Page 298

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.

NEWTOWN,

INCLUDING

SOUTH KINGSTON.

Bounded on the north by municipality of Camperdown; on the east by Redfern and Darlington; on the south by Macdonaldtown and St. Peter’s ; and on the west by Petersham and Marrickville.

Proclaimed a Municipality, 12th December, 1862.

Area – 480 acres No. of houses – 3089
No. of ratepayers – 3297 Miles of streets – 27

Annual Value – £1,330,350.

Council chambers-Town Hall, King street.

Office hours -Daily, 9 a.m. to 1 p.m., 2 to 4 p.m.; Saturdays, 9 a.m. to 1 p.m.

Council meetings-Every alternate Tuesday.

MAYOR- SURVEYOR-
Charles Whateley Daniel Murphy
ALDERMEN- TREASURER-
Richard T. Bellemy E. T. Cooper
John T. Neale AUDITORS
Charles J. Lane Walter H. Goddard and William Wyatt
J. F. Tabrett
Joseph Jolly INSPECTOR OF NUISANCES
George Nelson Robert Hannan
J. F. Smith OVERSEER-
Charles T. Pierce James Bullen
COUNCIL CLERK- REGISTRAR OF BIRTHS DEATHS AND MARRIAGES
Jesse Cowley C. A. Newman, 16 Susan street

298 Alb NEWTOWN. Ali

Albemarle street-East side
60 Australia to Benford street
Oxford street
1 Rowley Mrs. Elizabeth L.
5 Greenway Alfred, butcher
7 Atkinson William
9 Shadwell William, painter
11 Greenway Alfred J. butcher
13 Cousins William, carpenter
19 Turtle Charles, jun., fruiterer
21 Norman Daniel
23 Smith J. F., butcher
Denison street
25 Wyatt Horace, builder
27 Palmer Joseph, butcher
29 Marr George, grocer
31 Melville -, carpenter
33 Smith John
35 Cameron John, engineer
37 Johnson Peter
39 Fowler William
——
West side
Baltic street
Hinchcliffe John, wool merchant,
“Abbotsford”
Oxford street
Wellington street
4 Hinchcliffe Mrs. ” Abemarle house”
6 Kingcott James, grocer
8 Bundy Edward, bootmaker
10 Hennings Henry, baker
Regent street
12 Carlisle Castle hotel– Henry Hore
14 Minahan Patrick
16 Murray John, bootmaker
18-20 Mackin P. J., grocer
22 Abigail James, grocer
24 Barry Miss E., storekeeper
26 Baltic James, blacksmith
28 Andrews Edwin, monumental mason
30 Armstrong William, livery stable
keeper and produce merchant
——
Albert street- East side
Bedford to Trades street
2 Mountford James B., chemist
4 Schules Ludwick, draftsman
6 Lawrence James, lime merchant
——
West side
1 Mossman Thomas H. S.
3 Trinbath Frederick, clerk
5 Moss Hugh
7 Cook Silas, printer
9 Edmunds Charles, contractor
11 Pollard Henry C., bookkeeper
13 Whiteford George, law stationer
15 Buhl J. F., sign writer
17 Farnsworth William, clerk
——
Alice street-North side
King street to Edgeware road
Peacock George, jam manufacturer
Douglas George, ” Lillborough”
Lewis William J.
Allen Charles H.
Lodge Mrs.
Robinson John, commercial traveller
Kemp B. P. P., clerk
Hunter John
Hunter Alfred
Lee Henry, mason
Robertson George, warehouseman
Souter George F., ‘bus proprietor
Webster William, draftsman
Langley William, timber merchant
Stewart Mrs W.
McManami J., B.A.
McCallum D., clerk
Wright Charles, ” Chesnut”
Wisdom William
Lance Brothers, painters
Roberts John, carpenter
Butler William, carter
Newton Mrs.
Caroline terrace
Cruel, Alexander, blacksmith
Flood William, ‘bus proprietor
Rosebury -, engineer
Smith Mrs. Eliza, dressmaker
Stockham Thomas, cooper
Wannel F., wheelwright, ” Daewston”
Exeter terrace
1 Houston Annie
2 Arnold George, carpenter
3 Pawley William, bricklayer
4 Jelly William H., fuel merchant
5 Atkinson S.

FRY’S COCOA is the best.

Page 299

BUY EVERYTHING FIRST HAND FOR CASH.


Ang NEWTOWN. Bal 299

6 Philpot James
7 McConachie Charles, stonemason
8 Austin H., bootmaker
Morton William, stonemason
Morton John, stonemason
Bachelor Henry W., bricklayer
Richards Theophilus, ‘bus proprietor
Jelly Henry, fuel merchant
Woodcock Charles
——
South side
Green Aaron, produce merchant
Gould P.
Fewings Robert, clerk
Goodsell Henry, brickmaker
Pearl street
Small W.
Griffiths Peter, storekeeper
Lacey B. A., ” Deerbrook”
Riley Ralph, ” Florence ville”
Leeds Michael, builder, ” Hythe”
Walker Mrs., ” Sandhurst”
Walker Miss, music teacher
Byron -, cabinet maker, ” Wensley villa ”
Cook Mrs , ” Laloaville”
Forbes T. A. C , ” Dagmar villa”
Affleck Thomas, commercial traveller,
” Edgecombe”
Douglas Mrs.
Willetts Thomas, grocer
Sidey Richard W., ” Tarana”
Williams John, stonemason
Pettit John, builder
Hawken street
Quilky Thomas
Roebuck Frederick, rocking-horse maker
Camdenville Foundry-Vann Barrington
and Co.
——
Angel street-North side
356 King street to Erskineville road
Redwin John, builder
Mitchell Mrs.
Elizabeth Doutty
William C., accountant
Vincent J., carpenter
Hollowbone T., plumber
Industrial hall
——
South side
4 Silcocks Edward, tram inspector
8 Hughes George, plumber
12 Fury Adam
14 Taylor David, clerk
Newman street
16 Lovell James, grocer
18 Teen Michael
22 Hallom William
24 Heath Richard, blacksmith
26 McIntyre Charles, carpenter
28 Clayton R., bricklayer
32 Kelly T.
60 Burgess William, joiner
Rocklift F., grocer
Harold street
70 Pickard Henry, bricklayer
80 Parry James, engineer
82 Vader Carl, cabinet maker
86 Aird George
88 Hughes John W.
90 Entwistle George, painter
92 Chin Mrs.
94 Brown Frederick, carpenter
96 King George, taxidermist
98 Campbell William, warehouseman
Augustus street-East side
London to Charles street
Spence John, boilermaker
Macrae Frank coachbuilder
Gough Robert
Wickham –
Ingram Henry, fitter
Gordon Peter, joiner
Oliver William
——
West side
Brown James, picture-frame maker
Silver Mrs.
McMaster Hugh, carpenter
Barrett William, carpenter
Defrine George, mariner
Bradley James, carpenter
——
Australia street-North side
Town hall, King, to Bishopgate street
Bank of Australasia-Ernest T. Cooper,
manager
Newtown court house-Francis S.
Fielder, J.P., C.P.S.
1 Cook Henry plasterer
5 Fisher Charles, grainer
Court House hotel-Samuel Dawe
Lennox street
23 McLean William A., carpenter
25 Stewart William, builder
27 Lee William, sergeant of police
29 Connelly Miss Emma
31 McNamara Thomas, senior sergeant of
police
33 Kitchener Horace E.
35-37 Melville and Son, undertakers
39 Andrews Thomas and Sons, monu-
mental masons
Andrews E, carpenter
41 Kavanagh Thomas, carpenter
43 Harding Abraham
Primitive Methodist church- Rev, C.
Waters
47 Clark Altred, bricklayer
49 Stammers Mrs., boarding house
51 Adams Thomas
53 Marsh William J., hotel broker
55 Jordon William J., clerk
59 Givins John
61 Skinner George, plasterer
63 Lindley Ernest, clerk
65 Daley Michael
69 Jackson Mrs , storekeeper
71 Mingay William, dairyman
91 Faulkes John, builder
101 Eglien Robert, farrier
——
South side
Town Hall-Jesse Cowley, council
clerk
Alton lane
2 Kelly Edward
6 Clarkson William
8 Johanson Andreas
10 Fenton George, carpenter
14 Simpson Leslie C.
Gibbons Martin contractor
Florence terrace-
16 Patridge James, boardinghouse
18 Walker Watson, coach builder
20 Fitzgerald John B., solicitor
22 Field John
24 Gatenby Thomas, painter
Ward Mrs., ladies’ nurse
26 Anstey John, carrier
30 Lawler Mrs., boarding house
32 Hayhoo Thomas, painter
34 Rowswell Mrs, Elizabeth
36 Taylor Mrs., boarding house
38 Hall James, grocer
40 Cooper Jonathan, storekeeper
42 Norris William, furniture dealer
44 Madden W., bootmaker
46 Lanyon Charles, plumber
Lennox street
48 Turner John, van proprietor
Kent lane
58 Rossiter Edwin T., storekeeper
Albemarle street
60 Wade John, merchant
Fitzroy lane
66 Peirce Miss Sarah, ladies’ school
68 Brook John
70 Rozea Mrs. Emily
72 Bohrsmann John, draper, “Altona
cottage”
74 Millwood Henry, coppersmith
76 Smith Henry, builder
78 Aird Mrs.
80 Sherman. John, carrier
82 Wilton Henry, van proprietor
84 Clarke George
86 Hyland. George
88 King John B, commission agent
90 Coughlan Mrs,, laundress
92 Limond Edward, sawyer
94 Phillips John
96 Sherwood Joseph, commercial
traveller
98 Ward Elizabeth, laundress
100 Raymond James, butcher
Land’s lane
l06 Chevell Mrs.
——
Aylesbury street
Off Missenden road
Williams Thomas, bootmaker
Holly A, gardner
——
Bailey street
Enmore road to Holt street
Logan John, carpenter
Bewick John
Cridge Walter, hairdresser
Thomas William, carpenter
Martin – , baker
Cumming William, draper
Higgins Michael, carpenter
Lewis Richard, watchmaker
Lewis Charles
Whitton Mrs, H., nurse
Denning Mrs., dressmaker
Wier Thomas, school attendance officer
Wakeley Cornelius, blacksmith
Colley Mrs.
Edwards Frederick
Hill Mrs.
——
Baltic street- North side
Bedford to St. Mary street
1 Chard John
3 Bradd Henry printer
5 Mackenzie Alexander, blacksmith
7 Jones James J., carpenter
11 Turtle William, greengrocer
13 Stephen George, merchant
17 Wilkins Alfred K.
——
South, side
Albemarle street
2 Robinson Mrs.
6 Freeman Frederick, telegraph, clerk
8 Fallick Mrs. Harcourt
10 Paskins John, carpenter

FRY’S COCOA is the best.

Page 300

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


300 Bed NEWTOWN. Cam

Baltic street continued-
14 Anderson William
16 Dash David, brass founder
18 Van Heythusen Richard, grocer
St. Mary street
——
Bedford street
Town hall, King to Trade street
Town hall-Jesse Cowley, council clerk
3 Mackenzie Alexander, farrier
Denison street
5 Melville Hector, coach builder
7 Happ Charles, grocer
8 Hall John carpenter
9 Simmonds Thomas, wheelwright
10 Prew S. L. clerk
11 Bosman Robert, tailor
Regent street
14 Vaile George E
Wellington street
St. Joseph’s Chapel (R.C.)-Rev. John P
Fitzpatrick
St. Joseph’s school (R C)-Sisters of Good
Samaritan
17 Rattenbury Joseph, carter
18 Clark Thomas
19 Baird Edward, bricklayer
20 Bryant William, commission agent
21 Clarke John
22 Baker Joseph, signwriter
Albert street
Smith J. B , painter
31 Fox Thomas, upholsterer
32 Murphy Daniel, surveyor
33 May Henry G
34 Addison Alfred, painter
35 Waldron William
36 Drake William, carpenter
——
Belmore street-East side
London to Phillip street
Buist Richard T , ” Ashby villa”
Pond Mrs.
Clerk Frederick, compositor
Pike William, builder
Bell George machinist
Cornwell Thomas, stonemason
Dunlop George
Reynolds John
Smith George W.
——
West side
McEncroe Edward, “Ilam villa”
Silk Thomas, agent, ” Mulwaree”
——
Bishopgate street-North side
106 Australia to Mary street
1 Richards John
2 Henshaw John L
Denison street
Regent street
Wellington street
3 Hancock John, bricklayer
4 Draeger Charles, musician
5 McSweeney Justin, contractor
7 Smith J 0 , baker
8 Begg Andrew, carter
(For South side see Camperdown)
——
Bligh street-North side
1 King street to Missendon road
Hogarth Robert G., compositor
Hill Peter, contractor
Newtown Academy-Charles Sampson
Nelson street
Hooper Arthur J., ” Victoria lodge “
Godfrey A., solicitor, “Rosebank”
Steele W. R
Robinson George
Moon William
Hewett James
Hogan P. J , cab proprietor
Jones Thomas, stonemason
Seller Frederick
(For South side see Camperdown)
——
Brown street-North side
135 King to Wilson street
Flatau John M. , surgeon, ‘ Norfolk house’
Salvation Army barracks
Phillips -, timber yard
Cairns Alexander
Williams John, engineer
Cooper R , show case maker
Wilson street
——
South side
Whateley Charles, coach builder
Bellemey Richard T. chemist
Reinhard Peter, contractor
——
Bucknell street-East side
70 King to Wilson street
3 Hill Charles, boot manufacturer
5 Spalding Mrs
Fletcher Thomas, contractor
Hannighan Mrs
Thwaites Joseph, chemist
19 Middleton. Joshua, builder
21 Johnson Philip J., telegraph Operator
23 Sheath A. B
25 Murphy Mrs. J.
27 Douglas Mrs,
33 Sleigh Edward
35 Leason –
37 Charman Charles, bricklayer
41 Finnighan M. J., clerk
45 Waring William, builder
47 Aspinall J,
——
West side
2 Triggs George N., coach builder
12 Morton Samuel
14 Grocott Marcus, engineer
16 Gould Henry, painter
18 Scaplehorn Joseph B, master mariner
24 Pakes, Son and Co., house painters
26 Sutherland James, carpenter
28 Kennedy James
Williams Joseph, carpenter
42 Jackson Jonathan, organ builder
44 Beere John C. H.M.C.
46 Michael H, A, importer of building
materials
48 Locke Charles, commercial traveller
——
Cambridge street- North side
Enmore road to Liberty street
Sharp William, tobacconist, “Roseneath”
Painter Mrs, E. H. , ” Glennair”
Flaherty Martin, cab proprietor
Cavendish street
——
South side
Close R. C., merchant
Loudon William J., grocer, “Wairoa”
Curnow Rev., William, ” Clifton.”
Fitzgerald William, bootmaker, ” Clare
cottage”
Friend Walter R., watchmaker, “Deva”
Wright Richard, “Roseville”
Camden street- North side
431 King street to Edgeware road
College street
Monteith A. plasterer
Monteith H. plasterer
Monteith R., stonemason
Montgomery William, “Ferndale”
Ferndale street
Keyes William, watchmaker
Davis Mrs., seamstress
Huggett Stephen
Suzor E C coachsmith
Roby Jamas surveyor
Attread Thomas grocer
James Thomas carpenter
Humphrey Miss
Mannell William P., constable
Lawrence George
Macgregor Andrew, iron moulder
Harris Henry, commercial traveller
Bright Philip, painter
Lendon William, painter
Brown William bootmaker
Garsed’s cottages –
Fynn John painter
Gribben Hugh
Moughan Thomas, engine driver
Hall Thomas
Johnson Nels, bootmaker
Neil John, architect
——
South side
Shannon Thomas
Norton James, clerk
Cousins Charles, bootmaker
Bignell Thomas, tailor
Camden avenue
Greenhalgh Noah
Campbell James, painter
Cartwright Robert
Joyce James, constable
Rothe’s buildings —
Booty Phillip G., law clerk
Grattan Mrs. S, A.
Lavinia cottages —
1 Bruce J. F., writing master
2 Douse Arthur, iron moulder
3 Goven Frederick
4 Orr Lavington, constable
5 Eggbee John, clerk
6 Dawson William, stonemason
Gemell William draftsman
Jolly Mrs., “Milman cottage”
Alva terrace-
1 Robertson William
2 Nugent Mrs., Isabella
3 Munro James, carpenter
4 Harrison Joseph, book-keeper
5 Grant Thomas, coach painter
6 Hill Roland, clerk
Holland J. E., architect
Moran John, fitter
McKeller Mrs. Alice
Newey Richard, carpenter
McEnnery J., bootmaker
Dwyer John
Howard John, blacksmith
Doyle T.
Doyle Bartholomew, fuel merchant
Byrne John, currier
Judd John
Evas James, leather roller
Peirshank Peter butcher
Riberio Antonio, gardener
Dunnett Mrs.

