ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY

NEWTOWN

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown ; on the east by Redfern and Darlington ; on the south by Macdonaldtown and St. Peters; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area – 480 acres Number of houses – 3976
Number of assessments – 4822 Miles of streets – 21

Annual value – £184,932

Council chambers – Town Hall, King street

Office hours – Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR

W Rigg

ALDERMEN

Weeks White. J.P.
C. J. Lane, J.P.
William Dolman
J. F. Smith
James Swinbourne
Chas. Whately, J.P.
R. S. Bellemy;
William Cox
Matthew Medway
John Salmon
H. T. Morgan

COUNCIL CLERK

Jesse Cowley

ASSISTANT COUNCIL CLERK

Percy E. W. Deacon

SURVEYOR

Daniel Murphy

TREASURER

John H. Reed

AUDITORS

Walter H. Goddard and A. J. Macaulay

INSPECTOR OF NUISANCES

Henry W. Swan

OVERSEER

C. W. Richards

REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES AND DEATHS

A. C. Newman, Brown street

CHIEF BAILIFF

Robert Hastings


312 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle Street – East side
Bedford street to 60 Australia street
Baltic street – Oxford street
McKern J.
Middleton Thomas
Wellington street – Regent street
Palmer Thomas, butcher
9 Digweed James
11 Cornelius Richard
13 Macken P. J., carter
17 Middleton James, carpenter
19 Turtle Charles H., jun., fruiterer
21 Murray John, bootmaker
23 Smith W. L. butcher
Denison street
25 Abigail E. R., grocer
27 Smith Henry, bootmaker
29 Delponte Philip, fruiterer
31 Ballard A.
33 Smith John
35 Fowler Mrs.
37 Hanlon Mrs.
39 Tomlinson Thomas
West side
Baltic street
Thompson Mrs., private school, ‘ Ab
botsford’
4 Ward S., carrier
Raver L., shipping clerk
6 Fewkes Henry N., grocer
Pike William, milk vendor
10 Hennings Henry, baker
Regent street
12 Carlisle hotel – Robert Grey
14 Dall W., carpenter
18-20 Macken. P. J., grocer
Denison street
24 Barry Miss M., storekeeper
26 Baldwick James, blacksmith
28 Elliott John
30 Hutchins George
Albert Street – North side
Bedford to Trade street
2 Child –
3 Prentice James, bookbinder
6 Ross W. J.
7 Cook Silas, printer
9 White W.
11 Harper William, clerk
13 Ellis S. F., draftsman
17 Mackenzie , news agent
South side
2 Boyd Joseph, coal merchant
4 Riemenschnider Carl E.
6 Lawrence James, lime merchant
Alice lane


Alice street – North side
King street to Edgeware road
Peacock George and Sons, limited, jam
factory
Edwards G. B., ‘ Clifton cottage’
Douglas George, ‘Lilborough’
Louisa terrace-
Gaddes George W.
C    oleman Thomas S.
Lewis William J,
Allen Charles H.
Evans William
Trotter Wm., builder and contractor
Croal Mrs. M.
Wright Stephen J.
Brady Thomas, ‘bus proprietor
1 Revell Mrs., fuel merchant
2 Aitken Robert
3 Speis John, wool classer
4 Keeley George
Cremen Timothy, examiner public
works, ‘Culvio’
Webster William, ‘Floral villa’
Haber Abel, brick manufacturer,
‘Glassnook’
Stuart Mrs. W., ‘Perth’
Younghusband S. J. ‘ Cheshunt ‘
Wisdom William S., ‘ Steelehurst ‘
Lance Edward, painter
Grundy George, ‘ Alice villa’
Clare street
Austin Hurben, grocer
Blackburn Henry, plasterer
Jelly Henry W.
Morton Thomas, blacksmith
Nichols George, builder
Deaman Thomas, dray proprietor
Swanson William
Egan Frank
Morris D. V.
Rose Thomas J., enginefitter
Goodsell H. O. J., painter and paper-
hanger
Walsh James J.
Wannell Faithful
Exeter terrace-
1 Scholl E.
2 Vickery George
3 Towell Benjamin
4 Wing J. 5 Hill Andrew
6 Blackwin C. J.
7 Martin John, baker
8 McGrath J.
Bayley Benjamin
Elliott Joshua, carpenter
Lovick Julius James
Morton William,stonemason
Morton Mrs. Margaret
Morton John, stonemason
Eastwood Fred.
Jelly W. H., fruiterer
Prince street
South side
Green James
Goold P., ‘Avoca,’

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.


Page 313

ANTHONY HORDERN’S FOR COOKING UTENSILS


Ang NEWTOWN. Bai 318

Deacon Edmund, insurance adjuster,
‘Enderby’
Goodsell Henry W.
Pearl street
Souter G. F., ‘bus proprietor
Griffin Peter
Buckland Mrs. E.
Chalder A. D., architect
Roebuck F., carpenter
Byron Thomas, cabinetmaker
Brennan Daniel
Bigs Arthur
Asplin Joseph, woolclasser
Douglas Mrs., ‘ Richmond ‘
Douglas Henry, carpenter
White William, ‘Tarana’
Islay terrace-
1 Heptonstale Isaac, carpenter
2 Denbigh Frederick
3 Lotze Mrs. Lottie
4 Murray Thomas, stonemason
Hawken street
Wynn William
Pearce Edward
Intercolonial and London Smelting
Works Co.


Angel Street – East side
Erskineville road to King street
4 Henness Cyril, collarmaker
12 Furey Adam
14 Taylor Mrs. D.
Newman street
16 Whitham Mrs., grocer
18 Tehan Michael
20 Chandler Robert
22 Hallam William
24 Lake Edward
26 McIntyre Charles, carpenter
28 Kinder W.
Lily terrace-
1 James
2 Caffott Mrs.
3 Cole Benjamin
4 Allen Frederick
5 Ward Henry
6 Wilson George W., signwriter and
artist
7 Wright John, carter
8 Graham Edward
9 Bennett James
10 Dobson John
11 Ogawa Y.
12 Woodstock W. T.
13 Tilbey William
14 Ryan Patrick
15 Bell George
17 Mullaly William
18 Andrews Henry, butcher
19 Hacking Frank
Bakey James
Burgess William, joiner
Kockliff P., grocer
Harold street – Munni street
68 Huxley –
68½ Anderson Mrs.
70 Corfield Mrs.
80 Grant Mrs., ‘ Don cottage’
82 Drew Richard, ‘ Dee cottage’
Croudwell –
86 Aird George
88 Denbigh Frederick W.
90 Hoffman Charles
92 Burton Louise, dressmaker
94 Brown Frederick, carpenter
96 King George, taxidermist
Iredale street
West side
Newman street
Chapman Mark, bricklayer
Norfolk street
Redwin John, builder
59 Hollabone Augustas, tinsmith
Industrial Hall
61 Fernon Joseph, gardener
63 Dingwall Charles, cigarette maker
St. John’s street


Augustus Street – North side
London to Charles street
Marks Thomas, cordial manufacturer
Thomas Miss, dressmaker
Murden John
Dowling John
Cairns William, painter
Lecrew Thomas
Owen George
Wilmot and Morgan, contractors
Wickham Robert
Smith Alfred
Gough Robert
Spence John, boilermaker
Stirling James, enginedriver, ‘ Augustus
cottage’
Rogers Mrs.,’ Jubilee house’
Beattie George, compositor
Pearce Thomas, ‘ Lyne cottage’
Smith Charles, butcher, ‘Westham cot-
tage ‘
South side
Nathan Alfred
Bradley James, carpenter
Dean Frederick
Carney Charles A.
Bramwell John
Thompson Thomas, miner, ‘Edwin
cottage’


Australia Street – East side
Town Hall, King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch) – John
H. Reed, manager
Newtown police station – N. Larkin,
inspector
Newtown courthouse – Francis S.
Fielder, J.P., C.P.S.; R. Hastings,
bailiff
Newtown Volunteer Fire Brigade
Station – Chas. Brown, officer in
charge
Mackenzie Alexander, blacksmith
Court House hotel – Joseph W. Lloyd
Lennox street
23 Kell William, carpenter
Anstey John, van proprietor
Joyce James
Howarth David B, steelfounder
27 Lee William, sergeant of police
29 Butcher Walter J., printer
31 McNamara Thomas, sen. sergt. police
33 Bladsford William
37 Melville Mrs. C.
Crozier G. F., painter
39 Andrews Ernest and Co., undertakers
Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
41 Campbell James, cab proprietor
43 Simmons Edward, dealer
Prim. Meth. churchRev. B. Kenney
47 Barclay Isaac
49 Robb James
Harding Abraham
51 Adams Thomas
53 Johnson Mrs. Alice
Emanuel L. L.
55 Jordan William J.
59 Givins Charles, newsagent
Givins John
61 Beves George, plasterer
63 Mottle Thomas, ‘bus driver
65 Harris Edward, ironmoulder
67 Hall Sydney, stonemason
69 Bradford George W., painter
71 Mingay William, dairykeeper
91 Raymond James, butcher
West Side
Alton lane
2 Parker A., house and land agent
Abigail J. W., solicitor
4 Hird James bootmaker
6 Ockenden Horace
8 Woods Mrs. Ellen
10 Fenton
George, carpenter
12 Clinton Joseph, blacksmith
Clinton Maurice
Banfield S. B., solicitor
14 Gibbons Mrs.
16 Johanson Andreas
20 Field Miss, music teacher
Field John
22 Drew George
24 Best Mrs. Jane
26 Cromwell Henry, solicitor
28 Brennan Charles
30 Henwood Charles
32 Hiland P., bootmaker
34 Mulhall Francis
36 Taylor Mrs. A.
38 Norris William, furniture dealer
Arnold Henry, greengrocer
46 Phillips Thomas, bootmaker
Croker J., grocer
Lennox street
48 Turner George, van proprietor
Kent lane – Campbell lane
Public Kindergarten school – Miss
Ranclaud, mistress
Campbell’s lane
58 Axelsen Nils, baker
60 Austin William, grocer
Albemarle street
62 Cusack John, ‘bus proprietor
66 Peirce Miss Sarah, ladies’ school
68 Brooks Miss
70 Crane James
72 Bohrsmann John, draper
74 Atkin James H., fuel merchant
76 Phillips John
78 Phillips George
80 Simpson Henry, fishmonger
82 Wilton Henry, van proprietor
84 Smethurst James R.
86 Melville G. C., drill instructor
88 Halloran T. J.
90 Cooper Thomas, decorator
92 Hamilton W.
94 Smith George, carpenter
96 Hopkins Thomas
98 Toohy William
Land’s lane
100 Brooker Edward, confectioner
Land’s lane
106 Chevell Mrs.


Aylesbury Street
Off Missenden road
Holly Jonathan, gardener


Bailey Street – East side
Enmore road to Holt street
1 Fuller John
3 Mullins John
5 Goodwin Phillip
7 Symons Herbert
9 Guest David
11 Orr Robert
13 Newton John
15 Vipan Edward H.
17 Moran John
19 Jones Mrs. M A.
21 Morgan Mrs. Isabella, laundress
23 Cann George, carpenter
25 Dow Miss Esther, dressmaker
27 Worbois Gillard
29 Cassidy James
31 Hobson W. F., commercial traveller
Short street

NEW ASSURANCE IN 1891, £48,566,819 STERLING.

Page 314


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


314 Bal NEWTOWN. Cam

Baltic Street-North side
Bedford to St. Mary’s street
1 Davis Mrs. G. A.
5 McKenzie John
7 Hayden Thomas
11 Turtel E. A., clerk
Campbell’s lane
15 Wall Robert, builder
17 Bendall Alfred
Albemarle street
St. Joseph’s R. C. girls’ school
Cody John, carpenter
Downie Henry, tram conductor
Ball James
Healey John
South side
4 Ayling Mrs. G. A.
6 Wakely Mrs. Eliza
8 Miller William, ‘ Harcourt ‘
10 Fraser James, mining agent
19 St. Julian John
14 Grove George,
compositor
16 Jenyns Ebenezer, surgical instrument
maker
18 Harwood Daniel J.


Bedford street
Town hall – King to Trade street
Town hall – Jessie Cowley, council
clerk; John Keating, caretaker
Lincoln Thomas, farrier
Stammers Edward, stationer
Kemp Walter, bootmaker
Melville Hector, wheelwright
Denison street
Ewers William, confectioner
Melville Hector
McKenzie M., electric engineer
DePlater Michael
7 Happ Charles, grocer
Cullen Joseph
Scott Mrs., ladies’ nurse
8 Scott Alexander
9 Dench Henry, bricklayer
10 Stammers Edward
11 Millwood Henry
Regent street
14 Vaile George E.
Wellington street
St. Joseph’s chapel (R. C. ) – Rev. John
P. Fitzpatrick
St. Joseph’s school (R. C. ) – The
Christian Brothers
17 Perrette Emile, glazier
18 Parkes John, painter
19 Thomas Robert, carpenter
20 White Thomas, painter
21 Reid Robert, traveller
23 M’Clellan Alexander
Chard lane – Baltic street – Albemarle
street – Albert street
29 Tapsell R.
30 Brown Henry, signwriter
31 Sylvester George
33 Murphy Daniel, surveyor
33 May Elizabeth
Crimston W. F.
Fettes John
Ritchie Mrs. Jane
34 Ireland Mrs. Elizabeth
36 Drake William, builder


Belmore street – South side
London to Phillip street
Stratford George
Pond Mrs. M.
Clark Frederick, compositor
Thomas George L.
White John S.
Jackson George, cutter
Williams Thomas
Pike William, contractor, ‘ Belmore
house ‘
Paton Thomas, ‘ Balgray house ‘
Noble C. H.
21 Brevitt John, builder
33 Maxwell James
25 Cavanagh William
29 Reynolds Robert
31 Moore John B.
North side
Simpson Mrs. A., ‘ Jesmond ‘
Silk Thomas, agent, ‘ Milwarre ‘
Frederick E. L, ‘ Ilam villa ‘


Bishopsgate Street – South side
106 Australia to St. Mary’s street
1 Williams Mrs.
2 Hanshaw John L.
Denison street
Pickerill A., grocer
O’Regan Jeremiah, fuel merchant
Regent street – Wellington street
Armstrong W.
4 Gordon Arthur
5 Buck Robert R.
6 Rowley Mrs. Susan
7 Smith J. O.
8 Northcote John
(For north side, see Camperdown)


Bligh Street – South side
1 King street to Missenden road
Lorenz Richard, commercial traveller
Hill Peter, contractor
Sampson Charles
Cocksedge Thomas Z, boot and upper
manufacturer
Nelson street
Byrnes B., wood and coal merchant,
‘ Park view ‘
Farley Fred, grocer, ‘ Alroy ‘
Withers Edward, warehouse manager,
‘Rosebank’
Goodhew Robert, transit officer
Oxley Edward, painter, ‘ Bligh cottage ‘
Robinson Mrs.
Johnson James, ‘ Antrim house’
Hogan P. J., cab-driver
O’Brien Phillip, van proprietor
Murray Mrs., ‘ Margate’
Cox John
Fillin James, modeller
Melville W. V.
Fisk E. R.
Palmer R. H.
(For North side, see Camperdown)


Brown Street – East side
136 King to Wilson street
Flatau John M., surgeon
Salvation Army barracks
Whittle Thomas, architect
Scott Robert
Tolmie John, plasterer
McLarnon James
Kelley Joseph, artist
Lamerton Edmund A., bricklayer
Wilson street
Cunningham Winford, fuel merchant
33 Russell George, carter
Bennett G. M., ‘ Florenceville’
Statham Edwin, civil engineer
Walker Christopher, carriage painter
Kerswell H.
Garvan Denis A.
West side
Williamson John, pawnbroker
Salvation Army home
Newman Alfred
Newman Alfred, district registrar
Barber Alfred, painter
Thomson and Salmon, plumbers
Solomon A. M., photographer
Bucknell Street – East side
70 King to Wilson street
Yaralla street
Newtown Carriage Co. Sidney Simp-
son, manager
6 Triggs Mrs., boardinghouse
8 Leonard Mrs., ‘ Albieville ‘
Leonard Miss Jane, dressmaker
10 Boreland Mrs. Elizabeth, ‘Hectorville’
12 Morton Samuel
14 Taylor Henry
16 Prendergast John, veterinary surgeon
18 Scaplehorn Joseph R., master mariner
20 Drew Herbert W.
22 Buchanan Archibald
22a Buckland James, upholsterer
24 Smith Henry, fuel merchant
28 Torr Charles
30 Wiseman Frederick, carpenter
32 Black William, brassfinisher
34 Morrison James
42 Hutton John
44 Michael Henry A., merchant
46 McCulloch John
48 Hansford J. H.
West side
Howes George, brushmaker
3 Atkinson Archibald
5 Hill Charles, bootmaker
7 Grose Joseph H., painter
11 Rice Silas, carpenter
13 Thwaites Joseph, chemist
17 Payten Andrew
19 Guest Edwin
21 Kelleher Daniel J., tailor
23 Sutton Thomas, enginedriver
25 Southern George R.
Lambert William
27 Shead Walter
29 Forster George
31 Scott Mrs.
Scott Miss Jane, dressmaker
33 Lowick William
35 Swain Mrs.
37 Charman Charles, bricklayer
41 Smith Mrs. Mary
43 Soden Mrs. Florence
Soden William H.
45 Newton John, enginedriver
47 Johnson Mrs.
49 Willard F. C.
51 Byron Michael


Burren street
Wilson street to Railway arch
Copeland Henry, M. L. A., ‘ Yarraville’


Cambridge street – East side
Enmore road to Liberty street
Painter Mrs. E., ‘Glenaire’
Dalwood Albert E.
South side
Quayle Captain Phillip, ‘Wairoa’
Wylie John, ‘Brooklyn’
Carnow William, ‘Clifton’
Fitzgerald William, bootmaker
Hume Francis, ‘ Deva’
White Richard, ‘ Roseville ‘


Camden avenue
Off Camden street
1 Bolt Frederick
2 Campbell Jacob, painter
3 Middleton Edward S.
4 Collins J. T.
Minihan Patrick
Peacock George
Bablinsk Joseph
Shannon T.

