ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.

NEWTOWN

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown ; on the east by Redfern and Darlington ; on the south by Macdonaldtown-town and St. Peters : and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area – 480 acres. No. of houses – 3,746.
No. of assessments – 4,050. Miles of streets – 20.

Annual value – £1,575,310.

Council chambers – Town Hall, King street.

Office hours Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m. ; Saturdays, 9 a.m. to. 1 p.m.

Council meetings – Every alternate Tuesday.

MAYOR – SURVEYOR –
Joseph Jolly Daniel Murphy
ALDERMAN– TREASURER–
Weeks White John H. Reed
Charles J. Lane AUDITORS–
Wm. Dalman Walter H. Goddard and W. Wyatt
Richard T. Bellemey INSPECTOR OF NUISANCES–
Thos. Tye Robert Hannan
J. F. Smith ASSISSANT INSPECTOR OF NUISANCES–
Charles T. Pierce John Richard
Chas. Whateley OVERSEER–
William Cox James Bullen
Matthew Medway REGISTRAR of BIRTHS, MARRIAGES, AND DEATHS–
W. R. T. Eggleton A. C. Newman, Brown Street.
COUNCIL CLERK– CHIEF BAILLIFF–
James Cowley Robert Hastings
ASSISTANT COUNCIL CLERK–
Percy E, W. Deacon

300 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle street – East side
Redford street to 60 Australia Street
Baltic street – Oxford street

Neale R. C., ” Wendover”
Chapman Miss, ” Aylesbury ”

Wellington street — Regent street

7 Palmer Joseph R., butcher
9 Lee Richard, artificial flowermaker
11 Hornebrook Michael, carpenter
13 Radford Frederick, Ironmoulder
17 Middleton James, carpenter
19 Turtle Charles H., jun, fruiterer
21 Murray John, bootmaker
23 Smith J. F., butcher

Denison street

25 Brown Ebenezer, baker
27 Worthey Frank, hairdresser
29 Delponte Antonio, fruiterer and fuel
dealer
31 Clucas WiIIiam, bricklayer
33 Smith John, cab proprietor
35 Cosgrove William
37 Hanlon Mrs.
39 Walsh M.

West side
Baltic street

Thompson Miss J., private school,
” Abbotsford”

Oxford street

4 Hinton Samuel, “Albemarle house ”

Wellington street
Fewkes Mrs, H., storekeeper
6 Fewkes Henry N., plasterer
Neale –, omnibus proprietor
10 Hennings Henry, baker
Regent street

12 Clare Castle hotel-Jane Green
14 James John
16 Rowan Alfred C.
18-20 Macken P, J., grocer
24 Barry Miss M,, Storekeeper
26 Baldick James blacksmith
28 Gordan Arthur
30 Boothman John, coachbuilder

Albert street – East side
Bedford street to Trades street

Strathmore terrace- 1 King George
2 Prentice James, bookbinder
5 Dehy John
7 Cook Silas K., printer
9 Salvesen William, accountant
11 Wright John
13 Killip Ernest, clerk
15 Plaister A, E., draper
17 Munn James D., ironmoulder

West side

2 McRae D. F., carpenter
4 Riemenschneider Carl F., com. trav.
6 Laurence James, lime merchant

Alice lane
Alice street–North side
King street to Edgeware road

Peacock George and Sons, Limited,
jam factory
Peacock George, ” Clifton cottage ”
Douglas George, ” Lillborough “
Louisa terrace
Gaddes George W.
Austin Thomas A.
Lewis William J,
Alice terrace-
1 Allen Charles H.
2 Connor Miss
2 Cobb A., engineer
3 Evans William
4 Stubbs John R., draughtsman
5 Croal Mrs. M.
Ives Fred. storeyard and stable
McDonald Alexander, grocer
Archatton terrace-
Aitken Robert
Blackwin Charles J., railway in-
spector
Fennell Joseph, tanner
Ryan William, “Culvie ”
Souter George F., ‘bus proprietor
Webster William, ” Flora villa “
Smith William, builder. ” Glassnock “
Stuart Mrs. W., ” Perth “
Wisdom William S.
Martin James , bootmaker

Clare street

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON, Established 1782

Page 301

CUTLERS, CLOCKISTS, JEWELLERS, STATIONERS


Ang NEWTOWN. Ayl 301

Goodsell J. A., grocer
Keegan James, coachsmith
Liddell James, painter
Morton Thomas, blacksmith
Deaman Thomas, dray proprietor
Morton Frederick, painter
Rhodin Hugh, painter
Caroline terrace
Jelly William, dealer
Austen Hurben
Rose Thomas J.
McGuire John, omnibus proprietor
Walsh James J.
Faithful Mannell, ” Drewston “
Exeter terrace
1 Baker F. H, organ builder
2 Vickery George W.
3 Dickford Thomas H.
4 Bradley Mrs. Catherine
5 Flood William
6 Ager Ernest, printer
7 Hewitt James T., plasterer
Peck George A.
Brady Thomas, omnibus proprietor
Morton William, stonemason
Morton John, stonemason
Johnson Mary, dressmaker
Eastwood Fred.
Jelly Henry W., ‘bus proprietor
Prince street

‘Bus stables – Henry W. Jelly

South side

Green Aaron, produce merchant
Fewings Robert J . ” The Grove ”
Goold P., “Avoca”
Walker Mrs. Rachel, ” Enderby ”
Goodsell Henry W.

Pearl street

Griffin Peter
O’Sullivan Thomas
Laverack William C., “Deerbrook”
Riley Ralph M., missing friends office,
” Florence villa”
Jones Charles E., ” Carlos villa”
Byron Thomas, cabinetmaker, ” Wensley
villa”
Summerhayes William, builder
Wilkinson Hannah
Newton Isaac, carpenter Douglas Mrs., ” Richmond ”
Douglas Henry, carpenter
Hardwick George, ” Tarana ”
Cunningham T. A., com. traveller
Heptonstall Isaac, carpenter
Liardet,Mrs.

Hawken street

Williams John
McGregor Andrew, ironmoulder
Roebuck Frederic, rocking-horse maker


Angel street-East side
Erskineville road to King street

4 Rowell John, enginedriver
6 Robinson R., carpenter
12 Furey Adam
14 Taylor Mrs. D.

Newman street

16 Whitham Mrs., grocer
18 Teen Michael
20 Murphy John
22 Hallam William
24 Giles James, carpenter
26 McIntyre Charles, carpenter
28 Hollands Harry, bricklayer
30 Johns Ernest A.
Lilly terrace
1 Johnson Ben, draper
3 Cooper J. accountant
4 Hansell Alfred E.
5 Orwin Valentine, dealer
6 Read Thomas
7 Falconer Archibald, plasterer
8 Graham —

9 Kain Joseph
10 Nelson Samuel, baker
11 Vallentine John C., engineer
13 Davis David
14 Rose Joseph
15 Wright Lewis, plumber
16 Yateley Herbert E.
17 Machan Henry
18 Wilson George W., sign writer
19 Crawford James
Burgess William, joiner
Rockliff F., grocer
Harold street

70 Granberg Edward

Munni street

80 Lewis Alfred, engineer
84 Hornby William, draughtsman
Walker John A., stonemason
Lewis H. G.
86 Aird George
Beed Rasalama
92 Lutton Charles
Green Mrs., Mary
94 Brown Frederick carpenter
96 King George, taxidermist
98 Cambrell William H.


Iredale street West side
Newman street

Chapman Mark, bricklayer

Norfolk street

41 Redwin John, builder
57 Hopwood John H,.
59 Hollabone Augustus, tinsmith
61-63 Industrial hall

St. John’s street

Augustus street – North side
London to Charles street

Murden John, gardener
Savage Samuel
Scuilbaine H.
Cairns William, printer
Owen George
Macindoe Walter
Wickham Robert
Banner Samuel
Wilson William, metre reader
Spence John, boilermaker
Kennedy Alexander, printer
Macnamara, Henry, com. traveller

South side

Breadley James, carpenter
Pugh Frederick J., baker
Silver Mrs,
Pegrum Samuel
Greenwell Charles
Brown James, pictureframe maker


Australia street – East side
Town Hall, King to Bishopsgate street

Bank of Australasia, (branch) – John
A. Reed, manager
Newtown police station – N. Larkin,
inspector
Newtown courthouse — Francis S.
Fielder, J.P., C.P.S.; W. J. Cam-
phin, assistant C.P.S,; clerks, W.
T. Perry, E. W. Trotter, M.
McMahon; R. Hastings, bailiff.
1 Cook Henry, plasterer
Mackenzie Alexander, blacksmith
Courthouse hotel – Frederick Cooper

Lennox street

Anstey John, van proprietor
Tully Mrs., Elizabeth
Utting Louis, printer
Howarth David B., steelfounder
27 Lee William, sergeant of police
29 Butcher Walter, printer
31 McNamara Thomas, senr. sergt. police
33 McIntyre Samuel
35 Melville Mrs. C.

Crozier G. F., painter
Andrews Ernest & and Co., carpenters
and undertakers
39 Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
41 Armstrong William, omnibus pro-
prietor
43 Kell William F., joiner
Primitive Methodist church – Rev. B.
Kenny
47 Clarke Alfred, bricklayer
49 Harding
51 Adams Thomas
53 Johnson Alice
55 Jordan William J.
Givins Charles, newsagent
59 Giving John
61 Walters Henry P.
Seaver Mrs, T.
63 Austey Richard, carpenter
65 Harris Edward, ironmoulder
Easton Robert
67 Hall Sidney, stonemason
69 Bradford George W., painter
71 Mingay William, dairykeeper
West side

Town hall – Jesse Cowley, council
clerk

Alton lane

6 Cooper Jonathon, carpenter and fencer
8 Mulhall Francis
10 Fenton George, carpenter
14 Gibbons Mrs.
16 Johnason Andreas
18 Thompson Reuben
20 Field John
22 Kilgour John Slater
24 Best Mrs. Jane
23 Kitson Job
Cromwell Henry, solicitor
28 Hardaker Arthur, bootmaker
30 Hunt Mrs., teacher of music
32 Lawler Mrs, Elizabeth
Gammidge Mrs., midwife
36 Taylor Mrs. A.
38 Norris William, furniture dealer
44 Bendall Alfred, grocer
46 Phillips William, bootmaker
Phillips Joseph A., greengrocer

Lennox street

48 Turner George, van proprietor

Kent lane

Newtown public school – Infant branch

Fitzroy lane

58 Morran John, bootmaker
Tonkinson John W, C., confectioner

Albemarle street

60 Armstrong W. M., omnibus proprietor
66 Peirce Miss Sarah, ladies’ school
68 Brooks John
70 Adams Henry A,
72 Bohrsman John, draper
74 Blackburn George, grocer
76 Phillips John
78 Silvester Alfred, fuel merchant
82 Wilton Henry, van proprietor
86 Melville G. C., drill instructor
90 Gawthorpe Frederick, bricklayer
96 Hopkins Thomas
98 Farrar Charles
100 Raymond James, butcher

Land’s lane

106 Chevell Mrs.


Aylesbury street
Off Missenden road

Holly John, gardener
O’Connor Letitia,


SECURITY UNDOUBTED, UNLIMITED LIABILITY OF SHAREHOLDERS

Page 302

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


302 Bai NEWTOWN. Cam

Bailey street-East side
Enmore road to Holt street
1 Hutchinson Mrs.
3 Owens Thomas
5 Smith Sydney
7 Cronk John
9 Currey Miss Mary A.
11 Moreau Matthew, hairdresser
13 Vipan Henry
15 Matheson A., slater
17 Butler John H., carpenter
19 Ockenden Richard, marblemason
21 Quinn Miss
Smith Joseph
23 Cann George, carpenter
25 Dow Miss, dressmaker
27 Welsh William
29 Cassidy James
31 Hobson W. T., com. traveller
33 Smith Charlotte
Short street
West side
Baker Maria, laundress
Baker Robert


Baltic street – North side
Bedford to St. Mary street
1 Davis Elizabeth
3 O’Connor Martin
5 Cassel Margaret
7 Hardy Mary
11 Turtle William, greengrocer
Campbell lane
15 Wall Robert, builder
17 Shirbin George
Albemarle street
St. Joseph’s (R.C.) girls school
South side
2 Robinson Mrs.
6 Freeman Frederick C.
8 Miller William Harcourt
10 Frazer James
12 St. Julian John
14 Groves George, compositor
16 Boyle M. G., cutter
18 De Lahunty Joseph, com. traveller
St. Mary street


Bedford street
Town hall, King to Trade street
Town hall – Jessie Cowley, council
clerk
Newtown public library
Beattie George, newsagent
Grimshaw William, bootmaker
4 Melville Hector, wheelwright and
coachbuilder
Denison street
Ewers William, confectioner
5 Melville Hector, coachbuilder
6 McKenzie M., electric engineer
De Plater Michael
7 Happ Charles, grocer
8 Millwood Henry, coppersmith
9 Beattie George, compositor
11 Pike James
Regent street
14 Vaile George E.
Wellington street
St. Joseph’s chapel (R.C.)?Rev. John
P. Fitzpatrick
St. Joseph’s school (R.C.) – The
Christian Brothers
17 Andrews James, baker
19 Davis Mrs., S.
20 Gooden Philip. carpenter
Chard lane – Baltic street – Albemarle
street – Albert street
29 Tapsell Arthur
30 Brown. Henry, sign writer
31 Davis John B.
32 Murphy Daniel, surveyor
33 May Henry G.
34 Crimston William F.
Bradley George constable
Rutledge David
34½ Addison Mrs.
Cox ?
36 Drake William, carpenter


Belmore street – East side
London to Phillip street Stratford
George Pond Mrs. M.
Clerk Frederick, compositor
Belmore terrace
4 Riley W.
3 White John S.
2 Styles Archibald
1 Williams T.
Pike William, builder, “Belmore house”
Paton Emelia
Franklin H, J., publisher
23 Williams Richard, plasterer
26 Anderson Harry, grocer
27 Marshall Arthur, chemist
Nutt E. S., compositor
Moore John B., hairdresser
West side
Simpson Mrs. A, “Jesmond”
Silk Thomas, agent,” Mulwarree “


Bishopsgate street – South side
106 Australia to Mary street
1 Richards John
2 Hanshaw John L.
Denison street
Pickerill A., grocer
O’Regan Jeremiah, fuel merchant
Regent street – Wellington street
3 Armstrong William, draper
5 McSweeney Justin, contractor
7 Smith J. O.
8 Begg Andrew
(For North side see Camperdown)


Bligh street – South side
1 King street to Missenden road
Lorenz Richard, com. traveller
Hill Peter, contractor
Sampson Charles
Cocksedge Thomas, boot and upper
manufacturer
Nelson street
Wade George
Slade James, printer
Robinson Mrs.
Delprado Frank
Moon William
Hewett James
O’Brien Phillip, van proprietor
Hogan P. J, cab proprietor
Fenton James. storeman
Seller Frederick, sen.
(For North side see Camperdown)


Brown Street – East side
136 King to Wilson street
Flatau John M, surgeon, ” Norfolk
house”
Salvation Army barracks
Whittle Thomas architect
Phillips T., auctioneer
Cheeseman Catherine
Lappan David, blacksmith
Lamerton Edmund A., blacksmith
Wilson street
Cunningham Winford, fuel merchant
Kebin Edward
Bennet F., ” Florenceville ”
Thorn John J., “Rowallan”
Walker Christopher P., carriage
painter
Pepper Samuel, bricklayer
Silkilld Benjamin, Macdonaldtown
stationmaster
Macdonaldtown station ? Benjamin
Silkilld, stationmaster
West side
Whately Charles, coachbuilder
Williamson John, pawnbroker
Norris Frank C., stationer
Newman Alfred C., district registrar
Whateley Charles
Barber Alfred, decorator
Thomson and Salmon, plumbers
Solomon Abraham, photographer
Wilson street


Bucknell street – East side
70 King to Wilson street
Yaralla street
6 Triggs George N., coachbuilder
12 Morton Samuel
14 Grocott Marcus, engineer
16 McGregor John
18 Scaplehorn Joseph R., master mariner
20 Craig James C., carpenter
22 Hawes George, brushmaker
22a Jenkins Arthur, bricklayer
Pakes John W., painter
Green William, engineer
26 Spears Richard
28 William Joseph, pictureframe maker
30 Wiseman Frederick, carpenter
34 Morrison James, carpenter
42 Herron Walter
44 Michael Henry A., merchant
46 Huby William 48 Moodie Alfred
West side
1 Emberson George, painter
3 McLaren James, tailor
5 Hill Charles, boot manufacturer
7 Grose Joseph H., painter
9 Robertson Peter
11 Rice Silas, carpenter
13 Thwaites Joseph, chemist
19 Frantz Albert
21 Irving John
25 Southern George R.
Lambert William
27 Matthews Henry
Farquhar W. H.
29 Forster George
31 Cornwell J.
33 Holland Walter, carpenter
35 Swain Alfred
37 Charman Charles, bricklayer
41 Graham. James, collector
43 Dunk Walter M.
45 Fry Frederick
47 Johnson Ben
49 Willard Frederick C.
51 Byron Michael


Burren street
Wilson street to Railway arch
Copeland Henry, M,L.A., ” Yarraville “


Cambridge street – East side
Enmore road to Liberty street
Flaherty Martin, cab proprietor
Painter Mrs. E. “Glenaire”
Jones Frank C., joiner
Darnell William
South side
Andrews Albert E., ” Wairoa ”
Wylie John, ” Brooklyn”
Curnow William, “Clifton”
Fitzgerald William, bootmaker
Hulme Francis, ” Deva ”
White Richard, “Roseville”

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON. Established 1782.

