ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown , on the east by Redfern and Darlington , on the south by Macdonald-town and St. Peters , and on the west by Petersham and Marrickville

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862

Area-480 acres No of houses-3,871
No of assessments-4,678 Miles of streets-20

Annual value-£1,575,310

Council chambers-Town Hall, King street.

Office hours-Daily, 9am. to l pm, 2 to 4 pm , Saturdays, 9 a.m to 1 pm

Council meetings-Every alternate Tuesday

MAYOR- SURVEYOR-
William Dolman Daniel Murphy
ALDERMEN – TREASURER-
Weeks White John H Reed
Joseph Jolly AUDITORS-
Thos Tye Walter H Goddard and W Wyatt
J F Smith INSPECTOR OF NUISANCES-
Charles T Pierce Robert Hannan
Chas Whateley ASSISTANT INSPECTOR OF NUISANCES-
William Cox John Richard
Matthew Medway 0VERSEER-
W. R. T. Eggleton James Bullen
(Two Vacancies, 9th Nov ) REGISTRAR OF BIRTHS MARRIAGES AND DEATHS–
COUNCIL CLERK- A. C. Newman, Brown street
Jesse Cowley CHIEF BAILIFF-
ASSISTANT COUNCIL CLERK- Robert Hastings
Percy E W Deacon

288 Alb NEWTOWN. Ali

Albermarle street-East side
Bedford street to 60 Australia street
Baltic street-Oxford street
Middleton Thomas
Wellington street-Regent street
Palmer Joseph R, butcher
9 Boulton William
11 Anderson Peter
15 Rasmussen Alice
17 Middleton James, carpenter
19 Turtle Charles H , jun , fruiterer
21 Murray John bootmaker
23 Smith J E butcher
Denison street
25 Brown Ebenezer, baker
27 Smith Henry, bootmaker
29 Delphote Philip fruiterer
21 Merray Edward, bricklayer
33 Smith John, cab proprietor
35 Holmes John, painter
37 Hanlon Mrs
39 Tomlinson Thomas
West side
Baltic street
Thompson Miss J , private school
4 Hinton Samuel, ‘ Albemarle house’
Fewkes Mrs H,, storekeeper
6 Fewkes Henry N plasterer
10 Hennings Henry, baker
Regent street
12 Clare Castel hotel – Jane Green
14 James John
16 Channon John
18-20 Macken P J, grocer
24 Barry Miss M., storekeeper
26 Baldwick James, blacksmith
28 Elliott John
30 Boothman John, coachbuilder


Albert street-East side
Bedford to Trades street
3 Prentice James, bookbinder
5 Ellis Frank
7 Cook Silas K , printer
9 Salvesen William, accountant
11 Campbell David
13 Killip Ernest
15 Plaister A. E , draper
17 Cook William, printer
West side
2 Waters Alexander, agent
4 Riemenschneider Carl F., sen.
6 Laurence James, lime merchant
Alice lane


Alice street-North side
King street to Edgeware road
Peacock George and Sons, limited jam
factory
Peacock George, ‘ Clifton cottage’
Douglas George ‘ Lillborough ‘
Lousia terrace
Gaddes George W,
Austin Thomas K.
Lewis William J
Allen Charles H
Temple Mrs
Evans William
Croal Mrs M
McGuire John, ‘bus proprietor
McDonald Alexander, cab proprietor
Aitken Robert
Unwin Mary Elizabeth
Kerr Richard plasterer
Brownlow John
Burling Henry, ‘bus proprietor
Webster William, ‘ Floral villa ‘
Smith William, builder, ‘ Glassnock ‘
Stuart Mrs W ‘ Perth’
Roberts John, builder
Wisdom William S
Lance Edward, painter
Clare street
Austin Herbert grocer
Blackburn Henry plasterer
Bentley Mrs dressmaker
Morton Thomas, blacksmith
Beaman Thomas dray proprietor
Morton Frederick, painter
Rhodin Hugh painter
Dickson John
Rose Thomas J , engine fitter
Walsh James J
Wanurl Faithful
Exeter terrace
1 Baker F H. organ builder
2 Vickery George W
3 Lotze John

Use Colgate’s “CASHMERE BOUQUET” Toilet Soap.

Page 289

ONLY UNIVERSAL PROVIDERS IN AUSTRALIA.


Ang NEWTOWN Bai 289

4 Costa Henry R., agent
5 Jackson George, tanner
6 Clarke Fred
7 Stubbs J. B., draftsman
McGrath J., draper
Bayley Benjamin
Martin James, bootmaker
Morton William, stonemason
Morton John, stonemason
Lovick Julius James
Johnson Mary, dressmaker
Eastwood Fred.
Jelly Henry W., fruiterer
Prince street
South side
Green Aaron
Fewings Robert J., ‘The Grove’
Goold P., ‘ Avoca’
Hadden F. H.
Goodsell Henry W.
Pearl street
Griffin Peter
Souter G. F., ‘bus proprietor
O’Sullivan Thomas
Laverack William C., ‘ Deerbrook’
Riley Ralph M., missing friends office
Roebuck F., carpenter
Jones Charles E., ‘ Carlos villa’
Byron Thomas, cabinetmaker
Day George, stock inspector
Wilkinson Hannah
Newtown Isaac, carpenter
Douglas Mrs., ‘Richmond’
Douglas Henry, carpenter
Coleman T. S., photographer, ‘Tarana ‘
Cunningham T. A., com. traveller
Minty James.’ Edenia ‘
Heptonstall Isaac, carpenter
Murray Thomas, stonemason
Orton Alfred, draper
Page C. H., carpenter
Hawken street
Wynn William
McGregor Andrew, ironmoulder
Brady Thomas, bus proprietor
Camden foundry


Angel street-East side
Erskineville road to King street
4 Rowell John, engine-driver
6 Brown R.
8 Walker James
12 Furey Adam
14 Taylor Mrs. D.
Newman street
16 Whitham Mrs., grocer
18 Teham Michael
22 Hallam William
24 Lake Edward
26 McIntyre Charles, carpenter
28 Gauntlett Joseph
30 Ryan A. B., accountant
Lilly terrace-
1 Cooper J., accountant
3 Davis David
4 Tracy John, moulder
5 Hardie William
6 Sheddin A., painter
7 Allen Frederick
8 Graham Edward
9 Kain Joseph, blacksmith
10 Dickmann Charles
11 Yesasuda Y., merchant
12 Ogawa Y., merchant
13 Garland Mrs., laundress
14 Brown William, carpenter
15 Ollerenshaw William, hatter
16 Fleming Thomas, bootmaker
17 Fielding Charles
18 Wilson George W., signwriter
Burgess William, joiner
Rockliff F., grocer
68 Hoare H. J., milk vender
T
Harold street-Munni street
70 Hawkins –
Lewis Herbert J.
Lewis Alfred
Bede Rasaloma
86 Aird George
88 Lane William
90 Lutton William
92 Holland Harry
94 Brown Frederick, carpenter
96 King George, taxidermist
98 Cambrell William H.
Iredale street
West side
Shinners M. F.
Newman street
Chapman Mark, bricklayer
Norfolk street
Redwin John, builder
57 Campbell John
59 Hollabone Augustus, tinsmith
61-63 Industrial hall
St. John’s street


Augustus street-North side
London to Charles street
Murden John, gardener
Savage Samuel
Teniltaine Mrs.
Thomas Jules
Cairns William, printer
Owen George
Macindoe Walter
Fairclough Charles, carpenter
Wickham Robert
Raymond H. G.
Wigley Walter, surgical instrument maker
Gough Robert
Spence John, boilermaker
Kennedy Alexander, printer
Dwyer M.
Beattie George, compositor
Blundell Alfred, plumber
South side
Johnson Thomas
Bradley James, carpenter
Silver Mrs.
Lunnon J. T., carpenter
Brown James, pictureframe maker


Australia street-East side
Town Hall, King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)-John
H. Reed, manager
Newtown police station-N. Larkin,
inspector
Newtown courthouse – Francis S.
Fielder, J.P., C.P.S.; W. J. Cam-
phin. assistant C.P.S., R. Hastings,
baliff
Cook Henry, plasterer
Mackenzie Alexander, blacksmith
Courthouse hotel-James M. Morris
Lennox street
23 Kell William, carpenter
Anstey John, van proprietor
Tulley Mrs. Elizabeth
Utting Louis, printer
Howarth David B , steelfounder
27 Lee William, sergeant of police
29 Butcher Walter J., printer
31 McNamara Thomas, sen. sergt. police
33 Putland Richard
35 Melville Mrs. C.
Smithson C. M., cabinetmaker
Crozier G. P., painter
37 Andrews Ernest and Co., undertakers
39 Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
41 Leary James
43 Beehag Gideon
Prim. Meth. church-Rev. B. Kenny
47 Clarke Alfred, bricklayer
49 Harding Abraham
51 Adams Thomas
53 Johnson Alice
55 Jordan William J.
Givins Charles, newsagent
59 Givins John
61 Beves George, plasterer
Seaver Mrs T,
63 Anstey Richard, carpenter
65 Harris Edward, ironmoulder
67 Hall Sydney, stonemason
69 Bradford George W , painter
71 Mingay William, dairykeeper
91 Prior James
West side
Town, hall – Jesse Cowley, council
clerk
Alton lane
2 Parker A., house and land agent
4 Showery George, restaurant
8 Wood William
10 Fenton Georges carpenter
12 Clinton Joseph, blacksmith.
14 Gibbons Mrs.
16 Johanson Andreas
20 Field John
22 Street Albert John, plumber
24 Best Mrs. Jane
26 Kitson Job
Cromwell Henry, solicitor
28 Hardaker Arthur, bootmaker
36 Taylor Mrs. A.
38 Norris William, furniture dealer
44 Bendall Alfred, grocer
46 Phillips Thomas, bootmaker
Phillips Joseph A., broker
Lennox street
48 Turner George, van proprietor
Kent lane – Campbell lane
58 Rossiter Edwin draper
Tonkinson John W. C., confectioner
Albemarle street
60 Andrews Ernest and Co., undertakers
66 Peirce Miss Sarah, ladies’ school
68 Brooks John
70 Crane James
72 Bohrsman John, draper
Cox C. W., engineer
74 Albert Charles H., smelting works
proprietor
76 Phillips John
78 Phillips George
80 Simpson Henry, fruiterer
82 Wilton Henry, van proprietor
84 Baldwin Alfred, stonemason
86 Melville G. C., drill instructor
88 Haloran J. J.
90 Gawthorpe Frederick
52 Hamilton W.
94 Smith George, carpenter
26 Hopkins Thomas
100 Raymond James, butcher
Land’s lane
106 Chevel Mrs.


Aylesbury street
Off Missenden road
Holly Jonathan, gardener
Fenton James

Bailey street-East side
Enmore road to Holt street
1 Hutchinson Mrs. 3 Petch Samuel
5 Elson H. C.
Fuller John
7 Cronk John
9 Todman Walter
13 Vipan Henry
15 Matheson A., slater
17 Butler John H., carpenter
19 Hallett Mary, dressmaker
21 Ockenden Horace coachbuilder


The Testimony in favor of the WATERBURY WATCH is Overwhelming.

Page 290

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


290 Bal NEWTOWN. Cam

Bailey street continued-
23 Cann George, carpenter
25 Dow Miss Esther, dressmaker
27 Welsh William
29 Cassidy James
31 Hobson W. T., com. traveller
Short street


Baltic street-North side
Bedford to St. Mary street
3 Erches Ellen
5 Russell Henry
Hayden Thomas
11 Turtle William, greengrocer
Campbell lane
15 Wall Robert, builder
17 Shirbin Mary
Albemarle street
St. Joseph’s (R.C.) girls’ school
South side
2 Robinson Rebecca
6 Wakely Eliza
9 Miller William
10 Fraser James
12 Johnson Julian
14 Grove George, compositor
16 Jenyns Ebenezer, surgical instrument
maker


Bedford street
Town hall-King to Trade street
Town hall-J. Cowley, council clerk
Newtown public library
Thompson John newsagent
Lincoln Thomas, farrier
Grimshaw William, bootmaker
Melville Hector, wheelwright
Denison street
Ewers William, confectioner
Melville Hector coachbuilder
McKenzie M.. electric engineer
De Plater Michael
7 Happ Charles, grocer
Cullen Joseph
8 Field Henry, plumber
9 Jones William
10 Armstrong William, farrier
11 Millwood –
Regent street
14 Vaile George E.
Wellington street
St. Joseph’s chapel (R.C.)-Rev. John
P. Fitzpatrick
St. Joseph’s school (R.C.) – The
Christian Brothers
20 White Thomas, painter
21 Hocker John
Chard lane-Baltic street-Albemarle
street Albert street
59 Tapsell R.
30 Brown Henry, signwriter
31 Silvester George
32 Murphy Daniel, surveyor
33 May Henry George
Crimston W. F.
Bradley George, constable
Addison Alfred, painter
35 Cox Arthur E.
36 Drake William, builder


Belmore street – East side
London to Phillip street
Stratford George
Pond Mrs. M.
Clark Frederick, compositor
White John S.
Styles Archibald
Paton Emalin
Dunlop George, builder
21 Jenkens Annie
23 Minty C. W., plumber
29 Ravenscroft Mrs.
31 Moore John B., hairdresser
West side
Simpson Mrs. A., ‘ Jesmond ‘
Silk Thomas, agent, ‘ Mulwarre’
Frederick E. L., ‘ Ham Villa’


Bishopsgate street-South side
706 Australia to Mary street
1 Richards John
2 Hanshaw John L.
Denison street
Pickerill A., grocer
O’Regan Jeremiah, fuel merchant
Regent street-Wellington street
Armstrong, William, draper
4 Gordon Arthur
5 Fletcher John, brewer
6 Rowley Susan
J Smith J. G.
8 Begg Andrew
(For North side see Camperdown)


Bligh street-South side
1 King street to Missenden road
Lorenz Richard, com. traveller
Hill Peter, contractor
Sampson Charles
Cocksedge Thomas, boot and upper
manufacturer
Nelson street
Ridston T., ‘Victoria lodge ‘
Marshall William. ‘ Parkview ‘
Withers Edward, ironmonger
Wade George
Slade James, printer
Robinson Mrs.
Moon William
Hewett James
O’Brien Philip, van proprietor
Cox John
Fillin James, modeller
Melville W. V.
Hogan P. J., cab proprietor
Fenton James
Seller Frederick, sen.
(for North side see Camperdown)


Brown street-East side
136 King to Wilson street
Flatau John M., surgeon
Salvation Army barracks
Whittle Thomas, architect
Phillips T., auctioneer
Moore Margaret
Bolton Herbert, stonemason
Lamerton Edmund A., bricklayer
Penson –
Wilson street
Cunningham Winford, fuel merchant
Miller Frank
Bennet G. M., ‘Florenceville ‘
Thorn John J., ‘ Rowallan ‘
Walker Christopher P., carriage painter
Kerseell Henry
Salkilld Benjamin, station master
Wilson street
West side
Curtis Mary, boarding house
Solomon A. M., photographer
Thomson and Salmon, plumbers
Barber Alfred, painter
Newman Alfred, district registrar
Williamson John, pawnbroker
Whately Charles, coachbuilder


Burren street
Wilson street to Railway arch
Copeland Henry. M.L.A.. ‘ Yarraville’
Cambridge street-East side
Enmore road to Liberty street
Painter Mrs. E., ‘Glenaire’
Gifford George
Parkes Henry, carpenter
South side
Quayle Phillip, Captain, ‘ Wairoa ‘
Wylie John. ‘ Brooklyn’
Curnow William, ‘ Clifton ‘
Fitzgerald William, bootmaker
Hulme Francis, ‘Deva’
White Richard, ‘ Roseville ‘


Camden avenue
Off Camden street
1 Bolt Frederick
2 Campbell Jacob, painter
3 Middleton Edward S.
4 Joyce James


Camden street-North side
431 King street to Edgeware road-Station
street-College street
Chappels Edward
Fogarty Patrick
Stock Frank
Monteith Andrew, sen.
Monteith A., plasterer
Monteith H., plasterer
Monteith R, stonemason
Monteith Thos., plasterer
Weekes John
Nicol Andrew
King Helen, ‘ Ferndale ‘
Bakewell Thomas
Hazard William
Ferndale street
Ayling Horace
Keyes Miss
Keyes William
Edwards T. H.
Hall Thomas, fruiterer
Barren James, coachbuilder
Shepherd John, storekeeper
Simmons street
James Thomas C., carpenter
Cooney Matthew
Steer James
Rodgers Alexander, engineer
Bright Phillip, painter
Brown William, bootmaker
Short street
Smith –
Rogan –
Dumfrey Constantine
Johnson Nels, bootmaker
Neale John T., accountant
Edgeware road
South side
Shannon Thomas
Camden avenue
Booty Philip G.
Fletcher William, engineer
Laurence Richard
Waters John, printer
James Phillip, carpenter
Brennan Martha
Dawson William, stonemason
Gemell William, draughtsman
Perry Edward, carpenter
Robertson John
Alva terrace-
Robertson William
Brown Mrs.
Du Higg Miss, dressmaker
Honeyfield H. J.
Redford Robert, photographer
McLaughlin J.
Phillips David A., ironmoulder
Murphy Edward
Jones E. J., stonemason
Pool Thomas

Acknowledged Everywhere.-ST. JACOBS OIL, the Great Pain Remedy.