FRY’S COCOA is the best

Page 301

LATEST FASHIONS BY EVERY MAIL STEAMER


Cam NEWTOWN. Com 301

Ginger Charles, brickmaker
Downes William, carpenter
Vause Fredepick, plumber
Goldsborough Frederick
Gray William
Standon Samuel, ‘bus proprietor
Dalby G., japanner, ” Hoxton cottage”
Stack Mrs., laundress
Pitts Mrs.
Fairless Mrs.
Martin Henry, plumber
Henderson George B., storekeeper
Scott Richard, butcher
——
Campbell street-East side
Missenden road to Campbell’s buildings
Bennett John
McComb William, bootmaker
Parry W., van proprietor
Gerard Emil
Elizabeth street
Maloney Thomas, grocer
Woodrow Mrs.
Loveridge William, stonemason
Taylor William, carpenter
Smith Joseph, painter
Ameger William, bricklayer
Bridger John, painter
Nelson street
81 Fletcher Isaiah, bootmaker
98 Howell Peter
97 Douglas Mrs, dressmaker
——
West side
6 Stokes Joseph
8 Grimble George, painter
18 Daggs Thomas dray proprietor
20 Sweetman Joseph
24 Smith Mrs J., storekeeper
28 Phillips Arthur, wood turner
30 McClymont William, carpenter
Elizabeth street
32 Proctor Edward, master mariner
34 Pickard K., carpenter
36 Lane John F., ” Merton cottage ”
38 Hovendon Mrs.
44 Mitchell William, carpenter
48 Newland W. S., commission agent
50 Coates W., joiner
52 Fitzmaurice Michael, contractor
54 Goodhew Henry, gardener
56 Hogg Mrs., laundress
North Newtown Public school-John
Fletcher, headmaster; Miss Roberts,
mistress
66 Chambers James, stationer
68 Hart Thomas
70 Coney Mrs.
72 Haverd James, blacksmith
Harrowsmith James
76 Bruce John, dealer
78 Norton Henry, painter
80 Bogan, Bernard
Hooper A. J., clerk
94 Montgomery James
96 Bowden William
98 Schuback Henry, coachman
102 Cocksedge Thomas, bootmaker
——
Cavendish street
Cambridge to Liberty street
Monoghan Mrs. Bridget
Davidson James
Davidson John
McCauley George, inspector of telegraph
Cozens Richard, sen,
Whit F. W , printer
Silver Solomon
Rosenthal Morris, ” Charltonville”
——
Chalder street
Hordern to O’Connell street
2 Wilson William plasterer
4 Hutchinson Joseph stove maker
6 Climpson George carrier
8 Morgan James, tinsmith
10 Turner Mrs.
12 Matthew William
14 Dickinson George cordial maker
16 Aikney G., carpenter
18 Danahar David, engineer
20 Davis John, engraver
22 Parker Carlisle, fuel merchant
24 Cowen Mrs.
——
Charles street- East side
London, to Phillip street
Boyle R, fuel merchant
Wood J D., warehouseman
Gooden Thomas, builder
Plowman William builder
Wallace Peter
Mayo Thomas, watchmaker
Paton John, ” Rialto house”
Watson’s terrace-
Bell George, bootmaker
Stead William S , painter
——
West side
Lennon Henry, bootmaker
Williams Thomas, baker
Tye Harry
Plunkett Henry J.
Mung Bernard
Mung Mrs.
Stevenson J. builder
Newton J. Hermann, professor of music
Mason terrace–
1 Dew Leonard, clerk
2 Cathial Mrs.
3 Rose Robert C.
Denham William
——
Church street-North side
King to Reserve street
1 Crook G., builder
3 Holmes James, painter
5 Clark Miss
7 Stott Thomas
9 Wheatley Henry, carpenter
11 Harris Mrs
Mechanic street
15 Harm Charles, greengrocer
19 Wood C.
Taylor Augustus, clerk
21 Lowe John
23 Smith Mrs , boarding house
25 Watkin Henry
27 Frazer Ann
29 Thomas Richard U., lime merchant
Victoria street
33 Andrews Mrs. Sarah
Carnarvon terrace-
35 Vercoe Richard, compositor
37 Hall James, bootmaker
39 Compton Stephen A.
49 Ware Joseph, carpenter
Prospect street
51 Howe H. N., builder
57 Harris W., dealer
63 Foster Mrs.
65 Kehoe Thomas, master mariner
67 Tuckitt John, plasterer
71 Brown Mathew, bricklayer
79 Hennessy Timothy carter
81 Comber Patrick, cab proprietor
83 Barclay Mrs., fuel merchant
87 Parkinson James
89 Kerr Julius builder
91 Street Francis G. timber merchant
93 Monk William H., carpenter
Raper street
Sayell Frederick
95 Pearson Edward, carpenter
97 Jones Ernest H , carpenter
99 Dyer
101 Allen Mrs.
——
South side
Kingsbury James, surgeon, ” Garfield
house “
Breneman J. P., surgeon
Lawler William asphalter
Clarke William, jun, plasterer
Lennox street
Baptist church – Rev. D. Fenwick
St. Stephen’s church- Rev. Robert Taylor
incumbent,
Newtown cemetery – Thomas Clarke
sexton
——
Clare street
Off Alice street
Hutton, Mrs,
Mossman Samuel T.
Smith. J.
Reid Robert
Walker Alfred
Nicholas R.
Wynn William
——
College street
Camden to Holt street
Agnes terrace –
Kitching Walter
Webb William R., ”Rosamond”
Galway David, sailmaker, “Herbert
cottage”
Kent street
Glendenning James, plasterer
Wilson William, pattern maker
Pedersen Christian
Arnold John cabinet maker
Carnell Robert
Margaret street
——
Commodore street-East side
Wells to Pearl street
Bubb J., fitter
Walker John, engineer
Broughton Charles sen, carpenter
Paterson Thomas, plasterer
Swain Walter, joiner, ” Hilderville”
Rosewarne terrace-
Johnstone Mrs.
Krawshwar Alfred, salesman
Osborne Charles, ashphalter
Bray William F.
——
West side
Flaherty A. J.
Elliott Thomas, bricklayer
Morgan M. T.
Vernon William
Cooper James
Hodge Frederick carpenter
Evans Louis, carpenter
Broughton Charles H., carpenter
Romaine Francis W., bricklayer
Mulqueeney James

FRY’S COCOA is the best

Page 302

ANTHONY HORDERN AND SONS PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY) — SYDNEY.


302 Cre NEWTOWN Ega

Commodore street continued-
Laura street
Cox Charles, butcher
Close William, engineer
Seymour Mrs.
Anderson –
Grange George, painter
Lindqvist Auguste, carpenter
Hines James, printer
——
Crescent street
Enmore road to Phillip street
Arthur Mrs., boarding house
Laurence James, cement merchant
Station street
O’Donnell Charles, stone crushing works
Newtown Railway station-J. Hankre,
station master
——
Denison street-North side
Bedford to Bishopsgate street
9 Weekes Thomas
15 Benney Benjamin
17 Wensley Joseph J.
Price James
Price Arthur
Hughes George, bootmaker
27 Heagney Thomas
29 Slade C., carpenter
31 Digby Thomas, fruiterer
37 Cavillon Joseph
Lennox street
Keen Mrs.
41 Kidd, Richard
Abigail terrace-
43 Gould Mrs.
45 Greenhalgh Thomas, auctioneer
47 Wildman Mrs., music teacher
Albemarle street
47 Pike John
49 Jolly John
51 Roufe -, storeman
53 Carter James, bookbinder
55 Wright Richard, harness maker
67 Smith W.
Kilbone William
59 Cooper Frederick, van proprietor
61 Emery Frederick, carpenter
63 Blackstone Joseph
65 Rankin Mrs.
67 Peters James, stonemason.
69 Jones James, storeman
71 Winstanley William
73 Hutchins George, printer
75 Binskin Henry
77 Dey Charles, carpenter
79 Robertson John
81 Mattinson George
83 May John H., builder
May Mrs., dressmaker
87 Stone William, carpenter
89 Askew William
91 Tye Alfred, butcher
93 Phillips James, printer
95 Wright Stephen, plasterer
Lowes George E., joiner
99 Heaton J., bootmaker
101 Bendoo Henry
103 Reiby George
105 Leslie Thomas
107 Hansford A. R., carpenter
——
South side
Johnstone -, paperhanger
2 Chasling Joshua
De Plater Michael
Ellis J., bricklayer
6 Bashford Charles, wood turner
8 Biddle Thomas
10 Clark William
12 Dummit -, storeman
14 Neal James, coachsmith
18 Man Charles C.
20 Hill Mrs.
22 Mulqueeny Thomas
24 Haweis Mrs.
26 Butler Henry, wheelwright
28 Pacey Charles, painter
Francis lane
30 Wilson James, stonemason
Lennox street
32 Eveille L, van proprietor
34 Cole Aaron
40 Tamlyn W. H., ironmonger
42 Clarkson Henry
46 Abigail James, grocer
48 Ireland John
50 Coles George, bricklayer
52 Stone Joseph, sawyer
54 Smith J. B., carpenter
56 Smith James, butcher
Albemarle street
68 Grady Michael
60 Taylor George, baker
62 Soldan William
64 Irvine Rev. G. A, D’Arcy, B. A. (C.E.)
66 Andrews Thomas J., monumental
mason
68 Gibson Samuel
72 Dargy Thomas, tailor
Hewett John
Goring Martin
74 Maddigan Mrs,. “Mayo cottage”
73 Gibson A. T., insurance agent
30 Hussey Mrs., dressmaker
82 Jackson Henry
86 Wright John, stock inspector
88 Howe Thomas, bricklayer
90 Taylor William H., sawyer
100 Payne Frederick, clerk
104 Pickerill Arthur, grocer
——
Don street
Station to Reiby street
Bartlett –
Pierce William, traveller
Young William J.
Newell W.
Rea John
Johns John, bootmaker
McIntyre Robert, miller
McIntyre Mrs., dressmaker
3 Norwood F. E , traveller
Rowling J., cedar merchant
France T. C., carpenter
——
Edgeware road-East side
Enmore road to May street
Crommelin J. C. W.
Carolan Robert F., solicitor
Easy Mrs. Lucy, “Chandos”
Nash George, ” Sterling”
Willis Frederick, ‘ Gordonville”
Ryan Andrew
Fallon J. J., “Alverston”
Carrington cottages-
1 Munro David, joiner
2 Mather Robert, night watchman
3 Wildman Charles, builder
5 Ryder John, clerk
6 Sampson Henry, ironmonger
7 Brain Mrs,
8 Wakeford George, engineer
Day William, sergeant of artillery
Moore Mrs., midwife
Grace William, architect
Cadwallader E.
Chapman Henry, builder
James street
Schwoebel George
Matthews Benjamin, fireman
Cosgrove Michael
Scholl Adolph, grocer. Camdenville post
office
Sael Mrs.
Enmore hotel- Patrick Martin
Camden street
Brown William, fuel merchant
Jelly H, W., fuel merchant
Alice street
Laura street
Well street
Wright William F., timber merchant
Gaite James, paver
Townsend Edward, carter
Maria street
Wannell George, plasterer
Gagan James, cooper
Willard Robert, carter
Baines John, brickmaker
Lord street
Railway crossing
——
West side
Ryan Mrs, J., music teacher, ” Tara”
Harrison Thomas, “Milton”
Preston Thomas
Wright James, carpenter, “Livingstone
cottage”
Pier Mrs., “Marlowe”
Smith H. T.
Collier Mrs.
Davis James, clerk
Hubbard William, commercial traveller
Rote William J.
Fennell Mrs.
Hunt George commercial traveller
Townsend Edward G.
Railway line and crossing
——
Egan North side
King street to St. Stephen’s parsonage
1 Gibson William, gardener
3 Condran Thomas
Victoria street
11 Spratt Mrs.
13 McLaren John, bricklayer
15 Presdy Mrs.
17 May George F., painter
19 Reardon James E., bootmaker
21 Conulty Patrick, coach, painter
23 McLaren Robert, quarryman
25 Becker William, collector
27 McGill Samuel
29 Carleton Robert
Conn Edward, dealer
Cummins Miss
37 Dowling Samuel
39 Price James
Leigh William, clerk
Fraser William, joiner
——
South side
6 Rasmusen John R., van. proprietor
8 Featherstone Michael, dray proprietor
14 Frake Alfred T., bricklayer
16 Richards Mrs.
Victoria street

FRY’S COCOA is the best

Page 303

IMPORT FROM EVERY MANUFACTURING CENTRE.


