant Mrs. A., dressmaker England John 388 Paine J. W., fancy leather dresser 390 Longdon Thomas, locksmith 392 Macready Hugh, work shop 394 Lines E., dealer 396 Griffiths R. J., boot manufacturer King W. E. and Co., coachbuilders 410 Smith James, builder Norfolk street 424 Green Mrs. Margaret 426 Griffin Samuel, painter, “Claussa” 428 Earls Miss, dressmaker Earls John 430 Osborn John, dentist 444 Winton William H. 446 Lawler W., asphalter 450 Davies Thomas, bootmaker
452 English Henry, dealer 454 Turner George, saddler 458, 460, 462, 464 and 466 Abel and Co., Ltd., wholesale pastrycooks and confectioners 498 Aitken James, hairdresser 500 Mullane Michael, bootmaker St. John street 502 Crundwell George, confectioner 504 Parnell Thomas, fruiterer 506 Hampton Mrs. E. H., butcher 508 Coote F., farrier Poole Bros., firelight manufacturers Vause B. and Co., plumbers 522-4-6 Mulholland Joseph, produce mer- chant 528 Lance Miss Charlotte 530 Baker Mrs, E., draper 532 Lance Bros., painters Angel street 538 Davies J. H., monumental mason Union street 560 Willings J. 568 Gilbert C., blacksmith 596 Eve Miss Mary 598 Eve Thomas, wool merchant 600 St. George H. S., surgeon 610 McKechnie James, saddler 616 Schweikert G., farrier Rochfort street West side 329 City Bank of Sydney—J. A. Ross, manager 331 Morris H., tobacconist 333 Drummond George, confectioner 335 Kealman Bros., coffee importers 337 Horne W. C., provision merchant 339 Serbutt James, hairdresser 341 Goodsir E. C., confectioner 343 Barrett Bros., fruiterers 345 Mellor Thomas, stationer 347 Eldridge William C. and Co., dyers 349 Evans J., furniture warehouse 353 Hutchinson J., china and glass store 355 Walker Brothers, provision dealers 357 Sergeant Mrs. M., boot importer 359 Southern J., draper 361 Keesing B. H., pawnbroker 363 Olson Brothers, chemists 365 Hilton, Browne and Co., seedsmen 367 Hagley Mrs. Elizabeth, draper 369 Hill Jacob, fruiterer 371 Sanders Mrs. J. A., confectioner 875 Peach J. A., crockery and glassware 377 Tye Alfred, hairdresser 379 Macready Hugh, stationer Short street 381 Mills Brothers, butchers 383 Harris Demetrie, fishmonger 385 Chislett G. E., boot importer 387 Sandringham hotel—J. J. Ball 391 McArthur Geo., wholesale confectioner 395 Brown John, boot and shoemaker 397 Berkman William, pawnbroker 401 Sellmer Henry, wine shop 403-5 Pattison J. J., grocer 407 Evans Mrs. Agnes, furniture dealer 409 Jackson Richard, butcher Holt street 411 Stonehill G. H., saddler 413 Anglin F. J., grocer 415 Clarke Rev. William (Wes.) 417 Garven James, sailmaker 419 Lotze Edward 421 Lockyer Frederick 423 James Samuel 425 Davis Henry 427 Buck Mrs. R., draper 429 Roach Richard, van proprietor 433 Lanyon C., plumber 435 Portsmouth George, bootmaker 437 Campbell James, blacksmith

Embalming and Sanitary Work a speciality.

Page 388

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS. HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


388 Lau NEWTOWN. Len

King street south continued— 443 Grounds T. and Co., modellers 445 Wynter Brothers, grocers 447 Guille Wm., watchmaker 455 Scurr G. H., ironmonger 465 Flowers Mrs. Maud, dressmaker 469 Preston J., grocer Camden street 457 Souter William, tobacconist 467 Knight George, greengrocer International hotel—John Rutherford 473 Watterson S., ham and beef shop 475 Barlow T., hairdresser 479 Sir William Wallace hotel— William Bayans 481 Scotton W. H., greengrocer 483 Schneider L., newsagent 485 Mulholland Joseph, fuel merchant 489 Ibbotson Charles H., coachbuilder 499 Von Hagen and Co., Limited, timber merchants 503 Phillpots Mrs. Sarah M., draper 503 Tasker Henry, greengrocer 507 Bragg and Co., butchers Alice street 509 Camdenville hotel—E. A. Barden 511 Beehag R., greengrocer 513 Gentz R., laundry 515 Agar Mrs. M., accoucheuse 517 McCauley Daniel, skin merchant 519 Phillips Arthur, baker 521 Johnson G. D., grocer 531 Mundy J. H., fruiterer 533 Pountney S., baker Holmwood street—Dickson street 575 Atkin and Sons, fuel merchants Wells street 583 Williamson John 593 Thurlow Mrs. Mary, greengrocer 595 Jarvis, J. H. butcher 597 Botany View hotel—Owen O’Brien Maria street 601 Liebau C., ham and beef shop 605 Dege M., wood and coal depot 611 Brett J., greengrocer 613 Gearside Brothers, coachbuilders 617 Walker Mrs. J., ham and beef shop 619 Montgomery T., fishmonger 621 Bellette C., saddler 623 Dawson Henry, draper 625 Peat Francis, tobacconist 627 Kracht C., newsagent 631 Frankfort Park hotel—Alice Moffatt Lord street 633 Ismay James E., grocer 635 Power Henry, house and land agent 637 McKechnie Mrs. A. H. 639 Smith Sidney Illawarra railway bridge 643 Risbey R. J., saddler 645 Taylor Thomas, bootmaker 649 Burling Henry 651 Short Mrs. Catherine, midwife 653 Roberts Thomas William, fruiterer Goodsell street 657 Juhrs M., tobacconist 665 Woodley Henry 667 Beattie John J. 669 Benjamin D., paper bag maker 671 Whiteford George, law stationer 673 Arter R. fruiterer 675 Tophan George, bag dealer May street

Laura Street—North side Commodore street to Edgeware road 3 Ives George, brickmaker 5 Pawley Mrs. Elizabeth 11 Cain Miss Letitia 13 Thomas F. J.
15 Williams John 17 Featherstone Gerald Hawken street 21 Hancock G. Mossop John 25 Thornton George Trescott F., “Silver tower” 27 Erickson John Trescott terrace— 1 Allen James 2 Dowdall William 3 Chaseling Mrs. C. 4 Erickson John 5 Armstrong William 5 Maroney Thomas 7 Morrell Reginald 8 Whittaker Samuel 9 Williams Leslie 10 Boutcher William E. 33 Smith C., ‘bus proprietor Ryan Michael, sen. Young Robert 63 Elliott John Wesleyan Church South side Camden ville Public School—Archibald McNaught, headmaster; Miss Annie Molster, headmistress; Miss E. Dal- yell, headmistress infants’ school

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Brock G. S. 2 Loughry E. A. 3 McLachlan Hugh 4 Berne Dagmar, surgeon 5 Thruchly William 6 Nichols W. H. 7 Thruchly Mrs. A. E. 8 Thruchly Mrs. Georgina Thruchly John 9 Willings Mrs. Elizabeth 10 Souter J. M. 11 Thomas Joseph Hicks 12 Turner Miss Elizabeth Mary 13 Pickering Alfred 14 Newton Manfield, patent agent 15 Williams A. E., builder 16 McDonald Daniel, builder 17 Tarleton Mrs. W. W. 18 Davies Wyndham J. 19 Brock Robert 20 Tidyman Mrs. Sarah 21 Ford Miss Elizabeth Goulston H. 23 Davies Mrs. Ellen

Leamington Avenue Holdsworth to Pine street 59 Sale A. F. 57 Hall Frank 55 Easton T. 53 Wilson Mrs. E. 51 Spratt James 49 Welch W. J. 47 Cain Joseph 45 Gallagher Patrick 43 McIvor J. 41 Clark James 39 Broadbent Arthur 37 Strein James, carpenter 35 Wilson Robert 33 Giles C. 31 Nethercot William 29 Smith James 27 Cramer — 25 Mackenzie John 23 Cain James 21 Ide Henry 19 Osborne D.
17 Mongan Daniel 15 Hovendene James 13 Say Daniel, bricklayer 11 Morris William C. 9 Henry Mrs. 5 Miller Richard, fireman 3 White Alfred 1 Young J.

