THE WONDER OF AUSTRALIA

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown ; on the east by Redfern and Darlington ; on the south by Macdonald-
town and St. Peter’s; and on the west by Petersham and Marrickville.
Proclaimed a Municipality, 13th December, 1862.

Area-480 acres. No. of houses-3,289.
No. of ratepayers-4,050. Miles of streets-19.

Annual value-£1,575,310.

Council chambers-Town Hall, King street.

Office hours- Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings-Every alternate Tuesday.

MAYOR- SURVEYOR-
Richard T. Bellemy Daniel Murphy
ALDERMAN- TREASURER-
John T. Neale E. T. Cooper
Charles J. Lane AUDITORS-
J. F. Tabrett Walter H. Goddard and W. Pierce
Joseph Jolly INSPECTOR OF NUISANCES-
George Nelson Robert Hannan
J. F. Smith ASSISTANT INSPECTOR OF NUISANCES-
Charles T. Pierce John Richard
Chas. Whately OVERSEER-
J. M. O’Connell James Bullen
Matthew Medway REGISTRAR of BIRTHS, MARRIAGES and DEATHS-
W. R. T. Eggleton A. C. Newman, Brown street
COUNCIL CLERK- CHIEF BAILIFF-
Jesse Cowley Robert Hastings
ASSISTANT COUNCIL CLERK
P. Deacon



Alb NEWTOWN. Ali 283

Albemarle street-East side
Bedford street to 60 Australia street
Oxford street
Neale George, ” Wendover “
Chapman Miss, ” Aylesbury ”
7 Bennet Arthur, butcher
Howeth -, butcher
11 Macken P. J.
13 Morrison George, bootmaker
17 Middleton James, carpenter
19 Turtle Charles H, jun-, fruiterer
21 Murray John, bootmaker
23 Smith J. F., butcher
Denison street
25 Wyatt Horace, baker
27 Palmer Joseph, butcher
29 Delponte Antonio, fruiterer and fuel
dealer
31 Melville J., carpenter
33 Smith John
37 Hanlon Mrs.
39 Fowler Mrs. E.
West side
Baltic street
Thompson Mrs. J., private school, “Ab-
botsford”
Oxford street
4 Hinchcliff Mrs, ” Albemarle house “
Wellington street
6 Fewkes Henry H., plasterer
8 Bunday Edward, bootmaker
10 Henninges Henry, baker
Regent street

12 Clare Castle hotel-Jane Green
14 Letort August
15 Dixon Harry, storeman
18-20 Macken P. J., grocer
22 Abigail James, grocer
Denison street
24 Barry Miss M., storekeeper
26 Baldick James, blacksmith
28 Gordon Arthur
30 Armstrong William, omnibus proprie-
tor

Albert street-East side
Bedford to Trades street
3 Betty George
4 Riemenschneider Carl F, com. trav.
6 Laurence James, lime merchant
West side
Strathmore terrace
1 Vile John, clerk
5 Dehy John
7 Cook Silas K., printer
11 Wright John
13 Kirby Mrs.

Alice lane


Alice street – North side

King street to Edgeware road
Peacock George, jam manufacturer, “Clif-
ton cottage”
Douglas George, ” Lillborough “
Green George
Lewis William J.
Alice terrace
1 Allen Charles H.
2 Connor Kiss
3 Evans William
4 Robinson John, commercial traveller
5 Croal Mrs.
Thorpe Mrs.
Archatton terrace
McDonald Alexander, cab proprietor
Aitkin Mrs.
Lacey Mrs. M.
Mullholland Thomas
Fulton Alexander, squatter
Souter George F., “bus proprietor
Webster William, draftsman
Smith William, builder, ” Glassnock ”
Stewart Mrs. W., “Perth ”
Wright Mrs, “Chesnut”
Wisdom William S. clerk, ” Steelhurst ”
Martin James, boot manufacturer
Clare street
Goodsell T. A., grocer
Liddell James, painter
Caldwell S. W., collector
Deaman Thomas
Musgrove T., tram guard
Middleton Frederick C., provision dealer
Caroline terrace-
Knight Richard
Travers Wilfred Austin Hurben
Rose Thomas J.

ISSUES NON-FORFEITING LIMITED TONTINE POLICIES.

284

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY



284 Ang NEWTOWN. Bal

Alice street continued-
McGuire John, omnibus proprietor
Walsh James J.
Faithful Warmell
Exeter terrace-
2 Walker Mrs. Jessie
3 Brennan Andrew
4 Heptonstall Isaac, joiner
5 Atkinson S. E.
6 Bedford Edward
7 Sutton Francis
8 Petitt John, carpenter
Jelly W. H.. fuel merchant
Brady Thomas, omnibus proprietor
Jeffcott Mrs.
Morton William, stonemason
Morton John, stonemason
Harris Edward, moulder
Richard Theophilus, ‘bus proprietor
Jelly Henry, senior, fuel merchant
South side
Green Aaron, produce merchant
Fewings Robert J., ‘ The Grove ”
Goold P., “Avoca”
Walker Mrs. Rachel, ” Enderby ”
Goodsell Henry W.
Pearl street
Small W., ” Frimley ”
Pringle J., contractor
Griffin Peter, stonemason
O’Sullivan Thomas
Laverick William C, clerk
Lance Brothers, painters
Walker Miss, teacher of music
Jones Charles E.
Coleman John, ‘bus proprietor
Byron Thomas, cabinetmaker
Douglas Mrs., “Richmond”
Hardman James,” Hartley ”
Cunningham T. A., com. traveller
Minty James
Wilson John, com. traveller
Evans Henry, draper
Chadwick Robert, clerk
Hawken street
Williams John
McGregor Andrew, ironmonger
Roebuck Frederick, rocking-horse maker
Camdenville Foundry Company-William
Britain, manager


Angel street-North Side
356 King street to Erskinville road
Chapman Mark, bricklayer
41 Redwin John, builder
59 Hollabone Augustus, tinsmith
Vincent J., carpenter
61-63 Industrial hall
South side
4 Silcocks Edward, tram inspector
6 Robinson R., carpenter
12 Powell John
14 Taylor Mrs. A,
Newman street
16 Witham Mrs., grocer
18 Teen Michael
22 Hallam William
24 Collett Louis
26 McIntyre Charles, carpenter
Lilly terrace-
1 Johnson Ben, draper
2 Insull William H., carpenter
3 Nicolle Mrs.
4 Ollerenshaw Joseph, hatter
5 Smith John, blacksmith
9 Kain Joseph
13 Stace William
15 Wright Lewis, plumber
19 Stark Joseph, comedian
32 Rashleigh T. J., tinsmith
60 Burgess William, joiner
Rockliff F., grocer
Harold street
70 Smith E., printer
Munni street
82 Hornby William, draftsman
Walker John A., stonemason
West J., van proprietor
86 Aird George
Patterson John J., engineer
88 Cann Thomas
Beed Rasland
94 Brown Frederick, carpenter
96 King George, taxidermist
98 Cambrell William H.


Augustus street-North, side
London to Charles street
Murden John, gardener
Carner William, printer
Hamilton Henry, painter
Ingram Henry, engineer
Wickham Robert
Mann Alexander, plumber
Gough Robert
Spence John, boilermaker
Koychen K. C. E.
Boyle John A., master mariner
Fakted John, engineer
Murden John, gardener
Pearce Thomas, mariner
South side
Brown James, pictureframe maker
Silver Mrs.
Barrett William, carpenter
McMaster Hugh, carpenter
Barnett Joseph, builder
Bradley James, carpenter


Australia street-North side
Town hall, King to Bishopgate street
Bank of Australasia (branch)-Ernest
T. Cooper, manager
Newtown courthouse – Francis S.
Fielder, J.P., C.P.S.; R. Hastings,
bailiff
Newtown Police station-N. Larkin,
sub-inspector
1 Cook Henry, plasterer
5 Fisher Charles, grainer
Courthouse hotel– Samuel Dawe
Lennox street
23 McLean William A., carpenter
25 Beston James
27 Lee William, sergeant of police
29 Butcher Walter J., printer
31 McNamara Thomas, sen. serg. police
33 Kitchner Horace E.
35-37 Melville and Son, undertakers
Crozier G. F., painter
39 Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
Andrews E, carpenter and undertaker
41 Jones Mrs., midwife
43 Harding Abraham
Primitive Methodist church-Rev. C
Waters
47 Clark Alfred, bricklayer
49 Stammers Mrs., dressmaker
51 Adams Thomas 53 Sutton –
55 Jordon William J., clerk
59 Givins John 61 Dorrity –
63 Anstey Richard, carpenter
65 Mills Edward, cooper
67 Schmutter Frederic, bricklayer
69 Bradford George W., painter
71 Mingay William, dairy keeper
81 Miller John
South side
Town hall-Jesse Cowley, council
clerk
Alton lane
2 Waters Bolton T., grainer
4 Ford William and Co., chemists
6 Cooper Jonathan, storekeeper
8 Johanson Andreas
10 Fenton George, carpenter
12 Cromwell Henry, solicitor
14 Gibbons Martin, contractor
Bradley terrace-
18 Thompson Reuben
20 Fitzgerald John D., solicitor
22 Field John
26 Anstey John
28 Eully Mrs.
30 Hall Joseph, carpenter
34 Beattie George
36 Taylor Mrs., boardinghouse
38 Norris William, furniture dealer
44 Bendall Alfred, grocer
46 Lanyon Charles, plumber
Harris Simon, greengrocer
Lennox street
48 Turner George, van proprietor
Kent lane
58 Rossiter Edwin T., storekeeper
Albemarle street
60 Armstrong W. M, ‘bus proprietor
Fitzroy lane
66 Peirce Miss Sarah, ladies’ school
68 Brooks John
70 Rozea Mrs. Emily
72 Bohrsman John, draper
74 Millwood Henry, coppersmith
76 Boxwell John G.. blacksmith
Phillips John, fuel dealer
78 Aird Mrs.
80 Simpson Henry, fruiterer
82 Wilton Henry, van proprietor
84 Aitken Albert A. 88 Hill Mrs.
90 Gawthorpe Frederick, bricklayer
92 Mau Charles C., bookbinder
94 Phillips John
96 Lyons Frederick
98 King Joseph H.
100 Raymond James butcher
Land’s lane
106 Chevell Mrs.


Aylesbury street
Off Missenden road
Holly John, gardener
Brown George H.


Bailey street-East side
Enmore road to Holt street
Logan John, carpenter
Stephens James H., painter
Quinn Miss, tailoress
Proudfoot Mrs., tailoress
Reeves Harold J.
Griffin Michael
Davis Joseph, commercial traveller
Owens Thomas
Hocking Horace, Venetian blind maker
Dow Miss, dressmaker
Cameron Mrs.
Cassidy James
Hobson W. T., commercial traveller
Martin James
West side
Gardiner Joseph


Baltic street-North side
Bedford to St. Mary street
1 Chard Mrs.
5 Lee Mrs.
7 Tollis Nathaniel, pastrycook
11 Turtle William, greengrocer
15 Norris Frank, stationer
17 West C. G., stationer

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

285

PROVIDE HOUSEHOLD REQUISITES AND HOUSEHOLD ORNAMENTS.



Bed NEWTOWN. Cam 285

South side
Albermarle street
2 Robinson Mrs.
6 Freeman Frederick C., clerk
8 Miller William
10 Chapman James
12 Payne George, printer
14 Groves George, compositor
18 Evans John, builder
St. Mary street


Bedford street
Town hall, King to Trade street
Town hall -Jesse Cowley, council
clerk
3 Mackenzie Alexander, farrier
Beattie George, news agent
4 Melville Hector, wheelwrignt and
coachbuilder
Denison street
5 Melville Hector, coachbuilder
6 McKenzie M., electric engineer
7 De Plater Michael
Happ Charles, grocer
Cahill Martin
8 Houston T.
Regent street
14 Vaile George E.
Wellington street
St. Joseph’s chapel (R.C.)-Rev. John
P. Fitzpatrick
St. Joseph’s school (R.C.) – The
Christian Brothers
17 Harrison Joseph, accountant
18 Kerridge Henry, butcher
21 Barrau Mrs. E.
23 Winscon Mrs.
Chard lane -Albermarle street-Albert
street
30 Warren James
32 Murphy Daniel, surveyor
33 May Henry G.
34 Fettes J. G., builder
34½ Addison Mrs.
35 Rutledge David
36 Drake William, carpenter
Belmore street-East side
London to Phillip street
Buist Mrs. T., ” Ashley villa ”
Ponder Mrs.
Pond Mrs. M.
Clerk Frederick, compositor
Belmore terrace-
1 Wilson Mrs.
2 Heap Ed ward
3 White John S.
Pike William, builder, ” Belmore house ”
Dunlop George, stonemason
Franklin H. G., publisher
Brooks R.
Couldery Thomas, jeweller
Nutt C. S., compositor
Rilley William
West side
Green-, “Jesmond ”
McEncroe Edward, ” Ilam villa ”
Silk Thomas, agent, ” Mulwaree “
Bishopsgate street-South side
106 Australia to Mary street
1 Richards John
2 Hanshaw John L.
Pickerill A., grocer
Denison street-Regent street-Wellington
street
3 Phegan Frank
4 Draeger Charles, teacher of music
5 McSweeney Justin, contractor
6 McCartney James
7 Smith J. E.
8 Begg Andrew
(For south side see Camperdown)
Bligh street-South side
1 King street to Missendon road
Lorenz Richard, com. traveller
Hill Peter, contractor
Sampson Charles
Nelson street
Sodfrey A., solicitor, ” Rosebank ”
Slade James, printer
Robinson George Delprado Frank
Moon William
Hewett James
O’Brien Philip, van proprietor
Hogan P. J., cab proprietor
Geary Alfred, cab proprietor
Seller Frederick, senior
(For north side see Camperdown)


Brown street-North side
135 King to Wilson street
Flatau John M., surgeon. ” Norfolk house”
Salvation Army barracks
Whittle Thomas, architect
Phillips T., timber merchant, “Eaton
house ”
Hammer Lot
Williams Sylvanus
Wilson street
South side
Whateley and Pierce, coachbuilders
Williamson John, pawnbroker
Bellemey Richard T., chemist, ” Bellebro ”
Donaldson H. T. auctioneer, “Orleton”
Newman Alfred C., district registrar
Whateley Charles
Barber Alfred, decorator
Thomson and Salmon, plumbers
Solomon Abraham, photographer
Summerhayes Brothers, builders


