ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington, on the south by Macdonald-
town and St. Peters, and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th. December, 1862.

Area – 480 acres Number of houses – 3,871
Number of Assessments – 4,678 Miles of streets – 21

Annual value – £1,575,310

Council Chambers – Town Hall, King street.

Office hours – Daily, 9 a.m. to 1 p.m.; 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings – Every alternate Tuesday

MAYOR SURVEYOR
William Dolman Daniel Murphy
ALDERMEN TREASURER
Weeks White John H. Reed
Joseph Jolly AUDITORS
William Rigg Walter H. Goddard and A. J. Macaulay
J. F. Smith INSPECTOR OF NUISANCES
James Swinbourne
Chas Whately ASSISTANT INSPECTOR OF NUISANCES
William Cox John Richard
Matthew Medway OVERSEER
H. T. Morgan C. W, Richards
COUNCIL CLERK REGISTRAR OF BIRTHS, MARRIAGES AND DEATHS
Jesse Cowley A. C. Newman Brown street
ASSISTANT COUNCIL CLERK CHIEF BAILIFF
Percy E. W. Deacon Robert Hastings

3OO Alb NEWTOWN Ali

Albermarle street – East side
Bedford street to 60 Australia street
Baltic street
Oxford street

McKern, J.
Middleton Thomas
Wellington street

Regent street

Palmer Thomas
9 Digweed James
11 Carruthers
13 Brock Mrs. Elizabeth
17 Middleton James, carpenter
19 Turtle Charles H , jun., fruiterer
21 Murray John, bootmaker
23 Smith J. F., butcher

Denison street

25 Brown Ebenezer baker
27 Smith Henry, bootmaker
29 Delponte Philip, fruiterer
31 Ballard A.
33 Smith John
35 Fowler Mrs.
37 Hanlon Mrs.
39 Tomlinson Thomas

West side
Baltic street

Thompson Mrs., private school. “Ab-
botsford”
4 Hinton Samuel, “Albermarle house”
6 Fewkes Mrs. H., storekeeper

6 Fewkes Henry N., plasterer
Pike William milk vendor
10 Henninges Henry, baker
Regent street

12 Carlisle Castle hotel – John Rice
14 Hunt Mrs.
16 Fisher Mrs.
18-20 Macken P. J., grocer
24 Barry Miss M., storekeeper
26 Baldwick James, blacksmith
28 Elliott John
30 Hutchins George


Albert street – East side
Bedford to Trade street

1 Oxley Edward
3 Prentice James, bookbinder
5 Ellis Frank
7 Cook Silas K., printer
9 Salvesen William, accountant
11 Worrall Joseph
13 Hogan Alfred
15 Boyd Joseph
17 Cook William, printer

West side

4 Riemenschneider Carl F., sen.
6 Laurence James, lime merchant

Alice lane

Alice street – North side
King street to Edgeware road

Peacock George and Sons, limited, jam
factory
Howe Samuel, “Clifton cottage”
Douglas George, ” Lilborough”

Louisa terrace

Gaddes George W.
Coleman Thomas S.
Lewis William J.
Allen Charles H.
Evans William
Barbat Felix
Croal Mrs. M.
Wright Stephen J,
McGuire John, ‘bus proprietor
Revell Henry, fuel merchant
Aitken Robert
Burling Henry, ‘bus proprietor
Webster William “Floral villa”
Stuart Mrs. W., “Perth”
Younghusband S. J.
Wisdom William S.
Lance Edward, painter

Clare street

Austin Hurben, grocer
Blackburn Henry, plasterer
Jelly Henry W.
Morton Thomas, blacksmith


THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES

Page 301

CRETONNES, TAPESTRIES, UPHOLSTERERS’ MATERIALS


Ang NEWTOWN. Ayl 301

Deaman Thomas, dray proprietor
Morris –
Williams Mrs. Mary
Ross Thomas J., enginefitter
Goodsell H. O. J., painter and paper-
hanger
Walsh James J.
Wannell Faithful
Exeter terrace
1 Baker F. H., organ builder
2 Vickery George W.
3 Towell Benjamin
4 Wing J.
5 Hill Andrew
6 Blackwin C. J.
7 Mellshimer George
Redford Miss, dressmaker
8 McGrath J.
Bayley Benjamin
Acres N. C.
Morton William, stonemason
Morton John, stonemason
Lovick Julius James
Morton Mrs. Margaret
Jelly W. H., fruiterer
Prince street
South side
Green Aaron
Fewings Robert J., ” The Grove ”
Goold P, “Avoca”
Haddan F. H.
Goodsell Henry W.
Pearl street
Souter G. F., ‘bus proprietor
Griffin Peter
O’Sullivan Thomas
Laverack William C., “Deerbrook”
Riley Ralph M.
Roebuck F., carpenter
Capon – “Carlosville”
Byron Thomas, cabinetmaker
Brennan Daniel
Bigs Arthur
Newtown Isaac, carpenter
Douglas Mrs., “Richmond ”
Douglas Henry, carpenter
Cunningham T. A., commercial traveller
White William, ” Tarana, ”
Cowell William A., ” Edenia ”
Heptonstall Isaac, carpenter
Murray Thomas, stonemason
Hawken street
Wynn William
Beetham A. A.
Brady Thomas, ‘bus proprietor
Camden foundry


Angel street – East side
Erskineville road to King street
4 Mitchell John
12 Furey Adam
14 Taylor Mrs. D.
Newman street
16 Whitham Mrs., grocer
18 Tehan Michael
20 Chandler Robert
22 Hallam William
24 Lake Edward
26 McIntyre Charles, carpenter
28 Kinder W.
30 Walsh –
Lilly terrace
1 Cooper J., accountant
3 Cole Benjamin
4 Allen Frederick
5 Hardie William
8 Graham Edward
9 Nicholls John
10 Jones
11 Ogawa Y.
12 Woodstock W. T.
13 Harrison Philip
14 Pavey Edward
18 Sennett James
17 Forbes Charles
18 Hopwood
19 Clark –
18 Wilson George W., signwriter
Wright Thomas
Burgess William, joiner
Kockliff F., grocer
Harold street – Muni street
68 Schwebel William
70 Fergus Robert
Croundwell –
86 Aird George
88 Denbigh Frederick W.
90 Hoffman Charles
92 Holland Harry
94 Brown Frederick, carpenter
96 King George, taxidermist
98 Armstrong William
Iredale street
West side
Newman street
Chapman Mark, bricklayer
Norfolk street
Redwin, John, builder
57 Campbell John
59 Hollabone Augustus, tinsmith
61-63 Industrial Hall
St John’s street


Augustus street – North, side
London to Charles street
Savage Samuel
Thomas Miss, dressmaker
Thomas Jules
Murden John
Cairns William, printer
Owen George
Hartard J, F.
Lecren Thomas
Wickham Robert
Smith Alfred
Wigley Walter
Gough Robert
Spence John, boilermaker
Bailey David
Beattie George, compositor
South side
Nathan Alfred
Bradley James, carpenter
Dean Frederick
Carney Charles A.
Bramwell John
Brown James, pictureframe maker
Smith Joseph


Australia street – East side
Town Hall, King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)John
E. Reed, manager
Newtown police stationN. Larkin
inspector
Newtown courthouse Francis S.
Fielder, J.P., C.P.S. ; R. Hastings,
bailiff
Cook Henry, plasterer
Mackenzie Alexander, blacksmith
Courthouse hotel – Joseph W, Lloyd
Lennox street
23 Kell William, carpenter
Anstey John, van proprietor
Joyce James
Howarth David B., steelfounder
27 Let William, sergeant of police
29 Butcher Walter J., printer
31 McNamara Thomas, sen. sergt. police
33 Bladsford William
37 Melville Mrs., C.
Crozier G. F., painter
39 Andrews Ernest and Co., undertakers
Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
41 Podger Edward
43 Simmons Edward
Prim. Meth. church — Rev. B. Kenny
47 Barclay Isaac
49 Robb James
Harding Abraham
51 Adams Thomas
53 Johnson Mrs. Alice
Emanuel L. L.
55 Jordan William J.
59 Givins Charles, news agent
Givins John
61 Beves George, plasterer
63 Cooper Thomas
66 Harris Edward, ironmoulder
67 Hall Sydney, stonemason
69 Bradford George W., painter
71 Mingay William, dairykeeper
91 Raymond James, butcher
West side
Town hall Jessie Cowley, council clerk
Alton lane
2 Parker A., house and land agent
Abigail J. W., solicitor
4 Campbell Mrs. Margaret
8 Woods Mrs. Ellen
10 Fenton George, carpenter
12 Clinton Joseph, blacksmith
Clinton Maurice
14 Gibbons Mrs.
16 Johanson Andreas
18 Fitzgerald J. D, solicitor
20 Field Miss, music teacher
Field John
22 Drew George
24 Best Mrs. Jane
26 Cromwell Henry, solicitor
28 Brennan Charles
30 Henwood Charles
32 Thompson William
34 Mulhall Francis
36 Taylor Mrs. A.
38 Norris William, furniture dealer
Arnold Henry, greengrocer
46 Phillips Thomas, bootmaker
Croker J., grocer
Lennox street
48 Turner George, van proprietor
Kent lane – Campbell lane
Public Kindergarten school – Miss
Raucland, mistress
58 Meyn Frederick J.
60 Rossiter Edwin T., draper
Albemarle street
62 Aubin H, J., produce dealer
64 Aubin H. J., bus proprietor
66 Pierce Miss Sarah, ladies’ school
68 Brooks John
70 Crane James
72 Bohrsmann John, draper
74 Bellenger Richard
76 Philips John
78 Phillips George
80 Simpson Henry, fruiterer
82 Wilton Henry, van proprietor
84 Cleary Nicholas
86 Melville G. C., drill instructor
88 Halloran T. J.
90 Bell George
92 Hamilton W.
94 Smith George, carpenter
96 Hopkins Thomas
98 Toohy William
Land’s lane
106 Chevell Mrs.


Aylesbury street
0ff Missenden road
Holly Jonathan, gardener
Evans Ernest

ALL NEW SOUTH WALES CLAIMS PAID IMMEDIATELY ON PRESENTATION OF PROOFS
AT SYDNEY OFFICE.

Page 302

ANTHONY HORDERN & SONS,PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


302 Bai NEWTOWN. Cam

Bailey street – East side
Enmore road to Holt street
3 Mullins John
5 Fuller John
7 Symons Herbert
9 Guest David
11 Aller Frederick
13 Lysaght Thomas
15 Vipan Edward H.
17 Hallett Miss, dressmaker
19 Jones Mrs. M. A.
21 Ockenden Horace, coachbuilder
23 Cann George, carpenter
25 Dow Miss Esther, dressmaker
27 Moran John
29 Cassidy James
31 Hobson W. F., commercial traveller
Short street


Baltic street – North side
Bedford to St. Mary street
1 Davis Mrs. G. A.
Hayden Thomas
5 McKenzie John
Barrie William
11 Huxley Charles
Campbell lane
15 Wall Robert, builder
17 Bendall Alfred
Albermarle street
St. Joseph’s (R.C.) girls’ school
South side
2 Robinson Miss M. J.
Ayling Mrs. G. A.
6 Wakely Mrs. Eliza
Miller William, ” Harcourt”
10 Fraser James
12 St. Julian John
14 Grove George, compositor
16 Jenyns Ebenezer, surgical instrument
maker
18 Harwood Daniel J.


Bedford street
Town hall – King to Trade street
Town hall – J. Cowley, council clerk
Newtown public library
Lincoln Thomas furrier
Thompson John, news agent
Grimshaw William, bootmaker
Melville Hector, wheelwright
Denison street
Ewers William, confectioner
Melville Hector
McKenzie M., electric engineer
DePlater Michael
7 Happ Charles grocer
Cullen Joseph
8 Jenkins J.
9 Adler –
10 Knight Frederick C.
11 Millwood Henry
Regent street
14 Vaile George E.
Wellington street
St. Joseph’s chapel (R.C.)Rev. John
P. Fitzpatrick
St Joseph’s school (R.C.)The
Christian Brothers
17 Perrette Emile glazier
18 Membrey Mrs., Caroline
19 Davies Mrs. Sarah
20 White Thomas, painter
21 Barran James
22 M’Clellan Alexander
Chard lane – Baltic street – Albermarle
street – Albert street
20 Tapsell R.
30 Brown Henry, signwriter
1 Silvester George
2 Murphy Daniel, surveyor
3 May Henry George
Crimston W. F
Fettes John
Ritchie Mrs Jane
34 Ireland Edward
35 Grien Louis
36 Drake William, builder


Belmore street – East side
London to Phillip street
Stratford George
Pond Mrs. M.
Clark Frederick, compositor
Thomas George L.
White John S.
Styles Archibald
Paton Emalin
Dunlop George, builder
21 Johnson Thomas
23 Minty C. W., plumber
25 Kelly Walter
29 Reynolds Mrs. Julia
31 Moore John B.
West side
Simpson Mrs. A., “Jesmond”
Silk Thomas, agent, “Milwarre ”
Frederick E, L., “Ham villa”


Bishopsgate street – South side
106 Australia to St. Mary’s street
1 Hicks Jonathan
2 Hanshaw John L.
Denison street
Pickerill A., grocer
O’Regan Jeremiah, fuel merchant
Regent street – Wellington street
Armstrong W.
Gordon Arthur
5 Buck Robert R.
6 Rowley Mrs, Susan
7 Smith J. 0.
8 Northcote John
(For north side, see Camperdown)


Bligh street – South side
1 King street to Missenden road
Lorenz Richard, commercial traveller
Hill Peter, contractor
Sampson Charles
Cocksedge Thomas Z, boot and upper
manufacturer
Nelson street
Thruchly Thomas S., ” Victoria lodge ”
Bogan Bernard, ” Parkview ”
Withers Edward, ironmonger
Wade George
Slade James, printer
Robinson Mrs.
Moon William
Hewett James
O’Brien Philip, van proprietor
Fenton James
Cox John
Fillin James, modeller
Melville W. V.
Fisk E. R.
Palmer R. H.
(For North side see Camperdown)


Brown street – East side
136 King to Wilson street
Flatau John M., surgeon
Salvation Army barracks
Whittle Thomas, architect
Scott Robert
Madden Thomas
Pickup Mrs.
Dinter William
Lamerton Edmond A., bricklayer
Wilson street
Cunningham Winford, fuel merchant
Miller Frank
Rennet G. M.,” Florenceville “
Thorn John J., ” Rowallan “
Walker Christopher P., carriage painter
Kerswell H
Garvan Denis A
West side
Curtis Mrs, Mary, boarding house
Soloman A. M., photographer
Thomson and Salmon, plumbers
Barber Alfred, painter
Newman Alfred, district registrar
Williamson John, pawnbroker
Whately Charles, coachbuilder


Bucknell street-East side
70 King to Wilson street
Yaralla street
Triggs George N., coachbuilder
12 Morton Samuel
14 Doyle Mrs. Mary
16 McGregor John
18 Scaplehorn Joseph R., master mariner
20 Craig Charles J., carpenter
22 Vaughan James
22a Buckland James, upholsterer
McMurtrie George, ‘Rose house’
28 William Joseph, pictureframer
30 Wiseman Frederick, carpenter
32 Foster James
34 Morrison James, carpenter
42 Walter Heiron
44 Michael Henry A., merchant
48 Radford George
48 Hansford J. H,
West side
1 Howes George, brushmaker
3 McLaren James, tailor
5 Hill Charles, boot manufacturer
7 Gross Joseph H., painter
9 Aufrie Miss L., dressmaker
11 Rice Silas, carpenter
13 Thwaites Joseph, chemist
19 Gilmore Mrs, Julia
21 Guest Edwin
23 Sutton Thomas enginedriver
25 Southern George R.
Lambert William
27 Mathews Henry
Farquhar W. H.
29 Forster George
31 Cornwell J.
33 Lowick William
35 Swain Mrs.
37 Charman Charles, bricklayer
41 Johnson Charles M.
43 Soden Mrs, Florence
Soden William W.
45 Newton John, enginedriver
47 Johnson Mrs.
49 Willard F. C.
51 Byron Michael


Burren street
Wilson street to Railway arch
Copeland Henry, M.L.A., “Yarraville”


Cambridge street – East side
Enmore road to Liberty street
Painter Mrs. E., “Glenaire”
Gifford George
Parkes Henry, carpenter
South side
Quayle Captain Phillip, “Wairoa”
Wylie John “Brooklyn”
Curnow William, “Clifton”
Fitzgerald William, bootmaker
Hume Francis, “Deva”
White Richard, “Roseville”

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES

Page 303

HARNESS, SADDLERY AND STABLE REQUISITES.