Eli NEWTOWN. For 303

18 Agnew Mathew, constable
20 Hopkins Thomas, carter
22 Gerand Emile
24 Murray James, painter
24a Beringer Leonard, carpenter
26 Gretrey Mrs.
28 Brown Mrs., ” Edith house “
30 Ash Mrs., ” Eva house”
32 Ritchie David
34 Bowers John
36 Rudd William, bricklayer
Prospect street
St. Stephen’s C.E. Parsonage-Rev.
Robert Taylor
——
Eliza street
King to Lennox street
1 Jones Brothers, upholsterers
3 Tooher John, printer
5 Jones John, draper
7 Rogers Robert, jun., ” Romont”
17 Veaney M., accountant
Police station
2 Cook Henry, plasterer
——
Elizabeth street
King to Richard street
Prince of Wales hotel-T. Harwood
Longdown street
1 Webb Thomas, fuel merchant
3 Dedo Turo, carpenter
5 Mack Charles, inspector of tram lines
——
Enmore road-North side
King street to Stanmore road
Sinclair Edward, chemist
Nott and Sullivan, produce merchants
Arthur Mrs. E.
Sullivan Peter, produce merchant
Murray Mrs.
Jarvis Robert, carpenter
Cousins Richard, stonemason
Conyngham Paul, tobacconist
Flower William, grocer
Morris Eleanor, confectioner
Cridge W., hairdresser
Carroll Mrs., grocer
Windsor terrace-
1 Peisner Frederick
2 Tully Mrs. Elizabeth
4 Cook Mrs.
5 Macnamara Thomas, bootmaker
May H. and Co., fuel merchants
Station street
Blackmore James T., painter
Randle terrace-
1 Blackman James, painter
2 Pickering William, timber merchant
3 Ainsworth Joseph, van proprietor
4 Wait Miss A., music teacher
Mills Mrs. C., ladies’ nurse
5 Bolt Samuel, contractor
6 Strauss Abraham
7 Langhorne George, estate agent
Coles Charles E., builder
8 McEncroe Pierce
9 Elliott Frederick C.
Edmonds William, plumber
Wilford street
Foster William J., M.L.A., barrister
“Thurnby”
Phillip street
Queen’s hotel-Thomas Wilmott
Brian W., butcher
Barden C., produce merchant
Edwards G. P.. grocer
Goode Bernard, photographer
Whiteman John, builder
London, street
Cole Jabery, grocer
Connor William J., boot warehouse
Goodier Frederick A., fruiterer
Cromack Albert, grocer
Hancock James, stationer
Wallis Thomas, butcher
Cambridge street
Enmore hotel-Daniel James
Ayres Richard, chemist
Price G, T., draper
Heslop Frederick, fruiterer
Smith James, bootmaker
——
South side
Oddfellows’ hall, St. John’s lodge
Morris Morris
Independent Order Rechabites
Redfern J. B., piano tuner
Chaim Samuel, dentist
Pacey John S., commission, agent and
upholsterer
Seares Henry, butcher
Armstrong Walter, cabinet maker
Law Charles H., plumber
Bailey street
Smyth David, greengrocer
Mitchell J., decorator
Roxburgh Mrs., ladies’ nurse
Gould John, grocer
Heath and Gogby, drapers
Holland J. E., architect
Pickering and Sons, timber merchants
Brown James, picture framer
Smith James, bootmaker
Stroud Mary, fruiterer
Ewington William, surgeon, “Orakua
house”
Campbell John, plasterer
Rokes William, grocer
Nias Mrs., fancy repository
Simpson Henry, fruiterer
Barnett William
Whittle Thomas, architect
Bedford David, “Olivebank”
Reily street
Pemell James, ” Stanmore house “
Fielder Francis S., J.P., C.P.S., “Fintry
cottage”
Simmons street
Duke of Edinburgh Hotel-Mrs, Caroline
Smith
Coles Charles, builder
Coles E., tobacconist
Griffiths Thomas, bootmaker
Jennings and Ward, grocers
Marian street
Slater George, draper
Le Breton Miss Louisa, fancy repository
The Australian Joint Stock Bank-
Thomas B. Pettigrew, manager
Metropolitan road
Wyld Isaac, china glass and earthenware
merchant
Davis and Co., iron merchants
White Weeks, baker
Shoppee P, J., land agent
Edgeware road
——
Erskineville road-North side
King street to Railway bridge
Wilson street
2 Hamblin John, grocer
10 Williams Edwin, stonemason
Wales Frederick
Parr Mrs.
Linthorpe street
Shaw Alfred, solicitor
Cox James, accountant, “Brixton”
——
South side
1 Bruce James, surgeon, “Norwood villa”
3 Willcocks Mrs., “Laurel villa”
5 Baldick Stephen, timber merchant
7 Helliard Charles, fuel merchant
Angel street
9 Fleay Augustas T., “Cowrie house”
——
Ferndale street
Camden to Margaret street
Denton Alfred
2 Entwistle George, painter
3 Lloyd George, engineer
4 Smith George
5 Smith Frederick, cabman
6 Stevens W, M., accountant
7 Williams John, printer
8 Smart Charles G., bookbinder
9 Wilkinson George, clerk
10 Clemow Robert
11 Mutton Mrs., nurse
12 Barnett Carmi, builder
13 Saggers George, painter
14 Clark William, bricklayer
15 Newton Isaac, carpenter
16 Cann George, carpenter
Campbell William, clerk
Ada terrace
10 Mitchell Edward
9 Schollbach Herman, miner
8 Miles John, moulder
7 Savage Thomas, iron fitter
5 Rogers Phillip, plasterer
3 Machan Joseph, carter
2 Long John
——
Fitzroy street
King to Wilson street
Liddle C.E., surveyor, “Evansville”
Fowler George, dairyman
Sheridan Thomas, brickmaker
Siegel William
Hutchison John, engineer
——
Forbes street- West side
King to Wilson street
Lovet George H., “Mounteagle”
Alfred terrace-
1 Lynas J., coach builder
Pooley W. D., carpenter
Simpson A., coach builder
2 Mettam Joan, contractor
Redington Thomas
3 Sargent William A . ” Lillyville”
Angel William
39 Hargraves Henry
Boyle Robert
Jilks George
43 Dickson John, carpenter
53 Bowie Mrs.
55 Chapman William
57 Plagett -, wine and spirit merchant
59 Farnsworth Henry, commission agent
Inglefield Walter, draper
63 Creese Alfred
65 Williams William, bricklayer
67 Brabazon Mrs., teacher of classics
For east side see Darlington

FRY’S COCOA is the best.

Page 304

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY} – SYDNEY.


304 Fra NEWTOWN. Hil

Francis street
Enmore road to Juliet street
Kingsbury Joseph, J.P., surgeon
Day J., commercial traveller, ” Pines”
Welsh Henry, pianoforte tuner
Klang John, baker
Dolton Joseph, reader
Simpson –
White Richard, bootmaker
McFreden Hugh
Lee Francis, carpenter
Hutton -, bricklayer
Bramwell Mrs.
——
Fulham street-North, side
Simmons to Reiby street
Gee Henry G., contractor, ” Brookside”
McGinley Patrick, clerk
Underwood John, painter, ” Violet
cottage”
Smith James
Johnson J., baker
Roberts Mrs.
Lee Simon
Buckland James W., warehouseman
Packstone Thomas, ironmonger
——
South side
Pimm James, brickmaker
Codner William
Murphy Stephen, ” Wexford house”
Walker George, bricklayer
Creek C., carter
Barnett James, solicitor
West George, “Dobrooke cottage”
——
Gibbes street
Whitehorse to Angel street
Haydon terrace-
3 Foster Mrs.
2 Centre –
1 Frame John, stonemason
Parker Mrs.
Young Thomas, engineer
Longstaff Robert, engineer
Thorpe James
McBride James, bricklayer
Olive terrace-
Henderson Mrs.
Wilson John, storeman
Crisp James, coach painter
Meers Henry W.
——
Gladstone street-North side
Phillip to Liberty street
Walters Frederick, carter
Liddell James, painter
Goudie James, carpenter
Savage Samuel, bricklayer
Smith Sidney J., builder
Wilson R., carter
Read William P., carpenter
Lee John J., wheelwright
Pearson Thomas
Crawshaw Joseph, draper
Chapman James
Rogers George, draper
Cummings John, boot finisher
Le Mesurier Frederick, carpenter
Murdan John
——
South side
Dean John, musician
Taylor William
Murphy Edward
Trethewey Samuel
Williams Mrs.
Tomlins William H.
Galeman Thomas
——
Goodsell street-North side
John to May street
Tabrett and Draper, timber mer-
chants
Draper George
Draper William
——
South side
Husam, terrace-
1 Northcott Frank E., painter
2 Hunter William, brickmaker
3 Ryal John, brickmaker
4 Miner Alexander, brickmaker
5 Graham Anthony
6 Smith John, builder
Dyson Joseph
Jones C. S,
Harber’s terrace-
9 Kirkman Henry, fitter
7 Ismay James E., bricklayer
6 Ismay Joseph., brickmaker
5 Beattie John J., brickmaker
4 Weine Harry, builder
3 Power James, tailor
2 Harber Richard, blacksmith
1 Jones Charles S., painter
Morris William, brickmaker
Allen Joseph J., accountant
——
Gowrie street-North side
Erskineville road to Harold street
1 Ealdin Harrison, stonemason
7 Baker Arthur, fireman
9 Howard Alfred J.
13 Neilson Mrs
Stewart Mrs., grocer
Newman street
Thellwell Mrs., grocer
Sheldon Joseph,
Lovett Mrs. G,
Wilson Mrs.
Sheppard James
17 Laslett Frederick, builder
19 Wright Edward, wire worker
21 Hextall Frederick
Burridge John
23 Paroz Frederick, carpenter
25 McIlveen Arthur, tailor
27 Peterson Charles, storeman
29 Mackelvein George, compositor
31 Bauchop George, blacksmith
33 Fitzpatrick Mrs.
35 Lambeth Mrs.
37 Amourin Antonio, steward
39 Crisp Henry J., sign writer
41 Falconer Adolphus, plasterer
45 Smith Miss
Richards Charles H., stonemason
47 Barford Mrs.
49 Jackson Joseph, blacksmith
Thornborrow George, coach, trimmer
Newham Lewis, chimney sweeper
Gasson George, storeman
Landsdown Thomas
65 Witchard George, oyster merchant
67 Hanson Niels, master mariner
69 Olson Adolphus, master mariner
Cavanagh E. J., telegraph operator
71 Jones Hugh, plasterer
73 Jones John
South side
Newman street
Spriggs Mrs., fruiterer
Bute terrace-
Mawson John, tailor
Austin Edgar, plasterer
Nichol William, joiner
Unitt Richard A., packer
16 Badge William, stonemason
18 Dayford Thomas
20 Burns William, bricklayer
24 Mabbett William, carrier
26 Horton William T., brass finisher
28 Franklin Alfred W.
30 Reynolds J., stonemason
32 Chaney Irvine, coachman
34 Crown George, carpenter
36 Braine N., painter
38 Dooley —
42 Ferguson Frederick J., painter
44 Wynes Alfred, stonemason
Cruwys Walter
46 Child Thomas, plasterer
48 Allinson James, harness maker
50 Mazitelle Francis, master mariner
52 Schnieder Joseph, bootmaker
54 Stirr William, millwright
——
Harold street-East side
Union to Angel street
11 Beech Charles, plasterer
13 Holmes Mrs,
Gowrie street
Willis William C., carpenter
Booth –
Asquith George, stonemason
Hodgkins Henry, carpenter
Wheatley Mrs. E.
Leavy James
Garde Mrs. E,
West side
2 Goodson Edwin
14 Thomas Noah, tram conductor
16 Linklater John, carpenter
22-24 Kelly, Brown and Goddard
builders
24 Goddard John, builder
26 Bragg James, butcher
28 Collins Joseph, dealer
30 Cope Henry, van proprietor
Angel street
——
Hawken street
Alice to Wells street
Rogers John C., millwright
Ferley Samuel, boilermaker
Wheeler Mrs. grocer
Wheeler Richard, bricklayer
Fraser Mrs,
Minister George, grocer
Ryan William, van, proprietor
O’Grady William
Robinson Joseph, bootmaker
Laura street
——
Hill street-East side
Wilson street to Railway
11 Woolrych Francis B, W., district
surveyor
13 Newtown branch Surveyor General’s
department
15 Palmer William, bootmaker
17 Lung Mrs.
Highland H. A., merchant ” Walmer”
Mighell Daniel, commission agent,
“Lindfield”