Lennox Street—North side Bedford to Church street St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean Slattery Regent street 95 Levien Alfred, stationmaster 91 Beech Samuel, patternmaker 89 Meek J. A., architect 87 Upton Morris 85 McStay Joseph 83 Rusfeldt Mrs. Emma 81 Foster John 79 Matheson A. E., slater 77 Watson John, brassfinisher Denison street 75 Schmidt Mrs. C. J. 73 Herrzog William, baker 71 Tanner J. 69 Bailey Miss S. A. 67 Post J. H., fuel merchant Australia street—Church street South side 96 Levey Solomon, commercial traveller 94 Flaherty John Regent street 84 McMillan William 82 Hellmrich Mrs. Margaret 80 Green Archibald 78 Hoffman Frederick 76 Garvan Edmund Denison street 68 Green William, dealer 66 Whatmough Enoch 64 King Patrick 62 Pratt Mrs. Mary 60 Phillips Edgar, bootmaker 58 Wallace Alexander 56 Croker J., grocer Australia street Courthouse hotel—Ernest H. Farey Eliza street 46 to 54 Andrews Ernest, builder and undertaker 44 Roberts T. P., draper 42 Hallam Mrs. Christina 42 Straney Frederick 38 Chessel George 34 Sales Mrs. B. 32 Coombes Joseph, laundry 30 Wenburn Joseph, carpenter 28 Pratt Walter, carpenter 26 Adams Mrs. Francis Mary street 24 Taylor J. B., “Asteria,” manufactur- ers’ agent 22 Bell George 20 Marshall Thomas 18 Goor Thomas, pastrycook 16 Austin James, constable 14 Nelson William 12 Wickes W. H. 10 Hudson James, plasterer 8 Dee Henry, plumber 6 Rogers Mrs. A. 4½ Bethel George 4 Bartle Phillip 2½ McLeod Dugald 2 Gocher Charles Church street

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables),
150 Castlereagh St. S’d’y. Tel 1524

Page 389

ANTHONY HORDERN’S FOR TOYS AND DOLLS


Lib NEWTOWN. Mar 389

Liberty Street—East side Stanmore road to Trafalgar terrace— Cavendish street 1 Howard Mrs. B. B. 3 Dreyer Herbert 5 Soper Mrs. S. J. R. 7 Cahill John 9 Hockings H. 11 Harriott The Misses, ladies’ school 13 Robinson W. G. 29 Cunningham William 31 Whithead Joseph, saddler Cambridge street 33 Allison Mrs. E. M. London street 49 Kerr Robert 51 Griffiths Frederick H., accountant 53 Van Heythuysen Richard 55 Workman Walter Gladstone street 57 Carroll John 59 Chapman Miss Sarah 61 Cronshaw Mrs. A. 63 Russell Thomas, engineer 65 Black George 67 Whitaker H. E., chemist 69 Harrison J. A., surveyor 71 Coyle Miss Hannah, school teacher (For West side, see Petersham)

Linthorpe Street—North side off Erskineville road 2 Lancaster George 4 Langley Mrs. J. 6 Ella Mrs. E., school teacher 8 Harrison Mrs. Friend Mrs., “Linthorpe” South side 1 Clayton Peter, “Kelbourne” 3 Hold-worth J. B., “Myola”

Little Queen Street—East side King to Bligh street—Campbell street 2 Gordon Mrs. S. 4 Potter Edwin 6 Plunkett W. J. 8 Cade Charles 10 Hagan Felix, bootmaker 12 Hunter Andrew 14 Reynolds Henry 16 McDonald Clarence 18 Ryan Michael 20 Fuller Charles West side 1 Forbes W. O. 3 Barnsley William 5 Kelly Edward 7 Gordon James 11 Curran Thomas 13 Stephenson George Jesson Mrs. Martha

London Street—East side Enmore road to Liberty street 1 Wright William 3 Chaplin Christopher, school teacher 5 Marlborough Mrs. Cecilia, dressmaker Belmore street 7 Brown Lindsay 11 Schacht T. M. 13 Fairfax Mrs. Annie, teacher 17 Harvey James 19 Richardson John, bootmaker
23 Medcalf Mrs. Elizabeth 25 Brown Mrs. Annie 27 Kidd Miss E. 29 Davies H. H. 31 Fraser M. J., grocer Charles street 33 Debartin Mrs. Hannah, dressmaker 37 Crawford W. 39 Sarson Samuel 41 Glasheen Miss M. 43 Hyndes Alfred E. 45 Radley Joseph 47 Michaelson Michael 49 Miller Frank 53 Bennett John 55 Day Mrs. Amelia 57 Thompson Frederick 59 Weldon Mrs. Mary, midwife 61 Isherwood Mrs. E. 65 Todd Edwin Augustus street 67 Graham P. S., clerk, “Strathmore” 71 Marlo J. Douglas 73 Larkins F., superintendent of police West side 2 Alexander Louis, photographer 4 Fraser Misses C. and M. 6 Royer Charles 8 Riley Mrs. Christina. “Madeley” 10 Flaherty Martin, cab proprietor 12 Davis Samuel, “Emmaville” 14 Evans Alfred. “Essexville” 16 Ellis George O. 18 Momsen A. M., clothier 20 Gates Arthur, “Hazeldene” 22 Walker W. J. 24 Victorsens Misses, private school 40 Thatcher George 48 Glasson Mrs. M. A. 50 Haughey John, grocer

Longdown Street—North side O’Connell street to Trocadero 2 Crofts S. J. 4 Squires James 6 Cheney Albert 8 Tween Mrs. M. 18 Gawthorpe Frederick Susan street—Missenden road Elisabeth street 40 Law Alfred, drainer South side Rose street 3 Smee W., head master St. Stephen’s grammar school Stephen street 5 Maish Charles, butcher 7 Swenson Charles 9 Coady Edward 11 Brown Mrs. Ann Missenden road—Elizabeth street 15 Cocksedge Thomas, bootmaker 17 Maloney Thomas

Lord Street—North side King street to Edgeware road 9 Heaps Henry 11 Williard Mrs. C. 15 Goodsell Frederick J. 21 Walker Montagu, clerk 23 Goodsell J. A., barrowmaker 31 Burling Henry, ‘bus proprietor 33 Tandy P. 35 Pittaway Mrs. Harriett 37 Boots Edgar 39 Smith John
41 Harris William 47 Davey George H. 49 Rees Mrs. K. 67 Taylor Thomas, bootmaker 77 Ashwood Mrs. 81 Warner Arthur, engineer 83 O’Neill P. 85 Adams Joseph, bootmaker 87 Colless Thomas B. 89 Alderson R. Henry John street 97 Carr Henry, painter 99 Martin J. 101 Sharp William, bootmaker 105 Gibney James 131 Penn A. H. 125 Gorsuch Albert 127 Willard Thomas, brickmaker 129 Naylor Thomas 131 Farrell Mrs. Mary 139 Lowack Julias 147 Darcy Sydney 149 Button F. 151 Lovern William 157 Cunningham William 159 Butcher Charles Samuel 161 Brown F. H. 163 Horgan Charles 165 Rice William 169 Moore John 171 Compton Henry 173 Kent Mrs. Elizabeth 175 Clayton George South side 2 Ismay J. E. 4 Schofield Albert St. Peter’s railway station—Joseph Attwood, stationmaster 62 Connell Charles 64 Parkins John 66 Talbot William 68 Singleton Mrs. Minnie 70 Phillips J. W. 72 Short J. T. 74 Elliston Frederick 78 Maher Joseph Terence 88 Thompson Richard, blacksmith 90 Cooper A. J. P. 92 Cooper J. and Co., general store 94 Boulton J. H. 100 Hunt W. A. 102 Evitt Edward

Margaret Street-North side College to Simmons street 1 Curry James 3 Jarman A. W. 5 Pocklington H. A. 7 Blair Mrs. B. B. 9 Chater T. D. 11 Riley John L., oven builder 13 Earle William 19 Moorley Henry 21 Williamson David, carpenter 23 Goldthorpe James, tailor 25 Lawler Charles 27 McKay John 29 Tolley Wharton 31 Craig Milan Reiby street South side 14 Walton George, “Clifton cottage” 16 Coleman Thomas 20 Dawson G., “Garfield” 22 Furlong George 24 Whittle Mrs. Phillis 26 Wright George 28 Bryant William

Letters, Telegrams, &c., &c., at any of the Branches receive prompt attention.

