ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY) – SYDNEY.

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington ; on the south by Macdonald town and St. Peter’s ; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area-480 acres. No. of houses-3,289.
No. of ratepayers-4,050. Miles of streets-19.

Annual value-£1,575,310.

Council chambers-Town Hall, King street.

Office hours-Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings-Every alternate Tuesday.


MAYOR- SURVEYOR-
Richard T. Bellemy Daniel Murphy
ALDERMEN- TREASURER-
John T. Neale E. T. Cooper
Charles J. Lane AUDITORS-
J. F, Tabrett Walter H. Goddard and W. Pierce
Joseph Jolly INSPECTOR OF NUISANCES-
George Nelson Robert Hannan
J. F. Smith OVERSEER-
Charles T. Pierce James Bullen
Chas. Whately REGISTRAR of BIRTHS, MARRIAGES AND DEATHS-
J. M. O’Connell A. C. Newman
Matthew Medway CHIEF BAILIFF-
W. R. T. Eggleton Robert Hastings
COUNCIL CLERK-
Jesse Cowley

282 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle street-East side
60 Australia to Bedford street
Oxford street
Patison Alexander,’ Aylesbury’
Neale George, ‘ Wendover’
5 Greenway Alfred, butcher
7 Atkinson William
19 Turtle Charles H., jun., fruiterer
21 Middleton James, carpenter
Buckley James
23 Smith J. F., butcher
Denison street
25 Wyatt Horace, baker
27 Palmer Joseph, butcher
29 Delponte Antonio, fruiterer
31 Melville -, carpenter
33 Johnston William
37 Andland Mrs.
39 Hinton John, moulder
——
West side
Baltic street
Hinchcliff John, wool merchant,
‘ Abbotsford’
Oxford street
4 Hinchcliff Mrs., ‘Albemarle house ‘
Wellington street
6 Kingcott James, grocer
8 Bundey Edward, bootmaker
10 Henninges Henry, baker
Regent street
12 Carlisle Castle hotel – Alexander
Hunter
16 Murray John, bootmaker
18-20 Mackin P. J., grocer
22 Abigail James, grocer
Denison street
24 Barry Miss M., storekeeper
26 Baltic James, blacksmith
30 Armstrong William, livery stable
keeper and produce merchant
——
Albert street-East side
Bedford to Trades street
2 Betty George
6 Lawrence James, lime merchant
——
West side
Tyrone terrace-
1 Tile John, clerk
3 Trinbath Frederick, clerk
5 Moss Hugh
7 Cook Silas, printer
13 Belloc Pierre, clerk
——
Alice street-North side
King street to Edgeware road
Peacock George, jam manufacturer
Douglas George,’ Lillborough ‘
Lewis William
Prior John Murray, financier
Allen Charles H.
Alice terrace-
McMullen John, surgeon
Connor Miss
Evans William
Robinson John, commercial traveller
Gilfillan John, engineer
Archatton terrace-
Hunter John
Rogers Charles
Jackson George R.
Johnson Mrs.
Robertson James, solicitor
Souter George F., ‘bus proprietor
Webster William, draftsman
Langley William, timber merchant
Stewart Mrs. W.
Patrick -, surgeon
Wright Charles,’ Chesnut’
Wisdom William
Walker Mrs.
Roberts John, carpenter
Rose James
Riddle –
Deaman Thomas
Caroline terrace-
Cruel Alexander, blacksmith
Rose –
McGuire John, ‘bus proprietor
Walsh James J.
Wannel F., wheelwright,’ Daewston’
Exeter terrace-
1 McGregor Andrew
3 Webb Nicholas P.
4 Hepstonall Isaac
5 Atkinson S.
6 Phillpot James
8 Austin H., bootmaker
Jelly W. H., fuel merchant
Stevenson George
Morton Thomas
Morton William, stonemason
Morton John, stonemason
Bachelor Henry W., bricklayer
Richards Theophilus, ‘bus proprietor
Jelly Henry, fuel merchant
——
South, side
Green Aaron, produce merchant
Fewings Robert J.
Goold P.
Williams Mrs.
Pearl street
Small W.,’ Frimley ‘

FRY’S COCOA is the best

Page 283

SELL EVERYTHING MADE OR MANUFACTURED.


Ang NEWTOWN. Bed 283

Griffiths Peter, storekeeper
Laverack, William C., clerk
Sullivan Thomas, ‘Deerbrook’
Walker Miss, ‘Florence Villa’
Jones Charles C.
Coleman John, ‘bus proprietor
Walker Miss, music teacher
Byron Thomas, cabinet maker,’ Wensley
villa’
Jarman John, ‘Laloa villa’
Greig Mrs., ‘Edgecombe’
Douglas Mrs.
Hardman James, ‘Hartley’
Stevenson George, ‘Tarana’
Chadwick Robert
Hawken street
Williams John
Quilky Thomas
Roebuck Frederick, rocking-horse maker
Camdenville Foundry Company-John
Vann, manager
——
Angel street-North side
356 King street to Erskineville road
41 Redwin John, builder
57 Moore Thomas, bootmaker
59 Hollabone T., plumber
Doutty William C , accountant
Vincent J., carpenter
61-63 Industrial Hall
——
South side
4 Silcocks Edward, tram inspector
6 Smith David, engineer
12 Fury Adam
14 Taylor David, clerk
Newman street
16 Lovell James, grocer
18 Teen Michael
20 Kemph John
22 Hallom William
24 Cairns William
26 McIntyre Charles, carpenter
28 Mossman Frederick, engraver
30 Tom Archibald, printer
32 Rashleigh T. J., tinsmith
60 Burgess William, joiner
Rockliff, F., grocer
Harold street
70 Dillon John J.
80 Lewis Hulbert J.
82 Hornby William, draftsman
86 Aird George
Patterson John J., engineer
88 Cann Thomas
90 Callaghan Richard
94 Brown Frederick, carpenter
96 King George, taxidermist
98 Campbell William
——
Augustus North side
London to Charles street
Paton Thomas
Mossman Mrs.
Spence John, boiler maker
Gough Robert
Mann Alexander, plumber
Wickham Robert
Ingram Henry, fitter
Koychen K. C. E.
Royle John A., master mariner
Fakted John, engineer
Murden John, gardener
——
South side
Brown James, picture frame maker
Silver Mrs.
Barrett William, carpenter
McMaster Hugh, carpenter
James Phillip, carpenter
Pugh Frederick
Bradley James, carpenter
Australia street – North side
Town Hall, King to Bishopsgate street
Bank of Australasia (branch)-Ernest
T. Cooper, manager
Newtown courthouse – Francis S.
Fielder, J.P. C.P.S.
1 Cook Henry, plasterer
5 Fisher Charles, grainer
Courthouse Hotel-Samuel Dawe
Lennox street
23 McLean William A., carpenter
25 Hart Mrs.
27 Lee William, sergeant of police
29 Conley miss Emma
31 McNamara Thomas, sen. serg. police
33 Kitchener Horace E.
35-37 Melville and Son, undertakers
39 Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
Andrews E., carpenter
41 Kavanagh Thomas, carpenter
43 Harding Abraham
Primitive Methodist church-Rev. C.
Waters
47 Clark Alfred, bricklayer
49 Stammers Mrs., dressmaker
51 Adams Thomas
53 Boardman Mrs. Bessie
55 Jordon William J., clerk
59 Givins John
61 Dorrity –
63 Anstey Richard carpenter
65 Armstrong Edwin
67 Schmutter Frederic, bricklayer
71 Mingay William, dairy keeper
91 Faulkes John, builder
——
South side
Town hall-Jesse Cowley, council
clerk
Alton lane
2 Waters Belton T., grainer
6 Jacobs William, bricklayer
8 Johanson Andreas
10 Fenton George, carpenter
12 Roach Thomas, upholsterer
Godfrey Alfred, solicitor
14 Gibbons Martin, contractor
Bradley terrace-
18 Walker Watson, coachbuilder
20 Fitzgerald John D., solicitor
22 Field John
26 Anstey John
30 Lawler Mrs., boardinghouse
36 Taylor Mrs., boardinghouse
38 Norris William, furniture dealer
40 Cooper Jonathan, storekeeper
42 Bendall Alfred, carpenter
44 Hatton William, bootmaker
48 Lanyon Charles, plumber
Lennox street
48 Turner George van proprietor
Kent lane
58 Rossiter Edwin T., storekeeper
Albemarle street
60 Bell Joseph, bus proprietor
Fitzroy lane
66 Peirce Miss Sarah, ladies school
68 Brook John
70 Rozea Mrs. Emily
72 Bohrsmann John, draper
74 Millwood Henry coppersmith
White Thomas, bailiff
76 Hawkes James, architect
78 Aird Mrs.
80 Sherman John, carrier
82 Wilton Henry, van proprietor
84 Miller James
Shearsby Charles, bootmaker
88 Fitzgerald George
90 Gawthorpe Frederick, bricklayer
92 Maw Charles, bookbinder
94 Phillips John
98 Keen Joseph H.
100 Raymond James, butcher
Lands lane
106 Chevell Mrs.
——
Aylesbury street
Off Missenden road
Holly John, gardener
——
Bailey street
Enmore road to Holt street
1 Logan John, carpenter
2 Stevins James H.
3 Lawson James
4 Walker John
5 Cridge Walter
Martin –
Selcoe Thomas
Wright Lewis
McCready Thomas
Hacking Richard
Shepherd John, Veterinary surgeon
Wakefield Cornelius blacksmith
Craik John
Barton Henry, Joiner
Watson Henry, painter
——
Baltic street-North side
Bedford to St. Mary street
1 Chard John
5 Read George, carpenter
Blanchard George, builder
7 Jones James J, carpenter
Pearson Frederick
11 Turtle William, greengrocer
13 Stephen George, merchant
17 Wilkins Alfred K.
Wilkins Williams J. F.
——
South side
Albemarle street
2 Robinson Mrs.
6 Freeman Frederick, telegraph clerk
8 Miller William
10 Paskins John, carpenter
12 Moss John, carpenter
14 Chapman James
St. Mary street
——
Bedford street
Town Hall, King to Trade street
Town hall-Jesse Cowley, council
clerk
3 Mackenzie Alexander, farrier
4 Slade Charles, stationer
Denison street
5 Melville Hector, coachbuilder
7 Happ Charles, grocer
8 Bel! Alfred
9 Cahill Martin
10 Prew S. L, clerk
11 Pattinson John
Regent street
14 Vaile George E.
Wellington street
St. Joseph’s chapel (R.C.) – Rev.
John P. Fitzpatrick
St. Joseph’s school (R.C.) – The
Christian Brothers
19 Baird Edward, bricklayer
20 Bryant William, commission agent
Chard lane – Albert street
29 Ashworth James, butcher
30 Warren James B.
31 Taylor Augustus D., auctioneer and
estate agent
Fox Thomas, upholsterer
32 Murphy Daniel, surveyor
33 May Henry G.
34 Fritz J. G., builder
35 Gostling George W. 3
36 Drake William, carpenter