FRY’S COCOA is the best

Page 305

THE WONDER OF AUSTRALIA


Hol NEWTOWN. Kei 305

West side
Wood George, builder
Jeffreys William, furniture broker
Crocker Miss L., ” Finchley ”
Yarrawa terrace-
1 Gurney Henry, engineer
2 Woodhead George, storekeeper
3 Earles Mrs.
4 Harvison Paul
5 Waddington W. S., engineer
——
Holt street
King to College street
Pitt terrace-
1 Hansford A. R., builder
2 Osfield Thomas W., moulder
3 McGrath A.
4 Terry Francis, miller
5 Wing Mrs.
——
Hordern street-North side
201 King to Raper street
2 Jones John, plasterer
McKenzie Charles, stonemason
Stone William J., carpenter
Dunn Mrs.
Kendall Charles, hairdresser
Meyers E., photographer
McCabe Patrick
Davis Mrs. E.
Earles -, bootmaker
Whitehead Thomas
Mechanic street
10 Lansdown George
12 Campbell James, dealer
16 Russell James, plasterer
18 Tasker Oliver
20 Woolmer W., engineer
22 Brighton Charles, carpenter
24 Murray James, baker
Victoria street
26 Waldock Alfred, coachbuilder
28 Johnston John, printer
30 Wilton Thomas, storeman.
32 King William, contractor
34 Tabrett and Draper’s stables
36 Thirgood George, fuel merchant
46 Curtis Mrs. Elizabeth
48 Brenton William, shipwright
50 Tonkin Charles T., carpenter
52 Batty Alfred
54 Giddons John, stonemason
56 Taylor J. H., collector
58 Ainsworth A., hairdresser
62 Dayhew Benjamin, butcher
66 Allison James
68 Thomas Alfred 0.
70 Deay Alexander, carpenter
72 Davies Frederick, clerk
74 Stephenson Thomas, joiner
76 Blatchford William, painter
78 Kester William, coachman
——
South side
Scandinavian terrace-
1 Bungate Linus, carpenter
3 Bennett James, grocer
5 Simmons Edmond H., merchant
7 Holder George
Mechanic street
9 Burns Mrs.
9½ Tubbies Miss
11 Bellinger Peter, carpenter
13 Messent -, builder
15 Lord John, clerk
17 Wyatt William, schoolmaster
U
19 Morgan Percy, clerk
23 Carmichael Donald, blacksmith
25 Harris James, grocer
Victoria street
Elphinstone William, carter
McKenzie George, saddler
Papineau E., electro plater
Stewart Charles, draper
Callonder T., storeman
31 Byrne Joseph G,
33 Broadley Joseph, blacksmith
35 Phillips John H., fuel merchant
37 Palme Richard, baker
Prospect street
39 Senne Mrs. Caroline
41 Galvin Mrs.
43 Crotty John, saddler
45 Tovey Robert, plasterer
47 Stores Mrs.
49 Stuart William, waggon builder
51 Atkinson Thomas, coach painter,
” Victor cottage”
53 Pierce William, coach builder
55 Tate Edward, collector
57 Wilson Mrs.
Chalder street
61 Mitchell W., bricklayer
63 Jones John H., bricklayer
67 Robertson William, clerk
69 Walker Mrs.
71 Earle William engine fitter
73 Anderson David, builder
75 Wheeler J., tailor
——
Iredale street-East side
137 Union to Angel street
2 Boswell Thomas
4 Renshaw Mrs.
8 Clapp Robert, fireman
10 Eaton George, wheelwright
12 Hammell Mrs.
14 Pinfold William, bricklayer
20 Cullen Thomas, engineer
Islington street
26 Wilson James, grocer
28 Lefroy James, brickmaker
30 Eagleton Martin
32 Horton G. W , bootmaker
34 Walker Mrs., laundress
36 Armstrong Thomas
——
West side
Randwick view terrace-
1 Woodroff Harry, shoemaker
2 Coleman John J., ‘bus proprietor
3 Hunt William, hawker
Tabb Mrs., draper
4 Daley J., stonemason
5 Finelly Miss, dressmaker
Pritchard George, joiner, “Chelten-
ham house “
——
Islington street-North side
26 Iredale to Mount street
1 Burton C. A., carpenter
3 Handell Henry J., clicker
5 Hartley William, railway guard
7 Goodsell Alfred, carpenter
9 Wooley John, plasterer
11 Huxley William C., slater
13 Reed William
15 Bartholomew Stephen, storekeeper and
post office
17 Thorburn Hugh, baker
19 Eaton George L., “Eaton cottage”
South side
2 Condon Joseph, grocer
8 Jenkins Mrs, 10 Moody Mrs.
12 Monday Robert, stonemason
14 Jenkins John, draftsman
16 Butler John H., carpenter
18 Moon Mrs., seamstress
20 Goodsell George, brickmaker
22 Goodsell Charles, carpenter
34 Wrather A. H.
Myrtle terrace –
1 Greaves James, clerk
2 Culshaw Thomas, wood carver
3 Astley Thomas, brass finisher
Gaddes George, cabinet maker
4 Mulholland Thomas
34 Wrather Mrs., tailoress
36 Gearside John, coach builder
38 Bead Charles, carpenter
40 Smith Joseph.
42 Richardson George
44 Jenner Miss R., needlewoman
——
James street- North side
Edgeware road to King’s fence
Hall Thomas, fuel merchant
Shoebrook Herbert T.
McClelland Mrs.
Field Frederick, carter
Back Edward H.
Thorp Henry
Martin James, carpenter
Munro George
——
South side
Healy Michael
Wood John tanner
Patterson Mrs.
Davies Mrs.
Philips Thomas, baker
Poole J.
O’Donohue Thomas, tanner
Roche Thomas, storeman
Wilkinson William
Gatley Richard
——
John street
Lord to Wells street
Morris William
Goodsell Brothers, brickworks
Thomson Frederick
Maria street
——
Juliett street
Edgeware to Enmore road
Edmonds George, plasterer
Edmonds Edward J., plasterer
Willdigg Charles, ironmonger
Thompson Charles
Foldi N., commercial traveller
Gerth Charles, carpenter
Studdert Mrs.
Rankin, Hugh
Lovick Julius J., horse dealer
Radley Mrs.
Hurley P., master mariner
——
Keig street
Station to Reiby street
Bent Samuel, school master
Holloway W. E., decorator
Glade Henry, importer
Taylor William, builder
Hunter Thomas grocer
Thirgood George, land agent
Rogers William, baker
Douglas James A., hotel keeper

FRY’S COCOA is the best

Page 306

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


306 Ken NEWTOWN. Kin

Kent street
College to Simmons street
Biggs John, “Camdenhurst”
Barton Henry, joiner
Groves Frederick, bricklayer
Askew William, builder
Manning Richard, mariner
Griffiths Thomas, joiner
Dalley James, storeman
Stuart Prank, clerk
Austin William J., carrier
——
Kettle avenue
Off Fitzroy street
1 Brock George
2 Dyason William
3 Brock Robert
4 Thruchley William
5 Thruchley Thomas
6 Thruchley Arthur
7 Maddock Henry, solicitor
8 Thruchley Mrs.
——
King street North-East side
Bligh street to Railway bridge
4-6 Rashleigh Brothers, tinsmiths
Walsh Mrs., dressmaker
Mitchell -, grocer
20 Lawson James, cabinet maker
22 Lennon T. F., monumental mason
Kettle avenue
Fitzroy street
Yates Mrs.
Soudan terrace-
Atkins Mrs., produce store
Marks Samson, draper
Taylor J., bedding manufacturer
Mudiman T., tailor
Goldsworthy John, bootmaker
Baker W. T., clothier
Alexander E. H., milliner
Roberts J., music seller
Wheeler John, fruiterer
70 Kelly Robert, baker
Bucknell street
84 Sutherland Dan., tobacconist
86 Ross C. E., saddler
88 Duval G., bootmaker
90 Shorter M., bicycle maker
92 Banks L., furniture warehouse
94 Buckland William, ladder maker
96 Weeks James, undertaker
98 Badier P. C., photographer
102 Jeffries and Son, upholsterers
104 Greaves J. S., draper
Watkin street
Club hotel-E. Landen
110 Singer Sewing Machine Co.’s agency
112 Pedram and Huston, grocers
114 Simpson William, linen draper
118 North and Co., coach builders
120 Merrickley John, restaurant
Foster William, watchmaker
122 South Coast Butter and Produce Co,-
P. Thomas, manager
124-126 Wood B. A. and Brothers, general
storekeepers
132 Phillips T., auctioneer
132½ Savage and Weekley, ironworkers
134 Montgomery Robert, restaurant
136 Langford George W., grocer
Brown street
138 Hunter John, boot warehouse
140 Nagel Edward, photographer
142 Wycherley H., draper and clothier
144 Lum Charles A., grocer
148 James Mrs., earthenware store
150 Green Alfred, dyer
152 Newell William, house and land agent
154 Hallam Mrs., dyer
156 Rligh Alfred, carpenter
158 Whately C., coach builder
160 Newton Edward, herbal dispensary
162 Sutton John, sewing machine
importer
164 Thompson and Salmon, plumbers
166 Pearce W., saddler
168 Boots and Gommeson, undertakers
Bayview cottages-
Off King street north
1 Gommeson G. H., undertaker
2 Largin –
3 Cheaseman Mrs., needlewoman
4 Churchill James
5 Curtis Mrs., laundress
6 Naylor Thomas, bricklayer
7 Boylson Engene, commercial traveller
8 Rigglesford James, carpenter
9 Allen Walter, gardener
10 Hendrick James, carter
170 Baldick James, coach builder
172 Murray David, tobacconist
174 Thomson Hobart, plumber
176 Rapson George, bootmaker
178 Sedgwick William G., surgeon
180 Kendall C. H., tobacconist
Kuhnell Adolph, restaurant
182 Aspinall and Scott, auctioneers
Bennett James, fruiterer
184 Porter H. and Co., whip makers
186 Oatley William, plumber
188 Bank of New South Wales (branch)-
J. T. Dignam, manager
190-192 Metzler H. L, furniture ware-
house
194 Thirgood George and Co., land agents
196 Bundy Henry A., watchmaker
Wesleyan church
Wesleyan Sunday school
Erskineville road
202 Post and Money Order office-Joseph
E. Lees, postmaster
204 Cotton Joseph, bootmaker
206 Elbert Albert, matchmaker
West George, stationer
208 Temperance hall
210 King J. H., bootmaker
212 Thomas Richard U., lime merchant
212½ Zesch A. E. F., printer
Ponton H. J. and Co., land and estate
agents
214 Edwards J., cabinet maker
214½ Lewis Richard, watchmaker
216 Griffiths Thomas, bootmaker
Weeks James, undertaker
Wilson street
218 Baldick Brothers, timber merchants
220 Tye Thomas, butcher
222 Ross George, confectioner
224 Bank hotel-James Fay
Kitt and Co., auctioneers and estate
agents
226 Rose Herbert, blacksmith
Tramway fuel sheds
Volunteer Fire Brigade station
——
West side
Service John, physician
1 Thorpe George S., woodcarver
3 Olive Alfred, Postal Department
5 King B. and J., cabinet makers
7 Smith James
9 Russel James, cab proprietor
Phillips F., dentist
11 Fisher Walter, sign writer
13 Royal hotel-Edward 0, Bayliss
15 Kelly T., grocer
17 Cover Samuel butcher
19 Whitehorse hotel-Anthony Gillett
21 Green E, W.
23 Bergin Patrick, contractor
25 Fletcher Mrs. laundress
27 Wearing George, chimneysweep
29 Fagg Emma, grocer
Nelson street
31 Barker William,
Sien Ting Dr.
35 McClare Donald, civil engineer
37 Bradley Mrs.
39 Miller Frank, hotel keeper
41 Hannigan John, earthenware dealer
43 Gregory Mrs., fancy depository
47 Fenton Henry
49 Cooper Alexander, land agent
51 Basson Charles, cab proprietor
53 Burden Mrs. R. J., box manufacturer
Hillier and Co., cordial manufacturers
55 Suzor and Son, coach builders
57 Alvarez John, printer
59 Garrett Mrs.
61 Clegg J, G., estate spent
63 Letton William H., dentist
69 Thorne Edward, tailor
71 Nelson Andrew, tailor
73 Davis Walter E., grocer
75 Watson John, plumber
77 Johnston and Dunn, fruiterers
81 Madson Charles, fruiterer
83 Hurley G., van proprietor
85 Weston Buckley, basket maker
87 Hutchinson Joseph, stove maker
91 Williams H. W., draper
93 Armstrong Brothers, printers
95 Dunk W. H., tailor
99 Garratt Arthur, sculptor
Prince of Wales hotel– William Harwood
Elizabeth street
105 Smith William, wheelwright
109 Solomon Abraham M., photograpper
111 Carr Mrs.
113 Franks Morris, tailor
115 Elliott John, produce merchant
117 Jones Mrs., tobacconist
119 Selig Jacob pawnbroker
121 Harris J. E., watchmaker
123 Wilmore Mrs., confectioner
125 Fraser D. L., grocer
127 Daniel Lambert hotel – Alexander
Ireland
129 Hudson, and McCauly, butchers
131 Willard Frederick C., draper
133 Pelton P. W., fruiterer
135 Anderson J. H,, grocer
137 Dalley M. J,. tobacconist
139 Milton Hotel– William Rankin
143 Hill Charles, bootmaker
145 Finegan Mrs., tobacconist
147 Patterson Andrew, stationer
149 Hall Thomas, butcher
151 Miller H., fruiterer
153 Harradine James, hairdresser
155 Trafalgar hotel – Thomas Rorke
O’Connell street
157 Lucas John, tobacconist
157½ Street T. C., watchmaker
159 Dunn James, umbrella maker
161 Millard William, tinsmith

FRY’S COCOA is the best.