Bucknell street-East side
70 King to Wilson street
2 Triggs George N., coachbuilder
12 Morton Samuel
14 Grocott Marcus, engineer
16 Abrahams Philip, dealer
18 Scaplehorn Joseph R., master mariner
20 Bourn Miss
22 Lamb John J.
24 Pakes Son and Co., painters
28 Williams Joseph, pictureframe maker
42 Bennett A. E., compositor
44 Michael Henry A., merchant
48 Esling H., painter
West side
1 Solloway Harry, printer
3 Cocks –
5 Hill Charles, boot manufacturer
7 Grose Joseph H., painter
9 Hillier Frank P., cordial manufacturer
11 Rubie –
13 Thwaites Joseph, chemist
19 Redmond Thomas G.
21 Day William H.
23 Sheath A. B.
25 Sotheren George R., clerk
Lambert William
27 Matthews Henry
Farquhar W. H.
29 Forster George, tram inspector
31 Cornwell W., auctioneer
33 Reed C. G., dentist
35 Swain Alfred
37 Charman Charles, bricklayer
41 Graham James, collector
43 Pearce F. W.
45 Anderson Mrs.
47 Johnson Ben
49 McNamara Joseph
51 Byron Michael
Burren street
Wilson street to railway arch
Copeland Henry, M.L.A., ” Yarraville “
Cambridge street-North side
Enmore road to Liberty street
Flaherty Martin, cab proprietor
Painter Mrs. E.,” Glenaire’
Reeve Edward “Glenbrook”
South side

Loudon William J., grocer,” Wairoa ”
Wylie John, “Brooklyn”
Curnow William, “Clifton”
Fitzgerald William, bootmaker
Hulme Francis,” Deva”
White Richard, “Roseville”
Chappel Harry, ” Eliza cottage”
Chappel Edward,” Elisa cottage”
Camden avenue
Off Camden street
1 Forbes David
2 Campbell Jacob, printer
4 Joyce James
5 Louden Matthew, boilermaker


Camden street-North side
431 King street to Edgeware road
College street
Shorter William, greengrocer
Monteith A., plasterer
Monteith H., plasterer
Monteith R., stonemason
Monteith Andrew, sen.
Weeks John, accountant
Fleming John
Nicol Andrew
Harden Walter, contractor
Hill Mrs., ” Cobar/cottage”
Hill John F.
Cann George, grocer
Ferndale street
Ayling Horace
Keyes Thomas
Fairless Mrs.
Hall Thomas
Chapman Frederick, painter
Peterson John, storekeeper
Simmons street
James Thomas C, carpenter
Gatley John T., woolclasser
Hughes Mrs.
Whitty Charles
Rodgers Alexander, engineer
Bright Phillip, painter
Lendon William, painter
Brown William, bootmaker
Cronk John
Brown W.
Robinson Job, carpenter        ,
Dee F.
Morris Thomas, engineer
Neale John T., accountant
Johnson Nels, bootmaker
Edgeware road
South side
Fletcher William, engineer
Shannon Thomas
Norton James
Cousins Charles, bootmaker
Camden avenue
Roethe’s buildings- Booty Phillip G., law clerk
Grattan Mrs. S.A.
Lavinia cottages-
1 Turpin E. J.
2 Dowse Arthur, ironmoulder
3 Stewart S., painter
4 Ball William, miner
6 Dawson William, stonemason
Gemel William, draftsman
Percy Edward, carpenter

CLAIMS ARE PAYABLE IN THE COLONIES AT NEAREST BRANCH OFFICE.

286


ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


286 Cam NEWTOWN. Com

Camden street continued-
Alva, terrace-
1 Robertson William
2 Nugent Mrs. Isabella
4 Robertson John
5 Grant Thomas, coachpainter
6 Hill Roland
Phillips David A., ironmoulder
Moran John, fitter
Solomon Alfred
Morris George, painter
McEnnery, bootmaker
Dwyer John
McAnally James, bootfinisher
Orr James, stonemason
Doyle Thomas
Doyle Bartholomew
Byrne John, currier
Key Mrs. E., greengrocer
Watson Henry
Matthews Mrs. M.
Fox Frederick
Gentz Robert, laundry
Thorpe Henry, dealer
Dunnett Mrs.
Harper James, plasterer
Beetham Albert H., engineer
Donohoe John
Pond Alfred, brewer
Gray William
Watmore John
Stack Mrs., laundress
Steer James
Coutie Joseph, “Eltham cottage”
Gould A, W., carpenter
Armstrong John L.
Henderson George D.
Prince street
Scott Richard, butcher


Campbell street-East side
Missenden road to Bligh street
1 Madden Thomas H., bootmaker
5 Cahill Martin, blacksmith
Elizabeth street
41 Maloney Thomas, dairy keeper
47 Loveridge William, stonemason
49 Taylor William, carpenter
65 Armager William, bricklayer
67 Howell Peter
69 Bridger James, painter
Bridger William, painter
Bridger Alfred, painter
71 Dunton Thomas, painter
77 Reilly J. J., sanitary inspector
Nelson street
93 Manning Thomas, H.M.C.
97 Burns William
West side
2 Thurgood Lawrence C., cabinet-
maker
4 Shattell Henry
6 Stokes Joseph
8 Bacon H. J., upholsterer
20 Sweetman Joseph
24 Smith Mrs. J., storekeeper
28 Phillips Arthur, wood and ivory
turner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
34 Muller Mrs. L.
36 Lane John F., “Merton cottage”
38 Hovenden Mrs.
44 Mitchell William, carpenter
48 Harvey John, patternmaker
50 Coates W., joiner
52 Patterson John
54 Goodhew Henry, gardener
56 Hogg Mrs., laundress
North Newtown Public school-John
Fletcher, headmaster; Miss Roberts
mistress
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs.
72 Haverd James, blacksmith
74 Harrowsmith James
76 Vidler William, wheelwright
78 Bogan Bernard
80 Shinckel Mrs.
82 Thrachly Thomas S., collector
96 Stacey John
98-102 Cocksedge Thomas Z., bootmanu-
facturer


Cavendish street-North side
Cambridge to Liberty street
Monoghan Mrs. Bridget
Davidson James
Davidson Alexander
McAuley A, J., conveyancer
McAuley George, inspector of telegraphs
South side
Cozens Mrs., ” Eugene cottage ”
Rosenthal Morris, “Charlton villa ”
White F. W., printer


Chalder street
Hordern, to O’Connell street
2 Lawther Francis, clerk
4 Elphinston James
6 Spark Richard, carpenter
10 Perry John
14 Vallender Mrs.
16 Attneave Christopher
18 Danaher David, engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker H., fuel merchant
24 Dillon John


Charles street-East side
London to Phillip street
Greenhalgh Thomas, auctioneer
Rooney Patrick, H.M.C.
Hallen Mrs. Maher Mrs.
Mayo Thomas, jeweller,” Oberon ”
Paton John, ” Rialto house ”
Watson’s terrace-
4 Horsley Mrs., private school
3 Stead William S., painter
2 Patching F. G., draper
Whitburn A.
1 Tipper William, commission agent
West side
Denham William B., coachpainter
Wright Benjamin, com. traveller
O’Sullivan Michael, engineer
Dew Leonard
Grosse William, com. traveller
Stevenson J., builder
Newton J. A. Hermann, professor of
music Bullock J.
Grange George, draper
Bond Charles G.
Haining James L, painter
Bell George W.
Lennon Henry, bootmaker


Church street-North side
King to Reserve street
Aspinall John, auctioneer
1 Crook C., builder
3 Hannigan Miss, schoolteacher
5 Clark Miss, schoolteacher
7 Stott Thomas
9 Hawkins Frederick, sign writer
13 Harris Mrs.
Mechanic street
15 Harris Charles, greengrocer
17 Wood E. A.
19 Soden William, commercial traveller
21 Osmond Albert, saddler
23 Smith Mrs, boardinghouse
25 Whitton Mrs. H., ladies’ nurse
27 Watkinson Henry B., plumber
29 Thomas Richard U., lime merchant
Victoria street
33 Andrews Mrs. Sarah Carnarvon terrace-
35 Taylor Mrs., midwife
37 Jolly John, bookkeeper
39 Harrison Sydney, accountant
Corporation yards
49 Carney John, goldsmith
Prospect street
51 Howe H. N., builder
55 Ware Joseph, carpenter
57 Harris W., dealer
63 Wilson Mrs.
65 Oades Mrs.
67 Jacobs Alfred
69 Randall Charles H.
71 Brown Matthew, bricklayer
77 Davis Frederick, clerk
79 Anning Mrs.
81 Coomber P., cab proprietor
83 Mclntosh William, stonemason
Nottle W., fuel dealer
87 Parkinson James
89 Kerr Julius, builder
91 Street Thomas, commercial traveller
Street Francis G., timber merchant
93 Monk William, carpenter
Raper street
93 McKew D., stonemason
95 Hunter John, carpenter
97 Allen Thomas
99 Court Anthony, mason
101 Hawkins William, engineer
103 Schofield Albert, carpenter
South side

Kingsbury James, surgeon, “Garfield
house”
Atwater E. Paul, surgeon, &c.
Lennox street
Baptist church-Rev. D. Fenwick
St. Stephen’s church-Rev. Robert Taylor
incumbent
Newtown cemetery – Thomas Clarke,
sexton


Clare street
Off Alice street
Hutton Mrs.
Hughes John W.
Jarvie John, gasfitter
Forrest Mrs.
Wynn William


College street
Camden to Holt street
Agnes terrace-
2 Gibson William
Garrick James
Galway David, sailmaker
Kent street
Glendenning James, plasterer
Wilson William, patternmaker
Andersen Christian
Arnold John, ” Bidura”
Carnell Robert
Margaret street
Wheeler George, ” Waipa”


Commodore street-East side
Wells to Pearl street
Bubb J., fitter
Parry William
Broughton Charles, sen., carpenter
Chapman George, butcher
Webb Vincent J.
Swain Walter, joiner, ” Hilderville ”
Rosewarne terrace-
1 Johnston Mrs.
4 Donaldson Robert, clerk

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

287

MOST POPULAR DRAPERS IN THE COLONY.



Cre NEWTOWN. Edg 287

5 Strickland William G., enginefitter
9 Bryant John, painter
10 Haining Thomas, carrier
West side
Gladsby Henry
Flaherty E. J., H.M.C., ” Boroma”
Elliott Mrs..” Newington ”
Morgan M. T., contractor
Hicks Harry, painter
Smith Mrs. E., midwife
Mabbett William, carrier
Hodge Frederick, carpenter
Evans Louis, carpenter
Mulqueeney James
Laura street
Smith Charles, butcher
Mulqueeney Mrs., grocer
Close William
Seymour Mrs.
Seymour Francis, draper
Anderson Miss
Venters Mrs.
Flood William, ‘bus proprietor
Hine James, stereotyper
Butler George, carpenter
Hine Charles, printer


Crescent street
Enmore road to Phillip street
Laurence James, cement merchant
Somerset hotel-Edmund Rogers
Station street
O’Donnell Charles, stone-crushing works
Newtown Railway station-S. C. Hankin,
stationmaster


Denison street-North side
Bedford to Bishopsgate street
Jones William, fishmonger
Jones Miss, teacher of music
9 Weeks Thomas
17 Hegarty William, railwayguard
19 Palmer Henry, draper
21 Price James
23 Price Arthur
25 Colson Charles
Holman George, bootmaker
27 Heagney Thomas
29 Slade C., carpenter
31 Duncan Thomas E, carpenter
37 Cavillon Joseph
Lennox street-Kent Lane
41 Kidd Richard
43 Gould Mrs.
45 Bott Edwin
47 Wheeler Mrs.
Albemarle street
Wyatt H. J., baker
49 Levick Albert, carpenter
53 Carter James, bookbinder
55 Wilson Patrick 57 Smith W.
57½ Kilborn William
59 Cooper Frederick, van proprietor
61 Tonkinson John, plumber
63 Blackstone Joseph
65 Binskin Henry
71 McGuiness William, compositor
75 Barnett Mrs., midwife
77 Snelgrove John
79 Willis George, bricklayer
81 Walker Waverley, grocer
83 Knight Richard
87 Murray Mrs.
89 McGaire Peter, fitter
93 Leslie George H.
95 Wilson Robert S., carpenter
97 Eyles William
99 Heaton J., bootmaker
101 Bendall Henry
107 Mackie Alexander, constable
South side
MeKenzie Alexander, blacksmith
2 Chaseling Joshua
McCritchie William, engineer
6 Chilton John
8 Gale B.
10 Hull Sidney, carpenter
12 Dummitt Alfred, stonemason
14 Becke Samuel, plasterer
18 Neal James, coachsmith
20 Brodie John
22 Mulqueeny Thomas
Howard John
96 Butler Henry, wheelwright
Francis lane
Lennox street-Kelly lane
32 Eveille L., van proprietor
34 Haweis Thomas W., mariner
40 Stephenson W. H.
42 Clarkson Henry, railway guard
Smith J. T., builder
Albermarle street
46 Abigail James, grocer
48 Pike James, sawyer
50 Coles George, bricklayer
52 Atkins William
54 Smith J. B., carpenter
56 Smith James, butcher
58 Cayford Mrs.
60 Tansley Joseph
64 Kemp Walter, storekeeper
66 Andrews, T. J., monumental mason
68 Gibson Samuel
72 Sharp Edward, surveyor
Taylor William
74 Maddigan Mrs.
76 White Charles, bootmaker
82 Taylor William H., van proprietor
86 Donnelly Bernard
88 Lincoln John, blacksmith
90 Delaney James, master mariner
92 Jones Andrew, carpenter
98 Herbert F., cabinetmaker
100 Simpson George, enginefitter
102 O’Regan Michael
104 Pickerill Arthur, grocer


Dickson street


Don street-East side
Station street to Reiby street
France T. C., carpenter
Wilton Thomas
Flone terrace-
1 Hairs George, clerk
2 Adamson Thomas
3 Jones Frederick
Mclntyre Miss
Mclntyre Robert
West side
Don terrace-
Parsons Frank
2 Pierce William, com. trav.
3 Young Edward J.
5 Rea John


Edgeware road-East side
Enmore road to May street
Dawson Henry, M.L.A., solicitor,
“Monaro”
Grant Mrs., ” Middlemarch ”
Wilson William, stone merchant
Millington John
White Robert
Goodin Thomas, builder
Plowman Thomas, builder
Martin Thomas,” Chandos ”
Clarkson William,” Paladin ”
McKenzie T. W., joiner, ” Toynlea ”
McKenzie S. E., tobacconist
Murray Robert, stonemason, ” Suther-
land”
Nash George, ” Stirling “
Willis Frederick,” Gordonville ”
Downes James,” Sherbrooke ”
Waterhouse Alfred,” Glendruid ”
Fowler Frederick W., clerk, ” Maudville ”
Rasmussen Mrs.
Cross lane
Taylor James, ” Nellieville ”
Ryan Andrew, draper, ” Callandwood ”
Carrington cottage-
1 Pittifer John-
2 Cowan Charles N., telegraph operator
3 Davis James
5 Verco Richard, compositor
6 Smith William A.
7 Hopkins Albert
8 Wakeford George, engineer
Day William
Moore Mrs., midwife, ” Helvetia”
Young Alfred, baker
Owen George D., clerk
Rusden Mrs.
Rusden Miss, teacher of music
Chapman Henry, builder
Sarah street-James street
Schwoebel George, dray proprietor
Vause Frederick, plumber
Scholl Adolph, fuel merchant
Hill Mrs.
Enmore hotel- -Patrick Martin
Camden street
Martin H., storekeeper
Jelly H. W., fuel merchant
Woodcock Charles, grocer
Alice street
1 Banks John
2 Wadson John, carpenter
3 Meanley John, carpenter
4 Service James, carpenter
5 Saville Joseph
Murray William, contractor
White William
Cain Mrs.
Jackson George, tanner
Reeves E. D.
Smith J. H., brushmaker
Harrison Thomas
Hickman John
Laura street-Wells street
Gaite J. S.
Townsend Edward C.
Maria street
Jones J. H.
Nicholson John, blacksmith
Gagan James, cooper
Willard Robert
Lord street-Railway crossing
Bryant Alfred
West side
Ryan J. J., “Tara”
Harrison Thomas, “Milton”
Little Mrs., “Ibrix”
McCauley S., clerk, “Birchfield ”
Whiting Mrs. M. A., ” Kent house”
Preston Thomas
Wright James, carpenter, ” Livingstone
villa”
Barton Mrs.
Piers Mrs, “Marlowe”
Morton Thomas, blacksmith
Smith H. T., ” Tronto villa”
Rogers Edwin, “Glendarragh”
Cranbrook terrace-
1 Trotter William R., builder
2 Hubbard William, traveller
3 Partridge George
4 Johns Thomas
5 Thompson Thomas S., clerk
6 Davis William B., architect
7 McLean William
8 Page Walter
Stewart Herbert, ” Alva ”
Clissold Samuel
Griffiths George, ” Oroya”

ISSUES POLICIES WITH RETURN OF ALL OR ONE-HALF THE PREMIUMS PAID.