FRY’S COCOA is the best

Page 284

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


284 Bel NEWTOWN. Cam

Belmore street-East side
London to Phillip street
Buist Mrs. T., ‘Ashley villa’
Ponder Mrs.
Pond Mrs.
Clerk Frederick, compositor
Belmore terrace-
Monk Mrs. W.
Jones William, brewer
Smith George
Wilson Mrs.
Pike William, builder, ‘Belmore house’
Dunlop George
Bell George, machinist
Connell Thomas, contractor
Reynolds Mrs.
Page Miss
——
West side
Green -, ‘ Jesmond ‘
McEncroe Edward,’ Ilam villa ‘
Silk Thomas, agent, ‘ Mulwaree ‘
——
Bishopsgate street-South side
106 Australia to Mary street
1 Richards John
2 Henshaw John L.
Denison street-Regent street-Wellington
street
3 Phegan Frank
4 Draeger Charles, musician
5 McSweeney Justin, contractor
7 Smith J. 0.
(For south side see Camperdown)
——
Bligh street-South side
1 King street to Missenden road
Medina Raphael, clerk
Hill Peter, contractor
Hill John, builder
Newtown Academy-John G. Hinsby
Sampson Charles
Nelson street
Thruchley Thomas S., houseagent
Godfrey A., solicitor. ‘ Rosebank ‘
Slade James, printer
Robinson George
Hewett James
Hogan P. J., cab proprietor
Seller Frederick
(For North side see Camperdown)
——
Brown street-North side
135 King to Wilson street
Flatau John M., surgeon, Norfolk house
Salvation Army barracks
Whittle Thomas, architect
Phillips -, timber merchant
Hammer Lot
Williams Sylvanus
Wilson street
——
South side
Whateley Charles, coachbuilder
Bellemey Richard T., chemist ‘ Bellebro ‘
Reinhard Peter, contractor
Affleck Thomas, com. traveller
Barber Alfred, decorator
Thomas and Salmon, plumbers
8 Soloman Abraham, photographer
——
Bucknell street-East side
70 King to Wilson street
2 Triggs George N., coachbuilder
12 Morton Samuel
14 Grocott Marcus, engineer
16 Gould Henry, painter
18 Scaplehorn Joseph, master mariner
20 Bourn Miss
22 Keen Albert
24 Pakes, Son and Co., painters
Williams Joseph, carpenter
44 Michael Henry A., merchant
48 Gilmer Mrs.
1 Solloway Harry, printer
3 Cocks –
5 Hill Charles, boot manufacturer
9 Fletcher Thomas, contractor
11 Hannighan Mrs.
13 Thwaites Joseph, chemist
19 Redmond Thomas G.
21 Day William
23 Sheath A. B.
25 Sothern George R., clerk
Lambert William
27 McKay Andrew, builder
29 Forster George, tram inspector
31 Cornwell John W., auctioneer
33 Sleigh Edward
35 McKinley James
37 Charman Charles, bricklayer
41 Graham James, collector
45 Waring William, builder
49 Johnson Ben.
51 Byron Michael
——
Burren street
Wilson street to Railway arch
——
Cambridge street-North side
Enmore road to Liberty street
Norris Mrs., ‘ Roseneath’
Painter Mrs. E. H., ‘Glennair’
Flaherty Martin, cab proprietor
Thruchley –
Cavendish street
——
South side
Loudon William J., grocer. ‘ Wairoa’
Wylie John, ‘Brooklyn’
Curnow William, ‘ Clifton’
Fitzgerald William, bootmaker
Friend Walter R., ‘ Deva’
White Richard, ‘ Roseville’
Chappel Harry, ‘ Eliza cottage’
Chappel Edward, ‘ Eliza cottage’
——
Camden street-North side
431 King street to Edgeware road
College street
Shorter William, greengrocer
Monteith A., plasterer
Monteith H., plasterer
Monteith R., stonemason
Bullock Alfred, mining manager
Fleming John
Nicol Andrew
Harden Waiter, contractor
Blachford William, ‘ Corrie cottage’
Hill Mrs., ‘ Cobar cottage’
Brown William Y., grocer
Ferndale street
Keyes William, watchmaker
Drainey John
Fairless Mrs. E.
McKenzie Archibald, ‘ Ruby cottage’
Chapman Frederick, painter
Simmons street
James Thomas C., carpenter
Humphreys Miss ‘ King cottage’
Hughes Alexander, traveller
Harden Thomas, clerk
Bright Philip, painter
Suzor E. C.. coachsmith
Lendon William, painter
Brown William, bootmaker
Hall Thomas
Johnson Nels, bootmaker
Neil John, architect
Edgeware road
——
South side
Shannon Thomas
Norton James, clerk
Cousins Charles, bootmaker
Bignell Thomas, tailor
Camden avenue
Greenhalgh Noah
Campbell John, painter
Taylor Jacob, mason
Joyce James, constable
Westwood Joseph, carpenter
Rothe’s buildings-
Booty Philip G., law clerk
Grattan Mrs. S. A.
Lavenia cottages-
1 James -, stonemason
2 Dowse Arthur, iron moulder
3 Goven Frederick
4 Ball William, miner
5 Eggbee John, clerk
6 Dawson William, stonemason
Gemell William, draftsman
Jolly Miss, ‘ Millman cottage’
Alva terrace-
1 Robertson William
2 Nugent Mrs. Isabella
3 Munro James, carpenter
4 Mutton Mrs.
5 Grant Thomas, coachpainter
6 Hill Roland, clerk
Phillips David A., ironmonger
Moran John, fitter
McKellar Mrs. Alice
Newey Richard, carpenter
McEnnery, bootmaker
Dwyer John
Standen Samuel
Doyle Thomas
Doyle Bartholomew, fuel merchant
Key James, carpenter
Byrne John, currier
Dunphy Constance, carpenter
Maurice Harvey, engineer
Dunnett Mrs.
Harper James, plasterer
Beetham Albert H., engineer
Boyce Thomas
Body William, stonemason
Cassidy James
Gray William
Dalby G., japanner
Stack Mrs., laundress
Steer James
Coutie Joseph,’ Eltham cottage ‘
Martin William H.
Grace Daniel
Henderson George D,, storekeeper
Prince street
Scott Richard, butcher
——
Campbell street-East side
Missenden road to Bligh street
Parry Walter, van proprietor
3 Sullivan Michael J., engineer
5 Whalen Mrs.
Elizabeth street
41 Maloney Thomas, dairy keeper
45 Loveridge William, stonemason
49 Taylor William, carpenter
51 Harrison Edward, goldbeater
65 Ameger William, bricklayer
67 Howell Peter
69 Bridger John, painter
71 Dunton Thomas, painter
79 Reiley John J.
Nelson street
81 Templeton Edward
93 Manning Thomas, H.M.C.
95 Pooley William D.
——
West side
2 Australasian Condiment Company
6 Stokes Joseph
20 Sweetman Joseph
24 Smith Mrs. J., storekeeper
28 Phillips Arthur, wood and ivory
turner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
32 Mantle Henri
34 Pickard H., bricklayer
36 Lane John P., ‘ Merton cottage

FRY’S COCOA is the best

Page 285

LARGEST TRADE CONCERN IN AUSTRALIA.


Cav NEWTOWN. Deli 285

38 Hovendon Mrs.
44 Mitchell William, carpenter
48 Harvey John, pattern maker
50 Coates W., joiner
54 Goodhew Henry, gardener
56 Hogg Mrs., laundress
North Newtown Public school-John
Fletcher, headmaster; Miss Roberts,
mistress
66 Chambers James, stationer
68 Hart Thomas
70 Carney Mrs.
72 Haverd James, blacksmith
74 Harrowsmith James
76 Stevens William C., carrier
78 Bogan Bernard
94 Montgomery James
98-102 Cocksedge Thomas, boot manu-
facturer
—–
Cavendish street
Cambridge to Liberty street
Monoghan Mrs. Bridget
Davidson James
Davidson Alexander
McCauley George, inspector of telegraphs
Cozens Richard, sen., ‘ Eugenie cottage ‘
White F. W., printer
Rosenthal Morris, ‘Charltonville’
——
Chalder street
Hordern to O’Connell street
2 Wilson William, plasterer
4 Cornell Frederick
8 Robinson Arthur
10 Perry John
14 Vallender Mrs.
16 Attneave Christopher
18 Danahar David, engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker H., fuel merchant
24 Dillon –
——
Charles street-East side
London to Phillip street
Wood J. D., warehouseman
Gooden Thomas, builder
Plowman William, builder
Preston James, engineer
Marr Mrs.
Lawler John
Mayo Mrs., private school
White William, clerk
Paton John, ‘ Rialto house ‘
Watson’s terrace-
4 Bell George, bootmaker
3 Stead William S., painter
2 Elbert -, jeweller
1 Tipper William, commission agent
——
West side
Lennon Henry, bootmaker
Tye George H.
Bond Charles G.
Cohen Frederick, commercial traveller
Stevenson J., builder
Newton J. A. Hermann, professor of music
Dew Leonard clerk
Griffiths George, commercial traveller
Morris Mrs., ‘ Ada villa’
Denham W. B., ‘Ashley lodge’
——
Church street-North side
King to Reserve street
1 Crook C., builder
5 Clark Miss
7 Stott Thomas
9 Hawkins Frederick, signwriter
11 Harris Mrs.
Mechanic street
15 Harris Charles, greengrocer
17 Wood B. A.
19 Taylor Augustus, clerk
21 Cameron John
23 Smith Mrs., boardinghouse
25 Whitton Mrs. H., ladies’ nurse
Denning William, plumber
27 Watkinson Henry B., plumber
29 Thomas Richard U., lime merchant
Victoria street
33 Andrews Mrs. Sarah
Carnarvon terrace-
35 Taylor Mrs.
37 Hall James, bootmaker
39 Compton Stephen A.
41 Whately Charles, timber merchant
49 McFarlane A.
51 Howe H. N., builder
55 Ware, Joseph, carpenter
57 Harris W., dealer
63 Oades Mrs.
65 Harrison Sidney, collector
67 Shaw Robert, carpenter
71 Brown Mathew, bricklayer
77 Davis Frederick, clerk
81 Comber Patrick, cab proprietor
83 Barclay Mrs., fuel merchant
87 Parkinson James
89 Kerr Julius, builder
91 Street Thomas, commercial traveller
Street Francis G., timber merchant
93 McKew Daniel, stonemason
95 Weldon Rodolph, clerk
97 Allen Thomas
99 Court Anthony, mason
101 Hawkings William, engineer
103 Schofield J., mason
——
South side
Kingsbury James, surgeon, ‘Garfield
house’
Breneman J. P., surgeon
Lawler William, asphalter
Lennox street
Baptist church-Rev. D. Fenwick
St. Stephen’s church-Rev. Robert Taylor,
incumbent
Newtown cemetery – Thomas Clarke,
sexton
——
Clare street
Off Alice street
Hutton Mrs.
Hughes John W.
Halliday Thomas, bricklayer
Richardson –
Forrest Henry, engineer
Wynn William
——
College street
Camden to Holt street
Agnes terrace-
Usher John
Gibson William
Newell William
Garrick James
Galway David, sailmaker, Herbert
cottage’
Kent street
Glendenning James, plasterer
Wilson William pattern maker
Pedersen Christian
Arnold John, cabinet maker
Carnell Robert
Margaret street
Wheeler George, ‘ Waipa ‘
Mulholland -, ‘Wairoa’
——
Commodore street-East side
Wells to Pearl street
Bubb J., fitter
Hunter William
Broughton Charles, sen., carpenter
Webb John W.
Swain Walter, joiner, ‘ Hilderville ‘
Rosewarne terrace-
1 Johnston Mrs.
2 Grange George
3 Bryant John, painter
4 Donaldson Robert, clerk
5 Strickland William, gasfitter
6 Mabbit William, currier
Rowe James, currier
7 Stedman Mrs.
8 Osborne Charles
9 Morrison John, electrician
——
West side
Flaherty A. J.
Elliott Mrs., ‘Newington house’
Morgan M. T.
Hicks Harry, painter
Smith Mrs. E., midwife
Willis George
Hodge Frederick, carpenter
Evans Louis, carpenter
Wigley George H., carpenter
Mulqueeney James
Laura street
Doody Charles, butcher
Mulqueeney Mrs., grocer
Close William
Seymour Mrs.
Anderson Miss
Lindqvist Auguste, carpenter
Butler George, carpenter
Hine Charles, printer
——
Crescent street
Enmore road to Phillip street
Laurence James, cement merchant
Station street
O’Donnell Charles, stone crushing works
Best and Co., asphalters
Newtown Railway station-Charles Han-
kin, station master
——
Denison street-North side
Bedford to Bishopgate street
Storer Mrs.
Kelly Edward
9 Weekes Thomas
15 Swain Alfred
17 Stanborough Edward
19 Young William
21 Price James
23 Price Arthur
25 Coulson Charles
27 Heagney Thomas
29 Slade C., carpenter
31 Duncan Thomas E.
37 Cavillon Joseph
Lennox street-Kent lane
41 Kidd Richard
Abigail terrace-
43 Gould Mrs.
45 Bott Edwin
47 Stewart William
Albemarle street
49 Jolly John
51 Roufe –
53 Carter James, bookbinder
55 Thompson Reuben
57 Smith W.
59 Cooper Frederick, van proprietor
61 Emery Frederick, carpenter
63 Blackstone Joseph
65 Boxwell John
69 Jones James, storeman
71 Winstanley Mrs.
73 Hardaker Edward
Hardaker Arthur
75 Bennett Mrs., midwife
77 Tye Alfred
79 Robertson John
81 Davis Mrs.
83 Knight Richard
87 Murray Mrs.
89 McGuire Peter, fitter

FRY’S COCOA is the best.

Page 286

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY) – SYDNEY.


