ANTHONY FOR ARTISTS’ MATERIALS


NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Macdonald town and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.
Area—480 acres
Number of assessments—4912
Number of houses—4059
Miles of streets—22

Annual Value—£162,168.
Council Chambers—Town Hall, King-street.
Office hours—Daily, 9 a m. to 1 p.m, 2 to 4 p. m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p,m.
Counci1 meetings—Every alternate Tuesday.

MAYOR—
W. Rigg, M.L.A., J.P.
ALDERMEN—
Weeks White, J.P. Robert Elstub
Charles Ibbotson William Cox
Henry N. Howe Alfred McCann,
J.F. Smith John Salmon
Alfred Parker H. T. Morgan
J. R. King
COUNCIL CLERK—
Jesse Cowley
ASSISTANT COUNCIL CLERK—
Percy E. W. Deacon
TREASURER
George B. Hall
AUDITORS—
W. H. Goddard, J.P. and W. G. Hincks
INSPECTOR OF NUISANCES—
Henry W. Swan
POUNDKEEPER
James Rawlings
REGISTRAR of BlRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS— A. C. Newman, Brown street
CHIEF BAILIFF—
Horace W. Loadsman

Alb NEWTOWN. Ali 317

Albermarle Street-East side Bedford street to 60 Australia streetBaltic street—Oxford street Lidbury Charles, “Wendover ” Wellington street—Regent street Howard and Williams, butchers 17 Middleton James, carpenter 19 Turtle Charles H., fruiterer 21 Dark Soloman 23 Smith W.L., butcher Denison street 25 Carrie George, baker 27 Smith Henry, bootmaker 29 Delponte Philip,fruiterer West side Baltic street Thompson Miss, private school Oxford street Anderson C., ” Albermarle ” Wellington street 6 Fewkes S.A., grocer Pike William, milk vendor 10 Henninges Henry, baker Regent street 12 Carlisle hotel Ann Gray 18-20 Macken P. J., grocer Denison street 24 Barry Miss M., storekeeper 26 Baldwick James, blacksmith Albert Street-North side Bedford to Trade street 5 Scanes Frederick 7 Cook Silas, printer 9 White W. 13 Ellis G. T. 17 Mackenzie K., news agent South Side 2 Boyd Joseph, coal merchant 4 Salisbury Thomas 6 Lawrence James, lime merchant Alice lane
——–
Alice street—north side King street to Edgware road The Peacock Jam Coy.—Edwards and Pea- cock, proprietors Watson L., “Clifton cottage” Douglas George, ” Lilborough ” Louisa terrace Gaddes George W. Prentice A. A Lewis W. J. Eves William 4 Kerr Richard plasterer Cremin Timothy, Culvie” Laughlin Thomas Webster William “Flora villa” Austin G S., “Glassnock”
Stuart Mrs. W., “Perth” Younghusband S. J., Wisdom William S., ” SteeIhurst ” Lance Edward, painter Blackburn H. Grundy George, ” Alice villa” Clare street Burling C., grocer Jelly Henry W. Deaman, Thomas, dray proprietor Munn J. D., moulder Wright Herbert Richards G. E., photographer Scholl Adolph, storeman Rose Thomas J., enginefitter Bell Thomas, stonemason Wannell Faithful Exeter terrace 2 Vickery George 5 Whiddon, John 7 Waite George,builder 8 Smith Walter,carter Lovick Jnlius James Morton William, stonemason Morton Mrs. Margaret Morton John, stonemason Jelly W. H., fruiterer Princess street South side Newton Joseph, carpenter Conoulty J. P., “The Grove” Barnes Charles, “Avoca”

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


318 Ang NEWTOWN. Bal

Alice street continued— Deacon Edmund, insurance adjuster Goodsell Henry W. Pearl street Souter G. F., “bus proprietor Griffin Peter Campbell J. L. Buckworth Mrs. Tolley Walton Douglas Mrs., “Richmond” Douglas Henry, carpenter Walsh J. E., “Hartley” White William, “Tarana” Downes Mrs. Elizabeth, “Edinia” Islay terrace— 1 Heptonstale Isaac, carpenter 2 Hincks W.G. 3 Perrin E. G. 4 Jones Robert, plasterer Hawken street Wynn William Riley John L. Roebuck F., rocking-horse manu- facturer Maitland William
——–
Angel Street—East side Erskineville road to King street 4 Henness Cyril, collarmaker 8 Page Mrs. M. 10 Madden M., salesman 12 Furey Adam 14 Brown W. W. B. Newman street 16 Whitham, Mrs., grocer 18 Tehan Michael 20 Lloyd Joseph 22 Hallam William 24 Hacking F. 26 McIntyre Charles, carpenter 28 Leach Walter, storeman Angel terrace- 1 Bradford G. W., painter 2 Burton Charles A. 3 Metcalf B. 4 Marsh T. 5 O’Donnell P., miner 6 Boylan William 9 Sennet James 10 Dodson Edward, carpenter 11 Kirk William 12 Moore John 15 Stafford Thomas, upholsterer 17 Barden Charles, butcher 18 Andrew P.H., compositor Beikie James Rockliff Mrs. E. Harold street 68 Scott Charles 68frac12 Nicholson W. 70 Burton H. J., printer Munnie street 80 Grant Mrs. “Don cottage” 82 Stephenson T. 86 Aird George 90 Dent William, stonemason 92 Wilson J. W., carpenter 94 Brown Frederick, carpenter 96 King George, taxidermist 98 Bartholemew Stephen Iredale street West side Newman street Norfolk street 41 Redwin John, builder 57 Campbell John, grocer 59 Hollabone Augustus, tinsmith Industrial Hall 61 King Henry, brickmaker 63 Webster Phillip St. John street
Augustus Street—North side London to Charles street Murden John Dowling John, tailor Gore James G. Lecran Thomas, accountant Wilmot and Morgan, contractors Wickham Robert Smith Alfred Gough Robert Spence John, boilermaker Collier Alfred, bookbinder Pearce J., “Jubilee House” Dunshea W, J., billposter South side Nathan Alfred Bradley James, carpenter Dean Frederick, fetler Barrett John Bramwell John Thompson Thomas, miner
——–
Australia Street—East side Town Hall, King to Bishopsgate street Bank of Australasia (branch)—G. B. Hall, manager Newtown Police Station —W. R. Elliott, sub-inspector Newtown Courthouse—Meares F. P., J.P., C.P.S., Registrar Small Debts Court, agent for Curator of Intestate Estates; W. S. Kelk, Deposition clerk ; H. Loadsman, bailiff Newtown Metropolitan Fire Brigade Station Mackenzie Alexander, blacksmith Court House hotel—Patrick McCarry Lennox street 23 Kell William, carpenter Anstey John, van proprietor Joyce James 25 Gilbert Mrs. E M. 27 Lee William 29 Butcher Walter J. printer 31 McNamara Thomas, sen., sergt. police Dessaix P.,jun., coachbuilder 37 Crozier G. F., painter 39 Andrews Ernest and Co., undertakers Andrew Thomas and Sons, monu- mental masons 41 Simons William, fuel merchant Primitive Methodist Church-Rev. E. Masterman 47 Barclay Isaac 49 Perry Edward 51 Harding Abraham 51 Adams Thomas 53 Bizant P. A., mine manager 55 Jordan William J. 59 Givins Charles, news agent Givins John 61 Bevis George, plasterer 65 Harris Edward, ironmoulder 67 Hall Sydney, stonemason 69 Bradford George W., painter 71 Mingan William, dairykeeper 91 Raymond James, butcher West side Alton lane 2 Parker A., house and land agent. 4 Shirley James, hairdresser 6 Blatchford William, painter 10 Parkinson Stephen 16 Johanson Andreas 18 Fitzgerald J. D., solicitor 20 Field Miss, music teacher Field John 22 Cahill John A. B., solicitor 30 Jolly Joseph, painter
36 Taylor Scolly, painter Taylor Edward 38 Comerford D. G., grindery store 40 Holmes Henry, painter 42 Hope W. J. and Co, tinsmiths 44 Arnold Henry, greengrocer 46 Phillips Thomas, bootmaker Croker J., grocer Lennox street 48 Turner George, van proprietor Kent lane Public Kindergarten School—Miss Ranclaud, mistress Campbell’s lane 58 Mayhew George, painter 60 Rossiter E. T., draper Albemarle street 62 Maguire John, bus proprietor Fitzroy lane 66 Pierce Miss Sarah, ladies’ school 68 Brooks Miss 7O Borstel J. H. 72 Bohrsmann Aubrey, dentist 72 Bohrsmann John, draper 76 Gilmour W. H., traveller 78 Abell J., fuel merchant 80 Simpson, Henry, fishmonger 82 Wilton Henry, van proprietor 84 Shaul George, van proprietor 86 Ibbitson Mrs. E. 88 Degenhardt John, baker 92 Hamilton W. 96 Hopkins Thomas 98 Toohy William 100 Clare A., storekeeper Lands lane 106 Shaul James, van proprietor Shaul G. & Co., carriers
——–
Aylesbury Street Off Missenden road Holly Jonathan, gardener Reed C. G., dentist
——–
Bailey Street-East side Enmore street to Holt street 3 Honan John 7 Ollerenshaw J. W. 15 Simpson Frank 17 Goodwin Phillip, carpenter 23 Cann George, carpenter 27 Worrall Luke, compositor 29 Cassidy James 31 Hobson W. F., commercial traveller Short street
——–
Baltic Street—North side Bedford to St. Mary’s street 1 Goodhew W. H.E., collector 3 Yard C. T., plasterer 5 Smith John Edward, tinsmith J Howard J. D., printer 11 Burkitt H., engineer Campbell’s lane 15 Liddell Andrew Albemarle street St.Joseph’s R. C. girls’ schools Downie Henry Ganter L. J., watchmaker South side 4 Ayling Mrs. G. A. 6 Wakeley Mrs. Eliza 8 Miller William, ” Harcourt ” 10 Mellowes W. P., draper 14 Groves George, compositor 16 Jenyns Ebenezer

ANTHONY HORDERN’S FOR HOUSEHOLD APPLIANCES


Bed NEWTOWN. Cam 319

Bedford Street Town Hall—King to Trade Street. Town Hall-Jesse Cowley, Council clerk; John Keating, caretaker Lincoln Thomas farrier Eyles James, news agent Kemp Walter, bootmaker Melville Hector wheelwright Denison street Ewers William, confectioner Melville Hector McKenzie electric engineer De Plater Michael 7 Happ Mrs., grocer 8 Dubber William, plasterer 10 Mullen Edward, stairbuilder 11 Millwood Henry Regent street 14 Vaile George E. Wellington street St. Joseph’s Chapel {R.C.)–Very Rev. P. Slattery St. Joseph’s school (R.C)-The Chris- tian Brothers 17 Beer Charles 18 Barry John, bricklayer 19 Wllson Henry, painter 20 Cronin Michael 21 Lynch Michael Chard Lane–Baltic street–Albemarle– Albert street 29 Burton H. J. 30 Brown Henry, signwriter 31 Sylvester George 32 Murphy Daniel, surveyor 33 May Elizabeth Crimston W. F. Fettes John 35 McCann John, bricklayer 36 Drake William, builder
——–
Belmore Street-South side London to Phillip street Clark Frederick, printer Fairbank A. W. Maxwell J.N. Kelly Joseph Bundy F. C. Pike William, contractor Paton Thomas, ” Balgray house ” Lambert T., carpenter North side Simpson Mrs. A., ” Jesmond ” Keating Mrs. L., ” Lousaville ” Sleeman J., ” Merial ” Hawkins T. H. Frederick E. L., ” Ilam villa ”
——–
Bishopgate Street-South side 106 Australia to St.Mary’s street 2 Hanshaw John L. Denison street Pickerill A., grocer Regent street–Wellington street 3 Armstrong W. 4 Gibson Samuel, carpenter 5 Meyer H., clerk 7 Carter James, bookbinder 8 Lane Joseph, matmaker (For North side see Camperdown)
——–
Bligh Street–South side 1 King street to Missenden road Lawson P. J., music teacher Hill Peter, contractor Nelson street Cahill John A. B., ” Park View ”
Bogan Bernard,” Alroy ” Oxley Edward, painter, “Bligh cottage ” Johnson James, ” Antrim house” Goodhew Robert. transit officer Cox John Roberts George Herdman C. E. Fisk E. R. (For North side, Camperdown)
——–
Brown Street—East side 136 King street to Railway Flatau John M., surgeon Salvation Army barracks Whittle Thomas, architect Scott Robert Barbour Wilson, tilelayer Stanborough James Street Albert Lamerton Edmund A., bricklayer Wilson street Cunningham Winford, fuel merchant Behringer Peter Fraser H., school teacher Bennett G. M., ” Florenceville ” Sugden Mrs. E., ” Rowallon ” Walker Christopher P., carriage painter Kerswell H. Garvan Dennis A. West side Verdich E. W. Unsworth Isaac Newman Alfred, district registrar Barber Alfred, painter Thomson and Salmon, plumbers Solomon A. M., photographer
——–
Bucknell street–East side 70 King to Wilson street Yaralla street Simpson Sidney, coachbuilder 6 Triggs Mrs. boardinghouse McGilchrist William, ” Albieville” Dent —, ” Hectorville ” 12 Morton Samuel 14 Grocott M. A., engineer 16 Loyick Willam 18 Scaplehorn Joseph R., master mariner 20 Stephenson William, paper ruler 22 Derbyshire A. G. 22a Buckland James, upholsterer 24 Sparks F., fuel merchant 26 Bonus William 28 Derbyshire Lindsay 30 Wiseman Frederick, carpenter 32 Hynard W. 34 Morrison James 46 Hatte Joseph, draper 48 Nash M. E. West side 1 Hawes George, brushmaker 3 McMurthrie John, bootmaker 5 Hill Charles bootmaker 7 Mullins W. A.,clerk 11 Stone Meyer 13 Thwaites Joseph, chemist 15 Geddes W. F. 17 Russell James Reid Alexander 26 Southern George R. 29 Forster George 33 Clark J.W.R. 37 Charman Charles bricklayer 45 Newton John, enginedriver 51 Byron Michael Simpson William “Rutherglen ”
——–
Burren Street–West side Wilson street to Railway arch Copeland Barry, M.L.A., “Yarraville”
East side Nelson, William, plumber Smith Charles Powney James Connor W., tin and iron worker Daffy William Macdonaldtown Station—G. S. Hodgkin- son, stationmaaster
——–
Cambridge Street—East side Enmore road to Liberty street Painter Mrs. E., ” Glenaire” Williams J. E., ” Glenbrook ” South side Quayle Captain Philip,” Wairoa ” Cass Mrs. K. “Brooklyn” Curnow William, editor SYDNEY MORN- ING HERALD,”Clifton” Hume Francis,” Deva” White Richard “Roseville”
——–
Camden Avenue Of Camden street 1 Bolt Frederick 2 Campbell Jacob, painter 4 Collins J. T.
——–
Camden Street—North side 41 King street to Edgeware road—Station street—College street Biggs Arthur Sheals John Stocks F. fruiterer Monteith Andrew Coutts J. A., ” Finart House ” Nicol Andrew Brightfield W. W., ” Ferndale Cottage ” Cosgrove Samuel, “Corrie Cottage ” Lowe Joshia, butcher Ferndale street Poulton F. L., bricklayer Assender J. J. Paterson John,storekeeper Simmons street James Thomas C., carpenter Bennett F. R. Steer James Bright Philip Wakefield Kent J., ” Fernleigh ” Brown William Short street Neale John T., accountant Buckley Alfred Edgeware road South side Shannon Thomas Peacock’s Jam factory Camden avenue McIndoe John Fletcher William G., engineer Lavinia Cottage- James Philip 2 Gilfillan Ebenezer, wool-classer 4 Bundy Edward J. 6 Brown Arthur A. Gemmell William, draughtsman Newton J. W., compositor Alva terrace— 1 Robertson John 2 Dawson William 3 Gordon R. T. 4 Cairns William 5 Pain Otto 6 McLaughlin J. Phillips David A., ironmoulder Monteith Andrew, jun. Jones J. E., stonemason