Page 291

SELL EVERYTHING MADE, MANUFACTURED AND MANIPULATED.


Buc NEWTOWN. Chu 291

Dwyer John
McAnally James, bootfinisher
Orr James, stonemason
Doyle Thomas
Doyle Bartholomew
Key Mrs.
Watson Henry
Byrne John, currier
Mathews Mrs.
Waters Eliza
Gentz Robert, laundry
Dunnett Mary, nurse
Rose William
Griffiths T. W., butcher
Hume C. E., agent
Brown William, carpenter
Handley Samuel, fruit agent
Humphrey T. G., picture framer
Dalby G., enameller
Tallis F., painter
Henderson M. A., fruiterer
Stack Eliza
Coutie Joseph, coachbuilder
Gould Alfred W., carpenter
Evers Mrs. Mary
Waugh Elizabeth, fruiterer
Princes street
Scott Richard, butcher


Bucknell street-East side
70 King to Wilson street
Yaralla street
Triggs George N., coachbuilder
Morton Samuel
Jordan C.
16 McGregor John
18 Scaplehorn Joseph R., master mariner
20 Craig James C., carpenter
22 Hawes George, brushmaker
22a Buckland James, upholsterer
Pakes John W., painter
26 Spears Richard
28 William Joseph, pictureframer
30 Wiseman Frederick, carpenter
32 Shanley Mrs.
34 Morrison James, carpenter
42 Walter Heiron
44 Michael Henry A., merchant
46 Mossman S. T.
Hansford J. H.
West side
1 Emberson George, painter
3 McLaren James, tailor
5 Hill Charles, boot manufacturer
7 Grose Joseph H., painter
9 Robertson Peter
11 Rice Silas, carpenter
13 Thwaites Joseph, chemist
19 Walsh Alice
21 Ferman W. J., produce merchant
23 Sutton Thomas, enginedriver
25 Southern George R.
Lambert William
27 Matthews Henry
Farquahar W. H.
29 Forster George
31 Cornwell J.
33 Holland Walter, carpenter
35 Swain Mrs.
37 Charman Charles, bricklayer
41 Graham James, collector
43 Soden Florence
45 Newton John, enginedriver
47 Johnson Mrs.
49 Willard F. C.
51 Byron Michael


Campbell street-East side
25 O’Connell street to Bligh street
Susan street to Missenden road
2 Ryan Mrs.
4 Shatel Henry
6 Stokes Joseph
8 Russell Albert
10 McKay James, plasterer
20 Dyman G.
24 Banks W., baker
28 Phillips Arthur, woodturner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
32 Carey C.
34 Muller Mrs. L.
36 Lane John F.
38 Hovenden Mrs.
44 Snowden Mrs.
48 Thurgood and Coates, joiners
50 Wold John
52 Patterson John
54 Goodhew Henry, gardener
Hogg Mrs., laundress
North Newtown public school – J.
Fletcher, head master
66 Peas Arthur
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs.
74 Arrowsmith Mrs.
76 Jarman Andrew
78 Morris Frederick, jeweller
80 Reed Charles, dentist
Nelson street
98-102 Cocksedge Thomas Z., boot upper
manufacturer
West side
Susan street-Missenden road
3 Robinson Mrs.
5 Thorpe George
Elizabeth street
41 Maloney Thomas
47 Loveridge William, stonemason
49 Taylor William, carpenter
65 Armager William
Wane Daniel
Duton Thomas, painter
Williams Harry, plumber
Lovett Mrs.
Toggville August
Miller Miss Moll
Davies Thomas
Nelson street
Smith Alfred, bootmaker
Morrisy Daniel, carpenter
Lyons Henry
97 Martin Mary, dressmaker


Cavendish street-North side
Cambridge to Liberty street
Stratton Arthur
Jones Mrs.
Macauley A. J., conveyancer
Macauley George
South side
Cozens Mrs.
White F. W., printer, ‘ Taunton’
Rosenthall Maurice
Carey T. S.


Chalder street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Francis
4 Towers H., carpenter
6 Sparkes Mrs
8 Rudd Miss
Wooley T. carpenter
10 Bartie W.
12 McGaw James
14 Vallender Mrs.
16 Attneave Christopher
18 Danabar David, engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker Carlisle, fuel merchant
24 Parker Mrs. R.


Charles street-East side
London, to Phillip street
Keen, painter
Hickey Thomas
O’Sullivan Michael P., engineer
Rooney Patrick, H.M.C., ‘Elmhurst’
Hallen Mrs., ‘ Westville’
Maher Mrs.
Mayo Thomas, jeweller
Mayo Mrs., ladies’ school
Paton John, ‘ Rialto’
Betty George G., warehouseman
Stead William S., painter
Tipper Mrs.
Kelly J. C. H.
West side
Denham William B., coachpainter
Anderson A. contractor
Grose William, com. traveller
Newton J. A. Hermann, professor of
music
Rogers Edwin, wine and spirit mer-
chant
Bullock Mrs W.
Grange George
Haining Thomas, coachbuilder
Mugglestone W,
Augustus street


Church street-East side
King to Reserve street
Aspinall John, auctioneer
1 Crook C., builder
3 Hannigan Miss, school teacher
5 Clark Miss, school teacher
7 Davey W., stationer
9 Hawkins Frederick, signwriter
11 Harris Emma
11½ Harris George, builder
13 Atkinson Thomas coachpainter
Mechanic street
15 Harris Charles, greengrocer
17 Wood A., grocer
19 Wyatt H. J., builder
21 Johnson -, constable
23 Osmond Albert, saddler
25 Javis Stephen
27 Ball Thomas W., builder
29 Watkinson Henry B., plumber
Taylor Mrs., midwife
Harrison S. A.
Victoria street
33 Andrews Mrs. Sarah
Gommeson G. H., undertaker
37 Jolly John, sec. Moorefield Racing
Club
Ventors Miss M.
Corporation yards
49 Carney John W., goldsmith
Prospect street
51 Howe H. N., builder
53 Ware Joseph, carpenter
57 Harris W., dealer
Harrison Harry, tailor
Dodwell F.
63 Shepherd William, plasterer
67 Curbis Miss, dressmaker
69 Ollson A. B., master mariner
71 White Harriett
77 Gray Richard, saddler
79 Tinley Mrs.
81 Comber P., cab proprietor
83 Winter Robert
Winter Andrew
87 Burkett Harry, engineer
McEwan William, woodturner
89 Dyson H. J., builder
91 Street Francis G., timber merchant
93 Maiden Lawrence
Raper street
95 Croaker John
97 Mayne Mrs.
99 Sutherland A.
101 McIntosh William, stonemason
103 Kay Mrs.
105 Schofield Albert, stonemason

Carry a WATERBURY WATCH and keep up to Time.

Page 292

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


292 Cla NEWTOWN. Edg

Church street continued –
South side
Kingsbury James, surgeon, ‘ Garfield’
Atwater E. Paul, surgeon
Lennox street
Baptist church-Rev. William Colles
St. Stephen’s church-Rev. Robert Taylor,
incumbent
Newtown cemetery – Thomas Clarke,
sexton


Clare street-East side
Off Alice street
Hutton Mrs.
Copp Robert
West side
Williams John, stonemason
Forrest Mrs.


College street
Camden to Holt street
Mulholland Thomas, produce merchant
Gibson William, engineer
Ibbetson Mrs.
Merritt Mrs. M. T.
Galway David, sailmaker
Kent street
Pogson Henry
Wilson William, patternmaker
Pederson Christian
Arnold John, ‘ Bidura ‘
Carnell Robert
Margaret steel
Harpham T. G., importer, ‘ Waipa’
Gilfillan Mrs., ‘ Wairoa ‘


Commodore street-East side
Wells to Pearl street
Ashton John L.
Bubb John, fitter
Parry William
Broughton Charles, sen., carpenter
Chapman George, butcher
Webb Vincent J.
Swain Walter joiner. ‘ Hilderville’
Bigg Thomas C., fuel merchant
Hartley John
Strickland William G., enginefitter
Haining Thomas, currier
Fennell Joseph, tanner
Painter John, builder
Gogorly Mrs., dressmaker
Syman Edwin, surveyor
West side
Broughton Herbert, carpenter
Rogers C. T.
Elliott Mrs., ‘ Newington ‘
Morgan M. T., contractor
Smith Mrs. E., midwife
Mabbett William, carrier
Carmichael David
Hodge Frederick, carpenter
Mulquiny James, bootmaker
Anderson W. F..
Laura street
Mulquiny Mrs. Kate, grocer
Bryant John, painter
Close William
Seymour Mrs.
Seymour Francis, draper
Anderson Miss
Mason G.
Piper William, sailmaker
Hine James, stereotyper
Willis George
Hine Charles, printer


Crescent street
Enmore road to Phillip street
Laurence James, cement merchant
Somerset hotel – Edmund Rogers
Station street
Martin John S. stone-crushing works
Gladstone street
Newtown railway station-Thomas Brain,
stationmaster


Denison street-East side
Bedford to Bishopsgate street
5 Wallace F.
7 White T. L., accountant
9 Weeks Thomas
15 Wood Wallace
17 Hegarty William
19 Rosser Arthur, carpenter
21 Augarde Edward
23 Price –
25 Green Mary
27 Thornborrow George
29 Slade C., carpenter
31 Duncan Thomas E . carpeneer
37 Cavillon Joseph
Francis lane-Lennox street-Kent lane
39 Wearne Mrs.
41 Kidd Richard
34 Cook Florence, photographer
Smith Lilla
47 Hill Alfred, tailor
Campbell lane
Brown Ebenezer, baker
Albemarle street-Fitzroy lane
49 Lancke Albert, carpenter
51 Vinskin Henry
53 Owen Mrs. M. A.
55 Worthing F., bootmaker
57 Cocks William E., butcher
57½ Kilburn William
59 Cooper Frederick, van proprietor
61 Gittins John, bricklayer
63 Mills Samuel, carpenter
65 Parkinson John, van proprietor
67 Squires John
Squires Mrs. C. E., dressmaker
69 Dorritty John
73 Schofield Mrs.
75 Barnett Mrs., midwife
77 Snelgrove John G.
79 Jolly James, stonemason
81 Smith Joseph, letter carrier
91 Hick John, coachpainter
95 Knight William, painter
99 Heaton J., bootmaker
101 Bendall Matthew H.
103 Larkin Rogers, baker
107 Mackie Alexander, constable
West side
Guerin Frederick
2 Jones William
Byrne John
Bennett Miss, nurse
6 Henderson William
8 Gale B.
58 Clark William
12 Dummett Alfred, stonemason
14 Becke Samuel, plasterer
18 Neal James, coachsmith
20 Lannen Joseph, wheelwright
22 Mulqneeny Thomas
Howard John
24 Baker Stephen, plasterer
26 Butler Mrs. Mary
28 Pearce Miss
Francis Lane
30 Butler John, dealer
Lennox street-Kent lane
32 Eveille L., van proprietor
34 Haweis Thomas W.
McLean William A., carpenter
Linden William, plumber
40 Frame John, stonemason
42 Hutchin George, painter
Campbell lane
Smith J. F., butcher
46 Abigail James, grocer
48 Hughes John P.
52 Atkinson William
Fitzroy lane
64 Smith J. B., carpenter
56 Smith James, butcher
58 Carter James, bookbinder
60 Weeks Robert
62 Barnes Mrs.
66 Andrews T. J., monumental mason
68 Dash David B.
70 Bannersman Rose
Esam Edwin
72 Neville H. E., insurance agent
Hurdis John
74 Maddigan Mrs., dray proprietor
78 Millwood Frederick, glassblower
86 Donnelly Bernard
88 Read George, carpenter
90 Haswell Thomas
92 Cooper J , carpenter
98 Abbott F., cabinetmaker
100 Harris Ernest, upholsterer
102 O Regan Jeremiah
104 Pickerill Arthur, grocer


Dickson street
Off King street south
Colles Rev. William ( Baptist)


Don street-East side
Station street to Reiby street
Hodson Charles
Adamson Thomas, builder
McDonnell Hugh
Hay James Baker
Robson Thomas, contractor
McIntyre Miss
McIntyre Robert
West side
McDonald Mrs.
Pierce William, com. traveller
Alderson John, warehouseman
Austin C J., carpenter
Young Edward. J.
Burnham Anthony, cutter


Edgeware road-East side
Enmore road to May street
Week Francis, blacksmith
Baldick A., timber merchant
Houston William, grocer,’ Hinton ‘
Dawson Henry, M.L.A.. ‘ Monaro ‘
Grant Mrs., ‘ Middlemarch ‘
Baker J. T., com. traveller
Allen J., compositor
Schenk Rev. George (Lutheran)
Martin Thomas, ‘ Chandos’
Armstrong Mrs., ladies’ nurse
Clarkson William, ‘ Paladin ‘
Murray Robert, stonemason
McKenzie S. E., tobacconist
Nash George, ‘ Stirling ‘
Willis Frederick, ‘ Gordon cottage ‘
Rozea Mrs., ‘ Sherbrooke ‘
Paul Mrs. A. M., ‘ Glendruid ‘
Fowler Frederick W., ‘ Maudville ‘
Goodhew William
Weston Alfred
Cross lane
Taylor James, ‘ Nellieville ‘
Eliis Miss, ‘ Stradella ‘
Ryan Andrew, draper, ‘ Ellandwood ‘
Ebbs William, ‘ Alverston ‘
Grater Charles, contractor, ‘ Madeline’
Seweil Henry T.
Davis James
Dixon Arthur
Macvine Robert
Macdonald James
Day William

Colgate’s “CASHMERE BOUQUET,” the King of Toilet Soaps.

Page 293

ORIGINATORS, PROMULGATORS AND UPHOLDERS OF THE CASH DOWN SYSTEM.