Page 303

HAVE NO BRANCHES, AGENCIES, OR TRAVELLERS


Cam NEWTOWN. Chu 303

Camden avenue
Off Camden street
1 Bolt Frederick
2 Campbell Jacob, painter
3 Middleton Edward S.
4 Joyce James
5 Howell Peter


Camden street-North side
431 King street to Edgeware road
College street
Chappells Edward
Shorter William, greengrocer
Monteith Andrew, sen.
Monteith A., plasterer
Monteith H., plasterer
Monteith R., stonemason
Weekes John, accountant
Nicol Andrew
King Helen
Hill Mrs., ” Cobar cottage ”
Hill John F.
Ferndale street
Ayling Horace
Keyes Miss, teacher of dancing
Keyes William
Fairless Mrs. Eliza
Hall Thomas, fruiterer
Barrow James, coachbuilder
Shepherd John, storekeeper
Simmons street
James Thomas C. carpenter
Gatley John T., woolclasser
Cooney Matthew
Hughes Mrs
Whitty Charles
Rodgers Alexander, engineer
Bright Philip, painter
Lendon William, painter
Brown William, bootmaker
Short street
Henderson Mary A., tobacconist
Johnson Nels, bootmaker
Neale John T., accountant
Edgeware road
South side
Fletcher William, engineer
Fletcher Mrs. W., dressmaker
Norton James
Bignell Thomas, tailor
Cousins Charles, bootmaker
Cousins Thomas, ironmonger
Camden avenue
Booty Philip G.
Berry Helen
Lavinia cottages
1 Lane George
2 Seyffer C. Henry, draper
3 Waters John, printer
4 Tanzer Louis, hairdresser
5 Hilder Joseph, compositor
6 Dawson William, stonemason
Gemell William, draughtsman
Perry Edward, carpenter
Alva terrace-
1 Robertson William
3 Du Higg Miss, dressmaker
Du Higg, Matthew
4 Robertson John
5 Grant Thomas coachpainter
6 Hill Roland
Phillips David A,. ironmoulder
Morris George, painter
Gardner George, carpenter
Dwyer John
McAnally James, bootfinisher
Orr James, stonemason
Doyle Thomas
Doyle Bartholomew
Key Mrs.
Watson Henry
Byrnie John, currier
Keyes Mrs.
Matthews Mrs, M.
Grant Edward, painter
Thorpe Henry, dealer
Dunnett Mrs,
Harper James, plasterer
Humphries Thomas
Pond Alfred, brewer
Hime Charles E., general agent
Dalby George, leather japanner
Stack Mrs., laundress
Steer James
Coutie Joseph
Gould A. W., carpenter
Evers Mrs. Mary
Maugh Miss E, laundress
Prince street
Scott Richard, butcher


Campbell street-East side
25 O’Connell street to Bligh street
Susan street to Missenden road
2 Thurgood Lawrence C., cabinet-
maker
4 Shatel Harry
6 Stokes Joseph
8 Russell Albert, electroplater
20 Sweetman Joseph
28 Phillips Arthur, wood and ivory
turner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
32 Garland Georgina
34 Muller Mrs. L.
36 Lane John F.
38 Hovenden Mrs.
44 Mitchell William, carpenter
48 Harvey John, patternmaker
50 Coates W., joiner
52 Patterson John
54 Goodhew Henry, gardener
West side
Susan street – Missenden road
1 White –
3 Sheppard Albert
5 Saige James
Elizabeth street
41 Maloney Thomas dairy keeper
47 Loveridge William, stonemason
49 Taylor William, carpenter
65 Armager William, bricklayer
67 Haverd James, blacksmith
69 Bridger James, painter
Bridger William, painter
Bridger Alfred, painter 71
Dunton Thomas, painter
73 Williams Harry, plumber
75 Dee Patrick, F.
77 Davis Thomas
Nelson street
81 Fielding Edward, engineer
93 Kerr Robert, plumber
95 O’Neill Joseph, bricklayer
97 Martin Mary, dressmaker
56 Hogg Mrs, laundress
North Newtown public school – John
Fletcher, head master; Miss Clarke,
mistress
66 Vann Daniel
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs.
72 Sinclair John, music teacher
74 Harrowsmith Mary
76 Jarman Andrew
78 Bogan Bernard
80 Lindquist August, carpenter
82 Thurchly Thomas S., collector
Nelson street
94 Tomlinson Thomas, cab proprietor
96 Curran Charles,
98-102 Cocksedge Thomas Z., boot and
upper manufacturer
Cavendish street – North side
Cambridge to Liberty street
Stratton Arthur
Macaulay -, conveyancer
McAuley George, inspector of tele-
graphs
South. side
Cozens Richard, ” Eugene cottage “
White F. W., printer, ” Taunton ”
Donaldson James
Hort J,


Chalder street
Hordern to O’Connell street
2 Lawther Francis, clerk
6 Sparkes Richard, carpenter
8 Rudd Miss
10 Caine Hannah
14 Vallender Mrs.
16 Attneave Christopher
18 Danahar David engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker Carlisle, fuel merchant
24 Greenfield Marcus, com, traveller


Chard lane
Off Bedford street


Charles East side
London to Phillip street
Burns William
Rogers William, baker
Kelly J. C. H., com. traveller
Rooney Patrick, H. M. C., “Elmhurst”
Bott Edwin, “Calliope”
Hallam Mrs., “Westville”
Maher Mrs.
Mayo Thomas, jeweler,” Oberon”
Paton John “Rialto”
Watson’s terrace-
4 Betty George G., warehouseman
3 Stead William S,, painter
1 Tipper William S., commission agent
West side
Denham William B., coachpainter
O’Sullivan Michael, engineer
Murrell John
Macphail George
Grose William, com. traveller
Newton J. A. Hermann, professor of
music
Bullock Mrs. W.
Arnold Sidney, hatter
Grange George
Bond Charles G.
Allen Frank
Lennon Henry
Agustus street


Church street – East side
King to Reserve street
Aspinall John, auctioneer
1 Crook C., builder
3 Hannigan Miss, school teacher
5 Clark Miss, school teacher
7 Smith Mrs Marion
Lindstrom Charles, carpenter
Ziems Charles
Hoffman B,
Prince Henry, provision store
Cooper Ferdinand, com. traveller
9 Hawkins Frederick, signwriter
11 Harris Hannah
11½ Harris George, builder
13 Atkinson Thomas, coachpainter
Mechanic street
15 Harris Charles, greengrocer
17 Wood E. A., grocer
19 Wyatt H. J., builder
21 Cody John, carpenter
23 Osmond Albert, saddler

CLAIMS ARE PROMPTLY AND LIBERALLY SETTLED

Page 304

ANTHONY HORDERN SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


304 Cla NEWTOWN. Don

Church street continued-
25 Gunter George
27 Ball Thomas W., builder
29 Watkinson Henry B., plumber
Victoria street
33 Andrews Mrs. Sarah
Carnarvon terrace-
35 Taylor Mrs. Eliza, midwife
Harrison Sydney A., clerk
37 Jolly John, sec. Moorefield Racing Club
Farrell Archer J., clerk
Corporation yards
49 Carney John W., goldsmith
Prospect street
51 Howe H. N., builder
55 Ware Joseph, carpenter
57 Harris W., dealer
63 Shepherd William, plasterer
67 Jesper August
69 Brooke Rev. Henry, M.A. (C.E.)
71 White Harriett 77 Kerslake Alma, laundress
79 Phillips William, ironmonger
81 Comber P., cab proprietor
83 Winter Andrew, cab proprietor
87 Burkett Harry, engineer
McEwan William, woodturner
91 Street Thomas, com, traveller
Street Francis G., timber merchant
93 Monk William, carpenter
Raper street
93 Martin William
95 Hunter John, carpenter
97 Mayne Mrs.
99 Connulty Joseph P., painter
101 McIntosh William, stonemason
103 Jones Mrs., midwife
105 Schofield Albert, stonemason
South side
Kingsbury James, surgeon, ” Garfield
house”
Atwater E. Paul, surgeon, &c.
Lennox street
Baptist church-Rev. William Coller
St. Stephen’s church-Rev. Robert
Taylor, incumbent
Clarke Thomas
Newtown cemetery-Thomas Clarke,
sexton


Clare street-East side
Off Alice street
Hutton Mrs.
Williams Henry
Richards Theophilus
West side
Wynn William
Forrest Mrs.


College street
Camden to Holt street
Agnes terrace-
Mulholland Thomas, produce mer-
chant
Gibson William, engineer
Mangan George T., clerk
Glasscock George, builder
Merritt M. T.
Galway David, sailmaker
Kent street
Pogson -, ” Glendiver ”
Wilson William, patternmaker
Pederson Christian
Arnold John, ” Bidura “
Carnell Robert
Margaret street
Wheeler George, “Waipa”
Gilfillan Mrs., “Wairoa”


Commodore street – East side
Wells to Pearl street
Ashton John L., bricklayer
Bubb J., fitter
Parry William
Broughton Charles, sen., carpenter
Chapman George, butcher
Webb Vincent J.
Swain Walter, joiner, “Hilderville”
Rosewarne terrace-
1 Bigg Thomas C., fuel merchant
2 Hartley John
4 Donaldson Robert, clerk
5 Strickland William G., enginefitter
10 Haining Thomas, carrier
West side
Gadsby Henry
Flaherty E. J., H.M.C., ” Boronia”
Elliott Mrs., ” Newington ”
Morgan M. T., contractor
Smith Mrs. E., midwife
Mabbett William carrier
Hodge Frederick, carpenter
Evans Louis, carpenter
Craddock Ebenezer
Mulquiny James bootmaker
Laura street
Mulquiny Mrs. Kate, grocer
Bryant John, painter
Close William
Seymour Mrs.
Seymour Francis, draper
Anderson Miss
Venters Miss
Piper William, sailmaker
Hine James, stereotyper
Willis George
Hine Charles, printer


Crescent street
Enmore road to Phillip street
Laurence James, lime and cement mer-
chant
Somerset hotel-Edmund Rogers
Station street
O’Donnell Charles, stone-crushing works
Gladstone street
Newtown railway station-Thomas Brain,
stationmaster


Denison street-East side
Bedford to Bishopsgate street
5 Flynn Martin
7 Jones William, fishmonger
9 Weekes Thomas
15 Robinson William
17 Hegarty William, railway guard
19 Rosser Arthur, carpenter
21 Price James
23 Price Arthur
25 Hurst Martin, waterworks inspector
Sheppard William
Thornborrow George
29 Slade C., carpenter
31 Duncan Thomas E., carpenter
37 Cavillon Joseph
39 Wearne Mrs.
Francis lane-Lennox street-Kelly lane
41 Kidd Richard
43 Goold Mrs.
45 Kennedy Mrs., Lucy
Lambert Sydney, baker
Fletcher James, clerk
47 Hill Mrs.
Brown Ebenezer, baker
Albemarle street
49 Lemcke Albert, carpenter
51 Binskin Henry
53 Owen Mrs.
55 Lamb William, carpenter
57 Cocks, William E., butcher
57½ Cooper Frederick, van proprietor
61 Gittins John, brickmaker
67 Walker Thomas H., bricklayer
Walker Mrs. H, dressmaker
69 Dorritty John
73 O’Day Thomas
75 Barnett Mrs., midwife
77 Snelgrove John
79 Jolly James, stonemason
81 Smith Joseph, letter carrier
87 Gibson James
89 Schofield Mrs.
91 Leonard Patrick
93 Lamb –
97 Bradhurst F. S., draper
99 Heaton J., bootmaker
101 Bendall Matthew H.
103 Hoggett James R., cooper
105 Ritchie John, painter
107 Mackie Alexander, constable
West side
Gurrin Frederick, carter
2 Chaseling Joshua
Jackson Francis, butcher
Bendett Miss
English William
6 Boot Frank, ironmoulder
8 Gale B,
Clark William
12 Dummett Alfred, stonemason
14 Becke Samuel, plasterer
18 Neal James coachsmith
20 Lannen Joseph Wheelwright
22 Mulqueeny Thomas
Howard John
24 Blaker Stephen, plasterer
26 Butler Mrs.
28 Pearce Miss
30 Butler John dealer
Lennox street-Kelly lane
32 Eveille L., van proprietor
34 Haweis Thomas W., mariner
McLean William A., carpenter
40 Frame John, stonemason
42 Cowan Richard, railway guard
Smith J. F., butcher
46 Abigail Joseph, grocer
48 Hughes John P., bricklayer
50 Barrie William, stonemason
52 Atkinson William
54 Smith J. B., carpenter
56 Smith James, butcher
60 Carfoot William, bricklayer
62 Barnes Mrs.
64 Kemp Walter, storekeeper
66 Andrews T. J., monumental mason
68 Dash David B.
70 Colson Charles, painter
72 Esam Edwin
74 Maddigan Mrs., dray proprietor
78 Reiley John, compositor
80 Eyles Reuben, sawyer
86 Donnelly Bernard
88 Read George, carpenter
90 Haswell Thomas
92 Cairns Robert
Cairns Mrs. R., storekeeper
98 Herbert F., cabinetmaker
100 Harris Ernest, upholsterer
102 O. Regan Jeremiah
104 Pickerill Arthur, grocer


Dickson street
Off King street south
Tasker Henry


Don street – East side
Station street to Reiby street
Masters Henry, printer
Thame Richard
Stokes Thomas
Clarke Ernest M.
Giles Henry
Flora terrace-
1 Macdonnell Hugh
2 Adamson Thomas, builder
3 Hay James, baker

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON, Established 1782

Page 305

IRONMONGERS, CARPET WAREHOUSEMEN, HOUSE FURNISHERS.