288


ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


288 Ega NEWTOWN. Fer




Edgeware road continued-
Harrow road
Alton terrace-
Ritchie William H.
Rogers James
Penderville John, agent
Donovan Daniel, clerk


Egan street-North side
King street to St. Stephen’s parsonage
1 Dow Mrs.
2 Condran Thomas
Victoria street
11 Heller Peter T,
15 Presdee Mrs.
17 May George T., painter
19 Duggen Edward, batcher
21 Keeley George
23 McLaren Robert
25 Wellington Josiah, bricklayer
27 Baker Joseph, commercial traveller
29 Carleton John
Carleton William
Prospect street
33 McLaren John
35 Ross George
37 Dowling Samuel
39 Price James
41 Strachan James, chemist
43 Mossman Frederick, engraver
45 Laffan George
47 Smith William
49 Bevis Henry
South side
6 Keene William
8 Featherstone Michael, dray proprietor
14 Frake Alfred T., bricklayer
16 Richards E. T., carrier
Weekley Mrs.
Victoria street
18 Agnew Matthew, constable
18 McMullen Daniel, cab proprietor
20 Hopkins Thomas
22 Peterson Mrs.
24 Cable Joseph, bootmaker
Cable Mrs., midwife
24a Boyle Joseph, bricklayer
26 Williamson David, carpenter
28 Dagger William, bootmaker
30 Condit Francis, hatter
32 Green Thomas, carpenter
34 Bowers John
36 Rudd William, sen., bricklayer
Prospect street
St. Stephen’s C.E. parsonage-Rev.
Robert Taylor


Eliza street-North side
King to Lennox street
3 Tooher John, printer
5 Jones John
7 Rogers Robert, Jun., “Romont”
17 Veaney M., accountant
South side
Police station
Cook Henry, plasterer


Elizabeth street
King to Richard street
Prince of Wales Hotel-T. Harwood
Longdown street
1 Solomon Harris H., commission agent
3 Turo Dede, carpenter
5 Mack Charles, inspector of tram lines


Enmore road-North side

King street to Stanmore road
Sinclair Edward P., chemist
Nott and Sullivan, produce and fuel mer-
chants
Sullivan Peter, produce merchant
York Mrs.
Walker Miss, dressmaker
Kirby Mrs. P., undertaker
SUBURBAN INDEPENDENT newspaper –
Preston and Ford, proprietors
Holland J. E., architect
Conyngham Paul, tobacconist
Gashkie Gustav, modeller
Martin Christopher, Venetian blind maker
Morris Miss E., storekeeper
Cridge W., hairdresser
Carroll Mrs., grocer
Windsor terrace-
U.O.B.S. No. 2 lodge
Rechabites, Nil Desperandum
Royal Victoria lodge O.F., 1170
Heart of Oak lodge, U.A.O.D.
A.O.F. court Newtown 7614
Redfearn Joseph, piano tuner
Grimsley F., jeweller
May H. and Co., fuel merchants
Station street
Randle’s terrace-
1 Blackman James T., paint manu-
facturer
3 Down Mrs.
Mills Mrs. C., ladies’ nurse
Caiman John
4 Wait Miss A., teacher of music
6 Smith Mrs. Annie
7 Langhorne George, estate bgent
8 McEncroe Pierce J.
9 Watson John, plumber
Griffiths Thomas, bootmaker
Wilford street
Foster William J. His Honor, Supreme
Court judge,” Thurnby “
Phillip street
Thirgood George, fuel and produce mer-
chant
Mayo Thomas, watchmaker
Lee Thomas B., bootmaker
Johnson F. W., baker and confectioner
McCauley and Co., furniture dealers
Campbell Mrs., milliner
Hawkins H. A., chemist
Minty Charles W., plumber
Griffiths T., bootmaker
Vitey G. J., fish and oyster saloon
Daley Miss, milliner and dressmaker
Hebden Percival, ironmonger
Queen’s hotel-Michael Whelan
Brian W., butcher
Barden Charles, produce merchant
Sheridan Harry, grocer
Court Hugh, hairdresser
Morsey J., draper
London street
Cole Jabez, grocer
Goodier Frederick A., fruiterer
Thomas Jules, grocer
Davies E. J., news agent
Wallis Thomas W., butcher
Cambridge street
Enmore hotel-Daniel James
Ayres Richard, chemist
Goff John, draper
Heslop Frederick, bootmaker and fruiterer
South side
Shultz W., carpenter
Price G. T., draper
Oddfellows’ hall, St. John’s lodge
Morris Morris
Chaim Samuel, dentist
Fraser Mrs.
Llewellyn E., batcher
Law Charles H., plumber
Rappeneker Joseph, blacksmith
Bailey street
Hallam F., tobacconist
Mitchell J., signwriter
Roxburgh Mrs., midwife
Smith David, grocer
Heath and Gogby, drapers
Station street
Phillips Thomas, auctioneer and timber
merchant
Colshaw Thomas, architect
Campbell John, plasterer
Rokes William N., grocer
Scurr G. H., ironmonger
Smith James, bootmaker
Green John, fruiterer
Brennan Mrs.
O’Hara Edward, butcher
Burne Edward E., painter
Reily street
Pemell James,” Stanmore house ”
Fielder Francis S., J.P., C.P.S.,” Fintry”
Simmons street
Duke of Edinburgh hotel-Henry J. Smith
Pickering Henry, stationer
Walker Edwin B., boot warehouse
Walton Henry B., grocer
Jarvis John H., butcher
Marion street
Slater George, draper
Miers Benjamin L., fancy goods importer
Bellamy William, bootmaker
Andrews Brothers, grocers
Limon M. H. and Co., chemists
Higginbotham Joseph, hairdresser
Coles Edward, confectioner
Albert James, watchmaker
Booth and Duff, auctioneers and estate
agents
Metropolitan road
Australian Joint Stock bank-Thomas D.
Pettigrew, manager
Wyld Isaac, glass warehouse
Wheeler John W., fruiterer
Leatheam W. J., grocer
Metcalfe John L., bookseller
White Weeks, baker and confectioner
Scriffin Thomas, fruiterer
Edgeware road-Francis street
Bather Mrs.
Duruz Mrs.
Vickery Edward, saddler
Hurley Mrs. M.
Juliett street


Erskineville road-North side
King street to railway bridge
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin
Watson C. R., surgeon,” Woodbine”
12 Wales Frederick
Parr Mrs.
Linthorpe street
22 Tye Thomas, butcher
Allen Albert, clerk, “Woodford Leigh”
Hawkins Thomas, “Brixton cottage”
South side
1 Jefferis J., M.B., surgeon, ” Norwood
villa”
3 Gommesen E., merchant
Gommesen I., engineer
5 Baldick Mrs.
Angel street
7 Hillard Charles, fuel merchant
Newtown Bowling club-A. T. Fleay,
proprietor
9 Fleay Augustus T.
Gowrie street
Presbyterian church-Rev. C. B. Gregg
minister


Ferndale street-East side
Camden to Margaret street
Burnett Carmi, builder
Burnett Mark
Turner William, ” Kent cottage”
Malcolm Hugh C., engineer
Entwistle George J., painter

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

289


LATEST FASHIONS BY EVERY MAIL STEAMER.


Fit NEWTOWN. GOW 289

Alto terrace-
6 Butler Thomas, land agent
5 Donaldson Robert A., carpenter
4 Anderson C. A.
3 Stubbs John R., clerk
1 Nicholls John H.
Kent street-Margaret street
West side
1 Keyes William, watchmaker
2 Hennessy John M., com. broker
3 Mood John, ironworker
4 Smith George
6 Waugh John
7 Owen Charles, painter
9 Benjamin Daniel, dealer
10 Sartorius Nicholas, tailor
11 McNeale James F.
12 Denton Alfred
13 Ash T. E., B.A., private school
14 Carner –
Pearce Samuel
Maitland T.
Pierce Edward D.
Ada terrace-
9 Cox John
8 Miles John, moulder
7 Savage Thomas, fitter
6 Melville Mrs.
4 Marshall Richard
3 Paige Mrs.
1 Long John


Fitzroy street-East side
King to Wilson street
Broad E. J. H., civil engineer,” Coneron”
Jason and Legdon, dairy keepers
Foster George
Hutchinson John, engineer


Forbes street-West side
King to Wilson street
Lovett George H., “Mounteagle”
Fisk Mrs.
Fisk Henry, shipwright
Miller Prank
Downey T., bootmaker
Ewin Mrs. Emily
Angel William, ” Fairview ”
39 Hargreaves Henry
41 West William, contractor
43 Hansen Christian, engineer
45 Dawson Richard, engineer
47 Bryson William
49 Lee W. M.
53 Bowie Miss
55 Parkinson William H., draftsman
59 Farnsworth Henry, commission agent
61 Inglefield Walter, draper
63 Mills William J, engineer
67 Beer James, wheelwright
Wilson street
(For east side see Darlington)


Francis street
Enmore road to Juliett street
Kingsbury Joseph, J.P., surgeon
Lloyd William
Houston J. A., draper
Witts Thomas
Simmonds Edwin Burchell Edwin, gardener
Lee Francis, carpenter
Vincent Charles
Bramwell Mrs,
Wright and Son, builders


Fulham street-North side
Simmons to Reiby streets
Gee Henry, contractor, ” Brookside”
Cole A., grocer
Underwood John, painter, “Violet
cottage”
Witchard George
Baird Edward
Lee Simon
Tout Jesse, tailor
Kemp T.
Grant Alfred
South side
Pimm James Walker George H.
Jarvis Thomas
Piper William
Murphy Mrs., ” Wexford house”
Horton W. T, brassfinisher
Barnett James, solicitor
Schmidt William
Wegunt Gustaf


Gibbes street
Whitehorse to Angel street
Haydon terrace-
3 Fletcher Mrs. K.
2 Wilson John
1 Atkinson Robert, hatter
Fostor Hiram
Beckett Henry, stevedore
Mears Henry
McBride James, bricklayer


Gladstone street-North side
Phillip to Liberty street
Newham Mrs.
Mills George, bootmaker
Cope Roland B.
Cook Mrs.
Savage Samuel
Pearson Thomas S.
Wilson William H.
Malumby John, butcher
Donnelly John
Austin Edgar, plasterer
Byrnes John
Lee John, wheelwright
Mason George
McDonald William, master mariner
Vallance George, draper
Merrett Frederick, warehouseman
Crawshaw Joseph, draper
Sullivan Mrs. E.
Mawson John, tailor
Cruise Cornelius, clerk
Smith Mrs., grocer
Hankin S. C., railway stationmaster
South side
Johnson D., grocer
Cousins Richard, stonemason
Thompson John, warder
Murphy Edward, railway guard
Anderson J. H., grocer
McKnight James, printer
Leathart Henry, clerk
Smith G.
Wilson J.
Kelly W. stonemason
Thomson G. A.
Tudor John


Goodsell street-North side
King to John street
Draper William ” Lee Mount”
Tabrett and Draper, timber merchants,
and steam sawmills
Poole Alfred
South side
Elizabeth terrace-
Ryan John
Williams Edward
Selwyn Charles
Goodridge Thomas S.
Smith John
Waghorn William W.
Hussum terrace-
Graham Anthony
5 Minor Alexander
4 Ramsden Daniel
2 Barnett Thomas
1 Irvine John, joiner
Railway terrace-
9 Holmes Harry
7 Harper H.
6 Allen Joseph F.
5 Beattie James
4 Marcean Edward L.
3 Doyle James
2 Harber Richard, blacksmith
1 Clarke Henry
Jones Charles S., painter
Jones John


Gowrie street-North side
Erskineville road to Munni street
1 Carnell Robert, clerk
Wilson Thomas, baker
5 Albury Robert, ironmoulder
7 Denning J.
9 Knight W. J., carpenter
11 Isbester David, bricklayer
13 Ryder Henry, hatter
Scott Richard, butcher
Newman street
Thellwell Mrs., grocer
Domnish John
Matthews Henry, slipper maker
Sheppard James
17 Lasslett Frederick R., carpenter
21 Newland W. S., commission agent
21a Armstrong –
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Petersen Charles
29 McIlveen Mrs.
31 Winters Robert
33 O’Neill Mrs.
35 Wicken John
37 Belin Francis, baker
39 Counsell Francis
41 Falconer Adolphus, plasterer
43 Falconer Archibald, plasterer
45 Toomey Mrs.
49 Lovell James
53 Hancocks John, bricklayer
55 Thistlethwaite Wisley
57 Thompson F. H., painter
59 Ready Arthur
63 Bradley James, blacksmith
67 Hanson Niels, master mariner
69 Gadd George
71 Jones Hugh, plasterer
South side
Newman street
Bute terrace-
2 Kennedy Charles
3 Robinson William
4 Teasdale George
5 Egan John
7 McKenna James J.
8 Martinelli Edward
20 Simmons Thomas
23 Kennedy Charles
34 LorramMrs.
36 Shepherd Charles, engineer
30 Hambleton John J., storekeeper
32 Cheaney Herman
34 Lloyd Thomas
36 Braine N., painter
38 Goddard John, builder
Goddard William, carpenter
42 Ferguson F. J., painter
44 Wines Alfred, stonemason
44½ Gichard Joseph R, P., engineer
46 Thornborrow George, coachtrimmer
48 Jones James, saddler        
50 Mazetelli Francis, master mariner
54 Bartle Thomas, coachbuilder
Gowrie terrace-
1 Kennedy John, printer
2 Huxley William

ACCUMULATED FUNDS, 1st JANUARY, 1888, £17,094,618.

