ANTHONY HORDERN’S FOR HOUSEHOLD APPLIANCES

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

BOUNDED on the north by municipilaty of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Erskineville and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area—480 acres
Number of houses—4100
Number of assessments—4924
Miles of streets—22

Annual value—£154,265,

Council Chambers—Town Hall, King-street.

Office hours–Daily, 9 am. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturday,9 a m. to 1 p.m-

Council meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR—
Harold T. Morgan

ALDERMEN—
James Ekin Robert Elstub
Charles Ibbotson William Cox
Henry N. Howe Alfred McCann
J. F. Smith John Salmon
Alfred Parker Wm. Rigg J.P. M.L.A.
J. R. King

COUNCIL CLERK
Jesse Cowley

ASSISTANT COUNCIL CLERK-
Percy E. W. Deacon

TREASURER—
George B. Hall
AUDITORS—
W. H. Goddard, J.P. and W. G. Hincks
OVERSEER OF WORKS
Robert S. Young
INSPECTOR OF NUISANCES AND CARETAKER—
Henry W. Swan
POUNDKEEPER—
James Rawlings
REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS—
A.C. Newman Brown street
CHIEF BAILIFF—
Horace W. Loadsman

Alb NEWTOWN. Ali 327

Albemarle Street—East side
Bedford street to 60 Australia street—
Baltic street—Oxford street
44 Lidbury Charles
38 Binskin Henry, engine driver
Wellington street—Regent street
34 Howard and William. butchers
30 Needham J. P., painter
28 Buckley James
24 Middleton James, carpenter
22 Turtle Charles H., fruiterer
20 Dark Solomon
18 Smith W. L., butcher
Denison street
16 Carrie George, baker
14 Stevens James, confectioner
12 Delponte Phillip, fruiterer
4 Tagg George, carpenter
2 Dunn William
West side
Baltic street
Thompson Miss, private school
Oxford street
29 Anderson C., ” Albemarle “
Wellington street
25 Pike William, milk vendor
23 Hennings Henry, baker
Regent street
21 Carlisle hotel—Ann Gray
13 Macken P. J., grocer
Denison street
9 Barry Miss M., storekeeper
7 Baldick James, blacksmith
Albert Street—North, side
Bedford to Trade street
31 Cook Silas, printer
32 White W.
39 Ellis G. T.
South side
6 Boyd Joseph
8 Salisbury Thomas
12 Lawrence James lime merchant
Alice lane


Alice Street—North side
King street to Edgware road
The Peacock Jam Co.—Edwards and
Peacock, proprietors
Watson L., ” Clifton Cottage ”
Douglas George
17 Gaddes George W.
19 Prentice A. A.
21 Lewis W. J.
23 Curry James, constable
27 Trotter William, builder
29 Stretton Rev. H. B., Presb.
31 Beattie Alexander
33 Brady Thomas, bus proprietor
49 Baker Ernest, blacksmith
53 Downes Alfred
55 Kerr Richard, plasterer
57 Cremen Timothy
63 Laughlin Thomas
65 Tranmer James, engineer
67 Walsh John
69 Cook William G., coachbuilder
79 Webster William, ” Floralville “
83 Austin G. S., ” Glassnock “
87 Stuart Mrs. W., ” Perth”
93 Younghusband S. J., ” Cheshunt “
95 Wisdom William S., ” Steelhurst “
101 Lance Edward, painter
103 Blackburn H.
105 Smith John W., coal agent
Clare street
107 Felton William, grocer
111 Jelly Henry W.
113 Dawson William
115 Deaman Thomas, dray proprietor
117 Munn J. D., moulder
119 Wright Herbert
121 Richards G. E., photographer
123 Scholl Adolph, storeman
126 Rien W. C., bootmaker
27 Austin H.
29 Bell Thomas, stonemason
31 Wannell Faithfull
35 Vickery George W.
89 Leigh John, carpenter
141 Whiddon John
145 Waite George, builder
147 Smith Walter, carter
149 Bush E.
153 Lovick Julius James
155 Mortori William, stonemason
157 Morton Mrs. Margaret
159 Morton John, stonemason
163 Jelly W. H., fruiterer
Princes street

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


328 Ang NEWTOWN. Bal

Alice street continued
South side
4 Newton Joseph, carpenter
18 Connor J. P., ” The Grove “
56 Barnes Charles “Avoca “
62 Deacon Edmund,insurance adjuster
64 Goodsell Ernest E.
Pearl street
74 Souter G. F., bus proprietor
76 Griffin Peter
78 Blake J. B., draper
80 Provest W., contractor
82 Waugh Thomas
86 Buckworth Mrs.
90 Smith John
92 Binsted W. H.
94 Douglas Henry, carpenter
100 Jenks Thomas
102 White William, “Tarana ”
104 Downes Mrs. Elizabeth, ” Edenia ”
106 Hinks Walter G., clerk
110 Perrill E. G.
112 Jones Robert, plasterer
Hawken street
118 Wynn William
120 Watt James M.
160 Webster Mrs. Margaret
162 Maitland William

Angel Street—East side
Erskineville road to King street
6 Goodyer J. H., carpenter
8 Page Mrs. M.
10 DeCaile Thomas
12 Furey Adam
14 Brown W. W.
Newman street
16 Tehan Michae1, dray proprietor
20 Slavin Michael
22 Hallam William
26 M’Intyre Charles, carpenter
28 Mason Henry. engineer
30 McGrath Eward, van proprietor
32 Bradford G. W.. painter
34 Burton Charles A,
36 Hammell Dennis
40 Nurse Edward
43 Presdfee Ernest
46 Cayford Mrs. H.
48 Sennett James
50 Dodson Edward, carpenter
54 Hadfield Samuel
56 Smith Charles, carter
58 Pettigrew. John
60 White Thomas.
66 Andrew P. H.. compositor
68 Compton Mrs. J. E.
73 Beikie James
72 Rockliff Mrs. E., grocer
Harold street
78 Bond George
Munnie street
84 Grant Mrs.
86 Green Athur
88 Aird George
90 Chapple Henry, pastrycook
92 Handel H. F., bootmaker
94 Wilson J W., carpenter
96 Brown Frederick, carpenter
98 King George, taxidermist
Iredale street
West side
Newman street
9 Holden W., confectioner
11 Butler W., carpenter
13 Nelson W., plumber
21 James W., carpenter
23 Wood A. D . carpenter
25 Gates Joseph, grocer
Norfolk street
41 Redwin John, builder
40 Campbell John, grocer
59 Hollabone Augustus, tinsmith
Industrial Hall
St. John street

Augustus Street -North side
London to Charles street
43 Murden John
49 Bourke D. A., printer
35 Manson William George
33 Stephen Adam, photographer
31 Wilmot and Morgan, contractors
25 Wickham Robert
23 Smith Alfred
19 Gough Robert
17 Spence John, boilermaker
15 Osborne George, miner
9 Finley Mrs. W. A.
7 Smith John, carter
3 Parr S. H., clerk
1 Parkin Thomas, mariner
South side
30 Nathan Alfred
28 Bradlev James, carpenter
26 Dean Frederick, fettler
22 Barrett John
20 Bramwell John
16 Thompson Thomas, miner

Australia Street—East side
Town hall — King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)—G. B.
Hall, manager
Newtown Police Station—W.R. El-
liott, sub-inspector
Newtown Courthouse–F. P. Meares,
J.P.,C.P.S.. Registrar Small Debts
Court, agent for Curator of Intestate
Estates; W. S. Kelk, deposition
clerk; H. Loadsman,bailiff
Newtown Metropolitan Fire Brigade
Station
7 Mackenzie Alexander, blacksmith
15 Court House hotel—John Cunningham
Lennox street
23 Macfarlane W., fuel merchant
25 Kell William, carpenter
27 Anstey John, van proprietor
29 Joyce James
31 Gilbert Mrs. E. M.
33 Leo William
35 Butcher Walter J.. printer
41 McNamara Thomas, sen. sergt. police
43 Barclay Mrs. H.
45 Dessaix A S., coachbuilder
47 Crozier G. F., painter
51 Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
53 Rofe Charles A.
57 Stacey John, contractor
Primitive Methodist Church—Rev.E.
Masterman
67 Perry Edward
69 Barclay Isaac
Adams Thomas
73 Johnson Mrs. Alice
75 Jordan William J.
81 Givins Charles, news agent
Givins John
79 Bevis George, plasterer
87 Schinckel Mrs. Rebecca
89 Phillips W. H., carter
93 Mingay William, dairykeeper
117-118 Raymond Mrs., butcher
West side
Alton lane
2 Parker A., house and land agent
4 Shirley James, hairdresser
8 Bidell Miss Ann, music teacher
10 Tolhurst H.. dentist
12 Blunden E. H., solicitor
14 Nangle J., architect
16 Johanson Andreas
18 Glenn Archibald
20 Field Miss, music teacher
Field John, restaurant
22 Wild Richard. photographer
26 Roberts G. H., surgeon
28 Power E. H.,accountant
30 Jolly Joseph, painter
32 Ockenden Mrs. E. J.
34 Morris Joseph, fireman
36 Burton George, contractor
38 Comerford D. G., grindery store
40 Holmes Henry, painter
42 Williams E., tinsmith
46 Phillips Thomas, bootmaker
Lennox road
48 Turner George, van proprietor
Kent lane
Public Kindergarten School Miss
Raunclaud. mistress
Campbell’s lane
60 Smith Henry, bootmaker
Albermarle street
62 McGuire John, ‘bus proprietor
Fitzroy lane
76 Pierce Mrs. Sarah, ladies’ school
78 Brooks Miss J.
80 Borstel J. H.
82 Bohrsmann Aubrey, dentist
Bohrsmann John, draper
84 Vaile G. E.
92 Kenney Alexander
94 Hewitt W. H , constable
96 Wilton Henry, van proprietor
98 Shaul George
100 Phillip- G. T., baker
104 Casey Mrs. P. B.
110 Hopkins Thomas
112 Toohy Wm.
114 Selman George, storekeeper
Lands lane
120 Shaul G. and Co., carriers
122 Shaul James

Aylesbury Street
Off Missenden road
1 Holly Jonathan, gardener
20 Hodgson Alexander

Bailey Street—East side
Enmore street to Holt street
2 Gillan James
4 Honan John
8 Ollerenshaw J. W.
14 Deal Henry
18 Smith Louis
Rodrick Frank, asphalter
20 Goodin Phillip. carpenter
22 Dall William, carpenter
24 Caun George, carpenter
26 Moran Mrs. Jane
28 Wilson David, carpenter
30 Cassidy James
Short street

Baltic Street—North side
Bedford to $t. Mary’s street
1 Goodhew W. H. E., collector
3 Smith Joseph 7 McKee William
17 Burkitt H.

ANTHONY HORDERN’S FOR TOILET REQUISITES


Bed NEWTOWN. Cam 329

Campbell’s lane
19 Liddle Andrew
21 Riemenschneider Carl F.
Albermarle street
St. Joseph’s R.C. Girls’ School
41 Downie Henry
45 Ganter L. J., watchmaker
South side
42 Miller Wm., ” Harcourt “
52 Groves George, compositor
54 Jenyns Ebenezer, artificial lim-
bmaker
56 Chisholm John, engineer

Bedford Street
Town Hall — King to Trade street
Town Hall—Jesse Cowley, Council clerk
Robert. S. Young, caretaker and
inspector of nuisances
1 Eyles J., newsagent Lincoln
Thomas, farrier
3 McGrath James, newsagent
5 Kemp Walter, bootmaker
7 Melville Hector. wheelwright
Denison street
15-17 Hohnen C. J., confectioner
19 Melville Hector
21 McKenzie M., electric engineer
23 De Plater Michael
27 Happ Mrs., grocer
29 Lazzarini August
31 Doherty George
33 Mullea Edward, stairbuilder
35 Street Albert, plumber
Regent street
Wellington street
St. Joseph’s Chapel (R.C.)—Very
Rev. P. Slattery
St. Joseph’s school (R.C.)—The
Christian Brothers
65 Bothwell Charles
69 Wilson Henry, painter
71 Lockett Mrs. E.
73 Bush James, commercial traveller
75 Spargo Robert
Chard lane—Baltic street—Albemarle
street—Albert street
111 Brown Henry, signwriter
113 Sylvester George
123 Murphy Daniel, surveyor
131 May Elizabeth
137 Crimston W. F.
139 Fettes John
141 Ritchie Mrs. Jane
143 Smith William, fruiterer
147 Montgomery Alfred
149 Anstey J. J., builder
151 McCann John, bricklayer
155 Duggan Joseph, stonemason

Belmore Street—South side
London to Phillip street
26 Malony Herbert
30 Clark Frederick, printer
34 Stratford Mrs. G.
32 Renton Edward
24 O’Suilivan Daniel
22 Jennings A. F.
20 Pike William, coutractor
18 Robson Alexander
16 Dunlop George stonemason
14 Lambert T., carpenter
10 Viglezzi A.
2 Anderson Andrew
North side
21 Simpson Mrs. A., “Jesmond”
19 Keating Mrs. L.. ”Louisaville”
13 Hawkins T. H.
11 Ireland C. E.
9 Chappel Herbert
Bishopsgate Street—South side
106 Australia street St. Marys street
2 Williams J. T , carpenter
4 Hanshaw Mrs.
Denison street
Regent street— Wellington street
6 Armstrong W. T.
8 Gibson Samuel, carpenter
10 Meyer H., clerk
16 Lane Joseph, mat and halter maker
(For North side see Camperdown)

Bligh Street -South side
7 King street to Missenden road
2 Sharp Mrs A. ().
1 Hill Peter, contractor
10 Sampson Charles
Nelson street
30 Brock Robert. ” Victoria lodge ”
46 Cahill John A. B.
56 Thruchly T. S., ” Rose bank ”
60 Smith Samuel, fettler
62 Robinson Mrs. M.
66 Moon William
68 Hiller J. H.
74 Johnson James
92 Hogan P. J., cab proprietor
96 Goodhew Robert, transit officer
98 Foott William J.
100 Cox John
104 Goodwin W. R.
106 Fisk E. R.
108 Irving John
(For North side, see- Camperdown)

Brown Street—East side
136 King street to Railway
Flatan John M., surgeon
Salvation Army barracks
16 Scott Robert
18 Webb Mrs. E. W.
20 Stanborough Joseph
Lamerton Edmund A., bricklayer
Wilson street
28 Cunningham Winford, fuel merchant
30 Behringer Peter
34 Cathcart John
36 Young Thomas, chemist
38 Bennett G. M.
40 Sugden Mrs. E.
42 Walker Christopher P.
44 Kerswell H.
46 Garvan Dennis A.
West side
1 Verdich E. W.
3 Gommeson George, undertaker
5 Newman Alfred, district registrar
7 Whately Mrs. C.
9 Barber Alfred, painter
13 Thomson and Salmon, plumbers
15 Solomon A. M , photographer

Bucknell Street-East side
70 King to Wilson street
Yaralla street
6 Triggs Mrs., boardinghouse
McGilchrist William
10 Dent George
12 Morton Samuel
14 Grocott M. A., engineer
16 Rosewarne William
18 Scaplehorn Joseph R., master mariner
22 Jevers William
24 Pollock Alexander
26 Sparks F., fuel merchant
32 Northcote John, saddler
34 Wiseman Frederick, carpenter
36 Derbyshire L.
38 Lynn David
40 Morrison James
42 Burke F. J.
44 Newton John, fireman
46 Hatte Joseph, draper
West side
1 Hawes George brushmaker
3 Triggs S. A., signwriter
5 Hill Charles, bootmaker
7 Mullins W. A., clerk
11 Pitts William
13 Thwaites Joseph, chemist
17 Russell James
19 Reid Alexander
21 Benmore A. E., constable
23 Richards E, J.
25 McNamara Mrs. Alice
27 Shead Mrs. E. M.
29 Dent Henry, shipwright
33 Ware Jonathan
35 Levi M.
37 Clark J. W. R., bookseller
39 Brooks Augustus, clerk
41 Swain Mrs. E.
47 Maynell Mrs. J.
49 Howat Donald
53 Flynn John, shipwright
57 Simpson William