Page 390

ANTHONY HORDERN & S0NS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


390 Mar NEWTOWN. May

Margaret street continued— 30 Perrie Mrs. Dorothy 32 Pepper William 34 Noble Thomas, moulder 36 Cosgrove Michael 42 Munro John 44 Ressthorne John 46 Walpole Mrs. M. A. 50 Atkinson John 52 Ottaino John 54 Finnie Frederick 56 Gardiner Thomas 60 Constable Mrs. R., greengocer 62 Ryan Miss M., grocer 64 Stubbs John 66 Palmer William 68 Blaney Thomas 70 Hoffman William Ferndale street—Simmons street 72 Pyle H. E., butcher 74 Bolton Herbert 76 Walker Mrs. Margaret 78 Insull William 80 Latimer William 82 Race George

Maria Street—North side King street to Edgeware road 1 Holly William 27 Guthrie Thomas, carter 29 Cummins M., fuel merchant 31 Martin John 39 Bailey A. C., letter carrier 41 Martin Mrs. M., dairykeeper 43 Pritchard Thomas 45 Johnson J. 47 Chidley Edward 53 Bunker, William 55 Pilgrim A. 59 Smith Alfred, stonemason 61 Worrill Thomas, bootmaker 63 Thorpe John 69 Fitzpatrick George 71 Hames Charles 85 Lancet S. D., pastrycook 87 Trollope Henry, buteher John street 93 Leach George 101 Gooding John 105 Humphrey Henry R. 107 Savage Richard, bootmaker 109 Baker W. 113 Hoy Mrs. R. 121 Axford Joel 127 Schofield Aaron 129 Clarke James 135 Mitchell Mrs. Helen 137 Dunn William 147 Evans John 149 Hansen Hans 161 Nelson Fred., “Pine Grove” 165 Blake John 169 Mogan James 171 Hogan M. J. 175 McDonald Daniel South side 2 Holley Mrs. Mary 12 White W. H., cabinetmaker 16 Hansen J. 18 Ryder Richard 22 Nottle John 26 Heywood Mrs. A. 30 Daley James 48 Kelso James, grocer 52 Poole Alfred 54 Schofield Isaac, spinner 56 Dyson Joseph 58 Kennedy William 60 Burnett S. 62 Conway P. 64 Ottery Mrs. Francis 66 Whitfield Albert
74 England A. 76 Malley Edward 78 Thompson Walter 80 Rowan Michael 90 Loughrin Peter 92 Alderson George 96 Townsend Edward, ‘bus propietor John street 106 Whear John 112 Rickert W. J. 114 Connell Alfred 120 Carrick Martin, blacksmith 124 Shirley William 138 Harrison William 140 Osborne George 144 Livingstone Arthur 146 Mongovan Patrick 160 Ghiggino Dominick 162 Smith J. W. 172 Walshaw Alfred G.

Marian Street—East side Enmore road to Sarah street 2 Tye Mrs. M. 4 Withers Edward 6 Cox Richard 8 Croft P., music teacher 10 Perry John 12 Smedley Albert 14 Warne Frank 16 Knight W. J. 18 Ryan John 20 MacDonald Mrs. M. B. 22 Hague Miss Annie, music teacher 24 Allen Mrs. Fanny 26 McLean William, “Gordon” 28 Humphries John 32 Cohen Mrs. F., “Hazeldean” 34 Yeo James 40 Duff John, “Lisgar” 42 Hosie Stanley, “Gladstone” 44 Lukey Mrs. A. F., “Garfield” 46 Sibley Joseph 48 Weidner Edwin 50 Piggott John, constable 52 George H., artist 54 Davis George Edward 56 Harvey Mrs. A. 58 Pearce Edward 60 Mattheson John, builder 64 Scott Joseph, plumber 66 Ayling D. 72 Sutton A. E., artist 74 Johnson Walter 76 Tyerman Mrs. J. 78 Hopkins Alfred J. 80 Lawson Albert 82 Kendal John Kirby Henry, senior sergeant of police, “Bellerma” Carter Sydney, “Elsinore” 88 Davis Mrs. Anne 90 Green William J. 92 Taylor T. R., painter 94 Hayden George 96 Rollo Mrs. S. J. 98 Cumming Mrs., midwife 100 Lowe Mrs. F. 102 Ward James West side 3 Barden Charles 5 Pyne William 7 Miller Edwin, butcher 9 Clinton Henry 13 Lemcke Miss, costumier 15 Craig A. E. 17 Welsh Daniel, stoker 19 Brown Samuel, journalist 21 Saull William 33 Jenner R. B., “Merrivale” 35 Hawkins T.
37 Hall Charles T. 39 Wilkinson Mrs. Caroline 41 Barnes Mrs. S., nurse 43 Coughlan Henry, watchmaker 45 Rix Alfred John 47 Hill Mrs. H. 49 Gore John 51 Wholohan Mrs, Annie, “La Prix” 53 Davis W. J. 55 Cummins Mrs. L. J. 57 Cowley Isaac John Crow lane 59 Bowers J. 61 Catts Henry 63 Alexander S. 65 Walshe Mrs. J. E. 67 Cannan Mrs. J. 71 Jones Frederick 73 Bray J. 75 Dilworth Abraham 77 Gould Albert W., cooper 79 Jeffes C. F. 81 Cowderoy Alfred 83 Fell Mrs. Elizabeth 85 Metcalfe Jotham 87 Billson Harry, constable 89 Hilder E. J., accountant 91 Northwood F. J. 93 Hounsell F. G. 95 Glenndenning James 97 Miller G. H. 99 Reardon J. E. 101 Clark Mrs. Martha 103 Kennedy James 105 Billett Nathaniel 107 Carrick W. F. 109 Stanley John, tanner Stanley Mrs. Florence, midwife 111 Grant Stephen 115 Rutledge R. 117 Wildman C.

Mary Street—East side King to Lennox street 1 Russell Joseph Russell Mrs. Marion, midwife 3 Shakspere James 5 Price William 7 Smith Waiter Spear J. W., pastry cook 11 Green Frank W. 13 Shaw Mrs. M. A. 15 Gardiner Mrs. Mary 17 Andrews Ernest, embalmer and under- taker West side 8 Leach Walter 10 Carter G. H., bookbinder 12 Waters Alexander 14 James Ernest A. 16 Fisher Rev. A. F. (Bapt.) 18 Wiseman John H.

May Street—North side King street to Edgeware road 1 Burling Charles, grocer 3 Hodgen James, letter carrier 5 Forbes Samuel 7 West Charles Primitive Methodist Church— Rev. P. S. Young 11 Rawlings James, poundkeeper 17 Smith Mrs. J. C., grocer 21 Colson C. F., painter 25 Hawkins George 27 Brice Henry 29 Hogan Thomas 31 Burn John H.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st. West, Sydney, Tel 632.

Page 301

ANTHONY HORDERN’S FOR BOOTS AND SHOES.


Mec NEWTOWN. New 391

33 Hawkins Jesse 35 Brett William 37 Guest Joseph 45 Dummett Mrs. Harriet 47 Williamson Henry John street 69 Clarkson William, enginedriver Spear’s brickworks 105 Brown Mrs. C. 107 Lowdoun David 109 Bains John 111 Martin Joseph 113 Martin George T. 115 Milsom William 117 Keating William 119 Matthews, W. P. (For south side, see St Peters)

Mechanic Street—North side Church to Egan street Hordern street 4 Webb Mrs. Elizabeth 6 Foster Mrs. Annie South side Whitehead’s parcel delivery stables Hordern street