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 315


ANTHONY HORDERN’S FOR PRETTY RIBBONS


Cam NEWTOWN. Chu 315

Camden street – North side
41 King street to Edgeware road – Station
street – College street
Latham Oliver, clerk, ‘ Eliza cottage’
Stocks F., fruiterer
Monteith Andrew, sen.
Monteith A., plasterer
Monteith H., plasterer
Monteith R., stonemason
Monteith Thomas, plasterer
Kean William H., ‘ Finart house’
Wiley J.
Nicol Andrew
King Helen
Latcham Robert, grocer, ‘ Cobar cottage’
Aplin Henry, butcher
Ferndale street
Keyes Miss
Keyes William, watch and clock maker
Green Horace E. F.
Prentice Thomas, saddler
Shepherd John, storekeeper
Simmons street
James Thomas C., carpenter
Gordon James, upholsterer
Bartholomew Stephen
Steer James
Cox Thomas, oilman, ‘ Bright’s cottage’
Bright Philip
Patman Thomas, van proprietor, ‘ Rose
cottage ‘
Brown William
Short street
Johnson Nels, bootmaker
Neale John T., accountant
Edgeware road
South side
Shannon Thomas
3 Babilinski Joseph
Camden avenue
Booty Phillip G.
Fletcher William, engineer
Lavinia cottages
1 James Phillip
2 Ibbitson Eliza
3 Gilfilben Ebenezer, wool classer
4 Bandy Edward J.
5 Ford Henry H. C Brown Arthur A.
Gemmell William, draughtsman
Perry Edward, carpenter
Alva terrace –
1 Robertson Mrs.
Robertson John
2 Brown Mrs.
Dawson William
Honeyfield H. J.
Pain Otto
McLaughlin J.
Phillips David A., ironmoulder
Bland Matthew, dealer
Jones J. R., stonemason
Ireland Mrs.
Dwyer John
McAnally James, bootfinisher
Orr James, stonemason
Doyle Thomas
Barnett’s stables
Doyle Bartholomew, agent
Key Mrs.
Byrne John, currier
Matthews Mrs.
Walters Eliza
Roberts Mrs.
Gentz Robert, laundry
Dunnett Mary, nurse
Fitts Mrs.
Rose William
Hogan William
Ollerenshaw Joseph W, hatter
Armstrong Edwin, tailor, ‘ Leaming-
ton’
Humphrey T. G., picture framer
Dalby G., enameller
Walker John
Henderson M. A., fruiterer
Stack Eliza
Coutie Joseph, coachbuilder
Gould Alfred W., carpenter
Courtney Mrs.
Crawfort James, engineer
Waugh Elizabeth, fruiterer
Prince street
Scott Richard, butcher


Campbell Street – East side
25 O’Connell to Bligh street
Susan street to Missenden road
3 Ryan Mrs.
4 Singleton Mary Ann
6 Stokes Joseph
10 McKay, J., plasterer
20 Moorley Harry
24 Smith Samuel
28 Phillips Arthur, woodturner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
32 White Howard, bookkeeper
34 Pattison Archibald, carpenter
36 Lane John F.
38 Hovenden Mrs.
44 Snowden Mrs.
48 Spills –
50 Hammer Lot
52 Wright James, engine driver
Spear Richard G.
54 Goodhew Henry, gardener
North Newtown public school – J.
Fletcher, head master
Planchenault Leon, cabinetmaker
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs.
70½ Crotty Mrs.
74 Arrowsmith Mrs.
76 Jarman Andrew
78 Bogan Bernard
80 Michael George, lumper
Kruchly Thomas
94 Woolley J. H., contractor
Nelson street
98-102 Cocksedge Thomas Z., boot upper
manufacturer
West side
Susan street – Missenden road
1 Mader Mrs. L.
3 Geale John
5 Mead Walter, carpenter
41 Maloney Thomas, dairy keeper
47 Hunt John, wheelwright
49 Outlaw William, plumber
67 Haverd James
69 Reid Charles, dentist
71 Dunton Thomas, painter
73 Williams Henry, plumber
75 Smith George, plumber.
Graham John, slater
O’Malley Patrick, bricklayer, ‘Liver-
pool cottage’
Millber Miss Mary Ann
77 Amos Harris
79 Conners A. J., grocer
Selig P. B., farmer
Nelson street
93 Morrisy Daniel, carpenter
95 Lewis Arthur William
97 Martin Mary, dressmaker


Cavendish street – North side
Cambridge to Liberty street
Stratton Arthur
Jenner C.
Macaulay A. J., conveyancer
Macaulay George
South side
Barnes Charles, bacon curer
Cosgrove James, ‘Taunton’
Cosgrove Miss, private school
Rosenthall Maurice
Cozens Mrs.


Chalder Street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Francis
4 Curran James
6 Webb William, bookkeeper
8 Rudd Miss
12 Scorer Henry
14 Bardsley Frank
Bardsley Fred., soap maker
16 Attneave Christopher
18 Danaher David, engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker Carlisle, fuel merchant
24 Parker Mrs.


Charles Street – East side
London to Phillip street
Graham Thomas
McCann James
O’Sullivan Michael P., engineer
Rooney Patrick, H. M. C., ‘ Elmhurst ‘
Burrowes Fred., ‘ Calliope ‘
Barnes Mrs., ‘ Westville ‘
Maher Mrs.
Mayo Thomas, jeweller
Mayo Mrs., ladies school
Paton John, ‘ Rialto ‘
Newall William, agent
Stead William S., painter
Lester Alfred
West side
Denham William B., coachpainter
Alexander S. M.
Grosse William
Moy Mow Mrs.
Newton J. A., professor of music
Bullock Mrs. W.
Perkins –
Haining Thomas, coachbuilder
McClean James, Junr.
Lennon H.
Augustus street


Church street – East side
King to Reserve street
1 Crook C., builder
3 Hannigan Miss, school teacher
5 Clark Miss, school teacher
7 Messam R., builder
9 Hawkins Frederick, signwriter
11 Harris Mrs. Emma
11½ Gillespie J.
13 Atkinson Thomas, coachpainter
Mechanic street
15 Harris George
17 Krausheer Alfred, confectioner
19 Wyatt H. J., builder
21 Johnson John, constable
23 Schofield Albert
25 Jarvis Stephen
27 Clark Percy, canvasser
29 Verco Richard, carpenter
31 Rouswell Samuel, ironmoulder
Taylor Mrs.
Day William
Day John
33 Watkinson Henry, plumber
35 Gommerson G. H, undertaker
37 Jolly John, secretary Moorefield racing
Club
39 Ventors Miss M.
Corporation yards
49 Walker E. John, signwriter
Prospect street
51 Howe H. N., builder
53 Ware Joseph, carpenter
57 Watson Charles, painter

PAID POLICY HOLDERS DURING 1891, £3,033,478 STERLING

Page 316


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


316 Cla NEWTOWN. Don

Church street continued
59 Reid Archibald, carpenter
61 Connor W.
63 Benson Joseph
65 Woolley Thomas, carpenter
67 Baskerville John, railway guard
69 Gough J.
71 Owen John, warehouseman
77 Gray Richard. saddler
79 Relph Joseph, shorthand school
81 Comber P., cab proprietor
83 Haines John, cab proprietor
Haines Mrs., midwife
87 Healy Henry, missionary (C. E. )
89 Gettings John
91 Stephenson Alfred, assistant surveyor
Coyle Alfred, traveller
93 Thompson Mrs. Ann
Vinters Mrs., dressmakers
Raper street
95 Terras Alexander, van proprietor
97 Tribe George
99 Cane Mrs.
101 McIntosh William, stonemason
103 Bennett Alfred, fruiterer
105 Blackburn Alfred, dealer
West side
Kingsbury James, surgeon
Atwater E. Paul, surgeon
Lennox street
Baptist church – Rev. William Coller
St. Stephen’s church – Rev. Robert Taylor,
incumbent
Newtown cemetery – Thomas Clarke, sex-
ton


Clare Street – East side
Off Alice street
Hutton Mrs.
Cann William H.
Robinson George W.
Townsend Adolphus
Sury Mrs. J.
West side
Hill Henry
Forrest Mrs.


College Street
Camden to Holt street
Phillips William
Gibson William, engineer
Pondester Francis, carpenter
Merritt Mrs. M. T.
Galway David
Kent street
Haffner Louis, bricklayer
Henderson Thomas
Pogson Mrs. ‘ Glendiver ‘
Wilson William, patternmaker
Peterson Christian
Arnold John, ‘ Bidura ‘
Carnell Robert
Margaret street
Winnett Harry, painter, ‘ Wairoa ‘


Commodore Street – East side
Wells to Pearl street
Farnsworth Robert, produce merchant
Broughton Charles, sen., carpenter
Clearey William, engineer, ‘ Fern cottage ‘
Hardy George
Swain Walter, joiner, ‘ Hilderville ‘
Bigg Thomas C., fuel merchant
Fennell Joseph
Hardy John, builder
Dickson John
Beetham A. A., engineer
Dumas Mrs. Grace
Drummond George
Plummer James
Strickland William G.
Haining Thomas
West side
Carrie George
Wanless Mrs.
Eldridge G., dyer, ‘ Newington ‘
Lemon John E.
Smith Mrs. E., midwife
Mabbett William, carrier
Hodge Frederick
Evans L.
Leaver J. B.
Pratt Mrs. M.
Carmichael David
Mulquiny James
Laura street
Mulquiny Mrs. Kate, grocer
Close William
Seymour Mrs.
Seymour Francis, draper
Clark Frederick
Dingle Richard
Stubbs John, draughtsman
Bryant John
Bryant William
Goodall H. H.


Crescent street
Enmore road to Phillip street
Laurence James, cement merchant
Station street
Growcock and Chambers, stone crushing
works – John Lawler in charge
Gladstone street
Newtown railway goods station – Robert
Thomson, goods clerk


Denison Street – East side
Bedford to Bishopsgate street
Alton lane
5 Slade Charles
7 Orton Isabella, boarding house
9 Weeks Thomas, fuel merchant
15 Clough George
17 Holloway Thomas
19 Dempsey William, painter
21 Holden William, confectioner
Ogaurde Edwin, draper
Hudson Clara
23 Bonham George, compositor
25 Green Mrs. Mary
27 Barton Henry, carpenter
29 Hills S. E., carpenter
31 Duncan Thomas E., carpenter
37 Cavillon Joseph
Francis lane – Lennox street – Kent lane
39 Pinfold William, bricklayer
41 Tagg George
43 James , plasterer
45 Tingate John
47 Ashton Joseph
Campbell lane
Abigail E. R., grocer
Albemarle street – Fitzroy lane
49 Martin Walter
51 Vinskin Henry
53 Owen Mrs. M. A.
55 Steel James
57 Cummins John
57½ Kilburn William
59 Cooper Frederick, van proprietor
61 Schofield Mrs.
65 Parkinson John
67 Ainsworth Mrs. Henry
69 Cox Charles W.
71 Mitchell Mrs., dressmaker
73 Cahill Thomas, railway department
75 Davis Captain William
77 Snellgrove John G.
79 O’Donnell Alfred,
81 Murphy Sylvester, carpenter
87 Leonard Patrick
89 Oates William
91 Clark Alfred
93 Fletcher William, bricklayer
95 Edwards Frank
97 Kelly –
99 Stokes Henry, butcher
101 Bendall Matthew H.
103 Phillips Edwin
105 Smith Frederick
107 Mackie Alexander, constable
West side
Mackenzie Alexander
2 Jones William
3 Harrison William, miner
Bendett Miss, nurse
6 Henderson William
8 Barton Mrs.
10 Johnson Peter
12 Dummett Alfred, stonemason
14 Becke Samuel, plasterer
18 NealJames, coachsmith
20 Lannen Joseph, wheelwright
22 Mulqueeny Thomas
Howard John
24 Blaker Stephen, plasterer
26 Butler Mrs. Mary
28 Butler Edward
Francis lane
30 Butler John
Lennox street – Kent lane
32 Eveille L., van proprietor
34 Thompson John, bricklayer
36 McLean William A.
38 Grant J. A., commercial traveller
40 Hicking Robert, hotel manager
42 Corry Mrs.
Campbell’s lane
44 Smith J. F., butcher
Albemarle street
48 Barrington Frederick C.
50 Reynolds John
52 Atkinson William
Fitzroy lane
54 Daniels William, carpenter
56 Smith J. F., butcher
58 Wells W., painter
60 Auben Henry John
62 Organ George
64 Teague John
66 Andrews T. J., monumental mason
68 Barnett Mrs., midwife
70 Cowdroy Alfred
72 Thirgood Mrs.
74 Maddigan Mrs., dray proprietor
78 Morrow Matthew, carpenter
80 Millwood Frederick, glass blower
82 Davidson Samuel
86 Donnelly Bernard
88 Goodwin Joseph, painter
90 Haswell Thomas
92 Brown Joseph
98 Abbott F. cabinetmaker
100 Cody Edward
102 O’Regan Jeremiah
104 Pickwell Arthur, grocer


Dickson Street
Off King street south
1 Williams David, guard
3 Dalton A. J.
4 Lee Frederick
5 Lee Charles
6 Minter Alfred
7 Harrison G. C.
8 Thomas John


Don Street – East side
Station to Reiby street
Hodson Charles
Adamson Thomas, builder
Elston George
Manson George, stonemason
Marshall William
Hay James B.
McIntyre Miss
McIntyre Robert

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 317


ANTHONY HORDERN’S FOR BLINDS AND CURTAINS


Edg NEWTOWN. Enm 317

West side
McDonald Mrs.
Pierce William, commercial traveller
Alderson John, warehouseman
Cathcart A.
Bourne Charles, ‘ Brighton ‘
Burnham Anthony, cutter


Edgware road – East side
Enmore road to May street
Baldick A., timber merchant
Houston William, grocer. ‘ Hinton ‘
Dawson Henry. M. L. A., ‘ Monaro ‘
Grant Mrs., ‘ Middlemarch ‘
Crane William, junior, auctioneer and land
agent
Davis Mrs., ‘ St. Elmo ‘
Schenk Pastor George (Lutheran)
Martin Thomas. ‘ Chandos ‘
Williams -, ‘ Vine cottage ‘
Clarkson William, ‘ Paladin ‘
Murray Robert, stonemason
McKenzie S. E., tobacconist
Nash George, ‘ Stirling ‘
Willis Frederick, ‘ Gordon cottage ‘
Rozea Mrs., ‘Sherbrooke’
Paul Mrs. A. M., ‘Glendruid’
Fowler Frederick W., ‘ Maudville ‘
Page Mrs.
Cross lane
Taylor James. ‘ Nellieville ‘
Ellis Mrs., ‘ Stradella ‘
Hardy Edward, ‘ Ellandwood ‘
Allworth F. C., ‘Alverston ‘
Grater Charles, contractor, ‘ Madoline ‘
Carrington cottages-
1 Frederick Ernest
2 Hanks Thomas
4 Brodie George
6 Walker John, clerk
7 Salmon Walter, plumber and gasfitter
8 Weston Arthur
Day William
Cowdroy A.
Clifton terrace-
1 Brown Miss
2 Clissold Samuel
3 McTavish
4 Chapman Henry, builder
Selden Oswald
Prentice William, ironmonger, ‘ Rugby ‘
Sarah street -James street
Schwoebel George, dray proprietor
Duncanson John
White William
Dyer H.
Hill Mrs. A. E.
Enmore hotel – Patrick Martin
Camden street
Lovell Fred
Woodcock Charles, grocer
Alice street
Harper Mrs.
2 Johnson W.
3 Murray Charles
4 Briggs John
5 Richards T. E.
6 Lonner R.
7 Elliott John
8 Hines Mrs.
9 Brasier Edward
12 Holland A.
13 Bell Thomas, stonemason
15 Smith Arthur
16 Goodyer John, carpenter
18 Stanley Mrs.
19 Mackenzie Thomas
Laura street – Wells street
Wright William P.
Wright Edward, tinsmith
Key John
Williard A. H., contract carter, ‘ Buck-
bolt ‘
Maria street
Walshaw George, grocer
Wannell George plasterer
Gagan James, cooper
Watkin Mrs.
Lord street – Railway crossing
West side
1 Ryan J. J., ‘ Tara ‘
2 Harrison Thomas. ‘ Milton ‘
8 Davenport Joseph
Preston Thomas, editor SUBURBAN
INDEPENDENT
5 Spencer M. D. W., surgeon, ‘ Oakville ‘
McCawley S., ‘ Birchfield ‘
Bowden Alfred, ‘ Kent house ‘
Evans Cuthbert G., ‘ Waratah ‘
Pier W. G., ‘ Marlowe ‘
Nottingham Mrs., ‘ Alma ‘
Rofe Charles A.
Smith H. T.. ‘ Toronto villa ‘
Elliott William, sub-inspector police
Barker Frederick, ‘ Ascot ‘
Cranbrook terrace
1 Carter George
2 Stephen James
3 Trainor J.
7 Ronand Archibald
8 Bosbern Augustas W.
Lynch William, ‘ Alva ‘
McLaren Mrs. A., ‘ Ivan ‘
Maher Patrick
Craig Mrs. A.
Andrews James T., baker
Baines Mrs. M.
Donovan D. D.
Harrow road


