ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipality of Camper-
down; on the east by Redfern and Darlington; on the
south by Erskineville and St. Peters: and on the west
by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area – 480 acres
Number of assessments – 4,963
Number of houses – 4,221 Miles of streets – 22

Annual value – £151.531.

Council Chambers – Town Hall, King street.

Office hours—Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays. 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR—
James F. Smith
ALDERMEN—
James Ekin Robert Elstub
Charles Ibbotson William Cox
Henry N. Howe Alfred McCann
J. F. Smith John Salmon, J.P.
Joseph Jolly, J.P. Wm. Rigg, J.P., M.L.A.
J. R. King Harold T. Morgan
COUNCIL CLERK—
Jesse Cowley
ASSISTANT COUNCIL CLERK—
Percy E. W. Deacon
TREASURER –
George B. Hall
AUDITORS—
W. H. Goddard, J. P., and W. G. Hincks
OVERSEER OF WORKS—
Robert S. Young
INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER—
Henry W. Swan
POUNDKEEPER—
James Rawlings
REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS—
A. C. Newman, Brown street
CHIEF BAILIFF—
Horace W. Loadsman

342 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street – East side
Bedford street to 60 Australia street-
Baltic street-Oxford street

44 Lidbury Charles, ‘Wendover’
38 Binskin Henry, engine driver
Wellington street-Regent street
34 Howard and Williams, butchers
28 Buckley James
26 Watson James
24 Middleton James, carpenter
22 Turtle Charles H., fruiterer
20 Wilson David
18 Smith W. L., butcher
Denison street
16 Wiggins H., baker
14 Stevens James, confectioner
12 Delponte Phillip, fruiterer
4 Tagg George, carpenter
2 Dunn William

West side
Baltic street
Thompson Miss, private school
Oxford street
29 Anderson C., “Albemarle”
Wellington street
25 Pike William, milk vendor
23 Hennings Henry, baker
Regent street
21 Carlisle hotel-T. J. Ross
19 Collins William, tailor
17 Gibson Thomas, bookmaker

13 Macken P. J., grocer
Denison street
9 Barry Miss M., storekeeper
7 Baldick James, blacksmith
5 Elliott Mrs. E.
3 McGuire Mrs. J.


Albert Street-North side
Bedford to Trade street
29 Chesholm Mrs.
31 Cook Silas, printer
33 White W.
35 Roberts Mrs. E.
37 Ellis G. T.
41 Mossman Thomas

South side
6 Boyd Joseph
8 Salisbury Thomas
12 Lawrence James, lime merchant
Alice lane


Alice Street-North side
King street to Edgeware road
The Peacock Jam Co. – Edwards and
Peacock, proprietors
Watson L., “Clifton cottage”
Douglas George
17 Gaddes George W.
19 Prentice A. A.
21 Lewis W, J.
23 Waldion Thomas
25 Wrather Alfred H.
27 Brown James
31 Beattie Alexander
33 Von Hagen John
49 Danaher David
51 Joyce Martin
53 White Mrs. E.
55 Kerr Richard, plasterer
57 Cremen Timothy
63 Laughlin Thomas
65 Tranmer James, engineer
67 Armour David
69 Cremen Christopher
79 Webster William. “Floralville”
83 Austin G. S.. “Glassnock”
87 Stuart Mrs. W., “Perth”
93 Younghusband S. J., “Cheshunt”
95 Wisdom William S., “Steelhurst”
101 Lance Edward, painter
103 Blackburn H.
105 Smith John W., coal agent
Clare street
107 Felton William, grocer
111 Jelly Henry W.
113 Dawson William
115 Deaman Thomas, dray proprietor
117 Munn J. D., moulder
119 Jent Frederick
121 Scott James
123 Scholl Adolph, storeman
125 Blaikie Thomas
127 Austin H.
129 Bell Thomas, stonemason
131 Wannell Faithful

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George st. West, Sydney. Tel. 632.

Page 343

ANTHONY HORDERN’S FOR WALL PAPERS AND DECORATIONS.


Ang NEWTOWN. Aus 343

133 Cren William
135 Vickery George W.
137 Cooper Arthur
139 Leigh John, carpenter
141 Smith John
143 Hagley Burdett
145 Waite George, builder
147 Smith Walter, carter
149 Bush E.
151 Grose Joseph H.
153 Barnes H. W.
155 Morton William, stonemason
157 Morton John, stonemason
159 Burling Ernest
161 Vickery George
163 Jelly W. H., fruiterer
Princes street

South side

4 Newton Joseph, carpenter
18 Hunter John, “The Grove”
56 Barnes Charles W., “Avoca”
62 Deacon Edmund W., J.P., insurance
adjuster
64 Goodsell Ernest E.
Pearl street
74 Souter G. F., ‘bus proprietor
76 Griffin Peter
84 Parsons W. F., printer
86 Buckworth Mrs.
90 Smith John
92 Binsted W. H.
94 Douglas Henry, carpenter
100 Jenks Thomas
102 White William, “Tarana”
104 Thitchener Henry. “Edenia”
106 Perrill E. G.
108 Dunne J. E.
110 Straner Mrs. C.
112 Jones Robert, plasterer
Hawken street
118 Wynn William
120 Watt James M.
126 Cooper John
Trescott and Co., opp beir
brewery and confectionery works
160 Webster Mrs. Margaret
162 Maitland William


Angel Street-East side
Erskineville road to King street
4 Adams W. C.
6 Hode James
8 Oswald William
12 Furey Adam
14 Taylor Mrs. L.
Newman street
16 Tehan Michael, dray proprietor
20 Slavin Michael
22 Hallam William
26 M’Intyre Charles, carpenter
28 Billington Benjamin
30 Berghofer Henry
32 Davis Mrs. S.
34 Burton Charles A.
36 Hammell Dennis
38 Clark Robert
40 Crimston Alfred J.
42 Wallwork John
44 Harvey Mrs. A.
46 Cayford Mrs. H.
48 Bennett James
50 Dodson Edward, carpenter
52 Bodenhan Richard
53 Medbry Henry
56 Smith Charles, carter
58 Pettigrew John
60 Sporne Henry
66 Andrew P. H., compositor
68 Compton Mrs. J. E.
73 Beikie James
Harold street
78 Hall Alfred
Munnie street
84 Grant Mrs.
86 Scott Frederick
88 Aird George
90 Willoughby Henry
92 Handel H. F., bootmaker
96 Brown Frederick, carpenter
98 King George, taxidermist
100 Penn James
Iredale street

West side
Newman street
1 Bradshaw John A.
5 Butler W.
7 Holden W.
9 Lance Frederick
13 Machan Joseph
15 Hipwood Harry
17 Gallaway George
19 Squires J.
21 Nettleship S. A.
23 Sanson Aulbert
Norfolk street
29 Redwin John, builder
49 De Calmer John, grocer
59 Hollabone Augustus, tinsmith
Industrial Hall
St. John street


Augustas Street-North side
London to Charles street
43 Murden John
49 Bourke D. A., printer
33 Stephen Allam, photographer
31 Wilmot and Morgan, contractors
25 Wickham Robert
23 Smith Alfred
19 Gough Robert
17 Spence John, boilermaker
9 Lennon Henry
3 Tritton Charles
1 Parkin Thomas, mariner

South side
30 Nathan Alfred
28 Bradley James, carpenter
26 Dean Frederick, fettler
22 Barrett John
20 Bramwell John
16 Thompson Thomas, miner


Australia Street-East side
Town Hall-King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)—G.
B. Hall, manager
Newtown Police Station-W. R.
Elliott, sub-inspector
Newtown Courthouse-F. P. Meares,
J.P., C.P.S., Registrar Small Debts
Court, agent for Curator of Intes-
tate Estates: W. S. Kelk, dep-
osition clerk ; H. Loadsman,
bailiff
Newtown Metropolitan Fire Brigade
Station-T. P. Gordon, officer in
charge
7 Mackenzie Alexander, blacksmith
15 Court House hotel-Ernest H. Farey
Lennox street
23 Macfarlane W., fuel merchant
25 Willett Jesse, carpenter
27 Andrews T. J.
29 Joyce James
31 Gilbert Mrs, E. M.
33 Lee William
35 Butcher Walter J., printer
41 McNamara Thomas, sen. sergt,
police
43 Barclay Mrs. H.
47 Crozier G. F., painter
51 ANDREWS THOMAS AND
SONS, Monumental Masons
(See advertisment opposite name
in Alphabetical)
Andrews Brothers, undertakers
53 Rofe Charles A.
57 Cousins Enoch
Primitive Methodist Church—Rev.
E. Masterman
65 Charlesworth Frederick
67 Perry Edward
69 King William
73 Gannon F, Sydney
75 Jordan William J.
81 Givins Charles, newsagent
Givins John
83 Bevis George, plasterer
85 Cassidy James
87 Clarke Edmund
89 Hummel Frederick
91 McLerie J., bootmaker
93 Mingay William, dairykeeper
117-119 Elvy Henry, produce merchant

West side
Alton lane
2 Parker A., house and land agent
4 Shirley James, hairdresser
6 Cahill Mrs. E.
Cahill John A., solicitor
8 Bidell Miss Ann, music teacher
10 Minns E. J., plumber
12 Wild Richard, photographer
14 Nangle J., architect
16 Johanson Andreas
20 Field Miss, music teacher
Field John, restaurant
24 Peters Mrs. M., dressmaker
26 Herbert John G., solicitor
28 Power E. H., accountant
30 Jolly Joseph, J.P., painter
32 Martin Walter
34 Morris Joseph, fireman
36 Burton George, contractor
42 Williams E., tinsmith
46 Askew William, grocer
Lennox road
48 Turner George, van proprietor
Turner Alfred E., milk vendor
Kent lane
Public Kindergarten School—Miss
Ranclaud, mistress
Campbell’s lane
58 Ballard Abraham, blacksmith
60 Smith Henry, bootmaker
Albemarle street
62 McGuire Mrs. J., ‘bus proprietor
Fitzroy lane
76 Pierce Miss Sarah, ladies’ school
78 Brooks Miss J.
80 Borstel J. H.
82 Bohrsmann Aubrey, dentist
Bohrsmann John, draper
84 McKenzie Alexander, blacksmith
88 Ibbotson Mrs. E.
92 Kenney Alexander
94 Sayers Charles
96 Wilton Henry, van proprietor
98 Hutchinson James
100 Davis Charles
102 Adams Sarah
104 Casey Mrs. P B.
106 Miller John
110 Hopkins Thomas
112 Toohy Wm.
114 Peak Joseph, fruiterer
Lands lane
120 Shaul Q. and Co., carriers
122 Shaul James


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank)

Page 344

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


344 Ayl NEWTOWN. Buc

Aylesbury Street
Off Missenden road
1 Holly Jonathan, gardener
20 Barnsley John

Bailey Street-East side
Enmore to Holt street
2 Gillan James
4 Honan John
6 Roach John
8 Ollerenshaw J. W.
10 Brown William
12 Hardy Mrs. A.
16 Brown Mrs. A.
22 Talbot George
24 Cann George, carpenter
26 Moran Mrs. Jane
28 Brown Mrs. K.
Short street


Baltic Street-North side
Bedford to St. Mary’s street
1 Goodhew W. H. E., collector
3 Ross George
5 Westlake Thomas B.
7 Smith Joseph
17 Burkitt H.
Campbell’s lane
19 Liddle Andrew
21 Riemenschneider Carl F.
Albemarle street
St. Joseph’s R. C. Girls’ School-
Sister Mary Fransisco, head
teacher
39 King Edgar
41 Mitchell David
43 Chaffer Paris
45 Boland Patrick

South side
42 Miller Wm., “Harcourt”
48 Mellow William P.
52 Groves George, compositor
54 Jenyns Ebenezer, artificial
limbmaker


Bedford Street
Town Hall-King to Trade street
Town Hall-Jesse Cowley, Council
clerk; Henry W. Swan, caretaker
and inspector of nuisances
1 Eyles J., newsagent
Lincoln Thomas, farrier
3 McGrath James, newsagent
5 Kemp Walter, bootmaker
7 Melville Hector, wheelwright
Denison street
15-17 Hohnen C. J., confectioner
19 Melville Hector
21 McKenzie M., electric engineer
23 De Plater Michael
25 Stringer William
27 Happ Mrs., grocer
29 Lazzarini August
31 Pew Alexander
33 Mullen Edward, stairbuilder
35 Adams Mrs. M.
Regent street
Wellington street
St. Joseph’s Chapel (R.C.)-Very
Rev. P.Slattery
St. Joseph’s school (R.C.)-The
Christian Brothers
65 Dingwell James
69 Wilson Henry, painter
71 Spittle Samuel
73 Bush James, commercial traveller
75 Spargo Robert
Chard lane-Baltic street-Albemarle
street-Albert street
111 Brown Henry, signwriter
113 Sylvester George
123 Murphy Daniel, surveyor
131 May Elizabeth
137 Crimston W. F.
139 Vaughan Mrs. M.
141 Ritchie Mrs. Jane
143 Saull William
147 Montgomery Alfred
149 Anstey J. J., builder
151 McCann John, bricklayer
155 Duggan Joseph, stonemason


Belmore Street-South side
London to Phillip street

34 Stratford Mrs. G.
32 Puckeridge Mrs.
30 Clark Frederick, printer
28 Glenbar Henry
26 Malony Herbert
24 O’Sullivan Daniel
20 Pike William, contractor
16 Dunlop George, stonemason
14 Lambert T., carpenter
10 Viglezzi A.
4 Morris Alfred
2 Anderson Andrew

North side

21 Simpson Mrs. A., “Jesmond”
19 Keating Mrs. L., “Louisaville”
17 Foster C.
15 Tracey Robert
13 Hawkins T. H.
11 McLardy William
9 Chappel Herbert


Bishopsgate Street-South side
183 Australia to St. Mary’s street

2 Bendall Jesse
4 Hanshaw Mrs.
Denison street
Regent street-Wellington street
6 Armstrong W. T.
8 Gibson Samuel, carpenter
10 Meyer H., clerk
16 Lane Joseph, mat and halter maker

(For North side see Camperdown)


Bligh Street-South side
1 King street to Missenden road

2 Sharp Mrs. A. 0.
4 Hill Peter, contractor
10 Sampson Charles
Little Queen street
30 Brock Robert, “Victoria lodge”
46 Hurley William
48 Hamilton Mrs. C. A.
56 Thruchly T. S., “Rose Bank”
60 Smith Samuel, fettler
62 Robinson Mrs. M.
66 Moon William
68 Hiller J. H.
74 Johnson James
92 O’Brien Mrs. M. T.
96 Hermes A., music teacher
98 Foott William J.
100 Cos John
104 Goodwin W. R.
108 Platt Mrs., midwife
110 O’Reilly Mrs. K.
112 O’Neill Mrs, W.
(For North side, see Camperdown)

Brown Street-East side
136 King street to railway
Flatau John M., surgeon
8 Salvation Army barracks
16 Scott Robert
18 Newman Mrs. A.
20 Berrett John
22 Hall Thomas
Lamerton Edmund A., bricklayer
Wilson street
28 Behringer Peter
30 Jones Mrs. E.
34 Gillespie Mrs. E., florist
36 Pike Phill
38 Slater Mrs. H. R.
40 Close John, Inspector Railways
42 Walker Mrs. C. P.
44 Kerswell H.
46 McLenaghan James
46 Garvan Denis A.

West side
1 Verdich E. W.
3 Gommeson George, undertaker
5 Newman Alfred, district registrar
7 Whately Mrs. C.
9 Barber Alfred, painter
13 Thomson and Salmon, plumbers
15 Solomon A. M., photographer


Bucknell Street-East side
70 King to Wilson street
Yaralla street
Newtown Fuel Co.’s yard
6 Triggs Mrs., boarding-house
8 McGilchrist Robert
10 Dent George
12 Morton Samuel
14 Grocott M. A., engineer
16 Rosewarne William
18 Scaplehorn Joseph R., master
mariner
20 Gulliver William
22 Ievers William
24 Cropley Edward
26 Witts William, fuel merchant
32 Northcote John, saddler
34 Wiseman Frederick, carpenter
36 Pollock Alexander
38 Lynn David
40 Morrison James
42 Osborne T. J., printer
44 Newton John, fireman
46 Bennett James, brewer
48 Diamond C., painter

West side
1 Hawes George, brushmaker
3 Burke Alfred
5 Hill Charles, bootmaker
7 Harkowitz Israel
9 Richardson Mrs. S.
11 Allen Frank
13 Thwaites Mrs. midwife
Thwaites Joseph, chemist
15 Smailes Mrs. Sarah
17 Russell James
19 Reid Alexander
21 Duffy Walter J.
23 Moses H. J.
25 Yeomans John
27 Martin Donald, blacksmith
31 Milliner Mrs. Jane
33 Ware Jonathan
37 Clark J. W. R., bookseller
41 Swain Mrs. E.
47 Maynell Mrs. J.
49 Primrose G. E.
53 Flynn John, shipright
57 Simpson William


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George st. West, Sydney. Tel. 632.