Metropolitan Road—East side Enmore road to Sarah street Enmore Public School—Boys’ depart- ment, John Cusack, headmaster; girls’, Miss Annie Chappell, head- mistress; infants’, Mrs. T. Crozier, mistress 14 Riemenschneider F. E. “Heathcote” 16 Macdonald A. B., “Marion” 18 Bent Cornelius Bent Henry 22 Wallis J. H., “Belinda” 24 Todd Mrs. T., “Waterton” 26 Child Sidney 28 Dalyell Mrs. E. 30 Hannan Robert 32 Price Miss V. 34 Curnow Mrs. Alice 36 Doherty Dominick 38 Wallace Robert, mariner 40 Dawson Mrs. Jane 42 Cooke H., accountant. “Scarcliffe” Cross lane 44 Baldick Ernest A., timber merchant 48 Fisher A. L. 54 Doyle Ambrose 56 Skinner William 58 Skinner David 60 Hamilton Arthur 62 Turner Mrs. L. 64 Goodin Thomas 66 Gibbens Joseph 68 Baxter Lancelot 70 Crawshaw William 72 Bingham Richard H. 74 Haworth George 76 Ford George 78 Oliver William 80 Smith P. J., painter 82 Latimer Noble, bootmaker 84 Kennedy Mrs. Mary 86 Helvey Mrs. M. West side 3 Jones H. W., clerk 5 White J. S. 7 St. Heaps Christopher Tabernacle—G. T. Walden 23 Bell Miss Adelaide
25 Eld Ernest, tutor 27 Harrison William, “Clarence” 31 Sindel Mrs. Marion 33 Scannell Michael 37 Jolly John, clerk Harks Thomas, commercial traveller 41 Durrell J. T. 43 Teague William 45 Letton George, engineer 47 Child Thomas, printer Cross lane 49 Weir J. B. 51 Kitt G. A 53 Webster William 55 Gatland Mrs. Emma 57 Gordon Mrs. Eliza 59 Ruddle Miss M. E. 61 Howe Mrs. M. L. 63 Burke Frederick J. 65 Hanshaw Frederick 67 Gilmour Henry 69 Weaver Eustace, carpenter 71 Caldwell William 73 Brooks Ralph, “Manolo” 75 McCaldon John, engineer 77 Wilson Mrs. A. J. 79 Morris Arthur, engineer 81 Tillott John, carpenter 83 Lindsay John M., “Carlisle” 85 Haining James L., coachpainter 87 Smith Charles 89 Bayley Miss E. 91 Smith Alexander 92 Wicks Mrs. Jane 95 Davey Richard, baker 97 Archibald John 99 Calm John 101 James William

Missenden Road—East side King street north to boundary 1 Melville J. and Co., farriers 7 Kilpatrick William Longdown street 9 Brown Henry J., carpenter Campbell street 13 Ryan Mrs. C. 15 Teer James, fishmonger 17 Powell Thomas 19 Buckland John, coachbuilder Richard street 23 Cooper Robert, undertaker Aylesbury street 33 Emberson George, painter 35 Scotney Mrs. Bligh street 39 Hawken John, auctioneer West side 2 King John 6 King Edward 8 Golby Mrs. A., dressmaker Longdown street 10 Barrett James 12 Townsend George H. 16 Conway J. C. 18 Sparks J. P., boilermaker 20 Blackford David, tailor 24 Peterson Antoine, van proprietor 28 Schryver Mrs. H. 30 Boardman Samuel 32 Hind William 34 King A. F. 36 Baskerville John 38 Grosvenor James 40 Walsh R., van proprietor 42 Walsh E. J., jun., storekeeper 44 Rapp Jacob 46 Cohen Henry, livery stables
St. Stephen’s Private Day School— Miss E. Flannigan, mistress

Munni Street—North side Union to Angel street 3 Boland Patrick 5 Neale H. F. 7 Gurrin Frederick 11 Verdech Edward 17 Ryan John Gowrie street 21 Hansford Albion 23 Young Alfred A. 27 Mallingford John F. 29 Penn James 31 Becker Joseph, stonemason 33 Wylie John 35 Robinson Frank South side 8 Bell John 10 Nickels Alfred, wheelwright 12 Barlow Robert J. 14 Watson John 16 Conden Mrs. Annie 20 Tubby William 36 Johnson Mrs. H. Gowrie street 34 Stead G. W., blacksmith 38 Jones A., dealer

Nelson Street now called Little Queen Street)

Newman Street—North side 236 King street south to Union street 2 Yates James, fancy leather dresser 20 Drummond Charles 22 Yates James 24 Heath Richard 26 Burke John 28 Combellack Henry 32 Brown Walter W. 36 White Edward 38 Pike Alonzo 40 Olive Alfred T. 42 Cole B. 44 O’Neil William 46 Conran Thos. F., constable 50 Hollis Robert 54 Macgraw William 56 McNamara Joan 58 Kellar Otto 60 Spicer George T. 62 Rossiter Edward 64 Horigan James 66 Palmer J. 68 Osmus John 70 Bates Samuel Angel street 74 Asztalos James 76 Verdan Mrs. L. 78 Moore Edward 80 Bolin George 82 Thompson Mrs. C. 84 Spinks James 86 Goodsell T. A. Gowrie street 90 Williams Philip, storekeeper 94 Starkie William 96 Woodhouse John 98 Keggen Thomas 100 Bosher William G. 102 Keely Charles 104 Croke Mrs. M. 106 Nisbet Peter Union street

Carriages, Waggonettes, &c., &c, sent to Train or Boat

Page 392

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


392 Nor NEWTOWN. Phi

Newman street continued— South side White Horse street 1 Milne James, plumber 3 Hoass Edward 5 Baker W. T. 7 Howarth D. B., “Rotheram” 9 Barker Henry 11 Hardge Anthony 13 Jones Frederick 15 Gerrett Miss, dressmaker 17 Long Robert 19 Dennison Arthur E. 21 Sansom Aulbert 23 Baxter James 25 Williams Thos., carpenter 27 Metzler H. L. 29 Cooper W. H., tailor 35 Owen William 37 Millington Herbert, engineer 39 Howarth D. B. and Son, steel foundry 45 Hogan Daniel, blacksmith 47 Young A. V., stonemason 49 Schroder F. W. 51 Hereford Robert, “Hereford” 53 Knight William 55 Higgins Henry 57 Firth Mrs. Jouanna 59 Holden W. H., storekeeper Angel street 61 Whitham Mrs. S. A., grocer 63 Murphy Joseph 65 Turner Aaron 67 Yates Thomas 69 Lacey Joseph 71 Buchanan Miss, dressmaker 73 Hough Edward 75 Braine H., painter 77 O’Sullivan Jeremiah Gowrie street 79 Stenson Neil 81 Davis Mrs. Beda, storekeeper 83 Odea K. J., law clerk 85 Doran Henry 89 Barry John Union street

Norfolk Street King to Angel street 1 Walker William 3 Macnamara H. B., draper 5 Milne John 7 Langley James 9 Eggleton William S., brickmaker White Horse street 25 McLaughlin Daniel 27 Ventura Mrs. A. 29 Lucas Nathaniel 33 Slade James 35 Kennedy Angus 37 Freeman W. H.

O’Connell Street—East side King to Roper street 1 Hovenden W. H., painter 7 Jenkins Arthur, bricklayer Victoria street 9 Cohen Louis, dealer 11 Smith John 13 Griffiths John, dealer 15 Keetch Samuel 17 Taylor John, fitter 19 Brown S. H. 21 Abbott Charles 23 Loveridge William, stonemason Longdown street
29 Holmes James Alfred, painter 31 Wilson Mrs. Constantia Campbell street 33 Cansdell Mrs. W. A. 35 Wall C. W. 37 Temple John 39 Mooney Mrs. Jane 45 Reid Michael A., enginedriver 47 Cheeseman Robert 49 Moore Henry 51 Bell W. H., butcher 53 Chapman William, blacksmith 55 Scanlon Patrick 57 Wallings Thomas 59 Miles Charles 61 Dunsmore John 63 Morrison Alexander 65 Cadden Frank 67 Gilbert Mrs. Mary 71 Kerslake Arthur 73 Booth James 75 Lane W. H., bootmaker 77 Frazer, James 79 Connor* Mrs. Elizabeth 81 Conroy Thomas 87 Spencer William, painter West side 2 Bourne George 4 Cameron Mrs. Mary 10 Barnsley John 12 Brown Mrs. Jane 14 Woolley J. H., fuel yard Victoria street 16 Houghton J. R., fruiterer 18 Lowe Mrs. E. 20 Banks Mrs. Georgina 24 Jones Thomas 26 Taylor James 28 Harbidge John 30 Appleton Edgar 32 Reeve Mrs. Elizabeth Prospect street 40 Turner Mary, grocer 44 Newman Charles 46 Spithill John Spithill Mathew 50 Wight Mrs. Alice 54 Whiteoak Thomas 56 Bloomfield John 58 Thompson John Chalder street 70 Clifford Sydney 72 Green Mrs. Mary 74 Foster Frederick 76 Heavey Andrew 78 Hooper George 80 Russell Archibald Raper street 82 Sullivan Mrs. Margaret 84 McIntyre James

Oxford Street—East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street—Kent lane 1 Grundy George 3 Pease Arthur 5 Harper John B., constable Campbell lane—Albemarle street 31 Graham John 33 Raynor John 35 Brown R. A. 37 Dyer Mrs. Harriet 39 Emanuel Joseph, fuel merchant 41 Turtle Charles, sen., greengrocer 43 Streeter A. W. 45 Stephens Arthur 47 Cassidy James Land’s lane 49 Riley Edward, plasterer
West side 2 Young Mrs. Annie 18 Whitehead Percy 20 Edwards H. L. 22 Taylor Rev. Stephen (C. of E.) 24 Mack Mrs. Ellen Albemarle street St. Bede’s Convent and High School- Sisters of the Good Samaritan 36 Grieve R. H.