Egan Street – East side
King to Calder street
1 Tuft William
2 Condran Thomas
Victoria street
11 Houis A.
13 Kilkeary Martin, gardener
15 White Mrs.
17 Hartley Burnett
19 Spilstead Mrs.
21 Powell George, stonemason
23 Pollett William
25 Langford Mrs.
27 Popjoy J. W., carpenter
Carleton John
Prospect street
33 McLaren John
35 Ross George
37 Dowling G.
39 Wheeler William
41 Hall Richard
43 Cowie John, carpenter
45 Osborne John
47 Smith William
49 Bevis Henry
West side
Daggar Maria
Butler John
Dee Henry, plumber
8 Goddard H. G., machinist
Slinning P., fuel merchant
14 Cohen Daniel, bottle merchant
16 Boyett Alfred
Victoria street
18 Agnew Mathew, constable
McMullen Daniel, cab proprietor
20 Richards Mrs.
22 Fink Thomas, baker
24 Beach Richard
24a Cohen –
28 Tarr Joseph
30 Reynolds Mrs.
32 Brown Robert
Brown Miss, dressmaker
34 Bowers John, dealer
36 Sullivan John, engineer
Prospect street
St. Stephen’s C. E. parsonage – Rev.
Robert Taylor


Eliza street – East side
King to Lennox street
3 Cooper P., railway department
5 Trindall Dr. R.
7 Rogers Sarah, boarding house
9 Symns Luke, gardener
11 D’Arcy Walter
13 Mossman Thomas, carter
15 Lee Harry, farmer
17 Griffith R. H., draper
Veaney M., accountant
West side
Police Station
Cook Henry, plasterer


Elizabeth Street
King to Richard street
Prince of Wales hotel – Terence Mahon
Longdown street
1 Cocksedge Thomas H.
Jones William
5 Mahon Mrs. M.
Mahon Dan, tram conductor
Mahon Edward


Enmore Road – North side
King street to Stanmore road
Work J. L., chemist
Wood Walter, produce and fuel merchant
Loram Mrs. Jane
Wait Miss, music teacher
Colney Walter
Lanyon Charles, plumber, &c.
Cousins Charles, bootmaker
Bignell Thomas, tailor
SUBURBAN INDEPENDENT newspaper –
T. Preston, proprietor
Ford W. S., printer
Conyngham Paul, tobacconist
Jashkie Gustave, modeller
Martin Christopher, Venetian blind and
picture framer
Morris Miss E., storekeeper
Seamons Edward, hairdresser
Carroll Mrs., grocer
Redfearn Joseph, piano tuner
Grimsley F., jeweller
Uston Mrs. dressmaker
Newtown United Friendly Societies’ dis-
pensary – A. Stephen, manager
Porter Brothers, fuel merchants
Porter, Sonlin and Co., whipmakers
Station street
Randell’s terrace
1 Coles. Charles
2 Davis Robert
3 McClean John, professor of dancing
4 Dreaper George, ironmonger
5 Lockman Mrs.
6 Balmer Mrs. Jane
7 West Eliza
Langhorne George, estate agent
8 Pugh Frederick, baker
9 Harpham Mrs. E.
Savage Samuel, builder
Wilford – street
Foster His Honor William J., Supreme
Court Judge, ‘ Thurnby ‘
Foster A. W. J., surveyor
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Philip street
Louis E., jeweller
Edwards W. J., bootmaker
Jacobson Mrs., confectioner

ASSETS 31st DECEMBER, 1891, £28,374,691 STERLING.

Page 318


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


318 Ers NEWTOWN. Fra

Enmore road continued
Gibson S., butcher
Jolly M. A., oil and color merchant
Smyth F. G., wood, coal and produce mer-
chant
Heaney Edward, saddler
Carroll James, bootmaker
Johnson F. W., baker and confectioner
Johnson Ivy, bootmaker
Vassie G., ham and beef shop
Faust Joseph, fruiterer
Smith John, bootmaker
Moreland W., tobacconist
Madden Robert, bootmaker
Tait and Craig, grocers
Martin Edwin P., draper
Scandinavian laundry – Hansen Carl
Queen’s hotel – George Full
Brien W., butcher
Noble W. H., wood, coal and produce mer-
chant
Gregg and Lesmond, picture dealers
Court Hugh, hairdresser
Grantham John, tailor
London street
Harris J., bootmaker
Cole Jabez, grocer
Poriotti J., oyster saloon
Moore J. R., photographer
Booth James R., news agent
Whatmore A. C., butcher
Cambridge street
Enmore hotel – Daniel James
Boese Harry, tobacconist
Ayres R. A., furnishing and general iron-
monger
Heslop A. J., fruiterer
Heslop Frederick
Heslop Misses F. and L., milliners
Ayres S. H., chemist and druggist
MacDonald A. B., surgeon dentist
Spencer and Percy, drapers and clothiers
South side
Dalwood A. E., auctioneer
Oddfellows’ hall – T. Wright
Sullivan Peter
Chaim Samuel, dentist
Law C. H., plumber
Jurd Miss E., dressmaker
Clifford and Marshall, painters
Bailey street
Hallam F., stationer
Quirk Edward, saddler
Laverock Mrs., music teacher
Rees William, fruiterer
Station street
Barrett W., fruiterer
Mitchell Josiah, signwriter
Rogers G., plumber
Baldick George
Smith H.
Smith David, fruiterer
Scurr Miss, dressmaker, &c.
Smith James, bootmaker
Sylvester Mrs. P.
Burns John, upholsterer
Bailey W. E., jam manufacturer
32 Swift William
34 Thompson T., painter
Von Hagen C, ‘ Olive bank ‘
Reiby street
Pemell James. ‘ Stanmore house ‘
Fielder Francis S., J.P., C.P.S., ‘ Fintry ‘
Simmons street
Duke of Edinburgh hotel – Frank Smith
Brown G., oyster saloon
Davis Mrs., crockery shop
Stephens Miss, milliner
Clarke Mrs. N., confectioner
Richards George, grocer
Jarvis J. H., butcher
Marion street
Newall C. J., furniture warehouse
Evans J. E. A. fruiterer
Bellamy William, bootmaker
Andrews A. E., grocer
Minty C. W., ironmonger, plumber, and
gasfitter
Woodfield Frank, stationer
Martz, A., tobacconist
Newall C. J., auctioneer
Craggs Bros., provision storekeepers
Smith C., family butcher
Carrick and Co., house and land agents
Dewchar and Spalding, auctioneers and
valuators
Metropolitan road
Australian Joint Stock Bank – C. B. Gre-
ville, manager
Cunningham W., fruiterer
Blake and Co., milk vendors
Seymour E. G., draper
Lyons B. L.. fruiterer
Greig James S., fancy repository
White Weeks, baker and confectioner
Davis Bros. butchers
Jeffreys and Davenenport, chemists
Madden Albert, bootmaker
Leichard Joseph, fruiterer
Drew Joseph, produce merchant
Edgeware road – Francis street
Browne Clarence, storekeeper
Hurley Mrs. M.
Juliet street


Erskineville road – East side
King street to Union street
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin
Watson C. R., surgeon, ‘ Woodbine ‘
12 Wells Frederick W.
Enban Charles
Parr Mrs.
Linthorpe street
Allen R. N. Anthony, ‘ Bay view ‘
Davidson Mrs. G. F., ‘ Long view ‘
Allen Albert, clerk, ‘ Woodford leigh ‘
Hawkins Thomas, ‘ Brixton cottage ‘
West side
1 Jefferies J.
Eddington, M. B., surgeon
3 Gommesen J., engineer
5 Baldick Mrs. S.
Railway bridge – Angel street
7 Hillard Charles, fuel merchant
Newtown Bowling Club – William
Dolman, president
9 Fleay Augustus T., ‘ Gowrie house ‘
Gowrie street
Free Presbyterian Church – Rev. A. D.
Robertson, minister


Ferndale Street-East side
Camden to Margaret street
Burnett Carmi, builder
Turner William, ‘ Kent cottage ‘
Malcolm Hugh C., engineer, ‘ Calder-
wood ‘
Denton Alfred
Alto terrace
6 Gibson Edward C., painter
5 Burns Robert
4 Donaldson Robert, carpenter
3 Burnett S.
2 Rice George
1 Browne Arthur L. W., commission
agent
Schultz William, carpenter, ‘ Rohilla ‘
Dirks Edward, ‘ Sophia cottage ‘
Clark William, provision store
Kent street – Margaret street
West side
1 Geiker Adolph
2 Thomas Noah
3 Cowling William S., riveter
4 Tuce Joseph B., painter
5 Chard Henry, musician
6 Smith Henry
7 Teasdell Thomas
8 Sorrell Mrs., tailoress
9 Cox W., pastrycook
10 Congdon Abel
11 Roberts Thomas
12 Lodge Malcolm A.
13 Walters Thomas
Ada terrace-
18 Jones W. W.
17 Newton Isaac, carpenter
16 Raynes Mrs H.
15 Mitchell W. G., mariner
14 Goodyear Richard
13 Barwick James
12 Peters. James
11 Smith Samuel, saddler
10 Baird Alfred
8 Miles John, ironmoulder
7 Savage Thomas
6 Grant Edward, painter
4 Waugh John
8 Sholl George
1 Burn Henry, painter


Fitzroy Street – East side
King to Wilson street
Shaw William, printers’ broker
Nicholson W.
Jenkins William, telegraph operator
Broad E. J. H. civil engineer, ‘ Coueron ‘
Edwards J. E., engineer
Foster George
Palmer J., ‘ Argyle House ‘
Wilson J. A., cabinetmaker
Bowen William
Chudleigh John
Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
Harris O. J., carrier
Campier John, law stationer, ‘ Irene ‘
Griffiths George, boot packer, ‘ Pembery ‘
Robinson Christopher, builder
L’Avenue stables – John Garvey
L’Avenue


Forbes Street – West side
King to William street
Fletcher James, ‘ Mounteagle ‘
Dwyer John
Downey T., bootmaker
Cawley Thomas
33 Percival Andrew, engine driver
Angel Mrs, ‘ Fairview ‘
39 Hargraves Henry
41 Lennon Mrs
43 Privett William E,
45 Davis Edward
47 Bowie Robert W.
49 Mather Joseph
51 Jilkes George
53 Bowie Miss
55 Verdich C., cabinetmaker
57 Earls Michael
59 Farnsworth Henry, commission agent
61 Englefield Mrs.
63 Powell Thomas
65 Osborn Jane
67 Beer James
(for East side, see Darlington)


Francis Street – West side
Enmore road to Harrow road
1 Bramwell Mrs.
2 Vincent Charles, moulder
3 Lee Francis, carpenter
4 Collins Jeremiah
5 Seaberg John
7 Bowie J.
8 Wilson John

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 319


ANTHONY HORDERN’S FOR IRONMONGERY


Ful NEWTOWN. Gow 319

9 Kershaw James T., clerk
10 Chapman Charles, traveller
11 Boyd Rebecca, tailoress
Kingsbury Joseph, J. P., surgeon


Fulham Street – North side
Simmons to Reiby street
Gee Henry, contractor. ‘ Brookside ‘
Biggs Thomas, electrician
Underwood John
Watson Mrs.
Williams Mrs.
Scott Willoughby J.
Hardie Thomas
Edwards John
Brightfield Arthur
Heath George
Grant Alfred
Holmes Albert
Billett Nathaniel
Reman Martin
Johnson G. J., bricklayer
Chisholm John
South side
Jarvis Thomas
Murphy Mrs, ‘ Wexford house ‘
Warren J., blacksmith
Cole James, coachman
Mulqueeny Sydney, letter carrier
Slater John, ‘ Dodbroke ‘


George Street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
St. George’s Club – H. Pryde, hon.
sec.
3 Combellack Thomas
4 Pooley J. W.
5 Haggie Mrs.
6 Cox H. C.
7 Bain Wallace, painter
8 Banson Herbert
9 Yates William
10 Dalwood James
11 Macham Joseph
12 Butler W., carpenter
13 Mossman Thomas, bookkeeper


Georgina Street – East side
Off 36 King street North
Cashman Mrs, E. J.
Lawsen H. C., master mariner
Dixon Thomas, builder
Dixon Mrs. T., dressmaker
Jones C. F., typewriter, ‘ Locksbrook
house ‘
Frizell Robert, tailor, ‘ Burlington ‘
West side
19 Clausen Victor, laundry
Jeffreys William, upholsterer


Gibbes Street
White Horse to Angel street
McBride James, bricklayer
Hill Mrs. Mary
Beckett Henry, stevedore
Archibald Thomas, hatter
Haydon terrace
1 Atkinson Robert
2 Wilson John
3 Fletcher Mrs. K.
South side
Webster Philip
Casleton William


Gladstone Street – North side
Crescent to Liberty street
Phillip street
Mills George, bootmaker
Moane Edward
Contor Mrs.
Cook Mrs. Jane
Taylor Mrs.
Monkley Henry
Fletcher James W.
Wilson W. H.
Malumby John butcher
Austin Edgar, ‘ Shamrock cottage ‘
Taylor George, ‘ Rose cottage ‘
Sibley Hedley V.
Horsley William, carpenter
McDowell William, wharfinger ‘ Dumbar-
ton cottage ‘
Teasdale G., painter
Acraman Joseph
Barrett W., builder
Rodgers Jasper
Harper Boyd, draper, ‘ Frampton ‘
Shegog James, ‘ Frenchay ‘
Cotteral Terrace
5 Thompson Frederick
4 Yard Mrs., Elizabeth
3 Yeo James
2 Ryder W.
1 Scanes Mrs.
South side
Johnson D, grocer
Cook Robert, sawyer
Phillips T., auctioneer
Murphy Edward, railway guard
Johnson Thomas, ‘ Windsor cottage ‘
Rochester Edward, canvasser ‘ Hackney ‘
Chapman W. E., ‘ Arnprior ‘
Brighton terrace
7 Salmon Edward
6 Price T., gardener
5 Pawley Mrs.
3 Kennington Charles
2 Barrett John, bricklayer
1 Corlett Thomas


Goodsell street – North side
King to John street
Wainwright George, ‘ Lee Mount ‘
South side
Allen Mrs.
Howard Jessie, phrenologist
Jones John
Railway terrace-
1 Harrison Mrs. Emily
2 Harbour R,, blacksmith
3 Tompkins C., carpenter
4 Nicholls Stephen
5 Alderson Henry, carpenter
6 Allen Joseph F.
7 Bruce William
8 Boland Mrs.
Husum terrace
1 Irvine John, joiner
2 Jenning John
3 Pennington C. F.
4 Staple
5 Spratt George W.
6 Graham A., stationmaster
Williamson John, ‘ Buckle ‘
Elizabeth terrace
1 Hawkins George, carter
2 Mackay Peter A.
Cannon Richard, carter
5 Waite W. H, brickmaker
6 Musgrove James
John street


Gowrie Street – North side
Erskineville road to Harold street
1 Baker G., plasterer
3 Barrets W. G., printer
5 McIlveen Mrs.
7 Armour William, cabinetmaker
9 Bailey –
11 Jarvis Richard, carpenter
13 Goslett E. A., barrister
Hickey Mrs., butcher
Newman street
Thelwell Mrs. H., grocer
Hennessy James
Ross Charles
Butler John, bootmaker
Sheppard James
Laslett Frederick R., carpenter
19 Hankin Hugh
21 Newland Mrs.
21a Miller Frank
23 Wheeler Mrs.
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Petersen Charles
29 Sutherland John
31 Leavy Mrs. Margaret
33 O’Neill Mrs.
35 Jones James, saddler
37 Drummond James, engineer
39 Dooley Mrs.
41 Falconer Adolphus, plasterer
45 Stockman Frederick
47 O’Donnell Miss
49 Lovell Mrs.
53 Hoad James
55 Speer Daniel, carpenter
57 Pressder Mrs.
59 Sanne Mrs.
61 Eween William, plasterer
63 Lang James, baker
65 Anderson James
67 Hanson Neils, master mariner
69 Merter C., cabinetmaker
71 Usher Mrs.
73 Jones Hugh, plasterer
South side
Newman street
Hamilton H., greengrocer
Bute terrace
2 Carroll Mrs. Bridget
3 Chater George
4 Shirley William O.
5 Clampett M. J.
6 Denmead Mrs. S.
7 Bremner Edward, saddler
1 Stigings Harry, plumber
18 Sweetman Thomas
20 Huxham Arthur
22 Place J. E.
24 Carr Henry, painter
26 Porter Alfred, steward
28 Marley Thomas
30 Horsley J. G., baker
32 Dawe Samuel
34 Lloyd Thomas
36 Finge George, storeman
38 Ferguson Frederick J.
42 Lucas Nathaniel
44 Wines Alfred, stonemason
Robinson R,, carpenter
46 Ryan Michael
48 Blunt Edward
50 Mazitelli Francis, master mariner
52 Kitchen A., house agent
54 Gelding Richard, ‘ Kennington ‘
Gowrie terrace-
1 Alger Frederick J.
2 Gatley William H., engineer
3 Chester James T,
4 Ellis John
5 Browne Walter, inspector Water and
Sewerage Board
6 Hutchinson John Marchant J. A.
7 Sleep S. H., bricklayer
8 Hammond L. D.
9 Tracey John, brickmaker
10 Cook W. A. H., painter

POPULARITY THE TEST OF MERIT.

Page 320


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


320 Har NEWTOWN. Isl

Harold street – East side
Union to Angel street
11 May Thomas
13 Burgess Richard, storekeeper
Gowrie street
Willis W. C., carpenter
Kennedy Charles
Beach Charles
Kirk –
Gosnell Clara
Perkins William
Garde Mrs. Eliza
Rockliff F.
West side
2 Mortimore Mrs. Eliza
14 Cheadle J.
16 Woodhouse J.
Islington street
Goddard John, builder
Salad Mrs.
26 Elliott Joshua W.
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow Road
Edgeware road to Juliet street
Francis street
Donovan Daniel
Leonard Thomas A.
Strachan James, chemist, ‘ Sycamore ‘
McCrey William A., clerk
Rozea Frank, clerk


Hawken Street – East side
Alice to Laura street
Rogers John C. patternmaker
Fernley Samuel, boilermaker
Pettit John, builder
West side
Leach G. W.
Minister George, grocer
Ryan William, van proprietor
O’Grady William, van proprietor
Townsend George H.