Page 345

ANTHONY HORDERN’S FOR BAGS AND PORTMANTEAUX


Bur NEWTOWN. Cha 345

Burren Street-West side
Wilson street to Railway arch
Copeland Henry, J. P., M.L.A.,
“Yarraville”

East side
2 Brown John
4 Steffeck Hubert
6 Cropley William, builder
8 Slee Herman, engineer
Macdonaldtown Station—G. S. Hodg-
kinson, stationmaster


Cambridge Street-East side
Enmore road to Liberty street
17 O’Neill William

South side
18 Nightingale James, carpenter
20 Cass Mrs. K.
22 Curnow William, editor SYDNEY
MORNING HERALD, “Clifton”
28 Muir Mrs. C.
30 White Richard


Camden Avenue
Off Camden street
1 Bolt Frederick
2 Campbell Jacob, printer
3 Smith Samuel
4 Waldron Reubin
5 Gibson William


Camden Street-North side
41 King street to Edgeware road—
Station street—College street

13 Biggs Arthur
15 Sheals John
17 Wood George
19 Stocks F., fruiterer
21 Monteith Andrew
23 Coutts J. A.
27 Hill Henry
29 Nicol Andrew
31 Brightfield W. W., “Ferndale
cottage”
33 Thorburn John W.
35 Mitchell Mrs. E.
Ferndale street
45 Cowan Percy
47 Keyes William, watchmaker
49 Burke Peter
51 Stuttle William G.
53 Assender J. J.
55 Poulton F. L., bricklayer
57 Shepherd John, storekeeper
Simmons street
71 James Thomas C., carpenter
73 Lane Mrs. Ada
75 Bennett F. E.
77 Forsyth Miss G. F.
79 Steer James
81 Piper John
83 Bright Philip
85 Alderson George
87 Martin Patrick
89 Deey Mrs. J.
91 Ray Richard, carpenter
Short street
93 Neal John T., J.P., accountant
Edgeware road

South side
2 Shannon Thomas
6 Revell Mrs. A. H., fuel merchant
Peacock’s jam factory
Camden avenue

30 Burke J. M.
32 Fletcher William, engineer
34 James Philip
36 Gilfillan Ebenezer, woolclasser
38 Forbes J.
40 Burns John
42 Morelli Joseph C.
44 Brown Arthur A.
46 Gemmell Williamson, draughtsman
50 James Joseph
60 Robertson John
62 Carnes William, compositor
66 Taaffe Mrs. M. A.
68 Butler T. E.
70 McLaughlin J.
72 Phillips David A., ironmoulder
74 Monteith Andrew, jun.
78 Payne Henry
86 Hiland Mrs. M.
88 Cussen Richard
90 Dwyer John
92 Orr Mrs. J.
94 Doyle Bartholomew
96 Doyle Thomas
98 Hicks John, photographer
100 Hefferman R., painter
102 Dicketts Adolphus
108 James Mrs. Sarah
Clara street
110 Cooney Edward, cabman
112 Lawson Ernest
114 Ray George, constable
116 Fairless Mrs. Eliza
120 Robinson Alexander, watchman
126 Dummett Mrs. Mary
130 Rose W.
134 Taylor Thomas
136 King Mrs. R. A.
138 Cox Richard
140 Buttonshore Charles
142 Dalby G., japanner
144 Newall George, painter
148 Sutherland Alexander, carpenter
154 Turner Frederick
156 Shorter Matthew
160 Coutie Mrs. J.
162 Gould Alfred W., carpenter
164 Flook E.
168 Pratt Mrs. F.
Prince street


Campbell Street-East side
25 O’Connell to Bligh street-
Susan street—Missenden road

2 Quar James, cabinetmaker
4 Larkin J.
6 Stokes Joseph
8 Walsh Mrs. Annie
22 Slade Arthur
24 Jeffery Mrs. H.
26 Phillips Arthur, woodturner
28 Torr Charles
30 McClymont William, carpenter

Elizabeth street
34 Barlow Mrs. S.
36 Trevenar William, bricklayer
44 Snowden Mrs. H.
48 Bishop John
52 Day Edmund
54 Goodhew Henry, gardener
North Newtown Public School — J.
Fletcher, headmaster
66 Hunter Frederick
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs. E.
78 Jarman A. W.
80 Bablinski Joseph
82 Johnson Charles
Little Queen street

102 Russell Albert
104 Woolley J. H.
108 Cocksedge Thomas Z.
114 Griffiths Thomas

West side
Missenden road
11 Marshall William J.
13 Sargent Mrs. H.
15 Dixon H. J.
25 Sleigh William
27 Myre L. J.
29 Wallace Mrs. P. W.
31 Emond Mrs. E. L., teacher of
drawing and painting
33 Boyd Joseph
35 Goodhew Robert
37 Broad William
41 Smith Richard
43 Hacking Francis
Elizabeth street
45 Locke William
47 Clifford Edward
49 Montrose Charles, printer
55 Carmody Edward
59 Raymond William
61 Bailey George H.
63 Haberley Charles
65 Holland John
67 Barker Charles
Maloney Thomas, dairykeeper
77 Willis Henry
79 Mason John
93 Bridger James
95 Guinand Oscar
97 Woodfield Joseph
99 White David, coachbuilder
101 Acraman Joseph
103 Jones Mrs. Mabel
115 Williams Henry, plumber
117 Hayes Michael
Little Queen street
119 Barnsley William


Cavendish Street-North side
Cambridge to Liberty street
29 Willoughby Arthur P., fuel
merchant
31 Hosie William
33 Henningham A. W., compositor

South side
2 Cozens Mrs. Jane
4 Booty Charles John. “Strathmore”
6 Sully Fredk. W., “Howra”
24 Rosenthall Maurice
26 Dawson Henry, solicitor, “Monaro”
Bardsley John E., com. traveller,
“Sidmouth”
McDonald A. B., dentist, “Elstowe”
36 Bagley Mrs, E.


Chalder Street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Francis, music teacher
4 Adamson W. J., saddler
6 Coleman Walter E., carpenter
8 Dick John, stationer
10 Curry T. W.
12 Mandell Abraham
16 Davies George J.
18 Udy Mrs. H.
20 Attneave Christopher
22 Parker Carlisle, fuel merchant


Charles Street-East side
London to Phillip street
32 Christensen A.
30 Walker George

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St South, Sydney (between Christ Church &         Savings Bank.)

Page 346

ANTHONY HORDERN & SONS. UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


346 Chu NEWTOWN. Den

Charles street continued—

28 Reid Thomas
26 Rooney Patrick, H.M.C, “Elmhurst”
24 Huxley Stanley
22 Palmer William
20 McClean James
18 Mayo Thomas, jeweller
10 Paton John, “Rialto”
8 Mortley —
6 Moore J. B.
4 Moffatt Mrs. H.
2 Gillman J, H,

West side
27 Denham William B., coachpainter
25 Bennett J.
23 McCann James
21 Harcombe A. G., clerk
17 Rogers Mrs. Annie
15 Newton Mrs. J. A.
11 McConghtry M. J.
9 Yard T. C., plasterer
7 Rambert William
5 Ross William
1 Thomas Margaret, grocer
Augustus street


Church Street-East side

King street to Camperdown boundary

1 Crook J., dentist
Crook C., watchmaker
3 Brown J. J.
5 Clark Miss, school-teacher
7 Messer Henry, carter
13 Harris Mrs. Emma
15 Gillespie J.
17 Atkinson Thomas, coachpainter
Mechanic street
21 Harris George
23 Sarjeant James John
27 Johnstone John, constable
29 Gooch Thomas
31 Farmer Mrs. E.
33 Longford George
37 Verco Richard, compositor
39 Greenwood William
Victoria street
41 Baldock George
43 Hammond Leonard
45 Goldwater Alfred
59 Walker H., signwriter
Prospect street
61 Howe H. N., builder
63 Ware Joseph, carpenter
65 Taylor Stephen
67 Mack George, clerk
71 Francis H.
73 Haswell Thomas, carter
77 Gough Patrick
79 Monk Jacob
81 Brown Robert, stoker
83 Niness Edward
85 Spain Mrs. L.
87 Anderson George, constable
89 Comber P., cab proprietor
93 Haines John, cab proprietor
99 Kilkeary Martin, gardener
101 Cornell Frederick
103 Wollard Charles
105 Gray R. M., saddler
107 Robinson George, printer
109 Holihan Patrick
Raper street
113 Evans Mrs. E.
115 Harbridge J.
117 Turner Mrs. A.
119 Hartley Barnard

West side
Levy A. L, surgeon
Kingsbury James, surgeon
Lennox street
Baptist Church—Rev. William Coller
St. Stephen’s Church—Rev. Robert
Taylor, incumbent
Newtown Cemetery—T. Clarke,
sexton


Clara Street-East side
105 Alice to Camden street
12 Thomas Noah
10 O’Dell Samuel R.
6 Dalton Henry, bricklayer
4 Kayess William, com. traveller
2 Morgan James

West side
11 Clarke George


College Street
Camden to Holt street
41 Saunders Fred. J., builder
39 Ranson H. F.
37 Kelly William
35 Wearne Charles, electrician
33 Galloway David
Kent street
31 Haffner Louis, bricklayer
23 Wilson William, patternmaker
19 Millwin Robert
15 Hatton Alfred, draper
11 Carnell Robert J.
Margaret street
1 Henwood Charles, blacksmith


Commodore Street-East side
Wells to Pearl street
48 King Charles, transit comr.
42 Bubb John, fitter
40 Parry William
38 Broughton Charles
36 Williams Henry, carpenter
34 Taylor John
24 Swain Walter, joiner
20 Biggs Amiel C., fuel merchant
20 Biggs Thomas C.
18 Vincent Charles, ironfounder
16 Eldridge Claude, dyer
14 Starrett A., blacksmith

West side
47 Bamfield G. J.
43 Summerhayes E., builder
41 Smith Henry, carter
39 Lever John E., plasterer
37 Hodge Frederick Onslow
35 Evans Lewis, carpenter
29 Street Thomas
27 Dulley Joseph
25 Mulquiny James
Laura street
23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Stubbs J. R., draughtsman
19 Douglas Frederick
17 Geddes John, carter
15 Bryant John, painter
11 Shanahan Edward
9 Bedford Arthur
5 Strickland William G.
1 Goodhall H. H.


Crescent Street
Enmore road to Phillip street
Jashkie and Tyler, modellers
Laurence C., cement merchant
Station street—Gladstone street
Newtown Railway Goods Station—W.
Ritchie, goods clerk


Denison Street-East side
Bedford to Bishopsgate street
Alton lane

5 Mason F. J., tailor
9 Weeks Thomas, fuel merchant
15 Bethell Harry J.
17 Whiteman John, grocer
21 Brandtmann J., tailor
25 Bell George, machinist
27 Lucas Mrs., dressmaker
29 Arnold Henry
31 Butler T. E., clicker
37 Cavillon Joseph
Francis lane-Lennox street—
Kent lane

39 Willett John, carpenter
41 Stephenson H. W., enginedriver
43 Abigail, E. R., B.A., tutor
45 McKellar Dugald J., accountant
47 Herzog William, baker
Campbell lane
Albemarle street—Fitzroy lane

49 Wells W., painter
53 Owen Mrs. M. A.
55 Freeman Alfred
59 Kilborn William
61 Cooper Frederick, van proprietor
65 Francis William
71 Peachy John, guard
73 Ainsworth Mrs. E.
75 Cox C. W., engineer
77 Mitchell Mrs. M., dressmaker
79 White Horace J.
81 Davis G., master mariner
87 Dempsey William
89 Fishburn Arthur
91 Hattersley H. T.
93 Moltzen Christian
95 Bentley John, bricklayer
97 Blackburn Mrs. E.
99 Brock Mrs, E.
103 Cronin J.
105 Harder John, vanman
107 Gilby George, fruiterer
109 Bendall Mathew H.
111 Green Henry, butcher
113 Cunningham Thomas
115 Mackie Alexander, constable

West side
2 Brennan John
6 Young Robert
Goss John, cabinetmaker
10 Gannon John
12 Eves Mrs. Margaret
14 Marshall Thomas
16 Beech C., plasterer
18 Dummett Alfred, stonemason
20 Spence E. L., com. traveller
24 Neal James, coachsmith
26 Lannen Joseph, wheelwright
28 Mulqueeney Thomas
30 Blaker Stephen
32 Butler Mrs. Mary
34 Erickson Charles
36 Butler John
Lennox street—Kent lane
42 Eveille L., van proprietor
44 Peplow F., builder
46 McLean William A.
48 Graham John
50 Hunter Joseph
52 Garden James
Campbell lane
54 Roy Jacob
Albemarle street


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 186 George st. West, Sydney Tel. 632.

Page 347

ANTHONY HORDERN’S FOR BUILDERS’ MATERIALS.


Dic NEWTOWN. Eli 347

56 Abigail J., grocer
58 Barrington Frederick C.
62 Atkinson William
Fitzroy lane
64 Smith William
68 Smith J. F., butcher
70 Gowan James
72 Fallick John, ironmonger
74 Calaghan Mrs.
76 Read Albert, constable
78 Waugh Thomas, constable
82 Morris Henry, commission agent
84 Ikin Henry
88 Maddigan Mrs. B.
98 Smith Mrs, Louisa
100 McCord William, carpenter
104 Bray James R.
106 Sellars Harry, carpenter
108 Robb William, carpenter
110 Anderson Christopher, carpenter
116 McDonald Dugald
118 Cree Henry
122 Pickerell Arthur, grocer


Dickson Street-South side
Off King street south
6 Burridge John
8 Logan Mrs M.
10 Turner George
12 Pounteney Samuel
14 Swindon Thomas
16 Mellor Thomas, music teacher
20 Lutton William, ironmoulder
North side
1 Howle William
3 Murray Mrs. Margaret
5 Gilmour William J.
7 Dunlop Alexander compositor
9 Dobson Thomas, constable
11 Farr W. H., confectioner
13 Eve John
Gentle J.
41 Henderson Thomas, city missionary


Don Street—East side
Station to Reiby street
2 Hessey J. K.
4 Philips W.
14 Adamson Thomas
18 Brady Thomas
22 Burling W.
26 McIntyre Robert

West side
1 Crossman Francis
3 Pierce William, commercial
traveller
5 McCloud Wm.
7 Best Mrs. T.
9 Harber Mrs Abel, private school
11 Burnham Anthony, cutter


Edgeware Road—East side
Enmore road to Mary street
McDonald J., billiard saloon
10 Baldick A., timber merchant
12 Houston William, “Hinton”
16 Dettil John
18 Glover Nehemiah
20 Painter Mrs E. H.
22 Davis Mrs., “St. Elmo”
24 Schenck Pastor George (Lutheran)
26 Martin Thomas, “Chandos”
28 Willis Mrs. Emma
30 Clarkson William, “Paladin”
32 Murray Robert, “Sutherland”
34 McKenzie S. E.
36 Nash George, “Stirling”
38 Mooney Thomas
40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke”
42 Paul Mrs. A. M., “Glendruid”
44 Fowler Frederick W., “Maudville”
46 Page Mrs.
Cross lane
48 Taylor James, “Nellieville”
50 Hankton William J.
Cooper John
52 Brighton George, “Ellandwood”
54 Steele Mrs. K.
56 Grater Charles
58 Bennett T. O.
62 Doherty R. J.
68 Stephenson James P.
70 Lees Archibald, carpenter
72 Billett Nathaniel, com.traveller
74 Day William
76 Scott H. P., homeopathist
78 Stretton Mrs., “Letitia”
82 Whately Robert, clerk
84 Chapman Henry, builder
86 Ford George
88 Haines Henry, “Rugby”
Sarah street—James street
98 Sage F. W.
100 Palmer W. H.
102 Skinner Albert
104 Adams Thomas
106 Boag James, plumber
108 Lombe Frank, comm. traveller
142 McDonough Michael
146 Schwoebel George, dray
proprietor
148 George Mrs, Marion
152 Vause Frederick, plumber
162 Messer Robert
164 Enmore hotel — Thomas Jackson
Camden street
166 Loveday Thomas
178 Brown William
204 Woodcock Charles, grocer
Alice street
214 Henderson Alexander
216 White William, carter
222 Baker William
224 Allen J. K.
228 Ward Constantine, teacher
230 Booth James
232 Royston Elijah
234 Meagher Patrick
236 Richardson George
238 Leopold William
244 Hobson W. F.
246 Brander John
250 Harkin John, bricklayer
252 Green Mrs. E. E.
Laura street—Wells street
306 Wright William F.
320 Williard A. H., contract carter
322 Aldrich Pelham, butcher
328 Lees John, butcher
Maria street
330 Walshaw George, grocer
336 Wannell George, plasterer
338 Whiteman John
346 White Henry
348 Pratt Thomas
Lord street—Railway crossing