ANTHONY HORDERN SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


320 Cam NEWTOWN. Den

Camden street continued– Dwyer John McAnally James, bootfinisher Orr James, stonemason Doyle Bartholomew Doyle Thomas James H., grocer Clare street Byrne John,currier Robinson Alexander, watchman Gentz Robert, laundry Chase Samuel, ” Worcester cottage ” Cooney Francis, ” Rose cottage ” Legge Samuel Dalby G., enameller Buttonshaw George Sutherland Alexander, carpenter Coutie Joseph, coachbuilder Gould Alfred W., carpenter Waugh Elizabeth, fruiterer Prince street Scott Richard, butcher
——–
Campbell Street East side 25 O’Connell to Bligh street Susan street to Missenden road 4 Larkin J. 6 Stokes Joseph 8 Carley Stephen, commercial traveller 10 McKay J., plasterer 24 Campbell James 26 Phillips Arthur, woodturner 30 McClymont William carpenter Elizabeth street 32 Rigglesford James, carpenter 48 Abrahams Phillip 52 Day Edmund 54 Goodhew Henry gardener North Newtown Public School–J Fletcher, headmaster Thruchly T.S., “Victoria lodge ” 94 Woolley J. H., contractor Nelson street 102 Cocksedge Thomas Z. West side Susan street—Missenden road 41 Mahoney Thomas, dairykeeper 47 Willis Henry 49 Outlaw William, plumber 67 Boyd Joseph, butcher 69 Bridger James, painter 77 Williams Henry, plumber Nelson street
——–
Cavendish Street—North side Cambridge to Liberty street Stilsby John, vanman Macauley George South side Rosenthall Maurice Cosgrove James, “Taunton”
——–
Chalder Street Hordern to O’Connell street 2 Lawther Francis,music teacher 10 Curry T.W. 12 Scorer Henry 14 Brasinske B., painter 16 Attneave Christopher 18 Danaher David, engineer 20 Davis John, engraver 22 Parker Carlisle, fuel merchant 24 Johnson Ben
——–
Charles Street—East side London to Phillip street Rolling John Archer Robert
Rooney Patrick, H.M. C., “Elmhurst” Fitzgerald J. D. McClean James Mayo Thomas, jeweller Paton John,”Rialto” Watson’s terrace 4 Wilson W.A. West side Deeham William B., coachpainter Bennett J.,”Ada villa ” Hurcombe A. G., clerk Haining Thomas, coachbuilder McCann James, jun. Lennon H. Lambourn E. W., grocer Augustus street
——–
Church Street—East side King street to Camperdown boundary 1 Crook C., builder 3 Hannigan Miss, school teacher 5 Clark Miss, school teacher 7 Messent R., builder 9 Hawkins Frederick. signwriter 11 Harris Mrs Emma 11½ Gillespie J. 13 Atkinson Thomas, coachpainter Mechanic street 15 Harris George 21 Johnston John, constable 27 Wheatley H. 29 Verco Richard, compositor 31 Greenwood William Victoria street 33 Ball Thomas W., builder 35 Hammond Leon 37 Jolly John 49 Walker H., signwriter Prospect street 51 Howe H.N., builder 53 Ware Joseph, carpenter 57 Healey H.P. 63 Francis H. 69 Gough J. 79 McNeele J. T. 81 Comber P., cab proprietor 83 Haines John, cab proprietor 87 Schofield Samuel 89 Hoff Joseph 91 Mitcherson G. H., bootmaker Raper street 95 Harbridge J. 97 Keain Andrew 101 Hartley Barnard 103 Stokes B. P. West side Kingsbury James, surgeon Lennox street Baptist Church—Rev. William Coller St. Stephen’s Church–Rev.Robert Taylor, incumbent Newtown Cemetery—-Thos. Clarke,sexton
——–
Clare Street—East side Off Alice street Scrivener Joseph H., printer West side Steele James
——–
College Street Camden to Holt street Gilfillan John, engineer Ransom H. F. Shaw William Barcliff James Galway David
Kent street Haffner Louis, bricklayer Willson William, patternmaker Petersen Christian Arnold John, “Bidura” Carnell Robert Margaret street Earle William, “Waipa” Henwood Charles, blacksmith, “Waiora”
——–
Commodore Street—East side Wells to Pearl street Turnhan Leonard, baker Parry William Broughton Charles Swain Walter, joiner, ” Hilderville ” Biggs Thomas C., fuel merchant Wilson Hugh Bedford Arthur Owen Charles, coachpainter Drummond George Strickland William G. Haining Thomas West side Dolph S. H., cabinetmaker Hicks Jonathan Eldridge Claude, dyer, “Newington” Lemon John H. Carmichael David Hodge Frederick Brewer William Doherty George McLeod John Mulquiny James Laura street Stubbs J. R., draughtsman Martin Francis Scott Joseph Bryant John Bryant William, painter Goodhall H. H.
——–
Crescent Street Enmore road to Phillip street Laurence C., cement merchant Station street—Gladstone street Newtown Railwav Goods Station—W. Ritchie, goods clerk
——–
Denison Street—East side Bedford to Bishopsgate street Alton lane 5 Slade Charles 7 Harris Edward, blacksmith 9 Weeks Thomas, fuel merchant 15 Clark J. 17 Bailey John 23 Groves F. 25 Martin Walter, baker 27 Barton Henry, carpenter 31 Duncan Thomas E., carpenter 37 Cavillon Joseph Francis lane–Lennox street–Kent lane 39 Willett John, carpenter 41 Stephenson H. W., enginedriver 43 Maguire John, bus proprietor 45 Correy Ernest,clerk 47 Vaughan John, chandler Campbell lane Albemarle street—Fitzroy lane 49 Wells W., painter 5l Vinskin Henry 53 Owen Mrs. M. A. 57½ Kilborn William 59 Cooper Frederick,van proprietor 65 Peachey John 69 Cox C. C. 71 Russell John, stonemason 73 Wyatt H. J., builder

ANTHOHY FOR BEDSTEADS AND BEDDING


Dic NEWTOWN. Enm 321

75 Davis George 77 Burdon L. 79 Mitchell Mrs. M., dressmaker 79½ Smith John 81 Whitfield G.N. 83 Hattersley H. T. Kilgannon P. 95 Buckley James 97 Gilby George 101 Bendall Matthew H. 103 Green Henry, butcher 137 Mackie Alexander, constable West side Mackenzie Alexander 2 Young Robert Rambert William 6 Henderson William 12 Dummett Alfred, stonemason 18 Neal James, coachsmith 20 Lannen Joseph, wheelwright 22 Mulqueeney Thomas 28 Butler Edward Francis lane 30 Butler John Lennox street—Kent lane 32 Eveille L., van proprietor 34 Peplow F., builder 36 McLean William A. 38 Fog Jeorgen 40 Hickling Robert, hotel manager 42 Garden James Campbell’s lane 44 Fuller J. T. Albemarle street Abigail J. and Sons grocers 48 Barrington Frederick C. 52 Atkinson William Fitzroy lane 54 Smith William 56 Smith J. F., butcher 58 Murray G. E. 60 Fallick John, ironmonger 62 Organ George 64 Gowen James 66 Andrews T. J., monumental mason 68 Teague H. J., printer 80 Smith Louisa 86 Clarke Alfred 88 Dempsey w. J., blacksmith 90 Haswell Thomas 92 Graham John, slater 104 Pickerill Arthur, grocer
——–
Dickson street–South side Off King street south 1 Meir Joseph 2 Limburg Louis 3 McDougall Henry 8 Frank H. North side May H. S., conveyencer Borland Robert Jones Michael Behan J., veterinary surgeon Ferguson William Downes C. H.
——–
Don Street—East side Station to Reiby street Fenton H. F. Phillips W Adamson Thomas Marshall William Hays James McIntyre Robert
West side 1 Burdett L., surveyor 2 Pierce William commercial traveller 3 Jones Frederick, chemist 4 Sargeant John 6 Burnham Anthony, cutter
——–
Edgeware Road–East side Enmore road to May street Enmore Academy of Dancing—Mrs.Clarke Baldick A., timber merchant Houston William, “Hinton” Dawson Henry ‘ Monaro ‘ Grant Mrs. ” Middlemarch ” Crane William, jun., auctioneer Davis Mrs.,”St. Elmo ” Schenck Partor George (Lutheran) Martin Thomas, ” Chandos ” Clarkson William, “Paladin” Murray Robert, “Sutherland” McKenzie S. E. Nash George “Stirling” Willis Frederick Rosea Mrs., “Sherbrooke” Paul Mrs. A. M., “Glendruid” Fowler Frederick W., “Maudville ” Page Mrs. Cross lane Taylor James,” Nellieville ” Ellis Mrs., “Stradella” Brighton George ” Ellandwood ” Grater Charles, contractor, “Madoline” Carrington cottages— 1 Bennett T. O. 3 Croshaw George 5 Boothman James 7 Ward, Constantine 8 Kershaw J. T. Day William Samuel A., “Brighton” Clifton terrrace—- 3 Hertz M. H. 4 Chapman Henry, builder Frederick E. E. Hains Henry , ” Rugby ” Sarah street—James street Primrose Charles Schwoebel George, dray proprietor Dryden John Vause Frederick, plumber Hill Mrs. A. E. Enmore hotel—Patrick Martin Camden street Brown W. Woodcock Charles, grocer Alice street 1 Henderson Alexander 2 White William, carter 5 Huggart William 6 Allen J. K. 17 Days Emanuel, bus driver 19 Morgan J. Laura street-—Wells street Wright William F. Willard A. H., contract carter Monk John, “Bariona” Maria street Walshaw George, grocer Wannell George plasterer Mead Peter Pratt Thomas Lord street—Railway crossing West side Gannon L. E., solicitor,”Kilmanach” 1 Ryan J.J. “Iris” McKay Dr. W.J. Stewart, “Tara” 2 Harrison Thomas, “Milton” Spencer Dr. W., “Ibrox” Westley Herbert, “Rialto” Nightengale James
Cunningham T. Bowden Alfred ” Kent house” Evans Cuthbert G., ” Waratah” Jentsch E. F., ” Alma” Rofe Charles A. Smith H. T., “Toronto villa ” Bullen James, “Glenhaughton” Elliott William, sub-inspector police Cranbrook terrace— 2 Stevens James, ironfounder 4 Jones D. 6 Chaney Albert, engineer Alton terrace— 1 Nute William 3 Lawton Henry, storeman Allaway H. C., builder, ” Blakebrae ” Rogers Robert, “Camsea” Hopkins A. E., storekeeper Harrow road
——–
Egan Street—East side King to Chalder street 3 Condon Thomas Victoria street 11 Wardell Sydney 13 Newcombe Charles 27 Popjoy J. w., carpenter 29 Carleton John Prospect street 37 Dowling G. 41 Hall Richard 45 Lapan David, blacksmith 47 Smith William 49 Bevis Henry West side Breckell William, storeman Wicken J., van proprietor Victoria street Agnew Matthew Sergeant McMullen Daniel 18 Tuft William 22 Drew George 34 Bowers John, dealer Prospect street St. Stephen’s C. of E. Parsonage—Rev. Robert Taylor
——–
Eliza Street-East side King to Lennox street 3 Gibbons William 5 Trindall Dr. R. B. 7 Smyth P. F. 11 Pettit H. J., lithographic printer 13 Mossman Thomas, carter 15 Lee Harry, fireman Veany M., accountant West side Police Station Cook Henry, plasterer
——–
Elizabeth Street King to Richard street Price of Wales hotel-Compton Walker Longdown street 1 Cocksedge Thomas H. 3 Walsh Mrs. 5 Mahon Mrs. M.
——–
Enmore Road—North side King street to Stanmore road Work J. L. chemist Fenton H., fuel merchant Colney Walter, printer Thomson and Co., plumbers, &c. Cousins Charles, bootmaker Gledhill W., house and land agent Chadwick W., greengrocer