Edg NEWTOWN. Enm 305

McIntyre Miss
McIntyre Robert
West side
Don terrace
1 Poppenhagen Frederick, storekeeper
2 Pierce William, com. traveller
3 Alderson John, warehouseman
4 Bradley Mrs. Annie, private school
5 Young Edward J.
6 Burnham Anthony, cutter


Edgeware road-East side
Enmore road to May street
Howard John, blacksmith
Baldick A., timber merchant
Houston William, grocer, “Hinton”
Dawson Henry, M.L.A., solicitor, ” Mo
naro “
Grant Mrs. ” Middlemarch “
Williams Mrs.
Greer Mrs.
Schenk Rev. George (Lutheran)
Martin Thomas, ” Chandos “
Clarkson William, ” Paladin “
Murray Robert, stonemason, “Suther-
land”
McKenzie S. E., tobacconist
Nash George, ” Stirling ”
Willis Frederick, ” Gordon cottage ”
Rozea Mrs., ” Sherbrooke ”
Paul Mrs. A. M., ” Glendruid ”
Fowler Frederick W., clerk, ” Mandville ”
Goodhew William, collector
Cross lane
Taylor James, ” Nellieville ”
Ellis Miss, ” Stradella ”
Ryan Andrew, draper, ” Ellandwood ”
Ebbs William, ” Alverston ”
Grater Charles, contractor, ” Madoline ”
Carrington cottages-
1 Sewell Henry T.
2 Davis James
3 Dixon Arthur
4 Macvine Robert, clerk
5 Macdonald James, manufacturers’ agent
6 Rees Evan carver
7 O’Donnell Michael, baker
8 Coull George, bootmaker
Day William
Young Alfred, grocer
Ritchie William, painter
Woollacott John W.
Chapman Henry, builder
Turpin Robert
Sarah street – James street
Schwoebel George, dray proprietor
Vause Frederick, plumber
Melville Mrs. Eliza, laundress
Scholl Adolph, fuel merchant
Hill Mrs. A.E.
Enmore hotel-Patrick Martin
Camden street
Brown William
Jelly H. W., fuel merchant
Woodcock Charles grocer
Alice street
1 White William
2 Knight John
3 Southcombe John
7 Allison Andrew
8 Loftus James
9 Moulton William, carpenter
18 Goldsworthy Alfred
19 McKenzie T., bricklayer
20 Woodcock John
Laura street – Wells street
Gaite J. S.
Wright William
Maria street
Walshaw George, grocer
Nicholson John, blacksmith
Gagan James, cooper
U
Willard Robert
Gunthorpe George
Lord street – Railway crossing
Bryant Alfred
West side
1 Ryan J. J. ” Tara “
2 Harrison Thomas ” Milton “
3 Davenport Joseph, ” Ilrox “
4 Preston Thomas, editor SUBURBAN
TIMES, ” Persica “
5 Beeby Mrs. Isabella, ” Oakville ”
McCauley S., ” Birchfield ”
Whiting Mrs. M, A., ” Kent house ”
Wright James, carpenter, “Living-
stone “
Peir Mrs., ” Marlowe ”
Christmas John, blacksmith
Rofe Charles A , clerk
Smith H. T., ” Tronto villa”
Rogers Edwin, ” Glenhaughton ”
Cranbrook terrace
1 Trotter William R., builder
2 Hubbard William, traveller
3 Page George E.
4 Eichler Henry A., carpenter
5 Alwin Alfred E.
6 Shirley Alfred
7 McLean William
8 Thomson George, warehouseman
McClellan Mrs.
Harrow road
Halton terrace
Stewart Mrs Ellen, “Oyra”
Colthup George, painter
Andrews James T.
Baynes Mrs. M.
Harrow road- Victoria road
Smidmore Albert, ” Park house ”
Frankfort park-Railway crossing


Egan street-East side
King to Calder street
1 Stanley Mrs.
2 Condran Thomas
Victoria street
11 Ryan John
13 Kilkeary Martin, gardener
17 May George T., painter
19 Drummond William, bricklayer
21 Fagan Peter, baker
23 Bolton Frank, painter
25 Randall Henry carpenter
27 Pobjoy J. W., carpenter
29 Carleton John
Carleton William
Prospect street
33 McLaren John
35 Ross George
37 Dowling Samuel
39 Price James
41 Strachan James, chemist
43 Stiffe Thomas, photographer
45 McKay Alexander, draper
47 Smith William
49 Bevis Henry
West side
Dagger Maria
Cousins William, stonemason
Dee Henry, plumber
Raufer John
Hoffmann Charles, fuel merchant
8 Featherstone Michael, van proprietor
14 Cohen Daniel, bottle merchant
Victoria street
18 Agnew Matthew, constable
McMullen Daniel, cab proprietor
20 Richards Edmund T., currier
22 Peterson Thomas, plasterer
24 Rabinobitch Solomon
24a Mitchell Elizabeth
26 Sollkahm William
28 Penson James, plumber
30 Hoad Mrs. H.
32 Brown Robert
34 Bowers John
36 Sullivan John, engineer
Prospect street
St. Stephen’s C.E parsonage-Rev. Robert
Taylor


Eliza street-East side
King to Lennox street
3 Tooher John
Tooher James B.
5 Jones Frederick J.
7 Rogers Mrs Sarah, ” Romont ”
17 Veaney M., accountant
West side
Police station
Cook Henry, plasterer
Cooper Frederick, hotelkeeper


Elizabeth street
King to Richard street
Prince of Wales hotel-T. Harwood
Longdown street
1 Solomon Harris H., commission agent
5 Mack Charles, inspector of tramlines
Campbell street


Enmore road-North side
King to Stanmore road
Work J. L., chemist
Nott and Sullivan, produce and fuel mer-
chants
Loram Mrs. Jane
Wait Miss, music teacher
Colney Walter
Mills Mrs, C., ladies nurse
Lanyon Charles, plumber &c.
SUBURBAN INDEPENDENT newspaper-
Preston and Ford, proprietors
Preston and Ford, printers
Stephen H. W. H., M.L.A., publisher
Conyngham Paul, tobacconist
Jashkie Gustave, modeller
Martin Christopher, venetian blindmaker
and picture framemaker
Morris Miss E. storekeeper
Carroll Mrs., grocer
Windsor terrace
U.O.B.S. No, 2 lodge
Rechabites, Nil Desperandum
Royal Victoria lodge O.F., 1170
A.O.F. Newtown 7614
L.O.B.S. Excelsior lodge
Redfearn Joseph, piano tuner
Grimsley F., jeweller
Newtown United Friendly Societies’ dis-
pensary-John G. D.West, manager
May H, and Co., fuel merchants
Station street
Randell’s terrace
1 May James H. T., fuel merchant
Coles Charles
3 Newland Mrs. S., private school
6 Balmer Mrs. Jane Lockman Mrs.
7 Langhorne George, estate agent
8 McEncroe Pierce J.
Doorey A. O. K.
Aitken John, cabinetmaker
Wilford street
Foster His Honour William J., Supreme
Court judge, ” Thurnby ”
Foster A. W. J., surveyor
Foster W. H., surveyor
Foster T. C. J., barrister
Foster E. P., judge’s associate
Phillip street
Cullen Joseph, butcher
Harris Simon, fruiterer
Smith George W., fuel merchant
Madden William, saddler
Lee F. B., bootmaker
Johnson F. W., baker and confectioner

One of the Oldest and Wealthiest Offices represented in N.S.W.

Page 306

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY


306 Ers NEWTOWN. Geo

Enmore road continued
Johnson J., bootmaker
Campbell Mrs., milliner
Jones C. F. and Co., chemists
Minty Charles W., plumber
Smith John, bootmaker
Mayo Thomas, watchmaker
Madden Robert, bootmaker
Martin Edwin P., draper
Queen’s hotel-Thomas Bell
Brian W., butcher
Barden Charles, produce merchant
Court Hugh, hairdresser
Grantham John, tailor
London street
Cole Jabez, grocer
Sutton Francis, fancy repository
Goodier Frederick A., fruiterer
Thomas Jules, grocer
Booth James R., newsagent
Tye Thomas, butcher
Cambridge street
Enmore hotel-Daniel James
Ayers Richard, chemist
Geary Henry, stationer and tobacconist
Heslop Frederick, bootmaker and fruiterer
South side
Egan J. W. and Co.
Oddfellows hall
Sullivan Peter, produce merchant
Chaim Samuel. dentist
Watson Walter O., surgeon
Brooke William, dealer
Stalgis S., butcher
Griffiths Mrs. milliner
Law Charles H., plumber
Fletcher J. C. and Co., brewers
Bailey street
Hallam F., tobacconist
Moran John
Moore T. H., umbrella maker
Smith David, grocer
Station street
Mitchell Josiah, signwriter
Rogers G., plumber
Burslem George, riding school
Morris Murray, dentist
M’Encroe Michael J., grocer
Scurr G. H., ironmonger
Smith James, bootmaker
Brennan Mrs..
Reiby street
Pemell James, ” Stanmore house ”
Fielder Francis S., J.P., C.P.S., ” Fintry “
Simmons street
Duke of Edinburgh hotel – Fred Smith
Vitey G. J., oyster saloon
Harvey W., surgeon
Mugglestone Walter, fancy repository
Richards George, dairy produce merchant
Jarvis John H., butcher
Marion street
Slater George, draper
Markwick Tom, greengrocer
Bellamy William, bootmaker
Andrews Brothers, grocers
Bagley E. and Co., provision store
Higginbotham Joseph, hairdresser
Dingavan William
Dingavan Mrs. H., confectioner
Albert James, watchmaker
Cohen Moses, draper
Duff G. and Co., auctioneers and estate
agents
Metropolitan road
Australian Joint Stock Bank-Henry
Frederick Burnell, manager
Wyld Isaac, glass warehouse
Wheeler John W., fruiterer
Greig James S., bookseller, stationer, and
fancy repository
White Weeks, baker and confectioner
Madden W., bootmaker
Scriffin Thomas, fruiterer
Edgeware road-Francis street
Eather Mrs.
Duruz Mrs.
Vickery Edward, saddler
Hurley Mrs. M.
Juliett street


Erskineville road-East side
King street to Union street
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin
Watson C, R., surgeon, ” Woodbine ”
12 Wells Frederick
Parr Mrs.
Linthorpe street
22 Clarke John R. W., stationer
24 Organ Mrs.
Allen Albert, clerk, ” Woodford leigh ”
Hawkins Thomas, ” Brixton cottage “
West side
1 Jefferies J. Eddington, M.B., surgeon
” Norwood villa ”
3 Gommesen E., merchant
Gommesen I., engineer
5 Baldick Mrs. S.
Railway bridge-Angel street
7 Hillard Charles, fuel merchant
Newtown Bowling Club-A. T. Fleay,
president
9 Fleay Augustus T, ” Gowrie house”
Gowrie street
Presbyterian church – Rev. J. Mar-
shall, minister


Ferndale street-East side
Camden to Margaret street
Burnett Carmi, builder
Burnett Mark
Turner William, ” Kent cottage ”
Malcolm, Hugh C, engineer
Entwistle George J., painter
Alto terrace
6 Gibson Edward C., painter
5 Donaldson Robert A., carpenter
4 Gibson J.
3 Burnett –
2 Cartwright Robert
1 Cox William, pastrycook
Schultz William, carpenter
Clark William, carpenter
Wright Thomas, provision store
Kent street-Margaret street
West side
1 Nelson Samuel, baker
2 Noah Thomas
3 Sullivan Charles, clicker
4 Hulse Edmund, com. traveller
5 Chide Mrs.
6 Waugh John
7 Cope Arthur, engineer
8 Whatley Mrs.
10 Congdon Abel, clerk
11 Teasdell Thomas
12 Denton Alfred
13 Sartorius Nicholas, tailor
Maitland Hugh, carpenter
Edwards Walter, saddler
16 Greenwood Thomas, engineer
15 Anderton Richard H., butcher
13 Baird Alfred, carpenter
Ada terrace-
11 Smith Samuel, saddler
9 Brown William
8 Miles John
7 Savage Thomas, fitter
5 Pettie Daniel, tinsmith
4 Marshall George
3 Matchem John
2 Irving William
1 Burn Henry, painter
Fitzroy street-East side
King street to Wilson street
Broad E, J. H., civil engineer ” Coueron “
Jason John, dairykeeper
Foster George
Williams Mrs. Jane
Hutchinson John, engineer
Cosgrove Patrick, cab proprietor
West side
McRae Donald Consumption cure depot-William Ford,
proprietor
Ford William, consulting herbalist
Wilson George
L’Avenue


Forbes street-West side
King to Wilson street
Lovett George H., ” Mounteagle “
Fisk Mrs.
Hodges Catherine
Downey T., bootmaker
Jones George, fitter
Angel William,” Fairview”
39 Hargreaves Henry
41 Thomas Richard
43 Privett William E,
45 Dawson Richard, engineer
47 Bryson William
49 Benson Miss E. L.
51 Kennedy James, blacksmith
53 Bowie Miss
55 Parkinson William H., draughtsman
59 Farnsworth Henry, commission agent
61 Engelfield Walter, draper
63 Dowdall Henry, ironworker
65 Walker Frederick W.
67 Beer James
Wilson street
(For East side see Darlington)


Francis street
Enmore road to Harrow road
Bramwell Mrs.
Vincent Charles
Bramble John
Witts Thomas
Lovick Julius., dealer
Houston J A, draper
Weston Arthur, clerk
Spence William, gardener
Lloyd William
Kingsbury Joseph, J.P., surgeon


Fulham street-North side
Simmons to Reiby street
Gee Henry, contractor, ” Brookside ”
Biggs Thomas, electrician
Underwood John, chimneysweep
Moore James, baker
Dunphy C., carpenter
Tout Jesse, tailor
Grant Alfred
South side
Jarvis Thomas
Lowe Edmund H.
Murphy Mrs., “Wexford house “
Beninger Adam, engineer
Cole James, coachsmith
Webb Charles
Shemwell Edward, grocer


George street
King street to Whitehorse street
St. Georges Hall
Culshaw Thomas, architect
St. Georges Club – E. H. Power, secre-
tary
Collins Charles, dealer
Oughton George
Lansley George, compositor
Burdon Thomas

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON, Established 1782.

Page 307

EMPLOY OVER A THOUSAND HANDS.


Geo NEWTOWN. Hol 307

Ainsworth Joseph
Ainsworth Joseph W., grocer
6 Scanlan James, plasterer
5 Bain Wallace, painter
4 Sculley Thomas J., plumber
3 Pooley Walter
2 Tittley Joshua
1 Macham Joseph
Finn D.
Burton Alfred E.
Mossman Thomas, bookkeeper


Georgina street
Off 36 King street north
Dixon Thomas, builder
Dixon Mrs. T., dressmaker
18 Blanch William
19 Moore Mrs., laundress
Kilowsky Charles, consulting en-
gineer
L’Avenue


Gibbes street
Whitehorse to Angel street
McBride James, bricklayer
Thickett James
Becket Henry, stevedore
Foster Hiram
Haydon terrace
1 Atkinson Robert, hatter
2 Wilson John
3 Fletcher Mrs. K.
South Side
Olive terrace
Irwin Mrs. J.
Henderson –


Gladstone street-North side
Crescent to Liberty street
Phillip street
Mills George, bootmaker
Childs James, tailor
Cook Mrs. Jane
Cook Robert
Rymer Mrs. L.
Corner Sarah E.
Austin Edgar, plasterer
Bartier George, railway guard
Lee John, wheelwright
McDowell William, mariner
Vallance George, draper
Merritt Frederick
Barrett William, builder
Rodgers Jasper
Turner Mrs. Annie
Grant George
Gathercole Edward, bricklayer
Yard Mrs. Elizabeth
Smith Mrs. grocer
Yard Mrs. Elizabeth
South side
Johnson D., grocer
Wilson Christopher, baker
Hart Martin
Ramage Mrs.
Murphy Edward, railway guard
Moss George
Williams and Matherson, builders
Moon John
McGregor Mrs. Mary
Cooke Mrs., midwife
Pederson P. C.
Hamilton Arthur A., grocer
Kelly Mrs.
Andrews H.
Johnson Thomas
Wilson J.