Page 307

EMPLOY OVER ONE THOUSAND HANDS.


Kin NEWTOWN. Kin 307

163 Humphries Thomas, chemist
165-167 Madden William, bootmaker
169 Tuft Thomas, grocer
173 Harrison James, tailor
175 Harrison A., fruiterer
177 Haley Charles, tobacconist
179 Bellemy Richard T., chemist
Eagan street
181 Banks Mrs. M. A., confectioner
183 Tait and Co., bootmakers
185 Thompson W. H., cabinet maker
187 Lane Charles J., oil and colorman
189 Brook Thomas, fruiterer
191 Graham William, fruiterer
193 Hilliard G., tobacconist
195 Hooper Brothers, ailors
197 Hastings Mrs., milliner
199 Horsbool James, hairdresser
201 Cohen Henry, pawnbroker
Hordern street
203 Shakespeare hotel-James P. Kavanagh
209 Bergin Mrs. Mary, grocer
211 Tasker Oliver, butcher
213 Simpson Henry, fruiterer
Edgell H., painter
215 Rapson E. S., confectioner
217-219 Rapson and Sons, bootmakers
Church street
221-223 Greenwood and Son, produce
merchants
225 Melville and Son, undertakers
227 Kingsbury Joseph, clothier
229 Boston Mrs., watchmaker
231 Cowling J. E., baker
233 Davis Austen, butcher
237 Clark Marcus, draper
239 Minister George T., grocer
241 Risby Sarah, grocer
243 Poulson and Bourne, stationers
245 Meader John, oyster saloon
247 Wellsley Charles, tailor
249 Scurr George H., ironmonger
251 Westhoff Frederick, wine and spirit
merchant
253 Wiseman John H., grocer
255 Harris James, bootmaker
Mary street
257 Williams William, chemist
Williams Thomas, dentist
259 Fitzgerald Margaret E., stationer
261 Cricketers’ Arms hotel -Margaret
Meek
263 Jarman Andrew W., boot manu-
facturer
265 West George, fancy repository
Fielding and Williams, builders
267 Gore John, fruiterer
269 Jolly Joseph, painter and paperhanger
271 Harrison E. W. J., baker
273 Hartley F. W., undertaker
275 Holloway W. B., sign writer
277 Davis Brothers, butchers
279 Hardy Thomas, greengrocer
2791/2 Hastings R., agent
281 Vermeesch J. G., tobacconist
283 Fensom T., caterer
285 Swinbourne J., bootmaker
English, Scottish and Australian
Chartered Bank – P. Hayles,
manager
287 Jones Brothers, drapers
289 Oxford hotel William Webster
Wilson William H., restaurant
Eliza street
Commercial Bank-Walter H. God-
dard, manager
Bank of Australasia-Ernest T.
Cooper, manager
King street South-East side
Railway bridge to May street, St. Peters
Tausch William, merchant, “Sarah,
villa “
Watson C, R., surgeon, “Morevale”
Newtown Police station-N. Larkin,
sub-inspector
228 Town Hall hotel–John Hoskin
230 Sabinoff Louis, fishmonger
Blackmore Charles A., hairdresser
Newtown Public Markets-E, French,
lessee
Neuman street
Public school-Samuel Bent, head-
master; Miss S. Nicholls, head-
mistress
Whitehorse street
SUBURBAN INDEPENDENT – Preston
and Ford, proprietors
Congregational Church-Rev. J. T.
Warlow Davies, M. A.
250 Organ Mrs., draper and fancy re-
pository
252 Marriott John, painter
Sabinoff Louis, fishmonger
258-260 Austin Henry, furniture dealer
Austin Brothers, carriers
262 Piper William, modeller
Hillsdon Richard, timber merchant
272 Sutherland George, platelayer
Norfolk street
278 Bailey Henry M., bootmaker
280 Hillsdon Richard, timber merchant
282 Byrant John, painter
202 Kauss Charles, asphalt contractor
294 Lindley William J., compositor
296 Bedford Alfred, painter
Hammond Joseph, carpenter
Candler Mrs., music teacher
298 Ashton Edward H., engineer
304 Williams J. C., furniture broker
306 Abel Charles A, B., pastry cook
322 Jolly Mrs.W., “Essington”
334 Bedford John, fruiterer
336 Mullane Michael, bootmaker
St. John’s street
340 Hampton A. G., butcher
342 Sheard Edwin, engineer
348 Mulholland Joseph, grocer and
produce merchant
552-354 Lance Alfred, plumber
Arnold Albert G., chemist
356 Lance Brothers, painters
Cooper R.
Angel street
380 Whitley William C., cab proprietor
400 Gearside Samuel, wheelwright
Union street
410 Eve Mrs, Sarah, ” Haberley”
412 Bates Robert, brick manufacturer
414 Snell George
426 McKechnie James, saddler
482 Lincoln John, blacksmith
Hansen J., saddler
540 Allen J., plumber
542 Turner Mrs., dressmaker
544 Strout G. H., draper
Hodkinson T., engineer
Cox T., produce store
Gentle Joseph, brick manufacturer
Short William, blacksmith
Tabrett, Draper and Co., brick manu-
facturers
——
West side
295 Harrison Matthew, ironmonger
297 Rienits D,G., tobacconist
299 Drummond George, confectioner
301 Lambourne Edward W., grocer
303 Gregson John, fancy repository
305 Roland Henry, draper
307 Eldridge William, G., dyer
309 Jones G, T., produce dealer
311 Cronshew Alfred, tailor
313 Miller Henry, fruiterer
Serbutt James, hairdresser
315-317 Seymour Giles M., draper
321 Lucas Joseph, watchmaker
323 Sergeant William, bootmaker
325-327 Frederick Edward L., draper
329 Whitaker Henry E., chemist
331 Hilton, Brown and co., seedsmen
333 Hagley Mrs. Elizabeth, draper
335 Griffiths Thomas H., linen draper
337 Rowley William, stationer
339 Ashton, Joseph and Co., grocers
343 Young George E., hairdresser
Macready Hugh, stationer
Short street
349 Hill Joshua, butcher
351 King Mrs. produce store
353 Chislett George E, bootmaker
355 Sandringham hotel- Arthur Millar
Bromfield and Brown, oyster saloon
357 Steenbhon S. M., provision dealer
361 Allsop William, earthenware dealer
363 Fitzjohn Frank, fruiterer
365 Williamson Edward H., draper
869 Granthom John, tailor
Wilkinson Samuel, hairdresser
Pattison J. J., grocer
373 Quinn Patrick J., grocer
Holt street
375 Green George, baker
377 Boggis E. and Co., drapers
379 Stead Rev. Charles (Wes.)
381 White John, tallow merchant
383 Lotze Edward, accountant
885 Ryan John, baker
387 Rapp John, leather merchant
Piershank Sebastian
389 Davis Henry, draper
391 Buck Robert, draper
393 Hannington, George, storekeeper
395 May James
413 Camden Ladies’ college-Mrs, W, E.
Hilliard and Miss Deacon, principals
Camden street
International Hotel-Thomas O’Brien
435 Harrison Joseph, grocer
437 Eganbotham -, hairdresser
Sir William Wallace hotel-Henry F,
Hawkin
Boxwell John G., farrier
441 Mulholland Joseph, fuel merchant
447 Ibbotson Charles H., coach builder
457 Philpot Mrs, Sarah M., draper
459 McCabe J., stationer
461 Bertram Benjamin, draper
Alice street
Camdenville hotel-Albert Curtis
465 Scotton William H., tobacconist
467 Gayner Thomas, bootmaker
469 Agar Mrs.. ladies’ nurse
471 McCauley Daniel, merchant
473 Preston Thomas, newspaper proprietor
Harrison -, baker
Richardson Major-General John S,
C.B., “Holmwood”
539 Kirk David, blacksmith
541 McQueen Farquhar, accountant
547 Thurlow Henry A., greengrocer
549 Stalgis, Smith and Co., butchers
551 Botany View hotel-John M. O’Connell
Maria street

FRY’S COCOA is the best.

Page 308

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


308 Lau NEWTOWN. Lor

King street south continued-
553 Hales Thomas
555 Lennon James, produce merchant
Pierce Samuel, fencer
Tye James, butcher
Dingle Richard, tobacconist
563 Hodkinson Thomas engineer
Lord street
573-575 McKechnie Andrew S., grocer
Illawarra Railway bridge
589 Ebsworth George
593 Miller Emanuel, brickmaker
595 Lanib Alexander, brick burner
597 Short Mrs., ladies’ nurse
599 Boots John, greengrocer
Goodsell street
611 Turner Henry
613 Freeman Mrs.
May street
——
Laura street-East side
Commodore street to Edgeware road
Medway Matthew, builder
Kaiser H., gunsmith
Quinlan James, joiner
Barbour Alfred, painter, ” Somerset
cottage”
Featherstone Gerald, carpenter
Hawkins street
Nichols James, grocer
4 Blackburn Henry, plasterer
5 O’Malley J.
6 Kirk John, stonemason
Erickson John, carpenter
Mills William, currier
Alger Frederick, carpenter
7 Harris Edward, moulder
8 Morgan Victor, carpenter
9 Jeffrey Mrs., midwife
10 Purnell Arthur, stonemason
Wesleyan chapel
——
West side
Camdenville public school – P.
O’Reilly, head master
——
Lennox street-East side
Bedford to Australia, street
Fitzgerald Rev. John Paul
Moriarty, Rev. John
Doyle Rev. John
2 Cutter Robert, accountant
Regent street
26 Andrew Joseph, dealer
28 Fillding Mrs., ” Tamar house”
Spencer M., miner
Sarginson William
Church street
Post Joseph H. fuel merchant
——
West side
1 Day John
3 Silvester George
Regent street
13 Simpson Thomas
15 Leneghan Mrs.
Taberty Patrick
17 Smith Andrew
19 Harrison Lambert, carpenter
21 Jeaschky Gustave, modeller
Denison street
23 Northcote John, saddler
31 Carney John J. W., silversmith
33 Scanlan Edmund
35 Hokin Frederick, bricklayer
37 Graham Thomas, painter
39 Stewart John P., hotel keeper
41 Bendall Alfred, grocer
Australia street
43 Court House hotel-Samuel Dawe
Eliza street
Wich George, clerk
Aveling Henry, draper
Roberts David, carpenter
Guthrie George, marble mason
Dehy Stephen, meat preserver
Sheffield William, bricklayer
Risby Charles, grocer
Harper Boyd, draper
Jackson William, clerk
Hurley William H., butcher
Gannon Mrs.
Bedford G. W., bootmaker
Bedford Mrs, Anna
Mary street
47 Maish Charles butcher
49 Adams Charles, stonemason, ” May
cottage”
51 Temple Edwin
53 Gole Edmund, clerk
55 Alexander George, stonemason
57 Gardiner Mrs. A., dressmaker
59 Hudson James
Hudson Joseph B., plasterer
Hudson E. T., plasterer
61 Taffe Mrs., Mary A.
63 Burgess Edmund, baker
Burgess H., clerk
Burgess Miss, dressmaker
——
Liberty street-West side
Stanmore road to Trafalgar terrace
Cotton Joseph, bootmaker
Cavendish street
Hawley terrace-
1 Lane John
2 Shaw James, draftsman
3 Meares Alfred
4 Thompson Mrs. Eliza
French Edward, auctioneer
Mowle Aubrey Murray P.
Robinson W. J.
Cambridge street
Phillip street
Koombanah terrace-
1 Miller William
2 Preston James, engineer
3 Hodgson James, bricklayer
4 Mays David, clerk
5 Douglas Mrs.
Gleeson William, bricklayer
Riley William
Boxwell John, blacksmith
Coyle Mrs., teacher
(For East side see Petersham)
——
Linthorpe street-East side
Off Erskineville road
Friend Owen, “Linthorpe”
Whitehead John, van proprietor
McMahon P. J., commission agent,
” Kelbourne”
Hawkins T. and Sons, painters
——
West side
Harrison Matthew
Silverberg Joseph
Langley John
Chantler Mrs.
——
London street-North side
Enmore road to Liberty street
Hollander Mrs. D.
Bryant John A.
Marlborough Francis, grocer
Belmore street
Browne Lindsay, “Madaline cottage”
Harvey James
Cruise Cornelius, dealer
Melville Mrs., laundress
Joy Frederick, plasterer
Foran J., coachbuilder
Murray David, master mariner
Charles street
Smith C. A., clerk
Gibson James, carpenter
Blackmore Charles
Augusta street
Larkin Nicholas, sub-inspector of
police
Herbert Michael
——
South side
Webster John, ” Vine villa”
Frazer John, ” Eureka house”
Barker Henry. architect “Hawthorne”
Thomson William, surveyor
” Madeley”
Flaherty Martin, cab proprietor
Pryde Henry, jam manufacturer
” Lyke villa”
Evans Alfred, ” Essex villa”
Sewell John F., ” Montrose villa”
Momsen Andrew M., clothier,
” Brompton villa”
Bingle Walter, “Hazeldean”
Bingle Harry
Bingle John R.
Dolman William, ” Noumea villa”
Glasson Mrs.
Brighton terrace
Ainsworth Henry, plasterer
Wiley John, clerk
——
Longdown street-East side
O’Connell street to Maloney’s fence
Rose street
3 Corner Edward, head master St.
Stephen’s Grammer school
Stephen street
5 Canowltie Joseph, coach painter
7 Carroll John
9 Murphy George B., farrier
11 Spilsey Mrs.
Missenden road
17 Townsend Adolphus, painter
Elizabeth street
——
West side
Adams Joseph, fuel merchant
Missenden road
Parry Walter, carrier
Susan street
——
Lord street-North side
King street Edgeware road
Collins Mrs.
Montgomery Mrs.
Willard Mrs. E.
Goodsell Frederick J.
Walker Montague, clerk
Brett James, greengrocer
Bradshaw Samuel, carter
Humphreys H., carpenter
Cox -,
Short J. Thomas, blacksmith.
Tye Horace, brickmaker
Harris William, brickmaker
Fann Mrs., “Clifton cottage”
Milne G., joiner
Keyes William, storeman.