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


322 Ers NEWTOWN. Fra

Enmore road continued— Co-operative Printing Works—R.S. Miles manager SUBURBAN INDEPENDENT newspaper- T. Preston, proprietor Conyngham Paul, tobacconist Jashkie Gustave, modeller Martin Christopher, venetian blindmaker Morris Miss E., storekeeper Marsh W. G., hairdresser Carroll Mrs., grocer Redfern Joseph, piano tuner Grimsley F., jeweller Paish and Co., dressmakers Fitzgerald J., grocer Newtown United Friendly Societies Dis- pensary—C.P. Finchan, manager Pankhurst E., fuel merchant Station street Browne L.and CO., fuel merchants Randell’s terrace— 1 Coles Charles 6 Spencer James, plumber 7 West Eliza 8 Fenton H. 9 Weaver Mrs. E Savage Samuel, builder Wilford street Foster His Honor William J., Supreme Court Judge “Thurnby” Foster T. C. J., barrister Foster E. P., judge’s associate Phillip street Goodyear F. A., fruiterer Edwards W. J., bootmaker Brown H. J., tailor Smyth F. G., fuel merchant Power E. H., house and land agent Taylor and Co., painters Johnson F. W., baker and confectioner Harris J., bootmaker Lassie G., ham and beef shop Davidson W., umbrella maker Carrol James, bootmaker Smith John, bootmaker Goodier Frederick oyster saloon Victorsen G., crockery store Bell W., watchmaker Tait and Craig, grocers Scandinavian laundry—Mrs. Hansen Hansen Carl, dentist Queen’ hotel George Full Lance G., produce dealer Barden C., produce dealer Pryde N, and Co., confectioners Whitfield Madge, tobacconist Grantham John, tailor London street Harris J., boootmaker Cole Jabez, grocer Alexander Louis, photagrapher Pariotti J.,oyster saloon Macdonald J M., watchmaker Jennings G., news agent House Thomas butcher Cambridge street Enmore hotel— James Fay Davis M. A., hairdresser and tobacconist Wood J. F., grocer Heslop A. J., fruiterer Heslop Misses F. and L., milliners Ayres S.H.,chemist and druggist Macdonald A. B., surgeon dentist Spencer Percy, draper and clothier Stanmore road South side Oddfellows’ hall–T. Wright Johnson Peter Chaim Samuel Roberts G. H., surgeon Law C. H., plumber Symonds L., furniture dealer Paroz F., furniture dealer Jurd Miss E., dressmaker Bailey street Hallam F, Bricklayer Hallam Mrs., bookseller McAdam W., bootmaker Blake Mrs, dressmaker Station street Parlour W. E., fruiterer Rogers G., plumber Kempner Isaac, tailor Walton R., carpenter Brasier E., basketmaker Lockman H., mercer Smith David, fruiterer Smith James, bootmaker Jeanes Isaac, general dealer Wishart Alexander, engineer Thompson T., painter Sinclair E. P., surgeon Reiby street Pemell James,”Stanmore house” Buckley Mrs. M. V., ” Fintry cottage” Simmons street Duke of Edinburgh hotel—Frank Smith Evans James, van proprietor Richards George, grocer Rowe W. E., fruiterer Miller E. J., butcher Marion street Granger S. B., draper Knust W., furniture dealer Western C., ham shop Poole M., stationer Minty C. W., ironmonger, plumber Winkler J.F., tailor Shafto T.A., grocer Myhill G., confectioner Duguey Madame, dressmaker Craggs Bros. provision storekeepers Smith C., butcher Wilson and Co., house and land agents Metropolitan road Australian Joint Stock Bank, Ltd.–C.B. Greville manager Cunningham W., fruiterer Blake and Co. milk vendors Bellamy Wiliam, boot store Lyons B.L., fruiterer Greig James S., fancy repository White Weeks, baker and confectioner Davis Bros., butchers Wall Higgins and Co., chemists Madden Albert bootmaker Hodgson P. J., locksmith Drew J., produce dealer Edgware road—Francis street Hurley Mrs. M Juliet street
——–
Erskineville Road—East side King street to Union street—Wilson street 2 Hamblin John, grocer 10 William Edwin, ” Ardwick” Watson C. R., surgeon, “Woodbine” 12 Wells Frederick W. Parr Mrs. Linthorpe street Allen R.N. Anthony, “Bay View” Davidson Mrs. G. F., “Bay View ” Allen Albert, clerk. “Woodfordleigh ” Hawkins Thomas ” Brixton cottage ” West side 1 Jefferis J. Eddington,M.B., surgeon 5 Baldick Mrs. S. Dunn John Railway Bridge—Angel street 7 Hilliard Charles, fuel merchant Newtown Bowling Club—William Dolman, president 9 Fleay Augustus T., “Gowrie House” Gowrie street Free Presbyterian Church–J. Davis minister
Ferndale Street—East side Camden to Margaret street Burnett Carmi. butcher Buzzacott G. H., constable Turner William, “Kent cottage” Malcolm Hugh C., engineer Denton Alfred Schultz William, carpenter, “Rohilla” Clark William, grocer West side 1 Green J. 2 Thomas N. 3 Hardy John 4 Freckelton H., brassfinisher 6 Smith Henry 8 Mellshimer Edwin, draper 9 Cox W. M., pastrycook 13 Walton Thomas 18 Jones W. W., draper 17 Nowland Frank 15 Burnett H. 14 Goodyear Richard, engineer 12 Tyler Thomas, carpenter 11 Smith Samuel, saddler 10 Barwick James 9 Avery W. M., blacksmith 8 Myers John, ironmoulder 7 Landridge John, plasterer 5 Grant Alfred 4 Ward William, pastrycook 3 Kilby Arthur 2 Lodge, M. A., carpenter 1 Savage Thomas
——–
Fitzroy Street—East side King to Wilson street Herford George Marlow J. D., cutter Walker W. S. Broad E. J. H., civil engineer,” Concro ” Edwards J. E., engineer Foster George Elston J. W., builder Cosgrove Patrick, cab proprietor West side Harris O. J., carrier Howard Mrs. J., “Irene” Griffiths George, boot packer, ” Pembery ” Robinson Christopher, builder L’Avenue stables—M. Edward L’Avenue
——–
Forbes Street–West side King to William street Southeron E., bootmaker Fletcher James Dwyer John Downey T., bootmaker Angel Mrs. S 39 Hargraves Henry 41 Kerr Robert 43 Privett William E. 47 Bowie Robert W. 51 Page Walter 59 Earls Michael 63 Hester John, carpenter 65 Russell Archibald, patternmaker Bourne F. J. (For East side, see Darlington)
——–
Francis Street-West side Enmore road to Harrow road 1 Bramwell H.F. 2 Vincent Charles, moulder 3 Lee Francis, carpenter 4 Noble Charles, upholsterer 8 Colyer John, carpenter 9 Dean A.T., butcher Shorter William,”Pine villa” Kingsbury Joseph, J.P., surgeon

ANTHONY FOR FAMILY DRAPERY


Ful NEWTOWN. Hol 223

Fulham Street—North side Simmons to Reiby street Gee Henry, contractor, “Brookside” Biggs Thomas, electrician Warren John ” Violet cottage” Green A. H. Keene R., painter Mannell W., tailor 17 Barton Edward, tuckpointer 13 Rutledge Rupert Elderkin C. W, traveller Parr S. H. South side Murphy Mrs., ” Wexford house ” Cole James Mulqueeny Sydney, letter carrier Smith Robert, ” St. Kilda ” Mulligan T. H., “St. Elmo” Sullivan Peter, Dodbrooke”
——–
George Street King street to White Horse street St. George’s Hall 4 Minns E. J., plumber 5 Haggie Robert 7 Bain Wallace, painter 8 Gelhor Israel 9 Donald J. 10 Farmer T. W. 12 Weeks John, clerk 13 Mosman Thomas, bookkeeper
——–
Georgina Street-East side Off 35 King street North Keats Mrs. Julia Jeffreys William McDonald William engineer West side Nicholson Louis Davey W. F. Dixon Thomas, builder Dixon Mrs. T., dressmaker Jones C. F., typewriter Summers W., “Burlington ” 19 Clausen Victor, Stanley laundry
——–
Gibbes Street White Horse to Angel street McBride James, bricklyer Beckett Henry, stevedore Haydon terrace 1 Hunt George 3 Wilson John South side Atkinson Robert, hatter
——–
Gladstone Street– North side Crescent To Liberty street-Phillip street Moane Edward Aiken Thomas Malumby John, butcher McDowell William, wharfinger Chapman W. E. Teasedale G., painter Smith William, builder Camp J. T. Cotteral terrace– 2 Ryder W. 1 Yeo J. E. South side Johnson D. grocer Phillips T. auctioneer Murphy Edward, guard Johnson Thomas, ” Windsor cottage ” Peak and Co., fuel merchants
Goodsell Street—North side King to John street Wainwright George, “Lee Mount” South side Simpson W. J. Wilson F. L. Railway terrace— 1 Murphy E. 3 Bowles Henry, engineer 5 Harber Alfred 6 Allen C. H. 6 Lockyer John Husum terrace— 2 Jennings S. John 3 Walton John 4 Riley Joseph 5 Astridge J. H. 6 Munson N. Williamson John, “Buckle” Elizabeth terrace— 3 McLeod Joseph 6 Latham O. O. John street
——–
Gowrie Street—North side Erskineville road to Harold street 1 Bailey J. 7 Archer William 9 Barnsley James 13 Goodyer J. H. 15 Hickey Mrs., butcher Newman street Thelwell Mrs. H., grocer Ross Charles Miller Henry carpenter Foran Michael, chemist Sheppard James Laslett Frederick R., carpenter 19 Beal F. T., bootmaker 21 Kennedy Charles, bootmaker 25 McIlveen Arthur, tailor 27 Peterson Charles 29 Sutherland John 35 Brock Frederick. butcher 39 Wall William, engineer 41 Falconer Adolphus, plasterer 43 Meier Charles agent 45 Roberts George 51 Marley T. 57 Pressdee Ernest 59 Blake John 61 Bill J. 63 McCoy David, plasterer 67 Hanson Neils, master mariner 69 Scanlon Thomas 73 Jones Hugh, plasterer South side Newman street Stiggins W. H., greengrocer Bute terrace— 5 Clampett M. J. 8 Duggan Joseph, stonemason 28 Todd Frederick, carpenter 30 Hines John. commercial traveller 32 Jenkins J. T., cabinetmaker 34 Lloyd Thomas 36 Fuige George 38 Croker F. J., builder 42 Lucas Nathaniel 48 Chaffer P. E., wood turner 52 Kitchen A., house agent 54 Yeldon R. J., typefounders Gowrie terrace 1 Gatley W. H. 2 Skehan Daniel 4 Bullock Charles 5 Robinson William 6 Holland H. J., carpenter 9 Fellingham Richard
Harold Street—East side Union to Angel street 11 May Thomas Gowrie street 31 Willis W. C., carpenter 33 Pipe James 41 Johnson J. G. 43 Garde Mrs. Eliza West side 14 Field James 16 Johnson John Islington street Goddard John, builder 26 Suggett R. C. 30 Cope Henry, van proprietor Angel street
——–
Harrow Road Edgeware road to Juliet street Francis street Thompson Charles, engineer Jones J. H., bricklayer Strachan James, chemist Rozea Frank, clerk
——–
Hawken Street—East side Alice to Laura street Austin Mrs. M. A, Fernley Samuel, boilermaker Lotze E. J. West side Leach G.W. Pearson Mrs. E. Minister George, grocer Ryan William, van proprietor O’Grady William, van proprietor
——–
Holmwood Street-South side King street to Pearl lane Quarrie W.S. Randall Charles Gawne Walter Whitehouse terrace— 1 Heins Mrs. M. 2 Gibson William, watchman 4 Neild William 7 Guille C. R 8 Hill Joshua, butcher Holmwood terrace— 1 Grant Edward 2 Smith R.D. 4 Bishop W. K. North side Turner Stephen,’Rosedale” Lannen William, “Leonore”
——–
Holdsworth Street~East side Wilson street to Railway line Cresse Alfred Scrivener E. Loydstrom Charles Hook Alfred Hemming H. A. Reidy M. E., clerk Havee Charles Stokes William Sullivan Jeremiah Dennis Joseph C. Johnson Samuel, “Pine villa” Craft William Morgan Thomas Reid Robert