Pearl Street—East side Alice to Wells street 2 Ekin John, “Urilla” 8 Emmerson Mrs. J. E. Pearl lane 18 Paull S. H., engineer 20 Quy Fred, “Essex house” 22 Gunns Walter 24 Dalton Charles F. 26 Sayce George 28 Holding Mrs. Mary 38 Sharp Joseph 40 Gardiner David 42 Burling Alfred E. 46 Kyle James 48 Parker Mrs. C. 50 Anker Herbert 52 Lappan Davis 54 Wright John 56 Ramsden John West side 1 Russell John, painter 5 Grant Thomas, coachpainter Commodore street 15 Boyan Joseph 17 Wolf Miss Georgina, teacher of music 19 Perigo Mrs. Eveline 29 Stanley Wm., ‘bus stables 31 Hodgson Edmund, whipmaker 33 Jarman Stephen, stonemason 35 Smith Thomas 37 Eldershaw Archibald 39 Pollard J. H. 41 Smettell George 43 Quinn Mrs. Ellen 45 Courtney Thomas 51 Quigley H. F., grocer

Phillip Street—East side Enmore road to railway line Gladstone street Potter Henry, “Bon Accord” West side 2 Pearce Miss L. 4 Atkinson John 6 Cramer August 8 Moss Mrs. M. A. 10 Gibbons George 12 Osmond U. Nickless Belmore street 14 Fairbairn George 16 Pearce Thomas 18 Anderson Andrew, carpenter 20 Cran Mrs. Martha 22 Dickers William 24 Garden Allen J 26 Mackenzie Kenneth 28 Forsyth Francis, builder 32 Jones Robert 34 Clarke William J., compositor Charles street 38 Rogers Eugene 40 Macnamara Mrs. M. A. 42 Travers William

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St S, S’d’y (between Christ Church
and Savings Bank)
Tel 726

Page 393

ANTHONY HORDERN’S FOR NOVELTIES AND WHIMSICALITIES


Pin NEWTOWN. Reg 393

44 Dowse Mrs, Laura 46 Mears Mrs. Eliza 48 Clarke Mrs. M. A., storekeeper Gladstone street 50 Johnston David, grocer 52 Walsh H. E., commission agent 54 Degenhardt John, baker 56 Brace Mrs. A., “Roseville” 58 Young John, shipwright 62 Lane Charles, carpenter

Pine Street—East side Wilson street to Railway 2 Heness A. C., bricklayer 4 Clarke Archibald H. McLaughlin John 8 Stafford John, enginedriver 10 Bradley A. B. 12 Downey John 14 Gordon Alexander, enginedriver 16 Tyrrell George 18 Higgs R. B. 20 Tipper Mrs. Margaret 22 Loader James Leamington avenue West side 1 Evans William, master mariner 3 Herald E. R. 5 Levy A. H. 7 Fox James 9 Rowell John 11 Cornwell J. W. 13 Pollock Adam, blacksmith 21 Andrews Mrs Laura 23 Hughes Mrs. S. 29 Mason Albert, sawyer 31 Osborne George 33 Cramer Ernest, tailor 35 Pogson John, clicker 37 Lane Nathaniel 39 Williamson Thomas

Prince Street Camden to Alice street 2 Smith Frederick 4 Robertson Angus 6 Shepherd James

Prospect Street—North side Church to O’Connell street—Hordern street—Egan street 4 Smith George 6 Johnson Benjamin 8 Townsend A., painter South side Hordern street—Egan street 13 Reeve Mrs. E., “Arno Lodge” 11 Lambert William

Queen Street—East side King to Wilson street 22 Welland Thomas, butcher 24 Dibble George 26 Simpson John 28 Gunther Gottleib, brickburner 30 Langby Charles, clerk 42 Webber Arthur 44 Say Henry 46 Hardy John 48 Cummings Frank 50 Tibbey John A. 58 Scott William C.
64 Bonfield James 66 Scott Miss Mamie 68 Weston C. J., accountant Wilson street West side 1 Roberts J., piano tuner 3 Schadel Joseph 5 Spring James, J.P. 7 Percival Mrs. Emma 9 Lawson Jas., J.P., cabinetmaker 19 Madson Hans F., surveyor 21 Garner William T. 23 Donlon Mrs. H. 25 Browne J. P. M. 27 Nicholson Henry, reporter 29 Warung Mrs. Elizabeth 31 Rosewarne William

Randle Street—East side Wilson street to railway line 2 Jones Ambrose 4 Walton Robert C. 6 Harvey William John 8 Tripp Arthur, fireman 10 Plucknett George 12 Stainton Francis 20 Barnes Walter, woodturner West side 1 Sutherland William 3 Scott Archibald, plumber 5 Marshall James, boilermaker 7 Byrnes Patrick 9 Andrews Henry 11 Plummer Edwin John 13 Miller T. 15 Hall Francis Leamington avenue

Raper Street—East side Church to O’Connell street Hordern street 1 Thompson John, dealer 3 Allison Miss Maria 5 Tarrant James, upholsterer 7 Murray Mrs. Sarah, ladies’ nurse 9 Hall Mrs. Florrie 11 Bibalinski Joseph 13 Robinson C. T. 15 Edgtton William, contractor 17 Woolley Thomas 19 Marshall William, tailor 21 Worrall Luke West side 2 Warland Arthur 4 Lee H. B. 6 Poole James 8 Prior William 16 Barker Frederick, bootmaker 18 Phillips J. W., bookbinder 22 Southeron Mrs. H. 24 Southeron Edward 26 Waugh Joseph 28 McGlashan Mrs. Frances, grocer 30 Downer John 32 Shaw Edwin Valentine 38 Wright Samuel, tailor 40 Poulter Thomas 42 McIntosh William 44 Sainty James, lamplighter 46 Moule G. E., bricklayer 52 Gildea Mrs. Annie 54 Griffin Thomas

Redwin Street Off Norfolk street
3 Doherty George 5 Tubbs William 7 Turner Thomas 9 Riddle William 11 Barrett Edward 15 Mutton Walter 17 Redwin Thos., bricklayer 19 Chapman Frederick, painter

Regent Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Scott Samuel, storeman 3 Schabell F. J., plumber 5 Smith Thomas 7 Viereck R., baker 9 Dyer Frank, fireman 13 Crawford Mrs. Jane 15 Cummins Mrs. B. 17 Winstanley Mrs. M. 19 Richmond John, builder 21 Johnstone H. W. 23 Stainton John 25 Tunks Alfred 27 Bourke Richard 29 Sedgwick Gasper 37 Beech S., joiner 39 Forsyth Alexander, coachpainter 41 Forsyth James, tinsmith 43 Lansdown George Lennox street 45 Abigail James, J.P. Albemarle street Carlisle Castle hotel—Edward Scanlon 71 Hinks Mark 79 Cooper Thomas, signwriter 81 Duffy John 87 Robertson John 89 Waters Edward, traveller Wood Thomas, plumber 91 Barncastle John 93 Baillie James, printer 95 Wilson Henry 97 Spargo Robert 99 Schwaner Henry 101 Brown Henry, carpenter 103 Williams Henry 105 Haines Christopher, cab proprietor 107 Lloyd Robert, van proprietor 109 Pithers Charles R. Off— Dubber William 111 Dubber C. E 113 Kell William F. 115 Tobin Mrs. Jane 117 Ayres Jesse 119 Boyne William 121 Wallace John 123 Blair William, grocer West side 2 Hoffman P., jun., storekeeper 4 Cowan Charle 6 Ronald Archibald 8 Townsend Ernest 10 Read Francis 12 Cox John 16 Walker Edwin 18 Colney W., printer 20 Schwaevel Christian 22 Penfold William R. 24 McElroy Edward 26 Greenup William 28 Eyles William 30 Harris Mrs. Ann Lennox street 44 Shaklow William 46 Gillespie John 48 Sly J. W., stonemason

All Funerals conducted under Personal Supervision of Principals.