Cam NEWTOWN Chu 303

Camden avenue
Off Camden street
1 Bolt Frederick
2 Campbell Jacob, painter
3 Middleton Edward S.
4 Wickstead Henry


Camden street – North side
41 King street to Edgeware road – Station
street – College street
Lennon Thomas, ” Eliza cottage”
Stocks F., fruiterer
Monteith Andrew, sen.
Monteith A., plasterer
Monteith H., plasterer
Monteith E., stonemason
Monteith Thomas, plasterer
Hutchinson James
Nicol Andrew
King Helen, ” Ferndale ”
Cosgrove Samuel
Mills William E.
Aplin Henry, butcher
Ferndale street
Ayling Horace
Keyes Miss
Keyes William, watch and clockmaker
Green Horace E. F.
Brannan William
Powell Mrs. E.
Black John
Shepherd John, storekeeper
Simmons street
James Thomas C, carpenter
Gordon James, upholsterer
Bartholomew Stephen
Gerrets William
Steer James
Rodgers Alexander
Bright Philip
Machan H.
Brown William
Short street
Johnson Nels, bootmaker
Neale John T., accountant
Edgeware road
South side
Shannon Thomas
3 Babilinsky Joseph
Camden avenue
Booty Philip G.
Fletcher William, engineer
Lavinia cottages
1 James Philip
2 Dorahy Hugh
3 Spooner James
4 Bundy Edward J.
5 Ford Henry H.
6 Brown Arthur A.
Gemmell William, draughtsman
Perry Edward, carpenter
Alva terrace
Robertson Mrs.
Robertson John
Brown Mrs.
Dawson William
Honeyfield H. J.
Pain Otto
McLaughlin J.
Phillips David A., ironmoulder
Murphy Edward
Jones J. E., stonemason
Ireland Mrs.
Dwyer John
McAnally James bootfinisher
Orr James, stonemason
Doyle Thomas
Doyle Bartholomew
Key Mrs.
Byrne John, currier
Matthews Mrs.
Waters Eliza
Chinchie Miss Lena
Gentz Robert, laundry
Dunnett Mary, nurse
Petch Mrs.
Rose William
Hopkins William M.
Hogan Edward
Matton Charles
Humphrey T. G., picture framer
Dalby G., enameller
Walker John
Henderson M. A., fruiterer
Sutherland Alexander
Stack Eliza
Coutie John, coachbuilder
Gould Alfred W., carpenter
Waugh Elizabeth fruiterer
Princes street
Stott Richard butcher


Campbell street – East side
25 O’Connell street to Bligh street
Susan street to Missenden road
2 Ryan Mrs.
4 Allam Charles
6 Stokes Joseph
8 Burgess Frederick J.
10 McKay J., plasterer
20 Piper William
24 Banks W., baker
28 Phillips Arthur, woodturner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
32 Singleton Mrs. Mary
34 Muller Mrs. L.
36 Lane John F.
38 Hovenden Mrs.
44 Snowden Mrs.
48 Jones George H.
50 Hammer Lot
52 Spear Richard G.
54 Goodhew Henry, gardener
North Newtown public school – J.
Fletcher, headmaster
Planchenault Leon, cabinetmaker
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs.
74 Arrowsmith Mrs.
76 Jarman Andrew
78 Morris Frederick jeweller
80 Gillett –
92 Smith Thomas
94 Selig Joseph
Nelson street
98-102 Cocksedge Thomas Z., boot upper
manufacturer
West side
Susan street – Missenden road
1 Mader Mrs. L.
3 Gracie –
5 Pullen Mrs. Isabel
Elizabeth street
41 Maloney Thomas
47 Loveridge William, stonemason
49 Taylor William, carpenter
67 Haverd James
69 Smith James
71 Prout John
73 Graham –
Williams Henry, plumber
Jones James H., “Liverpool Cottage”
77 Amos A.
92 Miller Miss Mary Ann
Nelson street
93 Morrisy Daniel, carpenter
95 Outlaw William
97 Martin Mary, dressmaker


Cavendish street – North side
Cambridge to Liberty street
Stratton Arthur
Jenner C.
Macaulay A. J., conveyancer
Macaulay George
South side
Cozens Mrs.
Cosgrove James, “Taunton”
Cosgrove Miss, private school
Rosenthall Maurice


Chalder street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Francis
4 Thompson Mrs.
6 Sparkes Mrs.
8 Rudd Miss
10 Bartie W.
12 Scorer Henry
14 Vallender Mrs.
16 Attneave Christopher
18 Danaher David,. engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker Carlisle, fuel merchant
24 Hughes Frederick


Charles street – East side
London to Phillip street
Graham Thomas
Andrews Henry
O’Sullivan Michael P., engineer
Rooney Patrick, H.M.C., “Elmhurst”
Collar William, “Calliope”
Jenkins William, “Westville”
Maher Mrs.
Mayo Thomas, jeweller
Mayo Mrs., ladies’ school
Paton John, “Rialto”
Johnson –
Stead William S., painter
Lester Alfred
Greig G. H.
West side
Denham William B., coachpainter
Hine Charles
Wishart Mrs.
Alexander S. M.
Grosse William
Moy Mow Mrs.
Newton J. A., professor of music
Bullock Mrs. W.
Perkins –
Haining Thomas coachbuilder
Mugglestone W.
McClean James junr.
Lennon H.
Augustus street


Church street – east side
King to Reserve street
Aspinall John, auctioneer
1 Crook C., builder
3 Hannigan Miss, school teacher
5 Clark Miss, school teacher
9 Hawkins Frederick, signwriter
11 Harris Mrs. Emma
11½ Gillespie J.
13 Atkinson Thomas, coachpainter
Mechanic street
15 Harris George
15 Harris Charles
17 Murphy John, van proprietor
19 Wyatt H, J., builder
21 Johnson John, constable
23 Schofield Albert
25 Jarvis Stephen
27 Watkinson Henry B., plumber
31 Taylor Mrs., midwife
Harrison S. A.
Victoria street
33 Ball Thomas W.
35 Gommeson G. H., undertaker
37 Jolly John. sec. Moorefield Racing
Club
39 Ventors Miss M.
Corporation yards
49 Carney John W., goldsmith

POPULARITY THE TEST OF MERIT.

Page 304

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


804 Cla NEWTOWN. Edg

Church street continued –
Prospect street
51 Howe H. N., builder
53 Ware Joseph, carpenter
57 Harris W., dealer
59 Craig William
61 Connor W.
63 Benson Joseph
65 Cubis Miss E., dressmaker
69 Ollson A. B., master mariner
71 Healy Henry
77 Gray Richard, saddler
79 Relph Joseph, shorthand school
81 Comber P., cab proprietor
83 Haines John, cab proprietor
83 Haines Mrs., midwife
87 Burkett Harry, engineer
McEwan William woodturner
89 Gettins John
93 Stephenson H. W.
Raper street
95 Aulsebrook A.
97 Tribe George
99 McKay Mrs. J. B.
101 McIntosh William, stonemason
103 Clark Percy
105 Malone William
West side
Kingsbury James, surgeon
Atwater E. Paul, surgeon
Lennox street
Baptist church-Rev. William Coller
St. Stephen’s church – Rev. Robert Taylor,
incumbent
Newtown cemetery Thomas Clarke, sexton


Clara street – East side
Off Alice street
Hutton Mrs.
Cann William H.
Robinson George W.
Townsend Adolphus
Sury Mrs. J.
West side
Hill Henry
Forrest Mrs.


College street
Camden to Holt street
Phillips William
Gibson William, engineer
Ibbetson Mrs.
Merritt Mrs. M. T.
Galway David
Kent street
Millman Robert
Wilson William, patternmaker
Peterson Christian
Arnold John, “Bidura”
Carstll Robert
Margaret street
Bourne Charles F., ” Wairoa “


Commodore street – East side
Wells to Pearl street
Prentice William E.
Bubb John, cutter
Parry William
Broughton Charles, sen., carpenter
Lever John E.
Webb Vincent J.
Swain Walter, joiner, “Hilderville”
Bigg Thomas C., fuel merchant
Fennell Joseph
Painter John
Dickson John
Davis Mrs. Elizabeth
Dumas Mrs. Grace
Drummond George J.
Ryan A. B.
Strickland William G.
Haining Thomas
West side
Carrie George
Leaver Arthur
Eldridge G., dyer, “Newington”
Lemon John H.
Smith Mrs. B., midwife
Mabbett William, carrier
Hodge Frederick
Evans L.
Carmichael David
Anderson W. F.
Mulquiny James
Laura street
Mulquiny Mrs. Kate, grocer
Bryant John, painter
Close William
Seymour Mrs.
Seymour Francis draper
Bryant William
Clark Frederick
Dingle Richard
Hine James, stereotyper
Butler G. E.
Goodall H. H.


Crescent street
Enmore road to Phillip street
Laurence James, cement merchant
Somerset hotel – William Selff
Station street
Martin John S., stone-crushing works
Gladstone street
Newtown railway station – Alfred Levien,
stationmaster


Denison street – East side
Bedford to Bishopsgate street
Egan Richard
9 Weeks Thomas, fuel merchant
15 Dagger William
17 Hills Frederick C.
19 Dempsey William
21 Hudson –
23 Price Arthur
25 Green Mrs, Mary
29 Slade C., carpenter
31 Duncan Thomas E., carpenter
37 Cavillon Joseph
Francis lane – Lennox street – Kent lane
39 Wearne Mrs.
41 Kidd Richard
43 Vaughan Daniel
45 Frazer John
47 Hudson George E.
Campbell lane
Brown Ebenezer, baker
Albemarle street – Fitzroy lane
49 Martin Walter
51 Vinskin Henry
53 Owen Mrs., M. A.
55 Steel James
57 Bourke Mrs., Alice
57½ Kilburn William
59 Cooper Frederick, van proprietor
61 Schofield Mrs.
63 Mills Samuel, carpenter
65 Parkinson John
67 Ainsworth Mrs. Henry
69 Cox Charles W.
71 Cahill Thomas
75 Burns –
77 Snellgrove John G.
79 O’Donnell Alfred
81 Pascoe Frederick T.
87 Lennard Patrick
89 Oates William
91 Clark Alfred
93 Jackman R. W.
95 Edwards Frank
99 King Mrs. Edith
101 Bendall Matthew H.
103 Wells William
107 Mackie Alexander, constable
West side
Mackenzie Alexander
2 Jones William
Byrne John
Bendett Miss, nurse
6 Henderson William
8 Gale B.
12 Dummett Alfred, stonemason
14 Becks Samuel, plasterer
18 Neal James, coachsmith
20 Lennon Joseph, wheelwright
22 Mulqueeny Thomas
Howard John
24 Blaker Stephen, plasterer
26 Batter Mrs. Mary
28 Butler Edward
Francis lane
30 Butler John, dealer
Lennox street – Kent lane
32 Eveille L., van proprietor
34 Haweis Thomas W.
McLean William A., carpenter
42 Vinnicombe Samuel
Campbell lane
Smith J, F., butcher
46 Abigail James, grocer
48 Barrington Frederick C.
50 Reynolds John
52 Atkinson William
Fitzroy lane
54 Morgan Frederick
56 Smith James
56 Carter James, bookbinder
62 Heagney Thomas
64 Teague John
66 Andrews T. J., monumental mason
72 Willet John
West H.
74 Maddigan Mrs., dray proprietor
Thirgood Mrs.
78 Moran –
80 Millwood Frederick, glassblower
82 Davidson Samuel
86 Donnelly Bernard
88 Gay Charles
90 Haswell Thomas
92 Cooper J, carpenter
98 Abbott F., cabinetmaker
100 Read J.
102 O’Regan Jeremiah
104 Pickerill Arthur, grocer


Dickson street
Off King street south
Hodkinson Thomas
Brownlow John
Grave Mrs. Jane
Smith Robert D.
Hunter William


Don street – East side
Station street to Reiby street
Deacon Edmund W.
Hodson Charles
Adamson Thomas, builder
Wearing William E.
Marshall William
Hay James B.
McIntyre Miss
McIntyre Robert
West side
McDonald Mrs.
Pierce William, commercial traveller
Alderson John, warehouseman
Austin C. J., carpenter
Gilfillan Burnham
Anthony, cutter


Edgeware road – East side
Enmore road to May street
Baldick A., timber merchant
Houston William, grocer, “Hinton”

THE EQUITABLE LIVE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES

Page 305

A FIRM OF NO MUSHROOM GROWTH, ESTABLISHED OVER HALF A CENTURY.


Ega NEWTOWN. Enm 305

Edgeware road continued-
Dawson Henry, M.L.A., ” Monaro “
Grant Mrs., “Middlemarch”
Barrows James
Vening Mrs., dressmaker
Schenk Pastor George (Lutheran)
Martin Thomas, ” Chandos “
Hiron Mrs.
Clarkson William, ” Paladin “
Murray Robert, stonemason
McKenzie S. E., tobacconist
Nash George, ” Stirling “
Willis Frederick, “Gordon cottage
Rozea Mrs., “Sherbrooke”
Paul Mrs. A. M., “Glendruid”
Fowler Frederick W., “Maudville”
Page Mrs.
Cross lane
Taylor James, “Nellieville”
Ellis Mrs., “Stradella”
Sams Timothy, “Ellandwood”
Allworth F. C., ” Alverston ”
Grater Charles, contractor, ” Madoline ”
Carrington cottages
1 Frederick Ernest
2 Hanks Thomas
3 Dickson Arthur
4 Stevens Ernest A.
5 Macdonald James
6 Barker Herbert
8 Weston Arthur
Day William
Cowdroy A.
Clifton terrace-
1 Hartshorn Godfrey
2 Clissold Samuel
3 Herford Samuel
4 Chapman Henry, builder
Selden Oswald
Morris Alfred
Sarah street
Turpin Mrs. Louisa
James street
White William
Turner Frederick
Hill Mrs., A. E.
Enmore hotel – Patrick Martin
Camden street
Dunn William J., greengrocer
Woodcock Charles, grocer
Alice street
1 Murray Mrs.
2 Johnson W.
3 Finnie Frederick W.
4 Russell J.
5 Richards T. E.
6 Lonner R.
7 Elliott John
8 Ord John
9 Diore P.
10 Saunders Charles
12 Genders Henry
13 Elston Mrs.
14 Hammond C.
15 Smith Arthur
16 Palmer Mrs.
17 Ford H.
18 Gittins H.
19 Mackenzie Thomas
Laura street – Wells street
Wright William F.
Waddington Isaac “Buckholt”
Key John
Maria street
Walshaw George, grocer
Hodgson John
Nicholson John T.
Gagan James, cooper
Watkin Mrs.
Lord street – Railway crossing
Bryant Alfred
West side
1 Ryan J. J., “Tara”
2 Harrison Thomas, “Milton”
8 Davenport Joseph
Preston Thomas, editor SUBURBAN
INDEPENDENT
5 Miller Edward F., “Oakville”
McCauley S., “Birchfield”
Evans Cuthbert G., “Waratah”
Peir W. G., “Marlowe”
Nottingham Mrs., “Alma”
Rofe Charles A.
Smith H. T., “Toronto villa ”
Plowman William
Collier G. M., “Glenhaughton”
Barker Frederick, “Ascot”
Cranbrook terrace
1 Trotter William R., builder
2 Walters John
3 Martin W.
4 Rycroft G.
5 Cody Edward
6 Berry Henry
7 Ronald
8 Harper James
Jackson William H., ” Alva “
McLaren Mrs A., “Ivan”
Maher Patrick
Craig –
Andrews James T., baker
Baines Mrs. M.
Donovan D. D.,
Harrow road


Egan street – East side
King to Calder street
1 Tuft William
2 Condran Thomas
Victoria street
11 Ryan John
13 Kilkeary Martin, gardener
15 White Mrs.
17 Bodin Alexander
19 Spilsted Mrs.
21 Foster John
23 Smith Mrs. J. S.
25 Gibson William
27 Pobjoy J. W., carpenter
29 Carleton John
Carleton William
Prospect street
33 McLaren John
35 Ross George
37 Dowling G.
39 Price James
41 Hall Richard
47 Smith William
49 Bevis Henry
West side
Daggar Maria
Butler John
Dee Henry, plumber
Goddard Henry
Slenning P., fuel merchant
8 Fetherston Michael, van proprietor
14 Cohen Daniel, bottle merchant
16 Boyett Alfred
Victoria street
18 Agnew Matthew, constable
McMullen Daniel, cab proprietor
20 Richards Mrs.
22 Shying William, undertaker
24 Devine John
24a Bradley Charles
28 Tarr Joseph
30 Welsh William
32 Brown Robert
Brown Miss, dressmaker
34 Bowers John, dealer
38 Sullivan John, engineer
Prospect street
St. Stephen’s C. E. parsonage – Rev.
Robert Taylor
Eliza street- East side
King to Lennox street
3 Vermeesch J. C.
5 Jones Frederick J.
7 Rogers Mrs. Sarah
9 Richards –
11 D’Arcy Walter
13 Guthrie Thomas
17 Smith Frederick F.
Veaney M., accountant
West side
Police station
Cook Henry, plasterer


Elizabeth street
King to Richard street
Prince of Wales hotel – Terence Mahon
Longdown street
1 Cocksedge Thomas H.
3 Fishley Alfred
5 Mahan Mrs. M.