290

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


290 Har NEWTOWN. Jam

Gowrie street continued-
3 Harris John, blacksmith
4 Hermann August, tailor
5 Aistrope George, master mariner
6 Johnson W. H., painter.
7 Sleep H. J., bricklayer
8 Walton James
9 Blackburn George, grocer
10 Tyler Charles


Harold street-East side
Union to Angel street
11 Schutrumpf Carl, painter
13 Holmes Mrs.
Gowrie street
Willis William C., carpenter
Dale John
Douglas Joseph, bandmaster
Warn Mrs.
Lawler Mrs.
Tyrrell Henry A.
Garde Mrs. E.

West side
2 Goodson Edwin
16 Haild Mrs.
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street


Harrow road
Edgeware road to Juliett street
Thompson Charies, engineer
Edmonds G.
Wilbrig J.
Burnett H. J., architect


Hawken street-North side
Alice to Laura street
Rogers John C., millwright
Fernley Samuel, boilermaker

South side
Frazer Mrs.
Minister George, grocer
Ryan William, van proprietor
O’Grady William, van proprieter
Hickman Thomas
Laura street


Hill street-East side
Wilson street to Railway
Manager A., fuel merchant
11 Woolrych Francis B. W.
13 Twiss Samuel, confectioner
15 Palmer William, bootmaker
17 Cahill Mrs., “Stirling”
Hyland H. E., merchant, ” Walmer “
Mighell Daniel, broker,” Lindfield “
Wilkinson William, builder
Horn John, jeweller
Stronge William, schoolteacher

West aide
Jeffreys William, furniture broker
Wood George R. “Glenwood”
Crocker Miss L, ” Finchley ”
Yarrawa terrace
1 Cunningham Sidney
3 Abel Charles
4 Harrison Paul
5 Crane Thomas, builder and contractor


Holdsworth street
Wilson street to railway line
Smith Alfred
Cole Aaron
Johnson Samuel


Holmwood street
Off King street south
Holmwood house-William Keys, care-
taker
Holt street
King to College street
Pitt terrace-
1 Campbell David
2 May Henry T., fuel merchant
3 Gilfillan Mrs.
4 Cullinan Michael, bootmaker
5 Walters Frederick
6 Wareham Mrs.


Hordern street-South side
201 King to Raper street
2 Jones John, plasterer
4 Watson George
8 Richards John, currier
12 Pearce Henry
14 Pogmore James
16 Preston Nathaniel
18 Whitehead Thomas
18 Martin A. J., telegraph operator
18 Davis Mrs.
22 Moulton William, carpenter
24 Brighton Charles
Victoria street
29 Baldock Alfred, coachbuilder
28 Johnston John, printer
30 Wilton Thomas
38 Stanwix Thomas S., senior constable
42 Fuller Benjamin
Phillips -, fuel yard
Prospect street
46 Curtis Mrs. E.
48 Brenton William, shipwright
50 Organ Mrs.
52 Bailey C. W., com. traveller
54 Cousins William
56 Hammer Lot
58 Robertshaw Matthew
60 Dayhew Benjamin, butcher
66 Allison James
68 Larkin James, undertaker
70 Dee Henry
72 Davies Frederick, clerk
74 Stephenson Thomas, joiner
76 Connell J. J., cabinetmaker
78 Bister William
80 Bloore Herbert, electrician
82 Burns Robert, boilermaker
84 Bryce Frederick, grocer
Raper street
North side
1 Sutton George, photographer
2 Bennett James, bandmaster
5 Shephard J. W., veterinary sur geon
7 Holder James
Mechanic street
9 Burns Mrs.
11 Norman John
13 Lunge Christian, master mariner
15 Fielding Robert, builder
17 Wyatt William, schoolmaster
19 Calder Thomas, stonemason
21 Hall Henry
23 Carmichael Donald, blacksmith
25 Newtown United Friendly Soceiety’s
dispensary-W. W. Ross, manager
Victoria street
Strathavon terrace-
1 Elphinstone William, agent
2 McKenzie Mrs.
4 Mitchell Robert
31 Byrne Joseph C.
33 Broadley Joseph, blacksmith
35 Hardy Mrs.
37 Phillips John H., fuel dealer
Prospect street
39 Moffatt Mrs.        
41 Galvin Mrs.
45 Scott John, bricklayer
47 Stores Mrs.
49 Vincent John B., tobacconist
51 Atkinson Thomas, coachpainter
53 Pierce William, coachbuilder
O’Donohue John, coachpainter
55 McEwan William E., woodturner
57 Burkitt Harry, engineer
Chalder street
59½ Battie George H.
61 Palmer James, commercial traveler
61½ Peters H., master mariner
63 Mitchell William, bricklayer
63½ Brock Robert
65 Stephens Thomas, carpenter
67 Cleland J. M.
69 Peatfield William, grainer
71 Earl William, fitter
73 Murray James
McGuire Owen
Raper street


Iredale street-East side
137 Union to Angel street
2 Buswell Thomas
4 Petty John
8 Clapp Robert, miner
10 Baton George, wheelwright
12 Hammell Denis, bricklayer
14 Pinfold William, bricklayer
18 Millais George E., accountant
20 Barclay W, J., dairy keeper         
Islington street
26 Wilson James, grocer
28 Lefroy James, brickmaker
30 Willoughby Frederick, clerk
32 Gearside George, blacksmith
34 Duff James, moulder
36 Morton Charles W.
West side
Randwick view terrace-
1 Woodroff Harry, shoemaker
3 Jackson George R., blacksmith
Tabb Mrs., staymaker
4 Dailey George
5 Hunt William
Pritchard George, joiner, “Chelten-
ham house “


Islington street-East side
26 Munni street to Iredale street
2 Taylor Christopher
8 Holstead Charles
10 Moody Thomas
14 Foden Peter, joiner
18 Moon Mrs.
22 Goodsell George, brickmaker
Goodsell Charles
Myrtle terrace-
1 Greaves James, clerk
3 Cummings John, bootfinisher
4 Murray Daniel R., master mariner
5 Gaddes George, cabinetmaker
34 Wrathar Mrs.
36 Bunch Patrick, bootmaker
38 Woodford Samuel, carpenter
40 Smith Joseph
West side
1 Burton C. A., carpenter
3 Handels Henry J.
5 Hartley William
7 Goodsell Alfred, carpenter
9 Wooley John, sen., plumber
11 Woolley John, watchmaker
13 Graham James, horse dealer
15 Bartholomew Stephen        
17 Thorburn Hugh
19 Eaton George L.


James street-North side
Edgeware road to King’s fence
Shubrook Hubert T., van proprietor
Field Frederick, dray proprietor
Woodcock William, dray proprietor
Duncan John, dray proprietor
Poole Thomas
Boyce J.
Healey Thomas J., wheelwright

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

291

SELL EYERYTHING MADE OR MANUFACTURED.


Joh NEWTOWN. Kin 291

South side
Healy Michael
Horne John, carpenter
Patterson Mrs.
Lesina Alexander
Faralay John, carpenter
Sleith David, carpenter
Hopper W. H., stonemason
Reynolds George M.
Roche Thomas
Wilkinson William
Gatley Richard


John street-East side
May street to Wells street
Denmark terrace-
2 Williamson Henry
4 Douglas Frederick
5 Clemow Robert
Goodsell street
Goodsell Brothers, brick manufacturers
and fuel merchants
Maria street- Wells street

West side
Goodsell Brothers’ brickyards


Juliett street
Enmore road to Harrow road
Foldi N., commercial traveller, ” Villa
Manilo”
Worrill William, bootmaker
Foldi A.
Tascoe H.
Radley Kenrick, bootcloser
Teeson Charles, enginedriver, “Carlton,
house”


Keig street
Station street to Reiby street
Bent Samuel, teacher
Gearside John T., painter, ” Florence-
ville”
Clarke William M., ” Helensville”
Nimbow terrace-
1 Harnett Henry, baker
Craik John, baker
2 Loadsman Horace, clerk
3 Parr William, hatter
7 Reilly Robert
8 Herbert Frederick N.


Kent street-North side
Collge to Ferndale street
Miller Henry
Mooney John, agent
Millman John
Askew William
Cotterill William, plumber
Drainey John
Brooks Adam, joiner
Cosgrove Michael, ” Leitrim cottage”
Nesbitt Robert
Pisani Moses, professor of music
Skelton Matthew, bookseller
Bucknell Charles W., bootmaker
Whitehead William, enginefitter
Yare W., cabinetmaker
Grant James, plasterer
Delponte John J., carpenter

Southside
Biggs John. ” Camdenhurst”
Groves Frederick, bricklayer
Kennedy W.
Wood William, joiner
Day John E, brassfinisher
Hulme Francis, carpenter
Cleveland W. H, stonemason
Clark William, bricklayer
King street North-East side
Bligh street to Railway bridge
4-6 Rashleigh S. C. and Co., galvanised
iron and Metal workers
16 Gibson Lewis M., storekeeper
18 Farckens I, S. and Co., furniture
dealers
20 Lennon T. F., monumental mason
Baldick J., coachbuilder
22 Mark S., New York brewery
Fitzroy street
36 Guy Mrs.
48 Miller John, enginefitter
50 Dyball Brothers, grocers
52 West George, boot manufacturer
54 Goldberg L., draper and clothier
56 Taylor J., bedding manufacturer and
upholsterer
64 Hawes George, brush manufacturer
66 Moore and Co,, signwriters
68 Boyd and Erwin, grocers
Bucknell street
Greenhalgh T, produce merchant
Hudson and Sons, auctioneers and
estate agents
84 Sutherland James, tobacconist
86 Robertson W. A., grocer
88 Duval E., bootmaker
94 Schott C., tobacconist
Buckland William, ladder maker
100 Bergin Mrs., grocer
102 Jeffreys and Son, upholsterer and
cabinetmakers
104 Greaves J. S., draper
Watkin street
Club hotel-Charles Landen
108 Andrew Henry, ham and beef shop
and fancy goods repository
110 Singer Sewing Machine Co.’s agency
112 Pedrana D. W., grocer
114 Simpson William, linen draper
116 Walker Thomas, fancy repository
118 North and Co., coachbuilders
118A Coulter James, fish and oyster saloon
120 Harris John E., watchmaker and
jeweller
124-126 Wood E. A. and Brothers, general
storekeepers
130 Taylor George, butcher
132 Lucas John, tobacconist
Foster George, billiard saloon
132½ Howell Robert, ironworker
134-6 Shafto T. A., grocer and confectioner
138 Jarman John, bootmaker
140 Nagel and Co., photographers
144 Cook E. W., pastry cook
Skating rink and swimming baths- J.
C. Goodwin
154 Mudiman T., merchant tailor
154 Fawn -, photographer
156 Nelson George, ironmonger
158 Hunter John, boot palace
160 Newton Edward, herbal dispensary
162 Sutton John, sewing machine im-
porter
164 Thomson and Salmon, plumbers
166 Pearce W., saddler
168 Boots and Gommeson, undertakers
Bayview cottages-
1 Barber William, mason
3 Siely Mrs.
4 Hobey Mrs.
5 Ward Mrs.
6 Naylor Thomas, bricklayer
7 McLellind R.A.
9 Gardiner Mrs. Anne
10 Anderson George
172 Melville and Son, undertakers
174 Thomas Robert, plumber
176 Newell William, house and land agent
178 Sedgwick William G., surgeon
180 Calman John hairdresser
182 Donaldson and Co., auctioneers and
furniture warehousemen
184 Shegoleff and Von Hagen, sewing
machine agents
186 Butterine Co.’s branch
188 Bank of New South Wales (branch)-
J. A. Bryant, manager
192 Metzler H. L., furniture warehouse
194 Payne F. H. G., solicitor
Ekin and Co., estate agents
196 Bundy and Weber, jewellers
Wesleyan church
Wesleyan Sunday school
Erskineville road
202 Post, Telegraph, and Money Order
office-Joseph E. Lees, post and
telegraph master
204a Moulang J., jeweller
204 Andrews Brothers, grocers
206 Morrison John, confectioner
206½ West C. G., fancy repository
208 Temperance hall
210 Hobson and Parr, hat manufacturers
212½ Jones Mrs., fruiterer
Richmond Malcolm, estate agent and
valuator
214 Hill L., house and land agent and
dealer
214½ Bowers T., hairdresser
216 Madden William, bootmaker
218 Baldick Brothers, timber merchants
218½ Hall Mrs., milliner
220 Tye Thomas, butcher
222 Ross George, confectioner
224a Ivers Charles, estate agent
224 Bank hotel-James Fay
226 Rose Herbert, blacksmith
Volunteer Fire Brigade station

West side
Tramway fuel sheds
Bligh street
Ferrier Thomas, builder
3 Heydon Henry, tailor
5 McAlpine Alexander, grocer
7 McRae Murdoch
9 Weekes John
11 Pacey Charles J., painter
13 Royal hotel-Edward King
15 Wilks Mrs., milliner
Wilkes John
17 Cover Samuel, butcher
19 White Horse hotel-Anthony Gillett
21 Ranalli Giovanni, ironmonger
23 Pocock George, chimney sweeper
25 Fletcher Mrs.
27 Gayner Thomas, bootmaker
29 Fagg Emma, grocer
Nelson street
31 Barker William
35 Weber George, inspector Animals Pro-
tection Society
37 Bradley Mrs.
39 Solomon Henry, storekeeper
41 Cunningham John, butcher
43 TalbotR,fruiterer
45 Cummings William
47 Fenton Henry
53 Burden Mrs. R. J., card-box manufac-
turer
Gordon John and Co., farriers and
blacksmiths
57 Mantel and Krumbeck. modellers
61 Clegg J. G., estate and Insurance agent
New hall-F. Ferrier, proprietor
63 Brun Madame, dressmaker
69 Thorne Edward, tailor
71 Nelson Andrew, tailor
73 Nelson C. H., fancy repository
75 Cohen L. and Son, tailors
77 Johnston and Dunn, fruiterer
83 Clark James, van proprietor and
furniture dealer
87 Hyndham and Craig, brass and zinc
founders

SURPLUS OVER ALL LIABILITIES, 1st JANUARY, 1888, £2,437,611.