Page 394

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


394 Rei NEWTOWN. Slo

Regent street continued— 52 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 68 Newman Henry 70 Dixon Henry 72 Ryan Francis 74 Simpson James E. 76 Lincoln George 78 Moss Patrick 80 Jones William 82 Hocking John W. 84 Lasslett F. A. W. 86 Tester Walter, joiner 90 Hubbard Frederick 92 Everitt Mrs Eliza 94 Rooke Thomas, blacksmith 100 Neale George J. 102 Burgess Henry 104 Graham Richard, grocer 106-108 Australian Native hotel—Patrick McCarry 110 Mills John 112 Grennan Patrick 114 O’Sullivan Daniel 116 Elstub Robert, carpenter 122 Walker George

Reiby Street—East side Enmore road to Margaret street 2 Hart William 4 Eland William 6 Watson T. H. 10 Golding Mrs. S. J. 12 Lockman Alfred 14 Dunlop James 16 Evans George, engineer 18 Riese Louis 20 Dadswell Charles F., boot merchant 22 Peir W. G. Don street 26 Wright Mrs. Ann 28 Walker Mrs. Charlotte 30 Shaw William 32 Benson Edward, clerk 34 Long John 38 Burke Mrs. Annie 40 Realy Matthew 42 Gifford James 44 Howard James 46 Haffner Leonard 48 Clarke Wm. M. 52 Millais George E. 56 Hamilton H., painter 58 King Ezra, grocer Keig street West side 29 Davidson, W. H., coachbuilder 31 Russell Samuel 33 Stone Mrs. E. J. 35 Brown John W. 37 Budge James 39 Bessford Frederick 41 Cussen Richard Sloane street 53 Goodin Phillip 55 Welsh William Fulham street

Richard-Street—North side Missenden road to North Newtown school Hayes Albert, hop beer factory Elizabeth street 46 Burke Charles 50 Brown James South side
1 Smith Thomas W. 3 Shattel Mrs. B. 5 Boothman John, coachbuilder 17 McKay Timothy, builder 19 Webb Thomas 21 Brown J. R. 23 Burke Walter Elizabeth street 39 Davis Mrs Elizabeth 49 Davis Ernest A.

St. John Street—North side Angel to King street 12 Simpson G., fuel merchant 6 Lucan Septimus 4 Kester William South side 13 Hoffman Charles 11 Hansford A. R. 5 Gronow Henry 3 Chapple Henry

St. Mary’s Street Trade to Bishopsgate street 2 Smith William, commission agent 6 Mellowes William D. 8 Lincoln Charles 10 Lincoln Thomas 12 Mason John Stanley street 14 Taylor Mrs. M. J., nurse 16 Newnham John, carpenter (For continuation, see Camperdown)

Sarah Street—South side Edgeware road to Simmons street Marion street 10 Grinham Thomas 8 McSherry John 6 Ollerenshaw Joseph Wm. 4 Hardman Brothers, biscuit factory 2 Hardman Richard Hardman Robert Jun. Simmons street

Short Street Off Camden street 1 Whatmough John 3 Westhorpe William

Simmons Street—East side Enmore road to Camden street 12 Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S., “Yarrowa” 48 Jones John H. 54 Clare Charles, ironmonger Sloane street 68 Reid D. G., plumber 72 Camp Mrs. R. A. 76 Richardson John, bootmaker Fulham street 84 Ruedy Andrew, laundry 86 Trethown William, contractor Margaret street 88 Szarka George, grocer 90 Baldwin Mrs. Harriet 92 Crawford James 94 Mattheson William 96 Doorey William, painter 98 Blanch John 100 Blanch Thomas 102 Butler Thomas
104 Spithill Alexander 106 Lynch Arthur 108 Scott Mrs. Emma 110 Crease Charles 112 Stephens Mrs. Janet 114 Garvey Michael 116 Latimer Mrs. Jane 118 Powdich John 120 Westley Mrs. Isabella 122 Richardson George 124 Wright Alfred 126 Foster Mrs. Francis 128 Newland Frank 130 Ouley Charles Edward 132 James George 134 Lovedale Thomas 136 White Peter 138 Osborne Mrs. J. E. West side 1 Brooks Sydney 3 Hay William, carrier 5 Mulholland Thomas 7 St. Julian John 9 Healey Thomas 11 Martin Mrs. L. E. 13 Spicer James W., printer 15 Szarka John, painter 17 Morelli Joseph 19 Garland George F. 21 Eldridge George 23 Plunkett H. J., “Ivanhoe” 25 Goodman Walter 29 Scott John, clerk 31 Gray George 33 Holmes Alfred L., “Alpha” 35 Grange G. L. 37 Roebuck Frederick, toymaker 39 Neville Mrs. Frances 41 Watts Albert N., “Wendouree” 45 Happ Andrew, wheelwright 53 Lodge Malcolm 55 Hughes Mrs. Annie 57 Newlang Isaac 59 Ryan William 65 Scott William J. 69 Hurren William 73 Eaton George 77 Seward Mrs., dressmaker 79 Porter Edward G. 81 Wheatley George 85 Bowra James 87 Gallagher P. E. 89 Madden William Sarah street 95 Rattigan E. F., bootmaker 99 Everett John 101 Everett George 103 Adler Charles 105 Latham Phillip 107 Brown William 117 Stevenson William, butcher 119 Cross Alfred 121 Wilmott William, greengrocer 123 Fetherston Mrs. Ellen 125 Potter Percy 127 Joy James 129 Hartigan William 131 Colley Mrs. Lucy 133 Harford John 135 Hastings Arthur H. 137 Cox Thomas 141 Smith William, sawyer

Sloane Street—North side Simmons to Reiby street 19 Spring Mrs. Mary 17 Morrissey William 13 Dodd Alfred, carpenter

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables)
173 Elizabeth St., S’d’y. Tel 1524

Page 395

ANTHONY HORDERN’S FOR PRIME PROVISIONS


Sta NEWTOWN. Uni 395

9 Booth Charles B. 7 Becchos Mrs. M. J. 5 Healy Thomas, salesman 3 Maver Andrew 1 Rowlands William B., clerk South, side Angus and Son, coach factory

Stanmore Road Enmore road to Liberty street 2 Stickley Miss Harriett 4 Proudlock Mrs. Harriett 6 Shepherd Lindsay Christ Church—Rev. C. C. Dunston 40 Johnson Frederick W., baker (For continuation, see Marrickville and Petersham)

Station Street—East side Railway to Holt street 2 Somerset hotel—H. Hutchinson 4 Scott David, boardinghouse 8 Warwick hall Newtown Cold Storage Ice Works—S. J. Heaton, manager Enmore road 26 Ray George W. 28 Boxwell John G. 32 Evans James 34 Sim Miss Robena 42 Ryan John 44 Rogers George 46 Francis Mrs. Margaret 48 Dean Edward 50 Butler Albert 52 Louran Mrs. Jane 54 Jay George 56 Fender William 58 Goslett W. B. 60 McKern Frederick 62 Taylor George, com. agent 64 Stewart Miss, teacher of music 66 Wright James 70 Hartley John, signalman 74 Gray Mrs. R. H. 76 Harris Mrs. Naomi 78 Fitzpatrick Richard Holt street 90 Cassel Alfred 92 Bruce Arthur 94 Dalwood Mrs. Mary 96 Tallentire W. G. 98 Walsh Joseph 100 Wellesley C., tailor 102 Brown William Y. 106 Sutton Miss H., private school 120 Messent Richard 124 Bond Frederick 126 Cousins Thomas 128 Dreaper G. W., ironmonger 130 Carmody Michael 132 Grosvenor Mrs. E. M. 134 Dumbarton Charles 136 Kretchmer Francis 138 Simons John 140 Hutchinson James 142 Carter Ernest 144 Ross Thomas, glass bottle manufac- turer 146 Weaver Mrs. A. M. 148 Hewitt Mrs. 150 Hayes Arthur 152 Fletcher Edmund 154 Hurst William 156 Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants
Enmore road Rudd H. M., coach factory 31 Bruce Alexander, J.P., chief inspector of stock, “Reiby house” 43 Phillips William 45 Wall Robert, builder Donn street 47 Clarke Mrs., teacher of music 49 Kent J. W. 51 Wilson J., painter 53 Barrett George 55 Heighway J. F. 57 Burling William 59 Cowan Samuel, collector 61 Watte H. A., clerk 63 Dolph Sydney H. 65 Walker Watson Wilson W., builder, “Wilona” Keig street—Holt street 81 Goldsmith Henry 83 Lougheed Frederick 85 Walker Joseph 87 Hannan Mrs. Jane 89 Peters John 91 Mahony Mrs. Elizabeth 93 Mayes John H., surveyor 95 Gilmore James 97 Knudson John 99 Earl William 101 Irwin John 105 Grigg Percy 107 Edwards Walter 109 Ford H. W. 111 Ross Mrs. J., artist 113 Batten William, clerk 115 Johnston E. W. 117 James William 119 Marrs John 121 Boggis Ernest 123 Engelbert George 125 Dowling Albert 127 Cahill Thomas 129 Best Frederick 131 Coker Mrs. M. C. S. 135 Walker Mrs. Martha 137 Perigo W. G., enginedriver 139 Barnett F. H , brickburner 141 Mellshimar Edwin