286 Don NEWTOWN. Enm

Denison street continued-
93 Corry Frank
95 Jolly James
97 Eyles William
99 Heaton J., bootmaker
101 Bendall Henry
103 Diamond George
105 Bierfink Henry
107 Mackie Alexander, constable
——
South side
McKenzie, Alexander
2 Chasling Joshua
De Plater Michael
6 Clark William
8 Chilton John
10 Bugler Thomas
12 Dummitt –
14 Sanny Mrs.
18 Neal James
20 Hill Mrs.
22 Mulqueeny Thomas
Howard John
24 Haweis Mrs.
26 Butler Henry, wheelwright
28 Pacey Charles, painter
Francis lane
30 Jeskie G., modeller
Lennox street-Kelly lane
32 Eveille L., van proprietor
34 Cole Aaron
40 Tamlyn W. H., ironmonger
Albemarle street
46 Abigail James, grocer
50 Coles George, bricklayer
54 Smith J. B., carpenter
56 Smith James, butcher
58 Wheeler Mrs.
60 Tinsley Joseph
62 Perry John
64 Kemp –
66 Andrews Thomas J,
monumental mason
68 Gibson Samuel
70 Binskin Henry T.
72 Young Mrs.
Hall Mrs.
Taylor William
74 Maddigan Mrs.
80 Brown George, clerk
82 Stone William
86 Wright John, stock inspector
88 Lincoln John
90 Benney Benjamin
98 Kitchen Walter, clerk
100 Gregory Thomas J., clerk
102 Regan Michael
104 Pickerill Arthur, grocer
——
Don street-East side
Railway station to Reiby street
1 Boyd R.
2 Adamson Thomas, builder
3 Norwood F. E., com. trav.
McIntyre Robert, miller
McIntyre Mrs.
——
West side
Don terrace-
2 Pierce William, com. trav.
3 Young William J.
4 Osborne Thomas, compositor
5 Rea John
6 Johns John, bootmaker
——
Edgeware road-East side
Enmore road to May street
Dawson Henry, solicitor, M.L.A.
Forscutt -.
Wilson William, stone merchant
Webster William, ‘Chandos ‘
Clarkson William, ‘ Paladine ‘
Tomlinson Ralph, ‘ Stratford-on-
Avon ‘
Nash George, ‘ Stirling
Willis Frederick, ‘ Gordonville’
Downes James, ‘ Sherbrooke ‘
Waterhouse Alfred, ‘Glendruid ‘
Millington Samuel, bricklayer
Rasmussen Johanson, van proprietor
Cross lane
Ryan Andrew
Carington cottages-
1 Munro David, joiner
2 Noel M., professor of French
3 Kitt George A., clerk
4 Lorre Edmund H.
5 Herford J.
6 Smith William A.
7 Hopkins Albert
8 Wakeford George, engineer
Day William, sergeant of artillery
Moore Mrs., midwife
Stamrix Thomas, senior constable
Chapman Henry, builder
Sarah street-James street
Schwoebel George
Vause Frederick, plumber
Scholl Adolph, fuel merchant
Hill Mrs.
Enmore hotel-Patrick Martin
Camden street
Brown William, fuel merchant
Jelly H. W., fuel merchant
Wood Charles, grocer
Alice street-Laura street-Well street
Wright William F., timber merchant
Gaite James, paver
Townsend Edward
Maria street
Wannell George, plasterer
Gagan James, cooper
Willard Robert
Baines John
Lord street-Railway crossing
Bryant Alfred
——
West side
Victoria road
Ryan J. J., music teacher, ‘ Tara’
Harrison Thomas, ‘ Milton ‘
McIndoe -, ‘ Ibrox’
Preston Thomas, ‘ Romanel’
Wright James, carpenter, ‘ Livingstone
villa’
Piers Mrs., ‘ Marlowe’
Smith, T. H., ‘ Toronto villa’
Saggers George W., painter
Collier Mrs., ‘ Glenhaughton,’
Cranbrook terrace-
1 Davis James, clerk
2 Hubbard William, traveller
3 Partridge George
4 Johns Thomas
5 Plowman Charles, draftsman
6 Owen George D.
8 Mills John, teacher
Edgeware cottages-
2 Campbell George, fitter
1 Pendervill –
Donovan Misses, general storekeepers
Harrow road
——
Egan street-North side
King street to St. Stephen’s Parsonage
1 Dow Mrs.
2 Condran Thomas
Victoria street
11 Grant William H., master mariner
13 Hutchison John
15 Pressdy Mrs.
17 May George T., painter
19 Baker Mrs.
23 McLaren Robert
25 Riley Mrs.
27 Baker Joseph, commercial traveller
29 Carleton Robert
Prospect street
McLaren John
37 Dowling Samuel
39 Price James
41 Strachan James, chemist
43 Gaskin Thomas
45 Frazer William, joiner
47 Smith William
49 Bevis Henry
——
South side
6 Keene William
8 Featherstone Michael, dray proprietor
14 Frake Alfred T., bricklayer
16 Richards Mrs. Weekley W. E.
Victoria street
16 Agnew Mathew, constable
20 Hopkins Thomas
22 Murray Arthur
24 Jones Thomas
24a Beringer Leonard, carpenter
26 Gerord Emile
30 McDougall Mrs., ‘ Eva house ‘
32 Smith David
34 Bowers John
36 Rudd William, bricklayer
Prospect street
St. Stephen’s C.E. Parsonage-Rev.
Robert Taylor
——
Eliza street
King to Lennox street
3 Tooher John, printer
5 Jones John
7 Rogers Robert, jun., ‘ Romont ‘
17 Veaney M., accountant
Police station
2 Cook Henry, plasterer
——
Elizabeth street
King to Richard street
Prince of Wales hotel-T. Harwood
Longdown street
1 Solomon Harris H., commission
agent
5 Mack Charles, inspector of tram lines
Turo Dede, carpenter
——
Enmore road-North side
King street to Stanmore road
Sinclair Edward P., chemist
Nott and Sullivan, produce merchants
Sullivan Peter, produce merchant
Ahern Mrs., ladies’ nurse
Walker Miss, dressmaker
Kirby Mrs. P., undertaker
SUBURBAN INDEPENDENT newspaper-
Preston and Ford, proprietors
Holland J. E., architect and building
surveyor
Cousins Richard, stonemason
Conyngham Paul, tobacconist
Gosnell and Christian, painters
Martin Christopher, Venetian blindmaker
Morris Eleanor, confectioner
Cridge W., hairdresser
Carroll Mrs., grocer
U.O.B.S., No. 2 lodge
Rechabites, Nil Desperandum
Royal Victoria lodge O.F., 1170
Heart of Oak lodge, U.A.O.D.
Redfearn Joseph, piano tuner
Windsor terrace-
1 Owens –
5 Kidman Charles, provision merchant
May H. and Co., fuel merchants
Station street
Randle terrace-
1 Blackman James, painter
4 Wait Miss A., music teacher
Mills Mrs. C., ladies’ nurse
7 Langhorne George, estate agent
Lockman Mrs.
8 McEncroe Pierce

FRY’S COCOA is the best.

Page 287

BUY EVERYTHING FIRST HAND FOR CASH.


Ers NEWTOWN. Gla 287

9 Butler Miss, costumier
Griffiths Thomas, bootmaker
Wilford street
Foster William J., M. LA., barrister,
‘Thurnby’
Phillip street
Hawkins Herbert A., chemist
Thirgood George, fuel and produce mer-
chant
Lee Frank, bootmaker
Queen’s hotel-Michael Whealan
Brian W., butcher
Barden Charles; produce merchant
Edwards G. P., grocer
Whiteman Mrs. P.
London street
Cole Jabery, grocer
Connor William J., boot warehouse
Goodier Frederick A, fruiterer
Thomas Jules, grocer
Camfield William, stationer and newsagent
Wallis Thomas, butcher
Cambridge street
Enmore hotel-Daniel James
Ayres Richard, chemist
Price G. T., draper
Heslop Frederick, bootmaker
——
South side
Oddfellows’ hall, St. John’s lodge
Morris Morris
Chaim Samuel, dentist
Vining Joseph, grocer
Seares Henry, butcher
Jackson William, plumber
Law Charles H., plumber
Roxburgh Alexander, coachbuilder
Bailey street
Hallam Frederick, bricklayer
Mitchell J., decorator
Roxburgh Mrs., midwife
Smith David, grocer
Heath and Gogby, drapers
Station street
Phillips Thomas, auctioneer and timber
merchant
Culshaw Thomas, architect
Campbell John, plasterer
Rokes William, grocer
Scurr G. H., ironmonger
Edwards Henry, fruiterer
Jones William, oyster saloon
Simpson Henry, fruiterer
Miller Mrs., milliner
Bedford, Mrs. D., ‘ Olivebank’
Reily street
Pemell James, ‘Stanmore house’
Fielder Francis S., J. P., C. P. S., ‘ Fintry
cottage’
Simmons street
Duke of Edinburgh hotel-Mrs. Caroline
Smith
Pickering Henry, stationer
Jarvis J. H. and Co., butchers
Walton Henry B., grocer
Walker Edwin B., boot warehouse
O’Hara Edward J., butcher
Marian street
Slater George, draper
Miers Benjamin
Bellamy William, bootmaker
Andrews Brothers, grocers
Harris John and Co., produce merchants
Higginbotham Jsseph, hairdresser
Coles Edward, confectioner
Garratt William G., architect
Albert James, watchmaker
Metropolitan road
Australian Joint Stock Bank-Thomas D.
Pettigrew, manager
Wyld Isaac, glass warehouse
Wheeler John W., greengrocer
Metcalfe John L., bookseller
White Weeks, baker
Chapman Mrs. fruiterer
Edgeware road
Eather Mrs.
Duruz Mrs.
Vickery Edward, saddler
——
Erskineville road-North side
King street to Railway bridge
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin, stonemason
Watson C. R., surgeon ‘ Woodbine’
12 Wales Frederick
Parr Mrs.
Linthorpe street
22 Shaw Alfred, solicitor
24 Greenhalgh Thomas
Lea Mrs. Aaron, Woodleigh
Hawkins Thomas, ‘ Brixton cottage’
——
South side
1 Jefferis J., M. B., surgeon, ‘Norwood
villa’
3 Willcocks Mrs., ‘ Laurel villa’
5 Baldick Stephen
Angel street
7 Hillard Charles, fuel merchant
9 Fleay Augustus T.
——
Ferndale street-East side
Camden street to Margaret street
Burnett Carmi, builder
Barnett Mark
Turner William, ‘Kent cottage’
Malcolm Hugh N.
Entwistle George
6 Butler Thomas, landagent
5 Donaldson Robert A., carpenter
3 Stubbs John R., clerk
2 Wing Mrs.
1 Nicholls John
Schultz William, carpenter
Clark William
Kent street-Margaret street
——
West side
Wolf Henry
3 Thompson William G.
4 Smith George
5 Smith Fred.
7 Owen Charles, painter
8 Leeds Michael
9 Benjamin Daniel, dealer
10 Sartorius Nicholas, tailor
11 McNeil James F.
12 Denton Alfred
13 Ash T. E., private school
14 Carner –
Peirce Edward
Shepherd John, gunmaker
Ada terrace-
9 Cox John
8 Miles John, moulder
7 Savage Thomas, fitter
6 Melville Mrs.
5 Roberts James H., painter
4 Marshall Richard
2 Pimm James R.
1 Long John
——
Fitzroy street-East side
King to Wilson street
Hewett James T., plasterer
Rose Thomas, plasterer
Fowler George, dairykeeper
Johnson John
Davin Michael
Hutchinson John, engineer
——
West side
1 Brock George S.
2 Dyason William
3 Brock Robert
4 Rowley Arthur, solicitor
5 Thruchley William
6 Henry Ivan
7 Maddock William
8 Thruchley Mrs. G.
——
Forbes street-West side
King to Wilson street
Alfred terrace-
1 Lovett George H., ‘Mounteagle’
Miller Frank
2 Mettam John, contractor
Ewin Mrs. Emily
39 Hargreaves Henry
45 Gryson William
47 Scott H., surgeon
49 Grimble Mrs.
51 Bowie –
53 Borrie Mrs. J., ‘ Restalrig’
55 Parkinson William H., draftsman
57 Evans Mrs.
59 Farnworth Henry, commission agent
61 Inglefield Walter, draper
63 Creese Alfred
67 Lea Percy, joiner
(For east side see Darlington)
——
Francis street
Enmore road to Juliet street
Kingsbury Joseph, J. P., surgeon
Day J., com. traveller, ‘ Pines ‘
Robinson William, saddler
Witts, Thomas
Goodin Philip, carpenter
Lee Francis, carpenter
Vincent Charles
Bramwell Mrs.
——
Fulham street-North side
Simmons to Reiby street
Kent Henry T., ‘ Brookside’
McGinley Patrick, clerk
Underwood John, painter,’Violet cottage’
Witchard George
Lee Simon
Dickson William T., painter
Hawkins George E., law clerk
McLean Richard
——
South side
Pimm James
Walker George H.
Barnett James, solicitor
Robertson James, painter
Piper William
Murphy Mrs., ‘ Wexford house ‘
Jarvis Thomas, ‘ Idahlia’
Desbrook cottage-
Schmidt William
Wegunt Gustaf
——
Gibbes street
Whitehorse to Angel street
Haydon terrace-
3 Fletcher Mrs. K.
Foster Hiram
Fishburne George, bootmaker
Mears Henry
McBride James, bricklayer
Olive terrace-
Henderson Mrs.
Wilson John
——
Gladstone street-North side
Phillip to Liberty street
Ness Mrs. E.
Dean James
Hopkins John
Savage Samuel, bricklayer
Thompson John
Pearson –
Donoghue Denis
Austin Edgar
Mason George
Newhaven Mrs.
Vallance George

FRY’S COCOA is the best

Page 288

ANTHONY HORDERN AND SONS. PALACE EMPORlUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


288 Goo NEWTOWN. Hor

Gladstone street continued-
Hayes Patrick
Deahy John
Diener Aloys
Crawshaw Joseph, draper
Sullivan Mrs. E.
Le Mesurier Frederick, carpenter
Cruise Cornelius, clerk
Campbell James, grocer and draper
——
South side
Johnson David, grocer
Mills George
Hallett H.
Murphy Edward
Bidgood Samuel
Merrett Frederick
Barnes Peter
Johnson Cecil
Mills Edward, carpenter
Tudor John
——
Goodsell street-North side
King to John street
Draper William, ‘Lee Mount’
Tabbrett and Draper, timber merchants
Pooley A.
South side
Kirkman Henry, fitter
Bennett Thomas
Ramsden Daniel
Minor Alexander
Graham Anthony, station master, St.
Peter’s railway station
Smith John, ‘ Buckie house’
Elizabeth terrace-
Hunter Alfred
Smith –
Goodrich Thomas S.
Higgins John
Barker John, carpenter
Keys Thomas
Harber’s terrace-
8 Irvine John, joiner
7 Ismay James E., bricklayer
6 Cook Frederick, engineer
4 Marceau Edward
3 Power James, tailor
2 Harber Richard, blacksmith
1 Clarke Henry
Jones Charles S., painter, ‘Stanley cot-
tage.
Jones John
Carter Mrs., boardinghouse
——
Gowrie street-North side
Erskineville road to Harold street
1 Carnell Robert, clerk
3 Palmer Mrs.
5 Albury Robert, iron moulder
7 Munro Robert, gardener
9 Knight William
11 Rogers Joseph
13 Garlick –
Monck James, butcher
Newman street
Thellwell Mrs., grocer
Sheldon Joseph
Lovett Mrs. G.
Sheppard James
17 Laslet Frederick, builder
19 Wright Edward, wireworker
21 Loram Mrs., nurse
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Peterson Charles
29 Mackelvein Mrs.
21 Bauchop George, blacksmith
33 O’Neill Mrs.
41 Falconer Adolphus, plasterer
43 Andrews William, woodcarver
45 Toomey Mrs.
Lovell Mrs. storekeeper
51 Burke Michael
53 Hancocks John, bricklayer
59 Ready Arthur
61 England John
83 Marley Thomas, carpenter
65 Andersen John
67 Hanson Niels, master mariner
69 Gadd George
Cavanagh B. J.
71 Jones Hugh, plasterer
——
South side
Newman street
Jackson Henry, fruiterer
18 Rogerson William
20 Simmons Thomas
22 Kennedy Charles
24 Baldwin Harrison, stonemason
26 Fletcher John, woodcarver
28 Wheeler Leopold, fitter
30 Wells Robert
34 Lloyd Thomas
36 Braine N., painter
38 Dooley Robert
42 Ferguson Frederick J., painter
44 Wynes Alfred, stonemason
44½ Cruwys Walter, gasfitter
46 Thornby George
48 Allinson James, harness maker
50 Mazitelle Francis, master mariner
52 Aitken Mrs.
——
Harold street-East side
Union to Angel street
11 Schutrumpf Carl, painter
13 Holmes Mrs.
Gowrie street
Willis William C., carpenter
Dale John
Parker William, furrier
Hodgkins Henry, carpenter
Carroll Thomas, carpenter
Lawler Mrs.
Garde Mrs. E.
——
West side
2 Goodson Edwin
14 Falconer Andrew
16 King Abraham, electrician
22-24 Kelly, Brown and Goddard
builders
24 Goddard John, builder
26 Huxley W., slater
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street
——
Harrow road
Edgeware road to Juliett street
Willdigg J., ironmonger
Thompson Charles, engineer
——
Hawken street-North side
Alice to Wells street
Rogers John C., millwright
Ferley Samuel, boiler maker
——
South side
Hode Fratin
Minister George, grocer
Ryan William, van proprietor
O’Grady William
Robinson Joseph, bootmaker
Laura street
——
Hill street-East side
Wilson street to Railway
Menager A., fuel merchant
11 Woolrych Francis B. W., district
surveyor
17 Palmer William, bootmaker
Cahill Mrs., ‘ Stirling’ Bray
Frederick M.
Highland H. E., merchant, ‘ Walmer’
Mighell Daniel, com. agent, ‘Lind-
field’
Longmuir William D.
Wilkinson William, builder
——
West side
2 Wood George, builder
Jeffreys William, furniture broker
Crocker Miss L., ‘ Finchley’
Cunningham Sidney
Earles Mrs,
4 Harvison Paul
Macdonaldtown Railway station –
Frederick E. Liardet, station master
——
Holt street
King to College street.
Pitt terrace-
1 Campbell David
2 Pierce Thomas
3 Gilfillan Mrs.
O’Neill James, constable
Walters Frederick
6 Wareham Mrs.
——
Hordern street-North side
201 King to Raper street
2 Jones John, plasterer
Watson George
Meyers E. M., photographer
Pearce Harry
Davis Mrs. E.
Earles -, bootmaker
Whitehead Thomas
Mechanic street
10 Lansddown George
12 Boots Charles
14 Mitchell Mrs., ladies’ nurse
16 Russell James, plasterer
18 Johnson Arthur
20 Anderson David
Tully Mrs.
24 Brighten Charles
Victoria street
26 Waldock Alfred, coachbuilder
28 Johnston John, printer
30 Wilton Thomas
32 King William, contractor
34 Tabrett and Draper’s stables
36 Jansen Hans, builder
38 Phillips J. H., wood and coal mer-
chant
Prospect street
46 Curtis Mrs. E.
48 Brenton William, shipwright
50 Hackenberg Theodore
52 Green Thomas
54 Cousins William
56 Baker George
58 Charles Samuel
62 Dayhew Benjamin, butcher
66 Allison James
70 Dee Henry
72 Davies Frederick, clerk
74 Stephenson Thomas, joiner
76 Pengelly Thomas
——
South side
Scandinavian terrace-
1 Harris James
3 Bennett James, grocer
5 Martin –
7 Holder George
Mechanic street
9 Burns Mrs.
9½ Tubby Miss
11 Bellinger Peter, carpenter
13 Messent Richard, builder
15 Fielding Robert, builder
17 Wyatt William, schoolmaster
19 Morgan Percy, clerk
21 Hall –
23 Carmichael Donald blacksmith
25 Newtown United Friendly Society’s
Dispensary-Walter W. Ross, man-
ager