FRY’S COCOA is the best

Page 309

THE ONLY UNIVERSAL PROVIDERS


Mar NEWTOWN. Met 309

Ashworth Mrs.
Orth William, baker
John street
Maloney John
Goodridge Thomas, brickmaker
Ball Henry
Duckworth Edward
Harris Thomas
Smith -, bootmaker
Kent George, brickmaker
Clayton George, brickmaker
Willard Alfred H., carter
Clarkson William, fireman
——
South side
St. Peters’ railway station
Rees James, bootmaker
Devery Henry
Barnes Charles, carter
Mars John, signalman
Ryder Richard
Draper George, clerk
Mellor John, stoker
Thompson Richard, blacksmith
Simpson William J., engineer
Evitt Edward T.
——
Margaret street-North
Simmons to College street
Elizabeth terrace
1 Henessey John, furniture broker
3 Gilfinnan Mrs., boarding house
4 Smith J. G., clerk
5 White Mrs. H., dressmaker
6 Crowell George
Milne George, builder
Ferndale street
——
South side
Webber George, ” Clifton cottage ”
Hillsdon Richard, timber merchant
Falconer Robert B., draftsman, ” Gar-
field “
Shepherd Albert J., plasterer
Dawson Gordon, police sergeant
Smith D.
Hynard Thomas, clerk
Thompson John, gaol warder
Reiby street
Ferndale street
——
Maria street- North side
King street to Edgeware road
Cody Edward, brickmaker
Palmer Mrs., ” Dublin cottage “
Martin Mrs., ” Mary cottage “
Farr James, grocer
Thorpe Henry
Keyes Thomas, bill poster
Gribban Charles F., engineer
Thorpe Robert
Lenton Thomas, carter
Cummins Michael
Roberts G., butcher
John street
Smith Henry, cab proprietor
Hayward Samuel T., pastry cook
Dawes William
Steel Samuel, wool classer
Gillet -, surveyor
Evans John
Martin James, bootmaker
Midgley Mrs.
Ward Mrs.
Townsend Charles
South side
Holley Mrs.
Sechold Thomas, carter
Nottle John, brickmaker
Burling John, brick manufacturer
Pomeroy Mrs.
Kelso James, grocer
Stewart William, carter
Shear Edwin
Ottery Samuel, carter
Stenhouse George
Elstub Mrs.
Brand Henry
Napier Thomas, engineer
John street
Moon T., builder
Woodcock John, carter
Simpson Thomas
——
Marian street-East side
Enmore road to Sarah street
Barden Samuel
Smith William, short hand writer
Stringfellow Thomas
Croft Frederick, teacher of music
Leigh Miss
Smedley Mrs,. ” Moorville”
Barden Charles produce merchant
O’Donnell Susan
Dean William
Allen Percy, ” Maxwell”
Nelson George, builder, ” Gordon”
Duff John, ” Lisgar”
Duff Hugh, auctioneer
Duff Gordon, surveyor
James Philip B., ” Gladstone house”
Single John, ” Garfield”
Cowley Percy, surveyor. ” Wailurin”
Davis Sydney
Taylor Alfred J., stonemason
Harvey William, carpenter,
” Brooklyn”
Llewellyn George, master mariner
Matheson John, builder, ” Beech-
worth”
Kennedy Mrs.
Vineburg Alexander, bootmaker
Wallis James H., ” Noriah cottage”
Hopkins Alfred J., watchmaker
Lawson J., lithographer
Moore Miss, dressmaker
Moore James S., builder
Carter Sidney, “Florence villa”
Rodney terrace
5 Butler -, bootmaker
4 Grant John, plasterer
3 Moss John
2 Kilby Arthur
1 Compton Albert
——
West side
Marian terrace
1 Confeld Leopold, engineer
3 Jones Alfred E., engineer
5 Macpherson James, joiner
7 White Edward
9 Stanley John, tanner
Bearap J., commercial traveller
Carlisle terrace
3 Hellyer Alfred G,
4 Sutton Edwin
5 Barrow Henry, joiner
Dyson -, seedsman, ” Lyall cottage”
Plunkett George W., joiner
Chalmers James
Stephen James, grain merchant
Mortimer Mark
Smith Mrs,
Hamilton, H., painter
Mackay R,
Conroy Michael
Callan Laurence, coach, painter
Lee Miss, music teacher
Ying Sam
Moy Moy Mrs.
Millington Samuel. bricklayer
Cox William, bricklayer
Anthon Daniel
Batty George, warehouseman
Clinton J., ” Mishwalum”
Pyne William
——
Mary street
King to Lennox street
1 Gole T., clerk
3 Hellmrich Mrs.
7 Johnson Samuel
9 Dickson Magnus F.
11 Mercer Robert, bricklayer
13 Harkis Thomas
15 Dunton Miss, dressmaker
17 Gannon Mrs,
Rogers Robert
Waring Thomas, commercial traveller
Hurst James
——
May street-East side
King street to Edgeware street
Burling Charles, grocer
Poole Alfred
Knock William.
Primitive Methodist Church-Rev.
E. C. Pritchard
Rawlings James
Wallace Robert, grocer
Brett William
Hawkins Jesse, brickmaker
Hogan Thomas
Coley Enoch
Falconer F. F., clerk
Fleckman Mrs.
John street
8 Jamieson Charles, brickmaker
7 Martin George, brickmaker
6 Conway M.
5 Hart in Joseph,
4 Douglas Frederick, brickmaker
3 Brown Charles, brickmaker
2 Keating William, brickmaker
1 Sckweikert George, blacksmith
(For West side see St. Peter’s)
——
Mechanic street
Church to Egan street
2 Harvey William, waiter
4 Hynes Mrs,
Hordern street
Whitehead’s parcel delivery Co.
Lusby John, carpenter
6 Cousins William, stonemason
8 Daggar Mrs., dressmaker
——
Metropolitan road-East side
Enmore road to Sarah street
Millett John, clerk
Todd Mrs.
Mather William
McEndue Thomas, “Waterton”
Taylor Robert, clerk, “Paisley house”
Dalyell Mrs. ” Nirwana”
Dalyell Miss, school teacher
Hannan Robert, insurance agent,
“Niagra house”
Price Mrs., “Franklyn

FRY’S COCOA is the best

Page 310

ANTHONY HORDERN AND SONS PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY

310 Mis NEWTOWN. O’Co

Metropolitan road continued-
Archibald J.
Dawson James, poulterer
Usher John, civil engineer
St. Kilda terrace
2 _Balkenburg Joseph
5 Dunn E. Mrs.
Skinner David, engineer
Condran Mrs.
Atkin Herbert J.
Farris A. W., fernery artist
Gibbons Joseph
Wellington John, bricklayer
——
West side
Melliday Mrs., “Nanima ”
Plumb John, merchant, ” Milluriel”
Kimberley villas-
1 Chaffer W., builder
2 Rubie Peter, clerk
Sindel E., merchant, ” Sindelville ”
Child Thomas, clerk
Young James, engineer, “Lilliesleaf ”
Smith James, carpenter, “Fernie hill”
Lennon John, cab proprietor, ” Merry-
ville “
——
Missenden road-North side
Willmore C. H., saddle-tree maker
Williamson Henry T., engineer
Campbell street
Brown Mrs.
Langeman Herman, cabinet maker
1 Farman Emily, seamstress
9 Hamilton George
13 Pratt William
Richard street
15 Walker Miss, teacher of music
Aylesbury street
25 Smith James H., painter
27 Rice Silas, carpenter
29 Duggan Stephen, foreman of works
31 Guthrie Adam F., accountant
——
South side
Longdown street
2 Moore William, carpenter
4 Shirley William, engineer
Campbell street
8 Adams J., fuel merchant
10 Sparkes J. P., boilermaker
12 Edwards Thomas, cabdriver
14 Blackford David, tailor
16 Shorter William, greengrocer
20 Torr George, builder
Torr Mrs., dressmaker
22 Gibson William, engineer
24 Burton Mrs.
28 Russell William, insurance agent
30 Walsh Mrs., dressmaker
32 Walsh Edward, van proprietor
Cook Mrs., draper
34 Neven A. G., grocer
35 Rapp Jacob, merchant
36 Kelly Michael, porter
St. Stephen’s infant school
——
Munni street-East side
Union to Angel street
3 Churchwood Charles, warehouseman
7 Griffiths John, commercial traveller
13 Allen William, hotelkeeper, ” Islington
cottage”
17 Miles Mrs.
Islington street
23 Wilding Mrs., laundress
25 Young Alfred A., hairdresser
27 Callow John, accountant
29 Smith Octavius
Hamilton William, draper
33 Short Thomas W., fuel merchant
35 Becker Joseph, stonemason
Betchel William, gardener
37 Robinson Frank, carter
——
West side
2 Bardsley J.
4 Sampson Samuel, joiner
6 Bell John
8 Gough Robert
12 McGrath Peter, butcher
14 Mackenzie Mrs. Mary A., dressmaker
16 Greenwood Jonathan, contractor
Kidman, ” Myrtle villa “
Islington street
24 Bateman Simon
26 Peare Mrs. E.
28 Trevana Mrs., dressmaker
——
Nelson street
King to Bligh street
1 Cronin William, carpenter
2 Waldon Mrs, M.
4 Molikan J.
8 Nicolls James, tinsmith
10 Smith Harry
12 Ryan Barney, carter
14 Egan Felix, bootmaker
16 Lacey –
20 Bentley William
Campbell street
——
Newman, street-East side
236 King street South to Union street
Australian Barbed Wire Co.
Eyles Reuben, tram conductor
Draper R., musician
Murray Henry, bricklayer
Hollis Robert, fireman
Douglas Henry, coach trimmer
Webster B.
McDonald Joseph, railway guard
Frame John
MacDonald Joseph
Smith Samuel, saddler
Kaesewurn John, master mariner
Turner George, stonemason. “Videtta
cottage”
Wittam Thomas, bricklayer
Angel street
33 Asztolos Mrs., dressmaker
31 Bennett Alma, tailor
29 Brown Walter W., surveyor
Bolin George, plumber
Thompson Mrs, ” Hamilton house”
Butler William, carpenter
Watkins William, compositor
Sayer Frederick
Stewart Mrs., grocer
Gowrie street
Pulham, James
Quinn Patrick, van proprietor
Young John, coach builder
Ewart Archibald, iron, turner
Brooks Samuel, fitter
Nisbet Peter, grocer
——
West side
Pepper John, grocer
10 Bath William, railway porter
12 Purkiss Charles, ” Ashton house”
14 Davis Richard, wheelwright
Gowrie street
Thelwell Mrs., grocer
26 Mansfield George, vanman
28 Palmer Charles
30 Scott George, printer
32 Booth John, tram conductor
34 Young John, carter
36 Munro George, carpenter
38 Jackson Charles, upholsterer
40 Hawkes J.
Lovell James, grocer
Angel street
King James, coachsmith
Hereford Robert, carter
Schroeder –
Coutie Joseph coach builder
Howarth D. B. and Son. Pioneer
steel foundry
Bromley Sidney, plumber
Lane Miss, music teacher
Selwyn Alexander, blacksmith
Heighway Adolphus G., van pro-
prietor
——
Norfolk street
King to Angel street
Croft Matthew
Scott Theodore, commercial traveller
Harper Henry, clerk
Jeffreys Henry, contractor
Eggleton William, brickmaster
Hewish George
Ventura Mrs.
Cocks William E., butcher
Winscombe Mrs.
Machin William, van driver
Dureau, Camille
Hayden Thomas, bricklayer
Redwin street
——
O’Connell street-North, side
King to Raper street
Hovenden William H., painter
5 Tamman Thomas, carrier
Victoria street
7 Cohen Lewis
9 Gooden Alfred
16 Oakes Robert
18 Lees James
17 Dudmore Joseph, jeweller
19 Downes Mrs,
Albury R., ironmoulder
21 Gawthorpe Frederick
Rose street
23 Bradford Charles, painter
25 Reynolds Mrs,
Campbell street
27 Wilson Mrs., grocer
29 Hitches William, saddler
33 Mooney Mrs.
37 Reid Michael, engine driver
43 Bardsley Joseph, tinsmith
Boyle James, carpenter
Eliasaph terrace-
4 Turner William
3 Barbur William, engine driver
2 Driver James, baker
1 Smith John, painter
Clifton terrace-
4 Coulter Peter
3 Bell James, brickmaker
1 Carter John T., bricklayer
——
South side
2 Cusack James, fencer
4 Mayne Daniel, fencer
6 Gaw Mrs,
8 Cassidy Luke