Holmwood Street
King street to Pearl lane
Quarrie W. S.
Randall Charles
Whitehouse terrace
1 Heins Mrs. M.
2 Smith Frank
3 Cook Thomas, bricklayer
4 Nield William
5 Thorne John
6 Austin George
7 Guille C. R.
8 Glover David
9 Williamson J. B.
Holmwood terrace-
2 Smith R D.
3 Gaherity T.
6 Hodkinson Thomas, engineer


Holdsworth Street – East side
Wilson street to Railway line
Creese Alfred
Finn Edward
McMillan A. H., bootmaker
Hook Alfred
Hemming H. A.
Tulby Elizabeth
Flint Samuel, engine-driver
Havee Charles
Eadie William
Sullivan Jeremiah
Dennis Joseph G.
Johnson Samuel, ‘ Pine villa ‘
Morgan Thomas
Reid Robert
West side
McKay J. G.
Stubbing William. ‘ Oneida ‘
Fisher Arthur, stonemason
Maguire B.
McGrath Frank
Samuels William
Leamington avenue
Holt street – King to College street – Bailey
street – Station street
Pitt terrace-
1 Jenkins Mrs. Catherine
Lloyd David
2 O’Connell Mrs.
3 Morelli Joseph, carpenter
4 Cullinan Michael, bootmaker
5 Moffatt Mrs. Hannah
6 Denning James, painter


Hordern Street – East side
201 King street to Raper street
1 Connors James, fruit dealer
3 Keen Albert
5 Booty Mrs. Jane
7 Holder George
Mechanic street
9 Dayhew Mrs. H.
10 Dudley Mm.
11 Smith John, cab proprietor
13 Hurst Mrs.
16 Goldstein Samuel, turner
17 Bowie John, traveller
Boyce James
19 Calendar Thomas, stonemason
21 Gaw Mrs., dressmaker
23 Carmichael Donald, blacksmith
25 Collins John, storekeeper
Victoria street
Strathavon terrace-
1 Elphinstone William, insurance agent
2 Phillips W., fireman
3 Moylan Patrick
4 Hawkins Peter, canvasser
5 Harrison Sidney
6 King James
31 Byrne Joseph C.
33 Broadley J., blacksmith
35 Howe Frederick, harnessmaker
37 Robinson Peter
Prospect street
39 Vallender Mrs. Lucy
41 Galvin Mrs. Lucy
43 Cawston F. L., bootmaker
45 Gannon John
47 Stores Mrs
49 Brown Sidney, traveller
51 Skoiles George Howe
53 Pierce Mrs.
55 McEwan William, wood turner
57 Burkitt Henry
Chalder street
59 Jackson James, bootmaker
61 Collie Alexander
61½ McCloud James
63 Bowers Thomas
63½ Fry R., baker
65 Osmond Albert
67 Lucas Charles, painter
69 Aitkin Albert
71 Grey –
73 Simpson William
75 Easton Charles W.
West side
2 Jones John, plasterer
4 Watson George
6 Peirce Edward D.
8 Butler Richard
10 Parsons Charles
12 Pearce Harry, saddler
14 Foster George, carter
16 Gibbons William
18 Whitehead Thomas
Mechanic street
14a Martin George
Gommeson’s stables
16 Donaldson Henry, drayman
18 Davies Mrs. Elizabeth
20 Wisdom John, inspector C. P.. ‘ York
cottage ‘
22 Riding John W.
24 Cable Mrs., midwife
Victoria street
26 Baldock Alfred, coachbuilder
28 Winters R.
30 Carmichael William H.
32 Holt Benjamin, bricklayer
36 Posner Mrs.
38 Rhodin H., painter
42 Fuller Benjamin J.
44 Slater J. and Co., fuel merchants
Prospect street
46 Curtis Mrs. E.
48 Brenton William, shipwright
50 Fuller Mrs. Margaret
52 Calter Harry, plumber
54 Shying William
57 Ellis William
58 Robertshaw Matthew
66 Allison. James
68 Gaal John
70 Luscombe William
72 Middleton J.
74 Matthews Charles
76 Baldock William
78 Kester William
80 Braden Henry
82 Collins Henry, brass moulder
84 Smith C., grocer
Raper street


Iredale Street – North side
137 Union to Angel street
1 Daly Joseph
2 Lynch James
3 Pepper J.
4 Gatley James
5 Colbert Thomas
6 Brown William
7 Austin Alfred, blacksmith
8 Oxford. J.
Randwick View terrace
1 Woodruff Harry, bootmaker
2 Murphy Henry
3 Hell Joseph, blacksmith
4 Tab Mrs., staymaker
5 Hunt William
Pritchard George, joiner
South side
2 Boswell Thomas
4 Pellgrave Mrs. Mary Ann, boardinghouse
6 Eaton George, wheelwright
8 Eaton T.
10 Eaton John, wheelwright
13 Hammell Denis, bricklayer
14 Pinfold Mrs. Elizabeth
18 Millais George E., accountant
20 Anderson Francis, blacksmith;
26 Wilson James, grocer
28 Fayne William
30 Atkinson Mrs. Annie
32 Moody T.
34 Noyes Henry.
36 Kent Arthur, ironmoulder


Islington Street – East side
26 Munni to Iredale street
1 Burton C. A., carpenter
3 Handel Henry J.
Handel Miss, dressmaker
5 Hartley William S.
7 Burton James H, ‘bus proprietor
9 Kent J. W., accountant
11 Ryan Thomas
13 Dupens Peter

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 321


ANTHONY HORDERN’S FOR STOVES AND MANGLES


Jam NEWTOWN. Kin 321

15 Brown Robert
17 Thorburn Hugh
19 Eaton George
West side
8 Holstead Charles, fuel merchant
10 Hill Thomas
12 Hummeil Frederick
14 Davis William
16 Jones William
18 Devine John
19 Dalley George
22 Foden Peter
20 Wall William
Boot F., ironmonger
Scott S.
Murray Daniel R., master mariner
Cummins John, bootfinisher
Gray A., painter
Thomas George
34 Wrather Mrs. Theresa
36 Morris David
38 Bachop John, confectioner
40 Smith Joseph
42 Harber Emanuel A.
44 Austin F., steward


James Street – North side
Edgeware road to King’s fence
Stevenson James
Woodcock. William, dray proprietor
Woodcock J., dray proprietor
Shubrook Hubert T., van proprietor
Nelson James, dealer
Ennis Laurence
Gaffney Andrew, quarryman
Richenden Mrs.
South side
Henley Mrs. M.
Patterson Mrs.
Lawler Arthur
Tuckett Mrs.
Scarborough Miss, draper
Shorter William
Birch Mrs.
Murphy B.
Shorter Matthew
Roche T.
Wilkinson William
Gatley Mrs.
Gatley John Thomas


John Street – East side
May street to Wells street
Denmark terrace-
1 Mellor Thomas, tinsmith
3 McCourt
4 Sharp William
5 Davis Thomas
6 Dudgeon Mrs.
7 King Henry, bricklayer
9 Deane James
10 Harrison Mrs.
Connell George, dray proprietor
John street railway crossing – William
Roohan, gatekeeper
Goodsell street
Maria street – Wells street
Ottery S., ‘bus proprietor
West side
Speare P., brick manufacturer
Rown William
Kenny Crofton
Wigley George H.


Juliet Street
Harrow to Enmore road
Foldi N., commercial traveller
Roddy James, engineer
Rumble Henry, ‘ Auckland cottage ‘
Yates Thomas
Radley Kendrick, bootcloser
K
Foldi Mrs. M. H.
Chivers Mrs.
McDonald William
Teeson Charles, enginedriver


Keig Street
Station street to Reiby street
Ainsworth H., plasterer
Attewell Samuel, ‘ Florenceville ‘
Sewell H. T. B., ‘ Helenville ‘
Nimbow terrace
1 Hamilton Harry, painter
2 Harrison Albert, clerk
3 Carr Frederick, plumber and gasfitter
7 Bullock Thomas mechanic
8 Panckhurst Edward


Kent Street – North side
College to Ferndale street
Macoustra Mrs. Maggie
Millman Mrs.
Butler Albert
Wills Thomas
Schofield E., blacksmith. ‘ Kent house ‘
Dodd Alfred, carpenter, ‘ May cottage ‘
Davidson Walter
Smith Mrs.
Swan Albert E., painter
Cosgrove Michael, ‘ Leitrim cottage ‘
Nesbitt Robert
Page William, baker, ‘ Roma cottage ‘
Skelton Matthew
Rickert William
Lester -, ‘ Grith cottage ‘
Kent cottages
11 Connor Arthur
10 Wise Mrs.
Hawkins A., joiner
8 George J.
6 Henderson T.
5 Barnes Frederick
4 Allison Andrew
3 Cook Thomas
2 Armer David
1 Graham John
South side
Biggs John, ‘ Camdenhurst ‘
Patterson William L.
Lee George
Groves Frederick, builder
Edwards Walter, collarmaker
Wood William
Burns Miss
Burrell Arthur, bricklayer
Day John. F., brassfinisher
Cleveland George W., stonemason


King Street North – North side
Bligh street to Railway bridge
Bligh street
Service John, surgeon, ‘ Waratah ‘
Glen Walter, ‘ Waratah ‘
1 McEvoy Joseph, blacksmith
3 Fuller Frank, shipping clerk
5 Barlow Mrs., confectioner
Barlow W. and Co., tea merchants
7 Du Higg Mrs.
Du Higg Miss A. D., dressmaker
11 Pacey Charles J., painter
13 Royal hotel – Louisa Bayliss
15 Carmichael W. T., greengrocer
17 Cover Samuel, butcher
19 White Horse hotel – Edmund Rogers
21 Ranalli Giovanni, ironmonger
25 Cansdell W. J., hairdresser
27 Meldrum H., confectioner
29 Blumenthal Mrs., grocer
31 Barker William
Nelson street
33 Cree G. P., grocer
37 Hodgson Mrs., midwife
Walker Miss, dressmaker
39 Sparkes Mrs. Catherine
39½ Gaynor Mrs. H., boot depot
41 Blamires Thomas, butcher
43 Fagg T. grocer
45 Murphy E., greengrocer
47 Fenton H.
49 Robertson Thomas, greengrocer
51 Brown B. R., provision store
53 Selig Moses, produce dealer
53a Fernon J., produce merchant
57 Mantel Henry, woodcarver
59 Torr George
Trocadero Skating Rink
Meier John, wine and spirit merchant
Thompson Robert, fruiterer
69 Matthews Miss, magnetic healer
Howell William
71 Davis J., bootmaker
73 Clegg J. G., land and estate agent
75 Askew and Co., tea merchants
77 Johnson W. H., fruiterer
79 Allen Thomas, milk vendor
81 Edmonds William, plumber
Sutherland John A., timber yard
87 Hyndman and Craig, zinc founders
91 Geddes J. F., milk vendor
93 Batty W., printer
95 Cains Herbert, tailor
97 Spear R. G. and Son, picture framers
Elizabeth street
101 Boothman, coachbuilder
102 Gillett A., refreshment rooms
105 Barnes -, bootmaker
107 Page Mrs., milliner
109 McDonald Patrick, dray proprietor
111 Goldsmith James, draper
113 Lewis S., tailor
115 Christie Brothers, confectioners
117-119 Wilson L. R., pawnbroker
121 Whinton Mrs., tobacconist
123 Dorer Joseph, dealer
125 Stone Alfred, grocer
Missenden road
127 Daniel Lambert hotelJohn King
129 Read Thomas, butcher
131 Drake J. C. fancy goods store
133 Page J., confectioner
Earnshaw S., tobacconist
139 Milton hotelJohn Earnshaw
Stephen street
141 Clements F. M., chemist and dentist
143 Hoff Joseph, provision dealer
145 Liciardo Antonio, fruiterer
147 Patterson Andrew, stationer
149 Hall Thomas, butcher
151 Scorer and Millard, window blind
makers
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotelThomas Rorke
O’Connell street
157 Millard William, tobacconist and news
agent
Dunshea and Co., Newtown property
exchange
161 Smith John J., pastrycook
163 Haley C., hairworker and hairdresser
165 Madden R., bootmaker
167 Smith John H., greengrocer
169 Tuft Thomas and Sons, grocers and
produce dealers
173 Boness H. and Co., furniture dealers
175 Fieldhousc Henry, fruiterer
177 Brooks Samuel, umbrella maker
Tasker Oliver, butcher
Egan street
181 Banks Mrs. M. A., confectioner
183 Wright brothers, bootmakers
185 Johnson Bros., provision merchants
187 Lane Charles J., oil and colourman
189 Dunn and Co., herbalists
191 Oxtoby Miss A., confectioner
193 Gaglianno Antonio, fruiterer
196 Windebank Mark, tailor

SEND FOR COPY OF “TONTINE TRIUMPHS.”

Page 322


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


322 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued –
197 Hastings Mrs., milliner
199 Hillard George, tobacconist
201 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
203 Shakespeare hotel – James P. Kavanagh
205 Hughson M., crockery dealer
207 Bellamy R. T., chemist
209 Goldstein S., tailor
Prince Henry, provision store
211 Wharton James, butcher
213 Gaglianno Antonio, fruiterer
215 Pinfold W. R., confectioner
Church street
219 Cooth Thomas, dealer
221 Greenwood and Son, produce and
seed merchants
223 Green Brothers, grocers
225 Patterson A. T., bookseller
227 Rusfeldt K., photographer
225 Quain Miss, milliner
Anderson Mrs., milliner
229 Boston E., jeweller
Abel and Co., dining rooms
233 Davis Austen, butcher
235-237 Price A. G., draper
239 Reynolds Miss, milliner
Bowes Thomas, hairdresser
241 Risbey Charles H., grocer
243 Poulson M., stationer
245 Coulter James, oyster saloon
247 Twomey Joseph, hairdresser
249 Scurr George H, ironmonger
251 Westhoff Mrs. G., wine merchant and
confectioner
253 Wiseman John H., fruiterer
Garviner Andrew, Newtown news agent
Mary street
265 Harris J. E., jeweller
257 Williams William, chemist and dentist
259 Swinbourne J., boot importer
261 Cricketers’ Arms hotel – John Stokes
263 Whateley Arthur, mercer and hatter
265 Stewart G. J., grocer
269 Jones W., oyster saloon
271 Thomas Henry, bootmaker
273 Hartley F. W., undertaker
275 Hoff J., provision dealer
277 Jackson R., family butcher
279 Licciardi Anthony, fruiterer
279½ Hastings R., collecting agent
283 Bailey Joseph, provision merchant
285 Thompson John, tobacconist
287 Stedman M.. boot and shoe warehouse
Hogg David and Co., drapers
Brown J. A., billiard rooms
289 Oxford hotel – Margaret Webster
Eliza street
291 Commercial Bank (branch) Walter
H. Goddard, manager
293 Bank of Australasia – John H. Reed,
manager
South side
Forbes street
2 Southeron E., bootmaker
4 Rashleigh and Co., galvanised iron and
metal workers
16 Hales James, storekeeper
18 Hunter William, registry office
Queen street
20 Castle J. and Sons, art metal works
22 Baldick J., coachbuilder
Marks S., New York Brewery
36 Engisch G.
Fitzroy street – Georgina street
50 McGilchrist W. and R., grocers
52 Jones S. E. R., surgeon
Jones E., chemist and druggist
54 Rice H., watchmaker
Pocock L. S, chimney sweep
Burke Sarah, fruiterer
56 Taylor J., bedding manufacturer
58 Hoffmann T., hairdresser
60 Lynch and Henderson, house and land
agents
62 O’Gaard O. L., fruiterer
64 Dickson Mrs., milliner and dressmaker
66 Parker Henry, commission agent
68 Erwin T. P., grocer
70 Bevan W. J., bootmaker
72 Goldberg M. S., furniture dealer
74 Hall H. and Co, dyers and feathcr-
dressers
Bucknell street
76 Cole Edward, fancy goods store
78 Smith F. T., bootmaker
80 Griffiths C. E., Japanese fancy goods
80a Sutherland D. and Co., tobacconists
82 Drury F. A., jeweller
84 Sharpe James. tobacconist
88 Duval E., bootmaker
90 Rickards Arthur, ironmonger
92 Cole William, furniture dealer
94 Brown Thomas E., tobacconist
Buckland William J., laddermaker and
carpenter
96 Weeks James A, undertaker
98 Goldberg M., furniture dealer
102 Jeffreys and Son upholsterer
104 Liddle J., family butcher
Watkin street
Club hotel – Arnold Kopff
108 Andrews Henry, provision dealer
110 Singer Sewing Machine Co. A. Quig-
ley, agent
112 Wood John, wholesale grocer
114 Simpson William, draper
116 Land W. J., confectioner
118 Hill L.. furniture dealer
118a Merrickley J., fish and oyster saloon
120 Harris John K., watchmaker and
jeweller
122 Dunk W. H., tailor
124 Waterston John, draper
128 NEWTOWN CHRONICLE – Macdougall
and Prentice, proprietors
130 Duggan John, bootmaker
132 Maddocks C.. tobacconist
Foster G., billiard saloon
132½ Howell Robert, ironworker
134 Conway J. C.. china, glass and earth-
enware dealer
136 Radford G., grocer
Brown street
138 Hill L., pawnbroker
140 Murrell Bros., tea merchants
142 Bennett J. T., mercer
144 Lawson Ebenezer, restaurant
150 Clark Marcus, draper
152 Galton George, draper
156 Taubman Brothers, ham and beef
shop
158 Hunter John, boot palace
160 Calnan J., tobacconist
162 Metzler H. L. and Son, upholsterers
164 Thomson W., plumber
166 Pearce W., saddler
168 Gommeson and Co., undertakers
Whately street
170 Donaldson and Campion, auctioneers
and furniture warehousemen
172 Andrews Ernest and Co, undertakers
174 Reed James, bootmaker 176
Newell William, house and land agent
178 Sedgwick William G., surgeon
Jenyns E. R., surgical instrument
maker
180 Anderson Christie, shooting gallery
Newtown arcade
Windeback Mark, tailor
Goldsworthy Josiah, auctioneer and
valuator
184 Craber Mrs, stationer
186 Tucker J., saddler and harnessmaker
188 Bank of New South Wales (branch) –
W. Sparrow, manager
Moulang J., jeweller
Lane Misses, milliners
Dunton Miss, dressmaker
190 Bannerman and Lunn, tailors
192 Ziems W. J., grocer
194 Haines Miss, milliner
196 Bundy H, watchmaker and jeweller
Wesleyan church – Rev. James Wool-
nough
Wesleyan school hall
198 Roberts Joseph, music warehouse
200 Hittman J. E., confectioner
English Scottish and Australian
Chartered Bank – H. Hewlett, manager
Erskineville road
204 Harrison T, ironmonger
206 Parsons J. H., fancy repository
208 Robertson, Farley and Co., printers
Post office – Joseph E. Lees, post and
telegraph master
210 Hobson T., hatter and hosier
The British and Oriental Clothing
Co. C. G. Hatte, manager
Thorne Edward, tailor
Australian Joint Stock Bank – T.
Brindley manager
Wilson street
Baldick Brothers, timber merchants
214 Vermeesch J. C., tobacconist and
hairdresser
218 Ekin and Co., estate agents
Davis Brothers, butchers
222 Ross George, confectioner
224 Crook C., watchmaker
224a Bank hotel – A. Millar
226 Parker Robert, blacksmith
Newtown railway station – Alfred
Levien, stationmaster
Newtown tram coal depot