Goodsell street – North side
King to John street
Draper William,” Lee Mount “
South side
Elizabeth terrace
Bryan John
Bellette C.
Selwin Charles
Hoad John C,
Gleaves Joseph
Jensen John
Smith John
Husum terrace
Graham Anthony
4 Ramsden Daniel
3 Jenning John
2 Purcell John, carpenter
1 Irvine John, turner
Railway terrace
9 Holmes Harry
8 Smalley Thomas
7 Malley George
6 Allen Joseph F.
5 Hartley Joseph
4 Marceau Edward Spratt George
2 Harber Richard, blacksmith
1 Hunter William, bootmaker
Irwin William
Jones John
Howard Jesse
Allan Joseph J., accountant


Gowrie street-North side
Erskineville road to Harold street
1 Carnell Robert, clerk
3 Wilson Thomas, baker
5 Robey H, A.
7 Dunning J.
9 Dunn W. J.
13 Peters Philip
Hickey Mrs., butcher
Newman street
Thelwell Mrs. H., grocer
Domnisb John
Baker William F.
Toomey Mrs.
Sheppard James
17 Laslett Frederick R., carpenter
19 Wright Edward
21 Newland W. S., commission agent
21a Armstrong O.
23 Wheeler Mrs.
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Petersen Charles
29 McIlveen Mrs.
31 Johnston James
33 O’Neill Mrs.
35 Wicken John
37 Webster Mrs. S.
39 Counsell Francis
41 Falconer Adolphus, plasterer
45 Wildman John
47 Brown Mrs. E.
51 Brooks Matthew
53 Hancocks John, bricklayer
57 Thomas F. H., painter
59 Ready Arthur
67 Hanson Neils, master mariner
69 Usher Mrs.
71 Jones Hugh, plasterer
South side
Newman street
Bute terrace
2 Henness Cyril, saddler
3 Bowie John
4 Hurst –
5 Egan John
6 Denmead Mrs. S.
18 Heagney Miss M., dressmaker
20 Simmons Thomas
22 Hobson Robert, reporter
24 Ryan John
26 Stewart George
30 Hambledon John J., storekeeper
32 Cheaney Herman
34 Lloyd Thomas
36 Braine N., painter
38 Goddard John, builder
Goddard William, confectioner
42 Ferguson F.J., painter
44 Wines Alfred, stonemason
44½ Gichard Joseph R, P., engineer
46 Rhienhood V.
48 Blunt Edward
50 Mazitelli Francis, master mariner
52 Kitchen A., house agent
54 Bartle Thomas, coachbuilder
Gowrie terrace
1 Buchanan James, painter
2 Gatley William H., engineer
3 Harris John, blacksmith
4 Hermann August, tailor
5 Aistrope George, master mariner
6 Hutchinson John
7 Sleep H. J.. bricklayer
8 Walton James
9 Blackburn George, grocer


Harold street-East side
Union to Angel street
11 Schritrumpf Carl, painter
13 Burgess Richard, carpenter and store-
keeper
Willis William C., carpenter
Buckle John
Rose Henry, painter
Lawler Mrs.
Tyrrell Henry A.
Garde Mrs. E.
West side
2 Mortimore Mrs. E.
Islington street
26 Sealy Edgar H., carpenter
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow road
Edgeware road to Juliett street
Francis street
Braine Philip, missionary
Edmonds G.
Willdigg C. A., teacher of music
Thompson Charles, engineer


Hawken street-East side
Alice to Laura street
Rogers John C., patternmaker
Fernley Samuel, boilermaker
Pettitt John, builder
West side
Fraser Mrs.
Minister George, grocer
Ryan William, van proprietor
O’Grady William, van proprietor
Hickman Thomas
Hill street (now called Watkin
street)


Holdsworth street-East side
Wilson street to Railway line
Creese Alfred
Hemming H. A.
Brenfield –
Plucklett Samuel
Havee Charles
Eadie William
Cole Aaron
Sullivan J.
Johnson Samuel, ” Pine villa ”
Morgan Thomas
Reid Robert
West side
McKay James G.
Fisher Arthur, stonemason
Leamington avenue

W. H. MACKENZIE A Co., General Agents for New South Wales & Victoria.

Page 308

ANTHONY HORDERN & SONS PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


308 Hol NEWTOWN. Ken

Holmwood street
Off King street south
Holmwood house-William Keys, care-
taker


Holt street
King to College street
Bailey street -Station street
Pitt terrace-
1 Campbell David
2 Harnett H. H., baker
Craik John, baker
3 Jenkins Mrs. Catherine
4 Cullinan Michael, bootmaker
5 Morelli Joseph
6 Wareham Mrs.


Hordern street-East side
201 King to Raper street
1 Connors James, fruit dealer
3 Bennett James, bandmaster
5 Matthews William, watchmaker
7 Holder George
Mechanic street
9 Burns Mrs.
9½ Minehan Patrick, carpenter
11 Brooking David
13 Walker James, carpenter
15 Foulson Thomas
17 Wyatt W., schoolmaster
19 Calender Thomas, stonemason
21 Ridley Henry T., engineer
23 Carmichael Donald, blacksmith
Victoria street
Strathavon terrace
1 Elphinstone William, agent
2 McKenzie Mrs. S.
3 Bell William, storeman
4 Boigess William G., printer
5 Larkin James, undertaker
6 Williamson David, carpenter
31 Byrne Joseph C.
33 Broadley Joseph, blacksmith
35 Tollis Frederick, blacksmith
37 Mullavy Mrs. Mary
Prospect street
39 Moffatt Mrs.
41 Galvin Mrs.
47 Stores Mrs.
49 Insull William, carpenter
51 Atkinson Thomas, coachpainter
53 Pierce William, coachbuilder
O’Donohue John, coachpainter
55 McEwan Charles
Chalder street
59 Pearsall John
59½ Pratt Mrs. Mary M.
61 Thickett James, bricklayer
63 Murray Arthur J.
63½ Sylvester Mrs., midwife
65 Russell Frederick
69 Featfield William, grainer
71 Murray Mrs., midwife
75 Connoulty Thomas, butcher
Raper street
West side
2 Jones John, plasterer
4 Watson George
6 Ridge John
8 Pogmore James
10 Peirce Edward D.
12 Pearce Harry, saddler
14 Pearce Walter A.
18 Whitehead Thomas
Mechanic street
14a Oliver Mrs. Sarah
18a Davis Mrs. Elizabeth
20 Grant Mrs. Emily
22 Stockham Thomas, cooper
24 Cable Mrs., midwife
Victoria street
26 Baldock Alfred, coachbuilder
28 Johnson John, printer
30 Winters Robert
32 Booty Mrs.
36 Posner Mrs.
38 Stanwix Thomas S., senior constable
40 Hammer Lot, fruiterer
42 Fuller Benjamin
Norman John, fuel merchant
Prospect street
46 Curtis Mrs. E.
48 Brenton William, shipwright
50 Hudson Charles
52 Hobe Julia
54 Crotty John, saddler
56 Foster Mark E, collector
Foster Francis H., compositor
58 Robertshaw Matthew
60 Connoulty Thomas, butcher
66 Allison James
72 Hopkins Albert
74 Atkison John, fireman
76 Buckland William J., carpenter
78 Kester William
80 Stewart –
82 Dyson –
Braden Henry, grocer
Raper street


Iredale street-North side
137 Union to Angel street
Dily Joseph
Alerton Henry
Gatley James
Goodsell George
Musgrove James
Rodgers Joseph
Slater John, draper
Glennon John, carpenter
Randwickview terrace
1 Woodroff Harry, bootmaker
2 Cooper George
3 Hickman Thomas Hickman John
4 Tabb Mrs., staymaker Dalley George
5 Hunt William
Pritchard George, joiner, “Chelt-
enham house”
South side
2 Buswell Thomas 4 Petty John
8 Clapp Robert, miner
10 Eaton George, wheelwright
12 Hammell Denis, bricklayer
14 Pinford Mrs. Elizabeth
18 Millais George E., accountant
20 Farrell John, dairykeeper
26 Wilson James, grocer
30 Barclay Mrs. Sarah
32 Gearside George, blacksmith
36 Morton Charles W., bootmaker


Islington street-East side
26 Munni to Iredale street
1 Burton C. A., carpenter
3 Handels Henry J.
5 Hartley William
7 Goodsell Alfred, carpenter
9 Woolley John, sen, plumber
11 Denny John
13 Graham James, bone dealer
15 Bartholomew Stephen
17 Thorburn Hugh
19 Baton George
West side
2 Taylor Christopher
8 Holstead Charles, fuel merchant
10 Moody Thomas
12 Flynn John, shoemaker
14 Foden Peter, joiner
16 Preseeder Mrs.
18 Moon Mrs.
20 Elliott –
22 Wilkins George
Myrtle terrace
3 Murray Daniel R., master mariner
4 Cummins John, bootfinisher
Tallis Frederick, painter
34 Wrather Mrs.
Ready Morrice
38 Woodford Samuel, carpenter
40 Smith Joseph
42 Clarke Mrs.
44 Perkins William, basketmaker


James street-North side
Edgeware road to King’s fence
Stevenson James
Woodcock William, dray proprietor
Woodcock William, dray proprietor
Shubrook Hubert T., van proprietor
Field Frederick, dray proprietor
Duncanson John, dray proprietor
Reynolds George M.
South side
Healy Mrs. M.
Horne John, carpenter
Patterson Mrs.
Lesina Alexander
Ward Mrs. H.
Sleith David, carpenter
Shaw Mrs.
Hawkins John, carpenter
Wilkinson William
Gatley Mrs.


John street-East side
May street to Wells street
Denmark terrace
2 Williamson Henry
4 Douglas Frederick
5 Clemow Robert
6 Tudgeon Mrs.
9 Ramsden John
10 McLenaghan James
Goodsell street
Goodsell Brothers, brick manufacturers
and fuel merchants
Maria street- Wells street
West side
Goodsell Brothers’ brickyards
Manson James T.
Trollope Henry, carpenter


Juliett street
Harrow to Enmore road
Foldi N., commercial traveller, “Villa
Manilo”
Worrill William, bootmaker
Tasker Thomas, monumental mason
Stewart William, contractor
Radley Kenrick, bootcloser
Foldi Mrs. M. H.
Day John, commercial traveller
Teeson Charles, enginedriver, “Carlton house”


Keig street
Station street to Reiby street
Bent Samuel, teacher
Attewell Samuel
Hankin Helen
Nimbow terrace
1 Pinkhurst –
2 Herbert Frederick W.
3 Parr William, hatter
7 Reilly Robert
8 Crinks –


Kent street-North side
College to Ferndale street
Millman Robert
Holt Benjamin
Maling Thomas
Smith George
Behan Miss

PHOENIX FIRE OFFICE of LONDON, Established 1782

Page 309

C0UNTRY ORDERS EXECUTED WITH EXACTNESS AND PROMPTITUDE.


Kin NEWTOWN. Kin 309

Howard A. J.
Taylor Thomas B., painter
Swan Albert E., painter
Cosgrove Michael, “Leitrim cottage”
Nesbitt Robert
Pisani Carlo, professor of music
Skelton Matthew, bookseller
Fish Alfred F., bricklayer
Yere W., cabinetmaker
Grant James, plasterer
Beikie James
South side
Biggs John, ” Camdenhurst’
Patterson William L.
Lee George
Groves Frederick, builder
Limon –
Wood William
Hulme Francis, carpenter
Day John E., brassfinisher
Cleveland George W., stonemason


King street north-North side
Bligh street to Railway bridge
Bligh street
Service John, surgeon
1 Ferrier Thomas, builder
3 Hill George, painter
5 Pocock Ellis, greengrocer
7 Slingsby Alfred, builder
McRae Murdock
11 Pacey Charles J., painter
13 Royal hotel-Edward King
15 Carmichael William, greengrocer
17 Cover Samuel, butcher
12 White Horse hotel-Anthony Gillett
21 Ranalli Giovanni, ironmonger
23 Pocock Peter, chimneysweeper
25 Candsell W. J., hairdresser
Pearson William, storekeeper
Nelson street
31 Barker William
33 Field William, butcher
35 Webber George, inspector Animals
Protection Society
37 Harrison Miss Elizabeth C.
39½ Gaynor Thomas, bootmaker
45 Fagg E. H., grocer
47 Fenton Henry
53 Burden Mrs. R. J., card-box manufac-
turer
53a Fernon William J., produce mer-
chant
Gordon John and Co., farriers and
blacksmiths
57 Mantel Henry, woodcarver
61 Clegg J. G., estate and insurance
agent
63 Ferrier F., Oyster saloon
65 Meier J., wine retailer
Trocadero skating rink-F. Ferrier,
proprietor
Peters W., billiard saloon
Abel Charles, refreshment rooms
Jerman Arthur G., tobacconist and
hairdresser
71 Nelson Andrew, tailor
73 Brown Madam, dressmaker
Brun George, tobacconist
75 Cohen and Son, tailors
77 Johnston and Dunn, fruiterers
81 Edmonds William, plumber
Denys Charles 0., stovemaker
83 Clark James, van proprietor and furni-
ture dealer
87 Hyndman and Craig, zincfounders
91 Williams H. W., draper
93 Batty arid Calcraft, printers
95 Cocksedge Thomas, bootmaker.
97 Spear R. G. and Son, picture framers
and portrait painters
99 Prince of Wales hotel-Terence Mahon
Elizabeth street
105 McDonald Hugh and Sons, fuel mer-
chants
109 McDonald Patrick, dray proprietor
111 Goldsmith James, draper
113 Goldstein Samuel, tailor
115 Christie Brothers, manufacturing
confectioners
117 Paish F., plumber
119 Selig Jacob, pawnbroker and furni-
ture dealer
121 Whinton Mrs., tobacconist
Dover Joseph, dealer
125 Stone Alfred, grocer and painter
Missenden road
127 Daniel Lambert hotel-Theo. H. Tye.
129 Scott John, butcher
131 Cole William, furniture dealer
133 Sayers Clark, fruiterer
135 Davis W. G., grocer
137 Woods William, draper
139 Milton hotel-John Cahill
Stephen street
141 Clements F. M., manufacturing
chemist and dentist. (See advertise-
sement opposite Chemists and
Druggists)
143 Thorne Edward, tailor
145-147 Patterson Andrew, fancy goods re-
pository and stationer
149 Hall Thomas, butcher
151 Taylor Miss F., milliner
Williamson Mrs. E., milliner
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotel-Thomas Rorke
O’Connell street
157 Millard William, tobocconist and
newsagent
157 Culpitt J. C., saddler
159 Welsh A., dyer, &c.
161 Cane J., confectioner
163 Haley C., hairworker and hairdresser
165 Madden R., bootmaker
167 Smith John H, greengrocer
169 Tuft Thomas, grocer
173 Connelly Thomas, tailor
175 Harrison A., fruiterer
177 Brooks Samuel, umbrellamaker
House Thomas, butcher
Egan street
181 Banks Mrs. M. A., confectioner
183 Wright Brothers, bootmakers
185 Thompson W. H., cabinetmaker
187 Lane Charles J., oil and colorman
189 Alderson John, confectioner
191 Graham William, fruiterer
193 Brooke Thomas, fruiterer
195 Hooper Brothers, tailors
197 Hastings Mrs., milliner
199 Hillard George, tobacconist
201 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
203 Shakespeare hotel-James P. Kavanagh
205 Booth Laurence, crockery dealer
207 Bellemey R. T., chemist
209 Martin J. G., draper
211 Fletcher George A., butcher
213 Simpson Henry, fruiterer
209a Fuller Edgar, tobacconist
209 Prince Henry, provision store
215 Pinfold W. R., confectioner
217-219 Rapson and Son, bootmakers
Church street
221 Greenwood and Son, produce and seed
merchants
223 Walton Edmund, grocer
225 McDonald E., tailor
227 Rusfeldt E., photographer
Quain Miss, milliner
227a Waters A., draper
229 Boston Mrs., watchmaker
231 Metcalfe John, pastrycook
233 Davis Austen, butcher
235-237 Clark Marcus, wholesale and retail
draper, tailor, milliner, boot ware-
house, dressmaker, and fancy repo-
sitory
241 Risbey Charles H., grocer
243 Poulson M., stationer
245 Meader John, oyster saloon
247 Twomey Joseph, hairdresser
249 Scurr George H., ironmonger
251 Westhoff: Mrs., wine and spirit mer-
chant
253 Wiseman John H., fruiterer
255 England William, newsagent and
stationer
257 Williams William, chemist and dentist
259 Bagley E. and Co., provision store
Mary street
261 Cricketers’ Arms hotel-John Stokes
263-265 Kingsbury John, draper, milliner,
outfitter, &c.
267 Hobbs and Co., chemists and drug-
gists
269 Jolly Joseph, painter and oil and
colorman
271 Thomas Henry, bootmaker
273 Hartley F. W., undertaker
275 Jones W., oyster saloon
277 Davis Brothers, butchers
279 Buckham John, greengrocer
279½ Hastings R., collecting agency, Box
8, P. O., Newtown
281 Vermeesch J. C., tobacconist
283 A. J. S. Bank (branch)-Arthur Todd-
mann
285 Swinbourne J., bootmaker
English, Scottish, and Australian
Chartered Bank (branch)-A. G.
White, manager
287 Hogg David and Co., drapers
289 Oxford hotel-Margaret Webster
Tooher James, billiard rooms
Eliza street
291 Commercial Banking Company of
Sydney (branch)-Walter H. God-
dard, manager
293 Bank of Australasia-John H. Reed,
manager
South side
Forbes street
4-6 Rashleigh S. C. and Co., galvanised
iron and metalworkers
16 Gibson Lewis M., storekeeper
18 Farkens I. S. and Co., furniture
dealers
Queen street
20 Lennon T. F. monumental mason
Baldick J., coachbuilder
22 Marks S., New York brewery, and
bottler
Fitzroy street-Georgina street
64 Deene and Co., suburban billposters
Price Edward, advertising agent, bill
poster, “Pitville”
50 Gilchrist W. and R., grocers
54 Goldberg L., draper and clothier
56 Taylor J., bedding manufacturer and
upholsterer
60 Rose John, watchmaker
Rose Mrs., dressmaker
62 Castle James and Sons, ecclesiastical
metalworkers
64 Butler William, confectioner
66 Walker J. G., physiognomist
68 Boyd and Erwin, grocers
Bucknell street
84 Sutherland James, tobacconist
86 N. S. W. Co-operative Ice and Cold
Storage Co. – Waverley Walker
Limited, manager
88 Duval E., bootmaker
90 Rickards Alfred, cutler
92 Cole William, furniture dealer
95 Schott C., tobacconist

LOSSES PROMPTLY SETTLED WITHOUT REFERENCE TO HEAD OFFICE.