FRY’S COCOA is the best.
Page 311

LARGEST TRADE CONCERN IN AUSTRALIA

Oxf NEWTOWN. Reg 311

Lonegher John
10 Titfley George, mason
Victoria street
Banks William E., baker
20 Lowe Mrs. Albert, laundress
22 Taylor James
24 Taylor John
26 French Sarah
28 Hillyer John, bricklayer
Prospect street
Duncan Thomas E.
Chalder street
Symonds C. and J., toy factory
Thompson Mrs.
Simpson Joseph J., glassblower
Raper street
Tollis Frederick, coachsmith
McIntyre James
——
Oxford street-North side
Bedford to Bishopgate street
1 Lord Henry
3 Muller G., architect
5 Asprey John, tobacconist, “Amelia
cottage”
Albemarle street
7 Hawkins T. H., tram conductor
13 Smyth Robert
15 Dyer Ebenezer
17 Cook Henry, bootmaker
19 Turtle Charles, grocer
21 Clare Alfred, plasterer
Ladd’s lane
23 Brown George, salesman
25 Lee Charles, ” Rose cottage”
27 Brown George
—–
South side
2 Young George, ” Cambridge cottage”
Paul lane
12 St. Bede’s convent and school
14 Goulding William B., ” Carmel”
16 Patterson Alexander T., ” Westbourne
cottage”
——
Pearl street-East side
Alice to Wells street
Goodsell Frederick J., brick manufac-
turer
Dixon Henry, contractor
Quy Frederick, draper, “Essex house”
Goodsell J., carpenter
Bray William F., commercial traveller
Chilton John
Holding John, J. P., ” Holdingsby”
Sharp Joseph, stonemason
Gibson James, blacksmith
Kenney William
Kyle James, miner
Danby James, iron worker
Wells street
——
West side
Brewer William, grocer
England Alfred, carpenter
French James, bricklayer
Daly James
McDermott Edward
Smith Robert G., ” Glen Maye”
Polland John H.
Broughton Herbert, carpenter
Jarman Stephen, stonemason
Jarman Daniel, builder
Jarman Daniel, timber yard
Sutton S., gasfitter
Duboise Herbert A.
Hickman Thomas
Commodore street
Davis Rev. J. T. Warlow, Congre-
gational minister “Whalley
Range”
Stear Robert, bookbinder
Day William A. H., telegraph
operator
Small W., land agent
——
Phillip street
Enmore road to Railway line
Sparnon terrace
1 Reid John, draper
2 Wareham Mrs.
3 Leigh William L., accountant
4 Davis Edward, draftsman
5 Evans Miss, dressmaker
6 Monro Mrs.
Belmore street
Edwins William, fruiterer
Fairburn, George, letter carrier
Courtney John, commission agent
Tipper William
Forsyth Francis, builder
Charles street
Schlossman Solomon
Gladstone street
Hayes Patrick, builder, ” May villa”
Stephan Adam, lithographer
Diener Aloys, printer
Grey Mrs., draper
Caunter Mrs. Alice, grocer
Smith Henry J.
——
Princes street
Camden to Alice street
Alderson Thomas
Conley Peter
Hardy John
——
Prospect street
Church to O’Connell street
Arnold Alfred, van proprietor
Egan street
Reeves Mrs.
Osmond Albert, saddler
Hordern street
Norman John
Waters Robert W., carter
Egan street
10 Ware Mrs.
12 Beck Samuel
14 Ware Mrs.
——
Queen street-East side
King to Wilson street
Lovett George H., estate agent,
” Mont Eagle”
Queen’s terrace
1 Hawkins George, brass finisher
2 Weir Thomas W., printer
3 Muller Mrs., Louisa
Spinks James, wheelwright
Say Henry, bricklayer
Cooke Walter, boot merchant
Howell Robert
Twa Tee, gardener
64 White David, carpenter
66 Howard James
Weston C. J. accountant
——
West side
3 Collins Mrs.
5 Remily Mrs.
7 Spring James, ” Victoria house”
9 Plomley Francis J., ” Albert house ”
11 Lawson James, cabinet maker
15 Madsen Hans, surveyor “Hesselmed
house”
17 Sharp John H., merchant, ” Arthurleigh”
19 Watson John, basket maker
21 Grude Mrs.
23 Bradshaw George H.
25 Ward Thomas, “Mascotte”
——
Raper street-East side
Church to 0’Connell street
Hordern street
Willey Mrs.
Ebenezer terrace
1 Reid Samuel, carter
3 Hooper William, clerk
5 Pengelly W., tailor
7 Spencer Thomas E., contractor
9 Sharpe William
——
West side
2 Warland Arthur, stonemason,
6 Langlands James, master mariner
10 Hornybrook Michael, carpenter
12 Phillips John W., bookbinder
18 Scrcheriaad Edward, bootmaker
26 Liddle James
28 Jones William, carpenter
30 Nicholls John
32 James Joseph E., florist
34 Croker John
36 Sainty James, lamp lighter
38 Moate George E., bricklayer
40 Grinham David, sawyer
42 Griffin Thomas
——
Redwin street
Norfolk to Angel street
McCoy David. plasterer
Henry Herbert, punter
Industrial hall
1 Skeleton Mrs.
2 Petty John
3 Jones Frederick, brickmaker
4 Antil John, painter
5 Cuddiford John, chemist
6 Beach Andrew, stonemason
7 Reid Charles, master mariner
8 Moore George, bootmaker
9 Meredith George, asphalter
10 Redwin Thomas, bricklayer
——
Regent street-East side
Bedford to Bishopgate street
5 Wallis Thomas, painter
7 Dunn William, carter
9 Hoffman Frederick
11 Kent James
13 Webb James, letter carrier
15 Elliott J., bootmaker
17 Wright S. J., plumber
19 Daley Mrs.
Lennox street
33 Bird Alfred, plasterer
35 Abagail James, grocer
Albemarle street
Carlisle Castle hotel – Henry Hore
45 Hay William
47 Powell James
49 Hoborn -, plasterer
51 Moon. John, currier
53 Goldsmith Thomas, printer
55 Bayley James, printer
57 Warn Mrs,
51 Brown Henry, carpenter

FRY’S COCOA is the best

Page 312

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


312 Rei NEWTOWN. Sim

Regent street continued
61 Dubber Charles E., butcher
63 Hannah Mrs.
67 Maher Mrs.
69 Pierce Charles
71 Pithers James
73 Melville Ninian, M. L. A., ” Brookville “
76 Hewitt Mrs.
77 Waters P. T., painter
79 Hill Alfred, draper
81 Griffin Morris, plasterer
——
West side
6 Blaken Stephen, plasterer
8 Taylor George, painter
10 Crane James
12 Pursell Mrs. E.
Lennox street
20 Kingston hotel-Daniel Marsden
22 Sly J. W., stonemason
24 Spencer William, painter
26 Quinton Thomas, plasterer
Albemarle street
Henninges Henry, baker
28 Jackson Henry E., bricklayer
30 Delponte A. and J., carpenters
32 Maguire John, dealer
34 Newton Thomas
36 Lincoln George
38 Dunn –
40 Mitchell James, stonemason
42 Martin Alfred, plasterer
46 Taaffe Mary, nurse
50 Hart George C., baker
52 Wagner William T., plasterer
54 Dunk Walter
60 Cullen Joseph
62-64 Glassworks Hotel-John Harris
66 Green Thomas carpenter
68 Eady Walter
70 Aveling Henry, plasterer
72 Yager Charles, compositor
74 Elstab Robert, carpenter
80 William Espero, dealer
——
Reiby street-East side
Enmore road to Margaret street
Hall Robert, commercial traveller
Phillips William G., asphalter
Riese Louis, clerk
Dadswell Charles, boot merchant
Richardson George, merchant
Don street
Dora terrace-
Woodfield Mrs.
Mears Mrs.
3 Falconer Andrew, plasterer
4 Bramwell John
5 Kinarn John, commercial traveller
6 Ritson Robinson, draper
7 Bramwell Arthur, marble mason
8 Clarkson George, engine driver
9 Brown Mrs.
Snowdon terrace
1 Mason Robert, plasterer
2 Stone John, painter
3 Chenoweth W., carpenter
4 Cheadle W.
5 Hodson C. H., metallurgist
6 Dalby Mrs.
Warren Robert, grocer
Keig street
Milne James, builder
——
West side
Cousins Thomas J., carpenter
Piper William, modeller
Burnham Anthony
Heywood George, contractor
Budge James, millwright
Sloan street
Day Mrs., dressmaker
Grant Edward, painter
Crease Charles
Grant Edward, painter
Walton Thomas
——
Richard street
Missenden road to North Newtown school
1 Buckley Walter W., engineer
3 Wilson William
7 Dagg Thomas, carter
9 Hambley Mrs., dressmaker
Elizabeth street
29 Davis, Mrs.
Lane John F.
Ovenden Mrs.
Gash James
40 Swan Henry W., coach builder
42 Coomber Charles
——
Robey street
Off Wilson street
Smith Henry, cordial manufacturer
Twiss Samuel, confectioner
Bennett George M., ” Florenceville”
Thorne J. J., fruiterer
Walker C, carriage painter
Kerswell William H., engineer
Liardet Frederick E., railway station
master
Pepper Samuel, bricklayer
Pepper Mrs., dressmaker
Macdonaldtown railway station, –
Frederick Liardet, station master
——
St. John street
Angel to King street
5 Robins Solomon, plasterer
7 Malone Martin, ” Emerald cottage”
9 Lundy Samuel
4 Armstrong W. A., bootmaker
6 Willows Miss
10 Sims William, wheelwright
12 Shepherd J. W., veterinary surgeon
14 Garrett James W.
——
St. Mary street
Trade to Bishopgate street
10 Veimasch Mrs., Isabel
Wood J.
12 Wood Joshua S,
Ware Mrs., “Mowea villa”
20 Lincoln Thomas
22 Greta Charles, builder
Stanley street
Taylor Mrs.
24 Newnham John carpenter
26 Littley Mrs., K
——
Sarah street
Edgeware road to Simmons street
Matheson Thomas tanner
Metropolitan road
Carroll James, bootmaker
Warrell William, bootmaker
Marian street
Hardman Brothers, biscuit manufac-
turers
Hardman Richard, merchant
Hardman John. Jun., merchant
Rattigan Pierre, bootmaker
Simmons street
Simmons street-East side
Enmore road to Camden street
Rea Alexander, professor of music,
“Butleigh”
Henry Daniel, J. P.. ” Yarrowa ”
Alcock James. hide merchant
“Chelsea villa”
Mutton Edward H., “Altona “
Sloan street
Pelly George, plasterer
Camp William, engineer
Fulham street
Trethowan Henry, builder
Trethowan Nicholas, builder
Price Frederick, grocer
Dirks Christian F., painter
Margaret street
Ardwick terrace
1 Tolley Thomas, builder
2 Brown James, bootmaker
3 Liaban Carl
4 Martin Walter
5 Campbell John, bricklayer
6 Johnson Frederick G., painter
7 Lawton Frederick. bricklayer
8 Jurd Mrs, Hannan
9 Curtis Henry, butcher
10 Williams John, stonemason
11 Ashlin George, painter
Nottingham terrace
1 Butler John, painter
2 Jones Walter W., draper
3 Brown Thomas W., fettler
4 Cook Frederick, stonemason
5 Lodge Malcolm A.
6 Burgess Henry, bricklayer
7 Hobson John, painter
8 Condon Abel, secretary Katoomba
colliery
9 Moses John, dealer
10 Smith Henry C., civil engineer
11 McLaughlin John, carter
12 Davison William, hotel broker
13 Ball William, pitman
14 Bierschank Harry, baker
15 Coyle Mrs.
——
West side
Mitchell Joseph E., fuel merchant
“Violet cottage”
Owen George D.
May Alfred, Jeweller, “Brierley”
McKenzie John, clerk, ” Allerton”
Martin Charles R., iron moulder
Holland Arthur J., hairdresser
Bent Mrs, Ann
Morelli Joseph A., carpenter, ” May-
bury cottage”
Garland George F., commercial agent
“Snowdon”
Eldridge George
Hackney Alonzo
Edwards Arthur
Scott John, clerk
Gray George, warehouseman.
Watts Albert N., engineer
Clark William, furniture broker
Happ Andrew, wheelwright,
“Emmeline”
Sloan street
St. Helen’s terrace
1 McCullough John
3 Bennett Thomas, engineer
4 Hansen Christian, engineer
Northam terrace
1 King Thomas, bricklayer
2 Dehy Edward, tinsmith

FRY’S COCOA is the best

Page 313

TWENTY THOUSAND PEOPLE SERVED DAILY.