King Street South – East side
Railway bridge to May street, St. Peters
228 Town Hall hotel – John Hosking
230 Williams M., leather merchant
Solomon M. V. and Co., auctioneers
Newtown markets
Newman street
Public school – A. D. Mackenzie, head
master; Miss Partridge, head mistress
George street
St. George’s hall – P. J. M’Caulay,
manager
Murphy and McKeon, licensed surveyors
Nangle James, architect
Von Hagen, upholsterer
Burns Michael, tobacconist
Edwards H. and Son, produce merchants
Congregational churchRev. J. T. War-
low Davies. M.
A. Petty Jane, confectioner
256 Lines E., dealer
260 Vause F., ironworker
262 Robinson M., modeller
272 Sutherland George, platelayer
Norfold street
278 Morris Alfred, telegraph operator
280 Ewington Dr., surgeon
282 Bedford Mrs., registry office
292 Lawler W., asphalter
Lindley J., printer
294 Davison C., bootmaker
296 Warren S., hairdresser
228 Waddell William, jeweller
Hammond Miss, dressmaker
Hammond Joseph, carpenter
300 Abel and Co.. pastrycooks and caterers
332 Abel C. B., ‘ Essington ‘
334 Aitken James, tobacconist
336 Malhane Michael, bootmaker
St. John street
340 Hood A. R., family butcher

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 323


ANTHONY HORDERN’S FOR CHILDREN’S DRESSES


Lau NEWTOWN. Len 323

350 Mulholland Joseph, grocer and pro-
vision merchant
352 Lance Alfred
356 Lance Brothers, painters
Angel street
360 Davis J. H., monument mason
380 Whitby W. C.
Armstrong William, farrier
Union street
410 Eve Mrs. Sarah, ‘ Haberley ‘
414 Eve J. W.
426 McKechnie James, saddler and black-
smith
Rochford street
West side
City Bank – G. N. Wescott
Nissen Christian, tobacconist
Drummond George, confectioner
391 Dalwood and Co., auctioneers
303 Woolley J., watchmaker
305 Southern J., draper
307 Eldridge William C, and Co., dyers
309 Tipper Mrs., sewing machines and
organs depot
311 Cronshaw Alfred, tailor
313 Serbutt James, hairdresser
317 Seymour Giles M., draper
321 Ford A., china and glass warehouse
323 Sergeant William, boot importer
325 Ziems C.
329 Watson and Co., chemist
W. C. Watson, surgeon
331 Hilton, Browne and Co.. seedsmen
333 Hadley Mrs. Elizabeth, draper
335 Knight R. C., fruiterer
337 Konic F., provision store
339 Southern J., draper
341 Barker C., bootmaker
343 Young George E., hairdresser
345 Macready Hugh, stationer
Short street
Smith. J. P., butcher
353 Chislett G. E., boot importer
355 Sandringham hotel – J. B. Whiteway
Adams William, ironmonger
359 Wood J. F., grocer
361 Isaac John, dairy produce merchant
363 Stonehill G. H., saddler
365 Berkman William, pawnbroker
367 Smith Henry, fruiterer
369 Shirley J., hairdresser
Pattison J. J., grocer
373 Smith H. and J., butchers
Holt street
375 Union Bank of Australia, limited
(branch) Fredk. Shaw, manager
379 Baven Rev. (Wes. )
381 Outram James
383 Lotze Edward
385 Swan W., inspector of nuisances
387 Rapp John, leather merchant
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert, clothier
393 Benjamin D., commercial traveller
395 Stickley Miss A., private school
Stickley Miss H.
Grant A. and E., dressmakers
Wynter Brothers, grocers
Guille W., watchmaker
Flower Mrs., haberdasher
429 Martin James, butcher
Camden street
International hotel – Albert J. Heap
Hare William H., fancy goods dealer
Pepper Mrs. E., fruiterer
Sir William Wallace hotel – Adam B.
Jones
437 Riley Mrs., boot importer
441 Scotton W. H., greengrocer
443 Schneider L.. news agent
Mulholand Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coachbuilder
451 Baldick George, timber merchant
457 Phillpotts Mrs. Sarah M., draper
459 Wallis Robert, grocer
461 Coleman E., butcher
Alice street
463 Camdenville hotel – William Foy
467 Ellis James, tinsmith
469 Agar Mrs., midwife
471 McCauley Daniel, merchant
473 Waite J., confectioner
475 Johnson G. D., grocer
Holmwood street – Dickson street- Wells
street
539 Brennan Mrs.
Brennan F. J., architect
541 Fay James
547 Thurlow Joseph H., greengrocer
549 Flood T. W, butcher
551 Botany View hotel – O’Brien Owen
Maria street
Huber Catherine, basket manufacturer
Bullen James, greengrocer
Montgomery Thomas, fishmonger
559 Lonnon John
Gearside George H., wheelwright
Brett J., greengrocer
555 Isaac G., bootmaker
561 Bellet C., saddler
563 Witchard George, fishmonger
565 Peate Charles, tobacconist
567 Beaumont H. newsagent
569 Drane Miss, dressmaker
Drane D. S., fruiterer
Frankfort Park hotel – Mathew Newall
Lord street
573 Ismay James E., grocer
Power Harry, land and house agent
575 McKechnie Andrew
Illawarra railway bridge
589 Davidson Alexander
591 Boyd D.
593 Onley Mrs. J, H., tobacconist
595 McGregor H., fruiterer
Boots Edgar, greengrocer
597 Short Mrs., midwife
Short William, wheelwright
Goodsell street
611 Woodley Henry
613 Beattie John J.


Laura Street – North side
Commodore street to Edgeware road
Medway Matthew
Hill Rowland H.
Howard James D., printer
Bedford Arthur C., painter
Trivers William
Fetherston Gerald, builder
Hawken street
Nichollis Mrs., grocer
Hancock G.
Whiddon John
Glenfield –
Erickson John, carpenter
Price John, painter
Algar Frederick, builder and carpenter
Barclay Mrs. Sarah
Cope Henry
Morrison John
Walker Mrs. J.
Wesleyan church
South side
Camdenville public school – P. O’Reilly
headmaster; Miss Annie Macdonald,
headmistress; Miss E. Dalyell, head
mistress infants’ school


L’Avenue
Off Fitzroy street
1 Thruchly Mrs. Georgina
2 Walsh Richard
8 Olliff William
4 Thruchly Mrs. A. E.
5 Thruchly William
6 Parkes Thomas
7 Guy Mrs.
8 Thurchly John
9 Brock Robert
10 Newton Manifred, agent
11 Berne Mrs. Georgina
12 Henry Sydney S., insurance agent
13 Pickering Alfred, photographer
14 Gates Arthur, overseer
15 Harris Samuel
16 Clifford Edward B., merchant
17 Hart Philip, journalist
18 Davies Wyndham J., railway in-
spector
19 Burnett Neville, musician
20 Smyth Arthur, managing director,
Wimble’s bureau
21 Ford Miss Elizabeth, boardinghouse
Marks Charles, mining agent
22 Jackson Alfred
23 Davies Mrs. Joseph


Leamington Avenue
Holdsworth to Pine street
Lee John E.
Wilson Mrs. Elizabeth, grocer
Stokes William
Young John
Spratt James
Welch William. ‘ Ivyleigh ‘
Cain Joseph. ‘ Clareville ‘
Gallagher Patrick
Stickley Henry, clerk
Plunkett George
Broadbent Arthur, stonemason
Strein James, carpenter
Smith James, ‘ Edina house ‘
Porirua terrace
1 Robertson John, engine driver
2 Mackenzie John
3 Rutledge J.
4 Bevis Joseph
5 Ryall Mrs. G., dress and mantlemaker
6 Eckersley James, engineer
7 Atkinson William, brass moulder
Gay Daniel, ‘ Essex cottage ‘
Miller Richard, fireman


Lennox Street-North side
Bedford to Church street
2 Cutter Robert P., accountant
Regent street
Meeks Mrs., ‘ Roslyn ‘
Meeks J. A., architect, ‘ Roslyn ‘
Smith Mrs. Marion, ‘ Skeene ‘
Rutledge James, ‘ Ythan ‘
26 Fraser John, printer
28 Foster John, ‘ Tamar house ‘
30 Beehag Gideon, coachman
Denison street
Schmidt terrace-
1 Schmidt Conrad John
2 Fernon W. James, traveller
3 Matheson A.
4 Bailey Miss
6 Jones William, fuel merchant
Australia street – Church street
South side.
Wellington street
1 Levey Solomon, commercial traveller
3 Flaherty Miss Margaret
Regent street
13 Heaney James
15 Hellmrich Mrs. Margaret
17 Green Archibald
19 Hoffman Frederick, sen.
21 Garvan Edmund
Denison street
31 Bowler J. W., draper
33 Weller William
35 Campbell John, agent
37 Munro A.

DOES THE LARGEST BUSINESS OF ANY LIFE OFFICE.

Page 324


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


324 Lib NEWTOWN. Mar

Lennox street continued-
39 Jarrett Albert George, decorator
Australia street
43 Courthouse hotel – Joseph W. Lloyd
Eliza street
10 Dewson Mrs., ladies’ nurse
9 Adams John H.
8 Watts Henry
7 Muline John
6 Cook H., compositor
5 Wordsworth Frederick
4 Chambers Miss, music teacher
3 Elliott Mrs., dressmaker
2 Parkes W., signwriter
Mary street
45 Bedford George
47 Chesill Mrs.
Reynolds Mrs.
49 Adams William C., stonemason
51 King Arthur F.
53 Deuchars James
55 Handford John H.
57 Harrold Richard
Hudson James, plasterer
Church street
59 Falvey W., traveller
63 Sherman John, traveller


Liberty Street – East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Barnes Charles
Cavendish street
Hawley terrace
1 Glade Henry, indent merchant
2 Jones Russell William Wynn
3 Ellis George Oscar, draughtsman
4 Cahill John
William Arthur Henry, commercial
traveller. ‘ Fernhill ‘
Mowle Aubrey
Robinson W. G.
Cambridge street
Fitzgerald Mrs. Richard
London street
Koombanah terrace
5 McGeorge Andrew
4 Paterson William J.
3 Hodgson James. builder
2 Deuchar George A.
1 Barnes Mrs. Elizabeth
Gladstone street
Haughey John, grocer
Summers William ‘ Charissa ‘
Black George, ‘ Hopeton ‘
Pollard Henry C. P., ‘ Roseylb ‘
Harrison J. A., surveyor. ‘ Stoneby ‘
Coyle Miss, school teacher
(for West side, see Petersham)


Linthorpe Street – North side
Off Erskineville road
1 Lancaster George
3 Langley John, ‘ Bridgenorth ‘
5 Ella Mrs. E., school teacher
Killian Frederick, manufacturer
Harrison Mrs., ‘ Marlborough ‘
Friend Owen, ‘ Linthorpe ‘
South side
Wood James, ‘ Kilbourne ‘
Whitehead John, parcels delivery


London Street – East side
Enmore road to Liberty street
Young Edwin, ‘ Belmont ‘
Marlborough Francis, grocer
Barrell Mrs., ‘ Burianna ‘
Belmore street
Brown Lindsay, ‘ Madaline cottage ‘
Martin Mrs., boardinghouse. ‘ Milton ‘
Drakeford Mrs. ‘ Merton house ‘
Teague Mrs., midwife
4 Arden Mrs.
3 Baker Francis
2 Smith Mrs.
Garner Miss A.
Kidd Miss
Weisse Herman, grocer
Charles street
Jameson Hugh, tea merchant ‘ Ashley ‘
Mozart terrace
1 Chiplin C. W.
2 Leseberg Mrs. M. A.
Maud terrace
Glasheen Miss
Green Sydney S.
Soper R. W.
MacDonald Alexander, chemist
McLachlan Donald
Melrose terrace
2 Smethurst E. S.
O’Halloran George
3 Radley Joseph, commercial traveller
4 Courpley W. P.
Augustus street
Woof John, commercial traveller
Trahair James, ‘ Botrea ‘
Larkin Nicholas, inspector of police
West side
Bartlett Mrs. J. H.
Fraser Misses C. and M., ‘ Eureka villa ‘
Royer Ernest
Riley George T., ‘ Madeley ‘
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde John Henry, jam manufacturer
Evans Alfred, ‘ Essexville ‘
Ekin John, commission agent
Momsen Andrew M., clothier, ‘ Brompton
villa ‘
Gibbons W. M. H., ‘ Hazeldean ‘
Walker Captain D., ‘ Noumea villa ‘
Wallack -, ‘ Unsworth ‘
Spark Stanley H.
Brighton terrace
Glasson Mrs. M. A.
Hill Alfred


Longdown Street – North side
O’Connell street to Skating rink
Susan street – Missenden road
2 Holland George, van proprietor
Neal William James
Elizabeth street
51 Galbraith Arthur
South side
Rose street
3 Corner Edward, headmaster St.
Stephen’s grammar school
Stephen street
6 Maish Charles, butcher
7 Crabtree Arthur Leadbeater Sam
9 Murphy George B., farrier
11 Buckland James W., carpenter
Missenden road
17 Hannaford John, bailiff
Harper Mrs. Matilda
19 Boothman. , wheelwright
Elizabeth street
21 Maloney Thomas, dairykeeper


Lord Street – North side
King street to Edgeware road
Doherty Mrs. Alice
Williard Mrs., dray proprietress
Goodsell Frederick
J. Walker Montagu, clerk
Goodsell J. A, brickmould and barrow
maker
Humphries H., carpenter
Pittaway Mrs. Harriet
Badge W., stonemason
Short J. Thomas, blacksmith
Harris William
Keys William, storeman
Rees Mrs.
Taylor Thomas, bootmaker
Warner Arthur, engineer
Crew and Douglas, bakers
John street
Tattersall Joseph, brickmaker
Williams J.
Tracey John
Burling Frederick
Gorsuch Albert
Thompson A.
Naylor Thomas
Hamilton –
Ball Henry
Cunningham William
Haffner Leonard, bricklayer, ‘ Eversham ‘
Brown Frederick H., painter
Kent Mrs.
Weaver Thomas
Clayton George, fuel merchant
Whiteman John
Walker Mrs.
Ismay James E., ‘ Kelvia ‘
Cowan Samuel, traveller
South side
Cowan Samuel ‘ Renfrew ‘
St. Peter’s railway station Anthony
Graham, stationmaster
Cunningham Mrs. S. J.
Weston J.
Selwyn Miss
Wilson Joseph, bricklayer
Buff Thomas
Moffatt James
Hardy Mrs.
Hoad John, brickmaker
Cooper J. and Co., general store
McGuire Henry
Evitt Edward


Margaret Street – North side
College to Simmons street
Elizabeth terrace
Hunt Charles H., builder
Mitchell Josiah, signwriter
3 Hurst W., Newtown, turncock
4 Tansley Joseph
5 Finn Miss
6 Moore Sidney F., dentist
Moore Mrs., midwife
Hinks , ‘ Warangesda ‘
Williamson David, builder
Barker Frederick
Hunter Gideon
Keegan James, coachsmith
Edwards Walter. ‘ Seafield cottage ‘
Craig Milan
Reiby street
South side
Webber George, ‘ Clifton cottage ‘
White Mrs., dressmaker and costumier
White Edmond
Dawson G., sergeant of police, ‘ Garfield ‘
Shepherd Albert, plasterer
Hynard Thomas J.
Walker W., ironmoulder
Weir Thomas H.
Blundell Alfred
Coady Mrs.
Noble Thomas, moulder
Wildman Charles, ‘ Roseneath ‘
Rosethorn Mrs.
Walpole John H.
Scrivener Henry
Atkinson Mrs. M.
Ottaiano G., musician
Brown Henry
Manson John, constable
Jarvis J., butcher
Constable Mrs. Rachel, greengrocer
Ryan Miss, general store
Goodacre G. J