West side
9 Gannon L. E., solicitor,
“Kilmanagh”
13 Spencer W., surgeon
19 Harrison Thomas, “Milton”
25 Westley Herbert, “Rialto”
27 Rozea Frank
31 Bowden Alfred “Kent house”
33 Evans Cuthbert G., “Waratah”
35 Sayer Ernest E.
37 Jentsch E. F., “Alma”
39 Birkmyre H. A.
41 Smith H. T., “Toronto villa”
43 Bullen James, “Glenbaughton”

45 Elliott William, sub-inspector
police
47 Kethel J. A., architect
51 Barrow Richard, grocer
55 Clubb William, plasterer
57 Robertson Thomas, carpenter
63 Gorman John
65 Armstrong George
67 McLaren Mrs. Annie
69 Brown Mrs. Jessie
75 Sinclair Mrs. H.
79 Smyth J.
81 Woods Frederick, painter
Harrow road

Egan Street—East side
King to Chalder street
1 Kunge Paul
3 Winkle Thomas
15 Wardell Sydney
19 Blundell George
23 Stewart Mrs. Rosetta
25 Fuller Mrs. Margaret
29 Gibbs Charles
37 Popjoy J. W., carpenter
39 Carleton John
Prospect street
47 Cohen David
51 Dowling Mrs. D.
55 Hall Richard
57 Otridge George
59 Crompton Robert
61 Smith William
63 Bevis Henry

West side
2 Daggar Mrs. M.
4 Jones George, fitter
6 Brown Mrs. Ann
8 Heggie Robert
14 Parker H. and Son, fuel merchants
20 Posner Mrs. Sarah
22 Fairlie David, electrician
Victoria street
24 Agnew Matthew, sergeant of police
26 O’Bree John
30 Peirce James, carter
32 Beach Richard
34 Erickson Peter
38 Wright Jessie
42 Brown Charles
44 Bowers John
46 Riches Minnie
Prospect street
St. Stephen’s C. of E, Parsonage—
Rev. Robert Taylor


Eliza Street—East side
King to Lennox street
1 Stewart and Co., printers
3 Gibbons William
5 Lamartinere M., teacher of
dancing
7 Garrick Joseph, chemist
9 Howitt Frank, fireman
11 Bailey John, provision dealer
15 May Charles, fireman
17 Clagget Charles, carter
19 Veaney M., accountant

West side
Police Station
Cook Henry, plasterer


Elizabeth Street
King to Richard street
Prince of Wales hotel — Compton
Walker
Longdown street

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank)

Page 348

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


348 Enm NEWTOWN. Fit

Enmore Road—North side
King street to Stanmore road

1 Work J. L., chemist
9 Gregg Mrs. E. A., registry office
11 Tasker Oliver, butcher
13 Gledhill W., house and land agent
15 Cousins Charles, bootmaker
Lindsay S. J. C., house and land
agent
19 Co-operative Printing Works—R. S.
Miles, manager
SUBURBAN INDEPENDENT newspap’r
– T. Preston, proprietor
21 Conyngham Paul, tobacconist
25 Martin Christopher, venetian
blind maker
27 Morris Miss E., grocer
29 Morris M., fruiterer
Carroll Mrs. M. E., grocer
35 Grimsley F., jeweller
37 Paroz P., dealer
39 Adams E. R., grocer
41 Herman Mrs. G., teacher of music
41 Newtown United Friendly Societies’
Dispensary—C, P. Finchan, manager
43 Pankhurst E., fuel merchant
Station street
47 Browne L. and Co., fuel merchants
59 Mullar Victor V.
61 Byrom Mrs. M.
63 Baines Mrs., dressmaker
65 Scurr Miss Emily, dressmaker
Mills Mrs. C., ladies’ nurse
67 West Miss Eliza
69 Spencer James, plumber
71 Langhorne George, estate agent
Wilford street
85 Foster His Honor William J.,
Supreme Court Judge, Thurnby”
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Phillip street
115 Edwards W. J., bootmaker
117 Gaunter & Co., printers and
publishers
119 Phillips T., house and land agent
121 Pearson Mrs. M., confectioner
123 Brown H. J., tailor
127 The City Coal, Co.—F. G. Smyth,
manager
129 Marchant Thomas J., glass
repairer
131 Delaney William, silversmith
133 Johnson F. W., baker and
confectioner
135 McIntosh E., fancy store
137 Grace Mrs. Sophia, dressmaker
139 Carroll James, bootmaker
149 Newey C. P., music shop
153 Baty and Co., dyers
155 Tait Mrs., dressmaker
157 Tait George, grocer
159 Hansen Mrs., laundry
167 Hansen Carl, dentist
169 Queen’s hotel—William Gillett
171 Brian William, butcher
173 Barden C., produce dealer
175 Styles and Co., house and land
agents
177 Whitfield Madge, tobacconist
179 Craig B. and A., grocers

London street
181 Hobson Herbert, chemist and
dentist
183 Boese L., tobacconist
185 Harris J., bootmaker
187 Cole Jabez, grocer
189 Alexander Louis, photographer
191 Collier Alfred, confectioner
193 Drury F. A., watchmaker
195 Rubie J., newsagent
197 House Thomas, butcher

Cambridge street
199 Enmore hotel – James Fay
201 Jones T., hairdresser
203 Wortley A. Charles, grocer

205 Heslop A. J., fruiterer
207 Heslop Misses F. and L.,
milliners
209 Ayres S. H., chemist and druggist
Macdonald A. B., surgeon dentist
211 Spencer Percy, draper and
clothier
Stanmore road

South side
Guille and Co., auctioneers
Oddfellows’ Hall—T. Wright
22 Morris Miss
24 Chaim Samuel, dentist
26 Marsden Fred
28 Law C. H., plumber
30 Symonds L., furniture dealer
32 Finley Miss A., dealer
34 Jurd Miss E., dressmaker
36 Marsden F., cooper
Bailey street
38 Hallam F., newsagent
40 Chadwick William, fruiterer
42 Herbert William
46 Cole Edward
50 Blake Mrs., dressmaker
Station street
52 Parlour W. E., fruiterer
54 Roberts Thomas, dealer
56 Richardson J., bootmaker
60 Rogers G. and H. plumbers
62 Davis Robert
64 Smith H.
68 Thompson William, plumber
70 Smith James, bootmaker
72 Smith David, fruiterer
74 Jeanes Isaac, general dealer
76 Curling Henry, artist
78 Thompson T., painter
80 Sinclair E. P., surgeon

Reiby street
88 Pemell James, “Stanmore house”
132 Fielder Mrs. A. B.

Simmons street

146 Duke of Edinburgh hotel—Frank
Smith
156 Knust William, furniture dealer
158 Rowe W. E., fruiterer
160 Mayhew G. and Co., painters
162 Miller E. J., butcher
Marian street

164 Granger S. B. & Co., drapers
170 Downing G., oyster saloon
174 Minty C. W., ironmonger, plumber
176 Winkler J. F., tailor
180 Myhill G , confectioner
182 Madsen M. D.
184 Coulson and Co., grocers
186 Hume G. R. butcher
188 Peak H. and Co., fuel merchants
190 Wilson and Co., house and land
agents

Metropolitan road

192 Western C., provision store
194 Cunningham W., fruiterer
196 Poole W. T., fancy store
198 Patrick Brothers, hairdressers
200 Lyons B. L., fruiterer
202 Bellamy William, boot store
204 White Weeks, baker and
confectioner
208 Davis Edmond, butcher
210 Court Hugh, hairdresser
214 Madden William, bootmaker
216 Drew J., produce dealer
Edgeware road
Francis street

230 McCoy and Co., house and land
agents
232 Young Charles, carpenter
234 Duruz Mrs. E.
240 Hurley Mrs. M.
Juliet street

Erskineville Road—East side
King to Union street—Wilson street
Trindall R. B., surgeon
2 Hamblin John, grocer
4 Styles Stephen, mercer
6 Williams Edwin, “Ardwick”
10-12 Watson C. R., surgeon
14 Parr Mrs.
Linthorpe street
26 Garvin Mrs. M A.
28 Goodere Herbert, engineer
30 Willoughby J. B.
32 Hanigan Mrs, J.

West side
1 Jefferis J. Eddington, M.B., J.P.,
surgeon
9 Wilce W., cordial manufacturer
13 Baldick Mrs. S.
Railway bridge—Angel street
Hillard Charles, fuel merchant
Newtown Bowling Club — Andrew
Murray, J.P., president
Fleay Augustus T., “Gowrie house”
Gowrie street
Free Presbyterian Church—J. Davis,
minister


Ferndale Street—East side
Camden to Margaret street
40 Richardson John, bootmaker
38 Burnett Carmi
36 Ide Henry
34 Turner William
32 Malcolm Hugh C., engineer
30 Engtwhistle George
28 Brightfield Arthur
26 Chesney C. A.
24 Clarkson William, letter carrier
22 Vermeesch Leopold
20 Race G. E., bricklayer
18 Dives James
16 Schultz William, carpenter
12 Jackson D. W.
10 Clark William, grocer

West side
61 Clarke Mrs. M.
57 Brown William
51 Smith Henry
49 Dawes William
47 Mellshimer Edwin, draper
45 Cox W. M., pastrycook
42 Williams Mrs, S.
39 Harris Mrs. M.
37 Walton Thomas
35 Jones W. T.
33 Smith Samuel, saddler
31 Poole Mrs, Annie
29 Burnell Henry
27 Goodyear Richard, engineer
23 Simpson Richard, carpenter
21 Hartmann Carl, basket maker
17 Avery W. M., blacksmith
15 Miles John
11 Barwick James
9 Grant Alfred
3 Goldthorpe James, tailor
1 Savage Thomas


Fitzroy Street—East side
King to Wilson street
2 Meyn Frederick J.
4 Wilson Mrs. Elizabeth
6 Baker Mrs. Matilda
8 Broad E. J. H., civil engineer
16 Field H.
32 Foster George
46 Elston J. W., builder

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st West, Sydney. Tel. 632.

Page 349

ANTHONY HORDERN’S FOR STOVES AND MANGLES


For NEWTOWN. Gow 349

48 Loydstrom Charles
50 Hutchinson John, engineer
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor

West side
1 Harris 0. J., carter
3 Irving John, engineer
5 Griffiths George, boot packer
7 Feargrieve John
9 Kerr William
11 Robinson Christopher, builder
L’Avenue stables—M. Walsh
L’Avenue


Forbes Street—West side
King to William street
Fletcher James, “Mount Eagle”
27 Dwyer John
29 Cummings John
31 Machan George
33 Downey T., bootmaker
37 Angel Mrs. S.
39 Hargraves Henry, J.P.
41 Kerr Robert
43 Hutchinson Alick
45 Pantecost Henry, house decorator
49 Harnett John
51 Page Walter
53 Bowie Miss M. E.
55 Childs Edward
59 Farnsworth Robert
61 Lennon Mrs. Mary
63 Delany Edwin
65 Zollinger Jacob
67 Cowie John, carpenter
(for East side, see Darlington)


Francis Street—West side
Enmore to Harrow road
4 Bramwell H, H.
6 Lee Francis, carpenter
7 Craig James H., bootmaker
13 Larkin, Mrs. E. M.
14 Clarke Alexander
15 Villers Mrs,
16 Graham Thomas, painter
24 Murphy Bartholomew, cabman
26 Kingsbury Joseph, J.P., surgeon


Fulham Street—North side
Simmons to Reiby street
4l Gee Henry, contractor
Kent Henry
29 Biggs Thomas, electrician
35 Macgregor Louis
27 Moir John
15 Rutledge Howard
13 Styles James, bricklayer
11 Mannell W. E. F., tailor
9 Johnson Neils
7 Berry John
5 Bryant William, painter
3 Forrest Robert

South side
38 Schuller Julius, tailor
36 Lemcke Albert
34 Murphy Mrs., “Wexford house”
Mulqueeny Sydney, letter carrier
32 Kinniewell George
30 Jackson Robert, butcher
28 Patterson Mrs.
22 Mulligan T. J.
20 Smith Robert
18 Hutchinson Robert, hatter
16 Jarman James
14 Miller Hugh

12 Fox Charles, bricklayer
10 Donald William, tinsmith
8 Lord Sidney, tailor
2 Sullivan Peter


George Street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
Morris D. T., architect
Boys J. W., dentist
Hincks S., billiard saloon
1 Pritchard G., carpenter
3 Hviss Edward
5 Combellack, Mrs, M. A.
9 Dunn Mrs. Ann
11 Overton John, sailmaker
13 Pleace Mrs. Caroline
15 Cromwell Henry, solicitor
17 Ward George
19 James G.
21 McGrath William
23 Weeks John, clerk
25 Mosman Thomas, bookkeeper


Georgina Street—West side
Off 36 King street north
3 Keats Mrs. Julia,
9 Jeffreys William
11 McDonald William, engineer

East side
4 Devey W.
6 Dixon Thomas, builder
6 Dixon Mrs, T., dressmaker
8 Chalmers Thomas
10 Child Alice
12 Clausen Victor, Stanley laundry
14 Williams John, laundry


Gibbes Street—North side
White Horse to Angel street
2 McBride James, bricklayer
4 Parkins Joseph
6 Beckett Henry, stevedore
8 Macnamara Henry
10 Gardiner J.
12 Stevens William H.
14 Pringle George
16 Johnson Charles
18 Dilworth James
22 McSweeney T.
24 Spear J. W.
26 Thomas J. G.
28 Gilbertson W.
30 Agratti J.
34 Clark C. T.

South side
7 Mullamphy Denis
15 Nolan H. D.
17 Dumbrell A.
21 Costermen C.
23 Chuck F.
25 Harris Ernest


Gladstone Street—North side
Crescent to Liberty street—
Phillip street

11 Olsen Anton, greengrocer
15 Coles J.
17 Tyler T.
19 Scarlett Mrs. Eliza
21 Malumby John, butcher
27 Bryant W.
29 Sheridan T.
33 Diener Aloys, tailor
35 Pownceby Th.
37 McDowell William, wharfinger
39 Matheson W.
43 Cody John, carpenter
45 Barry W.
51 Teasdale G., painter
55 Bray George, painter
63 Kingston R.
65 Richards J.

South side
2 Johnston D., grocer
4 Johnson T.
8 Murphy Edward, guard
12 Brown A. H., printer
Peak and Co., fuel merchants
54 Price Thomas, gardener
58 Board Gregory
60 Campbell George

Goodsell Street—North side
King to John street
1 Wainwright George, “Lee Mount”

South side

4 Howard Jesse
10 Bowen T.
12 Somerville A.
14 Reed W.
18 Wainwright A.
24 Miller T.
30 White T.
32 Spear H.
36 Forbes Samuel
38 Chamberlain J.
40 Allen C. H.
42 Gerrels W.
44 Martin Mrs. S.
46 Lockyer John
48 Irvine Mrs. B.
50 Elstub J. T.
52 Walton John
54 Ryan Dennis
56 Goldsbrough Mrs. H.
58 Scarvell George
60 Willard Alfred
62 Gentle C.
64 Burnham W.
66 Isbester David
68 Bessix Daniel
72 Riley Joseph
74 Astridge J. H.
76 Keogh J. R.
78 Archibald W.
80 Wilson Joseph
John street


Gowrie Street—North side
Erskineville road to Iredale street
1 Phillips S.
3 Williams J.
5 O’Brien J.
7 Westrop T.
9 Harris William
11 Pemberton Thomas
13 Tie Thomas
15 Hickey Mrs., butcher
Newman street
17 Thelwell Mrs. H., grocer
19 Holmes J.
23 Kane T.
25 Gordon Donald
27 Sheppard James
29 Jones T.
31 Brownlee Thomas
33 Miller Frank
37 McIlveen Arthur, tailor
39 Peterson Charles
41 Sutherland John

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank)

Page 350

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


350 Gow NEWTOWN. Hor

Gowrie street continued—

47 Dale William
49 Lockhead T.
51 Wall William, engineer
53 Falconer Adolphus, plasterer
55 McDonald W.
57 Brock Henry
61 Lovell Mrs. L.
63 Hamilton Robert
67 Fuige George
69 Dunlop Mrs. J.
73 Bottell G.
75 Wilshire Henry
79 Yeldon Brothers, fuel merchants
81 Fellows Daniel
83 Hanson Neils, master mariner
85 Mitchell Alfred
87 Holland Henry J.
89 Jones Hugh, plasterer

Munni street

97 Goodwin John
99 Steele James, butcher
101 Handel Henry J.
103 Hartley William S.
111 England Alfred, ‘bus proprietor
113 Jope Renard
117 Preston W. A.
119 Evers William
121 Thorburn Hugh
123 Miles D.