Page 310

ANTHONY HORDERN A SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


310 Kin NEWTOWN. Kin

King street continued
Buckland William J., ladder maker
and carpenter
96 Weeks James A., undertaker
98 Goldberg M., furniture emporium
100 Bergin Mrs., grocer
102 Jeffreys and Son, upholsterer and
cabinetmakers
104 Kops Saul, draper
Watkin street
Club hotel-Charles Burnett
108 Andrews Henry, ham and beef shop
and fancy goods repository
110 Singer Sewing Machine Co.’s agency
112 Pedrana D. W., grocer
114 Simpson William, draper
116 Miers B. L. pictureframe maker and
fancy goods importer
118 Harmey John and Sons, coachbuilders
118a Coulter James, fish and oyster saloon
120 Harris John E., watchmaker and
jeweller
122 Dunk W. H., tailor
124-126 Wood E. A. and Brothers, general
storekeepers
128 NEWTOWN CHRONICLE-Macdougall
and Prentice, proprietors
Macdougall and Prentice, printers
130 Duggan John, bootmaker
132 Hudson Mrs., provision store
Hudson Enos, billiard saloon
132½hillips, auctioneer, house and estate agent
136 Shafto B. E., grocer
Brown street
138 Hill L., curio shop
140 Nagel and Co. photographers
144 Moyle J. W., fruiterer
Metropolitan swimming baths
152 Adams Miss, confectioner
154 Mudiman T., tailor
Bowman F. J. photographer
158 Hunter John, boot palace
160 Newton Edward, herbal dispensary
164 Thomson and Salmon, plumbers
166 Pearce W., saddler
168 Boots and Gommeson, undertakers
Whately street
170 Albert J., musicseller
Thomson Robert, plumber
176 Newell William, house and land agent
178 Sedgwick William G., surgeon
180 Calnan John, hairdresser
McLoughlin John, ironmonger
Newtown arcade-
Crane William fancy goods repository
Christie Samuel, confectioner
Greave William, fancy repository
184-6 Von Hagen, sewing machine agent
188 Bank of New South Wales (branch)-
W. Sparrow, manager
190 Langley H., tobacconist
192 Zesch A. E. F, printer
192 Metzler H. L., furniture warehouse
196 Bundy and Weber, jewellers
Wesleyan church-Rev. James Wool-
nough.
Wesleyan Sunday school
Erskineville road
202 Post, telegraph, and money
order office-Joseph B. Lees, post and
telegraph master
204 Moulang J., jeweller
204a Andrews Brothers, grocers
206 Parson William H., fancy repository
206a Madden William R., bootmaker
208 Williams Charles, billiard saloon
Temperance hall
310 Hobson and Parr, hat manufacturers
and mercers
Wilson street
Baldick Brothers, timber merchants
214 Simpson and Gregory, bootmakers
216 Sheldon Ernest, tobacconist
218 Ekin and Co., estate agents
222 Ross George, confectioner
224 Richmond M., estate agent
224a Bank hotel-Lucy Easy
226 Parker Robert, blacksmith
Volunteer Fire Brigade station


King street south-East side
Railway bridge to May street, St. Peters
Tramway fuel sheds
228 Town Hall hotel-John. Hoskin
230 Williams M., leather and grindery
merchant
Newtown public markets-M. V.
Solomon and Co.
Solomon M. V. and Co., auctioneers,
commission agents, and furniture
warehouse
Newman street
Public school-Samuel Bent, head master;
Mrs. Jenkins, head mistress
Whitehorse street
St. George’s hall-E. H. Power, manager
Murphy and Hunt, surveyors
St. George’s skating rink-E. H. Power
Culshaw Thomas, architect
Predrana D. W., grocer
Humphries and Nicklin, artists and
pictureframe makers
Congregational church-Rev. J. T. War-
low Davies. M.A.
254 Milne A., confectioner
Clarke William, auctioneer
262 Robinson M., modeller and mantle-
piece maker
272 Sutherland George, platelayer
Norfolk street
278 Fisher Mrs.
280 Wallwork C, enginefitter
282 Bedford Mrs., fruiterer,
284 Jeffries Henry, contractor
Garratt W. W.
292 Lawler W., asphalter
Lindley William, painter
294 Bill Thomas L., carpenter
296 Whiteford G., tobacconist
296½ Waddell William, jeweller
Hammond Joseph, carpenter
Chandler Mrs., music teacher
Schwebel W., carpenter
300-306 Abel C. B., wholesale and retail
pastrycook, baker, confectioner
and caterer
332 Abel C. B., ” Essington ”
344 Aitken James, tobacconist and hair-
dresser
336 Mulhane Michael, bootmaker
St. John’s street
340 Hampton H. C. butcher
Peters J. D, blacksmith
Lines Edward, dealer
348-350 Mulholland Joseph, grocer and
produce merchant
352 Lance Alfred, confectioner
356 Lance Brothers, painters
Angel street
360 Davies J. H., monumental mason
380 Whitby W. C, cab proprietor
Union street
410 Eve Mrs. Sarah, “Haberley”
412 Bates Robert, brick manufacturer
414 Yearside John,Coachbuilder
426 McKechnie James, saddler
482 Lincoln and Weeks, blacksmiths
Rochford street
Ives Frederick, brickmaker
Turner John, draper
542 Turner Miss, dressmaker
544 Allen John, grocer
Davis Herbert, tobacconist
Hodkinson Thomas, engineer and
ironfounder
Cox F. and W., produce merchants
Gentle Josiah, Bedford brickworks
Short William, blacksmith and wheelwright
West side
295 Harrison Thomas, ironmonger
297 Nissen Christian, tobacconist
299 Drummond George, confectioner
301 Egan J. W. and Co. (late Owens and
Goff), drapers, &c.
303 Woolley J., tobacconist and watchmaker
305 Lambourn Edward W, grocer
307 Eldridge William C., dyer
309 Jones G. T., dairy produce dealer
311 Cronshaw Alfred, tailor
313 Knight Charles, fruiterer
Serbutt James, hairdresser
315-317 Seymour Giles M., draper
319 Ford A., ironmonger
Miller Mrs., dressmaker
328 Sergeant William, bootmaker
329 Whitaker Henry E., chemist
331 Hilton, Brown and Co., seedsmen and
plant merchants
333 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
335 Knight Charles, fruiterer
341 Morris A., bootmaker
343 Young George E., hairdresser
345 Macready Hugh, stationer and book-
seller
Short street
349 Martin James, butcher
351 Hardaker Robert, dairy produce
dealer
353 Chislett G. E, bootmaker
355 Sandringham hotel-Arthur Millar
Adams William, ironmonger
359 Wood J. F., grocer
361 Berkmann William, pawnbroker
363 Stonehill G. H., saddler
365 Bagley E. and Co, provision store
369 Shirley J. hairdresser
Pattison J. J., grocer
371 Smith Henry, fruiterer
373 Tye G, H, butcher
Holt street
375 Union Bank of Australia, Limited
(branch)- Frederick Shaw, manager
375 Douglas R., baker
377 Boggis E. and Co., drapers
379 Woolnough Rev. James (Wes.)
381 Freeman Mrs., dressmaker
383 Lotye Edward, accountant
385 Coles James, gardener
Devins and Montague, dressmakers
387 Rapp John, leather merchant
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert, clothier
International hotel-Margaret Pucker-
idge
Hill P. T., draper
486 Wynter Brothers, grocers
437 Deane Alexander, furniture dealer
Sir William Wallace hotel-Christo-
pher F. Schmidt
441 Scotton W. H., greengrocer
Jones C. E., stationer and newsagent
Mulholland Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coachbuilder
451 Baldick George, timber merchant
457 Phillpotts Mrs. Sarah M., draper
McGuire P., grocer
461 Clarke John C., butcher
Alice street

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON. Established 1782.

Page 311

NO CONNECTION WITH OTHER HOUSES BEARING THE SAME NAME


Lau NEWTOWN. Lon 311

463 Camdenville hotel-Albert Curtis
465 Ashton R., grocer
467 Spomer James, tobacconist
469 Agar Mrs., midwife
471 McCauley Daniel, merchant
473-475 Shafto T. A., grocer
Holmwood street-Dickson street-
Wells street
539 Brennan Mrs.
541 Macqueen Farquhar, accountant
547 Thurlow Henry H., greengrocer
549 Smith Charles, butcher
551 Botany View hotel-Maude Boland
Maria street
McCloud Joseph, plasterer
557 Yearside Edward, bootmaker
559 Lennon John
Brett James, greengrocer
Gearside and McKenzie, wheelwrights
and coachsmiths
Lord street
573 Ismay James., grocer
575 McKechnie Andrew, grocer
Illawarra Railway bridge
589 Short Joseph H., engineer
591 Phillips James
595 Winn Samuel, plasterer
Hill F. T., carpenter
597 Short Mrs., midwife
Short William, wheelwright
599 Boots Mrs., greengrocer
Goodsell street
611 Beattie J. J.
613 Tye Horace, brickburner
Baker Mrs. E., hairdresser
Boyes Arthur, engineer
Boyes Mrs., dressmaker
Hodges Albert, carpenter and green-
grocer
May street


Laura street-North side
Commodore street to Edgeware road
Medway Mathew, builder
Cooper James, signalman
Mills William, currier
Fetherston Gerald, builder
Hawken street
Nicholls Mrs. J., grocer
4 O’Malley J.
5 Blackburn Henry, plasterer
6 Erickson John, carpenter
Walker Mrs.
White Weeks, sen.
Algar Frederick, builder and car-
penter
Lane William
Dyer N.
Young R.
Pawley William
Wesleyan church
South side
Camdenville public school-P. O’Reil-
ly, head master, and Miss Annie
McDonald, head mistress


L’Avenue
Off Fitzroy street
1 Brock George S.
2 Kidson Mrs. Eliza
3 Brock Robert
4 Thruchly Mrs. A. E.
5 Thruchly William
6 Henry Ivan
7 Peryman F. G. B.
8 Thruchly John


Leamington avenue
Holdsworth street to Pine street
Royl Frederick, railway guard
Wood [Enos?] H., collector
Wilson Mrs. Elizabeth
Chicken Thomas
Spratt James
Osborne Thomas
Cain Joseph
Gallagher Patrick
Plunkett George, joiner
Atkins Albert, compositor, ” Rose-
mont”
Streim James, carpenter
Smith James, ” Edina house ”
Porirua terrace
1 Corfa George H.
2 Smith Kemp, bootmaker
3 Wylie William, woodturner
4 Bray Frederick, tobacconist
5 Ryall Mrs. G., dress and mantlemaker
Ryall George
6 Page Walter
7 Barrett James, carpenter


Lennox street – North side
Bedford to Church street
Wellington street
2 Cutter Robert P.
Regent street
Meek Mrs., ” Roslyn ”
Risbey Mrs., “Skene”
Rutledge James, “Ythan”
26 Gerritt James W., ” Rutherglen ”
28 Foster John, ” Tamar house ”
30 Clark C. T., com. traveller, “Cofton”
Denison street
Schmidt terrace
1 Schmidt Conrad
2 Cook Peter, collector
Post and Gardner, fuel merchants
Post Joseph H, fuel merchant
Australia street-Church street
South side
Wellington street
Barry John
3 Silvester George
Regent street
13 Lyttle James, clerk
15 Hellmrich Mrs.
17 Green James
19 Hoffman Frederick
21 Jones George, fishmonger
Denison street
23 Northcote John, saddler
31 Martin Isabella
Pratt Mrs., dressmaker
33 Pratt Thomas
35 Sherman John
37 Graham Thomas, painter
39 Smith George, joiner
Australia street
43 Courthouse hotel-Frederick Cooper
Eliza street
10 Hurley William H, butcher
5 Wakefield Percy
8 Ollerenshaw J. W., hatter
7 Dyer Frank
6 Read John
5 Jones J. G.
4 Clifford James, plasterer
3 Harper Boyd N., draper
2 Triglone Amos
1 Laycock –
Mary street
45 Bedford Mrs. Hannah
47 Reynolds Mrs.
49 Adams W. C., stonemason
51 King Arthur
53 Brown Arthur, painter
55 Keen[or Koen ?] Albert
57 Liddle James, butcher
Hudson James, plasterer
59 Hudson Mrs.
63 Burgess H., clerk
Burgess Miss, dressmaker
Church street
Liberty street-East side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Sewell Mrs., R. S.
Hort J.
Cavendish street
Hawley terrace
1 Stevenson Richard
2 Jones-Russell William
3 Meares Alfred
4 Portus John, clerk
Sott Archibald, ” Fern villa ”
Mowle Aubrey M. P.
Robinson W. G.
Parkes Thomas, clerk
Dalrymple W. H., commission agent
Fitzgerald Richard, clerk
London street
Koombanah terrace
5 McGeorge Andrew
4 Jackson Thomas H., clerk
3 Hodgson James, bricklayer
2 Taylor Miss
1 Hardaker Benjamin
Gladstone street
Grant Edward, greengrocer
Williams G., piano tuner
Siebert C. A., teacher of music
Mutton Miss, dressmaker
Black George, ” Hopeton ”
Pollard Henry C. P., ” Roseylb ”
Harrison J. A., surveyor, ” Stoneby ”
Coyle Miss, school teacher, “Kim-
berley ”
(For West side see Petersham)


Linthorpe street-North side
Off Erskineville road
Langley John, ” Bridgenorth “
Silberberg Joseph
Barton Samuel
Harrison Matthew, ” Marlborough “
McLachlan John C., ” Linthorpe”
South side
Wood James, ” Kelbourne ”
Whitehead John


London street – East side
Enmore road to Liberty street
Young Edwin, “Belmont”
Bryant John A. ” Burriana “
Marlborough Francis, grocer
Belmore street
Browne Lindsay, “Madaline cottage”
Harvey James
Chambers James, engineer
Smith Joseph W.
Ward Edward
Weiss Herman, grocer
Barker R. E., ” Ashley house ”
Mozart terrace
1 Wishart Mrs., ladies’ nurse
2 Leseberg Mrs.
3 Glasheen Miss
Maud terrace
Douglas Mrs.
Green Sydney S.
Cass George E.
Clouting J. R., school teacher
Deacon E. William
Smith C. A., clerk ” Warrington ”
Griffiths Frederick, ” Glanrhyd ”
Roberts John, carpenter “Clearview”
Melrose terrace
1 O’Halloran George
2 Fisher Edward R.
Munro Allen
3 Wigley Walter
4 Ziems-
Augustus street
Maher Mrs.
Bagley Mrs. E.
Larkin Nicholas, sub-inspector of police

INSURANCES ACCEPTED IN ALL PARTS OF THE COLONY

Page 312

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


312 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued
West side
Stephen George H., ” Vine villa”
Fraser John, ” Eureka villa ”
Barker Henry, architect, “Hawthorne
villa”
Riley George T., ” Madeley”
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde Henry, jam manufacturer
Evans Alfred, ” Essexville”
Sewell John F., “Montrose villa”
Momsen Andrew M., clothier, ” Brompton
villa “
Gibbons W. H. M., ” Hazeldean”
Walker Captain D., “Noumea villa”
Auld John
Brighton terrace
2 Glasson Mrs.
1 King Mrs.