Ega NEWTOWN. Enm 293

8 Irwin J., plumber
Day William
Cowdroy A.
Young Alfred, baker
Ritchie William, painter
3 Woollacott John W.
4 Chapman Henry, builder
Selden Oswald
Turpin Robert
Sarah street-James street
Schwoebel George, dray proprietor
Droiran John T. D.
Hansell J.
Scholl Adolph, fuel merchant
Hill Mrs. A. E.
Enmore hotel-Patrick Martin
Camden street
Waitman W., chaircaner
Brown William
Souter G.F., omnibus proprietor
Woodcock Charles, grocer
Alice street
1 White W.
2 Johnson W.
3 Anderson J.
4 Russell J.
5 Richards T. E.
6 Lonner B.
7 Butler T. E.
8 Murray Mrs.
9 Facey James
10 Mackintosh A.
11 Brooke H. D.
12 Radeskey John
13 Card Charles
15 Nicholson J.
16 Palmer Mrs.
17 Ford H.
18 Gittans H.
19 Mackenzie Thomas
20 Underwood A. C.
Laura street- Wells street
Gaite J. S.
Wright William F.
Loftus J., gardener
Maria street
Walshaw George, grocer
Nicholson John, blacksmith
Gagan James, cooper
Willard Robert
Gunthorp George
Lord street-Railway crossing
Bryant Alfred
West side
1 Ryan J. J.. ‘ Tara ‘
2 Harrison Thomas, ‘ Milton ‘
3 Davenport Joseph
Preston Thomas, editor SUBURBAN
INDEPENDENT
5 Beeby Mrs. Isabella, ‘Oakville’
McCauley S., ‘ Birchfield’
Whiting Mrs. M., ‘ Kent house’
Wright James, carpenter
Peir W. G., importer
Peir Mrs., ‘ Marlowe ‘
Rofe Charles A.
Smith H. T., ‘ Tronto villa’
Collier G. M., ‘ Glenhaughton ‘
Rofe J. F., solicitor
Cranbrook terrace-
1 Trotter William R. builder
2 Hubbard William
3 Martin W.
5 Alwin Alfred E.
6 Shirley Alfred
7 McLean William
8 Thomson George, warehousemen
4 Bancroft G.
Krenckmer F., carpenter
McLaren Mrs. A.
Maher G.
Lovell E. J., painter
Andrews James T., baker
Baines Mrs. M.
Donovan D. D.
Harrow road- Victoria road
Smidmore Albert, ‘ Park house’
Frankfort park-Railway crossing


Egan street-East side
King to Calder street
1 Foster Mrs.
2 Condran Thomas
Victoria street
11 Ryan John
13 Kilkeary Martin, gardener
17 May George T., painter
19 Spiliter Mrs.
21 Tanaker Mrs.
23 Smith Mrs.
27 Pobjoy J. W., carpenter
29 Carleton John
Carleton William
Prospect street
33 McLaren John
35 Ross George
37 Dowling G.
39 Price James
41 Strachan James, chemist
43 Lowther J.
45 Anderson –
47 Smith William
49 Bevis Henry
West side
Dagger Maria
Cousins William, stonemason.
Dee Henry, plumber
Goddard Henry
Kruger Herman, fuel merchant
Maiden Mrs.
8 Featherstone Michael, van proprietor
14 Cohen Daniel, bottle merchant
Victoria, street
18 Agnew Matthew, constable
McMullen Daniel, cab proprietor
20 Richards Edmund T., currier
22 Shying William, undertaker
24 Williams Joseph, dealer
24a Henderson Charles, coachpainter
26 Hansell William
30 Hoad Mrs. H.
32 Brown Robert
34 Bowers John, dealer
36 Sullivan John, engineer
Prospect street
St. Stephen’s C. E. parsonage-Rev.
Robert Taylor


Eliza street-East side
King to Lennox street
3 Tooher John
Tooher James B.
5 Jones Frederick J.
7 Rogers Mrs. Sarah
Henderson Ronald J.
Guthrie Thomas, bootmaker
Moreau Matthew, hairdresser
Cleary Nicols
Vinnicombe Samuel
17 Veaney M., accountant
West side
Police station
Cook Henry, plasterer
Morris James M., hotelkeeper


Elizabeth street
King to Richard street
Prince of Wales hotel- Terence Mahon
Longdown street
1 Solomon Harris H., commission agent
Campbell street
3 O’Conner R., cooper
Enmore road-North side
King street to Stanmore road
Work J. L., chemist
Nott and Sullivan, produce and fuel mer-
chants
Loram Mrs. Jane
Mills Mrs., nurse
Wait Miss, music teacher
Colney Walter
Lanyon Charles, plumber. &c.
Cousins Charles, bootmaker
Bignell Thomas, tailor
Butler Miss, dressmaker
SUBURBAN INDEPENDENT newspaper –
T. Preston, proprietor
Ford W. S., printer
Holland H. E., compositor
Conyngham Paul, tobacconist
Jashkie Gustave, modeller
Martin Christopher Venetian blind and
picture framemaker
Morris Miss E., storekeeper
Pettie Arthur, hairdresser
Carroll Mrs., grocer
Silverwood Thomas, engineer
Redfearn Joseph, piano tuner
Grimsley F., jeweller
Newtown United Friendly Societies’ dis-
pensary-A. Stephen, manager
Porter Brothers, fuel merchants
Station street
Randell’s terrace-
2 Davis Albert
3 Mordant James
4 Summers William
5 Balmer Mrs. Jane
Lockman Mrs.
Langhorne George, estate agent
McEncroe Pierce J.
7 Coles Charles, builder
8 Pugh Frederick, baker
9 Bowden Alfred, contractor
Aitken John, cabinetmaker
Wilford street
Foster His Honour William J., Supreme
Court Judge. ‘Thurnby’
Foster A. W. J., surveyor
Foster W. H., surveyor
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Phillip street
Cullen Joseph, butcher
Waldow H., fruiterer
City Coal Co.
Hopton F. G., saddler
Lee F. B., bootmaker
Johnson F. W., baker and confectioner
Johnson J., bootmaker
Jones C. F. and Co., chemists
Davenport G., dentist
Minty Charles W., plumber
Smith John, bootmaker
Wilkes J., confectioner
Madden Robert, bootmaker
Martin Edwin P., draper
Purves J., slater
Queen’s hotel-Thomas Bell
Brian W., butcher
Barden Charles, produce merchant
Court Hugh, hairdresser
Grantham John, tailor
London street
Cole Jabez, grocer
Goodier Mrs., fruiterer
Thomas Jules, grocer
Newman William F., watchmaker
Booth James R., newsagent
Tye Thomas, butcher
Cambridge street
Enmore hotel-Daniel James
Ayers Richard, chemist
Geary Henry, stationer and tobacconist
Helop Frederick, bootmaker
Heslop A. J., fruiterer

ST. JACOBS OIL Invariably Conquers Pain.

Page 294

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


294 Ers NEWTOWN. Geo

Enmore road continued-
South side
Bowers W. R., draper
Oddfellows’ hall-T. Wright
Sullivan Peter, produce merchant
Chaim Samuel, dentist
Watson Walter C., surgeon
Law C. H., plumber
Stalgis S., butcher
Griffiths Mrs., milliner
Wharton M., grocer
Bailey street
Hallum F., tobacconist
Moran John
Smith David, grocer
Hexhall Mrs.
Hexhall Ada, confectioner
Station street
Eldridge H., tobacconist
Mitchell Josiah, signwriter
Rogers G., plumber
McEncroe W. J., grocer
Smith Harry, restaraunt
Smith Mrs., fancy repository
Scurr G. H., ironmonger
Smith James, bootmaker
Buckham J., fruiterer
Robger Henry, grocer
Brennan Mrs.
Thompson T., painter
Hansell D., contractor
Reiby street
Pemell James. ‘Stanmore house’
Fielder Francis S., J.P., C.P.S., ‘ Fintry ‘
Simmons street
Duke of Edinburgh hotel – Fred Smith
Blow Charles, oyster saloon
Harvey W., surgeon
Richards George, dairy produce merchant
Islaub Frederick, butcher
Marion street
Slater George, draper
Hart E. T., greengrocer
Bellamy William, bootmaker
Andrew Brothers, grocers
Simes William, fancy repository
Bagley E. and Co., provision store
Higginbotham Joseph, hairdresser
Dingavan William
Dingavan Mrs. H., confectioner
Albert James, watchmaker
Cohen Moses, draper
Duff G. and Co., auctioneers
Metroplitan road
Australian Joint Stock Bank – Henry
Frederic Burnell, manager
Wheeler John W., fruiterer
Constantine W. tobacconist
Harrison H., milk vendor
Leathean W. J., grocer
Greig James S., fancy repository
White Weeks, baker and confectioner
Davis Bros., butcher
Spencer Percy, draper
White G., bootmaker
Trayner E. M., property agent
Davis A. E., produce store
Edgeware road-Francis street
Erancis Mrs.
Duruz Mrs.
Vickery Edward, saddler
Hurley Mrs. M.
Juliet street


Erskineville road-East side
King street to Union street
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin
Watson C. R., surgeon, ‘Woodbine ‘
12 Wells Frederick W.
Parr Mrs.
Linthorpe street
22 Clarke John W. R., stationer
24 Dunton Miss, dressmaker
Allen Albert, clerk, ‘ Woodford leigh ‘
Hawkins Thomas, ‘ Brixton cottage’
West side
1 Jefferies J. Eddington, M.B., surgeon
3 Gommeson E., merchant
Gommeson I., engineer
5 Baldick Mrs. S.
Railway bridge-Angel street
7 Hillard Charles, fuel merchant
Newtown Bowling Club-A. T. Fleay,
president
9 Fleay Augustus T., ‘ Gowrie house’
Gowrie street
Presbyterian church — Rev. A. D.
Robertson, minister


Ferndale street-East side
Camden to Margaret street
Burnett Carmi, builder
Burnett Mark
Turner William, ‘ Kent cottage’
Malcolm Hugh C., engineer
Entwistle George J., painter
Alto terrace
6 Gibson Edward C., painter
5 Donaldson Robert A., carpenter
4 McCrow A. B., baker
3 Burnett S.
2 Cartwright Robert
1 Cox William, pastrycook
Moscross Mrs., laundress
Dircks E. F., machinist
Schultz William, carpenter
Clark William, provision store
Kent street-Margaret street
West side
1 Ayling A.
2 Thomas Noah
3 Sullivan Charles
4 Buist A.
5 Chide Mrs.
6 Hulse E.
Robinson H. cabinetmaker
8 Whatley Mrs.
9 Cox W., pastrycook
10 Congdon Abel, cleric
11 Teasdell Thomas
12 Denton Alfred
13 Andrew A., butcher
Jones W. W.
Edwards W., saddler
16 Carter G. H., baker
15 Anderton Richard H., butcher
14 Goodier R., engineer
Ada terrace-
11 Smith Samuel, saddler
10 Quinton A., plumber
8 Miles John, ironmoulder
7 Savage Thomas
5 Melville Mrs., laundress
Middleness J. M.
4 Waugh John
3 Matchem Henry
2 Wiseman W., carpenter
1 Burn Henry, painter


Fitzroy street-East side
King street to Wilson street
Broad E. J. H., civil engineer, ‘ Coueron’
Foster George
Thompson –
Dobson A.
Townshead W.
Hutchinson John, engineer
Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
Close J., engineer
Evans Mrs.
L’Avenue
Forbes street-West side
King to Wilson street
Lovett George H., ‘Mounteagle’
Hodges Catherine
Downey T., bootmaker
Gerrard A., painter
Angel William, ‘Fairview ‘
Thomas Miss, ‘ Lilyville ‘
39 Hargreaves Henry
41 Thomas Richard
43 Privett William K.
45 Jackson C.
47 Bryson William
49 Benson Miss E. L.
51 Cody Michael
53 Bowie Miss
55 Verdich C., cabinetmaker
57 Spence David, auctioneer
59 Farnsworth Henry, commission agent
61 Englefield Walter, draper
63 Buckley, D., painter
67 Beer James
(for East side see Darlington)


Francis street
Enmore road to Harrow road
Bramwell Mrs.
Vincent Charles, moulder
Lee F., carpenter
Trethenwey H., carpenter
Witts Thomas
Bowie J., canvasser
Barrett A. J., bootmaker
Stephen J., moulder
Northcote J., saddler
Kingsbury Joseph, J. P., surgeon


Fulham street-North side
Simmons to Reiby street
Gee Henry, contractor, ‘ Brookside’
Biggs Thomas, electrician
Underwood John, chimneysweep
Harrison F., enginefitter
Dingwell C. Pike J., engineer
Harrison W., butcher
Tout Jesse, tailor
Grant Alfred
South side
Jarvis Thomas
Murphy Mrs., ‘ Wexford house ‘
Warren J., blacksmith
Cole James, coachsmith
Owen -, painter
Phillip W. G., ironmonger


George street
King street to White Horse street
St. George’s Hall
Culshaw Thomas, architect
St George’s Club-J. H. Mayes sec.
Collins Charles, dealer
Langsley G., compositor
Burden Thomas
Ainsworth Joseph
Ainsworth Joseph W., grocer
Scanlan James, plasterer
Bain Wallace, painter
Scully Thomas J., plumber
Hurst M., carpenter
Hurst Miss, dressmaker
Taylor J., carpenter
Macham Joseph
Butler W., carpenter
Mossman Thomas, bookkeeper


Georgina street
Off 36 King street North
Dixson Thomas, builder
Dixon Mrs. T., dressmaker
Price H.
18 Blanch William
12 Miller V., laundry

The Reputation of the WATERBURY WATCHES is Unrivalled.

Page 295

CLOTHIERS, HATTERS, GLOVERS, HABERDASHERS.


Gib NEWTOWN. Hol 295

Gibbes street
White Horse to Angel street
McBride James, bricklayer
Thickett James
Becket Henry, stevedore
Slingsty Alfred, builder
Haydon terrace
1 Atkinson Robert, hatter
2 Wilson John
3 Fletcher Mrs. K.
South side
Field Mrs.
Henderson –


Gladstone street-North side
Crescent to Liberty street
Phillip street
Mills George, bootmaker
Childs James, dealer
Cook Mrs. Jane
Cook Robert
Taylor Mrs.
Scott R., baker
Burt T.
Wilson W. H.
Malumby John, butcher
Bruce W., painter
Austin Edgar
Lee John, wheelwright
Lee Mrs.
Fairclough C., carpenter
Teasdale G., painter
Ackman –
Barrett W., builder
Hayes P., joiner
Harper R., coachpainte
Stewart James
Rodgers Jasper
Gathercole Edward
Ryder W., draper
Scanes Mrs.
Yard Mrs. Elizabeth
South side
Johnson D., grocer
Wilson Christopher, baker
Cobley –
Murphy Edward, railway guard
Moss George
Williams and Matherson, builders
Hodgson J.
Kenning G.
Price T., gardener
Pikes J. W., painter
Kelly Mrs.
Presdee T. C., ovenmaker


Goodsell street-North side
King to John street
Draper William, ‘ Lee Mount’
South side
Allen Mrs.
Howard Jessie, phrenologist
Jones John
Watts Thomas
Railway terrace
1 Hunter W., bootmaker
2 Harbour R., blacksmith
3 Stewart H.
4 Williams G.
5 Gosling G.
4 Allen Joseph F.
7 Malley George
8 Smalley Thomas
9 Holmes Harry
Husum terrace
1 Irvine John, joiner
2 Jenning John
3 Pennington C. F.
4 Bellette C., saddler
5 Pratt –
6 Graham A., stationmaster
Smith J., ‘ Buckee house’
Elizabeth terrace
Collins J., plumber
Knight W., blacksmith
Wilson J.
Selwin Charles
Ashe John
Ryan J.


Gowrie street-North side
Erskineville road to Harold street
Baker G., plasterer
Burgess W. G., printer
5 Darwin J,
9 Johnson Mrs.
11 Prentice Mrs.
13 Peters Philip
Hickey Mrs., butcher
Newman street
Thelwell Mrs. H., grocer
Jarman A., bootmaker
Baker William F.
Toomey Mrs.
Sheppard James
17 Laslett Frederick R., carpenter
19 Rankin H.
21 Newland W. S., commission agent
21a Armstrong E.
23 Wheeler Mrs.
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Petersen Charles
29 McIlveen Mrs.
31 Hefferman M., carpenter
33 O’Neill Mrs.
35 Falconer Archibald
37 O’Greedy C.
39 Dooley Mrs.
41 Falconer Adolphus, plasterer
43 Smith Mrs.
47 Lovell Mrs.
51 Conway J., tanner
53 Punnan Mrs.
55 Nelson G. P.
57 Presdee Mrs.
63 Hageman J.
67 Hanson Neils, master mariner
Merter C., cabinetmaker
69 Usher Mrs.
71 Jones Hugh, plasterer
South side
Newman street
Hamilton D., greengrocer
Bute terrace
2 Henness Cyril, saddler
3 Brooks G.
4 Clissold G., woodcarver
5 Egan John
6 Denmead Mrs. S.
7 Bell J., painter
18 Hills J.
20 Lavender H.
22 Place J. E.
24 Speed Mrs.
26 Stewart George
30 Spencer J., baker
Fairley S., engineer
32 Cheaney Herman
34 Lloyd Thomas
36 Braine N., painter
38 Goddard John, builder
Goddard William, confectioner
42 Fergusson F. J., painter
44 Wines Alfred, storemason
Robinson R., carpenter
Conoulty T., butcher
48 Blunt Edward
50 Mazitelli Francis, master mariner
52 Kitchen A., house agent
54 Bartle Thomas, coachbuilder
Gowrie terrace
1 Buchanan James, painter
2 Gatley William H., engineer
3 Tingey J., painter
4 Hermann August, tailor
5 Searle –
6 Hutchinson John Marchant –
7 Sleep H. E., bricklayer
8 Walton James
9 Noblett J.
10 Buchanan L.


Harold Street-East side
Union to Angel street
11 Schuetrumpt Carl
13 Burgess Richard, carpenter and store-
keeper
Gowrie street
Willis W. C., carpenter
Beach C. G., plasterer
Buckle John
Rose Henry, painter
Gildey, E.
Tyrrell Henry A.
Garde Mrs. E.
West side
2 Mortimore Mrs. S.
14 Cheadle J.
16 Woodhouse J.
Islington street
Fletcher P., cab proprietor
Salad Mrs.
26 Carmichael A. ironmonger
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow road
Edgeware road to Juliet street
Francis street
Braine Philip J.
Dunavon Daniel
Edmonds G., plasterer
Willdigg C. A., teacher of music
Thompson Charles, engineer


Hawken street-East side
Alice to Laura street
Rogers John C., patternmaker
Fernley Samuel, boilermaker
Pettitt John, builder
West side
Barbat F., carpenter
Fraser Mrs.
Minister George, grocer
Ryan William, van proprietor
O’Grady William, van proprietor
Kirk John, stonemason


Holdsworth street-East side
Wilson street to Railway line
Creese Alfred
Hemming H. A., carpenter
Chudleigh J.
Fallofield R.
Plucknett Samuel, photographer
Havee Charles
Eadie William
Dennis –
Johnson Samuel, ‘Pine villa’
Morgan Thomas
Reid Robert
West side
McKay James G.
Fisher Arthur, stonemason
Rose Hugh
Hume E., fitter
Moody A.
Bradley R.
Leamington avenue

No Home can afford to be without a Bottle of ST. JACOBS OIL

Page 296

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


296 Hol NEWTOWN. Kei

Holt street
King to College street
Bailey street-Station street
Pitt terrace
1 Jennins Mrs.
2 O’Connell Mrs.
3 Morelli Joseph, carpenter
4 Cullinan Michal, bootmaker
5 Craik John, baker
6 Wareham Mrs.