South side

Newman street
16 Kenny Charles
18 Hawthorn J.
20 Doherty T.
22 Clampett M. J.
24 White T. J.
30 Slade H.
32 McEwan Mrs. C.
34 McClellan A.
36 Stanwell T. J.
40 Joyare J.
42 Hutchinson William
44 Jenkins J. T., cabinetmaker
46 Lloyd Thomas
48 Owen John
50 Croker F. J., builder
54 Lucas Nathaniel
56 Wines Mrs. Isabel
58 Eland William
60 Coote Frederick
62 Andrews William
64 Ferrier Mrs. R. M.
66 Kitchen A., house-agent
68 Yeldon A.
70 Wilshire Alfred
72 Skehan Daniel
74 Scates J.
76 Bullock Charles
78 Schulte C.
80 Hooper G. H.
82 Breen John
86 Fellingham R.
88 Wright A. H.
100 Holstead Charles, fuel merchant
102 Reilly John
104 Bradley Herbert, coach builder
106 McKenzie Thomas
110 Baldwin A. J.
112 McGrath Albert
114 Robinson W.
116 Foden Peter, Carpenter
118 Boot F.
120 Rayner Thomas
122 Kirk John, stonemason
124 Forbes John
126 Gray A., painter
128 Goldsworth John
130 Walker William
132 Buckley John

134 Downey William
136 Smith A.
138 Fane William
140 Atkinson Mrs. Annie


Harold Street—East side
Union to Angel street
11 May Thomas
13 Reed William, grocer.
Gowrie street
15 Willis W. C., carpenter
17 Kennedy T.
21 Hill G. R.
23 Tayler Mrs. M. A.
25 Tyrrell Henry A.
27 Garde Mrs. Eliza

West side

2 Saunders William, carpenter
16 Mathews J.

Gowrie street
Islington street

22 Goddard John, builder
24 Denmead Mrs. S.
26 Suggett R. C.
28 Walker J., painter
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow Road
Edgeware road to Juliet street
Francis street

10 Foldi Alexander
8 Thompson Charles, engineer
4 Douglas George, coach trimmer
2 Howe T. B., bricklayer


Hawken Street—East side
Alice to Laura street
2 Heptonstall Isaac
6 Fernley Samuel, boilermaker
8 Wright Herbert

West side

1 Miles William
3 Pearson Mrs. E.
5 Minister George, grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 Templeton William
15 McCarthy Bartholomew


Holmwood Street—East side
King street to Pearl lane
2 Quarrie W. S.
4 Randall Charles
6 Gawne Walter
28 Haining T.
30 Gibson William, watchman
32 Keating Mrs. E. M.
34 Neild William
38 Douglas F.
40 Ferbrache S. A.
42 Ould Samuel
46 Young C.
48 Curtis W.
52 Bishop W. K.
54 Rose T. J.
56 Bingham John

North side
1 Lannen William, “Leonore”
3 Turner Stephen

Holdsworth Street—East side
Wilson street to Railway line
4 Scrivener E.
8 Hook Alfred
10 Hemming H.
12 Sotheren G. R.
14 Murphy John
16 Havee Charles
18 Stokes William
20 Sullivan Jeremiah
24 Dennis Joseph C.
26 Johnson Samuel
30 Craft William
32 Morgan Thomas
34 Reid Robert

West side

1 Byrnes William
7 Tunks, M.
9 Crowe John
11 Fisher Mrs A.
13 Maguire B.
15 McIntosh James
17 Samuels William


Holt Street
King to College street—Bailey street
Station street

2 Lloyd David
4 O’Connor Mrs. H. M.
6 Dickie John, guard
8 Cullinan M.
10 Gabriel Adolph
12 Macarthur Miss Minerva
12 Gillham Miss M., music teacher


Hordern Street—East side
201 King street to Raper street
1 Collins John
3 Keen Albert
5 Lampe A. H., engineer
7 Duncan William
Mechanic street
11 Woods Patrick, confectioner
15 Burke J. W.
17 Faulkner Alexander
21 Patterson T., tailor
23 Calendar Thomas, stonemason
25 Taylor Thomas E., watchman
27 Carmichael Donald, blacksmith
29 Berry Mrs E., storekeeper
Victoria street
31 Goldsmith J.
33 Phillips W., fireman
35 Taylor Eugene
37 Davis Ddward
39 Hird J.
41 Boyd Charles, accountant
43 Byrne Joseph C.
45 Broadley Joseph, blacksmith
47 Jarvis Stephen
49 Robinson Peter
Prospect street
51 Biddell Edward
55 Galvin S. B.
57 Cawston Frederick
61 Stores Mrs. M. A.
63 Davis Charles
67 Sparkes W. H.
71 Clifford Sidney
Chalder street
73 Eacott J. G.
75 Clancy John
77 Griffiths Mark
79 Hall William
81 Carey John
83 Gaal John
85 Dooley Joseph
87 Gerlach Emin

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st. West, Sydney. Tel. 632.

Page 351

ANTHONY HORDERN’S FOR WHITE LEAD AND WIRE NETTING


Ire NEWTOWN. Kin 351

89 Heaton S. J.
91 Schuetrumpf Carl
95 Thompson R. K.

West side

2 Jones John, plasterer
4 Watson George, vanman
12 Pearce Harry, saddler
14 Parker John
16 Pentham James
18 Whitehead Thomas
Mechanic street
30 Manton Alfred F.
34 Arrowsmith Mrs, J.
36 Waugh William
Victoria street
38 Baldock Alfred, coachbuilder
40 Winters R.
42 Smythe Frank, dyer
44 Lanyon Frederick
46 Phelps Mrs. H., feather dyer
48 Lock William
50 Hunt John
52 Malley J.
54 Halpin H. A.
56 Fuller Benjamin J.
58 Slater J. and Co., fuel merchants
Prospect street
70 Curtis Mrs. E.
72 Brenton William, shipwright
74 Arnott David
76 Rhodin Hugh, painter
80 Taylor Mrs. Grace H., nurse
86 Lock Richard
90 Cheeseman George
92 Allison James
94 Hanna Charles
96 Perry Samuel
98 Gannon Michael
100 Munson W. G.
102 Baldock William
104 Kester William
106 Cunningham George
108 Williams George
110 Smith C., grocer
Roper street


Iredale Street—North side
Union to Angel street
73 Lynch James
71 Smith Frederick
67 Davidson A. D., joiner
65 Miller J. M.
63 Vincent J.
661 Oxford John, carter
29 Woodruff Henry, bootmaker
27 Freckelton Henry
25 Murphy Henry
19 Penman William

South side
2 Boswell Thomas
4 Pellgraine Mrs. Mary Ann
6 Eaton George H., wheelwright
8 Eaton T.
14 Penfold Mrs. Elizabeth
18 Weir John
20 Healy Maurice
Gowrie street
26 Wilson James, grocer
34 Moody T.
36 Woodford E. E.
38 Noyes Henry


Islington Street—(see Gowrie
Street)
James Street – North side
Edgeware road to King’s fence
2 Stevenson James
4 Woodcock John, dray proprietor
6 Woodcock William, dray proprietor
14 Shubrook Hubert T, vanproprietor
16 Nelson James, dealer
18 Turner Frederick, carter

South side
1 Collins Jeremiah
3 Pattison Mrs. Catherine
5 Lawler Richard A.
9 Galway A., ironmonger
15 Donohue T.
17 Newman H.
21 Chandler Robert
23 Roach Thomas
25 Wilkinson William, sawyer
27 Gatley Mrs. S. C.


John Street—East side
May street to Wells street
3 Souter Charles R.
5 Delacour Winter
7 Iliffe William, gardener
9 Carrick Patrick
11 Dudgeon E. J.
19 Everingham W. H.
Brunning John
John street railway crossing —
John Burrows, gatekeeper
Goodsell street—Maria street—Wells
street

West side
Speare P., brick manufacturer
Souter’s stables
Maria street
Dodson William


Juliet Street
Harrow to Enmore road
46 Foldi Mrs. A. D., “Villa Milano”
42 Brown Sydney, plumber
28 Erwin William
26 Nutt Edwin, compositor
24 Radley Kendrick, bootcloser
22 Foldi Mrs. H. H., “Alexander
villa”
18 Young H.
14 Brown David
Brown and Son, coopers


Keig Street—South side
Station to Reiby street
2 Bently Richard, milk vendor
6 Sewell H. T. B.
12 Trotter William R.
14 Byrne John
16 Fowler James R.
18 Krinks C., upholsterer
20 Harding Frederick
22 Garden Allen
24 Donald James A.
26 Harris Thomas
28 Hopkins Albert E.
30 Ford J.
32 Rien William
34 Drew Henry
36 Baker Herbert
38 Power William

North side
9 Zeplin A., teacher of violin
11 Dare Mrs. Henry
13 Cunningham E.

19 Ashton Joseph
21 Friend A. W.
27 Williams Thomas
29 Simpson Herbert
31 Robson T. A., accountant
33 Holland Thomas


Kent Street—North side
College to Ferndale street
1 Humphries Mrs. C,
3 Hogan Thomas
5 Duncan Thomas E.
7 Pincham George
9 Rogers C. F.
11 Johnson Alfred
13 Trott John
19 Slade James
21 Adams Henry, carpenter
23 Westcott W. H.
25 Moffatt John
27 Greene A. H.
29 Martin H.
31 Nesbitt Robert
33 Pisani C., musician
35 Skelton Matthew
37 West William
39 Little Waiter
41 Anderson J.
43 Sloss William
45 Weir Thomas, pastrycook
47 Bolton Morris
51 Crouch Sydney, fitter
53 Clarke W. S.
55 Sainsbury Frank
57 Caddell G.
61 Ashwood T.
63 Churchill Joseph

South side
2 Biggs John “Camdenhurst”
Howat Donald, “Dione”
14 Lee George
16 Austin Henry
20 Wood William
24 Malone Miss Ann
32 Logan F.
34 Day John E., brassfinisher
36 McAdam F., “Glen cottage”


King Street North—North side
Bligh street to Railway bridge
Bligh street

1 Craig Gordon, physician and
surgeon, “Waratah”
7 Pacey C. J., painter and
signwriter
9 Conroy Thomas
13 Hilton Henry, bootmaker
15 Terrill William E., piano
repairer
15 Bates W. H., newsagent
17 Cansdell W. J., hairdresser
19 Cover John, buteher
21 White Horse hotel—Edmund Rogers
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Windebank M., dyer
27 Parnell Thomas, grocer
29 Meldrum H., confectioner
31 Linton May, draper
Little Queen street
37 Marks Samuel
39 Walker Misses, dressmakers
41 Rutherford W. H., clairvoyant
43 Davis James, boot repairer
45 Hurley W. H., butcher
47 Hudson Brothers, cycle depot
49 Glen Peter, dealer
51 Fortune Madame, palmist
53 Schmidt James, greengrocer
55 Brown B. R, boardinghouse
57 Collier O. W.

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank)

Page 352

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


352 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued—

59-61-63 Wilson R., coachbuilder
63A Williams J. A., dealer
65 May Mrs. M. A.
65A Torr Brothers, woodturners
67 Clegg J. G., insurance agent
69 Hillier, Preston and Co, furn-
iture manufacturers
71 Hill Charles, bootmaker
73 Simpson Sydney, coachbuilder
75 Devey W., printer and stationer
75 Greville R. B., house and land
agent
79 Howell William
81 Neil sen N., tailor
83 Viney Mrs. E., dressmaker
85 Nelson C., pictureframe maker
87 Jennings S. C., com. traveller
89 Craig and Co., printers
91 Street A. J,, plumber
91 Pocock L. S., chimney sweep
93 Witts William, fuel merchant
99 Hyndman and Craig, zinc founders
101 Wells G. E., sign painter
103 White William Henry, cabinet
maker
Prince of Wales hotel—C. Walker
Elizabeth street

107 Cohen Isaac, dealer
109 Wolff Gustave, upholsterer
111 Buckland John T., coachbuilder
113 Barnes H. J., tobacconist
115 Barnes W., bootmaker
117 Kussman D., tailor
121 McDonald Patrick, dray pro-
prietor
129 Goldsmith James, private school
131 N.S.W. Clothing Association
135 Baish F., dealer
137 Miller and Stanley, fruiterers
139 Whinton Mrs., tobacconist
141 Dorer Joseph, dealer
143 Stone Alfred, grocer
Missenden road

145 Daniel Lambert hotel—John King
147 Jackson and Smith, butchers
149 Maddocks G., hairdresser
151 Buckham John, fruiterer
153 Robens Thomas, leather and
grindery warehouse
155 Patterson A. F., stationer and
book seller
157 Milton hotel—R. J. Elliott
Stephen street

159 Stevens George, chemist
161 Tomlinson W., ham and beef shop
163 Tobias M., general dealer
165 Martin C., pictureframe maker
167 Hall Thomas, butcher
171 Terrill Bros., hairdressers and
tobacconists
173 Opit Julius, pawnbroker
O’Connell street

175 Lipton’s Tea Agency—Charles
Ashton, manager
177 May C. and E., confectioners
179 Millard William, tobacconist
181 Haley C., hairdresser
183 McInery T. and Co., tea and
coffee merchants
185 Smith F., milliner
189 Jensen J., provision dealer
191 Boness Henry, furniture mart
193 Gillespie Mrs, florist
195 Hendy H. W., umbrella maker
197 Pike G., butcher
Egan street

199 Jones Mrs. D., fish and oyster
depot
201 Wright Bros., bootmakers
203 Direct Supply Co.
205 Lane Charles J., J.P., oil and
colourman
207 Medley Thomas, provision mer-
chant
209 Oxtoby Miss A., confectioner
211 Sargeant James, pastrycook

213 Windebank Mark, tailor and dyer
215 Dunn H, G., herbalist
217 Hilliards G., tobacconist
219 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street

221 Shakespeare hotel—James Kavanagh
223 Hughson M., crockery dealer
225-227 Prince Henry, provision
store
229 Broadley Brothers, provision
dealers
231 Taskel Oliver, butcher
235 Pearson Mrs. M., confectioner
237 Wickham F., hairdresser
239 Gooch Thomas, general dealer
Church street

241 Greenwood and Son, seed mer-
chants
243 Green Bros., grocers
245 Patterson A. T., bookseller
247,251 Anderson Mrs., milliner
249 White Mrs. G., furniture ware-
house
253 Harle Mrs. J. N., organic
pharmacy
255 Sheridan Misses, refreshment
room
257 Davis J., butcher
259-361 Sweet Brothers, drapers
263 Bowers Thomas, hairdresser
265 Broadley W., provision merchant
267 Snelling Mrs., fancy store
Snelling J. E., jeweler
271 Easterbrook C., confectioner
273 Geddes T. E., grocer
275 Westhoff Mrs. G., wine merchant
277 Ware J. A., fruiterer
279 Gardiner Mrs., newsagent
Mary street

281 Williams William, chemist and
dentist
283 Harris J. E., jeweller
285 Cricketers’ Arms hotel—Jas.
Carpenter
287 Horton A. G., boot store
289 Cooper H. R., grocer
291 Brennan Daniel, draper
293 Hobbs and Co., chemists
299 Thomas Henry, bootmaker
301 Hartley F. W., undertaker
305 Geddes R. J., butcher
307 Licciardi Bros., fruiterers
311 Asher Henry, tobacconist
313 Bailey Joseph, ham and beef shop
315 Carre A. M., confectioner
317 Brown John, boot store
319 Green Brothers, grocers
321 Neeves E. H., billiard rooms
323 Oxford hotel— Henry May
Eliza street.
325 Commercial Banking Company, Ltd.
(branch)—Walter H. Goddard, J.P.
manager
327 Bank of Australasia—G. B. Hall,
manager
South side
Forbes street
2 American Carriage Factory—L.Smith,
manager
6 Rumpf Mrs. A., galvanized iron
works
18 Beesley W., greengrocer
22 Pithouse Henry C., produce mer-
chant
Queen street
24 The Newtown Cycling Agency—A.
W. G. Brown and Co.
26 Stewart J. B., wood carver
28 Munro D. A., auctioneer
30 Roberts J., music warehouse
32 Castle J. and Sons, art metal
works
42 Baldick J., coachbuilder
48 Lawson’s upholstery works
50 Tornaghi A., quartz crusher and
gold saving machine maker
62 Marks S., New York Brewery
Fitzroy street
70 Engisch George, advertising agent,
“Cambridge hall”
Georgina street

98 Earls M., bootmaker
100-104 Sullivan E., advertising
agent
108 McGilchrist W. and R., grocers
110 Dredge J. R., engineer
112 Burke Mrs. E., fruiterer
112 Burke Miss, dressmaker
114 Taylor J., bedding manufacturer
116 Dadel George, cabinetmaker
118 Spear John, picture framer
120 Ogaard C. L., fruiterer
122 Lucock E., estate agent
122 Bothamley F., watchmaker
122 Getz M. J., confectioner
124 Jones W. F., organ and piano
tuner
124 Jones Mrs. E. A., fancy goods
depot
126 Atkin E. and Co., painters and
paper hangers
126A Roberts Mrs. W. R., dressmaker
128 Day C., hairdresser
130 Coles Mrs. E., drapery store
132 Mitchell F. C. and Co., dyers
and cleaners
Bucknell street

134 Wilson Louis R., pawnbroker
136 Selig Jacob, pawnbroker
138 Smith F. T., bootmaker
140 Gray D., hairdresser.
144 Glencross Charles, coachbuilder
148 Sutherland D. and Co., tobacc-
onists
150 Hall Harriet, dyer
154 Spratt Miss A., confectioner
156 Fleming A., bootmaker
160 Roberts Joseph, grocer
162 Dickson Magnus, fishmonger
164 Weeks James, undertaker
168 Riggs T. and Co., confectioners
170 Jeffreys and Son, upholsterers
Watkin street
174 The Rugby hotel—G. Ingle
176 Miler F. C., photographer
178 Singer Sewing Machine Co.—F. J.
Fitzpatrick, agent
182 Coxon W. F. and Co., Ltd.,
jewellers
184 Emmerton and Greenhalgh, con-
fectioners
186 Lewis Charles, fruiterer
188 Conomo A., fish and oyster
saloon
190 Comerford D. G., leather and
grindery stores
196 Phillips John T. and Co.,
produce merchants
198 NEWTOWN CHRONICLE—Macdougall
and Co, printers and proprietors
200 Roberts George, fancy store
202 Atkinson Edward, manufacturing
confectioner
204 Madden R., bootmaker
206 Savage T. A., ironworker
208 W arson and Co., grocers
Brown street
210 Stevens H., millinery and
drapery emporium
212 Murrell Brothers, tea merchants
214 Bennett J. T., hatter and mercer
216 Lawson E., restaurant
218-222 Clark Marcus, draper
224 & 226 The T Boot Company
228 Sun Alfred J., ham and beef shop
230 Hunter John, boot palace
234 Calnan J., hairdresser and
hairworker
236 Goldstein S., tailor
238 Thomson and Salmon, plumbers
and gasfitters
240 Pearce W., saddler
242 Gommeson G. H., undertaker

Whately street
244 Pattinson and Co., chemists and
druggists
246 Andrews Ernest and Co., under-
takers
248 Bennett Robert, fruiterer
250 Newell William, house and land
agent
256 Ganter L., watchmaker


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 135 George-st. West, Sydney. Tel. 632.