Longdown street-North side
O’Connell street to Skating rink
Susan street-Missenden road
2 Parry Walter, van proprietor
Elizabeth street
Muran Mrs.
South side
Rose street
3 Corner Edward, headmaster St.
Stephen’s grammar school
Stephen street
5 Marsh Charles
9 Murphy George B.
Macdonald Duncan
11 Stilstead Mrs.
Missenden road
17 Cale -, blacksmith
Elizabeth street
19 Maloney Thomas, dairykeeper


Lord street-North side
King street to Edgeware road
Montgomery Thomas, dealer
Willard Mrs.
Goodsell Frederick J.
Walker Montagu, clerk
Burling Henry, ‘bus proprietor
Pichett John P., shipwright
Humphreys H., carpenter
Pittaway Mrs.
McKay Joseph, dealer
Short J. Thomas, blacksmith
Hardy James, builder
Hardy William, bricklayer
Bees James
Taylor Thomas, bootmaker
Stokes and Sands, bakers
Thorpe Mrs.
John street
Russell –
Tattersall Joseph
Tracey John
Vincent -, brickmaker
Naylor Thomas, bricklayer
Ball Henry
Smith John, dray proprietor
Butcher Charles
Avery Mrs.
Calligan Mrs.
Kent Mrs.
Clayton, George, fuel merchant
Willard Alfred H., dray proprietor
Jackson Joseph, blacksmith
South side
St Peter’s railway station – Anthony
Graham, stationmaster.
Graham Anthony, St. Peters station
master
Smith –
Badge William, stonemason
Wainright George, land agent
Higgs Roderick
Thompson Richard, blacksmith
Mars John, signal inspector
Lester George, tripedresser
Hawkins –
John street


Margaret street-North side
College to Simmons street
Elizabeth terrace
Hundt Charles H., builder
4 Shannon Thomas
6 Cullian C.
Hardy Edward
Pearce Richard
Barnes Mrs.
Deakon Mrs.
Engelbert George, ” Beechworth ”
Goodsell -, ” Seafield ”
Campbell James, mounted police
Reiby street
South side
Webber George, ” Clifton cottage”
White Mrs., dressmaker and costumier
Dawson G., sergeant of police, ” Garfield ”
Shepherd Albert, plasterer
Hynard Thomas J., clerk
Walker –
Eldridge James
Lysaight Thomas
Reiby street
Bath William
Noble Thomas, moulder
Rosthorn Mrs., ” Roseneath ”
Richards David
Walpole John H.
Atkinson Christopher, joiner
Ottaino G., music teacher
Armstrong W., plumber
Diggles Mrs.
Harrison William, butcher
Constable Mrs. R., greengrocer
Rynn Miss, grocer
Hamilton -, painter
Reardon James, bootmaker
Smith Joseph, grocer
Ferndale street
Insull William, sen.
Geisler Ernest, engineer
Hynes Thomas
Reddy Mrs. L.
Kilkeary Mrs. M. D., grocer
Simmons street


Maria street-North side
King street to Edgeware road
Holley William
Palmer Mrs., ” Dahlia cottage “
Martin Mrs. M., ” Mary cottage “
Farr James
Farr Mrs. M. A., grocer
Tracy Thomas
Elstub Mrs. A.
Cooper F. C.. watchmaker
Williams Edward
Higgans John
Key Francis
Key John
Hutchinson Alexander
Cummings Michael
Smith John
Hamilton Alexander, storekeeper
Bonny R. J., butcher
John street
Seckold Thomas, dray proprietor
Griffiths Frank Goodin John
Dirk –
Delponte John J., carpenter
Midgley William
Dennis Thomas
Rossiter-
Tagg George, carpenter
Osborne George.
Cumming Charles, carpenter
Haywood Samuel
Nichols George, joiner
Rusden Mrs.
Choat James
Gorman Frederick
Evans John
Midgley Mrs. E., perambulator maker
Ward Mrs.
South side
Holley Mrs.
Gearside George, wheelwright
Nottle John, brickmaker
Burling John, ‘bus proprietor
Hinton James
Kelso James, grocer
Hughes John W.
Sharp Albert, newsagent
Lenton Thomas, dray proprietor
Kelly Thomas
Carrie George
Hames Charles
Thompson Walter
Miller Henry
Ottery Samuel, “bus proprietor
John street
Moon Thomas, builder
Thorpe John, dray proprietor
Clarkson William


Marion street-East side
Enmore road to Sarah street
Hill C., E. surgeon dentist, ” Cheviot”
Martin J. D., draper, ” Darnall”
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
Perry John, ” Castleton ”
Smedley Mrs., ” Moorville ”
Inglewood terrace
1 Clarke William
2 McKinnon Donald
3 Goodman Frederick N., hatmaker
4 O’Donnell Mrs. Deane William
Allan Percy, ” Maxwella ”
Towers John. ” Gordon ”
Cohen Mrs. F.,” Hazeldean ”
Campbell Mrs, ” Yelgelbar ”
Duff John, ” Lisgar ”
Duff Gordon, surveyor
McIntyre William, “Gladstone ”
Bird John, farmer, ” Garfield ”
Greaves John,” Cooinda ”
Wright Mrs.
Redford Robert N.
Harvey William, carpenter, ” Brooklyn ”
Matthews Samuel, constable, “Mill-
ford”
Matheson John, builder. “Beech-
worth”
Davidson Thomas, filtermaker, ” Ray-
mond “
Bryan Mrs., ” Hamilton ”
Appleton William W., ” Longwood ”
Bayley Marshall, ” Sempstead ”
Wallis James H.,” Nariah cottage ”
Hopkins Alfred J., watchmaker,” Oak
cottage “
Swift William, ” Eureka ”
Carter Sidney, ” Elsinore ”
Brander John, carpenter, “Stanford”
Bishop Albert G., com. traveller,
” Truro ”
Rodney terrace
6 Clark Harry
5 Butler Ernest
4 Grant John, plasterer
3 Stephen James
2 Gearside S., wheelwright
1 Lawson Mrs.
West side
Marion terrace
1 Glendenning James, plasterer
3 Mood John, fitter

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON, Established 1782.

Page 313

BEST HOUSE FOR SILKS, SATINS AND VELVETS.


Mar NEWTOWN. Mun 313

7 Halpin James, butcher
9 Stanley John, tanner
Bearup James, ” Craigie “
South W.
Carlisle terrace
1 Grant William H.
2 Grenwell B. A., draughtsman
3 Frazer William, carpenter
5 Williams John
6 Rae John, painter
Watson Abraham, ” Orville ”
Enright Francis, master mariner
McLachlan John, watchmaker
Heathfield cottages
1 Fleming –
2 Mossman Frederick, engineer
3 Palmer Edward, tinsmith
4 Moscrop William, bootmaker
Walton terrace
Koerstz C., carpenter
Gore James
Callan Laurence, coachpainter, ” Bry-
antstonville “
Cannan Mrs., ” Ashbourneville ”
Oroya terrace
3 Jenner Charles H., coachbuilder
2 Council Walter, clerk
1 Reay Mrs.
Reay Harry, tailor
Crofts Samuel, commercial traveller,
“Torrington”
Cross lane

Elder terrace
1 Seymour John H., financial agent
2 Griffiths George
3 Hague John, city missionary
Moymow Mrs. S., ” Alfred house ”
Gore John. ” Douglas house “
Peele George, ” Doribang ”
Farnham terrace
3 Jenkins Charles
2 Parkinson Louis
1 Macdonald C. E.
Carroll James, bootmaker
Peacock William, ironmonger,
“Afghan”
Jenner Robert B., coachbuilder, ” Mer-
rivale”
Walsh Daniel
Clinton Henry, “Mishwaum”
Sampson Mrs. E., ” Cambria ”
Pyne William, ” Apsley house ”
Barden Charles, hay and corn dealer


Mary street-East side
King to Lennox street

Young W., music teacher
5 O’Doherty Patrick, clerk
O’Doherty Mrs., music teacher
7 Howell Robert
Off Bartle Philip
11 Gray Henry A.
13 Shaw G. J.
15 Connor Mrs. M. J.
17 La Martiniere Henri

West side

Hannah terrace
23 Wellesley Charles, tailor
16 Sidaway Alfred
14 Gardiner Mrs. Ann
12 Fielding R., builder
10 Rogers Miss
Rogers Alfred


May street-North side
King street to Edgeware road
Burling Charles, grocer
Mills Henry
Webb William, gardener
Giles Edwin J., baker
Primitive Methodist church-Rev. E.
Masterman
Masterman Rev. E. (Prim. Methodist)
Rawlings James
Wallace Robert, grocer
Cavandish Mrs.
Patterson Robert
Butler M. L.
Hogan Thomas
Stokes William
Hawkins Jesse
Brett William
Guest Joseph, fitter
Flecknell A. C., carpenter
Loveday Mark, grocer
John street
Martin Henry W.
7 Graham Samuel
6 Bains John
5 Martin Joseph
4 Nichols Robert
3 Taylor Alfred
2 Keating William
1 Sullivan John
(For South side see St. Peters)


Mechanic street-North side
Church to Egan street
2 Ginliani Mrs. M.
4 Smith Mrs. J.
Hordern street
South side
1 Gillespie John, carpenter
Whiteheads parcel delivery stables
Hordern street


Metropolitan road-East side
Enmore road to Sarah street
Enmore public school-boys’ department
-J. R. Clouting, head master; girls’
-Miss L. K. Alderton, head mis-
tress; infants’-Mrs. T. Crozier,
mistress
Lumsdaine Edwin B. F., ” Marian “
Bent Cornelius
Berner George
Berner Joseph, ” Belinda”
Todd Thomas, jeweller, ” Waterton”
Taylor Robert, clerk, ” Fletching”
Dalyell Mrs., ” Nirwana “
Dalyell Miss, school teacher
Hannan Robert, insurance agent
Price Mrs., ” Franklin “
Curnow Frederick, ” Carlton “
Smith W. J., “Durlstone”
Smith Miss, dressmaker
Wallace Robert, ” Claremont”
Dawson J. W., ” Elsieville “
Cooke Henry, accountant, ” Scarcliffe ”
Cross lane
Baldick Ernest A., timber merchant
St. Kilda terrace
1 Holdsworth P. R.
2 Kitt Ralph
3 De Saxe Louis, dentist
4 Hardy Benjamin G.
5 Dunn Mrs. E.
Skinner William, constable
Skinner David, engineer
Baxter –
Turner Mrs., ” Alpha cottage”
Finucane Henry R.
Gibbens Joseph, ” Alma cottage ”
Howe Thomas, ” Norma ”
Murdock Walter, ” Ascot cottage”
Bingham Richard H.
Perry Alfred
Nash Richard, carpenter
Hepburn William, joiner
West side
Mulquin Thomas, ” Eastbourne ”
Druitt Rev. Archdeacon Thomas (C. E. ),
“Chellas”
Barton Grainger, J. P., “Nanima ”
Doyle L., ” Milluriel”
Tabernacle-Charles Watt, evangelist
Eld George, ” Kimberley”
Sindel R., merchant, ” Sindelville”
Metropolitan terrace
2 Richardson Thomas
Dalwell James M., mining agent
Letton George E., ” Morpeth ”
Cross lane
Blencowe Cobert, ” Mixbury “
Kitt G. A.
Halliday William J., contractor
Howe Mrs. M., ” Craighead”
Howe Miss, music teacher
Howe Harry G. J., printer
Howe Clarence W., printer
Cameron Alexander, ” Isla “
Wright James carpenter, ” Tannochside “
Young James, engineer, ” Lilllesleaf “
Powell Charles E., ” Brunette”
Thomas – school teacher, ” Manola “
McCaldon John, engineer, ” Winiata’
Wilson Mrs, A. J., ” Como “
Lennon J., cab proprietor
Lindsay John L., ” Carlisle “
Tillott Job, carpenter
Haining James L., coachpainter
Campbell A. P., ” Highclere “
Piper Mrs.
Carroll Thomas, carpenter, ” The Glebe “
Banks John S., ” The Oaks “
Davey Richard, baker, ” The Grange “
Archibald John, “Craigfoot”


Missenden road-East side
King street north to boundary
Greatrix Joseph, brassfounder
Parsons William M., engineer and black-
smith
Longdown street
Brown Henry, carpenter
Langeman Herman, cabinetmaker
Campbell street
7 Hughes Mrs. M., grocer
9 Hamilton Mrs. H., ladies’ nurse
13 Cooper Robert, undertaker
Richard street
15 Walker Miss, teacher of music
Aylesbury street
25 Kelly Michael
27 Hillier Frank
29 Seller John, joiner
31 Hvass E.
Blight street
South side
Longdown street
2 Earls Michael
4 Belloe Pierce W., clerk
Campbell street
10 Sparkes J. P., boilermaker
14 Blackford David, tailor
16 Kelly Edward J., asphalter
Best and. Co., asphalters
20 Torr George, builder
24 Ibbitson Mrs. Elizabeth
26 Dickers Frank
Miller Frank
Walsh Miss, dressmaker
28 Stacey John
32 Walsh Edward, van proprietor
34 Dingawl Mrs. E., confectioner
35 Rapp Jacob, merchant
36 Keogh John, contractor
St. Stephen’s Sunday school


Munni street-North side
Union to Angel street
Dyter Mrs.
13 Wood Alfred, architect
17 Miles C. H.
Gowrie street
23 Wilding Mrs.
25 Young Alfred A., hairdresser
27 Cook William A. H., printer
29 Smith Octavius

DWELLINGS INSURED FROM ONE SHILLING AND SIXPENCE PER CENT

Page 314

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


314 Nel NEWTOWN. Oxf

Munni street continued-
31 Burke John, tailor
33 Becker Joseph, stonemason
35 Dooley Mrs. M. B.
37 Robinson Prank, storekeeper
South side
2 Weston Buckley
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
8 Madden Prank
10 Woodrow Mrs. Mary
12 McGrath Peter, butcher
20 Churchwood Charles, spice manufac-
turer
Gowrie street
24 Bateman Mrs. H.
26 Baker Thomas, clerk
28 Trevithick Thomas


Nelson street-North side
King to Bligh street
1 Duxbury Thomas
3 Carroll Patrick, bootmaker
5 Beckmann Frank, broker
7 Wallace Mrs. A.
9 O’Connell Mrs. C.
11 Mateer –
13 Jennett William
Campbell street
South side
Monaghan John
8 Kent James Abigail Mrs.
10 Hagan Felix, bootmaker
Southgate Mrs.


Newman street-North side
236 King street south to Union street
Darby Alfred, carpenter
Dale John F.
Heath Richard
Wheeler John C. W., clerk
Jones W. F., piano tuner
Bray William F., Macdonaldtown council
clerk
Swan Charles, engineer
White David, coachbuilder
Pike Alonzo, railway guard
Olive Alfred T.
Gilmour William J., compositor
Jones Frederick, bootmaker
Gates Arthur
Hollis Robert
Webster James
Douglas Henry, coachtrimmer
Carey William
Cassidy Francis
Paroz Frederick, joiner
Kaesewurn John, master mariner
Bird William C., carpenter
Turner George, stonemason
Morton John
Shinners Mark, draper
Angel street
33 Asztalos Mrs. J.
29 Daggar William J., bootmaker
Brown Walter W., “Elsieholme ”
Thompson Mrs. C., ” Granard house ”
Spink James, builder, ” Hamilton
house “
21 Hennessy-
15 Hickey Mrs. E., butcher
Gowrie street
15 Madden William J.
Pulham James
13 Quinn Patrick, van proprietor
11 Chamberlain Herbert, carpenter
9 Kleist Emil, baker
5 Nisbet Peter
Union street
South side
White Horse street
Futterer -, basketmaker
Stephenson Harry W.
Baker W. T.
McCann Alfred, builder,” Surrey house ”
Selwyn Alexander
Gawne Peter, plasterer
Heatherington Thomas, constable
Dewhurst Eli, ” Oldhamedge ”
Hawkings William, engineer, ” Saltburn ”
Baxter James, ” Nowra house ”
Williams Thomas, carpenter
Goodridge William, clerk, ” Warrington ”
Lane Charles, carpenter
Hextall Mrs. Elizabeth, ‘Taunton”
Fletcher George, horse dealer
Fletcher Peter, horse dealer
Owen William, engineer, ” Redgar ”
Millington Herbert, engineer, ” Coatham”
Howarth D. B. and Son, steelfoundry
Hogan David, ” Mardyke ”
Schrader F. W.
Andrews William, ” Liebenburg ”
Hereford Robert, ” Hereford ”
Pyne Robert, ” Tana ”
Firth Mrs. J., ” St. Alban ”
Knight William, ” Peveril ”
Knight William J.
Angel street
Whitton Mrs. S. A., grocer
40 Hawkes J.
38 Murphy S.
Horne William, carpenter
34 Verdau Mrs. M.
32 Clark William, carpenter
30 Hough E., plumber
28 Motimer Alfred
26 Webb William, painter
Thelwell Mrs. H., grocer
Gowrie street
Hamilton Henry, greengrocer
12½ Davis Richard, butcher
12 Whitton Mrs. H.
10 Toms Archibald
8 McKellar Dougald
6 Danes William, butcher
Union street


Norfolk street
King to Angel street
Hodkinson Thomas, engineer
Callow John, accountant
Brooks Edward
Eggleton Williams S., brickmaker
White Horse street
Ventura Mrs. A.
Jones Edwin
Andrews William H. T., woodcarver
Poley William D., carpenter
Roberts Thomas, boilermaker
Simpson John, bootmaker
White Thomas, architect
Hayden Thomas
Redwin street