292

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


292 Kin NEWTOWN. Kin


King street north continued-
91 Williams H. W., draper
93 Batty and Chalcraft, printers
95 Dunk W.H., tailor
97 Spear R. G. and Son, picture framers
and portrait painters
99 Prince of Wales hotel-Ann Harwood
Elizabeth street
105 Smith William, wheelwright
109 McDonald Patrick, dairy proprietor
111 Carr Mrs. 113 Franks Morris, tailor
115 Christie Brothers, manufacturing
confectioners
117 Graveur David, bookseller
119 Selig Jacob, pawnbroker
121 Willard F. C., news agent and
tobacconist
123 Kinder George, greengrocer and
fruiterer
125 Stone Alfred, grocer and painter
Missenden road
127 Daniel Lambert hotel-Theo. H. Tye
129 Hudson and McCauly, butchers
131 Cole William, furniture dealer
133 Graham John, fruiterer
135 Davis W. C., grocer
137 Johnson Andrew, baker
139 Milton hotel-James Burgess
Stephen street
141 Clements F. St., chemist
143 Hill Charles, bootmaker
147 Patterson Andrew, fancy goods re-
pository
149 Hall Thomas, butcher
151 Brooks Samuel, hosier
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotel-Thomas Rorke
O’Connell street
157 Millard William, tobacconist
159 Dunn James, umbrellamaker
161 Millard William, sen., tinsmith
163 Haley C., hairdresser
Madden R., bootmaker
167 Clarke James, dealer
169 Tuft Thomas, grocer
173 Harrison James, tailor
175 Harrison A., fruiterer
177 Duggan John, bootmaker
179 Minor Joseph, draper
Eagan street
181 Banks Mrs. M. A, confectioner
183 Wright Brothers, bootmakers
185 Thompson W. H., cabinetmaker
187 Lane Charles J., oil and colormen
189 Brooke Thomas, fruiterer
191 Graham William, fruiterer
193 Hilliard G., tobacconist
195 Hooper Brothers, tailors
197 Hastings Mrs., milliner
199 Gibb T. S., hairdresser
201 Cohen Henry, pawnbroker
Horden street
203 Shakespeare hotel-James P. Kavanagh
205 Booth Lawrence, crockery dealer
207 Bellemey R. T., chemist
209 Martin J. G., draper
211 Fletcher George A., butcher
213 Simpson Henry, fruiterer
215 Pinfold W. R., confectioner
217-219 Rapson and Sons, bootmakers
Church street
221 Greenwood and Son, produce and
seed merchants
233 Walton Edmund, grocer
225a Waters A., draper and milliner
225 Anderson Mrs., milliner
227 Kingsbury Joseph, clothier
Rusfeldt E., photographer
229 Boston Mrs., watchmaker
231 Metcalfe John, pastrycook
233 Davis Austen, butcher
235-237 Clark Marcus, wholesale and
retail draper
239 Minister George T., grocer
241 Risby Charles H., grocer
243 Poulson M., stationer
245 Meader John, oyster saloon
247 Twomey Joseph, hairdresser
249 Scurr George H., ironmonger
251 Westhoff Mrs., wine and spirit mer-
chant
253 Wiseman John H., grocer
255 Harris James, bootmaker
Mary street
257 Williams William, chemist
259 Fitzgerald Margaret E., stationer and
fancy goods repository
261 Cricketers Arms hotel-John Stokes
267 Hobbs and Co., chemists and drugg-
ists
269 Jolly Joseph, painter and oil and
colorman
271 Thomas Henry, bootmaker
273 Hartley F. W., undartaker
275 Jones W., oyster saloon
277 Davis Brothers, butchers
279 Buckingham John, greengrocer
279½ Hastings R., collecting agency
281 Vermeesch J. C., tobacconist
285 Swinbourne J., bootmaker
English, Scottish, and Austral inn
Chartered bank (branch)-A. G.
White, manager
287 Hogg David and Co, drapers
289 Oxford hotel-John Malumby
Tooher James, billiard rooms
Eliza street
291 Commercial Banking Company of
Sydney (branch)-Walter H. God-
dard, manager
293 Bank of Australasia – Ernest T.
Cooper, ‘manager


King street south-East side
Railway bridge to May street, St Peters
French Edward, auctioneer
Cooper W. J, ” Pine villa”
228 Town Hall hotel-John Hoskin
220 Jones G., bootmaker
Newtown public markets-E. French,
lessee
Newman street
Public school-Samuel Bent, head-
master; Miss Florence Olive, head-
mistress
Whitehorse street St.
St. George’s hall-
Chisholm D. H., land agent and drafts-
man
Murphy and Chisholm, surveyors
St. George’s skating rink- Kron and
Co.
St George’s hall–J. G. Clegg, mana-
ger
Congregational church -Rev. J. T.
Warlow Davies, M.A..
250 Walker and Field, produce and fuel
merchants
Buckley T.
254 Milne A, confectioner
256 M Smith H., greengrocer
250 Watson and Co., drapers and clothiers
262 Robinson M., modeller and mantle-
piece maker
272 Sutherland George, platelayer
Norfolk street
278 Bailey Henry W., bootmaker
280 Walwork C., enginefitter
288 Bedford Mrs., fruiterer
284 Harper Henry, accountant
Garratt W. W., architect
Gardiner David, engineer
Richardson James, moulder
294 Lindley William J., printer
296 Spratt E. W., fruiterer
292 Lawler W., asphalter
296½ Waddell William, jeweller
Hammond Joseph, carpenter
Candler Mrs., music teacher
302-6 Abel and Co., Limited, pastrycooks
and caterers
332 McCulloch Thomas, “Essington “
334 Hooke G. E., tobacconist
336 Mullane Michael, bootmaker
St. John’s street
340 Hampton H. G., butcher
Coleman John, “bus proprietor
306 Rich W., ham and beef shop
348-350 Mulholland Joseph, grocer and
produce merchant
352 Lance Alfred plumber
354 Lee A., bootmaker and confectioner
356 Lance Brothers, painters
Angel street
360 Davis. J. H., monumental mason
380 Whitby W. C., cab proprietor
Union street
410 Eve Mrs. Sarah, “Haberley”
412 Bates Robert, brick manufacturer
414 Walker John, clerk
426 McKechnie James, saddler
482 Lincoln and Weeks, blacksmiths
Rochford street
Risby Robert J., saddler
Hansen E.L., fancy repository
Blackmore C. A., hairdresser
540 Allen John, grocer
542 Turner Mrs., dressmaker
544 Allen John, produce merchant
Hodkinson and Lemon, engineers
Montgomery G. T., fruiterer
Cox E., produce store
Gentle Josiah, brickmaker
Short William, blacksmith and wheel-
wright
Tabrett and Draper, brick manufac-
turers
West side
295 Harrison Thomas, ironmonger
297 Nissen Christian, tobacconist
299 Drummond George, confectioner
301 Price George T., draper
303 Schultz William, tobacconist
305 Lambourn Edward W., grocer
307 Eldridge William C., dyer
309 Jones G. T., produce dealer
311 Cronshaw Alfred, tailor
313 Knight Charles, fruiterer
Serbutt James, hairdresser
315-317 Seymour Giles M., draper
319 Ford A., ironmonger
321 Lucas Joseph, watchmaker
333 Sergeant William, bootmaker
325-327 Frederick Edward L., draper
329 Whitaker Henry E., chemist
331 Hilton, Brown and Co., seedsmen and
plant merchants
333 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
335 Knight Charles, fruiterer
337 Rowley William, stationer and news
agent
339 Ashton Joseph and Co., grocers
341 Morris A., bootmaker
343 Young George E., hairdresser
345 Macready Hugh, stationer and book-
seller
Short street
349 Humphreys Thomas A., butcher
351 King Mrs., dairy and produce dealer
355 Chislett George E., boot warehouse
355 Sandringham hotel-Arthur Miller
357 Smith Henry, fruiterer and cab pro-
prietor
369 Wood J. F., grocer
363 Stonehill G. H., saddler
367 Marshall W., tailor
369 Pattison J. J., grocer
Pattison Miss, fruiterer



NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

293

MOST POPULAR DRAPERS IN THE COLONY


Lau NEWTOWN. Lon 293

371 Griffiths Mrs. T. H., milliner and
draper
373 Frazer James, butcher
Holt street
376 Union Bank of Australia, Limited
(branch)-Frederick Shaw, manager
375 Douglass R., baker
377 Boggis E. and Co., drapers
379 Stead Rev. Charles (Wes.)
381 White John, tallow merchant
387 Rapp John, leather merchant
Piershank Sebastian
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert, draper
393 Hannington George, storekeeper
395 May James H.
Camden street
International hotel-Rosina Sharp
435 Wynter Brothers, grocers
Sir William Wallace hotel-Henry F.
Hankin
441 Scotton W. H., greengrocer
441 Mulholland Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coachbuilder
451 Baldick George, timber merchant
457 Philpot Mrs. Sarah M., draper
459 Sinclair W. M., stationer and news
agent
461 Gleeson T., butcher
Alice street
463 Camdenville hotel-Albert Curtis
465 Baptiste J., hairdresser
467 Eggleton Alfred, tobacconist
469 Agar Mrs., midwife
471 McCauley Daniel, merchant
473 Whiteford Brothers, bakers
Holmwood street Dickson street-Wells
street
539 Brennan Mrs.
541 McQueen Farquhar, accountant
547 Thurlow Henry H., greengrocer
549 Stalgis Simon, butcher
551 Botany View hotel-J. M. O’Connell
Maria street
553 Bellett Christopher, brewer
555 Thompson William, butcher
557 Bonner H., fish and oyster saloon
559 Gearside and McKenzie, wheelwrights
and coachsmitbs
559 Brett James, greengrocer
563 Wainright George
Lord, street
573-575 McKechnie Andrew H., grocer
Illawarra Railway bridge
589 Simmons Henry
591 Overitt Thomas J., carpenter
595 Nicholson John, hairdresser
597 Short Mrs., midwife
599 Boots Mrs., greengrocer
Goodsell street
611 Clarkson William, fireman
Bains John, brickmaker
613 Tye Horace, brickburner
May street


Laura street-North side
Commodore street to Edgeware road
Medway Matthew, builder
McCarthy C. G.
Cooper James, signalman        
Mills William, currier
Featherstone Gerald, carpenter
Nichols James, grocer
4 O’Malley J.
5 Blackburn Henry, plasterer
6 Kirk John, stonemason
Maguire Owen        
Erickson John, carpenter
White Weeks, sen.
Algar Frederick, builder and car-
penter
10 Duncanson John
Giles William
Wesleyan chapel
South side
Camdenville Public school-P. O’Reilly
headmaster, and Miss Annie
McDonald, headmistress


L’Avenue
Fitzroy street
1 Brock George S.
2 Dyason William B.
3 Brock Robert
4 Thruchley Mrs. A.
5 Thruchley William
6 Henry Ivan
7 Maddock Henry D.
8 Thruchley Mrs. G.


Lennox street-West side
Bedford to Church, street
Regent street
2 Cutter Robert P.
20 Meek Mrs.
22 Risbey Mrs.
24 Matheson Walter, engraver
Eichler Alfred H., builder
26 Andrew Joseph dealer
28 Foster John
30 Terry Henry, master mariner
Post Joseph H., fuel merchant
Australia street-Church street
East side
1 Fielding Mrs.
3 Silvester George
Regent street
13 Simpson Thomas
15 Hellmrich Mrs.
17 Hurdis John, bricklayer
21 Cruwys Walter
Denison street
23 Northcote John, saddler
33 Scanlan Edmund
35 Lewis Richard, watchmaker
37 Graham Thomas, painter
39 Smith George, joiner
Australia street
43 Court House hotel-Samuel Dawe
Eliza street-Church avenue
10 Hurley William H.
9 Taylor Rowland N., grocer
8 Austin James
7 Pratt Thomas, engineer
6 Burton Mrs.
Young W., professor of music
5 Fletcher Henry, butcher
4 Griffiths Mrs.
2 Tasker T., sculptor
1 Montague Mrs.
Mary street
4 Risby Charles, grocer
3 Harper Boyd, draper
1 Liddle James
45 Bedford Mrs. Anna
47 Maish Charles, butcher
49 Adams Charles, stonemason
51 James Philip L, carpenter
55 Hudson E. T.
57 Hudson James
59 Hudson Mrs.
63 Burgess Edmund, baker
Burgess H., clerk
Burgess Miss, dressmaker
Church street


Liberty street-West side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cotton Joseph bootmaker
Cavendish street
Hawley terrace-
1 Lane Jonn
2 Jones Russell William
3 Meares Alfred
4 Portus John, clerk
Mowle Aubrey Murray P.
Robinson W. G.
Cambridge street
Parkes Thomas, clerk
Dalrymple W. H., commission agent
Phillip street
Coombana terrace-
2 Truefit Harry W., draftsman
3 Hodgson James, bricklayer
4 Jackson Thomas H., clerk
5 Goddard –
Gladstone street
Smith Mrs., grocer
Williams G., piano tuner
Siebert C. A., teacher of music
Forrest John, railway guard
Black George, ” Hopeton”
Pollard Henry C. P., ” Roseylb”
Allman Miss. ” Warilla”
Coyle Miss, schoolteacher
(For east side see Petersham)


Linthorpe street-East side
Off Erskineville road
Friend Owen, ” Linthorpe”
Shaw Alfred, solicitor
Wood James, ” Kelbourne”
Hawkins T. and Sons, painters
West side
Harrison Matthew, ” Marlborough”
Barton Samuel
Silverberg Joseph
Langley John, “Bridgenorth”
Sutton Mrs.


London street-East side
Enmore road to Liberty street
Young Edwin, ” Belmont”
Bryant John A., ” Burriana”
Marlborough Francis, grocer
Belmore street
Browne Lindsay,” Madaline cottage”
Taylor James
Harvey James
Weise Herman, grocer
Charles street
Mozart terrace-
3 Glasheen Miss
2 Leseberg Mrs.
1 Truefitt Harry, architect
Barker R. E,,” Ashley house”
Maud terrace-
Douglas Mrs.
Green Sydney S.
Cass George E.
Clouting J. R., schoolteacher
Smith C. A., clerk
Connell Thomas, contractor
Roberts John, carpenter
Augustus street
Forcutt Rev. C. T. (Baptist)
Larkin Nicholas, sub-inspector of police
West side
Bartlett James, mercer, ” Vine villa ”
Frazer John, “Eureka villa”
Barker Henry, architect. “Hawthorn
villa”
Riley George T., ” Madeley ”
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde Henry, jam manufacturer, ” Lyke
villa”
Evans Alfred, ” Essex villa ”
Sewell John F., “Montrose villa”
Momsen Andrew M., clothier, ” Brompton
villa”
Gibbons W. M. H., “Hazeldean”
Walker Captain D., ” Noumea villa ”
Dolman William “Unsworth”
Morton William, carpenter
Brighton terrace-
2 Glasson Mrs.
1 Thompson Mrs. E. H.

INCOME FOR YEAR 1887, £4,537,610.