Page 353

ANTHONY HORDERN’S FOR FAMILY DRAPERY


Kin NEWTOWN. Kin 353

258 Barrett Brothers, fruiterers
260 Neustadt I., furniture arcade
264 Baudain Mrs. F., costumiere
266 Fenton Mrs. E., music seller
268 Bank of New South Wales (branch)—
W. Sparrow, manager
270 Moulang J., jeweller
272 Allerenshaw Bros., hatters and
mercers
274 Robertson and Son, music ware-
house
276 Bannerman R. and Co., tailors
278 Land Robert, tobacconist
280 Rayner L. T., ironmonger
Wesleyan Church—Rev. W. Clarke;
Rev. W. H. Rogers
Wesleyan School Hall
286 Cole W., furniture mart
286 Quartley E., paperhanger
288 Hittmann J. E., confectioner
290 English, Scottish and Australian
Bank Ltd.—Edwd. McCausland,
manager
Erskineville road
Post Office—Joseph E. Lee, post
and telegraph master
294 Harrison T., ironmonger
296, 298, 300, 304, 306, 308 The
British and Oriental Clothing
Co.—C. G. Hatte, manager
302 Hobson T., hatter and hosier
310 Thorne Edward, tailor
312 Gardiner Mrs., bookseller and
stationer
312 Lockman H. and Co., boot and
shoe importers
312 Campbell J., architect
Wilson street
314 Vermeesch J. C., hairdresser
316 Ekin and Co., estate agents
Garden H. G., architect
318 Rollings A., butcher
320 Brown and Brown, tea and coffee
merchants
322 Bank hotel—George Stansell
Parker H. J., farrier
Newtown Railway Station—Alfred
Levien, stationer
Newtown tram fuel depot


King Street South—East side
Railway bridge to May street,
St. Peters

324 Town Hall hotel—Robert C. Rogers
328 Jones Frederick, leather and
grindery store
330 Gore J. W., hairdresser
332-334 Solomon M. V. and Co.,
furniture auctioneers
334 Hawken J. H., auctioneer
334½ Fairbank L., sewing machine
repairer
336 Phillips J. F., wardrobe dealer
336 Roberts A. C., hairdresser
336 Prounce Mrs. A., confectioner
Newman street
Newtown Technical College
Public School—D. T. Wiley, head
master; Miss K. Ryan, head mis-
tress
George street
St. George’s hall
334 Small, Von Hagen C. and Co.,
Ltd., furnishing warehousemen
354 Silberberg J. and C., general
merchants
356 Young A. A., hairdresser
358 Pollard Mrs. K. Y., confectioner
Congregational Church—Rev. J. T.
Warlow Davies, M.A.
380 Edwards H. and Sons, produce
merchants
386 Petty Jane, confectioner
386½ Milne W.
Williams J.
388 Barlow W., tailor
12
590 Longdon Thomas, locksmith
392 Smith George, bootmaker
394 Lines E., dealer
396 Griffiths R. J., boot manu-
facturer
396 King W. E. and Co., coach
builders
410 Smith James, builder
Norfolk street
424 Dawson A. R.
430 Lindley W. J.
444 Winton William H.
446 Lawler W., asphalter
450 Souter W., hairdresser
452 English Henry, dealer
454 Jurd Miss Sarah, dressmaker
Co.,Ltd., wholesale pastrycooks
and confectioners
498 Aitken James, hairdresser
500 Mullane Michael, bootmaker
St. John street

506 Hampton Mrs. E. H., butcher
508 Coote F., farrier
Knight R. F., oilmen’s stores
Vause B. and Co., plumbers
520 Roach Richard, van proprietor
522, 524 & 526 Mulholland Joseph,
grocer
528 Lance Alfred
532 Lance Bros., painters
Angel street
538 Davies J. H., monumental mason
Union street
560 Willings J. W.
568 Gilbert C., blacksmith
596 Eve Miss Mary
598 Eve Thomas, wool merchant
600 Campbell John
606 Cooper William
608 Noble W. H.
610 McKechnie James, saddler
616 Schweikert G., farrier
Rochford street

West side
329 City Bank of Sydney—J. A. Ross,
manager
331 Morris H., tobacconist
333 Drummond George, confectioner
335 Guille and Co., auctioneers and
furniture dealers
337 Givens Brothers, booksellers
341 Eldridge William C. and Co.,
dyers
343 Barrett Bros., fruiterers
345 Hanks Mrs. E., dressmaker
347 Serbutt James, hairdresser
349 Evans J., furniture warehouse
353 Hutchinson J., china and glass
store
355 Walker Brothers, provision
dealers
357 Sergeant Mrs. M., boot importer
359 Southern J., draper
363 Olsen Brothers, chemists
365 Hilton, Browne and Co., seedsmen
367 Hagley Mrs., draper
369 Knight R. C., fruiterer
371 Pekin Tea Co.—H. A. Robbins,
man’gr
375 Peach J. A., crockery and glass-
ware
377 Tye Alfred, hairdresser
379 Macready Hugh, stationer
Short street
381 Mills Brothers, butchers
383 James Frank, provision dealer
385 Chislett G. E., boot importer
387 Sandringham hotel—J. B.
Whiteway. J.P.
391 Turrell and McArthur, wholesale
confectioners
393 Chambers James, fruiterer
395 Brown John, boot and shoemaker
397 Berkman William, pawnbroker
40l Huff Mrs. S., fruiterer
403-405 Pattison J. J., grocer

409 Smith D., butcher
Holt street
411 Stonehill G. H., saddler
413 Anglin F. J., grocer
415 Clarke Rev. William (Wes.)
417 Clarke William
419 Lotze Edward
421 Short T. W., fitter
423 Neal J. H.
425 Davis Henry
427 Buck Mrs. R., draper
427a Sutton Miss, private school
429 Smedley George, Newtown laundry
431 Hanks S. J.
433 Lanyon C., plumber
435 Portsmouth George, bootmaker
437 English H.
443 Robinson M., modeller
445 Wynter Brothers, grocers
455 Scurr G. H., ironmonger
459 Gamer E. A., greengrocer
463 Yuille W., watchmaker
465 Flowers Mrs., dressmaker
469 Preston J., grocer
Camden street

International hotel—John Rutherford
473 Watterson S., ham and beef shop
475 Barlow T., hairdresser
477 Schneider L., news agent, &c.
479 Sir William Wallace hotel—Adam
B. Jones
481 Scotton W. H., greengrocer
485 Mulholland Joseph, fuel merchant
489 Ibbotson Charles H., coach
builder
499 Baldick Bros., timber merchants
503 Phillpots Mrs, Sarah M., draper
505 Tasker Henry, greengrocer
507 Stalgis S., butcher
Alice street

509 Camdenville hotel—E. A. Barden
511 Beehag R., greengrocer
513 Gentz R.
515 Agar Mrs. M., accoucheuse
517 McCauley Daniel, merchant
521 Johnson G. D., grocer
531 Mundy J. H., fruiterer
533 Hoffman F., baker
Holmwood street—Dickson street
575 Atkin and Sons, fuel merchants
Wells street

583 Green Mrs Margaret
585 Williamson John
593 Thurlow Joseph H., greengrocer
595 Jarvis, J. H. butcher
597 Botany View hotel—Owen O’Brien

Maria street

601 Liebau C., ham and beef shop
605 Gardener James S.
609 Innes W., bootmaker
611 Brett, J., greengrocer
613 Gearside Brothers, coachbuilders
617 Walker Mrs. J., ham and beef
shop
619 Montgomery T., fishmonger
621 Bellette C., saddler
623 Dawson Henry, draper
625 Peate Charles, hairdresser
627 Kracht C., newsagent
631 Frankfort Park hotel—Alice
Moffatt
Lord street
633 Ismay James E., grocer
635 Power Henry, house and land
agent
637 McKechnie Mrs. A. H.
Illawarra railway bridge
643 Risbey R. J., saddler
645 Fish Francis, bootmaker
651 Short Mrs., midwife
653 Reed Mrs. E., fruiterer
Goodsell street
657 Juhrs A., tobacconist


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank.)

Page 354

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


354 Lau NEWTOWN. Lon

King street south continued—
665 Woodley Henry
667 Beattie John J.
669 Benjamin D., paper bag maker
673 Arter R, fruiterer
675 Tophan George, bag dealer
May street


Laura Street—North side
Commodore street to Edgeware road
3 Ives George, brickmaker
5 Pawley Mrs. Elizabeth
7 Medway Mrs. Catherine
9 Cole John Henry
13 Thomas F. J.
15 Williams Mrs. Mary
17 Featherstone Gerald
Hawken street
29 Goodsell H., storekeeper
21 Hancock G.
23 Fitten Henry
25 Morton Thomas
27 Erickson John
33 Price John, painter
Ryan Michael, sen.
35 Barbat Felix, builder
59 Pawley J. Medway
65 Alderson George
Wesleyan Church

South side
Camdenville Public School—Archibald
McNaught, headmaster : Miss Han-
nigan, headmistress; Miss E. Dal-
yell, headmistress infants’ school


L’Avenue Park
Off Georgina street
1 Brock G. S.
2 Loughry E. A.
3 McLachlan Hugh
5 Thruchly William
6 Fotheringhame J.
7 Thruchly Mrs. A. B.
8 Thruchly Mrs. Georgina
Thruchly John
9 Willings* Mrs. Elizabeth
10 Souter J. M.
13 Pickering Alfred
14 Newton W. M., patent agent
15 Warburton Mrs.
17 Tarleton John
18 Davies Wyndham J.
20 Bullock Mrs.
21 Ford Miss
Goulston H.
23 Davies Mrs. Ellen


Leamington Avenue
Holdsworth to Pine street
59 Lee John E.
57 West H. A.
55 Easton T.
53 Wilson Mrs. E,
51 Spratt James
49 Harvey W. J.
47 Cain Joseph
45 Gallagher Patrick
43 McIvor J.
41 Williams H.
39 Broadbent Arthur
37 Strein James, carpenter
35 Wilson Robert
33 Giles C.
31 Nethercot William
29 Smith James
27 Watson James
25 Mackenzie John
23 Cain James
21 Wight Charles
19 Burnes Charles
17 Mongan Daniel
15 Hovendene James
13 Say Daniel, bricklayer
11 Morris William C.
9 Faucett Thomas
5 Miller Richard, fireman
3 While Alfred
1 Young J.


Lennox Street—North side
Bedford to Church street

St. Joseph’s Presbytery—Rev. Dean
Slattery
Regent street
91 Beech Samuel, patternmaker
89 Meek J. A., architect
87 Glynn Archibald
85 Rutledge James
83 Rusfeldt Mrs. J.
81 Foster John
79 Matheson A. E., slater
77 Perkins Mrs. Thomas
Denison street
75 Schmidt Mrs. C. J.
73 Whitely William
71 Tanner J.
67 Post J. H., fuel merchant
Australia street—Church street

South side

96 Levey Solomon, commercial
traveller
94 Flaherty John
Regent street
84 Duesbury Mrs. H.
82 Hellmrich Mrs. Margaret
80 Green Archibald
78 Hoffman Frederick
76 Garvan Edmund
Denison street
68 Barry John, builder
66 Whatmough N.
64 Fowler Albert W.
62 Greenup J. T.
60 Phillips Edgar, bootmaker
58 Sherman Mrs. Annie
56 Croker J., grocer
Australia street
Courthouse hotel—Ernest H. Fury
Eliza street
46 to 54 Andrews Ernest, builder
and undertaker
44 Webb Mrs. E.
42 Deane Mrs. Alexander
40 Carrigan Joseph
34 Cressell W,
42 Coombes Joseph, laundry
30 Dee, Edward
26 Adams J. H., stonemason

Mary street

24 Taylor J. B., “Asteria,” manu-
facturers’ agent
22 Watkinson Mrs. E.
20 Burne, Henry, painter
18 King Arthur F.
16 Austin James
12 Wickham Frederick, hairdresser
10 Hudson James, plasterer
8 Henry D., plumber
6 Rogers Mrs. A.
4 Bartle Phillip
2½ Walshe J. W.
2 Atherton Mrs. M.
Church street

Liberty Street—East side
Stanmore road to Trafalgar terrace-
Cavendish street

1 Howard Mrs. E. E.
3 Dreyer Herbert
5 Soper Mrs. S. J. R.
7 Cahill John
9 Hockings H.
11 Harriott The Misses, ladies’
school
13 Robinson W. G.
Cambridge street
33 Allison Mrs. E. M.
London street
49 Hawkes J.
51 Griffiths F.
53 Hackshall F. M.
55 Van Heythuysen R.
Gladstone street
57 Carroll John
59 Haughey John, grocer
61 Cronshaw Mrs. A.
63 Lewis W. B.
65 Black George
69 Harrison J. A., surveyor
71 Coyle Miss, school teacher
(For West side, see Petersham)


Linthorpe Street—North side
Off Erskineville road
2 Lancaster George
4 Langley Mrs. J.
6 Ella Mrs. E., school teacher
8 Harrison Mrs.
10 Hodgson Mrs., midwife
Friend Mrs., “Linthorpe”

South side
1 Clayton Peter, “Kelbourne”
3 Holdsworth J. B., “Myola”


Little Queen Street—East side
King to Bligh street
Campbell street

2 Gordon Mrs. S.
6 Potter Edward
10 Hagan Felix, bootmaker
12 Howard H.
14 James A.
20 Fuller Charles

West side
1 Jones G. O.
3 Forbes W. p.
11 Foran William
13 Stephenson George


London Street—East side
Enmore road to Liberty street
1 Scott Thomas K.
3 Atkinson William H.
5 Marlborough Mrs. Cecilia, grocer
Belmore street
7 Brown Lindsay
9 Fitzgerald William
11 Schacht T., clerk
15 Murray Mrs. A.
17 Harvey James
19 Hirt J. F., bootmaker
23 Peel Mrs. M.
27 Kidd Miss K.
29 Davies H. H.
31 Fraser M. J., grocer
Charles street
33 McDiarmid John
35 Chiplin C. W.
37 Crawford W.



WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st. West, Sydney. Tel. 632.