Hordern street- East side
201 King to Raper street
Connors James, fruit dealer
3 Keen Albert
5 Cansdel Mrs.
7 Holder George
Mechanic street
9 Hurst William
9½ Braden A.
11 Bacon H. J.
12 Dechow Charles
15 Foulson Thomas
17 Wyatt W., schoolmaster
19 Calendar Thomas, stonemason
21 Gaw Mrs., dressmaker
23 Carmichael Donald, blacksmith
26 Newcombe T., draper
Victoria street
Strathavon terrace
1 Elphinstone William, agent
2 Goldstein -, tailor
3 Pooley J. W., wood carver
4 Winters, R.
5 Bruce W. E , undertaker
6 Hunt Mrs., professor of music
31 Byrne Joseph C.
Broadley J., blacksmith
Tollis Frederick, blacksmith
37 Robinson Peter
Prospect street
39 Moffatt Mrs.
41 Galvin Mrs.
43 Cawston F. L., printer
46 Crotty J., saddler
47 Stores Mrs.
51 Harpin T.
53 Pierce W., coachbuilder
O’Donohue John, coachpainter
56 McEwan Charles
57 Macintosh G.
Chalder street
59 Goodacre G., plasterer
59½ Madden F., brickmaker
61 Smith A.
61½ Barnett D.
63 Osborne T., coachbuilder
63½ Fry R,, baker
65 Hammer L., fruiterer
69 Stone W. J., carpenter
71 Murray Mrs., midwife
73 Spencer O., carpenter
75 Hurst J. D., saddler
West side
2 Jones John, plasterer
4 Watson George
6 Taylor J.
8 Bishop C.
10 Bendill W.
12 Pearce Harry, saddler
14 Pearce Walter S.
16 Brown Mrs., dressmaker
18 Whitehead Thomas
Mechanic street
I4a Williams H., signwriter
16 Bray W. G., baker
I8a Davis Mrs. Elizabeth
20 Grant Mrs. Emily
22 Stockham Thomas, cooper
24 Cable Mrs. midwife
Victoria street
26 Baldock Alfred, coachbuilder
28 Booty Mrs.
Blackman C. H.
30 Brown G.
32 Moylan P.
36 Posner Mrs.
38 Whitton Mrs., midwife
40 Lindguist A., carpenter
42 Fuller Benjamin
Slater J. and Co.. fuel merchant
Prospect street
46 Curtis Mrs. E.
48 Brenton William, shipwright
50 Frost James
52 Wainwright, carpenter
56 Foster Mark E., collector
Foster Francis H., compositor
58 Robertshaw Matthew
Dawes W., butcher
66 Allison James
68 Rigglesford J.
70 Orchard R.
72 Hodge Mary
74 Atkinson John, fireman
76 Buckland William J., carpenter
78 Kester William
Raper street
Braden H.
Murray A. J., painter
Smith C., grocer


Iredale street-North side
137 Union to Angel street
1 Dily Joseph
2 Wilkin G.
3 Gatley James
4 Goodsell George
5 Osborne –
6 Rodgers Joseph
7 Slater John, draper
Oxford J.
Randwick view terrace
1 Woodroff Harry, bootmaker
2 Hickman Thomas
4 Tabb Mrs., staymaker
Dalley George
5 Hunt William
Pritchard George, joiner
South side
2 Buswell Thomas
4 Petty John
6 Eaton George, wheelwright
8 Eaton T.
10 Eaton John, wheelwright
12 Hammell Denis, bricklayer
14 Pinford Mrs. Elizabeth
18 Millais George E., accountant
20 Burrefs J.
Islington street
26 Wilson James, grocer
28 Silvester E.
30 Hayes E.
32 Moody T.
Horton C., bootmaker
34 Teasdile W.


Islington street-East side
26 Munni to Iredale street
1 Burton C. A., carpenter
3 Handel Henry J.
5 Hartley William S.
7 Futterer A., ‘bus proprietor
9 Woolley John, sen, plumber
11 Matheson J., carpenter
13 Dominish J.
15 Bartholomew Stephen
17 Thorburn Hugh
19 Eaton George
West side
8 Holstead Charles, fuel merchant
10 Mateer J., butcher
12 Carroll P., bootmaker
14 Foden Peter, joiner
16 Presseder W. H.
Moon Mrs.
Ford H. W., lithographer
Scanlon D.
Parker W., farrier
20 Elliott –
22 Wilkins George
Boot F., ironmonger
Scott S.
Murray Daniel R., master mariner
Cummins John, bootfinisher
Gray A., painter
Eldridge C. J., dyer
Woodrow –
Freckelton H., electroplater
38 Woodford Samuel, carpenter
40 Smith Joseph
42 Clarke Mrs.
44 Atkinson Mrs., laundress


James street-North side
Edgeware road to King’s fence
Stevenson James
Woodcock William, dray proprietor
Woodcock J., dray proprietor
Shubrook Hubert T., van proprietor
Field Frederick, dray proprietor
Duncanson John, dray proprietor
South side
Healy Mrs. M.
Home John, carpenter
Patterson Mrs
Hopkin J.
Sleith David, carpenter
Murphey B.
Rooch T.
Booth J.
Wilkinson William
Gatley Mrs.
Gatley John, woolsorter


John street-East side
May street to Wells street
Denmark terrace
2 Williamson Henry
3 Deerhurst T., blacksmith
4 Morceau E. S.
6 Dudgeon Mrs.
7 Allen W.
8 New -, tailor
9 Jensen J.
10 McLenaghan James
Goodsell street
Speare P., brickworks
Maria street- Wells street
Douglas Frederick
West side
Speare P., brickyard
Manson James T.
Kenny Crofton
Trollope Henry, carpenter


Juliet street
Harrow to Enmore road
Foldi N., commercial traveller
Worrill William, bootmaker
Morgan P. A.
Thayner E. M., property agent
Radley Kenrick, bootcloser
Foldi Mrs. M. H.
Day John, commercial traveller
Teeson Charles, enginedriver


Keig street
Station street to Reiby street
Attewell Samuel
Hankin Charles J.
Nimbow terrace
Russell W.
Herbert Frederick W.
Nathan A., coachtrimmer
Reilly Robert
Krinks C., upholsterer

“CASHMERE BOUQUET” Toilet Soap-White, Exquisitely Perfumed, Pure.

Page 297

BOOT IMPORTERS, GROCERS AND PROVISION MERCHANTS,


Ken NEWTOWN. Kin 297

Kent street-North side
College to Ferndale street
Millman Robert
Holt Benjamin
Keyes F.
Smith George
Schofield E., blacksmith
Pearson F., carpenter
Belkie James
Taylor Thomas B., painter
Swan Albert B., painter
Cosgrove Michael
Nesbitt Robert
Skelton Matthew, bookseller
Fish Alfred F., bricklayer
Yere W., cabinetmaker
Henderson T.
Butler R. J . printer
O’Donnel Michael, baker J
ordan J., bootmaker
South side
Higgs John, ‘Camdenhurst’
Patterson William L.
Leo George
Groves Frederick, builder
Limon Maurice
Wood William
Burns Miss
Day John F., brassfinisher
Cleveland George W., stonemason


King street north-North side
Bligh street to Railway bridge
Bligh street
Service John, surgeon, ‘Waratah’
1 Shanks W.
2 Walker W., collector
5 Flaherty B., fruiterer
7 Irwin J., portmanteau maker
9 Nightingale J., carpenter
11 Pacey Charles J., painter
13 Royal hotel – Louis Bayliss
15 Carmichael Thomas, greengrocer
17 Cover Samuel, butcher
19 White Horse Hotel -Anthony Gillett
21 Ranalli Giovanni, ironmonger
23 Pocock Peter, chimneysweeper
35 Cansdell W. J., hairdresser
Stephenson T., newsagent
Blumenthal Mrs., grocer
Nelson street
31 Barker William
33 Hill G., painter
35 Webber George, inspector Animals’
Protection Society
37 Harrison Miss Elizabeth E.
39 Gibbs G.
39½ Gaynor Thomas, bootmaker
45 Fagg T., grocer
Arncliff W., butcher
Nelson J., fruiterer
Fluton H.
Walker Misses, dressmakers
47 Castle James, art metal worker
53 Burden Mrs. R. J., cardbox maker
53a Fernon William J., produce merchant
Gordon John and Co., blacksmiths
57 Mantel Henry, woodcarver
59 Warby Mrs.
61 Clegg J. G., estate agent
63 Meier J., restaurant
Trocadero skating rink-F. Ferrier
Peters W., billiard saloon
Wilson Mrs., laundress
71 Nelson Andrew, tailor
73 Brun Madam, dressmaker
Brun John, tobacconist
75 Cohen and Sons, tailors
77 Johnson W., fruiterer
79 Walker F. W., furniture dealer
81 Edmonds William, plumber
Denys Charles O., stovemaker
83 Clark James, furniture dealer
87 Hyndman and Craig, zincfounders
91 Williams H. W., draper
93 Batty and Chalcraft, printers
95 Cocksedge Thomas, bootmaker
97 Spear R. G. and Son, picture framers
99 Prince of Wales hotel-Terence Mahon
Elizabeth street
103 Greenfield Peter, milkvendor
105 Butler T. R., fancy repository
107 Page Miss, milliner
109 McDonald Patrick, dray proprietor
111 Goldsmith James, draper
113 Goldstein Samuel tailor
115 Christie Brothers, confectioners
119 Selig Jacob, pawnbroker
121 Whinton Mrs., tobacconist
Dorer Joseph, dealer
125 Stone Alfred, grocer and painter
Missenden road
127 Daniel Lambert hotel-Theo. H Tye
129 Scott John, butcher
131 Cole William, furniture dealer
133 Hermon C. E., confectioner
135 Davis W. C. grocer
137 Woods William, draper
139 Milton hotel-John Cahill
Stephen street
141 Clements F. M., chemist and dentist
143 Thorne Edward, tailor
145 Spiegel P., dealer
147 Patterson Andrew, stationer
149 Hall Thomas, butcher
151 Taylor Miss F., milliner
Williamson Mrs. E., milliner
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotel-Thomas Rorke
O’Connell street
157 Millard William, tobacconist and
newsagent
159 Welsh A., dyer
161 Shanley E., confectioner
163 Haley C., hairworker and hairdresser
165 Madden R., bootmaker
167 Smith John H. greengrocer
169 Tuft Thomas, grocer
175 Boness H., greengrocer
177 Brooks Samuel, umbrellamaker
Tasker Oliver, butcher
181 Banks Mrs. M. A., confectioner
183 Wright Brothers, bootmakers
185 Thompson W. H., cabinetmaker
187 Lane Charles J., oil and colorman
189 Eastlake J. confectioner
191 Graham William, fruiterer
193 Walker J. T., fruiterer
195 Seymour G. M., men’s mercer
197 Hastings Mrs., milliner
199 Hillard George, tobacconist
201 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
203 Shakespeare hotel-James P. Kavanagh
205 Booth Lawrence, crockery dealer
207 Bellemey R. T., chemist
209 Martin J. G., draper
211 Fletcher George A , butcher
213 Simpson Henry, fruiterer
209 Prince Henry, provision store
215 Pinfold W. R., confectioner
217-219 Rapson and Son, bootmakers
221 Greenwood and Son, produce and
seed merchants
223 Stuart J., grocer
225 Patterson A. T., bookseller
227 Rusfeldt E., photographer
Quain Miss, milliner
Ireland C. E., confectioner
229 Boston Mrs., jeweller
231 Metcalfe John, pastrycook
233 Davis Austen, butcher
235-237 Clark Marcus, wholesale and retail
draper, tailor, milliner, boot ware-
house, dressmaker, and fancy repo-
sitory
239 Reynolds Miss, milliner
Edwards G. E., caterer
241 Risbey Charles H., grocer
243 Poulson M., stationer
245 Meader John, oyster saloon
247 Twomey Joseph, hairdresser
249 Scurr George H., ironmonger
251 Westhoff Mrs., wine and spirit mer-
chant
253 Wiseman John H, fruiterer
255 Donelly and Campion, news agents
Mary street
257 Williams William, chemist and dentist
259 Bagley E. and Co.. provision store
261 Cricketers’ Arms hotel— John Stokes
263 Kingsbury John, draper
267 Harris Samuel chemist
269 Jolly Joseph painter
271 Thomas Henry, bootmaker
273 Hartley F. W., undertaker
275 Jones W., oyster saloon
277 Davis Brothers, butchers
279 Cobb Mrs., greengrocer
279½ Hastings R., collecting agency
281 Vermeesch J. C.. tobacconist
283 A.J.S, Bank (branch)- Arthur Todd,
manager
285 Swinbourne J., bootmaker
English, Scottish, and Australian
Chartered Bank (branch)-A. G.
White, manager
287 Hogg David and Co., drapers
289 Oxford hotel-Margaret Webster
Tooher James, billiard rooms
Eliza street
291 Commercial Bank (branch)-Walter
H. Goddard, manager
293 Bank of Australasia-John H. Reed,
manager
South side
Forbes street
2 Southern E., bootmaker
4 Rashleigh and Co., galvanised iron
and metal workers
16 Fraser G. E., storekeeper
18 McKeon H., produce dealer
Queen street
20 Lennon T. K., monumental mason
Baldick J., coachbuilder
22 Marks S , New York brewery
Engisch G.
Fitzroy street – Georgina street
50 McGilchrist W. and B., grocers
52 Jones -, surgeon
Jones E., chemist and druggist
54 Dean and Co., billposters
Price Edward, advertising agent,
billposter, ‘Pitville’
56 Taylor J., bedding manufacturer
58 Hoffman T., hairdresser
60 Thompson -, greengrocer
62 Wicks and Co., plumbers
66 Rumsey J. R., poulterer
68 Boyd and Erwin, grocers
Wise M., tobacconist
Bucknell street
Salkilld W., manufacturers’ agent
80 Sutherland Dan., tobacconist
82 McDonald Hugh, fuel merchant
84 Haines Misses L. and C.. dressmakers
88 Duval E., bootmaker
90 Rickards Arthur, ironmonger
92 Cole William, furniture dealer
94 Schott C , tobacconist
Buckland William J., ladder maker
and carpenter
96 Weeks James A., undertaker
98 Goldberg M., furniture dealer
100 Bergin Mrs., grocer
102 Jeffreys and Son, upholsterers
Watkin street
Club hotel – R. F. Davidson

Always wear a WATERBURY WATCH for Correct Time.