Enmore road – North side
King street to Stanmore road
Work J. L., chemist
Wood Walter, produce and fuel merchant
Loram Mrs. Jane
Wait Miss, piano teacher
Colney Walter
Garratt W. W., architect
Lanyon Charles, plumber, &c.
Cousins Charles, bootfinisher
Bignell Thomas, tailor
Dupen P. J.
Gambril R., tea merchant
SUBURBAN INDEPENDENT newspaper –
T. Preston, proprietor
Ford W. S., printer
Conyngham Paul, tobacconist
Jashkie Gustave, modeller
Martin Christopher, venetian blind and
picture framer
Morris Miss E., storekeeper
Seamons Edward, hairdresser
Carroll Mrs., grocer
Redfearn Joseph, piano tuner
Grimsley F., jeweller
Eld E., shorthand teacher
Newtown United Friendly Societies’ dis –
pensary – A. Stephen, manager
Porter Brothers, fuel merchants
Station street
Randell’s terrace-
1 Smith William
2 Davis Robert
3 Williams Enoch R.
4 Summers William
5 Lockman Mrs.
6 Balmer Mrs. Jane
7 Langhorne George, estate agent
Coles Charles, builder
8 Pugh Frederick, baker
Nickman Renjamin
9 Harpham Mrs. E.
Aitken John, cabinetmaker
Wilford street
Foster His Honor William J., Supreme
Court Judge, “Thurnby”
Foster A. W. J., surveyor
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Phillip street
Cullen Joseph, butcher
Kenny Mrs. E., fruiterer
City Coal Co. – Smyth G. M., manager
Chantler C., saddler
Carroll James, bootmaker
Johnson F. W., baker and confectioner
Johnson Ivy, bootmaker
Vassie G., ham and beef shop
Jones C. E. and Co., chemists
Davenport G., dentist
Minty Charles W., plumber

PAID POLICY HOLDERS DURING 1890, £2,767,903 STERLING

Page 306

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


306 Ers NEWTOWN. Ful

Enmore road continued
Smith John, bootmaker
Moreland W., tobacconist
Madden Robert, bootmaker
Crofts E. and A., grocers
Martin Edwin P., draper
Scandinavian laundry – Hansen Carl
Queen’s hotel – Thomas Bell
Brien W., butcher
Barden Charles, produce merchant
Lane Miss, milliner and dressmaker
Court Hugh, hairdresser
Grantham John, tailor
London street
Deuchar Allan, house and land agent
Cole Jabez, grocer
Leon Mrs., milliner and dressmaker
Fuller W., tobacconist
Booth James R., newsagent
House, T., butcher
Cambridge street
Enmore hotel – Daniel James
Ayres S. H., chemist. M.P.S
Ayres R. A., furnishing and general iron-
monger
Heslop A. J., fruiterer
Heslop Frederick, bootmaker
Ekin and Co., house and land agents
Lea F. K., watchmaker
South side
Stewart John, grocer
Oddfellows’ hall – T. Wright
Sullivan Peter
Chaim Samuel, dentist
Donaldson H. Tennent
Butler Dr.
Law C. H., plumber
Stalgis S., butcher
Jurd Miss E., dressmaker
Bailey street
Hallam F., tobacconist
Stead –
Fernon William J.
Loveday Thomas, greengrocer
Station street
Mitchell Josiah, signwriter
Rogers G., plumber
Baldick George
Smith H.
Smith David.,fruiterer
Scurr Miss, dressmaker, &c.
Smith James, bootmaker
Buckham J., fruiterer
32 Swift William
34 Thompson T., painter
Von Hagen C., ” Olive Bank “
Reiby street
Pemell James, ” Stanmore house ”
Fielder Francis S., J. P., C.P.S., ” Fintry “
Simmons street
Duke of Edinburgh hotel – Fred. Smith
Poriotti J., oyster saloon
Jacobson G. F., confectioner and tea
dealer
Evans J. and E., fruiterers
Richards George, dairy produce merchant
Jarvis J. H.
Marion street
Slater George, draper
Rogers Mrs., fruiterer
Belamy William, bootmaker
Andrews G., grocer
Bagley E. and Co., provision stores
Higginbotham Joseph, hairdresser
Dingavan William
Dingavan Mrs. H., confectioner
Hannan Robert and Co., house, land and
insurance agents
Metropolitan road
Australian Joint Stock Bank – C. B. Gre-
ville, manager
Wheeler John W., fruiterer
Blake and Co., milk vendors
Leatbean W. J., grocer
Best A. E., fruiterer
Greig James S., fancy repositor
White Weeks, baker and confectioner
Davis Bros., butchers
Spencer Percy, draper
White G., bootmaker
Carrick C. and Co., house and land agents
Edgeware road – Francis street
Yates James
Duruz Mrs.
Vickery Edward, saddler
Hurley Mrs. M.
Juliet street


Erskineville road – East side
King street to Union street
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin
Watson C. R., surgeon, ” Woodbine ”
12 Wells Frederick W.
Enban Charles
Parr Mrs.
Linthorpe street
Dayhew Benjamin, ” Bay view “
Davidson Mrs, G. F., ” Long view ”
Allen Albert, clerk, ” Woodford leigh ”
Hawkins Thomas, ” Brixton cottage “
West side
1 Jefferis J.
Eddington, M.B., surgeon
3 Gommesen J., engineer
5 Baldick Mrs, S,
Railway bridge – Angel street
7 Hillard Charles, fuel merchant
Thompson A., bootmaker
Newtown Bowling Club William
Dolman, president
9 Fleay Augustus T., “Gowrie House”
Gowrie street
Free Presbyterian Church – Rev. A. D.
Robertson, minister


Ferndale street – East side
Camden to Margaret street
Burnett Carmi, builder
Turner William, ” Kent cottage ”
Denton Alfred
Malcolm Hugh C., engineer
Alto terrace-
6 Gibson Edward C., painter
5 Stephenson
4 Jensen C. T.
3 Burnett S.
2 Bradshaw Joseph
Dircks E. F., machinist
Schultz William, carpenter
Kelly Herbert
Clarke William, provision store
Kent street – Margaret street
West side
2 Thomas Noah
4 Wright George
5 Chard William
6 Conyers James
7 Teasdell Thomas
8 Presdee William H.
9 Cox W., pastrycook
10 Congdon Abel
11 Irvin Mrs., midwife
12 Lodge Malcolm A.
15 Allman A. W., bricklayer
14 Goodyear R., engineer
13 Wahlstrom John P.
Jones W. W.
Edwards W., saddler
Barwick James
12 Peters James
Ada Terrace-
11 Smith Samuel, saddler
10 Baird Alfred
8 Miles John, ironmoulder
7 Savage Thomas
6 Melville Alfred
4 Waugh John
3 Sholl George
1 Burn Henry, painter


Fitzroy street – East side
King street to Wilson street
Broad E. J. H., civil engineer, “Coueron”
Foster George
Bouns William
Hone Martin
Townsend W.
Hutchinson John, engineer
Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
Harris C. J., carrier
Cassel, Mrs Margaret, ” Irene”
Hoskins W. T. ” Pembrey ”
L’Avenue stables – John Garvey
L’Avenue


Forbes street – West side
King to William street
Fletcher James, ” Mounteagle “
Dwyer John
Downey T, bootmaker
Cawley Thomas
McCauley Andrew
Gerrard A.. painter
Angel William, ” Fairview ”
39 Hargreaves Henry
41 Thomas Richard
43 Privett William E.
45 Davis Edward
47 Bowie Robert W.
49 Mather Joseph
51 Jilkes George
53 Bowie Miss
55 Verdich C.,cabinetmaker
57 Earls Michael
59 Farnsworth Henry, commission agent
61 Englefield Mrs.
63 Powell Thomas
67 Beer James
(For East side see Darlington)


Francis street
Enmore road to Harrow road
Bramwell Mrs.
Vincent Charles, moulder
Lee F., carpenter
Schutrumpf Carl
Prentice Thomas
Wilson John
Bowie J.
Lockwood Alfred
O’Connor Joseph
Rollo John F.
Nicholls William
Kingsbury Joseph, J.P., surgeon


Fulham street – North side
Simmons to Reiby street
Gee Henry, contractor, ” Brookside ”
Biggs Thomas, electrician
Underwood John
Harrison F., enginefitter
Sinclair William
Watson Mrs. S.
Austin Alfred
Walker Frederick W.
Fuller George
Grant Alfred
Fletcher William
Billett Nathaniel
Ollerenshaw William J.
Bray Frederick
Chisholm John
Jarvis Thomas
Murphy Mrs., ” Wexford house “

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES

Page 307

CLOTHIERS, HATTERS, GLOVERS, HABERDASHERS.


Geo NEWTOWN. Haw 307

Warren J., blacksmith
McNamara Michael
Duncan D., ” Dodbrooke “


George street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
St. George’s Club – J. H. Mayes, sec.
Department of Public Instruction – Tech-
nical Education Branch
McCauley Peroy, house and land agent
1 Foy Albert
2 Langsley G., compositor
4 Burden Thomas
5 Heggie Mrs.
6 Cox H. C.
7 Bain Wallace, painter
7 Scully Thomas J., plumber
10 Bryson Robert
11 Macham Joseph
12 Butler W., carpenter
13 Mossman Thomas, bookkeeper


Georgina street
Off 36 King street North
Dixon Thomas, builder
Dixon Mrs. T., dressmaker
Jones –
Devey William F., ” Burlington “
19 Clausen Victor, laundry


Gibbes street
White Horse to Angel street
McBride James, bricklayer
Hill Mrs.
Becket Henry, stevedore
Moffitt Mrs.
Haydon terrace
1 Atkinson Robert, hatter
2 Wilson John
3 Fletcher Mrs. K.
South side
Cunningham Wm.
Minehan Patrick


Gladstone street – North side
Crescent to Liberty street
Phillip street
Mills George, bootmaker
Contor Mrs.
Cook Mrs. Jane
Taylor Mrs.
Monkley Henry
Fletcher James W.
Wilson W. H.
Malumby John, butcher
Moss Mrs.
Druce Walter
Austin Edgar
Lee John, wheelwright
Lee Mrs.
Alchin Arthur C.
Teasdale G., painter
Acraman Joseph
Barrett W, builder
Harper R., coach painter
Rodgers Jasper
Hubert William
Thompson Frederick
Yard Mrs. Elizabeth
Ryder W.
Scanes Mrs.
South side
Johnson D., grocer
Bailey Phillip G.
Moane Edward
Murphy Edward, railway guard
Moss George
William and Matherson, builders
Chivers Henry
Barrett –
Price T., gardener
Pakes J. W., painter
Kelly Mrs.
White Peter
Cook Robert
Anderson Charles


Goodsell street – North side
King to John street
Wainwright George, ” Lee mount “
South side
Allen Mrs.
Howard Jessie, phrenologist
Jones John
Stewart Henry
Railway terrace
1 Harrison Mrs. Emily
2 Harbour R., blacksmith
4 Williams and McIntyre, dressmakers
5 Gosling G,
6 Allen Joseph F.
7 Malley George
8 Boland Thomas E.
9 Holmes Harry
Husum terrace
1 Irvine John, joiner
2 Jenning John
3 Pennington C. F.
4 Bellette C., saddler
5 Spratt George W.
6 Graham A,., stationmaster
Williamson John, ” Buckie ”
Elizabeth terrace
Lee Alfred
Mackay Peter A.
Selwin Charles
Hardy George
Musgrove James


Gowrie street – North side
Erskineville road to Harold street
1 Baker G., plasterer
3 Burgess W. G., printer
5 McIlveen Mrs.
7 Schmidt
11 Molloy Mrs. Mary
13 Buckley A,
Hickey Mrs., butcher
Newman street
Thelwell Mrs. H., grocer
Hennessey James
Ross Charles
Toomey Mrs.
Sheppard James
Laslett Frederick R., carpenter
19 Rankin.
21 Newland W. S., commission agent
23 Wheeler Mrs.
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Petersen Charles
29 Sutherland John
31 Leavy Mrs. Margaret
33 O’Neill Mrs.
35 Graham James
37 Field Henry
39 Dooley Mrs.
41 Falconer Adolphus, plasterer
43 Lester Mrs. Mary
49 Lovell Mrs.
51 Hood James
53 Baird Edward
55 Nelson G. P.
57 Presdee Mrs.
59 Clarke Charles
61 Mulholland Thomas J.
63 Goard Charles
65 Anderson James
67 Hanson Neils, master mariner
69 Merter C., cabinetmaker
71 Usher Mrs.
73 Jones Hugh, plasterer
South side
Newman street
Hamilton H., greengrocer
Bute terrace
3 Chambers George
4 Shirley William O.
5 Clampett M. J.
6 Denmead Mrs. S.
7 Geddes Benjamin
Geddes Mrs., dressmaker
8 Stewart Mrs. E. J.
18 Sweetman Thomas
20 Huxham Arthur
22 Place J. E.
26 McLaren Mrs. Ann
28 Marley Thomas
30 James William
32 Cheaney Herman
34 Lloyd Thomas
36 Braine N., painter
38 Ferguson Frederick J.
42 Lucas Nathaniel
44 Wines Alfred, stonemason
Robinson R., carpenter
Turner –
48 Blunt Edward
50 Mazitelli Francis, master mariner
52 Kitchen A., house agent
54 Dee Patrick F.
Gowrie terrace
1 Alger Frederick J.
2 Gatley William H., engineer
3 Chester James T.
4 Hermann August, tailor
6 Hutchinson John Marchant J. A.
7 Sleep S. H., bricklayer
9 Hammond L. D.
10 Tracey John


Harold street – North side
Union to Angel street
11 May George T.
13 Burgess Richard, carpenter and store-
keeper
Gowrie street
Willis W. C., carpenter
Beach C. G., plasterer
Kennedy Charles
Wood George
Gildey E.
Tyrrell Henry A.
Garde Mrs. E.
West side
2 Mortimore Mrs. Eliza
14 Cheadle J.
16 Woodhouse J.
Islington street
Goddard John, builder
Salad Mrs.
26 Elliott Joshua W.
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow road
Edgeware road to Juliet street
Francis street
Donovan Daniel
Leonard Thomas A.
Glass Ebenezer
Thompson Charles
Whatmore Alfred C.


Hawken street – East side
Alice to Laura street
Rogers John C., patternmaker
Fernley Samuel, boilermaker
Pettitt John, builder
West side
Leach G. W.
Fraser Mrs.

NEW ASSURANCE IN 1890 £42,463,772

Page 308

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


308 Hol NEWTOWN. Joh.

Hawken street continued
Minister George, grocer
Ryan William, van proprietor
O’Grady William, van proprietor
Townsend George H.