Page 355

ANTHONY HORDERN’S FOR TRAVELERS’ REQUISITES


Lon NEWTOWN. Mar 355

39 Collins Miss Sarah, music teacher
41 Glasheen Miss M.
43 Clark Rev. Henry (Bapt.)
45 Radley J. A.
47 St. George H.
49 Upton Morris
51 Young Sydney C.
53 Peate A.
57 Thompson Frederick
59 Boardman Samuel
63 Isherwood Mrs. E.
65 Todd Edwin
Augustus street
67 Graham P. S., clerk, “Strathmore”
69 Willetts Thomas
71 Debating Mrs. H., dressmaker
73 Larkins F., superintendent of
police

West side
2 Harris George
4 Fraser Misses C. and M.
6 Royer Charles
8 Ellis H. P., “Madeley”
10 Flaherty Martin, cab proprietor
12 Davis Samuel, “Emmaville”
14 Evans Alfred, “Essexville”
16 Ellis George O.
18 Momsen A. M., clothier
20 Gates Arthur, “Hazeldene”
22 Walker W. J.
24 Victorsens Misses, private school
48 Glasson Mrs. M. A.
50 Hill Alfred


Longdown Street—North side
O’Connell street to Trocadero
2 Brown James
4 Deane Alexander
8 Tween Mrs. M.
18 Gawthorpe Frederick
Susan street—Missenden road
20 Holland George, van proprietor
Elizabeth street
40 Law Alfred, drainer

South side
Rose street
3 Smee W., head master St. Stephen’s
grammar school
Stephen street
5 Maish Charles, butcher
7 Swenson Charles
9 Murphy George B., farrier
11 Smith John, carter
Missenden road
13 Logan Walter, woolclasser
Elisabeth street
15 Cocksedge Thomas, bootmaker
17 Maloney Thomas


Lord Street—North side
King street to Edgeware road
9 Gearside Samuel, wheelwright
11 Williard Mrs. C.
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu, clerk
23 Goodsell J. A., barrowmaker
31 Burling Henry, ‘bus proprietor
33 Tandy P.
37 Boots Edgar
39 Smith John
41 Harris William
47 Davey George H.
49 Rees Mrs. K.
67 Taylor Thomas, bootmaker
81 Warner Arthur, engineer
83 Rickert W.
85 O’Neill P.
87 Colless Thomas B.
89 Prentice A,
John street
99 Martin J.
101 Clemback John
103 Tattersall Joseph
121 Penn A. H.
123 O’Connor William
125 Gorsuch Albert
127 Nowack Julius
129 Naylor Thomas
131 Farrell Mrs, Mary
139 Moon Robert A.
149 Button F.
151 Lovern William
157 Cunningham William
161 Brown F. H.
165 Nolan Martin, plasterer
171 English Michael
173 Kent Mrs. Elizabeth
175 Clayton George

South side
2 Ismay J. E.
4 Ferguson William, compositor
St. Peter’s railway station —
Joseph Attwood, stationmaster
62 Connell Charles
64 Moore Edward
66 Williams R.
68 Hoad John
72 Short J. T.
74 Elliston Frederick
78 Masher Joseph Terence
88 Thompson Richard, blacksmith
90 Singleton Mrs. M.
92 Cooper J. and Co., general store
94 Boulton J. H.
100 Burke John Francis, painter
102 Evitt Edward


Margaret Street—North side
College to Simmons street
1 Curry James
5 Pocklington H. A.
7 Blair Mrs. E. B.
9 Chater T. D.
11 Riley John L., oven builder
13 Earle William
19 Hatje Augustus
21 Williamson David, carpenter
25 Furlong George
27 Sarchfield Edward
29 Tolley Wharton
31 Craig Milan
Reiby street

South side
14 Webber George, “Clifton cottage”
16 Wilson Alexander
20 Dawson G., sergeant of police,
“Garfield”
22 Blundell Alfred
24 Hynard Thomas J.
26 Rossiter T.
30 Walter William
32 Coady James
34 Noble Thomas, moulder
42 Munro John
44 Rassthorme John
46 Walpole Henry
48 Beach William
50 Atkinson John
52 Ottaino John
54 Scott Joseph
56 Gardiner Thomas
58 Jacobs R. J., butcher
60 Constable Mrs. R., greengrocer
62 Ryan Miss M., grocer
66 Palmer William

68 Blaney Thomas
70 Reardon James E., bootmaker
Ferndale street
Simmons street


Maria Street—North side
King street to Edgeware road
1 Holly William
15 Palmer Mrs., “Dahlia cottage”
27 Guthrie Thomas, carter
31 Hannay C.
39 Hardy Alma
41 Martin Mrs. M., dairykeeper
43 Pritchard Thomas
45 Johnson J.
47 Farr Mrs. M. A.
53 Bunker, William
55 Pilgrim A.
57 Birchull H.
59 Carter H.
61 Worrill Thomas, bootmaker
63 Thorpe John
69 Fitzpatrick George
71 Haines Charles
85 Lancet S. D., pastrycook
87 Trollope Henry, butcher
John street
93 Reynolds George M.
99 Doherty N.
101 Gooding John
103 Drysdale Mrs. D.
105 Humphrey Henry R.
107 Savage Richard, bootmaker
109 Baker W.
111 Water John
113 Hoy Mrs. R.
115 Harper A.
117 Sharp W.
119 Grasnick R.
127 Anderson Edward
135 Moate George
137 Dunn William
147 Evans John
149 Hansen Hans
161 Nelson Fred., “Pine Grove”
165 Blake John
169 Sigal M.
171 Hogan M. J.
175 McDonald Daniel
177 Morgan James

South side
8 Holley Mrs. Mary
12 Cummings M., fuel merchant
16 Hansen J.
18 Ryder Richard
22 Nottle John
26 Heywood Mrs. A.
30 Daley James
48 Kelso James, grocer
52 Poole Alfred
54 Schofield Isaac, spinner
60 Burnett S.
62 Conway P.
64 Ottrey Mrs. Francis
66 Douglas James
68 Hales W.
74 England A.
76 Walker E. E.
78 Thompson Walter
80 Rowan Michael
90 Bubb P. J.
92 Ross John E.
96 Townsend Edward, ‘bus proprietor
John street
106 Bernhardt Julius
112 Sheard Edwin
114 Connell Alfred
116 Gillan T.
120 Carrick Martin, blacksmith


WOOD & COMPANY Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St South Sydney (between Christ Church &
Savings Bank)

Page 356

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


356 Mar NEWTOWN. Met

Maria street continued—
124 Shirley William
138 Harrison William
140 Osborne George
144 Livingstone Arthur
146 Mongovan Patrick
160 Ghiggino Dominick
162 Smith J. W.
172 Walshaw Alfred G.


Marian Street—East side
Enmore road to Sarah street

2 Tye Mrs. M.
4 Miller E. J.
6 Shead Mrs. C.
8 Croft F., music teacher
10 Perry John
12 Smedley Albert
16 Knight W. J.
18 Ryan John
20 MacDonald Mrs. M. B.
22 Hague Miss, music teacher
26 McLean William, “Gordon”
28 Greig G. H.
32 Cohen Mrs. P., “Hazeldean”
34 Yeo James
40 Duff John, “Lisgar”
Duff Gordon
42 Glass Ebenezer, “Gladstone”
44 Bird John, “Garfield”
46 Nicholas J.
50 Piggott John, constable
52 George H., artist
54 Austin William, bootmaker
56 Harvey Mrs. A.
58 Pearce Edward
60 Mattheson John, builder
64 Harding F. R.
66 Ayling D.
76 Tyerman Mrs. J.
78 Hopkins Alfred J.
80 Lawson Albert
82 Kendal John
Macrow T., “Bellerma”
Carter Sydney, “Elsinore”
88 Blinman Mrs. F.
90 Green William J.
92 Taylor T. R., painter
94 Hart W.
96 Rollo Mrs. S. J.
Cumming Mrs., midwife
100 Lowe Mrs. F.

West side

3 Barden Charles
5 Pyne William
7 Frederick Mrs. N. C.
9 Clinton Henry
11 Davis William
13 Lemcke Miss, costumiere
15 Craig A.
17 Welsh Daniel, stoker
19 Brown Samuel, journalist
21 Little Mrs. A.
33 Jenner R. B., “Merrivale”
35 Hawkins T.
37 Hall Charles T.
41 Barnes Mrs. S.
43 Neville William
47 Hill Mrs. H.
49 Gore John
53 Garrard George
55 Campbell Mrs. E. T.
57 Cowley Isaac John

Cross lane
59 Bowers J.
61 Catts Henry
63 Alexander S.
65 Walshe Mrs. A.
67 Cannan Mrs. J.

69 Cannan Lawrence
71 Storer W.
73 Bray J.
75 Connor William
77 Gould Albert W., cooper
79 Jeffes C. F.
81 Cowderoy Alfred
83 Selwyn Alfred A.
85 Metcalfe Jotham
87 Billson Harry, constable
89 Harwood G. L.
91 Northwood F. J.
93 Craig Archibald
97 Miller G. H.
99 Peterson Charles
101 Fulford Mrs. G. J.
103 Kennedy James
107 Carrick W. F.
109 Stanley John, tanner
111 Wingfield William, milk vendor
113 Scott J.
115 Rutledge R.
117 Wildman C.


Mary Street—East side
King to Lennox street
1 Russell Joseph
3 Shakspere James
5 Price William
7 Cole Henry
7a Thrush John
9 Vermeesch John
11 Green F.
13 Shaw Mrs. M. A.
15 Gardiner Mrs.
17 Andrews Ernest, embalmer and
undertaker

West side

8 Leach Walter
10 Carter G. H., bookbinder
12 Waters Alexander
14 Gray J.
16 Garthside R., gasfitter


May Street—North side
King street to Edgeware road

1 Burling Charles, grocer
3 Hodgen James, letter carrier
5 Sams W., gasfitter
7 West Charles
Primitive Methodist Church— Rev.
P. S. Young
11 Rawlings James, poundkeeper
17 Smith Mrs. J. C., grocer
19 Hawkins Thomas
21 Colson C. F., painter
23 Hammill James
25 Hawkins George
27 Mercer Henry, carter
31 Hogan Thomas
33 Hawkins Jesse
35 Brett William
37 Guest Joseph
45 Dummett Mrs. Harriet
47 Williamson Henry
John street

69 Clarkson William, enginedriver
Spear’s brickworks
105 Brown Mrs. C.
107 Lowdoun David
109 Bains John
111 Martin Joseph
113 Martin George T.
115 Milsom William
117 Keating William
119 Matthews W. P.

(For south side, see St. Peters)

Mechanic Street—North side
Church to Egan street
Hordern street

4 Drew Sydney
6 Reynolds Harriett

South side
Whitehead’s parcel delivery stables
Hordern street


Metropolitan Road—East side
Enmore road to Sarah street
Williams J., farrier
Enmore Public School—Boys’ depart-
ment, John Cusack, headmaster;
girls’, Miss Chappell, headmistress;
infants’, Mrs. T. Crozier, mistress
14 White John, “Heathcote”
16 Stevenson Mrs. W. B., “Marian”
18 Bent Cornelius
Bent Henry
22 Wallis J. H., “Belinda”
24 Todd Mrs. E., “Waterton”
26 Child Sidney
28 Dalzell Mrs. E.
30 Hannan Robert
32 Price Miss V.
34 Curnow Mrs.
36 Doherty Dominick
38 Wallace Robert, mariner
40 Dawson Mrs. Jane
42 Cooke H., accountant, “Sear-
cliffe”
Cross lane
44 Baldick Ernest A., timber
merchant
46 Holdsworth P. R., land agent
48 Fisher A. L.
50 Moseley Henry
52 Bayley Miss Z.
54 Dunn Mrs. E.
56 Skinner William
58 Skinner David
62 Turner Mrs. L.
66 Gibbens Joseph
68 Baxter Lancelot
70 Crawshaw William
72 Bingham Richard H.
74 Hardy Benjamin
76 Webb Miss L.
78 Oliver William
80 Smith P. J., painter
82 Latimer Noble, bootmaker
86 Helvey Mrs. M.

West side
3 Jones H. W., clerk
5 White J. S.
7 Wildman Daniel, builder
13 Hill G. G.
13 Hill Mrs. M.
Tabernacle—G. T. Walden
23 Bell Miss Adelaide
25 Eld Ernest, tutor
27 Harrison William, “Clarence”
31 Sindel Mrs. Marion
33 Scannell Michael
37 Jolly John, clerk
Whiteford G., stationer
43 Teague William
45 Letton George, engineer
47 Child Thomas, printer
Cross lane
49 Weir J. B.
51 Kitt G. A.
53 Webster William
55 Gatland Mrs. Emma
57 McGregor Andrew
59 Ruddle Miss M. E.
61 Howe Mrs. M. L.
63 Burke Frederick J.
65 Everingham L.


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st. West Sydney. Tel. 632.

Page 357

ANTHONY HORDERN’S FOR FURNISHING THROUGHOUT


Mis NEWTOWN. O’Co 357

67 Leck W. H.
69 Weaver Eustace
71 Caldwell William
73 Brooks Ralph, “Manolo”
75 McCaldon John, engineer
77 Wilson Mrs. A. J.
79 Cox Francis Amos, “Mayville”
81 Tillott John, carpenter
83 Lindsay John M., “Carlisle”
85 Haining James L., coachpainter
87 Smith Charles
89 Strachan James, chemist
91 Smith Alexander
93 Ashley Mrs. Jane
95 Davey Richard, baker
97 Archibald John
99 Northcote Richard, butcher
101 Crawshaw George


Missenden Road—East side
King street north to boundary
1 Melville J. and Co., farriers
7 Kilpatrick William
Longdown street
9 Brown Henry J., carpenter
Campbell street
13 Ryan Mrs. C.
15 Croucher Mrs. J. W., storekeeper
17 Powell Thomas
19 Buckland John, coachbuilder
Richard street
23 Cooper Robert, undertaker
Aylesbury street
33 Emberson George, painter
35 Goddard Henry, machinist
37 Percival Andrew, enginedriver
39 Munro Alexander, carpenter
Bligh street

West side

2 King John
6 King Edward
8 Golby Mrs. A., dressmaker
Longdown street
10 Barrett James
12 Pepper Samuel
16 Conway J. C.
18 Sparks J. P., boilermaker
20 Blackford David, tailor
24 Peterson Antoine, van proprietor
28 Schryver Mrs. H.
30 Pakes John
32 Hind William
34 Watson George
36 Baskerville John
38 Grosvenor James
40 Walsh E., van proprietor
42 Walsh E., jun., storekeeper
44 Rapp Jacob
46 Cohen Henry, livery stables
St. Stephen’s Private Day School-
Miss E. Flannigan, mistress


Munni Street—North side
Union to Angel street
3 McLelland John
5 Powell John
7 Gurran Frederick
11 Churchwood C.
17 Ryan John
Gowrie street
21 Hansford Albion
23 Young Alfred A.
25 Brodie Mrs.
27 Mallingford J.
29 Crundwell George, asphalter
31 Becker Joseph, stonemason
33 Allman A. W., bricklayer
35 Robinson Frank
South side
2 Foster John
6 Weaver W.
8 Bell John
10 Nickels Alfred, wheelwright
12 Barlow Robert J.
14 Watson John
16 Stevenson Patrick
18 Prentice Thomas
20 Tubby William
Gowrie street
34 Stead G. W., blacksmith
38 Glasgow Charles


Nelson Street (now called Little
Queen Street)


Newman Street—North side
236 King street south to
Union street

2 Yates James, fancy leather
dresser
20 Chowne Arthur
22 Yates James
24 Heath Richard
26 Burke John
28 Reynolds Alfred J.
32 Davis David
36 Ritchie William
38 Pike Alonzo
40 Olive Alfred T.
42 Cole B.
44 Knight William
46 Conran Thos. F., constable
50 Hollis Robert
52 Leedham William
56 McNamara John
58 Young Henry
60 Binney Mrs, A. E.
62 Kaesewurn John, master mariner
64 Bird William C., carpenter
66 Palmer J.
68 Holden William
70 Bates Samuel
Angel street
76 Verdan Mrs. L.
80 Bolin George
82 Thompson Mrs. C.
84 Spinks James
86 Goodsell T. A.
88 Davis Mrs. H.
Gowrie street
92 Williams Phillip
94 Starkie William
96 Cavanagh Richard
98 Croke Mrs. M.
100 Montrose Mrs. F. G.
106 Nisbet Peter
Union street

South side
White Horse street
1 Milne James, plumber
3 Mason John
5 Bilker W. T.
7 Howarth D. B., “Rotheram”
9 Barker Henry
11 Cook William G.
13 Jones Frederick
15 Tingate J. G., hatter
17 Morrison William
19 Bruce Albert
21 Firth Mrs. J.
23 Baxter James
25 Williams Thos., carpenter
27 Metzler H. L.
29 Cooper W. H., tailor
31 Brown Mrs. A. E.
33 Barber Mrs. Annie
35 Owen William
37 Millington Herbert, engineer

39 Howarth D. B. and Son, steel
foundry
45 Hogan Daniel, blacksmith
47 Young A, V., stonemason
49 Schroder F. W.
51 Hereford Robert, “Hereford”
53 Metzler W.
59 Chapman Mark, storekeeper
Angel street

61 Whitham Mrs. S. A., grocer
63 Hawkes Frank, woolsorter
65 Turner Aaron
67 Yates Thomas
69 Turner Thomas
71 Kleist Emil
75 Braine H., painter
77 O’Sullivan Jeremiah
Gowrie street

79 Davis Mrs.
81 Horton —
83 Odea K. J., law clerk
85 Schwaner H.
87 Armstrong William A.
89 Barry John
Union street


Norfolk Street
King to Angel street
1 Walker William
3 Brooks Edwin
5 Milne John
7 Borthwick Colin
9 Eggleton William S., brickmaker
White Horse street
25 Jones Edwin A.
27 Ventura Mrs. A.
33 Slade James
35 Kenna Patrick
37 Freeman W. H.