294


ANTHONY HORDERN AND S0NS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


294 Lon NEWTOWN. Mar

Longdown street-East side
O’Connell street to Maloney’s fence
Rose street
3 Corner Edward, headmaster St. Ste-
phen’s Grammar school
Stephen street
5 Hunt William
7 Carroll John
9 Murphy George B., farrier
11 Spilsey Mrs.
Missenden road
17 Townsend Adolphus, painter
Elizabeth street
19 Maloney Thomas
21 Miller Frank
West side
Missenden road
Parry Walter, carrier
Susan street
Baker James, whipthongmaker


Lord street-North, side
King street to Edgeware road
Montgomery Thomas, dealer
Willard Mrs.
Goodsell Frederick J.
Walker W.
Walker Montague, clerk
Barling Henry, ‘bus proprietor
Pichett John F., shipwright
Humphreys H., carpenter
Pittaway Mrs.
Back Edward
Short J. Thomas, blacksmith
Harris William, brickmaker
Manson James
Taylor Thomas, bootmaker
Dyson Joe
Warner Arthur, engineer
Kidd Wilson, baker
John street
Tracey John
Maloney John
Gunther G.
Clayton John
Ball Henry
Grundy J.
Kent George, brickmaker
Clayton George
Willard Alfred H.
Jackson Joseph, blacksmith
South side
St. Peter’s Railway station – Anthony
Graham, stationmaster
Rees James, bootmaker
Rice William
Thorpe Robert
owerman Edward, fettler
Hunter John
Mellor John
Hoad John
Thompson Richard, blacksmith
Biggs Robert
Ogden Roderick
Mars John, signalman
Lester George, tripe dresser


Margaret street-North side
Simmons to College street
Elizabeth terrace-
1 Melchior Alfred, engineer
2 Harvey Alfred
6 Crundwell George
Glade Henry, importer
Inglebert George, “Beechworth”
Paxton Thomas, ” Seafield ”
Campbell James, mounted police
Reiby street
South side
Webber George ” Clifton cottage ”
White Mrs., dressmaker and costumier
Dawson G., sergeant of police, ” Garfleld”
Shepherd Albert, plasterer
Hynard Thomas J., clerk
May Mrs.
Batch William
Reiby street
Noble Thomas, moulder
Rosthorn Mrs.,” Roseneath”
Wood T. F., enginefitter
Walpole John H.
Jackson James A., bootmaker
Atkinson Christopher, joiner
Smith Charles, butcher
Blundell Alfred, plumber
Constable Mrs. R., greengrocer
Rynn Miss grocer
Hassett Philip
Hopkins Albert E.
Dehy Edward, tinsmith
Egan William, tinsmith
Reardon James, bootmaker
Ferndale street
Insull William, sen.
Geisler Ernest, engineer
Lloyd James, carpenter
Felton William, bricklayer
Percy Richard W., financier
Kilkeary M. D., grocer
Simmons street


Maria street-North side
King street to Edgeware Road
Holley William
Palmer Mrs., Dahlia cottage ”
Martin Mrs., ” Mary cottage ”
Farr James
Farr Mrs. M. A., grocer
Jamieson Charles
Elstub Mrs. A.
Kellow George
Cunningham James
Gribban Charles F., engineer
Key John
Trevithick Thomas
Cummings Michael
Vranicks Joseph, engineer
Abel Alfred, butcher
John street
Smith Henry, cab proprietor
Chisnall Edward, moulder
Goodin John
Hayward Samuel T., pastrycook
Lutton John, painter
Carrigan Mrs.
Frankland William, com. traveller
Choat James
Gorman Frederick
Cavanagh John Evans John
Midgeley E. and Mould, perambulator
makers
Ward Mrs.
South side
Holley Mrs.
Seckold Thomas
Nottle John, brickmaker
Burling John
Hinton James
Kelso James, grocer
Sharp Albert, news agent
Thurgood James, ‘bus proprietor
Ottery Samuel, dray proprietor
Kelly Thomas
Lenton Thomas
Carrie George
Harris David
Duckworth Edward
Spooner James
John street
Moore Thomas, builder
Thorpe John, dray proprietor
Kimber W. J.
Ogden Robert, engineer
Howarth James, tailor
Marian street-East side
Enmore road to Sarah street
Phillips William G., ” Cheviot”
Foster William, carpenter ,” Darnall”
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
O’Grady W. B. S., ” Castleton ”
Smedley Mrs., ” Moorville “
Inglewood terrace-
1 Clark W. H.
2 McKinnon Donald
3 Goodman Frederick N., hatmaker
4 O’Donnell Mrs.
Dean William
Allen Percy, ” Maxwella “
Cohen Mrs. F., ” Hazeldean “
Wigger Frances A., ” Yelgilbar “
Duff John, “Lisgar”
Duff Gordon, surveyor, ” Gladstone “
Single John, ” Garfleld”
Orr Mrs. W., ” Wallurin “
Greaves John, “Coinda “
Best Michael
Mills John
Harvey William, carpenter ,” Brooklyn “
Matthews Samuel, constable, ” Milford “
Matheson John, builder, ” Beechworth “
Williams and Matheson, builders and con-
tractors
Davidson Thomas, ” Raymond “
Bryan Mrs., ” Hamilton”
Appleton William W., ” Longwood “
Collins Frederick, ” Sempstead “
Wallis James H., ” Nariah cottage “
Hopkins Alfred J., watchmaker, “Oak
cottage “
Lawson Albert A., lithographer, “Ivy
cottage “
Waugh –
Blunt George, builder
Carter Sidney, “Elsinore “
Brander John, carpenter, “Stanford”
Hyndman Robert, zincfounder
Rodney terrace-
6 Webster Mrs.
5 Butter Ernest
4 Grant John, plasterer
8 Swift W. H., carpenter
2 Gearside S., wheelwright
1 Lawson Mrs.
Marion terrace-
1 Barden Charles, produce merchant
3 Armstrong William, draper
7 White Edward
9 Stanley John, tanner
Bearup James, “Cragie”
Adams Thomas M., conveyancer
Carlisle terrace-
1 Thomson Robert
2 Greenwell B. A., draftsman
3 Collins Mrs. C.
4 Frazer William, joiner
5 King J.
6 French Arthur
Watson Abraham, ” Orville”
McLaughlin John, watchmaker
Heathfield cottages-
1 Blundell Alfred, plumber
2 Drackford Walter J.
4 Stevenson John H.
Walton terrace-
McKinnon Donald
Moscrop Mrs. E. A., laundress
Craddock Miss        
Thirgood George, produce merchant
Callan Laurence, coachpainter
“Bryantstoneville”
Cannan Mrs., ” Ashburnville”
Oroya terrace-
3 Atkin Herbert J., builder
2 Baldick Augustus, timber merchant
1 Reay Mrs.

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

295

BUY EVERYTHING FIRST HAND FOR CASH.


Mar NEWTOWN. New 295

Elder terrace-
3 Hague John, city missionary
Mou Mrs. Moy, “Alfred house”
Gore John, ” Douglas house”
Peel George, ” Dorebung”
Farnham terrace-
1 McLean Francis E,, timber merchant,
2 Gole Edmund, law clerk
3 Bennett George, woolstapler
Dalzell J. M., mining agent,” Ions”
Peacock William, ironmonger,
” Afghan”
Jenner Robert B., coachbuilder, ” Mer-
rivale”
Clinton J. “Mishwaum”
Pyne William, ” Apsley house”
Barden Charles, bay and corn dealer


Mary street-North side
King to Lennox street

1 Gibbons James, printer
5 O’Doherty Patrick, clerk
O’Doherty Mrs., teacher of music
7 Monie Samuel J.
9 Hill Alfred, draper
11 Gerrett Joseph
13 Shaw G. J.
15 Killip Ernest, collector
17 Le Martiniere Henri
South side
22 Hust James
Hannah terrace-
20 Hukins John
18 Campbell John K., clerk of work
16 Sidaway Alfred
14 Gardiner Mrs. Ana, boardinghouse
12 Butterfield George, agent
10 Rogers Robert, sen.


May street-North side
King street to Edgeware street

Burling Charles, grocer
Hunter John
Webb William, gardener
Piper Francis S., architect, surveyor,
and engineer
Primitive Methodist church-Rev. E.
Masterman
Masterman Rev. E. (Prim. Methodist)
Rawlings James
Wallace Robert, grocer
Cheetham Herbert J. E., ironmonger
Hogan Thomas
Higgs George G., draper
Hawkins Jesse
Brett William
Guest Joseph, fitter
Fleckman Mrs.
Loveday Mark, grocer
John street
Martin Henry W.
Tabrett and Draper’s brickyards
8 Buttel Frederick
7 Martin George, brickmaker
6 Conway M.
5 Martin Joseph
4 Nichols Robert
2 Keating William, brickmaker
1 Sullivan John, brickmaker
(For West side see St. Peters)


Mechanic street
Church to Egan street
1 Gillespie John, carpenter
2 Guiliani Mrs.
4 Downing George
6 Oliver Mrs.
Horden street
Whitehead’s parcel delivery
6 Juliana Mrs. M.
8 Daggar Mrs., dressmaker
Metropolitan road-East side
Enmore road to Sarah street
Enmore Public school
Lumsdaine Edwin B. F., “Marian”
Bent Cornelius, clerk
Berner Joseph G.
Berner Joseph, ” Belinda ”
Taylor Robert, clerk, ” Fletching ”
Dalyell Mrs., ” Nirwana ”
Dalyell Miss, schoolteacher
Hannan Robert, insurance agent,
“Niagra”
Price Mrs.,” Franklin ”
Moore C. E., warehouseman,” Carlton ”
Smith W. J., “Durlstone”
Byrne John J., surveyor
Dawson J. W., ” Elsieville”
Cook Henry, accountant,” Seacliffe ”
St. Kilda terrace-
1 Holdsworth P. R.
2 Kitt Mrs.
5 Dunn Mrs. E.
Skinner David, engineer
Finucane Henry B.
Gibbons Joseph, ” Alma cottage ”
Howe Thomas, ” Norma ”
Murdock Walter, “Ascot cottage ”
Nelson Arthur L., ” Pearville ”
Lane Nathaniel
Oliver William, ” Guilford ”
Fielder A. E., ” Kenibla”
Waring J. N.
Crause –
West side
Mulquin Thomas, “Eastbourne”
Vallance Adam, ” Wilnecote ”
Barton Grainger, J.P., ” Nanima ”
Plumb John, ” Milluriel”
Christians’ church
Eld George, ” Kimberley ”
Bourke William, ” Clarence ”
Sindel R., merchant, “Sindelville”
Metropolitan terrace-
2 Richardson Thomas
3 Smith H., builder
Litton George H., ” Morpeth house”
Child Thomas
Kitt G. A.
Ruddle Miss M. E.
Archibald John, builder, “Craighead “
Cameron Alexander, ” Ida “
Young James, engineer, ” Lily leaf “
Powell Charles E., ” Brunette “
Searle W. H., “Manola,”
McCaldon John, engineer, “Winslow”
Morris H. C. E., “Como”
Lennon J., cab proprietor
Macrae Frank
Lindsay John L.
Campbell A. P.
Piper Mrs.
Carroll Thomas, carpenter, ” The Glebe “
Banks John S., “The Oaks”
Lee Richard,” The Grange “


Missenden road-North side
Wilmore C. H., saddletree maker ;
Parsons William M., engineer and
blacksmith
1 Brown Henry, carpenter
3 Langeman Herman, cabinetmaker
Campbell street
7 Newton Misses, dressmakers
9 Hamilton Mrs., ladies’ nurse        
13 Cooper Robert, carpenter
Richard street
15 Walker Miss, teacher of music
Aylesbury street
25 Seller Frederick, joiner
27 Rice Silas, carpenter
Rice George, carpenter
29 Seller John, joiner
31 Bruce John
South side
Longdown street-Campbell street
2 Earls Michael
4 Belloe Pierce W., clerk
8 Adams J., fuel merchant
10 Sparks J. P., boilermaker
12 Newton Mrs.
14 Blackford David, tailor
16 Kelly Edward J., asphalter
20 Torr George. builder
22 Taylor Arthur H., custom house
agent
24 Burton Mrs.
26 Platt William, ship rigger
Platt Mrs., midwife
28 Russell Mrs. W.
32 Walsh Edward, van proprietor
34 Stephens William, grocer
35 Rapp Jacob, merchant
36 Kelley Michael
Kelley Mrs., midwife
St. Stephen’s infant school


Munni street-East aide
Union to Angel street
3 Churchwood Charles, warehouseman
5 Devine W.
7 Jardine Alfred H.
13 Thwaite John W.
17 Miles C. H.
Gowrie street
23 Wilding Mrs.
25 Young Alfred A., hairdresser
27 Eggbeer John, clerk
29 Smith Octavius
31 Bourke John, tailor
33 Maude Joseph
35 Becker Joseph, stonemason
Betchell William, gardener
37 Robinson Frank, storekeeper
West side
2 Wilson James
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
8 Clarke –
10 Calder Mrs.
12 McGrath Peter, butcher
14 Smith Henry, bootmaker
16 Greenwood Jonathan, contractor
Kidman Charles, ” Myrtle villa “
Gowrie street
24 Bateman Mrs.
26 Little James, carpenter
28 Biggs Thomas C., fuel dealer


Nelson street
King to Bligh street
2 Shaw J.
6 Bradford Charles, painter
8 Hayes Michael
14 Riley Mrs.
16 Lacey Henry
18 Egan Felix, bootmaker
20 Holmes Arthur
Campbell street


Newman street-North side
236 King street south to Union street
Darby Alfred, carpenter
Browne John D., agent
Heath Richard
Wheeler John C. W., clerk
Humphrey John C.
Swan Charles, engineer
White Edward, coachbuilder
Heath Sidney W., builder
Jackson Charles F., coachtrimmer
Olive Alfred T.
Bull William, carpenter
Dixon George, woolsorter
Gates Arthur
Hollis Robert
Webster James

HAS PAID IN DEATH CLAIMS, £8,353,034.