Burren Street—West side
Wilson street to Railway arch
Copeland Henry, ” Yarraville”
East side
2 Cropley Edward, builder
4 Watkins William
6 Cropley William, builder
Macdonaldtown Station—G. S. Hodg-
kinson, stationmaster

Cambridge Street-East side
Enmore road to Liberty street
15 Nunn H.
17 York H. L.
South side
18 Nightingale James, carpenter
20 Cass Mrs. K.
22 Curnow William, editor SYDNEY
MORNING HERALD, “Clifton”
28 Quayle Mrs. M. A. H.
30 White Richard

Camden Avenue
Off Camden street
1 Bolt Frederick
2 Campbell Jacob, printer
5 Livermore James


Camden Street–North side
41 King street to Edgeware road–
Station street—College street
13 Biggs Arthur
15 Sheals John
17 Jones J. F.
19 Stocks F., fruiterer
21 Monteith Andrew
23 Coutts J. A.
29 Nicol Andrew
31 Brightfield W. W.,”Ferndale cottage”
33 Cosgrove Samuel
Ferndale street
47 Keyes William, watchmaker
47 Keyes Miss, teacher of dancing

ANTHONY HORDERN & S0NS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


330 Gam NEWTOWN. Cla

Camden street continued—
49 Burke Peter
53 Assender J. J,
55 Poulton F. L., bricklayer
57 Shepherd John, storekeeper
Simmons street
71 James Thomas C,, carpenter
73 Lane Mrs. Ada
75 Bennett F. E.
77 Forsyth Miss G. F.
79 Steer James
81 Piper John
83 Bright Philip
85 Anderson George
87 Brown William
Short street
93 Neale John T., accountant
Edgeware road
South side
2 Shannon Thomas
6 Revell Mrs. A. H., fuel merchant
Peacock’s jam factory
Camden avenue
30 Burke J. M.
32 Fletcher William engineer
34 Marks John
36 Gilfillan Ebenezer, woolclasser
38 Forbes J.
40 Holland H. E.
44 Brown Arthur A.
46 Gemmell Williamson draughtsman
50 Warren Edgar, hairdresser
60 Robertson John
62 Carnes William. compositor
64 Gordon E. T.
66 Taaffe Mrs. M. A.
68 Pain Otto
70 McLaughlin J.
72 Phillips David A., ironmonger
74 Monteith Andrew. jun.
78 Jones J. E., stonemason
90 Dwyer John
92 Orr Mrs. J.
94 Doyle Bartholemew
96 Doyle Thomas
98 Rockliff John
100 Heffernan R., painter
108 James Mrs. Sarah, storekeeper
Clara street
110 Cooney Edward, cabman
116 Fairless Mrs. Eliza
120 Robinson Alexander, watchman
126 Dummett Mrs. Mary
130 Rose W.
132 McDunnett Michael
134 King Mrs. R. A.
136 Humphrey John
138 Cook William
142 Dalby G., japanner
144 Newell George, painter
148 Sutherland Alexandcr, carpenter
154 Baird Alfred
156 Shorter Matthew
160 Coutie Mrs. J.
162 Gould Alfred W., carpenter
168 Waugh Elizabeth, fruiterer
Prince street
176 Scott Richard, butcher

Campbell Street—East side
25 O’Connell street to Bligh street
Susan street-—Missenden road
2 Quar James, cabinetmaker
4 Larkin J.
6 Stokes Joseph
8 Johnson George, grocer
22 Slade Arthur
24 Campbell James
26 Phillips Arthur, woodturner
30 McClymont William, carpenter
36 Trevenar William, bricklayer
44 Snowdon Mrs. H.
48 Abrahams Phillip
50 Murray David
52 Day Edmund
54 Goodhew Henry, gardener
North Newtown Public School—J.
Fletcher, headmaster
66 Blake Edward B.
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs. E.
78 Jarman A. W.
80 Bablinski Joseph
82 Ward Henry
Nelson street
102 Russell Albert
104 Woolley J. H.
108 Cocksedge Thomas Z.
West side
Missenden road
3 Elliott William
19 Myre L. J.
21 Cook William
23 Oates George
27 McKenzie Alexander
31 Blakeney Thomas
33 Cowley John
35 Whiting Mrs. C.
Elizabeth street
43 Maloney Thomas, dairykeeper
49 Willis Henry
51 Outlaw William
71 Timms Alfred
73 Boyd Joseph. butcher
75 Bridger James
Nelson street
79 Allen Alexander, ironmoulder
81 White David, coachbuilder
83 Graham Archibald
99 Williams Henry. plumber
101 Simpson Mrs. Mary
Nelson street
103 Hunter John, carpenter

Cavendish Street—North side
Cambridge to Liberty street
29 Stilsby John, vanman
31 Wellings Mrs. E.
33 Macauley George
South side
2 Cozens Ms. Jane
24 Rosenthall Maurice
26 Cosgrove James, “Taunton”
36 Watts Charles

Chalder Street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Francis, music teacher
4 Anderson W. J., saddler
6 Coleman Walter E., cairpenter
4 Dick John, stationer
10 Curry T. W.
12 Hands Thomas
14 Brasinske B., painter
16 Attneave Christopher
18 Clarke John C.
20 Davis John, engraver
22 Parker Carlisle, fuel merchant
26 Johnson Ben

Charles Street—East side
London to Phillip street
20 Murray H.S.
28 O’Sullivan M.
26 Rooney Patrick, H.M.C.,”Elmhurst”
24 Fitzgerald J. D.
22 Grant Edward C.
20 McClean James
18 Mayo Thomas, jeweller
10 Paton John, ” Rialto “
8 Wilson W. A.
6 Moore J. B.
4 Hertz M. H.
West side
27 Denham William B., coachpainter
25 Bennett J.
23 McCann James
21 Harcombe. A. G., clerk
17 Rogers Mrs. Annie
15 Newton Mrs. J. A.
11 McCoughtry M. J.
9 Yard T. C., plasterer
7 Sarsin Samuel, agent
5 Wilson Daniel, engineer
3 Lennon H.
1 Lambourn E. W., grocer
Augustus street

Church Street—East side
King street to Camperdown boundary
1 Crook J., dentist
Crook C., watchmaker
5 Clark Miss, schoolteacher
7 Messent R., builder
9 Hawkins Frederick, signwriter
13 Harris Mrs. Emma
15 Gillespie J.
17 Atkinson Thomas, coachpainter
Mechanic street
21 Harris George
23 Dixon C. J.
27 Johnstone John, constable
29 Gooch Thomas
33 Langford George
37 Verco Richard, compositor
39 Greenwood William
Victoria street
41 Ball T. W., builder
43 Hammond Leonard
45 Goldwater Alfred
59 Walker H., signwriter
Prospect street
61 Howe H. N., builder
63 Ware Joseph, carpenter
65 Murray John, enginedriver
69 Townsend G. H.. painter
71 Francis H.
73 Haswell Thomas, carter
75 Gray R. N., saddler
77 Gough J.
79 Smith Joseph
81 Brown Robert, stoker
83 Lock Richard
87 Anderson George. constable
89 Comber P., cab proprietor
93 Haines John, cab proprietor
99 Kilkeary Martin gardiner
101 Cornell Frederick
Raper street
111 Watson Thomas, farmer
115 Harbridge J.
117 Brown Mrs. P. J.
119 Hartley Barnard
121 Stokes B. P.
West side
Kingsbury James, surgeon
Lennox street
Baptish Church—Rev. William Coller
St. Stephen’s Church-—Rev. Robert
Taylor, incumbent
Newtown Cemetery — T. Clarke,
sexton.

Clare street—East side
105 Alice street to Camden street
14 Walsh E. J.. com. traveller
12 Coogan James

ANTHONY HORDERN’S FOR JEWELLERY


Col NEWTOWN. Edg 331

10 Moffatt John
8 Kenna Patrick
6 Dalton Henry, bricklayer
West side
11 Howard Alfred
1 King John

College Street
Camden to Holt street
41 Gillfillan John, engineer
39 Ransom H. F.
37 Shaw William
35 Wearne Charles, electrician
33 Galloway David
Kent street
29 Wilson Alexander
23 Wilson William, patternmaker
19 Petersen Frederick
15 Arnold John. – Bidua ‘
11 Carnell Robert J.
Margaret street
3 Earle William “Waipa”
1 Henwood Charles, blacksmith

Commodore Street–East side
Wells to Pearl street
48 King Charles. transit comr.
42 Bubb John. fitter
40 Parry William
38 Broughton Charles
36 Sims Henry
24 Swain Walter joiner
20 Biggs Amiel C., fuel merchant
20 Biggs Thomas C.
18 Wilson Hugh
14 Owen Charles, coachpainter
12 Parker Charles F.
8 Drummond George
6 Bamfield Mrs. J. D.
4 Strickland William G.
West side
49 Starrett Alexander blacksmith
47 Hicks Jonathon
45 Eldridge Clarrie, dyer
41 Smith Henry, carter
39 Lever John E., plasterer
37 Hodge Frederick Onslow
29 Crawford Mrs. A. C..
27 Teague Mrs.S. J.
25 Mulquiny James
Laura street
23 Mulquiny Mrs. K., storekeeper
21 Stubbs J. R., draughtsman
19 Douglas Frederick
17 Geddes John, carter
15 Spilstead A.
11 Shanahan Edward
9 Bedford Arthur
5 Bryant John
3 Latimer A., bootmaker
1 Goodhall H. H.

Crescent Street
Enmore road to Phillip street
Laurence C., cement merchant
Station street— Gladstone street
Newtown Railway Goods station—W.
Ritohie, goods clerk

Denison Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
Alton lane
5 Slade Charles
7 Gawen James, sailmaker
9 Weeks Thomas, fuel merchant
15 Kendall William
17 Bailey John
19 Lansdown George, carter
21 Osmond Albert, saddler
23 Green Michael, carpenter
25 Martin Walter, baker
27 Barton Henry, carpenter
29 Arnold Henry
31 Butler T. E., clicker
37 Cavillon Joseph
Francis lane—Lennox street—Kent lane
39 Willet John, carpenter
41 Stephenson H. W., enginedriver
45 Correy R. E
47 Herzog William, baker
Campbell lane
Albemarle street—Fitzroy lane
49 Wells W., painter
51 McGuire John, bus proprietor
53 Owen Mrs. M. A.
55 Freeman Alfred
59 Kilborn William
61 Cooper Frederick, van proprietor
65 Schofield Mrs. M.
69 Townsend E.
71 Peachy John, guard
73 Ainsworth Mrs. E
75 Cox C. W., engineer
77 Mitchell Mrs. M., dressrnaker
79 White Horace J.
87 Dempsey William
89 Fishburn Arthur
91 Hattersley H. T.
95 Bentley John, bricklayer
97 Wright Mrs. Sarah
107 Gilby George, fruiterer
109 Bendall Matthew H.
111 Green Henry, butcher
113 Cunningham Thomas
115 Mackie Alexander, constable
West side
2 Mackenzie Alexander
6 Young Robert
8 Davis Mrs. Sarah
10 Gannon John
12 Eves Mrs. Margaret
16 Beech C., plasterer
l8 Dummett Alfred, stonemason
20 Spence F. L., Com. traveller
24 Neal James coachsmith
26 Lannen Joseph, wheelwright
28 Mulqueeney Thomas
30 Blaker Stephen
32 Butler Mrs. Mary
36 Butler John
Lennox street–Kent lane
42 Eveille L., van proprietor
44 Peplow F.. builder
46 McLean William A.
48 Graham John
50 Minns E. J., plumber
52 Garden James
Campbell lane
54 Fuller J. T.
Albemarle street
56 Abigail J., grocer
58 Barrington Frederick C.,
60 Smith Mrs. Rose
62 Atkinson William
Fitzroy lane
64 Smith William
68 Smith J. F., butcher
70 Holland W. H. A., printer
72 Fallick John, ironmonger
74 Organ George
76 Read Albert, constable
78 Andrew T. J., monumental mason
80 Teague H. J., printer
82 Morris Henry, commission agent
88 Maddigan Mrs. B.
98 Smith, Mrs. Louisa
100 McCord William, carpenter
108 Robb William, carpenter
120 Crisp Charles, coachbuilder
122 Pickerell Arthur, grocer

Dickson Street—South side
Off King street south
6 Moir Joseph
8 Spies John, woolclasser
10 Turner Georgc
14 Tansley J. L.
16 Burridgc John
18 Gibertsou William
20 Frank H.
North side
1 Chesworth Mrs. Catherine
5 Gilmour William J.
7 Cremen C. S., piano tuner
11 Farr W. H., confectioner
13 Eve John
41 Henderson Thomas, city missionary

Don Street—East side
Station to Reiby street
2 Crossman Frank, guard
4 Phillips W.
14 Adamson Thomas
18 Brady Thomas
20 Marshall George
Marshall William
22 Brooks Thomas
26 Mclntyre Robert
West side
3 Pierce William, commercial tra-
veller
5 McCloud Wm.
7 Best Mrs. T.
9 Harder Mrs. Abel, private school
11 Burnham Anthony, cutter

Edgeware road—East side
Enmore road to Mary street
10 Baldick A., timber merchant
12 Houston William, “Hinton”
16 Dawson Henry, “Monaro”
18 Grant Mrs., ” Middlemarch “
20 Painter Mrs. E. H
22 Dayis Mrs., “St. Elmo”
24 Schenck Pastor George (Lutheran)
26 Martin Thomas, “Chandos”
28 Puckridgc Mrs. Margaret
30 Clarkson William, ” Paladin “
32 Murray Robert, “Sutherland “
34 McKenzie S. E.
36 Nash George,” Stirling “
38 Willis Frederick, bricklayer
40 Rozea Mrs. Emily, “Sherbrooke ‘
42 Paul Mrs. A. M.,””Glendruid”
44 Fowler Frederick W., ” Maudville
46 Page Mrs.
Cross lane
48 Taylor James, ” Nellieville ”
50 Ellis Miss A.
52 Brighton George, ” Ellandwood ”
54 Rowley Mrs. S.
56 Graten Charles 58 Bennett T. O.
62 Minter Alfred 64 Madden Thomas
66 Wildman Charles, bricklayer
68 Barnes Miss A., dressmaker
70 Lees Archibald, carpenter
72 Billett Nathaniel, com. traveller
74 Day William
78 Stretton Mrs., ” Letitia ”
82 Whately Robert, clerk

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


332 Ega NEWTOWN. Enm

Edgeware road continued
84 Chapman Henry, builder
86 Kayess William
88 Hains Henry, ” Rugby “
Sarah street—James street
142 McGill James, briekmaker
146 Schwoebel George, dray proprietor
148 Dryden John
150 Martin John
152 Vause Frederick, plumber
162 Hill Miss Ada
164 Enmore hotel—- Patrick Martin
Camden street
166 Hutchens Antrum, bootmaker
178 Brown William
204 Woodcock Charles, grocer
Alice street
214 Henderson Alexander
216 White William, carter
224 Alien J. K.
228 Ward Constantine, teacher
230 Booth James
232 Roystou Elijah
236 Richardson George
246 Days Emanuel, ‘bus driver
248 Moore John
Laura street— Wells street
Wright William F.
250 Harkin John, bricklayer
252 Greeu Mrs. E. E.
Laura street-— Wells street
306 Wright William K.
320 Williard A.H., contract carter
322 Aldrich Pelham. butcher
328 Lees John, butcher
Maria street
330 Walshaw George, grocer
336 Wannell George, plasterer
338 Leman Joseph
346 White Henry
348 Pratt Thomas
Lord street—Railway crossing
West side
9 Gannon L. E., solicitor, “Kilmanagh”
11 Davenport J. W.
13 McKay Dr. W. J. Stewart, “Tara”
19 Harrison Thomas, “Milton”
23 Spencer Dr. W., ” Ibrox ”
25 Westley Herbert, ” Rialto ”
27 Rozea Frank
29 Cunningham T.
31 Bowden Alfred, ” Kent house ”
33 Evans Cuthbert G., ” Waratah ”
5 Maitin Mrs. F. M. R.
37 Jentsch E. F., “Alma”
39 Birkmyre H. A.
41 Smith H. T., ” Toronto villa ”
43 Bullen James, ” Glenhaughton ”
45 Elliott William, sub-inspector police
49 Trenbeth William H.
51 Stevens James
53 Moore W., solicitor
57 Bond Miss E. J.
59 Maso S. P., com. traveller
63 Gorman John
7 McLaren Mrs. Annie
71 Stenbouse James
73 Bethel Harry
5 Bonnie F.
77 Hardy B. G.
79 Stephen Mrs G. H.
81 Masterton William
83 Owen William, sailmaker
83 Fernon Alexander, storekeeper
Harrow road