FRY’S COCOA is the best

Page 289

THE WONDER OF AUSTRALIA.


Ire NEWTOWN. Kin 289

Victoria street
McKenzie George, saddler
Mitchell Robert
Goodhew William
Callonder M.
31 Byrne Joseph C.
33 Broadley Joseph, blacksmith
35 Phillips John H., fuel merchant
37 Conroy Peter, dealer
Prospect street
39 Tovey Robert, plasterer
41 Galvin Mrs.
43 Crotty John, saddler
45 Broker David
47 Stores Mrs.
49 Stuart William, waggon builder
51 Atkinson Thomas, coachpainter
53 Pierce William, coachbuilder
58 Millins Mrs.
57 Limon Maurice H., chemist
Chalder street
61 Mitchell W., bricklayer
63 Jones John H., bricklayer
65 Wheateley Harry, commercial tra-
veller
67 Robertson William, clerk
69 Peatfleld William, grainer
71 Earl William, fitter
73 Murray James
75 Birch Mrs.
——
Iredale street-East side
137 Union to Angel street
2 Boswell Thomas
4 McCrory Patrick
8 Clapp Robert
10 Eaton George, wheelwright
13 Hammell William
14 Pinfold William, bricklayer
18 Vaughan Mrs.
20 Gearside George
Islington street
26 Wilson James, grocer
28 Lefroy James, brickmaker
30 Willoughby Frederick
32 Horton G. W., bootmaker
36 Walker Mrs.
——
West side
Randwick view terrace
1 Woodroff Harry, shoemaker
2 Darragh Henry C.
3 Hunt William, hawker
Tabb Mrs., staymaker
4 Dalley George
5 Hollis Edward
Pritchard George, joiner, ‘ Chelten-
ham house’
Baldick G.
——
Islington street-East side
26 Iredale street to Mount street
2 Taylor Christopher
8 Jenkins Mrs.
10 Moody Thomas
14 Foden Peter, joiner
16 Butler John H., carpenter
18 Moon Mrs.
22 Goodsell Charles, carpenter
Myrtle terrace-
1 Greaves James, clerk
4 Eckiman Andrew
5 Gaddes George, cabinet maker
34 Wrather Mrs.
36 Martin Henry
38 May George
40 Smith Joseph
42 Parker Mrs. D. P.
44 Webster Edward, clerk
——
West side
1 Burton C. A., carpenter
3 Handell Henry J.
5 Hartley William
S
7 Goodsell Alfred, carpenter
9 Wooley John, plasterer
11 Webb John, gasfitter
13 Chin John C., painter
15 Bartholomew Stephen
17 Thorburn Hugh
19 Eaton George L.
——
James street-North side
Edgeware road to King’s fence
Donohue Thomas
Shubrook Hubert T., van proprietor
Field Fred
Field Frederick, carter
Anderson Robert
Poole Thomas
Martin James, carpenter
Guildford Charles T., joiner
——
South side
Healy Michael
Home John, carpenter
Patterson Mrs.
Lesina –
Faralay John, carpenter
Sleith David, carpenter
Mills James, carpenter
Roche Thomas
Wilkinson William
Gatley Richard
Ireland –
——
John street
May street to Wells street
Goodsell Brothers, brickworks
Denmark terrace-
2 Williamson Henry
3 Simpson James
4 Douglas Frederick
5 Clemo Robert
6 Hooker Phillip T.
8 Hammer Samuel
9 Hickman Thomas
10 Doyle James
Lord street
——
Juliett street
Enmore road to Harrow road
Foldi F., commercial traveller
Worrill William, bootmaker
Gerth Charles, carpenter
Studdert Mrs.
Rankin Hugh
Radley Mrs.
Laird Mrs., ‘ Carlton house ‘
Macvine Arthur, clerk
Hurley Mrs. M.
——
Keig street
Station to Reiby street
Bent Samuel, schoolmaster
Gearside John T., painter
Terry Frank, salesman
Brown William
Warrington William J., constable
Hiland Patrick
Rogers William, baker
Scott George
——
Kent street-North side
College to Ferndale street
Fish Alfred F., ‘ Erith cottage ‘
Green James
Krawshaar Alfred
Pisani Moses, musician
Cosgrove Michael, ‘ Leitrim cottage’
Brooks Adam, joiner
Duncan Alexander
Plunkett Henry J., constable
Schollbach Herman, miner
South side
Biggs John, ‘ Camdenhurst’
Groves Frederick, bricklayer
Wood William, joiner
Whitehead William, fitter
Day John E., brassfinisher
Cleveland W. H.
Askew William, builder
Chessell George, engineer
Barran Richard, joiner
Miller Henry
——
King street North-East side
Bligh street to Railway bridge
4-6 Rashleigh S. C. and Co., galvanised
iron and metal workers
16 Mitchell Mrs. J., grocer
18 Farckens J. S. and Co., furniture
dealers
20 Lennon T. F., monumental mason
L’Avenue
22 Marks S., ‘ New York Brewery
Fitzroy street
36 Guy Mrs.
50 Gibson L., draper
52 Shorter M., bicycle depot
54 Taylor J., bedding manufacturer
58 Mudiman T., tailor
60 Badier P. G., photographer
64 Baker W. T., clothier
66 Moore and Co., signwriters
68 Boyd and Erwin, grocers
Theatre of Varieties—D’Arcy Read, lessee
Evans W. M., confectioner and fruiterer
Hudson and Sons, auctioneers and estate
agents
84 Sutherland James, tobacconist
88 Duval G., bootmaker
92 Wood E. A. Brothers, fancy goods
warehousemen
94 Schott C., tobacconist
Buckland William, ladder maker
96 Weeks James, undertaker
98 Hibble W. G., ornamental decorator
102 Jefferies and Son, upholsterer
104 Greaves J. S., draper
Watkin street
Club hotel-Charles Lamden
110 Singer Sewing Machine Co.’s agency
112 Pedrana and Houston, grocers
114 Simpson William, linen draper
118 North and Co., coachbuilders
118a Theodosio Clement, restaurant
120 Fancourt R. H., tobacconist
124-126 Wood E. A. Brothers, general
storekeepers
128 Coulter James, fishmonger
130 Clarke P., butcher
132½ Savage and Weekley, iron workers
136 Thomas P.. grocer
Brown street
138 Duggan John, bootmaker
140 Nagel Edward, photographer
142 Newtown Clothing Company – F.
Vyse, manager
144 Shafto T. A., grocer
148 James Mrs., florist
150 Green Alfred, dyer
152 Newell William, house and land agent
156 Nelson George, ironmonger
158 Hunter John, boot palace
158a Whately C., coachbuilder
160 Newton Edward, herbal dispensary
162 Sutton John, sewing machine importer
164 Thomson and Salmon, plumbers and
gasfitters
166 Pearce W., saddler
168 Boots and Gommeson, undertakers
Bayview cottages
1 Barber William, mason
2 Garlick Mrs., ladies’ nurse
3 Siely Mrs. –
4 Burgess J., com. traveller
6 Naylor Thomas, bricklayer
9 Gardner Mrs. Anne

FRY’S COCOA is the best

Page 290

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)- SYDNEY.


290 Kin NEWTOWN Kin

King street continued-
10 Anderson George
170 Baldick James, coachbuilder
172 Melville and Son, undertakers
174 Thomson Robert, plumber
176 Rapson George, bootmaker
178 Sedgwick William G., surgeon
180 Kendall C. H.. tobacconist
182 Donaldson and Co., auctioneers
184 Delahunty J., sewing machine depot
186 Oatley William, plumber
188 Bank of New South Wales (branch)-
J. A. Bryant, manager
190-192 Metzler H. L., furniture ware-
house
194 Payne P. H. G., solicitor
Ekin and Co., estate agents
196 Bundy and Weber, jewellers
Wesleyan church
Wesleyan Sunday school
Erskineville road
202 Post and Money Order office-Joseph
E. Lees, post and telegraph master
204 West George, bootmaker
206 Connors James, fruiterer
West C. G., stationer
208 Temperance hall
210 Hobson and Parr, bat manufacturers
212½ Zesch A. E. F., printer
Roberts J., music depot
214½ Langley H., tobacconist
216 Gitano Dileo, fruiterer
Wilson street
218 Baldick Brothers, timber merchants
220 Tye Thomas, butcher
222 Ross George, confectioner
224 Bank hotel-James Fay
Kitt and Co., auctioneers, land and
estate agents
226 Rose Herbert, blacksmith
Volunteer Fire Brigade station
West side
Tramway Fuel sheds
Service John, physician
3 Harkis Thomas, commercial traveller
5 Jefferys Robert, painter
7 McRae, Murdoch
9 Weekes John
11 Jones and Co., ticket writers
13 Royal hotel-Edward King
15 Hopkins William, confectioner
17 Cover Samuel, butcher
19 White horse hotel-Anthony Gillett
21 Ranalli Mrs.
23 Roach Richard
25 Fletcher Mrs.
27 Gayner Thomas, bootmaker
29 Fagg Emma, grocer
Nelson street
31 Barker William
35 Weber George, Inspector Animals
Protection Society
37 Bradley Mrs.
39 Solomon Henry
41 Garrett and Cadwallader, butchers
43 Paul John, restaurant
45 Edwards Susanah, storekeeper
47 Fenton Henry
49 Widger Mrs.
51 Cohen Lewis, tailor
53 Burden Mrs. R. J., box manufacturer
55 Hillier and Co., cordial manufacturer
57 Mantel and Krumbeck, modellers
59 Garrett –
61 Clegg J. G., estate and insurance
agent
63 Brun Madame, dressmaker
69 Thorne Edward, tailor
71 Nelson Andrew, tailor
73 Solomon Mrs. Jessie, grocer
75 Watson John, plumber
77 Johnston and Dunn, fruiterers
79 Hudson Charles, fruiterer
81 Hutchison Joseph, oven maker
83 Clark James, van proprietor
87 Hindman and Craig, brassfounders
91 Williams H. W., draper
93 Armstrong Brothers, printers
95 Dunk W. H., tailor
99 Prince of Wales hotel– -Ann Horwood
Elizabeth street
105 Smith William, wheelwright
109 McDonald, Mrs.
111 Carr Mrs.
113 Pranks Morris, tailor
115 Greenhalgh T, and Co., auctioneers
and produce merchants
117 Jones Mrs, tobacconist
119 Selig Jacob, pawnbroker
121 Hrrris J. E., watchmaker
123 Wilmore Mrs. confectioner
125 Anderson J. H., grocer
Missenden road
127 Daniel Lambert hotel-Theo. H. Tye
129 Hudson and McCauly, butchers
131 Cole William, furniture dealer-
133 Reeves T. C., fruiterer
135 Davis W. C., grocer
137 Cole and Burnett, bakers
139 Milton hotel– Alfred Hynard
Stephen street
141 Clements F. M., chemist
143 Hill Charles, bootmaker
147 Patterson Andrew, stationer
149 Hall Thomas, butcher
151 Brooks Samuel, hosier
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotel-Thomas Rorke
O’Connell street
157 Millard William, tobacconist
157½ Street T. C., watchmaker
159 Dunn James, umbrella maker
161 Millard William, tinsmith
163 Humphries Thomas, chemist
167 Lopez Charles, fruiterer
169 Tuft Thomas, grocer
173 Harrison James, tailor
175 Harrison A., fruiterer
177 Hayley Charles, tobacconist
179 Bellemey Richard T., chemist
Eagan street
181 Banks Mrs. M. A., confectioner
183 Wright Brothers, bootmakers
185 Thompson W. H., cabinetmaker
187 Lane Charles J., oil and colourman
189 Brook Thomas, fruiterer
191 Graham William, fruiterer
193 Hilliard G., tobacconist
195 Hooper Brothers, tailors
197 Hastings Mrs., milliner
199 Ainsworth A., hairdresser
201 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
203 Shakespeare hotel-James P. Kavanagh
205 Booth Lawrence, crokery dealer
207a Martin J. G., draper
209 Bergin Mrs. Mary, grocer
211 Tasker Oliver, butcher
213 Simpson Henry, fruiterer
215 Pinfold W. R., confectioner
217-219 Rapson and Sons, bootmakers
Church street
221 Greenwood and Son, produce and seed
merchants
223 Walton Edmund, grocer
225 Anderson Mrs., milliner
227 Kingsbury Joseph, clothier
Rusfeldt E., photographer
229 Boston Mrs., watchmaker
231 Abel A. E., pastrycook
233 Davis Austen, butcher
235 Clark Marcus, draper
239 Minister George T., grocer
241 Risby Sarah, grocer
243 Poulson M., stationer
245 Meader John, oyster saloon
247 Wellsley Charles, tailor
249 Scurr George H., ironmonger
251 Westhoff Mrs., wine and spirit mer-
chant
253 Wiseman John H., grocer
255 Harris James, bootmaker
Mary street
257 Williams Brothers, dentists
259 Fitzgerald Margaret E., stationer
261 Cricketers’ Arms hotel- John Stokes
269 Jolly Joseph, painter
271 Marker Mrs. H., baker
273 Hartley F. W., undertaker
275 Jones W., oyster saloon
277 Davis Brothers, butchers
279 Hardy Thomas, greengrocer
279½ Hastings R., collecting agency
Carolan R. F., solicitor
281 Vermeesch J. C., tobacconist
283 Jewell R., confectioner
285 Swinbourne J., bootmaker
English, Scottish, and Australian
Chartered Bank (branch)- R. S.
Miles, manager
287 Jones Brothers, drapers
289 Oxford hotel – James Howard
Toohey James, billiard rooms
Eliza street
291 Commercial Banking Company of
Sydney (branch)- Walter H. God-
dard, manager
293 Bank of Australasia – Ernest T.
Cooper, manager
—–
King street – South- East side
Railway bridge to May street, St. Peters
French Edward
Watson C. R., surgeon, ‘ Morevale ‘
Newtown Police station – N. Larkin, sub-
inspector
228 Town Hall hotel-John Hoskin
230 Jones G., bootmaker
Newtown Public Markets – E. French,
lessee
Newman street
Public school – Samuel Bent, headmaster;
Miss Florence Olive, headmistress
Whitehorse street
St. George’s hall – J. G: Clegg, manager
Congregational church – Rev. J. T.
Warlow Davies, M. A.
250 Clark C. T. and Co., auctioneers
254 Milne A., confectioner
256 Thomas H… bootmaker
258-260 Austin Henry, furniture dealer
Austin Brothers, carriers
262 Robinson M., modeller and mantle-
piece maker
272 Sutherland George, platelayer
Norfolk street
278 Bailey Henry W., bootmaker
294 Lindley William J., compositor
296 Spratt E. W., fruiterer
Wallwork C., engine fitter
Hammond Joseph, carpenter
Candler Mrs., music teacher
298 Ashton Edward H., engineer
300 Bedford Mrs., fruiterer
302-306 Abel Charles B., pastrycook
332 McCulloch Thomas
334 Bedford Matthew, painter
336 Mullane Michael, bootmaker
St. John’s street
340 Hampton H. G., butcher
348-350 Mulholland Joseph, grocer and
produce merchant
352 Lance Alfred, plumber
354 Lee A., bootmaker
356 Lance Brothers, painters
Angel street
380 Whitby W. C., cab proprietor
400 Thomas John, wheelwright
Union street
410 Eve Mrs. Sarah, ” Haberley ‘