Holdsworth street – East side
Wilson street to Railway line
Creese Alfred
Chudleigh J.
Stainton Samuel
Hook Alfred
Hemming H. A.
Fallofield R.
Smith Archibald
Havee Charles
Eadie William
Sullivan Jeremiah
Dennis Joseph G.
Johnson Samuel “Pine villa ”
Morgan Thomas
Reid Pobert
West side
Sempill Miss, private school
McKay James G.
Fisher Arthur, stonemason
Hume E., fitter
Borthwick –
Samuels William
Leamington avenue


Holt street
King to College street
Abel C. B., baker
Bailey street – Station street
Pitt terrace
1 Jenkins Mrs., Catherine
Lloyd David
2 O’Connell Mrs.
3 Morelli Joseph, carpenter
4 Cullinan Michael, bootmaker
5 Harrison Albert
6 Bremner Mrs. Martha


Hordern street – East side
201 King to Raper street
1 Connors James, fruit dealer
3 Keen Albert
5 Booty Mrs. Jane
7 Holden George
Mechanic street
9 Pattison John
11 Smith John, cab proprietor
13 Dechow Charles
15 Foulson Thomas
17 Thompson John
19 Calendar Thomas, stonemason
21 Gaw Mrs., dressmaker
23 Carmichael Donald, blacksmith
25 collins John, storekeeper
Victoria street
Strathavon terrace
1 Elphinstone William, agent
2 Goldstein Samuel
3 Moylan Patrick
5 Fletcher Henry
6 King James
31 Byrne Joseph C.
33 Broadley J. blacksmith
37 Robinson Peter
Prospect street
39 Sanne Peter M.
41 Galvin Mrs. Lucy
43 Cawston F. L., bootmaker
45 Crotty J., saddler
47 Stores Mrs.
49 Leonard Mrs.
51 Howe Frederick
53 Pierce W., coachbuilder
O’Donohue John, coachpainter
55 Greatrex Joseph
57 Stone William J.
Chalder street
59 Towers Harry
59½ Madden F., brickmaker
61 Wold John
61½ McCloud James
63 Bowers Thomas
63½ Fry R., baker
65 Osmond Albert
67 Hunt Mrs., music teacher
69 Barnett Mrs., midwife
71 Doherty John J.
73 Simpson William
75 Easton Charles W.
West side
2 Jones John, plasterer
4 Watson George
6 Peirce Edward D.
8 Butler Richard
10 Callendar T., jun.
12 Pearce Harry, saddler
14 Monaghan Charles
16 Gibbons William
18 Whitehead Thomas
Mechanic street
14a Martin George
16a Pemberton Mrs.
18a Davis Mrs. Elizabeth
22 Riding John W.
24 Cable Mrs., midwife
Victoria street
26 Baldock Alfred, coachbuilder
28 Winters R.
30 Carmichael William H.
32 Hinchey William
36 Posner Mrs.
38 H. Rhodin, painter
40 Lindguist A., carpenter
42 Fuller Benjamin J.
Slater J. and Co., fuel merchants
Prospect street
46 Curtis Mrs. E.
48 Brenton William, shipwright
50 White Thomas
52 Kolster Adolphus
54 Cousins William
56 Ellis William
58 Robertshaw Matthew
64 Clark Ernest R., butcher
66 Allison James
68 Gael John
70 Middleton Joseph
72 Hodge Mary Mrs,.
74 Watkins William
76 Baldock William
78 Kester William
Raper street
Braden M.
Murray A. J., painter
Smith C., grocer


Iredale street – North side
137 Union to Angel street
1 Dily Joseph
2 Lynch James
3 McKenzie George
4 Gatley James
6 Brown William
7 Slater John, draper
8 Oxford J.
Randwick view terrace
1 Woodroff Harry, bootmaker
2 Hickman Thomas
4 Tab Mrs., staymaker
5 Hunt William
Pritchard George, joiner
South side
2 Buswell Thomas
4 Scott James
6 Eaton George, wheelwright
8 Eaton T.
10 Eaton John, wheelwright
12 Hammell Denis, bricklayer
14 Pinfold Mrs. Elizabeth
18 Millais George E., accountant
Islington street
26 Wilson James, grocer
30 Atkinson Mrs. Annie
32 Moody T.
Horton C., bootmaker


Islington street – East side
26 Munni to Iredale street
1 Burton C. A., carpenter
3 Handel Henry J.
Handel Miss, dressmaker
5 Hartley William S.
7 Hayes James
9 Henness Cyril
11 Ryan Thomas
13 Taylor Thomas R.
15 Brown Robert
17 Thorburn Hugh
19 Eaton George
West side
8 Holstead Charles, fuel merchant
10 Wyatt George
12 Hummell Frederick
14 Oleanbach John
16 Baker –
18 Moon Mrs.
Foden Peter, ” Ivy cottage “
Dalley George
Duprey Henry
Boot F., ironmonger
Scott S.
Murray Daniel R., master mariner
Cummins John, bootfinisher
Gray A., painter
Thomas George
34 Wrather Mrs. Theresa
38 Bachop John
40 Smith Joseph
42 Harber Emanuel A.
44 Bott Alfred


James street – North side
Edgeware road to King’s fence
Stevenson James
Woodlock William, dray proprietor
Woodcock J., dray proprietor
Shubrook Hubert T., van proprietor
Duncanson John, dray proprietor
Anderson Mrs.
Hartnett Thomas
White –
South side
Healy Mrs. M.
Patterson Mrs.
Lawler Arthur
Goodin –
Shorter William
Sleith David, carpenter
Murphey B.
Wilkie Mrs.
Shorter Matthew
Roche T.
Wilkinson William
Gatley Mrs.
Gatley John, woolsorter


John street – East side
May street to Wells street
Denmark terrace-
2 Stott E. H., bootmaker
4 Sharp William
5 Davis Thomas
6 Dudgeon Mrs.
7 Allen W.
8 Benton William
9 Lafferty Frederick
10 McLenaghan James
Goodsell street
Maria street – Wells street

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES

Page 309

ANNUAL TURNOVER EXCEEDS A MILLION STERLING.


Jul NEWTOWN. Kin 309

West side
Speare P., brickyard
Rown William
Kenny Crofton
Wigley George H.


Juliet street
Harrow to Enmore road
Foldi N., commercial traveller
Worrill William, bootmaker
Yates Thomas
Radley Kenrick, bootcloser
Foldi Mrs. M. H.
Teeson Charles, enginedriver


Keig street
Station street to Reiby street
Atterwell Samuel
Ainsworth H., plasterer
Sewell H. T. B.
Nimbow terrace
1 Garrick James
2 Sunquist William
3 McGoldrick William
Panckhurst Edward


Kent street – North side
College to Ferndale street
Keyes F.
Holt Ben
Schofield E., blacksmith
Hennessy John
Page William
Beikie James
Swan Albert E., painter
Cosgrove Michael
Nesbitt Robert
Yere William
Skelton Matthew
Davidson John
Kent cottages
11 Connor Arthur
10 Jordan William J.
9 Reynolds Walter E.
8 George J.
7 Stenhouse Robert
6 Henderson T.
5 Restall Richard
4 Allison Andrew
3 Cook Thomas
2 Fraser James
1 Graham John
South side
Biggs John, ” Camdenhurst ”
Patterson William L.
Lee George
Groves Frederick, builder
Limon Maurice
Wood William
Burns Miss
Flaven Mrs. Catherine
Day John E., brassfinisher
Cleveland George W., stonemason


King street North – North side
Bligh street to Railway bridge
Bligh street
Service John, surgeon, ” Waratah “
1 Myles Reuben
5 Barlow Mrs., confectioner
Barlow W. and Co., tea merchants
7 Du Higg Mrs.
Du Higg Miss A. D., dressmaker
11 Pacey Charles J., painter
13 Royal hotel – Louisa Bayliss
15 Carmichael W. T., greengrocer
17 Cover Samuel, butcher
19 White Horse hotel – Edmund Rogers
21 Ranalli Giovanni, ironmonger
23 Pocock Peter, chimneysweeper
25 Cansdell W. J., hairdresser
27 Winch Arthur, butcher
29 Blumenthal Mrs., grocer
Nelson street
31 Barker William
33 Curwin Mrs. Margaret
35 Webber George, inspector Animals’
Protection Society
37 Harrison Miss Elizabeth E.
39 Gibb G., master mariner
39½ Gaynor Thomas, bootmaker
43 Fagg T., grocer
Antcliff W., butcher
45 Murphy Frederick
Fenton H.
47 Walker Misses, dressmakers
Castle James and Sons, art metal
workers
53 Stewart Mrs. Jane
53a Selig Moses, produce dealer
37 Mantel Henry, woodcarver
59 Torr George
Torr Lawrence
61 Clegg J. G., estate agent
65 Meter J., restaurant
Trocadero skating rink – F. Ferrier
Brewer Thomas, billiard saloon
69 Stephenson Mrs. E., news agent
69 Taylor John B., insurance agent
Standen James
73 Brun Madame, dressmaker
Brun John, tobacconist
75 Watt Samuel, furniture dealer
75 Mosse John, watchmaker
77 Johnson W. H., fruiterer
79 Wiley J, fruiterer
81 Edmonds William, plumber
Sutherland John A., timber yard
87 Hundman and Craig, zincfounders
91 Williams H, W., draper
93 Batty W., printer
95 Fenton Miss, dressmaker
97 Spear R. G. and Son, picture framers
99 Prince of Wales hotel – Terence Mahon
Elizabeth street
103 Sharp William, milkvendor
105 Butler Mrs. M. J., fancy repository
107 Page Mrs., milliner
109 McDonald Patrick, dray proprietor
111 Goldsmith James, draper
113 Goldstein Samuel, tailor
115 Christie Brothers, confectioners
119 Selig Jacob, pawnbroker and furni-
ture dealer
121 Whinton Mrs., tobacconist
123 Dorer Joseph, dealer
125 Stone Alfred, grocer
Missenden road
127 Daniel Lambert hotel – John King
129 Read Thomas, butcher
131 Cole William, furniture dealer
133 Harman E., confectioner
137 Davis Walter C., grocer
139 Milton Hotel – James Bridger
Stephen street
141 Clements F. W., chemist and dentist
143 Hoff Joseph, provision dealer
145 Liciardo Antonio, fruiterer
147 Patterson Andrew, stationer
149 Hall Thomas, butcher
151 Scorer and Millard, window blind
makers
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotel – Thomas Rorke
O’Connell street
157 Millard William, tobacconist and
news agent
163 Haley C., hairworker and hairdresser
165 Madden R., bootmaker
167 Smith John H., greengrocer
169 Tuft Thomas and Sons, grocers and
produce dealers
173 Boness H. and Co., furniture dealers
175 Parker Miss Emily, fruiterer
177 Brooks Samuel, umbrellamaker
Tasker Oliver, butcher
181 Banks Mrs. M. A., confectioner
183 Wright Brothers, bootmakers
187 Lane Charles J., oil and colourman
189 Dunn and Co., herbalists
191 Daley Mrs. M., confectioner
193 Gaglianno Antonio, fruiterer
195 Windebank Mark, tailor
197 Hastings Mrs., milliner
199 Hillard George, tobacconist
201 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
203 Shakespeare hotel – James P. Kavanagh
205 Hughson M., crockery dealer
207 Bellemey R. T., chemist
209 Martin J. G., draper
Prince Henry, provision store
211 Fletcher Mrs, butcher
213 Gaglianno Antonio, fruiterer
215 Pinfold W. R., confectioner
217-219 Rapson and Son, bootmakers
221 Greenwood and Son, produce and
seed merchants
223 Green Bros., grocers
225 Patterson A. T., bookseller
227 Rusfeldt E., photographer
Quain Miss, milliner
Anderson Mrs., milliner
229 Boston Mrs., jeweller
231 Metcalfe John, pastrycook
233 Davis Austen, butcher
235-237 Price A. G., draper
239 Reynolds Miss, milliner
Bowes Thomas, hairdresser
241 Risbey Charles H., grocer
243 Poulson M., stationer
245 Coulter James, oyster saloon
247 Twomey Joseph, hairdresser
249 Scurr George H., ironmonger
251 Weathoff G., wine merchant and
confectioner
253 Wiseman John H., fruiterer
255 Donelly and Campion, news agents
Mary street
257 Williams William, chemist and dentist
259 Konig F., provision store
261 Cricketers’ Arms hotel – John Stokes
263 Swinbourne J., boot importer
265 Kingsbury John, draper
267 Cowpe J. W., chemist
269 Jones W., oyster saloon
271 Thomas Henry, bootmaker
273 Hartley F. W., undertaker
Hoff J., provision dealer
277 Jackson R., butcher
279 Vivaldi Nunzio, fruiterer
279½ Hastings R., collecting agency
Jolly J., painter
283 A. J. S. Bank (branch) – T. Brindley
manager
285 Tooher J. B., tobacconist
287 Graham G., boot store
Hogg David and Co., drapers
289 Oxford hotel – Margaret Webster
Brown J. A., billiard rooms
Eliza street
291 Commercial Bank (branch) – Walter
H. Goddard, manager
293 Bank of Australasia – John H. Reed, manager
South side
Forbes street
2 Southeron E., bootmaker
4 Rashleigh and Co., galvanised iron
and metal workers
16 Hales James, storekeeper
18 McKeon H., produce dealer
Queen street
20 Castle J. and Sons, art metal workers
22 Baldick J., coachbuilder
22 Marks S., New York brewery
36 Engisch G.
46 Dean and Co., bill posters and adver-
tising agents
Fitzroy street – Georgina street

ABSOLUTE SECURITY

Page 310

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


310 Kin NEWTOWN. Kin

King street north continued
50 McGilchrist W. and R., grocers
52 Jones S. E. R., surgeon
Jones E., chemist and druggist
56 Taylor J., bedding manufacturer
58 Hoffmann T., hairdresser
60 Gregg Mrs., registry office
64 Dickson Mrs,, milliner and dressmaker
66 Bevan W. J., bootmaker
68 Erwin T. P., grocer
70 Wise M. tobacconist
72 Goldberg M. S., furniture dealer
74 Frizelle Mrs. S. A., dressmaker
Bucknell street
76 Griffiths C. E, fancy repository
78a The Imperial Land, Building and
Deposit Company – W. P. Smail,
manager
80 Sutherland D. and Co.. tobacconists
82 Edwards and Co., wood turners
86 Behrens Mrs., underclothing
88 Duval E., bootmaker
90 Rickards Arthur, ironmonger
92 Cole William, furniture dealer
94 Brown Thomas E., tobacconist
Buckland William J., laddermaker
and carpenter
86 Weeks James A., undertaker
98 Goldberg M., furniture dealer
102 Jeffreys and Son, upholsterers
104 McLean Robert, grocer
Watkin street
Club hotel – Thomas Roberts
108 Andrews Henry, ham and beef shop
110 Singer Sewing Machinery Co. agency –
A. Quigley, manager
114 Simpson William, draper
116 Land W. J., confectioner
118 Hill L., furniture dealer
118a Merrickley J., fish and oyster saloon
120 Harris John E., watchmaker and
jeweller
122 Dunk W. H., tailor
124 Waterston John, draper
128 NEWTOWN CHRONICLE – Macdougall
and Prentice, proprietors
130 Duggan John, bootmaker
132 Berg and Co., tobacconists
Foster G., billiard saloon
132½ Howell Robert, ironworker
134 Conway J. C., ironmonger
136 Radford G, grocer
Brown street
138 Hill L., pawnbroker
140 Nagel and Co., photographers
142 Bennett J. T., mercer
144 Lawson Ebenezer, restaurant
150 Clark Marcus, draper
152 Galton George, draper
156 Taubman Brothers, ham and beef shop
158 Hunter John, boot palace
160 Calnan J., tobacconist
162 Metzler H. L. and Son, upholsterers
164 Thomson W., plumber
166 Pearce W, saddler
168 Gommeson and Co, undertakers
Whately street
170 Donaldson H. Tennent and Co.,
auctioneers and furniture ware-
housemen
172 Andrews Ernest and Co., undertakers
174 Parks H., tobacconist
176 Newell William, house and land agent
178 Sedgwick William G., surgeon
180 Leonard John, fruiterer
Fire engine station
Von Hagen C. and Co., sewing
machine agents
Eve G., tailor
Thomson R, plumber
188 Bank of New South Wales (branch)
W. Sparrow, manager
Moulang J., jeweller
188 Lane Misses, milliners
Dunton Miss, dressmaker
190 Bannerman and Lunn tailors
192 Johnstone W. D. and Co., music sellers
194 Triggs Mrs. S. A., milliner
196 Bundy H., watchmaker and jeweller
Wesleyan church – Rev. James Woolnough
Wesleyan school hall
198 Roberts Joseph, music warehouse
200 Hittman J. E., confectioner
English, Scottish and Australian
Chartered Bank – H. Hewlett, manager
Erskineville road
206 Parsons J. H., fancy repository
208 Robertson, Farley and Co., printers
Post office – Joseph E. Lees, post and
telegraph master
210 Hobson T., hatter and hosier
The British and Oriental Clothing
Co. – C. G. Hatte, manager
Thorne Edward, tailor
Wilson street
Baldick Brothers timber merchants
214 Vermeesch J. C., tobacconist and hairdresser
Metcalfe J., pastrycook
318 Ekin and Co , estate agents
Davis Brothers, butchers
223 Ross George, confectioner
224 Crook, C., watchmaker
224a Bank hotelA. Millar
226 Parker Robert, blacksmith