Egan Street—East side
King to Chalder street
3 Condon Thomas
15 Wardell Sydney
19 Mason Percy
23 Smith Samuel, plasterer
29 Gibbs Charles
37 Popjoy J. W., carpenter
39 Carleton John
Prospect street
51 Dowling Mrs. D.
53 Kolster Thomas
55 Hall Richard
61 Smith William
63 Bevis Henry
West side
4 Jones George, fitter
6 Breckell William, storeman
Victoria street
8 Heggie Robert
20 Wilson Mrs. K.
24 Agnew Matthew, sergeant of police
26 Tuft William
28 Richards Mrs. M. A.
30 Peirce James, carter
32 Beach Richard
34 Holder Thomas, plasterer
40 Walsh Mrs. S. A.
42 Brown Charles
Prospect street
St.Stephen’s C.ofE. Parsonage—Rev.
Robert Taylor

Eliza Street—East side
King to Lennox street
1 Phillips T.. auctioneer
3 Gibbons William
6 Trindall Dr. R. B.
7 Garrick Joseph, chemist
13 Mossman Thomas
15 Beer Charles, carpenter
17 Walker Mrs. Sarah
19 Veaney M., accountant
West side
Police Station
Cook Henry, plasterer

Elizabeth Street
King to Richard street
Prince of Wales hotel—Compton Walker
Longdown street
Enmore Road—North side
King street to Stanmore road
1 Work J. L., chemist
5 Fenton George, fuel merchant
9 Gregg Mrs. E. A., registry office
11 Colney Walter, printer
13 Jashkie Gustave, modeller
15 Cousins Charles, bootmaker
15 Gledhill W, house and land agent
17 Chadwick W., greengrocer
19 Co-operative Printing Works—R. S.
Miles, manager
19 SUBURBAN INDEPENDENT news-
paper—T. Preston, proprietor
21 Conyngham Paul, tobacconist
25 Martin Christopher, Venetian blind-
maker
27 Morris Miss E., grocer
29 Atkiu Wilfred, hairdresser
31 Carroll Mrs. M. E., grocer
33 Redfearn Joseph D., piano tuner
35 Grimsley F., jeweller
41 Herman Mrs.G., teacher of music
41 Newtown United Friendly Societies’
Dispensary—C.P. Finchan, manager
43 Pankhurst E., fuel merchant
Station street
47 Browne L, and Co., fuel merchants
59 Barrie William, stonemason
61 Fairhall E. H., clerk
65 Scurr Miss Emily, dressmaker
67 West Miss Eliza
69 Spencer James, plumber
71 Langhorne George, estate agent
75 Curling Henry, artist
Wilford street
85 Foster His Honor William J.,Supreme
Court Judge, “Thurnby”
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Phillip street
117 Edwards W. J., bootmaker
123 Brown H. J., tailor
127 Smyth F. G.. fuel merchant
129 Taylor and Co.. painters
131 Barber Miss Annie, dressmaker
133 Johnson F. W., baker and confectioner
135 Henery Tom, toy and fancy store
139 Carroll James, bootmaker
145 Madden Albert, bootmaker
147 Simmonds J., fishmonger
151 Crossley Henry, pastrycook
153 Victorsen Misses, private school
157 Tait George, grocer
159 Scandinavian laundry—Mrs. Hansen
167 Hansen Carl, dentist
169 Queens hotel— William Gillett
171 Lance, G., produce dealer
173 Barden C., produce dealer
75 Pryde N. and Co., confectioners
177 Whitfield Madge, tobacconist
170 Craig R. and A., grocers
London street
185 Harris J.. bootmaker
187 Cole Jabez, grocer
189 Alexander Louis, photographer
191 Collier Alfred, confectioner
193 Drury F. A., watchmaker
195 Jennings G., newsagent
197 House Thomas, butcher
Cambridge street
199 Enmore hotel—James Fay
201 Jones T., hairdresser
203 Wortley A. Charles, grocer
205 Heslop A. J., fruiterer
207 Heslop Mrs. F. and L. milliners
209 Ayres S. H, chemist and druggist
Macdonald A. B, surgeon dentist
211 Spencer Percy, draper and clothier
Stanmore road
South side
Oddfellows’ hall—T. Wright
Cousins E.. coachbuilder
22 Johnson Peter
24 Chaim Samuel, dentist
26 Marsden Fred
28 Law C. H., plumber
30 Symonds L., furniture dealer
32 Paroz F., furniture dealer
34 Jurd Miss E., dressmaker
Bailey street
38 Hallam F.. newsagent
40 McAdam W., bootmaker
46 Cole Edward
60 Blake Mrs., dressmaker
Station street
52 Parlour W. E., fruiterer
54 Marks Mrs. E., tailoress
60 Rogers G. and H., plumbers
64 Smith H.
66 Brasier E., basketmaker
68 Thompson William, plumber
70 Smith James, bootmaker
72 Smith David, fruiterer
74 Jeanes Isaac, general dealer
76 Cox Charles, carter
78 Thompson T., painter
80 Sinclair E. P., surgeon
Reiby street
88 Pemell James, ” Stanmore house “
132 Alexander Robert J.

ANTHONY HORDERN’S FOR PRETTY RIBBONS


Ers NEWTOWN. Gib 333

Simmons street
146 Duke of Edinburgh hotel-Frank Smith
152 Brewer W.R,H., musical instrument
tuner
156 Evans Mrs., furniture dealer
Evans James, van proprietor
158 Rowe W, E., fruiterer
160 Mayhew G. and Co.. painters
162 Miller E. J., butcher
Marian street
164 Granger S. B,, draper
166 Knust W., furniture dealer
168 Western C., ham and beef shop
170 Cragg Brothers, provision dealers
173 Poole M., stationer
174 Minty C. W., ironmonger, plumber
176 Winkler J. F., tailor
178 Coulson and Co., grocers
180 Myhill G., confectioner
182 Lockman H. G., mercer
184 Cohen M. and son, drapers
186 Bower G. P.. butcher
188 Peak H. and Co.. fuel merchants
190 Wilson and Co.,house and land agents
Metropolitan road
194 Cunningham W., fruiterer
196 Patrick Brothers, hairdresser
198 Bellamy William, boot store
300 Lyons B. L., fruiterer
202 Greig James S., fancy repository
204 White Weeks, baker and confectioner
208 Davis Edmond, butcher
210 Court Hugh, hairdresser
212 Jones Mrs. D., fishmonger
214 Madden William, bootmaker
216 Drew J., produce dealer
Edgeware road
228 Judge and Co., house and land agents
Francis street
232 Young Charles, carpenter
234 Duruz Mrs. E.
240 Hurley Mrs. M.
Juliet street

Erskineville Road—East side
King street to Union street—Wilson street
2 Hamblin John, grocer
William Edwin, ” Ardwick”
10-12 Watson C. R., surgeon
14 Parr Mrs.
Linthorpe street
26 Garvin Mrs. M. A.
28 Goodere Herbert, engineer
30 Allen Albert
32 Hanigan Mrs. J.
West side
1 Jefferis J. Eddington, M.B., surgeon
9 Wilce W,, cordial manufacturer
13 Baldick Mrs. S.
Railway bridge—Angel street
Hilliard Charles. fuel merchant
Newtown Bowling Club — Andrew
Murray, J.P., president
Fleay Augustus T., ” Gowrie House “
Gowrie street
Free Presbyterian C’hurch—J. Davis,
minister

Ferndale Street-East side
Camden to Margaret street
38 Burnett Carmi
36 Ide Henry
34 Turner William
32 Malcolm Hugh C., engineer
26 Chesney C. A.
22 Shadgett Walter, electrician
20 Race G. E., bricklayer
16 Schultz William, carpenter
10 Clark William, grocer
West side
61 Thrush John
59 Thomas N.
57 Hardy John
55 Freckelton H., Brassfinisher
51 Smith Henry
49 Dawes William
47 Mellshimer Edwin, draper
45 Cox W. M.. pastrycook
37 Walton Thomas
35 Jones W. W., draper
33 Brown Joshua
29 Burnell Henry
27 Goodyear Richard, engineer
25 Murphy Francis, mariner
23 Hillhouse Mrs. Janet
21 Smith Samuel, saddler
19 Barwick James
17 Avery W. M., blacksmith
15 Miles John
13 Landridge John, plasterer
11 Flemming T., bootmaker
9 Grant Alfred
7 Cummings Mrs. B.
5 Kilby Arthur
3 Lodge M. A.
1 Savage Thomas

Fitzroy Street—East side
King to Wilson street
2 Horford George
4 Marlow J. D., cutter
6 Leary William
8 Broad E. J. H.. civil engineer
32 Foster George
46 Elston J. W.. builder
48 Loydstrom Charles
50 Martin D.
52 Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
1 Harris O. J.. carter
5 Griffiths George, boot packer
7 Feargrieve John
9 Kerr William
11 Robinson Christopher, builder
L’Avenue stables—M. Walsh
L’Avenue

Forbes Street—West side
King to William street
Fletcher James, ” Mount Eagle ”
27 Dwyer John
29 Cummings John
31 Machan George
33 Downey T., bootmaker
37 Angel Mrs. S.
39 Hargraves Henry
41 Kerr Robert
45 Nicholas E. C.
41 Bowie Robert W.
49 Harnett John
51 Page Walter
53 Bowic Miss M. E.
63 Delany Edwin
67 Bourne F. J.
(For East side see Darlington)

Francis Street—West side
Enmore road to Harrow road
4 Bramwell H. F.
5 Vincent Charles, moulder
6 Lee Francis, carpenter
7 Noble Charles, upholsterer
8 Colthorpe Mrs. F. K.
13 Larkin Mrs. E. M.
14 Millais George
16 Graham Thomas, painter
21 Murphy Bartholomew, cabman
26 Kingsbury Joseph, J.P., surgeon

Fulham Street-North side
Simmons to Reiby street
41 Gee Henry, contractor
Kent Henry
29 Biggs Thomas, electrician
35 Warren John, ” Violet cottage”
33 McWhinnie Samuel
27 Jones William, plasterer
15 Rutledge Howard
11 Mannell W. E F.. tailor
9 Burke James
7 Carter Thomas
5 Moore Nicholas, spice miller
3 Miller Ernest, storeman
1 Johnson Neils
South side
38 Schuller Julius, tailor
34 Murphy Mrs., ” Wexford house “
32 Mulqueeny Sydney, letter carrier
30 Cole James
28 Evans Edward, van proprietor
22 Mulligan T. J.
20 Smith Robert
18 Hynard Alfred
16 Jarman Edward, carter
14 Ringholme Augustus, carpenter
12 Macgregor E. L., insurance agent
10 Donald William, tinsmith
8 Mackay Thomas
2 Sullivan Peter

George Street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
Morris D. T., architect
1 Emerson Mrs. J. E.
3 Timmins John, mariner
5 Combellack Mrs. M. A.
7 Lawler Mrs. A.
9 Dunn Mrs. Ann
13 Bain Wallace, painter
17 Sullivan Matthew
19 James G.
21 McKinlay Peter, plumber
23 Weeks John, clerk
25 Mosman Thomas, bookkeeper

Georgina Street—West side
Of 36 King street north
3 Keats Mrs. Julia
9 Jeffreys William
11 McDonald William, engineer
East side
4 Devey W.
6 Dixon Thomas, builder
6 Dixon Mrs. T., dressmaker
12 Clausen Victor, Stanley laundry

Gibbes Street
White Horse to Angel street
2 McBride James, bricklayer
4 Fehrenbach Mrs, E.
6 Beckett Henry, stevedore
12 Stevens William H.
South side
1 Atkinson Robert, hatter
3 Mullanphy Denis

ANTHONY HORDERN & S0NS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


334 Gla NEWTOWN. Hol

Gladstone Street -North side
Crescent to Liberty street Phillip street
7 Stafford Thomas upholsterer
11 Cook Mrs. Jane
13 Clancy Thomas, constable
15 Wallace John, constable
17 Smith Thomas, brickmaker
19 Scarlett Mrs. Eliza
21 Malumby John, butcher
23 Prowse J. C.
25 O’Donnell Mrs. Mary
31 Christieson M.
33 Diener Aloys, tailor
35 Pownceby Th.
37 McDowell William, wharfinger
39 Campbell John
43 Cody John, carpenter
51 Teasdale G, painter
53 Smith William, builder
South side
2 Johnson D., grocer
4 Yates Mrs.
6 Phillips T., auctioneer
8 Murphy Edward, guard
12 Johnson Thomas
Peak and Co., fuel merchants
52 Murden William, bricklayer
54 Price Thomas, gardiner

Goodsell Street—North side
King to John street
Wainwright George, “Lee Mount”
South side
6 Meade Richard
Railway terrace—
30 Hansen Peter
34 Bowles Henry, engineer
36 McFarland Thomas John
40 Allen C. H.
42 Blaikie Thomas
44 Lewis W. B.
46 Lockyer John
48 Irvine Mrs. B.
50 Jennings John
52 Walton John
54 Ryan Dennis
58 Corben Edward
60 Simpson William James, engineer
66 McLeod Joseph
72 Riley Joseph
John street

Gowrie Street—North side
Erskineville road to Iredale street
1 Bailey J.
3 Barnes Mrs. J.
7 Toyne Richard, printer
9 Robertson William
11 Stiggings W. H., plumber
13 Collins E.
15 Hickey Mrs., butcher
Newman street
17 Thelwell Mrs. H., grocer
19 Walters W.
21 Bennett J. W., carpenter
23 Carpenter D.
27 Sheppard James
29 Beal F. T., bootmaker
31 Slade Charles, new-agent
33 Miller Frank
35 Buckley James
37 McIlveen Arthur, tailor
39 Petorson Charles
41 Sutherland John
47 Brock Frederick, butcher
51 Wall William, engineer
53 Falconer Adolphus, plasterer
55 Meier Charles, bailiff
57 Roberts George
61 Lovell Mrs. L,.
63 Hamilton Robert
79 Yeldon Brothers, f’uel merchants
81 Fellows Daniel
83 Hanson Neils, master mariner
85 Capes William
89 Jones Hugh, plasterer
97 Quinn Patrick
19 Steele James butcher
101 Handel Henry J.
111 Halliday William J., bus proprietor
113 Penman William, carpenter
115 Martin Thomas, scale adjuster
119 Cook W, A. H., printer
121 Thornburn Hugh
South side
Newman street
16 Bell Henry F.
18 Boylan William
22 Clampett M. J.
26 Nowles Charles
30 McGrath John
32 Matt Charles
44 Jenkins J. T., cabinetmaker
46 Lloyd Thomas
48 Fulge George
50 Crokcr F. J., builder
54 Lucas Nathaniel
50 Wines Mrs. Isabel
58 Eland William
60 Pratt Mrs. M. M.
62 Andrews William
64 Ferrier Mrs.R. M.
66 Kitchen A., houseagcnt
68 Yeldon R. J., typefounder
72 Skehan Daniel
76 Bullock Charles
100 Holstead Charles, fuel merchant
102 England Alfred, bus driver
104 Bradley Herbertt, coach builder
110 Webster Phillip
112 Williams Henry, carpenter
116 Foden Peter, carpenter
118 Boot F.,
122 Kirk John, stonemason
126 Gray A., painter
128 Wrather Mrs. Theresa
130 Walker William
132 Erickson James
134 Downey William
138 Fane William