FRY’S COCOA is the best

Page 291

LARGEST. TRADE CONCERN IN AUSTRALIA.


Lau NEWTOWN. Lon 291

412 Bates Robert, brick manufacturer
414 Walker John, clerk
426 McKechnie James, saddler
482 Lincoln and Weeks, blacksmiths
Risby and Wiseman, saddlers
Hansen G. L., fancy repository
Blackmore C. A., hairdresser
540 Allan John, grocer
542 Turner Mrs., dressmaker
544 Alien John, produce merchant
Hodkinson and Lemon, engineer
Cox E., produce store
Gentle Josiah, brickmaker
Short William, blacksmith
Tabrett and Draper, brick manufacturers
West side
295 Harrison Thomas, ironmonger
297 Rienits D. G., tobacconist
299 Drummond George, confectioner
303 Gregson John, fancy repository
305 Lambourn Edward, grocer
307 Eldridge William C., dyer
309 Jones G. T., produce dealer
311 Cronshaw Alfred, tailor
313 Miller Henry, fruiterer
Serbutt James, hairdresser
315-317 Seymour Giles M., draper
319 Ford, A., ironmonger
331 Lucas Joseph, watchmaker
323 Sergeant William, bootmaker
325-327 Frederick Edward L., draper
329 Whitaker Henry E., chemist
331 Hilton, Brown and Co., seedsmen and
plant merchants
333 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
335 Knight Charles, fruiterer
337 Rowley William, stationer
339 Ashton Joseph and Co., grocers
341 Morris A., bootmaker
343 Young George E., hairdresser
345 Macready Hugh, stationer
Short street
349 Fagan Francis, butcher
351 King Mrs., produce store
353 Chislett George E., bootmaker
355 Sandringham hotel-Arthur Millar
357 Broomfield and Brown, oyster ssloon
359 Wood E. A. and Brothers, grocers
361 Allsop William, earthenware dealer
363 Stonehill G. H., saddler
365 Watson and Co., drapers and clothiers
367 Granthom John, tailor
369 Pattison J. J., grocer
371 Griffiths Mrs. T. H, milliner
Holt street
375 Green George, baker
377 Boggis E. and Co., drapers
379 Stead Rev. Charles (Wes. )
381 White John, tallow merchant
383 Lotze Edward, accountant
387 Rapp John, leather merchant
Piershank Sebastian
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert, draper
393 Hannington George, storekeeper
395 May James
413 Camden Ladies’ college-Mrs. W. E.
Hilliard and Miss Deacon, principals
Camden street
International hotel-Rosina Sharp
435 Harrison Joseph, grocer
437 Harrison G. C., bootmaker
Sir William Wallace hotel-Henry F.
Hankin
Boxwell John G., farrier
441 Mulholland Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coachbuilder
451 Baldick George, timber merchant
457 Philpot Mrs. Sarah M., draper
459 Darragh H. C., stationer
461 Gleeson T., butcher
Alice street
463 Camdenville hotel-Albert Curtis
465 Scotton William H., tobacconist
469 Agar Mrs., midwife
471 McCauley Daniel, merchant
473 Woodward J., baker
Keyse -, caretaker
539 Wyatt Captain Henry
541 McQueen Farquhar, accountant
547 Thurlow Henry A., greengrocer
549 Stalgis, Smith and Co., butchers
551 Botany View hotel-J. M. O’Connell
Maria street
553 Pearce Samuel
555 Green William, carter
557 Tye James, butcher
559 Brett James, greengrocer
563 Hodkinson Thomas, engineer
Lord street
573-573 McKechnie Andrew H., grocer
Illawarra Railway bridge
589 Loft Alfred, woolwasher
593 Adlington T., carpenter
595 Nicholson John, hairdresser
597 Short Mrs., ladies’ nurse
599 Boots John, greengrocer
Goodsell street
611 Turner Henry, brickmaker
613 Tye Horace, brickburner
May street
——
Laura street-North side
Commodore street to Edgeware road
Medway Matthew, builder
Kaiser H., gunsmith
Cooper –
Featherstone Gerald, carpenter
Hawkins street
Nichols James, grocer
4 O’Malley J.
5 Blackburn Henry, plasterer
6 Kirk John, stonemason
Erickson John, carpenter
Mills William, currier
Alger Frederick, carpenter
7 Harris Edward, moulder
9 Proudfoot Mrs.
10 Duncanson John
Wesleyan chapel
South side
Camdenville Public school-P. O’Reilly,
headmaster, and Miss Annie
McDonald, headmistress
——
Lennox street-East side
Bedford to Australia street
Fitzpatrick Rev. Paul
Moriarty Rev. John
Regent street
2 Cutter Robert, accountant
26 Andrew Joseph, dealer
28 Foster John
30 Clarke William, furniture broker
Church street
Post Joseph, H. fuel merchant
West side
1 Fielding Mrs.
3 Silvester George
Regent street
13 Simpson Thomas
15 Meeks Mrs.
17 Pratt Thomas
19 Lawless Maxim
21 Jeskie Gustav. modeller
Denison street
23 Northcote John, saddler
31 Carney John J. W., silversmith
33 Scanlan Edmund
35 Lewis Richard, watchmaker
37 Graham Thomas, painter
39 Smith George, joiner
Australia street
43 Court house hotel-Samuel Dawe
Eliza street-Church avenue
10 Hurley William H.
9 Terry Henry
8 Roberts Mrs.
6 McRitchie William, engineer
4 Risby Charles, grocer
3 Harper Boyd, draper
2 Philip George, bookseller
1 Liddle James
Mary street
45 Bedford Mrs. Anna
47 Maish Charles, butcher
49 Adams Charles, stonemason
51 Carr Edwin, plumber
53 Sutton John H., storeman
57 Hudson E. T.
Hudson James
59 Hudson Joseph B., plasterer
63 Burgess Edmund, baker
Burgess H., clerk
Burgess Miss, dressmaker
——
Liberty street-West side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cotton Joseph, bootmaker
Cavendish street
Hawley terrace
1 Lane John
2 Shaw James, draftsman
3 Meares Alfred
4 Portus John, clerk
Manch P. F., ‘ Fern villa’
Mowle Aubrey
Murray P.
Robinson W. J.
Cambridge street
Lattroll Mrs., ‘ Wyandah’
Phillip street
Koombanah terrace
2 Truefit Harry W., draftsman
3 Hodgson James, bricklayer
4 Jackson Thomas H., clerk
5 Goddard –
Gladstone street
Campbell E., grocer
Stephan Adam, lithographer, ‘ Charissa’
Lesberg Mrs.
Black George, ‘ Hopeton’
Pollard Henry C., clerk, ‘ Roseyll’
Allman Miss, ‘Warilla’
Coyle Miss, school teacher
(For east side see Petersham)
——
Linthorpe street-East side
Off Erskineville road
Friend Owen, ‘ Linthorpe’
Whitehead John, van proprietor
Wood James, ‘ Kelbourne’
Hawkins T. and Sons, painters
West side
Harrison Matthew, ‘ Marlborough ‘
Barton Samuel
Silverberg Joseph
Langley John
Matthewson William, carpenter
——
London street-East side
Enmore road to Liberty street
Young Edwin, ‘ Belmont’
Bryant John A., ‘ Burriana’
Marlborough Francis, grocer
Belmore street
Browne Lindsay, ‘ Madeline cottage’
Murray William
Caites Henry, bootmaker
Charles street
Maude terrace-
Smith Mrs. E. Q., ‘ Ashley house’
Douglas Mrs.
Woodgate Edward
Smith C. A., clerk
Crawford Samuel, house and land agent
Davis W. J.
Oakley Mrs.

FRY’S COCOA is the best.