Slo NEWTOWN. Uni 313

3 Plowman Alfred, draftsman
4 Lovell John G., joiner
5 Jennings John H.
6 Bradley Benjamin
Underwood John, ” Astley”
Board George R., ” Clifton”
James Mrs. Caroline
Bradshaw Richard, clerk
O’Brien John, printer, ” Collingwood”
Cooper Richard H., contractor,
“Charlton”
Sarah street
Frattigan Pierre, bootmaker, ” Rose-
ville”
Willmott G.
Evered George, brass moulder
Anderson H., carpenter
Stevenson William, butcher
Humphries C.
Harris Ebenezer, grocer
Fetherston Gerald, carpenter
Fetherston Mrs., ladies’ nurse
Glancey Michael, constable
Robin Frederick T., painter
Colley Joseph, dealer
Wright Alfred, carpenter
Burton Mrs.
Butler G. F., shipping clerk
Maguire John, bus proprietor
Andrews John, carter
——
Sloan street
Simmons to Reiby street
1 Dowling John, tailor
2 Hough James, gardener
3 Kallerman William, ganger
4 Hinds Frederick, engine driver
5 Hughes Henry F., master mariner
6 Booth Charles
8 Fox Jesse, builder
9 Wainwright Miss
10 Merritt William, draper
Angus and Son, coach builder
——
Stanmore road
Enmore road to Liberty street
Twickenham terrace-
Cozens Richard, warehouseman
Gillis James, wine and spirit
merchant
Myers Albert F., architect
Christ church-Rev. W. Johnstone,
M. A.
Johnson Frederick W., baker
{For continuation see Marrickville and
Petersham)
——
Station street-East side
Railway station to Holt street
Somerset hotel-Edmund Rogers
Wildman Daniel, builder, ” Warwick
house”
Warwick hall-
Bricklayers’ society
Rechabites’ Horning Star lodge
Royal Victoria Lodge O. F., No. 1170
Heart of Oak Lodge U. A. O. D.
Brown L. and Co., fuel merchants
Culshaw T., wood carver
May Henry, fuel merchant
Enmore road
Gordley Mrs. G., milliner
Partridge Mrs., ” Bonthorne”
Garrett James, builder, ” Haw-
thorne”
Merrett George, ” Austenville”
Wheeler George, ” Mansfield “
Lincoln Mrs. C.
Morrison George, bootmaker
Beveridge Mrs. Lawrence, boarding
house
Conley James, accountant, ” Hazle-
mere ”
Francis Alfred, surveyor, ” Stretton
house “
Dean Edward, ” Ulster house ”
Ulster terrace
1 Fuller Edgar, commercial traveller
2 Roe Mrs. H.
3 Pryce Robert S,
4 Jenkins Mrs. C.
5 Franklin H. J., printer and publisher
6 McKern Frederick
7 Lennon John
8 Stuart Miss Rebecca, teacher of music
9 Ward Mrs., ladies’ nurse
10 Rickerts Mrs.
Bealmer James
12 Bennet Miss, dressmaker
13 Hopkinson Mrs.
14 Wilson Edward, journalist
15 Hart Peter F., builder
Holt street
Rubie Edward J., J. P., “Miriam lodge”
Hardman J., baker
Butler Thomas, land agent
Irvine Adam, commercial traveller
Stickley Miss dressmaker
Wildman Samuel, clerk
M’Gory -, grocer
——
West side
Betelman Mrs., confectioner
City Coal Company’s depot
Enmore road
Bruce Alexander, Chief Inspector of
Stock
Barden Charles, produce merchant
Fenwick Rev. David (Baptist)
Elliott Edwin C., machinery importer
” Dulwich house “
Don street
Hardy Edward, storekeeper
Duesbury George
Holt street
Murray George, clerk
Mahony Mrs, Elizabeth, ” Argyle
villa “
Mahony Frank, artist
Mayes John E., surveyor
——
Stephen street
141 King to Campbell street
St. Stephen’s grammar school, Ed-
ward Corner, head master
——
Susan street-North side
Longdown to Brown street
Campbell street
1 Bland Thomas, carcase butcher
3 West Joseph, butcher
5 Cobbin William, hairdresser
7 Macnamara Mrs.
9 Smith William, builder
Brown street
——
South side
6 Montgomery John H., contractor
Campbell street
8 McGrath Mrs.
10 Hubert John, wheelwright
12 Bullen James, sen.
Bullen J., Jun., clerk
16 Crane John E,
18 Newman Charles A., registrar of
births, deaths and marriages
20 Knight Charles, carpenter
24 Quirk Mrs.
26 Donahoe Mrs.
28 Butler Mrs.
32 Howe Robert B., builder
46 Milverton Edward, steward
48 Kirby S. S., bookseller
50 List Philip, commercial traveler
52 Hewitt James T., plasterer
54 Toepfer Fritz, fuel merchant
56 Page William, baker
58 Bates John, painter
62 Donaghan John, bootmaker
64 McKinnon Donald, bill poster
66 Welcome inn-Mary Rose
——
Trade street-East side
St. Mary street to Railway line
1 Aitken Enoch, contractor
3 Burke Edmund
5 Alexander Henry, mathematical in-
strument maker
7 Atkin Mrs.
9 Davis Charles, draper
11 Heggarty W.
13 Weekly Mrs., dressmaker
15 Weekly John, carpenter
17 Moore Charles, clerk
19 Gannon John, clerk
Albert street
21 Collins Patrick, contractor
——
West side
Rea John, J. P
Boyne George, plasterer
Parkes Henry, carpenter
McSweeny Justin, contractor
Vermeesch Mrs.
——
Trafalgar street
Station to Liberty street
Colvin William, clerk
Bibi Mrs.
Lander Mrs.
Power Edward H., auditor and
accountant
Toms Charles, printer
Kenwood W., architect
Lieshman William, stonecutter
Thornthwaite and Stephan, steam
printing works
Kentucky Tobacco factory
——
Trafalgar terrace
Station to Liberty street
( See Petersham)
——
Union street-West side
Erskineville road to King street south
Newman, street
Botany View terrace
1 Pepper John, grocer
2 Ball Henry
3 Gawne Walter, plasterer
4 Dillon John, bricklayer
5 Membrey Arthur, carpenter
6 Denning John, carpenter
7 Fennell Mrs.
8 Hay Robert, clerk
3 Dowsett James, pattern maker
5 Smith Alfred, clicker, ” Fairleigh”
7 Harris Thomas, ironmonger

FRY’S COCOA is the best

Page 314

ANTHONY HORDERN AND SONS, PALACE EMPORIUM, HAYMARKET (ONLY)-SYDNEY.


314 Vic NEWTOWN. Whi

Union street continued-
9 Lummiss James, carpenter
11 Lummiss William, gunsmith
13 Sutton George, engineer
15 Monaghan Thomas, engineer
17 Goldthorpe James, tailor
19 Smith Thomas H.
21 Olive Walter, brickmaker
23 Slater Mrs., dressmaker
25 Johnstone
25½ Fraser, Angus
27 Wenzell Peter, confectioner
29 Churchwood Charles, ” Norwood ”
Oliffe, Walter
33 Edwards David
41 Egleton –
43 McDonald John, compositor
43 Dymock John, clerk
Thompson William.
Harold street
49 Benjamin Isaiah, grocer
53 Crawford George, tailor
55 Wheeler Miss
57 Hime Charles E., agent
59 Wynn William, mariner
63 Campbell James, dealer
Munni street
Hughes Mrs., greengrocer
69 Thompson J. D., painter
71 Schipper William H., watchmaker
Wilson David, carpenter
Brooks Matthew, carter
75 McIntyre Hugh
77 Wallace George
79 Stone Mrs., tailoress
81 Hawk George
83 West John, van proprietor
85 Byatt William T., painter
89 Cann Mrs., milliner
Copeland Henry, clerk
95 Hutton Joseph, stonemason
101 Shaw Mrs.
103 Watt Mrs.
105 Higgins John
107 Crosby G.
131 Garwell Mrs.
133 Woolley Mrs.
135 Gearside George, blacksmith
Knight street
137 Union inn-Elizabeth Parish
——
Victoria street
Church to Stephen street
1 Hartmann Lauritz, van proprietor
Osgood Mrs., laundress
Egan street
White Mrs.
Sinden William, plumber
——
Watkin street-East side
King to Wilson street
2 Stead Luke, bootmaker
4 Best Mrs. J.
6 Kennedy Mrs.
8 Fogarty Edward
18 Frazer John W., commercial traveller
Fitzgerald Richard, contractor
Nagel Edward, photographer
38 Perth Robert
40 Carter Mrs.
42 Hatton William, artist
46 Richmond Malcolm, builder
48 Richardson Mrs.
——
West side
1 Moore Thomas H., umbrella maker
3 Cockburn Mrs.
5 Fowler Frederick W., clerk
7 Street T. C., watchmaker
9 Ferrier -, carpenter
11 Baylis Mrs,
13 Hurst William, turncock
Hibble W. G., “Leinster”
17 Dowling Miss, dressmaker
Wilson Andrew
25 Killigrew James, cutter
27 Chapman Miss
29 Cockerton G, A, commercial traveller
31 Sproull James
35 Ikin Robert P.
37 Rice Mrs. Ann
39 Davis E. J., engineer
41 Doble Mrs., boarding house
43 Boness Henry, cabinet maker
45 Hannigan Mrs
Lowndes Samuel, coach builder
——
Wellington street-East side
Bedford to Bishopsgate street
1 Henkin James C., clerk
3-5-7 Gould Mrs, Mary E., teacher of
dancing
9 Bourke Mrs. Honoria
11 Davis Robert
13 Pagnotti Signor, teacher of music
15 Lindley Mrs.
17 Collie Rev. Robert
Presbyterian church. -Rev. Robert
Collie, F. L. S.
Lennox street
21 Cutter Robert P.
23 Brown R. A.
25 Sapsford Alfred
27 Everest George
37 Blanch Henry M.
39 Dixon William H., accountant
41 Rosenthal Philip
43 Newall Charles
Albemarle street
45 Hermann. Henry P., builder
49 Cornwell John W., auctioneer
51 Fewkes Henry N., plasterer
53 Byrne Patrick
55 Grimshaw William
57 Colling Thomas, van proprietor
59 Martin Frederick W., plasterer
61 Hannan Mrs.
63 Grimshaw Mrs. H.
65 Chantler Christopher, saddler
67 Coveny Mrs., dressmaker
69 Pickard Henry, builder and store-
keeper
Wilburn Miss, teacher of music
75 Mulqueen Thomas, constable
77 Thompson William
81 Cox William R., bricklayer
83 Matchett Abraham
85 Cox James
87 Williams George, bricklayer
89 Arnold Sydney, hatter
——
West side
10 Byrnes William
12 Boyd George, architect
14 Lane Rev. George (Wesleyan)
16 Tye Thomas, butcher
18 Jolly Mrs,
20 Stewart David
22 Fitzpatrick Rev, John P. (R. C. )
24 Stonier William, draper
26 Stonier Mrs. A., ladies’ school
Albemarle street
36 Prince Thomas, agent
42 Dyer Francis, postman
Williams Edward, stonemason
44 Wheeler William J., cabinet maker
46 Warke Arthur R.
48 Hynes John
50 Fairbairn Henry, plumber
54 Beves George, plasterer
56 McCloy Thomas, tailor
58 Lee George
60 Lewington Walter G., contractor
62 Hughes Mrs.
——
Wells street- North side
King street to Edgeware road
Dolph Eugene
Brunt William, ” Ethel cottage ”
Tolley Wharton, engineer
Pearl street
May terrace
1 West Benjamin, bootmaker
2 Sharp William, contractor
3 Farell Patrick, brickburner
4 Nesbitt Robert
5 Thompson Harry
6 Brier Joseph, grocer
Commodore street
O’Reilly Peter J, schoolmaster
——
South side
Goodsell John, brickmaker
Cox William, contractor
Dennis Thomas, brickmaker
Parker Frederick
Alderson Roland H.
Cullen Joseph
Martin Thomas
Eldeshaw Mrs,
John street
Roseworm Walter
Tabrett John, ” The Priory”
Fenning Mrs.
Newtown pound – James Rawlings
poundkeeper
Haffner Leonard. builder
Walker Macquarie, storekeeper
——
Whitehorse street
King street south to Norfolk street
Preston and Ford, printers
SUBURBAN INDEPENDENT-Preston
and Ford, publishers
9 Matthews William, striker
8 Larkin James
7 Dole Mrs. Ellen
6 Meredith Goorge
5 Pullen R., bookbinder
4 Barrett William
3 Green Sidney G., draper
2 Archdeacon -, civil engineer
1 Oswald Thomas, painter
Smith John
Mossman F., clerk
Weekes Mrs. Catherine
Weekes Francis, farrier
Skerrit Mrs.
Hall William, builder, “Lilian
cottage
Howarth David, steel founder
Fawkner Thomas J., ” Austral house”
Austin Thomas R., carrier, “Ilfra-
combe house”
Guest Joseph engineer
Schultz H, Wilson J,
Cassels Samuel, tinsmith
Thornton Mrs., music teacher

FRY’S COCOA is the best.

Page 315

HOUSE FURNISHERS AND BEDDING MANUFACTURERS


Wil NEWTOWN Yar 315

Hill Charles A.
Laisen Peter
——
Wilford street
Enmore road to Station street
Lawler John
Grien Henry, artist
Reid William H.
Katoomba Colliery Co. – Stephen
Nutter, agent
Ryan William
Biggar John
——
Wilson street-North side
King to Forbes street
2 Morris Richard, storeman
4-6 Williams William H., saddler
8 Gommesen Joseph, engineering works
12 Jolly Joseph, painter
18 Williamson David, builder
20 Hillier Frank, cordial manufacturer
22 Dawes Mrs.
26 Jackson J. E., H. M. C.
28 Herring William, bookseller
30 Webber A. J., wheelwright
Tubby William
38 Lambert George H., carpenter
40 Blanchard Charles E.
42 James William, bricklayer
44 Cahill Martin, blacksmith
46 Mason John
Greenwood and son, produce mer-
chants
Brown street
76 Teague Hugh, carpenter
78 Dawson J., saddler
80 Leestone Arthur, hairdresser
82 Lidbury Frederick, painter and
decorator
Watkin street
92 Monck Edward
Bucknell street
110 Land William, plasterer
112 Traill W. H., “The Grove”
Fitzroy street
140 McPhlllamy Mrs.
142 Pimm John, contractor
Plumley Mrs., ” Rosebank”
152 Peryman Frederick, engineer
156 Burt Alfred, ” Louisville”
Queen street
160 Baker Frederick, engine driver
164 Harris Lewis
166 Harrison Henry M., carpenter
——
South side
1 Waddups Richard
3 Endicott James, cab proprietor
5 Davis Daniel H., carter
9 Tarrant Miss S., preparatory school
11 Cooper William, plumber and gasfitter
Cooper’s terrace-

15 Wilson W. H.
17 Phillips Thomas, auctioneer
19 Fielding Robert, builder
21 Lewis Ador, tailor
25 Wright Thomas, packer, “Minnie
cottage”
33 Nicholl George, printer
35 Oatley John, plumber and gasfitter
37 Burke David J.
38 Flood J. F., inspector of nuisances
41 Lamond James, builder
43 Lamond Mrs., nurse
45 Summerhayes William, builder
47 Trowell Thomas J., accountant
49 Marie Madame, teacher of French
51 Tresscott T., cordial maker
53 Mills James, cordial manufacturer
Robey street
55 Molesworth Edmund W., custom
house agent
Watkin street
Hill street
65 Styles Herbert, van proprietor
75 Jefferis Rev. James R,, LLB., “The
Retreat”
79 Blackman Mrs. S., “Retreat cottage”
39 McCulloch Thomas, “Pine villa”
(For continuation see Redfern)
——
Yaralla street
Off Bucknell street
2 Baldic J. W., sen,
4 Salier Mrs. E.
King George, steward
Hind William, stonemason
12 Bennett Alfred, fruiterer, “Wilder-
ness”
Triggs George N., coach builder
1 Guy Mrs, James
3 Saunders Edward
5 Cooper W. J., builder

END OF NEWTOWN ENTRY

NORTH ANNANDALE

SEE

LEICHHARDT