Harold Street—East side
Union to Angel street
11 May Thomas
13 Reed William, grocer
Gowrie street
15 Willis W. C.. carpenter
17 Cross Thomas
19 Webh Ezekiel
21 Perkins Mrs. A.
25 Tyrrell Henry A.
27 Garde Mrs. Eliza
West side
2 Saunders William, carpenter
16 Baldwin A. J. B., surveyor
Islington street
18 Johnson John F.. painter
22 Goddard John, builder
24 Denmead Mrs. S.
26 SuggettR. C.
28 Scott Charles
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street
Harrow Road
Edgeware road to Juliet street
Francis street
10 Foldi Alexander
8 Thompson Charles, engineer
James J. H, lbricklayer
6 Strachan James, chemist
4 Douglas George, coach trimmer

Hawken Street-East side
Alice to Laura street
2 Hepstonstall Isaac
6 Fernley Samuel, boilermaker
8 Pritchard George
West side
1 Miles William
3 Pearson Mrs. E.
5 Minister George grocer
9 Ryan William, van proprietor
13 O’Grady William, van proprietor
15 McCarthy Bartholomew

Holmwood Street—South side
King street to Pearl lane
2 Quarrie W. S.
4 Randall Charles
6 Gawne Walter
28 Heins Mrs. M.
30 Gibson William, watchman
32 Russell Joseph. carpenter
34 Neild William
36 Ware R. R.
42 Hill Joshua. butcher
50 Drummond J. F.
52 Bishop W. K.
56 Bingham John
North side
1 Lansen William ” Leonore “
3 Turner Stephen

Holdsworth Street—East side
Wilson street to Railway line
2 Cross Alfred
4 Scrivener E.
6 Loydstrom Oscar
8 Hook Alfred 10 Hemming H. A.
12 Sotheren G. R.
14 Farquhar William
16 Havee Charles
18 Stokes William
20 Sullivan Jeremiah
24 Dennis Joseph C. 2
8 Johnson Samuel
30 Craft William
32 Morgan Thomas
34 Reid Robert
West side
1 Byrnes William
9 Crowe John
11 Fisher Mrs. A.
13 Maguire B.
15 Mclntosh James
17 Samuels William

Holt Street
King to College street—Bailey street
Station street
2 Bradv Michael
4 O’Connor Mrs. H. M.
6 Dickie John, guard
10 Rogers R C.
12 Macarthur Miss Minerva
12 Graham Miss M., music teacher

ANTHONY HORDERN’S FOR WALL PAPERS AND DECORATIONS


Hor NEWTOWN. Ken 335

Hordern Street—East side
201 King street to Raper street
3 Keen Albert
5 Lampe A. H., engineer
7 Duncan William
Mechanic street
11 Dickson Magnus, bootmaker
17 Smith John, mason
19 Kelly J. H. C., com. traveller
21 Patterson T., tailor
23 Calendar Thomas, stonemason
25 Taylor Thomas E., watchman
27 Carmichael Donald, blacksmith
29 Berry Mrs, E., storekeeper
Victoria street
31 Lockhart John
33 Phillips W., fireman
35 Taylor Eugene
39 Hunt J, R., carpenter
41 Lapan David, blacksmith
43 Byrne Joseph C.
45 Broadley Joseph, blacksmith
17 Jarvis Stephen
Prospect street
51 Morphew John
55 Galvin S. B.
57 Cawston Frederick
61 Stores Mrs. M. A.
67 Fraser Thomas, contractor
Chalder street
73 Hicks Rudolph, clerk
77 Griffiths Mark
81 0’Connell Martin
83 Parker George
85 Harris J. C.
87 Gallant William, mariner
91 Schuetrumpf Carl
93 Turner Mrs. A.
95 Easton Charles
West side
2 Jones John, plasterer
6 Watson George, vanman
8 Butler Richard
l0 McKeon R, J., contractor
12 Pearce Harry, saddler
14 Parker John
16 Pentham James
18 Whitehead Thomas
Mechanic street
30 Manton Alfred F.
32 Newell William, agent
34 Nioholls Arthur, bricklayer
36 Blundell George
Victoria street
38 Baldock Alfred, coachbuilder
40 Winters R.
42 Smythe Frank, dyer
44 Lanyon Frederick
46 Phelps Mrs. H.
56 Fuller Benjamin J.
58 Slater J. and Co., fuel merchants
Prospect street
70 Curtis Mrs. E.
72 Brenton William, shipwright
74 Loise Alfred
78 Rhodin Hugh, painter
80 Foster Mark
84 Baker Herbert
86 Madden Robcrt, bootmaker
88 Jensen Christian
90 Lock William
92 Allison James
96 Cheeseman George, butcher
98 Gannon Michael
100 Robinson George, compositor
102 Baldock William
104 Kester William
l06 Braden Henry
110 Smith C., grocer
Roper street
Iredale Street—North side
Union to Angel street
69 Friedwald George, photographer
67 Davidson A. D., joiner
63 Thompson John
61 Oxford John, carter
29 Woodruff Harry, bootmaker
25 Murphy Henry
21 Tab Mrs. staymaker
21 Dalley George, stonemason
19 Ogawa Y.
South side
2 Boswell Thomas
4 Pellgraine Mrs. Mary Ann
6 Eaton George, wheelwright
8 Eaton T.
10 Eaton John, wheelwright
14 Penfold Mrs, Elizabeth
18 Hope Mrs. J.
20 Ready Maurice
Islington street
26 Wilson James, grocer
36 Plater Ferdinand, confectioner
34 Moody T.
36 Woodford E. E.
38 Noyes Henry

Islington Street–(see Gowrie
street)

James Street—North side
Edgeware road to King’s fence
2 Stevenson James
4 Woodcock John, dray proprietor
6 Woodcock William, dray proprietor
14 Shubrook Hubert T., van proprietor
16 Nelson James, dealer
18 Turner Frederick, carter
South side
1 Collins Jeremiah
3 Pattison Mrs, Catherine
5 Lawler Richard A.
9 Galway A., ironmonger
21 Chandler Robert
23 Roach Thomas
25 Wilkinson William, sawyer
27 Gatley Mrs. S. C.

John Street—East side
May street to Wells street
1 Bremner John, grocer
3 Soutcr Charles H.
5 Delacour Winter
7 Iliffe William, gardener
9 Carrick Patrick
11 Sharp William, bootmaker
13 Isedale George
15 McKay Alfred
17 Brice William
19 Pannell Joseph, house agent
Brunning John, fruiterer
John street railway crossing—
William Roohan, gatekeeper

Goodsell street—Maria street—Wells street

West side
Speare P., brick manufacturer
Souter’s stables
Maria street
Kenny C.
Dodson William

Juliet Street
Harrow to Enmore road
16 Foldi Mrs. A. D., ” Villa Milano “
42 Brown Sydney, plumber
28 Erwin William
26 Nutt Edwin, compositor
24 Radley Kendrick, boocloser
22 Foldi Mrs. H. H., ” Alexander Villa “
18 Young H.
14 Brown David
Brown and Son. coopers

Keig- Street—South side
Station street to Reiby street
2 Bently Richard, milk vendor
4 Giles Mrs. M.
6 Sewell H. T. B.
12 Bartle Phillip
16 Coles Charles
18 Krinks C., upholsterer
20 Burke Mrs, M. A.
24 Donald James A.
20 Dehy James
35 Montague M.
30 Lewis Mrs. M. A. M.
North side
9 Turtle Ernest
11 Smith C. H.
19 Nettleship Edward
21 Miller Hugh
23 Jones David, carpenter
27 Kellow George
29 O’Kelly Joseph, draper
31 Robson T. A , accountant

Kent Street—North side
College to Ferndale street
3 Millman Robert
5 Duncan Thomas E.
7 King Edgar
9 Schofield E., blacksmith
19 Slade James
21 Adams Henry, carpenter
23 Westcott W. H.
25 Dorahan Thomas
29 Cosgrove Michael
31 Nesbitt Robert
33 Pisani C., musician
35 Skelton Matthew
37 Hilder Joseph E., compositor
39 Trott John, enginedriver
43 Logan Parmenas
45 Webb Thomas, pastrycook
47 Armour David, pastrycook
49 Benson Walter, clerk
51 Crouch Sydney, fitter
53 Stenhouse George, bootpresser
55 Churchill Joseph
57 Smith George
52 Cavanagh Alexander
61 Sloss William, baker
63 Barrett William, builder
South side
2 Biggs John, ” Camdenhurst”
8 Patison William L.
8 Lee George
14 Austin Henry
20 Wood William
24 Malone Miss Ann
32 Wiltshire Henry
34 Day John E., brassfinisher
36 Idsull Henry, “Glen Cottage”

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


336 Kin NEWTOWN. Kin

King Street North-North side
Bligh street to Railway bridge
Bligh street
1 Craig Gordon, physician and surgeon
3 Wilson James
5 Dermody Edward
7 Robinson Mrs. Matilda
9 Conroy Thomas
5 Owen Mrs., confectioner
11 Jones Charles
13 Pacey Charles J , painter
15 Terrill William E. piano repairer
15 Bates W, H, newsagent
17 Cansdell W. J . hairdresser
19 Cover John, butcher
21 White Horse hotel–Edmund Rogers
23 Ranalli G., lock and gunsmith
25 Wilson Francis L,,
27 Holland Henry E.,”book.seller
29 Meldrum H., confectioner
Little Queen street
33 Barker William
35 Munro Mrs. Ann
37 Ross E.. A., agent
39 Walker Misses, dressmakers
41 Rutherford W. H., clairvoyant
43 Davis James, boot repairer
45 Blamires Thomas, butcher
61 Austin Mrs. S. .J.
53 Robertson Thomas, greengrocer
55 Brown li. H.
63 Williams J. A., general dealer
65 Torr Brothers, woodturners
67 Clegg J. C., insurance agent
69-71 Milner, Preston and Co., furniture’
manufacturers
73 Simpson Sydney, coachbuilder
75 Devey W,, printer and stationer
79 Howell William
81 Neilscn N., tailor
83 Sydney Estate Agency—T. W. Young,
proprietor
87 Town Henry. grocer
89 Jennings S. C.,com. traveller
91 Pocoek L. S., chimney sweep
93 Witts William, fuel merchant
99 Hyndman and Craig, zincfounders
101 O’Neill Mrs. M. J., storekeeper
107 White William Henry, cabinet maker
Prince of Wales hotel—C. Walker
Elizabeth street
111 Buckland John ‘I’., coachbuilder
113 Barnes H. J., tobacconist
115 Barnes W., bootmaker
121 McDonald Patrick. dray proprietor
129 Goldsmith James, draper
131 Franks M., tailor
133 Payne Edward, confectioner
135 Tress H. J., confectioner
Moss Henry, dealer
137 Miller and Stanlev, fruiterers
139 Whinton Mrs, tobacconist
141 Dorer Joseph, dealer
143 Stone Alfred, grocer
Missenden road
145 Daniel Lambert hotel –John King
147 Jackson Richard butcher
149 Maddocks G., hairdresser
151 Buckham John, fruiterer
155 Taylor and Co.. furniture dealers
157 Milton hotel–R. J. Elliott
Stephen street
159 Caunt W. F. chemist
165 Pattterson Andrew ‘I’., stationer
167 Hall Thomas, butcher
169 Millard A .& Co., window blind makers
171 Terrill Bros., hairdressers & tobacconists
0’Connell street
175 Lipton’s Tea Agency—M. L. Nesbitt,
manager
177 May E. and E., confectioners
179 Millard William, tobacconist
181 Haley C., hairdresser
183-185 Anderson W., fruiterer
187-189 Tuft and Sons, grocers
191 Boness Henry, furniture mart
193 Lockhart John
Lockhart Mrs. Louie, florist
195 Hendy H. W., umbrella maker
197 Tasker Oliver, butcher
Egan street
199 Johnson William, baker
201 Wright Brothers bootmakers
203 Johnson Bros., provision merchants
205 Lane Charles J., oil and colorman
207 Sarjeant James, pastrycook
209 Oxtoby Miss A., confectioner
211 Licciardo Antonio, fruiterer
213 Windebank Mark, tailor and dyer
215 Dunn H. G., herbalist
217 Hilliards George. tobacconist
219 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
221—Shakespeare hotel—
James Kavanagh
223 Hughson M.. crockery dealer
227 Prince Henry, provision store
229 Broadlev Brothers, provision
dealers
231 Geddes R. J.. butcher
235 Pearson Mrs. Henry, confectioner
237 Wickham F., hairdresser
239 Gooch Thomas, general dealer
Church street
241 Greenwood and Son. seed
merchant?
243 Preece J. E., grocer
245 Patterson A. T., bookseller
249 Quain Mrs., milliner
251 Andersen .Mrs., milliner
253 Harle Mrs. J. N., organic pharmacy
255 Abel and Co., dining rooms
257 Davis Austen, butcher
259-261 Sweet Brothers. drapers
263 Bowers Thomas, hairdresser
265 Johnson Brothers, provision dealers
267 Snelling Mrs., fancy store
Snellng J. E., jeweller
269 Howell R., oyster saloon
271 Firmin J., hairdresser
275 Westhoff Mrs.G., wine merchant
277 Wiseman John H., fruiterer
279 Gardiner Mrs., newsagent
Mary street
281 Williams William. chemist and
dentist
283 Harris J. E., jeweller
285 Cricketers Arms hotel
Jas.Carpenter
287 Horton A. G., boot store
289 Cooper H. R., grocer
291 Brennan Daniel, draper
293 Hobbs and Co , chemists
297 Jones Mrs. D., oyster saloon
299 Thomas Henry, bootmaker
301 Hartley F. W., undertaker
303 Broadley William, provision dealer
305 Geddes R. J.. butcher
307 Licciardi Bros., fruiterers
311 Asher Henry, tobacconist
313 Bailey Joseph, ham and beef shop
315 Challenge Direct Supply Co. — F.
Barker, manager
317 Brown John, boot store
319 Green Brothers, grocers
321 Tuck J. W., billiard rooms
323 Oxford hotel— Henry May
Eliza street
355 Commercial Banking Company,
(branch)—Walter H. Goddard, mgr.
327 Bank of Australasia –(G. B. Hall,
manager
South side
Forbes street
2 American Carriage Factory—L.
Smith, manager
6 Rumpf Mrs A., galvanized iron
works
18 Beesley W.
20 Pithouse Henry C., produce
merchant
Queen street
22 Marks S., wholesale wine and spirit
merchant
26 Benson Mrs, Mary
30 Roberts J,, music warehouse
32 Castle J. and Sons, art metal works
42 Baldick J., coachbuilder
48 Lawson’s upholstery works
50 Tornaghi A.,quartz crusher and gold-
saving machine maker
62 Marks S.. New York Brewery
Fitzroy street
70 Engisch George, “Cambridge Hall “
Georgina street
98 Earls M., bootmaker
l00-101 Sullivan E.. advertising agent
108 McGilchrist W. and R., grocers
110 Dredge J. R., engineer
112 Burke Miss, dressmaker
114 Taylor J., bedding manufacturer
116 Dadd George, cabinetmaker
118 Spear John, picture framer
120 Ogaard C. L., fruiterer
122 Getz M. J., confectioner
Getz M. J.
124 Jones W. F.. organ and piano tuner
126 Atken E., and Co. printers and paper-
hangers
128 Wallings Thomas, hairdresser
130 Gell Mrs. C. J., fancy store
132 Hall H. and Co.. dyers
Bucknell street
131 Wilson Louis R., pawnbroker
136 Selig Jacob, pawnbroker
138 Smith F. T., bootmaker
140 Paish Frederick, fancy store
144 Gleneross Charles. coachbuilder
148 Sutherland D. and Co.. tobacconist
152 Murphy John V., provision dealer
154 Spratt Miss A., confectioner
156 Fleming A., bootmaker
158 Burton W., tea agent
160 Roberts Joseph, grocer
162 Russell Miss Isabel, tobacconist
164 Weeks James A., undertaker
166 Mulholland and Welch, dressmaker
168 Riggs T. and Co., confectioners
170 Jeffreys and Son, upholsterers
172 West Mrs. A., fruiterer
Watkin street
174 The Rudolph hotel—Robert Hickling
176 Miller F. C.. photographer
178 Singer Sewing Machine Co.— F. G,
Fitzpatrick, agent
180 Meale William, grocer
182 Coxon W. F., jeweller
184 Emmerton and Greenhalgh,confec-
tioners
188 Willard F. C., furniture dealer
188 Conomo A., fish and oyster saloon
190 Foster W., watchmaker and jeweller
192 Dunk W. H., tailor
196 Phillips W. and Sons, produce
merchants
198 NEWTOWN CHRONICLE Macdougall
and Co., proprietors
200 Roberts George, fancy store
202 Perry A., milliner
204 Madden R., bootmaker
Howell Robert, ironworker
206 Johnson Charles, fruiterer
208 Radford G., grocer
Brown street
210 Scudamore’s millinery and drapery
emporium
212 Murrell Brothers, tea merchants
214 Bennett J. T., hatter and mercer
216 Lawson E., restaurant
218-222 Clark Marcus, draper
228 Sim Alfred J., ham and beef shop
230 Hunter John, boot palace
234 Calman J., hairdresser and hairworker
236 Goldstein S., tailor
238 Thomson and Salmon, plumber
240 Pearce W., saddler