King street South – East side
Railway bridge to May street, St. Peters
228 Town Hall hotel – John Hosking
230 Williams M., leather merchant
Solomon M. V. and Co., auctioneers
Newtown markets
Newman street
Public school – A. D. Mackenzie, head
master; Miss Partridge, head mistress
George street
St. George’s hall – P. J. McCaulay manager
Porter E. G., caretaker
Murphy and Hunt, surveyors
Nangle James, architect
Hunter William, auctioneer
Newtown Chess club – William Crane, secretary
Edwards H. and Son, produce merchants
Congregational churchRev. J. T. War-
low Davies, M.A.
Petty Jane, confectioner
254 Milne A., confectioner
256 Lines E., dealer
258 Clarke William and Co., auctioneers
260 Vause P., ironworker
262 Robinson M., modeler
272 Sutherland George, platelayer
Norfolk street
278 Krinks Charles
380 Hunter William, furniture dealer
282 Bedford Mrs., registry office
284 Neville H. E.
292 Lawler W., asphalter
Lindley J., printer
294 Orton Mrs., fruiterer
296 Warren S., hairdresser
296½ Waddell William, jeweller
Hammond Miss, dressmaker
Hammond Joseph, carpenter
300 Abel and Co., pastrycooks and caterers
332 Abel C. B. ” Essington “
334 Aitken James, tobacconist
386 Malhane Michael, bootmaker
St. John street
340 Hampton H. G., butcher
346 Sutton Thomas E., tinsmith
350 Mulholland Joseph, grocer and pro-
vision merchant
352 Lance Alfred
354 Lance Charles, carpenter
356 Lance Brothers, painters
Angel street
360 Davis J. H,, monumental mason
380 Whitby W. C., cab proprietor
Armstrong William, farrier
Union street
410 Eve Mrs. Sarah, “Haberley”
412 Gerrett J. W.
414 Eve J. W., wool merchant
426 McKecknie James, saddler and black-
smith
Rochford street
West side
295 Harrison Thomas, ironmonger
297 Nissen Christian, tobacconist
299 Drummond George, confectioner
391 Stewart John, grocer
303 Woolley J., watchmaker
305 Lambourn Edward W., grocer
307 Eldridge William C. and Co., dyers
309 Tipper Mrs., sewing machines and organs
311 Cronshaw Alfred, tailor
313 Serbutt James, hairdresser
317 Seymour Giles M., draper
319 Ford A., crockery dealer
321 Woof Mrs. Edith, provision store
323 Sergeant William, boot store
325 Powell and Sons, drapers
327 Giuffre Emmanoele, fruiterer
329 Watson and Co., chemists
W. C. Watson, surgeon
331 Hilton, Browne and Co., seedsmen
333 Hadley Mrs. Elizabeth, draper
335 Knight R. C., fruiterer
337 George N., oyster saloon
339 Southern J., draper
341 Barker C., bootmaker
343 Young George E., hairdresser
345 Macready Hugh, stationer
Short street
349 Martin James, butcher
351 Isaac John, ham and beef shop
353 Chislett, G. E., boot store
355 Sandringham hotel – J. B. Whiteway
Adams William, ironmonger
359 Wood J. F., grocer
361 Kelly Robert, fancy repository
363 Stonehill G. H., saddler
365 Berkman William, pawnbroker
367 Smith Henry, fruiterer
369 Shirley J., hairdresser
Pattison J. J., grocer
373 Smith H. and J., butchers
Holt street
375 Union Bank of Australia, limited
(branch) – Frederick Shaw, manager
377 Boggis E. and Co., drapers
379 Woolnough Rev. J. (Wesleyan)
381 Hosking John
383 Lotze Edward
385 Giblett Sydney
387 Rapp John, leather merchant
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert, clothier
393 Benjamin Daniel, commercial traveller
395 Stickley Miss A., private school
395 Stickley Miss H.
Grant A and E., dressmakers
Pratt W., chemist
Wynter Brothers, grocers
Guille W., watchmaker
Flower Mrs., haberdasher
Camden street
International hotel – Albert J. Heap
Hare William H., fancy goods store
Sir William Wallace hotel – Francis Peplow
437 Zlotkowski I., grocer

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES.

Page 311

BOOT IMPORTERS, GROCERS AND PROVISION MERCHANTS.


Lau NEWTOWN. Lon 311

441 Scotton W. H., greengrocer
443 Schneider L., news agent
Mulholland Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coachbuilder
451 Baldick George, timber merchant
457 Phillpotts Mrs, Sarah M., draper
459 Wallis Robert, grocer
461 Coleman E., butcher
Alice street
463 Camdenville hotel – William Foy
465 Hodgkinson William, grocer
467 Witchard George, fishmonger
469 Agar Mrs., midwife
471 McCauley Daniel, merchant
473 Waite J., confectioner
475 Johnson G. D., grocer
Holmwood street – Dickson street – Wells
street
539 Brennan Mrs.
Brennan F. J., architect
541 Macqueen Farquhar, accountant
547 Thurlow Joseph H., greengrocer
549 Flood D. W., butcher
551 Botany View hotel – Dennis McGuire
Maria street
Huber Catherine, basket manufacturer
Short H. A., butcher
Montgomery Thomas, fishmonger
559 Lennon John
Gearside George H., wheelwright
Holland Mrs., dining rooms
Brett James, greengrocer
561 Pierce Mrs. A., boot store
563 Witchard George, fishmonger
565 Peat Charles, tobacconist
567 Davies E. J., news agent
569 Drane Miss, dressmaker
Drane D. S., fruiterer
Frankfort Park hotel – James Fay
Lord street
573 Ismay James E., grocer
McKechnie A. H.
576 McKechnie John, property agent
Illawarra Railway bridge
589 Davidson Alexander
591 Boyd D.
593 Onley Mrs. J. H., tobacconist
595 Gearside Edward, bootmaker
597 Short Mrs., midwife
Short William, wheelwright
599 Boots Mrs. Sarah Ann., greengrocer
Goodsell street
611 Woodley Henry
613 Beattie John J., bootmaker
Newton Joseph, fruiterer
Jackson Henry, fruiterer


Laura street – North side
Commodore street to Edgeware road
Medway Matthew
Hill Rowland H.
Howard James D., printer
Purnell Joseph
Trivers William
Fetherston Gerald, builder
Hawken street
Nichols James, grocer
Hancock G.
Whiddon John
Gilfillan J.
Ware –
Holmes James H.
Algar Frederick, builder and carpenter
Barclay Mrs. Sarah
Cope Henry
Morrison John
Walker Mrs. J.
Wesleyan church
South side
Camdenville public school P. O’Reilly,
headmaster; Miss Annie Macdonald,
head mistress
L’Avenue
Off Fitzroy street
1 Brock George S.
2 Walsh Richard
3 Olliff William
4 Thurchly Mrs. A. E.
5 Thruchly William
6 Parkes Thomas
7 Peryman Frederick G. B.
8 Thurchly John
9 Thruchly Mrs. Georgina Brock Robert
10 Wellings Mrs. Elizabeth
11 Berne Mrs Georgina
12 Henry Sydney S., insurance agent
13 Pickering Alfred, photographer
14 Henry John, commercial traveller
15 Harris Samuel
16 Clifford Edward B., merchant
18 Davies Wyndham J., railway inspector
19 Weiss William T.
20 Cope Charles
23 Davies Mrs. Joseph


Leamington avenue
Holdsworth street to Pine street
Lee John E.
Royal Frederick, railway guard
Elliott Horace
Wilson Mrs. Elizabeth, grocer
Spratt James
Osborne Thomas
Cain Thomas
Gallagher Patrick
White –
Atkins Albert, “Rosemont”
Broadbent Arthur, stonemason
Strein James, carpenter
Smith James, ” Edina house ”
Porirua terrace
1 Robertson John, engine driver
2 Mackenzie John
3 Evans Thomas
4 Black William
5 Ryall Mrs. G., dress and mantlemaker
6 Eckersley James, engineer
7 Harvey William J.
Gay Daniel, ” Essex Cottage ”
Miller Richard, fireman


Lennox street – North side
Bedford to Church street
2 Cutter Robert P., accountant
Regent street
Meek Mrs., ” Roslyn ”
Smith Mrs. Marion, ” Skene ”
Rutledge James, ” Ythan ”
28 Bolley Thomas, upholsterer, ” Ruther-
glen “
28 Foster John, ” Tamar house ”
30 Beehag –
Denison street
Schmidt terrace
1 Schmidt Conrad John
2 Haffner Louis
3 Matheson A.
4 Bailer Miss
5 Ferguson James, fuel merchant
Australia street – Church street
South side
Wellington street
2 Levey Solomon, commercial traveller
3 Flaherty Miss Margaret
Regent street
13 Heaney James
15 Hellmrich Mrs. Margaret
17 Green Archibald
19 Hoffman Frederick,sen.
21 Garvan Edmond
Denison street
33 Clarkson Henry
Turtle W. G.
35 Mossman Samuel T.
37 Tagg George
39 Sherman John
Australia street
43 Courthouse hotel – Joseph W. Lloyd
Eliza street
10 Powell James W.
9 Adams John H.
8 Chown Alfred
7 Keily Walter
6 Burke Paul
5 Wordsworth Frederick
4 Brown Sydney H.
3 Simpson A..
2 Townsend Ernest
1 Pilgrim Alfred
Mary street
45 Bedford George
47 Reynolds Mrs.
49 Adams William C., stonemason
51 King Arthur F.
53 Deucharss James
55 Handford John H.
57 Liddle James, butcher
Hudson James, plasterer
59 Ball William
63 Burgess Herbert
Church street


Liberty street – East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Barnes Charles
Cavendish street
Hawley terrace
1 Glade Henry, indent merchant
2 Jones Russell William Wynn
Meares Alfred
4 Cahill John
Beeby Mrs. Isabel
Mowle Aubrey
Robinson W. G.
Cambridge street
Dalrymple W. H., commission agent
Fitzgerald Mrs. Richard
London street
Koombanah terrace
5 McGeorge Andrew
4 Paterson William J.
3 Hodgson James, builder
2 Deuchar George A.
1 Rosea Frank, clerk
Gladstone street
Grant Edward, greengrocer
Siebert S. A., teacher of music
Black George, ” Hopeton “
Pollard Henry C. P., ” Roseylb ”
Harrison J. A., surveyor, ” Stoneby ”
Coyle Miss, school teacher
(For West side, see Petersham)


Linthorpe street – North side
Off Erskineville road
1 Lancaster George
3 Langley John, ” Bridgenorth “
5 Moulton Rev. J. E. (Wes.)
Kilian Frederick, manufacturer
Harrison Matthew, ” Marlborough “
Friend Owen, ” Linthorpe”
South side
Wood James, ” Kilbourne ”
Whitehead John, parcels delivery


London street – East side
Enmore road to Liberty street
Young Edwin, ” Belmont ”
Roberts J. J., inspector of banks
Marlborough Francis, grocer
Belmore street
Brown Lindsay, ” Madaline cottage”
Woodall George, ” Martineau ”
Hanson Dr. H. H., ” Milton ”
Conway Alexander, ” Marton”
Harvey James

SURPLUS OVER LIABILITIES, £4,925,093 STERLING.

Page 312

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


312 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued-
Teague Mrs., midwife
Hudson Mrs. Eliza
Gard William
Garner Miss A.
Kidd Miss
Weise Herman, grocer
Charles street
Drakeford Mrs. E. H., “Ashley ”
Mozart terrace
1 Chiplin C. W.
2 Leseberg Mrs, M. A.
Maud terrace
Glasheen Miss
Green Sydney S.
Cass George E., M.L.A.
McLachlan Donald
Smith C. A., clerk, ” Warrington “
Griffin Frank
Roberts John
Melrose terrace –
1 Easdale Crawford, builder
O’Halloran George
3 Radley Joseph, commercial traveller
4 Ziems William J., collector
Augustus street
Trahair James, ” Botrea”
Larkin Nicholas, inspector of police
West side
Mayhew Thomas, ” Vine villa”
Fraser Misses C. and M., ” Eureka villa ”
Royer Ernest
Riley George T., ” Madeley ”
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde John Henry, jam manufacturer
Evans Alfred, ” Essexville ”
Sewell John F, ” Montrose villa ”
Momsen Andrew M., clothier, ” Brompton
villa”
Gibbons W. M. H., ” Hazeldean ”
Walker Captain D., ” Noumea villa ”
Spark Stanley H.
Brighton terrace-
Glasson Mrs. M. A.
Hill Alfred


Longdown street – North side
O’Connell street to Skating rink
Susan street – Missenden road
3 Parry Walter, van proprietor
Elizabeth street
51 Galbraith Arthur
South side
Rose street
3 Corner Edward, headmaster St.
Stephen’s grammar school
Stephen street
5 Maish Charles, butcher
7 Cording Charles
9 Murphy George B., farrier
11 Cubis Alfred
Missenden road
17 Harper Mrs. Matilda
Elizabeth street
21 Maloney Thomas, dairykeeper


Lord street – North. side
King street to Edgeware road
Montgomery Thomas dealer
Williard Mrs., dray proprietress
Goodsell Frederick J.
Walker Montagu, clerk
Goodsell J. A., brickmould and barrow-maker
Bradshaw Samuel
Humphreys H., carpenter
Pittaway Mrs Harriett
Badge W., stonemason
Short J. Thomas, blacksmith
Hardy William, bricklayer
Hardy Mrs.W.
Keys William, storeman
Rees Mrs.
Taylor Thomas, bootmaker
Warner Arthur, engineer
Crew and Douglas, bakers
John street
Tattersell Joseph, brickmaker
Clark William
Tracey John
Burling Frederick
Gorsuch Albert
Savill Mrs.
Naylor Thomas
Hamilton –
Ball Henry
Caesar Augustas
Butcher Charles
Carrigan Mrs. Jane
Kent Mrs.
Godwin John
Clayton George, fuel merchant
Whiteman John
Doherty Mrs. Alice
South side
St. Peters’ railway station Anthony
Graham, stationmaster
Cunnington Mrs. S. A
Moffatt James
Meade Peter
Thompson Richard, blacksmith
Evitt Edward


Margaret street – North side
College to Simmons street
Elizabeth terrace
Hunt Charles H., builder
Mitchell Josiah, signwriter
Wain James
Tansley Joseph
Finn Miss
Moore Sydney F., dentist
Moore Mrs., midwife
Russell F.
Seymour J. H., financial agent
Williamson David, builder
Hunter Gideon
Keegan James, coachsmith
Dwyer Michael
Craig Milan
Reily street
South side
Webber George, ” Clifton cottage “
White Mrs., dressmaker and costumier
White Edmond
Dawson G. sergeant of police, ” Garfield “
Shepherd Albert, plasterer
Hynard Thomas J.
Walker W., ironmoulder
Bath William
Blundell Alfred
Reiby street
Devlin Charles
Noble Thomas, moulder
Wildman Charles, ” Roseneath ”
Macintosh James
Walpole John H.
Atkinson Mrs. M.
Ottaiano G., music teacher
Brown Henry
Diggles Mrs.
Constable Mrs. R., greengrocer
Rynn Miss M., grocer
Small Charles
Armstrong W.
O’Donnell Charles
Reardon James, bootmaker
Staglis S., butcher
Ferndale street
Insull Henry, carpenter
Little Walter J.
Insull William H.
Kilkeary M. D., grocer
Simmons street
Maria street – North side
King street to Edgeware road
Holley William
Palmer Mrs., ” Dahlia cottage ”
Martin Mrs. M., dairykeeper
Farr James
Farr Mrs. M. A., grocer
Hammell James
Dolph S.
Hayes Edward
Fenton Charles
McCourt –
Payne Joseph
Friedwald G., photographer
Thorpe John
Hill John
Smith John
Hamilton Alexander, storekeeper
Hodge Onslow G., butcher
John street
Seckold Thomas, dray proprietor
Fox John
Goodin John
1 Drysdale Henry
2 Watts Thomas
3 Goodsell Alfred
4 Lane William
5 Edwards William
6 Gorman Frederick
7 Madden T.
8 Jackson Henry
9 Scott B.
10 Gibson George
Davey George H.
Clark Ebenezer J.
Haywood Samuel T.
Thompson Charles, carpenter
Michelmore Edward
Choat James
Garrett W.
Douglas Frederick W.
McDonald Daniel
Ward Mrs.
South side
Holley Mrs. Mary
Cummings M., fuel merchant
Hansen James
Nottle John, brickmaker
Ryder R., carpenter
Burling John, ‘bus proprietor
Daly James
Kelso James, grocer
Hughes John W., cab proprietor
Wanless Mrs. Sarah
Lenton T.
Austin A.
Hutchinson Alexander
Haines Charles
Rowhan Michael
Thompson Walter
Lenton Thomas, jun.
Mackay George
Townsend Edward, dray proprietor
Moon Thomas, builder
Keable John
Thorpe Mrs.
Clarkson William
Lutton John
Beaumont Leonard
Harrison William
Osborne George
Ghiggino Dominick
Walshaw George, grocer


Marian street – East side
Enmore road to Sarah street
Martin John D., ” Cheviot”
Mair David, ” Darnall ”
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
Perry John, ” Castleton”
Smedley Mrs. M. A., “Moorville”

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES.