O’Connell Street—East side
King to Raper street
1 Hovenden W. H., painter
7 Jenkins Arthur, bricklayer

Victoria street
9 Cohen Louis
11 Smith John
13 Cameron Mrs. W.
17 Taylor John, titter
19 Brown S. H.
21 Abbott Charles
23 Loveridge William, stonemason
Longdown street
29 Healey Henry P.
Campbell street
33 Cansdell Mrs. W. A.
35 Wall C. W.
39 Mooney Jane
45 Reid Michael A., enginedriver
47 Selig Moses
49 Clark James
51 Bell W. H., butcher
53 Dillon John, bricklayer
55 Hall William
57 Wallings Thomas
59 Hurst Mrs. Sarah
63 Shirley Alfred
65 Clancy William
67 Turner William
69 Denning James
71 Kerslake Arthur
73 Booth James
77 Frazer, James
79 Wensley Thomas, bricklayer
81 Mitchell Thomas
83 Brown Mrs. J. J.
85 Riley Alfred, painter
87 Spencer William, painter


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers. 810 Geo. St South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank.)

Page 358

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


358 Oxf NEWTOWN. Ran

O’Connell street continued—

West side
2 Bourne George
4 Caine Mrs. H.
10 Cook Thomas
12 Duncan Mrs. F.
14 Slinning P., fuel merchant
Victoria street
16 Houghton J. R.
18 Lowe Mrs. E.
24 Jones Thomas
26 Taylor James
28 Barkley John
30 Radford James
Prospect street
40 Turner Mary, grocer
44 Newman Charles
46 Spithill John
Spithill Mathew
54 Whiteoak Thomas
56 Aitken Mrs. Isabella
58 Thompson John
Chalder street
70 Miller Henry Thomas
72 Green Mrs. Mary
74 Lloyd Joseph
76 Heavey Andrew
78 Lenton Ellen
Raper street
82 Poulter Thomas
84 McIntyre James


Oxford Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street—Kent lane

1 Grundy George
5 Harper John B., constable
Campbell lane—Albemarle street
27 Evans Oscar
31 Murton Charles
35 Brown R. A.
37 Dyer Mrs.
39 Emanuel Joseph, fuel merchant
41 Turtle Charles, sen., grocer
Land’s lane
49 Riley Edward, plasterer

West side
2 Young Mrs. Annie
18 Whitehead Percy
20 Edwards H. L.
24 Mack Mrs. Ellen
Albemarle street
St. Bede’s Convent and High School-
Sisters of the Good Samaritan
36 Levien Alfred, stationmaster
40 Lemcke Edward, piano tuner
Gadsden Horace J, D.


Pearl Street—East side
Alice to Wells street
2 Ekin John, “Urilla”
8 Emmerson Mrs. J. B.
Pearl lane
18 Paull S. H., engineer
20 Quy Fred, “Essex house”
22 Taylor Christopher, carter
24 Dalton Charles F.
26 Sayce George
28 Holding Mrs.
38 Sharp Joseph
40 Gardiner D.
42 Moffatt William
46 Kyle James
48 Parker Mrs. C.
50 Martin John
52 Corliss Mrs.
54 Wright John
56 Phelps Thomas, bricklayer

West side
1 Russell John, painter
3 Croal Mrs. Margaret, “Eureka”
5 Grant Thomas, coachpainter
Commodore street
15 Boyan Joseph
19 Moon Edward, ‘bus driver
21 Sutton Samuel, plumber and
gasfitter
31 Hodgson Edmund, whipmaker
33 Jarman Stephen, stonemason
37 Young Robert
39 Pollard J. H.
41 Smettell George
43 Rice William
45 Courtney Thomas
47 Benson James
49 Williams John, stonemason
51 Anker H., grocer


Phillip Street—East side
Enmore road to railway line
Gladstone street

Potter Henry, “Bon Accord”
Dixon and Phelps, fuel merchant

West side
6 Riemenschneider Mrs. F. C.
8 Moss Mrs. M. A.
8 Wait Mrs. A., music teacher
10 Gibson George
12 King R. F.
Belmore street
14 Barden Edwin
16 Fairbairn George
18 McDonald Robert
20 Cran Mrs. Martha
22 Dickers William
24 Shaw Lewis
26 Mackenzie Kenneth
28 Forsyth Francis, builder
32 Fitzpatrick Mrs.
34 Clarke William J., compositor
Charles street
38 Rodgers Eugene
40 Miller Richard
42 Dunshea Walter J., billposter
44 Dowse Mrs.
46 Mears Mrs. Eliza
48 Johnston David, storekeeper
Gladstone street
54 Degenhardt John, baker
56 Bruce Mrs. A., “Roseville”
58 Young John, shipwright
60 Osmund Albert
62 Lane Charles, carpenter


Pine Street—East side
Wilson street to Railway

2 Heness A. C., bricklayer
4 Clarke Archibald H.
6 McLauchlin John
8 Stafford John, enginedriver
12 Sams John, storeman
14 Gordon Alexander, enginedriver
16 Robinson W. M.
18 Higgs R. D.
20 Tipper Mrs. Margaret
22 Loader James
Leamington avenue

West side
3 Reid W.
5 Smyth George
7 Fox James
9 Rowell John
11 Cornwell J. W.
13 Pollock Adam, blacksmith
21 Howard Mrs. J.
23 Hughes Mrs. S.
29 Mason Albert, sawyer
31 Osborne George
33 Lane Nathaniel
35 Pogson John, clicker
39 Williamson Thomas


Prince Street
Camden to Alice street
2 Clark John, plasterer
4 Robertson Angus
6 Shepherd James


Prospect Street—North side
Church to O’Connell street—
Hordern street—Egan street

South side
Hordern street-Egan street
13 Reeve Mrs. R, “Arno Lodge”
11 Scotney Mrs. L.


Queen Street—East side
King to Wilson street
22 Welland Thomas, butcher
24 Dibble George
26 Harding William
28 Gunther Gottleib, brickburner
30 Langby Charles, clerk
42 Webber Arthur
44 Say Henry
46 Hardy John
48 Burns Robert
50 Tibbey John A.
58 Scott William C.
64 Bonfield James
66 Howard John
68 Weston C. J., accountant
Wilson street

West side
1 Roberts J., piano tuner
3 Schadel Joseph
5 Spring James, J.P.
7 Tidyman Mrs. S.
9 Lawson Jas., J.P., cabinetmaker
19 Madson Hans F., surveyor
21 Byrnes Bernard
23 Donlon Mrs. H.
25 Browne J. P. M.
27 Nicholson Henry, reporter
29 Waning Mrs. J.


Randle Street—East side
Wilson street to railway line
2 Morelli J., packing-case maker
4 Walton Robert C.
6 James Mrs.
8 Tripp Arthur, fireman
10 Plucknett George
12 Stainton Francis
20 Barnes Walter, woodturner

West side
1 Sutherland William
3 Scott Archibald, plumber
5 Marshall James, boilermaker


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st West, Sydney. Tel.632.

Page 359

ANTHONY HORDERN’S FOR SATISFACTION


Rap NEWTOWN. St. M 359

7 Byrnes Patrick
9 McCluskey Mrs. J., “Drumbran”
11 Patterson Albert
13 Miller T.
15 Hall Francis

Leamington avenue


Raper Street—East side
Church to O’Connell street
Hordern street

1 Thompson John, dealer
3 Hannan John, constable
5 Tarrant James, upholsterer
7 Murray Mrs., ladies’ nurse
9 Laslett Frederick, carpenter
11 Hardge Anthony, tinsmith
13 Robinson Charles T., compositor
15 Moore Nicholas
17 Woolley Thomas
19 Lloyd Joseph
21 Strathford William

West side
2 Warland Arthur
4 Lee H. B.
6 Poole James
8 Prior William
18 Phillips J. W., bookbinder
22 Southeron Mrs. H.
24 Southeron Edward
38 Wright Samuel, tailor
40 Kench Alfred
42 McIntosh William
44 Sainty James, lamplighter
46 Downer John
48 McGill Samuel
50 Doherty George
52 Lakin Henry, coachtrimmer
54 Griffin Thomas


Redwin Street
Off Norfolk street
1 Harwood Joseph
3 Sutherland John
5 Heeps Henry, chaircaner
7 Bonner William
9 Boyd Mrs,
11 Barrett Edward
13 Parker Edward, painter
15 Mutton Walter
17 Redwin Thos., bricklayer
19 Chapman Frederick, painter


Regent Street—East side
Bedford to Bishopsgate street

1 Jolly Henry
3 Schabell F. J., plumber
7 Viereck R., baker
9 Dyer Frank, fireman
11 Berry Samuel
13 Crawford Mrs. Jane
15 Cummins Mrs. B.
17 Winstanley Mrs. M.
19 Richmond John, builder
21 Johnstone H. W.
37 Beech S., joiner
39 Forsyth Alexander, coachpainter
41 Forsyth James, tinsmith
43 Wait Mrs. Eliza

Lennox street
43 Abigail James, J.P.

Albemarle street
Carlisle Castle hotel—T. J. Ross
71 Hinks Mark
79 Cooper Thomas, signwriter
81 Miller Oscar, constable

87 Robertson John
91 Barncastle John
93 Baillie James, printer
95 Kellett Mrs. Elizabeth
97 Poulton James
99 Dubber Charles E., butcher
101 Brown Henry, carpenter
103 Hannah Walter
105 Haines Christopher, cab pro-
prietor
107 Lloyd Robert, van proprietor
109 Pithers Charles R.
Dubber William
111 Deane Henry, carpenter
113 Kell William F.
115 Tobin Mrs. Jane
117 Purcell Patrick
119 Ayres Jesse
121 Wallace John
123 Holland William H. A.

West side
2 Hoffman F., jun., storekeeper
4 Braden Henry
6 Brady M. J.
8 Townsend Ernest
10 Kennedy Phillip
12 Cox John
14 Stainton S. R.
16 Stead Charles
18 Colney W., painter
20 Schwarzel C.
22 Penfold William H.
24 McElroy Edward
26 Greener William
28 Eyles William
30 McCabe James
Lennox street
44 Nottle George
48 Sly J. W., stonemason
52 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
64 Henninges Henry, baker
68 Murphy Thomas
70 Dixon Henry
72 Kanks Thomas J.
76 Waters Edward
78 Reidy Robert
80 Jones William
82 Diamond George
86 Tester Walter, joiner
92 Everitt Mrs Eliza
94 Rooke Thomas, blacksmith
100 Carter Ernest
102 Burgess Henry
104 Sandeford Horace, grocer
106-108 Australian Native hotel
Patrick McGarry
110 Iffland W. G., clerk
112 Grennan Patrick
114 O’Sullivan D.
116 Elstub Robert, carpenter
122 Walker George


Reiby Street—East side
Enmore road to Margaret street

4 Hereford George
6 Carter George
8 Burke Thomas
10 Golding Mrs. S. J.
12 Lockman Alfred
16 Dunlop James
18 Riese Louis
20 Dadswell Charles F., boot
merchant
22 Peir W. G.

Don street
26 Falckner Andrew, plasterer
28 Long Thomas
30 Shaw William
32 Benson Edward, clerk
36 Ward James

38 Burke Mrs. Annie
42 Gifford James
44 Howard James
52 Millais George E.
54 Worrall Luke
56 Hamilton H., painter

Keig street

West side
29 Barry William
31 Austin A. E., plumber
33 Pitts William
35 Stone Mrs. E. J.
37 Budge James
39 Bessford Frederick
41 Walsh Mrs. E.

Sloane street
49 Pincham George
51 Mullins John
53 Goodin Phillip
55 Welsh William
57 Flemming T., bootmaker
Fulham street


Richard Street—North side
Missenden road to North Newtown
school

Hayes and Co., hop beer factory
Vey and Co., Eagle Magic Soap works

Elizabeth street
44 Collins Frederick
48 Neal W. J.
50 Knight Mrs. C.

South side
1 Hayes Henry
3 Shattel Mrs. R.
5 Boothman John, coachbuilder
17 McKay Timothy, builder
19 Webb Thomas
21 Featherstone George
23 Love John, storeman
25 Blake Henry, bootmaker

Elizabeth street
39 Davis Mrs Elizabeth
49 Davis Ernest A.


St. John Street—North side
Angel to King street
12 Simpson G., fuel merchant
8 Shepherd Henry, warder
6 Lucan Septimus, carpenter
4 Ward W. E., pastrycook

South side

13 Agate F. C., painter
11 Hansford A. R., carpenter
7 Gronow Henry
5 Chapple Henry
3 Penn James
1 Keys John


St. Mary’s Street
Trade to Bishopsgate street
2 Smith William, commission agent
6 Cullam W. E.
8 Lincoln Charles
10 Lincoln Thomas
Stanley street
14 Taylor Mrs. M. J., nurse
16 Newnham John, carpenter

(For continuation, see Camperdown)


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 810 Geo. St. South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank)

Page 360

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


360 Sar NEWTOWN. Sus

Sarah Street—South side
Edgeware road to Simmons street
Marion street

10 Grinham Thomas
8 McSherry John
6 Mercer John, glazier
4 Hardman Brothers, biscuit factory
2 Hardman Richard
Hardman Robert
Simmons street


Short Street
Off Camden street
1 Whatmough John
3 Smith Sidney
Clemenson Charles


Simmons Street—East side
Enmore road to Camden street
13 Rea Alexander, professor of music
Henry Mrs. S., “Yarrowa”
48 Jones John H.
54 Clare Charles, ironmonger
Sloane street
68 Reid D. G., plumber
72 Camp Mrs. B A.
Fulham street
84 Dobson Edward
Margaret street
88 Szarka George, grocer
92 Simms Henry
94 Mattheson William
96 Dorey William, painter
98 Howell Benjamin
102 Buckler Thomas
106 Croker Mrs. S.
108 Walker Mrs. M.
114 Garvey Michael
118 Latham Phillip
120 Kennedy W. J.
122 Westley A. C.
124 Carr James
128 O’Connell William
130 Ouley Charles Edward
134 Bown Joseph
136 Osborne Mrs. E.
138 Kenna Patrick

West side

1 Prince Misses, private school
3 Hay William, carrier
5 Harkis Thomas
7 Stickley Miss H.
9 Acheson Mrs. J.
11 Martin Mrs. L. E.
13 Spicer James W., printer
15 Szarka John, painter
17 Stephenson Mrs. Sarah, “Maybury”
19 Garland George F.
21 Eldridge George
23 Plunkett H. J., “Ivanhoe”
25 Ward Mrs. R. A.
27 Griffiths Mrs. T. H.
29 Scott John, clerk
31 Gray George
33 Holmes Alfred L., “Alpha”
35 Grange G. L.
37 Roebuck Frederick, toymaker
39 Bundy Mrs. E.
41 Watts Albert N., “Wendouree”
43 Kean William, “Byron”
45 Happ Andrew, wheelwright
53 Lodge Malcolm
65 Lansdowne George
67 Noake Thomas
69 Hurren William
73 Kelly John

75 Davidson W. H.
77 Seward Mrs., dressmaker
79 Porter Edward G.
81 Wheatley George
85 Pearce Thomas
87 Gallagher P. E.
89 Madden William
Sarah street
95 Rattigan E. F., bootmaker
99 Everett John
101 Everitt George
103 Adler Charles
105 Thompson Samuel
117 Stevenson William, butcher
123 Fetherston Mrs.
125 Cummings James
127 Joy James
129 Hartigan William
131 Colley Mrs. L.
133 Harford John
137 Cox Thomas
139 Gunns Walter
141 Humphrey John


Sloane Street—North side
Simmons to Reiby street
19 Spring Mrs.
15 Kellermann William
13 Dodd Alfred, carpenter
9 Booth Charles B.
7 Becchos Mrs. M. J.
5 Healy Thomas, salesman
1 Maver Andrew

South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore Road
Enmore road to Liberty street
2 Gibbs W. C. V.
4 Proudlock Mrs. H.
6 Shepherd Lindsay
Christ Church—Rev. J. L. Taylor
40 Johnson Frederick W., baker
(For continuation, see Marrickville
and Petersham)


Station Street—East side
Railway to Holt street
2 Somerset hotel—H. Hutchinson
4 Harris William
8 Warwick hall
Enmore road
Mitchell Josiah, signwriter
26 Dudley J. T., tutor, “Bonthorne”
28 Hodkinson Thomas, engineer
30 Peterson Mrs. S. L.
34 Elston George
42 Ryan John, “Crookwell”
44 Rogers George
46 Francis Mrs. Margaret
48 Dean Edward, “Vlster house”
50 Campbell John
52 Louran Mrs. Jane
54 Leslie Samuel
56 Pender William
58 Goslett W. B.
60 McKern Frederick
64 Stewart Miss, teacher of music
66 Wright James
68 Grant James, compositor
70 Hartley John, signalman
72 Fitzpatrick Richard
74 Gray Mrs. R. H.
Holt street
90 Cassel Alfred
92 Charlesworth James
94 Dalwood Mrs. Mary
96 Roberts Tom, draper
98 Griffin Samuel, painter
100 Wellesley C., tailor
102 Brown William Y.
120 Messent Richard
124 McPherson Edward
126 Cousins Thomas
130 Carmody Michael
132 Bruce William
134 Dumbarton Charles
136 Kretchmer Francis
138 Gibson Mrs.
140 McKay A. C.
142 Best Frederick
144 Ross Thomas, glass bottle
manufacturer
146 Weaver Mrs. A. M.
148 Hewitt Mrs.
152 Fletcher Edmund
154 Hurst William
156 Fogarty Patrick

West side
Browne L. and Co., fuel merchanst
Enmore road
Walker Watson, coachbuilder
31 Bruce Alexander, J.P., chief
inspector of stock, “Reiby bouse”
45 Wall Robert, builder
Donn street
47 Clarke Mrs., teacher of music
49 Kent J. W.
51 Kretchman Frank
53 Hornby C. J.
55 Heighway J. F.
57 Warren George
59 Cowan Samuel, collector
61 Watts H. A., clerk
63 Dolph Sydney H.
65 Walker Watson
Wilson W., builder, “Walona”
Keig street—Holt street
81 Goldsmith Henry, “Fern cottage”
83 White Mrs. Rose, costumier
85 White Edmund
89 Peters John
91 Mahony Mrs. Elizabeth
93 Mayes John H., surveyor
95 Grant Edward
99 Young Mrs. G.
101 Irwin John
105 Parr S. H.
107 Edwards Walter
109 Ford H. W.
111 Ross Mrs. J., artist
113 Batten William, clerk
115 Johnston E. W.
117 Wood A. L.
119 Marrs John
121 Parker Mrs., “Chislehurst”
123 Engelbert George
125 Dowling Albert
127 Craig John
129 Marlow J. D.
131 Coker Mrs.M. C. S.
135 Walker Mrs. Martin
137 Perigo W. G., enginedriver
139 Barnett F. H., brickburner
Stephen Street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s Grammar School-
William Smee, headmaster


Susan Street—East side
Longdown street to Camperdown
boundary
Campbell street

13 Bland Mrs.
15 Kirk Frederick, painter

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 185 George-st West, Sydney. Tel. 632.