Stephen Street 141 King to Campbell street St. Stephan’s Grammar School— William Smee, headmaster

Susan Street—East side Longdown street to Camperdown boundary Campbell street 13 Bland Mrs. Eliza 15 Parker Joseph 17 Dunn Mrs. E. 19 Howard Henry 21 Pocklington Herbert F. West side Campbell street 8 McGrath Mrs. Bridget 10 Holland Mrs. M. 12 Herbert John, wheelwright 16 Guinery Arthur 22 Tween Mrs. Maria 28 Turner Thomas 32 Montgomery Ellen 38 Cummings Mrs. M. 54 Stanley Mrs. Annie 56 Conway Andrew, carpenter 58 Lamey Henry (For continuation, see Camperdown)

Trade Street—East side Railway line to St. Mary’s street
22 Atkin Enoch, painter 20 Herbert R., fireman 16 Garn John 14 Lynch Richard 12 Fimister John R., junr. 10 Weekly William, engineer 8 Whittle Mrs. Kate 6 Kerr Andrew 4 Martin James 2 Butler W. F., house agent Albert street West side Dabourne George 23 Stephenson John B. 21 Kershler Mrs. W. 19 Hardcastle Alfred, “Loco” 17 Yates Thomas 13 Bradley George 11 Friedenreich Louis, baker 1 McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House—Rev. Canon Taylor

Trafalgar Street Phillip street to Liberty street 1 McGeorge Andrew 2 Gould Mrs. Elizabeth 3 Scott Hubert, surgeon 4 Cummings T. M. 5 Landor A. J. 6 Rigby James 7 Smith Mrs. M. 8 Clark Joseph 9 Leishman William, stonecutter 12 Cummings Patrick 13 Jennings John 14 Kennedy Alexander 15 Robb William 16 Weatherby Charles 19-20 Ninness Stephen, boot factory 29 Hoskins Ernest 30 Morrison William

Union Street—West side Erskineville road to King street south Newman street 1 Walter Frederick, grocer 7 Thomas Frederick 11 Lloyd P. H. 13 Gilchrist Alexander 15 O’Brien Edwin 17 Angelo Mrs. J. A., dressmaker Union lane 21 Simmons Charles, carpenter and joiner 23 Duesbury George, engineer 25 Smith Alfred, “Farleigh” 27 Harris Thomas 31 Ross Charles 33 Sutton George W., engineer 35 Urren F. H. 37 Duffy Rodger 39 Bunting Percival 41 Fry William 43 Slater James 45 Smith Walter 47 Maling Thomas 49 Heckman William A. 51 Madigan John, coachpainter 53 Watkins J. R. 55 Wilson William 57 Eggleton Frederick, cab proprietor 63 McKinnon Donald, grocer 65 Cook T. J., carpenter 67 Ashton Ashbury 69 Beehag Gideon

Wreaths, Crosses, &c, &c., and every Funeral Requisite

Page 396

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


396 Vic NEWTOWN. Wel

Union street continued— 73 Anglin Francis J., grocer Kilkery Mrs. Sarah Harold street 75 Child Mrs. Mary, storekeeper 77 Shorter Walter 79 Braine A. J. 81 Crowther John 83 Wilson Francis 85 Holt Mrs. Jessie 89 Barrett William, miller 87 Olson John Munni street 91 McKean Mrs. Amelia 93 Friedwald George 95 Smith George Frederick 97 Eggleton J. M. 99 Lasslett Frederick 101 Young C. J. 105 Malone James Cosgrove William 109 Mooney Anthony 111 Slant Mrs. Mary 113 Swan John 115 Brennan Richard 121 West John F., builder 123 Dubois Herbert, stationer 125 Mullins John 131 Scalamerea Julius 133 Hutton Mrs. Lucy 139 Dew Alexander 141 Le Froy James 145 Crosby George 147 Marsh Wm. J., hotelbroker 153 Cordingley Henry 155 Middleton F. C. 169 Garwell Mrs. Mary 171 Whaley Mrs. Sarah 173 Fitton Henry 175 Union Inn—Henry C. Wortley Knight street (for East side, see Erskineville)

Victoria Street—North side Church to Stephen street, Hordern street—Egan street 2 Hoad Mrs. Harriet O’Connell street South side Hordern street—Egan street 1 Woolley J. H., fuel merchant Newtown Bottle Exchange—J. C. Conway, manager

Watkin Street—East side King street to Railway 2 Landes George, pawnbroker 4 Stead Luke, bootmaker 6 Hunt Wm., dealer 8 Richards B. J 14 Smith Julia, midwife 16 Blumenthal Mrs. D. 18 Frazer John W., com. traveller 22 Watson David 24 Green Alfred 26 Phillips John T. 28 Dawson William H. 30 Smith Frank 32 Tuck Mrs. E. M. 34 Mills Henry 36 Hartge Mrs. Clara 38 Colston E. W., grocer 40 Winter James, signwriter 42 Robson Thomas 46 Richmond Malcolm, builder 48 Du Higg Miss, dressmaker Wilson street
52 Leonard Mrs. F. 56 David Davis, jeweller 58 Herford George, tram conductor 60 Fallick Mrs. S. 62 McKellar Mrs. E. 64 Henley Robert 66 Mighell Daniel W., broker 70 Hodgkinson G. S., stationmaster 72 Taylor Richard West side 1 Clarke C. Thomas 3 Higgins John 5 Carter Mrs. Augusta 7 O’Neill Daniel 9 Baylis Joseph E. Baylis Bowman B. Evans R. M., engineer 11 Chapman Mrs. Fanny 13 Riggs Mrs. B. 15 Jacob George 17 Trahair James 19 Owen George 23 Jeffreys James, upholsterer 25 Killigrew James, tailor 27 Wills David 29 Cockerton A. W., photographer 31 Ware Jonathan 33 Tuck J. W. 35 Iken Mrs. Emily 37 Jeater Frederick 39 Davis E. J., engineer 41 Street Albert, plumber 43 Henry John 45 Hannigan G. W. P. 47 Watson William 49 Lownds Samuel, coachbuilder Wilson street 51 Scurr W. J., builder 53 Jeffreys Mrs. 55 Wood Fred E., solicitor 61 Rutter Mrs. F. W. 67 Griffiths Mrs. Annie 69 Booth William 73 Flint Samuel 75 Lorking Stanley, warehouseman 77 Hunter William 79 Higginson Thomas 81 Leslie Samuel 83 Ralph Mrs E. 85 Sutherland Mrs. A. 87 Woollard Mrs. M.