O’Connell street-East side
King to Raper street
1 Hovenden William H.
5 White Charles, tinsmith
Victoria street
7 Cohen Lewis
9 Smith John
11 Oakes Robert
15 Lee James
17 Trounce Edward W.
19 Hillier John, bricklayer
21 Blair N. J.
Longdown street
23 Whiting Henry, van proprietor
25 Cohen Henry, dealer
Campbell street
27 Wilson Mrs.
29 Lane John W.
33 Mooney Mrs. Mary
37 Reid Michael, enginedriver
41 Dick John
43 Hains Charles
45 Connor William, bootmaker
47 Pease Arthur, Venetian blindmaker
49 Fairlie David, electrician
51 Dillon John, bricklayer
Eliasaph terrace
4 Turner William
3 Jeffries Thomas
2 Power Henry, clerk
1 Petersen Peter
Clifton terrace-
2 Bailey Edward W., carpenter
3 Price Henry T.
71 Wing Alfred, mariner
Littleover Mrs. V.
Littleover John
West side
2 Reid –
4 Millard William, tinsmith
4½ Connell James J., cabinetmaker
Smith Frederick, bootmaker
6 Gaw Mrs. S., dressmaker
8 Cassidy Luke
10 Francis Henry
12 Harden James, stonemason
Victoria street
16 Ruddy Mrs. H., storekeeper
Ruddy Joseph
Harden Robert, stonemason
18 Banks William, baker
20 Jones Thomas, stonemason
22 Taylor James
24 Taylor John
26 James George
28 Russell F.
36 Knubble John H.
46 Baker Arthur, ” Cardiff cottage “
Hurst Mrs. S.
Woollacott and Walker, builders
68 Symonds Samuel W.
Symonds N. C.
Symonds C. J.
Symonds E. H.
74 Croker James, carter
Barnett Samuel
Raper street
80 Vaughan J.
82 McIntyre James


Oxford street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Lord Henry
3 Dew Leonard
5 Innis –
7 Hawkins T. H.
White Mrs., ” Athenry cottage ”
Lucey Jerome, ” Clandore”
Neagle Miss, dressmaker
13 Smyth Robert S.
15 Dyer Ebenezer
17 Cook Henry, bootmaker
19 Turtle Charles, sen., grocer
21 Higgins Michael A.
Land’s lane
23 Snow John, painter
27 Brown George
West side
2 Young George
Stirling villas
1 Davis James C., warehouseman
2 Coffey W. H., barrister
Robertson A. Nugent, barrister
3 Moreton Gillies
4 Moore C. E., warehouseman
Paul lane
12 St. Bede’s convent and high school-
Sisters of the Good Samaritan
14 Goulding William R., ” Carmel”
16 Beston James, veterinary surgeon

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON Established 1782

Page 315

THE PRETTIEST MANTLES, THE CHOICEST COSTUMES.


Pea NEWTOWN. Reg 315

Pearl lane


Pearl street-East side
Alice to Wells street
Tolley Wharton
Dixon Henry, ” Tinsthwaite “
Pearl lane
Scott William, engineer
Quy Fred, draper, ” Essex house “
Holding John, J.P., ” Holdingsby “
Back Edward
Sharp Joseph, stonemason
Gibson James, blacksmith
Craig Archibald
Gilfillan John, engineer, “Bloomberry
villa”
Parker Mrs. C.
Wells street
West side
Brewer William, grocer
Pawley Mrs.
Nelson J.
Waters Robert
Charlesworth James
Pollard John H., telegraphic engineer
Newman Henry
Broughton Herbert, carpenter
Jarman Stephen, stonemason
Hodgson Edmund, whip manufacturer
Metcalfe James, ‘bus stables
Sutton S., gasfitter
Whitney George
James John
Lemon John H., engineer
Metcalfe James, omnibus proprietor,
“Stella”
Commodore street
Austin Henry
Whalley Range
Steer Robert, bookbinder, ” Eureka ”
Day William H., ” Crannow ”
Harvey Alfred


Phillip street-East side
Enmore road to Railway line
Smith G. W., fuel merchant
Gladstone street
West side
Sparnon terrace-
1 Newell William, estate agent
2 Lane Miss, dressmaker
Lane John, engineer
4 Strauss Mrs. Eliza
6 Munro Miss M.
Thomas George, tailor
Belmore street
Caunter Mrs.
Fairbairn George, letter carrier
Courtney John, commission agent
Thrunby villas
1 Cran James
2 Nahrhaft Charles, analytical chemist
Hermann Valentine, ” Cuprina ”
Quayle Philip, master mariner
Forsyth Francis, builder
Richmond John, builder
Charles street
12 Harris Henry, advertising blindmaker
Meares Mrs.
Johnston David, storekeeper
Gladstone street
Hayes Patrick, builder, ” May villa”
Ash Thomas E., B.A., private school
Trafalgar street


Pine street-East side
Wilson street to railway
Clark Archibald H., ” Pine villa”
McLaughlin John, ” Zillah ”
Gordon Alexander
Robinson William M., ” Como ”
Leamington avenue
West side
Hambly Mrs. Caroline
Bowie Robert
Jilks George
Mason Albert, sawyer
Williams Walter, ” Kent cottage”
Lane Nathaniel, carpenter, “Percy cottage”
Pogson John, clicker
Williamson Thomas, ” Sandhurst house “


Prince street
Camden to Alice street
Hardy John
Alderson William


Prospect street-North side
Church to O’Connell street
Hordern street
2 Husband George, stonemason
4 Glenn George
Egan street
10 Kelly M.
12 Smith Peter
South side
Hordern street-Egan street
Townsend Adolphus
Reeve Mrs. E., ” Arno lodge “


Queen street-East side
King to Wilson street
Lovett George H., estate agent, ” Mount
Eagle”
Queen’s terrace-
1 Hawkens George, brassfinisher
2 Scott William C.
3 Hargreaves A. W., clerk
4 Bourne Francis J.
Thomas Richard T., mining manager,
” Essex cottage ”
Say Henry, bricklayer, “Coombe
house “
Hobart terrace-
1 Bloore Herbert, electrician
2 Burns Robert, boilermaker
3 Valentine David, confectioner
58 Cooke Walter, boot merchant
64 White David, carpenter
66 Rose Charles, carpenter
68 Weston C. J., accountant
Weston street
West side
Roberts Joseph, pianoforte tuner
5 Remilly Mrs.
7 Spring James, ” Victoria house ”
9 Garrett Thomas, M.L.A., “Albert
house “
11 Lawson James, cabinetmaker
15 Madson Hans F., surveyor
19 Scott John
21 Walter Mrs. K. ” Matilda cottage ”
23 Gardner George
25 Waring John


Randle street-East side
Wilson street to Railway line
Kettley Henry
Walton Robert C.
Quarrie Walter S.
Leamington avenue
West side
Shaw William, printers’ broker
Scott Archibald, plumber
Marshall James, boilermaker
Batcher Thomas
Byrnes Patrick
McLoskie Hugh
Plummer E., ” Allaway bank ”
Miller Thomas, engineer
Burke David, ” Carpeodiem”
Leamington avenue
Raper street-East side
Church to O’Connell street
Hordern street
Ebenezer terrace
5 Cawston Frederick L, printer
3 Fowler G.
West side
2 Warland Arthur, storekeeper
Stone Richard, printer
6a Wilson Arthur, clerk
6 Langlands James, master mariner
Mudiman Mrs. M. A.
12 Phillips John W., bookbinder
18 Evans Augustus
20 Southeron Edward, bootmaker
22 Richard Edward J.
24 Moreland James
26 Hesloy Alexander, grocer
28 Walker George
30 Gadsden Robert, law writer
32 Simpson Henry
34 Croker John
36 Sainty James, lamplighter
38 Mote George E.
40 Parkes James, plasterer


Redwin street
Off Norfolk street
1 Lee Richard Casey Mrs. E.
3 Heeps Henry, chaircaner
4 Antil John, painter
5 Cuddeford John, chemist
6 McCoy David, plasterer
9 Johnson James
10 Chapman Frederick, painter


Regent street-East side
Bedford to Bishopsgate street
5 Edwards William
7 Dinning William, blacksmith
9 Hoffmann Frederick
11 Carson David
13 Cole William
15 Elliot John, bootmaker
17 Byrnes John
19 Kember Henry, brickmaker
Lennox street
31 Beech Samuel, patternmaker
33 Gallagher Patrick E.
35 Abigail James, ” Milinda house ”
Albemarle street
Carlisle Castle hotel-Jane Green
37 Hincks Mark
45 Hubbard F.
47 McCourt William
49 Sinclair Thomas, stonemason
51 Grimsley Thomas, painter
53 Barncastle John
55 Baillie James, printer
57 Ireson Richard, carpenter
59 Brown Henry, carpenter
61 Dubber Charles E., butcher
63 Hannah Walter, carpenter
67 Moon John, currier
69 Draeger Herr C., music teacher
71 Pithers James
Milverton Mrs. A.
73 Melville Ninian, M.L.A, ” Brookville”
75 Hewitt Miss
77 Tobin Mrs. Jane
79 Christie James J. glassblower
81 Griffin Maurice, plasterer
West side
2 Hutchins George, painter
4 Delaney Adam, baker
6 Cain Edwin, mariner
8 Craine James
10 Eyles William, sawyer
12 Purcell Mrs. Catherine
Johnson Peter
McCabe James
Lennox street

AGENTS FOR RECEIVING PROPOSALS IN ALL COUNTRY TOWNS.

Page 316

ANTHONY HORDERN & S0NS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


316 Rei NEWTOWN. Sta

Regent street continued-
20 Kingston hotel-Daniel Marsden
22 Sly J. W., stonemason
24 Spencer William, painter
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Henninges Henry, baker
28 Davis Francis
30 Mackenzie John
32 Dixon Henry
31 Hincks Walter G.
34½ Alexander Henry
36 Lincoln George
Waters Edward, traveller
40 Mitchell James, monumental mason
44 Miller Daniel, stonemason
Merry Edward
46 Taaffe Mrs., ladies’ nurse
50 Regan John
54 Barrett Henry
56 McKenzie and Barrett, asphalters
60 Leonard Laurence, plasterer
62-64 Glassworks hotel-Jane Sauerbier
D’Arcy Mrs. M.
68 Eady Walter
70 Reilly John, coachpainter
74 Elstub Robert, builder
80 West John


Reiby street-East side
Enmore road to Margaret street
Williamson Mrs. Elizabeth, ” Elmaville”
Terry Frank
Riese Louis, clerk
Dadswell Charles F., boot merchant
Smith W. J.
Don street
Dora terrace
1 Putland Richard
2 Palmer George, clerk
3 Ryan –
4 Rellis James, bootmaker
8 Hennessy John M.
Snowdon terrace
1 Mason Robert, plasterer
2 Stone Mrs. E.
3 Marshall Henry
6 Dalby Mrs.
7 Crease Charles
Warrell Robert, grocer
Keig street
West side
Wilson Thomas, cooper
Thompson John, ” Helmet house”
Chenoweth William, ” Alma house”
Rankin William ” Urblereach ”
Budge James, “Dalgarvan”
Wood Wallace
Taylor William, carpenter
Sloan street
Williams Robert
Walton Thomas
Simms Henry A.
Fulham street


Richard street-North side
Missenden road to North Newtown school
Hillier and Co., cordial factory
Elizabeth street
Auburn John, carpenter
40 Gash Mrs. C.
42 Teasdale George, painter
South side
1 Banforth -, blacksmith
8 Giddan James, blacksmith
Brook Thomas, fruiterer
Elizabeth street
29 Davis Mrs. E.
Davis Ernest A., bricklayer


Robey street (now called Brown
street)
St. John street-North side
Angel to King street
1 Shepherd Henry, gardener
5 Buckley James
7 Roby Michael
9 Lundy Samuel, fuel dealer
South side
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Peare Mrs., dressmaker
10 Fountain Peter
12 Hansford A. R.
Hansford Albion, bricklayer


St. Mary street
Trade to Bishopsgate street
10 Millens Mrs. Catherine
Cashin Jeremiah, ” Monica villa ”
20 Lincoln Thomas
Lincoln Mrs., midwife
22 Behag Gideon
Stanley street
24 Taylor Mrs. M. J.
24½ Newnham John, carpenter
(For continuation see Camperdown)


Sarah street
Edgeware road to Simmons street
Matthewson Thomas
Metropolitan road
Garrick James, bootmaker
De Lacy Francis
Marion street
Hardman Brothers, biscuit factory
Hardman Richard
Simmons street


Short street
345 King street to Bailey street


Short street
Off Camden street
Grant Edward, painter
Cousins Richard


Simmons street-East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music,
” Butleigh “
Henry Daniel, J.P., “Yarrowa”
Alcock James, hide merchant, ” Chel-
sea villa “
Mutton Edward H., “Altona”
Sloan street
Van Heythuysen Richard, school
teacher
Camp William, engineer
Fulham street
Duckworth Thomas, tramguard
Trethowan Mrs. A.
Margaret street
Kilkeary Mrs. M., grocer
Dircks Christian, painter, ” Ferndale
cottage”
Ardwick terrace
1 Cannon C.
2 Brown S. J., bootmaker
3 Lloyd Mrs. A.
Sleeman William, carpenter
6 Humphreys Tristram
7 Taylor John, clicker
8 Judd Mrs. Hannah
9 Brown William, carpenter
Nottingham terrace
1 Henry William, carpenter
2 Jones Walter W., draper
6 Green William, painter
9 Foster William
10 Dalziel Adam, mariner
11 McLaughlin John
12 Jones John
14 Kennedy William J., clerk
West side
Pike Mrs., midwife
Pike Baly
Morris Henry, clerk
May Alfred, jeweller, ” Brierley ”
McKenzie John, clerk, ” Allerton ”
Martin Mrs. L. E.
Holland Arthur J., hairdresser
Szarka John, painter
Harris Edward, ” Maybury cottage”
Garland George F., commercial agent,
” Snowdon “
Eldridge George, ” Eresmere ”
Hackney Alonzo, ” Ivanhoe ”
Edwards Arthur G., ” Brushgrove”
Scott John C., clerk, ” Corstorphin ”
Gray George, ” Hope cottage ”
Genge C. Alfred, ” Alpha ”
MacArthur Mrs., “Lindsay”
Lucas George,” Hollingworth ”
Clark Mrs.
Latcham Robert, grocer
Watts Albert N., engineer, “Wen-
douree ”
Scott Robert
Happ Andrew, wheelwright
St. Helen’s terrace
1 McCullough John
3 Bennett Thomas O., engineer
4 Morris Morris
Northam terrace
1 Edwards William T., carpenter
2 Stokes George, constable
4 Thompson Charles, carpenter
5 Jennings John H.
Underwood John, ” Astley ”
Board George Richmond, “Clifton”
Standford George
Bishop John
Slater Thomas W., dentist
Cooper Richard H. contractor
Nangle Thomas
Rattigan P. F., bootmaker
Everitt George, ironmoulder
Crossman Francis
Stevenson William, butcher
Lowe Mrs. Frances, laundress
Stephens William, greengrocer
Fetherston Mrs., midwife
Bernhardt –
Bramley John
Colley Joseph
Wright Alfred, ” Mary cottage ”
Woollacott Frederick
Holland John
Meirs William, bootpacker


Sloan street-North side
Simmons to Reiby street
1 Dowling John, tailor
2 Hoath James, gardener
3 Kellermann William
4 Hines Frederick, enginedriver
5 Shearsby Charles, bootmaker
6 Booth Charles Rankin Hugh
7 Osborne Charles
8 Cheadle William
9 Clarkson William, carpenter
South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace
Markey Mrs. E.
Hume John, surgeon
Myers Albert F., architect
Christ church – Rev. J. Lintott
Taylor
Johnson Frederick W., baker
(For continuation see Marrickville and
Petersham)

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON, Established 1782.

Page 317

THE BEST FITTING CORSETS IN THE WORLD.