ANTHONY HORDERN’S FOR BAGS AND PORTMANTEAUX


Kin NEWTOWN. Lau 337

242 Gommeson and Co., undertakers
Whately street
244 Pattinson and Co.. chemists
246 Andrews Ernest and Co., undertakers
248 Phillips T., house and land agent
250 Newell William, home and land agent
256 Canter L., watchmaker
258 Barrett Brothers. fruiterers
260 Neustadt L., furniture arcade
261 Baudain Mrs. F., costumiere
Ollerenshaw Charles, hatter
266 Crabor Mrs. H., music seller
268 Bank of New South Wales ( branch )
W. Sparrow, manager
270 Moulang J., jeweller
272 Lane Misses, milliners
274 Robertson and Son, music warehouse
276 Bannerman R. and Co., tailors
278 Hutchinson Thomas, tobacconist
280 Bundy H., watchmaker and jeweller
Wesleyan Church–Rev. J, Gardiner
Wesleyan School Hall
286 Cole W., furniture mart
288 Hittman G. C., confectioner
290 English Scottish and Australian Bank
Ltd. — Edwd. McCausland, manager
Erskineville road
Post Office–Joseph E. Lees, post and
telegraph master
294 Harrison T., ironmonger
302 Hobson T., hatter and hosier
296, 298, 300, 304, 306, 308 The British
and Oriental Clothing Co,–C. G.
Hatte. manager
310 Thorne Edward, tailor
312 Gardiner Mrs., bookseller and
stationer
312 Campbell J., architect
Wilson Street
314 Vermeesch J. C,, hairdresser
316 Ekin and Co., estate agents
Garden H. G . architect
318 Davis Edward, butcher
320 Deppe Henry. confectioner
322 Bank hotel—George Stansell
Weeks F., farrier
Newtown railway station — Alfred
Levien, stationmaster
Newtown tram fuel depot

King Street South—East side
Railway bridge to May street, St.Peters
324 Town hall hotel—John Hosking
326 Jones Frederick,leather and grindery
store
330 Phillips J. F., wardrobe dealer
332 Solomon M. V. and Co., furniture
auctioneers
334 Fairbauk L., sewing machine repairer
336 Roberts A. C., hairdresser
336 Trouce Mrs. A., confectioner
Newman street
Public school—D. T. Wiley, head
master; Miss K. Ryan, head mis-
tress
George street
St. George’s hall
354 Von Hagen C. and Co., Ltd., furnish-
ing Warehousemen
356 Young A. A., hairdresser
358 Pollard Mrs., confectioner
Congregational Church-—Rev. J. T.
Warlow Davies, M.A.
380 Edwards H. aan Sons, produce mer-
chants
386 Petty Jane, confectioner
388 Milne and Turrell, manufacturing
confectioners
390 Longdon Thomas, locksmith
392 Smith William, bootmaker
394 Lines E., dealer
396 Griffiths R. J., boot manufacturer
398 King W. E. and Co., coachbuilders
408 Sutherland George, platelayer
110 Smith James builder
Norfolk street
428 Bedford Mrs., registry office
444 LawlerW., asphalter
450 Cody Miss A,, confectioner
452 English Henry, dealer
454 Jurd Miss Sarah, dressmaker
456 Hammond Joseph, carpenter
458, 460, 462, 464 Abel and Co., pastry-
cooks and caterers
466 Abel C. B., ” Essington “
498 Aitken James, hairdresser
500 Mulhane Michael, bootmaker
St. John street
506 Hampton .Mrs. E. H., butcher
508 Armstrong William W., horse shoer
Knight R. F., oilmen’s stores
Vause B. and Co., plunbers
520 Roach Richard, vau proprietor
524 Mulholland Joseph, grocer
528 Lance Alfred
532 Lance Bros., painters
Angel street
538 Davies J. H., monumental mason
Union street
596 Eve Thomas, wool merchant
600 Campbell John
606 Cooper William
608 Huber Max, basketmaker
610 McKechnie James, saddler
616 Schweikert G., furrier
Rochfort street
West side
329 City Bank of Sydney—J. A. Ross,
manager
331 Morris H., tobacconist
333 Drummond George, confectioner
335 Guille and Co., furniture store
337 Giveus Brothers, booksellers
339 Dilworth James, fruiterer
341 Eldridge William C. and Co., dyers
343 Tipper Mrs., organs depot
345 Cronshaw Alfred, tailor
347 Serbutt James, hairdresser
349 Goulston and Co., drapers
353 Hutchison J., china and glass store
355 Walker Brothers, provision dealers
357 Sergeant William, boot importer
359 Southern J . draper
361 Watson James, confectioner
363 Olson Brothers, chemists
365 Hilton, Browne and Co., seedsmen
367 Hagley Mrs., draper
369 Knight R. C.. fruiterer
371 Pekin Tea Company H. A. Robbins,
manager
373 Southern J., draper
375 Peach J. A., Crockery and glassware
377 Edwards H., hairdresser
370 Macready Hugh, stationer
Short street
381 Mills Brothers. butchers
383 Isaac John, provision dealer
385 Chislett G. E., boot importer
387 Sandringham hotel—J. B. Whiteway
382 Adams William, ironmonger
391 Wood J. F., grocer
393 Costa G., greengrocer
395 Brown John, boot and shoemaker
397 Berkman William, pawnbroker
401 Smith Henry, fruiterer
403-405 Pattison J. J., grocer
409 Smith H., butcher
Holt street
411 Stonehill G. H., saddler
413 Anglin F. J., grocer
415 Gardiner Rev. John (Wes.)
417 Clarke William
419 Lotze Edward
421 Short T. W., fitter
423 Douglas Robert
425 Davis Henry
427 Buck Mrs. R., draper
429 Smedley George, Newtown laundry
431 Foy William
433 Lanyon C., plumber
437 Tye Horace, horseshoer
443 Robinson M., modeller
445 Wynter Brothers, grocers
455 Scurr G. H., ironmonger
457 Swinbourne J., bootmaker
459 Garner E. A., greengrocer
461 Weaver W., fancy store
463 Guille W., watchmaker
405 Flowers Mrs., dressmaker
469 Spittle S., furniture dealer
Camden street
International hotel—John Rutherford
471 Schneider L., newsagent
473 Eldridge C., dyer
475 Wickham Benjamin, dealer
477 Preston J., grocer
479 Sir William Wallace hotel–Adam B
Jones
481 Scotton W. H., greengrocer
485 Mulholland Joseph, fuel merchant
489 Ibbotson Charles H., coachbuilder
499 Baldick Brothers, timber merchants
503 Phillpots Mrs. Sarah M., draper
505 Tasker Henry, greengrocer
507 Stalgis S., butcher
Alice street
509 Camdenville hotel— E. S. Darnien
511 White Mrs. K.
513 Harber Emanuel A.
517 MeCauley Daniel, merchant
519 Phillips Arthur, baker
521 Johnson G. D., grocer
531 Mundy J. H., fruiterer
533 Banks Mrs. Melinda, baker
Holmwood street–Dickson street
575 Atkin and Sons, fuel merchants
Wells street
583 Green Mrs. Margaret
585 Williamson John
593 Thurlow Joseph H., greengrocer
595 Jarvis J. H., butcher
597 Botany View hotel—Owen O’Brien
Maria street
605 Gardner James, lime burner
609 Lennon John
611 Brett J., greengrocer
613 Gearside G. H., coachbuilder
617 Walker Mrs. J., ham and beef shop
619 Montgomery T.. fishmonger
621 Bellette C., saddler
623 Garning F., greengrocer
625 Peate Charles, hairdresser
627 Kracht C., newsagent
629 Innis William, bootmaker
631 Frankfort Park hotel—James
Moffatt
Lord street
633 Ismay James E., grocer
635 Power Henry, land and house agent
637 McKechnie Mrs. A. H.
Illawarra railway bridge
639 Matthias. Robert, mariner
645 McLeod John, bootmaker
647 Woodford Samuel
653 Arter Richard
Goodsell street
657 Pilkington T. P., dealer
665 Woodley Henry
667 Beattie John J.
671 Woodley Charles, fruiterer
673 Wolff G., upholsterer
675 Topman George, bag dealer
May street

Laura Street-North side
Commodore street to Edgeware road
3 Ives George, brickmaker
5 Selby John

ANTHONY HORDERN A SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


338 L’Av NEWTOWN. Lon

Laura street continued
7 Medway Mrs. Catherine
9 Cole John Henry
15 Williams Mrs, Mary
17 Rose T, J., fitter
Hawken street
19 Pawley Mrs Elizabeth, storekeeper
21 Hancock G.
23 Fitten Henry
26 Morton Thomas
27 Erickson John, carpenter
33 Price John, painter
35 Barbat Felix, builder
59 Matthews Jeffras
61 Olson Oscar
Wesleyan Church
South side
Camden Public School — Archibald
McNaught, headmaster ; Miss Annie
Macdonald, headmistress; Miss E.
Dalyell, headmistress infants’ school

L’Avenue Park
Off Georgina street
1 Brock G. S.
2 Loughry E. A.
3 McLachlan Hugh
4 Drew William
5 Thruchly William
6 Fotheringhame J.
7 Thruchly Mrs A. E.
8 Thruchly Mrs. Georgina
Thruchly Mrs. John
9 Hinds Mrs.F.
10 Ruthven J. L.
12 Henry S, S,
13 Pickering Alfred
11 Newton W. M.. patent agent
15 Warburton Mrs.
16 Buckridge Rowland
17 Tarleton John
18 Davies Wyndham J.
19 Barnett Neville, musician
20 Bullock Mrs.
21 Ford Miss
23 Davies Mrs. Ellen
24 Pearson Mrs., ” The Grove “

Leamington Avenue
Holdsworth to Pine street
59 Lee John E.
57 May Sydney, chemist
55 Johnson M. S.
53 Wilson Mrs. E.
51 Spratt James
49 Harvey W.J.
47 Cain Joseph
45 Gallagher Patrick
43 Mortimer A. L.
39 Broadbent Arthur
37 Strein James, carpenter
33 Giles C.
31 Russell Charles, clerk
29 Smith James
27 Lavett John
25 Mackenzie John
23 Cain James
17 James J. A.
15 Evans David, clerk
13 Say Daniel, bricklayer
11 Morris William 0.
9 Adams Benjamin
5 Miller Richard, fireman
3 White Alfred
1 Young J.
Lennox Street—North side
Bedford to Church street
95 Cutter Robt. P., accountant
Regent street
91 Beech Samuel, pattern maker
89 Meek J. A., architect
85 Rutledge James
87 Howard Mrs. E. E.
79 Matheson A. E., slater
77 Cowan R. J. D.
Denison street
75 Schmidt Mrs. C. J,
73 WhiteIy William
71 Wright H. W.
67 Post J. H., fuel merchant
Australia street–Church street
South side
96 Levey Solomon, commercial traveller
91 Flaherty John
Regent street
84 Duesbury Mrs.H.
82 Hellmrich Mrs. Margaret
80 Green Archibald
78 Hoffman Frederick
76 Garvan Edmund
Denison street
68 Barry John, builder
64 Organ Albert, tuckpointcr
62 Rogerson Mrs. Sarah
60 Phillips Edgar, bootmaker
58 Sherman Mrs. Annie
6 Croker J.,grocer
Australia street
Courthouse hotel—John Cunningham
Eliza street
44-54 Andrews Ernest, builder and
undertaker
40 Corrigan Joseph
36 Williams Mrs. Mary
34 Edwards James
32 Williams Henry, carpenter
28 Leach Walter
26 Adams J. H., stonemason
Mary street
24 Taylor J. B.
20 Burne Henry, painter
18 King Arthur F.
16 Best Frederick
14 Green John G.
12 Wickham Frederick. hairdresser
10 Hudson James, plasterer
8 Dee Henry, plumber
Church street



Liberty Street—East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cavendish street
5 Soper Mrs. S. J. R.
7 Cahill John
9 Kethel J. A.
11 Nickless W. R.
13 Robinson W. G.
Cambridge street
31 Nicoll B. B.
33 Allison Mrs. E. M.
London street
46 McGeorge Andrew
51 Griffiths F.
53 Hackshall F. M.
55 Lucas Edward
Gladstone street
Skein Frederick
Augustus street
Haughey John, grocer
63 Whiteford G., law stationer
65 Black George
67 Shaw L. G., mariner
67 Montrose C. 0.
69 Harrison J. A., surveyor
71 Coyle Miss, school teacher
(For west side see Petersham)

Linthorpe Street-North side
Off Erskineville road
2 Lancaster George
4 Langley Mrs. J.
6 Ella Mrs. E., school teacher
10 Hodgson Mrs., midwife
Friend Mrs., “Linthorpe”
South side
1 Clayton Peter Holdsworth J. B.,”Myola”

Little Queen Street—East side
King to Bligh street
Campbell street
2 Forbes W. O.
6 Potter Edward
8 Barnsley W.
10 Hagan Felix, bootmaker
12 Howard H.
14 James A.
18 Gordon James
West side
11 Foran William
13 Wheeler Aaron

London Street—East side
Enmore road to Liberty street
1 Young Edwin, ” Belmont “
3 Atkinsou William H.
5 Marlborough Mrs. Cecilia, grocer
Belmore street
7 Brown Lindsay
9 Fitzgerald William
11 Schacht T., clerk
13 Gall William, collector
17 Harvey James, bootmaker
19 Hirt J. F.
23 Sprotts Mrs. O.
25 Bentley Mrs., dressmaker
29 Davies Mrs. E. J.
31 Fraser M. J., grocer
Charles street
33 McDiermid John
35 Chiplin C. W.
37 Weekcs F.
39 Collins Miss Sarah, music teacher
45 Radley J. A.
47 Teague William
51 Young Sydney C.
55 Griffin Frank
57 Thomson Frederick
59 Boardman Samuel
63 Gordon James S.
65 Van Heythuysen Richard
Augustus street
67 Graham P. S., clerk
69 Willetts Thomas
71 Clapham W. T.
73 Larkins F., superintendent of police
West side
2 Bartlett Mrs. J. H.
4 Fraser Misses C. and M.
6 Roger Mrs. Sarah
8 Ellis H. P, ” Madeley”
10 Flaherty Martin, cab proprietor
12 Davis Samuel, ” Emmaville”
14 Evans Alfred, ” Essexville ”
16 Ellis George
18 Momsen A. M., clothier
20 Gates Arthur, ” Hazeldeane”
22 Walker W. J