Page 361

ANTHONY HORDERN’S FOR EVERYTHING


Tra NEWTOWN. Wel 361

17 Dunn Mrs. B.
19 Guinery Arthur
21 Fisher Mrs. Margaret

West Side

Campbell street
8 McGrath Mrs. Bridget
10 Holland Mrs. M.
12 Herbert John, wheelwright
16 Roberts John, wheelwright
22 Armstrong W., chair caner
28 Thompson Henry
32 Montgomery Ellen
38 Cummings Mrs. M.
52 Cubis Arthur
56 Conway Andrew, carpenter
58 Lamey Henry
(for continuation see Camperdown)


Trade Street—East side
Railway line to St. Mary’s street
22 Atkin Enoch, painter
20 Herbert R., fireman
16 Garn John
12 James Frederick
10 Weekly William, engineer
8 Whittle Mrs. Kate
6 Martin James
4 Cooper James
2 Butler W. F.
Albert street

West side
Drake Edwin
23 Stephenson John B.
21 Kershler Mrs.
19 Gosby John
17 Yates Thomas
15 McSweeney J.
13 Bradley George
11 Friedenreich Louis, baker
1 McEwan William, machinist
St. Stephen’s Mission House


Trafalgar Street
Phillip street to Liberty street
1 McGeorge Andrew
2 Gould Mrs. Elizabeth
3 Skelton T. G.
5 Landor A. J.
7 Smith Mrs. M.
8 Clark Joseph
9 Leishman William, stonecutter
13 Jennings John
14 Kennedy Alexander
15 Warboys J. G.
16 Weatherby Charles.
19-20 Jewell, Davis and Co., boot
factory
29 Newman Charles
30 Fusedale Alfred, tailor


Trafalgar Terrace
(see Petersham)


Union Street—West side
Erskineville road to King street
south

Newman street
Lloyd P. H., grocer
7 Thomas Frederick
9 Smith Ernest
11 Kirk Mrs A.
17 Barden Charles
19 McKone Mrs, W.

Union lane

21 Simmons Charles, carpenter and
joiner
23 Duesbury George, engineer
25 Smith Alfred, “Farleigh”
27 Harris Thomas
31 Lummis James, carpenter
33 Sutton George W., engineer
35 Mattingly W, J.
37 Lawler John
39 Bunting Percival
43 Slater James
45 Smith Walter
47 Maling Thomas
49 Heckman A.
51 Madigan John, coachpainter
53 McLelland Mrs.
55 Johnson John H.
57 Eggleton Frederick, cab pro-
prietor
63 Romey Alfred E.
65 Cook T. J., carpenter
67 Ashton Ashbury
69 Beehag Gideon
71 Simpson Henry
73 Anglin Francis J.
Kilkery Mrs.
Harold street
75 Little Mrs., storekeeper
77 Churchill James
79 Teer James, plasterer
81 Robey Mrs. Jane
83 Smith William F.
85 Holt Mrs. Jessie
87 Braine Albert T., painter
89 Barrett William, miller
Munni street
91 Owen J. T.
93 Friedewald George
97 Eggleton Mrs, E. A.
99 Hill Mrs. Sarah
103 Gibson William
105 Malone James
107 Webber John F.
109 Mooney Anthony
111 Grant Mrs. M.
113 Wilkinson Thos., carpenter
121 West John F., builder
123 Dubois Herbert, stationer
125 Smith Edwin
127 Sim Mrs. Catherine
129 Sloane Mrs. J.
131 Green Charles A.
133 Hutton Joseph, stonemason
139 Canham G., bootmaker
141 Le Froy James
143 Healey Mrs, Jane
145 Crosby George
147 Marsh Wm. J., hotel broker
153 Cordingley Henry
155 Middleton F. C.
169 Garwell Mrs. Mary
171 Whaley Mrs.
175 Union Inn—Wm. T. Smith
Knight street
(For East side, see Erskineville)


Victoria Street—North side
Church to Stephen street
Hordern street—Egan street

2 Hoad Mrs. Harriet
O’Connell Street

South side
Hordern street—Egan street
1 Slinning Peter, fuel merchant
Corporation Yards


Watkin Street—East side
King street to Railway
2 Drummond D. J., furniture dealer
4 Stead Luke, bootmaker
6 Hunt Wm.
8 Richards E. J.
14 Smith Julia, midwife
16 Blumenthal Mrs. D.
18 Frazer John W., com. traveller
22 Watson David
28 Lloyd Frank
30 Barton Edmund
32 McDonald John
34 Dawson W. H.
36 Walker James, carpenter
40 Winter James, signwriter
42 Robson Thomas
46 Richmond Malcolm, builder
48 Du Higg Miss, dressmaker
Wilson street
52 Leonard Mrs. F.
56 Aarons Isaac
58 Walters Thos. J.,
60 Fallick Mrs. S.
62 McKellar Mrs. E.
64 Hunt E. E., engineer
66 Mighell Daniel W., broker
68 Wedderspoon W., mason
70 Hodgkinson G. S., stationmaster
72 Taylor Richard

West side

1 Kelly J. C. H.
3 Higgins John
5 Carter Mrs. Augusta
7 O’Neill Daniel
9 Baylis Joseph E.
Baylis Walter
11 Olliver Mrs. W.
13 Riggs Mrs. B.
15 Jacob George
17 Trahair James
19 Owen George
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Killigrew James, tailor
27 Sweeny H.
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Sproul Charles
33 Tuck J. W.
35 Ikin Mrs.
37 Jones F., commercial traveller
39 Davis, E. J., engineer
41 Stewart James, litho printer
43 Henry John
45 Hannigan Mrs., boarding house
47 Williams Mrs. L.
49 Cooper John
Wilson street
Henninges H., baker
51 Scurr W. J., builder
53 Jeffreys Mrs.
55 Wood Fred E., solicitor
61 Phillips John
67 Trescott F. G.
69 Booth William
73 Flint Samuel
75 Lorking Stanley, warehouseman
77 Moran John
79 Higginson Thomas
81 Glover Nehemiah
83 Ralph Mrs E.
85 Sutherland Mrs. A.
87 Wilson W. S.
89 Rutter Mrs. F. W.


Wellington Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Marley Henry
7 Douglas Henry
9 Heighway J. C., clerk
11 Munro Margaret
15 King H. P
17 Dunn Rev. T. W. (Presbyterian)
Presbyterian Church
Lennox street

WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers. 810 Geo. St. South, Sydney (between Christ Church &
Savings Bank.)

Page 362

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


362 Wel NEWTOWN. Wil

Wellington street continued—
21 Cutter Robert
23 Wood Wallace
25 Sedgwick Gasper
27 Thomas Thomas
37 Everist George
39 Ledger H. A.
41 Hiscox R. N.
43 Prince Thomas, agent
Albemarle street
49 Wood John
51 Rogerson Mrs. Sarah
53 Mewkill Wm.
57 Wotton J., fencer
59 Colling Thomas, van proprietor
61 Bolton Mrs. S. A.
63 Grimshaw William
67 Grimshaw Mrs. H.
69 Chantler Christopher, saddler
71 Coveney Mrs. S., dressmaker
73 Fewkes Henry N.
77 Boyan Wm.
79 Davidson Samuel
81 Ewans Alfred R.
83 Crighton Charles, coachbuilder
85 Dyer S. H.
87 Thompson William
95 Matchett Abraham
97 Yard Mrs. Elizabeth
99 King Walter, painter
Bragg James

West side

16 Taylor Mrs. E. L.
18 Pechotsch Herr and Madame,
teachers of music
20 Boland Allen
24 Kerr Robert
Lennox street
28 Slattery the Very Rev. Dean
32 Stonier William
34 Stonier Miss A., “Wellesley
college”
Albemarle street
48 Barrett Thomas, contractor
66 Sullivan John
Young lane
68 Dyer Francis, postman
70 Gifford Henry
72 Cummings Patrick
74 White Peter
76 Kenny Thomas
78 Fryer Thomas
80 Boulton Mrs. Elizabeth
82 Guinnery Ernest
84 Denham John, carpenter
86 Taylor W. H., painter
88 Payne Thomas
92 Jackson Solomon H.
96 Briggs William A.
98 Egan Patrick


Wells Street—North side
King street to Edgeware road
3 Hamilton A. A., “Manfred”
5 Chater Edward
9 Edwards William
11 May Thomas
15 Phillips George T.
17 Jacobson Henry, woolpresser
19 Gilbert Charles
21 Elliott J. W.
33 Dalton Arthur James
35 Holt George
37 Brown W, R.
47 Duckworth Edward
51 Blank Thomas
53 Raymond John
55 Hegarty Joseph
81 James William
83 Mills John, brickmaker
85 Brunt William, packer
87 Rowledge George
Pearl street
89 Dumphy Mrs. M.
93 Thomas Alfred
95 Emery William H,
97 Morris George
Brier Joseph
Commodore street
McNaught Archibald, schoolmaster
139 Ainsworth H., plasterer

South side
2 Binn Henry, “Hygeia”
4 Paton John, engineer
6 Holland Harry, tuckpointer
18 Salvation Army Rescue Home
30 Cox William. “West Lynne”
36 Morris David
38 Harper Thomas
40 Fishburn Robert
48 Baker George F.
50 Carroll Mrs. Joseph
56 Sieben Peter
58 Lee Waiter
60 Barratt J.
62 Martin Thomas
64 Lappan David
66 Craven Joseph
72 Gurney John H.
74 Dalziel James
76 Eldershaw Mrs.
John street
90 Trollope Edwin
104 Sheridan H. A., “The Priory”
106 Doyle James, brickmaker ‘
112 Hewitt James Thomas
118 Robinson Daniel
152 Walker S. M.


Whately Street
Off 168 King street north
2 Dobbie John, stonemason
4 Ireson Richard
6 Hogg Mrs. Sarah
8 Pinto Joseph
10 Dunn William
14 Richardson William


Whitehorse Street—East side
Newman to Norfolk street
2 Weekes Miss C.
4 Weekes Francis, farrier
6 Newland Alfred, carpenter
8 Langridge Frank, carpenter
10 Erickson Peter
12 Fawkner T. J., diver
14 Foster Hiram
16 Larsen Mrs. P.
18 Williamson Magnus
20 Cassidy Hugh
22 Brooke Thomas, grocer
Gibbs street
Hunt William, “Keynsham”

West side
George street
3 Vipen Edward
5 Glen Alexander


Wilford Street—North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace

South side
1 Pepper Mrs., dressmaker
Guille E. E.
Earnshaw Mrs. H.

Wilson Street—North side
King to Forbes street
Erskineville road

16 Morris Richard
18-20 Williams and Bricknell,
saddlers
22-24 Gommeson Joseph, engineer and
importer of dairy machinery
28 Craven Mrs. Annie
36 Cleary Mrs, K.
38 Frazer D. L.
40 Collier Thomas, compositor
42 Aldridte Joseph
44 Dickers W. H.
46 Pierce Hiram, printer
48 Herring Mrs.
50 Webber H. J.
52 Webber A. E., timber merchant
60 Summers Henry
64 White Mrs. H.
66 Romeo L.
68 Barron James
Brown street
76 Mullholland and Welch Mesdames,
dressmakers
82 Miller Robert
84 Griffiths Walter, clerk
88 Bourne Charles
90 Moylan Patrick
92 Sleep Henry
94 McNamara D.
96 Bardsley Joseph W., tinsmith
98 James W.
100 Forbes David
102 Fletcher J.
104 Morgan Charles
106 Gleeson Cornelius
Watkin street
114 Troy Charles
116 Monk Edward
118 Porter Arthur
120 Rieck Arthur, music teacher
Bucknell street
132 Land William, plasterer
140 McKay Andrew
Fitzroy street
186 Barrett, George, fruiterer
188 Pimm John, grocer
192 Hambleton J. J.
202 McLeish William
Queen street
212 Dean Ernest
214 Webb William C., accountant
216 Beer James, coachbuilder
218 Ellis William J., engineer

South side
Baldick Bros., timber yard
Erskineville road
12 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
23 Wood Mrs. E.
25 Andrews Mrs.
27 Golding Mrs. A.
29 Simpson Mrs. M.
31 Gommeson Joseph
33 Donaldson James, baker
35 Gordon Edward H.
37 Tomlins Henry
39 Bull T. O.
41 Elliott John
43 Stokes Edward
45 Wright Thomas
47 Sutcliffe H. S.
53 Brown Walter
59 Nicoll George, compositor
63 Butler Mrs. Ann
65 Jesson Charles, J.P.
69 Patterson Archibald
Oddfellows’ Hall
73 Wheately H., carpenter
73 Toms Miss Maud, private school


WOOD & COMPANY, Undertakers & Embalmers, 186 George-st. West, Sydney. Tel. 632.

Page 363

ANTHONY HORDERN’S FOR IRON AND NAILS


Alt NORTH BOTANY. Blu 363

77 Marie Madam
81 Traunce E. W.

Brown street
85 Molesworth Edmund W., M.L.A.,
Custom House agent, “Atherstone”
95 Baker William F.
97 Johnson Henry E.
99 Christie A. C., railway guard
101 Jolliffe Sydney

Watkin street
109 Miller Frederick, saddler
111 Smith Charles
113 Andrews Mrs. H.
115 Beades Mrs. Julia
117 Da Silva R. A.
121 Pikes V.
123 Nash M. E.
143 Helsby Thomas C.
Burren street
147 Chapman William, compositor
149 Crawford J. T.
151 Herman Frank
159 Juleff H., stove manufacturer

161 Townsend George H.
163 Hoskins William
Pine street
167 Milne David
177 Evans Thomas W.
179 Jones Arthur S.
181 Boyd Alexander
185 Denis Edward, woodbender
187 Jeater William, grocer

Randle street
189 Helbsy Thomas, builder
191 Weir David W., fruiterer
195 Davidson Frank, enginedriver
201 Hill David, butcher and fuel
merchant
Holdsworth street
213 Dennis Samuel
215 Mitchell Richard
219 Black John
221 Hogg Donald
225 Brown William
227 Croal Mrs.
Coker Mrs. W., “The Grange”
(For continuation, see Redfern)

Yaralla Street—South side

Off Bucknell street

1 Stone Meyer
3 Sparks Thomas E., bricklayer
5 Mahon Mrs. M.
7 Wray Arthur
11 Mitchell George
13 Leseberg Mrs. M. A.

North side

2 Cullum Mrs. K. S.
4 Vince Thomas
6 Eaton John W.
8 Lumsden Alfred
10 Reynolds Thomas
12 Ross Mrs.
14 Jeffreys John, upholsterer
16 Burke E. R., painter
18 Bryan John
20 Sparks Mrs.
22 Burton P. J., junior


NORTH BOTANY.