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


324 Hol NEWTOWN. Ken

dsworth street continued— West side Byrnes William Bowie J. A. C. Connor Mrs. 11. J. Fisher Arthur, stonemason Maguire B. McIntosh James Samuels William
——–
Holt Street King to College street—Bailey street— Station street 1 Lloyd David, stevedore 3 Dickie John, guard
——–
Hordern Street—East side 201 King street to Raper street 1 Connors James, fruit dealer 3 Keen Albert 5 Lampe A. H., engineer 7 Duncan William Mechanic street 9 Dickson Magnus, bootmaker 15 Peirce Edward 17 Patterson T., tailor 19 Calendar Thomas, stonemason 23 Carmichael Donald, blacksmith 25 Collins John, storekeeper Victoria street Stanley terrace Elphinstone William, insurance agent Phillips W., fireman Moylan Patrick Spies John Austin Henry 31 Byrne Joseph C. 33 Broadley Joseph, blacksmith 35 Gunns Walter, platelayer Prospect street 49 Harbidge John 51 Ballender Mrs. L. 53 McEvoy Hugh, compositor 55 Neill W. L. 57 Swainson Charles, painter Chaldor street 59 Hincks Rudolph, clerk 59½ Britain W. W., clerk 61 Griffiths Mark 63 O’Connell Martin 63½ J Mort Mrs. E. 67 Lucas Charles, painter 71 Grey R. M., saddler 73 Coleman A. T., blacksmith West side 2 Jones John, plasterer 4 Gorman William H., contractor 8 Butler Richard 10 McKeon R. J., contractor 12 Pearce Harry, saddler 18 Whitehead Thomas Mechanic street 18 Davies Mrs. Elizabeth 20 Newell William, agent Victoria street 26 Baldock Alfred, coachbuilder 28 Winters R. 30 Smith H. T., stationer 32 Lanyon Frederick 34½ Iffland, W. G. 38 Melly Thomas 40 Robertshaw, M. H. 42 Fuller Benjamin J. Prospect street Slater J. and Co., fuel merchants 46 Curtis Mrs, E. 48 Brenton William, shipwright 52 Sutton Mrs. M. 54 Rhodin Hugh, painter 58 Howe, F. N.
60 Beard William 64 Jensen N. 64½ Lock William 66 Allison James 72 Gannon John 74 Matthews Charles 76 Baldock William 78 Kester William 80 Braden Henry 84 Smith C., grocer Roper street
——–
Iredale Street—North side 137 Union to Angel street 1 Daly Joseph 2 Lynch James 4 Hemmel James 7 Bryant George 8 Oxford J. Randwick View terrace 1 Woodruff Harry, bootmaker 3 Murphy J. 5 Tab Mrs., staymaker 5 Dalley George, stonemason Ogawa Y., “Cheltenham house” South side 2 Boswell Thomas 4 Pellgraine Mrs. Mary Ann 6 Eaton George. wheelwright 8 Eaton T. 10 Eaton John, wheelwright 14 Penfold Mrs Elizabeth 18 Essery William 20 Fane William, grocer Islington street 26 Wilson James. grocer 30 Burton J. 32 Moody T. 34 Woodford A. E. 36 Noyes Henry
——–
Islington Street—East side 26 Munni to Iredale street 1 Tracey John, builder 3 Handel Henry J. 5 Hartley William S. 7 Halliday W. J., bus proprietor 9 Penman William, carpenter 11 Martin Thomas. scale adjuster l3 Robb William. carpenter 15 Cook W. A. H., printer 17 Thornborn Hugh West side 2 Evans W., van proprietor 8 Holstead Charles, fuel merchant 24 Boot F. Rayner George Kirk John, stonemason Gray A., painter 34 Wrather Mrs. Theresa 43 Harber Emauuel A.
——–
James Street—North side Edgeware road to King’s fence Stevenson James Woodcock William, dray proprietor Woodcock J., dray proprietor Shubrook Hubert T., van proprietor Nelson James, dealer Turner Frederick, carter South side Piper John, plasterer Lawler Arthur Galway A., ironmoulder Coffins Jeremiah Chandler Robert
Cussen Richard Thorter Matthew Roche Thomas
——–
John Street—East side May street to Wells street 2 Souter Charles 9 Brice William, brickburner 10 King Thomas Bruning John, fruiterer John street railway crossing—Wiilian Rooban, gatekeeper Goodsell street—Matria street—Wells street West side Speare P., brick manufacturer Ottery S.
——–
Juliet Street Harrow to Emnore road Foldi Mrs., ” Villa Milano” Brown Sydney, plumber Marsden Fred, cooper Nutt Edwin, compositor Radley Kendrick, hootcloser Foldi Mrs. M. H., ” Alexander Villa ” Young H. Brown David Brown and Marsden, coopers
——–
Keig Street—South side Station street to Reiby street Giles Mrs. M. Sewell H. T. B., ” Helenville ” Nimbow terrace 1 Bartle Phillip 2 Barrie William Packenham Frank, carpenter Brooks Thomas Henderson Charles Heath S. W. Kelly Walter, compositor North side Panchurst E., fuel merchant Green James Pascoe F. M. Robson T. A., accountant Turtle Ernest
——–
Kent Street—North side College to Ferndale street Westacott W. H. H. Dingwall Mrs. E. C. Schofield E., blacksmith. ” Kent house ” Slade James. ” Elm cottage” Cosgrove Michael, ” Leitrim cottage ” Nesbitt Robert Pisani C., musician, ” Roma cottage” Skelton Matthew Trott John, enginedriver Szarka J., ” Erith cottage ” Kent cottages— 11 Logan Parmenas 9 Armour David, pastrycook 8 Benson Walter, clerk 7 Beattie Alexander 6 Stenhouse George, bootpresser 5 Churchill Joseph 3 Cavanagh Alexander 1 Weir Thomas, pastrycook South side Biggs John, ” Camdenhurst” Patterson William L. Lee George Austin Henry, ” Glenferrie ” Wood William Burrell Arthur, bricklayer Day John E., brassfinisher Insull Henry, ” Glen Cottage

ANTHONY HORDERN’S FOR BUILDERS’ MATERIALS


Kin NEWTOWN. Kin 325

King Street North—North side Bligh street to railway bridge Bligh street Service John, surgeon, ” Waratah ” 1 Stratford W. J., grocer 3 Wilkin Robert 5 Owen Mrs., confectioneer 7 Smith F. G. D. 9 Jones Charles 11 Pacey Charles J., painter 13 Bates W. H., newsagent 15 Cansdell W. J., hairdresser 17 Cover Samuel, butcher 19 White Horse hotel—Edmund Rogers 21 Ronalli Giovanni, ironmonger 23 Donaldson William, newsagent 27 Meldrum H., confectioner 29 Marshall Richard, printer Nelson street 31 Barker William 35 Ross E. A., agent 37 Walker Misses, dressmakers 39½ Davis James, boot repairer 41 Blamires Thomas, butcher 45 Gilbert W., carpenter 49 Robertson Thomas greengrocer 51 Brown B. R. 53-55 Williams J. H., furniture dealer 57 Mantel Henry, woodcarver 59 Torr Brothers, woodturners 61 Clegg J. G., insurance agent 67 Kutnewsky W. 69 Howell William 71 Neilsen N., tailor Torr T., stationer Nelson Charles H.. picture framer Morris Henry, Draper Viney Mrs., ham shop 81 Whittaker J., greengrocer 87 Hyndman and Craig, brassfounders 9l Calvert J. W. 93 Batty W.. printer 93 Webb Frank, china repairer Prince of Wales hotel–—C. Walker Elizabeth street 101 Crisp and Buckland, coachbuilder 103 Barnes H. J., tobacconist 105 Barnes W., bootmaker 107 Atkin E. and Co., painters 109 McDonald Patrick, dray proprietor 111 Goldsmith James, draper 113 Franks M. F., tailor 117 Palmer George, bootmaker 117 Jenkins Mrs., grocer 119 Miller and Stanley, fruiterers 121 Whinton Mrs., tobacconist 123 Dorer Joseph, dealer 125 Stone Alfred, grocer Missenden road 127 Daniel Lambert hotel—John King 129 Rowden H., butcher 131 Maddocks G., hairdresser 133 Malthouse Henry, confectioner 135 Robens T., leather and grindery store 137 Johnston W. H., grocer 139 Milton hotel—–R. J. Elliott Stephen street 141 Connellan J. D., chemist 143 Wilkending Mrs. 147 Patterson Andrew, stationer 149 Hall Thomas, butcher 151 Millard A. & Co., window blind makers 153 Friend S., hairdresser 153 Trafalgar hotel—Thomas Rorke O’Connell street 157 Lipton’s Tea Agency—-J. F. Lawrence. manager 159 Sesse Madame, dressmaker 161 Millard William, tobacconist 163 Haley C., hairdresser 167 Anderson W., fruiterer 169 Tuft Thomas and Sons, grocers 173 Bones H. and Co., furniture dealers 11 177 Brooks Samuel, umbrella maker Tasker Oliver, butcher Egan street 181 Banks Mrs. M. A., confectioner 183 Wright Brothers, bootmakers 185 Johnson Brothers, provision mer- chants 187 Lane Charles J., oil and colorman 189 Dunn and Co., herbalists 191 Oxtoby Miss A., confectioner 193 Licciardo Antonio, fruiterer 195 Windebank Mark, tailor 197 Barlow W. and Co., confectioners 199 Hilliards George, tobacconist 201 Cohen Henry, pawnbroker Hordern street 203 Shakespeare hotel-—James P. Cavanagh 205 Hughson M., crockery dealer 207 Hunt E. E., chemist 209 Prince Henry, provision store 211 Broadlev Brothers, provision dealers 211 Geddes R. J., butcher 213 Catalano N., fruiterer 215 Pinfold W. R., confectioner 217 Wickham F., hairdresser 219 Gooch Thomas, general dealer Church street 221 Greenwood and Son, seed merchants 223 Green Brothers, grocers 225 Patterson A. T., bookseller 225 Quain Miss, milliner 227 Anderson Mrs., milliner 229 Harle Mrs. J. N., organic pharmacy 229 Webb W. J., piano tuner 231 Abel and Co., dining rooms 233 Davis Austen, butcher 235-237 Price A. G., draper 239 Bowers Thomas, hairdresser 241 Risbey Charles H., grocer 243 Snelling J. E., jeweller 245 Howell R., oyster saloon 247 Elder M. J. and Co., hairdressers 249 Scurr George H., ironmonger 251 Westhoff Mrs. G., wine merchant 253 Wiseman John H., fruiterer Gardiner Mrs., newsagent Mary street 257 Williams William, chemist and dentist 259 Harris J. E. jeweller 261 Cricketers’ Arms hotel—John Stokes 263 Horton A. G., boot store 265 Cooper H. K., grocer 265a Brennan Daniel, draper 267 Hobbs and Co., chemists 269 Jones W., oyster saloon 27l Thomas Henry, bootmaker 273 Hartley F. W., undertaker 275 Hoff J., provision dealer 277 Geddes R. J., butcher 279 Licciardi Bros., fruiterers 281 Jones and Herfort, house and land agents 283 Bailey Joseph, ham and beef shop 285 Poolman J., tobacconist 287 Larsen Fritz, refreshment rooms 289 Hooker William, china and glass store 289½ Tuck J. W., billiard rooms Oxford hotel—Henry May Eliza street 291 Commercial Banking Company. Ltd. (branch)Walter H. Goddard,manager 293 Bank of Australasia — G. B. Hall, manager South side Forbes street 4 Jegelman W., house and land agent 6 Rumpf Mrs. A., galvanized iron works 16 Beesley W. 18 Palmer J., produce merchant Queen street 22 McKeown H., house and land agent 24 Ramsden Mrs., milliner 26 Roberts J., music warehouse 28 Mack Mrs., fruiterer Castle J.and Sons, art metal works Baldick J., coachbuilder Marks L., New York Brewery Fitzroy street 36 Engisch George, ” Cambridge Hall ” Georgina street 54 Pocock L. S., chimney sweep 54 Sullivan E., advertising agent 50 McGilchrist W. and R., grocers 52 Dredge J. R., engineer 54 Burke Miss, dressmaker 56 Taylor J., bedding manufacturer 58 Dadel D., cabinetmaker 60 Spear A Sons, picture framers 62 Ogaard C. L., fruiterer 64 Mitchell C. W., Blacksmith 64 Reed J. H., bootmaker 66 Jones W. F., organ and piano tuner 68 Erwin T. P., grocer 70 Hall John, hairdresser 72 Dunton Mrs. T., fancy store 74 Hall H. and Co., dyers Bucknell street 76 Wilson Louis R., pawnbroker Selig Jacob, furniture dealer 78 Smith F. T., bootmaker 80 McDonald D., fruiterer 80a Sutherland D. and Co., tobacconists 82 Drury F. A., jeweller 86 Spratt Miss A., confectioner 88 Fleming A., bootmaker 92 Roberts Joseph, grocer 94 Andrews H., ham and beef shop Buckland William J., laddermaker 96 Weeks James A., undertaker 100 Riggs T. and Co.. confectioners 102 Jeffreys and Son, upholsterers 104 Liddle J., family butcher Watkin street The Rugby Hotel— Arthur W. Fox 110 Singer Sewing Machine Co.—A. Quig- ley, agent 112 Wood John, grocer 114 Coxon W. F., jeweller 118 Williams J. H., furniture store 118a Merrickley J., fish and oyster saloon 120 Foster W., watchmaker and jeweller 122 Dunk W. H., tailor 124 Jones F. W., boot store 126 Phillips W. and Sons, produce mer- chants 128 NEWTOWN CHRONICLE-—Macdougall and Co., proprietors 130 Ulrich and Co., fruiterers 132 Lockhart John, florist 132½ Madden R., bootmaker Howell Robert, ironworker 134 McVine Mrs., milliner 136 Radford G., grocer Brown street 138 Yedwoph Emanuel, tailor 140 Murrell Bros., tea merchants 142 Bennett J. T., hatter and mercer 144 Frederick E. S., restaurant 146 Clark Marcus, draper 156 Taubman Brothers, ham shop 158 Hunter John, boot palace 160 Calnan J., tobacconist 162 Goldstein S., tailor 164 Thomson and Salmon, plumbers 166 Pearce W., saddler 168 Gommeson and Co., undertakers 170 Pattinson and Co., chemists Whately street 172 Andrews Ernest and Co., undertakers 174 Phillips T., house and land agent 176 Newell William, house and land agent 178 Sedgwick William G., surgeon 180 Bell J. H., watchmaker 182 Barrett Brothers, fruiterers 182 Neustadt I., furniture arcade 184 Ganter L., jeweller 184 Baudain Mrs. F., costumiere