ANTHONY HORDERN’S FOR BUILDERS’ MATERIALS


Lon NEWTOWN. Mar 339

24 Gibson Mrs., ” Unsworth ”
48 Glasson Mrs. M. A.
50 Hill Alfred
Longdown Street—North side
O’Connell street to Trocadero
Susan street — Missenden road
16 Holland George, van proprietor
Elizabeth street
51 Law Alfred, drainer
South side
Rose street
3 Smee W., headmaster St. Stephen’s
grammar school
Stephen street
5 Maish Charles
7 Swenson Charles
9 Murphy George B., farrier
11 Thompson John warder
17 Harvey George A., painter
Missenden road–Elizabeth street
25 Cocksedge Thomas, bootmaker
27 Maloney Thomas

Lord Street North side
King street to Edgeware road
9 Gearside Samuel, wheelwright
11 Williard Mrs. C.
15 Goodsell Frederick J.
21 Walker Montagu, clerk
23 Goodsell J. A., barrowmaker
31 Burling Henry, bus proprietor
33 Humphries H., carpenter
37 Boots Edgar
39 Short J. Thomas, blacksmith
41 Harris William
47 Parkins Walter, basketmaker
67 Taylor Thomas, bootmaker
8l Warner Arthur, engineer
85 Hanney Charles, baker
87 Colless Thomas B.
91 Douglas James, baker
John street
97 Tattersall Joseph
99 Chappell James
101 Astridge John
103 Watson F. F., printer
105 Scott James
125 Gorsuch Albert
127 Nowack Julius
129 Spear Henry F.
131 Farrell Mrs. Mary
139 Moon Robert
147 Russell John
157 Cunningham William
165 Nolan Martin, plasterer
171 English Michael
173 Kent Mrs. Elizabeth
175 Clayton George. fuel merchant
177 Whiteman John, fruiterer
South side
2 Turner Mrs. Rebecca
4 Ferguson William, compositor
St. Peter’s railway station—John
Campbell, station master
62 Connell Charles
84 Doyle Richard
72 Tandy John
74 Elliston Frederick
78 Masher Joseph Terence
88 Thompson Richard, blacksmith
90 Wake James, carpenter
92 Cooper J. and Co., general store
94 Boulton J. H.
100 Burke John Francis, painter
102 Evitt Edward
Margaret Street—North side
College street to Simmons street
1 McKinnon Donald
3 Mitchell Josiah, sign writer
5 Pocklington H. A,
7 Blair Mrs. E. E.
9 Aldger F. J.
11 Riley John L., oven builder
13 Henderson Charles
19 Hatje Augustus
21 Williamson David, carpenter
23 Davis Charles
27 SarchField Edward
29 Tolley Wharton
31 Craig Milan
Reiby street
South side
14 Webber George, ” Clifton cottage ”
16 Varleigh R., clerk
20 Dawson G., sergeant of police, “Gar-
field “
22 Blundell Alfred
24 Hynard Thomas J.
26 Walker W., ironmoulder
28 Goldsborough Mrs. Harriett
32 Coady James
34 Noble Thomas, moulder
44 Usher Thomas
46 Walpole Henry
48 Martin Henry
52 Ottaino John
54 Bankie Carl
56 Gardiner Thomas
58 Jarvis J., butcher
62 Ryan Miss M., grocer
64 Funnell Mrs. Sarah
66 Palmer William
68 Blaney Thomas
70 Reardon James, bootmaker
Ferndale street
Simmons street

Maria Street-North Side
King street to Edgeware road
1 Holly William
15 Palmer Mrs., ” Dahlia cottage “
27 Guthrie Thomas, carter
31 Byrt Thomas
39 Hardy Alma
41 Martin Mrs. M., dairykeeper
43 Farr James
45 Johnson J.
47 Sheard Edwin
53 Bunker William
57 Gribbon C. F.
61 Worrill Thomas, bootmaker
63 Thorpe John
69 Fitzpatrick Robert
71 Smith John Thomas
85 Lancet S. D., pastrycook
John street
93 Reynolds George M.
99 Smith Charles
101 Gooding John
105 Humphrey Henry
107 Savage Richard
111 Schofield Aaron
113 Hoy Robert
115 Hill Herbert
119 Lovern William J.
121 Moate George E.
127 Naylor Thomas
129 Summers Thomas
135 Haywood Samuel T.
147 Evans John
149 Hansen Hans
151 Choat James
167 Mogan James
169 Sigal M.
171 Fish Francis, bootmaker
175 McDonald Daniel
177 Rufford Edward
South side
2 Holley Mrs. Mary
12 Cummings M., fuel merchant
22 Notley John
30 Daly James
48 Kelso James, grocer
52 Poole Alfred
54 Scholield Isaac, spinner
56 Walker William
58 Thode Felix, baker
60 Hoad John, brickmaker
62 Lutton William, ironfounder
64 Ottrey Mrs. Francis
66 Davey George
74 Hames Charles
76 Spilsted Edward
78 Thompson Walter
80 Rowan Michael
92 Ross John A.
96 Townsend Edward, bus proprietor
John street
112 Guest Thomas Knowles, painter
120 Carrick Martin, blacksmith
122 Singleton W. J., plasterer
138 Harrison William
140 Osborne George
144 Livingstone Arthur
146 Mongovan Patrick
Walshaw Alfred G.
172 Ghiggino Dominick

Marian Street—East side
Enmore road to Sarah street
2 Tye Mrs. M.
4 Beattie W. H.
6 Crawford W., dentist
8 Croft F., music teacher
10 Perry John
12 Smedley Albert
18 Ryan John
22 Hague Miss, music teacher
24 Allan Mrs. Maxwell
26 McLean William, “Gordon”
28 Guy H. 34 Yeo James
36 Cohen Mrs. F., ” Hazeldean ”
40 Duff John, ” Lisgar “
Duff Gordon
44 Bird John, ” Garfield ”
46 Greig G. H.
50 Piggott John, constable
52 George H., artist
54 Austin William, bootmaker
56 Harvey Mrs. A.
58 Pearce Edward
60 Mattheson John, builder
64 Harding F. R,
66 O’Neill William
72 Gair Francis
78 Hopkins Alfred J.
80 Lawson Albert
82 Kendal John
Carter G. H., ” Bellerma ”
Carter Sydney, ” Elsinore ‘
88 Blinman Mrs. F.
90 Green William J.
92 Taylor T. R., painter
94 Butler Ernest
96 Rollo Mrs. S. J.
100 Lowe Mrs. F.
192 Goldsworthy John
West side
3 Barden Charles
5 Pyne William
7 Frederick Mrs. N. C.

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


340 Mar NEWTOWN. Mun

Marion street continued—
9 Clinton Henry
13 Griesbach August
15 Sandilands William
17 Welsh Daniel, stoker
19 Brown Samuel, journalist
33 Jenner R. B.
35 Hawkins T.
37 Hall Charles T.
39 Alexander Samuel, draughtsman
41 Ralph Henry, architect
43 Neville William
47 Hill Mrs. H.
49 Gore John
53 Garrard George
55 Campbell Mrs. E. T.
57 Cowley Isaac John
Cross lane
59 Gibb George
61 Nathan Mrs. G. J.
63 Heatherington Thomas
67 Cannan Mrs J.
69 Callan Lawrence
75 Connor William
77 Gould Albert W., cooper
79 Kennedy John
81 Marshall A. J.
85 Schultz C. F., carpenter
87 Billson Harry, constable
89 McMichael William
91 Northwood F. J.
93 Craig Archibald
97 Crawshaw William
99 Peterson Charles
103 Kennedy James
105 Little Walter
105 Little Arthur
107 Carrick W. F.
109 Stanley John, tanner
113 Savage William
117 Keyhoe James stevedore.

Mary Street—East side
King street to Lennox street
1 Russell Joseph
5 Price William
Mowbray S., constable
9 Vermeesch John
11 Heath S. W.
13 Shaw Mrs M. A.
15 Gardiner Mrs.
17 La Martinere Henri P. H.
West side
12 Waters Alexander
14 Butler Albert
16 Garthside R., plumber
18 Rogers Alfred

May Street—North side
King street to Edgeware road
Burling Charles, grocer
Hogden James letter carrier
5 Sams W., gasfitter
7 West Charles
Primitive Methodist Church—Rev. P.
S. Young
11 Rawlings James, poundkeepcr
19 Hawkins Thomas
25 Hawkins George
27 Mercer Henry, carter
31 Hogan Thomas
33 Hawkins Jesse
35 Brett William
37 Guest Joseph
45 Dummett Mrs. Harriet
47 Williamson Henry
John street
69 Clarkson William, enginedriver
Spear’s brickworks
105 Brown Mrs. J. E.
107 Lowdoun David
109 Bains John
111 Martin Joseph
113 Martin George T.
115 Milsom William
117 Keating William
119 Matthews W. P.
(For South side, see St. Peters)
Mechanic Street—North side
Church to Egan street
Hordern street
6 Hildebrandt Charles
South side
Whitehead’s parcel delivery stables
Hordern street

Metropolitan Road—East side
Enmore road to Sarah street
Williams J., farrier
Enmore public school—boys’ depart-
ment, R. Grieve, headmaster ;girls’,
Miss Chapell, head mistress; in-
fants’, Mrs. T. Crozier, mistress
14 White John. ” Heathcote”
16 Stevenson Mrs. W. B., “Marian”
18 Bent Cornelius
Bent Henry
22 Wallis J. H., ” Belinda”
24 Todd Mrs. E., ” Waterton”
26 Taylor F. W.. clerk
28 Dalzell Mrs. E
30 Hannan Robert
32 Price H.
34 Curnow Frederick, journalist
38 Wallace Robert, mariner
40 Dawson Mrs. Jane
42 Cooke H., accountant, “Searcliffe”
Cross lane
44 Baldick Ernest A., timber merchant
46 Holdsworth P. R., land agent
48 Fisher A. L.
50 McDonald Theophilus
52 Glass Ebenezer
64 Morris Morris
54 Dunn Mrs. E.
56 Skinner William
58 Skinner David
60 Smith P. J., painter
62 Turner Mrs. L.
64 Jarman James
66 Gibbens Joseph
68 Howe Thomas, ” Norma”
70 Askew William
72 Bingham Richard H.
74 McDonald M. F., draughtsman
76 Baxter Lancelot
78 Child Sydney
80 Dessaix Henry, coachbuilder
82 Proudfoot Mrs. E.
84 Still A. S.
West side
3 Macrow S. A.
5 White J. S.
13 HilI G. G.
13 Hill Mrs. M.
Tabernacle—Charles Watt, evangelist
23 Goodsir D. L.
25 Eld Ernest, tutor
27 Harrison William, ” Clarence”
31 Sindel Robert R., merchant
33 Scannell Michael
37 Jolly John, clerk
39 Elliott F. A.
41 Selwyn Alexander, confectioner
45 Morris Alfred
47 Child Thomas, printer
Cross lane
49 Weir J. B.
51 Kitt G. A.
63 Webster William
55 Gatland Mrs. Emma
57 McGregor Andrew
61 Howe Mrs. M. L.
63 Murphy Andrew
67 Parkinson W. H.
69 Weaver Eustace
71 Caldwell William
73 Brooks Ralph, ” Manolo ”
75 McCaldon John, engineer
77 Wilson Mrs. A.J.
79 Cox Francis Amos, ” Mayville”
81 Tillott Job, carpenter
83 Lindsay John M., ” Carlisle”
85 Haining James L., coachpainter
87 Smith Charles
89 Barton E., tuckpointer
91 Smith Alexander
93 Ashley Mrs. Jane
95 Davey Richard, baker
97 Archibald John
99 Northcote Richard, butcher
101 Page Ernest

Missenden Road—East side
King street north to boundary
1 Melville J. and Co., farriers
7 Kilpatrick William
Longdown street
9 Brown Henry J., carpenter
Campbell street
17 Powell Thomas
19 Crouch Richard, poulterer
Richard street
23 Cooper Robert, undertaker
Aylesbury street
35 Goddard Henry, machinist
37 Percival Andrew, enginedriver
39 Munro Alexander, carpenter
Bligh street
West side
4 King John
6 King Edward
8 Waterston Mrs. J.
Longdown street
12 Pepper Samuel
16 Conway J. C.
18 Sparks J. P., boilermaker
20 Blackford David, tailor
24 Peterson Antoine, van proprietor
28 Schryver Mrs. H.
30 Pakes John
32 Lansley George
36 Baskerville John
38 White Mrs. H.
40 Walsh E., van proprietor
42 Harris William
41 Rapp Jacob
46 Cohen Henry, livery stables
St. Stepluen’s Private Day School—
Miss E. Flanagan, mistress

Munni Street—North side
Union to Angel street
3 McLelland John
5 Powell John
7 Gurran Frederick
11 Churchwood C.
17 Ryan John
Gowrie street
21 Jones Alfred
23 young Alfred A.
29 Crundwell George, asphalter
31 Becker Joseph, stonemason
33 Harber A.
35 Robinson Frank
South Side
2 Dew Alexander
8 Bell John

ANTHONY HORDERN’S FOR STOVES AND MANGLES


Nel NEWTOWN. Phi 341

10 Nickels Alfred, wheelwright
13 Armstrong W. A., bootmaker
14 Watson John
16 Hornby James
18 Knight George
20 Gee Thomas, van proprietor
Gowrie street
34 Stead G. W., blacksmith
36 Bartholomew Stephen
38 Biggs Emanuel


Nelson Street (now called Little
Queen Street)

Newman Street—North side
236 King street south to Union street
2 Yates James, fancy leather dresser
11 Von Hagen’s cabinet works
20 Dumbrull Arthur
24 Heath Richard
20 Hunt William
28 Reynolds Alfred J.
32 Davis David
36 Ritchie William
38 Pike Alonzo
40 Olive Alfred T.
42 Cole B.
44 Knight William
46 Conran Thomas F., constable
50 Hollis Robert
52 Burke John, tailor
54 Mortley Sydney
56 McNamara John
60 Skahan John
62 Kaesewurn John. master mariner
81 Bird William C., carpenter
66 Palmer J.
98 Morton John
70 Bates Samuel
Angel street
76 Verdan Mrs. L.
78 McLaws George
80 Bolin George
82 Thompson Mrs. C.
84 Spinks James
86 Goodsell T. A.
88 Davis Mrs. H.
Gowrie street
94 Starkie William
98 Cameron Donald, tinsmith
104 Burton Mrs. L.
106 Nisbet Peter
Union street
South side
White Horse street
3 Milne James, plumber
5 Baker W. T.
7 Howarth D. B., ” Rotherham “
9 McoCann Alfred, builder
11 Stringer S, builder
13 Jones Frederick
15 Tingate J.G., hatter
17 Davies J. B.
19 Cartwright Robert
21 Buckley William, draper
21 Baxter James
25 Williams Thomas, carpenter
27 Metzler H. L.
29 Cooper W. H., tailor
31 Brown Mrs. A. E.
33 Josephson Marcus, compositor
35 Owen Mrs. S. A.
37 Millington Herbert, engineer
39 Howarth D. B. and Son, steel foundry
45 Hogan Daniel, blacksmith
48 Young A. V., stonemason
49 Schroder F. W.
51 Hereford Robert. “Hereford”
53 Partridge Thomas. “Tuna”
55 Jones Joseph W., cutter
57 Firth Mrs. J.
59 Chapman Mark, storekeeper
Angel street
61 Whitham Mrs. S. A., grocer
63 Hawkes Frank, woolsorter
65 O’Connell Edmund
67 Rushton Henry, painter
73 lloiiirh Edwin, plumber
70 Church J. A., saddler
Gowrie street
79 Davis Richard, wheelwright
83 Odea K. J., law clerk
85 Rudd Isaac
89 Barry John
Union street

Norfolk Street
King to Angel street
1 Willis George. tuckpointer
3 Brooks Edwin
7 Rowley W., newsagent
9 Eggleton William S., brickmaker
White Horse street
25 Jones Edwin A.
27 Ventura Mrs. A.
29 Pooley William D.
31 Fleming Mrs. May
33 Spooner James, brickmaker
37 Freeman W. H.