Page 292

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


292 Lon NEWTOWN. Mar

London street continued-
Bragg James, butcher
Augusta street
Larkin Nicholas, sub-inspector of police
Herbert Michael
West side
Bartlett James, mercer, ‘ Vine villa’
Frazer John, ‘ Eureka house’
Barker Henry, architect, ‘ Hawthorn villa’
Riley George T., ‘ Madeley ‘
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde Henry, jam manufacturer, Lyke
villa’
Evans Alfred, ‘ Essex villa’
Sewell John F., ‘ Montrose villa’
Momsen Andrew M., clothier. ‘ Brompton
villa’
Gibbons W. M. H.. ‘ Hazeldean’
Walker Captain D., ‘ Noumea villa’
Dolman William, ‘ Unsworth’
Wilson Alexander, ‘ Granton villa’
Brighton terrace-
Glasson Mrs.
Thompson Mrs. E. H.
——
Longdown street-East side
O’Connell street to Moloney’s fence
Rose street
3 Corner Edward, headmaster, St.
Stephen’s Grammar school
Stephen street
5 Nulty Joseph, coach painter
Wilson Miss, dressmaker
7 Carroll John
9 Murphy George B., farrier
11 Spilsey Mrs.
Missenden road
17 Townsend Adolphus, painter
Elizabeth street
19 Maloney Thomas
West side
Adams Joseph, fuel merchant
Missenden road
Parry Walter, carrier
Susan street
——
Lord street-North side
King street to Edgeware road
Collins Mrs.
Kember William J.
Willard Mrs. E.
Abbott George
Walker Montague, clerk
Humphreys H., carpenter
Pittaway Mrs.
Back Edward
Short J. Thomas, blacksmith
Harris William, brickmaker
Williams Phillip, constable
Taylor Thomas, bootmaker
Dyson Mrs.
Clark Richard, baker
John street
Hickman John
Burgess William
Ball Henry
Ratcliffe Frederick W.
Platt –
Kent George, brickmaker
Clayton George
Willard Alfred H.
Clarkson William
South side
St. Peters’ Railway station – Anthony
Graham, station master
Rees James, bootmaker
Devery Henry
Barnes Charles, carter
Mars John, signalman
Draper George, clerk
Mellor John
Thompson Richard, blacksmith
Thompson –
Higgs Roderick
Ogden Roderick
Simpson William J., engineer
Vidler William
——
Margaret street-North side
Simmons to College street
Elizabeth terrace
1 Melchior Alfred, engineer
2 Meyer Ferdinand, merchant
3 Reilly Robert
4 Butler Henry
6 Crundwell George
Smith James
Cottrell William, plumber
Biddell John H., plumber
Sayburn Thomas, painter ‘ Ulalia ‘
Bayliss George, ‘ Islington’
Inglebert George, ‘ Seafield cottage’
Paxton Thomas, ‘Craig cottage’
Campbell James, mounted police
Reiby street
South side
Webber George. ‘ Clifton cottage ‘
White Mrs., dressmaker and costumier
Harvey Alfred. ‘ Garfield ‘
Shepherd Albert J., plasterer
Dawson Gordon, police sergeant
Hynard Thomas, clerk
Reiby street
Mills –
Noble Thomas, moulder
Rossthorn Mrs.
Walpole John H.
Schofield Tedbar, mason
Atkinson Christopher, joiner
Blundell Alfred, plumber
Corrigan Daniel
Insull William H.
Ryan Miss, grocer
Hissett Phillip
Franklin George, painter
Dee Edward
Shephard Charles, draftsman
Reardon James
Ferndale street
Insull William, sen.
Gould Alfred W.
Kingsley Peter, machinist
Kidd –
Hoolahan-
Kilkeary M. D., grocer
Simmons street
——
Maria street-North side
King street to Edgeware road
Whitehead John
Palmer Mrs., ‘ Dahlia cottage’
Martin Mrs., ‘ Mary cottage ‘
Farr M. A. M.
Thorpe Henry
Elstub Mrs. A.
Mill David, carpenter
Gribban Charles F., engineer
Trevithick Thomas
Cummins Michael
Vranicks Joseph, engineer
Hutchinson Alexander
John street
Smith Henry, cab proprietor
Hayward Samuel T., pastrycook
Nicholson R. J.
Simpson James, engineer
Steel Samuel, woolclasser
Choat James
Brook Thomas, carpenter
Farmer Alexander
Evans John
Martin James, bootmaker
Midgeley and Mould, perambulator makers
Ward Mrs.
South side
Holley Mrs.
Seckold Thomas
Nottle John, brickmaker
Bradshaw Samuel
Hinton James
Kelso James, grocer
Simon -, ‘bus proprietor
Milner Isaac
Sharp Albert, newsagent
Ottery Samuel, carter
Kelly Thomas
Lenton Thomas
Carrie George
Harris David
Duckworth Edward
Clarke Robert
John street
Ogden Robert, engineer
Reynolds George
Moon T., builder
——
Marian street-East side
Enmore road to Sarah street
Addy Francis W., accountant
Phillips William G.
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
O’Grady W. B. S., ‘ Castleton ‘
Smedley Mrs., ‘ Moorville’
Walter Francis, slater
Mann Thomas
Lucas James, clerk
O’Donnell Susan
Dean William
Alien Percy, ‘ Maxwell’
Ernshaw Mrs., ‘ Hazeldean ‘
Reay Misses, ‘ Yelgelbar ‘
Dutt John, ‘ Lisgar’
Duff Hugh, auctioneer
Duff Gordon, surveyor
James Philip B., ‘ Gladstone house’
Single John, ‘ Garfield’
Orr Mrs. W., ‘ Wailurin ‘
Greaves John, ‘ Coinda’
Best Michael
Harvey William, carpenter
Haddon Francis H., ‘ Milford’
Matheson John, builder, ‘ Beechworth’
Williams and Matheson, builders and con-
tractors
Appleton William W., ‘ Longwood’
Collins Frederick, ‘ Sempstead’
Wallis James H., ‘ Nariah cottage’
Hopkins Alfred J., watchmaker
Lawson J., lithographer
Waugh –
Blunt George, builder
Carter Sidney, ‘ Florence-villa’
Herbert Sidney, clerk, ‘ Staniford’
Hennessy John, ‘ Truro’
Rodney terrace
6 Grant James
5 Butler -, bootmaker
4 Grant John, plasterer
3 Mitchell Edward
2 Gearside Samuel
1 Healy Richard
West side
7 White Edward
9 Stanley John, tanner
Bearup J., commercial traveller,
‘ Craigie ‘
Warden James G., auctioneer
Carlisle terrace
2 Flanagan John
3 Hellyer Alfred C,
5 King Mrs.
Watson Abraham, ‘ Orville’
White Robert
Perry John, ‘ Lyall cottage’
Heathfield cottages-
1 Plunkett George W.
2 Drackford Walter J.

FRY’S COCOA is the best.

Page 293

0RIGINATORS, PR0MULGATORS AND UPHOLDERS OF THE CASH DOWN SYSTEM

.


Mar NEWTOWN. New 293

3 Stephenson James, broker
4 Stevenson William E.
Walton terrace
May Henry
McKinnon Donald
Moscroft Mrs.
Compton Albert
Callan Laurence, coachpainter
Carman Mrs., ‘ Ashburn ville’
Gore John
Ying Sam, ‘ Torrington ‘
Mow Mrs. Moy
Elder terrace
1 Atkin Herbert J., builder
2 Seymour –
3 Hague John, city missionary
Farnham terrace
1 Smith H. and J., builders
2 Gole Edmund,. law clerk
3 Bennett George, woolstapler
Cox William, bricklayer
Macarthur Mrs. S.
Taylor J., teacher of dancing
Jenner Robert B., coachbuilder
Walsh Daniel
Clinton J., ‘ Mishwaum’
Pyne William, ‘ Apsley house’
Barden Charles, hay and corn dealer
——
Mary street
King to Lennox street
1 Gibbons James, printer
5 O’Doherty Patrick, clerk
7 Johnson Samuel
Price Edward, billposter
9 Dickson Magnus F.
11 Gerrett Joseph
13 Grisdale Mrs. G.
15 Dunton Miss, dressmaker
17 Le Martiniere Henri
Hannah terrace
1 Hukins John
Rogers Robert
2 Evans Charles H., traveller
3 Siddeway Alfred
4 Gardiner Mrs. Anne
Hurst James
——
May street-North side
King street to Edgeware street
Burling Charles, grocer
Poole Alfred
Hunter John
Webb William, gardener
Roberts Thomas W.
Primitive Methodist church-Rev. E.
Masterman
Rawlings James
Wallace Robert, grocer
Osmond Frank, carpenter
Strange Mrs.
Williams William
Hawkins Jesse
Hogan Thomas
Byett William
Guest Joseph, fitter
Fleckman Mrs.
John street
Wilson William
8 Jamieson Charles, brickmaker
7 Martin George, brickmaker
6 Conway M.
5 Martin Joseph
4 Nichols Robert
3 Brown Charles, brickmaker
2 Keating William, brickmaker
1 Sckweikert George, blacksmith
(For West side see St. Peter’s)
——
Mechanic street
Church to Egan street
1 Gillespie John, carpenter
4 Lankester William
Hordern street
Whitehead’s parcel delivery
6 Oliver Mrs.
Juliana Mrs. M.
8 Daggar Mrs., dressmaker
——
Metropolitan road-East side
Enmore road to Sarah street
Enmore Public school
Millett John, ‘Heathcote’
Lumsdaine Edwin B. F., ‘ Marian’
Bent Cornelius, clerk
Berner Joseph G.
Berner Joseph, ‘ Waterton’
Taylor Robert, clerk, ‘ Paisley house’
Dalyell Mrs., ‘ Nirwana”
Dalyell Miss, school teacher
Hannan Robert, insurance agent
Price Mrs. ‘ Franklyn’
Kingsbury John
Smith J. H., ‘ Durlston’
Breckaroldt William, ‘ Elsieville’
Fennell Mrs., ‘ Roseville’
St. Kilda terrace
2 Connor W. J., bootmaker
3 Strachan Alexander
4 Strachan Thomas, clerk
5 Skinner William, senior constable
Dunn Mrs. E.
Skinner David, engineer
Farris A. W., fernery artist
Gibbons Joseph. ‘ Alma cottage’
Howe Thomas, ‘Norma’
Murdock Walter, ‘ Ascot cottage’
Nelson Arthur L., ‘ Pearville’
Lane Nathaniel
Oliver William
Fielder A. E.
Peacock William
Martin Farquhar, compositor
Archibald John
West side
Melliday Thomas, ‘Nanima’
Mulquin Thomas, “Eastbourne”
Vallance Adam. ‘ Wilnecote”
Plumb John, ‘ Milluriel”
Christians’ church
Roberts Edward, ‘Darwin’
Eld George, ‘ Kimberley”
Bourke William, ‘Clarence’
Sindel R., merchant, ‘ Sindelville’
Metropolitan terrace-
Grifflin Frank
Richardson Thomas
Child Thomas, clerk
Litton George E., ‘ Morpeth house’
Harrison William
Ruddle Miss E.
Young James, engineer, ‘ Lilliesleef ‘
Smith James, carpenter, ‘ Fernie hill’
Lennon, cab proprietor, ‘Mayville’
Gerdon Peter, ‘ Belgamie cottage’
Lindsay John M. Piper Mrs.
——
Missenden road-North side
Wilmore C. H., saddletree maker
Parsons William M., engineer
1 Brown Henry, carpenter
3 Langeman Herman, cabinet maker
Campbell street
9 Hamilton George
13 Cooper Robert, carpenter
Richard street
15 Walker Miss, teacher of music
Aylesbury street
25 Smith James H., painter
Gatly –
27 Rice Silas, carpenter
Rice George, carpenter
29 Seller John, joiner
31 Seller Frederick, joiner
South side
Longdown street-Campbell street
8 Adams J., fuel merchants
10 Sparkes J. P., boiler maker
14 Blackford David, tailor
16 Malone Patrick, cab proprietor
20 Torr George, builder
24 Burton Mrs.
26 Platt William, rigger
28 Russell William, insurance agent
32 Walsh Edward, van proprietor
35 Rapp Jacob, merchant
86 Kelley Michael
St. Stephen’s infant school
——
Munni street-East side
Union to Angel street
3 Churchwood Charles, warehouseman
7 Thwaite John W.
13 James J. E., ‘ Islington ‘
17 Miles G. H.
Gowrie street
23 Wilding Mrs., laundress
25 Young Alfred A., hairdresser
27 Selwyn Charles
29 Smith Octavius
31 Hamilton William, draper
33 Maude Joseph
35 Becker Joseph, stonemason
Betchell William, gardener
37 Robinson Frank, storekeeper
West side
2 Wilson James
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
8 Norman Joseph D.
10 Green Henry, carpenter
12 McGrath Peter, butcher
14 Bates William, blacksmith
16 Greenwood Jonathan, contractor
Kidman Charles, ‘ Myrtle villa’
Gowrie street
24 Bateman Simon
26 Gess Ernest W., constable
28 Hamilton Edward fuel merchant
——
Nelson street
King to Bligh street
1 Cocksedge Thomas, bootmaker
2 Hume John
4 Malcolm Mrs. D.
8 Hayes Michael
10 Bradford Charles, painter
14 Robson John
16 Lacey Henry
18 Egan Felix, bootmaker
20 Chaffney Andrew
Campbell street
——
Newman street-North side
236 King street south to Union street
Darling Alfred, carpenter
Eyles Reuben
Heath Richard
Hobson Thomas
Heath Sidney W., builder
Christinson Lewis
Jackson Charles F., coachtrimmer
Olive Robert
Butt William, carpenter
Hollis Robert
McDonald Joseph
Webster R.
Douglas B.
MacDonald Joseph
Smith Samuel, saddler
Paroz Frederick, joiner
Kaesewurn John, master mariner
Bird William C., carpenter
Turner George, stonemason
Morton John
Angel street

FRY’S COCOA is the best

Page 294

ANTHONY HORDERN AND SONS PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.