Page 298

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


298 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued-
108 Andrews Henry, ham and beef shop
and fancy goods repository
110 Singer Sewing Machine Co. agency
112 Pedrana D. W., merchant
114 Simpson William, draper
Land W. J., confectioner
118 Harmey John and Sons, coachbuilders
118a Merrickley J., fish and oyster saloon
120 Harris John E., watchmaker and
jeweller
122 Dunk W. H., tailor
124 Conway J , hardware dealer
126 Wood E A. and Brothers, grocers
128 NEWTOWN CHRONICLE-Macdougall
and Prentice, proprietors
130 Duggin John, bootmaker
132 Berg and Co., tobacconists
Church A., billiard saloon
132½ Howell Robert, ironworker
134 Phillips T., auctioneer, house and
estate agent
136 Radford G., grocer
Brown street
138 Hill L., curio shop
140 Nagel and Co., photographers
Metropolitan swimming baths
142 Bennett J. T., mercer
144 McDonald and Co, tailors
152 Phillips -, milk vendor
154 Mudiman T., tailor
158 Hunter John, boot palace
Taubman Bros., ham and beef shop
Fuller E., tobacconist
160 Newton Edward, herbal dispensary
164 Thomson and Salmon, plumbers
166 Pearce W., saddler
168 Gommeson George, undertaker
172 Taylor G. M.. tobacconist
Whatley street
176 Newell William, house and land agent
Smellie J., watchmaker
178 Sedgwick William G., surgeon
180 Calnan John, hairdresser
Newtown arcade –
Von Hagen, sewing machine agent
Albert J. and Sons music sellers
Thomson R., plumber
188 Bank of New South Wales (branch)-
W. Sparrow, manager
192 Zesch A. E. F., printer
192 Metzler H. L., furniture warehouse
194 Roberts J., pianoforte tuner and
repairer
196 Bundy and Weber, jewellers
Wesleyan church-Rev. James Woolnough
Erskineville road
202 Post, telegraph, and money order
office-Joseph E. Lees, post and
telegraph master
204 Moulang J., jeweller
204a McEncroe M., grocer
206 Parson William H., fancy repository
Andrews H., poulterer
208 Aspinall James, billiard saloon
Temperance hall
210 Hudson and Parr, hat manufacturers
Wilson street
Baldick Brothers, timber merchants
214 Simpson and Gregory, bootmakers
216 McGrath J., tobacconist
Weymark J., hairdresser
218 Ekin and Co., estate agents
Tye Thomas, butcher
222 Ross George, confectioner
224 Crook C., watchmaker
224a Bank hotel-M. Millar
226 Parker Robert, blacksmith
Volunteer Fire Brigade station


King street south-East side
Railway bridge to May street, St. Peters
Tramway fuel sheds
228 Town Hall hotel-John Hoskin
230 Williams M., leather merchant
Solomon M. V. and Co., auctioneers
Newman street
Public school-A. D. Mackenzie, head
master; Mrs. Jenkins, head mistress
White Horse street
St. George’s hall-T. Preston, manager
Murphy and Hunt, surveyors
St. Gorge’s skating rink-W. Oram
Culshaw Thomas, architect
Predrana D. W., grocer
Edwards E. and son. produce merchants
Congregational church-Rev. J. T. War-
low Davies, M.A.
254 Milne A., confectioner
Clarke William, auctioneer
Armstrong W., fruiterer
Vause F., ironworker
262 Robinson M., modeler
272 Sutherland George, platelayer
Norfolk street
278 Fisher Mrs.
280 Wallwork C., engine fitter
Walworth Mrs., dressmaker
282 Bedford Mrs., fruiterer
284 Jeffries Henry, contractor
Garratt W. W., architect
292 Lawler W., asphalter
Lindley J., printer
296 Warren S., hairdresser
296½ Waddell William jeweller
Hammond Joseph, carpenter
Schwebel W., carpenter
300 Abel C. B., baker
332 Abel C. B., ‘ Essington’
341 Aitken James, tobacconist
336 Mulhane Michael, bootmaker
St. John’s street
340 Hampton H. C., butcher
Peters J. D., blacksmith
Lines Edward, dealer
Hynard T.
350 Mullholland Joseph, grocer and pro-
duce merchant
352 Lance Alfred
356 Lance Brothers, painters
Lance Charles
Angel street
360 Davis J. H., monumental mason
380 Whitby W. C., cab proprieror
Union street
410 Eve Mrs. Sarah, ‘ Haberley’
Gerrett J. W.
Eve J. W., wool merchant
426 McKechnie James, saddler and blacksmith
Horton G., bootmaker
Rochford street
Ives Frederick, brickmaker
Turner Mrs., draper
Wormald G., confectioner
Bates R., grocer
542 Turner Miss, dressmaker
544 Allen John, grocer
Davis Herbert, tobacconist
Masonic Hall-G. Stewart
Hodkinson Thomas, engineer
Cox F. and W., produce merchants
Gentle Josiah, Bedford brickworks
Short William, wheelwright
West side
295 Harrison Thomas, ironmonger
297 Nissen Christian, tobacconist
299 Drummond George, confectioner
301 Bowers W. R., draper
303 Woolley J., watchmaker
305 Lambourn Edward W., grocer
307 Eldridge William C., dyer
309 Jones G. T., dairy produce dealer
311 Cronshaw Alfred, tailor
313 Knight Charles, fruiterer
Serbutt James, hairdresser
317 Seymour Giles M , draper
318 Ford A., crockery dealer
321 Bagley Brothers, provision dealers
323 Sergeant William, bootmaker
329 Whitaker Henry E., chemist
331 Hilton, Brown and Co., seedsmen
333 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
335 Knight Charles, fruiterer
341 Morris A., bootmaker
339 Southern J., draper
343 Young George E., hairdresser
345 Macready Hugh, stationer
Short street
349 Martin James, butcher
353 Chislett G. E., bootmaker
355 Sandringham hotel – J. B. Whiteway
Adams William, ironmonger
359 Wood J. F., grocer
361 Money A., fancy repository
363 Stonehill G. H., saddler
365 Berkman -, pawnbroker
369 Shirley J., hairdresser
Hardaker R., dairy produce dealer
Pattison J. J , grocer
371 Smith Henry, fruiterer
373 Smith H. and J., butchers
Holt street
375 Union Bank of Australia, limited
(branch)-Frederick Shaw, manager
Phillips A., baker
377 Boggis E. and Co,. drapers
383 Lotze Edward, accountant
Wilken Julien, engineer
385 Coles James
387 Rapp John, leather merchant
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert. clothier
Beirschank Sebastian
393 Benjamin Daniel, com. traveller
395 Stickley Miss H., dressmaker
Grant A. and E., dressmakers
Pratt W., chemist
Wynter Bros., grocers
Guile W., watchmaker
Flower Mrs., haberdasher
Camden street
International hotel – Margaret Pucker-
idge
435 Pepper S., fruiterer
Sir William Wallace hotel – Francis
Peplow
441 Scotton W. H., greengrocer
Schnider L., stationer and newsagent
Mulholland Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coachbuilder
451 Caldick George, timber merchant
457 Phillpotts Mrs. Sarah M., draper
Ashton E., grocer
461 Tasker H., butcher
Alice street
463 Camdenville hotel-Albert Curtis
Goodsell J. A., fruiterer
Eggleston A., fruiterer
469 Agar Mrs., midwife
471 McCauley Daniel, merchant
473 Waite J., confectioner
475 Johnson G. D., grocer
Holmwood street – Dickson street-Wells
street
539 Brennan Mrs.
Brennan F. J., architect
541 Macqueen Farquhar, accountant
547 Thurlow Henry H., greengrocer
549 Flood T. W., butcher
551 Botany View hotel – Charles Mason
Maria street
Huber Catherine, basket manufacturer
Pierce Mrs., bootmaker
Fleming Miss, oyster saloon
557 Gearside Edward, bootmaker
559 Lennon John
Brett James, greengrocer
Gearside and McKenzie, wheelwrights
and coachsmiths

Ten Gold Medals have been awarded ST. JACOBS OIL

Page 299

CUTLERS, CLOCKISTS, JEWELLERS, STATIONERS.


Lau NEWTOWN. Lon 299

Peat Charles, tobacconist
Dupin Mrs., fancy repository
Dupin P., dealer
Drane D. S., fruiterer
Frankfort Park hotel – James Fay
Lord street
573 Ismay James, grocer
575 McKechnie John, property agent
Illawarra Railway bridge
589 Davidson Alexander
591 Chase Charles, carpenter
593 Onley Mrs. J. H., tobacconist
595 Phillips James, tobacconist
597 Short Mrs., midwife
Short William, wheelwright
599 Boots Mrs. Sarah Ann, greengrocer
Goodsell street
611 Beattie John J., bootmaker
613 Tye Horace, brickburner
Weekes Edwin H., hairdresser
Jackson Henry, fruiterer
Morrison William, woodturner
Feeney Mrs. Esther, laundress


Laura street-North side
Commodore street to Edgeware road
Medway Matthew, builder
Mills William, currier
Hill Rowland H.
Howard James D , printer
Royce Henry
Fetherston Gerald, builder
Hawken street
Nichols James, grocer
O’Malley J.
Pawley William, contractor
Whiddon John
5 Goodsell Herbert, painter
6 Erickson John G., carpenter
Walker Mrs. Jessie
White Weeks, sen.
Algar Frederick, builder and carpenter
Barclay Mrs. Sarah
Dyer N.
Barclay Isaac, carter
Nichols George, carpenter
Wesleyan church
South side
Camdenville public school-P.O’Reilly,
headmaster; Miss Annie Macdon-
ald, head mistress


L’Avenue
Off Fitzroy street
1 Brock George S.
2 Iredale Thomas, warehouseman
3 Brock Robert
4 Thurckly Mrs. A. E.
5 Thruckly William
6 Henry Ivan
7 Peryman Frederick G. B.
8 Thruchly John
9 Thurchly Thomas
10 Wellings Mrs. Elizabeth
11 Berne Mrs. Georgina
12 Henry Sydney S., insurance agent
13 Pickering Alfred, photographer
14 Henry John, com. traveller
15 Hall John, captain
16 Clifford Edward B., merchant
17 Gard Henry, aerated water factory
11 Davies Wyndham J., railway inspector
19 Weiss William, captain
20 Cope Charles
21 Hamburger Charles, importer
22 Hosier Mrs. Sarah
23 Davies Mrs. Ellen


Leamington avenue
Holdsworth street to Pine street
Royal Frederick, railway guard
Wood Enos H., collector
Maddison Thomas, fireman
Spratt James
Osborne Thomas
Cain Thomas
Gallagher Patrick
Plunkett George, joiner
Atkins Albert, ‘Rosemont’
Broadbent Arthur, stonemason
Strein James, carpenter S
mith James, ‘ Edina house’
Porirua terrace
1 Robertson John, engine driver
2 Smith Kemp bootmaker
3 Evans Thomas
5 Ryall Mrs, G., dress and mantlemaker
6 Eckersley James, engineer
7 Barrett James, carpenter
Miller Richard, fireman


Lennox street-North side
Bedford to Church street
2 Cutter Robert P.. accountant
Regent street
Meek Mrs., ‘ Roslyn’
Smith Mrs. Marion,’ Skene’
Rutledge James, ‘ Ythan’
26 Bolley Thomas, upholsterer, ‘ Ruther
glen’
28 Foster John, ‘ Tamar house’
30 Edwards Frank, ‘Cofton’
Denison street
Schmidt terrace-
1 Schmidt Conrad John
2 Carson John, ironmonger
3 Tudor John, gold and silver finisher
4 Moore, W. G., architect
5 Post Joseph H., fuel merchant
Australia street – Church street
South side
Wellington street
2 Levey Solomon, com. traveller
3 Flaherty John, jun.
Regent street
15 Hellmrich Mrs. Margaret
17 Green Archibald
19 Hoffman Frederick, sen.
21 Garvan Edmund
Denison street
Northcote John, saddler
Martin Walter
33 House Thomas
35 Simpson -, painter
37 Graham Thomas painter
39 Sherman John
Australia street
43 Courthouse hotel – James M. Morris
Eliza street
19 Hurley William H., butcher
9 Leck -, carpenter
7 Dyer Frank 6 Crowley John W.
5 Lukins Joseph, coachbuilder
4 Clifford James, plasterer
3 Harper Boyd N., draper
2 Cauvarel Aristide
1 Laycock William
Mary street
45 Bedford Mrs., Hannah
47 Reynolds Mrs.
49 Adams William C., stonemason
51 King Arthur F., clerk
53 Carrick Walter
55 Steed David
57 Liddle James, butcher
Hudson James, plasterer
63 Burgess Herbert
Church street


Liberty street- East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cavendish street
Hawley terrace-
1 Glade Henry, indent merchant
2 Jones-Russell William Wynn
2 Meares Alfred
4 Portus John, clerk
Sott Archibald, ‘ Fern villa ‘
Mowle Aubrey M. P.
Robinson W. G.
Dalrymple W. H., commission agent
Fitzgerald Mrs. Richard
London street
Koombanah terrace
5 McGeorge Andrew
4 Jackson Thomas H., clerk
3 Hodgson James, builder
2 Taylor Miss Lydia
1 Rozea Frank, clerk
Gladstone street
Grant Edward. greengrocer
Siebert S. A., teacher of music
Thompson Gamaliel, clerk
Black George, ‘ Hopeton ‘
Pollard Henry C. P., ‘ Roseylb’
Harrison J. A., surveyor, ‘ Stoneby’
Coyle Miss, school teacher
(For West side see Petersham)


Linthorpe street-North side
Off Erskineville road
Langley John, ‘ Bridgenorth’
Silberberg Joseph
Kilian Frederick, manufacturer
Harrison Matthew, ‘ Marlborough’
Ash T. E., caretaker. ‘ Linthorpe’
South side
Wood James, ‘Kelbourne ‘
Whitehead John, parcels delivery


London street-East side
Enmore road to Liberty street
Young Edwin, ‘ Belmont’
Roberts J. J., inspector of banks
Marlborough Francis, grocer
Belmore street
Brown Lindsay, ‘Madeline cottage’
Harvey James
Chambers James
Teague Mrs., midwife
Hudson Mrs. Eliza
Simmons Edward, dealer
Hawkins Michael, carpenter
Bramwell John
Weise Herman, grocer
Charles street
Beston J., veterinary surgeon
Mozart terrace
1 Wishart Mrs., ladies’ nurse
2 Leseberg Mrs M. A.
3 Taylor Mrs. Mary
Maud terrace-
Glasheen Miss
Green Sydney S.
Cass George E., M.L.A.
Butler James
Deacon E. William
Smith C. A., clerk, ‘ Warrington ‘
Griffin Frank
Atkinson F. G., compositor
Melrose terrace
1 Teasdale Crawford builder
2 Fisher Edward R.
Munro Allen
3 Radley Joseph com. traveller
4 Ziems William J., collector
Augustus street
Larkin Nicholas, sub-inspector of police
West side
Stephen George H., ‘ Vine villa’
Fraser Misses C. and M., ‘ Eureka villa’
Royer Miss, costumier, &c.
Riley George T. ‘Madeley’
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde John Henry, jam manufacturer
Evans Alfred, ‘ Essexville’

The WATERBURY WATCHES provoke the Admiration of all who wear them.

Page 300

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


300 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued-
Sewell John F., ‘ Montrose villa’
Momsen Andrew M., clothier, ‘Brompton
villa’
Gibbons W. M. H., ‘ Hazeldean ‘
Walker Captain D., ‘ Noumea villa ‘
Buck George A.. ‘Unsworth ‘
Spark Stanley H., clerk
Auld John
Brighton terrace-
Glasson Mrs. M. A.
Hill Alfred


Longdown street-North side
O’Connell street to Skating rink
Susan street -Missenden road
2 Parry Walter, van proprietor
Elizabeth street
61 Fishley, Alfred
South side
Rose street
3 Corner Edward, headmaster St.
Stephen’s grammar school
Stephen street
5 Maish Charles, butcher
7 Stitchbury Colin, cordial factory
Murphy George B., furrier
11 King John L., coachbuilder
Missenden road
17 Shepperd A., brewer
Elizabeth street
21 Maloney Thomas, dairy keeper
19 Cocksedge Thomas, bootmaker


Lord street-North side
King street to Edgeware road
Montgomery Thomas, dealer
Williard Mrs., dray proprietress
Russell F. J., cap proprietor
Cornwell G., dray proprietor
Walker Montagu, clerk
Bradshaw Samuel
Humphrey H., carpenter
Attaway Mrs. Harriett
Badge W., stonemason
Short J. Thomas, blacksmith
Hardy William, bricklayer
Hardy Mrs. W.
Keys William, storeman
Rees James, bootmaker
Taylor Thomas, bootmaker
Thorpe Mrs.
Warner Arthur, engineer
Crew and Douglas, bakers
John street
Onley William, brickmaker
Tattersell Joseph, brickmaker
Spriggins William, baker
Trives William, guard
Gorsuch Albert
Gearside Samuel, wheelwright
Ball Henry
Caesar Augustus
Holburn Henry
Butcher Charles
Carrigan Mrs. Jane
Kent Mrs.
Clayton George, fuel merchant
Loudoun David
South side
St. Peter’s railway station – Anthony
Graham stationmaster
Graham Anthony, St. Peters stationmaster
Wallace William C.
Murphy Keeran
Moffatt James
Hoad John
Wainright George, land agent
Higgs Roderick
Thompson Richard, blacksmith
Evitt Edward
Margaret street-North side
College to Simmons street
Elizabeth terrace-
Hunt Charles H., builder
Mitchell Josiah, signwriter
Thompson John, warder
Minter Mrs. Annie
Finn –
Moore Sydney F., dentist
Seymour J. H., financial agent
Williamson David, builder
Tye George H., confectioner
Keegan James, coachsmith
Webb C. C., accountant
Campbell James, mounted police
Reiby street
South side
Webber George, ‘ Clifton cottage’
White Mrs., dressmaker and costumier
Dawson G., sergeant of police, ‘ Garfield ‘
White Edmund
Shepherd Albert, plasterer
Hynard Thomas J., clerk
Walker W., ironmoulder
Bath William
Lysaght Mrs.
Lysaght Miss E ., dressmaker
Reiby street
Devlin Charles James
Noble Thomas, moulder
Rosethorn Mrs., ‘ Roseneath ‘
Macintosh James
Walpole John H.
Atkinson Mrs. M.
Ottaiano G., music teacher
Armstrong W., plumber
Diggles Mrs.
Lendon William, butcher
Constable Mrs. H., greengrocer
Ryan Miss M., grocer
Egan Martin
Panckhurst E., sawyer
Hamilton Henry, painter
Reardon James, bootmaker
Staglis S., butcher
Ferndale street
Insull Henry, carpenter
Gray Charles
Yeisler Ernest, engineer
Hynes Thomas
Harden W., painter
Kilkeary M. D., grocer
Simmons street