Wellington Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Houghten Mrs. Sarah, storekeeper 3 McIntosh James, joinery 7 Douglas Henry 9 Davidson Samuel 11 Byrne John J. 13 Conroy John 15 Blair Mrs. Catharine 17 Dunn Rev. T. W. (Pres.) Presbyterian Church Lennox street 21 Levien Alfred, stationmaster 23 Osmond Albert 25 Leary William 27 Thomas Thomas 37 Everist George 39 Leadsman Horace 41 Gall Andrew 43 Prince Thomas, agent Albemarle street 45 Esling Miss Bertha, storekeeper 49 Wood John 51 Rogerson Mrs, Sarah 57 Wotton J., fencer 59 Colling Thomas, van proprietor 61 Bolton Mrs. S. A. 63 Macken P. J., dray proprietor
67 Grimshaw Mrs. H. 69 Chantler Christopher, saddler 71 Coveney Mrs. S., dressmaker 73 Stewart James 77 Dyer Sydney Herbert 79 Davidson Samuel 81 Ewans Alfred R. 83 Blake Mrs. Mary 85 Leonard Michael 87 Thompson William 93 Bryson Robert 95 Matchett Abraham 97 Yard Mrs. Elizabeth 99 Mewkill William 101 Bragg James West side Lennox street 20 Chudleigh John 26 Cole Thomas 28 Slattery the Very Rev. Dean 32 Stonier William 34 Stonier Miss A., “Wellesley college” Albemarle street 48 Barrett Thomas, contractor 66 Sullivan John Young lane 68 Dyer Francis, postman 70 Gifford Henry 74 White Peter 78 Fryer Thomas 80 Williams Thomas, storekeeper 82 Kellett Mrs, Jane 84 Denham John, carpenter 86 Taylor W. H., painter 88 Payne Thomas 92 Turtle Arthur 96 Spier Daniel 98 Ross Daniel

Wells Street—North side King street to Edgeware road 3 Hamilton A. A., “Manfred” 5 Chater Edward 9 Edwards William 11 Murray Thomas 13 Tattersall Joseph 17 York O. H. 19 Gilbert Charles 21 Elliott J. W. 23 Dalton Arthur James 35 Holt George 37 Brown W. R. 47 Duckworth Edward 49 Jamieson Alfred 51 Blank Thomas 53 Dubson Robert 55 Hegarty Joseph 81 Kelly James, confectioner 83 Mills John, brickmaker 85 Brunt William, packer 87 Rowledge George Pearl street 93 Thomas Alfred 95 Emery William H. 97 Morris George Commodore street McNaught Archibald, schoolmaster 139 Ainsworth H,, plasterer South side 2 Binn Henry, “Hygeia” 4 Paton John, engineer 6 Holland Harry, tuckpointer 18 Salvation Army Rescue Home 30 Cox William, “West Lynne” 34 Cuddeford Mrs. J. M. 36 Morris David 38 Harper Thomas 40 Brown James 48 Dalziel James

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers (Town Office and
Livery Stables)
100 Castlereagh St,S’d’y, Tel 1524

Page 397

ANTHONY HORDERN’S FOR CARPETS AND FLOOR COVERINGS


Wha NEWTOWN. Yar 397

50 Carroll Mrs. Jane 56 Sieben Peter 58 Lee Walter 60 Barratt John 62 Martin Thomas 64 Goodfellow John 66 Nicol Richard 72 Byrne D. J. 74 Walters William 76 Eldershaw Thomas John street 90 Moon Herbert 104 Sheridan H. A., “The Priory” 106 Doyle James, brickmaker 112 Hewitt James Thomas 118 Chambers James, dealer 152 Walker S. M.

Whately Street Off 168 King street north 2 Dobbie John, stonemason 4 Spooner James 6 Hogg Mrs. Sarah 8 Pinto Joseph 10 White Mrs. Harriet 12 Alsopp Mrs. C. 16 White Tom, painter 18 Hodgkinson Walter 20 Barnett Walter

Whitehorse Street—East side Newman to Norfolk street 2 Weekes Miss Charlotte 4 Weekes Francis, farrier 6 Newland Alfred, carpenter 8 Burton Sydney 10 Mitchell Alfred, compositor 12 Fawkner T. J., diver 14 Foster Hiram 16 Larsen Mrs. P. 18 Williamson Magnus 20 Cassidy Hugh 22 Brooke Thomas, grocer Gibbes street 26 Hunt William, “Keynsham” West side George street 3 Vipen Edward 5 Glen Alexander Chuck Joseph Arthur

Wilford Street—North side Enmore road to Station street James Mrs. Grace South side Guille E. E., auctioneer Earnshaw Mrs. H.

Wilson Street—North side King to Forbes street Erskineville road 16 Morris Richard 18-20 Williams and Edwards, saddlers 22-24 Gommeson J. and Co., engineers and importers of dairy machinery 26 Austin James, carpenter 28 Craven Mrs. Annie 36 Cleary Mrs. K.
38 Funnell Edward 40 Collier Thomas, 42 Keats Robert 44 Dickers W. H. 46 Warren John 48 Herring Mrs. H. 50 Webber H. J. 52 Bull T. and Co., sawmills Chaffer P. E., ivoryturner 60 Summers Henry 62 Roderick Emanuel 66 Ireson Richard 68 Barron James, coachsmith 70-72-74 Greenwood and Son, produce merchants 76 Mullholland and Welch Mesdames, dressmakers Brown street 82 Miller Robert 84 Griffiths Walter, clerk 86 Phillips Thomas, bootmaker 88 Bourne Charles 90 Moylan Mrs. Margaret 94 McNamara David 96 Bardsley Joseph W., tinsmith 98 Da Silva R. A. 100 Hill Joshua, butcher 102 Fletcher Thomas 104 Morgan Charles 106 Gleeson Cornelius Watkin street 114 Troy Charles 116 Monk Edward 118 Porter Arthur 120 Rieck Arthur, music teacher Bucknell street 132 Land William, plasterer 144 Turner Walter 146 McKay Andrew 150 Best Mrs. Margaret Fitzroy street 186 Thrush John 188-190 Pimm John, grocer 192 Hambleton J. J. 202 Davis Austen, butcher 210 Petersan F. F., baker Queen street 212 Dean Herbert 214 Drewe Samuel 216 Beer James, coachbuilder 218 Urquhart Robert 220 Webb Wm. C., engineer South side Baldick Bros., timber yard Erskineville road 17 Waddups Richard 21 Endicott James, cab proprietor 23 Wood Mrs. B. 25 Eves Mrs. Martha 27 Golding Mrs. A. 31 Gommesen Joseph, engineer 33 Dilworth James 35 Gordon Edward H. 37 Waugh William 41 Elliott John 43 Stokes Edward, coachpainter 45 Wright Thomas 47 Sutcliffe H. S. 53 Stagg George 55 Boland Mrs. Mary 59 Nicoll George, compositor 61 Pitts William 63 Butler Mrs. Ann 65 Jesson Charles J.P. 69 Kleese George 71 Oddfellows’ Hall 73 Wheately H., carpenter Toms Miss Maud, private school 79 Hodgson Mrs., ladies’ doctor 81 Traunce E. W. Brown street 85 Molesworth Edmund W., M.L.A., Custom House agent, “Atherstone” 93 Green John 95 Baker William F. 97 Johnson Henry E. 99 Christie A. C., railway guard 101 Jolliffe Sydney 103 Flannigan Miss M. 105 Hennings Henry, baker Watkin street 109 Miller Frederick, saddler 111 Smith Charles 113 Smith Albert James 117 Lutton William, ironfounder 123 Daley J. E. O., stockbroker Burren street 143 Helsby Thomas C. 145 Finch Henry 147 Read William 149 Ashe Rev. F., M.A. (C. of E.) 151 Franks Herman, com. agent 157 Kent William, stovemaker 159 Juleff H., stove manufacturer 161 Adamson Walter 163 Thornborrow George, grocer Pine street 167 Milne David 177 Evans Thomas W. 181 Boyd Alexander 187 Jeater William, grocer Randle street 189 Helbsy Thomas, builder 191 West Mrs. G., confectioner 195 Davidson Frank, enginedriver 201 Hill David, butcher and fuel merchant Holdsworth street 213 Dennis Samuel 215 Mitchell Richard 219 Black John 221 Ross Donald 223 Miller Andrew 227 Croal Mrs. Christian 229 The Maternity Home—Miss Rachel Hill, matron (For continuation, see Redfern)

Yaralla Street-South side Off Bucknell street 1 Johnson Charles 3 Sparks Thomas E., bricklayer 5 Goldsmith James 7 Coogan Thomas 11 Mitchell George 13 Thornibrook Mrs. Ann North side 2 Pakes Vincent, painter 4 Coles Charles 6 McGilchrist Robert 8 Lumsden Alfred 10 Reynolds Thomas 12 Ross Mrs. M. A. 14 Jeffreys John, upholsterer 16 Burke E. R., painter 18 Bryan John 20 Coleman Joshua 22 Burton P. J.

Sanitary Undertakers and Embalmers.

End of NEWTOWN Entry for 1898