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 325


ANTHONY HORDERN’S FOR TOYS AND DOLLS


Mar NEWTOWN. May 325

Palmer William, ‘ Prahran ‘
Reardon James, bootmaker
Kilkeary Michael
Daniel, storekeeper
Ferndale street
5 Saimer William
4 Simms Alfred
3 Insull William H.
2 Insull Henry, carpenter
1 Rowe Mrs, costumier
Reeve A.. George, grocer
Simmons street


Maria Street – North side
King street to Edgeware road
Holley William
Palmer Mrs., ‘ Dahlia cottage ‘
Martin Mrs. M., dairykeeper
Farr James
Farr Mrs. M. A., grocer
Garrett William, brickmaker
Dolph S.
Clarke William, carter
Fenton Charles
Payne Joseph
Sheard Edwin, carter
Friedwald G., photographer
Thorpe John
Clarke James
Smith John
Hodge Onslow, butcher
Seckold Thomas, dray proprietor
Deacon Mrs. Mary
Goodin John
Drysdale Henry
2 Behnke Carl, cook
3 Goodsell Alfred
4 Warmond
5 Leaver Arthur, compositor
6 Gorman Frederick
7 Madden T.
8 Robb William
9 Healey
10 Thorpe Mrs.
Davey George H.
Clark Ebenezer
Haywood Samuel T.
Nicholson John. ‘ Wadsworth ‘
Muckleston Samuel, warrant, officer
Choat James
Garrett W.
Douglas Frederick W.
Street William H., carpenter
Green Mrs., midwife
McDonald Daniel
Ward Mrs.
South side
Holley Mrs. Mary
Cummings M., fuel merchant
Hansen James
Nottle John, brickmaker
Ryder Richard, carpenter
Burling John, ‘bus proprietor
Daly James
Kelso James, grocer
Curtis Albert
Austin Mrs.
Austin B.
Haines Charles
Hutchinson Alexander
Raymond Thomas
Thompson Walter
Sergent Henry
Mackay George
Townsend Edward, dray proprietor
Moon Thomas, builder
Keable John
Turner Frederick
Clarkson William
Lutton John
Beaumont Leonard
Harrison William
Osborne George
Ghiggino Dominick
Marian Street – East side
Enmore road to Sarah street
Cox Charles, carter, ‘ Cheviot ‘
Mair David, ‘ Darnall ‘
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
Perry John, ‘ Castleton ‘
Smedley Mrs. M. A., ‘ Mooreville ‘
Inglewood terrace-
1 Bray Frederick
2 McKinnon Donald
3 Ryan John
4 Murray Henry
Hague Miss, music teacher
Allan Mrs. Maxwell, ‘ Maxwella ‘
McLean William, ‘ Gordon ‘
Cohen Mrs F., ‘ Hazeldean ‘
Campbell Mrs., ‘ Yelgelbar ‘
Duff John, ‘ Lisgar ‘
Chambers Mrs., pianoforte teacher, ‘ Glad-
stone ‘
Bird John, ‘ Garfield ‘
Rigby A.. ‘ Waiwrin ‘
Greaves John, ‘ Lidney ‘
Cousin Richard, stonemason
Jordan August, jeweller, ‘ Brooklyn ‘
Fleming John Milford
Matheson John. builder, ‘ Beechworth ‘
Davidson Thomas, filtermaker
Royer E. D., ‘ Hamilton ‘
Appleton William, ‘ Longwood ‘
Lyle Andrew, enginedriver, ‘ Sempstead ‘
Wallis James H., ‘ Nariah cottage ‘
Hopkins Alfred J., watchmaker ‘ Oak-
cottage ‘
Lawton Albert
Bingham John, ‘ Roseville ‘
Carter Mrs., ‘ Bellerma ‘
Carter Sydney ‘ Elsinore ‘
Ravil David, ‘ Staniford ‘
King Mrs., ‘ Truro ‘
Rodney terrace
6 Harrison Mrs. E.,
5 Butler Ernest
4 Morris Robert H.
3 Cummings James, plasterer
2 Lowe Mrs.
1 Barnes Edward
West side
Marian terrace-
1 Kendell William, blacksmith
3 Warne Francis
6 Clark Mrs. Jane
7 Miller William
9 Stanley John, tanner
Carrick Walter F.
Carlisle terrace-
1 Kennedy James
2 Edwards Thomas
3 Bates William
4 Kendel John
5 Jones Robert
6 Vanheythuysen Richard
Burwood Alfred, engineer, ‘ Veritas ‘
Benson Harry, constable, ‘ Lyall cottage ‘
Heathfield cottages-
1 Kennedy John
2 Stephenson Matthew
3 Connor William
Walton terrace-
Finley John
Canman Robert A.
Cruddock Miss
Hemam Mrs.
Stalars John, butcher
Callan Lawrence, ‘ Bryantstonville ‘
Cannan Mrs., ‘ Ashbourneville ‘
Oroya terrace-
3 Jenner Charles H., coachbuilder
2 Heatherington Thomas
Harkis Thomas
Small Alexander
Cross lane
Elder terrace-
Hawkins Thomas
Roberts G. H., surgeon
Hardwood George, traveller
Cram James. ‘ Alfred house ‘
Gore John, ‘ Douglas house ‘
Hill Mrs. Honoria, ‘ Karong ‘
Hill John K.
Hill Miss, dressmaker
Farnham terrace-
3 McDonald Mrs.
2 Dickson Charles
1 Wheeler John H.
Sidey Richard W.
Peacock William
Jenner Robert B., coachbuilder, ‘ Mer-
rivale ‘
Anderson Andrew
Macvine Robert, clerk, ‘ Woodburn ‘
9 Morton Henry
Anderson Andrew
Milly cottages-
1 Hainsford
2 Hounsell Frederick
Clinton Henry, ‘ Mishwarm ‘
Harvey Mrs., ‘ Cambria ‘
Pyne William. ‘ Apsley house ‘
Harden Charles


Mary Street – East side
King to Lennox street
1 Mills John
3 Nelson
5 Brunn Charles
7 Howell Robert
9 Vermeesch John, tobacconist
11 Whitton Mrs., nurse
Denning Mrs., dressmaker
13 Shaw Mrs. M. A.
15 Thompson John, warder
17 La Martinere Henri A.
West side
Hannah terrace-
20 Wellesley Charles, tailor
18 Sidway Alfred, boardinghouse
16 Waters Mrs., dressmaker
Smith Walter
Keating Richard, jeweller
Hurley William, butcher
10 Smyth Mrs.
12 Fielding R., builder
14 Gardiner Mrs. Ann, boardinghouse


May Street – North side
King street to Edgeware road
Burling Charles, grocer
Mills Henry
Webb Mrs. Mary
Webb Arthur
Sheffield William
Rey Alfred
Primitive Methodist church-Rev. W.
Sparling
Rawlings James, poundkeeper
Smith John, grocer
Butler Henry
Patterson Robert
Brown Mrs.
Hogan Mrs.
Scott W. W, engineer
Hawkins Jesse
Brett William
Guest Joseph
Lee Mrs. E.
Williamson Henry
Loveday Mark, grocer
John street
Williard Alfred H.
Spiers Peter, brick manufacturer
8 Brown Charles
7 Lowdoun David
6 Bains John
5 Martin Joseph

ABSOLUTE SECURITY

Page 326


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


326 Mec NEWTOWN. New

May street continued-
4 Martin George T.
3 Milsom William
2 Keating William
1 Terry Henry, brickmaker;
(For South side, see St. Peter’s)


Mechanic Street – North side
Church to Egan street
2 Hilderbrandt Mrs.
Hordern street
Pullen John, butcher
Hordern street
South side
Whitehead’s parcel delivery stables
Hordern street


Metropolitan road – East side
Norton Robert, farrier
Enmore road to Sarah street
Enmore public school – boys’ department.
Grieve R., head master; girls’Miss
L. K. Alderton, head mistress; in-
fants’Mrs. T. Crozier, mistress
White John. ‘ Heathcote ‘
Stevenson Mrs. W. B., ‘ Marian ‘
Bent Cornelius
Tinnick J., ‘ Belinda ‘
Todd Mrs. E., ‘ Waterton ‘
Dalyell Mrs., ‘ Nirwana ‘
Dalyell Miss, school teacher
Hannan Robert, insurance agent
Price Mrs. Lydia. ‘ Franklin ‘
Curnow Frederick, ‘ Carlton ‘
Penrase Mrs., ‘ Durlstone ‘
Wallace Robert, mariner, ‘ Claremont ‘
Dawson Mrs. Jane, ‘ Elsieville ‘
Cooke H., accountant, ‘ Scarcliffe ‘
Cross lane
Baldick Ernest A., timber merchant
St. Kilda terrace-
1 Holdsworth P. R., land agent
2 Skinner Herbert
3 Kidgell Ebenezer Cobb Mrs., ladies’ nurse
4 Glass Ebenezer
6 Morris Morris
Skinner William, ‘ Rubyville ‘
Skinner David, ‘ Cromartyville ‘
Johnson Charles, bricklayer, ‘ Alpha
cottage ‘
13 Finucane Henry R.
Gibbens Joseph, ‘ Alma cottage ‘
Howe Thomas, ‘ Norma ‘
Murdock Walter D., ‘ Ascot cottage ‘
Bingham Richard H.
Perry Alfred
Baxter Lanclot, ‘ Doones ‘
Crowther Herbert
Junk Henry, baker
Thompson Harry, insurance agent,
‘ Kembla cottage ‘
Entwistle George
Dricks Christian, painter, ‘ Altona cottage ‘
West side
Mulquin Thomas, ‘ Eastbourne ‘
Hodgkinson George
Prince Miss, music teacher, ‘ Nanima ‘
Kelly J. C. H., ‘ Milluriel ‘
Tabernacle – Charles Watt, Evangelist
Lees Archibald
Eld George. ‘ Kimberley ‘
Harrison William, ‘ Clarence ‘
Sindel Robert R., merchant, ‘ Sindelville ‘
Metropolitan terrace-
1 Jones Thomas
Grange George, paperhanger
Brooks Thomas
Letton George B., engineer, ‘ Morpeth ‘
Child Thomas, printer
Cross lane
Blencowe Robert, ‘ Mixbury ‘
Webster William
Nash Richard
Huddle Miss M. E., ‘ Pomona ‘
McGregor Andrew, ‘ Lilydale ‘
Howe Mrs. M., ‘ Craighead ‘
Howe Miss, music teacher
Howe Harry G. J., printer
Howe Clarence W., printer
Wright James, carpenter, ‘ Tannochside ‘
Cameron Alexander, ‘ Isla ‘
Young James, engineer, ‘ Lillesleaf ‘
Mundy Brunett
Brooks Ralph, ‘ Manola ‘
McCaldon John, engineer, ‘ Winiata ‘
Wilson Mrs. A. J., ‘ Como ‘
Cox Francis Amos, ‘ Mayville ‘
Tillot Job, carpenter
Lindsay John M., ‘ Carlisle ‘
Haining James L., coachpainter
Campbell A. P., ‘ Highclere ‘
Piper Mrs.
Fitzgerald Patrick. ‘ The Glebe ‘
Banks John S., ‘ The Oaks’
Davey Richard, baker, ‘ The Grange ‘
Archibald John, ‘Craigfoot’
Weaver Eustace, compositor, ‘ Oakley ‘
Waring John K.


Missenden Road – East side
King street north to boundary
Greatrix Joseph, brassfounder
McLennan and Hughes, engineers and
blacksmiths
Longdown street
1 Brown Henry J, carpenter
Campbell street
5 Ryan Mrs.
Mahon Terence
7 Walsh George
Keene Sydney, bootmaker
13 Cooper Robert, undertaker
Richard street
15 Christie Brothers, manufacturing con-
fectioners
Aylesbury street
25 Platt Mrs., midwife
27 Richards
29 Emberson C, painter and paperhanger
31 Hyass R., cabinetmaker
Palmer R. H., auctioneer and house
agent
Bligh street
West side
King William
King Edward
Longdown street
2 Harrison Lillie
4 Smith Arthur
Campbell street
10 Sparks. J. P., boilermaker
14 Blackford David, tailor
16 Peterson Antoine
18 Schyver Mrs. Hannah
20 Nelson Mrs., boardinghouse
22 Whitehead Joseph Rosewarne William
24 Aubin John H., commission agent
26 Carlaw W. G., plumber
28 Stacey John, asphalter
32 Walsh E., van proprietor
Walsh Mrs. H., dressmaker
34 Harris William, master mariner
35 Rapp Jacob
36 Cohen Henry
St Stephen’s Sunday school and pri-
vate day school – Miss B. Flanagan,
mistress
40 Sparkes E., fuel merchant
42 Bourne George, signwriter
Munni Street – North side
Union to Angel street
1 Powell T.
3 Reidy Morris
5 Powell John
7 Gurran Frederick
13 Williams Jane
17 Miles C. H.
Gowrie street
23 Laws William
25 Young Alfred A., hairdresser
27 Cropp Herbert, carpenter
29 Rand Asa
31 Smith Octavius
33 Becker Joseph, stonemason
35 Stead George, blacksmith
37 Robinson Frank, storekeeper
South side
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
Houghton James
8 McGarry John
10 Woodrow Mrs. Mary
12 McMartin Alexander
14 Smith –
16 Roberts William
20 Churchwood Charles, spice manufac-
turer
Gowrie street
24 Bateman Mrs. H.
26 Dunk Walter
28 Smith William


Nelson Street – East side
King to Bligh street
1 Dunn Henry
3 Bonfield. Mrs. Sarah
5 Fahey Thomas
7 Hamilton Mrs. P.
11 Emerson J.
13 Baker Douglas
Campbell street
West side
2 Jamieson Mrs. Miriam
4 Drew Samuel
8 Walsh Mrs., tailoress
20 Pullen John


Newman Street – North side
236 King street south to Union street
Darby Alfred, carpenter
Davis David
Heath Richard
Bray William F., Macdonaldtown
council clerk
Jones W. F, piano tuner
Godbehere F. W.
Swan Charlie, engineer
Olive Alfred T.
Pike Alonzo
Gilmour William J., compositor
O’Neill William
Knight Fred,. ‘ Thornleigh cottage ‘
Hollis Robert
Webster James
Mortley Sydney
Chidge J., van proprietor
Parkes Edward, night watchman
Paroz Frederick, joiner
Kaesewurn John, master mariner
Bird William C., carpenter
Morton John
Munro George
Angel street
33 Asztalos Mrs. J.
31 Verdaw Mrs. M.
Chamberlain Joseph
Bolin George
Thompson Mrs. C, ‘ Granard house ‘
Spink James, ‘ Hamilton house ‘
21 Hall Thomas
Gowrie street

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 327


ANTHONY HORDERN’S FOR TOOLS OF ALL TRADES


Nor NEWTOWN. Pin 327

Geddes Benjamin
19 Skehin John
Pulham James
18 Quinn Patrick, van proprietor
15 Clarkson Henry
13 Eggling Louis
11 Chamberlain Hubert, carpenter
9 Dowing George
7 Burns William
5 Nisbet Peter
Union street
South side
White Horse street
Fitterer August, jun., basketmaker
98 Fitterer A., sen.
Baker W. T.
McCann Alfred, builder, ‘ Bankfield
house ‘
Stringer S., builder
Selwyn Alexander, confectioner
Gawne Walter
Wilson C., constable, ‘ Cranbroook ‘
Sheilds . constable, ‘ Oldham cottage ‘
Hawkins William, engineer, ‘Salt-
burn’
Baxter James, ‘ Nowra house ‘
78 Williams Thomas, carpenter
76 Lane Charles, carpenter
66 Pakes B., boardinghouse
Owen William, engineer, ‘ Redcar ‘
Millington Herbert, engineer, ‘ Coat-
ham ‘
Howarth B. D. and Son, steel foundry
Hogan Miss, dressmaker, ‘ Mardyke ‘
Hereford Robert, ‘ Hereford ‘
Partridge Thomas, ‘ Tana ‘
Firth Mrs. J., ‘ St Alban ‘
Knight William. ‘ Peveril ‘
Whitham Mrs. S. A., grocer
40 Hawkes Frank, woolsorter
34 Reynolds William F.
32 Clarke William, carpenter
30 Hough Edwin, plumber
28 Mortimer Alfred
36 Brown Samuel G.
Thelwell Mrs H., grocer
Gowrie street
14 Meier Charles, private detective
Hamilton Mrs., storekeeper
12½ Davis Richard, butcher
10 Odea K. J., law clerk
Baine James, plumber
Grant James
6 Barry John
Union street


Norfolk Street
King to Angel street
Dalwood N. E.
Callow John, accountant
Brooks Edward
Allison Mrs.
Eggleton William S., brickmaker
White Horse street
Ventura Mrs. A.
Pooley William D.
Ralf James
Smith Henry
Crawford James
Williams George
Croft Matthew