Maria street-North side
King street to Edgeware road
Holley William
Palmer Mrs., ‘ Dahlia cottage’
Martin Mrs. M., ‘ Mary cottage’
Farr James
Farr Mrs. M. A., grocer
Smith Charles
Key John, carrier
Ravenhill William F.
Tracy John
Tracy Thomas
Hutchinson Alexander
Cummings Michael
Smith John
Hamilton Alexander, storekeeper
Hodge G., butcher
John street
Seckold Thomas, dray proprietor
Griffiths Frank
Goodin John
1 Drisden Henry
3 Delponte John J., carpenter
4 Clarke E. J., com, traveller
5 Whitehead W. H., engineer
6 Denbigh F W.
7 Jackson G. R,, blacksmith
8 Osborne George
Haywood Samuel T.
Thompson Charles, carpenter
Evans John
Choat James
Gorman Frederick
Cavenough John
Warrell Benjamin
Grundy F., painter
Grundy Mrs., fruiterer
Ward Mrs.
South side
Holley Mrs. Mary
Gearside George, wheelwright
Nottle John, brickmaker
Rossiter F., carpenter
Ryder R., carpenter
Burling John, ‘bus proprietor
Daly James
Kelso James, grocer
Hughes John W., cab proprietor
Wanlep Mrs. Sarah
Sharp Albert, newsagent
Lenton T., dray proprietor
Carrie George
Haines Charles
Rowhan Michael
Davey George H.
Ottery Samuel, bus proprietor
Hoffman William
Alger David carpenter
Moon Thomas, builder
Thorpe John, dray proprietor
Clarkson William, engine driver
Beaumont Leonard
Harrison William
Ghiggino Dominick
Walshaw George grocer


Marion street-East side
Enmore road to Sarah street
James Peter, jun., architect, ‘Cheviot’
Martin John D., draper, ‘Darnall’
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
Perry John, ‘ Castleton ‘
Smedley Mrs., M. A., ‘ Moorville’
Inglewood terrace-
2 McKinnon Donald
3 Franklin Henry J.
Deane William
Allan Mrs. Maxwell, ‘ Maxwella ‘
Towers John, ‘ Gordon’
Cohen Mrs. F., ‘ Hazeldean ‘
Campbell Mrs., ‘Yelgelbar ‘
Duff John, ‘ Lisgar’
Jones Mrs.
Ryan -, ‘ Garfield ‘
Comyns Mrs. D.
Greaves John Sydney
Cartwright Robert
Harvey William, carpenter, ‘ Brooklyn ‘
Marcroft-, ‘Milford’
Matheson John, builder, ‘ Beechworth ‘
Davidson Thomas, filtermaker
Byram Mrs., ‘ Hamilton ‘
Appleton William W., ‘ Longwood ‘
Crane William, jun., auctioneer, ‘ Semp-
stead ‘
Wallis James H., ‘Nariah cottage’
Hopkins Alfred J., watchmaker, ‘Oak
cottage’
Lawson Albert
Draeger Carl, musician
Swift William, ‘Eureka’
Cody John, carpenter
Carter Sydney
Harvey William H., carpenter
Rodney terrace
6 Harrison Mrs. E.
5 Butler Earnest
4 Holmes Uriah
2 Lowe Albert
1 Hunt Edward W.

Colgate’s “CASHMERE BOUQUET” Toilet Soap.-Gold Medal, Paris, 1889.

Page 301

HAVE NO BRANCHES, AGENCIES, OR TRAVELLERS.


Mar NEWTOWN. Mis 301

West side
Marion terrace-
1 Williams John D.
3 Macnamara Henry, com. traveller
5 Clarke Mrs. Jane
7 Miller William
9 Stanley John, tanner
Munro Alexander, builder
Nicol John, agent
Carlisle terrace-
1 Kennedy James
2 Nugent Mrs.
3 Bates William
4 Kendel John
5 Fairfax Mrs. A., teacher
6 Rea John, painter
Easy Mrs. L., ‘ Orville’
22 Ponder Charles
Heathfield cottages-
1 Kennedy John
2 McGibbon Mrs.
3 Palmer Edward, tinsmith
4 Nightingale E., chemist
Walton terrace-
Pullan Mrs., music teacher
Grien Henry Louis, artist
Cradick Miss
Williams John, farrier
Callan Laurence. ‘Bryantstonville’
Cannon Mrs., ‘Ashbourneville’
Oroya terrace-
3 Jenner Charles H., coachbuilder
2 Hawkens Thomas
1 Reay Mrs. G.
Crofts Samuel, commercial traveller
Cross Lane
Elder terrace-
1 Wholohan Mrs., Annie
3 Hague John, city missionary
Hague Miss, piano teacher
Moymow Mrs. S., ‘ Alfred house ‘
Gore John, ‘Douglas house’
Hill Mrs., Honoria, ‘ Doribang ‘
Hill John F.
Farnham terrace-
3 Jenkins Walter, mercer
2 Parkinson Louis, constable
1 Vickery Louis J.
Brennan John
Carroll James, bootmaker
Peacock William
Peacock William, ironmonger,
‘Afghan’
Jenner Robert B., coachbuilder, ‘ Mer-
rivale’
Clinton Henry.’ Mishwaum ‘
Sampson Mrs. E., ‘ Cambria ‘
Pyne William, ‘ Apsley house ‘
Barden Charles, hay and corn dealer


Mary street-East side
King to Lennox street
1 Burton Mrs. Louisa
3 Stokes John, hotel keeper
15 Jenkins A.
7 Howell Robert, fish merchant
9 Cadogan W. H., bookkeeper
Off Bartle Philip
11 Gray Henry A.
13 Shaw Mrs. M. A.
15 Connor Mrs. M. J.
17 La Martiniere Henri A.
West side
Hannah terrace-
20 Wellesley Charles, tailor
16 Sidaway Alfred
14 Gardiner Mrs. Ann
12 Fielding R., builder
10 Rogers Miss
Rogers Alfred
May street-North side
King street to Edgeware road
Burling Charles, grocer
Mills Henry
Webb Mrs. Mary
Webb Arthur
Sheffield William
Ray Alfred
Primitive Methodist church-Rev. W.
Kingdon
Kingdon Rev. W. (Prim. Methodist)
Rawlings James, pound keeper
Wallace Robert, grocer
Hennessy James, carrier
Patterson Robert
Burling Fredrick, grocer
Hogan Thomas
Scott W. W., engineer
Hawkins Jesse
Brett William
Guest Joseph, fitter
Loveday Mark, grocer
Harrison Mrs. E.
Michelmore E., butcher
John street
Willard Alfred H.
8 Brown Charles
6 Bains John
5 Martin Joseph
2 Keating William
1 Sullivan John
(For South aide see St. Peters)


Mechanic street-North side
Church to Egan street
2 Hilderbrandt Charles
4 Wright James, engine driver
Hordern street
South side
1 Gillespie John, carpenter
Whitehead’s parcel delivery stables
Hordern street


Metropolitan road-East side
Enmore road to Sarah street
Enmore public school-boys’ department,
-J. Butler, head master; girls’
-Miss L. K. Alderton, head mis-
tress ; infants’ – Mrs. T. Crozier,
mistress
Barton W., ‘Heathcote’
Lumsdaine Edwin B. F., ‘Marian’
Bent Cornelius
Berner George
Berner Joseph, ‘Belinda’
Todd Mrs. E., ‘ Waterton’
Taylor Arthur, clerk, ‘Fletching’
Dalyell Mrs., ‘ Nirwana’
Dalyell Miss, school teacher
Hannan Robert, insurance agent
Price Mrs. Lydia, ‘ Franklin’
Curnow Frederick, ‘Carlton’
Smith W. J., joiner, ‘Durlstone’
Smith Miss, dressmaker
Wallace Robert, mariner, ‘Claremont’
Dawson Mrs. Jane, ‘ Elsieville’
Rooke Henry, accountant, ‘ Scarcliffe’
Cross lane
Baldick Ernest A., timber merchant
St. Kilda terrace-
1 Holdsworth P. R., land agent
5 Morris Morris, draper
Skinner William, constable
Skinner David, engineer
Turner E. H., ‘ Alpha cottage’
Conlon Mrs.
13 Finucane Henry R.
Gibbens Joseph, ‘ Alma cottage’
Howe Thomas, ‘ Norma’
Murdock Walter D.
Murdock Walter, ‘ Ascot cottage’
Bingham Richard H.
Perry Alfred
Brooks Ralph
Crowther Herbert
Falvy William C.
Waring John N.
Clissold Samuel
Hepburn W., joiner
West side
Mulquin Thomas, ‘ Eastbourne ‘
Fenwick Rev. D. (Pres ), ‘ Chellas ‘
Barton Grainger, J.P., ‘Nanima’
Tabernacle-Charles Watt, evangelist
Lees Archibald
Eld George, ‘ Kimberley’
Shaw William
Sindel Robert R., merchant, ‘Sindelville ‘
Metropolitan terrace-
1 Stanwix T. S , sergeant of police
2 Aveling Harry
Smith William W.
Child Thomas
Letton George E., engineer, ‘Morpeth’
Cross lane
Blencowe Robert,’ Mixbury ‘
Nash Robert
Kitt G. A.
Halliday William J., contractor
Baxter Lancelot
Howe Mrs. M., ‘ Craighead ‘
Howe Miss, music teacher
Howe Harry G. J., printer
Howe Clarence W., printer
Cameron Alexander, ‘ Isla ‘
Wright James, carpenter, ‘ Tannochside ‘
Young James, engineer, ‘Lillesleaf’
Powell Charles E., ‘ Brunette ‘
McCaldon John, engineer, ‘ Winiata’
Wilson Mrs. A. J., ‘Como’
Lennan J., cab proprietor
Hauptfleisch H., accountant
Lindsay John M., ‘ Carlisle ‘
Tillott Job, carpenter
Haining James L., coachpainter
Campbell A. P., ‘ Highclere ‘
Piper Mrs.
Carroll Thomas, carpenter, ‘ The Glebe ‘
Banks John S., ‘ The Oaks ‘
Davey Richard, baker, ‘ The Grange’
Archibald John, ‘Craigfoot’


Missenden road–East side
King street north to boundary
Greatrix Joseph, brassfounder
Dredge J. R., engineer and blacksmith
Longdown street
1 Brown Henry J., carpenter
3 Langeman N. Herman, cabinetmaker
Campbell street
Hughes Mrs. M., grocer
9 Burgess F., watchmaker
Hamilton Mrs. H., ladies’ nurse
13 Cooper Robert, undertaker
Richard street
15 Christie Brothers, manufacturing confectioners
Aylesbury street
25 Kelly Michael
27 Hillier Frank, cordial manufacturer
29 Haggarty Adam
31 Hvass E., cabinetmaker
Bligh street
South side
Longdown street
Earls Michael
4 King William
Campbell street
Sparks J. P., boilermaker
14 Blackford David, tailor
16 Ruddy Joseph, asphalter
18 Schyver Mrs. Hannah
20 Torr George, tailor
22 Dickens William H.
28 Stacey John, asphalter

Aches and Pains succumb to ST. JACOBS OIL

Page 302

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


302 Mun NEWTOWN. Oxf

Missenden road continued-
32 Walsh E., van proprietor
Walsh Mrs. H., dressmaker
34 King Mrs. Margaret
35 Rapp Jacob
36 Keogh John, contractor
St. Stephen’s Sunday school and
private day school-Miss E. Flan-
agan, mistress


Munni street-North side
Union to Angel street
3 Graham John, slater
5 Reidy Morris
7 Dyter Mrs.
13 Wood Alfred, architect
17 Miles C. H.
Gowrie street
23 Wilding Mrs.
25 Young Alfred A., hairdresser
27 Cropp Herbert, carpenter
29 Smith Octavius
31 Burke John, tailor
33 Becker Joseph, stonemasn
35 Stead George, blacksmith
37 Robinson Frank, storekeeper
South side
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
8 Madden, Frank
12 McGrath Peter, butcher
20 Churchwood Charles. spice manufacturer
Gowrie street
24 Bateman Mrs. H.
26 Johns Ernest A.
28 Clarke Robert G.


Nelson street — North side
King to Bligh street
1 Dunn Henry
3 Bonfield Mrs. Sarah
6 Pennington Robert
7 Donaldson Henry
9 Rogers William
11 Whitehead Joseph
Campbell street
South side
2 Jameson Mrs. Miriam
Cloune Mrs. Mary
10 Hagan Felix bootmaker


Newman street-North side
236 King street south to Union street
Darby Alfred, carpenter
Dale John F.
Heath Richard
Jones Frederick, bootmaker
Jones W. F., piano tuner
Bray William F., Macdonaldtown
council clerk
Swan Charles, engineer
White David coachbuilder
Pike Alonzo, railway guard
Olive Alfred T.
Gilmour William J., compositor
Gates Arthur
Hollis Robert
Webster James
Douglas Henry, coachtrimmer
Lewis Davis
Cassidy Francis
Paroz Frederick, joiner
Kaesewurn John, master mariner
Bird William C., carpenter
Turner George, stonemason
Morton John
Shinners Mark, draper
Angel street
33 Asztalos Mrs. J.
31 Verdaw Mrs. M.
29 Daggar William J., bootmaker
Brown Walter W., ‘ Elsieholme ‘
Thompson Mrs. C., ‘ Granard house ‘
Spink James, ‘ Hamilton house ‘
21 Walsh Alexander, lithographer
Hickey Mrs. E., butcher
Gowrie street
Madden William J.
19 Jones Mrs. L.
17 Morris Henry
15 Clarkson Henry, blacksmith
Pulham James
13 Quinn Patrick, van proprietor
11 Chamberlain Herbert, carpenter
7 Eggeling Louis, baker
5 Nisbet Peter
Union street
South side
White Horse street
Futterer August, jun., basketmaker
98 Stephenson Harry W.
Bake W. T.
McCann Alfred. builder. ‘ Bankfleld
house ‘
Selwyn Alexander, confectioner
Gawne Walter, plasterer
Heatherington Thomas, constable
Beresford George, ‘ Oldhamedge ‘
Hawkings William, engineer, ‘Salt-burn’
Baxter James, ‘ Nowra house ‘
Williams Thomas, carpenter
Goodridge William, clerk, ‘ Warrington ‘
Lane Charles, carpenter
Fletcher George, horse dealer
Fletcher Peter, horse dealer
Owen William, engineer, ‘ Redcar ‘
Millington Herbert, engineer, ‘ Coat-
ham ‘
Howarth D. B. and Son, steelfoundry
Hogan David. ‘ Mardyke’
Schroder Frederick W.
Phillips W. T., fireman, ‘ Liebenburg’
Hereford Robert, ‘ Hereford ‘
Nichols Mrs., ‘ Tana ‘
Firth Mrs J., ‘St Alban’
Knight William, ‘ Peveril’
Knight William J.
Withans Mrs. S. A., grocer
40 Hawkes Frank, woolsorter
38 Murphy Silvester
Home William, carpenter
34 Mean Fredrick
32 Clark William, carpenter
30 Hough John E., plumber
28 Motimer Alfred
26 Webb William, painter
Thelwell Mrs. H., grocer
Gowrie street
Hamilton Henry, greengrocer
14 Mortley Sydney
12½ Davis Richard, butcher
10 Toms Archibald
Humley H. C., grocer
6 Barry John
Union street
Norfolk street
King to Angel street
Connor William
Callow John, accountant
Brooks Edward
Allison Joseph W.
Eggleton William S., brickmaker
White Horse street
Ventura Mrs. A.
Jones Edwin
Poley William D.
Ralf James
Anderson Henry
Crawford James
Ryan Miss Kate
O’Connell street-East side
King to Raper street
1 Hovenden William H.
5 Rabinovitch S., violin maker
7 Cohen Lewis, dealer
9 Smith John Charles
15 Whiting Henry, van proprietor
17 Trounce Edward W.
19 Hiller John. bricklayer
21 Hudson Charles
Longdown street
25 Ridley Henry, engineer
Campbell street
27 Wilson Mrs. C. P.
29 Hains Charles
33 Mooney Mrs. Mary
37 Reid Michael, engine driver
41 Dick John, carpenter
43 Noble Charles, upholsterer
47 Dillon John
48 Fairlie David, electrician
51 Bell William H., butcher
Eliasaph terrace-
4 Turner William
3 Vaughan James
2 Goodsell Traton N.
1 Bethel Mrs. Ellen
Clifton terrace-
1 Watson Francis R.
3 Howe Frederick
4 Donovan Michael
71 Shying Sarah
West Side
2 Reid William J. dealer
4 Millard William tinsmith
4 Connell James J., cabinetmaker
Smith Frederick, bootmaker
8 Cassidy Luke
10 Francis Henry
Victoria street
14 Harden R., stonemason
16 Condon W., plasterer
18 Banks Mrs. G. L.
20 Jones Thomas, stonemason
22 Taylor James
42 Taylor John, fitter
26 James George
28 Drew George
Kitchener W., fruiterer
Whiteoak Thomas
46 Baker Arthur, ‘ Cardiff cottage ‘
Hurst Mrs. Sarah
68 Symonds N.C.
Symonds C. J.
Symonds E E.
Miller Henry Thomas
70 Denny Ernest
72 Halfnights Thomas
74 Croker James
Airth William
Murch Edward, carpenter
Raper street
80 Vaughan John
82 McIntyre James


Oxford street-East side
Bedford to Bishopsgate street
Lennox street-Kent lane
1 Lord Henry
3 Dreyer Herbert, accountant
5 Innis Stephen
Campbell lane-Albemarle street
Coxall George A. ‘Athenry cottage’
Lucey Jerome, ‘ Clandore ‘
13 Smyth Robert S.
15 Dyer Ebenezer
17 Cook Henry, bootmaker
19 Turtle Charles, sen. grocer
21 Higgins Michael A., carpenter
Land’s lane
23 Mitchell Mrs. E.
Williams J., grocer
Brown George, bootmaker

The Three WATERBURYS. Series “E,” Series “J,” Series “L”

Page 303

ANNUAL TURNOVER EXCEEDS A MILLION STERLING.