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


326 Kin NEWTOWN. Lau

King street north continued— 186 Craber H., music seller Batik of New South Wales (branch)— W. Sparrow, manager 190 Moulang J., jeweller Lane Misses, milliners Mutton Mrs., dressmaker 192 Bannerman and Lunn, tailors 194 Mayer J. H., tobacconist 196 Bundy H., watchmaker and jeweller Wesleyan Church—Rev. J. Gardiner Wesleyan School Hall 198 Cole W., furniture man 200 Hittman J. E., confectioner English, Scottish and Australian Bank Ltd.—H. Hewlett, manager Erskineville road Post Office—Joseph E. Lees, post and telegraph master 204 Harrison T., ironmonger 206 Parsons J. H., fancy repository Preston Mrs., dressmaker 210 Hobson T., hatter and hosier 212-216 The British and Oriental Clo- thing Co.—C. G. Hatte, manager Thorne Edward, tailor Newtown Athenaeum Club Wilson street 214 Baldick Bros., timber merchants 214 Vermeesch J. C., tobacconist 218 Ekin and Co., estate agents 218 Garden H, G., architect Davis Brothers, butchers 222 Ross George, confectioner 224 Bank hotel—J. Gallagher 226 Weeks F., farrier Newtown railway station — Alfred Levien, stationmaster NEWTOWN tram fuel depot
——–
King Street South—-East side Railway bridge to May street, St. Peters 228 Town Hall hotel—John Hosking 230 Williams M., leather merchant 228 Staples and Co.,house and land agents Solomon M. V. and Co., auctioneers Goldhill S. L., wardrobe dealer Trouce Mrs. A., confectioner Newman street Public school—D. T. Wiley, head master ; Miss Partridge, bead mistress George street St. George’s hall Von Hagen C. and Co., Ltd., fur- nishing warehousemen Lawson Ludwig, furniture dealer Pollard Mrs., confectioner Congregational Church—Rev J. T. Warlow Davies, M.A. Edwards H. and Son, produce mer- chants Petty Jane, confectioner Milne Arthur, confectioner 256 Longdon Thomas, locksmith Sherrard Edward, boot repairer 260 Lines E, dealer 262 Griffiths R. J., boot manufacturer 264 Johnstone and Co., coachbuilders 272 Sutherland George, platelayer Smith James, builder Norfolk street 278 McNeice J. H., bootmaker 380 Grant Thomas, coachpainter 282 Bedford Mrs., registry office 284 Lindley J., printer 292 Lawler W., asphalter 294 Falvy William 296 English Henry, dealer 298 Jurd Miss Sarah, dressmaker Hammond Joseph, carpenter 300 Abel and Co., pastrycooks and caterers
300-8 Abel C. B., “Essington” 334 Aitken James, tobacconist 336 Mulhane Michael, bootmaker St John street 340 Hampton Mrs. G., butcher Vause B. and Co. plumbers 350 Mulholland Joseph, grocer 352 Lance Alfred 356 Lance Bros, painters Angel street 360 Davies J. H., monumental mason 380 Whitby W. C. Union street 4l0 Eve Thomas, wool merchant 414 Eve J. W. 422 Ware R. R. 424 Moffit James, ironmoulder 427 McKechnie James. saddler Schweikert G., farrier Rochfort street West side City Bank of Sydney—J. A. Ross. manager 297 Morris H, tobacconist Drummond George, confectioner Guille and Co. furniture store 303 Givens Brothers, booksellers 305 Konig F., provision dealer 307 Eldridge William C. and Co., dyers 309 Tipper Mrs., organs depot 311 Cronshaw Alfred, tailor 312 Serbutt James, hairdresser 3l7 Goulston and Co., drapers 319 Hutchinson J., china and glass store 321 The Union Bank of Australia, limited —F. Shaw, manager 323 Sergeant William, boot importer 325 Southern J., draper 327 Adams F., dairy produce dealer 329 Olson Brothers, chemists 331 Hilton, Browne and Co., seedsmen 333 Hagley Mrs., draper 335 Knight R. C., fruiterer 337 Pekin Tea Company—G. F. Jacobsen manager 339 Southern J., draper 343 Edwards H., hairdresser 345 Macready Hugh, stationer Short street 349 Rowdeu H., butcher 353 Chislett G. E., boot importer Sandringham hotel—J. B. Whiteway 357 Adams William, ironmonger 359 Wood J. F., grocer 361 Costa G., greengrocer 363 Isaac John. dairy produce merchant 365 Berkman William. pawnbroker 367 Smith Henry, fruiterer Pattison J. J., grocer Hill Charles, bootmaker Mallon W., hairdresser 373 Smith H. and J., butchers Holt street 375 Stonehill G. H., saddler 377 Anglin F. J., grocer 379 Gardiner Rev. John (Wesleyan) 381 Slavin Michael, musician 383 Lotze Edward 385 Preston John 387 Clarke William, broker 389 Davis Henry, draper 391 Back Robert, clothier 393 Smedley George, Newton laundry 395 Elliott John W., woolclasser 397 Lanyon C.,plumber 399 Portsmouth G., bootmaker 407 Robinson M., modeller 409 Wynter Brothers, grocers 417 Swinbourne J., bootmaker 419 Garner E. A., greengrocer 423 Guille W., watchmaker 425Flowers Mrs., dressmaker 429 Curties R. F., butcher Camden street International hotel—John Rutherford 433 Schneider L., news agent 435 Eldridge C., dyer 435 Barlow W. J., tailor 437 Preston J., grocer Sir William Wallace hotel—Adam B. Jones 441 Scotton W. H., greengrocer 443 Evans W., furniture dealer Mulholland Joseph, fuel merchant 447 Ibbotson Charles H., coachbuilder 45l Baldick Brothers, timber merchants 457 Phillpots Mrs, Sarah M., draper 459 Tasker Henry, greengrocer 461 Stalgis S., butcher Alice street 463 Camdenville hotel—William Foy 465 Pritchard A. J., greengrocer 469 Agar Mrs., midwife 471 McCauley Daniel, merchant 473 Schwenk K., baker 475 Johnson G. D., grocer Holmwood street—Dickson street 531 Atkin and Sons, fuel merchants Wells street 539 Provest William 541 Macnamara H. B., contractor 547 Thurlow Joseph H., greengrocer 547 Jarvis J. H., butcher 551 Botany View hotel—Owen O’Brien Maria street 555 Browne J. D., butcher 557 Montgomery Thomas, fishmonger 559 Lennon John 56l Brett J., greengrocer 563 Gearside G. H., coach builder 557 Walker Mrs. J. F., ham and beef shop 561 Bellette C., saddler 563 Wolfenden Evan, fruiterer 565 Peate Charles, tobacconist 567 Beaumont Mrs., news agent 569 Innis William, bootmaker Frankfort Park hotel—A. Punch Lord street 573 Ismay James E., grocer Power Henry, laud and house agent 575 McKechnie Mrs. Illawarra Railway Bridge 591 Nowack Julius, sculptor 593 Davidson Alexander 597 Short William, wheelwright Goodsell street 607 Beasley T., watchmaker and jeweller 611 Woodley Henry 613 Beattie John J. 617 Woolley Charles, fruiterer 621 Topman George, bag dealer May street
——–
Laura Street—North side Commodore street to Edgeware road Selby John Martin James, bootmaker Fetherston Gerald, builder Hawkens street Wallace Robert, grocer Hancock G. Erickson John, carpenter 12 Price John, painter 10 Barbat Felix, builder James G. Delacour Winter, painter Wesleyan Church South side Camdenville Public School — P. O’Reilly, headmaster ; Miss Annie Macdonald, headmistress ; Miss E Dalyell, headmistress infants’ school

ANTHONY HORDERN’S FOR A G0OD DAY’S SHOPPING


L’Av NEWTOWN. Mar 327

L’Avenue Park Off Georgina street 1 Brock G S. 2 Loughey A. A. 3 Brock Robert 4 Drew William 5 Thruchly William 6 Gay Mrs. M. H. 7 Thruchly Mrs. A. E. 8 Thruchley Mrs. Georgina 8 Thruchly Mrs. John 9 Hinds Frederick 10 Ruthven J. L. 11 Berne Mrs, Georgina 12 Henry S. S. 13 Pickering Alfred 14 Newton W. M., patent agent 15 Warburton, Mrs. 16 Buckridge, Rowland 17 Holland Mrs. 18 Davies Wyndham J. 19 Barnett Neville, musician Bullock Mrs. 21 Ford Miss 22 Robertson Throsby 23 Davis Mrs. Ellen 24 Pearson Mrs., ” The Grove”
——–
Leamington Avenue Holdsworth to Pine street Lee John E. Valentine David Clinen John, upholsterer Wilson Mrs. K. Spratt James- Cain Joseph, ” Clareville ” Gallagher Patrick Slee Hermman, engineer Broadbent Arthur, stonemason Strein James, carpenter Smith James, ” Edina House,” Porirua terrace– 1 Lavett John 2 Mackenzie John 3 Bruce Alexander 7 Evans David, clerk Say Daniel, ” Essex Cottage Miller Richard fireman White Alfred. ” Ivy cottage ” Young J., “May Cottage”
——–
Lennox Street—North side Bedford to Church street 2 Catter Robert P., accountant Regent street Meek J. A., architect, ” Roslyn ” Rutledge James, ” Ythan ” 30 Matheson A. E., slater 32 Cowan R. J. D. Denison street Schmidt terrace— 1 Schmidt Conrad John 2 Whitelv Wiiliam 5 Post J. H. Hope & Bell, fuel merchants Australia street—Church street South side 1 Levey Solomon, commercial traveller Regent street 15 Hellmrich Mrs Margaret 17 Green Archibald l9 Hoffman Frederick, sen. 21 Garvan Edmund Denison street Haskins John, bricklayer 31 Hohnen Charles 33 Whatmaugh Enoch 37 Munro A.
Australia street 43 Courthouse hotel—Patrick McCarry Eliza street 8 Charlesworth Fred., painter 7 Spencer Thomas 5 Wordsworth Frederick 4 Williams Henry, carpenter 3 Cook H., compositor 1 Adams J. H., stonemason Mary street 45 Bedford George 49 Cody Edward 51 King Arthur F. 53 Dyer F., engineer 57 Wickham Frederick, hairdresser 57 Hudson James, plasterer 59 Dee Henry, plumber Church street
——–
Liberty Street—East aide Stanmore road to Trafalgar terrace- Cavendish street—Hawley terrace 1 Glade Henry, indent merchant 3 Elles George Oscar, draughtsman 4 Cahill John Rover Louis, “Fern villa” Nickless W. R., ” Worthing ” Robinson W. G. Cambridge street Parkes Henry, ” Wyrallah ” Husband Mrs Margaret London street Koombanah terrace— 5 McGeorge Andrew 2 Lucas Edward Gladstone street Haughey John, grocer Black George, ” Hopetoun” Pollard Henry C. P. Harrison J. A., surveyor, ” Stoneby ” Coyle Miss, school teacher (For West side, see Petersham)
——–
Linthorpe street—North side Off Erskineville road 1 Lancaster George 3 Langley John, ” Bridgenorth ” 5 Ella Mrs. E., schoolteacher Hodgson Mrs. ” Marlborough ” Friend Mrs., ” Linthorpe” South side Metzler H. L., ” Kilbourne ” Holdsworth J. B., ” Myola ”
——–
London Street—East side Enmore road to Liberty street Young Edwin, ” Belmont” Firth Thos., ” Burianna ” Marlborough Francis grocer Belmore street Brown Lindsay, “Madeline cottage” Fitzgerald William Hunt W., architect,”Milton” Harvey James, ” Lamorna ” Fraser M. J., grocer Charles street Maskey Alfred, “Ashley” Mozart terrace— 1 Chiplin C. W. Maud terrace— Green Sydney S. Radley J. A. Deuchar G. A., “Donnington” Welsby James,” Warrington ” Griffin Frank Thomson Frederick, ” Karamea” Melrose terrace— 1 Boardman Samuel 3 Gordon James
Augustus street Larkin Nicholas, inspector of police West side Bartlett Mrs. J. H. Fraser Misses C. and M., ” Eureka villa” Ellis H. P., ” Madeley ” Flaherty Martin, cab proprietor Davis Samuel, ” Emmaville ” Evans Alfred, ” Essexville” Momsen A. M., clothier, “Brompton villa” Gates Arthur, •’ Hazeldeane ” Walker D., master mariner Paterson W. J., ” Beryldene ” Brighton terrace— Glasson Mrs. M. A. Hill Alfred
——–
Longdown Street—North Side O’Connell street to Skating Rink Susan street—Missenden road 3 Holland George, van proprietor Elizabeth street South side Rose street 3 Smee W., headmaster St. Stephen’s grammar school Stephen street 5 Maish Charles, butcher 9 Murphy George B., farrier Missenden road—Elizabeth street 21 Maloney Thomas Lord Street—North side King street to Edgeware road Goodsell Frederick J. Walker Montagu, clerk Goodsell J. A., barrowmaker Burling Henry, ‘bus proprietor Humphries H., carpenter Short J. Thomas, blacksmith Harris William Keys William Taylor Thomas, bootmaker Warner Arthur, engineer Hanney Charles, baker Crew and Douglas, bakers John street Battersell Joseph Thompson John Johnson Charles Moon Robert Naylor Thomas, bricklayer Cunningham F. Butcher Charles Brown Frederick, painter Guest T. K. Clayton George, fuel merchant White Richard South side Turner Alfred, ” Kelvin ” Cowan Samuel, ” Renfrew ” St. Peter’s railway station—John Camp- bell, stationmaster Railway terrace 1 Hardie John 3 King John Cooper J. and Co., general store Evitt Edward Boulton J. H.
——–
Margaret Street—North tide College to Simmons street Elizabeth terrace— 1 Austin Henry 2 Mitchell Josiah, signwriter 3 Pocklington H. A.