O’Connell Street—East side
King to Roper street
1 Hovendon W. H., painter
7 Jenkins Arthur, bricklayer
Victoria street
9 Cohen Louis
15 Hurst Mrs. Sarah
17 Taylor John, fitter
21 Abbott Charles
23 Foveridge William, stonemason
Longdown street
29 Healey Henry P.
Campbell street
33 Cansdell Mrs. W. A.
45 Reid Michael A., enginedriver
49 Jessop George
51 Bell W. H., butcher
53 Dillon John, bricklayer
55 Woodley Eli
59 Turner”William plumber
61 Russell Archibald, patternmaker
63 Shirley Alfred
69 McKenzie Christopher
71 McGowau Sydney, bootmaker
73 Booth James 77 Hawkshaw William
79 Wensley Thomas, bricklayer
81 Brown Mrs. J. J.
85 Brown George, ironmoulder
87 Spencer William, painter
West side
14 Slinning P., fuel merchant
Victoria street
20 Houghton J. K.
22 Jones Thomas, stonemason
24 Murray Arthur, painter
26 Taylor James
28 Stephens Archibald, coachbuilder
30 Radford James
Prospect street
40 Walsh Mrs. E., grocer
44 Spithill John
46 Spithill Matthew
50 Sainty William
54 Whiteoak Thomas
56 Munson Nathan
Chalder street
70 Miller Henry Thomas
72 Trafford Walter, chemist
74 Simpson R. H., carpenter
78 McPherson Edward
Raper street
82 Poulter Thomas
84 McIntyre James

Oxford Street-East side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street—Kent lane
1 St. Julian John
3 Gosby John
5 Bloxham F. E.,
Campbell lane—Albemarle street
27 Andrews Charles, tanner
Brown Isaac, plumber
31 Jackson H., carpenter
33 Godfrey W. P.
35 Brown R. A.
39 Emanuel Joseph, fuel merchant
41 Turtle Charles, sen., grocer
43 Maclean James
Land’s lane
45 Mitchell Mrs. E.
47 Williams E. J., miner
49 Riley Edward, plasterer
West side
2 Young Mrs. Annie
18 Edwards J. A., teacher of music
20 Edwards H. L.
24 Mack Mrs. Ellen
Albemarle street
St. Bede’s Convent and High School—
Sisters of the Good Samaritan
36 Lcvien Alfred, stationmaster
40 Wales Stephen

Pearl Street—East Side
Alice to Wells street
2 Ekin John, ” Urilla ”
8 Edwards William, brickmaker
Pearl lane
18 Paull S. H., engineer
20 Quy Fred, ” Essex house “
22 Taylor Christopher, carter
21 Dalton Charles F.
38 Sharp Joseph
40 Young Robert, bus driver
46 Kyle James
48 Parker Mrs. C.
52 Moffatt William, shunter
56 Phelps Thomas, bricklayer
West side
1 Russell John, painter
3 Croal Mrs. Margaret, ” Eureka ”
5 Grant Thomas, coachpainter
Commodore street
16 Boyan Joseph
17 Alleyn William
19 Moon Edward, ‘bus driver
21 Sutton Samuel, plumber and gasfitter
31 Hodgson Edmund, whipmaker
33 Jarman Stephen, stonemason
35 Gentz Robert
37 Lewis R. T., ‘bus driver
39 Pollard J. H.
43 Rice William
45 Young Robert
Courtney Thomas
47 Dalley Joseph
49 Williams John, stonemason

Phillip Street—East side
Enmore road to railway line
Gladstone street
Potter Henry, ” Bon Accord ”
Fitzgerald J. T., fuel merchant

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


342 Pin NEWTOWN. Rei

Phillip street continued
West side
2 Walton John
4 McClean John
6 Clarke W. J.
8 Moss Mrs.. M. A.
8 Wait Miss A., music teacher
10 McGuire Allan
12 King R. F.
Belmore street
11 Barden Edwin
16 Fairbairn George
18 McDonald Robert
20 Cran Mrs. Martha
22 Dinley Richard, postman
24 Hermann Valentine
26 Mackenzie Kenneth
28 Forsyth Francis, builder
32 Gillman J. H.
34 Kirkwood James
Charles street
38 Madden William bootmaker
40 Curlewis Edgar
42 Dunshea Walter J., billposter
44 Sparks George
46 Mears Mrs. Eliza
48 Johnston David, storekeeper
Gladstone street
54 Degenhardt John, baker
56 Bruce Mrs, A., ” Roseville ”
58 Young John, shipwright
62 Lane Charles, carpenter


Pine Street—East side
Wilson street to Railway
2 Heness A, C., bricklayer
4 Clarke Archibald H.
6 McLauchlin John
8 Benz William, commercial traveller
10 Gordon Alexander,enginedriver
12 Bamfield Frank
16 Rohinson W. M.
18 Higgs R. D
20 Montgomery Robert
22 Wray Arthur
Leamington avenue
West side
1 Reidy M. E.
3 Williams S. H., blacksmith
5 Sweeney Phillip
7 Fox James
9 Cranston John
11 Cornwell J. W.
13 Pollock Adam, blacksmith
21 Howardl Mrs. J.
23 Hughes Mrs, S.
29 Mason Albert, sawyer
31 Osborne George
33 Lane Nathaniel
35 Pogson John, clicker
39 Williamson Thomas


Prince Street
Camden to Alice street
2 Clark John, plasterer


Prospect Street—North side
Church to O’Connell street—-Hordern street
Egan street
South side
Hordern street—Egan street
13 Reeve Mrs. E., ” Arno Lodge ”
11 Cook Thomas
Queen Street—East side
King to Wilson street
22 Welland Thomas, butcher
24 Dibble George
26 Harding William
28 Gunther Gottleib, brickburner
30 Langby Charles, clerk
42 Webber Arthur
44 Say Henry
46 Beamish G. C., painter
48 Burns Robert
50 Clisdell M. J.
58 Scott William C.
64 White David
68 Weston C. J., accountant
Wilson street
West side
1 Roberts J., piano tuner
3 Schadel Joseph
5 Spring James
7 Close John
9 Lawson James, cabinetmaker
19 Madson Hans F., surveyor
21 Byrnes Bernard
23 Donlon Mrs. H.
25 Browne J. P. M.
27 Nicholson Henry, reporter
29 Warung Mrs. J.


Randle Street—East side
Wilson street to Railway line
2 Morelli J., packing-case maker
4 Watson Robert C.
6 McMurtrie John
8 Tripp Arthur, fireman
10 Plucknett George
12 Stainton Francis
20 Barnes Walter, woodturner
West side
1 Sutherland William
3 Scott Archibald, plumber
5 Marshall James, boilermaker
7 Byrnes Patrick
9 McCluskey Mrs. J., ” Drumbran”
11 Plumber E. J., ” Allaway bank ”
13 Miller T.
15 Hall Francis
Leamington avenue


Raper Street–East side
Church to O’Connell street
Hordern street
1 Thompson John, dealer
3 Templeman James, collector
5 Tarrant James, upholsterer
9 Laslett Frederick, carpenter
11 Hardge Anthony, tinsmith
13 Robinson Charles T., compositor
17 Woolley Thomas
21 Kain Sydney, compositor
West side
2 Warland Arthur
8 Prior William
18 Phillips J. W., bookbinder
22 Southeron Mrs, H.
26 Johnson George John
28 Johnston James
32 Shaw George, engineer
38 Wright Samuel, tailor
40 Robey Henry, clerk
44 Sainty James, lamplighter
48 Cocks William, butcher
50 Howard Joseph
52 Lakin Henry, coachtrimmer
54 Griffin Thomas
Redwin Street
Off Norfolk street
1 Eggbeer John
3 Spittle Frederick
6 Heeps Henry, chaircaner
7 Bonner William
9 Donaldson William engineer
11 Barrett Edward
13 Parker Edward, painter
15 Mutton Walter
17 Redwin Thomas, bricklayer
19 Chapman Frederick, painter
Morton Percy

Regent Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Eves Charles clerk
3 Schabell F. J., plumber
7 Viereck R., baker
9 Dyer Frank, fireman
11 Berry Samuel
13 Crawford Mrs. Jane
17 Winstanlev Mrs. M.
19 Richmond John, builder
21 Johnstone H. W.
Lennox street
45 Abigail James
Albemarle street
Carlisle Castle hotel—Ann Gray
57 Hinks Mark
87 Robertson John
89 Bray James R.
91 Barncastle John
93 Baillie James, printer
97 Poulton James
99 Dubber Charles E., butcher
101 Brown Henry, carpenter
103 Hannah Walter
105 Haines Christopher, cab proprietor
107 Lloyd Robert, van proprietor
109 Pithers James
111 Deane Henry, carpenter
West side
2 Hoffman F., jun., storekeeper
6 Alloway C. R.
8 Hardman Richard
12 Blum Henry, pastrycook
20 Byrne John”
26 Sainsbury Frank, tile layer
28 Eyles William
Lennox street
48 Sly J. W., stonemason
52 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
64 Hennings Henry, baker
66 McPherson Alexander, constable
68 Murphy Thomas
70 Dixon Henry
74 Healey James, bootmaker
76 Waters Edward
78 Jones William
82 Denning James, painter
84 Bolton Walter
86 Tester Walter. joiner
90 McElroy Edward
94 Rooke Thomas, blacksmith
100 Cole James
106-108 Australian Native hotel— Edwin
Flowers
110 Iffland W. G., clerk
112 Crennan Patrick
114 Cooper Thomas, signwriter
116 Elstub Robert, carpenter
122 Pearce G. A., fuel merchant

Reiby Street—East side
Enmore road to Margaret street
4 Walford Jerome
16 Artis W.
18 Riese Louis

ANTHONY HORDERN’S FOR WHITE LEAD AND WIRE NETTING


Ric NEWTOWN. Sta 343

30 Dadswell Charles F., boot merchant
22 Peir W. G.
Don street
26 Falckner Andrew, plasterer
32 Benson Edward, clerk
31 Aberdeen William
36 Webb William, carpenter
48 Smith Henry butcher
44 Lydford Samuel, carpenter
56 Hamilton H., painter
Stanley A.M., grocer
Keig street
West side
29 White A,G., auctioneer
31 Austin A. E., plumber
33 Taylor George
35 Stone Mrs. E, J.
37 Budge James
39 Watt Alfred
Sloane street
49 Pincham George
53 Humphreys C.
55 Welsh William
Fulham street

Richard Street-North side
Missenden road to North Newtown school
Hayes and Co., hop beer factory
Hillier and Co., cordial factory
Elizabeth street
44 Collins Frederick
48 Neal W. J.
South side
1 Denbigh Frederick, clerk
3 Shattel Mrs. R.
5 Boothman John, coachbuilder
7 McKay Timothy, builder
21 Millitt F.
25 Pocklington Herbert
Elizabeth street
39 Davis Mrs. Elizabeth
49 Davis Ernest A.


St. John Street— North side
Angel to King street
12 Simpson G., fuel merchant
8 Shepherd henry, warder
6 Lucan Septimus, carpenter
4 Ward W. E., pastycook
South side
13 Hansford Albion, bricklayer
11 Hansford A. R., carpenter
5 Bruce Mrs. E.
3 Penn James


St. Mary Street
Trade to Bishopsgate street
2 Smith William, commission agent
6 Cullam W. E.
8 Lincoln Charles
10 Lincoln Thomas
Stanley street
14 Taylor Mrs. M. J., nurse
16 Newnham John, carpenter
(For continuation see Camperdown)


Sarah Street-South side
Edgeware road to Simmons street
Marion street
10 Grinham Thomas
8 McSherry John
6 Mercer John, glazier
4 Hardman Brothers, biscuit factory
2 Hardman Richard
Hardman Robert
Simmons street
Short Street
Off Camden street
1 Whatmough John
3 Carven Edward


Simmons Street—East side
Enmore road to Camden street
12 Rea Alexander, professor of music
Henry Mrs S., ” Yarrowa ”
18 Jones John H.
54 Clare Charles, ironmonger
Sloane street
68 Reid D. G., plumber
72 Camp Mrs. R. A.
Fulham street
84 Dobson Edward
Margaret street
88 Szarka George, grocer
90 Fraser Mrs. A.
94 Mattheson William
96 Doorey William, painter
106 Croker Mrs. S.
108 Cummings James,carpenter
120 Kennedy W. J.
128 O’Connell William
130 Ouley Charles Edward
136 Kelly Andrew
138 Kenna Patrick
West side
1 Prince Misses. private school
3 Hay William, ‘carrier
5 Harkis Thomas
9 Acheson Mrs. J.
11 Martin Mrs. L. E.
13 Spicer James W,. printer
15 Szarka John, painter
17 Stephenson Mrs.. Sarah, ” Maybury ”
19 Garland George F.
21 Eldridge George
23 Plunkett H. J., ” Ivanhoe ”
25 Ward Mrs. R. A.
27 Griffiths Mrs. T. H.
29 Scott John, clerk
31 Gray George
33 Holmes Alfred L., ” Alpha “
35 Grange G. L.
37 Roebuck Frederick, toymaker
39 Carey L. P.
41 Watts Albert N., ” Wendouree “
43 Fenton George, ” Byron “
45 Happ Andrew, wheelwright
57 Schofield Albert
59 Wright John T.
65 Peel Mrs. M.
69 Tullford G. J.
71 Morris Robert, canvasser
75 Davidson W. H,
79 Porter Edward G.
81 Lemcke E. H. Lemcke A.
85 Pearce Thomas
87 Gallagher P. E.
Sarah street
95 Rattigan E. F., bootmaker
99 Burnett A.
101 Everitt George
105 D’Aran Philip
117 Stevenson William, butcher
119 Livermore James
l21 Sampson W. G., grocer
125 Garvey Michael
131 Colley Mrs. L.
133 Holcroft Joseph, stonemason
139 Gunns Walter


Sloane Street—North side
Simmons to Reiby street
17 Morrissey Michael
15 Kellermann William
13 Dod Alfred, carpenter
11 Clarke Mrs. J.
9 Booth Charles B,
5 Healy Thomas, salesman
3 Chater T. Dixon
1 Dunn William
South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore Road
Enmore road to Liberty street
2 Gibbs W. C. V.
4 Proudlock Mrs. H.
6 Dansie Richard
Christ Church—Rev. J. L. Taylor
40 Johnson Frederick W., baker
(For continuation see Marrickville
and Petersham)


Station Street–East side
Railway street to Holt street
2 Somerset hotel—H. Hutchinson
4 Murray Mrs. Margaret
8 Warwick hall
Enmore road
Mitchell Josiah, signwriter
26 Dudley J. T.. tutor ” Bonthorne ”
28 Hodkinson Thomas, engineer
32 Wildman Daniel, builder
42 Ryan John, ” Crookwell ”
44 Scott William, ” Hazelmere ”
46 Francis Mrs. Margaret
48 Dean Edward, ” Ulster house ”
52 Carroll John
56 Dowse Mrs. L. A.
58 Goslett W.B.
60 McKern Frederick
62 .Milne John, drainer
64 Stewart Miss, teacher of music
66 Wright James
68 Grant James, compositor
70 Hartley John, signalman
72 Scott Frederick W.
74 Gray Mrs. R. H.
76 Marker William, baker
73 Dreaper G.W.
Holt street
90 Booth William, builder
92 Matthews S., sergeant
96 Roberts Tom, draper
98 Griffin Samuel, painter
100 Wellesley C., tailor
102 Brown William Y.
120 llansen Hans, polisher
122 Duncan F.
124 Dowling A. E.
128 Steer Robert bookbinder
130 Carmody Michael
132 Honeyfield H. J., clerk
134 Dumbarton Charles
140 McKay A. C.
112 Rowden Henry
114 Ross Thomas, glass bottle manufac
turer
146 Weaver Mrs. A. M.
148 Pickering J. S.
150 Chisholm A.
152 Fletcher Edmund
154 Hurst William
156 Fogarty Patrick
West side
Browne L. and Co., fuel merchants
Enmore road
Walker Watson, eoachbuilder
31 Bruce Alexander, chief inspector of
stock, “Reiby House”
43 Elston Thorpe
45 Wall Robert, builder
Don street