Pea NEWTOWN. Reg 303

West side
2 Young Mrs. Annie
Stirling villas-
1 Davis James C., warehouseman
2 Coffey William H., barrister
3 Moreton Gilles, merchant
4 Moore C. E., warehouseman
Albemarle street-Paul lane
12 St. Bede’s convent and high school-
Sisters of the Good Samaritan
14 Goulding William R., ‘ Carmel’
16 Heads Joseph, engineer


Pearl street-East side
Alice to Wells street
Tolley Wharton
Dixon Henry, ‘ Finsthwaite ‘
Pearl lane
Scott William, engineer
Guy Fred, draper, ‘ Essex house ‘
Spooner Jas., brickmaker
Reyes William
Holding J., J.P., ‘Holdingsby’
Back Edward
Sharp Joseph, stonemason
Gibson James, blacksmith
Connell Frederick, ironmoulder
Gilfillan John, ‘ Bloomberry villa ‘
Parker Mrs. C.
Wells street
West side
Brewer William, grocer
Pawley Mrs.
Nelson J.
Courtney Thomas, stonemason
Hocking Henry H.
Meads William
Pollard John H., telegraph engineer
Jones Jones H., bricklayer
Newman Henry
Jarman Stephen, stonemason
Hodgson Edmund, whip manufacturer
Sutton S., gasfitter
Whitney George
James John S.
Lemon John H., engineer
Miller Robert, ‘Stella’
Commodore street
Chappell Herbert
Steer Robert, bookbinder, ‘ Eureka ‘
Harvey Alfred


Phillip street-East side
Enmore road to Railway line
Smith G. W.
Gladstone street
West side
Sparnon terrace-
1 Harvey T., contractor
2 Lane Miss, dressmaker
Lane John, engineer
3 Ferrier James, flour merchant
4 Strauss Mrs. Eliza
5 Ludwig E. Schulze, draftsman
6 Munro Miss M.
Thomas George, tailor
Belmore street
Caunter Mrs. Caroline
Fairbairn George, letter carrier
Courtney John, commission agent
Thurnby villas-
1 Crane James
3 Paton Robert, draftsman
Hermann Valentine, ‘ Cuprina’
Forsyth Francis, builder
Dalton Joseph
Charles street
12 Harris Henry, advertising blindmaker
Flaven Mrs., Catherine
McNamara Mrs. Mary A.
Meares Mrs. Eliza
Johnston David, storekeeper
Gladstone street
Hayes Patrick, builder, ‘ May villa’
Johnson Mrs. C.
Trafalgar street


Pine street-East side
Wilson street to railway
Clark Archibald H., ‘ Pine villa’
McLaughlin John, ‘ Zillah’
Heaton John D., guard
Gordon Alexander, engine driver
Robinson William M., ‘ Como’
Irving John, engine driver
Leamington avenue
West side
Hamblin R. T., engineer
Hambly Mrs. Caroline
Bowie Robert
Jilks George
Mason Albert, sawyer
Williams Walter, ‘ Kent cottage’
Pogson John, clicker
Williamson Thomas, ‘ Sandhurst house’


Prince street
Camden to Alice street
Alderson Mrs. Mary
Maxwell James, bootmaker
Miles Michael


Prospect street-North side
Church to O’Connell street
Hordern street
2 Husband George, stonemason
4 Cheeseman Robert, baker
Egan street
10 Drummond William
12 Wright George
South side
Hordern street – Egan street
2 Street Philip
Reeve Mrs. E., ‘ Arno lodge’
Reeve W., mariner


Queen street-East side
King to Wilson street
Lovett George H., ‘ Mount Eagle ‘
Queen’s terrace-
1 Hawkins George, brassfinisher
2 Scott W. C., engine driver
3 Feargrieve J., engine driver
4 Bourne Francis J., taxidermist
Fiddes F., ‘ Essex cottage’
Say Henry, ‘ Coombe house ‘
Hobart terrace-
1 Bloore Herbert, electrician
2 Burns Robert, boilermaker
3 Valentine David, confectioner
53 Cooke Walter, boot merchant
64 White David, carpenter
66 Wallace Mrs. A.
68 Weston C. J., accountant
Weston street
West side
Roberts Joseph, pianoforte tuner
5 Remilly Mrs. Catherine
7 Spring James, ‘ Victoria house’
9 Garrett Thomas, M.L A.
11 Lawson James, cabinetmaker
15 Madson Hans F., surveyor
17 Taylor Victor
21 Walter Mrs. K., ‘ Matilda cottage’
23 Nicholson Henry, reporter
25 Waring John


Randle street-East side
Wilson street to Railway line
Kettley Henry
Walton Robert C.
Quarrie Walter S.
Hope Thomas, engine driver
Hargrave Andrew
West side
Shaw William, printers’ broker
Scott Archibald, plumber
Marshall James, boilermaker
Byrnes Patrick
McLoskie Hugh
Plummer E., ‘ Allaway bank’
Miller Thomas, engineer
Burke David, ‘ Carpeodiem ‘
Leamington avenue


Raper street-East side
Church to O’Connell street
Hordern street
Ebenezer terrace-
1 Cotter Michael, carrier
3 Fowler Percy, lawwriter
5 Hanks Thomas
7 Lawrenceson Ralph
9 Hesekiel Albert
11 Brander John
Hawkins E., auctioneer
Gall John
Denning James, printer
Vaughan Mrs. Mary Ann
West side
2 Warland Arthur, storekeeper
Stone Richard, printer
6a Wilson Arthur, clerk
10 Taylor Alfred J.
12 Phillips John W., bookbinder
18 Southern Edward, sen.
20 Southern Edward, jun., bootmaker
22 Ashworth James
24 Morehead James
26 Connor Wesley ironworker
28 Walker George H.
30 Fellingham Richard
32 Barnett Daniel
34 Croker John
36 Sainty James, lamplighter
38 Mote George E.
40 Pakes James, plasterer
42 Griffin Thomas


Redwin street
Off Norfolk street
1 Hopwood Herbert
2 Doherty George
3 Keeps Henry, chaircaner
4 Antil John, painter
8 Morrison George
5 Cuddeford John, chemist
6 McCoy David, plasterer
9 Scott J., engineer
10 Chapman Frederick, painter
11 Frost William Stikes Peter
12 Lee James


Regent street-East side
Bedford to Bishopsgate street
5 Edwards William
7 Dinning William, blacksmith
9 Hoffmann Frederick, jun.
11 Walsh Michael
13 Boyd William
15 Massey Edwin
17 Jackson W. F. butcher
19 Richmond John, builder Lennox street
31 Beech Samuel, patternmaker
33 Gliver James
35 Abigail James, ‘ Miliuda house’
Abigail J. W., solicitor
Albemarle street
Carlisle Castle hotel-Jane Green
37 Hincks Mark
47 McCourt William
49 Sinclair Thomas, stonemason
51 Grimsley Thomas, painter
53 Barncastle John
55 Baillie James, printer

For Rheumatism, Neuralgia, Sprains, Bruises, &c., use ST. JACOBS OIL

Page 304

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


304 Rei NEWTOWN. Slo

Regent street continued-
57 Dwaske Mrs. M.
59 Brown Henry, carpenter
61 Dubber Charles E., butcher
63 Nottle Thomas
65 Hannah Walter
69 Bennett James
Bennett Henry
Meale George
71 Pithers James
73 Owen Moses
75 Hewitt Miss Agnes
77 Tobin Mrs. Jane
79 Winnett Henry
81 Griffin Maurice, plasterer
West side
4 Taylor Edgar
8 Ennes John
10 Eyles William, sawyer
12 Purcell Mrs. Catherine
Lennox street
20 Kingston hotel-Daniel Marsden
22 Sly J. W. stonemason
24 Spencer William painter
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Hennings Henry, baker
28 Davis Mrs. Sarah
30 Barm William
32 Dixon Henry
31 Hincks Walter G.
36½ Alexander Henry
36 Lincoln George
Waters Edward, traveller
38 O’Leary John
42 Kilgoar John
40 Mitchell James, monumental mason
44 Willett Charles
46 Taaffe Mrs, ladies’ nurse
50 Regan John
60 Christie James
62-64 Glassworks hotel – Jane Sauerbier
D’Arcy Mrs. M.
66 Hammersley G. W , plumber
Adams Joseph butcher
68 Moon John, currier
70 Reilly John, coachpainter
72 Eady W., timber inspector
74 Elstub Robert, carpenter
80 Clements Dominick


Reiby street-East side
Enmore road to Margaret street
Williamson Mrs. Elizabeth, ‘Elmaville’
Wright Thomas
Riese Louis, clerk
Dadswell Charles F., boot merchant
Richardson T., leather grinder
Don street
Dora terrace-
1 Fitzgerald Miss, dressmaker
2 Goodin Phillip
3 Morrissey Michael
4 Lang Richard
5 Lehrkind Henry
7 Houston John A.
8 Bowkett Edward
9 White Mrs. Jane
Snowden terrace
1 Grant William H.
2 Stone Mrs. E.
3 Ross Edward A.
4 Dowse Mrs. L.
5 Kennedy Mrs. Mary
6 Crease Charles
7 L’Estrange Thomas, dealer
Worrell Robert, grocer
Keig street
West side
Wilson Thomas, cooper
Charlesworth Mrs. Jane
Chenoweth William, ‘Alma house’
Rankin William, ‘ Urblereach ‘
Budge James, ‘ Dalgarvan ‘
Stubbs Francis
Stirling Robert
Sloane street
Simms Henry A.
Walton Thomas
Heard John
Fulham street


Richard street-North side
Missenden road to North Newtown school
Hillier and Co., cordial factory
Elizabeth street
Gardiner George, painter
40 Goodhew Robert. transit officer
42 Harvey Mrs. Louisa
South side
Kingshun George, carpenter
Banforth Matthew blacksmith
3 Giddan James, blacksmith
7 McKay Timothy, builder
9 Flynn John
Elizabeth street
29 Davis Mrs E.
Davis Ernest A., bricklayer


St. John street-North side
Angel to King; street
1 Shepherd Henry, gardener
5 Buckley James
9 Lundy Samuel, fuel dealer
South side
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Baker Edward, dealer
12 Hansford Alfred R.
Munn James D.


St. Mary street
Trade to Bishopsgate street
10 Millens Mrs Catherine
Cashin Jeremiah. ‘ Monica villa’
20 Lincoln Thomas
Lincoln Mrs. midwife
22 Emanuel J., fuel merchant
Stanley street
24 Taylor Mrs. M. J., nurse
24½ Newnham John, carpenter
(for continuation see Camperdown)


Sarah street
Edgeware road to Simmons street
Elvy Mrs. Mary
Metropolitan road
Garrick James, carpenter
Berengher A., engineer
Marion street
Hardman Brothers, biscuit factory
Hardman Richard
Simmons street


Short street
Off Camden street
Dunphy Constantine
Bryant Richard
Smith Thomas
Hogan Edward


Simmons street-East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music
Henry Daniel, J.P.. ‘ Yarrowa’
Goslett Charles, barrister
Sander Emil, com. traveller, ‘ Altona’
Sloane street
Van Heythuysen, school teacher
Camp Mrs. R. A.
Fullham street
Duckworth Thomas, tram guard
Trethowan Mrs. A.
Margaret street
Kilkeary M., grocer
Dircks Christian, ‘ Ferndale cottage’
Adwick terrace-
1 Cannon C.
2 Brown S. J., bootmaker
3 Mathewson William
4 Peters James
5 Baker John, hairdresser
Sleeman William, carpenter
6 Humphreys Tristram
7 Baird Alfred, carpenter
8 Judd Mrs. Emma dressmaker
9 James Edward C., jeweller
Nottingham terrace-
1 Sartorius X. tailor
2 Brennan William
3 Lawrence David
5 Hennessy John
9 Foster Mrs. Francis
10 Milne Thomas J.
12 Ryan John, compositor
13 Phillips James
14 Kennedy William J., clerk
Raynor William, bootmaker
West side
Pike Mrs., midwife
Pike Baly
Morris Henry, clerk
May Alfred, jeweller, ‘ Brierley’
Mackenzie John, clerk. ‘ Allerton ‘
Martin Mrs. L. E.
Spicer James, printer
Szarka John, painter
Swift William. ‘ Maybury cottage ‘
Garland George F., com. agent
Eldridge George. ‘ Eresmere’
Hackney Alonzo. ‘Ivanhoe’
Edwards Arthur G., ‘ Brushgrove’
Scott John C., clerk, ‘ Corstorphin’
Gray George, ‘ Hope cottage ‘
Genge Alfred J., ‘ Alpha ‘
MacArthur Mrs. Sarah Rose
Frederick C., chemist
Watts Albert N., ‘ Windouree ‘
Happ Andrew, wheelwright
St. Helens terrace-
1 McCollough John
3 Bennett Thomas 0., engineer
Northern terrace-<br>   1 Edwards William T., carpenter
2 Stokes George, constable
3 Tolly James
4 Little Walter J., baker
5 Jennings John H., collector
Underwood John, ‘Ashley’
Rean William H.
Sandford George M., organ builder
Jones Lewis, piano tuner
Goldsbrow Frederick H.
Slater Thomas W., dentist
Cowper Richard H., contractor
Nangle Thomas
Sarah street
Rattigan E. F., bootmaker
Everitt George, ironmoulder
Crossman Francis
Stevenson William, butcher
Stephens William, greengrocer
Fetherston Mrs., midwife
Tollett Percy J., tailor
King Edgar, storekeeper
Enright Francis, mariner
Wright Alfred, ‘ Mary cottage’
Woollacott Frederick
Hillis John, compositor
Smith Joseph
Bishop John, soapboiler


Sloane street-North side
Simmons to Reiby street
1 Dowling John, tailor
3 Kellermann William
4 Hines Frederick, engine driver
5 Shearsby Charles, bootmaker
6 Booth Charles

Use Colgate’s “CASHMERE BOUQUET” Toilet Soap.

Page 305

EMPLOY OVER A THOUSAND HANDS.