294 Nor NEWTOWN. Que

Newman street continued
33 Asztolos Mrs.
31 Stead George
28 Brown Walter W., surveyor
Bolin George, plumber, ‘ Elsieholme’
Thompson Mrs., ‘ Granard house’
Butler William, carpenter, ‘ Hamilton
house’
21 Watkins William, compositor
23 Sayer Frederick
Newman street butchery
Fletcher Henry
5 Hall Mrs.
Pulham James
13 Quinn Patrick, van proprietor
11 Chamberlain -, carpenter
9 Ewart Archibald, iron turner
7 Burn William
5 Nisbet Peter, grocer
South side
Humby Henry C., painter
Richardson Miss
10 Bath William
12 Purkiss Charles. ‘ Ashton house’
12½ Thompson James, butcher
14 Davis Richard, wheelwright
Jackson Henry, greengrocer
Gowrie street
Thelwell Mrs., grocer
26 Doble Mrs.
28 Meek Henry B.
30 French Mrs.
32 Booth John
34 Hewlett Sydney, batter
36 Smyth Michael
38 Bradford Henry, dealer
40 Hawkes J.
Whitham Thomas, grocer
Angel street
Shemwell Edwin. ‘ St. Albans ‘
Keegan James, coachbuilder
Hereford Robert
Schroeder Frederick W.
Howarth D. B. and Son, Pioneer steel
foundry
Hughes Alfred, auctioneer
Hextall Mrs.
Lane Miss, music teacher
Bentura Mrs.
Williams Thomas, carpenter
Baxter James Nathan Steven H.
Dewhurst Eley, fitter, ‘ Oldhamedge
house’
Heatherington Thomas, constable
Gawne Walter, plasterer
Selwyn Alexander
McCann Alfred
Heighway Adolphus, van proprietor
——
Norfolk street
King to Angel street
Hales James
Callow John, accountant
Jeffries Henry, contractor
Howarth David B., steelfounder
Eggleton William, brickmaster
Hewish George
Cocks William E., butcher
Still Albert S.
Cheney William
Pavey Edward
Hayden Thomas, bricklayer
Redwin street
——
O’Connell street-North side
King to Raper street
1 Hovendon William H., painter
5 Tamman Thomas, carrier
Victoria, street
7 Cohen Lewis
9 Smith John
11 Oakes Robert
15 Lee James
17 Trounce Edward W.
Longdown street
23 Winstanley Mrs.
25 Gibson Robert
Campbell street
27 Wilson Mrs., grocer
33 Mooney Mrs.
37 Reid Michael, engine driver
41 Kerslake Charles, dealer
43 Connor James
Foster John
Eliasaph terrace
4 Turner William
3 Heslop Alexander
1 Smith John, painter
Clifton terrace-
4 Queeney James J.
3 Bell James, bricklayer
2 Murphy Hugh
1 McKenzie, Christopher
71 Cosgrove William
South side
2 Francis Henry
4 Mayne Daniel, fencer
6 Gaw Mrs.
8 Cassidy Luke
10 Taffrey George, mason
Victoria street
18 Banks William R., baker
20 Lowe Mrs. Albert, laundress
22 Taylor James
24 Taylor John
26 Hart Lewis
28 Hillyer John, bricklayer
Prospect street
36 Wood Frederick, general store
46 Whiteoak Thomas
Chalder street
Ingle Frederick, joinery works
68 Symonds Samuel W., engraver
70 Shortland Willoughby, printer
72 Croker James
74 Membrey Arthur, carpenter
Raper street
80 Holland Walter, joiner
82 McIntyre James
——
Oxford street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Lord Henry
3 Jones William, teacher
5 Asprey John, tobacconist, ‘ Amelia
cottage ‘
Albemarle street
7 Hawkins T. H.
13 Smyth Robert
15 Dyer Ebenezer
17 Cook Henry, bootmaker
19 Turtle Charles, grocer
21 Higgins Michael A.
Ladd’s lane
23 Lee Charles
25 Plumridge A. J., ‘ Rose cottage’
27 Brown George
West side
2 Byng Rev. C. J. (C. E. )
4 Allworth Rev. W., ‘ Stirling villa ‘
Paul lane
12 St. Bede’s convent and school-Sisters
of the Good Samaritan
14 Goulding William R., ‘ Carmel’
16 Anderson William
——
Pearl street-East side
Alice to Wells street
Goodsell Frederick J., brick. manfuac-
turer
Dixon Henry, contractor
Quy Frederick, draper, ‘ Essex house’
Goodsell J., carpenter
Lutton William, moulder
Holding John, J. P.. ‘ Holdingsby ‘
Sharp Joseph, stonemason
Gibson James, blacksmith
Kenney William
Kyle James
Bray William F., commercial traveller
Wells street
West side
Pawley Mrs., grocer
Pawley William G.
Brewer William
French James, bricklayer
Carrigan Mrs. Marshall James
Smith Robert G. ‘Glen Maye’
Polland John H.
Broughton Herbert, carpenter
Jarman Stephen, stonemason
Terry Frank, salesman, ‘ Unity house ‘
Sutton S., gasfitter
Duboise Herbert A.
Lemon John H., engineer
Austin William, ‘ Stella’
Commodore street
Marcier Edward, builder
Steer Robert, bookbinder
Day William A., telegraph operator
——
Phillip street
Enmore road to Railway line
Sparnon terrace
1 Reid James, draper
3 Leigh William L., accountant
5 Strauss Mrs.
Thomason T. E. J., surveyor
6 Monro Miss
Thomas George, tailor
Belmore street
Joyner Francis C.
Fairburn George, letter carrier
Courtney John, commission agent Valentine Herman
Quayle Phillip, captain
Forsythe Francis, builder
Charles street
Harris Henry, advertising blind maker
Gladstone street
Johnston David, general storekeeper
Hayes Patrick, builder, ‘May villa’
Read William P.
Hardy Mrs. M.
Caunter Mrs. Alice, grocer
Trafalgar street
Smith Henry J.
——
Prince street
Camden to Alice street
Alderson William
Hardy John
——
Prospect street
Church to O’Connell street
Egan street
Reeve Mrs. E., ‘ Arno Lodge’
Denning John, carpenter
Hordern street
2 Thorgood George
Waters Robert W.
Egan street
10 Ware Mrs.
12 Stone Mrs.
——
Queen street-East street
King to Wilson street
Lovett George H., estate agent, ‘ Mont
Eagle’
Queen’s terrace-
1 Hawkins George, brassfinisher
2 Francis Charles
4 Hubert William
Spinks James, wheelwright
Say Henry, bricklayer
Howell Robert
Hall William H.

FRY’S COCOA is the best

Page 295

THE ONLY UNIVERSAL PROVIDERS.


Rap NEWTOWN. Sim 295

58 Cook Walter, boot merchant
64 White David, carpenter
66 McKenzie Thomas
68 Weston C. J., accountant
West side
3 Roberts Joseph, pianoforte tuner
5 Remilly Mrs.
7 Spring James, ‘ Victoria house’
9 Brown Captain J. W.
11 Lawson James, cabinet maker
15 Madson Hans P., surveyor
17 Sharp John H., merchant, ‘Arthur
leigh’
19 Smart Arthur, tinsmith
21 Grude Mrs., ‘ Matilda cottage’
25 Legden Peter
——
Raper street-East side
Church to O’Connell street
Hordern street
Ebenezer terrace-
1 James –
3 Osmond Albert, saddler
5 Causton –
7 Spencer Thomas E., contractor
9 Adams William E.
11 Norman John
West side
2 Warland Arthur, storekeeper
4 Donningham John
6 Langlands James, master mariner
10 Moffatt James, iron moulder
12 Phillips John W.. bookbinder
18 Sutherland Edward, bootmaker
20 Lawson Augustus, painter
22 Marsh Stephen
24 Moreland James
28 Green James, watchmaker
Duthie David, seedsman
32 Cohen Henry
34 Croker John
36 Sainty James, lamplighter
38 Moate George E., bricklayer
Grinhan Henry
Holt Christopher
40 Evey Andrew
42 Griffin Thomas
——
Bedwin street
Norfolk to Angel street
McCoy David, plasterer
Lacey Patrick
Industrial ball
1 Meredith George
2 Petty John
3 Heeps –
4 Antil John, painter
5 Cuddiford John, chemist
6 Connsell Alien F., master mariner
7 Davis Ambrose, painter
8 O’Connor George, bootmaker
9 Marshmount –
10 Redwin Thomas bricklayer
——
Regent street-East side
Bedford to Bishopsgate street
5 Willis Thomas, painter
7 Dunn William, carter
9 Hoffman Frederick
11 Scott John
13 Blaker Stephen, plasterer
15 Elliott J., bootmaker
17 Wright S. J., plumber
19 Daley Mrs.
Lennox street
31 Beach Samuel, pattern maker
33 Bird Alfred, plasterer
35 Abigail James, ‘ Milinda house’
Albemarle street
Carlisle Castle hotel-Alexander Hunter
37 Hincks Mark
45 Simmons Edmund, agent
47 Powell James
49 Snelgrove John
51 Gordon Arthur, clerk
53 Barncastle John
55 Bayley James, printer
57 Mclntyre Samuel
59 Brown Henry, carpenter
61 Dubber Charles E., but«her
63 Hannah Mrs.
67 Jones William, storekeeper
69 Pierce Charles
71 Pithers James
73 Melville Ninian, M. L. A., ‘Brookville
75 Hewitt Miss
77 Tobin John, builder
79 Brander John, carpenter
81 Griffin Morris, plasterer
West side
2 Hutchins George, painter
4 Jones Frederick, bootmaker
6 Crisp James
8 Sheridan Michael
10 Crane James
12 Purcell Mrs. K.
Lennox street
20 Kingston hotel-Daniel Marsden
22 Sly J. W., stonemason
24 Spencer William, painter
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Hennings Henry, baker
28 Cousins William
30 Donelly Bernard
32 Maguire John
34 Newton Thomas
36 Lincoln George
38 Dunn –
40 Mitchell James, stonemason
42 Smith Mrs. C.
46 Taaffe Mary, nurse
50 Hart George C., baker
52 Wagner William T., plasterer
54 Taylor George, baker
60 Cullen Joseph
62-64 Glassworks hotel-Charles Grant
66 Burgess Harry
Arthur Thomas, builder
68 Eady Walter
70 Aveling Henry. plasterer
72 Yager Charles, compositor
74 Elstubb Robert, carpenter
80 Ward Thomas
——
Reiby street-East side
Enmore road to Margaret street
Toomey Michael, auctioneer, ‘ Elmaville
Shirbin John J.
Riese Louis, clerk
Dadswell Charles, boot merchant
Richardson George, merchant
Don street
Dora terrace
1 Bates George
2 Thomas Noah
3 Smith James
4 Heffenan Thomas A.
5 Keeley George
6 Scarborough Mrs. S.
7 Plant Henry
8 Taylor James
9 Brown Mrs.
Snowdon terrace
1 Mason Robert, plasterer
2 Stone John, painter
3 Chenoweth W., carpenter
4 Cheadle W.
5 Hodson Mrs. M. L.
6 Dalby Mrs.
7 Hankin James, clerk
Warren Robert, grocer
Keig street
West side
Cousins Thomas J., carpenter
Webber John, paper ruler
Burnham Anthony
Rankin William
Budge James, millwright
Whatley Charles
Sloan street
Grant Alfred, painter
Crease Charles
Harrison Thomas, carpenter
Walton Thomas Rutson –
——
Richard street
Missenden road to North Newtown school
1 Budd Henry, fitter
3 Johnson William, plasterer
7 Austin Charles, musician
9 Hambley Mrs., dressmaker
Elizabeth street
29 Davis Mrs.
36 Williams John H., carpenter
Gash James
40 Swan Henry W., coachbuilder
42 Schmutter William
——
Robey street
Off Wilton street
Twiss Samuel, confectioner
Bennett George M., ‘ Florenceville ‘
Thorn J. J., fruiterer
Walker C. P., carriage painter
Kerswell William H., engineer
Liardet Frederick E., Railway station
master
Pepper Samuel, bricklayer
Pepper Mrs., dressmaker
Macdonaldtown Railway station-
Frederick Liardet, station master
——
St. John street
Angel to King street
5 Winn Samuel
7 Malone Martin, ‘ Emerald cottage ‘
9 Lundy Samuel
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Pearce Mrs.
10 Smith James
12 Hansford A. R.
14 Garrett James W.
——
St. Mary street
Trade to Bishopgate street
10 Taylor W., carpenter and contractor
Ware Mrs., ‘ Monica villa’
20 Lincoln Thomas
22 Greta Charles, builder
Stanley street
Taylor Mrs.
24 Newnham John, carpenter
26 Lidley Mrs. K.
——
Sarah street
Edgeware road to Simmons street
Matheson Thomas, tanner
Metropolitan road
Carroll James, bootmaker
DeLacy Francis
Marian street
Hardman Brothers, biscuit factory
Hardman Richard, merchant
Simmons street
——
Simmons street-East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music,
‘ Butleigh’
Henry Daniel, J. P., ‘ Yarrowa’
Alcock James, hide merchant. ‘ Chel-
sea villa’
Mutton Edward H., ‘ Altona’
Sloan street
Van Heythuysen Richard, teacher
Camp William, engineer