Page 313

BEST HOUSE FOR SILKS, SATINS AND VELVETS.


Mar NEWTOWN. Met 313

Inglewood terrace
1 Cox Charles
3 McKinnon Donald
3 Ryan John
4 Murray Henry
Dean William
Allan Mrs, Maxwell, ” Maxwella ”
McLean William, “Gordon”
Cohen Mrs. F., ” Hazeldean ”
Campbell Mrs., “Yelgelbar ”
Duff John, ” Lisgar ”
Jones Mrs. E. S.
Chambers Mrs., pianoforte teacher, ” Glad-
stone”
Bird John, “Garfield”
Greaves John, ” Lidney ”
Graves Thomas N., ” Wailwun ”
Cartwright Robert
Carter George D , ” Ada cottage ”
Harvey William, carpenter, ” Brooklyn”
Walters George, ” Millford ”
Matheson John, builder, ” Beechworth ”
Davidson Thomas, filtermaker
Byram Mrs., ” Hamilton ”
Appleton William, ” Longwood ”
Crane William, jun., auctioneer, ” Semp-
stead”
Wallis James H., ” Nariah cottage ”
Hopkins Alfred J., watchmaker, ” Oak
cottage”
Lawson Albert
Gould Mrs. Martha
Armstrong Edwin. ” Eureka ”
Carter Sydney, – ” Elsinore “
Ravil David, ” Staniford ”
Brooks Rev. H, D. (C.E.), ” Truro”
Rodney terrace
6 Harrison Mrs. E.
5 Butler Ernest
4 Hawkins Peter
3 McDonald William
2 Lowe Mrs.
1 Barnes Edward
West side
Marian terrace-
1 Shedden Alexander
3 Warne Francis
5 Clarke Mrs. Jane
7 Miller William
9 Stanley John, tanner
Nicol John, agent
Garrick Walter F.
Carlisle terrace-
1 Kennedy James
2 Edwards Thomas
3 Bates William
4 Kendel John
5 Stokes George
Bagley George, ” Orville ”
Marshall William
Heathfield cottages
1 Kennedy John
2 Stephenson Matthew
3 Connor William
Walton terrace
Malcolm Clarence
Cannan Robert A.
Craddock Miss
Williams John, farrier
Callan Lawrence, “Bryantstonville”
Cannan Mrs., ” Ashbourneville ”
Oroya terrace-
3 Jenner Charles H., coachbuilder
2 Heatherington Thomas
Harkis Thomas
Small Alexander
Cross lane
Elder terrace-
1 Hawkins Thomas
2 Glendenning James
3 Hague John, city missionary
Hague Miss, piano teacher
Cram James, ” Alfred house “
Gore John, ” Douglas house”
Hill Mrs, Honoria. ” Karong”
Hill John F.
Hill Miss, dressmaker
Farnham terrace
3 Cork Robert J.
2 Dickison Charles
1 Vickery Louis J.
Harwood George
Sidey Richard W.
Peacock William
Jenner Robert B., coachbuilder, ” Merri-
vale”
Anderson Andrew
Milly cottages
2 Hounsell Frederick G.
1 Carter George
Clinton Henry, ” Mishwaum”
Trinnick James, “Cambria”
Pyne William, ” Apsley house”
Barden Charles, hay and corn dealer


Mary street – East side
King to Lennox street
1 Burton Mrs. Louisa
3 Williams Elijah
5 Brunn Charles
7 Howell Robert, fish merchant
9 Cadogan W. H., bookkeeper
Bartle Philip, ” Ruby cottage”
11 Gray Henry A.
13 Shaw Mrs. M. A.
15 Chessell George
17 La Martinere Henri A.
West side
Hannah terrace
20 Wellesley Charles, tailor
18 Sidaway Alfred
16 Waters Mrs., dressmaker
14 Gardiner Mrs Ann
12 Fielding R., builder
10 Rogers Miss
Rogers Alfred


May street – North side
King street to Edgeware road
Burling Charles, grocer
Mills Henry
Webb Mrs. Mary
Webb Arthur
Sheffield William
Rey Alfred
Primitive Methodist Church – Rev W.
Kingdom
Kingdom Rev. W, (Prim. Methodist)
Rawlings James, poundkeeper
Smith John, grocer
Patterson Robert
Hogan Thomas
Brice William
Scott W. W., engineer
Hawkins Jesse
Brett William
Lee Mrs. Elizabeth
Guest Joseph, fitter
Williamson Henry
Loveday Mark, grocer
John street
Willard Alfred H.
8 Brown Charles
7 Lowdoun David
6 Bains John
5 Martin Joseph
4 Martin George T.
3 Milsom William
2 Keating William
1 Briggs John
(For South side see St. Peters)


Mechanic street – North side
Church to Egan street
3 Hilderbrandt Mrs.
Hordern street
South side
Whitehead’s parcel delivery stables
Hordern street


Metropolitan road – East side
Enmore road to Sarah street
Enmore public school – boys’ department,
Grieve R., head master; girls’ –
Miss L. K. Alderton, head mistress;
infants’ – Mrs. T. Crozier. mistress
White John, ” Heathcote “
Stevenson Mrs. W. B., ” Marian”
Bent Cornelius
Berner George
Berner Joseph, ” Belinda “
Todd Mrs. E., ” Waterton “
Dalyell Mrs., “Nirwana “
Dalyell Miss, school teacher
Hannan Robert, insurance agent
Price Mrs. Lydia, ” Franklin “
Curnow Frederick, ” Carlton “
Smith W. J., joiner, ” Durlstone “
Smith Miss, dressmaker
Wallace Robert, mariner, ” Claremont”
Dawson Mrs. Jane, ” Elsie ville “
Cooke H., accountant, ” Scarcliffe ”
Cross lane
Baldick Ernest A., timber merchant
St. Kilda terrace
1 Holdsworth P. R., land agent
2 Skinner Herbert
3 Kidgell Ebenezer
4 Benson William H.
5 Morris Morris
Skinner William, ” Rubyville”
Skinner David, ” Cromartyville ”
Turner E. H., ” Alpha cottage ”
Conlon Mrs.
13 Finucane Henry R.
Gibbens Joseph, ” Alma cottage “
Howe Thomas, ” Norma “
Murdock Walter D., ” Ascot cottage “
Bingham Richard H.
Perry Alfred
Lawson W.
Crowther Herbert
Easson F.
Entwistle George
Cody John
West side
Mulquin Thomas, ” Eastbourne ”
Hodgkinson George
Newton Edward, “Nanima ”
Keily J. C. H., ” Milluriel ”
Tabernacle – Charles Watt, Evangelist
Lees Archibald
Eld George, ” Kimberley ”
Harrison William, “Clarence”
Sindel Robert R., merchant, ” Sindelville ”
Metropolitan terrace
1 Jones Thomas
2 Aveling Harry
Brooks Thomas
Child Thomas
Letton George E., engineer, ” Morpeth ”
Cross lane
Blencowe Robert, ” Mixbury ”
Nash Richard
Kitt G. A.
Halliday William J., contractor
Baxter Lancelot
Howe Mrs. M., ” Craighead ”
Howe Miss, music teacher
Howe Harry G. J., printer
Howe Clarence W., printer
Cameron Alexander. ” Isla ”
McGregor Andrew, ” Lilydale “
Wright James, carpenter, ” Tannochside “
Young James, engineer, “Lillesleaf ”
Powell Charles E., ” Brunette ”
Brooks Ralph, ” Manola ”
McCaldon John, engineer, ” Winiata ”
Wilson Mrs.
A. J, ” Como”

SEND FOR COPY “ACTUAL RESULTS OF POLICIES MATURING IN 1891.”

Page 314

ANTHONY HORDERN A SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


314 Mis NEWTOWN. O’Co

Metropolitan road continued-
Whittall Mrs. Elizabeth
Lindsay John M., “Carlisle”
Tillott Job, carpenter
Haining James L., coachpainter
Campbell A. P., ” Highclere ‘
Piper Mrs.
Fitzgerald Patrick, “The Glebe”
Basks John S., ” The Oaks “
Davey Richard, baker, ” The Grange “
Archibald John, ” Craigfoot “
Owens Thomas
Waring John N.


Missenden road – East side
King street north to boundary
Greatrix Joseph, brassfounder
McLennan and Hughes, engineer and
blacksmiths
Longdown street
1 Brown Henry J., carpenter
Campbell street
Walsh George, grocer
9 Osgood Mrs. Bridget
13 Cooper Robert, undertaker
Richard street
15 Christie Brothers, manufacturing con-
fectioners
Aylesbury street
25 Platt Mrs., midwife
27 Stichbury John
29 Emberson C., painter and paperhanger
31 Hyass E. cabinetmaker
Palmer R. H., auctioneer and house
agent
Bligh street
South side
McLean John
King William
King Edward
Longdown street
2 Stephenson Timothy
4 Byrnes Mrs. Olly
Campbell street
10 Sparks J. P., boilermaker
14 Blackford David, tailor
18 Schyver Mrs. Hannah
20 Torr George, builder
22 Whitehead Joseph
Rosewarne William
24 Bell William
Bell Mrs., music teacher
26 Macnamara Henry
28 Stacey John, asphalter
32 Walsh E., van proprietor
Walsh Mrs. H., dressmaker
34 Hubber Miss Eliza grocer
35 Rapp Jacob
39 Cohen Henry
St. Stephen’s Sunday school and
private day school – Miss K Flan-
nagan, mistress


Munni street – North side
Union to Angel street
3 Reidy Morris
5 Loise John S.
7 Gurran Frederick
13 Wood Alfred, architect
17 Miles C. H.
Gowrie street
23 Wilding Mrs.
26 Young Alfred A., hairdresser
27 Cropp Herbert, carpenter
29 Rand Asa
31 Smith Octavius
33 Becker Joseph, stonemason
35 Stead George blacksmith
37 Robinson Frank, storekeeper
South side
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
8 McGeary John
10 Woodrow Mrs. Mary
12 McMartin Alexander
14 McDonald George
16 Smith George
20 Churchwood Charles, spice manufacturer
Gowrie street
24 Bateman Mrs, H.
26 Johns Ernest A.
28 Handcock John


Nelson street – North side
King to Bligh street
1 Dunn Henry
3 Bonfield Mrs. Sarah
7 Donaldson Henry
11 Dower Henry
13 Crawford Walter
Campbell street
South side
2 Jameson Mrs. Miriam
6 Mann George
8 Cave Mrs. Louisa
10 Hagan Felix, bootmaker
12 Goddard George
14 Godden James
16 Evans Reuben
20 Buist Albert


Newman street – North side
236 King street south to Union street
Darby Alfred, carpenter
Davis David
Heath Richard
Jones Frederick, bootmaker
Jones W. F., piano tuner
Bray William P., Macdonaldtown
council clerk
Swan Charles engineer
White David, coachbuilder
Pike Alonzo, railway guard
Godbehere F. W.
Olive Alfred T.
Gilmour William J., compositor
Gates Arthur
O’Neill William
Hollis Robert
Webster James
Mortley Sydney
Niness Stephen
Kennedy Alexander
Paroz Frederick, joiner
Kaesewurn John, master mariner
Bird William C., carpenter
Turner George, stonemason
Morton John
Munro George
Angel street
33 Asztalos Mrs. J.
31 Verdaw Mrs. M.
Chamberlain Joseph
Bolin George
Thompson Mrs. C. “Granard house”
Spink James, ” Hamilton house ”
21 Hall Thomas
19 Skehin John
Hickey Mrs. E., butcher
Gowrie street
Madden William J.
17 Gibsone Mrs. midwife
15 Clarkson Henry, blacksmith
Pulham James
18 Quinn Patrick, van proprietor
11 Chamberlain Herbert, carpenter
9 Kleist Emil
7 Burns William
5 Nisbet Peter
Union street
South side
White Horse street
Fitterer August, Jun, basketmaker
98 Fitterer A, sen.
Baker W. T.
McCann Alfred, builder, “Bankfield
house “
Hurst William
Selwyn Alexander, confectioner
Gawne Walter, plasterer
Ferguson Mrs., midwife
Hawkings William, engineer, “Salt-burn”
Baxter James, ” Nowra house ”
78 Williams Thomas, carpenter
Goodridge William, clerk, ” Warrington”
Lane Charles, carpenter
72 Richardson Thomas
66 Denning Mrs., dressmaker
Owen William, engineer, ” Redcar “
Millington Herbert, engineer, ” Coat-
ham”
Howarth B. D. and Son, steel foundry
Hogan David, ” Mardyke “
Schroder Frederick W.
Hereford Robert, ” Hereford”
Partridge Thomas, ” Tana “
Firth Mrs. J., ” St. Alban “
Knight William, ” Peveril “
Whitham, Mrs. S. A., grocer
40 Hawkes Frank, woolsorter
38 Murphy Silvester
36 Fisher E. R.
34 Reynolds William F.
32 Clark William, carpenter
30 Hough John E., plumber
28 Motimer Alfred
26 Brown Samuel G.
Thelwell Mrs. H. grocer
Gowrie street
Hamilton Henry, greengrocer
14 Butters Mrs. Elizabeth
12½ Davis Richard, butcher
Bowie John. ” Ashton ”
10 Toms Archibald
Grant James
6 Barry John
Union street


Norfolk street
King to Angel street
Burns Mrs. Harriett
Callow John, accountant
Brooks Edward
Allison Mrs.
Eggleton William S., brickmaker
White Horse street
Ventura Mrs. A.
Hewisn George
Pooley William D.
Ralf James
Smith Henry
Crawford James
Spooner James


O’Connell street – East side
King to Raper street
1 Hovenden William H.
5 Woolley Thomas
7 Cohen Lewis, dealer
9 Smith John Charles
15 Whiting Henry, van proprietor
17 Watkinson Mrs.
19 Brown Mrs. Ann
21 Parry W.
Longdown street
Ridley Henry, engineer
Campbell street
27 Wilson Mrs. C. P.
29 O’Connor Edward
33 Mooney Miss
37 Reid, Michael, enginedriver
41 Hillier John
43 Noble Charles, upholsterer
45 Goodsell T. A.