Sta NEWTOWN. Uni 305

7 Osborne Charles
8 Cheadle William
9 Clarkson William, carpenter
South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace-
Cozens Richard
Snape Philip
Myers Albert F., architect
Christ church – Rev. J. Lintott
Taylor
Johnson Frederick W., baker
(For continuation see Marrickville and Petersham)


Station street-East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel-Edmund Rogers
Johnson Mrs. A., ‘ Warwick house ‘
Warwick hall
Browne L. and Co., fuel merchants
Porter Bothers, fuel merchants
Enmore road
Patridge Mrs. Jane, ‘ Bonthorn ‘
Burns Mrs. H., ‘ Hawthorn’
Merret George, ‘ Austinville’
Widman Daniel, builder, ‘ Mansfield’
Carpenter Henry L., ‘ Hebden ‘
Carpenter William L.
Ryan John, ‘ Crookwell’
Morris Alfred, ‘ Hazelmere’
Esmonde Charles
Francis Mrs. Margaret, ‘Stretton
house ‘
Dean Edward, ‘ Ulster house ‘
Ulster terrace-
1 Walker Watson, coachbuilder
2 Douglas R., baker
3 Pryce Roberts.
4 Laing James, carpenter
5 Jones Mrs. C. A., teacher of dancing
6 McKern Frederick
7 Tye Mrs. Mary
8 Stewart Miss, teacher of music
9 Wood James, grocer
10 Rickert Mrs. Honor
11 Cooper William J., valuator
12 Bennett Miss M., dressmaker
13 Gray Mrs. R. H.
14 Wilson Edward, journalist
15 Hart Peter F.
Holt street
Ruby Joseph, painter
San Jose terrace-
Mathew -, constable
Nordberg Alexander, painter
Lemcke Albert, carpenter
Wood Thomas, painter
Pellitt Alfred, bookkeeper
Grace Patrick, dairyman
Atkin Herbert J., builder
Brown William, ‘ Rothsay ‘
Dye George
Fletcher Edmund
Hurst William
Fogarty Patrick
West side
Rattenbury Joseph
Enmore road
Bruce Alexander, chief inspector of
stock, ‘Reiby house’
Osborne Thomas, compositor
Gommeson Edward, importer
Don street
Brain Thomas, stationmaster
Duesbury Mrs. Harriet, ‘ Osmanton’
Stewart Herbert, warehouseman
Keig street-Holt street
Goldsmith Henry, ‘ Fern cottage’
Mahony Mrs. Elizabeth, ‘ Argyle villa’
Mahony Frank, artist
Goslett William, warehouseman
Warker Henry, sign writer
Deakin Mrs., school teacher
Brady Michael, clerk
Morrow Miss, school teacher
Mayes, John H.,surveyor, ‘Estherville’
Camden villas
1 Cooper William H., tailor
2 Chisholm Alexander
3 Martin Walter
4 Williams Frederick G.
5 Mossman Frederick, engraver
6 Kingsbury James, builder
7 Crundwell George, asphalter
8 Parr William
Culshaw Thomas, ‘ La Mascotte’
Craig John
Hooper T. S.
Jones Frederick
Mars John, signal inspector
Hilder Joseph, compositor
Engelbert George
Walker Mrs. Martha


Stephen street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s grammar school-Ed-
ward Corner, head master


Susan street-East side
Longdown to Camperdown boundary
Campbell street
1 Bland Thomas
3 Nabbs Mrs. Susan
5 Dunn Mrs. Elizabeth
7 Barrett Richard
9 Klees Thomas
West side
6 Montgomery Mrs. Ellen
Campbell street
8 McGrath Mrs. Bridget
10 Herbert John, wheelwright
12 Bullen James, sen.
Bullen J., jun., clerk
16 Sayer Charles, carrier
18 Newman Charles A
20 Lonergan John, carpenter
Jeffries Thomas, cordial maker
26 Thompson Harry
28 Butler Mrs. Mary
32 Howe Robert B., builder
46 Smith Mrs. Eliza
48 Cowan John
50 Donahoe Mrs. C.
52 White Charles
(For continuation see Camperdown)


Trade street-East side
Railway line to St. Mary street
1 Atkin Enoch, contractor
3 Herbert Richard
7 Atkin Mrs. Mary T.
9 O’Grady Daniel
11 Cleary William, engineer
13 Weekley William, engineer
Weekley Mrs. W., dressmaker
15 Weekley John
17 Frame George, stonemason
19 Hay William, currier
Albert street
West side
Stephenson John B., ‘ May villa’
Kershler Livingstone, ‘ Heathcote’
Sedgwick Jasper
King Mrs. Sophia
McSweeny Justin, contractor
O’Connor Mrs. Alice
Friedenreich Louis, baker
Vermeesch Mrs. Isabella
Trafalgar street
Phillip street to Liberty street
Alexander terrace
1 Fagan John H., currier
3 Forrest John, railway guard
4 Green Mrs. Elizabeth
6 Lander Mrs. Eliza
Lander Arthur J.
6 Power Edward H., accountant
7 Smith Mrs. M.
Browne Henry
Clark Daniel, sen.
Leishman William, stonecutter
Grigg Frederick
Darcy Walter, traveller
Diener Aloys, tailor
New Kentucky tobacco factory
Mawson John, tailor


Trafalgar terrace
(See Petersham)


Union street-West side
Erskineville road to King street south
Newman street
Humby H. C., grocer
Botany View terrace
2 Bain James C., plumber
4 Aird Mrs. S.
3 McDonough Patrick
8 McKone William, boot clicker
Union lane
Monaghan Thomas F., engineer
3 Dowsett James, patternmaker
5 Smith Alfred, ‘ Fairleigh’
7 Harris Thomas
9 Carr Michael, butcher
11 Lummis William, gunsmith
13 Sutton George W., engineer
15 Bird Alfred, engineer
17 Wightman Albert
23 Slater Mrs., dressmaker
Maling Thomas
25½ Frazer Angus, ‘ Suffolk house’
27 Johnson John H.
29 Madigan John, coachpainter
29½ Duesbury George, engineer
31 Ransom Henry F.
Short Thomas W., fitter
39 Marr George
41 Stevens William
43 Babilinsky Joseph
45 Russell John, painter
47 Eggleton James M.
Anglin F. G., grocer
Little Isaiah, storekeeper
51 Jones Mrs. C.
55 Robinson Thomas, painter
59 Corssan Richard
Redman Thomas
Shaw Mrs.
Munni street
Kennedy Charles
Burrell Arthur, carpenter
Byrant John T.
69 Neilan Mrs. Catherine
71 Bullock Mrs.
73 Treffary Mrs. Amelia
77 Wallace George, carpenter
79 Fennell Thomas
81 Canham George, bootmaker
83 West John F., builder
85 Dubois Herbert
87 Fletcher Henry, paperhanger
89 Nicholls William
91 McCloud Roderick
93 Randle
95 Hutton Joseph, stonemason
101 Brown Joseph
103 Le Froy James
Degenhardy John
107 Crosby George
109 Marsh William J., hotel broker

The Testimony in favor of the WATERBURY WATCH is Overwhelming.

Page 306

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


306 Vic NEWTOWN. Whi

Union street continued-
113 Harrison J. T.
Harrison Mrs., midwife
131 Garwell Mrs. Mary
133 Pratt Thomas
137 Union inn-Elizabeth Parish
Knight street
(For East side see Macdonaldtown)


Victoria street-North side
Chapel to Stephen street
Hordern street
Frame William
White Mrs. L., laundress
Egan street
Cohen Henry
O’Connell street
South side
Horden street-Egan street
Cohen H., bottle dealer
Osgood Mrs., laundress
Richards Theophilus
Newcombe Frederick C., com. traveller


Watkin street-East side
King street to Railway
2 Stead Luke, bootmaker
4 Watson Charles H., painter
6 Levey Myer, com. traveller
8 Dickson Magnus
14 North Mrs. Ellen
16 Eisenberg David
18 Frazer John W., com, traveller
22 Watson David, inspector of Govern-
ment works
Parkinson W. H., draftsman
30 Hendy Henry W., engineer
32 Clarke Frederick W., surveyor
38 Gammidge Mrs., midwife
40 Winter James, signwriter
46 Richmond Malcolm, builder
48 Fletcher Thomas, painter
Wilson street
Horseman Aris R., fuel merchant
64 Woolrich Francis E. W., surveyor
Twiss Samuel, confectioner
58 Palmer William, bootmaker
60 Walker Samuel W., storekeeper,
‘Stirling’
62 Sempil Mrs. S. L.
64 Mighell Daniel, broker, ‘ Lindfield ‘
67 Longmuir William
68 Kennedy Mrs. Susan
70 McNamara John, engineer
West side
Harwood Daniel J., draper
3 Cockburn Mrs. Lavina
5 Higgin John
7 Street T. C., watchmaker
9 Richardson Mrs. Susan
11 Baylis Joseph E., clerk
13 Feast James, engine driver
15 Jacob George
17 Dowling Michael
19 McKellar Mrs.
23 Green M., com. traveller
25 Killigren James, tailor
27 Esling H., house decorator
29 Cockerton Mrs. Charlotte
31 Sproull James
35 Ikin Robert P., general agent
37 Smith Mrs., midwife
39 Davis Edward J., engineer
41 Kennedy P. J., engine driver
43 Marr Alfred P., carpenter
McBride James J.
45 Halligan Mrs. Mary
Lownds Sameel, coachbuilder
Wilson street
[?]3 Jeffreys William, furniture broker
55 Wood George E., ‘Glenwood’
57 Crocker Miss L.,’ Finchley’
71 Cunningham Sydney
73 Crocker Norman J., property agent
75 Harrison George
79 Crane Mrs. Elizabeth
Salkilld Benjamin, Macdonaldtown,
stationmaster
Macdonaldtown railway station-Ben-
jamin Salkilld, stationmaster


Wellington street-East side
Bedford to Bishopsgate street
McIntosh James, builder
1 Witts William D., fuel dealer
3 Gould Mrs. M. E., teacher of dancing
9 Williams Albert, painter
11 Pratt Thomas
13 Gibson William
15 Gallagher Patrick
17 Collie Rev. Robert, F.L.S. (Pres.)
Pres. church – Rev. Robert Collie,
F.L.S.
Lennox street
21 Cutter Robert P., accountant
23 Brown R. A.,
25 Mack Mrs. Ellen
27 Buss Mrs. Bridget
37 Everest George
39 Chapman Miss, teacher
41 Rosenthal Philip, com. traveller
43 Newall Charles
Albemarle street
45 Herman Henry B., carpenter
Fitzroy lane
49 Wilson William, plasterer
51 Jackson Charles
53 Marshall Thomas
55 Wotton George J., fencer
57 Colling Thomas
59 Marland James, contractor
61 Grimshaw William
63 Grimshaw Mrs. H., nurse
65 Chantler Christopher, saddler
67 Coveney Mrs. S., dressmaker
69 Pickard Henry, storekeeper
Boocock George, painter
Porter Edward, carpenter
Milburn Miss, teacher of music
77 Thompson William, clerk
81 Ross Robert, plumber
83 Matchett Abraham
85 Roy John A., engineer
87 Lloyd Philip H., painter
89 Bragg James, butcher
West side
10 Byrnes William
14 Lidbury Charles, builder
20 Kershaw Mrs. J. J.
Lennox street
22 Fitzpatrick Rev. John P. (R.C.)
O’Regan Rev. Richard (R.C.)
24 Stonier William
26 Stonier Miss A., ‘ Wellesley college’
Albemarle street
36 Prince Thomas, agent
Young lane
40 Dyer Francis, postman
42 Thomas Thomas
44 Moss Edward, carpenter
46 Taylor William, H. painter
48 Andrews James, baker
50 Kockman H., accountant
Williams Elizabeth, grocer
56 Coombes Mrs., laundress
58 Schmidt Ferdinand, coachbuilder
60 Donnelly John
62 Crosgove William
64 Bartier George
66 Tarr Joseph, engineer
68 Barrett Mrs. Mary
70 Evans John, bootmaker
Wells street-North side
King street to Edgeware road
Holmwood terrace
1 Morris James, engineer
2 Williams Stephen
McCallum Duncan
Dawes Alfred
Brunt William
Duckworth Frederick
1 Mullaly William
2 Rice William
3 Schofield George
4 Chapman George
Phillips Arthur, baker
Pearl street
Dolph Eugene
Simpson William J., engineer
May terrace-
1 Stephens George
2 Wiltshire Alfred
3 Douglas F., manufacturer
Condon Joseph
4 Wigley George H., carpenter
Brier Joseph, grocer
Commodore street
O’Reilly Peter J., schoolmaster
South side
Goodsell John. ‘ East Lynne ‘
Cox William, produce merchant
3 Dorward James
4 Craddick Ebenezer
Alderson Roland H.
Hove Mrs., storekeeper
Vranick Joseph, engineer
Sieben Peter
Ray Francis W., stereotyper
Lappan David
Martin Thomas
Storm Alexander
Alderson Oswald
Fay James, railway guard
Dunn William, carpenter
Eldershow Mrs.
John street
Milliner Isaac
Sheridan H. A., ‘ The Priory ‘
Newtown pound-James Rawlings,
poundkeeper
Haffner Leonard
Walker Macquarie, storekeeper


Whateley street
Off 168 King street north
Bayview terrace-
1 Barbour William, stonemason
2 Dickson Mrs., nurse
4 Dobbie John
5 Harris Henry
6 Webb James
7 Lillegs William
8 Waters John, undertaker
9 Simpson Joseph
10 Carey William, blacksmith


Whitehorse street-East side
Newman to Norfolk street
Weekes Miss C.
Weekes Francis, farrier
Fawkner Thomas J.,
Rowley William, newsagent
Chown William
Larsen Peter
Williamson Magnus
Walters Henry accountant
Gibbs street
Croft Matthew
West side
George street
Duffy Mark, van proprietor
Wildman Charles, bricklayer
Russell George

Acknowledged Everywhere.-ST. JACOBS OIL, the Great Pain Remedy.

Page 307

COUNTRY ORDERS EXECUTED WITH exactness AND PROMPTITUDE


Wil NEWTOWN. Yar 307

Wilford street-North side
Enmore road to Station street
James Mrs. Grace
South side
Aitken John, cabinetmaker
Guile Ernest E.
Earnshaw Mrs. Harriett


Wilson street-North side
King to Forbes street-Erskineville road
4-6 Williams William H., saddler
8 Gommesen Joseph, engineer
12 Jolly Joseph, painter
20 Behringer Peter, carpenter
22 Dawson John, saddler
Wright Thomas, tinsmith
28 Herring William, bookseller
30 Webber Henry J., timber merchant
36 Tubby William, carpenter
38 South Harry, fireman
40 McGee Thomas
42 Wordsworth Frederick
44 Behringer Leonard, carpenter
46 Mason John
Greenwood and Son, produce merchants
Summarhays William, builder
Brown street
Lorking Stanley
Belmont terrace
2 Griffiths Mrs. Eliza
3 Leppan Michael, bookkeeper
5 King James L.
6 Cullen William E., clerk
76 Austin Henry, solicitor
Gadsden R., law stationer
78 Dawes George A., carriage builder
80 Gathreal Mrs. A.
82 Millard William
Watkins street
90 Thomas W. H.
92 Monk Edward
94 Porter Arthur
Bucknell street
102 Land William, plasterer
Fitzroy street
104 Paton Albert, carpenter
142 Pimm John, grocer
Welch George C., grazier
Drew Mrs. E., teacher of music
Drew C. M., clerk
Robertson William, accountant
Pearce W. H. –
152 Loydstrom Nicholas E., storekeeper
156 Burt Alfred, jun., ‘ Louisville’
Queen street
158 Deane Herbert, compositor
160 Rearden Edwin
162 Thompson Thomas, Inspector of Railways
164 Bartlett George R.
166 Davis Evan, carriage builder
South side
Erskineville road
1 Waddups Richard
3 Endicott James, cab proprietor
5 McMahon Albert
7 Ferguson Alexander, bookkeeper
9 Morris Richard
11 Dayhew Benjamin W., butcher
13 York Mrs.
13a Lea Mrs. Ann
Cooper’s terrace-
15 Daniels Mrs. Mary
21 Lutton William, ironfounder
25a Wright Thomas, packer
25 Sutton Mrs. W. H.
Lutton Miss H.
Sparks E. and A., fuel merchants
33 Nicoll George, printer
35 Skillicorn Phillip butcher
37 Sparks George, carpenter
39 Stephenson Mrs. Sarah
41 Lamond James, builder
Lamond Mrs. Catherine, midwife
Oddfellows’ hall
45 Wheatley H., carpenter
47 Beresford George
49 Marie Madame, teacher of French
51 Tresscott F. and Co., cordial manu-
facturers
Brown street
55 Molesworth Edmund W., M.L.A., cus-
tom house agent, ‘ Atherstone ‘
Hill Richard, storekeeper
Kenshaw Walter, draftsman
Earls Albert E.
Whittaker Ellen
Clarkson Harry
Johnson Samuel
Copeland Henry B.
Corner Jones G.
Blackman Alfred W.
Juleff Henry, stoveworks
Williams Arthur H.
Milne David, engineer, ‘ The Pines ‘
Evans Thomas W., ‘ Abergavenny ‘
Colley James
Boyd Alexander, ‘ Balgay’
O’Brien Mrs. Mary
Cooper Manister, grocer and produce
store
Randle street
Stewart David H.
Heness Charles, storekeeper
Hill David, butcher
Holdsworth street
Collins Thomas
Gorton Cornelius, builder
Black John
Ross Donald
Croal David, carpenter, ‘ Kinnaird ‘
(For continuation see Redfern)


Yaralla street-East side
Off Bucknell street
Triggs George N., coachbuilder
1 Beesley John
3 Barden Tedbar
5 Tonks Amos
West side
Camper J. W., law writer
Hosking Major William. Salvation
Army
Madden William
Baldick William
Stone Andrew W.
Ross James
Hind William, stonemason
Cain Mrs., dressmaker
Aspinall James
Cassell Mrs. Margaret

Carry a WATERBURY WATCH and keep up to Time.