FRY’S COCOA is the best

Page 296

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


296 Slo NEWTOWN. Tra

Simmons street continued-
Fulham street
Duckworth Thomas, tramguard
Trethowan Mrs.
Margaret street
Kilkeary Michael D., grocer
Dirks Christian, painter, ‘ Ferndale
cottage’
Ardwick terrace
1 Goudie James, carpenter
2 Brown -, bootmaker
3 Andrews Daniel
4 Kilder Julius, salesman
5 Curtis Mrs.
6 Whately Charles
7 Yerbury Mrs.
8 Jurd Mrs. Hannah
9 Brown William, carpenter
10 Hansen –
Nottingham terrace
1 Frame John, stonemason
2 Jones Walter W., draper
3 Brown Thomas W., fettler
4 Cyfer Edward, com. traveller
5 Lodge Malcolm A.
6 Murray Daniel
7 Humphries Thomas G., collector
8 Condon Abel, secretary Katoomba.
colliery
9 Slater Thomas W., traveller
10 Cummings John, bootfinisher
11 McLaughlin John, carter
12 Howard James, printer
13 Boag William, baker
14 O’Sullivan –
West side
Mitchell Joseph E.. fuel merchant,
‘Violet cottage ‘
Dunk Walter M., clerk
Wildman Charles
May Alfred, jeweller, ‘ Brierley ‘
McKenzie John, clerk, ‘ Allerton ‘
Martin Charles R., iron moulder
Holland Arthur J., hairdresser
De Sachs Louis, dentist
Morelli Joseph A., carpenter, ‘ Maybury
cottage’
Garland George F., commercial agent,
‘ Snowdon’
Eldridge George, ‘ Erlsmere’
Hackney Alonzo, ‘ Ivanhoe ‘
Edwards Arthur, ‘ Brushgrove’
Scott John, clerk. ‘ Corstophin’
Gray George, warehouseman
Watts Albert N., engineer, ‘ Wendouree’
Happ Andrew, wheelwright
St. Helen’s terrace-
1 McCullough John
2 Flower William L., ironmonger
3 Wheeler Mrs., teacher of music
Bennett Thomas 0.. engineer
Northam terrace
1 Barrett Miss
2 Berry John, bootmaker
3 Beck William
4 Reedy Frank, draper
5 Jennings John H.
6 Dunscombe Charles
Underwood John, ‘ Astley’
Board George R., ‘ Clifton’
Tamblyn William H., ironmonger
Cooper Richard H., contractor
Vineburg Alexander, bootmaker
Sarah street
Frattigan Pierre, bootmaker
Everitt George, brassmoulder
Stevenson William, butcher
Humphries C.
Fetherston Mrs., ladies’ nurse
Buckland James W.
Robin Frederick T., painter
Reynolds -, carpenter
Colley Joseph
Wright Alfred, ‘ Mary cottage’
Butler G. F., shipping clerk, ‘Coventry
cottage’
Erickson Erick, bookkeeper
Meirs William, bootpacker
——
Sloan street
Simmons to Reiby street
1 Dowling John, tailor
2 Howth James, gardener
3 Kallerman William
4 Hinds Frederick, engine driver
5 Taylor Joseph
6 Clarkson William
8 Fox Jesse, builder
9 Rusden Mrs.
10 Merritt William, draper
Angus and Son, coachbuilders
——
Stanmore road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace
Cozens Richard, warehouseman
Jenkins Philip
Myers Albert F., architect
Christ church-Rev. J. Lintott
Taylor
Johnson Frederick W.. baker
(For continuation see Marrickville and
Petersham)
——
Station street-East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel-Edmund Rogers
Wildman Daniel, builder,’ Warwick
house ‘
Warwick hall
Browne L. and Co., fuel merchants
May and Co.. fuel merchants
May Henry, fuel merchants
Enmore road
Sheaves and Wright, plumbers
Smith James, bootmaker
Partridge Mrs., ‘ Bonthorn’
Lincoln Miss, ‘ Hawthorne’
Merrett George, ‘ Austenville ‘
Wheeler George. ‘ Mansfield’
Hubbard Frederick
Ryan John, ‘ Crookwell’
Conley James, accountant. ‘ Hazlemere’
Francis Alfred, surveyor, ‘ Stretton house ‘
Dean Edward, ‘Ulster house’
Ulster terrace
3 Pryce Robert S.
5 Franklin H. J.. printer and publisher
6 McKern Frederick
7 Lennon John
8 Stuart Miss Rebecca, teacher of
music
9 Bennet Edward
10 Ricketts Mrs.
11 Bealmer James
12 Bennett Nicholas
Bennett Miss M.
13 Hopkinson Mrs.
14 Wilson Edward, journalist
15 Hart Peter F., builder
Holt street
Rubie Edward J., J. P., ‘ Miriam lodge’
San Jose terrace
1 Rubie Peter J., solicitor
2 Wilkinson Mr.
3 Stevenson James
4 Stickey Miss, dressmaker
6 Wildman Samuel, clerk
West side
Betelman Mrs., confectioner
City Coal Company’s depot
Chromate Paint Company
Enmore road
Bruce Alexander, Chief Inspector of
Stock
Fenwick Rev. David (Baptist)
Warlow-Davies Rev., ‘ Dulwich house’
Don street
Hardy Edward, storekeeper
Duesbury George, ‘ Osmaston’
Holt street
Mahony Mrs. Elizabeth, ‘ Argyle’
Mahony Frank, artist
Mayes John H., surveyor, ‘ Estherville’
——
Stephen street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s grammar school, Edward
Corner headmaster
——
Susan street-North side
Longdown to Brown street-Campbell street
1 Bland Thomas
3 Govis Henry, painter
5 Elliott W. H., bootfinisher
7 MacNamara Mrs.
9 Klees Thomas
Brown street
South side
6 Montgomery John H., contractor
Campbell street
8 McGrath Mrs.
10 Herbert John, wheelwright
12 Bullen James, sen., overseer
Bullen J., jun., clerk
16 Crane John E.
18 Newman Charles A.
20 West Joseph
24 Quirk Mrs.
26 Donahoe Mrs.
28 Butler Mrs.
32 Howe Robert B., builder
46 Milverton Edward, steward
48 Ireson Richard, carpenter
50 List Philip, commercial traveller
52 Hornibrook Michael, carpenter
54 Toepfer Fritz, fuel merchant
(For continuation see Camperdown)
——
Trade street-East side
St. Mary street to Railway line
1 Aitken Enoch, contractor
3 Burke Edmund
5 Alexander Henry, mathematical in-
strument maker
7 Atkin Mrs. 9 Davis Charles, draper
11 Heggarty W.
13 Weekly Mrs., dressmaker
15 Weekly John, carpenter
17 Moore Charles, clerk
19 Hay William, currier
Albert street
21 Jones Charles, clerk
West side
Gannon Mrs., ‘ Heathcote’
Boyne George, plasterer
Kerr Henry, ‘ Rosstravor’
Kibby –
Friendenrich Louis, baker
Vermeesch Mrs.
——
Trafalgar street
Station to Liberty street
Alexandra terrace
2 Nicol William
3 Costello James
4 Brown Robert
5 Lander Mrs.
6 Power Edward H., accountant
7 Bullock Mrs.
Leishman James, stonecutter
Miller James King George
Prosser Thomas H.
Thornthwaite F. and Co., lithographers
New Kentucky Tobacco factory

FRY’S COCOA is the best

Page 297

TWENTY THOUSAND PEOPLE SERVED DAILY.


Tra NEWTOWN: Whi 297

Pellatt Alfred
McKenzie John
——
Trafalgar terrace
Station to Liberty street
(See Petersham)
——
Union street-West side
Enkineville road to King street south
Newman street
Botany View terrace
3 Divene Mrs., midwife
4 Cook Thomas, miner
5 Whiteley Joseph, engineer
8 McKone William
Union lane
3 Dowsett James, pattern maker
Monaghan Thomas F.
5 Smith Alfred, ‘ Fairleigh’
7 Harris Thomas, ironmonger
9 Ireland John
11 Lummiss William, gunsmith
13 Sutton George W., engineer
15 Eckfleld Alfred
19 Payne Thomas
21 Olive Walter, brickmaker
23 Slater Mrs., dressmaker
25 Johnstone Peter
25½ Frazer Angus
27 Munni Mrs.
29 Madigan John, carpenter
31 Winkworth Charles, pianoforte tuner
33 Short Thomas W., fuel merchant
41 Egleton –
43 Stevens William
Anglin Francis J., grocer
Harold street
49 Davis Joseph, grocer
53 Moran Patrick
57 Hine Charles E., agent
59 Woodhouse James
61 Dingwell Mrs.
63 Lett Arthur, mariner
Munni street
Hughes Mrs., greengrocer
Canham George, bootmaker
69 Thompson J. D., painter
71 D’Arcey William, painter
75 Worth -. carpenter
77 Wallace George
79 Stone Mrs., tailoress
83 West John, van proprietor
85 Byatt William T., painter
91 McIlbride Alexander, mason
93 Baker Thomas, timber agent
95 Hutton Joseph, stonemason
101 Gates John J., commercial traveller
103 Watt Mrs.
105 Sutcliffe Stanfield, clerk
107 Crosby G.
109 Marsh William J., hotel broker
111 Phillips George W., clerk
113 Harrison Mrs., midwife
131 Garwell Mrs.
Knight street
137 Union inn-Elizabeth Parish
——
Victoria street
Church to Stephen street
Hartmann Lauritz, van proprietor
Osgood Mrs., laundress
Egan street
White Mrs. Langford
George H., commercial
traveller
Frame William
——
Watkin street-East side
King to Wilton street
2 Stead Luke, bootmaker
Illingworth Walter, woolsorter
4 Best Mrs. J.
6 Gommesen George, undertaker
8 Little James, builder
Land William
18 Frazer John W., commercial traveller
Fitzgerald Richard, contractor
Clarke Frederick W.
Carter Mrs. A.
38 Madden William
40 Winter James, signwriter
42 Corner Jones G., teacher
46 Richmond Malcolm, builder
48 Richardson Mrs.
West side
1 Moore Thomas H., umbrella maker
3 Cockburn Mrs.
5 Fowler Frederick W., clerk
7 Street T. C., watchmaker
9 Ferrier Thomas, carpenter
11 Baylis Joseph E., clerk
13 Warburton Noah
Lindley Ernest G., clerk
15 Jacob George
17 Dowling Miss, dressmaker
25 Killigrew James, cutter
29 Cockerton G. A., commercial traveller
31 Sproull James
35 Ikin Robert P.
37 Rice Mrs. Ann
39 Davis E. J, engineer
43 Boness Henry, cabinet maker
45 Hannigan Mrs.
Pullen Mrs.
——
Wellington street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Stocks Frank, greengrocer
3-5-7 Gould Mrs. Mary E.. teacher of
dancing
9 Whitbum Augustus
11 Davis Robert
13 Pagnotti Signor, teacher of music
15 Lindley Mrs.
17 Collie Rev. Robert
Presbyterian church-Rev. Robert
Collie, F. L. S.
Lennox street
21 Cutter Robert P.
23 Brown R. A.
25 Beeby Mrs J.
27 Everest George
37 Blanch Henry M.
39 Molesworth Edgar
McPhee James
41 Rosenthal Philip
43 Newall Charles
Albemarle street
45 Herman Henry B., builder
49 Moon John, carrier
51 Fewkes Henry N., plasterer
53 Briggs William, gardener
55 Cook Harry, tanner
57 Colling Thomas
59 Morris -, carrier
61 Grimshaw William
63 Grimshaw Mrs, H.
65 Chantler Christopher, saddler
67 Covenoy Mrs., dressmaker
69 Pickard Henry, builder and store
keeper
Chisholm Alexander J.
Wilburn Miss, teacher of music
75 Selby John, carpenter
77 Thompson William
81 Gatenby Thomas, painter
83 Matchett Abraham
85 Cheveroux Auguste F., carver
87 Williams George, bricklayer
89 Arnold Sydney, hatter
West side
10 Byrnes William
12 Whitford Robert
14 Lane Rev. George (Wesleyan)
16 Tye Thomas, butcher
18 Jolly Mrs.
20 Kershaw Mrs. J. J.,
Lennox street
22 Fitzpatrick Rev. John P., (R. C. )
24 Stonier William,,
26 Stonier Miss A. ‘ Wellesley college ‘
Albemarle street
36 Prince Thomas agent
38 Creegan Michael, coachman.
Young lane
40 Dyer Francis, postmau
42 Thomas Thomas
44 Wheeler William J., cabinet maker
46 Hynes Michael
48 Hynes John
50 Fairbairn Henry, plumber
54 Beves George, plasterer
56 Cusack James, fitter
58 Warne Mrs.
60 Gould Frederick
62 Hughes Mrs.
64 Hall Charles
70 McConacky Charles, mason
——
Wells street-North side
Kinq street to Edgeware road
Dolph Eugene
Brunt William. ‘ Ethel cottage ‘
Tolley Wharton. engineer
Pearl street
May terrace
1 Evitt Edward
2 Hodge Onslow G.
4 Nesbitt Robert
5 Carter Thomas
6 Brier Joseph, grocer
Commodore street
O’Reilly Peter J., school master
South side
Goodsell John, ‘ East Lynne ‘
Cox William. contractor
Wilson Alexander
Hardy Mrs.
Gooden John
Alderson Roland H.
Martin Thomas
Eldeshaw Mrs.
John street
Sheard Edwin
Tabrett John, ‘ The Priory ‘
Fenning Mrs.
Newtown Pound-James Rawlings
poundkeeper
Haffner Leonard, builder
Walker Macquarie, storekeeper
——
Whitehorse street
King street to Norfolk street
9 Matthews William, striker
8 Mosson Edward
7 Cooper J. W.
5 Miller Henry
4 Barrett William
3 Hindle William, coachbuilder
Machan Mrs.
Osborne Mrs.
Matthias Robert
Mossman Thomas, clerk
Weekes Mrs. Catherine
Weekes Francis, farrier
Skerritt Mrs.
Quin P. J.
Lewis Isaac B.
Wilson Robert
Fawkner Thomas J., ‘ Austral house’
Austin Thomas R., carrier, Illfra-
combe house ‘
Cassels Samuel tinsmith
Thornton Mrs., music teacher
Bill Charles A.
Larsen Peter
Croft Matthew

FRY’S COCOA is the best

Page 298

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


298 Wil NEWTOWN. Yar

Wilford street
Enmore road to Station street
Taylor James
Reid William H.
City Coal Company’s branch yard
Reid Charles G. Biggar John G.
——
Wilson street-North side
King to Forbes street
2 Morris Richard, storeman
4-6 Williams William H., saddler
8 Gommesen Joseph, engineering works
12 Jolly Joseph, painter
18 Hurst William, turncock
20 Hillier Frank, cordial manufacturer
22 Dawson John, saddler
26 Jackson J. E.
28 Herring William, bookseller
30 Webber A. J., wheelwright
Tubby William
38 Wheatley Henry, carpenter
40 Curtis Mrs. M.
42 Parkes Edward, carter
44 Mansley John
46 Mason John
Greenwood and Son. produce mer-
chants
Brown street
76 Cullen William E., clerk
Doris John, constable
78 King George
80 Leestone Arthur, hairdresser
Watkin street
92 Monck Edward
Porter A.
94 Fort James
Bucknell street
110 Land William, plasterer
112 Traill W. H.. ‘ The Grove ‘
Fitzroy street
140 McPhillamy Mrs.
142 Pimm John, contractor
Turnbull – ‘ Rosebank ‘
152 Peryman Frederick, engineer
156 Burt Alfred. ‘ Louisville ‘
158 Golder Thomas
160 Macintosh John, teacher
162 Reed Charles G., dentist
164 Dixon John E.
166 Harrison Henry M., carpenter
South side
1 Waddups Richard
3 Endicott James, cab proprietor
5 Spencer William, gardener
7 Tribble John
9 Tarrant Miss S., preparatory school
11 Gommesen Joseph, engineer
13 Sapsford Alfred A.
Cooper’s terrace-
17 Poison Mrs.
19 Cooper William, plumber
23 Blackley John
23a York Mrs.
25 Wright Thomas, packer
33 Nicholl George, printer
35 Tickle William H., paper ruler
37 Burke David J.
41 Lamond James, builder
43 Lamond Mrs., nurse
45 Donaldson H. Tennent, ‘Bellevue’
47 Thompson Wellwood
49 Marie Madame, teacher of French
51 Tresscott F. and Co., cordial manu-
facturers
Robey street
55 Molesworth Edmund W., custom house
agent
Watkin street-Hill street
65 Styles Herbert, van proprietor
75 Jefferis Rev. James R., L. L. B., ‘ The
Retreat’
79 Blackman Mrs. S., ‘ Retreat cottage’
(For continuation see Redfern)
——
Yaralla street
Off Bucknell street
2 Baldic J. W., sen.
4 Salier Mrs. E.
Reed –
1 Hind William, stonemason
2 Bailey Miss
3 O’Rafferty Mrs.
4 Aspinall James
12 Bennett Alfred, fruiterer, ‘ Wilder-
ness ‘
1 Hawkins James, builder and contrac-
tor
3 Davidson William, cabinet maker

NORTH   ANNANDALE,

SEE

LEICHHARDT.


NORTH   KINGSTON,

SEE

CAMPERDOWN & NEWTOWN.


FRY’S COCOA is the best