O’Connell Street – East side
King to Raper street
1 Hovenden William H.
5 Woolley Thomas
Bryan John
7 Cohen Lewis, dealer
9 Smith John
15 Whiting Henry
17 Pitts William, hospital warder
19 Brown Mrs. Ann
21 Loveridge William, stone mason
Longdown street
Townsend George
Campbell street
27 Wilson Mrs. C. P.
29 Brown Robert
33 Mooney Miss
37 Reid Michael enginedriver
41 Hillier John
43 Noble Charles, upholsterer
45 Goodsell T. A.
47 Cashmere –
49 Meale George, grocer
51 Bell William, butcher
53 Turner William
55 Wright James, bootmaker
57 Thurston John
59 Jones Thomas, fitter
61 Marsden Henry, painter
63 Erickson Charles
65 McKenzie Charles
67 Lock William, farmer
69 Jones John, plasterer
71 Adamson William
73 Evans William, carter
75 Ryan Mrs.
West side
4 Millard William. tinsmith
4½ Connell James J., cabinetmaker
Hodkinson -, mine manager
8 Cassidy Luke
10 Francis Henry
12 Mitchell
16 Ward Mrs.
Victoria street
18 Banks Mrs. G. L.
20 Jones Thomas, stonemason
22 Taylor James
24 Taylor John, fitter
26 James George
Thompson John, fruiterer
Whiteoak Thomas
Evans Mrs. E.. ‘ Cardiff cottage ‘
Hurst Mrs. Sarah
Miller Henry Thomas
70 Fairlie David
72 Halfnights Thomas
74 Hevey Henry
Trafford Walter, chemist, ‘ Craighead ‘
Dillon John, bricklayer, ‘ Craigfoot ‘
Raper street
80 Vaughan John
82 McIntyre James


Oxford Street-East side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street – Kent lane
1 Lord Mrs.
3 Burrowes Edwin
5 Worrall Joseph, glassblower
Campbell lane – Albemarle street
Child Sydney, ‘ Brunswick ‘
7 Coxall George A.
Turner Charles, ‘ Glandore ‘
15 Dyer Mrs.
17 Emanuel Joseph, wood and coal mer-
chant
19 Turtle Charles, sen., grocer
21 Higgins Michael A., carpenter
Lands lane
23 Mitchell Mrs. E.
25 Williams E. J., miner
27 Riley Edward, plasterer
Campbell’s lane
West side
2 Young Mrs. Annie
1 Ashcroft Edward J., teacher of music
2 Ardill T., John
3 Esling Mrs. J.
Albemarle street – Paul lane
4 Sidbury Charles, builder
12 St. Bede’s convent and high school-
Sisters of the good Samaritan
14 Rabone Stephen
Pearl Street – East side
Alice to Wells street
Tolley Wharton
Dixon Henry, ‘ Finsthwaite ‘
Pearl lane
Scott William, engineer
Guy Fred., ‘ Essex house ‘
Pawley W.
Keys William
Holding Mrs. Hollingsby
Mills Mrs.
Gibson James, blacksmith
O’Mara Michael
Kyle Joseph
Parker Mrs. C.
Spriggins William
Taylor Mrs.
Fryer William
McCarthy Mrs.
West side
Brewer William, grocer
Pawley Mrs.
Dryer A.
Courtney Thomas, stonemason
Young –
Lane John W.
Pollard John H., telegraph engineer
Jones John H., bricklayer
Bentley James
Jarman Stephen, stonemason
Hodgson Edmund, whip manufacturer
Sutton S. gasfitter
Commodore street
Parsons Mrs.
Steer Robert., bookbinder, ‘ Eureka ‘


Phillip Street-East side
Enmore road to Railway line Gladstone street
West side
Sparnon terrace-
1 Gordon Mrs.
2 Askew Mrs., midwife
3 Woods John, broker
4 Strauss Mrs. Eliza
6 Molesworth Edgar
Thomas George, tailor
Belmore street
Barden Edwin
Fairbairn George
Courtney John, commission agent
Thurnby villas
1 Crane James
Hermann Valentine, ‘ Cuprina ‘
Paton Robert
Forsyth Francis, builder
Riedel A. L.
Charles street
12 Harris Henry, advertising blind
maker
Kenning Charles, joiner
Onan James, house and land agent
Tanner Mrs., ‘ Arno cottage ‘
Johnston David, storekeeper
Gladstone street
Hayes Patrick, builder, ‘ May villa ‘
Goodchild William. ‘ Rosemont ‘
Williams Ernest, carpenter and joiner,
‘ Rosedale ‘


Pine Street – East side
Wilson street to railway
Clark Archibald H., ‘ Pine villa ‘
McLaughlin John, ‘ Zulah ‘
Benz William, commercial traveller,
‘ Victor house ‘
Shaw J. B., tailor
Gordon Alexander, enginedriver
Robinson William M., ‘ Como ‘
Higgs R. D.
Leamington avenue

SYDNEY BRANCH OFFICE 40 HUNTER ST. (Temporary Office, pending erection of Society’s Permanent Building in George Street.)

Page 328


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY). SYDNEY


328 Pri NEWTOWN. Rei

Pine street continued-
West side
Lambert Henry
Williams Sylvanus H.
Duffy William A.
Fox James
Clarkson Henry
Cornwell J. W., auctioneer, ‘ Salisbury ‘
Blackwood Arthur, ironmonger
Sheppard Herbert
Mason Albert, sawyer
Hayes George
Lane Nathaniel
Pogson John, clicker
Williamson Thomas, ‘ Sandhurst house ‘


Prince Street
Camden to Alice street
Alderson Mrs. Mary
Maxwell J.
Miles Michael


Prospect Street – North side
Church to O’Connell street – Hordern street
2 Husband George, stonemason
Fubbs –
Egan street
10 Cawte James
12 Jewer Joseph
36 Thompson John
South side
Hordern street – Egan street
2 Seller Harry
Reave Mrs. E., ‘ Arno lodge ‘
Webb Arthur W., engineer, ‘ Arno lodge ‘


Queen Street – East side
King to Wilson street
Fletcher James, ‘ Mount Eagle ‘
Queen’s terrace
1 Lavers Henry V.
2 Phillips George H.
3 Feargrieve J., enginedriver
Bourne Francis J., taxidermist
Fenn John
Fiddes F., ‘ Essex cottage ‘
Say Henry, ‘ Coombe house ‘
Hobart terrace-
1 Dures Mrs, Elizabeth
2 Burns Robert, boilermaker
3 Valentine David, confectioner
58 Scott William C.
64 White David, carpenter
66 Larson Lars Peter, boot finisher
68 Weston C. J., accountant
Wilson street
West side
3 Irving John
Kable John
6 Remilly Mrs. Catherine
7 Spring James, ‘ Victoria house ‘
9 Toyer Arthur, engineer, ‘ Albert house ‘
11 Lawson James, cabinetmaker
15 Madson Hans F, surveyor
17 Clarke William
19 Purnell William
21 Walter Mrs. K., ‘ Matilda cottage ‘
23 Nicholson Henry, reporter
28 Waring John


Randle Street – East side
Wilson street to Railway line
Kettley Henry
Walton Robert C.
Stainton Francis
Barnes John
Hope Thomas, enginedriver
Hargrave Andrew
West side
Sutherland William
Scott Archibald, plumber
Marshall James, boilermaker
Byrnes Patrick
Hall Francis, ‘ Carpediem ‘
Plumber E.. J., ‘ Allaway house ‘
McCluskey Jane. ‘ Drumbran ‘
Leamington avenue


Raper Street – East side
Church to O’Connell street
Hordern street
Ebenezer terrace
1 Larter Alexander
3 Kemp William
Keindandrew
5 Pease Arthur, upholsterer
7 Murray Mrs., midwife
9 Allison George
11 Hardye Anthony
Jones George. ‘ The Grange ‘
Gordon George L.. ‘ The Towers ‘
Thompson E., commission agent, ‘ The
Oaks ‘
West side
2 Warland Arthur
4 Stone Richard, printer
6 Wilson Arthur
Prior -, draper
10 Baikie James
12 Phillips John W., bookbinder
18 Southern Edward, sen.
20 Southern Edward, jun., bootmaker
22 Elson Henry
24 Murray A. James, painter
26 Culver Mrs., tailoress
28 Walker George H.
30 Fellingham Richard
32 Vine Edward
33 Copper Fred, soapmaker
36 Sainty James, lamplighter
38 Mote George E.
40 Parkes James, plasterer
42 Griffin Thomas


Redwin Street
Off Norfolk street
1 Hopwood Herbert
2 Doherty George
3 Heeps Henry, chaircaner
Folks John
Cuddeford John
6 McCoy David
7 Burton S. T.
8 Morrison George
9 Griffin John
10 Chapman Frederick, painter
11 Frost William
12 Lillis Edward W.


Regent Street – East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Jones Edwin A.
3 Dyer Frank
5 Bolton Herbert
7 Frazer S. A.
9 Hoffman Frederick
11 Runham Stephen
13 Schwetrunpt Carl, painter
15 Kane Edward
17 Winstanley Mrs. Mary
19 Richmond John, builder
21 Honnen Charles
Lennox street
31 Beech Samuel, patternmaker
33 Palmer Joseph B.
35 Abigail James, ‘ Melinda house ‘
Albemarle street
Carlisle Castle hotel – John Rice
37 Hincks Mark
47 Regan John
49 Robertson Mrs.
51 Grimsley Thomas, painter
53 Barncastle John
55 Baillie James, printer
57 Whitehouse John
59 Bolton Walter
61 Dubber Charles E., butcher
63 Byram Mrs.
65 Hannah Walter
67 Haines Christopher, cabinetmaker
69 Moon John, currier
71 Pithers James
73 Owen Moses
75 Edmonds J. W., plasterer
77 Tobin Mrs. James
79 Henderson Charles
81 Griffin Maurice, plasterer
West side
2 Wilkinson George, bricklayer
4 Taylor Edgar
6 Gordon William
8 Ryan. Mrs. Mary
10 Eyles William, sawyer
12 Purcell Mrs. Catherine
Lennox street
20 Kingston hotel – Daniel Marsden
22 Sly J. W. stonemason
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Hennings Henry, baker
28 Davis Mrs. Sarah
30 Sinclair T.
32 Dixon Henry
34 Hinks Walter G.
34 Copper Hugh, carpenter
3 ½ Roberts William
Waters Edward, traveller
38 Humphries , engineer
40 Wilson George, carter
42 Coles William
44 Willet Charles
46 Taffe Mrs., ladies’ nurse
50 McElroy Edward
52 Everett Mrs. Eliza
54 Greathead Mrs.
60 Coles James
62-64 Glassworks hotel – Jane Sauerbier
Hale Thomas
66 Anderson George
68 Whiteley William. wool classer
70 Terry Mrs.
72 Eady W., timber inspector
74 Elstub Robert, carpenter
80 Hamilton William J.


Reiby Street – East side
Enmore road to Margaret street
Williamson Mrs. Elizabeth, ‘ Emmaville ‘
Albon James
Riese Louis
Dadswell Charles F., boot merchant
Richardson Mrs.
Don street
Dora terrace-
1 Fitzgerald Miss, dressmaker
2 McPherson John
3 Lysaght Thomas
4 Drummond William
5 Lehrkind Henry 6 Dessaix Andrew S.
7 Neal Thomas, ironmoulder
8 Murray Mrs.
9 Munro Charles
Snowden terrace-
1 Grant William H.
2 Stone Mrs. E.
3 Ross Edward A.
4 Dowse Mrs. L.
5 Kennedy Mrs. Mary
6 Crease Mrs.
7 L’Estrange Thomas, dealer
Worrell Robert, grocer
Keig street
West side
Restall Richard, coachsmith ‘ Primrose ‘

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES

Page 329


ANTHONY HORDERN’S FOR PIANOS AND FURNITURE


Ric NEWTOWN. Sta 329

Garner Ernest D., draper’s assistant,
‘ Helmet house ‘
Chenoweth William, ‘ Alma house ‘
Rankin Mrs., ‘ Urblereach ‘
Budge James, ‘ Dalgarvan ‘
Edmonston A., clerk
Hogan Thomas
Sloane street
Pincham George
Roach John
Humphries Mrs.
Gerrad James
Cronk John
Fulham street


Richard Street -North side
Missenden road to North Newtown school
Hillier and Co., cordial factory
Elizabeth street
40 Flynn John
King George
Bamford M.
South side
3 Giddans James, blacksmith
7 McKays Timothy, builder
Elisabeth street
29 Davis Thomas
45 Davis Ernest


St. John Street – North side
Angel to King street
1 Sheppard H.
7 Eggleton William
9 McGill Michael, fuel merchant
South side
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Lundy Mrs. Elizabeth
10 Cambrell William H.
12 Hansford Alfred R.
Blyth Thomas, ‘ New Cross ‘


St. Mary’s Street
Trade to Bishopsgate street
10 Millins Mrs. Catherine
Anderson James, ‘ Monica villa ‘
20 Lincoln Thomas
Lincoln Mrs., midwife
22 Lincoln Charles, cab driver
Stanley street
24 Taylor Mrs. M. J., nurse
24½ Newnham John, carpenter
(For continuation see Camperdown)


Sarah Street – North side
Edgeware road to Simmons street
Edmond Miss E. artiste
Hardman Robert, biscuit manufacturer
Marion street
Hardman brothers, biscuit factory
Hardman Richard
Berengher
Heaton D. H.
Simmons street
Grimshaw Thomas


Short Street
Off Camden street
Dunphy Constantine
Hammond Dennis
Kincade Thomas
Rogers Henry
Cannon Charles


Simmons Street – East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music
Henry Mrs. S, ‘ Yarrowa ‘
Jones John
Sander Emil, commercial traveller,
‘ Altona ‘
McDougal Alexander
Camp Mrs. R. A.
Fulham street
Duckworth Thomas
Trethowan Mrs. Ann
Margaret street
Reeve A. G., family grocer
McDermott Edward, general store
Dircks Christian, ‘Ferndale cottage ‘
Adwick terrace-
1 Brackett Mrs.
2 Stenhouse George M., bootmaker
3 Matthewson William
4 Seller William
5 Hughes Martin
6 Price Phillip
Adams George, whip maker
7 Butler Thomas
8 Jurd Miss, dressmaker
9 Symington Charles
10 Stacey Mrs.
Nottingham terrace-
1 Russell John
2 Redman Frederick
3 Lahill Thomas
4 Radford James, bricklayer
5 Joy James
8 Smith Robert
9 Foster Mrs. Francis
10 Howard Mrs.
11 Holmes George
12 Lineberg C., captain
13 Egan William
14 Hollis Mary Ann
McSweeney James
West side
Nickless Walter R.
Nyman George, Clerk, ‘ Richmond house ‘
May Alfred, jeweller, ‘ Brierley ‘
McKenzie John, clerk, ‘ Allerton ‘
Martin Mrs. L. E.
Spicer James W., printer, ‘ Berkeley ‘
Szarka John, printer
Stephenson Mrs. Sarah, ‘ Maybury ‘
Garland George F.
Eldridge George, ‘ Eresmere ‘
Hackney Alonzoo, ‘ Ivanhoe ‘
Edwards Arthur G., ‘ Brushgrove ‘
Griffiths Mrs. T., private school
Griffiths Miss, music teacher
Scott John C. clerk, ‘ Corstorphin ‘
Gray George, ‘ Hope cottage ‘
Holmes Alfred L. ‘ Alpha ‘
MacArthur Mrs. Sarah
Hogg David, ‘ Hollingworth ‘
Carey L. P., ‘ Glenalvon ‘
Watts Albert N. ‘ Wendouree ‘
Carpenter George, plumber, ‘ Byron ‘
Happ Andrew, wheelwright
St Helen’s terrace-
1 McCullough J.
2 Keating Mrs. L.
4 Brighton George Northiam terrace
1 Welch William
2 Barnes Mrs.
3 Year William
4 Woolacott F. D.
Nangle Thomas, ‘ Astley ‘
5 Dallwood Mrs.
6 Berry Edward, bricklayer
Krinks Charles, upholsterer, ‘ Clifton ‘
Sanford George M., organ builder
Goldsbrow Mrs., ‘ Hawthorne ‘
Miller Hugh, ‘ Collingwood ‘
Cooper Richard H.
Walker Waverley W., ‘ Rose cottage ‘
Sarah street
Rattigan E. F., bookmaker
Everitt George, ironmoulder
Crossman Francis
D’Aran Phillip, postman, ‘ Gertrude cot-
tage ‘
Gibson Robert, ‘ Riversdale ‘
Stevenson William, butcher
Stephens William, greengrocer
Fetherstone Mrs., midwife
Whitwell Henry A., contractor. ‘ Elsie
cottage ‘
King Edgar, storeman
Collins Joseph
Enright Francis, mariner
Sinclair Mrs.
Wright Alfred, ‘ Mary cottage ‘
Holcroft Joseph, stonemason, ‘ Coventry
cottage ‘
Smith G. E., bricklayer ‘ Ramsgate cot
tage ‘
Baker William, bootmaker, ‘ Thanet cot-
tage ‘


Sloane Street -North side
Simmons to Reiby street
1 Brew Robert, mariner
2 Morrissey John
3 Kellerman William
4 Hines Frederick, enginedriver
5 Shearsby Charles, bootmaker
6 Booth Charles
7 McCutcheon James
Osborne Charles, storekeeper
Carroll James
Dunn William
South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore Road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace-
Cozens Richard
Cass Mrs. Kate
Abigail J. W., solicitor
Christ church Rev. J. Lintott
Taylor
Johnson Frederick W., baker
(For continuation see Marrickville and
Petersham)


Station Street -East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel – William Selff
Johnson Mrs. ‘ Warwick House ‘
Warwick Hall
Browne L. and Co., fuel merchant
Porter Brothers, fuel merchant
Enmore road
Cole Aaron, ‘ Bonthorn ‘
Partridge Mrs. Jane, ‘ Hawthorn ‘
Merret George, ‘ Austinville ‘
Wildman Daniel, builder. ‘ Mansfield ‘
Garnett Lewis F., accountant
Hime Mrs., laundress
Ryan John, ‘ Crookwell ‘
Porter Edward, plasterer
Francis Mrs. Margaret, ‘ Stretton
House ‘
Dean Edward, ‘ Ulster House ‘
Ulster terrace-
1 Walker Watson, coachbuilder
2 Douglas R., baker
3 Pryce Robert S.
Deakin Mrs., music teacher
4 Laing Mrs.
5 Keating Mrs.
6 McKern Frederick
7 Tye Mrs. Mary
8 Stewart Miss, teacher of music
9 Goldsworth Joshua, auctioneer
11 Hartley John. signalman
12 Bennett Miss M., dressmaker
13 Gray Mrs. B. H.
Holt street
Ruby Joseph, painter
Ruby Phillip

THE LARGEST LIFE OFFICE IN THE WORLD.