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


328 Mar NEWTOWN. Met

Margaret street continued— 5 Alger F. J. 6 Goldman L. Hardy Edward, “Carlton” Craig Milan Reiby street South side Webber George, “Clifton cottage” Dawson G., sergeant of police, “Garfield” Shepherd Albert, plasterer Hynard Thomas J. Walker W., ironmoulder Goldsborough Mrs. Harriett Blundell Alfred Coady James Noble Thomas, moulder Jarvis J., butcher Morris P. Palmer William,” Prahran ” Price Phiilip, engineer Reardon James, bootmaker Ferndale street Simmons street.
——–
Maria Street—North side King street to Edgeware road Holley William Palmer Mrs., “Dahlia cottage ” Guthrie Thomas, carter Martin Mrs. M., dairy keeper Farr James Gribbon C. F. Brown William Worrill Thomas, bootmaker Thorpe John Clark William Trollope Henry, butcher John street. Humphry Henry Bishoff William Turnbull Alexander, bootmaker Boy Robert Thom A. Dalton Charles Jackson J. Haywood Samuel T. Nicholson John T. Choat James Douglas T. W. Fish Francis, bootmaker Pilkington T. T. McDonald Daniel South side. Holley Mrs. Mary Cummings M., fuel merchant Kelso James, grocer Poole Alfred Schofield Isaac, spinner Clarkson William Davey George Smith Charles Haines Charles Rowan Michael Raymond Thomas Thompson Walter Townsend Edward, dray proprietor John street Harrison William Osborne George Livingstone Arthur Ghiggins Dominick Walshaw R. G.
——–
Marian Street—East side Enmore road to Sarah street Clarke Mrs, teacher of dancing Morris Alfred Croft Frederick, teacher of music
Perry John, ” Castleton” Smedley Mrs. M. A., “Mooreville” Inglewood terrace 2 McKinnon Donald 3 Ryan John 4 Warne J. P. Hague Miss, music teacher Allan Mrs. Maxwell, “Maxwella” McLean William, “Gordon” Guy H. Cohen Mrs. F., “Hazeldean” Duff John, ” Lisgar ” Duff Gordon Bagley Mrs. Elizabeth, ” Gladstone ” Bird John. “Garfield” Greig G. H. Greaves John, ” Lidney ” Piggott John, constable, “Orlando” Harvey Mrs. A., “Brooklyn” Pearce Edward Mattheson John, builder, “Beechworth” Davidson Thomas, filtermaker Beattie William O’Neill William Davies William Hopkins Alfred J., watchmaker Lawson Albert Kendal John Carter G. H., “Bellerma” Carter Sydney, “Elsmore ” Blinman Mrs. F. Rodney terrace— 6 Taylor T. R., painter 5 Butler Ernest 4 Williams Joseph, tinsmith 1 Goldsworthy John West side Barden Charles, ” Winchelsea ” Pyne William, “Apsley” Cox Charles, “Cambria” Clinton Henry, ” Mishwaum ” Young Alfred, carter Welsh Daniel, stoker Smith J. W., ” Marian villa ” Jenner R. B., “Merrivale” Hawkins T. Nathan Mrs G. J. Hill Mrs. H., “Karong” Gore John, ” Douglas ” Campbell Mrs. E. T. Cross lane Harrison Sydney, “Torrington” Heatherington Thomas Cannan Mrs.,” Ashbourneville ” Callan Lawrence, Byrantstonville” Connor William Kennedy John Billson Harry, constable, ” Lyall cottage ” Burwood Alfred, engineer, “Veritas” Northwood F. J., “Orville” Carlisle terrace– 4 Crawshaw William 3 Edwards Thomas 1 Kennedy James Carrick W. F., ” Cragie ” Marian terrace— 9 Stanley John, tanner 7 Fox William 3 Black J. 1 Savage William
——–
Mary Street-East side King to Lennox street 3 Dall William, corpenter Bolton Henry, Ruby cottage 9 Vermeesch John 11 Garrick Joseph 13 Shaw Mrs. M. A. 15 Gardiner Mrs. 17 La Martinere Henry P.H.
West side Hannah terrace— 20 Wellesiey Charles, tailor 18 Wallace John, constable 14 Petherbridge Thomas, bookbinder 12 Gerthside R., plumber 10 Rogers Alfred
——–
May Street—North side King street to Edgeware road Burling Charles, grocer Hodgen James, letter carrier Sams W., gasfitter West Charles, storeman Primitive Methodist Church—Rev. E. Masterman Rawlings James, poundkeeper Hogan Thomas Hawkins Jesse Brett William Guest Joseph Williamson Henry Loveday Mark, grocer John street Spear’s brickworks 8 Brown Charles 7 Lowdoun David 6 Bains John 5 Martin Joseph 4 Martin George T. 3 Milsom William 2 Keating William 1 Matthews W. P. (For South side, tee St. Peters)
——–
Mechanic Street—North side Church to Egan street Hordern street South side Whitehead’s parcel delivery stables Hordern street
——–
Metropolitan Road—East side Williams J., farrier Enmore road to Sarah street Enmore public school—boys’ department, R. Grieve, headmaster; girls’,Miss Chappell, head mistress; infants’, Mrs. T. Crozier, mistress White John, “Heathcote” Stevenson Mrs. W. B, “Marian ” Bent Cornelius Wallis J. H., ” Belinda” Todd Mrs. E., ” Waterton” Taylor F. W., clerk, ” Fletching ” Griffiths F. H., ” Niagara ” Price Mrs. Lydia,” Franklin ” Curnow Frederick, ” Carlton ” Wallace Robert, mariner, ” Claremont” Dawson Mrs. Jane, ” Elsieville ” Cooke H., accountant, “Scarcliffe” Cross lane Baldick Ernest A., timber merchant St. Kilda terrace— 1 Holdsworth P. R., land agent 2 Fisher A. L. 4 Glass Ebenezer 5 Morris Morris Skinner William, ” Rubyville ” Skinner David, ” Cromartyville ” Smith P. J., painter Gibbens Joseph Jarman James Howe Thomas, “Norma ” McDonald Theophilus, “Ascot” Bingham Richard H. McDonald M. F., draughtsman Baxter Lancelot, ” Doones” Child Sydney, “Te Aroha,”

ANTHONY HORDERN’S FOR EVERYTHING


Mis NEWTOWN. O’Co 329

West side Prince Miss, music teacher, “Nanima” Hill Mrs. J., ” Milluriel” Tabernacle Charles Watt, evangelist Eld George. ” Kimberley” Harrison William, ” Clarence ” Sindel Robert R., merchant, “Sindenville ” Metropolitan terrace— 1 Elliott F. A. Letton George E., engineer, ” Morpeth” Child Thomas, printer Cross lane Baron Mrs. W. H., ” Mixbury ” Webster William Nash Richard McGregor Andrew ” Lilydale” Howe Mrs. M., ” Craighhead ” Kitt G. A., “Tannochside ” Young James, engineer, “Lillesleaf ” Brooks Ralph, ” Manola McCaldon John, engineer,” Winiata ” Wilson Mrs. A. J., “Como” Cox Francis Amos, ” Mayville ” Tillet Job, carpenter Lindsay John M., “Carlisle” Haining James L., coachpainter Smith Charles, ” Highclerc” Hammond E., ” The Oaks ” Davey Richard, baker, “The Grange” Archibald John, ” Craigfoot” Conulty T. C., “Oakley ”
——–
Missendon Road—East side King street north to boundary Melville J. and Co., farriers Longdown street 1 Brown Henry J., carpenter Campbell street 7 Bolam Rrlph, storekeeper 9 Cawte James 13 Cooper Robert, undertaker Richard street—Aylesbury street 15 Fillans J. D., sculptor 29 Percival Andrew, enginedriver 31 Tansley Joseph Bligh street West side King William King G. H. Longdowm street Conway J. C., van proprietor 10 Sparks J. P., boilermaker 14 Blackford David, tailor 16 Peterson Antoine, Tan proprietor 30 Richards Edward 22 Minns Robert 14 Lewis Thomas 26 Baskerville John 28 White Mrs. H. 32 Walsh E., van proprietor 34 Harris William, master mariner 35 Rapp Jacob 36 Cohen Henry St. Stephen’s Private Day School— Miss E. Flanagan, mistress
——–
Munni street—North side Union to Angel street 1 T.Powell 3 McLelland John 5 Powell John 7 Gurran Frederick 13 Stephens W. B., Major 17 Ryan John Gowrie street Jones Alfred 25 Young Alfred A. 29 Malenfant J. F., fireman 31 Crundwell George, asphalter
33 Harding A. E., carpenter 35 Becker Joseph, stonemason 37 Robinson Frank, storekeeper South side 6 Bell John 8 Nickels Alfred, wheelwright 10 Woodrow Mrs. Mary 12 Wagg Frederick 14 Hammell Dennis, bricklayer 16 Roberts Mrs. E. 20 Churchwood C., spice manufacturer Gowrie street 24 Bateman Mrs. H. 26 Stead G. W., blacksmith 28 Drummond-Davis W., cabinetmaker
——–
Nelson Street—East side King to Bligh street Campbell street 2 Brown George 8 Watt A. 10 Hagan Felix, bootmaker 18 Fuller George
——–
Newman street—North side 235 King street south to Union street Irvin Edward, jeweller Burton A. E. Heath Richard Jones Frederick Davis David Ritchie William Pike Alonzo Olive Alfred T. Cole B. Knight William Hollis Robert Burke John, tailor Mortley Sydney McNamara John Park Edward, night watchman Knight Frederick Kaesewurn John, master mariner Bird William C., carpenter Palmer J. Morton John Munro George Angel street 29 McLaws George 27 Bolin George Thompson Mrs. C., ” Granard house” 23 Spink James, ” Hamilton house” 21 Goodsell T. A. 19 Skehan John Gowrie street Starkie William Gibson William, carpenter 15 Bardsley Frank clerk 13 Slater John, draper 11 Chamberlain Hubert, carpenter 9 McFarland T. J. 5 Nisbet Peter Union street South side White Horse street Jarman J. S., bootmaker Milne James Baker W. T. Howarth D. B., “Rotherham” McCann Alfred, builder Stringer S., builder Selwyn Alexander, confectioner 84 Tingate J. G., hatter Davies J. B. Hunt William Buckley William, draper Baxter James, ” Nowra house ” 78 Williams Thomas, carpenter
76 Groser W. G., draper 74 Cooper W. H., tailor 66 Josephson Marcus, compositor Millington Herbert, engineer Howarth D. B. & Son, steel foundry Hogan Daniel, blacksmith Young A. V., stonemason Schroder F. W. Hereford Robert, ” Hereford ” Partridge Thomas, ” Tana ” Forbes John, blacksmith Craig William, draper Chapman Mark, storekeeper Angel street Whitham Mrs. S. A., grocer 40 Hawkes Frank, woolsorter 38 Clubb William 36 Munro A. 32 Yates James, leather dresser 30 Hugh Edwin, plumber 26 Frazer D. L., lamplighter Thelwell Mrs. H., grocer Gowrie street 19 Odea K. J., law clerk Stone Alfred J. 6 Barry John Union street
——–
Norfolk Street King to Angel street Willis George, tuckpointer Brooks Edwin Allison Mrs. E. M. Murray John Eggleton William S., brickmaker White Horse street 6 Jones Edwin A. 8 Ventura Mrs. A. Pooley William D. Jackson S., builder Davis William, bricklayer Kell Ernest
——–
O’Connell Street—East side King to Raper street 1 Hovenden W. H., painter 5 Bryan John, shunter Victoria street 9 Smith J. C, 11 Cohen David, dealer 15 Whiting Henry 17 Pepper W. H. 19 Abbott Charles 21 Loveridge William, stonemason Longdown street 25 Short T., fitter Campbell street 29 Joyce Michael 37 Reid Michael, enginedriver 41 Dunn James 43 Lacheur Walter 45 Bell W. H, butcher 47 Dillon John, bricklayer 51 Rambert William 61 Turner William, plumber 63 McKenzie Christopher 67 Booth James 69 Thomson Charles, lithographic printer 77 Hurley Joseph 81 Spencer William, painter West side Slinning P., fuel merchant Victoria street 20 Jones Thomas, stonemason 22 Taylor James 24 Taylor John, fitter 26 Delaney Thomas, horseshoer 28 Cooper John Prospect street Walsh Mrs. E., grocer Spithill Matthew