296

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


296 Nor NEWTOWN. Pin

Newman street continued-
Douglas Henry, coachtrimmer
Carey William
Paroz Frederick, joiner
Kaesewurn John, master mariner
Bird William C., carpenter
Turner George, stonemason
Morton John
Williams James D., sculptor
Angel street
33 Asztolos Mrs.
31 Stead George
29 Brown Walter W., surveyor
Bolin George, plumber, ” Elsieholme “
Thompson Mrs., ” Granard house ”
Butler William, carpenter,” Hamilton
house”
21 Chard William, builder
38 Clark W. S., carpenter
15 Scott Richard, butcher
Gowrie street
15 Hall William, storekeeper
Pulham James
13 Quinn Patrick, van proprietor
11 Chamberlain -, carpenter
9 Ewart Archibald, ironturner
7 Sullivan Matthew, farrier
5 Nisbet Peter
Union, street
South side
Baker W. T.
McCann Alfred, builder
Selwyn Alexander
Gawne Peter, plasterer
Hetherington Thomas, constable
Dewhurst Eli,” Oldhamedge “
Nathan Stephen E.
Baxter Jamas
Williams Thomas, carpenter
Lane Charles, carpenter
Hextall Mrs.
Fletcher George, dealer
Owen William, engineer
Millington Herbert, engineer
Howarth D. B. and Son, steelfoundry
Bears Frank W., commercial traveller
Schroder F. W., ” Lienburg “
Hereford Robert
Herbert Richard
Barratt Miss,” St. Alban ”
Angel street
Whitton Mrs.
Murphy S.
40 Hawkes J.
36 Adamson G., carpenter
34 Kliest Emil
32 Jones Arthur S.
30 Dondaldson Henry
26 Cocks W. E., butcher
Thelwell Mrs., grocer
Gowrie street
Skinner J. J., plumber
14 Davis Richard, wheelwright
12½ Hickey Mrs, butcher
12 Purkiss Charles
10 Toms Archibald
8 McKellar Dougald
Union, street


Norfolk street
King to Angel street
Hodkinson Thomas, engineer, “Derry”
Callow John, accountant
Jeffries Henry, contractor
Howarth David B., steelfounder
Eggleton William, S. brickmaster
Ventura Mrs.
Andrews William H, T., woodcarver
Still Albert S.
Cheney Myrvin, irondresser
Bale Henry
Hayden Thomas
Redwin street
O’Connell street-North side
King to Raper street
1 Hovenden William H., painter
5 Muir Robert J., contractor
Victoria street
7 Cohen Lewis
9 Smith John
11 Oakes Robert
15 Lee James
17 Trounce Edward W.
Longdown street
23 Whiting Henry, van proprietor
25 Gibson Robert
Campbell street
27 Wilson Mrs., grocer
29 Jones Thomas, stonemason
33 Mooney Mrs.
37 Reid Michael, enginedriver
41 Smith Joseph
43 Baker Mrs.
49 Fairlie David
Brett John
Eliasaph terrace-
4 Turner William
3 Setright Robert
2 Power Henry, clerk
1 Green James, jeweller
Clifton terrace-
4 Mitchell Thomas
2 Ritchie James
71 Cosgrove William
South side
3 Francis Henry
4 Plunkett George, joiner
6 Gaw Mrs. S.
8 Cassidy Luke
10 Francis Henry
12 Edward Walter
Victoria street
16 Dileo Guitani
18 Banks Mrs.
20 Lowe Mrs. Albert, laundress
33 Taylor James
24 Taylor John
26 York John, bootmaker
28 Aird Mrs.
Prospect street
36 Wood Frederick, general store
46 Whiteoak Thomas
Chalder street
Ingle and Bagge, builders
68 Symonds Samuel W.
Symonds N. C.
Symonds C. J.
Symonds E. J.
70 Shortland Willoughby, printer
Raper street
80 Holland Walter, joiner
82 Mclntyre James


Oxford street-East side
Bedford to Bishopgate street
1 Lord Henry
3 Snape Philip, J.P.
5 Asprey John, tobacconist, “Amelia
cottage”
Albermarle street
7 Hawkins T. H.
13 Smyth Robert S.
15 Dyer Ebenezer
19 Turtle Charles, sen., grocer
21 Higgins Michael A.
Land’s lane
23 Lee Charles
25 Moss William, brushmaker
27 Brown George
West side
2 Young George
Stirling villas-
1 Davis James, warehouseman
3 Moreton Gillies
4 Allworth Rev. W. (C.E.)
Paul lane
12 St. Bede’s convent and school-Sisters
of the Good Samaritan
14 Goulding William R., ” Carmel”
16 Sewell Mrs.


Pearl lane


Pearl street-East side
Alice to Wells street
Goodsell Mrs.
Gilfillan John, engineer
Dixon Henry
Quy Fred, draper, “Essex house”
Scott William, engineer
Whiteside J.
Boyd George
Holding John, J.P., ” Holdingsby ”
Sharp Joseph, stonemason
Gibson James, blacksmith
Dunn William, carpenter
Kyle James Bray William F.
Wells street

West side
Brewer William, grocer
Bartle Philip
Pawley Mrs.
Bell William, constable
Waters Robert
Murphy Michael J., baker
Polland John H., telegraphic engineer
Broughton Herbert, carpenter
Jarman Stephen, stonemason
Terry Francis, salesman, “Unity house”
Sutton S., gasfitter
Dubois Herbert A.
James Mrs.
Lemon John H., engineer
Landqvist Augustus, carpenter
Commodore street
Austin H.
Steer Robert, bookbinder
Day William H., ” Crannow “


Phillip street-East side
Enmore road to Railway line
Sparnon terrace-
Smith G. W., fuel merchant

West side

3 Hodson Charles, assayer and smelter
4 Dawson Edmund W., contractor
6 Munro Miss
Belmore street
Caunter Mrs.
Fairbairn George, letter carrier
Courtney John, commission agent
Thrumby villas-
1 Cran James
2 Wigley –
Hermann Valentine
Quayle Philip, master mariner
Forsythe Francis, builder
Charles street
Harris Henry, advertising blindmaker
Meares Mrs.
Johnston David, general storekeeper
Gladstone street
Hayes Patrick, builder, “May villa ”
Millens Mrs.
Hardy Mrs.
Trafalgar street


Pine street
Wilson street to Railway line

Howard James
Mason Alfred, sawyer
Morgan Thomas
Lane Nathaniel.carpenter
Pogson John, clicker

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

 

297

HOUSE FURNISHERS AND BEDDING MANUFACTURERS.


Pri NEWTOWN. St. M 297

Prince street
Camden to Alice street
Alderson William
Hardy John


Prospect street
Church to O’Connell street
Egan street
Reeve Mrs. E., “Arno lodge’
Hordern, street
2 Thorgood George
4 Glenn George
Egan street
10 Saunders Joseph, carpenter
12 Smith Peter, plasterer


Queen street-East street
King to Wilson street
Lovett George H., estate agent, ” Mont
Eagle”
Queen’s terrace-
1 Hawkins George, brassfinisher
3 Hargreaves A. W., clerk
4 Hubert William
Hawke George L., ‘Essex cottage “
Say Henry, bricklayer
Hobart terrace-
1 Valentine, David, confectioner
2 Howell Robert
3 Fabro Madame, teacher of music
58 Cook Waiter, boot merchant
64 White David, carpenter
66 McKenzie Thomas
68 Weston C. J., accountant
Wilson street
West side
Roberts Joseph, pianoforte tuner
5 Remilly Mrs.
7 Spring James, ” Victoria house ”
9 Garrett Thomas, M.L.A., “Albert
house”
11 Lawson James, cabinetmaker
15 Madson Hans F., surveyor        
17 Sharp John H., merchant, “Arthur-
leigh”
21 Grude Mrs., “Matilda cottage”


Randle street-North side
Wilson street to Railway line
Kettley Henry        
Walton Robert C.
South side
Stone R., printer
Byrnes P. Marshall James, boilermaker


Raper street-East side
Church to O’Connel street
Hordern street
Ebenezer terrace-
11 Fielding John
7 Spencer T. E., contractor
5 Cawston Frederick L., printer
3 Fowler G.
1 Rohl August
West side
2 Warland Arthur, storekeeper
6a Marsh Stephen
6 Langlands James, master mariner
12 Phillips John W., bookbinder
18 Sutherland Edward, bootmaker
20 Murray Arthur J., painter
22 Atkinson Robert
24 Moreland James
28 Walker George
38 Hansford William, confectioner
32 Cohen Henry
34 Croker John
36 Sainty James, lamplighter
38 Mote George E..
Pinson James
43 Evey Andrew
42 Griffin Thomas
Redwin street
Norfolk to Angel street
1 Nestor John
3 Heeps Henry, chaircaner
4 Antil John, painter
5 Cuddeford John, chemist
7 Moore George, bootmaker
9 Marshmount John
10 Chapman Frederick, painter
11 McCoy David, plasterer


Regent street-East side
Bedford to Bishopsgate street

5 Wallis Thomas, painter
7 Stace Malcolm, surgeon
9 Hoffmann, Frederick
11 Webb Brothers, plumbers
13 Blaker Stephen, plasterer
15 Elliott J., bootmaker
17 Wright S. J., plumber
19 Daley Mrs.
Lennox street
31 Beach Samuel, patternmaker
33 McIntyre Samuel, slippermaker
35 Abigail James, “Milinda house”
Albemarle street
Carlisle Castle hotel-Jane Green
37 Hincks Mark
47 Powell James
49 Delaney Mrs, midwife
Delaney A. H., baker
51 Edwards William, hatter
53 Barncastle John
55 Baillie James, printer
59 Brown Henry, carpenter
61 Dubber Charles E., butcher
63 Hannah Mrs.
67 Moon John, currier
69 Pierce Charles
71 Pithers James
73 Melville Ninian, M.L.A., ” Brookville”
75 Hewitt Miss
Thrush John, miner
77 Tobin Mrs.
79 Christie James J., glassblower
81 Griffin Morris, plasterer

West side
2 Hutchins George, painter
6 McArthur William
8 Eyles William, sawyer
10 Crane James
12 Purcell Mrs. K.
Lennox street
20 Kingston hotel-Daniel Marsden
22 Sly J. W., stonemason
24 Spencer William, painter
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Hennings Henry, baker
28 Davis Francis
30 Austin George, carpenter
32 Passmore George
34½ Bradley George, constable
36 Lincoln George
38 Larkin William, blacksmith
40 Mitchell James, stonemason
44 Dunn Albert
46 Taaffe Mrs., ladies’ nurse
50 Hart George C., baker
52 Arthur Thomas J., carpenter
54 Burke and Co., dairy keepers and fuel
dealers
60 Leonard Lawrence, plasterer
62-64 Glassworks hotel-Charles Grant
66 Warren George, bootmaker
Darcey Mrs.
68 Eady Walter
70 McGee Mrs.
72 Yager Charles, compositor
74 Elstub Robert, builder
Reiby street-East side

Enmore road to Margaret street
Fenwick Rev. D. (Baptist), ” Elmaville ”
Riese Louis, clerk
Dadswell Charles F., boot merchant
Richardson George, merchant
Don street
Dora terrace-
1 Connelly Thomas
2 Thomas Noah
5 Hickey Mrs.
6 McTeague James
9 Goodin Philip
Goodin Philip
Snowdon terrace-
1 Mason Robert, plasterer
2 Stone Mrs.
3 Chenoweth W., carpenter
6 Dalby Mrs.
7 Crease Charles
Warren Robert, grocer
Keig street

West side
Keon Michael, draper
Burnham Anthony
Rankin William
Budge James, millwright
Sloan street


Richard street-East side
Missenden road to North Newtown school
1 Budd William H., fitter
3 Wright Robert, enginedriver
Elizabeth street
29 Davis Mrs.
Gash James
West side
Hillier and Co., cordial manufacturers
40 Power Alfred
De Laurence Francis


Robey street
Wilson street to Railway station
Rilley James, clerk
Ager William
Bennett George M., ” Florenceville ”
Thorn J. J., ” Rowallan ”
Walker C. P., carriage painter
Kerswell William H., engineer
Pepper Samuel, bricklayer
Pepper Mrs., dressmaker
Macdonaldtown Railway station – A.
Lovett, stationmaster


St. John street-North side
Angel to King street
1 Shepherd Henry, gardener
5 Buckley James
9 Lundy Samuel, fuel dealer
South side
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Peare Mrs., dressmaker
10 Harrison G. C.
12 Hansford A. R.
Hansford Albion, bricklayer


St. Mary street
Trade to Bishopgate street
10 Taylor W., carpenter and contractor
Ware Mrs., ” Monica villa ”
20 Lincoln Thomas
Lincoln Mrs., midwife
22 Grater Charles, builder
Grater Charles, Jun., schoolteacher
Grater Henry, carpenter
Grater William, bricklayer
Stanley street
24 Taylor Mrs.
24½ Newnham John, carpenter
For continuation see Camperdown

HAS PAID IN DIVIDENDS, £10,840,900.

298

ANTHONY HORDERN AND SONS. PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


298 Sar NEWTOWN. Tra

Sarah street
Edgeware road to Simmons street
Matthewson Thomas, tanner
Metropolitan road
Carroll James, bootmaker
De Lacey Francis
Marian street
Hardman Brothers, biscuit factory
Hardman Richard, merchant
Simmons street


Simmons street-East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music,
“Butleigh”
Henry Daniel, J.P., ” Yarrawa”
Alcock James, hide merchant, ” Chel-
sea villa”
Mutton Edward H., “Altona”
Sloan street
Van Heythuysen Richard, teacher
Camp William, engineer
Fulham street
Duckworth Thomas, tramguard
Trethowan Mrs,
Margaret street
Kilkeary Michael D., grocer
Dircks Christian, painter, ” Ferndale
cottage”
Ardwick terrace-
1 Cannon C.
2 Brown S. J., bootmaker
3 Machim Mrs.
4 Webb J. T., bricklayer
6 Humphrys Tristam
8 Judd Mrs. Hannah
9 Brown William, carpenter
19 Dunphy Constantine, carpenter
Nottingham terrace-
Frame John, stonemason
2 Jones Walter W, draper
3 Sullivan Charles, clicker
4 Hansen James
7 Kilder Julius, warehouseman
8 Condon Abel, secretary Katoomba
colliery
11 McLaughlin John
12 Howard James, printer
14 Kennedy William J., clerk
West side
Mitchell Joseph E., fuel merchant,
” Violet cottage”
Rae John, carpenter
Wildman Charles
May Alfred, jeweller, ” Brierley”
McKenzie John, clerk, ” Allerton”
Martin Mrs.
Holland Arthur J., hairdresser
De Saxe Louis, dentist
Morelli Joseph A., carpenter, “Maybury
cottage”
Garland George F., commercial agent,
“Snowdon”
Eldridge George,” Erlsmere”
Hackney Alonzo, “Iuanhoe”
Edwards Arthur, ” Brushgrove”
Scott John, clerk, “Corstophin”        
Gray George, ” Hope cottage”
Dawson A. L., “Alpha”
McArthur Mrs “Lindsay”
Tye Mrs., “Hollingworth”
Gray Georgo, warehouseman
Perry John, railway guard
Watts Albert N., engineer, “Wendouree”
Happ Andrew, wheelwright        
St. Helen’s terrace-
1 McCullough John        
2 Flower William L., ironmonger
3 Bennett Thomas O., engineer
4 Teasdell F. T.
Northam terrace-
1 Standen J.
2 Stokes George, constable
4 Rogers William, baker
5 Jennings John H.
6 Dunscombe Charles
Underwood John, ” Astley”
Board George R., ” Clifton”
Williams George, contractor
Tamblyn William H., ironmonger
Slater Thomas W.
Cooper Richard H., contractor
Nangle Thomas
Sarah street
Rattigan P. F., bootmaker
Mudiman Mrs.
Everett George, ironmoulder
Osmond Francis
Stevenson William, butcher
Hansen Cornelius, carpenter
Watson John N., grocer and confectioner
Fetherston Mrs., midwife
Robins Frederick T., painter
Nathan Alfred, coachpainter
Colley Joseph
Wright Alfred, ” Mary cottage”
Peblow F., bricklayer
Bain W. M., bricklayer
Gatley James, woolwasher
Meirs William, bootpacker


Sloan street-North side
Simmons to Reiby street
1 Dowling John, tailor
2 Hoath James, gardener
3 Kallermann William
4 Hinds Frederick, enginedriver
5 Shearsby Charles, bootmaker
6 Booth Charles
7 Osborne Charles
8 Cheadle William B.
9 Clarkson William, carpenter
South side
Angus and Son, coach factory