Page 330


ANTHONY HORDERN & SONS, UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


330 Ste NEWTOWN. Wat

Station street continued-
San Jose terrace
1 Mathews S., constable
Earle E. E.
3 Carruthers William J.
4 Lemcke Albert, carpenter
5 Wood Thomas, painter
6 Adams William
Grace Patrick, dairyman
Brown William, ‘ Rothsay ‘
Cousins Thomas, ironmonger, ‘ Ade-
laide ‘
Wilson W., builder
Dumbarton Charles
Henderson R. J.
Alexander Henry
Davis Mrs. M.
McLeod Alexander
Fletcher Edmond
Hurst William
Walker Watson, carriage manufactory
West side
Enmore road
Bruce Alexander, chief inspector of
stock, ‘ Reiby house ‘
Field Frederick
Osborne Thomas, compositor
Gommeson Edward, importer
Don street
Levien Alfred. ‘ St. Kilda ‘
Wilson Edward, ‘ Osmaston ‘
Keig street – Holt street
Rickards Charles, carpenter, ‘ Fern
cottage ‘
Goslett William, warehouseman
Lougheed Noah
Brady Michael, clerk
Mahoney Mrs. Elizabeth
Mayes John H., surveyor, ‘ Esther-
ville ‘
Camden villas
Morrow Thomas
1 Cooper William H, tailor
2 Jones Frederick W.
3 Martin Walter
4 Williams Frederick G.
6 Holt George O Wearne Charles
7 Bryant John, contractor
8 McGilvery H.
Watson Abraham
Ekin James, land agent, ‘ La Mascotte ‘
Crawford William T., commercial
traveller
Humphreys Mrs.
Dowling Albert E.
Mars John
Hilder Joseph, compositor
Engelbert George
Craig John
Walker Mrs. Martha


Stephen Street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s grammar, school – Ed-
ward Corner, head master


Susan Street – East side
Longdown to Camperdown boundary
Campbell street
1 Bland Thomas
5 Dunn Mrs. Elizabeth
7 Wolahn John
9 Klees Thomas
West side
6 Montgomery Mrs. Ellen
Campbell street
8 McGrath Mrs. Bridget
10 Herbert John, wheelwright
12 Bullen Mrs.
Bullen J., jun., clerk
16 Sayers Charles, carrier
18 Newman Charles A.
20 Walsh G.
Jefferies Thomas, cordial maker
26 Thompson Harry
32 Howe Robert B., builder
46 Russell Mrs., tailoress
Keating Mrs.
48 Richardson George
50 Doughty Michael
52 Edwards Alfred, gardener
(For continuation see Camperdown)


Trade Street – East side
Railway line to St. Mary’s street
1 Atkin Enoch. contractor
5 Huxley Charles, miner
7 Garran John
9 Carter William, potter
11 Stiffe Thomas
13 Weekley William, engineer
Weekley Mrs W, dressmaker
15 Weekley John
17 Frame John
19 Hay William, currier
Albert street
West side
Stephenson John B., ‘ May villa ‘
Kershler Livingstone, ‘ Heathcote ‘
Sedgwick Jasper
King Mrs. Sophia
McSweeney Justin, contractor
O’Connor Mrs. Alice
Friedenreich Louis, baker
30 O’Neill James


Trafalgar Street
Phillip street – Liberty street
Alexander terrace-
1 Fagan John H, carrier
2 Burne Edwin, insurance agent
3 Farrell Mrs.
4 Williams Thomas
5 Lander Mrs. Eliza
Lander Arthur J.
6 Power Edward H., accountant
7 Smith Mrs. M.
Browne Jacob, contractor
Lewisham William, stonecutter
Chisholm John, engineer, ‘ May cot-
tage ‘
Monk George
Jennings John
Goodier Fred., trainer. ‘ Bebet ‘
Behan Henry
Diener Aloys, tailor
French and Weisner, boot manufacturers
Snook Joseph
Street Francis George


Trafalgar terrace
(See Petersham)


Union Street – West side
Erskineville road to King street south
Newman street
Humby H. C., grocer
Botany view terrace
2 Pollock, Mrs.
3 Smith H.
4 Hird Mrs. S.
5 Oruroke James
8 McKone William
Union lane
Simmons Charles, carpenter and joiner
3 Duesburn George, engineer
5 Smith Alfred ‘ Fairleigh ‘
7 Harris Thomas 9 Madden William
11 Wright Thomas, tinsmith
13 Sutton George W., engineer
15 Hume David
17 Whitman Albert
19 Keiley Alfred, bricklayer
21 Saunders William
23 Slater Mrs.
25 Maling Thomas
Heckman A., ‘Suffolk’
27 Johnson John H.
29 Madigan John, coachpainter
29½ Deal Henry
31 Ransom Henry F.
33 Sullivan James
39 Reed Mrs.
41 Stevens William
43 Ashton Ashbury
45 Romey Alfred E.
47 Harwood –
Mayger James, grocer
Harold street
Little Isaiah, storekeeper
51 Summers Henry
53 O’Brien James, farrier
57 Condon William
Munnie street
Daffy Mark, van driver
Kirk John
72 Clarke Mrs.
73 Kelson Samuel
75 Clairge Thomas
77 Wallace George, carpenter
79 Fennell Thomas
83 West John F., builder
85 Dubois Herbert
87 Buckley D. N.
89 McCloud J.
91 McLeod Roderick
93 Cordingley Henry
95 Hutton Joseph, stonemason
101 Brown Joseph
103 [?] James
105 Marricks
107 Crosey George
109 Marsh William J., hotel broker
111 Blake J. B.
113 Phelps Thomas, bricklayer
131 Carnell Mrs. Mary
135 Stafford W. J.
137 Union inn-Elizabeth Parish
Knight street
(for East side see Macdonaldtown)


Victoria Street – North side
Chapel to Stephen street
Hordern street
Frame William
Egan street
Hoad Mrs. H. M.
Lyle Mrs.
O’Connell street
South side
Hordern street – Egan street
Richards Theophilus
Collins John


Watkins Street – East side
King street to Railway
2 Lemck A. and A., dressmakers
4 Stead Luke, bootmaker
6 Robertson William
Fitzgerald John, modeller
Fitzgerald Michael, polisher
8 Dickson Magnus
14 Feast James
16 McDonald Theophilus
18 Frazer John W., com. traveller
22 Watson David, inspector of Govern
ment works
Bamford Richard H., ‘ Glenroy ‘
30 Hendy Henry W., engineer
32 Clarke Frederick W., surveyor
34 Horton William, coachbuilder

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.

Page 331


ANTHONY HORDERN’S FOR WATCHES AND CLOCKS


Wel NEWTOWN. Wil 331

36 Johnson Charles Magness, engineer
38 Longmuir W. D., fireman
40 Winter James, signwriter
43 Bricknell Frederick
46 Richmond Malcom, builder
48 Fletcher Thomas, painter
Wilson street
Horseman Aris R., fuel merchant
58 Palmer William, bootmaker
60 Walker Samuel W.
54 Woolrych Francis B., surveyor
56 Walters Thomas John, clerk
62 Hunt Henry A.
64 Mighell Daniel, broker
68 Crane Mrs. Elizabeth
70 McNamara John, engineer
West side
1 White , auctioneer
3 Higgans John
6 Taubman George H., signwriter
9 Baylis Joseph E., clerk
11 Potton Richard, painter
Dunton Miss, dressmaker
13 Pierce Charles, commission agent
15 Jacob George
17 Dowling Michael
23 Smith Mrs. J., midwife
25 Killigrew James, tailor
27 Scott Percy P.
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Sproull James
35 Ikin Robert P., general agent
39 Davis Edward J, engineer
41 Bancroft George
Vening Mrs., dressmaker
43 Marr Alfred P., carpenter
45 Hannigan Mrs. B., boardinghouse
Evans William, drapers’ assistant
49 Lowndes Samuel
Wilson street
Hennings H., baker
53 Jeffreys William, furniture dealer
55 Wood George E., ‘ Glenwood ‘
57 Crocker Miss L., ‘ Finchley ‘
Greville Richard, ‘ Mildura ‘
Lorking Stanley, warehouseman, ‘ Ka-
toomba ‘
Roberts William Alfred, ‘ Tauranga ‘
Thomas Richard, mine manager,
‘ Boomerang ‘
69 Hughes Mrs.
Hughes Miss Annie, school teacher
71 Cunningham Sydney
73 Ballhausen L A.
77 Harrison Paul
79 Hurst Martin
Hurst Miss, dressmaker
Macdonaldtown railway station – G
Hodgkinson, stationmaster


Wellington Street – East side
Bedford to Bishopsgate street
McIntosh James, builder
1 Edwards William
3 Gould Mrs. M. E., teacher of dancing
7 Alyward H. J.
9 Heighway James C.
11 Pratt Thomas
13 Malcolm W.
16 Gallagher Patrick
Lennox street
21 Cutter Robert P., accountant
23 Wood Wallace
25 Mack Mrs. Ellen
27 Provost John W.
37 Everest George
39 Chapman Miss Clara
41 Parker John H.
Albemarle street
46 Herman Henry B., carpenter
Fitzroy lane
49 Wilson William, plasterer
51 Jackson Charles
53 Phillips G. Charles
55 Wotton George J., fencer
57 Colling Thomas, van proprietor
59 Bolton Mrs. S. A.
61 Grimshaw William
63 Grimshaw Mrs. H., nurse
65 Chantler Christopher, saddler
67 Coveney Mrs. S., dressmaker
69 Pickard Henry, builder
Hogarth R. S., compositor
Boocock George, painter
Kelly Edward
73 Simmonds -, carpenter
75 Hatton Thomas
77 Thomson William, clerk
81 Ross Robert, plumber
83 Matchett Abraham
85 Burns James
87 Winter George, bricklayer
89 Clarkson Mrs.
West side
10 Byrnes William
12 Whitway Mrs.
14 Levien Casper, com. traveller
18 Bamford Charles
20 Williams Mrs.
Lennox street
22 Slattery, the Very Rev. Dean
24 Stonier William
26 Stonier Miss A., ‘Wellesley cottage ‘
Albemarle street
36 Prince Thomas, agent
Young lane
40 Dyer Francis, postman
43 Thomas Thomas
44 Carlson David
46 Taylor William H., painter
48 Andrews James, baker
50 Durrell Mark, canvasser
52 Donnelly John, grocer
56 Denham Mrs.
58 Simpson Alexander
60 Payne Thomas
66 English Henry
68 Donohue Mrs.
70 Clarke C. Arthur, painter


Wells Street – North side
King street to Edgeware road
Holmwood terrace
Chater Edward, ‘ Kingsthorpe ‘
Burnett Mark, builder
Morris James, engineer
Williams Stephen
Davis John, upholsterer
Dawes Alfred
Duckworth Frederick
1 Lutton William
2 Rice William
3 Clapp Robert
4 Chapman George
Phillips Arthur, baker
Martin James
Brunt William
Simpson William J., engineer
Pearl street
May terrace-
1 Marsden Fred, cooper
2 Wiltshire Alfred
3 Card Mrs.
4 Emery William
5 Dell George, painter
Commodore street
O’Reilly Peter J., schoolmaster
O’Reilly Hubert. B., mathematical
tutor
South side
Hardy Albert
Munn James D.
Cox William
Holland Harry, tuckpointer, ‘ Wara-
tah’
Whatley Charles, ‘Gladstone’
Ankers Alfred James
Mills Harry
Alderson Roland H.
Hove Mrs.
Vranick Joseph, engineer
Sieben Peter
Jackson Mrs.
Frew Joseph
Lappan David
Martin Thomas
Storm Alexander
Jeffreys Peter
Ryan Thomas, platelayer
Eldershaw Mrs. ‘ Bundnoon ‘
John street
King John
Sheridan H. A., ‘The Priory’
Hewitt James, plasterer
Newtown pound – James Rawlings
poundkeeper
Haffner Leonard
Walker Macquarie


Whately Street
Off 168 King street north
Bayview terrace-
1 Barbour William, stonemason
2 Christie Olive
3 Hogg Mrs. Sarah
4 Dobbie John
5 Surrey P.
6 Crabtree Arthur
7 Rufford E.
8 Darwin James
9 Simpson Joseph
10 Hickman John


Whitehorse street – East side
Newman to Norfolk street
Weekes Miss C.
Weekes Francis, farrier
Rogers John
Purtell William
Chowl Alfred, trunk manufacturer
Chowl William, trunk manufacture
Rowley William
Larson Peter
Williamson Magnus
Gittens Henry, tailor
Angelinetta F. A.
Pooley J. W.
Gibbs street
West side
George street
Duffy Mark, van proprietor
Bartlett A.
Rowland John


Wilford street – North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace
South side
Savage Samuel
Guille K. C.
Walters William


Wilson street – North side
King to Forbes street – Erskineville road
2 Morris Richard
4-6 Williams and Bricknell saddlers
8 Gommeson Joseph, engineer
12 Macpherson Alexander, coachbuilder
Reid Samuel, carpenter
Reid Thomas, painter
18 Ash Edward
20 Langdon John
22 McMaith, mining agent
Prance Walter
24½ Jarvis Charles H., constable
26 Snelling James B.
28 Herring William, bookseller

SURPLUS OVER LIABILITIES, £5,456,871 STERLING

Page 332


ANTHONY HORDERN & SONS UNIVERSAL PROVIDERS, HAYMARKET (0NLY). SYDNEY


332 Yar NEWTOWN. Yar

Wilson street continued-
30 Nebber Henry J., timber merchant
Lubby William, carpenter
38 Gosnell Mrs., dressmaker
42 Mitchell John
43 Clark Alexander
44 McIntosh George
46 Erickson Peter, confectioner
Greenwood and Sons, produce mer-
chants
Summerhayes William, builder
Brown street
Belmont terrace-
2 Griffiths Mrs. Eliza
3 Wallace John
Bardsley –
72 McNamara –
76 Gadsden R., law stationer
78 Dawes G.
80 Gathreal Mrs. A.
82 Millard William
Watkin street
90 Thomas W. H.
92 Monk Edward
94 Porter Arthur
Bucknell street
102 Land William, plasterer
112 Pearson Mark, boardinghouse
Fitzroy street
140 Paton Albert, carpenter
142 Pimm John, grocer
152 Kayser Mrs. S.
156 Arrons Isaac, ‘ Louisville ‘
Queen street
158 Deane Mrs.
160 Brown Mrs. L.
162 Kiefer Adam
164 Wood William John, saddler
166 Lappan Michael, bookkeeper
South side
Erskineville road
1 Waddups Richard
3 Endicott James, cab proprietor
Baldick Bros, timber yard
7 Ferguson Alexander
9 Mackeller Mrs.
11 Fletcher James
13 Henry John, com. traveller
13a Tuck John, billiard table proprietor
Cooper’s terrace-
15 Daniels Mrs. Mary
17 Farrell William T.
19 Cook John A., mariner
21 Hubert William, railway inspector
23 Stokes Edward
25 Sutton Mrs. W. H.
Sutton Miss, music teacher
25a Wright Thomas
27 Ogilbie John, enginedriver
29 Letchfield Ernest
33 Nicoll George, printer
35 Hunter Wallace, constable
37 McNamara Mrs. M. A.
Fernon Frank
39 Slade James
41 Lamond James, builder
Lamond Mrs. Catherine, midwife
Oddfellows’ Hall
45 Wheatley H., carpenter
51 Tresscott T. and Co., cordial manu-
facturers
Brown street
55 Molesworth Edmund W., M. L. A.,
custom house agent, ‘ Atherstone ‘
Kretchmer Frank
Ewing Peter
3 Airey Joseph, draper
4 Mongon Peter
Grant Henry, saddler, ‘ Maxey villa ‘
Watkin street
York Mrs., ‘ Fairthorn ‘
Hoskins Julius
Sagar Henry
Renshaw Walter, draftsman
Pritchatt Edmund
Neal Captain, Salvation Army
White Mrs.
Toyer Arthur
Corner J. G
Salvation Army Rescue
Burren street
Helsvey Thomas
Geddes William
Snelling Theodore
Munson Nathan, builder
Milne David, engineer, ‘ The Pines ‘
Juleff H., stove manufacturer
Harrison Miss
Hay John, storekeeper
Pine street
Howard Mrs. Jane, ‘ Victoria cottage ‘
Evans Thomas W., ‘ Abergavenny ‘
Beveridge William, engine driver
‘ Tinton ‘
Boyd Alexander, ‘ Balgay ‘
Burman John, timber bender
Jeater William, grocer
Randle street
Binnie Mrs.
Heness Charles, storekeeper
Hill David, butcher and fuel merchant
Holdsworth street
Dennis Samuel, ‘ Hinemona ‘
Mitchell Richard
Black John
Ross Donald
Stewart William
Croal David, carpenter, ‘ Kinnaird ‘
Coker William, ‘ The Grange ‘
(For continuation see Redfern. )


Yaralla Street – South side
Off Bucknell street
Newtown Carriage Co. Sydney
Simpson, manager
1 Beesley, John
3 Barden Tedbar
5 Vaughan James, undertaker
7 Murray John, enginedriver
9 Farquhar William H.
11 Nichols Charles, engineer
13 Moodie Alfred, enginedriver
Clifford E. B., importer
North side
Cullen William E.
Dredge John E.
Gawthorpe Frederick, builder
Lumsden Alfred, commercial traveller
Ross James
1 Hind William, stonemason
3 Coleman Joseph
3 Blake John
4 Aspinall James


End of Newtown Entry

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF THE UNITED STATES.