Sta NEWTOWN. Vic 317

Station street-East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel-Edmund Rogers
Johnson Mrs. A., ” Warwick house “
O’Neil P.
Warwick hall
Browne L. and Co., coal and wood
merchants
May and Co., fuel merchants
Enmore road
Patridge Mrs., ” Bonthorn “
Fletcher John, brewer, “Hawthorn “
Merret George, “Austinville “
Widman Daniel, builder, ” Mansfield “
Carpenter Henry L., “Hebden”
Carpenter William L.
Ryan John, ” Crookwell”
Conley James, accountant, ” Hazel-
mere “
Francis Alfred, surveyor, ” Stretton
house “
Dean Edward, ” Ulster house ”
Ulster terrace
1 Walker Watson, coachbuilder
2 Douglas R., baker
3 Pryce Robert S.
5 Brown William, baker
Boag James, plumber
Martin Walter, baker
6 McKern Frederick
7 Tye Mrs.
8 Stuart Miss, teacher of music
9 Wood James, grocer
10 Rickert Mrs.
11 Cooper W.
12 Bennet Nicholas
Bennet Miss M., dressmaker
13 Hopkinson Mrs.
14 Wilson Edward, journalist
15 Hart Peter F.
Holt street
Ruby Edward J., J.P., “Miriam
lodge”
San Jose terrace
1 Stickley Miss H.
6 Wildman Samuel
Grace Patrick
Atkin Herbert J., builder, ” Fenton-ville ”
Brown William, ” Rothsay “
West side
Betelman Mrs., confectioner
City Coal Company’s depot
Chromate Paint Co.
Enmore road
Bruce Alexander, chief inspector of
stock, ” Reiby house ”
Osborne Thomas, compositor
Macdonald Mrs. C. T.
Don street
Brain Thomas, Newtown stationmas-
ter, ” St. Kilda ”
Duesbury George, ” Osmanton “
Keig street-Holt street
Goldsmith Henry, ” Fern cottage ”
Mahony Mrs. Elizabeth, ” Argyle villa”
Mahony Frank, artist
Mayes John H., surveyor,” Estherville”
Camden villas
2 Chisholm Alexander
4 Williams Frederick G.
5 Mossman Frederick
6 Blundell Alfred
7 Crumbwell –
8 Parr William
Culshaw Thomas, ” La Mascotte”
Walker Mrs. Martha


Stephen street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s grammar school-Ed-
ward Corner, head master
Susan street-East side
Longdown to Camperdown boundary
Campbell street
1 Bland Thomas
3 Goris Henry, painter
5 Dunn Mrs. Elizabeth
7 Schryver Mrs. H.
9 Klees Thomas
West side
6 Montgomery Mrs. J. H.
Campbell street
8 McGrath Mrs.
10 Herbert John, wheelwright
12 Bullen James, sen.
Bullen J., jun , clerk
16 West Joseph, butcher
18 Newman Charles A.
26 Thompson Harry
28 Butler Mrs.
32 Howe Robert B., builder
46 Foster John
48 Snowdon Ambrose, law clerk
50 Stephen Charles
52 Harper Mrs.
(For continuation see Camperdown)


Trade street-East side
Railway line to St. Mary street
1 Atkin Enoch, contractor
3 Herbert Richard
5 Smith Harry L., billposter
7 Atkin Mrs. Mary E.
9 Barton Henry, joiner
11 Knight William
13 Weekley William, engineer
Weekley Mrs. W., dressmaker
15 Weekley John
19 Selby John
Albert street
21 Jones Charles, clerk
Cullen Joseph, signalman
West side
Stephenson John B., ” May villa ”
Kershler Livingstone, ” Heathcote ”
Schaeffer Carl, ” Rosstrevor ”
Royle John A., H.M.C.
Earle William, engineer
Friedenreich Louis, baker
Vermeesch Mrs. Isabella


Trafalgar street
Phillip street to Liberty street
Alexander terrace
1 Fagan John H., currier
2 Dixon Henry J.
3 Forrest John, railway guard
4 Proudfoot Peter
5 Lander Mrs. Eliza Lander Arthur J.
6 Power Edward H., accountant
7 Smith Mrs. M.
Browne Henry
Clark Daniel, surveyor
Leishman William, stonecutter
Little James G., painter
Cragh Richard, constable
Sheldon William E.
New Kentucky tobacco factory-H. S.
Smith
Pellatt Alfred
Mawson John, tailor


Trafalgar terrace
(See Petersham)


Union street-West side
Erskineville road to King street south
Newman street
Humby H. C., grocer
Botany View terrace-
2 Bane -, plumber
4 Aird Mrs.
5 Marsden William, butcher
6 Robinson John, sailmaker
7 Henry Patrick
8 McKone William, bootmaker
Union lane
Monaghan Thomas F., engineer
3 Dowsett James, patternmaker
5 Smith Alfred, “Fairleigh”
7 Harris Thomas, ironmonger
9 Steele Charles
11 Lummis William, gunsmith
13 Sutton George W., engineer
15 Oliff Walter J., bricklayer
17 Wightman Albert
19 Denning James, painter
21 Rocks William
23 Slater Mrs., dressmaker
25 Johnston Peter
25½ Frazer Angus, ” Suffolk house ”
27 Baldock William
29 Madigan John, coachpainter
29½ Duesbury George, engineer
31 Ransom Henry F.
33 Short Thomas W.
39 Marr George
41 Stevens William
45 Russell John, painter
47 Eggleton James M.
Anglin F. G., grocer
Little Isaiah, storekeeper
61 Williams H.
53 Hamilton George, bricklayer
Munni street
Weston Buckley, pawnbroker
Aloe terrace
Graham John, slater
Sutherland Alexander
Kennedy Charles
Burrell Arthur, carpenter
Bryant John T.
69 Thompson J. D., painter
71 Treffry Mrs.
73 Ernest Frank
75 Beck Andrew
77 Wallace George, carpenter
79 Fennell Thomas
81 Canham George, bootmaker
83 West John F.
87 Fletcher Henry, paperhanger
89 Hill Henry
93 Witts William
85 Hutton Joseph, stonemason
101 Brown Joseph
103 Le Froy James
105 Reedy Maurice
107 Crosby George
109 Marsh William J., hotelbroker
111 Hammer Samuel
113 Harrison J. T.
Harrison Mrs., midwife
131 Gawell Mrs.
133 Pratt Thomas
135 Wise Mrs.
137 Union inn-Elizabeth Parish
Knight street
(For East side see Macdonaldtown)


Victoria street-North side
Church to Stephen street
Hordern street
Frame William
White Mrs. L.
Egan street
Driver James
O’Connell street
South side
Hordern street
Egan street
Cohen H., bottle dealer
Osgood Mrs., laundress
Hartmann Lauritz, van proprietor

REFER TO ADVT. OPPOSITE NAME IN ALPHABETICAL SECTION.

Page 318

ANTHONY HORDERN & SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY), SYDNEY.


318 Wat NEWTOWN. Wil

Watkin street-East side
King street to Railway
2 Stead Luke, bootmaker
4 Watson Charles H., painter
6 Gommeson George, undertaker
8 Dickson Magnus
14 Land William, confectioner
Land Mrs. W., costumier
Russell William, dentist
18 Fraser John W., com. traveller
26 Watson David, inspector of Govern-
ment works
28 Goslett Mrs., dressmaker
30 Hendy Henry
32 Clarke Frederick W.
38 Salvation Army officers’ barracks
40 Winter James, signwriter
42 Corner Jones G., teacher
46 Richmond Malcolm, builder
48 Fletcher Thomas, painter
Wilson street
Menager -, fuel merchant
54 Woolrich Francis B. W.
56 Twiss Samuel, confectioner
58 Palmer William, bootmaker
60 Kirkham Mrs.M., ” Stirling”
62 Duppuy Rev. Charles (C. E.)
64 Mighell Daniel, broker, ” Lindfield “
Horn Frederick, jeweller
67 Longmuir William
70 McNamara John, engineer
West side
Harwood Daniel J., draper
3 Cockburn Mrs. Lavinia
5 Meek Mrs. Martha
7 Street T. C., watchmaker
9 Richardson Mrs.
11 Baylis Joseph E., clerk
13 Isenberg David
15 Jacob George
17 Dowling Michael
19 McKellar Mrs.
23 Green Matthew, com. traveller
27 Esling Mrs. Jane
29 Cockerton Mrs.
31 Sproull James
35 Ikin Robert P.
37 Vaughan Mrs.
39 Davis E. J., engineer
41 Gathrall Mrs.
43 Marr Alfred P., carpenter
45 Hanigan Mrs. M.
McKay Mrs.
Lownds Samuel, coachbuilder
Wilson street
53 Jeffreys William, furniture broker
55 Wood George E., ” Glenwood ”
57 Crocker Miss L., ” Finchley ”
Yarawa terrace
1 Cunningham Sydney
2 Marshall John
4 Harvison Paul
5 Crane Thomas, builder and contractor
Salkilld Benjamin, Macdonaldtown
stationmaster
McDonaldtown railway station-Ben-
jamin Salkilld, stationmaster


Wellington street-East side
Bedford to Bishopsgate street
McIntosh James, builder
1 Stocks Frank, greengrocer and fuel
dealer
3 Gould Mrs. M. E., teacher of dancing
9 Henderson William
11 Searle Frederick, coachbuilder
13 Pagnotti Signor Alfonse, teacher of
music
15 Davis Robert
17 Collie Rev. Robert, F.L.S. (Pres.)
Presbyterian church-Rev. Robert
Collie, F.L.S.
Lennox street
21 Cutter Robert P.
23 Brown R. A.
27 Buss Mrs. Bridget
37 Everest George
39 Gerrett Mrs. J. W.
Tingate John G.
White Charles A., carpenter
41 Rosenthal Philip
43 Newall Charles
Albemarle street
45 Herman Henry B.
49 Wilson William, plasterer
51 Simpson Thomas
53 Mitcherson George H., bootmaker
55 Wotton George J., fencer
57 Colling Thomas
61 Grimshaw William
63 Grimshaw Mrs. H.
65 Chantler Christopher, saddler
Austin Henry, bricklayer
67 Coveney Mrs., dressmaker
69 Pickard Henry, builder and store-
keeper
Beavis George, plasterer
Porter Edward, carpenter
Leathart Henry, clerk
Wilburn Miss, teacher of music
75 Berry Henry, plasterer
77 Thompson William, clerk
81 Ross Robert, plumber
83 Matchett Abraham
85 Lancaster William
87 Lloyd Philip H., painter
89 Bragg James, butcher
West side
10 Byrnes William
14 Lidbury Charles, builder
16 Aylward Mrs. Sarah A.
18 Hellyer Mrs. T. H.
20 Kershaw Mrs. J. J.
Lennox street
22 Fitzpatrick Rev. John P. (R.C.)
O’Regan Rev. Richard (R.C.)
24 Stonier William
26 Stonier Miss A., ” Wellesley college”
Albemarle street
36 Prince Thomas, agent Young lane
40 Dyer Francis, postman
42 Thomas Thomas
44 Butler Henry
46 Taylor William H., painter
50 Clarey William, engineer
52 Blumenthal Mrs., grocer
54 Coombes Mrs., laundress
58 Houthouse James
60 Donnelly John
64 Morriss Walter, contractor
66 Anderson George, horsebreaker


Wells street-North side
King street to Edgeware road
Duckworth Edward
Phillips Arthur, baker
Dolph Eugene
Brunt William
Simpson William J., engineer
Pearl street
May terrace
1 Stevens George
2 Hodge Onslow G.
3 Melville James
4 Wigley George H., carpenter
Brier Joseph, grocer
Commodore street
O’Reilly Peter J., schoolmaster
South side
Goodsell John, ” East Lynne ”
Cox William, produce merchant
Schofield George
Wymer Alfred, plumber
Sieben Peter
Alderson Roland H.
Vranick Joseph, engineer
Ives Sidney
Futterer August
Hill Thomas, bricklayer
Huber M., basketmaker
Fay J., railway guard
Dunn William, carpenter
Eldershaw Mrs.
John street
Milliner Isaac
Hall John, surveyor, ” The Priory”
Fenning Mrs. J.
Newtown pound – James Rawlings,
poundkeeper
Haffner Leonard, builder
Walker Macquarie, storekeeper


Whately street
Off 168 King street north
Bayview terrace
1 Barbour William
2 Dickson Mrs.
4 Hatton Mrs. Kate
5 Hickey Mrs. M.
8 Riddleforth –
9 Gardiner Mrs. A.


Whitehorse street-East side
Newman to Norfolk street
Weekes Miss C.
Weekes Francis, farrier
Heagley Thomas
Fawkner Thomas J., “Austral house ”
Rowley William, newsagent
Chown William
Larsen Peter
Hill Charles A.
Turner –
Sassels Samuel
Gibbs street
Croft Matthew
West side
George street
Duffy Mark
Wildman Charles, bricklayer
Wilson R. J., H.M.C.


Wilford street-North side
Enmore road to Station street
Melville Alexander
South side
Mingay Charles H., engineer
Ernshaw Mrs.
City Coal Company-branch yard


Wilson street-North side
King to Forbes street-Erskineville road
2 Morris Richard
4-6 Williams William H., saddler
8 Gommesen Joseph, engineer
12 Jolly Joseph, painter
18 Hurst William, turncock
20 Behringer Peter, carpenter
22 Dawson John, saddler
Parr Thomas
Wright Thomas, tinsmith
26 Jackson J. E.
28 Herring William, bookseller
30 Webber Henry J., timber merchant
36 Tubby William, carpenter
38 Sargood John
40 Madden Thomas H.
42 Watters John
44 Berenger Leonard, carpenter
46 Mason John
Greenwood and Son, produce mer-
chants
Summarhays Brothers, builders
Brown street
Cunningham J., fuel dealer

PHOENIX FIRE OFFICE OF LONDON, Established 1782.

Page 319

PARIS BONNETS AND FASHIONABLE ETCETERA.


Yar NEWTOWN. You 319

Belmont terrace
2 Walker Thomas
3 Leppan Michael, bookkeeper
4 Dole Mrs. Helen
5 King James H.
6 Cullen William E., clerk
74 Harrison Henry, carpenter
76 Kennedy James, Erskineville stationmaster
78 Dawes George A., carriage builder
80 Penshaw Benjamin
82 Earls A. E.
Watkin street
90 Thomas W. H., clerk
92 Monk Edward
94 Porter Arthur
Bucknell street
102 Land William, plasterer
Newtown Unsectarian Academy
Fitzroy street
140 Coyle John, brassfinisher
142 Pimm John, grocer
Welch George C., grazier
Drew Mrs. E., teacher of music
Drew C.M., clerk
Robertson William, accountant
Pearce W. H., salesman
152 Loydstrom Nicholas E., storekeeper
156 Burt Alfred, ” Louisville “
Queen street
158 Deane Herbert, compositor
160 Reardon Edwin
162 Jones Robert, shipwright
164 Pickering Alfred H., photographer
166 Davis Evan, carriage builder
South side
Erskineville road
1 Waddups Richards
3 Endicott James, cab proprietor
5 McMahon Andrew
7 Ferguson Alexander, bookkeeper
11 Dayhew Benjamin W., butcher
13 Cooper William, plumber
13a Lea Mrs. Ann
Cooper’s terrace
15 Daniel Mrs. Mary
17 Foggon John
23 Glade Henry, indent merchant
Wright Miss, dressmaker
25a Wright Thomas, packer
25 Sutton Mrs. W. H.
33 Nicoll George, printer
35 Parry Griffith
37 York Mrs. Isabella
39 Stephenson Mrs. Sarah
41 Lamond James, builder
43 Lamond Mrs. Catherine, midwife
Oddfellows’ hall
45 Wheatley H., carpenter
47 Christie S. T.
49 Marie Madame, teacher of French
51 Tresscott F. and Co., cordial manufacturers
Brown street
55 Molesworth Edmund W., custom house agent
Watkin street
65 Menager A., fuel dealer
75 Fay James “The Retreat “
Burren street
79 Blackman Mrs. S.
Blackman Alfred W.
Pine street
Fisk Edgar R. ” Victoria cottage ”
Milne David, engineer, “The Pines ”
Evans Thomas W., ” Abergavenny ”
Boyd Alexander, Balgay
O’Brien Mrs. Mary
Cooper Manister, grocer
Randle street
Stewart David H.
Henness Charles, storekeeper
Hill David, butcher
Holdsworth street
Black John
Ross Donald
Croal David, carpenter, ” Kinnaird ”
(For continuation see Redfern)


Yaralla street-East side
Off Bucknell street
Triggs George N., coachbuilder
1 Beesley John
3 Hunt William
6 Tonks Amos
West side
Fletcher George, butcher
Hosking Major William, Salvation
Army
2 Baldick William
4 Salier Mrs. E.
6 Ross James
1 Hind William, stonemason
4 Aspinall James
12 Yates Mrs. Eliza


Young lane
Off 38 Wellington street

North Annandale see Leichhardt.


REFER TO ADVT. OPPOSITE “INSURANCE COMPANIES”