ANTHONY HORDERN &SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET(ONLY),SYDNEY


344 Ste NEWTOWN. Wat

Station street continued—
47 Clarkc Mrs., teacher of music
49 Kent J. W,
51 Kretchman Frank
53 Hornby C. J,
55 Heighway J, F.
59 Cowan Samuel, collector
61 Watts H. A., clerk
65 Walker Watson
Wilson W., builder, ” Walona “
Keig street—Holt street
81 Toop Nehemiah, ” Fern cottage ”
83 White Mrs. Rose, costumier
86 White Edmund
87 Hcaley Mrs. V
89 Roberts John E., carpenter
91 Mahony Mrs. Elizabeth
93 Maycs John H., surveyor
97 Isles David
103 Butler Herbert
105 Holt George
109 Ford H. W.
111 Ross Mrs. J., artist
113 Batten William, clerk
115 Johnston E. W.
117 Wood A. L.
119 Marrs John
121 Parsons Wm. Fuller, ” Chislehurst ”
123 Engelbert George
127 Craig John
131 Cousins Thomas, ironmonger
133 Sharrin Jacob, com. traveller
135 Walker Mrs. Martin
137 Perigo W. G., enginedriver
139 Barnett F. H., brickburner
141 Mulquin Thomas

Stephen Street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s Grammar School—William
Smee, headmaster
Susan Street—East side
Langdown street to Campbell boundary
Campbell street
13 Bland Mrs.
15 Cummins Patrick
West side
Campbell street
8 McGrath Mrs. Bridget
12 Herbert John, wheelwright
16 Roberts John, wheelwright
28 Thompson Henry
38 Klees Thomas
52 Spain Michael
54 Conway Andrew, carpenter
56 Appleton Edgar, grocer
58 Lamey Henry
(For continuation see Camperdown)

Trade Street-East side
Railway line to St. Mary street
28 Atkin Enoch, painter
30 Herbert R., fireman
18 Martin James, bootmaker
16 Gowan John
10 Weekly William, engineer
4 Cooper James
Albert street
West side
23 Stephenson John B.
21 Kershler Mrs.
19 Sedgwick Jaspar
17 Yates Thomas
15 O’Connor Mrs. C.
13 Bradley George
11 Friedenreich Louis, baker
1 McEwan William, machinist
St. Stephen’s Mission House
Trafalgar Street
Phillip street to Liberty street
1 Herricksen William
2 Gould Mrs. Elizabeth
3 Beattie William
4 Maxwell James N. 5 Landor A. J.
7 Smith, Mrs, M.
8 Clark Joseph
9 Leishmau William, stonecutter
13 Jennings John
14 Pierce Francis
15 Petersen August, carpenter
16 Erwin J., plumber
17 Niness Stephen, boot factory
19-20 Jewell, Davis and Co., boot factory
30 Fusedale Alfred, tailor

Trafalgar Terrace
(See Petersham)
Union Street West side
Erskineville road to King street,south
Newman street
Lloyd P. H., grocer
9 Smith Ernest
11 Kirk Mrs. A.
13 Bowden Alfred
19 McKone Mrs. W.
Union lane
21 Simmons Charles, carpenter and joiner
23 Duesbury George, engineer
25 Smith Alfred, ” Farleigh ”
27 Harris Thomas
29 Tilley William, fetler
31 Lummins James, carpenter
38 Sutton George W., engineer
35 Mattingly W. J.
43 Slater Mrs.
45 Wiltshire Alfred B.
47 Maling Thomas
49 Heckman A.
51 Madigan John, coachpaintor
57 Eggleton Frederick, cab proprietor
63 Romey Alfred E.
65 Cook T. J.. carpenter
67 Ashton Ashburv
69 Beehag Gideon
79 Holland F. W.
Harold street
73 Little Mrs., storekeeper
79 Teer James, plasterer
83 Cosgrove William
87 Braine Albert T., painter
89 Barrett William, miller
Munni street
91 Green H. E. F.
95 Alderman Edward, shunter
97 Cox Richard, brickmaker
101 Grono Henry
103 Climpson William, harness maker
105 Boland Patrick
107 Ryan Roger
111 Grant Mrs. M.
113 Wilkinson Thomas, carpenter
121 West John F., builder
123 Dubois Herbert, stationer
125 Noble John, stonemason
129 Sloane Mrs. J.
133 Hutton Joseph, stonemason
139 Canham G., bootmaker
141 Le Froy James
145 Crosby George
147 Marsh William J., hotelbroker
153 Cordingley Henry
155 Middleton F. C.
169 Garwell Mrs. Mary
173 Cheeseman Robert, painter
175 Union Inn—William T. Smith
Knight street
(For East side, see Erskineville)
Victoria Street—North side
Church to Stephen street
Hordern street—Egan street
2 Hoad Mr. H. M.
O’Connell street
South side
Hordern street—Egan street
Slinning Peter
Corporation Yard-

Watkin Street—East side
King street to Railway
2 Garthorpe Frederick, bricklayer
4 Stead Luke, bootmaker
6 Du Hugg Miss, dressmaker
8 Primrose G. K.
16 Hendley Joseph, compositor
18 Frazer John W., com. traveller
22 Watson David
24 Maley William, fireman
26 Dobbin W. F. D., agent
26 Lemcke Miss E., dressmaker
28 Lloyd Frank
30 Barton Edmund
34 Dawson W. H.
36 Walker James, carpenter
40 Winter James, signwriter
42 Robson Thomas
46 Richmond Malcom, builder
48 Miller Frederick
Western street
56 Fitzmaurice G. R.
58 Waters Thomas J.. clerk
60 Palmer William, bootmaker
62 McKellar Mrs. E.
64 Hunt E. E., engineer
66 Mighell Daniel W., broker
68 Wedderspoon W., mason
70 Hodgkinson G. S.. stationmaster
72 Taylor Richard
West side
3 Higgins John
7 Duffy Walter
9 Baylis Joseph E.
Baylis Walter
11 Bones William, hairdresser
15 Jacob George
17 Trahair James
19 Owen George
23 Jeffreys James, upholsterer
25 Killigrew James, tailor
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Sproul Charles
33 Tuck J. W.
35 Ikin Mrs.
37 Jones F., commercial traveller
39 Davis E. J., engineer
41 Stewart James, litho. printer
45 Hannigan Mrs., boardinghouse
47 Forsyth Alexander
49 Matheson Walter
Wilson street
Henninges H.. baker
51 Scurr W. J., builder
53 Jeffreys William, furniture dealer
55 Wood Fred E., solicitor
61 Small, F H.
7 Trescott F. G.
69 Phillips J. T.
73 Flint Samuel
75 Lorking Stanley, warehouseman
77 Monjou Peter
79 Higginson Thomas
81 Glover Nehemiah
85 Sutherland Mrs. A.
87 Wilson W. S.
89 Rutter Mrs. F. W., music teacher

,

ANTHONY HORDERN’S FOR FAMILY GROGERY.


Wel NEWTOWN. Wil 345

Wellington Street—East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Bonner James
3 Gould Mrs. M. E.,teacher of dancing
7 Hutton John
9 Heighway J. C., clerk
11 Munro Margaret
15 King H. P.
17 Dunn Rev. T. W. (Presbyterian)
Presbyterian Church
Lennox street
23 Wood Wallace
27 Thomas Thomas
37 Everist George
39 Huntington H. W. H.
41 Hiscox R. N.
43 Prince Thomas, agent.
Albermarle street
45 Pewkes S. A., grocer
49 Hatton Thomas, guard
51 Wilson John, draper
53 Thompson James, plumber
55 Beail Edward, boot finisher
57 Wotton J., fencer
59 Colling Thomas, van proprietor
61 Bolton Mrs. S A.
63 Grimshaw William
87 Grimshaw Mrs. H.
69 Chantler Christopher, saddler
71 Coveney Mrs. S.. dressmaker
73 Pickard Henry, builder
77 Dyer Sydney
79 Davidson Samuel
83 Crighton Charles, coachpainter
85 Clare Alfred, plasterer
87 Thompson William
93 Ross Robert, plumber
95 Matchett Abraham
97 Yard Mrs. Elizabeth
89 King Walter, painter
West side
16 Prendergast John, veterinary surgeon
18 Pechotsch Herr and Madame, teachers
of music
24 Bamford Charles
Lennox street
26 Todd Edwin
28 Slattery the Very Rev. Dean
32 Stonier William
34 Stonier Miss A.,”Wellesley College”
Albemarle street
48 Barrett Thomas, contractor
66 Sullivan John
Young lane
68 Dyer Francis, postman
72 Cunningham Patrick
74 White Peter
76 Vietmeyer August, silversmith
80 Donnolly John, grocer
82 Wastie F. R.
84 Denham John, carpenter
86 Taylor W. H., painter
88 Payne Thomas

Wells Street—North side
King street to Edgeware road
3 Hamilton A. A., ” Manfred ”
5 Chater Edward
11 May Thomas
17 Jacobson Henry, woolpresser
21 Schwebel William, carpenter
23 Brown W. R.
33 Dalton Arthur James
47 Duckworth Edward
51 Maas Levi. painter
53 Keogh John Robert
55 Chapman George, butcher
8l Pountney Samuel, baker
83 Mills John, brickmaker
85 Brunt William, packer
87 Rowledge George
Pearl street
91 Gerard Emile, mariner
95 Emery William
Brier Joseph
Commodore street
McNaught Archibald, schoolmaster
139 Ainsworth H,, plasterer
South side
2 Binn Henry, ” Hygeia “
4 Paton John, engineer
6 Holland Harry, tuckpointer
18 Salvation Army Rescue Home
30 Cox William, ” West Lynne ”
36 Morris David
38 Penn Arthur
48 Crew Joseph
50 Carroll Mrs. J.
56 Sieben Peter
58 Lee William, stonecarver
60 Gilbert Charles, farrier
62 Martin Thomas
64 Fahrenkrog George
72 Gurney John H.
76 Eldershaw Mrs.
John street
90 Mitchell James B., cabinetmaker
104 Sheridan H. A., ” The Priory ”
106 Doyle James, brickmaker
112 Hewitt James Thomas
Newtown Pound — James Rawlings.
poundkeeper
118 Haffner Leonard
152 Walker S. M.

Whately Street
Off 168 King street north
2 Dobbie John, stonemason

Whitehorse Street—East side
Newman to Norfolk street
2 Weekes Miss C.
4 Weekes Francis, farrier
6 Newland Alfred, carpenter
8 Langridge Frank, carpenter
10 Ericksen Peter
12 Fawkner T. J., diver
16 Larsen Mrs. P.
18 Williamson Magnus
20 Cassidy Hugh
22 Glen William
Gibbs street
Angelinetta F. A., ” Keynsham “
West side
George street
1 Summerhayes William

Wilford Street—North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace
South side
1 Savage Samuel, builder
Guille E. E.
Earnshaw Mrs. H.

Wilson Street—North side
King to Forbes street
Erskineville road
16 Morris Richard
18-20 Williams and Bricknell, saddlers
22-24 Gommesen Joseph, engineer and
importer of dairy machinery
28 Ward Mrs Sarah
30 Cleary Mrs. K.
38 Frazer D. L.
40 Collier Thomas, compositor
42 Thompson Mrs. J.
44 Dickers W. H.
46 Pierce Hiram, printer
48 Herring William, bookseller
50 Webber H. J.
52 Webber A. E., timber merchant
58 Tubby William, carpenter
60 Summers Henry
64 Dummett William
66 Romeo L.
Brown street
82 Miller Robert
84 Griffiths Walter, clerk
88 Bourne Charles
90 Moylan Patrick
94 McNamra D.
96 Bardsley Joseph W., tinsmith
98 James W.
102 Fletcher J.
104 Huxley Stanley, clerk
Watkin street
114 Troy Charles
110 Monk Edward
118 Porter Arthur
120 Rieck Arthur, music teacher
Bucknell street
132 Land William, plasterer
Pike H. A.
Cooper E. A.
150 Pearson Mrs., boardinghouse
Fitzroy street
186 Barrett George, fruiterer
188 Plimm John, grocer
192 Hambleton J. J.
208 Aarons Isaac, ” Louisville “
Queen street
212 Dean Ernest
214 Webb William C., accountant
216 Beer James, coachbuilder
218 Ellis William J., engineer
220 Beaver Charles, accountant
South side
Baldick Bros., timber yard
Erskineville road
12 Waddups Richard
21 Endicott James, cab proprietor
23 Braine N., painter
25 Munro A.
27 Golding Mrs. A.
29 Dunn John
31 Boland Francis, contractor
33 Donaldson James, baker
35 Daniel Mrs. Mary
39 Bull T.O.
41 Britain W. W., clerk
43 Stokes Edward
45 Wright Thomas
47 Sutton Mrs. W. H.
55 Cox J.
59 Nicoll George, printer
61 Tibbey John A.
63 Bowie John
65 Jessou William, clerk
65 Jessou Charles
69 Patterson Archibald
Oddfellows’ Hall
73 Wheately H., carpenter
75 Austin James, carpenter
77 Marie Madam
79 Trescott F., and Co., cordial man-
ufacturers
81 Traunce E. W.
Brown street
85 Molesworth Edmund W., M L. A.,
custom house agent, “Atherstone”
93 Brammer J. H. W.
97 Earls John
99 Christie A. C., railway guard
101 Jackson W. H.
Watkin street

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


346 Wil Newtown. Yar

Wilson street continued—
109 Miller Frederick, saddler
111 Smith Charles
113 Andrews Mrs. H,
115 Wilson Archibald
117 Da Silva R. A.
119 Stiffe Thomas, photographer
121 Corner J. G.
123 Nash M. E.

Burren street

147 Chapman William, compositor
149 Crawford J. T.
151 Barden Tedbar, chemist
159 Juleff H., stove manufacturer
161 Binney Mrs. A.
163 Mason John

Pine street

165 Jones Arthur S.
167 Milne David

177 Evans Thomas W.
179 Kingsbury Mrs. J.
181 Boyd Alexander
185 Denis Edward, woodbender
187 Jeater William, grocer

Rundle street

189 Helsby Thomas, builder
191 Jackson Mrs. H., fruiterer
195 Davidson Frank, enginedriver
201 Hill David, butcher and fuel merchant

Holdsworth street

213 Dennis Samuel
215 Mitchell Richard
219 Black John
221 Ross Donald
227 Croal Mrs.
Coker Mrs. W., ” The Grange “

(For continuation, see Redfern)

Yaralla Street—South side
Off Bucknell street
1 Stone Meyer
3 Mood John, fitter
5 Mahon Mrs. M.
7 Jenkins P. S., bookseller
9 Healey Sidney, conductor
11 Lombe F. E.
13 Lisbury Mrs. M. A.

North side

2 Cullum Mrs. K. S.
4 Vince Thomas
6 Leslie Samuel
8 Lumsden Alfred
10 Reynolds Thomas
12 Ross James
14 Hind William, stonemason
16 Burke E. R., painter
18 Bryan John
20 Lockstone Walter, draper
22 Burton P. J., junior