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES.

Page 315

0RIGINATORS, PROMULGATORS AND UPHOLDERS OF THE CASH DOWN SYSTEM.


Oxf NEWTOWN. Rap 315

47 Cashmere –
49 Field[h]ouse William
51 Bell William H., butcher
Eliasaph terrace
4 Turner William
3 Wright James
2 Woolmer Walter
1 Kain Frederick
Clifton terrace
1 Cowdroy Gilbert
2 Clifford Sydney
3 Nurse Albert
4 Dillon John
7 Willoughby George
West side
4 Millard William, tinsmith
4½ Connell James J., cabinetmaker
8 Cassidy Luke
10 Francis Henry
Mitchell Thomas
Victoria street
14 Harden R., stonemason
16 Hickey M
18 Banks Mrs. G. L.
20 Jones Thomas, stonemason
22 Taylor James
24 Taylor John, fitter
26 James George
28 Taylor Alfred J.
Thompson John, fruiterer
Whiteoak Thomas
Evans Mrs. E.. Cardiff cottage
Hurst Mrs. Sarah
Miller Henry Thomas
70 Fairlie David
78 Halfnights Thomas
74 Hevey Henry
Heard John
Raper street
80 Grono Mrs. Annie
82 McIntyre James


Oxford street – East side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street – Kent lane
1 Lord Mrs.
3 Hallen Mrs. S. W.
5 Abigail J. W., solicitor
Campbell lane – Albemarle street
Steiner Herman, ” Brunswick ”
7 Coxall George A.
Turner Charles. “Glandore”
13 Brown Robert A.
15 Dyer Mrs.
17 Cook Henry, bootmaker
19 Turtle Charles, sen., grocer
21 Higgins Michael A., carpenter
Lands lane
23 Mitchell Mrs. E.
Downs John, grocer
Brown George, bootmaker
West side
2 Young Mrs. Annie
Stirling villas
1 Davis James C., warehouseman
2 Ardill –
3 Esling Mrs. J.
Albemarle street – Paul lane
13 St. Bede’s convent and high school
Sisters of the Good Samaritan
16 Newell Miss Mildred


Pearl street – East side
Alice to Wells street
Tolley Wharton
Dixon Henry, ” Finsthwaite “
Pearl lane
Scott William, engineer
Quy Fred, “Esses house ”
Pawley W.
Beck E.
Holding J., J.P., ” Holdingsby “
Keyes W.
Mills Mrs.
Gibson James, blacksmith
Connell Frederick, ironmoulder
Kyle –
Parker Mrs, C.
Spriggins William
Crew Joseph
Fryer William
Graham James
West side
Brewer William, grocer
Pawley Mrs.
Harris Francis H.
Courtney Thomas, stonemason
Young –
Lane John W.
Pollard John H., telegraph engineer
Jones John H., bricklayer
Bentley James
Jarman Stephen, stonemason
Hodgson Edmund, whip manufacturer
Sutton S., gasfitter
Commodore street
Steer Robert, bookbinder, ” Eureka “


Philip street – East side
Enmore road to Railway line
Smith G. W.
Gladstone street
West side
Sparnon terrace
2 Askew Mrs., midwife
4 Strauss Mrs. Eliza
5 Molesworth Edgar
6 Munro Miss M.
Thomas George, tailor
Belmore street
Barden –
Fairbairn George, letter carrier
Courtney John, commission agent
Thurnby villas
1 Crane James
3 Thomas Thomas
Hermann Valentine, ” Cuprina “
Paton Robert
Forsyth Francis, builder
Riedel A. L.
Charles street
12 Harris Henry, advertising blindmaker
Manning Daniel
McNamara Mrs. Mary A.
Meares Mrs. Eliza
Sa[?]chfield Mrs., midwife
Johnston David, storekeeper
Gladstone street
Hayes Patrick, builder, “May villa “
Walters Frederick
Addison Mrs. Mary
Hagney Michael, ” Rosemont “
Draper George W., ” Rosedale “


Pine street – East side
Wilson street to railway
Clark Archibald H., ” Pine villa ”
McLaughlin John, ” Z[?]lah ”
Heaton John D., guard
Fenns William
Gordon Alexander, enginedriver
Robinson William M., ” Como”
Higgs R. D.
Leamington avenue
West side
Lambert Henry
Williams Sylvanus H.
Duffy William A.
Fox James
Hamblin R. T.
Burns W., wood turner
Clarkson Henry
Sheppard Herbert
Mason Albert, sawyer
Hayes George
Lane Nathaniel
Pogson John, clicker
Williamson Thomas. ” Sandhurst house”


Prince street
Camden to Alice street
Alderson Mrs. Mary
Harris Henry
Miles Michael


Prospect street – North side
Church to O’Connell street
Hordern street
2 Husband George, stonemason
Fubbs –
Egan street
10 Drummond William
12 Robey Horace
South side
Hordern street – Egan street
2 Seller Harry
Reeve Mrs. E., ” Arno lodge “


Queen street – East side
King to Wilson street
Fletcher James, “Mount Eagle ”
Queen’s terrace
1 Lavers Henry V.
2 Phillips George H.
3 Feargrieve J., engine driver
Bourne Francis J., taxidermist
Fenn John
Fiddes F., ” Essex cottage ”
Say Henry, ” Coombe house ”
Hobart terrace
1 Dures Mrs. Elizabeth
2 Burns Robert, boilermaker
3 Valentine David, confectioner
58 Scott William C.
64 White David, carpenter
66 Fester Horace
68 Weston C. J., accountant
Wilson street
West side
Irving John Kable John
5 Remilly Mrs. Catherine
7 Spring James, ” Victoria house “
9 Garrett Thomas
11 Lawson James, cabinetmaker
15 Madson Hans F., surveyor
17 Treothowen Mrs.
17 Hooker Miss, music teacher
19 Pascoe John
21 Walter Mrs. K., ” Matilda cottage ”
23 Nicholson Henry, reporter
25 Waring John


Randle street – East side
Wilson street to Railway line
Kettley Henry
Walton Robert C.
Stainton Francis
Barnes John
Hope Thomas, engine diver
Hargrave Andrew
West side
Sutherland William
Scott Archibald, plumber
Marshall James, boilermaker
Byrnes Patrick
McLoskie Hugh
Plummer E.,” Allaway bank ”
Miller Thomas, engineer
Burke David, ” Carpeodiem “
Leamington avenue


Raper street -East side
Church to O’Connell street
Hordern street
Ebenezer terrace
1 Larter Alexander

SEMI-TONTINE POLICIES THE BEST AND MOST LIBERAL ASSURANCE.

Page 316

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


316 Red NEWTOWN. Sim

Raper street continued
3 Fowler Percy, lawwriter
5 Bryson John
7 Murray Mrs., midwife
9 Allison George
11 Hardge Anthony
Jones George, ” The Grange ”
Gordon George L., ” The Towers ”
Knapman William, ” The Pines ”
Cohen David, ” The Oaks “
West side
2 Warland Arthur
Stone Richard, printer
6 Wilson Arthur, clerk
10 Baikie James
12 Phillips John W., bookbinder
18 Southern Edward, sen.
20 Southern Edward, jun, bootmaker
26 Denning James
28 Walker George H.
30 Fellingham Richard
32 Vine Edward
36 Sainty James, lamplighter
38 Mote George E.
40 Pakes James, plasterer
42 Griffin Thomas


Redwin street
Off Norfolk street
1 Hopwood Herbert
2 Doherty George
3 Heeps Henry, chaircaner
5 Cuddeford Mrs. J. N.
6 McCoy David
7 Antil John
8 Morrison George
9 Barker David
10 Chapman Frederick, painter
11 Frost William
12 Lillis Edward W.


Regent street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Jones Edwin A.
3 Dyer Frank
5 Weir Mrs. Sarah
7 S[??]iles George
9 Hoffmann Frederick
11 Runham Stephen
13 Blake James
15 Kane Edward
17 Winstanley Mrs. Mary
19 Richmond John, builder
21 Baskerville John
Lennox street
31 Beech Samuel, patternmaker
33 Palmer Joseph R.
35 Abigail James, ” Milinda house”
Albemarle street
Carlisle Castle hotel-John Rice
37 Hincks Mark
47 Regan John
49 Hughes J.
51 Grimsley Thomas, painter
53 Barncastle John
55 Baillie James, printer
57 Whitehouse John
59 Bolton Walter
61 Dubber Charles E., butcher
63 Phillips Adam H.
65 Hannah Walter
67 Smith Sidney
69 Bennett James
Bennett Henry
Dubber William
71 Pithers James
73 Owen Moses
77 Tobin Mrs. Jane
79 Henderson Charles
81 Griffin Maurice, plasterer
West side
2 Burt Thomas
4 Taylor Edgar
6 Nugent Mrs.
8 Ryan Mrs. Mary
10 Eyles William, sawyer
12 Purcell Mrs. Catherine
Lennox street
20 Kingston hotel-Daniel Marsden
22 Sly J. W., stonemason
24 Bundy E., bootmaker
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Hennings Henry, baker
28 Davis Mrs. Sarah
30 Sinclair T.
32 Dixon Henry
34 Hincks Walter G.
34½ Roberts William
36 Lincoln George
Waters Edward, traveller
38 Hamilton John
42 Coles William
44 Willett Charles
48 Taaffe Mrs., ladies’ nurse
50 McElroy Edward
52 Everett Mrs. Eliza
54 Greathead Mrs.
60 Coles James
62-64 Glassworks hotel-Jane Sauerbier
Hale Thomas
68 Moon John, currier
70 Terry Mrs.
72 Eady W., timber inspector
74 Elstub Robert, carpenter
80 Hamilton William J.


Reiby street-East side
Enmore road to Margaret street
Williamson Mrs. Elizabeth, ” Elmaville “
Albon James
Riese Louis
Dadswell Charles F., boot merchant
Richardson Mrs.
Don street
Dora terrace
1 Fitzgerald Miss, dressmaker
2 McPherson John
McGregor Alexander
3 Morrissey Michael
4 Hocking William
5 Lehrkind Henry
6 Dessaix Andrew S.
7 Roberts William
8 Bowkett Edward
9 Munro Charles
Snowden terrace
1 Grant William H.
2 Stone Mrs. E.
3 Ross Edward A.
4 Dowse Mrs. L.
5 Kennedy Mrs. Mary
6 Crease Charles
7 L’Estrange Thomas, dealer
Worrell Robert, grocer
Keig street
West side
Elston George
Chenoweth William, ” Alma house ”
Rankin William, ” Urblereach ”
Budge James, “Dalgarvan”
Hogan Thomas
Mason –
Sloane street
Pincham George
Thomas A.
Hughes Augustus
Walton Thomas
Fulham street


Richard street -North side
Missenden road to North Newtown school
Hillier and Co., cordial factory
Elizabeth street
40 Flynn John
42 Harvey Mrs. Louisa
South side
Gifford James
Shattel Mrs., Rachael
3 Giddans James, blacksmith
7 McKay Timothy, builder
9 Cheeseman Mrs. Catherine
Elizabeth street
29 Davis Hugh
45 Davis Ernest, jun.


St. John street-North side
Angel to King street
1 Shepherd Henry, gardener
5 Buckley James
7 Roby Michael
8 Lundy Samuel, fuel dealer
South side
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Burton Mrs. Louisa
10 Cambrell William H.
12 Hansford Alfred R.
Blyth Thomas


St. Mary’s street
Trade to Bishopsgate street
10 Millins Mrs. Catherine
Anderson James, ” Monica villa”
20 Lincoln Thomas
Lincoln Mrs., midwife
22 Emanuel J., fuel merchant
Stanley street
24 Taylor Mrs. M. J., nurse
24½ Newnham John, carpenter
(For continuation see Camperdown)


Sarah street
Edgeware road to Simmons street
Elvy Mrs. Mary
Metropolitan road
Berengher A., engineer
Marion street
Hardman Brothers, biscuit factory
Hardman Richard
Simmons street
Cleary William


Short street
Off Camden street
Dunphy Catherine
Treffary Mrs. Amelia
Sheedy Mrs.


Simmons street -East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music
Henry Daniel, J.P., ” Yarrowa ”
Goslett Charles, barrister
Sander Emil, commercial traveller,
” Altona”
Sloane street
Camp Mrs. R A.
Fullham street
Duckworth Thomas
Trethowan Mrs, Ann
Margaret street
Kilkeary M, grocer
Dircks Christian, ” Ferndale cottage ”
Adwick terrace-
1 Cannon C.
2 Chambers James
3 Mathewson William
4 Seller William
5 Fenton G,
6 Price Phillip
7 Baker Francis
8 Seller Thomas
10 Gay Charles
Nottingham terrace
1 Russell John
2 Redman Frederick

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES

Page 317

FRENCH BONNETS AND FASHIONABLE ETCETERA.


Slo NEWTOWN. Tra 317

3 Griffiths –
5 Joy James
8 Greenwood
9 Foster Mrs. Francis
10 Cooney Matthew
11 Holmes George M.
13 Prinderville John
West side
Nickless Walter R.
Morris Henry, clerk
Woolacott Henry L.
May Alfred, jeweller, ” Brierley ”
Mackenzie John, clerk, ” Allerton ”
Martin Mrs. L. E.
Spicer James W., printer, ” Berkeley ”
Szarka John, painter
Stephenson Mrs. Sarah, ” Maybury ”
Garland George F.
Eldridge George, ” Eresmere ”
Hackney Alonzo, ” Ivanhoe ”
Griffiths Mrs., private school, ” Florenceville “
Griffiths Miss, music teacher
Edwards Arthur G., ” Brushgrove ”
Scott John C., clerk, ” Corstorphin ”
Gray George, ” Hope cottage ”
Holmes Alfred L., ” Alpha ”
MacArthur Mrs. Sarah
Hogg David, ” Hollingworth ”
Carey L. P., ” Glenalvon ”
Watts Albert N., ” Wendouree”
Happ Andrew, wheelwright
St. Helen’s terrace
1 McCullough J.
2 Organ Mrs.
3 Bennett Thomas O., engineer
4 Brighton George
Northiam terrace
1 Plunkett George W.
3 Hamilton H., house and sign painter
Woolacott Frederick J.
4 Bowler John W.
Nangle Thomas, ” Astley ”
Kean William H.
Sandford George M., organ builder
Goldsbrow Mrs.
Cooper Richard H.
Walker Waverley W., “Rose cottage”
Sarah street
Rattigan E. F., bootmaker
McDougall Alexander
Everitt George, ironmoulder
Crossman Francis
Stevenson William, butcher
Stephens William, greengrocer
Fetherston Mrs., midwife
Reynolds Charles
King Edgar, storekeeper
Collins, Joseph
Enright Francis, mariner
Wright Alfred,” Mary Cottage ”
Harper Mrs. L.
Smith Joseph
Robinson Alexander


Sloane street-North side
Simmons to Reiby street
1 Dowling Joan, tailor
2 Morrissey –
3 Kellerman William
4 Hines Frederick, enginedriver
5 Shearsby Charles, bootmaker
6 Booth Charles
7 Robinson Mrs. M. A.
Carroll James
Dunn William
South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace-
Cozens Richard
Snape Philip
Austin Henry
Christ church Rev. J. Lintott
Taylor
Johnson Frederick W., baker
(For continuation see Marrickville and
Petersham)