ANTHONY HORDERN & SONS. UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


330 Oxf NEWTOWN. Reg

O’Connell street continued— Spithili Frederick Whiteoak Thomas Chalder street 63 Miller Henry Thomas 70 Fairlie David Trafford Walter, chemist Burley John, “Craigfoot” Raper street Poulter Thomas 82 McIntyre James
——–
Oxford Street—East side Bedford to Bishopsgate street Lennox street—Kent lane 1 Conehor Robert 3 Gosby John 5 Bloxham F. E. Campbell lane—Albemarle street 7 Coxall George A. Rossiter E. T. 13 Brown R. A. 17 Emanuel Joseph, fuel merchant 19 Turtle Charles, sen., grocer 21 Higgins Michael A., carpenter Land’s lane 23 Mitchell Mrs. E. 25 Williams E. J., miner 27 Riley Edward, plasterer Campbell’s lane West Side 2 Young Mrs. Annie 1 Edwards J. A., teacher of music 2 Edwards H. L. Albemarle street St. Bede’s Convent and High School Sisters of the Good Samaritan 14 Levien Alfred 16 Wales Stephen
——–
Pearl Street-East Side Alice to Wells street Ekin John, ” Urilla ” Edwards William, brickmaker Pearl lane Paull S. H., engineer Quy Fred, ” Essex house ” Smith John McMahon John, ironmoulder Kyle James, ” Bloomberry villa ” Parker Mrs. C. Anker Herbert, baker Latimer William, plasterer West side Russell John, painter Croal Mrs. Margaret, ” Eureka ” Gommeson J. Commodore street Farnsworth Robert,” Mascotte ” Boyan Joseph Moon Edward, ‘bus driver Sutton Samuel, plumber and gasfitter Souter’s ‘bus stables Hodgson Edmund, whipmaker Jarman Stephen, stonemason Sinclair James, stonemason Mills John Pollard J. H., telegraph engineer Young Robert Courtney Thomas Williams John, stonemason Gibson J., grocer
——–
Phillip Street—East side Enmore road to Railway line Gladstone street Potter Henry, ” Bon Accord ” Fitzgerald J. T., fuel merchant
West side Sparnon terrace— 1 Walton John 2 McLean J. 3 Clarke W. J. 5 Doust H. W. 6 King R. F. Belmore street Barden Edwin Fairbairn George McDonald Robert Thurnby villas— 2 Todd Edward Hermann Valentine, ” Cuprina ” Fitzgerald J. T. Forsyth Francis, builder 31 Gillman J. H. Harmston William, ” Alma ” Charles street Ross W. T. Dee P. T. Johnston David, storekeeper Gladstone street Hayes Patrick, builder. ” May villa” Bruce Mrs. A., ” Roseville” Young John, shipwright Heaton D. H., ” Rosemont”
——–
Pine Street—East side Wilson street to Railway Clarke Arhibald H., “Pine villa” Heness A. C., bricklayer McLaughlin John. “Zillah” Lenz William, commercial traveller Gordon Alexander, enginedriver Robinson William M., ” Como ” Higgs R. D. Montgomery Robert Leamington avenue West side Blewer John Robinson Charles T. Duffy William A. Sweeney Phillip Fox James Crawshaw G., contractor Cornwell, J. W., auctioneer,”Salisbury” Blackwood Arthur, ironmonger Howat Donald, tailor Mason Albert, sawyer Osborne George Lane Nathaniel Pogson John, clicker Williamson Thomas, “Sandhurst House”
——–
Prince Street Camden to Alice street Harris Joseph Lacey Henry
——–
Prospect Street—North side Church to O’Connell street—Hordern street Egan street South side Hordern street—Egan street Reeve Mrs. E., ” Arno Lodge ” 2 Cook Thomas
——–
Queen Street—East side King to Wilson street Fletcher James, ” Mount Eagle” Queen’s terrace— 3 Harding William Langby Charles, clerk White William J. Say Henry, ” Coombe House ”
Hobart terrace— 2 Burns Robert, boilermaker 3 Clisdell M. J. 58 Scott William C. 64 White David, carpenter 66 Turner W. 68 Weston C. J., accountant Wilson street West side 3 Roberts J., piano tuner 7 Spring James, ” Victoria House ” 2 Close John 11 Lawson James, cabinet maker 15 Madson Hans F., surveyor 17 Byrnes Bernard 21 Browne J. P. M. 23 Mcholson Henry, reporter 25 Waring John
——–
Randle Street—East side Wilson street to Railway line Morelli J., packing-case maker Walton Robert C, Giles J. Tripp Arthur, fireman Stainton Francis Barnes Walter, woodturner West side Sutherland William Scott Archibald, plumber Marshall James, boilermaker Byrnes Patrick McCluskey Mrs. J., “Drumbran” Plumber E. J., “Allawav bank” Miller T. Hall Francis Leamington avenue.
——–
Raper Street—East side Church to O’Connell street Hordern street Ebenezer terrace— 1 Thompson John, dealer 5 Tarrant James, upholsterer Deans James Woolley Thomas Wigley Walter Harvey G. A., painter West side 2 Warland Arthur 6 Prior William 12 Phillips J. W., bookbinder 20 Luke Thomas 36 Sainty James, lamplighter 38 Mote George E, 42 Griffin Thomas
——–
Redwin Street Off Norfolk street 1 Eggbeer John 2 Newing E. W. 3 Heeps Henry, chaircaner 4 Kay William 5 Donaldson William, engineer 8 Young George, stonemason 9 Redwin Thomas, bricklayer 10 Chapman Frederick, painter
——–
Regent Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Eves Charles, clerk 3 Schabell, F. J., plumber 7 Viereck R., baker 9 Hoffmann Frederick, jun. 11 Berry Samuel

ANTHONY HORDERN’S FOR TOOLS OF ALL TRADES


Rei NEWTOWN. Sta 331

15 Lowden Matthew 19 Richmond John, builder 21 Johnstone H. W. Lennox street 31 Beech Samuel, patternmaker 33 Palmer Joseph R. 35 Abigail James Albemarle street Carlisle Castle hotel—Ann Gray 37 Hincks Mark 49 Robertson John 51 Thompson John, bootmaker 53 Barncastle John 55 Baillie, James, printer 59 Coulter James 61 Dubber Charles E., butcher 63 Brown Henry, carpenter 65 Hannah Walter 67 Haines Christopher, cab proprietor 69 Moon John, carrier 71 Pithers James 73 Deane Henry, carpenter 75 Lloyd Robert 79 Donnelly Bernard 81 Griffin Maurice, plasterer West side 4 Pinfold William, bricklayer 10 Eyles William’ sawyer 12 Purcell Mrs Catherine Lennox street 20 Kingston hotel—Daniel Marsden 22 Sly J. W., stonemason 26 Quinton Thomas, plasterer Albemarle street 28 MePherson Alexander, constable 30 Sinclair T. 34 Harris Ernest 34½ Huntington T. A., carpenter 36 Lincoln George 38 Jones William 43 Coles William, painter 44 Hodges Richard, butcher 50 McElroy Edward 54 Rooke Thomas, blacksmith 60 Coles James 63-64 Glassworks hotel—Henry Burgeess 68 Blackwell R. E., cutler 72 Cooper Thomas, signwriter 74 Elstub Robert, carpenter 80 Pearce G. A., fuel merchant
——–
Reiby Street—East side Enmore road to Margaret street Walford Jerome St. Julian John Riese Louis Dadswell Charles F., boot merchant Peir W. G. Don street Dora terrace— 1 Falckner Andrew, plasterer 3 Bamber William 4 Carlson Carl, engineer 5 Aberdeen William 8 Bradley Herbert 9 Drummond James, engineer Snowden terrace— 1 Carley James 2 Lydford Samuel, carpenter 5 Kennedy J. G. 6 Dalton J. S. 7 Hamilton H., painter Keig street West side Huxley David, “Primrose” Balfour W. S., ” Helmet house ” Budge James, “Dalgarvan” Watt Alfred Beattie George, compositor
Sloane street Pincham George Sims Henry Humphreys C. Welsh William Fulham street
——–
Richard Street—North, side Missenden road to North Newtown school Hillier and Co., cordial factory Elizabeth street 40 Neal W. J. 42 Harvey Miss Louisa South side 3 Boothman John, coachbuilder 7 McKay Timothy, builder Elizabeth street 9 Osmond A. 45 Davis Ernest A.
——–
St. John Street—North side Angel to King street Simpson G., fuel merchant 7 Cosgrove William 9 McGill Michael South side 4 Hansford Albion, bricklayer 6 Hansford A. R. 10 Peters Edward 14 Teasdell Thomas
——–
St. Mary Street Trade to Bishopsgate street 10 Millens Catherine Cullam W. E. 20 Lincoln Thomas Stanley street 24 Taylor Mrs. M. J., nurse 24½ Newnham John, carpenter (For continuation see Camperdown.)
——–
Sarah Street—South side Edgeware road to Simmons street Marian street Grinham Thomas Hardman Brothers, biscuit factory Hardman Richard Hardman Robert, jun. Simmons street North side
——–
Short Street Off Camden street Richards Theo. Dawson William
——–
Simmons Street—East side Enmore road to Camden street Rea Alexander, professor of music Henry Mrs. S., ” Yarrowa” Jones John, ” Mayville ” Sunder Emil, commercial traveller,”Altona” Sloane street Camp Mrs. R. A. Fulham street Duckworth Thomas Trethowan William Margaret street Reeve A. G., family grocer Stephens J. W., grocer Ardwick terrace— 2 Butler Thomas 3 Mattheson William
5 Lucan Septimus, carpenter 6 Johnson J., bootmaker Nottingham terrace— 1 Blaney Thomas 4 Radford James, bricklayer 5 Lahiff Thomas 6 Kennedy W. J. 7 Beringer Adam, engineer 8 Drew C. 13 Egan William West side Smith Charles, butcher Harkis Thomas May Alfred Mackenzie John, clerk, “Allerton ” Martin Mrs. L. E. Spicer James W., printer, ” Berkeley ” Szarka John, painter Stephenson Mrs. Sarah, ” Maybury ” Garland George F. Eldridge George, ” Eresmere ” Plunkett H. J., “Ivanhoe” Edwards Arthur G., ” Brushgrove ” Griffifths Mrs. T. Scott John C., clerk, ” Corstorphin ” Gray George, ” Hope cottage ” Holmes Alfred L., Alpha ” Grane G. L. Irvine Thomas, ” Hollingworth ” Carey L. P., ” Glenalvin ” Watts Albert N., ” Wendouree ” Fenton George, ” Byron ‘ Happ Andrew, wheelwright St. Helen’s terrace— 2 Thompson R. L., contractor 3 Schofield Albert 4 Wright John T. Northam terrace— 2 Hounsell Frederick 4 Morris A. 5 Yewdall C. Nangle Thomas, “Astley” Porter E. G., ” Clifton” Sanford George M., organ builder Crossman Frank Gallagher P. C. Walker Waverley W., ” Tumut” Sarah street Rattigan E. F., bootmaker Everitt George Greenup William D’Aran Phillip, “Gertrude cottage” Stevenson William, butcher
——–
Sloane Street—North side Simmons to Reiby street 1 Brew Robert, mariner 2 Morrissey Michael 3 Kellerman William 4 Dod Alfred, carpenter 5 Jones George, palmist 6 Booth Charles B. Healy Thomas, salesman Chater T. Dixon Bunn William South side Angus and Son, Coach factory
——–
Stanmore Road Enmore road to Liberty street Twickenham terrace— Gibbs W. C. V. Christ Church—Rev. J. L. Taylor Johnson Frederick W., baker (For continuation see Marrickville and Petersham)

ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


332 Sta NEWTOWN. Wat

Station Street—East side Railway street to Holt street Somerset hotel—H. Holman Murray Mrs. Margaret, ” Warwick house” Warwick hall Metropolitan Coal Company’s Yard Enmore road Mitchell, Josiah, signwriter Dwyer J. Dudley J. T., tutor, ” Bonthorne ” Partridge Mrs. Jane, ” Hawthorn” Merret Miss P., “Austinville ” Wildman Daniel, builder, “Mansfield” Ryan John, ” Crookwell ” Scott Wiltiam, ” Hazelmere ” Francis Mrs. Margaret, “Stretton house” Dean Edward, ” Ulster house ” Ulster terrace— 1 Walker Watson, coachbuilder 2 Carroll John 5 Goslett W. B. 6 McKern Frederick 7 Tye Mrs. Mary 8 Stewart Miss, teacher of music 9 Wright James 10 Grant James, compositor 11 Hartley John, signalman 12 Young Mrs. 3. D. 13 Gray Mrs. R. H. 14 Swan A. W. 15 Dreaper W. Holt street San Jose terrace— 1 Mathews S., sergeant 3 Troy Thomas 4 Griffin Samuel, painter 6 Brown W. Smith James, ” Fentonville ” Spooner James, ” Rothsay ” Cousins Thomas, ironmonger Steer Robert, bookbinder Jenkins William Honeyfield H. J., clerk Dumbarton Charles Dowling A. E. Heighway J. F. McKay A. C. Smith Henry, butcher Carmody Michael Fletcher Edmund Hurst William Fogarty Patrick West side Browne L. and Co., fuel merchants Enmore road Walker Watson, coachbuilder Bruce Alexander, chief inspector of stock, ” Reiby house” Elston Thorpe Wall Robert, builder Don street Strong William, ” St. Kilda ” Keig street—Holt street Toop Nehemiah, ” Fern cottage ” Nicholas Charles Johnson W. B. Brady Michael, clerk Mahoney Mrs. Elizabeth Mayes John H., surveyor Morrow Thomas, ” Adland ” Camden villas— 1 Isles David 5 Holt George 7 Ford H. W. Wearne Charles Ekin James, land agent, “La Mas- cotte” Johnston E. W. South Walter Mars John Hilder Joseph, compositor Engelbert George Craig John Moore G. A. H. Walker Mrs. Martin Cotswold terrace— 3 Edwards Alfred 1 Mulquin Thomas
——–
Stephen Street 141 King to Campbell street St. Stephen’s Grammar School—William Smee, headmaster
——–
Susan Street—East side Longdown to Camperdown boundary Campbell street 1 Bland Mrs. 3 Cummins Patrick West side Campbell street 8 McGrath Mrs. Bridget 12 Herbert John, wheelwright 16 Savers Charles, carrier 32 Townsend Adolphus 48 Wright Mrs. H. M. 50 Conway Andrew, carpenter 52 Quilty John, grocer 54 Lamey Henry (For continuation, see Camperdown)
——–
Trade Street—East side Railwag line to St. Mary street 1 Atkin Enoch, painter 3 Herbert R., fireman 5 Green John 7 Garran John 9 Carter William, potter 13 Weekley William, engineer 15 Coates C. J., clicker 17 Burne Charles 19 Hay William, carrier Albert street 20 Davis William West side Stephenson John B., ” May villa ” Kershler Livingstone, ”Heathcote” Sedgwick Jaspar Yates Thomas O’Connor Mrs. C. Bradley George Friedenreich Louis, baker McEwan William, machinist St. Stephen’s Mission House
——–
Trafalgar Street Phillip street to Liberty street Alexander terrace– 3 Fowler Percy, law writer Landor Arthur J. 6 Power Edward H., accountant 7 Smith Mrs. M. Leishman William, stonecutter Jennings John Wetherby Charles Niness Stephen, boot factory Jewell, Davis and Co., boot factory
——–
Trafalgar Terrace (See Petersham)
Union Street—West side Erskineville road to King street south Newman street Lloyd P. H., grocer Botany View terrace— 3 Smith Ernest, ironmonger 8 McKone William Union lane 1 Simmons Charles, carpenter and joiner 3 Duesburn George, engineer 5 Smith Alfred, “Farleigh” 7 Harris Thomas 9 Tilley William, fetler 11 Lummins James, carpenter 13 Sutton George W., engineer 15 Mattingly W. J. 17 Whiteman Albert 19 Wilson David, carpenter 21 Saunders William 23 Slater Mrs. 25 Waugh Thomas 25½ Maling Thomas 27 Heckman A. 29 Madigan John, coachpainter 29½ Pike J. 37 Eggleton Frederick, cab proprietor 39 Romey Alfred E. 41 Cook T. J., carpenter 43 Ashton Ash bury 47 Grono Henry Davis H., grocer Harold street 47 Little Mrs., storekeeper 55 Birch H. 61 Braine Albert J., painter 63 Bruce Charles, painter Munni street Alderman Edward, shunter Cox Richard, brickmaker Lovell Thomas 71 Boland Patrick 73 Kerr Robert, plumber 73½ Ryan Roger 75 Murray Thomas E., butcher 79 Wilkinson Thomas, carpenter 81 Cricksen Peter, fruiterer 83 West John F., builder 85 Dubois Herbert, stationer 87 Gifford — 91 Sloane J. 93 Cordingley Henry 95 Hutton Joseph, stonemason 101 Canham G., bootmaker 103 Le Froy James 107 Crosby George 109 Marsh William J., hotelbroker 111 Brownlee Thomas 131 Garwell Mrs. Mary 133 Wiltshire Alfred 135 Cheeseman Robert, painter 137 Union Inn—S. Turrell Knight street (For East side, see Erskineville)
——–
Victoria Street-North side Church to Stephen street Hordern street—Egan street Hoad Mrs. H. M. O’Connell street South side Hordern street—Egan street Slinning Peter Corporation Yards.
——–
Watkin Street—East side King street to Railway 2 Gawthorpe Frederick, bricklayer 4 Stead Luke, bootmaker 6 Du Hugg Miss, dressmaker

ANTHONY HORDERN’S FOR PILLS AND POTIONS


Wel NEWTOWN. Wil 333

8 Maley William, fireman 16 Hendley Joseph, compositor 18 Frazer John W., com. traveller 22 Watson David 26 Dobbin W. F. D., agent 26 Lemcke Miss E., dressmaker 28 Lloyd Frank 30 Hendy Henry W., engineer 32 Clarke Frederick W., surveyor 34 Dawson W. H. 36 Walker James, carpenter 38 Heggie Robert 40 Winter James, signwriter 42 Robson Thomas 46 Richmond Malcolm, builder 48 Miller Frederick Wilson street 54 Fitzmaurice G. R. 56 Prendergast John, veterinary surgeon 58 Palmer William, bootmaker 62 Hunt E. C. 64 Mighell Daniel W., broker 66 Wedderspoon W., mason 68 Hodgkinson G. S., stationmaster 70 McNamara John, engineer West side 3 Higgins John 9 Baylis Joseph E., clerk 15 Jacob George 17 Dowling Michael 19 Owen George 23 Flint Samuel 25 Killigrew James, tailor 27 Hooker W. J. 29 Cockerton Mrs. Charlotte 31 Sproul James 33 Tuck J. W. 35 Ikin Robert B., general agent 37 McKellar D. J. 39 Davis Edward J., engineer 45 Hannigan Mrs. B., boardinghouse 47 Forsyth Alexander 49 Lowndes Samuel Matheson Walter Wilson street Henninges H., baker 51 Scurr W. J., builder 53 Jeffreys William, furniture dealer 55 Wood Fred E., solicitor, “Glenwood” 57 Crocker Miss L., ” Finchley ” Taylor Richard, ” Mildura” Guthrldge J., – Tresco ” Lorking Stanley, warehouseman Monjou Peter, ” Tauranga ” Thomas Richard, mine manager 71 Ryder William, accountant 77 Wilson W. S. 79 Rutter Mrs. F. W., music teacher
——–
Wellington Street—East side Bedford to Bishopsgate street 1 Raybould J., painter 3 Gould Mrs. M. E., teacher of dancing 9 Heighway J. C, clerk 11 Munro Margaret 13 Nangle James 15 King H. P. 17 Rev. T. W. Dunn (Presbyterian) Presbyterian Church Lennox street 2l Cutter Robert P., accountant 23 Wood Wallace 37 Everest George 39 Miller Arthur 41 Hiscox R. W. 43 Prince Thomas, agent 45 Hatton Thomas Albemarle street—Fitzroy lane 49 Cathcart Mrs. A. M. 51 Thompson James, plumber 53 Boole Arthur, woolclasser 55 Wotton J., fencer
57 Colling Thomas, van proprietor 59 Bolton Mrs. S. A. 61 Grimshaw William 63 Grimshaw Mrs. H., nurse 65 Chantler Christopher, saddler 67 Coveney Mrs. S., dressmaker 69 Pickard Henry, builder Dyer Sydney Davidson Samuel Matthews John 73 Crighton Charles, coachpainter 75 Parker James, postman 77 Thompson William 81 Ross Robert, plumber 83 Matchett Abraham 85 Bull Thomas 87 King Walter, painter West side 14 Levien J. C., commercial traveller 18 Bamford Charles Lennox street 22 Slattery, the Very Rev. Dean 24 Stonier William 24 Stonier Miss A., ” Wellesley cottage” Albemarle street 36 Barrett Thomas, contractor 38 Sullivan John Young lane 40 Dyer Francis, postman 42 Thomas Thomas 46 White Peter 52 Donnolly John, grocer 60 Payne Thomas 62 Dench Henry, plasterer 64 Northcote John
——–
Wells Street—North side King street to Edgeware road Hamilton A. A., ” Manfred” Chater Edward 2 Goodsell George 3 Edwards William 5 Hill John, grocer 6 Smith Mrs. J. 8 Brown W. R. Rice William Duckworth Frederick 3 Clapp Robert 4 Chapman George Elstub Mrs. A. Brunt William, packer Rowledge George Phillips Arthur, baker Pearl street May terrace— 1 Andrews J. T., baker 4 Emery William 6 Morris George Brier Joseph Commodore street O’Reilly Peter J., schoolmaster Ainsworth H., plasterer South side Binn Henry, ” Hygeia ” Paton John, engineer Holland Harry, tuckpointer Whately Charles, “Gladstone” Cox William, “West Lynne” Morris David Rogers Charles, fitter Crew Joseph Vranick Joseph, engineer Sieben Peter Martin Thomas Lee William, stonecarver Baker E. W., blacksmith Gilbert Charles, carrier Kemp Herbert Jeffreys Peter Dalizel J, F., gasfitter Eldershaw Mrs., “Bundnoon”
John street Key John, carrier Sheridan H. A., “The Priory ” Campbell John Hewitt Mrs. Newtown Pound—James Rawlings, poundkeeper Haffner Leonard Walker Macquarie
——–
Whately Street Off 168 King street north Bayview terrace— Webber A. E., wheelwright 1 Dobbie John stonemason 10 Foster John, butcher
——–
Whitehorse Street—East side Newman to Norfolk street Weekes Miss C. Weekes Francis, farrier Newland Alfred, carpenter Purtell William Edwards Mrs., grocer Fawkner T. J., diver Rowley William, newsagent Larsen Peter Williamson Magnus Cassidy Hugh Gibbs street Angelinetta F. A., ” Keynsham” West side George street Austin Alfred, plumber Foley J., fuel merchant
——–
Wilford Street-North side Enmore road to Station street James Mrs. Grace
——–
South side Guille E. E. Phillips J. T.
——–
Wilson Street—North side King to Forbes street Erskineville road 2 Morris Richard 4-6 Williams and Bricknell, saddlers 8 Gommeson Joseph, engineer 20 Percival N. 22 Hall F. M. 24½ Smith J. 26 Herfort Gus 28 Herring William, bookseller 30 Webber H. J. Webber A E., timber merchant Tubby William, carpenter 40 Smith Richard 42 Vaughan Alfred, coppersmith 44 Dunn W., groom 46 Bradford George, butcher Greenwood and Sons, produce mer- chants Summerhayes William, builder Brown street Belmont terrace— 1 Miller Robert 2 Griffiths Walter, clerk 3 O’Neill J, B., schoolmaster 4 Pearce Ernest 5 Williams J. S., ironmonger 70 Bardsley J. 72 McNamara D. 74 Jenkins Mrs., boardinghouse 70 Gadsden R., law stationer 78 Fletcher J.

p align=”center”>ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


334 Yar NEWTOWN. Yar

Wilson street continued— 80 Gathreal Mrs. A. 82 Morton L. A., carpenter Watkin street 90 Thomas W. H. 92 Monk Edward 94 Porter Arthur Rieck Arthur, music teacher Bucknell street Pike H. A. Pearson Mrs., ” The Grove ” 102 Land William, plasterer 112 Pearson Mrs., boardinghouse Fitzroy street 140 Child W, H., contractor 142 Pimm John, grocer 144 Griffiths John 152 Paget Frank 156 Aarons Isaac, ” Louisville ” Queen street 160 Webb Wiliiam C., accountant 162 Beer James, coachbuilder 164 Ellis William J., engineer 166 Beaver Charles, accountant South side Baldick Bros., timber yard Erskineville road 1 Waddups Richard 3 Endicott James, cab proprietor 5 Braine N., painter and paperhanger 7 Pattison A., carpenter 11 Madden E., fuel merchant 13 Boland Francis, contractor 13a Donaldson James, baker Cooper’s terrace— l5 Daniels Mrs. Mary 17 Short T. W. 19 Wallace Peter 21 Jones John 23 Stokes Edward 25 Sutton Mrs. W. H. 25a Wright Thomas 29 Monton Alfred F., clerk 33 Nicoll George, printer 39 Jesson J. 41 Lamond James, builder Oddfellows’ Hall 45 Wheately H., carpenter 49 Marie Madam 51 Tresscott T. and Co., cordial manu- facturers Traunce E. W. Brown street 55 Molesworth Edmund W., M.L.A., custom house agent, ” Atherstone ” Maxey villas— 1 Kretchmer Frank 2 Jeater Ernest 3 Airy Joseph, draper 4 Christie A. C., railway guard 5 Ware J. Watkin street Airdrie terrace— York Mrs., “Fairthorn” Hemmings William, finisher Bousfield John 6 De Silva R. A. Stiffe Thomas, photographer Corner J. G. Burren street Cambridge terrace— Weston Arthur Gilbert George Barden Tedbar, chemist Bourne C. P., warehouseman Juleff H., stove manufacturer Harrison Miss Pine street Milne David, “The Pines” Evans Thomas W., ” Abergavenny ” Boyd Alexander, ” Balgay ” Parry and Healey, woodbenders Jeater William, grocer Randle street Helsby Thomas, builder Simpson C. E., grocer Davidson Frank, enginedriver Hill David, butcher and fuel mer- chant Holdsworth street Dennis Samuel, ” Hinemona ” Mitchell Richard Black John Arbuckle Mrs,. “Lourier” Ross Donald Croal Mrs., “Kinnaird” Coker William, “The Grange ” (For continuation, see Redfern.)
——–
Yaralla Street—South side Off Bucknell street Simpson Sydney, coachbuilder 1 Leslie S. 3 Lockstone Walder 5 Mood John, fitter 7 Little Edwin, fireman 9 Crawford William, dentist North side Gilmour James Whitehiil G. P. Lumsden Alfred Reynolds Thomas Ross James 1 Hind William, stonemason 2 Coleman Joseph 3 Blake John M. 4 Aspinall James Burton P. J., junior