Stanmore road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace-
Cozens Richard, warehouseman
Myers Albert F., architect
Christ church -Rev. J. Lintott
Taylor
Johnson Frederick W., baker
(For continuation see Marrickville and
Petersham)


Station street-East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel-Edmund Rogers
Taylor James, ” Warwick house”
Warwick hall
Brown L. and Co., fuel merchants
May and Co.. fuel merchants
May Henry, fuel merchant
Enmore road
Partridge Mrs., ” Bonthorn”
Lincoln Miss, ” Hawthorne”
Merrett George, ” Austenville”
Wildman Daniel, builder
Price G. T., draper
Hubbard Frederick
Ryan John, “Crookwell”
Conley James, accountant, ” Hazlemere”
Francis Alfred, surveyor, “Stretton
house”
Dean Edward, ” Ulster house ”
Ulster terrace-
1 Walker Watson, coachbuilder
2 Douglas R., baker
3 Pryce Robert S.
4 Brown William, baker
5 Houston W., grocer
6 McKern Frederick
7 Lennon John
8 Stuart Miss, teacher of music
9 Gerrett James W.
10 Ricketts Mrs.
11 Bealmer Mrs. Jane
19 Bennett Nicholas
Bennett Miss M., dressmaker
13 Hopkinson Mrs.
14 Wilson Edward, journalist
14 Hart Peter F.
Holt street
Ruby Edward J., J.P., ” Miriam lodge”
San Jose terrace-
1 Stickley Miss
2 Dickson W. T., painter
3 Grant William, master mariner
4 Brown W. L, storekeeper
6 Wildman Samuel
West side
Betelman Mrs. confectioner
City Coal Company’s dopot
Chromate Paint Co.
Phillips Thomas, timber merchant
Enmore road
Bruce Alexander, chief inspector of stock,
“Reiby house”
Osborne Thomas, compositor
Warlow-Davies Rev. J. T. (Cong.)
Don street
Hardy Edward, storekeeper
Duesbury George, ” Osmaston “
Holt street
Wilkinson Mrs, ” Fern cottage ”
Mahoney Mrs. Elizabeth, ” Argyle villa ”
Mahony Frank, artist
Mayes John H., surveyor, ” Estherville “


Stephen street
141 King to Campbell street St.
St. Stephen’s grammar school-Ed-
ward Corner, headmaster


Susan street-North side
Longdown to Brown street
Campbell street
1 Bland Thomas
3 Govis Henry, painter
Elliott W. H., bootfinisher
7 Schryver Mrs.
9 Klees Thomas
South side
6 Montgomery John H., contractor
Campbell street
8 McGrath Mrs.
10 Herbert John, wheelwright
12 Bullen James, sen., overseer
Bullen J. jun., clerk
16 Crane John E.
18 Newman Charles A.
20 West Joseph
24 Quirk Mrs.
26 DunahoeMrs.
28 Butler Mrs.
32 Howe Robert B., builder
46 Foster John
48 Smith Thomas, bootmaker
52 Hornibrook Michael, carpenter
54 Roberts Robert, fuel dealer
(For continuation see Camperdown)


Trade street-East side
Railway line to St. Mary street
1 Atkin Enoch, contractor
3 Atkin and Grenfell, decorators
5 Alexander Henry, mathematical in-
strument maker
Atkin Enoch, sen.
St. Julian Johnson
7 Atkin Mrs.
9 Abberton Andrew, baker
11 Knight W.
13 Weekly Mrs., dressmaker
15 Weekly John, carpenter
19 Hay William, currier
Albert street
21 Jones Charles, clerk

NEW YORK LIFE INSURANCE COMPANY, BOND & GEORGE STREETS, SYDNEY.

 

299

ORIGINATORS, PROMULGATORS AND UPHOLDERS OF THE CASH DOWN SYSTEM.


Tra NEWTOWN. Wel 299

West side
Stephenson John B.,” May villa”
Gannon Mrs., ” Heathcote ”
Kerr Henry, “Rosstravor”
Royal John A., H.M.C.
Boyne George, plasterer
Grosvener James
Friedenrich Louis, baker
Vermeesch Mrs.


Trafalgar street
Station to Liberty street
Alexandra terrace-
2 Nicol William.
3 Baker Samuel, accountant
5 Lander Mrs.
6 Power Edward H., accountant
7 Smith Mrs.
Brown Henry
Leishman William, stonecutter
Miller James, blacksmith
King George
Prosser Thomas H.
New Kentucky Tobacco factory-H. S.
Smith
Pellatt Alfred Peterson Augustus


Trafalgar terrace
Station to Liberty street
(See Petersham)


Union street-West side
Erskineville road to King street south
Newman street
Botany View terrace —-
3 Nicholson John
6 Jones Robert, carpenter
7 Matthews William. watchmaker
8 McKone William, bootmaker
Union lane
Monaghan Thomas F., engineer
3 Dowsett James, patternmaker
5 Smith Alfred, ” Fairleigh ”
7 Harris Thomas, ironmonger
9 Griffin James
11 Lummiss William, gunsmith
13 Sutton George W., engineer
15 Eckfield Alfred
17 Parker Wesley
19 Stewart Charles, builder
21 Olive Walter, brickmaker
23 Slater Mrs., dressmaker
25 Johnstone Peter
25½ Frazer Angus
27 Bolton John, tramguard
29 Madigan John, coachpainter
31 Smith Samuel, saddler
Corrigan Daniel
33 Short Thomas W., fuel merchant
39 Duff John, mariner
43 Stevens William
Russell John, painter
Anglin F. G., grocer
49 Connors James J., fruiterer
57 Hime Charles, estate agent
61 Ryan Patrick
63 Totham William, carpenter
Munni street
Hughes Mrs., grocer
Aloe terrace-
Graham John, slater
Charlesworth William, compositor
Burrell Arthur, carpenter
Hill Henry
69 Thompson J. D., painter
71 D’Arcy William, painter
75 Palmer Herbert
79 Stone Mrs., tailoress
81 Canham George, bootmaker
83 West John F., van proprietor
85 Leonard Patrick, enginefitter
87 Fletcher Mrs.
89 Crew Joseph
91 Young T.
93 Baker Thomas, timber agent
85 Hutton Joseph, stonemason
101 Brown Joseph
103 Watt Mrs.
105 Greenhalgh Noah
107 Crosby G.
109 Marsh William J., hotel broker
111 Herman samuel
113 Harrison J. T.
Harrison Mrs., midwife
131 Gawell Mrs.
113 Goodsell John A., brickmaker
135 Wise Mrs.
137 Union inn-Elizabeth Parish
Knight street


Victoria street-East side
Church to Stephen street
Hartmann Lauritz, van proprietor
Osgood Mrs., laundress
Cohen H., bottle dealer
Egan street
Newtown United Friendly Society’s dis-
pensary
White Mrs.
West side
Driver James


Watkin street-East side
King to Wilson street
2 Stead Luke, bootmaker
4 Randall Henry
6 Gommeson George, undertaker
8 Perry Mrs.
Howe E.
14 Land William, confectioner
16 Cadell Mrs., “Melrose ”
18 Frazer John W., com. traveller
20 Fitzgerald Richard, contractor
32 Clarke Frederick W.
Carter Mrs. A.
38 Madden_William, bootmaker
40 Winter James, signwriter
42 Corner Jones G., teacher
46 Richmond Malcolm, builder
48 Fletcher Thomas, painter
West side
3 Cockburn Mrs.
5 Fowler Frederick W., clerk
7 Street T. C., watchmaker
9 Richardson Mrs.
11 Baylis Joseph E., clerk
13 Dickson Magnus
15 Jacob George
17 Dowling Miss
19 McKellar Mrs.
23 Dent George A., carpenter
25 Killigrew James, cutter
27 Blackmore Charles, coachbuilder
29 Cockerton Mrs.
31 Sproull James
35 Ikin Robert P.
37 Fletcher George A.
39 Davis E. J., engineer
41 Gathrall Mrs.
43 Marr A. P., carpenter
45 Hannigan Mrs. M.
Pullen Mrs.


Wellington street-East side
Bedford to Bishopsgate street
Mclntosh James, builder, etc.
1 Stocks Frank, greengrocer and fuel
dealer
3 Gould Mrs. M. E., teacher of dancing
11 Hurlston Mrs.
13 Pagnotti Signor Alfonso, teacher of
music
15 Davis Robert
17 Collie Rev. Robert, F.L.S. (Pres.)
Presbyterian church-Rev. Robert
Collie, F.L.S.
Lennox street
21 Cutter Robert P.
23 Brown S. A.
25 Beeby Mrs. E.
27 Everett George
37 Blanch Mrs.
Molesworth Edgar
39 McPhee James
41 Rosenthal Philip
43 Newall Charles
Albermarle street
45 Herman Henry B.
49 Wilson William, plasterer
51 Simpson Thomas
55 Wotton George J., carpenter
57 Colling Thomas
59 Greatrex Joseph, brassfounder
61 Grimshaw William
63 Grimshaw Mrs. H.
65 Chantler Christopher, saddler
67 Covenoy Mrs., dressmaker
69 Pickard Henry, builder and store-
keeper
Chisholm Alexander J.
Anderson Albert, mariner
Wilburn Mrs, teacher of music
75 Selby John, carpenter
77 Thompson William, clerk
83 Matchett Abraham
89 Bragg J., butcher
West side
10 Byrnes William
12 Whiteford Robert J.
14 Lane Rev. George (Wesleyan)
18 Hellier Thomas H., solicitor
20 Kershaw Mrs. J. J.
Lennox street
22 Fitzpatrick Rev. John P. (R.C.)
Keating Rev, T. W. (R.C.)
24 Stonier William
26 Stonier Miss A., ” Wellesley college ‘”
Albermarle street
36 Prince Thomas, agent
38 Lloyd Philip H., painter
Young lane
40 Dyer Francis, postman
42 Thomas Thomas
44 Wheeler William J., cabinetmaker
46 Walk H.
48 Lawler Charles H., drover
52 Taylor W. H., painter
52 Blumenthal Mrs., grocer
56 Plant John H., carpenter
58 Cusack James, fettler
60 Ball George
64 Hall Charles
68 Deacon Mrs.
70 Ballard Abraham


Wells street-North side
King street to Edgeware road
Dolph Eugene
Brunt William
Simpson William J., engineer
Pearl street
May terrace-
2 Hodge Onslow G.
4 Ramsbotham Benjamin, carpenter
5 Keogh P.
6 Brier Joseph, grocer
Commodore street
O’Reilly Peter J., schoolmaster
South side
Goodsell John, ” East Lynne ”
Cox William, contractor
Shepherdson Herbert, mariner
Sieben Peter
Alderson Roland H.
Martin Thomas

HAS PAID TO LIVING MEMBERS IN ENDOWMENTS, &c;, £13,509,076.

300

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)—SYDNEY


300 Whi NEWTOWN. Yar

Wells street continued-
Eldershaw Mrs.
John street
Milliner Isaac
Tabrett John, “The Priory ”
Fenning Mrs.
Newtown pound – James Rawlings,
poundkeeper
Haffner Leonard, builder
Walker Macquarie, storekeeper


Whitehorse street
King street to Norfolk street
9 Thornton J. C.
8 Mawson Emmett W., plasterer
6 Kerslake Charles, house decorator
5 Busst Charles, butcher
4 Snelley Thomas, plumber
3 Butler Albert
Matthias Robert, ship steward
Matthias Robert, ship steward
Sherman John, hotelkeeper
Mossman Thomas, clerk
Price Edwin, agent, ” Narremburn “
Wilson R. J., H.M.C.
Weekes Miss
Weekes Francis, farrier
Skerritt Mrs.
Lewis Isaac B.
Wilson Robert
Fawkner Thomas J., ”Austral bouse”
Austin Thomas R., carrier, ” Illfra-
combe house”
Larsen Peter
Hill Charles A.
Thoroton Miss, teacher of music
Thornton Mrs.
Cassels Samuel
Croft Matthew


Wilford street
Enmore road to Station street
Waring William, builder
Ernshaw Mrs.
James Mrs. G.
Melville Alexander
City Coal Company’s branch yard
Reid Charles G.
Biggar John G.
Wilson street-North side
King to Forbes street
2 Morris Richard, storeman
4-6 Williams William H., saddler
8 Gommeson Joseph, engineer
12 Jolly Joseph, painter
18 Hurst William, turncock
20 Behringer Peter, carpenter
22 Dawson John, saddler
26 Jackson J. E.
28 Herring William, bookseller
30 Webber H. J., timber merchant
Tubby William, carpenter
38 Wheatley Henry, carpenter
40 Curtis Mrs. M.
42 Chapman Mrs.
44 Behringer Leonard, carpenter
46 Mason John
Greenwood and Son, produce mer-
chants
Brown street
Cunningham J., fuel dealer
Harrison Henry, carpenter
76 Cullen William E., clerk
Dawes A. G.. carriage builder
80 Williams Stephen, railway guard
82 Earls I. E.
Watkin street
90 Thomas W. H., clerk
92 Monk Edward
94 Fort James
Bucknell street
102 Land William, plasterer
Fitzroy street
140 Miley William., contractor
142 Pimm John, contractor
Hazelden John, conveyancer,” Rose-
bank”
152 Peryman Frederick, engineer
156 Burt Alfred, ” Louisville”
158 Deane Herbert, compositor
Hubert W.
164 Wendross John, journalist
166 Moss H., importer of tiles
South side
1 Waddups Richards
3 Endicott James, cab proprietor
5 Spencer William, gardener
7 Treble John
9 Thorn Mrs.
11 Cobb Mrs.
Cooper’s terrace–
13a Lea Mrs.
17 Cooper William, plumber
19 Staunton Mrs.
21 Wellesley Charles, tailor
25a Wright Thomas, packer
25 Veal F. H.
33 Nicholl George, printer
35 Parry Griffith
37 Burke David J.
39 Hodgson Edmund, boot manufacturer
41 Lamond James, builder
43 Lamond Mrs., midwife
Oddfellows hall
47 Christie S. T.
49 Marie Madame, teacher of French
51 Tresscott F. and Co., cordial manufac-
turers
Robey street

55 Molesworth Edmund W., customhouse
agent
Watkin street-Hill street
65 Styles Herbert, van proprietor
75 Jefferis Rev. James, LL.D., ” The
Retreat”
79 Blackman Mrs. S.
Welch G. C., grazier and stock dealer
(For continuation see Redfern)



Yaralla street- East side
Off Bucknell street
Triggs George N., coachbuilder
1 Keogh John, dairy keeper
3 Leonard Herbert, compositor
5 Walker Mrs.
West side
2 Baldick D., sen.,
4 Salier Mrs. E.
6 Reed Henry, commission agent
1 Hind W. 2 Bailey Miss
3 Pasner Mrs.
4 Aspinall James
12 Yates Mrs.