Station street-East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel-Edmund Rogers
Johnson Mrs. A., ” Warwick house ”
Warwick hall
Browne L. and Co., fuel merchants
Porter Brothers, fuel merchants
Enmore road
Cole Aaron, ” Bonthorn ”
Partridge Mrs. Jane. “Hawthorn”
Merret George, ” Austinville ”
Wildman Daniel, builder, ” Mansfield ”
Hime Charles
Ryan John. ” Crookwell”
Dale James, ” Hazelmere ”
Francis Mrs. Margaret, “Stretton
house”
Dean Edward, ” Ulster house ”
Ulster terrace-
1 Walker Watson, coachbuilder
2 Douglas R. baker
3 Pryce Robert S.
Deakin Mrs., music teacher
4 Laing Mrs.
5 Shead Walter
6 McKern Frederick
7 Tye Mrs. Mary
8 Stewart Miss, teacher of music
9 Wood James, grocer
10 Rickert Mrs. Honor
12 Bennett Miss M., dressmaker
13 Gray Mrs. R. H.
13 Wilson Edward, journalist
15 Mulholland Thomas
Holt street
Raby Joseph, painter
Raby Phillip
San Jose terrace
Matthews S., constable
Scurr William J.
Lemcke Albert, carpenter
Carruthers William J.
Wood Thomas, painter
Adams William
Grace Patrick, dairyman
Atkin Herbert J., builder
Brown William, ” Rothsay “
Wilson W., builder
Dumbarton Charles
Henderson. R. J.
Alexander Henry
Burrell Arthur
Chisholm Alexander J.
Fletcher Edmund
Hurst William
Fogarty Patrick
West side
Enmore road
Bruce Alexander, chief inspector of
stock, ” Reiby house ”
Field Frederick
Osborne Thomas, compositor
Gommeson Edward, importer
Don street
Levien Alfred, ” St. Kilda ”
Clark Augustus H..” Osmaston “
Keig street-Holt street
Hazlett H..” Fern cottage ”
Goslett William, warehouseman
Lougheed –
Brady Michael, clerk
Mahony Mrs. Elizabeth
Mayes John H., surveyor, “Esther
ville”
Camden villas-
Morrow Thomas
1 Cooper William H., tailor
2 Jones Frederick W.
3 Martin Walter
4 Williams Frederick G.
5 Holt George
6 Wearne Charles
7 Kennedy Phillip
8 McGilvery H.
Watson Abraham
Humphreys Mrs.
Dowling Albert E.
Mars John
Hilder Joseph, compositor
Engelbert George
Craig John
Walker Mrs. Martha


Stephen street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s grammar school-Ed-
ward Corner, head master


Susan street-East side
Longdown to Camperdown boundary
Campbell street
1 Bland Thomas
3 Owen T.
5 Dunn Mrs. Elizabeth
7 Kruger Herman
8 Klees Thomas
West side
6 Montgomery Mrs. Ellen
Campbell street
8 McGrath Mrs. Bridget
10 Herbert John, wheelwright
12 Sullen Mrs.
Bullen J., jun., clerk
16 Sayers Charles, carrier
18 Newman Charles A.
20 Lonergan John, carpenter
Jeffries Thomas, cordial maker
26 Thompson Harry
32 Howe Robert B., builder
46 Smith Mrs. Eliza
48 Wright Mrs. Elizabeth
48 Richardson George
50 Donahue Mrs. C.
52 Merry –
(For continuation, see Camperdown.)


Trade street-East side
Railway line to St. Mary street
1 Atkin Enoch, contractor
3 Herbert Richard
7 Garran John
9 Simpson Robert
11 Stiffe Thomas
13 Weekley William, engineer
Weekley Mrs. W., dressmaker
15 Weekley John
17 Frame John
18 Hay William, currier
Albert street
West side
Stephenson John B., ” May villa ”
Kershler Livingstone, ” Heathcote”
Sedgwick Jasper
King Mrs. Sophia
McSweeney Justin, contractor
O’Connor Mrs. Alice
Friedenreich Louis, baker
Vermesch Mrs. Isabella
30 O’Neill James


Trafalgar street
Phillip street to Liberty street
Alexander terrace-
1 Fagan John H., carrier
3 Farrell Archer J.

ALL POLICIES NON-FORFEITABLE AND INCONTESTABLE AFTER THREE YEARS.

Page 318

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


318 Tra NEWTOWN. Wel

Trafalgar street continued-
3 Green Mrs. June
4 Barnes William
6 Tender Mrs. Eliza
Lander Arthur J.
6 Power Edward H., accountant
7 Smith Mrs. M.
Browne Henry
Clerk Daniel
Leishman William stonecutter
Lewis William
Monk George
Jennings John
Behan Henry
Diener Aloys, tailor
Snook Joseph
Mawson John, tailor


Trafalgar terrace
(See Petersham)


Union street-West side
Erskineville road to King street south
Newman street
Humby H. C.. grocer
Botany View terrace
2 Bain James C., plumber
4 Hird Mrs. S.
5 Smith George
6 Pollock A.
7 White William
8 McKone William
Union lane
Monaghan Thomas F. engineer
3 Dowsett James, patternmaker
5 Smith Alfred, ” Fairleigh”
7 Harris Thomas
9 Madden William
11 Lummis William, gunsmith
13 Sutton George W., engineer
15 Deacon Mrs. Mary
17 Wightman Albert
19 Saunders William
21 Rigby William C.
22 Slater Mrs., dressmaker
25 Maling Thomas
Heckman William A, ” Suffolk house”
27 Johnson John H.
29 Madigan John, coachpainter
29½ Duesbury George, engineer
31 Ransom Henry F.
33 Short Thomas W., fitter
41 Stevens William
45 Romey Alfred E.
47 Eggleton James M.
Mayger James, grocer
Harold street
Little Isaiah, storekeeper
51 Walker Albert
53 Blewman James
57 Condon William
59 Boulton Edwin
61 Lee-
Munni street
Houghton J. R,, fruiterer
Cooper George
69 Neilan Mrs. Catherine
71 Thirgood George
73 Nelson Samuel
77 Wallace George, carpenter
79 Fennell Thomas
81 Canham George, bootmaker
83 West John F., builder
85 Dubois Herbert
87 McCloud J.
89 Hunter Alfred
91 McLeod Roderick
93 Cordingley Henry
95 Hatton Joseph, stonemason
101 Brown Joseph
103 Le Froy James
105 Isedale George
107 Crosby George
109 Marsh William J., hotel broker
111 Blake J. B
113 Bradney Frederick
131 Garwell Mrs., Mary
133 Pratt Thomas
135 Stafford W. J.
137 Union inn– Elizabeth Parish
Knight street
(For East side, see Macdonaldtown)


Victoria street – North side
Chapel to Stephan street
Hordern street
Frame William
Egan street
Hoad Mrs. H. M.
O’ Connell street
South side
Hordern street-Egan street
Simmons Jacob
Richards Theophilus
Collins John


Watkins street-East side
King street to Railway
2 Lemcke A. and A., dressmakers
4 Stead Luke, bootmaker
6 Gawthorp Frederick
8 Dickson Magnus
14 Feast James
16 McDonald Theophilus
18 Frazer John W., com. traveller
22 Watson David, inspector of Govern-
ment works
Bamford Richard H.. “Glenroy”
30 Hendy Henry W., engineer
32 Clarke Frederick W., surveyor
38 Woodford Samuel
40 Winter James, signwriter
42 Bricknell Frederick
46 Richmond Malcolm, builder
48 Fletcher Thomas, painter
Wilson street
Horseman Aris R., fuel merchant
54 Woolwich Francis E. W., surveyor
56 Twiss Samuel, confectioner
58 Palmer William, bootmaker
60 Walker Samuel W.
62 Hunt Henry A.
64 Mighell Daniel, broker, ” Lindfield ”
66 Longmuir William
68 Crane Mrs. Elizabeth
70 McNamara John, engineer
West side
Kennedy P. J.
3 Cockburn Mrs. Lavina
5 Higgins John
7 Street T. C., watchmaker
9 Baylis Joseph E., clerk
11 Hughes William
13 Tully Mrs. Elizabeth
15 Jacob George
17 Dowling Michael
19 McKellar Mrs.
23 Green M.. commercial traveller
25 Killigrew James, tailor
27 Scott Percy P.
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Sproull James
35 Ikin Robert P., general agent
37 Smith Mrs., midwife
39 Davis Edward J., engineer
41 Want John W.
43 Marr Alfred P., carpenter
45 Hanigan Mrs. Mary
47 McBride James J.
49 Lowndes Samuel
Wilson street
Hennings H., baker
53 Jeffreys William, furniture dealer
55 Wood George R, ” Glenwood ”
57 Crocker Miss L., ” Finchley”
71 Cunningham Sydney
73 Ballhauson L. A.
75 Harrison George
77 Harrison Paul
79 Hurst Martin
Hurst, Miss, dressmaker
Macdonaldtown railway station-G.
Hodgkinson, stationmaster


Wellington street-East side
Bedford to Bishopsgate street
McIntosh James, builder
1 Edwards William
3 Gould Mrs. M. E. teacher of dancing
5 Edwards Mrs. Elizabeth, grocer
7 Alyward H. J.
9 Heighway James C.
11 Pratt Thomas
15 Gallagher Patrick
17 Collie Rev. Robert, F.L.S. (Pres.)
Pres. church-Rev. Robert Collie,
F.L.S.
Lennox street
21 Cutter Robert P., accountant
23 Wood Wallace
25 Mack Mrs. Ellen
27 Provest John W.
37 Everest George
39 Chapman Miss Clara
41 Parker John H.
43 Booth Samuel
Albemarle street
45 Herman Henry B., carpenter
Fitzroy lane
49 Wilson William, plasterer
51 Jackson Charles Marshall Thomas
55 Wotton George J., fencer
57 Colling Thomas, van proprietor
59 Bolton Mrs. S. A.
61 Grimshaw William
63 Grimshaw Mrs. H. nurse
65 Chantler Christopher, saddler
67 Coveney Mrs. S., dressmaker
69 Pickard Henry, builder
Boocock George, painter
Wilson George H.
Kelly Edward
73 Wilburn Miss, teacher of music
75 Hatton Thomas
77 Thomson William, clerk
81 Ross Robert, plumber
83 Matchett Abraham
85 Burns James
87 Smith Alfred A.
89 Hogarth Robert G.
West side
10 Byrnes William
12 Diamond Mrs. J.
Grey Miss, dressmaker
14 Levien Casper
16 Rogers Edmund
18 Bamford Charles
20 Kershaw Mrs. J. J.
Lennox street
22 Fitzpatrick Rev. John P. (R.C.)
Hanrahan Rev. E. (R.C.)
24 Stonier William
26 Stonier Miss A., ” Wellesley cottage”
Albemarle street
36 Prince Thomas, agent
38 Blower Joseph
Young lane
40 Dyer Francis, postman
42 Thomas Thomas
44 Boothman John
46 Taylor William H., painter
48 Andrews James, baker
Donnelly John, grocer
54 Hunt Mrs. Mary
56 Denham Mrs.
58 Thomas A.
60 Payne Thomas

THE EQUITABLE LIFE ASSURANCE SOCIETY OF UNITED STATES.

Page 319

BEST HOUSE FOR SILKS, SATINS AND VELVETS.


Wel NEWTOWN. Yar 319

64 Bartier George
66 English Henry
68 Phillips Charles


Wells street-North side
King street to Edgeware road
Holmwood terrace-
Chater Edward, “Kingsthorpe”
1 Morris James, engineer
2 Williams Stephen
Bancroft John
Dawes Alfred
Duckworth Frederick
1 Lutton William
2 Rice William
5 Pearce William R.
4 Chapman George
Phillips Arthur, baker
Pearl street
Martin James
Brunt William
Simpson William J., engineer
May terrace –
1 Ivory Montague
2 Wiltshire Alfred
3 Farley Thomas
4 Emery William
5 Wannell George
Briar Joseph
Commodore street
O’Reilly Peter J., schoolmaster
South side
Hardy Albert
Munn James D.
Cox William
Heins Mrs. Margaret
4 Craddock Ebenezer
Alderson Roland H.
Howe Mrs.
Vranick Joseph, engineer
Sieben Peter
Ray Francis W., stereotyper
Lappan David
Martin Thomas
Storm Alexander
Smith-
Connell Alfred
Eldershaw Mrs.
John street
Trollope Henry
Sheridan H. A., ” The Priory”
Newtown pound-James Rawlings
poundkeeper
Haffner Leonard
Walker Macquarie, storekeeper


Whately street
Off 168 King street north
Bayview terrace-
1 Barbour William, stonemason
2 Nolan James
3 Hogg Mrs. Sarah
4 Dobbie John
5 Drunston John
6 Armour William
8 Darwin James
9 Simpson Joseph
10 White-


Whitehorse street-East side
Newman to Norfolk street
Weekes Miss C.
Weekes Francis, farrier
Tilley William
Turtle Ernest
Fawkner Thomas J.
Rowley William
Chown William
Larson Peter
Williamson Magnus
Walters Henry, accountant
Pooley J. W.
Gibbs street
Croft Matthew
West side
George street
Duffy Mark, van proprietor
Barkley –
Russell George


Wilford street-North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace
South side
Aitken John, cabinetmaker
Guile Ernest E.
Earnshaw Mrs. Harriett


Wilson street-North side
King to Forbes street-Erskineville road
2 Morris Richard
4-6 Williams and Bricknell, saddlers
8 Gommeson Joseph, engineer
12 Kraushaur Alfred
18 Ash Edward, private school
24 Behringer Peter, carpenter
22 Dawson John saddler
24 Cousins Thomas
26 Snelling James E.
28 Herring William, bookseller
30 Webber Henry J., timber merchant
Tubby William, carpenter
38 Filby James
43 Clark Alexander
42 Betts Edward
44 McIntosh George
46 Pratt –
Summerhayes William, builder
Brown street
Belmont terrace-
1 Lorking Stanley
2 Griffiths Mrs. Eliza
3 Forrest John
5 King James L.
6 Cullen William E.
72 McNamara –
74 Austin Henry, solicitor
76 Gadsden R., law stationer
78 Dawes G.
80 Gathreal Mrs. A.
82 Millard William
Watkin street
90 Thomas W. H.
92 Monk Edward
94 Porter Arthur
Bucknell street
102 land William, plasterer
112 Pearson Mark, boarding house
Fitzroy street
140 Paton Albert, carpenter
142 Pimm John, grocer
Welch George C., grazier
152 Kayser Mrs. S.
156 Burt Alfred, jun ,” Louisville “
Queen street
158 Deane Herbert, compositor
160 Rearden Edwin
162 Kiefer Adam
164 Gordon J. J.
166 Davies Evan, carriage builder
South Side
Erskineville road
1 Waddups Richard
3 Endicott James, cab proprietor
5 Clark James
7 Ferguson Alexander, bookkeeper
9 Boone Mrs. E.
11 Fletcher James
13 York Mrs. Isabella
Cooper’s terrace
15 Daniels Mrs. Mary
17 Farrell William T.
19 Paul William
23 Stokes Edward
25 Sutton Mrs. W. H.
Sutton Miss, music teacher
25A Wright Thomas
33 Nicoll George, printer
35 Hunter Wallace
37 North Mrs. Ellen
39 Connor Mrs. M. J.
41 Lamond James, builder
Lamond Mrs. Catherine, midwife
Oddfellows’ Hall
45 Wheatley H., carpenter
47 Prince Henry
49 Marie Madame, teacher of French
51 Tresscott F. and Co., cordial manufac-
turers
51 Woodhouse Mrs.
Brown street
55 Molesworth Edmund W., M.L.A., cus-
tom house agent, ” Atherstone ”
Kretchmer Frank
Ewing Peter
Spargo William
Monjou Peter
Watkin street
Renshaw Walter, draughtsman
Earls Albert E.
Harvey John
Toyer Arthur
Corner J. G.
75 Salvation Army Rescue Home
Burren street
Copeland Henry B.
Juleff Henry, stoveworks
Williams Arthur H.
Milne David, engineer,” The Pines”
Evans Thomas W., ” Abergavenny ”
Palmer-, ” Tinton ”
Boyd Alexander, ” Balgay ”
Jeater W., grocer
Randle street
McMillan Archibald
Heness Charles, storekeeper
Hill David, butcher and fuel merchant
Holdsworth street
Coombe C. J. R., surgeon
Mitchell Richard
Black John
Ross Donald
Turner Henry
Croal David, carpenter, “Kinnaird “
Coker William.” The Grange “
For continuation, see Redfern


Yaralla street-East side
Off Bucknell street
Triggs George N., coachbuilder
1 Beesley John
3 Barden Tedbar
5 Plant John H.
West side
Camper J. W., law-writer
Jordan Charles
Lumsdon Alfred
Baldick William
Ross James
Hind William, stonemason
Aspinall James
Pease Arthur

THE LARGEST LIFE OFFICE IN THE WORLD.